Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 71 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 шілдеде № 11534 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 71 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес "Микроқаржылық ұйымдарды есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
5) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
6) осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес "Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
7) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении стандартов государственных услуг Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 71. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2015 года № 11534. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 71 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 71 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие с 01.07.2019).
2) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие с 01.07.2019).
3) стандарт государственной услуги "Учетная регистрация микрофинансовых организаций" согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) стандарт государственной услуги "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);

10) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14) осы қаулының 14-қосымшасына сәйкес "Инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
15) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18) осы қаулының 18-қосымшасына сәйкес "Кредиттік тарихтардың деректер базасын басқару жүйесін кредиттік бюроның өнеркәсіптік пайдалануына енгізу актісін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
19) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
21) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
22) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

10) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
11) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
12) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
13) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
14) стандарт государственной услуги "Государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов" согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
16) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18) стандарт государственной услуги "Выдача акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в промышленную эксплуатацию кредитного бюро" согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
19) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
21) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
22) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

23) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
24) осы қаулының 24-қосымшасына сәйкес "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
25) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26) осы қаулының 26-қосымшасына сәйкес "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банк операцияларына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
27) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29) осы қаулының 29-қосымшасына сәйкес "Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
30) осы қаулының 30-қосымшасына сәйкес "Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
31) осы қаулының 31-қосымшасына сәйкес "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
32) осы қаулының 32-қосымшасына сәйкес "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
33) осы қаулының 33-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлеріне немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;

23) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
24) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей" согласно приложению 24 к настоящему постановлению;
25) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
26) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на банковские операции" согласно приложению 26 к настоящему постановлению;
27) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
28) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
29) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)" согласно приложению 29 к настоящему постановлению;
30) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности" согласно приложению 30 к настоящему постановлению;
31) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 31 к настоящему постановлению;
32) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" согласно приложению 32 к настоящему постановлению;
33) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования, или право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования" согласно приложению 33 к настоящему постановлению;

34) осы қаулының 34-қосымшасына сәйкес "Қайта сақтандыру жөніндегі қызметке немесе исламдық қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
35) осы қаулының 35-қосымшасына сәйкес "Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
36) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37) осы қаулының 37-қосымшасына сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
38) осы қаулының 38-қосымшасына сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын және (немесе) сақтандыру холдингін ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
39) осы қаулының 39-қосымшасына сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
40) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.01.2018 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 09.12.2015 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 09.12.2015 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44) осы қаулының 44-қосымшасына сәйкес "Банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына және (немесе) банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
45) осы қаулының 45-қосымшасына сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;

34) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на деятельность по перестрахованию или право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию" согласно приложению 34 к настоящему постановлению;
35) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера" согласно приложению 35 к настоящему постановлению;
36) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 40 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
37) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации" согласно приложению 37 к настоящему постановлению;
38) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга" согласно приложению 38 к настоящему постановлению;
39) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации" согласно приложению 39 к настоящему постановлению;
40) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 11.01.2018 № 1 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
41) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 09.12.2015 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
43) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 09.12.2015 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
44) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на создание или приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации и (или) значительное участие банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале организаций" согласно приложению 44 к настоящему постановлению;
45) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом, значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций" согласно приложению 45 к настоящему постановлению;

46) осы қаулының 46-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
47) осы қаулының 47-қосымшасына сәйкес "Шет мемлекеттің аумағындағы Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
48) осы қаулының 48-қосымшасына сәйкес "Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат және кредиттік тарихтардың деректер базасын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға кредиттік бюроның сәйкестігі туралы актіні беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
49) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
50) осы қаулының 50-қосымшасына сәйкес "Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
51) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
52) Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53) осы қаулының 53-қосымшасына сәйкес "Уәкілетті ұйымдарға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
54) осы қаулының 54-қосымшасына сәйкес "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшысының (алушысының) зейнетақы жинақтарының (инвестициялық кірістерін ескере отырып) жай-күйі туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
55) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
56) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
57) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

46) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства" согласно приложению 46 к настоящему постановлению;
47) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства" согласно приложению 47 к настоящему постановлению;
48) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на право осуществления деятельности кредитного бюро и акта о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещений" согласно приложению 48 к настоящему постановлению;
49) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
50) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка" согласно приложению 50 к настоящему постановлению;
51) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 39 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
52) утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 38 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
53) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченным организациям" согласно приложению 53 к настоящему постановлению;
54) стандарт государственной услуги "Выдача информации о состоянии пенсионных накоплений (с учетом инвестиционного дохода) вкладчика (получателя) единого накопительного пенсионного фонда" согласно приложению 54 к настоящему постановлению;
55) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
56) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
57) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);

58) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
59) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 09.12.2015 № 213 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.01.2018 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.08.2019 № 132 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз); 30.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2020 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2020 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2020 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2020 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Мемлекеттік қызметтердің сапасын бақылау басқармасы (Бәдірленова Ж.Р.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;

58) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
59) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
60) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 09.12.2015 № 213 (порядок введения в действие см. п. 5); от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.01.2018 № 1 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 16.08.2019 № 132 (порядок введения см. п. 5); от 30.03.2020 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2020 № 38 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2020 № 39 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2020 № 40 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Управлению контроля качества государственных услуг
(Бадырленова Ж.Р.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы, осы қаулының 1-тармағының алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 3), 4), 5), 8), 9), 10), 11), 17), 18), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 42), 43), 44), 45), 48), 49), 50), 51), 52), 53) және 55) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрлігі
_____________ Ә.Есекешов
2015 жылғы 1 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
_____________ Е.Досаев
2015 жылғы 29 мамыр
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
1-қосымша
"Валюталық операция туралы немесе шетелдік банкте банк шотын ашу туралы хабарламаны растау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
2-қосымша
"Валюталық операцияны тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
3-қосымша
"Микроқаржылық ұйымдарды есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Микроқаржылық ұйымдарды есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.

3) размещение настоящего постановления на официальном
интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 3), 4), 5), 8), 9), 10), 11), 17), 18), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 42), 43), 44), 45), 48), 49), 50), 51), 52), 53) и 55) пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
1 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
29 мая 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Подтверждение уведомления о валютной операции или об открытии банковского счета в иностранном банке"
Сноска. Стандарт исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие с 01.07.2019).
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги "Регистрация валютной операции"
Сноска. Стандарт исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие с 01.07.2019).
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Учетная регистрация микрофинансовых организаций"
Сноска. Стандарт в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Учетная регистрация микрофинансовых организаций" (далее - государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.

3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – микроқаржылық ұйымына оны микроқаржылық ұйымдардың тізіліміне енгізу туралы хабарлама не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі тіркеу алымының мөлшерлемесі 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар алым төлеуді қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырады.
8. Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.

3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги составляют 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная.
6. Результат оказания государственной услуги – уведомление микрофинансовой организации о внесении ее в реестр микрофинансовых организаций, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе. Ставка регистрационного сбора при оказании государственной услуги составляет 10 (десять) месячных расчетных показателей.
Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
8. График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
График работы услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.

9. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш беруге уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған өтініш;
2) жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерін сақтау туралы мәліметтер;
3) ішкі бақылау қызметі туралы ереже (бар болса);
4) мыналарды:
микроқаржылық ұйым қызметінің стратегиясын;
микроқаржылық ұйым бағдарланған нарық сегментінің айқындамасын (қызметтерді әлеуетті тұтынушылар, ағымдағы жағдай және олардың нарықтағы үлесінің серпінді болжамы);
қызмет түрлерін (микрокредит беру, микрокредиттерді беру қызметіне байланысты мәселелер жөнінде консультациялық қызметтер көрсету және (немесе) "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында (бұдан әрі – Заң) көзделген қызметтің басқа түрі);
ағымдағы ахуалдың талдауын, қызметтердің жарнамасын, көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету шараларын, тұтынушылардың қажеттіліктерін қалыптастыру және ынталандыру шараларын қамтитын маркетинг (клиентураны қалыптастыру) жоспарын;
ұйымның қызметін қаржыландыру көздерін (құрылтайшылар қаражаты, тартылған қаражат, гранттар немесе басқа қаражат) ашып көрсететін бизнес-жоспар;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушысы) туралы мәліметтер өтініш берген күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша атқарушы органның бірінші басшысы (мүшелері), бас бухгалтері (бар болса) туралы мәліметтер өтініш берген күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша;
7) микроқаржылық ұйымның жоғары органы бекіткен микрокредиттер беру қағидаларының көшірмесі;
8) мемлекеттің қатысуы бар кредиттік бюромен "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған ақпарат беру туралы шарттың көшірмесі;
9) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, микроқаржылық ұйымның есептік тіркеуден өткені үшін алым төлегенін растайтын құжат;
10) берілген микрокредиттер бойынша кірісті және корпоративтік табыс салығының есептелген сомасын көрсететін соңғы үш жылдағы салық декларациясының көшірмесі (микрокредиттік ұйымдарды қайта тіркеу немесе қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған микроқаржылық ұйымдар ұсынады).
Микроқаржылық ұйым өтініште көрсетілген орналасқан жерiнің өзгергені туралы көрсетілетін қызметті берушіге осындай өзгерiстер болған күннен бастап күнтiзбелiк 30 (отыз) күннен кешіктірмей хабарлайды.

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги:
1) заявление, удостоверенное ЭЦП лица, уполномоченного на подачу заявления, по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, а также сведения о соблюдении минимального размера собственного капитала по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
3) положение о службе внутреннего контроля (при наличии);
4) бизнес-план, который раскрывает:
стратегию деятельности микрофинансовой организации;
определение сегмента рынка, на который ориентирована микрофинансовая организация (потенциальные потребители услуг, текущая ситуация и прогноз их доли на рынке в динамике);
виды услуг (предоставление микрокредита, оказание консультационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью по предоставлению микрокредитов и (или) другой вид деятельности, предусмотренный статьей 19 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" (далее – Закон);
план маркетинга (формирования клиентуры), включающий анализ текущей ситуации, рекламу услуг, меры по обеспечению качества предоставляемых услуг, меры по формированию и стимулированию потребностей потребителей;
источники финансирования деятельности организации (средства учредителей, привлеченные средства, гранты или другие средства);
5) сведения об учредителе (участнике) услугополучателя по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги по состоянию на дату, предшествующую дате представления заявления;
6) сведения о первом руководителе (членах) исполнительного органа, главном бухгалтере (при наличии) по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги по состоянию на дату, предшествующую дате представления заявления;
7) копия правил предоставления микрокредитов, утвержденных высшим органом микрофинансовой организации;
8) копия договора о предоставлении информации, заключенного кредитным бюро с государственным участием в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан";
9) документ, подтверждающий уплату сбора за прохождение учетной регистрации микрофинансовой организации, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства;
10) копия налоговой декларации за последние три года, отражающая доходы по выданным микрокредитам и исчисленную сумму корпоративного подоходного налога (представляется микрофинансовыми организациями, созданными в результате перерегистрации или реорганизации микрокредитных организаций).
Микрофинансовая организация извещает услугодателя об изменении места нахождения, указанного в заявлении, не позднее 30 (тридцати) календарных дней с даты таких изменений.

Осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, микроқаржылық ұйым осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды ұсынады.
10. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес мәліметтердің электрондық нысаны түрінде), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көзделген құжаттар өтінішті беруге уәкілетті адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған өтінішке қоса беріледі және микроқаржылық ұйым портал арқылы ұсынады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
11. Мыналар:
1) ұсынылған құжаттардың осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттарда көрсетілуге тиіс дәйексіз мәліметтерді және ақпаратты ұсынуы;
3) егер микроқаржылық ұйым әділет органдарында мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күнінен бастап бір жыл ішінде есептік тіркеуден өту туралы өтініш жасамаса;
4) егер микроқаржылық ұйымның басшысында немесе құрылтайшыларының бірінде өтелмеген немесе алынбаған соттылығы болса, сондай-ақ тұлға бұған дейін уәкілетті орган осы микроқаржылық ұйымды тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан бұрын аспайтын кезеңде қаржы ұйымының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы болып табылған жағдайда;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 10) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
6) Заңның 31-бабының 1-тармағында белгіленген мемлекеттік қайта тіркеу мерзімінің сақталмауы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша есептік тіркеуден бас тартылған жағдайда, микроқаржылық ұйым ретінде тіркелген заңды тұлға есептік тіркеуден бас тартуды алған күннен кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде микроқаржылық ұйымдарды есептік тіркеуден өтуге қайтадан өтініш береді.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

В случае внесения изменений и дополнений в документы, указанные в подпункте 5) части первой настоящего пункта, микрофинансовая организация представляет измененные и (или) дополненные документы услугодателю в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня внесения таких изменений и дополнений.
10. Документы, предусмотренные подпунктом 2) (в виде электронной формы сведений согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) (в виде электронных копий документов в формате PDF) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги прикрепляются к заявлению, удостоверенным ЭЦП лица, уполномоченного на подачу заявления, и представляется микрофинансовой организацией через портал.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
11. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие представленных документов требованиям, установленным пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) предоставление недостоверных сведений и информации, подлежащих отражению в документах, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги государственной услуги;
3) если микрофинансовая организация в течение одного года со дня ее государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции не обратилась с заявлением о прохождении учетной регистрации;
4) если у руководителя или одного из учредителей микрофинансовой организации имеется непогашенная или неснятая судимость, а также когда лицо ранее являлось первым руководителем или учредителем микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра данной микрофинансовой организации;
5) непредставления документов, предусмотренных подпунктом 10) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги;
6) несоблюдение срока государственной перерегистрации, установленного пунктом 1 статьи 31 Закона.
В случае отказа в учетной регистрации по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4) и 5) пункта 11 настоящего стандарта государственной услуги, юридическое лицо, зарегистрированное в качестве микрофинансовой организации, в течение 30 (тридцати) рабочих дней после дня получения отказа в учетной регистрации повторно представляет заявление.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

12. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Шағымда:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, сондай-ақ қалауына қарай әкесінің аты (ол бар болса), пошталық мекенжайы көрсетіледі;
2) заңды тұлғаның оның атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) оның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

12. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе:
1) физического лица указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), почтовый адрес;
2) юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единогоконтакт - центра по вопросам оказания государственных услуг.

16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Микроқаржылық ұйымдарды
есептік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің толық атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының толық атауы)
Өтініш Микроқаржылық ұйым ретінде есептік тіркеу жүргізуді сұраймын. Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
1. Көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері
____________________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің, офистің нөмірі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық пошта мекенжайы, бар болса интернет-ресурсы)
2. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, даналарының және олардың әрқайсысындағы
парақ саны:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттарды және ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің пайдаланылуына келісемін.
Өтініш беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы
___________________________________________________________
"Микроқаржылық ұйымдарды
есептік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерін сақтау туралы мәліметтер
Микроқаржылық ұйымдардың атауы
Күні
Меншікті капиталдың мөлшері (мың теңге)
1
2
3
"Микроқаржылық ұйымдарды
есептік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
1-нысан
Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушы) туралы мәліметтер (заңды тұлға үшін) ____________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
1. Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушы)
_________________________________________________________________
(толық атауы)
Орналасқан жері __________________________________________________
(пошталық индексі, мекенжайы)
Байланыс деректемелері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(телефон және факс нөмірлері, электрондық пошта (ол бар болса) мекенжайы)
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер
_________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
Қазақстан Республикасының резиденті (бейрезиденті)
_________________________________________________________________
Қызметтің негізгі түрі
_________________________________________________________________

16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Учетная регистрация
микрофинансовых организаций"
Форма
____________________________
(полное наименование услугодателя)
от ______________________________
(полное наименование
услугополучателя)
Заявление
Прошу произвести учетную регистрацию в качестве микрофинансовой организации
Сведения об услугополучателе:
1. Место нахождения услугополучателя
____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, офиса)
____________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты, интернет-ресурс при наличии)
2. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подтверждаю, что прилагаемые к заявлению документы и информация были проверены и являются достоверными и полными.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, уполномоченного на подачу заявления__________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Учетная регистрация
микрофинансовых организаций"
Форма
Сведения о соблюдении минимального размера собственного капитала
Наименование микрофинансовой организации
Дата
Размер собственного капитала (в тысячах тенге)
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Учетная регистрация
микрофинансовых организаций"
Форма 1
Сведения об учредителе (участнике) услугополучателя (для юридического лица)
_____________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
1. Учредитель (участник) услугополучателя
____________________________________________________________________
(полное наименование)
Место нахождения
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номера телефона и факса, адрес электронной почты (при ее наличии)
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации)
____________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
Резидент (нерезидент) Республики Казахстан
____________________________________________________________________
Основной вид деятельности
____________________________________________________________________

2. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесі
____________________________________________________________________
3. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесіне ақша енгізу алдындағы көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысының (қатысушысының) меншікті капиталының мөлшері және көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесін төлеуге енгізілген сома
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Заңды тұлғалардың толық атауын және тұрған жерін көрсете отырып, қатысушы, акционер ретінде көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысының (қатысушыcының) өзге заңды тұлғалар құруға және қызметіне қатысуы туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Ұйымдардың толық атауларын, орналасқан жерлерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушысы) қатысатын өнеркәсіптік, банктік, қаржылық топтар, холдингтер, концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысының (қатысушысының) басшысы туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20 __ жылғы "____" _____________
Көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысы (қатысушысы) басшысының қолы
_____________________________
2-нысан
Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушысы) туралы мәліметтер
(жеке тұлға үшін)
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
1. Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушы) ______
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні
____________________________________________________________________
Азаматтығы _________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат деректері
____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері _____________________________________________________
____________________________________________________________________
(пошталық индексі, мекенжайы)
Байланыс деректемелері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(телефон нөмірі, электрондық пошта (ол бар болса) мекенжайы)
Жұмыс орны (мекенжайын көрсете отырып), лауазымы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Доля участия в уставном капитале услугополучателя
____________________________________________________________________
3. Размер собственного капитала учредителя (участника) услугополучателя перед внесением денег в долю участия в уставном капитале услугополучателя и сумма, внесенная в оплату доли участия в уставном капитале услугополучателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сведения об участии учредителя (участника) услугополучателя в создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника, акционера, с указанием полных наименований и мест нахождения юридических лиц:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах, концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует учредитель (участник) услугополучателя, с указанием полных наименований, мест нахождения организаций
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Сведения о руководителе учредителя (участника) услугополучателя:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________ 20 __ года.
Подпись руководителя учредителя (участника) услугополучателя
______________
Форма
2
Сведения об учредителе (участнике) услугополучателя (для физического лица)
____________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
1. Учредитель (участник) услугополучателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
____________________________________________________________________
Гражданство
____________________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность
____________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер телефона, адрес электронной почты (при ее наличии)
Место работы (с указанием адреса), должность
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталдағы қатысу үлесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Заңды тұлғалардың толық атауларын және орналасқан жерлерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысының (қатысушысының) қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды құруға және қызметіне қатысуы туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
4. Өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________;
5. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның осы микроқаржылық ұйымды тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жыл бұрыннан аспайтын кезеңде тұлғаның бұған дейін микроқаржылық ұйымның бірінші басшысы немесе құрылтайшысы болып табылғандығы туралы мәліметтер.
20 __ жылғы "___" _____________
Көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысының (қатысушының) қолы
_____________________
"Микроқаржылық ұйымдарды
есептік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
4-қосымша
Нысан
Атқарушы органның бірінші басшысы (мүшелері), бас бухгалтері (бар болса) туралы мәліметтер ____________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушы қызметкерінің лауазымы және көрсетілетін қызметті алушының атауы көрсетіледі)
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________ (жеке басын куәландыратын құжатқа толық сәйкес, тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда - олардың қашан және қандай себеппен өзгертілгенін көрсету керек)
Туылған күні және жері
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Тұрақты тұратын жері, телефон нөмірлері
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________ (толық мекенжайын, елді-мекеннің кодын қоса алғанда, қызметтік, үйінің, байланыс телефондарының нөмірлерін көрсету керек)
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды құруға және олардың қызметіне қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және тұрған жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Лауазымды тұлғаның заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына лауазымды тұлғаға тиесілі акциялардың пайыздық арақатынасы

2. Доля участия в уставном капитале услугополучателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Сведения об участии учредителя (участника) услугополучателя в создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника, акционера, с указанием полных наименований и мест нахождения юридических лиц:
____________________________________________________________________
4. Сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости:
____________________________________________________________________;
5. Сведения, когда лицо ранее являлось первым руководителем или учредителем микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом по государственному регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об исключении из реестра данной микрофинансовой организации.
"____" ____________ 20 __ года.
Подпись учредителя (участника) услугополучателя
________________________
Приложение 4
к стандарту государственной
услуги "Учетная регистрация
микрофинансовых организаций"
Сведения о первом руководителе (членах) исполнительного органа, главном бухгалтере (при наличии)
____________________________________________________________________
(указывается должность работника услугополучателя и наименование услугополучателя)
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(в полном соответствии с документом, удостоверяющим личность,
в случае изменения фамилии, имени, отчества - указать, когда и по
какой причине они были изменены)
Дата и место рождения
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Постоянное место жительства, номера телефонов
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________ (указать подробный адрес, номера служебного, домашнего, контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
______________________________________________________________
_____________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Сведения об участии услугополучателя в создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника, акционера:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия должностного лица в уставном капитале юридического лица, количество акций и процентное соотношение акций, принадлежащих должностному лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица

2. Кәсіби деректері:
Білімі, оның ішінде жұмыс бейініне сәйкес келетін кәсіби білімі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ (оқу орнының, факультеттің немесе бөлімнің атауы мен орналасқан жерін, оқу кезеңін, берілген біліктілікті, білімі туралы дипломның деректемелерін көрсету керек)
Қосымша білімі, оның ішінде жұмыс істейтін саладағы біліктілікті көтеру курстары, ғылыми дәрежесі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ (оқу орнының атауы мен орналасқан жерін, оқу кезеңін, білімі туралы дипломның деректемелерін, сертификатты, куәлікті көрсету керек)
Жетістіктері
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ (осы мәселе бойынша ақпарат көрсету керек: мысалы, ғылыми жарияланымдарының аты, ғылыми әзірлемелерге, заң жобаларына қатысуы және басқалары)
Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ (кандидаттың кәсіби құзыреттілігін сипаттайтын ақпарат көрсетіледі)
Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі (айы/жылы)
Ұйымның атауы, атқаратын лауазымдары және лауазымдық міндеттері
3. Басқа мәліметтер:
Өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы
Иә/жоқ
(егер иә деген жауап болса, онда қылмыстық жауаптылыққа тартылғаны туралы үкімнің күнін және нөмірін, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шілдедегі Қылмыстық кодексінің не Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінің бабын көрсету керек)
Қадағалау органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуі туралы деректердің болуы
Иә/жоқ (егер иә деген жауап болса, онда осындай шара қолданған органның атауын және қолдану күнін көрсету керек)
Бұрын, Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган осы микроқаржы ұйымын тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде микроқаржы ұйымының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы болып табылғандығы туралы мәліметтер
Ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі
Қаржы қызметтерін көрсету мәселелері жөнінде сот талқылауына микроқаржы ұйымының басшысы ретінде жауапқа тартылды ма
(күнін, сот талқылауындағы жауапкер-ұйымның атауын, қаралған мәселені және соттың шешімін көрсету керек)
Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат
(еркін түрде көрсетіледі)
Мен,_____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
осы ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін
растаймын ____________________.
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
4-қосымша
"Тіркеушінің қағидалар жиынтығын келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
5-қосымша
"Қаржылық құралдармен мәміле бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
6-қосымша
"Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты

2. Профессиональные данные:
Образование, в том числе профессиональное
образование, соответствующее профилю работы
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ (указать наименование и место нахождения учебного заведения, факультета или отделения, период обучения, присвоенную квалификацию, реквизиты диплома об образовании)
Дополнительное образование, в том числе курсы повышения квалификации в сфере, в которой работает, ученые степени
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ (указать наименование и место нахождения учебного заведения, период обучения, реквизиты диплома об образовании, сертификат, свидетельства)
Имеющиеся достижения
___________________________________________________________
___________________________________________________________
__________________________________________________________ данному вопросу, например, название научных публикаций, участие в научных разработках, законопроектах и другое)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________ (указывается информация, характеризующая профессиональную компетентность кандидата)
Сведения о трудовой деятельности:
Период работы (месяц, год)
Наименование организации, занимаемые должности и должностные обязанности
3. Другие сведения:
Наличие непогашенной или неснятой судимости
Да/нет
(если да, то указать дату и номер приговора о привлечении к уголовной ответственности, статью Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года либо Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года)
Наличие данных об отстранении органами надзора от выполнения служебных обязанностей за нарушение законодательства Республики Казахстан
Да/нет (если да, то указать дату и наименование органа, применившего данную меру)
Ранее являлся первым руководителем или учредителем микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организации решения об исключении из реестра данной микрофинансовой организации
Наименование организации, должность, период работы
Привлекался ли в качестве ответчика как руководитель микрофинансовой организации в судебные разбирательства по вопросам оказания финансовых услуг
(указать дату, наименование организации - ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
(указывается произвольно)
Я,____________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подтверждаю, что настоящая информация была мною проверена и является
достоверной и полной ____________________.
(подпись, дата)
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін жіберу:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасы тапсырылған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш берген кезде – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттарды қабылдау және беру бойынша қызмет көрсетуінің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті алушы үміткерлер тағайындалған (сайланған) күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешікпейтін мерзімде оларды келісу үшін көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың толық топтамасын (үміткерлерді, жауапты адамдарды, байланыс телефондарының нөмірлерін және электрондық пошта мекенжайларын көрсетіп) ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9, 9-1 және 10-тармақтарында көзделген құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші үміткерді келісу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартады және 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге құжаттардың топтамасын қараусыз қайтарады.
Ұсынылған құжаттар осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9, 9-1 және 10-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оларды жою және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну үшін ескертулермен көрсетілетін қызметті алушыға хат жібереді. Бұл ретте уәкілетті органның үміткерді келісуге арналған құжаттарды қарау мерзімі үзілмейді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя по приему и выдаче документов - 15 (пятнадцать) минут.
Услугополучатель представляет полный пакет документов (с указанием кандидатов, ответственных лиц, номеров контактных телефонов и адресов электронной почты) услугодателю для согласования кандидатов в срок не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня их назначения (избрания).
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 9, 9-1 и 10 настоящего стандарта государственной услуги, услугодатель отказывает в приеме документов для согласования кандидата и в течение 3 (трех) рабочих дней возвращает пакет документов заявителю без рассмотрения.
В случае несоответствия представленных документов требованиям пунктов 9, 9-1 и 10 настоящего стандарта государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан. При этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов для согласования кандидата не прерывается.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушының атына қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің (бұдан әрі – холдинг), "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) басшы қызметкерлері лауазымына үміткерлерді келісу нәтижелері туралы мәліметтер бар хат не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберу.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі туралы мәліметтерді ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш жасаған жағдайда нәтиже электрондық нысанда ресімделеді және қағазға басылады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерінің, холдингтің, Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру кезінде ақылы негізде көрсетіледі. Алымның мөлшерлемесі 25 (жиырма бес) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Мемлекеттік қызмет бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алудан үміткер немесе лицензиялары бар заңды тұлғалардың, орталық депозитарийдің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру кезінде тегін көрсетіледі.
Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;

5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – направление письма в адрес услугополучателя, содержащего сведения о результате согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов (далее – холдинг), акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее – Фонд), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления сведений о результате оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронной форме и распечатывается.
На портале сведения о результате оказания государственной услуги направляются услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе при выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников банков, страховых (перестраховочных) организаций, страхового брокера, холдинга, Фонда. Ставка сбора составляет 25 (двадцать пять) месячных расчетных показателей.
Государственная услуга оказывается бесплатно при выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, юридических лиц, претендующих на получение лицензии или обладающих лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, центрального депозитария.
Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;

2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімі бар, көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің лауазымына үміткердің (бұдан әрі – үміткер) көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкес келетіндігі туралы, сондай-ақ үміткер туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушы құжаттамалық тексергені туралы көрсетілген және мыналар қол қойған қолдаухат:
көрсетілетін қызметті алушының басқару органының басшысы, ал ол болмаған жағдайда басқару органының шешімі бойынша басқару органы мүшелерінің бірі (басқару органының осы шешімінің көшірмесін бере отырып), басқару органының басшысы және мүшелері болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің бірі, осы құжатқа қол қоюға уәкілетті қаржы ұйымы, холдинг (жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған қаржы ұйымы, холдинг үшін) қатысушыларының бірі – басқару органының басшысын (атқарушы органның функцияларын жеке жүзеге асыратын адамды), атқарушы органның басшысы болып табылатын басқару органының мүшесін тағайындаған (сайлаған) кезде;
көрсетілетін қызметті алушы атқарушы органының басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке жүзеге асыратын адам) не оның міндеттерін атқаратын адам (міндеттерді атқару жүктелгені туралы шешімнің көшірмесін бере отырып) – қалған жағдайларда;
2) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
3) егер көрсетілетін қызметті алушы атқарушы органының мүшесі лауазымына үміткер өзге ұйымда жұмыс істесе, акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған осы көрсетілетін қызметті алушы басқарушы органының үміткерге өзге ұйымда жұмыс істеуге келісім беру туралы шешімінің үзінді-көшірмесін;

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) ходатайство, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах с указанием о том, что кандидат на должность руководящего работника услугополучателя соответствует требованиям, предъявляемым к руководящим работникам услугополучателя (далее – кандидат), а также о том, что сведения о кандидате документально проверены услугополучателем и подписанное:
руководителем органа управления услугополучателя, а в случае его отсутствия одним из членов органа управления по решению органа управления (с представлением копии данного решения органа управления), одним из акционеров услугополучателя в случае отсутствия руководителя и членов органа управления, одним из участников финансовой организации, холдинга, уполномоченным на подписание данного документа (для финансовой организации, холдинга, созданных в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) - при назначении (избрании) руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), члена органа управления, являющегося руководителем исполнительного органа;
руководителем исполнительного органа услугополучателя (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа) либо лицом, исполняющим его обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) - в остальных случаях;
2) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) в случае, если кандидат на должность члена исполнительного органа услугополучателя работает в иной организации - выписка из решения органа управления данного услугополучателя, созданного в организационно - правовой форме акционерного общества о даче согласия кандидату на работу в иной организации;

4) егер үміткер акционерлік қоғамның атқарушы органының мүшесі болып табылған жағдайда, осы акционерлік қоғамның басқару органының үміткерге көрсетілетін қызметті алушыда жұмыс істеуге келісім беру туралы шешімінің үзінді-көшірмесін;
5) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14784 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 305 қаулысымен бекітілген Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларына және келісім алу үшін қажетті құжаттардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басшы қызметкерлердің құрамындағы өзгерістер туралы мәліметтер ұсынылғанға дейін өтініш жасаған жағдайда, үміткердің тағайындалған (сайланған) күні көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме не үміткерді тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі.
Егер тағайындау (сайлау) күні көрсетілмесе, онда көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органының шешім (бұйрық) қабылдаған күні не шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған күн үміткерді тағайындау (сайлау) күні болып саналады.
Шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органы шешімінің үзінді-көшірмесінде мынадай мәліметтер болады:
көрсетілетін қызметті алушының толық атауы және көрсетілетін қызметті алушы атқарушы органының орналасқан жері;
акционерлердің жалпы жиналысын (басқару органының отырысын) өткізу күні, уақыты мен орны;
отырысқа (басқару органының отырысы үшін) қатысқан адамдар туралы мәліметтер;
акционерлер жалпы жиналысының (басқару органы отырысының) кворумы;
акционерлер жалпы жиналысы отырысының (басқару органы отырысының) басшы лауазымға үміткерді тағайындау (сайлау) туралы мәселе бөлігіндегі күн тәртібі;
дауыс беруге қойылған мәселелер, басшы лауазымға үміткерді тағайындау (сайлау) бөлігінде ол бойынша дауыс беру қорытындылары;
басшы лауазымға үміткерді тағайындау (сайлау) бөлігінде қабылданған шешімдер.
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме осы құжатқа қол қоюға уәкілетті қызметкердің (қызметкерлердің) қолымен куәландырылады және үзінді-көшірменің дұрыс екендігі көрсетіледі;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша басшы қызметкер лауазымына үміткер туралы электрондық және қағаз жеткізгіштердегі мәліметтерді (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшадағы түрлі-түсті фотосурет ашық реңде, 3х4 өлшемді);

4) в случае, если кандидат является членом исполнительного органа акционерного общества - выписка из решения органа управления данного акционерного общества, о даче согласия кандидату на работу у услугополучателя;
5) выписка из решения уполномоченного органа услугополучателя либо копия приказа о назначении кандидата с указанием даты назначения (избрания) кандидата, в случае обращения услугополучателя к услугодателю до представления Сведений об изменении состава руководящих работников по форме согласно приложению 1 к Правилам выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечню документов, необходимых для получения согласия, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 305, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14784.
Если дата назначения (избрания) отсутствует, то датой назначения (избрания) кандидата считается дата принятия решения (приказа) уполномоченного органа услугополучателя либо дата наступления события, указанного в решении (приказе).
В случае наступления события, указанного в решении (приказе), услугополучатель представляет копии подтверждающих документов.
Выписка из решения уполномоченного органа услугополучателя содержит следующие сведения:
полное наименование услугополучателя и место нахождения исполнительного органа услугополучателя;
дата, время и место проведения общего собрания акционеров (заседания органа управления);
сведения о лицах, участвовавших в заседании (для заседания органа управления);
кворум общего собрания акционеров (заседания органа управления);
повестка дня заседания общего собрания акционеров (заседания органа управления) в части вопроса о назначении (избрании) кандидата на руководящую должность;
вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним в части назначения (избрания) кандидата на руководящую должность;
принятые решения в части назначения (избрания) кандидата на руководящую должность.
Выписка из решения уполномоченного органа услугополучателя заверяется подписью работника (работников), уполномоченного (уполномоченных) на подписание данного документа, и содержит указание на верность выписки;
6) сведения о кандидате на должность руководящего работника по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги на электронном и бумажном носителях (цветная фотография в приложении к настоящему стандарту государственной услуги выполняется на светлом фоне размером 3х4);

7) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
8) шетелдіктер (азаматтығы жоқ адамдар) олардың азаматтығы елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтердің дәйектілігін растау мақсатында да көрсетілетін қызметті берушіге олардың азаматтығы елінің (азаматтығы жоқ адамдар үшін – олардың тұрақты тұратын елінің) немесе кандидат соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген тиісті құжатты ұсынады. Көрсетілген құжатты беру күні қолдаухат берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды;
9) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
10) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
11) бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін – Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген кәсіби бухгалтер сертификатының көшірмесі;
12) бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін – мүшелік билеттің (кітапшаның) көшірмесі немесе бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымының осы ұйымда мүшелігін растайтын анықтама.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған, бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленген және соңғы парақтың сырт жағына жапсырылған жапсырмада тігілген парақтардың саны көрсетіліп тігілген, көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының (атқарушы органның функцияларын жалғыз жүзеге асыратын адамның) не оның міндеттерін орындайтын адамның (міндеттерді орындаудың жүктелгені туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) қолымен расталған күйінде ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы шет тілінде ұсынатын Қазақстан Республикасының резиденті емес - үміткерді келісуге арналған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға не апостильделуге тиіс (үміткердің жеке басын куәландыратын құжатты қоспағанда). Көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазақ және орыс тілдеріне аударылады және көрсетілетін қызметті берушіге нотариат куәландырған түрде ұсынылады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды қоспағанда, құжаттардың көшірмелері олардың дұрыстығы көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының (атқарушы органның функцияларын жалғыз жүзеге асыратын адамның) не оның міндеттерін орындайтын адамның (міндеттерді орындаудың жүктелгені туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) қолымен расталады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынылған құжаттарды кері қайтару себебі көрсетілген еркін нысандағы жазбаша өтініш беруі арқылы оларды көрсетілетін қызметті беруші үміткерлерді келісу туралы шешім қабылдағанға дейін, ал тестілеуге шақыра отырып келісу кезінде - үміткер тестілеуден өтетін күнге дейін кері қайтаруға жол беріледі.

7) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) в целях подтверждения достоверности сведений об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), иностранцы (лица без гражданства), также представляют услугодателю соответствующий документ, выданный государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где кандидат постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства;
9) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
11) копия сертификата профессионального бухгалтера, выданного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности – для кандидата на должность главного бухгалтера;
12) копия членского билета (книжки) или справка аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, подтверждающая членство в данной организации - для кандидата на должность главного бухгалтера.
Документы, перечисленные в части первой настоящего пункта, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными и прошитыми с указанием количества прошитых листов на ярлыке, наклеенном на обороте последнего листа на узел прошивки, заверенными подписью руководителя исполнительного органа услугополучателя (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), за исключением документов, указанных в части третьей настоящего пункта.
Документы для согласования кандидата - нерезидента Республики Казахстан, представляемые услугополучателем на иностранном языке, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, (за исключением документа, удостоверяющего личность кандидата). Указанные документы переводятся на казахский и русский языки и представляются услугодателю нотариально засвидетельствованными в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Копии документов заверяются подписью руководителя исполнительного органа услугополучателя (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица услугополучателя с указанием на верность копии, за исключением документов, указанных в части третьей настоящего пункта.
Отзыв документов, представленных для получения государственной услуги, допускается до принятия услугодателем решения о согласовании кандидатов, а при согласовании с приглашением на тестирование - до даты прохождения кандидатом тестирования путем подачи услугополучателем письменного заявления в произвольной форме с указанием причины их отзыва.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-1. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, холдингтің, Қордың басшы қызметкерін келіскен кезде көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш жасаған кезде "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, холдингтің, Қордың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі қосымша ұсынылады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Көрсетілетін қызметті алушы порталға өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) электрондық сұрау салуға қоса берілетін ("электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда), осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3), 4), 5), 6), 8), 11) және 12) тармақшаларында (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) және 9-1-тармағында көрсетілген құжаттар. Көрсетілетін қызметті алушы – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алудан үміткер немесе лицензиялары бар заңды тұлғалар, орталық депозитарий өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсетілген жағдайда, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-1-тармағында көзделген құжат ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының жеке тұлға – резидентінің жеке басын куәландыратын, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігін растайтын, Қазақстан Республикасының заңды тұлға – резидентін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю при согласовании руководящего работника банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, холдинга, Фонда дополнительно представляется копия документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, холдинга, Фонда, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 6), 8), 11) и 12) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги (в виде электронных копий документов в формате PDF) и пункте 9-1 (в виде электронных копий документов, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства"), которые прикрепляются к электронному запросу. В случае оказания государственной услуги при обращении услугополучателя - единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, юридических лиц, претендующих на получение лицензии или обладающих лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, центрального депозитария документ, предусмотренный пунктом 9-1 настоящего стандарта государственной услуги, не предоставляется.
Сведения указанные в документах удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан, подтверждающих отсутствие неснятой или непогашенной судимости, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Мыналар мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады:
1) Банктер туралы заңның 20-бабының 8-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының 8-тармағында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабының 4-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 54-бабының 7-тармағында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабының 6-тармағында белгіленген негіздер;
2) тестілеудің теріс нәтижесі.
Мыналар тестілеудің теріс нәтижесі болып табылады:
кандидаттың тестілеу нәтижесі дұрыс жауаптың 70 (жетпіс) пайызынан аз болуы;
кандидаттың не аудармашының (егер осы аудармашыны кандидаттың өзі ұсынған жағдайда) көрсетілетін қызметті беруші белгілеген тестілеу тәртібін бұзуы;
кандидаттың келісу мерзімі өткенге дейін көрсетілетін қызметті беруші белгілеген уақытта тестілеуге келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің ескертулерін жоймауы немесе көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің ескертулерін ескере отырып пысықталған құжаттарды осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-тармағының 1) тармақшасында белгіленген көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қарау мерзімі өткеннен кейін ұсынуы;
4) басшы қызметкердің көрсетілетін қызметті берушінің келісімінсіз өз лауазымын атқаруға құқылы болатын мерзім өткеннен кейін құжаттарды ұсынуы;
5) кандидатқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) қолданған санкциялардың және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларының болуы.
Осы талап көрсетілетін қызметті алушы кандидатты келісу туралы өтінішхатты беру күніне дейін 1 (бір) жыл бойы қолданылады;
6) кандидаттың өз өкілеттігіне кірген мәселелер бойынша кандидат басшы қызметкердің не басшы қызметкердің міндетін атқарушы лауазымын атқарып отырған (атқарған) қаржы ұйымының, холдингтің немесе Қордың Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуына алып келген және уәкілетті орган сол үшін осы қаржы ұйымына, холдингке немесе Қорға қатысты шектеулі ықпал ету шарасын және (немесе) санкция қолданған шешімдерді қабылдау фактілері туралы көрсетілетін қызметті берушіде мәліметтердің болуы.
Осы талап уәкілетті орган бұзушылықты анықтаған күннен бастап 1 (бір) жыл бойы қолданылады;
7) көрсетілетін қызметті берушіде кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген мәміле тарабы болып табылғандығы туралы мәліметтердің (фактілердің) болуы.
Осы талап төменде аталған оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган ұйымдастырылған және (немесе) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілені айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган осы мәмілені жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап 1 (бір) жыл бойы қолданылады;

11. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) основания, установленные пунктом 8 статьи 20 Закона о банках, пунктом 8 статьи 34 Закона о страховой деятельности, пунктом 4 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования, пунктом 7 статьи 54 Закона о рынке ценных бумаг, пунктом 6 статьи 55 Закона о пенсионном обеспечении;
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательным результатом тестирования являются:
результат тестирования кандидата составляет менее 70 (семидесяти) процентов правильных ответов;
нарушение кандидатом либо переводчиком (в случае, если данный переводчик был представлен самим кандидатом) порядка тестирования, установленного услугодателем;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата услугодателем;
3) неустранение услугополучателем замечаний услугодателя или представление услугополучателем доработанных с учетом замечаний услугодателя документов по истечении срока рассмотрения документов услугодателем, установленного подпунктом
1) пункта 4 настоящего стандарта государственной услуги;
4) представление документов по истечении срока, в течение которого руководящий работник вправе занимать свою должность без согласования с услугодателем;
5) наличие санкций и (или) ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) к кандидату.
Данное требование применяется в течение 1 (одного) года до даты подачи услугополучателем ходатайства о согласовании кандидата;
6) наличие у услугодателя сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой нарушения финансовой организацией, холдингом или Фондом законодательства Республики Казахстан, в которой кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника либо исполняющего обязанности руководящего работника и за которое уполномоченным органом в отношении данной финансовой организации, холдинга или Фонда применены ограниченная мера воздействия и (или) санкция.
Данное требование применяется в течение 1 (одного) года со дня выявления уполномоченным органом нарушения;
7) наличие у услугодателя сведений (фактов) о том, что кандидат являлся стороной сделки, признанной как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшей причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение 1 (одного) года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом сделки, заключенной на организованном и (или) неорганизованном рынках ценных бумаг, как совершенной в целях манипулирования;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения данной сделки ущерба третьему лицу (третьим лицам);

8) кандидаттың уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған мәмілелерді жасағаны үшін оған қатысты санкциялар және (немесе) шектеулі ықпал ету шараларын қолданған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) әрекеттері мәмілеге қатысушы қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген қаржы ұйымының қызметкері болып табылатындығы туралы мәліметтердің көрсетілетін қызметті берушіде болуы.
Осы талап төменде аталған оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган ұйымдастырылған және (немесе) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілені айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган осы мәмілені жасау нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап 1 (бір) жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін басшы қызметкер не оның міндеттерін атқарған адам және (немесе) құзыретіне жоғарыда көрсетілген бұзушылықтарға әкеп соққан мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кірген қор биржасының трейдері қаржы ұйымының қызметкері деп түсініледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

8) наличие у услугодателя сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены санкции и (или) ограниченные меры воздействия за заключение сделки, признанной как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в течение 1 (одного) года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом сделки, заключенной на организованном и (или) неорганизованном рынках ценных бумаг, как совершенной в целях манипулирования;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения данной сделки ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
Для целей настоящего подпункта под работником финансовой организации понимается руководящий работник либо лицо, исполнявшее его обязанности, и (или) трейдер фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекших за собой вышеуказанные нарушения.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

13. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Қаржы ұйымдарының, банк,
сақтандыру холдингтерінің,
"Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры" акционерлік
қоғамының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
қосымша
Нысан
Басшы қызметкер лауазымына үміткер туралы мәліметтер

13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт - центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Выдача согласия на назначение
(избрание) руководящих работников
финансовых организаций, банковских,
страховых холдингов, акционерного
общества "Фонд гарантирования
страховых выплат"

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________
(қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атауы) __________________________________________________________________
(тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса))
1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні және жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)

Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сведения о кандидате на должность руководящего работника
__________________________________________________________
(наименование финансовой организации, холдинга, Фонда)
__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)

2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - бітірген жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса күні және нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, қарындасы, балалары) және жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, қарындасы, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
4
5
4. Үміткердің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы немесе акцияларды иеленуі туралы мәліметтер
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жерi
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлерi
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе үміткерге тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта үміткердің бүкіл еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органына мүшелігі), оның ішінде жоғарғы оқу орнын аяқтаған сәттен бастап еңбек қызметі туралы мәліметтер, уәкілетті органға келісу туралы өтінішті берген қаржы ұйымындағы, холдингтегі, Қордағы лауазымын көрсете отырып, сондай-ақ үміткер еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (егер қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылған жағдайда, қаржы ұйымының тіркелген елін көрсете отырып)
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
Қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, филиал) басшысы (басшысы орынбасарының), қаржы, басқарушы және (немесе) атқарушы директорының лауазымына орналасқан жағдайда - жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызмет көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі. Аудиторлық қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органда жұмыс стажы болған жағдайда, қаржы ұйымдарына аудит жүргізу қызметін реттеуге қатысты негізгі функционалдық міндеттер көрсетіледі
1
2
3
4
5
6
7

2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
№
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
4. Сведения об участии кандидата в уставном капитале или владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
5. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности кандидата (также членство в органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в финансовой организации, холдинге, Фонде, представившем в уполномоченный орган ходатайство о согласовании, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации финансовой организации, в случае если финансовая организация, является нерезидентом Республики Казахстан)
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
В случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организаций, финансового, управляющего и (или) исполнительного директора - указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации. В случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем регулирование в области аудиторской деятельности, указываются основные функциональные обязанности, относящиеся к регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций
1
2
3
4
5
6
7

6. Үміткердің қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуіне, салық бойынша аудтті қоса
алғанда, қатысуы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, аудит жүргізу мерзімін,
____________________________________________________________________
үміткердің аудитор-орындаушы (бар болса) ретінде аудиторлық есепке қол қойған
күнін көрсету)
7. Осы ұйымның және (немесе) басқа ұйымдардың инвестициялық комитеттеріне
мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезең (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
8. Үміткер қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін тоқтатуға алып келу салдарынан оны лицензиясынан айыру не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгені туралы шешім қабылданғанға дейін 1 (бір) жылдан бұрын аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының (банктік немесе сақтандыру холдингінің) басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі (атқарушы органның және оның орынбасарының функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) бас бухгалтері, қаржы ұйымының жеке тұлға - ірі қатысушысы, заңды тұлға - ірі қатысушысының (банк, сақтандыру холдингінің) басшысы болғандығы туралы мәліметтер____________________________________________________________________
(иә (жоқ),
__________________________________________________________________________
ұйымның атауы, қызметі, жұмыс кезеңі көрсетілсін)
9. Үміткердің қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын дефолтқа жол берген бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлға - эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылғаны не болып табылмағаны туралы мәліметтер (Қордың басшы қызметкері лауазымына үміткер толтырмайды)________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін)

6. Сведения об участии кандидата в проведении аудита финансовых организаций, включая аудит по налогам:
__________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок проведения аудита,
__________________________________________________________________
а также дата подписания кандидатом аудиторского отчета
в качестве аудитора – исполнителя (при наличии)
7. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в данной организации и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
8. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа и его заместителем), главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского, страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке
_______________________________________________________________
(да (нет), указать
____________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)
9. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты (не заполняется кандидатом на должность руководящего работника Фонда)
_________________
(да (нет), указать
____________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)

10. Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшысы ретінде қаржы ұйымы, холдинг, Қор қызметінің мәселелері бойынша сотта істі қарау кезінде жауап беруші ретінде тартылды ма:____________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), күні, сотта істі қарау кезіндегі ұйымның, жауап берушінің атауы, қаралатын
мәселе және сот шешімі көрсетілсін)
11. Жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелер және үміткердің растайтын құжаттармен қоса, құжаттарға қол қоюға уәкілеттіктері туралы мәліметтер (өзге басшы қызметкердің лауазымына үміткер толтырады)____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
12. Үміткер тағайындалған (сайланған) күніне дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмысын жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығы үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма (Қордың басшы қызметкері лауазымына үміткер толтырмайды)___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(иә (жоқ), жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып,
__________________________________________________________________________
құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаты
__________________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері
көрсетілсін).
Осы ақпаратты тексергенімді және оның толық және дәйекті болып табылатындығын растаймын, сондай-ақ іскерлік беделімнің мінсіз екендігін растаймын.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинау мен өңдеуге және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
________________________________________________________________________
(үміткер өз қолымен баспа әріптерімен толтырады).
Қолы ____________________
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың тәуелсіз директоры лауазымына үміткер толтырады:
Мен,______________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
тәуелсіз директор лауазымына сайлау (тағайындау) үшін "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігімді растаймын.
Қолы________________________
Күні _________________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
7-қосымша
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы
қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
8-қосымша
"Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын
қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе
заңды тұлғаны аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
9-қосымша
"Банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
10-қосымша
"Сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
11-қосымша
"Инвестициялық портфельді басқарушының iрi қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
12-қосымша
"Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

10. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, холдинга, Фонда, в качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой организации, холдинга, Фонда
___________________
(да (нет), указать
____________________________________________________________________
дату, наименование организации, ответчика в судебном
____________________________________________________________________
разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда,
вступившее в законную силу (в случае его вынесения)
11. Сведения о курируемых структурных подразделениях и полномочиях кандидата на подписание документов, с приложением подтверждающих документов (заполняется кандидатом на должность иного руководящего работника)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
12. Привлекался ли кандидат к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение трех лет до даты назначения (избрания) (не заполняется кандидатом на должность руководящего работника Фонда)
____________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
____________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решения суда,
____________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
(заполняется кандидатом собственноручно печатными буквами)
Подпись ______________________________________________________
Заполняется кандидатом на должность независимого директора финансовой организации, холдинга, Фонда:
Подтверждаю, что я, __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" для назначения (избрания) на должность независимого директора.
Подпись _________________
Дата _____________________
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 7 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача согласия на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Государственная регистрация выпуска объявленных акций"

Ескерту. 12-қосымшаның күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
13-қосымша
"Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
14-қосымша
"Инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш берген кезде – олар мемлекеттік тіркеуге ұсынылған күннен кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау және беру бойынша қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.

Сноска. Приложение 12 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Государственная регистрация выпуска негосударственных облигаций"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Государственная регистрация выпуска паев
паевых инвестиционных фондов"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после дня их представления на государственную регистрацию;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя по приему и выдаче документов – 15 (пятнадцать) минут.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.

6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – пайлардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) және көрсетілетін қызметті алушының мекенжайына ілеспе хатпен жіберілетін, инвестициялық пай қоры қағидаларының және басқарушы компания қызметінің талаптары мен тәртібін, басқарушы компанияның құрылымдық бөлімшелері мен қызметкерлерінің инвестициялық пай қорын құру, жұмыс істеуін қамтамасыз ету және жұмысын тоқтату жөніндегі қызметін реттейтін, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін ішкі құжаттарының бір данасы, егер көрсетілген құжаттар осыған дейін көрсетілетін қызметті берушімен келісілмесе, көрсетілетін қызметті берушінің олармен келісуі туралы белгісімен (инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеген кезде) не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының не тиісті сенімхаттың негізінде қол қою құқығы берілген адамның қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.

6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о государственной регистрации выпуска паев (далее – свидетельство) и по одному экземпляру правил паевого инвестиционного фонда и внутренних документов управляющей компании, регламентирующих условия и порядок ее деятельности, деятельности структурных подразделений и работников управляющей компании по созданию, обеспечению функционирования и прекращению существования паевого инвестиционного фонда, соответствующих требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, если указанные документы не были ранее согласованы с услугодателем, с отметкой услугодателя об их согласовании (при государственной регистрации выпуска паев паевых инвестиционных фондов), которые направляются сопроводительным письмом в адрес услугополучателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя, либо лица наделенного правом подписи на основании соответствующей доверенности.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім бар еркін нысанда жасалған өтініш;
2) басқарушы компанияның жарғысына сәйкес оның директорлар кеңесі немесе акционерлерінің жалпы жиналысы (барлық дауыс беретін акцияларды иеленуші жалғыз акционері) қабылдаған инвестициялық пай қорын құру туралы шешімнің көшірмесі;
3) басқарушы компанияның жарғысына сәйкес оның директорлар кеңесi немесе акционерлерiнің жалпы жиналысы (дауыс беретiн барлық акцияларды иеленушi жалғыз акционерi) бекiткен қор қағидалары (екi данада);
4) егер көрсетілген құжаттар бұрын көрсетілетін қызметті берушімен келісілмеген болса, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін басқарушы компания қызметінің талаптары мен тәртібін, басқарушы компания құрылымдық бөлімшелерінің және қызметкерлерінің инвестициялық пай қорын құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеуі және жұмысын тоқтату бойынша қызметін регламенттейтін ішкі құжаттары (екі данада).
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) электрондық сұрау салуға қоса берілетін осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3) (құжаттардың PDF форматындағы электрондық көшірмелері түрінде), 4) тармақшаларында (электрондық құжаттар түрінде) көрсетілген құжаттар.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мыналар:
1) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) инвестициялық пай қорының қағидаларында, оларға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларда және келісуге ұсынылған өзге де құжаттарда қайшы келетін немесе анық емес мәліметтердің болуы;

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление, составленное в произвольной форме с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
2) копию решения о создании паевого инвестиционного фонда, принятого советом директоров или общим собранием акционеров (единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями) управляющей компании в соответствии с ее уставом;
3) правила фонда, утвержденные советом директоров или общим собранием акционеров (единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями) управляющей компании в соответствии с ее уставом (в двух экземплярах);
4) внутренние документы управляющей компании, регламентирующие условия и порядок деятельности, деятельность структурных подразделений и работников управляющей компании по созданию, обеспечению, функционированию и прекращению существования паевого инвестиционного фонда, соответствующие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, если указанные документы не были ранее согласованы с услугодателем (в двух экземплярах).
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3) (в виде электронных копий документов в формате PDF), 4) (в виде электронных документов) части первой настоящего пункта, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) наличие противоречивых или недостоверных сведений, содержащихся в правилах паевого инвестиционного фонда, изменениях и дополнениях к ним и иных документах, представленных на согласование;

3) басқарушы компанияның қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Мыналардың:
1) жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты (ол болған кезде), пошталық мекенжайы көрсетіледі;
2) заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар

3) несоответствие деятельности управляющей компании требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе:
1) физического лица указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес;
2) юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
15-қосымша
"Акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. 15-қосымшаның күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
16-қосымша
"Облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
17-қосымша
"Актуарийлерден біліктілік емтиханын қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
18-қосымша
"Кредиттік тарихтардың деректер базасын басқару жүйесін кредиттік бюроның өнеркәсіптік пайдалануына енгізу актісін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кредиттік тарихтардың деректер базасын басқару жүйесін кредиттік бюроның өнеркәсіптік пайдалануына енгізу актісін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Утверждение отчета об итогах размещения акций"
Сноска. Приложение 15 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Утверждение отчета об итогах размещения облигаций"
Сноска. Стандарт исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Прием квалификационного экзамена актуариев"
Сноска. Стандарт исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги "Выдача акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в промышленную эксплуатацию кредитного бюро"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в промышленную эксплуатацию кредитного бюро" (далее – государственная услуга).

2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін жіберу:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – кредиттік тарихтардың деректер базасын басқару жүйесін кредиттік бюроның өндірістік пайдалануына енгізу бойынша қажетті іс-шараларды орындауына тексеру жүргізу туралы өтініш берілген күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау және беру бойынша қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушыға кредиттік тарихтардың деректер базасын басқару жүйесін кредиттік бюроның өндірістік пайдалануына енгізу актісін (бұдан әрі – енгізу актісі) беру туралы хатты жіберу осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді бас тарту.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда, нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал - в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня представления заявления о проведении проверки выполнения кредитным бюро необходимых мероприятий по вводу системы управления базы данных кредитных историй в промышленную эксплуатацию;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя по приему и выдаче документов – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – направление письма услугополучателю о выдаче акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в промышленную эксплуатацию кредитного бюро (далее – акт ввода) с приложением акта ввода, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основанию, предусмотренному пунктом 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде:
көрсетілетін қызметті берушіге:
ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімі бар ерікті нысанда жасалған өтініш беріледі.
10. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету үшін порталға өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу жіберіледі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
11. Көрсетілетін қызметті алушының "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-1-бабы 3-тармағының талаптарын, сондай-ақ кредиттік тарихтардың деректер қорын және аталған ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын жасау үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және пайдалану кезінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді қорғау бойынша ұйымдастырушылық, техникалық шарларды және технологиялық талаптарды орындамауы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю представляется заявление, составленное в произвольной форме с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
10. Для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал направляется запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
11. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является невыполнение услугополучателем требований пункта 3 статьи 8-1 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан", а также организационных, технических мер и технологических требований по защите программного обеспечения, применяемых при формировании и эксплуатации информационных систем, используемых для создания базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес жұмыс) күні ішінде қаралады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
14. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
19-қосымша
"Инвестициялық пай қорларының пайларын орналастыру
қорытындылары туралы есепті бекіту"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
20-қосымша
"Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына
рұқсат алған бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық
есептілігінің аудитіне шығындарды өтеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
21-қосымша
"Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қатысушы заңды
тұлғаларын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
22-қосымша
"Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығында қызметті жүзеге
асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келген
шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға виза беру туралы
қолдаухат" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
23-қосымша
"Мемлекеттік органдарға беру үшін Алматы қаласы өңірлік қаржы
орталығы қатысушыларының құжаттамасын ағылшын тілінен қазақ
және орыс тілдеріне аудару" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
24-қосымша
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги "Утверждение отчета об итогах размещения паев паевого инвестиционного фонда"
Сноска. Стандарт исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 20 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 21
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 21 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 22
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 22 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 23
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 23 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 24
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей"

Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
лицензия берген кезде – 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу және бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеген кезде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқасын беру не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Порталда көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленеді:

Сноска. Приложение 24 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
при выдаче лицензии – в течение 20 (двадцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения – не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии – в течение 2 (двух) рабочих дней.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – выдача лицензии, переоформление, выдача дубликата лицензии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе. При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:

1) аталған қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеуді екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз нысанда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырады.
8. Жұмыс кестесі: порталдікі - жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жеке түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат;
3) көрсетілетін қызметті алушы жарғысының нотариат куәландырған көшірмесі;
4) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8080 болып тіркелген "Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 250 қаулысымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларының 40-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларды жалдау туралы шарт немесе үй-жайларға құқық белгілейтін құжат;
5) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1549 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында автомобильдiк инкассаторлық тасымалды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 110 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында автомобильдiк инкассаторлық тасымалды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта көзделген талаптарға сәйкес келетін көрсетілетін қызметті алушының меншік құқығындағы кемінде 2 (екі) көлік құралын тіркеу туралы куәлік;

1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
8. График работы: портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
График работы услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) нотариально засвидетельствованная копия устава услугополучателя;
4) договор об аренде помещений или правоустанавливающий документ на помещения, необходимые для проведения операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, предусмотренные в части первой пункта 40 Правил организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 250 "Об утверждении Правил организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8080;
5) свидетельства о регистрации не менее 2 (двух) транспортных средств, находящихся на праве собственности у услугополучателя, соответствующих требованиям, предусмотренным Инструкцией по организации автомобильных инкассаторских перевозок в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 110 "Об утверждении Инструкции по организации автомобильных инкассаторских перевозок в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1549;

6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органының бірінші басшысы туралы мәліметтер.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алымға төленгені туралы құжат.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресісмдеу үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болып табылатын өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын құжаттардың көшірмелері.
10. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, лицензиялық алым сомасының төленгені ("электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайда) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
11. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында заңды тұлғалардың осы санаты үшін тыйым салынған қызмет түрімен айналысқан;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11772 болып тіркелген "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 22 қаулысымен бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру қағидаларының 3-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) болған;
5) сот орындаушысының ұсынысы негізінде сот көрсетілетін қызметті алушы борышкерге уақытша лицензия беруге тыйым салынған;

6) сведения о первом руководителе исполнительного органа услугополучателя в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги.
Для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за выдачу дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
10. Документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 6) (в виде электронных копий документов в формате PDF) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги прикрепляются к электронному запросу.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, об оплате суммы лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства"), услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
11. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется в случаях если:
1) занятие видом деятельности, запрещенным законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям, установленным пунктом 3 Правил выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 22 "Об утверждении Правил выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11772;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;

6) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-тармағында көзделген мерзімдерде жүзеге асырылады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану мына мекенжай бойынша: 050040, Алматы қаласы, "Көктем-3" ықшам ауданы, 21-үйге көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.

6) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в части третьей пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги.
Отказ в оказании государственной услуги осуществляется в сроки, предусмотренные пунктом 4 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу: 050040, город Алматы, микрорайон "Коктем-3", дом 21.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информация о порядке обжалования доступна по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
14. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға
банкноталарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялауға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органының бірінші басшысы туралы мәліметтер ____________________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының атауы және басшының лауазымы көрсетіледі) Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________ (бірінші басшының жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес)
Туған күні және жері
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Тұрақты тұратын жері, телефон нөмірлері
________________________________________________________
________________________________________________________
_________________________________________________________ (толық мекенжайын, елді мекеннің кодын қоса алғанда, ұялы, қызметтік, үй телефондарының нөмірлерін көрсету керек)
Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі (ай, жыл)
Ұйымның атауы, атқарған қызметі және лауазымдық міндеттері, ұйымның координаттары
Басқа мәліметтер:
Меншікке қарсы, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстары, коммерциялық және өзге ұйымдардағы қызмет мүдделеріне қарсы қылмыс, сыбайлас жемқорлыққа қатысты қылмыстары үшін өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығының болуы (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Иә (жоқ)
(өтелмеген соттылығы болған кезде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабын, үкім шығарылған күнді және нөмірін көрсету керек)
Мен ______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және оның дұрыс және толық екенін растаймын,
__________________________
(қолы, күні).
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
25-қосымша
"Банк ашуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
15. Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Выдача лицензии организациям,
осуществляющим отдельные виды
банковских операций, на инкассацию
банкнот, монет и ценностей"
Сведения о первом руководителе исполнительного органа услугополучателя
____________________________________________________________________
(указывается должность руководителя и наименование услугополучателя) Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________ (в соответствии с документом, удостоверяющим личность первого руководителя)
Дата и место рождения
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Постоянное место жительства, номера телефонов
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________ (указать подробный адрес, номера мобильного, служебного, домашнего телефона, включая код населенного пункта)
Сведения о трудовой деятельности:
Период работы (месяц, год)
Наименование организации, занимаемые должности и должностные обязанности, координаты организации
Другие сведения:
Наличие непогашенной или неснятой судимости за преступления против собственности, в сфере экономической деятельности, против интересов службы в коммерческих и иных организациях, коррупционные преступления (для нерезидентов Республики Казахстан)
Да (нет)
(при наличии непогашенной судимости, указать статью Уголовного кодекса Республики Казахстан, дату и номер приговора)
Я __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною проверена и является
достоверной и полной, ______________________________ (подпись, дата).
Приложение 25
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача разрешения на открытие банка"

Ескерту. Стандарттың күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
26-қосымша
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банк операцияларына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банк операцияларына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін жіберу:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде:
лицензия берген кезде – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта құрылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеген кезде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
лицензияның телнұсқаларын беру кезінде – 2 екі) жұмыс күні ішінде;
2) құжаттарды қабылдау және беру бойынша көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.

Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 26
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на банковские операции"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на банковские операции" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при выдаче лицензии – в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения – не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии – в течение 2 (двух) рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя по приему и выдаче документов – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.

6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқасын беру не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16 және 17-тармақтарында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың дәлелді жауабы.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда лицензия электрондық нысанда ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензияның берілгені үшін лицензиялық алым (әрбір банктік операция үшін жеке) төленеді:
1) осы қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия берілгені үшін лицензиялық алым 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.

6. Результат оказания государственной услуги – выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктами 16 и 17 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением лицензии на бумажном носителе лицензия оформляется в электронной форме, распечатывается, заверяется печатью услугодателя и подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе. При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за выдачу лицензии на право занятия отдельными видами деятельности (за каждую банковскую операцию отдельно):
1) лицензионный сбор за выдачу лицензии на право занятия данным видом деятельности составляет 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын бермеген жағдайда, нотариат куәландырған көшірмесі);
4) барлық жоспарланып отырған банк операциялары бойынша лицензияны алу мақсаттарын, көрсетілетін қызметті алушы бағдарланып отырған нарықтың сегментін айқындауды, қызмет түрлерін, маркетинг жоспарын (клиентураны қалыптастыру), ұйымның қызметін қаржыландыру көздерін, алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы пайда мен шығындар болжамын ашып көрсететін және көрсетілетін қызметті алушының өз қызметінің жоспарларына сәйкес келетін ұйымдық құрылымы бар екенін көрсететін бизнес-жоспар;
5) Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының банк операцияларын жүргізудің жалпы шарттары туралы қағидалар;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес электрондық және қағаз жеткізгіштердегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын емес ұйымның атқарушы органның бірінші басшысы мен бас бухгалтері туралы мәліметтер;
7) құжаттарды ұсынған күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер;
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізетін филиалдардың (осындайлар болған кезде) тізімі және осындай филиалдар туралы ережелердің нотариат куәландырған көшірмелер;
9) жарғылық капиталдың ең төмен мөлшерінің толық төленгендігін растайтын құжаттар - төлем тапсырмалары, кассалық кіріс ордерлері (акционерлік қоғамның ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлғаларды қоспағанда).
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Көрсетілетін қызметті алушы-ипотекалық ұйымдар лицензия алу үшін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа қосымша мыналарды:

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копию устава (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
4) бизнес-план по всем планируемым банковским операциям, раскрывающий цели получения лицензии, определение сегмента рынка, на который ориентирован услугополучатель, виды услуг, план маркетинга (формирования клиентуры), источники финансирования деятельности организации, прогноз доходов и расходов за первые три финансовых (операционных) года и показывающий, что услугополучатель обладает организационной структурой, соответствующей планам его деятельности;
5) правила об общих условиях проведения банковских операций услугополучателя в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан;
6) сведения о первом руководителе исполнительного органа и главном бухгалтере организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на электронном и бумажном носителях согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
7) сведения об акционерах (участниках) согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов;
8) список филиалов (при наличии таковых), которые будут проводить отдельные виды банковских операций, и нотариально засвидетельствованные копии положений о таких филиалах;
9) документы, подтверждающие полную оплату минимального размера уставного капитала - платежные поручения, приходные кассовые ордера (за исключением юридических лиц в организационно-правовой форме акционерного общества).
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Услугополучатель - ипотечные организации для получения лицензии, помимо документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги, дополнительно представляют:

1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес электрондық және қағаз жеткізгіштердегі директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері, атқарушы органның мүшелері туралы мәліметтерді;
2) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 34-бабына сәйкес әзірленген ішкі кредиттік саясат туралы қағидаларды;
3) ішкі аудит туралы ережені ұсынады.
11. Көрсетілетін қызметті алушы-қор биржасы, орталық депозитарий лицензия алу үшін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 1), 2), 4) және 5) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды ұсынады.
12. Көрсетілетін қызметті алушы-агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингінің еншілес ұйымы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа қосымша мыналарды:
1) Заңның 34-бабына сәйкес әзірленген ішкі кредиттік саясат туралы қағидаларды;
2) ішкі аудит туралы ережені (акционерлік қоғамның ұйымдастыру-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалар үшін) ұсынады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса) алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
14. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеуге көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысанындағы өтініш;
2) қызметтің лицензияланатын түрінен бір немесе одан көп банк операциясын алып тастаған жағдайда лицензияның түпнұсқасы (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделсе);
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
4) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болатын өзгерістер туралы ақпараттан тұратын құжаттардың көшірмелері.
15. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
лицензия алу үшін:

1) сведения о первом руководителе и членах совета директоров, членах исполнительного органа на электронном и бумажном носителях, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) правила о внутренней кредитной политике, разработанные в соответствии со статьей 34 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон);
3) положение о внутреннем аудите.
11. Услугополучатели - фондовая биржа, центральный депозитарий для получения лицензии представляют документы, указанные в подпунктах 1), 2), 4) и 5) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги.
12. Услугополучатель - дочерняя организация национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса помимо документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги, дополнительно представляет:
1) правила о внутренней кредитной политике, разработанные в соответствии со статьей 34 Закона;
2) положение о внутреннем аудите (для юридических лиц, созданных в организационно-правовой форме акционерного общества).
13. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
14. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для переоформления лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) оригинал лицензии, в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одной или более банковских операций (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме);
3) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
15. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
для получения лицензии:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымды төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) электрондық сұрау салуға қоса тіркелетін, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3), 4), 5), 6), 8) және 9) ( PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) және 7) (көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы) басшысының ЭЦҚ-сымен және көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының) ЭЦҚ-сымен расталған осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес мәліметтер нысаны түрінде) тармақшаларында көрсетілген құжаттар;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10, 11 және 12-тармақтарында PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде, олар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделсе):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымды төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болатын өзгерістер туралы ақпараттан тұратын құжаттардың көшірмелері (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, лицензия туралы, лицензиялық алым сомасының төленгені туралы ("электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайда) мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9, 10 және 12-тармақтарында көрсетілген бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп, тігіліп және соңғы парағының сырт жағына тігістің түйініне жапсырылған, тігілген парақтар саны көрсетілген жапсырманың үстіне жартылай баса отырып ұсынылады. Құжаттардың көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының осындай құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдарының қолымен расталады.

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 6), 8) и 9) (в виде электронных копий документов в формате PDF) и 7) (в виде формы сведений согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги, заверенной ЭЦП руководителя акционера (участника) услугополучателя и ЭЦП акционера (участника) услугополучателя) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу;
в пунктах 10, 11 и 12 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов в формате PDF, которые прикрепляются к электронному запросу.
Для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов в формате PDF).
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о лицензии, об оплате суммы лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства") услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Документы, перечисленные в пунктах 9, 10 и 12 настоящего стандарта государственной услуги, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки на обороте последнего листа. Копии документов заверяются подписями должностных лиц услугополучателя, обладающих правом подписи таких документов.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Мыналар:
1) мына талаптардың кез келгенін сақтамау:
банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындауға, оның ішінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін үй-жайды, жабдықты және бухгалтерлік есепке алуды және бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындауға, тиісті қызметкерлерді жалдауға тиіс;
2) табыс етілген құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында қызмет түрімен айналысуға тыйым салынуы;
4) қызмет түріне лицензия алуға өтініш берген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның енгізілмеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың лицензиялануға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
6) сот орындаушысының ұсынысы негізінде соттың борышкер көрсетілетін қызметті алушыға лицензия беруге уақытша тыйым салуы мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
17. Көрсетілетін қызметті беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген құжаттарды тиісінше ресімдемеген жағдайда лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
18. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 20-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғалардың шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы,шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоблюдение любого из следующих требований:
для получения лицензии на проведение банковских операций в течение 1 (одного) года со дня государственной регистрации услугополучатель должен выполнить все организационно-технические мероприятия, в том числе подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующих требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организации, нанять соответствующий персонал;
2) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
4) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
6) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию.
17. Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
18. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 20 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
19. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
20. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
21. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
22. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті алушының www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға банк
операцияларына лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің толық атауы)
Кімнен______________________
(көрсетілетін қызметті
алушының толық атауы)
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мынадай банк операцияларын жүзеге асыруға лицензия беруіңізді өтінемін:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(валютаның түрін көрсету (ұлттық және (немесе) шетел).
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
19. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
20. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
21. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
22. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача лицензии организациям,
осуществляющим отдельные виды
банковских операций, на
банковские операции"
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
В___________________________
(полное наименование услугодателя)
от__________________________
(полное наименование
услугополучателя)
Заявление
Прошу выдать лицензию на осуществление следующих банковских операций:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать вид валюты (в национальной и (или) иностранной).
Сведения об услугополучателе:

1. Көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері
____________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің нөмірі)
____________________________________________________________________
(телефон, факс нөмірі)
2. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі мен күні және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген жарғылық капиталдың ең төмен мөлшері
_________________________________________
3. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар мен
парақтар саны:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін толық растайды. Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің пайдаланылуына келісем беремін.
Өтінішті беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы
____________________________________________________________________
(қолы)
20__ жылғы "___" _____________
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға банк операцияларына
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органының бірінші басшысы және бас бухгалтері туралы
мәліметтер
_______________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушы қызметкерінің лауазымы және көрсетілетін қызметті
алушының атауы көрсетіледі)
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_________________________________________________
_________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа толық сәйкес келуге тиіс, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) өзгерген жағдайда оның қай уақытта және қандай себеппен өзгертілгені көрсетілсін)
Туған күні және туған жері
_________________________________________________
Тұрақты тұрғылықты жері, телефон нөмірлері
_________________________________________________
_________________________________________________
(елді мекеннің кодын қоса алғанда, толық мекенжайы, қызметтік, үй, байланыс телефондары көрсетілсін)
Азаматтығы
_________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
Жақын туыстары (ата-анасы, ері (зайыбы), ағасы-інісі, апасы-сіңлісі, балалары),
сондай-ақ жекжаттары (ерінің (зайыбының) ата-анасы, ағасы-інісі, апасы-сіңлісі, балалары)
туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған жылы
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны мен қызметі
1
2
Көрсетілетін қызметті алушының өзге заңды тұлғаларды құруға және оның қызметіне
қатысушы, акционер ретінде қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы мен тұрғылықты жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Көрсетілетін қызметті алушының заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, акциялар саны және көрсетілетін қызметті алушыға тиесілі акциялардың заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына пайыздық ара-қатынасы

1. Место нахождения услугополучателя
____________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома)
____________________________________________________________________
(номер телефона, факса)
2. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и минимальный размер уставного капитала, установленный уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций ____________________________________________________________________
3. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Услугополучатель полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации). Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчетсво (при его наличии), должность лица, уполномоченного на подачу заявления
____________________________________________________________________
(подпись)
"___" _____________ 20__ года
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии
организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских
операций, на банковские
операции"
Сведения
о первом руководителе исполнительного органа и главном бухгалтере
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
________________________________________________________________________________
(указывается должность работника услугополучателя и наименование услугополучателя)
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(в полном соответствии с документом, удостоверяющим личность, в случае изменения фамилии, имени, отчества
(при его наличии) - указать, когда и по какой причине они были изменены)
Дата и место
рождения
______________________________________________________________
Постоянное
место
жительства,
номера
телефонов
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного, домашнего, контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные
реквизиты
документа,
удостоверяющего
личность
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Сведения о близких родственниках (родители, супруг, брат, сестра, дети), а также
свойственниках (брат, сестра, родители, дети супруга (супруги):
Фамилия,
имя,
отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные
отношения
Место работы
и должность
1
2
Сведения об участии услугополучателя в создании и деятельности иных
юридических лиц в качестве участника, акционера:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия услугополучателя в уставном капитале юридического лица, количество акций и процентное соотношение акций, принадлежащих услугополучателю, к общему количеству голосующих акций юридического лица

2. Кәсіби деректер:
Білімі, оның ішінде жұмыс бейініне сәйкес келетін кәсіби білімі
______________________________________________________
______________________________________________________
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімшенің атауы мен тұрғылықты жері, оқу кезеңін, берілген біліктілігі, білімі туралы дипломның деректемелері көрсетілсін)
Қосымша білімі, оның ішінде жұмыс істейтін саласындағы біліктілікті арттыру курстары, ғылыми дәрежесі
______________________________________________________
______________________________________________________
(оқу орнының атауы мен орналасқан жері, оқу кезеңі, білімі туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелері көрсетілсін)
Қаржылық қызмет көрсету саласындағы жұмыс тәжірибесі
______________________________________________________
______________________________________________________
(қаржы ұйымдарындағы жұмыс істеген жылдарының
саны, қызмет түрлері бойынша аудитор,
бухгалтер қызметін атқаруы көрсетілсін)
Басшы қызметіндегі жұмыс тәжірибесі
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(бар жұмыс тәжірибесі сипатталады: қызметтік міндеттер, кәсіби дағдылары)
Қол жеткізген жетістіктері
______________________________________________________
______________________________________________________
(осы мәселе бойынша ақпаратты, мысалы, ғылыми жарияланымдардың атауы көрсетілсін,
ғылыми әзірлемелерге, заң жобаларына қатысу және т.б.)
Осы мәселеге қатысты басқа ақпарат
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(кандидаттың кәсіби біліктілігін сипаттайтын ақпарат көрсетіледі)
Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
(ай және (немесе) жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын қызметі және қызметтік міндеттері, ұйымның координаттары
3. Басқа мәліметтер:
Экономикалық қызмет саласында жасаған қылмыстары үшін, мемлекеттік қызмет және мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы жасаған сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстары үшін заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Иә немесе жоқ
(егер Иә десе, онда қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы үкімнің күні мен нөмірі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабы көрсетілсін)
Қадағалау органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін қызметтік міндетті орындаудан шеттетуі туралы деректердің болуы
Иә немесе жоқ
(егер "иә" десе, онда осы шараны қолданған органның атауы және күні көрсетілсін)
Бұрын банкрот болып танылған не оған қатысты лицензиядан айыру, мәжбүрлеп тарату, консервациялау, акцияларды мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылдан қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған
Ұйымның атауы, қызметі, жұмыс кезеңі
Қаржы ұйымының басшысы ретінде қаржылық қызмет көрсету мәселелері бойынша сот талқылауына жауапкер ретінде тартылды ма
(сот талқылауындағы жауапкер ұйымның атауы мен күні, қаралатын мәселе және соттың шешімі көрсетілсін
Осы мәселеге қатысты басқа да ақпарат
(ерікті түрде көрсетіледі)
Мен (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)) , ______________________, осы ақпаратты мұқият тексергенімді және шынайы әрі толық болып табылатынын растаймын. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін _____________________ (қолы, күні).
"Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдарға банк
операцияларына лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер (заңды тұлға үшін)

2. Профессиональные данные:
Образование,
в том числе
профессиональное
образование,
соответствующее
профилю работы
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения, факультета или отделения, период обучения, присвоенную квалификацию, реквизиты диплома об образовании)
Дополнительное
образование, в
том числе курсы
повышения
квалификации в
сфере, в которой
работает, ученые
степени
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения, период обучения, реквизиты диплома об образовании, сертификат, свидетельства)
Опыт работы в
сфере финансовых
услуг
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(указать количество лет работы в финансовых организациях, занятие должности аудитора, бухгалтера по видам деятельности)
Опыт работы на
руководящей
должности
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(описать имеющийся опыт работы: должностные обязанности, профессиональные навыки)
Имеющиеся
достижения
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(указать информацию по данному вопросу, например, название научных публикаций, участие в научных разработках, законопроектах и так далее)
Другая
информация,
имеющая
отношение к
данному вопросу
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(указывается информация, характеризующая профессиональную компетентность кандидата)
Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
(месяц и (или) год)
Наименование организации, занимаемые
должности и должностные обязанности,
координаты организации
3. Другие сведения:
Наличие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за преступления, совершенные в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные преступления против интересов государственной службы и государственного управления (для нерезидентов Республики Казахстан)
Да или нет (если да, то указать дату и номер приговора о привлечении к уголовной ответственности, статью Уголовного Кодекса Республики
Казахстан)
Наличие данных об отстранении органами надзора от выполнения служебных обязанностей за нарушение законодательства Республики Казахстан
Да или нет (если да, то указать дату и наименование органа, применившего данную меру)
Ранее являлся руководящим работником финансовой организации, признанной банкротом, либо в отношении которой принято решение о лишении лицензии, о принудительной ликвидации, консервации, принудительном выкупе акций
Наименование организации, должность, период работы
Привлекался ли в качестве ответчика как руководитель финансовой организации в судебные разбирательства по вопросам оказания финансовых услуг
(указать дату, наименование организации-ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
(указывается произвольно)
Я (фамилия, имя, отчество (при его наличии)), _________________________,
подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною проверена и является
достоверной и полной. Даю согласие на сбор и обработку персональных данных,
необходимых для оказания государственной услуги._____________________ (подпись, дата).
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
"Выдача лицензии организациям,
осуществляющим отдельные виды
банковских операций, на
банковские операции"
Форма

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
1. Көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы)
____________________________________________________________________
(толық атауы)
Орналасқан жері _____________________________________________________
____________________________________________________________________
(пошталық индексі, мекенжайы)
Байланыс деректемелері
____________________________________________________________________
(телефон және факс нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы (ол бар болса)
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер) ______________________
____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті ___________
Негізгі қызмет түрі _______________________________________
2. Акционерге тиесілі көрсетілетін қызметті алушының дауыс беретін акциялары санының көрсетілетін қызметті алушының дауыс беретін акцияларының жалпы санына пайыздық арақатынасы немесе көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесі___________________
____________________________________________________________________
3. Көрсетілетін қызметті алушының акцияларын төлеу үшін (көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесіне) ақшаны енгізер алдындағы көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының) меншікті капиталының мөлшері және көрсетілетін қызметті алушының акцияларын төлеу үшін (көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесіне) енгізілген сома
________________________________________________________________
4. Заңды тұлғалардың толық атауын және орналасқан жерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының) қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды құруға және қызметіне қатысуы туралы мәліметтер:___________________________________________
____________________________________________________________________
5. Ұйымдардың толық атауларын, орналасқан жерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы) қатысатын өнеркәсіптік, банктік, қаржылық топтары, холдингтері, концерндері, қауымдастықтары, консорциумдары туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сведения об акционере (участнике) услугополучателя (для юридического лица)
_______________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
1. Акционер (участник) услугополучателя ___________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование)
Место нахождения ___________________________________________________
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи
____________________________________________________________________
(номера телефона и факса, адрес электронной почты при ее наличии)
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) ________________
____________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
Резидент или нерезидент Республики Казахстан______________________
Основной вид деятельности_______________________________________
2. Процентное соотношение количества голосующих акций услугополучателя, принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций услугополучателя или доля участия в уставном капитале услугополучателя
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Размер собственного капитала акционера (участника) услугополучателя перед внесением денег в оплату акций услугополучателя (в долю участия в уставном капитале услугополучателя) и сумма, внесенная в оплату акции услугополучателя (в долю участия в уставном капитале услугополучателя) ______________________________________________
4. Сведения об участии акционера (участника) услугополучателя в создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника, акционера, с указанием полных наименований и мест нахождения юридических лиц:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах, концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует акционер (участник) услугополучателя, с указанием полных наименований, мест нахождения организаций
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

6. Көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының) басшысы туралы мәліметтер:___________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалауға келісім беремін.
20__ жылғы "___"_____________
Көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы) басшысының
қолы ________
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер
(жеке тұлға үшін)
___________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
1. Көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушысы _________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні мен жылы_________________________________________________
Азаматтығы ________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері_________________________
___________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері ____________________________________________________
____________________________________________________________________
(пошталық индексі, мекенжайы)
Байланыс деректемелері______________________________________________
____________________________________________________________________
(телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы)
Жұмыс орны (мекенжайы көрсетіле отырып), лауазымы____________________
2. Акционерге тиесілі көрсетілетін қызметті алушының дауыс беретін акциялары санының көрсетілетін қызметті алушының дауыс беретін акцияларының жалпы санына пайыздық ара қатынасы немесе көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесі
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Заңды тұлғалардың толық атауын және орналасқан жерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының) қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды құруға және қызметіне қатысуы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерімді жинау мен өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20__ жылғы "___"_____________
Көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының)
қолы ___________
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға банк операцияларына
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
4-қосымша
Нысан
Кімге __________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
Кімнен__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________байланысты
(лицензияны қайта ресімдеудің себебі көрсетіледі)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(лицензияның атауы және валюта түрі (ұлттық және (немесе шетел)
_____________________________________________лицензиясын қайта ресімдеуді сұраймын
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:

6. Сведения о руководителе акционера (участника) услугополучателя: _______
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___"_____________ 20__ года.
Подпись руководителя акционера (участника) услугополучателя ____________
Форма
Сведения об акционере (участнике) услугополучателя (для физического лица)
___________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
1. Акционер (участник) услугополучателя ______________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и год рождения______________________________________________________
Гражданство____________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность_______________________________
_______________________________________________________________________
(наименование документа, номер, серия и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства ______________________________________________________
______________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи ______________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер телефона, адрес электронной почты)
Место работы (с указанием адреса), должность_______________________
2. Процентное соотношение количества голосующих акций услугополучателя, принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций услугополучателя или доля участия в уставном капитале услугополучателя
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Сведения об участии акционера (участника) услугополучателя в создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника, акционера, с указанием полных наименований и мест нахождения юридических лиц
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___"_____________ 20__ года
Подпись акционера (участника) услугополучателя _________________________
Приложение 4
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии
организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских
операций, на банковские
операции"
Форма
В ________________________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от______________________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
Прошу переоформить лицензию ______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать наименование лицензии и вид валюты (в национальной и (или) иностранной)
в связи__________________________________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
Сведения о услугополучателе

1. Көрсетілетін қызметті алушы орналасқан жері: _______________________________
________________________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің нөмірі)
________________________________________________________________________________
(телефон, факс)
3. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі
және күні және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау
жөніндегі уәкілетті орган белгілеген жарғылық капиталдың ең төмен мөлшері_____________
________________________________________________________________________________
4. Жіберілетін құжаттар тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар мен парақтар
саны: ___________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың)
дәйектілігі үшін толық жауапкершілік атқарады.
Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің
пайдаланылуына келісем беремін.
Өтініш беруге уәкілетті адамның тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, лауазымы:
_______________________________________________________________________________
__________________
(қолы)
20__ жылғы " ___ " _____________
Өтініш иесінің акционерінің (қатысушысының) қолы __________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
27-қосымша
"Ислам банктері жүзеге асыратын банктік және өзге операцияларды жүргізуге арналған лицензияны беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
28-қосымша
"Банктерге банк операцияларын және Қазақстан Республикасының
банк заңнамасында көзделген өзге де операцияларды жүргізуге
лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Стандарттың күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
71 қаулысына
29-қосымша
"Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Место нахождения услугополучателя _______________________________________
________________________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(телефон, факс)
3. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных
акций и минимальный размер уставного капитала, установленный уполномоченным органом
по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций_____
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому
из них__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Услугополучатель полностью несет ответственность за достоверность прилагаемых к
заявлению документов (информации).
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, при наличии - отчество, должность лица, уполномоченного на подачу
заявления_______________________________________________________________________
______________
(подпись)
"___" _____________ 20__ года
Приложение 27
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача лицензии на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 28
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача лицензии банкам на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 29
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71

Ескерту. 29-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған кезден бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – 2 (екі) ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау және беру бойынша қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған кезден бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушының атына көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру және көрсетілетін қызметті берушінің рұқсатын беру туралы хат не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберу.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда, нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Сноска. Приложение 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 2 (двух) месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя по приему и выдаче документов – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги направление письма в адрес услугополучателя о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) и разрешения услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 13 настоящего стандарта государственной услуги, с приложением копии соответствующего постановления Правления услугодателя.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру кестесі – 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерікті қайта ұйымдастыруға (біріктіруге, қосуға, бөлуге, бөліп шығаруға, қайта құруға) рұқсат алуға арналған өтінішхат;
2) көрсетілетін қызметті алушының жоғары органының оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешiмi;
3) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастырудың болжамды талаптарын, нысандарын, тәртiбi мен мерзiмдерiн сипаттайтын құжаттар;
4) көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастырғаннан кейiнгi және/немесе көрсетілетін қызметті алушыны ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылған заңды тұлғалардың есеп айырысу балансын қоса алғанда, ерікті түрде қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа біріктіру нысанында ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтінішхатқа қоса қайта ұйымдастырылатын банктердің атқарушы органдарының бірінші басшылары қол қойған біріктіру туралы шарт беріледі.
10. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізу үшін өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкті ислам банкіне айналдыру нысанында оны ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш;

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) ходатайство о даче разрешения на добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) банка (банковского холдинга) по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) решение высшего органа услугополучателя о его добровольной реорганизации;
3) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации услугополучателя;
4) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс после его добровольной реорганизации и (или) юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации услугополучателя.
Кроме документов, указанных в части первой настоящего пункта, к ходатайству о получении разрешения на добровольную реорганизацию в форме присоединения прилагается договор о присоединении, подписанный первыми руководителями исполнительных органов реорганизуемых банков.
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для проведения добровольной реорганизации в форме конвертации услугополучателя - банка в исламский банк:
1) заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;

2) банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылданған көрсетілетін қызметті алушы - банк акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі;
3) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 52-15-баптарының талаптарына сәйкес келетін көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру бойынша іс-шаралар жоспары;
4) көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру салдарының қаржылық болжамы (көрсетілетін қызметті алушы - банктің бухгалтерлік балансы болжамы және кірістері мен зияндары туралы есеп, көрсетілетін қызметті алушы - банктің пруденциалдық нормативтерінің есебі, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру аяқталғаннан кейін шоғырландырылған негіздегі есебі).
Көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру салдарының қаржылық болжамына мына көрсеткіштердің қысқамерзімді, ортамерзімді және ұзақмерзімді талдауы кіреді:
айналдыру рәсімі аяқталғаннан кейін қаржылық есептілік негізінде меншік активтеріне және меншік капиталына тиімділігі (таза пайданың активтердің орташа мәніне және меншік капиталының орташа мәніне қатынасы);
салалар, валюталар, қаржы құралдарының түрлері, айналдыру рәсімі аяқталғаннан кейін өтегенге дейінгі мерзім бойынша инвестициялық портфель құрылымы бойынша болжам;
5) көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне және ислам банкінің банктік және өзге де операциялар жүргізуге лицензия алғаннан кейінгі 3 (үш) жылға мынадай ақпараты бар бизнес-жоспар:
көрсетілетін қызметті алушы - банктің мақсаттары мен міндеттерін және ислам банкінің банктік және өзге де операцияларының түрлерін сипаттау;
көрсетілетін қызметті алушы - банк қызметін талдау (сыртқы және ішкі ортасын талдау);
көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне және банкті ислам банкіне айналдырғаннан кейінгі келесі 3 (үш) қаржы (операциялық) жылға банк қызметін даму стратегиясы мен көлемі;
көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне және көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдырғаннан кейінгі келесі 3 (үш) қаржы (операциялық) жылға банктің егжей-тегжейлі жылдық қаржылық жоспары, оған негізгі қаржы көрсеткіштері, бюджет, бухгалтерлік баланс, кірістер мен зияндар туралы есеп, бизнес-жоспарды қаржыландырудың көздері мен көлемі кіреді;
тәуекелдерді басқару жоспары (ислам банкінің қызметін жүзеге асыруға байланысты тәуекелдердің сипаттамасы және көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру кезеңінде және көрсетілетін қызметті алушы - банкті айналдырғаннан кейін кейінгі 3 (үш) қаржы (операциялық) жылында оларды басқару тәсілдері) көрсетілетін қызметті алушы - банктің қызметін және оның қаржылық жай-күйін көрсетілетін қызметті алушы - банктің директорлар кеңесінің, басқарманың тарапынан тиімді бақылауды, оның ішінде мыналарды:
корпоративтік басқарудың тиісті практикасын және іскерлік этика мен мәдениеттің тиісті деңгейін;
көрсетілетін қызметті алушы - банктің және оның қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауын;
көрсетілетін қызметті алушы - банк капиталының ол қабылдайтын тәуекелдердің деңгейіне сәйкестігін қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді уақтылы анықтау, өлшеу, бақылау және мониторингі арқылы көрсетілетін қызметті алушы - банктің тәуекелдерін тиімді басқаруды;
көрсетілетін қызметті алушы - банктің және оның қызметкерлерінің қызметіндегі кемшіліктерді уақтылы анықтау мен жоюды;
болжанбаған немесе төтенше жағдайларды шешу үшін көрсетілетін қызметті алушы - банкте барабар тетіктер құруды;
көрсетілетін қызметті алушы - банктің қаржылық жағдайын жақсарту жөнiндегi іс-шаралардың (банктің меншікті капиталын пруденциялық нормативтер және басқа да сақталуы мiндеттi нормалар мен лимиттер орындалатын мөлшерге дейін қалпына келтіруге бағытталған шығыстарды төмендету жөніндегі шаралар, қосымша қаржылық салымдар (ақша сомасын жәе ақша салу көздерін көрсете отырып), қосымша кiрiстер алу жөнiндегi іс-шаралар және басқа да іс-шаралар) егжей-тегжейлі сипаттамасын;
көрсетілетін қызметті алушы - банкті қаржылық қаржылық жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шаралардың күнтiзбелiк орындалу мерзiмдерiн;
қаржылық жағдайын жақсарту жөнiндегi іс-шаралардың болжамды экономикалық нәтижесiн (пруденциялық нормативтердің өзгеру динамикасы, көрсетілетін қызметті алушы - банктің меншiктi капиталы мөлшерiнiң өзгеруі, көрсетілетін қызметті алушы - банктің қаржылық және басқа да көрсеткiштерiнiң өзгеруі) қамтамасыз ету арқылы жүзеге асыруды қамтамасыз ететін ақпаратты қамтиды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар көрсетілетін қызметті алушы - банктің осындай құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдарының қолдарымен және көрсетілетін қызметті алушы - банктің мөр бедерімен (бар болса) расталады

2) решение общего собрания акционеров услугополучателя - банка, на котором принято решение о добровольной реорганизации банка в форме конвертации в исламский банк;
3) план мероприятий по конвертации услугополучателя - банка в исламский банк, соответствующий требованиям статьи 52-15 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон);
4) финансовый прогноз последствий конвертации услугополучателя - банка в исламский банк (прогнозный бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках услугополучателя - банка, расчет пруденциальных нормативов услугополучателя - банка, в том числе на консолидированной основе, после завершения конвертации
услугополучателя - банка в исламский банк).
Финансовый прогноз последствий конвертации услугополучателя - банка в исламский банк включает в себя краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный анализ следующих показателей:
рентабельности к собственным активам и к собственному капиталу (отношения чистой прибыли к среднему значению активов и к среднему значению собственного капитала) на основе финансовых отчетностей после завершения процедуры конвертации;
прогноза по структуре инвестиционного портфеля в разрезе отраслей, валют, видов финансовых инструментов, сроков до погашения после завершения процедуры конвертации;
5) бизнес-план на период конвертации услугополучателя - банка в исламский банк и последующие 3 (три) года после получения лицензии на проведение банковских и иных операций исламского банка, который содержит следующую информацию:
описание цели и задач услугополучателя - банка и виды банковских и иных операций исламского банка;
анализ деятельности услугополучателя - банка (анализ внешней и внутренней среды);
стратегия развития и масштабы деятельности услугополучателя - банка на период конвертации банка в исламский банк и 3 (три) последующих финансовых (операционных) года после конвертации услугополучателя - банка в исламский банк;
детализированный годовой финансовый план услугополучателя - банка на период конвертации банка в исламский банк и 3 (три) последующих финансовых (операционных) года после конвертации услугополучателя - банка в исламский банк, включающий в себя расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана;
план управления рисками (описание рисков, связанных с осуществлением деятельности исламского банка, и способы управления ими на период конвертации услугополучателя - банка и 3 (три) последующих финансовых (операционных) года после конвертации услугополучателя - банка в исламский банк), содержащий информацию, обеспечивающую осуществление эффективного контроля со стороны совета директоров, правления услугополучателя - банка за деятельностью услугополучателя - банка и его финансовым состоянием, в том числе путем обеспечения:
надлежащей практики корпоративного управления и надлежащего уровня деловой этики и культуры;
соблюдения услугополучателем - банком и его работниками требований законодательства Республики Казахстан;
эффективного управления рисками услугополучателя - банка посредством своевременного их выявления, измерения, контроля и мониторинга для обеспечения соответствия капитала услугополучателя - банка уровню принимаемых им рисков;
своевременного обнаружения и устранения недостатков в деятельности услугополучателя - банка и его работников;
создания в услугополучателе - банке адекватных механизмов для решения непредвиденных или чрезвычайных ситуаций;
подробного описания мероприятий по финансовому оздоровлению
услугополучателя-банка (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения (с указанием суммы и источников вложения денег), направленных на восстановление собственного капитала банка до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарных сроков выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению услугополучателя - банка;
предполагаемого экономического эффекта оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменения размера собственного капитала услугополучателя - банка, изменения финансовых и иных показателей
услугополучателя - банка).
Документы, указанные в части первой настоящего пункта, заверяются подписями должностных лиц услугополучателя - банка, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати услугополучателя - банка (при наличии).

11. Көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті қайта ұйымдастыру үшін ұсынылған құжаттарға ескертулер болған кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы - банкке осы ескертулерді көрсете отырып, пошта, факсимильді байланыс және (немесе) электрондық почта арқылы оларды жою мерзімін көрсетіп хат жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы - банк ұсынылған құжаттар бойынша көрсетілетін қызметті берушінің ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша көрсетілетін қызметті алушы – банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беруден бас тартады.
12. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2) және екінші бөлігінде (құжаттардың PDF форматтағы электрондық көшірмелері түрінде), 3) және 4) (электрондық құжат түрінде) тармақшаларында, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында (құжаттардың PDF форматтағы электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген электрондық сұрау салуға қоса тіркелетін құжаттар.
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
13. Мыналар:
1) қайта ұйымдастырылатын көрсетілетін қызметті алушылардың жоғары органдарының тиісті шешiмдерінің болмауы;
2) болжанатын қайта ұйымдастыру нәтижесінде депозиторлар мүдделерінің бұзылуы;
3) болжанатын қайта ұйымдастыру нәтижесінде пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің бұзылуы;
4) болжанатын қайта ұйымдастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
5) көрсетілетін қызметті берушінің ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймауы;
6) көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының Заңның 52-15-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) бизнес-жоспардың осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағының 5) тармақшасында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;

11. При наличии замечаний к представленным документам для добровольной реорганизации в форме конвертации услугополучателя - банка в исламский банк услугодатель направляет услугополучателю - банку письмо с указанием данных замечаний посредством почтовой, факсимильной связи и (или) электронной почты с указанием срока для их устранения.
В случае неустранения услугополучателем - банком замечаний услугодателя по представленным документам в установленный им срок услугодатель отказывает в выдаче разрешения на конвертацию услугополучателя - банка по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 13 настоящего стандарта государственной услуги.
12. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2) и части второй (в виде электронных копий документов в формате PDF), 3) и 4) (в виде электронных документов) пункта 9, подпунктах 2), 3), 4) и 5) (в виде электронных копий документов в формате PDF) пункта 10 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
13. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых услугополучателей;
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов депозиторов;
3) нарушение в результате предполагаемой реорганизации пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
4) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
5) неустранение замечаний услугодателя по представленным документам в установленный им срок;
6) несоответствие плана мероприятий по конвертации услугополучателя - банка в исламский банк требованиям, предусмотренным статьей 52-15 Закона;
7) несоответствие бизнес-плана требованиям, предусмотренным подпунктом
5) пункта 10 настоящего стандарта государственной услуги;

8) көрсетілетін қызметті алушы – банкті ислам банкіне айналдыру салдарларының қаржылық болжамында көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыру салдарынан көрсетілетін қызметті алушы - банктің қаржылық жай-күйі нашарлайтынын болжау;
9) көрсетілетін қызметті алушы - банктің және (немесе) банк конгломератының пруденциялық нормативтерді және (немесе) басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді бұзуы және көрсетілетін қызметті алушы - банкке қатысты көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру туралы өтінішті беру күнінің алдындағы қатарынан күнтізбелік 3 (үш) ай ішінде санкциялардың болуы;
10) көрсетілетін қызметті алушы - банкті ислам банкіне болжамды айналдыру нәтижесінде көрсетілетін қызметті алушы - банк депозиторлары мүдделерінің бұзылуы негіз болып табылады.
Осы тармақтың 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері банктің ислам банкіне айналуы нысанындағы ерікті түрде қайта ұйымдастыру жағдайында қолданылады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
14. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігі) шағымдану көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда, шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он) бес жұмыс күні ішінде қаралады.

8) финансовый прогноз последствий конвертации услугополучателя - банка в исламский банк предполагает ухудшение финансового состояния услугополучателя - банка вследствие конвертации услугополучателя - банка в исламский банк;
9) нарушение услугополучателем - банком и (или) банковским конгломератом пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов и наличие санкций в отношении услугополучателя - банка в течение 3 (трех) последовательных календарных месяцев, предшествующих дате подачи заявления о выдаче разрешения на конвертацию услугополучателя - банка в исламский банк;
10) нарушение в результате предполагаемой конвертации услугополучателя - банка в исламский банк интересов депозиторов услугополучателя - банка.
Основания отказа в оказании государственной услуги, предусмотренные подпунктами 5), 6), 7), 8), 9) и 10) настоящего пункта применительны в случае добровольной реорганизации в форме конвертации банка в исламский банк.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
14. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 16 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

15. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
17. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
18. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
№ ___ күні ____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасына
Банкті (банк холдингін) ерікті қайта ұйымдастыруға (біріктіруге, қосуға, бөлуге, бөліп шығаруға, қайта құруға) рұқсат беруге арналған
өтінішхат
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің жалпы жиналысының_____________________
________________________________________________________________________________
(өткізілген орны)
___________________ ____ жылғы "__" ________________ № ___________шешіміне сәйкес
көрсетілетін қызметті алушыны____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушыны ерікті қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылатын заңды
тұлғаға (тұлғаларға)
________________________________________________________________________________
(біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) (қажеттісінің асты сызылсын) арқылы ерікті
қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатқа қоса берілген құжаттар мен мәліметтердің
дәйектілігіне, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге өтінішхатты қарауға байланысты
сұратылатын ақпараттың және құжаттардың дер кезінде берілуіне толық жауап береді.
Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбе, әрқайсысы
бойынша дана мен бет саны көрсетілсін):
Көрсетілетін қызметті алушы - банк акционерлерінің атынан уәкілетті адам (тегі, аты,
әкесінің аты (ол бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа
сілтеме)________________________________________________________________________.
__________________________
(қолы)
Мөр (бар болса) орны
"Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
№ ____________
күні ____________
______________________________
______________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің бірінші басшысы)
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
көрсетілетін қызметті алушы жалпы жиналысының ___________________________________
________________________________________________________________________________
(өткізілген орны)
___________________ ____ жылғы "__" ________________ № ___________шешіміне сәйкес
көрсетілетін қызметті алушыны ____________________________________________________
____________________________________________________________________ислам банкіне
(көрсетілетін қызметті алушыны ислам банкіне айналдыру нәтижесінде құрылатын ислам
банкінің атауы)
айналдыру нысанында ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы - банк өтінішке қоса берілетін құжаттар мен
мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті қарауға
байланысты сұратылатын қосымша ақпараттың және құжаттардың дер кезінде берілуін толық
растайды.
Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулары бар тізбесі, әрқайсысы
бойынша дана мен бет саны көрсетілсін):____________________________________________
________________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы - банк акционерлерінің атынан уәкілетті адам (тегі, аты,
әкесінің аты (ол бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа
сілтеме)________________________________________________________________________.
_____________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
30-қосымша
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

15. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
16. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
17. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
18. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту
государственной услуги
"Выдача разрешения на
добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)"
Форма
№ _________________
дата _______________
Председателю
Национального Банка
Республики Казахстан
Ходатайство
о даче разрешения на добровольную реорганизацию (слияние, присоединение,
разделение, выделение, преобразование) банка (банковского холдинга)
________________________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров услугополучателя
№ __от "____" _____года,_________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную реорганизацию услугополучателя посредством
(слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования) (нужное подчеркнуть) в
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(юридического(их) лица (лиц), образующегося(-ихся) в результате реорганизации
услугополучателя)
Услугополучатель полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству
документов и сведений, а также своевременное представление услугодателю
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):
Уполномоченное лицо от акционеров услугополучателя - банка (фамилия, имя,
отчество (при его наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения
названных полномочий) ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
___________________________
(подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к стандарту
государственной услуги
"Выдача разрешения на
добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)"
Форма
№_________________
дата_______________
________________________________
________________________________
(первый руководитель услугодателя)
Заявление
о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме
конвертации в исламский банк
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров услугополучателя
№_______________ от "____"_____года, ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на проведение добровольной реорганизации услугополучателяв
форме конвертации в исламский банк _______________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование исламского банка, образующегося в результате конвертации
услугополучателя)
Услугополучатель - банк полностью подтверждает достоверность прилагаемых к
заявлению документов и сведений, а также своевременное представление услугодателю
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
заявления.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):
Уполномоченное лицо от акционеров услугополучателя - банка (фамилия, имя,
отчество (при его наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения
названных полномочий)___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
___________________
подпись
Место печати
(при наличии)
Приложение 30
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71

Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде:
лицензияны берген кезде – 1 (бір) ай ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау және беру бойынша қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқаларын не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13 және 14-тармақтарында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда лицензия электрондық нысанда ресімделеді және қағазға басылады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Сноска. Приложение 30 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при выдаче лицензии - в течение 1 (одного) месяца;
при переоформлении лицензии - в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя по приему и выдаче документов – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктами 13 и 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением лицензии на бумажном носителе лицензия оформляется в электронной форме и распечатывается.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

3) жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі (салыстыру үшін түпнұсқалар берілмеген жағдайда нотариат куәландырған);
4) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеуді қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
5) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17618 болып тіркелген "Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Тестілеу өткізу қағидаларын, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініштің және актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысына (бұдан әрі – №191 қаулы) 1-қосымшаға сәйкес бекітілген Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы бойынша көрсетілетін қызметті алушының оқудан өткеніне және тиісті емтихандарды сәтті тапсырғанына лицензия алғандығын білдіретін құжаттардың көшірмелері және (немесе) № 191 қаулыға 9-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтерде көрсетілген талаптарға сәйкес келетін магистр дипломының көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғалары үшін – № 191 қаулыға 2-қосымшаға сәйкес бекітілген Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесіне және оларға қойылатын талаптарға сәйкес актуарийдің мәртебесін және актуарийлердің халықаралық қауымдастықтарында мүшелігін растайтын құжаттардың көшірмелері;
7) өтініш берушінің лицензия алуға № 191 қаулыға 1-қосымшаға сәйкес бекітілген Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасының талаптарына сәйкес келетін халықаралық емтихандарды тапсырғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (бар болса);
8) № 191 қаулыға 9-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтерде көрсетілген талаптарға сәйкес келетін жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттың көшірмесі.

3) копия диплома о высшем образовании (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
5) копии документов, свидетельствующих о том, что услугополучатель на получение лицензии прошел обучение и успешно сдал соответствующие экзамены по Минимальной обязательной программе обучения актуариев, утвержденной согласно приложению 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191 "Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Правил проведения тестирования, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, форм лицензии на осуществление актуарной деятельности, заявления о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности и сведений о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17618 (далее – постановление № 191), и (или) копию диплома магистра, соответствующего требованиям, указанным в Сведениях о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности по форме, утвержденной согласно приложению 9 к постановлению № 191;
6) для физических лиц-нерезидентов Республики Казахстан – копии документов, подтверждающих статус актуария и членство в международных ассоциациях актуариев, согласно Перечню и требованиям к международным ассоциациям актуариев, утвержденным согласно приложению 2 к постановлению № 191;
7) копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии сдал международные экзамены, соответствующие требованиям Минимальной обязательной программы обучения актуариев, утвержденной согласно приложению 1 к постановлению № 191 (при наличии);
8) копия документа, подтверждающего наличие опыта работы, соответствующего требованиям, указанным в Сведениях о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности по форме, утвержденной согласно приложению 9 к постановлению № 191.

Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 40-бабының 3-тармағында көзделген талаптар сақталған жағдайда беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын алу үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушіге (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса) өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
11. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияны қайта ресімдеу кезінде "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері ұсынылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Көрсетілетін қызметті алушы порталға өтініш берген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеген жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алымды төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес мәліметтердің электрондық түріндегі), 3), 5) және 6) (құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі) тармақшаларында көрсетілген электрондық сұрау салуға қоса тіркелетін құжаттар.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса):

Лицензия на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке выдается при соблюдении требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 2) (в виде электронной формы сведений согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги), 3), 5) и 6) (в виде электронных копий документов) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
Для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеген жағдайларды қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алымды төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеген жағдайларды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алымды төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) ұсынылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12-1. Жеке басын куәландыратын құжаттар, лицензия туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 2-тарау 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Мыналар:
1) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) Заңның 60-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыру туралы деректердің болуы;
3) көрсетілетін қызметті беруші жүргізген тестілеудің теріс нәтижесі мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда, лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов).
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12-1. Сведения документов, удостоверяющих личность, о лицензии услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
2) наличие данных о лишении лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 60 Закона;
3) отрицательный результат тестирования, проведенного услугодателем.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

19. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Актуарлық қызметті
жүзеге асыруға
лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кімге __________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
кімнен____________________________________________________
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және жеке
сәйкестендіру нөмірі)
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беруді сұраймын.
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
1) туған жылы_________________________________________________;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ___________________
__________________________________________________________________;
(сериясы, нөмірі, берілген күні, құжат берген органның атауы)
3) білімі ________________________________________________________
____________________________________________________________________;
(бітірген жылы, мамандығы, оқу орнының атауы)
4) тұратын жері ________________________________________________;
5) жұмыс орны, лауазымы ________________________________________
____________________________________________________________________;
6) телефон нөмірлері (қаланың коды, жұмысының және үйінің) ________.
Қоса берілетін құжаттар _________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың)
дәйектілігін толық растайды.
_______________ ______________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20__ жылғы "___" __________
"Актуарлық қызметті
жүзеге асыруға
лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияны алуға өтініш білдіруші туралы мәліметтер

19. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление
актуарной деятельности"
Форма
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Заявление о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
В _____________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от_____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер услугополучателя)
Прошу выдать лицензию на осуществление актуарной деятельности
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности".
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения о услугополучателе:
1) год рождения_________________________________________________;
2) данные документа, удостоверяющего личность ____________________
_________________________________________________________________;
(серия, номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ)
3) образование __________________________________________________
____________________________________________________________________;
(год окончания, специальность, наименование учебного заведения)
4) место проживания ____________________________________________;
5) место работы, должность ______________________________________
______________________________________________________________;
6) номера телефонов (код города, рабочий и домашний) ______________.
Прилагаемые документы _________________________________________.
Услугополучатель полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации).
_______________             ______________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" __________ 20__ года
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
осуществление актуарной
деятельности"
Форма

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________________
_________________________________________________________ (жеке басын куәландыратын құжатқа толығымен сәйкес, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) өзгерген жағдайда, қашан және қандай себеппен олардың өзгертілгені көрсетілсін)
Туған күні мен жері
__________________________________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы, телефон нөмірлері
_________________________________________________________
________________________________________________________
(елді-мекеннің кодын қоса алғанда, толық мекенжайы, қызметтік, үй, байланыс телефондарының нөмірлері көрсетілсін)
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сведения о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________
_________________________________________________________
(в полном соответствии с документом, удостоверяющим личность, в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), указать, когда и по какой причине они были изменены)
Дата и место рождения
__________________________________________________________
Адрес места жительства, номера телефонов
_________________________________________________________
________________________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного, домашнего, контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность

4. Кәсіптік деректері:
Білімі
_________________________________________________________
________________________________________________________
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімнің атауы мен орналасқан жері, оқу кезеңі, берілген біліктілігі, білімі туралы дипломның деректемелері (күні, нөмірі) көрсетілсін) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 40-бабы 2-тармағының 6) тармақшасы мақсатында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17618 болып тіркелген "Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Тестілеу өткізу қағидаларын, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініштің және актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысына (бұдан әрі – № 191 қаулы) 1-қосымшаға сәйкес бекітілген актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасына қатысты әрбір курсы бойынша сексен пайыздан кем емес рейтингі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрінің дипломы немесе "Актуарий" мамандығының "Қаржы" мамандығы бойынша экономика және бизнес магистрінің дипломы магистрдің дипломы болып танылады
Актуарийдің біліктілік емтихандарын тапсырғандығы туралы мәліметтер
________________________________________________________
________________________________________________________
(біліктілік емтиханын тапсырған күні, біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын құжаттың деректемелері көрсетілсін) Заңның 40-бабы 2-тармағының 8) тармақшасы мақсатында № 191 қаулының 1-қосымшасына сәйкес бекітілген Актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасы курстарының мазмұнына енгізілген бөлімдердің ең төменгі тізбесін жабатын емтихандар халықаралық емтихандар болып танылады.
Қосымша білімі, оның ішінде жұмыс істейтін салада біліктілігін көтеру курстары, ғылыми дәрежелері
________________________________________________________
________________________________________________________ (оқу орнының атауы мен орналасқан жері, оқу кезеңі, білімі туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелері)
Қаржылық қызмет көрсету саласындағы, оның ішінде жұмыс істеуге ниетті саладағы жұмыс тәжірибесі
________________________________________________________
________________________________________________________

4. Профессиональные данные:
Образование
_________________________________________________________
________________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения, факультета или отделения, период обучения, присвоенную квалификацию, реквизиты (дату, номер) диплома об образовании) В целях подпункта 6) пункта 2 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) дипломом магистра признается диплом магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" или диплом магистра экономики и бизнеса по специальности "Финансы" по специализации "Актуарий" с рейтингом не менее восьмидесяти процентов по каждому курсу, относящемуся к Минимальной обязательной программе обучения актуариев, утвержденной согласно приложению 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191 "Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Правил проведения тестирования, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, форм лицензии на осуществление актуарной деятельности, заявления о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности и сведений о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17618 (далее – постановление № 191).
Сведения о сдаче квалификационных экзаменов актуария
________________________________________________________
________________________________________________________
(указать дату сдачи квалификационного экзамена и реквизиты документа, подтверждающего сдачу квалификационного экзамена)
В целях подпункта 8) пункта 2 статьи 40 Закона международными экзаменами признаются экзамены, которые покрывают минимальные перечни разделов, включенные в содержание курсов Минимальной обязательной программе обучения актуариев, утверженной согласно приложению 1 к постановлению № 191.
Дополнительное образование, в том числе курсы повышения квалификации в сфере, в которой работает, ученые степени
________________________________________________________
________________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения, период обучения, реквизиты диплома об образовании, сертификата, свидетельства)
Опыт работы в сфере финансовых услуг, в том числе в области, в которой намерен работать
________________________________________________________
________________________________________________________
(указать количество лет работы в финансовых организациях, занятие должности аудитора, бухгалтера по видам деятельности)

(қаржы ұйымдарында жұмыс істеген, қызмет түрлері бойынша аудитор, бухгалтер қызметін атқарған жылдарының саны көрсетілсін) Заңның 40-бабы 2-тармағының 9) тармақшасы мақсатында өтініш берілген күні өтініш берушінің қаржы ұйымдарында, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органда актуарлық зерттеулерді және (немесе) актуарлық есептеулерді жүргізу саласында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы қажет.
Жетістіктері
________________________________________________________
________________________________________________________ (ақпаратты, мысалы, ғылыми жариялымдардың атауын, ғылыми әзірлемелерге, заң жобаларын әзірлеулерге қатысуды көрсету қажет)
Кәсіби ұйымдарға мүшелігі
________________________________________________________
________________________________________________________ (ақпаратты, мысалы, актуарийлер қоғамын, Аудиторлар палатасын көрсету қажет)
Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат
________________________________________________________
________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының кәсіби құзыреттілігін сипаттайтын ақпарат көрсетіледі)
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
Ұйымның, атқарған қызметінің және лауазымдық міндеттерінің атауы, ұйымның координаттары
1
2
3
Мен,_____________________________________________________________
__________________________________________________________________,
(тегі, аты әкесінің аты (ол бар болса)
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және дәйекті әрі толық екендігін растаймын және мен берген дәйексіз мәліметтердің болуы актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айыру үшін негіз болып табылатындығын мойындаймын.
______________________________
(қолы, күні)
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Актуарийлерді оқытудың міндетті ең төменгі бағдарламасы
Актуарийлерді оқытудың ең төменгі бағдарламасы алты курстан тұрады, олардың әрқайсысы бойынша жеке емтихан жүргізіледі.
Алғашқы екі курсы 2001 жылғы 1 маусымнан бастап базалық және міндетті, ал кейінгі төртеуі - арнайы және міндетті болып табылады: үшінші және төртінші курстар - 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап, бесінші және алтыншы курстар - 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап.
Курстардың тақырыптары және курстардың мазмұнына қосылған бөлімдердің ең аз тізбелеріне мыналар кіреді:
1-курс. Өмірді сақтандырудағы пайыздық мөлшерлемелер мен кездейсоқ процестер теориясы:
1) жай және күрделі пайыздар негіздері;
2) аннуитеттер құрудың қағидаттары;

В целях подпункта 9) пункта 2 статьи 40 Закона заявителю необходимо на дату подачи заявления иметь опыт работы не менее одного года в области проведения актуарных исследований и (или) актуарных расчетов в финансовых организациях, в уполномоченном органе по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Имеющиеся достижения
________________________________________________________
________________________________________________________
(указать информацию, например, название научных публикаций, участие в научных разработках, разработках законопроектов)
Членство в профессиональных организациях
________________________________________________________
________________________________________________________
(указать информацию, например, общество актуариев, Палата аудиторов)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
________________________________________________________
________________________________________________________
(указывается информация, характеризующая профессиональную компетентность услугополучателя)
5. Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
Наименование организации, занимаемые должности и должностные обязанности, координаты организации
1
2
3
Я,______________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною проверена и является достоверной и полной и признаю, что наличие недостоверных сведений, представленных мною, является основанием для приостановления действия лицензии на осуществление актуарной деятельности.
______________________________
(подпись, дата)
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
осуществление актуарной
деятельности"
Минимальная обязательная программа обучения актуариев
Минимальная программа обучения актуариев состоит из шести курсов, по каждому из
которых проводится отдельный экзамен.
Первые два курса являются базовыми и обязательны с 1 июня 2001 года, а
последующие четыре - специальными и обязательны: третий и четвертый курсы - с 1 января
2004 года, пятый и шестой - с 1 января 2012 года.
Темы курсов и включенные в содержание курсов минимальные перечни разделов
включают в себя следующее.
Курс 1. Теория процентных ставок и случайных процессов в страховании жизни:
1) основы простых и сложных процентов;
2) принципы построения аннуитетов;

3) қарыздар және оларды өтеу кестелері;
4) борыштық бағалы қағаздар;
5) өмір ұзақтығының кестесі;
6) өмірді сақтандыру бойынша аннуитеттер;
7) бірнеше адамның өмірін сақтандыру теориясы;
8) зейнетақылар.
2-курс. Актуарлық қағидаттар және олардың қосымшалары:
1) бір адамның өмірі мен денсаулығын сақтандыру;
2) өмірді және денсаулықты топтық сақтандыру;
3) мүгедектікті сақтандыру;
4) жалпы сақтандыру;
5) қайта сақтандыру;
6) зейнетақы;
7) әлеуметтік сақтандыру;
8) инвестициялар.
3-курс. Жалпы сақтандыру және қайта сақтандыру:
1) жалпы сақтандыру қағидаттары;
2) сақтандыру өнімдерін жасау;
3) андеррайтинг;
4) сақтандырудағы баға белгілеу;
5) сақтандыру резервтері;
6) пайда функциялары;
7) дәйектілік теориясы;
8) қайта сақтандыру және оның түрлері.
4-курс. Өмірді және денсаулықты сақтандыру:
1) бiр адамның өмiрiн сақтандыру;
2) сақтандыру өнiмдерiн жасау және андеррайтинг;
3) баға белгiлеу: сақтандыру сыйлықақыларын есептеудiң түрлi әдiстерi;
4) сақтандыру резервтерiн қалыптастыру әдiстерi;
5) медициналық сақтандыру;
6) медициналық сақтандыруда баға белгiлеу және сақтандыру резервтерiн қалыптастыру;
7) өмірді және денсаулықты топтық сақтандыру;
8) шағымдар бойынша шығыстарды бағалау және сақтандыру сыйлықақыларын есептеу;
9) өмірді және денсаулықты топтық сақтандыру кезіндегі сақтандыру резервтерi.
5-курс. Зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру:
1) зейнетақы жинақтарының қағидаттары;
2) зейнетақы бағдарламалары: мемлекеттік және жеке;
3) жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарлары;
4) төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi;
5) төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларын қаржыландыру;
6) жарналары белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi;
7) жарналары белгiленген зейнетақы жоспарлары бойынша төлемдер;
8) жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларындағы тәуекелдердi бағалау;
9) әлеуметтiк сақтандыру қағидаттары;
10) әлеуметтiк сақтандыру жүйелерiнiң түрлерi;
11) әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландыру әдiстерi;
12) әлеуметтiк сақтандырудың артықшылықтарын салыстырмалы талдау және оны қаржыландырудың әртүрлі әдістерінің құнын бағалау.
6-курс. Сақтандыру ұйымдары және зейнетақы қорлары: қаржыландыру және инвестициялау:
1) инвестиция түрлерi: акциялар, кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар, валюта нарықтарының құралдары және туынды құралдар;
2) тәуекел және кірістілік;
3) сақтандыру ұйымдарының, зейнетақы қорларының, әлеуметтiк сақтандырудың трастық қорлардың активтерi мен инвестициялары;
4) сақтандыру ұйымдарының инвестициялық тәуекелдерi;
5) сақтандыру ұйымдарына арналған қаржылық жоспарлау: активтер мен мiндеттемелердiң арақатынасы;

3) займы и графики их погашений;
4) долговые ценные бумаги;
5) таблицы продолжительности жизни;
6) аннуитеты по страхованию жизни;
7) теория страхования жизни нескольких лиц;
8) пенсии.
Курс 2. Актуарные принципы и их приложения:
1) страхование жизни и здоровья одного человека;
2) групповое страхование жизни и здоровья;
3) страхование инвалидности;
4) общее страхование;
5) перестрахование;
6) пенсия;
7) социальное страхование;
8) инвестиции.
Курс 3. Общее страхование и перестрахование:
1) принципы общего страхования;
2) создание страховых продуктов;
3) андеррайтинг;
4) ценообразование в страховании;
5) страховые резервы;
6) функции выгоды;
7) теория достоверности;
8) перестрахование и ее виды;
Курс 4. Страхование жизни и здоровья:
1) страхование жизни одного человека;
2) создание страховых продуктов и андеррайтинг;
3) ценообразование: различные методы расчета страховых премий;
4) методы формирования страховых резервов;
5) медицинское страхование;
6) ценообразование и формирование страховых резервов в медицинском страховании;
7) групповое страхование жизни и здоровья;
8) оценка расходов по претензиям и расчет страховых премий;
9) страховые резервы при групповом страховании жизни и здоровья.
Курс 5. Пенсионное обеспечение и социальное страхование:
1) принципы пенсионных накоплений;
2) пенсионные программы: государственные и частные;
3) пенсионные планы с фиксированными взносами и выплатами;
4) виды пенсионных планов с фиксированными выплатами;
5) финансирование пенсионных планов с фиксированными выплатами;
6) виды пенсионных планов с фиксированными взносами;
7) выплаты по пенсионным планам с фиксированными взносами;
8) оценка рисков в пенсионных планах с фиксированными взносами и выплатами;
9) принципы социального страхования;
10) типы систем социального страхования;
11) методы финансирования социального страхования;
12) сравнительный анализ преимуществ и оценка стоимости различных методов
финансирования социального страхования.
Курс 6. Страховые организации и пенсионные фонды: финансирование и
инвестирование:
1) виды инвестиций: акции, ценные бумаги с фиксированным доходом, инструменты
рынка валют и производные инструменты;
2) риск и доходность;
3) активы и инвестиции страховых организаций, пенсионных фондов, трастовых
фондов социального страхования;
4) инвестиционные риски страховых организаций;
5) финансовое планирование для страховых организаций: соотношения между
активами и обязательствами;

6) сақтандыру ұйымдарын капиталдандыруға қойылатын талаптар;
7) сақтандыру және сақтандыру қызметi, салық салу, сақтандыру нарығындағы бухгалтерлiк есеп жөніндегі заңнама.
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыруға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
Нысан
Актуарлық қызметтi жүзеге асыруға берілген лицензияны қайта ресімдеу туралы
өтініш
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_____________________________________________________________________байланысты
(лицензияны қайта ресімдеу себебі көрсетілсін)
_____________________________________________лицензияны қайта ресімдеуді сұраймын.
(лицензияның атауы көрсетілсін)
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
1. Туған жылы _____________________________________________________________
2. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ______________________________
________________________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, берілген күні, құжатты берген органның атауы)
3. Білімі___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(бітірген жылы, мамандығы, оқу орнының атауы)
________________________________________________________________________________
4. Тұрғылықты жері ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Жұмыс орны, лауазымы ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
6. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмысының және үйінің)______________________
________________________________________________________________________________
7. Қоса берілетін құжаттар: __________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Актуарий өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпарат) дәйектілігіне толық жауап
береді.
______________       _______________________________________________________
(қолы)                   (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20____ жылғы "____"__________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
31-қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

6) требования к капитализации страховых организаций;
7) законодательство по страхованию и страховой деятельности, налогообложению,
бухгалтерскому учету на страховом рынке.
Приложение 4
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
осуществление актуарной
деятельности"
Форма
Заявление
о переоформлении лицензии на осуществление актуарной деятельности
В ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от _____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество физического лица)
Прошу переоформить лицензию ______________________________________________
(указать наименование Лицензии)
в связи ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать причину переоформления Лицензии)
Сведения о физическом лице:
1. Год рождения ___________________________________________________________
2. Данные документа, удостоверяющего личность _______________________________
________________________________________________________________________________
(серия, номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ)
3. Образование ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(год окончания, специальность, наименование учебного заведения)
4. Место проживания _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Место работы, должность _________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
6. Номер телефона (код города, рабочий и домашний) ___________________________
7. Прилагаемые окументы___________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Актуарий полностью несет ответственность за достоверность прилагаемых к
заявлению документов (информации)
________________                   __________________________________________________
(подпись)                               (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ___________ 20____ года
Приложение 31
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71

Ескерту. 31-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш берген кезде:
лицензия берген кезде – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушыны бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырған жағдайда, лицензияны қайта ресімдеген кезде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау және беру бойынша қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 17, 18 және 19-тармақтарында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда, лицензия электрондық нысанда ресімделеді және қағазға басылады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Сноска. Приложение 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при выдаче лицензии - в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии - в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения - не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии - в течение 2 (двух) рабочих дней;
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктами 17, 18 и 19 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением лицензии на бумажном носителе лицензия оформляется в электронной форме и распечатывается.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін мынадай лицензиялық алым төленеді:
1) аталған қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 500 (бес жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды (әрбір сақтандыру сыныбы үшін жеке);
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызы болады.
Лицензиялық алымды төлеуді екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру кестесі - сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталдікі – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру кестесі тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініш жасаған кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;

7. Государственная услуга оказывается на платной основе. При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 500 (пятьсот) месячных расчетных показателей (за каждый класс страхования отдельно);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ);
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4232 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 15 сәуірдегі № 102 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын автоматтандыруға қойылатын талаптар туралы нұсқаулықта, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келетін барлық ұйымдастыру-техникалық, оның ішінде бухгалтерлік есеп және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері жөніндегі іс-шаралардың орындалғанын куәландыратын құжаттар;
4) барлық өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге (осындайлар бар болса) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда, жарғының нотариат куәландырған көшірмесі);
5) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 34-бабының талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
6) ең төменгі мөлшері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11751 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 95 қаулысымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу жөніндегі нұсқаулықта және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінде және оларды есептеу әдістемесінде айқындалған жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерінің толық төленгенін растайтын құжаттар құрылтайшылардың, акционерлердің оны төлегенін растайтын төлем құжаттары (төлем тапсырмалары, кіріс касса ордерлері), сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болып табылады;

3) документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям, установленным Инструкцией о требованиях к автоматизации страховой (перестраховочной) организации, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 апреля 2006 года № 102, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4232, Инструкцией по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596, и Правилами автоматизации ведения бухгалтерского учета, утверженными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084;
4) копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригиналов для сверки) со всеми изменениями и дополнениями в него (при наличии таковых);
5) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников услугополучателя в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон);
6) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого определен Инструкцией об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 95, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11751, и Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794.
Документами, подтверждающими полную оплату минимального размера уставного капитала услугополучателя, являются платежные документы (платежные поручения, приходные кассовые ордера), подтверждающие его оплату учредителями, акционерами, а также свидетельство о государственной регистрации выпуска ценных бумаг;

7) сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидалары, олар мыналарды айқындайды:
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерді қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушы бөлімшелерінің құрылымын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
ішкі аудит қызметінің және басқа да тұрақты жұмыс істейтін органдардың құрылымын, мүшелер санын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
көрсетілетін қызметті алушының техникалық (сақтандыру), инвестициялық, кредиттік, операциялық, нарықтық және басқа да тәуекелдерді басқару бойынша саясатын ашатын тәуекелдерді басқару жүйесін;
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерді қоспағанда, құрылымдық бөлімшелер басшыларының құқықтары мен міндеттерін;
көрсетілетін қызметті алушының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің оның атынан және оның есебінен мәмілелерді жүзеге асырған кездегі өкілеттіктерін;
8) көрсетілетін қызметті алушының ішкі аудит қызметі туралы, мынадай мәліметтер қамтылатын ереже:
ішкі аудит қызметінің құрылымы туралы ақпарат;
ішкі аудит қызметінің міндеттері мен функциялары;
ішкі аудит қызметінің құқықтары мен міндеттері;
ішкі аудит қызметінің басқа құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-әрекет жасау тәртібі туралы ақпарат;
өзі жүзеге асыратын қызметтің сипаты мен ауқымдарын ескере отырып, көрсетілетін қызметті алушының бүкіл қызметін немесе бір бөлігін аудиторлық тексеру кезеңділігі;
9) көрсетілетін қызметті алушының штатында осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру нарығында актуарий қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің болуы туралы мәліметтер;
10) акционерлердің жалпы жиналысының исламдық қаржыландыру қағидаттары бойынша кеңесті тағайындау туралы шешімі (исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);
11) егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актiлерiнде көрсетілетін қызметті алушыны мәжбүрлеп тарату кезінде сақтандыру шарттары бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретін ұйымға көрсетілетін қызметті алушының мiндеттi қатысуы белгiленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесі;
12) Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттар.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде жазылған талаптар жұмыс істеп тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.

7) внутренние правила осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности, которые определяют:
структуру, задачи, функции и полномочия подразделений услугополучателя, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
структуру, количество членов, задачи, функции и полномочия службы внутреннего аудита и других постоянно действующих органов;
систему управления рисками, раскрывающую политику услугополучателя по управлению техническими (страховыми), инвестиционными, кредитным, операционным, рыночным и другими рисками;
права и обязанности руководителей структурных подразделений, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
полномочия должностных лиц и работников услугополучателя при осуществлении ими сделок от его имени и за его счет;
8) положение о службе внутреннего аудита услугополучателя, которое содержит следующие сведения:
информацию о структуре службы внутреннего аудита;
задачи и функции службы внутреннего аудита;
права и обязанности службы внутреннего аудита;
информацию о порядке взаимодействия службы внутреннего аудита с другими структурными подразделениями;
периодичность аудиторских проверок всей или части деятельности услугополучателя, с учетом характера и масштабов осуществляемой ею деятельности;
9) сведения о наличии в штате услугополучателя актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
10) решение общего собрания акционеров о назначении совета по принципам исламского финансирования (для исламской страховой (перестраховочной) организации);
11) нотариально засвидетельствованная копия договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации услугополучателя по договорам страхования, если обязательное участие услугополучателя в такой организации установлено отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
12) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования.
Требования, изложенные в части первой настоящего пункта, не распространяются на действующие страховые (перестраховочные) организации или исламские страховые (перестраховочные) организации.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Көрсетілетін қызметті алушы сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш береген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімі бар, еркін нысанда жасалған өтініш;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшiрмесi;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий қол қойған, сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспар.
Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда мынадай ақпарат:
сақтандыру сыныбы бойынша жабылатын тәуекелдердің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің; сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, әлеуетті сақтанушылардың, географиялық орнының) негізгі сипаттамалары;
сақтандыру өнімдерін сақтандыру сыныбы шеңберінде сату тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
осы сақтандыру сыныбы бойынша таяудағы 2 (екі) жылға арналған, пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемдері);
инвестициялық саясат қамтылуға тиіс.
Инвестициялық саясат бойынша ақпаратта мынадай мәліметтерді:
инвестициялау мақсатын;
инвестиция түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыруды;
активтердің түріне, сондай-ақ сырттан активтер тартуға қарай инвестициялық шектеулерді;
инвестициялық саясатқа жауапты ұйымның тұлғаларын ашып көрсету қажет.
Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда Заңның 37-бабының 3-тармағында көзделген ақпарат қамтылады және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) тігілген және нөмірленген түрде, соңғы парағының сыртқы жағындағы тігіс түйініне желімделген жапсырма қағазда тігілген парақтардың саны көрсетіле отырып, бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың титул парағында жоғарғы оң бұрышында мынадай айқындама болады: (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы) "Директорлар кеңесі бекітті 20__жылғы "__" _____________ № ___ хаттама".
Сақтандыру қызметін немесе ислам сақтандыру қызметін сақтандырудың бірнеше сыныптары бойынша жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныбы бойынша бір бизнес-жоспар ұсынылады;

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования:
1) заявление, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
Бизнес-план по классу страхования содержит следующую информацию:
основные характеристики покрываемых рисков по классу страхования;
основные характеристики доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
основные характеристики способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
прогноз на ближайшие 2 (два) года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
политику перестрахования или исламского перестрахования (формы и методы перестрахования или исламского перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций или исламских перестраховочных организаций);
инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
цели инвестирования;
формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием, содержит информацию, предусмотренную пунктом 3 статьи 37 Закона, и представляется в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в пронумерованном и прошитом виде в одном экземпляре, с указанием количества прошитых листов на ярлыке, наклеенном на обороте последнего листа на узел прошивки. Титульный лист бизнес-плана по классу страхования содержит в правом верхнем углу следующую формулировку: "Утверждено Советом директоров (наименование страховой (перестраховочной) организации). Протокол № от "____" __________ 20 __ года".
При представлении заявления на получение лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования;

4) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-1. Сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса) көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде мемлекетті қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі бойынша төлем жасалған жағдайларды қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
12. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде мемлекетті қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі бойынша төлем жасалған жағдайларды қоспағанда, лицензия қайта ресімделген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) лицензияланатын қызмет түрінен сақтандыру қызметінің бір немесе бірнеше сыныбы алынып тасталған жағдайда, лицензияның түпнұсқасы (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса);
4) Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алынып тасталған жағдайда);
5) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері ұсынылады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны алу үшін портал арқылы өтініш берген кезде мемлекетті қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:

4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10-1. Для получения лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования услугополучатель обеспечивает наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, соответствующих требованиям уполномоченного органа.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) заявление в произвольной форме;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
12. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для переоформления лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) оригинал лицензии, в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одного или более классов в страховой деятельности (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме);
4) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования);
5) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
13. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для получения лицензии:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі бойынша төлем жасалған жағдайларды қоспағанда, лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде көрсетілген уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін барлық ұйымдастыру-техникалық, оның ішінде бухгалтерлік есеп және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша іс-шаралар орындалғанын білдіретін құжаттар), 4), 6), 10), 11) және 12) (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 5) ("Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының талаптарына сәйкес), 7) және 8) (электрондық құжаттар түрінде), 9) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде) тармақшаларында, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағының 3) тармақшасында (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген құжаттар электрондық сұрау салуға қоса беріледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын алу үшін портал арқылы өтініш берген кезде мемлекетті қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі бойынша төлем жасалған жағдайларды қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымды төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
15. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін портал арқылы өтініш берген кезде мемлекетті қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 3) (документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа, указанных в подпункте 3) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги), 4), 6), 10), 11) и 12) (в виде электронных копий документов в формате PDF), 5) (в соответствии с требованиями стандарта государственной услуги "Выдача согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат") 7) и 8) (в виде электронных документов), 9) (в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, в подпункте 3) (в виде электронных копий документов в формате PDF) пункта 10 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
15. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;

2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі бойынша төлем жасалған жағдайларды қоспағанда, лицензия қайта ресімделген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) электрондық сұрау салуға қоса берілетін, құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алынып тасталған жағдайда);
4) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) ұсынылады.
16. Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы:
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент - заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Мыналар:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын немесе ислам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу кезiнде бизнес-жоспарда көрсетiлген талаптарды орындау мерзiмi аяқталғанға дейiн көрсетілетін қызметті алушының сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш беруі мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болып табылады. Осы талап мыналарды:
сақтандырудың жаңа сыныптары мен түрлерін енгізу;
сақтандырудың жекелеген сыныптары мен түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру тәртібін және талаптарын өзгертуді көздейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері қабылданған жағдайларда қолданылмайды;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап 6 (алты) ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алуға өтініш бермегеуі;
3) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) құрамына көрсетілетін қызметті алушы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;

2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования) (в виде электронных копий документов), которые прикрепляются к электронному запросу;
4) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов).
16. Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) обращение услугополучателя к услугодателю за получением лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования до истечения срока исполнения условий, указанных в бизнес-плане при получении разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации или исламской страховой (перестраховочной) организации. Настоящее требование не распространяется в случаях принятия законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих:
введение новых классов и видов страхования;
изменение порядка и условий осуществления страховой деятельности по отдельным классам и видам страхования;
2) если услугополучатель в течение 6 (шести) месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит услугополучатель, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в период за 6 (шесть) месяцев до подачи заявления;

5) қоғамның органдары таңдағандар қатарынан басшы қызметкердің келісілмеуі (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);
6) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен қызметтің түрімен айналысуға тыйым салынуы;
7) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым енгізілмеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
9) сот орындаушысының ұйғарымы негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге соттың лицензия беруге уақытша тыйым салуы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
18. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 17-тармағында берілген негіздермен қоса, сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны беруден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
1) алатын сақтандырудың қосымша сыныбын есепке алғанда пруденциялық нормативтердің сақталмау болжамы;
2) өтініш беру күніне дейін соңғы 3 (үш) ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтердің сақталмауы;
3) өтініш беру күніне сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түрінде қолданыстағы санкцияның болуы.
19. Көрсетілетін қызметті беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12 және 15-тармақтарында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда, лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
20. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 22-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации);
6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
7) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
9) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию.
18. Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования, помимо оснований, изложенных в пункте 17 настоящего стандарта государственной услуги, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних 3 (трех) месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности на дату подачи заявления.
19. Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пунктах 12 и 15 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
20. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 22 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда, шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
21. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
22. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
23. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
24. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру қызметін
жүзеге асыруға немесе
исламдық сақтандыру қызметін
жүзеге асыру құқығына
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің толық атауы)
____________________________
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының толық атауы, бизнес
сәйкестендіру нөмірі (бар
болса), телефон нөмірі,
факс нөмірі)
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(сақтандырудың салалары, нысандары, сыныптары, қызмет түрі көрсетілсін)
жүзеге асыру құқығына лицензия беруді сұраймын
Жіберілетін құжаттар тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналары мен
парақтарының саны:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса беріліп отырған құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпараттар мен құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге уақтылы беруді растайды.
Өтінішті беруге уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
____________________________
(қолы)
20__ жылғы "____" ______________
"Өмірді сақтандыру" саласы
бойынша сақтандыру қызметін
жүзеге асыруға немесе
исламдық сақтандыру қызметін
жүзеге асыру құқығына
лицензия беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының штатында сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің болуы туралы мәліметтер

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
21. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
22. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
23. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
24. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление
страховой деятельности или право
осуществления исламской страховой
деятельности по отрасли
"страхование жизни"
Форма
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
В_______________________________
(полное наименование
услугодателя)
от_______________________________
_________________________________
(полное наименование,
бизнес-идентификационный номер
(при наличии), номер телефона, номер
факса услугополучателя)
Заявление
Прошу выдать лицензию на право осуществления
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать отрасли, формы, классы страхования, вид деятельности)
Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации), а также своевременное представление услугодателю дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, уполномоченного на подачу заявления
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
____________________________
(подпись)
"____" ______________ 20__ года
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление
страховой деятельности или право
осуществления исламской страховой
деятельности по отрасли
"страхование жизни"
форма

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жабдықтың атауы
Жабдықтың сериялық нөмірі
Жабдықтың түгендеу нөмірі
Бағдарламалық қамтамасыз етудің атауы
Бағдарламалық қамтамасыз ету лицензиясының нөмірі
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4232 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 15 сәуірдегі № 102 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын автоматтандыруға қойылатын талаптар туралы нұсқаулыққа, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларына сәйкес әзірленген және бекітілген ішкі құжаттар
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
32-қосымша
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа
Наименование оборудования
Серийный номер оборудования
Инвентарный номер оборудования
Наименование программного обеспечения
Номер лицензии программного обеспечения
Внутренние документы, разработанные и утвержденные в соответствии с Инструкцией о требованиях к автоматизации страховой (перестраховочной) организации, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 апреля 2006 года № 102, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4232, Инструкцией по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596, и Правилами автоматизации ведения бухгалтерского учета, утверженными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 32
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) ақпарат жүйелерінде қамтылатын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға берілген келісіммен бірге еркін нысанда жасалған өтініш;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшiрмесi;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспар.
Сақтандыру сыныбы жөніндегі бизнес-жоспарда мынадай ақпарат:
сақтандыру сыныбы бойынша жабылатын тәуекелдердің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің; сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, әлеуетті сақтанушылардың, географиялық жерінің) негізгі сипаттамалары;
сақтандыру өнімдерін сақтандыру сыныбы шеңберінде сату тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
осы сақтандыру сыныбы бойынша таяу 2 (екі) жылға арналған пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
қайта сақтандыру немесе исламдық сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемдері);
инвестициялық саясат қамтылады.
Инвестициялық саясат жөніндегі ақпаратта мынадай мәліметтер:
инвестициялау мақсаты;
инвестиция түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыру;
активтердің түріне, сондай-ақ сырттан активтер тартуға қарай инвестициялық шектеулер;
инвестициялық саясатқа жауапты ұйымның адамдары ашып көрсетілуі тиіс.
Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда Заңның 37-бабының 3-тармағында көзделген ақпарат қамтылады және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) тігілген және нөмірленген түрде, соңғы парағының сыртқы жағындағы тігіс түйініне желімделген жапсырма қағазда тігілген парақтардың саны көрсетіле отырып, бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың титул парағында жоғарғы оң бұрышында мынадай айқындама болады: (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы) "Директорлар кеңесі бекітті 20__жылғы "__" _____________ № ___ хаттама".
Сақтандырудың бірнеше сыныбы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныптары бөлігінде бір бизнес-жоспар ұсынылады;

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования:
1) заявление, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
Бизнес-план по классу страхования содержит следующую информацию:
основные характеристики покрываемых рисков по классу страхования;
основные характеристики доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
основные характеристики способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
прогноз на ближайшие 2 (два) года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
политику перестрахования или исламского перестрахования (формы и методы перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций или исламских перестраховочных организаций);
инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
цели инвестирования;
формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием, содержит информацию, предусмотренную пунктом 3 статьи 37 Закона, и представляется в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в пронумерованном и прошитом виде в одном экземпляре, с указанием количества прошитых листов на ярлыке, наклеенном на обороте последнего листа на узел прошивки. Титульный лист бизнес-плана по классу страхования содержит в правом верхнем углу следующую формулировку: "Утверждено Советом директоров (наименование страховой (перестраховочной) организации). Протокол № от "____" __________ 20 __ года".
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования;

4) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-1. Сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Лицензияның телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
12. Лицензияны қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) лицензияның түпнұсқасы (лицензияланатын қызмет түрінен сақтандыру қызметінің немесе исламдық сақтандыру қызметінің бір немесе бірнеше сыныбы алып тасталған жағдайда) (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса);
3) Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған жағдайда);
4) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
5) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері.

4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10-1. Для получения лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования услугополучатель обеспечивает наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, соответствующих требованиям уполномоченного органа.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) заявление в произвольной форме;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
12. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для переоформления лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) оригинал лицензии (в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одного или более классов в страховой деятельности или в исламской страховой деятельности) (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме);
3) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования);
4) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
5) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.

13. Лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде көрсетілген уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін барлық ұйымдастыру-техникалық, оның ішінде бухгалтерлік есеп және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша іс-шаралардың орындалғанын білдіретін құжаттар), 4), 5), 6), 10), 11) және 12) (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 7) және 8) (электрондық құжаттар түрінде) тармақшаларында, 9) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде) тармақшасында, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағының 3) және 4) тармақшаларында (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген құжаттар электрондық сұратуға қоса беріледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Лицензияның телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымды төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
15. Лицензияны қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) электрондық сұрау салуға қоса тіркелетін, құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған жағдайда);

13. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 10), 11) и 12) (в виде электронных копий документов в формате PDF), 3) (документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа, указанных в подпункте 3) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги), 7) и 8) (в виде электронных документов), 9) (в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, в подпунктах 3) и 4) (в виде электронных копий документов в формате PDF) пункта 10 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
15. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования) (в виде электронных копий документов), которые прикрепляются к электронному запросу;

3) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензия қайта ресімделген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
4) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
16. Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы:
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент - заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу кезiнде бизнес-жоспарда көрсетiлген талаптарды орындау мерзiмi аяқталғанға дейiн сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшiн көрсетілетін қызметті берушіге өтініші. Осы талап:
сақтандырудың жаңа сыныптары мен түрлерін енгізу;
сақтандырудың жекелеген сыныптары мен түрлері бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру тәртібін және талаптарын өзгерту көзделетін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері қабылданған жағдайларда қолданылмайды;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік оны тіркеген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін өтініш жасамаған болса;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі 6 (алты) ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
5) қоғамның органдары таңдағандар қатарынан басшы қызметкердің келісілмеуі (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);

3) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов).
16. Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица-резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица-резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-резидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) обращение услугополучателя к услугодателю за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования до истечения срока исполнения условий, указанных в бизнес-плане при получении разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации или исламской страховой (перестраховочной) деятельности. Настоящее требование не распространяется в случаях принятия законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих:
введение новых классов и видов страхования;
изменение порядка и условий осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по отдельным классам и видам страхования;
2) если услугополучатель в течение 6 (шести) месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит услугополучатель, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за 6 (шесть) месяцев до подачи заявления;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации) или исламской страховой (перестраховочной) организации);

6) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында қызметтің түрімен айналысуға тыйым салынуы;
7) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым енгізілмеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
9) сот орындаушысының ұйғарымы негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге соттың лицензия беруге уақытша тыйым салуы.
18. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 17-тармағында жазылған негіздерден басқа сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
1) сақтандырудың алатын қосымша сыныбын есепке алғанда, пруденциялық нормативтердің сақталмау болжамы;
2) өтініш беру күніне дейін соңғы 3 (үш) ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтердің сақталмауы;
3) өтініш беру күніне сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түрінде қолданыстағы санкцияның болуы.
19. Көрсетілетін қызметті беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12 және 15-тармақтарында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібі
20. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 22-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде беріледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орны көрсетіле отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
7) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
9) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию.
18. Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования, помимо оснований, изложенных в пункте 17 настоящего стандарта государственной услуги, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних 3 (трех) месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности или исламской страховой (перестраховочной) деятельности на дату подачи заявления.
19. Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пунктах 12 и 15 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
20. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 22 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4232 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 15 сәуірдегі № 102 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын автоматтандыруға қойылатын талаптар туралы нұсқаулықта, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келетін барлық ұйымдастыру-техникалық, оның ішінде бухгалтерлік есеп және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері жөніндегі іс-шаралардың орындалғанын куәландыратын құжаттар;
4) барлық өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге (осындайлар бар болса) жарғының (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда, нотариат куәландырған) көшірмесі;
5) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 34-бабының талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерінің лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
6) ең төменгі мөлшері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11751 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 95 қаулысымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу жөніндегі нұсқаулықта және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінде және оларды есептеу әдістемесінде айқындалған жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерінің толық төлегенін растайтын құжаттар құрылтайшылардың, акционерлердің оны төлегенін растайтын төлем құжаттары (төлем тапсырмалары, кіріс касса ордерлері), сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болып табылады;

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям, установленным Инструкцией о требованиях к автоматизации страховой (перестраховочной) организации, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 апреля 2006 года № 102, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4232, Инструкцией по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596, и Правилами автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084;
4) копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригиналов для сверки) со всеми изменениями и дополнениями в него (при наличии таковых);
5) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников услугополучателя в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон);
6) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого определен Инструкцией об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 95, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11751, и Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794.
Документами, подтверждающими полную оплату минимального размера уставного капитала услугополучателя, являются платежные документы (платежные поручения, приходные кассовые ордера), подтверждающие его оплату учредителями, акционерами, а также свидетельство о государственной регистрации выпуска ценных бумаг;

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия беру туралы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспар.
Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда мынадай ақпарат қамтылады:
сақтандыру сыныбы бойынша өтелетін тәуекелдердің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің; сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, әлеуетті сақтанушылардың, географиялық жерінің) негізгі сипаттамалары;
сақтандыру сыныбы шеңберінде сақтандыру өнімдерін өткізу тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
осы сақтандыру сыныбы бойынша таяудағы екі жылға арналған пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары);
инвестициялық саясат.
Инвестициялық саясат жөніндегі ақпаратта мынадай мәліметтер:
инвестициялау мақсаты;
инвестиция түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыру;
активтердің түріне, сондай-ақ сырттан қаражат тартуға қарай инвестициялық шектеулер;
инвестициялық саясатқа жауапты ұйымның адамдары ашып көрсетілуге тиіс.
Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда Заңның 37-бабының 3-тармағында көзделген ақпарат қамтылады және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) нөмірленген және тігілген түрде, соңғы парағының сыртқы жағындағы тігіс түйініне желімделген жапсырма қағазда тігілген парақтардың саны көрсетіле отырып, бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың титул парағында жоғарғы оң бұрышында мынадай айқындама болады: (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы) "Директорлар кеңесі бекітті 20__жылғы "__" _____________ № ___ хаттама".
Сақтандырудың бірнеше сыныбы бойынша сақтандыру қызметін немесе исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныптары бойынша бір бизнес-жоспар ұсынылады;

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования:
1) заявление о выдаче лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
Бизнес-план по классу страхования содержит следующую информацию:
основные характеристики покрываемых рисков по классу страхования;
основные характеристики доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
основные характеристики способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
прогноз на ближайшие два года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
политику перестрахования или исламского перестрахования (формы и методы перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций или исламских перестраховочных организаций);
инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
цели инвестирования;
формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием, содержит информацию, предусмотренную пунктом 3 статьи 37 Закона, и представляется в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в пронумерованном и прошитом виде в одном экземпляре, с указанием количества прошитых листов на ярлыке, наклеенном на обороте последнего листа на узел прошивки. Титульный лист бизнес-плана по классу страхования содержит в правом верхнем углу следующую формулировку: "Утверждено Советом директоров (наименование страховой (перестраховочной) организации). Протокол № от "____" __________ 20 __ года".
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления страховой деятельности или исламской страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования;

4) егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актiлерiнде көрсетілетін қызметті алушыны мәжбүрлеп тарату кезінде сақтандыру шарттары бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретін ұйымға көрсетілетін қызметті алушының мiндеттi қатысуы белгiленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесі;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде тиесілі немесе сенімгерлік басқаруға берілген жағдайларды қоспағанда, ірі қатысушы - жеке тұлғаның немесе сақтандыру холдингінің бар екенін растайтын құжат (сақтандырудың міндетті түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін);
6) Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттар.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-1. Сақтандыру қызметін жүзеге асыруға немесе сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 10-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Көрсетілетін қызметті алушы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды қосымша ұсынады;
көрсетілетін қызметті алушы жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабы 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады.

4) нотариально засвидетельствованная копия договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации услугополучателя, если обязательное участие услугополучателя в такой организации установлено отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
5) документ, подтверждающий наличие крупного участника - физического лица или страхового холдинга (для получения лицензии на право осуществления обязательных видов страхования), за исключением случаев, когда более пятидесяти процентов размещенных акций страховой (перестраховочной) организации прямо или косвенно принадлежат или переданы в доверительное управление государству или национальному управляющему холдингу;
6) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10-1. Для получения лицензии на осуществление страховой деятельности или право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования услугополучатель обеспечивает наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, соответствующих требованиям уполномоченного органа.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств услугополучатель дополнительнопредставляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств";
для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя услугополучатель представляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".

12. Лицензияның телнұсқасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
13. Лицензияны қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) лицензияның түпнұсқасы (лицензияланатын қызмет түрінен сақтандыру қызметінің бір немесе бірнеше сыныбы алып тасталған жағдайда) (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса);
3) Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған жағдайда);
4) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
5) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері.
14. Лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде көрсетілген уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін барлық ұйымдастыру-техникалық, оның ішінде бухгалтерлік есеп және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша іс-шаралардың орындалғанын білдіретін құжаттар), 5), 6), 11), 12) және 13) (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 7) және 8) (электрондық құжаттар түрінде), 9) (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде) тармақшаларында, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағының 3) (электрондық құжаттар түрінде), 4), 5) және 6) (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) тармақшасында, 11-тармағында (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген құжаттар электрондық сұратуға қоса беріледі.

12. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) заявление в произвольной форме;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
13. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для переоформления лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) оригинал лицензии (в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одного или более классов в страховой деятельности) (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме);
3) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования);
4) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
5) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
14. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 3) (документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа, указанным в подпункте 3) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги), 5), 6), 11), 12) и 13) (в виде электронных копий документов в формате PDF), 7) и 8) (в виде электронных документов), 9) (в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги) пункта 9, в подпунктах 3) (в виде электронного документа), 4), 5) и 6) (в виде электронных копий документов в формате PDF) пункта 10, в пункте 11 настоящего стандарта государственной услуги (в виде электронных копий документов в формате PDF), которые прикрепляются к электронному запросу.

3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүргізуге лицензиясы бар актуарий қол қойған жақын арадағы 2 (екі) жылға арналған қайта сақтандыру қызметін немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспар.
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүргізуге лицензиясы бар актуарий қол қойған жақын арадағы 2 (екі) жылға арналған қайта сақтандыру қызметін немесе исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарда мынадай ақпарат қамтылады:
тәуекелдерді қайта сақтандыруға немесе исламдық қайта сақтандыруға берген кезде:
сақтандыру сыныптары бойынша қайта сақтандырудың немесе исламдық қайта сақтандырудың негізгі нысандары (факультативті, облигаторлық, факультативтік-облигаторлық) және қатысу әдістері (түрлері) (барабар, барабар емес), олардың арасындағы арақатынасы;
қайта сақтандыру ұйымдарын немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау критерийлері (рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органының лицензиясының болуы);
қайта сақтандыру ұйымының немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: компанияның нарықта жұмыс істеу уақыты мен тәжірибесі, орналасқан жері, ел тәуекелдерінің болуы;
қайта сақтандыру ұйымының немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлеуеті:
қызмет түрлері бойынша талдау жүргізу, қомақты төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қарым-қатынасы, баспасөзде теріс немесе оң жарияланымдардың болуы);
қайта сақтандыру ұйымының немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымының қызметіне бақылау жасау, қайта сақтандыру талаптарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі қалай жүзеге асырылады;
ынтымақтастық жасау болжанатын қайта сақтандыру ұйымдарының немесе исламдық қайта сақтандыру ұйымдарының атауы, шетелдік қайта сақтандырушылардың болжамды үлесі;
тәуекелдерді қайта сақтандыруға немесе исламдық қайта сақтандыруға қабылдаған кезде:
қайта сақтанушыларды бағалаудың негізгі критерийлері:
қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан тәуекелдерді сақтандыруға қабылдайтын мамандардың кәсібилігі, қомақты төлемдер бойынша талдау жүргізу, баспасөзде теріс немесе оң жарияланымдардың болуы, қайта сақтанушы ұйымға экономикалық ықпал ету шараларының болуы, бұрын осы ұйыммен жұмыс істеудегі жағымсыз тәжірибе;
ұйымның қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру бойынша портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әрбір түрінің үлес салмағы, сақтандыру сомаларының лимиттері, қайта сақтандыруға немесе исламдық қайта сақтандыруға беру талаптары бойынша);

3) бизнес-план по осуществлению перестраховочной деятельности или исламской перестраховочной деятельности на ближайшие 2 (два) года, подписанный актуарием, имеющим лицензию на проведение актуарной деятельности на страховом рынке.
Бизнес-план по осуществлению перестраховочной деятельности или исламской перестраховочной деятельности на ближайшие 2 (два) года, подписанный актуарием, имеющим лицензию на проведение актуарной деятельности на страховом рынке, содержит следующую информацию:
при передаче рисков на перестрахование или исламское перестрахование:
основные формы (факультативная, облигаторная, факультативно-облигаторная) и методы (виды) участия (пропорциональное, непропорциональное) перестрахования или исламского перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;
критерии оценки перестраховочных организаций или исламских перестраховочных организаций (рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности);
стабильность перестраховочной организации или исламской перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, место нахождение, наличие страновых рисков;
деловой потенциал перестраховочной организации или исламской перестраховочной организации:
проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати);
каким образом будет осуществляться система контроля за деятельностью перестраховочной организации или исламской перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
наименование перестраховочных организаций или исламских перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество, предполагаемая доля иностранных перестраховщиков;
при приеме рисков на перестрахование или на исламское перестрахование:
основные критерии оценки перестрахователей:
наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к организации-перестрахователю, негативный опыт работы с этой организацией в прошлом;
описание портфеля организации по перестрахованию или исламскому перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в перестрахование или исламское перестрахование);

4) көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдау рәсімін ашып көрсететін ішкі қағидалары.
Көрсетілетін қызметті алушының басқару органы бекіткен сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдау жөніндегі ішкі қағидаларында мыналар айқындалады:
тәуекелдерді қайта сақтандыруға қабылдауды жүзеге асыратын бөлімшенің құрылымы, міндеттері, функциялары және өкілеттіктері;
сақтандыру ұйымының тарифтік саясатына сәйкес сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға немесе исламдық қайта сақтандыруға қабылдау кезіндегі осы құрылымдық бөлімшенің басшысы мен қызметкерлерінің құқықтары, міндеттері, өкілеттіктері;
сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға немесе исламдық қайта сақтандыруға қабылдау кезінде бағалау тәртібіне қойылатын талаптар;
бизнес-процестерді сипаттау (құжаттардың өту тәртібі және қайта сақтандыру немесе исламдық қайта сақтандыру жөнінде шешімдер қабылдау бойынша жазылған рәсімдер);
өзге мәселелер (көрсетілетін қызметті алушының ұйғаруы бойынша);
исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңесті тағайындау туралы акционерлердің жалпы жиналысының шешімі (исламдық қайта сақтандыру ұйымы үшін).
10. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге лицензияның телнұсқасын алу үшін өтініш жасаған кезде (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделсе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге лицензияны қайта ресімдеу үшін өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмесі.
12. Көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін порталда өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;

4) внутренние правила услугополучателя, раскрывающие процедуру принятия страховых рисков на перестрахование.
Внутренние правила услугополучателя по принятию страховых рисков на перестрахование, утвержденные органом управления, определяют:
структуру, задачи, функции и полномочия подразделения, осуществляющего принятие рисков на перестрахование;
права, обязанности, полномочия руководителя и работников данного структурного подразделения при принятии страховых рисков на перестрахование или на исламское перестрахование в соответствии с тарифной политикой страховой организации;
требования к порядку оценки при принятии страховых рисков на перестрахование или на исламское перестрахование;
описание бизнес-процессов (порядок прохождения документов и расписанные процедуры по принятию решений по перестрахованию или исламскому перестрахованию);
иные вопросы (по усмотрению услугополучателя);
5) решение общего собрания акционеров о назначении совета по принципам исламского финансирования (для исламской перестраховочной организации).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) заявление в произвольной форме;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для переоформления лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
12. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;

2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенi туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) электрондық сұрау салуға қоса тіркелетін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3), 5) тармақшаларында (құжаттардың PDF форматындағы электрондық көшірмелері түрінде) және 4) тармақшасында (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген құжаттар.
13. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын алу үшін порталда өтініш жасаған кезде (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделсе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгені туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
14. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін порталда өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензия қайта ресімделген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгені туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмесі (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
15. Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы:
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент - заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Мыналар:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген талаптардың сақталмауы;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік оны тіркеген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін өтініш жасамаған болса;

2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 3), 5) (в виде электронных копий документов в формате PDF) и 4) (в виде электронной копии документа) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
13. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
14. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов).
15. Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица-резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица-резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-резидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоблюдение требований, установленных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) если услугополучатель в течение 6 (шести) месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі 6 (алты) ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
5) қоғам органдары сайлаған адамдардың қатарынан басшы қызметкерді келіспеу (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);
6) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен қызметтің түрімен айналысуға тыйым салынуы;
7) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
9) сот орындаушысының ұсынымы негізінде борышкер көрсетілетін қызметті алушыға лицензия беруге соттың уақытша тыйым салуы;
10) сақтандырудың алынатын қосымша сыныбын ескергенде пруденциялық нормативтердің сақталмау болжамы;
11) өтініш беру күніне дейінгі соңғы 3 (үш) ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтердің сақталмауы;
12) өтініш беру күнінде сақтандыру (қайта сақтандыру) немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түрінде қолданыстағы санкцияның болуы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
17. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11 және 14-тармақтарында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
18. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігі) шағымдану көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 20-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация или исламская страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в период за 6 (шесть) месяцев до подачи заявления;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации или исламской страховой (перестраховочной) организации);
6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
7) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
8) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
9) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
10) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
11) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних 3 (трех) месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
12) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) или исламской страховой (перестраховочной) деятельности на дату подачи заявления.
17. Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пунктах 11 и 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
18. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 20 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру кестесі - сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі көрсетілетін қызметті берушіге лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша брокерлік қызмет түрлері шегінде лицензия беру өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын бермеген жағдайда, нотариат куәландырған көшірмесі);
4) жарғылық капиталдың толық төленгенін растайтын құжаттар;
5) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 34-бабының талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерін келісуге арналған құжаттар;
6) сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыру тәртібін көздейтін ішкі жұмыс регламенті.
көрсетілетін қызметті алушының жұмысының ішкі регламентіне мыналар:
сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыру бойынша жауапты тұлғалардың тізбесі;
сақтандыруға (қайта сақтандыруға) сұрау салу түскен;
сақтандыру (қайта сақтандыру) талаптарын алған;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жасалған;
қолданыстағы сақтандырумен қамтуға толықтырулар мен өзгерістер енгізілген;
сақтандырудың келесі кезеңіне сақтандырумен қамту жаңартылған;
сақтандыру жағдайларына қызмет көрсеткен кезде сақтандыру брокері қызметкерлерінің іс-қимылдарын ашып көрсететін сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асыру рәсімдері кіреді;

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии:
1) заявление о выдаче лицензии в пределах видов брокерской деятельности по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копию устава (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
4) документы, подтверждающие полную оплату уставного капитала;
5) документы на согласование руководящих работников услугополучателя в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";
6) внутренний регламент работы, предусматривающий порядок осуществления посреднической деятельности по заключению договоров страхования и (или) перестрахования.
Внутренний регламент работы услугополучателя включает:
перечень ответственных лиц по осуществлению посреднической деятельности по заключению договоров страхования и перестрахования;
процедуры по осуществлению посреднической деятельности по заключению договоров страхования и перестрахования, раскрывающие действия работников страхового брокера при:
поступлении запроса на страхование (перестрахование);
получении условий страхования (перестрахования);
заключении договора страхования (перестрахования);
внесении дополнений и изменений в действующее страховое покрытие;
обновлении страхового покрытия на следующий период страхования;
обслуживании страховых событий;

7) құжаттаманы жүргізу тәртібі және клиенттерге қызмет көрсету талаптары.
Құжаттаманы жүргізу тәртібіне және көрсетілетін қызметті алушының клиенттерге қызмет көрсету талаптарына:
сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасаған, сақтандыру төлемін жүзеге асырған, сақтандыру жағдайы басталған кезде шағымдарды, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға байланысты басқа да құжаттарды қарау кезінде құжаттарды қалыптастыру тізбесі мен жүйелілігі;
клиенттің барлық қаржылық және жеке ақпаратының құпиялылығы режиміне қойылатын негізгі талаптар;
мыналарды қамтитын қатаң есептегі құжаттарды сақтау жүйесін қамтамасыз ету:
қатаң есептегі бланкілерді есепке алу жүйесінің болуы;
қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін ұйымдастыруға жауапты адам;
сақтау орны (жеке үй-жайлар, шкафтар, сейфтер, оларға кіру тәртібі);
клиентті мыналармен қамтамасыз ету тәртібі мен толықтығы:
көрсетілетін қызметті алушы, оның мәртебесі туралы ақпаратпен;
қызметі ұсынылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары туралы ақпаратпен;
төлемдердің көлемі және тәуекелдер;
қызмет көрсетуді жеткізушінің және клиенттің міндеттемелері;
8) мемлекеттік тіркеу туралы құжат, тиісті мемлекеттің уәкілетті органының (қаржы ұйымдары үшін - қадағалау органдарының) құрылтайшы - Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының резиденті - сақтандыру брокерінің жарғылық капиталында қатысуына рұқсат етілгені жөніндегі жазбаша хабарламасы не тиісті мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдемесі;
9) тиісті мемлекеттің уәкілетті органының құрылтайшысы - Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғада экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстары мен құқық бұзушылықтары бойынша соттылығының, заңнамада белгіленген тәртіппен лицензиясынан айырылған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату, олардың акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің не өзге қаржы ұйымының басшы қызметкері ретіндегі қызметінің жоқ екенін куәландыратын құжат. Көрсетілген талап лицензиядан айырылғаннан кейін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату, олардың акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған күннен кейін 5 (бес) жыл бойы қолданылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7) порядок ведения документации и условия обслуживания клиентов.
Порядок ведения документации и условия обслуживания клиентов услугополучателя включают:
перечень и последовательность формирования документов при заключении договора страхования (перестрахования), осуществлении страховой выплаты, рассмотрении претензий при наступлении страхового случая, а также других документов, связанных с заключением договоров страхования (перестрахования);
основные требования к режиму конфиденциальности всей финансовой и личной информации клиента;
обеспечение системы сохранности документов строгой отчетности, содержащей:
наличие системы учета бланков строгой отчетности;
лицо, ответственное за организацию системы сохранности документов строгой отчетности;
место хранения (отдельные помещения, шкафы, сейфы, порядок допуска к ним);
порядок и полноту обеспечения клиента:
информацией о услугополучателе, его статусе;
информацией о страховых (перестраховочных) организациях, услуги которых предлагаются;
объеме выплат и рисках;
обязательствах поставщика услуг и клиента;
8) документ о государственной регистрации, письменное уведомление уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых (для финансовых организации – органов надзора) соответствующего государства о том, что учредителю – юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан разрешается участие в уставном капитале страхового брокера-резидента Республики Казахстан, либо заявление о том, что по законодательству соответствующего государства такое разрешение не требуется;
9) документ уполномоченного органа соответствующего государства, свидетельствующий об отсутствии у учредителя физического лица-нерезидента Республики Казахстан судимости по экономическим и коррупционным преступлениям и правонарушениям, деятельности в качестве руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера либо иной финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год с момента лишения лицензии в установленном законодательством порядке, принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера. Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет после лишения лицензии, даты принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

9-1. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны алу үшін өтініш білдірген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 1), 2), 4), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсыну қажет.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделсе) өтініш білдірген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге лицензияны қайта ресімдеу үшін өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) ішіндегі ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмесі.
12. Көрсетілетін қызметті алушы үшін порталда өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгені туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5), 8) және 9) (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар, олар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделсе):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;

9-1. Для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по дополнительному виду брокерской деятельности необходимо представить документы, указанные в подпунктах 1), 2), 4), 6) и 7) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для переоформления лицензии:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
12. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) документы, указанные в подпунктах 4), 5), 8), 9) (в виде электронных копий документов в формате PDF), 6) и 7) (в виде электронных документов) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
Для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;

2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензия қайта ресімделген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмесі (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы:
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент - заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Мыналар:
1) егер көрсетілетін қызметті алушы оны мемлекеттік тіркеген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін өтініш жасамаған болса;
2) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген талаптардың орындалмауы;
4) қоғам органдары сайлаған адамдардың қатарынан басшы қызметкерді келіспеу (жаңадан құрылатын сақтандыру брокері үшін);
5) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен қызметтің түрімен айналысуға тыйым салынуы;
6) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;

2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа), за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов).
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица-резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица-резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-резидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) если услугополучатель в течение 6 (шести) месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) несоблюдение требований, установленных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
4) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемого страхового брокера);
5) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
6) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_________________________________________________________ лицензияны
(лицензияның атауын көрсету)
_________________________________________________________ байланысты
(лицензияны қайта ресімдеу себебін көрсету)
қайта ресімдеуді сұраймын.
Жіберілетін құжаттардың тізбесі, даналар саны және әрқайсысы бойынша парақтар
саны:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін, сондай-ақ уәкілетті органға өтінішті қарауға байланысты сұратылған қосымша ақпарат пен құжаттардың уақтылы берілуін растайды.
Өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы
____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің пайдаланылуына келісім береді.
____________________________
(қолы)
20__ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
36-қосымша
"Бағалы қағаздар нарығында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
37-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру:

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В______________________________
(полное наименование
услугодателя)
от______________________________
(полное наименование и
бизнес-идентификационный номер
услугополучателя) (при наличии)
Заявление
Прошу переоформить лицензию
____________________________________________________________________
(указать наименование лицензии)
в связи______________________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации), а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, уполномоченного на подачу заявления
____________________________________________________________________
Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
______________________
(подпись)
"____" ______________ 20___ года
Приложение 36
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, предусмотренной законодательством Республики Казахстан"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 40 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 37
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через:

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасы тапсырылған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш берген кезде – көрсетілетін қызметті беруші сұрау салған соңғы құжатты көрсетілетін қызметті алушы ұсынған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау және беру бойынша қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушының атына көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының тиісті қаулысының не тиісті рұқсаттың (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы шешім қабылданған кезде) көшірмесін қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы хат не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберу.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш жасаған жағдайда нәтиже электрондық нысанда ресімделеді және қағазға басылады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) месяцев со дня предоставления услугополучателем последнего документа, запрошенного услугодателем;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя по приему и выдаче документов – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – направление письма в адрес услугополучателя о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, с приложением копии соответствующего постановления Правления услугодателя и соответствующего разрешения (при принятии решения о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронной форме и распечатывается.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру кестесі сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы өтініш;
2) нотариат куәландырған және заңнамада белгiленген тәртiппен ресiмделген құрылтай құжаттарының (жарғы, құрылтай шарты) төрт данасы;
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтай құжаттарының барлық даналарының титулдық бетінің жоғарғы оң жақ бұрышында мынадай тұжырым болады: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілді. Төраға (Төрағаның орынбасары) ______________".
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру туралы шешiм қабылданғанын дәлелдейтiн құжаттар;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар - заңды тұлғалар туралы мәліметтер (ондай құрылтайшылар болған жағдайда) заңды тұлға ретінде олардың мемлекеттік тіркеуден өткені туралы анықтама, нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының көшірмесі, аяқталған соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым растаған қаржылық есептілігі, құжаттарды ұсынар алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы бухгалтерлік баланс және пайдалар мен шығындар туралы есеп қамтылады;

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;";
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации по форме в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) четыре экземпляра учредительных документов (устав, учредительный договор), засвидетельствованных нотариально и оформленных в установленном законодательством порядке;
Титульный лист всех экземпляров учредительных документов страховой (перестраховочной) организации содержит в правом верхнем углу следующую формулировку: "Согласовано с Национальным Банком Республики Казахстан. Председатель (Заместитель Председателя) _____________________";
3) документы, свидетельствующие о принятии решения о создании страховой (перестраховочной) организации;
4) сведения об учредителях - юридических лицах (при наличии таких учредителей) по форме в соответствии приложением 2 к настоящему стандарту государственной услуги, включающие, копии учредительных документов, засвидетельствованные нотариально, финансовая отчетность за два последних завершенных финансовых года, заверенная аудиторской организацией, бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках на конец последнего квартала перед представлением документов;

5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру үшін пайдаланылған ақша көздері мен сомаларының сипаттамасын, сондай-ақ белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқтығы туралы анықтаманы қоса алғанда, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрылтайшы жеке тұлғалар (мұндай құрылтайшылар болған кезде) туралы мәліметтер;
6) құрылтайшылар құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға бекіткен, актуарий растаған және "жалпы сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін жақын арадағы үш жылға және "өмірді сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бес жылға арналып әзірленген бизнес-жоспарды ұсынуға тиісті. Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сәйкес келетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құрудың мақсаттары, негізгі қызмет бағыттарының қысқаша сипаттамасы және құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бағдарланатын нарық сегменті, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы және нарықтағы үлесі туралы ақпарат, өнімдер мен көрсетілетін қызмет түрлері, оларды сату тәсілдері, маркетингтік зерттеулер, сақтандыру андеррайтингі, баға стратегиясы, оның ішінде сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібі және олардың экономикалық негіздемесі, өнімдерді жылжыту стратегиясы, сақтандыру өнімдерін бөлу, қаржы жоспары, соның ішінде шығындылық коэффициенттерінің болжамы, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жүргізуге ниет етіп отырған инвестициялық саясат пен қайта сақтандыру саясаты, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымы, директорлар кеңесі, мамандардың болжамды білім деңгейі, көрсетілетін қызметті берушінің тиісті талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару ұйымы көрсетілуге тиіс.
Бизнес-жоспарға қойылатын негізгі талаптар осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-қосымшасында көрсетілген;
7) көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшылар атынан өтiнiш беру өкiлеттiгiн растайтын нотариат куәландырған құжат.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесіне сәйкес келетін мөлшерде сатып алуға ниеті бар тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттардан басқа, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабында көзделген құжаттар мен мәліметтерді табыс етеді.
Қазақстан Республикасының резидентi болып табылмайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтайшысы өз мемлекетiнiң тиiстi сақтандыруды қадағалау органының өзiне Қазақстан Республикасының резидентi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға рұқсат етiлгенiн растайтын құжатты не тиiстi мемлекеттiң заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етiлмейтiнi туралы мәлiмдеменi табыс етуге мiндеттi.
Қазақстан Республикасының резидентi емес құрылтайшының шетелдiң мемлекеттiк органы берген құжаттары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен заңдастырылуға тиiс.
Порталда:

5) сведения об учредителях - физических лицах (при наличии таких учредителей) по форме в соответствии приложением 3 к настоящему стандарту государственной услуги, включая описание источников и сумм денег, используемых для создания страховой (перестраховочной) организации, а также справку об отсутствии не погашенной или не снятой в установленном порядке судимости;
6) бизнес-план, утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов, заверенный актуарием и разработанный на ближайшие три года для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "общее страхование", и на пять лет для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "страхование жизни". В бизнес-плане должны быть отражены следующие вопросы: цели создания страховой (перестраховочной) организации, краткое описание основных направлений деятельности и сегмент рынка, на который ориентирована создаваемая страховая (перестраховочная) организация, информация о создаваемой страховой (перестраховочной) организации и о доле на рынке, виды продуктов и услуг, способы их реализации, маркетинговые исследования, страховой андеррайтинг, ценовая стратегия, в том числе порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование, стратегия продвижения продуктов, распределение страховых продуктов, финансовый план, в том числе прогноз коэффициентов убыточности, инвестиционная политика и политика перестрахования, которую создаваемая страховая (перестраховочная) организация намерена проводить, организационная структура, совет директоров создаваемой страховой (перестраховочной) организации, предполагаемый уровень образования специалистов, организация управления рисками, соответствующая требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
Основные требования к бизнес-плану указаны в приложении 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
7) нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий полномочия услугополучателя на подачу заявления от имени учредителей.
Помимо документов, перечисленных в настоящем пункте, лицо, намеревающееся приобрести акции страховой (перестраховочной) организации в количестве, соответствующем статусу крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, представляет документы и сведения, предусмотренные статьей 26 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон).
Учредитель страховой (перестраховочной) организации, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, обязан предоставить документ соответствующего органа страхового надзора своего государства, подтверждающий, что ему разрешено приобретение акций страховой (перестраховочной) организации - резидента Республики Казахстан, либо заявление о том, что по законодательству соответствующего государства такое разрешение не требуется.
Документы учредителя-нерезидента Республики Казахстан, выданные иностранным государственным органом, подлежат легализации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
На портал:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 6), 7) (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 4) және 5) тармақшаларында (мәліметтердің электрондық нысаны түрінде) көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқтығы туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
10. Мыналар:
1) құжаттардың толық емес топтамасын табыс ету не табыс етiлген құжаттардың осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) құрылтайшының акцияларға төлем жасау үшiн өз қаражатының жеткiлiксiз болуы;
3) құрылатын ұйым мен оның құрылтайшыларына қатысты дәйексіз ақпараттың берiлуі;
4) құрылтайшының аяқталған соңғы екі қаржы жылында шығынға ұшыраған қызметі;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруден бас тартуы;
6) Заңның 26-бабында белгіленген шектеулерді сақтамауы;
7) құрылтайшы жеке тұлғалардың, атқарушы органның не құрылтайшы заңды тұлғаның басқару органы бірінші басшысының алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Мыналардың:
1) жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, сондай-ақ қалауына қарай әкесінің аты (ол болған кезде), пошталық мекенжайы көрсетіледі;
2) заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 6), 7) (в виде электронных копий документов), 4) и 5) (в виде электронных форм сведений) части первой, пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, об отсутствии непогашенной или неснятой судимости, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) представление неполного пакета документов либо несоответствия представленных документов требованиям, указанным в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) недостаточность собственных средств учредителя для оплаты акций;
3) представление недостоверной информации, касающейся создаваемой организации и ее учредителей;
4) убыточная деятельность учредителя за два последних завершенных финансовых года;
5) отказ в выдаче согласия Национальным Банком Республики Казахстан на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации;
6) несоблюдение ограничений, установленных статьей 26 Закона;
7) наличие у учредителей — физических лиц, первого руководителя исполнительного органа либо органа управления учредителя — юридического лица неснятой или непогашенной судимости.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе:
1) физического лица указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес;
2) юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресмиинтернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасына
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және ЖСН)
________________________________________________________________________________
(құрылтайшы атынан осы өтінішті беруге көрсетілетін қызметті алушының өкілеттігін
________________________________________________________________________________
растайтын нотариат немесе өзге тәсілмен куәландырылған құжатқа сілтеме)
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының жұмыс орны және лауазымы, тұрғылықты жері,
________________________________________________________________________________
заңды мекенжайы)
құрылтай жиналысының ___________жылғы "___"________________№__________________
шешіміне (хаттамасына) сәйкес ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы және орналасқан орны)
құруға рұқсат беруді сұрайды.
Құрылтайшылар өтінішке қоса берілген құжаттардың дұрыстығына, сондай-ақ
уәкілетті органға осы өтініштің қаралуына байланысты сұралған ақпараттың дер кезінде
ұсынылуына толық жауап береді.
Қосымша (жіберілген құжаттар атауларының тізбесі, даналардың саны және
әрқайсысының парақтар саны көрсетілсін) құжаттар:__________________________________
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметті
көрсету үшін қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін (көрсетілетін
қызметті алушылар – жеке тұлғалар үшін).
Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің
пайдаланылуына келісемін.
________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының қолы, күні)
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушы (құрылтайшы-заңды тұлға) туралы
мәліметтер

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения на
создание страховой
(перестраховочной) организации"
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю
Национального Банка
Республики Казахстан
Заявление
о выдаче разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и ИИН услугополучателя)
________________________________________________________________________________
(ссылка на нотариально или иным образом удостоверенный документ,
подтверждающий полномочия услугополучателя на подачу настоящего заявления от имени
учредителей)
________________________________________________________________________________
(место работы услугополучателя и занимаемая им должность, место жительства,
________________________________________________________________________________
юридический адрес)
просит в соответствии с решением (протоколом) учредительного собрания № ______
от "___" _________ года выдать разрешение на создание _______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование и место нахождения создаваемой страховой
(перестраховочной) организации)
Учредители подтверждают достоверность прилагаемых к заявлению документов, а
также своевременное представление услугодателю дополнительной информации и
документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением настоящего заявления.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них):_________________________________
________________________________________________________________________________
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации" (для услугополучаетелей - физических лиц).
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
__________________________________
(подпись услугополучателя, дата)
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения на
создание страховой
(перестраховочной) организации"

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
________________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20 __ жылғы "___" ___________
1. Көрсетілетін қызметті алушы ______________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
2. Мекенжайы______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(почта индексі, қала, көше, байланыс телефоны)
3. Мемлекеттік тіркеу_______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(құжаттың атауы, күні, нөмірі, кім берді)
4. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса) __________________________________
________________________________________________________________________________
(құжаттың атауы, күні, нөмірі, кім берді)
5. Қызмет түрі_____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(қызметінің негізгі түрлерін көрсету)
6. Қазақстан Республикасының резиденті, Қазақстан Республикасының резиденті емес
(керегінің асты сызылсын) ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Көрсетілетін қызметті алушының басшысы __________________________________
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған күні)
8. Білімі___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(оқу орны, бітірген жылы, мамандығы)
9. Соңғы күнтізбелік 3 (үш) күнтізбелік жылда көрсетілетін қызметті алушы заңды
тұлғада ірі қаржылық проблемалар, оның ішінде банкротқа ұшырау, консервация, сауықтыру
болды ма: ______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(олардың туындау себептері)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(бұл проблемаларды шешу нәтижелері)
10. Көрсетілетін қызметті алушы ірі акционер болып табылатын немесе жарғылық
капиталға қатысу үлесінің 10 (он) немесе одан да көп пайызына тура және (немесе) жанама ие
ұйымдарды көрсетіңіз:____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
ұйымның атауы және орналасқан жері: ______________________________________________
________________________________________________________________________________
ұйымды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер:_____________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
ұйым қызметінің түрі:_____________________________________________________________
осы заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысуы: __________________________________
________________________________________________________________________________

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сведения об услугополучателе (учредителе - юридическом лице)
_______________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
на "___" __________ 20 __ года
1. Услугополучатель ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
2. Адрес___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, город, улица, контактный телефон)
3. Государственная регистрация______________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата, кем выдан)
4. Бизнес-идентификационный номер (при наличии)_____________________________
________________________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
5. Вид деятельности_________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Является ли резидентом Республики Казахстан, нерезидентом Республики
Казахстан (нужное подчеркнуть)____________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Руководитель услугополучателя ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
8. Образование_____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(учебное заведение, год окончания, специальность)
9. Возникали ли в течение последних 3 (трех) календарных лет у услугополучателя
крупные финансовые проблемы, в том числе банкротство, консервация, санация __________
________________________________________________________________________________
(причины их возникновения)
________________________________________________________________________________
(результаты решения этих проблем).
10. Укажите организации, в которых услугополучатель является крупным акционером
или владеет прямо и (или) косвенно 10 (десятью) или более процентами долей участия в
уставном капитале________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование и место нахождения организации)
________________________________________________________________________________
Данные о государственной регистрации (перерегистрации) организации ____________
________________________________________________________________________________
(вид деятельности организации)
________________________________________________________________________________
Участие в уставном капитале данного юридического лица ________________________
________________________________________________________________________________

11. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысымен тізбесі белгіленген рейтингілік агенттіктердің бірі берген ұйым рейтингісі болған жағдайда, оны көрсетіңіз.
12. Бұрын көрсетілетін қызметті алушы қаржы нарығы мен қаржы қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оның таралуына және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енуіне шешім қабылдағанға дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, ірі-қатысушы-жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысы – заңды тұлғаның (сақтандыру холдингінің) басшысы болды ма_______________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын,
_______________________________________________________________________________
жұмыс істеген кезеңін көрсету)
13. Бұрын көрсетілетін қызметті алушы қатарынан төрт және одан да көп кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері төлеу күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құрайтын дефолтқа жол берген қаржы ұйымының басқару органның басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлға - эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болды ма______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын,
________________________________________________________________________________
жұмыс істеген кезеңін көрсету)

11. Укажите, в случае наличия, рейтинг организации, присвоенный одним из
рейтинговых агентств, перечень которых установлен постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385
"Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц, необходимость наличия
которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан,
регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств,
присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 8318.
12. Являлся ли ранее руководитель исполнительного органа либо органа управления
услугополучателя руководителем, членом органа управления, руководителем, членом
исполнительного органа главным бухгалтером финансовой организации, крупным
участником - физическим лицом, руководителем крупного участника
(страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем
за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и
надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о консервации финансовой
организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой
организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности
на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной
ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке____________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
13. Являлся ли ранее руководитель исполнительного органа либо органа управления
услугополучателя руководителем, членом органа управления, руководителем, членом
исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным
участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа
управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером
крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего
дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным
бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности
которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным
бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер
купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по
выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз
превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском
бюджете на дату выплаты__________________________________________________________
________________________________________________________________________________

14. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алуы және қаржы ұйымындағы, банк және сақтандыру холдингіндегі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамындағы қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуі туралы мәліметтер ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы,
________________________________________________________________________________
лауазымы, жұмыс кезеңi, тағайындауға
________________________________________________________________________________
(сайлауға) келісімді қайтарып алуға негіздеме және осындай
шешім қабылдаған мемлекеттік органның атауы көрсетiлсiн)
15. Құрылтайшы жеке тұлға тағайындау (сайлау) күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде
сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық
бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма______________________
________________________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша
________________________________________________________________________________
сипаттамасы, жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып,
________________________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге
және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
____________________________________
(қолы, күні, мөр)
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Нысан
Фотосуретке
арналған орын
Көрсетілетін қызметті алушы (құрылтайшы-жеке тұлға) туралы
мәліметтер
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
________________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20 __ жылғы "___" ___________
1. Көрсетілетін қызметті алушы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
2. Туған күні_______________________________________________________________

14. Сведения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность
руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций от выполнения
служебных обязанностей в финансовых организациях, банковских и страховых холдингах,
акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат" у руководителя
исполнительного органа либо органа управления услугополучателя _____________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
________________________________________________________________________________
должность, период работы, основания для отзыва согласия на назначение
________________________________________________________________________________
(избрание) и наименование государственного органа, принявшего такое решение).
15. Привлекался ли ранее руководитель исполнительного органа либо органа
управления учредителя - юридического лица к ответственности за совершение
коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение
коррупционного правонарушения в течение 3 (трех) лет до даты назначения (избрания)
________________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
________________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решения суда,
________________________________________________________________________________
указанием оснований привлечения к ответственности))
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
_________________________
(подпись, дата, печать)
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения на
создание страховой
(перестраховочной)
организации"
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
место для фотографии
Сведения об услугополучателе (учредителе - физическом лице)
________________________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
на "___" ___________ 20 __ года
1. Услугополучатель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Дата рождения___________________________________________________________

3. Туған жері_______________________________________________________________
4. Азаматтығы_____________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері______________________________
________________________________________________________________________________
6. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)_______________________________________
________________________________________________________________________________
7. Тұрғылықты жері_________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Жұмыс орны, лауазымы___________________________________________________
9. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыстың және үйдің нөмірі)___________________
________________________________________________________________________________
10. Білімі__________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(оқу орны, бітірген жылы, мамандығы)
11. Еңбек қызметі туралы қысқаша түйіндеме __________________________________
________________________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, жұмыс істеген кезеңі)
12. Растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын
құруға қолданылатын ақша көздерінің және сомасының сипаты _________________________
________________________________________________________________________________
13. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталда қатысуы немесе басқа заңды
тұлғалардың акцияларын иеленуі жөніндегі мәліметтер:
заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері ___________________________________
________________________________________________________________________________
оладың қызмет түрлері (негізгі қызмет түрлері атап көрсетілсін) __________________
________________________________________________________________________________
жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе көрсетілетін қызметті алушыға тиесілі
акциялар санының жеке әрбір заңды тұлға бойынша дауыс беретін акциялардың жалпы
санына ара қатынасы (пайызбен) ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
14. Бұрын көрсетілетін қызметті алушы қаржы нарығы мен қаржы қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оның таралуына және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енуіне шешім қабылдағанға дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, ірі-қатысушы-жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысы – заңды тұлғаның (сақтандыру холдингінің) басшысы болды ма _______________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын,
________________________________________________________________________________
жұмыс істеген кезеңін көрсету)

3. Место рождения__________________________________________________________
4. Гражданство_____________________________________________________________
5. Данные документа, удостоверяющего личность_______________________________
________________________________________________________________________________
6. Индивидуальный идентификационный номер (при наличии)____________________
________________________________________________________________________________
7. Место проживания________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Место работы, должность__________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Номер телефона (код города, рабочий и домашний)____________________________
________________________________________________________________________________
10. Образование____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(учебное заведение, год окончания, специальность)
11. Краткое резюме о трудовой деятельности___________________________________
________________________________________________________________________________
(место, должность, период работы)
12. Описание источников и сумм денег, используемых для создания страховой
(перестраховочной) организации с приложением подтверждающих документов____________
________________________________________________________________________________
13. Сведения об участии услугополучателя в уставном капитале или владении
акциями иных юридических лиц:
наименование и место нахождения юридического лица___________________________
________________________________________________________________________________
вид их деятельности (перечислить основные виды деятельности)__________________
________________________________________________________________________________
доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций,
принадлежащих услугополучателю, к общему количеству голосующих акций отдельно по
каждому юридическому лицу (в процентах)__________________________________________
________________________________________________________________________________
14. Являлся ли ранее услугополучатель руководителем, членом органа управления,
руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой
организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника
(страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем
за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и
надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о консервации финансовой
организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой
организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности
на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной
ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке____________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность,
________________________________________________________________________________
период работы)

1. Жалпы мәселелер
Осы тараудың мақсаты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының болашақ қызметіне қысқаша шолу жасау болып табылады.
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру мақсаты.
2. Қызметтің негізгі бағыттарын қысқаша сипаттау: саласы, сыныптары, түрлері.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
туралы ақпарат
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналасқан жері.
4. Филиалдарды және (немесе) өкілдерді құру.
5. Жалданатын немесе тартылатын заңгерлер, бухгалтерлер, актуарийлер (ішкі, тәуелсіз), аудиторлық ұйымдар туралы ақпаратты, басқа ұйымдардың мамандарымен іскерлік байланыстарды.
6. Ішкі аудит қызметінің қағидаттары.
7. Қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін қамтамасыз ету.
8. Өндірістік қорлар: бөлменің (жеке не жалға алынған), компьютерлік және басқа да техниканың, бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы.
3. Маркетингтік зерттеулер және нарық сегменті
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін жүзеге асыру болжанатын саланы дамыту болжамдары.
10. Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын дамытуға бәсекелестіктің ықпалы: негізгі бәсекелестер, өнімдерді, баға стратегиясын, жарнама әдістерін салыстыру, Қазақстан Республикасының барлық аумағына немесе жеке аймақтарға, заңды және жеке тұлғаларға нарық сегментінің бағдары.
11. Нарықтағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру сыныбы бөлігінде болжанатын үлесі.
12. Мақсатты нарықтың демографиялық көрсеткіштері: сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін тұтынушылардың жасы, жынысы, әлеуметтік-экономикалық ахуалы, кіріс деңгейі, сондай-ақ өмір сүру үрдісі (салты).
4. Сақтандыру өнімдерінің түрлері, қызметтері
және оларды бөлу
13. Сақтандыру түрлерінің (сақтандыру өнімдерінің) тізбесі.
14. Сақтандыру өнімдерінің мазмұны.
15. Сақтандыру өнімдерін сату кезінде көрсетілетін қосымша қызметтер.
16. Сақтандыру өнімдерін негізгі сатып алушылар.
17. Аймақтар бойынша сақтандыру өнімдерін бөлу.
5. Сақтандыру андеррайтингі
18. Сақтандыру сыныптарына байланысты сақтандыру андеррайтингі үшін тәуекел деңгейін сипаттайтын қолданылатын критерилері (қауіпсіздік дерек көздері бойынша және қауіпсіздік дәрежесі бойынша тәуекелдерді топтастыру, сақтандыруды өтеудің мерзімін, шарттарын және мөлшерін айқындау, сақтанушы, сақтандыру объектісі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қарауына басқа да критерийлері туралы деректерді талдау).
19. Сақтандыру тарифін айқындаған кезде сақтандыру андеррайтингіне ықпал ететін белгіленген, сол сияқты ауыспалы шығыстарын көрсете отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шығыстарының шекті шамалары.

1. Общие вопросы
Целью данной главы является представление краткого обзора будущей деятельности страховой (перестраховочной) организации.
1. Цели создания страховой (перестраховочной) организации.
2. Краткое описание основных направлений деятельности: отрасль, классы, виды.
2. Информация о страховой (перестраховочной) организации
3. Место нахождения страховой (перестраховочной) организации.
4. Создание филиалов и (или) представительств.
5. Информация о нанимаемых или привлекаемых юристах, бухгалтерах, актуариях (внутренних, независимых), аудиторских организациях, деловые связи со специалистами других организаций.
6. Принципы деятельности внутреннего аудита.
7. Обеспечение системы сохранности документов строгой отчетности.
8. Производственные фонды: наличие помещения (собственного или арендованного), компьютерной и иной техники, программного обеспечения.
3. Маркетинговые исследования и сегмент рынка
9. Прогнозы развития отрасли, в которой предполагает осуществлять деятельность страховая (перестраховочная) организация.
10. Влияние конкуренции на развитие создаваемой страховой (перестраховочной) организации: основные конкуренты, сравнение продуктов, ценовой стратегии, методов рекламы, ориентация на сегмент рынка: на всю территорию Республики Казахстан или отдельные регионы, юридических или физических лиц.
11. Прогнозируемая доля страховой (перестраховочной) организации на рынке в разрезе классов страхования.
12. Демографические показатели целевого рынка: возраст, пол, социально-экономическое положение, уровень доходов, а также стиль (образ) жизни потребителей страховых (перестраховочных) услуг.
4. Виды страховых продуктов, услуг и их распределение
13. Перечень видов страхования (страховых продуктов).
14. Содержание страховых продуктов.
15. Дополнительные услуги, которые будут предоставляться при продаже страховых продуктов.
16. Основные покупатели страховых продуктов.
17. Распределение страховых продуктов по регионам.
5. Страховой андеррайтинг
18. Используемые критерии, характеризующие степень риска для страхового андеррайтинга в зависимости от классов страхования (классификация рисков по источникам опасности и по степени опасности, определение сроков, условий и размеров страхового покрытия, анализ данных о страхователе, объекте страхования и другие критерии на усмотрение страховой (перестраховочной) организации).
19. Предельные величины расходов с указанием как фиксированных, так и переменных расходов страховой (перестраховочной) организации, влияющих на страховой андеррайтинг при определении страхового тарифа.

20. Сақтандыру андеррайтингіне жауап беретін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басты тұлғалары туралы ақпарат.
6. Баға стратегиясы
21. Статистикалық деректердің немесе оларды сақтандыру нарығының басқа қатысушыларынан алу жөніндегі уағдаластықтың болуы туралы ақпарат.
22. Сақтандыру тарифтерін есептеу және оларды сақтандыру тарифтері мөлшерінің жоспарланатын диапазонын, статистикалық деректердің көздерін, пайдаланылатын әдістеменің қысқаша сипатын қамтитын сақтандыру сыныптары бойынша экономикалық негіздеу тәртібі.
23. Бағаны нарық қажеттілігіне сәйкес болуын негіздеу.
24. Баға стратегиясына және статистикалық ақпаратты жинауға жауап беретін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басты тұлғалары туралы ақпарат.
7. Сақтандыру өнімдерін жылжыту стратегиясы және
сату тәсілдері
25. Сақтандыру өнімдерін сату жүйесін ұйымдастыру және өткізуді ынталандыру (жарнама, почта, тікелей сату, интернет, сатуды жылжыту және басқа да әдістер).
26. Сақтандыру өнімдерін іске асыру тәсілдері: тікелей сату, сақтандыру агенттері арқылы сату, интернет-сату және басқа тәсілдер.
27. Жарнамаға шығатын шығын болжамы.
8. Қаржылық жоспар
28. Болжанған бухгалтерлік баланс және оған қосымшалар.
29. Сақтандыру сыныптары бөлігінде болжанған кірістер мен шығыстар.
30. Болжанған әкімшілік шығыстар.
31. Ақша ағымы туралы болжанған есеп.
32. Қажет болған жағдайда қосымша қаржыландыру көздері.
33. Қайта сақтандырушының үлесі ескерілген, сол сияқты сақтандыру сыныптары бөлігінде қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффиценттерінің болжамы.
34. Мынадай:
екінші деңгейдегі банктердегі салымдардың және мемлекеттік емес бағалы қағаздардың құны жиырма бес және елу пайызға азайған;
сақтандыру резервтері жиырма бес және елу пайызға ұлғайған;
сақтандыру төлемдері елу және жетпіс пайызға ұлғайған;
акционерлерге тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатқан жағдайларда төлем қабілеттілігін және қаржылық тұрақтылығын сипаттау.
35. Акционерлерге дивидендтерді төлеу.
9. Инвестициялық саясат
36. Инвестициялау мақсаты.
37. Инвестициялардың түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыру.
38. Активтер түріне, сондай-ақ тыс қаражатты тартуға байланысты инвестициялық шектеулер.
39. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының инвестициялық саясатқа жауапты басты тұлғалары.
10. Қайта сақтандыру саясаты
40. Тәуекелдерді қайта сақтандыруға берген кезде:
1) сақтандыру сыныптары бойынша негізгі нысандар және қайта сақтандыру әдістері, олардың өзара арақатынасы;

20. Информация о ключевых лицах страховой (перестраховочной) организации, ответственных за страховой андеррайтинг.
6. Ценовая стратегия
21. Информация о наличии статистических данных или договоренностей об их получении от других участников страхового рынка.
22. Порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование в разрезе классов страхования, указанных в бизнес-плане, включающий планируемый диапазон размера страховых тарифов, источник статистических данных, краткое описание используемой методики.
23. Обоснование соответствия цены потребностям рынка.
24. Информация о ключевых лицах страховой (перестраховочной) организации, ответственных за ценовую стратегию и сбор статистической информации.
7. Стратегия продвижения и способы реализации страховых продуктов
25. Организация системы продаж страховых продуктов и стимулирование сбыта (реклама, почта, прямые продажи, интернет, продвижение продаж и другие методы).
26. Способы реализации страховых продуктов: прямые продажи, продажи через страховых агентов, интернет-продажи и другие способы.
27. Прогноз затрат на рекламу.
8. Финансовый план
28. Прогнозируемый бухгалтерский баланс и приложения к нему.
29. Прогнозируемые доходы и расходы в разрезе классов страхования.
30. Прогнозируемые административные расходы.
31. Прогнозируемый отчет о денежных потоках.
32. Источники дополнительного финансирования в случае необходимости.
33. Прогноз коэффициентов убыточности как с учетом доли перестраховщика, так и без учета доли перестраховщика в разрезе классов страхования.
34. Описание платежеспособности и финансовой устойчивости в случаях:
уменьшения стоимости вкладов в банках второго уровня и негосударственных ценных бумаг на двадцать пять и пятьдесят процентов;
увеличения страховых резервов на двадцать пять и пятьдесят процентов;
увеличения страховых выплат на пятьдесят и семьдесят процентов;
продажи акционером принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации.
35. Выплата дивидендов акционерам.
9. Инвестиционная политика
36. Цели инвестирования.
37. Формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов.
38. Инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне.
39. Ключевые лица страховой (перестраховочной) организации, ответственные за инвестиционную политику.
10. Политика перестрахования
40. При передаче рисков на перестрахование:
1) основные формы и методы перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;

2) қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау критерийлері:
рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы берген лицензияның болуы;
қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: компанияның нарықтағы уақыты мен жұмыс тәжірибесі, мекенжайы, сақтандыру тәуекелдердің болуы;
қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлеуеті: қызмет түрі бойынша талдау жүргізу, ірі төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қатынас, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы;
3) қайта сақтандыру ұйымының қызметіне бақылау, қайта сақтандыру талаптарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі;
4) ынтымақтастық болжанатын қайта сақтандыру ұйымының атауы, сондай-ақ шетелдік қайта сақтандырушылардың болжанған үлесі.
41. Қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдаған кезде:
1) қайта сақтанушыларды бағалаудың негізгі критерийлері: сақтандыру қызметін жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан сақтандыруға тәуекелдерді алатын мамандардың кәсібилігі, ірі төлем бойынша талдау жүргізу, баспасөзде жағымсыз немесе оң жарияланымдардың болуы, қайта сақтанушыға экономикалық ықпал ету шараларының болуы, өткен жылдары қайта сақтанушымен жүргізген жағымсыз және оң жұмыс тәжірибесі;
2) қайта сақтандыру бойынша ұйымның портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әрбір түрдің үлес салмағы, сақтандыру сомаларының лимиттері, қайта сақтандыруға беру талаптары бойынша).
11. Ұйымдық құрылымы
42. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылымы.
43. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысы және мүшелері, басқармасының бірінші басшысы және бас бухгалтері туралы ақпарат: біліктілігі, білімі, жұмыс тәжірибесі.
44. Сақтандыру, қайта сақтандыру, андеррайтинг, ішкі аудит, актуарий бөлімшелерінің басты мамандарының, оның ішінде қаржы директорының, басшыларының функционалдық міндеттерін сипаттау.
45. Мамандардың болжанған білім деңгейі.
46. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатысуды болжап отырған консультанттар және қауымдастықтар туралы ақпарат.
47. Сақтанушылардың шағымдарымен жұмысты ұйымдастыру.
48. Қызметкерлерді және сақтандыру агенттерін оқытуды ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
38-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын және (немесе) сақтандыру холдингін ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. 38-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

2) критерии оценки перестраховочных организаций:
рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление перестраховочной деятельности;
стабильность перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, местонахождение, наличие страновых рисков;
деловой потенциал перестраховочной организации: проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати;
3) система контроля за деятельностью перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
4) наименование перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество, а также предполагаемая доля иностранных перестраховщиков.
41. При приеме рисков на перестрахование:
1) основные критерии оценки перестрахователей: наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление страховой деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к перестрахователю, негативный и позитивный опыт работы с перестрахователем в прошлом;
2) описание портфеля организации по перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в перестрахование).
11. Организационная структура
42. Структура страховой (перестраховочной) организации.
43. Информация о первом руководителе и членах совета директоров, первом руководителе правления и главном бухгалтере страховой (перестраховочной) организации: квалификация, образование, опыт работы.
44. Описание функциональных обязанностей ключевых специалистов, в том числе финансового директора, руководителей подразделений страхования, перестрахования, андеррайтинга, внутреннего аудита, актуария.
45. Предполагаемый уровень образования специалистов.
46. Информация о консультантах и ассоциациях, в которых страховая (перестраховочная) организация предполагает участвовать.
47. Организация работы с жалобами страхователей.
48. Организация обучения персонала и страховых агентов.
Приложение 38
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга"

7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру кестесі сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алуға қолдаухат;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) жоғары органының оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімі;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті қайта ұйымдастырудың болжалды талаптарын, нысандарын, тәртібін және мерзімдерін сипаттайтын құжаттар.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті қайта ұйымдастыру талаптары, нысаны, тәртібі мен мерзімдері қайта ұйымдастыруды жүргізу жөніндегі Іс-шаралар жоспарында айқындалады.
Іс-шаралар жоспарында қайта ұйымдастырылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауын қамтамасыз ету шаралары көрсетіледі.
Қайта ұйымдастыруды жүргізу жөніндегі Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпаратты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) көрсетілетін қызметті берушіге жоспарда көрсетілген іс-шараларды орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ұсынады;

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документы, указанные в подпунктах 2) (в виде электронной копии документа), 3) и 4) (в виде электронных документов) части первой настоящего пункта, которые прикрепляются к электронному запросу.
3) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
Условия, форма, порядок и сроки добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) определяются в Плане мероприятий по проведению реорганизации.
План мероприятий отражает мероприятия по обеспечению выполнения пруденциальных нормативов реорганизованной страховой (перестраховочной) организации.
Информация о ходе исполнения Плана мероприятий по проведению реорганизации представляется страховой (перестраховочной) организацией (страховым холдингом) услугодателю в течение двух рабочих дней после истечения сроков исполнения мероприятий указанных в нем;

4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастырғаннан кейінгі және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылатын заңды тұлғалардың есептік балансын қоса алғанда, ерікті түрде қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамы, онда мыналар қамтылады:
жоспарланған ерікті қайта ұйымдастырудың экономикалық негіздемесі;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылатын (құрылған) ұйымның (ұйымдардың) болжамдық (есептік) балансы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін - сақтандырудың нақты сыныптарын (түрлерін) көрсете отырып, сақтандыру сыйлықақыларының, сақтандыру резервтерінің жоспарланып отырған көлемінің экономикалық негізделген есебі.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) электрондық сұрау салуға қоса берілетін, осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 3) және 4) тармақшаларында (электрондық құжат түрінде) көрсетілген құжаттар.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
10. Мыналар:
1) болжанып отырған ерікті қайта ұйымдастыру нәтижесiнде сақтанушылардың және өзге де кредиторлардың заңды мүдделерiнің бұзылуы;
2) болжанып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесiнде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етудiң ең төменгi талаптарының, сақталуы мiндеттi басқа нормалар мен лимиттердің және "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген өзге де талаптардың бұзылуы;
3) қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (сақтандыру холдингтерінің) жоғары органдарының тиісті шешімдерінің болмауы;
4) болжанып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген құжаттардың ұсынылмауы;
6) табыс етiлген құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.

4) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) после ее добровольной реорганизации и (или) юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга), содержащий:
экономическое обоснование планируемой добровольной реорганизации;
прогнозный (расчетный) баланс организации (организаций), создаваемой (создаваемых) в результате реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга);
для страховых (перестраховочных) организаций - экономически обоснованный расчет планируемого объема страховых премий, страховых резервов, с указанием конкретных классов (видов) страхования.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2) и 4) (в виде электронных копий документов) и подпункте 3) (в виде электронного документа) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) нарушение в результате предполагаемой добровольной реорганизации законных интересов страхователей и иных кредиторов;
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации минимальных условий обеспечения финансовой устойчивости, других обязательных к соблюдению норм и лимитов и иных требований, установленных Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;
3) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов);
4) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
5) непредставление документов, предусмотренных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
6) несоответствие представленных документов законодательству Республики Казахстан.

14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын және (немесе) сақтандыру
холдингін ерікті қайта
ұйымдастыруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
қосымша
Нысан
№ ____ күні ______________            Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасына
Көрсетілетін қызметті алушыны ерікті қайта ұйымдастыруға берілетін рұқсатты алуға
өтінішхат
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
көрсетілетін қызметті алушы акционерлері жалпы жиналысының _______________________
________________________________________________________________________________
(өткізілетін орны)
_______ жылғы "____" _____________ № ______________ шешіміне сәйкес_______________
көрсетілетін қызметті алушы ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушыны қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған (заңды тұлғаға
(тұлғаларға)
(біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) арқылы (қажеттісінің астын сызу керек) ерікті
қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) өтінішхатқа қоса
берілген құжаттар мен ақпараттың дұрыстығына, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты
сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың көрсетілетін қызметті алушыға уақтылы
берілуіне толығымен жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілген құжаттардың атаулы тізбесі, олардың әрқайсысы
бойынша даналар және беттер санын көрсету керек):___________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ақпарат жүйелерінің құрамындағы заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтердің пайдаланылуына келісім беремін.
_______________________ _________________
(қолы)
Мөр (бар болса) орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
39-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға
рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты

14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную
реорганизацию страховой (перестраховочной)
организации и (или) страхового холдинга"
Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
№ ____ дата ________
Председателю
Национального Банка
Республики Казахстан
Ходатайство
на получение разрешения на добровольную реорганизацию
страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга)
________________________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров услугополучателя
№ __________ от "____" _______________ _____ года, ________________________________
________________________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную реорганизацию услугополучателя посредством
(слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования) (нужное подчеркнуть)
в_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________.
(юридического (юридических) лица (лиц), образующегося (образующихся) в
результате реорганизации услугополучателя
Услугополучатель полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству
документов и информации, а также своевременное представление услугодателю
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них): _________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Уполномоченное лицо от акционеров страховой (перестраховочной) организации
(страхового холдинга) ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_________________________
(подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 39
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации"

7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру кестесі сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы, ол болмаған кезде оны ауыстыратын адам қол қойған, өзінің барлық кредиторларының талаптарын толық қанағаттандыруды қамтамасыз ету жөніндегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемесі қамтылуға тиісті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы қолдаухат;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының ерікті түрде тарату туралы шешімі;
3) тарату комиссиясының, оның ішінде оның филиалдарында және (немесе) өкілдіктерінде құрылатын бөлімшелерінің мүшелікке кандидаттарының тізімі;
4) сақтандыру портфелін табыс еткеннен кейінгі күні жасалған, аудиторлық ұйым растаған қаржылық есептілік;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы міндеттемелерінің сомасы туралы мәліметтер қамтылған, акционерлердің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату туралы шешімді қабылдаған күні жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кредиторларының тізімі;

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление, составленное в произвольной форме с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
2) решение общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации о добровольной ликвидации;
3) список кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах и (или) представительствах;
4) финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, составленная на дату, следующую после передачи страхового портфеля;
5) список кредиторов страховой (перестраховочной) организации, включающий сведения о сумме обязательств страховой (перестраховочной) организации, составленный на дату принятия общим собранием акционеров решения о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации;

6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзі жасаған сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру портфелін қабылдау-өткізу актісін (осындай қабылдау бар болса);
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелердің жоқ екенін растайтын құжаттар;
8) акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз қызметін тоқтатуға дайындығының мерзімдері мен кезеңдері туралы іс-шаралар тізбесі (жоспар және кесте).
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 4), 6), 7) (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 3) (тарату комиссиясына, оның ішінде филиалдарында және (немесе) өкілдіктерінде құрылатын оның бөлімшелеріне мүшелікке кандидаттардың тізімі, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде), 5) (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы міндеттемелерінің сомасы туралы мәліметтер қамтылған, акционерлердің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату туралы шешімді қабылдаған күні жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кредиторларының тізімі, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде) және 8) тармақшаларында (электрондық құжат түрінде) көрсетілген құжаттар, олар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
10. Мыналар:
1) болжанып отырған ерiкті түрде тарату нәтижесiнде сақтанушылар мен өзге де кредиторлардың заңды мүдделерiнің бұзылуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген құжаттардың ұсынылмауы;
3) табыс етiлген құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін өз қаражатының жетпеуі;
5) сақтандыру портфелін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беру жөнінде шаралардың қолданылмауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.

6) акт приема-передачи страхового портфеля, состоящий из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования и перестрахования, другой страховой (перестраховочной) организации (при наличии такой передачи);
7) документы, подтверждающие отсутствие у страховой (перестраховочной) организации обязательств по заключенным договорам страхования (перестрахования);
8) перечень мероприятий о сроках и этапах подготовки страховой (перестраховочной) организации к прекращению своей деятельности (план и график), утвержденный общим собранием акционеров.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) (в виде электронных копий документов), 5), 6), 7) (в виде электронных документов) и 8) (данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает значительное участие, в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги) части первой настоящего пункта, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) нарушение в результате предполагаемой добровольной ликвидации законных интересов страхователей и иных кредиторов;
2) непредставление документов, предусмотренных пунктом
9 настоящего стандарта государственной услуги;
3) несоответствие предоставленных документов законодательству Республики Казахстан;
4) недостаточность средств страховой (перестраховочной) организации для расчета по ее обязательствам;
5) непринятие мер по передаче страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию.

14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын ерікті таратуға рұқсат
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасына
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы
өтінішхат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
_______________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жалпы жиналысының ___________________________
________________________________________________________________________________
(өткізілетін орны)
_______ жылғы "____" _____________ № ______________ шешіміне сәйкес______________
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын_____________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
ерікті түрде таратуға рұқсат беруді сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы өзінің барлық кредиторларының талаптарын толық
қанағаттандыруды қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатпен қоса берілген құжаттар мен ақпараттың
дұрыстығына, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұралатын қосымша ақпараттың
және құжаттардың көрсетілетін қызметті берушіге уақтылы берілуіне толығымен жауап
береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілген құжаттардың атаулы тізбесін, әрқайсысы бойынша
дана және бет санын көрсету керек):_________________________________________________
________________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысы (ол болмағанда оның орнын
ауыстыратын адам)_______________________________________________________________.
Ақпарат жүйелерінің құрамындағы заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтердің пайдаланылуына келісім беремін.
_________________________ _______________________
(қолы)
Мөр (бар болса) орны
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын ерікті таратуға рұқсат
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Мәліметтердің электрондық нысаны
Тарату комиссиясына, оның ішінде филиалдарда және (немесе)
өкілдіктерде құрылатын оның бөлімшелеріне мүше болуға
кандидаттардың тізімі
Кандидаттың ЖСН
Кандидаттың тегі
Кандидаттың аты
Кандидаттың әкесінің аты (ол болған кезде)
Кандидаттың туылған күні
Кандидаттың жұмыс орны
Кандидаттың лауазымы
Білімі туралы деректер (оқу орнының атауы, біліктілігі, оқу кезеңі)
Жұмыс тәжірибесі
Тұрғылықты жерінің нақты мекенжайы
Кандидаттың байланыс телефоны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын ерікті таратуға рұқсат
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Мәліметтердің электрондық нысаны
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы міндеттемелерінің сомасы
туралы мәліметтерді қамтитын, акционерлердің жалпы жиналысы
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату
жөнінде шешім қабылдаған күні жасалған сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы кредиторларының тізімі
Кредитордың атауы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелер сомасы (акционерлердің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату жөнінде шешім қабылдау күні), теңгемен
1
2
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
40-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына елеулі қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.01.2018 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
41-қосымша
"Қоғамды жария компания деп тану немесе қоғамның мәлімдемесі негізінде ол белгілеген тәртіппен оның жария компания мәртебесін кері қайтарып алу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения на
добровольную ликвидацию
страховой (перестраховочной)
организации"
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю
Национального Банка
Республики Казахстан
Ходатайство
о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой
(перестраховочной) организации
________________________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров страховой
(перестраховочной) организации № ____от "_____" __________________ _____ года,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной)
организации _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
Услугополучатель обязуется обеспечить полное удовлетворение требований всех ее
кредиторов.
Услугополучатель полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству
документов и информации, а также своевременное представление услугодателю
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):
Первый руководитель услугополучателя (при его отсутствии лицо, его замещающее).
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
________________
(подпись)                                     Место печати (при наличии)
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения на
добровольную ликвидацию
страховой (перестраховочной)
организации"
Электронная форма сведений
Cписок кандидатов в члены ликвидационной комиссии,
в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах и (или)
представительствах
ИИН кандидата
Фамилия кандидата
Имя кандитата
Отчество кандидата (при его наличии)
Дата рождения кандидата
Место работы кандидата
Должность кандидата
Данные об образовании (наименование учебного заведения, квалификация, период обучения)
Опыт работы
Фактический адрес проживания
Контактный телефон кандидата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения на
добровольную ликвидацию
страховой (перестраховочной)
организации"
Электронная форма сведений
Список кредиторов страховой (перестраховочной) организации,
включающий сведения о сумме обязательств страховой
(перестраховочной) организации, составленный на дату принятия общим
собранием акционеров решения о добровольной ликвидации страховой
(перестраховочной) организации
Наименование
кредитора
Сумма обязательств страховой (перестраховочной) организации (на дату принятия общим собранием акционеров решения о добровольной ликвидиции страховой (перестраховочной) организации), тенге
1
2
Приложение 40
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача разрешения на значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капиталах организаций"
Сноска. Приложение 40 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 11.01.2018 № 1 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 41
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Признание общества публичной компанией или отзыв у него статуса публичной компании в установленном им порядке на основании заявления общества"

Ескерту. Стандарт алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
42-қосымша
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік
қоғамын ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 09.12.2015 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
43-қосымша
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамын
ерікті таратуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 09.12.2015 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
44-қосымша
"Банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына және (немесе) банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. 44-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына және (немесе) банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушыға) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасы тапсырылған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш берген кезде – 3 (үш) ай ішінде;

Сноска. Стандарт исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 42
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную реорганизацию акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
Сноска. Приложение 42 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 09.12.2015 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 43
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную ликвидацию акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
Сноска. Приложение 43 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 09.12.2015 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 44
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 44 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на создание или приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации и (или) значительное участие банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале организаций"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача разрешения на создание или приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации и (или) значительное участие банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале организаций" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) месяцев;

2) құжаттарды қабылдау және беру бойынша заңды тұлғаға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушыға) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын құжаттарды қоспағанда, табыс етілген құжаттарға ескертулер болған кезде оларды жою мерзімін көрсете отырып, почта, факсимильді байланыс және (немесе) электрондық пошта арқылы мұндай ескертулерді көрсетіп хат жібереді.
Ескертулерді және жіберген жазбаша хабарламада белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес келетін пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушының атына банктің және (немесе) банк холдингінің еншiлес ұйымды құруына немесе сатып алуына және (немесе) банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру туралы хатын не көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы қаулысының және тиісті рұқсаттың (рұқсат беру туралы шешім қабылданған кезде) көшірмесін қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14, 15 және 16-тармақтарында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қағаз жеткізгіште алуға өтініш жасаған жағдайда, лицензия электрондық нысанда ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі алым мөлшерлемесі 50 (елу) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алымды төлеу қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз нысанда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.

2) максимально допустимое время обслуживания юридического лица по приему и выдаче документов – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При наличии замечаний к представленным документам, за исключением документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, услугодатель направляет услугополучателю письмо с указанием данных замечаний посредством почтовой, факсимильной связи и (или) электронной почты с указанием срока для их устранения.
Услугополучатель устраняет замечания и представляет доработанные (исправленные) документы, соответствующие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан, в срок, установленный услугодателем в направленном письменном уведомлении.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – направление письма в адрес услугополучателя о выдаче разрешения на создание или приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации и (или) значительное участие банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале организаций, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктами 14, 15 и 16 настоящего стандарта государственной услуги с приложением копии постановления Правления услугодателя и соответствующего разрешения (при принятии решения о выдаче разрешения).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе. Ставка сбора при оказании государственной услуги составляет 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей.
Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру кестесі - сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге банк және (немесе) банк холдингі еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсат алу үшін өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еншілес ұйымды құруға немесе сатып алу үшін, оның ішінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленуші еншілес ұйымды құруға немесе сатып алу үшін рұқсат алуға өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) еншілес ұйымның жарғысы (бар болса) және құрылтай шарты немесе құру туралы шешім – оны құрған жағдайда; еншілес ұйымның жарғысы (бар болса) – оны сатып алған жағдайда;
3) көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйымды құру немесе оны сатып алу туралы шешімі;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат;
5) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымы және үлестес тұлғалар туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті алушы банктің банк холдингі болмаған жағдайда:
осы ұйымдар қауымдастығы меморандумының немесе ережелерінің шарттарына сәйкес олардың қызметін бірлескен негізде басқаруға;
егер көрсетілген ұйымдардың атқарушы органы, басқару органы (акционерлік қоғамдар үшін), байқаушы кеңесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік үшін) құрамының үштен бірінен астамын сол белгілі бір тұлғалар құрайтын болса, еншілес ұйымға байланысты ұйымдар туралы ақпаратты қосымша береді;

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения разрешения на создание или приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации:
1) заявление на получение разрешения на создание или приобретение дочерней организации, в том числе на создание или приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги (далее – заявление);
2) копия устава (при наличии) услугополучателя (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки) и учредительный договор или решение об учреждении дочерней организации - в случае ее создания, устав дочерней организации (при наличии) - в случае ее приобретения;
3) решение услугополучателя о создании или приобретении дочерней организации;
4) информация о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
5) организационная структура дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах.
В случае отсутствия у услугополучателя - банка банковского холдинга дополнительно предоставляется информация об организациях, связанных с дочерней организацией:
управлением их деятельностью на объединенной основе в соответствии с условиями меморандума или положений ассоциации этих организаций;
если состав исполнительного органа, органа управления (для акционерных обществ), наблюдательного совета (для товариществ с ограниченной ответственностью) указанных организаций более чем на одну треть представлен одними и теми же лицами;

6) бизнес-жоспарын табыс ете отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпаратты;
7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасын талдау негізінде Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломератына қатысушылар орналасқан елдердің заңнамасы бойынша олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды орындауға мүмкіндік берілмеуіне байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкіндігінің болмауын көздейтін мән-жайлардың жоқ екендігі туралы ақпаратты;
8) көрсетілетін қызметті алушының құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі мен сомасы, сондай-ақ ол иеленетін акциялардың саны және акцияларға алдын ала төлем мөлшері туралы ақпаратты;
9) аудиторлық ұйымның есебі және еншілес ұйым иеленетін аудиторлық ұйым куәландырған қаржылық есептілікті;
10) еншілес ұйым иеленетін жарғылық капиталдың мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте қамтылмаса), сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе еншілес ұйымның иеленетін акцияларының саны туралы, еншілес ұйымның иелену талаптары мен тәртібі туралы ақпаратты;
11) банк және (немесе) банк холдингі жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйым иеленетін заңды тұлға туралы:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына көрсетілетін қызметті алушының қатысу үлесінің мөлшері, оны иелену бағасы туралы мәліметті;
көрсетілетін қызметті алушы акционері болып табылатын заңды тұлғаның акциялар саны, оларды иелену бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам иеленген акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті;
заңды тұлғаның (көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысы, қатысушысы, акционері болған) қатысу үлесінің мөлшері, басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталынан оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк және (немесе) банк холдингі акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) болып табылатын заңды тұлға сатып алған акциялардың саны, сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті қамтитын мәліметтерді беруі қажет;
Осы талаптар көрсетілетін қызметті алушы бірнеше заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысу үлестерін немесе акцияларын иелену арқылы еншілес ұйым иеленетін жағдайларға қолданылады;

6) информация о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
7) информация, на основании анализа законодательства страны места нахождения дочерней организации, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников банковского конгломерата-нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
8) информация о доле и сумме участия услугополучателя в уставном капитале создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале);
9) отчет аудиторской организации и финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией;
10) информация о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия услугополучателя в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, об условиях и порядке приобретения дочерней организации;
11) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого услугополучателя приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия услугополучателя в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является услугополучатель;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является услугополучатель;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является услугополучатель), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является банк и (или) банковский холдинг.
Данные требования распространяются на случаи приобретения дочерней организации услугополучателем посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц;

12) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, рұқсат беру үшін алымның төленгенiн растайтын құжат;
13) көрсетілетін қызметті алушының және еншілес ұйымды құрғаннан немесе сатып алғаннан кейінгі көрсетілетін қызметті алушының және еншілес ұйымның болжамды есеп айырысу балансын қоса алғанда, көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйымды құруының, сатып алуның қаржылық салдарына жүргізілген талдау, сондай-ақ бар болса, көрсетілетін қызметті алушының жоспары және еншілес ұйымының активтерін сату жөніндегі немесе еншілес ұйымды басқару жөніндегі қызметіне елеулі өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстарын;
14) бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, олардың негізінде иеленетін еншілес ұйымды бақылау көзделетін немесе бақылауды растайтын өзге де құжаттарды;
15) банктің және (немесе) банк холдингінің болжамды еншілес ұйымдары болуы нәтижесінде құрамына банк және (немесе) банк холдингі кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтерінің және құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйымды ескере отырып, банктің міндетті түрде сақталуға тиісті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген басқа да нормалар мен лимиттердің есебін ұсынуға тиісті.
Құрылатын не сатып алынатын еншілес ұйым Қазақстан Республикасының резиденті - банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы болып табылса, өтініш қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін сатып алу туралы өтінішпен бірге бір мезгілде ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті беруші банк Қазақстан Республикасының резиденттері – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы – еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсат алу үшін өтініш берген жағдайда осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарының бірінші бөлігінің 2), 4) 5) және 10) тармақтарында және 13-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды ұсынбайды.
Көрсетілетін қызметті беруші банк Қазақстан Республикасының резиденті банк – еншілес ұйымын құруға немесе сатып алуға рұқсат алу үшін өтініш не Көрсетілетін қызметті беруші банк - банк холдингі Қазақстан Республикасының резиденттері – банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы – еншілес ұйымд құруға немесе сатып алуға рұқсат алу үшін өтініш берген жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды ұсынбайды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

12) документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства;
13) анализ финансовых последствий создания, приобретения услугополучателем дочерней организации, включая предполагаемый расчетный баланс услугополучателя и дочерней организации после ее создания или приобретения, а также при наличии план и предложения услугополучателя по продаже активов дочерней организации или внесению значительных изменений в деятельность по управлению дочерней организацией;
14) иные документы, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающие контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля;
15) расчет банковским конгломератом, в состав которого входит услугополучатель, пруденциальных нормативов и других, обязательных к соблюдению банками норм и лимитов в результате предполагаемого наличия дочерних организаций услугополучателя, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган).
Если создаваемая либо приобретаемая дочерняя организация является банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем - резидентом Республики Казахстан, заявление представляется одновременно с заявлением о приобретении статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга.
В случае подачи услугополучателем - банком заявления для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации - страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан, документы, указанные в подпунктах 2), 4), 5) и 10) части первой настоящего пункта и части второй пункта 13 настоящего стандарта государственной услуги, не представляются.
В случае подачи услугополучателем - банком заявления для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации - банка-резидента Республики Казахстан, либо услугополучателем - банковским холдингом заявления для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации - банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан, документы, указанные в части первой настоящего пункта, не представляются.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

10. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсатты алу үшін көрсетілетін қызметті алушы - банк көрсетілетін қызметті берушіге осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2), 3), 4), 5), 8), 10), 11), 12) және 14) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса бере отырып өтінішті, сондай-ақ мыналарды ұсынады:
1) тиісті өтінішті берудің алдындағы соңғы аяқталған тоқсан үшін еншілес ұйымның қаржылық есептілігі – еншілес ұйымды сатып алған жағдайда;
2) қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын күмәнді және үмітсіз активтердің сапасын жақсарту бойынша бизнес-жоспар мен іс-шаралар жоспары;
3) пруденциялық нормативтердің және бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерді иеленуші еншілес ұйымның болуын болжаудың нәтижесінде банктердің сақтауы міндетті басқа міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің есебі, оның ішінде уәкілетті орган белгілеген шоғырландырылған негізде.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Көрсетілетін қызметті алушы ұйымның капиталына елеулі қатысуға рұқсатты алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтініш білдірген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ұйымның капиталына елеулі қатысуға рұқсатты алуға өтініш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3), 6), 7), 8), 10), 11) және 12) тармақшаларында көзделген құжаттар;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушы елеулі қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат.
Қазақстан Республикасының резиденттері - банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының капиталына елеулі қатысуды сатып алатын жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ұйымның капиталына елеулі қатысуына рұқсат алу үшін өтініш қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін сатып алу туралы өтінішпен бірге бір мезгілде ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы банк Қазақстан Республикасының резиденттері – банктің (банктің ірі қатысушысы мәртебесін сатып алу туралы өтініш), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының капиталына көрсетілетін қызметті алушы банктің елеулі қатысуына рұқсат алу үшін өтініш берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы елеулі қатысауы бар ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпаратты ұсынбайды.
Көрсетілетін қызметті алушы - банк Қазақстан Республикасының резидент - банкінің капиталына көрсетілетін қызметті алушы - банктің елеулі қатысуына рұқсат алуға өтініш (банк холдингінің мәртебесін иелену туралы өтініш) не банк холдингі Қазақстан Республикасының резидент – банкінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының капиталына елеулі қатысуға рұқсатты алу үшін өтініш берген жағдайда, рұқсат алу үшін алымды төлегенін растайтын құжатты қоспағанда, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбайды.

10. Для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, услугополучатель - банк представляет услугодателю заявление с приложением документов, предусмотренных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 8), 10), 11), 12) и 14) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, а также:
1) финансовую отчетность дочерней организации за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления - в случае приобретения дочерней организации;
2) бизнес-план и план мероприятий по улучшению качества сомнительных и безнадежных активов, требования к которым определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) расчет, в том числе на консолидированной основе пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению банками норм и лимитов, в результате предполагаемого наличия дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, установленных уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения разрешения на значительное участие в капитале организаций:
1) заявление на получение разрешения на значительное участие услугополучателя в капитале организации по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документы, предусмотренные в подпунктах 3), 6), 7), 8), 10), 11) и 12) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги;
3) информацию о руководящих работниках организации, в которой услугополучатель имеют значительное участие в капитале (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) по форме согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги.
В случае приобретения значительного участия в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан, заявление на получение разрешения на значительное участие услугополучателя в капитале организации представляется одновременно с заявлением о приобретении статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга.
В случае подачи услугополучателем - банком заявления на получение разрешения на значительное участие услугополучателя - банка в капитале банка (заявления о приобретении статуса крупного участника банка), страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан информация о руководящих работниках организации, в которой услугополучатель имеют значительное участие в капитале (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) не представляется.
В случае подачи услугополучателем - банком заявления на получение разрешения на значительное участие услугополучателя - банка в капитале банка - резидента Республики Казахстан (заявления о приобретении статуса банковского холдинга) либо банковским холдингом заявления для получения разрешения на значительное участие в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан документы, указанные в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги, не представляются, за исключением документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу разрешения.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Егер құрылатын не сатып алынатын еншілес ұйым Қазақстан Республикасының резиденттері - банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы болып табылса, еншілес ұйымды құруға немесе атып алуға рұқсат "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 71 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11534 тіркелген) бекітілген мына:
1) "Банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру";
2) "Сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру";
3) "Инвестициялық портфельді басқарушының iрi қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына (бұдан әрі – қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру стандарттары) сәйкес қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін сатып алуға келісіммен бірге бір мезгілде беріледі.
Қазақстан Республикасының резиденттері – банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының капиталына елеулі қатысуды сатып алған жағдайда Қазақстан Республикасы ұйымдарының капиталына елеулі қатысуға рұқсат қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру стандарттарына сәйкес қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін сатып алуға келісіммен бірге бір мезгілде беріледі.
13. Көрсетілетін қызметті алушы порталға өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажет құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) көрсетілетін қызметті алушы еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2), 3), 4), 6), 9), 12) және 14) (PDF форматтағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 5), 7), 8), 10), 13) және 15) (электрондық құжат түрінде), 11) (көрсетілетін қызметті алушы жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйымды сатып алатын заңды тұлға туралы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық құжат түріндегі деректер) тармақшаларында көрсетілген құжаттар;

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. Если создаваемая либо приобретаемая дочерняя организация является банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем - резидентами Республики Казахстан, разрешение на создание или приобретение дочерней организации выдается одновременно с согласием на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга в соответствии со стандартами государственных услуг:
1) "Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга";
2) "Выдача согласия на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации";
3) "Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем", утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 71 "Об утверждении стандартов государственных услуг Национального Банка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11534 (далее – стандарты по выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга).
В случае приобретения значительного участия в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан разрешение на значительное участие в капитале организаций выдается одновременно с согласием на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга в соответствии со стандартами по выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга.
13. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) для получения разрешения на создание или приобретение услугополучателем дочерней организации:
документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 6), 9), 12) и 14) (в виде электронных копий документов в формате PDF), 5), 7), 8), 10), 13) и 15) (в виде электронных документов), 11) (данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого услугополучатель приобретает дочернюю организацию или значительное участие, в виде электронного документа по форме согласно приложению 6 к настоящему стандарту государственной услуги) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу;

3) бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін:
осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес – осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2), 3), 4), 5), 8), 10), 11), 12) және 14) тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтер, сондай-ақ:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, электрондық сұратуға қоса берілетін құжаттар (электрондық құжаттар түрінде);
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, электрондық сұратуға қоса берілетін құжаттар (PDF форматтағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде);
4) көрсетілетін қызметті алушы ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат алу үшін:
осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3), 4), 6), 7), 8), 10), 11) және 12) тармақшаларында көрсетілген құжаттар.
Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес - банк холдингтері өтінішті қағаз жеткізгіште ұсынады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Мыналар:
1) құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйым орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сай келмеуі;
2) еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттар):
мінсіз іскерлік беделі жоқ;
уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан, банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымын басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, қаржы ұйымының ірі қатысушысы - жеке тұлға, ірі қатысушысы (банк холдингі) - заңды тұлғаның басшысы болған. Аталған талап қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан, банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданғаннан кейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін 5 (бес) жыл бойы қолданылады;
осы және (немесе) өзге де қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы 12 (он екі) ай ішінде қолданылады;
сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаса не тағайындау (сайлау) күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылса;
қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын дефолтқа жол берген бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлға - эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап көрсетілген мән-жайлар туындаған кезден бастап 5 (бес) жыл бойы қолданылады;

3) для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка:
документы и сведения, предусмотренные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 8), 10), 11), 12) и 14) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги - в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта, а также документы, указанные:
в подпункте 1) пункта 10 настоящего стандарта государственной услуги (в виде электронных документов), которые прикрепляются к электронному запросу;
в подпунктах 2) и 3) пункта 10 настоящего стандарта государственной услуги (в виде электронных копий документов в формате PDF), которые прикрепляются к электронному запросу документов;
4) для получения разрешения на значительное участие услугополучателя в уставном капитале организаций:
документы, предусмотренные в подпунктах 3), 4), 6), 7), 8), 10), 11) и 12) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги - в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Заявление банковскими холдингами – нерезидентами Республики Казахстан представляется на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения создаваемой или приобретаемой дочерней организации требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
2) руководящие работники дочерней организации (или кандидаты, рекомендуемые для назначения или избрания на должности руководящих работников):
не имеют безупречной деловой репутации;
ранее являлись руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет после принятия решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
у которых было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних 12 (двенадцати) последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
совершили коррупционное преступление либо привлекавшиеся в течение 3 (трех) лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
ранее являлись руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет с момента возникновения указанных обстоятельств;

3) көрсетілетін қызметті алушының болжанып отырған еншілес ұйымдарының болуы нәтижесінде құрамына көрсетілетін қызметті алушы кіретін банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді сақтамауы;
4) еншілес ұйымның қызметі немесе көрсетілетін қызметті алушы жоспарлаған инвестициялар салдарынан көрсетілетін қызметті алушының (банктің, банк холдингінің) немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауы көзделетін қаржылық салдарды талдау;
5) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелеріне, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты талаптарына сәйкес келмеуі;
6) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциалдық нормативтерді, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының пруденциалдық нормативтерді сақтамауы, оның ішінде шоғырландырылған негізде сақтамауы және уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде басқа да сақталуға міндетті нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
7) өтініш берілген күні және құжаттарды қарау кезеңінде банкте және (немесе) банк холдингінде және (немесе) иелену болжанған еншілес ұйымда қолданыстағы қадағалап ден қою шараларының және (немесе) 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 213-бабының алтыншы, сегізінші бөліктерінде, 227-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік шаралардың болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушы еншілес ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, инвестициялық портфельді басқарушыны құрған немесе иемденген жағдайларда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері банк немесе сақтандыру холдингі, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптарды сақтамау негіздер болып табылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Ұйымдардың капиталына елеулі қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.

3) несоблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого входит услугополучатель, в результате предполагаемого наличия дочерней организации услугополучателя;
4) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния услугополучателя (банка, банковского холдинга) или банковского конгломерата вследствие деятельности дочерней организации или планируемых услугополучателем инвестиций;
5) несоответствие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям уполномоченного органа к системам управления рисками и внутреннего контроля;
6) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения дочерней организации, а также услугополучателем пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение последних 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения, и (или) в период рассмотрения заявления;
7) наличие у банка и (или) банковского холдинга и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации действующих мер надзорного реагирования и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями шестой, восьмой статьи 213, статьей 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года, на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
8) в случаях создания или приобретения услугополучателем дочерней организации - банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан - несоблюдение требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности" (далее – Закон), законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, рынке ценных бумаг касательно выдачи согласия на получение статуса банковского или страхового холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. Отказ в выдаче разрешения на значительное участие в капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным пунктом 14 настоящего стандарта государственной услуги.

4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
19. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
20. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
21. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым
құруына немесе сатып алуына
және (немесе) банктің және
(немесе) банк холдингінің
ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты
қатысуына рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
___ жылғы "___" __________ № _____ Еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, оның ішінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленуші еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсат алуға өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының ______ жылғы "____"
____________ № _____ шешіміне сәйкес
____________________________________________________________________
(өткізу орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(құрылатын (иеленетін) еншілес ұйымның атауы, орналасқан орны)
құруға немесе иеленуге рұқсат беруді сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті қарауға байланысты сұратылған қосымша ақпарат пен құжаттардың уақтылы берілуін растайды.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулы тізбесін, әрқайсысы
бойынша дана және бет санын көрсету қажет) _________________
____________________________________________________________________
Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің
пайдаланылуына келісім береміз.
Атқарушы орган басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке жүзеге асыратын
тұлға).
____________________________
(қолы)
Басқару органының басшысы (бар болса)
____________________________
(қолы)
"Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым
құруына немесе сатып алуына
және (немесе) банктің және
(немесе) банк холдингінің
ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты
қатысуына рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттар) туралы ақпарат

Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
19. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
20. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
21. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на создание
или приобретение банком и (или)
банковским холдингом дочерней
организации и (или) значительное
участие банка и (или) банковского
холдинга в уставном капитале
организаций"
Форма
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
"___" __________ года № _____       Заявление на получение разрешения на создание или приобретение дочерней организации,
в том числе на создание или приобретение дочерней организации, приобретающей
сомнительные и безнадежные активы родительского банка
___________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением уполномоченного органа услугополучателя
№ _____ от "____" ____________ ______ года,
____________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на создание или приобретение_______________________
___________________________________________________________________
(наименование, место нахождения создаваемой
(приобретаемой) дочерней организации)
Услугополучатель подтверждают достоверность прилагаемых к заявлению документов и информации, а также своевременное представление услугодателю дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому) _________________
____________________________________________________________________
Предоставляем согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа).
____________________________
(подпись)
Руководитель органа управления (при наличии)
____________________________
(подпись)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на создание
или приобретение банком и (или)
банковским холдингом дочерней
организации и (или) значительное
участие банка и (или) банковского
холдинга в уставном капитале
организаций
Форма

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
___________________________________________________________________
(еншілес ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкер лауазымына
тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттың) тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса)
___________________________________________________________________ және
басшы қызметкердің лауазымы немесе кандидат еншілес ұйымда тағайындалатын
немесе сайланатын лауазым)
___________________________________________________________________
(еншілес ұйымның атауы көрсетіледі)
1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні және жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi (нөмірі, берілген күні, кім берді), жеке сәйкестендіру нөмірі

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатах,
рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников)
________________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководящего работника
дочерней организации (или кандидата, рекомендуемого для назначения
или избрания на должность руководящего работника)
________________________________________________________________________
и должность руководящего работника или должность, на которую кандидат
назначается или избирается в дочерней организации)
________________________________________________________________________
(наименование дочерней организации)
1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, дата выдачи, кем выдано), индивидуальный идентификационный номер

2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні – аяқтаған күні
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері, біліктігі
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
4. Еншілес ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымдарына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидаттың) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы немесе акцияларын иеленуі туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта еншілес ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидаттың) бүкіл еңбек қызметi, оның iшiнде еншілес ұйымдағы лауазымын немесе кандидат еншілес ұйымда тағайындалатын немесе сайланатын лауазымды көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап еңбек қызметi туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы (талап етілсе келісу күнін көрсете отырып)
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
6
6. Еншілес ұйымдағы және (немесе) басқа ұйымдардағы инвестициялық комитеттердегі мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
7. Алынбаған және өтелмеген соттылығы туралы мәліметтер:
Күні
Соттың атауы
Соттың орналасқан жері
Жаза түрі
Кандидат қылмыстық жауапкершілікке тартылған заңнамалық актінің бабы
Соттың іс жүргізу шешімін қабылдау күні
1
2
3
4
5
6
7

2. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления - дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
4. Сведения об участии руководящего работника дочерней организации (или кандидата, рекомендуемого для назначения или избрания на должности руководящих работников) в уставном капитале или владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
5. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности руководящего работника дочерней организации (или кандидата, рекомендуемого для назначения или избрания на должности руководящего работника), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в дочерней организации или должности, на которую кандидат назначается или избирается в дочерней организации, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность (с указанием даты согласования, если требовалось)
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6
6. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в дочерней организации и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
7. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости:
Дата
Наименование суда
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к уголовной ответственности
Дата принятия процессуального решения судом
1
2
3
4
5
6
7

8. Банк қызметімен байланысты құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылуы туралы мәліметтер:
Күні
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған орган
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған органның орналасқан жерi
Әкімшілік жазаның түрі
Кандидат әкімшілік жауапкершілікке тартылған заңнамалық актінің бабы
Шешім қабылданған күн
1
2
3
4
5
6
9. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымының таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуына әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін кемінде 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде еншілес ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидат) бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, жеке тұлға - ірі қатысушысы, қаржы ұйымының ірі қатысушысы - заңды тұлғаның (банк холдингінің) басшысы болып табылғаны туралы мәліметтер
_________________________________________________________________ (иә (жоқ),
ұйымның атауын,
_________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс істеген кезеңiн көрсету).

8. Сведения о привлечении к административной ответственности за совершение правонарушений, связанных с банковской деятельностью:
Дата
Орган, принявший решение о привлечении к административной ответственности
Местонахождение органа, принявшего решение о привлечении к административной ответственности
Вид административного взыскания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к административной ответственности
Дата принятия решения
1
2
3
4
5
6
9. Сведения о том, являлся ли руководящий работник дочерней организации (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать
__________________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы).

10. Еншілес ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидат) қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын дефолтқа жол берген қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) – заңды тұлға-эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылғаны туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын,
__________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс істеген кезеңiн көрсету)
11. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алу және қаржы ұйымдарында, банк және сақтандыру холдингтерінде, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамында қызметтік мiндеттерiн орындаудан шеттету туралы деректердің болуы
___________________________________________________
__________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын,
__________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс істеген кезеңін, тағайындауға (сайлауға) келісімді
__________________________________________________________________
қайтарып алудың негіздерін және осындай шешім қабылдаған
__________________________________________________________________
мемлекеттік органның атауын көрсету)
12. Еншілес ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидат) тағайындау (сайлау) күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма
__________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың
__________________________________________________________________ қысқаша
сипаттамасын, жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып,
__________________________________________________________________ тәртіптік
жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
Осы өтініштегі ақпаратты өзім тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін
растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделімнің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _____________________________________
(баспа әріптерімен)
Күні ____________________________________
Қолы ________________________________
"Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым құруына
немесе сатып алуына және (немесе)
банктің және (немесе) банк
холдингінің ұйымдардың
жарғылық капиталына қомақты
қатысуына рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Нысан
Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйым қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын
ақпарат
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
Банктердің еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты банктің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін қалыптастыруына қойылатын талаптар
Банктің еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің бар екенін растайтын ішкі нормативтік құжаттарының (бұдан әрі – ІНҚ) атауы
(ІНҚ бөлімін, тармағын көрсету керек)
1.
Банктің директорлар кеңесінің, басқармасының, бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері және функционалдық міндеттері, олардың жауапкершіліктері:
банктің директорлар кеңесі банктің еншілес ұйымдарында ішкі аудиттің тәртібін, стандарттарын және принциптерін енгізуді қамтамасыз етеді;
уәкілетті алқалы орган банктің еншілес ұйымдарында ішкі аудиттің тәртібін, стандарттарын және принциптерін енгізуді қамтамасыз етеді:
банктің басқармасы банктің еншілес ұйымына инвестицияларға және оларды одан әрі дамытуға қатысты мақсаты (жоспарлары) қамтылатын банк стратегиясының жобасын әзірлейді.
2.
Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясаттар мен рәсімдер:
банк рәсімдер арқылы өтімділіктің топ ішіндегі тәуекелді басқарады, оның ішінде банктің еншілес ұйымдарын топтағы басқа көздерінен қорландыруына байланыстығын шектейтін лимиттерді белгілейді;
банк комплаенс-бақылау жөніндегі бөлімше құрады, оның ішінде банктің еншілес ұйымдарының комплаенс-тәуекелді, оның ішінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін басқару мәселелері бойынша қызметін ұйлестіру функциясын жүзеге асырады;
банк тәуекелдерді, оның ішінде банкке қатысты еншілес немесе тәуелді болып табылатын барлық ұйымдарды ескере отырып, басқарудың ішкі бақылауын жүзеге асыру рәсімдерін әзірлейді;
банктің еншілес ұйымдарымен әрекет ету және ақпарат алмасу тәртібін қамтитын ішкі аудит саясатын банк әзірлейді.
банк ішкі аудит бөлімшесін құрайды, ол өзгеден басқа, банктің ішкі аудит бөлімшесінің банктің еншілес ұйымдарының ішкі аудит бөлімшелерімен өзара әрекет ету тәртібін әзірлейді.
Ескертпе:
Осы нысанға мыналар қоса беріледі:

10. Сведения о том, являлся ли руководящий работник дочерней организации (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты
___________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование
___________________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)
11. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций от выполнения служебных обязанностей в финансовых организациях, банковских и страховых холдингах, акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат"_______________________________________________
___________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование
___________________________________________________________________________
организации, должность, период работы, основания для отзыва согласия
___________________________________________________________________________
на назначение (избрание) и наименование государственного органа,
___________________________________________________________________________
принявшего такое решение)
12. Привлекался ли руководящий работник дочерней организации (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение 3 (трех) лет до даты назначения избрания)
___________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
___________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решения суда,
___________________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности)
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этом заявлении, была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги, и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
(печатными буквами)
Дата ____________________________________
Подпись ________________________________
Приложение 3
к стандарту
государственной услуги
"Выдача разрешения на
создание или приобретение
банком и (или) банковским
холдингом дочерней
организации и (или)
значительное участие банка и
(или) банковского холдинга в
уставном капитале организаций"
Форма
Информация,
подтверждающая наличие систем управления рисками и внутреннего контроля,
в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации
___________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
Требования к формированию банками систем управления рисками и внутреннего контроля банка в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации
Наименование внутренних нормативных документов (далее – ВНД) Банка, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации
(указать раздел, пункт ВНД)
1.
Полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, подразделений банка, их ответственность:
совет директоров банка обеспечивает внедрение порядка, стандартов и принципов внутреннего аудита в дочерних организациях банка;
уполномоченный коллегиальный орган обеспечивает внедрение порядка, стандартов и принципов внутреннего аудита в дочерних организациях банка;
правление банка разрабатывает проект стратегии банка, содержащей в том числе намерения (планы) банка в отношении инвестиций в дочерние организации и их дальнейшего развития.
2.
Внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю:
банк управляет внутригрупповым риском ликвидности посредством процедур, которые включают в том числе установление лимитов, ограничивающих зависимость фондирования дочерних организаций банка из других источников в группе;
банк создает подразделение по комплаенс-контролю, которое осуществляет в том числе функции по координации деятельности дочерних организаций банка по вопросам управления комплаенс-риском, в том числе рисками легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
банк разрабатывает процедуры осуществления внутреннего контроля за управлением рисками в том числе с учетом всех организаций, являющихся по отношению к банку дочерними или зависимыми;
банк разрабатывает политику внутреннего аудита, которая включает, в том числе порядок взаимодействия и обмена информацией с дочерними организациями банка;
банк создает подразделение внутреннего аудита, которое помимо прочего разрабатывает порядок взаимодействия подразделения внутреннего аудита банка с подразделениями внутреннего аудита дочерних организаций банка.
Примечание:
К настоящей форме прилагаются:

1) ішкі нормативтік құжаттардың тізбесі;
2) банктің ішкі нормативтік құжаттары.
"Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым
құруына немесе сатып алуына
және (немесе) банктің және
(немесе) банк холдингінің
ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты
қатысуына рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
4-қосымша
Нысан
___ жылғы "___" _______ № _____ Көрсетілетін қызметті алушының ұйымның капиталына қомақты қатысуы на рұқсат алуға өтініш
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының ______ жылғы "____"
____________ № _____ шешіміне сәйкес
____________________________________________________________________
(өткізу орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, орналасқан орны)
ұйымның капиталына қомақты қатысуы на рұқсат беруді сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге өтінішті қарауға байланысты сұратылған қосымша ақпарат пен құжаттардың уақтылы берілуін растайды.
Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің пайдаланылуына келісім береміз.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулы тізбесін, әрқайсысы бойынша дана және парақ санын көрсету қажет)
____________________________________________________________________
Атқарушы орган басшысы (атқарушы органның функцияларын жекедара жүзеге
асыратын тұлға)
____________________________
(қолы)
Басқару органының басшысы (бар болса)
____________________________
(қолы)
"Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым
құруына немесе сатып алуына
және (немесе) банктің және
(немесе) банк холдингінің
ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты
қатысуына рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
5-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушының капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерлерi (немесе басшы қызметкерлер лауазымдарына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидаттар) туралы ақпарат
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның басшы
қызметкерiнің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін
ұсынылып отырған кандидаттың) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________________________________
және басшы қызметкердің лауазымы немесе кандидаттың көрсетілетін қызметті
алушының капиталына қомақты қатысуы бар ұйымда тағайындалатын немесе
сайланатын лауазымы)
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның атауы
көрсетіледі)

1) перечень внутренних нормативных документов;
2) внутренние нормативные документы банка.
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на создание
или приобретение банком и (или)
банковским холдингом дочерней
организации и (или) значительное
участие банка и (или) банковского
холдинга в уставном капитале
организаций"
Форма
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
"___" _______ ___ года № _____ Заявление на получение разрешения на значительное участие услугополучателя в капитале организации
____________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением уполномоченного органа услугополучателя
№_____ от "____" _______________ _____ года,__________________________
___________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на значительное участие в капитале организации_______
___________________________________________________________________
(наименование, место нахождения организации)
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов и информации, а также своевременное представление услугодателю дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Предоставляем согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому).
Руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа)_______________________
(подпись)
Руководитель органа управления (при наличии)
_____________________________
(подпись)
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на создание
или приобретение банком и (или)
банковским холдингом дочерней
организации и (или) значительное
участие банка и (или) банковского
холдинга в уставном капитале
организаций"
Форма
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация о руководящих работниках организации, в которой услугополучатель имеют значительное участие в капитале (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников)
________________________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководящего работника организации,
в которой услугополучатель имеют значительное участие в капитале (или кандидата,
рекомендуемого для назначения или избрания на должность руководящего работника),
________________________________________________________________________________
и должность руководящего работника или должность, на которую кандидат назначается или
избирается в организации, в которой услугополучатель имеют значительное участие в капитале)
________________________________________________________________________________
(наименование организации, в которой услугополучателя имеют значительное участие в капитале)

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні және жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi (нөмірі, берілген күні, кім берді), жеке сәйкестендіру нөмірі
2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні – аяқтаған күні
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері, біліктігі
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер):
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
4. Банктің және (немесе) банк холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерiнің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидаттың) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы немесе акцияларын иеленуі туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта банктің және (немесе) банк холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерiнің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидаттың) бүкіл еңбек қызметiнде атқарған лауазымдары, оның iшiнде банктің және (немесе) банк холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдағы лауазымын немесе кандидат банктің және (немесе) банк холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымда тағайындалатын немесе сайланатын лауазымды көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап еңбек қызметi туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі.
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы (егер талап етілсе, келісу күнін көрсете отырып)
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
6
6. Банктің және (немесе) банк холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдағы және (немесе) басқа ұйымдардағы инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
7. Алынбаған және өтелмеген соттылығы туралы мәліметтер:
Күні
Сот органының атауы
Соттың орналасқан жері
Жаза түрі
Кандидат қылмыстық жауапкершілікке тартылған заңнамалық актінің бабы
Соттың іс жүргізу шешімін қабылдау күні
1
2
3
4
5
6
7

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, дата выдачи, кем выдано), индивидуальный идентификационный номер
2. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления-дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
4. Сведения об участии руководящего работника организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидата, рекомендуемого для назначения или избрания на должности руководящих работников) в уставном капитале или владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
5. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности руководящего работника организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидата, рекомендуемого для назначения или избрания на должность руководящего работника), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале или должности, на которую кандидат назначается или избирается в организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность (с указанием даты согласования, если требовалось)
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6
6. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность,
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
7. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости:
Дата
Наименование судебного органа
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к уголовной ответственности
Дата принятия процессуального решения судом
1
2
3
4
5
6
7

8. Банк қызметімен байланысты құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылуы туралы мәліметтер:
Күні
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған орган
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған органның орналасқан жерi
Әкімшілік жазаның түрі
Кандидат әкімшілік жауапкершілікке тартылған заңнамалық актінің бабы
Шешім қабылданған күн
1
2
3
4
5
6
9. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызу, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын конвервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымының таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуына әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиядан айыру не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте банкрот деп тану туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне дейін кемінде 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде банк және (немесе) банк холдингі капиталына қомақты қатысу үлесі бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидат) бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы - жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысының (банк холдингінің) - заңды тұлғаның басшысы болып табылғаны туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын,
_____________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс істеген кезеңiн көрсету).

8. Сведения о привлечении к административной ответственности за совершение правонарушений, связанных с банковской деятельностью:
Дата
Орган, принявший решение о привлечении к административной ответственности
Место нахождения органа, принявшего решение о привлечении к административной ответственности
Вид административного взыскания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к административной ответственности
Дата принятия решения
1
2
3
4
5
6
9. Сведения о том, являлся ли руководящий работник организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника), ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке
_______________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
_______________________________________________________________________________
должность, период работы).

10. Банк және (немесе)банк холдингінің капиталына қомақты қатысу үлесі бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидат) қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын дефолтқа жол берген қаржы ұйымының басқару органының бұрын басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) – заңды тұлға-эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылғаны туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
иә (жоқ), ұйымның атауын,
_____________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс істеген кезеңiн көрсету)
11. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алу және қаржы ұйымдарында, банк және сақтандыру холдингтерінде, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамында қызметтік мiндеттерiн орындаудан шеттету туралы деректердің болуы ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын,
_____________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс істеген кезеңін, тағайындауға (сайлауға) келісімді
_____________________________________________________________________
қайтарып алудың негіздерін және осындай шешім қабылдаған
_____________________________________________________________________
мемлекеттік органның атауын көрсету)
12. Банктің және (немесе) банк холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылып отырған кандидат) тағайындау (сайлау) күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін жауапкершілікке тартылды ма
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша
_____________________________________________________________________
сипаттамасы, жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып,
_____________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері).
Осы өтініштегі ақпаратты өзім тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделімнің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) ___________________________________
(баспа әріптерімен)
Күні ___________________________________
Қолы _______________________________
"Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым құруына
немесе сатып алуына және (немесе)
банктің және (немесе) банк
холдингінің ұйымдардың
жарғылық капиталына қомақты
қатысуына рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
6-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті алушы жарғылық капиталына қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйымын сатып алатын немесе елеулі қатысатын заңды тұлға туралы деректер
Заңды тұлғаның меншік нысаны
ЗТ ҚР резиденті болып табыла ма
БСН
ЗТ атауы
Ел/Облыс/Қала/
Аудан/Елдімекен
Көшенің атауы
Үйдің/үй-жайдың нөмірі
Үйдің индексі
Пәтердің/офистің нөмірі
Банктің ЗТ жарғылық капиталына қатысу үлесінің мөлшері туралы мәліметтер банктің және (немесе) банк холдингінің заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің мөлшері туралы мәліметтер
Құрылтайшысы банк және (немесе) банк холдингі болып табылатын қатысу үлесі, иелену бағасы туралы мәліметтер
Акционері банк және (немесе) банк холдингі болып табылатын заңды тұлға акцияларының саны туралы мәліметтер
Акционері банк және (немесе) банк холдингі болып табылатын заңды тұлғаның орналастырылған акцияларының (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарын шегергенде) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтер
Құрылтайшысы, қатысушысы, акционері банк және (немесе) банк холдингі болып табылатын заңды тұлғаның қатысу үлесінің мөлшері туралы мәліметтер
Басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы иелену бағасы, акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) банк және (немесе) банк холдингі болып табылатын заңды тұлғаның қатысу үлесінің мөлшері туралы мәліметтер
Акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) банк және (немесе) банк холдингі болып табылатын заңды тұлға иеленген акциялар саны туралы мәліметтер
Акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) банк және (немесе) банк холдингі болып табылатын заңды тұлға иеленген акцияларды иелену бағасы туралы мәліметтер
Акциялардың орналастырылған акциялардың (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарын шегергенде) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтер
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
45-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда– ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.01.2018 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10. Сведения о том, являлся ли руководящий работник организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника), ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
11. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций от выполнения служебных обязанностей в финансовых организациях, банковских и страховых холдингах, акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат"
________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
________________________________________________________________________________
должность, период работы, основания для отзыва согласия на назначение
________________________________________________________________________________
(избрание) и наименование государственного органа, принявшего такое решение)
12. Привлекался ли руководящий работник организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника), к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение 3 (трех) лет до даты назначения (избрания)
________________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления,
________________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решение суда,
________________________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности).
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этом заявлении, была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги, и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________
(печатными буквами)
Дата ___________________________________
Подпись _______________________________
Приложение 6
к стандарту
государственной услуги
"Выдача разрешения на
создание или приобретение
банком и (или) банковским
холдингом дочерней
организации и (или)
значительное участие банка и
(или) банковского холдинга в
уставном капитале организаций"
Форма
Данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в
уставном капитале или акций которого услугополучатель приобретает
дочернюю организацию или значительное участие
Форма собственности юридического лица
Является ли юридическое лицо резидентом Республики Казахстан
БИН
Наименование юридического лица
Страна, область, город,
район, населенный пункт
Название улицы
Номер дома, здания
Индекс дома
Номер квартиры, офиса
Сведения о размере доли участия банка в уставном капитале юридического лица,
сведения о размере доли участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале юридического лица,
Сведения о цене доли участия приобретения, учредителем (участником) которого является банк и (или) банковский холдинг
Cведения о количестве акций юридического лица, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг
Cведения о процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг
Cведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг)
Cведения о цене приобретения в уставном капитале другого юридического лица размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг)
Cведения о количестве акций приобретенных приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является банк и (или) банковский холдинг
Cведения о цене приобретения акций, приобретенных приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является банк и (или) банковский холдинг
Cведения о процентном соотношении акций к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом)
Приложение 45
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом, значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций"
Сноска. Приложение 45 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.01.2018 № 1 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасы тапсырылған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш берген кезде – 3 (үш) ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушының атына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншiлес ұйымды құруына немесе иеленуіне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) беру туралы хат не көрсетілетін қызметті берушінің Басқармасы қаулысының көшірмесімен қоса осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш жасаған жағдайда нәтиже электрондық нысанда ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом, значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – направление письма в адрес услугополучателя о выдаче разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом, значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций (далее – разрешение), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 12 настоящего стандарта государственной услуги, с приложением копии постановления Правления услугодателя.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронной форме, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезіндегі алым мөлшерлемесі 50 (елу) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алымды төлеу қолма-қол ақша немесе қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сондай-ақ қолма-қол ақшасыз нысанда "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйым құруына немесе иеленуінее рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) ақпараттық жүйелердегі, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім берілген, еркін нысанда жасалған өтініш;
2) еншілес ұйымды құрған жағдайда оның жарғысы (болған кезде) және құрылтай шарты немесе құру туралы шешім, оны иеленген жағдайда – еншілес ұйымның жарғысы (болған кезде);
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі органының еншілес ұйымды құру немесе иелену туралы шешімі;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат;
5) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымы және үлестес тұлғалары туралы мәліметтер.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда:
ұйымдардың қызметі осы ұйымдар қауымдастығының меморандумы немесе ережелері талаптарына сәйкес біріктірілген негізде басқарумен;
егер аталған ұйымдардың атқарушы органының, басқару органының (акционерлік қоғамдар үшін), қадағалау кеңесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін) құрамының үштен бір бөлігінен астамын сол бір тұлғалар білдірсе, еншілес ұйыммен байланысты ұйымдар туралы ақпарат қосымша беріледі;

7. Государственная услуга оказывается на платной основе. Ставка сбора при оказании государственной услуги составляет 50 (пятьдесят) месячных показателей.
Оплата сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации услугополучателем:
1) заявление, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
2) устав (при наличии) и учредительный договор или решение об учреждении дочерней организации в случае ее создания, устав дочерней организации (при наличии) - в случае ее приобретения;
3) решение органа страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга о создании или приобретении дочерней организации;
4) информация о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
5) организационная структура дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах.
В случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга дополнительно представляется информация об организациях, связанных с дочерней организацией:
управлением их деятельностью на объединенной основе в соответствии с условиями меморандума или положений ассоциации этих организаций;
если состав исполнительного органа, органа управления (для акционерных обществ), наблюдательного совета (для товариществ с ограниченной ответственностью) указанных организаций более чем на одну треть представлен одними и теми же лицами;

6) бизнес-жоспарды ұсына отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпарат;
7) Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру тобы қатысушыларының орналасқан елдерінің заңнамасы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды олардың және сақтандыру тобының орындауына мүмкіндік бермеуіне байланысты еншілес ұйымның орналасқан елінің заңнамасын талдау негізінде сақтандыру тобына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкіндігінің болмауын болжайтын жағдайлардың жоқ екені туралы ақпарат;
8) құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесі мен сомасы туралы, сондай-ақ олар иеленетін акциялардың саны мен акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) алдын ала төлемінің мөлшері туралы ақпарат;
9) аудиторлық ұйымның есебі және иеленетін еншілес ұйымның аудиторлық ұйым растаған қаржылық есептілігі;
10) иеленетін еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте болмаса), сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің иеленетін еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе акцияларының саны туралы, еншілес ұйымды иелену шарттары мен тәртібі туралы ақпарат;
11) мыналар:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жері;
құрылтайшысы (қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны иелену бағасы туралы мәліметтер;
акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға акцияларының саны, оларды иелену бағасы, орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам иеленгенін шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтер;
заңды тұлғаның (құрылтайшысы, қатысушысы, акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын) қатысу үлесінің мөлшері, оның басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы иелену бағасы туралы мәліметтер;
акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға иеленген акциялардың саны, оларды иелену бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам иеленгендерін шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді қамтитын, жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды иеленген заңды тұлға туралы деректер.
Бұл талаптар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің бірнеше заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін немесе акцияларын иелену арқылы еншілес ұйымды иелену жағдайларына қолданылады;

6) информация о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
7) информация на основании анализа законодательства страны места нахождения дочерней организации об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за страховой группой в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников страховой группы - нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и страховой группой предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
8) информация о доле и сумме участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале);
9) отчет аудиторской организации и финансовая отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенная аудиторской организацией;
10) информация о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, об условиях и порядке приобретения дочерней организации;
11) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг.
Данные требования распространяются на случаи приобретения дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц;

12) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, рұқсат беру үшін алымның төленгенiн растайтын құжат;
13) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің және еншілес ұйымның оны құрғаннан немесе иеленгеннен кейінгі болжамды есептік балансын қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құрудың, иеленудің қаржылық салдарларын талдау, сондай-ақ ол бар болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымның активтерін сату жөніндегі немесе еншілес ұйымды басқару бойынша қызметке елеулі өзгерістер енгізу жөніндегі жоспары мен ұсынысы;
14) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды болжамды құру немесе иелену нәтижесінде құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) және (немесе) сақтандыру холдингі кіретін сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және құрылатын немесе иемденетін еншілес ұйымды ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және (немесе) сақтандыру холдингі міндетті түрде сақталуға тиісті қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 10-тармағына сәйкес белгілеген басқа да нормалар мен лимиттердің есебі;
15) бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, олардың негізінде иеленетін еншілес ұйымды бақылау көзделетін немесе бақылауды растайтын өзге де құжаттар.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі Қазақстан Республикасының резиденттерi банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының еншілес ұйым құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшiн өтiнiш берген жағдайда, осы тармақтың 2), 4), 5) және 9) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар көрсетілетін қызметті берушіге берілмейді.
Егер құрылатын не иемденетін еншiлес ұйым банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы инвестициялық портфельді басқарушы болып табылса, онда еншiлес ұйым құруға не иеленуге берілген өтiнiшпен бiрмезгілде қаржы ұйымының (банк холдингiнiң немесе сақтандыру холдингінің) iрi қатысушысы мәртебесiн алу үшін қажеттi құжаттар қоса беріле отырып, қаржы ұйымының (банк холдингiнiң немесе сақтандыру холдингінің) iрi қатысушысы мәртебесiн алуға еркiн нысанда жазылған өтiнiш ұсынылады.

12) документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства;
13) анализ финансовых последствий создания, приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации, включая предполагаемый расчетный баланс страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга и дочерней организации после ее создания или приобретения, а также при наличии плана и предложения страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга по продаже активов дочерней организации или по внесению значительных изменений в деятельность по управлению дочерней организацией;
14) расчет пруденциальных нормативов страховой группы, в состав которой входят страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого создания или приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации, и других обязательных к соблюдению страховыми (перестраховочными) организациями и (или) страховыми холдингами норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в соответствии с пунктом 10 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – уполномоченный орган), с учетом создаваемой или приобретаемой дочерней организации;
15) иные документы, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающие контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля.
В случае подачи страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом заявления для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации – банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем-резидентов Республики Казахстан, документы, указанные в подпунктах 2), 4), 5) и 9) настоящего пункта, услугодателю не представляются.
Если создаваемая либо приобретаемая дочерняя организация является банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем, то одновременно с заявлением на создание либо приобретение дочерней организации представляется заявление в произвольной форме на получение статуса крупного участника финансовой организации (банковского холдинга или страхового холдинга) с приложением необходимых документов для получения статуса крупного участника финансовой организации (банковского холдинга или страхового холдинга).

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге ұйымның капиталында қомақты қатысуына рұқсат алу үшін өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) ақпараттық жүйелердегі, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімі бар еркiн нысанда жасалған өтiнiш;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 3), 6), 7), 8), 10), 11) және 12) тармақшаларында көзделген құжаттар;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі капиталға қомақты қатысатын ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Көрсетілетін қызметті алушы порталда өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйым құруына немесе иеленуіне рұқсат алу үшін:
электрондық сұрау салуға қоса берілетін, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2), 3), 4), 6), 9), 12), 15) тармақшаларында (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде), 5), 7) 8), 10), 13), 14) тармақшаларында (электрондық құжаттар түрінде) және 11) тармақшасында (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәліметтердің электрондық нысаны түрінде, жарғылық капиталдағы қатысу үлесін немесе акцияларды сатып алу арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды немесе қомақты қатысуды иеленетін заңды тұлғалар туралы деректер) көрсетілген құжаттар;
3) ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат алу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының осы тармағының 2) тармақшасына сәйкес 9-тармағының 3), 6), 7), 8), 10), 11) және 12) тармақшаларында және 10-тармағының 3) тармақшасында (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көзделген құжаттар.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері сақтандыру холдингтері өтінішті қағаз жеткізгіште ұсынады.
Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю для получения разрешения на значительное участие в капитале организаций:
1) заявление, составленное в произвольной форме с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
2) документы, предусмотренные в подпунктах 3), 6), 7), 8), 10), 11) и 12) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги;
3) информацию о руководящих работниках организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации услугополучателем:
документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 6), 9), 12), 15) (в виде электронных копий документов), 5), 7), 8), 10), 13), 14) (в виде электронных документов) и 11) (данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает дочернюю организацию или значительное участие, в виде электронной формы сведений по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, которые прикрепляются к электронному запросу;
3) для получения разрешения на значительное участие в капитале организаций:
документы, предусмотренные в подпунктах 3), 6), 7), 8), 10) 11) и 12) пункта 9 в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта и подпункте 3) пункта 10 (в виде электронной копии документа) настоящего стандарта государственной услуги.
Заявление страховыми холдингами - нерезидентами Республики Казахстан представляется на бумажном носителе.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Мыналар:
1) құрылатын немесе сатып алынатын еншілес ұйымы орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау талаптарына сай келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушының еншілес ұйымының басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттың):
мінсіз іскерлік беделі жоқ;
уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан, банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымын басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, қаржы ұйымының ірі қатысушысы - жеке тұлға, ірі қатысушысы (сақтандыру холдингі) - заңды тұлғаның басшысы болған. Аталған талап қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан, банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданғаннан кейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін 5 (бес) жыл бойы қолданылады;
осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған. Аталған талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы 12 (он екі) ай бойы қолданылады;
сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не тағайындалған (сайланған) күніне дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған адам;

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги по выдаче разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом являются:
1) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения создаваемой или приобретаемой дочерней организации требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
2) руководящий работник дочерней организации услугополучателя (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника):
не имеет безупречной деловой репутации;
ранее являлся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних 12 (двенадцати) последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
совершил коррупционное преступление либо привлекался в течение 3 (трех) лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;

қатарынан 4 (төрт) және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын дефолтқа жол берген бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, басқарма басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) – заңды тұлға – эмитенттің директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған адам. Көрсетілген талап осы абзацта көзделген мән-жайлар туындаған кезден бастап 5 (бес) жыл бойы қолданылады;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымының болжанатын болуы нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі құрамына кіретін сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерді сақтамауы;
4) еншілес ұйымы қызметінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингі жоспарлайтын инвестициялардың салдарынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру тобының қаржылық ахуалының нашарлауы болжанатын қаржылық салдардың талдамасы;
5) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымының қызметімен байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің болуын растайтын берілген құжаттардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сәйкес келмеуі;
6) еншілес ұйымы орналасқан елінің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің пруденциялық нормативтерді, оның ішінде шоғырландырылған негізде және уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы 3 (үш) ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;

ранее являлся руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом правления, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) –юридического лица - эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение 4 (четырех) и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение 5 (пяти) лет с момента возникновения обстоятельств, предусмотренных настоящим абзацем;
3) несоблюдение пруденциальных нормативов страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерней организации страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга;
4) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга или страховой группы вследствие деятельности дочерней организации или планируемых страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом инвестиций;
5) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям уполномоченного органа к системам управления рисками и внутреннего контроля;
6) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения дочерней организации, а также страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в течение последних 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения и (или) в период рассмотрения заявления;

7) өтініш берілген күні және құжаттарды қарау кезеңінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында және (немесе) банк холдингінде және (немесе) иелену болжанған еншілес ұйымда қолданыстағы қадағалап ден қою шараларының және (немесе) 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 227, 229, 230-баптарында, 239-бабының төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік шаралардың болуы;
8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды – Қазақстан Республикасының резиденттері – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, банкті, инвестициялық портфельді басқарушыны құрған немесе иемденген жағдайда, Заңда, Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі және бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері сақтандыру немесе банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, банктің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптарды сақтамауы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беруден бас тарту осы көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
14. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 16-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымында оны атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

7) наличие у страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации действующих мер надзорного реагирования и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные статьями 227, 229, 230, частью четвертой статьи 239 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года, на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
8) в случае создания или приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации – страховой (перестраховочной) организации, банка, управляющего инвестиционным портфелем – резидентов Республики Казахстан – несоблюдение требований, предусмотренных Законом, законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности и рынке ценных бумаг касательно выдачи согласия на получение статуса страхового или банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, банка, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан.
13. Отказ в выдаче разрешения на значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным пунктом 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
14. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 16 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе услугополучателя указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Жалоба подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда, шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
15. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
16. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
17. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының және
(немесе) сақтандыру
холдингінің еншілес ұйымды
құруына немесе иеленуіне,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және (немесе)
сақтандыру холдингінің
ұйымдардың капиталына
қомақты қатысуына рұқсат
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдардың басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлері лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттар) туралы ақпарат

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
16. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
17. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
18. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услгодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на
создание или приобретение дочерней
организации страховой (перестраховочной)
организацией и (или) страховым холдингом,
значительное участие страховой
(перестраховочной) организации
и (или) страхового холдинга
в капитале организаций"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдардың басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкерлері лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттың) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса),
________________________________________________________________________
және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымдардың басшы қызметкерінің лауазымы немесе кандидат ұйымда тағайындалатын немесе сайланатын лауазым)
________________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның атауы)
1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, берілген күні, кім берді)
2. Жұмыс орны (орындары), лауазымы (лауазымдары): ________________
___________________________________________________________________
3. Жұмыс орнының (орындарының) мекенжайы (мекенжайлары), байланыс телефоны:
_________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні - бітірген күні
Мамандығы
Білімі туралы диплом деректемелері, біліктілігі
Оқу орнының орналасқан жері
1.
5. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, қарындасы, балалары) және жекжаттары (ерлі-зайыптылардың ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, қарындасы, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны және лауазымы
1.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттың) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына немесе акцияларын иеленуіне қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1.

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Информация о руководящих работниках организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников)
____________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководящего работника
организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой
холдинг имеют значительное участие в капитале (или кандидата, рекомендуемого
для назначения или избрания на должность руководящего работника),
____________________________________________________________________
и должность руководящего работника или должность, на которую кандидат
назначается или избирается в организации, в которой страховая (перестраховочная)
организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие в капитале)
____________________________________________________________________
(наименование организации, в которой страховая (перестраховочная) организация
и (или) страховой холдинг имеют значительное участие)
1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, дата выдачи, кем выдано)
2. Место (места) работы, должность (должности):
____________________________________________________________________
3. Адрес (адреса) места (мест) работы, контактный телефон:
____________________________________________________________________
4. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления - дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
Место нахождения учебного заведения
1.
5. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1.
6. Сведения об участии руководящего работника (или кандидата, рекомендуемого для назначения или избрания на должность руководящего работника) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, в уставном капитале или владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1.

7. Соңғы үш жылдағы біліктілігін арттыру жөніндегі семинарлардан, курстардан өткендігі туралы мәліметтер:
Ұйымның атауы
Өткізілген күні және орны
Сертификат деректемелері (нөмірі, берілген күні)
1.
8. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттың) бүкіл еңбек қызметінде атқарған (атқаратын) лауазымдары, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдағы лауазымы туралы мәліметтер көрсетіледі:
Жұмыс кезеңі
(күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жазаның болуы
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттың) қаржы ұйымдарына аудит жүргізгені туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, кандидаттың орындаушы-аудитор ретінде аудиторлық
есепке қол қойған күнін көрсету керек)
10. Осы ұйымның және (немесе) басқа ұйымдардың директорлар кеңесіндегі және инвестициялық комитеттердегі мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезең (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы, келісу күні (егер талап етілсе)
Жұмыстан шығару, лауазымнан босату себептері
1.
11. Бар жарияланымдары, ғылыми әзірлемелері және басқа да
жетістіктері:______________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), бар болса күнін, қандай басылымдарда екендігін көрсету керек)
12. Алынбаған және өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін):
Күні
Сот органының атауы
Соттың орналасқан жері
Жазаның түрі
Кандидаттың қылмыстық жауаптылыққа тартылуына сәйкес келетін заңнамалық актінің бабы
Соттың процессуалдық шешімді қабылдаған күні
1.
13. Өзіне қабылдаған ақшалай міндеттемелерді орындамау фактілерінің болуы туралы
мәліметтер: _____________________________________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), аталған фактілер болған жағдайда, ұйымның атауын және міндеттемелер
сомасын көрсету қажет)

7. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению квалификации за последние три года:
Наименование организации
Дата и место проведения
Реквизиты сертификата (номер, дата выдачи)
1.
8. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о должностях, которые занимал (занимает) руководящий работник (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, за всю трудовую деятельность, в том числе в организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие:
Период работы дата, месяц, год)
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1.
9. Сведения о проведении руководящим работником (или кандидатом, рекомендуемым для назначения или избрания на должность руководящего работника) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, аудита финансовых организаций:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, дата подписания кандидатом
аудиторского отчета в качестве аудитора - исполнителя)
10. Сведения о членстве в совете директоров и инвестиционных комитетах в данной организации и (или) в других организациях:
Период
(дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность, дата согласования
(если требовалось)
Причины увольнения, освобождения
от должности
1.
11. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие достижения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указать дату, в каких изданиях)
12. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости (для нерезидентов Республики Казахстан):
Дата
Наименование судебного органа
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к уголовной ответственности
Дата принятия процессуального решения судом
1.
13. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя денежных обязательств:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указанных фактов необходимо указать
наименование организации и сумму обязательств)

14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидат) бұрын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, банкті төлем жасауға қабілетсіз банктердің санатына жатқызу, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушысы – жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысы (сақтандыру холдингі) – заңды тұлғаның басшысы болған-болмағандығы туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ) ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету керек)
15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидат) қатарынан төрт және одан да көп кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын, бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, басқарма басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер)-жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер)-заңды тұлға-эмитенттің директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған-болмағандығы туралы мәліметтер: ______________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ) ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету керек)

14. Сведения о том, являлся ли руководящий работник (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
15. Сведения о том, являлся ли руководящий работник (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, ранее руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом правления, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

16. Басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтару туралы және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржы ұйымдарындағы, банк және сақтандыру холдингтеріндегі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамындағы қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы деректердің болуы:
_______________________________________________
________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтару үшін негіздемелер және (немесе) қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету және осындай шешім қабылдаған мемлекеттік органның атауы)
17. Қаржы ұйымының, холдингтің басшысы ретінде қаржы ұйымының, холдингтің қызмет мәселелері бойынша сот талқылауларына жауапкер ретінде тартылды ма:
________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(иә (жоқ), күнін, қаржы ұйымының, холдингтің, сот талқылауындағы жауапкердің,
атауын, қаралған мәселені және сот шешімін көрсету керек)
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидат) тағайындалған (сайланған) күнге дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма:
____________________________________________________________________
(ия (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы
____________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздемелерін көрсете отырып,
____________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
Осы өтініште қамтылған ақпаратты өзімнің тексергенімді және оның дәйектілігі мен толықтығын растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделдің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
____________________________________________________________________
(баспа әріптерімен)
Күні _________________________________
Қолы ________________________________
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының және
(немесе) сақтандыру
холдингінің еншілес ұйымды
құруына немесе иеленуіне,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және (немесе)
сақтандыру холдингінің
ұйымдардың капиталына
қомақты қатысуына рұқсат
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлері лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттар) туралы ақпарат

16. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание) руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций от выполнения служебных обязанностей в финансовых организациях, банковских и страховых холдингах, Акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат":
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы,
основания для отзыва согласия на назначение (избрание) и (или) отстранения
от выполнения служебных обязанностей и наименование государственного
органа, принявшего такое решение)
17. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, холдинга в качестве ответчика в судебные разбирательства по вопросам деятельности финансовой организации, холдинга:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование финансовой организации, холдинга,
ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
18. Привлекался ли руководящий работник организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника), к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение (трех) лет до даты назначения избрания):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления,
____________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решение суда,
____________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности)
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этом заявлении, была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги, и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________
(печатными буквами)
Дата ___________________________________
Подпись________________________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на
создание или приобретение дочерней
организации страховой (перестраховочной)
организацией и (или) страховым холдингом,
значительное участие страховой
(перестраховочной) организации
и (или) страхового холдинга
в капитале организаций"

14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидат) бұрын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, банкті төлем жасауға қабілетсіз банктердің санатына жатқызу, қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оны лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушысы - жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысы (сақтандыру холдингі) - заңды тұлғаның басшысы болған-болмағандығы туралы мәліметтер: _______________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ) ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету керек)
15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидат) қатарынан төрт және одан да көп кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын, бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, басқарма басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлға-эмитенттің директорлар кеңесінің басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болған-болмағандығы туралы мәліметтер: ________________________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ) ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету керек)

14. Сведения о том, являлся ли руководящий работник (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
15. Сведения о том, являлся ли руководящий работник (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, ранее руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом правления, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом совета директоров, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

16. Басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтару туралы және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган қаржы ұйымдарындағы, банк және сақтандыру холдингтеріндегі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамындағы қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы деректердің болуы:
___________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтару үшін негіздемелер және (немесе) қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету және осындай шешім қабылдаған мемлекеттік органның атауы)
17. Қаржы ұйымының, холдингтің басшысы ретінде қаржы ұйымының, холдингтің қызмет мәселелері бойынша сот талқылауларына жауапкер ретінде тартылды ма: ________________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), күнін, қаржы ұйымының, холдингтің, сот талқылауындағы жауапкердің атауын, қаралған мәселені және сот шешімін көрсету керек)
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидат) тағайындалған (сайланған) күнге дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма:
_________
____________________________________________________________________
(ия (жоқ), құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы,
____________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздемелерін көрсете отырып,
____________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
Осы өтініште қамтылған ақпаратты өзімнің тексергенімді және оның дәйектілігі мен толықтығын растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделдің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
____________________________________________________________________
(баспа әріптерімен)
Күні _________________________________
Қолы ________________________________
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және (немесе) сақтандыру
холдингінің еншілес ұйымды құруына
немесе иеленуіне, сақтандыру
(қайтасақтандыру) ұйымының және
(немесе) сақтандыру холдингінің
ұйымдардың капиталына қомақты
қатысуына рұқсат беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Мәліметтердің электрондық нұсқасы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі жарғылық капиталдағы қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйымды немесе қомақты қатысуды иеленетін заңды тұлға туралы деректер
Көрсетілетін қызмет алушының құрылтайшысы (қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің мөлшері туралы мәліметтер (пайызбен)
Көрсетілетін қызмет алушының құрылтайшысы (қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесін сатып алу бағасы теңгемен)
Акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның акцияларының саны туралы мәліметтер (данамен)
Акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның акцияларын сатып алу бағасы
(теңгемен)
Акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның сатып алынған акцияларының орналастырылған акциялардың жалпы санына пайыздық арақатынасы (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде)
(пайызбен)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің мөлшері туралы мәліметтер (пайызбен)
Акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін
сатып алу бағасы (теңгемен)
Акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның сатып алған акцияларының саны туралы мәліметтер (данамен)
Акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның сатып алған акцияларының сатып алу бағасы туралы мәліметтер (теңгемен)
Акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның сатып алынған акцияларының орналастырылған акциялардың жалпы санына пайыздық арақатынасы (артықшылық берілген және қоғам сатып алғандарды шегергенде)
(пайызбен)
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
46-қосымша
"Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

16. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание) руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций от выполнения служебных обязанностей в финансовых организациях, банковских и страховых холдингах, Акционерном обществе "Фонд гарантирования страховых выплат":
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы,
основания для отзыва согласия на назначение (избрание) и (или) отстранения
от выполнения служебных обязанностей и наименование государственного
органа, принявшего такое решение)
17. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, холдинга в качестве ответчика в судебные разбирательства по вопросам деятельности финансовой организации, холдинга:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование финансовой организации, холдинга,
ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
18. Привлекался ли руководящий работник организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие (или кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность руководящего работника), к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение (трех) лет до даты назначения избрания): _________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления,
____________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решение суда,
____________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности)
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этом заявлении, была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги, и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(печатными буквами)
Дата ___________________________________
Подпись________________________________
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения на
создание или приобретение
дочерней организации страховой
(перестраховочной)
организацией и (или) страховым
холдингом, значительное
участие страховой
(перестраховочной) организации
и (или) страхового холдинга в
капитале организаций"
Электронная форма сведений
Данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном
капитале или акций которого страховая (перестраховочная) организация
и (или) страховой холдинг приобретает дочернюю организацию или значительное участие
Сведения о размере доли участия услугополучателя в уставном капитале юридического лица учредителем (участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или страховой холдинг (в процентах)
Цена приобретения доли участия услугополучателя в уставном капитале юридического лица учредителем (участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или страховой холдинг (в тенге)
Сведения о количестве акций юридического лица, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в штуках)
Цена приобретения акций юридического лица, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в тенге)
Процентное соотношение приобретенных акций к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилигированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в процентах)
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником) акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в процентах)
Цена приобретения доли участия в уставном капитале другого юридического лица (учредителем, участником) акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в тенге)
Сведения о количестве акций приобретенных юридического лица, акционером (учредителем, участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в штуках)
Цена приобретения акций приобретенных юридического лица, акционером (учредителем, участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в тенге)
Процентное соотношение приобретенных акций к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником), которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг (в процентах)
6
7
8
9
10
Приложение 46
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства"

Ескерту. 46-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі: олар тапсырылған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат беру не осы көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандартының 11-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Приложение 46 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги: в течение 8 (восьми) рабочих дней с даты их представления.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Результат оказания государственной услуги – выдача разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8. Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісіммен бірге осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, шет мемлекеттің аумағындағы эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруға рұқсат беру туралы сұрау салу;
2) мынадай ақпаратты көрсете отырып шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру туралы көрсетілетін қызметті алушы органы шешімінің көшірмесі:
көрсетілетін қызметті алушының толық атауы;
аумағында көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарын орналастыру жүзеге асырылатын мемлекеттің (мемлекеттердің) атауы;
орналастырылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың түрі, кепілгерді көрсете отырып қамтамасыз етудің немесе кепілдіктің болуы және түрі, номиналдық құны немесе орналастыру бағасы (қолданылатын болса) және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ІSІN коды) (бар болса);
шығарылымның болжамды көлемі және валютасы;
осы эмиссиялық бағалы қағазбен берілетін құқықтар;
осы эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеу және төлеу тәртібі, төлеу мерзімділігі, сондай-ақ эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының маңызды талаптарына қатысты мәліметтер;
шет мемлекеттің аумағында орналастыру кезіндегі сияқты орналастыру талаптарымен Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығы арқылы облигацияларды сатып алуға ұсыныс беру;
базалық активі көрсетілетін қызметті алушының акциялары болып табылатын акцияларды немесе туынды бағалы қағаздарды осы акциялардың жалпы санының кемінде жиырма пайызын Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығы арқылы сатып алуға ұсыныс беру;
борыштық бағалы қағаздар шығарылымының талаптарында уәкілетті орган төлемге қабілетсіз банкті реттеу шараларын қолданған жағдайда борыштық бағалы қағаздар мәжбүрлеп қайта құрылымдалуы мүмкін екені туралы ережелер қамтылады (шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығаруды және (немесе) орналастыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент банкі көрсетеді не егер шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығару талаптарында Қазақстан Республикасының резидент банкінің кепілдігін беру көзделген болса);
борыштық бағалы қағаздар шығарылымының талаптарында төлемге қабілетсіз банкке реттеу шаралары қолданылған жағдайда борыштық бағалы қағаздарды ұстаушылардың өздерінің алдындағы міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындауды талап етуге құқығы жоқ екені туралы ережелер қамтылады (шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығаруды және (немесе) орналастыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент банкі көрсетеді не егер шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығару талаптарында Қазақстан Республикасының резидент банкінің кепілдігін беру көзделген болса);

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
График работы услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги:
1) запрос о выдаче разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, в форме электронного документа согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) копия решения органа услугополучателя о размещении эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства с указанием следующей информации:
полное наименование услугополучателя;
наименование государства (государств), на территории которого (которых) будет осуществлено размещение эмиссионных ценных бумаг услугополучателя;
вид размещаемых эмиссионных ценных бумаг, наличие и вид обеспечения или гарантии с указанием гаранта, номинальная стоимость или цена размещения (если применимо) и международный идентификационный номер (код ISIN) (при наличии);
предполагаемый объем и валюта выпуска;
права, предоставляемые данной эмиссионной ценной бумагой;
порядок начисления и выплаты вознаграждения по данным эмиссионным ценным бумагам, периодичность выплаты, а также сведения, относящиеся к существенным условиям выпуска эмиссионных ценных бумаг, предусмотренным в проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг;
предоставление предложения к приобретению облигаций через организованный рынок ценных бумаг Республики Казахстан на тех же условиях размещения, что и при их размещении на территории иностранного государства;
предоставление предложения к приобретению акций или производных ценных бумаг, базовым активом которых являются акции услугополучателя, не менее двадцати процентов от общего количества данных акций через организованный рынок ценных бумаг Республики Казахстан;
условия выпуска долговых ценных бумаг содержат положения о том, что долговые ценные бумаги могут быть принудительно реструктуризированы в случае применения уполномоченным органом мер по урегулированию неплатежеспособного банка (указывается банком-резидентом Республики Казахстан, осуществляющим выпуск и (или) размещение долговых ценных бумаг на территории иностранного государства, либо если условиями выпуска долговых ценных бумаг на территории иностранного государства предусмотрено предоставление гарантии банка-резидента Республики Казахстан);
условия выпуска долговых ценных бумаг содержат положения о том, что держатели долговых ценных бумаг не имеют права требовать досрочного выполнения обязательств перед ними в случае применения к неплатежеспособному банку мер по его урегулированию (указывается банком-резидентом Республики Казахстан, осуществляющим выпуск и (или) размещение долговых ценных бумаг на территории иностранного государства, либо если условиями выпуска долговых ценных бумаг на территории иностранного государства предусмотрено предоставление гарантии банка- резидента Республики Казахстан);

3) қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тізімінің мынадай секторларында (санаттарында) болуын растайтын құжаты:
уәкілетті орган тіркеген облигациялар шығарылымы – "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "облигациялар" санатында не "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "облигациялар" санатында;
уәкілетті орган тіркеген акциялар шығарылымы – "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатында не "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "стандарт" санатында, не "Баламалы" алаңының "акциялар" секторында;
не қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығару жоспарланып отырған бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің мынадай секторларына (санаттарына):
облигациялар шығарылымы – қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "облигациялар" санатына;
акциялар шығарылымы – қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына не "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "стандарт" санатына, не "Баламалы" алаңының "акциялар" секторына енгізуге келісімін растайтын құжаты;
4) көрсетілетін қызметті алушы орналастыруға рұқсат алуға арналған құжаттарды ұсыну күніне шығарылымы тіркелген эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат алу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттардан басқа, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат алуға арналған мәліметтерді ұсынады;
5) көрсетілетін қызметті алушы базалық активі көрсетілетін қызметті алушының орналастырылатын эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын туынды эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат алу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттардан басқа, тиісті шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге туынды бағалы қағаздарды орналастыру туралы шешім қабылдаған күндегі жағдай бойынша орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздардың базалық активі болып табылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың болуы туралы орталық депозитарийдегі жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздардың жеке шотынан орталық депозитарийдің үзінді-көшірмесін ұсынады.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында Қазақстан Республикасының резидент ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын және (немесе) базалық активі осы бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздарды бірмезгілде шығарған және (немесе) орналастырған жағдайда осы тараудың талаптары Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.

3) документ фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, подтверждающий нахождение ценных бумаг в следующих секторах (категориях) официального списка фондовой биржи:
выпуск облигаций, зарегистрированный уполномоченным органом, – в категории "облигации" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная", либо в категории "облигации" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная";
выпуск акций, зарегистрированный уполномоченным органом, – в категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная", либо в категории "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная", либо в сектор "акции" площадки "Альтернативная";
либо документ фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, подтверждающий согласие на включение планируемых к выпуску ценных бумаг в соответствии с законодательством иностранного государства в следующие секторы (категории) официального списка фондовой биржи:
выпуск облигаций – в категорию "облигации" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
выпуск акций – в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная", либо в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная", либо в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
4) услугополучатель для получения разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, выпуск которых на дату представления документов на получение разрешения на размещение зарегистрирован, помимо документов, указанных в настоящем пункте, представляет сведения для получения разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг услугополучателя на территории иностранного государства согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
5) услугополучатель для получения разрешения на размещение производных эмиссионных ценных бумаг, базовым активом которых являются размещаемые эмиссионные ценные бумаги услугополучателя, на территории иностранного государства, в течение 45 (сорока пяти) календарных дней после даты принятия соответствующего решения помимо документов, указанных в настоящем пункте, представляет услугодателю выписку центрального депозитария с лицевого счета объявленных эмиссионных ценных бумаг в центральном депозитарии о наличии эмиссионных ценных бумаг, которые будут являться базовым активом размещаемых эмиссионных ценных бумаг, по состоянию на дату принятия решения о размещении производных ценных бумаг.
В случае одновременного выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан и (или) производных ценных бумаг, базовым активом которых являются данные ценные бумаги, на территории Международного финансового центра "Астана" требования настоящей главы применяются с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и банковским законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2) (электрондық құжат түрінде), 3), 4) және 5) тармақшаларында (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген құжаттар электрондық құжат нысанда жасалған, көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат беру туралы сұрау салуға қоса беріледі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) Заңның 22-1-бабының 4-тармағында көзделген шарттарды орындамаған;
2) осы көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген құжаттардың толық пакетін ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттардың осы көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша көрсетілетін қызмет берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызмет алушының шағымы оны тіркеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Документы, указанные в подпунктах 2) (в виде электронного документа), 3), 4) и 5) (в виде электронных копий документов в формате PDF) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги прикрепляются к запросу о выдаче разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг услугополучателя на территории иностранного государства, составленному в форме электронного документа.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется в случаях:
1) невыполнения условий, предусмотренных пунктом 4 статьи 22-1 Закона;
2) представления неполного пакета документов, установленных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
3) несоответствие представленных документов требованиям, установленным пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызмет берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызмет берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Қазақстан Республикасының
резидент-ұйымының
эмиссиялық бағалы қағаздарын
шет мемлекеттің аумағында
орналастыруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Шет мемлекеттің аумағындағы эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруға рұқсат беру туралы сұрау салу
Ескерту. Стандарт 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының атауы мен мекенжайы)

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения
на размещение эмиссионных
ценных бумаг организации-резидента
Республики Казахстан на территории
иностранного государства"
Форма
Запрос о выдаче разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг
на территории иностранного государства
Сноска. Стандарт дополнен приложением 1 постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-1-бабына сәйкес шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беруді сұрайды және мынадай ақпаратты ұсынады:
Толтыру үшін ақпарат
1.
Эмиссиялық бағалы қағаздың түрі
2.
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізімінің секторы (санаты)
3.
Эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару шарттарын орындау не уақтылы орындамау немесе орындамау туралы ақпарат
4.
Эмиссиялық бағалы қағаздардың делистингі жағдайлары туралы ақпарат
5.
Левередж шамасы
6.
Пруденциялық нормативтерді және Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында белгіленген сақтауға міндетті басқа нормалар мен лимиттерді сақтау не сақтамау туралы ақпарат
Ескертпе:
1.3-тармақта акцияларды қоспағанда айналыстағы эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша ақпарат көрсетіледі.
2.4-тармақта облигацияларды ұстаушылар келіскен жағдайда, акцияларды және облигациялардың ерікті делистингін қоспағанда, айналыстағы эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша ақпарат көрсетіледі.
3.5-тармақта банкті, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымды және ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда, осы рұқсатты алу үшін құжаттарды қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның қорытындылары бойынша ақпарат көрсетіледі.
Левередж шамасын шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, тиімді басқару орны (нақты басқару органдары) Қазақстан Республикасында орналасқан заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы меншігіндегі және (немесе) осы заңды тұлғаның (банкті, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымды және ұлттық басқарушы холдингін қоспағанда) міндеттемелері бойынша кепілгер, оның ішінде бірлескен кепілгер болатын көретілетін қызметті алушы көрсетеді.
4.6-тармақта рұқсатты алу үшін құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы есепті күнге және құжаттарды беру күніне дейін үш ай бұрынғы кезеңдегі ақпарат көрсетіледі (банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым көрсетеді).
Көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысы (қол қоюға уәкілетті адам) уәкілетті органға ұсынылған құжаттардағы ақпараттың дәйекті болуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Бірінші басшы (қол қоюға уәкілетті адам)
Электрондық цифрлық қолтаңбасы
"Қазақстан Республикасының
резидент-ұйымының
эмиссиялық бағалы қағаздарын
шет мемлекеттің аумағында
орналастыруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат алуға арналған мәліметтер
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

В соответствии со статьей 22-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг"
__________________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
просит выдать разрешение на размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства и представляет следующую информацию:
Информация для заполнения
1.
Вид эмиссионной ценной бумаги
2.
Сектор (категория) официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
3.
Информация об исполнении либо несвоевременном исполнении или неисполнении условий выпуска эмиссионных ценных бумаг
4.
Информация о случаях делистинга эмиссионных ценных бумаг
5.
Величина левереджа
6.
Информация о соблюдении либо несоблюдении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных банковским законодательством Республики Казахстан
Примечание:
1. В пункте 3 указывается информация по эмиссионным ценным бумагам, находящимся в обращении, за исключением акций.
2. В пункте 4 указывается информация по эмиссионным ценным бумагам, находящимся в обращении, за исключением акций и добровольного делистинга облигаций в случае согласия держателей облигаций.
3. В пункте 5 указывается информация по итогам последнего квартала, предшествующего представлению в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) документов для получения данного разрешения, за исключением банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций и национального управляющего холдинга.
Величина левереджа указывается услугополучателем, в собственности которой находится пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, созданного в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления (фактические органы управления) которого находится в Республике Казахстан, и (или) выступающей гарантом, в том числе совместным гарантом, по обязательствам данного юридического лица (за исключением банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций и национального управляющего холдинга).
4. В пункте 6 указывается информация на отчетную дату, предшествующую дате представления документов для получения разрешения и за период за три месяца до даты подачи документов (заполняется банком и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций).
Первый руководитель (лицо, уполномоченное на подписание) услугополучателя обеспечивает достоверность информации, содержащейся в представленных в уполномоченный орган документах, а также предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель (лицо, уполномоченное на подписание)
Электронная цифровая подпись
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения
на размещение эмиссионных
ценных бумаг организации-резидента
Республики Казахстан на территории
иностранного государства"
Сведения для получения разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг услугополучателя на территории иностранного государства
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Көрсетілетін қызметті алушының ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген атауы.
2. Тіркеу нөмірі мен күнін көрсете отырып көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарының шығарылымын тіркеген шет мемлекет органының атауы.
3. Қағидаларына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарының орналастырылуы жүргізілетін қор биржасының атауы.
4. Көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарының орналастырылуы жүргізілетін ережелер мен қағидалардың атауы.
5. Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ІSІN коды).
6. Эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының валютасы және нысаны.
7. Көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының жалпы көлемі, номиналды құны.
8. Көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыру құнын айқындау шарттары, айналысқа жіберу және орналастыру мерзімі.
9. Төлем агенті туралы ақпарат.
10. Көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарын өтеу тәртібі, оларды болжамды өтеу мерзімі.
11. Көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздары шығарылымының талаптары туралы ақпаратты алуға арналған дереккөздер, байланыс деректемелері.
Көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысы (қол қоюға уәкілетті адам) уәкілетті органға ұсынылған құжаттардағы ақпараттың дәйекті болуын қамтамасыз етеді.
Бірінші басшы (қол қоюға уәкілетті адам)
Электрондық цифрлық қолтаңбасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
47-қосымша
"Шет мемлекеттің аумағындағы Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. 47-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шет мемлекеттің аумағындағы Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.

1. Наименование услугополучателя с указанием организационно-правовой формы.
2. Наименование органа иностранного государства, который зарегистрировал выпуск эмиссионных ценных бумаг услугополучателя, с указанием номера и даты регистрации.
3. Наименование фондовой биржи, в соответствии с правилами которой будет проводиться размещение эмиссионных ценных бумаг услугополучателя.
4. Наименование положений и правил, в соответствии с которыми будет проводиться размещение эмиссионных ценных бумаг услугополучателя.
5. Международный идентификационный номер (код ISIN).
6. Валюта и форма выпуска эмиссионных ценных бумаг.
7. Общий объем выпуска, номинальная стоимость эмиссионных ценных бумаг услугополучателя.
8. Сроки обращения и размещения, условия определения цены размещения на территории иностранного государства эмиссионных ценных бумаг услугополучателя.
9. Информация о платежном агенте.
10. Порядок погашения эмиссионных ценных бумаг услугополучателя, предполагаемый срок их погашения.
11. Источники, контактные реквизиты для получения информации об условиях выпуска эмиссионных ценных бумаг услугополучателя.
Первый руководитель (лицо, уполномоченное на подписание) услугополучателя обеспечивает достоверность информации, содержащейся в представленных в уполномоченный орган документах.
Первый руководитель (лицо, уполномоченное на подписание)
Электронная цифровая подпись
Приложение 47
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг
организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства"
Сноска. Приложение 47 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).

9. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісіммен бірге осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруға рұқсат беру туралы сұрау салу;
2) мынадай ақпаратты көрсете отырып шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару туралы көрсетілетін қызметті алушы органы шешімінің көшірмесі:
көрсетілетін қызметті алушының толық атауы;
эмиссиялық бағалы қағаздарының шығарылуы жүргізілетін ережелер мен қағидалардың атаулары көрсетіле отырып, заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарын шығару жүзеге асырылатын мемлекеттің атауы;
шығарылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың түрі, кепілгерді көрсетумен қамтамасыз етудің немесе кепілдіктің болуы және түрі, номиналдық құны немесе орналастыру бағасы (қолданылатын болса) және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ІSІN коды) (бар болса);
шығарылымның болжамды көлемі және валютасы;
осы эмиссиялық бағалы қағазбен берілетін құқықтар;
осы эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны есептеу және төлеу тәртібі, төлеу мерзімділігі, сондай-ақ эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының маңызды талаптарына қатысты мәліметтер;
базалық активі осы көрсетілетін қызметті алушының акциялары болып табылатын акцияларды немесе туынды бағалы қағаздарды осы акциялардың жалпы санының кемінде жиырма пайызын Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығы арқылы сатып алуға ұсыныс беру;
борыштық бағалы қағаздар шығарылымының талаптарында қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) төлемге қабілетсіз банкті реттеу шараларын қолданған жағдайда, борыштық бағалы қағаздар мәжбүрлеп қайта құрылымдалуы мүмкін екені туралы ережелер қамтылады (шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығаруды және (немесе) орналастыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент банкі көрсетеді не егер шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығару талаптарында Қазақстан Республикасының резидент банкінің кепілдігін беру көзделген болса);
борыштық бағалы қағаздар шығарылымының талаптарында төлемге қабілетсіз банкке реттеу шаралары қолданылған жағдайда, борыштық бағалы қағаздарды ұстаушылардың өздерінің алдындағы міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындауды талап етуге құқығы жоқ екені туралы ережелер қамтылады (шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығаруды және (немесе) орналастыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент банкі көрсетеді не егер шет мемлекеттің аумағында борыштық бағалы қағаздарды шығару талаптарында Қазақстан Республикасының резидент банкінің кепілдігін беру көзделген болса);

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги:
1) запрос о выдаче разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, в форме электронного документа согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) копия решения органа услугополучателя о выпуске эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства с указанием следующей информации:
полное наименование услугополучателя;
наименование государства, в соответствии с законодательством которого будет осуществлен выпуск эмиссионных ценных бумаг услугополучателя, с указанием наименования положений и правил, в соответствии с которыми будет проводиться выпуск эмиссионных ценных бумаг;
вид выпускаемых эмиссионных ценных бумаг, наличие и вид обеспечения или гарантии с указанием гаранта, номинальная стоимость или цена размещения (если применимо) и международный идентификационный номер (код ISIN) (при наличии);
предполагаемый объем и валюта выпуска;
права, предоставляемые данной эмиссионной ценной бумагой;
порядок начисления и выплаты вознаграждения по данным эмиссионным ценным бумагам, периодичность выплаты, а также сведения, относящиеся к существенным условиям выпуска эмиссионных ценных бумаг, предусмотренным в проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг;
предоставление предложения к приобретению акций или производных ценных бумаг, базовым активом которых являются акции услугополучателя, не менее двадцати процентов от общего количества данных акций через организованный рынок ценных бумаг Республики Казахстан;
условия выпуска долговых ценных бумаг содержат положения о том, что долговые ценные бумаги могут быть принудительно реструктуризированы в случае применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) мер по урегулированию неплатежеспособного банка (указывается банком-резидентом Республики Казахстан, осуществляющим выпуск и (или) размещение долговых ценных бумаг на территории иностранного государства, либо если условиями выпуска долговых ценных бумаг на территории иностранного государства предусмотрено предоставление гарантии банка-резидента Республики Казахстан);
условия выпуска долговых ценных бумаг содержат положения о том, что держатели долговых ценных бумаг не имеют права требовать досрочного выполнения обязательств перед ними в случае применения к неплатежеспособному банку мер по его урегулированию (указывается банком-резидентом Республики Казахстан, осуществляющим выпуск и (или) размещение долговых ценных бумаг на территории иностранного государства, либо если условиями выпуска долговых ценных бумаг на территории иностранного государства предусмотрено предоставление гарантии банка- резидента Республики Казахстан);

3) қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тізімінің мынадай секторларында (санаттарында) болуын растайтын құжаты:
уәкілетті орган тіркеген облигациялар шығарылымы - "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "облигациялар" санатында не "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "облигациялар" санатында;
уәкілетті орган тіркеген акциялар шығарылымы - "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына не "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "стандарт" санатына не "Баламалы" алаңының "акциялар" секторында;
не қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шығару жоспарланып отырған бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің мынадай секторларына (санаттарына):
облигациялар шығарылымын - қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының "облигациялар" санатына;
акциялар шығарылымын - қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына не "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "стандарт" санатына не "Баламалы" алаңының "акциялар" секторына енгізуге келісімін растайтын құжаты.
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында Қазақстан Республикасының резидент ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын және (немесе) базалық активі осы бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздарды бірмезгілде шығарған және (немесе) орналастырған жағдайда осы тараудың талаптары Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2) (электрондық құжат түрінде) және 3) тармақшаларындағы (PDF форматындағы құжаттың электрондық көшірмелері түрінде) көрсетілген құжаттар электрондық құжат нысанда жасалған, көрсетілетін қызметті алушының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға рұқсат беру туралы сұрау салуға қоса беріледі.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

3) документ фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, подтверждающий нахождение ценных бумаг в следующих секторах (категориях) официального списка фондовой биржи:
выпуск облигаций, зарегистрированный уполномоченным органом – в категории "облигации" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная", либо в категории "облигации" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная";
выпуск акций, зарегистрированный уполномоченным органом, – в категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная", либо в категории "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная", либо в сектор "акции" площадки "Альтернативная";
либо документ фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, подтверждающий согласие на включение планируемых к выпуску ценных бумаг в соответствии с законодательством иностранного государства в следующие секторы (категории) официального списка фондовой биржи:
выпуск облигаций – в категорию "облигации" сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
выпуск акций – в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная", либо в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная", либо в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан.
В случае одновременного выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан и (или) производных ценных бумаг, базовым активом которых являются данные ценные бумаги, на территории Международного финансового центра "Астана" требования настоящей главы применяются с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и банковским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Документы, указанные в подпунктах 2) (в виде электронного документа) и 3) (в виде электронных копий документов в формате PDF) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги прикрепляются к запросу о выдаче разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг услугополучателя на территории иностранного государства, составленному в форме электронного документа.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

Ескерту. 48-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат және кредиттік тарихтардың деректер базасын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға кредиттік бюроның сәйкестігі туралы актіні беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін жіберу "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері: 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде;
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат және кредиттік тарихтардың деректер базасын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға кредиттік бюроның сәйкестігі туралы (бұдан әрі - рұқсат) рұқсатты қоса берумен актіні беру туралы хат не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Сноска. Приложение 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на право осуществления деятельности кредитного бюро и акта о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещений"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача разрешения на право осуществления деятельности кредитного бюро и акта о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещений" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги: в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней.
Услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Результат оказания государственной услуги - письмо о выдаче разрешения на право осуществления деятельности кредитного бюро и акта о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещений (далее - разрешение) с приложением разрешения, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8. Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған көрсетілетін қызметті берушінің атына кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат және кредиттік тарихтардың деректер базасын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға кредиттік бюроның сәйкестігі туралы рұқсат алу үшін өтініш:
2) мыналарды қамтитын көрсетілетін қызмет алушының қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспар:
көрсетілетін қызмет алушы қызметінің сипаттамасы;
кредиттік тарихтарды қалыптастыру бойынша ақпараттық процестерді ұйымдастырудың тәртібі мен мерзімдері;
баға саясаты және кредиттік есептерге тарифтерді есептеу тәртібі;
кірістер мен шығыстар туралы таяудағы 3 (үш) жылға арналған болжам;
көрсетілетін қызмет алушының қызметін дамытудың перспективалық жоспарлары;
3) белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуден өткен құрылтайшы құжаттардың көшірмелері.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде ұсынылады.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
График работы услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги:
1) заявление о выдаче разрешения на право осуществления деятельности кредитного бюро и акта о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещениям, удостоверенное ЭЦП уполномоченного лица услугополучателя, по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги;
2) бизнес-план по осуществлению деятельности услугополучателя, включающий:
описание деятельности услугополучателя;
порядок и сроки организации информационных процессов по формированию кредитных историй;
ценовую политику и порядок расчета тарифов на кредитные отчеты;
прогноз на ближайшие 3 (три) года о доходах и расходах;
перспективные планы развития деятельности услугополучателя;
3) копии учредительных документов, прошедших государственную регистрацию в установленном порядке.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Документы, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, представляются в виде электронных копий документов в формате PDF.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Мыналар мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болады:
1) субъектілердің аталған санаты үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес тыйым салынған қызметтің белгілі бір түрін жүзеге асыру;
2) келесі ұйымдастыру, техникалық шаралары мен технологиялық талаптарды сақтамау:
ақпараттық жүйелерді, кредиттік тарихтардың деректер базасын және басқа құжаттарды қауіпсіз орналастыру және пайдалану үшін техникалық және басқа үй-жайлардың болуы;
кредиттік тарихтардың деректер базасын және аталған ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын орналастыру үшін ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және пайдалану кезінде сертификатталған жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
ақпаратты жеткізушілер мен кредиттік есепті алушылармен жасасатын шарттарда кредиттік тарихтардың деректер базасын және аталған ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын жасау үшін қолданылатын ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және пайдалану кезінде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді қорғау бойынша ұйымдастыру, техникалық шаралары мен технологиялық талаптарды бірлесіп іске асыру міндеттілігі туралы талаптардың болуы;
кредиттік тарихтың субъектісі ақпаратының резервтік көшірмелерін сақтау үшін қаладан тыс орналасқан кредиттік бюроның резервтік серверінің болуы;
3) көрсетілетін қызмет алушыға қатысты оған осы қызмет түрімен айланысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешімі.
3-тарау. Көрсетілетін қызмет алушының және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) осуществление определенного вида деятельности, запрещенного в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) несоблюдение следующих организационных, технических мер и технологических требований:
наличие технических и иных помещений для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем, базы данных кредитных историй и иных документов;
при формировании и использовании информационных систем для размещения базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем применение сертифицированных оборудования и программного обеспечения;
наличие в договорах, заключаемых с поставщиками информации и получателями кредитных отчетов, условий об обязательности совместной реализации организационных, технических мер и технологических требований по защите программного обеспечения, применяемых при формировании и эксплуатации информационных систем, используемых для создания базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем;
наличие резервного сервера, находящегося вне города расположения кредитного бюро, для хранения резервных копий информации субъекта кредитной истории;
3) наличие в отношении услугополучателя вступившего в законную силу решения суда, запрещающего ему занятие данным видом деятельности.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Кредиттік бюро қызметін
жүзеге асыру құқығына рұқсат
және кредиттік тарихтардың
деректер базасын,
пайдаланылатын ақпараттық
жүйелерді қорғау
және олардың сақталуын
қамтамасыз ету жөніндегі
кредиттік бюроға және
үй-жайларға қойылатын
талаптарға кредиттік бюроның
сәйкестігі туралы актіні
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
Кімге _________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы) кімнен ________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының толық атауы) Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат және кредиттік тарихтардың деректер базасын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға кредиттік бюроның сәйкестігі туралы актіні беру туралы өтініш

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
"Выдача разрешения на право
осуществления деятельности
кредитного бюро и акта о соответствии
кредитного бюро требованиям,
предъявляемым к кредитному бюро
по защите и обеспечению сохранности
базы данных кредитных историй,
используемых информационных
систем и помещений"
Форма
В _____________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от _____________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)             Заявление о выдаче разрешения на право осуществления деятельности
кредитного бюро и акта о соответствии кредитного бюро требованиям,
предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности
базы данных кредитных историй, используемых информационных систем
и помещениям

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру құқығына рұқсат және кредиттік тарихтардың деректер базасын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға кредиттік бюроның сәйкестігі туралы актіні беруіңізді сұраймын.
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
1. Көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері (нақты мекенжайы):
____________________________________________________________________.
(индексі, облысы, қаласы, ауданы, көшесі, үйінің нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі,
телефоны, факсы)
2. Көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысы және бас бухгалтері
туралы мәліметтер: __________________________________________________
____________________________________________________________________.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), туылған күні және жылы,
байланыс телефондарының нөмірлері)
3. Көрсетілетін қызметті алушының акционерлері (құрылтайшылары, қатысушылары) туралы мәліметтер:
жеке тұлғалар үшін - тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), туылған күні және жылы:
________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
заңды тұлғалар үшін - толық атауы, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
мәліметтер, жарғылық капиталының мөлшері: ____________________
_________________________________________________________________.
4. Төлем тапсырмалары, кассалық кіріс ордерлері - толық төлегенін растайтын құжаттардың
деректемелері көрсетілген жарғылық капиталдың мөлшері
(акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғаларды қоспағанда):
______________________________________________
____________________________________________________________________.
5. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі
мен күні (акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалар
үшін):___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар мен
парақтар саны:_____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігін толығымен растайды.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініш беруге уәкілеттік берген тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы __________________
____________________________________________________________________
__________________
(қолы)
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің пайдаланылуына келісім беремін.
20__ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
49-қосымша
"Банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың жарғылық
капиталына елеулі қатысуына рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
50-қосымша
"Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты

Сноска. Заявление в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать разрешение на право осуществления деятельности кредитного бюро
и акт о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по
защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых
информационных систем и помещениям.
Сведения об услугополучателе:
1. Место нахождения услугополучателя (фактический адрес): _________________
____________________________________________________________________________.
(индекс, область, город, район, улица, номер дома,
бизнес-идентификационный номер, телефон, факс)
2. Сведения о первом руководителе и главном бухгалтере услугополучателя:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и год рождения,
номера контактных телефонов)
3. Сведения об акционерах (учредителях, участниках) услугополучателя:
для физических лиц - фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и год
рождения:___________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________;
для юридических лиц - полное наименование, сведения о государственной
регистрации (перерегистрации), размер уставного капитала:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________.
4. Размер уставного капитала с указанием реквизитов документов, подтверждающих
полную оплату - платежные поручения, приходные кассовые ордера (за исключением
юридических лиц в организационно-правовой форме акционерного общества):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________.
5. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных
акций (для юридических лиц в организационно правовой форме акционерного
общества):____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
6. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому
из них: _______________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Услугополучатель полностью подтверждает достоверность прилагаемых к
заявлению документов (информации).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, уполномоченного
услугополучателем на подачу заявления ________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________
(подпись)
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" _____________ 20__ года
Приложение 49
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 49 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 50
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка"

7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкті ерiктi түрде таратуға рұқсат алуға қолдаухат;
2) таратудың себептерін міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының банкті ерікті тарату туралы шешімі;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін аударым жасау туралы шарттың көшірмесі және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке беретін жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісі;
4) акционерлердің жалпы жиналысында бекітілген өзінің қызметін (таратудың негізгі іс-шаралар жоспары) тоқтату мерзімі мен дайындық кезеңдері көрсетілген іс-шаралар тізбесі;
5) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін банк қаражатының жеткіліктілігін куәландыратын, соңғы есеп беру күніне жасалған баланстық есеп;
6) банктерді аудиттен өткізу құқығын беретін тәуелсіз аудиторлық ұйым куәландырған банк активтерінің құнын бағалау жөніндегі есеп;
7) тарату комиссиясына мүшелікке кандидаттардың, оның ішінде банктердің филиалдарында және (немесе) өкілдіктерінде нысан бойынша, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес құрылатын бөлімшелердің тізімі және басқа да қажетті мәліметтер.
Порталда:

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) ходатайство на получение разрешения на добровольную ликвидацию банка по форме, в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) решение общего собрания акционеров о добровольной ликвидации банка с обязательным указанием причин ликвидации;
3) копия договора о переводе депозитов физических лиц и актаприема-передачи депозитов физических лиц другому банку, являющемуся участником системы обязательного гарантирования депозитов;
4) перечень мероприятий с указанием сроков и этапов подготовки банка к прекращению своей деятельности (план основных мероприятий ликвидации), утвержденный общим собранием акционеров;
5) балансовый отчет, составленный на последнюю отчетную дату, свидетельствующий о достаточности средств банка для осуществления расчетов по его обязательствам;
6) отчет об оценке стоимости активов банка, подтвержденный независимой аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков;
7) список кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах и (или) представительствах банка, по форме, в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту государственной услуги, и другие необходимые сведения.
На портал:

12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресмиинтернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Банкті ерікті түрде таратуға
рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
_____ жылғы "____" __________
№_________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасына
Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беруге
қолдаухат
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
банк акционерлерінің жалпы жиналысының ________ жылғы "_____"_________________
№_______шешіміне сәйкес________________________________________________________,
(өткен орны)
банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беруді өтінеді.
Көрсетілетін қызметті алушы өзінің барлық кредиторларының талаптарын толық
көлемде қанағаттандыруға міндеттенеді.
Көрсетілетін қызметті алушы қолдаухатқа қоса берілген құжаттар мен ақпараттардың
дәйектілігіне, сондай-ақ уәкілетті органға қолдаухатты қарауға байланысты сұрау салған
қосымша ақпараттар мен құжаттарды дер кезінде беруге толық жауап береді.
Қоса беріліп отырған құжаттар (жіберіліп отырған құжаттардың аттары көрсетілген
тізбесін, әрбіреуі бойынша данасының және парақтарының санын көрсету):______________
________________________________________________________________________________
Ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің
пайдаланылуына келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушының акционерлері атынан уәкілетті тұлға
____________________________
(қолы)
Мөр (ол болған кезде) орны
"Банкті ерікті түрде таратуға
рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Мәліметтердің электрондық нысаны
Филиалдарда және (немесе) өкілдіктерде құрылатын тарату
комиссиясына, оның ішінде оның бөлімшелеріне мүшелікке
үміткерлердің тізімі
р/с №
Үміткердің аты-жөні, әкесінің аты (ол болған кезде)
Үміткердің жұмыс орны
Үміткердің лауазымы
Үміткердің туылған күні
Білімі туралы деректер (оқу орнының атауы, біліктілігі, оқыған кезеңі)
Жұмыс тәжірибесі
Нақты тұратын мекенжайы
Үміткердің байланыс телефоны
Үміткердің
ЖСН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
51-қосымша
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынқайта ұйымдастыруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения
на добровольную ликвидацию банка"
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"____"___________года
№_________
Председателю
Национального Банка
Республики Казахстан
Ходатайство
на получение разрешения на добровольную ликвидацию банка
________________________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров банка № ____ от "____"
_____________ года,______________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную ликвидацию банка.
Услугополучатель обязуется удовлетворить требования всех своих кредиторов в
полном объеме.
Услугополучатель полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству
документов и информации, а также своевременное представление услугодателю
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):_____________
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Уполномоченное лицо от акционеров услугополучателя
_________________________
(подпись)
Место печати
(при наличии)
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешения
на добровольную ликвидацию банка"
Электронная форма сведений
Cписок кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее
подразделений, создаваемых в филиалах и (или) представительствах
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
Место работы кандидата
Должность кандидата
Дата рождения кандидата
Данные об образовании
(наименование учебного
заведения, квалификация,
период обучения)
Опыт работы
Фактический адрес проживания
Контактный телефон кандидата
ИИН кандидата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 51
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда"

Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
52-қосымша
"Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде таратуға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
53-қосымша
"Уәкілетті ұйымдарға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 07.02.2019 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Уәкілетті ұйымдарға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
лицензияны және оған қосымшаны берген кезде – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
қолданыстағы лицензияға қосымша берген кезде – 10 (он) жұмыс күні ішінде;
лицензияны және (немесе) оған қосымшаны қайта ресімдеген кезде – 10 (он) жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын (лицензияға қосымшаның телнұсқасын) бергенде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді;

Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 39 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 52
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на добровольную ликвидацию добровольного накопительного пенсионного фонда"
Сноска. Стандарт утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 38 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 53
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченным организациям"
Сноска. Стандарт в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 07.02.2019 № 26 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченным организациям" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
при выдаче лицензии и приложения к ней – в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
при выдаче приложения к действительной лицензии – в течение 10 (десяти) рабочих дней;
при переоформлении лицензии и (или) приложения к ней – в течение 10 (десяти) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии (дубликата приложения к лицензии) – в течение 2 (двух) рабочих дней.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензияны және оған қосымшаны, қолданыстағы лицензияға қосымшаны беру, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу, лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқаларын беру не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12 және 13-тармақтарында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың дәлелді жауабы.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Порталда көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленеді:
1) аталған қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 40 (қырық) айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензияны беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 (бір жүз) пайызын құрайды.
Қолданыстағы лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын) беру және қолданыстағы лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеу кезінде лицензиялық алым алынбайды.
Лицензиялық алымды төлеуді екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, оның ішінде "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырады.
8. Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
лицензияны және оған қосымшаны алу үшін:

5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – выдача лицензии и приложения к ней, приложения к действительной лицензии, переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии, выдача дубликатов лицензии и (или) приложения к лицензии, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктами 12 и 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе. При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 (сорок) месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 100 (сто) процентов от ставки при выдаче лицензии.
При выдаче приложений к действительной лицензии (дубликатов приложений к лицензии) и переоформлении приложений к действительной лицензии лицензионный сбор не взимается.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, и в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
8. График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
График работы услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги:
для получения лицензии и приложения к ней:

1) өтініш берушінің осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттар;
2) жарғының нотариат куәландырған көшірмесі;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгендігін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) шетел валютасындағы шотының бар екендігі туралы банктің анықтамасы.
10. Қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы немесе оның филиалы көрсетілетін қызметті берушіге айырбастау пунктінің орналасқан жері бойынша осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағында көзделген біліктілік талаптарына көрсетілетін қызметті алушының сәйкес келуін растайтын құжаттарды ұсынады.
11. Көрсетілетін қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкестігін растау ретінде портал арқылы мынадай құжаттар жібереді:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және оған қосымшаларды алуға өтініш (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген жағдайда), осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайда);
2) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9801 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 6-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталға жарна ретіндегі ақшаның есептелуін растайтын екінші деңгейдегі банктің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш білдірген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме) не қосымша айырбастау пунктін есепке алғанда уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептілік (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайда);

1) документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренные пунктом 11 настоящего стандарта государственной услуг;
2) нотариально засвидетельствованная копия устава;
3) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) справку банка о наличии счета в иностранной валюте.
10. Для получения приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта услугополучатель или его филиал представляет услугодателю по месту нахождения обменного пункта документы, подтверждающие соответствие услугополучателя квалификационным требованиям, предусмотренные в пункте 11 настоящего стандарта государственной услуги.
11. В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям услугополучатель направляет через портал следующие документы:
1) заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложения к ней по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги (в случае, предусмотренном в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги), заявление на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги (в случае, предусмотренном в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги);
2) документ банка второго уровня (в том числе, выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 6 Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9801, (далее – Правила), выданный не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо финансовая отчетность по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 5 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта (в случае, предусмотренном в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги);

3) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткендігін растайтын құжаттың көшірмесі не Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс істейтін кассир ретінде кемінде алты ай еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (нотариат куәландырған).
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктін оның үй-жайына және техникалық жабдықталуына қойылатын талаптарға сәйкес келуін тексеруді көрсетілетін қызметті беруші қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін көзделген мерзім ішінде жүргізеді.
Бұрын қағаз нысанында берілген лицензияның телнұсқасын алу үшін көрсетілген қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу ұсынылады.
Лицензияға қосымшаның телнұсқасын алу үшін өтініш еркін нысанда беріледі.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болып табылатын өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын құжаттардың көшірмелері.
Лицензияның қосымшасын қайта ресімдеу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтініш;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге негіз болып табылатын өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын құжаттардың көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушы қағаз жеткізгіште берілген лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны электрондық форматқа аудару үшін көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында сұрау салуды ұсынады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, лицензиялық алым сомасының төленгені ("электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайда) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.

3) копия документа, подтверждающего прохождение кассиром подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо копия (нотариально засвидетельствованная) документа, предусмотренного трудовым законодательством Республики Казахстан и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее шести месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой.
Осмотр обменного пункта уполномоченной организации на соответствие требованиям, предъявляемым к его помещению и технической оснащенности, проводится услугодателем в течение срока, предусмотренного для выдачи лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.
Для получения дубликата лицензии, ранее выданной в бумажной форме, представляется запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя.
Для получения дубликата приложения к лицензии представляется заявление в произвольной форме.
Для переоформления лицензии:
1) заявление на переоформление лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
Для переоформления приложения к лицензии:
1) заявление на переоформление лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления приложения к лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
Для перевода лицензии и (или) приложения к лицензии, выданной на бумажном носителе в электронный формат, услугополучатель представляет запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, об оплате суммы лицензионного сбора (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства") услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

12. Мыналар:
1) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес көзделген құжаттарды не мәліметтерді ұсынбау;
2) көрсетілетін қызметті алушының Заңға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де негіздер;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында заңды тұлғалардың осы санаты үшін тыйым салынған қызмет түрімен айналысуы;
5) лицензиялық алымның енгізілмеуі;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
7) сот орындаушысының ұсынысы негізінде сот көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы;
8) лицензия алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің белгіленуі мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-тармағында көзделген мерзімдерде жүзеге асырылады.
13. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 11-тармағының бесінші және (немесе) алтыншы бөліктерінде көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
14. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану жазбаша түрде:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының не оның орнындағы адамның атына: 050040, Алматы қаласы, "Көктем-3" шағын ауданы, 21-үй мекенжайы бойынша;
көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына ("Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі) жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, жіберілген нөмірі мен күні көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

12. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) непредставление документов либо сведений, предусмотренных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон);
2) несоответствие услугополучателя требованиям, установленным в соответствии с Законом;
3) иные основания, предусмотренные законами Республики Казахстан;
4) занятие видом деятельности, запрещенным законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
5) не внесен лицензионный сбор;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
7) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
8) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Отказ в оказании государственной услуги осуществляется в сроки, предусмотренные пунктом 4 настоящего стандарта государственной услуги.
13. Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в частях пятой и (или) шестой пункта 11 настоящего стандарта государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
14. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде:
на имя руководителя услугодателя либо лица, его замещающего, по адресу: 050040, город Алматы, микрорайон "Коктем-3", дом 21;
на имя руководителя услугодателя по адресам, указанным на официальном интернет-ресурсе услугодателя, (раздел "Государственные услуги").
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеген (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) кезде жаңартылып отырады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымданады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
15. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
16. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
17. Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде, порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға рұқсат берілген.
18. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Уәкілетті ұйымдарға қолма-
қол шетел валютасымен
Айырбастау операцияларын
ұйымдастыру бойынша
қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және оған қосымшаны алуға өтініш
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
(кімнен) _______________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, БСН, орналасқан жері)
Айырбастау пунктін мына мекенжай бойынша:
_______________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көшесінің атауы, үйінің (ғимаратының) (стационарлық үй-жайының) нөмірі, сондай-ақ қабаты, секторы, блогы және басқалары (бар болса) ашу үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және лицензияға қосымшаны беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер:

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
15. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
16. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
17. Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
18. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по организации обменных операций
с наличной иностранной валютой
уполномоченным организациям"
Форма
Заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложения к ней
В Национальный Банк Республики Казахстан
От ____________________________________________________________
(наименование юридического лица, БИН, место нахождения)
Прошу выдать лицензию на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии для открытия обменного пункта, расположенного по адресу:
_____________________________________
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы,
номер дома (здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор,
блок и прочее (при наличии)
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына қатысушылардың қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
ЖСН (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
БСН (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындау үшін техникалық құралдардың сипаттамалары:
Үлгісі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкнотты ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясы және басқа)
Банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Бақылау-касса аппаратының (компьютерлік жүйенің) техникалық сипаттамалары:
Үлгісі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын күнделікті түзетілмейтін тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын күнделікті түзетілмейтін тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары:
Жүйенің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Күнтізбелік отыз күн ішінде ақпараттың жазылуын және сақталуын қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілетін құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта ___________________________________________
Телефондар___________________________________________________
Факс _______________________________________________________
Теңгемен банктік шот________________________________________
(шоттың нөмірі, уәкілетті банктің атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылады;
өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен айналысуға сотта тыйым салынбаған;
барлық қоса берілетін құжаттар (мәліметтер) жарамды болып табылады (сәйкес келеді).
Өтініш берушінің уәкілетті адамы:
__________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
"Уәкілетті ұйымдарға қолма-
қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру бойынша
қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне)
____________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол бар болса)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш
Лицензиат: _____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, БСН-і)
Лицензиаттың филиалы *:
____________________________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, БСН-і)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген
лицензияның нөмірі мен күні:_____________________
Мына мекенжай **:______________________________________________ бойынша орналасқан айырбастау пунктіне қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген қолданыстағы лицензияға қосымша беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестік туралы мәліметтер:

1. Доля участия участников в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
ИИН (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
БИН (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма).
2. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики контрольно-кассового аппарата (компьютерной системы):
Модель (Наименование)
Заводской номер
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения:
Наименование системы
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение тридцати календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ___________________________________________
Телефоны___________________________________________________
Факс _______________________________________________________
Банковский счет в тенге________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой
информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
все прилагаемые документы (сведения) являются действительными (соответствуют) действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________             __________________________________________________
(должность)                   (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по организации обменных
операций с наличной
иностранной валютой
уполномоченным организациям"
Форма
__________________________________
(В Национальный Банк
Республики Казахстан)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта
Лицензиат: _____________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место
государственной регистрации, БИН)
Филиал лицензиата*:
___________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, БИН)
Номер и дата лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой: ________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой на обменный пункт, расположенный по адресу**:________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:
1) Жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
ЖСН (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындау үшін техникалық құралдардың сипаттамалары:
Үлгісі (Атауы)
Зауыт-тық нөмірі
Банкнотты ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясы және басқа)
Банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Бақылау-касса аппаратының (компьютерлік жүйенің) техникалық сипаттамалары:
Үлгісі (Атауы)
Зауыт-тық нөмірі
Айырбастау операцияларын күнделікті түзетілмейтін тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпаратың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияла-рын күнделікті түзетілмейтін тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпаратың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары:
Жүйенің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Күнтізбелік отыз күн ішінде ақпараттың жазылуын және сақталуын қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілетін құжаттар:
1.
2.
Өтініш берушінің уәкілетті адамы:
__________ _____________________________________
(лауазымы) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
* - лицензиаттың орналасқан жеріндегі өңірден тыс жерде қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде көрсетіледі
** - айырбастау пунктінің үй-жайы орналасатын мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда, іскерлік және сауда орталықтарында) орналасқан жағдайда айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы)
"Уәкілетті ұйымдарға қолма-
қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру бойынша
қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
____________________________
(Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіне)
____________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол бар болса)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтініш
Лицензиат:
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, БСН-і)
Лицензиаттың филиалы*:
___________________________________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, БСН-і)
Мына мекенжай **:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
бойынша орналасқан айырбастау пунктіне ____ жылғы ____ № _______ лицензияны және (немесе) ____ жылғы ____ № _______ лицензияға ____ жылғы ____ № _______
қосымшаны қайта ресімдеуді сұраймын
Ресімдеу үшін негіздеме:
____________________________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар:
1.
2.
Өтініш берушінің уәкілетті адамы:
____________ _____________________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
* лицензиаттың орналасқан жеріндегі өңірден тыс орналасқан айырбастау пунктіне берілген лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу туралы өтінішті беру кезінде көрсетіледі
** айырбастау пунктінің үй-жайы орналасатын мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда, іскерлік және сауда орталықтарында) орналасқан жағдайда айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
54-қосымша
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшысының (алушысының) зейнетақы жинақтарының (инвестициялық кірістерін ескере отырып) жай-күйі туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту.54-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2018 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
ИИН (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
место нахождения;
БИН (для резидентов);
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики контрольно-кассового аппарата (компьютерной системы):
Модель (Наименование)
Заводской номер
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения:
Наименование системы
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение тридцати календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________             _____________________________________
(должность)             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* - указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** - адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе железнодорожных вокзалах, аэропортах, деловых и торговых центрах), данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
осуществление деятельности
по организации обменных операций
с наличной иностранной валютой
уполномоченным организациям"
________________________________
(В Национальный Банк
Республики Казахстан)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на переоформление лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой
Лицензиат:
__________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации, БИН)
Филиал лицензиата*:
___________________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, БИН)
Прошу переоформить лицензию № _______ от _______ года и (или) приложение № _______ от _______ года к лицензии № ________ от ________ года на обменный пункт, расположенный по адресу**:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Основание для переоформления:
____________________________________________________________________
Прилагаемые документы:
1.
2.
Уполномоченное лицо заявителя:
____________       ________________________________________       _____________
(должность)                   (фамилия, имя, отчество                   (при его наличии)
* указывается при подаче заявления о переоформлении приложения к лицензии на обменный пункт, расположенный вне региона места нахождения лицензиата
** адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе железнодорожных вокзалах, аэропортах, деловых и торговых центрах), данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
Приложение 54
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт государственной услуги "Выдача информации о состоянии пенсионных накоплений (с учетом инвестиционного дохода) вкладчика (получателя) единого накопительного пенсионного фонда"
Сноска. Стандарт в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.11.2018 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салымшысының (алушысының) зейнетақы жинақтарының (инвестициялық кірістерін ескере отырып) жай-күйі туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
2) құжаттар топтамасын берген сәттен бастап, сондай-ақ портал арқылы өтініш берген кезде рұқсат етілген ең ұзақ күту уақыты – 4 (төрт) сағат.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жеке өтініш жасаған кезде – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған және қағаз жеткізгішке басып шығарылған, электрондық құжат нысанында ресімделген салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіден алу;
2) портал арқылы өтініш жасаған кезде – салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіден көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберілген электрондық құжат нысанында алу.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
7. Мемлекеттік қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінікі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, түскі үзіліссіз дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін;
2) порталдікі – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача информации о состоянии пенсионных накоплений (с учетом инвестиционного дохода) вкладчика (получателя) единого накопительного пенсионного фонда" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" (далее – услугодатель) физическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через:
1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут;
2) максимально допустимое время ожидания с момента подачи пакета документов, а также при обращении через портал – 4 (четыре) часа.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная) и (или) бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги:
1) при личном обращении услугополучателя к услугодателю – получение у услугодателя информации о состоянии пенсионных накоплений вкладчика (получателя), оформленной в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя и распечатанного на бумажном носителе;
2) при обращении через портал – получение информации о состоянии пенсионных накоплений вкладчика (получателя) у услугодателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя и направленного в "личный кабинет" услугополучателя.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов без перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:

1) көрсетілетін қызметті алушы жеке өтініш жасаған кезде – жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқасы);
2) көрсетілетін қызметті алушының сенім білдірілген адамы өтініш жасаған кезде:
сенім білдірілген адамның жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқасы);
нотариат растаған сенімхат (түпнұсқасы немесе оның нотариат куәландырған көшірмесі);
3) көрсетілетін қызметті алушының 18 жасқа дейінгі жастағы кәмелетке толмаған немесе сот әрекетке қабілетсіз деп таныған немесе сот әрекетке қабілетін шектеген кәмелеттік жастағы заңды өкілі өтініш жасаған кезде:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқасы);
көрсетілетін қызметті алушының заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқасы);
көрсетілетін қызметті алушының заңды өкілінің мәртебесін растайтын құжат (түпнұсқасы);
4) заң бойынша немесе аманат бойынша мұраға құқық туралы куәлікке сәйкес мұрагер болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде:
мұрагердің жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқасы);
заң немесе аманат бойынша мұраға құқық туралы куәлік (түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі).
Көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен танысқаннан кейін оларды тез арада көрсетілетін қызметті алушыға, көрсетілетін қызметті алушының сенімді адамына немесе заңды өкіліне қайтарады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы берген абоненттік нөмірі порталдың есептік жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметтерді беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Портал арқылы өтініш жасаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға, сондай-ақ 16 жасқа дейінгі жастағы кәмелеттік жасқа толмаған адамдарға мемлекеттік қызмет портал арқылы көрсетілмейді.
11. Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9 және 10-тармақтарында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы өтінішті қабылдаудан бас тартады.

1) при личном обращении услугополучателя – документ, удостоверяющий личность (оригинал);
2) при обращении поверенного лица услугополучателя:
документ, удостоверяющий личность поверенного лица (оригинал);
нотариально удостоверенная доверенность (оригинал или нотариально засвидетельствованная копия);
3) при обращении законного представителя услугополучателя, являющегося несовершеннолетним лицом в возрасте до 18 лет или совершеннолетним лицом, признанным судом недееспособным или ограниченным судом в дееспособности:
документ, удостоверяющий личность услугополучателя (оригинал);
документ, удостоверяющий личность законного представителя услугополучателя (оригинал);
документ, подтверждающий статус законного представителя услугополучателя (оригинал);
4) при обращении услугополучателя, являющегося наследником в соответствии со свидетельством о праве на наследство по закону или по завещанию:
документ, удостоверяющий личность наследника (оригинал);
свидетельство о праве на наследство по закону или по завещанию (оригинал или нотариально засвидетельствованная копия).
Услугодатель после ознакомления с документами, указанными в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, незамедлительно возвращает их услугополучателю, поверенному лицу или законному представителю услугополучателя.
10. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя через портал:
запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае обращения через портал в "личном кабинете" услугополучателя отражается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги.
Лицам, указанным в подпунктах 2), 3) и 4) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, а также несовершеннолетним лицам в возрасте до 16 лет государственная услуга через портал не оказывается.
11. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктами 9 и 10 настоящего стандарта государственной услуги, услугодатель отказывает в приеме заявления.

3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Жеке тұлғаның шағымында – оның тегі, аты, сондай-ақ әкесінің аты (ол болған кезде), туылған күні және пошталық мекенжайы көрсетіледі.
Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның аты-жөнін, берілген шағымға жауапты алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, шағымды тіркеу (мөртабан және күні) оның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындары – офистердің мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.enpf.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинет" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, көрсетілетін қызметті берушінің байланыс орталығы, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
12. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе физического лица - указываются его фамилия, имя, а также отчество (при его наличии), дата рождения и почтовый адрес.
Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал, информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал, услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
13. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
14. Адреса офисов – мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя – www.enpf.kz.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, контакт - центра услугодателя, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі байланыс орталығының байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.enpf.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы анықтама қызметінің телефоны: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
55-қосымша
"Қаржы ұйымының қаржы қызметтерін тұтынушыларға қаржы өнімдерін ұсынуы үшін келісім беру, сондай-ақ микроқаржы ұйымының микрокредиттер ұсынуы үшін келісім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
56-қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
57-қосымша
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
58-қосымша
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
59-қосымша
"Исламдық қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
60-қосымша
"Кредит тарихын қалыптастыру және оларды пайдалану жүйесіне қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестік туралы актіні беру (кредит тарихы субъектісін қоспағанда)" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт 60-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.02.2017 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.08.2019 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

16. Контактные телефоны контакт - центра по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя – www.enpf.kz. Телефон справочной службы Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 55
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 55 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 56
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 56 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 57
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 57 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 58
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 58 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 59
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Сноска. Приложение 59 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2017 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 60
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача акта о соответствии требованиям, предъявляемым к участникам системы формирования кредитных историй и их использования
(за исключением субъекта кредитной истории)"
Сноска. Стандарт исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 16.08.2019 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)