Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 желтоқсанда № 12459 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидалары бекiтілсін.
2. Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің Интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Қ. Жаңбыршин
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2015 жылғы 28 қарашадағы
№ 7-НҚ нормативтік
қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын
қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың Бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру, жүргізу және оның деректерін пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Об утверждении Правил формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2015 года № 12459.
В соответствии с подпунктом 16) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
К. Джанбурчин
Утверждены
нормативным постановлением
Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ
Правила формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок формирования, ведения единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными.
Сноска. Пункт 1 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын (бұдан әрі – Бірыңғай дерекқор) қалыптастыру мен жүргізудің мақсаты:
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде басқару процестерін, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сараптамалық-талдау қызметін оңтайландыру;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметінде қайталауды болдырмау;
мемлекеттік аудит нәтижелерін тануды қамтамасыз ету;
мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарымен, өзге де мемлекеттік органдармен, мемлекеттік аудит объектілерімен ақпарат алмасу;
тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеуі;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның камералдық бақылауды жүргізуі;
электронды мемлекеттік аудит жүргізу болып табылады.
3. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата);
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары (бұдан әрі – тексеру комиссиялары);
3) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері;
5) орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтері жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4. Бірыңғай дерекқор басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған Жоғары аудиторлық палатаның ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЖАП ИАЖ) негізінде қалыптасады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
5. Бірыңғай дерекқорға мәліметтер беруді мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдар және ведомстволық немесе мемлекеттік статистиканы қалыптастыратын өзге де ақпарат жеткізушілер (бұдан әрі – ақпарат жеткізушілер) жүзеге асырады.

2. Целью формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю (далее – Единая база данных) является:
оптимизация управленческих процессов при проведении государственного аудита и финансового контроля, а также экспертно-аналитической деятельности органов внешнего государственного аудита и финансового контроля;
исключение дублирования в деятельности органов государственного аудита и финансового контроля;
обеспечение признания результатов государственного аудита;
обмен информацией с органами государственного контроля и надзора, иными государственными органами, объектами государственного аудита;
формирование и функционирование системы управления рисками;
проведение уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту камерального контроля;
проведение электронного государственного аудита.
3. К органам государственного аудита и финансового контроля относятся:
1) Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата);
2) ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии);
3) уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту;
4) службы внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
5) службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Единая база данных формируется на основе информационной системы Высшей аудиторской палаты, интегрированной с информационными системами других государственных органов (далее – ИИС ВАП).
Сноска. Пункт 4 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Представление сведений в Единую базу данных осуществляется органами государственного аудита и финансового контроля, а также объектами государственного аудита и финансового контроля, аудиторскими организациями, осуществляющими аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и иными поставщиками информации, формирующими ведомственную или государственную статистику (далее - поставщики информации).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 08.04.2016 № 7-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу тәртібі
6. Бірыңғай дерекқорды Жоғары аудиторлық палата әкімшілендіреді, ол оның тиімді жұмыс істеуіне, онда орналасқан ақпараттың сақталуы мен қауіпсіздігіне жауапты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
7. Бірыңғай дерекқор "электрондық үкімет" жүйесімен және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланады.
8. Бірыңғай дерекқор мынадай ақпаратты қамтиды:
1) тәуекелдерді басқару жүйесіне енгізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесі;
3) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша материалдар тізімдемесін қоса бере отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудит бағдарламасы, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудиттің нәтижелері;
5) жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерін немесе кредиттерді беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалары (кіші бағдарламалары), бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) сәйкес бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есептер;
6) міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, түсетін түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары;
7) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары;
8) мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары;
9) осы тармақтың 19) тармақшасында көрсетілген жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жарияланатын жылдық қаржылық есептілігін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген, бекітілген қаржылық есептілік, оған тиісті қосымшаларымен бірге;
10) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің аудиторлық есептілігі;

Сноска. Пункт 5 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 08.04.2016 № 7-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок формирования и ведения Единой базы данных
6. Единая база данных администрируется Высшей аудиторской палатой, ответственной за ее эффективное функционирование, сохранность и безопасность размещенной в ней информации.
Сноска. Пункт 6 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Единая база данных интегрируется с системой "электронного правительства" и информационными системами государственных органов.
8. Единая база данных содержит следующую информацию:
1) объекты государственного аудита и финансового контроля, включенные в систему управления рисками;
2) перечни объектов государственного аудита и финансового контроля органов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год;
3) программа аудита, результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов государственного аудита и финансового контроля, с приложением Описи материалов по результатам аудиторского мероприятия по объекту аудита по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
4) результаты аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора;
5) бюджетные программы (подпрограммы) администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета, направленные на предоставление целевых трансфертов на развитие или кредитов нижестоящим бюджетам, отчеты о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с бюджетными программами (подпрограммами);
6) сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений и финансирования по платежам;
7) планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ;
8) индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений;
9) утвержденная финансовая отчетность, предусмотренная бюджетным законодательством, законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности Республики Казахстан, с соответствующими приложениями к ней, за исключением публикуемой финансовой отчетности организаций публичного интереса (кроме финансовых организаций), указанной в подпункте 19) настоящего пункта;
10) аудиторская отчетность объектов государственного аудита и финансового контроля;

11) бюджеттік заңнамамен белгіленген түрлері және нысандары бойынша бюджеттік есептілік;
12) мемлекеттік және ведомстволық статистиканың мемлекеттік аудитті және сараптамалық-талдау қызметін жүргізуге қажетті деректері;
13) Жоғары аудиторлық палата жүргізген мемлекеттік аудитті танудың қорытындылары;
14) мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарлары, олардың орындалуы бойынша есептер;
15) акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарлары, олардың орындалуы бойынша есептер;
16) республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың және нысаналы даму трансферттері мен республикалық бюджеттен берілетін кредиттердің есебінен іске асырылатын жобалардың іске асырылуын мониторингілеу бойынша есептер;
17) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6) тармақшасына сәйкес жасалатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингілеу бойынша ақпарат;
18) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік жоспарлау ақпараттық жүйесінде орналастырылған, жоспарланатын шығыстар бойынша бюджеттік өтінімдер тізілімі;
19) "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) бекітілген тізбе мен нысандарға сәйкес жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялайтын қаржылық есептілігі;
20) бизнесті мемлекеттік қолдау шараларын субъект бойынша мониторингілеу нәтижелері;
21) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес жылдың қорытындысы бойынша мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін камералдық тәртіппен бағалау нәтижелері.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 17.11.2023 № 18-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

11) бюджетная отчетность по видам и формам, установленная бюджетным законодательством;
12) данные государственной и ведомственной статистики, необходимые для проведения государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности;
13) итоги признания государственного аудита, проведенного Высшей аудиторской палатой;
14) планы развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, отчеты по их исполнению;
15) планы мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, отчеты по их исполнению;
16) отчеты по мониторингу реализации республиканских бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета;
17) информация по мониторингу реализации проекта государственно-частного партнерства, составляемая в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
18) реестр бюджетных заявок по планируемым расходам, размещенных в информационной системе государственного планирования центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию;
19) публикуемая финансовая отчетность организаций публичного интереса (кроме финансовых организаций) в соответствии с перечнем и формами, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 15384);
20) результаты посубъектного мониторинга мер государственной поддержки бизнеса;
21) результаты оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля в камеральном порядке по итогам года в соответствии с Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 13647).
Сноска. Пункт 8 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 17.11.2023 № 18-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат Бірыңғай дерекқорға орналастыру үшін Жоғары аудиторлық палатаға мынадай тәртіппен:
1) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган оның аумақтық бөлімшелері және ішкі аудит қызметінің бөлінісінде шоғырландыра отырып, осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасы бойынша – қалыптастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде, осы Қағидалардың 8-тармағының 2), 3) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде;
2) тексеру комиссиялары осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасы бойынша – қалыптастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде, осы Қағидалардың 8-тармағының 2), 3) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде;
3) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 8-тармағының 12) тармақшасы бойынша – қалыптастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде;
4) Жоғары аудиторлық палата осы Қағидалардың 8-тармағының 13) тармақшасы бойынша – тиісті қорытынды бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде; осы Қағидалардың 8-тармағының 21) тармақшасы бойынша – жылдың қорытындысы бойынша мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін камералдық тәртіппен бағалаудың қорытындысы бойынша қызметтік жазбаға Жоғары аудиторлық палата Төрағасының қарары шыққаннан кейін он жұмыс күні ішінде;
5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері осы Қағидалардың 8-тармағының 10), 12) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде;
6) квазимемлекеттік сектор субъектілерінде арнайы мақсаттағы аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдар осы Қағидалардың 8-тармағының 4) тармақшасы бойынша – бекітілгеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде;
7) ведомстволық немесе мемлекеттік статистиканы қалыптастыратын өзге де ақпарат жеткізушілер осы Қағидалардың 8-тармағының 12) тармақшасы бойынша – Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуы негізінде ол белгілеген мерзімдерде және (немесе) тиісті органмен бірлесіп айқындаған мерзімдерде;
8) осы Қағидалардың 8-тармағының 14), 15), 19) тармақшалары бойынша – Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларының 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ЖАП ИАЖ-ның "Мемлекеттік мүлік тізілімі" ақпараттық жүйесімен интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы;
9) бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 8-тармағының 9), 11), 16), 20) тармақшалары бойынша "е-Қаржымині" ықпалдастырылған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен, 5 – 8), 17), 18) тармақшалары бойынша мемлекеттік жоспарлау ақпараттық жүйесінен – жүйелерде ақпарат қалыптастырылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ұсынылады.

9. Указанная в пункте 8 настоящих Правил информация представляется в Высшую аудиторскую палату для размещения в Единой базе данных в следующем порядке:
1) уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту в разрезе его территориальных подразделений и служб внутреннего аудита консолидировано по подпункту 1) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после формирования, по подпунктам 2), 3) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после утверждения;
2) ревизионными комиссиями по подпункту 1) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после формирования, по подпунктам 2), 3) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после утверждения;
3) уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту по подпункту 12) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после формирования;
4) Высшей аудиторской палатой по подпункту 13) пункта 8 настоящих Правил – в течение пяти рабочих дней после утверждения соответствующего заключения; по пункту 21) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после выхода резолюции Председателя Высшей аудиторской палаты на служебную записку по итогам оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля в камеральном порядке по итогам года;
5) объектами государственного аудита и финансового контроля по подпунктам 10), 12) пункта 8 настоящих Правил – в течение пяти рабочих дней после утверждения;
6) аудиторскими организациями, осуществляющими аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора по подпункту 4) пункта 8 настоящих Правил – в течение пятнадцати рабочих дней после утверждения;
7) иными поставщиками информации, формирующими ведомственную или государственную статистику по подпункту 12) пункта 8 настоящих Правил на основе запроса Высшей аудиторской палаты в установленные им сроки и (или) в сроки, определенные совместно с соответствующим органом;
8) по подпунктам 14), 15), 19) пункта 8 настоящих Правил через интеграционное взаимодействие ИИС ВАП с информационной системой "Реестр государственного имущества" в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16777);
9) уполномоченным органом по бюджетному планированию по подпунктам 9), 11), 16), 20) из интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин", по подпунктам 5 – 8), 17), 18) пункта 8 настоящих Правил из информационной системы государственного планирования – в течение пятнадцати рабочих дней со дня формирования информации в системах.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 17.11.2023 № 18-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
9-1. Осы Қағидалардың 9-тармағының 8) тармақшасында көзделген тәртіпті қоспағанда, осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат XML (eXtensible Markup Language – құрылымдық және машинада оқылатын форматтағы деректерді сақтау және тасымалдау үшін қолданылатын кеңейтілетін белгілеу тілі) форматта "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы ұсынылады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 17.10.2016 № 14-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 17.11.2023 № 18-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
10. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар Жоғары аудиторлық палатаға олар енгізілген күннен бастап, бес жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
11. Бірыңғай дерекқорға арналған ақпарат мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамада белгіленген не Есеп комитеті тиісті сұрау салуында белгілеген нысан бойынша ұсынылады.
12. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру үшін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының ақпараттық жүйелері арасындағы ақпарат алмасу ЖАП ИАЖ арқылы жүзеге асырылады.
ЖАП ИАЖ-ның техникалық ақаулары болған кезде ақпаратты ұсыну электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы, ал ол болмаған кезде - пошта байланысы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
13. Жоғары аудиторлық палатаның Бірыңғай дерекқорды әкімшілендіруі:
1) Бірыңғай дерекқорға деректерді енгізуді және олардың сақталуын қамтамасыз етуді;
2) Бірыңғай дерекқорға енгізілген мәліметтерді мемлекеттік аудит органдары ұсынған деректерге сәйкес, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінің деректеріне сүйене отырып жеке бастамасы бойынша өзектендіруді;

Сноска. Пункт 9 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 17.11.2023 № 18-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Указанная в пункте 8 настоящих Правил информация представляется в формате XML (eXtensible Markup Language – расширяемый язык разметки, используемый для хранения и передачи данных в структурированном и машиночитаемом формате) через шлюз "электронного правительства", за исключением порядка, предусмотренного подпунктом 8) пункта 9 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 17.10.2016 № 14-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 17.11.2023 № 18-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Изменения и дополнения в документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил, направляются в Высшую аудиторскую палату не позднее пяти рабочих дней с даты их внесения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Информация для Единой базы данных представляется по форме, установленной законодательством о государственном аудите и финансовом контроле.
12. Информационный обмен между информационными системами органов государственного аудита и финансового контроля для формирования Единой базой данных осуществляется посредством ИИС ВАП.
При наличии технических неполадок ИИС ВАП, представление информации осуществляется посредством системы электронного документооборота, а при ее отсутствии - почтовой связью.
Сноска. Пункт 12 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Администрирование Высшей аудиторской палатой Единой базы данных включает:
1) ввод данных в Единую базу данных и обеспечение их сохранности;
2) актуализация сведений, внесенных в Единую базу данных, в соответствии с информацией, представленной органами государственного аудита, а также по собственной инициативе исходя из данных информационных систем государственных органов;

3) Бірыңғай дерекқордағы ақпаратты талдауды және өңдеуді;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері деректерінің Бірыңғай дерекқорға уақтылы және дәйекті енгізілуін бақылауды;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің жұмыс істеуі үшін өлшемшарттарды белгілеуді;
6) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның камералдық бақылау жүргізуі үшін олардың тәуекелдерді басқару жүйесін үйлестіруді;
7) Бірыңғай дерекқорды "электрондық үкімет" жүйесімен және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялауды;
8) Бірыңғай дерекқордың дамуын қамтамасыз етуді;
9) мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарымен ақпарат алмасуды қамтиды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
14. Жоғары аудиторлық палата:
1) Бірыңғай дерекқорға енгізу үшін ақпаратты алған кезден бастап он жұмыс күні ішінде оны осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне, соның ішінде мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін пайдалану арқылы тексеруді жүзеге асырады;
2) тексерудің нәтижелері бойынша екі жұмыс күні ішінде:
ақпарат осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, Бірыңғай дерекқорға тиісті мәліметтерді енгізеді;
ақпарат толық емес немесе тиісінше ресімделмеген не осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, ақпарат жеткізушінің электрондық мекенжайына Бірыңғай дерекқорға енгізуден уәжделген бас тарту жібереді.
Ақпарат жеткізуші Жоғары аудиторлық палатадан Бірыңғай дерекқорға ақпаратты енгізуден уәжделген бас тарту алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде ескертулерді жоя отырып, түзетудің себептері туралы түсіндірмемен бірге түзетілген ақпаратты жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
15. Ақпарат жеткізушілер Бірыңғай дерекқор қалыптастыру үшін ұсынылатын деректердің анықтығы мен толықтығы үшін жауапты болады.
3. Бірыңғай дерекқорды пайдалану тәртібі
16. Бірыңғай дерекқордың пайдаланушылары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары болып табылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 23.01.2018 № 4-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

3) анализ и обработка информации, находящейся в Единой базе данных;
4) контроль за своевременным и достоверным вводом данных в Единую базу данных органами государственного аудита и финансового контроля и объектами государственного аудита и финансового контроля;
5) установление критериев для функционирования системы управления рисками;
6) координация системы управления рисками уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту для проведения им камерального контроля;
7) интеграция Единой базы данных с системой "электронного правительства" и информационными системами государственных органов;
8) обеспечение развития Единой базы данных;
9) обмен информацией с органами государственного контроля и надзора.
Сноска. Пункт 13 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Высшая аудиторская палата:
1) в течение десяти рабочих дней с момента получения информации для включения в Единую базу данных осуществляет ее проверку на соответствие требованиям настоящих Правил, в том числе посредством использования информационных систем государственных органов;
2) по результатам проверки в течение двух рабочих дней:
в случае соответствия информации требованиям, установленным настоящими Правилами, вносит соответствующие сведения в Единую базу данных;
в случае неполной или ненадлежащим образом оформленной информации либо ее несоответствии требованиям, установленным настоящими Правилами, направляет на электронный адрес поставщика информации мотивированный отказ о внесении в Единую базу данных.
Поставщик информации после получения от Высшей аудиторской палаты мотивированного отказа о внесении информации в Единую базу данных в течение 5 рабочих дней направляет скорректированную информацию с устранением замечаний и пояснением о причинах корректировки.
Сноска. Пункт 14 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Поставщики информации несут ответственность за достоверность и полноту предоставляемых данных для формирования Единой базы данных.
3. Порядок пользования Единой базой данных
16. Пользователями Единой базы данных являются органы государственного аудита и финансового контроля.
Сноска. Пункт 16 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением Республиканского бюджета от 23.01.2018 № 4-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Бірыңғай дерекқорды пайдаланушыларға Бірыңғай дерекқорға қол жеткізудің мынадай деңгейлері:
3-тармақтың 1), 3) тармақшаларында көрсетілген органдарға – толықтай қол жеткізу;
3-тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген органдарға – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті бюджетінің деректері бойынша;
3-тармақтың 4), 5) тармақшаларында көрсетілген органдарға – тиісті мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның немесе орталық мемлекеттік органның ведомствосының деректері бойынша деңгейлер ұсынылады.
18. Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің жұмыс істеу сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау, өңдеу және беру үшін пайдаланылатын техникалық құралдар техникалық реттеу және ақпараттандыру саласындағы заңнама алаптарына сәйкес келеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 08.04.2016 № 7-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың бірыңғай
дерекқорын қалыптастыру мен
жүргізу және оның деректерін
пайдалану қағидаларына
қосымша
Аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша материалдар тізімдемесі
Ескерту. Қаулы қосымшамен толықтырылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
______________________________________
(аудиторлық іс-шараның атауы)
Аудит объектілерінің атауы
Форматы көрсетілген құжаттардың атауы Excel, PDF, Word
Бекітілген нөмірі мен күні

17. Пользователям Единой базы данных предоставляется следующий уровень доступа к Единой базе данных:
органам, указанным в подпунктах 1), 3) пункта 3 – полный доступ;
органам, указанным в подпункте 2) пункта 3 – по данным местного бюджета соответствующей административно-территориальной единицы;
органам, указанным в подпунктах 4), 5) пункта 3 – по данным соответствующего государственного органа, местного исполнительного органа или ведомства центрального государственного органа.
18. Для обеспечения надежности и безопасности функционирования государственных информационных систем технические средства, которые используются для хранения, обработки и передачи электронных информационных ресурсов, соответствуют требованиям законодательства в области технического регулирования и информатизации.
Сноска. Пункт 18 в редакции нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 08.04.2016 № 7-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам формирования и
ведения Единой базы данных по
государственному аудиту и
финансовому контролю и
пользования ее данными
Опись материалов по результатам аудиторского мероприятия по объекту аудита
______________________________________
(наименование аудиторского мероприятия)
Наименование объектов аудита
Наименование документов с указанием формата Excel, PDF, Word
Номер и дата утверждения