Өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1138 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 819 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12740 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.02.2023 № 63 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 15.02.2023 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 5 және 6-тармақтарына және 143-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.02.2023 № 63 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 15.02.2023 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді және (немесе) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімнен алынған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес карантиндік объектілерді және (немесе) бөтен текті түрлерді және (немесе) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) карантинге жатқызылған өнімді пайдалана отырып немесе оларға қатысты ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес карантиндік арамшөптермен (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области карантина растений
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1138 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 819. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12740.
Сноска. Заголовок - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2023 № 63 и и.о. Министра национальной экономики РК от 15.02.2023 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2023 № 63 и и.о. Министра национальной экономики РК от 15.02.2023 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области карантина растений согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и (или) продукции из подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих научные исследования с использованием или в отношении карантинных объектов и (или) чужеродных видов и (или) зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес карантиндік арамшөптермен (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.02.2023 № 63 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 15.02.2023 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.06.2023 № 225 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
2. "Өсімдіктер карантині бойынша мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы тексеру парағының нысанын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 15-08/579 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 шілдедегі № 525 бірлескен бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 11858 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрықты алынған күнінен бастап он күн ішінде оның көшірмесінің Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін қамтамасыз етсін;
4) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

6) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2023 № 63 и и.о. Министра национальной экономики РК от 15.02.2023 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.06.2023 № 225 и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 15-08/579 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 июля 2015 года № 525 "Об утверждении формы проверочного листа в сфере государственного контроля и надзора в области карантина растений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11858, опубликованный от 1 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.

4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
Министрі
______________ А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
Министрі
______________ Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің төрағасы
_____________________ С. Айтпаева
2015 жылғы 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1138 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 819 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.06.2023 № 225 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, өсімдіктер карантині саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексерулер (бұдан әрі – рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру) және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;

4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
____________________ С. Айтпаева
29 декабря 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года
№ 15-05/1138
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 819
Критерии оценки степени риска в области карантина растений
Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 09.06.2023 № 225 и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области карантина растений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора в области карантина растений к степеням риска и отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверка на соответствие разрешительным требованиям), и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;

2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – қызметі өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік фитосанитариялық бақылау және қадағалау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар;
4) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды астықпен және оның өңделген өнімдерімен технологиялық операциялар жүргізілгеннен кейін түсіру алаңдарында, қойма үй-жайларында және технологиялық жабдықтарда қалдықтардың (қоқыстардың, өсімдік қалдықтарының) болуы түрінде бұзу;
5) елеулі бұзушылық – Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасында белгіленген, болмашы және өрескел бұзушылықтарға жатпайтын талаптарды бұзу;
6) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу;
7) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу жолымен қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі кейіннен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі мүмкін дәрежесі мақсатында рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін, бұл ретте жол берілетін деңгейді қамтамасыз ете отырып, өсімдіктер карантині саласындағы тәуекелдер, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) және (немесе) рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеруге бара отырып, осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) профилактикалық бақылаудан босатуға бағытталған;
9) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) субъекты (объекты) контроля и надзора – физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля и надзора в области карантина растений;
4) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области карантина растений, в виде наличия отходов (мусора, растительных остатков) на разгрузочных площадках, складских помещениях и технологических оборудованиях после проведения технологических операций с зерном и продуктами его переработки;
5) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области карантина растений, не относящиеся к незначительным и грубым нарушениям;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области карантина растений, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие разрешительным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в области карантина растений, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие разрешительным требованиям;
9) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля и надзора к различным степеням риска;

10) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – өсімдіктер карантині саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау және қадағалау субъектісінен (объектісінен) тікелей тәуелді емес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
12) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2 тарау. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) рұқсат беру талаптары сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда жоғары тәуекел дәрежесіне жатады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және елеусіз бұзушылық дәрежесіне сәйкес келеді.
Фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді және (немесе) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімнен алынған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Карантиндік объектілерді және (немесе) бөтен текті түрлерді және (немесе) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) карантинге жатқызылған өнімді пайдалана отырып немесе оларға қатысты ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Карантиндік арамшөптермен (Striga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады
Карантиндік арамшөптермен (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуге рұқсат беру талаптарына сәйкестігін бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыру жүзеге асыратын рұқсат беру талаптарына сәйкестігін бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады.

10) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в области карантина растений и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
12) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора в конкретной сфере государственного контроля и надзора, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие разрешительным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие разрешительным требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к высокой степени риска.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие разрешительным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к высокой степени риска, при показателе степени риска от 71 до 100 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и (или) продукции из подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих научные исследования с использованием или в отношении карантинных объектов и (или) чужеродных видов и (или) зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции определяется согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала определяется согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, определяется согласно приложению 4 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, на соответствие разрешительным требованиям определяется согласно приложению 5 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала, на соответствие разрешительным требованиям определяется согласно приложению 6 к настоящим Критериям.

6. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді және (немесе) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімнен жасалған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері;
2) карантиндік объектілерді және (немесе) бөтен текті түрлерді және (немесе) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді пайдалана отырып немесе оларға қатысты ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері;
3) ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және зарарсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері;
4) карантиндік арамшөптер (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілері.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып, жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері пайдаланылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін рұқсат беру талаптары сәйкестігін тексеруді жүргізу үшін бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
10. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.

6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора высокой степени риска относятся:
1) субъекты (объекты) контроля и надзора, осуществляющие производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и (или) продукции из подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска;
2) субъекты (объекты) контроля и надзора, осуществляющие научные исследования с использованием или в отношении карантинных объектов и (или) чужеродных видов и (или) зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции;
3) субъекты (объекты) контроля и надзора, осуществляющие маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала;
4) субъекты (объекты) контроля и надзора, осуществляющие переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности.
Параграф 2. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля и надзора.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора используются результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям используются результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора.
10. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие разрешительным требованиям и профилактического контроля субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора с наибольшим потенциальным риском.

Бұл ретте, талдау және бағалау кезінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабы 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне арналған графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.
11. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
12. Адал бақылау және қадағалау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау және қадағалау шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 19 және 20-тармақтарында айқындалатын кезеңге бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) рұқсат беру талаптары сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
13. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүзеге асырылатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың өсісдіктер карантині саласындағы осындай бақылау және қадағалау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
14. Мемлекеттік орган осы Өлшемшартардың 9-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.

При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля и надзора, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие разрешительным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
11. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Параграф 3. Управление рисками
12. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и надзора и концентрации контроля и надзора на нарушителях субъекты (объекты) контроля и надзора освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие разрешительным требованиям на период, определяемый пунктами 19 и 20 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
13. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля и надзора к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка на соответствие разрешительным требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля и надзора в области карантина растений.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
14. Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 9 настоящих Критериев.

15. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу (R) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) (SP) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады, кейіннен деректер мәндерін 0-ден бастап 100 ұпайға дейін.
Rарал = SP + SC,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу өсімдіктер карантині саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобын бақылау мен қадағалаудың әрбір субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жататын бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктемелі жиынтықты (іріктемені) құрайды.
16. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.

15. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля и надзора однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора в области карантина растений. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля и надзора, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора одной сферы государственного контроля и надзора, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
16. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 9 настоящих Критериев, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие разрешительным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.

Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100 балға дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтар көрсеткіштерін жинақтау жолымен айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлщемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
17. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0 ден 100 балға дейінгі шкала бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi,
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
18. Субъектілер (объектілер) бойынша есептелген R көрсеткіші бойынша мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
19. Тәуекел дәрежесі жоғары бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексерулер жүргізудің еселігі жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.
20. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді және бағалау нәтижелері бойынша бірақ жылына екі реттен жиілетпей айқындалады.
21. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.

Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
17. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
18. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 15 настоящих Критериев.
19. Кратность проведения проверок на соответствие разрешительным требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, определяется не чаще одного раза в год.
20. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
21. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.

22. Талаптарға сәйкестігін тексеру Кодекстің 144-бабының 2-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік орган бекітетін рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне арналған тексеру графигінің негізінде жүргізіледі.
4-тарау. Өсімдіктер карантині саласындағы жедел ден қою шаралары
Ескерту. Бағалау өлшемшарттары 4-тараумен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 232 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2024 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
23. Осы өлшемшарттар шеңберінде қолданылатын жедел ден қою шараларына:
1) карантинге жатқызылған өнімді (оның ішінде почта жөнелтілімдерінен, қол жүгінен және багаждан) алып қою немесе карантинге жатқызылған өнімді қайтару;
2) қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру.
24. Осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаның 13 және 14-тармақтарында көрсетілген талаптарды бұзу карантинге жатқызылған өнімді (оның ішінде почта жөнелтілімдерінен, қол жүгінен және багаждан) алып қою немесе карантинге жатқызылған өнімді қайтару түрінде жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіз болып табылады.
25. Осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаның 15 және 16-тармақтарында көрсетілген талаптарды бұзу карантинге жатқызылған өнімді (оның ішінде почта жөнелтілімдерінен, қол жүгінен және багаждан) алып қою түрінде жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіз болып табылады.

22. Проверка на соответствие разрешительным требованиям проводится на основании графика проверок на соответствие разрешительным требованиям, утверждаемого регулирующим государственным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса.
Глава 4. Меры оперативного реагирования в области карантина растений
Сноска. Критерии оценки дополнены главой 4 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 232 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 29.06.2024 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. К мерам оперативного реагирования, применяемым в рамках настоящих Критериев, относятся:
1) изъятие подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) или возврат подкарантинной продукции;
2) приостановление деятельности или отдельных ее видов.
24. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде изъятия подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) или возврат подкарантинной продукции являются нарушения требований, указанных в пунктах 13 и 14 приложения 2 к настоящему совместному приказу.
25. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде изъятия подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) являются нарушения требований, указанных в пунктах 15 и 16 приложения 2 к настоящему совместному приказу.

26. Бұзушылықтар қызметті немесе оның жекелеген түрлерін алты ай мерзімге тоқтата тұру түрінде жедел ден қою шараларын қолдану үшін негіз болып табылады:
1) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаның 4-тармағында көрсетілген талаптар;
2) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаның 2-тармағында көрсетілген талаптар.
Өсімдіктер карантині
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1- қосымша
Фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді және (немесе) фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімнен алынған өнімді өндіруді, дайындауды, сақтауды, өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1.
Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесін карантиндік объектілердің анықталғаны туралы хабардар етпеу
өрескел
2.
Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторына карантинге жатқызылған өнімнің келіп түскенін хабарламау немесе оны тексеру үшін көрсетпеу
өрескел
3.
Карантиндік объектілермен және (немесе) карантинге жатқызылған өнімнің бөтен текті түрлерімен залалданған (ласталған) карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
4.
Карантиндік объектілердің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдігінен айыру технологиясы бойынша залалданған карантинге жатқызылған өнімді өңдегеннен кейін алынған өнімде өміршең карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
5.
Бақылау және қадағалау субъектісінің меншігіндегі және (немесе) жер пайдалануындағы карантинге жатқызылған объектілерде, жер учаскелерінде (алқаптарында) карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
6.
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнім партиясына экспорттаушы елдің ұлттық карантин қызметінің фитосанитариялық сертификатының болмауы
өрескел
7.
Қазақстан Республикасының аумағынан фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнім партиясын әкету кезінде фитосанитариялық сертификаттың болмауы
өрескел
8.
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнім партиясына кері экспорттаушы елдің ұлттық карантин қызметінің кері экспорттық фитосанитариялық сертификатының болмауы
өрескел
9.
Фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді облысаралық тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасының карантиндік сертификатының болмауы
өрескел
10.
Карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілмеуі
өрескел
11.
Қазақстан Республикасының аумағына азық-түліктік, азықтық және техникалық мақсаттарға пайдалану үшін әкелінген дәнді, дәнді-бұршақты, майлы дақылдарды тұқымдық мақсаттарға пайдалануға жол беру
өрескел
12.
Карантиндік арамшөптермен ласталған тұқымдық немесе отырғызылатын материалды себу үшін пайдалануға жол беру
өрескел
13.
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасына әкелуге тыйым салулардың немесе шектеулердің бұзылуына жол беру
өрескел
14.
Карантинге жатқызылған өнімді, сондай-ақ карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағына және мемлекетішілік тасымалдау кезінде әкелуге жол беру
өрескел
15.
Карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді өткізуге жол беру
өрескел
16.
Карантиндік фитосанитариялық аймақтан карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді әкетуге тыйым салулардың немесе шектеулердің бұзылуына жол беру
өрескел
17.
Карантинге жатқызылған өнімді сақтау немесе қайта өңдеу жүзеге асырылатын қойма үй-жайларына, кәсіпорындарға жыл сайынғы профилактикалық залалсыздандыруды жүргізу туралы мәліметтердің болмауы
өрескел
18.
Зертханалық сараптама нәтижелерін алғанға дейін отырғызылатын немесе тұқымдық материалды пайдалануға жол беру
елеулі
19.
Зертханалық сараптама нәтижелерін алғанға дейін импорттық отырғызылатын немесе тұқымдық материалды сақтау шарттарының сақталмауы
елеулі
20.
Карантинге жатқызылған өнімді таңбалаудың болмауы
елеулі
21.
Жолда немесе межелі пунктте карантинге жатқызылған өнімнің баратын жерін өзгерту кезінде өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі рұқсатының болмауы
елеулі
22.
Қызметі карантинге жатқызылған өнімді өндірумен, дайындаумен, өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткізумен байланысты егістіктерді, аумақтарды, қоймаларды жүйелі түрде зерттеп-қараудың жүргізілмеуі
елеулі
Өсімдіктер карантині
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Карантиндік объектілерді және (немесе) бөтен текті түрлерді және (немесе) карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған (ластанған) карантинге жатқызылған өнімді пайдалана отырып немесе оларға қатысты ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1.
Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесін карантиндік объектілердің анықталғаны туралы хабардар етпеу
өрескел
2.
Карантинге жатқызылған объектілерде, жер учаскелерінде (алқаптарында) бақылау және қадағалау субъектісінің меншігіндегі және (немесе) жер пайдалануындағы карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
3.
Карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілмеуі
өрескел
4.
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасына әкелуге тыйым салулардың немесе шектеулердің бұзылуына жол беру
өрескел
5.
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді әкелуге өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің келісу хатының болмауы
өрескел
6.
Карантиндік объектілерді оқшаулау шарттарына сәйкес зертханалардың (жылыжайлардың) ғимараттардан және сыртта өсетін өсімдік-иелерден оқшауланбауы
өрескел
7.
Зертханада (жылыжайларда) саңылаусыз (оның ішінде кәріз және су құбырларының айналасында) тұтас қабырғалардың және эксперименттер жүргізуге арналған герметикалық үстелдер мен едендердің, сондай-ақ ауа өткізбейтін есіктердің (оқшаулағыш аралық қабаты бар) және терезелердің (оқшаулаудағы организмдерге сәйкес келетін ұяшықтардың өлшеміндей торлармен жабдықталған) болмауы
өрескел
8.
Зертханада (жылыжайларда) герметикалық су құбырларының, кәріздердің және мәжбүрлі желдетудің болмауы
өрескел
9.
Киім ауыстыратын бөлмелердің болмауы
елеулі
10.
Арнайы жеке костюмдердің, аяқ киімнің және бас киімнің болмауы
елеулі
11.
Тиісті өлшемдегі тор ұяшықтары бар тығыз жабылатын шарбақтардың болмауы (кіріктірілген жеңдердің көмегімен жұмыс)
елеулі
12.
Жұмыс орнында залалсыздандыруға арналған жабдықтың (төмен температуралы тоңазытқыштар, автоклавтар, құрғақ ыстық пештер) болмауы
елеулі
13.
Микробиологиялық зерттеулерге арналған бокстың болмауы
елеулі
14.
Тамбурларда ультракүлгін сәулелендіргіштің болмауы
елеулі
15.
Тамбурларда жәндіктерге арналған жабысқақ немесе феромонды тұзақтардың болмауы
елеулі
16.
Оқшаулау орындарында раковиналардың немесе бір рет қолданылатын қолғаптардың, сондай-ақ оқшаулау орындарымен іргелес немесе олардың ішінде душтардың болмауы
елеулі
17.
Рұқсаттың шектеулі екенін білдіретін тиісті белгілердің болмауы
елеулі
18.
Оқшаулау орындарында рәсімдерді тіркейтін арнайы журналдың болмауы
елеулі
Өсімдіктер карантині
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі

26. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде приостановления деятельности или отдельных ее видов со сроком на шесть месяцев являются нарушения:
1) требования, указанного в пункте 4 приложения 2 к настоящему совместному приказу.
2) требования, указанного в пункте 2 приложения 4 к настоящему совместному приказу.
Приложение 1 к Критериям
оценки степени риска в области
карантина растений
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих производство, заготовку, хранение, переработку подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и (или) продукции из подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска
№ п/п
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
1.
Неуведомление территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по карантину растений о выявлении карантинных объектов
грубое
2.
Неуведомление о прибытии или непредъявление подкарантинной продукции для досмотра государственному инспектору по карантину растений территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по карантину растений
грубое
3.
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов, зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции
грубое
4.
Наличие жизнеспособных карантинных объектов и (или) чужеродных видов в продукции полученной после переработки зараженной подкарантинной продукции по технологии лишения семян и плодов карантинных объектов жизнеспособности
грубое
5.
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в подкарантинных объектах, земельных участках (угодьях), находящихся в собственности и (или) землепользовании субъекта контроля и надзора
грубое
6.
Отсутствие фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера на ввезенную на территорию Республики Казахстан партии подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска
грубое
7.
Отсутствие фитосанитарного сертификата при вывозе с территории Республики Казахстан на партию подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска
грубое
8.
Отсутствие реэкспортного фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-реэкспортера на ввезенную на территорию Республики Казахстан партию подкарантинной продукции с высоким фитосанитарным риском
грубое
9.
Отсутствие карантинного сертификата Республики Казахстан при межобластных перевозках подкарантинной продукции с высоким фитосанитарным риском
грубое
10.
Непроведение мероприятий по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и (или) чужеродных видов
грубое
11.
Допущение использования на семенные цели зерновых, зернобобовых, масличных культур, ввезенных на территорию Республики Казахстан для использования на продовольственные, кормовые и технические цели
грубое
12.
Допущение использования для посева семенного или посадочного материала, засоренного карантинными сорными растениями
грубое
13.
Допущение нарушений запретов или ограничений на ввоз подкарантинной продукции в Республику Казахстан
грубое
14.
Допущение ввоза на территорию Республики Казахстан и при внутригосударственных перевозках подкарантинной продукции, а также транспортных средств, зараженных карантинными объектами и (или) чужеродными видами
грубое
15.
Допущение реализации зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции
грубое
16.
Допущение нарушений запретов или ограничений на вывоз зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции из карантинной фитосанитарной зоны
грубое
17.
Отсутствие сведений о проведении ежегодного профилактического обеззараживания складских помещений, предприятий в которых осуществляется хранение или переработка подкарантинной продукции
грубое
18.
Допущение использования посадочного или семенного материала до получения результатов лабораторной экспертизы
значительное
19.
Несоблюдение условий хранения импортного посадочного или семенного материала до получения результатов лабораторной экспертизы
значительное
20.
Отсутствие маркировки подкарантинной продукции
значительное
21.
Отсутствие разрешения территориального подразделения уполномоченного органа по карантину растений при переадресовке подкарантинной продукции в пути следования или пункте назначения
значительное
22.
Непроведение систематического обследования посевов, территорий, складов, деятельность которых связана с производством, заготовкой, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции
значительное
Приложение 2 к Критериям
оценки степени риска в области
карантина растений
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих научные исследования с использованием или в отношении карантинных объектов и (или) чужеродных видов и (или) зараженной (засоренной) карантинными объектами и (или) чужеродными видами подкарантинной продукции
№ п/п
Критерии нарушения
Степень нарушений
1
2
3
1.
Неуведомление территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по карантину растений о выявлении карантинных объектов
грубое
2.
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в подкарантинных объектах, земельных участках (угодьях), находящихся в собственности и (или) землепользовании субъекта контроля и надзора
грубое
3.
Непроведение мероприятий по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и (или) чужеродных видов
грубое
4.
Допущение нарушений запретов или ограничений на ввоз подкарантинной продукции в Республику Казахстан
грубое
5.
Отсутствие письма-согласования территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по карантину растений на ввоз карантинных объектов в научно – исследовательских целях
грубое
6.
Неизолированность лабораторий (теплиц) от других зданий и растений – хозяев, растущих снаружи в соответствии условиям изоляции карантинных объектов
грубое
7.
Отсутствие в лаборатории (теплиц) сплошных стен, без щелей (в том числе вокруг канализационных и водопроводных труб) и герметичных столов и полов для проведения экспериментов, а также воздухонепроницаемых дверей (с изолирующими прокладками) и окон (снабженные сетками с размером ячеек, соответствующими организмам, содержащимся в изоляции)
грубое
8.
Отсутствие в лаборатории (теплиц) герметичных водопроводов, канализации и принудительной вентиляции
грубое
9.
Отсутствие комнат для смены одежды
значительное
10.
Отсутствие специальных индивидуальных костюмов, обуви и головной уборы
значительное
11.
Отсутствие плотно закрывающихся садков с соответствующим размером ячеек сетки (работа с помощью встроенных рукавов)
значительное
12.
Отсутствие оборудований для обеззараживания (низкотемпературные холодильники, автоклавы, сухожаровые шкафы) на месте работы
значительное
13.
Отсутствие бокса для микробиологических исследований
значительное
14.
Отсутствие ультрафиолетового облучателя в тамбурах
значительное
15.
Отсутствие клейких или феромонных ловушек для насекомых в тамбурах
значительное
16.
Отсутствие в местах изоляции раковин или одноразовых перчаток, а также душа, смежного с местами изоляции или внутри них
значительное
17.
Отсутствие соответствующих знаков, означающих ограниченный доступ
значительное
18.
Отсутствие специального журнала регистрации процедур в местах изоляции
значительное
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области карантина растений
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 232 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2024 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с №
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1.
Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесін карантиндік объектілердің анықталғаны туралы хабардар етпеу
өрескел
2.
Залалсыздандырылған ағаштан жасалған буып-түю материалында карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
3.
Бақылау және қадағалау субъектісінің меншігіндегі және (немесе) жер пайдалануындағы карантинге жатқызылған объектілерде, жер учаскелерінде (алқаптарында) карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
4.
Карантиндік арамшөптер (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) басқан астық пен оны қайта өңдеу өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеу;
ағаш қаптама материалын зарарсыздандыру және таңбалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға есепке алу нөмірінің болмауы
өрескел
5.
Карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілмеуі
өрескел
6.
Карантинге жатқызылған өнімді сақтау немесе өңдеу жүзеге асырылатын қойма үй-жайларына жыл сайын профилактикалық залалсыздандыруды жүргізу туралы мәліметтердің болмауы
елеулі
7.
Карантинге жатқызылған өнімді таңбалаудың болмауы
елеулі
8.
Карантиндік объектілер таралған аймақта дайындалған карантинге жатқызылған өнімді карантиндік объектілерден таза аймақта дайындалған карантинге жатқызылған өніммен бірге сақтаудың немесе тазартудың жүзеге асырылуына жол беру
елеулі
Өсімдіктер карантині
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Карантиндік арамшөптермен (Striga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 232 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2024 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с №
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1.
Карантиндік арамшөптер (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) басқан астық пен оны қайта өңдеу өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеу;
ағаш қаптама материалын зарарсыздандыру және таңбалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға есепке алу нөмірінің болмауы
өрескел
2.
Залалсыздандырылған карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
3.
Бақылау және қадағалау субъектісінің меншігіндегі және (немесе) жер пайдалануындағы карантинге жатқызылған объектілерде, жер учаскелерінде (алқаптарында) карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
өрескел
4.
Карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілмеуі
өрескел
5.
Карантинге жатқызылған өнімді сақтау немесе өңдеу жүзеге асырылатын қойма үй-жайларына, кәсіпорындарға жыл сайынғы профилактикалық залалсыздандыруды жүргізу туралы мәліметтердің болмауы
елеулі
Өсімдіктер карантині
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша
Карантиндік арамшөптермен (Striga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуге рұқсат беру талаптарына сәйкестігін бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1.
Карантиндік арамшөптердің тұқымдары мен жемістерінің өміршеңдігінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялардың болмауы
өрескел
2.
Пештің, қалдықтарды жағуға арналған жабдықтың, сметалар мен қоқыстардың немесе фитосанитариялық шұңқырлардың болмауы
өрескел
3.
Қатты жабыны бар түсіру алаңының болмауы
елеулі
4.
Қойма бөлмесінің болмауы
елеулі
5.
Астықпен және оны қайта өңдеу өнімдерімен технологиялық операциялар жүргізілгеннен кейін түсіру алаңдарында, қойма үй-жайларында және технологиялық жабдықтарда қалдықтардың (қоқыстардың, өсімдік қалдықтарының) болуы
елеусіз
Өсімдіктер карантині
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
6-қосымша
Ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыру жүзеге асыратын рұқсат беру талаптарына сәйкестігін бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
1.
Ағаштың терең бөліктерін 30 минут ішінде плюс 56 градустан (бұдан әрі – °С) төмен емес температураға дейін жылытуды қамтамасыз ететін кептіруге арналған камералардың болмауы
өрескел
2.
Зиянды организмдермен залалданған ағашты немесе ағаш қаптама материалын, ағаш және қабық қалдықтарын жоюға арналған пештің немесе жабдықтың болмауы
өрескел
3.
Жылытуды өңдеу басталғаннан кейін 30 минут ішінде ең төменгі температураға дейін плюс 60 °C дейін ағаштың (бетін қоса алғанда) бүкіл қалыңдығы бойынша 1 минут бойы үздіксіз жетуді қамтамасыз ететін жабдықтың болмауы (ең кіші габариті 20 сантиметрден (бұдан әрі – см)аспайтын ағаш қаптама материалы үшін
елеулі
4.

Сноска. Приложение 3 - в редакции совместного приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 232 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 29.06.2024 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
1.
Неуведомление территориального подразделения ведомства уполномоченного органа по карантину растений о выявлении карантинных объектов
грубое
2.
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в обеззараженном древесном упаковочном материале
грубое
3.
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в подкарантинных объектах, земельных участках (угодьях), находящихся в собственности и (или) землепользовании субъекта контроля и надзора
грубое
4.
Отсутствие учетного номера на осуществление деятельности по:
переработке засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности;
обеззараживанию и маркировке древесного упаковочного материала
грубое
5.
Непроведение мероприятий по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и (или) чужеродных видов
грубое
6.
Отсутствие сведений о проведении ежегодного профилактического обеззараживания складских помещений, в которых осуществляется хранение или переработка подкарантинной продукции
значительное
7.
Отсутствие маркировки подкарантинной продукции
значительное
8.
Допущение осуществления хранения или очистки подкарантинной продукции, заготовленной в зоне распространения карантинных объектов с подкарантинной продукцией, заготовленной в свободной от карантинных объектов зоне
значительное
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в области карантина растений
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности
Сноска. Приложение 4 - в редакции совместного приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 232 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 29.06.2024 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
1
Отсутствие учетного номера на осуществление деятельности по:
переработке засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности;
обеззараживанию и маркировке древесного упаковочного материала
грубое
2
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в обеззараженной подкарантинной продукции
грубое
3
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в подкарантинных объектах, земельных участках (угодьях), находящихся в собственности и (или) землепользовании субъекта контроля и надзора
грубое
4
Непроведение мероприятий по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и (или) чужеродных видов
грубое
5
Отсутствие сведений о проведении ежегодного профилактического обеззараживания складских помещений, предприятий в которых осуществляется хранение или переработка подкарантинной продукции
значительное
Приложение 5 к Критериям
оценки степени риска в области
карантина растений
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, на соответствие разрешительным требованиям
№ п/п
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
1
Отсутствие технологий, обеспечивающих лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности
грубое
2
Отсутствие печи, оборудования для сжигания отходов, сметок и мусора или фитосанитарных ям
грубое
3
Отсутствие выгрузочной площадки с твердым покрытием
значительное
4
Отсутствие складского помещения
значительное
5
Наличие отходов (мусора, растительных остатков) на разгрузочных площадках, складских помещениях и технологических оборудованиях после проведения технологических операций с зерном и продуктами его переработки
незначительное
Приложение 6 к Критериям
оценки степени риска в области
карантина растений
Степень нарушений требований в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала, на соответствие разрешительным требованиям
№ п/п
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
1.
Отсутствие камер для сушки, обеспечивающих прогревание глубинных частей древесины до температуры не ниже плюс 56 градусов (далее – 0С) в течение 30 минут
грубое
2.
Отсутствие печи или оборудования для уничтожения древесины либо древесного упаковочного материала, зараженных вредными организмами, отходов древесины и коры
грубое
3.
Отсутствие оборудования, обеспечивающего достижение в течение 30 минут после начала обработки нагрева до минимальной температуры плюс 60 0C непрерывно в течение 1 минуты по всей толщине древесины (включая поверхность) (для древесного упаковочного материала с наименьшим габаритом, не превышающим 20 сантиметров (далее – см)
значительное
4.

Ескерту. Бірлескен бұйрық 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.02.2023 № 63 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 15.02.2023 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 232 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2024 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі/
бизнес- сәйкестендіру нөмірі ______________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы______________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Карантиндік арамшөптер (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) басқан астық пен оны қайта өңдеу өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеу;
ағаш қаптама материалын зарарсыздандыру және таңбалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға есепке алу нөмірінің болмауы
2.
Залалсыздандырылған карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
3.
Бақылау және қадағалау субъектісінің меншігіндегі және (немесе) жер пайдалануындағы карантинге жатқызылған объектілерде, жер учаскелерінде (алқаптарында) карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің болуы
4.
Карантиндік объектілердің және (немесе) бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілмеуі
5.
Карантинге жатқызылған өнімді сақтау немесе өңдеу жүзеге асырылатын қойма үй-жайларына, кәсіпорындарға жыл сайынғы профилактикалық залалсыздандыруды жүргізу туралы мәліметтердің болмауы
Лауазымды адам (-дар)
_______________________________       ___________________________________
лауазымы                                     қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
__________________________________________            ________________________
лауазымы                                     қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 5 в соответствии с совмествным приказом Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2023 № 63 и и.о. Министра национальной экономики РК от 15.02.2023 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 232 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 29.06.2024 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Отсутствие учетного номера на осуществление деятельности по:
переработке засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности;
обеззараживанию и маркировке древесного упаковочного материала
2.
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в обеззараженной подкарантинной продукции
3.
Наличие карантинных объектов и (или) чужеродных видов в подкарантинных объектах, земельных участках (угодьях), находящихся в собственности и (или) землепользовании субъекта контроля и надзора
4.
Непроведение мероприятий по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и (или) чужеродных видов
5.
Отсутствие сведений о проведении ежегодного профилактического обеззараживания складских помещений, предприятий в которых осуществляется хранение или переработка подкарантинной продукции
Должностное (ые) лицо (а)_______________________________ ______________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора ___________________ ___________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1138 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 819 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Карантиндік арамшөптермен (Strіga spp. текті карантиндік арамшөптерді қоспағанда) ластанған астықты және оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін өміршеңдіктен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша қайта өңдеуді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы

от 28 декабря 2015 года
№ 15-05/1138
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 819
Проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих переработку засоренных карантинными сорняками (за исключением карантинных сорняков рода Striga spp.) зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности

Ескерту. Бірлескен бұйрық 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.06.2023 № 225 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруді тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі
/бизнес-сәйкестендіру нөмірі_______________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Карантиндік арамшөптердің тұқымдары мен жемістерінің өміршеңдігінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялардың болмауы
2.
Пештің, қалдықтарды жағуға арналған жабдықтың, сметалар мен қоқыстардың немесе фитосанитариялық шұңқырлардың болмауы
3.
Қатты жабыны бар түсіру алаңының болмауы
4.
Қойма бөлмесінің болмауы
5.
Астықпен және оны қайта өңдеу өнімдерімен технологиялық операциялар жүргізілгеннен кейін түсіру алаңдарында, қойма үй-жайларында және технологиялық жабдықтарда қалдықтардың (қоқыстардың, өсімдік қалдықтарының) болуы
Лауазымды адам (-дар)
_______________________________________ ___________________________________
лауазымы                               қолы
__________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
__________________________________________ ________________________________
лауазымы                               қолы
__________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1138 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 819 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Ағаштан жасалған буып-түю материалын таңбалауды және залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты өсімдіктер карантині саласындағы тексеру парағы

Сноска. совместный приказ дополнен приложением 6 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.06.2023 № 225 и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Отсутствие технологии, обеспечивающих лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности
2.
Отсутствие печи, оборудования для сжигания отходов, сметок и мусора или фитосанитарных ям
3.
Отсутствие выгрузочной площадки с твердым покрытием
4.
Отсутствие складского помещения
5.
Наличие отходов (мусора, растительных остатков) на разгрузочных площадках, складских помещениях и технологических оборудованиях после проведения технологических операций с зерном и продуктами его переработки
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________________ ___________
должность подпись
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________________________________________________________ ____________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 7
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года
№ 15-05/1138
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 819
Проверочный лист в области карантина растений в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, осуществляющих маркировку и обеззараживание древесного упаковочного материала

Ескерту. Бірлескен бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 09.06.2023 № 225 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруді тағайындаған мемлекеттік
орган _____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруді тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі
/бизнес-сәйкестендіру нөмірі________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Ағаштың терең бөліктерін 30 минут бойы плюс 56 градустан (бұдан әрі – °С) төмен емес температураға дейін жылытуды қамтамасыз ететін кептіруге арналған камералардың болмауы
2.
Зиянды организмдермен залалданған ағашты немесе ағаш қаптама материалын, ағаш және қабық қалдықтарын жоюға арналған пештің немесе жабдықтың болмауы
3.
Жылытуды өңдеу басталғаннан кейін 30 минут ішінде ең төменгі температураға дейін плюс 60 °C дейін ағаштың (бетін қоса алғанда) бүкіл қалыңдығы бойынша 1 минут бойы үздіксіз жетуді қамтамасыз ететін жабдықтың болмауы (ең кіші габариті 20 сантиметрден (бұдан әрі – см)аспайтын ағаш қаптама материалы үшін
4.
Қалыңдығы 5 см-ден асатын ағаш үшін 2,45 гигагерц жиілігімен біркелкі диэлектрлік жылытуды қамтамасыз ететін микротолқынды энергияны тарату үшін екі жақты жылытқыштары немесе бірнеше толқын бағыттағыштары бар жабдықтың болмауы
5.
Фумигация әдісімен ағаш орау материалын дезинфекциялаудың технологиялық схемаларын орындауды қамтамасыз ететін фумигация әдісімен ағаш орау материалын дезинфекциялауды жүзеге асыру үшін жабдықтың болмауы
6.
Ағаш орау материалын зарарсыздандыруды және таңбалауды жүзеге асыратын персоналдың біліктілігін растайтын құжаттардың болмауы
7.
Залалсыздандыру бойынша жүргізілген жұмыс көлемін тіркеу журналының болмауы (ағаш орау материалын кептіру және зарарсыздандыру хаттамаларымен және кемінде 3 жыл сақталатын кестелермен бірге)
8.
Өлшеу құралдарын тексеруді растайтын құжаттардың болмауы
9.
Камераның төменгі бөлігінде біркелкі орналасқан, көрсеткіштері ағаш буып-түю материалын кептіру және зарарсыздандыру хаттамасында, сондай-ақ ағаш буып-түю материалын термоөңдеу кестесінде көрсетілетін кемінде 4 термодатчиктің болмауы
10.
Зарарсыздандырылған ағаш орау материалдарын және зарарсыздандырудан өтпеген материалдарды бөлек сақтауға арналған үй жайдың болмауы
11.
Өңделетін ағаштың ішінде және бетінде температураны талдау үшін кемінде 2 температура датчигінің болмауы
12.
Ағаш орау материалын өндіруге және оны зарарсыздандыруға арналған, қатты жабыны және кірме жолдары бар қоршалған, ағаш қалдықтарынан және қабығынан бос аумақтың болуы
Лауазымды адам (-дар)
________________________________________ __________________________________
лауазымы                               қолы
__________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
____________________________________ _____________________________________
лауазымы                               қолы
__________________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі

Сноска. совместный приказ дополнен приложением 7 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 09.06.2023 № 225 и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Отсутствие камер для сушки, обеспечивающих прогревание глубинных частей древесины до температуры не ниже плюс 56 градусов (далее – 0С) в течение 30 минут
2.
Отсутствие печи или оборудования для уничтожения древесины либо древесного упаковочного материала, зараженных вредными организмами, отходов древесины и коры
3.
Отсутствие оборудования, обеспечивающее достижение в течение 30 минут после начала обработки нагрева до минимальной температуры плюс 60 0C непрерывно в течение 1 минуты по всей толщине древесины (включая поверхность) (для древесного упаковочного материала с наименьшим габаритом, не превышающим 20 сантиметров (далее – см)
4.
Отсутствие оборудования с двухсторонними нагревателями или несколькими волноводами для распределения микроволновой энергии, обеспечивающее равномерный диэлектрический нагрев с частотой 2,45 гигагерца для древесины толщиной более 5 см
5.
Отсутствие оборудования для осуществление обеззараживание древесного упаковочного материала методом фумигации, обеспечивающее выполнение технологических схем обеззараживания древесного упаковочного материала методом фумигации
6.
Отсутствие документов, подтверждающих квалификацию персонала, осуществляющего обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала
7.
Отсутствие журнала регистрации произведенного объема работ по обеззараживанию (вместе с протоколами сушки и обеззараживания древесного упаковочного материала и графиками, которые хранятся не менее 3 лет)
8.
Отсутствие документов, подтверждающих поверку средств измерений
9.
Отсутствие не менее 4 равномерно расположенных в нижней части камеры термодатчиков, показания которых отражаются в протоколе сушки и обеззараживания древесного упаковочного материала, а также в графике проведенной термообработки древесного упаковочного материала
10.
Отсутствие помещения для раздельного хранения обеззараженных древесных упаковочных материалов и не прошедших обеззараживание материалов
11.
Отсутствие не менее 2 температурных датчиков для анализа температуры внутри и на поверхности обрабатываемой древесины
12.
Наличие огороженной, свободной от древесных отходов и коры территории для производства древесного упаковочного материала и для его обеззараживания, с твердым покрытием и подъездными путями
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________________ ___________
должность подпись
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________________________________________________________ ____________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)