Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатын iске асыру шеңберінде аукциондар өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 ақпанда № 13274 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатын iске асыру шеңберінде аукциондар өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Монетарлық операциялар және активтерді басқару департаменті (Молдабекова Ә.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил проведения Национальным Банком Республики Казахстан аукционов в рамках реализации денежно-кредитной политики
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 21. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2016 года № 13274. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 167 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 167 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения Национальным Банком Республики Казахстан аукционов в рамках реализации денежно-кредитной политики.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту монетарных операций и управления активами (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.

5) бәсекелес ұсынысы бар өтінім – аукционға қатысушының баға көрсетілген өтінімі;
6) бәсекелес ұсынысы жоқ өтінім – аукционға қатысушының баға көрсетілмеген өтінімі;
7) депозиттік пайыздық мөлшерлеме – Ұлттық Банкте банк салымын орналастырған қарсы әріптеске Ұлттық Банк төлейтін пайыз;
8) деректерді берудің электрондық жүйесі – қаржылық автоматтандырылған ақпарат тасымалдау жүйесі (ҚААТЖ) немесе SWIFT – ақпарат берудің және төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі;
9) дисконтталған баға – дисконттау мөлшерлемесін есептегенде номиналдық құннан төмен баға;
10) дисконттау мөлшерлемесі – Ұлттық Банк өткізетін аукционда бағалы қағаздың бағасын және көлемін есептеу үшін пайдаланылатын пайыздық мөлшерлеме;
11) инвестор – бастапқы агенттің клиенті;
12) кесімді баға – бастапқы агенттердің өтінімдерін қанағаттандыру аяқталатын баға;
13) кесімді мөлшерлеме – өтінімдерді қанағаттандыру аяқталатын ең төменгі (бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционы үшін) не ең жоғарғы (бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционы үшін) пайыздық мөлшерлеме;
14) кірістілік мөлшерлемесі – кері сату/сатып алу бағасын (екінші мәміле бағасын) және кері сату/сатып алу мәмілесінің сомасын есептеу үшін пайдалынатын, жасалатын сатып алу/сату және кері сату/сатып алу мәмілелерінің өлшемі;
15) қарсы әріптес – депозиттік аукционның қатысушысы болып табылатын екінші деңгейдегі банк;
16) ломбардтық тізім – Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционында және бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционында сатып алуына/сатуына рұқсат етілген, ұлттық сәйкестендіру нөмірлері көрсетілген бағалы қағаздардың тізбесі. Ломбардтық тізімге енгізілген бағалы қағаздар мынадай талаптарға сәйкес келеді:
шығарылым Қазақстан Республикасы қор биржасының сауда-саттығында айналысқа жіберілген;
Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды кері сатқан/сатып алған күнінен бастап шығарылым өтелгенге дейін кемінде 7 (жеті) жұмыс күні қалған;
осы бағалы қағаздардың меншік иесі мен үшінші тұлға арасында құқықтық қатынастардың болуына байланысты бағалы қағаздарға меншік құқығын шектеу салынбаған.
Ломбардтық тізім Ұлттық Банктің консультативтік-кеңесші органы – Ұлттық Банктің ақша-кредит саясаты жөніндегі техникалық комитеттің ұсынымдары негізінде Ұлттық Банк Төрағасының бұйрығына сәйкес бекітіледі;
17) орташа алынған дисконтталған баға – кесімді баға бойынша аукционда қалыптасқан Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының жалпы көлеміне қарай алынған орташа дисконтталған баға;

5) заявка с конкурентным предложением – заявка участника аукциона с указанием цены;
6) заявка с неконкурентным предложением – заявка участника аукциона без указания цены;
7) депозитная процентная ставка – процент, выплачиваемый Национальным Банком контрпартнеру, разместившему банковский вклад в Национальном Банке;
8) электронная система передачи данных – финансовая автоматизированная система транспорта информации (ФАСТИ) или международная межбанковская система передачи информации и совершения платежей – SWIFT;
9) дисконтированная цена – цена ниже номинальной стоимости с учетом ставки дисконтирования;
10) ставка дисконтирования – процентная ставка, используемая для расчета цены и объема ценной бумаги на аукционе, проводимом Национальным Банком;
11) инвестор – клиент первичного агента;
12) цена отсечения – цена, на которой заканчивается удовлетворение заявок первичных агентов;
13) ставка отсечения – минимальная (для аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей) либо максимальная (для аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой) процентная ставка, на которой заканчивается удовлетворение заявок;
14) ставка доходности – параметр заключаемых сделок покупки/продажи и обратной продажи/покупки, используемый для расчета цены обратной продажи/покупки (цены второй сделки) и суммы сделки обратной продажи/покупки;
15) контрпартнер – банк второго уровня, являющийся участником депозитного аукциона;
16) ломбардный список – перечень ценных бумаг с указанием национальных идентификационных номеров, разрешенных к покупке/продаже Национальным Банком на аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей и аукционе по продаже ценных бумаг с обратной покупкой. Ценные бумаги, включенные в ломбардный список, соответствуют следующим требованиям:
выпуск допущен к обращению на торгах фондовой биржи Республики Казахстан;
с даты обратной продажи/покупки Национальным Банком ценных бумаг до погашения выпуска осталось не менее 7 (семи) рабочих дней;
на ценные бумаги не наложено ограничение права собственности в силу существования правоотношения между собственником этих ценных бумаг и третьим лицом.
Ломбардный список утверждается в соответствии с приказом Председателя Национального Банка на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа Национального Банка – Технического комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка;
17) средневзвешенная дисконтированная цена – средняя дисконтированная цена, взвешенная к общему объему краткосрочных нот Национального Банка, сложившемуся на аукционе по цене отсечения;

18) орташа алынған мөлшерлеме – кесімді мөлшерлеме бойынша аукционда қалыптасқан, аукционға қатысушылардың/бастапқы агенттердің/қарсы әріптестердің қанағаттандырылған/ішінара қанағаттандырылған өтінімдерінің жалпы көлеміне қарай орташа алынған пайыздық мөлшерлеме;
19) пайыздық мөлшерлеме – аукционға қатысушыға төленетін, пайыздық көрсеткішпен көрсетілген сома;
20) уәкілетті бөлімше – Ұлттық Банктің аукциондарды өткізуге жауапты бөлімшесі;
21) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын мерзімінен бұрын өтеу – Ұлттық Банктің бағалы қағаздардың қайталама нарығында қысқамерзімді ноттарды өтеу мерзімі аяқталғанға дейін бастапқы агентпен өтеу күні, саны және бағасы бойынша алдын ала келісілген толық немесе ішінара айналыстан шығаруы;
22) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу – Ұлттық Банктің бағалы қағаздардың қайталама нарығында Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеу мерзімі өткенге дейін бастапқы агентпен Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу күні, саны және бағасы бойынша олардың одан әрі айналыста болу мүмкіндігімен алдын ала келісілген сатып алуы;
23) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыруға өтінім – Ұлттық Банктің бұрын шығарылған айналыстағы қысқамерзімді ноттарына қосымша орналастырылған аукциондағы Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары эмиссиясының кезеңі;
24) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыру талаптары – Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастырудың, ақша-кредит саясатының мақсаттарына сәйкес Ұлттық Банк айқындайтын және жариялайтын және үстеме орналастыру күнінен, айналыста болу мерзімінен, өтеу күнінен, үстеме орналастыру көлемінен, өтінімді қанағаттандыру талаптарынан, ақы төлеу күнінен, үстеме орналастыру нысанынан тұратын талаптар;
25) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын шығару және орналастыру талаптары – ақша-кредит саясатының мақсаттарына сәйкес Ұлттық Банк айқындайтын және жариялайтын және орналастыру күні, айналысқа шығару мерзімі, өтеу күні, орналастыру көлемі, өтінімдерді қанағаттандыру талаптары, төлем жасау күні, орналастыру нысаны кіретін Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын шығарудың және орналастырудың талаптары;
26) Bloomberg, Thomson Reuters жүйелері – мәмілелер жасау мақсаттары үшін пайдаланушылары арасында байланыс жүзеге асырылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етулер мен жабдықтар кешендері.
2. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізу тәртібі
4. Аукционға қатысушы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аукцион нәтижелері бойынша бағалы қағаздарды кері сата/сатып ала отырып сатып алу/сату жөнінде мәмілелер жасау тәртібі туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) жасайды. Тараптардың келісімі бойынша Келісімге Қағидаларға қайшы келмейтін қосымша талаптар енгізіледі.

18) средневзвешенная ставка – средняя процентная ставка, взвешенная к общему объему удовлетворенных/частично удовлетворенных заявок участников аукциона/первичных агентов/контрпартнеров, сложившемуся на аукционе по ставке отсечения;
19) процентная ставка – сумма, выраженная в процентном выражении, выплачиваемая участнику аукциона;
20) уполномоченное подразделение – подразделение Национального Банка, ответственное за проведение аукционов;
21) досрочное погашение краткосрочных нот Национального Банка – полный или частичный вывод Национальным Банком из обращения краткосрочных нот Национального Банка до истечения срока погашения на вторичном рынке ценных бумаг, предварительно согласованный с первичным агентом по дате, количеству и цене погашения;
22) выкуп краткосрочных нот Национального Банка – покупка Национальным Банком краткосрочных нот Национального Банка на вторичном рынке ценных бумаг с возможностью их дальнейшего обращения до истечения срока погашения, предварительно согласованная с первичным агентом по дате, количеству и цене выкупа краткосрочных нот Национального Банка;
23) заявка на доразмещение краткосрочных нот Национального Банка – этап эмиссии краткосрочных нот Национального Банка на аукционе, на котором происходит дополнительное размещение к ранее выпущенным обращающимся краткосрочным нотам Национального Банка;
24) условия проведения доразмещения краткосрочных нот Национального Банка – условия доразмещения краткосрочных нот Национального Банка, определяемые и объявляемые Национальным Банком в соответствии с целями денежно-кредитной политики и включающие дату доразмещения, срок обращения, дату погашения, объем доразмещения, условия удовлетворения заявок, дату оплаты, форму доразмещения;
25) условия выпуска и размещения краткосрочных нот Национального Банка – условия выпуска и размещения краткосрочных нот Национального Банка, определяемые и объявляемые Национальным Банком в соответствии с целями денежно-кредитной политики и включающие дату размещения, срок обращения, дату погашения, объем размещения, условия удовлетворения заявок, дату оплаты, форму размещения;
26) системы Bloomberg, Thomson Reuters – комплексы специализированных программных обеспечений и оборудований, посредством которых осуществляется связь между их пользователями для целей заключения сделок.
2. Порядок проведения аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей
4. Участник аукциона заключает с Национальным Банком соглашение о порядке заключения сделок по покупке/продаже ценных бумаг с обратной продажей/покупкой по результатам аукциона (далее – Соглашение) по форме согласно приложению 1 к Правилам. По соглашению сторон в Соглашение включаются дополнительные условия, не противоречащие Правилам.

5. Келісім жасау үшін аукционға әлеуетті қатысушы Ұлттық Банкпен бағалы қағаздарды кері сата/сатып ала отырып сатып алу/сату жөнінде мәмілелер жасау ниеті туралы Ұлттық Банкке жазбаша сұрату (бұдан әрі – жазбаша сұрату) (еркін нысанда) жібереді.
6. Ұлттық Банк жазбаша сұратуды қарайды және Ұлттық Банкке ұсынылған күнінен бастап 14 (он төрт) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ол бойынша шешім қабылдайды. Аукционға қатысушының жазбаша сұратуын қанағаттандыру және онымен Келісім жасау туралы шешімді уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқаратын адам қабылдайды.
7. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционына мынадай талаптарға сәйкес келетін аукционға қатысушының қатысуына жол беріледі:
1) ең төменгі резервтік талаптар нормативтерінің орындалуы туралы ақпарат Ұлттық Банкке ұсынылған күні қатарынан күнтізбелік үш ай ішінде екі және одан да көп рет ең төменгі резервтік талаптар бойынша Ұлттық Банк алдында орындалмаған міндеттемелердің болмауы. Бұл шектеу әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға сәйкес әкімшілік құқық бұзылғаны үшін салынатын әкімшілік айыппұл төленген күнге дейін қолданылады;
2) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуы;
3) бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционына қатысу күні пруденциялық нормативтердің бұзылуының болмауы;
4) Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шот шартында (шарттарында) аукционға қатысушы Ұлттық Банкпен операциялар бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда оның корреспонденттік шотынан Ұлттық Банктің акцептсіз ақша алу құқығын көздейтін талаптың болуы;
5) Ұлттық Банкпен жасалған Келісімнің болуы;
6) орталық депозитарийде жеке шотының болуы.
8. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционының қорытындылары бойынша Ұлттық Банк пен аукционға қатысушының арасында жұп мәмілелер жасалады:
1) Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды сатып алуы бойынша (бірінші мәміле, сатып алу мәмілесі);
2) Ұлттық Банктің сол бағалы қағаздарды сатып алу мәмілесінен кейін белгілі бір мерзімде кері сатуы бойынша (екінші мәміле, кері сату мәмілесі).
9. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционының объектісі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздарды кері сату бағасын есептеуге арналған формула бойынша кері сату мәмілесінің бағасын айқындайтын кірістілік мөлшерлемесі болып табылады.
10. Уәкілетті бөлімшеге аукционға қатысушының Қағидалардың 7-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келетіні туралы ақпарат ұсынуды Ұлттық Банктің мынадай бөлімшелері жүзеге асырады:

5. Для заключения Соглашения потенциальный участник аукциона направляет письменный запрос (в произвольной форме) в Национальный Банк о намерении заключения сделок по покупке/продаже ценных бумаг с обратной продажей/покупкой с Национальным Банком (далее – письменный запрос).
6. Национальный Банк рассматривает письменный запрос и принимает по нему решение в срок не более 14 (четырнадцати) рабочих дней со дня представления в Национальный Банк. Решение об удовлетворении письменного запроса участника аукциона и заключении с ним Соглашения принимается руководителем уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.
7. К участию в аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей допускается участник аукциона, соответствующий следующим требованиям:
1) отсутствие неисполненных обязательств перед Национальным Банком по минимальным резервным требованиям два и более раза в течение трех последовательных календарных месяцев на день представления в Национальный Банк информации о выполнении нормативов минимальных резервных требований. Данное ограничение действует до даты оплаты административного штрафа, налагаемого за административное правонарушение в соответствии с постановлением по делу об административном правонарушении;
2) наличие лицензии на осуществление брокерской и/или дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
3) отсутствие нарушений пруденциальных нормативов на день участия в аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей;
4) наличие в договоре(-ах) корреспондентского счета, открытого в Национальном Банке, условия, предусматривающего право Национального Банка на безакцептное изъятие денег с корреспондентского счета участника аукциона в случае неисполнения им обязательств по операциям с Национальным Банком;
5) наличие заключенного с Национальным Банком Соглашения;
6) наличие лицевого счета в центральном депозитарии.
8. По итогам аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей между Национальным Банком и участником аукциона заключаются парные сделки:
1) по покупке Национальным Банком ценных бумаг (первая сделка, сделка покупки);
2) по обратной продаже Национальным Банком тех же ценных бумаг в определенный срок после сделки покупки (вторая сделка, сделка обратной продажи).
9. Объектом аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей является ставка доходности, определяющая цену сделки обратной продажи по формуле для расчета цены обратной продажи ценной бумаги согласно приложению 2 к Правилам.
10. Представление уполномоченному подразделению информации о соответствии участника аукциона требованиям, предусмотренным пунктом 7 Правил, осуществляется следующими подразделениями Национального Банка:

1) Ұлттық Банктің төлем балансы, валюталық реттеу және статистика бөлімшесі және Ұлттық Банктің банктік қадағалау бөлімшесі (Қағидалардың 7-тармағының 1) және 3) тармақшалары бойынша);
2) Ұлттық Банктің бағалы қағаздар нарығының субъектілерін қадағалау бөлімшесі (Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасы бойынша);
3) Ұлттық Банктің қаржылық операцияларды қаржылық есепке алу және мониторингі бөлімшесі (Қағидалардың 7-тармағының 4) тармақшасы бойынша);
4) Ұлттық Банктің қаржылық тұрақтылық және тәуекелдерді басқару бөлімшесі аукционға қатысушының мөлшерлемелердің (айырбастау бағамдарының) ағымдағы жағдайға негізделмеген құбылмалығын арттыруға әкеп соғатын операцияларын талдау бөлігінде.
11. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционына валюта коды, аукционды өткізу күні және өтімділік беру мерзімі көрсетіле отырып бірегей сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – аукцион нөмір) беріледі.
12. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізуге байланысты, аукционға қатысушыға Ұлттық Банк айқындайтын электрондық деректер беру жүйесі арқылы берілетін ақпаратта (бұдан әрі – электрондық хабар) мынадай өлшемдер болады:
1) аукционның нөмірі;
2) ломбардтық тізім;
3) ломбардтық тізімге енгізілген бағалы қағаздарды сатып алу бағасы (бірінші мәміленің бағасы). Сатып алу бағасы бір бағалы қағаздың үтірден кейін төрт белгі қойылған таза құны ретінде (есептелген сыйақы қосылмаған) айқындалады;
4) өтімділік беру мерзімі (бірінші мәмілені және екінші мәмілені орындау күні арасындағы күнтізбелік күндердегі айырма);
5) орналастырылатын өтімділіктің жарияланған көлемі;
6) кірістіліктің ең төменгі мөлшерлемесі (аукционға қатысушы сұрататын кірістілік мөлшерлемесінің ең төменгі рұқсат етілген мөлшері).
Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізуге байланысты, электрондық деректер беру жүйесі арқылы берілетін ақпарат Ұлттық Банк пайдаланатын бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесінің көмегімен шифрланады.
13. Техникалық себептерге байланысты Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізуге байланысты ақпаратты электрондық деректер беру жүйесі арқылы беру мүмкін болмаған жағдайда осы хабарларды қағаз тасымалдағышпен беруге рұқсат етіледі.
14. Ұлттық Банк бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізуге дейін кемінде бір жұмыс күнінен кешіктірмей аукционға қатысушыға және орталық депозитарийге ломбардтық тізімді және бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізу туралы ақпаратты хабарлайды.
15. Ломбардтық тізімге енгізілген бағалы қағаздардың нарықтық құны қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалған дисконтқа сәйкес есептеледі.

1) подразделение платежного баланса, валютного регулирования и статистики Национального Банка и подразделение банковского надзора Национального Банка (по подпунктам 1) и 3) пункта 7 Правил);
2) подразделение надзора за субъектами рынка ценных бумаг Национального Банка (по подпункту 2) пункта 7 Правил);
3) подразделение финансового учета и мониторинга финансовых операций Национального Банка (по подпункту 4) пункта 7 Правил);
4) подразделение финансовой стабильности и управления рисками Национального Банка в части анализа операций участника аукциона, приводящих к повышению волатильности ставок (обменных курсов), не обусловленному текущей ситуацией.
11. Аукциону по покупке ценных бумаг с обратной продажей присваивается уникальный идентификационный номер с указанием кода валюты, даты проведения аукциона и срока предоставления ликвидности (далее – номер аукциона).
12. Информация, связанная с проведением аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей, передаваемая участнику аукциона через определяемую Национальным Банком электронную систему передачи данных, содержит следующие параметры:
1) номер аукциона;
2) ломбардный список;
3) цена покупки (цена первой сделки) ценных бумаг, включенных в ломбардный список. Цена покупки определяется как чистая стоимость (без учета начисленного вознаграждения) одной единицы ценной бумаги с четырьмя знаками после запятой;
4) срок предоставления ликвидности (разница в календарных днях между датой исполнения первой сделки и второй сделки);
5) объявленный объем размещаемой ликвидности;
6) минимальная ставка доходности (минимально допустимый размер запрашиваемой участником аукциона ставки доходности).
Информация, связанная с проведением аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей, передаваемая по электронной системе передачи данных, шифруется с помощью системы программно-криптографической защиты, используемой Национальным Банком.
13. В случае невозможности по техническим причинам передачи информации, связанной с проведением аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей через электронную систему передачи данных, допускается передача данных сообщений на бумажных носителях.
14. Не позднее, чем за один рабочий день до дня проведения аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей Национальный Банк сообщает участнику аукциона и центральному депозитарию ломбардный список и информацию о проведении аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей.
15. Рыночная стоимость ценных бумаг, включенных в ломбардный список, рассчитывается в соответствии с дисконтом, определенным внутренними документами фондовой биржи.

16. Аукционға қатысушы бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізу күні Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 09.00 –11.30 аралығында уәкілетті бөлімшеге Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционға қатысуға өтінім береді.
17. Аукционға қатысушы бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционына қатысу үшін бәсекелес және бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінім береді.
Бәсекелес немесе бәсекелес емес ұсыныстары бар бір өтінімнің ең төменгі көлемі кемінде 50 000 000 (елу миллион) теңге болады.
Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционы кемінде екі әртүрлі аукционға қатысушыдан бәсекелес ұсынысы бар екі және одан көп өтінім болған кезде өткізіледі.
18. Бәсекелес ұсыныстары бар өтінімде бағалы қағаздың шығарылымы, номиналдық құны және пайыздық мөлшерлеме көрсетіледі.
19. Бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімде бағалы қағаздың шығарылымы және номиналдық құны көрсетіледі.
20. Аукционға қатысушының бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционына қабылданған бәсекелес ұсыныстары бар өтінімдері ең жоғарғысынан бастап, бірақ кесімді мөлшерлемеден төмен емес ұсынылған пайыздық мөлшерлеменің деңгейі бойынша ретке келтіріледі және қанағаттандырылады.
21. Аукционға қатысушының аукционға қабылданған бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімі бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізу қорытындысы бойынша қалыптасқан орташа алынған мөлшерлеме бойынша қанағаттандырылды.
Орташа алынған мөлшерлемені есептеуді Ұлттық Банк бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционын өткізу қорытындысы бойынша аукционға қатысушылардың бәсекелес ұсынысы бар қанағаттандырылған/ішінара қанағаттандырылған өтінімдері бойынша жүзеге асырады.
22. Уәкілетті бөлімше Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 12.00 қарай бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционға қатысуға өтінімдерді Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіп түскен өтінімдердің тізіміне жинақтайды.
Уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған кезде оның орнындағы адам Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 12.00 – 15.00 аралығында бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционы туралы алынған деректер негізінде кесімді мөлшерлеме, өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы жедел шешім қабылдайды, одан кейін Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіп түскен өтінімдердің жиынтық ведомосына қол қояды.
23. Уәкілетті бөлімше кесімді мөлшерлеме және қанағаттандырылған өтінімдер көлемі туралы ақпарат негізінде бағалы қағаздарды сатып алу және кері сату мәмілесін жасайды және аукционға қатысушыға Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционының нәтижелері туралы хабарлама береді.

16. В день проведения аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей с 09.00 до 11.30 часов времени города Алматы участник аукциона подает в уполномоченное подразделение заявку на участие в аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей по форме согласно приложению 3 к Правилам.
17. Участник аукциона подает заявку на участие в аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей с конкурентными и неконкурентными предложениями.
Минимальный объем одной заявки с конкурентным или неконкурентным предложением составляет не менее 50 000 000 (пятидесяти миллионов) тенге.
Аукцион по покупке ценных бумаг с обратной продажей проводится при наличии двух и более заявок с конкурентным предложением от не менее двух различных участников аукциона.
18. В заявке с конкурентными предложениями указывается выпуск ценной бумаги, номинальная стоимость и процентная ставка.
19. В заявке с неконкурентными предложениями указывается выпуск ценной бумаги и номинальная стоимость.
20. Заявки с конкурентным предложением участника аукциона, принятые к аукциону по покупке ценных бумаг с обратной продажей, упорядочиваются и удовлетворяются по уровню предложенной процентной ставки, начиная с максимальной, но не ниже ставки отсечения.
21. Заявка с неконкурентным предложением участника аукциона, принятая к аукциону, удовлетворяется по средневзвешенной ставке, сложившейся по итогам проведения аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей.
Расчет средневзвешенной ставки осуществляется Национальным Банком по итогам проведения аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей по удовлетворенным/частично удовлетворенным заявкам с конкурентными предложениями участников аукциона.
22. Уполномоченное подразделение к 12.00 часам времени города Алматы обобщает заявки на участие в аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей в список поступивших заявок по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, с 12.00 до 15.00 часов времени города Алматы на основании полученных данных об аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей принимает оперативное решение о ставке отсечения, объеме удовлетворения заявок, после чего подписывает сводную ведомость поступивших заявок по форме согласно приложению 5 к Правилам.
23. Уполномоченное подразделение на основании информации о ставках отсечения и объемах удовлетворенных заявок заключает сделки покупки и обратной продажи ценных бумаг и выдает уведомление участнику аукциона по результатам аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей по форме согласно приложению 6 к Правилам.

24. Ұлттық Банк ол жүргізіп отырған ақша-кредит саясатының бағыттары және қаржы нарығының конъюнктурасына сәйкес аукционның талаптарын жедел өзгертеді (жарияланған орналастыру көлемін ұлғайтады, жарияланған орналастыру көлемін азайтады, аукционды өткізбейді).
25. Аукционға қатысушыға Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционының нәтижелері туралы хабарламаны Ұлттық Банк аукцион толық аяқталғаннан кейін, бірақ Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 16.00 кешіктірмей орталық депозитарийге және аукционға қатысушыға жібереді.
26. Ұлттық Банк аукционның ақша-кредит саясатының міндеттерін орындау үшін жеткіліксіз нәтижелерін алған жағдайда аукционды өтпеген деп жариялайды.
Аукционды өтпеген деп жариялау уәкілетті бөлімшенің басшысының не ол болмаған кезде оның міндетін атқаратын адамның өкімімен бекітіледі.
27. Уәкілетті бөлімше бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционы өткізілген күні Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 18.00 кешіктірмей Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсына өткізілген бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционының қорытындысы туралы ақпаратты орналастырады.
28. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционының қорытындысы бойынша бағалы қағаздарды сатып алу және кері сату мәмілелері бойынша есеп айырысу орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Бағалы қағаздарды есепке алуды жеңілдету мақсатында бағалы қағаздар бойынша есеп айырысу жинақталған сыйақылар есепке алынбаған баға бойынша жүргізіледі. Бағалы қағаздар бойынша сыйақыны осы бағалы қағаздарды сатқан аукционға қатысушы алады.
30. Орталық депозитарий, қатысушы және Ұлттық Банк арасында бұйрықтармен алмасу орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу аукционының қорытындысы бойынша жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда, бағалы қағаздарды кері сату мәмілесі жасалған күні белгіленген талаптармен, аукционға қатысушы міндеттемелерді орындамаған күннен кейінгі келесі жұмыс күні Ұлттық Банк орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес орталық депозитарийге бағалы қағаздарды есептен шығаруға және Ұлттық Банктің пайдасына есепке жазуға арналған бұйрықты жібереді. Мәміле бойынша міндеттемелер орындалмаған күнге дейін есептелген бағалы қағаз бойынша жинақталған купондық сыйақының сомасы аукционға қатысушының пайдасына аударылады.
Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды сатып алу және кері сату операцияларын есепке алуды және тіркеуді орталық депозитарий орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес Ұлттық Банктің тиісті қосалқы шотында жүргізеді.
Егер бағалы қағаздарды кері сату мәмілесін жүргізу күні жұмыс істемейтін (мереке немесе демалыс) күнге сәйкес келсе, бағалы қағаздарды кері сату мәмілесін орындау кері сату күнінен кейінгі бірінші жұмыс күні мәміле талаптарына сәйкес жүргізіледі.

24. Национальный Банк в соответствии с направлениями проводимой им денежно-кредитной политики и конъюнктурой финансового рынка оперативно изменяет условия аукциона (увеличивает объявленный объем размещения, уменьшает объявленный объем размещения, отменяет аукцион).
25. Уведомление участнику аукциона по результатам аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей по форме согласно приложению 6 к Правилам направляется Национальным Банком после полного завершения аукциона, но не позднее 16.00 часов времени города Алматы центральному депозитарию и участнику аукциона.
26. Национальный Банк в случае получения результатов аукциона, недостаточных для выполнения задач денежно-кредитной политики, объявляет аукцион несостоявшимся.
Объявление аукциона несостоявшимся утверждается распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.
27. Уполномоченное подразделение не позднее 18.00 часов времени города Алматы в день проведения аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей размещает на официальном интернет-ресурсе Национального Банка информацию об итогах состоявшегося аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей.
28. Расчеты по сделкам покупки и обратной продажи ценных бумаг по итогам аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей осуществляются в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
29. В целях упрощения учета ценных бумаг расчеты по ценным бумагам производятся по цене без учета накопленного вознаграждения. Вознаграждения по ценным бумагам получает участник аукциона, продавший данные ценные бумаги.
30. Обмен приказами между центральным депозитарием, участником и Национальным Банком осуществляется в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
31. В случае неисполнения обязательств по сделкам, заключенным по итогам аукциона по покупке ценных бумаг с обратной продажей, на условиях, установленных в день заключения сделки обратной продажи ценных бумаг, в рабочий день, следующий за днем неисполнения обязательств участником аукциона, Национальный Банк направляет в центральный депозитарий приказ на списание и зачисление ценных бумаг в пользу Национального Банка в соответствии с внутренними документами центрального депозитария. Сумма накопленного купонного вознаграждения по ценной бумаге, начисленного до даты неисполнения обязательств по сделке, переводится в пользу участника аукциона.
Учет и регистрация операций покупки ценных бумаг и обратной продажи Национальным Банком производится центральным депозитарием на соответствующем субсчете Национального Банка в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
В случае если дата проведения сделки обратной продажи ценных бумаг выпадает на нерабочий (праздничный или выходной) день, исполнение сделки обратной продажи ценных бумаг осуществляется в первый рабочий день, следующий за датой обратной продажи в соответствии с условиями сделки.

3. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын өткізу тәртібі
32. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының қатысушысы Ұлттық Банкпен Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Келісім жасайды.
33. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының қатысушысы Келісім жасау үшін Ұлттық Банкке Ұлттық Банкпен бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату мәмілелерін жасау ниеті туралы жазбаша сұрату жібереді.
34. Ұлттық Банк жазбаша сұратуды қарайды және Ұлттық Банкке ұсынған күннен бастап 14 (он төрт) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ол бойынша шешім қабылдайды. Аукционға қатысушының жазбаша сұратуын қанағаттандыру және онымен Келісім жасау туралы шешімді уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушы адам қабылдайды.
35. Мынадай талаптарға сәйкес келетін аукционға қатысушыға бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционына қатысуға рұқсат етіледі:
1) аукционға қатысушы Ұлттық Банкке ең төменгі резервтік талаптар нормативтерінің орындалғаны туралы ақпарат ұсынған күні қатарынан күнтізбелік үш ай ішінде ең төменгі резервтік талаптар бойынша Ұлттық Банк алдында екі және одан көп орындалмаған міндеттемелердің болмауы. Осы шектеу әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық үшін салынған әкімшілік айыппұл төлеген күнге дейін қолданылады;
2) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуы;
3) пруденциялық нормативтердің бұзылмауы;
4) Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шот шартында (шарттарында) аукционға қатысушы Ұлттық Банкпен операциялар бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда оның корреспонденттік шотынан ақшаны акцептемей алуға Ұлттық Банктің құқығы көзделетін талаптың болуы;
5) Келісімнің болуы;
6) орталық депозитарийде жеке шоттың болуы.
36. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының қорытындысы бойынша Ұлттық Банк пен аукционға қатысушы арасында:
1) Ұлттық Банктің бағалы қағаздар сатуы жөніндегі (бірінші мәміле, сату мәмілесі);
2) Ұлттық Банктің сату мәмілесінен (екінші мәміле, кері сатып алу мәмілесі) кейін сол бағалы қағаздарды кері сатып алуы жөніндегі бір немесе бірнеше жұп мәміле жасалады.
37. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының объектісі Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздарды кері сатып алу бағасын есептеуге арналған формула бойынша кері сатып алу мәмілесінің бағасын айқындайтын кірістілік мөлшерлемесі болып табылады.

3. Порядок проведения аукциона по продаже ценных бумаг с
обратной покупкой
32. Участник аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой заключает с Национальным Банком Соглашение по форме согласно приложению 1 к Правилам.
33. Для заключения Соглашения потенциальный участник аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой направляет письменный запрос в Национальный Банк о намерении заключения сделок по продаже ценных бумаг с обратной покупкой с Национальным Банком.
34. Национальный Банк рассматривает письменный запрос и принимает по нему решение в срок не более 14 (четырнадцати) рабочих дней со дня представления в Национальный Банк. Решение об удовлетворении письменного запроса участника аукциона и заключении с ним Соглашения принимается руководителем уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.
35. К участию в аукционе по продаже ценных бумаг с обратной покупкой допускается участник аукциона, соответствующий следующим требованиям:
1) отсутствие неисполненных обязательств перед Национальным Банком по минимальным резервным требованиям два и более раза в течение трех последовательных календарных месяцев на день представления участником аукциона в Национальный Банк информации о выполнении нормативов минимальных резервных требований. Данное ограничение действует до даты оплаты административного штрафа, налагаемого за административное правонарушение в сооветствии с постановлением по делу об административном правонарушении;
2) наличие лицензии на осуществление брокерской и/или дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
3) отсутствие нарушений пруденциальных нормативов;
4) наличие в договоре(ах) корреспондентского счета, открытого в Национальном Банке, условия, предусматривающего право Национального Банка на безакцептное изъятие денег с корреспондентского счета участника аукциона в случае неисполнения им обязательств по операциям с Национальным Банком;
5) наличие Соглашения;
6) наличие лицевого счета в центральном депозитарии.
36. По итогам аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой между Национальным Банком и участником аукциона заключаются одна или несколько парных сделок:
1) по продаже Национальным Банком ценных бумаг (первая сделка, сделка продажи);
2) по обратной покупке Национальным Банком тех же ценных бумаг после сделки продажи (вторая сделка, сделка обратной покупки).
37. Объектом аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой является ставка доходности, определяющая цену сделки обратной покупки по формуле для расчета цены обратной покупки ценной бумаги согласно приложению 7 Правил.

38. Ұлттық Банктің мынадай бөлімшелері уәкілетті бөлімшеге аукционға қатысушының Қағидалардың 35-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келетіні туралы ақпарат ұсыну үшін жауапты болып табылады:
1) Ұлттық Банктің Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика бөлімшесі және Ұлттық Банктің банктік қадағалау бөлімшесі (Қағидалардың 35-тармағының 1) және 3) тармақшалары бойынша);
2) Ұлттық Банктің бағалы қағаздар нарығының субъектілерін қадағалау бөлімшесі (Қағидалардың 35-тармағының 2) тармақшасы бойынша);
3) Ұлттық Банктің Қаржылық операцияларды қаржылық есепке алу және мониторингі бөлімшесі (Қағидалардың 35-тармағының 4) тармақшасы бойынша);
4) Ұлттық Банктің Қаржылық тұрақтылық және тәуекелдерді басқару бөлімшесі аукционға қатысушының мөлшерлемелердің (айырбастау бағамдарының) ағымдағы жағдайға негізделмеген құбылмалығын арттыруға әкеп соғатын операцияларын талдау бөлігінде.
39. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату жөніндегі әрбір аукционға валюта кодын, аукцион өткізу күнін және өтімділікті алу мерзімін көрсете отырып бірегей сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – аукционның нөмірі) беріледі.
40. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын өткізуге байланысты және аукционға қатысушыға Ұлттық Банк айқындайтын деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы берілетін ақпарат (бұдан әрі - электрондық хабар) мынадай өлшемдерді қамтиды:
1) аукционның нөмірі;
2) алынатын өтімділікті алу мерзімі (бірінші мәмілені және екінші мәмілені орындау күні арасындағы күнтізбелік күндердегі айырма);
3) алынатын өтімділіктің жарияланған көлемі;
4) кірістіліктің ең көп мөлшерлемесі (аукционға қатысушысы сұрататын кірістілік мөлшерлемесінің ең көп қолжетімді мөлшері);
5) кепіл түрі.
Деректерді берудің электрондық жүйесі бойынша берілетін бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын жүргізуге байланысты ақпарат Ұлттық Банк пайдаланатын бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесінің көмегімен шифрланады.
41. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын жүргізуге байланысты ақпаратты техникалық себептер бойынша деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы хабарлар беру мүмкін болмаған жағдайда осы хабарларды қағаз тасымалдағышпен беруге рұқсат етіледі.
42. Ұлттық Банк бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын өткізерден бұрын бір жұмыс күнінен кешіктірмей бастапқы агенттерге және орталық депозитарийге бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын өткізу шарттарын хабарлайды.
43. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционы шеңберінде кепіл ретінде беретін бағалы қағаздардың нарықтық құны қор биржасының бағалы қағаздарды бағалау әдістемесінде айқындалған дисконтпен есептеледі.
Бағалы қағаздарды сату құны бір бағалы қағаздардың таза құны ретінде (есептелген сыйақыны қоспай) үтірден кейін төрт белгімен анықталады.

38. Представление уполномоченному подразделению информации о соответствии участника аукциона требованиям, предусмотренным пунктом 35 Правил, осуществляется следующими подразделениями Национального Банка:
1) подразделение платежного баланса, валютного регулирования и статистики Национального Банка и подразделение банковского надзора Национального Банка (по подпунктам 1) и 3) пункта 35 Правил);
2) подразделение надзора за субъектами рынка ценных бумаг Национального Банка (по подпункту 2) пункта 35 Правил);
3) подразделение финансового учета и мониторинга финансовых операций Национального Банка (по подпункту 4) пункта 35 Правил);
4) подразделение финансовой стабильности и управления рисками Национального Банка в части анализа операций участника аукциона, приводящих к повышению волатильности ставок (обменных курсов), не обусловленному текущей ситуацией.
39. Аукциону по продаже ценных бумаг с обратной покупкой присваивается уникальный идентификационный номер с указанием кода валюты, даты проведения аукциона и срока изъятия ликвидности (далее – номер аукциона).
40. Информация, связанная с проведением аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой, передаваемая участнику аукциона через определяемую Национальным Банком электронную систему передачи данных, содержит следующие параметры:
1) номер аукциона;
2) срок изъятия ликвидности (разница в календарных днях между датой исполнения первой сделки и второй сделки);
3) объявленный объем изымаемой ликвидности;
4) максимальная ставка доходности (максимально допустимый размер запрашиваемой участником аукциона ставки доходности);
5) вид залога.
Информация, связанная с проведением аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой, передаваемая по электронной системе передачи данных, шифруется с помощью системы программно-криптографической защиты, используемой Национальным Банком.
41. В случае невозможности по техническим причинам передачи информации, связанной с проведением аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой через электронную систему передачи данных, допускается передача данных сообщений на бумажных носителях.
42. Не позднее, чем за один рабочий день до дня проведения аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой Национальный Банк сообщает участнику аукциона и центральному депозитарию информацию о проведении аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой.
43. Рыночная стоимость ценных бумаг, предоставляемых Национальным Банком в качестве залога в рамках аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой, рассчитывается в соответствии с дисконтом, определенным внутренними документами фондовой биржи.
Цена продажи ценной бумаги определяется как чистая стоимость (без учета начисленного вознаграждения) одной единицы ценной бумаги с четырьмя знаками после запятой.

44. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын өткізу күні Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 9.00 - 11.30 аралығында аукционға қатысушы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционына қатысуға уәкілетті бөлімшеге өтінім береді.
45. Аукционға қатысушы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционына қатысуға арналған өтінімдерді бәсекелес және бәсекелес емес ұсыныстармен бере алады.
Бәсекелес және бәсекелес емес ұсыныс бар бір өтінімнің ең аз көлемі кемінде 50 000 000 (елу миллион) теңге болады.
Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционын кемінде әртүрлі екі қатысушыдан түскен бәсекелес ұсынысы бар екі және одан көп өтінім болған кезде өткізіледі.
46. Бәсекелес ұсыныстары бар өтінімде бағалы қағаздардың шығарылымы, номиналдық құны және пайыздық мөлшерлеме көрсетіледі.
Бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімде бағалы қағаздардың шығарылымы және номиналдық құны көрсетіледі.
47. Аукционға қатысушылардың бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционына қабылданған бәсекелес ұсыныстары реттеледі және ең жоғарыдан бастап, бірақ кесімді мөлшерлемеден төмен емес ұсынылған пайыздық мөлшерлеменің деңгейі бойынша қанағаттандырылады.
48. Аукционға қатысушының бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционына қабылданған бәсекелес емес ұсынысы аукцион өткізу қорытындылары бойынша қалыптасқан орташа алынған мөлшерлеме бойынша қанағаттандырылды. Орташа алынған мөлшерлемені есептеуді Ұлттық Банк аукционға қатысушылардың аукцион өткізу қорытындысы бойынша қанағаттандырылған/ішінара қанағаттандырылған бәсекелес ұсыныстары бойынша жүзеге асырады.
49. Уәкілетті бөлімше Алматы қаласының уақыты бойынша 12.00 сағатқа қарай бағалы қағаздарды сатып алуға арналған өтінімдерді Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіп түскен өтінімдердің жиынтық ведомосына жинақтайды.
Уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған кезде оның орнындағы адам Алматы қаласының уақыты бойынша 12.00 – 15.00 сағатта аукцион туралы алынған деректер негізінде кесімді мөлшерлеме, өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы жедел шешім қабылдайды, одан кейін Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіп түскен өтінімдердің жиынтық ведомосына қол қояды.
50. Уәкілетті бөлімше кесімді мөлшерлеме және қанағаттандырылған өтінімдердің көлемі туралы ақпарат негізінде бағалы қағаздарды сатып алу және кері сату мәмілелерін жасайды және аукционға қатысушыға Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционы бойынша өтінімдердің қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама береді.

44. В день проведения аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой с 9.00 до 11.30 часов времени города Алматы участник аукциона подает в уполномоченное подразделение заявку на участие в аукционе по продаже ценных бумаг с обратной покупкой по форме согласно приложению 8 к Правилам.
45. Участник аукциона подает заявку на участие в аукционе по продаже ценных бумаг с обратной покупкой по форме согласно приложению 8 к Правилам с конкурентными и неконкурентными предложениями.
Минимальный объем одной заявки с конкурентным или неконкурентным предложением составляет не менее 50 000 000 (пятидесяти миллионов) тенге.
Аукцион по продаже ценных бумаг с обратной покупкой проводится при наличии двух и более заявок с конкурентным предложением от не менее двух различных участников аукциона.
46. В заявке с конкурентными предложениями указывается выпуск ценной бумаги, номинальная стоимость и процентная ставка.
В заявке с неконкурентными предложениями указывается выпуск ценной бумаги и номинальная стоимость.
47. Заявки с конкурентными предложениями участников аукциона, принятые к аукциону по продаже ценных бумаг с обратной покупкой, упорядочиваются и удовлетворяются по уровню предложенной процентной ставки, начиная с минимальной, но не выше ставки отсечения.
48. Неконкурентная заявка участника аукциона, принятая к аукциону по продаже ценных бумаг с обратной покупкой, удовлетворяется по средневзвешенной ставке, сложившейся по итогам проведения аукциона. Расчет средневзвешенной ставки осуществляется Национальным Банком по итогам проведения аукциона по удовлетворенным/частично удовлетворенным конкурентным заявкам участников аукциона.
49. Уполномоченное подразделение к 12.00 часам времени города Алматы обобщает заявки на продажу ценных бумаг в сводную ведомость поступивших заявок по форме согласно приложению 9 к Правилам.
Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия, лицо, исполняющее его обязанности, с 12.00 до 15.00 часов времени города Алматы на основании полученных данных об аукционе принимает оперативное решение о ставке отсечения, объеме удовлетворения заявок, после чего подписывает сводную ведомость поступивших заявок по форме согласно приложению 9 к Правилам.
50. Уполномоченное подразделение на основании информации о ставках отсечения и объемах удовлетворенных заявок заключает сделки продажи и обратной покупки ценных бумаг и выдает участнику аукциона уведомление об удовлетворенном объеме заявок по аукциону Национального Банка по продаже ценных бумаг с обратной покупкой по форме согласно приложению 10 к Правилам.

51. Ұлттық Банк жүргізілетін ақша-кредит саясатының бағыттарына және қаржы нарығының конъюнктурасына сәйкес бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының талаптарын (алынатын өтімділіктің жарияланған көлемін ұлғайтады, алынатын өтімділіктің жарияланған көлемін азайтады, аукционды өткізбейді) жедел өзгертеді.
52. Ұлттық Банк Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционы бойынша өтінімдердің қанағаттандырылған көлемі туралы хабарламаны аукцион толық аяқталғаннан кейін, бірақ Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 16.00-ден кешіктірмей орталық депозитарийге және аукцион қатысушысына жібереді.
53. Ұлттық Банк аукционның ақша-кредит саясатының міндеттерін орындау үшін жеткілікті емес нәтижелерін алған жағдайда аукционды өткізілмеген деп жариялайды. Аукционды өткізілмеген деп жариялау уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушы адамның өкімімен бекітіледі.
54. Уәкілетті бөлімше бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционы өткізетін күні Алматы уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының қорытындылары туралы ақпаратты Ұлттық Банктің интернет-ресурсына орналастырады.
55. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының қорытындылары бойынша бағалы қағаздарды сату және кері сатып алу мәмілелері бойынша есеп айырысулар орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына сәйкес жүзеге асырылады.
56. Бағалы қағаздарды есепке алуды жеңілдету мақсатында бағалы қағаздар бойынша есеп айырысулар жинақталған сыйақыны есепке алмағанда, баға бойынша жүргізіледі. Бағалы қағаздар бойынша сыйақыны осы бағалы қағаздарды сатқан Ұлттық Банк алады.
57. Орталық депозитарий, аукционға қатысушы және Ұлттық Банк арасында бұйрықтар алмасу орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес жүргізіледі.
58. Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату аукционының қорытындылары бойынша жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда, бағалы қағаздарды кері сатып алу мәмілесін жасау күні белгіленген талаптармен аукционға қатысушы міндеттемелерді орындамаған күннен кейінгі жұмыс күні Ұлттық Банк орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес бағалы қағаздарды Ұлттық Банктің пайдасына есептен шығаруға және аударуға арналған бұйрықты орталық депозитарийге жібереді.
Мәміле бойынша міндеттемелерді орындамау күніне дейін есептелген бағалы қағаздар бойынша жинақталған купондық сыйақы сомасы аукцион қатысушысының пайдасына аударылады.
Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды сату және кері сатып алу операцияларын есепке алуын және тіркеуін орталық депозитарий Ұлттық Банктің тиісті қосалқы шотында орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес жүргізеді.
Егер бағалы қағаздарды кері сатып алу мәмілесін жүргізу күні жұмыс істемейтін (мереке немесе демалыс) күнге келген жағдайда, бағалы қағаздарды кері сатып алу мәмілесін орындау мәміле талаптарына сәйкес кері сату күнінен кейінгі бірінші жұмыс күні жүргізіледі.

51. Национальный Банк в соответствии с направлениями проводимой денежно-кредитной политики и конъюнктурой финансового рынка, оперативно изменяет условия аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой (увеличивает объявленный объем изымаемой ликвидности, уменьшает объявленный объем изымаемой ликвидности, отменяет аукцион).
52. Уведомление об удовлетворенном объеме заявок по аукциону Национального Банка по продаже ценных бумаг с обратной покупкой по форме согласно приложению 10 к Правилам направляется Национальным Банком после полного завершения аукциона, но не позднее 16.00 часов времени города Алматы центральному депозитарию и участнику аукциона.
53. Национальный Банк в случае получения результатов аукциона, недостаточных для выполнения задач денежно-кредитной политики, объявляет аукцион несостоявшимся. Объявление аукциона несостоявшимся утверждается распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.
54. Уполномоченное подразделение не позднее 18.00 часов времени города Алматы в день проведения аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой размещает на официальном интернет-ресурсе Национального Банка информацию об итогах состоявшегося аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой.
55. Расчеты по сделкам продажи и обратной покупки ценных бумаг по итогам аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой осуществляются в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
56. В целях упрощения учета ценных бумаг расчеты по ценным бумагам производятся по ценам без учета накопленного вознаграждения. Вознаграждение по ценным бумагам получает Национальный Банк, продавший данные ценные бумаги.
57. Обмен приказами между центральным депозитарием, участником аукциона и Национальным Банком осуществляется в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
58. В случае неисполнения обязательств по сделкам, заключенным по итогам аукциона по продаже ценных бумаг с обратной покупкой, на условиях, установленных в день заключения сделки обратной покупки ценных бумаг, в рабочий день, следующий за днем неисполнения обязательств участником аукциона, Национальный Банк направляет в центральный депозитарий приказ на списание и зачисление ценных бумаг в пользу Национального Банка в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
Сумма накопленного купонного вознаграждения по ценной бумаге, начисленного до даты неисполнения обязательств по сделке, переводится в пользу участника аукциона.
Учет и регистрация операций продажи ценных бумаг и обратной покупки Национальным Банком производится центральным депозитарием на соответствующем субсчете Национального Банка в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
В случае если дата проведения сделки обратной покупки ценных бумаг выпадает на нерабочий (праздничный или выходной) день, исполнение сделки обратной покупки ценных бумаг осуществляется в первый рабочий день, следующий за датой обратной покупки в соответствии с условиями сделки.

4. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционын жүргізу тәртібі
59. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын мерзімінен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда, Ұлттық Банк дисконтталған баға бойынша орналастырады, номиналдық құны бойынша өтейді.
60. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары қаржы нарығында сыйақы мөлшерлемелерін реттеуге арналған ақша-кредит саясатының құралы болып табылады.
61. Ұлттық Банктің қысқамерзімді нотының номиналдық құны 100 (жүз) теңге болады.
62. Ұлттық Банктің бағалы қағаздар нарығының субъектілерін қадағалау бөлімшесі қысқамерзімді ноттардың әрбір шығарылымына ұлттық сәйкестендіру нөмірін береді.
63. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын орналастыру Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарымен операцияларды жасау тәртібі туралы шарттың негізінде бастапқы агенттер арқылы жүзеге асырылады.
64. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттар бойынша сыйақы мөлшерлемесі Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының дисконтталған бағасына номиналдық құн мен дисконтталған баға арасындағы айырмашылықтардың қатынасын білдіреді, Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін есептеу тәртібіне сәйкес пайызбен көрсетіледі және айқындалады.
65. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын шығаруға және операциялар жасауға салық салу тәртібі "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексiмен реттеледі.
66. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының акционы мынадай нысандарда:
1) электрондық аукцион;
2) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын бастапқы агенттермен келісілген дисконтталған баға бойынша сату (бұдан әрі - сату);
3) Ұлттық Банк белгілеген баға бойынша жазылым (бұдан әрі - жазылым) арқылы жүзеге асырылады.
67. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукционын жүргізуге байланысты ақпарат Ұлттық Банк анықтайтын деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы беріледі, Ұлттық Банк пайдаланатын бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесінің көмегімен шифрланады.
68. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының аукционын жүргізуге байланысты ақпаратты техникалық себептер бойынша деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы беру мүмкін болмаған жағдайда осы ақпаратты қағаз тасымалдағышпен беруге рұқсат етіледі.
69. Ұлттық Банк тиісті шығарылымдағы Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукционын өткізерден бұрын бір жұмыс күні бұрын, одан кешіктірмей бастапқы агентке және орталық депозитарийге аукцион өткізу шарттарын хабарлайды.

4. Порядок проведения аукциона краткосрочных нот Национального
Банка
59. Краткосрочные ноты Национального Банка размещаются Национальным Банком по дисконтированной цене, а погашаются по номинальной стоимости, за исключением случаев досрочного погашения.
60. Краткосрочные ноты Национального Банка представляют собой инструмент денежно-кредитной политики, предназначенный для регулирования ставок вознаграждения на финансовом рынке.
61. Номинальная стоимость краткосрочной ноты Национального Банка составляет 100 (сто) тенге.
62. Подразделение надзора за субъектами рынка ценных бумаг Национального Банка присваивает национальный идентификационный номер каждому выпуску краткосрочных нот Национального Банка.
63. Аукцион краткосрочных нот Национального Банка осуществляется через первичных агентов на основании договора о порядке совершения операций с краткосрочными нотами Национального Банка по форме согласно приложению 11 к Правилам.
64. Ставка вознаграждения по краткосрочным нотам Национального Банка представляет собой отношение разницы между номинальной стоимостью и дисконтированной ценой к дисконтированной цене краткосрочных нот Национального Банка, выражается в процентах и определяется в соответствии с порядком расчета ставки вознаграждения по краткосрочным нотам Национального Банка по форме согласно приложению 12 к Правилам.
65. Порядок налогообложения выпуска и операций с краткосрочными нотами Национального Банка регулируется Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
66. Аукцион краткосрочных нот Национального Банка осуществляется Национальным Банком в следующих формах:
1) электронный аукцион;
2) продажа краткосрочных нот Национального Банка по дисконтированным ценам, согласованным с первичными агентами (далее – продажа);
3) подписка по цене, установленной Национальным Банком (далее – подписка).
67. Информация, связанная с проведением электронного аукциона краткосрочных нот Национального Банка, передается через определяемую Национальным Банком электронную систему передачи данных, шифруется с помощью системы программно-криптографической защиты, используемой Национальным Банком.
68. В случае невозможности по техническим причинам передачи информации, связанной с проведением электронного аукциона краткосрочных нот Национального Банка через электронную систему передачи данных, допускается передача данной информации на бумажных носителях.
69. Не позднее, чем за один рабочий день до дня проведения электронного аукциона краткосрочных нот Национального Банка соответствующего выпуска Национальный Банк сообщает первичному агенту и центральному депозитарию условия проведения аукциона.

70. Бастапқы агент Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының аукционы өтетін күні Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 9.00-ден сағат 11.30-ға дейін Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға арналған өтінімдерді уәкілетті бөлімшеге тапсырады.
71. Бастапқы агент Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға бәсекелес және (немесе) бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімдер береді.
72. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға бәсекелес ұсыныстары бар өтінімде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының саны, Ұлттық Банктің бір қысқамерзімді нотасының болжамды дисконтталған бағасы, номиналдық құны және дисконтталған бағасы бойынша сатып алудың жалпы көлемі көрсетіледі.
73. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімде бастапқы агент Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукционында қалыптасқан орташа алынған дисконтталған баға бойынша сатып алуға дайын Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының жалпы саны көрсетіледі.
74. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімдер, электрондық аукционның жарияланған талаптары шегінде бірінші кезекте электрондық аукционда қалыптасқан орташа алынған баға бойынша, ал содан кейін бәсекелес ұсыныстары бар өтінімдер қанағаттандырылады.
75. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға берілген өтінімдерді Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының жиынтық ведомосына Алматы қаласының уақытымен сағат 11.30-ға жинақтайды.
76. Уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукцион туралы алынған деректер негізінде Алматы қаласының уақытымен сағат 11.30-дан 12.00-ге дейін баға талаптары, электрондық аукционда Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға берілген өтінімдерді қанағаттандыру көлемі және қосымша орналастыруды жүргізу қажеттілігі туралы дереу шешім қабылдайды, бұдан кейін Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының жиынтық ведомосына қол қояды.
77. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукционын жүргізу күні Ұлттық Банктің:
1) бастапқы агенттердің немесе инвесторлардың Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуы;
2) Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының аукционына қатысуы;

70. В день проведения электронного аукциона краткосрочных нот Национального Банка с 9.00 до 11.30 часов времени города Алматы первичный агент подает в уполномоченное подразделение заявку на покупку краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 13 к Правилам.
71. Первичный агент подает заявку на покупку краткосрочных нот Национального Банка с конкурентными и (или) неконкурентными предложениями.
72. В заявке на покупку краткосрочных нот Национального Банка с конкурентными предложениями указывается количество краткосрочных нот Национального Банка, предполагаемая дисконтированная цена одной краткосрочной ноты Национального Банка, общий объем покупки по номинальной стоимости и дисконтированной цене.
73. В заявке на покупку краткосрочных нот Национального Банка с неконкурентными предложениями указывается общее количество краткосрочных нот Национального Банка, которое первичный агент готов приобрести по средневзвешенной дисконтированной цене, сложившейся на электронном аукционе краткосрочных нот Национального Банка.
74. Заявки на участие в электронном аукционе краткосрочных нот Национального Банка, с неконкурентными предложениями удовлетворяются в первую очередь по средневзвешенной цене, сложившейся на электронном аукционе, а затем с конкурентными предложениями, в пределах объявленных условий электронного аукциона.
75. Уполномоченное подразделение к 11.30 часам времени города Алматы обобщает заявки на покупку краткосрочных нот Национального Банка в сводную ведомость аукциона краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 14 к Правилам.
76. Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, с 11.30 до 12.00 часов времени города Алматы на основании полученных данных об электронном аукционе краткосрочных нот Национального Банка принимает оперативное решение о ценовых условиях, объеме удовлетворения заявок на покупку краткосрочных нот Национального Банка на электронном аукционе и необходимости проведения доразмещения, после чего подписывает сводную ведомость аукциона краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 14 Правил.
77. В день проведения электронного аукциона краткосрочных нот Национального Банка, допускается изменение Национальным Банком объявленных условий аукциона краткосрочных нот Национального Банка в части:
1) приобретения краткосрочных нот Национального Банка первичными агентами или инвесторами;
2) участия в аукционе краткосрочных нот Национального Банка нерезидентов Республики Казахстан;

3) бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімдерді қанағаттандыру бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының жарияланған талаптарын өзгертуіне жол беріледі.
78. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға баға талаптары және өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешімдер негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын орналастыруды жүзеге асырады және Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы агентке Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары өтінімдерінің қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама береді.
79. Ұлттық Банк бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімдерді қанағаттандыру үлесін, сондай-ақ қаржы нарығы конъюнктурасын ескере отырып, Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукционның талаптары жарияланған кезде бастапқы агенттерге және Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сату көлемінің үлесін өз бетінше айқындайды.
80. Ұлттық Банк жүргізіліп отырған ақша-кредит саясатының бағыттарына және қаржы нарығының конъюнктурасына сәйкес уәкілетті бөлімшеден алынған деректер негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын шығару және орналастыру талаптарына сәйкес Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын орналастыруды жүзеге асырады.
81. Ұлттық Банк уәкілетті бөлімшеден алынған деректер негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукционында қалыптасқан орташа алынған дисконтталған баға бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының қосымша көлемін орналастыруды (бұдан әрі – үстеме орналастыру) жүргізеді.
82. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыру туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының электрондық аукционы өткізілген күні Алматы қаласының уақытымен сағат 12.00-ге дейін бастапқы агентке Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыруды жүргізу шарттарын хабарлайды.
83. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыруға өтінім үстеме орналастыру жүргізу талаптарында көрсетілген уақытқа дейін қабылданады.
84. Келіп түскен өтінімдер Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастырудың (сату, жазылу) жиынтық ведомосына жинақталады.
85. Уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған кезде оның міндетін атқаратын адам қосымша орналастыру жөніндегі алынған деректер негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыруға қабылданған өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешім қабылдайды, одан кейін Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыру (сату, жазылу) жиынтық ведомосына қол қояды.
Уәкілетті бөлімше осы шешім негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыруды жүргізеді.
Үстеме орналастыру кезінде өтінімдерді қанағаттандырған жағдайда олардың Ұлттық Банкке нақты келіп түсу уақытына басымдық беріледі.

3) удовлетворения заявок с неконкурентными предложениями.
78. Уполномоченное подразделение на основании решения о ценовых условиях и объеме удовлетворения заявок на покупку краткосрочных нот Национального Банка осуществляет размещение краткосрочных нот Национального Банка и выдает первичному агенту уведомление об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 15 к Правилам.
79. Национальный Банк самостоятельно определяет долю удовлетворения заявок с неконкурентными предложениями, а также долю объема продаж краткосрочных нот Национального Банка первичным агентам и нерезидентам Республики Казахстан при объявлении условий электронного аукциона краткосрочных нот Национального Банка исходя из конъюнктуры финансового рынка.
80. Национальный Банк в соответствии с направлениями проводимой денежно-кредитной политики и конъюнктурой финансового рынка на основании полученных данных от уполномоченного подразделения осуществляет размещение краткосрочных нот Национального Банка в соответствии с условиями выпуска и размещения краткосрочных нот Национального Банка.
81. Национальный Банк на основании полученных данных от уполномоченного подразделения проводит размещение дополнительного объема краткосрочных нот Национального Банка по средневзвешенной дисконтированной цене, сложившейся на электронном аукционе краткосрочных нот Национального Банка (далее – доразмещение).
82. В случае принятия решения о доразмещении краткосрочных нот Национального Банка уполномоченное подразделение в день проведения электронного аукциона краткосрочных нот Национального Банка сообщает первичному агенту до 12.00 часов времени города Алматы условия проведения доразмещения краткосрочных нот Национального Банка.
83. Заявки на доразмещение краткосрочных нот Национального Банка принимаются до времени, указанного в условиях проведения доразмещения.
84. Поступившие заявки обобщаются в сводную ведомость доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 16 к Правилам.
85. Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, на основании полученных данных о доразмещении принимает решение об объеме удовлетворения заявок, принятых на доразмещение краткосрочных нот Национального Банка, после чего подписывает Сводную ведомость доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 16 к Правилам.
Уполномоченное подразделение на основании данного решения производит доразмещение краткосрочных нот Национального Банка.
Приоритетом при удовлетворении заявок при доразмещении служит время их фактического поступления в Национальный Банк.

86. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыруды аяқтағаннан кейін бастапқы агентке Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары өтінімдерінің қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама береді.
87. Бастапқы агентпен келісілген дисконтталған бағалар бойынша сату нысанында Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының аукционын жүргізу туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті бөлімше сату жүргізілген күні уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам белгілеген бағалар шегінде, бастапқы агенттермен дисконтталған бағалар мен көлемді келіскеннен кейін, Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сату талаптарын Алматы қаласының уақытымен сағат 12.00-ге дейін бастапқы агентке жібереді.
88. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға өтінімдер Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сату талаптарында көрсетілген уақытқа дейін қабылданады.
89. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыруды жүргізу кезінде келіп түскен өтінімдер Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыру (сату, жазылу) жиынтық ведомосына жинақталады.
90. Уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сату туралы алынған деректер негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сату үшін қабылданған өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешім қабылдайды, одан кейін Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыру (сату, жазылу) жиынтық ведомосына қол қояды.
Уәкілетті бөлімше осы шешім негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатуды жүргізеді.
Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сату кезінде өтінімдерді қанағаттандыру кезінде олардың Ұлттық Банкке нақты келіп түсу уақытына басымдық беріледі.
91. Уәкілетті бөлімше сатуды жүргізу аяқталған соң бастапқы агентке Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары өтінімдерінің қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама береді.
92. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының аукционын жазылу нысанында жүргізу туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті бөлімше жазылу жүргізілген күні Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 12.00-ге дейін бастапқы агентке Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарына жазылу талаптарын хабарлайды.
93. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының аукционын жазылу нысанында жүргізуге арналған бағаны уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам айқындайды.

86. Уполномоченное подразделение по окончании проведения доразмещения краткосрочных нот Национального Банка передает первичному агенту уведомление об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 15 к Правилам.
87. В случае принятия решения о проведении аукциона краткосрочных нот Национального Банка в форме продажи по дисконтированным ценам, согласованным с первичным агентом, уполномоченное подразделение в день проведения продажи после согласования с первичными агентами дисконтированных цен и объема в пределах цен, определенных руководителем уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности, доводит до сведения первичного агента до 12.00 времени города Алматы условия продажи краткосрочных нот Национального Банка.
88. Заявки на приобретение краткосрочных нот Национального Банка принимаются до времени, указанного в условиях продажи краткосрочных нот Национального Банка.
89. При проведении доразмещения краткосрочных нот Национального Банка поступившие заявки обобщаются в сводную ведомость доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 16 к Правилам.
90. Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, на основании полученных данных о продаже краткосрочных нот Национального Банка принимает решение об объеме удовлетворения заявок, принятых на продажу краткосрочных нот Национального Банка, после чего подписывает сводную ведомость доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 16 к Правилам.
Уполномоченное подразделение на основании данного решения производит продажу краткосрочных нот Национального Банка.
Приоритетом при удовлетворении заявок при продаже краткосрочных нот Национального Банка служит время их фактического поступления в Национальный Банк.
91. Уполномоченное подразделение по окончании проведения продажи передает первичному агенту уведомление об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 15 к Правилам.
92. В случае принятия решения о проведении аукциона краткосрочных нот Национального Банка в форме подписки уполномоченное подразделение в день проведения подписки сообщает первичному агенту до 12.00 часов времени города Алматы условия подписки краткосрочных нот Национального Банка.
93. Цена для проведения аукциона краткосрочных нот Национального Банка в форме подписки определяется руководителем уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.

94. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сату кезінде келіп түскен өтінімдер Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыру (сату, жазылу) жиынтық ведомосына жинақталады.
95. Жазылу туралы алынған деректер негізінде уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарына жазылу үшін қабылданған өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешім қабылдайды, одан кейін Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын үстеме орналастыру (сату, жазылу) жиынтық ведомосына қол қояды.
Уәкілетті бөлімше осы шешім негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын шығаруды жүргізеді.
Жазылу кезінде өтінімдер қанағаттандырылған жағдайда олардың Ұлттық Банкке нақты келіп түскен уақыты ескеріледі.
96. Уәкілетті бөлімше жазылуды жүргізу аяқталғаннан кейін Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы агентке Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары өтінімдерінің қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама береді.
97. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының тиісті шығарылымын орналастырудың жиынтық көлемі уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адамның өкімімен бекітіледі.
98. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының нәтижелері бойынша бастапқы агентке хабарламаны Ұлттық Банк Алматы қаласының уақытымен сағат 17.00-ден кешіктірмей аукцион толық аяқталғаннан кейін орталық депозитарийге және аукционға қатысушыға жібереді.
99. Ұлттық Банк ақша-кредит саясатының міндеттерін орындау үшін жеткіліксіз, баға талаптарының көлемі шамалы және қанағаттандырылмаған болған жағдайда, уәкілетті бөлімшеден алынған деректер негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының өтпегендігін жариялайды.
Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының өтпегендігі туралы хабарландыру уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адамның өкімімен бекітіледі.
100. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын шығару және орналастыру талаптарында белгілеген ақы төлеу күні уәкілетті бөлімше және бастапқы агент Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының нәтижелерін алған соң бір сағат ішінде, бірақ Алматы қаласының уақытымен сағат 17.00-ден кешіктірмей орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес орталық депозитарийге бұйрықтарды береді.
101. Ақы төленген күні Ұлттық Банктен және бастапқы агенттен бұйрықтардың келіп түсуіне қарай орталық депозитарийде оларды салыстырып тексеру жүргізіледі және салыстырып тексеру нәтижелері бойынша бастапқы агенттің банкаралық ақша аудару жүйесіндегі позициясынан (бұдан әрі – бастапқы агенттің позициясы) ақшаны есептен шығаруға және оларды орталық депозитарийдің банкаралық ақша аудару жүйесіндегі позициясына (бұдан әрі – орталық депозитарийдің позициясы) есепке алуға төлем тапсырмасы қалыптастырылады және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – Орталық) беріледі.

94. При продаже краткосрочных нот Национального Банка поступившие заявки обобщаются в сводную ведомость доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 16 к Правилам.
95. На основании полученных данных о подписке руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, принимает решение об объеме удовлетворения заявок, принятых на подписку краткосрочных нот Национального Банка, после чего подписывает сводную ведомость доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 16 к Правилам.
Уполномоченное подразделение на основании данного решения производит выпуск краткосрочных нот Национального Банка.
При удовлетворении заявок при подписке учитывается время их фактического поступления в Национальный Банк.
96. Уполномоченное подразделение по окончании проведения подписки передает первичному агенту уведомление об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 15 к Правилам.
97. Итоговый объем размещения краткосрочных нот Национального Банка соответствующего выпуска утверждается распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности.
98. Уведомление первичному агенту по результатам аукциона краткосрочных нот Национального Банка направляется Национальным Банком после полного завершения аукциона, но не позднее 17.00 часов времени города Алматы центральному депозитарию и участнику аукциона.
99. Национальный Банк в случае незначительного объема и неудовлетворительных ценовых условий, недостаточных для выполнения задач денежно-кредитной политики, на основании полученных данных от уполномоченного подразделения объявляет аукцион краткосрочных нот Национального Банка несостоявшимся.
Объявление аукциона краткосрочных нот Национального Банка несостоявшимся утверждается распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности.
100. В день оплаты, установленный условиями выпуска и размещения краткосрочных нот Национального Банка, уполномоченное подразделение и первичный агент в течение одного часа после получения результата аукциона краткосрочных нот Национального Банка, но не позднее 17-00 часов времени города Алматы, передают в центральный депозитарий приказы в соответствии с внутренними документами центрального депозитария.
101. В день оплаты по мере поступления приказов от Национального Банка и первичного агента в центральном депозитарии проводится их сверка и по результатам сверки формируется и передается в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Центр) платежное поручение на списание денег с позиции первичного агента в межбанковской системе переводов денег (далее – позиция первичного агента) и зачисление их на позицию центрального депозитария в межбанковской системе переводов денег (далее – позиция центрального депозитария).

102. Ұлттық Банк және бастапқы агент орталық депозитарийге ұсынған бұйрықтар сәйкес келмеген жағдайда, орталық депозитарий Орталыққа бұйрықтардың сәйкес келетін тармақтары бойынша ғана бастапқы агенттің позициясынан ақшаны есептен шығаруға және оларды орталық депозитарийдің позициясына есепке алуға төлем тапсырмасын береді.
103. Орталық бастапқы агенттің позициясындағы қолма-қол ақшаны төлем тапсырмасында көрсетілген ақша сомасымен салыстырып тексереді. Бастапқы агенттің позициясында ақша жеткілікті болған жағдайда Орталық бастапқы агенттің позициясынан орталық депозитарийдің позициясына ақша аударуды жүзеге асырады. Орталық депозитарийде орталық депозитарийдің позициясына ақша есепке алынғаннан кейін он бес минут ішінде Ұлттық Банктің банкаралық ақша аудару жүйесіндегі позициясына ақша аудару туралы төлем тапсырмасы қалыптастырылады және Орталыққа жіберіледі.
104. Бастапқы агенттің позициясында ақша кем шыққан жағдайда, орталық депозитарий Ұлттық Банкке және бастапқы агентке Орталықтан алынған ақшаның кем шығуы туралы хабарлама негізінде тапсырманың орындалмағаны туралы хабарлама жібереді.
105. Орталықтан алынған Ұлттық Банктің позициясына ақшаны есепке алу туралы хабарлама негізінде орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын бастапқы агенттің жеке шотына есептейді.
106. Бастапқы агенттің жеке шотына Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын есепке алғаннан кейін орталық депозитарий Ұлттық Банкке және бастапқы агентке бұйрықтардың орындалғаны жөнінде хабарлама жібереді.
107. Бастапқы агент және Ұлттық Банк бұйрықтың орындалмағаны туралы хабарлама алған жағдайда, бастапқы агент пен Ұлттық Банк бұйрықты орындамауға әкеп соқтырған себептерді жойып, орталық депозитарийге бұйрықты қайта береді.
108. Бастапқы агент орталық депозитарийден бұйрықтың орындалғаны жөнінде хабарлама алғаннан кейін, егер бастапқы агент пен инвестор жасасқан шартта өзгеше көзделмесе, инвесторға Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарына оның меншік құқығын растайтын қағаз тасымалдағыштағы куәлікті береді.
109. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының айналысы Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын шығару және орналастыру талаптарына сәйкес Ұлттық Банк белгілеген ақы төлеу күнінен басталады.
110. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының айналысы өтеу күніне дейін бір жұмыс күні бұрын аяқталады.
111. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын және олар бойынша құқықтарды есепке алу бастапқы агенттің жеке шоты бойынша және бастапқы агенттердің жеке шоттарында ашылған инвесторлардың дербес қосалқы шоттарында жүзеге асырылады.

102. В случае несовпадения приказов, представленных в центральный депозитарий Национальным Банком и первичным агентом, центральный депозитарий передает в Центр платежное поручение на списание денег с позиции первичного агента только по совпадающим пунктам приказов и зачисление их на позицию центрального депозитария.
103. Центр сверяет наличие денег на позиции первичного агента с суммой денег, указанной в платежном поручении. При достаточности денег на позиции первичного агента Центр осуществляет перевод денег с позиции первичного агента на позицию центрального депозитария. В центральном депозитарии в течение пятнадцати минут после зачисления денег на позицию центрального депозитария формируется и направляется в Центр платежное поручение о переводе денег на позицию Национального Банка в межбанковской системе переводов денег.
104. При недостаточности денег на позиции первичного агента центральный депозитарий направляет в Национальный Банк и первичному агенту уведомление о неисполнении поручения на основании уведомления о недостаточности денег, полученного из Центра.
105. На основании уведомления о зачислении денег на позицию Национального Банка, полученного из Центра, центральным депозитарием зачисляются краткосрочные ноты Национального Банка на лицевой счет первичного агента.
106. После зачисления краткосрочных нот Национального Банка на лицевой счет первичного агента центральный депозитарий направляет Национальному Банку и первичному агенту сообщение об исполнении приказов.
107. В случае получения первичным агентом и Национальным Банком уведомления о неисполнении приказа первичный агент и Национальный Банк повторно передают в центральный депозитарий приказ, устранив причины, повлекшие неисполнение приказа.
108. После получения от центрального депозитария сообщения об исполнении приказа первичный агент выдает инвестору свидетельство, удостоверяющее его право собственности на краткосрочные ноты Национального Банка на бумажном носителе, если иное не предусмотрено договором, заключенным между первичным агентом и инвестором.
109. Обращение краткосрочных нот Национального Банка начинается со дня оплаты, установленного Национальным Банком, в соответствии с условиями выпуска и размещения краткосрочных нот Национального Банка.
110. Обращение краткосрочных нот Национального Банка завершается за один рабочий день до даты погашения.
111. Учет краткосрочных нот Национального Банка и прав по ним осуществляется по лицевому счету первичного агента и на индивидуальных субсчетах инвесторов, открытых на лицевых счетах первичных агентов.

112. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарымен операциялар Ұлттық Банк туралы заңға сәйкес жүзеге асырылады және өтеу күніне дейін бір жұмыс күні бұрын тоқтатылады.
113. Орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеу күнінің алдындағы жұмыс күні Алматы қаласының уақытымен сағат 16.00-ден кешіктірмей Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеуден ақша алуға құқығы бар Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын ұстаушылардың тізімін қалыптастырады және бекітеді.
114. Орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеу күнінің алдындағы жұмыс күні Алматы қаласының уақытымен сағат 16.30-ден кешіктірмей Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттар санын, Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеу кезінде төленуге тиіс соманы және орталық депозитарийдің деректемелерін көрсете отырып Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының алдағы өтелуі туралы мәліметтерді уәкілетті бөлімшеге береді.
115. Ұлттық Банк Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеу күні Алматы қаласы уақытымен сағат 11:00-ге дейін Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттар санын, Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеу кезінде төленуге тиіс соманы және орталық депозитарийдің деректемелерін көрсете отырып Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын алда болатын өтеу туралы мәліметтерге сәйкес орталық депозитарийдің позициясына ақша аударуды жүзеге асырады.
116. Орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеуге бастапқы агенттің позициясына ақша аударуды Алматы қаласы уақытымен сағат 12:00-ге дейін өтеу күнгі олардың номиналдық құны бойынша жүргізеді.
117. Орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын өтеуге ақша аударуды жүзеге асырғаннан кейін Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын бастапқы агенттің жеке шоттарынан есептен шығаруды (өтеуді) жүзеге асырады.
118. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары өтелген соң жүргізілген өтеу туралы хабарламаны орталық депозитарий сол күні Ұлттық Банкке жібереді.
119. Ұлттық Банк ақша-кредит саясатын іске асыру мақсатында бастапқы агенттің келісімімен Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын оларды сатып алу жолымен мерзімінен бұрын өтеуді жүргізеді.
120. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын мерзімнен бұрын өтеу және сатып алынған Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын есепке алу үшін Ұлттық Банк орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шоты шеңберінде өзінің атына сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің қосалқы шотын ашады.
121. Ұлттық Банк Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуды ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында бастапқы агентпен Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу-сату мәмілесін жасау арқылы жүзеге асырады.

112. Операции с краткосрочными нотами Национального Банка осуществляются в соответствии Законом о Национальном Банке и прекращаются за один рабочий день до даты погашения.
113. Не позднее 16.00 часов времени города Алматы рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот Национального Банка, центральный депозитарий формирует и фиксирует список держателей краткосрочных нот Национального Банка, имеющих право на получение денег от погашения краткосрочных нот Национального Банка.
114. Не позднее 16.30 часов времени города Алматы рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот Национального Банка, сведения о предстоящем погашении краткосрочных нот Национального Банка с указанием количества краткосрочных нот Национального Банка, суммы, подлежащей выплате при погашении краткосрочных нот Национального Банка, и реквизитов центрального депозитария передаются центральным депозитарием уполномоченному подразделению.
115. В день погашения краткосрочных нот Национального Банка Национальный Банк до 11.00 часов времени города Алматы осуществляет перевод денег на позицию центрального депозитария в соответствии со сведениями о предстоящем погашении краткосрочных нот Национального Банка с указанием количества краткосрочных нот Национального Банка, суммы, подлежащей выплате при погашении краткосрочных нот Национального Банка, и реквизитов центрального депозитария.
116. Перевод денег на позицию первичного агента в погашение краткосрочных нот Национального Банка производится центральным депозитарием по их номинальной стоимости в день погашения до 12.00 часов времени города Алматы.
117. После осуществления перевода денег в погашение краткосрочных нот Национального Банка центральным депозитарием осуществляется списание (погашение) краткосрочных нот Национального Банка с лицевого счета первичного агента.
118. После погашения краткосрочных нот Национального Банка уведомление о произведенном погашении в этот же день направляется центральным депозитарием в Национальный Банк.
119. Национальный Банк в целях реализации денежно-кредитной политики с согласия первичного агента производит досрочное погашение краткосрочных нот Национального Банка путем их выкупа.
120. Для досрочного погашения краткосрочных нот Национального Банка и учета выкупленных краткосрочных нот Национального Банка Национальный Банк открывает на свое имя в рамках лицевого счета в системе учета центрального депозитария субсчет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг.
121. Выкуп Национальным Банком краткосрочных нот Национального Банка осуществляется на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг путем заключения с первичным агентом сделки купли-продажи краткосрочных нот Национального Банка.

122. Ұлттық Банк Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын ұйымдастырылған нарықта сатып алуды қор биржасының сауда жүйесі арқылы жүзеге асырады және мәміле паспорты мен биржалық куәлікпен ресімдейді.
123. Мәміле паспортында және/немесе биржалық куәлікте мынадай мәліметтер қамтылады:
1) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының ұлттық сәйкестендіру нөмірі;
2) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары шығарылған және өтелген күні;
3) Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының саны;
4) Ұлттық Банктің бір қысқамерзімді нотының құны;
5) өтеу мерзімі;
6) операцияның көлемі (жалпы сомасы теңгемен);
7) өтеуге кірістілік (пайызбен көрсетіледі);
8) мәміле күні.
124. Орталық депозитарий ұйымдастырылған нарықта Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуды тіркеуді қор биржасының Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу туралы бұйрығы негізде жүзеге асырады.
125. Ұйымдастырылмаған нарықта Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу-сату мәмілесін тіркеу уәкілетті бөлімшенің және бастапқы агенттің Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу/сату туралы қарсы бұйрықтарының негізінде жүзеге асырылады.
126. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу туралы қор биржасының бұйрығы немесе уәкілетті бөлімшенің және бастапқы агенттің Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу/сату туралы қарсы бұйрықтары негізінде орталық депозитарий бастапқы агенттің жеке шотындағы Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының жеткілікті санының болуын тексереді, және олардың саны жеткілікті болған кезде есеп айырысулар аяқталғанға дейін Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын оқшаулауды жүзеге асырады.
127. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу туралы қор биржасының бұйрығы немесе уәкілетті бөлімшенің және бастапқы агенттің Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу/сату туралы қарсы бұйрықтары негізінде орталық депозитарий Ұлттық Банктің позициясынан ақшаны есептен шығаруға және оларды орталық депозитарийдің позициясына есепке алуға төлем тапсырмасын қалыптастырады және Орталыққа береді.
128. Орталық депозитарийдің төлем тапсырмасының негізінде Орталық Ұлттық Банктің позициясынан орталық депозитарийдің позициясына ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырғаннан кейін орталық депозитарийге ақша аударуды жүзеге асырғаны туралы растаманы жібереді.
129. Ақшаны орталық депозитарийдің позициясына есепке алғаннан кейін орталық депозитарий ақшаны орталық депозитарийдің позициясынан есептен шығаруға және бастапқы агенттің позициясына есепке алуға төлем тапсырмасын қалыптастырады және Орталыққа береді.

122. Выкуп Национальным Банком краткосрочных нот Национального Банка на организованном рынке осуществляется через торговую систему фондовой биржи и оформляется паспортом сделки или биржевым свидетельством.
123. Паспорт сделки и/или биржевое свидетельство содержат следующие сведения:
1) национальный идентификационный номер краткосрочных нот Национального Банка;
2) дату выпуска и погашения краткосрочных нот Национального Банка;
3) количество краткосрочных нот Национального Банка;
4) стоимость одной краткосрочной ноты Национального Банка;
5) срок погашения;
6) объем операции (общая сумма в тенге);
7) доходность к погашению (выраженная в процентах);
8) дату сделки.
124. Регистрация выкупа краткосрочных нот Национального Банка на организованном рынке осуществляется центральным депозитарием на основании приказа фондовой биржи о выкупе краткосрочных нот Национального Банка.
125. Регистрация сделки купли-продажи краткосрочных нот Национального Банка на неорганизованном рынке осуществляется на основании встречных приказов о покупке/продаже краткосрочных нот Национального Банка уполномоченного подразделения и первичного агента.
126. На основании приказа фондовой биржи о выкупе краткосрочных нот Национального Банка или встречных приказов уполномоченного подразделения и первичного агента о покупке/продаже краткосрочных нот Национального Банка центральный депозитарий проверяет наличие достаточного количества краткосрочных нот Национального Банка на лицевом счете первичного агента и, в случае достаточного их количества, осуществляет блокировку краткосрочных нот Национального Банка до завершения расчетов.
127. На основании приказа фондовой биржи о выкупе краткосрочных нот Национального Банка или встречных приказов уполномоченного подразделения и первичного агента о покупке/продаже краткосрочных нот Национального Банка центральный депозитарий формирует и передает в Центр платежное поручение на списание денег с позиции Национального Банка и их зачисление на позицию центрального депозитария.
128. Центр на основании платежного поручения центрального депозитария, осуществив списание денег с позиции Национального Банка на позицию центрального депозитария, направляет центральному депозитарию подтверждение об осуществлении перевода денег.
129. После зачисления денег на позицию центрального депозитария центральный депозитарий формирует и передает в Центр платежное поручение на списание денег с позиции центрального депозитария и зачисление денег на позицию первичного агента.

130. Орталық депозитарийдің төлем тапсырмасының негізінде Орталық ақшаны орталық депозитарийдің позициясынан бастапқы агенттің позициясына есептен шығаруды жүзеге асырғаннан кейін орталық депозитарийге ақша аударуды жүзеге асырғаны туралы растаманы жібереді.
131. Орталықтың ақша аударуды жүзеге асырғаны туралы растамасының негізінде орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алу-сату мәмілесін тіркеуді бастапқы агенттің жеке шотынан Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын есептен шығару арқылы жүзеге асырады және оларды эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған қосалқы шотына есепке алады.
132. Ұлттық Банк сатып алған Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары уәкілетті бөлімшеден алынған ақпараттың негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының айналыста болу мерзімі аяқталғанға дейін толық немесе ішінара өтеледі.
133. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын Ұлттық Банктің мерзімнен бұрын өтеуі туралы шешім уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы адамның өкімімен ресімделеді.
134. Орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының мерзімнен бұрын өтелуін тіркеуді уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушы адамның Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын мерзімнен бұрын өтеу туралы өкімі негізінде Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған қосалқы шотынан есептен шығару және оларды орталық депозитарийдің қызмет көрсетуінен шығару арқылы жүзеге асырады.
135. Орталық депозитарий Қағидалардың 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банкке ұсынатын Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын алда болатын өтеу туралы мәліметтерде мерзімнен бұрын өтелген Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары Ұлттық Банк сатып алған Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының жалпы тізіміне енгізілмейді, олар жеке жолмен көрсетіледі.
5. Депозиттік аукционды өткізу тәртібі
136. Қарсы әріптес Ұлттық Банкпен Депозиттерді (банк салымдарын) қабылдау туралы және жинақ шотын ашу және жүргізу туралы келісім жасайды.
137. Депозиттік аукцион өткізілген күні Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 9.00-ден 16.00-ге дейін қарсы әріптес уәкілетті бөлімшеге Bloomberg немесе Thomson Reuters жүйелері арқылы өтінім береді, ал Bloomberg немесе Thomson Reuters жүйелері арқылы өтінімдерді беру мүмкін болмаған жағдайда, Ұлттық Банктің депозиттік аукционына қатысуға өтінімді Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша факс немесе телефон байланысы, немесе дыбыс жазу құрылғыларын пайдалана отырып, телефон байланысы арқылы береді.

130. Центр на основании платежного поручения центрального депозитария, осуществив списание денег с позиции центрального депозитария на позицию первичного агента, направляет центральному депозитарию подтверждение об осуществлении перевода денег.
131. На основании подтверждения Центра об осуществлении перевода денег центральный депозитарий осуществляет регистрацию сделки купли-продажи краткосрочных нот Национального Банка путем списания краткосрочных нот Национального Банка с лицевого счета первичного агента и зачисляет их на субсчет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг.
132. Выкупленные Национальным Банком краткосрочные ноты Национального Банка на основании полученной информации от уполномоченного подразделения погашаются полностью или частично до окончания срока обращения краткосрочных нот Национального Банка.
133. Решение о досрочном погашении Национальным Банком краткосрочных нот Национального Банка оформляется распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности.
134. Регистрация досрочного погашения краткосрочных нот Национального Банка осуществляется центральным депозитарием на основании распоряжения руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности, о досрочном погашении краткосрочных нот Национального Банка путем списания краткосрочных нот Национального Банка с субсчета эмитента для учета выкупленных ценных бумаг и вывода их из обслуживания центрального депозитария.
135. В сведениях о предстоящем погашении краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 17 Правил, представляемых центральным депозитарием Национальному Банку, досрочно погашенные краткосрочные ноты Национального Банка не включаются в общий список краткосрочных нот Национального Банка, выкупленных Национальным Банком, а указываются отдельной строкой.
5. Порядок проведения депозитного аукциона
136. Контрпартнер заключает с Национальным Банком Соглашение о приеме депозитов (банковских вкладов) и об открытии и ведении сберегательного счета.
137. В день проведения депозитного аукциона с 9.00 до 16.00 часов времени города Алматы контрпартнер подает в уполномоченное подразделение заявку посредством систем Bloomberg или Thomson Reuters, а в случае невозможности подачи заявок через системы Bloomberg или Thomson Reuters, подает заявку на участие в депозитном аукционе Национального Банка по форме согласно приложению 18 к Правилам посредством факса или электронной почты или посредством телефонной связи с использованием устройств звукозаписи.

138. Қарсы әріптестер Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің депозиттік аукционына қатысуға бәсекелес ұсыныстары бар және бәсекелес ұсыныстары жоқ өтінімдерін береді.
Бір өтінімінің ең төменгі көлемі 10 000 000 (он миллион) теңге құрайды.
Депозиттік аукцион екі және одан көп қарсы әріптестен екі және одан көп өтінім болған кезде өткізіледі.
139. Бәсекелес ұсыныстары бар өтінімде орналастырылатын ақша көлемі және депозиттік пайыздық мөлшерлеме көрсетіледі.
140. Бәсекелес ұсыныстары жоқ өтінімде орналастырылатын ақша көлемі көрсетіледі.
141. Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің депозиттік аукционына қатысуға арналған бәсекелес ұсыныстары бар өтінімдер бірінші кезекте қанағаттандырылады.
Қарсы әріптестердің депозиттік аукционға қабылданған бәсекелес ұсыныстары бар өтінімдері ұсынылған депозиттік пайыздық мөлшерлеменің деңгейі бойынша ең төменгіден бастап, бірақ кесімді мөлшерлемеден жоғары емес, реттеледі және қанағаттандырылады.
142. Қарсы әріптестердің депозиттік аукционға қабылданған бәсекелес ұсыныстары жоқ өтінімдері депозиттік аукционды өткізудің қорытындысы бойынша қалыптасқан орташа алынған мөлшерлеме бойынша қанағаттандырылады.
Орташа алынған мөлшерлемені есептеу депозиттік аукционды өткізудің қорытындысы бойынша қарсы әріптестердің қанағаттандырылған/ішінара қанағаттандырылған бәсекелес ұсыныстары бар өтінімдері бойынша жүзеге асырылады.
143. Өтінімі қанағаттандырылған қарсы әріптес депозиттік аукцион күні Алматы қаласының уақыты бойынша 17.30-дан кешіктірмей ақшаны Ұлттық Банктің корреспонденттік шотына аударады.
144. Депозиттік аукцион жабылатын күн жұмыс істемейтін (мерекелі немесе демалыс) күнге сәйкес келген жағдайда, депозиттік аукционды жабуды орындау жабу күнінен кейін келетін бірінші жұмыс күні мәміленің басқа талаптарын өзгертпестен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аукцион нәтижелері бойынша бағалы қағаздарды кері сата/сатып ала отырып сатып алу/сату жөнінде мәмілелер жасау тәртібі туралы келісім
Алматы қаласы 20__ жылғы "___" _______
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі "Ұлттық Банк" деп аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының негізінде іс-әрекет жасайтын _____________________________________ арқылы бір жағынан және ____________________________________, бұдан әрі "Аукционға қатысушы" деп аталады, __________ негізінде іс-әрекет жасайтын _________________________________ арқылы екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталады, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатын iске асыру шеңберінде аукциондар өткізу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес осы Аукцион нәтижелері бойынша бағалы қағаздарды кері сата/сатып ала отырып сатып алу/сату жөнінде мәмілелер жасау тәртібі туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) төмендегілер жайында жасады.

138. Контрпартнер подает заявку на участие в депозитном аукционе Национального Банка по форме согласно приложению 18 к Правилам с конкурентными и неконкурентными предложениями.
Минимальный объем одной заявки составляет 10 000 000 (десять миллионов) тенге.
Депозитный аукцион проводится при наличии двух и более заявок от двух и более контрпартнеров.
139. В заявке на участие с конкурентными предложениями указывается размещаемый объем денег и депозитная процентная ставка.
140. В заявке на участие с неконкурентными предложениями указывается размещаемый объем денег.
141. Заявки на участие в депозитном аукционе Национального Банка по форме согласно приложению 18 к Правилам с конкурентными предложениями удовлетворяются в первую очередь.
Заявки с конкурентными предложениями контрпартнеров, принятые к депозитному аукциону, упорядочиваются и удовлетворяются по уровню предложенной депозитной процентной ставки, начиная с минимальной, но не выше ставки отсечения.
142. Заявки с неконкурентными предложениями контрпартнеров, принятые к депозитному аукциону, удовлетворяются по средневзвешенной ставке, сложившейся по итогам проведения депозитного аукциона.
Расчет средневзвешенной ставки осуществляется по итогам проведения депозитного аукциона по удовлетворенным/частично удовлетворенным заявкам с конкурентными предложениями контрпартнеров.
143. Контрпартнер, заявка которого удовлетворена, не позднее 17.30 часов времени города Алматы в день депозитного аукциона перечисляет деньги на корреспондентский счет Национального Банка.
144. В случае если дата закрытия депозитного аукциона приходится на нерабочий (праздничный или выходной) день, исполнение закрытия депозитного аукциона производится в первый рабочий день, следующий за датой закрытия без изменения остальных условий сделки.
Приложение 1
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
Соглашение о порядке заключения сделок по покупке/продаже
ценных бумаг с обратной продажей/покупкой по результатам
аукциона
город Алматы "___" _______ 20__ года
Республиканское государственное учреждение "Национальный БанкРеспублики Казахстан", именуемое в дальнейшем "Национальный Банк", влице _____________________________________, действующего на основании Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", с одной стороны, и ____________________________________, именуемый в дальнейшем "Участник аукциона", в лице _________________________________, действующего на основании __________, с другой стороны, далее совместно именуемые Стороны, заключили настоящее Соглашение о порядке заключения сделок по покупке/продаже ценных бумаг с обратной продажей/покупкой по результатам аукциона (далее – Соглашение) в соответствии с Правилами проведения Национальным Банком РеспубликиКазахстан аукционов в рамках реализации денежно-кредитной политики (далее – Правила) о нижеследующем:

1. Жалпы ережелер
1.1. Келісімде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1.1.1. сатып алу/сату бағасы (бірінші мәміленің бағасы) – ломбардтық тізімге енгізілген бағалы қағаздың Ұлттық Банк осындай бағалы қағазды кері сату/сатып алу талабымен сатып алуға/сатуға дайын болатын таза бағасы (жинақталған сыйақыны есептемегенде);
1.1.2. кірістілік мөлшерлемесі – Қағидаларда белгіленген тәртіппен кері сату/сатып алу бағасын (екінші мәміленің бағасы) және кері сату/сатып алу мәмілесінің сомасын есептеу үшін пайдаланылатын жасалатын сатып алу/сату және кері сату/сатып алу мәмілелерінің өлшемі;
1.1.3. аукцион нөмірі – әрбір аукционға оны сәйкестендіруді қамтамасыз ету мақсатында тағайындалатын код.
1.2 Келісімде пайдаланылатын, анықтамасы осы тарауда келтірілмеген ұғымдар Қағидаларда белгіленген мәнге ие.
2. Келісімнің мәні
2.1 Ұлттық Банк Аукционға қатысушыға Ұлттық Банктің аукционына қатысу мүмкіндігін береді, оның қорытындысы бойынша Келісімде және Қағидаларда айқындалған тәртіппен және талаптар бойынша бағалы қағаздарды сатып алу/сату және кері сату/сатып алу бойынша мәмілелер жасалады.
2.2 Аукционның нәтижелері бойынша Ұлттық Банк пен Аукционға қатысушының арасында бір мезгілде орындау мерзімдері әртүрлі, атауы бірдей бағалы қағаздармен бір немесе әртүрлі бағыттағы бірнеше жұп мәмілелері жасалады:
2.2.1. сатып алу мәмілесі (бірінші мәміле): Ұлттық Банктен Аукционға қатысушының пайдасына бірінші мәміленің бағасы бойынша есептелген мәміле сомасында ақша аударуды және Аукционға қатысушыдан Ұлттық Банктің пайдасына аталған бағалы қағаздардың осындай санына меншік құқығын беруді көздейтін Ұлттық Банктің Аукционға қатысушыдан бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу мәмілелеріне арналған ломбардтық тізімге енгізілген бағалы қағаздарды сатып алу мәмілесі;
сату мәмілесі (бірінші мәміле): Аукционға қатысушыдан Ұлттық Банктің пайдасына бірінші мәміленің бағасы бойынша есептелген мәміле сомасында ақша аударуды және Ұлттық Банктен Аукционға қатысушының пайдасына аталған бағалы қағаздарының осындай санына меншік құқығын беруді көздейтін Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу мәмілелеріне арналған ломбардтық тізімге енгізілген бағалы қағаздарды Аукционға қатысушыға сату мәмілесі;
2.2.2. кері сату мәмілесі (екінші мәміле): Аукционға қатысушыдан Ұлттық Банктің пайдасына кері сату бағасы бойынша есептелген мәміле сомасында ақша аударуды және оларға меншік құқығын қайтаруды көздейтін Ұлттық Банктің бірінші мәміле бойынша сатып алынған бағалы қағаздарды Аукционға қатысушыға сату мәмілесі;
кері сатып алу мәмілесі (екінші мәміле): Ұлттық Банктен Аукционға қатысушының пайдасына кері сатып алу бағасы бойынша есептелген мәміле сомасында ақша аударуды және оларға меншік құқығын қайтаруды көздейтін Ұлттық Банктің Аукционға қатысушыдан бірінші мәміле бойынша сатылған бағалы қағаздарды сатып алу мәмілесі.

1. Общие положения
1.1. В Соглашении используются следующие термины и определения:
цена покупки/продажи (цена первой сделки) – чистая цена (без учета накопленного вознаграждения) ценной бумаги, включенной в ломбардный список, по которой Национальный Банк готов купить/продать такую ценную бумагу с условием ее обратной продажи/покупки;
1.1.1. ставка доходности – параметр заключаемых сделок покупки/продажи и обратной продажи/покупки, используемый для расчета цены обратной продажи/покупки (цены второй сделки) и суммы сделки обратной продажи/покупки в порядке, установленном Правилами;
1.1.2.номер аукциона – код, присваиваемый каждому аукциону в целях обеспечения его идентификации.
1.2. Понятия, используемые в Соглашении, определение которых не приведено в настоящей главе Соглашения, имеет значение, определенное в Правилах.
2. Предмет Соглашения
2.1. Национальный Банк предоставляет Участнику аукциона возможность участия в аукционе Национального Банка, по результатам которого заключаются сделки по покупке/продаже и обратной продаже/покупке ценных бумаг в порядке и на условиях, определенных Соглашением и Правилами.
2.2.По результатам аукциона между Национальным Банком и Участником аукциона одновременно заключается одна или несколько парных разнонаправленных сделок, различных по срокам исполнения, с ценными бумагами одного и того же наименования:
2.2.1.сделка покупки (первая сделка): сделка покупки Национальным Банком у Участника аукциона ценных бумаг, включенных в ломбардный список для сделок по покупке ценных бумаг с обратной продажей, предполагающая перевод денег в сумме сделки, рассчитанной по цене первой сделки от Национального Банка в пользу Участника аукциона и передачу права собственности на такое количество указанных ценных бумаг от Участника аукциона в пользу Национального Банка;
сделка продажи (первая сделка): сделка продажи Национальным Банком Участнику аукциона ценных бумаг, включенных в ломбардный список для сделок по продаже ценных бумаг с обратной покупкой, предполагающая перевод денег в сумме сделки, рассчитанной по цене первой сделки от Участника аукциона в пользу Национального Банка и передачу права собственности на такое количество указанных ценных бумаг от Национального Банка в пользу Участника аукциона;
2.2.2. сделка обратной продажи (вторая сделка): сделка продажи Национальным Банком Участнику аукциона ценных бумаг, купленных по первой сделке, предполагающая перевод денег в сумме сделки, рассчитанной по цене обратной продажи от Участника аукциона в пользу Национального Банка и возврат права собственности на них;
сделка обратной покупки (вторая сделка): сделка покупки Национальным Банком у Участника аукциона ценных бумаг, проданных по первой сделке, предполагающая перевод денег в сумме сделки, рассчитанной по цене обратной покупки от Национального Банка в пользу Участника аукциона и возврат права собственности на них.

2.3. Аукционға қатысушы және Ұлттық Банк сатып алу/сату және кері сату/сатып алу мәмілелері үшін бір-біріне ұсынатын бағалы қағаздардың санын және атауын дербес айқындайды.
2.4. Аукционға қатысушының бағалы қағаздарды кері сата/сатып ала отырып сатып алу-сату аукционына қатысуға арналған, аукционның нәтижесі бойынша қанағаттандырылған өтінімінде көрсетілген бағалы қағаздар өзге бағалы қағаздармен ауыстырылмайды.
3. Бағалы қағаздарды кері сата/сатып ала отырып сатып алу/сату бойынша аукциондар өткізу тәртібі
3.1. Ұлттық Банк аукционды жариялай отырып, Аукционға қатысушыны ломбардтық тізімге енгізілген бағалы қағаздарды сатып алу және кері сату мәмілелерін біржолғы жасау бойынша ұсыныс (оферт) жасауға шақырады.
3.2. Аукционға қатысушының аукционға қатысуы төмендегі құжаттар:
3.2.1. келісім;
3.2.2. Ұлттық Банкке бағалы қағаздарды сатып алу/сату және белгілі бір мерзім өткен соң кері сату/сатып алу ұсынысымен Қағидалардың 3 және 8-қосымшаларына сәйкес бағалы қағаздарды кері сата/сатып ала отырып сатып алу/сату бойынша аукционға қатысуға арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
Өтінім берген кезде Аукционға қатысушы өтінімде көрсетілген және Келісімге сәйкес белгіленген талаптарда Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды сатып алуы және кері сатуы бойынша Ұлттық Банкпен біржолғы мәмілелерді жасауға міндеттенеді.
Аукционға қатысушы өтінімнің қанағаттандырылмауымен, толық немесе ішінара қанағаттандырылуымен алдын ала келіседі. Өтінімді қарау нәтижесі Ұлттық Банктің аукционды орналастыру нәтижелері туралы хабарламасында көрсетіледі.
4. Тараптардың міндеттері және құқықтары
4.1. Ұлттық Банк:
4.1.1. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Аукционға қатысушының аукционға қатысқан кездегі әрекеттеріне мониторинг жүргізу барысында ол алған ақпарат туралы мәліметтерді жария етпеуге;
4.1.2. Қағидаларға енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында жарияланатын осы өзгерістер мен толықтырулар қолданысқа енгізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Аукционға қатысушыны хабардар етуге;
4.1.3. Аукционға қатысушымен Келісімді бұзған жағдайда, Келісім бұзылғанға дейін күнтізбелік бір ай бұрын бұл туралы Аукционға қатысушыны жазбаша хабардар етуге;
4.1.4. бағалы қағаздармен операцияларды Қағидаларға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға міндетті.
4.2. Ұлттық Банк:
4.2.1. Аукционға қатысушы Қағидаларды бұзған, сондай-ақ Келісімнің 2.2.1 және 2.2.2-тармақтарында көрсетілген міндеттемелерін орындамаған жағдайда, оны уәкілетті бөлімше басшылығының нұсқауына дейін аукционға қатысудан біржақты тәртіппен шеттетуге;

2.3. Участник аукциона и Национальный Банк самостоятельно определяют количество и наименование ценных бумаг, предлагаемых друг другу для сделок покупки/продажи и обратной продажи/покупки.
2.4. Ценные бумаги, указанные в заявке на участие в аукционе по покупке/продаже ценных бумаг с обратной продажей/покупкой Участника аукциона, удовлетворенной по результатам аукциона, не заменяются на иные ценные бумаги.
3. Порядок проведения аукционов по покупке/продаже ценных бумаг
с обратной продажей/покупкой
3.1. Национальный Банк, объявляя аукцион, приглашает Участника аукциона совершить предложение (оферту) по одновременному заключению сделок покупки и обратной продажи с ценными бумагами, включенными в ломбардный список.
3.2. Участие Участника аукциона в аукционе осуществляется на основании следующих документов:
3.2.1. соглашения;
3.2.2. заявки на участие в аукционе по покупке/продаже ценных бумаг с обратной продажей/покупкой согласно приложениям 3 и 8 к Правилам с предложением Национальному Банку купить/продать и через определенный срок обратно продать/купить ценные бумаги.
При подаче заявки Участник аукциона обязуется заключить с Национальным Банком одновременные сделки покупки и обратной продажи Национальным Банком ценных бумаг на условиях, указанных в заявке и определяемых в соответствии с Соглашением.
Участник аукциона заранее соглашается с тем, что заявка может быть не удовлетворена, удовлетворена полностью или частично. Результат рассмотрения заявки указывается в уведомлении Национального Банка о результатах размещения аукциона.
4. Обязанности и права Сторон
4.1. Национальный Банк обязан:
4.1.1. не разглашать сведения об информации, получаемой им в ходе осуществления мониторинга действий Участника аукциона при участии в аукционе, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
4.1.2. уведомить Участника аукциона обо всех изменениях и дополнениях, внесенных в Правила, в течение 10 (десяти) рабочих дней, с даты введения в действие этих изменений и дополнений, публикуемых на официальном интернет-ресурсе Национального Банка;
4.1.3. в случае расторжения с Участником аукциона Соглашения за один календарный месяц до расторжения Соглашения письменно уведомить об этом Участника аукциона;
4.1.4. совершать операции с ценными бумагами в соответствии с Правилами и законодательством Республики Казахстан.
4.2. Национальный Банк вправе:
4.2.1. в случае нарушения Правил, а также неисполнения обязательств, указанных в пунктах 2.2.1. и 2.2.2. Соглашения, в одностороннем порядке отстранить Участника аукциона от участия в аукционе до распоряжения руководства уполномоченного подразделения;

4.2.2. Қағидалар бұзылған, сондай-ақ Келісімнің 2.2.1 және 2.2.2-тармақтарында көрсетілген міндеттемелер орындалмаған жағдайда, Аукционға қатысушының Ұлттық Банктегі корреспонденттік шотынан (шоттарынан) орындалмаған міндеттемелер сомасы мөлшерінде ақшаны акцептсіз тәртіппен есептен шығаруға;
4.2.3. Аукционға қатысушы міндеттемелерін қайталап орындамаған жағдайда уәкілетті органның Аукционға қатысушыдан брокерлік және/немесе дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясын қайтарып алуына немесе тоқтата тұруына, Аукционға қатысушымен күнтізбелік бір жыл ішінде онымен Келісім жасасу құқығынсыз Келісімді біржақты тәртіппен бұзуға құқылы;
4.3. Аукционға қатысушы Қағидаларды Ұлттық Банктің өзгерістер мен толықтырулардың енгізілгені туралы хабарламасының болмауы салдарынан бұзған жағдайда, бұл Ұлттық Банктің Аукционға қатысушының аукционға қатысу құқықтарын шектеуі үшін негіздеме болып табылмайды.
4.4. Аукционға қатысушы:
4.4.1. Келісімнің және Қағидалардың талаптарын сақтауға;
4.4.2. аукционға қатысқан кезде аукционның толық аяқталғанына көз жеткізуге міндетті. Аукцион қорытындысының болмауына байланысты бағалы қағаздарды аудару бойынша міндеттемелерді орындамау Аукционға қатысушыны өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды;
4.4.3. мақсаты аукционның баға талаптарына, сондай-ақ ҚР бағалы қағаздар нарығындағы бағалы қағаздардың нарықтық бағасына ықпал ету болып табылатын бағалы қағаздар нарығының басқа қатысушылармен жазбаша немесе ауызша уағдаластықтарға кірмеуге;
4.4.4. Ұлттық Банктің уәкілетті бөлімшесіне аукционға қатысуға арналған өтінімдер қағаз тасымалдағышта ұсынылған жағдайда, оларға қол қоюға уәкілетті адамдардың қолтаңба үлгілерін ұсынуға;
4.4.5. бағалы қағаздарды сатып алу мәмілесін орындау күні қанағаттандырылған өтінімдердің көлемі туралы хабарлама алғаннан кейінгі бір сағат ішінде, бірақ Алматы уақыты бойынша сағат 16.30-дан кешіктірмей орталық депозитарийде Ұлттық Банктің қосалқы шотына аудару үшін бағалы қағаздардың болуын қамтамасыз етуге, ал бағалы қағаздарды сату мәмілесін орындау күні қанағаттандырылған өтінімдердің көлемі туралы хабарлама алғаннан кейінгі бір сағат ішінде, бірақ Алматы уақыты бойынша сағат 16.00-ден кешіктірмей Ұлттық Банктің шотына аудару үшін ақша қаражатының болуын қамтамасыз етуге;
4.4.6. бағалы қағаздарды кері сату мәмілесін орындау күні Алматы қаласының уақыты бойынша сағат 16.00-ден кешіктірмей бағалы қағаздарды кері сатып алуға ақы төлеу үшін ақшаның болуын қамтамасыз етуге, ал бағалы қағаздарды сатып алу мәмілесін орындау күні Алматы уақыты бойынша сағат 16.30-дан кешіктірмей орталық депозитарийде Ұлттық Банктің қосалқы шотына аудару үшін бағалы қағаздардың болуын қамтамасыз етуге;

4.2.2. в случае нарушения Правил, а также неисполнения обязательств, указанных в пунктах 2.2.1. и 2.2.2. Соглашения, в безакцептном порядке списать деньги в размере суммы неисполненных обязательств с корреспондентского(их) счета(ов) Участника аукциона в Национальном Банке;
4.2.3. в случае повторного неисполнения обязательств Участника аукциона, отзыва или приостановления действия у Участника аукциона уполномоченным органом лицензии на осуществление брокерской и/или дилерской деятельности, в одностороннем порядке расторгнуть Соглашение с Участником аукциона, без права заключения с ним в течение одного календарного года Соглашения;
4.3. Нарушение Участником аукциона Правил, явившееся следствием отсутствия уведомления его Национальным Банком о внесении в них изменений и дополнений, не является основанием для ограничения Национальным Банком прав Участника аукциона по участию в аукционе.
4.4. Участник аукциона обязан:
4.4.1. соблюдать условия Соглашения и Правил;
4.4.2. при участии в аукционе убедиться в полном завершении аукциона. Неисполнение обязательств по переводу ценных бумаг в связи с отсутствием результатов аукциона не освобождает Участника аукциона от исполнения его обязательств;
4.4.3. не вступать в письменные или устные договоренности с другими участниками рынка ценных бумаг, имеющие целью влияние на ценовые условия аукциона, а также на рыночную цену ценных бумаг на рынке ценных бумаг РК;
4.4.4. представить в уполномоченное подразделение Национального Банка образцы подписей лиц, уполномоченных на подписание заявок на участие в аукционе, в случае представления последних на бумажном носителе;
4.4.5. в день исполнения сделки покупки ценных бумаг обеспечить наличие ценных бумаг для перевода на субсчет Национального Банка в центральном депозитарии в течение одного часа после получения уведомления об объеме удовлетворенных заявок, но не позднее 16.30 часов времени Алматы, а в день исполнения сделки продажи ценных бумаг обеспечить наличие денег для перевода на счет Национального Банка в течение одного часа после получения уведомления об объеме удовлетворенных заявок, но не позднее 16.00 часов времени Алматы;
4.4.6. в день исполнения сделки обратной продажи ценных бумаг обеспечить наличие денег для оплаты за обратную покупку ценных бумаг не позднее 16.00 часов времени Алматы, а в день исполнения сделки обратной покупки ценных бумаг обеспечить наличие ценных бумаг для перевода на субсчет Национального Банка в центральном депозитарии, но не позднее 16.30 часов времени Алматы;

4.4.7. Ұлттық Банкті өз деректерінің жоспарланатын өзгеруі туралы кем дегенде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын жазбаша хабардар етуге;
4.4.8. Ұлттық Банкке қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның тарапынан өзіне санкциялар қолданылу жағдайлары туралы хабарлауға міндетті.
4.5. Аукционға қатысушы:
4.5.1. Келісімді бұзу күніне дейін кем дегенде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын Ұлттық Банкті бұл туралы жазбаша хабардар ете отырып, оны біржақты тәртіппен бұзуға құқылы.
5. Тараптардың жауапкершілігі
5.1. Келісім бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына және Келісімге сәйкес жауапкершілік атқарады.
5.2. Бағалы қағаздарды сатып алғаны/сатқаны үшін ақы төленген күні аукционның қорытындысы бойынша бағалы қағаздар немесе ақша уақтылы аударылмағаны үшін Аукционға қатысушыдан әрбір кешіктірілген күнге мәміле сомасының Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің (жылдық пайызбен) екі еселенген мөлшерінде өсімпұл өндіріліп алынады.
5.3. Бағалы қағаздарды кері сату немесе кері сатып алу мәмілелері жасалған күні аукцион қорытындысы бойынша ақша немесе бағалы қағаздар уақтылы түсірілмегені үшін Аукционға қатысушыдан әрбір кешіктірілген күніне мәміле сомасының Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің (жылдық пайызбен) екі еселенген мөлшерінде өсімпұл өндіріледі.
5.4. Ұлттық Банк Аукционға қатысушы Ұлттық Банкпен операциялар бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда оның корреспонденттік шотынан ақшаны акцептсіз тәртіппен есептен шығаруға құқылы.
6. Төтенше жағдай
6.1. Келісім бойынша Тараптардың өз функцияларын жүзеге асыруға кедергі келтіретін табиғи апаттар, апаттар, өрт, жаппай тәртіпсіздіктер, ереуілдер, әскери іс-әрекеттер, сондай-ақ Келісімде көрсетілгендерге тікелей және жанама тыйым салатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық және құқықтық актілерінің қабылдануы жататын дүлей күш жағдаяттары пайда болған жағдайда, егер осындай жағдайлар туындаған сәттен бастап және байланыс болған жағдайда күнтізбелік 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей дүлей күштің әсерінен зардап шеккен Тарап басқа Тарапқа болған оқиға туралы хабарласа, сондай-ақ төтенше жағдайлардың зардаптарын тез арада жою үшін өз тарапынан барлық мүмкіндіктерді қолданған жағдайда, олар өзінің міндеттемелеріне алған жауапкершіліктерді орындаудан босатылады.
6.2. Келісімнің 6.1-тармағында көрсетілген дүлей күш жағдаяттарының ықпал ету объектісіне айналған Тарап басқа Тараптың талап етуі бойынша болған оқиғалар туралы растаушы құжатты, сондай-ақ уәкілетті орган растаған келтірілген зиянның көлемін есептеуге байланысты кез келген құжаттаманы ұсынуға міндетті.
6.3. Тараптардың Келісім бойынша міндеттемелерін орындауы дүлей күш жағдаяттары болған уақытта тоқтатыла тұрады және ол тоқтатылғаннан кейін бірден қалпына келтіріледі.

4.4.7. письменно извещать Национальный Банк о планируемом изменении своих реквизитов не менее чем за 30 (тридцати) календарных дней;
4.4.8. сообщать Национальному Банку обо всех случаях применения к нему санкций со стороны уполномоченного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
4.5. Участник аукциона вправе:
5.4.1 в одностороннем порядке расторгнуть Соглашение, письменно уведомив об этом Национальный Банк не менее, чем за 30 (тридцати) календарных дней до даты расторжения Соглашения.
5. Ответственность Сторон
5.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Соглашению Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
5.2. За несвоевременный перевод ценных бумаг или денег по результатам аукциона в день оплаты за покупку/продажу ценных бумаг, с Участника аукциона взыскивается пеня в размере двукратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка (в процентах годовых) от суммы сделки за каждый день просрочки.
5.3. За несвоевременное поступление денег или бумаг по результатам аукциона в день совершения сделки обратной продажи или обратной покупки ценных бумаг с Участника аукциона взыскивается пеня в размере двукратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка (в процентах годовых) от суммы сделки за каждый день просрочки.
5.4. Национальный Банк вправе производить в безакцептном порядке списание денег с корреспондентского счета Участника аукциона в случае неисполнения им обязательств по операциям с Национальным Банком.
6. Форс-мажор
6.1. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, массовые беспорядки, забастовки, военные действия, а также принятия нормативных правовых и правовых актов Республики Казахстан, прямо или косвенно запрещающих указанные в Соглашении виды деятельности, препятствующие осуществлению Сторонами своих функций по Соглашению, они освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
6.2. Сторона, ставшая объектом воздействия обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 6.1. Соглашения, обязана по требованию другой Стороны представить подтверждающие документы о произошедших событиях, а также любую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба, заверенные уполномоченными органами.
6.3.Исполнение Сторонами обязательств по Соглашению приостанавливается на время действия обстоятельств непреодолимой силы и возобновляется сразу после их прекращения.

6.4. Келісімнің 6.1-тармағында көрсетілген дүлей күш жағдаяттарының әрекеті тоқтатылғаннан кейін Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастыруға міндетті.
7. Дауларды шешу тәртібі
7.1. Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындау барысында туындаған келiспеушiлiктер келіссөздер арқылы шешіледі.
7.2. Егер Тараптар келіссөздер арқылы келісімге келмеген жағдайда, барлық реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта қаралады.
8. Келісімнің қолданылу мерзімі
8.1. Келісім оған Тараптар қол қойған күннен бастап күшiне енедi және белгісіз мерзімге жасалады.
8.2. Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапты болжанған бұзу күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын бұл туралы жазбаша хабарлай отырып, Келісімді бұзуға құқылы.
9. Басқа да талаптар
9.1. Келісімнің 9.2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Келісімге өзгерістер Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоятын және Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Келісімге қосымша келісім жасау жолымен ресімделеді.
9.2. Атауы, орналасқан жері, деректемелері өзгерген жағдайда Тарап тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде растаушы құжаттарды қоса бере отырып, басқа Тарапқа жазбаша хабарлауға міндетті.
9.3. Тараптар қайта ұйымдастырылған жағдайда барлық құқықтар мен міндеттемелер Тараптардың құқықтық мирасқорларына ауысады.
9.4. Келісім екі данасы мемлекеттік тілде және екі данасы орыс тілінде төрт түпнұсқалық данада жасалды, олардың ішінде екі данасы (біреуі мемлекеттік тілде және біреуі орыс тілінде) Ұлттық Банкте қалады және екі данасы (біреуі мемлекеттік тілде және біреуі орыс тілінде) Клиентке беріледі. Әрбір данасының заңдық күші бірдей болып табылады.
9.5. Келісімде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
10. Тараптардың орналасқан орны және деректемелері
Ұлттық Банк
Аукционға қатысушы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
2-қосымша
Бағалы қағазды кері сату бағасын есептеу үшін формула
Ксб = (М/365 х N х Саб/100) + Саб, мұндағы
Ксб – бағалы қағаздарды кері сату бағасы;
Саб – бағалы қағаздарды сатып алу бағасы;
М – кірістілік мөлшерлемесі (жылдық пайызбен);
N – өтімділік беру мерзімі (күндермен).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________
шығыс нөмірі
20__ жылғы "___"_______
__________________________________________________
(аукционға қатысушының шығыс хат-хабарды тіркеу журналы негізінде
шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі)
Бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу бойынша аукционға қатысуға өтінім
20___ жылғы "___"________N __________ шығарылым бойынша
(аукционның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі)
Аукционға қатысушы________________________________________________
(толық атауы және оның жеке шоты)
жеке сәйкестендіру коды немесе банктік сәйкестендіру
коды____________, Ұлттық Банкке … күн кері сатып алу мерзімімен және
(жжжж.кк.аа) ________ кері сатып алу күнімен мына талаптармен бағалы
қағаздарды сатуға дайындығын білдіреді:
Өтінім нөмірі
Бағалы қағаздардың ұлттық сәйкестендіру нөмірі
Аукционға қатысушының жеке шоты (аукционға қатысушының жеке шоты көрсетіледі)
Бағалы қағаздардың номиналды көлемі
(теңге)
Номиналды құны бойынша сату көлемі
(теңге)
Номиналды құны бойынша сатып алу көлемі
(теңге)
Кірістілік мөлшерлемесі (пайызбен)
бәсекелес ұсыныстар
Жиынтығы
Жиынтығы
Жиынтығы
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Бас бухгалтер _______________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің ақша-кредит
саясатын iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Келіп түскен өтінімдердің тізімі
жжжж.кк.аа № (KZT, жжжж.кк.аа, күндер саны) аукцион
Ең төменгі мөлшерлеме Жарияланған көлемі
Р/с
Аукционға қатысушы
ҰСН
Өтінім түрі
Өтінім тармағы
Бағалы қағаздардың номиналы
Бір бағалы қағаздың номиналынан пайызбен бағасы
Сатып алу көлемі
Кірістілік мөлшерлемесі (пайызбен)
жарияланған шектеулерді ескере отырып көлемі
жарияланған шектеулерді ескерусіз көлемі
бәсекелес
бәсекелес емес
жиынтығы
орташа алынған мөлшерлемесі
бәсекелес
бәсекелес емес
жиынтығы
орташа алынған мөлшерлемесі
1
2
Жиынтығы
Оның ішінде бәсекелес емес
өтінімдердің саны:
Басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
______________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Келіп түскен өтінімдердің жиынтық ведомосы
жжжж.кк.аа № KZT____________аукцион Ең жоғарғы мөлшерлеме ___(пайызбен) Жарияланған көлемі______
Р/с№
Аукционға қатысушы
Өтінім түрі
Өтінім нөмірі
Бағалы қағаздарды сатып алу көлемі, теңге
Пайыздық мөлшерлемесі
жарияланған шектеулерді ескере отырып көлемі
жарияланған шектеулерді ескерусіз көлемі
бәсекелес
бәсекелес емес
жиынтығы
орташа алынған мөлшерлемесі
бәсекелес
бәсекелес емес
жиынтығы
орташа алынған мөлшерлемесі
1
2
3
Барлық банктер бойынша жиынтығы _______ теңге
Оның ішінде бәсекелес емес
өтінімдердің саны _______ теңге
Басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
______________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Аукцион қатысушысына бағалы қағаздарды кері сата отырып сатып алу бойынша аукционның нәтижелері жөніндегі хабарлама
№ аукцион бойынша өтінімдердің
қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама
Ұлттық Банк осымен Сіздің бағалы қағаздарды кері сата отырып
сатып алу бойынша аукционға қатысуға берілген 20___ жылғы "___"
________ № __________ өтініміңіз _______________ теңге сомада
қанағаттандырылғанын хабарлайды.
Аукционның орташа алынған мөлшерлемесі ____ (пайыз).
Қанағаттандырылған өтінімдердің жалпы көлемі _____ теңге.
№ өтінім
Аукционға қатысушының жеке шоты
ҰСН
Номиналды көлемі
Сатып алу бағасы
Сатып алу көлемі
Кері сатудың бағасы
Кері сатудың көлемі
Кірістілік мөлшерлемесі
Кері сату күні
Жиынтығы
Уәкілетті бөлімшенің басшысы (ол болмаған кезеңде – оның
орнындағы адам)_______________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
7-қосымша
Бағалы қағазды кері сатып алу бағасын есептеу үшін формула
Ксаб = (М/365 х N х Рб/100) + Рб, мұндағы
Ксаб – бағалы қағаздарды кері сатып алу бағасы;
Рб – бағалы қағаздарды сату бағасы;
М – кірістілік мөлшерлемесі (жылдық пайызбен);
N – өтімділік алу мерзімі (күндермен).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
______________
шығыс нөмірі
20__ жылғы "___" _______
_____________________________________________________________________
(аукционға қатысушының шығыс хат-хабарды тіркеу журналы негізінде
шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі)
Бағалы қағаздарды кері сатып ала отырып сату бойынша аукционға
қатысуға өтінім
20___ жылғы "___"________N __________ шығарылым бойынша
(аукционның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі)
Аукционға қатысушы___________________________________________________
(толық атауы және оның жеке шоты)
жеке сәйкестендіру коды немесе банктік сәйкестендіру коды _________,
Ұлттық Банктен … күн кері сату мерзімімен және (жжжж.кк.аа.) ________
кері сату күнімен мына талаптармен бағалы қағаздарды сатып алуға
дайындығын білдіреді:
Өтінім нөмірі
Аукционға қатысушының жеке шоты (аукционға қатысушының жеке шоты көрсетіледі)
Көлемі (теңге)
Кірістілік мөлшерлемесі (пайызбен)
бәсекелес ұсыныстар
Жиынтығы
бәсекелес емес ұсыныстар
Жиынтығы
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
________________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Бас бухгалтер ________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын iске асыру
шеңберінде аукциондар
өткізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Келіп түскен өтінімдердің жиынтық ведомосы
жжжж.кк.аа № KZT_____________аукцион Ең жоғарғы мөлшерлеме ___(пайызбен) Жарияланған көлемі ________
Р/с №
Аукционға қатысушы
Өтінім түрі
Өтінім нөмірі
Бағалы қағаздарды сатып алу көлемі, теңге
Пайыздық мөлшерлемесі
жарияланған шектеулерді ескере отырып көлемі
жарияланған шектеулерді ескерусіз көлемі
бәсекелес
бәсекелес емес
жиынтығы
орташа алынған мөлшерлемесі
бәсекелес
бәсекелес емес
жиынтығы
орташа алынған мөлшерлемесі
1
2
3
Барлық банктер бойынша жиынтығы _______теңге
Оның ішінде бәсекелес емес
өтінімдердің саны _______теңге
Уәкілетті бөлімшенің басшысы (ол болмаған кезеңде – оның
орнындағы адам)_____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде аукциондар
өткізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ұлттық Банк
Аукционға қатысушыға
Қатысушының атауы
Ұлттық Банктің бағалы қағаздарды кері сатып алумен сату жөніндегі аукционы бойынша өтінімдердің қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама
жжжж кк аа № KZT____________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осы арқылы Сіздің жжжж кк аа № ________ аукционға қатысуға өтініміңіздің қанағаттандырылғанын хабарлайды.
Аукционның орташа алынған мөлшерлемесі ____ (пайызбен).
Аукционды жабу күні жжжж.кк.аа.
Қанағаттандырылған өтінімдердің жалпы көлемі____________теңге.
№ өтінім
ҰСН
Бағалы қағаздың номиналды көлемі
Бағалы қағаздың сату бағасы
Ашу көлемі
Бағалы қағаздың кері сатып алу бағасы
Жабу көлемі
Мөлшерлемесі
Жиынтығы
Уәкілетті бөлімшенің басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы
адам)________________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
ақша-кредит саясатын
iске асыру шеңберінде
аукциондар өткізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарымен операциялар жасау тәртібі туралы шарт
Алматы қаласы 20__ жылғы "__" _________"

6.4. После прекращения действия обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 6.1. Соглашения, Стороны обязаны продолжить исполнение своих обязательств по Соглашению.
7. Порядок разрешения споров
7.1. Разногласия, возникающие в процессе исполнения Сторонами своих обязательств по Соглашению, решаются путем переговоров.
7.2. В случае если Стороны не пришли к соглашению путем переговоров, все неурегулированные споры рассматриваются судом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Срок действия Соглашения
8.1. Соглашение вступает в силу со дня его подписания обеими Сторонами и заключается на неопределенный срок.
8.2. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Соглашение, письменно уведомив об этом другую Сторону за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения.
9. Прочие условия
9.1. Изменения к Соглашению, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9.2. Соглашения, оформляются путем заключения дополнительного соглашения к Соглашению, которое подписывается уполномоченными представителями обеих Сторон и является неотъемлемой частью Соглашения.
9.2. В случае изменения наименования, местонахождения, реквизитов Сторона обязана письменно уведомить другую Сторону в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия соответствующего решения с приложением подтверждающих документов.
9.3. При реорганизации Сторон все права и обязанности переходят к правопреемникам Сторон.
9.4. Соглашение составлено в четырех подлинных экземплярах: два на государственном и два на русском языках, из которых два экземпляра (один на государственном и один на русском языках) остаются в Национальном Банке и два экземпляра (один на государственном и один на русском языках) передаются Клиенту. Каждый экземпляр имеет одинаковую юридическую силу.
9.5. Вопросы, не урегулированные Соглашением, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Места нахождения и реквизиты Сторон
Национальный Банк
Участник аукциона
Приложение 2
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Формула для расчета цены обратной продажи ценной бумаги
Цоп = (С/365 Ч N Ч Цп/100) + Цп, где
Цоп – цена обратной продажи ценных бумаг;
Цп – цена покупки ценных бумаг;
С – ставка доходности (в процентах годовых);
N – срок предоставления ликвидности (в днях).
Приложение 3
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
______________________
исходящий номер
"___"_______ 20__ года
_____________________________________________________________________
(указывается исходящий номер и дата на основании журнала регистрации
исходящей корреспонденции участника аукциона)
Заявка на участие в аукционе по покупке ценных бумаг
с обратной продажей
по выпуску № _________ от "___"_________ 20___ года
(указывается идентификационный номер аукциона)
Участник аукциона ___________________________________________________
(полное наименование и его лицевой счет)
индивидуальный идентификационный код или банковский идентификационный
код ____________, выражает готовность продать ценные бумаги
Национальному Банку со сроком обратной покупки ____ дней и датой
обратной покупки (дд.мм.гггг) ________ на следующих условиях:
Номер заявки
Национальный идентификационный номер ценных бумаг
Лицевой счет участника аукциона (указывается лицевой счет участника аукциона)
Номинальный объем ценных бумаг (тенге)
Объем продажи по номинальной стоимости (тенге)
Объем покупки по номинальной стоимости (тенге)
Ставка доходности (в процентах)
конкурентные предложения
Итого
неконкурентные предложения
Итого
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер __________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 4
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
Список поступивших заявок
Аукцион № (KZT, дд.мм.гггг, количество дней) от дд.мм.гггг
Минимальная ставка Объявленный объем
№ п/п
Участник аукциона
НИН
Вид
заявки
Пункт заявки
Номинал ценных бумаг
Цена одной ценной бумаги в процентах от номинала
Объем покупки
Ставка доходности (проценты)
объем с учетом объявленных ограничений
объем без учета объявленных ограничений
конкурентные
неконкурентные
итого
средневзвешенная cтавка
конкурентные
неконкурентные
итого
средневзвешенная cтавка
1
2
Итого
В том числе количество
неконкурентных заявок:
Руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 5
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан аукционов
в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
Сводная ведомость поступивших заявок
Аукцион № KZT______________от дд.мм.гггг.
Максимальная ставка ___(в процентах) Объявленный объем ________
№ п/п
Участник аукциона
Вид заявки
Номер заявки
Объем покупки ценных бумаг, тенге
Процентная ставка
объем с учетом объявленных ограничений
объем без учета объявленных ограничений
конкурентные
неконкурентные
итого
средняя cтавка
конкурентные
неконкурентные
итого
средняя cтавка
1
2
3
Итого по всем банкам _______тенге
В том числе количество
неконкурентных заявок _______тенге
Руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 6
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан аукционов
в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
Уведомление участнику аукциона по результатам аукциона
по покупке ценных бумаг с обратной продажей
Уведомление об удовлетворенном объеме заявок
по аукциону №
Национальный Банк настоящим уведомляет о том, что Ваша заявка
на участие в аукционе по покупке ценных бумаг с обратной продажей
№ __________ от "___" ________ 20___ года удовлетворена на сумму
_______________ тенге.
Средневзвешенная ставка аукциона ____ (процент). Общий объем
удовлетворенных заявок ______________ тенге.
Заявка
Лицевой счет участника аукциона
НИН
Номинальный объем
Цена покупки
Объем покупки
Цена обратной продажи
Объем обратной продажи
Ставка доходности
Дата обратной продажи
Итого
Руководитель уполномоченного подразделения (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 7
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Формула для расчета цены обратной покупки ценной бумаги
Цор = (С/365 Ч N Ч Цр/100) + Цр, где
Цор – цена обратной покупки ценных бумаг;
Цр – цена продажи ценных бумаг;
С – ставка доходности (в процентах годовых);
N – срок изъятия ликвидности (в днях).
Приложение 8
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
______________________
исходящий номер
"___"_______ 20__ года
_____________________________________________________________________
(указывается исходящий номер и дата на основании журнала регистрации
исходящей корреспонденции участника аукциона)
Заявка на участие в аукционе по продаже ценных бумаг с
обратной покупкой
по выпуску № _________ от "___"_________ 20__ года
(указывается идентификационный номер аукциона)
Участник аукциона ___________________________________________________
(полное наименование и его лицевой счет)
индивидуальный идентификационный код или банковский идентификационный
код ____________, выражает готовность купить ценные бумаги у
Национального Банка со сроком обратной продажи ____ дней и датой
обратной продажи (дд.мм.гггг) ________ на следующих условиях:
Номер заявки
Лицевой счет
участника аукциона
(указывается лицевой
счет участника аукциона)
Объем (тенге)
Ставка доходности
(в процентах)
конкурентные предложения
Итого
неконкурентные предложения
Итого
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
__________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _______________________________ _____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 9
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан аукционов
в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
Сводная ведомость поступивших заявок
Аукцион №KZT______________от дд.мм.гггг. Максимальная
ставка ___(в процентах) Объявленный объем ________
№ п/п
Участник аукциона
Вид заявки
Номер заявки
Объем покупки ценных бумаг, тенге
Про-центная ставка
объем с учетом объявленных ограничений
объем без учета объявленных ограничений
конкурентные
неконкурентные
итого
средняя cтавка
конкурентные
неконкурентные
итого
средняя cтавка
1
2
3
Итого по всем банкам _________тенге
В том числе количество
неконкурентных заявок _________тенге
Руководитель уполномоченного подразделения (на период его
отсутствия – лицо, его замещающее)
________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 10
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
Национальный Банк
Участнику аукциона
Наименование Участника
Уведомление об удовлетворенном объеме заявок
по аукциону Национального Банка по продаже ценных бумаг с обратной
покупкой № KZT____________ от дд.мм.гггг
Настоящим Национальный Банк Республики Казахстан уведомляет о
том, что следующие Ваши заявки на участие а аукционе № KZT__________
от дд.мм.гггг. года удовлетворены:
Средневзвешенная ставка аукциона _______ (в процентах).
Дата закрытия аукциона дд.мм.гггг.
Общий объем удовлетворенных заявок ____________ тенге.
Заявка №
НИН
Номинальный объем ценной бумаги
Цена продажи ценной бумаги
Объем открытия
Цена обратной покупки ценной бумаги
Объем закрытия
Ставка
Итого
Руководитель уполномоченного подразделения (на период его отсутствия
– лицо, его замещающее)
______________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 11
к Правилам проведения
Национальным Банком
Республики Казахстан
аукционов в рамках реализации
денежно-кредитной политики
Форма
Договор
о порядке совершения операций с краткосрочными нотами Национального
Банка
город Алматы "___"_________ 20__ года

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі "Ұлттық Банк" деп аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы негізінде іс-әрекет жасайтын _________________________арқылы, бір жағынан және ______________________________, бұдан әрі "Бастапқы агент" деп аталады, __________ негізінде іс-әрекет жасайтын ____________________ арқылы, екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталып, төмендегілер туралы осы Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарымен операциялар жасау тәртібі туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасады:
1. Шарттың мәні
1.1. Ұлттық Банк Бастапқы агентке Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатын іске асыру шеңберінде аукциондар өткізу қағидаларына сәйкес Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарымен (бұдан әрі – қысқамерзімді ноттар) операциялар жасауға уәкілеттік береді.
2. Тараптардың міндеттері мен құқықтары
2.1. Ұлттық Банк:
2.1.1. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын орналастыру кезінде Бастапқы агенттің іс-әрекетіне мониторинг жасау барысында алынған ақпарат туралы мәліметтерді жарияламауға;
2.1.2. Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қағидаларға енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы Бастапқы агентке хабарлауға;
2.1.3. Бастапқы агентпен жасалған Шарт бұзылған жағдайда бұл туралы оны бұзу күнінен күнтізбелік бір ай бұрын Бастапқы агентке, сондай-ақ осы Бастапқы агенттің барлық инвесторларын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жазбаша хабарлауға;
2.1.4. Қағидаларға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарымен операциялар жүргізуге міндетті.
2.2. Ұлттық Банк:
2.2.1. Бастапқы агенттің қызметіне мониторинг жасау мақсатында Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары нарығында олар жүзеге асыратын Бастапқы агенттің кез келген операциясы туралы қажетті ақпаратты сұратуға;
2.2.2. Қағидалардың талаптары бұзылған, сондай-ақ Шарттың
2.4.3-тармағы сақталмаған немесе Бастапқы агент сатып алынған Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын төлеуге ақша аударудан ішінара бас тартқан жағдайда Бастапқы агентті Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының қатарынан болатын бес аукционына қатысудан бір жақты тәртіппен шеттетуге;
2.2.3. Бастапқы агент немесе оның инвесторы Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын төлеуге ақша аударудан толық бас тартқан немесе ішінара бас тартуды қайталаған жағдайда, уәкілетті орган Бастапқы агенттің номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясынан не бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясынан айырған немесе қолданылуын тоқтатқан жағдайда, Шарттың бір күнтізбелік жылы ішінде Бастапқы агенттің жасауы құқығынсыз Шартты бір жақты тәртіппен бұзуға құқылы.

Республиканское государственное учреждение "Национальный Банк Республики Казахстан", именуемое в дальнейшем "Национальный Банк", в лице ____________________, действующего на основании Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", с одной стороны, и ____________________, именуемый в дальнейшем "Первичный агент", в лице
____________________, действующего на основании __________, с другой стороны, далее совместно именуемые Стороны, заключили настоящий Договор о порядке совершения операций с краткосрочными нотами Национального Банка (далее – Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1.1. Национальный Банк уполномочивает Первичного агента на совершение операций с краткосрочными нотами Национального Банка (далее – краткосрочные ноты) в соответствии с Правилами проведения Национальным Банком Республики Казахстан аукционов в рамках реализации денежно-кредитной политики (далее – Правила).
2. Обязанности и права Сторон
2.1. Национальный Банк обязан:
2.1.1. не разглашать сведения об информации, получаемой им в ходе мониторинга действий Первичного агента при размещении краткосрочных нот Национального Банка, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2.1.2. уведомить Первичного агента обо всех изменениях и дополнениях в Правила в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты вступления в силу изменений и дополнений в Правила;
2.1.3. в случае расторжения с Первичным агентом Договора за один календарный месяц до его расторжения письменно уведомить об этом Первичного агента, а также всех инвесторов данного Первичного агента через средства массовой информации;
2.1.4. совершать операции с краткосрочными нотами Национального Банка в соответствии с Правилами и законодательством Республики Казахстан.
2.2. Национальный Банк вправе:
2.2.1. в целях мониторинга деятельности Первичного агента запросить необходимую информацию о любой операции Первичного агента, осуществляемой им на рынке краткосрочных нот Национального Банка;
2.2.2. в случае нарушения Правил, а также несоблюдения пункта 2.4.3. Договора или частичного отказа от перечисления денег Первичным агентом в оплату приобретенных краткосрочных нот Национального Банка, в одностороннем порядке отстранить Первичного агента от участия в пяти аукционах краткосрочных нот Национального Банка подряд;
2.2.3. в случае полного отказа или повторения частичного отказа от перечисления денег Первичным агентом или его инвестором в оплату краткосрочных нот Национального Банка, лишения или приостановления действия у Первичного агента уполномоченным органом лицензии на осуществление брокерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя либо лицензии на осуществление дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, в одностороннем порядке расторгнуть Договор без права заключения Первичным агентом в течение одного календарного года Договора.

2.3. Ұлттық Банктің Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы хабарламауы салдарынан Бастапқы агенттің Қағидаларды бұзуы Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционына қатысу жөніндегі Бастапқы агенттің құқықтарын шектеуі үшін негіз бола алмайды.
2.4. Бастапқы агент:
2.4.1. Шарт талаптарын сақтауға және Қағидалар мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарымен мәмілелерді жүзеге асыруға;
2.4.2. Деректемелері өзгерген жағдайда, оларды өзгерткен күнге дейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы жазбаша хабарлауға;
2.4.3. Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын орналастыруға қатысу кезінде орналастырудың толық аяқталғанына сенімді болуға. Орналастыру нәтижелерінің болмауына байланысты Ұлттық Банктің сатып алынған қысқамерзімді ноттары үшін төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамау Бастапқы агентті оның міндеттемелерін орындаудан босатпайды;
2.4.4. бастапқы нарықта аукционның баға жағдайына, сондай-ақ қайталама нарықта Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарының нарықтық бағасына әсер ету мақсаты бар бағалы қағаздар нарығының басқа қатысушыларымен жазбаша немесе ауызша келісімге келмеуге;
2.4.5. Ұлттық Банктің мемлекеттік бағалы қағаздармен операциялар жүргізуге уәкілетті бөлімшесіне өтінімдерді қағаз тасымалдағышпен ұсынған жағдайда Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатып алуға арналған өтінімге қол қоюға уәкілетті адамдардың қолдарының үлгілерін ұсынуға;
2.4.6. ақы төлеу күні қанағаттандырылған өтінімдердің көлемі туралы хабарлама алғаннан кейін бір сағаттың ішінде, бірақ Алматы уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей Ұлттық Банктің сатып алынған қысқамерзімді ноттары үшін ақы төлеуге қолма-қол ақшаның болуын қамтамасыз етуге;
2.4.7. Ұлттық Банк тарапынан Бастапқы агентке санкцияларды, шектеулі ықпал ету шараларын, ертерек ден қою шараларын қолданудың барлық жағдайлары туралы Уәкілетті бөлімшеге хабарлауға міндетті.
2.5. Бастапқы агент:
2.5.1. Ұлттық Банкке бұл туралы күнтізбелік бір ай бұрын жазбаша хабарлай отырып бір жақты тәртіппен Шартты бұзуға құқылы.
3. Тараптардың жауапкершiлiгi
3.1. Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына және Шартқа сәйкес жауап береді.
3.2. Ұлттық Банктің сатып алынған қысқамерзімді ноттар үшін ақша уақтылы түспегенде Бастапқы агенттен әрбір кешіктірілген күн үшін төлемнің барлық сомасынан Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің (жылдық пайызбен) екі есесінен аспайтын мөлшерде өсімпұл өндіріп алынады.

2.3. Нарушение Первичным агентом Правил, явившееся следствием неуведомления его Национальным Банком о внесении в них изменений и дополнений, не является основанием для ограничения Национальным Банком прав Первичного агента по участию в аукционе краткосрочных нот Национального Банка.
2.4. Первичный агент обязан:
2.4.1. соблюдать условия Договора и осуществлять сделки с краткосрочными нотами Национального Банка в соответствии с Правилами и законодательством Республики Казахстан;
2.4.2. в случае изменения реквизитов сообщить об этом письменно не позднее 2 (двух) рабочих дней до дня их изменения;
2.4.3. при участии в размещении краткосрочных нот Национального Банка убедиться в полном завершении размещения. Неисполнение обязательств по оплате приобретенных краткосрочных нот Национального Банка в связи с отсутствием результатов размещения не освобождает Первичного агента от исполнения его обязательств;
2.4.4. не вступать в письменные или устные договоренности с другими участниками рынка ценных бумаг, имеющие целью влияние на ценовые условия аукциона на первичном рынке, а также на рыночную цену краткосрочных нот Национального Банка на вторичном рынке;
2.4.5. представить в подразделение Национального Банка, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, образцы подписей лиц, уполномоченных на подписание заявок на покупку краткосрочных нот Национального Банка, в случае представления последних на бумажном носителе;
2.4.6. в день оплаты обеспечить наличие денег для оплаты за приобретенные краткосрочные ноты Национального Банка в течение одного часа после получения уведомления об объеме удовлетворенных заявок, но не позднее 18.00 часов времени Алматы;
2.4.7. сообщать в Уполномоченное подразделение обо всех случаях применения санкций, ограниченных мер воздействия, мер раннего реагирования к Первичному агенту со стороны Национального Банка.
2.5. Первичный агент вправе:
2.5.1 в одностороннем порядке расторгнуть Договор, письменно уведомив об этом Национальный Банк не менее, чем за один календарный месяц.
3. Ответственность Сторон
3.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Договором.
3.2. За несвоевременное поступление денег за приобретенные краткосрочные ноты Национального Банка с Первичного агента взыскивается пеня в размере не более двукратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка (в процентах годовых) от всей суммы платежа за каждый день просрочки.

4. Төтенше жағдай
4.1. Шартта көрсетілген қызмет түрлеріне тікелей және жанама тыйым салатын, Тараптардың шарт бойынша өз функцияларын жүзеге асыруға кедергі келтіретін табиғи апаттар, апаттар, өрт, жаппай тәртіпсіздіктер, ереуілдер, әскери іс-әрекеттер жататын еңсерілмейтін күштiң пайда болуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің қабылдануы жағдайында, егер осындай жағдай туған сәттен бастап және байланыс болған жағдайда 3 (үш) жұмыс күннен кешіктірмей дүлей күштен зардап шеккен Тарап екінші Тарапқа болған оқиға туралы хабарласа, сондай-ақ төтенше жағдайдың зардаптарын тез жою үшін барлық күш жігерін салса Тараптар өзінің міндеттемелеріне алған жауапкершіліктерді орындаудан босатылады.
4.2. Шарттың 4.1-тармағында көрсетілген еңсерілмейтін күштің объектісі болған Тарап басқа Тараптың талап етуі бойынша болған оқиғалар туралы растау құжатын, сондай-ақ уәкілетті органдар куәландырған келтірілген шығын көлемін есептеуге байланысты кезкелген құжаттаманы ұсынуға міндетті.
4.3. Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелерді орындауы осындай еңсерілмейтін күш орын алған уақытқа тоқтатыла тұрады және олар тоқтағаннан кейін бірден қалпына келтіріледі.
4.4. Шарттың 4.1-тармағында көрсетілген еңсерілмейтін күштің қолданылуы тоқтағаннан кейін Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастыруға міндетті.
5. Дауларды шешу тәртібі
5.1. Тараптардың Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауы барысында туындаған келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешіледі.
5.2. Егер Тараптар келіссөздер арқылы келісімге келмеген жағдайда, барлық реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта қаралады.
6. Шарттың қолданылу мерзімі
6.1. Шарт Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және белгіленбеген мерзімге жасалады.
6.2. Тараптардың әрқайсысы Шарт болжамды бұзылатын күнге дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын басқа Тарапқа бұл жөнінде жазбаша ескерте отырып Шартты бұзуға құқылы.
7. Басқа да талаптар
7.1. Шарттың 7.2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Шартқа өзгерістер Шартқа қосымша келісім жасау арқылы ресімделеді, оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
7.2. Тараптардың атаулары, орналасқан жерлері, деректемелері өзгерген жағдайда, тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде растайтын құжаттарды қоса бере отырып басқа Тарапқа жазбаша хабарлауға міндетті.

4. Форс-мажор
4.1. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, массовые беспорядки, забастовки, военные действия, а также принятия нормативных правовых и правовых актов Республики Казахстан, прямо или косвенно запрещающих указанные в Договоре виды деятельности, препятствующие осуществлению Сторонами своих функций по Договору, они освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
4.2. Сторона, ставшая объектом воздействия обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 4.1. Договора, обязана по требованию другой Стороны представить подтверждающие документы о произошедших событиях, а также любую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба, заверенные уполномоченными органами.
4.3. Исполнение Сторонами обязательств по Договору приостанавливается на время действия обстоятельств непреодолимой силы и возобновляется сразу после их прекращения.
4.4. После прекращения действия обстоятельств непреодолимой силы, указанных в пункте 4.1. Договора, Стороны обязаны продолжить исполнение своих обязательств по Договору.
5. Порядок разрешения споров
5.1. Разногласия, возникающие в процессе исполнения Сторонами своих обязательств по Договору, решаются путем переговоров.
5.2. В случае если Стороны не пришли к соглашению путем переговоров, все неурегулированные споры рассматриваются судом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Срок действия Договора
6.1. Договор вступает в силу со дня его подписания обеими Сторонами и заключается на неопределенный срок.
6.2. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, письменно уведомив об этом другую Сторону за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения.
7. Прочие условия
7.1. Изменения к Договору, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7.2. Договора, оформляются путем заключения дополнительного соглашения к Договору, которое подписывается уполномоченными представителями обеих Сторон и является неотъемлемой частью Договора.
7.2. В случае изменения наименования, местонахождения, реквизитов Сторона обязана письменно уведомить другую Сторону в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия соответствующего решения с приложением подтверждающих документов.