Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 26 мамырдағы № 412 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 8 шілдеде № 13898 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 17 қазандағы № 446 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.10.2023 № 446 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 9) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.03.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;

Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на учете службы пробации
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 мая 2016 года № 412. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2016 года № 13898. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 октября 2023 года № 446.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.10.2023 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.03.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, согласно приложению 3 настоящему приказу;
4) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты", согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізуді;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
6) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________ Е. Сағадиев
2016 жылғы 9 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 8 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің
төрағасы
___________ Н. Айдапкелов
2016 жылғы 3 маусым
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 26 мамырдағы
№ 412 бұйрығына
1-қосымша
Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының
түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды
жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары

6) форму, предназначенную для сбора административных данных "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты", согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы;
6) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ Е. Сагадиев
9 июня 2016 года
СОГЛАСОВАНО
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ К. Касымов
8 июля 2016 года
СОГЛАСОВАНО
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Н. Айдапкелов
3 июня 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 26 мая 2016 года № 412
Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства
граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до
наступления совершеннолетия без попечения родителей,
являющихся выпускниками организаций образования

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды (бұдан әрі – түлектер) жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квота белгілеудің жалпы тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) жұмыс орындарын квоталау – жергілікті атқарушы органдар белгілеген квотаға сәйкес ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілердің жұмыс орындарын ұсынуы;
3) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалды ескере отырып халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi;
4) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.06.2018 № 242 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған
немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру
ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы
азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау
тәртібі
3. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган ұйымдарда квота белгілеу бойынша ұсыныстарды:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі еңбек нарығында ағымдағы жылғы түлектер санынан жұмыс күшіне ағымдағы сұраныс пен ұсынысты талдаудың, болжаудың;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и устанавливают общий порядок установления квот рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования (далее – выпускники).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) квотирование рабочих мест – предоставление рабочих мест работодателями для трудоустройства выпускников текущего года в соответствии с установленной местными исполнительными органами квотой;
2) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
3) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;
4) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.06.2018 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок квотирования рабочих мест для трудоустройства
граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до
наступления совершеннолетия без попечения родителей,
являющихся выпускниками организаций образования
3. Местный орган по вопросам занятости населения разрабатывает предложения по установлению квоты в организациях на основе:
1) анализа, прогнозирования текущего спроса и предложения на рабочую силу из числа выпускников текущего года на рынке труда в соответствующей административно-территориальной единице;

2) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар санының;
3) жұмыскерлердің штаттық саны және бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы жұмыскерлердің тізімдік санының;
4) ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер талдауының;
5) квотадан тыс жұмыс берушілер мен ағымдағы жылғы түлектер арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтер талдауының;
6) облыстардың, Астана және алматы қаларының білім беру басқармалары халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсынған ағымдағы жылғы түлектер тізімінің;
7) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыссыз ретінде тіркеген және квота бойынша жұмысқа орналасқысы келетін ағымдағы жылғы түлектер тізімінің негізінде әзірлейді.
4. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынатын ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, мамандықтар бөлінісінде бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтердің негізінде ұйымдар бөлінісінде жұмысқа орналастыруға мұқтаж ағымдағы жылғы түлектердің және олар үшін бос жұмыс орындарының деректер базасын қалыптастырады.
5. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган тиісті актімен ұсынған ұсыныстардың негізінде "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 9) тармақшасына сәйкес ұйымдар ағымдағы жылғы түлектер үшін жұмыс орындарына квота белгілейді және алдағы күнтізбелік жыл басталғанға дейін бір ай қалғанша жұмыс берушілердің назарына жеткізеді.
6. Квотаны аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан ұйымдар үшін ұйымның тізімдік санының пайыздық көрсетілімінде белгілейді және жыл сайын қайта қарайды.
7. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап күнтізбелік 6 ай ішінде ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
8. Аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік еңбек нарығында қалыптасқан жағдайды, ағымдағы жылғы түлектер санын және олардың жұмысқа орналасуына жәрдем көрсету қажеттілігін ескере отырып ұйымдар үшін квота мөлшерін белгілейді.
Елді мекендерде еңбек етуге қабілетті жастағы ағымдағы жылғы түлектер болмаған жағдайда, аталған елді мекендердің аумағында орналасқан ұйымдарда квота белгіленбейді.

2) количества действующих организаций в регионе;
3) списочной численности работников организаций, формируемой на основании представленных работодателями сведений о штатной численности работников и имеющихся вакантных рабочих мест;
4) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства выпускников текущего года;
5) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и выпускниками текущего года вне квоты;
6) списка выпускников текущего года, предоставленных управлениями образования областей, городов Астана и Алматы в центры занятости населения;
7) списка выпускников текущего года, зарегистрированных центром занятости населения в качестве безработных и желающих трудоустроиться по квоте.
4. Местный орган по вопросам занятости населения на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства выпускников текущего года, наличии вакантных должностей в разрезе специальностей, предоставляемых работодателем в центр занятости населения по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", формирует базу данных выпускников текущего года, нуждающихся в трудоустройстве и вакансий для них в разрезе организаций.
5. Местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на основании представленных предложений местным органом по вопросам занятости населения устанавливает квоту рабочих мест для выпускников текущего года, в разрезе организаций в соответствии с подпунктом 9) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и доводит до сведения работодателей за один месяц до начала предстоящего календарного года.
6. Квота устанавливается местными исполнительными органами районов, городов для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности в процентном выражении от списочной численности работников организации и пересматривается ежегодно.
7. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение 6 календарных месяцев со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства выпускников текущего года.
8. Размер квоты для организаций устанавливается местными исполнительными органами районов, городов с учетом складывающейся ситуации на региональных рынках труда, численности выпускников текущего года и необходимости оказания им содействия в трудоустройстве.
В случае отсутствия в населенных пунктах выпускников текущего года квота в организациях, находящихся на территории данных населенных пунктов, не устанавливается.

9. Ұйым үшін белгіленген квота осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде қайта қарауға (түзетуге) жатады.
10. Жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша үш айдан кем емес мерзімге жасалған еңбек шартымен расталған жұмыс берушінің бос немесе белгіленген квота шеңберінде ұсынылған жұмыс орындарына ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыруы туралы мәліметтер ұсынуы квотаны орындау болып табылады.
11. Жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндіріс, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушілер ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыруға арналған белгіленген квотаны орындайды.
12. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.03.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Халықты жұмыспен қамту орталығы ағымдағы жылғы түлектерді жұмысқа орналастыруға арналған квотаны орындау үшін жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтерді әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесіне толтырады және жұмыс берушілердің белгіленген квоталарды орындауы туралы ақпаратты ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдарына ұсынады.
Ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдары жұмыс берушілердің белгіленген квоталарды орындауы туралы ақпаратты ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 26 мамырдағы
№ 412 бұйрығына
2-қосымша
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квота белгілеудің жалпы тәртібін белгілейді.

9. Установленная квота для организаций в течение календарного года подлежит пересмотру (корректировки) в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
10. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем выпускников текущего года на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на срок не менее трех месяцев, сведения о котором работодатели предоставляют в центр занятости населения по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
11. Работодатели выполняют установленную квоту для трудоустройства выпускников текущего года, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
12. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.03.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Центры занятости населения заполняют сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства выпускников, наличии вакантных должностей в единую информационную систему социально-трудовой сферы и предоставляют в местные органы по вопросам занятости населения района, города, городов республиканского значения информацию о выполнении работодателями установленной квоты.
Местные органы по вопросам занятости населения района, города, городов республиканского значения предоставляют в местные исполнительные органы района, города, городов республиканского значения информацию о выполнении работодателями установленной квоты.
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 26 мая 2016 года № 412
Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц,
освобожденных из мест лишения свободы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, освобожденных из мест лишения свободы (далее – Порядок) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и устанавливают общий порядок установления квот рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, освобожденных из мест лишения свободы.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) жұмыс орындарын квоталау – жергілікті атқарушы органдар белгілеген квотаға сәйкес бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілердің жұмыс орындарын ұсынуы;
3) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалды ескере отырып халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi;
4) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды
жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібі
3. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган ұйымдарда квота белгілеу бойынша ұсыныстарды:
1) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі еңбек нарығында бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуға жататын адамдардың күтілетін саны бойынша халықты жұмыспен қамту орталықтарына ай сайын ұсынатын мәліметтердің;
2) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар санының;
3) жұмыскерлердің штаттық саны және бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы жұмыскерлердің тізімдік санының;
4) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер талдауының;
5) квотадан тыс жұмыс берушілер мен бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтер талдауының;
6) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсынған бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар тізімінің;

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) квотирование рабочих мест – предоставление рабочих мест работодателями для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы в соответствии с установленной местными исполнительными органами квотой;
2) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
3) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;
4) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц,
освобожденных из мест лишения свободы
3. Местный орган по вопросам занятости населения разрабатывает предложения по установлению квоты в организациях на основе:
1) сведений по ожидаемому количеству лиц, подлежащих освобождению из мест лишения свободы, на рынке труда в соответствующей административно-территориальной единице, предоставляемых ежемесячно учреждениями уголовно-исполнительной системы в центры занятости населения;
2) количества действующих организаций в регионе;
3) списочной численности работников организаций, формируемой на основании представленных работодателями сведений о штатной численности работников и имеющихся вакантных рабочих мест;
4) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
5) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и лицами, освобожденными из мест лишения свободы вне квоты;
6) списка лиц, освобожденных из мест лишения свободы, предоставленных учреждениями уголовно-исполнительной системы в центры занятости населения;

7) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыссыз ретінде тіркеген және квота бойынша жұмысқа орналасқысы келетін бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар тізімінің негізінде әзірлейді.
4. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынатын бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, мамандықтар бөлінісінде бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтердің негізінде ұйымдар бөлінісінде жұмысқа орналастыруға мұқтаж бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың және олар үшін бос жұмыс орындарының деректер базасын қалыптастырады.
5. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган ұсынған ұсыныстар негізінде жыл сайын ағымдағы жылдың 5 желтоқсанына дейін алдағы жылға бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар үшін жұмыс орындарына "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 8) тармақшасына сәйкес жұмысқа орналастыру үшін квота белгілейді және белгіленген квота күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру бойынша квота белгіленген жұмыс берушілердің назарына жеткізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Квота ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан барлық ұйымдар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер үшін ұйымның тізімдік санының пайыздық көрсеткішінде белгіленеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап күнтізбелік 6 ай ішінде бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
8. Аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік еңбек нарығында қалыптасқан жағдайды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санын және олардың жұмысқа орналасуына жәрдем көрсету қажеттілігін ескере отырып ұйымдар үшін квота мөлшерін белгілейді.
Елді мекендерде еңбек етуге қабілетті жастағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар болмаған жағдайда, аталған елді мекендердің аумағында орналасқан ұйымдарда квота белгіленбейді.

7) количества лиц, освобожденных из мест лишения свободы, зарегистрированных центром занятости населения в качестве безработных и желающих трудоустроиться по квоте.
4. Местный орган по вопросам занятости населения на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей в разрезе специальностей, предоставляемых работодателем в центр занятости населения по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", формирует базу данных лиц, освобожденных из мест лишения свободы, нуждающихся в трудоустройстве и вакансий для них в разрезе организаций.
5. Местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на основании представленных предложений местным органом по вопросам занятости населения ежегодно до 5 декабря текущего года устанавливает квоту рабочих мест для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы на предстоящий год в соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и в течение двух рабочих дней со дня установления квоты доводит ее до сведения работодателей в отношении которых установлена квота.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Квота устанавливается для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности, а также индивидуальных предпринимателей в процентном выражении от списочной численности работников.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение 6 календарных месяцев со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
8. Размер квоты для организаций устанавливается местными исполнительными органами районов, городов с учетом складывающейся ситуации на региональных рынках труда, численности лиц, освобожденных из мест лишения свободы и необходимости оказания им содействия в трудоустройстве.
В случае отсутствия в населенных пунктах лиц, освобожденных из мест лишения свободы, квота в организациях, находящихся на территории данных населенных пунктов не устанавливается.

9. Ұйым үшін белгіленген квота осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде қайта қарауға (түзетуге) жатады.
10. Жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша үш айдан кем емес мерзімге жасалған еңбек шартымен расталған жұмыс берушінің бос немесе белгіленген квота шеңберінде ұсынылған жұмыс орындарына бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыруы туралы мәліметтер ұсынуы квотаны орындау болып табылады.
11. Жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндіріс, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушілер бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған белгіленген квотаны орындайды.
12. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.03.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Халықты жұмыспен қамту орталықтары бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған квотаны орындау үшін жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтерді әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесіне толтырады және жұмыс берушілердің белгіленген квоталарды орындауы туралы ақпаратты ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдарына ұсынады.
Ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдары жұмыс берушілердің белгіленген квоталарды орындауы туралы ақпаратты ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 26 мамырдағы
№ 412 бұйрығына
3-қосымша
Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа
орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар қатарындағы азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квота белгілеудің жалпы тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
2) жұмыс орындарын квоталау – жергілікті атқарушы органдар белгілеген квотаға сәйкес пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс берушілердің жұмыс орындарын ұсынуы;

9. Установленная квота для организаций в течение календарного года подлежит пересмотру (корректировки) в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
10. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем лиц, освобожденных из мест лишения свободы на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на срок не менее трех месяцев, сведения о котором работодатели предоставляют в центр занятости населения по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
11. Работодатели выполняют установленную квоту для трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
12. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.03.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 26 мая 2016 года № 412
Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц,
состоящих на учете службы пробации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, состоящих на учете службы пробации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и устанавливают общий порядок установления квот рабочих мест для трудоустройства граждан из числа лиц, состоящих на учете службы пробации.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) квотирование рабочих мест – предоставление рабочих мест работодателями для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации в соответствии с установленной местными исполнительными органами квотой;
2) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

3) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалды ескере отырып халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi;
4) Халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа
орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау тәртібі
3. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган ұйымдарда квота белгілеу бойынша ұсыныстарды:
1) өңірдегі жұмыс істеп тұрған ұйымдар санының;
2) жұмыскерлердің штаттық саны және бар бос жұмыс орындарының саны туралы жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде қалыптастырылған ұйымдардағы жұмыскерлердің тізімдік санының;
3) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші ұсынған қолданыстағы жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер талдауының;
4) квотадан тыс жұмыс берушілер мен пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар арасында жасалған қолданыстағы еңбек шарттарының саны туралы мәліметтер талдауының;
5) Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық пробация қызметтері халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсынған пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар тізімінің;
6) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыссыз ретінде тіркеген және квота бойынша жұмысқа орналасқысы келетін пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар тізімінің негізінде әзірлейді.
4. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына ұсынатын пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, мамандықтар бөлінісінде бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтердің негізінде ұйымдар бөлінісінде жұмысқа орналастыруға мұқтаж пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың және олар үшін бос жұмыс орындарының деректер базасын қалыптастырады.

3) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного и республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;
4) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок квотирования рабочих мест для трудоустройства лиц,
состоящих на учете службы пробации
3. Местный орган по вопросам занятости населения разрабатывает предложения по установлению квоты в организациях на основе:
1) количества действующих организаций в регионе;
2) списочной численности работников организаций, формируемой на основании представленных работодателями сведений о штатной численности работников и имеющихся вакантных рабочих мест;
3) анализа сведений о количестве действующих рабочих мест, предоставленных работодателем для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации;
4) анализа сведений о количестве действующих трудовых договоров, заключенных между работодателями и лицами, состоящих на учете службы пробации вне квоты;
5) списка лиц, состоящих на учете службы пробации, предоставленных территориальными службами пробации Департаментов уголовно-исполнительной системы в центры занятости населения;
6) количества лиц, состоящих на учете службы пробации, зарегистрированных центром занятости населения в качестве безработных и желающих трудоустроиться по квоте.
4. Местный орган по вопросам занятости населения на основании сведений о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей в разрезе специальностей, предоставляемых работодателем в центр занятости населения по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", формирует базу данных лиц, состоящих на учете службы пробации, нуждающихся в трудоустройстве и вакансий для них в разрезе организаций.

5. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган ұсынған ұсыныстар негізінде жыл сайын ағымдағы жылдың 5 желтоқсанына дейін алдағы жылға пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар үшін жұмыс орындарына квота "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 8) тармақшасына сәйкес жұмысқа орналастыру үшін квота белгілейді және белгіленген квота күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру бойынша квота белгіленген жұмыс берушілердің назарына жеткізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Квота ұйымдық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан барлық ұйымдар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер үшін ұйымның тізімдік санының пайыздық көрсеткішінде белгіленеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жұмыс берушілер белгіленген квотаға сәйкес квота енгізілген күннен бастап күнтізбелік 6 ай ішінде пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын ұсынады.
8. Аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік еңбек нарығында қалыптасқан жағдайды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санын және олардың жұмысқа орналасуына жәрдем көрсету қажеттілігін ескере отырып ұйымдар үшін квота мөлшерін белгілейді.
Елді мекендерде еңбек етуге қабілетті жастағы пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар болмаған жағдайда, аталған елді мекендердің аумағында орналасқан ұйымдарда квота белгіленбейді.
9. Ұйым үшін белгіленген квота осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларда күнтізбелік жыл ішінде қайта қарауға (түзетуге) жатады.
10. Жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталығына "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша үш айдан кем емес мерзімге жасалған еңбек шартымен расталған жұмыс берушінің бос немесе белгіленген квота шеңберінде ұсынылған жұмыс орындарына пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыруы туралы мәліметтер ұсынуы квотаны орындау болып табылады.

5. Местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на основании представленных предложений местным органом по вопросам занятости населения ежегодно до 5 декабря текущего года устанавливает квоту рабочих мест для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации на предстоящий год в соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и в течение двух рабочих дней со дня установления квоты доводит ее до сведения работодателей в отношении которых установлена квота.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Квота устанавливается для организаций независимо от организационно-правовой формы и формы собственности, а также индивидуальных предпринимателей в процентном выражении от списочной численности работников.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Работодатели в соответствии с установленной квотой в течение 6 календарных месяцев со дня введения квоты предоставляют рабочие места для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации.
8. Размер квоты для организаций устанавливается местными исполнительными органами районов, городов с учетом складывающейся ситуации на региональных рынках труда, численности лиц, состоящих на учете службы пробации и необходимости оказания им содействия в трудоустройстве.
В случае отсутствия в населенных пунктах лиц, состоящих на учете службы пробации, квота в организациях, находящихся на территории данных населенных пунктов не устанавливается.
9. Установленная квота для организаций в течение календарного года подлежит пересмотру (корректировки) в случаях, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
10. Выполнением квоты является трудоустройство работодателем лиц, состоящих на учете службы пробации на вакантные или предоставленные в рамках установленной квоты рабочие места, подтвержденное заключением трудового договора на срок не менее трех месяцев, сведения о котором работодатели предоставляют в центр занятости населения по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".

11. Жұмыс беруші - заңды тұлға таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған жұмыскерлер саны немесе штаты қысқартылған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндіріс, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушілер пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған белгіленген квотаны орындайды.
12. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.03.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Халықты жұмыспен қамту орталықтары пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыруға арналған квотаны орындау үшін жұмыс орындарының саны, бос лауазымдардың болуы туралы мәліметтерді әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесіне толтырады және жұмыс берушілердің белгіленген квоталарды орындауы туралы ақпаратты ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдарына ұсынады.
Ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органдары жұмыс берушілердің белгіленген квоталарды орындауы туралы ақпаратты ауданның, қаланың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 26 мамырдағы
№ 412 бұйрығына
4-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының
түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды
жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау
туралы мәліметтер
Есепті кезең 20___ жылғы ___тоқсан
Индекс: 3-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын;
Ұсынады: ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған жұмыс орындарына квота белгіленген ұйымдар;
Нысан кімге ұсынылады: халықты жұмыспен қамту орталықтарына. Халықты жұмыспен қамту орталықтары ауданның халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Ауданның халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына ұсынады;
Ұсыну мерзімі: ұйымдар халықты жұмыспен қамту орталықтарына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне ұсынады.
Ұйымның атауы
Жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны (адам)
Белгіленген квота мөлшері
Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны (бірлік)
Мамандықтар бойынша ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны (бірлік)
Квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастардың саны (адам)
Жұмыскерлердің тізімдік санынан %
Жұмыс орындарының саны (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________ _____________
басшы (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Ата-анасынан кәмелеттік жасқа
толғанға дейін айырылған
немесе ата-анасының
қамқорлығынсыз қалған, білім
беру ұйымдарының түлектері
болып табылатын жастарды
жұмысқа орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос
лауазымдар мен бос жұмыс
орындары туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының
түлектері болып табылатын жастарды жұмысқа орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен
бос жұмыс орындары туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

11. Работодатели выполняют установленную квоту для трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращения деятельности работодателя – физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств, выполняемых работ и оказываемых услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
12. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.03.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Центры занятости населения заполняют сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей в единую информационную систему социально-трудовой сферы и предоставляют в местные органы по вопросам занятости населения района, города, городов республиканского значения информацию о выполнении работодателями установленной квоты.
Местные органы по вопросам занятости населения района, города, городов республиканского значения предоставляют в местные исполнительные органы района, города, городов республиканского значения информацию о выполнении работодателями установленной квоты.
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 26 мая 2016 года № 412
форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Сведения
о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства
граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до
наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся
выпускниками организаций образования, наличии вакантных
должностей и выполнении квоты
Отчетный период ____ квартал 20___ года
Индекс: КРМ-3
Периодичность: ежеквартальная;
Представляют: организации, которым установлена квота рабочих мест для граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования;
Куда представляется форма: в центры занятости населения. Центры занятости населения представляют в местный орган по вопросам занятости района. Местный орган по вопросам занятости района представляет в местный орган по вопросам занятости области. Местный орган по вопросам занятости области представляет в Центр развития трудовых ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
Срок представления: организации представляют сведения в центры занятости населения к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости области представляют сведения в Центр развития трудовых ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Наименование организации
Списочная численность
работников на начало года (человек)
Размер установленной квоты
Кол-во рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования (единиц)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования по специальностям (единиц)
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям) (единиц)
Количество граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты (человек)
% от списочной численности работников
Количество рабочих мест (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________ ____________
руководителя (подпись)
Дата "____" ________ 20___ года
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве рабочих мест для выполнения
квоты трудоустройства граждан из числа молодежи,
потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия
без попечения родителей, являющихся выпускниками
организаций образования, наличии вакантных
должностей и выполнении квоты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных
"Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты"

1. Жалпы ережелер
1. Ұйым жергілікті атқарушы орган Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
ұйымның атауын;
жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік санын;
квота мөлшерін (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны);
ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының санын;
мамандықтар бойынша ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) санын;
ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарына (вакансияларға) жұмысқа тұруға лауазымдар атауын;
кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының санын;
квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастардың санын көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
2. Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-күніне қалыптастырылады.
3. Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
6. 3 және 4-бағанда квота мөлшері (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны) көрсетіледі.
7. 5-бағанда ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
8. 6-бағанда мамандықтар бойынша ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Организация представляет информацию "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, наличии вакантных должностей и выполнении квоты" в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для данной категории лиц, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочная численность работников на начало года;
размер установленной квоты (% от списочной численности работников, количество рабочих мест);
количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования;
количество свободных рабочих мест (вакансий) для граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, по специальностям;
количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
количество граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты к 10 числу отчетного месяца следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графах 3 и 4 указывается размер установленной квоты (в % от списочной численности работников, количество рабочих мест).
7. В графе 5 указывается количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования.
8. В графе 6 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования по специальностям.

9. 7-бағанда кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 26 мамырдағы
№ 412 бұйрығына
5-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды
жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау
туралы мәліметтер
Есепті кезең 20___ жылғы ____ тоқсан
Индекс: 2-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын;
Ұсынады: бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған жұмыс орындарына квота белгіленген ұйымдар;
Нысан кімге ұсынылады: халықты жұмыспен қамту орталықтарына. Халықты жұмыспен қамту орталықтары ауданның халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Ауданның халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына ұсынады;
Ұсыну мерзімі: ұйымдар ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту орталықтарына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне ұсынады.
Ұйымның атауы
Жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны (адам)
Белгіленген квота мөлшері
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны (бірлік)
Мамандықтар бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны (бірлік)
Квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны (адам)
Жұмыскерлердің тізімдік санынан %
Жұмыс орындарының саны (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________ _____________
басшы (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды жұмысқа
орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос
лауазымдар мен бос жұмыс
орындары туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды
жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы
мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме

9. В графе 7 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
10. В графе 8 указывается количество граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты.
Приложение 5
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 26 мая 2016 года № 412
форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Сведения
о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства
лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных
должностей и выполнении квоты
Отчетный период ____ квартал 20___ года
Индекс: КРМ-2
Периодичность: ежеквартальная;
Представляют: организации, которым установлена квота рабочих мест для лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
Куда представляется форма: в центры занятости населения. Центры занятости населения представляют в местный орган по вопросам занятости района. Местный орган по вопросам занятости района представляет в местный орган по вопросам занятости области. Местный орган по вопросам занятости области представляет в Центр развития трудовых ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
Срок представления: организации представляют сведения в центры занятости населения района (города) к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости области представляют сведения в Центр развития трудовых ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Наименование организации
Списочная численность работников на начало года (человек)
Размер установленной квоты
Кол-во рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, освобожденных из мест лишения свободы
(единиц)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, освобожденных из мест лишения свободы
по специальностям
(единиц)
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям)
(единиц)
Количество лиц, освобожденных из мест лишения свободы, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты (человек)
%
от списочной численности работников
Количество рабочих мест (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________ _____________
руководителя (подпись)
Дата "____" ________ 20___ года
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве рабочих мест для выполнения
квоты трудоустройства лиц, освобожденных
из мест лишения свободы, наличии вакантных
должностей и выполнении квоты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных
"Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты
трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы,
наличии вакантных должностей и выполнении квоты"

1. Жалпы ережелер
1. Ұйым жергілікті атқарушы орган Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
ұйымның атауын;
жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік санын;
квота мөлшерін (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны (бірлік);
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының санын;
мамандықтар бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) санын;
кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының санын;
квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың санын көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
2. Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-күніне қалыптастырылады.
3. Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
6. 3 және 4-бағанда квота мөлшері (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны) көрсетіледі.
7. 5-бағанда бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
8. 6-бағанда мамандықтар бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны көрсетіледі.
9. 7-бағанда кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 26 мамырдағы
№ 412 бұйрығына
6-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа
орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны,
бос лауазымдардың болуы және квотаны орындау туралы мәліметтер
Есепті кезең 20___ жылғы ____тоқсан
Индекс: 1-ЖОК
Кезеңділігі: тоқсан сайын;
Ұсынады: пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар үшін жұмыс орындарына квота белгіленген ұйымдар;
Нысан кімге ұсынылады: халықты жұмыспен қамту орталықтарына. Халықты жұмыспен қамту орталықтары ауданның халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Ауданның халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына ұсынады. Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына ұсынады;
Ұсыну мерзімі: ұйымдар халықты жұмыспен қамту орталықтарына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек ресурстарын дамыту орталығына мәліметтерді есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне ұсынады.
Ұйымның атауы
Жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны (адам)
Белгіленген квота мөлшері
Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны (бірлік)
Мамандықтар бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны (бірлік)
Кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны (бірлік)
Квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың саны (адам)
Жұмыскерлердің тізімдік санынан %
Жұмыс орындарының саны (бірлік)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________ __________
басшы (қолы)
Күні 20__ жылғы "__" ____________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Пробация қызметінің есебінде
тұрған адамдарды жұмысқа
орналастыру квотасын
орындауға арналған жұмыс
орындарының саны, бос
лауазымдар мен бос жұмыс
орындары туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа
орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны,
бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме

1. Общие положения
1. Организация представляет информацию "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, освобожденных из мест лишения свободы, наличии вакантных должностей и выполнении квоты" в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для данной категории лиц, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочная численность работников на начало года;
размер установленной квоты (% от списочной численности работников, количество рабочих мест);
количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, освобожденных из мест лишения свободы;
количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, освобожденных из мест лишения свободы, по специальностям;
количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
количество лиц, освобожденных из мест лишения свободы, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты к 10 числу отчетного месяца следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графах 3 и 4 указывается размер установленной квоты (в % от списочной численности работников, количество рабочих мест).
7. В графе 5 указывается количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
8. В графе 6 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, освобожденных из мест лишения свободы по специальностям.
9. В графе 7 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
10. В графе 8 указывается количество лиц, освобожденных из мест лишения свободы, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты.
Приложение 6
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 26 мая 2016 года № 412
форма, предназначенная для
сбора административных
данных
Сведения
о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства
лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных
должностей и выполнении квоты
Отчетный период ____ квартал 20___ года
Индекс: КРМ-1
Периодичность: ежеквартальная;
Представляют: организации, которым установлена квота рабочих мест для лиц, состоящих на учете службы пробации;
Куда представляется форма: в центры занятости населения. Центры занятости населения представляют в местный орган по вопросам занятости района. Местный орган по вопросам занятости района представляет в местный орган по вопросам занятости области. Местный орган по вопросам занятости области представляет в Центр развития трудовых ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
Срок представления: организации представляют сведения в центры занятости населения к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Местный орган по вопросам занятости области представляют сведения в Центр развития трудовых ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
Наименование организации
Списочная численность работников на начало года (человек)
Размер установленной квоты
Кол-во рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, состоящих на учете службы пробации
(единиц)
Кол-во свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, состоящих на учете службы пробации по специальностям (единиц)
Количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям) (единиц)
Количество лиц, состоящих на учете службы пробации, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты (человек)
%
от списочной численности работников
Количество рабочих мест (единиц)
1
2
3
4
5
6
7
8
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________ ______________
руководителя (подпись)
Дата "____" ________ 20___ года
Примечание: пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора административных
данных "Сведения о количестве рабочих мест
для выполнения квоты трудоустройства лиц,
состоящих на учете службы пробации,
наличии вакантных должностей и
выполнении квоты"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты
трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации,
наличии вакантных должностей и выполнении квоты"

1. Жалпы ережелер
1. Ұйым жергілікті атқарушы орган пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған жұмыс орындарына белгілеген квотаға байланысты "Пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын орындауға арналған жұмыс орындарының саны, бос лауазымдар мен бос жұмыс орындары туралы мәліметтердің болуы туралы мәліметтер" ақпаратын мынадай мәліметтерді:
ұйымның атауын;
жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік санын;
квота мөлшерін (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны (бірлік);
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының санын;
мамандықтар бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) санын;
кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының санын;
квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың санын көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне ұсынады.
2. Көрсеткіштер іс жүзіндегі деректер бойынша ағымдағы айдың 1-күніне қалыптастырылады.
3. Мәліметтерге бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда ұйымның атауы көрсетіледі.
5. 2-бағанда жыл басындағы жұмыскерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
6. 3 және 4-бағанда квота мөлшері (жұмыскерлердің орташа тізімдік санынан %, жұмыс орындарының саны) көрсетіледі.
7. 5-бағанда пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар санатына жатқызылған жұмыскерлермен қамтылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
8. 6-бағанда мамандықтар бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға арналған бос жұмыс орындарының (вакансиялардың) саны көрсетіледі.
9. 7-бағанда кәсіптер (лауазымдар) бойынша бос жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
10. 8-бағанда квота шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың саны көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Организация представляет информацию "Сведения о количестве рабочих мест для выполнения квоты трудоустройства лиц, состоящих на учете службы пробации, наличии вакантных должностей и выполнении квоты" в связи с установленной местным исполнительным органом квотой рабочих мест для данной категории лиц, с указанием следующих сведений:
наименование организации;
списочной численности работников на начало года;
размер установленной квоты (% от списочной численности работников, количество рабочих мест;
количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, состоящих на учете службы пробации;
количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, состоящих на учете службы пробации, по специальностям;
количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям);
количество лиц, состоящих на учете службы пробации, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты к 10 числу отчетного месяца следующего за отчетным кварталом.
2. Показатели формируются по фактическим данным на 1 число текущего месяца.
3. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается наименование организации.
5. В графе 2 указывается списочная численность работников на начало года.
6. В графах 3 и 4 указывается размер установленной квоты (в % от списочной численности работников, количество рабочих мест).
7. В графе 5 указывается количество рабочих мест, занятых работниками, отнесенными к категории лиц, состоящих на учете службы пробации.
8. В графе 6 указывается количество свободных рабочих мест (вакансий) для лиц, состоящих на учете службы пробации по специальностям.
9. В графе 7 указывается количество свободных рабочих мест по профессиям (должностям).
10. В графе 8 указывается количество лиц, состоящих на учете службы пробации, трудоустроенных по направлениям центра занятости населения в рамках квоты.