Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 276 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 қаңтарда № 14713 болып тіркелді.
"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді дамыту департаменті (А.Н. Хатиев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 276. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2017 года № 14713.
В соответствии с пунктом 10 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг.
2. Департаменту по развитию государственных услуг Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Хатиев А.Н.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_____________Т. Дүйсенова
2016 жылғы 10 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының жанындағы Соттардың
қызметін қамтамасыз ету
департаментінің басшысы
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты)
________________А. Тоқсаба
2016 жылғы 28 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
2016 жылғы 22 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
_____________Д. Ақышев
2016 жылғы 20 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және
коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 276 бұйрығымен
бекітілген
Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға,
соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті
кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған
төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Төлемдер мен төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкiмет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
________________Т. Дуйсенова
10 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Руководитель Департамента по
обеспечению деятельности судов
при Верховном суде Республики
Казахстан (аппарат Верховного
суда Республики Казахстан)
________________А. Токсаба
28 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________Б. Султанов
22 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
________________Д. Акишев
20 декабря 2016 года
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 9 декабря 2016 года № 276
Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и определяют порядок и сроки предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";

2) ақпараттық жүйе (бұдан әрі – АЖ) – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Қаржымині") ИААЖ - мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігін кешенді автоматтандыруға (бизнес-процестерге) арналған АЖ.";
4) "Кедендік автоматтандырылған ақпараттық жүйе" АЖ (бұдан әрі – КААЖ АЖ) – кедендік әкімшілендіру процестерін автоматтандыратын АЖ (тауарларға арналған декларацияны түзету; нормативтік-анықтамалық ақпаратты жүргізу; жолаушылар кеден декларацияларын, кедендік кіріс ордерлерін есепке алу; көлік құралдарын уақытша әкелуді/әкетуді бақылау).";
5) мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және ақпараттық қауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағыныстағы ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
6) "Орталық біріздендірілген жеке шоттар" АЖ (бұдан әрі – ОБЖШ АЖ) – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылау нысандары мен әдістерін жетілдіруге, салық және алымдардың тұрақты түсуін қамтамасыз етуге, жосықсыз салық төлеушілердің олардың салық міндеттемелерін орындаудан жалтаруына байланысты шығындарды қысқартуға, 2017 жылғы 25 желтоқсаңдағы "Қазақстан Республикасы Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) нормалары мен ережелерін "автоматтандыруға" арналған АЖ.;
7) төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушылар – төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша құқықтары және (немесе) міндеттері бар жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
8) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі (бұдан әрі – ЭҮСШ) – МО БКО-да орналасқан ақпараттық жүйелердің МО БКО-дан тыс орналасқан ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "электрондық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі;

2) информационная система (далее – ИС)– организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) интегрированная автоматизированная информационная система "е-МинФин" (далее - ИАИС "е-МинФин") – ИС, предназначенная для комплексной автоматизации бизнес-процессов Министерства финансов Республики Казахстан по исполнению государственных функций и предоставлению государственных услуг;
4) информационная система "Таможенная автоматизированная информационная система" (далее – ИС ТАИС) – ИС, автоматизирующая процессы таможенного администрирования (корректировка декларации на товары; ведение нормативно-справочной информации; учет пассажирских таможенных деклараций, таможенных приходных ордеров; контроль временного ввоза/вывоза транспортных средств);
5) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
6) информационная система "Центральные унифицированные лицевые счета" (далее – ИС ЦУЛС) – ИС, предназначенная для совершенствования форм и методов контроля над соблюдением законодательства Республики Казахстан о налогах и других обязательных платежах в бюджет для обеспечения стабильного поступления налогов и сборов, сокращения потерь, связанных с уклонением недобросовестных налогоплательщиков от исполнения ими налоговых обязательств, автоматизации норм и положений Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
7) участники платежа и (или) перевода денег – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие права и (или) обязанности по платежу и (или) переводу денег;
8) внешний шлюз "электронного правительства" (далее – ВШЭП) – подсистема шлюза "электронного правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия информационных систем, находящихся в ЕТС ГО, с информационными системами, находящимися вне ЕТС ГО;

9) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) – төлемдерді электрондық нысанда көрсетілетін өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде жүргізу туралы ақпарат беру процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйе;
10) "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) – "электрондық үкімет" шеңберінде мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің интеграциясына арналған ақпараттық жүйе;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.07.2021 № 248/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік
органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын,
міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен,
сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен
ақпаратты беру тәртібі мен мерзімдері
3. Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру (бұдан әрі – сервис) мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Банктің АЖ-ның, ЭҮТШ-тің және мүдделі мемлекеттік органның АЖ-ның ақпарат алмасуын қамтамасыз ету үшін жүргізілетін техникалық жұмыстар кешенін қамтитын сервисті техникалық іске асыру және тестілеу;
2) Банктің АЖ иесі, уәкілетті орган, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік орган сервисті техникалық іске асыру және бірлесіп тестілеу аяқталғаннан кейін, сервисті пайдалануға беру туралы бірлескен шешімі тестілеу және сервисті пайдалануға беру актісі түрінде негізінде Банктің ЭҮТШ-пен АЖ-ң, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органның өзара іс-қимылын пайдалануға енгізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.07.2021 № 248/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) - информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
10) шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП) – информационная система, предназначенная для интеграции государственных и негосударственных ИС в рамках "электронного правительства";
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.07.2021 № 248/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и сроки предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
3. Предоставление банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг (далее – сервис) осуществляется в следующем порядке:
1) техническая реализация и тестирование сервиса, которая включает в себя комплекс технических работ, проводимых для обеспечения информационного обмена ИС Банка, ПШЭП и ИС заинтересованного государственного органа;
2) по завершению технической реализации и совместного тестирования сервиса владелец ИС Банка, уполномоченный орган, а также заинтересованный государственный орган вводят в эксплуатацию взаимодействие ИС Банка с ПШЭП, а также заинтересованного государственного органа на основании совместного решения в виде акта тестирования и ввода в эксплуатацию сервиса.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.07.2021 № 248/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Банктердің ЭТҮШ арқылы мүдделі мемлекеттік органның АЖ-ға мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімі келесі талаптарды қамтиды:
1) Банк АЖ-ның бюджеттік сыныптама кодтарының және мемлекеттік кірістер органдары кодтарының анықтамалығымен (бұдан әрі – Анықтамалық) өзара іс-қимылы. Анықтамалықпен жұмыстардың егжей-тегжейлі сипаттамасы сервисті техникалық іске асыру процесінде өзара іс-қимылға қатысушылар арасында келісіледі және осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес интеграциялық сервисті табысты тестілеу және өнеркәсіптік пайдалануға енгізу туралы акт түріндегі бірлескен шешімде көрсетіледі.
2) Банктің АЖ күн сайын Нұр-Cұлтан қаласы уақыты бойынша сағат 08:00-ге дейін ЭҮШ және ЭҮСШ арқылы анықтамалықтарды жаңартуды сұрайды;
3) Банктің АЖ жаңартылулар болған кезде Анықтамалықты өзектендіреді;
4) Төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушыдан төлемдерді қабылдау кезінде Банктің АЖ-сы Анықтамалыққа сәйкес бюджет сыныптамасының рұқсат етілмейтін кодтарын және мемлекеттік кірістер органдарының кодтарын тексеру бойынша Банк әзірлеген сервиске сәйкес енгізілген төлем құжатының деректемелерін тексереді;
5) Төлем құжатының деректемелері Анықтамалықтың деректеріне сәйкес болмаған жағдайда, Банк банк операциясын қабылдамайды және төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушыға дұрыс деректемелерді беру үшін хабарлайды;
6) Төлем құжатының деректемелері Анықтамалықтың деректеріне сәйкес болған жағдайда, Банк төлемді қабылдайды;
7) Төлем қабылданғаннан кейін Банктің АЖ-ы ЭҮТШ-ке осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес клиенттен ЭҮТШ-ке тапсыруға жататын төлемді қабылдау кезінде төлем хабарламаларының деректемелері тізбесіне (МТ100 форматында) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Банктің АЖ-сы ЭҮТШ-ке беру үшін жиынтық төлем хабарламаларының деректемелері тізбесіне сәйкес жүргізілген төлем туралы ақпарат жібереді;
8) ЭҮТШ Банктің АЖ-сынан жүргізілген төлем туралы ақпарат алғаннан кейін жүргізілген төлем туралы ақпаратты сақтайды, бірегей төлем кодын (бұдан әрі – БТК) түрлендіреді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес төлем Банктің АЖ-сына тапсыруға жататын ЭҮТШ төлемді тіркеу кезінде жауаптың деректемелері тізбесіне сәйкес алынғаны туралы Банктің АЖ-сына хабарлайды;
9) Банктің АЖ-сы ұсынылған БТК-ны және жүргізілген төлем туралы ақпаратты сақтайды;
10) ЭҮТШ электрондық құжатта жүргізілген төлем туралы ақпаратты тиісті мемлекеттік органның АЖ-сына жібереді;
11) Банктің оперциялық күні жабылғаннан кейін немесе Банктің келесі операциялық күнінің сағат 11.00-ге дейін Банктің АЖ-сы ЭҮТШ-ке қабылданған және жөнелтілген, сондай-ақ жеке төлемдер туралы жиынтық ақпарат жібереді;

4. Порядок и сроки предоставления банками сведений и информации через ПШЭП в ИС заинтересованного государственного органа включают в себя следующие требования:
1) взаимодействие ИС Банка со справочником кодов бюджетной классификации и кодов органов государственных доходов (далее – Справочник). Детальное описание работ со Справочником согласовывается между участниками взаимодействия в процессе технической реализации сервиса и отражается согласно подпункту 2) пункта 3 настоящих Правил в совместном решении в виде акта тестирования и ввода в эксплуатацию сервиса;
2) ИС Банка ежедневно до 08.00 часов по времени города Нур-Султан запрашивает обновление Справочника посредством ВШЭП и ШЭП;
3) при наличии обновлений ИС Банка актуализирует Справочник;
4) при приеме платежей от участника платежа и (или) перевода денег ИС Банка проверяет введенные реквизиты платежного документа согласно разработанному Банком сервису по проверке недопустимых кодов бюджетной классификации и кодов органов государственных доходов в соответствии со Справочником;
5) в случае не соответствия реквизитов платежных документов с данными Справочника Банк отклоняет банковскую операцию и уведомляет участника платежа и (или) перевода денег для предоставления корректных реквизитов;
6) в случае соответствия реквизитов платежных документов с данными Справочника Банк принимает платеж;
7) после приема платежа ИС Банка отправляет в ПШЭП информацию о проведенном платеже, в соответствии с Перечнем реквизитов платежных сообщений при приеме платежа от клиента, подлежащих передаче в ПШЭП (в формате МТ100) согласно приложению 1 к настоящим Правилам и Перечню реквизитов сводного платежного сообщения, для передачи из ИС Банка в ПШЭП согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
8) после получения информации от ИС Банка о проведенном платеже, ПШЭП сохраняет информацию о проведенном платеже, генерирует уникальный код платежа (далее – УКП) и уведомляет ИС Банка о том, что информация о платеже получена в соответствии с Перечнем реквизитов ответа при регистрации платежа в ПШЭП, подлежащих передаче в ИС Банка согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) ИС Банка сохраняет предоставленный УКП и информацию о проведенном платеже;
10) ПШЭП направляет информацию о проведенном платеже в электронном документе в ИС соответствующего государственного органа;
11) после закрытия Операционного дня Банка или до 11.00 часов следующего Операционного дня Банка, ИС Банка направляет сводную информацию о принятых и отправленных, а также единичных платежах в ПШЭП;

12) Ақпараттық жүйелер төлем жүргізілгеннен кейін келесі күні ЭҮТШ-ге мынадай кесте бойынша:
сағат 12:00-де бюджеттен тыс төлемдер бойынша ОБЖШ АЖ;
сағат 13:00-де бюджеттік төлемдер бойынша ОБЖШ АЖ жиынтық тізілімді алуға сұрау салу жібереді";
13) ЭҮТШ ОБЖШ АЖ-дан сұрау салуды алған кезде банктер АЖ-дан алынған ақпарат негізінде төлемдер бойынша жиынтықты қалыптастырады және жиынтықты ОБЖШ АЖ-ға жібереді;
14) ЭҮТШ тәулігіне 1 (бір) рет сағат 16:00-де "е-Қаржымині" ИААЖ-дан Бюджеттік сыныптама кодтарының сұратылған деректер жинағына қатысты Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің төлемдері бойынша мәліметтерді сұратады. Сұрау салуда ЭҮТШ сәйкестендіргіші және сұратылған кезеңнің күні (төлемді валюталау күні) болады;
15) Көрсетілген күн үшін сұратылған БСК-тың деректер жинақталымына қатысты жаңартылу болған кезде "е-Қаржымині" ЫААЖ-сы ЭҮТШ-ке түзетілген деректер жібереді
16) "е-Қаржымині" ИААЖ-дан деректерді алғаннан кейін ЭҮТШ жаңартылған деректерді ОБЖШ АЖ және КААЖ АЖ-ны қоспағанда, тиісті мүдделі мемлекеттік органның АЖ-сына жібереді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.07.2021 № 248/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ақпарат алмасу тіркеу куәлігі бар Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығымен берілген ақпараттық жүйе иелерінің ЭЦҚ пайдаланумен веб-сервистер (синхронды режимде) арқылы жүзеге асырылады.
6. Деректерді беру үшін көлік хаттамасы (TCP), гипермәтінді жіберу хаттамасы (HTTP), сондай-ақ стек хаттамалары және веб-сервистердің стандарттары (WSDL/SOAP) пайдаланылады. Ақпарат алмасу ақпараттық өзара іс-қимылдың электрондық коммуникация құралдарына және ақпаратты қорғауды ұйымдастыруға қойылатын техникалық талаптарды сақтаумен жүргізіледі.
7. Ақпараттық өзара іс-қимылының жұмыс істеу процесінде кіріс хабарламалар үшін ЭЦҚ тексеру кезінде және шығыс хабарламалар үшін ЭЦҚ қалыптастыру кезінде "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген) сәйкес жалпы талаптар сақталады.
8. Тәжірибелі пайдалану шеңберінде Банктердің АЖ-ын ЭҮТШ-ке қосу қорғалған байланыс арналарын құру жолымен ЭҮСШ арқылы жүзеге асырылады.

12) Информационные системы на следующий день после проведения платежа направляют в ПШЭП запрос на получение сводного реестра по следующему графику:
в 12.00 часов информационная система ИС ЦУЛС по внебюджетным платежам;
в 13.00 часов информационная система ИС ЦУЛС по бюджетным платежам;
13) ПШЭП при получении запроса от ИС ЦУЛС формирует свод по платежам на основе полученной информации от ИС Банков, и высылает свод в ИС ЦУЛС;
14) ПШЭП с периодичностью 1 (один) раз в сутки в 16:00 часов запрашивает у ИАИС "е-МинФин" сведения по платежам Интегрированной информационной системы Казначейства относительно запрашиваемого набора данных кодов бюджетной классификации (далее – КБК). Запрос содержит идентификатор ПШЭП и дату запрашиваемого периода (дата валютирования платежа);
15) при наличии обновлений за указанную дату относительно запрашиваемого набора данных КБК, ИАИС "е-Минфин" передает в ПШЭП обновленные данные;
16) после получения данных от ИАИС "е-МинФин" ПШЭП направляет обновленные данные в ИС соответствующего заинтересованного государственного органа за исключением ИС ЦУЛС и ИС ТАИС.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.07.2021 № 248/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Информационный обмен осуществляется посредством веб-сервисов (в синхронном режиме) с использованием ЭЦП владельцев информационных систем, выданных Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, имеющих регистрационное свидетельство.
6. Для передачи данных используется транспортный протокол (TCP), протокол передачи гипертекста (HTTP), а также стек протоколов и стандартов веб-сервисов (WSDL/SOAP). Информационный обмен производится с соблюдением технических требований к средствам электронных коммуникаций информационного взаимодействия и к организации защиты информации.
7. В процессе функционирования информационного взаимодействия соблюдаются общие требования при проверке ЭЦП для входящих сообщений и формирование ЭЦП для исходящих сообщений в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и Правилами проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12864).
8. Подключение ИС Банка к ПШЭП в рамках опытной эксплуатации осуществляется через ВШЭП посредством создания защищенного канала связи.

9. ЭҮТШ-ті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесіне МО БКО қосу арқылы жүзеге асырылады.
10. Ақпарат алмасу барысында техникалық ақаулар туындаған жағдайда, ақпарат алмасуға қатысушылар оларды жою үшін шаралар қабылдайды.
Банктердің "электрондық
үкіметтің" төлем шлюзі
арқылы мемлекеттік
органдарға, соттарға
бюджетке төлемдер төлеумен,
міндетті зейнетақы
жарналарын, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналарын және
әлеуметтік аударымдарды
аударумен, сондай-ақ
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтерге ақы төлеумен
байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі
қағидаларына 1-қосымша
Клиенттен ЭҮТШ-ке тапсыруға жататын төлемді қабылдау кезінде төлем хабарламаларының деректемелері тізбесі (МТ100 форматында)
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.07.2021 № 248/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Жолдың атауы
Форматы
Ескертпе
1
Банктің АЖ-да қалыптасатын төлемнің референсі/уақытша нөмірі
(bankReference)
Кіші (16х)
МТ100 үшін 20 жол
2
Операциялық күн күні (PayDateTime)
Таңба (8N)
МТ100 үшін 32а жолы
3
Төлем сомасы, валюта коды (amount)
Нышандық (18х.2х.3n)
МТ100 үшін 32А жол
4
Төлеушінің ЖСН/БСН
Бастамалаушы клиент (senderIdn)
Кіші (12n)
50 жол, негізгі сөз IDN
5
Төлеушінің атауы Т.А.Ә. немесе ұйымның атауы (senderName)
Нышандық (60x)
50 жол, негізгі сөз NAME
6
Ақша жіберуші Банктің БСН (bankIdn)
Кіші (11x)
52В жол
7
Ақша жіберуші Банктің БСК (bankBik)
Кіші (11x)
52В жол
8
Ақша жіберуші Банктің атауы (bankName)
Кіші (11x)
52В жол
9
Бенефициар ұйымның БСК (treasuryBik)
Жол (11x)
57В өрісі
(бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
10
Бенефициардың аталуы (treasuryName)
Таңба (60x0)
59-жол. кілт сөз NAME (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
11
Бенефициардың БСН (treasuryIdn)
Жол (12n)
59-жол IDN кілт сөзі (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
12
Салық органының нно-коды (kno)
Жол (6n)
(бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
13
Төлем белгілеу коды (knp)
Кіші (3n)
70 жол, негізгі сөз KNP
14
Операция түрі (operationType)
Кіші (2n)
70 жол, негізгі сөз VO
15
Бюджет сыныптамасының коды (kbk)
Кіші (6n)
70 жол, негізгі сөз BCLASS
16
Құжат нөмірі pay (DocumentNumber)
Кіші (9x)
70 жол, негізгі сөз NUM
17
Төлем мақсаты (assign)
Нышандық (62x6*70x)
70 жол, негізгі сөз ASSIGN
18
Валюталау күні (documentdate)
Таңба (8n)

9. Подключение ПШЭП к информационным системам государственных органов осуществляется через ЕТС ГО.
10. В случае возникновения в ходе информационного обмена технических неполадок, участники информационного обмена принимают меры для их устранения.
Приложение 1
к Правилам предоставления банками
государственным органам, судам через
платежный шлюз "электронного
правительства" сведений и
информации об осуществленных
платежах и (или) переводах денег,
связанных с уплатой платежей в
бюджет, перечислением обязательных
пенсионных взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и социальных отчислений,
а также оплатой государственных услуг
Перечень реквизитов платежных сообщений при приеме платежа от клиента, подлежащих передаче в ПШЭП (в формате МТ100)
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.07.2021 № 248/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование поля
Формат
Примечание
1
Референс/временный номер платежа, формируемый в ИС Банка (bankReference)
Строчный (16х)
поле 20 для МТ100
2
Дата операционного дня (PayDateTime)
Символьный (8n)
поле 32А для МТ100
3
Сумма платежа, код валюты (amount)
Символьный (18х.2х.3n)
поле 32А для МТ100
4
ИИН/БИН плательщика клиент инициатор (senderIdn)
Строчный (12n)
поле 50, ключевое слово IDN
5
Наименование плательщика Ф.И.О. или наименование организации (senderName)
Символьный (60x)
поле 50, ключевое слово NAME
6
БИН Банка отправителя денег (bankIdn)
Строчный (11x)
поле 52В
7
БИК Банка отправителя денег (bankBik)
Строчный (11x)
поле 52В
8
Наименование Банка отправителя денег (bankName)
Строчный (11x)
поле 52В
9
БИК Организации-бенефициара (treacuryBik)
Строчный (11x)
поле 57В (не заполняется для не бюджетных платежей)
10
Наименование бенефициара (treasuryName)
Символьный (60x0
поле 59, ключевое слово NAME (не заполняется для не бюджетных платежей)
11
БИН бенефициара (treasuryIdn)
Строчный (12n)
поле 59, ключевое слово IDN (не заполняется для не бюджетных платежей)
12
КНО-код налогового органа (kno
Строчный (6n)
(не заполняется для не бюджетных платежей)
13
Код назначения платежа (knp)
Строчный (3n)
поле 70, ключевое слово KNP
14
Вид операции (operationType)
Строчный (2n)
поле 70, ключевое слово VO
15
Код бюджетной классификации (kbk)
Строчный (6n)
поле 70, ключевое слово BCLASS
16
Номер документа pay (DocumentNumber)
Строчный (9x)
поле 70, ключевое слово NUM
17
Назначение платежа (assign)
Символьный (62x6*70x)
поле 70, ключевое слово ASSIGN
18
Дата валютирования (documentDate)
Символьный (8n

мт100 үшін 32а жолы
19
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде (pshepPayCode) электрондық қызметтерді төлеу кезінде төлем провайдері алған тапсырыс сәйкестендіргіші немесе ЭҮТШ төлемінің бірегей коды)
Жылдамдықты
Банктердің "электрондық
үкіметтің" төлем шлюзі
арқылы мемлекеттік
органдарға, соттарға
бюджетке төлемдер төлеумен,
міндетті зейнетақы
жарналарын, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналарын және
әлеуметтік аударымдарды
аударумен, сондай-ақ
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтерге ақы төлеумен
байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі
қағидаларына 2-қосымша
Банктің АЖ-нен ЭҮТШ-ке беру үшін жиынтық төлем хабарламаларының деректемелері тізбесі
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.07.2021 № 248/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Жолдың атауы
Міндетті түрде
Форматы
Ескертпе
1
Банктің АЖ-да қалыптастырылған төлем референсі (bankReference)
Иә
Кіші (16х)
МТ 102 үшін 20 жол
2
Ақша жіберуші банктің БСК (bankBik)
Иә
Кіші (11x)
52В жол
3
Операциялық күннің мерзімі (payDate)
Иә
Нышандық (8n)
МТ100 үшін 32А жол немесе МТ102 үшін 32А жол
4
БСК (kbk)
Иә (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
Кіші (6n)
БСК
5
Салық органының нно-коды (kno)
Иә
Жол (6n)
СЖН (егер жиынтық топтастыру СЖН бойынша өтсе ғана толтырылады)
6
Жалпы сомасы (totalAmount)
Иә
Нышандық (18х. 2х)
7
Валюта коды (currency)
Иә
Нышандық (3n)
8
Жиынтық хабарламаның егжей-тегжейі (payments)
1)
Әрбір операция үшін ЭҮТШ-те қалыптасқан төлемнің бірегей коды (reference)
Иә
Кіші (14х)
ТБК
2)
Банктің АЖ-да қалыптасатын төлем референсі (bankReference)
Иә
Кіші (16х)
МТ102 үшін 21 жол
3)
Төлем сомасы (amount)
Иә
Нышандық (18х. 2х)
МТ100 үшін 32А жол
4)
Валюта коды (currency)
Иә
Нышандық (3n)
МТ100 үшін 32А жол
5)
Операциялық күн күні )
Иә
Таңба (8N.6N)
МТ102 үшін 32а жолы
Банктердің "электрондық
үкіметтің" төлем шлюзі
арқылы мемлекеттік
органдарға, соттарға
бюджетке төлемдер төлеумен,
міндетті зейнетақы
жарналарын, міндетті кәсіптік
зейнетақы жарналарын және
әлеуметтік аударымдарды
аударумен, сондай-ақ
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтерге ақы төлеумен
байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі
қағидаларына 3-қосымша
Банктің АЖ-на тапсыруға жататын ЭҮТШ төлемді тіркеу кезінде жауаптың деректемелері тізбесі
р/с №
Жолдың атауы
Міндетті түрде
Форматы
Ескертпе
1
Төлемнің бірегей коды/ ЭҮТШ қалыптасқан уақытша нөмір
Иә
Кіші (14х)
ТБК
2
Банктің АЖ-да қалыптасқан төлем референсі
Иә
Кіші (16х)

поле 32А для МТ100
19
Индентификатор заказа или уникальный код платежа ПШЭП, полученный платежным провайдером при оплате электронных услуг в информационных системах государственных органов (pshepPayCode )
Строчный
Приложение 2
к Правилам предоставления банками
государственным органам, судам через
платежный шлюз "электронного
правительства" сведений и
информации об осуществленных
платежах и (или) переводах денег,
связанных с уплатой платежей в
бюджет, перечислением обязательных
пенсионных взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и социальных отчислений,
а также оплатой государственных услуг
Перечень реквизитов сводного платежного сообщения, для передачи из ИС Банка в ПШЭП
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.07.2021 № 248/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование поля
Обязательно
Формат
Примечание
1
Референс платежа, сформированный в ИС Банка (bankReference)
Да
Строчный (16х)
поле 20 для МТ102
2
БИК Банка отправителя денег (bankBik)
Да
Строчный (11x)
поле 52В
3
Дата операционного дня (payDate)
Да
Символьный (8n)
поле 32А для МТ100 или поле 32А для МТ102
4
КБК (kbk)
Да (не заполняется для не бюджетных платежей)
Строчный (6n)
КБК
5
КНО-код налогового органа (kno)
Да
Строчный (6n)
КНО (заполняется только если группировка сводного проходит и по КНО)
6
Общая сумма (totalAmount)
Да
Символьный (18х. 2х)
7
Код валюты (currency)
Да
Символьный (3n)
8
Детали сводного сообщения (payments)
1)
Уникальный код платежа, сформированный на ПШЭП для каждой операции (reference)
Да
Строчный (14х)
УКП
2)
Референс платежа, формируемый в ИС Банка (bankReference)
Да
Строчный (16х)
поле 21 для МТ102
3)
Сумма платежа (amount)
Да
Символьный (18х. 2х)
поле 32А для МТ100
4)
Код валюты (currency)
Да
Символьный (3n)
поле 32А для МТ100
5)
Дата операционного дня )
Да
Символьный (8n.6n)
поле 32А для МТ102
Приложение 3
к Правилам предоставления банками
государственным органам, судам через
платежный шлюз "электронного
правительства" сведений и
информации об осуществленных
платежах и (или) переводах денег,
связанных с уплатой платежей в
бюджет, перечислением обязательных
пенсионных взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и социальных отчислений,
а также оплатой государственных услуг
Перечень реквизитов ответа при регистрации платежа в ПШЭП, подлежащих передаче в ИС Банка
№ п/п
Наименование поля
Обязательно
Формат
Примечание
1
Уникальный код платежа, временный номер сформированный в ПШЭП
Да
Строчный (14х)
УКП
2
Референс платежа, сформированный в ИС Банка
Да
Строчный (16х)

МТ100, МТ102 үшін 20 жол

поле 20 для МТ100, МТ102