Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 276 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 қаңтарда № 14713 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді дамыту департаменті (А.Н. Хатиев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Об утверждении Правил предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 276. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2017 года № 14713.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 10 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по развитию государственных услуг Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Хатиев А.Н.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
_____________Т. Дүйсенова
2016 жылғы 10 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының жанындағы Соттардың
қызметін қамтамасыз ету
департаментінің басшысы
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты)
________________А. Тоқсаба
2016 жылғы 28 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
2016 жылғы 22 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
_____________Д. Ақышев
2016 жылғы 20 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және
коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 276 бұйрығымен
бекітілген
Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Төлемдер мен төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімін айқындайды.

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
________________Т. Дуйсенова
10 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Руководитель Департамента по
обеспечению деятельности судов
при Верховном суде Республики
Казахстан (аппарат Верховного
суда Республики Казахстан)
________________А. Токсаба
28 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________Б. Султанов
22 декабря 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
________________Д. Акишев
20 декабря 2016 года
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 9 декабря 2016 года № 276
Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и определяют порядок и сроки предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкiмет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) ақпараттық жүйе (бұдан әрі – АЖ) – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Қаржымині") ИААЖ - мемлекеттік функцияларды орындау және мемлекеттік қызметтерді ұсыну бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігін кешенді автоматтандыруға (бизнес-процестерге) арналған АЖ.";
4) "Кедендік автоматтандырылған ақпараттық жүйе" АЖ (бұдан әрі – КААЖ АЖ) – кедендік әкімшілендіру процестерін автоматтандыратын АЖ (тауарларға арналған декларацияны түзету; нормативтік-анықтамалық ақпаратты жүргізу; жолаушылар кеден декларацияларын, кедендік кіріс ордерлерін есепке алу; көлік құралдарын уақытша әкелуді/әкетуді бақылау).";
5) мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және ақпараттық қауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағыныстағы ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
6) "Орталық біріздендірілген жеке шоттар" АЖ (бұдан әрі – ОБЖШ АЖ) – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылау нысандары мен әдістерін жетілдіруге, салық және алымдардың тұрақты түсуін қамтамасыз етуге, жосықсыз салық төлеушілердің олардың салық міндеттемелерін орындаудан жалтаруына байланысты шығындарды қысқартуға, 2017 жылғы 25 желтоқсаңдағы "Қазақстан Республикасы Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) нормалары мен ережелерін "автоматтандыруға" арналған АЖ.;
7) төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушылар – төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша құқықтары және (немесе) міндеттері бар жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) информационная система (далее – ИС)– организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) интегрированная автоматизированная информационная система "е-МинФин" (далее - ИАИС "е-МинФин") – ИС, предназначенная для комплексной автоматизации бизнес-процессов Министерства финансов Республики Казахстан по исполнению государственных функций и предоставлению государственных услуг;
4) информационная система "Таможенная автоматизированная информационная система" (далее – ИС ТАИС) – ИС, автоматизирующая процессы таможенного администрирования (корректировка декларации на товары; ведение нормативно-справочной информации; учет пассажирских таможенных деклараций, таможенных приходных ордеров; контроль временного ввоза/вывоза транспортных средств);
5) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
6) информационная система "Центральные унифицированные лицевые счета" (далее – ИС ЦУЛС) – ИС, предназначенная для совершенствования форм и методов контроля над соблюдением законодательства Республики Казахстан о налогах и других обязательных платежах в бюджет для обеспечения стабильного поступления налогов и сборов, сокращения потерь, связанных с уклонением недобросовестных налогоплательщиков от исполнения ими налоговых обязательств, автоматизации норм и положений Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
7) участники платежа и (или) перевода денег – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие права и (или) обязанности по платежу и (или) переводу денег;

8) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі (бұдан әрі – ЭҮСШ) – МО БКО-да орналасқан ақпараттық жүйелердің МО БКО-дан тыс орналасқан ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған "электрондық үкімет" шлюзінің кіші жүйесі;
9) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) – төлемдерді электрондық нысанда көрсетілетін өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде жүргізу туралы ақпарат беру процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйе;
10) "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) – "электрондық үкімет" шеңберінде мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің интеграциясына арналған ақпараттық жүйе;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.07.2021 № 248/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімдері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беру (бұдан әрі – сервис) мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Банктің АЖ-ның, ЭҮТШ-тің және мүдделі мемлекеттік органның АЖ-ның ақпарат алмасуын қамтамасыз ету үшін жүргізілетін техникалық жұмыстар кешенін қамтитын сервисті техникалық іске асыру және тестілеу;

8) внешний шлюз "электронного правительства" (далее – ВШЭП) – подсистема шлюза "электронного правительства", предназначенная для обеспечения взаимодействия информационных систем, находящихся в ЕТС ГО, с информационными системами, находящимися вне ЕТС ГО;
9) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) - информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
10) шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП) – информационная система, предназначенная для интеграции государственных и негосударственных ИС в рамках "электронного правительства";
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.07.2021 № 248/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и сроки предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Предоставление банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг (далее – сервис) осуществляется в следующем порядке:
1) техническая реализация и тестирование сервиса, которая включает в себя комплекс технических работ, проводимых для обеспечения информационного обмена ИС Банка, ПШЭП и ИС заинтересованного государственного органа;

2) Банктің АЖ иесі, уәкілетті орган, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік орган сервисті техникалық іске асыру және бірлесіп тестілеу аяқталғаннан кейін, сервисті пайдалануға беру туралы бірлескен шешімі тестілеу және сервисті пайдалануға беру актісі түрінде негізінде Банктің ЭҮТШ-пен АЖ-ң, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органның өзара іс-қимылын пайдалануға енгізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Банктердің ЭТҮШ арқылы мүдделі мемлекеттік органның АЖ-ға мәліметтер мен ақпаратты беру тәртібі мен мерзімі келесі талаптарды қамтиды:
1) Банк АЖ-ның бюджеттік сыныптама кодтарының және мемлекеттік кірістер органдары кодтарының анықтамалығымен (бұдан әрі – Анықтамалық) өзара іс-қимылы. Анықтамалықпен жұмыстардың егжей-тегжейлі сипаттамасы сервисті техникалық іске асыру процесінде өзара іс-қимылға қатысушылар арасында келісіледі және осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес интеграциялық сервисті табысты тестілеу және өнеркәсіптік пайдалануға енгізу туралы акт түріндегі бірлескен шешімде көрсетіледі.
2) Банктің АЖ күн сайын Астана қаласы уақыты бойынша сағат 08:00-ге дейін ЭҮШ және ЭҮСШ арқылы анықтамалықтарды жаңартуды сұрайды;
3) Банктің АЖ жаңартылулар болған кезде Анықтамалықты өзектендіреді;
4) Төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушыдан төлемдерді қабылдау кезінде Банктің АЖ-сы Анықтамалыққа сәйкес бюджет сыныптамасының рұқсат етілмейтін кодтарын және мемлекеттік кірістер органдарының кодтарын тексеру бойынша Банк әзірлеген сервиске сәйкес енгізілген төлем құжатының деректемелерін тексереді;
5) Төлем құжатының деректемелері Анықтамалықтың деректеріне сәйкес болмаған жағдайда, Банк банк операциясын қабылдамайды және төлемге және (немесе) ақша аударымына қатысушыға дұрыс деректемелерді беру үшін хабарлайды;
6) Төлем құжатының деректемелері Анықтамалықтың деректеріне сәйкес болған жағдайда, Банк төлемді қабылдайды;
7) Төлем қабылданғаннан кейін Банктің АЖ-ы ЭҮТШ-ке осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес клиенттен ЭҮТШ-ке тапсыруға жататын жекелеген транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламада берілген төлемді қабылдау кезінде төлем хабарламаларының деректемелері тізбесіне және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Бірыңғай транзакциямен (<BtchBookg>true</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламамен берілген деректемелердің тізбесіне сәйкес жүргізілген төлем туралы ақпарат жібереді;

2) по завершению технической реализации и совместного тестирования сервиса владелец ИС Банка, уполномоченный орган, а также заинтересованный государственный орган вводят в эксплуатацию взаимодействие ИС Банка с ПШЭП, а также заинтересованного государственного органа на основании совместного решения в виде акта тестирования и ввода в эксплуатацию сервиса.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Порядок и сроки предоставления банками сведений и информации через ПШЭП в ИС заинтересованного государственного органа включают в себя следующие требования:
1) взаимодействие ИС Банка со справочником кодов бюджетной классификации и кодов органов государственных доходов (далее – Справочник). Детальное описание работ со Справочником согласовывается между участниками взаимодействия в процессе технической реализации сервиса и отражается согласно подпункту 2) пункта 3 настоящих Правил в совместном решении в виде акта тестирования и ввода в эксплуатацию сервиса;
2) ИС Банка ежедневно до 08.00 часов по времени города Астаны запрашивает обновление Справочника посредством ВШЭП и ШЭП;
3) при наличии обновлений ИС Банка актуализирует Справочник;
4) при приеме платежей от участника платежа и (или) перевода денег ИС Банка проверяет введенные реквизиты платежного документа согласно разработанному Банком сервису по проверке недопустимых кодов бюджетной классификации и кодов органов государственных доходов в соответствии со Справочником;
5) в случае не соответствия реквизитов платежных документов с данными Справочника Банк отклоняет банковскую операцию и уведомляет участника платежа и (или) перевода денег для предоставления корректных реквизитов;
6) в случае соответствия реквизитов платежных документов с данными Справочника Банк принимает платеж;
7) после приема платежа ИС Банка отправляет в ПШЭП информацию о проведенном платеже, в соответствии с Перечнем реквизитов платежных сообщений при приеме платежа от клиента, переданных в MX-сообщении со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>), подлежащих передаче в ПШЭП согласно приложению 1 к настоящим Правилам и Перечню реквизитов переданных МХ-сообщением со способом расчета единой транзакцией (<BtchBookg>true</BtchBookg>), подлежащих передаче в ПШЭП согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

8) ЭҮТШ Банктің АЖ-сынан жүргізілген төлем туралы ақпарат алғаннан кейін жүргізілген төлем туралы ақпаратты сақтайды, бірегей төлем кодын (бұдан әрі – БТК) түрлендіреді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес төлем Банктің АЖ-сына тапсыруға жататын ЭҮТШ төлемді тіркеу кезінде жауаптың деректемелері тізбесіне сәйкес алынғаны туралы Банктің АЖ-сына хабарлайды;
9) Банктің АЖ-сы ұсынылған БТК-ны және жүргізілген төлем туралы ақпаратты сақтайды;
10) ЭҮТШ электрондық құжатта жүргізілген төлем туралы ақпаратты тиісті мемлекеттік органның АЖ-сына жібереді;
11) Банктің оперциялық күні жабылғаннан кейін немесе Банктің келесі операциялық күнінің сағат 11.00-ге дейін Банктің АЖ-сы ЭҮТШ-ке қабылданған және жөнелтілген, сондай-ақ жеке төлемдер туралы жиынтық ақпарат жібереді;
12) Ақпараттық жүйелер төлем жүргізілгеннен кейін келесі күні ЭҮТШ-ге мынадай кесте бойынша:
сағат 12:00-де бюджеттен тыс төлемдер бойынша ОБЖШ АЖ;
сағат 13:00-де бюджеттік төлемдер бойынша ОБЖШ АЖ жиынтық тізілімді алуға сұрау салу жібереді";
13) ЭҮТШ ОБЖШ АЖ-дан сұрау салуды алған кезде банктер АЖ-дан алынған ақпарат негізінде төлемдер бойынша жиынтықты қалыптастырады және жиынтықты ОБЖШ АЖ-ға жібереді;
14) ЭҮТШ тәулігіне 1 (бір) рет сағат 16:00-де "е-Қаржымині" ИААЖ-дан Бюджеттік сыныптама кодтарының сұратылған деректер жинағына қатысты Қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің төлемдері бойынша мәліметтерді сұратады. Сұрау салуда ЭҮТШ сәйкестендіргіші және сұратылған кезеңнің күні (төлемді валюталау күні) болады;
15) Көрсетілген күн үшін сұратылған БСК-тың деректер жинақталымына қатысты жаңартылу болған кезде "е-Қаржымині" ЫААЖ-сы ЭҮТШ-ке түзетілген деректер жібереді
16) "е-Қаржымині" ИААЖ-дан деректерді алғаннан кейін ЭҮТШ жаңартылған деректерді ОБЖШ АЖ және КААЖ АЖ-ны қоспағанда, тиісті мүдделі мемлекеттік органның АЖ-сына жібереді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 14.07.2021 № 248/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Ақпарат алмасу тіркеу куәлігі бар Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығымен берілген ақпараттық жүйе иелерінің ЭЦҚ пайдаланумен веб-сервистер (синхронды режимде) арқылы жүзеге асырылады.

8) после получения информации от ИС Банка о проведенном платеже, ПШЭП сохраняет информацию о проведенном платеже, генерирует уникальный код платежа (далее – УКП) и уведомляет ИС Банка о том, что информация о платеже получена в соответствии с Перечнем реквизитов ответа при регистрации платежа в ПШЭП, подлежащих передаче в ИС Банка согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) ИС Банка сохраняет предоставленный УКП и информацию о проведенном платеже;
10) ПШЭП направляет информацию о проведенном платеже в электронном документе в ИС соответствующего государственного органа;
11) после закрытия Операционного дня Банка или до 11.00 часов следующего Операционного дня Банка, ИС Банка направляет сводную информацию о принятых и отправленных, а также единичных платежах в ПШЭП;
12) Информационные системы на следующий день после проведения платежа направляют в ПШЭП запрос на получение сводного реестра по следующему графику:
в 12.00 часов информационная система ИС ЦУЛС по внебюджетным платежам;
в 13.00 часов информационная система ИС ЦУЛС по бюджетным платежам;
13) ПШЭП при получении запроса от ИС ЦУЛС формирует свод по платежам на основе полученной информации от ИС Банков, и высылает свод в ИС ЦУЛС;
14) ПШЭП с периодичностью 1 (один) раз в сутки в 16:00 часов запрашивает у ИАИС "е-МинФин" сведения по платежам Интегрированной информационной системы Казначейства относительно запрашиваемого набора данных кодов бюджетной классификации (далее – КБК). Запрос содержит идентификатор ПШЭП и дату запрашиваемого периода (дата валютирования платежа);
15) при наличии обновлений за указанную дату относительно запрашиваемого набора данных КБК, ИАИС "е-Минфин" передает в ПШЭП обновленные данные;
16) после получения данных от ИАИС "е-МинФин" ПШЭП направляет обновленные данные в ИС соответствующего заинтересованного государственного органа за исключением ИС ЦУЛС и ИС ТАИС.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 14.07.2021 № 248/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Информационный обмен осуществляется посредством веб-сервисов (в синхронном режиме) с использованием ЭЦП владельцев информационных систем, выданных Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, имеющих регистрационное свидетельство.

6. Деректерді беру үшін көлік хаттамасы (TCP), гипермәтінді жіберу хаттамасы (HTTP), сондай-ақ стек хаттамалары және веб-сервистердің стандарттары (WSDL/SOAP) пайдаланылады. Ақпарат алмасу ақпараттық өзара іс-қимылдың электрондық коммуникация құралдарына және ақпаратты қорғауды ұйымдастыруға қойылатын техникалық талаптарды сақтаумен жүргізіледі.
7. Ақпараттық өзара іс-қимылының жұмыс істеу процесінде кіріс хабарламалар үшін ЭЦҚ тексеру кезінде және шығыс хабарламалар үшін ЭЦҚ қалыптастыру кезінде "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген) сәйкес жалпы талаптар сақталады.
8. Тәжірибелі пайдалану шеңберінде Банктердің АЖ-ын ЭҮТШ-ке қосу қорғалған байланыс арналарын құру жолымен ЭҮСШ арқылы жүзеге асырылады.
9. ЭҮТШ-ті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесіне МО БКО қосу арқылы жүзеге асырылады.
10. Ақпарат алмасу барысында техникалық ақаулар туындаған жағдайда, ақпарат алмасуға қатысушылар оларды жою үшін шаралар қабылдайды.
Банктердің "электрондық
үкіметтің" төлем шлюзі арқылы
мемлекеттік органдарға,
соттарға бюджетке төлемдер
төлеумен, міндетті зейнетақы
жарналарын, жұмыс берушінің
міндетті зейнетақы жарналарын,
міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналарын және әлеуметтік
аударымдарды аударумен,
сондай-ақ мемлекеттік
көрсетілетін қызметтерге ақы
төлеумен байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі қағидаларына
1-қосымша
Клиенттен ЭҮТШ-ке тапсыруға жататын жекелеген транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламада берілген төлемді қабылдау кезінде төлем хабарламаларының деректемелері тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Жолдың атауы
ЭҮТШ XML-тегі
ISO 20022 PACS.008 XML-тегінің жол сипаттамасы жеке транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен
1
Банктің АЖ-да қалыптасатын төлемнің референсі/уақытша нөмірі
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
2
Операциялық күн күні
PayDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
3
Төлем сомасы
Amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4
Валюта коды
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt - Ccy
5
Төлеушінің ЖСН/БСН
Бастамалаушы клиент
payerIdn
БСН: Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/OrgId/Othr/Id
ЖСН:
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/PrvtId/Othr/Id
6
Төлеушінің атауы Т.А.Ә. немесе ұйымның атауы
payerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Nm
7
Жіберуші елдің коды
payerCountry
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/CtryOfRes
8
ЖСН / БСН нақты төлеуші
actualPayerIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Id
9
Нақты төлеушінің атауы Т.А.Ә. немесе ұйымның атауы
actualPayerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Nm
10
Ақша жіберуші Банктің БСН
bankIdn
11
Ақша жіберуші Банктің БСК
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
12
Ақша жіберуші Банктің атауы
bankName
13
Бенефициар ұйымның БСК
treacuryBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/CdtrAgt/FinInstnId/BICFI
14
Бенефициардың аталуы
treasuryName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/Nm
15
Бенефициардың БСН
treasuryIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/IdOrgId/Othr/Id
16
Салық органының СЖН-коды
kno
17
Төлем белгілеу коды
knp
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Purp/Prtry
18
Операция түрі
operationType
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtTpInf/LclInstrm/Prtry
19
Бюджет сыныптамасының коды
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
20
Құжат нөмірі
payDocumentNumber
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/RfrdDocInf/Nb
21
Төлем мақсаты
assign
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf//RmtInf/Strd/AddtlRmtInf
22
Валюталау күні
documentDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/IntrBkSttlmDt
23
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде электрондық қызметтерді төлеу кезінде төлем провайдері алған тапсырыс сәйкестендіргіші немесе ЭҮТШ төлемінің бірегей коды
pshepPayCode
24
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет коды
govServiceCode
Кестенің жалғасы
Ескертпе
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
CreditTransferTransactionInformation жол, MX үшін негізгі сөз
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
Бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол (бюджеттік емес төлемдер үшін толтырылмайды)
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үшін төлемдерді сәйкестендіруге арналған қосымша жол. Мемлекеттік көрсету қызмет саласындағы уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет коды
Банктердің "электрондық
үкіметтің" төлем шлюзі арқылы
мемлекеттік органдарға,
соттарға бюджетке төлемдер
төлеумен, міндетті зейнетақы
жарналарын, жұмыс берушінің
міндетті зейнетақы жарналарын,
міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналарын және әлеуметтік
аударымдарды аударумен,
сондай-ақ мемлекеттік
көрсетілетін қызметтерге ақы
төлеумен байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі қағидаларына
2-қосымша
Бірыңғай транзакциямен (<BtchBookg>true</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламамен берілген деректемелердің тізбесі

6. Для передачи данных используется транспортный протокол (TCP), протокол передачи гипертекста (HTTP), а также стек протоколов и стандартов веб-сервисов (WSDL/SOAP). Информационный обмен производится с соблюдением технических требований к средствам электронных коммуникаций информационного взаимодействия и к организации защиты информации.
7. В процессе функционирования информационного взаимодействия соблюдаются общие требования при проверке ЭЦП для входящих сообщений и формирование ЭЦП для исходящих сообщений в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и Правилами проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12864).
8. Подключение ИС Банка к ПШЭП в рамках опытной эксплуатации осуществляется через ВШЭП посредством создания защищенного канала связи.
9. Подключение ПШЭП к информационным системам государственных органов осуществляется через ЕТС ГО.
10. В случае возникновения в ходе информационного обмена технических неполадок, участники информационного обмена принимают меры для их устранения.
Приложение 1 к Правилам
предоставления банками
государственным органам,
судам через платежный шлюз
"электронного правительства"
сведений и информации
об осуществленных платежах
и (или) переводах денег,
связанных с уплатой платежей
в бюджет, перечислением
обязательных пенсионных
взносов, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и социальных
отчислений, а также оплатой
государственных услуг
Перечень реквизитов платежных сообщений при приеме платежа от клиента, переданных в МХ-сообщении со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>), подлежащих передаче в ПШЭП
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование поля
XML-тег ПШЭП
Описание пути XML-тега ISO 20022 PACS.008 со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>)
1
Референс/временный номер платежа, формируемый в ИС Банка
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
2
Дата операционного дня
PayDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
3
Сумма платежа
Amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4
Код валюты
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt - Ccy
5
ИИН/БИН плательщика клиент инициатор
payerIdn
БИН: Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/OrgId/Othr/Id
ИИН:
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Id/PrvtId/Othr/Id
6
Наименование плательщика Ф.И.О. или наименование организации
payerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/Nm
7
Код страны отправителя
payerCountry
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Dbtr/CtryOfRes
8
ИИН/БИН фактический плательщик
actualPayerIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Id
9
Наименование фактического плательщика Ф.И.О. или наименование организации
actualPayerName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/UltmtDbt/Nm
10
БИН Банка отправителя денег
bankIdn
11
БИК Банка отправителя денег
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
12
Наименование Банка отправителя денег
bankName
13
БИК Организации-бенефициара
treacuryBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/CdtrAgt/FinInstnId/BICFI
14
Наименование бенефициара
treasuryName
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/Nm
15
БИН бенефициара
treasuryIdn
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Cdtr/IdOrgId/Othr/Id
16
КНО-код налогового органа
kno
17
Код назначения платежа
knp
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/Purp/Prtry
18
Вид операции
operationType
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtTpInf/LclInstrm/Prtry
19
Код бюджетной классификации
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
20
Номер документа
payDocumentNumber
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/RfrdDocInf/Nb
21
Назначение платежа
assign
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf//RmtInf/Strd/AddtlRmtInf
22
Дата валютирования
documentDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/IntrBkSttlmDt
23
Идентификатор заказа или уникальный код платежа ПШЭП, полученный платежным провайдером при оплате электронных услуг в информационных системах государственных органов
pshepPayCode
24
Код государственной услуги согласно реестру государственных услуг
govServiceCode
Продолжение таблицы
Примечание
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле GroupHeader для МX
поле GroupHeader для МX
поле GroupHeader для МX
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation, ключевое слово для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
не заполняется для не бюджетных платежей
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле GroupHeader для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ (не заполняется для не бюджетных платежей)
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле GroupHeader для МX
Необязательное поле для идентификации платежей за государственные услуги. Код государственной услуги согласно реестру государственных услуг, утвержденному уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг
Приложение 2
к Правилам предоставления
банками государственным
органам, судам через платежный
шлюз "электронного
правительства" сведений
и информации об осуществленных
платежах и (или) переводах
денег, связанных с уплатой
платежей в бюджет,
перечислением обязательных
пенсионных взносов,
обязательных пенсионных
взносов работодателя, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и социальных
отчислений, а также оплатой
государственных услуг
Перечень реквизитов, переданных МХ-сообщением со способом расчета единой транзакцией (<BtchBookg>true</BtchBookg>)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Жолдың атауы
ЭҮТШ XML-тегі
ISO 20022 PACS.008 XML-тегінің жол сипаттамасы
1
Банктің АЖ-да қалыптастырылған төлем референсі
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId
2
Ақша жіберуші банктің БСК
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
3
Операциялық күннің датасы
payDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
4
БСК
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
5
Салық органының СЖН-коды
kno
6
Жалпы сомасы
totalAmount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt
7
Валюта коды
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt - Ccy
8
Жиынтық хабарламаның егжей-тегжейі (payments)
1)
Әрбір операция үшін ЭҮТШ-те қалыптасқан төлемнің бірегей коды
reference
2)
Банктің АЖ-да қалыптасатын төлем референсі
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
3)
Төлем сомасы
amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4)
Валюта коды
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
5)
Операциялық күннің датасы
payDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
Кестенің жалғасы
Ескертпе
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
СЖН (егер жиынтық топтастыру СЖН бойынша өтсе ғана толтырылады)
МX үшін GroupHeader жол
МX үшін GroupHeader жол
Жиынтық хабарламаның егжей-тегжейі (payments)
ТБК
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін CreditTransferTransactionInformation жол
МX үшін GroupHeader жол
Банктердің "электрондық
үкіметтің" төлем шлюзі арқылы
мемлекеттік органдарға,
соттарға бюджетке төлемдер
төлеумен, міндетті зейнетақы
жарналарын, жұмыс берушінің
міндетті зейнетақы жарналарын,
міндетті кәсіптік зейнетақы
жарналарын және әлеуметтік
аударымдарды аударумен,
сондай-ақ мемлекеттік
көрсетілетін қызметтерге ақы
төлеумен байланысты жүзеге
асырылған төлемдер және
(немесе) ақша аударымдары
туралы мәліметтер мен
ақпаратты беруі қағидаларына
3-қосымша
Банктің АЖ-сына тапсыруға жататын ЭҮТШ төлемді тіркеу кезінде жауаптың деректемелері тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 18.09.2024 № 562/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Жолдың атауы
ЭҮТШ XML-тегі
Ескертпе
1
Төлемнің бірегей коды, ЭҮТШ қалыптасқан уақытша нөмір
reference
ТБК
2
Банктің АЖ-да қалыптасқан төлем референсі
bankReference
Бірыңғай транзакцияны (<BtchBookg>true</BtchBookg>) есептеу әдісі бар MX-хабарламадағы тізілімдік төлемдер үшін – бұл Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId,
Немесе:
Жеке транзакцияларды (<BtchBookg>false</BtchBookg>) есептеу тәсілімен MX-хабарламадағы тізілімнен тыс төлемдер үшін – бұл Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxI

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование поля
XML-тег ПШЭП
Описание пути XML-тега ISO 20022 PACS.008
1
Референс платежа, сформированный в ИС Банка
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId
2
БИК Банка отправителя денег
bankBik
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/DbtrAgt/FinInstnId/BICFI
3
Дата операционного дня
payDate
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
4
КБК
kbk
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/RmtInf/Strd/TaxRmt/Rcrd/Ctgy
5
КНО-код налогового органа
kno
6
Общая сумма
totalAmount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt
7
Код валюты
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/TtlIntrBkSttlmAmt - Ccy
8
Детали сводного сообщения (payments)
1)
Уникальный код платежа, сформированный на ПШЭП для каждой операции
reference
2)
Референс платежа, формируемый в ИС Банка
bankReference
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxId
3)
Сумма платежа
amount
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
4)
Код валюты
currency
Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/IntrBkSttlmAmt
5)
Дата операционного дня
payDateTime
Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/CreDtTm
Продолжение таблицы
Примечание
поле GroupHeader для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
поле GroupHeader для МХ
поле CreditTransferTransactionInformation для МХ
КНО (заполняется только если группировка сводного проходит и по КНО)
поле GroupHeader для МХ
поле GroupHeader для МХ
Детали сводного сообщения (payments)
УКП
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле CreditTransferTransactionInformation для МX
поле GroupHeader для МХ
Приложение 3
к Правилам предоставления
банками государственным
органам, судам через платежный
шлюз "электронного
правительства" сведений
и информации об осуществленных
платежах и (или) переводах
денег, связанных с уплатой
платежей в бюджет,
перечислением обязательных
пенсионных взносов,
обязательных пенсионных
взносов работодателя, обязательных
профессиональных пенсионных
взносов и социальных
отчислений, а также оплатой
государственных услуг
Перечень реквизитов ответа при регистрации платежа в ПШЭП, подлежащих передаче в ИС Банка
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 18.09.2024 № 562/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование поля
XML-тег ПШЭП
Примечание
1
Уникальный код платежа, временный номер, сформированный в ПШЭП
reference
УКП
2
Референс платежа, сформированный в ИС Банка
bankReference
Для реестровых платежей в МХ-сообщении со способом расчета единой транзакцией (<BtchBookg>true</BtchBookg>) – это Document/FIToFICstmrCdtTrf/GrpHdr/MsgId,
Либо:
Для нереестровых платежей в МХ-сообщении со способом расчета отдельными транзакциями (<BtchBookg>false</BtchBookg>) – это Document/FIToFICstmrCdtTrf/CdtTrfTxInf/PmtId/TxI