Қарақия ауданының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы Ережені бекіту туралы
Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 6/75 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 13 қаңтарда № 3252 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңына сәйкес, Қарақия аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қарақия ауданының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы Ереже бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Қарақия аудандық мәслихатының заңдылық, депутаттар өкілеттігі және әлеуметтік мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Ескерту. 2- тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 03.05.2023 № 2/16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Қарақия аудандық мәслихатының аппарат басшысы (Р.Ибраева) Маңғыстау облысының әділет департаментінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, осы шешімнің "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А.Бекова
Аудандық мәслихаттың
хатшысы А.Мееров
Қарақия аудандық мәслихатының
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 6/75 шешіміне қосымша
Қарақия ауданының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы Ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 11.01.2021 № 47/472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1 тарау. Жалпы ереже
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
2. Құрмет грамотасымен ауданның экономикасын, әлеуметтік саласын, ғылымын, мәдениетін дамытудағы, білім беру саласындағы, әскери және өзге де мемлекеттік қызметтегі, қоғамдық қызметтегі елеулі жетістіктері және жеке үлес қосқаны үшін азаматтар марапатталады.
3. Құрмет грамотасымен марапаттала алмайды:
1) ұсыну сәтінде заңнамамен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алып тасталмаған соттылығы бар тұлғалар;
2) сотпен әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлғалар;

Об утверждении Положения о награждении Почетной грамотой Каракиянского района
Решение Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 9 декабря 2016 года № 6/75. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 13 января 2017 года № 3252.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахастан", Каракиянский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о награждении Почетной грамотой Каракиянского района.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Каракиянского районного маслихата по законности, полномочиям депутатов и социальным вопросам.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 03.05.2023 № 2/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Руководителю аппарата Каракиянского районного маслихата (Р.Ибраева) после государственной регистрации в Департаменте юстиции Мангистауской области обеспечить официальное опубликование настоящего решения в информационно – правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А.Бекова
Секретарь районного
маслихата А.Мееров
Утверждено решением
Каракиянского районного маслихата
от 9 декабря 2016 года № 6/75
Положение о награждении Почетной грамотой Каракиянского района
Сноска. Положение - в редакции решения Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 11.01.2021 № 47/472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
2. Почетной грамотой награждаются граждане за значительные достижения и внесшие личный вклад в развитие экономики, социальной сферы, науки, культуры, в сфере образования, в воинской и иной государственной службе, в общественной деятельности района.
3. Почетной грамотой не могут быть награждены:
1) лица, имеющие судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент представления;
2) лица, признанным судом недееспособными либо ограниченно дееспособными;

3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық іс-әрекеттері үшін жауапкершілікке тартылған тұлғалар;
4) ұсыну сәтінде заңнамамен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алып тасталмаған әкімшілік жазалары бар тұлғалар.
2 тарау. Қарақия ауданының Құрмет грамотасымен марапаттау тәртібі
4. Құрмет грамотасымен марапаттауға ұсыныстар еңбек, шығармашылық ұжымдарымен, ауданның өкілді және атқарушы органдарымен, қоғамдық бірлестіктермен ұсынылады.
5. Марапаттау бетшесінде марапатталушының жеке басын сипаттайтын деректер, оның сол саладағы және ұжымдағы жұмысының жалпы еңбек өтілі, нақты сіңірген еңбегі, жұмысының тиімділігі және сапасы туралы мәліметтер жазылады.       Марапаттау бетшесіне кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің, мемлекеттік органның басшысымен қол қойылады және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.       Аудан әкімі орынбасарларының, ауылдар әкімдерінің және Қарақия ауданы әкімдігінің мемлекеттік мекемелерінің басшыларының марапаттау бетшесіне аудан әкімімен қол қойылады.
6. Аудан әкімі мен аудандық мәслихат төрағасының атына еңбек ұжымының марапаттау бетшесі мен қолдаухаты аудан әкімі аппаратының және аудандық мәслихат аппаратының кадр жұмыстары бөліміне жолданады. Әрі қарай Құрмет грамотасымен марапаттау жөнінде келіп түскен құжаттар алдын ала қарау және ұсыныстар дайындау үшін аудандық мәслихаттың тұрақты комиссияларына жолданады.
Ескерту. 6- тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 03.05.2023 № 2/16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Егер ұсынылған кандидат немесе марапаттау құжаттары осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес болмаса, осы ұсыныс аудандық мәслихаттың сессиясында қарауға енгізілмейді.
8. Құрмет грамотасымен марапаттау туралы шешім Қарақия аудандық мәслихатының сессиясында қабылданады.
9. Құрмет грамотасымен қайталап марапаттау жүргізілмейді.
Құрмет грамотасымен марапаттау туралы шешім бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
10. Құрмет грамотасымен марапаттау туралы шешім кадр қызметімен марапатталушының еңбек кітапшасына, жеке ісіне енгізіледі.
11. Марапаттау туралы мәліметтер Құрмет грамотасын тапсыру журналына тіркеледі. Журнал аудан әкімі аппаратының марапаттау мәселесі жөніндегі маманында 5 жыл бойына сақталады, одан әрі аудан әкімі аппаратының мұрағатына сақтауға тапсырылады.

3) лица, привлеченные к ответственности за действия коррупционного правонарушения;
4) лица, имеющие административное взыскание, которое не погашено или не снято в установленном законодательством порядке на момент представления.
Глава 2. Порядок награждения Почетной грамотой Каракиянского района
4. Представления к награждению Почетной грамотой вносятся трудовыми, творческими коллективами, представительным и исполнительным органами района, общественными объединениями.
5. В наградном листе излагаются данные, характеризующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в отрасли и в данном коллективе, его конкретные заслуги, сведения об эффективности и качестве работы.
Наградной лист подписывается руководителем предприятия, организации, учреждения, государственного органа и скрепляется гербовой печатью.
На заместителей акима района, акимов сел и руководителей государственных учреждений акимата Каракиянского района наградной лист подписывается акимом района.
6. Наградной лист и ходатайство трудового коллектива на имя акима района и председателя районного маслихата направляются в отдел кадровой работы аппарата акима района и аппарата районного маслихата. Затем поступившие документы для предварительного рассмотрения и подготовки предложения по награждению Почетной грамотой направляются в постоянные комиссии районного маслихата.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 03.05.2023 № 2/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Затем поступившие документы для предварительного рассмотрения и подготовки предложения по награждению Почетной грамотой направляются в постоянные комиссии районного маслихата.
7. В случае, если представленная кандидатура или наградные материалы не отвечают требованиям, установленным настоящим Положением, данное предложение на рассмотрение сессии районного маслихата не вносится.
8. Решение о награждении Почетной грамотой принимается на сессии Каракиянского районного маслихата.
9. Повторное награждение Почетной грамотой не производится.
Решение о награждении Почетной грамотой публикуется в средствах массовой информации.
10. Решение о награждении Почетной грамотой заносится кадровыми службами в трудовую книжку, личное дело награжденного.
11. Сведения о награждении регистрируются в журнале вручения Почетной грамоты. Журнал хранится у специалиста аппарата акима района по наградным вопросам в течение 5 лет, далее сдается на хранение в архив аппарата акима района.

12. Құрмет грамотасы салтанатты түрде аудандық мәслихаттың төрағасымен не аудан әкімімен марапатталушының жұмыс орны бойынша еңбек ұжымдарында, мәслихат сессияларында, жиындарда және аудан активінің жиналыстарында табыс етіледі.
Ескерту. 12- тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 04.07.2023 № 5/35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3 тарау. Қарақия ауданының Құрмет грамотасының сипаттамасы
13. Құрмет грамотасы беткі жағында Елтаңба бейнеленген және мемлекеттік тілде "Құрмет грамотасы" деп жазылған, қосымша бетшесі бар көк түсті балакрон папка.
Қосымша бетше типографиялық тәсілмен, ақ түсті тығыз қағаздан дайындалады.
Қосымша бетшенің айқара ашылатын бетінің сол жағына ұлттық оюмен өрнектелген Қарақия ауданының символы орналасады.
Қосымша бетшенің оң жағынан Қазақстан Республикасының мемлекеттік туындағыдай үстінде қыран құс қалықтаған күн сәулесі аясында марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты және сіңірген еңбегін көрсетіп жазу үшін орын қалдырылады.
Мәтіннің астында қосарланып аудан әкімінің және аудандық мәслихат төрағасының қолдары орналасады.
Ескерту. 13 тармаққа қазақ тілінде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді-Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 24.08.2021 № 7/52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2021 № 11/115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 03.05.2023 № 2/16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соңқолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

12. Почетная грамота в торжественной обстановке вручается председателем районного маслихата либо акимом района, в трудовых коллективах, по месту работы награждаемого, на сессиях маслихата, совещаниях и собраниях актива района.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 04.07.2023 № 5/35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Описание Почетной грамоты Каракиянского района
13. Почетная грамота представляет собой папку из балакрона голубого цвета с изображением Герба на лицевой стороне и надписью на государственном языке "Құрмет грамотасы" со вкладышем.
Вкладыш изготавливается типографским способом из плотной бумаги белого цвета.
На развороте с левой стороны вкладыша в обрамлении национального орнамента располагается изображение символа Каракиянского района.
С правой стороны вкладыша отводится место для указания фамилии, имени, отчества и заслуг награждаемого на фоне солнечных лучей, под которыми парящий орел, как на государственном флаге Республики Казахстан.
Под текстом параллельно размещаются подписи акима района и председателя районного маслихата.
Сноска. В пункт 13 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 24.08.2021 № 7/52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2021 № 11/115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 03.05.2023 № 2/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).