Оңтүстік Қазақстан облысы елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2016 жылғы 29 маусымдағы № 3/31-VI шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 5 тамызда № 3821 болып тіркелді. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 2020 жылғы 30 қазандағы № 53/547-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 30.10.2020 № 53/547-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 2-2 тармағына сәйкес, Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Оңтүстік Қазақстан облысы елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы Ә.Досболов
Облыстық мәслихат хатшысы Қ.Айтөреев
Оңтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2016 жылғы
29 маусымдағы № 3/31-VI
шешімімен бекітілген
Оңтүстік Қазақстан облысы елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Оңтүстік Қазақстан облысы елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Оңтүстік Қазақстан облысы елді мекендерінің аумағында жануарларды ұстау тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар меншік нысанына қарамастан, жануарларды асырайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Осы Қағидалар "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, елді мекендер тұрғындарын адамдар мен жануарларға ортақ аурулардан қорғау, сондай-ақ бірге тұруға қолайлы жағдай жасау мақсатында әзірленді.
4. Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жануарлар – фаунаға жататын биологиялық объектілер: ауыл шаруашылығы және үй, жабайы жануарлар;
2) жануар иесі – өз меншігінде немесе басқа да меншікте жануарлары бар жеке немесе заңды тұлға;
3) ветеринарлық анықтама – Оңтүстік Қазақстан облысы елді мекендерінің аумағындағы эпизоотиялық ахуал туралы, жануарға, жануардан алынатын өнімге және шикізатқа мамандандырылған ұйымның ветеринариялық дәрігері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіпте жануарлар, жануардан алынатын өнімнің және шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөнінде өндірістік бақылау бөлімшесінің аттестатталған ветеринариялық дәрігері беретін құжат;

Об утверждении Правил содержания животных на территории населенных пунктов Южно-Казахстанской области
Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области от 29 июня 2016 года № 3/31-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 5 августа 2016 года № 3821. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 30 октября 2020 года № 53/547-VI
Сноска. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 30.10.2020 № 53/547-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Южно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных на территории населенных пунктов Южно-Казахстанской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата А.Досболов
Секретарь областного
маслихата К.Айтуреев
Утверждены решением
Южно-Казахстанского
областного маслихата
от 29 июня 2016 года
№ 3/31-VI
Правила
содержания животных на территории населенных пунктов
Южно-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания животных на территории населенных пунктов Южно-Казахстанской области (далее – Правила) определяют порядок содержания животных на территории населенных пунктов Южно-Казахстанской области.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от формы собственности, содержащих животных.
3. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О ветеринарии", с целью охраны здоровья жителей населенных пунктов от болезней, общих для людей и животных, а также обеспечения благоприятных условий их совместного проживания.
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) животные – биологические объекты, принадлежащие к фауне: сельскохозяйственные, домашние и дикие животные;
2) владелец животного – физическое либо юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
3) ветеринарная справка – документ, выдаваемый ветеринарным врачом специализированной организации, на животное, продукцию и сырье животного происхождения, об эпизоотической ситуации на территории населенных пунктов Южно-Казахстанской области, а также аттестованным ветеринарным врачом подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;

4) ветеринариялық паспорт – уәкілетті орган белгілеген нысандағы құжат, онда жануарларды есепке алу мақсатында жануардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы көрсетіледі;
5) дезинсекция – жәндіктер мен басқа да буынаяқтыларды жою жөніндегі іс-шаралар кешені;
6) дезинфекция – инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын жою жөніндегі шаралар кешені;
7) дератизация – кеміргіштерді жою жөніндегі іс-шаралар кешені;
8) жануарларды асырау – жануарлар иелерінің өмірін, жануарлар денсаулығын қорғау, ветеринариялық-санитариялық нормаларды сақтай отырып, толыққанды тұқым алуға, сондай-ақ қоғамдық тәртіпті, адамдар мен жануарлардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі іс әрекеттері;
9) жануарларды бірдейлендіру – жануарларды бірдейлендіру жөніндегі деректер қорына жануарлар туралы мәліметтерді енгізу және жануарларға арналған ветеринариялық паспорт беру арқылы бірдейлендіру бұйымдарын (құралдарын) қолдану, таңбалау жолымен жануарға жеке нөмір беруді қамтитын жануарларды есепке алу рәсімі.
2. Жануарларды асырау
5. Ауыл шаруашылығы жануарларын қолданыстағы санитарлық нормаларға сәйкес тұрғын үйлерден, пәтерлерден, мектептерден, емдеу және балалар мекемелерінен, саябақтардан, хайуанаттар бағынан, стадиондардан, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарынан, сауда, тамақ өнеркәсібінен, жалпы демалатын орындардан, балаларды сауықтыру орындарынан, демалыс үйлерінен, шипажайлардан, жасанды су қоймаларынан, артезиан құдықтарынан және өзен жағалауы мен оның сағасынан қашықтықта орналасқан арнайы жабдықталған (жабық) орындарда ұсталуы керек.
6. Жануарларды асыраумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар:
1) ауыл шаруашылығы, үй жануарлары мен асыл тұқымды малдарды уақытылы бірдейлендіруді;
2) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жануарларды уақтылы диагностикалаудан және вакцинациялаудан өткізуді;
3) жануардың түріне, жасына және физиологиясына сәйкес саулығы, азықтық жөніндегі күтімді және оларды пайдалануды;
4) жануарлар және адамдар ортасының қауіпсіздігін, сонымен қатар мүліктің жануарлардан зиян келтіруінен;
5) санитариялық-гигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) нормалар мен қағидалардың талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді.
7. Жануарлар ұсталатын үй-жайлардың иелері күн сайын механикалық тазалауды, апта сайын дезинфекциялауды жүргізулері тиіс.
Жануарларды ұстау қызметі процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтар, "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 16-07/307 бұйрығына сәйкес жойылуға жатады.

4) ветеринарный паспорт – документ, установленный уполномоченным органом формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного;
5) дезинсекция – комплекс мероприятий по уничтожению насекомых и других членистоногих;
6) дезинфекция – комплекс мер по уничтожению возбудителей заразных и незаразных заболеваний;
7) дератизация – комплекс мероприятий по истреблению грызунов;
8) содержание животных – действия, совершаемые владельцами животных для сохранения жизни, физического здоровья животных, получения полноценного потомства при соблюдении ветеринарно-санитарных норм, а также для обеспечения общественного порядка и безопасности граждан и животных;
9) идентификация животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) идентификации, таврения с включением сведений о животном в базу данных по идентификации животных и выдачей ветеринарного паспорта на животное.
2. Содержание животных
5. Сельскохозяйственные животные должны содержаться в специально оборудованных (закрытых) помещениях, расположенных на расстоянии от жилых домов, квартир, школ, лечебных и детских учреждений, парков, зоопарков, стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, мест массового отдыха, оздоровительных детских лагерей, домов отдыха, санаториев, искусственных водоемов, артезианских колодцев и от берегов рек и их притоков, в соответствии с действующими санитарными нормами.
6. Физические и юридические лица, занимающиеся содержанием животных, обеспечивают:
1) своевременную идентификацию сельскохозяйственных, домашних и племенных животных;
2) своевременную вакцинацию и диагностику животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
3) заботу о здоровье, благосостоянии и использовании животного в соответствии с его видом, возрастом и физиологией;
4) безопасность окружающих людей и животных, а также имущества от причинения вреда животными;
5) соблюдение требований санитарно-гигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и правил.
7. Владельцам помещений, в которых содержатся животные, необходимо ежедневно проводить механическую очистку и еженедельно дезинфицирование.
Биологические отходы, возникающие в процессе деятельности содержания животных, подлежат уничтожению в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов".

8. Жылдың жылы мезгілдерінде (наурыздан бастап қарашаға дейін) жануарлар ұсталатын орындарда жәндіктерге, кеміргіштерге (тышқандар, егеуқұйрықтар) қарсы күрес мақсатында ай сайын дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық препараттармен өңдеу қажет.
9. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелері үшін жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдарда жануарларды тіркеуден өткізуі, кейіннен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру базасына енгізуі қажет.
10. Жабайы жануарлардың мемлекеттік есебін ұйымдастыру мен жүргізу "Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 25-03-01/82 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Жануарларды бірдейлендіру сырғалау, чип салу және ветеринариялық паспорт беру жолымен жүргізіледі. Көрсетілген атрибуттардың сақталуына жануар иесі жауапты болады.
12. Жануарларды әуе, су, теміржол көлігімен тасымалдау, осы көлік түрлерінде тасымалдау ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
13. Адамдар мен жануарлар денсаулығына ерекше қауіп тудыратын жануарларды алып қою және жою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Егер жануар клиникалық сау болған жағдайда, ол иесіне қайтарылады.
14. Жануарларды ұстаудың міндетті шарты болып аса қауіпті ауруларға қарсы вакцинациялау, паразитарлық ауруларға қарсы өңдеу, тұрғылықты мекен-жайға қарасты ветеринариялық емханаларда диагностикалық зерттеуден өткізу болып табылады.
15. Жануарлардың иелері аурудың кез-келген жағдайларында немесе ауырғандығына күдік туындағанда ветеринарлық мекемелерге хабарласып, зерттеу нәтижелері бойынша маманның нұсқауларын мүлтіксіз сақтауы қажет.
16. Үй жануарларына қарау тәртібі, "Жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 16-02/701 бұйрығымен белгіленген.
3. Жануарларды сою
17. Ауылшаруашылығы жануарларын сою (жылқы, ірі және ұсақ қара мал, шошқа) есептік нөмірі бар, ветеринариялық дәрігерлер сою өнімдеріне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасайтын сертификатталған сою пунктерінде жүргізіледі.
4. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін жауапкершілік
18. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

8. В целях борьбы с насекомыми, а также грызунами (мыши, крысы) в теплое время года (в период с марта по ноябрь) необходимо ежемесячно обрабатывать места содержания животных дезинфекционными, дезинсекционными и дератизационными препаратами.
9. Владельцам сельскохозяйственных животных необходимо зарегистрировать животных в ветеринарных организациях, созданных местными исполнительными органами, с последующим их занесением в Базу идентификации сельскохозяйственных животных.
10. Организация и проведение государственного учета диких животных осуществляется в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 25-03-01/82 "Об утверждении Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан".
11. Идентификация животных проводится путем биркования, чипирования и выдачи ветеринарных паспортов. Ответственность за сохранность указанных атрибутов несет владелец.
12. Перевозка животных воздушным, водным, железнодорожным транспортом осуществляется в соответствии с правилами перевозок на данных видах транспорта.
13. Изъятие и уничтожение животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае если животное признано клинически здоровым, оно возвращается владельцу.
14. Обязательным условием содержания животных является вакцинация против особо опасных инфекционных болезней, обработка против паразитарных заболеваний, диагностические исследования в ветеринарных лечебницах по месту жительства.
15. Владельцам животных во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание необходимо обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования.
16. Порядок обращения с домашними животными определен приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 16-02/701 "Об утверждении Правил обращения с животными".
3. Убой животных
17. Убой сельскохозяйственных животных (лошадей, крупного и мелкого рогатого скота, свиней) проводится на сертифицированных убойных пунктах, имеющих учетный номер, на которых проводится ветеринарно-санитарная экспертиза продуктов убоя ветеринарными врачами.
4. Ответственность за нарушение настоящих Правил
18. Лица, виновные в нарушении настояших Правил, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.