Уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыптаушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 наурыздағы № 166 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 сәуірде № 15011 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің" 15-тармағының 133-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.09.2023 № 673 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он жұмыс күні ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 9 наурыздағы
№ 166 бұйрығымен
бекітілген
Уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидалары

Об утверждении Правил организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 марта 2017 года № 166. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2017 года № 15011.
В соответствии с подпунктом 133) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.09.2023 № 673 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 9 марта 2017 года № 166
Правила
организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды (бұдан әрі – күдіктілер мен айыпталушыларды күзету) ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Уақытша ұстау изоляторларында (бұдан әрі – УҰИ) ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру өзіне:
1) күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге шешім қабылдау;
2) күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі міндеттерді орындау үшін күштер мен құралдарды дайындау;
3) күдіктілер мен айыпталушыларды күзету;
4) күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметтің ұйымдастырылуын және атқарылуын бақылау кіреді.
3. Күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау және күзету "Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14619 болып тіркелген).
4. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету үшін УҰИ бастығы (немесе оның міндетін атқаратын адам) УҰИ күзету жөніндегі бекеттер мен жасақшаларды тағайындайды.
5. УҰИ күзету жөніндегі бекеттер мен жасақшалардың саны мен түрлері, оларды орналастыру және шығушылардың саны осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша УҰИ күзету жөніндегі бекет табелімен айқындалады, оларды УҰИ бастығы (не оның міндетін атқаратын адам) жасайды және ішкі істер органдарының бастығы бекітеді. Күзету бекеттері екі түрге бөлінеді: сыртқы күзет бекеттері және ішкі күзет бекеттері.
6. УҰИ күзету жөніндегі жасақшаға:
1) кезекші;
2) сыртқы күзет бекетшілері;
3) ішкі күзет бекетшілері;
4) алып шығушылар кіреді.
7. Сыртқы күзет бекеттері:
5) бас қақпа жанына;
6) қосалқы қақпа жанына;
7) қоршау периметрі мен аумақты күзету жөніндегі жылжымалы бекеттер;
8) серуендеу аулаларында, алаңдарында қойылады.
8. Ішкі бекеттер күдіктілер мен айыпталушыларды күзету және олардың мінез-құлқын бақылау үшін камералар орналасқан дәліздерде, есіктер және шыға берістерде орнатылады.
9. Алып шығушы күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу кабинеттеріне, кездесу бөлмелеріне, медициналық қызметкерге немесе УҰИ-дің басқа да үй-жайларына алып барады. УҰИ-да ұсталатын адамдарды камералардан серуенге, куәландыруға немесе тексеруге кезекпен шығаруды жүзеге асырады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания (далее - Правила) определяют порядок организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания (далее – охрана подозреваемых и обвиняемых).
2. Организация несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания (далее – ИВС), включает в себя:
1) принятие решения на охрану подозреваемых и обвиняемых;
2) подготовку сил и средств для выполнения задач по охране подозреваемых и обвиняемых;
3) охрану подозреваемых и обвиняемых;
4) контроль за организацией и несением службы по охране подозреваемых и обвиняемых.
3. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых осуществляется в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122 "Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14619).
4. Для охраны подозреваемых и обвиняемых начальником ИВС (либо лицом, исполняющим его обязанности) назначаются посты и наряды по охране ИВС.
5. Количество и виды постов и нарядов по охране ИВС, их расстановка и число выводных определяются табелем поста по охране ИВС по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который составляется начальником ИВС (либо лицом, исполняющим его обязанности) и утверждается начальником органа внутренних дел. Посты охраны делятся на два вида: посты наружной охраны и посты внутренней охраны.
6. В наряд по охране ИВС входят:
1) дежурный;
2) постовые наружной охраны;
3) постовые внутренней охраны;
4) выводные.
7. Посты наружной охраны устанавливаются:
1) у главных ворот;
2) у подсобных ворот;
3) подвижные посты по охране периметра ограды и территории;
4) у прогулочных дворов, площадок.
8. Внутренние посты для охраны и наблюдения за поведением подозреваемых и обвиняемых устанавливаются в коридорах, где расположены камеры, возле дверей и выходов.
9. Выводной сопровождает подозреваемых и обвиняемых в следственные кабинеты, комнаты для свиданий, к медицинскому работнику и в иные помещения ИВС. Осуществляет поочередный вывод из камер содержащихся в ИВС лиц на прогулку, освидетельствование или обследование.

10. Ішкі бекеттердегі бекет күзетшілері мен алып шығушылар қызметті қарусыз атқарады. Күзету жөніндегі сыртқы бекеттің бекет күзетшісі тапаншамен немесе автоматпен қаруланады.
2-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге шешім қабылдау
11. УҰИ бастығының (не оның міндетін атқаратын адамның) күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге арналған шешімі күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге негіз болып табылады.
12. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету шешіміне міндеттердің көлемі мен күрделілігі, сондай-ақ жағдайды бағалау кіреді.
Бұл ретте:
1) УҰИ-да ұсталатын күдіктілер мен айыпталушылар контингентінің саны мен ерекшеліктері, олардың арасында ұйымдасқан қылмыстық топтардың құрамында ауыр қылмыстар жасауда күдіктілер мен айыпталушылардың, бұрын сотталғандардың (оның ішінде күзеттен қашқаны үшін), кәмелетке толмағандардың бар-жоғы;
2) УҰИ-дің және арнайы көлік құралдарының техникалық сипаттамасы, оның ішінде орындар лимиті, камералар саны, олардың қашуды болдырмайтын жабдықтармен жарақталуы, жабдықтың, байланыс және сигнализация құралдарының жай-күйі, УҰИ-да ұстау мерзімі, күдіктілер мен айыпталушыларды басқа уақытша ұстау орындарында күзету шарттары;
3) жеке құрамның жасақталуы және олардың кәсіби даярлығының деңгейі;
4) күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметті атқару ауданындағы қоғамдық тәртіп пен қылмыстылықтың жай-күйі, жыл мезгілі, тәулік уақыты және ауа-райы ескеріледі.
13. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге арналған шешімде:
1) жалпы ұстау, күштер мен құралдардың орналастырылуы, УҰИ күзету жөніндегі жасақшалардың саны мен түрі, қолданысқа енгізілуі және оларды пайдаланылуы;
2) УҰИ күзету жөніндегі жасақшалардың міндеттері, олардың қызметті атқару орны мен уақыты, олардың даярлығы, қару-жарағы мен материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі;
3) ақпараттың таралуына және ерекше маңызы бар қылмыстық істер бойынша аса қауіпті қылмыскерлердің санкцияланбаған байланыстарына жол бермеу мақсатында күдіктілер мен айыпталушыларды күзетудің қосымша бекеті айқындалады.
3-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі міндеттерді орындау үшін күштер мен құралдарды дайындау
14. УҰИ күзету жөніндегі жасақшаларды күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметті атқаруға дайындау күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге шешім қабылдағанға дейін жүргізіледі.
15. УҰИ күзету жөніндегі жасақшаға тағайындалған қызметкерлер УҰИ орналасқан жерге нұсқама алу үшін сапқа тұрардан он бес минут бұрын келеді. Өздерінің келгені туралы олар УҰИ бастығына (не оның міндетін атқаратын адамға) баяндайды.

10. Постовые на внутренних постах и выводные несут службу без оружия. Постовой наружного поста по охране вооружается пистолетом или автоматом.
Глава 2. Принятие решения на охрану подозреваемых и обвиняемых
11. Решение на охрану подозреваемых и обвиняемых начальника ИВС (либо лица, исполняющего его обязанности) является основанием для охраны подозреваемых и обвиняемых.
12. В решение на охрану подозреваемых и обвиняемых входит объем и сложность задач, а также оценка обстановки.
При этом учитываются:
1) количество и особенности контингента подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в ИВС, наличие среди них лиц подозреваемых и обвиняемых в совершении тяжких преступлений, в составе организованных преступных групп, ранее судимых (в том числе за побеги из-под стражи), несовершеннолетних;
2) техническая характеристика ИВС и специальных транспортных средств, в том числе лимит мест, количество камер, оснащенность их оборудованием, предотвращающим побег, состояние оборудования, средств связи и сигнализации, сроки содержания в ИВС, условия охраны подозреваемых и обвиняемых в других местах временного содержания;
3) укомплектованность личного состава и уровень его профессиональной подготовки;
4) состояние общественного порядка и преступности в районе несения службы по охране подозреваемых и обвиняемых, время года, суток и погодные условия.
13. Решением на охрану подозреваемых и обвиняемых определяются:
1) общее содержание, расстановка сил и средств, количество и вид нарядов по охране ИВС, введение в действие и их использование;
2) задачи нарядов по охране ИВС, место и время несения ими службы, их подготовку, вооружение и материально-техническое обеспечение;
3) дополнительный пост охраны подозреваемых и обвиняемых выставляется в целях недопущения утечки информации и несанкционированных контактов особо опасных преступников по уголовным делам, имеющим особую значимость.
Глава 3. Подготовка сил и средств для выполнения задач по охране подозреваемых и обвиняемых
14. Подготовка нарядов по охране ИВС к несению службы по охране подозреваемых и обвиняемых производится до принятия решения на охрану подозреваемых и обвиняемых.
15. Сотрудники, назначенные в наряд по охране ИВС, прибывают в распоряжение ИВС за пятнадцать минут до построения на инструктаж. О своем прибытии они докладывают начальнику ИВС (либо лицу, исполняющему его обязанности).

16. Ішкі істер органдарының кезекшісі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекет ведомосіне қызметкерлердің келуін белгілейді, оларға қару және оқ-дәрілер, техникалық құралдар, жарақтар мен қызметтік құжаттар береді.
17. Қару, оқ-дәрілер, техникалық құралдар мен жарақтар карточка-алмастырғыштарды ұсынғаннан кейін беріледі. УҰИ күзету жөніндегі жасақша жауынгерлік патрондармен әрбір тапанша мен автоматқа екі оқталған оқжатар есебімен қамтамасыз етіледі.
18. Қару мен оқ-дәрілерді оқтау, оқсыздандыру, қарап тексеру, тазалау және тапсыру арнайы бөлінген және жарықтандырылған орында, ішкі істер органы кезекшісінің бақылауымен УҰИ күзету жөніндегі жасақшаны нұсқама алу үшін сапқа тұрғызар алдында тікелей жүргізіледі.
19. Нұсқама аяқталғаннан кейін УҰИ күзету жөніндегі жасақшаға қызметке кірісу туралы бұйрық беріледі.
20. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметтік уақыт нұсқама өткен сәттен басталады және қызмет атқару кезінде қарамағында УҰИ күзету жөніндегі жасақша бар ішкі істер органы кезекшісінің рұқсаты бойынша кезекті ауысымға кезекшілікті тапсырғанға дейін жалғасады.
УҰИ күзету жөніндегі жасақшаға полиция қызметкерлері бекітілген кесте бойынша тағайындалады.
4-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету
21. УҰИ күзету жөніндегі жасақша УҰИ күзетуді, ішкі және сыртқы бекеттерде қызмет атқаруды, тәртіпті сақтауды және күдіктілер мен айыпталушыларды оқшаулауды қамтамасыз етуді, қашуларға, төтенше оқиғалар мен жағдайдың шиеленісуіне жол бермеуді, жеткізілген және кететін күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдауды және ресімдеуді, оларға жеке тінту жүргізуді, күдіктілер мен айыпталушыларды УҰИ шегінен тыс айдауылдауды, күзеттің техникалық құралдарын техникалық қарап тексеруді, күзету мен қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі басқа да міндеттерді орындауды қамтамасыз етеді.
22. УҰИ күзету жөніндегі жасақшаға қызмет атқару кезінде бекетті өз бетімен тастап кетуге, қызмет атқарудан ауытқуға, күдіктілермен және айыпталушылармен қызметтік қажеттілік болмаса сөйлесуге, УҰИ-да интернет модульдермен, фото, бейнекамералармен жарақталған мобильді байланыс құралдарын қолдануға жол берілмейді.
23. Кезекші УҰИ күзету жөніндегі жасақшаға жедел басшылық етуді жүзеге асырады және:
1) ауысатын кезекшімен бірлесіп, УҰИ бастығына (не оның міндеттерін атқаратын адамға) кезекшілікті қабылдау және тапсыру туралы, бұл ретте осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кезекшілікті қабылдау-тапсыру кітабына белгі жасай отырып, анықталған кемшіліктер мен оларды жою бойынша қабылданған шаралар туралы баяндайды;

16. Дежурный органа внутренних дел отмечает в постовой ведомости по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, прибытие сотрудников, выдает им оружие и боеприпасы, технические средства, снаряжение и служебные документы.
17. Оружие, боеприпасы, технические средства и снаряжения выдаются по предъявлении карточек-заместителей. Боевыми патронами наряд по охране ИВС обеспечивается из расчета два снаряженных магазина на каждый пистолет и автомат.
18.      Заряжание, разряжение, осмотр, чистка и сдача оружия и боеприпасов производится в специально отведенном и освещенном месте, под наблюдением дежурного органа внутренних дел, непосредственно перед построением наряда по охране ИВС на инструктаж.
19. По окончании инструктажа наряду по охране ИВС отдается приказ о заступлении на службу.
20. Служебное время по охране подозреваемых и обвиняемых начинается с момента прохождения инструктажа и продолжается до сдачи дежурства очередной смене по разрешению дежурного органа внутренних дел, в подчинении которого находится наряд по охране ИВС во время несения службы.
В наряд по охране ИВС сотрудники полиции назначаются по утвержденному графику.
Глава 4. Охрана подозреваемых и обвиняемых
21. Наряд по охране ИВС обеспечивает охрану ИВС, несение службы на внутренних и наружных постах, поддержание порядка и обеспечение изоляции подозреваемых и обвиняемых, недопущение побегов, чрезвычайных происшествий и осложнении обстановки, прием и оформление доставленных и убывающих подозреваемых и обвиняемых, производство их личного обыска, конвоирование подозреваемых и обвиняемых в пределах ИВС, производство осмотра технических средств охраны, выполнение других обязанностей по обеспечению охраны и надзора.
22. Наряду по охране ИВС во время несения службы не допускается самовольно покидать пост, отвлекаться от несения службы, вступать с подозреваемыми и обвиняемыми в разговоры, не вызванные служебной необходимостью, пользоваться в ИВС мобильными средствами связи, оснащенные интернет модулями, фото и видеокамерами.
23. Дежурный осуществляет оперативное руководство нарядом по охране ИВС и:
1) докладывает, совместно со сменяющимся дежурным, начальнику ИВС (либо лицу, исполняющему его обязанности) о приеме и сдаче дежурства, об обнаруженных при этом недостатках и мерах, принятых по их устранению, с отметкой в книге приема-сдачи дежурств по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

2) бекет күзетшілерін күндізгі уақытта кемінде үш-төрт рет және түнгі уақытта бес-алты рет ауыстырады, УҰИ күзету жөніндегі жасақшаның қызмет атқаруын, бекет күзетшілері мн алып шығушылардың өздерінің міндеттерін білулерін, олардың жабдық-тұрманын тексереді, УҰИ күзету жөніндегі жасақшаны күшейтілген қадағалауды қажет ететін адамдар туралы ұдайы хабардар етеді, УҰИ жабдықтарының жай-күйін, байланыстың, сигнализациясының және жарық жүйесінің ақаусыз болуын қадағалайды;
3) төтенше оқиғалардың, жағдайдың және ерекше жағдай режимінің шиеленісуін ескерту үшін күдіктілер мен айыпталушыларға тінту жүргізуді ұйымдастырады, оларға тиесілі заттарды қарап тексеруді және камераларды қарап тексеруді ұйымдастырады, қашуға дайындық туралы әрбір ақпаратты тексереді және бұл ретте қолданылуы мүмкін себептер мен шарттарды жоюға шаралар қабылдайды, күзетті күшейтеді;
4) УҰИ-ға жеткізілген күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдауды, оларды камералар бойынша орналастыруды жүргізеді, сондай-ақ көрсетілген адамдар босатылған не УҰИ-дан кеткен кезде жеке өзі қатысады, жеке істерді және УҰИ-да ұстаумен байланысты басқа құжаттарды ресімдейді, УҰИ бастығына (не оның міндетін атқаратын адамға) ұстау мерзімінің өткені туралы хабарлайды;
5) тәуліктің түнгі уақытында электр жарығы болмаған, құлыптардың немесе торлардың ақауы байқалған және ұсталатын адамдарды басқа камераларға ауыстыру мүмкін болмаған және күдіктілердің немесе айыпталушылардың тарапынан суицид жасауға әрекеттенген немесе ниеттенген жағдайларда және басқа да қажетті жағдайларда қосымша уақытша бекеттер белгілейді.
6) тінту кестесіне сәйкес айына кемінде төрт рет УҰИ камераларының үй-жайларында тінту жүргізеді, сондай-ақ күн сайын УҰИ камераларын техникалық қарап-тексеруді жүргізеді.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 24.01.2024 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Күдіктілері мен айыпталушылары бар камералар жанындағы ішкі бекеттің бекет күзетшісі кезекшіге және УҰИ бастығына (не оның міндетін атқаратын адамға) тікелей бағынады.
25. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі бекет күзетшісі серуендеу ауласында бекетке түсер алдында қоршау құрылғыларының, серуендеу ауласының дұрыстығын, оның аумағында шабуыл жасауға немесе қашуға қолданылуы мүмкін заттардың бар-жоғын тексереді.
26. Сыртқы бекеттің бекет күзетшісі УҰИ ғимаратының терезесін, төбесін және қоршау құрылыстарына тұрақты бақылау жүргізеді. Күдіктілер мен айыпталушылардың күзеттің белгіленген шекарасынан өтуіне және бөгде адамдардың УҰИ-дың аумағына және ғимаратына кіруіне жол бермейді.

2) производит смену постовых не реже трех-четырех раз в дневное время и не менее пяти-шести раз в ночное время, проверяет несение службы нарядом по охране ИВС, знание постовыми и выводными своих обязанностей, их экипировку, постоянно информирует наряд по охране ИВС о лицах, за которыми необходим усиленный надзор, следит за состоянием оборудования ИВС, исправностью связи, сигнализации и освещения;
3) для предупреждения чрезвычайных происшествий, при осложнении обстановки и режиме особых условий организует производство обыска подозреваемых и обвиняемых, досмотр принадлежащих им вещей и осмотр камер, проверяет каждую информацию о готовящемся побеге и принимает меры к устранению причин и условий, которые используются, при этом усиливает охрану;
4) производит прием обвиняемых и подозреваемых, доставленных в ИВС, размещение их по камерам, а также лично присутствует при освобождении либо убытии из ИВС указанных лиц, оформляет личные дела и другие документы, связанные с содержанием в ИВС, сообщает начальнику ИВС (либо лицу, исполняющему его обязанности) об истечении сроков содержания;
5) устанавливает дополнительные временные посты в случаях отсутствия электрического света в темное время суток, обнаружения неисправности замков или решеток и невозможности перевода, содержащихся в другую камеру и попытки или намерения со стороны подозреваемого или обвиняемого совершить суицид и в других необходимых случаях;
6) производит обыск в помещениях камер ИВС не менее четырех раз в месяц согласно графику обысков, а также ежедневно технические осмотры камер ИВС.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 24.01.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Постовой внутреннего поста у камер с подозреваемыми и обвиняемыми непосредственно подчиняется дежурному и начальнику ИВС (либо лицу, исполняющему его обязанности).
25. Постовой по охране подозреваемых и обвиняемых в прогулочном дворе перед заступлением на пост проверяет исправность ограждающих устройств, прогулочного двора, в отсутствие на его территории предметов, которые используются для нападения или побега.
26. Постовой наружного поста ведет постоянное наблюдение за окнами, крышей здания ИВС и ограждающими сооружениями. Не допускает проникновения подозреваемых и обвиняемых за установленную границу охраны и доступа посторонних лиц на территорию и в здание ИВС.

27. Сыртқы бекетте қызмет атқару кезінде қызметтік иттер қолданылады. Бұл ретте ит УҰИ қоршалған аумағында, камералардың және тәуліктің жарық кезінде УҰИ басқа да режимдік үй-жайлары терезелерінің астында тікелей қойылады. Түнде УҰИ қоршалған аумағында қарауыл иттерінің еркін жүріп-тұру тәсілі қолданылады.
28. Күдіктілер мен айыпталушылардың УҰИ аумағында топталып немесе жеке дара жүруі алып шығушылардың ілесіп жүруімен жүргізіледі.
29. Қашу және шабуыл жасау кезінде УҰИ күзет жөніндегі жасақша оқиға болған жағдайға арналған жеке құрамның есебіне сәйкес әрекет етеді.
30. Күдіктіні немесе айыпталушыны емдеу мекемесіне жедел медициналық көмек көрсету үшін жіберген жағдайда сырқатты күзету үшін тәуліктік жұптасқан бекет қойылады.
31. Жұптасқан бекет кезекшілері тапаншалармен қаруланады, олардың біреуі басшы болып тағайындалады. Медициналық персоналға режим талаптары, емдеу мекемесіндегі күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау шарттары және оларды емханадан шығару мерзімдерін немесе денсаулық жағдайларын жариялауға болмайтыны туралы хабарланады.
32. Емдеу мекемесіндегі күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі жұптасқан бекет күзетшілері сырқатты палатаға орналастырудан бұрын палатаны қарап тексереді, палатада сырқаттың жанында ұдайы болады, қашуға және оның басқа адамдармен байланысуына жол бермеу мақсатында оның емдеу мекемесінде жүріп-тұруына ілесіп жүреді.
33. Емдеу мекемесінде күдікті мен айыпталушыға серуендеу емдеуші дәрігердің рұқсатымен беріледі.
34. Төтенше оқиғалар, жағдайлар шиеленіскен және ерекше жағдайлар режимі жағдайында әрбір УҰИ-да осы Қағиадаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке құрамның тиісті әрекеті ету есебі жасалады, ол ішкі істер органы бастығының нұсқауы бойынша әзірленеді.
35. Төтенше оқиғалармен байланысты, жағдай шиеленіскен кезде және ерекше жағдайлар режимінде туындайтын міндеттерді шешу үшін ішкі істер органының бастығы резервке арнайы жасақша бөледі және оның құрамын, орналасу орнын және күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметті атқарудың күшейтілген нұсқасын көздетін пайдалану тәртібін айқындайды.
36. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзетудің күшейтілген нұсқасына:
1) резервті әзірлікке келтіру, сыртты бекеттерде УҰИ күзету жөніндегі жасақшаларды ұлғайту, барлық жеке құрамды немесе жағдайға қарай оның бір бөлігін казармалық жағдайға көшіру, қызметтік иттерді пайдалану;
2) қосымша байланыс құралдарын өрістету;
3) қашу болған жағдайда іздестіру жоспарларын нақтылау, күзеттен қашқан күдіктілер мен айыпталушыларды іздестіру жөніндегі жасақшаларды тағайындау;

27. При несении службы наружного поста используются служебные собаки. При этом служебная собака устанавливается на огражденной территории ИВС, непосредственно под окнами камер и других режимных помещений ИВС в светлое время суток. Ночью применяется способ свободного передвижения служебной собаки по огражденной территории ИВС.
28. Передвижение подозреваемых и обвиняемых, групповое или индивидуальное, по территории ИВС производится в сопровождении выводных.
29. При побегах и нападениях наряд по охране ИВС действует в соответствии с расчетом личного состава на случай происшествий.
30. В случаях направления подозреваемого или обвиняемого для оказания неотложной медицинской помощи в лечебное учреждение, для охраны больного устанавливается круглосуточный парный пост.
31. Парный пост вооружают пистолетами, один из постовых которого назначается старшим. Медицинский персонал информируется о требованиях режима, условиях содержания подозреваемых и обвиняемых в лечебном учреждении и недопустимости разглашения сроков их выписки или состояния здоровья.
32. Парный пост по охране подозреваемых и обвиняемых в лечебном учреждении до помещения больного в палату осматривает палату, постоянно находится в палате у больного, сопровождает его при всех передвижениях в лечебном учреждении с целью недопущения побега и контактов его с другими лицами.
33. Прогулка подозреваемому и обвиняемому в лечебном учреждении предоставляется с разрешения лечащего врача.
34. На случай чрезвычайных происшествий, осложнении обстановки и режима особых условий в каждом ИВС составляется соответствующий расчет действий личного состава по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, который разрабатывается по указанию начальника органа внутренних дел.
35. Для решения задач, которые возникают в связи с чрезвычайными происшествиями, при осложнении обстановки и в режиме особых условий, начальник органа внутренних дел выделяет в резерв специальный наряд и определяет его состав, места размещения и порядок использования, который предусматривает усиленный вариант несения службы по охране подозреваемых и обвиняемых.
36. Усиленный вариант охраны подозреваемых и обвиняемых включает:
1) приведение в готовность резерва, увеличение нарядов по охране ИВС на наружных постах, перевод всего личного состава или части его, в зависимости от обстановки, на казарменное положение, использование служебных собак;
2) развертывание дополнительных средств связи;
3) уточнение планов розыска на случай побегов, назначение нарядов по розыску подозреваемых и обвиняемых совершивших побег из-под стражи;

4) УҰИ күзету жөніндегі жасақшалардың қызмет атқаруын, сондай-ақ күдіктілер мен айыпталушыларды жеке тінту, олардың заттарын қарап тексеру, камералар мен УҰИ басқа да үй-жайларын қарап тексеру санын ұлғайту;
5) күдіктілер мен айыпталушыларды камералардан шығару жағдайларын барынша қысқарту;
6) УҰИ өткізу режимін күшейту кіреді.
37. Төтенше оқиғалар, жағдай шиеленіскен және ерекше жағдайлар режимінде күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге жұмылдырылған УҰИ күзету жөніндегі жасақшаларға оқ-дәрілерді беру нормасы автоматқа жүз жиырма және тапаншаға отыз екі патрон есебімен ұлғайтылады.
38. Нәтижесінде он жұмыс күні бойы төтенше оқиғаларға және жағдай шиеленісуіне жол берілген не жол берілуі мүмкін күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау, күзету тәртібін бұзудың әрбір фактісі бойынша қызметтік тергеу жүргізіледі.
Қажет болған жағдайда тергеу мерзімі отыз тәулікке дейін ұзартылады.
Күдікті немесе айыпталушы бекет кезекшісіне, алып шығушыға немесе басқа да адамдарға шабуыл жасаған кезде өзін-өзі қорғаудың белсенді шаралары қолданылады және тиісті белгі (дауыспен, дабыл сигнализациясымен, телефонмен) беріледі.
39. УҰИ бастығы (не оның міндетін атқаратын адам), кезекші оқиға орнына келгеннен кейін қауіпсіздік шараларын қолдана отырып, қолда бар күштер мен құралдардың көмегімен шабуылдың жолын кесуді және күдіктілер мен айыпталушыларды камераларға қамауды ұйымдастырады.
40. Шабуыл қауіпті сипатта болған жағдайда (шабуылдаушылар көрші камераларды ашса, УҰИ-дің басқа үй-жайларына кірсе, қаруды алып қойса және т.б.) бұл туралы ішкі істер органы бойынша кезекшіге дереу хабарланады, ол:
1) жағдайды бағалайды және УҰИ полицияның қосымша жасақшасын жіберу туралы шешім қабылдайды;
2) болған оқиға туралы ішкі істер органының бастығына (не оның міндетін атқаратын адамға) және жоғары тұрған ішкі істер органының кезекшісіне баяндайды;
3) қажет болған жағдайда оқиға орнына келеді және УҰИ бастығымен (не оның міндетін атқаратын адаммен), УҰИ кезекшісімен бірлесіп полиция қызметкерлерінің әрекеттеріне басшылық етеді.
41. УҰИ-ға сырттан шабуыл жасалған кезде УҰИ бастығы (не оның міндетін атқаратын адам), кезекші бұл туралы ішкі істер органы бойынша кезекшіге дереу хабарлайды және көмек келгенге дейін УҰИ қорғанысына басшылық жасайды.
42. Қашулардың және басқа да төтенше оқиғалардың және жағдайдың шиеленісуін алдын алу үшін кезекшіге, УҰИ бастығына (не оның міндетін атқаратын адамға) күдіктілер мен айыпталушылардың жеке басын сипаттайтын негізгі мәліметтерді білуі, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамдармен байланыс ұстауы тиіс.

4) увеличение количества проверок несения службы нарядами по охране ИВС, а также личных обысков подозреваемых и обвиняемых, досмотров их вещей, осмотров камер и других помещений ИВС;
5) сокращение до минимума случаев вывода подозреваемых и обвиняемых из камер;
6) усиление пропускного режима ИВС.
37. На случай чрезвычайных происшествий, осложнения обстановки, в режиме особых условий норма выдачи боеприпасов нарядам по охране ИВС, задействованным в охране подозреваемых и обвиняемых, увеличивается из расчета сто двадцать патронов на автомат и тридцать два - на пистолет.
38. По каждому факту нарушения охраны и порядка содержания подозреваемых и обвиняемых, вследствие чего допущено, либо могло быть допущено чрезвычайное происшествие и осложнение обстановки, в течении десяти рабочих дней проводится служебное расследование.
В случае необходимости, срок расследования продлевается до тридцати суток.
При нападении подозреваемого или обвиняемого на постового, выводного или других лиц принимаются активные меры самообороны, и подается соответствующий сигнал (голосом, тревожной сигнализации, по телефону).
39. Начальник ИВС (либо лицо, исполняющего его обязанности), дежурный, по прибытии на место происшествия, организует с помощью имеющихся сил и средств, с применением мер безопасности, пресечение нападения и водворение подозреваемых и обвиняемых в камеры.
40. При опасном характере нападения (подозреваемым и обвиняемым удалось открыть соседние камеры, проникнуть в другие помещения ИВС, завладеть оружием и так далее) об этом немедленно сообщается дежурному по органу внутренних дел, который:
1) оценивает обстановку и принимает решение о направлении в ИВС дополнительного наряда полиции;
2) докладывает о случившемся начальнику органа внутренних дел (либо лицу, исполняющему его обязанности) и дежурному вышестоящего органа внутренних дел;
3) в случае необходимости прибывает на место происшествия и совместно с начальником ИВС (либо лицо, исполняющего его обязанности), дежурным ИВС руководит действиями сотрудников полиции.
41. При нападении на ИВС извне, начальник ИВС (либо лицо, исполняющий его обязанности), дежурный незамедлительно сообщает об этом дежурному по органу внутренних дел и до прибытия помощи руководит обороной ИВС.
42. Для предупреждения побегов и других чрезвычайных происшествий и осложнении обстановки дежурному, начальнику ИВС (либо лицу, исполняющему его обязанности), необходимо знать основные сведения, характеризующие личность подозреваемых и обвиняемых, поддерживает связь с лицами, производящими досудебное расследование.

43. Қашуға, шабуыл жасауға, адамдарды кепілдікке алуға дайындық туралы әрбір расталған хабарлама күдіктілер мен айыпталушылардың жеке істерінде тіркеледі.
Күшейтілген қадағалауға өзі туралы ойдан шығарылған мәліметтерді хабарлайтын немесе өзін басқалардың атымен атайтын, өтірік ауыратын адамдар, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыстық топтарға, ұйымдар мен қауымдастықтарға қатысушылар алынады.
44. УҰИ күзету жөніндегі жасақаша жер сілкінісі кезінде апаттың сипаты мен көлемін, зардап шегушілердің санын және күдіктілер мен айыпталушыларды одан әрі камераларда ұстау мүмкіндігін айқындайды, ол туралы ішкі істер органының кезекшісіне байланыс құралдары бойынша дереу баяндайды.
45. УҰИ-да ұстау одан әрі мүмкін болмаған жағдайда бекет кезекшілері мен алып шығушылар қамаудан қашуға жол бермеуге шаралар, сондай-ақ күдіктілер мен айыпталушыларды қауіпсіз жерге эвакуациялау, зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету, оқшаулау және өрт сөндіру шараларын қабылдайды.
5-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметтің ұйымдастырылуын мен атқарылуын бақылау
46. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметтің ұйымдастырылуын және атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету үшін ІІО аумақтық бөлімшелерінің уақытша ұстау изоляторларына тексеру жүргізіледі:
ІІМ орталық аппаратымен кемінде үш жылда бір рет;
облыстық полиция департаменттері жылына кемінде бір рет.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.01.2024 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Тексеріске:
1) күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуге қабылданған шешімнің осы міндеттерді орындау шарттарына сәйкестігі;
2) жеке құрамды орналастыру, көлік құралдарын пайдалану;
3) УҰИ жабдықтарының және арнайы көлік құралдарының жай-күйі;
4) УҰИ күзету жөніндегі жасақшаларды қызмет атқаруға дайындау, оларды қамтамасыз ету, полиция қызметкерлерінің сыртқы пішіні, олардың өз міндеттерін және осы Қағидалардың басқа да талаптарын білуі, төтенше оқиғалар, жағдай шиеленіскен және ерекше жағдайлар режимі кезінде әрекет ете білуі;
5) тәртіпті және күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау шарттарын қамтамасыз ету бойынша қойылған міндеттерді орындау;
6) жұмыста заңдылықты сақтау;
7) УҰИ күзету жөніндегі жасақшалармен байланысу тәртібі, оларды басқару жеделдігі;
8) УҰИ техникалық және санитарлық жай-күйі;
9) қызметтің атқарылуын тексеруді ұйымдастыру;
10) қызметтік құжаттаманы жүргізу жатады.
48. УҰИ күзету жөніндегі жасақшалардың қызмет атқаруын тексеру жария және жасырын болып табылады.

43. Каждое подтвердившееся сообщение о подготовке к побегу, нападению, захвату заложников фиксируется в личных делах, подозреваемых и обвиняемых.
Под усиленный надзор берутся также лица, сообщающие о себе вымышленные сведения или намеревающиеся выдать себя за других, симулирующие заболевания, а также участники организованных преступных групп, организаций и сообществ.
44. Наряд по охране ИВС при землетрясении устанавливает характер и масштабы разрушения, количество пострадавших и возможность дальнейшего содержания подозреваемых и обвиняемых в камерах, о чем незамедлительно докладывает по средствам связям дежурному органа внутренних дел.
45. При невозможности дальнейшего содержания в ИВС, постовые и выводные принимают меры к недопущению побегов из-под стражи, а также меры по эвакуации подозреваемых и обвиняемых в безопасное место, оказанию доврачебной помощи пострадавшим, локализации и тушению пожара.
Глава 5. Контроль за организацией и несением службы по охране подозреваемых и обвиняемых
46. Для обеспечения контроля за организацией и несением службы по охране подозреваемых и обвиняемых проводятся проверки изоляторов временного содержания территориальных подразделений ОВД:
центральным аппаратом МВД - не реже одного раза в три года;
областными департаментами полиции - не реже одного раз в год.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.01.2024 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Проверке подлежат:
1) соответствие принятого решения на охрану подозреваемых и обвиняемых условиям выполнения этих задач;
2) расстановка личного состава, использование транспортных средств;
3) состояние оборудования ИВС и специальных транспортных средств;
4) подготовка наряда по охране ИВС к несению службы, их обеспечение, внешний вид сотрудников полиции, знание ими своих обязанностей и других требований настоящих Правил, умение действовать при чрезвычайных происшествиях и осложнении обстановки и в режиме особых условий;
5) выполнение поставленных задач по обеспечению порядка и условий содержания подозреваемых и обвиняемых;
6) соблюдение законности в работе;
7) порядок связи с нарядами по охране ИВС, оперативность управления ими;
8) техническое и санитарное состояние ИВС;
9) организация проверок несения службы;
10) ведение служебной документации.
48. Проверка несения службы нарядами по охране ИВС является гласной и негласной.

49. Жасырын тексеру кезінде күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді жүзеге асыратын адамдардың әрекетін жасырын бақылау, ал тексеру – УҮИ күзету жөніндегі жасақшаның қызмет атқаруын жария ашық нысанда жүргізіледі.
Уақытша ұстау
изоляторларында
ұсталатын күдіктілер мен
айыпталушыларды күзетуді
қамтамасыз ету жөніндегі
қызметті атқаруды ұйымдастыру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Бекітемін
Полиция органының бастығы
____________________________
(атағы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Уақытша ұстау изоляторын күзету жөніндегі бекеттер табелі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жасақшаның құрамы,            Күзет неден тұрады            Негізгі міндеттер
бекеттердің саны мен атауы
Уақытша ұстау изоляторы
бойынша кезекші _________________________________________________________________
Уақытша ұстау изоляторы
бойынша бекет қызметкері_________________________________________________________
Алып шығушы (күдіктілер мен
айыпталушыларды камерадан
шығару, уақытша ұстау изоляторының
шегінде ілесіп жүру тергеу кабинеттерінде
және кездесу бөлмелерінде күзету үшін)______________________________________________
Байланыс:
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың полиция департаменті
бойынша кезекші тел.___шақыру белгісі____________________________
Полиция басқармасы бойынша кезекші тел.______шақыру белгісі ________________
Аудандық полиция бөлімі бойынша кезекші тел.___шақыру белгісі ________________
Уақытша ұстау
изоляторларында ұсталатын
күдіктілер мен
айыпталушыларды күзетуді
қамтамасыз ету жөніндегі
қызметті
атқаруды ұйымдастыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекет ведомосі
Уақытша ұстау изоляторында күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі
№ _____ ішкі бекеттің №__________________ сыртқы бекеттің
(ішкі істер органының атауы)
Бекет күзетшілері: _____________________________________________
(атағы және тегі)
Айдауыл құрамы: 1. Айдауыл бастығы (жетекші) _______________________
(лауазымы, атағы, тегі)
2. ____________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі)
3. ____________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі)
Күзетке тұрған күні және уақыты 20__ жылғы "____" ____________
___________________________
(уақыты)
Бекет күзетшілері мен айдауылдың қызмет атқаруын тексеру
____________________________________________________________________
Тексеру уақыты
(күні, сағаты, - лауазымы, тегі - минуты)
Тексерушінің лауазымы және тегі, аты-жөні (ол болса)
Ескертулер
р/с
Күдіктілер мен айыпталушылардың қозғалысы
Күзетке қабылданған (санаттар бойынша)
Келгені
Кеткені
Қамауға берілгені
Барлығы:
р/с
Күдіктілер мен айыпталушылардың қозғалысы
Айдалуылдауға қамауға қабылданған (күдіктілер мен айыпталушылардың Т.А.Ә. (ол болса)
Уақытша ұстау изоляторынан, тергеу изоляторынан айдауылданушыларды алу уақыты
Айдауылданушыларды уақытша ұстау изоляторына, тергеу изоляторына тапсыру уақыты
Айдауылданушыларды сот залынан бостау уақыты
Барлығы:
Күзет орнының ауыстырылуы_______
_________________ бекет күзетшісі ____________ (атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болса) (уақыты)
_________________ бекет күзетшісі ____________ (атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болса) (уақыты)
Бекетті қабылдаған ________________________ (атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)
Бекетті тапсырған _______________________ (атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)
Уақытша ұстау изоляторында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушылардың түгелдігі,
тексерген және қабылдаған орган (уақытша ұстау изоляторы) кезекшісі
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)
Уақытша ұстау
изоляторларында ұсталатын
күдіктілер мен
айыпталушыларды күзетуді
қамтамасыз ету жөніндегі
қызметті атқаруды ұйымдастыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кезекшілікті қабылдау және тапсыру
КІТАБЫ
_________________________________________________________
(ішкі істер органы)
Басталуы 20__ жылғы "____" ____________
Аяқталуы 20__ жылғы "____" ____________
Уақытша ұстау
изоляторларында ұсталатын
күдіктілер мен
айыпталушыларды күзетуді
қамтамасыз ету жөніндегі
қызметті
атқаруды ұйымдастыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Уақытша ұстау изоляторы жеке құрамының төтенше оқиғалар, жағдай шиеленіскен кездегі және ерекше жағдайлар режимінде әрекет ету есебі
Лауазымды адамдар және жасақша құрамы
Негізгі міндеттер
шабуыл
қашу
өрт
Өзін-өзі өлтіруге әрекет ету
Басқа да төтенше оқиғалар
Уақытша ұстау изоляторының бастығы
Уақытша ұстау изоляторының кезекшісі
Ішкі бекет күзетшісі
Уақытша ұстау изоляторының ғимараты жанындағы сыртқы бекеттің бекет күзетшісі
Серуендеу ауласындағы бекет күзетшісі
Алып шығушы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 9 наурыздағы
№ 166 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

49. При негласной проверке ведется скрытое наблюдение за действиями лиц, осуществляющих охрану подозреваемых и обвиняемых, которое прекращается в случае необходимости устранения нарушений или оказания немедленной помощи. При гласной - проверка проводится в открытой форме.
Приложение 1 к Правилам
организации несения службы
по обеспечению охраны
подозреваемых и обвиняемых,
содержащихся в изоляторах
временного содержания
Форма
Утверждаю
Начальник органа полиции
____________________________
(звание)
____________________________
(фамилия, имя отчество)
Табель постам по охране изолятора временного содержания
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Состав наряда,       Что состоит             Основные
количество             охранной             обязанности
и наименование постов
Дежурный по изолятору временного содержания
______________________________________________
Постовой по охране изолятора временного содержания
__________________________________________________________
Выводной (для подозреваемых и обвиняемых из камер, сопровождения их в пределах
изолятора временного содержания, охрана следственных кабинетов и комнаты для
свиданий) ____________________________________________
Связь: Дежурный по Департаменту полиции областей, городов республиканского
значения и столицы тел.___ позывной ____________________________________
Дежурный по Управлению полиции тел.______ позывной_________________
Дежурный по Районному отделу полиции тел.___ позывной____________
Приложение 2
к Правилам организации
несения службы по
обеспечению охраны
подозреваемых и обвиняемых,
содержащихся в изоляторах
временного содержания
Форма
Постовая ведомость
Внутреннего поста №___ по охране подозреваемых и обвиняемых в
изоляторе временного содержания, наружного поста № ________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел Республики Казахстан) Постовые:_______________________________________________________________________
(звание и фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Состав конвоя:
1. Начальник (старший) конвоя _____________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
2. ______________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
3. ______________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата и время заступления на пост "____"_________20___года___________________________
(время)
Проверка несения службы постовых и конвоя
Время проверки
(дата, часы, минуты)
Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) проверяющего
Замечания
п/п
Движение подозреваемых и обвиняемых
Принято под охрану (категориям)
Прибыло
Убыло
Передано под стражу
Всего:
п/п
Движение подозреваемых и обвиняемых
Принято под охрану конвоирования (Ф.И.О. (при его наличии) подозреваемых и обвиняемых)
Время получения конвоируемых из изолятора временного содержания, следственного изолятора
Время сдачи конвоируемых из изолятора временного содержания, следственного изолятора
Время освобождения конвоируемых из зала суда
Всего:
Подмена поста
_________ постовым _________________ (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
(время)
_________ постовым _________________ (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
(время)
Пост принял ________________________ (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Пост сдал __________________________ (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Наличие подозреваемых и обвиняемых, содержащихся
в изоляторе временного содержания,
проверил и принял дежурный органа (изолятора временного содержания)
__________________________ должность (звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к Правилам организации
несения службы по
обеспечению охраны
подозреваемых и обвиняемых,
содержащихся в изоляторах
временного содержания
Форма
Книга приема и сдачи дежурства
_____________________________________________________________________
(орган внутренних дел)
Начата "____"_____________20___года
Окончена "____"_____________20___года
Приложение 4
к Правилам организации
несения службы по
обеспечению охраны
подозреваемых и обвиняемых,
содержащихся в изоляторах
временного содержания
Форма
Расчет действий личного состава изолятора
временного содержания при чрезвычайных происшествиях,
осложнении обстановки и в режиме особых условий
Должностные лица и состав наряда
Основные обязанности
нападение побег пожар Покушение на самоубийство Другие чрезвычайные происшествия
Начальник изолятора временного содержания
Дежурный по изолятору временного содержания
Постовой внутреннего поста
Постовой наружного поста у здания изолятора временного содержания
Постовой в прогулочном дворе
Выводной
Приложение
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 9 марта 2017 года № 166
Перечень
некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, утративших силу

1) "Қызмет атқаруды, уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы № 386 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1878 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2003 ж., № 5-6, 789-құжат;
2) "Қызмет атқаруды ұйымдастыру, уақытша ұстау изоляторында ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы № 386 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 4 наурыздағы № 161 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2783 болып тіркелген);
3) "Қызмет атқаруды, уақытша ұстау изоляторында ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы № 386 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008 жылғы 9 қазандағы № 375 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5351 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2008 жылғы 26 қарашадағы № 180 (1580) болып жарияланған);
4) "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 23 қарашадағы № 651 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3974 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2006 жылғы 27 қаңтардағы № 13-14 (820) жарияланған).

1) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года № 386 "Об утверждении Инструкции по организации несения службы, обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1878, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, № 5-6, ст.789);
2) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 марта 2004 года № 161 "О внесении дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года № 386 "Об утверждении Инструкции по организации несения службы, обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2783);
3) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2008 года № 375 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года № 386 "Об утверждении Инструкции по организации несения службы, обеспечения охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5351, опубликованный в "Юридическая газета" от 26 ноября 2008 года № 180 (1580));
4) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 ноября 2005 года № 651 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3974, опубликованный в "Юридическая газета" от 27 января 2006 г. № 13-14 (993-994)).