Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 қыркүйекте № 15633 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-23) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттау және оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 193 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11723 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 қыркүйекте жарияланған);
2) "Аса жеңіл авиация саласында сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 194 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11721 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 қыркүйекте жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар мен даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2017 года № 15633.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусмотрена в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41-23) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 193 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11723, опубликованный 1 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 194 "Об утверждении Правил сертификации в сфере сверхлегкой авиации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11721, опубликованный 1 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев ________________________
2017 жылғы 27 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов ___________
2017 жылғы 28 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 19 шілдедегі
№ 483 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 08.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.07.2019 № 598 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – заң) 14-бабы 1-тармағының 41-23) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының (бұдан әрі-Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникации
Республики Казахстан
______________Д. Абаев
27 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Сулейменов
28 июля 2017 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 июля 2017 года № 483
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрены в редакции приказа Министра транспорта РК от 08.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации
Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.07.2019 № 598 (вводится в действие с 01.08.2019).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-23) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации и оказания государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) өтініш беруші – жеңіл авиациядағы ұшуға жарамдылығы сертификатын, аса жеңіл авиациядағы ұшуға жарамдылығы сертификатын, экспорттық ұшуға жарамдылығы сертификатын алу, әуе кемесі данасының куәландыру үшін уәкілетті ұйымға өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
3) әуе кемесінің, қозғалтқыштардың және негізгі агрегаттарының формуляры – авиациялық техниканың атқарымын (күнтізбелік ресурсы, сағаттық ресурсы, қонулар бойынша ресурсы) және оның техникалық жай-күйін есепке алуға арналған негізгі құжаттар;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты – уәкілетті ұйым берген, азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығының нормаларына сәйкестігін куәландыратын құжат;
5) үлгі сертификаты – азаматтық әуе кемесінің үлгісі конструкциясының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын құжат;
6) азаматтық әуе кемесі данасын пайдалану құжаттамасы – нақты әуе кемелерді және оның компоненттерін техникалық қызмет көрсетуі және жөндеуді сонымен бірге пайдалану жағдайы және пайдалану шегін қоса алғанда, азаматтық әуе кемесі данасын ұшу және техникалық пайдалану регламенттеу құжаттар топтамасы;
7) конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігіне куәлік – азаматтық әуе кемесінің данасы конструкциясының сипаттамалары мен пайдалану-техникалық құжаттамасының ҰЖНна сәйкестігін куәландыратын, уәкілетті ұйым берген құжат;
8) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
9) ұшуға жарамдылық нормалары – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған әуе кемелерінің конструкциясына, параметрлері мен ұшу сапаларына және олардың құрауыштарына қойылатын талаптар (бұдан әрі - ҰЖН).
3. Қолданыстағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің сертификатынсыз әуе кемесін пайдалануға жол берілмейді.
4. Бекітілген үлгі конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің әрбір данасы сертификатталуға және оның конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ҰЖН-на сәйкестігіне уәкілетті ұйым берген куәлігі болуға тиіс.
Конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық құжаттамасының ҰЖН-на сәйкестігіне куәлік берілген әуе кемесі коммерциялық әуе тасымалдарын жүзеге асыруға жіберілмейді.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения сертификата летной годности легкой авиации, сертификата летной годности сверхлегкой авиации, удостоверение соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности;
3) формуляр воздушного судна, двигателей и основных агрегатов – основные документы для учета наработки (календарный ресурс, часовой ресурс, ресурс по посадкам) авиационной техники и ее технического состояния;
4) сертификат летной годности гражданского воздушного судна – документ, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности;
5) сертификат типа – документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского воздушного судна;
6) эксплуатационно-техническая документация – документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию легкого или сверхлегкого воздушного судна или экземпляра гражданского воздушного судна, включая их техническое обслуживание и ремонт, а также содержащая условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
7) удостоверение соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности (далее - удостоверение) – документ, выданный уполномоченной организацией, удостоверяющий соответствие конструкции экземпляра гражданского воздушного судна, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности;
8) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
9) нормы летной годности – требования к конструкции, параметрам и летным качествам воздушных судов и их компонентов, направленных на обеспечение безопасности полетов (далее – НЛГ).
3. Эксплуатация воздушных судов без наличия действующего сертификатов легкого или сверхлегкого воздушного судна не допускается.
4. Каждый экземпляр гражданского воздушного судна, не имеющий утвержденной типовой конструкции, подлежащий сертификации и имеющий выданное уполномоченной организацией удостоверение соответствия его конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации НЛГ.
Воздушное судно, на которое выдано удостоверение соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности, не допускается к осуществлению коммерческих воздушных перевозок.

5. Жалпы мақсаттағы авиация мақсатында авиациялық жұмыстар мен ұшуларды орындайтын жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын, азаматтық әуе кемесінің куәлігінің данасын сертификаттауды әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдарды тарта отырып, уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
2-Тарау. Қазақстан Республикасы жеңіл әуе кемесінің сертификаттау тәртібі
6. Сертификаттау рәсімінен өту үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға www.egov.kz, www.elіcensе.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді:
Өтінішке келесі құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағиданың 2-қосымшасының нысанына сәйкес әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесін;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмелері;
3) осы Қағиданың 3-қосымшасының нысанына сәйкес әуе кемелерінің эксплуатанттарын біріктіретін коммерциялық емес ұйыммен берілген азаматтық әуе кемесін пайдалануға жарамдылық туралы бағалау актісінің электрондық көшірмесін;
4) қолданылатын түрлендірулерді көрсете отырып, үлгі сертификатының немесе барабар құжаттың электрондық көшірмесі;
5) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламенті) (алғашқы беру кезінде) электрондық көшірмесін;
6) ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқауға сәйкес негізгі орналасқан жеріне дейін ұшуға рұқсат етілген ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі немесе ақаулар мен істен шыққан жерлердің тізбесі болған жағдайда, пайдаланушы жасаған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесінің (алғашқы беру кезінде) электрондық көшірмесін.
Құжаттардың барлық электрондық көшірмелері арқылы өтініш берушінің немесе ол уәкілетті ұйым берген тұлғаның қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) куәландырылады және уәкілетті ұйым тексеруінен кейін тартылған коммерциялық емес ұйымдарына беріледі.
7. Жеңіл әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын анықтау үшін тартылған коммерциялық емес ұйымдар уәкілетті ұйымымен келісу бойынша әуе кемелерін тексеру жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін техникалық комиссия құрады.
Техникалық комиссияның құрамына көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада көзделген мамандарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес болуы керек мамандар енгізіледі.
Пайдалану құжаттамасын сараптау және әуе кемесінің ҰЖН-на сәйкестігін бағалау мемлекеттік авиация инспекторлары үшін уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып жүзеге асырылады (осы Қағиданың 5-қосымшасының нысанына сәйкес уәкілетті ұйым бекітетін әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын бағалаудың үлгілік бағдарламасы).

5. Сертификацию летной годности легкого и сверхлегкого воздушного судна, выполняющего авиационные работы и полеты в целях авиации общего назначения, а также сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна осуществляет уполномоченная организация с привлечением некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов.
Глава 2. Порядок сертификации легкого воздушного судна Республики Казахстан
6. Для прохождения процедуры сертификации заявитель подает в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicensе.kz (далее – портал) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронные копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия акта оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна, выданный некоммерческой организацией, объединяющих эксплуатантов воздушных судов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) электронная копия сертификата типа или аналогичного документа с указанием применимых модификаций;
5) электронная копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);
6) электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования или перечня отказов и неисправностей, с которыми разрешен вылет до места основного базирования согласно Руководству по летной эксплуатации (при первоначальной выдаче).
Все документы после проверки уполномоченной организацией передаются в привлеченные некоммерческие организации.
7. Для проверки технического состояния и определения годности к полетам легкого воздушного судна, привлеченные некоммерческие организации по согласованию с уполномоченной организацией создают постоянно действующую техническую комиссию по обследованию воздушных судов.
В состав технической комиссии включаются специалисты, которые соответствуют квалификационным требованиям к специалистам, предусмотренным в приложении 4 к указанным Правилам.
Экспертиза эксплуатационной документации и оценки соответствия воздушного судна НЛГ осуществляется с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченной организацией для государственных авиационных инспекторов (типовой программы оценки летной годности воздушного судна, утверждаемой уполномоченной организацией по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам).

8. Өтінім беруші әуе кемелерінің пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымның техникалық комиссиясының мүшелеріне әуе кемесі мен пайдалану құжаттамасына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
9. Әуе кемелерінің эксплуатанттарын біріктіретін коммерциялық емес ұйыммен берілген әуе кемесін пайдалануға жарамдылық туралы бағалау актісі он екі ай ішінде жарамды.
10. Уәкілетті ұйым әуе кемелерінің пайдаланушыларын біріктіретін коммерциялық емес ұйымның техникалық комиссиясымен берілген әуе кемесін пайдалануға жарамдылық туралы бағалау актісінің оң қорытындысы және ұсынылған құжаттар негізінде өтінім берушіге осы Қағиданың 6-қосымшасының нысанына сәйкес жеңіл әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын береді.
11. Осы Қағидалардың 6-тармақтарына сәйкес құжаттар толық көлемде ұсынылмаған немесе олар меншік иесі немесе пайдаланушы әзірлеген әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету бағдарламаларының (бұдан әрі – ТҚБ) талаптарына сәйкес келмеген және уәкілетті ұйымының бекітпеен ТҚБ ұсынылған жағдайда. Бұл ретте бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Ұшу жарамдылығы сертификатын беру уәкілетті ұйымға өтінім берілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
12. Жалпы мақсаттағы авиация үшін авиациялық жұмыстар мен ұшуларды орындайтын жеңіл әуе кемесінің мерзімсіз негізде берілген ұшуға жарамдылық сертификаты осы Қағиданың 6-қосымшасының нысанына сәйкес коммерциялық емес ұйыммен берілетін әуе кемесін пайдалануға жарамдылық туралы бағалау актісі бар болған жағдайда жарамды.
13. Жеңіл әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қайта бағалауды алдынғы бағалау өткен мезеттен он екі айдан кешіктірмей коммерциялық емес ұйым жүргізеді, пайдаланушы әуе кемелерінің пайдаланушыларын біріктіретін коммерциялық емес ұйымға өтінімді, осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген құжаттарды береді.
14. Уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес келмеген жағдайларда ұшуға жарамдылық сертификатының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормалары) қолданылуын тоқтатады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Заявитель обеспечивает членам технической комиссии некоммерческой организации, объединяющих эксплуатантов воздушных судов, беспрепятственный доступ к воздушному судну и эксплуатационной документации.
9. Акт оценки о годности к эксплуатации воздушного судна, выданный технической комиссией некоммерческой организации, объединяющих эксплуатантов воздушных судов действителен в течение двенадцати месяцев.
10. Уполномоченная организация на основании положительного заключения акта оценки о годности к эксплуатации воздушного судна, выданный технической комиссией некоммерческой организации, объединяющих эксплуатантов воздушных судов и представленных документов выдает заявителю сертификат летной годности легкого воздушного судна по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
11. В случае их несоответствие требованиям программам технического обслуживания воздушного судна (далее – ПТО) разработанного собственником или эксплуатантом и представление не утвержденного ПТО уполномоченной организацией. При этом в срок пять рабочих дней заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
Выдача сертификата летной годности осуществляется в срок не более десяти рабочих дней со дня подачи заявки в уполномоченную организацию.
12. Сертификат летной годности легкого воздушного судна, выполняющего авиационные работы и полеты в целях авиации общего назначения, выданный на бессрочной основе, действителен при наличии акта оценки о годности к эксплуатации воздушного судна, выдаваемого некоммерческой организацией по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
13. Повторная оценка летной годности легкого воздушного судна некоммерческой организацией проводится не позднее двенадцать месяцев с момента предыдущей оценки, эксплуатант подает заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в некоммерческую организацию, объединяющих эксплуатантов воздушных судов документы, предусмотренные пунктом 6 настоящих Правил.
14. Уполномоченная организация приостанавливает действие сертификата летной годности в случаях обнаружений несоответствий воздушного судна норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрированный в Реестре государственный регистрации нормативно-правовых актов № 12038) (далее – Нормы летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан).
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатқан жағдайда уәкілетті ұйым ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатудың себебін көрсетеді.
Әуе кемесінің ҰЖН-на сәйкес келмеуі анықталған жағдайда тоқтатылған күннен алты ай ішінде ұшуға жарамдылық сертификаты кері шақыртылады.
16. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған жағдайда оның жаңартылуы пайдаланушы анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін уәкілетті ұйымымен жүзеге асырылады.
17. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған немесе кері шақыртылған жағдайда уәкілетті ұйым эксплуатантқа және аэронавигациялық ақпарат қызметіне қабылданған шешім туралы дереу хабарлайды.
18. Ұшуға жарамдылық сертификаты кері шақыртылған жағдайда эксплуатант үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұшуға жарамдылық сертификатының түпнұсқасын уәкілетті ұйымға қайтарады.
3-Тарау. Аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау тәртібі
19. Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін өтініш беруші (пайдаланушы) уәкілетті ұйымға www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі-портал) арқылы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді және "Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес жібереді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
19-2. Портал арқылы жүгінген жағдайда өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.

15. В случае приостановления действия сертификата летной годности уполномоченная организация указывает причину приостановления действия сертификата летной годности.
В случае не устранения несоответствия воздушного судна НЛГ в течение шести месяцев со дня приостановления сертификат летной годности отзывается.
16. Возобновление действия сертификата летной годности в случае его приостановления осуществляется уполномоченной организацией только после устранения эксплуатантом выявленных несоответствий.
17. В случае приостановления действия сертификата летной годности или его отзыва уполномоченная организация незамедлительно информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении.
18. При отзыве сертификата летной годности эксплуатант не позднее трех рабочих дней со дня приостановления возвращает оригинал сертификата летной годности в уполномоченную организацию.
Глава 3. Порядок сертификации летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации
19. Для получения сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации заявитель (эксплуатант) направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) заявку по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации" согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги указан в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации".
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-2. В случае обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.

Ескерту. 19-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-3. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-4. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушының сертификаты туралы, азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификаты туралы, авиациялық жұмыстарды орындауға құқық беру куәлік туралы ұшуларды орындау құқығына арналған куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 19-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-5. Өтінімді қарау мерзімі және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру 15 ( он бес) жұмыс күнін құрайды.
Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" хабарлама жіберіледі.
Алдыңғы қағаз нысанда берілген аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық форматқа ауыстыру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 19-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-6. Өтініш беруші "Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда уәкілетті ұйым өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші "Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым Заң талаптарына және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін тексергеннен кейін құжаттарды тартылған коммерциялық емес ұйымдарға береді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 19-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-3. В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-4. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о сертификате эксплуатанта, сертификате типа гражданского воздушного судна, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, свидетельстве на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-5. Срок рассмотрения заявки и выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрения продлевается до 10 (десяти) рабочих дней, о чем направляется уведомление на портал в "личный кабинет" заявителя в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
Срок перевода в электронный формат ранее выданного в бумажной форме сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации составляет 2 (два) рабочих дня.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-5 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-6. В случае предоставления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации" и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявки.
В случае представления заявителем полного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации", документы после проверки на соответствие требованиям Закона и авиационным стандартам ИКАО уполномоченной организацией передаются в привлеченные некоммерческие организации.

Ескерту. 19-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
20. Аса жеңіл әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын анықтау үшін тартылған коммерциялық емес ұйымдар уәкілетті ұйымымен келісу бойынша әуе кемелерін тексеру жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін техникалық комиссия құрады.
Техникалық комиссияның құрамына көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада көзделген мамандарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін мамандар кіреді.
21. Пайдалану-техникалық бағалау құжаттамасын сараптау және азаматтық әуе кемелерінің ҰЖН-а сәйкестігі жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін уәкілетті ұйым өтінімнің электрондық көшірмесін өтінім тіркелген сәттен үш жұмыс күннің ішінде техникалық комиссияға береді. Өтініш беруші пайдалану құжаттамасына және аса жеңіл авиацияның әуе кемесіне техникалық комиссия мүшелерінің кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Техникалық комиссия он жұмыс күн ішінде пайдалану құжаттамасын сараптау және аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ҰЖН-а сәйкестігін бағалау жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
22. Пайдалану құжаттамасын сараптау және аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау жөнінде жүргізілген жұмыстардың нәтижесі бойынша техникалық комиссия осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада аса жеңіл авиацияның әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы акт (бұдан әрі – бағалау актісі) жасайды.
Актінің бір данасы уәкілетті ұйым өтінімнің көшірмесі алынған күннен бастап он жұмыс күн ішінде уәкілетті ұйымға жіберіледі, екінші данасы өтініш берушіге (пайдаланушыға) беріледі, үшінші данасы әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымда қалады.
23. Уәкілетті ұйым техникалық комиссия берген оң Бағалау актісінің негізінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын, не теріс Бағалау актісі болған жағдайда, "Аса жеңіл авиация әуе кемесін ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 19-6 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для проверки технического состояния и определения годности к полетам сверхлегкого воздушного судна, привлеченные некоммерческие организации по согласованию с уполномоченной организацией создают постоянно действующую техническую комиссию по обследованию воздушных судов.
В состав технической комиссии включаются специалисты, которые соответствуют квалификационным требованиям к специалистам, предусмотренным в приложении 4 к указанным Правилам.
21. Уполномоченная организация в течение трех рабочих дней с момента регистрации заявки передает копию заявки технической комиссии для проведения работ по экспертизе эксплуатационно-технической и оценки документации соответствия НЛГ гражданских воздушных судов. Заявитель обеспечивает членам технической комиссии беспрепятственный доступ к эксплуатационной документации и воздушному судну сверхлегкой авиации.
Техническая комиссия в течение десяти рабочих дней проводит работы по экспертизе эксплуатационной документации и оценки соответствия НЛГ воздушного судна сверхлегкой авиации.
22. По результатам проведенных работ по экспертизе эксплуатационной документации и оценке соответствия нормам летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации техническая комиссия составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов сверхлегкой авиации (далее – Акт оценки) в трех экземплярах по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Один экземпляр акта направляется в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации в течение десяти рабочих дней со дня получения копии заявки от уполномоченной организации, второй экземпляр – передается заявителю (эксплуатант), третий экземпляр – остается в некоммерческой организации, объединяющей эксплуатантов воздушных судов.
23. На основании положительного Акта оценки, выданный технической комиссией, уполномоченная организация оформляет сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам либо в случае отрицательного Акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации".
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Уәкілетті ұйым актінің оң қорытындысы мен ұсынылған құжаттар негізінде өтініш берушіге осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын береді.
25. Аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруден бас тартылған болса, қайтадан берілген өтінімді уәкілетті ұйым оны беруден бас тартудың себептері жойылған жағдайда қарастырады.
26. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Ұшуға жарамдылық сертификаты мерзімсіз беріледі және әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі растау болып табылады.
28. Аса жеңіл авиацияның әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздіктері анықталған жағдайда, ұшуға жарамдылық сертификатының қолданылуы тоқтатыла тұрады, аса жеңіл авиацияның әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздіктері жойылғанға дейін уәкілетті ұйым аса жеңіл авиацияның әуе кемесін пайдаланылмайды, уәкілетті ұйым сәйкессіздік анықталған кезден бастап бұл туралы дереу пайдаланушыға және әуе қозғалысын басқару органына ұшуға жарамдылық сертификатының тоқтатыла тұруы туралы хабарлайды.
Тоқтата тұрған күннен бастап алты ай ішінде әуе кемесінің ҰЖН сәйкессіздігі жойылмаған жағдайда, ұшуға жарамдылық сертификаты қайтарып алынады. Сертификатты қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік екі күн ішінде уәкілетті ұйым пайдаланушыны хабардар етеді.
Аса жеңіл авиацияның әуе кемесін пайдаланушы өзі хабардар болған кезден бастап күнтізбелік бес жұмыс күні ішінде аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын уәкілетті ұйымға қайтарады.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Уполномоченная организация на основании положительного заключения акта и представленных документов выдает заявителю сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
25. При отказе в выдаче повторная заявка рассматривается уполномоченной организацией в случае устранения причин предыдущего отказа в выдаче сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации.
26. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Сертификат летной годности является бессрочным и действительным при наличии ежегодного акта оценки.
28. При обнаружении несоответствий воздушного судна сверхлегкой авиации нормам летной годности действие сертификата летной годности приостанавливается, а эксплуатация воздушного судна сверхлегкой авиации не проводятся уполномоченной организацией до устранения несоответствия воздушного судна сверхлегкой авиации нормам летной годности, о чем уполномоченная организация информирует с момента обнаружения незамедлительно эксплуатанта и орган управления воздушным движением о приостановлении сертификата летной годности.
В случае не устранения несоответствия воздушного судна НЛГ, в течение шести месяцев со дня приостановления, сертификат летной годности отзывается. Уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия решения об отзыве сертификата уведомляет эксплуатанта.
Эксплуатант воздушного судна сверхлегкой авиации в 5 (пять) рабочих дней с момента его уведомления возвращает в уполномоченную организацию сертификат летной годности воздушного суда сверхлегкой авиации.

28-1. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Аса жеңіл авиация әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді енгізу Қағидаларына сәйкес қамтамасыз етеді (бұдан әрі – деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасы).
Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне арналған куәлікті алу үшін өтініш беруші (пайдаланушы) уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттауға өтінімді және осы Қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Жалпы техникалық талаптар ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 2250 кг аспайтын жеңіл және аса жеңіл авиацияның куәлігіне (ұшақтар мен тікұшақтар, моторлы планерлер, автожирлер, аэростаттық әуе кемелері) қолданылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-1. Мемлекеттік қызмет көрсету талаптарының тізбесі "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Ескерту. Қағидалар 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Өтініш беруші "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті ұйым өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым құжаттардың Заңның талаптарына және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін тексергеннен кейін тартылған коммерциялық емес ұйымдарға береді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-Тарау. Азаматтық әуе кемесі данасының сертификаттау тәртібі
29. Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне арналған куәлікті алу үшін өтініш беруші (пайдаланушы) уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттауға өтінімді және осы Қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес "азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестік куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – сәйкестік куәлігін беру жөніндегі Стандарт) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Жалпы техникалық талаптар жеңіл және аса жеңіл авиацияның ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 2250 кг аспайтын АӘКД (ұшақтар мен тікұшақтар, моторлы планерлер, автожирлер, аэростаттық әуе кемелері) қолданылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-1. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі сәйкестік куәлігін беру жөніндегі Стандартта келтірілген.
Ескерту. 29-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-2. Портал арқылы жүгінген жағдайда өтініш берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Ескерту. 29-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

28-1. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации" в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №8555) (далее – Правила внесения данных в ИС).
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок сертификации экземпляра гражданского воздушного судна
29. Для получения удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности заявитель (эксплуатант) направляет в уполномоченную организацию через портал заявку на сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности" согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам.
Общие технические требования применяются к удостоверению легкой и сверхлегкой авиации (самолеты, вертолеты, планеры с мотором, автожиры, аэростатические воздушные суда) с максимальной взлетной массой не более 2250 кг.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги указан в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности".
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-2. В случае обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

29-3. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-4. Өтінімді қарау мерзімі және азаматтық әуе кемесі данасының ҰЖН-ға сәйкестігі куәлігін беру 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 29-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушының сертификаты, азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификаты туралы, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер, азаматтық әуе кемесі данасының ҰЖН-ға сәйкестігін куәландыру үшін алымның бюджетке төленгенін растауды уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Ескерту. 29-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Өтініш беруші осы Стандартта көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті ұйым өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Өтініш беруші сәйкестік куәлігін беру жөніндегі Стандартта көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым құжаттардың Заңның талаптарына және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін тексергеннен кейін тартылған коммерциялық емес ұйымдарға береді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

29-3. В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-4. Срок рассмотрения заявки и выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна НЛГ составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрения продлевается до 10 (десяти) рабочих дней, о чем направляется уведомление на портал в "личный кабинет" заявителя в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о сертификате эксплуатанта, сертификате типа гражданского воздушного судна, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, свидетельстве на право выполнения полетов, подтверждения оплаты в бюджет сбора за удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна НЛГ уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-5 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В случае предоставления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности", и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявки.
В случае представления заявителем полного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности", документы после проверки на соответствие требованиям Закона и авиационным стандартам ИКАО уполномоченной организацией передаются в привлеченные некоммерческие организации.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

31. Аса жеңіл әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын анықтау үшін тартылған коммерциялық емес ұйымдар уәкілетті ұйымымен келісу бойынша әуе кемелерін тексеру жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін техникалық комиссия құрады.
Техникалық комиссияның құрамына көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада көзделген мамандарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін мамандар кіреді.
32. Сараптамалық ұйым уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, әуе кемесі техникалық жағдайын, аэродинамикалық және беріктік сипаттамаларын, конструкциясын, оның жасалу сапасын (күрделі жөнделуін) бағалайды.
Сертификаттық тексеру аяқталғаннан кейін сараптамалық ұйым осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау актісін ресімдеп, қоса береді:
1) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәйкестік деректер картасы;
2) Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу-техникалық тексеру актісі;
3) Азаматтық әуе кемесі дансының техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті).
Ескертпе: Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу-техникалық тексеру актісі және азаматтық әуе кемесі данасының ұшу сараптамасының хаттамасы екі данада жасалады, оның біреуі өтініш берушіге (пайдаланушыға) беріледі.
33. Азаматтық әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің оң қорытындысы негізінде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін ресімдейді немесе азаматтық әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі теріс болған жағдайда "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

31. Для проверки технического состояния и определения годности к полетам сверхлегкого воздушного судна, привлеченные некоммерческие организации по согласованию с уполномоченной организацией создают постоянно действующую техническую комиссию по обследованию воздушных судов.
В состав технической комиссии включаются специалисты, которые соответствуют квалификационным требованиям к специалистам, предусмотренным в приложении 4 к настоящим Правилам.
32. Техническая комиссия оценивает аэродинамические и прочностные характеристики воздушного судна, конструкцию, качество его изготовления (капитального ремонта), техническое состояние с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченной организацией.
По окончании сертификационного обследования экспертная организация оформляет акт оценки технического состояния и определения годности к полетам экземпляра гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с приложением:
1) карты данных по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) акта летно-технического обследования экземпляра гражданского воздушного судна;
3) программы (регламента) технического обслуживания экземпляра гражданского воздушного судна.
Примечание: акт летно-технического обследования экземпляра гражданского воздушного судна и протокол летной экспертизы экземпляра гражданского воздушного судна составляются в двух экземплярах, один из которых выдается заявителю (эксплуатант).
33. На основании положительного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам экземпляра гражданского воздушного судна, уполномоченная организация оформляет удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам либо в случае отрицательного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам экземпляра гражданского воздушного судна оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности".
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Сертификаттық тексеру кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, өтініш беруші уәкілетті ұйымның бекітуі үшін ескертулерді жою күні мен жауапты тұлғаларды көрсете отырып, түзету іс-қимылдарының жоспарын жасайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым түзету іс-қимылдарының жоспарын бекіткен сәттен бастап сертификаттау мерзімінің өтуі анықталған сәйкессіздіктер жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Азаматтық әуе кемесі данасының конструкциясына, оның құрауыштарына немесе пайдалану құжаттамасына өзгерістерді жүзеге асырған азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің ұстаушысы бір ай мерзімнің ішінде уәкілетті ұйымды осы өзгерістер туралы хабардар етеді және азаматтық әуе кемесі данасының қайта сертификаттауға ұсынады.
36. Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласында төлемдер алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 32120 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен ақы алынады.
Төлемақы мөлшері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен айқындалады (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 32089 болып тіркелген).
Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттау азаматтық авияация саласындағы уәкілетті ұйымның бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В случае выявления несоответствий при сертификационном обследовании, заявитель составляет план корректирующих действий с указанием даты и ответственных лиц по устранению замечаний для утверждения уполномоченной организацией.
С момента утверждения уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации плана корректирующих действий течение срока сертификации приостанавливается до устранения выявленных несоответствий.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Держатель удостоверения, осуществивший изменения конструкции экземпляра гражданского воздушного судна, его компонентов или эксплуатационной документации, в месячный срок извещает уполномоченную организацию об этих изменениях и предъявляет экземпляра гражданского воздушного судна для повторной сертификации.
36. За выдачу удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности взимается плата в порядке, который определен приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 32120).
Размер платы определяется приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 32089).
Сертификация экземпляра гражданского воздушного судна осуществляется после поступления платы в бюджет уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің қолданылуы алты айдың ішінде мына жағдайларда тоқтатылады және тоқтатыла тұрады:
1) егер уәкілетті ұйым сертификаттаған азаматтық әуе кемесі данасының немесе оның пайдалану құжаттамасына уәкілетті ұйымымен келісілмеген, осы Қағидаларда көзделген рәсімдер бұзыла отырып, өзгеріс немесе толықтыру енгізілсе;
2) жоғалған немесе бүлінген жағдайда;
3) осы азаматтық әуе кемесі данасының пайдалану үдерісінде оның ұшу жарамдылығын бұзуға және ұшудың қауіпсіздігіне қатер төндіруге байланысты кемшіліктер анықталса;
4) ұшу жарамдылығын бұзуға әуе кемесі әкелген авиациялық оқиға болған немесе азаматтық әуе кемесі данасының зақымдалған жағдайда.
Бұл ретте, уәкілетті ұйым азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің қолданылуы тоқтатылса және тоқтатылғандығы туралы пайдаланушыға осы куәліктің қолданылуының тоқтатыла тұруына және тоқтатылуына әуе кемесі әкелген себептер анықталған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Жоғарыда көрсетілген барлық жағдайда азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің ұстаушысы хабарлауы немесе тоқтатыла тұрған жағдайда азаматтық әуе кемесі данасының сертификатын уәкілетті ұйымға бес жұмыс күні ішінде қайтаруы тиіс.
38. Азаматтық әуе кемесі данасының сертификатының қолданылуын қалпына келтіру өтініш беруші дәлелдеме құжаттамасымен бірге ұсынған оның қолданысын тоқтата тұруға әуе кемесі әкелген себептердің жойылғаны туралы құжаттарға уәкілетті ұйым келісім берген күннен бастап жүргізіледі.
39. Азаматтық әуе кемесі данасының сертификаты қолданысының тоқтатыла тұруына негіз болған себептер жойылмаған жағдайда уәкілетті ұйым тиісті өтінімді алғаннан бастап он жұмыс күні ішінде АӘКД сертификатының қолданысын жаңартудан бас тартады. Бұл ретте, өтініш берушіге жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
39-1. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Ескерту. 39-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Действие удостоверения приостанавливается в течение шести месяцев или прекращается в случаях:
1) если в сертифицированную уполномоченной организацией конструкцию экземпляра гражданского воздушного судна или его эксплуатационную документацию внесены изменение или дополнение, не согласованные уполномоченной организацией;
2) выявления в процессе эксплуатации присущих данному экземпляру гражданского воздушного судна недостатков, связанных с нарушением его летной годности и угрожающих безопасности полетов;
3) авиационного происшествия или повреждения экземпляра гражданского воздушного судна, приведшего к нарушению летной годности.
При этом, уполномоченная организация информирует о приостановлении и прекращении действия удостоверения эксплуатанта в течение пяти рабочих дней с момента установления причин, послуживших приостановлению и прекращению действия указанного удостоверения.
Во всех указанных выше случаях держатель удостоверения надлежит сообщить и, в случае приостановления, вернуть сертификат экземпляра гражданского воздушного судна в уполномоченную организацию в течение пяти рабочих дней.
38. Возобновление действия сертификата экземпляра гражданского воздушного судна производится со дня согласования уполномоченной организации документов об устранении причин, вызвавших приостановление его действия, представленного заявителем с приложением доказательной документации.
39. В случае не устранения причин, на основании которых было приостановлено действие сертификата экземпляра гражданского воздушного судна, уполномоченная организация отказывает в течение десяти рабочих дней с момента представления соответствующей заявки в возобновлении действия сертификата экземпляра гражданского воздушного судна. При этом, заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде.
39-1. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности" в соответствии с Правилами внесения данных в ИС.
Сноска. Правила дополнены пунктом 39-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-тарау. "Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" және "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті ұйымның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 5-тараумен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:

Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченной организации и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации" и "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности"
Сноска. Правила дополнены главой 5 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
1. Мемлекеттік тізілімге ____ ж. " ___" ________ № ____ болып енгізілген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттаудан өткізуді және сертификат беруді сұраймын.
Үлгісі ___________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты ____________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ___________________________
Әуе кемесінің жасалған күні _______________________________________
Дайындаушының атауы ___________________________________________
Дайындаушы мемлекет ____________________________________________
Үлгі сертификаты (немесе балама құжат): ___ № __ берілген күні ________
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефон: __________________ Факс: ________________________________
Электрондық поштаның мекен жайы (бар болса) ______________________
Егер ӘК пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Егер ӘК пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Заңды тұлғаның толық атауы_______________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ___________________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны ___________________________________________
3. ӘК данасының орналасқан жері _________________________________
4. ӘК данасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізген техникалық қызмет көрсету мен жөндеу ұйымының атауы, мекен жайы

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или в электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
Заявление
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной годности воздушного судна внесенного в государственный реестр
"__"________года за №___
Тип, бортовой №_____________________________________________________
Назначение воздушного судна__________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна___________________________
Дата изготовления воздушного судна____________________________________
Наименование изготовителя____________________________________________
Государство-изготовитель_____________________________________________
Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ________ дата выдачи_______________________________________________
2. Сведения о заявителе:
Адрес_______________________________________________________________
Телефон:______________________Факс:_________________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии)_______________________________
Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)________________________________
Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование юридического лица________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ___________________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за
обеспечение взаимодействия___________________________________________
3. Место базирования экземпляра ВС ____________________________________
4. Наименование и адрес организации по техническому обслуживанию и ремонту, в
которой проводились техническое обслуживание и ремонт экземпляра ВС______________

5. Әуе кемесінің ұшуы ____________________________________________
пайдалану басталғаннан бастап: ______ сағат ______ қонуы ______ жыл
- соңғы жөндеуден кейін: ______ сағат _______ қонуы ______ жыл
6. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы: ___ сағат __ соңғы ___ жыл
7. Салмағы, кг ______________. Орталықтау, % САХ ______________
8. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға жіберу туралы ақпарат:_____
9. Әуе кемесі ИКАО _____ санаты бойынша ұшуға рұқсат берілген.
10. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша деректері.
11. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі (OTS) рұқсаты бойынша деректер.
Ескертпе:
- Іnternatіonal Cіvіl Avіatіon Organіzatіon (ІCAO) – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО);
- Mean Aerodynamіc Chord (MAC) – орта аэродинамикалық хорда (САХ);
- Organіzatіon treks systems (OTS) – ұйымдасқан трекерлер жүйесі;
- Reduced vertіcal separatіon mіnіma (RVSM) – эшелонды вертикалді қысқартылған минимумы;
- Кг.- килограмм;
- ӘК- әуе кемесі;
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Пайдаланушының бірінші
басшысы
____________________________
___________________________
(қолы, Тегі, Аты, Әкесінің
аты (болған жағдайда)
20___ ж. "___"_____
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға __________________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері _______________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
200__ ж. "___" _________
________________________________________________________________
(әуе кемесінің үлгісі және мақсаты)
мемлекеттік және тіркеу белгілері ___________________________________
сериялық (зауыттық)нөмірі ________________________ техникалық тексеру жүргізді.
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
______ ________________ (сағат) (қонуы) (жыл)
Пайдалану басталғаннан бері ұшуы
______ ________________ (сағат) (қонуы (жыл)
Жөндеу саны
______ ________________ (сағат) (қонуы) (жыл)
Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны, Авиажөндеу зауыты
______ ________________ (сағат) (қонуы) (жыл)
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
______ ________________ (сағат) (қонуы) (жыл)
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
______ ________________ (сағат) (қонуы) (жыл)
Жөндеуаралық ресурс
______ ________________ (сағат) (қонуы) (жыл)
2. Азаматтық әуе кемесінің ресурсын ұзарту үшін негіз_________________

5. Налет воздушного судна с начала эксплуатации: _________________________
(часы) (посадки) (года) после последнего ремонта: _________________________
_______________________ ________
(часы) (посадки) (года)
6. Остаток ресурса до ремонта: _______ _____________________ ______________
(часы) (посадки) (года)
7. Масса, кг _______________. Центровка, % CAX __________________________
8. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM: _____________
9. Воздушное судно допущено к полетам по _____ категории ICAO.
10. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном судне.
11. Данные по допуску воздушного судна в системе организованных треков (OTS).
Примечание:
- International Civil Aviation Organization (ICAO) – Международная организация гражданской авиации (ИКАО);
- Mean Aerodynamic Chord (MAC) - Средняя аэродинамическая хорда (САХ);
- Organization treks systems (OTS) – Система организованных треков;
- Reduced vertical separation minima (RVSM) – Система сокращенного минимума вертикального эшелонирования;
- Кг.- килограмм;
- ВС- воздушное судно;
Приложение 2 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель эксплуатанта
_______________________________
(подпись, Фамилия Имя Отчество
(при его наличии))
"__"_________ 20__ года
АКТ
проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя _________________________________________________________ (должность, Фамилия Имя Отчество (при его наличии)) Члены комиссии _______________________________________________________ (должность, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
"___"______________ 20 __ года произвела технический осмотр
____________________________________________________________________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки______________________________
серийный (заводской) номер __________________________________________
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска воздушного судна с завода
Назначенный ресурс
______ __________ _____
(часы) (посадки) (года)
Налет с начала эксплуатации
______ __________ _____
(часы) (посадки) (года)
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, Авиационный ремонтный завод
Налет после последнего ремонта
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Остаток ресурса до ремонта
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Межремонтный ресурс
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
2. Основание для продления ресурса Гражданского воздушного судна________________________

3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз____________________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе винттері туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш/әуе винті Үлгісі
1-ші 2-ші 3-ші 4-ші қосымша қозғалтқышты орнату
Зауыттық нөмірі
Пайдалана басталғаннан бері жұмысы (сағат)
Соңғы жөндеу күні
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмысы (сағат)
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеулер саны
5. Әуе кемесі ____________________________________________________
(кезеңді ТҚ немесе жөндеу нысаны) көлемінде қаралды, ол туралы әуе кемесінің,
қозғалтқыштар және негізгі агрегаттарформулярына
_________________________________________________ жазу енгізілген (күні)
6. Әуе кемесінің жасақталуы ____________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ________
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы үлгідегі әуе кемесінің барлық пысықтаулары орындалды; бекітілген құжаттамада көзделмеген үлгілік конструкцияның өзгерістері жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні______________
10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылығы және Ұшуға жарамдылық сертификатын (қолданыс мерзімін ұзарту) беру мүмкіндігі туралы комиссия қорытындысы ________________________
Төраға:__________________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері:_______________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Мөр Орны
11. Қорытынды: "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол пайдалануға жарамды" немесе "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы бар және ол пайдалануға жарамсыз".
Төраға: __________________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Мөр Орны (болған жағдайда)
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Коммерциялық емес ұйымның
бірінші басшысы
____________________________
Қолы, Тегі Аты Әкесінің аты
(болған жағдайда)
"____" ____________20 ____ ж.
Азаматтық әуе кемелерін пайдалану жарамдылығын бағалау актісі
_________________________________________________________________
(әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйым)
"___" ________20 ___ ж. бұйрығына сәйкес, мына құрамдағы техникалық комиссия:
Техникалық комиссияның сарапшысы: ______________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
ұшу жарамдылығын сертификаттау бағдарламасы бойынша бағалау жүргізді.
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісінің мәтіні Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, сонымен қатар техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламенттің) нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігі, кім әуе кеменің техникалық қызметін жүзеге асырады, сонымен бірге әуе кемесі және оның жабдығының ұшулардың мәлімденген түрлеріне және/ немесе авиациялық жұмыстардың түрлеріне сәйкестігі (ҰЖНна сәйкестігін/сәйкессіздігін жазу керек) көрсетіледі.
Төраға: ______________________________________ _______________
(Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Комиссия мүшелері: ___________________________ _______________
(Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
________________________________________________ _________________
(Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мамандарға қойылатын біліктілік талаптары
Мамандарға қойылатын біліктілік талаптары
ӘК сертификаттық тексеру жүргізу үшін тартылатын мамандар үшін

3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й Вспомогательного Силового Устройства
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме ______________________________________
(форма периодического Технического Обслуживания или ремонта)
______________________________о чем внесена запись в формуляр воздушного судна, двигателей и основных агрегатов
_________________________________________________________________________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна _________________________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе
_________________________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения Руководства Летной Эксплуатации, дата утверждения____________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления срока действия) Сертификата летной годности___________________________
Председатель: _____________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
Члены комиссии: ___________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
Место Печати (при его наличии)
11. Заключение: "Самолет (вертолет) технически исправен и годен к эксплуатации" или "Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к эксплуатации".
Председатель: _____________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
Члены комиссии: ___________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
Место Печати (при его наличии)
Приложение 3 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель
некоммерческой организации
____________________________
(подпись, Фамилия Имя Отчество
(при его наличии)
"__"_________ 20__ г.
АКТ
ценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов
В соответствии с приказом __________________________________________________
(некоммерческая организация, объединяющая эксплуатантов воздушных судов)
от "__"_________20 __ года № ___ техническая комиссия в составе:
Эксперт технической комиссии: ____________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество(при его наличии))
Проведена оценка по программе сертификации летной годности ________________________
(наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов в заключительной части акта указывается соответствие (необходимо прописывать соответствие к нормам летной годности) (несоответствие) эксплуатационной документации, в том числе программы (регламента) технического обслуживания требованиям нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации, кто осуществляет техническое обслуживание воздушного судна, а также соответствие воздушного судна и его оборудования заявляемым видам полетов и/или авиационных работ.
Председатель: _____________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество (при его наличии) (подпись)
Члены комиссии: _______________ _________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество (при его наличии) (подпись)
__________________________________________________________________ _____________
(Фамилия Имя Отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 4 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
Квалификационные требования к специалистам
Квалификационные требования к специалистам
Для специалистов, привлекаемых для проведения сертификационного обследования ВС

1. В3 санатының рейтингі енгізілген азаматтық авиация инженерінің қолданыстағы лицензиясының болуы.
1. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңнамасын білу;
2. Әуе кемелерінің, авиациялық қозғалтқыштардың конструкциясын және олардың жүйелерін білу;
3. 4. Әуе кемесінің планерін, күш қондырғыларын, жүйелері мен аспаптық жабдықтарын техникалық пайдалану қағидаларын білу;
4. Массаны тиеу мен бөлудің ұшу сипаттамаларына әсері, массаны есептеу және ауырлық орталығы (ортаға дәл келтіру);
5. Әуе кемелерін техникалық пайдалану бойынша расталған үш жыл жұмыс тәжірибесі.
Әуе кемесінің ұшу сипаттамаларын бағалау және ұшу сынақтарын жүргізу үшін тартылатын мамандар үшін:
1. Әуе кемелерін техникалық пайдалану бойынша жоғары немесе орта-арнайы білімінің болуы.
2. Азаматтық авиация пилотының қолданыстағы лицензиясының болуы.
3. Әуе кемелерін техникалық пайдалану бойынша расталған үш жыл жұмыс тәжірибесі.
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларға
5-қосымша
Нысан
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын бағалаудың үлгілік бағдарламасы
1. Жалпы мәліметтер
Әуе кемесі: борттық № ___________________ сериялық нөмірі __________
Әуе кемесін пайдаланушы/өтініш беруші __________________________ ұйым атауы
Әуе кемесін көрсететін тұлға _______________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Тексеру күні (к/а/ж) ______________________________________________
Тексерушілердің Тегі Аты Әкелерінің аты, лауазымы,
тексеруге негіздеме:_________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тексеру орны ____________________________________________________
2. Планер:
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері
Белгіленген қызмет ету мерзімі:
жыл
қызметтің жөндеуаралық мерзімі (бірінші жөндеуге дейін):
жыл
Белгіленген ресурс:
ұшу сағаттары
жөндеуаралық мерзімі (бірінші жөндеуге дейін):
ұшу сағаттары
қону
қону
әуе кемесі шығарылған/пайдаланыла басталған күні (күн/ай/жыл)
соңғы жөндеу мерзімі (күн/ай/жыл)
күрделі жөндеулер саны:
Атқарылған жұмысы
ПББ _________ ұшу сағаттары
қонулар
СЖК _________ ұшу сағаттары
қонулар
Соңғы мерзімді ТҚ күні (күн/ай/жыл)
ТҚ түрі:
кім орындады:
соңғы ұшу мерзімі (күн/ай/жыл)
мерзімді ТҚ соңғы түрінен кейінгі атқарым:
ұшу сағаттары қонулар
3. Күш құрылғысы:
Жалпы мәліметтер _________________________________________________
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері
Қозғалтқыштар
1-қозғалтқыш
2-қозғалтқыш
3-қозғалтқыш
4-қозғалтқыш
ҚКҚ
Деректер
Сериялық нөмірі
Пайдалану басталған күн
Соңғы жөндеу күні
Жөндеу саны
Белгіленген ресурс с/а
сағат/іріктеу/іске қосу
Жөндеуаралық ресурс с/а (1-ші жөндеуге дейін)
сағат/іріктеу/іс-ке қосу
ПББ атқарылған жұмысы с/а
СЖК атқарылған жұмысы с/а
Соңғы кезеңді ТҚК күні, түрі

1. Наличие действующей лицензии инженера гражданской авиации с внесенными рейтингами категории В3.
2. Знание законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространство Республики Казахстан и деятельности авиации;
3. Знание конструкции воздушных судов, авиационных двигателей и их систем;
4. Знание правил технической эксплуатации планера, силовых установок, систем и приборного оборудования воздушного судна;
5. Влияния загрузки и распределения массы на летные характеристики, выполнения расчетов массы и центра тяжести (центровки);
6. Три года подтвержденного опыта работы по технической эксплуатации воздушных судов.
Для специалистов, привлекаемых для оценки летных характеристик воздушного судна и проведения летных испытаний:
1. Наличие высшего или средне-специального образования по технической эксплуатации воздушных судов.
2. Наличие действующей лицензии пилота гражданской авиации.
3. Три года подтвержденного опыта работы по технической эксплуатации воздушных судов.
Приложение 5 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
Типовая программа оценки летной годности воздушного судна
1. Общие сведения
Воздушное судно: бортовой № ____________серийный номер _______________
Эксплуатант ВС /заявитель _____________________________________________
наименование организации
Лицо представляющее ВС ______________________________________________
должность, Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Дата проверки (число/месяц/год) _________________________________________
Фамилия Имя Отчество(при его наличии) должность проверяющих, основание для проверки:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место осмотра________________________________________________________
2. Планер:
Ресурсы и сроки службы
Назначенный срок службы
лет
межремонтный срок службы (до первого ремонта)
Лет
Назначенный ресурс
летных часов
межремонтный ресурс (до первого ремонта)
летных часов
посадок
Посадок
Дата выпуска Воздушное Судно/ начала эксплуатации (ч/м/г)
дата крайнего ремонта (ч /м/г)
кол-во кап. ремонтов
Наработка
СНЭ летных часов
Посадок
ППР летных часов
Посадок
Дата крайнего периодического ТО (ч/м/г)
форма ТО:
выполнена кем:
дата крайнего полета (ч/м/г)
Наработка после крайней формы периодического ТО:
Летных часов посадок
3. Силовая установка:
Общие сведения _________________________________________________
Ресурсы и сроки службы
Двигатели
двигатель 1
двигатель 2
двигатель 3
двигатель 4
ВСУ
Данные
Серийный номер
Дата начала эксплуатации
Дата крайнего ремонта
Количество ремонтов
Назначенный ресурс ч/ц
часов/отборов/запусков
Межремонтный ресурс ч/ц (до 1-го ремонта)
часов/отборов/запусков
Наработка СНЭ ч/ц
Наработка ППР ч/ц
Форма, дата крайнего периодического ТО

4. Агрегаттар:
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері (Әуе бұрандалары, бас редуктор, аралық редуктор, артқы редуктор, салмақ түсетін бұранданың төлкесі, қиғаштық автоматы)
Агрегаттар
Деректер
Сериялық нөмірі
Пайдалану басталған күні
Жөндеулер саны
Соңғы жөндеу мерзімі
Белгіленген ресурс сағат/ай
Жөндеуаралық ресурс (1-ші жөндеуге дейін)
ПББ атқарылған жұмысы сағат/ай
СЖК атқарылған жұмысы сағат/ай
Соңғы кезеңді ТҚК күні, түрі
5. Әуе кемесін қарап тексеру және құжаттарды тексеру
Р/с №
Тексеру бағдарламасы және тексерілетін элементтер
Сәйкестікті бағалау (+/-)
Тексеріс күні
ӘК түрі
Пайдаланушы
ӘК сериялық нөмірі
1. Пайдаланушы базасындағы әуе кемесінің құжаттамасын ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту тұрғысынан тексеру
1.
Әуе кемесінің, қозғалтқыштар және негізгі агрегаттардың формулярларының (паспорттардың) жай-күйі және жүргізілуі
2.
Уәкілетті орган бекіткен ТҚК бағдарламасына (регламентіне) сәйкес ТҚК орындалуының толықтығы және уақыттылығы. Орындалған ТҚК құжаттарының жай-күйі және жүргізілуі
3.
бір реттік тексерулер, ADs және тиісті жазбаларды орындау
4.
ресурстық жиынтық бөлшектерінің жұмыс істеген уақытын есепке алу, сериялық нөмірлерді салыстырып шығу (ішінара)
5.
әуе кемесінің түрлендірулері және жөндеулері бойынша құжаттама
6.
Ұшуды пайдалану басшылығы
Техникалық пайдалану бойынша нұсқаулық
Техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті)
7.
Әуе кемесінің электр жүйесінің жүктемемен жұмысын талдау
2. Әуе кемесін қарап шығу және әуе кемесінің құжаттамасын тексеру
1. Ұшқыштар кабинасы
1.
Кеме құжаттамасының тізбесі:
әуе кемесінің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлік;
жеңіл және аса жеңіл әуе кеменің ұшуға жарамдылық сертификаты;
пайдаланушы сертификатының, авиациялық жұмыстарды жүргізу куәлігінің немесе ұшуларды орындау құқығын куәліктің (барлық қосымшалармен) расталған көшірмесі
ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулық (4 бөлім);
ең төменгі жабдықтың тізбесі;
борт журналы;
салмағын өлшеу мен орталықтандыру жөніндегі деректер;
қаптаманың мүмкін болатын майысуы мен зақымдануы жөніндегі деректер;
кейінге қалдырылған ақаулар тізімі;
командир хабарларының түрлері;
пайдалануға жіберу сертификаты (Certіfіcate of Release to Servіce)
2.
ұшқыштар кабинасындағы шыныланған фонарьдың тазалығын және зақамдану болмауын қарап тексеріңіз, желдеткіштердің (блистерлердің) оңай ашылу тексеріңіз
3.
құралдардың сыртқы жай-күйінің тазалығын және зақымданудың жоқ екенін қарап тексеріңіз. ЖҚС панельдерінің таңбалануын қарап тексеріңіз
4.
ұшқыштар кабинасындағы есіктер мен бекітетін құрылғылардың жай-күйін, жарамдылығын қараңыз. Қорғаныштың болуын
5.
ұшқыштар креслоларының сыртқы жай-күйін қарап тексерңіз, қалыпты басқару тетіктерінің жарамдылығын, иық және бел қауіпсіздік белбеулерінің болуы мен жарамдылығын тексеріңіз
6.
басқару органдарының жалпы жай-күйін тексеріңіз
7.
авариялық жабдықтың – түтінге қарсы және оттегі маскаларының, авариялық балтаның болуын тексеріңіз
8.
түтінге қарсы қаптың өз орнында болуын тексеріңіз
9.
әр пилоттың жұмыс орнынан (екі пилотты экипажы бар әуе кемелері үшін) экипаж кабинасына кіру есігінің құлпы қашықтықтан басқарылуың және жұмыс қабілеттілігін тексеріңіз
10.
Мыналардың болуын тексеріңіз:
жаһандық позициялау жүйесі (GPS/FMS) мен дерекқордың жаңартылуы (қолданылатын жерлерде);
арнайы аймақтарда (MNPS\RVSM\PBN) ұшуларды орындауға арналған навигациялық жабдық (қолданылатын жерлерде);

4. Агрегаты:
Ресурсы и сроки службы (воздушные винты, главный редуктор, промежуточный редуктор, хвостовой редуктор, втулка несущего винта, автомат перекоса)
Агрегаты
Данные
Серийный номер
Дата начала эксплуатации
Количество ремонтов
Дата крайнего ремонта
Назначенный ресурс ч/ц
Межремонтный ресурс (до 1-го ремонта)
Наработка с начала эксплуатации ч/ц
Наработка после последнего ремонта ч/ц
Форма, дата крайнего периодического ТО
5. Проверка документов и осмотр воздушного судна
№ п/п
Программа проверки и проверяемые элементы
Оценка соответствия (+/-)
Дата проверки
Тип ВС
Эксплуатант
С/н ВС
1. Проверка документации ВС на базе эксплуатанта на предмет продления сертификата летной годности
1.
Состояние и ведение формуляров воздушного судна, двигателей и основных агрегатов (паспортов)
2.
Полнота и своевременность выполнения ТО согласно утвержденной уполномоченным органом Программы (регламента) ТО. Состояние и ведение документации выполненного ТО
3.
Выполнение разовых осмотров, Ads и соответствующих записей
4.
Учет наработки ресурсных комплектующих компонентов, сверка серийных номеров (выборочно)
5.
Документация по модификациям и ремонтам ВС
6.
Руководство по летной эксплуатации
руководство по технической эксплуатации
программа (регламент) технического обслуживания
7.
Анализ работы электросистемы ВС под нагрузкой
2. Осмотр ВС и проверка судовой документации
1. Кабина пилотов
1.
Перечень судовой документации:
свидетельство о государственной регистрации воздушного судна;
сертификат летной годности воздушного судна легкой или сверхлегкой авиации;
заверенная копия сертификата эксплуатанта, свидетельства на выполнение авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов (со всеми приложениями);
руководство по летной эксплуатации;
руководство по производству полетов (4 части);
перечень минимального оборудования;
бортовой журнал;
данные по взвешиванию и центровке;
данные по допустимым вмятинам и повреждениям обшивки;
список отложенных дефектов;
формы сообщения командира;
сертификат допуска к эксплуатации (Certificate of Release to Service).
2.
Осмотрите остекление фонаря кабины пилотов на чистоту и отсутствие повреждений, проверить легкость открытия форточек (блистеров)
3.
Осмотрите внешнее состояние приборов на чистоту и отсутствие повреждений. Осмотрите маркировку панелей АЗС
4.
Осмотрите состояние, исправность двери пилотской кабины и запирающих устройств. Наличие защиты
5.
Осмотрите внешнее состояние кресел пилотов, проверьте исправность механизмов регулирования положения, наличие и исправность поясных и плечевых ремней безопасности
6.
Проверьте общее состояние органов управления.
7.
Проверьте наличие аварийного оборудования - противодымные и кислородные маски, аварийный топор
8.
Проверьте на месте ли противодымный мешок
9.
Проверьте наличие и работоспособность дистанционного управления замком входной двери в кабину экипажа с рабочего места каждого пилота (для ВС с двухпилотным экипажем)
10.
Проверьте наличие:
системы глобального позиционирования (GPS/FMS) и обновление базы данных (где применяется);
навигационного оборудования для выполнения полетов в специальных зонах (MNPS\RVSM\PBN) (где применяется);

ИКАО 2-3-санаттарының метеоминимум бойынша ұшуларды орындау үшін ұшу-навигациялық жабдықтың екі жиынтығы (қолданылатын жерлерде);
жерге қауіпті жақындауды ерте құлақтандыру жүйесінің (ЕGPWS (GPWS)/CPППЗ) жабдығы (сертификатталған ең көп ұшу салмағы 15 т және 30 жолаушыдан артық әуе кемелер үшін);
апатты радиошамшырақ (ELT) 406 MHz, 121,5 MHz (саны, жиілігі 6 бұйрық, 1 б, 6.17 т. және 10 бұйрық, 3 б, 5.1 т. сәйкес);
байланыстың тиісті түрі (RCP) орнатылған аудандарда немесе бағыттар бойынша ұшу жабдығы (қолданылатын жерлерде)
11.
жеке құтқару кеудешелерінің болуы мен олардың жарамдылық мерзімін тексеріңіз (қажет болған жағдайда)
12.
ұшқыштар экипажы мүшелерінің орындарында қалта шамдарының болуын тексеріңіз
13.
ұшу қауіпсіздігі деңгейін арттыру мақсатында тіркелген ұшу деректерін талдау
3. Салон
14.
әжетхана есігінің сыртқы және ішкі жағында "Темекі шегуге болмайды" деген тақтайшаның болуына көз жеткізіңіз
15.
әжетхана орындығында "Қоқыс тастауға болмайды" деген жазу бар екеніне көз жеткізіңіз
16.
түтін детекторының орнатылғанына көз жеткізіңіз
17.
қоқыс багының үстінде автоматты өрт сөндіргіштің бар екеніне көз жеткізіңіз
18.
барлық қоқыс бактарының таза екеніне және онда жанбайтын материалдан жасалған пакеттер орнатылғанына көз жеткізіңіз
19.
Ұшақ салонына кіре берісте әуе кемесінің деректері жазылған жанбайтын тақтайшасының болуы
4. Ас үй
20.
буфеттік-ас үй жабдығын қараңыз және электр жабдығының, дабыл беру жүйесінің, борттағы тағамды жылытатын жердің жарамдылығына көз жеткізіңіз
21.
ас үй есіктерінде авариялық науа бар контейнерлердің болуын тексеріңіз және оларға еркін қол жеткізу мүмкіндігіне көз жеткізіңіз
22.
ас үй есігінде оларды ашу тәртібі туралы трафареттердің бар-жоғын тексеріңіз
23.
барлық азық-түлікті сақтау контейнерлерінде салмағы бойынша шектеулер туралы ақпараттың бар-жоғына көз жеткізіңіз
24.
барлық контейнерлер мен кофе-машиналарда бекітуші құлыптардың бар-жоғына көз жеткізіңіз
25.
барлық тақтайшалар оқылатындығына және олар өз орындарында орналасқандығына көз жеткізіңіз
5. Жолаушылар салоны
1.
жолаушылар салоны интерьерінің тазалығын және зақымданудың жоқ екенін қарап шығыңыз
2.
жолаушыларға арналған ақпараттық таблолардың жолаушылардың көз алдында екендігін тексеріңіз. Көмескі жарық беру жұмыс жағдайында екенін қараңыз
3.
авариялық шығатын жерлердің таблолары өз орнында тұрған-тұрмағанын, олардың көмескі жарық беру жүйесінің жұмыс істейтін-істемейттінін тексеріңіз
4.
әуе кемелерінен авариялық шығу жүйесінің жұмыс күйін болу-болмауын тексеріңіз
5.
есіктерде орналасқан авариялық науалары бар контейнерлерге еркін қол жеткізу мүмкіндігінің болуын тексеріңіз
6.
есіктерді ашу жөніндегі барлық нұсқаулықтардың орнында тұруын және дұрыс таңбалануын тексеріңіз
7.
жолаушылар орындықтарының еденге бекітілу құлыптарының жабылғаннын тексеріңіз
8.
жолаушылар орындықтарындағы қауіпсіздік белбеулерінің жиынтықта болуын, тазалығын және жарамдылығын, таңбалануын қарап тексеріңіз
9.
авариялық шығатын жерлердегі орындықтардың орналасу дұрыстығын тексеріңіз
10.
қанат үстіндегі авариялық шығатын жердің алдында қозғалыс бағыты көрсетілген (егер көзделген болса) тайғанамайтын бөлік бар екеніне көз жеткізіңіз
11.
бортсеріктің әрбір жұмыс орны бел және иыққа тағылатын ақаусыз қауіпсіздік белбеулерімен жабдықталғанына көз жеткізіңіз
12.
бортсеріктің әрбір орындығының қасында авариялық қалта шамының (егер өндіруші көздеген болса) бар екеніне көз жеткізіңіз
13.
тасымалданатын оттегі баллондары белгіленген орындарда орналасқанына және бекітілгеніне, сақтау орындары таңбаланғанына көз жеткізіңіз. Баллондардың зарядталғанына, таңбаланғанына, тексерілгеніне көз жеткізіңіз
14.
тиісті көлемдегі және үлгідегі өрт сөндіргіштер өз орындарында екеніне және бекітілгеніне көз жеткізіңіз. Баллондардың зарядталғанына, таңбаланғанына, тексерілгеніне көз жеткізіңіз
15.
алғашқы медициналық көмек жиынтығы арнайы бөлінген таңбаланған орында тұрғандығы және пломба қойылғандығына көз жеткізіңіз
16.
шассиді тексеріп қарау терезесіне апаратын есіктің (люктің) таңбаланғанына және жарамды жағдайда екеніне көз жеткізіңіз
17.
жеке құтқару кеудешелерінің болуын және олардың жарамдылық мерзімін (қажет болса) тексеріңіз
18.
жолаушылар жаднамасының болуын тексеріңіз
19.
креслолар арасындағы жолдарда еденде "жүгіртпе жол" авариялық шамдарының болуын және жұмыс істеуін тексеріңіз

двух комплектов пилотажно-навигационного оборудования для выполнения полетов по метеоминимуму 2-3 категории ИКАО (где применяется);
оборудования систем раннего предупреждения опасного приближения земли (ЕGPWS(GPWS)/CPППЗ) (для ВС с сертифицированной максимальной взлетной массой более 15 т. и более 30 пасс.);
аварийного радиомаяка (ELT) 406 MHz, 121,5 MHz (количество, частота согласно Пр 6, Ч1 п. 6.17 и Пр 10, Ч3 п. 5.1) оборудования для полетов в районах или по маршрутам, где установлен соответствующий тип связи (RCP) (где применяется)
11.
Проверьте наличие индивидуальных спасательных жилетов и их срок годности (при необходимости)
12.
Проверьте наличие фонариков для мест членов летного экипажа
13.
Анализ зарегистрированных полетных данных в целях повышения уровня безопасности полетов
3. Салон
14.
Убедитесь, что имеются таблички "Не курить" на внешней и внутренней стороне двери туалета
15.
Убедитесь, что имеется надпись "Не мусорить" на туалетном сиденье
16.
Убедитесь, что детектор дыма установлен.
17.
Убедитесь в наличии автоматического огнетушителя над мусорным баком
18.
Убедитесь, что все мусорные баки чистые и в них установлены пакеты из несгораемого материала
19.
Наличие несгораемой таблички данных ВС при входе в салон самолета
4. Кухня
20.
Осмотрите буфетно-кухонное оборудование убедитесь в исправности электрооборудования, сигнализации, мест подогрева бортового питания
21.
Проверьте наличие на дверях кухни контейнеров с аварийными желобами и убедитесь в свободном доступе к ним
22.
На дверях кухни проверьте наличие трафаретов о порядке их открытия.
23.
Убедитесь, что на всех ли контейнерах по хранению продуктов имеется информация об ограничении по весу
24.
Убедитесь, что на всех контейнерах и кофе-машинах работают фиксирующие замки
25.
Убедитесь, что все таблички читаемы и находятся на своих местах
5. Пассажирский салон
1.
Осмотрите интерьер пассажирского салона на чистоту и отсутствие повреждений
2.
Проверьте: все ли информационные табло для пассажиров находятся в поле их зрения. Подсветка в рабочем состоянии
3.
Проверьте: находятся на своих местах табло аварийных выходов, работает ли система их подсветки
4.
Проверьте: находятся ли в рабочем состоянии системы аварийного покидания ВС
5.
Проверьте: имеется ли свободный доступ к контейнерам с аварийными желобами, расположенными на дверях
6.
Проверьте все ли инструкции по открытию дверей на месте и правильно промаркированы
7.
Проверьте закрытие замков крепления пассажирских сидений к полу
8.
Осмотрите ремни безопасности на пассажирских сиденьях на предмет комплектности, чистоты и исправности, маркировки
9.
Проверьте правильность расположения сидений у аварийных выходов
10.
Убедитесь, что перед аварийным выходом на крыле имеется нескользкая часть с указателем направления движения (если предусмотрено)
11.
Убедитесь, что каждое рабочее место бортпроводника оборудовано исправными поясными и плечевыми ремнями безопасности
12.
Убедитесь, что рядом с каждым сиденьем бортпроводника есть аварийный фонарик (если предусмотрено производителем)
13.
Убедитесь, что переносные кислородные баллоны находятся в установленных местах и закреплены, места хранения промаркированы. Баллоны заряжены, промаркированы, проверены
14.
Убедитесь, что огнетушители нужного объема и типа находятся на местах и закреплены. Баллоны заряжены, промаркированы, проверены
15.
Убедитесь, что комплект первой помощи и комплект медицинских средств находятся в специально отведенном промаркированном месте и опломбированы.
16.
Убедитесь, что дверь (лючок) доступа к окошку осмотра шасси промаркирована и в исправном состоянии
17.
Проверьте наличие индивидуальных спасательных жилетов и их срок годности (при необходимости)
18.
Проверьте наличие памятки пассажиров
19.
Проверьте наличие и работоспособность аварийных огней "бегущая дорожка" на полу в проходе между креслами

6. Планер
1
фюзеляждің лак-бояу жабынының жай-күйін қарап шығыңыз. Айқын жөнделген жерлерге назар аударыңыз және жөндеуге арналған құжаттаманы тексеріңіз
2.
фюзеляждағы апатты ашу орындарында тиісті таңбалаудың түсірілуін қарап шығыңыз
3.
кокта ЛБЖ жарықтары мен зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
4.
жолаушылар салонындағы (жүк бөлігіндегі, ас үйдегі) иллюминаторлардың шынылануын қарап шығыңыз
5.
статикалық және динамикалық қысым қабылдағыштарда, антенналарда зақымданудың бар-жоғын, олардың таңбалануын қарап шығыңыз
6.
технологиялық тығындардың, "вымпелдердің" болуын және жай-күйін тексеріңіз
7.
технологиялық панельдердің (люктердің) жабық болуын, таңбалануын тексеріңіз
8.
қосымша есіктерде тиісті таңбаланудың болуын қарап тексеріңіз
9.
жарық түсіргіш (импульстік) шамшырақ, АНО мен шамдарда зақымданудың болмауын олардың сыртқы жай-күйін қарап тексеріңіз
7. Тік және көлденең қанаттану
1.
киль мен стабилизатордың, бағыт пен биіктік рулінің, артқы обтекателінің сыртқы жай-күйін зақымданулардың болмауына қарап шығыңыз
2.
статистикалық электр тогын ажыратқыштарда зақымданудың болмауын қарап тексеріңіз
3.
стабилизаторды орнату бұрыштарының лимбтарын (белгілерін) қарап тексеріңіз
8. Пилондар
1.
пилондарда зақымданудың болмауын қарап тексеріңіз
2.
технологиялық панельдердің (люктердің) жабық болуын, таңбалануын тексеріңіз
9. Қанат
1.
қанаттың алдыңғы жиектерінде, бетінде және механизациясында зақымданудың болмауын қарап тексеріңіз
2.
қанатта ЖЖМ ағып кету іздерінің болмауын қарап тексеріңіз
3.
технологиялық люктердің жабылуы мен олардың таңбалануын қарап тексеріңіз
4.
статистикалық электр тогын ажыратқыштарда зақымданудың болмауын қарап тексеріңіз
10. Жүк бөліктері
5.
жүк бөлігінде зақымданудың болмауын, тазалығын қарап тексеріңіз
6.
түтін сигнализаторларының (тұтануды анықтау жүйесінің) болуын тексеріңіз
7.
өртке қарсы жүйенің болуын тексеріңіз
8.
люктерде (жүк есіктерінде) зақымданудың болмауын, бекіту тетіктерінің жарамдылығын және тиісті таңбаланудың болуын қарап тексеріңіз
9.
тоқтату (бекіту) және жүктерді жылжыту құрылғыларының, сақтандырғыш торларды ақаусыздығын және жұмысқа қабілеттілігін тұрғысынан қарап тексеріңіз
10.
такелаждық жабдықтың жарамдылығын, оларда зақымданудың болмауын қарап тексеріңіз
11.
еден асты кеңістікте коррозиялардың бар-болмауын, жалпы жай-күйін қарап тексеріңіз
11. Шасси
12.
шассидің алдыңғы және негізгі тірек пневматиктерінің жай-күйін және тозуын қарап тексеріңіз
13.
тежегіш дискілерінің тозу индикаторларының қалпын тексеріңіз
14.
амортизациялық тіреулердегі шток айнасының сығымдалуы мен тазалығын тексеріңіз
15.
шасси агрегаттарында, шассидің негізгі және алдыңғы тіреу қуыстарында зауыттық трафареттер мен жазбалардың болуын және сәйкестігін тексеріңіз
16.
шассидің басқару жүйесінің көрінетін бөлігінде зақымданулардың, көрініп тұрған ақаулардың болмауын қарап тексеріңіз
17.
шассидің алдыңғы және негізгі тіреулерінің арбашалары мен дөңгелектерінде зақымданулардың болмауын қарап тексеріңіз
18
құбырларда және олардың бекітулерінде бүлінулер мен гидросұйықтықтар ағуының бар-жоғын қарап тексеріңіз
19.
сақтандырғыш қауіпсіздік құрылғыларының (вымпелдің) болуын, орнатылуын тексеріңіз

6. Планер
1.
Осмотрите фюзеляж на состояние лакокрасочного покрытия. Обратите внимание на очевидные места ремонта и проверьте документацию на ремонт
2.
Осмотрите фюзеляж на предмет нанесения соответствующей маркировки мест аварийного вскрытия
3.
Осмотрите кок на наличие трещин и повреждений ЛКП
4.
Осмотрите остекление иллюминаторов пассажирского салона (грузового отсека, кухни) на отсутствие повреждений
5.
Осмотрите приемники статического и динамического давления, антенны на отсутствие повреждений, маркировку
6.
Проверьте наличие и состояние технологических заглушек, "вымпелов"
7.
Проверьте, закрыты ли технологические панели (лючки), наличие маркировки
8.
Осмотрите запасные выходы на наличие соответствующей маркировки.
9.
Осмотрите внешнее состояние проблесковых (импульсных) маяков, АНО и фар на отсутствие повреждений
7. Вертикальное и горизонтальное оперение
1.
Осмотрите внешнее состояние киля и стабилизатора, руля направления и высоты, хвостовой обтекатель на отсутствие повреждений
2.
Осмотрите разрядники статистического электричества на отсутствие повреждений
3.
Осмотрите лимб (метки) углов установки стабилизатора.
8. Пилоны
1.
Осмотрите пилоны на отсутствие повреждений
2.
Проверьте, закрыты ли технологические панели (лючки), наличие маркировки
9. Крыло
1.
Осмотрите передние кромки, поверхности и механизацию крыла на отсутствие повреждений
2.
Осмотрите крыло на отсутствие следов подтекания ГСМ
3.
Осмотрите технологические лючки на закрытие и наличие маркировки
4.
Осмотрите разрядники статистического электричества на отсутствие повреждений
10. Грузовые отсеки
5.
Осмотрите грузовой отсек на отсутствие повреждений, чистоту
6.
Проверьте наличие сигнализаторов дыма (системы обнаружения возгорания)
7.
Проверьте наличие противопожарной системы.
8.
Осмотрите люки (грузовые створки) на предмет отсутствия повреждений, исправности механизмов запирания и наличие соответствующей маркировки
9.
Осмотрите устройства стопорения (фиксации) и перемещения грузов, предохранительные сетки на предмет исправности и работоспособности
10.
Осмотрите такелажное оборудование на отсутствие повреждений и исправности
11.
Осмотрите подпольное пространство на наличие коррозии, общее состояние
11. Шасси
12.
Осмотрите состояние и износ пневматиков передней и основной опор шасси
13.
Проверьте положение индикаторов износа тормозных дисков
14.
На амортизационных стойках проверьте обжатие и чистоту зеркала штока
15.
Проверьте наличие и соответствие заводских трафаретов и надписей на агрегатах шасси, в нишах передней и основной опор шасси
16.
Осмотрите видимую часть системы управления шасси на отсутствие повреждений, видимых дефектов.
17.
Осмотрите тележки и колеса передней и основной опор шасси на предмет отсутствия повреждений.
18.
Осмотрите трубопроводы и их крепления на отсутствие повреждений и течи гидрожидкости
19.
Проверьте наличие, установку предохранительных устройств безопасности (вымпела)

12. Қозғалтқыштар, қосалқы күш қондырғысы
20.
кіру және шығару құрылғыларындағы бітеуіштердің жай-күйін, зақымданудың болмауын және таңбалануын қарап тексеріңіз
21.
капоттарда зақымданудың болмауын, құлыптардың жабылуын, ЖЖМ іздерінің болмауын қарап тексеріңіз
22.
қозғалтқыштардың капоттарын, ҚКҚ ашыңыз және капот асты кеңістікте ЖЖМ іздерінің, бөгде заттардың болмауын қарап тексеріңіз
23.
құбыр жолдарының бекітілуін жай-күйін, қозғалтқыштың коммуникация жүйелерінің, ҚКҚ-да зақымданулардың, отын, май ағуының болмауын қарап тексеріңіз
24.
түтін шығару құрылғысында бөгде заттардың, зақымданулар мен жарықшақтардың, ЖЖМ іздерінің болмауын қарап тексеріңіз
25.
реверсивтік құрылғыларда зақымданудың болмауын қарап тексеріңіз
13. Тікұшақтың құйрық және шеткі арқалықтары
26.
құйрық және шеткі арқалықтарының сыртқы жай-күйін, зақымданудың болмауын және жөнделген жерлердің бар-жоғын қарап тексеріңіз
27.
құйрық және шеткі арқалықтардың лак-бояу жабынының жалпы жай-күйін қарап тексеріңіз
28.
стабилизатордың (бар болса) жай-күйін зақымдану тұрғысынан қарап тексеріңіз
14. Тікұшақ. Тірек бұранданың қалақшалары
1.
тірек бұранда қалақшаларының алдыңғы жиектерінде зақымданудың бар-жоғын қарап тексеріңіз. Тірек бұранда қалақшаларының қыздырғыш элементтерін қарап тексеріңіз
2.
тірек бұранда қалақшаларының жиектерінде зақымданудың бар-жоғын, аэронавигациялық шамдардың жарамдылығын қарап тексеріңіз
3.
тірек бұранда қалақшаларында триммерлердің (бар болса) жай-күйін қарап тексеріңіз
4.
тірек бұранда қалақшаларында бөліктердің, олардың қосылу орындарының жай-күйін, сондай-ақ қалақшалардың қысымның дабыл беру жүйесін (бар болса) қарап тексеріңіз

12. Двигатели, вспомогательная силовая установка
20.
Осмотрите состояние заглушек входного и выхлопного устройств на предмет отсутствия повреждений и соответствующей маркировки.
21.
Осмотрите капоты на отсутствие повреждений, закрытия замков, отсутствия следов ГСМ
22.
Вскройте капоты двигателей, ВСУ и осмотрите подкапотное пространство на отсутствие следов ГСМ, посторонних предметов
23.
Осмотрите состояние крепления трубопроводов, коммуникаций систем двигателя, ВСУ на отсутствие повреждений, течи топлива, масла
24.
Осмотрите выхлопное устройство на отсутствие посторонних предметов, повреждений и трещин, следов ГСМ
25.
Осмотрите реверсивные устройства на отсутствие повреждений (при наличии)
13. Хвостовая и концевая балки вертолета
26.
Осмотрите внешнее состояние хвостовой и концевой балки на отсутствие повреждений и наличие мест ремонта
27.
Осмотрите общее состояние лакокрасочного покрытия хвостовой и концевой балки
28.
Осмотрите состояние стабилизатора (при наличии) на предмет повреждений
14. Вертолет. Лопасти несущего винта
1.
Осмотрите передние кромки лопастей несущего винта на наличие повреждений. Осмотрите нагревательные элементы лопастей несущего винта
2.
Осмотрите законцовки лопастей несущего винта на наличие повреждений, исправность аэронавигационных огней
3.
На лопастях несущего винта осмотрите состояние триммеров (при наличии)
4.
На лопастях несущего винта осмотрите состояние отсеков, места их соединения, а также систему сигнализации давления лопастей (при наличии)

15. Бас редуктор. Құйрық және аралық редукторлар
5.
бас редукторда, құйрық және аралық редукторларда зақымданудың болмауын, олардың бекітілу жай-күйін қарап тексеріңіз
6.
бас редуктордың гидробөлгінде зақымданудың, гидросұйықтықтардың аққан ізінің болмауын қарап тексеріңіз
16. Қисаю автоматы, ұстап тұратын бұранда төлкесі
7.
қисаю автоматының жай-күйін, зақымданудың балмауын қарап тексеріңіз
8.
тірек бұранда төлкесін, көлденең және тік шарнирлердің жай-күйін зақымданулардың және гидросұйықтықтардың аққан ізінің бар-болмауына қарап тексеріңіз

15. Главный редуктор. Хвостовой и промежуточный редукторы
5.
Осмотрите главный редуктор, хвостовой и промежуточный редуктора на предмет отсутствия повреждений, состояние их крепления
6.
Осмотрите гидроотсек главного редуктора на отсутствие повреждений, течи гидрожидкости
16. Автомат перекоса, втулка несущего винта
7.
Осмотрите состояние автомата перекоса на отсутствие повреждений
8.
Осмотрите состояние втулки несущего винта, горизонтальных и вертикальных шарниров на отсутствие повреждений и течи гидрожидкости

17. Рульдік бұранда
9.
рульдік бұранданың жай-күйін, қалақтарда және төлкеде зақымданудың бар-жоғы тұрғысынан қарап тексеріңіз
10.
вертикаль жазықтықтағы рульдік бұранда қалақтарындағы ауытқулардың қалыптылығын тексеріңіз
Ескертпе:
(*) осы пайдаланушы міндетті емес;
Қосымша сәйкессіздіктер тізбесі ________ парақта (парақтарда).
Тексерушілер: _____________________________________________________________
(қолы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
ТАНЫСТЫМ:
Пайдаланушының басшысы: ______ _____________________________________
(қолы) (Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Бағалау сертификаттау жүргізілген күні: 20__ жылғы ____ _____________
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау бағдарламасына сәйкессіздіктер тізбесі, үлгісі, №
ӘК ұшуға жарамдылығын сертификаттау бағдарламасына сәйкессіздік позициясының №
Сәйкессіздік сипаты
Ескертпе
Тексерушілер: ____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(қолы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
ТАНЫСТЫМ:
Пайдаланушының басшысы: ______ _________________________________
(қолы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Бағалау жүргізілген күні: 20__ жылғы ________ ___
Ескертпе:
- (ч/м/г) – часы/месяцы/годы
- ПББ – пайдалануды басынан бастау
- СЖК – соңғы жөндеуден кейінгі
- ТҚК – техникалық қызмет
- ЖҚС – жарықты қосу сәулесі
- ЛБЖ – лак бояужабдығы
- ККО – қосымша қозғалтқышты орнату
- ЖЖМ – жағар-жанармай материалдары
- Certіfіcate of Release to Servіce (CRS) – пайдалануға рұқсат сертификаты
- Aіrworthіness dіrectіves (Ads) – ұшу жарамдылығы бойынша дерктемелер
- GPS – әлемдік позициялауды жүйелеу
- ELT – апатты радиошамшырақ
- Reduced vertіcal separatіon mіnіma (RVSM) – эшелонды вертикалді қысқартылған минимумы;
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларға
6-қосымша
Нысан
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ CERTІFІCATE OF AІRWORTHІNESS
Рәміз
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
1. Ұлттық және тіркеу белгілері
Natіonalіty and regіstratіon marks
2. Дайындаушы және әуе кемесін дайындаушының белгілеуі
Manufacturer and manufacturer’s desіgnatіon of aіrcraft
3. Сериялық (зауыттық) нөмірі
Aіrcraft serіal number
4. Әуе кемесінің санаты: ______________________________________
Aіrcraft category
5. Әуе кемесі Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне № ____ 20__ ж. _____ болып енгізілді.
The aіrcraft іs іncluded іnto State Regіster of Cіvіl Aіrcrafts of the Republіc of Kazakhstan under No. ____ dated_______

17. Рулевой винт
9.
Осмотрите состояние рулевого винта на наличие повреждений на лопастях и втулке
10.
Проверьте плавность отклонений лопастей рулевого винта в вертикальной плоскости
Примечание:
- (*) не обязательно для данного эксплуатанта;
- К настоящему приложению прилагается перечень несоответствий на____листе (листах).
Проверяющие: ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(подпись, Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
ОЗНАКОМЛЕН:
Руководитель эксплуатанта: _________________________________________________
(подпись) Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Дата проведения оценки: ____ _______________ 20 года
Перечень несоответствий к Программе сертификации летной годности воздушного судна тип, №
№ позиции несоответствия к Программе сертификации летной годности воздушного судна
Характер несоответствия
Примечание
Проверяющие: ____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(подпись, Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
ОЗНАКОМЛЕН:
Руководитель эксплуатанта: _______________________________________________________
(подпись) Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Дата проведения оценки: ____ _______________ 20 года
Примечание:
- (ч/м/г) – часы/месяцы/годы
- СНЭ – с начало эксплуатации
- ППР – после последнего ремонта
- ТО – техническое обслуживания
- АНО – аэронавигационные огни
- ЛКП – лакокрасочные покрытия
- ВСУ – вспомогательное силовая установка
- ГСМ – горюче-смазочные материалы
- АЗС – автомат защиты сетей
- Certificate of Release to Service (CRS) - сертификат допуска к эксплуатации
- Airworthiness directives (Ads) – директивы по летной годности
- GPS – система глобального позиционирования
- ELT – авариный радиомаяк
- Reduced vertical separation minima (RVSM) – Система сокращенного минимума вертикального эшелонирования;
- ВС- воздушное судно;
Приложение 6 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации
СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS
1. Национальный и регистрационный знаки
Nationality and registration marks
2. Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Manufacturer and manufacturer’s designation of aircraft
3. Серийный (заводской) номер
Aircraft serial number
4. Категория воздушного судна:___________________________________
Aircraft category:_________________________
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № ______ от ________20___ г.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under No. ____ dated______________

6. Әуе кемесі ___ ұшуға ИКАО-ның ____ санаты бойынша жіберілді. Aіrcraft has been permіtted to the flіght accordіng to the ІCAO _____ category.
7. Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілді, осы әуе кемесі белгіленген техникалық қызмет көрсету және жоғарыда көрсетілген және бекітілген пайдалану шектеулеріне сәйкес ұсталса ұшуға жарамды деп есептеледі.
Thіs certіfіcate has been іssued for the above-mentіoned aіrcraft іn accordance wіth the Legіslatіon of the Republіc of Kazakhstan of the above-mentіoned aіrcraft whіch іs consіdered to be aіrworthy when maіntaіned and operated іn accordance wіth the foregoіng and the pertіnent operatіng lіmіtatіons.
8. Ұшуға жарамдылық сертификаты азаматтық әуе кемесін пайдалануға жарамдылық туралы бағалау актісі болған жағдайда ғана жарамды.
Certіfіcate of Aіrworthіness іs valіd upon current aіrworthіness revіew report іs valіd.
9. Ұшуға жарамдылық сертификаты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен қайтарып алғанға дейін жарамды.
Certіfіcate of Aіrworthіness іs valіd unless revoked by cіvіl avіatіon authorіzed organіzatіon.
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by hіm
Берілген күні:
Date of іssue:
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтініш
1. Тізілімге ____ ж. "___" ____ № ___ енгізілген аса жеңіл авиацияның әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беруді сұраймын:
Түрі ______________________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты ______________________________________________
1.1. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі __________________________
1.2. Әуе кемесі жасалған күні ________________________________________
1.3. Жасап шығарушының атауы ______________________________________
1.4. Жасап шығарушы мемлекет ______________________________________
1.5. Үлгі сертификаты (немесе балама құжат):
№ ___________________________________________________, берілген күні
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
2.1. Мекенжайы ____________________________________________________
2.2. Телефоны ____________________ Факсы ___________________________
2.3. Электрондық поштасының мекенжайы (бар болса)_____________________
2.4. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)___________________________________
2.5. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БИН)__________________________________

6. Воздушное судно ______ допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
Aircraft has been permitted to the flight according to the ICAO ___ category.
7. Настоящий сертификат выдан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и относится к вышеупомянутому воздушному судну, которое считается годным к полетам, при условии, что его техническое обслуживание и эксплуатация соответствует вышеуказанному и установленным эксплуатационным ограничениям.
This certificate has been issued for the above-mentioned aircraft in accordance with the Legislation of the Republic of Kazakhstan of the above-mentioned aircraft which is considered to be airworthy when maintained and operated in accordance with the foregoing and the pertinent operating limitations.
8. Сертификат летной годности действителен при наличии акта оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна.
Certificate of Airworthiness is valid upon current airworthiness review report is valid.
9. Сертификат летной годности действителен до момента отзыва уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.
Certificate of Airworthiness is valid unless revoked by civil aviation authorized organization.
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Дата выдачи:
Date of issue:
Приложение 7 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
Заявка
1. Прошу выдать сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации, занесенного в реестр " ___" ________ ______ г.
№______________:
Тип_________________________________________________________________
Назначение воздушного судна__________________________________________
1.1. Серийный (заводской) номер воздушного судна________________________
1.2. Дата изготовления воздушного судна_________________________________
1.3. Наименование изготовителя_________________________________________
1.4. Государство-изготовитель___________________________________________
1.5. Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ______ дата выдачи__________________________________________________
2. Сведения о заявителе:
2.1. Адрес____________________________________________________________
2.2. Телефон ________________________ Факс ____________________________
2.3. Адрес электронной почты (при ее наличии) ____________________________
2.4. Идентификационный индивидуальный номер
(ИИН) _______________________________________________________________
2.5. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _____________________________

2.6. Егер әуе кемелерін пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты_________________________________________________
2.7. Егер әуе кемелерін пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты_______________________________________
3. Әуе кемесінің орналасқан жері_______________________________________
4. Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны _____________________________
5. Әуе кемесінің ұшуы _______________________________________________
пайдалану басталғаннан бері: __________ сағ. ____ соңғы _____________ жыл
соңғы жөндеуден кейін: ______________ сағ. ____ соңғы _____________ жыл
6. Жөндеуге дейін қалған ресурс: _____ сағ. ____ соңғы ______________ жыл
7. Массасы, кг ________________ Орталықтандыру, % ___________________
8. Техникалық жай-күйін бағалау актісі бекітілген күні ___________________
9. Техникалық байқауды кім жүргізді __________________________________
10. Әуе кемесін жетілдіруді, өзгертуді орындаған ұйым, орындау күні
_________________________________________________________________
11. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсы__________________
12. Пошталық мекенжайы: _____________________________________________
Мөр Орны (болған жағдайда)
__________________________________________
(лауазымы)
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
қағидаларына
7-1-қосымша
"Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 7-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 17.08.2021 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметінің стандарты
1
Қызмет көрсетушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Алдыңғы қағаз нысанда берілген аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық форматқа ауыстыру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру, алдыңғы қағаз нысанда берілген аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық форматқа ауыстыру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

2.6. Если эксплуатант ВС – физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество _________________________________________________
2.7. Если эксплуатант ВС – юридическое лицо:
Полное наименование организации ________________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя _____________________________________
3. Место базирования ВС ________________________________________________
4. Дата и место проведения последнего ремонта _____________________________
5. Налет воздушного судна _______________________________________________
начала эксплуатации: _______ час. _______ пос. _______ лет
после последнего ремонта: _______ час. _______ пос. _______ лет
6. Остаток ресурса до ремонта: _____ час. _____ пос. _____ лет
7. Масса, кг ___________________ Центровка, % ____________________________
8. Дата утверждения акта оценки технического состояния ____________________
9. Кем произведен тех. осмотр____________________________________________
10. Организация, выполнившая доработки, изменения воздушного судна, дата выполнения _____________________________________________________
11. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс __________________________
12. Почтовый адрес ______________________________________________________
Место Печати (при наличии) _______________________________________________
(должность)
Приложение 7-1
к Правилам сертификации
в сфере легкой и сверхлегкой
авиации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.08.2021 № 446 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрения продлевается до 10 (десяти) рабочих дней.
Срок перевода в электронный формат ранее выданного в бумажной форме сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации - 2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации, перевода в электронный формат ранее выданного в бумажной форме сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін:
1) өтініш
2) аса жеңіл авиация әуе кемесі куәлігінің немесе үлгі сертификатының электрондық көшірмесі;
бұрын қағаз нысанда берілген аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық форматқа ауыстыру үшін:
сертификаттың бүлінуі мен жоғалуы (ұрлануы) фактісі сипатталған еркін нысандағы өтініш
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы https://caa.gov.kz
Өтініш берушінің:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді;
порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Рәміз
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
АСА ЖЕҢІЛ АВИАЦИЯ ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҚ СЕРТИФИКАТЫ №

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
для получения сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации:
1) заявка;
2) электронная копия удостоверения воздушного судна сверхлегкой авиации или сертификата типа; для перевода в электронный формат ранее выданного в бумажной форме сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации:
заявка с описанием факта порчи или утраты (хищения) сертификата;
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" https://caa.gov.kz
Заявитель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 8 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации
СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ ВОЗДУШНОГО СУДНА СВЕРХЛЕГКОЙ АВИАЦИИ №

1. Мемлекеттік және тіркеу айырым белгілері
2. Дайындаушы және әуе кемесін дайындаушының белгілеуі
3. Сериялық (зауыттық) нөмірі
4. Әуе кемесі Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне № ____ 20__ ж. _____ болып енгізілді.
5. Осы әуе кеме бекітілген пайдалану шектеулермен күтіп ұсталса және пайдаланылса, онда ол ұшуға жарамды болып есептеледі.
6. Конструкцияның салмағы (масса, кг) ___________________________
7. Орталықтандыру % __________________________________________
Берілген күні: "_____" _____________ ж.
Мөр Орны (болған жағдайда)
уәкілетті ұйымның қызметшісі ______________ ______________________
(қолы) Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Берілген күні:
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
қағидаларына
9-қосымша
Азаматтық әуе кемесінің данасына сертификаттау өтінімі
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ол ______________________________________________________________ тиесілі
(азаматтық әуе кемесін пайдаланушысының иесі)
______________________________________________________________________
(азаматтық әуе кемесін пайдаланушысының атауы)
азаматтық әуе кемесінің данасына сертификаттау жүргізуді сұраймын.
Мекенжайы және телефоны ______________________________________________
Әуе кемесі туралы негізгі мәліметтерді хабарлаймын:
Әуе кемесінің түрі _______________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, планер, аэростатикалық әуе кемесі және т.б.)
Пайдаланылған конструкторлық құжаттама _________________________________
(жеке жоба, прототипі бар, дайын КҚ, қалпына келтірілген ӘК және т.б.)
Мына жағдайларда жасалған _____________________________________________
(жеке, техникалық клубта, зауытта және т.б.)
Азаматтық әуе кемесі данасының мақсаты__________________________________
Пайдаланудың күтілетін шарттары_________________________________________
Мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынылған
мәліметтердің дәйектілігіне жауап беремін.
Әуе кемесінің фактілері үшін сараптамасы мәлімделген, оған қойылатын талаптарға
сәйкес еместігін куәландыратындығы маған белгілі емес.
Өтініш беруші ______________ /______________________________________/
қолы                   Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
20___ ж. "___" ___________
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
қағидаларына

1. Национальный и регистрационный знаки
2. Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
3. Серийный (заводской) номер
4. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № ____ от ________________.
5. Данное воздушное судно считается годным к полетам, если оно содержится и эксплуатируется в соответствии с установленными эксплуатационными ограничениями.
6. Вес конструкции (масса/кг)_________________________________
7. Центровка % ________________________________________
Дата выдачи "____" _______________20___ год
Место Печати (при наличии)
Служащий уполномоченной организации в сфере гражданской авиации _____________ __________________________________ (подпись) Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Дата выдачи:
Приложение 9 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Сноска. Приложение 9 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявка на сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна
Прошу провести сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна
________________________________________________________________________________
(наименование экземпляра гражданского воздушного судна)
которое принадлежит_____________________________________________________________
(владелец экземпляра гражданского воздушного судна)
Адрес и телефон__________________________________________________________________
Сообщаю основные сведения о воздушном судне:
Вид воздушного судна ____________________________________________________________
(самолет, вертолет, планер, аэростатическое воздушное судно)
Использованная конструкторская документация ______________________________________
________________________________________________________________________________
(собственный проект, готовая конструкторская документация, имеющая прототип,
восстановленное воздушное судно и другие)
Построено в условиях ____________________________________________________________
(индивидуально, в техническом клубе, на заводе)
Назначение экземпляра гражданского воздушного судна_______________________________
Ожидаемые условия эксплуатации __________________________________________________
Я несу ответственность за достоверность представленных сведений в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан. Мне неизвестны факты, которые
свидетельствовали бы о том, что заявляемое для экспертизы воздушного судна не могло бы
соответствовать предъявляемым к нему требованиям.
Заявитель _______________/_______________________________________________________/
подпись фамилия, инициалы
Место печати (при наличии)
"__" __________ 20__ г.

9-1-қосымша
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 9-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 17.08.2021 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлгін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет көрсетушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзартылады
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне сәйкес заңды тұлғаларға (бұдан әрі-өтініш беруші) ақылы негізде көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

Приложение 9-1
к Правилам сертификации
в сфере легкой и сверхлегкой
авиации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности".
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены приложением 9-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.08.2021 № 446 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня их первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрения продлевается до 10 (десяти) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам (далее - заявитель), в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттауға өтінім;
2) Уәкілетті ұйымның қызметі үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесі данасының пайдалану құжаттамасы жиынтығының электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесінің қысқаша техникалық сипаттамасын, жүйелердің қағидаттық схемаларын, негізгі сипаттамаларын, сондай-ақ диапазонында әуе кемесінің данасы сертификатталатын пайдаланудың күтілетін шарттары мен шектеулерін қамтуға тиіс әуе кемесі данасы ерекшелігінің электрондық көшірмесі;
5) әуе кемесі түрлерінің үш проекциядағы электрондық көшірмесі немесе әртүрлі бұрыштардағы цифрлық фотосуреттер: алдыңғы, бүйір, артқы;
6) әуе кемесін немесе құрастыру жиынтығын, қозғалтқышты, бұранданы, агрегаттар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алудың заңдылығын растайтын бастапқы төлем құжаттарының электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы https://caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті;
порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын анықтау актісі
___________________________________________________________________
20__ жылғы "___" ________________ № ________________ бұйрығына сәйкес
комиссия мынадай құрамда:
Төраға: ____________________________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты, лауазымы)
Комиссия мүшелері: _________________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты, лауазымы)
___________________________________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты, лауазымы)
Ұшу жарамдылығын сертификаттау бағдарламасы бойынша
____________________________________________________ бағалау жүргізді.
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығын бағалау актісінің мәтіні Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамасының, әуе кемесі мен оның жабдығының азаматтық әуе кемесінің данасына белгіленген талаптарға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, мәлімделетін ұшу түрлеріне сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Төраға: ______________________________________ ____________________
(Тегі Аты Әкесінің аты(болған жағдайда) (қолы)
Комиссия мүшелері: ____________________________________ ___________
(Тегі Аты Әкесінің аты(болған жағдайда) (қолы)
______________________________________________ ___________________
(Тегі Аты Әкесінің аты(болған жағдайда) (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйым басшысы ___________________________________ ________________
(Тегі Аты Әкесінің аты(болған жағдайда) (қолы)
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестік куәлігінің ДЕРЕКТЕР КАРТАСЫ (Аэростатикалық әуе кемесі данасына және азаматтық әуе кемесінің данасы үшін)
Осы деректер картасы № _____ сәйкестік куәлігінің ажырамас бөлігі болып
табылады_____________және__________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, автожир және оның атауы) азаматтық әуе кемесінің жеке-дара
данасының негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамаларын қамтиды

2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявка на сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна;
2) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
3) электронная копия комплекта эксплуатационной документации экземпляра воздушного судна;
4) электронная копия спецификации экземпляра воздушного судна, которая должна содержать краткое техническое описание, принципиальные схемы систем, основные характеристики, а также ожидаемые условия эксплуатации и ограничения, в диапазоне которых будет сертифицироваться экземпляр воздушного судна;
5) электронная копия видов воздушного судна в трех проекциях или цифровые фотографии в различных ракурсах: спереди, сбоку, сзади;
6) электронные копии первичных платежных документов, подтверждающих законность приобретения воздушного судна или сборочного комплекта, двигателя, винта, агрегатов и комплектующих изделий.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" https://caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 10 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
АКТ
оценки технического состояния и определения годности к полетам
экземпляра гражданского воздушного судна
В соответствии с приказом_____________________________________
от "___" ___________ 20_____ года № __________________ комиссией в
составе:
Председатель: ____________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество (при наличии) должность)
Члены комиссии: ________________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество (при наличии) должность)
_______________________________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование организации)
Текст акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответствие)
эксплуатационной документации, воздушного судна и его оборудования установленным требованиям к экземпляру воздушного гражданского судна и нормативным правовым актам Республики Казахстан в сфере гражданской авиации, заявляемым видам полетов.
Председатель: _____________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество(при наличии)) (подпись)
Члены комиссии: ________________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество(при наличии)) (подпись)
________________________________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество(при наличии)) (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации ________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество(при наличии)) (подпись)
Приложение 11 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
КАРТА ДАННЫХ
(для единичного экземпляра гражданского воздушного судна и
единичного экземпляра аэростатического воздушного судна)
Настоящая карта данных является неотъемлемой частью удостоверения соответствия № _____ и содержит основные эксплуатационные ограничения и характеристики единичного экземпляра гражданского воздушного судна
_____________________________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир и его наименование)

1. Қозғалтқыш (қозғалтқыштар)________________________________________
1) қуаты, л.с. _______________________________________________________
2) ең жоғары айналымдары, айн/мин ___________________________________
2. Әуе винті_________________________________________________________
3. Отын ____________________________________________________________
4. әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағы, кг______________________________
5. теідестіру:
1) ең шекті-алдыңғы, % ______________________________________________
2) ең шекті-артқы, % ________________________________________________
6. Жүк көтергіштігі, кг ______________________________________________
7. Жылдамдық бойынша шектеулер:
1) ең жоғары рұқсат етілген, км/с _____________________________________
2) ең төменгі рұқсат етілген, км/с _____________________________________
3) ұшып көтерілу кезіндегі ажырау жылдамдығы, км/с ___________________
4) қону кезіндегі түсу жылдамдығы, км/с ______________________________
8. Экипаж құрамы, адам ____________________________________________
9. Ұшуды орындау үшін метеожағдайлар:
1) бұлттардың биіктігі, м ____________________________________________
2) көлденең көріну, м _______________________________________________
3) жел, м/с: ________________________________________________________
4) ұшуға көтерілгендегі, м/с: _________________________________________
5) қарсы жел, м/с _________________________________________________
6) жолай жел, м/с _________________________________________________
7) 90 градустағы, м/с ______________________________________________
8) қону кездегі, м/с: _________________________________________________
9) қарсы жел, м/с __________________________________________________
10) жолай жел, м/с __________________________________________________
11) 90 градустағы, м/с _______________________________________________
12) қоршаған ауаның температурасы, град. 0С ___________________________
10. Тыйым салынған:________________________________________________
Азаматтық әуе кемелерінің пайдаланушысына тексеру жүргізген ұйымның басшысы
__________/_____________________________________/
Қолы Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр Орны (болған жағдайда). 20 ___ ж. "___" ___________
Жеңіл және аса жеңіл авиация
саласындағы сертификаттау
Қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Рәміз
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
АЗАМАТТЫҚ ӘУЕ КЕМЕСІ ДАНАСЫНЫҢ ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҚ НОРМАЛАРЫНА СӘЙКЕСТІГІНЕ КУӘЛІК № ______
Азаматтық әуе кемесі үлгісінің ұшу жарамдылық нормаларына сәйкестік
куәлігінің күшіне ені мерзімі:
"_____" _____________ ж.
сәйкестендіру № _______________________ азаматтық әуе кемесінің данасы
_________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, автожир, аэростатикалық әуе кемесі және т.б., оның пайдаланылуы)
азаматтық әуе кемесінің данасына қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес.
_________________________________________________________________
(ұшақ, тікұшақ, автожир, аэростатикалық әуе кемесі және т.б., оның пайдаланылуы)
азаматтық әуе кемесі жеке данасының негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамалары
деректер картасында қамтылған, ол осы куәліктің ажырамас бөлігі болып табылады.
Мөр Орны Уәкілетті ұйымның қызметшісі _________________________
(қолы) Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігінің күшіне енген күні:
_____ ж. "____" _______

1. Двигатель (двигатели)________________________________________________
1) мощность, лошадиных сил ____
2) максимальные обороты, об/мин_______________________________________
2. Воздушный винт____________________________________________________
3. Топливо____________________________________________________________
5. Центровка:
1) предельно-передняя _____, % _______
2) предельно-задняя _____, % _________
6. Грузоподъемность, кг _________________________________________________
7. Ограничения по скорости:
1) максимально допустимая, км/ч_________________________________________
2) минимально допустимая, км/ч_________________________________________
3) скорость отрыва при взлете, км/ч_______________________________________
4) скорость приземления при посадке, км/ч ________________________________
8. Состав экипажа, чел.__________________________________________________
9. Метеоусловия для выполнения полетов:
1) высота облаков, м___________________________________________________
2) горизонтальная видимость, м__________________________________________
3) ветер, м/с:
4) на взлете, м/с:
5) встречный, м/с______________________________________________________
6) попутный, м/с_______________________________________________________
7) под 90 град., м/с_____________________________________________________
8) на посадке, м/с:
9) встречный, м/с_______________________________________________________
10) попутный, м/с_______________________________________________________
11) под 90 град., м/с_____________________________________________________
12) температура окружающего воздуха, град. оС_____________________________
10. Не допускается: _____________________________________________________
Руководитель организации, проводившей обследование ЭГВС
__________/___________________________________________________________/
Подпись                   Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Место Печати (при наличии) "___" ___________ 20__ г.
Приложение 12 к Правилам
сертификации в сфере
легкой и сверхлегкой авиации
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации
УДОСТОВЕРЕНИЕ СООТВЕТСТВИЯ ЭКЗЕМПЛЯРА ГРАЖДАНСКОГО ВОЗДУШНОГО СУДНА НОРМАМ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ № ____
Экземпляр гражданского воздушного судна ____________________________________
(самолет, вертолет, автожир, аэростатическое воздушное судно и др., его назначение)
идентификационный № ___________________________________________________________,
соответствует установленным требованиям к экземпляру гражданского воздушного судна.
Основные эксплуатационные ограничения и характеристики единичного экземпляра
гражданского воздушного судна ____________________________________________________
(самолет, вертолет, автожир, аэростатическое воздушное судно и др., его назначение)
содержатся в карте данных, которая является неотъемлемой частью настоящего удостоверение
(экземпляра) соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности.
Место Печати
Служащий уполномоченной организации ____________________________________________
(подпись) Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Дата вступления в силу удостоверение (экземпляра) соответствия конструкции,
характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности:
"____"_______20__год