Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 11 сәуірдегі № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 20 сәуірде № 16787 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 14 сәуірдегі № 40 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.04.2021 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 141-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ, ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 11 сәуірдегі
№ 149 бұйрығымен
бекітілген
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістеме

Об утверждении Методики по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 апреля 2018 года № 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2018 года № 16787. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 апреля 2021 года № 40.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 14.04.2021 № 40 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 141-3) пункта 16 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3 настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 апреля 2018 года № 149
Методика по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі осы әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі туралы ереже 16-тармағының 141-3) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісі (бұдан әрі – рейтинг) жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің бизнесті ашу және жүргізу үшін қолайлы жағдайлар жасау бойынша жүргізген жұмыстарының нәтижелері бойынша қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мен "Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Институт) арасында жасалған шарт негізінде Қазақстан Республикасының өңірлерінде рейтинг жүргізу бойынша зерттеу жүргізіледі, ол мынадай 2 кезеңді қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы өңірлеріндегі рейтинг әдіснамасының имплементациясы, бұл ретте:
осы Әдістемеге 1-қосымшада көрсетілген облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар респонденттерінің іріктемесіне сәйкес өңірлерде кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу арқылы далалық зерттеу жүргізу;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығымен бекітілген Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық беру қағидаларына сәйкес осы Әдістемеде пайдаланылатын статистикалық деректерді жинақтау жүргізіледі.
2) пікіртерімдік және статистикалық деректердің нәтижелері бойынша облыстарды, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларын және жеке аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларды бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша саралау (рейтингіні дайындау) рейтингісі бойынша қорытынды шығарылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалаларды саралауды Институт жүзеге асырады. Қалыптастырылған рейтингіні Институт Министрлікке ұсынады.
5. Рейтинг дайындауды Министрлік жыл сайын 30 қазанға дейін жүзеге асырады.
5-1. Далалық зерттеудің сапасын бақылауды Министрлік Институттан интервьюерлердің маршруттық парақтарын және жүргізілген жұмыс туралы есептерін алу арқылы жүзеге асырады. Интервьюерлердің маршруттық парақтарын Институт Министрлікке далалық зерттеуді бастау алдында ұсынады. Жүргізілген жұмыс туралы есепті Институт Министрлікке апта сайын ұсынады.
Ескерту. 1-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 141-3) пункта 16 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011.
2. Рейтинг регионов и городов по легкости ведения бизнеса (далее – рейтинг) формируется по результатам проведения работы местными исполнительными органами (далее – МИО) и территориальными подразделениями центральных государственных органов по созданию благоприятных условий для открытия и ведения бизнеса.
3. На основании заключенного договора между Министерством национальной экономики Республики Казахстан (далее – Министерство) и акцонерным обществом "Институт экономических исследований" (далее – Институт) проводится исследование по проведению рейтинга в регионах Республики Казахстан, которое включает в себя 2 этапа:
1) имплементация методологии рейтинга в регионах Республики Казахстан при котором проводится:
проведение полевого исследования путем опроса предпринимателей в регионах согласно выборке респондентов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов, городов областного значения, указанных в приложении 1 к настоящей Методике;
сбор статистических данных, используемых в настоящей Методике в соответствии с Правилами присуждения специальной премии по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590.
2) подведение итогов по рейтингу:
Ранжирование (подготовка рейтинга) областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, и отдельно районов и городов областного значения по легкости ведения бизнеса по результатам опросных и статистических данных.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ранжирование регионов и городов по легкости ведения бизнеса осуществляется Институтом. Сформированный рейтинг предоставляется Институтом в Министерство.
5. Подготовка рейтинга осуществляется Министерством ежегодно до 30 октября.
5-1. Контроль качества полевого исследования осуществляется Министерством путем получения от Института маршрутных листов интервьюеров и отчетов о проведенной работе. Маршрутные листы интервьюеров предоставляются Институтом в Министерство перед запуском полевого исследования. Отчет о проведенной работе предоставляется Институтом в Министерство еженедельно.
Сноска. Методика дополнена пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Рейтингіні сипаттау кезінде Қазақстанның өңірлері мен қалалары интегралдық индекстің мәніне байланысты бөлінеді және өңірдің немесе қаланың позициясы бес балдық жүйе бойынша айқындалады, мұндағы 5 - ең жоғарғы мән, 1 - ең төменгі мән.
2-тарау. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалардың рейтингісін айқындау
7. Рейтинг екі деңгейге бөлінеді:
Облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларын салыстыру;
аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларды (облыстардың әкімшілік орталықтарын қоса алғанда) салыстыру.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Рейтингінің қорытындысы осы Әдістеменің 14, 15-тармақтарында көрсетілген 50% статистикалық деректердің және осы Әдістеменің 13-тармағында көрсетілген факторларға сәйкес 50% пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.
9. Әлеуметтік пікіртерімнің нысаналы тобына шағын және орта кәсіпорындардың басшылары (оның ішінде жеке кәсіпкерлер мен шаруа қожалықтары) (бұдан әрі – респонденттер) жатқызылады.
10. Рейтингіні дайындау үшін мыналар:
1) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама бойынша респонденттер пікіртерімі;
2) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес облыстар және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштерді таратып жазу бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салулар жіберу арқылы алынған статистикалық деректер ақпарат көздері болып табылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.09.2018 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.11.2018 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Респонденттер пікіртерімдері олардың бизнес жүргізу шарттарын бағалау жөніндегі субъективті пікірін айқындау мақсатында мынадай:
1) реттеушілік ахуал;
2) инфрақұрылым;
3) бизнес үшін қаржының қолжетімділігі;
4) адами капитал;
5) қабылданатын шешімдердің ашықтығы факторлары бойынша жүзеге асырылады.
12. Облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:
1) шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағанда өсу индексі;

6. При описании рейтинга, регионы и города Казахстана распределяются в зависимости от значения интегрального индекса и позиция региона или города определяется по пятибалльной системе, где 5 – максимальное значение, 1 – минимальное.
Глава 2. Определение рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
7. Рейтинг подразделяется на 2 уровня:
сравнение областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент;
сравнение районов и городов областного значения (включая административные центры областей).
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Итоги рейтинга формируются на основании 50% статистических данных, указанных в пунктах 14, 15 настоящей Методики, и 50% опросных данных согласно факторам, указанным в пункте 13 настоящей Методики.
9. Целевой группой социологического опроса выступают руководители малых и средних предприятий (в том числе индивидуальные предприниматели и крестьянские хозяйства) (далее – респонденты);
10. Источниками информации для подготовки рейтинга являются:
1) опрос респондентов по анкете по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике;
2) статистические данные, полученные путем направления запросов в государственные органы и организации, по расшифровке статистических показателей для областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 14.09.2018 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2018 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Опрос респондентов осуществляется в целях определения их субъективного мнения по оценке условий ведения бизнеса по следующим факторам:
1) регуляторный климат;
2) инфраструктура;
3) доступность финансов для бизнеса;
4) человеческий капитал;
5) транспарентность принимаемых решений.
12. Статистические данные, используемые для областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент:
1) индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) к базовому 2015 году;

2) есепті кезеңдегі шағын, орта кәсіпорындардың негізгі капиталына салынатын инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
3) есепті кезеңдегі шикізаттық емес сектор кәсіпорындарының негізгі капиталына салынатын сыртқы инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
4) ШОК субъектілерін қолдауға жергілікті бюджеттен бөлінетін қаражат көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
5) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК-та жұмыспен қамтылғандар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
6) есепті кезеңдегі ШОК субъектілерінің өнім шығаруының өткен жылмен салыстырғандағы нақты мәніндегі өсу қарқыны, пайызбен;
7) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
8) заңды тұлғалар үшін мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер үлесінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
9) 1000 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
10) 1000 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
11) республикалық бюджет есебінен ШОК өндіріс көлеміне қатысты ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
12) 1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) алған жобалар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
13) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының түлектер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен.
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:
1) ШОК-тан түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағандағы өсу индексі;
2) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
3) 100 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;

2) темп роста инвестиций в основной капитал малых, средних предприятий, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
3) темп роста внешних инвестиций в основной капитал предприятий несырьевого сектора, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
4) темп роста объема выделяемых средств из местного бюджета на поддержку субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
5) темп роста численности занятых в действующих МСП, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
6) темп роста выпуска продукции субъектами МСП в реальном выражении за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах;
7) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах;
8) темп роста доли государственных услуг для юридических лиц, оказанных с нарушением сроков по сравнению с предыдущим годом, в процентах ;
9) темп роста количества проверок на 1000 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
10) темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
11) темп роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
12) темп роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
13) темп роста количества выпускников организации технического и профессионального образования (далее – ТИПО) по сравнению с предыдущим годом, в процентах.
Статистические данные, используемые для районов и городов областного значения:
1) индекс роста объема налоговых отчислений от МСП к базовому 2015 году;
2) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах;
3) темп роста количества проверок на 100 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдующим годом, в процентах;

4) 100 ШОК субъектісіне келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істерінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 субъектов МСП по сравнению с предыдующим годом, в процентах.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Пікіртерім деректері бойынша рейтинг кіші көрсеткіш, көрсеткіш, қосалқы фактор, фактор және интегралдық индекс сияқты 5 деңгейде есептеліп, ұсынылады.
Әрбір деңгейдің салмағы респонденттердің бизнесті жүргізу шарттары факторларының маңыздылығына деген пікіріне байланысты болады. Кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу кезінде сұрақ қойылады, онда респондент факторлардың маңыздылығын 1-ден 5-ке дейін басымдығы бойынша бағалауы қажет. Әрбір басымдық балы үшін (сомада барлығы 15 балл, яғни, 1-ден 5-ке дейінгі цифрлар сомасы) мынадай формулаға сәйкес салмақ белгіленеді:
мұнда:
Wu – 1 балл үшін үлес салмақ;
Wt – барлық 15 балл үшін салмақ;

13. Рейтинг по опросным данным рассчитывается и представляется на 5 уровнях: подпоказатель, показатель, субфактор, фактор и интегральный индекс.
Вес каждого из уровней зависит от мнения респондентов на важность факторов условий ведения бизнеса. При проведении опроса, будет задан вопрос, где респонденту нужно оценить по приоритетности от 1 до 5 важность факторов. За каждый балл (в сумме всего 15 баллов, сумма цифр от 1 до 5) приоритетности назначается вес согласно следующей формуле:
где:
Wu – вес за 1 балл;
Wt – вес за все 15 баллов;

St – 1-ден 5-ке дейінгі барлық балл сомасы (15).
5 балл жинайтын неғұрлым басым фактордың салмағы 33,3% құрайды.
Неғұрлым басым фактор мына формула бойынша айқындалады:
мұнда:
Wmax – кәсіпкерлер дауыс берген және ең жоғары 5 балл тағайындалатын неғұрлым басым фактор салмағы;
Smax – неғұрлым басым фактор үшін балл.
неғұрлым басым фактордың үлес салмағы 6,66..67% болады.
мұнда:
Wmin – кәсіпкерлер дауыс берген және 1 балл тағайындалатын неғұрлым аз басым фактордың үлес салмағы;
Smin – неғұрлым аз басым фактор балы.
Нәтижесінде факторлардың басымдығына байланысты факторлардың мынадай үлес салмағы анықталады:
Фактор басымдығы
Басымдық үшін балл
Фактордың салмағы (дөңгелектелген)
1
5

St – сумма всех баллов (15) от 1 до 5.
Наиболее приоритетный фактор, который получит 5 баллов, весит 33,3%.
Наиболее приоритетный фактор определяется по следующей формуле:
где:
Wmax – вес наиболее приоритетного фактора, за который проголосовали предприниматели, и которому присуждается максимально 5 баллов;
Smax – балл за наиболее приоритетный фактор.
Наименее приоритетный фактор весит 6,66..67%.
где:
Wmin – вес наименее приоритетного фактора, за который проголосовали предприниматели, и которому присуждается 1 балл;
Smin – балл за наименее приоритетный фактор.
В итоге в зависимости от приоритетности факторов определяются следующие веса факторов:
Приоритетность фактора
Балл за приоритетность
Вес фактора (округленно)
1
5

33,33%
2
4
26,67%
3
3
20%
4
2
13,33%
5
1
6,67%
кіші көрсеткіштер деңгейі - әрбір кіші көрсеткіш үшін 1-ден 5-ке дейінгі бірыңғай шәкілге келтірілген, жинақталған және өңделген шығыс деректер, мұндағы 1 - ең нашар, 5 - ең жақсы ықтимал өлшем;
көрсеткіштер деңгейі - көрсеткіштерге кіретін кіші көрсеткіштер бойынша балдардың орташа мәндері. Мысалы, "Көлік инфрақұрылымының сапасы мен қолжетімділігі" көрсеткіші үшін балл автожолдар сапасы, автотасымалдауға тарифтер, темір жолмен тасымалдауға арналған тарифтер және әуе тасымалына арналған тарифтер сияқты төрт кіші көрсеткіш балдарының орташа мәні негізінде қалыптастырылады;
қосалқы фактор деңгейі - көрсеткіштің салмағын ескере отырып қосалқы факторға кіретін көрсеткіштер (қосалқы факторлар көрсеткіштерінің салмағы пікіртерім кезінде кәсіпкерлер айқындайтын фактордың басымдығына және фактордағы қосалқы факторлар көрсеткіштерінің санына байланысты, сондай-ақ белгілі бір фактордың қосалқы факторлары көрсеткіштерінің салмағы тең болады) балдарының сомасы. Мысалы, "Лицензиялар мен рұқсаттар" қосалқы факторы үшін балл осы көрсеткіштердің салмағын ескере отырып, мемлекеттік органдардан барлық лицензияларды немесе өзге де рұқсаттарды алу және табиғи монополиялар субъектілерінен барлық рұқсаттарды алу сияқты екі көрсеткіш балдарының сомасы негізінде қалыптастырылады;
фактор деңгейі – қосалқы фактордың салмағын (факторлардың салмағы қосалқы факторлар көрсеткіштерінің саны мен салмағына байланысты) ескере отырып факторға кіретін қосалқы факторлар балдарының сомасы. Мысалы, "Инфрақұрылым" факторы үшін балл бизнестің дамуы үшін мамандандырылған алаңдар мен көліктік инфрақұрылым сияқты қосалқы факторлар салмағын ескере отырып, екі қосалқы фактор балдарының сомасы негізінде қалыптастырылады;
интегралдық индекс деңгейі – рейтингінің барлық бес факторы бойынша балдардың орташа өлшемді сомасы.

33,33%
2
4
26,67%
3
3
20%
4
2
13,33%
5
1
6,67%
уровень подпоказателей – сведенные и обработанные исходные данные, приведенные для каждого подпоказателя к единой шкале от 1 до 5, где 1 – наихудшее возможное измерение, 5 – наилучшее;
уровень показателей – среднее значение баллов по подпоказателям, входящим в показатели. Например, балл за показатель "Качество и доступность транспортной инфраструктуры" формируется на основании среднего значения баллов четырех подпоказателей: качество автомобильных дорог, тарифы на автоперевозки, тарифы на железнодорожные перевозки и тарифы на авиа перевозки;
уровень субфактора – сумма баллов показателей, входящих в субфактор с учетом веса показателя (вес показателей субфакторов зависит от приоритетности фактора, которая определяется предпринимателями при опросе, и количества показателей субфакторов в факторе, также веса показателей субфакторов определенного фактора имеют равный вес). Например, балл за субфактор "Лицензии и разрешения" формируется на основании суммы баллов двух показателей с учетом весов данных показателей: получение всех лицензий или иных разрешений от государственных органов и получение всех разрешений от субъектов естественных монополий;
уровень фактора – сумма баллов субфакторов, входящих в фактор с учетом веса субфактора (веса факторов зависят от количества и весов показателей субфакторов). Например, балл за фактор "Инфраструктура" формируется на основании суммы баллов двух субфакторов с учетом весов данных субфакторов: специализированные площадки для развития бизнеса и транспортная инфраструктура;
уровень интегрального индекса – сумма средневзвешенных баллов по всем пяти факторам рейтинга.

14. Статистикалық деректер бойынша көрсеткіштерді есептеу үшін деректердің мәнін 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл диапазонына қайта түрлендіру қажет.
Үлкенірек мән нәтиженің жақсаруын білдіретін деректерді бейімдеу үшін мына формула пайдаланылады:
мұнда:
xi, – і-ші өңір үшін көрсеткіштің мәні;
xmax – Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша көрсеткіштің ең жоғарғы мәні;
xmin, – Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша көрсеткіштің ең төменгі мәні.
Үлкенірек мән нәтиженің нашарлауын білдіретін статистикалық деректерді бейімдеу үшін мынадай нормалау формуласы пайдаланылады:
Барлық ауыспалы мәндер 1-ден 5-ке дейінгі шәкілдер диапазонына келтірілгеннен кейін статистикалық деректерді есептеу жүргізіледі.
Статистикалық және пікіртерім деректерінің балын есептеу ауыспалы деңгейінен (ең төменгі деңгей) бастап көрсеткіштің жалпы балына дейін (ең жоғарғы деңгей) статистикалық және пікіртерімнің қосалқы көрсеткіштері балдарын жүйелі жинақтау арқылы жүргізіледі. Бір көрсеткіш шеңберінде арифметикалық орта әдіс қолданылады.
мұнда:
Pi – көрсеткіш;
in – көрсеткіш мәні;
ni - көрсеткіштер саны.
15. Облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының статистикалық деректерінің және облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың статистикалық деректері және аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Көрсеткіштер бойынша ақпарат алу сарапшылар тартқан респонденттерге пікіртерім жүргізу, сондай-ақ, статистикалық деректерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
17. Іріктеме өңірлік және салалық қағидат бойынша Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес қалыптастырылады. Белгілі бір сипаттамалар бойынша репрезентативті іріктеме 9530 субъектіні құрайды. Іріктемені қалыптастырудың толық түсіндірмесі осы Әдістемеге 1-қосымшада сипатталған.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Белгілі бір статистикалық және пікіртерімдік деректер болмаған жағдайда, рейтингіні қалыптастыру қалған көрсеткіштер бойынша салмақтары тең бөлінетін жоқ деректер есепке алынбай негізделеді.

14. Для расчета показателей по статистическим данным необходимо преобразовать значения данных в диапазон шкалы от 1 до 5.
Для адаптации данных, при которых большее значение означает улучшение результата, используется формула:
где:
xi – значение показателя для i-го региона;
xmax – максимальное значение показателя по всем регионам Республики Казахстан;
xmin – минимальное значение показателя по всем регионам Республики Казахстан.
Для адаптации статистических данных, когда большее значение означает ухудшение результата, используется формула нормализации:
После того, как значения всех переменных приведены в диапазон шкалы от 1 до 5, проводится расчет статистических данных.
Расчет балла статистических и опросных данных производится посредством последовательного агрегирования баллов стастистических и опросных субпоказателей, начиная с уровня переменных (самого низкого уровня) вплоть до общего балла показателя (самого высокого уровня). В рамках одного показателя применяется метод арифметического среднего.
где:
Pi – показатель;
in – значение показателя;
ni – количество показателей.
15. Расчет итогового рейтингового балла для областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, формируется на основе статистических данных областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент и опросных данных областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
Расчет итогового рейтингового балла для районов и городов областного значения формируется на основе статистических данных районов и городов областного значения и опросных данных районов и городов областного значения.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Получение информации по показателям осуществляется привлеченными экспертами путем проведения опросов респондентов, а также с использованием статистических данных.
17. Выборка формируется по региональному и отраслевому принципу в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности. Репрезентативная выборка по определенным характеристикам составляет 9530 субъектов. Подробные пояснения формированию выборки описаны в приложении 1 к настоящей Методике.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае отсутствия определенных статистических и опросных данных, формирование рейтинга основывается без учета отсутствующих данных, веса которых равнозначно распределяются по остальным показателям.

19. Рейтингіні қалыптастыру кезінде көрсеткіштерді кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарына бөлу мүмкін болмаған жағдайда аталған көрсеткіштер бөлінбестен ескеріледі.
3-тарау. Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісінің факторлары
20. "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша бағалау алты қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі:
облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің тиімділігі;
елді мекендегі әкімдіктің тиімділігі.
2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы:
мемлекеттік органдарда сыбайлас жемқорлықтың таралуы.
3-қосалқы фактор. Тексерулер:
тексерулердің жиілігі.
4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар:
мемлекеттік органдардан барлық лицензиялар мен рұқсаттарды алу;
табиғи монополиялар субъектілерінен барлық рұқсаттарды алу.
5-қосалқы фактор. Құрылыс:
жер учаскесінің нысаналы мақсатын алу немесе өзгерту;
инженерлік желілерді қосу үшін сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алу рәсімі;
техникалық төлқұжат алу рәсімі;
объектіге құқықты тіркеу рәсімі;
құрылыс процесінде мемлекеттік органдар жүргізетін тексерулердің (инспекциялардың) жиілігі.
6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер:
объектіні инфрақұрылым желілеріне қосу үшін қаржылық шығындар;
коммуналдық қызметтер жұмысының сапасы;
коммуналдық қызметтер тарифтері.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F1=P1+P2+P3+P4+Р5+Р6,
мұнда:
F1 – "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша жалпы баға;
P1 – 1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі;
P2 – 2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы;
P3 – 3-қосалқы фактор. Тексерулер;
P4 – 4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар;
P5 – 5-қосалқы фактор. Құрылыс;
P6 – 6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "Инфрақұрылым" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Инфрақұрылым объектілері:
өңірде мамандандырылған алаңдардың болуы және пайдаланылуы;
инфрақұрылым объектілерін жалға алу;
инфрақұрылым объектілерін меншікке сатып алу.
2-қосалқы фактор. Көлік инфрақұрылымы:
көлік инфрақұрылымының сапасы мен қолжетімділігі;
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F2=L1+L2,
мұнда:
F2- "Инфрақұрылым" факторы бойынша жалпы баға;
L1- 1-қосалқы фактор. Инфрақұрылым объектілері;
L2 – 2-қосалқы фактор. Көлік инфрақұрылымы.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. В случае отсутствия возможности разделения показателей на категории субъектов предпринимательства, при формировании рейтинга учитываются данные показатели без разделения.
Глава 3. Факторы рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса
20. Оценка по фактору "Регуляторный климат" осуществляется по шести субфакторам:
Субфактор 1 .Эффективность работы МИО:
эффективность областного акимата, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент;
эффективность акимата в населенном пункте.
Субфактор 2 Распространенность коррупции:
распространенность коррупции в государственных органах.
Субфактор 3 .Проверки:
частота проверок.
Субфактор 4. Лицензии и разрешения:
получение всех лицензий или разрешений от государственных органов;
получение всех разрешений от субъектов естественных монополий.
Субфактор 5. Строительство:
получение или изменение целевого назначения земельного участка;
процедура получения архитектурно-планировочного задания и технических условий для подключения инженерных сетей;
процедура получения технического паспорта;
процедура регистрации права на объект;
частота проведения проверок (инспекции) государственными органами в процессе строительства.
Субфактор 6. Коммунальные сети:
финансовые затраты за подключения объекта к сетям инфраструктуры;
качество работы коммунальных служб;
тарифы коммунальных служб.
Расчет фактора производится по следующей формуле:
F1=P1+P2+P3+P4+Р5+Р6,
где:
F1 – общая оценка по фактору "Регуляторный климат";
P1 – субфактор 1. Эффективность работы МИО;
P2 – субфактор 2. Распространенность коррупции;
P3 – субфактор 3. Проверки;
P4 – субфактор 4. Лицензии и разрешения;
P5 – субфактор 5. Строительство;
P6 – субфактор 6. Коммунальные сети.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Оценка по фактору "Инфраструктура" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Объекты инфраструктуры:
наличие и использование специализированных площадок в регионе;
аренда объектов инфраструктуры;
приобретение в собственность объектов инфраструктуры.
Субфактор 2. Транспортная инфраструктура:
качество и доступность транспортной инфраструктуры.
Расчет фактора производится по следующей формуле:
F2=L1+L2,
где:
F2 – общая оценка по фактору "Инфраструктура";
L1 – субфактор 1. Объекты инфраструктуры;
L2 – субфактор 2. Транспортная инфраструктура.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. "Бизнес үшін мемлекеттік қолдаудың қолжетімділігі" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Қаржылық қолдау:
қаржылық қолдау бағдарламаларына қатысу қолжетімділігі;
қаржылық қолдау алу үшін құжаттарды жинау қиындығы;
қаржылық қолдау алу кезінде көрсетілетін қызметтердің сапасы;
қаржылық қолдау алу кезінде сыбайлас жемқорлықтың таралуы.
2-қосалқы фактор. Қаржылық емес қолдау:
қаржылық емес қолдау бағдарламаларына қатысу қолжетімділігі;
қаржылық емес қолдау алу үшін құжаттарды жинаудың қиындығы;
қаржылық емес қолдау шеңберінде алынатын білімнің сапасы.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F3=M1+M2,
мұнда:
F – "Бизнес үшін мемлекеттік қолдаудың қолжетімділігі" факторы бойынша жалпы баға;
M1 – 1-қосалқы фактор. Қаржылық қолдау;
M2 – 2-қосалқы фактор. Қаржылық емес қолдау.
23. "Адами капитал" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Қызметкерлерді жалдау қиындығы:
мамандандырылған жұмыскерлер көрсететін қызметтер құны;
кадрлардың білімі мен дайындығының жалпы деңгейі;
техникалық мамандықтардың білікті жұмыскерлерін (инженерлер мен басқа да техникалық мамандар) іздеудің қиындығы;
өндірістік емес бөлімшелерде білікті мамандарды (экономистер, заңгерлер, бухгалтерлер, менеджерлер) іздеудің қиындығы;
қайта оқыту мен қосымша даярлықтың қажеттігі;
білікті кадрлардың ағыны.
2-қосалқы фактор. Кадрларды оқыту және даярлау:
өңірдегі қызметкерлердің құзыреттілігін арттыру үшін мүмкіндіктер;
өңірдегі Жоғары оқу орындары және ТжКБ ұйымдары түлектерінің сапасы.
"Адами капитал" факторын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F4=N1+N2,
мұнда:
F4 – "Адами капитал" факторы бойынша жалпы баға;
N1 – 1-қосалқы фактор. Қызметкерлерді жалдау қиындығы;
N2 – 2-қосалқы фактор. Кадрларды оқыту және даярлау.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы:
облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің қабылдау үшін ашықтығы;
елді мекендегі әкімдіктің қабылдау үшін ашықтығы;
жүргізілетін реформаларды талқылау және ықпал ету мүмкіндігі;
жүргізілетін түсіндіру жұмыстарының жиілігі.
2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі:
сот жүйесіне сенімділік деңгейі;
құқық қорғау органдарына сенімділік деңгейі;
кәсіпкерлік қызметке араласу (рейдерлік) деңгейі.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

22. Оценка по фактору "Доступность государственной поддержки для бизнеса" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1 . Финансовая поддержка:
доступность участия в программах финансовой поддержки;
сложность сбора документов для получения финансовой поддержки;
качество оказания услуг при получении финансовой поддержки;
распространенность коррупции при получении финансовой поддержки.
Субфактор 2 . Нефинансовая поддержка:
доступность участия в программах нефинансовой поддержки;
сложность сбора документов для получения нефинансовой поддержки;
качество получаемых знаний в рамках нефинансовой поддержки.
Расчет фактора производится по следующей формуле:
F3=M1+M2,
где:
F3 – общая оценка по фактору "Доступность государственной поддержки для бизнеса";
M1 – субфактор 1. Финансовая поддержка;
M2 – субфактор 2. Нефинансовая поддержка.
23. Оценка по фактору "Человеческий капитал" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Сложность найма сотрудников:
стоимость услуг квалифицированных работников;
общий уровень образования и подготовки кадров;
сложность поиска квалифицированных работников технических специальностей (инженеры и другие технические специалисты);
сложность поиска квалифицированных специалистов непроизводственных подразделений (экономисты, юристы, бухгалтеры, менеджеры);
необходимость в переобучении и дополнительной подготовке;
текучесть квалифицированных кадров.
Субфактор 2. Обучение и подготовка кадров:
возможности для повышения компетентности сотрудников в регионе;
качество выпускников Высших учебных заведений и организации ТиПО в регионе.
Расчет фактора "Человеческий капитал" производится по следующей формуле:
F4=N1+N2,
где:
F4 – общая оценка по фактору "Человеческий капитал";
N1 – субфактор 1. Сложность найма сотрудников;
N2 – субфактор 2. Обучение и подготовка кадров.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Открытость государственных органов:
открытость областного акимата, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент для приема;
открытость акимата в населенном пункте для приема;
возможность обсуждения и влияния на проводимые реформы;
частота проводимых разъяснительных работ.
Субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов:
уровень доверия к судебной системе;
уровень доверия к правоохранительным органам;
уровень вмешательства (рейдерства) в предпринимательскую деятельность.
Расчет фактора производится по следующей формуле:

F5=S1+S2,
мұнда:
F5 – "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша жалпы баға;
S1 – 1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы;
S2 – 2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен қалалар
рейтингісін жүргізу жөніндегі
әдістемеге 1-қосымша
Облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар респонденттерінің іріктемесі

F5=S1+S2,
где:
F5 – общая оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений";
S1 – субфактор 1. Открытость государственных органов;
S2 – субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Методике по проведению
рейтинга регионов и городов
по легкости ведения бизнеса
Выборка респондентов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения

124 685
605
202
Алматы қаласы
174 509
617
203
Шымкент қаласы
58 054
559
Ескертпе:
Кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу үшін респонденттер іріктемесінің сенімділігі мен репрезентативтілігін объективті бағалау мақсатында репрезентативті жиынтықтарды әзірлеу мен бағалауда тәжірибесі бар жоғары оқу орындарының ("Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымы, Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университеті және Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық Университеті) сараптамалық пікірлері ескерілді.
Пікіртерім аз адамға жүргізілген жағдайда, іріктеме кезінде қолданылған іріктемелік жиынтық бас жиынтықты қажетті кепілдік дәрежесімен ұсыну мүмкін болатындай етіп құрылады. Іріктеме репрезентативтілігі деңгейін анықтау үшін сенімділік ықтималдығы мен сенімділік интервалының мәндері қарастырылады.
Сенімділік ықтималдығы кездейсоқ жауаптың сенімділік интервалына қаншалықты ықтималдықпен түсетіндігін көрсетеді. Сенімділік ықтималдығы неғұрлым жоғары болса, іріктеу дәлдігі соғұрлым көбірек болады.
Сенімділік интервалы (қателік деп түсініледі) бөлу қисық сызығының бір бөлігі жауаптар түсуі мүмкін таңдалған нүктенің екі жағынан түсуін ашып көрсетеді. Сенімділік интервалы неғұрлым төмен болса, іріктеу қателігі соғұрлым төменірек болады.

124 685
605
202
город Алматы
174 509
617
203
город Шымкент
58 054
559
Примечание:
В целях объективной оценки достоверности и репрезентативности выборки респондентов для проведения опроса предпринимателей учитывалось экспертное мнение высших учебных заведений (автономная организация образования "Назарбаев Университет", Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева и Казахский национальный университет имени Аль-Фараби), которые имеют опыт разработки и оценки репрезентативных совокупностей.
Выборочная совокупность, примененная при выборке, строится таким образом, чтобы при минимуме опрашиваемых людей удалось с необходимой степенью гарантии представить генеральную совокупность. Для определения уровня репрезентативности выборки рассматриваются значения доверительной вероятности и доверительного интервала.
Доверительная вероятность показывает, с какой вероятностью случайный ответ попадет в доверительный интервал. Чем выше доверительная вероятность, тем больше точность выборки.
Доверительный интервал (понимается, как погрешность) задает размах части кривой распределения по обе стороны от выбранной точки, куда могут попадать ответы. Чем ниже доверительный интервал, тем ниже погрешность выборки.

95% сенімділік ықтималдығымен және 1% сенімділік интервалымен барлық шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалған, мұнда бас жиынтық 1 241 328 субъектіні құрайды.
"Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымының сараптамалық қорытындысына сәйкес 203 елді мекен және Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің салалары бөлінісінде жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме құру шеңберінде мынадай қадамдар жасалды:

С доверительной вероятностью 95% и доверительным интервалом 1% определена репрезентативная выборка по всем субъектам малого и среднего предпринимательства (далее – МСП), где генеральная совокупность составляет 1 241 328 субъектов.
В соответствии с экспертным заключением автономной организации образования "Назарбаев Университет" в рамках построения репрезентативной выборки по действующим субъектам МСП в разрезе 203 населенных пунктов и отраслей Общего классификатора видов экономической деятельности были проделаны следующие шаги:

1. 95% сенімділік ықтималдығымен және 1% сенімділік интервалымен барлық ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалды, онда бас жиынтық мынадай формула бойынша 1 241 328 субъектіні құрайды:
1-формула. Іріктеме өлшемі:
SS = (Z2 * (p) * (1-p))/ C2,
мұнда:
Z = Z факторы (95% сенімділік интервалы үшін 1,96);
p = қызығушылық білдірген респонденттер немесе жауаптар пайызы, ондық нысанда (ұйғарым бойынша 0,5);

1. С доверительной вероятностью 95% и доверительным интервалом 1% определена репрезентативная выборка по всем субъектам МСП, где генеральная совокупность составляет 1 241 328 субъектов, по следующей формуле:
Формула 1. Размер Выборки:
SS = (Z2* (p) * (1-p))/C2,
где:
Z = Z фактор (1,96 для 95% доверительного интервала);
p = процент интересующих респондентов или ответов, в десятичной форме (0,5 по умолчанию);

С = ондық нысандағы сенімділік интервалы (0,01 = ±1%).
2-формула. Шағын бас жиынтық үшін түзету:
CSS = SS / (1 + (ss-1)/pop),
мұнда:
SS = іріктеме өлшемі;
CSS = түзетілген іріктеме;
pop = бас жиынтық.
Осылайша, 1 241 328 ШОК субъектісі бойынша репрезентативті іріктеме 9530 құрайды.
2. 95% сенімділік ықтималдығы мен 1% сенімділік интервалы (1 және 2-формула) негізінде әрбір елді мекеннің бас жиынтығы елді мекеннің жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілерінің санына сәйкес келетін елді мекендердің репрезентативтілігі анықталды. Одан әрі әрбір өңір үшін репрезентативті сомасынан әрбір өңірдің үлесі есептеледі. Әрбір өңірге арналған осы үлесті Қазақстан Республикасының барлық ШОК бойынша анықталған репрезентативтілікке (9530) көбейту арқылы өңірлер бойынша түпкілікті іріктемені жасау үшін пайдаланылады. Осылайша, өңірлер және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары бойынша түпкілікті репрезентативті іріктеме айқындалады:
Өңірлер
Өңірлер бойынша түпкілікті іріктеме
1.
Ақмола облысы

c = доверительный интервал, в десятичной форме (0,01 = ±1%).
Формула 2. Корректировка для малой генеральной совокупности:
CSS =SS / (1+ (ss-1)/pop),
где:
SS = размер выборки;
CSS = скорректированная выборка;
pop = генеральная совокупность.
Таким образом, репрезентативная выборка по 1 241 328 субъектам МСП составляет 9530.
2. На основе доверительной вероятности 95% и доверительным интервалом 1% (формула 1 и 2) определена репрезентативность населенных пунктов, где генеральная совокупность каждого населенного пункта соответствует количеству действующих субъектов МСП населенного пункта. Далее рассчитываются доли каждого региона от суммы репрезентативной суммы для каждого региона. Данные доли для каждого региона используются для составления окончательной выборки по регионам путем умножения доли на выявленную репрезентативность (9530) по всем МСП в Республике Казахстан. Таким образом определяется окончательная репрезентативная выборка по регионам и городам Нур-Султан, Алматы и Шымкент:
Регионы
Окончательная выборка по регионам
1.
Акмолинская область

4. 2-қосымшада көрсетілген 17 қызмет салалары бойынша әрбір елді мекеннің бас жиынтығының үлесі айқындалады.
5. Елді мекен бойынша әрбір саланың анықталған үлесі барлық елді мекендер бойынша түпкілікті салалық іріктемені айқындау үшін пайдаланылады.
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен қалалар
рейтингісін жүргізу жөніндегі
әдістемеге 2-қосымша
Нысан
САУАЛНАМА
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы сипаттағы сұрақтар
1. Сіздің жасыңыз: ___________
2. Жынысыңыз: 1) Ер 2) Әйел
3. Кәсіпорыныңыздың нысанын көрсетіңіз:
1) АҚ
2) ЖШС

4. Определяется доля по 17 сферам деятельности, указанным в приложении 2, от генеральной совокупности каждого населенного пункта.
5. Выявленная доля каждой сферы деятельности по населенному пункту используется для определения окончательной отраслевой выборки по всем населенным пунктам.
Приложение 2
к Методике по проведению
рейтинга регионов и городов
по легкости ведения бизнеса
Форма
АНКЕТА
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Вопросы общего характера
1. Возраст: ___________ лет
2. Пол: 1) Мужской 2) Женский
3. Форма Вашего предприятия?
1) АО
2) ТОО

34 млн – 68 млн теңге (68 070 000 теңге – қосылған құн салығы бойынша есепке қою шегі)
6
68 млн – 300 млн теңге
7
300 млн – 680 млн. теңге
8
680 млн. – 1 миллиард (бұдан әрі – млрд) теңге
9
1 млрд теңгеден көп
10
Жауап беруден бас тартамын
2-тарау. Факторларды бағалау сұрақтары 1-бөлім. Мемлекеттік органдардың іс-қимылын жалпы бағалау
13. Сіз үшін басымдылығы бойынша бизнесті жүргізу шарттары факторларының маңыздылығын 1-ден 5-ке дейін бағалаңыз, мұнда 5 - ең маңызды фактор және 1 - ең төмен маңызды фактор:
Фактор
Сипаттамасы
Басымдылығы
Реттеушілік ахуал
Әкімдіктер жұмысының тиімділігі, сыбайлас жемқорлық, тексерулер, құрылысқа және коммуналдық желілерге қосылуға лицензиялар мен рұқсаттар
Инфрақұрылым
Бизнесті дамыту үшін мамандандырылған алаңдардың болуы және қолжетімділігі, көлік инфрақұрылымы
Бизнесті мемлекеттік қолдаудың қолжетімділігі
Қаржылық және қаржылық емес қолдаудың қолжетімділігі
Адами капитал
Кадрлардың қолжетімділігі мен сапасы, кадрларды дамыту мүмкіндіктері
Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі
Мемлекеттік органдардың ашықтығы, мемлекеттік органдардың түсіндіру жұмыстары, мемлекеттік органдарға деген сенімділік деңгейі

34 млн – 68 млн тенге (68 070 000 тенге – это предел для постановки на учет по налогу на добавленную стоимость)
6
68 млн – 300 млн тенге
7
300 млн – 680 млн. тенге
8
680 млн. – 1 миллиард (далее – млрд) тенге
9
Более 1 млрд тенге
10
Предпочитаю не указывать
Глава 2. Вопросы для оценки факторов
Раздел 1. Общая оценка действий государственных органов
13. Оцените важность факторов условий ведения бизнеса по приоритетности для Вас от 1 до 5, где 5 наиболее важный фактор и 1 наименее важный фактор
Фактор
Описание
Приоритетность
Регуляторный климат
Эффективность работы акиматов, коррупция, проверки, лицензии и разрешения, в том числе на строительство, и подключения к коммунальным сетям
Инфраструктура
Наличие и доступность специализированных площадок для развития бизнеса, аренда и приобретение в собственность объектов инфраструктуры, транспортная инфраструктура
Доступность государственной поддержки для бизнеса
Доступность финансовой и нефинансовой поддержки
Человеческий капитал
Доступность и качество кадров, возможности развития кадров
Транспарентность принимаемых решений
Открытость государственных органов, разъяснительные работы государственных органов, уровень доверия к государственным органам

3. Қатыстым, бірақ өтінішім өтпеді
4. Қатыстым
22. Соңғы 12 айдағы бизнесті мемлекеттік қаржылық қолдауды ("Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы, ауыл шаруашылығы жөніндегі бағдарлама және басқалары шеңберінде) бес балдық шәкілмен бағалаңыз, мұнда 5 - ең жоғары оң баға.
22.1. Қатысуға қолжетімділік
Қатысқан жоқпын
Қолжетімсіз, тіпті талаптарға сәйкес келсем де менің кандидатурам қаралған жоқ
Қолжетімсіз, мен талаптарға сәйкес келемін, бірақ менің мәселелерімді оң шешу үшін байланыстар немесе қосымша ресурстар қажет
Қолжетімсіз, талаптар бойынша мен сәйкес келгеніммен, қатысушыларға қойылатын талаптар өте жоғары
Қолжетімді, бірақ мен көп уақыт жұмсадым
Толығымен қолжетімді
0
1
2
3
4
5
22.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатысқан жоқпын
Рәсімдер өте қиын (құжаттарды жинау бойынша және мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиын (құжаттарды жинау бойынша не мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиындығы орташа деңгейде
Рәсімдер қиын емес, бірақ болмашы ерекшелігі болды
Рәсімдер жеңіл
0
1
2
3
4
5
22.3. Көрсетілетін қызметтің сапасы
Қатысқан жоқпын
Қызмет көрсету өте төмен деңгейде, қызметкерлердің өздері бағдарламалардың көптеген детальдарын білмейді, мен барлығын түсіну үшін көп уақыт жұмсадым
Қызмет көрсету төмен деңгейде, бастапқы кезеңдерде хабарланбаған түсініксіз сәттер жиі туындады
Қызмет көрсету орташа деңгейде, кадрлардың құзыреттілігі одан да жақсы болуы мүмкін еді
Қызмет көрсету жақсы деңгейде, бірақ кейде басында хабарламаған түсініксіз сәттер туындады
Қызмет көрсету жоғары деңгейде, барлығын анық және айқын түсіндірді
0
1
2
3
4
5
23. Соңғы 12 айдағы бизнесті қаржылай емес мемлекеттік қолдауды (оқыту бағдарламалары, бизнес-жоспарларды дайындауға көмек, консультациялар) бес балдық шәкіл бойынша бағалаңыз, мұнда 5 – ең жоғары оң баға.
23.1. Қатысуға қолжетімділік
Қатысқан жоқпын
Қолжетімсіз, тіпті талаптарға сәйкес келсем де, менің кандидатурам қаралған жоқ
Қолжетімсіз, мен талаптарға сәйкес келемін, бірақ оң шешім шығару үшін байланыстар немесе қосымша ресурстар қажет
Қолжетімсіз, талаптар бойынша мен сәйкес келгеніммен, қатысушыларға қойылатын талаптар өте жоғары
Қолжетімді, бірақ мен көп уақыт жұмсадым
Толығымен қолжетімді
0
1
2
3
4
5
23.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатысқан жоқпын
Рәсімдер өте қиын (құжаттарды жинау бойынша және мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиын (құжаттарды жинау бойынша не мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиындығы орташа деңгейде
Рәсімдер қиын емес, бірақ аз ғана өзгешеліктер болды
Рәсімдер жеңіл
0
1
2
3
4
5

3. Подавал, но было отказано
4. Принимал участие
22. Оцените, пожалуйста, финансовую государственную поддержку бизнеса (в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса –2020", программы по сельскому хозяйству и другие) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 – максимально положительная оценка.
22.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
22.2. Процедуры (сбор документов, сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5
22.3. Качество оказанных услуг
Не принимал участия
Оказание услуг на очень низком уровне, сотрудники сами не знают многих деталей программ, мной потрачено было много времени, чтобы все понять
Оказание услуг на низком уровне, часто возникали непонятные моменты, о которых не извещали на начальных этапах
Оказание услуг на среднем уровне, компетентность кадров могла бы быть лучше
Оказание услуг на хорошем уровне, но иногда возникали непонятные моменты, о которых не извещали в начале
Оказание услуг на высшем уровне, объясняли все четко и ясно
0
1
2
3
4
5
23. Оцените, пожалуйста, нефинансовую государственную поддержку бизнеса (программы обучения, помощь в подготовке бизнес-планов, консультации) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 – максимально положительная оценка.
23.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
23.2. Процедуры (сбор документов и сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5

28. Сіздің өңірдің ТжКБ ұйымдары түлектерінің сапасын бағалаңыз:
Дайындығы нашар
1
2
3
4
5
Дайындығы өте жақсы
29. Өз қызметкерлеріңіздің кәсіби дамуымен шұғылданасыз ба?
1. Ия, мен тұрақты негізде өзімнің қызметкерлерімді біліктілікті арттыру курстарына/семинарларына жіберемін.
2. Ия, мүмкіндік болған жағдайда өзімнің қызметкерлерімді біліктілікті арттыру курстарына/семинарларына жіберемін
3. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, өйткені ол босқа жұмсалатын қаражат

28. Оцените качество выпускников организации технического и профессионального образования в Вашем регионе:
Плохая подготовка
1
2
3
4
5
Отличная подготовка
29. Занимаетесь ли Вы профессиональным развитием своих сотрудников?
1. Да, я на постоянной основе направляю своих сотрудников на курсы/семинары повышения квалификации
2. Да, при появлении возможности направляю своих сотрудников на курсы/семинары повышения квалификации
3. Нет, я не занимаюсь развитием своего персонала, т.к. считаю, что это пустая трата денег

4. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, себебі бұл мақсатқа қаражатым жеткіліксіз
5. Жоқ, мен персоналдың дамуымен айналыспаймын, себебі өңірде/қалада/ауылда кадрлардың біліктілігін арттыруға арналған мамандандырылған мекемелер жоқ
6. Қызметкерлер өздеріне дамыту курстары/тренингтерін тауып, оқу уақытында демалыс алады
7. Басқасы:________________
30. Қызметкерлердің оқуына және дамуына арналған жылдық шығыныңыз қандай?
1. табыстың 3%, көп емес,
2. 3%-дан 5%-ға дейін
3. 6%-дан 10%-ға дейін

4. Нет, я не занимаюсь развитием персонала, т.к. у меня не хватает на это средств
5. Нет, я не занимаюсь развитием персонала, т.к. в регионе/городе/селе нет специализированных учреждений для повышения квалификации кадров
6. Сотрудники сами находят себе курсы/тренинги для развития и берут отпуск на время учебы
7. Другое:________________
30. Каковы ваши ежегодные затраты на обучение и развитие персонала?
1. Небольше 3% отдохода
2. От 3% до 5%
3. От 6% до 10%

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2019 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Облыстар және Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларына арналған статистикалық көрсеткіштер
Дереккөздер
Ескертпе
1.
шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық жылға (2015) қарағандағы өсу индексі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – ҚР Қаржымині МКК)
2.
есепті жылдағы шағын, орта кәсіпорындардың негізгі капиталға салатын инвестицияларының өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті (бұдан әрі – ҚР ҰЭМ СК)
3.
есепті кезеңдегі шикізаттық емес сектор кәсіпорындарының негізгі капиталға салатын сыртқы инвестицияларының өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны
ҚР ҰЭМ СК
4.
ШОК субъектілерін қолдауға жергілікті бюджеттен бөлінетін қаражат көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО)
Бұл көрсеткіште ШОК-ты жергілікті бюджет есебінен қолдаудың жергілікті бағдарламалары шеңберінде кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау қарастырылады.
5.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК-та жұмыспен қамтылғандар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
6.
есепті кезеңдегі ШОК субъектілерінің өнім шығаруының өткен жылмен салыстырғандағы нақты мәніндегі өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
7.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
8.
заңды тұлғалар үшін мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер үлесінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі, "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Бұл көрсеткіште ЖАО заңды тұлғаларға ұсынатын қызметтері қарастырылады.
9.
1000 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы (бұдан әрі – ҚР БП)
Бұл көрсеткіште ШОК субъектілеріне қатысты тексерулер тағайындау туралы ҚР БП Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚР БП ҚСжАЕК) тіркелген актілер қарастырылады
10.
1000 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты (бұдан әрі – ҚР ЖС)
Бұл көрсеткіш шеңберінде келесі істер қаралады:

Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.06.2019 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статистические показатели для областей и городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент Источники данных Примечание
1.
индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) к базовому году (2015)
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК)
2.
темп роста инвестиций в основной капитал малых, средних предприятий, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – КС МНЭ РК)
3.
темп роста внешних инвестиций в основной капитал предприятий несырьевого сектора, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
КС МНЭ РК
4.
темпы роста объема выделяемых средств из местного бюджета на поддержку субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Местные исполнительные органы (далее – МИО)
В данном показателе рассматривается государственная поддержка предпринимателей в рамках местных программ поддержки МСП за счет местного бюджета.
5.
темп роста численности занятых действующих МСП, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
КС МНЭ РК
6.
темп роста выпуска продукции субъектами МСП в реальном выражении за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах
КС МНЭ РК
7.
темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдующим годом, в процентах
КС МНЭ РК
8.
темп роста доли государственных услуг для юридических лиц, оказанных с нарушением сроков по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
В данном показателе рассматриваются услуги предоставляемые МИО для юридических лиц.
9.
темп роста количества проверок на 1000 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Генеральная Прокуратура Республики Казахстан (далее – ГП РК)
В данном показателе рассматриваются зарегистрированные акты в Комитете по правовой статистике и специальным учетам ГП РК (далее – КПСиСУ ГП РК) о назначении проверок по отношению к субъектам МСП.
10.
темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Верховный Суд Республики Казахстан (далее – ВС РК)
В рамках данного показателя рассматриваются следующие дела:

1) мемлекеттік билік органдарының, жергілікті өзін-өзі басқарудың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды тұлғалар мен мемлекеттік қызметшілердің шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы істер бойынша іс жүргізу;
2) мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманың сақталуын тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органдардың әрекеттеріне, тексеру актілеріне шағымдану;
3) мемлекеттік мекемелердің қатысуымен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар, азаматтар арасындағы даулар;
4) лицензиялық қызметке байланысты даулар;
5) заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің қызметін (заңды тұлғалардың салық органдарына талап-арызы және заңды тұлғаны тарату (дара кәсіпкердің қызметін тоқтату) туралы) тоқтата тұру туралы.
11.
республикалық бюджет есебінен ШОК өндіріс көлеміне қатысты ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ АҚ), ЖАО
Бұл көрсеткіште Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – АӨК дамытудың мемлекеттік бағдарламасы) шеңберіндегі мемлекеттік қолдау, "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының (бұдан әрі – БЖК-2020), "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған бағдарламасының жалпы сипаттағы трансферттері, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
12.
1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) алған жобалар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
"Даму" КДҚ АҚ, ЖАО
БЖК-2020, "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 арналған бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлер саны, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
13.
техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының түлектер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, ЖАО
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштерді таратып жазу
Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша аудандар мен қалаларға арналған статистикалық көрсеткіштер
Дереккөздер
Ескерту
1.
ШОК-тан түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағандағы өсу индексі
ҚР Қаржымині МКК
2.
есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ҰЭМ СК
3.
100 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР БП
Бұл көрсеткіште кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулер тағайындау туралы ҚР БП ҚСжАЕК-де тіркелген актілер қаралады
4.
100 ШОК субъектісіне келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істерінің өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен
ҚР ЖС
Бұл көрсеткіш шеңберінде келесі істер қаралады:

1) производство по делам об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих;
2) обжалование актов проверки, действий уполномоченных органов по результатам проверок соблюдения законодательства в сфере государственных закупок;
3) споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, с участием государственных учреждений;
4) споры, связанные с лицензионной деятельностью;
5) о приостановлении деятельности юридических лиц и индивидуальных предпринимателей (иски юридических лиц к налоговым органам и о ликвидации юридического лица (прекращении деятельности индивидуального предпринимателя).
11.
темп роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму"), МИО
В данном показателе рассматривается государственная поддержка в рамках Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы (далее – Государственная программа развития АПК), трансферты общего характера Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – ДКБ-2020), Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые субъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "Kazakh Export" и "Kazakh Invest".
12.
темп роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
АО "ФРП "Даму", МИО
В данном показателе рассматривается количество предпринимателей, получивших государственную поддержку в рамках ДКБ-2020, Государственной программы развития АПК, Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые субъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "Kazakh Export" и "Kazakh Invest".
13.
темп роста количества выпускников организации технического и профессионального образования по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
Министерство образования и науки Республики Казахстан, МИО
Расшифровка статистических показателей для районов и городов областного значения
Статистические показатели для районов и городов по легкости ведения бизнеса
Источники данных
Примечание
1.
индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов МСП к базовому году (2015)
КГД МФ РК
2.
темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
КС МНЭ РК
3.
темп роста количества проверок на 100 действующих субъектов МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
ГП РК
В данном показателе рассматриваются зарегистрированные акты в КПСиСУ ГП РК о назначении проверок по отношению к субъектам предпринимательства.
4.
темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 МСП по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
ВС РК
В рамках данного показателя рассматриваются следующие дела: