Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2018 жылғы 6 сәуірдегі № С 20-2 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 25 сәуірде № 6583 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № С 64-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 24.12.2020 № С 64-2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Ақкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса көрсетіліп отырған Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Ақкөл аудандық мәслихаттың кейбір шешімдері жойылсын.
3. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақкөл аудандық
мәслихат сессиясының
төрағасы
Ө.Бертлеуов
Ақкөл аудандық
мәслихатының хатшысы
Ж.Салыбекова
"КЕЛІСІЛДІ"
Аудан әкімінің м.а. В.В.Елисеев
6 сәуір 2018 жыл
Ақкөл аудандық мәслихатының
2018 жылғы 6 сәуірдегі
№ С 20 - 2 шешімімен
бекітілді
Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1. Беріліп отырған Ақкөл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) негізінде әзірленді және Ақкөл ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района
Решение Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 6 апреля 2018 года № С 20-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 25 апреля 2018 года № 6583. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 24 декабря 2020 года № С 64-2
Сноска. Утратило силу решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 24.12.2020 № С 64-2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Аккольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Аккольского районного маслихата согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Аккольского районного
маслихата
О.Бертлеуов
Секретарь Аккольского
районного маслихата
Д.Салыбекова
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. акима Аккольского
района
В.В.Елисеев
6 апреля 2018 года
Утверждены
решением Аккольского
районного маслихата
от 6 апреля 2018 года
№ С 20 - 2
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Аккольскому району.

1. Жалпы ережелер
2. Осы қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер - жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия - өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша аудан әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Ақмола облысының статистикалық органы есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы - отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай - азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – "Ақкөл аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген отбасылардың (азаматтардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Осы қағидалар Ақкөл ауданының аумағында тұрақты тұратын тұлғаларға таралады.
4. Осы қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде уәкілетті орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсіндіріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Үлгілік қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.

1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая постановлением акима Аккольского района по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органом статистики Акмолинской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Аккольского района";
8) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения семей (граждан), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным решением Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
9) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Настоящие Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих на территории Аккольского района.
4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая уполномоченным органом отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в денежной или натуральной форме в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
5. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и в статье 16 Закона Республики Казахстан 13 апреля 2005 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.

6. Әлеуметтік көмек екінші дәрежелі банктер немесе сәйкес келетін банктік операциялар жасауға лицензиялары бар ұйымдармен ақшалай түрде, алушылардың есеп шоттарына аудару арқылы ұсынылады.
7. Әлеуметтік көмек көрсетілетін атаулы және мереке күндерінің тізілімдемесі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні – 15 ақпан;
2) Жеңіс күні – 9 мамыр;
3) Қарттар күні – 1 қазан;
4) Мүгедектер күні – қазан айының екінші жексенбісі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Санаттар тізбесі және әлеуметтік көмектің мөлшерлері
8. Әлеуметтік көмек алушылардың келесі санаттарына беріледі:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына;
барлық санаттағы мүгедектерге;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан отбасына (азаматқа) зиян келтірілген жағдайда әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын тұлғаларға (туберкулезбен, онкологиялық аурулармен және АИВ жұқтырылғандар);
ауылдық елді мекендерде тұратын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың колледждерде ақы төлеу негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге;
жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен төмен болған жағдайда отбасыларға (азаматтарға);
аз қамтылған, көпбалалы және халықтың әлеуметтік тұрғыдан әлсіз топтарынан (отбасылар) қатарынан, жоғарғы медициналық оқу мекемелерінде оқитын студенттерге;
Ауғанстанда қызметін өтеген, қайтыс болған интернационалист-жауынгерлер отбасыларына;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұрған азаматтарға;
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына;
көпбалалы аналарға және олардың 18 жасқа дейінгі балаларына;
табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын көпбалалы отбасыларға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан отбасына (азаматқа) не оның мүлкіне зиян келтіру;
3) әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
4) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың бар болуы;
5) аз қамтылған және көп балалы отбасы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

6. Социальная помощь предоставляется в денежной форме через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций, путем перечисления на счета получателя.
7. Перечень памятных дат и праздничных дней, к которым оказывается социальная помощь:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля;
2) День Победы – 9 мая;
3) День пожилых людей – 1 октября;
4) День инвалидов – второе воскресенье октября.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Перечень категорий и предельный размер социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям получателей:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
инвалидам всех категорий;
семьям (гражданам), понесшим ущерб, вследствие стихийного бедствия или пожара;
лицам, больным социально – значимыми заболеваниями (туберкулезом, онкологическими заболеваниями и ВИЧ - инфицированным);
студентам из малообеспеченных и многодетных семей, проживающим в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе;
семьям (гражданам), среднедушевой доход которых ниже прожиточного минимума;
студентам из числа малообеспеченных, многодетных и социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях;
семьям умерших воинов интернационалистов, проходивших службу в Афганистане;
гражданам, освобожденным из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации;
участникам боевых действий в Афганистане;
многодетным матерям и их детям до 18 лет;
многодетным семьям, доход которых не превышает величину прожиточного минимума.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба семье (гражданину) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
3) наличие социально-значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму;
5) малообеспеченная и многодетная семья.
Сноска. Пункт 8 – в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).

9. Әлеуметтік көмек келесілерге көрсетіледі:
1) 15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығару күніне:
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына;
2) 9 мамыр - Жеңіс Күніне:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына;
3) Мүгедектер күніне:
барлық санаттағы мүгедектерге.
4) біржолғы көмек өмірлік қиын жағдайда отбасыларға (азаматтарға) үш айдан кешіктірмей өтініш берген отбасыларға, отбасы (азаматтың) кірісіне қарамастан:
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан отбасына (азаматқа) зиян келтірілген жағдайда "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігі Ақмола облысының Төтенше жағдайлар департаменті Ақкөл ауданының Төтенше жағдайлар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің анықтамасы негізінде, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын тұлғаларға (туберкулезбен, онкологиялық аурулармен ауыратын және АИТВ жұқтырғандарға) денсаулық сақтау органдарында тіркеуде тұратыны туралы медициналық мекеменің дәлелдемесі негізінде жылына бір рет он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
5) ауылдық елді мекендерде тұратын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың колледждерде ақы төлеу негізінде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттеріне оқуын төлеуге арналған біржолғы көмек білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі, оқу орнынан берілген анықтаманың және көп балалы отбасы санатын растайтын анықтаманың немесе өтініш берушінің (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға жататынын растайтын анықтама негізінде жылына бір рет оқу құнының 100 (жүз) пайыз мөлшерінде;
жоғарғы медициналық оқу мекемелерінде оқитын студенттерге оқуды аяқтағаннан кейін Ақкөл ауданында бес жыл мерзімінде жұмыспен өтеу есебімен. Төлем оқу орнымен нотариалды расталған келісім-шарттың көшірмесі, Ақкөл ауданының әкімі, студент және мемлекеттік медициналық мекемелер арасындағы жұмысқа орналастыру туралы келісім-шарт, оқу орнынан анықтама және облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен атаулы әлеуметтік көмек алушыларға өтініш берушінің (отбасының) тиесілігін растайтын анықтама негізінде жүргізіледі;
6) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға және Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға, Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалардың басқа да санаттарына, тылда 1941 жылғы 22 маусымы мен 1945 жылғы 9 мамырына дейінгі мерзім ішінде белгіленген жұмыс өтілі 6 айдан кем емес еңбек еткен тұлғаларға және еңбек ардагерлеріне, "Ветеран труда" немесе "Еңбек ардагері" медальдарымен марапатталғаны туралы растау құжаттарының негізінде, үш жылда бір рет санаторлық-курорттық жолдама құнының 50 (елу) пайызы өтеледі;

9. Социальная помощь предоставляется:
1) ко дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля:
участникам боевых действий в Афганистане;
2) ко Дню Победы - 9 мая:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненных к участникам Великой Отечественной войны;
3) ко Дню инвалидов:
инвалидам всех категорий;
4) единовременно семьям (гражданам) при наступлении трудной жизненной ситуации при обращении не позднее трех месяцев, независимо от дохода семьи (гражданина):
в случае причинения ущерба семье (гражданину) вследствие стихийного бедствия или пожара, на основании справки государственного учреждения "Отдел по чрезвычайным ситуациям Аккольского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" в размере пятидесяти месячных расчетных показателей;
лицам, больным социально – значимыми заболеваниями (туберкулезом, онкологическими заболеваниями и ВИЧ - инфицированным) на основании подтверждения медицинского учреждения о регистрации на учете в организациях здравоохранения один раз в год в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
5) единовременная помощь студентам из малообеспеченных и многодетных семей из сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе на оплату за учебу один раз в год в размере 100 (сто) процентной стоимости годового обучения на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей статус многодетной семьи или справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи;
Студентам из малообеспеченных и многодетных и социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях с учетом отработки в Аккольском районе сроком пять лет. Выплаты производить на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, договором о трудоустройстве между акимом района, студентом и государственными медицинскими учреждениями Аккольского района, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи за счет целевых трансфертов, выделяемых из областного бюджета;
6) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны, лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны, другим категориям лиц, приравненных к участникам Великой Отечественной войны, лицам, которым установлен стаж работы в тылу не менее 6 месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и ветеранам труда, награжденным медалью "Ветеран труда" или "Еңбек ардагері" один раз в три года на 50 (пятьдесяти) процентное возмещение стоимости санаторно - курортной путевки на основании подтверждающих документов;

7) коммуналдық қызмет шығындары өтініш берусіз уәкілетті ұйыммен ұсынылған тізімдерінің негізінде:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне ай сайын 100 пайыз мөлшерінде:
сумен, газбен, жылумен, электр қуатымен қамтамасыз ету, канализация, қоқыстарды жою қызметтерін көрсеткендері үшін, телефон байланысы қызметтері үшін абоненттік төлемақылары үшін қызмет көрсетушілері берген тізілімдеріне сай алушының өтініші бойынша қызмет көрсетушілердің шотына немесе алушылардың шотына.
Әлеуметтік көмекті алушының қалауы бойынша көмірге жұмсалған шығындар жылу беру мерзімінде Ұлы Отан соғысы қатысушының немесе мүгедектің нақты тұрып жатқан жері бойынша тұрғын үйдің алып жатқан алаңына сай 1 шаршы метр алаңын жылытуға қажетті көмірдің шығынын есептегенде тұрғын үй ғимараттарының 1-2 қабатты құрылыстары үшін облыстық статистика басқармасының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы көмірдің орташаландырылған бағасы бойынша 161 кг мөлшерінде алушылардың жеке шотына немесе отынды сатып алғаны жөнінде ұсынылған түбіртектеріне сай өтеледі;
8) жан басына шаққандағы табысы күнкөріс деңгейінен төмен болған жағдайда отбасыларға (азаматтарға) жылына бір рет, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде:
кәмелеттік жасқа толмаған балаларды жерлеуге қайтыс болған баланың қайтыс болуы туралы анықтамасының негізінде;
9) Ауғанстанда қызметін өтеген, қайтыс болған интернационалист-жауынгерлерді жерлеуге отбасыларына он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
10) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде табылған азаматтарға, заңнамада көрсетілген өмірлік қиын жағдай туындаған кезде он бес айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде;
11) бірге тұратын, ортақ шаруашылықты жүргізетін, 4 және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көпбалалы отбасыларға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір жолғы көмек;
12) көпбалалы аналарға және олардың 18 жасқа дейінгі балаларына заттай түрінде тоқсан сайынғы көмек (тоқсанына 1 адамға 126 дана мөлшерінде жол жүру талондары).
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Алушылардың жекелеген санаттары үшiн атаулы күндер мен мереке күндерiне әлеуметтiк көмектiң мөлшерi облыстық жергілікті атқарушы органның келiсiмi бойынша бiрыңғай мөлшерде белгiленедi.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

7) без подачи заявления на основании списков, представленных уполномоченной организацией на расходы за коммунальные услуги:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере 100 (сто) процентов ежемесячно:
за водоснабжение, канализацию, газоснабжение, теплоснабжение, мусороудаление, электроснабжение, абонентскую плату за услуги телефонной связи, согласно реестров, предоставленных поставщиками услуг на счета услугодателей по заявлению получателя, либо на лицевые счета получателей.
По выбору получателя социальной помощи, расходы на твердое топливо в период отопительного сезона возмещаются согласно занимаемой площади по месту фактического проживания участника или инвалида Великой Отечественной войны, путем перечисления на лицевые счета получателей из расчета расхода угля на отопление 1 квадратного метра площади для жилых зданий 1-2 этажной постройки в размере 161 килограмма по усредненной стоимости угля, сложившейся за предыдущий квартал, по данным областного управления статистики или согласно предоставленных квитанций на приобретение твердого топлива;
8) семьям (гражданам) при наличии среднедушевого дохода ниже прожиточного минимума один раз в год в размере пятнадцати месячных расчетных показателей:
на погребение несовершеннолетних детей на основании справки о смерти на умершего ребенка;
9) семьям на погребение умерших воинов интернационалистов, проходивших службу в Афганистане в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
10) гражданам, освобожденным из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, при наступлении трудной жизненной ситуации, предусмотренной законодательством в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
11) единовременная помощь многодетным семьям, совместно проживающим, ведущим общее хозяйство, имеющих 4 и более несовершеннолетних детей в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
12) ежеквартальная помощь многодетным матерям и их детям до 18 лет в натуральном выражении (проездные талоны в количестве 126 штук в квартал на 1 человека).
Сноска. Пункт 9 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
10. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере, по согласованию с местным исполнительным органом области.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).

3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
11. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы орган бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе қала, ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) бекітілген нысанға сәйкес отбасының (азаматтың) құрамы туралы мәліметтерді;
4) отбасы мүшелерінің (азаматтың) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
14. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе қала, ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын отбасының (азаматтың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген, әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларының 2, 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша отбасының (азаматтың) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, отбасының (азаматтың) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Қала, ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.

3. Порядок оказания социальной помощи
11. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, оказывается, по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
Сноска. Пункт 11 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
12. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи предоставляет в уполномоченный орган или акиму города, села, сельского округа заявление с приложением следующих документов:
1) документа, удостоверяющего личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведений о составе семьи (гражданина) согласно утвержденной форме;
4) сведений о доходах лица (членов семьи);
5) акта и/или документа, подтверждающего наступление трудной жизненной ситуации.
Сноска. Пункт 12 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
13. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
14. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким города, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения семьи (гражданина).
Сноска. Пункт 14 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
15. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении семьи (гражданина), подготавливает заключение о нуждаемости семьи (гражданина) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму города, села, сельского округа.
Аким города, села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
16. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
17. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
18. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе қала, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
19. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
20. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе қала, ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Ақкөл аудандық мәслихатының 19.07.2019 № С 42-1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
21. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
22. Әлеуметтік көмек көрсетуден келесі жағдайларда бас тартылады:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталғанда;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқанда, жалтарғанда;

Сноска. Пункт 15 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
16. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
17. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
18. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима города, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода семьи (гражданина) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
Сноска. Пункт 18 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
19. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
20. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима города, села, сельского округа.
Сноска. Пункт 20 - в редакции решения Аккольского районного маслихата Акмолинской области от 19.07.2019 № С 42-1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
22. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);

3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
23. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Ақкөл ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
24. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болғанда;
2) алушы Ақкөл ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткенде;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жібергенде;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
25. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
26. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Ақкөл аудандық мәслихатының
2018 жылғы 6 сәуірдегі
№ С 20 - 2 шешіміне
қосымша
Ақкөл аудандық мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2013 жылғы 21 тамыздағы № С 23-3 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3805 болып тіркелген, 2013 жылғы 17 қыркүйекте "Знамя Родины KZ", "Ақкөл өмірі" аудандық газеттерінде жарияланған).
2. "Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2013 жылғы 21 тамыздағы № 23-3 шешіміне толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2014 жылғы 21 тамыздағы № С 39-6 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4351 болып тіркелген, 2014 жылғы 26 қыркүйекте "Знамя Родины KZ", "Ақкөл өмірі" аудандық газеттерінде жарияланған).
3. "Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2013 жылғы 21 тамыздағы № 23-3 шешіміне толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2015 жылғы 1 шілдедегі № С 48-3 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4898 болып тіркелген, 2015 жылғы 31 шілдеде "Знамя Родины KZ", "Ақкөл өмірі" аудандық газеттерінде жарияланған).

3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) порога для оказания социальной помощи.
23. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Аккольского района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
24. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Аккольского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
25. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
26. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение
к решению Аккольского
районного маслихата
от 6 апреля 2018 года
№ С 20 - 2
Перечень призванных утратившими силу некоторых решений Аккольского районного маслихата
1. Решение Аккольского районного маслихата от 21 августа 2013 года № С 23-3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3805, опубликовано 27 сентября 2013 года в районных газетах "Знамя Родины KZ", "Акқөл өмірі").
2. Решение Аккольского районного маслихата от 21 августа 2014 года № С 39-6 "О внесении изменений в решение Аккольского районного маслихата от 21 августа 2013 года № 23-3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4351, опубликовано 26 сентября 2014 года в районных газетах "Знамя Родины KZ", "Акқөл өмірі").
3. Решение Аккольского районного маслихата от 1 июля 2015 года № С 48-3 "О внесении изменений в решение Аккольского районного маслихата от 21 августа 2013 года № 23-3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4898, опубликовано 31 июля 2015 года в районных газетах "Знамя Родины KZ", "Акқөл өмірі").

4. "Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2013 жылғы 21 тамыздағы № 23-3 шешіміне толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2016 жылғы 27 мамырдағы № С 4-1 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5426 болып тіркелген, 2016 жылғы 1 шілдеде "Знамя Родины KZ", "Ақкөл өмірі" аудандық газеттерінде жарияланған).
5. "Ақкөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2013 жылғы 21 тамыздағы № 23-3 шешіміне толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Ақкөл аудандық мәслихатының 2017 жылғы 28 наурыздағы № С 10-4 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5890 болып тіркелген, 2017 жылғы 28 сәуірде "Знамя Родины KZ", "Ақкөл өмірі" аудандық газеттерінде жарияланған).

4. Решение Аккольского районного маслихата от 27 мая 2016 года № С 4-1 "О внесении изменений в решение Аккольского районного маслихата от 21 августа 2013 года № 23-3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5426, опубликовано 1 июля 2016 года в районных газетах "Знамя Родины KZ", "Акқөл өмірі").
5. Решение Аккольского районного маслихата от 28 марта 2017 года № С 10-4 "О внесении изменений в решение Аккольского районного маслихата от 21 августа 2013 года № 23-3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Аккольского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5890, опубликовано 28 апреля 2017 года в районных газетах "Знамя Родины KZ", "Акқөл өмірі").