Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібін бекіту туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2019 жылғы 25 қарашадағы № 67/01 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 28 қарашада № 5539 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 07/02 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 27.01.2023 № 07/02 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы "Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10068 болып тіркелген) № 139 бұйрығына сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Қарағанды облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарағанды облысының әкімі Ж. Қасымбек
Қарағанды облысы әкімдігінің
№ _____ ___________ 2019 жылғы
қалаусына қосымша
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібі
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 45-бабына сәйкес әзірленді және аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу кезінде қолданылады.
2-тарау. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер кірістерінің болжамды көлемін айқындау
2. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) бюджеттер кірістерінің болжамды көлемдері Бюджет кодексінің 65-бабына сәйкес бекітілетін бюджет түсімдерін болжау әдістемесіне сәйкес есептеледі.
3-тарау. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер шығындарының болжамды көлемін айқындау

Об утверждении Порядка расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов районов (городов областного значения)
Постановление акимата Карагандинской области от 25 ноября 2019 года № 67/01. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 28 ноября 2019 года № 5539. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 27 января 2023 года № 07/02
Сноска. Утратило cилу постановлением акимата Карагандинской области от 27.01.2023 № 07/02 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года №139 "Об утверждении методики расчетов трансфертов общего характера" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №10068), акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Порядок расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов районов (городов областного значения), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление финансов Карагандинской области" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Карагандинской области Ж. Қасымбек
Приложение к
постановлению акимата
Карагандинской области
от ____________ 2019 года № ____
Порядок расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов районов (городов областного значения)
Глава 1. Основные положения
1. Настоящий Порядок расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов районов (городов областного значения) (далее – Порядок) разработан в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее – Бюджетный кодекс) и применяется при расчетах прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов районов (городов областного значения).
Глава 2. Определение прогнозных объемов доходов районных (городов областного значения) бюджетов
2. Прогнозные объемы доходов районных (города областного значения) бюджетов рассчитываются согласно Методике прогнозирования поступлений бюджета, утверждаемой в соответствии со статьей 65 Бюджетного кодекса.
Глава 3. Определение прогнозных объемов затрат районных (городов областного значения) бюджетов

3. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттер шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінің 56, 56-1-баптарында белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстар бағыттарын ескере отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша және бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемінің сомасы ретінде есептеледі.
Бұл ретте тұрақты сипаты бар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару функцияларын және мемлекеттің міндеттемелерін орындау жөніндегі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсатына қол жеткізуге, нақты міндеттері мен іс-шараларын шешуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындардың болжамды көлемі:
еңбекақы төлеуге, коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге, өнімдер мен дәрілік заттарды сатып алуға, жәрдемақылар төлеуге және басқа да шығындардан (бұдан әрі – ағымдағы шығындар);
материалдық-техникалық базаны нығайтуға, күрделі жөндеуге және басқа да шығындарға арналған шығындардан (бұдан әрі-күрделі сипаттағы шығындар) тұрады.
4-тарау. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
4. Ағымдағы шығындарды есептеу үшін тұтастай алғанда аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттер бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі айқындалады.
5. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін айқындау кезінде есепке алынады:
1) облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамына және бюджеттік параметрлеріне сәйкес жоспарланған кезеңде тұтыну бағаларының индексіне ағымдағы шығындардың ұлғаюын ескере отырып, ағымдағы шығындардың жиынтық көлемі (еңбекақыны қоспағанда);
2) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы Заңдарының ережелері;
3) Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулылары жобаларының, Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларының, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде олардың құрылымына ведомство кіретін, жергілікті бюджеттердің түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілері;

3. Прогнозные объемы затрат районных (городов областного значения) бюджетов рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленных статьями 56, 56-1 Бюджетного кодекса направлений расходов по функциональному признаку.
При этом прогнозные объемы затрат по текущим бюджетным программам, которые направлены на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также на достижение цели, решение конкретных задач и мероприятий стратегических и программных документов, состоят из:
затрат на оплату труда, оплата коммунальных услуг, приобретение продуктов и лекарственных средств, выплата пособий и других затрат (далее – текущие затраты);
затрат на укрепление материально-технической базы, капитальный ремонт и других затрат (далее – затраты капитального характера).
Глава 4. Расчет прогнозных объемов текущих затрат районных (городов областного значения) бюджетов
4. Для расчета текущих затрат определяется прогнозный объем текущих затрат в целом по районным (города областного значения) бюджетам.
5. При определении прогнозного объема текущих затрат районных (городов областного значения) бюджетов учитываются:
1) совокупный объем текущих затрат с учетом увеличения текущих затрат на индекс потребительских цен в планируемом периоде в соответствии с прогнозом социально-экономического развития и бюджетных параметров области (за исключением заработной платы);
2) положения законов Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов бюджетов районов (городов областного значения) и вводимые в действие в планируемом периоде;
3) положения проектов указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах государственного органа, в структуру которого входит ведомство, предусматривающие сокращение поступлений или увеличение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;

4) бұрын ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылған тұрақты сипаттағы шығындар;
5) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін облыстық өкілді және атқарушы органдар шешімдерінің ережелері.
6. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық үстемеақы төлеуге, материалдық көмек көрсетуге және мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне қосымша демалыстарға арналған қаражат алынып тасталады және аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі есептелгеннен кейін абсолюттік сомалар қосылады.
7. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есеп айырысу базасына жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың нақтыланған жоспарына сәйкес ағымдағы шығындардың көлемі қабылданады.
8. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу осы Тәртіпке қосымшаға сәйкес мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың тізбесі, оларға көрсеткіштер мен коэффициенттердегі келтірілген көрсеткіштер мен коэффициенттерді ескере отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың функционалдық кіші топтар бөлінісінде жүргізіледі.
9. Жеке функционалдық кіші топ бойынша жекелеген ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы шығындарының есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
– і ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) j-функционалдық кіші тобы бойынша ағымдағы есептік шығындары;
Зj – облыстың барлық өңірлерінің аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттеріне j-функционалдық кіші тобы бойынша ағымдағы шығындардың жиынтық болжамды көлемі;
– і ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) j-функционалдық кіші тобы бойынша мемлекеттік қызметтерді тұтынушылар саны;
– і ауданда (облыстық маңызы бар қалада) j-ші функционалдық кіші топ бойынша орташа облыстық деңгейден мемлекеттік қызметтер көрсету құнындағы айырмашылықтарды негіздейтін объективті факторларды ескеретін коэффициенттер.
10. Ағымдағы шығындардың болжамды көлемін есептеу кезінде мемлекеттік қызметтерді көрсету құнындағы айырмашылықтарды негіздейтін объективті факторларды көрсететін мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) урбандалу коэффициенті:
мұнда:
Халіқала – i ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қала халқы санының болжамы;
Халі – i-аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) халық санының болжамы.
Урбандалу коэффициенті жеке функционалдық кіші топтар бойынша қалалық жерлердегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты шығындардың барынша жоғары орташа республикалық деңгейін ескереді;

4) затраты постоянного характера, ранее финансировавшиеся за счет целевых текущих трансфертов;
5) положения решений областных представительных и исполнительных органов, предусматривающие увеличение или сокращение расходов районных (городов областного значения) бюджетов и вводимых в действие в планируемом периоде.
6. Из суммарного прогнозного объема текущих затрат бюджетов районов (городов областного значения) исключаются средства на выплату экологических надбавок, оказание материальной помощи и на дополнительные отпуска работникам государственных учреждений и казенных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и добавляются абсолютными суммами после расчета прогнозных объемов текущих затрат по бюджетам районов (городов областного значения).
7. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат районных (городов областного значения) бюджетов принимаются объемы текущих затрат в соответствии с уточненным планом года, предшествующего планируемому периоду.
8. Расчет прогнозного объема текущих затрат районных (городов областного значения) бюджетов производится в разрезе функциональных подгрупп осуществляемых государственных функций с учетом показателей и коэффициентов, приведенных в перечне функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним согласно приложению к настоящему Порядку.
9. Расчет текущих затрат отдельного района (города областного значения) по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
где:
– расчетные текущие затраты i-го района (города областного значения) по j-й функциональной подгруппе;
Зj – суммарный прогнозный объем текущих затрат по районным (города областного значения) бюджетам всех регионов области по j-й функциональной подгруппе;
– количество потребителей государственных услуг i-го района (города областного значения) по j-й функциональной подгруппе;
– коэффициенты, учитывающие объективные факторы, которые обусловливают отличия в стоимости предоставления государственных услуг в i-го района (города областного значения) по j-й функциональной подгруппе от среднеобластного уровня.
10. При расчете прогнозного объема текущих затрат применяются следующие коэффициенты, отражающие объективные факторы, которые обусловливают различия в стоимости предоставления государственных услуг:
1) коэффициент урбанизации:
где:
Насiгор – прогнозная численность городского населения i-му району (городу областного значения);
Насi – прогнозная численность населения в i-ом районе (городе областного значения).
Коэффициент урбанизации учитывает более высокий относительно среднеобластного уровень затрат, связанных с предоставлением государственных услуг в городской местности по отдельным функциональным подгруппам;

2) қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті:
мұнда:
Халікіш – халық саны 500 адамнан аз елді мекендерде тұратын і аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) халық санының болжамы;
Халі – і аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) халықтың жалпы санының болжамы.
Қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті елді мекеннің мөлшеріне тәуелсіз мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің белгілі бір жинағын, оның ішінде қосымша көлік және өзге де шығыстарды ескере отырып, қамтамасыз ету қажеттігіне негізделген шығындардың орташа облыстық деңгейімен салыстырғандағы барынша жоғары деңгейін ескереді;
3) шағын жинақталған мектептердегі оқушыларын есепке алу коэффициенті:
мұнда:
Санi – і аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) шағын жинақталған мектептердегі оқушылар санының болжамы;
Сан – і аудан (облыстық маңызы бар қала) мектептерінде оқушылардың жалпы санының болжамы.
Шағын жинақты мектептерде оқушыларды есепке алу коэффициенті білім алушылардың шағын контингентімен жалпы білім беретін мектептерді ұстауға қосымша шығыстардың қажеттілігін ескереді.
Шағын жинақталған мектеп – білім алушылар контингенті шағын біріктіріліп жинақталған сынып және оқу сабақтарын ұйымдастырудың ерекше нысаны бар жалпы білім беретін мектеп.
4) ауқым коэффициенті:
мұнда:
– аудан (облыстық маңызы бар қала) халқы санының орташа облыстық деңгейден ауытқуы есепке алынатын салмақ;
– бір аудан (облыстық маңызы бар қала) халқының орташа санының болжамы;
Халi – i-аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) халық санының болжамы.
Ауқым коэффициенті тұтынушылар санының өсуімен, бір тұтынушыға шаққандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған шығындар көлемінің төмендеуін көрсететін ауқымның тиімділігін ескереді;
5) халықтың жас ерекшелігі құрылымының коэффициенті:
мұнда:
Халітоп – i-ауданның (облыстық маңызы бар қала) белгілі бір жас ерекшелігі тобы бойынша халық санының болжамы;
Халі – і ауданның (облыстық маңызы бар қаладағы) халық санының болжамы.
Халықтың жас ерекшелігі құрылымының коэффициенті халықтың жекелеген санаттарының денсаулық сақтауға және білім беруге байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қойылатын жоғары сұранысын ескереді;
6) ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті:
мұнда:
Халіауыл – i-ауданның (облыстық маңызы бар қалада) ауыл халқы санының болжамы;
– j-функционалдық кіші топ бойынша (барлық аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бойынша жиынтық сомада) ағымдағы шығындардың жалпы көлеміндегі жалақының үлесі.
Ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті жекелеген функционалдық кіші топтар бойынша ауылдық жерлердегі жалақыға қосымша шығыстар қажеттілігін ескереді;

2) коэффициент дисперсности расселения:
где:
Насiмелк – прогнозная численность населения i-ом районе (города областного значения), проживающего в населенных пунктах с численностью населения менее 500 человек;
Насi – общая прогнозная численность населения в i-ом районе (города областного значения).
Коэффициент дисперсности расселения учитывает более высокий по сравнению со среднеобластным уровень затрат, обусловленный необходимостью обеспечения определенным набором государственных услуг населению независимо от размеров населенного пункта, в том числе учитывая дополнительные транспортные и иные расходы;
3) коэффициент учета учащихся в малокомплектных школах:
где:
Колi – прогнозное количество учащихся в малокомплектных школах в i-ом районе (городе областного значения);
Кол – общее прогнозное количество учащихся в школах i-ом районе (городе областного значения).
Коэффициент учета учащихся в малокомплектных школах учитывает потребность в дополнительных расходах на содержание общеобразовательных школ с малым контингентом обучающихся.
Малокомплектная школа – общеобразовательная школа с малым контингентом обучающихся, совмещенными класс-комплектами и со специфической формой организации учебных занятий.
4) коэффициент масштаба:
где:
– вес, с которым учитывается отклонение численности населения района (города областного значения) от среднеобластного уровня;
– средняя прогнозная численность населения одного района (города областного значения);
Насi – прогнозная численность населения в i-ом районе (города областного значения).
Коэффициент масштаба учитывает эффект масштаба, отражающий снижение объема затрат на предоставление государственных услуг в расчете на одного потребителя с ростом численности потребителей;
5) коэффициент возрастной структуры населения:
где:
Насiгруппа – прогнозная численность населения i-ом районе (города областного значения) по определенной возрастной группе;
Насi – прогнозная численность населения в i-ом районе (города областного значения).
Коэффициент возрастной структуры населения учитывает повышенный спрос, предъявляемый отдельными категориями населения на государственные услуги, связанные со здравоохранением и образованием;
6) коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности:
где:
Насiсельск – прогнозная численность сельского населения i-ом районе (города областного значения);
– доля заработной платы в общем объеме текущих затрат по j-й функциональной подгруппе (в сумме по всем районам (городам областного значения)).
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности учитывает потребность в дополнительных расходах на заработную плату в сельской местности по отдельным функциональным подгруппам;

7) тығыздық коэффициенті:
мұнда:
– облыс бойынша халықтың орташа тығыздығы;
рi – i-ауданда (облыстық маңызы бар қалада) халықтың тығыздығы;
– аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) халқының тығыздығының орташа облыстық деңгейден ауытқуы ескерілетін салмақ.
Тығыздық коэффициенті аудан халқы тығыздығының төмендеуіне байланысты аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің шығындарының ұлғаюын ескереді;
8) жолдарды күтіп-ұстау коэффициенті:
мұнда:
Ni – i ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарын күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативі;
– облыс бойынша автомобиль жолдарын күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативі;
9) кедейлікті есепке алу коэффициенті (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдардың үлесі негізінде):
мұнда:
bi – і аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) жалпы халық саны ішінде табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халықтың үлесі.
Кедейлікті есепке алу коэффициенті облыс өңірлері бюджеттерінің табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халық үлесінің өсуіне байланысты әлеуметтік көмек төлемдеріне шығындардың ұлғаюын ескереді;
10) жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті:
мұнда:
di – i-ауданда (облыстық маңызы бар қалада) жылты маусымының кезеңі;
– облыс бойынша жылыту маусымының орташа кезеңі;
– аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі жылытуға жұмсалатын шығындардың үлесі.
Жылыту маусымының ұзақтығын есептеу коэффициенті облыс өңірлері бюджеттерінің жылытуға жұмсайтын шығындарының облыстағы жылыту маусымының ұзақтығына байланысын ескереді.
11. Келесі екі жылдардағы аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есептік базасына тұтыну бағаларының индексін ескере отырып, үш жылдық кезеңнің бірінші жылының аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі қабылданады.
5-тарау. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің күрделі сипаттағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
12. Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы шығындарын қаржыландырудың жалпы көлеміне пайыздық қатынасына сәйкес жылдар бойынша бөле отырып айқындалады.
Әрбір аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша жеке күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
КШі = k* ЕШі,
мұнда:
КШі – і ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) күрделі сипаттағы есептік шығындары;
ЕШі – і ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы есептік шығындары;
k – күрделі сипаттағы шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
Облыстық бюджет пен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін k коэффициентінің шамасы Облыстық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.

7) коэффициент плотности:
где:
– плотность населения в среднем по области;
рi – плотность населения в i-ом районе (города областного значения);
– вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов (города областного значения) от среднеобластного уровня.
Коэффициент плотности учитывает увеличение затрат бюджетов районов (города областного значения) в связи с уменьшением плотности населения региона;
8) коэффициент содержания дорог:
где:
Ni – норматив финансирования на содержание автомобильных дорог местного значения i-ом районе (города областного значения);
– норматив финансирования на содержание автомобильных дорог в среднем по области;
9) коэффициент учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума):
где:
bi – доля населения с доходами ниже величины прожиточного минимума в общей численности населения в i-ом районе (города областного значения).
Коэффициент учета бедности учитывает увеличение затрат бюджетов регионов области, на выплату социальной помощи в связи с ростом доли населения с доходами ниже величины прожиточного минимума;
10) коэффициент учета продолжительности отопительного сезона:
где:
di – период отопительного сезона в i-ом районе (города областного значения);
– период отопительного сезона в среднем по области; – доля затрат на отопление в общем объеме текущих затрат бюджетов районов (городов областного значения).
– доля затрат на отопление в общем объеме текущих затрат бюджетов районов (городов областного значения).
Коэффициент учета продолжительности отопительного сезона учитывает зависимость затрат бюджетов регионов области на отопление от продолжительности отопительного сезона в области.
11. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат районных (городов областного значения) бюджетов последующих двух годов принимаются прогнозные объемы текущих затрат районных (городов областного значения) бюджетов первого года трехлетнего периода с учетом индекса потребительских цен.
Глава 5. Расчет прогнозных объемов затрат капитального характера районных (городов областного значения) бюджетов
12. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, определяется с разбивкой по годам в соответствии с процентным отношением к общему объему финансирования текущих затрат района (города областного значения).
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, отдельно по каждому району (городу областного значения) производится по следующей формуле:
КЗi = k * РЗi,
где:
КЗi – расчетные затраты капитального характера i-й района (города областного значения);
РЗi – расчетные текущие затраты i-го района (города областного значения);
k – величина процентного отношения затрат капитального характера к общему объему текущих затрат.
Величина коэффициента k для определения объемов трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами районов (городов областного значения) устанавливается решением Областной бюджетной комиссии.

6-тарау. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемін есептеу
13. Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемі ауданның (облыстық маңызы бар қала) ағымдағы шығындарының болжамды көлеміне және кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынаста жылдар бөлінісінде айқындалады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемін есептеу әрбір аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша жеке мына формула бойынша жүргізіледі:
БДБШi = (r1*ЕШі) + (r2*КБКі),
мұнда:
БДБШi – i ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
ЕШі – i ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы есептік шығындары;
КБКі – і аудан (облыстық маңызы бар қала) кірістерінің болжамды көлемі;
r1 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы;
r2 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттердің кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
14. r1 және r2 коэффициентерінің шамасы облыстық бюджет пен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін Облыстық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар)
бюджеттерінің кірістері мен
шығындарының болжамды көлемдерін
есептеу тәртібіне қосымша
Мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың, олардың көрсеткіштері мен коэффициенттерінің тізбесі
Функционалдық кіші топтардың атаулары
Көрсеткіштері
Коэффициенттері
1
2
3
1. Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
Мемлекеттік басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкілді, атқарушы және басқа органдар
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қаржылық қызмет
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жоспарлау және статистикалық қызмет
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
2. Қорғаныс
Әскери қажеттіліктер
18-ден бастап 26 жасты қоса алғандағы әскерге шақырылатын жастағы ер азаматтар
қоныстандыру дисперсиялығы;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Төтенше жағдайлар бойынша жұмысты ұйымдастыру
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

Глава 6. Расчет прогнозных объемов затрат по бюджетным программам развития районных (городов областного значения) бюджетов
13. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, определяется с разбивкой по годам в процентном соотношении к прогнозному объему доходов района (города областного значения).
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, отдельно по каждому району (городу областного значения) производится по следующей формуле:
ЗБПРi = (r1 * РЗi) + (r2 * ПОДi),
где:
ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-го района (города областного значения);
РЗi – расчетные текущие затраты i-го района (города областного значения);
ПОДi – прогнозные объемы доходов i-го района (города областного значения);
r1 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к общему объему текущих затрат;
r2 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к прогнозному объему доходов бюджетов районов (городов областного значения).
14. Величина коэффициентов r1 и r2 устанавливаются для определения объемов трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами районов (городов областного значения) решением Областной бюджетной комиссии.
Приложение
к Порядку расчетов прогнозных
объемов
доходов и затрат бюджетов
районов (городов областного
значения)
Перечень функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним
Наименование функциональных подгрупп
Показатели
Коэффициенты
1
2
3
1. Государственные услуги общего характера
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
Численность постоянного населения
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Финансовая деятельность
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Планирование и статистическая деятельность
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие государственные услуги общего характера
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
2. Оборона
Военные нужды
Лица мужского пола призывного возраста от 18 до 26 лет включительно
дисперсности расселения;
учета продолжительности отопительного сезона
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона

3. Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
Құқық қорғау қызметі
Тұрақты халық саны
ауқымы;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік саласындағы өзге де қызметтер
ауқымы;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
4. Білім беру
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
1-5 жастағы балалар саны
урбандалу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру
6-18 жастағы балалар саны
шағын жинақталған мектептегі оқушыларды есепке алу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
14-тен 18 жасқа дейінгілер
урбандалу;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
Тұрақты халық саны
урбандалу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Білім беру саласындағы өзге де қызметтер
тығыздық;
халықтың жас мөлшері құрылымы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
6. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Әлеуметтік қамсыздандыру
6-18 жастағы балалар саны және зейнеткерлік жастан асқан халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтік көмек
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы;
кедейлікті есепке алу (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдар үлесінің негізінде);
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы өзге де қызметтер
қоныстандыру дисперсиялығы;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
7. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
Тұрғын үй шаруашылығы
Тұрғын үй қорының жалпы ауданы (мың шаршы метр)
урбандалу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Коммуналдық шаруашылық
Тұрақты халық саны
урбандалу;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Елді мекендерді көркейту
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
8. Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Мәдениет саласындағы қызмет
Тұрақты халық саны
урбандалу;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Спорт
урбандалу;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ақпараттық кеңістік
урбандалу;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістіктегі ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызметтер
урбандалу;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

3. Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
Правоохранительная деятельность
Численность постоянного населения
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
4. Образование
Дошкольное воспитание и обучение
Численность детей в возрасте 1-5 лет
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Начальное, основное среднее и общее среднее образование
Численность детей в возрасте 6-18 лет
учета учащихся в малокомплектных школах;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета;
продолжительности отопительного сезона
Техническое и профессиональное, послесреднее образование
Лица от 14 до 18 лет
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Переподготовка и повышение квалификации специалистов
Численность постоянного населения
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области образования
плотности;
учета надбавок за работу в сельской местности;
возрастной структуры населения;
учета продолжительности отопительного сезона
6. Социальная помощь и социальное обеспечение
Социальное обеспечение
Численность детей в возрасте 6-18 лет и численность населения старше пенсионного возраста
дисперсности расселения;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Социальная помощь
Численность постоянного населения
дисперсности расселения;
учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума);
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
дисперсности расселения;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
7. Жилищно-коммунальное хозяйство
Жилищное хозяйство
Общая площадь жилищного
фонда (тысяча квадратных метров)
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Коммунальное хозяйство
Численность постоянного населения
урбанизации;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
Благоустройство населенных пунктов
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
8. Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Деятельность в области культуры
Численность постоянного населения
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Спорт
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Информационное пространство
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
урбанизации;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона

10. Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Ауыл шарушылығы
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің әлеуетті көлемі
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жер қатынастары
Аумақтың ауданы (мың шаршы километр)
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
11. Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Тұрақты халық саны
урбандалу;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
12. Көлік және коммуникации
Автомобиль көлігі
Жергілікті маңызы бар автожолдардың, оның ішінде елді мекендер мен көшелер ішіндегі автожолдар ұзындығы (километр)
урбандалу;
жолдарды күтіп ұстау;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Көлік және коммуникация саласындағы өзге де қызметтер
Жолаушылар айналымы (миллион жолаушы-километр)
урбандалу
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
13. Басқалар
Кәсіпкерлік қызметті қолдау және бәсекелестікті қорғау
Өңірдің жалпы өңірлік өніміндегі шағын және орта бизнестің үлесі
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Басқалар
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

10. Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
Сельское хозяйство
Потенциальный объем продукции сельского хозяйства
учета продолжительности отопительного сезона
Земельные отношения
Площадь территории (тысяча
квадратных километров)
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
Численность постоянного населения
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
11. Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Численность постоянного населения
урбанизации;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
12. Транспорт и коммуникации
Автомобильный транспорт
Протяженность автодорог
местного значения, в том числе внутринаселенных пунктов и улиц
(километр)
урбанизации;
содержания дорог;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
Пассажирооборот (миллион пассажиро-километров)
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
13. Прочие
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
Доля малого и среднего бизнеса в
валовом региональном продукте
региона
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона