Төтенше жағдай және шектеу іс-шаралары кезеңінде әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 25 наурыздағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 наурызда № 20164 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.01.2022 № 2 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2020 жылғы 16 наурыздағы Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.05.2020 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Төтенше жағдай және шектеу іс-шаралары кезеңінде әлеуметтік-еңбек саласында кейбір мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.01.2022 № 2 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Мемлекеттік қызметтерді талдау және дамыту департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларына, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық бөлімшелеріне, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамына және "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Н.Н. Мұқышевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 25 наурыздағы
№ 109 бұйрығымен
бекітілген
Төтенше жағдай және шектеу іс-шаралары кезеңінде әлеуметтік-еңбек саласында кейбір мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы қағидалары

О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере на период чрезвычайного положения и ограничительных мероприятий
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2020 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2020 года № 20164.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.01.2022 № 2 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2020 № 189 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания некоторых государственных услуг в социально-трудовой сфере на период чрезвычайного положения и ограничительных мероприятий.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.01.2022 № 2 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту анализа и развития государственных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) доведение настоящего приказа до областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений координации занятости и социальных программ, территориальных подразделений Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", акционерного общества "Центр развития трудовых ресурсов" и акционерного общества "Государственный фонд социального страхования".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Мукушева Н. Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Утверждены приказом
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 25 марта 2020 года № 109
Правила оказания некоторых государственных услуг в социально-трудовой сфере на период чрезвычайного положения и ограничительных мероприятий

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.01.2022 № 2 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қоғидалар жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.04.2020 № 118 бұйрығымен (01.04.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Төтенше жағдай кезеңінде мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі
1. Төтенше жағдай кезеңінде келесі мемлекеттік қызметтерді көрсету "Электрондық үкімет" веб-порталындағы (бұдан әрі - Портал) "Электрондық өтініш" сервисі (бұдан әрі - Сервис) арқылы осы Төтенше жағдай кезеңінде әлеуметтік-еңбек саласындағы кейбір мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) қосымшаға сәйкес толтырылған, сондай-ақ интернет-ресурс арқылы берілген электрондық өтініш негізінде жүзеге асырылады:
1) жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау;
2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау;
3) мемлекеттік арнайы жәрдемақылар тағайындау;
4) жаңа туған баланы асырап алуға байланысты табысынан айырылу және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау;
5) жүкті болу мен босануға байланысты табысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау;
6) қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түрінде әлеуметтік көмек тағайындау;
7) мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу;
8) мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету;
9) жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектерге ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу;
10) мүгедектерге кресло-арбалар беру;
11) мүгедектерді санаторлық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету;
12) үйде күтім көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттар ресімдеу;
13) медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге құжаттар ресімдеу;
14) қандас мәртебесін беру немесе ұзарту;
15) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау;
16) арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;
17) көпбалалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы тағайындау;

Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.01.2022 № 2 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 01 .04.2020 № 118 (вводится в действие с 01.04.2020).
Глава 1. Порядок оказания государственных услуг на период чрезвычайного положения
1. На период действия чрезвычайного положения оказание следующих государственных услуг (далее – услуги) осуществляется на основании электронного заявления, поданного через сервис "Электронное обращение" (далее – Сервис) на веб-портале "Электронного правительства" (далее – Портал), заполненного согласно приложению к настоящим Правилам оказания некоторых государственных услуг в социально-трудовой сфере на период чрезвычайного положения (далее – Правила), а также посредством интернет-ресурса:
1) назначение пенсионных выплат по возрасту;
2) назначение государственной базовой пенсионной выплаты;
3) назначение государственных специальных пособий;
4) назначение социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
5) назначение социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами;
6) назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства;
7) оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи;
8) обеспечение инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами;
9) оформление документов на инвалидов для предоставления им услуги индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху;
10) предоставление инвалидам кресла-колясок;
11) обеспечение инвалидов санаторно-курортным лечением
12) оформление документов на оказание специальных социальных услуг в условиях ухода на дому;
13) оформление документов на оказание специальных социальных услуг в медико-социальных учреждениях (организациях);
14) присвоение или продление статуса кандаса;
15) назначение государственной адресной социальной помощи;
16) назначение специального государственного пособия;
17) назначение государственного пособия многодетным семьям;

18) бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы тағайындау;
19) жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау;
20) мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау;
21) өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту;
22) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды тіркеу, біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақы төлеу, куәлік беру;
23) ақталған адамға куәлік беру;
24) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту;
25) жұмыс іздеп жүрген адамдар мен жұмыссыздарға жәрдемдесу;
26) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау;
27) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау;
28) мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау;
29) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау;
30) еңбекке қабілеттілігін жоғалту жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау;
31) жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау;
32) жерлеуге арналған біржолғы төлем тағайындау.
Төтенше жағдайдың қолданысы тоқтатылған жағдайда шектеу шаралары, оның ішінде карантин сақталған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 20) тармағында көрсетілген қызметті қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қызметтер өтініш берушінің таңдауы бойынша тиісті мемлекеттік қызметтерді көрсетуді реттейтін нормативтік құқықтық актілерде белгіленген тәртіппен немесе осы Қағидаларда белгіленген тәсілмен және тәртіппен берілген электрондық өтініш негізінде шектеу шаралары, оның ішінде карантин алынғанға дейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте, осы тармақтың бірінші бөлігінің 20) тармақшасында көрсетілген қызметті көрсетуге өтініш Портал арқылы берілген жағдайда, төтенше жағдай режимі тоқтатылғаннан кейін шектеу шараларының, оның ішінде карантиннің қолданысы сақталған кезде көрсетілетін қызметті алушыны куәландыру тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында тұрғылықты жер бойынша куәландырудан өтуге мүмкіндік бермейтін шектеу шаралары, оның ішінде карантин қолданылатын жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық департаментінің медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімінде (бұдан әрі - МӘС бөлімі) жүзеге асырылады.

18) назначение пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства;
19) назначение социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
20) установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты;
21) выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
22) регистрация граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, выплата единовременной государственной денежной компенсации, выдача удостоверений;
23) выдача удостоверения реабилитированному лицу;
24) обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес";
25) оказание содействия лицам, ищущим работу, и безработным;
26) назначение государственного пособия многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
27) назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца;
28) назначение государственного социального пособия по инвалидности
29) назначение социальной выплаты на случаи потери кормильца;
30) назначение социальной выплаты на случаи утраты трудоспособности;
31) назначение социальной выплаты на случаи потери работы;
32) назначение единовременной выплаты на погребение.
В случае прекращения действия чрезвычайного положения при сохранении ограничительных мер, в том числе, карантина, услуги, указанные в части первой настоящего пункта, за исключением услуги, указанной в подпункте 20) части первой настоящего пункта, осуществляются по выбору заявителя в порядке, установленном нормативными правовыми актами, регулирующими оказание соответствующих государственных услуг, либо на основании электронного заявления способом и в порядке, установленном настоящими Правилами до снятия ограничительных мер, в том числе, карантина.
При этом, в случае подачи заявления на оказание услуги, указанной в подпункте 20) части первой настоящего пункта посредством Портала, после прекращения режима чрезвычайного положения при сохранении действия ограничительных мер, в том числе, карантина, освидетельствование услугополучателя осуществляется в отделе медико-социальной экспертизы территориального департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – отдел МСЭ), за исключением случаев, когда на территории соответствующей административно-территориальной единицы действуют ограничительные меры, в том числе, карантин, не позволяющие услугополучателю пройти освидетельствование в отделе МСЭ по месту жительства.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.05.2020 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуелсіз жұмыскер – дара кәсіпкерлерді, жеке практикамен айналысатын адамдарды, шаруашылық серіктестігінің құрылтайшыларын(қатысушыларын) және акционерлік қоғамның құрылтайшыларын, акционерлерін (қатысушыларын), өндірістік кооператив мүшелерін қоспағанда, өз қызметін мемлекеттік тіркеусіз кіріс алу мақсатында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын жеке тұлға;
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 03.07.2020 № 268 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Көрсетілетін қызметті алушы Сервис арқылы жоғарыда көрсетілген қызметтерді алуға өтініш берген кезде тиісті мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына (бұдан әрі - Стандарт) сәйкес өтінішті толтырады, сондай-ақ тиісті Стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттардың сканерленген нұсқаларын қамтитын электрондық файлдарды қоса береді және электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) немесе SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қояды.
Бұл ретте тиісті Стандарттың 9-тармағында көрсетілген өтініш электрондық файл түрінде өтініш берушінің қолтаңбасынсыз қоса беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Көрсетілетін қызметті алушылардың төтенше жағдай және (немесе) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында шектеу шаралары, оның ішінде карантин қолданылған кезеңде жарамдылық мерзімі өткен жеке басын куәландыратын құжаттар оларды ауыстыру мүмкін болмаған жағдайда мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде қолданылады.
Бұл ретте қызметтер төтенше жағдай режимінің қолданылуы тоқтатылған күнді қоса алғанда, ал тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында шектеу шаралары, оның ішінде карантин қолданылған жағдайларда - олар тоқтатылғанға дейін көрсетілетін болады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.05.2020 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2020 № 189 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) независимый работник – физическое лицо, самостоятельно осуществляющее деятельность по производству (реализации) товаров, работ и услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации своей деятельности, за исключением индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, учредителей (участников) хозяйственного товарищества и учредителей, акционеров (участников) акционерного общества, членов производственного кооператива":
Сноска. Правила дополнены пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.07.2020 № 268 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. При подаче заявлений на получение вышеуказанных услуг посредством Сервиса, услугополучатель заполняет заявление согласно соответствующему стандарту государственной услуги (далее – Стандарт), а также прикладывает электронные файлы, содержащие сканированные версии документов, указанные в пункте 9 соответствующего Стандарта, и подписывает электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) или одноразовым паролем, высланным через СМС.
При этом заявление, указанное в пункте 9 соответствующего Стандарта, прилагается в форме электронного файла без подписи заявителя.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2-1. Документы, удостоверяющие личность услугополучателей, сроки действия, которых истекли в период чрезвычайного положения и (или) действия на территории соответствующей административно-территориальной единицы, ограничительных мер, в том числе, карантина применяются при оказании государственных услуг при условии отсутствия возможности их замены.
При этом услуги будут оказываться по дату прекращения действия режима чрезвычайного положения, включительно, а в случаях, когда на территории соответствующей административно-территориальной единицы действуют ограничительные меры, в том числе, карантин – до их прекращения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2020 № 189 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2-2. Егер жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін негіздер
2022 жылғы 1 қаңтардан немесе төтенше жағдай кезеңінде басталған жағдайда, көрсетілген кезеңде өтініш бермеген өтініш беруші төтенше жағдай режимі аяқталғаннан кейін бір ай ішінде көрсетілген төлемдерді тағайындауға қажетті құжаттарды қоса бере отырып, өтініш бере алады.
Бұл ретте, көрсетілген төлемдерді тағайындау 2022 жылғы 1 қаңтардан ерте емес немесе төтенше жағдай кезеңінде басталған тағайындау үшін негіздер туындаған күннен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.01.2022 № 5 (ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Өтінішті алушы (адресат) мемлекеттік қызмет көрсету тізіліміне сәйкес көрсетіледі - "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) тиісті филиалы, жергілікті атқарушы орган немесе Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық департаменті (бұдан әрі - Департамент).
4. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы арқылы немесе SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қойылған өтініш Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация филиалының электрондық құжат айналымы жүйесіне, қаланың немесе ауданның жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне, халықты жұмыспен қамту орталығына, жергілікті атқарушы органға немесе Департаментке жіберіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік корпорацияның филиалы, жергілікті атқарушы орган және Департамент 2 жұмыс күні ішінде электрондық өтінішті көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорация филиалының тиісті аудандық немесе қалалық бөліміне, қаланың немесе ауданның жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне, халықты жұмыспен қамту орталығына, МӘС бөліміне жібереді.

2-2. В случае если основания для назначения пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных социальных пособий, государственного специального пособия, социальных выплат из Государственного фонда социального страхования наступили с 1 января 2022 года или в период чрезвычайного положения, то заявитель, не обратившийся в указанный период, может подать заявление с приложением необходимых документов на назначение указанных выплат в течении одного месяца после завершения режима чрезвычайного положения.
При этом, назначение указанных выплат осуществляется со дня возникновения оснований для назначения, наступивших не ранее 1 января 2022 года или в период чрезвычайного положения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.01.2022 № 5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Получатель заявления (адресат) указывается в соответствии с Реестром государственных услуг – соответствующий филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), местный исполнительный орган или территориальный департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Департамент).
4. Подписанное ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, высланным через СМС заявление Порталом направляется в систему электронного документооборота филиала Государственной корпорации, отдел занятости и социальных программ, Центр занятости населения города или района, местного исполнительного органа или Департамента по месту жительства услугополучателя, соответственно.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Филиал Государственной корпорации, местный исполнительный орган и Департамент в течение 2 рабочих дней направляет электронное заявление в соответствующий районный или городской отдел филиала Государственной корпорации, отдел занятости и социальных программ, Центр занятости населения города или района, отдел МСЭ по месту жительства услугополучателя, соответственно.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.05.2020 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік корпорация филиалының аудандық немесе қалалық бөлімінің, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің, халықты жұмыспен қамту орталығының және МӘС бөлімінің маманы 2 жұмыс күні ішінде тиісті Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес құжаттардың сәйкестігін тексереді.
7. Сұрақтар туындаған кезде Мемлекеттік корпорация филиалының аудандық немесе қалалық бөлімінің, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің, халықты жұмыспен қамту орталығының және МӘС бөлімінің маманы электрондық өтініште көрсетілген телефон нөмірі немесе электрондық пошта арқылы көрсетілетін қызметті алушымен байланысады.
8. Келіп түскен құжаттар Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес келген жағдайда Мемлекеттік корпорация филиалының аудандық немесе қалалық бөлімінің, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің, халықты жұмыспен қамту орталығының және МӘС бөлімінің маманы тиісті ақпараттық жүйеде электрондық іс макетін (МӘС актісін) қалыптастырады.
9. Келіп түскен электрондық іс макетін (МӘС актісін) көрсетілетін қызметті берушілердің қарауы осы Қағидаларда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін реттейтін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету (көрсетуден бас тарту) нәтижесі туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыстың абоненттік нөміріне және көрсетілетін қызметті алушының Порталдағы жеке кабинетіне (техникалық мүмкіндік болған жағдайда) sms-хабарлама арқылы жіберіледі не Сервис арқылы келіп түскен өтінішке жауап түрінде жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының Порталдағы жеке кабинетіне немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына қызмет көрсету (көрсетуден бас тарту) нәтижесі туралы хабарлама ұсынылған жағдайда хабарлау процесін қайта болдырмау үшін көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жауап берілмейді.
11. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесіне шағымдануы тиісті мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актімен реттеледі.
2-тарау. Кейбір мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібінің ерекшеліктері
1-параграф. Төтенше жағдай кезеңінде "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібінің ерекшеліктері

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2020 № 189 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Специалист районного или городского отдела филиала Государственной корпорации, отдела занятости и социальных программ, Центра занятости населения и отдела МСЭ в течение 2 рабочих дней проверяет документы на соответствие согласно Стандарту соответствующей государственной услуги.
7. При возникновении вопросов, специалист районного или городского отдела филиала Государственной корпорации, отдела занятости и социальных программ, Центра занятости населения и отдела МСЭ связывается с услогополучателем по телефонному номеру или электронной почте, указанных в электронном заявлении.
8. В случае соответствия поступивших документов Стандарту соответствующей государственной услуги, специалист районного или городского отдела филиала Государственной корпорации, отдела занятости и социальных программ, Центра занятости населения и отдела МСЭ формирует электронный макет дела (акт МСЭ) в соответствующей информационной системе.
9. Рассмотрение поступившего электронного макета дел (акта МСЭ) услугодателями осуществляется в соответствии с подзаконными нормативными правовыми актами, регулирующими порядок оказания государственных услуг с учетом особенностей предусмотренных настоящими Правилами.
10. Уведомление о результате оказания государственной услуги (отказе в оказании) направляется посредством sms-сообщения на абонентский номер сотовой связи услугополучателя и в личный кабинет услугополучателя на Портал (при наличии технической возможности), либо направляется в виде ответа на заявление, поступившее через Сервис.
В случае предоставления уведомления о результате оказания услуги (отказе в оказании) в личный кабинет услугополучателя на Портале или на абонентское устройство сотовой связи, для исключения повторного процесса уведомления ответ услугополучателю через систему электронного документооборота не предоставляется.
11. Обжалование результата оказания государственной услуги услугополучателем регулируется подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания соответствующей государственной услуги.
Глава 2. Особенности порядка оказания некоторых государственных услуг
Параграф 1. Особенности порядка оказания государственной услуги "Назначение государственной адресной социальной помощи" на период чрезвычайного положения

12. Егер 2021 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – атаулы әлеуметтік көмек) алушы болып табылған жағдайда қауіпсіздікті сақтау мақсатында атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш көрсетілетін қызметті алушының жүгінуінсіз 2022 жылғы 1-тоқсанға – 2021 жылғы 4-тоқсандағы табыстарды ескере отырып, ақпараттық жүйеде автоматты түрде қалыптастырылады.
Жиынтық табысты есептеу кезінде төтенше жағдай қолданылатын кезеңдегі қызметтің шектеулеріне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем, шектеу іс-шараларының енгізілуіне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін біржолғы әлеуметтік төлем, төтенше жағдай кезеңінде және шектеу іс-шараларының енгізілуіне байланысты азық-түлік-тұрмыстық жиынтықтарды сатып алуға бөлінген ақша қаражаты, төтенше жағдай кезеңінде коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалған шығындарға бөлінген қаражат мөлшері жеке тұлғаның табысы ретінде қаралмайды,
Кепілдік берілген әлеуметтік топтамада көзделген азық-түлік жиынтығының түрі атаулы әлеуметтік көмек тағайындалатын тиісті тоқсанның бірінші күніндегі жағдай бойынша баланың жасына қарай айқындалады және оны ұзарту кезеңіне ұсынылады.
Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды автоматты түрде ұзарту кезінде атаулы әлеуметтік көмек алушы бұрын қол қойған әлеуметтік келісімшарт көрсетілетін қызметті алушының қолын талап етпей, оны тағайындау кезеңіне ұзартылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.06.2021 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.01.2022 № 2 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға алғаш рет жүгінген жағдайда, тікелей байланысты болдырмау үшін учаскелік комиссия байланыс құралдары арқылы көрсетілетін қызметті алушыға және (немесе) отбасына зерттеу жүргізеді.
14. Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға байланыс құралдары арқылы электрондық түрде жіберіледі.
15. 12-14-тармақтармен реттелмеген атаулы әлеуметтік көмек тағайындау мәселелері № 320 бұйрықпен айқындалады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. В случае если услугополучатель является получателем государственной адресной социальной помощи (далее – адресная социальная помощь) по состоянию на 31 декабря 2021 года, то в целях соблюдения безопасности в информационной системе автоматически формируется заявление на назначение адресной социальной помощи без обращения услугополучателя на 1 квартал 2022 года – с учетом доходов за 4 квартал 2021 года.
При исчислении совокупного дохода не рассматривается социальная выплата на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, единовременная социальная выплата, на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий, размер денежных средств, выделенных на приобретение продуктово-бытовых наборов на период чрезвычайного положения и ограничительных мероприятий, возмещение затрат на оплату коммунальных услуг на период чрезвычайного положения.
Вид продуктового набора, предусмотренного гарантированным социальным пакетом, определяется исходя из возраста ребенка по состоянию на первое число соответствующего квартала, на который назначается адресная социальная помощь, и предоставляется на период ее продления.
При автоматическом продлении назначения адресной социальной помощи социальный контракт, ранее подписанный получателем адресной социальной помощи, продлевается на период ее назначения без истребования подписи услугополучателя.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2021 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.06.2021 № 216 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.01.2022 № 2 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. В случае первичного обращения за назначением адресной социальной помощи для исключения прямого контакта участковая комиссия проводит обследование услогополучателя и (или) семьи посредством устройств связи.
14. Результат оказания государственной услуги направляется услогополучателю в электронной форме посредством устройств связи.
15. Вопросы назначения адресной социальной помощи, не урегулированные пунктами 12-14, определяются Приказом № 320.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Төтенше жағдай кезеңінде "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібінің ерекшеліктері
16. Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын белгілеуді МӘС бөлімдері "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес мүгедектікті бір жылдан аспайтын мерзімге белгілеп, сырттай жүргізеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 03.07.2020 № 268 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бұйрығымен.
17. Қайта куәландыру мерзімі төтенше жағдай енгізілгенге дейін бір айдан аспайтын мерзім ішінде және төтенше жағдай уақытында келген адамдарға мүгедектіктің, жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің, кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің және мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының мерзімдері төтенше жағдай орын алған кезеңде МӘС бөлімдерімен ұзартылады.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында тиісті шектеу шаралары, оның ішінде карантиннің сақталуы кезеңінде, он алты және он сегіз жасқа толған мүгедек балаларды қоспағанда, қайта куәландыру мерзімі жоғарыда аталған кезеңге сәйкес келетін, қайта куәландырудан өтпеген адамдарға мүгедектік, жалпы еңбек қабілетінен айырылу дәрежесін, кәсіптік еңбек қабілетінен айырылу дәрежесі және мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының белгіленген мерзімдерін автоматты түрде үш айға ұзарту ай сайын жүзеге асырылады.
Он алты және он сегіз жасқа толған мүгедек балаларды қайта куәландыру тіршілік тынысының шектелу дәрежесін ескере отырып, алдыңғы куәландыру мәліметтеріне сәйкес қолда бар құжаттардың негізінде сырттай жүргізіледі.
Куәландырылатын адам немесе оның заңды өкілі МӘС бөлімінің сараптамалық қорытындысына шағымданған жағдайда, МӘС әдіснама және бақылау бөлімі МӘС актісінің және ұсынылған құжаттардың негізінде сырттай куәландыру жүргізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 03.07.2020 № 268 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.01.2022 № 2 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Особенности порядка оказания государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" на период чрезвычайного положения
16. Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты проводится отделами МСЭ заочно в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589), на срок не более одного года.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.07.2020 № 268 (вводится в действие с 11.05.2020).
17. Лицам, срок переосвидетельствования которых наступил не более чем за месяц до введения чрезвычайного положения и во время чрезвычайного положения, сроки инвалидности, степени утраты общей трудоспособности, степени утраты профессиональной трудоспособности и индивидуальной программы реабилитации инвалида, продлеваются отделами МСЭ на период действия чрезвычайного положения.
В период сохранения на территории соответствующей административно-территориальной единицы ограничительных мер, в том числе карантина, осуществляется ежемесячное автоматическое продление на три месяца установленных ранее сроков инвалидности, степени утраты общей трудоспособности, степени утраты профессиональной трудоспособности и индивидуальной программы реабилитации инвалида, лицам, не прошедшим переосвидетельствование, у которых дата переосвидетельствования приходится на вышеуказанный период, за исключением детей-инвалидов, достигших шестнадцатилетнего и восемнадцатилетнего возрастов.
Переосвидетельствование детей-инвалидов, достигших шестнадцатилетнего и восемнадцатилетнего возрастов, проводится заочно на основании имеющихся документов и с учетом степени ограничений жизнедеятельности, согласно данным предыдущего освидетельствования.
В случае обжалования освидетельствуемым лицом или его законным представителем экспертного заключения отдела МСЭ, отдел методологии и контроля МСЭ проводит освидетельствование заочно, на основании акта МСЭ и представленных документов.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 03.07.2020 № 268 (порядок введения в действие см. п.4); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.01.2022 № 2 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3-параграф. Төтенше жағдай кезеңінде "Жұмыс іздеп жүрген адамдар мен жұмыссыздарға жәрдем көрсету" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібінің ерекшеліктері
18. Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелу тұрғылықты жер бойынша "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай:
1) еңбек қызметін растайтын (бар болса);
2) білімі, біліктілігі, арнайы білімдерінің немесе кәсіптік даярлығының болуы туралы (бар болса) құжаттардың негізінде жүзеге асырылады.
19. Жұмыспен қамту орталығы жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеу туралы шешім қабылдайды.
20. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс іздеп жүрген адамды тіркеген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оған лайықты жұмыс таңдауда жәрдем көрсетеді.
21. Халықты жұмыспен қамту орталығы осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген мерзімде жұмыс іздеп жүрген адам үшін лайықты жұмыс таңдап бермеген жағдайда Халықты жұмыспен қамту орталығының қызметкері көрсетілген мерзім аяқталған соң бір жұмыс күні ішінде Халықты жұмыспен қамту орталығының директоры немесе ол уәкілеттік берген адам ЭЦҚ арқылы қол қоятын, жұмыс іздеп жүрген адамның құжаттары қоса берілген жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз ретінде тіркеу туралы шешім жобасын қалыптастырады және оны халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - "Еңбек нарығы" ААЖ) арқылы жібереді.
22. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы алынған ақпараттың дәйектілігін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде тексеруді жүзеге асырады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам "Еңбек нарығы" ААЖ-да жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз ретінде тіркеу туралы шешімге бір жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы қол қояды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.09.2020 № 381 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Жұмыс іздеп жүрген адамдар мен жұмыссыздарға жәрдемдесудің 18-22-тармақтарда реттелмеген мәселелері "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 шілдеде № 17199 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларында белгіленеді.

Параграф 3. Особенности порядка оказания государственной услуги "Оказания содействия лиц, ищущим работу и безработным" на период чрезвычайного положения
18. Регистрация в качестве лица, ищущего работу осуществляется по месту жительства через веб-портал "электронного правительства" на основании документов:
1) подтверждающих трудовую деятельность (при наличии);
2) об образовании, квалификации, наличии специальных знаний или профессиональной подготовки (при наличии).
19. Решение о регистрации лиц, ищущих работу принимается Центром занятости населения.
20. Центр занятости населения в течение одного рабочего дня со дня регистрации лица, ищущего работу, оказывает ему содействие в подборе подходящей работы.
21. В случае, если Центр занятости населения не подобрал для соискателя подходящую работу в срок, указанный в пункте 20 настоящих Правил, сотрудник Центра занятости населения в течение одного рабочего дня после истечения указанного срока формирует проект решения о регистрации лица, ищущего работу в качестве безработного с приложением документов лица, ищущего работу, который подписывается директором Центра занятости населения или уполномоченным им лицом посредством ЭЦП, и направляет его в местный орган по вопросам занятости населения через автоматизированную информационную систему "Рынок труда" (далее – АИС "Рынок труда").
22. Местный орган по вопросам занятости населения осуществляет проверку достоверности полученной информации через АИС "Рынок труда" в информационных системах государственных органов и (или) организаций.
Первый руководитель местного органа по вопросам занятости населения или уполномоченное им лицо в течение одного рабочего дня подписывает в АИС "Рынок труда" решение о регистрации лица, ищущего работу в качестве безработного посредством электронной цифровой подписи.
Сноска. В пункт 22 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.09.2020 № 381 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
23. Вопросы оказания содействия лицам, ищущим работу и безработным, не урегулированные пунктами 18-22, определяются Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17199).

4-параграф. "Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін тағайындау", "Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындау", "Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар тағайындау", "Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау", "Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау", "Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау", "Жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылу және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау", "Жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау", "Жұмысынан айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызметтерін көрсету тәртібінің ерекшеліктері
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем алушылар болып табылатын адамдарға төлемдер мүгедектіктің және (немесе) жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің ұзартылған мерзіміне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.05.2020 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-1. Өтініш беруші Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20174 болып тіркелген) бекітілген Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларында көзделген әлеуметтік төлем (бұдан әрі - төтенше жағдай кезеңіндегі әлеуметтік төлем) алған жағдайда, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін немесе Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) үшін кірісті есептеген кезде өтініш берушінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасында төтенше жағдай болған айлар есептен алып тасталады және көрсетілген кезең алдындағы немесе одан кейінгі басқа тікелей айлармен алмастырылады.

Параграф 4. Особенности порядка оказания государственных услуг "Назначение пенсионных выплат по возрасту", "Назначение государственной базовой пенсионной выплаты", "Назначение государственных специальных пособий", "Назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца", "Назначение государственного социального пособия по инвалидности", "Назначение социальной выплаты на случаи потери кормильца", "Назначение социальной выплаты на случаи утраты трудоспособности", "Назначение социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года", "Назначение социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами", "Назначение социальной выплаты на случаи потери работы"
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24. Лицам, указанным в пункте 17 настоящих Правил, являющимися получателями государственного социального пособия по инвалидности и (или) социальной выплаты на случай утраты трудоспособности, выплаты осуществляются согласно продленному сроку инвалидности и (или) степени утраты общей трудоспособности.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.05.2020 № 169 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24-1. При исчислении дохода для назначения (перерасчета) пенсионных выплат по возрасту или социальных выплат из Государственного фонда социального страхования по желанию заявителя месяцы действия в Республике Казахстан чрезвычайного положения при условии получения им социальной выплаты, предусмотренной в соответствии с Правилами осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20174) (далее – социальная выплата на период действия чрезвычайного положения), исключаются из подсчета и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими указанному периоду или следовавшему за ними.

Ескерту. 24-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.05.2020 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
24-2. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеген кезде төтенше жағдай кезеңіндегі әлеуметтік төлемді алған кезең зейнетақы жүйесіне және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтіліне қосылады.
Ескерту. 24-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.05.2020 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
24-3. Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушы төтенше жағдай кезеңінде ұсынылған құжаттарды толықтыра отырып 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтілі, 1995 жылғы 1 қаңтардан бергі кірісі туралы құжаттарды ұсынған жағдайда аталған төлемдердің мөлшерін өзгерту төтенше жағдай кезеңінде бастапқы тағайындау күнінен бастап көрсетілетін қызметті берушінің шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-4. Төтенше жағдай кезеңінде қолданылу мерзімі өткен зейнетақы, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді алушылардың жеке басын куәландыратын құжаттар, оларды ауыстыру мүмкін болмаған жағдайда, төтенше жағдай режимі аяқталатын айды қоса алғанда жүзеге асырылатын төлем кезінде ескеріледі.
Ескерту. 24-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 17.04.2020 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-5. "Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығын салық салу мәселелері бойынша iске асыру жөнiндегi одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 224 қаулысына сәйкес "0" коэффициенті қолданылатын қызмет түрлерінің тізбесінде көзделген адамдардың зейнетақы жүйесіне және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі, сондай-ақ кірісі жұмыс берушінің анықтамалары негізінде ескеріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2020 № 189 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24-2. При исчислении размеров государственной базовой пенсионной выплаты и социальных выплат из Государственного фонда социального страхования период получения социальной выплаты на период действия чрезвычайного положения включается в стаж участия в пенсионной системе и системе обязательного социального страхования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2020 № 189 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24-3. В случае представления получателем пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты документов о трудовом стаже до 1 января 1998 года, доходе с 1 января 1995 года, стаже участия в пенсионной системе, дополняющих документы, представленные в период действия чрезвычайного положения, изменение размера указанных выплат осуществляется на основании решения услугодателя со дня первоначального назначения в период действия чрезвычайного положения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-3 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24-4. Документы, удостоверяющие личность получателей выплат пенсий, государственных социальных пособий и социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, сроки действия, которых истекли в период чрезвычайного положения, при условии невозможности их замены, учитываются при выплате, которая осуществляются по месяц окончания действия режима чрезвычайного положения, включительно.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-4 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.04.2020 № 139 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24-5. Лицам, деятельность которых предусмотрена перечнем видов деятельности, к которым применяется коэффициент "0" в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 224 "О дальнейших мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики" по вопросам налогообложения", стаж участия в пенсионной системе и в системе обязательного социального страхования, а также доход учитываются на основании справок работодателя.

Ескерту. 24-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.05.2020 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Халықтың жекелеген санаттарын азық-түлік және тұрмыстық жиынтығымен қамтамасыз ету тәртібі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 06.01.2022 № 2 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Төтенше жағдай кезеңінде
әлеуметтік-еңбек саласындағы
кейбір мемлекеттік қызметтерді
көрсету және халықтың
жекелеген санаттарын
азық-түлік және тұрмыстық
жиынтығымен қамтамасыз ету
қағидаларына қосымша
"Электрондық үкімет" веб-порталының "Электрондық өтініш" сервисі арқылы әлеуметтік және мемлекеттік қызметтерді алу үшін өтініштің электрондық нысаны
ЖСН ___________________________________________________________________________
Тегі ____________________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________________
Әкесінің аты_____________________________________________________________________
E-mail __________________________________________________________________________
Пошта адресі (көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты адресі)
________________________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________________
Мемлекеттік қызметтің атауы ______________________________________________________
Өңір____________________________________________________________________________
Қабылдаушы ____________________________________________________________________
Мазмұны _______________________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2

Сноска. Правила дополнены пунктом 24-5 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.05.2020 № 189 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обеспечения продуктово-бытовым набором отдельных категорий населения
Сноска. Глава 3 исключена приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 06.01.2022 № 2 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам оказания некоторых
государственных услуг
в социально-трудовой сфере и
обеспечения продуктово-
бытовым набором некоторых
категорий населения на период
чрезвычайного положения
Форма электронного заявления на оказание социальных и государственных услуг через сервис
"Электронное обращение" на веб-портале "Электронного правительства"
ИИН _______________________
Фамилия ____________________
Имя ________________________
Отчество ____________________
E-mail ______________________
Почтовый адрес (адрес проживания услугополучателя)
______________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Наименование государственной услуги ____________________________
Регион ________________________________________________________
Получатель ____________________________________________________
Содержание ___________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2