"Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 20 шiлдедегi № 90 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 шiлдеде № 21025 болып тіркелді
"Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 16 тамыздағы № 602 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру тәртібін белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі (бұдан әрі - Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлем ұйымдары Қағидалардың 7, 13, 21 және 22-тармақтарыңда көзделген Мәліметтерді Ұлттық Банкке электрондық тәсілмен немесе қағаз тасымалдағышта ұсынады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қағидаларда көзделген әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар бойынша Мәліметтер ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күнге дәл келсе, Мәліметтерді ұсыну мерзімінің аяқталу күні келесі жұмыс күні болып саналады.";
мынадай мазмұндағы 22-тармақпен толықтырылсын:
"Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәлімет" нысанын жартыжылдық негізде есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары ұсынады.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2020 года № 90. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2020 года № 21025
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2019 года № 602 "Об утверждении мер, направленных на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339, опубликовано 4 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в целях установления порядка представления сведений о платежных услугах Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах представления сведений о платежных услугах, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления сведений о платежных услугах (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" и от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее - Закон о платежах и платежных системах).";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Сведения, предусмотренные пунктами 7, 13, 21 и 22 Правил, представляются платежными организациями в Национальный Банк электронным способом или на бумажном носителе.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Если последний день срока представления Сведений по формам, предназначенным для сбора административных данных, предусмотренных Правилами, приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления Сведений считается следующий за ним рабочий день.";
дополнить пунктом 22 следующего содержания:
"22. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", согласно приложению 16 к Правилам, представляется на полугодовой основе не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием, платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке.";

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес 16-қосымшамен толықтырылсын.
2. Төлем жүйелері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2020 жылдың 1 тамызынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурында орналастырылған.
Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 1-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
POS-терминалдар саны (бірліктер)
банктердегі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы
кәсіпкерлердегі
оның ішінде, байланыссыз төлем функциясы бар
тұрақты
мобильдік
1
2
3
4
5
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан облысы
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
Банкоматтар саны (бірлік)
Банктік киоскілердің саны (бірлік)
Төлем терминалдарының саны (бірлік)
қолма-қол ақша беру функциясымен
қолма-қол ақша беру және қабылдау функциясымен
оның ішінде, биометриялық сәйкестендіру функциясы бар
барлығы
меншікті
Көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын өзге төлем терминалдарының саны
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасаған кәсіпкерлердің саны (бірлік)
POS-терминалдар және (немесе) ақы төлеуге төлем карточкаларын қабылдауға арналған өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны (бірлік)
Интернетті және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны (бірлік)
барлығы
оның ішінде, инновациялық құрылғыларды/шешімдерді қолдана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдері қабылдайтын кәсіпкерлердің саны (бірлік)
Барлық тіркелгені
Белсенді
13
14
15
16
17
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық терминалдардың
саны туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер (индекс:1-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 16 согласно приложению 15 к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 августа 2020 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных терминалов
Индекс формы административных данных: 1-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
_____________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество POS-терминалов (единиц)
в банках, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
у предпринимателей
из них, с функцией бесконтактной оплаты
стационарных
мобильных
1
2
3
4
5
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
продолжение таблицы
Количество банкоматов (единиц)
Количество банковских киосков (единиц)
Количество платежных терминалов (единиц)
с функцией выдачи наличных денег
с функцией выдачи и приема наличных денег
из них, с функцией биометрической идентификации
всего
собственных
Количество иных платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек (единиц)
Количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек (единиц)
Количество пользователей интернет и мобильного банкинга (единиц)
всего зарегистрировано
активных
всего
из них, принимающих оплату с использованием инновационных решений / устройств приема безналичных платежей
13
14
15
16
17
Наименование ________________                   Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных терминалов
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения о количестве электронных терминалов
(индекс:1-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. Нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-бағандарында көзделген мәліметтер облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана бойынша есепті айдың соңғы күні бойынша көрсетіледі.
6. 2, 3, 4 және 5-бағандарда банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның немесе эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкердің POS-терминалдарының саны орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
7. 3-бағанда стационарлық (алып жүрмейтін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
8. 4-бағанда мобильді (алып жүретін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
9. 5-бағанда байланыссыз төлем функциясы бар POS-терминалдар саны көрсетіледі.
10. 6 және 7-бағандарда функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөлінген банкоматтар саны көрсетіледі.
11. 8-бағанда биометриялық сәйкестендіру функциясы бар банкоматтар саны көрсетіледі.
12. 9-бағанда банктік киоскілердің саны көрсетіледі.
13. 10-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсетуде қолданылатын, соның ішінде көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің өзіне тиесілі емес барлық төлем терминалдарының саны көрсетіледі. Деректер есепті тоқсанның соңғы күніне ұсынылады.
14. 11-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің меншікті терминалдарының саны көрсетіледі.
15. 12-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің көрсетілетін төлем қызметтерін көрсетуде қолданылатын бірақ өзіне меншік құқығына тиесілі емес төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
16. 13-бағанда эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
17. 14-бағанда инновациялық құрылғыларды/шешімдерді қолдана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдері қабылдайтын кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных терминалов", (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Сведения, предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 Формы, указываются в разрезе областей, города республиканского значения и столицы на последнюю дату отчетного квартала.
6. В графах 2, 3, 4 и 5 указывается количество POS-терминалов банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или предпринимателя, заключившего договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек, в разбивке по месту нахождения.
7. В графе 3 указывается количество стационарных (непереносных) POS-терминалов.
8. В графе 4 указывается количество мобильных (переносных) POS-терминалов.
9. В графе 5 указывается количество POS-терминалов с функцией бесконтактной оплаты.
10. В графах 6 и 7 указывается количество банкоматов в разбивке по функциональным возможностям.
11. В графе 8 указывается количество банкоматов, предоставляющих возможность биометрической идентификации клиента.
12. В графе 9 указывается количество банковских киосков.
13. В графе 10 указывается количество всех платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг, в том числе не принадлежащих самому поставщику платежных услуг. Данные представляются на последнюю дату отчетного квартала.
14. В графе 11 указывается количество собственных платежных терминалов поставщика платежных услуг.
15. В графе 12 указывается количество платежных терминалов, используемых поставщиком платежных услуг при оказании платежных услуг, и не принадлежащих на праве собственности.
16. В графе 13 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек.
17. В графе 14 указывается количество предпринимателей, принимающих оплату с использованием инновационных устройств (решений) приема безналичных платежей.

18. 15-бағанда төлем карточкаларын қабылдауға арналған POS-терминалдар және (немесе) өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны көрсетіледі.
19. 16-бағанда интернеттің және мобильді банкингтің тіркелген пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
20. 17-бағанда есепті кезеңде операциялар жүргізген интернет және мобильді банкинг пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
21. Электронды терминалдарды пайдаланбайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер Нысанды бағандарын толтырылмай жібереді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкалары бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 2-РК
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Айналыстағы төлем карточкаларының саны (бірлік)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасынан тыс жерде
кестенің жалғасы
Пайдаланылған төлем карточкаларының саны (бірлік)
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны (адам)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
7
8
9
10
11
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкалары бойынша мәліметтер (индекс:2-PK, кезеңділік ай сайын)

18. В графе 15 указывается количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек.
19. В графе 16 указывается количество зарегистрированных пользователей интернет и мобильного банкинга.
20. В графе 17 указывается количество пользователей интернет и мобильного банкинга, осуществлявших операции в отчетном периоде.
21. Поставщики платежных услуг, не использующие в своей деятельности электронные терминалы, направляют Форму с незаполненными графами.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежным карточкам
Индекс формы административных данных: 2-РК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Наименование системы платежной карточки
Количество платежных карточек в обращении (единиц)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
за пределами Республики Казахстан
продолжение таблицы
Количество использованных платежных карточек (единиц)
Количество держателей платежных карточек (человек)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
7
8
9
10
11
Наименование ________________                   Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений
по платежным карточкам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по платежным карточкам
(индекс:2-РК, периодичность ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
6. 3, 4, 5 және 6-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күнінде айналысқа шығарылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
7. 7, 8, 9 және 10-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операцияларды жүргізу және ақпараттық көрсетілетін банктік қызметті алу үшін пайдаланылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
8. 11-бағанда есепті айдың соңғы күніндегі төлем карточкалары ұстаушыларының саны көрсетіледі. Бір ұстаушыда бірнеше төлем карточкалары болған жағдайда, осындай ұстаушы бір рет көрсетіледі.
9. "Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 3-РК
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежным карточкам", (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
6. В графах 3, 4, 5 и 6 указывается количество выпущенных в обращение платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
7. В графах 7, 8, 9 и 10 указывается количество платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
8. В графе 11 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца. В случае наличия у одного держателя нескольких платежных карточек, такой держатель указывается единожды.
9. В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек
Индекс формы административных данных: 3-РК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
____________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операция белгісі
Байланыс жүйесі/арнасы
Қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялар
саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем карточкаларын пайдалана
отырып қолма-қол ақша беру
бойынша операциялардың саны
мен көлемі туралы мәліметтер
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 3-PK, кезеңділік ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Среда проведения операции
Наименование системы платежной карточки
Признак операции
Система/канал связи
Операции по выдаче наличных денег
количество (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
количестве и объемах
операций по выдаче
наличных денег
с использованием
платежных карточек
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек
(индекс: 3-РК, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

6. Нысанда жалпы алғанда банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бойынша жүргізілген операциялар бойынша мәліметтер қамтылады.
7. 1-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың атауы көрсетіледі.
8. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3-бағанда мәліметтер ұсынылатын операцияға сәйкес келетін (банктік шоттан ақшаны есептен шығарған кезде) белгісі көрсетіледі:
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
10. 4-баған осы түсіндірменің 7-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияларының белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 4-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі.
11. 5 және 6-бағандарда осы түсіндірменің 4 - 8-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкалары бойынша қолма-қол ақшаны беру бойынша жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 4-PK
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

6. Форма содержит сведения по проведенным операциям по банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в целом.
7. В графе 1 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала.
8. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
9. В графе 3 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
10. Графа 4 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 7 настоящего пояснения. В графе 4 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему, указывается наименование данной системы.
11. В графах 5 и 6 указывается количество и сумма проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам в соответствии с условиями, установленными пунктами 4 - 8 настоящего пояснения.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по безналичным платежам с использованием платежных карточек
Индекс формы административных данных: 4-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:

2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. Нысанда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз төлемдер және ақша аударымдары бойынша мәліметтер қамтылады.
7. 1-бағанда операцияның түрі (тауарлар, көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу және операциялардың өзге түрлері) көрсетіледі.
8. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер және ақша аударымдары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 3-бағанда төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі, ол бойынша мәліметтер ұсынылады.
11. 4-бағанда операцияға сәйкес келетін белгісі көрсетіледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығарған кезде), ол бойынша мынадай мәліметтер ұсынылады:
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
12. 5-баған осы түсіндірменің 9-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияның белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 5-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным платежам и переводам денег, осуществленным с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов.
7. В графе 1 указывается вид операции (оплата товаров, услуг и иные виды операций).
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
9. В графах 3, 4, 5, 6 и 7 указываются сведения по безналичным платежам и переводам денег с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов.
10. В графе 3 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
11. В графе 4 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
12. Графа 5 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 9 настоящего пояснения. В графе 5 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему указывается наименование данной системы.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. Нысанда төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ қолма-қол ақша беру операциялары бойынша мәліметтер қамтылады.
7. Мәліметтер оны пайдалана отырып операция жүзеге асырылған жабдықтың орналасқан жері бойынша көрсетіледі. Операция интернет, мобильді телефон немесе қашықтан қол жеткізудің өзге жүйесі арқылы жүргізілген жағдайда мәліметтер банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде клиенттің банктік шотын ағымдағы жүргізу орны бойынша көрсетіледі.
8. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3, 4, 5 және 6-бағандарда қолма-қол ақшасыз төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша операциялардың, сондай-ақ төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі. Көрсетілген бағандарда көзделген операциялардың саны және сомасы операцияның мынадай белгілері бойынша операциялардың саны мен сомасын қосу арқылы есептеледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығару кезінде):
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттері шығарған, сондай-ақ эмитенттері Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 6-PK
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов", (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег, осуществленным с использованием платежных карточек.
7. Сведения указываются по месту нахождения оборудования, с использованием которого была осуществлена операция. В случае проведения операции через интернет, мобильный телефон или иную систему удаленного доступа сведения указываются по месту текущего ведения банковского счета клиента в информационной системе банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
9. В графах 3, 4, 5 и 6 указываются количество и сумма операций по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек. Количество и сумма операций, предусмотренные указанными графами, рассчитываются путем суммирования количества и суммы операций по следующим признакам операции (на момент списания денег с банковского счета):
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, а также распространяемых банками Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций Республики Казахстан, эмитентами которых являются нерезиденты Республики Казахстан.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек
Индекс формы административных данных: 6-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Карточканың түрі
Орташа айлық қалдық (мың теңге)
Есепті айдың соңғы күнінің соңындағы ақша қалдығы (мың теңге)
1
2
3
Төлем карточкалары (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда)
Алдын ала төленген төлем карточкалары
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем карточкаларын пайдалана
отырып операциялар жүзеге
асырылатын банктік шоттардағы
ақша қалдықтары туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер (индекс:,-PK, кезеңділік ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. 1-бағанда карточканың түрі көрсетіледі:
1) 2 және 3-бағандардың "Төлем карточкалары" (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда) жолы бойынша эмитенттің алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операцияларды есепке алуға арналған шоғырландырылған шоты бойынша ақша сомасын қоспағанда, дебеттік, кредиттік лимиті бар дебеттік, кредиттік карточкаларды пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялар бойынша банктік шоттар бойынша ақша қалдығының жалпы сомасы қойылады;

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Вид карточки
Среднемесячный остаток (тысяч тенге)
Остаток денег на конец последнего дня отчетного месяца (тысяч тенге)
1
2
3
Платежные карточки (за исключением предоплаченных платежных карточек)
Предоплаченные платежные карточки
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений об
остатках денег на банковских
счетах, по которым
осуществляются операции
с использованием платежных
карточек
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек
(индекс:6-PK, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается вид карточки:
1) по строке "Платежные карточки (за исключением предоплаченных платежных карточек)" в графах 2 и 3 проставляется общая сумма остатков денег по банковским счетам, по которым осуществляются операции с использованием дебетных, дебетных с кредитным лимитом, кредитных карточек, за исключением суммы денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек;

2) 2 және 3-бағандардың "Алдын ала төленген төлем карточкалары" жолы бойынша алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып эмитенттің жүзеге асырылатын операцияларды есепке алуға арналған шоғырландырылған шоты бойынша ақша қалдығының сомасы қойылады.
6. 2-бағанда есепті айда төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттар бойынша орташа айлық қалдық сомасы көрсетіледі. Есепті айдағы орташа айлық қалдық банктік шоттардағы есепті айдың жұмыс күндері ішінде ғана (демалыс және мереке күндерін есептемей) есептелген күнделікті қалдықтарды қосу және алынған мәнді есепті айдың жұмыс күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі.
7. 3-бағанда есепті айдың соңғы күнінің соңындағы жағдай бойынша төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банктік шоттардағы қалдықтар сомасы көрсетіледі.
8. Шетел валютасындағы банктік шоттардағы қалдық күн сайын, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген, "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын анықтау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 7-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
____________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Жүйенің атауы
Операция жүргізу күні
Алаяқтық тәсілі
Операцияның түрі
Операция жүргізу ортасы
Операция белгісі
Елдің коды
Жүргізілген операция сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Алаяқтық операциялардың
көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер (индекс:7-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

2) по строке "Предоплаченные платежные карточки" в графах 2 и 3 проставляется сумма остатка денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек.
6. В графе 2 указывается сумма среднемесячных остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, за отчетный месяц. Среднемесячный остаток за отчетный месяц рассчитывается путем суммирования ежедневных остатков на банковских счетах, числящихся в течение только рабочих дней отчетного месяца (без учета выходных и праздничных дней) и деления полученного значения на количество рабочих дней отчетного месяца.
7. В графе 3 указывается сумма остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, по состоянию на конец последнего дня отчетного месяца.
8. Остатки на банковских счетах в иностранной валюте ежедневно пересчитываются в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об объемах мошеннических операций
Индекс формы административных данных: 7-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы
Дата проведения операции
Способ мошенничества
Вид операции
Среда проведения операции
Признак операции
ККод страны
Сумма проведенной операции (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений об объемах
мошеннических операций
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения об объемах мошеннических операций
(индекс: 7-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. Нысанда:
1) осы түсіндірменің 10-тармағында көрсетілген белгілерге сәйкес төлем карточкаларын және (немесе) олардың деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген;
2) төлем карточкаларын пайдаланбай электрондық терминалдар мен қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы жүргізілген;
3) ақша аударымдары жүйелері арқылы жіберілген;4) электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген алаяқтық операциялардың (тоқтатылғандарды қоспағанда) көлемі жөніндегі мәліметтер қамтылады.
Мәліметтер әрбір операция бойынша жеке көрсетіледі және Нысанды ұсынушы көрсетілетін төлем қызметтерін беруші операцияны алаяқтық операция деп анықтаған уақыттың есепті кезеңіне жатқызылады.
7. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкалары жүйесінің, қашықтан қол жеткізу жүйесінің, ақша аударымдары жүйесінің атауы немесе электрондық ақша жүйелері көрсетіледі.
Халықаралық төлем жүйесінің төлем карточкасын пайдалана отырып, осы төлем жүйесіне хабарлама жібермей операция жүргізілген жағдайда, 1-бағанда төлем карточкасы жүйесі атауының орнына "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі.
8. 2-бағанда операция жүргізу күні көрсетіледі.
9. 3-бағанда алаяқтық тәсілі көрсетіледі.
10. 4-бағанда операцияның түрі көрсетіледі:
A - қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
B - қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
С - қолма-қол ақша салу арқылы жүргізілетін операциялар.
11. 5-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың, қашықтан кіру жүйесінің атауы немесе банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның үй-жайы көрсетіледі.
12. 6-бағанда төлем карточкаларын және (немесе) олардың деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген операциялар үшін мәліметтер берілетін операцияға сәйкес келетін белгісі көрсетіледі:
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
II - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
III - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения об объемах мошеннических операций" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по объемам мошеннических операций (за исключением предотвращенных):
1) проведенных с использованием платежных карточек и (или) их реквизитов согласно признакам, указанным в пункте 10 настоящего пояснения;
2) проведенных посредством электронных терминалов и систем удаленного доступа без использования платежных карточек;
3) отправленных посредством систем денежных переводов;
4) проведенных с использованием электронных денег.
Сведения указываются по каждой операции в отдельности и относятся к тому отчетному периоду времени, когда поставщик платежных услуг, представляющий Форму, установил, что операция является мошеннической.
7. В графе 1 указывается наименование системы платежных карточек, системы удаленного доступа, системы денежных переводов, по которой представляются сведения, или системы электронных денег.
В случае проведения операции с использованием платежной карточки международной платежной системы без отправки сообщения в данную платежную систему в графе 1 вместо наименования системы платежной карточки указывается канал связи "H2H".
8. В графе 2 указывается дата проведения операции.
9. В графе 3 указывается способ мошенничества.
10. В графе 4 указывается вид операции:
A - безналичные платежи и (или) переводы денег;
B - операции по выдаче наличных денег;
С - операции путем взноса наличных денег.
11. В графе 5 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала, системы удаленного доступа или помещение банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
12. В графе 6 для операций, проведенных с использованием платежных карточек и (или) их реквизитов, указывается признак, соответствующий операции, по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.

13. 7-бағанда елдің екі мәнді коды көрсетіледі:
1) төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып алаяқтық операция жүргізілген жер бойынша;
2) төлем карточкасын пайдаланбай электрондық терминалдар мен қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиентінің банктік шоты бойынша жүргізілген алаяқтық операцияның жүргізілген орны бойынша;
3) төлем ақша аударымдары жүйелері арқылы қайда жіберілген бойынша.
Елдің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ISO 3166-1-2016 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіне сәйкес көрсетіледі.
14. 8-бағанда жүргізілген алаяқтық операциясының сомасы көрсетіледі.
15. Есепті кезеңде алаяқтық операциялар болмаған кезде бағандары толтырылмаған Нысан жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 8-PK
Кезеңділік: осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: осы нысан талаптарының бірі өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
Нысан
______________________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Процессинг орталығының атауы
Операциялар процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
H2H байланыс арнасын пайдалану шарты жасалған контрагенттің атауы
Операциялар H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
1
2
3
4
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Процессинг орталығы және
басқа банктермен өзара
іс-әрекеті туралы мәліметтер
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер (индекс:8-PK, кезеңділік осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда)

13. В графе 7 указывается двухзначный код страны:
1) по месту совершения мошеннической операции с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов;
2) по месту совершения мошеннической операции, проведенной по банковскому счету клиента банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, посредством электронных терминалов и систем удаленного доступа без использования платежной карточки;
3) куда направлен платеж посредством систем денежных переводов.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
14. В графе 8 указывается сумма проведенной мошеннической операции.
15. В случае отсутствия за отчетный период мошеннических операций направляется Форма с незаполненными графами.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками
Индекс формы административных данных: 8-PK
Периодичность: при изменении одного из условий данной формы
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: в течение десяти рабочих дней со дня изменения одного из условий данной формы.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование процессингового центра
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре
Наименование контрагента, с которым заключен договор на использование канала связи H2H
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H
1
2
3
4
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
процессинговом центре
и взаимодействии с
другими банками
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками (индекс:8-PK, периодичность при изменении одного из условий данной формы)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. 1-бағанда банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қызметін пайдаланатын процессинг орталығының атауы көрсетіледі. Меншікті процессингті пайдаланған жағдайда, есеп беретін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда операциялары процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есеп беретін банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым H2H байланыс арнасын пайдалануға шарт жасаған контрагенттің атауы көрсетіледі.
8. 4-бағанда операциялары H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 9-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется при изменении одного из условий данной формы поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается наименование процессингового центра, услугами которого пользуется банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций. В случае использования собственного процессинга указывается наименование отчитывающегося банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
6. В графе 2 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре.
7. В графе 3 указывается наименование контрагента, с которым отчитывающийся банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, заключили договор на использование канала связи H2H.
8. В графе 4 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег
Индекс формы административных данных: 9-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны
Барлығы
Белсенді
Барлығы
Белсенді
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Электрондық ақша иелері-жеке тұлғалардың саны
Электрондық ақшаны ақы төлеуге қабылдайтын дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың саны
Барлығы
Белсенді
Сәйкестендірілген
Барлығы
Белсенді
6
7
8
9
10
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша эмитенті
агенттерінің және қосалқы
агенттерінің және электрондық
ақша иелерінің саны туралы
мәліметтер нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер (индекс: 9-PK, кезеңділік тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Количество агентов эмитента электронных денег
Количество субагентов эмитента электронных денег
Всего
Активных
Всего
Активных
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество владельцев электронных денег-физических лиц
Количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги
Всего
Активных
Идентифицированных
Всего
Активных
6
7
8
9
10
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
количестве агентов
и субагентов эмитента
электронных денег
и владельцев
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег (индекс: 9-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

5. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсан ішінде электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
8. 4-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
9. 5-бағанда есепті тоқсан ішінде электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті сәйкестендірген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
14. 10-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізілген электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
15. 9 және 10-бағандарда электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар деп мәліметтерді беретін эмитентпен немесе тиісті электрондық ақша жүйесінің өзге қатысушысымен шарт жасаған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар түсініледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 10-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Операция жүргізу ортасы
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялар
Жеке тұлғалардың пайдасына
Дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақшаны пайдалана
отырып жүргізілген
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс:10-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

5. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
6. В графе 2 указывается количество агентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
7. В графе 3 указывается количество агентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
8. В графе 4 указывается количество субагентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
9. В графе 5 указывается количество субагентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
10. В графе 6 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц на последнюю дату отчетного квартала.
11. В графе 7 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
12. В графе 8 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, идентифицированных эмитентом электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
13. В графе 9 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, на последнюю дату отчетного квартала.
14. В графе 10 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
15. В графах 9 и 10 под индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, принимающими к оплате электронные деньги, понимаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, заключившие договор с эмитентом, представляющим сведения, или иным участником соответствующей системы электронных денег.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег
Индекс формы административных данных: 10-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Среда проведения операции
Операции, проведенные с использованием электронных денег
В пользу физических лиц
В пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
количестве и объемах
операций проведенных
с использованием
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег (индекс: 10-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан кіру жүйесінің атауы көрсетіледі.
8. 3 және 4-бағандарда жеке тұлғалардың есепті тоқсанда электрондық ақшаны пайдалана отырып жеке тұлғалардың пайдасына жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
9. 5 және 6-бағандарда жеке тұлғалардың есепті тоқсанда электрондық ақшаны пайдалана отырып дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 11-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
____________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Айналыстағы электрондық ақшаның барлығы (теңге)
Электрондық ақшаны шығару
Электрондық ақшаны өтеу
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Электрондық ақша эмитентінің агенттері
Электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері
Жеке тұлғалар
Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Айналыстағы электрондық
ақшаның саны туралы және
электрондық ақшаны шығару
мен өтеу бойынша
операциялардың саны және
көлемі туралы
мәліметтер нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер (индекс: 11-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
8. В графах 3 и 4 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу физических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 5 и 6 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег
Индекс формы административных данных: 11-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Владельцы электронных денег
Наименование системы электронных денег
Всего электронных денег в обращении (тенге)
Выпуск электронных денег
Погашение электронных денег
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Агенты эмитента электронных денег
Субагенты эмитента электронных денег
Физические лица
Индивидуальные предприниматели и юридические лица
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных денег в
обращении и о количестве
и объемах операций
по выпуску и погашению
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег (индекс:11-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсанның соңғы күнінде айналыстағы электрондық ақшаның сомасы көрсетіледі.
3-баған есепті тоқсанның соңғы күні электрондық ақшаның иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны шығару бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
4 және 5-бағандар электрондық ақшаның кімге берілгеніне байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері және жеке тұлғалар бойынша толтырылады.
4 және 5-бағандар дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылмайды.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны өтеу бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
6 және 7-бағандар электрондық ақшаны өтеу сәтіне олардың иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 12-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 2 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 3 указывается сумма электронных денег, находящихся в обращении на последнюю дату отчетного квартала.
Графа 3 заполняется по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по выпуску электронных денег за отчетный квартал.
Графы 4 и 5 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег и физическим лицам в зависимости от того, кому были выданы электронные деньги.
Графы 4 и 5 по индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам не заполняются.
9. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций по погашению электронных денег за отчетный квартал.
Графы 6 и 7 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на момент их погашения.
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег
Индекс формы административных данных: 12-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
______________________________________________________________________нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша эмитенті
агенттерінің және қосалқы
агенттерінің электрондық
ақшаны иемдену және өткізу
бойынша операциялардың
саны мен көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 12-PK, кезеңділік тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан әр тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Реализация электронных денег агентами эмитента электронных денег
Реализация электронных денег субагентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег агентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег субагентами эмитента электронных денег
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций
по приобретению и реализации
электронных денег
агентами и субагентами
эмитента
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег (индекс:12-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.

4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. 1-бағанда ақпарат ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2 және 3-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
10. 8 және 9-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 1-PU
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;

4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графах 2 и 3 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
10. В графах 8 и 9 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета
Индекс формы административных данных: 1-PU
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;

3) пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыратын пошта операторлары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысанда көрсетілуге жататын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары есепті айда болмаған жағдайда, нысанды ұсынатын тұлғалар есепті айдан кейінгі айдың он бесінен (қоса алғанда) кешіктірмей бұл туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
_____________________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Нұсқауды қабылдау ортасы
Нұсқауды өңдеу ортасы
Белгі
Ақша жөнелтуші ұйымның (банктің) сәйкестендіру коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіруші)
Корреспонденттік қатынастар бар делдал банктің БСК
Бенефициар ұйымның (банктің) сәйкестендіру коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіруші)
Төлем агенті немесе қосалқы агент
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Нақтылау
Төлем белгілеу коды
Саны
Сомасы, теңге
Төлем валютасының коды
Төлем құралы
14
15
16
17
18
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Банктік шотты пайдалана
отырып және пайдаланбай
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын қабылдау мен
жүзеге асыру жөніндегі
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер (индекс:1-PU, кезеңділік ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.

3) операторы почты, осуществляющие почтовые переводы денег.
Срок представления: не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, лица, представляющие форму, в письменном виде уведомляют об этом Национальный Банк Республики Казахстан не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
_____________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Среда приема указания
Среда обработки указания
Признак
Идентификационный код организации (банка) отправителя денег (БИК/ИИК/иной идентификатор)
БИК банка-посредника, с которым имеются корреспондентские отношения
Идентификационный код организации (банка) бенефициара (БИК/ИИК/иной идентификатор)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Платежный агент или субагент
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Детализация
Код назначения платежа
Количество
Сумма, тенге
Код валюты платежа
Платежный инструмент
14
15
16
17
18
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений по приему
и осуществлению платежей
и (или) переводов денег
с использованием и без
использования банковского
счета
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета (индекс:1-PU, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".

3. Нысанды әр ай сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабы 1-тармағының 1) - 4), 9)-тармақшаларында көзделген көрсетілген төлем қызметтері бойынша мәліметтерді қамтиды.
6. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
7. Мәліметтерді төлем агенттерін және қосалқы төлем агенттерін қоспағанда, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер ұсынады және Нысанды ұсынатын тұлғалардың филиалдары мен бөлімшелері, төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттердің арқылы көрсетілген көрсетілетін төлем қызметтерін (төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын) ескере отырып толтырылады.
8. Нысан төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мынадай ақпаратты қамтитын 18 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі;
2) 2-бағанда нұсқауды өңдеу ортасы көрсетіледі;
3) 3-бағанда операция белгісі көрсетіледі;
4) 4-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар ақша жөнелтуші ұйымның (банктің) сәйкестендіру кодын көрсетеді. Ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастырған кезде ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастырған кезде банкішілік аударым жүргізілген жағдайда ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру кодын және ақша жөнелтуші банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша алушы банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтуші банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде 4-баған толтырылмайды;
5) 5-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғада корреспонденттік қатынастар бар және осы арқылы төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілетін делдал банктің банктік сәйкестендіру коды (ол төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу схемасында болған кезде) көрсетіледі;
6) 6-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар бенефициар ұйымның (банктің) сәйкестендіру кодын көрсетеді. Бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру коды толтырылмайды.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастырған кезде бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастырған кезде банкішілік аударым жүргізілген жағдайда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру кодын және бенефициар банк клиентінің жеке сәйкестендіру кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар банктің банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде 6-баған толтырылмайды;

3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма содержит сведения по предоставленным платежным услугам, предусмотренным подпунктами 1) - 4), 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
6. Форма заполняется в тенге. Если платеж и (или) перевод денег совершен в иностранной валюте, сведения по нему представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения платежа.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. Сведения, представляются поставщиками платежных услуг, за исключением платежных агентов и платежных субагентов, и заполняются с учетом оказанных платежных услуг (платежей и (или) переводов денег) через филиалы и отделения лиц, представляющих Форму, платежных агентов и платежных субагентов.
8. Форма содержит 18 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается среда приема указания;
2) в графе 2 указывается среда обработки указания;
3) в графе 3 указывается признак операции;
4) в графе 4 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка) отправителя денег. Индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег не заполняется.
При формировании Формы банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка отправителя денег и индивидуальный идентификационный код клиента банка отправителя денег в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка отправителя денег графа 4 не заполняется;
5) в графе 5 указывается банковский идентификационный код банка посредника (при наличии его в схеме проведения платежа и (или) перевода денег), с которым имеются корреспондентские отношения у лица, представляющего Форму, и через которого проводится платеж и (или) перевод денег;
6) в графе 6 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка) бенефициара. Индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара не заполняется.
При формировании Формы банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка бенефициара.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка бенефициара и индивидуальный идентификационный код клиента банка бенефициара в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка бенефициара графа 6 не заполняется;

7) 7-баған көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша жасалған агенттік шарттар негізінде төлем агенттері және қосалқы агенттері арқылы көрсетілген (оның ішінде қашықтан қол жеткізу және электрондық терминалдар, электрондық ақша жүйелері арқылы) төлем қызметтері туралы мәліметтер берілген жағдайда толтырылады:
төлем агенттері арқылы қызметтер көрсетілген кезде 1 көрсетіледі;
қосалқы төлем агенттері арқылы қызметтер көрсетілген кезде 2 көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің резиденттігі белгісі болмаған кезде 8-баған толтырылмайды;
9) 9-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды болмаған жағдайда 9-баған толтырылмайды;
10) 10-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген елдің (төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген, бастапқы ақша жөнелтушінің банктік шоты ашылған ел не ақша аударымын банктік шот ашпай жүргізген жағдайда ақша жөнелтуші ақша аударған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
13-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген елдің (ақша аударылған, соңғы бенефициардың банктік шоты ашылған ел не ақша аударымын банктік шотты ашпай жүргізген жағдайда бенефициар ақша алған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
Елдің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ISO 3166-1-2016 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуіне сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша KZ коды көрсетіледі;
11) 11-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициардың резиденттік белгісі болмаған жағдайда 11-баған толтырылмайды;
12) 12-бағанда бенефициар экономикасы секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар экономикасы секторының коды болмаған жағдайда 12-баған толтырылмайды;
13) 14-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі.
Шет елден келіп түскен төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсеткен кезде 8, 9 және 14-бағандарды Нысанды ұсынатын тұлға корреспондент банктің немесе халықаралық жүйенің төлем құжаттарының және төлем және (немесе) ақша аударымы үшін негіз болып табылатын өзге құжаттардың негізінде толтырады.
Мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша:

7) графа 7 заполняется в случае представления сведений о платежных услугах, оказанных (в том числе посредством систем удаленного доступа и электронных терминалов, электронных денег) через платежных агентов и субагентов на основании заключенных агентских договоров по оказанию платежных услуг:
при оказании услуг через платежных агентов указывается 1;
при оказании услуг через платежных субагентов указывается 2;
8) в графе 8 указывается признак резидентства отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства отправителя денег графа 8 не заполняется;
9) в графе 9 указывается код сектора экономики отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики отправителя денег графа 9 не заполняется;
10) в графе 10 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж и (или) перевод денег, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой инициирован перевод денег отправителем денег).
В графе 13 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой бенефициар получил деньги).
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
По платежам и (или) переводам денег, проведенным на территории Республики Казахстан указывается код KZ;
11) в графе 11 указывается признак резидентства бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства бенефициара графа 11 не заполняется;
12) в графе 12 указывается код сектора экономики бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики бенефициара графа 12 не заполняется;
13) в графе 14 указывается код назначения платежа.
При отражении входящего платежа и (или) перевода денег из-за рубежа графы 8, 9 и 14 заполняются лицом, представляющим Форму, на основании платежных документов банка-корреспондента или международной системы и иных документов, служащих основанием для платежа и (или) перевода денег.
По платежу и (или) переводу денег по системе мгновенных платежей:

1) ақша жөнелтушінің банкі 8, 9-бағандарда резиденттік белгісін және ақша жөнелтушінің экономика секторын белгілейді, 11, 12-бағандар толтырылмайды, 14-бағанда - мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы үшін көзделген төлем белгілеу кодын;
2) бенефициар банкі 8, 9-бағандарды толтырмайды, 11, 12-бағандарда резиденттік белгісін және бенефициардың экономика секторын, 14-бағанда - бенефициар қызметінің түріне қарай төлем белгілеу кодын белгілейді.
8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-бағандар бойынша операциялардың, төлемдер және (немесе) ақша аударымдарының өзге өлшемдерінің сәйкес келуін ескере отырып, резиденттіктің бір белгісі, экономика секторы, елі, төлем белгілеу коды бойынша деректер топтастырылады;
14) 15-бағанда есепті кезеңдегі операциялардың, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны көрсетіледі. Бір операцияны, бір төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсеткен кезде баған 1 мәнін қабылдайды. Жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17 және 18-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 16-бағандағы мән жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының сомасына ұлғайтылады;
15) 16-бағанда операцияның, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;
16) 17-бағанда төлем валютасының үш мәнді коды ҚР ҰЖ 07 ИСО 4217-2012 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеушісіне сәйкес көрсетіледі;
17) 18-бағанда жіберілген төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша осы түсіндірменің 7-тармағында көзделген төлем құралдары белгілерінің бірі көрсетіледі.
Клиентке қолма-қол ақшамен төленуге жататын алынған төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша "20" белгісі көрсетіледі.
9. Төлем құралының мынадай белгілері қолданылады:
01 - төлем тапсырмасы;
02 - төлем талабы;
03 - чек;
04 - вексель;
05 - инкассолық өкім;
06 - төлем ордері;
07 - төлем хабарламасы;
08 - жиынтық төлем тапсырмасы;
09 - тұрақты өкім;
10 - төлем карточкалары;
11 - төлем карточкаларын қоспағанда, электрондық төлем құралы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 1-PО
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_____________________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Көрсетілетін төлем қызметінің түрі
Төлем түрі
Нұсқауды қабылдау ортасы
Электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы
Электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Операциялар саны (бірлігі)
Операциялар сомасы (мың теңге)
Көрсетілетін төлем қызметі бойынша агенттер/ қосалқы агенттер саны
Төлем агенттерінің/ қосалқы агенттерінің жалпы саны
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем ұйымдары жүзеге
асыратын операциялардың саны
мен көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 1-PО, кезеңділік тоқсан сайын)

1) банк отправителя денег в графах 8, 9 проставляет признак резидентства и сектор экономики отправителя денег, графы 11, 12 не заполняются, в графе 14 - код назначения платежа, предусмотренный для платежа и (или) перевода денег по системе мгновенных платежей;
2) банк бенефициара графы 8, 9 не заполняет, в графах 11, 12 проставляет признак резидентства и сектор экономики бенефициара, в графе 14 - код назначения платежа в зависимости от вида деятельности бенефициара.
По графам 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 осуществляется группировка данных по одному признаку резидентства, сектору экономики, стране, коду назначения платежа с учетом совпадения иных параметров операций, платежей и (или) переводов денег;
14) в графе 15 указывается количество операций, платежей и (или) переводов денег за отчетный период. При отражении одной операции, одного платежа и (или) перевода денег графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров новой операции, нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17 и 18 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 16 увеличивается на сумму новой операции, нового платежа и (или) перевода денег;
15) в графе 16 указывается сумма операции, платежей и (или) переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;
16) в графе 17 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
17) в графе 18 по отправленному платежу и (или) переводу денег указывается один из признаков платежных инструментов, предусмотренных пунктом 7 настоящего пояснения.
По полученному платежу и (или) переводу денег, подлежащему выплате клиенту наличными деньгами, указывается признак "20".
9. Применяются следующие признаки платежного инструмента:
01 - платежное поручение;
02 - платежное требование;
03 - чек;
04 - вексель;
05 - инкассовое распоряжение;
06 - платежный ордер;
07 - платежное извещение;
08 - сводное платежное поручение;
09 - постоянное распоряжение;
10 - платежные карточки;
11 - средство электронного платежа, за исключением платежных карточек.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями
Индекс формы административных данных: 1-PО
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________ наименование лица, представляющего форму
Вид платежной услуги
Вид платежа
Среда приема указания
Наименование системы электронных денег или системы платежных карточек
Наименование эмитента электронных денег или платежной карточки
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество операций (единиц)
Сумма операций (тысяч тенге)
Количество агентов/субагентов по платежным услугам
Общее количество платежных агентов/субагентов
6
7
8
9
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
количестве и объемах
операций, осуществляемых
платежными организациями
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями (индекс:1-PО, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
4. Нысан төлем ұйымдары жүзеге асыратын операциялар бойынша мәліметтерді қамтиды.
5. 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі.
6. 2 және 3-бағандар төлемдер қабылданған және өңделген жағдайда, оның ішінде ақша жөнелтушінің банктік шотты ашпай төлемді жүзеге асыру үшін клиенттерден қолма-қол ақшаны қабылдау кезінде, электрондық ақшаны пайдалана отырып жасалатын төлемдерді клиенттерден қабылдау және өңдеу кезінде, электрондық нысандағы клиент бастамашы болған төлемдерді өңдеу (бұдан әрі - төлемдерді қабылдау) кезінде толтырылады.
2-бағанда төлемнің түрі көрсетіледі.
3-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі.
7. 4 және 5-бағандар электрондық ақша және төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда толтырылады.
4-бағанда электрондық ақша жүйесінің немесе төлем карточкалары жүйесінің атауы көрсетіледі.
5-бағанда электрондық ақша немесе төлем карточкасы эмитентінің атауы көрсетіледі.
8. 6 және 7-бағандарда операциялар саны және сомасы көрсетіледі:
1) төлемдер қабылданған жағдайда қабылданған және өңделген төлемдердің саны және сомасы көрсетіледі;
2) төлем карточкалары өткізілген (таратылған) жағдайда 6-бағанда өткізілген (таратылған) төлем карточкаларының саны көрсетіледі, 7-бағанда өткізілген төлем карточкаларының сомасы көрсетіледі;
3) электрондық ақша өткізілген (таратылған) жағдайда 6-баған толтырылмайды, 7-бағанда өткізілген (таратылған) электрондық ақша сомасы көрсетіледі.
9. 8-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі. Төлем ұйымы көрсетілетін төлем қызметтерін өз бетінше көрсеткен жағдайда, "0" белгісі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций, осуществляемых платежными организациями" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по операциям, осуществляемым платежными организациями.
7. В графе 1 указывается вид платежной услуги.
8. Графы 2 и 3 заполняются в случае приема и обработки платежей, в том числе при приеме от клиентов наличных денег для осуществления платежа без открытия банковского счета отправителя денег, при приеме от клиентов и обработке платежей, совершаемых с использованием электронных денег, при обработке платежей, инициированных клиентом в электронной форме (далее – прием платежей).
В графе 2 указывается вид платежа.
В графе 3 указывается среда приема указания.
9. Графы 4 и 5 заполняются в случае реализации (распространения) электронных денег и платежных карточек.
В графе 4 указывается наименование системы электронных денег или системы платежных карточек.
В графе 5 указывается наименование эмитента электронных денег или платежной карточки.
10. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций:
1) в случае приема платежей указывается количество и сумма принятых и обработанных платежей;
2) в случае реализации (распространения) платежных карточек в графе 6 указывается количество реализованных (распространенных) платежных карточек, в графе 7 указывается сумма реализованных платежных карточек;
3) в случае реализации (распространения) электронных денег графа 6 не заполняется, в графе 7 указывается сумма реализованных (распространенных) электронных денег.
11. В графе 8 указывается количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг. В случае оказания платежной услуги платежной организацией самостоятельно, то указывается признак "0".

8-бағанды толтыру кезінде 1-бағанда көрсетілетін төлем қызметінің түрі көрсетіледі. 8-бағанда әрбір көрсетілетін төлем қызметі бойынша осындай қызмет көрсететін төлем агенттерінің және қосалқы агенттердің саны көрсетіледі. 1-бағанда "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген төлем қызметінің түрі көрсетілген жағдайда 8-бағанда "0" белгісі көрсетіледі.
10. 9-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының төлем агенттерінің саны, "/" белгісі арқылы төлем агенттерімен көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарттар жасаған төлем ұйымының қосалқы төлем агенттерінің саны көрсетіледі.
Төлем ұйымының төлем агенттері мен қосалқы агенттерінің жалпы саны 1-жолдың 9-бағанында көрсетіледі, 9-бағандағы қалған жолдар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 20 шілдесі
№ 90 қаулысына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 213 Қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 2-РО
Кезеңділік: жарты жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары
Ұсыну мерзімі: жарты жыл сайын, есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
___________________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар
Саны
Күні (кк.аа.жжжж.)
Күдікті операциялар белгілерінің коды
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Операцияны жүргізуден бас тарту негізі
Қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органның шешімі
Төлем қызметінің түрі
Төлем түрі
5
6
7
8
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық пошта _______________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
Қылмыстық жолмен
алынған кірістерді
заңдастыруға (жылыстатуға)
және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл бағытында
қабылданған шаралар бойынша
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер (индекс: 2-PО, кезеңділік жарты жыл сайын)

При заполнении графы 8 в графе 1 указывается вид платежной услуги. В графе 8 по каждой платежной услуге указывается количество платежных агентов и субагентов, предоставляющих такую услугу. При указании в графе 1 вид платежной услуги предусмотренной подпунктом 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в графе 8 указывается признак "0".
12. В графе 9 указывается общее количество платежных агентов, с которыми платежной организацией заключены агентские договора по оказанию платежных услуг, через знак "/" указывается количество платежных субагентов, с которыми платежными агентами платежной организации заключены агентские договора по оказанию платежных услуг.
Общее количество платежных агентов и субагентов платежной организации указывается в графе 9 строки 1, остальные строки в графе 9 не заполняются.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2020 года № 90
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 213
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Индекс формы административных данных: 2-РО
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: платежные организации, прошедшие учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан
Срок представления: на полугодовой основе, не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным полугодием. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
________________________________________________________________наименование лица, представляющего форму
Меры, направленные на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Количество
Дата (дд.мм.гггг.)
Код признака подозрительности операции
1
2
3
4
продолжение таблицы
Основание отказа от проведения операции
Решение уполномоченного органа по финансовому мониторингу
Вид платежной услуги
Вид платежа
5
6
7
8
Наименование ________________             Адрес____________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________             _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________             ______________
Приложение
к форме сведений по принятым
мерам, направленным на
противодействие легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (индекс:РО-2, периодичность полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр жартыжылдық сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары дайындайды және есепті жартыжылдық үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл (бұдан әрі - ҚЖТҚҚ) бағытында қабылданған шаралар бойынша толтырады.
Есепті жартыжылдық үшін ҚЖТҚҚ бағытында қабылданған шаралар болмаған жағдайда нысан толтырылмаған бағандармен ұсынылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. Нысанда төлем ұйымының ҚЖТҚҚ бағытында қабылданған шаралар бойынша мәліметтер қамтылған.
6. 1-бағанда ҚЖТҚҚ бағытындағы мына шаралар көрсетіледі:
1) күдікті операцияларды анықтау және қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органға олар бойынша хабарлама жолдау;
2) клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
3) ұйымдардың қызметтерінің (өнімдерінің) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесіне баға беру;
4) қызметкерлерді ҚЖТҚҚ мәселелері бойынша дайындау және оқыту.
7. Түсіндірменің 6-тармағының 1) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда күдікті операциялардың саны көрсетіледі;
2-бағанда басқа толтырылған бағандардағы параметрлердің сәйкестігін ескере отырып, деректерді сан белгісі бойынша топтастыру жүзеге асырылады.
2) 3-бағанда күдікті операция жүргізілген күні көрсетіледі;
3) 4-бағанда Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1484 қаулысымен бекітілген күдікті операцияны айқындау белгілеріне сәйкес күдікті операция белгісінің коды көрсетіледі;
4) 5-баған толтырылмайды;
5) 6-бағанда қаржы мониторингі бойынша уәкілетті органның жолдаған хабарламаны қарау нәтижесі бойынша қаржы мониторингі жөніндегі шешімі көрсетіледі;
Қаржы мониторингі бойынша уәкілетті орган қаржы мониторингі жөніндегі шешімді ұсынбаған жағдайда баған толтырылмайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется на полугодовой основе платежными организациями, прошедшими учетную регистрацию в Национальном Банке, и заполняется по принятым мерам, направленным на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (далее – ПОДФТ), за отчетное полугодие.
В случае отсутствия за отчетное полугодие принятых мер, направленных на ПОДФТ, форма представляется с незаполненными графами.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит сведения по принятым платежной организацией мерам, направленным на ПОДФТ.
6. В графе 1 указываются следующие меры, направленные на ПОДФТ:
1) выявление подозрительных операций и направление по ним сообщений в уполномоченный орган по финансовому мониторингу;
2) принятие решений об отказе от проведения операций клиентов;
3) проведение оценки степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
4) подготовка и обучение работников по вопросам ПОДФТ.
7. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 1) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество подозрительных операций;
По графе 2 осуществляется группировка данных по признаку количества с учетом совпадения параметров в иных заполняемых графах.
2) в графе 3 указывается дата проведения подозрительной операции;
3) в графе 4 указывается код признака подозрительности операции в соответствии с признаками определения подозрительной операции, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1484;
4) графа 5 не заполняется;
5) в графе 6 указывается решение уполномоченного органа по финансовому мониторингу по итогам рассмотрения направленного сообщения;
В случае непредставления уполномоченным органом по финансовому мониторингу решения, графа не заполняется.

6) 7-бағанда қызмет көрсету шеңберінде күдікті операция анықталған төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7) 8-бағанда қызмет көрсету шеңберінде күдікті операция анықталған төлем түрі көрсетіледі.
8. Түсіндірменің 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы қабылданған шешім саны көрсетіледі;
2-бағанда басқа толтырылған бағандардағы параметрлердің сәйкестігін ескере отырып, деректерді сан белгісі бойынша топтастыру жүзеге асырылады.
2) 3-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған күні көрсетіледі;
3) 4-баған толтырылмайды;
4) 5-бағанда клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы қабылданған шешімнің негізі көрсетіледі;
5) 6-баған толтырылмайды;
6) 7-бағанда қызмет көрсету шеңберінде клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
7) 8-бағанда қызмет көрсету шеңберінде клиенттердің операцияларын жүргізуден бас тарту туралы шешім қабылданған төлем түрі көрсетіледі.
9. Түсіндірменің 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-баған толтырылмайды;
2) 3-бағанда қызметтерінің (өнімдерінің) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесіне жүргізілген жыл сайынғы бағалау нәтижесі бойынша төлем ұйымымен ресімделген құжаттың нөмірі (бар болса) және күні көрсетіледі;
3) 4, 5 және 6-бағандар толтырылмайды;
4) 7-бағанда жүргізілген бағалау нәтижесі бойынша қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі жоғары төлем қызметінің түрі көрсетіледі;
5) 8-бағанда жүргізілген бағалау нәтижесі бойынша қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі жоғары төлем түрі көрсетіледі.
10. Түсіндірменің 6-тармағының 4) тармақшасында көзделген шара туралы мәліметтерді толтырған кезде:
1) 2-бағанда есепті кезеңде төлем ұйымының оқытудан өткен қызметкерлер саны көрсетіледі;
2) 3-бағанда есепті кезеңде соңғы оқыту аяқталған күні көрсетіледі;
3) 4, 5, 6, 7 және 8-бағандар толтырылмайды.

6) в графе 7 указывается вид платежной услуги, в рамках оказания которой выявлена подозрительная операция;
7) в графе 8 указывается вид платежа, в рамках проведения которого выявлена подозрительная операция.
8. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 2) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество принятых решений об отказе от проведения операций клиентов;
По графе 2 осуществляется группировка данных по признаку количества с учетом совпадения параметров в иных заполняемых графах.
2) в графе 3 указывается дата принятия решения об отказе от проведения операций клиентов;
3) графа 4 не заполняется;
4) в графе 5 указывается основание принятия решения об отказе от проведения операций клиентов;
5) графа 6 не заполняется;
6) в графе 7 указывается вид платежной услуги, в рамках оказания которой было принято решение об отказе от проведения операций клиентов;
7) в графе 8 указывается вид платежа, в рамках проведения которого принято решение об отказе от проведения операций клиентов.
9. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 3) пункта 6 Пояснения:
1) графа 2 не заполняется;
2) в графе 3 указываются номер (при наличии) и дата документа, оформленного платежной организацией по итогам проведения ежегодной оценки степени подверженности услуг (продуктов) организации рискам легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
3) графы 4, 5 и 6 не заполняются;
4) в графе 7 указывается вид платежной услуги, которой в рамках проведенной оценки присвоен наиболее высокий уровень риска легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
5) в графе 8 указывается вид платежа, которому в рамках проведенной оценки присвоен наиболее высокий уровень риска легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма.
10. При заполнении сведений о мере, предусмотренной подпунктом 4) пункта 6 Пояснения:
1) в графе 2 указывается количество работников платежной организации, прошедших обучение в отчетном периоде;
2) в графе 3 указывается дата завершения последнего обучения в отчетном периоде;
3) графы 4, 5, 6, 7 и 8 не заполняются.