Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 28 шiлдедегi № 321 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 шiлдеде № 21028 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының қоса берілген тізімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті Қазақстан Республикасы заңнама тәртібінде белгіленген:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының жетекшілік ететін Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 28 шілдедегі
№ 321 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7613 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 29 мамырдағы № 274-278 (27352) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мына:
1) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға;
2) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (ауылдық елдімекеннен шыққан үміткерлер санаты бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін);
3) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тағылымдамадан өтуге;
4) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес, резидентурада оқуды ұйымдастыруға;

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 июля 2020 года № 321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2020 года № 21028
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа предоставление Юридическому департаменту Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 июля 2020 года № 321
Перечень некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7613, опубликован в газете "Казахстанская правда" 29 мая 2012 года № 157-158 (26976-26977)) следующие изменения и дополнения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Утвердить типовые договора:
1) на организацию обучения для получения степени магистра согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2) на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории претендентов из сельского населенного пункта) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
3) на прохождение стажировки согласно приложению 4 к настоящему приказу;
4) на организацию обучения в резидентуре согласно приложению 5 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес, Phd докторы, бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шарттар бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елдер бөлінісінде "Болашақ" халықаралық стипендиясының көлемін анықтау үшін шығыс нормаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өзге де шығыс нормалары:
визаны рәсімдеу, ұзарту (консулдық алым), виза (консулдық алымды) рәсімдеу үшін Елшіліктің талабы бойынша міндетті көрсетілетін қызметтерді;
шетелдік жоғары оқу орындарына 5-тен (бестен) аспайтын сауалнама нысанын ресімдеу және беруді;
қабылдаушы елдің уәкілетті органдарында және шетелдік жоғары оқу орындарында стипендиаттардың тіркелуін;
шет тілін білу деңгейін анықтауға қорытынды бақылау тестілеуді қоса алғанда, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешімі бойынша өтуі қажет болған жағдайда тілдік курстарды;
стипендиаттың академиялық оқуға, тілдік курстарға, магистратура алдындағы дайындық курстарына түсу кезінде, сондай-ақ тілдік және магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу, тағылымдама процесінде қажетті шетелдік жоғары оқу орындарының, тағылымдамаларды, магистратура алдындағы дайындықты өткізуді жүзеге асыратын шетелдік ұйымның (бұдан әрі - шетелдік ұйым), тілдік курстардың (бұдан әрі - тілдік мектептер) талаптары бойынша міндетті қызметтерді;
тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту, академиялық оқу, тағылымдамадан өту елдерінің және/немесе шетелдік жоғары оқу орнының, тілдік мектептің, шетелдік ұйымның талаптары бойынша міндетті медициналық тексерісті;
стипендиаттың банк карточкасын шығару, әрекет ету мерзімінің аяқталуы бойынша оны қайта шығару және оған қызмет көрсетуді;
шетелдік жоғары оқу орындарының, тілдік мектептер немесе шет мемлекеттердің уәкілетті органдары айқындайтын шетелдік ұйымдардың (бұдан әрі - шетелдік әріптестер) стипендиаттың үлгерімі (транскрипт) туралы ресми құжаттарды ұсынуын, шетелдік студенттерге арналған жазатайым жағдайлардан, аурудың кенеттен туындауынан медициналық сақтандыруды, шетелдік әріптестердің академиялық оқуды, тілдік курстарды, магистратура алдындағы дайындықты, тағылымдаманы ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету шарттары бойынша өз міндеттемелерін орындауына байланысты шығыстарды қамтиды.
Шығыстарды төлеу растаушы құжаттардың негізінде нақты шығыстар бойынша жүргізіледі.";
3-тармақтың бірінші және екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жол жүру бойынша шығыстар "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалғаннан кейін Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту орнына академиялық оқу немесе тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту басталуына дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен ерте емес және кері бағытта тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу немесе тағылымдамадан өту аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей шыққан кезде жүргізімді, сондай-ақ академиялық оқу орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін және кері бағытта ұзақтығы 2 (екі) ай каникулдық кезеңде Аустралия, Жаңа Зеландия және Солтүстік Америка елдерінде магистратура бағдарламасы бойынша оқитын стипендиаттарға шетелдік жоғары оқу орнының академиялық күнтізбесіне сәйкес каникул демалысы басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес және кері бағытта каникулдық кезең аяқталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей жүргізіледі.

5) на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю согласно приложению 6 к настоящему приказу.";
в Нормах расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Нормы прочих расходов включают в себя:
оформление, продление визы (консульский сбор) обязательные услуги по требованию Посольств для оформления визы (консульского сбора);
оформление и подачу не более 5 (пяти) анкетных форм в зарубежные высшие учебные заведения;
регистрацию стипендиатов в уполномоченных органах принимающих стран и зарубежных высших учебных заведений;
языковые курсы, в случае необходимости их прохождения по решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, включая итоговое контрольное тестирование на определение уровня знания иностранного языка;
обязательные услуги по требованию зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, осуществляющих проведение стажировок (далее – зарубежная организация), языковых курсов (далее – языковая школа), предмагистерской подготовки, необходимые при поступлении на академическое обучение, языковые курсы, предмагистерскую подготовку, а также в процессе языковой и предмагистерской подготовки, академического обучения, стажировки стипендиата;
обязательное медицинское обследование в соответствии с требованиями страны прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения, стажировки и/или зарубежного высшего учебного заведения, языковой школы, зарубежной организации;
выпуск, перевыпуск по истечении срока действия и обслуживание банковской карточки стипендиата;
представление зарубежными высшими учебными заведениями, языковыми школами или зарубежными организациями, определяемыми уполномоченными органами иностранных государств (далее – зарубежные партнеры), официальных документов об успеваемости стипендиата (транскриптов), медицинское страхование от несчастных случаев и внезапных возникновений заболеваний, предусмотренное для иностранных студентов, расходы зарубежных партнеров, связанные с выполнением их обязательств по договорам на оказание услуг по организации академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки.
Оплата расходов производится по фактическим расходам на основании подтверждающих документов.";
часть первую и вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Оплата расходов по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки после присуждения международной стипендии "Болашак" производятся по выезду не ранее 60 (шестидесяти) календарных дней до начала академического обучения или прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки и обратно не позднее 30 (тридцати) календарных дней после окончания языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения или прохождения стажировки, а также по проезду от места академического обучения до места проживания в Республике Казахстан и обратно на каникулярный период продолжительностью 2 (два) месяца и более стипендиатам, обучающимся по программе магистратура в Австралии, Новой Зеландии и странах Северной Америки согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения производятся по выезду не ранее 30 (тридцати) календарных дней до начала каникул и обратно не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до окончания каникулярного периода.

Академиялық оқу 1 (бір) оқу жылынан ұзақ болған жағдайда, жол жүру бойынша шығыстар Қазақстан Республикасында тұратын жерінен оқитын жеріне оқудың әрбір оқу жылы басталуына дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен ерте емес және кері бағытта оқудың әрбір оқу жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмей жол жүру бойынша жүргізіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер немесе жалпы конкурс санаттары бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін) арналған үлгілік шартта:
тақырыбы және бірінші жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шарт
Нұр-Сұлтан қ. 20 __ ж. "___"______";
1.2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1.2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20 __жылғы "__" ______________ хаттамасының негізінде Орталық "Болашақ" стипендиясы шеңберінде _____________________________________________ (бұдан әрі - Оқу орны), оқу елі ___________, магистратура бағдарламасы бойынша ______________________________________ мамандығында оқудың ______ жыл ______ ай жалпы мерзімімен (магистратура алдындағы дайындық пен академиялық оқу арасындағы кезеңді қоспағанда):
Стипендиаттың оқу ұйымындағы оқуы басталған күнінен бастап академиялық оқыту елінде магистратура алдындағы дайындықтан өтудің ___________ мерзімі (қажет болған жағдайда);
Стипендиаттың оқу орнындағы оқуы басталған күнінен бастап академиялық оқудан өтудің ____ семестр/триместр ___ жыл ___ ай мерзімі кезеңдерінен тұратын Стипендиаттың оқуын ұйымдастырады.";
2.1.4 және 2.1.5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.4. Стипендиатқа Республикалық комиссия және/немесе "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия хаттамалық шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оған қатысты қабылданған шешімдер туралы хабарлауға.
2.1.5. Стипендиаттың сауалын алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Стипендиатты Оқу орнында тіркеу үшін, сондай-ақ визалық ресімдеу үшін кепілхат ұсынуға.";

В случае академического обучения длительностью более 1 (одного) учебного года – расходы по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места обучения производятся по выезду не ранее 60 (шестидесяти) календарных дней до начала каждого учебного года обучения и обратно не позднее 30 (трицати) календарных дней после окончания каждого учебного года обучения.";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших или общего конкурса), утвержденном указанным приказом:
заголовок и первую строку изложить в следующей редакции:
"Типовой договор на организацию обучения для получения степени магистра
г. Нур-Султан "___"______ 20 __ г. ";
пункт 1.2 изложить в следующей редакции:
"1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии "Болашак", проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 (далее – Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее – Республиканская комиссия) от "___" _________ 20 __ года Центр организует обучение Стипендиата в_________________________________________________________________
(далее – Учебное заведение), страна обучения ________________, по программе магистратура, по специальности
_____________________________________________________________,
с общим сроком обучения по стипендии "Болашак" ________ года/лет, _________ месяцев, (за исключением периода между предмагистерской подготовкой и академическим обучением), который состоит из следующих этапов:
срок прохождения предмагистерской подготовки в стране академического обучения не более _____ месяцев (при необходимости), начиная с даты начала обучения Стипендиата в организации обучения;
срок прохождения академического обучения, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении ____ семестра/триместра, итого ___ года/лет ___ месяцев.";
пункты 2.1.4 и 2.1.5 изложить в следующей редакции:
"2.1.4. Уведомлять Стипендиата о принимаемых в отношении него решениях в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения протокольного решения Республиканской комиссии и/или Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак".
2.1.5. Предоставлять в течение 2 (двух) рабочих дней после получения запроса Стипендиата гарантийные письма для регистрации Стипендиата в Учебном заведении, а также для его визового оформления. ";

2.3.1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.1-1. Қазақстан Республикасында тұратын жерінен магистратура алдындағы дайындықтан өту, академиялық оқу орнына виза алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде және кері бағытта магистратура алдындағы дайындықтан өту, академиялық оқу аяқталуына дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жол жүру бойынша билетті сатып алу үшін Орталыққа өтініш беруге.";
2.3.4 және 2.3.5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.4. Стипендиаттың оқу орнында оқуы басталғаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа оку жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Оқу жоспарын құру кезінде оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (full-time student - күндізгі бөлім студенті) мәртебесін ұстану үшін қажетті сандағы кредитті жинауға.
Орталықта ұсынылған оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.
Бекітілген оку жоспарына 1.2-тармағына сәйкес оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға.
2.3.5. Стипендиаттың Оқу орнында оқуы басталғаннан кейінгі 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде Орталыққа Оқу орнының әкімшілігі Орталыққа құпия ақпаратты (үлгерімі туралы мәлімет, академиялық мәртебе, оқу мерзімі) беруге құқылы болатын қол қойылған рұқсатты ұсынуға. Оқу орны белгілеген әрбір аралық оқу кезеңінің (семестр, триместр немесе оқу жылы) нәтижелері алынған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде Оқу орнынан академиялық үлгерім туралы, оның ішінде Оқу орнынан шығару туралы ресми бланктегі, академиялық куратордың қолы қойылған ресми жазбаны Орталыққа ұсынуға.";
2.3.9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.9. Бекітілген оқу жоспарына сәйкес оқу орнының күндізгі бөліміне мамандығы не оның баламасы бойынша осы шарттың 1.2-тармағында көрсетілген дәрежені алуға, білім бағдарламасы бойынша өтуге және толық курсты уақытылы аяқтауға. Бекітілген оқу жоспарында белгіленген мерзімдерде диссертация қорғауға.";

пункт 2.3.1-1 изложить в следующей редакции:
"2.3.1-1. Подать заявление в Центр на приобретение билета по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места прохождения предмагистерской подготовки, академического обучения в течение 2 (двух) рабочих дней после получения визы и обратно не позднее 30 (тридцати) календарных дней до окончания прохождения предмагистерской подготовки, академического обучения.";
пункты 2.3.4 и 2.3.5 изложить в следующей редакции:
"2.3.4. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения учебный план с указанием обязательной практики и/или стажировки, установленной Учебным заведением.
При составлении учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса с полной нагрузкой (full-time student – студент очного отделения), за исключением последнего семестра, в котором разрешается учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к предоставленному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный учебный план.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения согласно п.1.2. и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.
2.3.5. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней после начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру подписанное разрешение, в соответствии с которым администрация Учебного заведения имеет право передавать конфиденциальную информацию (сведения об успеваемости, академический статус, сроки обучения) Центру.
Предоставлять Центру в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения результатов каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года) официальную выписку от Учебного заведения об академической успеваемости, в том числе об отчислении из Учебного заведения на официальном бланке и подписью академического куратора.";
пункт 2.3.9 изложить в следующей редакции:
"2.3.9. Пройти и своевременно закончить полный курс обучения в соответствии с утвержденным учебным планом на дневном отделении Учебного заведения по специальности либо ее эквиваленту, образовательной программе, получения степени, указанных в пункте 1.2. настоящего Договора. Защитить диссертацию в установленные в утвержденном учебном плане сроки.";

2.3.14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.14. Бекітілген оқу жоспарында көзделген практикадан/тағылымдамадан өту басталғанға дейін 40 (қырық) күнтізбелік күн ішінде Орталыққа практиканың/тағылымдаманың басталу және аяқталу мерзімін көрсете отырып не Стипендиаттың, ол Қазақстан Республикасының аумағында өтетін болса, практикадан/тағылымдамадан өтуі туралы қажетті құжаттарды практикадан/тағылымдамадан өту орнынан ресми хатты ұсынуға.";
2.3.18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.18. Бекітілген Оқу жоспарында көзделген оқудың толық курсы аяқталғаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасына келуге, Орталыққа Қазақстан Республикасына кіруі туралы белгісі қойылған паспорт көшірмесін ұсынуға.";
мынадай мазмұндағы 2.3.19-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.19-1. Осы Шарттың 2.3.19-тармағында көрсетілген диссертациялық/дипломдық жұмысты жариялау кезінде "Болашақ" бағдарламасы шеңберінде осы жұмысты жазғанына сілтеме жасау және көрсету қажет.";
2.3.23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.23. Жұмысқа орналасқаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде бұл туралы Орталыққа растама құжаттарды қосымша бере отырып және ұйымның толық атауы мен қызметін, сондай-ақ жұмысын бастаған күнін көрсете отырып, тоқсан сайын Орталыққа осы шарттың 2.3.22.-тармағына сәйкес жұмыспен өтеу бойынша міндеттемелерін мақұлдау үшін жұмысқа орналасқаны туралы, оның ішінде жұмыс берушіні ауыстырған кездегі өзекті мәселені (жұмыс орнынан анықтама) (түпнұсқасы не сканерленген құжатты электронды пошта арқылы), зейнетақы қорынан үзінді көшірмені, сондай-ақ өзгерген жағдайда байланыс ақпараттарды (тұрғылықты жерінің мекен-жайын, телефон нөмірлерін (үй, жұмыс, ұялы), электрондық мекен-жайын) ұсынуға. Стипендиат осы Шарттың 2.3.21.-тармақшасына сәйкес Орталықтың көмегінен бас тартқан, сондай-ақ жұмысқа ұзақ уақыт (Қазақстан Республикасына оралған сәттен бастап Қағидаларының 27-тармағының 5) тармақшасына сәйкес еңбекпен өтеудің қажетті мерзімінен 30% артық) орналаспаған жағдайда Орталық осы Шарттың 2.2.7-тармақшасында көзделген шараларды жүзеге асырады.";
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Нұр-Сұлтан қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады.";
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 13 сәуірдегі
№ 163 бұйрығына 3-қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған (мемлекеттік қызметшілер, педагогтер, ғылыми қызметкерлер, жоо түлектері, мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер, бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері санаттары бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін) үлгілік шартта:
Тақырыбы, бірінші жолы және преамбуласы мынадай редакцияда жазылсын:
"Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (ауылдық елдімекеннен шыққан үміткерлер санаты бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін) үлгілік шарт
Нұр-Сұлтан қ. 20 __ ж. "___"______
Бұдан әрі "Орталық" деп аталатын "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы атынан, Жарғы негізінде әрекет ететін Президент ______________________________________ бір тараптан, және бұдан әрі "Стипендиат" деп аталатын, Қазақстан Республикасының азаматы(шасы) ______________________________________ ______________________________________ (Т.А.Ә.) екінші тараптан, бұдан әрі бірлесе "Тараптар", жеке-жеке "Тарап" деп атала отырып, төмендегілер туралы осы шартты жасасты:";

пункт 2.3.14 изложить в следующей редакции:
"2.3.14. За 40 (сорок) календарных дней до начала прохождения практики/стажировки, предусмотренной утвержденным учебным планом, предоставить Центру официальное письмо с места прохождения практики/стажировки с указанием сроков начала и завершения практики/стажировки либо необходимые документы о прохождении практики/стажировки Стипендиата, в случае ее прохождения на территории Республики Казахстан.";
пункт 2.3.18 изложить в следующей редакции:
"2.3.18. В течение 30 (тридцати) календарных дней со дня окончания полного курса обучения, предусмотренных утвержденным учебным планом, возвратиться в Республику Казахстан, предоставить Центру копию паспорта с отметкой о въезде в Республику Казахстан.";
дополнить пунктом 2.3.19-1. следующего содержания:
"2.3.19-1. При опубликовании диссертационной/дипломной работы, указанной в пункте 2.3.19 настоящего Договора, отражать и ссылаться на написание данной работы в рамках программы "Болашак".";
пункт 2.3.23 изложить в следующей редакции:
"2.3.23. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня трудоустройства уведомлять об этом Центр с приложением подтверждающих документов и указанием полного наименования организации и занимаемой должности, а также даты начала трудовой деятельности ежеквартально представлять Центру актуальные сведения о трудоустройстве, в том числе при смене работодателя (справку с места работы) (оригиналы либо отсканированные документы по электронной почте), выписку из пенсионного фонда для подтверждения исполнения обязательств по отработке в соответствии с пунктом 2.3.22. настоящего Договора, а также в случае изменения контактную информацию (адрес места жительства, номера телефонов (домашний, рабочий, мобильный), электронный адрес). В случае отказа Стипендиата от помощи Центра в соответствии с подпунктом 2.3.21. настоящего Договора, а также длительного периода трудовой незанятости (более 30 % от необходимого срока отработки в соответствии с подпунктом 5) пункта 27 Правил с момента возвращения в Республику Казахстан), Центр осуществляет меры, предусмотренные в подпункте 2.2.7. настоящего Договора.";
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Нур-Султан.";
приложение 3 к указанному приказу исключить;
правый верхний угол приложения 4 к указанному приказу изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 апреля 2012 года № 163";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категориям государственных служащих, педагогов, научных работников, выпускников вузов, работников культуры, творческие работники, работников редакции средств массовой информации), утвержденном указанным приказом:
заголовок, первую строку и преамбулу изложить в следующей редакции:
"Типовой договор на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории претендентов из сельского населенного пункта)
г. Нур-Султан "___"______ 20 __ г.
Акционерное общество "Центр международных программ", именуемое в дальнейшем "Центр", в лице президента ___________________________________, действующего на основании Устава, с одной стороны и гражданин (-ка) Республики Казахстан __________________________________________________________________,
(Ф.И.О.) именуемый (-ая) в дальнейшем "Стипендиат", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий Договор о нижеследующем:";

1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы "11" маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген "Болашақ" стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20 __жылғы "__" ______________ хаттамасының негізінде Орталық "Болашақ" стипендиясы шеңберінде шетелдік жоғары оқу орнында (бұдан әрі - оқу орны), оқу елі______________, магистратура бағдарламасы бойынша ______________________________________ мамандығында, барлығы ___ жыл ___ ай мерзімі кезеңдерінен тұратын оқудың ______ жыл ______ ай жалпы мерзімімен (тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық және академиялық оқу арасындағы кезеңді қоспағанда) Стипендиаттың оқуын ұйымдастырады:
Стипендиаттың оқу ұйымындағы (ағылшын тілін үйрену үшін) оқуы басталған күнінен бастап Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өтудің ___ айдан аспайтын мерзімі;
Стипендиаттың оқу ұйымындағы оқуы басталған күнінен бастап шетелде тілдік курстардан өтудің ____ айдан аспайтын мерзімі;
Стипендиаттың оқу ұйымындағы оқуы басталған күнінен бастап академиялық оқыту елінде магистратура алдындағы дайындықтан өтудің ___ айдан аспайтын мерзімі (қажет болған жағдайда);
Стипендиаттың оқу орнындағы оқуы басталған күнінен бастап академиялық оқудан өтудің ____ семестр/триместр, барлығы ___ жыл ___ ай мерзімі.";
1.3-тармақ алынып тасталсын;
2.1.2- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.2. Республикалық комиссияның шешімі бойынша Стипендиатты тілдік курстардан өтуді жүзеге асыратын ұйымның жақын жинағына осы Шартты жасаған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей орналастыруға.";
2.1.6 және 2.1.7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.6. Стипендиаттың сауалын алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күн ішінде Стипендиатты оқу орнында тіркеу үшін, сондай-ақ визалық ресімдеу үшін кепілхат ұсынуға.
2.1.7. Стипендиаттың осы Шарттың 2.3.21-1-тармағында белгіленген мерзімінің аяқталуы бойынша жазбаша өтінішінің негізінде жұмыс іздеуге жәрдемдесуге.";
2.3.8 және 2.3.9-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.8. Стипендиаттың оқу орнында оқуын бастағаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа оқу жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Оқу жоспарын құру кезінде Оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (full-time student - күндізгі бөлім студенті) мәртебесін ұстану үшін қажетті кредит санын жинауға.
Орталықта ұсынылған оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.

пункт 1.2 изложить в следующей редакции:
"1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии "Болашак", проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от "11" июня 2008 года № 573 (далее – Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее – Республиканская комиссия) от "___" _____________ 20___ года Центр организует обучение Стипендиата в зарубежном высшем учебном заведении (далее – Учебное заведение), страна обучения _________________________, по программе магистратура, по специальности ______________, с общим сроком обучения по стипендии "Болашак" ____ года/лет, ____ месяцев (за исключением периода между языковыми курсами, предмагистерской подготовки и академическим обучением), который состоит из следующих этапов:
срок прохождения языковых курсов в Республике Казахстан не более _____ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в организации обучения (для изучения английского языка);
срок прохождения языковых курсов за рубежом не более _____ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в организации обучения;
срок прохождения предмагистерской подготовки в стране академического обучения не более _____ месяцев (при необходимости), начиная с даты начала обучения Стипендиата в организации обучения;
срок прохождения академического обучения ____ семестра/триместра, итого ___ года/лет ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении.";
пункт 1.3 исключить;
пункт 2.1.2 изложить в следующей редакции:
"2.1.2. Разместить Стипендиата на языковые курсы по решению Республиканской комиссии в ближайший набор организации, осуществляющей языковую подготовку, но не позднее 6 (шести) месяцев со дня заключения настоящего Договора.";
пункты 2.1.6 и 2.1.7 изложить в следующей редакции:
"2.1.6. Предоставлять в течение 2 (двух) рабочих дней после получения запроса Стипендиата гарантийные письма для регистрации Стипендиата в Учебном заведении, а также для его визового оформления.
2.1.7. На основании письменного обращения Стипендиата по истечении срока, установленного подпунктом 2.3.21-1. настоящего Договора, оказать содействие в поиске работы.";
пункты 2.3.8 и 2.3.9 изложить в следующей редакции:
"2.3.8. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения учебный план с указанием обязательной практики и/или стажировки, установленный Учебным заведением.
При составлении учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса студента с полной нагрузкой (full-time student – студент очного отделения), за исключением последнего семестра, в котором разрешается учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к представленному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный учебный план.

Бекітілген оқу жоспарына 1.2-тармаққа сәйкес оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға.
2.3.9. Стипендиаттың оқу орнындағы оқуы басталғаннан кейінгі күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Орталыққа құпия ақпаратты (үлгерімі туралы мәлімет, академиялық мәртебесі, оқу мерзімі) беруге қажет болған жағдайда Орталыққа Оқу орнының әкімшілігі қол қойылған рұқсатты (релиз-нысан) ұсынуға. Орталыққа Оқу орны белгілеген әрбір аралық оқу кезеңінің (семестр, триместр немесе оқу жылы) нәтижелері алынған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Оқу орнынан академиялық үлгерім туралы, оның ішінде Оқу орнынан шығару туралы ресми жазбаны академиялық куратордың қолы қойылған ресми бланкіде ұсынуға.";
2.3.13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.13. Бекітілген Оқу жоспарына сәйкес оқу орнының күндізгі бөліміне мамандығы не оның баламасы бойынша осы шарттың 1.2-тармағында көрсетілген дәрежені алуға, білім бағдарламасы бойынша өтуге және толық курсты уақытылы аяқтауға. Бекітілген оқу жоспарында белгіленген мерзімдерде диссертация қорғауға.";
2.3.18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.18. Бекітілген оқу жоспарында көзделген практикадан/тағылымдамадан өту басталғанға дейін күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде Орталыққа практиканың/тағылымдаманың басталу және аяқталу мерзімін көрсете отырып не Стипендиаттың, ол Қазақстан Республикасының аумағында өтетін болса, практикадан/тағылымдамадан өтуі туралы қажетті құжаттарды практикадан/тағылымдамадан өту орнынан ресми хатты ұсынуға.";
2.3.21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.21. Практикадан/тағылымдамадан өту басталғаннан кейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Орталыққа практикадан/тағылымдамадан өту бағдарламасын ұсынуға.";
мынадай мазмұндағы 2.3.21-1 және 2.3.21-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2.3.21-1. Бекітілген оқу жоспарында көзделген оқу мерзімі аяқталғаннан кейін Қазақстанға келген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде өз бетімен жұмыс іздеуге.
2.3.21-2. Осы Шарттың 2.3.21-1-тармақшасында көрсетілген мерзімде жұмысқа орналаса алмаған жағдайда, Стипендиат жұмысқа орналаспаған себебін және жұмысқа орналасу мақсатымен жүгінген ұйымдарды көрсете отырып, Орталыққа жұмыс іздеуге жәрдемдесу үшін жазбаша түрде жүгінуге.";

Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения согласно п.1.2. и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.
2.3.9. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней после начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру подписанное разрешение (релиз-форма), в соответствии с которым администрация Учебного заведения в случае необходимости передает конфиденциальную информацию (сведения об успеваемости, академический статус, срок обучения) Центру. Предоставлять Центру в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения результатов каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года) официальную выписку от Учебного заведения об академической успеваемости, в том числе об отчислении из Учебного заведения, на официальном бланке, подписанную академическим куратором.";
пункт 2.3.13 изложить в следующей редакции:
"2.3.13. Пройти и своевременно закончить полный курс обучения в соответствии с утвержденным Учебным планом на дневном отделении Учебного заведения по специальности либо ее эквиваленту, образовательной программе, получения степени, указанным в пункте 1.2. настоящего Договора. Защитить диссертацию в установленные в утвержденном учебном плане сроки.";
пункт 2.3.18 изложить в следующей редакции:
"2.3.18. За 40 (сорок) календарных дней до начала прохождения практики/стажировки, предусмотренной утвержденным учебным планом, предоставить Центру официальное письмо с места прохождения практики/стажировки с указанием сроков начала и завершения практики/стажировки либо необходимые документы о прохождении практики/стажировки Стипендиата, в случае ее прохождения на территории Республики Казахстан.";
пункт 2.3.21 изложить в следующей редакции:
"2.3.21. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней после начала прохождения практики/стажировки предоставить Центру программу прохождения практики/стажировки.";
дополнить пунктами 2.3.21-1 и 2.3.21-2 следующего содержания:
"2.3.21-1. В течение 6 (шести) месяцев со дня возвращения в Республику Казахстан по завершению срока обучения, предусмотренного утвержденным учебным планом осуществить самостоятельный поиск работы.
2.3.21-2. В случае невозможности трудоустройства в указанный подпунктом 2.3.21-1. настоящего Договора срок, обратиться в Центр в письменной форме для оказания содействия по поиску работы, указав причины нетрудоустроенности и организации в которые Стипендиат обращался с целью трудоустройства.";

2.3.22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.22. Бекітілген жеке оқу жоспарында көзделген оқудың толық курсын аяқтаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қазақстан Республикасына келуге, Орталыққа Қазақстан Республикасына кіруі туралы белгісі қойылған паспорт көшірмесін ұсынуға және Қағидаларының 27-тармағының 5) тармақшасына сәйкес алған мамандығы бойынша үзіліссіз еңбек қызметін жүзеге асыруға.";
мынадай мазмұндағы 2.3.23-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.23-1. Осы Шарттың 2.3.23-тармағында көрсетілген диссертациялық/дипломдық жұмысты жариялау кезінде "Болашақ" бағдарламасы шеңберінде осы жұмысты жазғанына сілтеме жасау және көрсету қажет.";
2.3.24 -тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.24. Жұмысқа орналасқаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде бұл туралы Орталыққа растама құжаттарды қосымша бере отырып және ұйымның толық атауы мен қызметін, сондай-ақ жұмысын бастаған күнін көрсете отырып, әрбір тоқсан сайын Орталыққа осы шарттың 2.3.22.-тармағына сәйкес жұмыспен өтеу бойынша міндеттемелерін мақұлдау үшін жұмысқа орналасқаны туралы, оның ішінде жұмыс берушіні ауыстырған кездегі өзекті мәселені (жұмыс орнынан анықтама) (түпнұсқасы не сканерленген құжатты электронды пошта арқылы), зейнетақы қорынан үзінді көшірмені, сондай-ақ өзгерген жағдайда байланыс ақпараттарды (тұрғылықты жерінің мекен-жайын, телефон нөмірлерін (үй, жұмыс, ұялы), электрондық мекен-жайын) ұсынуға. Стипендиат осы Шарттың 2.3.21-2-тармақшасына сәйкес Орталықтың көмегінен бас тартқан, сондай-ақ жұмысқа ұзақ уақыт (Қазақстан Республикасына оралған сәттен бастап Қағидаларының 27-тармағының 5) тармақшасына сәйкес еңбекпен өтеудің қажетті мерзімінен 30 % артық) орналаспаған жағдайда Орталық осы Шарттың 2.2.8-тармақшасында көзделген шараларды жүзеге асырады.";
2.5, 2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.7, 2.5.8, 2.6, 2.6.1 және 2.6.2-тармақтары алынып тасталсын;
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Нұр-Сұлтан қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады.";
8.7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.7. Осы Шарт бірдей заңды күшке ие, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі 2 (екі) данада құрылған. Осы Шарттың бір данасы Стипендиатқа, екінші данасы Орталыққа беріледі.";
9-бөлім мынадай редакцияда:
"ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕНЖАЙЛАРЫ, ДЕРЕКТЕМЛЕРІ МЕН ҚОЛДАРЫ:
"ОРТАЛЫҚ"/"ЦЕНТР"
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ/АО "Центр международных программ" Мекенжайы/Адрес:____________________
тел. ______________________________
БСН:_________________________
IBAN: ___________________________
Банктік реквизиттер/Банковские реквизиты: ___________________
"СТИПЕНДИАТ"/"СТИПЕНДИАТ"
_____________________________
(Т.А.Ә.)/ (Ф.И.О.)
Қазақстан Республикасындағы
тұрғылықты жерінің мекенжайы/
Адрес места жительства в
Республике Казахстан:
_____________________________ к-сі/улица ______, үй/дом № _______, пәтері/кв. № ______, тел.__________, e-mail
_______________________
ЖСН ________________________
Паспорт/жеке куәлік
Паспорт/уд.личности
№ __________________________,
берілген/выдан ___________________,
берілген күні/дата выдачи _____
______________________________";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 13 сәуірдегі
№ 163 бұйрығына
4-қосымша"
көрсетілеген бұйрықпен бекітілген Тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шартта:
бірінші жолы келесі редакцияда жазылсын:
"Нұр-Сұлтан қ. 20 __ ж. "___"______";

пункт 2.3.22 изложить в следующей редакции:
"2.3.22. В течение 30 (тридцати) календарных дней со дня окончания полного курса обучения, предусмотренных утвержденным учебным планом, возвратиться в Республику Казахстан, предоставить Центру копию паспорта с отметкой о въезде в Республику Казахстан и осуществлять трудовую деятельность по полученной специальности непрерывно в соответствии с подпунктом 5) пункта 27 Правил.";
дополнить пунктом 2.3.23-1. следующего содержания:
"2.3.23-1. При опубликовании диссертационной/дипломной работы, указанной в пункте 2.3.23 настоящего Договора, отражать и ссылаться на написание данной работы в рамках программы "Болашак".";
пункт 2.3.24 изложить в следующей редакции:
"2.3.24. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня трудоустройства уведомлять об этом Центр с приложением подтверждающих документов и указанием полного наименования организации и занимаемой должности, а также даты начала трудовой деятельности, ежеквартально представлять Центру актуальные сведения о трудоустройстве, в том числе при смене работодателя (справку с места работы) (оригиналы либо отсканированные документы по электронной почте), выписку из пенсионного фонда для подтверждения исполнения обязательств по отработке в соответствии с пунктом 2.3.22. настоящего Договора, а также в случае изменения контактную информацию (адрес места жительства, номера телефонов (домашний, рабочий, мобильный), электронный адрес). В случае отказа Стипендиата от помощи Центра в соответствии с подпунктом 2.3.21-2. настоящего Договора, а также длительного периода трудовой незанятости (более 30 % от необходимого срока отработки в соответствии с подпунктом 5) пункта 27 Правил с момента возвращения в Республику Казахстан), Центр осуществляет меры, предусмотренные в подпункте 2.2.8. настоящего Договора.";
пункты 2.5, 2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.7, 2.5.8, 2.6, 2.6.1 и 2.6.2 исключить;
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Нур-Султан.";
пункт 8.7 изложить в следующей редакции:
"8.7. Настоящий Договор составлен в 2 (двух) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. Один экземпляр настоящего Договора передается Стипендиату, второй экземпляр – Центру.";
раздел 9 изложить в следующей редакции:
"АДРЕСА, РЕКВИЗИТЫ И ПОДПИСИ СТОРОН:
"ОРТАЛЫҚ"/"ЦЕНТР"
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ/АО "Центр международных программ" Мекен-жайы/Адрес:____________________
тел.
______________________________
БИН:_________________________
IBAN: ___________________________
Банктік реквизиттер/Банковские реквизиты: ___________________
"СТИПЕНДИАТ"/"СТИПЕНДИАТ"
_____________________________
(Т.А.Ә.)/ (Ф.И.О.)
Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты жерінің мекен-жайы/ Адрес места жительства в Республике Казахстан:
_____________________________
к-сі/улица ______, үй/дом № _______,
пәтері/кв. № ______, тел.__________,
e-mail _______________________
ИИН ________________________
Паспорт/жеке куәлік
Паспорт/уд.личности
№ __________________________,
берілген/выдан ___________________,
берілген күні/дата выдачи _____
______________________________";
правый верхний угол приложения 5 к указанному приказу изложить в следующей редакции:
"Приложение 4 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 апреля 2012 года № 163";
в Типовом договоре на прохождение стажировки, утвержденном указанным приказом:
первую строку изложить в следующей редакции:
"г. Нур-Султан "___"______ 20 __ г. ";

1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20___жылғы "___"_________ хаттамасының негізінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы "11" маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген "Болашақ" стипендиясына үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың ______________________________________(бұдан әрі - шетелдік ұйым), тағылымда өту елінде __________________________, тағылымдама бағдарламасы бойынша______________________________________ мамандығында "Болашақ" стипендиясы бойынша тағылымдамадан өтудің жалпы________ай мерзімімен тағылымдамадан өтуін ұйымдастырады.";
2.1.3-тармақ алынып тасталсын;
2.1.4. және 2.1.5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.4. Стипендиатқа Республикалық комиссия және/немесе "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия хаттамалық шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оған қатысты қабылданған шешімдер туралы хабарлауға.
2.1.5. Стипендиаттың сауалын алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Стипендиатты Шетелдік ұйымда тіркеу үшін, сондай-ақ визалық ресімдеу үшін кепілхат ұсынуға.";
2.2.2-тармақ алынып тасталсын;
2.3.1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.1-1. Қазақстан Республикасында тұратын жерінен тағылымдамадан өту орнына виза алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде және кері бағытта тағылымдамадан өту аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жол жүру бойынша билетті сатып алу үшін Орталыққа өтініш беруге.";
2.3.4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.4. Шетелдік ұйым белгілеген мерзімдерде Шетелдік ұйым мен Жұмыс беруші бекіткен тағылымдамадан өту бағдарламасында көзделген іс-шаралардың барлық түрлерін орындауға. Тағылымдамадан өту бағдарламасының іс-шаралары орындалмаған жағдайда, Шетелдік ұйым белгілеген мерзімде, бірақ тағылымдамадан өтудің жалпы мерзімінен асырмай кемшіліктерді жоюға.";
2.3.13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.13. Тағылымдамадан өту мерзімі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасына келу күнінен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде Орталыққа:
1) тағылымданың аяқталғаны туралы өтініш;
2) Қазақстан Республикасына кіруі туралы белгімен паспорт көшірмесін;
3) Шетелдік ұйым белгілеген үлгі бойынша тағылымдамадан өтудің аяқталғандығы туралы мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі құжаттардың көшірмесін, оның ішінде бар болған жағдайда мемлекеттік немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасымен тағылымдамадан өткені туралы сертификатты. Шетелдік ұйым белгілеген құжаттарды беру жағдайлары бойынша көрсетілген құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, Орталыққа тиісті құжат шетелдік ұйымның растама хатымен, жетекші қол қойған және ұсынылатын мерзім мен уақытылы ұсынылмау себептері көрсетілген жазбаша өтінішті;

пункт 1.2 изложить в следующей редакции:
"1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии "Болашак", проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от "11" июня 2008 года № 573 (далее – Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее – Республиканская комиссия) от "___"_________ 20__ года Центр организует прохождение Стипендиатом в _____________________________
(далее – Зарубежная организация), страна прохождения стажировки ___________________________________, по программе прохождения стажировки, по специальности ______________________________________ с общим сроком прохождения стажировки по стипендии "Болашак" __ ( ) месяцев.";
пункт 2.1.3 исключить;
пункты 2.1.4. и 2.1.5 изложить в следующей редакции:
"2.1.4. Уведомлять Стипендиата о принимаемых в отношении него решениях в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения протокольного решения Республиканской комиссии и/или Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак".
2.1.5. Предоставлять в течение 2 (двух) рабочих дней после получения запроса Стипендиата гарантийные письма для регистрации Стипендиата в Зарубежной организации, а также для его визового оформления.";
пункт 2.2.2 исключить;
пункт 2.3.1-1 изложить в следующей редакции:
"2.3.1-1. Подать заявление в Центр на приобретение билета по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места прохождения стажировки, в течение 2 (двух) рабочих дней после получения визы и обратно не позднее 30 (тридцати) календарных дней до окончания прохождения стажировки.";
пункт 2.3.4 изложить в следующей редакции:
"2.3.4. Выполнять в установленные Зарубежной организацией сроки все виды мероприятий, предусмотренные утвержденной Зарубежной организацией и Работодателем программой прохождения стажировки. В случае невыполнения мероприятий программы прохождения стажировки, устранить недочеты в установленные Зарубежной организацией сроки, но без превышения общего срока прохождения стажировки.";
пункт 2.3.13 изложить в следующей редакции:
"2.3.13. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня прибытия в Республику Казахстан по окончанию срока прохождения стажировки представить Центру:
1) заявление о завершении стажировки;
2) копию паспорта с отметкой о въезде в Республику Казахстан;
3) копии документов о завершении прохождения стажировки по установленному Зарубежной организацией образцу с переводом на государственный или русский языки, в том числе сертификат о завершении прохождения стажировки с нотариально удостоверенным переводом на государственный или русский языки при его наличии. В случае невозможности представления указанного документа по условиям выдачи указанных документов установленных Зарубежной организацией необходимо представить в Центр письменное заявление с указанием причин несвоевременного представления и срока, в течение которого соответствующий документ будет представлен с письмом подтверждением зарубежной организации и подписью руководителя;

4) тағылымдама жетекшісінен қорытынды пікірді;
5) тағылымдама нәтижесі туралы есепті ұсынуы қажет.";
2.3.15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.15. Шетелдік ұйымда бекітілген тағылымдамалар бағдарламасында көзделген тағылымдамадан өту мерзімі аяқталған соң Қазақстан Республикасына қайтып оралғаннан кейін осы шарттың 2.3.14-тармағына сәйкес, тоқсан сайын Орталыққа еңбекпен өтеу бойынша міндеттемелерін мақұлдау үшін жұмыс орнынан анықтама (түпнұсқасы не сканерленген құжатты электронды пошта арқылы), зейнетақы қорынан үзінді көшірмені, сондай-ақ өзгерген жағдайда байланыс ақпараттарды (тұрғылықты жерінің мекен-жайын, телефон нөмірлерін (үй, жұмыс, ұялы), электрондық мекен-жайын) ұсынуға.";
2.4.3-тармақ алынып тасталсын;
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Нұр-Сұлтан қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады.";
көрсетілген бұйрыққа 6-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы келесі редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 13 сәуірдегі
№ 163 бұйрығына
5-қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Резидентурада оқу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын адамдар үшін) арналған үлгілік шартта:
тақырыбы және бірінші жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Резидентурада оқу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шарт
Нұр-Сұлтан қ. 20 __ ж. "___"______";
1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20___жылғы "___"__________ хаттамасының негізінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__жылғы "___"________ №_____ қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген "Болашақ" стипендиясына үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың__________________________________________________________________
(оқу елінің, оқу орнының атауы) (бұдан әрі - Оқу орны)
__________________________________________________________________________
(академиялық (ғылыми) дәрежесін және мамандық атауын көрсетіңіз) келесі кезеңі бойынша:
Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап, академиялық оқудан өтудің_______семестр/триместр мерзімі, барлығы______жыл________ай кезеңдерінен тұратын "Болашақ" стипендиясы бойынша оқудың жалпы______жыл,_____ай мерзімімен оқуын ұйымдастырады.";

4) итоговый отзыв от руководителя стажировки;
5) отчет о результатах стажировки.";
пункт 2.3.15 изложить в следующей редакции:
"2.3.15. После возвращения в Республику Казахстан по завершению срока прохождения стажировки, предусмотренного утвержденной Зарубежной организации программой стажировки, ежеквартально представлять Центру справки с места работы (оригиналы либо отсканированные документы по электронной почте), выписку из пенсионного фонда для подтверждения исполнения обязательств по отработке в соответствии с пунктом 2.3.14 настоящего Договора, а также в случае изменения контактную информацию (адрес места жительства, номера телефонов (домашний, рабочий, мобильный), электронный адрес).";
пункт 2.4.3 исключить;
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Нур-Султан.";
правый верхний угол приложения 6 к указанному приказу изложить в следующей редакции:
"Приложение 5 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 апреля 2012 года № 163";
в Типовом договоре на организацию обучения в резидентуре (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших), утвержденном указанным приказом:
заголовок и первую строку изложить в следующей редакции:
"Типовой договор на организацию обучения в резидентуре
г. Нур-Султан "___"______ 20 __ г. ";
пункт 1.2 изложить в следующей редакции:
"1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии "Болашак", проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от "___" _______ 20___ года № _____ (далее – Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее – Республиканская комиссия) от "___"_________ 20__ года Центр организует обучение Стипендиата в _____________________________
(наименование учебного заведения, страна обучения) (далее – Учебное заведение) по ________________________________________________ (указать академическую (научную) степень и наименование специальности) с общим сроком обучения по стипендии "Болашак" ___года/лет ___ месяцев, который состоит из следующего этапа:
срок прохождения академического обучения ___ семестра/триместра, итого ___ года/лет ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении.";

2.1.5-тармақ алынып тасталсын;
2.1.6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.6. Стипендиаттың сауалын алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Стипендиатты Оқу орнында тіркеу үшін, сондай-ақ визалық ресімдеу үшін кепілхат ұсынуға.";
2.3.1-тармақ алынып тасталсын
2.3.1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.1-1. Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу орнына виза алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде және кері бағытта академиялық оқу аяқталуына дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жол жүру бойынша билетті сатып алу үшін Орталыққа өтініш беруге.";
2.3.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.5. Стипендиаттың оқу орнында оқуын бастағаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті оқу практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа оқу жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Оқу жоспарын құру кезінде Оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (full-time student - күндізгі бөлім студенті) мәртебесін ұстану үшін қажетті кредит санын жинауға.
Орталықта ұсынылған оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.
Бекітілген оқу жоспарына оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді. Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы хабарлауға.
Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға.";
2.3.15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.15. Бекітілген оқу жоспарында көзделген практикадан/тағылымдамадан өту басталғанға дейін күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде Орталыққа практиканың/тағылымдаманың басталу және аяқталу мерзімін көрсете отырып Стипендиаттың, ол Қазақстан Республикасының аумағында өтетін болса, практикадан/тағылымдамадан өтуі туралы қажетті құжаттарды практикадан/тағылымдамадан өту орнынан ресми хатты ұсынуға.";
мынадай мазмұндағы 2.3.20-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.20-1. Осы Шарттың 2.3.20-тармағында көрсетілген диссертациялық/дипломдық жұмысты жариялау кезінде "Болашақ" бағдарламасы шеңберінде осы жұмысты жазғанына сілтеме жасау және көрсету қажет.";

пункт 2.1.5 исключить;
пункт 2.1.6 изложить в следующей редакции:
"2.1.6. Предоставлять в течение 2 (двух) рабочих дней после получения запроса Стипендиата гарантийные письма для регистрации Стипендиата в Учебном заведении, а также для его визового оформления.";
пункт 2.3.1 исключить;
пункт 2.3.1-1 изложить в следующей редакции:
"2.3.1-1. Подать заявление в Центр на приобретение билета по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, в течение 2 (двух) рабочих дней после получения визы и обратно не позднее 30 (тридцати) календарных дней до окончания академического обучения.";
пункт 2.3.5 изложить в следующей редакции:
"2.3.5. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения учебный план с указанием обязательной учебной практики и/или стажировки, установленной Учебным заведением.
При составлении учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса студента с полной нагрузкой (full-time student – студент очного отделения), за исключением последнего семестра, в котором разрешается учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к представленному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный учебный план.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат. Извещать Центр об изменениях утвержденного учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.";
пункт 2.3.15 изложить в следующей редакции:
"2.3.15. За 40 (сорок) календарных дней до начала прохождения практики/стажировки, предусмотренной утвержденным учебным планом, предоставить Центру официальное письмо с места прохождения практики с указанием сроков начала и завершения практики либо необходимые документы о прохождении практики/стажировки Стипендиата, в случае ее прохождения на территории Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2.3.20-1 следующего содержания:
"2.3.20-1. При опубликовании диссертационной/дипломной работы, указанной в пункте 2.3.20 настоящего Договора, отражать и ссылаться на написание данной работы в рамках программы "Болашак".";

2.3.24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.24. Жұмысқа орналасқаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде бұл туралы Орталыққа растама құжаттарды қосымша бере отырып және ұйымның толық атауы мен қызметін, сондай-ақ жұмысын бастаған күнін көрсете отырып, әрбір тоқсан сайын Орталыққа осы шарттың 2.3.23.-тармағына сәйкес жұмыспен өтеу бойынша міндеттемелерін мақұлдау үшін жұмысқа орналасқаны туралы, оның ішінде жұмыс берушіні ауыстырған кездегі өзекті мәліметті (жұмыс орнынан анықтама) (түпнұсқасы не сканерленген құжатты электронды пошта арқылы), зейнетақы қорынан үзінді көшірмені, сондай-ақ өзгерген жағдайда байланыс ақпараттарды (тұрғылықты жерінің мекен-жайын, телефон нөмірлерін (үй, жұмыс, ұялы), электрондық мекен-жайын) ұсынуға. Стипендиат осы Шарттың 2.3.22-тармақшасына сәйкес Орталықтың көмегінен бас тартқан, сондай-ақ жұмысқа ұзақ уақыт (Қазақстан Республикасына оралған сәттен бастап Қағидалардың 27-тармағының 5) тармақшасына сәйкес еңбекпен өтеудің қажетті мерзімінен 30% артық) орналаспаған жағдайда Орталық осы Шарттың 2.2.7-тармақшасында көзделген шараларды жүзеге асырады.";
2.4.3-тармақ алынып тасталсын;
3.7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.7. Осы Шарт бойынша Орталық төлемдері бекітілген оқу жоспарында көзделген академиялық оқу, бақылау (сынақтар, емтихандар және басқалар) тапсыру, міндетті оқу практикасын және/немесе тағылымдамадан өту кезеңдеріне ғана жүргізіледі. Оқуды, міндетті оқу практикасын және/немесе тағылымдаманы мерзімінен бұрын аяқтаған жағдайда, стипендияны төлеу нақты деректер бойынша жүзеге асырылады.";
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Нұр-Сұлтан қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады.";
көрсетілген бұйрыққа 7-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 13 сәуірдегі
№ 163 бұйрығына
6-қосымша";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Phd докторы, бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын адамдар үшін) арналған үлгілік шартта:
тақырыбы және бірінші жолы мынадай редакцияда:
"Phd докторы, бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шарт
Нұр-Сұлтан қ. 20 __ ж. "___"______";
1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20___жылғы "___"__________ хаттамасының негізінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы "11" маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген "Болашақ" стипендиясына үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың_____________________________(оқу елінің, оқу орнының атауы) (бұдан әрі - Оқу орны)
_____________________________________ докторантура бағдарламасы бойынша
_____________________________________ бойынша:
(мамандық атауын көрсетіңіз)
Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап, академиялық оқудан өтудің барлығы______жыл________ай кезеңдерінен тұратын "Болашақ" стипендиясы бойынша оқудың жалпы______жыл_____ай мерзімімен оқуын ұйымдастырады.";

пункт 2.3.24 изложить в следующей редакции:
"2.3.24. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня трудоустройства уведомлять об этом Центр с приложением подтверждающих документов и указанием полного наименования организации и занимаемой должности, а также даты начала трудовой деятельности, ежеквартально представлять Центру актуальные сведения о трудоустройстве, в том числе при смене работодателя (справку с места работы) (оригиналы либо отсканированные документы по электронной почте), выписку из пенсионного фонда для подтверждения исполнения обязательств по отработке в соответствии с пунктом 2.3.23. настоящего Договора, а также в случае изменения контактную информацию (адрес места жительства, номера телефонов (домашний, рабочий, мобильный), электронный адрес). В случае отказа Стипендиата от помощи Центра в соответствии с подпунктом 2.3.22. настоящего Договора, а также длительного периода трудовой незанятости (более 30% от необходимого срока отработки в соответствии с подпунктом 5) пункта 27 Правил с момента возвращения в Республику Казахстан), Центр осуществляет меры, предусмотренные в подпункте 2.2.7. настоящего Договора.";
пункт 2.4.3. исключить;
пункт 3.7 изложить в следующей редакции:
"3.7. Выплаты Центром по настоящему Договору производятся только за периоды академического обучения, сдачи видов контроля (зачетов, экзаменов и другое), прохождения обязательной учебной практики и/или стажировки, предусмотренные в утвержденном учебном плане. Выплата стипендии в случае досрочного завершения обучения, обязательной учебной практики и/или стажировки осуществляется по фактическим данным.";
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Нур-Султан.";
правый верхний угол приложения 7 к указанному приказу изложить в следующей редакции:
"Приложение 6 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 апреля 2012 года № 163";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших), утвержденном указанным приказом:
заголовок и первую строку изложить в следующей редакции:
"Типовой договор на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю
г. Нур-Султан "___"______ 20 __ г. ";
пункт 1.2 изложить в следующей редакции:
"1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии "Болашак", проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от "11" июня 2008 года № 573 (далее – Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее – Республиканская комиссия) от "___"_________ 20__ года Центр организует обучение Стипендиата в _____________________________
(наименование учебного заведения, страна обучения) (далее – Учебное заведение) по программе докторантуры по __________________________________________________________________
(указать наименование специальности)
с общим сроком прохождения академического обучения по стипендии "Болашак" ____ года/лет, ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении.";

2.1.4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.4. Стипендиатқа Республикалық комиссия және/немесе "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия хаттамалық шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оған қатысты қабылданған шешімдер туралы хабарлауға.";
2.1.5- тармақ алынып тасталсын;
2.1.6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.1.6. Стипендиаттың сауалын алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күн ішінде Стипендиатты Шетелдік ұйымда тіркеу үшін, сондай-ақ визалық ресімдеу үшін кепілхат ұсынуға.";
2.3.1 және 2.3.1-1-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.1. Орталық белгілеген мерзімдерде оқуды ұйымдастыру және Стипендиаттың шарттық міндеттемелерін орындауын бақылау үшін қажетті құжаттарды Орталыққа ұсынуға, сондай-ақ денсаулық жағдайы, үлгерімі, ата-анасы, тұратын жері, байланыс деректері туралы тек қана сенімді мәліметтерді ұсынуға.
2.3.1-1. Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу орнына виза алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде және кері бағытта академиялық оқу аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жол жүру бойынша билетті сатып алу үшін Орталыққа өтініш беруге.";
2.3.2-тармақ алынып тасталсын;
2.3.5 және 2.3.6-тармақтары мынадай редакцияда:
"2.3.5. Стипендиаттың Оқу орнында оқуы басталған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті оқу практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа жеке оқу жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Жеке оқу жоспарын құру кезінде Оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (full-time student-күндізгі бөлімнің студенті) мәртебесін ұстану үшін талап етілетін кредит санын жинауға.
Орталықта ұсынылған жеке оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген жеке оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.
Бекітілген жеке оқу жоспарына оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Орталыққа жеке оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістер туралы оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға.
2.3.6. Стипендиаттың Оқу орнында оқуы басталғаннан кейінгі 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде Орталыққа Оқу орнының әкімшілігі Орталыққа құпия ақпаратты (үлгерім туралы мәлімет, академиялық мәртебе, оқу мерзімі) беруге құқылы болатын қол қойылған рұқсатты ұсынуға.
Оқу орны белгілеген әрбір аралық оқу кезеңінің (семестр, триместр немесе оқу жылы) нәтижелері алынған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде Оқу орнынан академиялық үлгерім туралы, оның ішінде Оқу орнынан шығару туралы ресми бланктегі және академиялық куратордың қолы қойылған ресми жазбаны, сондай-ақ Стипендиаттың бекітілген жеке оқу жоспарын орындау бағасын және оқуын жалғастыру бойынша ұсынымды қамтитын ғылыми жетекшінің пікірін Орталыққа ұсынуға.";

пункт 2.1.4 изложить в следующей редакции:
"2.1.4. Уведомлять Стипендиата о принимаемых в отношении него решениях в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения протокольного решения Республиканской комиссии и/или Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак".";
пункт 2.1.5 исключить;
пункт 2.1.6 изложить в следующей редакции:
"2.1.6. Предоставлять в течение 2 (двух) рабочих дней после получения запроса Стипендиата гарантийные письма для регистрации Стипендиата в Учебном заведении, а также для его визового оформления.";
пункты 2.3.1 и 2.3.1-1 изложить в следующей редакции:
"2.3.1. В сроки, установленные Центром, предоставлять Центру необходимые документы для организации обучения и контроля исполнения договорных обязательств Стипендиата, а также предоставлять только достоверные сведения о состоянии здоровья, успеваемости, родителях, месте проживания, контактных данных.
2.3.1-1. Подать заявление в Центр на приобретение билета по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места прохождения академического обучения, в течение 2 (двух) рабочих дней после получения визы и обратно не позднее 30 (тридцати) календарных дней до окончания прохождения академического обучения.";
пункт 2.3.2 исключить;
пункты 2.3.5 и 2.3.6 изложить в следующей редакции:
"2.3.5. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения индивидуальный учебный план с указанием учебной практики и/или стажировки, установленной Учебным заведением.
При составлении индивидуального учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса студента с полной нагрузкой (full-time student – студент очного отделения), за исключением последнего семестра, в котором разрешается учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к предоставленному индивидуальному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный индивидуальный учебный план.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный индивидуальный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях индивидуального учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.
2.3.6. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней после начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру подписанное разрешение, в соответствии с которым администрация Учебного заведения имеет право передавать конфиденциальную информацию (сведения об успеваемости, академический статус, срок обучения) Центру.
Предоставлять Центру в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения результатов каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года) официальную выписку от Учебного заведения об академической успеваемости, в том числе об отчислении из Учебного заведения, а также отзыв научного руководителя, который должен включать оценку выполнения Стипендиатом утвержденного индивидуального учебного плана и рекомендацию по продолжению обучения на официальном бланке и подписью академического куратора.";

2.3.10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.10. Бекітілген жеке оқу жоспарына сәйкес оқу орнының күндізгі бөліміне мамандығы не оның баламасы бойынша осы шарттың 1.2-тармағында көрсетілген білім бағдарламасы бойынша өтуге, дәреже алуға және толық курсты уақытылы аяқтауға. Бекітілген жеке оқу жоспарында белгіленген мерзімдерде диссертация қорғауға.".
2.3.15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.15. Бекітілген жеке оқу жоспарында көзделген практикадан/тағылымдамадан өту басталғанға дейін 40 (қырық) күнтізбелік күн ішінде Орталыққа практиканың басталу және аяқталу мерзімін көрсете отырып практикадан өту орнынан ресми хатты не Стипендиаттың, ол Қазақстан Республикасының аумағында өтетін болса, практикадан/тағылымдамадан өтуін туралы қажетті құжаттарды ұсынуға.";
2.3.20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.20. Бекітілген жеке оқу жоспарына сәйкес оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа:
Қазақстан Республикасына келуі туралы белгісімен паспорттың көшірмесін;
оқудың аяқталғаны туралы өтінішті;
оқу орны белгілеген үлгі бойынша осы Шарттың 1.2-тармағында көрсетілген мамандық бойынша Phd докторы, бейін бойынша доктор дәрежесі тағайындалғаны туралы құжаттың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармаларын;
диссертациялық/дипломдық жұмыс бағаларын көрсете отырып, қорытындысын қоса алғанда, оқуының барлық кезеңі бойынша транскриптті;
диссертациялық/дипломдық жұмыстың электрондық нұсқасын ұсынады.
Оқу орны белгілеген құжаттарды беру шарттары бойынша көрсетілген құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, Орталыққа уақытылы тапсырмау себебі мен оқу орнының мөрімен және академиялық куратордың қолымен куәландырылған растама хатпен бірге тиісті құжаттың ұсынылатын мерзімі көрсетілген жазбаша өтінішті ұсынуы қажет.";
мынадай мазмұндағы 2.3.20-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.20-1. Осы Шарттың 2.3.20-тармағында көрсетілген диссертациялық/дипломдық жұмысты жариялау кезінде "Болашақ" бағдарламасы шеңберінде осы жұмысты жазғанына сілтеме жасау және көрсету қажет.";
2.3.24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.24. Жұмысқа орналасқаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде бұл туралы Орталыққа растама құжаттарды қосымша бере отырып және ұйымның толық атауы мен қызметін, сондай-ақ жұмысын бастаған күнін көрсете отырып, тоқсан сайын Орталыққа осы шарттың 2.3.23.-тармағына сәйкес жұмыспен өтеу бойынша міндеттемелерін мақұлдау үшін жұмысқа орналасқаны туралы өзекті мәліметті (жұмыс орнынан анықтама) (түпнұсқасы не сканерленген құжатты электронды пошта арқылы), зейнетақы қорынан үзінді көшірмені, сондай-ақ өзгерген жағдайда байланыс ақпараттарды (тұрғылықты жерінің мекенжайын, телефон нөмірлерін (үй, жұмыс, ұялы), электрондық мекенжайын) ұсынуға. Стипендиат осы Шарттың 2.3.22-тармақшасына сәйкес Орталықтың көмегінен бас тартқан, сондай-ақ жұмысқа ұзақ уақыт (Қазақстан Республикасына оралған сәттен бастап Қағидаларының 27-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жұмыс өтелімінің қажетті мерізімінен 30% артық) орналаспаған жағдайда Орталық осы Шарттың 2.2.7-тармақшасында көзделген шараларды жүзеге асырады.";

пункт 2.3.10 изложить в следующей редакции:
"2.3.10. Пройти и своевременно закончить полный курс обучения в соответствии с утвержденным индивидуальным учебным планом на дневном отделении Учебного заведения по специальности либо ее эквиваленту, образовательной программе, получения степени, указанных в пункте 1.2. настоящего Договора. Защитить диссертацию в установленные в утвержденном индивидуальном учебном плане сроки.";
пункт 2.3.15 изложить в следующей редакции:
"2.3.15. За 40 (сорок) календарных дней до начала прохождения практики/стажировки, предусмотренной утвержденным индивидуальным учебным планом предоставить Центру официальное письмо с места прохождения практики с указанием сроков начала и завершения практики либо необходимые документы о прохождении практики/стажировки Стипендиата, в случае ее прохождения на территории Республики Казахстан.";
пункт 2.3.20 изложить в следующей редакции:
"2.3.20. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня прибытия в Республику Казахстан после завершения полного курса обучения согласно утвержденному индивидуальному учебному плану предоставить Центру:
копию паспорта с отметкой о въезде в Республику Казахстан;
заявление о завершении обучения;
нотариально заверенные переводы на государственный или русский языки документа о присуждении степени доктора PhD, доктора по профилю по специальности, указанной в пункте 1.2. настоящего Договора, по установленному Учебным заведением образцу;
транскрипт за весь период обучения, включая итоговый, с указанием оценки за диссертационную/дипломную работу;
электронную версию диссертационной/дипломной работы.
В случае невозможности представления указанного документа по условиям их выдачи, установленным в Учебном заведении, необходимо представить в Центр письменное заявление с указанием причин несвоевременного представления и срока, в течение которого соответствующий документ будет представлен с письмом подтверждением Учебного заведения, заверенным печатью и подписью академического куратора.";
дополнить пунктом 2.3.20-1 следующего содержания:
"2.3.20-1. При опубликовании диссертационной/дипломной работы, указанной в пункте 2.3.20 настоящего Договора, отражать и ссылаться на написание данной работы в рамках программы "Болашак".";
пункт 2.3.24 изложить в следующей редакции:
"2.3.24. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня трудоустройства уведомлять об этом Центр с приложением подтверждающих документов и указанием полного наименования организации и занимаемой должности, а также даты начала трудовой деятельности, ежеквартально представлять Центру актуальные сведения о трудоустройстве (справку с места работы) (оригиналы либо отсканированные документы по электронной почте), выписку из пенсионного фонда для подтверждения исполнения обязательств по отработке в соответствии с пунктом 2.3.23. настоящего Договора, а также в случае изменения контактную информацию (адрес места жительства, номера телефонов (домашний, рабочий, мобильный), электронный адрес). В случае отказа Стипендиата от помощи Центра в соответствии с подпунктом 2.3.22. настоящего Договора, а также длительного периода трудовой незанятости (более 30% от необходимого срока отработки в соответствии с подпунктом 5) пункта 27 Правил с момента возвращения в Республику Казахстан), Центр осуществляет меры, предусмотренные в подпункте 2.2.7. настоящего Договора.";

2.3.26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.26. Стипендиат осы шартқа қосымша келісімді және қажет болған жағдайда өтеу туралы келісімді шешім қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасасу арқылы оған жеке қатысты Республикалық комиссияның, "Болашақ" стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімінде көрсетілген барлық, оның ішінде шығыстардың қажетті сомасын өтеу бойынша талаптарды орындауға.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның шешімдерін орындамаған жағдайда, Республикалық комиссияның Стипендиатты стипендия тағайындалған күннен бастап жұмсалған шығыстарды өтеу шартымен "Болашақ" стипендиясынан айыру туралы мәселелерді қарауына бастамашылық жасауға.";
2.4.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.4.2. Орталыққа "Болашақ" стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия тиісті шешім қабылдау үшін білім процесіне қатысты мәселелерді қарау үшін өтініш беруге құқылы.";
2.4.3-тармақ алынып тасталсын;
3.7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.7. Осы Шарт бойынша Орталық төлемдері бекітілген жеке оқу жоспарында көзделген академиялық оқу, бақылау (сынақтар, емтихандар және басқалар) тапсыру, міндетті оқу практикасын және/немесе тағылымдамадан өту кезеңдеріне ғана жүргізіледі. Оқуды, міндетті оқу практикасын және/немесе немесе тағылымдаманы мерзімінен бұрын аяқтаған жағдайда стипендияны төлеу нақты деректер бойынша жүзеге асырылады.";
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Нұр-Сұлтан қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады.".
2. "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 7 қазандағы № 413 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 8880 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 272 (28211) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стипендиаттармен оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу, стипендиаттарды орналастыруды жүзеге асыру, стипендиаттардың үлгерім мониторингі мен еңбек қызметін жүзеге асыру, стипендиаттардың міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде ұсынылған кепіл мүлкін ауыстыру, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап тұрақсыздық төлемін (айыппұлды) қоса алғанда, стипендиатқа жұмсалған шығыстарды өтеу қағидаларында:
2-тармақта:
7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 2.3.26 изложить в следующей редакции:
"2.3.26. Выполнить все требования, в том числе и по возмещению необходимой суммы расходов, указанные в протокольном решении Республиканской комиссии, Комиссии по рассмотрению обращений обладателей стипендии "Болашак", касательно его персонально, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору и, в случае необходимости, соглашения о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
В случае невыполнения решений вышеуказанных комиссий инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопроса о лишении Стипендиата стипендии "Болашак" с возмещением расходов, понесенных со дня присуждения стипендии.";
пункт 2.4.2 изложить в следующей редакции:
"2.4.2. Подавать заявления в Центр для рассмотрения вопросов, касающихся образовательного процесса для принятия соответствующего решения Комиссией по рассмотрению обращений обладателей стипендии "Болашак".";
пункт 2.4.3 исключить;
пункт 3.7 изложить в следующей редакции:
"3.7. Выплаты Центром по настоящему Договору производятся только за периоды академического обучения, сдачи видов контроля (зачетов, экзаменов и другое), прохождения обязательной учебной практики и/или стажировки, предусмотренные в утвержденном индивидуальном учебном плане. Выплата стипендии в случае досрочного завершения обучения, обязательной учебной практики и/или стажировки осуществляется по фактическим данным.";
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Нур-Султан.".
2. Внести в приказ Министра образования и науки от 7 октября 2013 года № 413 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8880, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 11 декабря 2013 года № 334 (27608)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах заключения договора на обучение/прохождение стажировки со стипендиатами, осуществления размещения стипендиатов, мониторинга успеваемости и осуществления трудовой деятельности стипендиатов, замены залогового имущества, предоставленного в качестве обеспечения исполнения обязательств стипендиатов, возмещения расходов, затраченных на стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом решения о присуждении международной стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа), утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:

"7) магистратура алдындағы дайындық - Стипендиаттарды академиялық оқитын елінде 2 (екі) айдан аспайтын мерзімде шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың білім беру жүйесіне және оқыту әдістеріне бейімдеп дайындау;";
11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) түлек - тиісті академиялық дәреже тағайындалумен резидентураны аяқтаған немесе тағылымдамадан өткен және академиялық оқуды аяқтағаны немесе тағылымдамадан өткені туралы тиісті құжатты алған Стипендиат;";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Стипендиат ауырған, іссапарда болған және оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасуға кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар болған жағдайда Стипендиат Іріктеу қағидаларының 27-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей белгіленген мерзімде оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу мүмкін еместігі туралы растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу мерзімін ұзарту туралы Комиссияға жүгінеді.
Оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасуды ұзарту мерзімі Комиссия шешім қабылдаған сәттен бастап 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен аспайды.
Оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасуды ұзарту Қағидалардың осы тармағында көрсетілген жағдайларда бір рет беріледі.";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Академиялық оқуға жіберілетін және ауылдық аумақтарда соңғы 3 (жыл) жыл ішінде тұратын және соңғы 2 (екі) жылда жұмыс істейтін Стипендиаттар үшін оқу құнын кепілдік қамтамасыз етумен жабу пайызына қарамастан екі кепілгердің шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде ұсынылады.";
11-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1. Стипендиаттың, оның отбасы мүшелерінің (ата-анасы, жұбайы, балалары) меншік құқығына тиесілі, ауыртпалығы жоқ жылжымайтын мүлкі болмаған жағдайда, оқу шартында қарастырылған міндеттердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Стипендиат оқу шығындары сомасына байланысты 5 (бес) кепілгерді ұсынады.";
20, 20-1, 21 және 22-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Республикалық комиссияның шешімі бойынша Орталық тілдік мектептің жақындағы жиынына (оқудың басы), бірақ оқу/тағылымдамадан өту шартын жасау күнінен бастап күнтізбелік 6 (алты) айдан кешіктірмей тілдік курстарға орналастыру бойынша жұмыс жүргізеді.
20-1. Стипендиаттың орналасу мерзімін кейінге қалдыруды алу, оқу елін, жоғары оқу орнын, мамандығын ауыстыру, оқуды ұзарту не ауыстыру қажеттілігі туындаған жағдайда, Стипендиат растаушы құжаттарымен қоса өтінішпен Комиссияға жүгінеді.
Орналасуды кейінге қалдыруды Комиссия, оқуға/тағылымдамадан өтуге арналған шарттарды жасасқан күннен бастап күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге ұсынады.

"7) предмагистерская подготовка – адаптационная подготовка Стипендиатов к образовательной системе и методам обучения в зарубежных высших учебных заведениях сроком не более 2 (двух) месяцев в стране академического обучения;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) выпускник – Стипендиат, завершивший обучение с присуждением ему соответствующей академической степени, закончивший резидентуру или прошедший стажировку и получивший соответствующий документ о завершении академического обучения или прохождения стажировки;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случаях болезни стипендиата, нахождения в командировке и иных обстоятельствах, препятствующих заключению договора на обучение/прохождение стажировки, Стипендиат не позднее срока, указанного в пункте 27 Правил отбора, обращается в Комиссию о продлении срока заключения договора на обучение/прохождение стажировки при условии предоставления подтверждающих документов о невозможности заключения договора на обучение/прохождения стажировки в установленный срок.
Срок продления заключения договора на обучение/прохождения стажировки не превышает 90 (девяносто) календарных дней с момента принятия решения Комиссией.
Продление заключения договора на обучение/прохождения стажировки предоставляется однократно в случаях, указанных в настоящем пункте Правил.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Для Стипендиатов, направляемых на академическое обучение, проживающих последние 3 (три) года и работающих в сельских населенных пунктах последние 2 (два) года, предоставляется в качестве обеспечения исполнения договорных обязательств два гаранта вне зависимости от процента покрытия стоимости обучения залоговым обеспечением.";
пункт 11-1 изложить в следующей редакции:
"11-1. В случае отсутствия у Стипендиата, членов его семьи (родителей, супруга (-и), детей) на праве собственности необремененного недвижимого имущества, в целях обеспечения исполнения обязательств, предусмотренных договором на обучение, Стипендиат представляет 5 (пять) гарантов.";
пункты 20, 20-1, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"20. По решению Республиканской комиссии Общество проводит работу по размещению на языковые курсы на ближайший набор (начало обучения) языковой школы, но не позднее 6 (шести) месяцев со дня заключения договоров на обучение/прохождение стажировки.
20-1. В случае необходимости получения Стипендиатом отсрочки на размещение, смены специальности, вуза, страны обучения, переноса либо продления обучения Стипендиат обращается в Комиссию с заявлением с приложением подтверждающих документов.
Отсрочка на размещение предоставляется Комиссией на срок, не превышающий 1 (один) календарный год со дня заключения договоров на обучение/прохождение стажировки.

21. Орталық Стипендиаттың өтініші келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кепілхат тапсырады.
22. Тілдік курстар оқу шартында көзделген мерзім ішінде жалғасады.";
22-1-тармақ алынып тасталсын;
22-2, 22-3 және 22-4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"22-2. Орталық келесі модульдерді қамтитын магистратура алдындағы дайындыққа орналастыруды қамтамасыз етеді:
оқу елінің әлеуметтік-мәдени ортасымен, шетелдік ұйымның халықаралық студенттерге арналған ережелерімен және көрсетілетін қызметтерімен танысу;
білім беру жүйесін, оқу әдістерін, халықаралық студенттерге қойылатын талаптарды зерттеу және оқу елінің академиялық ортасымен танысу;
академиялық дағдыларды (кәсіби мәтіндерді жазу және оқу дағдылары, презентацияларды дайындай алу, магистратура бағдарламасының таңдалған бағыты бойынша салалық терминологияны, плагиатқа жол бермеу бөлігінде академиялық материалды пайдалану нормасын қолдану) жетілдіру;
диссертация немесе жобалық жұмыс жазу бөлігінде магистратура бағдарламасын сәтті игеру үшін қажетті зерттеушілік дағдыларды алу.
22-3. Орталық магистратура алдындағы дайындыққа орналастыруды шетелдік ұйымның халықаралық және/немесе мемлекеттік/ұлттық аккредитациясы не шетелдік студенттер үшін магистратура алдындағы дайындық бағдарламасын өткізуге рұқсаты болған жағдайда, конкурсқа қатысқан сәтінде немесе кейінгі жылдары бекітілген Конкурс жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылған шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар тізімінде (бұдан әрі - Тізім) көрсетілген "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің оқуы және тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылған шетелдік ұйымдар базасында академиялық оқу басталар алдында жүзеге асырады.
22-4. Стипендиаттарды магистратура алдындағы дайындыққа немесе академиялық оқуға орналастыру магистратура алдындағы дайындыққа және/ немесе академиялық оқуға шартсыз қабылданғанын растайтын құжаттар болған жағдайда, тілдік курстарды аяқтаған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей жүзеге асырылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Стипендиатты преференс-нысанға сәйкес Оқу орындарына академиялық оқуға орналастыру барысында Стипендиат өтініш-сауалнамаларды өз бетінше толтырады және Оқу орны белгілеген мерзімде тапсырады. Орталық өтініш-сауалнамаларды бекітеді және Стипендиаттарды бұл туралы ресми хабарламамен хабарландырады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Стипендиат Орталыққа ұшатын күнге дейін 60 (алпыс) күнтізбелік күннен ерте емес әуебилетін сатып алу туралы жазбаша нысанда өтініш білдіреді.";

21. Общество предоставляет гарантийные письма в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления заявления Стипендиата.
22. Языковые курсы длятся в течение срока, предусмотренного в договоре на обучение.";
пункт 22-1 исключить;
пункт 22-2, 22-3 и 22-4 изложить в следующей редакции:
"22-2. Общество обеспечивает размещение на предмагистерскую подготовку, содержащую следующие модули:
знакомство с социально-культурной средой страны обучения, ознакомление с правилами и услугами зарубежной организации для международных студентов;
изучение системы образования, методов обучения, требований для международных студентов и знакомство с академической средой страны обучения;
совершенствование академических навыков (навыки письма и чтения профессиональных текстов, умение готовить презентации, применение отраслевой терминологии по выбранному направлению по программе магистратура, нормы использования академического материала в части недопущения плагиата);
получение исследовательских навыков, необходимых для успешного освоения магистерской программы в части написания диссертации или проектной работы.
22-3. Размещение на предмагистерскую подготовку осуществляется Обществом непосредственно перед началом академического обучения на базе зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения и прохождения языковых курсов обладателями международной стипендии "Болашак", указанных в Списке ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса, утвержденный на момент участия в конкурсе или последующие годы, (далее – Список), при наличии у зарубежной организации международной и/или государственной/национальной аккредитации либо разрешения на проведение программы предмагистерской подготовки для иностранных студентов.
22-4. Размещение Стипендиатов на предмагистерскую подготовку или академическое обучение осуществляется не позднее 6 (шести) месяцев со дня окончания языковых курсов при наличии на предмагистерскую подготовку и/или академическое обучение.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Аппликационные формы в процессе размещения Стипендиата на академическое обучение в Учебные заведения в соответствии с преференс-формой, заполняются Стипендиатом самостоятельно и своевременно согласно установленным Учебным заведением срокам подачи. Общество утверждает преференс-форму и информирует об этом Стипендиатов официальным уведомлением.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Стипендиат обращается в Общество в письменной форме о приобретении авиабилета не ранее, чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до даты вылета.";

мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Стипендиат оқудың толық курсын аяқтаған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасына оралады, Қоғамға Қазақстан Республикасына келгені туралы белгісі бар паспорттың көшірмесін, оқуды аяқтағаны туралы өтінішті, оқу шартына сәйкес дәреже, мамандық берілгені туралы құжаттың нотариалды расталған аудармасын, диссертациялық/дипломдық жұмыс үшін бағасын көрсете отырып, бүкіл оқу кезеңіндегі транскриптті, диссертациялық/дипломдық жұмыстың электрондық нұсқасын ұсынады және алған мамандығы бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруға кіріседі.";
28-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28-2. Еңбекпен өтеуді жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда, Стипендиат растаушы құжаттарымен қоса еңбекпен өтеу бойынша міндеттемелерді орындауды кейінге қалдыру туралы өтінішпен Қоғамға жүгінеді. Қоғам Стипендиатқа еңбекпен өтеуді жүзеге асыру бойынша міндеттемелерді кейінге қалдыруды ұсыну туралы мәселені Комиссияның қарауына келесі жағдайларда енгізеді:
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында докторлық зерттеу жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда академиялық оқуды жалғастыру, Іріктеу қағидаларының 8-тармағына сәйкес "Болашақ" бағдарламасы шеңберіндегі оқуды қоспағанда;
еңбек қызметін жүзеге асыруға кедергі болған ауруды емдеу;
шетелде оқитын зайыбымен немесе жұбайымен ілесіп жүру;
мемлекеттік немесе әскери қызметші болып табылатын және шетелге уақытша жұмысқа немесе қызметтен өтуге жіберілген зайыбымен немесе жұбайымен ілесіп жүру;
жүктілік жағдайы, сондай-ақ үш жасқа дейін баланы (балаларды) тәрбиелеу.
Еңбекпен өтеуді жүзеге асыру бойынша міндеттемелерді орындауды кейінге қалдыру бір рет беріледі: Қағидаларының осы тармағында көрсетілген Іріктеу қағидаларының 8-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, академиялық оқуды жалғастыру, шетелде оқитын зайыбымен немесе жұбайымен ілесіп жүру.";
30-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Шетелде оқуға кедергі болатын аурулар туындаған жағдайда, Стипендиат шетелдік емдеу мекемесі берген анықтама көшірмесін ұсына отырып, Орталыққа бұл туралы хабарлайды және Қазақстан Республикасына оралғаннан кейін бір ай ішінде оқып жатқан мамандығы бойынша білімін жалғастыру мүмкіндігінің болмауы туралы қорытындымен емдеу ұйымынан денсаулық жағдайы туралы дәрігерлік-консультациялық комиссиясы берген (бұдан әрі - ДКК) анықтаманың түпнұсқасын ұсынады.";
37-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. Стипендиат в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня окончания полного курса обучения, возвращается в Республику Казахстан, предоставляет Обществу копию паспорта с отметкой о въезде в Республику Казахстан, заявление о завершении обучения, нотариально заверенные переводы на государственный или русский языки документа о присуждении степени, специальности согласно договору обучения, транскрипт за весь период обучения, с указанием оценки за диссертационную/дипломную работу, электронную версию диссертационной/дипломной работы и приступает к осуществлению трудовой деятельности по полученной специальности.";
пункт 28-2 изложить в следующей редакции:
"28-2. В случае невозможности осуществления отработки, Стипендиат обращается в Общество с заявлением о предоставлении отсрочки исполнения обязательств по отработке с приложением подтверждающих документов. Общество вносит вопрос о предоставлении Стипендиату отсрочки исполнения обязательств по осуществлению отработки на рассмотрение Комиссии в следующих случаях:
продолжения академического обучения при условии отсутствия возможности проведения докторского исследования в высших учебных заведениях Республики Казахстан, за исключением обучения в рамках программы "Болашак" в соответствие с пунктом 8 Правил отбора;
лечения заболевания, препятствующего осуществлению трудовой деятельности;
сопровождения супруга или супруги, обучающихся за рубежом;
сопровождения супруга или супруги, являющихся государственными или военно-служащими, и направленными на временную работу или прохождение службы за рубежом;
беременности, а также при наличии на воспитании ребенка (детей) в возрасте до трех лет.
Отсрочка исполнения обязательств по осуществлению отработки предоставляется однократно: для продолжения академического обучения, с учетом особенностей, установленных пунктом 8 Правил отбора, сопровождения супруга или супруги, обучающихся за рубежом, указанных в настоящем пункте Правил.";
часть первую пункта 30 изложить в следующей редакции:
"30. При возникновении заболевания, препятствующего обучению за рубежом, Стипендиат извещает об этом Общество, предоставив копию справки, выданной зарубежным лечебным заведением и по возвращению в Республику Казахстан в течение одного месяца предоставляет подлинник справки врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК) о состоянии здоровья Стипендиата из лечебной организации с заключением о невозможности продолжения обучения по обучаемой специальности.";
часть первую пункта 37 изложить в следующей редакции:

"37. Стипендиаттың өтініші негізінде Қоғам стипендиаттарға виза ресімдеу, ұзарту (Стипендиат шетелде болған жағдайда), тұру, тамақтану, медициналық сақтандыру шығыстары бойынша Бұйрықпен бекітілген шығыстар нормаларына сәйкес тұруға және тамақтануға арналған стипендия бойынша екі айлық нормативтерден аспайтын аванс береді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Аванс аудару Стипендиаттың өтініші тіркелген күннен және аванс сомасын растайтын құжаттың көшірмесі ұсынылған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.";
50 және 51-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Өз қаражаты есебінен жүргізілген шығыстарын өндіру үшін Стипендиат Қоғамға шығыстарды өндіруге жазбаша өтініш пен жүргізілген шығыстар сомасын растайтын құжаттарды ұсынады. Өтеу бойынша қаражатты аудару осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген стипендиаттардың шығыстарын төлегенін растайтын қажетті құжаттар тізбесіне сәйкес Стипендиат төлемді растайтын құжаттардың толық пакетін ұсынған жағдайда, Қоғам өтінішті тіркеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
51. Стипендиат Республикалық комиссияның шешімі бойынша "Болашақ" стипендиясынан айырылған жағдайда, айыпақыны (айыппұлды) қоса алғандағы төлеуді, Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап стипендиатқа жұмсалған шығыстар өтелуге тиіс.
Стипендиат Комиссияның шешімі бойынша "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда, айыпақыны (айыппұлды) қоса алғандағы төлеуді, Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап стипендиатқа жұмсалған шығыстар өтелуге тиіс.
Стипендиат шығыстарды (берешекті) өтеу туралы шешім қабылданған және/немесе шығыстарды (берешекті) өтеу туралы хабарлама алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде ерікті түрде өтеу туралы келісім жасасады және шығындарды өтеу туралы келісімде көрсетілген мерзімде өтейді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
Оқу/тағылымдамадан өту шартын жасау үшін құжаттар тізбесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген жағдайда, Стипендиаттың ауылдық елді мекендерде тұрақты тұрғылықты жері бойынша оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасалған күннің алдындағы соңғы 3 (үш) жыл ішінде тіркелгенін растайтын тұрғылықты жері туралы мәліметтер.".
3. "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11258 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:

"37. На основании заявления Стипендиата Общество производит авансирование Стипендиатов по расходам на оформление, продление визы (при условии нахождения Стипендиата за рубежом), проживание, питание, медицинскую страховку не превышающего двухмесячный норматив по стипендии на проживание и питание согласно нормам расходов, утвержденных Приказом.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Перечисление аванса производится в течение 7 (семи) рабочих дней со дня регистрации заявления Стипендиата и предоставления копии документа, подтверждающего сумму аванса.";
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Для возмещения расходов, произведенных за счет собственных средств, Стипендиат предоставляет в Общество письменное заявление на возмещение расходов и документы, подтверждающие сумму произведенных расходов. Перечисление средств по возмещению производится в течение 7 (семи) рабочих дней со дня регистрации заявления в Обществе при условии предоставления Стипендиатом полного пакета подтверждающих оплату документов согласно перечню документов, подтверждающих оплату расходов стипендиатов, указанных в приложении 4 настоящих Правил.
51. В случае лишения победителя конкурса стипендии "Болашак" по решению Республиканской комиссии расходы, затраченные на Стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа), подлежат возмещению.
В случае отказа победителя конкурса от стипендии "Болашак" по решению Комиссии расходы, затраченные на Стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа), подлежат возмещению.
Стипендиат в добровольном порядке заключает соглашение о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения о возмещении задолженности и/или получения уведомления о задолженности и возмещает расходы в сроки, указанные в соглашении о возмещении.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
в Перечне документов для заключения договора на обучение/прохождение стажировки:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сведения о месте жительства, подтверждающие регистрацию Стипендиата по постоянному месту жительства в сельских населенных пунктах в течение последних 3 (трех) лет, предшествующих дате заключения договора на обучение/прохождение стажировки, в случае, указанного в пункте 11 настоящих Правил.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11258, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 10 июня 2015 года) следующие изменения:

1-тармақтың 1) тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындаға үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білудің қажетті ең төменгі деңгейі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жұмыс орнын сақтау шартымен жұмыс берушінің маман даярлауға өтінімі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген үміткердің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін сауалнамасының үлгілік нысаны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалылығы кестесі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлердің тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен жеке әңгімелесуін бағалау парағының үлгілік нысаны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тілдік курстар ұзақтығының кестесі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыруды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 9 маусымдағы № 268 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тізілімінде № 15253 тіркелген, Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 26 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения;
форму заявки работодателя на подготовку специалиста с условием сохранения места работы, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения;
типовую форму анкеты претендента для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения;
таблицу эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения;
типовую форму листа оценки персонального собеседования претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" с членами независимой экспертной комиссии, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения;
таблицу продолжительности языковых курсов, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
4. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2017 года № 268 "Об утверждении организации работы независимой экспертной комиссии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15253, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов 26 июня 2017 года) следующее изменение:
организация работы независимой экспертной комиссии, утвержденной указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.

5. "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 19 шілдедегі № 345 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15455 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 21 тамызында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидаларында:
2-тармақта:
2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Болашақ" халықаралық стипендиясы (бұдан әрі - "Болашақ" стипендиясы) - Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдік жетекші жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуы немесе Шетелдерде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия санаттарын айқындайтын жұмыскерлердің шетелдік ұйымдарда тағылымдамадан өтуі үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын стипендия;
3) "Болашақ" стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпазы (бұдан әрі - конкурс жеңімпазы) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларында көзделген барлық турлардан ойдағыдай өткен және Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешіміне сәйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалған үміткер;";
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қаржылық борышкер - Әкімші алдында қаржылық берешегі бар тұлға;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Борышкерлер оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығындар сомасын қалыптастыру аяқталғаннан кейін Әкімші борышкерге жазбаша, сондай-ақ электрондық/телефон байланысы арқылы шығындар сомасын өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Оқуды ұйымдастыру шығындарын өтеу туралы хабарламаны Әкімші борышкерге аударылған шығындардың толықтығын, жабылмаған аванс төлемдерінің болуын тексеріп, борышкердің оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығыстарды анықтағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде оның соңғы белгілі мекенжайына осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды.";

5. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 345 "Об утверждении Правил организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15455, опубликован 21 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде), следующие изменения:
в Правилах организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак", утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) международная стипендия "Болашак" (далее – стипендия "Болашак") – стипендия, учреждаемая Президентом Республики Казахстан для обучения граждан Республики Казахстан в ведущих зарубежных организациях высшего и (или) послевузовского образования по очной форме обучения или прохождения стажировки в зарубежных организациях работниками, категории которых определяются Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
3) победитель конкурса на присуждение стипендии "Болашак" (далее – победитель конкурса) – претендент, успешно прошедший все туры, предусмотренные Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, и которому согласно решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом присуждена стипендия "Болашак";";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) финансовый должник – лицо, у которого имеется финансовая задолженность перед Администратором;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. По окончанию формирования суммы расходов, затраченных на организацию обучения должников, Администратор письменно, а также посредством электронной/телефонной связи уведомляет должника о необходимости погашения суммы расходов.
Уведомление о возмещении расходов за организацию обучения направляется Администратором должнику после проверки полноты начисленных расходов, наличия незакрытых авансовых платежей, определения расходов, затраченные на организацию обучения должника, в течение 10 (десяти) рабочих дней в письменной форме по последнему известному его места жительства по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";

8 және 9-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8. "Болашақ" стипендиясы түлектерінде, стипендиаттарда берешектің бар болғаны анықталған жағдайда Әкімші қаржылық борышкерге жазбаша, электрондық/телефон байланысы арқылы берешек сомасын өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Қаржылық берешегін өтеу туралы хабарламаны Әкімші қаржылық борышкерге олардың оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығындардың толықтығын, жабылмаған аванс төлемдерінің болуын тексергеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша түрде соңғы оның белгілі мекен-жайына осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдайды.
9. Борышкердің (қаржылық борышкердің) шығындарды (берешекті) бір жолғы төлеммен өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда Әкімші берешекті өтеу туралы келісімді төлемдер кестесін құрастырумен жасау арқылы өтеуді қарастырады.
Шығындарды (берешекті) борышкерлерден (қаржылық борышкерлерден) өтеу туралы келісімді жасау тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шығыстарды өтеу туралы келісім берешекті өтеу туралы шешім қабылданған сәттен бастап және/немесе "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тартқан борышкерді қоспағанда, одан әрі ұзарту мүмкіндігімен жасалатын шарттың бүкіл кезеңіне тең төлеммен шығындарды (берешекті) өтей отырып, 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімде өтеу туралы борышкер (қаржылық борышкер) хабарлама алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Әкімші мен борышкер арасында жасалады.
Шығыстарды өтеу туралы келісім берешекті өтеу туралы шешім қабылданған сәттен және/немесе шығыстарды өтеу туралы хабарлама алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тартқан борышкер мен Әкімші арасында 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге жасалады.
Борышкермен (қаржылық борышкермен), "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тартқан борышкерді қоспағанда жасалған шығыстарды өтеу туралы келісімді ұзартуға 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімде төлемдер кестесінде көрсетілген шығыстар сомасын уақтылы өтеген жағдайда рұқсат етіледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ай сайынғы төлемдер сомасының және/немесе осы Қағидаларының 9-тармағында көрсетілген мерзімнің мөлшерін берешекті өтеу мүмкін болмаған жағдайда, "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тартқан борышкерді қоспағанда, борышкер (қаржы борышкері) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Әкімшіге жазбаша өтінішпен жүгінеді.
Ұсынылған құжаттармен бірге түскен өтініш ай сайынғы төлемдер сомалары мөлшерін белгілеу және шығындарды (берешекті) өтеудің мүмкін мерзімі туралы шешім қабылдау үшін Комиссия қарауына жіберіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. В случае установления факта наличия задолженности у выпускников стипендии "Болашак", стипендиатов Администратор письменно, а также посредством электронной/телефонной связи уведомляет финансового должника о необходимости погашения суммы задолженности.
Уведомление о возмещении финансовой задолженности Администратором финансовому должнику направляется после проверки полноты начисленных расходов, затраченных на организацию их обучения, наличие незакрытых ими авансовых платежей в письменной форме по последнему известному месту его жительства в течение 10 (десяти) рабочих дней по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. В случае отсутствия возможности погашения расходов (задолженности) должником (финансовым должником) единовременным платежом, Администратор предусматривает заключение соглашения о возмещении задолженности с составлением графика платежей для возмещения расходов.
Порядок заключения соглашения о возмещении расходов (задолженности) должником (финансовым должником) осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Соглашение о возмещении расходов заключается между Администратором и должником (финансовым должником) в течении 20 рабочих дней со дня принятия решения о возмещении расходов и/или получения уведомления должником (финансовым должником) о возмещении на срок не более 3 (трех) лет с погашением расходов (задолженности) равными платежами на весь период заключаемого соглашения, с возможностью дальнейшей пролонгации, за исключением должника, добровольно отказавшегося от стипендии "Болашак".
Соглашение о возмещении расходов заключается между Администратором и должником, добровольно отказавшегося от стипендии "Болашак", в течение 20 рабочих дней со дня принятия решения о возмещении расходов и/или получения уведомления о возмещении расходов (задолженности) на срок не более 1 (одного) года.
Пролонгация соглашения о возмещении расходов с должником (финансовым должником), за исключением должника, добровольно отказавшегося от стипендии "Болашак", допускается при условии своевременного погашения суммы расходов, указанных в графике платежей, со сроком не превышающим 1 (один) год.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае невозможности погашения задолженности размера сумм ежемесячных платежей и/или срока погашения, указанного в пункте 9 настоящих Правил, должник (финансовый должник), за исключением должника, добровольно отказавшегося от стипендии "Болашак", обращается Администратору с письменным заявлением с приложением подтверждающих документов.
Поступившее заявление с предоставленными документами направляются на рассмотрение Комиссии для принятия решения об установлении размеров сумм ежемесячных платежей и возможном сроке погашения расходов (задолженности).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Борышкер (қаржылық борышкер) Комиссия қабылдаған шешіммен келіскен жағдайда "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тартқан борышкерді қоспағанда, борышкер (қаржылық борышкер) мен Әкімші арасында әрі қарай ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімге шығыстарды өтеу туралы Келісімге/келісімге қосымша келісім жасалады. Төлемдер кестесінде көрсетілген шығындар сомаларын уақытында төлеген жағдайда келісім мерзімін ұзартуға рұқсат етіледі. Ұзарту мерзімі 1 (бір) жылдан аспауы тиіс.";
15-тармақ алынып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жасалған Келісім шеңберінде шығындарды (берешекті) төлеу бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе борышкер (қаржылық борышкер) шығындар (берешек) сомасын ерікті түрде өтеуден бас тартқан немесе борышкер (қаржылық борышкер) осы Қағидалардың 6 және 8-тармақтарында көрсетілген тиісті талаптарды елемеген жағдайда, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 180-бабының 3-тармағында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Әкімші шығындарды (берешекті) сот тәртібінде өндіріп алады. Талап арызы төлем мерзімі 2 (екі) айдан асып кеткен жағдайда беріледі.".
6. "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 5 қыркүйектегі № 444 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15819 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық бақылау банкінде 2017 жылғы 6 қаңтарда электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұмыс органы шетелдік жоғары оқу орындарының ресми сайттарынан және академиялық рейтингтерді жариялайтын агенттіктердің интернет ресурстарынан алынған ақпарат негізінде талдау жасайды. Соның нәтижесінде "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар келесі бір және одан да көп өлшемшартқа сәйкес келген жағдайда Тізімде қалыптастырылады:
1) оқу орны халықаралық академиялық рейтингтері кемінде екеуінің: Квакарелли Саймондс әлемдегі үздік университеттер рейтингі (QS World University Rankings), әлем университеттерінің академиялық рейтингі (Academic Ranking of World Universities), Таймс басылымының дерегі бойынша әлемдегі үздік университеттер рейтингі (Times Higher Education World University Rankings), ЮС Ньюс энд Ворлд Репорт басылымының дерегі бойынша әлемдегі үздік университеттері рейтінгінің (The U.S. News & World Report Best Global University Ranking) соңғы жарияланымына сәйкес алғашқы 100 (жүз) орнының қатарына кіреді;

"14. В случае согласия должника (финансового должника) с принятым решением Комиссии между должником (финансовым должником), за исключением должника, добровольно отказавшегося от стипендии "Болашак", и Администратором заключается Соглашение/дополнительное соглашение к соглашению о возмещении на срок не более 3 (трех) лет, с возможностью дальнейшей пролонгации. Пролонгация допускается при условии своевременного погашения суммы расходов, указанных в графике платежей. Срок пролонгации не превышает 1 (один) год.";
пункт 15 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае неисполнения обязательств по оплате расходов (задолженности) в рамках заключенного Соглашения, либо отказа должника (финансового должника) добровольно возместить сумму расходов (задолженности) или игнорирования должником (финансовым должником) соответствующих уведомлении, указанных в пунктах 6 и 8 настоящих Правил, Администратор взыскивает расходы (задолженность) в судебном порядке с учетом особенностей, предусмотренных пунктом 3 статьи 180 Гражданского Кодекса Республики Казахстан. Иск подается в случае просрочки платежа сроком более 2 (двух) месяцев.".
6. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 сентября 2017 года № 444 "Об утверждении Инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15819, опубликован 6 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде), следующее изменение:
в Инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Рабочим органом на основании информации, полученной с официальных сайтов зарубежных высших учебных заведений и интернет-ресурсов агентств, публикующих академические рейтинги, проводится анализ, по результатам которого, ведущие зарубежные высшие учебные заведения, рекомендуемые для обучения победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак" формируются в Список в случае соответствия одному и более из следующих критериев:
1) учебное заведение входит в число первых 100 (сто) позиций двух и более международных академических рейтингов: мировой рейтинг лучших университетов мира Квакарелли Саймондс (QS World University Rankings), академический рейтинг университетов мира (Academic Ranking of World Universities), рейтинг лучших университетов мира по версии издания Таймс (Times Higher Education World University Rankings), рейтинг лучших мировых университетов по версии издания ЮС Ньюс энд Ворлд Репорт ( The U.S. News & World Report Best Global University Ranking) согласно последним публикациям рейтингов;

2) Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының қатысушы-мемлекеттері аумағында орналасқан оқу орны рейтингтің соңғы жарияланымына сәйкес, ЮС Ньюс энд Ворлд Репорт (The U.S. News & World Report Best Global University Ranking) басылымының дерегі бойынша әлемдегі үздік университеттер рейтингінің 65 балдан кем емес бағалау нәтижесіне (Global Score) ие.
Осы өлшемшарт, егер осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес елдердің бірінде оқу орындарының саны 30 оқу орнынан асып кеткен жағдайда қарастырылмайды.".
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтары
тізбесіне 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 318 бұйрығына
1-қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік тілді білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік тілді білуінің қажетті ең төменгі деңгейі В1 деңгейін (базалық деңгей) құрайды.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткер Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Ұлттық тестілеу орталығы" РМК берген В1 және одан да жоғары деңгейімен мемлекеттік тіл бойынша емтихан (КАЗТЕСТ) тапсырғаны туралы ресми сертификатты ұсынады.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін шет тілін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
Болжалды оқу елі
Оқу тілі
Бірінші межелік деңгей
Мамандық бағыты*
Екінші межелік деңгей
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
1.
Аустралия**
ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
DET 95-тен жоғары /IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
2.
Германия Федеративтік Республикасы**
Ағылшын/
Неміс
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
Goethe-Zertifikat B2, OnSet B2
Медициналық, Құқық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
1) Германия Федеративтік Республикасында академиялық бағдарламалар бойынша оқуға үміткерлер DAAD комиссиясымен өз қаражаты есебінен әңгімелесуден өтеді
2) Кейбір ЖОО-дағы "магистратура" бағдарламасына түскенде (мамандыққа байланысты) GMAT емтиханын тапсыру керек.
3) Неміс тілінде оқуға үміткерлер Goethe-Zertifikat, OnSet, Test-DaF , DSH сертификаттары болған жағдайда ғана конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Техникалық, Гуманитарлық

2) учебное заведение, находящееся на территории государства-участника Организации экономического сотрудничества и развития, имеет результат оценивания (Global Score) не менее 65 баллов рейтинга лучших мировых университетов по версии издания ЮС Ньюс энд Ворлд Репорт (The U.S. News & World Report Best Global University Ranking), согласно последней публикации рейтинга.
Настоящий критерий не подлежит рассмотрению, в случае, если количество учебных заведений по одной из стран в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта превысило 30 учебных заведений.".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "22" мая 2015 года № 318
Необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Необходимый минимальный уровень знания государственного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Минимальный уровень знания государственного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" составляет уровень B1 (базовый уровень).
Претендент на присуждение международной стипендии "Болашак" предоставляет официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ) с уровнем B1 и выше, выданный РГП "Национальный центр тестирования" Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Страна предполагаемого обучения
Язык обучения
Первый пороговый уровень
Направление специальности*
Второй пороговый уровень
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
1.
Австралия**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
DET от 95 и выше/IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
2.
Федеративная Республика Германия**
Английский/
Немецкий
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
Goethe-Zertifikat B2, OnSet B2
Медицинское, Право
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
1) Претенденты для обучения в Федеративной Республике Германия по академическим программам проходят собеседование с комиссией DAAD за свой счет.
2) При поступлении на программу "магистратура" в некоторые вузы необходимо сдать экзамен GMAT (в зависимости от специальности).
3) Претенденты на обучение на немецком языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов Goethe-Zertifikat, OnSet, Test-DaF , DSH.
Техническое, Гуманитарное

IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550, IBT 120-дан 79-93
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
3.
Бельгия Корольдігі**
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
4.
Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі **
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
DET 95-тен жоғары /IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
5.
Дания Корольдіггі**
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
6.
Жаңа Зеландия**
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
7.
Швеция Корольдігі**
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
8.
Израил мемлекеті **
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79-93
"Магистратура" бағдарламасына түскенде GRE емтихан тапсыру керек.
9.
Италия Республикасы**
Ағылшын/
Итальян
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
CILS
DUE B2/CELI 3
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79-93
CILS QUATTROC2/CELI 5
Итальян тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға CILS, CELI сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
10.
Ко Испания корольдігі**
Ағылшын/
Испан
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
DELE B2
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79-93
DELE DiplomasB2
Испан тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға DELE сертификаты болғанда ғана жіберіледі.
11.
Америка Құрама Штаттары**
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
DET 95-тен жоғары /IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
"Магистратура", "докторантура" бағдарламаларына оқуға түскенде GRE, GMAT емтихандарын (мамандығы мен бағдарламасына байланысты) тапсыру керек.
12.
Канада**
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
DET 95-тен жоғары /IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
"Магистратура", "докторантура" бағдарламаларына оқуға түскенде GRE, GMAT емтихандарын (мамандығы мен бағдарламасына байланысты) тапсыру керек.
13.
Нидерланд Корольдігі**
Ағылшын/
Голланд
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
PPT(B2)
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық

IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677, IBT 79-93 из 120
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
3.
Королевство Бельгия**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
4.
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
DET от 95 и выше/IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
5.
Королевство Дания**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
6.
Новая Зеландия**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
7.
Королевство Швеция**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
8.
Государство Израиль**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677,
IBT 79-93 из 120
При поступлении на программу "магистратура" необходимо сдать экзамен GRE.
9.
Итальянская Республика**
Английский/
Итальянский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
CILS
DUE B2/CELI 3
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677,
IBT 79-93 из 120
CILS QUATTROC2/CELI 5
Претенденты на обучение на итальянском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов CILS, CELI.
10.
Королевство Испания**
Английский/
Испанский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
DELE B2
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677,
IBT 79-93 из 120
DELE DiplomasB2
Претенденты на обучение на испанском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов DELE
11.
Соединенные Штаты Америки**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
DET от 95 и выше/IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
При поступлении на программы "магистратура", "докторантура" необходимо сдать экзамены GRE, GMAT (в зависимости от специальности и программы).
12.
Канада**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
DET от 95 и выше/IELTS Indicator 6.0***
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
При поступлении на программы "магистратура", "докторантура" необходимо сдать экзамены GRE, GMAT (в зависимости от специальности и программы).
13.
Королевство Нидерланды**
Английский/
Голландский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
PPT(B2)
Гуманитарное, Техническое, Медицинское

IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 79-93
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Professioneel -PAT) (C1)
Profile Language Proficiency higher eduction (Educatif Startbekwaam -PTHO) (C1)
1) Голланд тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға Profile Academic and professional lаnguage proficiency (Educatif Startbekwaam - PTHO), Profile Language Proficiency higher eduction (Educatif Professioneel -PAT) сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
2) "Магистратура", бағдарламасына оқуға түскенде GRE, GMAT емтихандарын (мамандығына байланысты) тапсыру керек
14.
Норвегия корольдігі**
Ағылшын/
Норвег
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 60-78
Norskprøve 3 (B1)
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79-93
Bergentest (С1)
Норвег тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға Norskprøve, Bergentest сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
15.
Сингапур Республикасы **
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79-93
16.
Финляндия Республикасы**
Ағылшын/ Фин
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
YKI 4 (B2)
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79-93
YKI 5 (C1)
Фин тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға YKI сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
17.
Француз Республикасы**
Ағылшын/
Француз
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
TCF 400
DELF B2
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600
IBT 120-дан 94-101
TCF 500
DALF C1
Француз тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға TCF, DELF сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
18.
Швейцария Конфедерациясы**
Ағылшын/
Француз/
Неміс
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
TCF 100
DELF A1
Goethe-Zertifikat А1
DAAD 5.0 из 10
OnSet А2
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 94-101
TCF 500
DALF C1
Goethe-Zertifikat C1;
Test-DaF 4; DSH 2
Француз тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға TCF, DELF; неміс тілінде Goethe-Zertifikat,
DAAD, OnSet, DSH, Test-DaF сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
19.
Корея Республикасы **
Ағылшын/
Корей
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
TOPIK (level 3)
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550
IBT 120-дан 79-93
TOPIK (level 4)
Корей тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға Test of Proficiency in Korean (TOPIK) сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
20.
Жапония**
Ағылшын/
Жапон
IELTS: 9.0-ден 6.0
TOEFL:
PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60-78
JLPT level N2
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
PBT 677-ден 550
IBT 120-дан 79-93
JLPT level N1
Жапон тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға Japanese Language Proficiency Test (JLPT) сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
Ескерту:
*Технихалық бағыт - жыл сайын бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесінің (бұдан әрі - Тізбе) мына бөлімдеріндегі мамандықтар:
Техникалық ғылымдар мен технологиялар; Жаратылыстану ғылымдары; Ауыл шаруашылығы ғылымдары.
Гуманитарлық бағыт - Тізбесінің мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес; Гуманитарлық ғылымдар; Өнер.
Медициналық бағыт - Тізбесінің мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина).
**Көрсетілген елдер үшін ағылшын тілінен тілдік курстардан өту Қазақстан Республикасының аумағында тілдік мектептерде жүзеге асырылады.
***Шектеу іс-шаралары, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында карантин кезеңінде үміткерлер онлайн емтихан тапсырғаны туралы жарамды ресми электронды сертификатты ұсынады.
Бірінші межелік деңгей - ағылшын тілі бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы тілдік курстарға жіберу үшін, басқа шет тілдері бойынша оқу еліндегі тілдік курстарға жіберу үшін.
Екінші межелік деңгей - академиялық оқуға жіберу үшін.

IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 79-93 из 120
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Professioneel -PAT) (C1)
Profile Language Proficiency higher eduction (Educatif Startbekwaam -PTHO) (C1)
1) Претенденты на обучение на голландском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов Profile Academic and professional lаnguage proficiency (Educatif Startbekwaam - PTHO), Profile Language Proficiency higher eduction (Educatif Professioneel -PAT).
2) При поступлении на программу "магистратура" необходимо сдать экзамены GRE, GMAT (в зависимости от специальности).
14.
Королевство Норвегия**
Английский/
Норвежский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677,
IBT 60-78 из 120
Norskprøve 3 (B1)
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677,
IBT 79-93 из 120
Bergentest (С1)
Претенденты на обучение на норвежском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов Norskprøve, Bergentest.
15.
Республика Сингапур**
Английский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
PBT 550 из 677,
IBT 79-93 из 120
16.
Финляндская Республика**
Английский/ Финский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
YKI 4 (B2)
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677,
IBT 79-93 из 120
YKI 5 (C1)
Претенденты на обучение на финском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов YKI.
17.
Французская Республика**
Английский/
Французский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
TCF 400
DELF B2
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677
IBT 94-101 из 120
TCF 500
DALF C1
Претенденты на обучение на французском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов TCF, DELF.
18.
Швейцарская Конфедерация**
Английский/
Французский/
Немецкий
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
TCF 100
DELF A1
Goethe-Zertifikat А1
DAAD 5.0 из 10
OnSet А2
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 600 из 677,
IBT 94-101 из 120
TCF 500
DALF C1
Goethe-Zertifikat C1;
Test-DaF 4; DSH 2
Претенденты на обучение на французском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов TCF, DELF; на немецком языке с сертификатами Goethe-Zertifikat,
DAAD, OnSet, DSH, Test-DaF
19.
Республика Корея**
Английский/
Корейский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
TOPIK (level 3)
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677
IBT 79-93 из 120
TOPIK (level 4)
Претенденты на обучение на корейском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификата Test of Proficiency in Korean (TOPIK).
20.
Япония**
Английский/
Японский
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
PBT 500 из 677,
IBT 60-78 из 120
JLPT level N2
Гуманитарное, Техническое, Медицинское
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
PBT 550 из 677
IBT 79-93 из 120
JLPT level N1
Претенденты на обучение на японском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификата Japanese Language Proficiency Test (JLPT).
Примечание:
*Техническое направление – специальности из следующих разделов ежегодно утверждаемого Перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак", (далее – Перечень):
Технические науки и технологии; Естественные науки; Сельскохозяйственные науки.
Гуманитарное направление – специальности из следующих разделов Перечня: Социальные науки, экономика и бизнес; Гуманитарные науки; Искусство.
Медицинское направление – специальности из следующих разделов Перечня: Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина).
**Прохождение языковых курсов по английскому языку для указанных стран осуществляется в языковых школах на территории Республики Казахстан.
***На период ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстан претенденты предоставляют действительный официальный электронный сертификат о сдаче онлайн экзамена.
Первый пороговый уровень – для направления на языковые курсы на территории Республики Казахстан по английскому языку, по другим иностранным языкам для направления на языковые курсы в страну обучения.
Второй пороговый уровень – для направления на академическое обучение.

Қазақстан Республикасының аумағындағы мерзімі 6 (алты) айдан аспайтын тілдік курстар аяқталғаннан кейін академиялық оқуға жіберу үшін CEFR шет тілін меңгеру бойынша жалпы еуропалық біліктіліктер стандарттарына сәйкес ағылшын тілін С1 деңгейінде білу деңгейін анықтауға арналған бақылау тестін тапсыру мүмкін.
Тағылымдамадан өтуге үміткерлер тағылымдамадан өту үшін қабылдайтын шетелдік ұйымның талабы болған жағдайда, сондай-ақ визаны ресімдеу қажет болған кезде тағылымдамадан өту үшін тиісті нәтижесі бар, шет тілі бойынша емтихан тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификатты ұсынады.
Емтихандардың атаулары бойынша ақпарат:
IELTS (International English Language Testing System - Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) - ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі;
TCF (Test de connaissance du français - Тест де конэсонс дью фронсэ) - француз тілін білу тесті;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise - Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) - француз тілін білуі туралы диплом;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise - Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) - француз тілін терең білуі туралы диплом;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi - Ханьюй Шуйпин Каоши) - шетелдіктерді, қытай эмигранттарды және аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы;
JLPT (Japanese Language Proficiency Test - Джапанис Лэнгуич Профишэнси Тест) - жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean - Тест оф Профишэнси ин Кориан) - корей тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
GRE (Graduate Record Examination - Градьюэйт Рекорд Экзаминэйшн) - нақты мамандық бойынша негізгі білімін тестілеу;
GMAT (General Management Admission Test - Дженерал Мэнэджмент Адмишэн Тест) - менеджмент саласындағы білім деңгейі мен біліктілігін анықтаудың электрондық тесті;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera - Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) - шет тілі ретінде испан тілін білу сертификаты;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera - Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) - шет тілі ретінде итальян тілін білу деңгейін растаушы сертификат;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana - Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) - шет тілі ретінде итальян тілін білу сертификаты;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) - шет тілі ретінде норвег тілін білу сертификаты;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam - PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency - Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) - шет тілі ретінде голланд тілін білу сертификаты;
PAT (Profile academic and professional language proficiency - Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) - академиялық голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache - Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) - Тест DaF Германияда оқу үшін қажетті неміс тілі деңгейін тексеретін тест. Бұл емтиханды әлем бойынша лицензияланған орталықтарда, сонымен қатар, Қазақстанда тапсыруға болады;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) - Неміс тілін білуін растау үшін қажетті Гете-Институтының сертификаты. Гете-институтында сертификат алу үшін емтиханды Гете-институттарында да, біздің әріптестеріміз болып табылатын емтихан алу орталықтарында да тапсыруға болады;
OnSet (ОнСэт) - неміс тілі деңгейін анықтауға арналған тест;

По завершении языковых курсов на территории Республики Казахстан сроком не более 6 (шести) месяцев, возможна сдача контрольного теста для определения уровня знания английского языка на уровень С1 согласно стандартам общеевропейских компетенций владения иностранным языком CEFR для направления на академическое обучение.
Претенденты на прохождение стажировки предоставляют действительный официальный сертификат установленной формы о сдаче экзамена по иностранному языку в случае наличия требования принимающей на стажировку зарубежной организации с соответствующим для прохождения стажировки результатом, а также при необходимости оформления визы.
Информация по наименованиям экзаменов:
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – международная система тестирования на знание английского языка;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – тест на знание французского языка;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – диплом о знании французского языка;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – диплом об углубленном знании французского языка;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, китайских эмигрантов и представителей национальных меньшинств;
JLPT (Japanese Language Proficiency Test – Джапанис Лэнгуич Профишэнси Тест) – экзамен по определению уровня японского языка;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – экзамен по определению уровня корейского языка;
GRE (Graduate Record Examination – Градьюэйт Рекорд Экзаминэйшн) – тестирование базовых знаний по конкретной специальности;
GMAT (General Management Admission Test – Дженерал Мэнэджмент Адмишэн Тест) – электронный тест на определение уровня знаний и квалификации в области Менеджмента;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) – Сертификат на знание испанского языка как иностранного;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – Сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком как иностранным;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – Сертификат на знание итальянского языка как иностранного;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – Сертификаты на знание норвежского языка как иностранного;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam – PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency – Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) – Сертификаты на знание голландского языка как иностранного;
PAT (Profile academic and professional language proficiency – Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня академического голландского языка;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF проверяет знания немецкого языка, необходимые для обучения в Германии. Данный экзамен можно сдавать по всему миру в лицензированных центрах, в том числе в Казахстане;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Сертификат Гете-Института, необходимый для подтверждения знания немецкого языка. Экзамен для получения сертификата Гете-института можно сдать как в Гете-институтах, так и в экзаменационных центрах, являющихся нашими партнерами;
OnSet (ОнСэт) – экзамен по определению уровня немецкого языка;

6. Қорытынды баға/Итоговая оценка
Осы бөлімді жеке әңгімелесу қорытындысы бойынша "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері толтырады / Данный раздел заполняется сотрудником АО "Центр международных программ" по итогам персонального собеседования ________________________________________________________________________
(Қорытынды баға) ("Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)/(Итоговая оценка) (Ф.И.О. (при наличии) сотрудника АО "Центр международных программ") (подпись)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтары
тізбесіне 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 318 бұйрығына
7-қосымша
Тілдік курстар ұзақтығының кестесі
п/п
Тілдік курстардан өту елі
Мамандық бағыты
Бағдарлама
Тіл
Тілді білу деңгейі
Тілдік курстардан өту мерзімі
*Қазақстан Республикасында
*шетелде
1.
Аустралия, Израиль мемлекеті, Италия Республикасы, Канада, Бельгия Корольдігі, Дания Корольдігі, Испания Корольдігі, Нидерланд Корольдігі, Норвегия Корольдігі, Швеция Корольдігі, Жаңа Зеландия, Сингапур Республикасы, Корея Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі, Германия Федеративтік Республикасы, Финляндия Республикасы, Француз Республикасы, Швейцария Конфедерациясы, Жапония
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Ағылшын
IELTS 9.0-ден 6.0;
TOEFL PBT 677-ден 500; TOEFL IBT 120-дан 60-78
6 ай
-
2.
Германия Федеративтік Республикасы
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Неміс
Goethe-Zertifikat В2
OnSet B2
-
6 ай
3.
Швейцария Конфедерациясы
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Неміс
Goethe-Zertifikat А1
DAAD 10-нан 5.0
OnSet А2
6 ай
Француз
TCF 100
DELF A1
6 ай
4.
Италия Республикасы
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Итальян
CILS DUE B2/CELI 3
-
6 ай
5.
Нидерланд Корольдігі
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Голланд
PPT (B2)
-
6 ай
6.
Норвегия Корольдігі
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Норвег
Norskprøve 3 (B1), Bergen test (B2)
-
6 ай
7.
Испания Корольдігі
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Испан
DELE Diplomas B2
6 ай
8.
Финляндия Республикасы
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура
Докторантура
Резидентура
Фин

6. Итоговая оценка/Қорытынды баға
Данный раздел заполняется сотрудником АО "Центр международных программ" по итогам персонального собеседования/ Осы бөлімді жеке әңгімелесу қорытындысы бойынша "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері толтырады /
________________________________________________________________
(Итоговая оценка) (Ф.И.О. (при наличии) сотрудника АО "Центр международных программ") (подпись) (Қорытынды баға) ("Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкері Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "22" мая 2015 года № 318
Таблица продолжительности языковых курсов
№ п/п
Страна прохождения языковых курсов
Направление специальности
Программа
Язык
Уровень знания языка
Срок прохождения языковых курсов
в Республике Казахстан*
за рубежом*
1.
Австралия, Государство Израиль, Итальянская Республика, Канада, Королевство Бельгия, Королевство Дания, Королевство Испания, Королевство Нидерланды, Королевство Норвегия, Королевство Швеция, Новая Зеландия, Республика Сингапур, Республика Корея, Соединенные Штаты Америки, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии Федеративная Республика Германия, Финляндская Республика, Французская Республика, Швейцарская Конфедерация, Япония
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Английский
IELTS 6.0 из 9.0;
TOEFL PBT 500 из 677; TOEFL IBT 60-78 из 120
6 месяцев
-
2.
Федеративная Республика Германия
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Немецкий
Goethe-Zertifikat В2
OnSet B2
-
6 месяцев
3.
Швейцарская Конфедерация
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Немецкий
Goethe-Zertifikat А1
DAAD 5.0 из 10
OnSet А2
6 месяцев
Французский
TCF 100
DELF A1
6 месяцев
4.
Итальянская Республика
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Итальянский
CILS DUE B2/CELI 3
-
6 месяцев
5.
Королевство Нидерланды
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Голландский
PPT (B2)
-
6 месяцев
6.
Королевство Норвегия
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Норвежский
Norskprøve 3 (B1), Bergen test (B2)
-
6 месяцев
7.
Королевство Испания
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Испанский
DELE Diplomas B2
6 месяцев
8.
Финляндская Республика
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура
Докторантура
Резидентура
Финский

YKI 4 (B2)
-
6 ай
9.
Француз Республикасы
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Француз
DELF B2/TCF 400-499
-
6 ай
10.
Корея Республикасы
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Корей
TOPIK (level 3)
-
6 ай
11.
Жапония
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура Докторантура Резидентура
Жапон
JLPT level N2
-
6 ай
12.
Магистратура алдындағы дайындық (Pre-Sessional Course/ Pre-master’s program/ Introductory Academic Program/Academic Communication Skills/ Graduate Academic Skills/Intensive Academic Preparation)
Техникалық Медициналық Гуманитарлық
Магистратура
Ағылшын
IELTS 6.5-9.0-ден 7.0; TOEFL: PBT 550 - 600;
IBT 79 - 101
-
2 ай
Голланд
PAT (C1)
Итальян
CILS Tre-C1/CELI 4
Неміс
Goethe-Zertifikat B2
Test-DaF 3; DSH 1
Норвег
Bergentest (С1)
Француз
TCF 500
DALF C1
Ескерту:
Магистр дәрежесін алуға ауылдық елді мекеннен шыққан үміткерлер үшін
*жоғары оқу орындарына түсу үшін қажетті деңгейіне дейін, бірақ осы кестеде көрсетілген мерзімінен аспай. Cтипендиат тілдік курстардың толық курсының қорытындысы бойынша академиялық оқуға шетелдік университеттерге түсу үшін қажетті деңгейді растау үшін бақылау тестінен өтеді (екінші межелік деңгейге сәйкес).
Емтихандардың атаулары бойынша ақпарат:
IELTS (International English Language Testing System - Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) - ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі;
TCF (Test de connaissance du français - Тест де конэсонс дью фронсэ) - француз тілін білу тесті;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise - Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) - француз тілін білуі туралы диплом;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise - Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) - француз тілін терең білуі туралы диплом;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi - Ханьюй Шуйпин Каоши) - шетелдіктерді, қытай эмигранттарды және аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы;
JLPT (Japanese Language Proficiency Test - Джапанис Лэнгуич Профишэнси Тест) - жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean - Тест оф Профишэнси ин Кориан) - корей тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera - Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) - шет тілі ретінде итальян тілін білу деңгейін растаушы сертификат;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana - Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) - шет тілі ретінде итальян тілін білу сертификаты;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) - шет тілі ретінде норвег тілін білу сертификаты;
Test-DaF (Test Deutsch als Fremdsprache - Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) - Тест DaF Германияда оқу үшін қажетті неміс тілі деңгейін тексеретін тест. Бұл емтиханды әлем бойынша лицензияланған орталықтарда, сонымен қатар, Қазақстанда тапсыруға болады;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) - Неміс тілін білуін растау үшін қажетті Гете-Институтының сертификаты. Гете-институтында сертификат алу үшін емтиханды Гете-институттарында да, біздің әріптестеріміз болып табылатын емтихан алу орталықтарында да тапсыруға болады;
OnSet (ОнСэт) - неміс тілі деңгейін анықтауға арналған тест;

YKI 4 (B2)
-
6 месяцев
9.
Французская Республика
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Французский
DELF B2/TCF 400-499
-
6 месяцев
10.
Республика Корея
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Корейский
TOPIK (level 3)
-
6 месяцев
11.
Япония
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура Докторантура Резидентура
Японский
JLPT level N2
-
6 месяцев
12.
Предмагистерская подготовка (Pre-Sessional Course/ Pre-master’s program/ Introductory Academic Program/Academic Communication Skills/ Graduate Academic Skills/Intensive Academic Preparation)
Техническое Медицинское Гуманитарное
Магистратура
Английский
IELTS 6.5-7.0 из 9.0; TOEFL: PBT 550 - 600;
IBT 79 - 101
-
2 месяца
Голландский
PAT (C1)
Итальянский
CILS Tre-C1/CELI 4
Немецкий
Goethe-Zertifikat B2
Test-DaF 3; DSH 1
Норвежский
Bergentest (С1)
Французский
TCF 500
DALF C1
Примечание:
Для претендентов из сельского населенного пункта на получение степени магистра
*до уровня, необходимого для поступления в высшие учебные заведения, но без превышения сроков, указанных в данной таблице. По итогам полного курса языковых курсов стипендиат проходит контрольный тест для подтверждения уровня (согласно второму пороговому уровню), необходимого для поступления в зарубежные университеты на академическое обучение.
Информация по наименованиям экзаменов:
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – международная система тестирования на знание английского языка;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – тест на знание французского языка;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – диплом о знании французского языка;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – диплом об углубленном знании французского языка;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, китайских эмигрантов и представителей национальных меньшинств;
JLPT (Japanese Language Proficiency Test – Джапанис Лэнгуич Профишэнси Тест) – экзамен по определению уровня японского языка;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – экзамен по определению уровня корейского языка;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – Сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком как иностранным;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – Сертификат на знание итальянского языка как иностранного;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – Сертификаты на знание норвежского языка как иностранного;
Test-DaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF проверяет знания немецкого языка, необходимые для обучения в Германии. Данный экзамен можно сдавать по всему миру в лицензированных центрах, в том числе в Казахстане;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Сертификат Гете-Института, необходимый для подтверждения знания немецкого языка. Экзамен для получения сертификата Гете-института можно сдать как в Гете-институтах, так и в экзаменационных центрах, являющихся нашими партнерами;
OnSet (ОнСэт) – экзамен по определению уровня немецкого языка;

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang - Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) - DSH емтиханы Германиядағы жоғары оқу орындарының біріне түсу үшін қажет. DSH емтиханы Германия жоғары оқу орындарында кезекті семестрлер басталғанға дейін 3-4 апта бұрын тапсырылады;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language - Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) - шет тілі ретінде ағылшын тілі бойынша тест мынадай түрлерге бөлінеді;
ITP (Institutional Testing Program - Инститьюшэнал Тестинг Програм) - үміткерлердің тілдік дайындығын алдын ала анықтауға арналған бейресми тест;
PBT (Paper-based test - Пэйпер-бэйзд тест) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест;
IBT (Internet-based test - Интернет-бейзд тест) - Интернет арқылы тапсырылатын ресми тест;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot - Уляиссэт Киелитуткиннот) - фин тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst - Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) - неміс академиялық алмасу қызметі;
PMT (Profile societal language proficiency - Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) - ауызекі голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
PPT (Profile professional language proficiency - Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) - кәсіби голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтары
тізбесіне 7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 9 маусымдағы
№ 268 бұйрығымен бекітілді
Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыру
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тәуелсіз сараптамалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) жұмысын ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығымен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы ереженің 10-тармағының 6) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларының 20-тармағына сәйкес әзірленді және Комиссия жұмысын ұйымдастыруды анықтайды.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасы Конституциясын, заңдарын және басқа нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыруды басшылыққа алады.
2-тарау. Комисия қызметін ұйымдастыру
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) Комиссия қызметін қамтамасыз етеді және оның міндеттерінің іске асырылуына жалпы бақылау жасайды.

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – Экзамен DSH необходим для поступления в один из вузов Германии. Экзамен DSH сдается за 3-4 недели до начала очередного семестра в вузах Германии;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – тест по английскому языку как иностранному, подразделяется на следующие виды:
ITP (Institutional Testing Program – Инститьюшэнал Тестинг Програм) – неофициальный тест для предварительного определения уровня языковой подготовки претендентов;
PBT (Paper–based test – Пэйпер–бэйзд тест) – официальный тест на бумажном носителе;
IBT (Internet-based test – Интернет-бейзд тест) – официальный тест, который сдается посредством Интернет;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – экзамен по определению уровня финнского языка;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) – немецкая служба академических обменов;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня разговорного голландского языка;
PPT (Profile professional language proficiency – Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня профессионального голландского языка.
Приложение 7 к Перечню
некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утверждено
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 9 июня 2017 года № 268
Организация работы независимой экспертной комиссии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая организация работы независимой экспертной комиссии (далее – Комиссия) разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 10 Положения о республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470, пунктом 20 Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, и определяет организацию работы Комиссии.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящей организацией работы независимой экспертной комиссии.
Глава 2. Организация деятельности Комиссии
3. Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство) обеспечивает деятельность Комиссии и осуществляет общий контроль над реализацией ее задач.

4. "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қоғам) Комиссия жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады.
5. Комиссия құрамына Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өкілдері (келісім бойынша) арасынан сарапшылар кіреді. Комиссия құрамын Министрлік бекітеді.
6. Комиссия құрамына енгізу өлшемшарттары мыналар:
1) жалпы жұмыс өтілі - 10 жыл немесе мамандығы бойынша - 5 жыл;
2) шетелдік білімінің болуы және/немесе халықаралық жобаларға қатысуы;
3) ғылыми атағы немесе дәрежесі, ғылыми жарияланымдары немесе өнертабыс авторлығын куәландыратын патентінің болуы.
Үміткер Комиссия құрамына кіру үшін үш өлшемшарттың екеуіне сай болуы қажет.
7. Комиссия отырысы өткізілген кезде аудио және бейнежазба, сондай-ақ интернет-ресурстар және/немесе әлеуметтік желілердегі онлайн көрсетілім жүргізіледі.
3-тарау. Комиссияның негізгі міндеті
8. Комиссияның негізгі міндеті үміткерлермен жеке әңгімелесуді жасырын түрде өткізу болып табылады.
9. Комиссия мүшелері:
1) үміткердің кәсіби даярлық деңгейін (тәжірибелік дағдыларын);
2) таңдаған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейін (теориялық дағдыларын);
3) мамандықты таңдауды түсіну деңгейін, дәлелділікті;
4) жағдайлық тапсырмаларды шешу дағдыларын анықтау үшін үміткерлермен жеке әңгімелесу өткізеді.
4-тарау. Үміткерлермен әңгімелесуді өткізу
10. Комиссия мүшелері үміткерлермен жеке әңгімелесу өткізу арқылы үміткерлерді жасырын, алдын ала іріктеу жүргізеді. Комиссияға әңгімелесуді өткізу үшін бірінші кезеңнің нәтижелері ұсынылады.
11. Комиссияның кемінде 5 (бес) мүшеден тұратын тақ сандағы Комиссия мүшелері үміткерлермен жеке әңгімелесуді жүргізеді.
12. Қоғам үміткерлердің құпиялылығын қамтамасыз ету мақсатында әңгімелесуді өткізу үшін үміткердің тегін, атын және әкесінің атын (бар болған жағдайда) үміткердің кодына ауыстырады.
13. Комиссия әрбір үміткермен әңгімелесуді 30 минуттан артық емес жүргізеді.
14. Үміткерге сұрақтар осы тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастырудың қосымшасында көрсетілген болжалды сұрақтар тізбесі бойынша қазақ және орыс тілдерінде немесе болжалды оқу елінің тілінде қойылады.
Комиссияның әрбір мүшесі болжалды сұрақтар тізбесінен бір сұрақтан қояды, сонымен қатар сұрақтардың жалпы саны 8 (сегіз) сұрақтан асып кетпеуі тиіс.
Комиссия мүшелері болжалды сұрақтар тізбесіне кірмейтін қосымша 3 (үш) сұраққа дейін қояды.
15. Комиссия "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін тіркеу тізілімінде № 11258 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерінің "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлермен жеке әңгімелесуі парағында бағаларды қояды.

4. Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Общество) организует и планирует работу Комиссии.
5. В состав Комиссии входят эксперты из числа представителей заинтересованных государственных органов и организаций Республики Казахстан (по согласованию). Состав Комиссии утверждается Министерством.
6. Критериями для включения в состав Комиссии является:
1) общий стаж работы – 10 лет или по специальности – 5 лет;
2) наличие зарубежного образования и/или участие в международных проектах;
3) наличие ученого звания или степени, научных публикаций или патента, удостоверяющего авторство изобретения.
Кандидату для включения в состав комиссии необходимо соответствовать двум из трех критериев.
7. В период проведения заседания Комиссии производится аудио- и видеозапись, а также онлайн-трансляция на интернет-ресурсах и/или социальных сетях.
Глава 3. Основная задача Комиссии
8. Основной задачей Комиссии является проведение анонимного персонального собеседования с претендентами.
9. Члены Комиссии проводят персональное собеседование с претендентами для определения:
1) уровня профессиональной подготовки претендента (практические навыки);
2) уровня базовых знаний по выбранной специальности обучения (теоретические навыки);
3) уровня осознанности выбора специальности, аргументированности;
4) навыков по решению ситуационных задач.
Глава 4. Проведение собеседований с претендентами
10. Члены Комиссии проводят предварительный отбор путем проведения анонимного персонального собеседования с претендентами.
Для проведения собеседования Комиссии предоставляются результаты первого тура.
11. Персональное собеседование с претендентами проводится членами Комиссии в нечетном количестве, но не менее 5 (пяти) членов Комиссии.
12. Общество с целью обеспечения анонимности претендентов осуществляет замену фамилии, имени и отчества (при его наличии) претендента на код претендента для проведения собеседований.
13. Комиссия с каждым претендентом проводит собеседование не более 30 минут.
14. Вопросы претенденту задаются по перечню предполагаемых вопросов, указанному в приложении к настоящей организации работы независимой экспертной комиссии, на казахском и русском языках или на языке предполагаемой страны обучения.
Каждый член комиссии задает по одному вопросу из перечня предполагаемых вопросов, при этом общее количество вопросов не должно превышать 8 (восьми) вопросов.
Члены комиссии задает дополнительно до 3 (трех) вопросов, не входящие в перечень предполагаемых вопросов.
15. Комиссия выставляет оценки в листе персонального собеседования претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" с членами независимой экспертной комиссии по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11258).

16. Комиссия шешімі Комиссияның барлық мүшелерінің қолдары қойылатын хаттамамен рәсімделеді.
17. Хаттаманы Қоғамның конкурсты ұйымдастыруға жауапты құрылымдық бөлімшесі екі данада дайындайды.
18. Комиссия мүшелерінің (мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда) үміткерлермен жеке әңгімелесуді өткізу бойынша көрсеткен қызметтеріне ақы төлеу Қоғам мен тәуелсіз сарапшы арасында жасалған шарт негізінде қызметақы "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Тәуелсіз сараптамалық комиссия
жұмысын ұйымдастыруға
қосымша
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерінің болжамды сұрақтар тізбесінің үлгісі
Бөлім
Сұрақ нұсқалары
11.
Мамандықты таңдауды түсіну деңгейін анықтауға арналған сұрақтар (таңдалған тақырып бойынша атқарылған жұмыстардың бар болуы), дәлелділік (5 мин)
1) Сіз неге/қалай осы оқу елін/ЖОО және көрсетілген мамандықты таңдадыңыз?
2) Сіз көрсетілген мамандық бойынша нені оқуды жоспарлап отырсыз, қандай шетелдік ЖОО-да?
3) Сіз көрсетілген мамандықта/ЖОО-да қандай білім және дағдыларды алуды жоспарлап отырсыз?
4) Таңдалған мамандану бойынша зерттеулеріңіз/мақалаларыңыз бар ма?
5) Сіз ҚР-на оралғаннан кейін барлық алған біліміңізді қолдануды қалай жоспарлап отырсыз?
22.
Таңдалған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейін анықтауға арналған сұрақтар (теориялық дағдылар) (5мин)
1) Елдегі таңдалған мамандану бойынша жалпы жағдай туралы айтып берсеңіз? Қандай мәселелер бар?
2) Теория бойынша сұрақтар қойылады (КР ЖОО-ның оқу бағдарламалары бойынша)
33.
Үміткердің кәсіби даярлығы деңгейін анықтауға арналған сұрақтар тәжірибелік дағдылар) (5 мин)
Үміткердің жұмыс өтілі болған жағдайда:
1) Көрсетілген мамандық бойынша жұмыс өтіліңіз туралы айтып берсеңіз? Сіздің міндеттеріңіз? Қандай мәселелерге тап боласыз?
2) Қызметте/ұйымда жұмысты бастаған кезде негізгі мақсаттарыңыз қандай болды?
3) Есіңізде қалған қандай жобаларға қатыстыңыз?
Үміткердің жұмыс өтілі болмаған жағдайда:
1) Өзіңіз таңдаған мамандану саласындағы табысты маман қандай қасиеттер мен дағдыларға ие болуы керек деп ойлайсыз?
2) Оқу үшін таңдаған мамандығыңызға қатысы бар жетістіктеріңіз жайлы айтып берсеңіз?
44.
Жағдайлық тапсырмаларды шешу дағдыларын анықтауға арналған сұрақтар (5мин)
Сіздің алдыңызда ұйымыңыздың қызметтері мен міндеттерін жаңғырту бойынша мақсат қойылды. Сіз бірінші кезекте қандай іс-әрекеттер жасайсыз? Реттілік? Қандай ең оңтайлы жолмен мақсатқа жетуге болады?

16. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами Комиссии.
17. Протокол составляется структурным подразделением, ответственным за организацию конкурса Общества, в двух экземплярах.
18. Оплата услуг членам Комиссии (за исключением государственных служащих) за проведение персонального собеседования претендентов осуществляется на основе договора, заключенного между Обществом и независимым экспертом согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
Приложение
к организации работы
независимой экспертной комиссии
Перечень предполагаемых вопросов членов Независимой экспертной комиссии
Раздел
Варианты вопросов
1.
Вопросы для определения уровня осознанности выбора специальности (наличие наработок по выбранной теме), аргументированность (5 мин)
1) Как/почему вы выбрали эту страну обучения/вуз и указанную специальность?
2) Что Вы планируете изучать по указанной специальности, в каком зарубежном вузе?
3) Какие навыки и знания Вы планируете получить по указанной специальности/вузе?
4) Имеются ли у Вас исследования/статьи по выбранной специальности?
5) Как вы планируете применить все полученные знания по возвращению в РК?
2.
Вопросы для определения уровня базовых знаний по выбранной специальности обучения (теоретические навыки) (5 мин)
1) Расскажите об общей ситуации в стране по выбранной специальности? Какие имеются проблемы?
2) Задаются вопросы по теории (по учебной программе вузов РК).
3.
Вопросы для определения уровня профессиональной подготовки претендента (практические навыки) (5 мин)
В случае если стаж работы у претендента имеется:
1) Расскажите, какой опыт работы Вы имеете в указанной специальности? Ваши обязанности? С какими проблемами Вы сталкиваетесь?
2) Когда вы начали работать в должности/организации, каковы были Ваши основные цели?
3) В каких проектах Вы принимали участие, которые наиболее запомнились?
В случае если стаж работы у претендента отсутствует:
1) Как вы думаете, какими качествами и навыками должен владеть успешный специалист в Вашей сфере специальности?
2) Расскажите о Ваших достижениях, имеющие отношение к выбору специальности для обучения?
4.
Вопросы для определения навыков по решению ситуационных задач (5 мин)
Перед Вами поставили цель по модернизации задач и функций Вашей организации? Какие действия вы предпримите в первую очередь? Последовательность? Как достичь цели наиболее оптимальным образом?