Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап-тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-172/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21557 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 73) тармақшасына, "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап-тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің міндеттерін атқарушы
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндеттерін атқарушы

Об утверждении Правил проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-172/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21557.
В соответствии с подпунктом 73) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", с подпунктом 2) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 30 қазаны
№ ҚР ДСМ-172/2020 бұйрығына
қосымша
Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап-тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамдарды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 73) тармақшасына, "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес;
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап-тексеруден (бұдан әрі – медициналық қарап-тексеру), механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу (бұдан әрі- жүргізушіні қайта медициналық қарап тексеруден өткізу) тәртібін айқындайды.
3. Үміткерді медициналық қарап-тексеру және жүргізушіге қайта медициналық қарап-тексеру (бұдан әрі – Үміткерлер) кәсіптік жарамдылық сараптамасын жүргізу жөніндегі медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар медициналық денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі – медициналық ұйымдар) өткізіледі.
2-тарау. Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткерді медициналық қарап -тексеруден өткізу тәртібі
1-параграф. Медициналық қарап-тексеруден өткізу тәртібі
4. Үміткерді медициналық қарап-тексеруден өткізу үшін медициналық ұйымдарда тұрақты жұмыс істейтін медициналық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
5. Комиссия құрамын медициналық ұйымның басшысы бекітеді. Комиссияның құрамына: учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы дәрігерлік практика дәрігері, психиатр, офтальмолог және отоларинголог енгізіледі. Медициналық комиссияның штатында көрсетілген мамандар болмаған кезде комиссияның құрамына медициналық ұйымдар басшыларының келісімі бойынша тиісті бейіндегі мамандар енгізіледі.
Комиссияның төрағасы болып медициналық ұйым басшысының емдеу жұмысы жөніндегі орынбасары тағайындалады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

от 30 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-172/2020
Правила проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 73) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", подпунктом 2) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют порядок проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами (далее – медицинский осмотр), а также повторного медицинского осмотра водителя механических транспортных средств (далее – повторный медицинский осмотр водителя).
3. Медицинский осмотр лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами (далее – Претенденты) проводится в медицинских организациях здравоохранения, имеющих лицензию на осуществление медицинской деятельности по проведению экспертизы профессиональной пригодности (далее – медицинские организации).
Глава 2. Порядок проведения медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами
Параграф 1. Порядок проведения медицинских осмотров.
4. Для проведения медицинского осмотра Претендентов, в медицинских организациях создается медицинская комиссия (далее - Комиссия).
5. Состав Комиссии утверждается руководителем медицинской организации. В состав комиссии включаются: врач участковый или врач общей врачебной практики, психиатр, офтальмолог и отоларинголог. При отсутствии в штате медицинской комиссии указанных специалистов, в состав комиссии включаются специалисты соответствующего профиля по согласованию с руководителями медицинских организаций.
Председателем Комиссии назначается заместитель руководителя медицинской организации по лечебной работе.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Үміткерлерді медициналық қарап-тексеру осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген терапевтің, психобелсенді заттарды пайдалану тұрғысынан биологиялық ортаны зерттеуді қамтиды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.05.2021 № ҚР ДСМ -38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Үміткерлерді медициналық тексеру деректері Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілетін нысан бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына енгізіледі, онда денсаулық жағдайы туралы деректер көрсетіледі.
8. Зерттеу нәтижелері бойынша психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымда есепте тұрған (немесе тұрмаған) адамдарды және организмінде психикаға белсенді әсер ететін заттар алмасу өнімдері бар адамдарды басқаруға жіберу туралы мәселені қайта медициналық қарап-тексеру мерзімін кемінде бір жылдан кейін міндетті түрде көрсете отырып, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдардың дәрігерлік-консультациялық комиссиялары шешеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Үміткерлердің басқаруға жарамдылығы туралы қорытындыны әрбір маман өзінің бейіні бойынша жеке ұсынады.
10. Көлік құралын басқаруға жарамды деп танылған адамдарға Анықтама беріледі.
Көзілдірікпен басқаруға жарамды деп танылған адамдарға анықтамада "Қорытынды" деген сөзден кейін "Көзілдірік міндетті" деген белгі жасалады.
2-параграф. Қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу тәртібі
11. Қайта медициналық-тексеру өткізу мынадай адамдардың контингенті үшін жүргізіледі:
1) жолаушыларды және қауіпті жүктерді тасымалдауды орындайтын механикалық көлік құралдарының жүргізушілері;
2) алпыс бес жасқа толған механикалық көлік құралдарының жүргізушілері;
3) мүгедектігі бар жүргізушілер;
4) механикалық көлік құралдарын мас күйінде басқарғаны үшін немесе механикалық көлік құралын басқаруды осындай күйдегі адамға бергені үшін немесе жүргізушінің мас күйінде болуын анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден жалтарғаны үшін жүргізу құқығынан айырылған адамдар жатады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жүргізушілердің қайта медициналық-тексеруден өту мерзімі "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 5-тармағында көзделген.

6. Медицинский осмотр Претендентов включает осмотр терапевта, специалистов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, исследование биологических сред на предмет употребления психоактивных веществ.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.05.2021 № ҚР ДСМ -38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Данные медицинского осмотра Претендентов заносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме, утверждаемой в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса, в которой отражаются данные о состоянии здоровья.
8. Вопрос о допуске к управлению лиц, состоящих (или не состоящих) на учете в организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья и лиц с наличием в организме продуктов обмена психоактивных веществ по результатам исследования, решают врачебно-консультативные комиссии организаций, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья с обязательным указанием срока повторного медицинского осмотра, не менее чем через один год.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Заключение о годности к управлению Претендентов, каждый специалист представляет индивидуально по своему профилю.
10. Лицам, признанным годными к управлению транспортным средством, выдается Справка.
Лицам, признанным годными к управлению в очках, в Справке после слова "Заключение" делается пометка: "Очки обязательны".
Параграф 2. Порядок проведения повторных медицинских осмотров.
11. Повторный медицинский осмотр проводится для следующего контингента лиц:
1) водители механических транспортных средств, выполняющих перевозки пассажиров, опасных грузов;
2) водители механических транспортных средств, достигших шестидесятипятилетнего возраста;
3) водители с инвалидностью;
4) лица, лишенные права управления механическими транспортными средствами за управление ими в состоянии опьянения либо за передачу управления механическим транспортным средством лицу, находящемуся в таком состоянии, либо за уклонение от прохождения медицинского освидетельствования для определения нахождения водителя в состоянии опьянения.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Сроки прохождения водителями повторного медицинского осмотра предусмотрены пунктом 5 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении".

3-тарау. Көлік құралын басқаруға рұқсат беру туралы анықтама беру тәртібі
13. "Көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы анықтама беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші көрсетеді.
14. Мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсыну тәсілдерін, мерзімін, нысанын және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қамтитын "Көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) келтірілген.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартады және денсаулық сақтау субъектілеріне, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Құжаттарды қабылдау көрсетілетін қызметті беруші (медициналық ұйымдар) арқылы жүзеге асырылады, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Өтінімді электрондық түрде берген кезде жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімімен порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық форматта алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұрау салуды қалыптастырады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "Жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көзделген құжаттарды берген кезде "Жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру күнінің белгіленуі туралы хабарлама не электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.

Глава 3. Порядок выдачи справки о допуске к управлению транспортным средством
13. Государственная услуга "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством" оказывается услугодателем.
14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством", включающий способы предоставления, срок, форму оказания государственной услуги и результат оказания государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством" (далее – Перечень) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в субъекты здравоохранения, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Прием документов осуществляется через услугодателя (медицинские организации), а выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
При подаче заявки в электронном виде сведения о документе, удостоверяющем личность, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Для получения государственной услуги в электронном формате, услугополучатель формирует запрос на получение государственной услуги на портале, подписанный электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП). Результат оказания государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю в "Личный кабинет" в форме электронного документа".
При подаче услугополучателем документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня в "Личный кабинет" направляется уведомление о назначении даты выдачи результата оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа.

Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар, анық емес мәліметтерді ұсынған жағдайларда, көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту түрінде бас тартады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-1. Дербес медициналық деректерді шет мемлекеттердің аумағына трансшекаралық беру "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының келісімімен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін мынадай негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбауы және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынуы;
3) Қағидаларға сәйкес медициналық қарап-тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылған, бас тарту негізі көрсетілген хатпен ресімделеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
18. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Нұр-Сұлтан қаласының денсаулық сақтау басқармасының, Алматы, Түркістан облысының қоғамдық денсаулық сақтау басқармаларының, облыстардың, Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармаларының, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.

При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня и (или) документов с истекшим сроком действия, недостоверных сведений услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в виде мотивированного отказа, по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. Трансграничная передача персональных медицинских данных на территорию иностранных государств осуществляется с согласия услугополучателя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам за исключением случаев, предусмотренных статьей 16 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Основанием для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) предоставление услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня и (или) документов с истекшим сроком действия;
3) отрицательный результат медицинского осмотра в соответствии с Правилами;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Отказ в оказании государственной услуги оформляется письмом за подписью руководителя услугодателя или лица исполняющего его обязанности, с указанием основания отказа.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
18. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах Управление общественного здравоохранения города Нур-Султан, Управления общественного здоровья города Алматы, Туркестанской области, Управления здравоохранения областей, города Шымкент, а также интернет-ресурсах медицинских организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь.

4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
20. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2) тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
21. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Көлік құралдарын басқару
құқығын алуға үміткер адамды
медициналық қарап-тексеруден,
механикалық көлік құралдары
жүргізушісін қайта
медициналық қарап-тексеруден
өткізу қағидаларын бекіту
туралы" қағидаларына
1-қосымша
"Көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Глава 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
20. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам проведения
медицинского осмотра лиц,
претендующих на получение
права управления
транспортными средствами,
повторного медицинского
осмотра водителя механических
транспортных средств
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы анықтама беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Медициналық ұйымдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің ұсыну тәсілдері
портал
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің мерзімі
портал арқылы – құжатты тапсырған сәттен бастап 30 (отыз) минуттан аспайды.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственная услуга "Выдача справки о допуске к управлению транспортным средством"
1
Наименование услугодателя
Медицинские организации (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
портал
3
Срок оказания государственной услуги
через портал – с момента сдачи документа не более 30 (тридцати) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги

"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 073/е нысаны бойынша берілген көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы медициналық анықтама не осы Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы негізде, мемлекеттік қызмет көрсету құны "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 202-бабына сәйкес айқындалады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Медицинская справка о допуске к управлению транспортным средством, выданная по форме № 073/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего Перечня.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
На платной основе, стоимость оказания государственной услуги определяется в соответствии со статьей 202 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Бұл ретте әрбір көрсетілетін қызметті беруші жұмыс берушімен Еңбек кодексінің 63-бабына сәйкес еңбек тәртібі қағидаларына сәйкес жұмыс режимін бекітеді;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
электрондық сұрау салу нысанындағы өтініш.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықтауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбауы және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынуы;
3) Қағидаларға сәйкес медициналық қарап-тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
073/е нысанындағы медициналық анықтаманы беру медициналық ақпараттық жүйеге енгізу және дәрігердің қол қойылған ЭЦҚ арқылы ғана электрондық форматта жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Портал арқылы толық пакетті қалыптастыру үшін көрсетілетін қызметті алушы көлік құралын басқаруға рұқсат алу туралы медициналық анықтамасын электрондық форматта қалыптастыру үшін медициналық мекемеде медициналық қарап-тексеруден өтуі қажет.
Дене мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-00 часов, за исключением субботы, воскресенья и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом каждый услугодатель утверждает работодателем режим работы, в соответствии с правилами трудового распорядка согласно статьи 63 Трудового Кодекса;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
заявление в форме электронного запроса. Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) предоставление услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия;
3) отрицательный результат медицинского осмотра в соответствии с Правилами;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Выдача медицинской справки формы 073/у осуществляется только в электронном формате посредством внесения в медицинскую информационную систему и подписанной ЭЦП врача.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Для формирования полного пакета через портал услугополучателю необходимо пройти медицинский осмотр в медицинском учреждении для формирования в электронном формате медицинской справки о допуске к управлению транспортным средством.
Для людей с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, зала ожидания, стойки с образцами документов.

Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығында мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
"Көлік құралдарын басқару
құқығын алуға үміткер адамды
медициналық қарап-тексеруден,
механикалық көлік құралдары
жүргізушісін қайта
медициналық қарап-тексеруден
өткізу қағидаларын бекіту
туралы" қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсетілетін қызметті алушының дербес медициналық деректерді трансшекаралық беруге келісімі
Мен __________________________________ қол жеткізуге келісім беремін Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-172/2020 "Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамдарды медициналық қарап-тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21557 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қызметтер:
1) дербес деректерді үшінші тұлғаларға беру;
2) дербес деректерді өңдеу процесінде оларды трансшекаралық беруді қамтиды;
3) дербес деректерді жалпыға қолжетімді көздерде таратуды қамтиды.
Ұсынылатын құжаттардың дұрыстығын растау үшін талап етілетін өзге де мәліметтерді қамтитын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісемін.
Осы Келісім Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алғанға дейін барлық кезең ішінде қолданылады.
Қолы _________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"___" ___________20 ____ жылғы "___" _________
бұйрыққа
2-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы кейбір күші жойылған нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1) "Көлік құралдарын басқару құқығын алуға үміткер адамды медициналық қарап тексеруден, механикалық көлік құралдары жүргізушісін қайта медициналық қарап тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 20 наурыздағы № 166 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8437 болып тіркелген, 2013 жылғы 20 желтоқсанда №190 (2565) "Заң газетінде" жарияланған);

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам проведения
медицинского осмотра лиц,
претендующих на получение
права управления
транспортными средствами,
повторного медицинского
осмотра водителя механических
транспортных средств
Согласие услугополучателя на трансграничную передачу персональных медицинских данных
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 18.10.2022 № ҚР ДСМ-117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я ______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) даю согласие на доступ к персональным
данным ограниченного доступа в соответствии с пунктом 15-1 Приказа
исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-172/2020 "Об утверждении Правил проведения
медицинского осмотра лиц, претендующих на получение права управления
транспортными средствами, повторного медицинского осмотра водителя
механических транспортных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 21557), которые требуются
для оказания государственной услуги согласно статье 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите", включающее в себя следующее:
1) передачу персональных данных третьим лицам;
2) трансграничную передачу персональных данных в процессе их обработки;
3) распространение персональных данных в общедоступных источниках.
Согласен (а) на доступ к персональным данным ограниченного доступа, включающее
в себя иные сведения, которые требуются для подтверждения достоверности
предоставляемых документов.
Настоящее согласие действует в течение всего периода до получения результата
оказания государственной услуги.
Подпись _____________________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _______________ 20 ___ года
Приложение 2 к приказу
Перечень некоторых нормативных правовых актов в области здравоохранения, утративших силу
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2013 года № 166 "Об утверждении Правил проведения медицинских осмотров лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8437, опубликованный 20 декабря 2013 года в газете "Юридическая газета" за № 190 (2565));

2) "Көлік құралдарын басқару құқықтарын алуға үміткер адамдарға медициналық тексеріп-қараулар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 20 наурыздағы № 166 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 26 маусымдағы № 350 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9619 болып тіркелген, 2014 жылғы 6 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 19 шілдедегі № ҚР ДСМ-106 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 19072 болып тіркелген, нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 22 шілдеде жарияланған) 1-тармағының 1) тармақшасы.

2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2014 года № 350 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2013 года № 166 "Об утверждении Правил проведения медицинских осмотров лиц, претендующих на получение права управления транспортными средствами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9619, опубликован 6 августа 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет");
3) подпункт 1) пункта 1 приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 июля 2019 года № ҚР ДСМ -106 "О внесении изменений и дополнение в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19072, опубликован 31 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).