Резидентурада мемлекеттік тапсырысты орналастыру, оқуға қабылдау және медицина кадрларын даярлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-270/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 желтоқсанда № 21802 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 222-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес медицина кадрларын резидентурада оқуға қабылдау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес медицина кадрларын резидентурада даярлау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
"____"________________2020 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-270/2020
Бұйрығына 1-қосымша
Медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидалары
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 222-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және еңбек нарығының қажеттілігін ескере отырып, медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты орналастыруды айқындайды.

Об утверждении правил размещения государственного заказа, приема на обучение и подготовки медицинских кадров в резидентуре
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-270/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2020 года № 21802.
В соответствии с пунктом 4 статьи 222 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и с подпунктом 4) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) правила размещения государственного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила приема на обучение медицинских кадров в резидентуре согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) правила подготовки медицинских кадров в резидентуре согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
СОГЛАСОВАН
Министр образования и науки
Республики Казахстан
"____"________________2020 год
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-270/2020
Правила размещения государственного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила размещения государственного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 222 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют размещение государственного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре с учетом потребностей рынка труда.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) академиялық саясат – білім беру қызметін жоспарлау мен басқару және оқу процесін тиімді ұйымдастыру бойынша тәжірибеге бағдарланған оқытуды іске асыруға және білім сапасын арттыруға бағытталған шаралар, қағидалар және рәсімдер жүйесі;
2) денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстары жөніндегі ұлттық үйлестіруші (бұдан әрі – Ұлттық үйлестіруші) - үйлестірушіні уәкілетті орган айқындайды және денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын ұлттық есепке алу жүйесі (бұдан әрі – ДСКРҰЕЖ) жүргізу үшін жауапты;
3) денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын ұлттық есепке алу жүйесі (кәсіптік тіркелім) - дербестендірілген есепке алуды қамтамасыз ету мақсатында тіркеу, есепке алу, көші-қон, кету, сондай-ақ денсаулық сақтау қызметкерлерін үздіксіз кәсіптік дамыту үшін база;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) резидент-дәрігер – резидентураның білім беру бағдарламасы шеңберінде білім алатын және тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымда жұмыс істейтін дәрігер;
6) резидентура базасы – Кодекстің 8-бабының 9-тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілеген тәртіппен резидентура бағдарламаларын іске асыру үшін клиникалық база ретінде аккредиттелген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының немесе денсаулық сақтау ұйымының клиникалық базасы.
3. Клиникалық мамандықтар бөлінісінде қалыптастырылған медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдары мен ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) арасында орналастырылады.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие определения:
1) академическая политика – система мер, правил и процедур по планированию и управлению образовательной деятельностью и эффективной организации учебного процесса, направленных на реализацию практикоориентированного обучения и повышение качества образования;
2) Национальный координатор по кадровым ресурсам в области здравоохранения (далее – Национальный координатор) - координатор определяется уполномоченным органом и отвечает за ведение Национальной система учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (далее - НСУКРЗ);
3) Национальная система учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (профессиональный регистр) - база для регистрации, учета, миграции, оттока с целью обеспечения персонифицированного учета, а также непрерывного профессионального развития работников здравоохранения;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг (помощи);
5) врач-резидент – врач, обучающийся в рамках образовательной программы резидентуры и работающий в медицинской организации под надзором наставника;
6) база резидентуры – клиника организации образования в области здравоохранения, университетская больница, национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, аккредитованные как медицинская организация, на базе которой реализуются программы резидентуры в порядке, установленном уполномоченным органом, согласно подпункта 9 статьи 8 Кодекса.
3. Государственный образовательный заказ на подготовку медицинских кадров в резидентуре, сформированный в разрезе клинических специальностей размещается среди организаций образования и национальных и (или) научных центров, научно-исследовательских институтов независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности, прошедшие специализированную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов (далее – организации образования).

4. Резидентурада медицина кадрларын даярлауға, оның ішінде нысаналы даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы конкурс негізінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Резидентурада медицина кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты орналастыру тәртібі
5. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес резидентурада медицина кадрларын даярлауға арналған өтінімдерді облыстардың, республикалық мәні бар қалалардың, астананың денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - Тапсырыс беруші) уәкілетті органға белгіленген нысан бойынша жыл сайын 15 наурызға дейін береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Медицина кадрларын резидентурада даярлауға тапсырыс берушілерден алынған өтінімдердің негізінде Ұлттық үйлестіруші жыл сайын 10 сәуірге дейін қаржыландыру көзін көрсете отырып, Қазақстан Республикасындағы клиникалық мамандықтар бөлінісінде медициналық кадрлардың жалпы қажеттілігін қалыптастырады және уәкілетті органға және облыстың, республикалық мәні бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі – ЖАО) жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Резидентурада медицина кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін уәкілетті орган жыл сайын 10 сәуірге дейін білім беру ұйымдарының арасында конкурс жариялайды.
Конкурс өткізу туралы шешім уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Конкурсты өткізу үшін Резидентурада медицина кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жыл сайын құрылады, оның құрамы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия білім беру саласындағы уәкілетті орган, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволар, азаматтық қоғам институты, Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлік палатасы, салалық қауымдастық, денсаулық сақтау саласындағы жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктері қызметкерлері қатарынан қалыптасады.
Комиссия мүшелері арасынан көпшілік дауыспен комиссия төрағасы сайланады. Комиссия құрамының саны оның төрағасын қоса алғанда тақ болып табылады.

4. Государственный образовательный заказ на подготовку медицинских кадров в резидентуре, в том числе на целевую подготовку, осуществляется на конкурсной основе.
Глава 2. Порядок размещения государственного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре
5. Заявки на подготовку медицинских кадров в резидентуре ежегодно до 15 марта подаются местными исполнительными органами в области здравоохранения областей, городов республиканского значения, столицы (далее - Заказчик) в уполномоченный орган по установленной форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. На основе полученных от заказчиков заявок на подготовку медицинских кадров в резидентуре Национальный координатор ежегодно до 10 апреля формирует и направляет общую потребность в медицинских кадрах в разрезе клинических специальностей в Республике Казахстан с указанием источника финансирования в уполномоченный орган и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы (далее – МИО).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для размещения государственного образовательного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре уполномоченный орган ежегодно объявляет конкурс среди организаций образования и публикует объявление о проведении Конкурса на интернет-ресурсе уполномоченного органа до 10 апреля.
Решение о проведении конкурса оформляется приказом уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для проведения Конкурса ежегодно создается Комиссия по размещению государственного образовательного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре (далее – Комиссия), состав которой утверждается приказом уполномоченного органа.
Комиссия формируется из числа сотрудников уполномоченного органа, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", отраслевых ассоциаций, объединений субъектов частного предпринимательства в области здравоохранения.
Большинством голосов из числа членов комиссии избирается председатель комиссии. Количественный состав комиссии является нечетным, включая его Председателя.

9. Комиссияның отырыстары төраға бекіткен жоспар бойынша өткізіледі және оған мүшелердің жалпы санынан кемінде екіден үш бөлігі қатысатын болса, жарамды деп есептеледі.
10. Отырыс материалдарын Ұлттық үйлестіруші дайындайды.
11. Комиссияның шешімдері отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері санының қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру жолымен қабылданады және төраға қол қоятын отырыс хаттамасымен ресімделеді. Комиссия жұмысы кезінде аудио және (немесе) бейне жазба жүргізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
12. Резидентурада медицина кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі конкурсқа қатысу үшін білім беру ұйымдары, ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтар және ғылыми-зерттеу институттары уәкілетті органға мынадай құжаттарды қамтитын конкурстық өтінімді береді:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтінім;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша сауалнама;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан ақпараттық карта;
4) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша тиісті оқу жылына резидентурада медицина кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру ұсыныстары.
Білім беру ұйымдары ұсынған ақпараттық карталардың көрсеткіштері бойынша даулы мәселелер туындаған жағдайда Комиссия осы Қағидаларға 15-тармағының 3) тармақшасына сәйкес білім беру ұйымының ақпараттық картасында көрсетілген растау құжаттарын сұратады.
13. Конкурстық өтінімге кіретін құжаттар тігіледі, нөмірленеді, білім беру ұйымының бірінші басшысы оған қол қояды, мөрмен расталады және конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен ұсынылады.
Білім беру ұйымдары ұсынған мәліметтер Білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесіндегі деректерімен сәйкестік мәніне салыстырылады.
14. Конкурстық өтінім уәкілетті орган айқындайтын Ұлттық үйлестірушіге конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген сағат пен күннен кешіктірілмей жіберіледі. Конкурстық өтінімдерді беру мерзімі өткеннен кейін келіп түскен конкурстық өтінім кешігу себептеріне қарамастан қаралмайды. Конкурстық өтінімдерге оларды беру мерзімі өткеннен кейін қандай да бір өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Заседания Комиссии проводятся по плану, утвержденному ее председателем, и считаются действительными, если на них присутствуют не менее двух третей от общего числа ее членов.
10. Материалы к заседанию готовит Национальный координатор.
11. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом заседания, который подписывается председателем. Во время работы Комиссии ведется аудио и (или) видео запись. При равенстве голосов, голос председателя комиссии является решающим.
12. Для участия в конкурсе по размещению государственного образовательного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре организации образования, национальные и (или) научные центры и научно-исследовательские институты подают в уполномоченный орган конкурсную заявку, включающую следующие документы:
1) заявку по установленной форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) анкету по установленной форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) информационную карту по установленной форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) предложения на размещение государственного образовательного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре на соответствующий учебный год по установленной форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При возникновении спорных вопросов по показателям информационной карты, представленными организациями образования, Комиссия запрашивает подтверждающие документы, указанные в информационной карте организации образования.
13. Документы, входящие в конкурсную заявку, прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются первым руководителем организации образования, заверяются печатью (при наличии) и представляются в бумажной и электронной форме в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса.
Представленные организациями образования сведения сверяются на предмет соответствия данных Единой информационной системы образования.
14. Конкурсная заявка направляется в Национальный координатор, определяемый уполномоченным органом не позднее часа и даты, указанных в объявлении о проведении конкурса. Конкурсная заявка, поступившая по истечению срока подачи конкурсных заявок, независимо от причин опоздания, не рассматривается. Внесение каких-либо изменений в конкурсные заявки после истечения срока их подачи не допускается.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Комиссия конкурстық өтінімдерді өтінім берілген күннен бастап күнтізбелік 20 күннің ішінде қарайды, олардың конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестік дәрежесін айқындайды және осы Қағидаларға6-қосымшаға сәйкес оларға бағалау жүргізеді. Өтінімдерді қарау кезінде, көзбе-көз қарау жағдайында аудио-бейнетүсірілім жүргізіледі, сырттай қарау жағдайында Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
16. Білім беру ұйымдарын, ҒО мен ҒЗИ айқындау және резидентурада медицина кадрларын даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру кезінде Комиссия мынадай негізгі өлшемшарттарды басшылыққа алады:
1) Кодекстің 222-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен тізбеге алғаш рет енгізілген медициналық мамандықтарды қоспағанда, білім беру бағдарламаларының тиісті тобы бойынша білім алушылар контингентінің болуы;
2) резидентураның білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға қойылатын талаптарға сәйкес келетін білім беру процесін кадрлық қамтамасыз ету;
3) әлемдік ғылыми және білім беру ресурстарына қол жеткізу;
4) резидентураның білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға қойылатын талаптарға сәйкес келетін ғылыми-білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
5) резидентураның аккредиттелген білім беру бағдарламаларының болуы;
6) білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесінің білім беру бағдарламаларының тізілімінде білім беру бағдарламаларының болуы;
7) білім беру ұйымдарында қоғамдық тамақтандыру және медициналық қызмет көрсету пункттерінің болуы;
8) түлектерді жұмысқа орналастыру нәтижелері;
9) білім беру ұйымдарының халықаралық және (немесе) ұлттық рейтингтеріне қатысу;
10) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлік палатасы өткізетін рейтингке қатысу.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Комиссия бағалау негізінде мамандықтар бойынша мемлекеттік тапсырыс санын көрсете отырып, конкурс шарттары бойынша резидентурада кадрлар даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын білім беру ұйымдарының, ҰО және ҒЗИ тізбесін көрсете отырып, медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы шешім қабылдайды.
18. Конкурстық комиссия жұмысының нәтижелері бойынша уәкілетті органның бұйрығымен медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру бекітіледі және уәкілетті органның Интернет-ресурстарында жарияланады.

15. Комиссия рассматривает конкурсные заявки в течение 20 календарных дней со дня подачи заявки. При рассмотрении заявок, в случае очного рассмотрения проводится аудио-видеосъемка, в случае заочного рассмотрения оформляется протоколом заседания Комиссии.
16. При определении организаций образования, научные центры и научно-исследовательские институты и размещении государственного образовательного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре Комиссия руководствуется следующими основными критериями:
1) наличие контингента обучающихся по соответствующей группе образовательных программ, за исключением медицинских специальностей, впервые внесенных в перечень, утвержденный уполномоченным органом согласно пункта 1 статьи 222 Кодекса;
2) кадровое обеспечение образовательного процесса, соответствующее требованиям на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам резидентуры;
3) доступ к мировым научным и образовательным ресурсам;
4) материально-техническое обеспечение научно-образовательного процесса, соответствующее требованиям на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам резидентуры;
5) наличие аккредитованных образовательных программ резидентуры;
6) наличие образовательных программ в реестре образовательных программ единой информационной системы образования;
7) наличие в организациях образования пунктов общественного питания и медицинского обслуживания;
8) результаты трудоустройства выпускников;
9) участие в международном и (или) национальном рейтингах организаций образования;
10) участие в рейтинге, проводимом Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" для организаций образования в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. На основе оценки комиссия принимает решение о размещении государственного образовательного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре с указанием перечня организаций образования, научных центров и научно-исследовательских институтов, в которых по условиям конкурса размещается государственный образовательный заказ на подготовку кадров в резидентуре с указанием количества государственного заказа по специальностям.
18. По результатам работы конкурсной комиссии приказом уполномоченного органа, утверждается размещение государственного образовательного заказа на подготовку медицинских кадров в резидентуре и публикуется на Интернет-ресурсах уполномоченного органа.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медицина кадрларын
резидентурада даярлауға
арналған мемлекеттік
тапсырысты орналастыру
қағидаларына 1-қосымша
20___ / 20 ___ оқу жылына мемлекеттік тапсырыс бойынша медицина кадрларын резидентурада даярлауға өтінім
Мамандықтың атауы
Орын саны
Негіздеме
Ескертпе
1
2
3
4
5
Жиыны:
Ұйым басшысы ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________
басшының қолы
Мөр орны
Күні 20 ___ жылғы "___" _______________
Медицина кадрларын
резидентурада даярлауға
арналған мемлекеттік
тапсырысты орналастыру
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Білім беру ұйымының өтінім нысаны (бланкіде толтырылады)
___________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
өтінімге кіретін құжаттарға, сондай-ақ конкурстың шарттары мен талаптарына сәйкес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(резидентура мамандығының атауы)
резидентурасының клиникалық мамандықтары бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі өткізетін конкурсқа қатысады.
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар ______ парақ.
Ұйым басшысы _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________
басшының қолы
Мөр орны
Күні 20 ___ жылғы "___" _______________
Медицина кадрларын
резидентурада даярлауға
арналған мемлекеттік
тапсырысты орналастыру
қағидаларына 3-қосымша
Білім беру ұйымының сауалнамасы
Білім беру ұйымының толық атауы
Білім беру ұйымының құрылған жылы
Білім беру ұйымының құрылтайшысы
Білім беру ұйымының заңды мекенжайы
Білім беру ұйымының нақты мекенжайы, телефоны, факсы, электрондық поштасы
Білім беру ұйымының басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Конкурсқа қатысуға жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы, байланыс деректері
Ұйым басшысы _________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________
басшының қолы
М.О.
Күні 20 ___ жылғы "___" _______________
Медицина кадрларын
резидентурада даярлауға
арналған мемлекеттік
тапсырысты орналастыру
қағидаларына
4-қосымша
Білім беру ұйымының ақпараттық картасы

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 29.07.2021 № ҚР-ДСМ-70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к правилам
размещения государственного
заказа на подготовку
медицинских кадров в резидентуре
Заявка на подготовку медицинских кадров в резидентуре по государственному заказу на 20___/20___ учебный год
Наименование специальности
Количество мест
Обоснование
Примечание
1
2
3
4
5
1
Итого
Руководитель организации _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
________________________________________________________________________
подпись руководителя
Место для печати
Дата "___" _______________ 20 ___ года
Приложение 2 к правилам
размещения государственного
заказа на подготовку
медицинских кадров в резидентуре
форма
Форма заявки организации образования (заполняется на бланке)
________________________________________________________________
(наименование организации образования)
примет участие в конкурсе, проводимом Министерством здравоохранения
Республики Казахстан, по клиническим специальностям резидентуры
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(наименование специальности резидентуры)
в соответствии с документами, входящими в заявку, а также условиями и
требованиями конкурса.
Приложение: документы для участия в конкурсе на ___ листах.
Руководитель организации _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________
подпись руководителя
Место для печати
Дата "___" _______________ 20 ___ года
Приложение 3 к правилам
размещения государственного
заказа на подготовку
медицинских кадров в резидентуре
Анкета организации образования
Полное наименование организации образования
Год основания организации образования
Учредитель организации образования
Юридический адрес организации образования
Фактический адрес, телефон, факс, электронная почта организации образования
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации образования
Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, ответственного за участие в конкурсе, должность, контактные данные
Руководитель организации __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________
подпись руководителя
Место для печати
Дата "___" _______________ 20 ___ года
Приложение 4
к Правилам размещения
государственного заказа
на подготовку медицинских
кадров в резидентуре
Информационная карта организации образования
______________________________________________________________
(наименование организации образования)
_______________________________________________________________
(наименование специальности резидентуры)

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________________________ (білім беру ұйымының атауы) _________________________________________________________________ (резидентура мамандығының атауы)
Білім беру ұйымы туралы жалпы мәліметтер
Көрсеткіштер
1. Жалпы мәліметтер
1.1
Халықаралық және (немесе) ұлттық институционалдық аккредиттеу
1.2
Білім беру ұйымының халықаралық рейтингі (орны, рейтингінің атауы)
1.3
Білім беру порталының болуы
2. Резидентура бағдарламаларының білім беру бағдарламаларының топтары бойынша жалпы мәліметтер
2.1
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлаудың бағыттары бойынша білім беру қызметін жүргізуге құқық беретін лицензияға қосымша
2.2.
Халықаралық және (немесе) ұлттық мамандандырылған аккредиттеу
2.3
Бітірушілердің жұмысқа орналасуы, жұмысқа орналасқан бітірушілердің %-ы
2.4
Білім мен дағдыларды тәуелсіз бағалаудан табысты өткен резидентура түлектерінің үлесі

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общие сведения об организации образования
Показатели
1. Общие сведения
1.1
Международная и (или) национальная институциональная аккредитация
1.2
Международный рейтинг организации образования (место, наименование рейтинга)
1.3
Наличие образовательного портала
2. Общие сведения по группам образовательных программ резидентуры
2.1
Приложение к лицензии на право ведения образовательной деятельности по направлениям подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием
2.2
Международная и (или) национальная специализированная аккредитация
2.3
Трудоустройство выпускников, % трудоустроенных выпускников
2.4
Доля выпускников резидентуры, успешно прошедших независимую оценку знаний и навыков

3. Кадрлық қамтамасыз ету және педагог қызметкерлердің біліктілік деңгейі
3.1
Штаттық оқытушылардың жалпы саны:
ғылым докторлары
PhD докторлары
ғылым кандидаттары
жоғары немесе бірінші біліктілік санаты бар
3.2
және (немесе) оның ішінде білім беру бағдарламаларының топтары бойынша (саны)
ғылым докторлары
PhD докторлары
ғылым кандидаттары
жоғары немесе бірінші біліктілік санаты бар
Жоғарыда келтірілген ақпараттың шынайылығын растаймын
Ұйым басшысы
_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________________________
басшының қолы
Мөр орны
Күні 20 ___ жылғы "___" _______________
Медицина кадрларын
резидентурада даярлауға
арналған мемлекеттік
тапсырысты орналастыру
қағидаларына 5-қосымша
___________ жылына медицина кадрларын резидентурада даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру ұсынысы
___________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Мамандықтың атауы
Орын саны
Ұйым басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________
басшының қолы
Мөр орны
Күні 20 ___ жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-270/2020
Бұйрыққа 2-қосымша
Медицина кадрларын резидентурада оқуға қабылдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Медицина кадрларын резидентурада оқуға қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 222-бабының 4-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және медицина кадрларын резидентурада оқуға қабылдау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Резидентураға түсуші тұлғаларды қабылдау республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, сондай-ақ білім алушының өз қаражаты және өзге де көздер есебінен оқуға ақы төлеу арқылы жүзеге асырылады.
3. Резидентураға қабылдау жоспарын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша айқындайды.
Резидентураға қабылдау жоспарына сәйкес уәкілетті орган мен білім және ғылым ұйымдары арасында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша келісімдер жасалады.

3. Кадровое обеспечение и уровень квалификации педагогических работников
3.1
Общее количество штатных преподавателей:
докторов наук
докторов PhD
кандидатов наук
с высшей или первой квалификационной категорией
3.2
и (или) в том числе по группам образовательных программ (количество)
докторов наук
докторов PhD
кандидатов наук
с высшей или первой квалификационной категорией
Достоверность вышеприведенной информации подтверждаю
Руководитель организации
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________ подпись руководителя
Место для печати
Дата "___" _______________ 20 ___ года
Приложение 5 к Правилам
размещения государственного
заказа на подготовку
медицинских кадров в резидентуре
Предложения на размещение государственного образовательного заказа на подготовку кадров в резидентуре на ________ учебный год
___________________________________________________________
(наименование организации образовании)
Наименование специальности
Количество мест
1
Руководитель организации _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________
подпись руководителя
Место для печати
Дата "___" _______________ 20 ___ года
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-270/2020
Правила приема на обучение медицинских кадров в резидентуре
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема на обучение медицинских кадров в резидентуре (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 222 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и с подпунктом 4) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок приема на обучение медицинских кадров в резидентуру.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Прием лиц, поступающих в резидентуру, осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета, а также оплаты обучения за счет собственных средств обучающегося и иных источников.
3. План приема в резидентуру определяет уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) по установленной форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Согласно плану приема в резидентуру заключаются соглашения между уполномоченным органом и организациями образования и науки по установленной форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

4. Меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан білім беру ұйымдары және ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) уәкілетті орган белгілеген резидентураға қабылдау жоспарына сәйкес азаматтарды қабылдауды жүзеге асыруға құқылы.
2-тарау. Медицина кадрларын резидентураға оқуға қабылдау тәртібі
5. Білім беру ұйымдарының резидентурасына қабылдау түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырылады, оның рәсімін білім беру ұйымдары бекітеді және дербес жүргізеді.
Шетелдіктерді резидентураға қабылдау ақылы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) негізде жүзеге асырылады. Шетелдіктердің мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде жоғары оқу орнынан кейінгі тегін білім алуы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен айқындалады.
6. Шетелдік азаматтарды ақылы негізде білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау күнтізбелік жыл ішінде білім беру ұйымының қабылдау комиссиялары өткізетін әңгімелесу нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
Шетел азаматтарын қабылдау академиялық күнтізбеге сәйкес келесі академиялық кезеңнің басталуына дейін 5 (бес) күн бұрын жүзеге асырылады.
7. Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) бекітілген білім туралы құжаттарды тану қағидаларына, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесіне сәйкес заңнамада белгіленген тәртіппен танылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Білім беру ұйымдарында құжаттарды қабылдау және түсу емтихандарын өткізуді ұйымдастыру үшін қабылдау комиссиясы құрылады. Қабылдау комиссиясының төрағасы білім беру ұйымының басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға болып табылады.
Қабылдау комиссиясының құрамы мен функциялары білім беру ұйымы басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
Қабылдау комиссиясы мыналарды жүзеге асырады:

4. Организации образования и национальные и (или) научные центры, научно-исследовательские институты независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности (далее – организации образования) осуществляют прием граждан согласно плану приема в резидентуру.
Глава 2. Порядок приема на обучение медицинских кадров в резидентуре
5. Прием в резидентуру организаций образования осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов, процедуру которых организации образования утверждают и проводят самостоятельно.
Прием иностранцев в резидентуру осуществляется на платной основе в соответствии с Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующими образовательные программы послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650). Получение иностранцами на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом бесплатного послевузовского образования определяется международными договорами Республики Казахстан.
6. Прием иностранных граждан на обучение в организации образования на платной основе осуществляется по результатам собеседования, проводимого приемными комиссиями организации образования в течение календарного года.
Зачисление иностранных граждан осуществляется в соответствии с академическим календарем за 5 (пять) дней до начала следующего академического периода.
7. Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, признаются в установленном законодательством порядке в соответствии с Правилами признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23626).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для приема документов и организации проведения вступительных экзаменов в организациях образования создается приемная комиссия. Председателем приемной комиссии является руководитель организации образования или лицо, исполняющее его обязанности.
Состав и функции приемной комиссии утверждается приказом руководителя организации образования или лицом, исполняющим его обязанности.
Приемная комиссия осуществляет:

1) оқуға түсушілерге резидентураның білім беру бағдарламаларының таңдалған тобы мәселелері бойынша кеңес беру, түсу емтиханының рәсімімен таныстыру;
2) оқуға түсушілердің құжаттарын қабылдауды және тексеруді ұйымдастыру;
3) мамандықтар бойынша түсу емтиханын өткізуді ұйымдастыру.
9. Білім беру ұйымының резидентурасына түсушілердің өтініштерін қабылауды білім беру ұйымының қабылдау комиссиялары және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы күнтізбелік жылдың 3-25 шілдесі аралығында жүргізеді.
Қабылдау – күнтізбелік жылдың 28 тамызына дейін.
10. Білім беру ұйымдары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы 43-1-бабының 2-тармағы 6) тармақшасына сәйкес қабылдау тәртібін, нысанын, емтихан өткізу бағдарламасын және (немесе) даярлық мамандықтарының ерекшеліктерін ескере отырып, оқуға түсушілер үшін 75 балдан төмен емес өту балын айқындайды.
11. Резидентураға "дәрігер" біліктілігін көрсететін құжаты бар тұлғалар қабылданады.
12. Резидентураға түсуші тұлғалар резидентура бағдарламалары бойынша дайындықты жүзеге асыратын ұйымға және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы мынадай құжаттарды тапсырады:
1) ұйым басшысының атына жазылған еркін нысандағы өтініш;
2) жоғары білімі туралы құжат (құжаттарды қабылдау комиссиясына берген кезде), "дәрігер" біліктілігі берілген көшірме (ақпараттық жүйе арқылы берген кезде). Шетелде медициналық білім алған тұлғалар өздерінің білімін тану туралы және (немесе) "дәрігер" біліктілігін беру туралы құжатты ұсынады. Қабылдау кезінде жоғары білім туралы құжаттың түпнұсқасы және (немесе) білімін тану, "дәрігер" біліктілігін беру туралы құжат қабылдау комиссиясына тапсырылады;
3) интернатураны бітіргені туралы куәліктің көшірмесі (бар болған жағдайда);
4) денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты немесе сертификаты туралы мәліметтер (шет мемлекет берген құжаттардың көшірмесі);
5) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат;
6) еңбек кітапшасының көшірмесі (бар болған жағдайда);
7) 3x4 сантиметр өлшемдегі алты фотосурет;
8) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у нысаны бойынша медициналық анықтама.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) консультирование поступающих по вопросам выбираемой группы образовательных программ резидентуры, ознакомление с процедурой вступительного экзамена;
2) организацию приема и проверки документов, поступающих;
3) организацию проведения вступительного экзамена по специальностям.
9. Прием заявлений, поступающих в резидентуру, организации образования, проводится приемными комиссиями организации образования и (или) через информационную систему с 3 по 25 июля календарного года.
Зачисление – до 28 августа календарного года.
10. Организации образования в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" определяют порядок приема, форму, программу проведения экзамена и (или) проходной балл не ниже 75 баллов для поступающих с учетом особенностей специальностей подготовки.
11. В резидентуру принимаются лица, имеющие документ, указывающий квалификацию "врача".
12. Лица, поступающие в резидентуру, подают документы в организацию, осуществляющую подготовку по программам резидентуры и (или) через информационную систему следующие документы:
1) заявление в произвольной форме на имя руководителя организации;
2) документ о высшем образовании (при подаче документов в приемную комиссию), копию (при подаче через информационную систему) с присвоением квалификации "врач". Лица, получившие медицинское образование за рубежом, предоставляют документ о признании их образования и (или) о присвоении квалификации "врач". При зачислении оригинал документа о высшем образовании и (или) документ о признании образования, присвоении квалификации "врач" сдается в приемную комиссию;
3) копию свидетельства об окончании интернатуры (при его наличии);
4) сертификат или сведения о сертификате специалиста в области здравоохранения (копия для документов, выданных иностранным государством);
5) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
6) копию трудовой книжки (при его наличии);
7) шесть фотографий размером 3x4 сантиметра;
8) медицинскую справку по форме 075/у, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Резидентураға түсуші тұлғалар мамандық бейіні бойынша түсу емтиханын тапсырады.
Резидентураға түсу емтихандары 8-16 тамыз аралығында өткізіледі.
Резидентура мамандығының бейіні бойынша түсу емтиханын жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларына қабылдауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдары дербес жүргізеді. Оқуға түсуші оқуға түсетін білім беру ұйымдарында мамандығы бойынша түсу емтиханын тапсырады.
Әрбір ұйым түсу емтиханын өткізу нысанын дербес белгілейді.
Резидентураға түсу емтихандарын өткізу кезеңінде білім беру ұйымдарында мамандықтар бойынша емтихан комиссиялары құрылады. Кадрларды даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша бір емтихан комиссиясын құруға жол беріледі.
Емтихан комиссиясының құрамына медицина ғылымдарының докторы және (немесе) медицина ғылымдарының кандидаты және (немесе) PhD докторы ғылыми дәрежесі бар оқытушылар, кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар, мамандығы бойынша жоғары және (немесе) бірінші біліктілік санаты бар практикалық дәрігерлер кіреді.
14. Түсу емтихандарының нәтижелері олар өткізілген күні жарияланады. Түсу емтихандарын қайта тапсыруға жол берілмейді.
15. Апелляциялық комиссиялар түсу емтихандарының нәтижелерімен келіспеген тұлғалардың өтініштерін қарау үшін әрбір білім беру ұйымында құрылады.
16. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
17. Апелляциялық комиссия резидентураға түсуші тұлғалардан емтихан материалдарының мазмұны мен техникалық себептер бойынша түскен өтініштерді қабылдайды және қарайды.
Апелляциялық комиссия мамандықтар бойынша түсу емтихандарының нәтижелерін апелляцияға берген тұлғаға балдар қосу туралы шешім қабылдайды.
18. Апелляцияға берілетін өтінішті резидентураға түсуші тұлға апелляциялық комиссия төрағасының атына береді. Емтихан материалдарының мазмұны мен техникалық себептер бойынша өтініштер түсу емтиханының нәтижелері жарияланғаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін қабылданады және оны апелляциялық комиссия өтініш берілген күннен бастап бір күн ішінде қарайды.
Апелляциялық комиссия әр тұлғамен жеке тәртіппен жұмыс істейді. Адам апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда, оның апелляцияға берген өтініші қаралмайды.
19. Апелляциялық комиссия өтінішті қарау кезінде апелляцияға берген тұлға жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
20. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы төраға және барлық комиссия мүшелері қол қойған хаттамамен ресімделеді.

13. Лица, поступающие в резидентуру, сдают вступительный экзамен по профилю специальности.
Вступительные экзамены в резидентуру проводятся с 8 по 16 августа.
Вступительный экзамен по профилю специальности резидентуры проводится самостоятельно организациями образования, осуществляющими прием на образовательные программы послевузовского образования. Поступающий сдает вступительный экзамен по специальности в организациях образования, в который поступает.
Каждая организация самостоятельно устанавливает форму проведения вступительного экзамена.
На период проведения вступительных экзаменов в резидентуру – в организациях образования создаются экзаменационные комиссии по специальностям. Допускается создание одной экзаменационной комиссии по родственным направлениям подготовки кадров.
В состав экзаменационной комиссии входят – преподаватели, имеющие ученую степень доктора медицинских наук и (или) кандидата медицинских наук и (или) PhD, практические врачи со стажем работы не менее 5 лет, имеющие высшую и (или) первую квалификационную категорию по специальности.
14. Результаты вступительных экзаменов объявляются в день их проведения. Пересдача вступительных экзаменов не допускается.
15. Для рассмотрения заявлений лиц, не согласных с результатами вступительных экзаменов и создаются апелляционные комиссии в каждой организации образования.
16. Председатель и состав апелляционной комиссии утверждаются приказом руководителя организации образования.
17. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от лиц, поступающих в резидентуру, по содержанию экзаменационных материалов и техническим причинам.
Апелляционная комиссия принимает решение о добавлении баллов лицу, апеллирующему результаты вступительного экзамена по специальностям.
18. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии лицом, поступающим в резидентуру. Заявления по содержанию экзаменационных материалов и по техническим причинам принимаются до 13.00 часов следующего дня после объявления результатов вступительных экзаменов и рассматриваются апелляционной комиссией в течение одного дня со дня подачи заявления.
Апелляционная комиссия работает с каждым лицом в индивидуальном порядке. В случае неявки лица на заседание апелляционной комиссии его заявление на апелляцию не рассматривается.
19. При рассмотрении заявления апелляционной комиссией, лицо, подавшее апелляцию, предоставляет документ, удостоверяющий личность.
20. Решения апелляционными комиссиями принимаются большинством голосов от общего числа членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя комиссии является решающим. Работа апелляционных комиссий оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.

21. Резидентураға адамдарды ақылы негізде қабылдау білім беру бағдарламалары топтарының бейінінен түсу емтиханының қорытындысы бойынша мүмкін болған 100 балдан кемінде 75 балл жинаған жағдайда жүзеге асырылады.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алу үшін түсу емтиханынан кемінде 75 бал жинаған тұлғалар конкурстық негізде қабылданады.
22. Конкурстық балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда резидентураға қабылдау кезінде басым құқық дәрігерлік өтілі бар тұлғаға беріледі. Содан соң білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес ғылыми жетістікері:
1) ғылыми жарияланымдар, оның ішінде рейтингтік ғылыми басылымдардағы жарияланымдар;
2) ғылыми әзірлемелер туралы куәліктер;
3) ғылыми стипендияларды, гранттарды тағайындау туралы сертификаттар;
4) ғылыми конференцияларға және конкурстарға қатысқаны үшін берілген грамоталар және (немесе) дипломдар ескеріледі.
23. Резидентураға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша игерілмеген орындар, оның ішінде нысыналы орындар күнтізбелік жылдың 5 қыркүйегіне дейін мамандықтар бөлінісінде білім беру ұйымдары арасында одан әрі қайта бөлу үшін өтінім түрінде уәкілетті органдарға қайтарылады.
Бірінші кезекте тиісті мамандық бойынша түсу емтихандарының нәтижелері бойынша ең жоғары баллдары бар үміткерлері бар білім беру ұйымдарының өтінімдері қанағаттандырылады. Осы мамандық бойынша үміткерлер болмаған жағдайда қайта бөлу басқа мамандық бойынша жүзеге асырылады. Игерілмеген орындарды қайта бөлу уәкілетті органның бұйрығымен күнтізбелік жылдың 30 қыркүйегіне дейін бекітіледі.
24. Білім беру ұйымдары резидентураға қабылданғаннан кейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдарға 10 күнтізбелік күн ішінде қабылдауды ұйымдастыру және өткізу бойынша қорытынды есепті, сондай-ақ мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша резидентураға қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін ұсынады.
Медицина кадрларын
резидентурада оқуға қабылдау
қағидаларына 1 қосымша
________________ оқу жылына арналған резидентураға қабылдау жоспары
Мамандықтың атауы
Орын саны
республикалық бюджет қаражаты есебінен
жергілікті бюджет қаражаты есебінен
білім алушының өз қаражаты және өзге де көздер есебінен*
Ескертпе* - алдыңғы деңгейді ақылы негізде аяқтаған үміткерлер, сондай-ақ мемлекеттік грантты өтеген адамдар үшін
Медицина кадрларын
резидентурада оқуға қабылдау
қағидаларына 2 қосымша
________________ оқу жылына арналған резидентураға қабылдау жоспарының келісімі
____________________________________________________________
(білім беру және ғылым ұйымының атауы)
Мамандықтың атауы
Орын саны
республикалық бюджет қаражаты есебінен
жергілікті бюджет қаражаты есебінен
білім алушының өз қаражаты және өзге де көздер есебінен
Ескертпе* - алдыңғы деңгейді ақылы негізде аяқтаған үміткерлер, сондай-ақ мемлекеттік грантты өтеген адамдар үшін
Білім беру және ғылым ұйымның басшысы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
Мөр орны
Күні 20 ___ жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
Ғылым және адами
ресурстар департаменті ___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
Мөр орны
Күні 20 ___ жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

21. Зачисление лиц в резидентуру на платной основе осуществляется по итогам вступительного экзамена по профилю группы образовательных программ и набравших не менее 75 баллов из возможных 100 баллов.
На обучение по государственному образовательному заказу на конкурсной основе зачисляются лица, набравшие наивысшие баллы по вступительному экзамену, но не менее 75 баллов.
22. В случае одинаковых показателей конкурсных баллов, преимущественное право при зачислении в резидентуру получают лица, имеющие врачебный стаж. Затем учитываются научные достижения, соответствующие профилю образовательной программы:
1) научные публикации, в том числе в рейтинговых научных изданиях;
2) свидетельства о научных разработках;
3) сертификаты о присуждении научных стипендий, грантов;
4) грамоты и (или) дипломы за участие в научных конференциях и конкурсах.
23. Неосвоенные места по государственному образовательному заказу в резидентуру, в том числе целевые, возвращаются в уполномоченные органы в виде заявки для дальнейшего перераспределения между организациями образования в разрезе специальностей не позднее 5 сентября календарного года.
В первую очередь удовлетворяются заявки организаций образования, имеющих претендентов с наиболее высокими баллами по результатам вступительных экзаменов по соответствующей специальности. При отсутствии претендентов по данной специальности перераспределение осуществляется по другой специальности. Перераспределение неосвоенных мест утверждается приказом уполномоченного органа до 30 сентября календарного года.
24. Организации образования после зачисления в резидентуру представляют в уполномоченные органы в области здравоохранения в течение 10 календарных дней итоговый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении в резидентуру по государственному образовательному заказу.
Приложение 1 к правилам
приема на обучение
медицинских кадров в резидентуре
План приема в резидентуру на ___________ учебный год
Наименование специальности
Количество мест
за счет средств республиканского бюджета
за счет средств местного бюджета
за счет собственных средств обучающегося и иных источников*
Примечание* - для претендентов, завершивших предшествующий уровень на платной основе, а также лиц, отработавших государственный грант
Приложение 2 к правилам
приема на обучение
медицинских кадров в резидентуре
Соглашение плана приема в резидентуру на ________________ учебный год
_________________________________________________________
(Наименование организации образования и науки)
Наименование специальности
Количество мест
за счет средств республиканского бюджета
за счет средств местного бюджета
за счет собственных средств обучающегося и иных источников*
Примечание* - для претендентов, завершивших предшествующий уровень на платной основе, а также лиц, отработавших государственный грант
Руководитель организации образования и науки _____________________ ______________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии))
______________________ подпись руководителя
Место для печати Дата "___" _______________ 20 ___ года
Департамент науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан ___________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Место для печати Дата "___" _______________ 20 ___ года
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 15 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-270/2020
Бұйрыққа 3-қосымша
Медицина кадрларын резидентурада даярлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Медицина кадрларын резидентурада даярлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 222-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және медицина кадрларын резидентурада даярлау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Медицина кадрларын резидентурада даярлау тәртібі
2. Резидентурада кадрларды даярлау Кодекстің 222-бабы 1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен клиникалық мамандықтар тізбесі бойынша жүзеге асырылады.
3. Медицина кадрларын резидентурада даярлау мерзімі дәрігердің еңбек өтіліне және мамандығы бойынша жұмыс өтіліне есептеледі.
4. Резидентура бағдарламаларын іске асыруды білім беру ұйымдары денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының аккредиттелген клиникаларында, университеттік ауруханаларда, сондай-ақ резидентура базалары ретінде аккредиттелген ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары жүзеге асырады.
Резидент-дәрігерлерді резидентура базалары бойынша бөлуді білім беру ұйымы резидент-дәрігердің жеке жұмыс жоспарына сәйкес дербес жүзеге асырады.
5. Резидентурада білім алатын тұлға кәсіптік біліктілігін өзгерту мақсатында формальды білім беруді оқытудың бұрын қол жеткізілген нәтижелерін тануды ескере отырып, түлектердің біліктілік деңгейіне қойылатын талаптар негізінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары дербес әзірлеген қысқартылған білім беру бағдарламаларына және "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) сәйкес бағдарламаны игереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2023 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқу жүктемесі мен клиникалық жұмыстың мамандықтар бойынша көлемі резидент дәрігердің жеке жұмыс жоспарымен белгіленеді.
7. Жұмыс оқу жоспарлары резидентура бойынша Мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттардың, резидент дәрігерлердің жеке жұмыс жоспарларының негізінде әзірленеді және алқалық орган шешімінің негізінде ұйым басшысы бекітеді. Резидент дәрігерінің жеке жұмыс жоспары кафедра отырысында бекітіледі.

от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-270/2020
Правила подготовки медицинских кадров в резидентуре
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила подготовки медицинских кадров в резидентуре (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 222 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок подготовки медицинских кадров в резидентуре.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок подготовки медицинских кадров в резидентуре
2. Подготовка кадров в резидентуре осуществляется по перечню клинических специальностей, утвержденному уполномоченным органом, согласно пункта 1 статьи 222 Кодекса.
3. Срок подготовки медицинских кадров в резидентуре засчитывается в стаж работы по специальности.
4. Реализация программ резидентуры осуществляется организациями образования в аккредитованных клиниках организаций образования в области здравоохранения, университетских больницах, а также национальными и (или) научными центрами, научно-исследовательскими институтами, аккредитованными в качестве баз резидентуры.
Распределение врачей-резидентов по базам резидентуры осуществляется организацией образования самостоятельно согласно индивидуальному плану работы врача-резидента.
5. Лицо, обучающееся в резидентуре с целью изменения профессиональной квалификации, осваивает программу в соответствии с самостоятельно разработанными организациями высшего и (или) послевузовского образования сокращенными образовательными программами на основе требований к уровню квалификации выпускников с учетом признания ранее достигнутых результатов обучения формального образования и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.03.2023 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Объем учебной нагрузки и клинической работы по разделам специальностей определяется индивидуальным планом работы врача-резидента.
7. Рабочие учебные планы разрабатываются на основе государственных общеобязательных стандартов по резидентуре, индивидуальных планов работы врачей-резидентов и утверждаются руководителем организации на основании решения коллегиального органа. Индивидуальный план работы врача резидента утверждается на заседания кафедры.

8. Резидент-дәрігер оқу кезінде:
1) жеке жұмыс жоспарын орындайды;
2) бағдарламада көзделген аралық аттестаттауды, қорытынды аттестаттауды тапсырады;
9. Резидент-дәрігерді бір оқу орынынан екіншісіне, ақылы негізден мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауыстыру бос орын болған жағдайда қалған оқу мерзіміне оқу демалысы кезінде білім беру ұйымы басшысының шешімімен жүзеге асырылады.
Ауыстыру рәсімін білім беру ұйымы дербес белгілейді және оның академиялық саясатында көрсетіледі.
Резидент-дәрігерлерін басқа ЖОО-дан ұлттық ЖОО-ға немесе өзге де ЖОО-ға ауыстыру білім алушылардың білім беру тапсырысының құнындағы айырмашылығын қосымша төлеген кезде жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқитын резидент дәрігерлерге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысымен бекітілген Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидаларына және олардың мөлшерлеріне сәйкес стипендия төленеді.
11. Резидентурада даярлау теория мен клиникалық практиканың бірігуі негізінде резидент дәрігерлерді медициналық қызмет көрсетуге жеке қатысуға және тәлімгердің қадағалауымен пациенттерге көмек көрсету бойынша жауапкершілікке тарту арқылы жүзеге асырылады. Даярлау процесінде дағдыларды, білім мен тәжірибені игеру шамасына қарай резидент дәрігерінің тәуелсіз жауапкершілік деңгейінің жоғарылауы қамтамасыз етіледі.
12. Резидент-дәрігерді оқытудың және көрсетілетін қызметтерді ұсынуға тартудың мыналар жүзеге асырылады:
1) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының резидентурасы базасында – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы, резидентура базасы және резидент-дәрігер арасында жасалатын оқыту туралы шарт;
2) резидентура базалары ретінде аккредиттелген ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтарда, ғылыми-зерттеу институттарында – ұлттық және (немесе) ғылыми орталық, ғылыми-зерттеу институты және резидент-дәрігер арасында жасалатын оқыту туралы шарт.
Резидентурада оқыту резидентура базасының, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, сондай-ақ ұлттық және (немесе) ғылыми орталық, ғылыми-зерттеу институтының тең жауапкершілігі жағдайында резидент-дәрігерге жұмыс орнын беруді көздейді.
Оқу кезеңінде резидент-дәрігерге резидентура базасының, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтың, ғылыми-зерттеу институтының еңбек тәртіптеме қағидалары, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі талаптары қолданылады.

8. Врач-резидент за время обучения:
1) выполняет индивидуальный план работы;
2) сдает предусмотренные программой промежуточную аттестацию, итоговую аттестацию.
9. Перевод врача-резидента из одного учебного заведения в другое, с платной основы на обучение по государственному образовательному заказу на вакантное место на оставшийся срок обучения осуществляется в каникулярный период решением руководителя организации образования.
Процедура перевода устанавливается организацией образования самостоятельно и отражается в его академической политике.
Перевод врачей-резидентов из других вузов в национальный вуз или иной вуз осуществляется при условии доплаты обучающимися разницы стоимости образовательного заказа.
10. Врачам-резидентам, обучающимся по государственному образовательному заказу, выплачивается стипендия, согласно Правилам назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116.
11. Подготовка в резидентуре осуществляется на основе интеграции теории и клинической практики с привлечением врачей-резидентов к личному участию в предоставлении медицинских услуг и ответственности за деятельность по оказанию помощи пациентам под надзором наставника. В процессе подготовки обеспечивается возрастающая степень независимой ответственности врача-резидента по мере приобретения навыков, знаний и опыта.
12. Обучение врача-резидента и привлечение к предоставлению услуг осуществляется:
1) на базе резидентуры организации высшего и (или) послевузовского образования - договор об обучении, заключаемый между организацией высшего и (или) послевузовского образования, базой резидентуры и врачом-резидентом;
2) в национальных и (или) научных центрах, научно-исследовательских институтах, аккредитованных в качестве баз резидентуры – договор об обучении, заключаемый между национальным и (или) научным центром, научно-исследовательским институтом и врачом-резидентом.
Обучение в резидентуре предусматривает предоставление рабочего места врачу-резиденту при равной ответственности базы резидентуры, организации высшего и (или) послевузовского образования, а также национального и (или) научного центра, научно-исследовательского института.
В период обучения на врача-резидента распространяются правила трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда базы резидентуры организации высшего и (или) послевузовского образования, национального и (или) научного центра, научно-исследовательского института.

Осы тармақтың орындалуын қамтамасыз ету үшін Кодекстің 222-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 1 қыркүйекке дейін резидентура бағдарламасы бойынша оқыту туралы шарт жасалады.
15. Резидент дәрігерлерге академиялық кезеңдер арасында демалыс беріледі. Медициналық мамандықтар бойынша резидентураның мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына және резидентура мамандықтары бойынша білім беру бағдарламасына сәйкес бітіру курсын қоспағанда, оқу жылы ішіндегі каникулдың ұзақтығы кемінде жеті аптаны құрайды.
16. Білім беру бағдарламасының сапасын бақылауды білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалауды жүргізуге уәкілетті орган аккредиттеген ұйым - қорытынды мемлекеттік аттестаттау нысанында жүзеге асырады.
17. Резидентурада оқуды аяқтаған резидент-дәрігерлеріне резидентураны бітіргені туралы куәлік беріледі.
18. Резидентура резидент-дәрігерлерін оқудан шығару "Білім туралы" Заңның 41-бабы 1-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.

Для обеспечения исполнения данного пункта заключается договор об обучении по программе резидентуры до 1 сентября в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 222 Кодекса.
13. Врачам-резидентам предоставляются каникулы между академическими периодами. Продолжительность каникул в течение учебного года составляет не менее семи недель, за исключением выпускного курса, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом резидентуры по медицинским специальностям и образовательной программой по специальностям резидентуры.
14. Контроль за качеством образовательной программы осуществляется в форме итоговой аттестации - организацией, аккредитованной уполномоченным органом на проведение оценки знаний и навыков обучающихся.
15. Врачам-резидентам, завершившим обучение в резидентуре, выдается свидетельство об окончании резидентуры.
16. Отчисление врачей-резидентов резидентуры осуществляется в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 1 статьи 41 Закона "Об образовании".