Заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су объектілерінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды, ғылыми-зерттеу үшін аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 344 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 қаңтарда № 22020 болып тіркелді.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су объектілерінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды, ғылыми-зерттеу үшін аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2020 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 344 Бұйрығымен бекітілген
Заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су объектілерінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды, ғылыми-зерттеу үшін аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су объектілерінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды, ғылыми-зерттеу үшін аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 6-1)-тармақшасына сәйкес әзірленді және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың су объектілерінде жеке және заңды тұлғалардың әуесқойлық (спорттық) балық аулауын, мелиорациялық аулауын, ғылыми-зерттеу мақсатында аулауын, өсімін молайту мақсатында аулауын ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2021 года № 22020.
В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года № 344
Правила осуществления любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әуесқойлық (спорттық) балық аулау – спорттық және эстетикалық қажеттіліктерді қанағаттандыру, спорт сайыстарын өткізу мақсатында, сондай-ақ бір-бірлеп қана аулауға мүмкіндік беретін аулау құралдарымен (кәсіпшілік емес аулау құралдары) жүзеге асырылатын, аулап алынған өнімді жеке тұтыну үшін балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
2) балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
3) балық аулаушы – әуесқойлық (спорттық) балық аулау құқығын алған жеке тұлға;
4) балықтардың қырылуы – су айдынының және (немесе) учаскесінің гидрохимиялық және өзге де режимінің бұзылуы салдарынан балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жаппай қырылуы;
5) балықтың қырылу қаупі бар су айдыны және (немесе) учаскесі – балық шаруашылығының балық әлсін-әлсін қырылуға ұшырайтын су айдыны және (немесе) учаскесі;
6) балықтардың өріс аударуы – балықтардың бір мекендеу ортасынан екінші ортаға жаппай ауысуы;
7) ғылыми-зерттеу үшін аулау – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында балық ресурстары мен басқа да су жануарларын аулау;
8) жаппай аулау – су айдынындағы балық ресурстарының және басқа да су жануарларының бүкіл кәсiпшiлiк қорын алып қою немесе балықтардың жекелеген түрлерінің кәсiпшiлiк қорын немесе экологиялық топтарын алып қою. Жаппай аулау мелиорациялық аулау ретінде және ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін қолданылуы мүмкін;
9) мелиорациялық аулау – жаппай аулауды, арзан бағаланатын балықтар түрлерін аулауды, балықтың қырылу қаупі бар су айдындарындағы және (немесе) учаскелеріндегі аулауды қоса алғанда, су айдындарының балық өнімділігін арттыруға, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын сақтауға және олардың мекендеу әрі көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
10) өсімін молайту мақсатында аулау – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының өсімін молайту мақсатында оларды аулау;
11) табиғат қорғау мекемелерi – мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар, мемлекеттiк өңiрлiк табиғи парктер;
12) уылдырық шашу – балықтардың жетілген уылдырықты шашу процесі және оның кейіннен ұрықтануы.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) любительское (спортивное) рыболовство – лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях удовлетворения спортивных и эстетических потребностей, проведения спортивных состязаний, а также для личного потребления выловленной продукции, осуществляемый орудиями лова, позволяющими проводить только поштучный лов (непромысловые орудия лова);
2) рыболовство – лов рыбных ресурсов и других водных животных;
3) рыболов – физическое лицо, получившее право на любительское (спортивное) рыболовство;
4) замор – массовая гибель рыбных ресурсов и других водных животных, вызванная нарушением гидрохимического и иного режимов водоема и (или) участка;
5) замороопасный водоем и (или) участок – рыбохозяйственный водоем и (или) участок, подверженный периодическим заморам;
6) миграция рыб – массовое перемещение рыб из одного места обитания в другое;
7) научно-исследовательский лов – лов рыбных ресурсов и других водных животных с целью проведения научных исследований в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
8) тотальный отлов – изъятие всего промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных в водоеме или изъятие промыслового запаса отдельных видов или экологических групп рыб. Тотальный отлов может применяться в качестве мелиоративного лова и для научно-исследовательских целей;
9) мелиоративный лов – лов рыбных ресурсов и других водных животных, включая тотальный отлов, отлов малоценных видов рыб, лов в замороопасных водоемах и (или) участках, направленный на увеличение рыбопродуктивности водоемов, сохранение рыбных ресурсов и других водных животных и улучшение условий их обитания и размножения;
10) лов в воспроизводственных целях – лов рыбных ресурсов и других водных животных для целей их воспроизводства;
11) природоохранные учреждения – государственные природные заповедники, государственные национальные природные парки, государственные природные резерваты, государственные региональные природные парки, создаваемые в организационно-правовой форме государственного учреждения;
12) нерест – процесс выметывания рыбами зрелой икры и последующее ее оплодотворение;

13) су айдындары – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау, өсіру және көбейту үшiн пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкiн не олардың қорларының өсiмiн молайту үшiн маңызы бар су айдындары не олардың бөліктері (өзендер және оларға теңестiрiлген каналдар, көлдер, сулы-батпақты алқаптар, су қоймалары, тоғандар және басқа да iшкi су айдындары, аумақтық сулар), сондай-ақ теңiз сулары.
3. Әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды жүзеге асыруға жолдаманы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғат қорғау мекемесі береді және ол осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірленген, тігілген және табиғат қорғау мекемесінің мөрі басылған әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды жүзеге асыруға жолдама (бұдан әрі – жолдама) беру журналында тіркеледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Табиғат қорғау мекемесі жолдама алудан мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) құжаттардың және (немесе) оларда келтірілген деректердің (мәліметтердің) дұрыс болмауының анықталуы;
2) алушыға қатысты оның қызметіне немесе жолдама алуды қажет ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) алушыға қатысты алушының жолдама алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуға негіз болған соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы.
5. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың су айдындарында балық аулау мынадай түрлерге бөлінеді:
1) әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
2) мелиорациялық аулау;
3) ғылыми-зерттеу үшін аулау;
4) өсімін молайту мақсатында аулау.
2-тарау. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау жүзеге асыру тәртібі
6. Жолдаманы беру электрондық сатып алуды және жолдаманы қалыптастыруды қамтамасыз ететін сервистік бағдарламалық өнімдер (бұдан әрі – сервис) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2024 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жолдама сервис арқылы электрондық құжат түрінде беріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2024 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау бір балық аулаушыға бес данадан аспайтын ілмектері бар барлық атаудағы қармақтармен (қармақшалармен) (жылтырауық, қармақ, жерлица, спиннингтер), сондай-ақ бір балық аулаушыға үш данадан аспайтын су астында аулауға арналған мылтықтармен, торлы аумен, мормышкамен, ілгекпен және шаян қақпандармен жүзеге асырылады.

13) водоемы – водоемы либо их части (реки и приравненные к ним каналы, озера, водно-болотные угодья, водохранилища, пруды и другие внутренние водоемы, территориальные воды), а также морские воды, которые используются или могут быть использованы для лова, разведения и выращивания рыбных ресурсов и других водных животных либо имеют значение для воспроизводства их запасов.
3. Путевка на осуществление любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова (далее – путевка) выдается природоохранным учреждением по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и регистрируется в пронумерованном, прошнурованном и опечатанном печатью природоохранного учреждения журнале выдачи путевок по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Путевка нумеруется и является документом строгой отчетности.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Природоохранное учреждение отказывает в получении путевок по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении получателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения путевок;
3) в отношении получателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого получатель лишен специального права, связанного с получением путевок.
5. Рыболовство на водоемах особо охраняемых природных территориях подразделяется на следующие виды:
1) любительское (спортивное) рыболовство;
2) мелиоративный лов;
3) научно-исследовательский лов;
4) лов в воспроизводственных целях.
Глава 2. Порядок осуществления любительского (спортивного) рыболовства
6. Выдача путевки осуществляется посредством сервисных программных продуктов, обеспечивающих электронную покупку и формирование путевки (далее – сервис).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.05.2024 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Путевка выдается посредством сервиса в форме электронного документа.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.05.2024 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Любительское (спортивное) рыболовство осуществляется удилищами (удочками) всех наименований (блесна, кармак, жерлицы, спиннинги) с крючками не более пяти штук на одного рыболова, ружьями для подводной охоты, сачками, мормышками, петлями и раколовками не более трех штук на одного рыболова.

9. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау сондай-ақ ауланған балықты тірі түрде табиғи мекендеу ортасына кейіннен шығара отырып жүзеге асырылады.
10. Су айдындарында әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жеке тұлғаларда, яғни балық аулаушыда жеке басын куәландыратын құжаттар, жолдама болған жағдайда жүзеге асырады.
11. Жолдама бір тәулікке беріледі және балық аулау көлемі бір балықшыға тәулігіне бес килограмнан аспайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мелиорациялық аулауды жүзеге асыру тәртібі
15. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Балықтың қырылуына сөзсіз әкеп соқтыратын балықтың қырылу қатері төнген және мұндай қатерді су объектілерінде ағымдағы балық шаруашылығы мелиорациясын жүргізу жолымен жою мүмкін болмайтын жағдайларда табиғат қорғау мекемесі мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған биологиялық негіздеменің негізінде мелиорациялық аулау туралы шешім қабылдайды.
18. Мелиорациялық аулау туралы шешім табиғат қорғау мекемесі басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді.
19. Мелиорациялық аулауды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 18-04/17 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 17 ақпанда № 10266 болып тіркелген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдары мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге сәйкес қолдануға рұқсат етілген балық аулау құралдарын пайдалана отырып, табиғат қорғау мекемесі қамтамасыз етеді (бұдан әрі – тізбе).
Мелиорациялық аулау ретінде жүзеге асырылатын жаппай аулау кезінде қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесіне кіретін кез келген аулау құралдары пайдаланылады.

9. Любительское (спортивное) рыболовство осуществляется также, и с последующим выпуском выловленной рыбы в естественную среду обитания в живом виде.
10. Любительское (спортивное) рыболовство на водоемах осуществляется физическими лицами, при наличии у рыболова документов, удостоверяющих личность и путевки.
11. Путевка выдается на срок до семи календарных дней, и объем вылова рыбы составляет не более пяти килограмм на одного рыболова в сутки.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок осуществления мелиоративного лова
15. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов, природоохранное учреждение на основании биологического обоснования, получившего положительное заключение государственной экологической экспертизы принимает решение о мелиоративном лове.
18. Решение о мелиоративном лове оформляется приказом руководителя природоохранного учреждения или лицом его замещающим.
19. Мелиоративный лов обеспечивается природоохранным учреждением, с использованием разрешенных к применению орудий рыболовства, согласно Перечня, разрешенных к применению промысловых и непромысловых орудий и способов рыболовства, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 18-04/17, зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2015 года № 10266 (далее – перечень).
При тотальном отлове, осуществляемом в качестве мелиоративного лова, используются любые орудия лова, входящих в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.

20. Балықтың қырылуына қарсы іс-шара ретінде жүзеге асырылатын мелиорациялық аулау жолымен алынған балық көлемі балық аулаудың жалпы көлеміне кірмейді.
4-тарау. Ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүзеге асыру тәртібі
21. Ғылыми зерттеулерді "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 маусымдағы № 645 қаулысымен айқындалған тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғалар жүргізеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Белгіленген аулау көлемінен тыс мөлшерде ғылыми-зерттеу үшін аулауға бұрын жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жүргізілмеген су айдындарында жол беріледі.
24. Ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүзеге асыру үшін аккредиттелген ғылыми ұйымдармен ғылыми-зерттеу жұмыстарының бағдарламасы шеңберінде:
1) зерттеу жұмыстарын жүргізудің күнтізбелік жоспары мен кестесі бекітіледі;
2) су айдындары және (немесе) учаскелері бөлінісінде аулау учаскелерінің тізбесі белгіленеді;
3) станциялар желісі, пайдаланылатын аулау және жүзу құралдарының типі, түрі және саны, аулау тәсілдері айқындалады.
25. Ғылыми-зерттеу үшін аулауды аккредиттелген ғылыми ұйымдар жылдың кез келген уақытында тізбеге сәйкес қолдануға рұқсат етілген балық аулау құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырады.
26. Ғылыми-зерттеу үшін аулау балық аулауға тыйым салынған уылдырық шашу кезеңде табиғат қорғау мекемесі өкілінің қатысуымен және жүргізілген аулау нәтижелері көрсетілген жеке акт (еркін нысанда) толтырыла отырып жүзеге асырылады.
5-тарау. Өсімді молайту мақсатында аулауды жүзеге асыру тәртібі
27. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Өсімін молайту мақсатында аулауды табиғат қорғау мекемесі мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған биологиялық негіздеменің негізінде балық аулаудың бекітілген көлемі шегінде жылдың және тәуліктің кез келген уақытында тізбеге сәйкес барлық аулау құралдарымен және балық аулау тәсілдерімен жүргізеді.

20. Объем рыбы, изъятой путем мелиоративного лова, осуществляемого как противозаморное мероприятие, не входит в общий объем вылова рыбы.
Глава 4. Порядок осуществления научно-исследовательского лова
21. Научные исследования проводятся юридическими лицами, аккредитованными как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, в порядке, определенном постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2011 года № 645 "Об утверждении Правил аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Научно-исследовательский лов вне установленных объемов лова, допускается на водоемах, на которых ранее оценка состояния животного мира не проводилась.
24. Для осуществления научно-исследовательского лова аккредитованными научными организациями в рамках программы научно-исследовательских работ:
1) утверждается календарный план и график проведения исследовательских работ;
2) устанавливается перечень участков лова в разрезе водоемов и (или) участков;
3) определяется сетка станций, тип, виды и количество используемых орудий лова и плавательных средств, способы лова.
25. Научно-исследовательский лов осуществляется аккредитованными научными организациями в любое время года с использованием разрешенных к применению орудий рыболовства, согласно перечня.
26. Научно-исследовательский лов в запретный для рыболовства нерестовый период, осуществляется в присутствии представителя природоохранного учреждения и при составлении отдельного акта (в произвольной форме) с указанием результатов проведенных ловов.
Глава 5. Порядок осуществления лова в воспроизводственных целях
27. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Лов в воспроизводственных целях проводится природоохранным учреждением на основании биологического обоснования, получившего положительное заключение государственной экологической экспертизы, в пределах утвержденного объема лова рыбы, в любое время года и суток, всеми орудиями лова и способами рыболовства, согласно перечня.

30. Табиғат қорғау мекемесі балық ресурстарын ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін бір су айдынынан екінші су айдынына көбейтуге бастамашылық жасаған жағдайда өсімді молайту мақсатында аулау туралы шешім табиғат қорғау мекемесі басшысының немесе оның алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді.
31. Алып тасталды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 13.01.2022 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Заңды тұлға мәртебесі бар
ерекше қорғалатын табиғи
аумақтар құрамына енетін су
объектілерінде әуесқойлық
(спорттық) балық аулауды,
мелиорациялық аулауды,
ғылыми-зерттеу мақсатында
аулауды, өсімін молайту
мақсатында аулауды жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды, ғылыми-зерттеу үшін аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыруға жолдама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.05.2024 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі Орман шаруашылығы
және жануарлар дүниесі
комитетінің _______________________
(мекеменің атауы)
ТҮБІРТЕК №_______
"_____________________"
республикалық мемлекеттік
мекемесі
Кімге берілді ______________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/
ұйымның атауы)
Бір реттік/маусымдық
__________________
Жолдама құны _____________ теңге
Мөлшері ______ (килограмм)
Балық түрі ________________
Су айдынының және учаскенің
атауы ____________________
Көлік ____________________
(түрі, маркасы, мемлекеттік нөмірлік белгісі)
Қолданылу мерзімі:
20__ж. "_" _____ және
20__ж. "__" _____ аралығында
Берілген күні 20_ ж. "__"_____
Жолдаманы алдым,
Қағидалармен таныстым
__________________________
(Балық аулаушының Т.А.Ә.,
(бар болған жағдайда)
___________________қолы)
Жолдаманы берген
_______________________
(Т.А.Ә., бар болған жағдайда)
___________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының Экология
және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар
дүниесі комитетінің
_________________________
(мекеменің атауы)
ЖОЛДАМА № _____
"_______________________"
республикалық мемлекеттік мекемесі
Кімге берілді _______________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)/
ұйымның атауы)
Бір реттік/маусымдық
__________________
Жолдама құны _____________ теңге
Мөлшері ______ ( килограмм)
Балық түрі________
Су айдынының және учаскенің
атауы ____________________
Көлік ____________________
(түрі, маркасы,мемлекеттік
нөмірлік белгісі)
Қолданылу мерзімі:
20__ж. "_" __________ және
20__ж. "__" _____ аралығында
Берілген күні 20_ ж. "__"________________
Аумаққа кіру кезінде көлікті
жете тексерген мемлекеттік
инспектор ________________
(Т.А.Ж., бар болған жағдайда)
___________қолы)
Аумақтан шығу кезінде ауланған
балық көлемін тексерген
мемлекеттік инспектор
________________
(Т.А.Ә., бар болған жағдайда,
_________________ қолы)
ЖОЛДАМАНЫҢ сыртқы беті
Балық аулау туралы мәліметтер
Күні
Балық түрі
Мөлшері (килограмм)
ЖИЫНЫ:
Мемлекеттік инспектор
________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________________ (қолы)
Заңды тұлға мәртебесі бар
ерекше қорғалатын табиғи
аумақтар құрамына енетін су
объектілерінде әуесқойлық
(спорттық) балық аулауды,
мелиорациялық аулауды,
ғылыми-зерттеу мақсатында
аулауды, өсімін молайту
мақсатында аулауды жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мелиорациялық аулауды, ғылыми-зерттеу үшін аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыруға жолдама беру журналы
р/с
Балықшының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Балықшының тұрғылықты жері
Жолдаманың берілген күні
Жолдаманың нөмірі
Жолдаманың қолданылу мерзімі
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы
Су айдынының және учаскенің атауы
Балық түрі
Мөлшері
Балықшыны бақылаушы тұлға (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қолдар
дана
килограмм
Жолдаманы беруші
Жолдаманы алушы
7
8
9
10
11
12
13

30. В случае инициативы природоохранного учреждения развивать рыбные ресурсы с одного водоема в другой водоем, входящих в состав особо охраняемых природных территорий, решение о лове в воспроизводственных целях оформляется приказом руководителя природоохранного учреждения или лицом его замещающим.
31. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 13.01.2022 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
рыболовства на осуществление
любительского (спортивного)
рыболовства, мелиоративного лова,
научно-исследовательского лова,
лова в воспроизводственных целях
на водных объектах, входящих
в состав особо охраняемых
природных территорий
со статусом
юридического лица
Путевка на осуществление любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.05.2024 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________
(наименование учреждения)
Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
КОРЕШОК № _____
Республиканское государственное учреждение
"___________________"
Кому выдана
_________ ____________________
(Ф.И.О., (при его наличии)/
наименование организации)
Разовая/сезонная _______________
Стоимость путевки ________ тенге
Количество _____ (килограмм)
Вид рыбы ___________
Наименование водоема и участка ____________________________
Транспорт
____________ ___________________
(вид, марка, государственный номерной знак)
Срок действия:
с "__" ________ 20__ года
по "__" _______20__ года
Дата выдачи: "__" __________ 20 __ года
Путевку получил с Правилами ознакомлен _______________
Ф.И.О. рыболова
_________________
(при его наличии)
__________________
(подпись)
Путевку выдал ______________
(Ф.И.О. при его наличии)
_________________
(подпись)
________________________
(наименование учреждения)
Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ПУТЕВКА № _____
Республиканское государственное учреждение
"______________________________________"
Кому выдана
_______________ _______________________
(Ф.И.О., (при его наличии)/
наименование организации)
Разовая/сезонная __________
Стоимость путевки _______ тенге
Количество ______(килограмм)
Вид рыбы _________________
Наименование водоема и участка
_________________________
Транспорт ________________
(вид, марка, государственный
номерной знак)
Срок действия:
с "__" ____________ 20__ года
по "__" ___________ 20__ года
Дата выдачи "__" ________ 20 __ года
Досмотр транспорта при въезде на территорию произвел государственный инспектор
_______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
_______________
(подпись)
Контроль объема вылова рыбы при выезде (выходе) с территории произвел государственный инспектор
_______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
______________
(подпись)
Оборотная сторона
ПУТЕВКА
Сведения о вылове рыбы
Дата
Вид рыбы
Количество (килограмм)
ИТОГО:
Государственный инспектор
________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
____________
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
рыболовства на осуществление
любительского (спортивного)
рыболовства, мелиоративного
лова, научно-исследовательского лова,
лова в воспроизводственных
целях на водных объектах,
входящих в состав особо
охраняемых природных
территорий со статусом
юридического лица
Форма
Журнал выдачи путевок на осуществление любительского (спортивного) рыболовства, мелиоративного лова, научно-исследовательского лова, лова в воспроизводственных целях
№ п/п
Ф.И.О. рыболова (при его наличии)
Место жительства рыболова
Дата выдачи путевки
Номер путевки
Срок действия путевки
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Наименование водоема и участка
Вид рыбы
Количество
Лицо, контролирующее рыбалку (Ф.И.О., при его наличии)
Подписи
штук
килограмм
Выдавшего путевку
Получателя путевки
7
8
9
10
11
12
13