"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 27 ақпандағы № ҚР ДСМ-21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 наурызда № 22285 болып тіркелді
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 1) тармақшасына, 17-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына және 33-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15361 болып тіркелген, 2017 жылғы 3 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерінде:
7-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) жұмыс істемейтін қандастар;";
жоғарыда көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларына:
3-тармақтың 2) тармақшасының үшінші абзацы алып тасталсын;
жоғарыда көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2021 года № 22285
В соответствии c подпунктом 1) статьи 11, подпунктом 2) пункта 1 статьи 17 и статьей 33 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15361, опубликован 3 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах и сроках исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, утвержденных указанным приказом:
подпункт 11) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"11) неработающие кандасы;";
приложение 4 к вышеуказанным Правилам изложить согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов, утвержденных указанным приказом:
абзац третий подпункта 2) пункта 3 исключить;
приложение 1 к вышеуказанным Правилам изложить согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі М. Шорановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен кейін күшіне енеді және 2020 жылғы 01 шілдеден бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы 27 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-21 бұйрығына
1-қосымша
Міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыруға
аударымдарды және (немесе)
жарналарды есептеу (ұстап
қалу) және аудару қағидалары
мен мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған адамдар үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналары түрінде бюджет қаражатына қажеттілік туралы 20_____ жылғы _________ (ай) _________ күні _______ сағ._______ мин жағдай бойынша өтінім
Есепті кезең 20__ж.
Индекс: қажеттілік
Кезеңділігі: ай сайын
Өтінім ұсынатын тұлғалар тобы: "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Тапсыру мерзімі: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесінен деректерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде.
Мекеме 226
Бағдарлама 066
Кіші бағдарлама 102
Ерекшелігі 351
Төлем түрі
Саны, адам
Қорға төленуге тиісті міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекет жарнасының мөлшері, %
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ағымдағы қаржы жылының екі жылы алдындағы орташа айлық жалақы, теңге
Сомасы, теңге
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін міндетті медициналық сақтандыруға мемлекет жарналары түріндегі әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттер
оның ішінде:
балалар
жұмыссыз ретінде тіркелген тұлғалар
жұмыс істемейтін жүкті әйелдер
осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген адамдарды қоспағанда, баланы (балаларды) үш жасқа толғанға дейін тәрбиелеп отырған жұмыс істемейтін адам (баланың заңды өкілдерінің бірі)
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыстағы адамдар
мүгедек балаға күтім жасайтын жұмыс істемейтін тұлғалар
бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтім жасайтын жұмыс істемейтін адам
зейнетақы төлемдерін алушылар, оның ішінде Ұлы Отан соғысының ардагерлері
қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар)
тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар
жұмыс істемейтін қандастар
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көп балалы аналар
мүгедектер
орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын адамдар
жұмыс істемейтін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар
Жиыны
Атауы: ____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
тел. ______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушының тегі және телефоны ___________________________________
Басшы _____________________________________________________________
(Т.А.Ж.) (бар болса)                         (Қолы)
М.О. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2021 жылғы 27 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-21 бұйрығына
2-қосымша
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе) толық
төлемегені үшін өсімпұлдың
артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қоры"
коммерциялық емес
акционерлік қоғамы
Басқармасының төрағасына
_________________________
___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) көрсетілсін)
Өтініш
_________________________________________________________________
(аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды төлеушінің немесе төлеуші банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
20__ ж ______ _____ №___ төлем тапсырмамен, референс__________ аударылған аударымдардың және (немесе) жарнаның және (немесе) өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын:
№ р/с
ЖСН
Тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда)
Кезең
Төленген сомасы
Қайтарым сомасы
1
2
3
N
атына қайтаруды жүргізуді сұраймын, төлемнің жалпы сомасы ________, қайтарылатын жалпы сомасы ________.
Кейінгі төлемдермен түзету мынадай себепке байланысты мүмкін емес (қажеттісін белгілеу керек):

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 февраля 2021 года
№ ҚР ДСМ-21
Приложение 4
к Правилам и срокам
исчисления (удержания)
и перечисления отчислений
и (или) взносов на обязательное
социальное медицинское страхование
Форма
Заявка о потребности в бюджетных средствах в виде взносов государства
на обязательное социальное медицинское страхование за лиц, освобожденных
от уплаты взносов в фонд социального медицинского страхования на _____ 20____ года
(на месяц) (по состоянию на ____________ час., _____ мин., ______ дата)
Отчетный период 20__г.
Индекс: потребность
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц, представляющих заявку: НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Куда представляются: Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Срок представления: в течение трех рабочих дней со дня получения данных
из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Учреждение 226
Программа 066
Подпрограмма 102
Специфика 351
Вид выплат
Кол-во, чел
Размер взноса государства на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащего уплате в фонд, %
Среднемесячная заработная плата, предшествующая двум годам текущего финансового года, определяемая уполномоченным органом в области государственной статистики, тенге
Сумма, тенге
Трансферты Фонду социального медицинского страхования в виде взносов государства на обязательное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в Фонд социального медицинского страхования
в том числе:
дети
лица, зарегистрированные в качестве безработных
неработающие беременные женщины
неработающее лицо (один из законных представителей ребенка), воспитывающее ребенка (детей) до достижения им (ими) возраста трех лет, за исключением лиц, предусмотренных подпунктом 5) настоящего пункта
лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет
неработающие лица, осуществляющие уход за ребенком-инвалидом
неработающее лицо, осуществляющее уход за инвалидом первой группы с детства
получатели пенсионных выплат, в том числе ветераны Великой Отечественной войны
лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности)
лица, содержащиеся в следственных изоляторах
неработающие кандасы
многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени
инвалиды
лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования
неработающие получатели государственной адресной социальной помощи
Итого
Наименование: ___________________________________________
Адрес ____________________________________________________
тел. ______________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _____________________________
Руководитель _____________________________________________
(Ф.И.О.) (при наличии)
Подпись _________________
М.П. (при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 февраля 2021 года
№ ҚР ДСМ-21
Приложение 1
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или)
пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату
отчислений и (или) взносов
Форма
Председателю Правления
некоммерческого акционерного
общества "Фонд социального
медицинского страхования"
__________________________
(указать фамилию, имя,
отчество (при его наличии))
Заявление
от __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование плательщика отчислений и (или) (взносов), и (или) пени, или банком,
организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат суммы излишне (ошибочно) уплаченных отчислений,
взносов и (или) пени, перечисленных платежным поручением от "___" ___20___г. № ___,
референс _________, общая сумма платежа ________, общая сумма возврата_________ на:
№ п/п
ИИН
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Период
Уплаченная сумма
Сумма возврата
1
2
3
N
Корректировка последующими платежами невозможна по причине (нужное отметить):

1. Төлеушi немесе банк бiр немесе бiрнеше төлем тапсырмасы негiзiнде екi немесе одан да көп рет қордың шотына қате аударылған;
2. Артық есептелген (бөлшектеп қайтару);
3. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3-тармағына, 28 бабының 7-тармағына сәйкес аударымдар мен жарналарды төлеуден босатылған, олар үшін жарнаны мемлекет төлейтін адамдар үшін қате аударылған;
4. Төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
5. Төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде төлем кезеңінде қате жіберілген;
6. Төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
7. Аударымдар және (немесе) жарналар және (немесе) өсімпұлдар болып табылмайтын қаражат қордың шотына қате аударылды;
8. Дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалығы ретінде тіркелмеген жеке тұлға аударған;
9. "Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығын салық салу мәселелері бойынша iске асыру жөнiндегi одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 224 қаулысына сәйкес аударымдар мен жарналарды төлеуден босатылған адамдар.
Қайтаруды келесі деректемелер бойынша жүргізуді (керегін белгілеу) сұраймыз:
төлем тапсырмасында көрсетілген банк деректемелеріне (құжат);
банктік деректемені ауыстырған кезде келесі деректемелерді толтыру қажет:
Төлеушінің атауы: _______________
ЖСН (БСН): ____________________
Төлеушінің БСК: _________________
Төлеушінің банкі: ________________
Төлеушінің ЖСК (IBAN): ________________________________
(20-сандық ағымдағы дербес банктік есеп-шоты)
Қосымша:
1) жарналарды пайдасына жүргізген жеке тұлғадан соманы қайтаруға келісімі туралы арызы (қажет болған жағдайда);
2) төлем құжатының көшірмесі не аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың төленгенін растайтын құжат.
Басшы _____________________________________/______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / қолы)
Бас бухгалтер (болған жағдайда)________________/_______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Ескертпе: өтініш бланкіде толтырылып, мөртаңбамен расталады (факсимильді қолтаңбаға жол берілмейді).

1. Ошибочно перечислены на счет фонда плательщиком или банком два и более раз на основании одного или нескольких платежных поручений;
2. Излишне начислены (частичный возврат);
3. Ошибочно уплачены за лиц, освобожденных от уплаты отчислений и взносов в соответствии с пунктом 3 статьи 27, пунктом 7 статьи 28
Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", взносы за которых уплачиваются государством;
4. Неверно указан код назначения платежа;
5. В списочной части платежного поручения допущены ошибки в периоде платежа;
6. Неверно указаны реквизиты плательщика;
7. Ошибочно перечислены на счет фонда средства, не являющиеся отчислениями и (или) взносами и (или) пеней;
8. Перечислены физическим лицом, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой,
а также крестьянского или фермерского хозяйства;
9. Лица, освобожденные от уплаты взносов и отчислений в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 224
"О дальнейших мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики" по вопросам налогообложения".
Возврат просим произвести (нужное отметить) по следующим реквизитам:
☐ на банковские реквизиты, указанные в платҰжном поручении (документ);
☐ при смене банковского реквизита необходимо заполнять следующие реквизиты:
Наименование плательщика:__________________
БИН (ИИН):___________________________________
БИК плательщика:___________________________
Банк плательщика:___________________________
ИИК (IBAN) плательщика:____________________ (20-ти значный номер банковского счета)
Приложение:
1) заявление о согласии на возврат сумм от физического лица, в пользу которого произведены взносы (при необходимости);
2) копия платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов и (или) пени.
Руководитель ________________________________ ____________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Главный бухгалтер (при наличии) _____________ ___________ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати (при наличии)
Примечание: заявление заполняется на бланке и заверяется печатью (факсимильная подпись не допускается).