"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 6 сәуірдегі № 149 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 сәуірде № 22512 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16013 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банк жүйесінде 2017 жылғы 22 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
осы бұйрыққа 426-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Техникалық және кәсіптік білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2021 жылғы 6 сәуірдегі
№ 149 бұйрығы
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
426-қосымша
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0100000 – Білім беру
Мамандығы:
0101000 – Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілігі:
010105 1 – Тәрбиелеушінің көмекшісі
010101 3 – Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модуль атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модульді қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БК 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тілінінің грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2021 года № 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2021 года № 22512
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 16013, опубликован в информационной системе Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 22 декабря 2017 года), следующее изменение:
приложение 426 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования, Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение к приказу
Министр образования и
науки Республики Казахстан
от 6 апреля 2021 года № 149
Приложение 426 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года №
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Дошкольное воспитание и обучение"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0101000 – Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация:
010105 1 – Помощник воспитателя
010101 3 – Воспитатель дошкольных организаций
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают деловой казахский (русский) и иностранный языки и профессиональную лексику. При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:

1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандық бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздерін; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштарын, мақсатын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережелерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов. При изучении модуля обучающиеся учатся составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни. При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін ұғынады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Командалық спорт ойындарының қағидаларын сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері Мәдениеттану Құқық негіздері Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе. При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии Культурология Основы права Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін сипаттайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моралдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.

4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін меңгереді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты меңгереді.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды біледі: билік, саяси жүйе, саяси режім, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету тетіктерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен тетіктері туралы, нарық тетіктері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики". При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Цифрлық сауаттылықты дамыту
БМ 06. Цифрлық сауаттылықты дамыту
Бұл модуль Интернеттің цифрлық ресурстарымен жұмыс істеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Интернет желісінде сайттармен жұмыс істей білуді, ақпаратты іздеп таңдауды, оны қажеттілігі бойынша қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Интернетті қолданудың техникалық аспектілерін түсіну.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздері
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернеттің мүмкіндіктерін пайдаланады.
2. Браузерді баптайды және қолданады.
3. Құпиясөздерді құру ережелерін қолданады.
4. Компьютерлік вирустардан қорғану ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернеттегі ақпаратпен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-қауымдастықтың қағидаттарын сақтайды.
2. Ақпараттың нақтылығын анықтайды.
3. Сайттарға бағалау және талдау жүргізеді.
4. Авторлық құқық ұғымын түсінеді, Интернеттегі тәртіп кодексін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Интернеттегі коммуникацияны жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік желілерді, аватарды, желідегі беделін басқарады.
2. Цифрлық әлемнің кодексі, виртуалды әлем, Интернеттегі агрессия туралы мәлімет алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Цифрлық тұтынуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-дүкендерді, сенім белгілерін, тұтынушылардың құқықтарын пайдаланады.
2. Интернеттегі жарнаманы, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишингті, онлайн-ойындарды түсінеді.
БҚ 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 07. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Развивать цифровую грамотность
БМ 06. Развитие цифровой грамотности
Данный модуль описывает знания, умения, навыки, необходимые для работы с цифровыми ресурсами Интернета. В результате изучения модуля обучающиеся учатся работать с сайтами в сети Интернет, искать и выбирать информацию, использовать ее по необходимости.
Результат обучения: 1) Понимать технические аспекты использования Интернета.
Основы информационно-коммуникативных технологий
Критерии оценки:
1. Применяет возможности Интернета.
2. Настраивает и пользуется браузером.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в Интернете.
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы интернет-сообщества.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие авторского права, соблюдает кодекс поведения в Интернете.
Результат обучения: 3) Осуществлять коммуникацию в Интернете.
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в Интернете.
Результат обучения: 4) Осуществлять цифровое потребление.
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в Интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает фишинг, онлайн-игры.
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейін орын алған тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі деректерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасында байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"010105 1 – Тәрбиелеушінің көмекшісі" біліктілігі
КҚ 1. Мектеп жасына дейінгі балаларды күтуді жүзеге асыру
КМ 01. Балаларды күту және мектепке дейінгі жастағы балаларды тәрбиелеуді ұйымдастыру үшін санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау
Бұл модуль балаларға күтім жасау бойынша іс-шараларды жүзеге асыруға, алғашқы медициналық көмек көрсетуге және баланың өмірін қорғау және күнделікті жұмыстарды жүргізуге, санитарлық-гигиеналық шараларды орындауға, ішкі ережелерді, қауіпсіздік техникасы ережелерін және мектепке дейінгі ұйымдарда өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындауды қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: бала ағзасының анатомиялық және физиологиялық ерекшеліктерін, баланы күтуге қажетті санитарлық-гигиеналық нормалар мен регламенттерді, балабақшада қолданылатын химиялық заттарды тазалау қолдану қағидасын, алғашқы медициналық көмек көрсету және балалардың өмірін қорғау қағидасын, барлық режимдік сәттерді және санитарлық-гигиеналық шараларды, ішкі ережелерді, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету әдістері мен әдістерін өткізу әдістерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тәрбиешіге киіну, шешіндіру, жуындыру, жуыну, балаларды тамақтандыру және төсекке орналастыру кезінде, жарақаттану, кесіп алу, күйік шалу, үсік шалу, улану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуге, балалар бақшасында және балалар ойын алаңдарында сабақтар, ойындар, жұмыс, ойын-сауық іс-шаралар кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды, әртүрлі жас топтарында күн тәртібіне сәйкес іс-шараларды өткізуге, үй-жайларды тазалауға және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес қажетті санитарлық тазалау үшін қажетті шаралар қабылдауда, балалар бақшасындағы және балалар алаңындағы балалардың физикалық қауіпсіздігін, балалар денсаулығының қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін, төтенше жағдайлар кезінде балалардың қауіпсіздігін сақтауда көмек көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Күн тәртібін ұйымдастыру.
Мектепке дейінгі педагогика Мектеп жасына дейінгі балалардың анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы Психология Педиатрия негіздері Балалардың өмірін қорғау және сақтау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиелеушінің көмекшісі жұмысының ерекшеліктері мен құрылымын меңгереді.
2. Мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудағы күн тәртібін сақтаудың маңыздылығын түсінеді.
3. Мектеп жасына дейінгі балалардың күн тәртібінің мазмұнын меңгереді.
4. Балабақшадағы әртүрлі жас топтарындағы күн тәртібінің мазмұнын меңгереді.
5. Күн тәртібіне байланысты үдерістерін ұйымдастыру әдістерін меңгереді.
6. Серуендеге дейін және одан кейін киім кигізу, шешіндіру дағдыларын меңгереді және қажет болған жағдайда киімдерді кептіреді.
7. Дастарқан жаюды және күн тәртібі бойынша балаларды тамақтандыруды ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
8. Тамақты қабылдап алады және таратады.
9. Күн тәртібіне сәйкес балалардың ұйқысын ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
10. Баланың денсаулық жағдайы, ұйқысы, тәбеті, киімі туралы ата-анасыман әңгімелесу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мектеп жасына дейінгі балалардың физиологиясы мен анатомиясы туралы жалпы түсінігі болу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалардың анатомиялық және физиологиялық өсу мен дамуының заңдылықтарын түсінеді, баланың жүйке жүйесінің функциялары мен, тірек-қимыл жүйесінің маңыздылығын түсінеді.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың ас қорыту жүйесінің ерекшеліктерін, баланың организміндегі зат алмасуды, зәр шығару жүйесінің маңыздылығы мен функцияларын, терінің құрылымын және функциясын түсінеді.
3. Жұқпалы аурулардың алдын алу және олардың туындауы мен таралуына жол бермеу мақсатында білімін қолданады.
10. Санитариялық-гигиеналық бұзушылықтарды болдырмау және уақтылы жою және эпидемияға қарсы нормалар мен ережелерді сақтау мақсатында мектепке дейінгі гигиена бойынша нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады. (ҚР ДСМ-нің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 615 "Мектепке дейінгі ұйымдар мен балалар үйлеріне арналған санитарлық-эпидемиологиялық талаптар туралы санитарлық ережелерді бекіту туралы" бұйрығы).
Оқыту нәтижесі: 3) Мектеп жасындағы балалардың жасына байланысты психологиялық ерекшеліктерін білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бастауыш мектеп жасындағы балалардың психологиялық әдістерін, психологиялық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Темперамент, табиғат, қабілеттілік ерекшеліктері: генотип, фенотип, ерекшеліктер туралы біледі.
3. Барлық психикалық және танымдық үдерістер туралы түсінеді.
4. Психодиагностика үдерісін жүзеге асырады Сауалнама, психологиялық тестілеу, әдістеме, алынған нәтижелерді өңдеуды жүргізеді.
5. Балалардың қызметін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық жағдайын талдайды және балалар ортасында оң қарым-қатынастарды қалыптастырады.
6. Тренингтерді өткізеді.
7. Баланың өзін-өзі тану ерекшеліктері мен өзін-өзі реттеуі туралы түсінігі болады.
8. Балалар арасындағы адамгершілік, позитивті, коммуникативті қарым-қатынасты қалыптастырады.
9. Ерте жастағы және мектеп жасына дейінгі балалардың психологиясы мен дамуын іске асырады.
10. Баламен эмоционалды байланыс орнатады, психоэмоционалдық жайлылық деңгейін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің негізгі ұғымдары мен дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балаларға алдын-ала медициналық көмек көрсетудің жалпы ережесін меңгереді.
2. Қажет болған жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді уақтылы ұйымдастыру жауапкершілігін түсінеді.
3. Зардап шеккен адамның немесе науқас баланың денсаулық жағдайы бойынша алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастырады.
4. Жаралану кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек көрсету амалдарын меңгереді.
5. Күйік шалу, естен тану, улану кезіндегі дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгереді.
6. Күтпеген жерден ауырып қалған немесе жарақат алған (жарақат алу, кесу) балаға ауруханаға дейінгі көмек көрсету тәсілдерін меңгереді.
7. Жұқпалы аурулар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Санитариялық-гигиеналық шараларды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың гигиенасының талаптарына жауап беретін іс-шараларды орындайды.
2. Балалардың жеке гигиенасына күтім жасау жөніндегі іс-шараларды орындау тәртібін ұстанады.
3. Балалардың бойында мәдени-гигиеналық дағдыларды қалыптастырады.
4. Балаларды қабылдау үшін топтық бөлме дайындайды: желдетеді, ауаның температурасын бақылайды, үй-жайларға дымқыл тазалау жүргізеді.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына сәйкес ойын бөлмесін, жатын бөлмені, қабылдау тобын күнделікті тазалауды жүзеге асырады.
6. Инфекцияның таралуының алдын алу бойынша профилактикалық шараларды жүргізу дағдысын меңгереді.
7. Ыдыс-аяқты, ойыншықтарды, жуынатын бөлмені, тазалағыш құралдарды жуу бойынша санитариялық ережелер мен нормалар талаптарын ұстанады.
8. Санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына сәйкес төсек-орын ауыстыру кестесін ұстанады.
9. Балабақшада қолданылатын жуғыш заттардың химиялық құралдарын пайдалану ережелерін ұстанады.
10. Серуендеуге арналған аймақтарға тексеру жүргізеді және дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Қауіпсіздік техникасын және өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғаудың заңнамалық және құқықтық нормаларын меңгереді.
2. Жалпы қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
3. Балалар топта болған кездегі қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
4. Балалардың бойында техника қауіпсіздігінің ережелерін ұстану дағдыларын қалыптастырады.
5. Ойындарды, серуендеуді және экскурсияларды ұйымдастыру кезінде қауіпсіздік шаралары мен сақтық шараларын ұстанады.
6. Топтағы қолда бар заттар мен жиһазды бекіту және орналастыру талаптарын меңгереді.
7. Сабақтағы техника қауіпсіздігінің ережелерін меңгереді: пішіндеу, сурет салы, құрылымдау, қолданбалар, музыка, дене тәрбиесі.
8. Топтағы және ойын алаңдарындағы балалардың өмірін қорғау ережелерін сақтайды.
9. Бөлмелерді ерітінділермен дезинфекциялау кезінде және кварцпен өңдеу кезінде сақтық шараларын меңгереді.
10. Эвакуация схемасына сәйкес өрт болған жағдайда балаларға арнайы белгіленген шығу есіктерін анықтайды.

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "010105 1 – Помощник воспитателя"
ПК 1. Осуществлять уход за детьми дошкольного возраста
ПМ 01. Осуществление ухода за детьми и соблюдение санитарно -гигиенических требований к организации воспитания детей дошкольного возраста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления мероприятий по уходу за детьми, оказания первой доврачебной помощи, работы по защите жизни ребенка, соблюдения режима дня, проведения санитарно-гигиенических мероприятий, выполнения внутреннего распорядка, правил техники безопасности и требований противопожарной безопасности в дошкольных организациях. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомо-физиологические особенности детского организма, санитарно-гигиенические нормы и правила, необходимые при уходе за ребенком, правила пользования моющими химическими веществами, используемыми в детском саду, приемы оказания первой помощи и правила защиты жизни детей, методы проведения режимных моментов и санитарно-гигиенических мероприятий, методы и приемы выполнения правил внутреннего распорядка, техники безопасности, противопожарной безопасности. При изучении модуля обучающиеся учатся: помогать воспитателю при одевании и раздевании, умывании, купании, кормлении детей и укладывании их в постель, оказывать доврачебную помощь при ушибах, порезах, ожоге, обмороке, отравлении, соблюдать правила техники безопасности при проведении занятий, во время игр, труда, развлечений и других видов деятельности детей в помещении детского сада и на детских площадках, проводить мероприятия согласно режиму дня в разных возрастных группах, проводить мероприятия по уборке помещения и необходимую санитарную обработку согласно санитарно-эпидемиологическим требованиям, соблюдать физическую безопасность детей в детском саду и на игровой площадке, безопасность здоровья детей, пожарную безопасность, безопасность детей во время чрезвычайных ситуаций.
Результат обучения: 1) Организовать режим дня.
Дошкольная педагогика Анатомия, физиология и гигиена детей дошкольного возраста Психология Основы педиатрии Охрана и защита жизни детей
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями и структурой работы помощника воспитателя.
2. Понимает значение соблюдения режима дня в развитии детей дошкольного возраста.
3. Соблюдает режим дня в разных возрастных группах детского сада.
5. Владеет приемами организации режимных процессов.
6. Владеет навыками ухода за детьми при одевании и раздевании детей до и после прогулки и по необходимости просушивает одежду.
7. Владеет навыками сервировки стола и организацией кормления детей по режиму дня.
8. Получает и раздает еду.
9. Владеет навыками организации сна детей по режиму дня.
10. Принимает участие в беседе с родителями о состоянии здоровья, сна, аппетита, одежды детей.
Результат обучения: 2) Понимать анатомию и физиологию детей дошкольного возраста.
Критерии оценки:
1. Понимает закономерности анатомо-физиологического роста и развития детей, функции и значение нервной, опорно-двигательной системы ребенка.
2. Понимает особенности пищеварительной системы детей дошкольного возраста, обмена веществ в детском организме, значение и функции мочевыделительной системы, строения и функции кожи.
3. Применяет знания с целью предупреждения, возникновения и распространения инфекционных и иных заболеваний.
4. Руководствуется нормативно-правовыми документами по дошкольной гигиене с целью предупреждения и своевременного устранения санитарно-гигиенических нарушений и соблюдения противоэпидемиологических норм и правил. (Приказ МЗ РК от 17 августа 2017 года № 615 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка").
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями и навыками доврачебной медицинской помощи.
Критерии оценки:
1. Владеет общим положением по оказанию доврачебной помощи детям дошкольного возраста.
2. Понимает ответственность своевременной организации доврачебной помощи при необходимости.
3. Организует доврачебную помощь по состоянию здоровья пострадавшего или заболевшего ребенка.
4. Владеет навыками оказания первой доврачебной помощи при ожоге, обмороке, отравлении.
5. Владеет приемами оказания доврачебной помощи внезапно заболевшему или получившему травму ребенку: ушибы, порезы.
6. Владеет приемами оказания доврачебной помощи при инфекционных заболеваниях.
Результат обучения: 4) Проводить санитарно-гигиенические мероприятия.
Критерии оценки:
1. Выполняет мероприятия, соответствующие требованиям гигиены детей дошкольного возраста.
2. Соблюдает порядок выполнения действий по уходу за личной гигиеной детей.
3.Формирует культурно-гигиенические навыки у детей.
4. Готовит помещение группы к приему детей: проветривает, следит за температурным режимом воздуха, проводит влажную уборку помещений.
5. Выполняет ежедневную уборку игровой комнаты, спальни, приемной группы согласно требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм.
6. Владеет навыками проведения профилактических мероприятий по предупреждению распространения инфекции.
7. Соблюдает требования санитарных правил и норм по промыванию столовой посуды, игрушек, санузла, уборочного инвентаря.
8. Соблюдает график смены постельного белья согласно требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм.
9. Соблюдает правила пользования моющими химическими веществами, используемыми в детском саду.
10. Проводит проверку и подготовку участка для прогулки.
Результат обучения: 5) Соблюдать правила техники безопасности и противопожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Владеет законодательными и правовыми нормами по охране жизни и здоровья детей.
2. Владеет общими требованиями безопасности.
3. Владеет требованиями безопасности во время нахождения детей в группе.
4. Формирует у детей навыки соблюдения правил техники безопасности.
5. Соблюдает технику безопасности и меры предосторожности при организации игр, прогулок и экскурсий.
6. Владеет требованиями закрепления и установки имеющихся предметов и мебели в группе.
7. Владеет правилами техники безопасности на занятиях лепки, рисования, конструирования, аппликации, музыки, физической культуры.
8. Соблюдает правила охраны жизни детей в группе и на детских площадках.
9. Владеет мерами предосторожности при проведении дезинфекции помещений растворами и при обработке кварцем.
10. Определяет по схеме эвакуации закрепленные выходы при пожаре для детей.

11. Өрт сөндіру жабдықтарын пайдалану туралы білімді меңгереді.
12. Төтенше жағдайлар кезіндегі қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
КҚ 2. Мектеп жасына дейінгі балалармен білім беру-тәрбиелеу үдерісін ұйымдастыруға, бос уақытты ұйымдастыруға және өткізуге қатысады
КМ 02. Мектеп жасына дейінгі балалармен білім беру-тәрбиелеу қызметін ұйымдастыруға және бос уақытты өткізуге қатысу
Бұл модуль мектеп жасына дейінгі балалармен бос уақытты ұйымдастыру және өткізу бойынша білім беру қызметін ұйымдастыруға қатысу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мектепке дейінгі педагогика негіздерін; тәрбие жұмысының жалпы түсініктерін меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қажетті дидактикалық материалдарды таратуды; кестеге сәйкес түрлі жұмыстарға арналған керек-жарақтарды дайындауды; балаларды жаттығу залына, музыкалық залға ертіп апаруды; таңертеңгі қойылымдарға, спорттық іс-шараларға қатысуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепке дейінгі педагогиканың негіздерін, дидактикалық оқыту сабақтарына көмек көрсету негіздерін меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика Жұмысшы біліктігін алуға арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі педагогиканың жалпы мәселелерін меңгереді.
2. Сабақты дайындауға және ұйымдастыруға қатысады.
3. Мектепке дейінгі жастағы жеке, топтық сабақтарды өткізуге қатысады.
4. Балалардың бос уақытын ұйымдастыруға қатысады (ертеңгіліктер, жорықтар, театрлар, кино, мұражайлар).
5. Эстетикалық білімнің негізгі ұғымдарын меңгереді.
6. Еңбекке тәрбиелеудің негізгі ұғымдарын меңгереді.
7. Адамгершілікке тәрбиелеудің негізгі ұғымдарын меңгереді.
8. Тәрбиешіге әртүрлі сабақтарға қажетті заттарды дайындауға көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәрбие жұмысы туралы жалпы түсінігі болу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбие жұмысының негізгі бағыттарын түсінеді.
2. Топта ұжымдық қарым-қатынас орнатудың негізгі тәсілдерін қолданады.
3. Мектеп жасына дейінгі баланың жеке басын қалыптастыру туралы түсінігі бар.
4. Мінез-құлық мәдениетін қалыптастыру туралы түсінігі бар.
5. Мектеп жасына дейінгі балалардың психофизиологиялық ерекшеліктерін тәрбиелеуге және түзетуге қатысады.
6. Шынығу процедураларын жүргізу тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Балабақшада сабақты өткізуге қатысу үшін оқу үдерісінің жалпы түсінігін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балабақшадағы сабақтардың құрылымы туралы жалпы түсінігі бар.
2. Қажетті заттарды дайындау үшін балабақшадағы циклограмманың мазмұны туралы жалпы түсінігі бар.

11. Владеет знаниями применения инвентаря по пожаротушению.
12. Владеет требованиями безопасности в аварийных ситуациях.
ПК 2. Принимать участие в организации учебно-воспитательной деятельности, в организации и проведении досуга с детьми дошкольного возраста
ПМ 02. Участие в организации учебно -воспитательной деятельности и проведении досуга с детьми дошкольного возраста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в организации учебно-воспитательной деятельности в организации и проведении досуга с детьми дошкольного возраста. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы дошкольной педагогики и психологии; общие понятия о воспитательной работе. При изучении модуля обучающиеся учатся раздавать необходимые дидактические материалы; готовить принадлежности к различным занятиям согласно расписанию; сопровождать детей в спортивный зал, музыкальный зал; принимать участие в проведении утренников, спортивных мероприятий.
Результат обучения: 1) Владеть основами дошкольной педагогики, основами оказания помощи в дидактическом обеспечении учебных занятий.
Дошкольная педагогика Психология Производственная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Владеет общими вопросами дошкольной педагогики.
2. Участвует в подготовке и организации занятий.
3. Участвует в проведении индивидуальных, групповых занятий дошкольного возраста.
4. Участвует в организации досуга детей (утренники, походы, театры, кино, музеи).
5. Владеет основными понятиями эстетического воспитания.
6. Владеет основными понятиями воспитания труду.
7. Владеет основными понятиями нравственного воспитания.
8. Оказывает помощь воспитателю в подготовке принадлежностей к различным занятиях.
Результат обучения: 1) Устанавливать контакт с детьми разных возрастов, находить индивидуальный подход к детям с разными психологическими особенностями.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о структуре и принципах детской психологии.
2. Организовывает психологическое исследование.
3. Организовывает индивидуальное развитие ребенка дошкольного возраста.
4. Имеет понятие о закономерностях высшей нервной системы.
5. Соблюдает гигиену взаимоотношений.
6. Сохраняет здоровье ребенка, оценивает состояние здоровья ребенка, определяет механизмы его адаптации.
7. Устанавливает эмоциональный контакт с ребенком, определяет уровень психо- эмоционального комфорта.
8. Оказывает помощь воспитателю в создании благоприятного психологического климата в группе.
9. Владеет приемами оказания психологической помощи ребенку в адаптационном периоде к дошкольному учреждению.
Результат обучения: 2) Владеть общим понятием о воспитательной работе.
Критерии оценки:
1. Понимает основные направления воспитательной работы.
2. Использует основные пути создания коллективного отношения в группе.
3. Имеет понятие о формировании личности ребенка дошкольного возраста.
4. Имеет понятие о формировании культуры поведения.
5. Участвует в воспитании и коррекции психофизиологических особенностей детей дошкольного возраста.
6. Владеет приемами проведения закаливающих процедур.
Результат обучения: 3) Владеть общими понятиями образовательного процесса в детском саду для участия в проведении занятий.
Критерии оценки:
1. Имеет общее понятие о структуре занятий в детском саду.
2. Имеет общее понятие о содержании циклограммы в детском саду для подготовки необходимых принадлежностей.

"010101 3 – Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі" біліктілігі
КҚ 3. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады
КМ 03. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль мектепке дейінгі білім беру саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: педагогикалық қызметтің негіздерін, меңгереді. Модульді оқыған кезде оқушылар әртүрлі жастағы балаларға және арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларға бағытталған инновациялық технологияларды пайдалана отырып сабақты жоспарлауды үйренеді; әдістемелік басшылықты пайдалану; білім беру қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру; Балалардың дамуына баға беру, оқытудың жаңа әдістерін және мониторингті бағалауды ескере отырып; сабақтарға қажетті дидактикалық материалдарды таңдап, қолдануды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепке дейінгі білім беру саласындағы заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес педагогикалық қызметтің негізін меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика Педиатрия негіздері Сынама практикаға дайындық (өндірістік оқыту) Байқау және сынама практика: Мектепке дейінгі ұйымдардың кіші топтарындағы тәрбиешінің қызметі Мектепке дейінгі ұйымдардың орта және жоғарғы топтарындағы тәрбиешінің қызметі Диплом алды практикаға дайындық
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының мазмұнын, оқу жоспарының мазмұнын меңгереді.
2. Оқу үдерісін жоспарлау кезінде қолданылатын заңнамалық және нормативтік базаны, орта және ұзақ мерзімді жоспарлау нысандарын меңгереді.
3. Отандық және шетелдік білім беру жүйелерінің даму үрдістерін түсінеді.
4. Оқу жоспарының талаптарына сәйкес оқу сабақтарының жоспарын құрастырады.
5. сыни ойлау, ойын, даму тренингтері Н.Зайцева, "Step by step", М. Монтессори және басқа технологияларды қолданады.
6. Оқыту сабақтарын (циклограмма) жоспарлаудың заманауи формаларын меңгереді7.
7. Интерфактивті коммуникацияны жүзеге асыру үшін критикалық тақырыптарды ескеру.
Оқыту нәтижесі: 2) Педиатрия мен балалар гигиенасының негізгі ұғымдарын, мектепке дейінгі ұйымдарда білім беруді ұйымдастырудың гигиеналық негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Педиатрия және мектепке дейінгі гигиена пәні мен олардың міндеттері туралы түсінікті меңгереді.
2. Педиатрия және мектепке дейінгі гигиенаның басқа ғылымдармен байланысын түсінеді.
3. Педиатрия және мектепке дейінгі гигиенаның негізгі мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
4. Педиатрияның негізгі ережелерін және физикалық даму мен жүйке жүйесінің ерекшеліктерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мектепке дейінгі ұйымда тәрбие-білім беру үдерісін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өз мамандығы туралы толық көрініс қалыптастыру мақсатында мектепке дейінгі мекемелердің қызметін түсінеді.
2. Ұйымдардың қызметін реттейтін нұсқаулық пен нұсқаулықтарды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша бастапқы оқытуды ұстанады.
3. Тәрбие жұмысының мазмұны мен құрылымын түсінеді.
4. Жаc ерекшелгіне байланысты топтарда балалардың даму деңгейін анықтау үшін диагностиканы өткізу әдістерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мектепке дейінгі ұйымдағы кіші топтағы тәрбиешінің қызметін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

Квалификация "010101 3 – Воспитатель дошкольных организаций"
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 03. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления педагогической деятельности в соответствии с законодательными и нормативными правовыми актами в области дошкольного образования. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы педагогической деятельности детей дошкольного возраста. При изучении модуля обучающиеся осваивают планирование занятий с использованием инновационных технологий, ориентированным на детей разных возрастных групп и детей с особыми образовательными потребностями; использовать методическое руководство; организовать методическое обеспечение учебно-воспитательной деятельности; оценивать развитие детей с учетом новых подходов к обучению и оцениванию для проведения мониторинга; подбирать и применять дидактические материалы, необходимые для занятий.
Результат обучения: 1) Владеть основами педагогической деятельности в соответствии с законодательными и нормативно-правовыми актами в области дошкольного образования.
Дошкольная педагогика Психология Основы педиатрии Подготовка к пробной практике (производственное обучение) Наблюдение и пробные практики: деятельность воспитателя в младших группах дошкольных организаций Деятельность воспитателя в средних и старших группах дошкольных организаций Подготовка к преддипломной практике
Критерии оценки
1. Владеет содержанием государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, содержанием учебной программы, инновационными программами в соответствии с обновленными программами содержания обучения и воспитания.
2. Использует законодательную и нормативную базу, применяемую при планировании образовательного процесса, владеет формами среднесрочного и долгосрочного планирования.
3. Понимает тенденции развития отечественной и зарубежной образовательных систем.
4. Составляет план учебных занятий в соответствии с требованиями учебной программы.
5. Использует технологии: критического мышления, игровые, развивающего обучения Н. Зайцева, "Step by step", М. Монтессори и другие.
6. Владеет современными формами планирования учебных занятий (циклограммой).
7. Учитывает сквозные темы для осуществления межпредметной связи.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями о возрастных психологических особенностях детей дошкольного возраста.
Критерии оценки
1. Понимает содержание, методы психологии, психологические особенности детей младшего школьного возраста.
2. Владеет знаниями об особенностях темперамента, характера, способностей: генотип, фенотип, о признаках.
3. Имеет понятие о всех психических и познавательных процессах (внимание, ощущение, восприятие, память, мышление и речь).
4. Проводит психодиагностику.
5. Анализирует психолого-педагогическую ситуацию организации детской деятельности и установления положительных взаимоотношений в детской среде.
6. Проводит тренинги.
7. Имеет понятие об особенностях самопонимания, саморегуляции ребенка.
8. Владеет методами формирования гуманных положительных, коммуникативных взаимоотношений между детьми.
9. Реализует возможности детской психологии и резервы возрастного развития детей раннего и дошкольного возраста.
10. Определяет психоэмоциональный комфорт ребенка в семье и дошкольной организации, обучает положительным взаимоотношениям с родителями и нормам этикета.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями педиатрии и детской гигиены, гигиеническими основами организации воспитания и обучения в дошкольных организациях.
Критерии оценки
1. Владеет понятиями о предмете и задачах педиатрии и дошкольной гигиены.
2. Понимает связь педиатрии и дошкольной гигиены с другими науками.
3. Понимает основные цели и задачи педиатрии и дошкольной гигиены.
Результат обучения: 4) Организовывать воспитательно-образовательный процесс в дошкольной организации.
Критерии оценки:
1. Соблюдает указания и инструкции, регламентирующие деятельность дошкольных учреждений, первичный инструктаж по охране труда и технике безопасности.
2. Понимает содержание и структуру воспитательной работы.
3. Владеет методами диагностики для определения уровня развития детей в возрастных группах и детей с особыми образовательными потребностями.
Результат обучения: 5) Осуществлять деятельность воспитателя в младших группах дошкольных организаций.
Критерии оценки:-

1. 1-ші, 2-ші кіші топтарда тәрбиелеу-білім беру жұмысының түрлері мен нысандарын жоспарлайды және жүргізеді.
2. 1-ші, 2-ші кіші топтарда тәрбиелеу-білім беру жұмысының әдістері мен амалдарын қолданады.
3. Мектеп жасына дейінгі балалардың жас ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Балабақшаның типтік бағдарламасы бойынша тәрбиелеу мен оқыту негіздерінде 1-ші, 2-ші кіші топтарда жеке жоспарды құрастырады.
5. Жаңа педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, әр түрлі тәрбиелеу-білім беру жұмыстарын жүргізеді.
6. 1-ші, 2-ші кіші топтардағы балалармен шынығу процедурасын өткізуге қатысады.
7. 1-ші, 2-ші кіші топтардағы балалармен тәртіптік үдерістер мен сынақ сабақтарын өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Мектепке дейінгі ұйымдардың орта және жоғарғы топтарындағы тәрбиешінің қызметін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Орта және жоғары топтардағы білім беру және тәрбие жұмысының түрлері мен формаларын жоспарлайды және жүргізеді.
2. Орта және жоғарғы топтардағы білім беру және тәрбие жұмысының әдістерін және амалдарын қолданады.
3. Топтың балаларымен тәртіптік үдерістерді және сынақ сабақтарын өткізеді.
4. Балабақшаның типтік бағдарламасы бойынша тәрбиелеу мен оқыту қағидаларының негізінде орта және жоғары топтарда жеке жоспарды құрастырады.
5. Жаңа педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, әр түрлі тәрбиелеу-білім беру жұмыстарын жүргізеді.
6. Балалардың физикалық, интеллектуалды, рухани және адамгершілік дамуына қолдау көрсетеді.
7. Орта және жоғары топтардағы балалармен шынығу процедурасын өткізуге қатысады.
8. Мектеп жасына дейінгі балалардың жас ерекшеліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Өзін-өзі реттеу, өзін-өзі бағалау және өзара бағалаудың дамуына ықпал ететін оқыту әдістерін және әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі ұйымдарда өзіндік жұмыс істеу үшін қажетті әдістер мен тәсілдерді пайдаланады.
2. Болашақ тәрбиеші портфолиосының мазмұнын түсінеді.
3. Жобалардың таныстырылымдарын әзірлейді.
4. Сабақтар мен тәртіптік үдерістердің жоспар-конспектісін құрастырады.
5. Пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздестіру тәсілдерін меңгереді.
6. Қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
КҚ 4. Оқыту ақпаратын тарату, өз бетінше білім іздеуге үйрету
КМ 04. Оқу ақпаратын тарату, өздігінен білім іздеуге үйрету
Бұл модуль оқу қызметін ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар пәндерді оқыту әдістемесін, оқытудың қазіргі заманғы әдістерін, әдістемелерін, нысандары мен құралдарын қолдануды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тіршілік қауіпсіздігі негіздерін ескере отырып, сабақтар өткізуді; озық педагогикалық технологияларды, оның ішінде командалық жұмыстың әдістерін қолдануды, оқу жоспарын кеңейтетін қосымша ресурстардың көмегімен сабақ беруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім беру қызметін ұйымдастыру әдістері мен қағидаларын, мектепке дейінгі жастағы балаларды оқытудың теориясы мен технологиясын меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика Этнопедагогика Өзін-өзі тану Логопедия негіздері Сөйлеуді дамыту теориясы мен әдістемесі Балалар әдебиеті Мәнерлеп оқу Қарапайым математикалық көріністерді қалыптастыру әдістемесі Балаларды табиғатпен және экология негіздерімен таныстыру әдістемесі Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі Білім берудің технологиясы мен әдістемесі Бейнелеу өнерінің оқыту әдістемесімен негіздері Музыка тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі Хореография элементтері бар ритмика Байқау және сынама практика (тәрбиелеушінің өзіндік қызметі)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Оқыту теориясын; білімді меңгеру кезеңдерін, оқытудың заңдылықтарымен мен қағидаларын; мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарын орындауды меңгереді.

1. Планирует и проводит виды и формы воспитательно-образовательную работы в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
2. Применяет методы и способы воспитательно- образовательной работы в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
3. Характеризует возрастные особенности детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
4. Составляет индивидуальный план в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах на основе принципов вопитания и обучения по типовой программе детского сада.
5. Проводит различные виды воспитательно-образовательной работы с использованием новых педагогических технологий.
6.Участвует в проведении закаливающих процедур с детьми в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
7. Проводит режимные процессы и пробные занятия с детьми в 1-ой младшей, 2-ой младшей группах.
Результат обучения: 6) Владеть деятельностью воспитателя в средних и старших группах дошкольных организаций.
Критерии оценки:
1. Планирует и проводит виды и формы воспитательно-образовательную работы в средней и старшей группе.
2. Применяет методы и способы воспитательно- образовательной работы в средней и старшей группах.
3. Проводит режимные процессы и пробные занятия с детьми в группе.
4. Составляет индивидуальный план в средней и старшей группах на основе принципов воспитания и обучения по образовательной программе детского сада.
5. Способствует физическому, интеллектуальному, духовному и нравственному развитию детей.
6. Участвует в проведении закаливающих процедур с детьми в средней и старшей группах.
7. Характеризует возрастные особенности детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 7) Владеть методами и приемами обучения, способствующими развитию саморегуляции, самооценки и взаимооценки.
Критерии оценки:
1.Владеет методами и приемами, необходимыми в самостоятельной работе в дошкольной организации.
2. Понимает содержание портфолио будущего воспитателя.
3. Разрабатывает презентации проектов.
4. Составляет план-конспекты занятий и режимных процессов.
5. Владеет способами поиска методической информации по предметам.
6. Применяет современные информационные и коммуникационные технологии.
ПК 4. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 04. Транслирование учебной информации, обучение самостоятельному добыванию знаний
Данный модуль описывает знания, умения и навыки организации учебной деятельности. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику обучения предметов, применяют инновационные технологии и методики организации обучения и воспитания, приемы, формы и средства обучения и воспитания. В результате изучения модуля обучающиеся учатся проводить занятия с учетом основ безопасности жизнедеятельности; применять передовые технологии обучения, в том числе методы командной работы, проводить занятия с использованием дополнительных ресурсов, расширяющих учебную программу.
Результат обучения: 1) Владеть методами и принципами организации учебной деятельности, теории и технологии обучения детей дошкольного возраста.
Дошкольная педагогика Этнопедагогика Самопознание Основы логопедии Теория и методика развития речи Детская литература Выразительное чтение Методика формирования элементарных математических представлений Методика ознакомления детей с природой и основами экологии Теория и методика физического воспитания. Технология и методика обучения Основы изобразительного искусства с методикой обучения. Теория и методика музыкального воспитания Ритмика с элементами хореографии. Наблюдение и пробная практика (самостоятельная деятельность воспитателя).
Критерии оценки:
1. Владеет теорией обучения; этапами усвоения знаний, закономерностями и принципами обучения; содержанием обновленных образовательных программ; выполняет требования государственного общеобязательного образовательного стандарта.

2. Оқыту әдістерін және білім беру мен тәрбиелеуді ұйымдастырудың нысандарын жіктеуді меңгереді.
3. Педагогиканың басқа ғылымдармен байланысын, негізгі түсініктерін, салаларын, қарым-қатынасын анықтайды.
4. Білімді игеру кезеңдерін, оқыту қағидаларын ескере отырып, жұмыс жүргізуді жүзеге асырады;
5. Білім беру мазмұны туралы құжаттарды талдау тәсілдерін, әдістер мен амалдарды қолдануға қойылатын талаптарды меңгереді.
6. Мектеп жасына дейінгі балалармен түзету педагогикасының негіздері туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Этнопедагогиканың мазмұнына сәйкес этикалық, рухани құндылықтарды қалыптастыру әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Білім беру қызметін ұйымдастыру үдерісінде озық ұлттық дәстүрлерді қолданады.
2. Ұлттық дәстүрдің ерекшеліктерін қолданады.
3. Балалардың бойында төзімділік, патриотизм, гуманизм, әділеттілік сезімін қалыптастырады.
4. Отбасылық тәрбиенің дәстүрлерін түсінуді қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өзін-өзі тану пәнінің теориялық және әдіснамалық негіздерін, моральдық қатынастардың тәрбиелік маңызын, сондай-ақ өздігінен білім берудің мақсаттарын, міндеттерін, нысандарын және әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектепке дейінгі ұйымда өзін-өзі тану мазмұнын қолданудың әдістемесін меңгереді.
2. Баланың рухани-адамгершілік дамуы үшін қажетті жағдайлар жасайды.
3. Баланың және ерекше білім беруді қажет ететін балалардың жеке әлеуетін анықтау әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Сөздің бұзылуын болдырмау және жою тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Логопедияның теориялық негіздерін, принциптері мен әдістерін меңгереді.
2. Сөйлеу бұзылыстарының негізгі топтарын ажыратады.
3. Сөйлеу кемістігі құрылымындағы бастапқы және қайталама ерекшеліктерді анықтайды.
4. Сөйлеуінде ақауы бар балаларды сипаттайды.
5. Нақты жіктеудегі сөйлеу бұзушылықтарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мақсатты педагогикалық үрдіс жағдайында балалардың ана тілінде сөйлеу және сөздік қатынас дағдыларын игеру үдерісін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әртүрлі жас топтарында сөйлеуді дамытуға арналған жұмыстың мазмұнын меңгереді.
2. Балалардың меңгереді сөйлеу дағдылары мен икемдерінің, тілдік формаларының құрамын анықтайды.
3. Өзінің ана тілін үйрету заңдылықтарын меңгереді.
4. Тілді дамытудың қағидалары мен әдістерін анықтайды.
5. Балалардың сөйлеуін және сөйлеу тілін дамытуда практикалық шараларды жүргізеді.
6. Қарапайым және күрделі хабарлы мен сұраулы сөйлемдерді грамматикалық дұрыс құрастырады.
7. Тілдесуде сөйлеу этикетін сақтап диалог жүргізеді.
8. Өзі және қоршаған орта туралы ақпаратты жеткізеді.

2. Владеет классификацией методов обучения и формами организации обучения и воспитания, технологиями критериального оценивания.
3. Определяет основные понятия, отрасли, связь педагогики с другими науками.
4. Осуществляет проведение занятий с учетом этапов усвоения знаний, принципов обучения.
5. Имеет понятие об основах коррекционной педагогики детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 2) Владеть методами формирования этических, духовных ценностей в соответствии с содержанием этнопедагогики.
Критерии оценки:
1. Использует элементы этнопедагогики в процессе организации воспитательной деятельности.
2. Формирует у детей чувство толерантности, патриотизма, гуманизма, справедливости.
Результат обучения: 3) Применять теоретические и методические основы предмета самопознания, воспитательную значимость нравственных взаимоотношений, а также цели, задачи, формы и методы обучения самопознанию.
Критерии оценки:
1. Владеет методикой применения содержания самопознания в условиях дошкольной организации.
2. Создает необходимые условия для духовно-нравственного развития ребенка.
3. Владеет методами определения личностного потенциала ребенка и детей с особыми образовательными потребностями.
Результат обучения: 4) Владеть способами и методами предупреждения и устранения нарушений речи.
Критерии оценки:
1. Владеет теоретическими основами, принципами и методами логопедии.
2. Различает основные группы речевых нарушений.
3. Выделяет первичные и вторичные признаки в структуре речевого дефекта.
4. Характеризует речевые нарушения детей.
Результат обучения: 5) Владеть методами развития речи и умениями речевого общения.
Критерии оценки:
1. Владеет содержанием работы по развитию речи в разных возрастных группах и с детьми с особыми образовательными потребностями.
2. Определяет состав речевых навыков и умений, языковых форм, которые должны усвоить дети.
3. Владеет закономерностями методики обучения родной речи.
4. Проводит практические мероприятия по развитию речи и речевого общения детей.
5. Грамматически правильно строит простые и сложные повествовательные и вопросительные предложения.
6. Ведет диалог, соблюдая речевой этикет в общении.
7. Сообщает информацию о себе и окружающей среде.
8. Планирует разработку дидактического процесса в системе развития речи и речевого общения.

9. Сөйлеуді және ссөздік қатынасты дамыту жүйесіндегі дидактикалық үдерісті әзірлеуді жоспарлайды;
10. Балабақшадағы көркем әдебиетпен танысу әдістемесін меңгереді.
11. Балалар кітаптарының идеологиялық және көркемдік мазмұнын өз бетінше талдайды және дұрыс таңдайды, балаларды тәрбиелеудің маңыздылығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Балалар әдебиетінің мазмұны мен жұмыс жүргізу әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалар әдебиетінің тәрбиелік мәселелері мен ерекшеліктерін түсінеді.
2. Көркем әдебиеттің жанрларын анықтайды.
3. Ертегілердің тәрбиелік мәнін анықтайды.
5. Фольклор мен кәсіби шығармашылық арасындағы айырмашылықты сипаттайды.
4. Мәтінмен жұмыс істеуді талдау амалдары мен түрлерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 7) Мектепке дейінгі білім беру бағдарламасымен анықталған жұмыстардың мазмұны мен мәнерлеп оқу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мәнерлеп оқу дағдыларын дамытудың негізгі әдістерін меңгереді.
2. Мәнерлеп оқу жұмысын ұйымдастыру әдістемесін меңгереді.
3. Сөйлеу кезінде тыныс алу жаттығуын орындайды.
4. Түрлі әдеби жанрларды орындау ерекшеліктерін меңгереді.
5. Мультимедиямен жұмыс істеуді ұйымдастырады.
6. Көркем туындының сюжеті бойынша сценарий жасайды
Оқыту нәтижесі: 8) Қарапайым математикалық көріністерді қалыптастыру әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың есептік және сандық көріністерді, мөлшерін, формасын, кеңістікті және уақытты қабылдау ерекшеліктерін меңгереді.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың көлемдерді, кеңістік қатынастарын қабылдау ерекшеліктерін меңгереді.
3. Қажетті дидактикалық ойындарды, дидактикалық көрнекі материалдарды іріктейді.
4. Ұзындығы, ені, биіктігі бойынша заттарды салыстыру әдістерін меңгереді, балалардың көрнекі қабілеттерін дамытады.
5. 1-ден 20-ға дейінгі сандарды қосу және азайту дағдыларын қалыптастыру әдістерін меңгереді.
6. Балаларды математикаға үйретудің түрлі нысандарын ұйымдастырады.
7. Арифметикалық тапсырмалар және тапсырманың құрылымымен таныстыру туралы түсінігі бар.
8. Дидактикалық материалдарды геометриялық фигураларды ажыратып, кеңістікте бағдар ұстай білу дағдыларын қалыптастыру үшін қолданады.
9. Сусымалы және сұйық заттардың көлемін өлшеу амалдарын қолданады.
10. Әртүрлі жас топтарында құрылымдаудың құрылымы мен мазмұны туралы түсінігі бар.
11. Сыныпта алдыңғы қатарлы технологиялардың әдістерін меңгереді және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 9) Балаларды табиғатпен және экология негіздерімен таныстыру әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балаларды табиғатпен және экология негіздерімен таныстыру әдісінің мақсаттары мен міндеттерін түсінуді меңгереді.

9. Владеет методикой ознакомления с художественной литературой в детском саду, использует информационно-коммуникационные технологии (музыкально-звуковые книги, видео-упражнения, фильмы).
Результат обучения: 6) Владеть содержанием и методами работы с детской литературой.
Критерии оценки:
1. Понимает воспитательные задачи и особенности детской литературы.
2. Определяет жанры художественной литературы.
3. Определяет воспитательное значение фольклора и его особенности.
4. Владеет приемы анализа и виды работ с текстом.
Результат обучения: 7) Владеть содержанием и умением выразительного чтения произведений, определенных программой дошкольного обучения.
Критерии оценки:
1. Владеет основными приемами развития навыков выразительного чтения с использованием инновационных технологий (инсценировки, драматизации).
2. Владеет методикой организации работы выразительного чтения.
3. Выполняет дыхательные упражнения при говорении.
4. Владеет особенностями исполнения разных литературных жанров.
5. Организует работу с мультимедиа.
6. Разрабатывает сценарий по сюжету художественного произведения.
Результат обучения: 8) Владеть методикой формирования элементарных математических представлений.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями восприятия детьми дошкольного возраста количественных и числовых представлений, величины, формы, пространства и времени.
2. Владеет особенностями восприятия детей дошкольного возраста объемов, отношений пространства.
3. Подбирает необходимые дидактические игры, дидактические наглядные материалы, применяя дидактический комплекс М. Монтессори, развивающие игры Б. Никитина.
4. Владеет методами сопоставления предметов по длине, ширине, высоте, развивает визуальные способности детей.
5. Владеет методами формирования навыков сложения и уменьшения цифр от 1-го до 20-и.
6. Организует различные формы обучения детей математике.
7. Имеет представление об арифметических заданиях и ознакомлении со структурой задач.
8. Применяет дидактические материалы для формирования практических навыков различать геометрические фигуры и ориентироваться на плоскости.
9. Применяет приемы измерения объема сыпучих и жидких веществ.
10. Имеет представление о сруктуре и содержании конструирования в разных возрастных группах.
11. Владеет и применяет методы инновационных технологий при организации учебного процесса.
Результат обучения: 9) Владеть методикой ознакомления детей с природой и основами экологии.
Критерии оценки:
1. Владеет пониманием целей и задач методики ознакомления детей с природой и основами экологии.

2. Табиғат туралы түсінік қалыптастырады.
3. Туған өлке табиғатының ерекшеліктерін анықтайды.
4. Қоршаған ортаны және табиғатты қорғау бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізеді.
5. Экологиялық мәдениетке баулиды.
6. Экологиялық тапсырмаларды шешуге көмектеседі.
Оқыту нәтижесі: 10) Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене тәрбиесінің міндеттерін орындайды.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың физикалық даму ерекшеліктерін қалыптастырады.
3. Дене тәрбиесі мен балаларды дамыту әдістері мен амалдарын меңгереді.
4. Іс-қимыл және спорт ойындарын ұйымдастырады және өткізеді.
5. Гимнастиканы ұйымдастыру және өткізу әдістерін меңгереді.
6. Қозғалыс қызметін: дене тәрбиесі сабақтарын, таңертеңгілік гимнастиканы, дене тәрбиесін, шынығуды, қимыл ойындарын, экскурсияны, жеке жұмысты ұйымдастыру нысандарын меңгереді.
7. Әртүрлі жас топтарында негізгі қозғалыс түрлерін орындайды.
8. Іс-қимыл ойындарын ұйымдастырудың және өткізудің гигиеналық талаптарын ұстанады.
9. Сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу амалдарын меңгереді.
10. Сабақта балалардың қозғалу белсенділігін арттыру үшін әдістер мен амалдарды меңгереді.
11. Мектепке дейінгі мекемелерде дене тәрбиесі үшін қажетті құралдар мен жабдықтарды қолданады.
12. Мектепке дейінгі мекемелерде дене тәрбиесін дамыту бойынша жұмыстарды жоспарлауды және есепке алуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Бейнелеу өнерінің мазмұнын, мақсаттары мен міндеттерін және оны мектепке дейінгі ұйымдарда оқыту әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Пәннің мақсаттары мен міндеттері туралы түсінікті меңгереді.
2. Пәннің мазмұнын меңгереді.
3. Мектепке дейінгі мекемелерде инновациялық технологияларды қолдану арқылы пәндерді оқыту әдістерін пайдаланады: өнертапшық есептерді шешу теориясы, жобалық қызмет, проблемалық оқыту, Н. Силовин технологиясы және тағы басқа.
4. Мектепке дейінгі мекемелерде пәннен сабақ беру әдістемесінде осы білімін қолдануды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 12) Мектепке дейінгі мекемелерде мүсіндеуге және модельдеуге арналған оқыту әдістерінің, материалдар мен жабдықтардың мазмұны, мақсаттары мен міндеттері туралы жалпы түсінікті меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Пәннің мақсаттары мен міндеттері туралы білімді меңгереді.
2. Мектепке дейінгі мекемелерде пәндерді оқыту әдістемесінің ерекшеліктерін меңгереді.
3. Пластикалық өнердің ерекшеліктері туралы біледі.
4. Скульптураның түрлерін ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 13) Мектеп жасына дейінгі балаларды музыкалық тәрбиелеу үшін олардың жас топтарын ескере отырып, практикалық дағдыны қалыптастырудың нысандарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

2. Формирует понятие о природе.
3. Определяет особенности климата местного края.
4. Проводит исследовательскую работу по охране окружающей среды и природы.
5. Воспитывает экологическую культуру.
Результат обучения: 10) Владеть теорией и методикой физического воспитания.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об особенностях физического развития детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
2. Владеет методами и приемами физического воспитания и развития детей.
3. Организует и проводит подвижные и спортивные игры.
4. Владеет приемами организации и проведения гимнастики.
5. Владеет формами организации двигательной деятельности: занятия по физической культуре, утренняя гимнастика, физкультминутка, закаливание, подвижные игры, экскурсия, индивидуальная работа.
6. Соблюдает гигиенические требования при проведении подвижных игр.
7. Владеет приемами организации и проведения оздоровительных мероприятий.
8. Владеет методами и приемами повышения двигательной активности детей на занятиях с использованием игровых технологий и технологий развивающего обучения.
9. Применяет инструменты и инвентарь, необходимый для физического воспитания в дошкольных учреждениях.
10. Ведет планирование и учет работ по физическому развитию в дошкольных учреждениях.
Результат обучения: 11) Владеть знаниями о содержании, целях и задачах изобразительного искусства и методами его преподавания в дошкольных организациях.
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи предмета.
2. Владеет содержанием предмета.
3. Использует методы преподавания предмета в дошкольных учреждениях с использованием инновационных технологий: теория решения изобретательских задач, проектная деятельность, проблемное обучение, технология Н. Силивона и другие.
4. Понимает применение этих знаний в методике преподавания предмета в дошкольных учреждениях.
Результат обучения: 12) Владеть общим представлением о содержании, целях и задачах методики преподавания, о материалах и оборудовании для скульптуры и лепки в дошкольных учреждениях.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о цели и задачах предмета.
2. Владеет особенностями методики преподавания предмета в дошкольных учреждениях.
3. Владеет знаниями об особенностях пластического искусства.
4. Различает разновидности скульптуры.
Результат обучения: 13) Владеть формами формирования практических навыков, необходимых для музыкального воспитания детей дошкольного возраста с учетом их возрастных групп.
Критерии оценки:

1. Мерекелік іс-шаралардың мазмұнын ескере отырып, музыкалық репертуарды таңдайды.
2. Балалардың жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, дәстүрлі музыканың материалын ұсыну тәсілдерін табады.
3. Ән мен поэтикалық шығармашылықты меңгереді;
4. Музыкалық өнер арқылы балалардың бойында патриотизм сезімін тәрбиелейді;
5. Музыка сабақтарын жоспарлау әдістерін меңгереді.
6. Аудиовизуалды, мультимедиялық оқу құралдарын қолдану дағдыларын меңгереді.
7. Балалар шығармашылығындағы музыкалық аспаптардың түрлерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 14) Ырғақ және хореографияның негіздерін, балаларды биге қызықтыруға үйрету, мектеп жасына дейінгі балалардың билеу қабілетін, ырғақ сезімін, музыкаға эмоционалды жауап беруді, билеу айқындылығын, қозғалыстарды үйлестіруді, ғарышта бағдарлауды, эстетикалық талғамды тәрбиелеуді қалыптастыруды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, біртіндеп және дәйекті түрде ырғақты қозғалыстарға үйретеді.
2. Мерекелік бағдарламалар үшін музыкалық репертуарды таңдайды.
3. Музыкалық тәрбие бойынша мектепке дейінгі білім беру бағдарламасының мазмұнын меңгереді.
4. Балалардың пішінін, сымбатын, ырғақтылығын, қозғалысын келісімділігін қалыптастырады.
5. Хореографиялық залда санитарлық-гигиеналық талаптарды ұстынады.
Оқыту нәтижесі: 15) Мектепке дейінгі мекемелердің жастық топтарында білім беру және тәрбие жұмысын ұйымдастыру әдістері мен амалдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиешімен бірге ата-аналар жиналыстарын ұйымдастырады және өткізеді.
2. Сабақта жеке және топтық жұмысты балалармен бірге ұйымдастырады.
3. Дидактиканы және жеке әдістемені зерделеу барысында алған білімді тәжірибеде қолданады.
4. Педагогикалық және психологиялық диагностиканы өткізеді, талдайды және қорытынды жасайды.
5. Мектепке дейінгі ұйымдарда мерекелер мен ойын-сауық шараларын ұйымдастырады.
6. Мектепке дейінгі жастағы балалардың ойыны мен еңбек қызметін жоспарлайды және ұйымдастырады.
7. Әртүрлі жас топтарындағы балалармен тәртіп үдерістерін, сабақтарды жүргізеді.
8. Сабақты өткізу үшін көрнекі құралдар мен дидактикалық материалдарды дайындайды.
9. Балалардың физикалық, интеллектуалды, рухани және адамгершілік дамуына арналған іс-шараларды жоспарлайды және ұйымдастырады.
10. Мерекелерді, ойын-сауық және спорттық іс-шараларды ұйымдастыруды жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 16) Білімнің жаңартылған мазмұны шеңберінде сауаттылықты зерттеудің мақсатын, міндеттері мен мазмұнын меңгеру. Әліппемен жұмыс істеу әдістері мен амалдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Подбирает музыкальный репертуар с учетом содержания праздничных мероприятий.
2. Находит пути подачи материала традиционной музыки с учетом возрастных особенностей детей.
3. Владеет песенным и стихотворным творчеством;
4. Воспитывает чувство патриотизма у детей посредством музыкального искусства.
5. Владеет методами планирования музыкальных занятий с использованием инновационных технологий.
6. Владеет умением применять аудиовизуальные, мультимедийные средства обучения.
7. Использует виды музыкальных инструментов в деятельности детей.
Результат обучения: 14) Владеть основами ритмики и хореографии, уметь прививать детям интерес к танцу, владеть методами формирования танцевальных способностей детей дошкольного возраста, детей с особыми образовательными потребностями, чувства ритма, эмоциональной отзывчивости на музыку, танцевальной выразительности, формировать координацию движений, ориентировку в пространстве, воспитывать эстетический вкус.
Критерии оценки:
1. Обучает последовательно и постепенно ритмичным движениям с учетом возрастных особенностей детей и детей с ограниченными физическими возможностями.
2. Подбирает музыкальный репертуар для праздничных программ.
3. Владеет содержанием программы дошкольного воспитания по музыкальному воспитанию.
4. Формирует фигуру, осанку, ритмичность, координацию движений детей.
5. Соблюдает санитарно-гигиенические требования в хореографическом зале.
Результат обучения: 15) Применять методы и способы организации воспитательно-образовательной работы в возрастных группах дошкольных учреждений.
Критерии оценки:
1. Организует и проводит совместно с воспитателем родительские собрания.
2. Организует индивидуальную и групповую работу на занятиях с детьми.
3. Применяет на практике знания, полученные при изучении дидактики и частных методик.
4. Проводит педагогическую и психологическую диагностику, анализирует и делает выводы.
5. Организует праздники и развлечения в дошкольных организациях.
6. Планирует и организует игровую и трудовую деятельность детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
8. Проводит с детьми разных возрастных групп режимные процессы, занятия.
9. Готовит наглядные пособия и дидактические материалы для проведения занятий.
10. Планирует и организовывает мероприятия для физического, интеллектуального, духовного и нравственного развития детей.
11. Планирует организацию праздников, развлечений и спортивных мероприятий.
Результат обучения: 16) Владеть целью, задачами и содержанием изучения обучению грамоте в рамках обновленного содержания образования. Владеть методами и приемами работы с Букварем.
Критерии оценки:

1. Сауаттылықа үйрету бойынша көмекші құралдың мазмұнын меңгереді.
2. Сауаттылыққа үйретудің негізгі әдістері мен амалдарын меңгереді.
2. Дыбысты шығару бойынша баланың ерекшеліктерін дамытады.
4. Сауаттылыққа үйретуді жоспарлау әдістерін меңгереді.
5. Сауаттылыққа оқытуда озық тәжірибелер мен жаңа технологияларды қолданады.
6. Сауаттылыққа үйретудің психологиялық негіздерін меңгереді.
7. Ұсақ моториканы дамыту әдістерін, амалдарын және технологияларын қолданады.
8. Мектеп жасына дейінгі балаларды сауаттылыққа үйрету бойынша түзету жұмыстарының әдістерін меңгереді.
КҚ 5. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
КМ 05. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
Бұл модуль тәрбие жұмысының нысандарын, әдістерін, функцияларын және мазмұнын сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: әлеуметтік-адаргершілік құндылықтардың мазмұнын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мектеп жасына дейінгі балалармен бірге тәрбие жұмысын жоспарлауды; этикалық, рухани құндылықтарды, халық дәстүрлерін қалыптастыруды, эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбие дағдыларын қалыптастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектепке дейінгі жастағы балаларды дамыту мен тәрбиелеудің ерекшеліктерін, міндеттері мен мазмұнын түсіну, теориясын меңгеру.
Мектепке дейінгі педагогика Этнопедагогика Тәрбие жұмысының әдістемесі Табиғаттану және экология бойынша практика Практика "Балабақшадағы оқу жылының басталуы"
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балалармен тәрбие жұмысының мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру қызметінің негіздерін оқыту әдістемесі мен амалдарын меңгереді.
3. Рухани, адамгершілік, эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбиенің мазмұны мен құралдарын меңгереді.
4. Адамгершілік, эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбиенің мақсаттары мен міндеттерін орындайды.
5. Эстетикалық, еңбек, физикалық, патриоттық тәрбие әдістері мен амалдарын қолданады.
6. Білім беру және тәрбие жұмысын жоспарлау кезінде дидактикалық қағидаларды ұстанады.
7. Балалардың білім деңгейлеріне, топтағы мінез-құлқына, қарым-қатынасына, оның моральдық қасиеттеріне және оң сипаттамаларына талдау жүргізеді.
8. Арнайы білім беру қажеттіліктері бар адамдарға (қандастардың, Қазақстанның бейрезиденттерінің, азшылық ұлттардың балалары, дарынды балалар, мүгедек балалар) педагогикалық қолдау көрсетудің әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Этнопедагогиканың мазмұнына сәйкес этикалық, рухани құндылықтарды қалыптастыру әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет содержанием Букваря и дополнительных пособий по работе с Букварем.
2. Владеет основными методами и приемами, инновационными образовательными технологиями обучения грамоте.
3. Развивает способность ребенка по воспроизведению звука.
4. Владеет методами планирования обучению грамоте (среднесрочное, краткосрочное планирование).
5. Использует передовой опыт и новые технологии в обучении грамоте.
6. Владеет психологическими основами обучения грамоте.
7. Использует методы, приемы и технологии развития мелкой моторики для развития письменных навыков детей.
8. Владеет методами коррекционной работы по обучению грамоте детей дошкольного возраста.
ПК 5. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 05. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает формы, методы, функции и содержание воспитательной работы с целью развития социальных навыков и навыков сомообучения детей дошкольного возраста. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: содержание социально-нравственных ценностей. При изучении модуля обучающиеся учатся: планировать воспитательную работу с детьми дошкольного возраста. Формировать этические, духовные ценности, народные традиции, прививать навыки эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания.
Результат обучения: 1) Владеть теорией, понимать цель, задачи и содержания воспитания, особенности развития и воспитания детей дошкольного возраста.
Дошкольная педагогика Этнопедагогика. Методика воспитательной работы Практика по природоведению и экологии Практика "Начало учебного года в детском саду"
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи воспитательной работы с детьми.
2. Владеет методами и приемами основ воспитательной деятельности в дошкольных организациях.
3. Владеет содержанием и средствами духовно-нравственного, эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания.
4. Выполняет цели и задачи нравственного, эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания.
5. Использует методы и приемы эстетического, трудового, физического, патриотического воспитания
6. Соблюдает дидактические принципы при планировании воспитательно-образовательной работы.
7. Проводит анализ воспитательных уровней детей, поведения, отношения в коллективе, его нравственных качеств и положительных особенностей.
8. Владеет методами оказания педагогической поддержки лицам с особыми образовательными потребностями (дети кандасов, нерезиденты Казахстана, дети национальных меньшинств, одаренные дети, дети с ограниченными возможностями).
Результат обучения: 2) Владеть методами формирования этических, духовных ценностей, народным традициям, также обучать методам и способам народного воспитания, изучать культуру этического воспитания.
Критерии оценки:

1. Білім беру қызметін ұйымдастыру үдерісінде озық ұлттық дәстүрлерді қолданады.
2. Халықтың білім берудегі физикалық, еңбек, адамгершілікті сүйетін, экологиялық жүйені қалыптастырудың мақсатын, міндеттерін, әдістері мен амалдарын меңгереді.
3. Этикалық, рухани құндылықтарға, халықтық педагогикалық дәстүрге деген қызығушылықты қалыптастырады.
4. Әлеуметтік, этникалық мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдайды.
5. Халықтық тәрбиенің факторы мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тәрбие жұмысының негізгі бағыттарын, тәрбие жұмысының әдістерін, тәрбие беру нысандарын және тәрбиелеуді жоспарлауды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиелеудің әдістерін, амалдарын, құралдарын меңгереді.
2. Мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие жұмысын жоспарлау үлгісін меңгереді.
3. Жас ерекшеліктеріне сәйкес педагогикалық қызметті жоспарлайды, тәрбие жұмысын жоспарлау мен жүргізуде тәрбиелеудің формалары мен әдістерін тиімді қолданады.
4. Ата-аналармен жұмысты ұйымдастыруды меңгереді.
5. Мектеп жасына дейінгі балалардың жеке және эмоциялық дамуын түзетуге бағытталған тәрбие жұмыстарын жүргізеді.
6. Балалардың мінез-құлқы мен қызметін бақылайды, мектеп жасына дейінгі балалардың даму көрсеткіштерін жүргізеді.
7. Мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеудің негізгі бағыттары бойынша білім беру қызметін ұйымдастырады және жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоршаған ортамен, жергілікті жердің табиғатымен танысуды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қоршаған ортаны қорғау және оны мектепке дейінгі жастағы балалармен бақылау бойынша іс-шараларды өткізеді.
2. Мектеп жасына дейінгі балалардың экологиялық санасы мен экологиялық мәдениетін қалыптастырады.
3. Балалардың тірі және өлі нысандарды қадағалауын ұйымдастырады.
4. Әдістемелік тапсырмалардың сипаты бойынша бақылау әдістерін меңгереді.
5. Табиғат бұрышына арналған тірі объектілерді іріктеуге қойылатын талаптарды қолданады.
6. Балабақша топтарында табиғат бұрышын талаптары мен тәртібіне сәйкес жасайды.
7. Мектепке дейінгі жастағы балалармен серуендеу кезінде табиғатпен танысу әдістерін қолданады.
8. Мектеп жасына дейінгі балалармен табиғат аясында түрлі еңбек нысандарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жаңа оқу жылының басталуын ұйымдастыру және мектеп жасына дейінгі балалармен сабақ өткізудің ерекшеліктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардың жасына және психологиялық сипаттамаларына байланысты жұмыстарды жүргізеді.
2. Мектеп жасындағы балалардың сабақтарын ұйымдастырудың мазмұны мен әдістерін меңгереді.
3. Мектепке дейінгі мекемелерде тәрбие жұмысын ұйымдастырады.
4. Сабақ кестесіне сәйкес оқу сабақтарын құрастырады.
КҚ 6. Білім алушылардың білім беру мазмұнын игеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 06. Білім алушылардың білім беру мазмұнын игеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
Бұл модуль білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың дербес процедурасын жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: баланың жеке потенциалын диагностикалау әдістерін, білім беру міндеттерін анықтауды, оқу үрдісін ұйымдастыруды және бақылауды жүзеге асыруды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар байқау, сұрастыру, сауалнама жүргізеді; мектеп жасына дейінгі балалардың әлеуетін бақылау тәсілдерін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектеп жасына дейінгі балалардың даму деңгейін бағалаудың педагогикалық мониторингілеудің негіздері мен әдістерін меңгеру.
Педагогикалық зерттеулер әдістері Мектепке дейінгі педагогика Жазғы педагогикалық практикаға дайындық Кәсіптік практика Жазғы педагогикалық практиканы ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Применяет передовые народные традиции в процессе организации воспительной деятельности.
2. Владеет целью, задачами, методами и приемами формирования физической, трудовой, гуманно-человеческой, экологической системой народного воспитания.
3. Формирует интерес к этическим, духовным ценностям, народным педагогическим традициям.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические культурные различия.
5. Использует факторы и средства народной педагогики.
Результат обучения: 3) Владеть основными направлениями воспитательной работы, методами, формами воспитания и планированием воспитательной работы.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями воспитательной работы.
2. Владеет моделями планирования воспитательной работы в дошкольных организациях.
3. Планирует педагогическую деятельность в соответствии с возрастными особенностями, эффективно применяет формы и методы, технологии воспитания при планировании и проведении воспитательной работы.
4. Владеет методами организации работы с родителями.
5. Проводит воспитательную работу, направленную на коррекцию личностно-эмоционального развития детей дошкольного возраста.
6. Наблюдает за поведением и деятельностью детей, ведет индикаторы развития детей дошкольного возраста.
7. Организует и проводит воспитательные мероприятия по основным направлениям воспитания детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 4) Организовать ознакомление с окружающей природой, природой родного края.
Критерии оценки:
1. Проводит мероприятия по защите окружающей природы и организует наблюдение за ней детьми дошкольного возраста.
2. Формирует экологическое сознание и экологическую культуру у детей дошкольного возраста.
3. Организует наблюдение детей за живыми и неживыми объектами.
4. Владеет методами наблюдения по характеру методических задач.
5. Использует требования по отбору живых объектов для уголка природы.
6. Создает уголок природы в группах детского сада в соответствии с требованиями и порядком создания.
7. Использует методы ознакомления с природой на прогулках с детьми дошкольного возраста.
8. Использует различные формы труда на природе с детьми дошкольного возраста.
Результат обучения: 4) Организовать начало нового учебного года и владеть особенностями проведения занятий в первые дни с детьми дошкольного возраста и детей с особым образовательными потребностями.
Критерии оценки:
1. Ведет работу, учитывая возрастные и психологические особенности детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
2. Владеет содержанием и методами организации занятий с детьми дошкольного возраста.
3. Организовывает воспитательную работу в дошкольных учреждениях.
4. Конструирует учебные занятия согласно графику занятий.
ПК 6. Изучает уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследует образовательную среду
ПМ 06. Изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования, исследование образовательной среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления самостоятельной процедуры оценивания учебных достижений обучающихся с применением новых подходов к оцениванию. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы диагностики личностного потенциала ребенка, определение воспитательных задач, организацию и контроль процесса обучения. При изучении модуля обучающиеся учатся проводить наблюдение, опрос, анкетирование; выполнять мониторинг потенциала детей дошкольного возраста.
Результат обучения: 1) Владеть основами и методами педагогического мониторинга оценивания уровня развития детей дошкольного возраста.
Методы педагогических исследований. Дошкольная педагогика. Подготовка к летней педагогической практике. Профессиональная практика. Организация летней педагогической практики.
Критерии оценки:

1. Педагогикалық зерттеулердің әдістерін қолданады: бақылау, сауалнама, сұрастыру, тестілік материалдар.
2. Алынған зерттеу нәтижелерін талдау және синтездеу әдістерін меңгереді.
3. Мектеп жасына дейінгі балалардың жетістіктерін және дамуын мониторингтеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мектеп жасына дейінгі балалардың әлеуетін бастапқы диагностикалау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбиешінің ұсыныстарын орындай алады.
2. Психофизикалық дамуды ынталандырады, балаға қарайды.
3. Тәртіптік сәттерді ұйымдастыру бойынша жазбалар жүргізеді.
4. Диагностика нәтижелерінің қорытындысы бойынша баланы дамытудың жеке картасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мектепке дейінгі жастағы балалардың қиындықтарын анықтауды және түзетуді меңгеру, рефлексия әдістері мен тәсілдерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бағалау қызметін дамыту әдістерін қолданады.
2. Балабақшадағы сабақтарда балалардың іс-әрекетін қалыптастырушы бағалау әдістерін меңгереді.
3. Балалардың білімін, икемдерін, дағдыларын талдау нәтижелерін алғаннан кейін қиындықтарды жеңу жолдарын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мектеп жасына дейінгі балалармен жаз мезгілінде жүргізілетін іс-шараларды жоспарлау ерекшеліктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Балаларды психологиялық-педагогикалық дамыту бойынша жұмыс жүргізу әдістерін меңгеру.
3. Балалардың психологиясын қалыптастырудағы ойынның маңыздылығын және орнын түсінеді.
4. Ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі ойындар түрлерін қолданады.
5. Балаларды дамытудағы мерекелер мен көңіл көтерудің мақсатын, міндетін, түрлерін, мағынасын меңгереді.
6. Мерекелер мен ойын-сауықтарды ұйымдастырудың мазмұнын және оған қойылатын талаптарды біледі.
7. Мектеп жасына дейінгі балалардың еңбек қызметіндегі экскурсияның, серуендердің, бақылаудың түрлерін меңгереді.
8. Жаз кезінде мектеп жасына дейінгі балалармен жүргізілетін спорт, сауықтыру іс-шараларының түрлерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Балабақшада жазғы педагогикалық практиканы ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тәрбие жұмысының жоспарын және ұжымдық шығармашылық жұмыстардың сценарийін құрастырады.
2. Жазғы уақытта балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастырудың бағыттары бойынша үйірмелердің жұмыс жоспарын құрастырады.
3. Балабақшада жазғы уақыттағы тәрбие жұмысының жоспарын талдау әдістерін біледі.
4. Жазғы уақытта балалар ұжымының өздігінен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады.
5. Қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастырады.
6. Мектеп жасына дейінгі балалармен дүрыс пелагогикалық қарым-қатынасты белгілейді.
7. Практика бойынша есептемені жасайды.
КҚ 7. Кәсіби қауымдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
КМ 07. Кәсіби қауымдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
Бұл модуль топтық және әдістемелік бірлестік шеңберінде кәсіби диалогтарға қатысуға, кәсіптік-педагогикалық қарым-қатынас негіздері білуге сүйене отырып, өз қызметін құруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар педагогикалық топпен, ата-аналарымен педагогикалық өзара әрекеттесуді ұйымдастыру қағидалары мен әдістерінің негізінде балалармен жақсы қарым-қатынас орнатуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мораль, адамгершілік, әдеп және педагогикалық этика ұғымдарын меңгеру.
Педагогикалық этика Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Использует методы педагогических исследований: наблюдение, анкетирование, опрос, тестовые материалы.
2. Владеет методами анализа и синтеза полученных результатов исследования.
3. Владеет способами мониторинга достижений и развития детей дошкольного возраста и детей с особыми образовательными потребностями.
Результат обучения: 2) Владеть методами первичной диагностики потенциала детей дошкольного возраста.
Критерии оценки:
1. Умеет выполнять рекомендации воспитателя.
2. Стимулирует психофизическое развитие, наблюдает за ребенком.
3. Ведет записи при организации режимных моментов.
4. Составляет индивидуальную карту развития ребенка по итогам результатов диагностики.
Результат обучения: 2) Владеть методами и приемами рефлексии, выявления затруднений и коррекции детей дошкольного возраста.
Критерии оценки:
1. Применяет методы развития оценочной деятельности.
2. Владеет методами формативного оценивания деятельности детей на занятиях в детском саду.
3. Выявляет пути преодоления трудностей после получения результатов анализа знаний, умений, навыков детей.
Результат обучения: 3) Владеть особенностями видов планирования мероприятий, проводимых в летний период с детьми дошкольного возраста и детей с особыми образовательными и физическими потребностями.
Критерии оценки:
1. Владеет методами проведения работ по психолого-педагогическому развитию детей.
2. Понимает значение и роль игры в формировании психологии детей.
3. Применяет различные виды игр с учетом их возрастных и физических особенностей.
4. Владеет целью, задачей, видами, значением праздников и развлечений в развитии детей.
5. Владеет содержанием и требованиями к организации праздников и развлечений.
6. Владеет видами экскурсий, прогулок, наблюдения за трудовой деятельностью детей дошкольного возраста.
7. Владеет видами спортивных, оздоровительных мероприятий в летнее время с детьми дошкольного возраста и детьми с особыми физическими возможностями.
Результат обучения: 4) Организация летней педагогической практики в детском саду.
Критерии оценки:
1. Составляет план воспитательной работы и сценарии коллективных творческих работ.
2. Составляет план работы кружков по направлениям для эффективной организации досуга детей в летнее время.
3. Владеет приемами анализа плана воспитательной работы на летнее время в детском саду.
4. Формирует навыки самостоятельной работы с детским коллективом в летнее время, развивает социальные навыки.
5. Эффективно организует досуг детей по интересам.
6. Устанавливает педагогически корректное отношение с детьми дошкольного возраста.
7. Оформляет отчет по практике.
ПК 7. Взаимодействовать с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 07. Взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в профессиональных диалогах в рамках группы и методического объединения, строить свою деятельность, опираясь на знание основ профессионально-педагогического общения. В результате изучения модуля обучающиеся учатся: строить доброжелательные взаимоотношения с детьми, с педагогическим коллективом, с родителями на основе принципов и методов организации педагогического взаимодействия.
Результат обучения: 1) Владеть понятием морали, нравственности, правилами этики и педагогического такта.
Педагогическая этика Охрана труда
Критерии оценки:

1. Педагогикалық этиканың мәні мен қағидаларын, оның негізгі мақсаттары мен міндеттерін түсінеді.
2. Мұғалімнің әрекетіндегі педагогикалық моральды және оның көрінісін түсінеді.
3. Педагогикалық этика ұғымдарын анықтайды.
4. Алдыңғы қатарлы педагогикалық шеберлік пен педагогикалық этиканың тәжірибесін қолданады.
5. Мектеп жасына дейінгі балалардың отбасындағы және балабақшадағы психоэмоционалдық жайлылықты анықтайды.
6. Педагогикалық қарым-қатынас мәдениетінің негізгі компоненттерін және әлеуметтік ортада қолдану әдістерін қолданады.
7. Педагог тұлғасына қойылатын этикалық талатарды ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қызметі үдерісінде адамның өмірі мен денсаулығын сақтау жүйесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек саласындағы негізгі заң актілерін меңгереді.
2. Техника қауіпсіздігі бойынша ережелерді зерделейді.
4. Өрт қауіпсіздігі ережелерін оқиды.
4. Балабақшадағы материалдарды, құралдарды, құрылғыларды және технологиялық жабдықтарды пайдалану ережелерін ұстанады.
КҚ 8. Біліктілік бойынша қызмет жасау
КМ 08. Диплом алды практика
Бұл модуль оқу үдерісінде алынған білім мен кәсіби құзыреттілікті жинақтауға және жетілдіруге, "Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі" біліктілігін алуға бағытталған. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндіріс жағдайларында біліктілік бойынша кәсіптік қызмет практикалық тәжірибесіне ие болады.
Оқыту нәтижесі: 16) "Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі" біліктілігін меңгеру.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дидактиканы және жеке әдістемелерді зерделеу барысында алған білімді теориялық практикада қолданады.
2. Ішкі тәртіпті, еңбек тәртібін және қауіпсіздік ережелерін ұстанады.
3. Оқу-тәрбиелік жұмысын жоспарлаудың жаңа түрлерін (ұзақ мерзімді, орта мерзімді, циклограммалық) қолдана отырып жоспарлайды.
4. Балабақша құжаттамасын жүргізу бойынша талаптарды орындайды.
6. Оқу-әдістемелік жұмыстың мақсаттары мен міндеттерін орындау үшін жұмыстың тиісті әдістері мен мазмұнын таңдайды.
7. Сабақ кестесіне сәйкес сабақтарды жүргізеді.
8. Сабақтарда инновациялық технологияларды қолданады.
9. Ата-аналар жиналыстарын өткізеді, оқушылардың ата-аналарымен байланыс орнатады.
10. Бағдарламаларды, оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді, цифрлық білім беру ресурстарын таңдайды.
11. Практика бойынша есептемені жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзірет;
КҚ - кәсіптік құзірет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.

1. Понимает сущность и принципы педагогической этики, ее основные цели и задачи.
2. Понимает педагогическую мораль и ее проявление в действии педагога.
3. Определяет понятия педагогической этики.
4. Использует опыт передового педагогического мастерства и педагогической этики.
5. Определяет психоэмоциональный комфорт в семье и детском саду детей дошкольного возраста.
6. Применяет основные компоненты культуры педагогического общения и способы применения в социальной среде.
7. Соблюдает этические требования к личности педагога.
Результат обучения: 2) Владеть системой сохранения жизни и здоровья человека в процессе трудовой деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями основных законодательных актов в области труда.
2. Изучает правила по технике безопасности.
3. Изучает правила пожарной безопасности.
4. Соблюдает правила применения материалов, инструментов, приборов и технологического оборудования в детском саду.
ПК 8. Осуществлять деятельность по квалификации
ПМ 08. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и профессиональных компетенций, получение квалификации "Воспитатель дошкольных организаций".
В результате изучения модуля, обучающиеся приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства.
Результат обучения: 1) Владеть квалификацией "Воспитатель дошкольных организаций".
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Применяет на практике теоретические знания, полученные при изучении дидактики и частных методик.
2. Соблюдает внутренний порядок, трудовую дисциплину и правила техники безопасности.
3. Планирует воспитательно-образовательную работу, применяя новые виды планирования (долгосрочное, среднесрочное, циклограмма).
4. Выполняет требования по ведению документации детского сада.
5. Выбирает соответствующие методы и содержание работы для выполнения цели, и задач учебно-методической работы.
6. Проводит занятия согласно графику занятий.
7. Применяет технологию критического мышления на практических занятиях.
8. Организует родительские собрания, устанавливает связь с родителями детей.
9. Выбирает программы, учебно-методическое обеспечение, ресурсы цифрового образования.
10. Оформляет отчет по практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.