"Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 14 шiлдедегі № 339 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 шiлдеде № 23542 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 5 қаңтардағы № 4 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.01.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті (Г. Көбенова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ш.Т. Кариноваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін біліктілік талаптарының 110-1 тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткеннен кейін күшіне енеді.
м.а Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
К. Ергалиев
Қазақстан Республикасы
м.а Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 14 шілдедегі
№ 339
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 17 маусымдағы
№ 391 бұйрығымен бекітілген
Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Р/с №
Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 339. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2021 года № 23542. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 января 2024 года № 4.
Сноска. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 05.01.2024 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11716) следующее изменение:
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Г. Кобенова) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридической департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Каринову Ш.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 110-1 Квалификационных требований, который вступает в силу с 1 января 2022 года.
И.о Министра образования и науки
Республики Казахстан
К. Ергалиев
Приложение к приказу
И.о Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 июля 2021 года № 339
Утвержден приказом
министра образования и науки
Республики Казахстан
от 17 июня 2015 года № 391
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие им
№ п/п
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание

1. Бастауыш білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
1
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 604 бұйрық) бекітілген Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері.
2
Оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес тиісті бейіндері бойынша педагогикалық білімі бар педагогтердің болуы. Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санатты педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің бастауыш білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан үлесі жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін кемінде 25 %;
негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санатты педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің бастауыш білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан үлесі гимназиялар үшін кемінде 30 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
2-1

1. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования
1
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и Государственному общеобязательному стандарту начального образования, утвержденному приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669) (далее – приказ № 604).
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования.
2
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям.
Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня начального образования не менее 25 % для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев;
доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня начального образования не менее 30 % для гимназий.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
2-1

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 70 бұйрық) бекітілген нормаларға сәйкес оқу және көркем әдебиет кітапханалық қорының болуы.
Оқу және көркем әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша
3
Денсаулық сақтау ұйымдарымен медициналық қызмет көрсетуге лицензия немесе шарт негізінде білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы
Медициналық қызмет көрсету туралы мәлімет, оның ішінде медициналық пункттің және медициналық қызметке берілген лицензияның болуы туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 3-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуге денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарттың көшірмесі.
4

Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами, утвержденными приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13272) (далее – приказ № 70).
Сведения о наличии фонда учебной и художественной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
3
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии или договора с организациями здравоохранения на медицинское обслуживание.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям). Копия договора с организацией здравоохранения на медицинское обслуживание обучающихся.
4

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысының 16 бабының 132-1) тармақшасына сәйкес бекітілген (бұдан әрі – № 71 қаулы) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы немесе білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарт негізінде білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету шартының көшірмесі.
5

Наличие объекта питания для обучающихся на основании санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или договора на обеспечение обучающихся питанием в соответствии с санитарными правилами, утвержденными согласно подпункту 132-1) статьи 16 постановления Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 (далее – постановление № 71).
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям). Копия договора на обеспечение обучающихся питанием.
5

Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе № 71 қаулыға сәйкес бекітілген санитариялық нормаларға және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 439 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15501 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 439 бұйрық) бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері; санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/актінің көшірмесі;
өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің/хаттың көшірмесі.
6
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 2 наурыздағы № 79 бұйрығымен (бұдан әрі – № 79 бұйрық) бекітілген Білім беру ұйымдарындағы пайдаланылатын бағдарламалық-аппараттық кешенге және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, Интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы;
- № 604 бұйрыққа және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) (бұдан әрі – 595 бұйрық) бекітілген Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес оқу кабинеттерімен, спорт залдарымен жабдықталуы;
- edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
- № 70 бұйрықпен бекітілген жабдықтар мен жиһаздардың, жеке пайдалану үшін жабдықталған шкафтардың болуы;
– ғимаратта № 71 қаулыға сәйкес санитариялық нормаларға сәйкес санитариялық тораптардың (унитаздар, қолжуғыш раковиналар) болуы.
Мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 23 қаңтардағы № 32 және Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 23 қаңтардағы № 49 бұйрықтарымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18239 болып тіркелген) бекітілген бірлескен бұйрыққа (бұдан әрі – № 32 және № 49 бұйрықтар) сәйкес білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің болуы туралы мәліметтер, мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақтандыру туралы біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде орналастырылған білім беру ұйымдарына қолданылмайды. Жаңадан құрылған білім беру ұйымдарында жеке пайдалануға арналған жабдықталған шкафтар саны болжамды жиынтық бойынша анықталады, жұмыс істеп тұрған білім беру ұйымдарында контингент бойынша анықталады.
7

Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным нормам, утвержденным согласно постановлению № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2017 года № 439 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15501) (далее – приказ № 439).
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления, или договора аренды на здание;
копия санитарно-эпидемиологического заключения/акта.
Копия акта/письма о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
6
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному программному обеспечению, используемых в организациях образования, утвержденными приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 2 марта 2020 года № 79 (далее – приказ № 79);
- учебными кабинетами, спортивными залами в соответствии с приказом № 604 и Типовыми правилами деятельности организаций образования соответствующих типов, утвержденными приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657) (далее – приказ № 595);
- наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz;
- наличие оборудования и мебели, оборудованных шкафов для индивидуального использования, утвержденными приказом № 70;
- наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным согласно постановлению № 71.
Для государственных организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования согласно совместному приказу, утвержденному приказами министра образования и науки Республики Казахстан от 23 января 2019 года № 32 и министра внутренних дел от 23 января 2019 года № 49 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18239) (далее – приказы № 32 и № 49).
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, для государственных организаций образования наличие видеокамер в помещениях и на территории организации образования (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы. Количество оборудованных шкафов для индивидуального использования во вновь созданных организациях образования определяется по предполагаемому набору, в действующих организациях образования определяется по контингенту.
7

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 570 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8369 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 570 бұйрық) бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорына сәйкестігі.
Білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
7-1
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдай жасау (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды қарама-қарсы бояумен бояу).
Жасалған жағдай туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
2. Негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
8
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және № 604 бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері.
9
Тиісті бейіндер бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өтумен кәсіптік білімі бар оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы.
Жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін негізгі орта білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі кемінде 35 %; лицей үшін 40 %-дан кем емес, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі 30 %-дан кем емес; гимназиялар үшін кемінде 40 %, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %; дарынды тұлғаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін кемінде 45 %, оның ішінде аудандық және/немесе облыстық конкурстар мен жарыстар кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен соңғы бес жылдағы республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда).
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
9-1
№ 70 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Оқу және көркем әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
10
Медициналық қызмет көрсету үшін денсаулық сақтау ұйымдарымен лицензия немесе шарт негізінде білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы, оның ішінде медициналық пунктінің және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуге денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарттың көшірмесі.
11
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы немесе № 71 қаулыға сәйкес бекітілген білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарт негізінде білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету шартының көшірмесі.
12

Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 570 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8369) (далее – приказ № 570), и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных.
Сведения о наличии информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
7-1
Создание условий для лиц с особыми образовательными потребностями
Сведения об условиях (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
2. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные программы основного среднего образования
8
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и Государственному общеобязательному стандарту основного среднего образования, утвержденному приказом № 604.
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования.
9
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки. Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня основного среднего образования для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 35 %; для лицеев не менее 40 %, из них доля педагогов естественно-математического направления не менее 30 %; для гимназий не менее 40%, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления не менее 30 %; для специализированных организаций образования для одаренных лиц не менее 45 %, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
9-1
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами, утвержденными приказом № 70.
Сведения о наличии фонда учебной и художественной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
10
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии или договора с организациями здравоохранения на медицинское обслуживание.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Копия договора с организацией здравоохранения на медицинское обслуживание обучающихся.
11
Наличие объекта питания для обучающихся на основании санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или договора на обеспечение обучающихся питанием, предусмотренных санитарными правилами, утвержденными согласно постановлению № 71.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Копия договора на обеспечение обучающихся питанием.
12

Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе № 71 қаулымен бекітілген санитариялық нормаларға және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері; санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының/актінің көшірмесі;
өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің/хаттың көшірмесі.
13
№ 79 бұйрықпен бекітілген білім беру ұйымдарындағы пайдаланылатын бағдарламалық-аппараттық кешенге және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, Интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы;
- № 604 және № 595 бұйрықтарға сәйкес пәндік кабинеттермен, зертханалармен, спорт залдарымен жабдықталуы;
- edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
- № 70 бұйрықпен бекітілген жабдықтар мен жиһаздардың болуы;
– ғимаратта № 71 қаулыға сәйкес санитариялық тораптардың (унитаздар, қол жуғыштар) болуы.
Мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін № 32 және № 49 бұйрықтарға сәйкес білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқыту құралдарының болуы туралы мәліметтер, мемлекеттік білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақтандыру туралы біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
14
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорына сәйкестігі.
Білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренды материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным постановлением № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления на здания, или договора аренды на здание; копия санитарно-эпидемиологического заключения/акта.
Копия акта/письма о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
13
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному программному обеспечению, используемых в организациях образования, утвержденными приказом № 79;
- учебными предметными кабинетами, лабораториями, спортивными залами в соответствии с приказами № 604 и № 595;
- наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz;
- наличие оборудования и мебели, утвержденными приказом № 70;
- наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным постановлением № 71.
Для государственных организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования согласно приказам № 32 и № 49.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса (по формам согласно приложениям 5 и 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
14
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных.
Сведения о наличии информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.

14-1
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдай жасау (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды қарама-қарсы бояумен бояу).
Жасалған жағдай туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
3. Жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
15
Оқу жұмыс жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және № 604 бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері.
16

14-1
Создание условий для лиц с особыми образовательными потребностями
Сведения об условиях (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
3. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования
15
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам и Государственному общеобязательному стандарту общего среднего образования, утвержденному приказом № 604.
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования.
16

Тиісті бейіндер бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өтумен кәсіптік білімі бар оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы. Жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін жалпы орта білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі кемінде 35 %; лицей үшін 40 %-дан кем емес, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі 30 %-дан кем емес; гимназиялар үшін кемінде 40 %, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %; дарынды тұлғаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін кемінде 45 %, оның ішінде аудандық және/немесе облыстық конкурстар мен жарыстар кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен соңғы бес жылдағы республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда).
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
16-1
№ 70 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
17
Медициналық қызмет көрсету үшін денсаулық сақтау ұйымдарымен лицензия немесе шарт негізінде білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы, оның ішінде медициналық пунктінің және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуге денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарттың көшірмесі.
18
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы немесе № 71 қаулыға сәйкес бекітілген білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарт негізінде білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету туралы шарттың көшірмесі.
19

Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки. Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов уровня общего среднего образования для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 35 %; для лицеев не менее 40 %, из них доля педагогов естественно-математического направления не менее 30 %; для гимназий не менее 40 %, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления не менее 30 %; для специализированных организаций образования для одаренных лиц не менее 45 %, в том числе педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
16-1
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами, утвержденными приказом № 70.
Сведения о наличии фонда учебной и художественной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
17
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии или договора с организациями здравоохранения на медицинское обслуживание.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Копия договора с организацией здравоохранения на медицинское обслуживание обучающихся.
18
Наличие объекта питания для обучающихся на основании санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или договора на обеспечение обучающихся питанием, предусмотренных санитарными правилами, утвержденными согласно постановлению № 71.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Копия договора на обеспечение обучающихся питанием.
19

21-1
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдай жасау (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтергіш құрылғылармен қайталау, баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды қарама-қарсы бояумен бояу).
Жасалған жағдай туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
4. Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
22
Дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарларының № 604 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі;
медициналық және фармацевтикалық мамандықтар үшін "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодекстің (бұдан әрі – Кодекс) 221-бабының 2-тармағына сәйкес Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, үлгілік оқу жоспарларына (бар болса), кәсіби стандартқа (бар болса) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
Білім беру саласында мамандар даярлау үшін:
- дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарларының № 604 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, салалық біліктілік шеңберіне, "Педагог" кәсіби стандартына, № 604 бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын ескере отырып үлгілік оқу жоспарларына (бар болса) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін діни қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісілген жалпы білім беру және діни пәндерді қамтитын білім беру бағдарламаларының болуы.
№ 604 бұйрықпен бекітілген техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына және (немесе) Кодекстің 221 бабының 2 тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, үлгілік оқу жоспарына (бар болса), салалық біліктілік шеңберіне, кәсіптік стандартқа (бар болса) білім беру ұйымының жұмыс берушілермен келісілген тиісті мамандықтың "Педагог" кәсіби стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген қазақ және орыс тілдерінде дайындалатын мамандықтар біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарының көшірмелері. Толық оқу кезеңіне әзірленген қазақ және орыс тілдеріндегі мамандық бойынша білім беру бағдарламасының көшірмелері және
Діни қызмет саласындағы уәкілетті органның қорытынды хатының көшірмесі.
Оқу жоспарының № 604 бұйрықпен бекітілген және (немесе) Кодекстің 221 бабының 2 тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 маусымдағы № 305 (бұдан әрі – 305) бұйрығымен бекітілген эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға мәлімделген жағдайлар бойынша, сондай-ақ қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарында адамдарды оқыту үшін және ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарды оқыту үшін қолданылмайды.
23
Мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын, бітіру жылы ішінде білім беру саласындағы мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90 %-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17564 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 500 бұйрық) бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген білім беру саласында мамандар даярлау үшін кемінде 5 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы № 500 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім мамандықтарының және біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін, бітіру жылы ішінде мамандық бойынша бітірушілердің кемінде 90 %-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, кемінде денсаулық сақтау саласындағы 4 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттың көшірмесі
Біліктілік талаптар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарында қолданылмайды
24
Жаңадан ашылған білім беру ұйымын қоспағанда, колледждердің білім алушыларды соңғы 2 жыл үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы.
Біліктілік талаптары әскери арнаулы оқу орындарына қолданылмайды.
25

21-1
Создание условий для лиц с особыми образовательными потребностями
Сведения об условиях (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
4. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования
22
Соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденному приказом № 604;
для медицинских и фармацевтических специальностей Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), типовым учебным планам (при наличии), профессиональному стандарту (при наличии) (на казахском и русском языках).
Для подготовки специалистов в области образования:
– соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденному приказом № 604, отраслевой рамке квалификации, профессиональным стандартом "Педагог", типовым учебным планам (при наличии) на (казахском и русском языках) с учетом Государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденных приказом № 604.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие образовательных программ, включающих общеобразовательные и религиозные дисциплины, согласованных с уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности.
Копии рабочего учебного плана по подготавливаемым квалификациям специальности на казахском и русском языках, разработанного на полный период обучения в соответствии с государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденным приказом № 604 и (или) Государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования в области здравоохранения, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса, типовым учебным планом (при наличии), отраслевой рамкой квалификации, профессиональным стандартом (при наличии), профессиональному стандарту "Педагог" соответствующей специальности, согласованные с работодателями организации образования. Копии образовательной программы по специальности на казахском и русском языках, разработанной на полный период обучения, и копия письма-заключения уполномоченного органа в сфере религиозной деятельности.
Квалификационное требование о соответствии учебного плана государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденному приказом № 604 и (или) Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования в области здравоохранения, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса, не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента, утвержденные приказами министра образования и науки Республики Казахстан от 26 июня 2018 года № 305 (далее – приказ № 305) и от 27 марта 2015 года № 139 по заявленным условиям, а также для обучения лиц в организациях образования, размещенных при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и для обучения лиц, с особыми образовательными потребностями
23
Для подготовки специалистов в области образования, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17564) (далее – приказ № 500) наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 5 специальностям, за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, организаций образования, обеспечивающих трудоустройство – не менее 90% выпускников по специальности в области образования в течение года выпуска.
Для подготовки специалистов в области здравоохранения, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального образования, утвержденному приказу № 500 наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 4 специальностям в области здравоохранения, за исключением организаций образования, обеспечивающих трудоустройство выпускников по специальности не менее 90 % в течение года выпуска.
Копия подтверждающего документа с места работы
Квалификационные требования не распространяются
на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
24
Осуществление колледжами непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по специальностям за исключением вновь открывающихся организаций образования.
Квалификационные требования не распространяются на военные специальные учебные заведения, на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и при получении лицензии.
25

Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы, оның ішінде педагогтер білімінің оқытылатын пәндер бейініне сәйкес болуы немесе білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагогтердің болуы, сондай-ақ бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өткен өндірістік оқыту шеберлерінің болуы.
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі даярланатын мамандық біліктілігі бойынша жұмыс біліктілігтерін қоспағанда педагогтердің жалпы санынан кемінде 70 %, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін, мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан қолданбалы бакалавриат, магистратура деңгейі бар мейіргерлерден педагогтердің үлесі – кемінде 10 %.
Жұмысшы біліктіліктерді дайындау үшін негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндері бойынша педагогтердің жалпы санынан дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша жалпы білім беретін пәндер бойынша педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын өнер және мәдениет саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %; даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
26
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтер санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санатты педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің және (немесе) магистрлердің үлесі – кемінде 30 %.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер санынан ұйымдарда және/немесе өндірісте кемінде соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде тағылымдамадан өткен арнайы пәндер педагогтерінің және өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10 %.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтер санынан рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер бойынша жоғары білімі бар, бейіндеуші пәндер бойынша - бейіні бойынша жоғары білімі бар және/немесе діни салада кемінде бес жыл жалпы жұмыс өтілі бар рухани семинарияны немесе медресені бітірген педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
27
№ 604 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес, дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша оқудың толық кезеңіне білім алушылар контингентіне қатысты, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу жұмыс жоспарына сәйкес баспа және электрондық басылымдар форматында оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламаларына сәйкес дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиеті қорының болуы.

Наличие педагогов в соответствии с дисциплинами рабочего учебного плана по подготавливаемым квалификациям специальности, в том числе соответствие образования педагогов профилю преподаваемых дисциплин или прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в области образования, а также мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года по профилю.
Доля педагогов и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности не менее 70 % за исключением рабочих квалификаций, в том числе для организаций образования, реализующих медицинские образовательные программы, доля педагогов из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, магистратуры от общего числа педагогов по специальности – не менее 10 %.
Для подготовки рабочих квалификаций доля педагогов по общеобразовательным дисциплинам организаций образования, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по общеобразовательным дисциплинам по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере искусства и культуры, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и для организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан.
26
Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров и (или) магистров, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 30 %.
Доля педагогов специальных дисциплин и мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 10 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, по общеобразовательным дисциплинам, имеющих высшее образование, по профилирующим дисциплинам – высшее образование по профилю и/или окончивших духовную семинарию или медресе с общим стажем работы в религиозной сфере, не менее пяти лет от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
27
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в соответствии с рабочим учебным планом по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения по подготавливаемым квалификациям специальности в соответствии Государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденным приказом № 604, в формате печатных и электронных изданий; для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, в соответствии с образовательными программами.

Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның оқу әдебиеті қорының дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі.
28
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
29
№71 қаулыға сәйкес санитариялық талаптарға сәйкес келетін білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
30

Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям). Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям). Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы: копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности.
28
Наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
29
Наличие объекта питания для обучающихся, соответствующего требованиям санитарных правил, утвержденных согласно постановлению № 71.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
30

Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің (оқу кабинеттерінің, шеберханалардың, зертханалардың, өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы), оның ішінде № 71 қаулыға сәйкес бекітілген санитариялық тәртіпке және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін алаңы бар оқу үй-жайларының болуы.
Кодекстің 24 бабына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен берiлген қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асырудың басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарламаның болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратқа жалдау шартының көшірмелері;
өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің/хаттың көшірмесі.
Біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
31
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 66 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13487 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 66 бұйрық) сәйкес студенттердің тұруы үшін жағдай жасау, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару немесе жалға алу құқығында оқудың толық кезеңінде тұруды қамтамасыз ететін жатақханалардың және/немесе хостелдердің, және/немесе қонақ үйлердің болуы - мұқтаждар санынан кемінде 30 %.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Жатақхананың және/немесе хостелдің және/немесе қонақ үйдің болуын растайтын толық оқу кезеңіне жеке немесе шаруашылық жүргізу, немесе жедел басқару, немесе сенімді басқару құқығында тиесілі студенттерді орналастыруға арналған құжаттардың көшірмелері.
32
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдайлардың болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
33
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен және техникалық оқыту құралдарымен, сондай-ақ № 79 бұйрыққа сәйкес интернет желісіне қосылған, компьютерлік сыныптармен, компьютерлермен жабдықталуы. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 423 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11644 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 423 бұйрық) бекітілген нормативтерге сәйкес симуляциялық кабинеттермен (орталықтармен) жабдықталуы.
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін әскери бөлімдердің және басқа да әскери оқу орындарының оқу-материалдық базасын пайдалану туралы ведомстволық бұйрықтың, әскери кафедралардың оқу-материалдық базасын бірлесіп пайдалану жөніндегі өзара іс-қимыл туралы жоғары оқу орындарымен меморандумдардың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқыту құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін жоғары оқу орындарымен бұйрықтардың және меморандумдардың көшірмелері.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныппен жарақталуы туралы біліктілік талаптары қылмыстық-атқару(пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
34
Тиісті бейін бойынша 5 жыл ішінде кемінде 180 сағат көлемінде педагогтердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының педагогтері үшін көлемі кемінде 108 сағат; білім беру ұйымдарының басшы кадрлары үшін "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағына сәйкес біліктілікті арттыру.

Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (учебные кабинеты, мастерские, лаборатории, пропускные пункты, санузлы, наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования), в том числе учебных помещений с площадью, соответствующей санитарным правилам, утвержденным согласно постановлению № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439.
Наличие уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или определенных действий, выданное органами санитарно-эпидемиологической службы в соответствии со статьей 24 Кодекса.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления на здания;
копия акта/письма о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
31
Создание условий для проживания студентов, наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения общежитий, и/или хостелов, и/или гостиницы обеспечивающих проживание – не менее 30 % от числа нуждающихся в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 66 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13487) (далее - приказ № 66).
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям). Копии документов на размещение студентов на полный период обучения, собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения, подтверждающих наличие общежития, и/или хостела, и/или гостиницы.
32
Наличие условий для лиц с особыми образовательными потребностями.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан
33
Оснащенность учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения по подготавливаемым квалификациям специальности, а также компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному программному обеспечению, используемых в организациях образования, утвержденными приказом № 79;
Для организаций образования в области здравоохранения оснащение симуляционными кабинетами (центрами) в соответствии с нормативами, утвержденными приказом министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 423 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11644) (далее – приказ № 423).
При необходимости для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие ведомственного приказа об использовании учебно-материальной базы воинских частей и других военных учебных заведений, меморандумов с высшими учебными заведениями о взаимодействии по совместному использованию учебно-материальной базы военных кафедр.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям). Для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие копии приказов и меморандумов с высшими учебными заведениями.
Квалификационное требование об оснащенности компьютерным классом, подключенным к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
34
Обеспечение повышения квалификации педагогов объемом – не менее 180 часов в течение 5 лет по соответствующему профилю. Для педагогов организаций образования в области здравоохранения объемом – не менее 108 часов; для руководящих кадров организаций образования повышение квалификации согласно пункту 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".

5 жыл ішінде тиісті бейін бойынша педагогтердің біліктілігін арттыру туралы мәліметтер көлемі кемінде 180 сағат; денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының педагогтері үшін көлемі кемінде 108 сағат; білім беру ұйымдарының басшылары үшін 5 жылда кемінде бір рет біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламаларына сәйкес және оқытылатын пәндердің/модульдердің бейіндері бойынша біліктілікті арттыру (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін педагогтердің біліктілік арттыру оқытатын пәндерінің бейініне немесе оқыту әдістемесіне сәйкес өткізіледі. Біліктілік талаптары жұмысқа орналасқаннан кейін бірінші жыл еңбек қызметін жүзеге асыратын педагогтерге қолданылмайды.
35
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорына сәйкестігі. Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алған кезде білім беру ұйымдарына қолданылмайды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды
36
Азаматтық заңнамаға сәйкес толық оқу кезеңін қамтитын даярланатын мамандық біліктілігі бойынша сәйкес практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен шарттардың болуы.
Кәсіптік практикадан өтудің толық кезеңін қамтитын даярланатын мамандық біліктілігіне сәйкес практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін жоғары оқу орындарымен бұйрықтардың және меморандумдардың көшірмелері.
Біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
37
Мамандық бойынша білім беру ұйымының түлектерін жұмысқа орналастыру және жұмыспен қамту туралы мәліметтер, бұл ретте мамандық бойынша бітірушілердің жалпы санынан жұмысқа орналасқандардың және жұмыспен қамтылғандардың үлесі – 75 %-дан кем емес болуы.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттың көшірмесі.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне және Қазақстан Республикасы Бас прокуратураға бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Сведения о повышении квалификации педагогов по соответствующему профилю в течение 5 лет объемом – не менее 180 часов; для педагогов организаций образования в области здравоохранения объемом – не менее 108 часов; для руководителей организаций образования повышение квалификации не реже одного раза в 5 лет в соответствии с образовательными программами курсов повышения квалификации и по профилям преподаваемых дисциплин/модулям (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, повышение квалификации преподавателей проводится в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания. Квалификационные требования не распространяются на педагогов, осуществляющих трудовую деятельность в течение первого года после трудоустройства.
35
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о наличии информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
36
Наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с подготавливаемыми квалификациями специальности, охватывающих полный период обучения.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с подготавливаемыми квалификациями специальности, охватывающих полный период прохождения профессиональной практики.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан.
37
Сведения о трудоустройстве и занятости выпускников организации образования по специальности, при этом доля трудоустроенных и занятых от общего числа выпускников по специальности в течение года выпуска – не менее 75 %.
Копия подтверждающего документа с места работы
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.

5. Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
38
Дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарларының № 604 бұйрықпен бекітілген техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, медициналық және фармацевтикалық мамандықтар Кодекстің 221 бабының 2 тармағына сәйкес техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, үлгілік оқу жоспарларына (бар болса), кәсіби стандартқа (бар болса) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
Білім беру саласында мамандар даярлау үшін:
- дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарларының № 604 бұйрықпен бекітілген техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, салалық біліктілік шеңберіне, "Педагог" кәсіби стандартына, № 604 бұйрықпен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын ескере отырып (қазақ және орыс тілдерінде) үлгілік оқу жоспарларына (бар болса) сәйкестігі.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін, діни қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісілген жалпы білім беру және діни пәндерді қамтитын білім беру бағдарламаларының болуы.
№ 604 бұйрықпен бекітілген техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына және (немесе) Кодекстің 221 бабының 2 тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, үлгілік оқу жоспарына (бар болса), салалық біліктілік шеңберіне, кәсіптік стандартқа (бар болса) білім беру ұйымының жұмыс берушілермен келісілген тиісті мамандықтың "Педагог" кәсіби стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген қазақ және орыс тілдерінде дайындалатын мамандықтар біліктіліктері бойынша оқу жұмыс жоспарының көшірмелері. Толық оқу кезеңіне әзірленген қазақ және орыс тілдеріндегі мамандық бойынша білім беру бағдарламасының көшірмелері және
Діни қызмет саласындағы уәкілетті органның қорытынды хатының көшірмесі.
Оқу жоспарының № 604 бұйрықпен бекітілген бекітілген техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына және (немесе) Кодекстің 221 бабының 2 тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы мәлімделген шарттар бойынша уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын, сондай-ақ қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанынан орналастырылған білім беру ұйымдарында адамдарды оқыту үшін және ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдарды оқыту үшін бағдарламаларға қолданылмайды
39
Мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын, бітіру жылы ішінде мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90 %-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, № 500 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген білім беру саласында мамандар даярлау үшін кемінде 5 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
№ 500 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім мамандықтарының және біліктілігінің сыныптауышында көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін, бітіру жылы ішінде мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90 %-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, кемінде 4 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттың көшірмесі
40
Жаңадан ашылған білім беру ұйымын қоспағанда, колледждердің білім алушыларды соңғы 2 жыл үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы
Біліктілік талаптары әскери арнаулы оқу орындарымен лицензия алу кезінде қолданылмайды
41

5. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послесреднего образования:
38
Соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности Государственному общеобязательному стандарту послесреднего образования, утвержденного приказом № 604, для медицинских и фармацевтических специальностей Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса, типовым учебным планам (при наличии), профессиональному стандарту (при наличии) (на казахском и русском языках). Для подготовки специалистов в области образования: – соответствие рабочих учебных планов по подготавливаемым квалификациям специальности Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденного приказом № 604, отраслевой рамке квалификации, профессиональному стандарту "Педагог", типовым учебным планам (при наличии) на (казахском и русском языках) с учетом Государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденных приказом № 604.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие образовательных программ, включающих общеобразовательные и религиозные дисциплины, согласованных с уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности.
Копии рабочего учебного плана по подготавливаемым квалификациям специальности на казахском и русском языка, разработанного на полный период обучения в соответствии с государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденным приказом № 604, и (или) Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования в области здравоохранения, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса, типовым учебным планом (при наличии), отраслевой рамкой квалификации, профессиональным стандартом (при наличии), профессиональному стандарту "Педагог" соответствующей специальности, согласованные с работодателями организации образования. Копии образовательной программы по специальности на казахском и русском языках, разработанной на полный период обучения, и копия письма-заключения уполномоченного органа в сфере религиозной деятельности.
Квалификационное требование о соответствии учебного плана с государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденного приказом № 604, и (или) Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования в области здравоохранения, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса, не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента, утвержденные приказом № 305 по заявленным условиям, а также для обучения лиц в организациях образования, размещенных при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и для обучения лиц, с особыми образовательными потребностями
39
Для подготовки специалистов в области образования, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденного приказом № 500, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 5 специальностям, за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, организаций образования, обеспечивающих трудоустройство – не менее 90 % выпускников по специальности в течение года выпуска. Для подготовки специалистов в области здравоохранения, указанных в Классификаторе специальностей и квалификации технического и профессионального образования, утвержденного приказом № 500, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 4 специальностям, за исключением организаций образования, обеспечивающих трудоустройство выпускников по специальности не менее 90 % в течение года выпуска.
Копия подтверждающего документа с места работы
40
Осуществление колледжами непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по специальностям за исключением вновь открывающихся организаций образования.
Квалификационные требования не распространяются на военные специальные учебные заведения и при получении лицензии.
41

Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы, оның ішінде педагогтер білімінің оқытылатын пәндер бейініне сәйкес болуы немесе білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагогтердің болуы, сондай-ақ бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өткен өндірістік оқыту шеберлерінің болуы.
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан кемінде 70 %, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан қолданбалы бакалавриат, бакалавриат, магистратура деңгейі бар мейіргерлерден педагогтердің үлесі – кемінде 10 %.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын өнер және мәдениет саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
42
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтер санынан жоғары және бірінші санатты педагогтердің, педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің және (немесе) магистрлердің үлесі – кемінде 40 %;
Ұйымдарда және/немесе өндірісте кемінде соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде тағылымдамадан өткен, негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан арнайы пәндер педагогтерінің үлесі – кемінде 10 %.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер бойынша, жоғары білімі бар, бейінді пәндер бойынша - бейін бойынша жоғары білім және/немесе рухани семинарияны немесе медресені бітірген, діни салада кемінде бес жыл жалпы жұмыс өтілі бар даярланатын мамандық біліктілігі бойынша педагогтердің жалпы санынан педагогтердің үлесі – кемінде 50 %. Магистр дәрежесі, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
43
№ 604 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес, дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша оқудың толық кезеңіне білім алушылар контингентіне қатысты, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу жұмыс жоспарына сәйкес баспа және электрондық басылымдар форматында оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламаларына сәйкес дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиеті қорының болуы.

Наличие педагогов в соответствии с дисциплинами рабочего учебного плана по подготавливаемым квалификациям специальности, в том числе соответствие образования педагогов профилю преподаваемых дисциплин или прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в области образования, а также мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года по профилю.
Доля педагогов и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности не менее 70 %, в том числе для организаций образования, реализующих медицинские образовательные программы, доля педагогов из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, магистратуры от общего числа педагогов по специальности – не менее 10 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере искусства и культуры, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
42
Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов экспертов, педагогов-исследователей, педагогов- мастеров и (или) магистров, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 40 %. Доля педагогов специальных дисциплин, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года, от числа педагогов по специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 10 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, по общеобразовательным дисциплинам, имеющих высшее образование, по профилирующим дисциплинам – высшее образование по профилю и/или окончивших духовную семинарию или медресе с общим стажем работы в религиозной сфере, не менее пяти лет от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности – не менее 50 %.
Доля педагогов и мастеров производственного обучения, имеющих степень магистра, ученую степень доктора философии (PhD) – не менее 10 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
43
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в соответствии с рабочим учебным планом по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения по подготавливаемым квалификациям специальности в соответствии Государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденным приказом № 604, в формате печатных и электронных изданий.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, в соответствии с образовательными программами.

Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). діни білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның оқу әдебиеті қорының дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі.
44
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің және медициналық қызметке берілген лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
45
№ 71 қаулыға сәйкес санитариялық тәртіпке сәйкес келетін білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
46

Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям). Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям). Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы: копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности.
44
Наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
45
Наличие объекта питания для обучающихся, соответствующего требованиям санитарных правил, утвержденных согласно постановлению № 71.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
46

Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында, тиесілі материалдық активтердің (оқу кабинеттерінің, шеберханалардың, зертханалардың, өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы), оның ішінде № 71 қаулымен бекітілген санитариялық тәртіпке және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін алаңы бар оқу үй-жайларының болуы.
Кодекстің 24 бабына сәйкес санитариялық нормаларға және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін алаңы бар оқу үй-жайларының болуы.
Cанитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен берiлген қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асырудың басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарламаның болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері;
өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің/хаттың көшірмесі.
Біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
47
№ 66 бұйрыққа сәйкес студенттердің тұруы үшін жағдай жасау, меншікті не шаруашылық жүргізу, немесе жедел басқару, немесе сенімді басқару құқығында немесе жалдау құқығында оқудың толық кезеңінде тұруды қамтамасыз ететін жатақханалардың және/немесе хостелдердің және/немесе қонақ үйлердің болуы – мұқтаждар санының кемінде 30 %.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша). Жатақхананың және/немесе хостелдің және/немесе қонақ үйдің болуын растайтын толық оқу кезеңіне жеке немесе шаруашылық жүргізу, немесе жедел басқару, немесе сенімді басқару құқығында тиесілі студенттерді орналастыруға арналған құжаттардың көшірмелері.
48
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдайлардың болуы
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
49
Даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен және техникалық оқыту құралдарымен, сондай-ақ № 79 бұйрыққа сәйкес интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, компьютерлермен жабдықталуы.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін № 423 бұйрықпен бекітілген нормативтерге сәйкес симуляциялық кабинеттермен (орталықтармен) жабдықталуы
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныппен жарақталуы туралы біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
50
Тиісті бейін бойынша 5 жыл ішінде кемінде 180 сағат көлемінде педагогтердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының педагогтері үшін көлемі кемінде 108 сағат; білім беру ұйымдарының басшы кадрлары үшін "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағына сәйкес біліктілікті арттыру.

Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (учебные кабинеты, мастерские, лаборатории, пропускные пункты, санузлы, наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования), в том числе учебных помещений с площадью, соответствующей санитарным правилам, утвержденным постановлением № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439.
Наличие уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или определенных действий, выданное органами санитарно-эпидемиологической службы в соответствии со статьей 24 Кодекса.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления на здания.
Копия акта/письма о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
47
Создание условий для проживания студентов, наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения общежитий, и/или хостелов, и/или гостиницы обеспечивающих проживание – не менее 30 % от числа нуждающихся в соответствии с приказом № 66.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям). Копии документов на размещение студентов на полный период обучения, собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения подтверждающих наличие общежития, и/или хостела, и/или гостиницы.
48
Наличие условий для лиц с особыми образовательными потребностями
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
49
Оснащенность учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения по подготавливаемым квалификациям специальности, а также компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному программному обеспечению, используемых в организациях образования, утвержденными приказом № 79.
Для организаций образования в области здравоохранения оснащение симуляционными кабинетами (центрами) в соответствии с нормативами, утвержденными приказом № 423.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование об оснащенности компьютерным классом, подключенным к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
50
Обеспечение повышения квалификации педагогов объемом – не менее 180 часов в течение 5 лет по соответствующему профилю; для педагогов организаций образования в области здравоохранения объемом – не менее 108 часов; для руководящих кадров организаций образования повышение квалификации согласно пункту 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".

5 жыл ішінде педагогтердің біліктілігін арттыру туралы мәліметтер көлемі кемінде 180 сағат; денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының педагогтері үшін көлемі кемінде 108 сағат; білім беру ұйымдарының басшылары үшін 5 жылда кемінде бір рет біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламаларына сәйкес және оқытылатын пәндердің/модульдердің бейіндері бойынша біліктілікті арттыру (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін педагогтердің біліктілік арттыру оқытатын пәндерінің бейініне немесе оқыту әдістемесіне сәйкес өткізіледі. Біліктілік талаптары жұмысқа орналасқаннан кейін бірінші жыл еңбек қызметін жүзеге асыратын педагогтерге қолданылмайды.
51
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорына сәйкестігі. Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алған кезде білім беру ұйымдарына қолданылмайды және Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
52
Азаматтық заңнамаға сәйкес толық оқу кезеңін қамтитын даярланатын мамандық біліктілігіне сәйкес практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен шарттардың болуы.
Кәсіптік практикадан өтудің толық кезеңін қамтитын даярланатын мамандық біліктілігіне сәйкес практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері.
Біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
53
Мамандық бойынша білім беру ұйымының түлектерін жұмысқа орналастыру және жұмыспен қамту туралы мәліметтер, бұл ретте мамандық бойынша бітірушілердің жалпы санынан жұмысқа орналасқандардың және жұмыспен қамтылғандардың үлесі – 75 %-дан кем емес.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттың көшірмесі.
Біліктілік талаптары лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алған кезде білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Сведения о повышении квалификации педагогов в течение 5 лет пять лет объемом – не менее 180 часов; для педагогов организаций образования в области здравоохранения объемом – не менее 108 часов; для руководителей организаций образования повышение квалификации не реже одного раза в 5 лет в соответствии с образовательными программами курсов повышения квалификации и по профилям преподаваемых дисциплин/модулям (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, повышение квалификации преподавателей проводится в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания. Квалификационные требования не распространяются на педагогов, осуществляющих трудовую деятельность в течение первого года после трудоустройства.
51
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о наличии информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
52
Наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с подготавливаемыми квалификациями специальности, охватывающих полный период обучения.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с подготавливаемыми квалификациями специальности, охватывающих полный период прохождения профессиональной практики.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
53
Сведения о трудоустройстве и занятости выпускников организации образования по специальности, при этом доля трудоустроенных и занятых от общего числа выпускников по специальности в течение года выпуска – не менее 75 %.
Копия подтверждающего документа с места работы
Квалификационные требования не распространяются на организации образования при получении лицензии и (или) приложения к лицензии.

6. Діни білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
54
Жалпы білім беретін және діни пәндер бойынша білім беру бағдарламаларының болуы.
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен білім беру бағдарламаларының көшірмелері.
55
Жалпы білім беретін пәндер бойынша -жоғары білімі; бейінді пәндер бойынша - жоғары діни білімі және/немесе діни қызметте жалпы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, семинарияны немесе медресені бітірген оқытушылардың болуы.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
56
Білім беру бағдарламаларына сәйкес дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиеті қорының болуы.
Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның оқу әдебиеті қорына берген дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі.
57
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің және медициналық қызметке берілген лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
58
№ 71 қаулыға сәйкес саниятариялы тәртіпке сәйкес келетін білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
59
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
60
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақталуы. Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
61
Мәлімделген діни білім беру бағдарламаларына діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның сараптама қорытындысының болуы.
Мәлімделген діни білім беру бағдарламаларына діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның қорытынды хатының көшірмесі.

6. Для деятельности организаций образования, реализующих духовные образовательные программы
54
Наличие образовательных программ по общеобразовательным и религиозным дисциплинам.
Копии образовательных программ, утвержденных руководителем организации образования.
55
Наличие преподавателей: по общеобразовательным дисциплинам – имеющих высшее образование; по профилирующим дисциплинам – высшее духовное образование и/или окончившие духовную семинарию или медресе с общим стажем работы в религиозной деятельности не менее пяти лет.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
56
Наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, в соответствии с образовательными программами.
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
Копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности.
57
Наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
58
Наличие объекта питания для обучающихся, соответствующего требованиям санитарных правил, утвержденных согласно постановлению № 71.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
59
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания.
60
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
61
Наличие экспертного заключения уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности на заявленные религиозные образовательные программы.
Копия письма-заключения уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности на заявленные религиозные образовательные программы.

7. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
62
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі. "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын ескере отырып және білім беру саласындағы салалық біліктілік шеңберін, "Педагог" кәсіптік стандартын ескере отырып әзірленген Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
"Құқық" кадрларын даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген кемінде үш білім беру бағдарламасының болуы және олардың № 604 бұйрықпен бекітілген Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі. "Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының Кодекске сәйкес бекітілген денсаулық сақтау саласында Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
№ 604 бұйрықпен бекітілген және (немесе) Кодекске сәйкес бекітілген Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
63
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 569 бұйрық) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары жіктеуішінің кемінде 7 бағыты бойынша "Педагогикалық ғылымдар" бакалавриат кадрларын даярлау бағыты бойынша лицензияның болуы (мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қоспағанда).
64

7. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего образования
62
Соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, Государственному общеобязательному стандарту высшего образования, утвержденному приказом № 604. По направлению подготовки кадров "Педагогические науки" соответствие образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту высшего образования с учетом Государственного общеобязательного стандарта среднего образования (начального, основного, среднего, общего среднего образования), утвержденного приказом № 604, и разработанного с учетом Отраслевой рамки квалификаций в сфере образования, профессионального стандарта "Педагог".
По направлению подготовки кадров "Право" наличие не менее трех образовательных программ, внесенных в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, и их соответствие Государственному общеобязательному стандарту высшего образования, утвержденному приказом № 604.
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, Государственному общеобязательному стандарту высшего образования в области здравоохранения, утверждаемому согласно Кодексу.
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, соответствие образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту высшего образования, утвержденному приказом № 604.
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанной на полный период обучения, в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом высшего образования, утвержденным приказом № 604 и (или) утверждаемому согласно Кодексу, на казахском и русском языках.
63
Наличие лицензии по направлению подготовки кадров бакалавриата "Педагогические науки" не менее чем по 7 направлениям Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17565) (за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству здравоохранения Республики Казахстан).
64
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин и/или их ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" (при наличии) профилю преподаваемых дисциплин.

Білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы, оқытушылар білімінің оқытатын пәндер бейініне және/немесе "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесіне немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесіне немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесіне және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағының (бар болған жағдайда) оқытатын пәндер бейініне сәйкестігі. Кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін мамандарды қоса алғанда, оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %; "Өнер және гуманитарлық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты бойынша – кемінде 50 %; азаматтық авиация саласында білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін – кемінде 40 %.
"Бизнес және басқару" (есеп және аудит, қаржы саласындағы білім беру бағдарламалары үшін), "Қызмет көрсету саласы", "Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағыттары үшін: білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы және олардың "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелеріне немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежелеріне және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" (болған жағдайда) ғылыми атағының оқытатын пәндер бейініне сәйкестігі, лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін мамандарды қоса алғанда, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан оқытушылардың үлесі – кемінде 40 %;
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін мамандарды қоса алғанда, оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санының кемінде 70 %-ын құруы.
Негізгі жұмыс орны бойынша оқытылатын пәндер бейіні бойынша практикалық кәсіптік қызметпен айналысатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар қоса атқаратын оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың үлесі жалпы санынан кемінде – 20 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

Доля преподавателей, включая специалистов, соответствующих 8-му уровню Национальной рамки квалификаций, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 60 %, по направлению подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки"– не менее 50 %; для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере гражданской авиации – не менее 40 %.
Для направлений подготовки кадров: "Бизнес и управление" (для образовательных программ в сфере учета и аудита, финансов), "Сфера обслуживания", "Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация" наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы и соответствие их ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" (при наличии) профилю преподаваемых дисциплин. Доля преподавателей, включая специалистов, соответствующих 8-му уровню Национальной рамки квалификаций, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров - не менее 40 %;
по направлению подготовки кадров "Право" доля преподавателей, включая специалистов, соответствующих 8-му уровню Национальной рамки квалификаций, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 70 %.
Доля преподавателей по совместительству, занимающихся по основному месту работы практической профессиональной деятельностью по профилю преподаваемых дисциплин, со стажем работы по направлению подготовки кадров не менее 3 лет от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров - не менее 20 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).

64-1
"Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытылатын пәндер бойынша кемінде 5 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан үлесі кемінде – 50 %;
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыты бойынша денсаулық сақтау ұйымдарында клиникалық жұмыс және(немесе) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарында, фармацевтикалық ұйымдарда практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл болатын бейінді пәндер оқытушыларының кадр даярлау бағыты бойынша бейінді пәндер оқытушыларының жалпы санынан – кемінде 50 % үлесін құру.

64-1
По направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" доля преподавателей с опытом практической работы на производстве по преподаваемым дисциплинам не менее 5 лет, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 50 %;
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" доля преподавателей профильных дисциплин с опытом клинической работы в организациях здравоохранения и(или) практической работы в организациях санитарно-эпидемиологической службы, фармацевтических организациях не менее 5 лет от общего числа преподавателей профильных дисциплин по направлению подготовки кадров – не менее 50 %.

"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытылатын пәндер бойынша кемінде 5 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан үлесі кемінде – 60 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
65
Кадрлар даярлау бағыты бойынша негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі және/немесе кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан "Еңбек сіңірген жаттықтырушы" спорттық атағына ие оқытушылар – кемінде 40 %; кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %; "Педагогикалық ғылымдар" даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санының кемінде – 50 %; "Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан – кемінде 50 %;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" кадрлар даярлау бағыты бойынша негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі және/немесе кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан Қазақстан Республикасының құрметті атақтарымен және мемлекеттік наградаларымен марапатталған оқытушылар – кемінде 40 %, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %; "Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша: кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кемінде - 40 %; кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың және/немесе резидентураны бітірген, базалық және бейінді пәндер және(немесе) лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын дәрігердің жоғары/бірінші біліктілік санаты бар және (немесе) кемінде 5 жыл клиникалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан үлесі 60 %-дан аспауы;
"Бизнес және басқару" (есеп және аудит, қаржы саласындағы білім беру бағдарламалары үшін), "Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)", "Көлік қызметтері" кадрларды даярлау бағыттары бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша дәрежесі және/немесе қауымдастырылған профессор (доцент)", немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан – кемінде 20 %;
"Қызмет көрсету саласы", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағыттары бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежелері немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының жалпы білім беретін пәндері бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде – 30 %;
азаматтық авиация саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін – кемінде 40 %.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін: оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі кемінде – 40 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
66
Оқу және ғылыми әдебиет кітапхана қорының болуы: соңғы он жыл ішінде кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламасы пәндерінің 100 %-ын қамтамасыз ететін, оның ішінде оқыту тілі бойынша басып шығарылған баспа және электрондық басылымдар форматында.
Оның ішінде "Құқық" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін лицензияланатын халықаралық және ұлттық құқықтық ақпарат базаларына жазылудың болуы;
"Денсаулық сақтау" бағыты бойынша дәлелді медицина бойынша халықаралық дерекқорларға институционалдық жазылудың болуы.
Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
67
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКББҰ) оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызметке лицензияның болуы. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарында - білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық пункттермен қамтамасыз етілгені және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пунктінің болуына рұқсат етіледі.
68
ЖЖОКББҰ оқу корпустарында білім алушылардың тамақтануына жағдай жасау. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары білім алушылары үшін тамақтандыру объектісінің болуы.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен санитариялық ережелер мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір тамақтану объектісінің болуына рұқсат етіледі.
69

По направлению подготовки кадров "Право" доля преподавателей с опытом практической работы в органах юстиции, и(или) внутренних дел (полицией), и(или) прокуратуры, и(или) коллегией адвокатов, и(или) нотариальными палатами, и(или) палатами юридических консультантов по преподаваемым дисциплинам не менее 5 лет от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 60 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
65
Доля преподавателей по направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", и/или преподаватели, удостоенные спортивных званий "Заслуженный тренер", от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 40 %; доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 60 %;
по направлению подготовки "Педагогические науки" от общего числа преподавателей – не менее 50 %; по направлению подготовки кадров "Право" от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 50 %;
по направлению подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки" доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 40 %,
доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 60 %;
по направлению подготовки кадров "Здравоохранение": доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 40 %; доля преподавателей со степенью "магистр" и/или преподавателей базовых и профильных дисциплин, окончивших резидентуру, и(или) с высшей/первой квалификационной категорией врача, и(или) со стажем клинической работы не менее 5 лет, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 60 %;
по направлениям подготовки кадров: "Бизнес и управление" (для образовательных программ в сфере учета и аудита, финансов), "Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)", "Транспортные услуги" доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 20 %;
по направлениям подготовки кадров "Сфера обслуживания", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация" доля преподавателей для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" от общего числа преподавателей по общеобразовательным дисциплинам направления подготовки кадров – не менее 30 %;
для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере гражданской авиации – не менее 40 %.
для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан: доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника от общего числа преподавателей – не менее 40 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
66
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы: в формате печатных и электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров, в том числе изданных по языкам обучения.
В том числе для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Право" наличие подписки к лицензируемым международным и национальным базам правовой информации;
по направлению "Здравоохранение" наличие институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине.
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
67
Обеспеченность учебных корпусов организации высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность. Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, – наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения об обеспеченности медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного медицинского пункта в случае соединения учебных корпусов внутренними переходами.
68
Создание условий для питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО. Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, – наличие объекта питания для обучающихся.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного объекта питания в случае соединения учебных корпусов внутренними переходами.
69

Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер, № 71 қаулымен бекітілген санитариялық тәртіпке және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайлары және алаңы бар ғимараттар (оқу корпустары): мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі кемінде 5 %; білім беру ұйымдарының жайларында және (немесе) іргелес аумақтарда бейнебақылауды қамтамасыз ету. "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша – меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі клиникалармен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ медициналық білім беру ұйымының денсаулық сақтау саласындағы практикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен және ғылыми ұйымдармен жасалған тиісті меморандумдармен және шарттармен расталған өңірдің денсаулық сақтаудың интеграцияланған академиялық жүйесінің құрамында болуы.
"Сәулет және құрылыс" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін мамандандырылған аудиториялардың (құрылыс материалдары және құрылыс физикасы бойынша; студиялық сабақтар үшін; гипс фигуралары, сәулет бөлшектері, мольберттер қоры бар макет шеберханасы және т.б.) және шығыс материалдары бар 3D принтерлермен жабдықталған зертханалардың болуы.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін криминалистік полигонның болуы.
Кодекстің 24-бабына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары берген қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері; өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің/хаттың көшірмесі.
Білім беру ұйымының лицензия алуы немесе қайта құрылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеуі кезінде оқу ауданының есебі оқу сабағының ауысымы ескеріліп, жоғары оқу орнының түріне байланысты ең аз білім алушылар контингентіне бекітілген нормаға сүйеніп жүргізіледі.
70
ЖЖОКББҰ ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін ғимараттарда жағдай жасауы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтеру құрылғыларымен және баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрасты бояумен бояу, мүгедектердің автокөліктерін қою үшін орындар бөлу).
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
71
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі, № 79 бұйрықпен бекітілген бағдарламалық-аппараттық кешенге және қолданбалы қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, кадрлар даярлау бағытының білім беру бағдарламасына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық-техникалық және оқу-зертханалық базамен, жабдықтармен жарақтандырылуы; № 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорымен сәйкес.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы. Медициналық бағыттар бойынша кадрлар даярлау үшін денсаулық сақтау саласындағы жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес және Кодекске сәйкес бекітілген құзыретті меңгеру үшін жабдықталған симуляциялық кабинеттің (орталық) болуы.
"Сәулет және құрылыс" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін ақпараттық модельдеу технологиясын іске асыратын мамандандырылған бағдарламалық кешендердің болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, біліктілік талабы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
72

Необходимые материальные активы, здания (учебные корпуса), обеспечивающие качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %, с учебными помещениями и площадью, соответствующей санитарным правилам, утвержденным постановлением № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования. По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспеченность собственными либо принадлежащими на праве хозяйственного ведения или оперативного управления клиниками, а также нахождение медицинской организации образования в составе интегрированной академической системы здравоохранения региона, подтвержденному соответствующими меморандумами и договорами с организациями в области здравоохранения.
Для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Архитектура и строительство", наличие специализированных аудиторий (по строительным материалам и строительной физике; для студийных занятий; макетной мастерской с фондом гипсовых фигур, архитектурных деталей, мольбертов и др.) и лабораторий, оборудованных 3D принтерами с расходными материалами.
Для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Национальная безопасность и военное дело", наличие криминалистического полигона.
Наличие уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или определенных действий, выданное органами санитарно-эпидемиологической службы в соответствии со статьей 24 Кодекса.
Сведения о полезной учебной площади, материально-технической базе (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организации образования расчет площади производится исходя из норм, установленных к минимальному контингенту обучающихся по видам высших учебных заведений, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на или доверительного управления здания (учебные корпуса) и клиники. Копия акта/письма о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
70
Создание ОВПО условий для лиц с особыми образовательными потребностями в зданиях (входных путей, средств информационно-навигационной поддержки, дублирование лестниц пандусами или подъемными устройствами, оборудование лестниц и пандусов поручнями, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц, выделение мест для парковки автотранспортных средств инвалидов).
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
71
Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенность компьютерными кабинетами, компьютерами, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному обеспечению, утвержденным приказом № 79, учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Для подготовки кадров по медицинским направлениям – наличие симуляционного кабинета (центра), оснащенного для овладения компетенциями в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом высшего образования в области здравоохранения и утвержденного согласно Кодексу.
Для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Архитектура и строительство", наличие специализированных программных комплексов, реализующих технологию информационного моделирования.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование, включая беспроводные технологии не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
72

Тиісті оқу жылына арналған жоғары білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырысты бекіту жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 253 қаулысымен бекітілген тиісті оқу жылына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы құнының кемінде 30 %-ын құрайтын ақылы негізде бір білім алушыға білім беру ұйымдарының ең төменгі шығындарының сәйкестігі.
Тиісті оқу жылына арналған ең төменгі шығындардың сәйкестігі туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
73
Бес жылда кемiнде бiр рет оқытушылардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету; білім беру ұйымдарының басшылары үшін бес жылда кемінде бір рет менеджмент саласында біліктілікті арттыру; "Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес; "Сәулет және құрылыс" кадрлар даярлау бағыттары бойынша оқытылатын пәндер бойынша ғылыми-зерттеу, іздестіру, жобалау және өндірістік ұйымдарда бес жылда кемінде 1 рет.
Оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес соңғы бес жылда кадрлардың біліктілігін арттыру туралы мәліметтер; білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін оқытушылардың біліктілік арттыруы оқытылатын пәндердің бейініне немесе оқыту әдістемесіне сәйкес өткізіледі.
74
3 жылдан кем емес жұмыс өтілі бар Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін тиісті бейін бойынша оқытушылардың және (немесе) мамандардың студенттердің диплом жұмыстарына (жобаларына) жетекшілік етуі.
Кадрларды даярлаудың сұратылған бағытының тиісті бейіні бойынша оқытушылардың және (немесе) Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін мамандардың ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
75
Азаматтық заңнамаға сәйкес практика базалары туралы мәліметтер, оның ішінде "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты үшін – педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі және/немесе бастауыш және/немесе негізгі және/немесе жалпы орта және/немесе техникалық және кәсіптік және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен шарттардың болуы. "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау үшін – азаматтық заңнамаға сәйкес ғылыми-практикалық базалармен (клиникалық базалармен; денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларымен немесе университеттік ауруханамен) шарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың болуы.
"Құқық" кадрларды даярлауды бағыты үшін – азаматтық заңнамаға сәйкес кадрлар даярлау бағыттарына сәйкес әділет және(немесе) ішкі істер органдарымен (полициямен) және(немесе) прокуратурамен және(немесе) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметімен және(немесе) экономикалық тергеу қызметімен және(немесе) адвокаттар алқасымен және(немесе) нотариаттық палаталармен және(немесе) заң консультанттары палаталарымен шарттардың болуы.
Практика базалары туралы мәліметтер, оның ішінде кадрларды даярлау бағыты үшін "Педагогикалық ғылымдар" - мектепке дейінгі, және/немесе бастауыш, және/немесе негізгі және/немесе жалпы орта, және/немесе техникалық және кәсіптік, және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен педагогикалық практика базалары бойынша шарттардың болуы. Бұл ретте "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау үшін – ғылыми-практикалық базалармен (клиникалық базалармен; Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларымен немесе университеттік ауруханамен) шарттардың немесе жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың болуы.
"Құқық" кадрларын даярлауды жіберу үшін - кадрлар даярлау бағыттарына сәйкес әділет және(немесе) ішкі істер органдарымен (полициямен) және(немесе) прокуратурамен және(немесе) адвокаттар алқасымен және(немесе) нотариаттық палаталармен және(немесе) заң консультанттары палаталарымен шарттардың болуы.. Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен және стратегиялық әріптестік туралы жасалған шарттардың көшірмелері. Шарт практикадан өту кезінде жарамды болуы тиіс және шарттың мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Соответствие минимальных затрат организаций образования на одного обучающегося на платной основе, составляющих не менее 30 % от стоимости государственного образовательного заказа на соответствующий учебный год, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 253 по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год.
Сведения о соответствии минимальных затрат на соответствующий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
73
Обеспечение повышения квалификации преподавателей не реже одного раза в пять лет; для руководителей организаций образования повышение квалификации в области менеджмента не реже одного раза в пять лет; по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения; по направлениям подготовки кадров "Архитектура и строительство" по преподаваемым дисциплинам не реже 1 раза в пять лет в научно-исследовательских, изыскательских, проектных и производственных организациях.
Сведения о повышении квалификации кадров за последние пять лет в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин; сведения о повышении квалификации руководителей организаций образования (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел, Республики Казахстан, повышение квалификации преподавателей проводится в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания.
74
Осуществление руководства дипломными работами (проектами) студентов преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, соответствующими 8 уровню Национальной рамки квалификации, со стажем работы не менее 3 лет.
Сведения об осуществляющих научное руководство преподавателях по соответствующему профилю запрашиваемого направления подготовки кадров и (или) специалистах соответствующих 8-му уровню Национальной рамки квалификаций (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
75
Сведения о базах практики, в том числе для направления подготовки кадров "Педагогические науки" – наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством по базам педагогической практики с организациями дошкольного, и/или начального, и/или основного и/или общего среднего, и/или технического и профессионального, и/или послесреднего образования.
Для подготовки кадров "Здравоохранение" – наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с научно-практическими базами (клиническими базами; клиниками организаций образования в области здравоохранения или университетской больницей) и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
Для направления подготовки кадров "Право" - наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с органами юстиции, и(или) внутренних дел (полицией), и(или) прокуратуры, и(или) антикоррупционной службой, и(или) службой экономических расследований, и(или) коллегией адвокатов, и(или) нотариальными палатами, и(или) палатами юридических консультантов в соответствии с направлениями подготовки кадров.
Сведения о базах практики, в том числе для направления подготовки кадров "Педагогические науки" – наличие договоров по базам педагогической практики с организациями дошкольного, и/или начального, и/или основного и/или общего среднего, и/или технического и профессионального, и/или послесреднего образования. При этом для подготовки кадров "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" – наличие договоров о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования. Копии договоров на прохождение практики и о стратегическом партнерстве с организациями, определенными в качестве баз практики, в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров, и о стратегическом партнерстве. Договор должен быть действующим на момент прохождения практики и может содержать пункт о пролонгации договора.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.

75-1
"Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты үшін дуальді оқыту бойынша мектепке дейінгі тәрбие және оқыту және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, дуалді білім беру ұйымдарымен азаматтық заңнамаға сәйкес шарттардың болуы.
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік , дуалді білім беру ұйымдарымен шарттардың көшірмелері
76

75-1
Для направления подготовки кадров "Педагогические науки" наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с организациями дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования по дуальному обучению.
Копии договоров с организациями дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования по дуальному обучению
76

Кадрларды даярлау бағыты бойынша бакалавриат түлектерінің жұмысқа орналасуы туралы мәліметтер, бұл ретте кадрлар даярлау бағыты бойынша бітірушілердің жалпы санынан бітірген жылы жұмысқа орналасқандардың үлесі – кемінде 50 %, оның ішінде кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілгені – 50 %; "Педагогикалық ғылымдар" кадрлар даярлау бағыты үшін – кемінде 60 %, "Құқық" кадрларын даярлау үшін – кемінде 60%, "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау үшін – кемінде 80 %, оның ішінде кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілу – 50 %.
Бұл ретте жұмысқа орналасқан түлектердің саны екінші жоғары білім бағдарламалары бойынша, күндізгі оқу нысаны бойынша, резидентурада немесе магистратурада немесе докторантурада оқуын жалғастырған түлектерді қамтиды.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттардың көшірмесі
Біліктілік талаптары лицензияны және (немесе) қосымшаны алу кезінде білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
77
Жалпы мұқтаж білім алушылар санынан басқа қаладан келген білім алушылардың кемінде 70 %-ының тұруы үшін (жатақаналар/хостелдер/қонақ үйлер) жағдай жасау
ҰБДҚ мәліметтерінің нақты деректерге сәйкестігі
Жатақханалар туралы және (немесе) білім беру ұйымының басшысы бекіткен хостелдермен/ қонақ үйлермен шарттардың болуы туралы мәліметтер.
78
ЖЖОКББҰ соңғы 2 жылда кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша білім алушыларды үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы.
Біліктілік талаптары лицензияны алу кезінде білім беру ұйымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
79
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей, сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, бөтен материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаны пайдалану.
№ 595 бұйрыққа сәйкес бөтен материалды анықтау жүйесінде тексерілген дипломдық жұмыстарды (жобаларды) Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұлттық орталығының базасында сақтау.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, бөтен материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болуын растайтын құжат.
Біліктілік талабы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.*

Сведения о трудоустройстве выпускников бакалавриата по направлению подготовки кадров, при этом доля трудоустроенных от общего числа выпускников по направлению подготовки кадров в течение года выпуска не менее 50 %, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев – 50 %. Для подготовки кадров "Педагогические науки"- не менее 60 %, для подготовки кадров "Право" – не менее 60 %, для подготовки кадров "Здравоохранение" – не менее 80 %, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев – 50 %.
При этом количество трудоустроенных выпускников включает в себя выпускников, продолживших обучение по программам второго высшего образования, по очной форме обучения, в резидентуре или магистратуре, или докторантуре.
Копии подтверждающих документов с места работы.
Квалификационные требования не распространяются на организации образования при получении лицензии и (или) приложения.
77
Создание условий для проживания не менее 70 % иногородних обучающихся (общежития/хостелы/гостиниц) от общего числа нуждающихся.
Соответствие сведений Национальной образовательной базы данных фактическим данным
Сведения о наличии общежитий и (или) договоров, утвержденных руководителем организации образования с хостелами/ гостиницами.
78
Осуществление ОВПО непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по соответствующему направлению подготовки кадров.
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, и при получении лицензии.
79
Использование компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка.
Сохранение в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы дипломных работ (проектов), проверенных в системе обнаружения заимствований согласно приказу № 595.
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста переведенного с другого языка
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.

8. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
8.1. "Магистр" дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
80
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
№ 604 бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
Білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы мәлімделген жағдайлар бойынша уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға қолданылмайды.
81
Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа, кадрларды даярлаудың және шетелдік консультанттарды тартудың тиісті бағыты бойынша әріптес ЖЖОКББҰ мәртебесі бойынша нормаларды көздейтін тиісті даярлау бағыттары бойынша білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы.
Білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен кадрларды даярлаудың және шетелдік консультанттарды тартудың тиісті бағыты бойынша әріптес ЖЖООКББҰ мәртебесі бойынша нормаларды қарастыратын ынтымақтастық туралы келісімдердің көшірмелері. Келісім практикадан өту кезінде жарамды болуы тиіс және келісімнің мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Шетел тілінде жасалған келісімдер және/немесе шарттар ұсынылған жағдайда, олардың қазақ немесе орыс тілінде нотариалды расталған аудармамен қоса берілуі талап етіледі.
82
Кемінде штаттағы төрт оқытушыда:
- кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылым кандидаты және (немесе) ғылым докторы және (немесе) философия докторы (PhD) және (немесе) бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесінің және (немесе) философия докторы (PhD) академиялық дәрежесінің болуы;
- сұратылып отырған "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болуы.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
83
Оқытушылардың білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес қамтамасыз етілуі, оқытушылар білімінің оқытылатын пәндердің бейініне және олардың ғылыми дәрежесіне және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағына сәйкестігі. Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар сұратылып отырған кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың үлесі және/немесе кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атағы бар оқытушылар - кемінде 70 %; кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – 30 %-дан артық емес; "Өнер және гуманитарлық ғылымдар" кадрлар даярлау бағыты бойынша: негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі, "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі және/немесе кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан Қазақстан Республикасының құрметті атақтарымен және мемлекеттік наградаларымен марапатталған оқытушылар – 50 %-дан кем емес; кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – 50 %-дан артық емес; "Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша: кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі – кемінде 50 %; кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "магистр" дәрежесі бар және/немесе резидентура бітірген, дәрігердің жоғары/бірінші біліктілік санатты және (немесе) клиникалық практикада кемінде 5 жыл тәжірибесі бар оқытушылардың үлесі – 50 %-дан артық емес;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін: оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы және/немесе әскери (арнайы атағы, сыныптық шені) подполковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі – кемінде 40 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
84
ЖЖОКББҰ оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызмет көрсетуге лицензияның болуы. Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пункттің болуына рұқсат етіледі.
85
ЖЖОКББҰ оқу корпустарында білім алушылардың тамақтануына жағдай жасау. Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір тамақтану объектісінің болуына рұқсат етіледі.
86

8. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского образования
8.1. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского образования с присуждением степени "магистр"
80
Соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утвержденному приказом № 604. Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан соответствие образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утвержденному приказом № 604.
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ, учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанного на полный период обучения, в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, утвержденным приказом № 604 на казахском и русском языках.
Квалификационное требование о соответствии образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту образования, утвержденному приказом № 604, не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента, утвержденного уполномоченным органом по заявленным условиям.
81
Наличие соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки и предусматривающих нормы по статусу ОВПО-партнера по соответствующему направлению подготовки кадров и привлечению зарубежных консультантов, кроме организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
Копии соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами, предусматривающих нормы по статусу вуза-партнера по соответствующему направлению подготовки кадров и привлечению зарубежных консультантов. Соглашение должно быть действующим на момент обучения и может содержать пункт о пролонгации соглашения.
При представлении соглашений и/или договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык.
82
Наличие не менее четырех штатных преподавателей, имеющих:
- ученую степень (кандидата наук, и(или) доктора наук, и(или) доктора философии (PhD), и(или) доктора по профилю, и(или) академическую степень доктора философии (PhD) по соответствующему направлению подготовки кадров;
- наличие одного доктора наук, или одного кандидата наук, или доктора философии (PhD) по запрашиваемому направлению подготовки кадров "Национальная безопасность и военное дело".
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
83
Обеспеченность преподавателями в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин и их ученой степени и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", и/или преподаватели, удостоенные спортивных званий "Заслуженный тренер" от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 70 %; доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 30 %;
по направлению подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки": доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 50 %; доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 50 %;
по направлению подготовки кадров "Здравоохранение": доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 50 %;
доля преподавателей со степенью "магистр" и/или окончивших резидентуру, с высшей/первой квалификационной категорией врача, и(или) со стажем клинической работы не менее 5 лет, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 50 %;
для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан: доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" и/или в воинском (специальном звании, классного чина) не ниже подполковника от общего числа преподавателей – не менее 40 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
84
Обеспеченность учебных корпусов ОВПО оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность. Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения об обеспеченности медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного медицинского пункта в случае соединения учебных корпусов внутренними переходами.
85
Создание условий для питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО.
Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам, утвержденным уполномоченным органом в сфере здравоохранения (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного объекта питания в случае соединения учебных корпусов внутренними переходами.
86

Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер, № 71 қаулымен бекітілген санитариялық тәртіпке және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайлары және алаңы бар ғимараттар (оқу корпустары): мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі кемінде 5 %; білім беру ұйымдарының жайларында және (немесе) іргелес аумақтарда бейнебақылаудың болуы.
Кодекстің 24 бабына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен берiлген қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асырудың басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарламаның болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері; өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің/хаттың көшірмесі.
87
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі, № 79 бұйрықпен бекітілген бағдарламалық-аппараттық кешен мен қолданбалы қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін кітапханамен және компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, кадрлар даярлау бағытының білім беру бағдарламасына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықтармен, материалдық-техникалық және оқу-зертханалық базамен жарақтандырылуы. № 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы. және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорымен сәйкестігі.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесінің материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Сымсыз технологияларды қоса алғанда біліктілік талабы Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
88
Білім беру ұйымының ұйымдармен және кәсіпорындармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттарға сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстармен қамтамасыз етуі.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге ұйымдармен және кәсіпорындармен жасалған шарттардың көшірмелері. Шарт оқу кезінде әрекет ететін болуы тиіс және шарттың мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Біліктілік талабы Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
89

Необходимые материальные активы, здания (учебные корпуса), обеспечивающие качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 % с учебными помещениями площадью, соответствующей санитарным правилам, утвержденным постановлением № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) прилегающих территориях организации образования.
Наличие уведомления о начале или прекращении осуществления деятельности или определенных действий, выданное органами санитарно-эпидемиологической службы в соответствии со статьей 24 Кодекса.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления на здания. Копия акта/письма о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
87
Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенность библиотекой и компьютерными кабинетами, компьютерами, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному обеспечению, утвержденным приказом № 79, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование "включая беспроводные технологии" не распространяется на организации образования, подведомственные Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
88
Обеспечение организацией образования финансируемыми научно-исследовательскими и опытно-конструкторскими работами в соответствии с договором согласно гражданскому законодательству с организациями и предприятиями.
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с приложением Технической спецификации и Календарного плана работ. Договор должен быть действующим на момент обучения и может содержать пункт о пролонгации договора.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
89

Сұратылған бағыттың бейініне сәйкес келетін "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, білім және ғылым саласындағы уәкілетті орган бекіткен ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялауға ұсынылатын ғылыми басылымдардың тізбесіне (бұдан әрі – Басылымдар тізбесі) енгізілген басылымдарда соңғы бес жыл ішінде 5 ғылыми мақаланың және JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index немесе Arts and Humanities Citation Index в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базаларының бірінде индекстелетін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда 1 ғылыми мақаланың авторы болып табылатын оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы. Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін магистранттарда ғылым докторы немесе ғылым кандидаты немесе философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі бар оқытушының немесе подполковниктен төмен емес әскери (арнайы атағы, сыныптық шені) немесе судья немесе отставкадағы судья немесе негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлау бейіні бойынша отандық басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың авторы болып табылатын ғылым саласына сәйкес келетін білікті маманның ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
"Қызмет көрсету саласы", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағыттары үшін тиісті бейіндегі оқытушылардың және (немесе) Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін, кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар мамандардың білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына (жобаларына) басшылықты жүзеге асыруы.
Жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын көрсете отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
90
Білім беру бағдарламасына сәйкес сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базамен қамтамасыз етілу.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
91
Магистранттардың практикадан өту үшін отандық ұйымдармен келісілген шарттармен және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттармен (Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа) қамтамасыз етілуі.
Практика базалары ретінде, оның ішінде ғылыми тағылымдамадан өту үшін айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері. Шарт оқыту кезінде жарамды болуы тиіс және шарттың мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Шет тілінде ғана жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың қазақ немесе орыс тілінде нотариалды расталған аудармамен қоса берілуі талап етіледі.
92
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, кірме материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаны пайдалану.
№ 595 бұйрыққа сәйкес бөтен материалды анықтау жүйесінде тексерілген дипломдық жұмыстарды (жобаларды) Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұлттық орталығының базасында сақтау.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, кірме материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болуын растайтын құжат.
Біліктілік талабы Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Осуществление научного руководства преподавателем, имеющим ученую степень "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академическую степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", соответствующую профилю запрашиваемого направления, со стажем научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором 5 научных статей за последние пять лет в изданиях, включенных в Перечень научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности, утвержденный уполномоченным органом в области образования и науки (далее – Перечень изданий) и 1 научной статьи в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) или индексируемым в одной из баз Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index или Arts and Humanities Citation Index в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) или показатель процентиль по CiteScore (СайтCкор) не менее 25 в базе данных Scopus (Скопус).
Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, осуществление научного руководства у магистрантов преподавателем, имеющим ученую степень доктора наук или кандидата наук, или доктора философии (PhD), или доктора по профилю или воинское (специальное звание, классный чин) не ниже подполковника или судьи либо судьи в отставке или квалифицированным специалистом соответствующей отрасли науки, для которых основным местом работы является лицензиат, по направлению подготовки кадров, имеющим стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки.
Для направлений подготовки кадров: "Сфера обслуживания", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация" осуществление руководства научно-исследовательской работой (проектами) обучающихся преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, соответствующими 8 уровню Национальной рамки квалификации, со стажем работы не менее 3 лет.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
90
Обеспеченность специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базой по запрашиваемому направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
91
Обеспеченность местами на прохождение магистрантами практики в соответствии с договорами, заключенными с отечественными организациями, или договорами на прохождение зарубежной научной стажировки по соответствующим направлениям подготовки кадров (кроме организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан).
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение научной стажировки. Договор должен быть действующим на момент обучения и может содержать пункт о пролонгации договора.
При представлении договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык.
92
Использование компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка.
Сохранение в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы научно-исследовательской работы (проектов), проверенных в системе обнаружения заимствований согласно приказу № 595.
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста переведенного с другого языка
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.

8.2. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын (резидентура) білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін
93
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының Кодекске сәйкес бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Кодекске сәйкес бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша клиникалық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының көшірмелері.
94
ЖЖОКББҰ оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызметке лицензияның болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы, оның ішінде медициналық пункттің және медициналық қызметке берілген лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пункттің болуына рұқсат етіледі.
95

8.2. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих образовательные программы послевузовского медицинского образования (резидентуры)
93
Соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утверждаемому согласно Кодексу.
Копия образовательной программы по клиническим специальностям, учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанных на полный период обучения в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, утверждаемым согласно Кодексу.
94
Обеспеченность учебных корпусов ОВПО оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного медицинского пункта в случае соединения учебных корпусов внутренними переходами.
95

Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер, № 71 қаулыға сәйкес бекітілген санитариялық нормалар мен тәртіптерге және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында оқу үй-жайлары және алаңы бар ғимараттар (оқу корпустары); білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Білім беру ұйымының лицензия алуы немесе қайта құрылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеуі кезінде оқу ауданының есебі оқу сабағының ауысымдылығы ескеріліп, жоғары оқу орнының түріне байланысты ең аз білім алушылар контингентіне бекітілген нормаға сүйеніп жүргізіледі.
Ғимараттарға және клиникаларға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
96
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі, № 79 бұйрықпен бекітілген бағдарламалық-аппараттық кешенге және қолданбалы қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін кітапханамен және компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, кадрлар даярлау бағытының оқу жоспарына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық-техникалық және оқу-зертханалық базамен, жабдықтармен жарақтандырылуы. № 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы. және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорымен сәйкестігі.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесінің материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
97
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі бар кемінде екі маманның; немесе "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі бар кемінде бір маманның және негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, даярлау бейіні бойынша жоғары дәрігерлік санаты бар, ғылыми-педагогикалық өтілі 3 жылдан кем емес, клиникалық жұмысы 5 жылдан кем емес, сұратылып отырған кадрларды дайындау бағыты бойынша уәкілетті органмен ұсынылған отандық басылымдарда және сұратылып отырған кадрларды дайындау бағыты бойынша шетелдік басылымдарда 4 ғылыми жарияланымның авторы болып табылатын және оқу құралдары бар бір маманның болуы.
Жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын, оқулықтары мен оқу құралдарын көрсете отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
98
Резидент-дәрігерлерді "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі немесе кадрларды даярлаудың сұралып отырған бағыты бойынша кемінде бес жыл клиникалық жұмыс өтілі бар жетекші мамандар, оқытушылар қатарынан тәлімгерлер ретінде даярлауды жүзеге асыру.
Тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдары мен оқулығын және оқу құралын көрсете отырып, ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
99
Тиісті клиникалық даярлау мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-әдістемелік, клиникалық, материалдық-техникалық базаның болуы.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базаның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

Необходимые материальные активы, здания (учебные корпуса), обеспечивающие качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, с учебными помещениями площадью, соответствующей санитарным правилам и нормам, утвержденным постановлением № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организаций образования расчет площади производится исходя из норм, установленных к минимальному контингенту обучающихся по видам высших учебных заведений, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания и клиники.
96
Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенность библиотекой и компьютерными кабинетами, компьютерами, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному обеспечению, утвержденным приказом № 79, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
97
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю"; или не менее одного специалиста с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю" и одного специалиста, имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, для которых основным местом работы является лицензиат, имеющих стаж научно-педагогической работы – не менее трех лет, клинической работы не менее пяти лет, являющихся авторами 4 научных публикаций в отечественных, рекомендованных уполномоченным органом, и зарубежных изданиях, по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
98
Осуществление подготовки врачей-резидентов наставниками из числа ведущих специалистов, преподавателей, имеющими ученую степень "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академическую степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или стаж клинической работы не менее 5 лет по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций, подготовленных учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
99
Наличие специализированной научно-методической, клинической, материально-технической базы по соответствующим клиническим специальностям подготовки.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).

100
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-304/2020 "Клиникалық база, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйым клиникасы, университеттік аурухана, резидентура базасы, интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21848 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес кадрларды даярлаудың сұратылып отырған бағыты бойынша резидентура базаларымен келісімшарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық серіктестік туралы меморандумдардың болуы.
Резидентура базалары ретінде айқындалған толық оқу кезеңін қамтитын, ұйымдармен және стратегиялық әріптестік туралы жасалған шарттардың көшірмелері
100-1
Оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы: соңғы он жылда кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламасы пәндерінің 100 %-ын қамтамасыз ететін баспа және электрондық басылымдар форматында, оның ішінде оқыту тілдері бойынша басып шығарылған.
Дәлелді медицина бойынша халықаралық дерекқорларға қолданыстағы институционалдық жазылудың болуы.
Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

100
Наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с базами резидентуры по запрашиваемому направлению подготовки кадров согласно приказу министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-304/2020 "Об утверждении положений о клинической базе, клинике организации образования в области здравоохранения, университетской больнице, базе резидентуры, интегрированном академическом медицинском центре и требований, предъявляемых к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21848) и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз резидентуры, охватывающие полный период обучения, и о стратегическом партнерстве.
100-1
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы: в формате печатных и электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров, в том числе изданных по языкам обучения.
Наличие действующей институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине.
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).

8.3. Философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының қызметі үшін

8.3. Для деятельности организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, реализующих образовательные программы послевузовского образования с присуждением степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю

101
Білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
№ 604 бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
102
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес немесе әділет кеңесшісі кластық шенінен төмен емес, немесе судья немесе отставкадағы судья оқытушылардың үлесі 100 %-дан кем емес.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
103
Білім алушыларды медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

101
Соответствие образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утвержденному приказом № 604.
Копия образовательной программы, учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанных на полный период обучения в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, утвержденному приказом № 604, на казахском и русском языках.
102
Доля преподавателей с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника, или в классном чине не ниже советника юстиции, или судьи, либо судьи в отставке не менее –100 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
103
Обеспечение обучающихся медицинским обслуживанием.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).

104
Білім алушылардың тамақтануына жағдай жасау.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
105
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер, № 71 қаулымен бекітілген санитариялық тәртіптерге санитариялық нормаларға және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында оқу үй-жайлары және алаңы бар ғимараттар (оқу корпустары); білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Білім беру ұйымдарын қайта ұйымдастыруға байланысты лицензия алған немесе лицензияны қайта ресімдеген кезде алаңды есептеу оқу сабақтарының ауысымын ескере отырып, жоғары оқу орындарының түрлері бойынша білім алушылардың ең аз контингентіне белгіленген нормаларға сүйене отырып жүргізіледі.
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
106
Оқу жоспарына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу-зертханалық базалармен, кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
107
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлау бейіні бойынша отандық басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың және оқу құралының авторы болып табылатын кадрларды даярлаудың әрбір ғылыми бағыты бойынша кемінде бір ғылым докторының немесе кемінде екі ғылым кандидатының, не философия докторларының (PhD) не бейіні бойынша докторлардың болуы.
Жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын, дайындалған оқулықтар мен оқу құралдарын көрсете отырып, тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша ғылыми басшылықты жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
108
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

104
Создание условий для питания обучающихся.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
105
Необходимые материальные активы, здания (учебные корпуса), обеспечивающие качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, с учебными помещениями площадью, соответствующей санитарным правилам, утвержденным постановлением № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организаций образования расчет площади производится исходя из норм, установленных к минимальному контингенту обучающихся по видам высших учебных заведений, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания.
106
Оснащенность библиотекой, компьютерными кабинетами, наличие доступа к широкополосному интернету, материально-технической и учебно-лабораторной базы, оборудования, необходимого для реализации образовательных программ в соответствии с учебным планом.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
107
Наличие не менее одного доктора наук или не менее двух кандидатов наук, либо докторов философии (PhD), либо докторов по профилю, для которых основным местом работы является лицензиат, по каждому научному направлению подготовки кадров, имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки, и учебного пособия.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, подготовленных учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
108
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).

8.4. "Философия докторы (PhD)" және "бейіні бойынша доктор" дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
109
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының № 604 бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
"Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының Кодекске сәйкес бекітілген жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
№ 604 бұйрықпен бекітілген және (немесе) Кодекске сәйкес бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқудың толық кезеңіне әзірленген кадрларды даярлаудың сұралатын бағытына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесі.
Білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының № 604 бұйрықпен бекітілген және (немесе) Кодекске сәйкес бекітілген мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы мәлімделген шарттар бойынша уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға қолданылмайды.
110
Оқу жоспарының пәндеріне сәйкес оқытушылармен қамтамасыз етілуі, оқытушылар білімінің оқытылатын пәндер бейініне сәйкестігі, сондай-ақ олардың "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесінің немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" және/немесе "қауымдастырылған профессор" (доцент), немесе "профессор" ғылыми атағының оқытылатын пәндер бейініне сәйкестігі. Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары бар және/немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтарымен және мемлекеттік марапаттары бар оқытушылардың үлесі кемінде 80 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

8.4. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского образования с присуждением степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю
109
Соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утвержденному приказом № 604. По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утверждаемому согласно Кодексу.
.
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанной на полный период обучения в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, утвержденным приказом № 604 и (или) утверждаемому согласно Кодексу, на казахском и русском языках.
Квалификационное требование о соответствии образовательной программы, учебного плана Государственному общеобязательному стандарту образования, утвержденному приказом № 604 и (или) утверждаемому согласно Кодексу,
не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента, утвержденного уполномоченным органом по заявленным условиям.
110
Обеспеченность преподавателями в соответствии с дисциплинами учебного плана. Соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин, а также соответствие их ученой степени "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" профилю преподаваемых дисциплин. Доля преподавателей с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", и/или преподавателей, удостоенных спортивных званий "Заслуженный тренер", и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, для которых основным местом работы является лицензиат, – не менее 80 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).

110-1
Кемінде 5 штаттық оқытушыда:
- кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылым кандидаты және (немесе) ғылым докторы және(немесе) философия докторы (PhD) және (немесе) бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесінің және(немесе) философия докторы(PhD) академиялық дәрежесінің болуы;
- соңғы 5 жылда рецензияланатын халықаралық ғылыми журналдарда кемінде 3 (үш) мақаланың және/немесе шолудың болуы:
1) 8D05 "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", 8D06 "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", 8D07 "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", 8D08 "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Денсаулық сақтау", 8D11 "Қызмет көрсету кадрларды даярлау" бағыттары бойынша – Clarivate компаниясының Journal Citation Reports деректері бойынша алғашқы үш квартильге кіретін немесе білім беру бағдарламасына сәйкес келетін ғылыми салалардың бірі бойынша Scopus дерекқорында CiteScore бойынша кемінде 50 (елу) процентиль көрсеткіші бар басылымдарда;
2) кадрларды даярлаудың қалған бағыттары үшін Clarivate компаниясының Journal Citation Reports деректері бойынша алғашқы үш квартильге кіретін немесе білім беру бағдарламасына сәйкес келетін ғылыми салалардың бірі бойынша Scopus дерекқорында CiteScore бойынша кемінде 35 (отыз бес) процентиль көрсеткіші бар басылымдарда;
Көрсетілген 5 штаттық оқытушының кемінде 2-уінде:
- ғылыми дәрежесі бар (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD) дәрежесі) бар даярланған тұлғаларының болуы;
-кадрларды даярлау бағытына байланысты жоғарыда көрсетілген 1) және 2) тармақшалардың талаптарын қанағаттандыратын басылымда мақаланың және/немесе шолудың соңғы 5 жылдағы корреспондент-авторлары немесе бірінші (негізгі) авторлары болуы;
- және (немесе) соңғы 3 жылда мемлекеттік бюджеттен табысты орындалған ғылыми жобалар мен бағдарламалардың басшылары және/немесе орындаушылары болуы қажет.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
111
ЖЖОКББҰ оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызмет көрсетуге лицензияның болуы. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пункттің болуына рұқсат етіледі.

110-1
Наличие не менее 5 штатных преподавателей, имеющих:
- ученую степень (кандидата наук, и(или) доктора наук, и(или) доктора философии (PhD), и(или) доктора по профилю, и(или) академическую степень доктора философии (PhD) по направлению подготовки кадров;
- не менее 3-х (трех) статей и/или обзоров в рецензируемых международных научных журналах за последние 5 лет:
1) по направлениям подготовки кадров 8D05 "Естественные науки, математика и статистика", 8D06 "Информационно-коммуникационные технологии", 8D07 "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", 8D08 "Сельское хозяйство и биоресурсы", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Здравоохранение", 8D11 "Услуги" – в изданиях, входящих в первые три квартиля по данным Journal Citation Reports компании Clarivate или имеющих в базе данных Scopus показатель процентиль по CiteScore не менее 50-ти (пятидесяти) бы по одной из научных областей, соответствующих образовательной программе;
2) для остальных направлений подготовки кадров в изданиях, входящих в первые три квартиля по данным Journal Citation Reports компании Clarivate или имеющих в базе данных Scopus показатель процентиль по CiteScore не менее 35-ти (тридцати пяти) бы по одной из научных областей, соответствующих образовательной программе;
Не менее 2 из указанных 5 штатных преподаватели должны:
- иметь подготовленных лиц с учеными степенями (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD);
- являться авторами-корреспондентами или первыми (основными) авторами статьи и/или обзора за последние 5 лет в издании, удовлетворяющем требованиям вышеуказанных подпунктов 1) и 2) в зависимости от направления подготовки кадров;
- и(или) являться руководителями и/или исполнителями, успешно выполненных научных проектов и программ из государственного бюджета за последние 3 года.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
111
Обеспеченность учебных корпусов ОВПО оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность.
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, – наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения об обеспеченности медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного медицинского пункта в случае соединения учебных корпусов внутренними переходами.

112
ЖЖОКББҰ оқу корпустарында білім алушылардың тамақтануына жағдай жасау.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім алушыларды тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір тамақтану объектісінің болуына рұқсат етіледі.
113

112
Создание условий для питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО.
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, – наличие объекта питания для обучающихся.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного объекта питания в случае соединения учебных корпусов внутренними переходами.
113

Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер, № 71 қаулымен бекітілген санитариялық тәртіптерге санитариялық нормаларға және № 439 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайлары және алаңы бар ғимараттар (оқу корпустары): мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі кемінде 5 %; білім беру ұйымдарының жайларында және (немесе) іргелес аумақтарда бейнебақылаудың болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Білім беру ұйымының лицензия алуы немесе қайта құрылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеуі кезінде оқу ауданының есебі оқу сабағының ауысымы ескеріліп, жоғары оқу орнының түріне байланысты ең аз білім алушылар контингентіне бекітілген нормаға сүйеніп жүргізіледі.
Ғимараттарға және клиникаларға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
114
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі, № 79 бұйрықпен бекітілген бағдарламалық-аппараттық кешенге және қолданбалы қамтамасыз етуге қойылатын ең төменгі талаптарға сәйкес келетін кітапханамен және компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, материалдық-техникалық және оқу-зертханалық базамен, кадрлар даярлау бағытының білім беру бағдарламасына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықтармен жабдықталуы.
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорымен сәйкестігі. Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
115
Білім беру ұйымының ұйымдармен және кәсіпорындармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасасқан шарттары негізінде қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстармен қамтамасыз ету.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу үшін ұйымдармен және кәсіпорындармен жасалған шарттардың және оларға қоса жұмыстардың техникалық ерекшелігі мен күнтізбелік жоспарының көшірмелері. Техникалық ерекшелік және күнтізбелік жұмыс жоспары қосымшалары бар шарт оқу кезінде әрекет етуі тиіс және мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.

Необходимые материальные активы, здания (учебные корпуса), обеспечивающие качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %, с учебными помещениями площадью, соответствующей санитарным правилам, утвержденным постановлением № 71, и требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом № 439; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организаций образования расчет площади производится исходя из норм, установленных к минимальному контингенту обучающихся по видам высших учебных заведений, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления на здания.
114
Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенность библиотекой и компьютерными кабинетами, компьютерами, соответствующими минимальным требованиям к программно-аппаратному комплексу и прикладному обеспечению, утвержденным приказом № 79, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с Национальной образовательной базой данных. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
115
Обеспечение организацией образования финансируемых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в соответствии с договором в соответствии с гражданским законодательством с организациями и предприятиями.
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с приложением Технической спецификации и Календарного плана работ. Договор с приложениями Технической спецификации и Календарного плана работ должен быть действующим на момент обучения и может содержать пункт о пролонгации.

116
Ғылыми жетекшілікті "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі бар: - 8D05 "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", 8D06 "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", 8D07 "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", 8D08 "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағыттары бойынша Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор коллекция), JCR деректері бойынша 1, 2, 3-квартильге кіретін немесе СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 болатын не Хирш индексі 2 және одан көп халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 мақаланың;

116
Осуществление научного руководства преподавателем, имеющим ученую степень "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академическую степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", являющимся автором: - по направлениям подготовки кадров 8D05 "Естественные науки, математика и статистика", 8D06 "Информационно-коммуникативные технологии", 8D07 "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", 8D08 "Сельское хозяйство и биоресурсы", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Здравоохранение" 2 статей в международных рецензируемых научных журналах, входящих в 1, 2, 3 квартиль по данным JCR (ЖСР) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) или имеющих показатель процентиль по CiteScore (СайтCкор) не менее 35, либо индекс Хирша 2 и более;

- қалған даярлау бағыттары бойыншпа ғылыми басылымдар тізіліміне енгізілген бейіні бойынша басылымдарда 5 ғылыми мақаланың және JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index немесе Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор) базаларының бірінде индекстелетін не СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда 1 ғылыми мақаланың авторы болып табылатын оқытушының жүзеге асыруы.
Тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын көрсете отырып, ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
117
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік және (немесе) ғылыми ұйымдармен ынтымақтастық туралы және кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша әріптес ЖЖОКБҰ мәртебесі, шетелдік консультанттарды тарту және бірлескен ғылыми жобаларды іске асыру бойынша нормаларды көздейтін азаматтық заңнамаға сәйкес шарттардың болуы.
Кадрларды даярлаудың тиісті бағыты, шетелдік консультанттарды тарту және бірлескен ғылыми жобаларды іске асыру бойынша әріптес ЖЖООКББҰ мәртебесі бойынша нормаларды көздейтін аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен ғылыми алмасу туралы шарттардың көшірмелері. Келісім оқу кезінде қолданыста болуға тиіс және келісімнің мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес шетелдік жоғары оқу орнының бағдарламаларын аккредиттеу туралы куәліктің көшірмелері.
118
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базалардың болуы.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
119
Кадрлар даярлау бағыты бойынша докторанттардың практикадан өтуі үшін отандық ұйымдармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттармен және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтуге арналған азаматтық заңнамаға сәйкес шарттармен қамтамасыз етілуі.
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері. Шарт оқу кезінде жарамды болуға тиіс және шарттың мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың қазақ немесе орыс тілінде нотариалды расталған аудармамен қоса берілуі талап етіледі.

- по остальным направлениям подготовки, являющийся автором 5 научных статей в изданиях по профилю, включенных в Перечень научных изданий и 1 научной статьи в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) или индексируемым в одной из баз Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index или Arts and Humanities Citation Index в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) либо имеющих показатель процентиль по CiteScore (СайтCкор) не менее 35.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
117
Наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством о сотрудничестве с аккредитованными зарубежными и (или) научными организациями, реализующими программы послевузовского образования, и предусматривающих нормы по статусу ОВПО-партнера по соответствующему направлению подготовки кадров, привлечении зарубежных консультантов и реализации совместных научных проектов.
Копии договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями, предусматривающие нормы по статусу вуза-партнера по соответствующему направлении подготовки кадров, привлечения зарубежных консультантов и реализации совместных научных проектов. Соглашение должно быть действующим на момент обучения и может содержать пункт о пролонгации соглашения.
Копии свидетельства об аккредитации программ зарубежного высшего учебного заведения, соответствующих запрашиваемому направлению подготовки кадров.
118
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
119
Обеспеченность договорами в соответствии с гражданским законодательством на прохождение докторантами практики, заключенных с отечественными организациями, и договоров в соответствии с гражданским законодательством на прохождение зарубежной научной стажировки по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, и договоров на прохождение зарубежной стажировки в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров. Договор должен быть действующим на момент обучения и может содержать пункт о пролонгации договора.
При представлении договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык.

120
Зертханалармен немесе олармен жасалған шарттармен қамтамасыз етілуі (келесі кадрларды даярлау бағыттарымен байланысты: "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Денсаулық сақтау".
Зертханалардың аккредиттеу туралы куәліктерінің көшірмелері немесе осындай зертханалармен жасалған шарттардың көшірмелері.
121
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, кірме материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаны пайдалану.
№ 595 бұйрыққа сәйкес бөтен материалды анықтау жүйесінде тексерілген дипломдық жұмыстарды (жобаларды) Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұлттық орталығының базасында сақтау.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, кірме материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болуын растайтын құжат.
Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын осы біліктілік талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде пайдаланылатын қысқартулар мен белгілер:

120
Обеспечение лабораториями или договорами с ними (по направлениям подготовки кадров в следующих областях "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Здравоохранение").
Копии свидетельств об аккредитации лабораторий или копии договоров с такими лабораториями.
121
Использование компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка.
Сохранение в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы научно-исследовательских работ, проверенных в системе обнаружения заимствований согласно приказу № 595.
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста переведенного с другого языка
Сокращения и обозначения, используемые в настоящих квалификационных требованиях, предъявляемые при лицензировании образовательной деятельности и перечне документов, подтверждающих соответствие им:

1) "Е-Лицензиялау" МДҚ АЖ – лицензиарлар беретін лицензиялардың сәйкестендіру нөмірін орталықтандырып қалыптастыратын, берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, қайта басталған және қолданысы тоқтатылған лицензиаттар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;
2) "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МДҚ АЖ – Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу және есепке алу саласындағы мәліметтерді автоматтандырылған жинауға (енгізуге), өңдеуге, өзекті етуге, сақтауға және талдауға арналған ақпараттық жүйе.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер
________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (____________ жағдай бойынша)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы мен жері

1) ИС ГБД "Е-лицензирование" – информационная система, содержащая сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях лицензиатов, которая централизованно формирует идентификационный номер лицензий, выдаваемых лицензиарами;
2) ИС ГБД "Регистр недвижимости" – информационная система, предназначенная для автоматизированного сбора (ввода), обработки, актуализации, хранения и анализа сведений в сфере государственной регистрации и учета прав на недвижимое имущество.
Приложение 1
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами
________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и месторождения

Жоғары және/немесе техникалық және кәсіптік, және/немесе орта білімнен кейінгі білімі, қайта даярлаудан өткен туралы мәлімет, мамандығы, диплом бойынша біліктілігі, бітірген жылы, бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өтуі (өнірістің, ұйымның атауы,оқу мерзімі)
Негізгі жұмыс орны (ұйым ның мекен жайы)
Оқытылатын пәндер бейіні бойынша практикалық жұмыс туралы мәлімет,
жұмыс өтілі
Сотталмағандығы (сотталғандығы) туралы мәлімет*
Санаты, берілген күні, санат берілгені туралы бұйрықтың нөмірі* педагог - сарапшылар, педагог-зерттеушілер, педагог -шеберлер туралы мәлімет. Конкурстар мен жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған педагогтер туралы мәліметтер
Медициналық тексеруден өткені туралы мәлімет (санитарлық кітаптың болуы)*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Магистр дәрежесі туралы мәлімет (мамандығы, берілген жылы)*
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы,берілген жылы
"Қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттарымен және құрметті атақтары, "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары немесе жоғары мен бірінші дәрігерлік санаты туралы мәлімет, берілген жылы
Тану туралы куәліктің болуы туралы мәлімет
Оқытатын пәні
10
11
12
13
14
15
16
17
Білім беру ұйымының басшысы ____________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе* бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Оқу. көркем және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер
________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Оқу пәні, кәсіп бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқу пәні, қызмет түрі, тәрбиелеу және оқыту бағдарламасының бөлімі
Пәнді оқитын білім алушылардың саны (болжамды жинақталуы)
Оқу әдебиеті (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)
Оқу-әдістемелік, көркем, ғылыми әдебиеттер (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)*
Саны кемінде 1 дана
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
Білім беру ұйымының басшысы __________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәліметтер
______________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәлімет (нөмірі)
Ескертпе
1
2
3
* Лицензияның мәртебесі "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Білім беру ұйымының басшысы _________________.
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
* Біліктілік талаптардағы денсаулық сақтау ұйымдарымен медициналық қызмет көрсету туралы шарттың болуы тек шағын жинақты мектептерге қолданылады.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
4- қосымша
Нысан
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер
_________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (_____________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Тамақтандыру объектісінің атауы (асхана, буфет, дәмхана)
Тамақтандыру объектісінің санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (күні және нөмірі)
Ескертпе (тамақтандыру объектісін жалға берген жағдайда жалға алушылар туралы мәліметтерді көрсету)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
5-қосымша
Нысан
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер
_________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Құрылыстың типі (типтік жоба, ыңғайластырылған, өзге) білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Материалдық-қаржылық активтердің болуы (меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығына тиесілі), материалдық активтерді жалға алу туралы мәлімет
Меншік үй-жайлардың түрі (кабинеттер, дәрісхана аудиториялары, практикалық сабақтарға арналған үй-жайлар, нақты мамандықтар, кәсіптер бойынша зертханалар мен шеберханалар, мәжіліс және спорт залдары), әлеуметтік-тұрмыстық (өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы (унитаздар, қол жуғыштар), білім беру ұйымының үй-жайларында және іргелес жатқан аумақтарында бейнебақылаудың болуы, ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдайлардың болуы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтеру құрылғыларымен және баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрасты бояумен бояу), тұру үшін жағдай жасау.
Жалпы алаңы (м2)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы _________________ (Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе *жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары лицензия алған немесе олардың қайта ұйымдастырылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеген кезде оқу үй-жайларының ауданы бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігі оқу сабақтарының ауысымын ескере отырып, жоғары оқу орындарының түрлері бойынша білім алушылардың ең аз контингентіне белгіленген нормаларға сүйене отырып айқындалады.
* Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар және оның техникалық сипаттамалары туралы ақпарат "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МДҚ АЖ-дан деректерді алу мүмкіндігі болған жағдайда ұсынылмайды.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
6-қосымша
Нысан
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер
Жалпы және пайдалы алаңының ауданы (м2) көрсетілген ғимараттың (құрылыстың) нақты мекенжайы
Жарақтандырылуы туралы мәлеметтер
Атауы мен ауданы көрсетіл ген аудиториялар, пән кабинет тері*
Оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-тәжірибелік учаскелер, оқу шаруашылыктары, оқу полигондары*
Атауы көрсетілген оқу зертханалары* (м2)
Түрі көрсетілген оқу және оқу-зертхана жабдықтарының, техникалық оқу құралдарының тізбесі
Мәжіліс залы, спорт залы (м2)
Компьютерлік сыныптар, компьютерлер, жабдықтар, жиһаз, жеке қолдануға арналған шкафтар, бейнекамералар
Кітапхана
"Клиникаға дейінгі симуляциялық кабинеттер" медициналық бағыты бойынша кадрлар даярлау үшін.
"Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағыты бойынша кадрлар даярлау үшін:
мамандандырылған бағдарламалық кешендер
Контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі, edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білім беру ұйымының басшысы ___________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе * техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін сұратылып отырған мамандық және/немесе біліктілік бойынша, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін сұратылып отырған бағыт бойынша ақпарат ұсынылады.
* Компьютерлік сыныптардың болуы туралы біліктілік талаптары шағын жинақты мектептерге қолданылмайды.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
7-қосымша
Нысан
Тиісті оқу жылына арналған бір білім алушыға кететін ең төменгі шығынға сәйкестік туралы мәліметтер *
Атауы
Шығындар сомасы *
4 айға
8 айға
1
2
3
Білім беру ұйымының басшысы _________________ (Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе * магистратура кадрлар даярлау бағыты бойынша лицензия алған кезде ғылыми-педагогикалық магистратура үшін бөлек, бейінді магистратура үшін бөлек шығындардың сомасы жеке көрсетілуі қажет.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
8-қосымша
Нысан
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер
_____________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Кәсіп бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу пәні
Атауы, жасалған жылы
Авторлары
Халықаралық, ұлттық дерекқорларға жазылу туралы мәлімет
1
2
3
4
5
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
9- қосымша
Нысан
Оқытылатын пәннің бейініне сәйкес соңғы бес жылда кадрлардың біліктілік арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тақырыптың атауы
Оқыған орны мен кезеңі
Оқыған ұйымның атауы
Сағаттар саны және жұмыс өтілі
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
7
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
10-қосымша
Нысан
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер
Р/с №
Ғылыми жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Білімі туралы ақпарат ("ғылым кандидаты" және/немесе "ғылым докторы" ғылыми дәрежесінің және/немесе "бейіні бойынша доктор" және/немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесінің болуы туралы мәліметтер, резидентураны бітіргені туралы мәліметтер)
Жұмыс өтілі (ғылыми-педагогикалық, клиникалық)
Жарияланымдар тізбесі
Оқулықтың не оқу құралының атауы
отандық мерзімді басылымдарда
шетелдік мерзімді басылымдарда
халықаралық конференция еңбектерінде
1
2
3
4
5
6
7
8
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
11-қосымша
Нысан
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер *
Ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубаторының болуы (қажеттісін таңдау)
Орналасқан мекенжайы
Меншік құқығында немесе шарт негізінде
Ескертпе (базаның қызметі туралы қысқаша ақпарат)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе * ақпарат кадрларды даярлау бағытының бөлінісінде беріледі.

Сведения о высшем и/или техническом и профессиональном и/или послесреднем образовании, о педагогической переподготовке, специальность, квалификация по диплому, год окончания, для мастеров производственного обучения–сведения о прохождении стажировки в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года. (наименование организации, производства, период обучения, стажировки).
Основное место работы (адрес организации, должность, стаж)
Сведения о практической работе по профилю преподаваемых дисциплин, стаж
Сведения об отсутствии (наличии) судимости
Категория, дата присвоения, номер приказа о присвоении категории* Сведения о педагогах – экспертах, педагогах-исследователях, педагогах- мастерах, педагогах, Сведения о педагогах подготовивших участников и победителей конкурсов и соревнований.
Сведения о прохождении медицинского осмотра (наличие санитарной книжки)*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сведения о степени "магистр" (специальность, год присуждения)*
Сведения об академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения о степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения, сведения о специалистах 8 уровню Национальной рамки квалификации
Сведения об ученой степени "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученом звании "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", специальность, год присвоения
Сведения о почетных званиях и государственных наградах Республики Казахстан, о спортивном звании "Заслуженный тренер" или о высшей и первой врачебной категории, год присвоения
Сведения о наличии удостоверения о признании
Преподаваемый предмет, дисциплина
10
11
12
13
14
15
16
17
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание: для организаций начального, основного среднего, общего среднего,
технического и профессионального, послесреднего образования.
Приложение 2
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы
_________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Учебный предмет, учебная дисциплина по профессии, по подготавливаемым квалификациям специальности, по направлению подготовки кадров, вид деятельности, раздел программы воспитания и обучения
Количество обучающихся, изучающих предмет, дисциплину (предполагаемый набор)
Учебная литература (название, год издания, авторы)
Учебно-методическая, художественная, научная литература (название, год издания, авторы)*
Количество не менее 1 экземпляра
1
2
3
4
5
6
Всего:
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 3
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов, подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии
медицинского пункта и лицензии на
медицинскую деятельность________________________________________________
(наименование организации образования)(по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Сведения о лицензии на медицинскую деятельность (номер)
Примечание
1
2
3
*Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД "Е-лицензирование".
Руководитель организации образования __________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Квалификационное требование о наличии договоров с организациями
здравоохранения на медицинское обслуживание распространяется только на
малокомплектные школы.
Приложение 4
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам
________________________________________________ (наименование организации
образования)(по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Наименование объекта питания (столовая, буфет, кафе)
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам (дата и номер)
Примечание (в случае сдачи объекта питания в аренду указать сведения об арендаторах)
1
2
3
4
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 5
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы
________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Тип строения (типовой проект, приспособленное, иное), фактический адрес строений, занятых под образовательный процесс
Наличие материально-финансовых активов (принадлежащих на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления), сведения об аренде материальных активов
Вид помещений (кабинеты, лекционные аудитории, помещения для практических занятий, лаборатории, мастерские по конкретным квалификациям, специальностям, актовые и физкультурные залы, социально-бытового и иного назначения (пропускные пункты, санузлы (унитазы, умывальные раковины), наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования, наличие условий для лиц с особыми образовательными потребностями, наличие условий для проживания).
Площадь помещения (м2)*
1
2
3
4
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание*: при получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с
реорганизацией организаций образования, реализующей образовательные программы
высшего и/или послевузовского образования, соответствие квалификационным требованиям
по площади учебных помещений определяется исходя из норм, установленных к
минимальному контингенту обучающихся по видам высших учебных заведений, с учетом
сменности учебных занятий.
*Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его
технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения
данных из ИС ГБД "Регистр недвижимости".
Приложение 6
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том
числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных
кабинетов и технических средств обучения
Фактический адрес здания (строения) с указанием общей и полезной площади (м2)
Сведения об оснащенности
Аудитории, предметные кабинеты с указанием наименования и площади*
Учебно-производственные мастерские, учебно-опытные участки, учебные хозяйства, учебные полигоны*
Лаборатории с указанием наименования* (м2)
Перечень технических средств обучения, учебного и учебно-лабораторного оборудования с указанием вида
Актовый зал, спортивный зал (м2)
Компьютерные классы, Компьютеры, оборудование, мебель, шкафы для индивидуального использования, видеокамеры
Библиотека
Для подготовки кадров по медицинскому направлению "Доклинические симуляционные кабинеты".
Для подготовки кадров по направлению "Архитектура и строительство":
специализированные программные комплексы
Информационная система управления образованием с актуальными базами данных о контингенте, доменное имя третьего уровня в зоне edu.kz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель организации образования ______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание: *для организаций технического и профессионального, послесреднего
образования по запрашиваемой специальности и/или квалификации, для организаций
высшего и послевузовского образования информация представляется по запрашиваемому
направлению.
*Квалификационное требование о наличии компьютерных классов не
распространяется на малокомплектные школы.
Приложение 7
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о соответствии минимальных затрат на одного обучающего на
соответствующий учебный год*
Наименование
Сумма затрат*
на 4 месяца
на 8 месяцев
1
2
3
Руководитель организации образования ______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Примечание *при получении лицензии по направлениям подготовки кадров
магистратуры необходимо указывать отдельно сумму затрат отдельно для научно-
педагогической магистратуры, отдельно для профильной магистратуры
Приложение 8
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии учебной и научной литературы на цифровых носителях
________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Учебная дисциплина по профессии, направлению подготовки кадров, по подготавливаемым квалификациям специальности
Название, год создания
Автор(ы)
Сведения о наличии подписки на международные, национальные базы данных
1
2
3
4
5
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 9
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о повышении квалификации и переподготовке кадров за последние пять лет
в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Наименование темы
Место и период прохождения обучения
Наименование организации, в которой проходило обучение
Количество часов и стажа работы
Форма завершения
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 10
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по
направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций и
подготовленного учебника или учебного пособия
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Сведения об образовании (сведения о наличии ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", сведения об окончании резидентуры)
Стаж работы (научно-педагогической, клинической)
Перечень публикаций
Название учебника либо учебного пособия
в отечественных периодических изданиях
в зарубежных периодических изданиях
в трудах международных конференций
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 11
к квалификационным
требованиям, предъявляемым к
образовательной деятельности, и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической,
клинической, экспериментальной базы*
Наличие научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора (выбрать нужное)
Адрес местонахождения
На праве собственности либо на договорной основе
Примечание (краткая информация о деятельности базы)
1
2
3
4
Руководитель организации образования _______________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание: информация представляется в разрезе по направлению подготовки кадров.