Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 шiлдеде № 28669 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 143-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарға қатысты - 2022 жылғы 1 шілдеден бастап, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарға қатысты - 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылады және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 30 маусымдағы
№ ҚР ДСМ-61 Бұйрыққа
қосымша
Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 143-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің (бұдан әрі – ҚАЖ мекемесі) тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2022 года № 28669.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2022 года и распространяется в отношении лиц, содержащихся в следственных изоляторах уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы - с 1 июля 2022 года, в отношении лиц, в отношении лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы - с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2022 года
№ ҚР ДСМ-61
Правила оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее – учреждение УИС).

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптарда сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым.
2) бейінді маман - жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
3) дәрігерге дейінгі медициналық көмек - орта медицина қызметкерлері өз бетінше немесе денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагнозды қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және науқастарға, сонымен қатар мүгедектігі бар деп танылған адамдарға және хал үсіндегі адамдарға күтім жасауды қамтитын мультипәндік команда құрамында көрсететін медициналық көмек.
4) динамикалық байқау - пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
5) медициналық көмек-дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
6) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
7) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) - Қордың активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені.
8) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен ұсынылатын медициналық көмектің көлемі;
9) медициналық куәландыру – жеке тұлғаны оның ауруы болу немесе болмау фактісін анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын айқындау мақсатында зерттеп-қарау.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету тәртібі

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан.
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
3) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций, процедур и уход за больными, в том числе признанными лицами с инвалидностью и умирающими людьми;
4) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
5) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
6) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
7) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов Фонда;
8) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемый за счет бюджетных средств.
9) медицинское освидетельствование – обследование физического лица с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия у него заболевания, определения состояния здоровья;
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы

1-параграф. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету тәртібі
3. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде амбулаториялық, стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері құрылады.
ҚАЖ мекемелерінде стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері (соматикалық, психиатриялық және туберкулезге қарсы ауруханалар (бөлімшелер) құрылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек "Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21721 болып тіркелген) сәйкес қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде (қоныс-колониясы) орналасқан медициналық пункттерде көрсетіледі.
МСАК, амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек және станционарды алмастыратын көмек дәрігерлік амбулаторияларда (бұдан әрі – дәрігерлік амбулатория) – кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған қауіпсіздігі орташа, қауіпсіздігі барынша жоғары, төтенше қауіпсіз, толық қауіпсіз және аралас қауіпсіз мекемелерде құрылатын ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінде көрсетіледі.
Стационарды алмастыратын және стационарлық көмек түріндегі мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек сотталғандарға арналған стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың мамандандырылған бөлімшелерінде (соматикалық, психиатриялық және туберкулезге қарсы ауруханалар (бөлімшелер)) не аурулар бейіні бойынша стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда көрсетіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету кезінде дәрігерлік амбулаториялар бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізеді және "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есптерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығына (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-244/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21761 болып тіркелген) және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес нысандар бойынша есептер ұсынады.

Параграф 1. Порядок оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
3. В следственных изоляторах и учреждениях УИС для оказания медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях создаются структурные подразделения медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях.
В учреждениях УИС для оказания медицинской помощи в стационарных условиях создаются структурные подразделения медицинских организаций оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях (соматические, психиатрические, противотуберкулезные больницы (отделения).
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Доврачебная медицинская помощь оказывается в медицинских пунктах, расположенных в учреждениях минимальной безопасности (колония-поселения) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020 "Об утверждении правил оказания доврачебной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21721).
ПМСП, специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях и станционарозамещающая помощь оказываются в врачебных амбулаториях – структурных подразделениях организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, создаваемых в учреждениях средней безопасности, средней безопасности для содержания несовершеннолетних, максимальной безопасности, чрезвычайной безопасности, полной безопасности и смешанной безопасности (далее – врачебная амбулатория).
Специализированная, в том числе высокотехнологичная медицинская помощь в виде стационарозамещающей и стационарной помощи оказывается в специализированных подразделениях организации, оказывающих стационарную помощь, предназначенных для осужденных (соматические, психиатрические и противотуберкулезные больницы (отделения)) либо организациях, оказывающих стационарную помощь по профилям заболеваний.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При оказании медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и УИС врачебные амбулатории ведут первичную медицинскую документацию и представляют отчеты по формам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21761) (далее – приказ № КР ДСМ-244/2020) и приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек мыналарды:
1) денсаулық жағдайын бағалау, ауруларды уақтылы анықтау, сондай-ақ инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу мақсатында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарды ҚАЖ тергеу изоляторына және мекемесіне келгенде және кеткен кезде, болған кезеңде (жыл сайын) медициналық зерттеп-қарауды;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген үй-жайларда болу үшін денсаулық жағдайын айқындау мақсатында карантинге, тәртіптік изоляторға, жалғыз адамдық камераға, уақытша оқшаулау үй-жайына жіберілетін және олардан шыққан кезде ҚАЖ тергеу изоляторларында және мекемелерінде ұсталатын адамдарды медициналық қарап-тексеруді;
3) ТМККК шеңберінде МСАК көрсетуді, оның ішінде;
ең көп таралған ауруларды диагностикалау, емдеу және басқаруды;
аурулардың мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау және мониторингтеу және анықталған қауіп факторларын төмендету дағдыларына оқыту;
иммундауды;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды;
4) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, сондай-ақ Кодекстің 195-бабының 3-тармақшасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді;
5) денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер мен психолог көрсететін медициналық-әлеуметтік көмекті;
6) "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) сәйкес созылмалы аурулары бар пациенттерді динамикалық байқауды;
7) психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдануға байланысты психикасының, мінез-құлықтың бұзылулары (аурулары) бар сотталғандарды мәжбүрлеп емдеуді;
8) Кодекстің 125-бабының 2-1-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша тізбеге сәйкес медициналық оңалту көрсетуді;
9) аурулардың профилактикасы және салауатты өмір салтын қалыптастыру мақсатында ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізуді қамтиды;

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Медицинская помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, включает:
1) медицинское обследование лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС по прибытию и убытию из следственного изолятора и учреждение УИС, также с целью оценки состояния здоровья, своевременного выявления заболевания и предотвращения инфекционных и паразитарных заболеваний в период нахождения (ежегодно) в учреждении;
2) медицинский осмотр лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, направляемых в карантин, дисциплинарный изолятор, одиночную камеру, помещение временной изоляции и при выходе из них в целях определения состояния здоровья для нахождения в указанных помещениях по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) оказание ПМСП в рамках ГОБМП, в том числе:
диагностику, лечение и управление наиболее распространенными заболеваниями;
раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
иммунизация;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;
4) оказание специализированной медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, а также в рамках дополнительного объема медицинской помощи в соответствии с подпунктом 3 статьи 195 Кодекса за счет бюджетных средств;
5) медико-социальная помощь, оказываемая социальным работником и психологом в области здравоохранения;
6) динамическое наблюдение пациентов с хроническими заболеваниями согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262) (далее – приказ № ҚР ДСМ-109/2020);
7) принудительное лечение осужденных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ;
8) оказания медицинской реабилитации согласно перечню по перечню, определяемому уполномоченным орган в соответствии с пунктом 2-1 статьи 125 Кодекса;
9) проведение информационно-разъяснительной работы в целях профилактики заболеваний и формирования здорового образа жизни.

10) "Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығына (бұдан әрі - № ҚР ДСМ – 203/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімде № 21680 болып тіркелген) сәйкес психикалық, мінез-құлық бұзылулары (бұдан әрі – ПМБ аурулары) бар пациенттерді динамикалық байқау;
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдар аумақтық қызмет көрсету аймағында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелері орналасқан және ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған Қормен медициналық қызметтерді сатып алу шарты бар МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына бекітіледі.
ҚАЖ тергеу изоляторларында және мекемелерінде ұсталатын ПМБ бар адамдар да аумақтық қызмет көрсету аймағында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелері орналасқан және ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған Қормен медициналық қызметтерді сатып алу шарты бар психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарға (бұдан әрі- ПДСМКҰ) деректерді "Облыстық психикалық денсаулық орталығы" (Заречный кенті №14 мекемесі жанындағы психиатриялық бөлімше) (бұдан әрі – ҚАЖ ОПДО) медициналық ұйымының медициналық ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – МАЖ) "Наркологиялық науқастар тіркеліміне" (бұдан әрі – ННТ) енгізе отырып, бекітіледі.
Бекіту ҚАЖ тіркеу тергеу изоляторының және мекемесінің басшысы (не оны алмастыратын адам) бекіткен, жеке басын куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып, берілген тізімдердің негізінде жүзеге асырылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға уақтылы медициналық көмек көрсету үшін ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдардың, МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына келген және кеткен әрбір жағдайы туралы ақпарат жіберіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға ақылы медициналық қызметтер "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда өздерінің бастамасы бойынша, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасынсыз басқа медициналық ұйымдардың мамандарын тарта отырып медициналық көмек көрсетіледі.

10) динамическое наблюдение пациентов с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями (далее – ППР) согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-203/2020 "О некоторых вопросах оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья" (далее – № ҚР ДСМ 203/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21680);
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Лица, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, прикрепляются к организациям здравоохранения, оказывающим ПМСП, в зоне территориального обслуживания которых расположены следственные изоляторы и учреждения УИС и имеющие договор закупа медицинских услуг с Фондом на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
Лица с ППР, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, прикрепляются к организациям, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья (далее – ООМППЗ), в зоне территориального обслуживания которых расположены следственные изоляторы и учреждения УИС и имеющие договор закупа медицинских услуг с Фондом на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, с внесением данных в медицинскую информационную систему (далее – МИС) – "Регистр наркологических больных" (далее – РНБ) медицинской организацией "Областной центр психического здоровья" (психиатрическое отделение при учреждении № 14 поселок Заречный) (далее – ОЦПЗ УИС).
Прикрепление осуществляется на основании поданных списков, утвержденных руководителем (либо лицом его заменяющим) следственного изолятора и учреждения УИС с приложением документов, удостоверяющих личность.
Для своевременного оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, о каждом случае прибытия и убытия лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, организации здравоохранения, оказывающей ПМСП направляется информация о нем.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Платные медицинские услуги лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, оказываются в условиях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС с привлечением специалистов других медицинских организаций по их инициативе, в том числе без направления специалистов первичного и вторичного уровней в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21559).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын пациенттерге стационарлық жағдайда (жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу) мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде олар ауру бейіні бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне жіберіледі, онда жиналмалы күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталар бөлінеді.
10. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелеріндегі Инфекциялық, паразиттік және басқа да жіті ауруларды анықтау мақсатында (оның ішінде транзитпен жүретін) адамдар мынадай қарап-тексерулерден:
1) қанның және несептің жалпы талдауынан;
2) мерезге преципитация микрореакциясынан;
3) электрокардиографиядан (бұдан әрі – ЭКГ);
4) кеуде қуысы ағзаларын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуден (әрбір 6 айда) өтеді;
5) АИТВ-ны анықтауға арналған қанның иммуноферменттік талдауы (бұдан әрі - ИФТ) (тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне келіп түскен кезде қамауға алынған және сотталған адамдарға 6 айдан соң, босатылар алдында, қалауы бойынша тергеу изоляторында немесе қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде ұстау кезеңінде, АИТВ жұқтырған адаммен жыныстық немесе парентералдық қатынаста болған кезде).
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Инфекциялық аурудың болуына күдікті адамдар диагноз қойылғанға дейін оқшауланады және бөлек ұсталады.
Инфекциялық аурудың (күдіктің), паразиттік аурудың, тамақтан уланудың, профилактикалық екпеге әдеттен тыс реакцияның әрбір жағдайына медицина қызметкері "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) сәйкес шұғыл хабарлама жібереді.
Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При оказании специализированной медицинской помощи пациентам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС в стационарных условиях (плановая и экстренная госпитализация), они направляются в субъекты здравоохранения по профилям заболеваний, где выделяются изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны.
10. С целью выявления инфекционных, паразитарных и других острых заболеваний лица, (в том числе и следующие транзитом), содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС проходят следующие обследования:
1) общий анализ крови и мочи;
2) микрореакция преципитации на сифилис;
3) электрокардиография (далее – ЭКГ);
4) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки (через каждые 6 месяцев).
5) иммуноферментный анализ (далее – ИФА) крови на выявление ВИЧ (при поступлении в следственные изоляторы и учреждения уголовно-исполнительной системы, через 6 месяцев после поступления, перед освобождением, по желанию в период содержания в следственном изоляторе или учреждении уголовно-исполнительной системы, при наличии полового или парентерального контакта с ВИЧ-инфицированным.).
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10-1. Лица с подозрением на наличие инфекционного заболевания изолируются и содержатся отдельно до установления диагноза.
На каждый случай инфекционного заболевания (подозрения), паразитарного заболевания, пищевого отравления, необычную реакцию на профилактическую прививку медицинским работником направляется экстренное извещение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21532).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Арнайы дәрігерлік амбулаторияларда амбулаториялық қабылдау ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың басшылары белгілеген сағатта амбулаториялық пациенттерді қабылдау кестесіне сәйкес жүргізіледі. ҚАЖ мекемелерінде әрбір жасақ, ауысым немесе бірнеше жасақ үшін амбулаториялық қабылдау уақыты бөлінеді. Толық және төтенше қауіпсіз ҚАЖ мекемелерінде амбулаториялық қабылдауды орта медицина қызметкері (ерекше жағдайларда - корпус бойынша аға қызметкер) жүргізген алдын ала жазба бойынша режимдік корпустарда арнайы жабдықталған үй-жайларда дәрігерлер (фельдшерлер) жүргізеді.
12. Мекемелердің әрбір жасағында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылу журналы жүргізіледі, оны жасақ бастығы жүргізеді. Тергеу изоляторларында журналды медицина қызметкері жүргізеді. Алдын ала жазылу журналы амбулаториялық қабылдау басталар алдында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін дәрігерлік амбулаторияға беріледі. Журнал қабылдау аяқталғаннан кейін көрсетілген адамдарға қайтарылады. Журналға жазбай қабылдау шұғыл жағдайларда ғана жүргізіледі.
13. Амбулаториялық қабылдауға алдын ала жазылу журналында дәрігер немесе фельдшер диагнозды, жұмыстан немесе нарядтардан босату туралы қорытындыны, дәрігерге қайта келу күнін жазады.
Амбулаториялық босатылған тұлғалардың тізімін дәрігерлік амбулатория (медициналық бекеттер) күн сайын мекеме бастығының кезекші көмекшісіне береді.
Нарядтардан және жұмыстан босатуға арналған қорытындыны дәрігер, ал дәрігер болмаған жағдайда "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ- 198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес фельдшер береді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Медицина қызметкері амбулаториялық қабылдау басталғанға дейін дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылу журналында жазылғандардан амбулаториялық пациенттің медициналық карталарын іріктейді. Пациенттерден шағымдарын анықтау үшін қысқаша сұрау жүргізеді, анамнестикалық деректерді жинауды, антропометриялық өлшеулерді (бойы, дене салмағы), артериялық қысымды өлшеуді жүргізеді және МАЖ-ға деректерді енгізе отырып, оларды дәрігерге жіберу кезектілігін анықтайды.

11. Амбулаторный прием в специальных врачебных амбулаториях проводится в часы, установленные руководителями медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, согласно графику приема амбулаторных пациентов. В учреждениях УИС для каждого отряда, смены или нескольких отрядов выделяется время амбулаторного приема. В учреждениях УИС полной и чрезвычайной безопасности амбулаторный прием проводится врачами (фельдшерами) в режимных корпусах в специально оборудованных помещениях по предварительной записи, произведенной средним медицинским работником (в исключительных случаях - старшим по корпусу).
12. В каждом отряде учреждений заводится журнал предварительной записи на прием к врачу по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который ведет начальник отряда. В следственных изоляторах журнал ведет медицинский работник. Журнал предварительной записи перед началом амбулаторного приема передается в врачебную амбулаторию, оказывающую медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС. После приема журнал возвращается указанным лицам. Прием без записи в журнале проводится только в экстренных случаях.
13. В журнале предварительной записи на амбулаторный прием врач или фельдшер записывает диагноз, заключение об освобождении от работы или нарядов, дату повторной явки к врачу.
Списки амбулаторно освобожденных лиц врачебная амбулатория (медицинский пункт) ежедневно передает дежурному помощнику начальника учреждения.
Заключение на освобождение от нарядов и работы выдается врачом, а при отсутствия врача – фельдшером в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21660).
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Медицинский работник до начала амбулаторного приема подбирает медицинские карты амбулаторного пациента из числа записанных в журнале предварительной записи на прием к врачу. Кратко опрашивает пациентов для выяснения их жалоб, производит сбор анамнестических данных, антропометрические измерения (рост, масса тела), измерение артериального давления и определяет очередность их направления к врачу с внесением данных в МИС.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Пациенттің диагнозын белгілеу және саралау және пациентті емдеу тактикасын әзірлеу қиын жағдайларда комиссия қарайды немесе аурулардың (қызметтер) бейіндері бойынша, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдана отырып, денсаулық сақтау субъектілерінің бейінді мамандарына консультацияға жіберіледі. ҚАЖ мекемесінде жоқ арнайы медициналық жабдықта қарап-тексеру (зерттеп-қарау) қажет болған кезде пациент тиісті денсаулық сақтау субъектісіне зерттеп-қарауға жіберіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Амбулаториялық пациенттің медициналық картасында медицина қызметкерлерінің барлық медициналық қарап-тексерулері, тағайындаулары мен манипуляциялары, оларды өткізу орнына қарамастан (тәртіптік изоляторлар, жалғыз адамдық камералар, кәмелетке толмағандарға арналған уақытша оқшаулау үй-жайы) жазбалар жасалады.
17. Амбулаториялық пациенттің медициналық карталары, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтамалар, тағайындау парақтары, басқа да медициналық құжаттар және олардың көшірмелері пациентке берілмейді және әліпбилік тәртіппен немесе бөлімшелер бойынша дәрігерлік амбулаторияларда, құлыппен жабылатын үй-жайлардағы шкафтарда сақталады. Үй-жайлар жұмыс күні аяқталғаннан кейін мөрленеді. Амбулаториялық пациенттің медициналық карталарымен бірге амбулаториялық пациенттерді тіркеу журналдары сақталады.
Сотталғандар медициналық құжаттамамен, оның ішінде жұмыстан босату туралы анықтамалармен, тағайындау парақтарымен және олардың көшірмелерімен қол қойғызып танысады, ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдардың қалауы бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан үзінді беріледі.
18. Дәрілік препараттар пациенттің қолына берілмейді, дәрілік препараттарды қабылдау үздіксіз демеуші емдеуді қажет ететін созылмалы аурулар (кернеу мен тыныштық стенокардиясы бар жүректің ишемиялық ауруы, артериялық қысымның тұрақты жоғарылауы бар гипертониялық ауру, қант диабеті, бронх демікпесі, АИТВ-инфекциясы) кезінде тағайындалатын есірткіге жатпайтын препараттарды қоспағанда, медицина қызметкерінің қатысуымен жүргізіледі. Осы препараттарды пациенттің қолына қабылдау тәулігіне бөлу туралы мәселені шешуді дәрігердің тағайындауына сәйкес жеке тәртіппен басшы не оны алмастыратын адам қабылдайды, ҚАЖ мекемесінің басшысы бекітетін арнайы рұқсат ресімделеді және кезекші бөлімге беріледі.

Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В сложных случаях установления и дифференциации диагноза заболевания и выработки тактики лечения пациента осматривают комиссионно или направляют на консультацию к профильным специалистам субъектов здравоохранения по профилям заболеваний, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг. При необходимости осмотра (обследования) на специальном медицинском оборудовании, которое отсутствует в учреждении УИС, пациент направляется на обследование в соответствующий субъект здравоохранения.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В медицинской карте амбулаторного пациента делаются записи обо всех медицинских осмотрах медицинскими работниками, назначениях и манипуляциях, независимо от места их проведения (дисциплинарные изоляторы, одиночные камеры, помещение временной изоляции для несовершеннолетних).
17. Медицинские карты амбулаторного пациента, справки о состоянии здоровья по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, листы назначений, другие медицинские документы, и их копии пациенту не выдаются и хранятся в алфавитном порядке или по подразделениям в врачебных амбулаториях, в шкафах в закрывающихся на замок помещениях. Помещения опечатываются по окончании рабочего дня. Вместе с медицинскими картами амбулаторного пациента хранятся журналы регистрации амбулаторных пациентов.
С медицинской документацией, в том числе со справками об освобождении от работы, листами назначений, и их копиями осужденные ознакамливаются под роспись, выдается выписка из медицинской карты амбулаторного пациента по желанию лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС.
18. Лекарственные препараты пациенту на руки не выдаются, прием лекарственных препаратов производится в присутствии медицинского работника, за исключением ненаркотических препаратов, назначаемых при хронических заболеваниях, нуждающихся в непрерывном поддерживающем лечении (ишемическая болезнь сердца со стенокардией напряжения и покоя, гипертоническая болезнь со стойким повышением артериального давления, сахарный диабет, бронхиальная астма, ВИЧ-инфекция). Решение вопроса о выделении этих препаратов на сутки приема на руки пациенту, принимается руководителем либо лицом его заменяющим врачебной амбулатории в индивидуальном порядке, в соответствии с назначением врача, оформляется специальное разрешение, утверждаемое руководителем учреждения УИС и передается в дежурную часть.

19. Амбулаториялық пациенттерге емдік емшаралар күні бойы белгіленген сағаттарда дәрігерлік амбулаторияларда жүргізіледі.
20. Пациентті рентгенологиялық, зертханалық және басқа да диагностикалық зерттеулерге, маманның қабылдауына, сондай-ақ ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан дәрігерлік амбулаторияларда орындалмайтын емшараларға жіберген кезде амбулаториялық пациенттің медициналық картасы пациентті алып жүретін адамға беріледі.
Амбулаториялық пациенттің медициналық картасында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан дәрігерлік амбулаторияларда жүргізілген зерттеп-қараудың деректері, болжамды диагнозы және жіберу себептері көрсетіледі.
21. Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекке аурудың (жарақаттың) сипаты бойынша диагностикалау мен емдеудің күрделі әдістерін (көгерулер, дистрозиялар, үстірт абсцесс және басқалары) талап етпейтін ҚАЖ мекемелеріндегі пациенттер жатады. Хирургиялық пациенттерге қатысты диагностикалық іс-шаралардың көлемі дәрігерлік амбулатория жағдайында зертханалық, рентгенологиялық және басқа да арнайы зерттеу әдістерін қамтамасыз ету мүмкіндігімен айқындалады.
22. Басқа медициналық ұйымдарда амбулаториялық жағдайда жоспарлы мамандандырылған медициналық көмек алу үшін ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдар медициналық ұйымның жұмыс кестесіне сәйкес көрсетілген уақытта алдын ала жазылу бойынша дәрігерлік амбулаторияның медицина қызметкерінің ілесіп жүруімен және әкету мен күзетудің белгіленген тәртібіне сәйкес аталған медициналық ұйымға жеткізіледі.
Бейінді мамандардың ұсынымы бойынша пациентке ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде, сондай-ақ Кодекстің 195-бабының 3) тармақшасына сәйкес тағайындалған емшаралар мен зерттеп-қараулар жүргізіледі.
Медициналық көрсетілімдер бойынша пациент ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық ұйымда стационарлық емделуге жіберіледі.
23. Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті тәулік бойы байқауды және емдеуді талап ететін жай-күйлер емдеуге жатқызу, оның ішінде шұғыл емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болып табылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарды емдеуге жатқызу "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталар бөлінген аумақтық медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.
Пациентті ҚАЖ мекемесінен шұғыл әкету кезінде әкету қажеттілігі туралы шешім қабылдаған медицина қызметкері алдын ала диагнозды және өзінің деректерін (ұйымның атауы, лауазымы, тегі) көрсете отырып, қарауылдың посттық ведомосына жазба жүргізеді.

19. Лечебные процедуры амбулаторным пациентам проводятся в врачебных амбулаториях в течение дня в установленные часы.
20. При направлении пациента на рентгенологическое, лабораторное и другие диагностические исследования, на прием к специалисту, а также на процедуры, которые не могут быть выполнены в врачебных амбулаториях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях УИС, медицинскую карту амбулаторного пациента выдают лицу, сопровождающему пациента.
В медицинской карте амбулаторного пациента указываются данные проведенных в врачебных амбулаториях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях УИС обследований, предполагаемый диагноз и причины направления.
21. Специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях подлежат пациенты в учреждениях УИС, не требующие по характеру заболевания (травмы) сложных методов диагностики и лечения (ушибы, дистрозии, абсцессы поверхностные и прочее). Объем диагностических мероприятий в отношении хирургических пациентов определяется возможностью обеспечить в условиях врачебной амбулатории лабораторное, рентгенологическое и другие специальные методы исследования.
22. Для получения плановой специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях в других медицинских организациях, лица, содержащиеся в учреждениях УИС, доставляются в указанную медицинскую организацию по предварительной записи в указанное время согласно графику работы медицинской организации в сопровождении медицинского работника врачебной амбулатории и в соответствии с установленным порядком вывоза и охраны.
По рекомендации профильных специалистов пациенту проводятся назначенные процедуры и обследования в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, а также в соответствии с подпунктом 3) статьи 195 Кодекса.
По медицинским показаниям пациент направляется на стационарное лечение в медицинской организации в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
23. Показаниями для госпитализации, в том числе экстренной, являются состояния, требующие круглосуточного наблюдения и лечения специализированной медицинской помощи в стационарных условиях.
Госпитализация лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, осуществляется в территориальных медицинских организациях, где выделены изолированные палаты, оборудованные средствами охраны в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27218).
При экстренном вывозе пациента из учреждения УИС, медицинский работник принявший решение о необходимости вывоза производит запись в постовой ведомости караула с указанием предварительного диагноза и своих данных (наименование организации, должность, фамилия).

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Тасымалдану мүмкіндігін ескере отырып, пациент тиісті бейіндегі жақын маңдағы медициналық ұйымға емдеуге жатқызылады.
Жол жүру барысында медициналық сипаттағы іс-шараларды жүргізу кезінде, сондай-ақ осындай қажеттілік туындаған кезде пациентті (зардап шегушіні) өзімен бірге дәрі-дәрмектер мен құрал-саймандары бар төсемі бар медицина қызметкері ертіп жүреді. Шұғыл емдеуге жатқызуға жолдамада тасымалдаушының жай-күйі және көрсетілген көмек туралы мәліметтер қысқаша баяндалады. Медициналық персонал айдауыл құрамына енгізілмейді, пациент медициналық ұйымда болған уақытта оны күзетуді және қадағалауды жүзеге асырмайды, тек медициналық алып жүру функциясын ғана орындайды.
25. Стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек тұрақты дәрігерлік байқауды, тәулік бойы қарқынды күтімді, диагностика мен емдеудің кешенді тәсілін, жаңа медициналық технологияларды пайдалана отырып, зерттеп-қарау мен емдеудің күрделі әдістерін қолдануды талап ететін аурулар кезінде көрсетіледі.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға арналған стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың дәрігерлік амбулаторияларында және (немесе) мамандандырылған бөлімшелерінде (соматикалық, психиатриялық және туберкулезге қарсы қызметтер) күндізгі болудың стационарды алмастыратын бөлімшелері құрылады.
26. Пациенттерді стационарға немесе дәрігерлік амбулаторияның күндізгі болудың стационарды алмастыратын бөлімшесіне қабылдау амбулаториялық пациенттің медициналық картасында стационарлық зерттеп-қарау және емдеу жүргізу қажеттілігі туралы дәрігердің қорытындысы болған кезде жүзеге асырылады. Стационарға жаңадан түскендер туралы деректер № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген белгіленген нысанда пациенттерді қабылдауды және емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу журналына енгізіледі.
27. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық қамтамасыз ету көрсететін медициналық ұйымның басшысы тиісті төсектердің және олардың тиімді пайдаланылуын жүзеге асырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Әрбір пациентке № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес белгіленген үлгідегі стационарлық пациенттің медициналық картасы жүргізіледі.

Сноска. Пункт 23 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. С учетом транспортабельности пациент госпитализируется в ближайшую медицинскую организацию соответствующего профиля.
При проведения в пути следования мероприятий медицинского характера, а также при возможности возникновения такой необходимости пациента (пострадавшего) сопровождает медработник, имеющий при себе укладку с медикаментами и инструментарием. В направлении на экстренную госпитализацию кратко излагаются сведения о состоянии транспортируемого и оказанной помощи. Медицинский персонал не включается в состав конвоя, не осуществляет охрану и надзор за пациентом во время его нахождения в медицинской организации, а выполняет только функцию медицинского сопровождения.
25. Специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях оказывается при заболеваниях, требующих постоянного врачебного наблюдения, интенсивного круглосуточного ухода, комплексного подхода к диагностике и лечению, применения сложных методов обследования и лечения с использованием новейших медицинских технологий. В врачебных амбулаториях и (или) специализированных подразделениях организации, оказывающих стационарную помощь, предназначенных для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС (соматические, психиатрические и противотуберкулезные службы) создаются стационарозамещающие отделения дневного пребывания.
26. Прием пациентов в стационар или стационарозамещающее отделение дневного пребывания врачебной амбулатории осуществляется при наличии в медицинской карте амбулаторного пациента заключения врача о необходимости проведения стационарного обследования и лечения. Данные о вновь поступивших в стационар заносятся в журнал учета приема пациентов и отказов в госпитализации, установленной формы утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
27. Руководитель медицинской организации, оказывающей медицинское обеспечение лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, осуществляет развертывание положенных коек и их эффективное использование.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. На каждого пациента ведется медицинская карта стационарного пациента установленного образца, согласно Приказу № ҚР ДСМ-175/2020.

29. Айналасындағыларға инфекциялық (АИТВ инфекциясынан басқа), жұқпалы тері, психикалық аурулар қауіп төндіретін пациенттер жеке ұсталады.
30. Дәрігерлік тағайындауларды, дене температурасын өлшеуді, антропометриялық зерттеулерді кезекші фельдшер (мейіргер) жүргізеді.
31. Пациентке консультациялар өткізу үшін медициналық ұйымдардың дәрігерлері тартылады, сонымен қатар қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдана отырып жүргізіледі. Бейінді мамандардың жоспарлы консультациялары график бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Хирургиялық араласу, қанды, оның компоненттерін құю және диагностиканың инвазиялық әдістерін қолдану пациенттің жазбаша келісімімен қолданылады.
Сот әрекетке қабілетсіз деп таныған, психикасының, ПМБ зардап шегетін пациенттерге хирургиялық араласу, қан құю, диагностиканың инвазиялық әдістері олардың заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен жүргізіледі.
Хирургиялық араласуды, қан мен оның компоненттерін құюды, диагностиканың инвазиялық әдістерін орындауды кешіктіру пациенттің өміріне қауіп төндіретін, ал пациенттің немесе оның заңды өкілдерінің келісімін алу мүмкін болмаған жағдайларда, шешімді дәрігер немесе консилиум қабылдап, пациентті немесе оның заңды өкілдерін қабылданған шаралар туралы кейіннен хабардар етеді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмекті көп бейінді ауруханалар дәрігерлік амбулатория немесе ҚАЖ мекемелерінің жанындағы медициналық пункт мамандарының жолдамасы бойынша көрсетеді.
Қажет болған жағдайда ПМБ бар науқастарды мамандандырылған стационарлық емдеу көрсетілімдер бойынша өңірлік ПДСМКҰ-ға және ҚАЖ ОПДО-ға стационарлық емдеуге жіберіледі.
Психикалық, мінез-құлықтық бұзылуларынан зардап шегетін пациенттерді ҚАЖ ОПДО жағдайларда емдеуге жіберген кезде ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысы ДКК (телемедицина арқылы ПДСМКҰ мен ҚАЖ ОПДО-ның қатысуымен) қарағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мекеме басшысының атына стационарлық емдеуге өтінім жібереді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

29. Пациенты, представляющие опасность для окружающих инфекционные (кроме ВИЧ-инфекции), заразные кожные, психические заболевания), содержатся отдельно.
30. Врачебные назначения, измерение температуры тела, антропометрические исследования производит дежурный фельдшер (медсестра).
31. Для консультации пациента, привлекаются врачи медицинских организаций, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг. Плановые консультации профильных специалистов осуществляются по графику.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Хирургическое вмешательство, переливание крови, ее компонентов, и применение инвазивных методов диагностики применяются с письменного согласия пациента.
Пациентам, страдающим ППР, признанным судом недееспособными, хирургическое вмешательство, переливание крови, инвазивные методы диагностики проводятся с письменного согласия их законных представителей.
В случаях, когда промедление выполнения хирургического вмешательства, переливания крови и ее компонентов, инвазивных методов диагностики угрожает жизни пациента, а получить согласие пациента или его законных представителей не представляется возможным, решение принимает врач или консилиум с последующим информированием пациента или его законных представителей о принятых мерах.
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях оказывается многопрофильными больницами по направлению специалистов врачебной амбулатории или медицинского пункта при учреждении УИС.
При необходимости специализированного стационарного лечения больных с ППР направляются на стационарное лечение в региональные ООМППЗ и в ОЦПЗ УИС по показаниям.
При направлении пациентов, страдающих ППР, на лечение в условиях ОЦПЗ УИС руководитель медицинской организаций, оказывающий медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС в течение 2 (двух) рабочих дней после рассмотрения ВКК (с участием ОМППЗ и ОЦПЗ УИС посредствам телемедицины) направляет заявку на стационарное лечение на имя начальника учреждения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34. Өтініммен бір мезгілде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациенттің медициналық құжаттамасынан барлық қосарласқан ауруларды көрсете отырып және ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға стационарлық жағдайларда емдеу қажеттілігі туралы медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым басшысының не оның орнындағы адамның қорытындысымен толық үзінді эпикриз жіберіледі. Қорытындыда аурудың бар екендігін куәландыратын анамнез және клиникалық деректер көрсетіледі.
ПМБ бар пациенттерді жіберген кезде ПДСМКҰ психиатр дәрігерінің стационарлық жағдайларда емделу қажеттігі туралы қорытындысы, ПДСМКҰ бұрын пациенттің қарап-тексерілгені, бұрын амбулаториялық немесе стационариялық сот психиатриялық сараптауынан өткендігі туралы мәліметтер қосымша жіберіледі.
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (Кодекстің 137-бабында айқындалған жағдайлардан басқа) емдеуге жатқызуға пациенттің келісімі (қолхаты) қажет.
Емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда пациенттен ауру тарихында немесе амбулаториялық пациенттің медициналық картасында сақталатын ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның атына бас тарту туралы өтініш алынады. Егер пациент өзінің жай-күйіне байланысты өзінің жай-күйін дұрыс бағалай алмаса, емдеуге жатқызу медициналық көрсетілімдер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. ПМБ бар пациентті, туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастарды стационарлық жағдайларда емдеуге жіберген кезде олармен бір мезгілде амбулаториялық пациенттің міндетті медициналық картасы бар жеке істер жіберіледі.
ПМБ бар, стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекке мұқтаж, белсенді туберкулез анықталған пациенттер психиатриялық аурухананың инфекциялық изоляторында емделу курсынан өтеді, онда олар бір мезгілде туберкулезге қарсы ем жүргізеді. Психикалық бұзылулардың симптомдары жойылғаннан кейін пациент емдеуді жалғастыру үшін фтизиопульмонология орталығына ауыстырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Пациенттерді сотталғандарға арналған медициналық ұйымдарға емдеуге тасымалдау оны тасымалдау мүмкіндігі болған кезде жүзеге асырылады.
Медицина қызметкерінің алып жүру қажеттілігін ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысы не оны алмастыратын адам айқындайды.
ПМБ бар адамдарды, алты айдан астам жүктілігі бар әйелдерді ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның медицина қызметкері алып жүреді.

34. Одновременно с заявкой высылается подробный выписной эпикриз из медицинской документации пациента с указанием всех сопутствующих заболеваний и заключением руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, о необходимости лечения в стационарных условиях по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В заключении указываются анамнез и клинические данные, свидетельствующие о наличии заболевания.
При направлении пациентов с ППР дополнительно высылается заключение врача-психиатра ООМППЗ о необходимости лечения в стационарных условиях, сведения о том, наблюдался ли пациент ранее в ООМППЗ, проходил ли ранее амбулаторную или стационарную судебно-психиатрическую экспертизу.
Необходимо согласие (расписка) пациента на госпитализацию (кроме случаев, определенных статьей 137 Кодекса), по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При отказе от госпитализации у пациента берется заявление на имя руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС об отказе, которое хранится в истории болезни или медицинской карте амбулаторного пациента. Если пациент, в силу своего состояния не способен адекватно оценить свое состояние, госпитализация осуществляется по медицинским показаниям.
Сноска. Пункт 34 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При направлении пациента с ППР, больных активной формой туберкулеза на лечение в стационарных условиях, одновременно с ними направляются личные дела с обязательным наличием медицинской карты амбулаторного пациента.
Пациенты с ППР, нуждающиеся в специализированной медицинской помощи в стационарных условиях, у которых выявлен активный туберкулез, проходят лечение в инфекционном изоляторе психиатрической больницы, где им одновременно проводится противотуберкулезное лечение. После снятия симптомов психических расстройств, пациент переводится в центр фтизиопульмонологии для продолжения лечения.
Сноска. Пункт 35 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Перевозка пациентов на лечение в медицинские организации для осужденных осуществляется при его транспортабельности.
Необходимость сопровождения медицинского работника определяется медицинской организацией, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС в лице руководителя или его заместителя.
Лица с ППР, женщины со сроком беременности свыше шести месяцев сопровождаются медицинским работником медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Пациенттер мынадай:
1) ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның стационарлық жағдайларда емдеу қажеттілігі туралы шешімдері;
2) психиатр дәрігердің (бейінді маманның) ПДСМКҰ-да зерттеп-қарау және емдеу жүргізу қажеттігі туралы ұсынымдары;
3) ҚАЖ мекемесі бастығының рұқсаты бар болған кезде стационарлық жағдайда емдеуге орналастырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызылған пациенттерді шығару Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14619 болып тіркелген) бекітілген күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Жыныстық жолмен берілетін инфекциялары, паразиттік жұқпалы аурулары бар пациенттер ұстау орны бойынша емдеумен қамтамасыз етіледі.
40. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға "кардиология-кардиохирургия", "неврология-нейрохирургия" және "травматология-ортопедия" бейіндері бойынша бірінші және екінші кезеңдегі медициналық оңалту Кодекстің 125-бабының 2-1-тармағына сәйкес көрсетіледі.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық оңалту Кодекстің 125-бабының 2-1-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын тізбе бойынша жіті жай-күйден, хирургиялық араласулардан, жарақаттардан, сондай-ақ олардың салдарларынан кейін көрсетіледі.
41. Медициналық оңалту негізгі ауруды емдеу кезінде, сондай-ақ жіті жай-күйлерден, хирургиялық араласулар мен жарақаттардан кейін, созылмалы аурулар және (немесе) оңалту әлеуетін ескере отырып, тіршілік әрекетінің шектелуімен, функциялар мен құрылымдардың бұзылуымен пациенттердің жай-күйі кезінде жүзеге асырылады.
42. Медициналық оңалту екі кезеңді қамтиды:
1) бірінші кезең – аурудың жіті және жеделдеу кезеңінде, сондай-ақ операциялық араласулар, жарақаттар кезіндегі медициналық оңалту. Бірінші кезең мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін стационарлардың құрылымдық бөлімшелерінде (реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде немесе мамандандырылған бейінді бөлімше) асқынулардың профилактикасы және клиникалық хаттамаларға сәйкес негізгі ауруды емдеу шеңберінде функционалдық қалпына келтіруді жеделдету үшін оңалтушы дәрігердің консультациясынан кейін жүргізіледі.
Бірінші кезеңде ерте медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізуді медициналық оңалту мәселелері бойынша оқытудан өткен оңалтушы дәрігер және/немесе бейінді маман жүзеге асырады. Негізгі ауруды медициналық оңалту өмірлік маңызды функциялар тұрақтанғаннан кейін жүргізіледі.
Негізгі ауруды емдеу курсы және медициналық оңалтудың бірінші кезеңін аяқтаған кезде бейінді маман оңалтушы дәрігермен бірлесіп пациенттің әлеуетін айқындайды және алғаш рет белгіленген оңалту диагнозын, оңалту бағыты шкаласы (бұдан әрі – ОБШ) бойынша пациенттің бағытын және шығару эпикризін ресімдей отырып, пациентті оңалтудың екінші кезеңіне жіберуді қалыптастырады.

Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Пациенты помещаются на лечение в стационарных условиях при наличии:
1) решения руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС о необходимости лечения в стационарных условиях;
2) рекомендации врача-психиатра (профильного специалиста) о необходимости проведения обследования и лечения в ООМППЗ;
3) разрешения начальника учреждения УИС.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Вывоз пациентов, госпитализированных в медицинские организации, осуществляется в соответствии с Правилами конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных, утвержденный приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14619).
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Пациенты с инфекциями, передаваемыми половыми путями, паразитарными инфекционными заболеваниями, обеспечиваются лечением по месту содержания.
40. Медицинская реабилитация первого и второго этапа по профилям "кардиология-кардиохирургия", "неврология-нейрохирургия" и "травматология-ортопедия" лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, оказывается согласно пункту 2-1 статьи 125 Кодекса.
Медицинская реабилитация лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, оказывается после острых состояний, хирургических вмешательств, травм, а также их последствий по перечню, определяемому уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2-1 статьи 125 Кодекса.
41. Медицинская реабилитация осуществляется при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм, при хронических заболеваниях и (или) состояниях пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур с учетом реабилитационного потенциала.
42. Медицинская реабилитация включает в себя два этапа:
1) первый этап – медицинская реабилитация в остром и подостром периодах заболевания, а также при оперативных вмешательствах, травмах. Первый этап проводится в структурных подразделениях стационаров (отделения реанимации и интенсивной терапии или специализированное профильное отделение), оказывающих специализированную, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь, после консультации врача-реабилитолога для профилактики осложнений и ускорения функционального восстановления в рамках лечения основного заболевания согласно клиническим протоколам.
На первом этапе проведение мероприятий по ранней медицинской реабилитации осуществляется врачом реабилитологом и/или профильным специалистом, прошедшим обучение по вопросам медицинской реабилитации. Медицинская реабилитация основного заболевания проводится после стабилизации жизненно-важных функций.
При завершении курса лечения основного заболевания и первого этапа медицинской реабилитации профильный специалист совместно с врачом-реабилитологом определяет потенциал пациента и формирует впервые установленный реабилитационный диагноз, маршрут пациента по шкале реабилитационной маршрутизации (далее - ШРМ) и направление пациента на второй этап реабилитации с оформлением выписного эпикриза.

2) екінші кезең – медициналық оңалту денсаулық сақтау ұйымдарының мамандандырылған бөлімшелерінде немесе оңалту төсектерінде жүргізіледі.
Екінші кезең мультипәндік топ (бұдан әрі – МПТ) мамандарының қатысуымен тыныс-тіршілік пен денсаулықтың қызмет шектелуінің халықаралық жіктемесі (бұдан әрі – ХЖ) өлшемшарттары негізінде нозологияға, пациенттің жай - күйінің ауырлық дәрежесіне, биоәлеуметтік функциялардың бұзылуына байланысты емдеу ұзақтығымен бірінші кезең аяқталғаннан кейін бірден жүргізіледі.
Бір емдеу курсының ұзақтығы және екінші кезеңнің жиілігі немесе ОБШ қорытындысы бойынша ҚКЖ өлшемшарттары бойынша, пациент жағдайының ауырлық дәрежесі бойынша анықталады.
Екінші кезең стационарлардың құрылымдық бөлімшелерінде негізгі ауруды емдеу курсы және бірінші кезең аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
43. ҚАЖ тергеу изоляторына және мекемесіне түскен адамдар дене жарақаттарының бар-жоғына қарап-тексеріледі. ҚАЖ тергеу изоляторына және мекемесіне түсетін адамдар келген сәттен бастап 24 сағаттың ішінде дене жарақаттарының, оның ішінде өзіне қандай да бір дене жарақатын қасақана келтірудің (дене мүшесiн зақымдау) бар-жоғына қарап - тексеріледі
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Мекемелер карантинге келген кезде және одан шыққан кезде, сондай-ақ тәртіптік үй-жайларға қамалған және олардан босатылған кезде дене жарақаттарының (өндірістік жарақаттар, жазатайым оқиғалар, ұрып-соғу, азаптау, кесу салдарынан) бар-жоғын медициналық куәландырудың әрбір фактісі туралы медицина қызметкері ҚАЖ тергеу изоляторының және мекемесінің басшысына (бастығына) не оны алмастыратын адамға, олар қызметте болмаған жағдайда, тергеу изоляторы (мекемесі) бастығының кезекші көмекшісіне, №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 034/е "Хабарлама" нысаны бойынша кезекші прокурорды бір мезгілде хабардар ете отырып, хабарлайды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. ҚАЖ мекемелеріндегі өндірістік объектілер медициналық қызмет көрсетумен мынадай тәртіппен қамтамасыз етіледі:
1) барлық цехтарды, дербес учаскелерді, шеберханалар мен объектілерді ҚАЖ басшысының бақылауымен жұмыс беруші алғашқы көмек қобдишаларымен жабдықтайды;
2) алғашқы көмек көрсету үшін "Алғашқы көмекті медициналық білімі жоқ, оның ішінде тиісті даярлықтан өткен адамдардың көрсету қағидаларын және Алғашқы көмекті көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-269/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21814 болып тіркелген) тиісті даярлықтан өткен, алғашқы көмек көрсету дағдыларына оқытылған ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдардың бірі бөлінеді;

2) второй этап – медицинская реабилитация проводится в специализированных отделениях или на реабилитационных койках организаций здравоохранения.
Второй этап проводится сразу после завершения первого этапа с длительностью лечения в зависимости от нозологии, степени тяжести состояния пациента, нарушений биосоциальных функций на основе критериев Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья (далее - МКФ) с участием специалистов мультидисциплинарной группы (далее - МДГ).
Длительность одного курса лечения и кратность второго этапа определяется по заключению врача-реабилитолога или МДГ по ШРМ, критериям МКФ, по степени тяжести состояния пациента.
Второй этап проводится в структурных подразделениях стационаров после окончания курса лечения основного заболевания и первого этапа.
43. Лица, поступающие в следственный изолятор и учреждение УИС, осматриваются в течение 24 часов с момента прибытия, на наличие телесных повреждений, в том числе умышленного причинение себе какого-либо телесного повреждения (членовредительство).
Сноска. Пункт 43- в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. О каждом факте медицинского освидетельствования на наличие телесных повреждений при прибытии в карантин учреждений и при выходе из него, а также при водворении в дисциплинарные помещения и освобождении из них (в результате производственных травм, несчастных случаев, нанесения побоев, пыток, порезов) медицинский работник информирует руководителя (начальника) следственного изолятора и учреждения УИС либо лицо его заменяющего, в случае их отсутствия на службе, дежурного помощника начальника следственного изолятора (учреждения), с одновременным информированием дежурного прокурора по форме № 034/у "Извещение" утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Производственные объекты находящиеся в учреждениях УИС обеспечиваются медицинским обслуживанием в следующем порядке:
1) все цеха, самостоятельные участки, мастерские и объекты оснащаются аптечками первой помощи работодателем под контролем руководителя УИС;
2) для оказания первой помощи выделяется один из лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, прошедших соответствующую подготовку, обученных навыкам оказания первой помощи согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-269/2020 "Об утверждении Правил оказания первой помощи лицами без медицинского образования, в том числе прошедшими соответствующую подготовку и Стандарта оказания первой помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21814);

3) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Жедел медициналық жәрдем көрсету үшін оған мұқтаж адам дәрігерлік амбулаторияға шығарылады. Медициналық көрсетілімдерді ескере отырып, медицина қызметкері тиісті тағайындауларды жүргізеді.
Жедел медициналық жәрдем жіті аурулар және өмірге қауіп төндіретін жағдайлар кезінде шұғыл және кезек күттірмейтін нысанда көрсетіледі.
Шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін тәуліктің кез келген уақытында дәрігерлік амбулаторияның емшара және таңу (операциялық) бөлмелері жіті жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрілік препараттармен, стерильді хирургиялық құрал-саймандармен, бір рет қолданылатын шприцтермен, стерильді таңу материалдарымен қамтамасыз етіледі.
Шұғыл жағдайларда, пациенттің өміріне қауіп төнген кезде, жедел медициналық жәрдем бригадасы ұзақ уақыт болмаған немесе келу мүмкін болмаған кезде кезекші пациентті жақын маңдағы медициналық ұйымға жедел жеткізуге шаралар қабылдайды. Барлық шақырулар міндетті түрде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелеріндегі медициналық ұйымдарға шақыру журналында тіркеледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. ҚАЖ мекемесінде қауіпті инфекциялық аурудың болуына күдікті пациенттер, сондай-ақ ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын, жедел медициналық көмекке мұқтаж адамдар анықталған кезде медицина қызметкері (ол болмаған кезде кезекші) жедел медициналық жәрдем бригадасын дереу шақырады. Медицина қызметкері "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25151 болып тіркелген) сәйкес шұғыл хабарлама жібереді.

3) Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Для оказания скорой медицинской помощи лицо, нуждающееся в ней, выводится в врачебную амбулаторию. С учетом медицинских показаний, медицинский работник проводит соответствующие назначения.
Скорая медицинская помощь оказывается в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни.
Для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи в любое время суток процедурная и перевязочная (операционной) врачебной амбулатории обеспечивается лекарственными препаратами, для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи при острых состояниях, стерильными хирургическими инструментами, одноразовыми шприцами, стерильным перевязочным материалом.
В экстренных случаях, при наличии угрозы для жизни пациента, при длительном отсутствии или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, дежурный принимает меры к срочной доставке пациента в ближайшую медицинскую организацию. Все вывозы в обязательном порядке регистрируются в журнале вывозов медицинской организации находящейся в следственном изоляторе (или) учреждении УИС по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При выявлении в учреждении УИС пациентов с подозрением на наличие опасного инфекционного заболевания, а также лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, нуждающихся в скорой медицинской помощи, медицинский работник (при его отсутствии дежурный) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи. медицинской помощи. Медицинский работник направляет экстренное извещение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-114 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25151).

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға алып жүретін медицина қызметкерлері болмаған кезде жол бойында медициналық көмек көрсету жақын маңдағы медициналық ұйымдардың күшімен әскери қарауыл бастықтарының жеделхаттары бойынша жүргізіледі.
2-параграф. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде психикасы, мінез-құлқы бұзылулары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсету тәртібі
49. ҚАЖ тергеу изоляторы мен мекемесінде ұсталатын адамдарға медициналық зерттеп-қарау жүргізу алдында дәрігер қамауға алынғанға дейін - сот психиатриялық сараптамаға жіберілген немесе одан өткен ПДСМКҰ-да динамикалық байқауда тұрған адамдарды анықтау мәніне жеке іс материалдарымен және медициналық құжаттамамен танысады.
ПДСМКҰ-дан (бұрынғы тұрғылықты жері бойынша) амбулаториялық және/немесе стационарлық пациенттің медициналық карталарынан үзінділер және осы сараптама жүргізілген мекемелерден сот-психиатриялық сараптамалар актілерінің көшірмелері сұратылады.
Зерттеп-қаралатын адамда ПМБ болуын немесе болмауын анықтау психиатр дәрігердің ерекше құзыреті болып табылады.
ПМБ диагнозын тек психиатр дәрігер белгілейді. Динамикалық байқауға қою және диспансерлік байқаудан шығару ПДСМКҰ ДКК-нің комиссиялық шешімімен ғана жүзеге асырылады.
ПМБ бар адамдарды динамикалық байқау, динамикалық байқауды тоқтату тәртібі № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Динамикалық байқауға қою және динамикалық байқаудан шығару ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның ДКК шешімімен ғана жүзеге асырылады.
52. Динамикалық байқауға алынған әрбір пациентке, сондай-ақ сот ПМБ бойынша, оның ішінде ақыл-есінің дұрыстығы жоққа шығарылмайтын психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі – ПБЗ) пайдалану салдарынан мәжбүрлеп амбулаториялық байқау мен емдеуді айқындаған адамдарға № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы (бұдан әрі – № 052е амбулаториялық пациенттің медициналық картасы) толтырылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамды ҚАЖ басқа мекемесіне ауыстыру кезінде амбулаториялық пациенттің медициналық картасы жеке іс материалдарына қоса тіркеледі.

Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Оказание медицинской помощи в пути следования лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, при отсутствии сопровождающих медицинских работников, производится силами ближайших медицинских организаций по телеграммам начальников войсковых караулов.
Параграф 2. Порядок оказания медицинской помощи в области психического здоровья лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями)
49. Перед проведением медицинского обследования лиц, содержащихся в следственном изоляторе и учреждении УИС врач знакомится с материалами личного дела и медицинской документацией на предмет выявления лиц, состоящих до ареста на динамическом наблюдении в ООМППЗ, направляемых на судебно-психиатрическую экспертизу или ее проходивших.
Из ООМППЗ (по предыдущему месту жительства) запрашиваются выписки из медицинских карт амбулаторного и/или стационарного пациента и копии актов судебно-психиатрических экспертиз из учреждений, где данная экспертиза проводилась.
Определение наличия или отсутствия ППР у обследуемого лица является исключительной компетенцией врача-психиатра.
Диагноз ППР устанавливаются только врачом-психиатром. Постановка на динамическое наблюдение и снятие с динамического наблюдения осуществляется только комиссионным решением ВКК ООМППЗ.
Порядок динамического наблюдения, прекращения динамического наблюдения за лицами с ППР осуществляются в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-203/2020.
Сноска. Пункт 49 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Постановка на динамическое наблюдение и снятие с динамического наблюдения осуществляется только решением ВКК медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС.
52. На каждого пациента, взятого на динамическое наблюдение, а также на лиц, которым судом определено принудительное амбулаторное наблюдение и лечение по поводу ППР, в том числе вследствие употребления психоактивных веществ (далее - ПАВ), не исключающих вменяемости, заполняется медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – медкарта амбулаторного пациента № 052у).
При переводе лица, содержащегося в следственных изоляторах и учреждениях УИС в другое учреждение УИС, медкарта амбулаторного пациента № 052/у приобщается к материалам личного дела.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. ПМБ бар пациентті емдеу ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның амбулаториялық немесе стационарлық жағдайларында және ПДСМКҰ жүзеге асырылады.
Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамдарға психикасының бұзылуына байланысты емдеу іс-шаралары тек жіті психотикалық жай-күйі, құрысу ұстамалары және ауыр декомпенсациялар болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Айқын психикалық жай-күйдегі адамдарға емдеу іс-шаралары ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның стационарында оларды міндетті түрде оқшаулай отырып жүзеге асырылады және ҚАЖ мекемесінің психиатр дәрігері күн сайын қарап-тексереді.
Психиатр дәрігер болмаған жағдайда емдеу іс-шараларын ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысы не оны алмастыратын адам немесе ПДСМКҰ психиатр дәрігерінің ұсынымдары бойынша терапевт дәрігер жүзеге асырады. Қарап-тексеру нәтижелері стационарлық пациенттің медициналық картасына енгізіледі.
Пациентті стационардан шығару кезінде егжей-тегжейлі эпикриз жасалады, ол психикалық (наркологиялық) пациентті байқау картасына көшіріледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53-1. ПМБ-дан зардап шегетін науқастарға мамандандырылған амбулаториялық медициналық көмекті пациентті ұстау орны бойынша медициналық ұйымдарда ПДСМКҰ психиатр дәрігерлері жүзеге асырады.
Мамандандырылған стационарлық емдеу қажет болған кезде ПМБ бар науқастар стационарлық емделуге өңірлік ПДСМКҰ-ға және/немесе ҚАЖ ОПДО-ға жіберіледі.
ПМБ-дан зардап шешегтін науқастарды ҚАЖ ОПДО жағдайында емдеуге жіберу тәртібі осы Қағидалардың 33, 34, 35-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Қағидалар 53-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Ұзақ уақыт тоқтамайтын, жіті психотикалық жай-күйі және аурудың жиі декомпенсациясы бар адамдарға стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек ҚАЖ ОПДО-да немесе ПДСМКҰ-да көрсетіледі.

Сноска. Пункт 52 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Лечение пациента с ППР осуществляется в амбулаторных или в стационарных условиях медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС и ООМППЗ.
Лицам, которым назначена судебно-психиатрическая экспертиза, лечебные мероприятия по поводу психического расстройства осуществляются только при остром психотическом состоянии, наличии судорожных припадков и тяжелых декомпенсаций.
Лицам, находящимся в выраженном психотическом состоянии, лечебные мероприятия осуществляются в стационаре медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС с обязательной их изоляцией и осматриваются врачом-психиатром учреждения УИС ежедневно.
При отсутствии врача-психиатра лечебные мероприятия осуществляются руководителем либо лицом его заменяющим медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС или врачом-терапевтом по рекомендациям врача-психиатра ООМППЗ. Результаты осмотра вносятся в медицинскую карту стационарного пациента.
При выписке пациента из стационара составляется подробный эпикриз, который переносится в карту наблюдения за психическим (наркологическим пациентом).
Сноска. Пункт 53 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-1. Специализированная амбулаторная медицинская помощь больным, страдающим ППР осуществляются в медицинских организациях по месту содержания больного врачами-психиатрами ООМППЗ.
При необходимости специализированного стационарного лечения больные с ППР направляются на стационарное лечение в региональные ООМППЗ и /или в ОЦПЗ УИС.
Порядок направления пациентов, страдающих ППР на лечение в условиях ОЦПЗ УИС проводится в соответствии с пунктами 33, 34, 35 настоящих Правил.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 53-1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях лицам с острыми психотическими состояниями и частыми декомпенсациями заболевания, длительно не купирующийся, оказывается в ООМППЗ, либо в ОЦПЗ УИС.

Науқас жіті күйден шыққанға дейін оған жазбалар күн сайын, одан әрі – 3 (үш) күнде кемінде 1 (бір) рет жүргізіледі. Пациент стационарда ұзақ болған кезде әрбір 3 (үш) айда кезеңдік эпикриз жасалады. Пациентті медициналық ұйымнан (бөлімшеден) шығару кезінде оны амбулаториялық бақылау және емдеу мәселелері бойынша міндетті медициналық ұсынымдармен толық қорытынды эпикриз жасалады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Сотталған адамды ауруына байланысты жазасын өтеуден босату туралы мәселені шешу кезінде пациенттерді стационарда тереңдетілген және жан-жақты зерттеп-қарау міндетті болып табылады. Психиатриялық куәландыруды №ҚР ДСМ-203/2020 бұйрыққа сәйкес ПДСМКҰ және ҚАЖ ОПДО-ның дәрігерлерінен тұратын дәрігерлік комиссия жүргізеді. Комиссияның құрамына кемінде екі психиатр дәрігер енгізіледі.
Пациенттердің осы санаты стационарлық ем аяқталғаннан кейін ұстау орнына қайтады және бұрынғы ұстау орны бойынша қайтарылмайтын, бірақ сот органдарының түпкілікті шешіміне дейін ҚАЖ ОПДО болатын ҚАЖ ОПДО-да ем алатын науқастарды қоспағанда ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда және ПДСМКҰ-да медициналық байқауда болады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адам босатылған және оған соттың шешімі бойынша медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қатаң немесе күшейтілген бақылаумен ауруханада қолданған кезде, ол Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында көзделген емдеуге жіберіледі.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55-1. ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ бар пациентті емдеуді амбулаториялық немесе стационарлық жағдайларда ПДСМКҰ мамандары жүзеге асырады. Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамдарға психикалық бұзылуларға байланысты емдеу шаралары жедел психотикалық жай-күйі, ұстамалар мен ауыр декомпенсациялар болған кезде ғана жүзеге асырылады.
Есі дұрыс емес деп танылған адамдарға емдеу іс-шаралары ПДСМКҰ стационарында жүзеге асырылады.
Қарап-тексеру нәтижелері № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес стационарлық пациенттің медициналық құжаттамасына және МАЖ-ға енгізіледі. Пациент ауруханадан шыққан кезде егжей-тегжейлі эпикриз жасалады, ол амбулаториялық науқастың медициналық картасына көшіріледі.
Ескерту. Қағидалар 55-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

До выхода больного из острого состояния записи на него ведутся ежедневно, в дальнейшем – не реже 1 (одного) раза в 3 (три) дня. При длительном нахождении пациента в стационаре каждые 3 (три) месяца составляется этапный эпикриз. При выписке пациента из медицинской организации (отделения) составляется подробный заключительный эпикриз с обязательными медицинскими рекомендациями по вопросам его амбулаторного наблюдения и лечения.
Сноска. Пункт 54 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Обследование пациентов в стационаре является обязательным при решении вопроса об освобождении осужденного от отбывания наказания в связи с болезнью. Психиатрическое освидетельствование проводится врачебной комиссией в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-203/2020, состоящей из врачей ООМППЗ и/или ОЦПЗ УИС. В состав комиссии включается не менее двух врачей-психиатров.
Данная категория пациентов после окончания стационарного лечения возвращается по месту содержания и находится на динамическом наблюдении у медицинских работников медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС и ООМППЗ за исключением больных, получающих лечение ОЦПЗ УИС, которые не возвращаются по месту прежнего содержания и находятся в ОЦПЗ УИС до окончательного решения судебных органов.
При освобождении лица, содержащегося в следственных изоляторах и учреждениях УИС и применения к нему по решению суда принудительных мер медицинского характера в больнице со строгим или усиленным наблюдением, лицо направляется на лечение в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 55 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-1. Лечение пациента с ППР в следствие употребления ПАВ, осуществляется в амбулаторных или в стационарных условиях специалистами ООМППЗ. Лицам, которым назначена судебно-психиатрическая экспертиза, лечебные мероприятия по поводу психического расстройства осуществляются при остром психотическом состоянии, наличии судорожных припадков и тяжелых декомпенсаций.
Лицам, признанным невменяемыми, лечебные мероприятия осуществляются в стационаре ООМППЗ.
Результаты осмотра вносятся в медицинскую документацию в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-175/2020 стационарного пациента и МИС. При выписке пациента из стационара составляется подробный эпикриз, который переносится в медицинскую карту амбулаторного пациента.
Сноска. Глава 2 дополнена приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-параграф. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдардың психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдануға байланысты психикасы, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдардың психикалық денсаулығы саласында медициналық көмек көрсету тәртібі
56. ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдарды мәжбүрлеп емдеуді сот шешімінің негізінде ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның амбулаториялық жағдайларында ПДСМКҰ психиатр нарколог дәрігері жүргізеді. "Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21712 болып тіркелген) сәйкес медициналық көрсетілімдер бойынша ПДСМКҰ-да ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға көрсетілетін медициналық ұйымда стационарлық жағдайда емдеу жүргізіледі.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. ҚАЖ мекемесіне түскен кезде ПБЗ қолданудың салдарынан мәжбүрлеп емдеу айқындалған адамдарды психиатр нарколог дәрігер қарап-тексереді, ол алғашқы әңгімелесу кезінде пациентті амбулаториялық жағдайларда мәжбүрлеп емдеуді ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі ережелерімен таныстырады.
Бұл сотталғандар динамикалық байқауға қойылады. Әрбір сотталған адамға № 052/е нысан бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы ресімделеді.
Емдеу диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және №ҚР ДСМ-224/2020 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдарды белсенді емдеу курсы аяқталғаннан кейін қолдаушы ем тағайындалады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Мәжбүрлеп емдеуден бас тарту жазаны өтеудің белгіленген тәртібін қасақана бұзу болып табылады және психотерапиялық ықпал етудің барлық әдістері аяқталғаннан кейін ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамға қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес жазалау шаралары қолданылады.
59. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын, емдеудің "бұзылуына" жол берген адамдарға рецидивке қарсы терапия жүргізіледі. Емдеуді "бұзу" деп мәжбүрлеп емдеудегі адамдардың алкогольді, оның суррогаттарын, есірткі және басқа да есеңгірететін заттарды пайдалануы түсініледі.

Параграф 3. Порядок оказания медицинской помощи в области психического здоровья лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ
56. Принудительное лечение лиц с ППР вследствие употребления ПАВ проводится на основании решения суда, в амбулаторных условиях медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС врачом психиатром-наркологом ООМППЗ. В стационарных условиях лечение проводится в ООМППЗ по медицинским показаниям в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21712) (далее – приказ № ҚР ДСМ-224/2020).
Сноска. Пункт 56 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. При поступлении в учреждение УИС лица, которым определено принудительное лечение вследствие употребления ППР, осматриваются врачом психиатром-наркологом, который при первой беседе знакомит пациента с основными положениями организации и проведения принудительного лечения в амбулаторных условиях.
Данные осужденные ставятся на динамическое наблюдение. На каждого осужденного оформляется медкарта амбулаторного пациента № 052/у.
Лечение проводится согласно клиническим протоколам диагностики и лечения и приказа № ҚР ДСМ-224/2020.
После завершения курса активного лечения лицам с ППР, вследствие употребления ПАВ назначается поддерживающее лечение.
Сноска. Пункт 57 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Отказ от принудительного лечения является злостным нарушением установленного порядка отбывания наказания и после того, как исчерпаны все методы психотерапевтического воздействия, к лицу, содержащему в следственных изоляторах и учреждениях УИС, применяются меры взыскания в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством.
59. Лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, допустившим "срывы" лечения, проводится противорецидивная терапия. Под "срывом" лечения следует понимать употребление лицами, находящимися на принудительном лечении, алкоголя, его суррогатов, наркотических и других одурманивающих веществ.

60. Ремиссия сапасын динамикалық байқау және бақылау кезінде ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамның мәжбүрлеп емдеуден өтуі кезеңінде тоқсанына кемінде бір рет ағзада есірткі заттарының болуына талдау жүргізіледі.
61. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын, адамның ағзасында ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ мәжбүрлеп емдеуге жатпайтын есірткі заттары анықталған жағдайда, оған ерікті түрде терапия курсынан өту ұсынылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысынан не оны алмастыратын адамнан, психиатр дәрігерден (наркологтан) және терапевт дәрігерден тұратын медициналық комиссия ерікті емделуден бас тартқан кезде қорытынды шығарады, соның негізінде ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі сотқа медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы өтініш жасайды.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Мәжбүрлеп емдеуді тоқтатуды ҚАЖ мекемесі әкімшілігінің ұсынуы бойынша сот жүргізеді. ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу ұзақтығы Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 26-бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалады.
Рецедивтік ауруы болмаған және емдеу курсы бұзылған кезде медициналық комиссия мәселені шешу үшін мәжбүрлеп емдеуді тоқтату туралы сотқа материалдар дайындайды.
Мәжбүрлеп емдеуді тоқтату туралы мәселені шешу үшін медициналық комиссияның қорытындысы негіз болып табылады.
Сот мәжбүрлеп емдеуді алып тастағаннан кейін ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдар динамикалық байқау, сондай-ақ № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрықпен бекітілген Психикасының, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарды динамикалық байқауды тоқтату қағидаларына сәйкес динамикалық байқауда болады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ мәжбүрлеп емдеуден өткен сотталғандарды жазасын өтеуден босатудың барлық жағдайларында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым босатылғанға дейін бір ай бұрын мерзімінің аяқталуы бойынша және босатылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде өзге де негіздер бойынша (шартты түрде мерзімінен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлігін неғұрлым жеңіл түрімен ауыстыру, рақымшылық жасау актісі, босатылған адамның тұрғылықты жері бойынша денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының медициналық ұйымдарына ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ адамның амбулаториялық картасынан жүргізілген емнің нәтижесі туралы үзінді көшірме жібереді.

60. В период прохождения принудительного лечения лицом, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС при динамическом наблюдении и контроле качества ремиссии не реже одного раза в квартал, проводятся анализы на наличие в организме наркотических средств.
61. При выявлении наркотических средств в организме лица, содержащегося в следственных изоляторах и учреждениях УИС, не подлежащего принудительному лечению ППР, вследствие употребления ПАВ, ему предлагается пройти курс терапии в добровольном порядке.
При отказе от добровольного лечения медицинской комиссией, состоящей из руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, врача-психиатра (нарколога) и врача-терапевта, выносится заключение, на основании которого администрация учреждения УИС ходатайствует перед судом о применении принудительных мер медицинского характера.
Сноска. Пункт 61 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Прекращение принудительного лечения производится судом по представлению администрации учреждения УИС. Длительность принудительного лечения лиц с ППР, вследствие употребления ПАВ, определяется в соответствии со статьей 26 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и статьей 96 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
При отсутствии рецидивов заболевания и нарушения курса лечения медицинской комиссией готовятся материалы в суд для решения вопроса о прекращении принудительного лечения.
Основанием для решения вопроса о прекращении принудительного лечения является заключение медицинской комиссии.
После снятия судом принудительного лечения лица с ППР, вследствие употребления ПАВ, находятся на динамическом наблюдении, в соответствии с правилами динамического наблюдения, а также прекращения динамического наблюдения за лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), утвержденными приказом № ҚР ДСМ - 203/2020.
Сноска. Пункт 62 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Во всех случаях освобождения от отбывания наказания осужденных, которые проходили принудительное лечение от ППР, вследствие употребления ПАВ, медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС и за один месяц до освобождения по концу срока и в течение трех рабочих дней после освобождения по иным основаниям (условно-досрочное освобождение, замена неотбытой части наказания более мягким видом, акт амнистии, помилование) направляет в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением по месту жительства освобождаемого выписку из амбулаторной карты лица с ППР, вследствие употребления ПАВ о результатах проведенного лечения.

Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Мекемеде ұсталатын адамның қандай да бір масаңдық белгілерінің болуына күдік туған кезде ПБЗ-ны қолдану фактісін және масаңдық жағдайын анықтау үшін № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрыққа сәйкес медициналық куәландыру жүргізіледі.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Куәландыруды психиатр нарколог дәрігер немесе басқа мамандықтағы арнайы даярланған дәрігерлер жүргізеді, медициналық куәландыруды ЖМДБ-да арнайы даярлықтан өткен фельдшерлердің жүргізуіне жол беріледі. Нәтижелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалану фактісін және масаң күйде екенін анықтау үшін тиісті медициналық куәландыру қорытындысымен ресімделеді.
66. Егер тексерілушінің жай-күйінің ауырлығына байланысты куәландыруды толық көлемде жүргізу мүмкін болмаса, міндетті түрде дем шығаратын ауада және биологиялық ортада (қан, зәр, сілекей) психикаға белсенді заттардың болуына зерттеп-қараулар жүргізіледі. Биологиялық сынамаларды жүргізудің сипаты мен дәйектілігін тексерілушінің клиникалық жай-күйінің ерекшеліктеріне қарай дәрігер (фельдшер) айқындайды.
67. Куәландыруды жүргізетін дәрігер (фельдшер) барлық жағдайларда медициналық куәландыру қорытындысын белгіленген нысан бойынша жасайды. Қорытындыда куәландырылушының сыртқы түрі, оның мінез-құлқы, эмоционалдық жағдайда, сөйлеуінде, вегето-тамыр реакцияларында, сананың, бағдарлаудың, есте сақтаудың бұзылуында, қозғалыстардың үйлестірілуінде, неврологиялық және соматикалық саланың жай-күйінде, дем шығаратын ауада психикаға белсенді заттың иісі бар екендігі туралы мәліметтер егжей-тегжейлі жазылады.
Бұл ретте куәландырылушының шағымдарын, оның өзінің жай-күйін субъективті бағалауын атап өткен жөн. Міндетті түрде, егер жүргізілген болса, зертханалық зерттеп-тексеру нәтижелері белгіленеді.
68. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 63 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. При подозрении на наличие у лица, содержащегося в учреждении, признаков какого-либо опьянения, производится медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ и состояния опьянении в соответствии с приказом № ҚР ДСМ – 203/2020.
Сноска. Пункт 64 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Освидетельствование производится врачом психиатром-наркологом или специально подготовленными врачами других специальностей, допускается проведение медицинского освидетельствования фельдшерами, прошедшими специальную подготовку в ООМППЗ. Результаты оформляются соответствующим заключением медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
66. Если проведение освидетельствования в полном объеме не представляется возможным из-за тяжести состояния обследуемого, в обязательном порядке проводятся исследования на наличие психоактивных веществ в выдыхаемом воздухе и биологических средах (кровь, моча, слюна). Характер и последовательность проведения биологических проб определяется врачом (фельдшером) в зависимости от особенностей клинического состояния обследуемого.
67. Врач (фельдшер), производящий освидетельствование, во всех случаях составляет заключение медицинского освидетельствования по установленной форме. В заключении подробно излагаются сведения о внешнем виде освидетельствуемого, его поведении, эмоциональном фоне, речи, вегетососудистых реакциях, нарушении сознания, ориентировки, памяти, координации движений, состоянии неврологической и соматической сферы, наличии запаха психоактивного вещества в выдыхаемом воздухе. При этом следует отметить жалобы освидетельствуемого, его субъективную оценку своего состояния. В обязательном порядке, если проводились, отмечаются результаты лабораторных исследований.
68. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-параграф. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету тәртібі
70. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету үшін медициналық пункт құрылады. Медициналық пункттің құрамында қол жуғышы мен дәретханасы бар 1-2 (бір-екі) төсекке арналған оқшаулағыш, тамақ ішуге арналған бөлме көзделеді. Палаталар алаңының нормасы-бір төсекке кемінде 6 (алты) шаршы метр.
71. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатын адамдар ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек алу үшін Қазақстан Республикасының азаматтары үшін жалпы негіздерде мекемелердің орналасқан жері бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға бекітіледі.
Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатын адамдар стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның жолдамасы бойынша ТМККК және (немесе) МӘМС жүйесі шеңберінде медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызылады.
ҚАЖ мекемелерінде орналасқан бейінді мамандар, медициналық ұйымдардың тиісті бөлімшелері болмаған кезде пациенттер жақын маңдағы медициналық ұйымдарға жіберіледі.
5-параграф. Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету тәртібі
72. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде ұсталатын адамдарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін:
1) кәмелетке толмаған сотталғандарды ҚАЖ мекемесінің орналасқан жері бойынша МСАК ұйымына бекіту;
2) кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған қауіпсіздігі орташа мекемелердің орналасқан жері бойынша эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге практикалық көмек көрсету.
74. Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде ұсталатын кәмелетке толмаған адамдар дифтериялық тасымалдаушылыққа және гельминт тасымалдаушылыққа зерттеп-қарудан өтеді. Бактериологиялық зерттеудің оң нәтижелері кезінде бактерия бөлушілерге қатысты емдеу-профилактикалық іс-шаралардың толық кешені жүргізіледі. Гельминттер анықталған кәмелетке толмаған адамдарға гельминттерді жою жүргізіледі, ол кезеңдендіру кезінде үзіліп, ҚАЖ мекемесіне аяқталуы мүмкін. Көрсетілімдер бойынша екпе егу жүзеге асырылады.
Кәмелетке толмаған адамдардың кеуде қуысы органдарын зерттеп-қарау 15 (он бес) жастан бастап және одан жоғары флюорографиялық әдіспен жүргізіледі. 14 (он төрт) жасқа дейінгі балаларға жыл сайын Манту сынамасын қою жүргізіледі.

Параграф 4. Порядок оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждениях минимальной безопасности
70. Для оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждениях минимальной безопасности создается медицинский пункт. В составе медицинского пункта предусматривается изолятор на 1-2 (одну-две) койки с умывальником и туалетом, комната для приема пищи. Норма площади палат - не менее 6 (шесть) квадратных метров на одну койку.
71. Лица, содержащиеся в учреждениях минимальной безопасности, для получения медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, прикрепляются к медицинским организациям, оказывающим медицинскую помощь по месту нахождения учреждений на общих основаниях для граждан Республики Казахстан.
Для оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях лица, содержащиеся в учреждениях минимальной безопасности, госпитализируются в медицинские организации в рамках ГОБМП и (или) системы ОСМС по направлению медицинской организации.
При отсутствии профильных специалистов, соответствующих отделений медицинских организаций расположенных в учреждениях УИС, пациенты направляются в близлежащие медицинские организации.
Параграф 5. Порядок оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних
72. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Для оказания специализированной медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних, проводятся:
1) прикрепление несовершеннолетних осужденных к организации ПМСП по месту нахождения учреждения УИС;
2) оказание практической помощи в организации и проведении противоэпидемических мероприятий по месту нахождения учреждений средней безопасности для содержания несовершеннолетних.
74. Несовершеннолетние лица, содержащиеся в учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних проходят обследование на дифтерийное носительство и гельминтоносительство. При положительных результатах бактериологического исследования в отношении бактериовыделителей проводится полный комплекс лечебно-профилактических мероприятий. Несовершеннолетним лицам, у которых выявлены гельминты, проводится дегельминтизация, которая может быть прервана при этапировании и завершена в учреждение УИС. По показаниям осуществляются прививки вакциной.
Обследование органов грудной клетки у несовершеннолетних лиц проводится флюорографическим методом с 15 (пятнадцати) лет и старше. Детям до 14 (четырнадцати) лет ежегодно проводится постановка пробы Манту.

75. Дәрігерлік амбулаторияның медицина қызметкерлері денсаулық жағдайы бойынша сауықтыру режиміне, медициналық байқауға және күшейтілген тамақтануға мұқтаж сотталған кәмелетке толмағандарды ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың стационарлары жанынан құрылатын сауықтыру топтарына іріктеу жүргізеді.
Сауықтыру топтарына: физикалық түрде бітімі әлсіз және нормадан төмен салмағы бар, әртүрлі ауыр ауруларға, жарақаттарға, хирургиялық операцияларға шалдыққан; денсаулық жағдайында тұрақты сипаттағы ауытқулары бар, арнайы есепке алу тобына жатқызылған және тұрақты диспансерлік байқауға жататын кәмелетке толмағандар жіберіледі. Дәрігерлік амбулаторияның басшысы не оны алмастыратын адам сауықтыру тобына қабылданатын адамдардың тізімін жасайды және оны ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысында не оны алмастыратын адамда бекітеді.
Сауықтыру тобында болу мерзімін дәрігер белгілейді және 30 (отыз) жұмыс күніне дейін құрайды. Медициналық көрсетілімдер болған кезде болу мерзімі ұзартылады. Осы кезеңде кәмелетке толмаған сотталғандар дәрігерлік амбулаторияда ұсталады. Сауықтыру тобының кәмелетке толмағандарына күн тәртібін дәрігерлік амбулаторияның басшысы (не оның орнындағы адам) айқындайды. Медициналық қызметкердің бақылауымен емдеу және дене шынықтыру сабақтары өткізіледі.
76. Барлық кәмелетке толмаған сотталғандар карантинде болған уақытта дәрігер психиатрдың (наркологтың) консультациясына жатады.
Сотталған кәмелетке толмағандармен жұмыс психиатр дәрігер (нарколог) психологпен тығыз қарым-қатынаста жүргізіледі. Олар кәмелетке толмағандар арасында салауатты өмір салтын, ПБЗ-ны қолданудың зиянды салдарын және оның профилактикалық жолдарын насихаттау бойынша кешенді іс-шаралар ұйымдастырады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын әйелдерге медициналық көмек көрсету тәртібі
77. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын жүкті әйелдерге босандыру көмегі ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелері орналасқан жердегі перзентханаларда (бөлімшелерде), аумақтық денсаулық сақтау ұйымдарының перинаталдық орталықтарында дәрігерлік амбулаторияның медицина қызметкерлерінің жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
Босандыру стационарынан шығару алдында әйелдерге босанғаннан кейінгі кезеңде туберкулезбен ауыратындарды уақтылы анықтау мақсатында флюорографиялық зерттеп-қарау жүргізіледі.

75. Медицинские работники врачебной амбулатории проводят отбор осужденных несовершеннолетних, нуждающихся по состоянию здоровья в оздоровительном режиме, медицинском наблюдении и усиленном питании, в оздоровительные группы, создаваемые при стационарах медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС.
В оздоровительные группы направляются несовершеннолетние: физически ослабленные и имеющие вес ниже нормы, перенесшие различные тяжелые заболевания, травмы, хирургические операции; имеющие отклонения в состоянии здоровья стойкого характера, отнесенные к специальной группе учета и подлежащие постоянному диспансерному наблюдению. Руководитель либо лицо, его заменяющее врачебной амбулатории, составляет список лиц, зачисляемых в оздоровительную группу, и утверждает его у руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС.
Срок пребывания в оздоровительной группе определяется врачом и составляет до 30 (тридцати) рабочих дней. При наличии медицинских показаний срок пребывания продлевается. На этот период осужденные несовершеннолетние содержатся в врачебном амбулатории. Режим дня несовершеннолетним оздоровительной группы определяет руководитель (либо лицо его заменяющее) врачебной амбулатории. Проводятся занятия по лечебной и физической культуре под контролем медицинского работника.
76. Все осужденные несовершеннолетние подлежат консультации врачом-психиатром (нарколог) во время пребывания в карантине.
Работа с осужденными несовершеннолетними проводится врачом-психиатром (нарколог) в тесном взаимодействии с психологом. Ими организуются комплексные мероприятия по пропаганде среди несовершеннолетнего трезвого образа жизни, вредных последствий употребления ПАВ и путей ее профилактики.
Сноска. Пункт 76 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Порядок оказания медицинской помощи женщинам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
77. Родовспомогательная помощь беременным женщинам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, осуществляется в родильных домах (отделениях), перинатальных центрах территориальных организации здравоохранения по месту нахождения следственных изоляторов и учреждений УИС по направлению медицинских работников врачебной амбулатории.
Перед выпиской из родовспомогательного стационара женщинам в послеродовом периоде проводят флюорографическое обследование, с целью своевременного выявления больных туберкулезом.

78. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелеріндегі барлық жүкті әйелдер диспансерлік байқауға жатады. Акушерлік патологиясы немесе экстрагениталдық және аурулары бар жүкті әйелдер "қауіп" топтарына бөлінеді.
Жүкті әйелді бастапқы медициналық зерттеп-қарау кезінде:
1) секреторлық, етеккір функциясының сипатына, алдыңғы жүктілік пен босанудың барысы мен нәтижесіне назар аудара отырып, анамнез жиналады;
2) ультрадыбыстық зерттеуді қоса алғанда, жалпы және арнайы акушерлік зерттеп-қарау жүргізіледі, салмақ пен артериялық қысым өлшенеді;
3) зертханалық зерттеулер (қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, енжар гемагглютинация реакциясының (бұдан әрі – РПГА) трепанемиялық сынағы немесе жүктіліктің бірінші және екінші жартысында иммуноферменттік талдау (бұдан әрі – ИФТ), қанның тобы мен резус-тиістілігін айқындау, әйелдің қынаптық бөліністерін зерттеу) жүргізіледі.;
4) терапевт пен стоматолог қарап-тексеруді жүргізеді.
79. Ауыр акушерлік анамнез кезінде ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелеріндегі жүкті әйелдер токсоплазмозға зерттеп-қаралады, көрсетілімдер бойынша дәрігер мамандар қарап-тексереді.
Акушер-гинекологқа бару тағайындалады:
1) жүктіліктің I жартысы-айына 1 (бір) рет;
2) жүктіліктің II жартысы 30 (отыз) аптаға дейін – айына 2 (екі) рет;
3) жүктіліктің 30 (отыз) аптасынан кейін – апта сайын;
4) ауыр акушерлік анамнез, әйел ауруы немесе осы жүктіліктің патологиялық ағымы кезінде (емдеуге жатқызуды талап етпейтін) қарап-тексеру жиілігі жеке шешіледі, зертханалық зерттеулер медициналық көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
80. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын әйел жүктілігі анықталған сәттен бастап неғұрлым жеңіл жұмысқа ауыстырылады, онымен мынадай:
1) жеке гигиена және демалыс қағидаларын сақтау туралы, туберкулезді қоса алғанда, профилактикалық екпелерді жүргізудің маңыздылығы туралы түсіндіру әңгімесі;
2) арнайы жаттығулар кешені бойынша топтық әдіспен дене шынықтыру;
3) жүкті әйелдермен (жүрек, қан тамырлары ауруларында, жүктілік токсикозы кезінде) жеке тәртіппен сабақ өткізу;
4) босануға психопрофилактикалық дайындық - апта сайын (6 (алты) сабақ);
5) жүктіліктің 14 (он төрт) -16 (он алты) аптасынан бастап "Аналар мектебінде" оқу жүргізіледі.
81. Гинекологиялық ауруларды анықтау ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын әйелдер әртүрлі шағымдармен акушер-гинекологқа жүгінген кезде жүзеге асырылады.
Аурулар анықталған кезде (немесе олардың болуына күдік болған кезде) дәрігер:
1) анамнез жинау;
2) пациенттерді жалпы және гинекологиялық қарап- тексеру;

78. Все беременные женщины, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС подлежат диспансерному наблюдению. Беременные женщины с акушерской патологией или экстрагенитальным и заболеваниями выделяются в группы "риска".
При первичном медицинском осмотре беременной женщины:
1) собирается анамнез, обращая внимание на характер секреторной, менструальной функции, течение и исход предыдущих беременностей и родов;
2) производится общее и специальное акушерское обследование, включая ультразвуковое, измеряется вес и артериальное давление;
3) проводятся лабораторные исследования (общий анализ крови, мочи, трепанемный тест реакция пассивной гемагглютинации (далее – РПГА) или иммуноферментный анализ (далее – ИФА) в первой и второй половине беременности, определение группы и резус-принадлежности крови, исследование влагалищных выделений);
4) проводится осмотр терапевтом и стоматологом.
79. При отягощенном акушерском анамнезе беременные женщины, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС обследуются на токсоплазмоз, по показаниям осматривается врачами-специалистами.
Посещения к врачу акушеру-гинекологу назначаются:
1) I половина беременности – 1 (один) раз в месяц;
2) II половина беременности до 30 (тридцать) недель – 2 (два) раза в месяц;
3) после 30 (тридцать) недель беременности – еженедельно;
4) при отягощенном акушерском анамнезе, заболевании женщины или патологическом течении настоящей беременности (не требующей госпитализации) частота осмотров решается индивидуально, лабораторные исследования проводят по медицинским показаниям.
80. С момента установления беременности женщина, содержащаяся в следственных изоляторах и учреждениях УИС переводится на более легкую работу, с ней проводятся:
1) разъяснительная беседа о соблюдении правил личной гигиены и отдыха, о значимости проведения профилактических прививок, включая туберкулез;
2) физическая подготовка групповым методом по специальному комплексу упражнений;
3) занятия с беременными (при заболеваниях сердца, сосудов, при токсикозах беременности) в индивидуальном порядке;
4) психопрофилактическая подготовка к родам - еженедельно (6 (шесть) занятий);
5) с 14 (четырнадцать) -16 (шестнадцать) недель беременности обучение в "Школа матерей".
81. Выявление гинекологических заболеваний осуществляется при обращении женщин, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС к врачу акушеру-гинекологу с различными жалобами.
При выявлении заболеваний (или подозрении на их наличие) врач проводит:
1) сбор анамнеза;
2) общий и гинекологический осмотр пациентов;

3) бактериологиялық және цитологиялық зерттеулер үшін жағындылар алу.
82. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын, жоспарлы емдеуге жатқызуға жататын әйелдер бекітілген жері бойынша алдын ала зерттеп-қараудан өтеді.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын, тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның стационарында емдеу мүмкін болмайтын аурулары бар әйелдер емдеуге жатқызу бюросының порталы бойынша стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін аумақтық медициналық ұйымдарға жіберіледі.
83. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын әйелдер тұрақты бақылауға және гинекологтың қарап-тексеруіне жатады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын әйелдер мынадай медициналық көрсетілімдер бойынша: репродуктивтік функциясының бұзылуымен (овариалды-етеккір циклінің бұзылуы, дисфункционалды жатырдан қан кету, эндометриоз), сондай-ақ операциялық араласуды, әйелдер жыныс мүшелерінің қабыну ауруларының өршуін талап ететін қатерсіз ісіктермен әйел жыныс мүшелерінің қатерлі ісіктеріне жататын патологиялық климактериялық синдромдар бойынша стационарлық жағдайларда емдеуге жолдама беріледі.
Аурудың сипатына, клиникалық сатысына және оның ағымының ерекшеліктеріне байланысты әр пациент үшін дәрігердің келу жиілігі мен мерзімін, бақылау ұзақтығын жеке анықтайды.
7-параграф. Балалар үйінде ұсталатын сотталған әйелдердің балаларына медициналық көмек көрсету тәртібі
84. Балалар үйінде медициналық көмек және сауықтыру жұмыстары мынадай жас топтарында ұйымдастырылады:
1) бірінші топ - 10 (он) айға дейін (балалардың кіші тобын бөле отырып
4 айға дейін);
2) екінші топ - 10 (он) айдан 1,5 (бір жарым) жылға дейін;
3) үшінші топ - 1,5 (бір жарым) жылдан 3 жылға дейін.
Бірінші және екінші топтардағы балалар саны 10 (оннан) аспайды,
үшіншісінде-13 (он үш) аспайды.
85. Балалар үйінің медицина қызметкерлері мыналарды қамтамасыз етеді:
1) 1(бір) жасқа дейінгі балаларды ұтымды тамақтандыру және 1 (бір) жастан асқан балаларды толыққанды тамақтандыру;
2) декреттелген жас кезеңдерінде балаларға профилактикалық екпелерді жүргізу;
3) шынықтыру рәсімдерін, дене шынықтыру сабақтарын өткізу;
4) балалар үйінде ауру балаларды оқшаулау, карантин жұмысын ұйымдастыруға байланысты іс-шараларды жүргізу;
5) балалар үйінің аналарымен және персоналымен санитариялық-ағарту жұмысын ұйымдастырады.
86. Балалар үйіне қайта түскен балалар дереу және мұқият дәрігерлік қарап-тексеруден өтеді.

3) взятие мазков для бактериологического и цитологического исследований.
82. Женщины, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, подлежащие плановой госпитализации, проходят предварительные обследования, по месту прикрепления.
Женщины, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, имеющие заболевания, лечение которых невозможно в стационаре медицинской организации, оказывающая медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, направляются в территориальные медицинские организации для оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях по Порталу бюро госпитализации.
83. Женщины, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС подлежат регулярному наблюдению и осмотру гинеколога.
Направлению на лечение в стационарных условиях подлежат женщины, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС по медицинским показаниям: злокачественные новообразования женских половых органов, с нарушением функции репродуктивной системы (нарушение овариально-менструального цикла, дисфункциональные маточные кровотечения, эндометриоз), а также с доброкачественными новообразованиями, требующими оперативного вмешательства, обострение воспалительных заболеваний женских половых органов, патологический климактерический синдром.
Частота и сроки посещений, длительность наблюдения определяются врачом индивидуально для каждого пациента в зависимости от характера, клинической стадии заболевания и особенностей его течения.
Параграф 7. Порядок оказания медицинской помощи детям осужденных женщин, содержащимся в доме ребенка
84. Медицинская помощь и оздоровительная работа в доме ребенка организуются в следующих возрастных группах:
1) первая группа - до 10 (десяти) месяцев (с выделением подгруппы детей до 4 месяцев);
2) вторая группа - от 10 (десяти) месяцев до 1,5 (полутора) лет;
3) третья группа - от 1,5 (полутора) лет до 3 лет.
В первой и второй группах число детей не превышает 10 (десяти), в третьей - не более 13 (тринадцати).
85. Медицинский персонал дома ребенка обеспечивает:
1) рациональное вскармливание детей до 1(одного) года и полноценное питание детей старше 1 (одного) года;
2) проведение профилактических прививок детям в декретированные возрастные периоды;
3) проведение закаливающих процедур, физкультурных занятий;
4) проведение мероприятий, связанных с организацией работы карантина, изоляцию заболевших детей в доме ребенка;
5) санитарно-просветительную работу с матерями и персоналом дома ребенка.
86. Вновь поступающие в дом ребенка дети подлежат немедленному и тщательному врачебному осмотру.

Балаларды дәрігерлік қарап-тексеру мынадай мерзімдерде жүргізіледі: өмірінің 1 (бір) айы-күн сайын, 1 (бір) айдан 6 (алты) айға дейін – екі күнде 1 рет, 6 (алты) айдан бір жылға дейін – бес күнде 1 (бір) рет, 1 (бір) айдан бастап 3 (үш) жыл дейін айына 2 (екі) рет.
Балаларды қарап-тексеру және психофизикалық дамту деректерін медицина қызметкері баланың даму тарихына енгізеді.
Әлсіреген балалар мен денсаулық жағдайында ауытқулары бар балаларға консультация беру үшін медициналық ұйымдардан дәрігер мамандар тартылады. Балалар үйіне түскен кезде барлық балаларға антропометриялық өлшеулер жүргізіледі, бұдан әрі бұл өлшеулер 1 (бір) жасқа дейінгі балаларға айына бір рет жасалады.
87. Инфекциялық аурулардың әкелінуінің алдын алу мақсатында балалар үйіне жаңадан келіп түскен екі айлық жастан асқан балалардың барлығы 21 (жиырма бір) күн мерзімде карантиннен өтеді.
Екі айға дейінгі балалар 3-5 (үш-бес) күнге карантиндік үй-жайдың жартылай боксына орналастырылады. Жіті ауыр және инфекциялық аурулары бар балалар карантиндік шараларға қарамастан медициналық ұйымдарға жіберіледі, бұл ретте көрсетілген балалар емдеуге жатқызылғанға дейін изолятордың боксында ұсталады.
Карантиннен өту үшін балалар үйінен тыс арнайы үй-жай ұйымдастырылады, онда төсек саны балалар үйіндегі орындардың штат санының кемінде 15 (он бес) пайызын құрайды.
Карантин бөлімшесінде 2-3 (екі-үш) жартылай бокстан тұратын қабылдау бөлмесі, балаларды аналарымен бірге ұстауға арналған бөлме, жуынатын бөлме, су төгетін дәретхана, веранда және балалардың серуендеуіне арналған жеке алаң бар.
Карантин мерзімі ішінде балалар мен аналарды дифтерияны, ішек тобын (іш сүзегі, паратиф, дизентерия) бацилл тасымалдаушылыққа, гельминтоздармен зақымдануға, туберкулезбен және мерезбен ауыруға, РПГА - ның трепанемалық тестіне (пассивті гемагглютинация реакциясы) немесе ИФТ-ға (иммуноферменттік зерттеулер), қыздар мен аналарды-гонореяға қарап тексеріледі. Кейінгі қосымша зерттеп-қараулар клиникалық және эпидемиологиялық көрсетілімдер болған кезде жүргізіледі.
88. Созылмалы патологиясы бар балалар динамикалық байқауға алынады. Аурудың сипатына қарай оларға рецидивке қарсы емдеу, спецификалық және жалпы нығайтушы терапия жүргізіледі. Мерзімді түрде балалар дәрігер мамандарын тарта отырып тереңдетілген зерттеп-қаралады.
89. Орталық нерв жүйесінің органикалық зақымдануы, туа біткен кемістік және жалпы бейіндегі балалар үйлеріне жіберуге жатпайтын басқа да аурулары бар балалар арнайы балалар үйлеріне немесе медициналық ұйымдарға беріледі.

Врачебный осмотр детей производится в следующие сроки: 1-го (одного) месяца жизни – ежедневно, от 1 (одного) до 6 (шести) месяцев – 1 раз в два дня, от 6 (шести) месяцев до года – 1 (один) раз в пять дней, от 1 (одного) года до 3 (трех) лет – 2 (два) раза в месяц.
Данные осмотра и психофизического развития детей заносятся медицинским работником в истории развития ребенка.
Для консультации ослабленных детей и детей, имеющих отклонения в состоянии здоровья, привлекаются врачи-специалисты из медицинских организаций. При поступлении в дом ребенка всем детям производятся антропометрические измерения, в дальнейшем эти измерения детям в возрасте до 1 (одного) года делают один раз в месяц.
87. В целях предупреждения заноса инфекционных заболеваний все вновь поступающие в дома ребенка дети старше двухмесячного возраста проходят карантин сроком в 21 (двадцать один) день.
Дети в возрасте до двух месяцев помещаются на 3-5 (три-пять) дней в полубокс карантинного помещения. Дети с острыми тяжелыми и инфекционными заболеваниями независимо от карантинных мер, направляются в медицинские организации, при этом указанные дети до госпитализации содержатся в боксе изолятора.
Для прохождения карантина организуется специальное помещение вне дома ребенка, количество коек в котором составляет не менее 15 (пятнадцати) процента от штатного числа мест в доме ребенка.
В карантинном отделении имеется приемная из 2-3 (два-три) полубоксов, комнаты для содержания детей вместе с матерями, ванную, туалет со сливом, веранду и отдельную площадку для прогулок детей.
В течение срока карантина производится обследование детей и матерей на бациллоносительство дифтерии, кишечной группы (брюшного тифа, паратифа, дизентерии), пораженность гельминтозами, на заболевание туберкулезом и сифилисом, с исследованием крови на трепанемную тест РПГА (реакция пассивной гемагглютинации) или ИФА (иммуноферментные исследования), девочек и матерей - на гонорею. Последующие дополнительные обследования производятся при наличии клинических и эпидемиологических показаний.
88. Дети с хронической патологией берутся на динамическое наблюдение. В зависимости от характера заболевания им проводятся противорецидивное лечение, специфическая и общеукрепляющая терапия. Периодически дети подлежат углубленному обследованию с привлечением детских врачей-специалистов.
89. Дети, имеющие органическое поражение центральной нервной системы, врожденные уродства и другие заболевания, не подлежащие направлению в дома ребенка общего профиля, передаются в специальные дома ребенка или медицинские организации.

8-параграф. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторларында және мекемелерінде ұсталатын адамдарға тамақ ішуден бас тартқан кездеру медициналық көмек көрсету тәртібі
90. ҚАЖ тергеу изоляторы мен мекемесінде тамақтан бас тартқан адам мүмкіндігінше басқалардан бөлек ұсталады (ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның стационарында денсаулық жағдайына қауіп төнген кезде) және күнделікті медициналық құжаттамада денсаулық жағдайы туралы жазба жасайтын медицина қызметкерінің бақылауында болады. Егер тамақ ішуден бас тартқан адамның денсаулығына, егер оның өміріне қауіп төнсе, оның денсаулығын сақтауға бағытталған шаралар дәрігердің жазбаша қорытындысы негізінде және медицина қызметкерінің қатысуымен (мәжбүрлеп тамақтандыруды қоспағанда) жүзеге асырылады.
Тамақ ішуден бас тартқан адамның өміріне қауіп төнсе, оның денсаулығын сақтауға бағытталған шаралар, оның ішінде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар дәрігердің жазбаша қорытындысы негізінде және медицина қызметкерінің қатысуымен (мәжбүрлеп тамақтандыруды қоспағанда) жүзеге асырылады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Медициналық құжаттамада күн сайын осы адамдардың денсаулық жай-күйі туралы жазба жасалады.
92. Егер тамақ ішуден бас тартқан адамға денсаулық жағдайының нашарлауы өмірге қауіп төндірсе, қажетті шаралар қабылданады. Осы пациенттермен тамақтанудан бас тарту арқылы денсаулыққа келтірілген зиян туралы әңгіме жүргізіледі. Денсаулық жағдайы нашарлаған кезде дәрілік заттарды (глюкоза, витаминдер) тағайындай отырып, қоректік қоспамен зонд арқылы жасанды тамақтандыру жүргізіледі.
Зондпен жасанды тамақтандыруға арналған қоректік қоспасы ақуыздардың, майлардың, көмірсулардың, дәрумендер мен тұздардың қажетті мөлшерін қамтамасыз етеді.
Медициналық себептерге байланысты пациент қабылдаудан бас тартатын дәрі-дәрмектер қоректік қоспаға қосылады.
93. Медициналық көмектен бас тарту ықтимал салдарларды көрсете отырып, медициналық құжаттамаға жазбамен ресімделеді және оған медициналық көмектен бас тартқан адам, сондай-ақ медицина қызметкері қол қояды.
94. № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығына сәйкес, туберкулезбен ауыратындарды қоспағанда, әлеуметтік мәні бар аурулары бар адамдарды жазасын өтеуден босатқан кезде ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі босатылғанға дейін бір ай бұрын және өзге негіздер бойынша (шартты түрде мерзімінен бұрын босату, өтелмеген бөлігін ауыстыру) рақымшылық жасау актісі, кешірім жасау) босатылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде босатылған адамның тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымдарға оның паспорттық деректерін, диагнозын көрсете отырып, ҚАЖ мекемесінің орналасқан жері бойынша медициналық ұйымнан шығарыла отырып және тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымға бекітіле отырып жүргізілетін емдеу бойынша ақпарат жібереді.
Қылмыстық атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылу журналы
Реттік нөмірі
Тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған күні
Жасақ, камера
Күні
Дәрігер маман
Қабылдау туралы белгі
Жасақ бастығының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық)
жүйесінің тергеу изоляторлары
мен мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
2-қосымша
ҚАЖ комитетінің № мекеме бастығына

Параграф 8. Порядок оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы при отказе от приема пищи
90. Лицо, содержащееся в следственном изоляторе и учреждении УИС отказавшееся от приема пищи, содержится по возможности отдельно от других (при угрозе состояния здоровья в стационаре медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС) и находится под наблюдением медицинского работника, который ежедневно делает запись о состоянии здоровья в медицинской документации.
Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья лица, отказывающего от приема пищи, если его жизни угрожает опасность, осуществляются на основании письменного заключения врача и в присутствии медицинского работника (за исключением принудительного кормления).
Сноска. Пункт 90 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. В медицинской документации ежедневно делается запись о состоянии здоровья данных лиц.
92. Если лицу, отказывающемуся от приема пищи, ухудшение состояния здоровья угрожает жизни, принимаются необходимые меры. С данными пациентами проводится беседа о вреде здоровью, наносимое отказом от приема пищи. При ухудшении состояния здоровья проводят искусственное кормление питательной смесью через зонд с назначением лекарственных средств (глюкоза, витамины).
Питательная смесь для искусственного кормления зондом обеспечивает необходимым количеством белков, жиров, углеводов, витаминов и солей.
По медицинским показаниям к питательной смеси прибавляют лекарства, которые пациент отказывается принимать.
93. Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинской документации и подписывается лицом, отказывающимся от медицинской помощи, а также медицинским работником.
94. При освобождении от отбывания наказания лиц, имеющих социально значимые заболевания, в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-108/2020, кроме больных туберкулезом, администрация учреждения УИС за один месяц до освобождения по концу срока и в течение 3 (трех) рабочих дней после освобождения по иным основаниям (условно-досрочное освобождение, замена неотбытой части наказания более мягким видом наказания, акт амнистии, помилование) направляет в медицинские организации по месту жительства освобождаемого информацию с указанием его паспортных данных, диагноза, проводимом лечении с откреплением от медицинской организации по месту нахождения учреждения УИС и прикреплением к медицинской организации по месту жительства.
____________________
Приложение 1
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Форма
Журнал предварительной записи на прием к врачу
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Отряд, камера
Дата
Врач-специалист
Отметка о приеме
Подпись начальника отряда
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атағы ______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________________________
Рұқсатқа өтінім (наряд)
Сізден _________сотталған тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________
туған жылы, бабы, мерзімі Сізден ҚАЖ-дың тергеу изоляторлары мен мекемелерінде
ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымға
стационарлық жағдайда емделуге жіберуіңізді сұраймын.
Қосымша: __________парақта.
Медициналық ұйымның басшысы/психиатр дәрігері
______________________________________________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы
Орындаушы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефон
Қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық)
жүйесінің тергеу изоляторлары
мен мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Денсаулық жағдайы туралы анықтама
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 05.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
туған жылы ______________________________________________________________
Жасақ ___________________________________________________________________
Диагноз: __________________________________________________________________
Еңбекке қабілеттілік туралы қорытынды
__________________________________________________________________________
(еңбекке жарамды, еңбекке жарамсыз)
қауіпсіздігі барынша төмен мекемелеріне, тәртіптік изоляторға, жалғыз адамдық
камераға жіберіледі (қажеттісінің астын сызу керек)
_________________________________________________________________________
(болады, болмайды)
20 ___ жылғы "____" _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
(анықтама берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған жағдайда)
Қылмыстық атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Стационарлық жағдайда емдеуге жіберу кезінде шығару эпикриз
________________________________________________________
Сотталған_______________________________________________
(тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда))_______________
Туған жылы ____________________________________________
Кім және қашан соттады
________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің бабы________________ мерзімі ______________________
Мерзімнің басталуы ___________ мерзімнің аяқталуы__________
Жеке іс №________________________________________________
I______________________________________________ шағымдар
II_________________________________________ өмір анамнезі
III_________________________________________ ауру анамнезі
IV_________________________________ объективті статус
Физикалық зерттеу әдістерінің деректері (жүйелер мен органдар бойынша)
- Пациентті жалпы қарап - тексеру
- Тыныс алу ағзаларының жүйесін зерттеу
- Қанайналым ағзаларының жүйесін зерттеу
- Асқорыту ағзаларының зерттеу
- Несеп шығару ағзаларының жүйесін зерттеу
- Нерв жүйесін зерттеу.
V_________________________________ психихалық статус
___________________________________________________________
Мамандардың консультациялары, зертханалық, рентгенологиялық және басқа да зерттеулердің деректері (серпінде)
Бағыттау диагнозы:
Стационарлық емдеу қажеттілігі туралы қорытынды:
ҚАЖ Бастығының орынбасары
ҚАЖ мекемесі мөрінің орны
ҚАЖ мекемесінің емдік-профилактикалық қызмет жөніндегі бастығының орынбасары__________________________________________________________
немесе аурухананың медициналық бөлім бастығы. __________________
Тегі, аты әкесінің аты (бар болса), қолы, күні
Емдеуші дәрігер: ______ тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда), қолы, күні
Қылмыстық атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Шығыс № _ _ _ _ _ _ күні _______
Бойынша ҚАЖ _ _ _ _ _ _ _ _ _ мекемесінің бастығына__________ облыс
Атағы __________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)_____________________________
Пациенттің емдеуге жатқызуға келісімі (қолхаты)
Мен, сотталған ____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы _____________________________________________________
Бабы___________________________________________________________
Мерзімі _________________________________________________________
Мерзімнің басталуы, мерзімнің аяқталуы______________________________________________
Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым жағдайында жедел (стационарлық) емделуге келісемін (келіспеймін)
Қолы
Күні
Басшының не оны алмастыратын мекеме тұлғасының қолы
__________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, күні
Мекеме басшысының профилактикалық жұмысы жөніндегі орынбасарының қолы
немесе медициналық бөлімнің, аурухананың басшысы
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы,
күні ҚАЖ мекемесінің мөртабаны
Қылмыстық атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Медициналық ұйымдарға шығару журналы
Реттік нөмірі
Тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған күні
Жасақ
Күні мен уақыты әкету
Алдын ала диагноз
Қорытынды диагноз
Көрсетілген медициналық көмек
Емдеуге жатқызу (бөлімше)
Қылмыстық- атқару жүйесінің мекемесіне қайтару күні мен уақыты
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қылмыстық атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалану фактісін және масаң болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысы
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_______________________
Жасы (туған жылы) ________________________________________
Куәландыру күні және нақты уақыты___________________________
Кім куәландырды (дәрігер, фельдшер)_________________________
2. Куәландыру себебі:
мекемеде болу кезінде масаң күйіндегі күдік, жұмыста масаң күйінде болу және т. б. (себебін көрсету)
______________________________________________________________
3. Куәландырылушының сыртқы түрі: киімінің, терісінің жай-күйі, зақымдануының болуы (жаралануы, көгеруі және т. б.)
______________________________________________________________
4. Мінез-құлық: шиеленісті, жабық, тітіркенген, қозған, агрессивті, эйфориялы, сөйлейтін, мазасыз, тұрақсыз көңіл-күй, ұйқышылдық, тежелу өзінің жай-күйіне шағымдар (дәл не үшін) _______________________
5. Сананың жай-күйі, орынға, уақытқа, жағдайға және жеке тұлғаға бағдарлау ____________________________________
6. Сөйлеу қабілеті: ой білдіру байланысы, артикуляцияның бұзылуы, бұлыңғыр сөйлеу және т. б.________________________________

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Начальнику учреждения №_ Комитета УИС
Звание _____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
Заявка на разрешение (наряд) Прошу Вас направить (дата и время направления)
на лечение в стационарных условиях (медицинское обследование и т.д.)
в медицинскую организацию, оказывающую медицинскую помощь лицам,
содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС _________
осужденного, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________ год рождения, статья, срок.
Приложение: на ____ листах. руководитель медицинской организации/
врач-психиатр ____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись _________________________________________________________
Исполнитель, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон
Приложение 3
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 05.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка о состоянии здоровья
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________
год рождения _________________________________________________
Отряд _______________________________________________________
Диагноз: _____________________________________________________
Заключение о трудоспособности _________________________________
(трудоспособен, нетрудоспособен)
Направление в учреждение минимальной безопасности/ в помещение
дисциплинарный изолятор/одиночная камера(нужное подчеркнуть)
_____________________________________________________________
(может, не может)
"____" ___________ 20 ___ года
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) медицинского работника,
выдавшего справку)
Приложение 4
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Форма
Выписной эпикриз при направлении на лечение в стационарных условиях
Осужденный __________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения __________________________________________________________
Кем и когда осужден (а) _________________________________________________
Статья уголовного кодекса Республики Казахстан ___________________________
Срок __________________________________________________________________
Начало срока ____________ Конец срока ___________________________________
Личное дело № _________________________________________________________
I. ЖАЛОБЫ ____________________________________________________________
II. АНАМНЕЗ ЖИЗНИ___________________________________________________
III. АНАМНЕЗ ЗАБОЛЕВАНИЯ __________________________________________
IV. ОБЪЕКТИВНЫЙ СТАТУС
Данные физикальных методов исследований (по системам и органам)
1. Общий осмотр пациента
2. Исследование системы органов дыхания
3. Исследование системы органов кровообращения
4. Исследование органов пищеварения
5. Исследование системы мочеотделения
6. Исследование нервной системы
V. ПСИХИЧЕСКИЙ СТАТУС_____________________________________________
Консультации специалистов, данные лабораторных, рентгенологических и других
исследований (в динамике)
Направительный диагноз:
Заключение о необходимости стационарного лечения:
Место печати учреждения УИС
Заместитель начальника учреждения УИС по лечебно-профилактической работе
или начальник медицинской части, больницы.
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Дата
Лечащий врач:
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Приложение 5
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Форма
Исходящий № _______ дата _______
Начальнику учреждения ________ ДУИС по __________ области
Звание _________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________________
Согласие (расписка) пациента на госпитализацию
Я, осужденный __________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения ___________________________________________________________
Статья _________________________________________________________________
Срок ___________________________________________________________________
Начало срока, конец срока_________________________________________________
На оперативное (стационарное) лечение в условиях медицинской организации,
оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной системы согласен (не согласен)
Подпись
Дата
Подпись руководителя либо лица его заменяющего учреждения
_______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата
Подпись заместителя руководителя учреждения по лечебно-профилактической работе
или руководителя медицинской части, больницы
_______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, дата печать учреждения УИС
Приложение 6
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
форма
Журнал вывозов в медицинские организации
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Отряд
Дата и время вывоза
Предварительный диагноз
Заключительный диагноз
Оказанная медицинская помощь
Госпитализация (отделение)
Дата и время возврата в учреждение уголовно-исполнительной системы
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 7
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Форма
Заключение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
Возраст (год рождения) _______________________________________________
Дата и точное время освидетельствования _______________________________
Кем освидетельствован (врач, фельдшер) ________________________________
2. Причина освидетельствования: подозрение состояния опьянения при
нахождении в учреждении, пребывание на работе в нетрезвом состоянии и др.
(указать причину) ____________________________________________________
3. Внешний вид освидетельствуемого: состояние одежды, кожи, наличие
повреждений (ранения, ушибы и другие повреждения)_____________________
4. Поведение: напряжен, замкнут, раздражен, возбужден, агрессивен, эйфоричен,
болтлив, суетлив, неустойчивое настроение, сонлив, заторможен, жалобы на свое
состояние (на что именно) _____________________________________________
5. Состояние сознания, ориентировка в месте, времени, ситуации и собственной
личности ____________________________________________________________
6. Речевая способность: связанность изложения, нарушения артикуляции,
смазанность речи и др. _________________________________________________

7. Вегетативті-тамырлы реакциялар (терінің, көздің шырышты қабығының жағдайы, тіл, тершеңдік, сілекей шығару)___________________
Тыныс алу: жылдам, баяу __________________________________
Пульс______________________артериялық қан қысымы____________
Көз қарашығы: тарылған, кеңейтілген, жарыққа реакция ____________
Жан-жағына қараған кезде нистагм _______________________________
8. Қозғалыс сфералары ________________________________________
Мимика: әлсіз, жанды _____________________________________
Жүру ( жүрген кезде теңселу, адымдап басу, бұрылып жүру)
ромберг позасында тұру (бұрылу кезінде теңселу)
нақты қозғалыстар (тиынды еденнен көтеру, саусақ-мұрын сынамасы)
_____________________________________________
Қабақтың, тілдің, саусақтардың дірілдеуі ___________________
9. Нерв-психикалық аурулары, бас миының органикалық зақымдануы, физикалық шаршау белгілері бар ма.
Бастан өткерген жарақаттар (сыналушының сөзінен)______________
10. Алкогольді, басқа да психикаға белсенді заттарды соңғы қолдану туралы мәліметтер:
субъективті, объективті (құжаттар және басқа көздер бойынша)
______________________________________________________________
11. Ауыздан алкогольдің немесе басқа психикаға белсенді заттың иісі
Үрлегенде шығаратын ауада және организмнің биологиялық ортасында алкогольдің немесе басқа да психоактивті заттың болуы:
а) ауа аспапта Рапопорт әдісімен зерттелді ________________
Зерттеу уақыты мен нәтижелері_________________________
қайта зерттеу _________________________________________
б) биологиялық орта (несеп, сілекей, қан, еріндердің үстінен, бет
терісінен, қол саусақтарынан алынған жағынды) зерттелді
әдістері _______________________ сынама алу уақыты _________
Зерттеу уақыты мен нәтижелері -______________________________
13. Медициналық қарап-тексерудің немесе ұсынылған басқа да деректер ___
14. Қорытынды (куәландырылушының жай-күйі осы Қағиданың 164-тармағында көзделген тұжырымдарда сараланады):
______________________________________________________
Куәландыруды жүргізген медицина қызметкерінің қолы ___________
Куәландыру нәтижесімен таныстым _______________________ (сыналушының қолы)
Куәландыру нәтижелерімен таныстым, бірақ қол қоюдан бас тарттым
_____________________________________________________________
Қатысқандар:
1. _______________________________________________________________
Қолы

7. Вегетативное-сосудистые реакции (состояние кожных покровов, слизистых
оболочек глаз, языка, потливость, слюнотечение) __________________________
Дыхание: учащенное, замедленное ______________________________________
Пульс ______________________ артериальное давление ____________________
Зрачки: сужены, расширены, реакция на свет _____________________________
Нистагм при взгляде в сторону _________________________________________
8. Двигательная сфер _________________________________________________
Мимика: вялая, оживленная ___________________________________________
Походка (шатающаяся, разбрасывание ног при ходьбе), ходьба
поворотами (пошатывание при поворотах) Стояние в позе Ромберга
___________________________________________________________________
Точные движения (поднять монету с пола, пальце-носовая проба) __________
Дрожание век, языка, пальцев рук _____________________________________
9. Имеются ли признаки нервно-психических заболеваний, органического
поражения головного мозга, физического истощения.
Перенесенные травмы (со слов испытуемого)____________________________
10. Сведения о последнем употреблении алкоголя, других психоактивных
веществ: субъективные, объективные (по документам и другим источникам)
___________________________________________________________________
11. Запах алкоголя или другого психоактивного вещества изо рта
___________________________________________________________________
12. Наличие алкоголя или другого психоактивного вещества в выдыхаемом воздухе
и биологических средах организма:
а) воздух исследовался на приборе методом Рапопорта ____________________
Время и результаты исследования ______________________________________
повторного исследования _____________________________________________
б) биологическая среда (ы) (моча, слюна, кровь, смывы с поверхностных губ,
кожи лица, пальцев рук) исследовались
__________________________________________________________________
методами _______________________ время отбора пробы ________________
Время и результаты исследования ____________________________________
13. Другие данные медицинского осмотра или представленных ___________
14. ЗАКЛЮЧЕНИЕ: ________________________________________________
Подпись медработника, проводившего освидетельствование ______________
С результатом освидетельствования ознакомлен (подпись испытуемого)
С результатами освидетельствования ознакомлен, но от подписи отказался
__________________________________________________________________
Присутствовали:
1. ________________________________________________________________
Подпись