Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 4 мамырдағы № 80 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 мамырда № 32454 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 4 мамырдағы
№ 80 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 21680 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 74), 77) тармақшаларына, 156-бабының 2-тармағына, 174-бабының 6-тармағына, 176-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды динамикалық байқау, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды динамикалық байқау, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 176-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) (бұдан әрі – ПМБ) бар адамдарды динамикалық байқау, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтатудың тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 мая 2023 года № 80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2023 года № 32454
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 мая 2023 года № 80
Перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-203/2020 "О некоторых вопросах оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21680):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 74), 77) статьи 7, пунктом 2 статьи 156, пунктом 6 статьи 174, пунктом 3 статьи 176 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в правилах динамического наблюдения, а также прекращения динамического наблюдения за лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила динамического наблюдения, а также прекращения динамического наблюдения за лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 176 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок динамического наблюдения, а также прекращения динамического наблюдения за лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) (далее – ППР).";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:

"14. ДКК шешімінің негізінде жүзеге асырылатын динамикалық байқауға алу, динамикалық байқауды алып тастау, есептен шығару және динамикалық байқаудың басқа тобына ауыстыру туралы деректерді енгізу тек ЭЦҚ-мен расталған ДКК мүшелерінің логин, паролі арқылы жүзеге асырылады.".
2. "Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 21712 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін ұйымдарға мыналар жатады:
1) аудандық деңгейде:
дәрігерлік амбулатория;
медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
аудандық емхана;
нөмірлік аудандық емхана;
аудан орталығында және аудандық маңызы бар қалаларда құрылатын аудандық аурухана;
2) қалалық деңгейде:
дәрігерлік амбулатория;
медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
қалалық емхана;
бастапқы психикалық денсаулық орталығы (бұдан әрі – БПДО);
психикалық денсаулық орталығы (бұдан әрі – ПДО);
көпбейінді қалалық аурухана;
3) облыстық деңгейде:
ПДО;
көпбейінді облыстық аурухана;
4) Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы (бұдан әрі – РПДҒПО) және жіті бақыланатын мамандандырылған үлгідегі психиатриялық ұйым (бұдан әрі - ЖБМҮПҰ).";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Аудандық ауруханада ПМБ бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек мынадай міндеттерді көздейді:
1) консультацияларды ұйымдастыру және мамандандырылған көмекке жүгінетін адамдарды ПДО-ға жіберу;
2) халықтың, оның ішінде ПМБ бар адамдардың психикалық денсаулығын нығайту, өмір сүру сапасын, психикалық әл-ауқат деңгейін арттыру жөніндегі зерттеулерге қатысу;
3) стационарлық және амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсету кезінде өзара іс-қимылды және сабақтастықты қамтамасыз ету;

"14. Внесение данных в ЭИС о взятии на динамическое наблюдение, прекращении динамического наблюдения, снятии с учета и переводе в другую группу динамического наблюдения, осуществляемых на основании решения ВКК, проводится по логину, паролю членов ВКК с подтверждением ЭЦП.".
2. В приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21712):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий стандарт организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К организациям, оказывающим медико-социальную помощь в области психического здоровья, относятся:
1) на районном уровне:
врачебная амбулатория;
центр первичной медико-санитарной помощи;
районная поликлиника;
номерная районная поликлиника;
районная больница, создаваемая в районном центре и городах районного значения;
2) на городском уровне:
врачебная амбулатория;
центр первичной медико-санитарной помощи;
городская поликлиника;
первичный центр психического здоровья (далее – ПЦПЗ);
центр психического здоровья (далее – ЦПЗ);
многопрофильная городская больница;
3) на областном уровне:
ЦПЗ;
многопрофильная областная больница;
4) республиканский научно-практический центр психического здоровья (далее – РНПЦПЗ) и психиатрическая организация специализированного типа с интенсивным наблюдением (далее – ПОСТИН).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Медико-социальная помощь лицам с ППР, оказываемая в районной больнице предусматривает следующие задачи:
1) организация консультаций и направление лиц в ЦПЗ, обращающихся за специализированной помощью;
2) участие в исследованиях по укреплению психического здоровья, повышению качества жизни, уровня психического благополучия населения, в том числе лиц с ППР;
3) обеспечение взаимодействия и преемственности при предоставлении медицинской помощи в стационарных и амбулаторных условиях;

4) ұзақ және тұрақты ремиссияға қол жеткізу, ПБЗ-ға тәуелді адамдардың рецидивке қарсы, демеуші (оның ішінде апиын агонистерімен) терапиясының үздіксіздігін қамтамасыз ету;
5) ПМБ диагнозы қойылған адамдардың стационарлық емделуден бас тарту себептеріне талдау жүргізу;
6) БПДО, МСАК дәрігерлеріне, сондай-ақ ПМБ диагностикасы және емдеу мәселелері бойынша дәрігерлік бейіндегі өзге де мамандарға консультациялық көмек;
7) ПМБ бар науқастардың уақытша еңбекке жарамсыздығын сараптау.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Стационарлық клиникалық бөлімшелерге емдеуге жатқызу үшін негіз мыналар болып табылады:
1) психиатриялық бейіндегі дәрігердің жолдамасы;
2) сот-тергеу органдарының қаулысы, шешімі, ұйғарымы;
3) әскери-дәрігерлік комиссияның жолдамасы;
4) көрсетілімдер болған кезде адамның өзінің жазбаша өтініші;
5) ПБЗ пайдаланудан туындаған, заңды күшіне енген ПМБ бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу туралы сот шешімі;
6) заңды күшіне енген Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) 93-бабында көзделген медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік Кодексінің 511-бабында регламенттелген қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру үшін ПМБ бар адамдарды емдеуге жатқызу соттың заңды күшіне енген тиісті шешімі болған кезде жоспарлы тәртіппен ПДО стационарлық клиникалық бөлімшелерінде жүзеге асырылады.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"121. Суицид қаупі бар адамды амбулаториялық бақылау және емдеу кезінде МСАК дәрігері "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру бойынша нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 175 бұйрық) бекітілген № 052/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің қосымша медициналық картасын толтырады, оған мыналар енгізіледі: заңды өкілдердің (кәмелетке толмаған адамды зерттеп-қарау кезінде) немесе кәмелетке толған адамның зерттеп-қарауға келісуі немесе бас тартуы, зерттеп-қарау нәтижелері, заңды өкілдердің (кәмелетке толмаған адамды зерттеп-қарау кезінде) немесе кәмелетке толған адамның емделуге келісуі немесе бас тартуы, консультанттардың қорытындылары, бақылау және емдеу бойынша қабылданған қадамдары мен іс-қимылдарды негіздеу.
Амбулаториялық пациенттің электрондық медициналық карталарын жүргізу кезінде осы тармақта көрсетілген ақпарат жеке қосымша бетке енгізіледі, оған тек МСАК дәрігері, психиатр дәрігер (нарколог) немесе балалар психиатр дәрігері (нарколог) қол жеткізе алады.";
130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) достижение длительной и устойчивой ремиссии, обеспечение непрерывности противорецидивной, поддерживающей (в том числе агонистами опиоидов) терапии лиц, зависимых от ПАВ;
5) проведение анализа причин отказов к получению стационарного лечения лиц с установленным диагнозом ППР;
6) консультативная помощь врачам ПЦПЗ, ПМСП, а также иным специалистам врачебного профиля по вопросам диагностики и лечения ППР;
7) экспертиза временной нетрудоспособности больных с ППР.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Основанием для госпитализации в стационарные клинические отделения являются:
1) направление врача психиатрического профиля;
2) постановление, решение, определение судебно-следственных органов;
3) направление военно-врачебной комиссии;
4) письменное заявление самого лица, при наличии показаний;
5) решение суда о принудительном лечении лиц с ППР, вызванными употреблением ПАВ, вступившее в законную силу;
6) решение суда о применении принудительных мер медицинского характера, предусмотренных статьей 93 Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК), вступившее в законную силу.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Госпитализация лиц с ППР для осуществления мер безопасности, регламентированных статьей 511 Уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан, осуществляется в стационарные клинические отделения ЦПЗ в плановом порядке, при наличии вступившего в законную силу соответствующего решения суда.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:
"121. При амбулаторном наблюдении и лечении лица, имеющего риск совершения суицида, врач ПМСП заполняет дополнительную медицинскую карту амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № 175), в которую вносится: согласие или отказ законных представителей (при обследовании несовершеннолетнего лица) или совершеннолетнего лица на обследование, результаты обследования, согласие или отказ законных представителей (при обследовании несовершеннолетнего лица) или совершеннолетнего на лечение, заключения консультантов, предпринятые шаги и обоснования действий по наблюдению и лечению.
При ведении электронных медицинских карт амбулаторного пациента, указанная в настоящем пункте информация, вносится в отдельную вкладку, доступ к которой имеют только врач ПМСП, врач-психиатр (нарколог) или детский врач-психиатр (нарколог).";
пункт 130 изложить в следующей редакции:

"130. Қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету кезінде № 175 бұйрықпен бекітілген № 001/е және № 052/е нысандарына сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу жүзеге асырылады.";
138-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138. Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің штаты "Өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төмен нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-205/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21679 болып тіркелген) сәйкес белгіленеді.
Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін ұйымдарды медициналық бұйымдармен жарақтандыру "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
УБДО-ның штаттық нормативтері осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.";
осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес көрсетілген Стандартқа 4-қосымшамен толықтырылсын.
3. "Уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын және уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының ішкі тәртібі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 4 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-233/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21726 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 178-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 178-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарының қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығы (бұдан әрі – УБДО) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша құрылады, объектісі болып табылады және жеткізу кезінде орташа алкогольдік күйдегі масаң күйде болу (уыттанған) дәрежесіндегі адамдарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін тәулік бойы өзінің қызметін жүзеге асырады.";

"130. При оказании дистанционных медицинских услуг осуществляется ведение первичной медицинской документации в соответствии с формами № 001/у и № 052/у, утвержденными приказом № 175.";
пункт 138 изложить в следующей редакции:
"138. Штат работников организаций, оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья, устанавливается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-205/2020 "Об утверждении минимальных нормативов обеспеченности регионов медицинскими работниками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21679).
Оснащение медицинскими изделиями организаций, оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья, осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21560).
Штатные нормативы ЦВАД осуществляются согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.";
дополнить приложением 4 к указанному Стандарту согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
3. В приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-233/2020 "Об утверждении правил организации деятельности центров временной адаптации и детоксикации и правил внутреннего распорядка центра временной адаптации и детоксикации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21726):
в правилах организации деятельности центров временной адаптации и детоксикации (далее – Правила), утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 178 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила организации деятельности центров временной адаптации и детоксикации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 178 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок организации деятельности центров временной адаптации и детоксикации.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Центр временной адаптации и детоксикации (далее – ЦВАД) создаются по решению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, является охранным объектом и осуществляют свою деятельность круглосуточно для оказания специализированной медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии средней степени алкогольного опьянения (интоксикации) при доставлении.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. УБДО төсектік қуаттылығы мынадай есептеу арқылы анықталады:
1) республикалық маңызы бар қалаларда кемінде 20 төсек;
2) облыс орталықтарында кемінде 15 төсек;
3) облыстық маңызы бар қалаларда, аудан орталықтарында, аудандық маңызы бар қалаларда кемінде 5 төсек.
УБДО төсегі – алкогольдік орташа дәрежедегі масаң күйдегі (уыттанған) адамдарға мамандандырылған медициналық көмекті көрсету және орналастыру мүмкіндігін көрсететін шартты есептік бірлік.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сәйкес психикаға белсенді әсер ететін затты тұтыну және масаң күйде болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыруды жүргізу мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы мамандардан қосымша білім алған психиатр (нарколог) дәрігер не фельдшер (медицина қызметкері) жеткізілген адамды тіркегеннен кейін ПБЗ-ны пайдалану фактісін және масаң күйде болу жағдайын және УБДО-ға орналастыруға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің бар-жоғын анықтау үшін оған медициналық куәландыру жүргізеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Медициналық куәландыру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша УБДО-да жүргізілген медициналық куәландыру туралы қорытындыда (бұдан әрі – Қорытынды) ресімделеді.
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығына орналастырылған бір адамға УБДО-да көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес анықталады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қорытынды екі данада жасалады, олар психиатр дәрігердің (наркологтың) немесе фельдшердің қолымен расталады.
Қорытындының бір данасы куәландырылушыны жеткізуді жүзеге асырған ішкі істер органдарының қызметкеріне беріледі, екінші данасы УБДО-да 5 (бес) жыл бойы сақталады.
Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды УБДО-дағы пациенттің картасына қоса тіркеледі.";

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Коечная мощность ЦВАД определяется из расчета:
1) не менее 20 коек в городах республиканского значения;
2) не менее 15 коек в областных центрах;
3) не менее 5 коек в городах областного значения, районных центрах, городах районного значения.
Койка ЦВАД – условная расчетная единица, отражающая возможность размещения и оказания специализированной медицинской помощи лицу, находящемуся в состоянии средней степени алкогольного опьянения (интоксикации).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. После регистрации доставленного лица, врачом-психиатром (наркологом) либо фельдшером (медицинским работником), получившим дополнительное образование специалистов в области здравоохранения по вопросам проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) проводится медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ и состояния опьянения и определения наличия показаний и противопоказаний к помещению в ЦВАД.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Результаты медицинского освидетельствования оформляются в заключении о медицинском освидетельствовании, проведенном в ЦВАД (далее – заключение), по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень медицинских услуг, оказываемых в ЦВАД, на одного помещенного в Центр временной адаптации и детоксикации определяется согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Заключение составляется в двух экземплярах, которые заверяются подписью врача-психиатра (нарколога) или фельдшера.
Один экземпляр заключения выдается сотруднику органов внутренних дел, осуществившему доставку освидетельствуемого, второй экземпляр хранится в ЦВАД в течение 5 (пяти) лет.
Заключение приобщается к карте пациента, находящегося в ЦВАД по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";

көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының ішкі тәртіп қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының ішкі тәртіп қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 178-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының (бұдан әрі – УБДО) ішкі тәртібін айқындайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. УБДО-ға орналастырылған әрбір адамға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша УБДО-ға жатқызылған пациенттің картасы толтырылады, ол сонымен қатар статистикалық карта да болып табылады, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелер арқылы да іске асырылады.".
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
халқына психикалық денсаулық
саласында медициналық-
әлеуметтік көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
4-қосымша
Республикалық маңызы бар қалалардағы уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының ұсынылатын штаттық нормативтері, 1 тәуліктік постың есебінен
Лауазымның атауы
20 төсекке
Меңгерушінің лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының психиатр (нарколог) дәрігерлерінің немесе фельдшерлердің* лауазымдары
4,5 штат бірліктері
Аға мейіргер лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Фельдшерлер немесе мейіргерлердің лауазымдары (техникалық және кәсіби медициналық білімі бар) психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің* лауазымдарына сәйкес белгіленеді
4,5 штат бірліктері
Шаруа бикесі лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Санитарлардың, санитар-ваннашылардың және байқау бойынша санитарлардың лауазымдары психиатр (нарколог) дәрігерлердің және фельдшерлердің* лауазымдарына сәйкес белгіленеді
4,5 штат бірліктері
Күзет ұйымы**
4,5 штат бірліктері
Облыс орталықтарындағы уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының ұсынылатын штаттық нормативтері, 1 тәуліктік постың есебінен
Лауазымның атауы
15 төсекке
Меңгерушінің лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының психиатр (нарколог) дәрігерлерінің немесе фельдшерлердің* лауазымдары
3,25 штат бірліктері
Аға мейіргер лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Фельдшерлер немесе мейіргерлердің лауазымдары (Техникалық және кәсіби медициналық білімі бар) психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің* лауазымдарына сәйкес белгіленеді
3,25 штат бірліктері
Шаруа бикесі лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Санитарлардың, санитар-ваннашылардың және байқау бойынша санитарлардың лауазымдары психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің* лауазымдарына сәйкес белгіленеді
3,25 штат бірліктері
Күзет ұйымы**
4,5 штат бірліктері
Облыстық маңызы бар қалалардағы, аудан орталықтарындағы, аудандық маңызы бар қалалардағы уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының ұсынылатын штаттық нормативтері, 1 тәуліктік постың есебінен
Лауазымның атауы
5 төсекке
Меңгерушінің лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
жоқ
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының психиатр (нарколог) дәрігерлерінің немесе фельдшерлердің* лауазымдары
1,0 штат бірлігі
Аға мейіргер лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Фельдшерлер немесе мейіргерлердің лауазымдары (жоғары және орта білімі бар) психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің* лауазымдарына сәйкес белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Шаруа бикесі лауазымы әрбір орталыққа белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Санитарлардың, санитар-ваннашылардың және байқау бойынша санитарлардың лауазымдары психиатр (нарколог) дәрігерлердің немесе фельдшерлердің* лауазымдарына сәйкес белгіленеді
1,0 штат бірлігі
Күзет ұйымы**
4,5 штат бірлігі

приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
дополнить приложением 3 к указанным Правилам согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
в правилах внутреннего распорядка центра временной адаптации и детоксикации, утвержденных приложением 2 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила внутреннего распорядка центра временной адаптации и детоксикации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 178 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют внутренний распорядок центра временной адаптации и детоксикации (далее – ЦВАД).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. На каждого помещенного в ЦВАД заводится карта пациента, находящегося в ЦВАД по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которая одновременно является и статистической картой, в том числе посредством медицинских информационных систем.".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 4
к стандарту оказания
медико-социальной помощи
в области психического
здоровья населению
Республики Казахстан
Рекомендуемые штатные нормативы Центра временной адаптации и детоксикации в городах республиканского значения, из расчета на 1 круглосуточный пост
Наименование должности
на 20 коек
Должность заведующего устанавливается на каждый центр.
1,0 штатная единица
Должности врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров* центра временной адаптации и детоксикации
4,5 штатные единицы
Должность сестры старшей медицинской устанавливается на каждый центр
1,0 штатная единица
Должности фельдшеров или медицинских сестер (с техническим профессиональным медицинским образованием) устанавливаются соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*
4,5 штатные единицы
Должность сестры-хозяйки устанавливается на каждый центр.
1,0 штатная единица
Должности санитарок, санитарок-ваннщиц и санитаров по наблюдению устанавливается соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*
4,5 штатные единицы
Охранная организация**
4,5 штатные единицы
Рекомендуемые штатные нормативы Центра временной адаптации и детоксикации в областных центрах, из расчета на 1 круглосуточный пост
Наименование должности
на 15 коек
Должность заведующего устанавливается на каждый центр.
1,0 штатная единица
Должности врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров* центра временной адаптации и детоксикации
3,25 штатные единицы
Должность сестры старшей медицинской устанавливается на каждый центр
1,0 штатная единица
Должности фельдшеров или медицинских сестер (с техническим профессиональным медицинским образованием) устанавливаются соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*
3,25 штатные единицы
Должность сестры-хозяйки устанавливается на каждый центр
1,0 штатная единица
Должности санитарок, санитарок-ваннщиц и санитаров по наблюдению устанавливается соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*
3,25 штатные единицы
Охранная организация**
4,5 штатные единицы
Рекомендуемые штатные нормативы Центра временной адаптации и детоксикации в городах областного значения, районных центрах, городах районного значения, из расчета на 1 круглосуточный пост
Наименование должности
на 5 коек
Должность заведующего устанавливается на каждый центр.
нет
Должности врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров* центра временной адаптации и детоксикации
1,0 штатная единица
Должность сестры старшей медицинской устанавливается на каждый центр
1,0 штатная единица
Должности фельдшеров или медицинских сестер (с высшим или средним образованием) устанавливаются соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*
1,1 штатная единица
Должность сестры-хозяйки устанавливается на каждый центр.
1,0 штатная единица
Должности санитарок, санитарок-ваннщиц и санитаров по наблюдению устанавливается соответственно должностям врачей психиатров (наркологов) или фельдшеров*
1,0 штатная единица
Охранная организация**
4,5 штатная единица

* "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сәйкес психикаға әсер ететін белсенді затты тұтыну және мас болу күйін анықтау үшін медициналық куәландыруды жүргізу мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласындағы мамандардан қосымша білім алған.
** Осы қызметті аутсорсингке беру арқылы жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Уақытша бейімдеу және
детоксикация орталықтарының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
2-қосымша
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында жүргізілген медициналық куәландыру туралы қорытынды
1. Паспорттық деректер:
1) Т.А.Ә. (болған жағдайда)_________________________________________________
_________________________________________________________________________
2) Жасы (туған күні, айы, жылы)_____________________________________________
3) Жеке басын куәландыратын құжат (құжат түрі, нөмір) ________________________
_________________________________________________________________________
4) Жұмыс орны, лауазымы __________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
2. Жеткізу негіздері және уәждемелері_________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
1) Жеткізілген адамды анықтау жағдайлары _________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2) Жеткізген адамның лауазымы, Т. А. Ә, (болған жағдайда) (нақты уақыты, күні)
__________________________________________________________________________
3. Зерттеп-қарау күні мен нақты уақыты________________________________________
4. Психиатр (нарколог) дәрігері немесе фельдшер____________________________

*получившим дополнительное образование специалистов в области здравоохранения по вопросам проведения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847).
**допускается путем передачи данной услуги в аутсорсинг.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к правилам организации
деятельности центров
временной адаптации
и детоксикации
Заключение о медицинском освидетельствовании, проведенном в Центре временной адаптации и детоксикации
1. Паспортные данные:
1) Ф.И.О. (при его наличии)
______________________________________________________________________
2) Возраст (число, месяц, год рождения) ___________________________________
3) Документ, удостоверяющий личность (вид документа, номер) ______________
______________________________________________________________________
4) Место работы, должность _____________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
2. Основания и мотивы доставления _______________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
1) Обстоятельства выявления доставленного лица ____________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
2) Должность, Ф.И.О. (при его наличии) доставившего лица (точное время, дата)
доставки _______________________________________________________________
3. Дата и точное время обследования _______________________________________
4 Врач-психиатр (нарколог) или фельдшер __________________________________

5. Жеткізілген адамның сыртқы түрі (киімінің, терісінің жай-күйі, жарақаттардың,
зақымдардың, соққылардың және тағы басқаларының болуы):_____________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Жеткізілген адамның мінез-құлқы: ашулы, тұйық, қызба, қозу күйінде, агрессивті,
эйфориялық, көп сөйлейді, абыржығыш, ұйқышыл, тежелген, өзінің жай-күйіне
шағымдар білдіреді________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
7. Сана күйі, орынды, уақытты, жағдайды және өз тұлғасын бағдарлауы____________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
8. Сөйлеу қабілеті: баяндаудың байланыстылығы, артикуляцияның бұзылуы, сөйлеу
тілінің шұбарлануы және тағы басқалары_____________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
9. Вегетативтік-тамырлық реакциялар (тері тіндерінің күйі, көздің шырышты қабығы,
тіл, тершілдік, сілекей ағу) _________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
тыныс алу: жиіленген, баяу _________________________________________________
тамыр соғуы _______________ артериялық қан қысымы ________________________
________________________________________________________________________
көздің қарашықтары: тарылған, кеңейген, жарыққа реакция_______________________
жан-жағына қарағандағы нистагм_____________________________________________
10. Қозғалыс аясы__________________________________________________________
1) ым: солғын, қызу_________________________________________________________
2) жүріс-тұрысы (теңселіп жүру, жүргенде аяқтарын оңды-солды сілтеп жүру),
бұрылыстармен жүру (бұрылғанда теңселу)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3) Ромберг күйінде тұру ____________________________________________________
4) нақты қимылдар (еденнен тиынды алу, саусақтан-мұрыннан сынама) ___________
_________________________________________________________________________

5. Внешний вид доставленного лица (состояние одежды, кожи, наличие повреждений,
ранения, ушибы и другое): ________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
6. Поведение доставленного лица: напряжен, замкнут, раздражен, возбужден,
агрессивен, эйфоричен, болтлив, суетлив, сонлив, заторможен, жалобы на свое состояние:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
7. Состояние сознания, ориентировка в месте, времени, ситуации и собственной личности:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
8. Речевая способность: связанность изложения, нарушения артикуляции, смазанность
речи и другое ____________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
9. Вегетативно-сосудистые реакции (состояние кожных покровов, слизистых оболочек
глаз, языка, потливость, слюнотечение) ______________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
дыхание: учащенное, замедленное __________________________________________
пульс _____________________ артериальное давление _________________________
зрачки: сужены, расширены, реакция на свет _________________________________
нистагм при взгляде в сторону _____________________________________________
10. Двигательная сфера ___________________________________________________
1) мимика: вялая, оживленная ______________________________________________
2) походка (шатающаяся, разбрасывание ног при ходьбе), ходьба поворотами
(пошатывание при поворотах)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3) стояние в позе Ромберга _________________________________________________
4) точные движения (поднять монету с пола, пальце-носовая проба)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

5) қабақтардың, тілдің, қол саусақтарының дірілдеуі_____________________________
_________________________________________________________________________
11. Нервтік-психикалық аурулардың, мидың органикалық зақымдануының, физикалық
қалжыраудың белгілері, бастан өткерген жарақаттар (жеткізілген адамның өз
сөздерінен) _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
12. Алкогольді соңғы рет тұтынғаны туралы мәліметтер: субъективті, объективті
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
13. Ауыздан алкоголь иісінің шығуы ________________________________________
_________________________________________________________________________
14. Зертханалық, жабдықтық зерттеп-қарау деректері (жүргізген жағдайда)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
15. Диагноз, жай-күйі_______________________________________________________
_________________________________________________________________________
16. Қорытындылар (көрсете отырып: УБДО-ға орналастырылуға жатады немесе
УБДО-ға орналастырудан бас тартылды):______________________________________
__________________________________________________________________________
Психиатр (нарколог) дәрігері немесе фельдшер ____________Т.А.Ә. (болған жағдайда)
қолы
Күні
Уақыты
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Уақытша бейімдеу және
детоксикация орталықтарының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
3-қосымша
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының медициналық қызметтерінің тізбесі
1. "Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби медициналық білімі бар фельдшердің немесе техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі медициналық білімі бар мейіргердің қабылдауы.
2. "Психиатр" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар маманның консультациясы немесе "Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби медициналық білімі бар фельдшердің қабылдауы.
3. *Алкогольді тұтыну фактісін және масаң күйін медициналық куәландыру.
4. Биологиялық материалдағы этанолды экспресс әдіспен анықтау (көрсетілімдер болған кезде).
5. Биологиялық материалда есірткі құралдары мен психотроптық заттарды экспресс әдіспен анықтау (көрсетілімдер болған кезде*).
6. Орташа дәрежедегі жедел алкогольдік улануды тоқтату (көрсетілімдер болған кезде*).

5) дрожание век, языка, пальцев рук _________________________________________
________________________________________________________________________
11. Признаки нервно-психических заболеваний, органического поражения головного
мозга, физического истощения, перенесенные травмы (со слов доставленного лица)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
12. Сведения о последнем употреблении алкоголя: субъективные, объективные
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
13. Запах алкоголя изо рта ________________________________________________
_______________________________________________________________________
14. Данные лабораторных, инструментальных обследований (при наличии)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
15. Диагноз, состояние ___________________________________________________
_______________________________________________________________________
16. Заключение (с указанием: подлежит помещению в ЦВАД или отказано
в помещении в ЦВАД) ___________________________________________________
_______________________________________________________________________
Врач-психиатр (нарколог) или фельдшер ___________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
роспись
Дата
Время
Приложение 3
к перечню некоторых приказов
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3
к правилам организации
деятельности центров
временной адаптации
и детоксикации
Перечень медицинских услуг Центра временной адаптации и детоксикации
1. Прием фельдшера с техническим и профессиональным медицинским образованием по специальности "Лечебное дело" или медицинской сестры с техническим и профессиональным, послесредним медицинским образованием.
2. Консультация специалиста с высшим медицинским образованием по специальности "Психиатрия" или прием фельдшера с техническим и профессиональным медицинским образованием по специальности "Лечебное дело".
3. Медицинское освидетельствование на факт употребления алкоголя и состояния опьянения.
4. Определение этанола в биологическом материале экспресс методом (при наличии показаний).
5. Определение наркотических средств и психотропных веществ в биологическом материале экспресс методом (при наличии показаний*).
6. Купирование острой алкогольной интоксикации средней степени (при наличии показаний*).

7. Алкогольдік уланудың орташа дәрежесіндегі (интоксикация) пациентті медициналық байқау.
*көрсетілімдерді емдеуші дәрігер анықтайды

7. Медицинское наблюдение за пациентом в состоянии средней степени алкогольного опьянения (интоксикации).
*показания определяются лечащим врачом