Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 131 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32986 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабының 2-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 131 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 85-бабының 2-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша кәсіпкерлік қызмет түрлері бөлінісінде реттеушілік актілердің жалпыға қолжетімді дерекқоры;
2) құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесі – Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жүйеленген дерекқорына орталықтандырылған қол жеткізу жүйесі;
3) реттеушілік акт – қолданыстағы нормативтік құқықтық акт, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын өзге де құжат;

Об утверждении Правил ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 131. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32986.
В соответствии с подпунктом 5-1) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства.
2. Департаменту политики развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 131
Правила ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) реестр обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – реестр) – общедоступная база данных регуляторных актов в разрезе видов предпринимательской деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности;
2) единая система правовой информации – система централизованного доступа к эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан и систематизированной базе данных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) регуляторный акт – действующий нормативный правовой акт, а также иной документ, содержащий в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства;

4) реттеуші мемлекеттік органдар – кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу жүзеге асырылатын жекелеген салада немесе аяда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
5) тізілімнің автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – тізілімде орналастырылатын және "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы ұсынатын баптаулар мен контентті басқаруға арналған қосымша;
6) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, өзіне бекітіп берілген "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тізілімді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және оны автоматтандырылған режимде жүргізеді.
2-тарау. Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімін жүргізу тәртібі
4. Реттеушілік актілер тізілімге былайша:
1) Қазақстан Республикасының заңдары – баптар бойынша;
2) Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері мен өзге де құжаттар – осы актілердің немесе құжаттардың деректемелері көрсетіліп, олардың атаулары бойынша енгізіледі.
4.1. Егер реттеушілік актіде кәсіпкерлік қызметтің саналуан түріне қойылатын орындалуы міндетті талаптар қамтылған жағдайда, мұндай акт қызметтің әрбір түріне арналған талаптар тізіліміне енгізілуге жатады.
Талаптар тізілімі мынадай міндеттерді шешеді:
1) талаптардың осы Кодексте көзделген оларды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл жасау қағидаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің қызметті жүзеге асыруы үшін міндетті талаптардың толық тізбесі туралы хабардар болуын қамтамасыз ету.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Талаптар тізіліміне Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын қоспағанда, экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес қызметті жүзеге асыруы кезінде кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптар қамтылатын реттеушілік актілер енгізіледі.
Талаптар тізіліміне реттеушілік актілер олардың тиімділігін, оның ішінде мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізілуін және осы Кодексте көзделген міндетті талаптарды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігін бағалау тұрғысынан оларға кейіннен талдау жүргізу үшін енгізіледі.
Реттеушілік актілер қабылданып, ресми жарияланғаннан кейін, сондай-ақ реттеуші мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде олар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның өзі айқындайтын реттеуші мемлекеттік органдар қызметкерлерінің АЖО арқылы қосуы үшін тізілімге жіберіледі.
Реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне АЖО-ға қолжетімділікті оператор олардың өтінімдері негізінде береді.

4) регулирующие государственные органы – государственные органы, осуществляющие руководство в отдельной отрасли или сфере, в которой осуществляется государственное регулирование предпринимательства;
5) автоматизированное рабочее место реестра (далее – АРМ) – приложение, предназначенное для управления настройками и контентом, которые размещаются в реестре, и предоставляемое оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство";
6) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство".
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Реестр формируется и ведется в автоматизированном режиме уполномоченным органом по предпринимательству по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок ведения реестра обязательных требований в сфере предпринимательства
4. Регуляторные акты включаются в реестр следующим образом:
1) законы Республики Казахстан – постатейно;
2) иные нормативные правовые акты Республики Казахстан и иные документы – по наименованиям этих актов или документов с указанием их реквизитов.
4-1. В случае, если регуляторный акт содержит обязательные для исполнения требования к разным видам предпринимательской деятельности, такой акт подлежит включению в реестр требований для каждого вида деятельности.
Реестр требований решает следующие задачи:
1) обеспечение соответствия требований условиям их формирования, предусмотренным Кодексом, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства;
2) обеспечение информированности субъектов предпринимательства об исчерпывающем перечне требований, обязательных для осуществления ими деятельности.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В реестр требований включаются регуляторные акты, содержащие требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства при осуществлении ими деятельности согласно общему классификатору видов экономической деятельности, за исключением международных договоров Республики Казахстан.
В реестр требований включаются регуляторные акты для последующего проведения их анализа на предмет оценки их эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования и соответствия условиям формирования обязательных требований, предусмотренных Кодексом, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.
Регуляторные акты после принятия и их официального опубликования, а также размещения на официальном интернет-ресурсе регулирующего государственного органа в течение десяти рабочих дней направляются по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, в реестр для включения посредством АРМ сотрудниками регулирующих государственных органов, которые определяются государственными органами самостоятельно.
Доступ к АРМ сотрудникам регулирующих государственных органов предоставляется оператором на основании их заявок.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Реттеушілік актілерді тізілімге жіберген кезде реттеуші мемлекеттік орган:
1) Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) бөлімдеріне сәйкес кәсіпкерлік қызметті реттеу саласын;
2) реттеушілік актіге талдау (бұдан әрі – РАТ) жүргізудің ұсынылатын мерзімдерін көрсетеді.
РАТ жүргізу мерзімдері ай мен жыл форматында көрсетіледі, онда көрсетілген айдан кейінгі бірінші күнге дейін РАТ жүргізу рәсімдері аяқталады және оны жүргізудің келесі мерзімі айқындалады.
РАТ жүргізу мерзімдері осы тармақтың алтыншы абзацында белгіленген жағдайларды қоспағанда, реттегіш акт қабылданған күннен бастап заңнамалық актілер үшін үш жылдан, ал өзге де нормативтік құқықтық актілер мен құжаттар үшін екі жылдан аспауға тиіс.
Кодекстің 82-бабының 4-тармағына сәйкес құрылатын Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның ұсынымы бойынша, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган негіздеме және (немесе) оны жүргізудің өзге мерзімін белгілеу қажет болған жағдайда РАТ жүргізудің өзге мерзімін белгілейді.
РАТ жүргізудің өзге мерзімі болған оны жүргізудің өзге мерзімі негіздемесі болған .
3) құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесінде орналастырылған реттеушілік актіге гиперсілтемені көрсетеді.
Нормативтік құқықтық актілерге гиперсілтеме эталондық бақылау банкінен, өзге құжаттарға гиперсілтеме реттеуші мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсынан көрсетіледі.
7. Автоматтандырылған режимде жіберілген реттеушілік актілер тізілімде осы Қағидаларға сәйкестігі, сондай-ақ тізілімнің міндетті жолдарын толтырудың толықтығы мен анықтығы тұрғысынан тексеруден және кәсіпкерлік саласындағы уәкілетті органмен келісуден өтеді.
Кәсіпкерлік саласындағы уәкілетті органның ескертулері болмаған кезде 3 жұмыс күні ішінде реттеушілік актілер тізілімге енгізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Реттеуші мемлекеттік органдар тізілімде көзделген мерзімдерде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 12517 болып тіркелген) бекітілген реттеушілік әсерге талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – РӘТ жүргізу қағидалары) сәйкес РӘТ жүргізеді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При направлении регуляторных актов в реестр регулирующим государственным органом указываются:
1) сфера регулирования предпринимательской деятельности согласно разделам Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД);
2) предлагаемые сроки проведения анализа регуляторного акта (далее – АРА).
Сроки проведения АРА указываются в формате месяц и год, в котором до первого числа, следующего за указанным месяцем, завершаются процедуры проведения АРА и определен последующий срок его проведения.
Сроки проведения АРА не могут превышать трех лет для законодательных актов и двух лет для иных нормативных правовых актов и иных документов со дня принятия регуляторного акта или со дня завершения предыдущей процедуры АРА, за исключением случаев, установленных абзацем шестым настоящего пункта.
По рекомендации Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности, образуемой в соответствии с пунктом 4 статьи 82 Кодекса, уполномоченным органом по предпринимательству устанавливается иной срок проведения АРА, в случае наличия обоснования и (или) необходимости установления иного срока его проведения;
3) гиперссылка на регуляторный акт, размещенный в единой системе правовой информации.
Гиперссылка на нормативные правовые акты указывается с эталонного контрольного банка, гиперссылка на иные документы – с официального интернет-ресурса регулирующего государственного органа.
7. Направленные регуляторные акты в автоматизированном режиме проходят в реестре проверку и согласование с уполномоченным органом в сфере предпринимательства на предмет соответствия настоящим Правилам, а также полноты и достоверности заполнения обязательных полей реестра.
При отсутствии замечаний уполномоченного органа в сфере предпринимательства в течении 3-х рабочих дней регуляторные акты включаются в реестр.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Регулирующие государственные органы в сроки, предусмотренные реестром, проводят АРА в соответствии с Правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 12517) (далее – Правила проведения АРВ).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Реттеуші мемлекеттік органдар тізілім арқылы РАТ жүргізу мерзімдерін бақылауды қамтамасыз етеді.
АЖО-да РАТ жүргізу мерзімі басталғанға дейін алты ай бұрын осы Қағидаларға сәйкес айқындалған реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне РАТ рәсімін жүргізу қажеттігі туралы хабарлама жіберіледі.
10. Реттеуші мемлекеттік орган РАТ-ты уақтылы жүргізбеген кезде тиісті реттеушілік актіге қатысты "алып тасталды" деген мәртебе көрсетіледі.
11. Реттеуші мемлекеттік орган Кодекстің 81-1-бабына сәйкес келмейтін талаптарды бұзғаны үшін кәсіпкерлерді жауаптылыққа тартуға жол бермеу мақсатында олар тізілімде болмаған және (немесе) тізілімнен алып тасталған жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптар бойынша тізілімнен алып тасталған не тізілімде болмау фактісі анықталған күннен бастап алты ай ішінде;
2) өзге нормативтік құқықтық актілер мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын құжаттар бойынша тізілімнен алып тасталған не тізілімде болмау фактісі анықталған күннен бастап үш ай ішінде реттеушілік актілердің күшін жояды (күшін жойды деп таниды) не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген талаптар реттеушілік актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жолымен орындалғаннан кейін РАТ жүргізу мерзімі өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезден бастап тізілімде алты айға ұзартылады. Бұл ретте "алып тасталды" деген мәртебе жойылады.
13. Осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген шарттардың орындалғаны туралы ақпаратты осы Қағидаларға сәйкес айқындалған реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлері АЖО арқылы тізілімге жібереді.
14. Кодекстің 83-1-бабының 6-тармағына сәйкес осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мерзімдер бұзылған жағдайда, кәсіпкерлік субъектілерінің тиісті реттеушілік актілердің талаптарын сақтамауы оларды әкімшілік жауаптылыққа тартуды болғызбауға негіз болып табылады. Бұл ретте тізілімде тиісті реттеушілік актінің мәртебесі "әкімшілік жауаптылыққа тартуға негіз жоқ" деп көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Регулирующие государственные органы посредством реестра обеспечивают контроль сроков проведения АРА.
За шесть месяцев до наступления срока проведения АРА в АРМ к сотрудникам регулирующих государственных органов, определенным в соответствии с настоящими Правилами, направляется оповещение о необходимости проведения процедуры АРА.
10. При несвоевременном проведении регулирующим государственным органом АРА в отношении соответствующего регуляторного акта указывается статус "исключен".
11. В целях недопущения привлечения предпринимателей к ответственности за нарушение требований, не соответствующих статье 81-1 Кодекса, регулирующий государственный орган отменяет (признает утратившим силу) либо вносит изменения и (или) дополнения в регуляторные акты в случаях отсутствия и (или) исключения их из реестра:
1) в течение шести месяцев со дня исключения из реестра либо выявления факта отсутствия в реестре – по требованиям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
2) в течение трех месяцев со дня исключения из реестра либо выявления факта отсутствия в реестре – по иным нормативным правовым актам и документам, содержащим в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства.
12. После выполнения требований, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, путем внесения изменений и (или) дополнений в регуляторные акты срок проведения АРА продлевается в реестре с момента внесения изменений и (или) дополнений на шесть месяцев. При этом статус "исключен" удаляется.
13. Информация о выполнении условий, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, направляется в реестр посредством АРМ сотрудниками регулирующих государственных органов, определенными в соответствии с настоящими Правилами.
14. В случае нарушения сроков, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, несоблюдение субъектами предпринимательства требований соответствующих регуляторных актов в соответствии с пунктом 6 статьи 83-1 Кодекса является основанием исключения для привлечения их к административной ответственности. При этом в реестре указывается статус соответствующего регуляторного акта – "основания для привлечения к административной ответственности отсутствуют.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Реттеушілік актінің тізілімде болмау фактісі анықталған жағдайда реттеушілік акт тізілімге РАТ жүргізілгеннен және осы Қағидаларда белгіленген рәсімдер сақталғаннан кейін енгізіледі.
16. Тізілімде "әкімшілік жауаптылыққа тартуға негіз жоқ" деген мәртебені жою үшін реттеуші мемлекеттік орган РӘТ жүргізу қағидаларына сәйкес РАТ жүргізуді қамтамасыз етуге тиіс.
17. Реттеуші мемлекеттік органдар реттеушілік актілер бойынша мәліметтердің өзектілігін қамтамасыз етеді.
18. Тізілімде РАТ жүргізу мерзімі РӘТ жүргізу қағидаларына сәйкес РАТ жүргізу рәсімдері аяқталғаннан кейін жаңартылады.
АЖО арқылы РАТ рәсімі аяқталған жағдайда осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес айқындалған реттеуші мемлекеттік органдардың қызметкерлері осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес РАТ жүргізудің жаңа мерзімін айқындайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 30 маусымдағы
№ 131 бұйрығына
қосымша
Нысан
Кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптардың тізілімі
р/с №
Реттеушілік акт
Кәсіпкерлік саласы
(Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің бөлімдері бойынша)
Реттеуші мемлекеттік орган
Реттеушілік актіге талдау жүргізу мерзімі
Құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесіне гиперсілтеме
Реттеушілік актілер дерекнамасына сілтеме
Реттеушілік актінің мәртебесі
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Заңнамалық актілер
2. Заңға тәуелді актілер
3. Өзге де реттеушілік актілер

15. При выявлении факта отсутствия регуляторного акта в реестре регуляторный акт включается в реестр после проведения АРА и соблюдения процедур, установленных настоящими Правилами.
16. Для устранения в реестре статуса "основания для привлечения к административной ответственности отсутствуют" регулирующему государственному органу необходимо обеспечить проведение АРА в соответствии с Правилами проведения АРВ.
17. Регулирующие государственные органы обеспечивают актуальность сведений по регуляторным актам.
18. Срок проведения АРА в реестре обновляется после завершения процедур проведения АРА в соответствии с Правилами проведения АРВ.
В случае завершения процедуры АРА посредством АРМ сотрудниками регулирующих государственных органов, определенными в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, определяется новый срок проведения АРА в соответствии с требованиями пункта 6 настоящих Правил.
Приложение к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2023 года № 131
Реестр обязательных требований в сфере предпринимательства
№ п/п
Регуляторный акт
Сфера предпринимательства (по разделам Общего классификатора видов экономической деятельности)
Регулирующий государственный орган
Срок проведения анализа регуляторного акта
Гиперссылка на единую систему правовой информации
Ссылка на досье регуляторных актов
Статус регуляторного акта
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Законодательные акты
2. Подзаконные акты
3. Иные регуляторные акты
_________________________________