Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 454 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қыркүйекте № 33390 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2023 жылғы 31 тамыздағы
№ 454 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыс нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 мамырда № 7613 тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын іске асыру мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 73) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 454. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2023 года № 33390
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту международного сотрудничества Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа предоставление Юридическому департаменту Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
приказ Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 31 августа 2023 года № 454
Перечень некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7613) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, а также в соответствии с подпунктом 73) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:"
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (ауылдық елдімекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық, медициналық қызметкерлер санаты бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін);";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Елдер бөлінісінде "Болашақ" халықаралық стипендиясының көлемін анықтау үшін шығыс нормаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жол жүру бойынша шығыстар "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалғаннан кейін Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту орнына дейін және кері бағытта академиялық оқу, тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық, тағылымдамадан өту орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін әр оқу оқу жылы басталғанға (Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқуға, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өтуге алғаш рет баратын адамдарды қоспағанда, оларға жол жүру бойынша шығыстар виза алғаннан кейін жүргізіледі) және аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей шыққан кезде жүргізімді. Бұл ретте, жол жүру бойынша шығыстар төлемі академиялық оқу орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін және кері бағытта докторантура бағдарламасы бойынша оқитындар үшін оқу орнынан жазбаша ресми растама не бекітілген жеке оқу жоспарының негізінде әр оқу жылы ішінде бір реттен артық емес жүргізіледі.
Академиялық оқу орнынан Қазақстан Республикасында тұратын жеріне дейін және кері бағытта ұзақтығы 2 (екі) ай және одан да көп семестраралық каникулдық кезеңде Аустралия, Жаңа Зеландия және Солтүстік Америка елдерінде магистратура бағдарламасы бойынша оқитын стипендиаттарға шетелдік жоғары оқу орнының академиялық күнтізбесіне сәйкес каникул демалысы басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей және кері бағытта каникулдық кезең аяқталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей жүргізіледі.
Академиялық оқу орнынан, тағылымдамадан өтуден, тілдік курстардан, магистратура алдындағы даярлықтан өту және кері қайту жөніндегі шығыстарды төлеу визаны, оның ішінде Қазақстан Республикасында ресімдеу немесе ұзарту қажет болған жағдайда жүргізіледі.
Бұл ретте жол жүру кезінде әуе көлігін пайдалану бойынша шығыстарды төлеу стипендиаттың өтініші бойынша "Болашақ" халықаралық стипендиясының әкімшісі билетті брондап қойған сәттегі жол ақысының ең аз құны бойынша жүргізіледі.
Шығыстарды төлеу растаушы құжаттардың негізінде нақты шығыстар бойынша қосымша жүк тасымалдау ақысын төлеместен жүргізіледі:

"2) на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников) согласно приложению 3 к настоящему приказу;";
в Нормах расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Оплата расходов по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки после присуждения международной стипендии "Болашак" и обратно от места академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки до места проживания в Республике Казахстан производятся не позднее 30 (тридцати) календарных дней до начала (за исключением лиц, впервые выезжающих от места проживания Республики Казахстан на академическое обучение, прохождение языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки для которых расходы на проезд осуществляются после получения визы) и окончания каждого учебного года. При этом, оплата расходов по проезду от места академического обучения до места проживания в Республике Казахстан и обратно для обучающихся по программе докторантуры производится не более одного раза в течение каждого учебного года на основании официального письменного подтверждения из учебного заведения либо утвержденного индивидуального учебного плана.
Оплата расходов по проезду от места академического обучения до места проживания в Республике Казахстан и обратно на межсеместровый каникулярный период продолжительностью 2 (два) месяца и более согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения производится не позднее 30 (тридцати) календарных дней до начала каникул и обратно не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до окончания каникулярного периода стипендиатам, обучающимся по программе магистратура в Австралии, Новой Зеландии и странах Северной Америки.
Оплата расходов по проезду от места академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и обратно, производится в случае необходимости оформления или продления визы, в том числе в Республике Казахстан.
При этом оплата расходов по проезду за пользование воздушным транспортом производится по наименьшей стоимости проезда на момент бронирования билета администратором международной стипендии "Болашак" по заявлению стипендиата.
Оплата расходов производится по фактическим расходам на основании подтверждающих документов без оплаты провоза дополнительного багажа:

1) Қазақстан Республикасының ішінде жол жүру бойынша – тікелей қатынайтын әуе және (Қазақстан Республикасына келген сәттен тұру жеріне дейін/тұру жерінен Қазақстан Республикасынан шығу сәтіне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен аспауы қажет) купе вагоны (жүрдек поездардың жұмсақ дивандары төмен орналасқан, қалпын реттейтін құрылғысымен бірге жұмсақ креслолары бар (СВ), сондай-ақ "Турист" және "Бизнес" класындағы екіорындық купелі вагондарды қоспағанда) тарифінен жоғары емес теміржол көлігін пайдаланғаны үшін сол аймақта қолданыстағы жол жүру құнымен тас жол және қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерге жол жүру бойынша – үнемділік класы бойынша тікелей қатынайтын/транзитті әуежайларда/аймақтарда ауысып отыру әуе көлігін пайдалану үшін (әрбір транзиттік аймақта Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратураға дейінгі даярлықтан өту/ұшу сәтінен бастап және кері бағытта 24 (жиырма төрт) сағаттан аспайды), үнемділік класы бойынша теміржол көлігін пайдалану үшін, сол аймақта қолданыстағы жол жүру құны бойынша тас жол мен қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін;
3) тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өту орнынан ел ішінде академиялық оқу орнына дейін (қала/штат) жол жүру бойынша – үнемділік класы бойынша тікелей қатынайтын әуе көлігін пайдалану үшін, үнемділік класы бойынша теміржол көлігін пайдалану үшін, сол аймақта қолданыстағы жол жүру құны бойынша тас жол мен қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдалану үшін.
Стипендияны есептеу стипендиаттың нақты тұрған жерінің шығыс нормалары бойынша жүргізіледі. Егер стипендиат тілдік курстар, магистратура алдындағы дайындық, академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында көзделген жұмыс) уақытында "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалған елден ерекшеленетін елде, штатта немесе қалада болса, есептеу стипендиаттың нақты тұратын елінің Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7613 болып тіркелген) (бұдан әрі – осы шығыстар нормалары) стипендиаттың нақты орналасқан елі, егер мұндай елдер бөлінісінде шығыстар нормаларының бекітілген тізімінде болса болса, жүргізіледі. Норматив болмаған жағдайда, есептеу осы шығыстар нормалары бойынша тағайындау елі бойынша жүргізіледі. Стипендиат академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында қарастырылған жұмыс) кезінде Қазақстан Республикасы аумағында болса, Елдер бөлінісінде "Болашақ" халықаралық стипендиясының көлемін анықтау үшін осы шығыс нормаларының 4-тармағын қоспағанда, есептеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 7 ақпандағы № 116 қаулысымен бекітілген Білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияларды тағайындау, төлеу қағидалары және олардың мөлшерлеріне сәйкес жасалады.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлеріне оқу елінде тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомасын есептеу кезеңі шетелдік жоғары оқу орнының/білім беру ұйымының академиялық күнтізбесіне, шақыру хатына (алғаш рет шығатындар үшін), студенттік визаны рәсімдеу үшін иммиграциялық емес нысандарға (DS-2019, 1-20), тағылымдамадан өтудің бекітілген бағдарламасына, бекітілген оқу жоспарына/жеке оқу жоспарына (академиялық оқуын жалғастыруға шығатындар үшін) сәйкес оқу елінде нақты оқудың, тағылымдамадан, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан өтудің, бірақ оқуды/ тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру шартымен белгіленген мерзімнен аспайтын кезеңі болып табылады.
Оқу елінде тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын есептеу әрбір күнтізбелік айға толық көлемде жасалады.
Оқу жылының бірінші айы және оқу жылының соңғы айы күндерінің жалпы саны күнтізбелік 30 (отыз) немесе одан кем күндерді құраса, онда төлем әрбір академиялық оқу жылының бірінші немесе соңғы айында жүзеге асырылады.
Егер академиялық оқу үшін әрбір оқу жылының бірінші немесе соңғы айындағы оқу күндерінің саны, тағылымдамадан өтудің, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан жалпы мерзімі күнтізбелік 3 (үш) немесе одан кем күндерді құраса, онда осы айлар үшін төлем жасалмайды.
Академиялық оқу кезеңінде оқу материалдарын сатып алу шығыстарының сомаларын есептеу бекітілген оқу жоспарына сәйкес жылына екі рет жүргізіледі, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан және тағылымдамадан өту кезеңінде ай сайын жүргізіледі.

1) по проезду внутри Республики Казахстан – за пользование воздушным и железнодорожным транспортом прямого следования (не более 5 (пяти) календарных дней с момента прибытия в Республику Казахстан до пункта проживания/с пункта проживания до момента выбытия из Республики Казахстан) - не выше тарифа купированного вагона (за исключением вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ), а также классов "Турист" и "Бизнес" скоростных поездов), за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси);
2) по проезду за пределами Республики Казахстан – за пользование воздушным транспортом прямого следования/с пересадкой в транзитных аэропортах/зонах (не более 24 (двадцати четырех) часов в каждой транзитной зоне с момента проезда/перелета от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки и обратно) по тарифу экономического класса, за пользование железнодорожным транспортом – по тарифу экономического класса, за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси);
3) по проезду от места прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки до места академического обучения внутри страны (город/штат) – за пользование воздушным транспортом прямого следования – по тарифу экономического класса, за пользование железнодорожным транспортом – по тарифу экономического класса, за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси).
Начисление стипендии производится по нормам расходов фактического местонахождения стипендиата. Если стипендиат во время языковых курсов, предмагистерской подготовки, академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом) находится в стране, штате или городе, который отличается от страны присуждения международной стипендии "Болашак" начисление производится по нормам расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7613) (далее – настоящие нормы расходов) страны фактического местонахождения стипендиата, если таковой имеется в утвержденном списке норм расходов в разрезе стран. В случае отсутствия норматива начисление производится согласно настоящим нормам расходов страны присуждения. Если стипендиат во время академического обучения (практики, исследовательской работы, предусмотренных утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом) находится на территории Республики Казахстан, то начисление производится в соответствии с Правилами назначения, выплаты и размеров государственных стипендий обучающимся в организациях образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2008 года № 116, за исключением пункта 4 настоящих Норм расходов для определения размеров международной стипендии "Болашак" в разрезе стран.
Периодом начисления обладателям международной стипендии "Болашак" ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения для стипендиатов является период фактического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки в стране обучения согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения/организации обучения, письму-приглашению (для впервые выезжающих), не иммиграционных форм для оформления студенческой визы (DS-2019, I-20), утвержденной программе прохождения стажировки, утвержденному учебному плану/индивидуальному учебному плану (выезжающих для продолжения академического обучения), но не превышающий срок, установленный договором на организацию обучения/прохождения стажировки.
Начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения производится за каждый календарный месяц в полном объеме.
В случае, когда общее количество дней первого месяца учебного года и последнего месяца учебного года составляет 30 (тридцать) календарных дней или менее, то начисление осуществляется в первом либо последнем месяце каждого учебного года академического обучения.
Если количество учебных дней в первом или последнем месяце каждого учебного года для академического обучения, общего срока прохождения стажировки, языковых курсов, предмагистерской подготовки составляет 3 (три) календарных дней или менее, то начисление за данные месяцы не производится.
Начисление сумм расходов на приобретение учебных материалов в период академического обучения производится два раза в год, согласно утвержденному учебному плану/индивидуальному учебному плану, в период прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки и стажировки производится ежемесячно.

Тұру, тамақтану және оқу әдебиеттерін сатып алу үшін стипендияны есептеу және төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен осы шығыстар нормаларға сәйкес тізімдеме құру күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық курсы бойынша жүргізіледі. Тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомаларын төлеу алдыңғы айдың 25-інен бастап ағымдағы айдың 5-іне дейін жүргізіледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің жоғары арнаулы білім алу, клиникалық ординатурада, аспирантурада оқу үшін "бакалавриат" бағдарламасы бойынша оқу процесінде оқу әдебиеттерін сатып алу бойынша шығыс нормалары 2012 жылға дейінгі "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысқан стипендия иегерлеріне қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шартта:
бірінші жол мен преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана қ. 20 __ ж. "___" ______
Бұдан әрі "Орталық" деп аталатын "Халықаралық бағдарламалар орталығы"
акционерлік қоғамы атынан, Жарғы негізінде әрекет ететін Басқарма төрағасы
_____________________________
бір жағынан, бұдан әрі "Стипендиат" деп аталатын, Қазақстан Республикасының азаматы(шасы)
_______________________________________
_______________________________________
(Т.А.Ә.(бар болса)
екінші жағынан, бұдан әрі бірлесе "Тараптар", жеке-жеке "Тарап" деп атала отырып, төмендегілер туралы осы шартты жасасты:";
мынадай мазмұндағы 2.2.8-тармақпен толықтырылсын:
"2.2.8. Стипендиатта қаржылық берешек туындаған жағдайда тұруға, тамақтануға және/немесе оқу материалына есептелген стипендиядан қарыз сомасын ұстап қалуға не артық есептелген стипендияны өтеуді талап етуге.";
2.3.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.2. Виза алу үшін құжаттарды өз бетінше ресімдеуге, Оқу орны белгілеген және Оқу орнының шартсыз шақыруында көрсетілген мерзімде оқуға кетуге.";
мынадай мазмұндағы 2.3.3-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.3-1. Оқу орны белгілеген және Оқу орнының шартсыз шақыртуында көрсетілген мерзімде оқуға нақты кірісу.";
мынадай мазмұндағы 2.3.9-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.9-1. Бекітілген оқу жоспарындағы мерзімде Шарттың 1.2-тармағына сәйкес магистр дәрежесін тағайындау туралы құжатты алу.";
мынадай мазмұндағы 2.3.12-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.12-1. Орталыққа артық есептелген стипендияны (тұру, тамақтану не оқу материалына) қабылдау туралы хабарлауға, қаржы берешегін өтеуге, академиялық оқу аяқталған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізілген шығыстар туралы Орталықпен өзара есеп айырысуды салыстыру актісіне қол қоюға.";

Начисление и выплата стипендии на проживание, питание и приобретение учебной литературы производится согласно нормам расходов, утвержденным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, по рыночному курсу обмена валют на дату формирования ведомости. Выплаты ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производятся с 25 числа предшествующего месяца по 5 число текущего.
Нормы расходов по приобретению учебной литературы обладателями международной стипендии "Болашак" в процессе обучения по программе "бакалавриат" для получения высшего специального образования, обучения в клинической ординатуре, аспирантуре распространяются на обладателей стипендии, участвовавших в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак" до 2012 года.";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра, утвержденном указанным приказом:
первую строку и преамбулу изложить в следующей редакции:
"г. Астана "___"______ 20 __ г.
Акционерное общество "Центр международных программ",
именуемое в дальнейшем "Центр", в лице председателя
Правления__________________________________________,
действующего на основании Устава, с одной стороны,
и гражданин (-ка) Республики Казахстан
____________________________________________________
____________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Стипендиат", с другой стороны,
далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
заключили настоящий Договор о нижеследующем:";
дополнить пунктом 2.2.8 следующего содержания:
"2.2.8. В случае возникновения финансовой задолженности Стипендиата удерживать сумму долга с начисленной стипендии за проживание, питание и/или учебный материал либо требовать возмещения излишне начисленной стипендии.";
пункт 2.3.2 изложить в следующей редакции:
"2.3.2. Самостоятельно оформлять документы для получения визы, выехать на обучение к срокам, установленным Учебным заведением и указанным в безусловном приглашении Учебного заведения.";
дополнить пунктом 2.3.3-1 следующего содержания:
"2.3.3-1. Фактически приступить к обучению в сроки, установленные Учебным заведением и указанным в безусловном приглашении Учебного заведения.";
дополнить пунктом 2.3.9-1 следующего содержания:
"2.3.9-1. Получить документ о присуждении степени магистра в соответствии с пунктом 1.2. Договора, в сроки, утвержденные учебным планом.";
дополнить пунктом 2.3.12-1 следующего содержания:
"2.3.12-1. Уведомить Центр о принятии излишне начисленной стипендии (проживание, питание либо учебный материал), возмещать финансовую задолженность, подписать акт сверки взаиморасчетов с Центром о проведенных расходах в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента завершения академического обучения.";

2.3.22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.22. Қағидалардың 27-тармағы 5) тармақшасында белгіленген жағдайларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында бола отырып, алған мамандығы бойынша үзіліссіз еңбек қызметін жүзеге асыруға.";
мынадай мазмұндағы 3.1-1-тармақпен толықтырылсын:
"3.1-1. Осы Шарттың жалпы сомасы инфляция шығындарын және бүкіл оқу кезеңі үшін валютаның бағамдық айырмасын ескере отырып, Орталықтың Стипендиатты оқытуға жұмсаған нақты шығыстарын негізге ала отырып, өзгертілуі мүмкін және түпкілікті болып табылмайды.";
3.6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.6. Стипендиат Қағидаларда көзделген және "Болашақ" стипендиясы тағайындалған күннен бастап туындаған шығыстарға өз бетімен ақы төлеген жағдайда, Орталық "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 7 қазандағы 413-бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу мемлекеттік тізілімінде № 8880 деп тіркелген) сәйкес Стипендиаттың шығыстар төлемін растайтын құжаттардың түпнұсқалары қосымша берілген жазбаша өтінішінің негізінде Стипендиатқа келтірілген шығыстарын өтейді.";
5.2 және 5.3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5.2. Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыруға әкеп соққан осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, шығыстарды өтеу туралы шешім қабылдаған кезде, не Стипендиат "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда Стипендиат Орталық нақты келтірілген шығыстардың барлық сомасын міндетті түрде төлейді.
Орталықтың нақты келтірілген шығыстары Республикалық комиссия не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыру не "Болашақ" стипендиясына қарсылық қабылдаған туралы шешім қабылдаған күнге дейін осы Шарт бойынша Стипендиатқа жұмсалған ақша қаражаттарын қамтиды.
5.3. "Болашақ" стипендиясынан айыруға алып келген, осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті орындамаған кезде шығыстарды өтеу туралы Республикалық комиссия шешім шығарған жағдайда, Стипендиатқа нақты жұмсалған шығыстар сомасының 10% (он пайызы) мөлшерінде айыппұл салынады.
Стипендиат "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда, "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның шешімі бойынша Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап, тұрақсыздық айыбы төлемін (айыппұлды) қоспағанда, оған жұмсалған нақты шығыстарды өтейді.";

пункт 2.3.22 изложить в следующей редакции:
"2.3.22. Осуществлять трудовую деятельность по полученной специальности непрерывно с нахождением на территории Республики Казахстан в соответствии с условиями, установленными подпунктом 5) пункта 27 Правил.";
дополнить пунктом 3.1-1 следующего содержания:
"3.1-1. Общая сумма настоящего Договора не является окончательной и может быть изменена, исходя из фактически затраченных Центром расходов на обучение Стипендиата, с учетом инфляционных издержек и курсовой разницы валюты за весь период обучения.";
пункт 3.6 изложить в следующей редакции:
"3.6. В случае произведенной самостоятельной оплаты Стипендиатом расходов, предусмотренных Правилами и возникших со дня присуждения стипендии "Болашак", Центр возмещает Стипендиату понесенные им расходы на основании письменного заявления Стипендиата с приложением оригиналов документов, подтверждающих оплату расходов в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 октября 2013 года № 413 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8880).";
пункты 5.2 и 5.3 изложить в следующей редакции:
"5.2. При принятии решения Республиканской комиссией о возмещении расходов в случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору, повлекших лишение стипендии "Болашак", либо в случае отказа Стипендиата от стипендии "Болашак", Стипендиат в обязательном порядке выплачивает всю сумму расходов, фактически понесенных Центром.
Фактически понесенные Центром расходы включают в себя все затраченные на Стипендиата по настоящему Договору денежные средства со дня принятия решения Республиканской комиссией о присуждении стипендии "Болашак" и до дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении стипендии "Болашак" либо до дня принятия Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" отказа от стипендии "Болашак".
5.3. В случае принятия решения Республиканской комиссией о возмещении расходов при неисполнении или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору, повлекшие лишение стипендии "Болашак", на Стипендиата налагается штраф в размере 10 % (десяти процентов) от суммы фактически понесенных расходов.
В случае отказа Стипендиата от стипендии "Болашак" по решению Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" подлежат возмещению фактические расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", без оплаты неустойки (штрафа).";

6.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6.2. Осы Шарт Стипендиат нақты келтірілген шығыстарды және осы Шарттың 5-бөліміне сәйкес айыппұл сомасын төлеген күннен бастап бұзылған болып есептеледі.
Орталықтың нақты келтірілген шығыстары болмаған немесе ол осы Шарттың 7-бөлімінде көзделген жағдайларда, осы Шарт бойынша қаражатты өтеуден босатылған кезде осы Шарт Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан Стипендиатты айырғаны немесе "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия қарсылық білдірілгені туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде бұзылған болып есептеледі.";
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Астана қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады."
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шартта (ауылдық елдімекеннен шыққан үміткерлер санаты бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін):
тақырыбы, бірінші жолы және кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шарт (ауылдық елдімекеннен шыққан үміткерлер, инженерлік-техникалық, медициналық қызметкерлер санаты бойынша конкурсқа қатысқан адамдар үшін);
Астана қ. 20 __ ж. "___"______
Бұдан әрі "Орталық" деп аталатын "Халықаралық бағдарламалар орталығы"
акционерлік қоғамы атынан, Жарғы негізінде әрекет ететін Басқарма төрағасы
______________________________________ бір тараптан, және бұдан әрі
"Стипендиат" деп аталатын, Қазақстан Республикасының азаматы(шасы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. бар болса)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесе "Тараптар", жеке-жеке "Тарап" деп атала отырып, төмендегілер туралы осы шартты жасасты:";
мынадай мазмұндағы 2.2.9-тармақпен толықтырылсын:
"2.2.9. Стипендиатта қаржылық берешек туындаған жағдайда тұруға, тамақтануға және/немесе оқу материалына есептелген стипендиядан қарыз сомасын ұстап қалуға не артық есептелген стипендияны өтеуді талап етуге.";
2.3.6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.6. Виза алу үшін құжаттарды өз бетінше ресімдеуге, Оқу орны белгілеген және Оқу орнының шартсыз шақыруында көрсетілген мерзімде оқуға кетуге.";
мынадай мазмұндағы 2.3.6-1 тармақпен толықтырылсын:
"2.3.6-1. Оқу орны белгілеген және Оқу орнының шартсыз шақыруында көрсетілген мерзімде оқуға нақты кірісуге.",

пункт 6.2 изложить в следующей редакции:
"6.2. Настоящий Договор считается расторгнутым со дня оплаты Стипендиатом фактически понесенных расходов и суммы штрафа в соответствии с разделом 5 настоящего Договора.
При отсутствии фактически понесенных расходов Центра или освобождения от возмещения средств по настоящему Договору в случаях, предусмотренных разделом 7 настоящего Договора, настоящий Договор считается расторгнутым по истечении 10 (десяти) календарных дней со дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении Стипендиата стипендии "Болашак" или Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа Стипендиата от стипендии "Болашак".";
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Астана.";
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории претендентов из сельского населенного пункта), утвержденном указанным приказом:
заголовок, первую строку и преамбулу изложить в следующей редакции:
"Типовой договор на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории претендентов из сельского населенного пункта, инженерно-технических, медицинских работников)
г. Астана "___"______ 20 __ г.
Акционерное общество "Центр международных программ",
именуемое в дальнейшем "Центр", в лице председателя Правления
__________________________________________________________,
действующего на основании Устава, с одной стороны,
и гражданин (-ка) Республики Казахстан
__________________________________________________________
__________________________________________________________,
(Ф.И.О. при его наличии)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Стипендиат", с другой стороны,
далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
заключили настоящий Договор о нижеследующем:";
дополнить пунктом 2.2.9 следующего содержания:
"2.2.9. В случае возникновения финансовой задолженности Стипендиата удерживать сумму долга с начисленной стипендии за проживание, питание и/или учебный материал либо требовать возмещения излишне начисленной стипендии.";
пункт 2.3.6 изложить в следующей редакции:
"2.3.6. Самостоятельно оформлять документы для получения визы, выехать на обучение к срокам, установленным Учебным заведением и указанным в безусловном приглашении Учебного заведения.";
дополнить пунктом 2.3.6-1 следующего содержания:
"2.3.6-1. Фактически приступить к обучению в сроки, установленные Учебным заведением и указанным в безусловном приглашении Учебного заведения.";

мынадай мазмұндағы 2.3.13-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.13-1. Оқу жоспарында бекітілген мерзімде Шарттың 1.2-тармағына сәйкес магистр дәрежесін тағайындау туралы құжат алуға.";
мынадай мазмұндағы 2.3.16-1 тармақпен толықтырылсын.
"2.3.16-1. Орталыққа артық есептелген стипендия (тұру, тамақтану не оқу материалын сатып алу) туралы хабарлауға, қаржылық берешекті өтеуге, академиялық оқу аяқталған сәттен бастап күнтізбелі 30 (отыз) күн ішінде жүргізілген шығыстар туралы Орталықпен салыстырып тексеру актісіне қол қоюға.";
2.3.22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.22. Бекітілген жеке оқу жоспарында көзделген оқудың толық курсын аяқтаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде Қазақстан Республикасына келуге, Орталыққа Қазақстан Республикасына кіруі туралы белгісі қойылған паспорт көшірмесін ұсынуға және Қағидалардың 27-тармағы 5) тармақшасында белгіленген жағдайларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында бола отырып, алған мамандығы бойынша үзіліссіз еңбек қызметін жүзеге асыруға.";
мынадай мазмұндағы 3.1-1-тармақпен толықтырылсын:
"3.1-1. Осы Шарттың жалпы сомасы инфляция шығындарын және бүкіл оқу кезеңі үшін валютаның бағамдық айырмасын ескере отырып, Орталықтың Стипендиатты оқытуға жұмсаған нақты шығыстарын негізге ала отырып, өзгертілуі мүмкін және түпкілікті болып табылмайды.";
3.6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.6. Стипендиат Қағидаларда көзделген және "Болашақ" стипендиясы тағайындалған күннен бастап туындаған шығыстарға өз бетімен ақы төлеген жағдайда, Орталық "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 7 қазандағы 413-бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу мемлекеттік тізілімінде № 8880 деп тірклеген) сәйкес Стипендиаттың шығыстар төлемін растайтын құжаттардың түпнұсқалары қосымша берілген жазбаша өтінішінің негізінде Стипендиатқа келтірілген шығыстарын өтейді.";
5.2 және 5.3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5.2. Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыруға әкеп соққан осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, шығыстарды өтеу туралы шешім қабылдаған кезде, не Стипендиат "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда Стипендиат Орталық нақты келтірілген шығыстардың барлық сомасын міндетті түрде төлейді.
Орталықтың нақты келтірілген шығыстары Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыру не "Болашақ" стипендиясына қарсылық қабылдаған туралы шешім қабылдаған күнге дейін не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясынан бас тартуды қабылдаған күнге дейін осы Шарт бойынша Стипендиатқа жұмсалған ақша қаражаттарын қамтиды.

дополнить пунктом 2.3.13-1 следующего содержания:
"2.3.13-1. Получить документ о присуждении степени магистра в соответствии с пунктом 1.2. Договора в сроки, утвержденные учебным планом.";
дополнить пунктом 2.3.16-1 следующего содержания:
"2.3.16-1. Уведомить Центр о принятии излишне начисленной стипендии (проживание, питание либо учебный материал), возмещать финансовую задолженность, подписать акт сверки с Центром о проведенных расходах в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента завершения академического обучения.";
пункт 2.3.22 изложить в следующей редакции:
"2.3.22. В течение 30 (тридцати) календарных дней со дня окончания полного курса обучения, предусмотренных утвержденным учебным планом, возвратиться в Республику Казахстан, предоставить Центру копию паспорта с отметкой о въезде в Республику Казахстан и осуществлять трудовую деятельность по полученной специальности непрерывно с нахождением на территории Республики Казахстан в соответствии с условиями, установленными подпунктом 5) пункта 27 Правил.";
дополнить пунктом 3.1-1 следующего содержания:
"3.1-1. Общая сумма настоящего Договора не является окончательной и может быть изменена, исходя из фактически затраченных Центром расходов на обучение Стипендиата, с учетом инфляционных издержек и курсовой разницы валюты за весь период обучения.";
дополнить пунктом 3.6 следующего содержания:
"3.6. В случае произведенной самостоятельной оплаты Стипендиатом расходов, предусмотренных Правилами и возникших со дня присуждения стипендии "Болашак", Центр возмещает Стипендиату понесенные им расходы на основании письменного заявления Стипендиата с приложением оригиналов документов, подтверждающих оплату расходов в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 октября 2013 года № 413 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8880).";
пункты 5.2 и 5.3 изложить в следующей редакции:
"5.2. При принятии решения Республиканской комиссией о возмещении расходов в случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору, повлекших лишение стипендии "Болашак", либо в случае отказа Стипендиата от стипендии "Болашак", Стипендиат в обязательном порядке выплачивает всю сумму расходов, фактически понесенных Центром.
Фактически понесенные Центром расходы включают в себя все затраченные на Стипендиата по настоящему Договору денежные средства со дня принятия решения Республиканской комиссией о присуждении стипендии "Болашак" и до дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении стипендии "Болашак" либо до дня принятия Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" отказа от стипендии "Болашак".

5.3. "Болашақ" стипендиясынан айыруға алып келген, осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті орындамаған кезде шығыстарды өтеу туралы Республикалық комиссия шешім шығарған жағдайда, Стипендиатқа нақты жұмсалған шығыстар сомасының 10% (он пайызы) мөлшерінде айыппұл салынады.
Стипендиат "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда, "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның шешімі бойынша Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап, тұрақсыздық айыбы төлемін (айыппұлды) қоспағанда, оған жұмсалған нақты шығыстарды өтейді.";
6.1 және 6.2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6.1. Стипендиат осы Шарттың 5.2-тармағына сәйкес "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан кезде осы Шартты бұзған жағдайда, Орталық атына бұзу үшін негізді растайтын құжатты қоса берумен жазбаша хабарлама жолдайды. Хабарлама адресаттың почта жөнелтімін алғаны туралы хабарламамен бірге тапсырысты пошта жөнелтімі түрінде жіберіледі. Бұл ретте Орталық хабарлама алған күннен бастап Стипендиатты қаржыландыруды тоқтатуға құқылы.
6.2. Осы Шарт Стипендиат нақты келтірілген шығыстарды және осы Шарттың 5-бөліміне сәйкес айыппұл сомасын төлеген күннен бастап бұзылған болып есептеледі.
Орталықтың нақты келтірілген шығыстары болмаған немесе ол осы Шарттың 7-бөлімінде көзделген жағдайларда, осы Шарт бойынша қаражатты өтеуден босатылған кезде осы Шарт Республикалық комиссия не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясынан Стипендиатты айырғаны немесе қарсылық білдірілгені туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде бұзылған болып есептеледі.";
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Астана қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады."
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шартта:
бірінші жолы мен кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана қ. 20 __ ж. "___"______"
Бұдан әрі "Орталық" деп аталатын "Халықаралық бағдарламалар орталығы"
акционерлік қоғамы атынан, Жарғы негізінде әрекет ететін Басқарма төрағасы
______________________________________
бір тараптан, және бұдан әрі "Стипендиат" деп аталатын, Қазақстан Республикасының
азаматы(шасы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. бар болса)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесе "Тараптар", жеке-жеке "Тарап" деп атала отырып, төмендегілер туралы осы шартты жасасты:";

5.3. В случае принятия решения Республиканской комиссией о возмещении расходов при неисполнении или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору, повлекшие лишение стипендии "Болашак", на Стипендиата налагается штраф в размере 10 % (десяти процентов) от суммы фактически понесенных расходов.
В случае отказа Стипендиата от стипендии "Болашак" по решению Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" подлежат возмещению фактические расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", без оплаты неустойки (штрафа).";
пункты 6.1 и 6.2 изложить в следующей редакции:
"6.1. Стипендиат, в случае расторжения настоящего Договора при отказе от стипендии "Болашак" в соответствии с пунктом 5.2. настоящего Договора, направляет в адрес Центра письменное уведомление с приложением документов, подтверждающих основания для расторжения. Уведомление направляется в виде заказного почтового отправления с уведомлением о получении адресатом почтового отправления. При этом Центр вправе прекратить финансирование Стипендиата со дня получения уведомления.
6.2. Настоящий Договор считается расторгнутым со дня оплаты Стипендиатом фактически понесенных расходов и суммы штрафа в соответствии с разделом 5 настоящего Договора.
При отсутствии фактически понесенных расходов Центра или освобождения от возмещения средств по настоящему Договору в случаях, предусмотренных разделом 7 настоящего Договора, настоящий Договор считается расторгнутым по истечении 10 (десяти) календарных дней со дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении Стипендиата стипендии "Болашак" или Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа Стипендиата от стипендии "Болашак".";
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Астана.";
в Типовом договоре на прохождение стажировки, утвержденном указанным приказом:
первую строку и преамбулу изложить в следующей редакции:
"г. Астана "___"______ 20 __ г.
Акционерное общество "Центр международных программ",
именуемое в дальнейшем "Центр", в лице председателя Правления
__________________________________________________________,
действующего на основании Устава, с одной стороны,
и гражданин (-ка) Республики Казахстан
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Стипендиат", с другой стороны,
далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
заключили настоящий Договор о нижеследующем:";

мынадай мазмұндағы 2.2.6-тармақпен толықтырылсын:
"2.2.6. Стипендиатта қаржылық берешек туындаған жағдайда тұруға, тамақтануға және/немесе оқу материалына есептелген стипендиядан қарыз сомасын ұстап қалуға не артық есептелген стипендияны өтеуді талап етуге.";
2.3.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.2. Шетелдік ұйым белгілеген және Шетелдік ұйымның шартсыз шақыртуында көрсетілген мерзімдерге сәйкес виза алу, тағылымдамаға бару және өту үшін өз бетінше құжат ресімдеуге.";
мынадай мазмұндағы 2.3.11-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.11-1. Орталыққа артық есептелген стипендияны (тұру, тамақтану не оқу материалына) қабылдау туралы хабарлауға, қаржы берешегін өтеу, академиялық оқу аяқталған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізілген шығыстар туралы Орталықпен өзара есеп айырысуды салыстыру актісіне қол қою.";
2.3.14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.3.14. Бекітілген тағылымдама бағдарламасында көзделген тағылымдамадан өту мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Қазақстан Республикасына оралуға және Қағидалардың 27-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында бола отырып кемінде үш жыл үздіксіз алған мамандығы бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруға.";
мынадай мазмұндағы 3.1-1-тармақпен толықтырылсын:
"3.1-1. Осы Шарттың жалпы сомасы инфляция шығындарын және бүкіл оқу кезеңі үшін валютаның бағамдық айырмасын ескере отырып, Орталықтың Стипендиатты тағылымдама өтуге жұмсаған нақты шығыстарын негізге ала отырып, өзгертілуі мүмкін және түпкілікті болып табылмайды.";
3.6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.6. Стипендиат Қағидаларда көзделген және "Болашақ" стипендиясы тағайындалған күннен бастап туындаған шығыстарға өз бетімен ақы төлеген жағдайда, Орталық "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 7 қазандағы № 413 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8880 тіркелген) сәйкес Стипендиаттың шығыстар төлемін растайтын құжаттардың түпнұсқалары қосымша берілген жазбаша өтінішінің негізінде Стипендиатқа келтірілген шығыстарын өтейді.";
5.2 және 5.3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5.2. Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыруға әкеп соққан осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, шығыстарды өтеу туралы шешім қабылдаған кезде, не Стипендиат "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда Стипендиат Орталық нақты келтірілген шығыстардың барлық сомасын міндетті түрде төлейді.
Орталықтың нақты келтірілген шығыстары Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыру не "Болашақ" стипендиясына қарсылық қабылдаған туралы шешім қабылдаған күнге дейін не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясынан бас тартуды қабылдаған күнге дейін осы Шарт бойынша Стипендиатқа жұмсалған ақша қаражаттарын қамтиды.";

дополнить пунктом 2.2.6 следующего содержания:
"2.2.6. В случае возникновения финансовой задолженности Стипендиата удерживать сумму долга с начисленной стипендии за проживание, питание и/или учебный материал либо требовать возмещения излишне начисленной стипендии.";
пункт 2.3.2 изложить в следующей редакции:
"2.3.2. Выехать и пройти стажировку согласно срокам, установленным Зарубежной организацией и указанным в безусловном приглашении Зарубежной организации.";
дополнить пунктом 2.3.11-1 следующего содержания:
"2.3.11-1. Уведомить Центр о принятии излишне начисленной стипендии (проживание, питание либо учебный материал), возмещать финансовую задолженность, подписать акт сверки взаиморасчетов с Центром о проведенных расходах в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента завершения стажировки.";
пункт 2.3.14 изложить в следующей редакции:
"2.3.14. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней после окончания срока прохождения стажировки, предусмотренного утвержденной программой стажировки, возвратиться в Республику Казахстан и осуществлять в соответствии с подпунктом 5) пункта 27 Правил трудовую деятельность по полученной специальности с нахождением на территории Республики Казахстан непрерывно не менее трех лет.";
дополнить пунктом 3.1-1 следующего содержания:
"3.1-1. Общая сумма настоящего Договора не является окончательной и может быть изменена, исходя из фактически затраченных Центром расходов на обучение Стипендиата, с учетом инфляционных издержек и курсовой разницы валюты за весь период прохождения стажировки.";
пункт 3.6 изложить в следующей редакции:
"3.6. В случае произведенной самостоятельной оплаты Стипендиатом расходов, предусмотренных Правилами и возникших со дня присуждения стипендии "Болашак", Центр возмещает Стипендиату понесенные им расходы на основании письменного заявления Стипендиата с приложением оригиналов документов, подтверждающих оплату расходов в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 октября 2013 года № 413 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8880).";
пункты 5.2 и 5.3 изложить в следующей редакции:
"5.2. При принятии решения Республиканской комиссией о возмещении расходов в случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору, повлекших лишение стипендии "Болашак", либо в случае отказа Стипендиата от стипендии "Болашак", Стипендиат в обязательном порядке выплачивает всю сумму расходов, фактически понесенных Центром.
Фактически понесенные Центром расходы включают в себя все затраченные на Стипендиата по настоящему Договору денежные средства со дня принятия решения Республиканской комиссией о присуждении стипендии "Болашак" и до дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении стипендии "Болашак" либо до дня принятия Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" отказа от стипендии "Болашак".

5.3. Болашақ" стипендиясынан айыруға алып келген, осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті орындамаған кезде шығыстарды өтеу туралы Республикалық комиссия шешім шығарған жағдайда, Стипендиатқа нақты жұмсалған шығыстар сомасының 10% (он пайызы) мөлшерінде айыппұл салынады.
Стипендиат "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда, "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның шешімі бойынша Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап, тұрақсыздық айыбы төлемін (айыппұлды) қоспағанда, оған жұмсалған нақты шығыстарды өтейді.";
6.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6.2. Осы Шарт Стипендиат нақты келтірілген шығыстарды және осы Шарттың 5-бөліміне сәйкес айыппұл сомасын төлеген күннен бастап бұзылған болып есептеледі.
Орталықтың нақты келтірілген шығыстары болмаған немесе ол осы Шарттың 7-бөлімінде көзделген жағдайларда, осы Шарт бойынша қаражатты өтеуден босатылған кезде осы Шарт Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясынан Стипендиатты айырғаны туралы немесе "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия Стипендиаттың "Болашақ" стипендиясына қарсылық білдірілгені туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде бұзылған болып есептеледі.";
8.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8.5. Келіссөздер арқылы келісімге келу мүмкін болмаған жағдайда, бірінші келіссөз басталған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде даулар Астана қаласындағы соттарда сот тәртібімен қаралуға жатады.";
2. "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 7 қазандағы № 413 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 06 қарашада № 8880 тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стипендиаттармен оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу, стипендиаттарды орналастыруды жүзеге асыру, стипендиаттардың үлгерім мониторингі мен еңбек қызметін жүзеге асыру, стипендиаттардың міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде ұсынылған кепіл мүлкін ауыстыру, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап тұрақсыздық төлемін (айыппұлды) қоса алғанда, стипендиатқа жұмсалған шығыстарды өтеу қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлері өтініштерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – Республикалық комиссияның жұмыс органы ретінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі жанындағы консультативтік-кеңесу органы;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

5.3. В случае принятия решения Республиканской комиссией о возмещении расходов при неисполнении или ненадлежащего исполнения обязательств по настоящему Договору, повлекшие лишение стипендии "Болашак", на Стипендиата налагается штраф в размере 10 % (десяти процентов) от суммы фактически понесенных расходов.
В случае отказа Стипендиата от стипендии "Болашак" по решению Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" подлежат возмещению фактические расходы, затраченные на него со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", без оплаты неустойки (штрафа).";
пункт 6.2 изложить в следующей редакции:
"6.2. Настоящий Договор считается расторгнутым со дня оплаты Стипендиатом фактически понесенных расходов и суммы штрафа в соответствии с разделом 5 настоящего Договора.
При отсутствии фактически понесенных расходов Центра или освобождения от возмещения средств по настоящему Договору в случаях, предусмотренных разделом 7 настоящего Договора, настоящий Договор считается расторгнутым по истечении 10 (десяти) календарных дней со дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении Стипендиата стипендии "Болашак" или Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа Стипендиата от стипендии "Болашак".";
пункт 8.5 изложить в следующей редакции:
"8.5. В случае невозможности достижения согласия путем переговоров, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента начала первых переговоров, споры подлежат рассмотрению в судебном порядке в судах города Астана.";
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 07 октября 2013 года № 413 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2013 года № 8880), следующие изменения и дополнения:
в Правилах заключения договора на обучение/прохождение стажировки со стипендиатами, осуществления размещения стипендиатов, мониторинга успеваемости и осуществления трудовой деятельности стипендиатов, замены залогового имущества, предоставленного в качестве обеспечения исполнения обязательств стипендиатов, возмещения расходов, затраченных на стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом решения о присуждении международной стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа), утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) Комиссия по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" (далее – Комиссия) – консультативно-совещательный орган при Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, как рабочего органа Республиканской комиссии;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:

"5) еңбек қызметі (жұмыспен өтеу) – Іріктеу қағидаларының 27-тармағының 5) тармақшасында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында бола отырып, Қазақстан Республикасында алынған мамандық бойынша үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыру бөлігінде шарттық міндеттемелерді орындау процесі;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) магистратура алдындағы дайындық – Стипендиаттарды академиялық оқитын елінде 2 (екі) айдан аспайтын мерзімде шетелдік жоғары оқу орындарының білім беру жүйесіне және оқыту әдістеріне бейімдеп дайындау, егер оны өту академиялық оқуға қабылдау үшін оқу орнының міндетті талабы болса;";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтырылсын:
"3-1. Стипендиат ауырған, іссапарда болған және оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасуға кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар болған жағдайда Стипендиат Іріктеу қағидаларының 27-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей белгіленген мерзімде оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу мүмкін еместігі туралы растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу мерзімін ұзарту туралы Комиссияға жүгінеді.
Оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасуды ұзарту мерзімі Комиссия шешім қабылдаған сәттен бастап 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен аспайды.
Оқу/тағылымдамадан өтуге шарт жасасуды ұзарту "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау сәтінде бұйрықта академиялық оқу/тағылымдамадан өту елінің тамақтану, тұру және оқу әдебиетін сатып алу шығыстар нормалары болмаған жағдайларды қоспағанда, Қағидалардың осы тармағында көрсетілген жағдайларда бір рет беріледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жылжымайтын мүлік кепілі шарты, сондай-ақ оған өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы келісімнің екі данасына тараптар қолдары қойылып, жылжымайтын мүліктің орналасқан орны бойынша "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік органдарында тіркелуге тиіс. Тіркеуші органдарында тіркелгеннен кейін жылжымайтын мүлік кепілі шартының немесе оған өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы келісімнің бір данасы Қоғамға қайтарылуға тиіс.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Стипендиаттың академиялық оқуының жалпы құны жабылмаған жағдайда, кепіл мүлкімен қамтамасыз етілмеген қалған сомаға кепілдік шарт (-тар) жасалады.
Жабылуға тиісті сомаға байланысты кепілгерлер мынадай санда ұсынылады:
оқу құны кепілзатпен жетпіс пайыздан артық қамтамасыз етілген жағдайда – бір кепілгер;
оқу құны кепілзатпен елу пайыздан жетпіс пайызға дейін қамтамасыз етілген жағдайда – екі кепілгер;
оқу құны кепілзатпен отыз пайыздан елу пайызға дейін қамтамасыз етілген жағдайда – үш кепілгер;
оқу құны кепілзатпен отыз пайыздан кем қамтамасыз етілген жағдайда – төрт кепілгер.
Академиялық оқуға жіберілетін, ауылдық елдімекенде соңғы 2 (екі) жыл ішінде тұратын және жұмыс істейтін Стипендиаттар үшін оқу құнын кепілдік қамтамасыз етумен жабу пайызына қарамастан екі кепілгердің шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде ұсынылады.".
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5) трудовая деятельность (отработка) – процесс исполнения договорных обязательств в части осуществления непрерывной трудовой деятельности по полученной специальности в Республике Казахстан с нахождением на территории Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных подпунктом 5) пункта 27 Правил отбора;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) предмагистерская подготовка – адаптационная подготовка Стипендиатов к образовательной системе и методам обучения в зарубежных высших учебных заведениях, сроком не более 2 (двух) месяцев в стране академического обучения, если ее прохождение является обязательным требованием учебного заведения для зачисления на академическое обучение;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случаях болезни стипендиата, нахождения в командировке и иных обстоятельствах, препятствующих заключению договора на обучение/прохождение стажировки, Стипендиат не позднее срока, указанного в пункте 27 Правил отбора, обращается в Комиссию о продлении срока заключения договора на обучение/прохождение стажировки при условии предоставления подтверждающих документов о невозможности заключения договора на обучение/прохождения стажировки в установленный срок.
Срок продления заключения договора на обучение/прохождения стажировки не превышает 90 (девяносто) календарных дней с момента принятия решения Комиссией.
Продление заключения договора на обучение/прохождения стажировки предоставляется однократно в случаях, указанных в настоящем пункте Правил, за исключением случаев отсутствия норм расходов на питание, проживание и приобретение учебной литературы страны академического обучения/прохождения стажировки в Приказе на момент присуждения международной стипендии "Болашак".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Договор залога недвижимого имущества, а также внесение изменений и дополнений к нему подписываются сторонами в двух экземплярах и подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" по месту нахождения недвижимого имущества. После регистрации в регистрирующем органе один экземпляр договора залога недвижимого имущества, либо соглашения о внесении изменений и дополнений к нему подлежит возврату в Общество.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае не покрытия общей стоимости академического обучения Стипендиата на оставшуюся сумму, не обеспеченную залоговым имуществом, заключается договор (-а) гарантии.
В зависимости от суммы покрытия предоставляются гаранты в следующем количестве:
при покрытии стоимости обучения залоговым обеспечением более семидесяти процентов – один гарант;
при покрытии стоимости обучения залоговым обеспечением от пятидесяти до семидесяти процентов – два гаранта;
при покрытии стоимости обучения залоговым обеспечением от тридцати до пятидесяти – три гаранта;
при покрытии стоимости обучения залоговым обеспечением менее тридцати процентов – четыре гаранта.
Для Стипендиатов, направляемых на академическое обучение, проживающих и работающих в сельских населенных пунктах последние 2 (два) года, предоставляется в качестве обеспечения исполнения договорных обязательств два гаранта вне зависимости от процента покрытия стоимости обучения залоговым обеспечением.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Жұмыс берушінің анықтамаларымен және зейнетақы аударымдарының төленгенін растайтын құжаттармен (оның ішінде зейнетақы қорынан жазба) расталған соңғы күнтізбелік 12 (он екі) ай ішінде тұрақты еңбекақысы бар Қазақстан Республикасының 50 (елу) жасқа дейінгі азаматтары кепілдік беруші бола алады. 12 (он екінші) ай үшін зейнетақы жарнасын есептеу болмаған кезде, егер кепілдік шартын жасасу ағымдағы айдың 25-күніне дейін жүзеге асырылса, соңғы 11 (он бір) күнтізбелік ай үшін зейнетақы аударымының төленгенін растайтын құжатты ұсынуға жол беріледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Стипендиаттың міндеттемесін орындауды қамтамасыз етуге берілген кепіл мүлкін ауыстыруды жүзеге асыру үшін назарға мына санаттар: Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 314-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, ұсынылған жылжымайтын мүліктің құны, сапалық және сандық сипаттамасы, географиялық орналасуы алынады.";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Кепіл затын ауыстыру туралы өтінішті қарау мерзімі өтініш түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннің ішінде жүзеге асырылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жаңа кепіл шарты мемлекеттік тіркелгеннен кейін кепіл заты ауыстырылғанда Қоғам өтініш берушіге Қоғамға жаңа кепіл шартының данасын тіркелгені туралы белгісімен ұсынған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұрынғы кепіл затынан ауыртпалықты алу үшін хат (еркін нысанда) және сенімхат береді.";
20-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1. Стипендиаттың орналасу мерзімін кейінге қалдыруды алу, оқу елін, жоғары оқу орнын, мамандығын ауыстыру, оқуды ұзарту не ауыстыру (қосымша шығыстар болмаған кезде бір жылдан аспайтын мерзімге бір рет ауыстыруды қоспаған жағдайда) қажеттілігі туындаған жағдайда, Стипендиат растаушы құжаттарымен қоса өтінішпен Комиссияға жүгінеді.
Бір реттік оқу не тағылымдамадан өту мерзімін ауыстыру Комиссияның қарауына шығарусыз қосымша шығыстары болмаған жағдайда растаушы құжаттарды қоса бере отырып, бір жылдан аспайтын мерзімге ауыстыру туралы Стипендиаттың өтініші негізінде ауыстырылды деп есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 20-2-тармақпен толықтырылсын:
"20-2. Стипендиаттың оқуын ұзарту қажет болған жағдайда пайдаланылмаған кері билеті Комиссияның осы мәселені қарау нәтижесіне қарамастан, бекітілген оқу жоспарында/жеке оқу жоспарында көзделген оқуды бастапқы жоспарлы аяқтаған сәттен бастап екі жыл ішінде, сондай-ақ академиялық демалыста болған кезеңде сақталады.";

"13. Гарантом выступает гражданин Республики Казахстан в возрасте до 50 (пятидесяти) лет, имеющий постоянный заработок в течение последних 12 (двенадцати) календарных месяцев, подтверждаемый справками работодателя и документами, подтверждающими выплату обязательных пенсионных отчислений (в том числе выписка с пенсионного фонда). При отсутствии начисления пенсионного взноса за 12 (двенадцатый) месяц допускается предоставление документа, подтверждающий выплату пенсионного отчисления за последние 11 (одиннадцать) календарных месяцев, если заключение договора гарантии осуществляется до 25 числа текущего месяца включительно.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Для осуществления замены заложенного имущества, переданного в обеспечение исполнения обязательств Стипендиата, принимаются во внимание следующие критерии: стоимость, качественные и количественные характеристики, географическое расположение предлагаемого недвижимого имущества с учетом особенностей, предусмотренных статьей 314 Гражданского кодекса Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Срок рассмотрения заявления о замене предмета залога осуществляется в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления заявления.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При замене предмета залога, после государственной регистрации нового договора залога Обществом заявителю выдается письмо (в произвольной форме) и доверенность на снятие обременения с предыдущего предмета залога в течение 1 (одного) рабочего дня со дня предоставления в Общество экземпляра нового договора залога с отметкой о регистрации.";
пункт 20-1 изложить в следующей редакции:
"20-1. В случае необходимости получения Стипендиатом отсрочки на размещение, смены специальности, вуза, страны обучения, переноса (за исключением случаев однократного переноса на срок, не превышающий один год, при условии отсутствия дополнительных расходов) либо продления обучения Стипендиат обращается в Комиссию с заявлением с приложением подтверждающих документов.
Однократный перенос срока обучения либо прохождения стажировки считается перенесенным на основании обращения Стипендиата о переносе срока, не превышающий один год, с приложением подтверждающих документов при условии отсутствия дополнительных расходов без вынесения на рассмотрение Комиссии.";
дополнить пунктом 20-2 следующего содержания:
"20-2. За Стипендиатом сохраняется неиспользованный обратный билет в случае необходимости продления его обучения независимо от результата рассмотрения данного вопроса Комиссией в течение двух лет с момента изначально планируемого окончания обучения, предусмотренные утвержденным учебным планом/индивидуальным учебным планом, а также в период нахождения в академическом отпуске.";

22-3 және 22-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22-3. Магистратура алдындағы дайындық, егер оны өту академиялық оқуға қабылдау үшін осы оқу орнының міндетті талабы болған жағдайда, конкурсқа қатысу сәтінде немесе кейінгі жылдары бекітілген конкурс жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын жетекші шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізіміне кіретін Оқу орнында академиялық оқу басталар алдында жүзеге асырылады.";
22-4. Стипендиаттарды академиялық оқуға орналастыру тілдік курстарды аяқтаған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей жүзеге асырылады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Стипендиат Орталыққа оқу басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқу, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өту орнына дейін (виза алғаннан кейін Қазақтан Республикасында тұратын жерінен академиялық оқуға, тілдік курстардан, магистратура алдындағы дайындықтан, тағылымдамадан өтуге алғаш рет баратын тұлғаларды қоспағанда) және бекітілген оқу жоспарына/жеке оқу жоспарына сәйкес әрбір оқу жылының тілдік курстары, тағылымдама мен академиялық оқу аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жол жүру бойынша әуебилетін сатып алу туралы жазбаша нысанда өтініш білдіреді.
мынадай мазмұндағы 27-2 тармақпен толықтырылсын:
"27-2. Егер стипендиат Қазақстан Республикасының аумағына оралғаннан кейін оған дәреже берілгені туралы құжатты ұсынбаған болса, бұл ретте стипендиат оқу шартының барлық шарттары мен талаптарын, оның ішінде оқу үлгерімі бойынша орындаған және оқу орнының оған дәреже беру туралы қарау шарттарына, мерзімдеріне байланысты өзіне тәуелді емес себептер бойынша оқудың толық курсын аяқтаған болса, онда көрсетілген құжатты ұсынбай Қазақстан Республикасының аумағына оралғаннан кейін жұмыс берушіде еңбек қызметін жүзеге асырудың басталу кезеңі оқу орны оған бекітілген оқу жоспарында белгіленген диссертация қорғалған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей дәреже берген жағдайда еңбек өтіліне есептеледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Үлгерім және түлектердің еңбек қызметін жүзеге асыру мониторингі оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Түлектен немесе кепіл берушіден ауыртпалықты алу туралы өтініш түскенде Қоғам түлектің еңбек өтілімі бойынша шарттық міндеттемелерінің орындалуын төмендегілерді:
түлек оқуды/тағылымдамадан өтуді аяқтағаннан кейін алған мамандығы бойынша еңбек қызметін жүзеге асырған жұмыс берушілердің еңбек кітапшасындағы жазбаларын;
еңбек өтілімінің талап етілетін кезеңі ішінде аударылған міндетті зейнетақы аударымдары туралы үзінді көшірмелерде көрсетілген зейнетақы аударымдарын (Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты заңнамасының ерекшеліктері ескерілген);
жұмыс берушінің растаушы құжаттары мен мерзімі көрсетілген іссапарға жіберу туралы ақпаратты (егер бар болса);

пункты 22-3 и 22-4 изложить в следующей редакции:
"22-3. Размещение на предмагистерскую подготовку осуществляется Обществом непосредственно перед началом академического обучения в Учебном заведении, входящем в Список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса, утвержденный на момент участия в конкурсе или последующие годы, в случае, если ее прохождение является обязательным требованием данного учебного заведения для зачисления на академическое обучение.
22-4. Размещение Стипендиатов на академическое обучение осуществляется не позднее 6 (шести) месяцев со дня окончания языковых курсов.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Стипендиат обращается в Общество в письменной форме о приобретении авиабилета по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения, прохождения языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки не позднее 30 (тридцати) календарных дней до начала обучения (за исключением лиц, впервые выезжающих от места проживания Республики Казахстан на академическое обучение, прохождение языковых курсов, предмагистерской подготовки, стажировки после получения визы) и не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты окончания языковых курсов, стажировки и академического обучения каждого учебного года согласно утвержденному учебному плану/индивидуальному учебному плану.";
дополнить пунктом 27-2 следующего содержания:
"27-2. Если Стипендиат не предоставил документ о присуждении ему степени после возвращения на территорию Республики Казахстан, при этом стипендиат выполнил все условия и требования договора обучения, в том числе по успеваемости и завершил полный курс обучения, по независящим от него причинам, связанными с условиями, сроками рассмотрения Учебным заведением о присуждении ему степени, то период начала осуществления трудовой деятельности у работодателя после возвращения на территорию Республики Казахстан без представления указанного документа засчитывается в трудовую отработку при условии присвоения ему степени Учебным заведением.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Мониторинг успеваемости и осуществления трудовой деятельности выпускников осуществляется в соответствии с условиями договора на обучение/прохождение стажировки.
При поступлении от выпускника или залогодателя заявления на снятие обременения, Общество проверяет исполнение выпускником договорных обязательств по трудовой отработке, с учетом:
записей в трудовой книжке от работодателей, у которых выпускник осуществлял трудовую деятельность по полученной специальности после завершения обучения/прохождения стажировки;
пенсионных отчислений, указанных в выписке о перечисленных обязательных пенсионных взносах за требуемый период трудовой отработки (с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан, связанных с пенсионным обеспечением);
информации о направлении в командировки (при их наличии) с указанием сроков и подтверждающих документов от работодателя:

Іріктеу қағидаларының 27-тармағы 5) тармақшасының ерекшеліктерін ескере отырып, "Болашақ" бағдарламасы шеңберінде алған мамандығы бойынша Қазақстан Республикасының аумағында бола отырып, еңбек қызметін жүзеге асыруды (еңбекпен өтеу) есепке алып, тексереді.
Еңбек өтілімі мерзімдерін есептеуді Қоғам күнтізбелік күндермен жүзеге асырады. Конкурс жеңімпаздарының еңбек өтілімін жүзеге асыруының мерзімдері мен орны Іріктеу қағидаларымен реттеледі.
Түлек еңбек қызметін астанада немесе республикалық маңызы бар қалада, содан кейін өңірлерде немесе керісінше жүзеге асырған жағдайда, еңбек өтілімі мерзімін есептеу астанада немесе республикалық маңызы бар қалада атқарылған жұмыс күндері саны мен өңірде атқарылған жұмыс күндері санының пайыздық ара қатынасын қосу жолымен жүзеге асырылады.";
28-2-тармақта:
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) шетелде академиялық оқуда оқитын зайыбымен немесе жұбайымен ілесіп жүру;";
6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Стипендиат тиісті академиялық дәреже берілген сәттен бастап бір күнтізбелік жыл ішінде жүгінген жағдайда шетелде академиялық оқуын аяқтаған кезде 12 айдан аспайтын еңбекпен өтеу бойынша міндеттемелерді орындауды кейінге қалдыруды ұсыну туралы Стипендиат өтініш берген сәтінде рейтингтердің соңғы жарияланымдарына сәйкес әлемнің үздік ұйымдарының ("Fortune Global 500", "Forbes Global 2000", "Forbes Top 100 Digital Companies") әлемдік рейтингтеріне кіретін ұйымдарда өндірістік тағылымдамадан өтуі;";
мынадай мазмұндағы 28-3-тармақпен толықтырылсын:
"28-3. Егер өтініш білдірген ата-ананың екеуі де стипендиат болса, үш жасқа дейінгі бала (балалар) тәрбиелеуде болған кезде еңбекпен өтеуді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындауды кейінге қалдыру стипендиаттардың біріне беріледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Оқуды уақытша үзу қажет болған жағдайда, Стипендиат Қоғамға академиялық демалыс беру немесе оны ұзарту туралы жазбаша нысанда өтініш жасайды. Академиялық демалыс беру немесе оны ұзарту мәселесін бала үш жасқа толғанға дейін оның тууы, бала асырап алуы, заңнамада белгіленген жағдайларда әскери қызметке шақыру кезеңінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қатарына шақыру жағдайларын қоспағанда Комиссия қарайды.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Академиялық демалыс Стипендиатқа Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген баланың туғанын, асырап алғанын растайтын құжаттың негізінде үш жасқа толғанға дейін заңнамада белгіленген жағдайларда, сондай-ақ бала туғанға, асырап алынғанға дейін әскери қызметке шақыру кезеңіне Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қатарына шақыру қағазы негізінде беріледі және ұзартылды деп есептеледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

осуществления трудовой деятельности (отработки) с нахождением на территории Республики Казахстан по полученной специальности в рамках программы "Болашак" с учетом особенностей подпункта 5) пункта 27 Правил отбора.
Подсчет сроков трудовой отработки осуществляется Обществом в календарных днях. Сроки и место осуществления победителями конкурса трудовой деятельности регламентированы Правилами отбора.
В случае если выпускник осуществлял трудовую деятельность в столице или городе республиканского значения с последующей трудовой отработкой в регионах страны, или наоборот, подсчет срока трудовой отработки осуществляется путем сложения процентного соотношения количества отработанных дней в столице или городе республиканского значения с количеством отработанных дней в регионе.";
в пункте 28-2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) сопровождения супруга или супруги, обучающихся на академическом обучении за рубежом;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) прохождения производственной стажировки в организациях, входящих в мировые рейтинги лучших организаций мира ("Fortune Global 500", "Forbes Global 2000", "Forbes Top 100 Digital Companies"), согласно последним публикациям рейтингов на момент обращения Стипендиата о предоставлении отсрочки исполнения обязательств по отработке не более 12 месяцев, в случае обращения Стипендиата в течение одного календарного года с момента присуждения соответствующей академической степени;
дополнить пунктом 28-3 следующего содержания:
"28-3. Отсрочка исполнения обязательств по осуществлению отработки при наличии на воспитании ребенка (детей) в возрасте до трех лет предоставляется одному из Стипендиатов в случае, если оба обратившиеся родители являются Стипендиатами.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. В случае необходимости временного прерывания обучения Стипендиат обращается в Общество в письменной форме о предоставлении или продлении академического отпуска. Вопрос предоставления или продления академического отпуска рассматривается Комиссией, за исключением случаев, рождения, усыновления или удочерения ребенка до достижения им возраста трех лет, призыве в ряды Вооруженных Сил Республики Казахстан на период призыва на воинскую службу, в установленных законодательством случаях.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Академический отпуск Стипендиату предоставляется и считается продленным на основании повестки о призыве в ряды Вооруженных Сил Республики Казахстан на период призыва на воинскую службу, в установленных законодательством случаях, а также рождения, усыновления или удочерения ребенка до достижения им возраста трех лет на основании документа, подтверждающее рождение, усыновление или удочерение ребенка, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Тұруға, тамақтануға және оқу әдебиеттерін сатып алуға стипендия есептеу және төлеу Бұйрықпен бекітілген шығыстар нормаларына сәйкес, бекітілген оқу жоспарына/жеке оқу жоспарына сәйкес стипендиаттың оқу еліндегі нақты оқу кезеңі үшін ведомство құрылған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық курсы бойынша жүргізіледі.";
37-тармақтың мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Стипендиаттың өтініші негізінде Қоғам стипендиаттарға виза ресімдеу, ұзарту (Стипендиат шетелде болған жағдайда), тұру, тамақтану, медициналық сақтандыру шығыстары бойынша Бұйрықпен бекітілген шығыстар нормаларына сәйкес тұруға және тамақтануға арналған стипендия бойынша алты айлық нормативтерден аспайтын аванс береді.
Аванс беру кезінде авиаагенттіктермен тиісті шарт болмаған жағдайда, Қоғам Стипендиаттарға авиабилет(тер) сатып алуға аванс береді.
Бұл ретте әуе көлігін пайдаланғаны үшін жол жүру бойынша шығыстарға аванс беру Стипендиат әуебилетін (терді) брондау сәтінде жол жүрудің ең аз құнына жүргізіледі.
Қоғам оқу орнының талаптары бойынша стипендиаттардың оқуына (оқуға депозит) және міндетті қызметтерге ақы төлеуге аванс беруді жүргізеді.";
50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Өз қаражаты есебінен жүргізілген шығыстарын өндіру үшін Стипендиат Қоғамға шығыстарды өндіруге жазбаша өтініш пен жүргізілген шығыстар сомасын растайтын құжаттарды ұсынады. Өтеу бойынша қаражатты аудару осы Қағидалардың 47-тармағында көзделген талаптарды және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін ескере отырып, осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген стипендиаттардың шығыстарын төлегенін растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес Стипендиат төлемді растайтын құжаттардың толық пакетін ұсынған жағдайда, Қоғам өтінішті тіркеген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
51. Стипендиат Республикалық комиссияның шешімі бойынша "Болашақ" стипендиясынан айырылған жағдайда, айыпақыны (айыппұлды) қоса алғандағы төлеуді, Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап стипендиатқа жұмсалған шығыстар өтелуге тиіс.
Стипендиат Комиссияның шешімі бойынша "Болашақ" стипендиясынан бас тартқан жағдайда, айыпақыны (айыппұлды) төлемей, Республикалық комиссия "Болашақ" стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап стипендиатқа жұмсалған шығыстар өтелуге тиіс.
Стипендиат шығыстарды (берешекті) өтеу туралы шешім қабылданған және/немесе шығыстарды (берешекті) өтеу туралы хабарлама алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде ерікті түрде өтеу туралы келісім жасасады және шығындарды өтеу туралы келісімде көрсетілген мерзімде өтейді.";
Оқуға/тағылымдамадан өтуге арналған шартты жасасу үшін құжаттар тізбесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Начисление и выплата стипендии на проживание, питание и приобретение учебной литературы производится согласно нормам расходов, утвержденных Приказом, по рыночному курсу обмена валют на дату формирования ведомости за период фактического обучения стипендиата согласно утвержденному учебному плану/индивидуальному учебному плану.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. На основании заявления Стипендиата Общество производит авансирование Стипендиатов по расходам на: оформление, продление визы (при условии нахождения Стипендиата за рубежом); медицинскую страховку – не превышающего двухмесячный норматив по суммам расходов на проживание и питание, а также стипендию (проживание и питание) – не превышающего шестимесячный норматив согласно нормам расходов, утвержденных Приказом.
В случае отсутствия на момент авансирования соответствующего договора с авиаагентством Общество производит авансирование Стипендиатов на покупку авиабилета(ов).
При этом авансирование расходов по проезду за пользование воздушным транспортом производится по наименьшей стоимости проезда на момент бронирования авиабилета(ов) Стипендиатом.
Общество производит авансирование Стипендиатов на оплату обучения (депозиты на обучение) и обязательных услуг по требованию Учебного заведения.";
пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Для возмещения расходов, произведенных за счет собственных средств, Стипендиат предоставляет в Общество письменное заявление на возмещение расходов и документы, подтверждающие сумму произведенных расходов. Перечисление средств по возмещению производится в течение 7 (семи) рабочих дней со дня регистрации заявления в Обществе при условии предоставления Стипендиатом полного пакета подтверждающих оплату документов согласно перечню документов, подтверждающих оплату расходов стипендиатов, указанных в приложении 4 настоящих Правил, с учетом требований, предусмотренных пунктом 47 настоящих Правил и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
51. В случае лишения победителя конкурса стипендии "Болашак" по решению Республиканской комиссии расходы, затраченные на Стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа), подлежат возмещению.
В случае отказа победителя конкурса от стипендии "Болашак" по решению Комиссии расходы, затраченные на Стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении стипендии "Болашак", подлежат возмещению без оплаты неустойки (штрафа).
Стипендиат в добровольном порядке заключает соглашение о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения о возмещении задолженности и/или получения уведомления о задолженности и возмещает расходы в сроки, указанные в соглашении о возмещении.";
в Перечне документов для заключения договора на обучение/прохождение стажировки:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген жағдайда, ауылдық елді мекендерде тұрақты тұрғылықты жері бойынша Стипендиаттың оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу күнінің алдындағы соңғы 2 (екі) жыл ішінде тіркелгенін растайтын тұрғылықты жері туралы мәлімет."
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Дербес деректерді жинау мен өңдеуге келісім беру.";
Жылжымайтын мүлік кепіл шартын жасау үшін құжаттар тізбесінде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құқықтық кадастр берген жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) мен оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама.
3. Кепілге ұсынылған жылжымайтын мүліктің құны оқу шартының сомасын жаппаса, Стипендиаттың өзін (ата-анасын, жұбайын/зайыбын, балаларын) қоса алғанда, құқықтық кадастрдың Стипендиат отбасының барлық мүшелерінен Қазақстан Республикасының барлық аумағында жылжымайтын мүліктің жоқ немесе бар екендігі туралы анықтамалар.";
Кепілдік шарт жасау үшін құжаттар тізбесінде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Лауазымы, жұмысқа қабылданған күні және кепілдік шартын жасасу алдындағы соңғы күнтізбелік 12 (он екі) айға табысы көрсетілген кепілгердің жұмыс орнынан анықтама (анықтамалар).
Өз ісімен айналысатын азаматтар кепілгер ретінде ұсынылған кезде: жеке кәсіпкер ретінде тіркелгенін растайтын құжат, сондай-ақ кепілдік шартын жасасу алдындағы соңғы күнтізбелік 12 (он екі) айға алған табысын растайтын құжат.
3. Кепілдік шартын жасау алдындағы соңғы күнтiзбелiк 12 (он екі) айға зейнетақы аударымдары төлемдерін растайтын құжаттар (оның ішінде зейнетақы қорынан үзінді көшірме).
12 (он екінші) ай үшін зейнетақы жарнасы есептелмеген жағдайда, егер аталған шартты жасасу ағымдағы айдың 25-күніне дейін жүзеге асырылса, кепілдік шартын жасасу күнінің алдындағы соңғы күнтізбелік 11 (он бір) ай үшін зейнетақы аударымының төленгенін растайтын құжатты ұсынуға жол беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұрықтарының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 маусымда № 11258 тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жұмыс орнын сақтау шартымен маманды даярлау жұмыс берушінің өтінім нысаны Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу үшін үміткерлер сауалнамасының үлгілік нысаны Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тағылымдамадан өту бағдарламасына қойылатын талаптар Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалығы кестесі Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын,
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлердің тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен жеке әңгімелесуін бағалау парағының үлгілік нысаны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тілдік курстар ұзақтығының кестесі Тізбеге 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

"3. Сведения о месте жительства, подтверждающие регистрацию Стипендиата по постоянному месту жительства в сельских населенных пунктах в течение последних 2 (двух) лет, предшествующих дате заключения договора на обучение/прохождение стажировки, в случае, указанного в пункте 11 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Согласие на сбор и обработку персональных данных.";
в Перечне документов для заключения договора залога недвижимого имущества:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, выданная с правового кадастра.
3. Справки о наличии (отсутствии) недвижимого имущества на всей территории Республики Казахстан от всех членов семьи Стипендиата, включая самого Стипендиата (родители, супруг (-а), дети) с правового кадастра, в случае если стоимость недвижимого имущества, представляемого в залог, не покрывает сумму договора на обучение.";
в Перечне документов для заключения договора гарантии:
пункт 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Справка (справки) с места работы гаранта с указанием должности, даты приема на работу и доходов за последние 12 (двенадцать) календарных месяцев, предшествующих дате заключения договора гарантии.
При выступлении в качестве гаранта самостоятельно занятых граждан: документ, подтверждающий регистрацию в качестве индивидуального предпринимателя, а также документы, подтверждающие получение доходов за последние 12 (двенадцать) календарных месяцев, предшествующих дате заключения договора гарантии.
3. Документы, подтверждающие выплату обязательных пенсионных отчислений (в том числе выписка с пенсионного фонда), за последние 12 (двенадцать) календарных месяцев, предшествующих дате заключения договора гарантии.
В случае отсутствия начисления пенсионного взноса за 12 (двенадцатый) месяц допускается предоставление документа, подтверждающий выплату пенсионного отчисления за последние 11 (одиннадцать) календарных месяцев, предшествующих дате заключения договора гарантии, если заключение указанного договора осуществляется до 25 числа текущего месяца включительно.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых приказов Министра образования и науки Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11258) следующие изменения:
необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к Перечню.
форму заявки работодателя на подготовку специалиста с условием сохранения места работы, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к Перечню;
типовую форму анкеты претендента для участия в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к Перечню;
требования к программе прохождения стажировки, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к Перечню;
таблицу эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к Перечню;
типовую форму листа оценки персонального собеседования претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" с членами независимой экспертной комиссии, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню;
таблицу продолжительности языковых курсов, утвержденную указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 8 к Перечню.

4. "Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыруды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 9 маусымдағы № 268 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 23 маусымда № 15253 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) Комиссия қызметін қамтамасыз етеді және оның міндеттерінің іске асырылуына жалпы бақылау жасайды.";
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Комиссия отырысы өткізілген кезде аудио және бейнежазба жүргізіледі.
8. Комиссияның негізгі міндеті мыналар:
1) магистр, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға үміткерлермен анонимді жеке әңгімелесу өткізу;
2) тағылымдамадан өтуге үміткерлермен анонимді жеке әңгімелесу өткізу және тағылымдамаға шартсыз шақыртуды растайтын құжаттарды, тағылымдама бағдарламасын, тағылымдамадан өту құнын (есептің толық жазылуы) қарау.
9. Комиссия мүшелері магистр, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға, тағылымдамадан өтуге:
1) үміткердің кәсіби даярлық деңгейін (тәжірибелік дағдыларын);
2) таңдаған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейін (теориялық дағдыларын);
3) мамандықты таңдауды түсіну деңгейін, дәлелділікті;
4) таңдаған мамандану саласында бірінші турдың нәтижелері бойынша анықталған кәсіби құзыреттердің сәйкестігін;
5) тағылымдамадан өту тақырыбының өзектілігі мен жаңалығын;
6) тағылымдама мақсатына қол жеткізу үшін тағылымдамадан өту бағдарламасының сапалы мазмұнын (жоспар кестесі бойынша іс-шаралар);
7) шығындар (құны) мен күтілетін нәтижелердің арақатынасын негізге ала отырып, таңдаған шетелдік ұйымда тағылымдамадан өтуді ұйымдастырудың орындылығын анықтау үшін үміткерлермен жеке әңгімелесу өткізеді.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда:
"13. Комиссия әрбір үміткермен әңгімелесу өткізеді, оның ішінде онлайн режимінде 30 минуттан артық емес жүргізеді.
14. Үміткерге сұрақтар осы тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастырудың қосымшасында көрсетілген болжалды сұрақтар тізбесі бойынша қазақ және орыс тілдерінде немесе болжалды оқу елінің тілінде қойылады. Комиссияның әр мүшесі болжалды сұрақтар тізбесінен кемінде бір сұрақтан қояды, бұл ретте сұрақтардың жалпы 8 (сегіз) сұрақтан асып кетпеуі тиіс.

4. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2017 года № 268 "Об утверждении организации работы независимой экспертной комиссии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15253) следующие изменения:
пункт 3 изложить в следующей редкции:
"3. Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Министерство) обеспечивает деятельность Комиссии и осуществляет общий контроль над реализацией ее задач.";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редкции:
"7. В период проведения заседания Комиссии производится аудио- и видеозапись.
8. Основной задачей Комиссии является:
1) проведение анонимного персонального собеседования с претендентами на получение степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре;
2) проведение анонимного персонального собеседования с претендентами на прохождение стажировки и рассмотрение документов, подтверждающих безусловное приглашение на стажировку, программы стажировки, стоимости (расшифровки расчетов) прохождения стажировки.
9. Члены Комиссии проводят персональное собеседование с претендентами на получение степени магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре, прохождения стажировки с целью определения уровня:
1) профессиональной подготовки претендента (практические навыки);
2) базовых знаний претендента по выбранной специальности обучения (теоретические навыки);
3) осознанности выбора специальности, аргументированности;
4) соответствия профессиональных компетенций, определенных по результатам первого тура в выбранной области специализации;
5) актуальности и новизны темы прохождения стажировки;
6) качественного содержания программы прохождения стажировки (мероприятия по план-графику) для достижения поставленной цели стажировки;
7) целесообразности организации прохождения стажировки в выбранной зарубежной организации исходя из соотношения затрат (стоимости) и ожидаемых результатов.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Комиссия с каждым претендентом проводит собеседование, в том числе онлайн не более 30 минут.
14. Вопросы претенденту задаются по перечню предполагаемых вопросов, указанному в приложении к настоящей организации работы независимой экспертной комиссии, на государственном и русском языках или на языке предполагаемой страны обучения. Каждый член комиссии задает по одному вопросу из перечня предполагаемых вопросов, при этом общее количество вопросов не должно превышать 8 (восьми) вопросов.

Комиссия мүшелері болжалды сұрақтар тізбесіне кірмейтін, бірақ осы тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастырудың 9-тармағына сәйкес келетін қосымша 3 (үш) сұраққа дейін қояды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әңгімелесу онлайн режимде өткізілген жағдайда дербес әңгімелесу парақтарының көшірмелері Қоғамға жіберіледі не үміткерлермен дербес әңгімелесу өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылады.
Үміткерлердің дербес әңгімелесу парақтары олардың көшірмелері, Комиссия өткізетін дербес әңгімелесудің аудио және бейнежазбалары конкурс аяқталған сәттен бастап Қоғам мұрағатында кемінде 1 (бір) жыл сақталады.
Қоғам дербес әңгімелесу өткеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде әрбір үміткер бойынша үміткермен дербес әңгімелесу өткізген Комиссияның барлық мүшелері толтырған дербес әңгімелесу парақтары бойынша орташа баға шығарады және Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның қарауына ұсыну үшін Комиссияның орташа бағасын көрсете отырып, барлық үміткерлердің тізімі қалыптастырылады.";
17-тармақ алып тасталсын;
Тәуелсіз сараптамалық комиссия жұмысын ұйымдастыруға қосымша Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 19 шілдедегі № 345 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 тамызда № 15455 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларының 34-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Члены комиссии задают дополнительно до 3 (трех) вопросов, не входящих в перечень предполагаемых вопросов, но соответствующие пункту 9 настоящей организацией работы независимой экспертной комиссии.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае проведения собеседования в онлайн режиме копии листов персонального собеседования направляются Обществу либо подписываются посредством электронной цифровой подписи в течение 2-х (двух) рабочих дней со дня проведения персонального собеседования с претендентами.
Листы персонального собеседования претендентов и их копии, аудио- и видеозаписи персонального собеседования, проводимого Комиссией, хранятся в архиве Общества не менее 1 (одного) года с момента завершения конкурса.
После прохождения персонального собеседования Обществом в течение 5 (пяти) рабочих дней по каждому претенденту выводится средняя оценка по листам персонального собеседования, заполненных всеми членами Комиссии, проводившими с претендентом персональное собеседование, и формируется список всех претендентов с указанием средней оценки Комиссии для предоставления на рассмотрение Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом.".
пункт 17 исключить;
приложение к организации работы независимой экспертной комиссии изложить в редакции согласно приложению 9 к Перечню.
5. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 345 "Об утверждении Правил организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15455), следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 34 Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, ПРИКАЗЫВАЮ:"
в Правилах организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтаруға байланысты жұмысты ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына сәйкес әзірленді және "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартқан немесе одан айырылған, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы әкімшісі алдында қаржылық берешегі бар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсының жеңімпаздарын оқытуға жұмсалған бюджеттік қаражатты қайтарып алуға байланысты жұмысты ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия – Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның "Болашақ" стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі жұмыс органы ретінде құрылған Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі жанындағы консультативтік-кеңесші орган;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) борышкер – Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – Республикалық комиссия) не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия тұрақсыздық айыбы (айыппұл) төлемін қоса алғанда, шығындарды өтеумен "Болашақ" стипендиясынан айыру немесе "Болашақ" стипендиясынан бас тартуды қабылдау туралы шешіміне қатысты тұлға;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) шығындар – Әкімшінің борышкерге "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалған күннен және Республикалық комиссия не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыру немесе бас тартуды қабылдау туралы шешімді қабылдаған күнге дейін оқытуды ұйымдастыру бойынша барлық жұмсалған ақшалай қаражатты қамтитын нақты шығындары;";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қағидалардың 33-тармағына сәйкес Республикалық комиссия не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссия "Болашақ" стипендиясынан айыру туралы шешімді немесе "Болашақ" стипендиясынан бас тартуды қабылдау туралы шешімді қабылдаған жағдайда, Әкімші борышкерлерді тиісті шешім шығарылған күннен 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша (еркін түрде) хабарландырады.

"1. Настоящие Правила организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, и определяют порядок организации работы, связанной с возвратом бюджетных средств, затраченных на обучение победителей конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак", отказавшихся от стипендии либо лишенных международной стипендии "Болашак", а также имеющих финансовую задолженность перед администратором международной стипендии "Болашак".";
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Комиссия по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" – консультативно-совещательный орган при Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, как рабочий орган Республиканская комиссия по подготовке кадров за рубежом;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) должник – лицо, в отношении которого Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом (далее – Республиканская комиссия) принято решение о лишении стипендии "Болашак" с возмещением расходов, включая оплату неустойки (штрафа) либо Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа от стипендии "Болашак", с возмещением расходов, включая оплату неустойки (штрафа);";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) расходы – фактические расходы, понесенные Администратором, которые включают в себя все затраченные на должника денежные средства по организации обучения со дня присуждения стипендии "Болашак" и до дня принятия решения Республиканской комиссией о лишении либо Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа от стипендии "Болашак";";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. В соответствии с пунктом 33 Правил, при принятии Республиканской комиссией решения о лишении стипендии "Болашак", либо Комиссией по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" решения о принятии отказа от стипендии "Болашак" Администратор письменно (произвольной форме) уведомляет должников в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вынесения соответствующего решения.

5. Әкімші Республикалық комиссияның не "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның "Болашақ" стипендиясынан айыру немесе стипендиядан бас тартуды қабылдау туралы хаттамалық шешімі негізінде есептелген шығындар толықтығын, жабылмаған аванстық төлемнің бар-жоғын тексереді, борышкерлер оқуын ұйымдастыруға жұмсалған шығындарды 10 (он) жұмыс күні ішінде айқындайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 1-1-қосымша Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
6. "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсы жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындары, шетелдік ұйымдар тізімін қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 5 қыркүйектегі № 444 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 қыркүйекте № 15819 болып тіркелді) мынадай өзгеріс енгізілсін:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның жұмыс органы – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – Жұмыс органы);".
____________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 7 қазандағы
№ 413 бұйрығымен
бекітілген
Стипендиаттармен оқуға/
тағылымдамадан өтуге шарт
жасасу, стипендиаттарды
орналастыруды жүзеге
асыру, стипендиаттардың
үлгерім мониторингі мен еңбек
қызметін жүзеге асыру,
стипендиаттардың
міндеттемелерін орындауын
қамтамасыз ету ретінде
ұсынылған кепіл мүлкін
ауыстыру, Шетелде кадрлар
даярлау жөніндегі
республикалық комиссия
"Болашақ" халықаралық
стипендиясын тағайындау
туралы шешім шығарған
күннен бастап тұрақсыздық
төлемін (айыппұлды) қоса
алғанда, стипендиатқа
жұмсалған шығыстарды
өтеу қағидаларына
4-қосымша
"Болашақ" бағдарламасы стипендиаттарының шығыстарын растайтын қажетті құжаттар тізбесі
№ п/п
Шығыс баптары
Растайтын құжаттар
1
виза ресімдеу, ұзарту
(консулдық алым)
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі);

5. На основании протокольного решения Республиканской комиссии о лишении стипендии "Болашак", либо протокольного решения Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак" о принятии отказа от стипендии "Болашак", Администратор проверяет полноту начисленных расходов, наличие незакрытых авансовых платежей, определяет расходы, затраченные на организацию обучения должников, в течение 10 (десяти) рабочих дней.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к Перечню;
дополнить приложением 1-1 к указанным Правилам, согласно приложению 11 к настоящему Перечню.
6. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 сентября 2017 года № 444 "Об утверждении Инструкции по формированию списка ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса на присуждение международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15819), следующее изменение:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) рабочий орган Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Рабочий орган);".
______________________________________________________________
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 7 октября 2013 года № 413
Приложение 4
к Правилам заключения
договора на обучение/
прохождение стажировки
со стипендиатами, осуществления
размещения стипендиатов,
мониторинга успеваемости
и осуществления трудовой
деятельности стипендиатов,
замены залогового имущества,
предоставленного в качестве
обеспечения исполнения
обязательств стипендиатов,
возмещения расходов,
затраченных на стипендиата
со дня вынесения
Республиканской комиссией
по подготовке кадров
за рубежом решения
о присуждении международной
стипендии "Болашак", включая
оплату неустойки (штрафа)
Перечень необходимых документов, подтверждающих расходы стипендиатов программы "Болашак"
№ п/п
Статья расходов
Подтверждающие документы
1
оформление, продление визы (консульский сбор)
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка, подтверждающего факт оплаты);

2) виза көшірмесі, оқу елі виза жапсырмасын салмаған жағдайда, виза алғаны туралы электронды растама ұсыну қажет;
3) визаны ресімдеу үшін төлемнің электрондық растамасы.
2
оқу орындарына 5-тен (бестен) аспайтын сауалнама нысанын ресімдеу және тапсыру
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі);
2) сауалнама нысандарының барлық түрлерін ресімдеуге және беруге төлемдерді растайтын оқу орнының электрондық растамасының қағазға басылған нұсқасы.
3
қабылдаушы елдердің уәкілетті органдары мен оқу орындарында тіркелу
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі);
2) тіркеу туралы сертификаттың көшірмесі не қабылдаушы елдердің уәкілетті органдарында және оқу орнында тіркелгені үшін төлем туралы электрондық растаманың қағазға басылған нұсқасы.
4
емтихандар
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі);
2) сертификаттың электрондық көшірмесі/төлем туралы электронды растаманың қағазға басылған нұсқасы.
5
оқу (оның ішінде оқуға арналған депозит), оқу орындарының талаптары бойынша міндетті қызметтер
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі), не оқу орнының төлемді растайтын хатының түпнұсқасы;
2) төлемнің толық жазылуымен төлем шотының (инвойс) көшірмесі немесе төлем туралы электронды растаманың қағазға басылған нұсқасы.
6
міндетті медициналық тексеру
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі), не оқу орнының төлемді растайтын хатының түпнұсқасы;

2) копия визы, в случае если страна обучения не ставит визовую наклейку, необходимо предоставить электронное подтверждение о получении визы;
3) электронные подтверждения оплаты за оформления визы.
2
оформление и подача не более 5 (пяти) анкетных форм в учебные заведения
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка, подтверждающего факт оплаты);
2) распечатку электронного подтверждения учебного заведения, подтверждающего оплату за оформление и подачу всех видов анкетных форм.
3
регистрация в уполномоченных органах принимающих стран и учебных заведений
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка, подтверждающего факт оплаты);
2) копию сертификата о регистрации либо распечатку электронного подтверждения об оплате за регистрацию в уполномоченных органах принимающей страны и в учебном заведении.
4
экзамены
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление официальной справки/письма с иностранного банка);
2) электронная копия сертификата/распечатка электронного подтверждения об оплате.
5
обучение (в том числе депозит на обучение), обязательные услуги по требованию учебных заведений
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка), либо оригинал письма учебного заведения, подтверждающего оплату;
2) копия счета на оплату (инвойс) с расшифровкой платежа либо распечатка электронного подтверждения об оплате.
6
обязательное медицинское обследование
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка);

2) сертификаттың/тесттің электрондық көшірмесі немесе сертификаттың/тесттің электрондық растаманың қағазға басылған нұсқасы;
3) медициналық тексерудің міндеттілігі туралы ақпаратты растаманың қағазға басылған нұсқасы.
7
оқу орындарының үлгерім туралы ресми құжаттарын (транскрипт) ұсынуы
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі), не оқу орнының төлемді растайтын хатының түпнұсқасы;
2) транскрипт көшірмесі.
8
медициналық сақтандыру
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (шетелдік банктен/сақтандыру компаниясынан ресми анықтама/хат ұсыну мүмкін);
2) сақтандыру полисінің түпнұсқасы/көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының ішінде жол жүру (теміржол көлігі, автобус)
1) жол жүру билетінің түпнұсқасы (теміржол билеті, автобус билеті) не штрих/ Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен электронды билет;
Қазақстан Республикасының ішінде әуе көлігімен ұшқан жағдайда купе вагонының тарифінен жоғары емес темір жол жүру құны өтеледі;
1.1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен;
1.2) электрондық билет;
1.3) отырғызу талондарының түпнұсқалары не штрих Quick Response (Квик Респонс) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен электрондық отырғызу талон(дары);
1.4) теміржол вокзалынан билетті сатып алу күніне купелі вагонның құны туралы анықтаманың түпнұсқасы (жұмсақ дивандары төмен орналасқан 2 жергілікті купесі, оның жағдайын реттеу жөніндегі құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолары (СВ), сондай-ақ жүрдек поездардың "Турист" және "Бизнес" сыныптары бар вагондарды қоспағанда).
Жоғарыда аталған құжаттар болмаған жағдайда, тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), құнын, сыныбын, бағытын көрсете отырып және билетті сатып алу және пайдалану фактісін растайтын анықтаманы авиаагенттіктен ұсынуға болады.
10.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жол жүру
10.1
теміржол көлігіне, автобусқа ақы төлеуді өтеу
1) жол жүру билетінің түпнұсқасы (теміржол билеті, автобус билеті) не Quick Response (Квик Респонс) штрих коды бар электронды билет;

2) электронная копия сертификата/теста либо распечатка электронного подтверждения сертификата/теста;
3) распечатка подтверждения информации об обязательности медицинского обследования.
7
представление учебными заведениями официальных документов об успеваемости (транскрипт)
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка), либо оригинал письма учебного заведения, подтверждающего оплату;
2) копия транскрипта.
8
медицинское страхование
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка/страховой компании);
2) оригинал/копия страхового полиса.
9
проезд внутри Республики Казахстан (железнодорожный транспорт, автобус)
1) оригинал проездного документа (железнодорожный билет, билет на автобус) либо электронный билет со штрих Quick Response (Квик Респонс) кодом;
В случае авиаперелета внутри Республики Казахстан возмещается стоимость железнодорожного проезда не выше тарифа купированного вагона.
1.1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка;
1.2) электронный билет;
1.3) оригиналы посадочных талонов либо электронный(ые) посадочный(ные) талон(ны) со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом;
1.4) оригинал справки с железнодорожного вокзала о стоимости купированного вагона (за исключением вагонов с 2-х местными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ), а также классов "Турист", "Бизнес" скоростных поездов);
В случае отсутствия вышеперечисленных документов допускается предоставление подтверждения с авиаагентства с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), стоимости, класса, маршрута и подтверждающей факт приобретения и использования билета.
10.
проезд за пределами Республики Казахстан
10.1
возмещение оплаты железнодорожного транспорта, автобуса
1) оригинал проездного документа (железнодорожный билет, билет на автобус) либо электронный билет со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом;

2) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі) немесе жол ақысы көрсетілген жол жүру құжатының түпнұсқасы.
10.2
Әуе билеттері ақысын өтеу
1) төлем туралы чектердің түпнұсқалары, төлем туралы түбіртектер, не банктің мөртабанымен расталған клиенттің банктік шоты бойынша үзінді көшірме немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен (төлем фактісін растайтын шетелдік банктен анықтама/хат ұсынуға жол беріледі);
2) электрондық билет;
3) отырғызу талондарының түпнұсқалары не штрих Quick Response (Квик Респонс) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен электрондық отырғызу талон(дары);
Жоғарыда аталған құжаттар болмаған жағдайда, авиаагенттіктің анықтамасының/хатының түпнұсқасын тегін, атын, әкесінің аты (бар болса) мыналарды көрсете отырып: билеттің құны, нөмірі, сыныбы, бағыты, билетті сатып алу және билетті пайдалану фактілерін растау.ұсынуға жол беріледі.
11.
Банк қызметтері (жарамдылық мерзімі аяқталғаннан кейін шығару, қайта шығару және банк карточкасына қызмет көрсету)
банктің мөртабанымен немесе банктің штрих/Quick Response (Quick respons) кодымен/электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған банктік үзінді көшірме.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 318 бұйрығына
1-қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік тілді білуінің қажетті ең төменгі деңгейі:
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік тілді білуінің қажетті ең төменгі деңгейі В1 деңгейін (базалық деңгей) құрайды.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткер Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны берген В1 не одан жоғары деңгейде қазақ тілінен (ҚАЗТЕСТ) емтихан тапсырғаны туралы ресми сертификатты ұсынады.
2. "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға арналған үміткерлер үшін шет тілін білудің қажетті ең төменгі деңгейі:
Оқу тілі
Санаты
Бірінші шектілік деңгейі
Екінші шектілік деңгейі
Үшінші шектілік деңгейі
1.
Ағылшын
Инженерлік-техникалық қызметкер, Медициналық қызметкер,
Ауылдық елдімекеннен шыққан үміткер

2) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка) либо оригинал проездного документа с указанием стоимости проезда.
10.2
возмещение оплаты авиабилетов
1) оригиналы чеков об оплате, квитанции об оплате, либо выписки по банковскому счету клиента, подтвержденной штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка (допускается предоставление справки/письма с иностранного банка);
2) электронный билет;
3) оригиналы посадочного/ных талона/ов либо электронный/ые посадочный/ные талон/ны со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом.
В случае отсутствия документов в вышеперечисленных подпунктах, допускается предоставление подтверждения с авиаагентства с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии): стоимости, номера билета, класса, маршрута, подтверждения фактов приобретения билета и использования билета.
11.
Услуги банка (выпуск, перевыпуск по истечению срока действия и обслуживание банковской карточки)
банковская выписка, подтвержденная штампом банка либо со штрих/Quick Response (Квик Респонс) кодом/электронной цифровой подписью банка.
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
1. Необходимый минимальный уровень знания государственного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак":
Минимальный уровень знания государственного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак" составляет уровень B1 (базовый уровень).
Претендент на присуждение международной стипендии "Болашак" предоставляет официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ) с уровнем B1 и выше, выданный Республиканским государственным казенным предприятием "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
2. Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак":
Язык обучения
Категории
Первый пороговый уровень
Второй пороговый уровень
Третий пороговый уровень
1.
Английский
Инженерно-технический работник,
Медицинский работник,
Претендент из сельских населенных пунктов

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – DSH емтиханы Германияның жоғары оқу орындарының біреуіне түсу үшін қажет. DSH емтиханы Германияның жоғары оқу орындарында кезекті семестр басталғанға дейін 3-4 апта бұрын тапсырылады;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Неміс тілін білуін растау үшін қажетті Гете-Институтының сертификаты. Гете-институтында сертификат алу үшін емтиханды Гете-институттарында да, біздің әріптестеріміз болып табылатын емтихан алу орталықтарында да тапсыруға болады
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – шетелдіктерді, қытай эмигранттарды және аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы;
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі;
Nihongo Nōryoku Shiken (Nihongo Nōryoku Shiken – Нихонго норҰку сикэн) – жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – норвеж тілін шет тілі ретінде білу сертификаттары;
PAT (Profile academic and professional language proficiency – Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – академиялық голланд тілі деңгейін білу бойынша емтихан;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – ауызекі голланд тілі деңгейін анықтау бойынша емтихан;
PPT (Profile professional language proficiency – Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – кәсіби голланд тілі деңгейін анықтау бойынша емтихан;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam – PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency – Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) – голланд тілін шет тілі ретінде білу сертификаты;
Prøve i Dansk – 3 деңгейден тұратын дат тілінен емтихан: Prøve i Dansk 1 (PD1) or Prøve i Dansk 2 (PD2), Prøve i Dansk 3 (PD3). Содан кейін Studieprøven ілгерінді деңгейде дат тілін меңгеру бойынша емтихан тапсыруға болады;
Studieprøven – дат тілін шет тілі ретінде білуге арналған емтихан;
SWEDEX – бұл швед тілінен екі халықаралық емтиханның біреуі. Бұл емтихан Еуропа кеңесі әзірлеген шкала бойынша А2, В1, В2 және С1 деңгейінде қабылданады;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – француз тілін білуге арналған тест;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – DaF тесті Германияда оқу үшін қажетті неміс тілі деңгейін тексеретін тест. Бұл емтиханды әлем бойынша лицензияланған орталықтарда, сонымен қатар, Қазақстанда тапсыруға болады;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – шет тілі ретінде ағылшын тілі бойынша тест мынадай түрлерге бөлінеді:
IBT (Internet-based test - Интернет-бейзд тест) - Интернет арқылы тапсырылатын ресми тест.
ITP (Institutional Testing Program – Инститьюшнал тестинг программ) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест;
PBT (Paper-based test - Пэйпер-бэйзд тест) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест.
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – корей тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – фин тілін білу деңгейі бойынша емтихан.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы "22" мамырдағы
№318 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
ЖҰМЫС БЕРУШІНІҢ ЖҰМЫС ОРНЫН САҚТАУ ШАРТЫМЕН МАМАН ДАЯРЛАУҒА ӨТІНІМІ/ЗАЯВКА РАБОТОДАТЕЛЯ НА ПОДГОТОВКУ СПЕЦИАЛИСТА С УСЛОВИЕМ СОХРАНЕНИЯ МЕСТА РАБОТЫ
№ _____                         "____" ___________20____
жылы/года
Жіберуші ұйымның атауы/Наименование направляющей организации
Пошталық индексі, мекен-жайы/Почтовый индекс, адрес
Код, телефон
e-mail
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/Ф.И.О. (при наличии) направляемого претендента
(Жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес бас әріптермен толтырылады)Заполняется печатными буквами, согласно документу, удостоверяющему личность)
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу ақпараты:
Информация по участию в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак":
Үміткердің санатын белгілеу/Указать категорию претендента
Жалпы жұмыс өтілі/Общий стаж работы
Бағыттаушы ұйымдағы жұмыс өтілі/Стаж работы в направляющей организации
Жұмыс істейтін құрылымдық бөлімше/ Структурное подразделение
Үміткердің лауазымы/Должность претендента
Конкурсқа қатысу туралы деректер (үміткер толтырады):
Данные для участия в конкурсе (заполняется претендентом):
Тағылымдамадан өту елі/Страна для прохождения стажировки
Тағылымдамадан өту мамандығы/ Специальность для прохождения стажировки
Тағылымдамадан өту тілі/Язык прохождения стажировки
Шетелдегі жоғары оқу орны/шетелдік ұйым*/ Высшее учебное заведение за рубежом/зарубежная организация
ЖҰМЫС БЕРУШІНІҢ РАСТАУ /ПОДТВЕРЖДЕНИЕ РАБОТОДАТЕЛЯ
Жіберуші ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя направляющей организации
________________________________________________________________________________________
Жұмыс орнын сақтауды қамтамасыз етуімен/с обеспечением сохранения места работы
Басшының ТАӘ және қолы/ФИО и подпись руководителя М.О/М.П
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы "22" мамырдағы
№318 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
ҮМІТКЕРДІҢ "БОЛАШАҚ" ХАЛЫҚАРАЛЫҚ СТИПЕНДИЯСЫН ТАҒАЙЫНДАУ КОНКУРСЫНА ҚАТЫСУ ҮШІН САУАЛНАМАСЫ/АНКЕТА ПРЕТЕНДЕНТА ДЛЯ УЧАСТИЯ В КОНКУРСЕ НА ПРИСУЖДЕНИЕ МЕЖДУНАРОДНОЙ СТИПЕНДИИ "БОЛАШАК"
Тегі/Аты/Әкесінің аты (болған жағдайда)/Фамилия/Имя/Отчество (при наличии)/жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес баспа әріптермен толтырылады/(заполняется печатными буквами согласно документу, удостоверяющему личность)
Болжанып отырған оқу/тағылымдамадан өту елін көрсетіңіз/Укажите предполагаемую страну прохождения обучения/стажировки
Болжанып отырған оқу/тағылымдамадан өту тілін көрсетіңіз/Укажите предполагаемый язык прохождения обучения/стажировки
Оқу бағдарламасы/тағылымдама/Программа обучения/стажировка
Магистратура
Өз бетімен
түскен/Самостоятельно
поступивший
Ауылдық елді мекеннен
/Из сельского
населенного пункта
Медициналық қызметкер/
Медицинский
работник
Инженерлік-техникалық
қызметкер/Инженерно-
технический работник
Докторантура
Резидентура
Тағылымдама/Стажировка
қызметкердің санаты/категория работника
______________________________________
______________________________________
______________________________________
"Болашак" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандықтың толық атауы және коды/Полное наименование специальности и код согласно Перечню приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак"
Шетелдегі жоғары оқу орны/шетелдік ұйым*/ Высшее учебное заведение за рубежом/зарубежная организация
*Шетелдік жоғары оқу орындарына/мекемелерге оқу/тағылымдамадан өту үшін өз беттерінше түскен тұлғалар толтырады/* Заполняется лицами, самостоятельно поступившими в зарубежные вузы/организации на академическое обучение/для прохождения стажировки
Бұл кестені "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкерлері толтырады/Данная таблица заполняется работниками АО "Центр международных программ"
Ескертпелер/Замечания ________________________________________________________________________________
Тексерді/Проверил ________________________ _________________________ ___________ _____________ Тегі/Аты/Әкесінің аты/Ф.И.О. Лауазымы/Должность Қолы/Подпись Тексерілген күні/ Дата проверки

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – Экзамен DSH необходим для поступления в один из вузов Германии. Экзамен DSH сдается за 3-4 недели до начала очередного семестра в вузах Германии;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Сертификат Гете-Института, необходимый для подтверждения знания немецкого языка. Экзамен для получения сертификата Гете-института можно сдать как в Гете-институтах, так и в экзаменационных центрах, являющихся нашими партнерами;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, китайских эмигрантов и представителей национальных меньшинств;
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – международная система тестирования на знание английского языка;
Nihongo Nōryoku Shiken (Nihongo Nōryoku Shiken – Нихонго норҰку сикэн) – экзамен по определению уровня японского языка;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – Сертификаты на знание норвежского языка как иностранного;
PAT (Profile academic and professional language proficiency – Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня академического голландского языка;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня разговорного голландского языка;
PPT (Profile professional language proficiency – Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня профессионального голландского языка;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam – PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency – Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) – Сертификаты на знание голландского языка как иностранного;
Prøve i Dansk - Экзамен по датскому языку, который состоит из 3 уровней: Prøve i Dansk 1 (PD1) or Prøve i Dansk 2 (PD2), Prøve i Dansk 3 (PD3). После которого можно сдать экзамен по владению датским языком на продвинутом уровне Studieprøven;
Studieprøven - экзамен на знание датского языка как иностранного языка;
SWEDEX – это один из двух международных экзаменов по шведскому языку. Данный экзамен принимается на уровнях А2, В1, В2 и C1 по шкале, разработанной Советом Европы;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – тест на знание французского языка;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF проверяет знания немецкого языка, необходимые для обучения в Германии. Данный экзамен можно сдавать по всему миру в лицензированных центрах, в том числе в Казахстане;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – тест по английскому языку как иностранному, подразделяется на следующие виды:
IBT (Internet-based test – Интернет–бейзд тест) – официальный тест, который сдается посредством интернет;
ITP (Institutional Testing Program – Инститьюшнал тестинг программ) – официальный тест на бумажном носителе;
PBT (Paper-based test – Пэйпер-бэйзд тест) – официальный тест на бумажном носителе.
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – экзамен по определению уровня корейского языка;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – экзамен по определению уровня финского языка.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Утвержден
приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 26 мая 2020 года № 222
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Прием документов для участия
в конкурсе на присуждение
международной стипендии "Болашак"
Форма
ЖҰМЫС БЕРУШІНІҢ ЖҰМЫС ОРНЫН САҚТАУ ШАРТЫМЕН МАМАН ДАЯРЛАУҒА ӨТІНІМІ/
ЗАЯВКА РАБОТОДАТЕЛЯ НА ПОДГОТОВКУ СПЕЦИАЛИСТА С УСЛОВИЕМ СОХРАНЕНИЯ МЕСТА РАБОТЫ
№ _____ "____" ___________20____ жылы/года
Жіберуші ұйымның атауы/Наименование направляющей организации
Пошталық индексі, мекен-жайы/
Почтовый индекс, адрес
Код, телефон
e-mail
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Ф.И.О. (при наличии) направляемого претендента
(Жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес бас әріптермен толтырылады)
Заполняется печатными буквами, согласно документу, удостоверяющему личность)
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысу ақпараты:
Информация по участию в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак":
Үміткердің санатын белгілеу/
Указать категорию претендента
Жалпы жұмыс өтілі/Общий стаж работы
Бағыттаушы ұйымдағы жұмыс өтілі/
Стаж работы в направляющей организации
Жұмыс істейтін құрылымдық бөлімше/
Структурное подразделение
Үміткердің лауазымы/Должность претендента
Конкурсқа қатысу туралы деректер (үміткер толтырады):
Данные для участия в конкурсе (заполняется претендентом):
Тағылымдамадан өту елі/
Страна для прохождения стажировки
Тағылымдамадан өту мамандығы/
Специальность для прохождения стажировки
Тағылымдамадан өту тілі/
Язык прохождения стажировки
Шетелдегі жоғары оқу орны/шетелдік ұйым*/
Высшее учебное заведение за рубежом/зарубежная организация
ЖҰМЫС БЕРУШІНІҢ РАСТАУ /ПОДТВЕРЖДЕНИЕ РАБОТОДАТЕЛЯ
Жіберуші ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя направляющей организации
____________________________________________________
Жұмыс орнын сақтауды қамтамасыз етуімен/с обеспечением сохранения места работы
Басшының ТАӘ және қолы/ФИО и подпись руководителя М.О/М.П
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Форма
ҮМІТКЕРДІҢ "БОЛАШАҚ" ХАЛЫҚАРАЛЫҚ СТИПЕНДИЯСЫН ТАҒАЙЫНДАУ КОНКУРСЫНА ҚАТЫСУ ҮШІН САУАЛНАМАСЫ/
АНКЕТА ПРЕТЕНДЕНТА ДЛЯ УЧАСТИЯ В КОНКУРСЕ НА ПРИСУЖДЕНИЕ МЕЖДУНАРОДНОЙ СТИПЕНДИИ "БОЛАШАК"
Тегі/Аты/Әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия/Имя/Отчество (при наличии)/
жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес баспа әріптермен толтырылады/
(заполняется печатными буквами согласно документу, удостоверяющему личность)
Болжанып отырған оқу/тағылымдамадан өту елін көрсетіңіз/
Укажите предполагаемую страну прохождения обучения/стажировки
Болжанып отырған оқу/тағылымдамадан өту тілін көрсетіңіз/
Укажите предполагаемый язык прохождения обучения/стажировки
Оқу бағдарламасы/тағылымдама/Программа обучения/стажировка
Магистратура
Өз бетімен түскен/
Самостоятельно
поступивший
Ауылдық елді мекеннен/
Из сельского населенного пункта
Медициналық қызметкер/
Медицинский
работник
Инженерлік-техникалық қызметкер/
Инженерно-технический работник
Докторантура
Резидентура
Тағылымдама/Стажировка
қызметкердің санаты/категория работника
______________________________________
______________________________________
______________________________________
"Болашак" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар
тізбесіне сәйкес мамандықтың толық атауы және коды/
Полное наименование специальности и код согласно Перечню
приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак"
Шетелдегі жоғары оқу орны/шетелдік ұйым*/ Высшее учебное заведение за рубежом/зарубежная организация
*Шетелдік жоғары оқу орындарына/мекемелерге оқу/тағылымдамадан өту үшін өз беттерінше түскен тұлғалар толтырады/*
Заполняется лицами, самостоятельно поступившими в зарубежные вузы/организации на академическое обучение/
для прохождения стажировки
Бұл кестені "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкерлері толтырады/
Данная таблица заполняется работниками АО "Центр международных программ"
Ескертпелер/Замечания ________________________________________________________________________________
Тексерді/Проверил ________________________ ____________________ ___________ _________
Тегі/Аты/Әкесінің аты/Ф.И.О. Лауазымы/Должность Қолы/Подпись
Тексерілген күні/ Дата проверки

1. Т.А.Ә. (болған жағдайда)
2. Тағылымдамадан өту елі;
3. Шетелдік ұйым;
4. Тағылымдамадан өту мерзімі;
5. Тағылымдамадан өту тілі;
6. "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін Басым мамандықтар тізбесіне сәйкес (бұдан әрі – Тізбе) мамандық;
7. Тізбеден таңдап алған мамандық бойынша тақырып;
8. Тізбеден таңдап алған мамандық бойынша өзектілігі мен жаңашылдығы;
9. Мақсаты;
10. Міндеттері;
11. Өту кезеңдері;
12. Тізбеден таңдап алған мамандық бойынша зерттеу объектісі;
13. Тізбеден таңдап алған мамандық бойынша пайдаланылатын зерттеу әдістері;
14. Қажетті материалдық-техникалық құралдар;
15. Тізбеден таңдап алған мамандық бойынша күтілетін нәтижелер;
16. Күтілетін нәтижелерге қол жеткізуді бағалау критерийлері;
17. Шетелде тағылымдамадан өтудің кесте-жоспары.
Нысан
Тағылымдаманың кесте-жоспары:
Іс-шараның атауы
Іс-шараны өткізу мерзімі
Тізбеден таңдап алған мамандық бойынша пайдаланылатын зерттеу технологиялары мен әдістері
Есептілік нысаны
Тағылымдамаға қабылдайтын ұйым
ТАӘ (болған жағдайда)
Қолы М.О.
Тағылымдамаға бағыттайтын ұйым/Направляющая на стажировку организация
Басшының ТАӘ/ФИО руководителя
Қолы/Подпись М.О./М.П.
Тағылымдамаға қабылдайтын ұйым
ТАӘ (болған жағдайда)
Қолы М.О.
Тағылымдамаға бағыттайтын ұйым/Направляющая на стажировку организация
Басшының ТАӘ/ФИО руководителя
Қолы/Подпись М.О./М.П.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтары тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№318 бұйрығына
5-қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалылығы кестесі
Дәстүрлі жүйе бойынша баға
Кредиттік жүйе бойынша баға
Бағаның сандық баламасы
Бағаның әріптік баламасы
%-дық мазмұны
Өте жақсы

1. Ф.И.О. (при его наличии) претендента;
2. Страна прохождения стажировки;
3. Зарубежная организация;
4. Сроки прохождения стажировки;
5. Язык прохождения стажировки;
6. Специальность в соответствии с Перечнем приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак" (далее – Перечень);
7. Тема по выбранной специальности из Перечня;
8. Актуальность и новизна по выбранной специальности из Перечня;
9. Цель;
10. Задачи;
11. Этапы прохождения;
12. Объект исследования по выбранной специальности из Перечня;
13. Используемые методы исследования по выбранной специальности из Перечня;
14. Необходимые материально-технические средства;
15. Ожидаемые результаты по выбранной специальности из Перечня;
16. Критерии оценки достижения ожидаемых результатов;
17. План-график прохождения стажировки за рубежом.
Форма
План-график стажировки:
Наименование мероприятий
Сроки проведения мероприятий
Используемые технологии и методы исследования по выбранной специальности из Перечня
Форма отчетности
Принимающая на стажировку организация
ФИО (при его наличии)
Подпись М.П.
Направляющая на стажировку организация
ФИО (при его наличии) руководителя
Подпись М.П.
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 318
Таблица эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак"
Оценка по традиционной системе
Оценка по кредитной системе
Цифровой эквивалент оценки
Буквенный эквивалент оценки
%-ное содержание
Отлично

NihongoNōryokuShiken 5, 4
-
12 ай
NihongoNōryokuShiken 3
-
6 ай
NihongoNōryokuShiken 2
-
-
15.
Магистратура алдындағы дайындық
-
-
2 айдан аспайды
Емтихан атаулары бойынша ақпарат:
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) – шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттілік стандарты;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – итальян тілін шет тілін ретінде білу сертификаты;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – итальян тілін шет тілі ретінде меңгеру дәрежесін растайтын сертификат;
Czech Certificate Exam (CCE) – чех тілі бойынша сертификатталған емтихан, шетелдіктер үшін чех тілін білуге арналған кеңінен таралған емтихан;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) – неміс академиялық алмасу қызметі;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – француз тілін тереңдетіп білу туралы диплом;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) – испан тілін шет тілі ретінде білу сертификаты;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – француз тілін білу туралы диплом;
DET (Duolingo English Test) (Дуолинго Инглиш Тест) – бейне әңгімелесу және нәтижелерді жылдам өңдеу арқылы ағылшын тілін білуді анықтауға арналған онлайн-тест;
DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – DSH емтиханы Германияның жоғары оқу орындарының біреуіне түсу үшін қажет. DSH емтиханы Германияның жоғары оқу орындарында кезекті семестр басталғанға дейін 3-4 апта бұрын тапсырылады;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Неміс тілін білуін растау үшін қажетті Гете-Институтының сертификаты. Гете-институтында сертификат алу үшін емтиханды Гете-институттарында да, біздің әріптестеріміз болып табылатын емтихан алу орталықтарында да тапсыруға болады
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – шетелдіктерді, қытай эмигранттарды және аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы;
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі;
Nihongo Nōryoku Shiken (Nihongo Nōryoku Shiken – Нихонго норҰку сикэн) – жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – норвеж тілін шет тілі ретінде білу сертификаттары;
PAT (Profile academic and professional language proficiency – Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – академиялық голланд тілі деңгейін білу бойынша емтихан;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – ауызекі голланд тілі деңгейін анықтау бойынша емтихан;
PPT (Profile professional language proficiency – Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – кәсіби голланд тілі деңгейін анықтау бойынша емтихан;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam – PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency – Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) – голланд тілін шет тілі ретінде білу сертификаты;

NihongoNōryokuShiken 5, 4
-
12 месяцев
NihongoNōryokuShiken 3
-
6 месяцев
NihongoNōryokuShiken 2
-
-
15.
Предмагистерская подготовка
-
-
Не более 2 месяцев
Информация по наименованиям экзаменов:
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) – стандарт общеевропейских компетенций владения иностранным языком;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – Сертификат на знание итальянского языка как иностранного;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – Сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком как иностранным;
Czech Certificate Exam (CCE) - Сертификационный экзамен по чешскому языку, наиболее распространенный экзамен на знание чешского для иностранцев;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) - немецкая служба академических обменов;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – диплом об углубленном знании французского языка;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) – Сертификат на знание испанского языка как иностранного;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – диплом о знании французского языка;
DET (Duolingo English Test) (Дуолинго Инглиш Тест) – онлайн-тест по определению знания английского языка с помощью видеособеседования и быстрой обработки результатов;
DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – Экзамен DSH необходим для поступления в один из вузов Германии. Экзамен DSH сдается за 3-4 недели до начала очередного семестра в вузах Германии;
Goethe-Zertifikat (Гете Цертификат) – Сертификат Гете-Института, необходимый для подтверждения знания немецкого языка. Экзамен для получения сертификата Гете-института можно сдать как в Гете-институтах, так и в экзаменационных центрах, являющихся нашими партнерами;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Ханьюй Шуйпин Каоши) – это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, китайских эмигрантов и представителей национальных меньшинств;
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – международная система тестирования на знание английского языка;
Nihongo Nōryoku Shiken (Nihongo Nōryoku Shiken – Нихонго норҰку сикэн) – экзамен по определению уровня японского языка;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – Сертификаты на знание норвежского языка как иностранного;
PAT (Profile academic and professional language proficiency – Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня академического голландского языка;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня разговорного голландского языка;
PPT (Profile professional language proficiency – Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня профессионального голландского языка;
Profile Academic and professional language proficiency (Educatif Startbekwaam – PTHO) (Profile Academic and professional language proficiency – Профайл Академик энд профешионал лэнгуич профишэнси (Эдукатиф Стартбекуам ПТХО) – Сертификаты на знание голландского языка как иностранного;

Prøve i Dansk – 3 деңгейден тұратын дат тілінен емтихан: Prøve i Dansk 1 (PD1) or Prøve i Dansk 2 (PD2), Prøve i Dansk 3 (PD3). Содан кейін Studieprøven ілгерінді деңгейде дат тілін меңгеру бойынша емтихан тапсыруға болады;
Studieprøven – дат тілін шет тілі ретінде білуге арналған емтихан;
SWEDEX – бұл швед тілінен екі халықаралық емтиханның біреуі. Бұл емтихан Еуропа кеңесі әзірлеген шкала бойынша А2, В1, В2 және С1 деңгейінде қабылданады;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – француз тілін білуге арналған тест;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – DaF тесті Германияда оқу үшін қажетті неміс тілі деңгейін тексеретін тест. Бұл емтиханды әлем бойынша лицензияланған орталықтарда, сонымен қатар, Қазақстанда тапсыруға болады;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – шет тілі ретінде ағылшын тілі бойынша тест мынадай түрлерге бөлінеді:
IBT (Internet-based test - Интернет-бейзд тест) - Интернет арқылы тапсырылатын ресми тест.
ITP (Institutional Testing Program – Инститьюшнал тестинг программ) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест;
PBT (Paper-based test - Пэйпер-бэйзд тест) - қағаз жеткізгіштегі ресми тест.
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – корей тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – фин тілін білу деңгейі бойынша емтихан.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтары тізбесіне
9-қосымша
Тәуелсіз сараптамалық
комиссия жұмысын
ұйымдастыруға
қосымша
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерінің болжамды сұрақтар тізбесінің үлгісі
Бөлім
Сұрақ нұсқалары
1.
Мамандықты таңдауды түсіну деңгейін анықтауға арналған сұрақтар (таңдалған тақырып бойынша атқарылған жұмыстардың бар болуы), дәлелділік (5 мин)
1) Сіз неге/қалай осы оқу елін/ЖОО және көрсетілген мамандықты таңдадыңыз?
2) Сіз көрсетілген мамандық бойынша нені оқуды жоспарлап отырсыз, қандай шетелдік ЖОО-да?
3) Сіз көрсетілген мамандықта/ЖОО-да қандай білім және дағдыларды алуды жоспарлап отырсыз?
4) Таңдалған мамандану бойынша зерттеулеріңіз/мақалаларыңыз бар ма (доктор дәрежесіне үміткерлер үшін)?
5) Сіз ҚР-на оралғаннан кейін барлық алған біліміңізді қолдануды қалай жоспарлап отырсыз?
2.
Таңдалған оқу мамандығы бойынша базалық білім деңгейін анықтауға арналған сұрақтар (теориялық дағдылар) (5мин)
1) Елдегі таңдалған мамандану бойынша жалпы жағдай туралы айтып берсеңіз? Қандай мәселелер бар?

Prøve i Dansk - Экзамен по датскому языку, который состоит из 3 уровней: Prøve i Dansk 1 (PD1) or Prøve i Dansk 2 (PD2), Prøve i Dansk 3 (PD3). После которого можно сдать экзамен по владению датским языком на продвинутом уровне Studieprøven;
Studieprøven - экзамен на знание датского языка как иностранного языка;
SWEDEX – это один из двух международных экзаменов по шведскому языку. Данный экзамен принимается на уровнях А2, В1, В2 и C1 по шкале, разработанной Советом Европы;
TCF (Test de connaissance du français – Тест де конэсонс дью фронсэ) – тест на знание французского языка;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF проверяет знания немецкого языка, необходимые для обучения в Германии. Данный экзамен можно сдавать по всему миру в лицензированных центрах, в том числе в Казахстане;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – тест по английскому языку как иностранному, подразделяется на следующие виды:
IBT (Internet-based test – Интернет–бейзд тест) – официальный тест, который сдается посредством интернет;
ITP (Institutional Testing Program – Инститьюшнал тестинг программ) – официальный тест на бумажном носителе;
PBT (Paper-based test – Пэйпер-бэйзд тест) – официальный тест на бумажном носителе.
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – экзамен по определению уровня корейского языка;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – экзамен по определению уровня финского языка.
Приложение 9
к Перечню некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение
к организации работы
независимой экспертной комиссии
Перечень предполагаемых вопросов членов Независимой экспертной комиссии
Раздел
Варианты вопросов
1.
Вопросы для определения уровня осознанности выбора специальности (наличие наработок по выбранной теме), аргументированность
1) Как/почему вы выбрали эту страну обучения/вуз и указанную специальность?
2) Что Вы планируете изучать по указанной специальности, в каком зарубежном вузе?
3) Какие навыки и знания Вы планируете получить по указанной специальности/вузе?
4) Имеются ли у Вас исследования/статьи по выбранной специальности (для претендентов на получение степени доктора)?
5) Как вы планируете применить все полученные знания по возвращению в РК?
2.
Вопросы для определения уровня базовых знаний по выбранной специальности обучения (теоретические навыки)
1) Расскажите об общей ситуации в стране по выбранной специальности? Какие имеются проблемы?

2) Теория бойынша сұрақтар қойылады (КР ЖОО-ның оқу бағдарламалары бойынша)
3.
Үміткердің кәсіби даярлығы деңгейін анықтауға арналған сұрақтар тәжірибелік дағдылар)
(5 мин)
Үміткердің жұмыс өтілі болған жағдайда:
1) Көрсетілген мамандық бойынша жұмыс өтіліңіз туралы айтып берсеңіз? Сіздің міндеттеріңіз? Қандай мәселелерге тап боласыз?
2) Қызметте/ұйымда жұмысты бастаған кезде негізгі мақсаттарыңыз қандай болды?
3) Есіңізде қалған қандай жобаларға қатыстыңыз?
Үміткердің жұмыс өтілі болмаған жағдайда:
1) Өзіңіз таңдаған мамандану саласындағы табысты маман қандай қасиеттер мен дағдыларға ие болуы керек деп ойлайсыз?
2) Оқу үшін таңдаған мамандығыңызға қатысы бар жетістіктеріңіз жайлы айтып берсеңіз?
4.
Таңдалған мамандандыру саласындағы кәсіби құзыреттілік деңгейінің сәйкестігін анықтауға арналған сұрақтар (бірінші турдың нәтижелеріне сүйене отырып)
Тиісті кәсіби құзыреттіліктің көрінісін бағалау үшін ситуациялық мәселені шешу туралы сұрақ қою керек?
Ескерту:
Комиссия мүшелері болжамды мәселелер тізбесіне кірмейтін, бірақ тәуелсіз сараптама комиссиясының жұмысын ұйымдастырудың 9-тармағына сәйкес келетін қосымша 3 (үш) сұрақты қояды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтары тізбесіне
10-қосымша
"Болашақ" халықаралық
стипендиясынан бас тартқан
немесе одан айырылған,
сондай-ақ
"Болашақ" халықаралық
стипендиясы әкімшісі алдында
қаржылық берешегі бар
"Болашақ" халықаралық
стипендиясын тағайындау
конкурсының жеңімпаздарын
оқытуға жұмсалған бюджеттік
қаражатты қайтаруға
байланысты жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына
№ 1 қосымша
_________________________
Борышкер Т.А.Ә. (бар
болған жағдайда)
мекен-жайы: ________________
тел.: _______________________
Нысан
Оқуды ұйымдастыру шығындарын өтеу туралы хабарлама
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның (бұдан әрі – Республикалық комиссия) 20__ жылғы " " ________ № ______ хаттамасымен Сізді "Болашақ" халықаралық стипендиясынан оқуды ұйымдастыру шығындарын міндетті түрде өтеумен айыру шешімі қабылданғанын хабарлайды.
Оқуыңызды ұйымдастыру үшін нақты жұмсалған шығындар сомасы айыппұл шараларын есепке алумен __________ теңгені құрайды, оның ішінде:
1) нақты жұмсалған шығындар __________ теңге;
2) оқу шарты бойынша айыппұл сомасы __________ теңге.
Баяндалғанның негізінде, Орталық Сізге көрсетілген шығындарды 20__ жылғы "__" ________ мерзімге дейін Орталық шотына ақшалай қаражатты аудару арқылы өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Шығындарды бір жолғы төлеммен өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда өзіңіз немесе сенім білдірілген адам арқылы Орталыққа Берешекті өтеу туралы келісімді жасау және оны өтеу кестесін құру үшін жүгінуіңізге болады.
Олай болмаған жағдайда, Орталық Сізден оқуды ұйымдастыру шығындарын және барлық сот шығындарын өндіріп алу туралы талап арызбен сотқа жүгінуге мәжбүр болады.
Орталық мекенжайы мен деректемелері: _________________________
_______________________________             ________________
Басшы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)                   (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтары тізбесіне
11-қосымша
"Болашақ" халықаралық
стипендиясынан бас тартқан
немесе одан айырылған,
сондай-ақ "Болашақ"
халықаралық стипендиясы
әкімшісі алдында қаржылық
берешегі бар "Болашақ"
халықаралық стипендиясын
тағайындау конкурсының
жеңімпаздарын оқытуға
жұмсалған бюджеттік
қаражатты қайтаруға
байланысты жұмысты
ұйымдастыру қағидаларына

2) Задаются вопросы по теории (по учебной программе вузов РК).
3.
Вопросы для определения уровня профессиональной подготовки претендента (практические навыки)
В случае если стаж работы у претендента имеется:
1) Расскажите, какой опыт работы Вы имеете в указанной специальности? Ваши обязанности? С какими проблемами Вы сталкиваетесь?
2) Когда вы начали работать в должности/организации, каковы были Ваши основные цели?
3) В каких проектах Вы принимали участие, которые наиболее запомнились?
В случае если стаж работы у претендента отсутствует:
1) Как вы думаете, какими качествами и навыками должен владеть успешный специалист в Вашей сфере специальности?
2) Расскажите о Ваших достижениях, имеющие отношение к выбору специальности для обучения?
4.
Вопросы для определения соответствия уровня профессиональных компетенций в выбранной области специализации (исходя из результатов первого тура).
Поставить вопрос по решению ситуационной задачи для оценки проявления соответствующей профессиональной компетенции?
Примечание:
Члены комиссии задают дополнительно до 3 (трех) вопросов, не входящих в перечень предполагаемых вопросов, но соответствующие пункту 9 организации работы независимой экспертной комиссии.
Приложение 10
к Перечню некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам организации работы,
связанной с возвратом бюджетных
средств, затраченных на обучение
победителей конкурса на присуждение
международной стипендии "Болашак",
отказавшихся от стипендии либо
лишенных международной стипендии
"Болашак", а также имеющих финансовую
задолженность перед администратором
международной стипендии "Болашак"
_________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
должника
адрес _____________________
тел: ______________________
форма
Уведомление о возмещении расходов за организацию обучения
Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Центр) сообщает,
что протоколом Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
от "___"____________ 20____ года №____ принято решение о лишении Вас стипендии
"Болашак" с обязательным возмещением всех расходов за организацию обучения.
Сумма фактически понесенных расходов за организацию Вашего обучения с учетом
штрафных санкций, составляет __________ тенге из них:
1) фактически понесенные расходы __________ тенге;
2) сумма штрафа по договору на обучение __________ тенге.
На основании изложенного, Центр уведомляет Вас о необходимости погашения указанных
расходов в срок до "___"______ 20___ года путем перечисления денежных средств на счет Центра.
В случае невозможности погашения расходов единовременным платежом, Вы можете обратиться
в Центр лично или через своего поверенного лица для заключения Соглашения о возмещении
задолженности и составления графика ее погашения.
В противном случае, Центр будет вынужден обратиться в суд с иском о взыскании с Вас расходов
за организацию обучения и всех судебных издержек.
Адрес и реквизиты Центра: ____________________________________
____________________________________________________________
__________________________________ __________________________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя (подпись)
Приложение 11
к Перечню некоторых приказов
Министра образования и науки
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения

1-1 қосымша
_________________________
борышкердің Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда)
мекенжайы _________________
тел:_____________________
Оқуды ұйымдастыру шығындарын өтеу туралы хабарлама
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның 20__ жылғы " " ________ № ______ хаттамасымен оқуды ұйымдастыру шығындарын міндетті түрде өтеумен Сіздің "Болашақ" стипендиясынан өз еркімен бас тарту туралы өтінішіңіз қанағаттандарылғанын хабарлайды.
Оқуыңызды ұйымдастыру үшін нақты жұмсалған шығындар сомасы айыппұл шараларын есепке алумен __________ теңгені құрайды, оның ішінде:
1) нақты жұмсалған шығындар __________ теңге;
2) оқу шарты бойынша айыппұл сомасы __________ теңге.
Баяндалғанның негізінде, Орталық Сізге көрсетілген шығындарды 20__ жылғы "__" ________ мерзімге дейін Орталық шотына ақшалай қаражатты аудару арқылы өтеу қажеттілігі туралы хабарлайды.
Шығындарды бір жолғы төлеммен өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда өзіңіз немесе сенім білдірілген адам арқылы Орталыққа Берешекті өтеу туралы келісімді жасау және оны өтеу кестесін құру үшін жүгінуіңізге болады.
Олай болмаған жағдайда, Орталық Сізден оқуды ұйымдастыру шығындарын және барлық сот шығындарын өндіріп алу туралы талап арызбен сотқа жүгінуге мәжбүр болады.
Орталық мекенжайы мен деректемелері: _________________________
_________________________________ ________________
Басшы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)       (қолы)

Приложение 1-1
к Правилам организации работы,
связанной с возвратом бюджетных
средств, затраченных на обучение
победителей конкурса на присуждение
международной стипендии "Болашак",
отказавшихся от стипендии либо
лишенных международной стипендии
"Болашак", а также имеющих
финансовую задолженность перед
администратором международной
стипендии "Болашак"
__________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
должника
адрес ___________________
тел: _____________________
Уведомление о возмещении расходов за организацию обучения
Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Центр) сообщает,
что протоколом Комиссии по рассмотрению обращений обладателей международной
стипендии "Болашак" от "___"____________ 20____ года №_____ Ваше заявление
о добровольном отказе от стипендии "Болашак" удовлетворено, с обязательным
возмещением всех расходов за организацию обучения.
Сумма фактически понесенных расходов за организацию Вашего обучения с учетом
штрафных санкций, составляет __________ тенге из них:
1) фактически понесенные расходы __________ тенге;
2) сумма штрафа по договору на обучение __________ тенге.
На основании изложенного, Центр уведомляет Вас о необходимости погашения
указанных расходов в срок до "____"______ 20___ года путем перечисления денежных
средств на счет Центра.
В случае невозможности погашения расходов единовременным платежом, Вы можете
обратиться в Центр лично или через своего поверенного лица для заключения
Соглашения о возмещении задолженности и составления графика ее погашения.
В противном случае, Центр будет вынужден обратиться в суд с иском о взыскании
с Вас расходов за организацию обучения и всех судебных издержек.
Адрес и реквизиты Центра: ___________________________________
___________________________________________________________
__________________________________ _________________________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя