Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 қыркүйектегі № 487 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 қыркүйекте № 33466 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Заңының 6-бабының 37) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 128) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ереже осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2023 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 487 бұйрығына
1- қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестердің тізбесі

Об утверждении положения о национальных научных советах
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 сентября 2023 года № 487. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2023 года № 33466.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
В соответствии с подпунктом 37) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 128) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
1. Утвердить положение о национальных научных советах согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 25 сентября 2023 года № 487
Перечень национальных научных советов

Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2023 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 487 бұйрығына
қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 37) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 128) тармақшасына сәйкес әзірленген және Ұлттық ғылыми кеңестер (бұдан әрі – кеңестер) қызметінің құқықтық және ұйымдастырушылық негіздерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. Кеңестер уәкілетті органның жанынан ғылым бағыттары бойынша құрылған алқалы органдар болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
3. Кеңестердің жұмысын ұйымдастыратын және кеңестердің мүшелері туралы ақпаратты өз интернет-ресурсында орналастыратын Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы (бұдан әрі – сараптама орталығы) кеңестердің жұмыс органы болып табылады.
2-тарау. Кеңестердің құрамы
4. Кеңестердің құрамы 3 (үш) жыл мерзімге бекітіледі және мүшелерінің саны кемінде 9 (тоғыз) және 25 (жиырма бес) адамнан аспайтын тақ саннан құралады. Бір адам қатарынан 2 (екі) мерзімнен артық кеңес мүшесі бола алмайды.
Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы кеңес құрамының кемінде үштен екісінің тиісті деңгейде мемлекеттік құпияларды қамтитын мәліметтерге рұқсаты бар.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
5. Кеңестердің құрамын уәкілетті орган мемлекеттік органдардың, құзыретті қазақстандық және шетелдік ғалымдардың өкілдерінен, бұл ретте әрбір кеңес құрамының кемінде үштен бір бөлігін салалық уәкілетті органдардың ұсыныстары мен ұсынымдары бойынша мемлекеттік органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық даму институттарының, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өкілдерінен, ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары мен ғылыми қоғамдық бірлестіктердің өкілдері қатарынан қалыптастырады және Заңның 22-бабының 3-тармағына сәйкес бекітіледі. Кеңес құрамын қалыптастыру үшін көрсетілген ұйымдар ғылым саласындағы уәкілетті органға кандидаттың осы Ереженің 6, 7, 8-тармақтарының талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтерді көрсете отырып, кандидаттың еркін нысанда жазылған түйіндемесін ұсынады. Кандидаттың осы Ереженің талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтерді көрсете отырып, кеңестер құрамына кандидаттардың тізімдері ғылым саласындағы уәкілетті органның және сараптама орталығының интернет-ресурстарында жарияланады. Кеңес құру кезінде ғылым саласындағы уәкілетті орган Кеңес мүшелерінің кеңес бағытына жататын негізгі салаларды ұсынуын қамтамасыз етеді. Кеңес құрамына ұсынылған әрбір кандидаттың біліктілік саласы кеңестің бағытына сәйкес келеді.

Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Приложение к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 25 сентября 2023 года № 487
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Положение о национальных научных советах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о национальных научных советах (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 37) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" (далее – Закон) и подпунктом 128) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 и определяет правовые и организационные основы деятельности национальных научных советов (далее – советы).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
2. Советы являются коллегиальными органами, созданными по направлениям науки при уполномоченном органе.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
3. Рабочим органом советов является Национальный центр государственной научно-технической экспертизы (далее – центр экспертизы), который организует работу советов и размещает информацию о членах советов на собственном интернет-ресурсе.
Глава 2. Составы советов
4. Составы советов утверждаются сроком на 3 (три) года и состоят из нечетного числа членов в количестве не менее 9 (девяти) и не более 25 (двадцати пять) человек. Одно и то же лицо не может являться членом совета более 2 (двух) сроков подряд.
Не менее двух третей состава совета в области национальной безопасности и обороны имеют допуск к сведениям, содержащим государственные секреты соответствующего уровня.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
5. Составы советов формируются уполномоченным органом из числа представителей государственных органов, компетентных казахстанских и зарубежных ученых, при этом не менее одной трети состава каждого совета из представителей государственных органов, национальных управляющих холдингов, национальных институтов развития, национальных холдингов, национальных компаний, а также субъектов частного предпринимательства по предложениям и рекомендациям отраслевых уполномоченных органов, научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных общественных объединений и утверждаются в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона. Для формирования состава совета указанные организации представляют в уполномоченный орган в области науки резюме кандидата в произвольной форме с указанием сведений, подтверждающих соответствие кандидата требованиям пунктов 6, 7, 8 настоящего Положения. Списки кандидатов в составы советов с указанием сведений, подтверждающих соответствие кандидата требованиям настоящего Положения, публикуются на интернет-ресурсах уполномоченного органа в области науки и центра экспертизы. Уполномоченный орган в области науки при формировании совета обеспечивает представительство членами совета основных отраслей, относящихся к направлению совета. Область квалификации каждого кандидата, рекомендованного в состав совета, соответствует направлению совета.

Кеңес құрамын қалыптастыру үшін көрсетілген ұйымдар ғылым саласындағы уәкілетті органға кандидаттың осы Ереженің 6, 7, 8-тармақтарының талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтерді көрсете отырып, кандидаттың еркін нысанда жазылған түйіндемесін ұсынады.
Кеңестер құрамына кандидаттар тізімдері кандидаттың осы Ереженің талаптарына сәйкестігін растайтын мәліметтер көрсетіліп, ғылым саласындағы уәкілетті органның және сараптама орталығының интернет-ресурстарында жарияланады.
Ғылым саласындағы уәкілетті орган кеңесті қалыптастыру кезінде кеңес мүшелерінің кеңестің бағытына жататын негізгі салаларға өкілдік етуін қамтамасыз етеді.
Кеңестің құрамына ұсынылған әрбір кандидаттың біліктілік саласы кеңестің бағытына сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
6. Кеңестердің құрамына кеңес құрамы қалыптасқан күнге дейін 3 (үш) жыл бойы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің қызметкерлері болып табылатын немесе болған немесе шетелдік ғылыми ұйымдарда немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметпен айналысатын философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы немесе кандидаты дәрежесі бар Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын, қазақстандық ғалымдар сайланады және олардың:
1) кеңес бағыты бойынша кемінде 10 (он) жыл ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі;
2) кандидатураны ұсынған күнге Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларына сәйкес кемінде 3 (үш) Хирш индексі;
3) Web of Science базасының 1 (бірінші), 2 (екінші) және 3 (үшінші) квартиліне кіретін және (немесе) Scopus базасындағы CiteScore бойынша кемінде 35 (отыз бес) процентилі бар басылымдарда соңғы 5 (бес) жыл ішінде кандидатура ұсынылған күнге дейін жарияланған кемінде 2 (екі) мақаласы және (немесе) шолуы болуы тиіс.
Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы қазақстандық ғалымдарға Хирш индексінің болуы туралы талап қолданылмайды. Осы Ереженің 6-тармағының 3) тармақшасында белгіленген талаптың орнына әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы қазақстандық ғалымдарға қатысты кандидатура ұсынылған күнге соңғы 5 (бес) жыл ішінде Web of Science (Вэб оф Сайнс) және (немесе) Scopus (Скопус) халықаралық базаларында индекстелетін басылымдарда кемінде 3 (үш) жарияланымның болуы ескеріледі.
Хирш индексінің және Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларында индекстелетін басылымдарда мақалалардың болуы туралы талап тиісті кеңеске қосуға ұсынылатын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қазақстандық ғалымдарға қолданылмайды. Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қазақстандық ғалымдарда соңғы 5 (бес) жылда рецензияланатын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Білім және ғылым саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынған ғылыми басылымдарда кемінде 3 (үш) мақаласы және (немесе) шолулары болуы қажет.

Для формирования состава совета указанные организации представляют в уполномоченный орган в области науки резюме кандидата в произвольной форме с указанием сведений, подтверждающих соответствие кандидата требованиям пунктов 6, 7, 8 настоящего Положения.
Списки кандидатов в составы советов с указанием сведений, подтверждающих соответствие кандидата требованиям настоящего Положения, публикуются на интернет-ресурсах уполномоченного органа в области науки и центра экспертизы.
Уполномоченный орган в области науки при формировании совета обеспечивает представительство членами совета основных отраслей, относящихся к направлению совета.
Область квалификации каждого кандидата, рекомендованного в состав совета, должна соответствовать направлению совета.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
6. В состав советов избираются казахстанские ученые, являющиеся гражданами Республики Казахстан, имеющими степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, доктора или кандидата наук, являющимися или являвшимися работниками аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности в течение 3 (три) лет до даты формирования состава совета или занимающимися научной и (или) научно-технической деятельностью в зарубежных научных организациях или организациях высшего и (или) послевузовского образования, и имеющие:
1) стаж научно-исследовательской и (или) научно-педагогической работы по направлению совета не менее 10 (десять) лет;
2) индекс Хирша не менее 3 (три) согласно международным базам Web of Science и (или) Scopus на дату представления кандидатуры;
3) не менее 2 (два) статей и (или) обзоров в течение последних 5 (пять) лет до даты представления кандидатуры в изданиях, входящих в 1 (один), 2 (два) и 3 (три) квартили базы Web of Science и (или) имеющих процентиль по Cite Score в базе Scopus не менее 35 (тридцать пять).
На казахстанских ученых в области социальных и гуманитарных наук требование о наличии индекса Хирша не распространяется. Вместо требования, установленного подпунктом 3) пункта 6 настоящего Положения, в отношении казахстанских ученых в области социальных и гуманитарных наук учитывается наличие не менее 3 (трех) публикаций на дату представления кандидатуры в течение последних 5 (пяти) лет в изданиях, индексируемых в международных базах Web of Science (Вэб оф Сайнс) и (или) Scopus (Скопус).
Требование о наличии индекса Хирша и статей в изданиях, индексируемых в международных базах Web of Science и (или) Scopus, не распространяется на казахстанских ученых в области национальной безопасности и обороны, рекомендуемых к включению в соответствующий совет. Казахстанским ученым в области национальной безопасности и обороны требуется наличие за последние 5 (пять) лет не менее 3 (три) статей и (или) обзоров в рецензируемых научных изданиях, в том числе рекомендованных Комитетом по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
7. Қазақстандық ғалымдарды кеңестердің құрамдарына іріктеу осы Ереженің 6-тармағына сәйкес келетін кандидаттар арасынан ғылым саласындағы уәкілетті орган жасаған Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларына сәйкес соңғы 5 (бес) жылда жарияланған ғылыми еңбектерінен дәйексөздер алыну саны бойынша өзінен дәйексөз алу есепке алынбай сараланған тізімнің негізінде жүргізіледі.
Кеңестердің құрамдарына сараланған тізімге сәйкес неғұрлым көбірек дәйексөздер алынған ғалымдар іріктеледі. Қазақстандық ғалымдарда аталған екі халықаралық базаға сәйкес дәйексөздер болған жағдайда, сараланған тізімді жасауда дәйексөз алудың ең көп саны ескеріледі.
Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы қазақстандық ғалымдарды іріктеу кезінде кеңестердің құрамдарына сараланған тізімнің негізінде кандидатура кеңес құрамына ұсынылған күнге Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларында индекстелетін басылымдарда соңғы 5 (бес) жыл ішінде жарияланған мақалаларының және (немесе) шолуларының саны ең көп ғалымдар кіреді.
8. Әрбір кеңес құрамының 20 %-нан (жиырма пайыз) аспайтын бөлігі, бірақ кемінде бір мүшесі (ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс, әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар бойынша кеңестерді қоспағанда) қазақ және (немесе) орыс тілдерін меңгерген және Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларына сәйкес кемінде 10 (он) Хирш индексі бар, ғылыми ұйымдар, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми қоғамдық бірлестіктер немесе дербес білім беру ұйымдары ұсынған шетелдік ғалымдар қатарынан қалыптастырылады.
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы немесе кандидаты дәрежесі бар Қазақстан Республикасындағы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінде және (немесе) дербес білім беру ұйымында немесе шетелдік ғылыми-зерттеу ұйымдарында немесе жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметпен айналысатын шет мемлекеттердің азаматтары немесе азаматтығы жоқ адамдар шетелдік ғалымдар болып саналады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
9. Әрбір кеңестің 50 %-дан (елу пайыз) аспайтын құрамы кеңестің бағытына сәйкес (ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс кеңестерін қоспағанда) келетін салаларда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілі бар:

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
7. Отбор казахстанских ученых в составы советов производится из кандидатов, соответствующих требованиям пункта 6 настоящего Положения, на основе ранжированного списка по количеству цитирований их научных работ, опубликованных за последние 5 (пять) лет, согласно международным базам Web of Science и (или) Scopus, без учета самоцитирований, составленного уполномоченным органом в области науки.
В составы советов отбираются ученые, имеющие наибольшее количество цитирований, согласно ранжированному списку. При наличии у казахстанских ученых цитирований согласно двум указанным международным базам, то при составлении ранжированного списка учитывается наибольшее количество цитирований.
При отборе казахстанских ученых в области социальных и гуманитарных наук в составы советов включаются ученые согласно ранжированному списку, имеющие за последние 5 (пять) лет наибольшее количество статей и обзоров в изданиях, индексируемых в международных базах Scopus и (или) Web of Science на дату представления кандидата в состав совета.
8. Не более 20 % (двадцать процентов) от состава каждого совета, но не менее одного члена формируется из числа зарубежных ученых (за исключением советов в области национальной безопасности и обороны, социальных и гуманитарных наук), владеющих казахским и (или) русским языками и имеющих индекс Хирша не менее 10 (десяти), согласно международным базам Web of Science и (или) Scopus, рекомендованных научными организациями, организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными общественными объединениями или автономной организацией образования.
Зарубежными учеными считаются граждане иностранных государств или лица без гражданства, имеющие степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, доктора или кандидата наук, занимающиеся научной и (или) научно-технической деятельностью в аккредитованных субъектах научной и (или) научно-технической деятельности и (или) автономной организации образования в Республике Казахстан, или зарубежных научно-исследовательских организациях или организациях высшего и (или) послевузовского образования.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
9. Не более 50 % (пятьдесят процентов) от состава каждого совета формируется из работников, имеющих стаж работы не менее 5 (пять) лет в отрасли, соответствующей направлению совета (за исключением советов в области национальной безопасности и обороны):

1) тиісті мемлекеттік органдар ұсынған мемлекеттік органдар;
2) тиісті ұйымдар ұсынған ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық даму институттары, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар;
3) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы ұсынған жеке кәсіпкерлік субъектілері және олардың бірлестіктері қызметкерлерінен қалыптастырылады.
"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру" бағыты бойынша кеңес құрамының кемінде 50 %-ы (елу пайыз) кеңестің бағытына сәйкес келетін салаларда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілі бар:
1) тиісті ұйымдар ұсынған мемлекеттік органдарда, ұлттық басқарушы холдингтерде, ұлттық даму институттарында, ұлттық холдингтерде, ұлттық компанияларда;
2) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы ұсынған жеке кәсіпкерлік субъектілерінде және олардың бірлестіктерінде;
3) венчурлық бизнес өкілдерінен, маркетологтардан, тәуекел-менеджерлерден, ірі инвестициялық жобаларға қатысушылардан, халықаралық сертификаттары бар қаржылық сарапшылардан қалыптастырылады.
10. Кеңестің құрамына:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің басшылары мен олардың орынбасарлары;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің құрылтайшылары;
3) әрбір кеңес үшін аталған ұйым негізгі жұмыс орны болып табылатын бір ұйымнан бір қызметкерден артық қосылмайды.
11. Кеңестің жаңа құрамының бірінші отырысында осы Ереженің 31-тармағына сәйкес кворум болған жағдайда, кеңестің отырысына қатысушы мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен ашық түрде дауыс беру арқылы кеңестің төрағасы және кеңес төрағасының орынбасары сайланады.
Кеңестің төрағасы осы Ереженің 6 және 7-тармақтарына сәйкес кеңес мүшелері ұсынатын кеңестің құрамындағы қазақстандық ғалымдар болып табылатын кемінде 2 (екі) кандидатураның арасынан сайланады.
Кеңес төрағасының орынбасары кеңес мүшелерінің кеңес мүшелері ұсынатын кемінде 2 (екі) мүшесінің кандидатурасының арасынан сайланады.
Кеңестің төрағасы мен кеңес төрағасының орынбасары өкілеттігінің мерзімі олар сайланған күннен бастап 1 (бір) жылды құрайды. Бір жыл өткеннен кейін кеңестің төрағасы мен кеңес төрағасының орынбасары қайта сайланады. Жұмыс істеп жатқан кеңес төрағасы мен кеңес төрағасының орынбасары бір реттен артық емес рет сайланады.
Кеңес мүшелері отырыста осы Ереженің 12 - қосымшасына сәйкес Ұлттық ғылыми кеңестер мүшелерінің Әдеп кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) мәтінімен танысады. Танысу парағы сараптама орталығында сақталады.

1) государственных органов, рекомендованных соответствующими государственными органами;
2) национальных управляющих холдингов, национальных институтов развития, национальных холдингов, национальных компаний, рекомендованных соответствующими организациями;
3) субъектов частного предпринимательства и их объединений, рекомендованных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
Не менее 50 % (пятьдесят процентов) состава совета по направлению "Коммерциализация результатов научной и (или) научно-технической деятельности" формируется из работников, имеющих стаж работы не менее 5 лет:
1) в государственных органах, национальных управляющих холдингах, национальных институтах развития, национальных холдингах, национальных компаниях, рекомендованных соответствующими организациями;
2) в субъектах частного предпринимательства и их объединениях, рекомендованных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
3) представителей венчурного бизнеса, маркетологов, риск-менеджеров, участников крупных инвестиционных проектов, финансовых экспертов с международными сертификатами.
10. В состав совета не включаются:
1) руководители аккредитованных субъектов научной и/или научно-технической деятельности и их заместители;
2) учредители аккредитованных субъектов научной и/или научно-технической деятельности;
3) более одного работника из одной организации для каждого совета, для которого данная организация является основным местом работы.
11. На первом заседании нового состава совета открытым голосованием, простым большинством голосов членов совета, участвующих в заседании совета, при наличии кворума, согласно пункту 31 настоящего Положения, избираются председатель совета и заместитель председателя совета.
Председатель совета избирается из не менее чем 2 (два) кандидатур, являющихся казахстанскими учеными в составе совета, согласно пунктам 6 и 7 настоящего Положения, выдвигаемых членами совета.
Заместитель председателя совета избирается из не менее чем 2 (два) кандидатур членов совета, выдвигаемых членами совета.
Срок полномочий председателя совета и заместителя председателя совета составляет 1 (один) год с даты их избрания. По истечении одного года председатель совета и заместитель председателя совета избираются вновь. Действующий председатель совета и заместитель председателя совета переизбрираются не более одного раза.
Члены совета на заседании ознакамливаются с текстом Кодекса этики членов национальных научных советов, согласно приложения 12 настоящего положения (далее – Кодекс). Лист ознакомления хранится в центре экспертизы.

12. Кеңестің төрағасы оның қызметін басқарады, жұмысын жоспарлайды және мемлекеттік органдармен, басқа да ұйымдармен және тұлғалармен кеңес қызметінің мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау кезінде кеңестің атынан өкілдік етеді.
13. Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары атқарады.
14. Әрбір кеңес үшін сараптама орталығы өз қызметкерлерінің арасынан отырыстарды ұйымдастыруға және хаттамаларды ресімдеуге жауап беретін кеңестің хатшысын белгілейді. Кеңестің хатшысы кеңестің мүшесі болып табылмайды және шешімдер қабылдамайды.
15. Кеңестердің мүшелері ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыру конкурстарына жобаның (бағдарламаның) ғылыми жетекшісі немесе орындаушысы ретінде қатысады, бұл ретте өздері қатысатын немесе үлестес адамдар қатысатын жобалар (бағдарламалар) бойынша бағалау және дауыс беру рәсіміне қатыспайды.
Мыналар:
1) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
2) кеңестің мүшесі еңбек қатынасында немесе ұйымдардан қаржылық немесе өзге де ресурстар алуды көздейтін басқа да қатынастарда тұрған және (немесе) кеңестің құрамына кандидат ретінде ұсынылған ұйымдардың қызметкерлері;
3) соңғы 3 (үш) жыл ішінде кеңестің мүшесімен бірге жариялаған мақалалардың және шолулардың тең авторлары;
4) кеңес мүшесінің жетекшілігімен диссертация қорғаған жобаның жетекшісі немесе орындаушылары немесе кеңес мүшесінің ғылыми жетекшісі (консультанты) кеңес мүшесінің үлестес тұлғалары болып табылады.
16. Мыналар кеңес құрамынан мүшелерді шығару үшін негіздемелер болып табылады:
1) кеңес мүшесінің кеңес құрамынан шығу ниеті туралы өтініші:
2) салалық уәкілетті органдардың, ғылыми ұйымдардың, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және ғылыми қоғамдық бірлестіктердің кеңес құрамына ұсынылған мүшелерді кері шақырып алуы;
3) кеңес мүшесінің бір жыл ішінде кеңестің 3 (үш) және одан да көп отырысына дәлелсіз себеппен қатыспауы. Кеңес отырысын өткізіп алу себебін дәлелді деп тану мәселесін (уақытша еңбекке жарамсыз, демалыста болуы, іссапарда болуы) ғылым саласындағы уәкілетті орган әрбір жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын ескере отырып, жеке қарайды;
4) кеңес мүшесінің сараптама объектілері туралы ақпаратты жария етуі және (немесе) оны өз мүддесіне пайдалануы;

12. Председатель совета руководит его деятельностью, планирует работу и представляет совет при взаимодействии с государственными органами, другими организациями и лицами по вопросам деятельности совета.
13. При отсутствии председателя его функции выполняет заместитель.
14. Для каждого совета центр экспертизы из числа своих работников определяет секретаря совета, ответственного за организацию заседаний и оформление протоколов. Секретарь совета не является членом совета и не принимает решения.
15. Члены советов участвуют в конкурсе на грантовое или программно-целевое финансирование научных и (или) научно-технических проектов и программ, грантовое финансирование проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, в качестве научного руководителя или исполнителя проекта (программы), при этом не принимают участие в процедуре оценивания и голосования по проектам (программам) со своим участием или участием аффилированных лиц.
Аффилированными лицами члена совета являются:
1) близкие родственники - родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
2) сотрудники организаций, с которыми член совета состоит в трудовых или иных отношениях, предполагающих получение от них финансовых или иных ресурсов, и (или) рекомендован от них в качестве кандидата в состав совета;
3) соавторы статей и обзоров, опубликованных членом совета в течение последних 3 (три) лет;
4) руководитель или исполнители проекта, защитившие диссертацию под руководством члена совета, или научный руководитель (консультант) члена совета.
16. Основаниями для исключения членов из состава совета являются:
1) заявление члена совета о намерении выйти из состава совета;
2) отзыв отраслевых уполномоченных органов, научных организаций, организаций высшего и (или) послевузовского образования и научных общественных объединений, рекомендовавших членов в состав совета;
3) пропуск членом совета в течение одного года 3 (три) и более заседаний совета без уважительной причины. Вопрос признания причины пропуска заседания совета уважительной (временная нетрудоспособность, нахождение в отпуске, нахождение в командировке), рассматривается уполномоченным органом в области науки в каждом случае индивидуально с учетом требований действующего законодательства Республики Казахстан;
4) разглашение членом совета содержания объектов экспертизы и (или) его использование в собственных интересах;

5) кеңес мүшелерінің іс-әрекеттерінде ғылыми этиканы бұзу фактілерінің (плагиат, бұрмалау, жалған деректерді қосу, жалған тең авторлық, өтінімдерден бөтен нәтижелерді иемдену, сараптама объектілерін толығымен немесе ішінара қайталау) болуы;
6) кеңес мүшелерінің Кодекс негізінде уәкілетті органның ұсынуы бойынша ұлттық ғылыми кеңес мүшелерінің Әдеп кодексін бұзуы;
7) осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген мән-жайлардың туындауы, сондай-ақ тиісті мән-жайлардың туындауы туралы сараптама орталығын хабардар етудің белгіленген мерзімінің бұзылуы;
8) осы Ереженің 17, 18 және 19-тармақтарында көзделген талаптардың бұзылуы.
Кеңес мүшесі осы Ереженің бірінші бөлігінің 3), 4), 5), 6), 8) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша кеңес құрамынан шығарылған жағдайда оның кандидатурасы жаңадан қалыптастырылатын келесі кеңестің құрамына енгізілуі үшін қайтадан ұсыныла алмайды.
Осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезде, кеңес мүшесі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, сараптама орталығына жазбаша хабарлама жібереді.
Осы Ереженің 16-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген, оның ішінде уәкілетті органның және салалық уәкілетті органдардың өтініштері бойынша мән-жайлардың туындауын мониторингтеуді сараптама орталығы жүзеге асырады.
Сараптама орталығы тиісті мән-жайлар белгіленген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей, ғылым саласындағы уәкілетті органға жазбаша хабарлама жібереді.
Ғылым саласындағы уәкілетті орган сараптама орталығынан жазбаша хабарлама алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей, өзіне қатысты тиісті мән-жайлар анықталған кеңес мүшесінің кеңес отырыстарына қатысуына тыйым салу туралы бұйрық шығарады және оны осы Ережеде белгіленген тәртіпке сәйкес ауыстырады, шығарылатын кеңес мүшесінің және оның кандидатурасына ұсыным берген ұйымның біліктілік саласын ескере отырып, оны белгіленген тәртіппен осы Ереженің талаптарына сәйкес келетін кандидатқа ауыстыруды жүргізеді.
Осы Ереженің 31-тармағын сақтау кеңестің құрамына өзгерістер енгізілгенге дейін бұйрыққа сәйкес отырыстарға қатысуға тыйым салынған кеңес мүшелерін есепке алмай жүргізіледі.
17. Кеңес мүшелері нақты мәселелерді қарау кезінде өздеріне белгілі мүдделер қақтығысы туралы кеңеске хабарлайды және кеңес қабылдаған шешімдердің объективтілігі мен негізділігі үшін жауап береді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.

5) наличие в действиях членов совета фактов нарушения научной этики (плагиат, фальсификация, фабрикация данных, ложное соавторство, присвоение чужих результатов из заявок, дублирование полностью или частично объектов экспертизы);
6) нарушение членами советов Кодекса этики членов национальных научных советов по представлению уполномоченного органа на основании Кодекса;
7) наступление обстоятельств, указанных в пункте 10 настоящего Положения, а также нарушение установленного срока уведомления центра экспертизы о наступлении соответствующих обстоятельств;
8) нарушение положений, предусмотренных пунктами 17, 18 и 19 настоящего Положения.
Если член совета исключен из состава совета по основаниям, указанным в подпунктах 3), 4), 5), 6), 8) части первой настоящего пункта, его кандидатура не может быть повторно рекомендована для включения в состав вновь формируемого последующего совета.
При наступлении обстоятельств, указанных в пункте 10 настоящего Положения, член совета не позднее 3 (три) рабочих дней направляет письменное уведомление в центр экспертизы.
Мониторинг наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 16 настоящего Положения, осуществляется центром экспертизы, в том числе по обращениям уполномоченного органа и отраслевых уполномоченных органов.
Центр экспертизы не позднее 10 (десять) рабочих дней с даты установления соответствующих обстоятельств направляет письменное уведомление в уполномоченный орган в области науки.
Уполномоченный орган в области науки издает приказ о запрете участия члена совета, в отношении которого установлены соответствующие обстоятельства, в заседаниях совета не позднее 7 (семь) рабочих дней с даты получения письменного уведомления от центра экспертизы и производит его замену в соответствии с порядком установленным настоящим Положением на кандидата, соответствующего требованиям настоящего Положения, с учетом области квалификации исключаемого члена совета и организации, рекомендовавшей его кандидатуру.
Соблюдение пункта 31 настоящего Положения производится без учета членов совета, которым запрещено участвовать на заседаниях согласно приказу, до внесения изменений в состав совета.
17. Члены советов информируют совет об известном им конфликте интересов при рассмотрении конкретных вопросов и несут ответственность за объективность и обоснованность принимаемых советом решений.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).

18. Кеңестердің мүшелері:
1) қабылданған шешімге қатысты дәлелді негіздемені ұсынады;
2) өздеріне толық және дәйекті ақпарат беруді талап етеді, өз құзыретіне жататын мәселелерді шешуге қатысты деректерді жасыруға және бұрмалауға жол бермейді;
3) осы Ережеге 12-қосымша болып табылатын Ұлттық ғылыми кеңестер мүшелерінің әдеп кодексінің талаптары мен ережелерін сақтайды;
4) қызметті жүзеге асыру кезінде ғылыми этиканың бұзылу фактілеріне, оның ішінде өздеріне белгілі болған фактілер туралы сараптама орталығын хабардар ету арқылы ден қояды;
5) мүдделер қақтығысының алдын алу және оны реттеу жөнінде шаралар қабылдайды;
6) қызмет процесінде кеңестің басқа мүшелерінің, өтінім берушілердің, сарапшылардың ар-намысы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін дөрекі, ғайбат сөздерді, айыптауларды қолданбайды;
7) басқа тұлғалардың зияткерлік меншік құқықтарын бұзуға алып келетін немесе басқа адамдардың ғылыми-зерттеу қызметіне зиян келтіретін өзге де әрекеттер (әрекетсіздік) жасамайды;
8) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ғылыми және ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды қарау кезінде мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнаманың талаптарын қамтамасыз етеді;
9) осы Ереженің негізінде өздерін кеңестердің құрамына қосуға негіз болған объективті мәліметтерді бермегені немесе анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін заңнамада белгіленген тәртіппен жауаптылықта болады;
10) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын қатаң сақтайды және кеңестердің қызметіндегі сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың белгілері бар фактілер туралы сараптама орталығын хабардар етеді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
19. Кеңес мүшелері мынадай:
1) объектінің мақұлдануы немесе қабылданбауы нәтижесіне жеке немесе қаржылық жағынан мүдделі болған;
2) соңғы үш жылда бірлескен авторлықты қоса алғанда, жоба авторымен бірлескен жарияланымдары болған, өтінім дайындауға тікелей қатысқан, зерттеулердің нәтижелері және осы нәтижелерді қолдану бойынша бірлескен жарияланымдарды жоспарлаған;
3) соңғы үш жыл ішінде ғылыми жоба және (немесе) бағдарлама орындаушысына тікелей жетекшілік еткен, оның қарамағында болған немесе оған консультациялық қызметтер көрсеткен;

18. Члены советов:
1) представляют аргументированные обоснования относительно принятого решения;
2) требуют представления им полной и достоверной информации, не допускают сокрытия и фальсификации данных, относящихся к решению вопросов, находящихся в их компетенции;
3) соблюдают требования и положения Кодекса этики членов национальных научных советов, являющегося приложением 12 к настоящему Положению;
4) реагируют на факты нарушения научной этики при осуществлении деятельности, в том числе путем информирования центра экспертизы о ставших им известными фактах;
5) принимают меры по предотвращению и урегулированию конфликта интересов;
6) в процессе деятельности не употребляют грубые, оскорбительные выражения, обвинения, наносящие ущерб чести и достоинству других членов совета, заявителей, экспертов;
7) не совершают иных действий (бездействия), влекущих нарушение прав интеллектуальной собственности или наносящих иной ущерб научно-исследовательской деятельности других лиц;
8) при рассмотрении научных и научно-технических проектов и программ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, обеспечивают требования законодательства по защите государственных секретов;
9) несут в установленном законодательством порядке ответственность за непредоставление объективных сведений или представление недостоверных сведений, послуживших основанием для их включения в состав советов на основании настоящего Положения;
10) строго соблюдают законодательство Республики Казахстан о противодействии коррупции и информируют центр экспертизы о фактах в деятельности советов, имеющих признаки коррупционных правонарушений;
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
19. Члены советов отказываются от рассмотрения и принятия решения конкретного научного проекта и (или) программы и выходят из зала заседания, либо при участии члена совета в заседании в режиме реального времени отключаются, в случаях:
1) наличия личной или финансовой заинтересованности в результате одобрения или отклонения объекта;
2) наличия совместных публикаций с автором проекта, включая соавторство за последние три года, непосредственного участия при подготовке заявки, планирования совместных публикаций по результатам исследования и применения этих результатов;
3) непосредственного руководства над исполнителем научного проекта и (или) программы, нахождения в его подчинении или оказания ему консультационных услуг в течение последних трех лет;

4) осы Ереженің 15-тармағына сәйкес үлестес болған жағдайларда, нақты ғылыми жобаны және (немесе) бағдарламаны қараудан және шешім қабылдаудан бас тартады және отырыс залынан шығады, не кеңес мүшесі отырысқа нақты уақыт режимінде қатысқан кезде, желіден өшіріледі.
3-тарау. Кеңестердің міндеттері және функциялары
20. Кеңестердің негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия (бұдан әрі – ЖҒТК) айқындаған басымдықтарға сәйкес мамандандырылған ғылыми бағыттарды қалыптастыру;
2) ғылыми зерттеулер жүргізу үшін бөлінетін қаржыландыру нысандары мен көлемдерін айқындау;
3) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындыларын ескере отырып, ұсынылып отырған ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың ғылыми жаңалығы мен практикалық маңыздылығын, ғылыми-техникалық деңгейін, перспективалылығын, әзірлену дәрежесін, технологиясының әзірлік деңгейін, олардың арнаулы бағыттарға немесе техникалық тапсырмаларға сәйкестігін, сұралатын қаржыландыру көлемінің экономикалық тұрғыдан негізділігін бағалау;
4) Қазақстан Республикасының жаңа ғылыми бағыттардағы қажеттіліктерін бағалау;
5) сараптама орталығының интернет-ресурсында тікелей талқылау арқылы бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын конкурстық іріктеуді жүзеге асыру;
6) мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімдерін қарау;
7) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру шеңберінде конкурстық өтінімдерді іріктеуге қатысу;
8) сараптама орталығы ұсынатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы қысқаша мәліметтерді, аралық және қорытынды есептерді, сондай-ақ ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының іске асырылуын мониторингтеу қорытындыларын қарау, осындай есептер мен мониторингтеу қорытындыларын қарау нәтижелері бойынша шешім қабылдау;
9) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйымдардың жыл сайынғы есептерін, көрсетілген ғылыми зерттеулердің іске асырылуын мониторингтеу қорытындыларын қарау, сондай-ақ осындай есептер мен мониторингтеу қорытындыларын қарау нәтижелері бойынша шешім қабылдау;

4) наличия случаев аффилированности согласно пункту 15 настоящего Положения.
Глава 3. Задачи и функции советов
20. Основными задачами советов являются:
1) формирование специализированных научных направлений в соответствии с приоритетами, определенными Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан (далее – ВНТК);
2) определение форм и объемов финансирования, выделяемых для проведения научных исследований;
3) оценка научной новизны и практической значимости, научно-технического уровня, перспективности, степени разработанности, уровня готовности технологии, соответствия предлагаемых научных, научно-технических проектов и программ специализированным направлениям или техническим заданиям, экономической обоснованности запрашиваемого объема финансирования с учетом заключений государственной научно-технической экспертизы;
4) оценка потребностей Республики Казахстан в новых научных направлениях;
5) осуществление конкурсного отбора научных, научно-технических проектов и программ по фундаментальным и прикладным научным исследованиям, а также проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, предлагаемых к финансированию за счет бюджетных средств с обсуждением в прямом эфире на интернет-ресурсе центра экспертизы;
6) рассмотрение заявок государственных научных организаций и научных организаций со стопроцентным участием государства на финансирование фундаментальных научных исследований;
7) участие в отборе конкурсных заявок в рамках грантового финансирования коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
8) рассмотрение кратких сведений, промежуточных и итоговых отчетов о научной и (или) научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также итогов мониторинга реализации научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, представляемых центром экспертизы, принятие решения по результатам рассмотрения таких отчетов и итогов мониторинга;
9) рассмотрение ежегодных отчетов государственных научных организаций и научных организаций со стопроцентным участием государства, включенных в перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, итогов мониторинга реализации указанных научных исследований, а также принятие решения по результатам рассмотрения таких отчетов и итогов мониторинга.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
21. Кеңестердің негізгі функциялары:
1) бағыттың атауын, бағытты таңдаудың негіздемесін, таңдалған бағытты іске асыру көлемін, экономикалық және әлеуметтік әсерлерін қамтитын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру көлемін айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
2) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру көлемін айқындау және ғылым саласындағы уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті органдар бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға ұсынған нысаналы ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша бағыттың даму стратегиясын және (немесе) бағдарламасын, стратегиялық міндеттерді шешу үшін ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу тақырыптарын, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың түпкілікті нәтижесін, стратегиялық міндетті іске асыру үшін ресурстарды, экономикалық және әлеуметтік әсерлер болжамын қамтитын ЖҒТК-ге ұсынымдар әзірлеу;
3) ғылым саласындағы уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органдардың гранттық қаржыландыруға ұсынған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобалары бойынша ЖҒТК-ге ұсынымдар әзірлеу;
4) жобаларды гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру (қаржыландыруды тоқтату), оның ішінде сараптама орталығы ұсынатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың, ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының іске асырылу барысын және нәтижелілігін мониторингтеу қорытындылары бойынша шешім қабылдау;
5) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы аралық және қорытынды есептерді қабылдау;
6) уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдардың жобалары бойынша жыл сайынғы есептерді қабылдау;
7) ғылым саласындағы уәкілетті орган бекітетін ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының іргелі ғылыми зерттеулерін жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың уәкілетті орган бекіткен тізбесіне енгізілген ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың, ғылыми ұйымдар жобаларының іске асырылуы мен нәтижелілігін мониторингтеу туралы ережеге сәйкес сараптама орталығы ұсынатын іске асырылу мен нәтижелілікті мониторингтеу қорытындыларын қарау нәтижелері жөніндегі шешімдерді қарау және қабылдау;

Сноска. Пункт 20 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
21. Основными функциями советов являются:
1) разработка рекомендаций по определению объема грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, содержащих наименование направления, обоснование выбора направления, объемы для реализации выбранного направления, экономический и социальный эффекты;
2) определение объема программно-целевого финансирования и разработка рекомендаций для ВНТК по целевым научным, научно-техническим программам, поданным на программно-целевое финансирование уполномоченным органом в области науки или отраслевыми уполномоченными органами, содержащих стратегию и (или) программу развития направления, тематику проведения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ для решения стратегических задач, ключевой результат научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, ресурсы для реализации стратегической задачи, прогноз экономических и социальных эффектов;
3) разработка рекомендаций для ВНТК по проектам коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, поданным на грантовое финансирование уполномоченным органом в области науки или отраслевыми уполномоченными органами;
4) принятие решения о грантовом и программно-целевом финансировании проектов и программ, а также проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (прекращении финансирования), в том числе по итогам мониторинга хода реализации и результативности научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, представляемым центром экспертизы;
5) принятие промежуточных и итоговых отчетов о научной и (или) научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
6) принятие ежегодных отчетов по проектам научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;
7) рассмотрение и принятие решений по результатам рассмотрения итогов мониторинга реализации и результативности, представляемых центром экспертизы в соответствии с положением о мониторинге реализации и результативности научных, научно-технических проектов и программ, проектов научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утверждаемым уполномоченным органом в области науки;

8) заңды тұлға таратылған/қайта ұйымдастырылған немесе дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған, ғылыми жетекші жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде және заңнамада белгіленген басқа да жағдайларда жобаны немесе бағдарламаны ғылыми жетекшісінен және жобаны немесе бағдарламаны қабылдайтын субъектіден беруді келісудің ресми хаттарын қоса бере отырып, жобаны немесе бағдарламаны беретін субъектінің дәлелді өтініші негізінде жобаны немесе бағдарламаны басқа орындаушыға беру туралы шешім қабылдау;
9) гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдардың жобалары бойынша ғылыми жетекшіні ауыстыру, ғылым саласындағы уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органдардың өтініші негізінде өтінімде көрсетілген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, күтілетін түпкілікті нәтижелерді өзгертпей, орындаушы ұйымның дәлелді өтінішін қоса бере отырып, жиынтық есеп-қисапқа, жобалар немесе бағдарламалар бойынша күнтізбелік жоспарға өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдау;
10) грант алушыны, жекеше әріптесті, жобалар жетекшісін ауыстыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобалары бойынша жасалған шарттардың жиынтық есебіне, күнтізбелік жоспарына өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдау, сондай-ақ орындаушы ұйымның дәлелді өтінішін қоса бере отырып, ғылым саласындағы уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органдардың өтініші негізінде жобаны іске асыру мерзімін және (немесе) грант сомасын өзгерту;
11) апелляциялық комиссияның шешімдерін орындау;
12) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жобаны немесе бағдарламаны мерзімінен бұрын аяқтау/тоқтату туралы шешім қабылдау;
13) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізген және олардың нәтижелерін Қазақстан Республикасының аумағында енгізуді растауды алуға уәкілетті органға өтінім берген тұлғаларға ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар бойынша салықтық жеңілдіктер мен салық шегерімдерін беру жөніндегі материалдарды қарау;
14) ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру (сатып алу) туралы техникалық тапсырма (шарт) және есеп, кәсіпкерлік субъектілерінің қаражаты есебінен ғылыми орталықтар үшін сатып алынған жабдықты пайдалануға беру актісі бар техникалық тапсырма (шарт) және есеп бойынша шешім қабылдау.

8) принятие решения о передаче проекта или программы другому исполнителю на основании мотивированного обращения субъекта, передающего проект или программу, в случаях ликвидации/реорганизации юридического лица или прекращения деятельности индивидуального предпринимателя, перехода научного руководителя на новое место работы и в других установленных законодательством случаях, с приложением официальных писем согласования передачи от научного руководителя проекта или программы и субъекта, принимающего проект или программу;
9) принятие решения о замене научного руководителя по грантовому, программно-целевому финансированию, по проектам научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, а также внесение изменений в сводный расчет, календарный план по проектам или программам на основании обращения уполномоченного органа в области науки или отраслевых уполномоченных органов с приложением мотивированного обращения организации-исполнителя, без изменений целей, задач, мероприятий, ожидаемых конечных результатов, указанных в заявке;
10) принятие решения о замене грантополучателя, частного партнера, руководителя проектов, внесении изменений в сводный расчет, календарный план к заключенным договорам по проектам коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также изменение срока реализации проекта и (или) суммы гранта на основании обращения уполномоченного органа в области науки или отраслевых уполномоченных органов с приложением мотивированного обращения организации-исполнителя;
11) исполнение решений апелляционной комиссии;
12) принятие решения о досрочном завершении/прекращении проекта или программы с приложением подтверждающих документов;
13) рассмотрение материалов по предоставлению налоговых льгот и налоговых вычетов по расходам на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы лицам, проводивших научно-исследовательские, научно-технические и (или) опытно-конструкторские работы и подавший заявку в уполномоченный орган на получение подтверждения внедрения их результатов на территории Республики Казахстан;
14) принятие решения по техническому заданию (договору) и отчету об осуществлении (приобретении) научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, по техническому заданию (договору) и отчету с актом ввода в эксплуатацию приобретенного оборудования для научных центров за счет средств субъектов предпринимательства.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
22. Кеңестер өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) өз қызметін Қазақстан Республикасының салалық уәкілетті органдарымен, ғылыми ұйымдарымен және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады;
2) мемлекеттік органдардан өз қызметін жүзеге асыру үшін ақпараттық-талдамалық және анықтамалық деректер алады;
3) ғылым саласындағы уәкілетті органға, салалық уәкілетті органдарға, ұлттық және салалық ғылым академияларына кадрлар даярлауды, қаржылық қамтамасыз етуді және ғылымның материалдық-техникалық базасын дамытуды қоса алғанда, ғылыми-техникалық даму жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) ғылыми-техникалық әлеуетті дамыту мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді өзгерту және жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге және белгіленген тәртіппен енгізеді;
5) қосымша түсініктемелер беру үшін ғылыми, ғылыми-техникалық жобалардың немесе бағдарламалардың, уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдар жобаларының, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының ғылыми жетекшілері мен орындаушыларын отырыстарға шақырады;
6) заңды тұлға таратылған/қайта ұйымдастырылған немесе дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған, сондай-ақ жобаның ғылыми жетекшісі жаңа жұмыс орнына ауысқан жағдайда, гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған шарт бойынша жұмыстарды орындаушыны ауыстырады (жобаның немесе бағдарламаның ғылыми жетекшісінің және орындаушы ұйым басшысының ғылым саласындағы уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға өтінішхаты болған кезде) рұқсат береді;
7) ғылыми жетекшінің жұмыс орны өзгерген кезде, гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған шарт бойынша ғылыми жетекші ретінде оның жұмысын жалғастыруға (ғылыми жетекшінің және орындаушы ұйым басшысының ғылым саласындағы уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға өтінішхаты болған кезде) рұқсат береді;
8) ғылым саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кеңеске ұсынылған материалдарды жан-жақты, толық және объективті қарауды қамтамасыз ету мақсатында консультациялар мен түсініктемелер алу үшін нақты ғылым саласы бойынша сарапшылар мен мамандарды тарта отырып, мамандандырылған секцияларды құрады;
9) гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша, сондай-ақ гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру жөніндегі өтінімде, сондай-ақ іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға арналған өтінімде көрсетілген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, күтілетін түпкілікті нәтижелерді өзгертпей, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдардың жобалары бойынша күнтізбелік жұмыс жоспарын және жиынтық күнтізбелік жұмыс жоспарын және жиынтық есеп-қисапты түзетуге рұқсат береді (жобаларды және (немесе) бағдарламаларды орындаушының негіздемесі мен өтінішхаты болған кезде жиынтық есеп-қисапты жалпы сомасын өзгертпей, қаржыландыру көлемін қысқарту, сондай-ақ шығыстар баптары арасында үнемдеудің пайда болу жағдайлары түзету үшін негіз болып табылады);

Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
22. При осуществлении своей деятельности советы:
1) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с отраслевыми уполномоченными органами, научными организациями и организациями высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан и иными лицами;
2) получают от государственных органов информационно-аналитические и справочные данные для осуществления своей деятельности;
3) вносят в уполномоченный орган в области науки, отраслевые уполномоченные органы, национальные и отраслевые академии наук предложения по научно-техническому развитию, включая подготовку кадров, финансовое обеспечение и развитие материально-технической базы науки;
4) разрабатывают и вносят в установленном порядке предложения по изменению и совершенствованию нормативных правовых актов по вопросам развития научно-технического потенциала;
5) приглашают на заседания научных руководителей и исполнителей научных, научно-технических проектов или программ, проектов научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, а также проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности для дачи дополнительных пояснений;
6) разрешают смену исполнителя работ по договору на грантовое или программно-целевое финансирование (при наличии ходатайства научного руководителя проекта или программы и руководителя организации-исполнителя в уполномоченный орган в области науки или отраслевой уполномоченный орган) в случаях ликвидации/реорганизации юридического лица или прекращения деятельности индивидуального предпринимателя, а также перехода научного руководителя проекта на новое место работы;
7) при изменении места работы научного руководителя, разрешают продолжение его работы в качестве научного руководителя по договору на грантовое или программно-целевое финансирование (при наличии ходатайства научного руководителя и руководителя организации-исполнителя в уполномоченный орган в области науки или отраслевой уполномоченный орган);
8) создают по согласованию с уполномоченным органом в области науки специализированные секции с привлечением экспертов и специалистов по конкретной отрасли науки для получения консультаций и разъяснений в целях обеспечения всестороннего, полного и объективного рассмотрения представленных в совет материалов;
9) разрешают корректировку календарного плана работ и сводного расчета по грантовому и программно-целевому финансированию, а также по проектам научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, без изменения целей, задач, мероприятий, ожидаемых конечных результатов, указанных в заявке по грантовому и программно-целевому финансированию, а также заявке на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования (основанием для корректировки являются случаи сокращения объема финансирования, а также образования экономии между статьями расходов без изменения общей суммы сводного расчета при наличии обоснования и ходатайства исполнителя проектов и (или) программ);

10) егер объектіні бағалау процесінде кеңес мүшелерінің ең көп саны өтінімде көрсетілген сомадан жиырма бес және одан көп пайызға төмен қаржыландыру көлемін көрсеткен болса, жобаны немесе бағдарламаны қаржыландырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды;
11) егер Кеңес сараптама объектісінің сараптама объектісі берілетін кеңес тарапынан келісім болған кезде сараптама объектісінің кеңестің бағытына сәйкестігі туралы шешім қабылдаса, сараптама объектілерін басқа кеңестердің қарауына береді. Бұл ретте кеңестер сараптамадан өткен объектілерді қараудан алып тастай алмайды.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
23. Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың ғылыми жаңалығын, ғылыми-техникалық деңгейін және ұсынылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламалардың, сондай-ақ іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімдерінің перспективалылығын бағалауды кеңестер Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық даму басымдықтарына сәйкестігін ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) қорытындысы негізінде жүргізеді.
24. Осы Ереженің 39, 40, 41-тармақтарына сәйкес сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің негізділігін бағалауды МҒТС қорытындысы негізінде кеңестер жүргізеді.
4-тарау. Кеңестер қызметін ұйымдастыру
25. Кеңестер қызметінің негізгі нысаны олар қабылдайтын шешімдердің жариялылығы мен объективтілігін қамтамасыз ететін кеңестің ашық отырысы болып табылады.
26. Кеңестердің отырыстары кеңес мүшелерінің тікелей қатысуымен немесе қашықтық режимінде өткізіледі. Отырыстарды қашықтық режимінде өткізу кезінде кеңес мүшелерімен үздіксіз бейнеконференцбайланыс қамтамасыз етіледі.
Отырысқа жеке қатысу мүмкін болмағанда кезде кеңес мүшесі кеңес хатшысына хаттаманы ресімдеу үшін қойылған балдары бар бағалау парағын ұсына отырып, кеңес отырысына интернет-ресурстарды пайдалану арқылы нақты уақыт режимінде қатысады.
27. Кеңестердің отырыстары кеңестердің жұмыс жоспары мен отырыстарының кестесіне сәйкес, бірақ жылына кемінде 2 (екі) рет өткізіледі.
28. Кеңестер жыл сайын бірінші отырыста кеңестердің жылдық жұмыс жоспарын және отырыстарының кестесін ғылым саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді.
Кеңестердің жылдық жұмыс жоспарына және отырыстарының кестесіне өзгерістер ғылым саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша, бірақ жылына 2 (екі) реттен асырмай енгізіледі.

10) если наибольшее число членов совета в процессе оценки объекта указали сумму финансирования, которая на двадцать пять и более процентов ниже запрашиваемой суммы, указанной в заявке, принимают решение об отказе в финансировании проекта или программы;
11) передают объекты экспертизы на рассмотрение другим советам, если советом принято решение о несоответствии объекта экспертизы направлению совета, при наличии согласия со стороны совета, которому передается объект экспертизы. При этом советы не могут снимать с рассмотрения объекты, прошедшие экспертизу.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
23. Оценка научной новизны, научно-технического уровня и перспективности предлагаемых научных, научно-технических проектов и программ, а также заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, производится советами на основании заключения государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом соответствия приоритетам социально-экономического и научно-технического развития Республики Казахстан.
24. Оценка обоснованности запрашиваемого объема финансирования производится советами на основе заключения ГНТЭ в соответствии с пунктами 39, 40, 41 настоящего Положения.
Глава 4. Организация деятельности советов
25. Основной формой деятельности советов, обеспечивающих гласность и объективность принимаемых ими решений, является открытое заседание советов.
26. Заседания советов проводятся при непосредственном участии членов совета или в дистанционном режиме. При проведении заседаний в дистанционном режиме обеспечивается бесперебойная видеоконференцсвязь с членами совета.
При невозможности личного присутствия на заседании, член совета участвует на заседании совета в режиме реального времени путем использования интернет-ресурсов.
27. Заседания советов проводятся согласно плану работы и графику заседаний советов, но не менее 2 (два) раз в год.
28. Ежегодно на первом заседании советы утверждают годовой план работы и график заседаний советов по согласованию с уполномоченным органом в области науки.
Изменения в годовой план работы и график заседаний советов вносится по согласованию с уполномоченным органом в области науки, но не более 2 (два) раз в год.

29. Кеңестер отырысының күн тәртібін сараптама орталығы қалыптастырады және күн тәртібіндегі мәселелерге қатысты материалдармен бірге отырыстың басталуына дейін 3 (үш) жұмыс күнінен, егер шұғыл болса 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді, мәселелер отырыс күні келіп түскенде – күн тәртібіне енгізіледі не ашық дауыс беру арқылы отырысқа қатысып отырған кеңес мүшелерінің көпшілік даусымен келесі отырысқа ауыстырылады.
Кеңес өткізілетін күн мен уақытты көрсете отырып (онлайн және /немесе офлайн), кеңес отырысын шақыру кеңес төрағасының немесе төраға орынбасарының ресми хаты негізінде жүзеге асырылады. Сараптама орталығы кворумды қамтамасыз етуді және оның әрбір мүшесіне электрондық поштамен ресми жазбаша хабарлама жіберу арқылы ұйымдастырады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
30. Барлық қаралатын мәселелер бойынша кеңестер отырыстары күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде өткізіледі.
31. Егер отырыста кеңес төрағасын және (немесе) кеңес төрағасының орынбасарын қоса алғанда, оның ішінде отырысқа интернет-ресурстарды пайдалану арқылы нақты уақыт режимінде қатысқан кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде 50 (елу) пайызы қатысқан болса, өздеріне қатысты уәкілетті орган отырыстарға қатысуға тыйым салған мүшелерді қоспағанда, кеңес отырысы заңды болып табылады.
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын мәселелер қаралған кезде, егер отырыста тиісті деңгейде мемлекеттік құпияларға рұқсаты бар кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде 50 (елу) пайызы қатысқан болса, кеңес отырысы заңды болып табылады. Бұл жағдайда кеңестер отырыстары кеңес мүшелерінің тікелей қатысуымен өткізіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
32. Қажет болған жағдайларда, күн тәртібіндегі мәселелер бойынша толық мәліметтер болмаған кезде кеңестер сараптама орталығынан қосымша түсініктемелер, негіздемелер мен ақпарат сұратады. Сараптама орталығы жауапты 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жібереді.
Гранттық қаржыландыру және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру жобаларын конкурстық іріктеу жөніндегі кеңестердің отырыстарына сараптама орталығы әрбір өтінім бойынша электронды түрде мынадай материалдар дайындайды:
1) аннотация;
2) МҒТС қорытындысы (қойылған балдарды көрсетпей);
3) сұрау салынған соманың негізділігін бағалау жөніндегі сарапшының қорытындысы;

29. Повестка дня заседания советов формируется центром экспертизы и вместе с материалами, относящимися к вопросам повестки дня, направляется членам советов не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня, если имеется срочность – за 1 (один) рабочий день до начала заседания, при поступлении вопросов в день заседания – вносится в повестку дня либо переносится на следующее заседание большинством голосов присутствующих на заседании членов совета путем открытого голосования.
Созыв заседания совета с указанием даты, времени и формы проведения заседания (онлайн и /или офлайн) осуществляется на основании официального письма председателя или заместителя председателя совета. Центр экспертизы обеспечивает кворум и организует заседания путем письменного уведомления каждого из его членов по электронной почте.
Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
30. Заседания советов по всем рассматриваемым вопросам проводятся в срок не более 30 (тридцать) календарных дней.
31. Заседание совета является правомочным, если на нем присутствовало не менее 50 (пятидесяти) процентов от общего количества членов совета, включая председателя совета и (или) заместителя председателя совета, в том числе участвовавших на заседании в режиме реального времени путем использования интернет-ресурсов, не включая членов, в отношении которых уполномоченным органом установлен запрет на участие в заседаниях.
При рассмотрении вопросов, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, заседание совета является правомочным, если на заседании присутствовало не менее 50 (пятидесяти) процентов от общего количества членов совета, имеющих допуск к государственным секретам соответствующего уровня. В данном случае заседания советов проводятся при непосредственном участии членов совета.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
32. В необходимых случаях, при отсутствии полных сведений по вопросам повестки дня, советы запрашивают в центре экспертизы дополнительные пояснения, обоснования и информацию. Центр экспертизы направляет ответ в срок не более 2 (два) рабочих дней.
К заседаниям советов по конкурсному отбору проектов грантового финансирования и программно-целевого финансирования центр экспертизы готовит по каждой заявке в электронном виде следующие материалы:
1) аннотацию;
2) заключение ГНТЭ (без указания выставленных баллов);
3) заключение эксперта по оценке обоснованности запрашиваемой суммы;

4) өтінімнің тақырыбын немесе мазмұнын қайталауды тексеру жөніндегі мәліметтер;
5) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде қаржыландыру үшін бұрын мақұлданған және/немесе аяқталған гранттық қаржыландыру жобаларының немесе бағдарламаларының уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген, мақұлдау кезеңінде басшысы қаралатын өтінімнің ғылыми жетекшісі болған ғылыми ұйымдар жобаларының тізімі.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
33. Ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды конкурстық іріктеу, сондай-ақ іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға өтінімдерді іріктеу жөніндегі кеңестердің отырыстарындағы мәселелер Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 6 қарашадағы № 563 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33613 болып тіркелген) бекітілген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларында және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 7 қарашада № 517 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35344 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен қаралады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
34. Кеңестер отырыстарының хаттамалары отырысты өткізу аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ресімделеді және оған кеңестердің отырысқа қатысқан барлық мүшелері қол қояды және ол мыналарды қамтуға тиіс:
1) кеңестердің толық атауы және құрамы;
2) отырысты өткізуді басталған және аяқталған күндері;
3) отырысқа қатысқан адамдар туралы мәліметтер;
4) отырыстың күн тәртібі;
5) отырыстың күн тәртібіндегі мәселелер бойынша барлық талқылаулар;
6) дауыс беруге қойылған мәселелер және кеңестер отырысының күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша дауыс беру нәтижелері көрсете отырып, олар бойынша дауыс беру қорытындылары;

4) сведения по проверке на дублирование темы или содержания заявки;
5) список ранее одобренных для финансирования и/или завершенных проектов грантового финансирования или программ в рамках программно-целевого финансирования, проектов научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, руководителем которых на этапе их одобрения был научный руководитель рассматриваемой заявки.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
33. Вопросы на заседаниях советов по конкурсному отбору научных, научно-технических проектов и программ, а также отбору заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, рассматриваются в порядке, установленном Правилами базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 6 ноября 2023 года № 563 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33613) и Правилами организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 7 ноября 2024 года № 517 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35344).
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
34. Протоколы заседаний советов оформляются и подписываются всеми членами советов, участвовавшими на заседании, в срок не более 5 (пять) рабочих дней со дня завершения проведения заседания и должны содержать:
1) полное наименование и состав советов;
2) даты начала и окончания проведения заседания;
3) сведения о лицах, участвовавших на заседании;
4) повестку дня заседания;
5) все обсуждения по вопросам повестки дня заседания;
6) вопросы, поставленные на голосование, и итоги голосования по ним с отражением результата голосования по каждому вопросу повестки дня заседания советов;

7) қабылданған шешімдер және осы Ереженің 41-тармағына сәйкес қорытынды мен сараптама объектілерінің сараланған тізімі және осы Ереженің 42-тармағына сәйкес сараптама объектілерін қаржыландыру көлемі туралы шешіммен қоса олардың негіздемелері;
8) кеңестер шешімі бойынша өзге де мәліметтер.
Дауыс беруге шығарылған мәселе бойынша кеңестер мүшелерінің ерекше пікірі болған кезде кеңестердің хатшылары хаттамаға тиісті жазба енгізеді.
35. Кеңестердің отырыстары ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы кеңесті қоспағанда, сараптама орталығының интернет-ресурсында онлайн-трансляциялау арқылы өтеді және бейнежазба жасауға жатады. Кеңес отырысының бейнежазбасы 2 (екі) данада сақталады, оның біріншісі кеңес отырысы аяқталғаннан кейін ғылым саласындағы уәкілетті органға, ал екіншісі – сараптама орталығына беріледі. Кеңестер отырыстарының хаттамалары, бейнежазбалары сараптама орталығында сақталады.
36. Кеңестердің мүшелері кеңестердің жылдық жұмыс жоспары және жұмыс кестесі туралы ақпарат сараптама орталығының интернет-ресурстарында орналастырылады.
37. Жылдық жұмыстың нәтижелері бойынша кеңестер онлайн-конференция өткізеді, онда кеңестің жұмысы, қаржыландырылатын жобалар мен бағдарламалардың нәтижелілігі туралы ақпарат береді, сондай-ақ сараптама орталығының интернет-ресурсында жарияланатын қызметі туралы таныстырылымды қоса бере отырып, еркін нысандағы жазбаша есепті ұсынады.
5-тарау. Кеңестердің шешімдері
38. Ұлттық ғылыми кеңестер ашық дауыс беру арқылы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын уәкілетті орган айқындаған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды қаржыландыратын заңды тұлғалардың немесе тиісті қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберіндегі бюджет қаражаты есебінен гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру (қаржыландыруды тоқтату), іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру (қаржыландыруды тоқтату) туралы шешімдер қабылдайды.
1) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың бағдарламаларын;
2) ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар бөлігінде басқа да бағдарламаларды;
3) Қазақстан Республикасының ғылыми мекемелерінің, ұйымдары мен кәсіпорындарының қатысуымен іске асырылатын мемлекетаралық ғылыми-техникалық бағдарламалардың жобаларын;
4) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын;

7) принятые решения и их обоснования с приложением заключения и ранжированного списка объектов экспертизы, согласно пункту 39 настоящего Положения, и решения об объеме финансирования объектов экспертизы согласно пункту 41 настоящего Положения;
8) иные сведения по решению советов.
При наличии у членов советов особого мнения по вынесенному на голосование вопросу секретари советов вносят в протокол соответствующую запись.
35. Заседания советов проходят с онлайн-трансляцией на интернет-ресурсе центра экспертизы, за исключением совета в области национальной безопасности и обороны, и подлежат видеозаписи. Видеозапись заседания совета хранится в 2 (два) экземплярах, первый из которых по завершении заседания совета передается в уполномоченный орган в области науки, а второй – в центр экспертизы. Протоколы, видеозаписи заседаний советов хранятся в центре экспертизы.
36. Информация о членах советов, годовом плане работы и графике работы советов размещается на интернет-ресурсе центра экспертизы.
37. По результатам работы за год советы проводят онлайн-конференцию, на которой дают информацию о работе совета, результативности финансируемых проектов и программ, а также представляют письменный отчет в произвольной форме с приложением презентации о деятельности, который публикуется на интернет-ресурсе центра экспертизы.
Глава 5. Решения советов
38. Советы открытым голосованием принимают решения о грантовом и программно-целевом финансировании (прекращении финансирования), финансировании (прекращении финансирования) фундаментальных научных исследований, за счет юридических лиц, определенных уполномоченным органом, финансирующих научную и (или) научно-техническую деятельность, коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности, или за счет бюджетных средств в рамках утвержденного бюджета на соответствующий финансовый год:
1) научных, научно-технических проектов и программ научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ;
2) других программ в части научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ;
3) проектов межгосударственных научно-технических программ, реализуемых с участием научных учреждений, организаций и предприятий Республики Казахстан;
4) проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности.

5) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулері жөніндегі жобаларды тиісті қаржы жылына арналып бекітілген бюджет шеңберінде мемлекеттік бюджет есебінен "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-1-бабына сәйкес ғылыми ұйымдар жүзеге асыратын гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру (қаржыландыруды тоқтату), іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыру (қаржыландыруды тоқтату) туралы шешімдер қабылдайды.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
39. Осы Ереженің 38-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген объектілер (бұдан әрі – объектілер) бойынша кеңестер шешімдерін кеңестер мүшелері сұрау салынатын қаржыландыру көлемінің негізділігін бағалауды қамтитын МҒТС қорытындысының негізінде:
1) ғылыми зерттеулерді гранттық қаржыландыруға берілетін жобалар үшін осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес;
2) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға берілетін бағдарламалар үшін осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес;
3) осы Ережеге 3 – қосымшаға сәйкес-мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған конкурстық рәсімдерден тыс бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі бағдарламалар үшін;
4) осы Ережеге 4–қосымшаға сәйкес нысан бойынша-іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға өтінімдер үшін.
Кеңестер мүшелері қойған балдардың негізінде кеңестің қорытынды пікірін көрсететін әрбір өлшемшарт бойынша орташа балдар қосындысының нәтижесі ретінде әрбір өлшемшарт бойынша орташа балл және әрбір өтінім бойынша кеңестің жалпы балы айқындалады.
Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы ғылымның басым бағыты бойынша кеңестің 8-ден (сегіз) кем жалпы балын жинаған өтінімдер әрі қарай қаралмайды.
Әрбір өтінім бойынша кеңестің қорытындысы:
1) ғылыми зерттеулерді гранттық қаржыландыруға берілетін жобалар үшін осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес;
2) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға берілетін бағдарламалар үшін осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес;
3) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге конкурстан тыс рәсімдер арқылы бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі бағдарламалар үшін осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес;
4) іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға арналған өтінімдер үшін осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Гранттық қаржыландыруға өтінім бойынша кеңестің қорытындысы кеңес төрағасы қол қойғаннан кейін 24 (жиырма төрт) сағат ішінде объектінің ғылыми жетекшісінің жеке кабинетінде сараптама орталығының ақпараттық жүйесінде орналастырылады.

5) проектов по фундаментальным научным исследованиям научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
39. Решения советов по объектам, указанным в подпунктах 1), 2), 3) и 5) пункта 38 (далее – объекты) настоящего Положения, принимаются членами советов индивидуально на основании заключения ГНТЭ, включающего оценку обоснованности запрашиваемого объема финансирования, путем выставления баллов совета по каждому критерию оценки для каждой заявки в оценочный лист на бумажном носителе и (или) через информационную систему центра экспертизы по форме:
1) согласно приложению 1 к настоящему Положению – для проектов, подаваемых на грантовое финансирование научных исследований;
2) согласно приложению 2 к настоящему Положению – для программ, подаваемых на программно-целевое финансирование;
3) согласно приложению 3 к настоящему Положению – для программ в рамках программно-целевого финансирования вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты;
4) по форме согласно приложению 4 к настоящему положению – для заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.
На основании баллов, выставленных членами советов, определяются средний балл по каждому критерию и общий балл совета по каждой заявке как результат сложения средних баллов по каждому критерию, отражающий итоговое мнение совета.
Заявки по приоритетному направлению науки в области национальной безопасности и обороны, набравшие общий балл совета менее 8 (восемь) баллов, далее не рассматриваются.
Заключение совета по каждой заявке оформляется по форме:
1) согласно приложению 5 к настоящему Положению – для проектов, подаваемых на грантовое финансирование научных исследований;
2) согласно приложению 6 к настоящему Положению – для программ, подаваемых на программно-целевое финансирование;
3) согласно приложению 7 к настоящему Положению – для программ в рамках программно-целевого финансирования вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты;
4) согласно приложению 8 к настоящему Положению – для заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.
Заключение совета по заявке на грантовое финансирование после подписания председателем совета в течение 24 (двадцати четырех) часов размещается в личном кабинете научного руководителя объекта в информационной системе центра экспертизы.

Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
40. Әрбір объект бойынша кеңестің шешімі МҒТС нәтижелері бойынша бағалау балын және кеңестің қорытындысына сәйкес жалпы балды қосу арқылы алынған қорытынды балл негізінде қабылданады. МҒТС нәтижесінде белгіленген қаржыландыру сомасы нұсқаларының бірі, егер бағалау процесінде оны кеңес отырысына қатысушы кеңес мүшелерінің көпшілігі көрсетсе, тиісті негіздемесі бар объектіні қаржыландыру көлемі ретінде айқындалады.
Егер қаржыландырудың екі түрлі көлемі кеңес мүшелері көпшілігінің бірдей дауыс санын алса, онда объектіні қаржыландыру көлемі ретінде олардың азы айқындалады. Егер объектіні бағалау процесінде кеңес мүшелерінің көпшілігі сұралғаннан 25 %-ға (жиырма бес) төмен соманы көрсетсе, онда кеңес іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға арналған өтінімдерді қоспағанда, объектіні қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
Іске асыру мерзімі 12 (он екі) айдан аспайтын жобалар бойынша өтінімдер үшін объектіні қаржыландыру көлемі ретінде МҒТС нәтижесінде белгіленген сома айқындалады.
Апелляциялық комиссияның жұмысы аяқталып, кеңес оның барлық шешімдерін орындағаннан кейін объектілер қорытынды балдың үлкен мәнінен кішісіне кему тәртібімен объектілерді орналастыра отырып, қорытынды балдың негізінде сараланған тізім түрінде ресімделеді.
Объектілер қорытынды балдың үлкен мәнінен кіші мәніне кему тәртібімен объектілерді орналастыра отырып, қорытынды балдың негізінде сараланған тізім түрінде ресімделеді.
Бірдей қорытынды балл жинаған объектілер кеңес таңдаған қаржыландыру көлемінің өсуі бойынша сараланады.
Гранттық қаржыландыру бойынша қорытынды балы 30-дан (отыз) кем объектілер сараланған тізімге енгізілмейді, ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы кеңесті қоспағанда, кеңес жобаны қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
Гранттық қаржыландыруға мақұлданған жиынтық қаржыландыру көлемі тиісті жылдарға ЖҒТК шешімімен көзделген осы бағытқа арналған қаржыландырудың жалпы көлемінен аспайтын балдары ең жоғары объектілер болып саналады. Қаржыландыру мақұлданған объектілердің соңғысы шекті – қорытынды балдың мәнін құрайды. Шектен төмен балл жинаған объектілер қабылданбайды.
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша сараланған тізімдер ғылыми-зерттеу жұмысына арналған әрбір техникалық тапсырма бойынша жеке қалыптастырылады. Сараланған тізімде ең жоғары қорытынды балл жинаған объект қаржыландыруы мақұлданған болып саналады. Қалған объектілер қабылданбайды.
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүргізуге арналған конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын объектілер бойынша сараланған тізім жасалмайды. Мұндай объектілерді мақұлдау немесе қабылдамау туралы шешімдер кеңес отырысына қатысып отырған кеңес мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың іргелі ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға арналған өтінімдерді іріктеу жөніндегі кеңестің шешімі МҒТС нәтижелері ескеріле отырып, ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Бір басымдық шеңберінде екі және одан да көп кеңестер құрылған кезде тиісті жылдарға арналған ЖҒТК шешімімен көзделген осы басым бағытқа қаржыландырудың жалпы көлемі ғылымның әрбір бағытының қарауына келіп түскен өтінімдер санына барабар бөлінеді.

Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
40. Решение совета по каждому объекту принимается на основе итогового балла, полученного путем суммирования балла оценки по результатам ГНТЭ и общего балла, согласно заключению совета. Один из вариантов суммы финансирования, установленных в результате ГНТЭ, определяется в качестве объема финансирования объекта с соответствующим обоснованием, если его в процессе оценки указало наибольшее число членов совета, участвующих в заседании совета.
Если два разных объема финансирования получили одинаковое наибольшее количество голосов членов совета, то в качестве объема финансирования объекта определяется наименьший из них. Если наибольшее число членов совета в процессе оценки объекта указало сумму, которая на 25 % (двадцать пять процентов) ниже запрошенной, то советом принимается решение об отклонении объекта, за исключением заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.
Для заявок по проектам со сроком реализации не более 12 (двенадцать) месяцев в качестве объема финансирования объекта определяется сумма, установленная в результате ГНТЭ.
После завершения работы апелляционной комиссии и исполнения советом всех ее решений объекты оформляются в виде ранжированного списка на основании итогового балла с расположением объектов в порядке убывания от большего значения итогового балла к меньшему.
Объекты оформляются в виде ранжированного списка на основании итогового балла с расположением объектов в порядке убывания от большего значения итогового балла к меньшему.
Объекты, набравшие одинаковый итоговый балл, ранжируются по возрастанию выбранных советом объемов финансирования.
По грантовому финансированию объекты, набравшие итоговый балл менее 30 (тридцать), не включаются в ранжированный список, и советом принимается решение об отклонении проекта, за исключением совета в области национальной безопасности и обороны.
Одобренными к грантовому финансированию считаются объекты с наивысшими баллами, суммарный объем финансирования которых не превышает общего объема финансирования на данное направление, предусмотренного решением ВНТК на соответствующие годы. Последний из объектов, одобренных к финансированию, образует линию порога – значение итогового балла. Объекты, набравшие баллы ниже линии порога, подлежат отклонению.
По программно-целевому финансированию ранжированные списки формируются отдельно по каждому техническому заданию на научно-исследовательскую работу. Одобренным к финансированию считается объект, набравший наибольший итоговый балл в ранжированном списке. Остальные объекты подлежат отклонению.
По объектам, предлагаемым к финансированию вне конкурсных процедур по прикладным исследованиям в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, ранжированный список не формируется. Решения об одобрении или отклонении таких объектов принимаются открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвующих в заседании совета.
Решение совета по отбору заявок на финансирование фундаментальных научных исследований научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, принимается открытым голосованием с учетом результатов ГНТЭ.
При образовании двух и более советов в рамках одного приоритета общий объем финансирования на данное приоритетное направление, предусмотренный решением ВНТК на соответствующие годы, распределяется пропорционально количеству заявок, поступивших на рассмотрение каждого направления науки.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 19.04.2024 № 180 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
41. Кеңестердің әрбір объектіні қаржыландыру көлемі туралы шешімдері осы Ережеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектінің атауы, қаржыландырудың жалпы көлемі мен жылдар бойынша қаржыландыру сомалары, өтінім берушінің өтінімде сұратып отырған сомасымен салыстырғанда қаржыландыру көлемдерін азайтудың негіздемесі көрсетіле отырып (егер қаржыландыру көлемдері азайса), хаттамаға қосымшамен ресімделеді.
42. Кеңестердің осы Ереженің 38-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген объектілер бойынша шешімдерін кеңестердің мүшелері ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын сараптаудың жиынтық қорытындысы негізінде осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі бағалау парағына және (немесе) сараптама орталығының ақпараттық жүйесі арқылы әр өтінім үшін әрбір бағалау өлшемшарты бойынша балл қою арқылы жеке қабылдайды.
Кеңес мүшелері қойған балдардың негізінде әрбір өлшемшарт бойынша орташа балл және әрбір өтінім бойынша жалпы балл кеңестің қорытынды пікірін және сараптаманың жиынтық қорытындысының қорытынды балын көрсететін әрбір өлшемшарт бойынша орташа балдар қосындысының нәтижесі ретінде айқындалады. Әр өтінім бойынша кеңестің қорытындысы осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру көлемі азайған кезде кеңес жиынтық қорытындыны басшылыққа алады және қаржыландыру сомасы өтінім беруші өтінімде сұратқан сомадан 25 %-дан (жиырма бес пайыздан) артық азайтылған жағдайда жоба қабылданбауға тиіс және сараланған тізімге енгізілмейді.
Әрбір коммерцияландыру жобасы бойынша шешімді кеңестер жоба бойынша сараптаманың (технологиялық және экономикалық (маркетингтік)) жиынтық қорытындысының балдарын және кеңестің орташа балын қосу арқылы алынған сараланған жиынтық балдың және кеңестің толық көлемде қаржыландыру немесе қаржыландыруды қысқарту жөніндегі ұсынымы негізінде қабылдайды.
43. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде аралық және қорытынды есептерді қабылдау туралы кеңестің шешімдері МҒТС қорытындысы және мониторинг актілері (бар болса) есепке алына отырып, кеңес отырысына қатысатын кеңес мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. МҒТС 10 (оннан) аз балл жинаған есептерді кеңес қабылдамайды.
Гранттық қаржыландыру шеңберінде (жоба аяқталғаннан кейін) жобаларды қаржыландыруды тоқтату (қаржы жылы аяқталғаннан кейін) және қорытынды есептерді қабылдау туралы кеңестің шешімдері:

Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 19.04.2024 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
41. Решения советов об объеме финансирования каждого объекта оформляются приложением к протоколу, по форме согласно приложению 9 к настоящему Положению, с указанием наименования объекта, общего объема финансирования и по суммам финансирования по годам, обоснованием уменьшения объемов финансирования в сравнении с суммой, запрашиваемой заявителем в заявке (если уменьшается объем финансирования).
42. Решения советов по объектам, указанным в подпункте 4) пункта 38 настоящего Положения, принимаются членами советов индивидуально на основании сводного заключения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности путем выставления баллов по каждому критерию оценки для каждой заявки в оценочный лист в бумажном виде и (или) через информационную систему центра экспертизы по форме согласно приложению 10 к настоящему Положению.
На основании баллов, выставленных членами советов, определяются средний балл по каждому критерию и общий балл по каждой заявке, как результат сложения средних баллов по каждому критерию, отражающий итоговое мнение совета, и итогового балла сводного заключения экспертизы. Заключение совета по каждой заявке оформляется по форме согласно приложению 11 к настоящему Положению.
При уменьшении объемов финансирования проектов коммерциализации совет руководствуется сводным заключением, в случае уменьшения суммы финансирования более чем на 25 % (двадцать пять процентов) от суммы, запрашиваемой заявителем в заявке, проект подлежит отклонению и не включается в ранжированный список.
Решение по каждому проекту коммерциализации принимается советами на основе ранжированного суммарного балла, полученного путем суммирования баллов сводного заключения экспертизы (технологической и экономической (маркетинговой)) по проекту и среднего балла совета, и рекомендации совета к финансированию в полном объеме или с сокращением финансирования.
43. Решения совета о принятии промежуточных и заключительных отчетов в рамках программно-целевого финансирования принимаются с учетом заключения ГНТЭ и актов мониторинга (при наличии) открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвующих в заседании совета. Отчеты, набравшие менее 10 (десяти) баллов ГНТЭ отклоняются советом.
Решения совета о прекращении финансирования проектов (по завершении финансового года) и принятии заключительных отчетов в рамках грантового финансирования (по завершении проекта) принимаются открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвующих в заседании совета, с учетом:

1) іске асырылуы келесі күнтізбелік жылға ауысатын жобалар үшін күнтізбелік жоспарға және мониторинг актісіне (бар болса) сәйкес жобаны іске асыру туралы қысқаша мәліметтер;
2) қорытынды есептер үшін МҒТС қорытындысы және мониторинг актілері (бар болса) есепке алына отырып, кеңес отырысына қатысатын кеңес мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
44. Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың аралық және қорытынды есептерін қарау нәтижелері бойынша кеңестің шешімдері МҒТС қорытындысы мен мониторинг актілері (бар болса) ескеріле отырып, кеңес отырысына қатысып отырған кеңес мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
44-1. Кеңестер аралық және қорытынды есептер бойынша, сондай-ақ күнтізбелік жоспарға сәйкес жобаны іске асыру туралы қысқаша мәліметтер бойынша түпкілікті шешімді апелляциялық комиссияның жұмысы аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Ескерту. Ереже 44-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
45. Конкурстық іріктеу мәселелерімен байланысты емес мәселелер бойынша кеңестің шешімдері кеңес отырысына қатысатын кеңес мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Кеңестердің көрсетілген шешімдері кеңес төрағасы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
45-1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар бойынша адамдарға салықтық жеңілдіктер мен салықтық шегерімдер беру жөніндегі хабарламаларды беру туралы шешімді Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 1 қарашадағы № 507 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35329 болып тіркелген) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есептің негізінде олардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары, пайдалануға беру актісі бар есептің негізінде олардың ғылыми орталықтар құруға арналған шығыстар бойынша ғылыми орталық құруы, ендіру актісі бар ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар нәтижелерін ендіру туралы есептің негізінде олардың ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстары бойынша адамдарға хабарламаларды беру нысанын, мерзімі мен қағидаларына сәйкес кеңестер шығарады.
Кеңестер ашық дауыс беру арқылы ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыру (сатып алу) туралы техникалық тапсырма (шарт) және есеп, кәсіпкерлік субъектілерінің қаражаты есебінен ғылыми орталықтар үшін сатып алынған жабдықты пайдалануға беру актісі бар техникалық тапсырма (шарт) және есеп бойынша шешім қабылдайды.
Ескерту. Ереже 45-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.

1) кратких сведений о реализации проекта в соответствии с календарным планом и актом мониторинга (при наличии) – для проектов, реализация которых переходит на следующий календарный год;
2) заключения ГНТЭ и актов мониторинга (при наличии) – для заключительных отчетов.
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
44. Решения совета по результатам рассмотрения промежуточных и итоговых отчетов научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, принимаются с учетом заключения ГНТЭ и актов мониторинга (при наличии) открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвующих в заседании совета.
44-1. Окончательное решение по промежуточным и заключительным отчетам, а также, по кратким сведениям, о реализации проекта в соответствии с календарным планом принимается советами после завершения работы апелляционной комиссии в течение одного рабочего дня.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 44-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
45. Решения совета по вопросам, не связанным с вопросами конкурсного отбора, принимаются открытым голосованием простым большинством голосов членов совета, участвующих в заседании совета. Указанные решения советов оформляются протоколом, подписываемым председателем совета.
45-1. Решение о выдачи лицам уведомлений по предоставлению налоговых льгот и налоговых вычетов по расходам на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы, осуществляется советами в соответствии с Правилами и сроками выдачи уведомлений лицам по научно-исследовательским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-исследовательских работ на основании отчета о проведении научно-исследовательских работ, созданию научного центра по расходам на создание научных центров на основании отчета с актом ввода в эксплуатацию, научно-техническим и опытно-конструкторским работам по расходам на осуществление (приобретение) научно-технических и опытно-конструкторских работ на основании отчета о внедрении результатов научно-технических и опытно-конструкторских работ с актом внедрения, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 ноября 2024 года № 507 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35329).
Советы открытым голосованием принимают решение по техническому заданию (договору) и отчету об осуществлении (приобретении) научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, по техническому заданию (договору) и отчету с актом ввода в эксплуатацию приобретенного оборудования для научных центров за счет средств субъектов предпринимательства.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 45-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).

45-2. Кеңестер ғылым саласындағы уәкілетті органға төмендегідей хабарламалар:
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есеп негізінде олардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары бойынша;
пайдалануға беру актісі бар есеп негізінде ғылыми орталықтар құруға жұмсалатын шығыстары бойынша ғылыми орталық құру туралы;
енгізу актісімен ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізу туралы есеп негізінде ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бойынша шешімдер ұсынады.
Ескерту. Ереже 45-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
45-3. Кеңестер уәкілетті органнан өтінім келіп түскен сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған өтінімдерді бағалайды және осы Ережеге 13, 14, 15, 16, 17 және 18-қосымшаларға сәйкес хабарламаны ұсыну немесе оны ұсынудан бас тарту туралы нысандар бойынша шешім қабылдайды.
Ескерту. Ереже 45-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
46. Кеңестер қабылдаған хаттамадан үзінділер түріндегі шешімдерді сараптама орталығы ғылым саласындағы уәкілетті органға және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға арналған гранттарды ұсыну бойынша мемлекеттік тапсырманың орындалуына жауапты заңды тұлғаға және де салалық уәкілетті органға шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде береді.
47. Кеңестердің шешімдерін ғылым саласындағы уәкілетті орган және салалық уәкілетті органдар міндетті түрде орындауға тиіс.
48. Кеңестер өздері қабылдаған шешімдердің орындалуына мониторингті жүзеге асырады.
49. Әрбір мақұлданған объектіге бөлінген қаражат көлемі туралы мәліметтер конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның және сараптама орталығының интернет-ресурсында жариялануға тиіс.
50. Кеңестер қабылдаған барлық шешімдер шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ғылым саласындағы уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның, сондай-ақ сараптама орталығының интернет-ресурстарында орналастырылады.
Гранттық қаржыландыру туралы шешімдерді ұлттық ғылыми кеңес шығарады және конкурс жариялаған уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган бекітеді.

45-2. Советы предоставляют решения уполномоченному органу в области науки по следующим уведомлениям:
по научно-исследовательским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-исследовательских работ на основании отчета о проведении научно-исследовательских работ;
о создании научного центра по их расходам на создание научных центров на основании отчета с актом ввода в эксплуатацию;
по научно-техническим и опытно-конструкторским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-технических и опытно-конструкторских работ на основании отчета о внедрении результатов научно-технических и опытно-конструкторских работ с актом внедрения.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 45-2 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
45-3. Советы в течение 7 (семи) рабочих дней с момента поступления заявки от уполномоченного органа оценивают предоставленные заявки и принимают решения о представлении уведомления или об отказе в его представлении по формам, согласно приложениям 13, 14, 15, 16, 17 и 18 к настоящему Положению.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 45-3 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
46. Принятые советами решения в виде выписки из протокола передаются центром экспертизы в уполномоченный орган в области науки и юридическому лицу, ответственному за выполнение государственного задания по представлению грантов на коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также в отраслевой уполномоченный орган в срок не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня принятия решения.
47. Решения советов подлежат обязательному исполнению уполномоченным органом в области науки и отраслевыми уполномоченными органами.
48. Советы осуществляют мониторинг исполнения принятых ими решений.
49. Сведения об объемах средств, выделенных на каждый одобренный объект, подлежат опубликованию на интернет-ресурсе уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс, и центра экспертизы.
50. Все принятые советами решения размещаются на интернет-ресурсах уполномоченного органа в области науки или отраслевого уполномоченного органа, а также центра экспертизы в срок не позднее десяти рабочих дней со дня принятия решения.
Решения о грантовом финансировании выносятся национальным научным советом и утверждаются уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом, объявившим конкурс.

6-тарау. Кеңестер мүшелеріне сыйақылар беру
51. Кеңестердің мүшелері болып табылатын қазақстандық және шетелдік ғалымдардың іссапар шығыстарын қоса алғанда, кеңестердің қызметін ұйымдастыруды бюджет қаражаты есебінен сараптама орталығы қамтамасыз етеді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
1-қосымша
Нысан
Ғылыми зерттеулерді гранттық қаржыландыру бойынша өтінімді бағалау парағы _____________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Ғылыми жобаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің
бағалауы, балдар
1.
Зерттеу нәтижелерінің ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының, ғалымдардың ғылыми-техникалық (оның ішінде кадрлық) әлеуетіне және бәсекеге қабілеттілігіне әсер ету дәрежесі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Жобаның әзірлену дәрежесі, яғни мәлімделген параметрлерге сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда дайындаманың болуы және жобаны ойдағыдай іске асыру ықтималдығы (ғылыми жетекшінің басқа жобаларда қамтылуын және басшы ретінде бұрын қаржыландырылған гранттық қаржыландыру жобаларын іске асыру тәжірибесін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Зерттеулер нәтижелерінің практикалық маңыздылығы, яғни олардың Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуының өзекті міндеттерін шешу үшін коммерцияландыруға немесе өзге де сапада қолдануға әзірлік дәрежесі (бұрын ғылыми басшы басқарған гранттық қаржыландыру жобаларының әсерін ескере отырып, егер мұндайлар болса)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі _________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
2. Ғылыми жобаны қаржыландыру көлемі (іске асыру мерзімі 12 айдан асатын жобалар үшін ғана толтырылады)
Р/с №
Көрсеткіш
Жобаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің ұстанымы (Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) сарапшыларының пікірлері нұсқаларының бірін көрсету)
Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, МҒТС сарапшыларының пікірлері
1-сарапшы
2-сарапшы
3-сарапшы
1.
Барлығы (жобаны іске асырудың барлық кезеңіне)
1.1.

Глава 6. Вознаграждение членам советов
51. Организация деятельности советов, включая командировочные расходы казахстанских и зарубежных ученых, являющихся членами советов, обеспечивается центром экспертизы за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 51 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Приложение 1
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по грантовому финансированию научных исследований
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
1. Содержание научного проекта
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1.
Степень влияния результатов исследований на научно-технический (в том числе – кадровый) потенциал и конкурентоспособность научных организаций и их коллективов, ученых
До 5 баллов, где: высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
2.
Степень разработанности проекта, то есть наличие задела у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с заявляемыми параметрами и вероятность успешной реализации проекта (с учетом занятости научного руководителя в других проектах и опыта реализации ранее профинансированных проектов грантового финансирования в качестве руководителя, если таковые имеются)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
3.
Практическая значимость результатов исследований, то есть степень их готовности для коммерциализации или применения в ином качестве для решения актуальных задач социально-экономического и научно-технического развития Республики Казахстан (с учетом эффекта от проектов грантового финансирования, которыми ранее руководил научный руководитель, если таковые имелись)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета __________________________________
(наименование национального научного совета)
___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
2. Объем финансирования научного проекта (заполняется только для проектов со сроком реализации более 12 месяцев)
№ п/п
Показатель
Объем финансирования проекта, тысяч тенге
Запрашиваемая заявителем сумма
Мнения экспертов государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом оценки обоснованности цен
Позиция члена национального научного совета (указать один из вариантов ГНТЭ)
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт 3
1.
Всего (на весь период реализации проекта)
1.1.

20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі ______________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
___________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Ескерту:
* – Балдарды мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қағидаларына сәйкес сараптама орталығы ұсынған өтінім, МҒТС қорытындысы және өзге де материалдар негізінде кеңес мүшелері өздерінің кәсіби пайымдауларына сүйене отырып, жеке айқындайды.
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
2-қосымша
Нысан
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша өтінімді бағалау парағы __________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің бағалауы,
балл
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылығын, негізділігін, жүйелілігін, болжамдылығын ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) ғылыми-зерттеу жұмысына арналған техникалық тапсырмада көрсетілген қойылған міндеттердің күрделілік деңгейіне және күтілетін тікелей нәтижелерге сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі __________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
____________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Член Национального научного совета
_____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Примечание:
* - баллы определяются членами советов индивидуально, исходя из их профессионального суждения, на основе заявки, заключения ГНТЭ и других материалов, представленных центром экспертизы в соответствии с Правилами государственной научно-технической экспертизы.
Приложение 2
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по программно-целевому финансированию
__________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых прямых результатов, указанных в техническом задании на научно-исследовательскую работу
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета
_____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)

2. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаны қаржыландыру көлемі
Р/с №
Көрсеткіш
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Өтінім беруші сұратып отырған сома
Бағалардың негізділігін бағалауды ескере отырып, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың (бұдан әрі – МҒТС) сарапшыларының пікірлері
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің пікірі (МҒТС сарапшылары нұсқаларының бірін көрсету
1-сарапшы
2-сарапшы
3-сарапшы
1.
Барлығы (жобаны іске асырудың барлық кезеңіне)
1.1.
20___ жыл (1-жыл)
1.2.
20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі_______________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
___________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Ескерту:
* – Балдарды Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қағидаларына сәйкес сараптама орталығы ұсынған өтінім, МҒТС қорытындысы және өзге де материалдар негізінде кеңес мүшелері өздерінің кәсіби пайымдауларына сүйене отырып, жеке айқындайды.
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуді конкурстық рәсімдерден тыс бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру жөніндегі өтінімнің бағалау парағы ________________________________________________________________________ (объектінің жеке тіркеу нөмірі және атауы)
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаның мазмұны
Ең жоғары қорытынды балл – 15 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар*
Кеңес мүшесінің бағалауы, балл
1
2
3
4
1.
Өтінім беруші ұсынған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (қисындылықты, негізділікті, жүйелілікті, болжамдылықты ескере отырып) және сұратылып отырған қаржыландыру көлемінің (экономикалық прагматизмді ескере отырып) өтінімде көрсетілген қойылған міндеттер мен күтілетін нәтижелердің күрделілік деңгейіне сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Бағдарламаның әзірлену дәрежесі, яғни бағдарламаны іске асыру жоспарына сәйкес зерттеулерді сапалы орындау үшін орындаушыларда ғылыми дайындама мен материалдық базаның болуы (тиісті білікті мамандардың болуын ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Ғылыми жетекшінің ғылыми зерттеулер нәтижелеріне қол жеткізу процесін ұйымдастырудағы ғылыми деңгейі мен тәжірибесі (ғылыми жетекшінің басшылығымен аяқталған жобалар мен бағдарламаларды іске асырудың сапасы мен нәтижелілігін, сондай-ақ басқа да объективті көрсеткіштерді ескере отырып)
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар жиынтығы)
Ұлттық ғылыми кеңестің мүшесі________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
_____________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

2. Объем финансирования научной, научно-технической программы
№ п/п
Показатель
Объем финансирования программы, тысяч тенге
Запрашиваемая заявителем сумма
Мнения экспертов государственной научно-технической экспертизы (далее – ГНТЭ) с учетом оценки обоснованности цен
Мнение члена национального научного совета (указать один из вариантов экспертов ГНТЭ)
Эксперт 1
Эксперт 2
Эксперт 3
1.
Всего (на весь период реализации программы)
1.1.
20___ год (1-й год)
1.2.
20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Член Национального научного совета
_____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Примечание:
* - баллы определяются членами советов индивидуально, исходя из их профессионального суждения, на основе заявки, заключения ГНТЭ и других материалов, представленных центром экспертизы в соответствии с Правилами государственной научно-технической экспертизы.
Приложение 3
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Оценочный лист заявки по программно-целевому финансированию вне конкурсных
процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной
безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный регистрационный номер и наименование объекта)
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
1. Содержание научной, научно-технической программы
Максимальный итоговый балл – 15 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы*
Оценка члена совета, баллов
1
2
3
4
1.
Соответствие предложенного заявителем плана мероприятий по реализации программы (с учетом логичности, обоснованности, системности, прогнозируемости) и запрошенного объема финансирования (с учетом экономического прагматизма) уровню сложности поставленных задач и ожидаемых результатов, отраженных в заявке
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
2.
Степень разработанности программы, то есть наличие научного задела и материальной базы у исполнителей для качественного выполнения исследований в соответствии с планом реализации программы (с учетом наличия соответствующих квалифицированных специалистов)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
3.
Научный уровень и опыт научного руководителя по организации процесса достижения результатов научных исследований (с учетом качества и результативности реализации завершенных проектов и программ под руководством научного руководителя, а также других объективных показателей)
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета
____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Ең жоғары балл – 30 балл.
Р/с №
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің бағалауы
1.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижесінің мәлімделген жоба мақсатына сәйкестігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
2.
Ұсынылатын жоба бойынша бұрын өтінім беруші жүргізген ғылыми жұмыстың сапасын бағалау
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
3.
Жобаны іске асыру шеңберінде зияткерлік меншік объектілеріне құқықты беру туралы мәмілелер жасасу жоспарланған ба
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
4.
Экономикалық тиімділігі
5 балға дейін,
мұндағы:
жоғары – 5 балл; орташадан жоғары – 4 балл;
орташа – 3 балл;
орташадан төмен – 2 балл;
төмен – 1 балл.
5.
Қоса қаржыландыру деңгейі
5 балға дейін, егер қоса қаржыландырудың сұрау салынған гранттық сомаға қатынасы:
- 100% және одан жоғары – 5 балл;
- 51-ден 99%-ға дейін – 4 балл;
- 31-ден 50%-ға дейін – 3 балл;
- 21-ден 30%-ға дейін – 2 балл;
- 11-ден 20%-ға дейін – 1 балл;
- 10% – 0 балл.
6.
Жобаны іске асыру шеңберінде өнімдерді/көрсетілетін қызметтерді болжамды өткізу нарығының географиясы
5 балға дейін, мұндағы:
- өнімді/көрсетілетін қызметтерді шетелдік нарықтарға шығару жоспарланған – 5 балл;
- өнімді/ көрсетілетін қызметтерді 1 шет елдің нарығына шығару жоспарланған – 4 балл;
- бүкіл Қазақстанға есептелген – 3 балл;
- Қазақстанның белгілі бір өңіріне есептелген – 2 балл;
- нарық анықталмаған – 0 балл.
Жалпы балл (бағалау өлшемшарттары бойынша балдар қосындысы)
Ұлттық ғылыми кеңес мүшесі __________________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
___________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
___________________________
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
11-қосымша
Нысан
"______________________________________________" ұлттық ғылыми кеңесі (Ұлттық ғылыми кеңес атауы) Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыру бойынша өтінімге _____ жылғы "___" №_______қорытынды _____________________________________________________ (Объектінің атауы)

Сноска. Приложение 10 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Максимальный итоговый балл – 30 баллов.
№ п/п
Наименование критериев оценки
Баллы
Оценка члена национального научного совета
1.
Соответствие результата научной и (или) научно-технической деятельности цели заявляемого проекта
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
2.
Оценка качества ранее проведенной заявителем научной работы по предлагаемому проекту
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
3.
Запланировано ли в рамках реализации проекта заключение сделок по передаче прав на объекты интеллектуальной собственности
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
4.
Экономическая эффективность
До 5 баллов, где:
высокая – 5 баллов;
выше средней – 4 балла;
средняя – 3 балла;
ниже средней – 2 балла;
низкая – 1 балл.
5.
Уровень софинансирования
До 5 баллов, где соотношение софинансирования к запрашиваемой сумме гранта:
100 % и выше – 5 баллов;
от 51 до 99 % – 4 балла;
от 31 до 50 % – 3 балла;
от 21 до 30 % – 2 балла;
от 11 до 20 % – 1 балл;
10 % – 0 баллов.
6.
География предполагаемого рынка сбыта продукции/услуг в рамках реализации проекта
До 5 баллов, где:
запланирован вывод продукта/услуг на зарубежные рынки – 5 баллов;
запланирован вывод продукта/услуг на рынок 1 зарубежной страны – 4 балла;
рассчитан на весь Казахстан – 3 балла;
рассчитан на определенный регион Казахстана – 2 балла;
рынок не определен – 0 баллов.
Общий балл (сумма баллов по критериям оценки)
Член Национального научного совета
______________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена национального научного совета)
Приложение 11
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Национальный научный совет
"__________________________________________________________________"
(наименование Национального научного совета)
Заключение №______от "_____" ___________ года на заявку по грантовому
финансированию проектов коммерциализации научной и (или) научно-технической деятельности
____________________________________________________________________
(Наименование объекта)

20___ жыл (2-жыл)
1.3.
20___ жыл (3-жыл)
Ұлттық ғылыми кеңес төрағасы _______________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
__________________________
(Төрағаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"Қосымшаның дұрыстығын және шешім қабылдауда белгіленген рәсімдердің сақталғанын растаймын".
Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы _______________________________________
(Ұлттық ғылыми кеңес атауы)
___________________________
(Хатшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Ескерту:
** – Әрбір парақты Ұлттық ғылыми кеңес хатшысы дәйектеуге тиіс.
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
12-қосымша
Ұлттық ғылыми кеңестер мүшелерінің әдеп кодексі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ұлттық ғылыми кеңестер мүшелерінің әдеп кодексі (бұдан әрі – Кодекс) ұлттық ғылыми кеңестердің (бұдан әрі – кеңестер) мүшелері үшін міндетті моральдық-әдептілік құндылықтарын, адамгершілік және кәсіби мінез-құлық қағидаттарын, нормалары мен қағидаларын белгілейді.
2. Кеңес мүшелері өз қызметін орындау кезінде "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, ғылым саласындағы уәкілетті орган және өзге де нормативтік құқықтық актілермен бекітілген Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережелерін және Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын басшылыққа алулары керек.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
3. Осы Кодекс ашықтықты, жариялылықты, объективтілікті қамтамасыз етуге және кеңестер мүшелерінің мынадай:
объективтілік және тәуелсіздік;
бейтараптылық;
кәсіби құзыреттілік;
құпиялылық;
жауапкершілік қағидаттарын сақтауы арқылы олар қабылдаған шешімдерге қоғамның сенімін арттыруды қамтамасыз етуге бағытталған.
2-тарау. Объективтілік, тәуелсіздік, бейтараптылық
4. Кеңес мүшелерінің тұжырымдары, ұсынымдары мен қорытындылары үшін объективті негіз талап етілетін ақпараттың жеткілікті көлемі болып табылады. Кеңес мүшелері тек анық және тексерілген фактілерді қолданулары және ұсынулары керек.
5. Кеңестер мүшелері өздерінің кәсіби қызметінде туындайтын барлық жағдайлар мен шынайы фактілерді объективті түрде қарауға, нақты көзқарастарға, бағалаушы пайымдауларға, қоғамдастықтың біржақты пікірлеріне немесе жеке мүдделерге тәуелді болмауға және жеке теріс түсініктің немесе сырттан болатын қысымның олардың пайымдаулары объективтілігіне әсер етуіне жол бермеулері керек.

20___ год (2-й год)
1.3.
20___ год (3-й год)
Председатель Национального научного совета
____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя)
"Подлинность приложения и соблюдение установленных процедур при принятии
решений подтверждаю".
Секретарь Национального научного совета
____________________________________________________________________
(наименование национального научного совета)
__________________________________________________________________**
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря)
Примечание:
** - каждая страница подлежит парафированию секретарем Национального научного совета.
Приложение 12
к Положению о национальных
научных советах
Кодекс этики членов национальных научных советов
Глава 1. Общие положения
1. Кодекс этики членов национальных научных советов (далее – Кодекс) устанавливает морально-этические ценности, принципы, нормы и правила нравственного и профессионального поведения, обязательные к соблюдению членами национальных научных советов (далее – советы).
2. Членам советов при выполнении своей деятельности следует руководствоваться Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике", Положением о национальных научных советах и Правилами базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденными уполномоченным органом в области науки и иными нормативными правовыми актами.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
3. Настоящий Кодекс призван обеспечить прозрачность, гласность, объективность и повысить доверие общества к принятым решениям членов советов посредством соблюдения ими следующих принципов:
объективности и независимости;
беспристрастности;
профессиональной компетентности;
конфиденциальности;
ответственности.
Глава 2. Объективность, независимость, беспристрастность
4. Объективной основой для выводов, рекомендаций и заключений членов советов является только достаточный объем требуемой информации. Членам советов следует применять и представлять только достоверные и проверенные факты.
5. В своей профессиональной деятельности членам советов следует объективно рассматривать все возникающие ситуации и реальные факты, не должны зависеть от конкретных точек зрения, оценочных суждений, предубеждений сообщества или личных интересов и не допускать, чтобы личная предвзятость или давление со стороны могли сказаться на объективности их суждений.

6. Кеңес мүшесі өзі шешім қабылдаған кезде тараптардың бірін жактаудан және өзінің қызметін сынайды деген қауіптен аулақ болуы керек.
7. Кеңес мүшесі кеңестің әрбір мүшесінің өзіне тек білікті және бейтарап пікір қалыптастыруға ұмтылатын тәуелсіз тұлға ретінде қарауына ұмтылуы керек.
8. Кеңес мүшесі өзінің пайымдаулары мен тұжырымдарының объективтілігіне ықпал ете алатын адамдармен өзара қарым-қатынастан аулақ болғаны не кеңес мүшесіне кез келген нысанда қысым жасауға жол берілмейтінін көрсете отырып, оларды дереу тоқтатқаны жөн. Ал мұндай факт анықталған жағдайда, сараптама орталығын және/немесе ғылым саласындағы уәкілетті органды дереу хабардар етуге тиіс.
9. Кеңес мүшесі өзі қатысатын немесе үлестес тұлғалар қатысатын жобалар (бағдарламалар) бойынша бағалау және дауыс беру рәсімдерінен бас тартуы керек.
10. Кеңес мүшесі кез келген жағдайда жеке басының қадір-қасиетін сақтауға, өзінің ар-намысын қорғауға, өзінің беделіне нұқсан келтіруі және шешім қабылдау кезінде өзінің объективтілігі мен тәуелсіздігіне күмән келтіруі мүмкін кез келген нәрседен аулақ болуы керек.
11. Кеңес мүшесі өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы кезінде нормативтік құқықтық актілердің, осы Кодекстің 1-тарауы 2-тармақшасы талаптарын басшылыққа алуы, кез келген бөгде ықпал етудің жолын кесуге, кеңес отырыстарының күн тәртібі бойынша шешімдер қабылдау процесіне, олар кімнен шықса да, қысым мен заңсыз ықпал етуге, тікелей немесе жанама араласуға қарсы тұруы керек.
12. Кеңес мүшесі өзінің іс-әрекеттері мен шешімдерінде жалпы адамзаттық моральдық ережелер мен адамгершілік нормаларын ұстануы керек.
13. Кеңес мүшесінің кәсіби қызметінің міндетті шарттары оның сатылмайтындығы, адалдығы мен риясыздығы болып табылады.
14. Бір адамға қатарынан 2 (екі) мерзімнен астам кеңес мүшесі болуға тыйым салынады.
15. Кеңес мүшесіне өзінің кәсіби қызметінде жеке мүдделерін көздеуге тыйым салынады.
16. Кеңес мүшесі бейтарап болуы, өзінің қызметіне кімнің болса да ықпал етуіне жол бермеуі керек.
17. Кеңес мүшесі деректерді, материалдарды бұрмалау мен қолдан жасауға жол бермеуге міндетті, шешімдерді уақтылы және сапалы шығару үшін қажетті барлық мәселелерді ескере отырып, өз өкілеттіктерін құзыретті және адал орындауға міндетті.
3-тарау. Кәсіби құзыреттілік
18. Кеңес мүшесі өзінің кәсіби құзыреттілігі шегінен шығатын, сондай-ақ өз құзыретінің саласына сәйкес келмейтін кәсіби іс-әрекеттерден бас тартуы керек.
19. Кеңес мүшесі істерді кәсіби құзыреттілікпен, тиімділікпен және нәтижелі жүргізуі, жоғары кәсіби деңгейге ұмтылуы керек.

6. Члену совета при принятии им решения следует быть свободным от приверженности одной из сторон и опасений перед критикой его деятельности.
7. Члену совета следует стремится к тому, чтобы каждый член совета относился к нему, как к независимому лицу, стремящемуся только к формированию квалифицированного и непредвзятого мнения.
8. Члену совета следует избегать взаимоотношений с лицами, которые могли бы повлиять на объективность его суждений и выводов, либо немедленно прекращать их, указывая на недопустимость давления на член совета в любой форме. При установлении такого факта, Члену совета следует незамедлительно уведомлять центр экспертизы и/или уполномоченный орган в области науки.
9. Члену совета следует отказываться от процедуры оценивания и голосования по проектам (программам) со своим участием или участием аффилированных лиц.
10. Члену совета в любой ситуации следует сохранять личное достоинство, заботиться о своей чести, избегать всего, что могло бы причинить ущерб его репутации и поставить под сомнение его объективность и независимость при принятии решении.
11. Члену совета при осуществлении своих полномочий следует руководствоваться требованиями нормативных правовых актов, согласно пункту 2 Главы 1 настоящего Кодекса, настоящим Кодексом, пресекать любое постороннее воздействие, противостоять давлению и неправомерному влиянию, прямому или косвенному вмешательству в процесс принятия решений по повестке заседаний совета, от кого бы они ни исходили.
12. Члену совета следует придерживаться общечеловеческих моральных правил и нравственных норм в своих поступках и решениях.
13. Обязательными условиями профессиональной деятельности члена совета являются его неподкупность, честность и бескорыстность.
14. Запрещается одному и тому же лицу являться членом совета более 2 (двух) сроков подряд.
15. Члену совета запрещено преследовать в своей профессиональной деятельности личные интересы.
16. Члену совета следует быть беспристрастным, не допускать влияния на свою деятельность кого бы то ни было.
17. Члену совета следует не допускать фальсификации и фабрикации данных, материалов, обязан выполнять свои полномочия компетентно и добросовестно, учитывая все вопросы, необходимые для своевременного и качественного вынесения решений.
Глава 3. Профессиональная компетентность
18. Члену совета следует отказаться от профессиональных действий, выходящих за пределы его профессиональной компетентности, а также не соответствующих области его компетенции.
19. Члену совета следует вести дела с профессиональной компетентностью, эффективностью и результативностью, стремиться к высшему уровню профессионализма.

20. Кеңес мүшесі өзінің құзыретіндегі мәселелерді шешуге қатысты деректерді жасыруға және бұрмалауға жол бермей, оған толық және объективті ақпарат беруді талап ете алады.
21. Кеңес мүшесі Кеңестің барлық отырыстарына, күн тәртібіндегі барлық мәселелер бойынша дауыс беруге қатысуы керек. Кеңес мүшесінің шешім қабылдаудан және дауыс беруден негізсіз жалтаруына тыйым салынады.
4-тарау. Құпиялылық
22. Кеңес мүшесінен өзінің міндеттерін орындау барысында алған кез келген ақпарат пен мәліметтерді, оның ішінде коммерциялық және қызметтік құпияны таратпау талап етіледі.
23. Кеңес мүшесі өзіндегі материалдар бойынша мәлімдемелер жасауға, оның ішінде жария пікірлер беруге және сөз сөйлеуге тыйым салынады, шешімдер қабылдау және Кеңестер отырыстарының күн тәртібіндегі мәселелерді қарау кездерінде оның қызметін жария талқылауға немесе қандай да бір бағалауға жол бермеуге және қатыспауға міндетті.
24. Кеңес мүшесі өзіне белгілі болған құпия ақпаратты өз мүдделерінде, үшінші тұлғалардың мүдделерінде, сондай-ақ ақпараттың құқық иеленушілерінің, ғылым саласындағы уәкілетті органның және сараптама орталығының мүдделеріне нұқсан келтіре отырып пайдалануға тыйым салынады.
25. Кеңес мүшесі қызметтік мүдделердің, Кеңес мүшесі еңбек және өзге де қатынастарда тұрған оның жұмыс берушілері мен басқа да адамдар мүдделерінің оның шешімдер қабылдауына әсерін болдырмауы керек.
5-тарау. Анықтығы, толықтығы және негізділігі
26. Кеңес мүшесі қабылданған шешімдердің анықтығын, толықтығын және негізділігін қамтамасыз етеді.
27. Кеңес мүшесі өзінің кәсіптік міндеттерін адал орындауға және материалдарды уақтылы әрі сапалы қарайды.
28. Кеңес мүшесі деректерді бұрмаламай-ақ толық және шынайы ақпаратты ұсынады.
6-тарау. Мінез-құлықтың басқа стандарттары
29. Кеңес мүшесі дәлелді себептермен қатыса алмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық отырыстарға қатысуы керек. Дәлелді себептер ретінде кеңес мүшесінің қатысуын қиындататын немесе мүмкін емес ететін, тараптардың еркіне тәуелді емес жағдайларды түсінуі керек, оның ішінде уақытша еңбекке жарамсыздық, техникалық ақаулар және т.с.с.
30. Кеңес мүшесі сараптама орталығы қалыптастырған күн тәртіптерін ұстануы жөн.
31. Кеңес мүшесі өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы кезінде тәуелсіз және бейтарап ұстанымды ұстануы, нақты мәселені қарауға байланысты өзіне келіп түскен кез келген ауызша не жазбаша өтініштер туралы сараптама орталығын хабардар етуі керек.
32. Кеңес мүшесі өзінің әріптестеріне сыпайылықпен қарап, мораль қағидаттарын, адалдықтың, парасаттылық пен әділдіктің жоғары стандарттарын ұстануы керек. Кеңес мүшесі кеңестің басқа мүшелерінің, өтінім берушілердің, ғылыми жетекшілердің, сарапшылардың ар-намысын, қадір-қасиетін немесе іскерлік беделін кемітетін сөздерді қолданбауға тиіс.

20. Член совета может требовать предоставления ему полной и объективной информации, не допуская сокрытия и фальсификации данных, относящихся к решению вопросов, находящихся в его компетенции.
21. Члену совета следует участвовать во всех заседаниях совета, принимать участие в голосовании по всем вопросам повестки дня. Запрещается необоснованное уклонение члена совета от принятия решений и голосования.
Глава 4. Конфиденциальность
22. От члена совета требуется не распространять любую информацию и сведения, полученные им в ходе исполнения своих обязанностей, в том числе коммерческую и служебную тайну.
23. Члену совета запрещено давать заявления, в том числе публичные, комментарии и выступления по находящимся у него материалам, члену совета следует не допускать и не участвовать в публичном обсуждении или какой-либо оценке его деятельности в моменты принятия решений и рассмотрения вопросов повестки дня заседаний советов.
24. Члену совета запрещено использовать ставшую ему известной конфиденциальную информацию в своих интересах, интересах третьих лиц, а также в ущерб интересам правообладателей информации, уполномоченного органа в области науки и центра экспертизы.
25. Члену совета следует исключить влияние служебных интересов, интересов его работодателей и других лиц, с которыми член совета состоит в трудовых и иных отношениях, на принятие им решений.
Глава 5. Достоверность, полнота и обоснованность
26. Член совета обеспечивает достоверность, полноту и обоснованность принятых решений.
27. Член совета добросовестно исполняет свои профессиональные обязанности и своевременно и качественно рассматривает материалы.
28. Член совета предоставляет полную и правдивую информацию без фальсификации данных.
Глава 6. Другие стандарты поведения
29. Члену совета следует принимать участие во всех заседаниях, за исключением случаев, когда отсутствует возможность это сделать по уважительным причинам. Под уважительнами причинами следует понимать обстоятельства не зависящие от воли сторон, которые затрудняют или делают невозможным участие Члена совета на заседании, в том числе временная нетрудоспособность, технические неполадки и т.д.
30. Члену совета надлежит следовать повесткам дня, сформированным центром экспертизы.
31. Члену совета при осуществлении своих полномочий следует придерживаться независимой и беспристрастной позиции, информировать центр экспертизы о любых устных либо письменных обращениях, поступивших к нему в связи с рассмотрением конкретного вопроса.
32. Члену совета следует относиться к своим коллегам с вежливостью и придерживаться принципов морали, высоких стандартов честности, порядочности и справедливости. Члену совета запрещается употреблять выражения, умаляющие честь, достоинство или деловую репутацию других членов совета, заявителей, научных руководителей, экспертов.

33. Кеңес мүшесіне кеңестің басқа мүшелерін, өтінім берушілерді, сарапшыларды тілі, ұлты, жасы, жынысы және басқа да белгілері бойынша кемсітуге тыйым салынады.
34. Кеңес мүшесі Кеңестің басқа мүшелерінің пікіріне құрметпен қарауға және талқыланатын мәселелер бойынша олардың тарапынан сындарлы сынға теріс ден қоймауы керек.
7-тарау. Қорытынды ережелер
35. Осы Кодекс жалпыға қолжетімді және жария құжат болып табылады және ғылым саласындағы уәкілетті орган бекіткен кеңестер мүшелерінің онымен танысуын талап етеді.
36. Кеңес мүшесінің осы Кодекстің талаптарын бұзуы оны Кеңес құрамынан шығаруға негіз болып табылады.
_______________/________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
13-қосымша
Нысан
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есеп негізінде олардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары бойынша салықтық жеңілдіктер мен шегерімдерге өтінімдерді бағалауға арналған чек-парақ
Ескерту. Ереже 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Күні: "_____" ______________ 20___ жыл.
Өтінім беруші: _____________________________________________________________
Жобаның атауы: ________________________________________________________
Қысқаша мазмұны: _________________________________________________________
Зерттеу түрі (ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар):
__________________________________________________________________
Техникалық тапсырма (шарт, күні): __________________________________________
Нәтижелерді енгізу актісі: ___________________________________________________
Қоса берілген құжаттар (тізбе):
____________________________________________________________________
№ р/с
Өлшемшарттар
Иә/Жоқ
Жалпы ақпарат
1
Техникалық тапсырма немесе шарт берілді ме?
2
Техникалық тапсырма мәлімделген жұмыс түрлеріне сәйкес келе ме?
3
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есеп толық және расталған ба?
4
Есепте барлық қажетті деректер мен қолтаңбалар бар ма?
5
Шығыстар ғылыми-зерттеу жұмыстарының мәлімделген түрлеріне сәйкес келе ме?
Ғылымды құрайтын
6
Жоба саланың қазіргі қажеттіліктері мен қиындықтарына жауап бере ме?
7
Жоба ғылыми-зерттеу жұмыс, ғылыми-техникалық конструкторлық жұмыс саласындағы заманауи трендтер мен бағыттарға сәйкес келеді?
8
Жоба ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің жоғары үлесін қамти алады?
9
Ғылыми компонент жобаның негізгі бөлігі болып табылады ма?
10
Жобада қолданылатын ғылыми әдістер мен технологиялардың нақты сипаттамасы мен негіздемесі бар ма?
11
Жоба жаңа ғылыми білім алуды көздейді ме?
12
Жоба шеңберінде зияткерлік меншік (патенттер, авторлық құқықтар, аралас құқықтар) құрылады деп күтілуде ме?
13
Жаңа зияткерлік меншікті қорғау және коммерцияландыру жоспары немесе стратегиясы бар ма?
14
Жоба нәтижелері одан әрі зерттеу және жаңа бағыттарды дамыту үшін әлеуетке ие ме?
15
Алынған нәтижелер технологияның дайындық деңгейіне сәйкес келе ме?
Шығыстардың негізділігі
15
Жұмыстың әр санаты үшін шығыстар туралы есеп берілді ме?/ Жоба шығындары егжей-тегжейлі және құжатталған ба?
16
Есептеулер негізделген және дұрыс па?
17
Жоба шығыстар бекітілген техникалық тапсырма мен жұмыс жоспарына сәйкес келеді ме?
18
Шығыстардың негіздемесі нарық шарттары мен стандарттарына сәйкес келе ме?
19
Қаржылық құжаттардың түпнұсқалары немесе расталған көшірмелері қоса беріле ме?
Басқа ескертулер мен ұсыныстар
20
Ескертулер:
_______________________
Ұсынымдар:
________________________
Бағалау және шешім
21
Қолдау:
22
Бас тарту себебі (бар болған жағдайда):
______________________________________
Қосымша ұсынымдар (бар болған жағдайда):
___________________________________________________
__________________________________________________________________________
Кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
қолы
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
14-қосымша
Нысан
Кеңестің ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есеп негізінде олардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары бойынша хабарлама беру немесе оны ұсынудан бас тарту туралы шешімі

33. Члену совета запрещается допускать дискриминации других членов совета, заявителей, экспертов по языковому, национальному, возрастному, половому и другим признакам.
34. Члену совета следует уважительно относиться к мнению других членов совета и запрещено негативно реагировать на конструктивную критику с их стороны по обсуждаемым вопросам.
Глава 7. Заключительные положения
35. Настоящий Кодекс является общедоступным и публичным документом и требует ознакомления с ним членов советов, утвержденных уполномоченным органом в области науки.
36. Нарушение членом совета требований настоящего Кодекса является основанием для его исключения из состава совета.
_______________________/________________________________
(Фамилия, имя, отчество) (при его наличии) (подпись)
Приложение 13
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Чек-лист для оценки заявок на налоговые льготы и вычеты
по научно-исследовательским работам по их расходам на осуществление
(приобретение) научно-исследовательских работ на основании отчета
о проведении научно-исследовательских работ
Сноска. Положение дополнено приложением 13 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Дата: "_____" ______________ 20__ год.
Заявитель:
______________________________________________________________
Наименование проекта:
______________________________________________________________
Краткое содержание:
______________________________________________________________
Вид исследования (научно-исследовательские, научно-технические
и опытно-конструкторские работы):
______________________________________________________________
Техническое задание (договор, дата):
______________________________________________________________
Акт внедрения результатов:
______________________________________________________________
Приложенные документы (перечень):
______________________________________________________________
п/п
Критерии
Да/Нет
Общая информация
1
Техническое задание или договор предоставлены?
2
Техническое задание соответствует заявленным видам работ?
3
Отчет о проведении научно-исследовательских работ полный и достоверный?
4
Все необходимые данные и подписи в отчете присутствуют?
5
Расходы соответствуют заявленным видам научно-исследовательских работ?
Научная составляющая
6
Проект отвечает текущим потребностям и вызовам отрасли?
7
Проект соответствует современным трендам и направлениям в области научно-исследовательской работы, научно-технической конструкторской работы?
8
Проект включает в себя высокую долю научных исследований и разработок?
9
Научная составляющая является ключевой частью проекта?
10
Есть ясное описание и обоснование научных методов и технологий, применяемых в проекте?
11
Проект предполагает получение новых научных знаний?
12
Ожидается создание интеллектуальной собственности (патенты, авторские права, смежные права) в рамках проекта?
13
Есть план или стратегия для защиты и коммерциализации новой интеллектуальной собственности?
14
Результаты проекта имеют потенциал для дальнейших исследований и развития новых направлений?
15
Соответствуют ли полученные результаты уровню готовности технологий?
Обоснованность расходов
15
Отчетность о расходах для каждой категории работ предоставлена?/ Затраты на проект детализированы и документально подтверждены?
16
Расчеты обоснованы и корректны?
17
Расходы на проект соответствуют утвержденному техническому заданию и плану работ?
18
Обоснование расходов соответствует рыночным условиям и стандартам?
19
Оригиналы или заверенные копии финансовых документов приложены?
Прочие замечания и рекомендации
20
Замечания:
_______________________
Рекомендации:
________________________
Оценка и решение
21
Поддержать:
22
Причина отклонения (если применимо):
____________________________________________
Дополнительные рекомендации (если применимо):
____________________________________________
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена совета
__________________________________________________________________
подпись
Приложение 14
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Решение совета о представлении уведомления или об отказе в его представлении по налоговым льготам и налоговым вычетам на расход по научно-исследовательским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-исследовательских работ на основании отчета о проведении научно-исследовательских работ

Ескерту. Ереже 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Күні: "_____" ______________ 20___ жыл.
Өтінім беруші: ___________________________________________________________
Жобаның атауы: ________________________________________________________
Қысқаша мазмұны: ________________________________________________________
Зерттеу түрі (ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар):
_____________________________________________________________________
Техникалық тапсырма (шарт, күні): __________________________________________
Хабарламаны ұсыну/ұсынудан бас тарту туралы кеңестің шешімі: _________________
Кеңес отырысы хаттамасының күні мен нөмірі:
_____________________________________________________________________
Кеңес төрағасы ______________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(қолы)
Кеңес хатшысы __________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(қолы)
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
15-қосымша
Нысан
Пайдалануға беру актісі бар есеп негізінде ғылыми орталықтар құруға арналған шығыстары бойынша ғылыми орталық құру бойынша салықтық жеңілдіктер мен шегерімдерге өтінімдерді бағалауға арналған чек-парақ.
Ескерту. Ереже 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Күні: "_____" ______________ 20___ жыл.
Өтінім беруші: ____________________________________________________________
Жобаның атауы:
_____________________________________________________________________
Қысқаша мазмұны: _____________________________________________________
Зерттеу түрі (ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар):
_____________________________________________________________________
Техникалық тапсырма (шарт, күні): __________________________________________
Пайдалануға беру актісі: ____________________________________________________
Қоса берілген құжаттар (тізбе):_______________________________________________
№ р/с
Өлшемшарттар
Иә/Жоқ
Жалпы ақпарат
1
Техникалық тапсырма немесе шарт берілді ме?
2
Техникалық тапсырмада мәлімделген жұмыс түрлеріне сәйкес келе ме?
3
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есеп толық және шынайы ма?
4
Есепте барлық қажетті деректер мен қолтаңбалар бар ма?
5
Шығыстар ғылыми-зерттеу жұмыстарының мәлімделген түрлеріне сәйкес келе ме?
Ғылымды құрайтын
6
Есепте барлық қажетті деректер мен қолтаңбалар бар ма?
7
Орталықта жүргізілетін ғылыми зерттеулердің немесе жұмыстардың түрлері көрсетілген бе?
8
Ғылыми орталықты пайдалануға беру туралы есеп ұсынылды ма?
9
Есепте пайдалануға беру актісінің күні мен нөмірі көрсетілген бе?
10
Ғылыми орталықтың техникалық сипаттамалары мен функционалдық мүмкіндіктері туралы мәліметтер бар ма?
11
Ғылыми орталықтың жобалық құжаттамаға сәйкестігін растау бар ма?
12
Ғылыми орталықта қолданылатын жабдықтар мен инфрақұрылымның негізгі техникалық сипаттамалары көрсетілген бе?
13
Сатып алынған жабдыққа құжаттама (шот-фактуралар, жеткізу шарттары) ұсынылды ма?
14
Орталықта ғылыми зерттеулерге қатысатын қызметкерлердің саны мен біліктілігі көрсетілген бе?
15
Болжалды ғылыми нәтижелер және олардың саланы дамытуға қосқан үлесі сипатталған ба?
Шығыстардың негізділігі
15
Ғылыми орталықты құру шығыстарын растайтын қаржылық құжаттардың көшірмелері қоса берілген бе?
16
Көрсетілген шығыстар жеңілдіктер мен шегерімдерді алу үшін белгіленген лимиттер мен өлшемшарттарға сәйкес келе ме?
17
Сыртқы қаржыландыруды тарту туралы ақпарат (егер бар болса) ұсыныла ма?
18
Шығыстардың негіздемесі нарық шарттары мен стандарттарына сәйкес келе ме?
19
Қаржылық құжаттардың түпнұсқалары немесе расталған көшірмелері қоса беріле ме?
Басқа ескертулер мен ұсыныстар
20
Ескертулер:_______________________
Ұсынымдар:________________________
Бағалау және шешім
21
Қолдау:
22
Ауытқу себебі (бар болған жағдайда): ___________________
Қосымша ұсынымдар (бар болған жағдайда):_____________________
__________________________________________________________________________
Кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
қолы
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
16-қосымша
Нысан
Пайдалануға беру актісі бар есеп негізінде ғылыми орталықтар құруға арналған шығыстары бойынша ғылыми орталық құруға байланысты шығыстарға салықтық жеңілдіктер мен салықтық шегерімдер бойынша хабарлама беру немесе оны ұсынудан бас тарту туралы кеңестің шешімі

Сноска. Положение дополнено приложением 14 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Дата: "_____" ______________ 20__ год.
Заявитель:
______________________________________________________________
Наименование проекта:
______________________________________________________________
Краткое содержание:
______________________________________________________________
Вид исследования (научно-исследовательские, научно-технические
и опытно-конструкторские работы):
______________________________________________________________
Техническое задание (договор, дата):
______________________________________________________________
Решение совета о представлении уведомления/отказе в представлении:
______________________________________________________________
Дата и номер протокола заседания совета:
______________________________________________________________
Председатель совета
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________________________________________
(подпись)
Секретарь совета
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________________________________________
(подпись)
Приложение 15
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Чек-лист для оценки заявок на налоговые льготы и вычеты по созданию научного центра по их расходам на создание научных центров на основании отчета с актом ввода в эксплуатацию
Сноска. Положение дополнено приложением 15 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Дата: "_____" ______________ 20__ год.
Заявитель:
__________________________________________________________________
Наименование проекта:
__________________________________________________________________
Краткое содержание:
__________________________________________________________________
Вид исследования (научно-исследовательские, научно-технические
и опытно-конструкторские работы):
__________________________________________________________________
Техническое задание (договор, дата):
__________________________________________________________________
Акт ввода в эксплуатацию:
__________________________________________________________________
Приложенные документы (перечень):
__________________________________________________________________
№ п/п
Критерии
Да/Нет
Общая информация
1
Техническое задание или договор предоставлены?
2
Техническое задание соответствует заявленным видам работ?
3
Отчет о проведении научно-исследовательских работ полный и достоверный?
4
Все необходимые данные и подписи в отчете присутствуют?
5
Расходы соответствуют заявленным видам научно-исследовательских работ?
Научная составляющая
6
Все необходимые данные и подписи в отчете присутствуют?
7
Указаны ли виды научных исследований или работ, которые будут проводиться в центре?
8
Представлен ли отчет о вводе в эксплуатацию научного центра?
9
Указаны ли в отчете дата и номер акта ввода в эксплуатацию?
10
Присутствуют ли сведения о технических характеристиках и функциональных возможностях научного центра?
11
Присутствует ли подтверждение соответствия научного центра проектной документации?
12
Указаны ли основные технические характеристики оборудования и инфраструктуры, используемой в научном центре?
13
Представлена ли документация на приобретенное оборудование (счета-фактуры, договоры на поставку)?
14
Указано ли количество и квалификация сотрудников, задействованных в научных исследованиях в центре?
15
Описаны ли предполагаемые научные результаты и их вклад в развитие отрасли?
Обоснованность расходов
15
Приложены ли копии финансовых документов, подтверждающих расходы на создание научного центра?
16
Соответствуют ли указанные расходы установленным лимитам и критериям для получения льгот и вычетов?
17
Представлена ли информация о привлечении внешнего финансирования (если применимо)?
18
Обоснование расходов соответствует рыночным условиям и стандартам?
19
Оригиналы или заверенные копии финансовых документов приложены?
Прочие замечания и рекомендации
20
Замечания:
_______________________
Рекомендации:
________________________
Оценка и решение
21
Поддержать:
22
Причина отклонения (если применимо):
__________________________________________
Дополнительные рекомендации (если применимо):
__________________________________________
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена совета
____________________________________________________________
подпись
Приложение 16
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Решение совета о представлении уведомления или об отказе в его представлении по налоговым льготам и налоговым вычетам на расходы, связанные по созданию научного центра по их расходам на создание научных центров на основании отчета с актом ввода в эксплуатацию

Ескерту. Ереже 16-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Күні: "_____" ______________ 20___ жыл.
Өтініш беруші: ________________________________________________________
Жобаның атауы:______________________________________________________
Қысқаша мазмұны:____________________________________________________
Зерттеу түрі (ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар): ____________________________________________________________________
Техникалық тапсырма (шарт, күні): ______________________________________
Хабарламаны ұсыну/ұсынудан бас тарту туралы кеңестің шешімі:_________________
Кеңестің отырысы хаттамасының күні мен нөмірі:____________________________
Кеңес төрағасы
____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(қолы)
Кеңес хатшысы
____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(қолы)
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
17-қосымша
Нысан
Енгізу актісімен ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізу туралы есеп негізінде ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға (сатып алуға) арналған шығыстары бойынша салықтық жеңілдіктер мен шегерімдерге өтінімдерді бағалауға арналған чек-парақ
Ескерту. Ереже 17-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 30.12.2024 № 607 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Күні: "_____" ______________ 20___ жыл.
Өтініш беруші: ________________________________________________________
Жобаның атауы:_______________________________________________________
Қысқаша мазмұны:_____________________________________________________
Зерттеу түрі (ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар):
___________________________________________________________
Техникалық тапсырма (шарт, күні):_______________________________________
Нәтижелерді енгізу актісі:_______________________________________________
Қоса беріліп отырған құжаттар (аударым):_________________________________
№ р/с
Өлшемшарттар
Иә/Жоқ
Жалпы ақпарат
1
Техникалық тапсырма немесе шарт берілді ме?
2
Техникалық тапсырмада мәлімделген жұмыс түрлеріне сәйкес келе ме?
3
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу туралы есеп толық және шынайы ма?
4
Есепте барлық қажетті деректер мен қолтаңбалар бар ма?
5
Шығындар ғылыми-зерттеу жұмыстарының мәлімделген түрлеріне сәйкес келе ме?
Ғылымды құрайтын
6
Жоба саланың қазіргі қажеттіліктері мен қиындықтарына жауап бере ме?
7
Жоба ғылыми-зерттеу жұмыс, ғылыми-зерттеу жұмысы, ғылыми-техникалық конструкторлық жұмыстар саласындағы заманауи трендтер мен бағыттарға сәйкес келеді?
8
Жоба ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің жоғары үлесін қамтиды?
9
Ғылыми компонент жобаның негізгі бөлігі болып табылады?
10
Жобада қолданылатын ғылыми әдістер мен технологиялардың нақты сипаттамасы мен негіздемесі бар ма?
11
Жоба жаңа ғылыми білім алуды көздейді?
12
Жоба шеңберінде зияткерлік меншік (патенттер, авторлық құқықтар, аралас құқықтар) құрылады деп күтілуде?
13
Жаңа зияткерлік меншікті қорғау және коммерцияландыру жоспары немесе стратегиясы бар ма?
14
Жоба нәтижелері одан әрі зерттеу және жаңа бағыттарды дамыту үшін әлеуетке ие?
15
Алынған нәтижелер технологияның дайындық деңгейіне сәйкес келе ме?
Шығыстардың негізділігі
15
Жұмыстың әр санаты үшін шығындар туралы есеп берілді? / Жоба шығыстары егжей-тегжейлі және құжатталған ба?
16
Есептеулер негізделген және дұрыс па?
17
Жоба шығыстары бекітілген техникалық тапсырма мен жұмыс жоспарына сәйкес келеді?
18
Шығыстардың негіздемесі нарық шарттары мен стандарттарына сәйкес келе ме?
19
Қаржылық құжаттардың түпнұсқалары немесе расталған көшірмелері қоса беріле ме?
Басқа ескертулер мен ұсыныстар
20
Ескертулер:_______________________
Ұсынымдар:________________________
Бағалау және шешім
21
Қолдау:
22
Ауытқу себебі (бар болған жағдайда):_____________________
Қосымша ұсынымдар (бар болған жағдайда): ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
Кеңес мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
қолы
Ұлттық ғылыми кеңестер
туралы ережеге
18-қосымша
Нысан
Ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізу туралы есептің негізінде ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға (сатып алуға) жұмсалатын шығыстар бойынша ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға байланысты шығыстарға салықтық жеңілдіктер мен салықтық шегерімдер бойынша хабарлама беру немесе оны ұсынудан бас тарту туралы кеңестің шешімі енгізу актісімен

Сноска. Положение дополнено приложением 16 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Дата: "_____" ______________ 20__ год.
Заявитель: ____________________________________________________
Наименование проекта:
______________________________________________________________
Краткое содержание:
______________________________________________________________
Вид исследования (научно-исследовательские, научно-технические
и опытно-конструкторские работы):
______________________________________________________________
Техническое задание (договор, дата):
______________________________________________________________
Решение совета о представлении уведомления/отказе в представлении:
______________________________________________________________
Дата и номер протокола заседания совета: __________________________
Председатель совета
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________
(подпись)
Секретарь совета
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________
(подпись)
Приложение 17
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Чек-лист для оценки заявок на налоговые льготы и вычеты по научно-техническим и опытно-конструкторским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-технических и опытно-конструкторских работ на основании отчета о внедрении результатов научно-технических и опытно-конструкторских работ с актом внедрения
Сноска. Положение дополнено приложением 17 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 30.12.2024 № 607 (порядок введения в действие см. п. 4.).
Дата: "_____" ______________ 20__ год.
Заявитель:
_______________________________________________________________
Наименование проекта:
_______________________________________________________________
Краткое содержание:
_______________________________________________________________
Вид исследования (научно-технические и опытно-конструкторские работы):
_______________________________________________________________
Техническое задание (договор, дата):
_______________________________________________________________
Акт внедрения результатов
_______________________________________________________________
Приложенные документы (перечень):
_______________________________________________________________
№ п/п
Критерии
Да/Нет
Общая информация
1
Техническое задание или договор предоставлены?
2
Техническое задание соответствует заявленным видам работ?
3
Отчет о проведении научно-исследовательских работ полный и достоверный?
4
Все необходимые данные и подписи в отчете присутствуют?
5
Расходы соответствуют заявленным видам научно-исследовательских работ?
Научная составляющая
6
Проект отвечает текущим потребностям и вызовам отрасли?
7
Проект соответствует современным трендам и направлениям в области научно-исследовательской работы, научно-технической конструкторской работы?
8
Проект включает в себя высокую долю научных исследований и разработок?
9
Научная составляющая является ключевой частью проекта?
10
Есть ясное описание и обоснование научных методов и технологий, применяемых в проекте?
11
Проект предполагает получение новых научных знаний?
12
Ожидается создание интеллектуальной собственности (патенты, авторские права, смежные права) в рамках проекта?
13
Есть план или стратегия для защиты и коммерциализации новой интеллектуальной собственности?
14
Результаты проекта имеют потенциал для дальнейших исследований и развития новых направлений?
15
Соответствуют ли полученные результаты уровню готовности технологий?
Обоснованность расходов
15
Отчетность о расходах для каждой категории работ предоставлена? / Затраты на проект детализированы и документально подтверждены?
16
Расчеты обоснованы и корректны?
17
Расходы на проект соответствуют утвержденному техническому заданию и плану работ?
18
Обоснование расходов соответствует рыночным условиям и стандартам?
19
Оригиналы или заверенные копии финансовых документов приложены?
Прочие замечания и рекомендации
20
Замечания:
_______________________
Рекомендации:
________________________
Оценка и решение
21
Поддержать:
22
Причина отклонения (если применимо):
___________________________________________
Дополнительные рекомендации (если применимо):
___________________________________________
_______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена cовета
_______________________________________________________
подпись
Приложение 18
к Положению о национальных
научных советах
Форма
Решение совета о представлении уведомления или об отказе в его представлении по налоговым льготам и налоговым вычетам на расходы, связанные по научно-техническим и опытно-конструкторским работам по их расходам на осуществление (приобретение) научно-технических и опытно-конструкторских работ на основании отчета о внедрении результатов научно-технических и опытно-конструкторских работ с актом внедрения