Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XII сессиясының 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 73 шешiмi. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2023 жылғы 12 желтоқсанда № 1750 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Алматы қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен бастап, ал 41-тармағының 8) және 9) тармақшалары 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы М. Отыншиев
Алматы қаласы
мәслихатының 2023 жылғы
8 желтоқсандағы № 73
шешіміне 1-қосымша
Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1. Осы Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
2. Әлеуметтік көмек ақшалай немесе заттай нысанда және Алматы қаласында тұрақты тіркелген және тұрақты тұратын азаматтарға біржолғы және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет, жылына 1 рет) көрсетіледі.
3. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы
Решение внеочередной XII сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 8 декабря 2023 года № 73. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 12 декабря 2023 года № 1750.
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523, маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Алматы согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 8) и 9) пункта 41, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата города Алматы М. Отыншиев
Приложение 1
к решению маслихата
города Алматы
от 8 декабря 2023 года № 73
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения
перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
1. Общие положения
2. Социальная помощь оказывается в денежной или натуральной форме и предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие, 1 раз в год) гражданам, постоянно зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Алматы.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Алматы қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
4) әлеуметтік көмек – Алматы қаласы әкімдігінің мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
5) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын Алматы қаласы аудандарының әкімдіктері;
6) ең төмен күнкөріс деңгейі – Алматы қаласының статистика органы есептейтін ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға шаққандағы ең төмен ақшалай кіріс;
7) жан басына шаққандағы орташа кіріс – отбасының бір айдағы жиынтық кірісінің отбасының әрбір мүшесіне тура келетін үлесі;
8) мерекелік күндер (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
9) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш жасаған тұлғалардың (отбасылардың) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізу үшін Алматы қаласы аудан әкімінің шешімімен құрылатын арнаулы комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
11) көп балалы отбасы – құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасы;
12) транскрипт – кредиттер мен бағаларды көрсететін тиісті оқу кезеңі ішіндегі игерілген пәндер тізбесі мен оқу жұмысының басқа түрлерінен құралған құжат;
13) АИТВ инфекциясы – адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған, иммундық жүйенің ерекше зақымдануымен сипатталатын және жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы қалыптасқанға дейін оның баяу бұзылуына әкеп соғатын созылмалы инфекциялық ауру;

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Алматы, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
4) социальная помощь – помощь, предоставляемая акиматом города Алматы в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
5) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – акиматы районов города Алматы, осуществляющие оказание социальной помощи;
6) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемый органом статистики города Алматы;
7) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) праздничные даты (далее – памятные даты) – профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
9) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акима района города Алматы для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи;
11) многодетная семья - семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, по достижении ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
12) транскрипт - документ, содержащий перечень освоенных дисциплин и (или) модулей, и других видов учебной работы за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок;
13) ВИЧ-инфекция - хроническое инфекционное заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека, характеризующееся специфическим поражением иммунной системы и приводящее к медленному ее разрушению до формирования синдрома приобретенного иммунодефицита;

14) бала (балалар) – он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;
15) жетім бала (балалар) – ата-анасының екеуі де немесе жалғыз анасы (әкесі) қайтыс болған бала (балалар);
16) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;
17) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "ортақ терезесі" дегенді білдіретін ақпараттандыру объектісі;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
19) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының кезекті XXIV сессиясының 29.11.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмдерiмен.
4. Әлеуметтік көмек өтініш берілген сәттен бастап алдыңғы тоқсанға берілген кірістер туралы мәліметтер негізінде өтініш берілген айдан бастап тағайындалады.
Жиынтық кіріс Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде № 32609 болып тіркелген) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидаларына сәйкес есептеледі.
5. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Алматы қаласының әкімдігі бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
6. Әлеуметтік көмек алушылары ұсынған мәліметтерінің растығына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
7. Заттай нысандағы әлеуметтік көмек қызмет көрсету жолымен беріледі, ал оның өнім берушісі Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган арқылы анықталады.

14) ребенок (дети) - лицо, не достигшее восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия);
15) ребенок-сирота (дети-сироты) - ребенок (дети), у которого умерли оба или единственный родитель;
16) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;
17) веб-портал "электронное правительство" (далее – портал) – объект информатизации, представляющий собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
19) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования.
Сноска. Пункт 3 с изменениями , внесенными решениями очередной XXIV сессии маслихата города Алматы от 29.11.2024 № 169 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года).
4. Социальная помощь назначается с месяца обращения на основании сведений о доходах, представленных на момент подачи заявления за предыдущий квартал.
Совокупный доход рассчитывается в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан за № 32609).
5. Участковые и специальная комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых акиматом города Алматы.
6. Получатели социальной помощи несут ответственность за достоверность представленных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Социальная помощь в натуральной форме предоставляется путем оказания услуг, поставщики которых определяются уполномоченным органом по оказанию социальной помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және
әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін:
1) дүлей апат салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
2) өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келуі;
3) әлеуметтік маңызы бар аурудың болуы;
4) жергілікті өкілді органдар ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілеген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы;
5) жетімдік, ата-ана қамқорлығының болмауы;
6) жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасай алмауы;
7) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуы, пробация қызметінің есебінде болуы.
Дүлей апат немесе өрт салдарынан мүлкіне залал келген болса, әлеуметтік көмек залал келген мүлік орналасқан жер бойынша меншік иесінің тіркелген жеріне қарамастан көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
9. Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытынды шығарған кезде Алматы қаласының мәслихаты бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу негіздерінің тізбесін басшылыққа алады.
10. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне орай әлеуметтік көмектің мөлшерін Алматы қаласы әкімінің келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгілейді.
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды, ал оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің
тізбелері, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсетудің еселігі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек бір рет ақшалай төлем түрінде келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентін Ауғанстан Демократиялық Республикасынан шығару күні, мәртебесі Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 5-бабында айқындалған басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне – 100 (жүз) мың теңге.
Ұлы Отан соғысының Жеңіс Күніне:
1) 1941–1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушылар, атап айтқанда, Қарулы Күштердің және Әскери-теңіз күштерінің құрамындағы әскери бөлімдерде, штабтарда және мекемелерде қызмет еткен әскери қызметшілер, партизандар мен жасырын ұйым мүшелері, жарақаттану, контузия, зақымдану немесе ауру салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ Ұлы Отан соғысы кезінде майданда, соғыс қимылдары жүріп жатқан аудандарда, майдан маңындағы темір жол учаскелерінде, қорғаныс шептерінің құрылыстарында, әскери-теңіз базалары мен аэродромдарда алған жарақат, контузия, зақымдану немесе ауру салдарынан мүгедектік белгіленген жұмысшылар мен қызметкерлерге – 5 (бес) миллион теңге;

2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной
помощи и установления размеров социальной помощи
8. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами, в кратном отношении к прожиточному минимуму;
5) сиротство, отсутствие родительского попечения;
6) неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
7) освобождение из мест лишения свободы, нахождение на учете службы пробации.
При причинении ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара социальная помощь оказывается по месту нахождения пострадавшего имущества независимо от места регистрации его собственника.
Сноска. Пункт 8 – в редакции решения внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
9. Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется утвержденным маслихатом города Алматы перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
10. К праздничным дням и памятным датам размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере маслихатом города Алматы по согласованию с акиматом города Алматы.
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия, которая указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи,
а также кратность оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан, ветеранам боевых действий на территории других государств, статус которых определен статьей 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" – 100 (сто) тысяч тенге.
День Победы в Великой Отечественной войне:
1) участники Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, а именно военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота, партизаны и подпольщики, лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, а также рабочие и служащие, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, сооружениях оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов – 5 (пять) миллионов тенге;

1-1) Бұрынғы Кеңес Социалистік Республикалар Одағының шекарасын қорғау бойынша ұрыс қимылдарына қатысушылар – 200 (екі жүз) мың теңге;
2) мәртебеcі Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 6-бабымен белгіленген, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге – 100 (жүз) мың теңге;
3) мәртебесі Қазақстан Республикасы "Ардагерлер туралы" Заңының 5–бабында айқындалған басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне – 100 (жүз) мың теңге.
4) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің екінші рет некеге тұрмаған жесірлеріне – 100 (жүз) мың теңге;
5) Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына – 100 (жүз) мың теңге;
6) Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбына (жұбайына) – 50 (елу) мың теңге;
7) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдарға – 100 (жүз) мың теңге.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бірнеше санаттарға жататын әрбір адамға атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек тек бір негіз бойынша ғана аударылады.
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні: Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар – 250 (екі жүз елу) мың теңге.
Әлеуметтік көмекті алушылардың тізімдері Мемлекеттік корпорацияға не өзге ұйымдарға сұрау салу негізінде не уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінен электрондық түрде қалыптастырылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.

1-1) участники боевых операций по защите границ бывшего Союза Советских Социалистических Республик – 200 (двести) тысяч тенге;
2) ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, статус которых определен статьей 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" – 100 (сто) тысяч тенге;
Списки получателей социальной помощи формируются на основании запроса в Государственную корпорацию или иные организации, либо в электронном виде из информационных систем уполномоченного государственного органа.
3) ветеранам боевых действий на территории других государств, статус которых определен статьей 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" – 100 (сто) тысяч тенге;
4) не вступившим в повторный брак вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне – 100 (сто) тысяч тенге ;
5) семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия - 100 (сто) тысяч тенге;
6) супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лицу, приравненному по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруге (супругу) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак – 50 (пятьдесят) тысяч тенге;
7) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – 100 (сто) тысяч тенге;
Каждому лицу, относящемуся к нескольким категориям, указанным в части первой настоящего пункта, социальная помощь к памятным датам и праздничным дням перечисляется только по одному основанию.
День Независимости Республики Казахстан: лицам, принимавшим участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" – 250 (двести пятьдесят) тысяч тенге.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными решением внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).

13. Мереке күндеріне әлеуметтік көмек біржолғы ақшалай төлем түрінде осы Қағидалардың 24-тармағының 15) тармақшасында көрсетілген азаматтарға тұрғын үй алу үшін 1 (бір) миллион теңге мөлшерінде көрсетіледі:
1) 1-2 қаңтар – Жаңа жыл;
2) 8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні;
3) 21-23 наурыз – Наурыз мейрамы;
4) 1 мамыр – Қазақстан халқының бірлігі мерекесі;
5) 6 шілде – Астана күні;
6) 30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституциясы күні;
7) 25 қазан – Республика күні;
8) 16 желтоқсан – Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні.
Әлеуметтік көмек алушының "Отбасы банк" акционерлік қоғамында ашылған банк шотына аударылады.
4. Өрттің немесе табиғи зілзаланың салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасына) не оның мүлкіне залал келтіруіне байланысты әлеуметтік көмекке жүгіну, біржолғы әлеуметтік көмектің шекті мөлшері және мерзімдері
14. Өрттің немесе табиғи зілзаланың салдарынан зардап шеккен азаматтарға ақшалай төлемдер түрінде әлеуметтік көмек келесі мөлшерлерде көрсетіледі:
баспанасынан айрылғанда, бүлінгенде, елеулі зиян келгенде баспана иесінің отбасына 200 (екі жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін;
төтенше жағдай және өрт салдарынан қазалы жағдай орын алғанда қайтыс болған отбасының әр мүшесіне – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш.
Әлеуметтік көмек төтенше жағдай туындаған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей көрсетіледі.
5. Біржолғы әлеуметтік көмек көрсетудің шекті мөлшері
15. Әлеуметтік көмек жылына бір рет осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген, жан басына шаққанда орташа табысы күнкөріс деңгейінің екі есе мөлшерінен аспайтын отбасыларға (азаматтарға) жылына бір рет әлеуметтік көмек 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
Әлеуметтік көмектің бұл түрі осы Қағидалардың 24-тармағының 33), 34) тармақшаларында көрсетілген адамдарға көрсетілмейді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
16. Ыстық және (немесе) суық сумен, газбен жабдықтаудың жеке есептеуіш құралдарын сатып алу, орнату немесе тексеруден өткізу шығындарын өтеуге арналған әлеуметтік көмек жан басына шаққанда орташа табысы күнкөріс деңгейінің үш есе мөлшерінен аспайтын төменде көрсетілген азаматтарға бір құрал үшін 3,4 (үш бүтін оннан төрт) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспайтын көлемде көрсетіледі:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және (немесе) тұрғын үй көмегін алатын тұрмыс жағдайы төмен азаматтарға (отбасыларына);

13. Социальная помощь к праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 1 (одного) миллиона тенге для приобретения жилья гражданам, указанным в подпункте 15) пункта 24 настоящих Правил:
1) Новый год – 1-2 января;
2) Международный женский день – 8 марта;
3) Наурыз мейрамы – 21-23 марта;
4) Праздник единства народа Казахстана – 1 мая;
5) День Столицы – 6 июля;
6) День Конституции Республики Казахстан – 30 августа;
7) День Республики – 25 октября;
8) День Независимости Республики Казахстан – 16 декабря.
Социальная помощь зачисляется на банковский счет получателя, открытый в Акционерном обществе "Отбасы банк".
4. Предельные размеры единовременной социальной помощи в связи с причинением
ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия
или пожара и сроки обращения за социальной помощью
14. Социальная помощь гражданам, пострадавшим вследствие пожара или стихийного бедствия, предоставляется в виде денежных выплат в следующих размерах:
до 200 (двухсот) месячных расчетных показателей на семью собственника жилища при утрате, порче, нанесении значительного ущерба жилищу;
50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей – в случае летальных исходов членов семьи на каждого умершего вследствие чрезвычайной ситуации или пожара.
Социальная помощь предоставляется не позднее шести месяцев со дня возникновения пожара или чрезвычайной ситуации.
5. Предельные размеры единовременной социальной помощи
15. Социальная помощь предоставляется раз в год семьям (гражданам), указанным в пункте 24 настоящих Правил, имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину двукратного прожиточного минимума, в размере 20 (двадцати) месячных расчетных показателей.
Данный вид социальной помощи не оказывается лицам, указанным в подпунктах 33), 34) пункта 24 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 15 – в редакции решения внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
16. Социальная помощь на возмещение затрат за приобретение, установку или поверку индивидуальных приборов учета горячего и (или) холодного водоснабжения, газоснабжения предоставляется нижеследующим гражданам, имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину трехкратного прожиточного минимума в размере, не превышающем 3,4 (три целых четыре десятых) месячных расчетных показателей за один прибор:
1) малообеспеченным гражданам (семьям), получающим государственную адресную социальную помощь и (или) жилищную помощь;

2) бірге тұратын төрт немесе одан да көп кәмелет жасына толмаған балалары бар көпбалалы отбасыларына;
3) бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі барларға;
4) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге.
Әлеуметтік көмектің аталған түрі ыстық және (немесе) суық сумен және (немесе) газбен және (немесе) газ құбырымен жабдықтау құралдарын орнатқан немесе тексеруден өткізген күннен бастап алты айдан кешіктірмей көрсетіледі.
17. Жеке тұрғын үй иесіне жалпы басынан тұрғын үйге дейін газ құбырын орнату және жүргізу шығындарын өтеу үшін әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінің үш есе мөлшерінен аспайтын келесі санаттағы азаматтарға 100 % шығыны мөлшерінде, бірақ үш нүктеден көп емес:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және (немесе) тұрғын үй көмегін алатын тұрмыс жағдайы төмен азаматтарға (отбасыларына);
2) бірге тұратын төрт немесе одан да көп кәмелет жасына толмаған балалары бар көпбалалы отбасыларына;
3) құрамында бірінші, екінші, үшінші топ мүгедектігі бар отбасыларына;
4) мүгедектігі бар балаларды тәрбилейтін отбасыларына;
5) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге.
Аталған газ құбырын жалпы басынан үйге дейін орнату және жүргізу шығындарын өтеу біржолғы болып есептеледі және алған өтініш иесіне, отбасы мүшелеріне және онымен бірге тұрақты тұратын адамдарға қайта көрсетілмейді.
17-1. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және (немесе) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік көмек босатылғаннан және (немесе) жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алынбаған өтініш бойынша пробация қызметіне есепке қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде беріледі және қайта ұсынылмайды.
Ескерту. Қағидалар 17-1-тармақпен толықтырылды - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
18. Әлеуметтік көмектің аталған түрлері тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте осы мақсаттарға қарастырылған қаражат шегінде көрсетіледі.
6. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына мерзімді әлеуметтік көмек
көрсетудің шекті мөлшерлері
19. Әлеуметтік көмек азаматтың (отбасы) табысы есепке алынбай ай сайын 6,5 (алты жарым) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жыл сайын құжаттарын қайта тапсыру талап етілмей (өмірлік) келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:

2) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
3) лицам с инвалидностью первой, второй и третьей группы;
4) пенсионерам по возрасту, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан.
Данный вид социальной помощи предоставляется не позднее шести месяцев со дня установления или проведения поверки индивидуальных приборов учета горячего и (или) холодного водоснабжения и (или) газоснабжения и (или) газового оборудования.
17. Социальная помощь на возмещение затрат за проведение и установку газового оборудования от общей ветки до жилого дома собственнику индивидуального жилого дома нижеследующим гражданам, имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину трехкратного прожиточного минимума, в размере 100 % расходов, но не более чем за три точки:
1) малообеспеченным гражданам (семьям), получающим государственную адресную социальную помощь и (или) жилищную помощь;
2) многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
3) семьям, имеющим в своем составе лиц с инвалидностью первой, второй и третьей группы;
4) семьям, воспитывающим детей с инвалидностью;
5) пенсионерам по возрасту, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан.
Указанное возмещение затрат за проведение и установку газового оборудования от общей ветки до дома является единовременным и повторно не оказывается получившему ее заявителю, членам семьи и другим лицам, постоянно проживающим с ним совместно.
17-1. Социальная помощь лицам, освободившимся из мест лишения свободы и (или) находящимся на учете службы пробации, предоставляется не позднее трех месяцев после освобождения и (или) постановки на учет в службу пробации по заявлению без учета среднедушевого дохода, в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей и повторно не представляется.
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 17-1 в соответствии с решением внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
18. Данные виды социальной помощи предоставляются в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на данные цели на соответствующий финансовый год.
6. Предельные размеры оказания периодической социальной помощи
отдельным категориям нуждающихся граждан
19. Социальная помощь без учета доходов гражданина (семьи) предоставляется ежемесячно в размере 6,5 (шести с половиной) месячных расчетных показателей без требования ежегодного обновления документов (пожизненно) следующим категориям граждан:

1) мәртебеcі Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 4-бабымен белгіленген Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
2) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердің екінші рет некеге тұрмаған жесірлеріне;
3) Aуғанстандағы соғыс қимылдары кезінде немесе ұрыс қимылдары болған басқа мемлекеттерде қаза тапқан (хабарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертігу, аурудың салдарынан қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларына.
20. Әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінің 3 (үш) есе мөлшерінен аспайтын келесі санаттағы азаматтарға жыл сайын тағайындалып, жарты жылда бір рет 7 (жеті) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде:
1) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының 1-тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге (бұдан әрі – зейнет жасына толған зейнеткерлер);
2) бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігімен ауыратын бірінші топтағы мүгедектігі барларға көрсетіледі.
21. Әлеуметтік көмек емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған азаматтарға табысы есепке алынбай, жыл сайын тағайындалып, ай сайын 12 (он екі) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төленеді.
Егер емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған балаларға тағайындау кезінде ата-анасы (заңды өкілдер) әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініш беруге құқылы. Заңды өкілдер баланы асырап алғандығы және қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгендігі жөнінде тиісті органдар шешімдерінің көшірмелерін ұсынады.
22. Әлеуметтік көмек орташа жан басына шаққандағы табысы күнкөріс деңгейінің бір еселік мөлшерінен аспайтын емтихан сессиясының нәтижелері бойынша "өте жақсы" деген бағаға сәйкес бағалардың баламасын алған, бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін Алматы қаласының жоғарғы оқу орындарында күндізгі бөлімінде оқитын көп балалы отбасылардан шыққан студенттерге тағайындалады және жүгінген айдың бірінші күнінен бастап ай сайын семестр бітетін айдың соңына дейін 10 (он) мың теңге мөлшерінде төленеді.
23. Алматы қаласы Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "ЖИТС алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталық" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнында (бұдан әрі – Алматы қаласының ЖИТС орталығы) диспансерлік есепте тұрған, АИТВ инфекциясы бар балаларға әлеуметтік көмек отбасының табысын есепке алмағанда жыл сайын Республикалық ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 (екі) есе мөлшерінде ай сайынғы төлеммен тағайындалады.
Алматы қаласының ЖИТС орталығында диспансерлік есепте тұрған АИТВ жұқтырған балалар үшін ата-аналары (заңды өкілдері) әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініш беруге құқылы. Заңды өкілдері тиісті органның бала (қыз) асырап алу немесе балаларға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы шешімінен үзінді көшірмені қоса береді.

1) ветеранам Великой Отечественной войны, статус которых определен статьей 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
2) вдовам воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступившим в повторный брак;
3) семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия.
20. Социальная помощь назначается ежегодно, с выплатой раз в полугодие в размере 7 (семи) месячных расчетных показателей следующим категориям граждан, имеющим среднедушевой доход, не превышающий величину 3 (трех) прожиточных минимумов:
1) пенсионерам по возрасту, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – пенсионеры по возрасту);
2) лицам с инвалидностью первой группы, страдающим хронической почечной недостаточностью.
21. Социальная помощь назначается ежегодно с ежемесячной выплатой в размере 12 (двенадцать) месячных расчетных показателей без учета дохода гражданам, больным туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящимся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере.
В случае назначения на детей, больных туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящихся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере, родители (законный представитель) вправе подать заявление о назначении социальной помощи. Законные представители также прилагают выписку из решения соответствующего органа об усыновлении (удочерении) или установлении опеки (попечительства) над детьми.
22. Социальная помощь назначается студентам из многодетных семей, очной формы обучения в высших учебных заведениях города Алматы, но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста, получившим по результатам экзаменационной сессии эквивалент оценки соответствующий оценке "отлично", имеющим среднедушевой доход не превышающий величину однократного прожиточного минимума, и выплачивается ежемесячно с первого числа месяца обращения, включительно до конца месяца, в котором заканчивается семестр в размере 10 (десять) тысяч тенге.
23. Социальная помощь без учета доходов семьи назначается ежегодно с ежемесячной выплатой в размере 2 (двух) величин Республиканского прожиточного минимума ВИЧ-инфицированным детям, находящимся на диспансерном учете в государственном коммунальном предприятии на праве хозяйственного ведения "Центр по профилактике и борьбе со СПИД" Управления общественного здравоохранения города Алматы (далее - Центр СПИД города Алматы).
На ВИЧ-инфицированных детей, находящихся на диспансерном учете в Центре СПИД города Алматы, родители (законные представители) вправе подать заявление о назначении социальной помощи. Законные представители прилагают выписку из решения соответствующего органа об усыновлении (удочерении) или установлении опеки (попечительства) над детьми.

7. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесі
24. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына:
1) табиғи апаттың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтар;
2) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінің екі есе мөлшерінен аспайтын адамдар;
3) мәртебеcі Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 4-бабымен белгіленген Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
4) мәретбесі Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 6-бабымен белгіленген жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
5) мәртебеcі Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 5-бабында айқындалған басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
6) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерi;
7) Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасылары;
8) Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар;
9) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 207 бабының 1-тармағына сәйкес зейнет жасына толған зейнеткерлерге;
10) Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан қайтыс болған мүгедектігі бар адамның немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген қайтыс болған адамның екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығуы, жұмыста мертігуі және басқа да себептер (құқыққа қарсы келетіндерді қоспағанда) салдарынан болған мүгедектігі бар адам деп танылған, қайтыс болған Ұлы Отан соғысы қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушінің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған зайыбы (жұбайы);
11) бүйрек қызметінің созылмалы жеткіліксіздігімен ауыратын бірінші топтағы мүгедектігі бар адам;
12) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар;

7. Перечень отдельных категорий нуждающихся граждан
24. К отдельным категориям нуждающихся граждан относятся:
1) граждане, пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
2) лица, имеющие среднедушевой доход, не превышающий величину двукратного прожиточного минимума;
3) ветераны Великой Отечественной войны, статус которых определен статьей 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
4) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, статус которых определен статьями 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
5) ветераны боевых действий на территории других государств, статус которых определен статьями 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
6) не вступившие в повторный брак вдовы воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне;
7) семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
8) лица, принимавшие участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
9) пенсионеры по возрасту, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан;
10) супруга (супруг) умершего лица с инвалидностью Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью Великой Отечественной войны, которые не вступали в повторный брак, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;
11) лица с инвалидностью первой группы, страдающие хронической почечной недостаточностью;
12) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

13) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және (немесе) тұрғын үй көмегін алатын тұрмыс жағдайы төмен азаматтар (отбасылар);
14) бірге тұратын төрт немесе одан да көп кәмелет жасына толмаған балалары бар көпбалалы отбасылар;
15) мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй алу есебiнде тұрған көпбалалы отбасылар;
16) Алматы қаласының жоғарғы оқу орындарының күндізгі бөлімінде оқитын көпбалалы отбасылардан шыққан студенттер;
17) бірінші, екінші және үшінші топтағы мүгедектігі барлар;
18) мүгедектігі бар балаларды тәрбиелейтін отбасылар;
19) құрамында бірінші, екінші, үшінші топ мүгедектігі бар отбасылар;
20) емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған азаматтар;
21) Алматы қаласының ЖИТС орталығында диспансерлік есепте тұрған АИТВ-инфекциясы бар балалар;
22) емдеудің амбулаториялық кезеңінде жүрген және туберкулезге қарсы күрес диспансерінде диспансерлік есепте тұрған туберкулезбен ауырған балалардың ата-аналары (заңды өкілі);
23) Екінші дүниежүзілік соғыс кезеңінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердегі, геттолардағы және басқа да мәжбүрлеп ұстау орындарындағы кәмелетке толмаған тұтқындар;
24) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207 бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жастағы басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
25) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207 бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
26) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207 бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар;
27) Ленинград қаласында қоршау кезеңінде қаланың кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтар;
28) Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 7-бабында мәртебесі анықталған еңбек ардагерлері;
29) бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар (жұмыс берушiнiң кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектерді қоспағанда);
30) толық мемлекеттік қамтамасыз етуде ұсталғандарды қоспағанда, жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;

13) малообеспеченные граждане (семьи), получающие государственную адресную социальную помощь и (или) жилищную помощь;
14) многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей;
15) многодетные семьи, состоящие на учете нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
16) студенты из многодетных семей, очной формы обучения в высших учебных заведениях города Алматы;
17) лица с инвалидностью первой, второй и третьей групп;
18) семьи, воспитывающие детей с инвалидностью;
19) семьи, имеющие в составе лиц с инвалидностью первой, второй и третьей групп;
20) граждане, больные туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящиеся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере;
21) ВИЧ-инфицированные дети, находящиеся на диспансерном учете в Центре СПИД города Алматы;
22) родители (законный представитель) ребенка, больного туберкулезом, на амбулаторном этапе лечения и находящиеся на диспансерном учете в противотуберкулезном диспансере;
23) несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны;
24) ветераны боевых действий на территории других государств пенсионного возраста, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан;
25) ветераны боевых действий на территории других государств не достигшие пенсионного возраста, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан;
26) лица, принимавшие участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий", не достигшие пенсионного возраста, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан;
27) граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда";
28) ветераны труда, статус которых определен статьей 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
29) лица с инвалидностью первой группы (за исключением лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя);
30) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, за исключением содержащихся на полном государственном обеспечении;

31) 1941–1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушылар, атап айтқанда, Қарулы Күштердің және Әскери-теңіз күштерінің құрамындағы әскери бөлімдерде, штабтарда және мекемелерде қызмет еткен әскери қызметшілер, партизандар мен жасырын ұйым мүшелері, жарақаттану, контузия, зақымдану немесе ауру салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ Ұлы Отан соғысы кезінде майданда, соғыс қимылдары жүріп жатқан аудандарда, майдан маңындағы темір жол учаскелерінде, қорғаныс шептерінің құрылыстарында, әскери-теңіз базалары мен аэродромдарда алған жарақат, контузия, зақымдану немесе ауру салдарынан мүгедектік белгіленген жұмысшылар мен қызметкерлер;
32) Бұрынғы Кеңес Социалистік Республикалар Одағының шекарасын қорғау бойынша ұрыс қимылдарына қатысушылар;
33) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар;
34) пробация қызметінің есебіндегі адамдар.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
8. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
24. Алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының кезекті XXIV сессиясының 29.11.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
25. Мереке күндері мен атаулы күндерге орай әлеуметтік көмек алушылардың өтініштері талап етілмей көрсетіледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының кезекті XXIV сессиясының 29.11.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
26. Осы Қағиданың 13-тармағында көрсетілген әлеуметтік көмек алушылардың тізімдерін қалыптастыру тәртібі "Отбасы банк" акционерлік қоғамы мен Алматы қаласының әкімдігі арасындағы келісіммен айқындалады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының кезекті XXIV сессиясының 29.11.2024 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
27. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан (немесе өкілі, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға немесе мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтінішпен немесе осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша порталға электрондық түрдегі өтінішпен жүгінеді.

31) участники Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, а именно военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота, партизаны и подпольщики, лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, а также рабочие и служащие, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, сооружениях оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов;
32) участники боевых операций по защите границ бывшего Союза Советских Социалистических Республик;
33) лица, освобожденные из мест лишения свободы;
34) лица, находящиеся на учете службы пробации.
Сноска. В текст пункта 24 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с решением очередной XXIV сессии маслихата города Алматы от 29.11.2024 № 169 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
8. Порядок оказания социальной помощи
25. Социальная помощь к праздничным дням и памятным датам оказывается без истребования заявлений от получателей.
Сноска. В текст пункта 25 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с решением очередной XXIV сессии маслихата города Алматы от 29.11.2024 № 169 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. Порядок формирования списков получателей социальной помощи, указанной в пункте 13 настоящих Правил, определяется соглашением между Акционерным обществом "Отбасы банк" и акиматом города Алматы.
Сноска. В текст пункта 26 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с решением очередной XXIV сессии маслихата города Алматы от 29.11.2024 № 169 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
27. Для получения социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан заявитель от себя или от имени семьи (или представитель по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан) обращается письменно в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи, или в Государственную корпорацию с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, или электронно на портал с заявлением по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.

Жазбаша өтініш берген кезде құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – АЖ) осы Қағидаларға 1-2 қосымшаға сәйкес нысанда сұрау салу қалыптастырады.
АЖ-да мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтініш беруші өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін);
2) адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер (адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамай тағайындалатын әлеуметтік көмекті алу үшін адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер ұсынылмайды);
3) мұқтаждар санатына жатқызу негіздерінің болу фактісін растайтын төменде көрсетілген құжаттардың бірі:
дүлей апат салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келу фактісін растайтын құжат;
өрт салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келу фактісін растайтын құжат;
әлеуметтік маңызы бар аурудың болу фактісін растайтын құжат;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылу, пробация қызметінің есебінде болу фактісін растайтын құжат.
4) осы Қағидалардың 24-тармағының 16) тармақшасында көрсетілген тұлғалар транскрипті "өте жақсы" деген бағаға сәйкес бағалар баламасын ұсынады.
Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары және көшірмелері ұсынылады. Салыстырып тексерілгеннен кейін құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
Өтініш беруші толық емес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Өтініш беруші әлеуметтік көмекке портал арқылы электронды түрде жүгінген кезде мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на қажетті мәліметтерді алу үшін өтініш берушінің өзі сұрау салады.
Бұл ретте мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-нан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен куәландырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
28. Өтініштерді, оның ішінде электрондық өтініштерді әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган түскен жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – өтініш түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні тіркейді.

При письменном обращении специалист, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие информационные системы (далее - ИС) государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронное правительство" по форме согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС заявителем к заявлению прилагаются следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) сведения о доходах лица (членов семьи) (для получения социальной помощи, которая назначается независимо от доходов лица (членов семьи), сведения о доходах лица (членов семьи) не предоставляются);
3) один из нижеперечисленных документов, подтверждающих факт наличия оснований для отнесения к категории нуждающихся:
документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия;
документ, подтверждающий факт причиненного ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие пожара;
документ, подтверждающий факт наличия социально значимого заболевания;
документ, подтверждающий факт освобождения из мест лишения свободы, нахождения на учете службы пробации.
4) лица, указанные в подпункте 16) пункта 24 настоящих Правил, транскрипт с оценками эквивалентными оценкам "отлично".
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
При представлении заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на оказание социальной помощи по форме согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.
При обращении заявителя за социальной помощью электронно посредством портала запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений осуществляется самим заявителем.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ИС государственных органов и (или) организаций.
Сноска. Пункт 27 – в редакции решения внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
28. Поступившие заявления, в том числе электронные, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи регистрирует в день поступления в течение рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления.

Осы Қағидалардың 8-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушінің құжаттарын тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайын зерттеп қарау үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде учаскелік комиссияға жібереді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
29. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Қағиданың 2, 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, тұлғаның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
30. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
31. Қажетті құжаттардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты өтініш берушінің оларды ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешімді өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың тиісті мәліметтерді қамтитын деректері негізінде қабылдайды.
32. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган учаскелік комиссиядан құжаттар түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұлғаның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
33. Арнайы комиссия құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытынды шығарады, қорытынды оң болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
34. Өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттары тіркелген күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

При поступлении заявления на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2), 4) пункта 8 настоящих Правил, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 1 (одного) рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
Сноска. Пункт 28 – в редакции решения внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
29. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам, согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам, и направляет их в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи.
30. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
31. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
32. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
33. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
34. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 8 (восьми) рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.

Осы Қағиданың 30 және 31-тармақтарында көрсетілген жағдайларда әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушіден немесе аудандық әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
35. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушіге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету (көрсетуден бас тарту) туралы қабылданған шешім туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
36. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталғанда;
2) тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден өтініш беруші бас тартқанда, жалтарғанда;
3) әлеуметтік көмек көрсету үшін Алматы қаласы мәслихаты белгілеген жан басына шаққандағы адамның (отбасының) орташа табысының мөлшерінен асып кеткенде;
4) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы болғанда;
5) Қазақстан Республикасының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызмет алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмаған жағдайларында жүзеге асырылады.
37. Әлеуметтік көмек алушылар әлеуметтік көмектің мөлшерін немесе оны алу құқығын өзгерту үшін негіз болып табылатын мән-жайлар туындаған жағдайда 10 (он) жұмыс күні ішінде олардың тұрақты тұрғылықты тіркелген жері бойынша әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға хабарлайды.
38. Егер алушы қайтыс болған жағдайда әлеуметтік көмек төлеу азаматтық хал актілерін тіркеу органдарынан (АХАТ) алынған алушының қайтыс болғаны туралы мәліметтер және (немесе) тізімдер негізінде тоқтатылады.
39. Алматы қаласы Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы ай сайын 29-на дейін Алматы қаласы Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына АИТВ-инфекциясын жұқтырған балалардың тізімін, амбулаториялық емдеу кезеңіндегі туберкулезбен ауыратын адамдардың тізімін, "Каменское Плато" туберкулезге қарсы санаторийіне стационарлық емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыртын адамдардың тізімін және және 7 күннен астам уақыт емделуден қол үзіп қалған туберкулезбен ауыратын адамдардың тізімін ұсынады.

В случаях, указанных в пунктах 30 и 31 настоящих Правил, уполномоченный орган по оказанию социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима района.
35. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи направляет заявителю уведомление о принятом решении об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в соответствии с пунктами 19, 20 Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523.
Сноска. Пункт 35 – в редакции решения внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
36. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленного маслихатом города Алматы для оказания социальной помощи;
4) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
37. Получатели социальной помощи в случае наступления обстоятельств, являющихся основаниями для изменения размера социальной помощи или права на ее получение в течение 10 (десяти) рабочих дней извещает уполномоченный орган по оказанию социальной помощи по месту регистрации их постоянного места жительства.
38. В случае смерти получателя, выплата социальной помощи прекращается на основании сведений и (или) списков о смерти получателя, полученных от органов регистрации актов гражданского состояния (РАГС).
39. Управление общественного здравоохранения города Алматы ежемесячно до 29 числа предоставляет в Управление занятости и социальных программ города Алматы списки ВИЧ-инфицированных детей, списки лиц, больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном этапе лечения, списки лиц, больных туберкулезом, направленных на стационарное лечение в противотуберкулезный санаторий "Каменское Плато" и списки лиц, больных туберкулезом, оторвавшихся от лечения на срок более 7 (семи) дней.

40. Әлеуметтік көмекті көрсетуге шығыстарды қаржыландыру Алматы қаласының бюджетінде ағымдағы қаржы жылына көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Осы Қағиданың 24-тармағында көрсетілген мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек төлеу тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
9. Санаторий-курорттық емдеу бойынша әлеуметтік көмек
41. Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек (бұдан әрі – санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек) заттай нысанда (Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу заңнамасына сәйкес анықталған санаторий-курорттық мекемелерге жолдама) немесе ақшалай түрде (Қазақстан Республикасының аумағында санаторий-курорттық емделу үшін кеткен шығынды тиісті қаржы жылына бюджеттік есепті жасау барысында бекітілген жолдаманың құны мөлшерінде өтеу) мұқтаж азаматтардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 4-бабына сәйкес мәртебесі белгіленген Ұлы Отан соғысының ардагерлері – жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай, тегін;
2) мәртебесі Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 7-бабымен белгіленген еңбек ардагерлері – жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25% мөлшерінде төлей отырып;
3) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабар-ошарсыз кеткен) жауынгерлердің қайта некеге тұрмаған жесірлері – жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25% мөлшерінде төлей отырып;
4) Ұлы Отан соғысының қайтыс болған мүгедектігі бар немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектігі барға теңестiрiлген адамның қайта некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығу, жұмыста мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған, Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтың қайта некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы) – жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25% мөлшерінде төлей отырып;

40. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Алматы на текущий финансовый год.
Порядок выплаты социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, указанным в пункте 24 настоящих Правил, осуществляется в соответствии с Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523.
Сноска. Пункт 40 – в редакции решения внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
9. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение
41. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется в натуральном (путевка в санаторно-курортные организации, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках) или денежном (возмещение затрат за санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан в размере стоимости путевки, установленной при формировании бюджетной заявки на соответствующий финансовый год) видах, следующим категориям нуждающихся граждан:
1) ветеранам Великой Отечественной войны, статус которых определен статьей 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" – без учета среднедушевого дохода, бесплатно;
2) ветеранам труда, статус которых определен статьей 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" – без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25% от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
3) не вступившим в повторный брак вдовы воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне – без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25% от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
4) супруге (супругу) умершего лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, или лица, приравненного по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся лицами с инвалидностью в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак - без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25% от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты".

5) Екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердің, геттолардың және басқа да еріксіз ұстау орындарындың кәмелетке толмаған тұтқындарына – жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25% мөлшерінде төлей отырып;
6) Ленинград қаласындағы қоршау кезеңінде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтарға – жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25% мөлшерінде төлей отырып;
7) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 207 бабының 1-тармағына сәйкес зейнет жасына толған басқа мемлекеттердiң аумағындағы жауынгерлік қимылдарының ардагерлері – жан басына шаққандағы орташа табысты есепке алмай мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25% мөлшерінде төлей отырып;
8) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 207 бабының 1-тармағына сәйкес зейнет жасына толмаған басқа мемлекеттердiң аумағындағы жауынгерлік қимылдарының ардагерлері үшін – жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің үш еселенген мөлшерінен аспайтынын ескере отырып, санаторий-курорттық емделуге берілетін жолдама құнының 25% мөлшерінде төлей отырып, бірақ екі жылда бір реттен артық емес;
9) Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, ақталған, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 207 бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмағандарға – санаторий-курорттық емделуге берілетін жолдама құнының 25% мөлшерінде төлей отырып, жан басына шаққандағы орташа табысы үш еселенген күнкөріс деңгейінен аспайтын шаманы ескере отырып, бірақ екі жылда бір реттен артық емес;
10) жасына байланысты зейнетке шыққан зейнеткерлерге – ең төменгі күнкөріс деңгейінің үш есе мөлшерінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алына отырып, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің есебінсіз алатын зейнетақысының 25% мөлшерінде төлей отырып;
11) осы Қағиданың 24-тармағының 29) тармақшасында көрсетілген бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды алып жүретін адамдарға олардың санаторий – курорттық емделуді ұсынатын ұйымда болған кезеңінде, бірақ бір ілесіп жүретін адамнан аспайтын мерзімге-емдеу рәсімдерін қоспағанда, тұру және тамақтану үшін ақы төленетін жан басына шаққандағы орташа табысын есепке алмағанда Қазақстан Республикасының шегінде санаторий-курорттық емделгені үшін шығындарды өтеу.
Бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға санаторий-курорттық емделу Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес ұсынылады.

5) несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны – без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25% от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
6) гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Житель блокадного Ленинграда" – без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25% от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
7) ветеранам боевых действий на территории других государств пенсионного возраста, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан – без учета среднедушевого дохода, с оплатой 25% от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) пункта 41 вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с п.3 настоящего решения.
8) ветеранам боевых действий на территории других государств не достигшим пенсионного возраста, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан – с учетом среднедушевого дохода, не превышающего величины трехкратного прожиточного минимума, с оплатой 25% от стоимости выдаваемой путевки на санаторно-курортное лечение, но не более одного раза в два года;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) пункта 41 вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с п.3 настоящего решения.
9) лицам, принимавшим участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий", не достигшим пенсионного возраста, согласно пункту 1 статьи 207 Социального Кодекса Республики Казахстан - с учетом среднедушевого дохода, не превышающего величины трехкратного прожиточного минимума, с оплатой 25% от стоимости выдаваемой путевки на санаторно-курортное лечение, но не более одного раза в два года;
10) пенсионерам по возрасту – с учетом среднедушевого дохода, не превышающего величины трехкратного прожиточного минимума, с оплатой 25% от размера получаемой пенсии без учета государственной базовой пенсионной выплаты;
11) лицам, сопровождающих лиц с инвалидностью первой группы, указанных в подпункте 29) пункта 24 настоящих Правил, на период их нахождения в организации, предоставляющей санаторно-курортное лечение, но не более, чем на одного сопровождающего лица – без учета среднедушевого дохода с оплатой за проживание и питание, за исключением лечебных процедур, в виде возмещения затрат за санаторно-курортное лечение в пределах Республики Казахстан.
Санаторно-курортное лечение лицам с инвалидностью первой группы предоставляется в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

42. Заттай нысандағы санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 068/у нысанындағы санаторий-курорттық емделуге жолдама алу үшін анықтама, осы Қағиданың 41-тармағының 11-тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда;
3) осы Қағиданың 41-тармағының 1), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген адамдар, Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 9-бабымен көрсетілген құжатты;
4) осы Қағиданың 41-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген адамдар, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын оңалту туралы" Заңына сәйкес оңалту туралы куәлік;
5) осы Қағиданың 41-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 10) тармақшаларында көрсетілген адамдардың зейнетақы мөлшері туралы құжаты;
6) осы Қағиданың 41-тармағының 8), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген адамдардың (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер;
7) осы Қағиданың 41-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген адамдар: мүгедектігі бар адамның әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға берген санаторий-курорттық ұйымның жолдамасының көшірмесі, төлемді растайтын құжат, санаторий-курорттық ұйымның орындалған жұмыстарының актісі.
Осы Қағиданың 41-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін жыл сайын санаторий-курорттық емделуге 180 жолдама беріледі, осы Қағиданың 41-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін жыл сайын санаторий-курорттық емделуге 120 жолдама беріледі.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдаған әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органның маманы, құжаттар пакетінің толықтығын тексереді.
Осы Қағиданың 41-тармағының 8), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде оларды қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттарды учаскелік комиссияға жібереді.
Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша материалдық жағдай туралы акт жасайды, осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша адамның санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган өтініш қабылдаған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге санаторий-курорттық емдеуді ұсынуға құжаттарды ресімдеу туралы не ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде санаторий-курорттық емдеуді ұсынуға құжаттарды ресімдеу, не еркін нысанда дәлелді бас тарту туралы хабарламаны жолдайды.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган қабылданған құжаттар негізінде келіп кіру кестесіне сәйкес осы Қағиданың 4-қосымшасындағы нысан бойынша өтініш берушілерге жолдама беру журналына (бұдан әрі – Журнал) қол қойдырып, әрі қарай өтініш берушіге жолдаманы береді.
Санаторий-курорттық жолдаманы белгілі бір себептермен (өлім, ауру және уәкілетті орган дәлелді деп таныған басқа да себептер) пайдалану мүмкін болмаған жағдайда, ол әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға қайтарылуға және кезектілік тәртібімен басқа адамға берілуге тиіс.
Қайтарылған санаторий-курорттық жолдамалар Журналда тіркеледі.
Санаторий-курорттық жолдаманы дәлелді себептермен пайдаланбаған кезде берілген санаторий-курорттық жолдама мүмкіндігінше айырбастауға жататын санаторий-курорттық жолдамада көрсетілген кіру басталғанға дейін үш күннен кешіктірмей кіру кестесіне сәйкес басқа кезеңдегі санаторий-курорттық жолдамаға ауыстырылады.

42. Для получения социальной помощи на санаторно-курортное лечение в натуральном виде заявитель в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) справка для получения путевки на санаторно-курортное лечение по форме № 068/у, утвержденной приказом исполняющий обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению", за исключением лиц, указанных в подпункте 11) пункта 41 настоящих Правил;
3) лица, указанные в подпунктах 1), 7), 8) пункта 41 настоящих Правил, документ, указанный статьей 9 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
4) лица, указанные в подпункте 9) пункта 41 настоящих Правил, удостоверение о реабилитации согласно Закона Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
5) лица, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 10) пункта 41 настоящих Правил, документ о размере пенсии;
6) лица, указанные в подпунктах 8), 9), 10) пункта 41 настоящих Правил, сведения о доходах лица (членов семьи);
7) лица, указанные в подпункте 11) пункта 41 настоящих Правил: копию путевки лица с инвалидностью в санаторно-курортную организацию, выданной уполномоченным органом по оказанию социальной помощи, документ подтверждающий оплату, акт выполненных работ санаторно-курортной организации.
Для лиц, указанных в подпункте 8) пункта 41 настоящих Правил, ежегодно предоставляется 180 путевок на санаторно-курортное лечение, для лиц, указанных в подпункте 9) пункта 41 настоящих Правил, ежегодно предоставляется 120 путевок на санаторно-курортное лечение.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
Специалист уполномоченного органа по оказанию социальной помощи, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов.
При соответствии пакета документов для лиц, указанных в подпункте 8), 9), 10) пункта 41 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня со дня их приема, передает документы в участковую комиссию.
Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов, проводит обследование, по результатам которого составляет акт о материальном положении, подготавливает заключение о нуждаемости лица в социальной помощи на санаторно-курортное лечение по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам и передает их в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи.
Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течении восьми рабочих дней со дня принятия заявления принимает решение об оформлении либо об отказе в оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения направляет заявителю уведомление об оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения, либо мотивированный отказ в произвольной форме.
Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи формирует списки лиц, подавших заявления на оказание социальной помощи на санаторно-курортное лечение согласно графику заезда и выдает путевки заявителю под его роспись в журнале по выдаче путевок (далее – Журнал) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае невозможности использования санаторно-курортной путевки по определенным причинам (смерть, болезнь и другие, признанные уполномоченным органом по оказанию социальной помощи уважительными), она подлежит возврату в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи и выдаче другому лицу в порядке очередности.
Возврат санаторно-курортной путевки фиксируется в Журнале.
При неиспользовании санаторно-курортной путевки по уважительным причинам, выданная санаторно-курортная путевка при возможности заменяется на санаторно-курортную путевку другого периода согласно графику заезда, но не позднее трех дней до начала заезда, указанного в санаторно-курортной путевке, подлежащей обмену.

43. Санаторий – курорттық емделуге ақшалай түрде әлеуметтік көмек алу үшін (осы Қағиданың 41-тармағының 8), 9) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда) өтініш беруші 60 (алпыс) күнтізбелік күн ішінде, бірақ 10 (он) күнтізбелік күннен кешіктірмей, санаторий - курорттық емдеу бойынша қызметтер көрсететін ұйымға (бұдан әрі - ұйым) осы Қағиданың 42-тармағына сәйкес құжаттарды қоса бере отырып, әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға өтініш береді.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Өтінішті қабылдаған әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органының маманы құжаттар пакетінің толық болуын тексереді.
Осы Қағиданың 41-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген адамдар үшін құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде оларды қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттарды учаскелік комиссияға береді.
Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша материалдық жағдай туралы акт жасайды, осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға береді.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган санаторий - курорттық емделуге кеткен шығындарды өтеуге арналған құжаттарды ресімдеу немесе ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және өтінішті қабылдаған күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге Учаскелік комиссияның қорытындысы негізінде санаторий-курорттық емделуге кеткен шығындарды өтеуге арналған құжаттарды ресімдеу туралы немесе бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып, еркін нысанда хабарландыру жібереді.
Өтініш беруші мекемеде санаторий-курорттық емделу қызметін алғаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға шот-фактура, фискалды түбіртек, атқарылған жұмыстардың актісін және банк шотын ұсынады.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде санаторий-курорттық емделу үшін ақшалай түрдегі әлеуметтік көмекті есептейді.
Егер өтініш беруші санаторий-курорттық емдеуді пайдаланбаған немесе оның ұйымға келу күні неғұрлым кеш мерзімге ауыстырылған жағдайда, ол әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органды жазбаша хабардар етеді.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган санаторий-курорттық емдеуді пайдаланбаған өтініш берушіні есептен шығарады.
Өтініш берушінің мекемеге кіру күні кейінгі, бірақ екі айдан аспайтын мерзімге ауыстырылған жағдайда санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек санаторий-курорттық емдеуді алу фактісі бойынша төленеді.
Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек жергілікті бюджетте аталған мақсаттарға тиісті қаржы жылында қарастырылған қаржы шегінде беріледі.
Өтініш беруші санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек тағайындау туралы жеке өтініш жасай алмайтын жағдайда, белгіленген тәртіппен берілген сенімхат негізінде санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтінішпен баруға басқа адамдарға өкілеттік беруге құқылы.

43. Для получения социальной помощи на санаторно-курортное лечение в денежном виде (за исключением лиц, указанных в подпунктах 8), 9) пункта 41 настоящих Правил) заявитель в течение 60 (шестидесяти) календарных дней, но не позднее 10 (десяти) календарных дней, до даты заезда в организацию, оказывающую услуги по санаторно-курортному лечению (далее - организация), представляет в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи заявление с приложением документов согласно пункту 42 настоящих Правил.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Специалист уполномоченного органа по оказанию социальной помощи, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов.
При соответствии пакета документов для лиц, указанных в подпункте 10) пункта 41 настоящих Правил, в течение одного рабочего дня со дня их приема, передает документы в участковую комиссию.
Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов, проводит обследование, по результатам которого составляет акт о материальном положении, подготавливает заключение о нуждаемости лица в социальной помощи на санаторно-курортное лечение по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам и передает их в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи.
Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение восьми рабочих дней со дня принятия заявления принимает решение об оформлении либо об отказе в оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения направляет заявителю уведомление об оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения, либо мотивированный отказ в произвольной форме.
Заявитель в течение 30 (тридцати) календарных дней после получения санаторно-курортного лечения в организации предоставляет в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи счет-фактуру, фискальный чек, акт выполненных работ и номер своего банковского счета.
Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи на основании предоставленных заявителем документов в течение 30 (тридцати) календарных дней, производит начисление социальной помощи за санаторно-курортное лечение в денежном виде.
В случае, если заявитель не воспользовался санаторно-курортным лечением или дата заезда его в организацию перенесена на более поздний срок, он письменно уведомляет уполномоченный орган по оказанию социальной помощи.
Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи снимает с учета заявителя не воспользовавшегося санаторно-курортным лечением.
В случае, переноса даты заезда заявителя в организацию на более поздний срок, но не превышающий двух месяцев, социальная помощь на санаторно-курортное лечение выплачивается по факту получения санаторно-курортного лечения.
Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на данные цели на соответствующий финансовый год.
В случае невозможности личного обращения заявителя с заявлением о назначении социальной помощи на санаторно-курортное лечение, заявители вправе уполномочить других лиц на обращение с заявлением о назначении социальной помощи на санаторно-курортное лечение на основании доверенности, выданной в установленном порядке.

44. Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталғанда;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған жағдайда;
3) санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек көрсету үшін адамның (отбасының) жергілікті өкілді органдар белгілеген жан басына шаққандағы орташа табысының мөлшерінен асып кетуі.
Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган өтініштерді келіп түсуіне қарай тіркеледі.
Алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайда санаторий-курорттық емделуге төленген әлеуметтік көмек сомасы ерікті түрде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтарылуы тиіс.
Санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде 12 (он екі) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге бір реттен артық көрсетілмейді.
44-1. Әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес өтініш берушіге санаторий-курорттық емделуге әлеуметтік көмек көрсету туралы қабылданған шешім (көрсетуден бас тарту) туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. Қағидалар 44-1-тармақпен толықтырылды - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
10. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
45. Әлеуметтік көмек келесі жағдайларда тоқтатылады:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тұрақты тұру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс кеткен;
3) алушы мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберілген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
5) әлеуметтік көмек көрсетуге негіз болмай қалғаны туралы мәліметтер анықталған;
6) Алматы қаласы Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасының тізіміне сәйкес туберкулезбен ауыратын науқастарды стационарлық емдеуге "Каменское Плато" туберкулезге қарсы санаторийіне немесе дәлелсіз себептермен 7 (жеті) күннен артық емделуге рұқсат берілген жағдайда жолдау.
Осы тармақтың 3) тармақшасы осы Қағидалардың 8-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тағайындалған әлеуметтік көмек төлеуге қолданылмайды.

44. Отказ в оказании социальной помощи на санаторно-курортное лечение осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи на санаторно-курортное лечение.
Регистрация заявлений осуществляется уполномоченным органом по оказанию социальной помощи в порядке их поступления.
В случае выявления недостоверности документов, предоставленных заявителем, выплаченная сумма социальной помощи на санаторно-курортное лечение подлежит возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год на срок, не более 12 (двенадцати) календарных дней.
44-1. Уполномоченный орган по оказанию социальной помощи направляет заявителю уведомление о принятом решении об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на санаторно-курортное лечение в соответствии с пунктами 19, 20 Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523.
Сноска. Раздел 9 дополнен пунктом 44-1 в соответствии с решением внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
10. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
45. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
5) выявления сведений об утрате оснований на оказание социальной помощи;
6) направления больных туберкулезом в стационарное лечение в противотуберкулезный санаторий "Каменское Плато" или при наличии пропуска лечения более 7 (семи) дней по неуважительным причинам, согласно списку Управления общественного здравоохранения города Алматы.
Подпункт 3) настоящего пункта не распространяется на выплату социальной помощи, назначенной по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 8 настоящих Правил.

Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмек төлеу көрсетілген мән-жайлар басталғаннан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
Осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар басталған күннен бастап тоқтатылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXIX сессиясының 28.04.2025 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 12-тармақтың 1-1) тармақшасын қоспағанда, 28.04.2025бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) шешiмiмен.
46. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтарылуы тиіс.
47. Егер осы Қағиданың 13-тармағында көрсетілген әлеуметтік көмек төленген сәттен бастап үш ай аралығында тұрғын үй алуға қолданылмаған жағдайда, ол Алматы қаласының бюджетіне қайтарылуы тиіс.
48. Әлеуметтік көмек көрсетуді мониторингтеу мен есепке алуды әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін
белгілеудің және мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарының
тізбесін айқындаудың
үлгілік қағидаларына
1-қосымша
Жергілікті атқарушы
органның басшысына
___________________
Өтініш
Азамат______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _____________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі: __________________________________
Құжаттың сериясы: _____ құжаттың нөмірі:________ кім берген: _____________
Берілген күні ____________ жылғы "__" ________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ____________________________________
қаласы (ауданы) ______________________________________________________
көшесі (шағын ауданы) _________________________ үй ______ пәтер_________
Банк деректемелері:___________________________________________________
Банктің атауы ________________________________________________________
Банк шотының № _____________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Маған __________________________ әлеуметтік көмек тағайындауды сұраймын
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлемді тағайындаған (қайта есептеген) кезде, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз міндеттемелерін орындаған кезде қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жергілікті бюджеттен төленетін әлеуметтік көмекті есептеу үшін жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардармын.
20____ жылғы "____" ___________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өтініш берушінің (заңды өкілінің) қолы
Құжаттарды қабылдаған:
____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" ____________
Әлеуметтік көмек
көрсетудің, оның
мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарының
тізбесін айқындаудың
үлгілік қағидаларына
2-қосымша
Адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру АКТІСІ 20 жылғы "_______" ____________________________________________________________________ (елді мекен)

Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, прекращается со следующего месяца после наступления указанных обстоятельств.
Выплата социальной помощи по основаниям, указанным в подпунктах 4), 5) и 6) настоящего пункта, прекращается с даты наступления указанных обстоятельств.
Сноска. Пункт 45 – в редакции решения внеочередной XXIX сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 28.04.2025 № 207 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и за исключением подпункта 1-1) пункта 12 распространяется на правоотношения, возникшие с 28 апреля 2025 года ).
46. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
47. В случае неиспользования на приобретение жилья в течение трех месяцев с момента выплаты социальной помощи, указанной в пункте 13 настоящих Правил, она подлежит возврату в бюджет города Алматы.
48. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган по оказанию социальной помощи с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1
к правилам оказания социальной
помощи, установления ее
размеров и определения
перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан в городе Алматы
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________
Заявление
От гражданина (ки) ________________________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________________ года
Индивидуальный идентификационный номер:___________________________
Вид документа, удостоверяющего личность:______________________________
Серия документа:__________ номер документа:__________ кем выдан: _______
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства:___________________________________
город (район) _______________________________________________________
улица (микрорайон) _______________________ дом ______ квартира _____
Банковские реквизиты:_______________________________________________
Наименование банка_________________________________________________
Банковский счет № _________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Прошу назначить мне социальную помощь ________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых при назначении (перерасчете) выплаты, а также при выполнении уполномоченным органом по оказанию социальной помощи своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Обо всех изменениях местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 10 (десяти) рабочих дней.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления социальной помощи, выплачиваемой из местного бюджета, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
"____" ___________ 20____ года.
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
Документы принял:
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____" ____________ 20____ года.
Приложение 2
к правилам оказания
социальной помощи,
установления ее
размеров и определения
перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан в городе Алматы
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи) от "__" ____ 20 __ года ____________________________________________________________________
(населенный пункт)

1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
2. Тұратын мекенжайы ________________________________________________
3. Өтініш берушінің әлеуметтік көмекке өтініш беруінің себептері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ____ адам, оның ішінде:
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
Еңбекке жарамды барлығы __________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері _______ адам.
Балалардың саны: ______, олардың ішінен жоғары және орта оқу орындарында ақылы негізде оқитындар _______ адам, оқу құны жылына _______ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлердің, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлерінің, зейнеткерлердің, 80 жастан асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары бар адамдардың, мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың болуы (көрсету немесе өзге санатты қосу қажет)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Тұрып жатқан жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе өзге көрсету қажет):
____________________________________________________________________
Тұрғын үйді ұстауға жұмсалатын шығыстар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасының табысы:
№ р/с
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
орта есеппен айына
1
2
3
4
5
6
6. Мыналардың бар-жоғы:
автокөлігі (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны пайдаланғаннан түсетін мәлімделген табыс)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге тұрғын үйі (оны пайдаланғаннан түсетін мәлімделген табыс)
____________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Адрес места жительства
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Причины обращения заявителя за социальной помощью
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ____ человек, в том числе:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или активных мерах содействия занятости
1
2
3
4
5
6
7
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______, из них обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, пенсионеров, пожилых лиц старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания, лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью (указать или добавить иную категорию)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное – указать):
____________________________________________________________________
Расходы на содержание жилья:
___________________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи (в том числе заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
1
2
3
4
5
6
6. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время (заявленные доходы от его эксплуатации)
____________________________________________________________________

7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Отбасының өзге табысы (нысаны, сомасы, көзі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі:
____________________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы:
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
______________________ ______________________________________
Комиссия мүшелері:
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жасалған актімен таныстым: __________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________________
Тексеру жүргізілуден бас тартамын______________________________________
Өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Күні ___________
Әлеуметтік көмек
көрсетудің, оның
мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарының
тізбесін айқындаудың
үлгілік қағидаларына
3-қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
20__ ж. ___ ______
Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларына сәйкес мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алуға өтініш берген тұлға (отбасы)
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде тұлғаға (отбасыға) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті ұсынудың
____________________________________________________________________
(қажеттігі, қажетінің жоқтығы) туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы:
______________________ ______________________________________
Комиссия мүшелері:
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қорытынды қоса берілген құжаттармен ___ данада 20__ ж. "___" ___________ қабылданды.
_______________________________ құжаттарды қабылдаған кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің немесе әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы,
қолы_________________________________
Әлеуметтік көмек
көрсетудің, оның
мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарының
тізбесін айқындаудың
Қағидаларына
4-қосымша
Журналдың үлгісі
Т.А.Ә Туылған жылы
Мекенжайы
Жолдаманың
Санаты
Ауданы
Сома
Қолы
Ескерту
Алматы қаласы
мәслихатының 2023 жылғы
8 желтоқсандағы № 73
шешіміне 2-қосымша
Алматы қаласы мәслихатының күші жойылған шешімдерінің тізбесі

7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания:
____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
______________________ ______________________________________
Члены комиссии:
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
______________________ ______________________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а):
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
_____________________________________________________________________
От проведения обследования отказываюсь ________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя (или одного из членов семьи)
___________________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
дата _____________
Приложение 3
к правилам оказания
социальной помощи,
установления ее
размеров и определения
перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан
Заключение участковой комиссии № ___
___ __________ 20___ г.
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан,
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о
_________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан.
Председатель комиссии:
______________________ ________________________________________
Члены комиссии:
______________________ ________________________________________
______________________ ________________________________________
______________________ ________________________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заключение с прилагаемыми документами в количестве ____ штук принято "__"____________ 20__ г.
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись работника, принявшего документы
Приложение 4
к правилам оказания
социальной помощи,
установления ее
размеров и определения
перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан в городе Алматы
Форма журнала
Ф.И.О
Год рождения
Адрес
№ путевки
Категория
Район
Сумма
Подпись
Примечание
Приложение 2
к решению маслихата
города Алматы
от 8 декабря 2023 года № 73
Перечень утративших силу решений маслихата города Алматы

1) "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1194 болып тіркелген);
2) "Алматы қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2016 жылғы 11 наурыздағы № 420 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1271 болып тіркелген);
3) "V сайланған Алматы қаласы Мәслихатының кезектен тыс XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне толықтырулар енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 69 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1336 болып тіркелген);
4) "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 224 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1470 болып тіркелген);
5) "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 258 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1501 болып тіркелген);
6) "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2019 жылғы 18 наурыздағы № 322 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1531 болып тіркелген);
7) "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 338 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1552 болып тіркелген);

1) Решение маслихата города Алматы от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1194).
2) Решение маслихата города Алматы от 11 марта 2016 года № 420 "О внесении изменений и дополнения в некоторые решения маслихата города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1271).
3) Решение маслихата города Алматы от 9 декабря 2016 года № 69 "О внесении дополнений в решение внеочередной XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1336).
4) Решение маслихата города Алматы от 17 апреля 2018 года № 224 "О внесении изменения в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1470).
5) Решение маслихата города Алматы от 14 сентября 2018 года № 258 "О внесении изменений в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1501).
6) Решение маслихата города Алматы от 18 марта 2019 года № 322 "О внесении изменений в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1531).
7) Решение маслихата города Алматы от 23 апреля 2019 года № 338 "О внесении изменений и дополнений в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1552).

8) "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2019 жылғы 27 мамырдағы № 356 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1560 болып тіркелген);
9) "V сайланған Алматы қаласы мәслихатының XLI сессиясының "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2019 жылғы 22 қарашадағы № 405 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1600 болып тіркелген);
10) "Алматы қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Алматы қаласы Мәслихатының 2020 жылғы 23 маусымдағы № 463 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1623 болып тіркелген);
11) "Алматы қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 29 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1700 болып тіркелген);
12) "Алматы қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 шілдедегі № 347 "Алматы қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Алматы қаласы мәслихатының 2022 жылғы 25 сәуірдегі № 125 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27847 болып тіркелген).

8) Решение маслихата города Алматы от 27 мая 2019 года № 356 "О внесении изменения в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1560).
9) Решение маслихата города Алматы от 22 ноября 2019 года № 405 "О внесении изменений в решение XLI-й сессии маслихата города Алматы V-го созыва от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1600).
10) Решение маслихата города Алматы от 23 июня 2020 года № 463 "О внесении дополнений и изменения в решение маслихата города Алматы от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1623).
11) Решение маслихата города Алматы от 30 апреля 2021 года № 29 "О внесении изменений в решение маслихата города Алматы от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1700).
12) Решение маслихата города Алматы от 25 апреля 2022 года № 125 "О внесении изменений в решение маслихата города Алматы от 23 июля 2015 года № 347 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в городе Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27847).