Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 390 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35175 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390 /бұйрығына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 909 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12601 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушінің қызметін декларациялау қағидаларында:
3-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі (аумақтық бөлімше) – тиісті әкімшілік аумақтық бірлік шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастарын реттеу саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыратын еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік еңбек инспекторлары – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары.";

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 390. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35175
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 909 "Об утверждении Правил декларирования деятельности работодателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12601) следующие изменения:
в Правилах декларирования деятельности работодателя, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду (территориальное подразделение) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа по труду, осуществляющие в пределах соответствующей административно территориальной единицы полномочия в области регулирования трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) государственные инспекторы труда – должностные лица территориального подразделения области, города республиканского значения, столицы.";

5, 6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жұмыс берушінің қызметін декларациялауды еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі жұмыс берушілердің өңірлік бірлестіктерімен және аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерімен бірлесіп жүзеге асырады.
6. Жұмыс беруші "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталындағы жеке кабинетінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жұмыскерлердің еңбек құқықтарының сақталуы бойынша жұмыс берушінің қызметі туралы өтініш-декларация (бұдан әрі – декларация) толтырады және оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік министрлігінің "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы ұйымның орналасқан жері бойынша еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне жібереді.
7. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі декларация қабылданған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды. Жұмыс беруші "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталындағы жеке кабинетінде қабылданған шешім туралы хабарлама алады.
8. Жұмыс беруші қызметінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешімді еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі құрған жұмыс берушінің қызметін декларациялау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) ұсынымы бойынша еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен қабылдайды.
9. Комиссия құрамына міндетті түрде еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі, жұмыс берушілердің өңірлік бірлестігінің және кәсіподақтардың аумақтық бірлестігінің өкілдері кіреді.
Комиссия отырысына Жұмыс берушінің өкілдері қатыса алады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Сенім сертификаты еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде белгіленген бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды қалыптастырған кезде ескеріледі.
Сенім сертификатын иеленген жұмыс берушіге қатысты бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 5, 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"5. Декларирование деятельности работодателя осуществляется территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду совместно с региональными объединениями работодателей и территориальными объединениями профсоюзов.
6. Работодатель в личном кабинете государственного информационного портала "Электронная биржа труда" заполняет заявление-декларацию о деятельности работодателя по соблюдению трудовых прав работников (далее – декларация) согласно приложению 1 к настоящим Правилам и направляет ее в территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду, по месту нахождения организации, через автоматизированную информационную систему Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Охрана труда и безопасность".
7. Территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду в течение двадцати рабочих дней со дня принятия декларации в автоматизированной информационной системе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Охрана труда и безопасность" принимает решение о соответствии или несоответствии деятельности работодателя требованиям трудового законодательства Республики Казахстан". Работодатель в личном кабинете государственного информационного портала "Электронная биржа труда" получает уведомление о принятом решении.
8. Решение о соответствии или несоответствии деятельности работодателя требованиям трудового законодательства Республики Казахстан принимается территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду по рекомендации комиссии по декларированию деятельности работодателя (далее - комиссия), создаваемой территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду.
9. В состав комиссии в обязательном порядке включаются представители территориального подразделения уполномоченного государственного органа по труду, регионального объединения работодателей и территориального объединения профсоюзов.
На заседании комиссии могут участвовать представители работодателя.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Сертификат доверия учитывается при формировании территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду профилактического контроля с посещением субъекта контроля, установленного Трудовым кодексом Республики Казахстан.
В отношении работодателя - обладателя Сертификата доверия профилактический контроль с посещением не проводится.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:

"16. Сенім сертификатының күшін жою туралы шешімді комиссияның ұсынымы бойынша еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі қабылдайды және оны қабылдаған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге жолдайды.
17. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі жұмыс берушінің қызметі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келетіні және Сенім сертификатының күшін жою туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға Сенім сертификатын иеленген жұмыс беруші туралы мәліметтер ұсынады.
Сенім сертификатын иеленген жұмыс беруші туралы ақпарат Сенім сертификатын иеленген жұмыс беруші туралы мәліметтерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады.
18. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің шешімімен келіспеген жағдайда жұмыс беруші оған сот тәртібімен шағымдана алады.";
1 және 2-қосымшалар осы Тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу жөніндегі нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органдар ұсынған әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту және "Еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органдар ұсынған әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 509 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 988 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14625 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері ұсынған әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту және "Еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органдар ұсынған әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 509 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Решение об отмене действия Сертификата доверия принимается территориальным подразделением уполномоченного государственного органа по труду по рекомендации комиссии, и направляется работодателю в течение трех рабочих дней с даты его принятия.
17. Территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о соответствии деятельности работодателя требованиям трудового законодательства Республики Казахстан, и отмене действия Сертификата доверия, представляет в уполномоченный государственный орган по труду сведения о работодателях-обладателях Сертификата доверия.
Информация о работодателях, имеющих Сертификат доверия, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа по труду в течение трех рабочих дней со дня получения сведений о работодателях - обладателях Сертификата доверия.
18. При несогласии с решением территориального подразделения уполномоченного государственного органа по труду работодатель может обжаловать его в судебном порядке.";
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12655) следующее изменение:
приложение 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
3. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 988 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных, представленных местными органами по инспекции труда, и признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 509 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных представленных местными органами по инспекции труда и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14625) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных, представленных территориальными подразделениями уполномоченного государственного органа по труду, и признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 509 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных представленных местными органами по инспекции труда и инструкций по их заполнению";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 3) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы тізбеге 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірістен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 16 шілдедегі № 283 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20985 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген шектеу іс-шараларының енгізілуіне байланысты кірісінен айырылған жағдайда біржолғы әлеуметтік төлемді жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
8-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс беруші осы Қағидалардың талаптарын сақтамаған жағдайда жұмыскер еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне жүгінеді.".
5. "Ұжымдық шарттардың саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 4 желтоқсандағы № 477 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21739 болып тіркелген) мындай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа қосымша осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы №274 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32955 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілеу және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөлу қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Комиссияны еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелер құрады. Комиссияның құрамына аумақтық ішкі істер органдарының, білім беру, кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органдардың, еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшенің, өңірлік кәсіпкерлер палатасының және қауымдастықтардың (келісу бойынша), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана деңгейіндегі аумақтық кәсіподақтар бірлестіктерінің (келісу бойынша) өкілдері кіреді.".

"В соответствии с подпунктом 3) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему перечню.
4. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июля 2020 года № 283 "Об утверждении Правил осуществления единовременной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20985) следующие изменения:
в Правилах осуществления единовременной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 3 исключить;
часть третью пункта 8 изложить в следующей редакции:
"В случае несоблюдения работодателем требований настоящих Правил работник обращается в территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду.".
5. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 декабря 2020 года № 477 "Об утверждении формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве коллективных договоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21739) следующее изменение:
приложение к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню.
6. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 274 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых за № 32955) следующее изменение:
в Правилах установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения, столицей, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Комиссия создается местными исполнительными органами. В состав Комиссии включаются представители территориальных органов внутренних дел, местных исполнительных органов в области образования, предпринимательства, территориального подразделения уполномоченного государственного органа по труду, региональной палаты предпринимателей и ассоциации (по согласованию), территориальных объединений профсоюзов на уровне области, города республиканского значения и столицы (по согласованию).".

7. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32977 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру немесе ұзарту, сондай-ақ көрсетілген бұйрықпен бекітілген корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Комиссия құрамына ішкі істер органдарының, білім беру саласындағы органның және еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімше өкілдері кіреді.";
78-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органды, сондай-ақ еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін шетелдік жұмыскерлер туралы хабардар етеді.".
8. "Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 26 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33936 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітлген Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жіберу жөніндегі қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;".
9. "Жазатайым оқиға туралы актіні электрондық форматта еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 26 қаңтардағы №15 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33937 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жазатайым оқиға туралы актіні электрондық форматта еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жіберу қағидаларында:

7. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года №279 "Об утверждении Правил и условий выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32977) следующие изменения:
в Правилах и условиях выдачи или продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В состав Комиссии включаются представители органов внутренних дел, органа в области образования и территориального подразделения уполномоченного государственного органа по труду.";
подпункт 2) пункта 78 изложить в следующей редакции:
"2) ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующим за отчетным периодом, информирует уполномоченный орган по вопросам миграции населения, а также территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду об иностранных работниках, работающих в рамках внутрикорпоративного перевода.".
8. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2024 года № 14 "Об утверждении Правил по направлению сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33936) следующее изменение:
в Правилах по направлению сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченный государственный орган по труду – центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование и реализацию государственной политики в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
9. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2024 года № 15 "Об утверждении Правил направления в электронном формате акта о несчастном случае в уполномоченный государственный орган по труду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33937) следующее изменение:
в Правилах направления в электронном формате акта о несчастном случае в уполномоченный государственный орган по труду, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;".
10. "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тіркеу және есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 қаңтардағы № 21 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33955 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тіркеу және есепке алуды жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері (аумақтық бөлімшелер) – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастарын реттеу саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұмыс беруші еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы бір тәулік ішінде жұмыс берушінің мемлекеттік тіркелген жері бойынша аумақтық бөлімшеге хабарлайды.";
5, 6 және 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жұмыс беруші еңбек қызметіне байланысты әрбір жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін, тергеп-тексеру материалдарына сәйкес үш жұмыс күнінен кешіктірмей жазатайым оқиға туралы актіні аумақтық бөлімшеге қағаз және электрондық жеткізгіштерде жібереді.
6. Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тіркеуді және есепке алуды жұмыс берушінің мемлекеттік тіркелген жері бойынша аумақтық бөлімше еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі ақпараттық жүйеде жүзеге асырады.
7. Жазатайым оқиға туралы әрбір актіні аумақтық бөлімшемен еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі ақпараттық жүйе арқылы жұмыс берушіден еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы акт келіп түскен күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешiктiрілмейтін мерзімде енгізіледі, онда мынадай мәліметтер қамтылған:
1) жұмыс берушінің толық атауы, қызмет түрі;
2) жұмыс берушінің заңды мекенжайы;
3) жазатайым оқиға күні және уақыты;
4) жазатайым оқиға болған жер;
5) жазатайым оқиғаға алып келген оқиғаның түрі;
6) зардап шегушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченный государственный орган по труду – центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование и реализацию государственной политики в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
10. Внести приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 января 2024 года № 21 "Об утверждении Правил регистрации и ведения учета несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33955) следующие изменения:
в Правилах регистрации и ведения учета несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) территориальные подразделения уполномоченного государственного органа по труда (территориальные подразделения) – структурные подразделения уполномоченного государственного органа по труду, осуществляющие в пределах соответствующей административно-территориальной единицы полномочия в области регулирования трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Работодатель в течение суток сообщает о произошедшем несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью, в территориальное подразделение по месту государственной регистрации работодателя.";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. По окончании расследования каждого несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, в соответствии с материалами расследования работодатель не позднее трех рабочих дней направляет акт о несчастном случае в территориальное подразделение на бумажном и электронном носителях.
6. Регистрация и учет несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью, осуществляется территориальным подразделением в информационной системе по охране труда и безопасности по месту государственной регистрации работодателя.
7. Каждый акт о несчастном случае, связанный с трудовой деятельностью, вносится территориальным подразделением в информационную систему по охране труда и безопасности в срок не позднее 2 рабочих дней со дня поступления от работодателя акта о несчастном случае, в котором содержатся следующие сведения:
1) полное наименование работодателя, вид деятельности;
2) юридический адрес работодателя;
3) время и дата несчастного случая;
4) место несчастного случая;
5) вид происшествия, приведшего к несчастному случаю;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего;

7) жынысы (ер, әйел);
8) зардап шегушінің жасы;
9) зардап шегушінің кәсібі, лауазымы;
10) жазатайым оқиға (кәсіптік ауру) болған кезде зардап шегуші орындаған кәсіп бойынша еңбек өтілі;
11) нұсқау беру және білімдерін тексеруді өткізу күні;
12) медициналық тексеруден өткен күндері;
13) жұмыс басталғаннан бері толық сағат саны;
14) жазатайым оқиғаның мән-жайы;
15) жазатайым оқиғаның негізгі себептері;
16) жазатайым оқиғаны көрген адамдар;
17) зардап шегушінің жазатайым оқиға кезіндегі жай-күйі;
18) зардап шегушінің жарақат ауыртпалығының дәрежесі;
19) зардап шегушінің диагнозы;
20) жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі және жазатайым оқиғалардың алдын алуға бағытталған іс-шаралар;
21) кінә дәрежесі (жұмыс берушінің, жұмыскердің).".
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
1-қосымша
Жұмыс берушінің қызметін
декларациялау қағидаларына
1-қосымша
Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне
_____________________________________________________
(облыс атауы, Астана, Алматы, Шымкент қалалары)
Жұмыскерлердің еңбек құқықтарын сақтау бойынша жұмыс берушінің қызметі туралы өтініш-декларация

7) пол (мужской, женский);
8) возраст пострадавшего;
9) профессия, должность пострадавшего;
10) стаж работы пострадавшего по данной профессии, при выполнении которой произошел несчастный случай (профессиональное заболевание);
11) даты проведения инструктажа и проверки знаний;
12) даты прохождения медицинских осмотров;
13) количество полных часов от начала работы;
14) обстоятельства несчастного случая;
15) основные причины несчастного случая;
16) очевидцы несчастного случая;
17) физическое состояние пострадавшего в момент несчастного случая;
18) степень тяжести травмы пострадавшего;
19) диагноз пострадавшего;
20) мероприятия по устранению причин несчастного случая и проведения профилактики направленное на предотвращение несчастных случаев;
21) степень вины (работодателя и работника).".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение 1
к Правилам декларирования
деятельности работодателя
В территориальное подразделение
_____________________________________________
(наименование области, города Астана, Алматы, Шымкент)
Заявление-декларация о деятельности работодателя по соблюдению трудовых прав работников

1. ________________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы, заңды мекен-жайы)
2. Қызмет түрі ___________________________________________________
3. Жұмыскерлер саны ____________ адам
4. Осымен Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының талаптарын сақтау туралы хабарлаймыз:
Р/с
Еңбек заңнамасы талаптарының мазмұны
Декларация (ия/жоқ)
1.
Барлық қызметкерлермен еңбек шарттары жасалды. Еңбек шартын жасағанда шектеулер сақталады
2.
Еңбек тәртібінің қағидалары бекітілді (бекіту күні) және қолданысқа енгізілді
3.
Ағымдағы жылға жұмыскерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысының кестесі бекітілді, ал оның өндірістік қажеттілікке байланысты өзгеруі еңбек демалысының басталуына дейін кем дегенде екі апта қалғанда жұмыскерге хабарлау арқылы жүзеге асырылады.
Қатарынан екі жыл бойы жұмыскерге еңбек демалысын немесе оның бөлігін бермеу, жыл сайынғы ақылы еңбек демалысынан заңсыз шақырып алу жағдайлары жоқ
4.
Жалақы белгіленген мерзімде толық мөлшерде төленеді. Жұмыскерге тиесілі өтемақы төлемдерін, оның ішінде жұмыскердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу сомасын төлеуде берешек немесе кешіктіру жоқ
5.
Зейнетақылық және әлеуметтік аударымдар, жұмыскерлерді еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғалардан және кәсіптік аурулардан сақтандыру жүзеге асырылады
6.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс және демалыс тәртібі сақталады. Мерзімнен тыс жұмыстарға, демалыс және мереке күндеріндегі жұмыстарға заңсыз тарту жағдайлары жоқ
7.
Өндіріс ұйымдарындағы, оның ішінде қайта құру, жұмыс көлемін қысқарту және адам санын немесе штатты қысқарту кезіндегі өзгерістерге байланысты жұмыс беруші жұмыскерді бір ай бұрын жазбаша ескертеді
8.
Тәртіптік жауапкершілікке заңсыз тарту фактілері жоқ
9.
Еңбек шартын заңсыз бұзу фактілері жоқ
10.
Өндірісте жазатайым оқиғалар жоқ
11.
Еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерге белгіленген мерзімде аттестаттау жүргізілді
12.
Еңбекті қорғау қызметі бар (еңбекті қорғау жөніндегі маманның лауазымы)
13.
Ұйымдардағы жетекші жұмыскерлер және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан және білімдерін тексеруден өтті
14.
Барлық жұмыстар мен кәсіптер үшін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар әзірленді және бекітілді
15.
Жұмыскерлер еңбек жағдайлары бойынша ұжымдық және жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілді
16.
Зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерге бекітілген норма бойынша уақтылы сүт немесе емдік-профилактикалық тағам тегін беріледі
17.
Еңбекті қорғау жөніндегі басқару жүйесі бойынша ұлттық стандарттар енгізілді
18.
Ауыр жұмыстарда, зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді мерзімдік медициналық тексерулер жүргізіледі
19.
Еңбекті қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайларын жақсарту бойынша іс-шараларды қаржыландыру жүзеге асырылуда
20.
Өндірістердің, цехтардың, учаскелердің, жұмыс орындарының қызметі және жабдықтың, механиздердің пайдаланылуы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкес келеді

1. ____________________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица, юридический адрес)
______________________________________________________________________
2. Вид деятельности ____________________________________________________
3. Численность работающих ____________ человек
4. Настоящим заявляем о соблюдении требований трудового законодательства Республики Казахстан:
№ п/п
Содержание требований трудового законодательства
Декларация (да/нет)
1.
Со всеми работниками заключены трудовые договора.
Соблюдаются ограничения в заключение трудового договора
2.
Утверждены и введены в действие правила трудового распорядка (дата утверждения)
3.
Утвержден и выполняется график оплачиваемых ежегодных трудовых отпусков работников на текущий год, а его изменение в связи с производственной необходимостью осуществляется с уведомлением работника не менее чем за две недели до начала трудового отпуска.
Отсутствуют случаи не предоставления трудового отпуска либо его части работнику в течение двух лет подряд, незаконного отзыва из оплачиваемого ежегодного трудового отпуска
4.
Заработная плата выплачивается в полном размере в установленные сроки
Отсутствует задолженность или задержка с выплатой работнику причитающихся компенсационных выплат, в том числе сумм возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью работника
5.
Осуществляются пенсионные и социальные отчисления, страхование работников от несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью и профессиональными заболеваниями
6.
Соблюдается режим работы и отдыха в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Отсутствуют случаи незаконного привлечения к сверхурочным работам, работам в выходные и праздничные дни
7.
В связи с изменениями в организации производства, в том числе при реорганизации, сокращении объема работ и сокращении численности или штата, работники письменно предупреждаются работодателем не позднее, чем за один месяц
8.
Отсутствует факты незаконного привлечения к дисциплинарной ответственности
9.
Отсутствует факты незаконного прекращения трудового договора
10.
Отсутствуют несчастные случаи на производстве
11.
В установленные сроки проведена аттестация производственных объектов по условиям труда
12.
Имеется служба охраны труда (должность специалиста по охране труда)
13.
Лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда организаций, прошли обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда
14.
Разработаны, и утверждены инструкции по безопасности и охране труда для всех работ и профессий
15.
Работники по условиям труда обеспечены средствами индивидуальной и коллективной защиты
16.
Работникам, занятым на работах с вредными условиями труда, своевременно выдается бесплатно молоко или лечебно-профилактическое питание по установленным нормам
17.
Внедрены национальные стандарты системы управления охраной труда
18.
Проводятся периодические медицинские осмотры и обследования работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда
19.
Осуществляется финансирование мероприятий по улучшению условий безопасности и охраны труда
20.
Деятельность производств, цехов, участков, рабочих мест и эксплуатация оборудования, механизмов соответствует требованиям нормативных правовых актов о безопасности и охране труда

5. Сенім сертификатын беруіңізді сұраймын. Қызмет параметрлерінің
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігін
тексеру үшін мемлекеттік еңбек инспекторларының баруына келісім
беремін.
Жұмыс беруші _____________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Кәсіподақ органының төрағасы
_____________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "__"_______
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
2-қосымша
Жұмыс берушінің қызметін
декларациялау қағидаларына
2-қосымша
___________
облысының
(қаласының)
аумақтық
бөлімшесі
Территориальное
подразделение
_______________
области (города)
ЖҰМЫСКЕРЛЕРДІҢ ЕҢБЕК ҚҰҚЫҚТАРЫН САҚТАУ ЖӨНІНДЕГІ СЕНІМ СЕРТИФИКАТЫ
_______________________________________________________ тапсырылады
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
____________________ облысының (қаласының) Бас мемлекеттік еңбек
инспекторы ______________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
М.О.
_______________________ қаласы
20__ ж. ______ Тіркеу № ____
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1055 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Жұмыс беруші
___________ _______________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
20___ жылғы ___ ________
Мөр орны (болған кезде)
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы №____акт
Кодтар
1. Жұмыс берушінің толық атауы, қызметінің түрі _______________ "___"
_____________________________________________________________________
1) жұмыс берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___ не жеке сәйкестендіру нөмірі ____
2) жұмыс берушінің мекенжайы: облыс, аудан ___________________ қала, көше, үй №
___________________________________________ "___"
3) жазатайым оқиғаның болған күні және уақыты "___" "___" "___" "___"
(уақыты) (күні) (айы) (жылы)
4) жазатайым оқиға болған жер _____________________________________________
_____________________________________________________________________
(цехты, учаскені, жолды, сондай-ақ жабдықты немесе машинаны көрсету)

5. Прошу выдать Сертификата доверия. Даю согласие на посещение
государственными инспекторами труда на предмет соответствия параметров
деятельности требованиям трудового законодательства Республики Казахстан
Работодатель ______________ ___________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председатель профсоюзного органа _________ _____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ________ 20__ года
Приложение 2
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение 2
к Правилам декларирования
деятельности работодателя
______________________________
облысының (қаласының)
аумақтық бөлімшесі
Территориальное подразделение
____________________________
области (города)
ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРДІҢ ЕҢБЕК ҚҰҚЫҚТАРЫН САҚТАУ ЖӨНІНДЕГІ СЕНІМ СЕРТИФИКАТЫ
______________________________________________________________
тапсырылады (заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
____________________ облысының (қаласының) Бас мемлекеттік еңбек
инспекторы ___________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
М.О. _______________________
қаласы ______ 20__ ж. Тіркеу № ____
Приложение 3
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1055
Форма
Утверждаю: Работодатель
__________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________ 20____ года
Место печати (при наличии)
Акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью №____
Коды
1. Полное наименование работодателя, вид деятельности _______ "______"
______________________________________________________________
1) бизнес-идентификационный номер
_____________________________________ либо индивидуальный
идентификационный номер работодателя _____________
2) адрес работодателя:
область, район ____________________________________ город, улица, №
______________________________________________"______"
3) время и дата несчастного случая "________" "_______" "________"
"_______" (время) (число) (месяц) (год)4) место несчастного случая
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(указать цех, участок, дорогу, а также оборудование или машину)

5) жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрі
____________________________________________________________________
______________________________________________________________ "___"
2. Зардап шегушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жынысы (еркек, әйел) _______________________________________________ "___"
4. Жасы (толық жасының саны көрсетілсін) _______________________________ "___"
5. Кәсібі, лауазымы ____________________________________________________ "___"
6. Орындау кезінде жазатайым оқиға (кәсіптік ауру) болған осы кәсібі бойынша еңбек өтілі
___________________________________________ "___"
7. Нұсқау беруді және білімдерін тексеруді өткізу күні:
1) кіріспе ________________________________________________________
2) бастапқы (қайталама) ___________________________________________
3) білімдерін тексеру ______________________________________________
8. Медициналық тексеруден өткен күндері:
1) алдын ала ___________________________________________________
2) кезеңдік ________________________________________________________
9. Жұмыстың басталуынан бастап толық сағат саны ______________ "___"
10 Жазатайым оқиғаның мән-жайы
________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Негізгі себептері:
1) _________________________________________________________ "___"
2) _________________________________________________________ "___"
(жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру комиссиясының корытындыларына сәйкес)
12. Жазатайым оқиғаны көрген адамдар _______________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
13. Зардап шегушінің жазатайым оқиға кезіндегі хал-жайы _______________
_____________________________________________________________________
(медициналық-сот сараптамасы қорытындысына сәйкес)
14. Жарақат ауырпалығының дәрежесі ____________________________"___"
(жеңіл, орташа, ауыр, қайтыс болды)
15. Диагнозы ______________________________________________________
(қатты кәсіптік ауру мен улану диагнозын көрсету)
16. Жазатайым оқиғаның себептерін жою жөніндегі және жазатайым оқиғалардың алдын алуға бағытталған іс-шаралар
_____________________________________________________________________
(негізгі іс-шараларды орындау мерзімдерімен коса көрсету)

5) вид происшествия, приведшего к несчастному случаю
____________________________________________________"______"
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пострадавшего
___________________________________________________________
3. Пол (мужской, женский) ___________________________________
"_______"
4. Возраст (указать число полных лет) __________________________
"_______"
5. Профессия, должность _____________________________________
"_______"
6. Стаж работы по данной профессии, при выполнении которой
произошел несчастный случай (профессиональное заболевание)
________________________ "_______"
7. Даты проведения инструктажа и проверки знаний:
1) вводный _________________________________________________
2) первичный (повторный)____________________________________
3) проверка знаний__________________________________________
8. Даты прохождения медицинских осмотров:
1) предварительного _________________________________________
2) периодического ___________________________________________
9. Количество полных часов от начала работы ______________ "___"
10. Обстоятельства несчастного случая __________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
11. Основные причины:
1) __________________________________________________ "_____"
2) __________________________________________________ "_____"
(в соответствии с выводами комиссии по расследованию несчастного случая)
12. Очевидцы несчастного случая_______________________________
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
13. Физическое состояние пострадавшего в момент несчастного случая
____________________________________________________________
(на основании заключения судебно-медицинской экспертизы)
14. Степень тяжести травмы
_________________________________________ "_____"
(легкая, средняя, тяжелая, умер)
15. Диагноз __________________________________________________
(указать диагноз острого профессионального заболевания и отравления)
16. Мероприятия по устранению причин несчастного случая и проведения
профилактики направленное на предотвращение несчастных случаев
____________________________________________________________
(указать основные мероприятия, со сроком исполнения)

17. Кінә дәрежесі: жұмыс берушінің ___________, жұмыскердің ___________
Актіні жасаған:
Жұмыс берушінің өкілі _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Жұмыскерлердің өкілі_______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Мына адамның қатысуымен:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік органның өкілі _______ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Еңбек қызметіне байланысты өндірістегі жазатайым оқиға туралы актіні толтыруға түсіндірмелер
Акт жалпы қабылданған (белгіленген) терминдерге және осы актіге қосымша арнайы әзірленген жіктемелерге сәйкес толтырылатын мәтін және кодтар бөліктерінен тұрады.
Кодтауды жұмыс беруші жүргізеді.
1-тармақ. Ұжымның толық атауы көрсетіледі, ал қызметінің түрі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуіші. Экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктеуішіне сәйкес кодталады.
1-тармақтың 2) тармақшасы. Аумағы әкімшілік-аумақтық органдарды белгілеу жүйесі бойынша кодталады.
1-тармақтың 3) тармақшасы. Уақыты, күні мен айы олардың реттік нөмірімен, жылы соңғы екі санмен кодталады. Мысалы: 11 сағат 45 минут, 22 маусым 2000 жыл – "11" "22" "06" "00".
1-тармақтың 5) тармақшасы. Жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрі қоса беріліп отырған жіктеуішке сәйкес көрсетіледі және кодталады.
Жіктеуіштер Жазатайым оқиғаға әкеп соққан оқиғаның түрі
1. Ұйымның көлігінде болған жол-көлік оқиғасы;
2. Қоғамдық көлікте болған жол-көлік оқиғасы;
3. Жеке меншік көлікте болған жол-көлік оқиғасы;
4. Теміржол көлік оқиғасы;
5. Әуежол көлігі оқиғасы;
6. Сужол көлігі оқиғасы;
7. Зардап шегушінің құлауы;
8. Зардап шегушінің биіктен құлауы;
9. Заттардың, материалдардың, жердің және т.б. құлауы, қирауы, опырылуы;
10. Қозғалып жүрген, ұшып жүрген, айналмалы заттар мен бөлшектердің әсері;
11. Электр тоғымен зақымдану;
12. Шектен тыс температуралардың әсері (өрт);
13. Зиянды және қауіпті өндірістік факторлар мен заттардың әсері;
14. Иондаушы сәулелердің әсері;
15. Шамадан тыс жүктемелер;
16. Жануарлармен және жәндіктермен жанасу нәтижесіндегі зақымдану;
17. Суға бату;
18. Кісі өлтіру немесе денесіне зақым келтіру;
19. Сұрапыл зілзала кезінде зақымдану;
20. Кәсіптік ауру және улану;

17. Степень вины: работодателя ______________________, работника
Акт составлен:
Представитель работодателя
____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель работников ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
При участии:
Представителя государственного органа в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Пояснения к заполнению акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью
Акт состоит из текстовой и кодовой частей, которые заполняются в соответствии с общепринятыми (установленными) терминами и специально разработанными классификаторами согласно приложению к настоящему акту.
Кодирование проводит работодатель.
Пункт 1. Указывается полное наименование организации, а кодируется вид деятельности в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан. Общий классификатор видов экономической деятельности.
Подпункт 2) пункта 1. Территория кодируется по системе обозначений административно-территориальных органов.
Подпункт 3) пункта 1. Время, число и месяц кодируются их порядковыми номерами, год двумя последними цифрами. Например: 11 часов 45 минут, 22 июня 2000 года – "11" "22" "06" "00".
Подпункт 5) пункта 1. Указывается и кодируется вид происшествия, приведшего к несчастному случаю в соответствии с прилагаемым классификатором.
Классификаторы Вид происшествия, приведшего к несчастному случаю
1. Дорожное происшествие на транспорте организации;
2. Дорожное происшествие на общественном транспорте;
3. Дорожное происшествие на личном транспорте;
4. Железнодорожное транспортное происшествие;
5. Воздушно-транспортное происшествие;
6. Воднотранспортное происшествие;
7. Падение пострадавшего;
8. Падение пострадавшего с высоты;
9. Обрушение, обвалы, падение предметов, материалов, земли и т.д.;
10. Воздействие движущихся, разлетающихся, вращающихся предметов и деталей;
11. Поражение электрическим током;
12. Воздействие экстремальных температур (пожар);
13. Воздействие вредных и опасных производственных факторов, и веществ;
14. Воздействие ионизирующих излучений;
15. Физические перегрузки;
16. Повреждение в результате контакта с животными и насекомыми;
17. Утопление;
18. Убийство или телесное повреждение;
19. Повреждение при стихийных бедствиях;
20. Профессиональное заболевание и отравление;

21. Оқиғалардың басқа түрі.
3-тармақ. Жынысы кодталады: 1-еркек; 2-әйел.
4-тармақ. Жазатайым оқиғаға душар болған сәтінде зардап шегушінің толық жасының саны көрсетіледі және кодталады. Мысалы: 35 жас 3 ай – "35".
5-тармақ. Кәсібі (лауазымы) жұмысшылар кәсіптерінің, қызметшілер лауазымдарының және тарифтік разрядтардың жалпы жіктеуіші бойынша кодталады.
6-тармақ. Жазатайым оқиға болған кездегі жұмысындағы еңбек өтілінің толық саны көрсетіледі. Мысалы: 15 жыл 8 ай – "15".
Егер өтілі бір жылдан кем болса, онда мәтіндік бөлігінде айлардың (күндердің) саны көрсетіледі, ал 00 болып кодталады. Мысалы: 9 ай 2 күн – "00".
9-тармақ. Зардап шегушінің жұмысы (ауысымның) басталуынан жазатайым оқиға болған кезге дейінгі толық сағаттар саны көрсетіледі және кодталады.
11-тармақ. Қоса беріліп отырған жіктеуішке сәйкес жазатайым оқиғаның екі себебіне дейін (жазатайым оқиғаның себептері) - негізгі (бірінші болып кодталады) және жанамасы көрсетіледі және кодталады.
Жіктеуіштер (жазатайым оқиғаның себептері)
1. Жұмыс аймағындағы ауаның шамадан тыс тозаңдануы мен газдануы;
2. Шудың жоғары деңгейі;
3. Тербелістің жоғары деңгейі;
4. Иондаушы сәулелердің жоғары деңгейі;
5. Жұқпалы ауру көздерімен қарым-қатынас (аурудың атауы көрсетіледі);
6. Шамадан артық жүктемелердің адам организміне әсері;
7. Машиналар, механизмдер және жабдықтардың құрылысындағы кемшіліктер;
8. Ақаулы машиналарды, механизмдерді және жабдықтарды пайдалану;
9. Технологиялық процестердің бұзылуы;
10. Көлік құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптарының бұзылуы;
11. Автожол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
12. Теміржол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
13. Әуежол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
14. Сужол қозғалысы ережелерінің бұзылуы;
15. Авариялар;
16. Жұмыс жүргізудің қанағаттанғысыз ұйымдастырылуы;
17. Ғимараттардың, құрылыстардың техникалық қанағаттанғысыз жай-күйі аумақтардың ұсталуы, жұмыс орындарының ұйымдастырылуындағы кемшіліктер;
18. Еңбек қауіпсіздігі тәсілдерін оқытудағы кемшіліктер;
19. Жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеуі немесе қолданбауы;
20. Ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеуі;
21. Еңбек және өндіріс тәртіптерін бұзу;
22. Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі ережелерін бұзу;
23. Белгіленген еңбек режимін бұзу;
24. Зардап шегушінің өрескел абайсыздығы.
12-тармақ. Жазатайым оқиғаны тікелей көргендердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
13-тармақ. Медициналық сот сараптамасының қорытындысы болған кезде зардап шегушінің дене жай-күйі, алкогольді немесе есірткілі мас күйде болуы көрсетіледі. Егер медсотсараптама өткізілмесе, "медсотсараптама өткізілмеді" деп көрсетіледі.
14-тармақ. Зардап шегушінің жарақат ауыртпалығының дәрежесі медициналық ұйымның жазатайым оқиға сәтіндегі қорытындысы негізінде толтырылады.
Зардап шегушінің жарақат ауыртпалығының дәрежесі

21. Прочие виды происшествия;
Пункт 3. Пол кодируется: 1 - мужчина; 2 - женщина.
Пункт 4. Указывается и кодируется число полных лет, исполнившихся пострадавшему на момент происшедшего с ним несчастного случая. Например: 35 лет 3 месяца – "35".
Пункт 5. Профессия (должность) кодируется по общему классификатору профессий рабочих, должностей служащих и тарифных разрядов.
Пункт 6. Указывается число полных лет стажа работы, при выполнении которой произошел несчастный случай. Например: 15 лет 8 месяцев – "15".
Если стаж меньше года, то в текстовой части указывается число месяцев (дней), а кодируется 00. Например: 9 месяцев 2 дня – "00".
Пункт 9. Указывается и кодируется количество целых часов с начала работы пострадавшего до момента, когда произошел несчастный случай.
Пункт 11. Указываются и кодируются до двух причин несчастного случая в соответствии с прилагаемым классификатором (причины несчастного случая) - основная (кодируется первой) и сопутствующая.
Классификаторы (причины несчастного случая)
1. Повышенная запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны;
2. Повышенный уровень шума;
3. Повышенный уровень вибрации;
4. Повышенный уровень ионизирующих излучений;
5. Контакт с источниками инфекционных заболеваний (указывается наименование заболеваний);
6. Воздействие на организм человека физических перегрузок;
7. Конструктивные недостатки машин, механизмов и оборудования;
8. Эксплуатация неисправных машин, механизмов и оборудования;
9. Нарушение технологических процессов;
10. Нарушение требований безопасности при эксплуатации транспортных средств;
11. Нарушение правил автодорожного движения;
12. Нарушение правил железнодорожного движения;
13. Нарушение правил воздушно-транспортного движения;
14. Нарушение правил воднотранспортного движения;
15. Аварии;
16. Неудовлетворительная организация производства работ;
17. Неудовлетворительное техническое состояние зданий, сооружений, содержание территорий и недостатки в организации рабочих мест;
18. Недостатки в обучении безопасным приемам труда;
19. Необеспеченность или неприменение средств индивидуальной защиты;
20. Необеспеченность средствами коллективной зашиты;
21. Нарушение трудовой и производственной дисциплины;
22. Нарушение правил безопасности и охраны труда;
23. Нарушение установленного режима труда;
24. Грубая неосторожность пострадавшего.
Пункт 12. Указываются фамилии, имена, отчества (при его наличии) непосредственных очевидцев несчастного случая.
Пункт 13. При наличии заключения судебно-медицинской экспертизы указывается физическое состояние пострадавшего, был ли он в состоянии алкогольного или наркотического опьянения. Если судебно-медицинская экспертиза не проводилась, в данном случае указывается "судебно-медицинская экспертиза не проводилась".
Пункт 14. Степень тяжести травмы пострадавшего заполняется на основании заключения медицинской организации на момент несчастного случая.
Степень тяжести травмы пострадавшего

01. Жеңіл жарақат
02. Орташа жарақат
03. Ауыр жарақат
04. Қайтыс болды
15-тармақ Кәсіптік патологиялық сарапшы комиссияның қорытындысы негізінде толтырылады.
Өндірістегі кәсіптік ауру мен улану жағдайы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-301/2020 бұйрығымен бекітілген Кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасының қағидаларына сәйкес жиналған құжаттар мен материалдар негізінде осы нысан бойынша еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актімен ресімделеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21862 болып тіркелген).
Бұл жағдайларда Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы актіге Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның өкілі қол қояды.
17-тармақ. Егер зардап шегушінің өзінің өрескел абайсыздығы оның денсаулығына келетін зиянның пайда болуына немесе артуына әсер етсе, бұл жағдайда жұмыс беруші мен зардап шеккен қызметкер кінәсінің дәрежесін осы жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру комиссиясы пайызбен айқындайды. Егер қызметкер тарапынан өрескел абайсыздық болмаса, онда 17-тармақ жұмыс берушінің кінәсі - 100 %, ал жұмыскердің кінәсі - 0% болып толтырылады.
17-тармақта үшінші жақтардың (зардап шеккен жұмыскер еңбек қатынастарында болмаған) кінәсі көрсетілмейді.
Ескертпе:
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 190-бабының 9-тармағына сәйкес тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жазатайым оқиға туралы актінің бір данасы зардап шеккен адамға немесе оның сенім білдірілген адамына беріледі, бұдан басқа мыналарға:
1) жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру шартын жасасқан сақтандыру ұйымына;
2) аумақтық бөлімшеге қағаз және электрондық жеткізгіштерде;
3) улану жағдайында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберіледі.
Осы Актіде қолданылатын кейбір сөз тіркестерінің, терминдер мен белгілердің жазылуы
1. Кәсіптік ауру және улану – қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мен заттардың әсер етуі нәтижесінде туындаған қатты және созылмалы кәсіптік ауру, улану.
2. Қатты кәсіптік аурулар мен улануларға зиянды және қауіпті өндірістік факторлар бір рет (бір жұмыс ауысымы ішінде) әсер еткеннен кейін кенеттен шекті рұқсат етілген қоспалардан немесе шекті қолжемтімді деңгейлерден едәуір асып кеткен кезде дамыған аурулар жатады.

01. Легкая
02. Средняя
03. Тяжелая
04. Умер
Пункт 15. Заполняется на основании заключения экспертной профессиональной патологической комиссии.
Случай острого профессионального заболевания и отравления на производстве оформляется Актом о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по данной форме, на основании собранных документов и материалов в соответствии с Правил экспертизы установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-301/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21862).
В этих случаях Акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью, подписывает представитель Государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Пункт 17. Если допущенная грубая неосторожность самого пострадавшего содействовала возникновению или увеличению вреда его здоровью, в данном случае степень вины пострадавшего работника и работодателя определяется комиссией, расследовавшей данный несчастный случай, в процентах. Если со стороны работника не была допущена грубая неосторожность, в данном случае пункт 17 заполняется: 100 % - вина работодателя, а работника – 0 %.
В пункте 17 вина третьих лиц (с которыми пострадавший работник не состоит в трудовых отношениях) не указывается.
Примечание:
В соответствии с пунктом 9 статьи 190 Трудового кодекса Республики Казахстан не позднее трех рабочих дней после завершения расследования один экземпляр акта о несчастном случае выдается пострадавшему или его доверенному лицу, кроме того, направляется:
1) страховой организации, с которой заключен договор на страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
2) в территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду на бумажном и электронном носителях;
3) в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в случае отравления.
Расшифровка некоторых словосочетаний, применяемых в настоящем Акте
1. Профессиональное заболевание и отравление – острое и хроническое профессиональное заболевание, отравление, возникшее в результате воздействия опасных и вредных производственных факторов, и веществ.
2. К острым профессиональным заболеваниям и отравлениям относятся заболевания, развившиеся внезапно, после однократного (течение не более одной рабочей смены) воздействия вредных и опасных производственных факторов, при значительном превышении предельно допустимых концентраций или предельно допустимых уровней.

3. Созылмалы кәсіптік ауруларға (улануға) зиянды заттардың, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың ұзақ уақыт бойы әсер етуінің салдарынан пайда болған аурулар жатады. Созылмалы ауруларға (улануға) қатты, сондай-ақ созылмалы кәсіптік аурулардың жақын арадағы немесе көп уақыт өткеннен кейінгі салдары (жүйке, жүрек қан тамырлары, гепатобилиарлы жүйелерінің және басқа да жүйелердің өндірістік улармен улануының салдарынан пайда болатын тұрақты организм өзгерістері) жатады. Есте сақтайтын бір жағдай, кәсіптік аурулар зиянды және қауіпті затпен, өндірістік фактормен жұмысты тоқтатқаннан кейін, ұзақ уақыт өткен соң пайда болуы мүмкін (кеш пайда болатын силикоздар, бериллиоз, қуықтың папилломасы, қатерлі ісіктер). Кәсіптік ауруларға, сондай-ақ дамуында кәсіптік ауру оның аясы немесе қатер факторы болған аурулар (асбестоз, силикоз немесе шаң бронхитінің негізінде пайда болған өкпе обыры) да жатады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 28 қарашадағы
№ 988 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
"Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер"
Есепті кезең 20___ жылғы ________ тоқсан
Индекс: 1-МЕИ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын адамдар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде
Көрсеткіштер
Жиыны
Ағымдағы жылы
Өткен жылы
20__ жыл
20__ жыл
есепті кезең
жылдың басынан
есепті кезең
жылдың басынан
1
2
3
4
5
6
1.
Мемлекеттік еңбек инспекторларының саны
2.
Тексерілетін ұйымдардың саны
3.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнде тіркелген тексерулерді тағайындау туралы актілердің саны
4.
Тексерулердің саны, оның ішінде:
1) ішінара
2) жоспардан тыс
5.
Бақылау субъектісіне бару арқылы жүргізілетін бақылау іс-шараларының саны
6.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнде тіркелмеген тексерулердің саны, оның ішінде:
1) бюджеттік ұйымдарда
2) құқық қорғау органдарының бастамасы бойынша
3) шаруашылық жүргізуші субъектілердің бастамасы бойынша
7.
Анықталған/жойылған бұзушылықтардың саны, оның ішінде:
еңбек қатынастары бойынша, оның ішінде:

3. К хроническим профессиональным заболеваниям (интоксикациям) относятся заболевания, которые возникли в результате длительного воздействия вредных веществ, опасных и неблагоприятных производственных факторов. К хроническим заболеваниям (интоксикациям) относятся также ближайшие и отдаленные последствия как острых, так и хронических профессиональных заболеваний (стойкие органические изменения нервной, сердечно-сосудистой, гепатобилиарной и других систем после интоксикации различными промышленными ядами). Необходимо учитывать возможность развития профессиональных заболеваний через длительный срок после прекращения работы в контакте с вредным, опасным веществом и производственным фактом (поздние силикозы, бериллиоз, папиллома мочевого пузыря, злокачественные новообразования). К профессиональным заболеваниям могут относиться также болезни, в развитии которых профессиональное заболевание явилось фоном или фактором риска (рак легких, развивавшийся на фоне асбестоза, силикоза или пылевого бронхита).
Приложение 4
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
"Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 ноября 2016 года № 988
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сведения о работе государственных инспекторов труда
Отчетный период за ________ квартал 20___ года
Индекс: 1-ГИТ
Периодичность: ежеквартально
Круг лиц, представляющих: территориальные подразделения уполномоченного государственного органа по труду.
Куда представляется: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Срок представления: ежеквартально, в срок до пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом.
Показатели
Итого
В текущем году
В истекшем году
20__год
20__год
отчетный период
с начала года
отчетный период
с начала года
1
2
3
4
5
6
1.
Численность государственных инспекторов труда
2.
Количество проверяемых организаций
3.
Количество зарегистрированных в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан актов о назначении проверок
4.
Количество проверок, в том числе:
1) выборочные
2) неплановые
5.
Количество контрольных мероприятий с посещением субъекта контроля
6.
Количество незарегистрированных в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан проверок:
1) в бюджетных организациях
2) по инициативе правоохранительных органов
3) по инициативе хозяйствующих субъектов
7.
Количество выявленных/устраненных нарушений, в том числе:
по трудовым отношениям, из них:

1) еңбек шартын жасамай жұмыскерлердің еңбегін пайдалану фактілерінің саны
бұл ретте еңбек шартынсыз жұмыс істеп жүрген жұмыскерлердің саны көрсетілсін
2) еңбек шарты мазмұнының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі
3) еңбек шартын заңсыз бұзу
4) жұмыс уақыты нормасын заңсыз артық пайдалану
5) демалыстың берілмеуі
6) жалақыны толық көлемде және еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде төлемеу
7) тәртіптік жазалау шараларын артық пайдалану
8) ұжымдық шарт бойынша міндеттемені орындамау немесе бұзу
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, оның ішінде:
1) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі қызметтерді құру немесе жауапты адамдарды тағайындау бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі құқықтық актілерді, құжаттарды әзірлеу және олармен қамтамасыз ету бойынша
3) жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды, оларға нұсқау беруді, білімдерін тексеруді ұйымдастыру бойынша
4) жұмыскерлерді міндетті және мерзімдік медициналық қарап-тексерулерден және ауысым алдындағы медициналық куәландырудан өткізуді ұйымдастыру бойынша
5) қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша
6) емдік-профилактикалық тағаммен, жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету бойынша
7) әйелдердің және он сегіз жасқа толмаған адамдардың еңбегін қорғау бойынша
8) жұмыскер еңбек міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына келтірілген зиян үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша
9) өндіріске байланысты жазатайым оқиғалардың уақтылы тергеп-тексерілмеуі (жасыру)
халықты жұмыспен қамту бойынша, оның ішінде:
1) шетелдік жұмыс күшін рұқсатсыз тарту фактілерінің саны
бұл ретте анықталған заңсыз еңбекші мигранттардың саны
2) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру кезінде айқындалатын орындалған ерекше шарттардың саны
3) уәкілетті органға бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) бар-жоғы туралы мәліметтерді бермеу, уақтылы бермеу
8.
Берілген нұсқамалардың саны, оның ішінде:
1) еңбек қатынастары бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша
3) халықты жұмыспен қамту бойынша
9.
Жұмысы тоқтатылғандардың саны, оның ішінде:
1) станоктардың, машиналардың және жабдықтың
2) өндірістік объектілердің
3) ұйымдардың қызметі
10.
Жұмыстан шеттетілген жұмыскерлердің саны
11.
Берілген материалдардың саны, оның ішінде:
1) ішкі істер органдарына
2) прокуратура органдарына
3) сот органдарына
12.
Қозғалған қылмыстық істердің саны, оның ішінде:
1) еңбек қатынастары бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша

1) количество фактов по использованию труда работников без заключения трудового договора
при этом, указать численность работников без трудового договора
2) несоответствие содержания трудового договора требованиям трудового законодательства
3) незаконное расторжение трудового договора
4) незаконное превышение нормы рабочего времени
5) непредставление отпусков
6) невыплата заработной платы в полном объеме и в сроки, которые установлены трудовым законодательством
7) превышение мер дисциплинарного взыскания
8) невыполнение или нарушение обязательства по коллективному договору
по безопасности и охране труда, из них:
1) по созданию служб или назначению ответственных лиц по безопасности охраны труда
2) по разработке и обеспечению правовыми актами, документами по безопасности и охраны труда
3) по организации обучения, инструктирования, проверку знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда
4) по организации проведения обязательных и периодических медицинских осмотров и предсменного медицинского освидетельствования работников
5) по обеспечению безопасных условий труда
6) по обеспечению лечебно-профилактическим питанием, средствами индивидуальной и коллективной защиты
7) по охране труда женщин и лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста
8) по страхованию гражданско-правовой ответственности за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении ими трудовых обязанностей
9) несвоевременное расследование (сокрытие) несчастных случаев, связанных с производством
по занятости населения, из них:
1) количество фактов по привлечению иностранной рабочей силы без разрешения
при этом, численность выявленных нелегальных трудовых мигрантов
2) количество выполненных особых условий, определяемых при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы
3) непредставления, несвоевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей)
8.
Количество выданных предписаний, в том числе:
1) по трудовым отношениям
2) по безопасности и охране труда
3) по занятости населения
9.
Количество приостановленных работ, в том числе:
1) станков, машин и оборудования
2) производственных объектов
3) деятельность организаций
10.
Численность отстраненных от работы работников
11.
Количество переданных материалов, в том числе:
1) в органы внутренних дел
2) в органы прокуратуры
3) в судебные органы
12.
Количество возбужденных уголовных дел, в том числе:
1) по трудовым отношениям
2) по безопасности и охране труда

3) халықты жұмыспен қамту бойынша
13.
Салынған әкімшілік айыппұлдардың саны, оның ішінде:
1) еңбек қатынастары бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша
3) халықты жұмыспен қамту бойынша
14.
Шығарылған ескертулердің саны, оның ішінде:
1) еңбек қатынастары бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша
3) халықты жұмыспен қамту бойынша
15.
Салынған әкімшілік айыппұлдардың сомасы (мың теңге), оның ішінде:
1) еңбек қатынастары бойынша

3) по занятости населения
13.
Количество наложенных административных штрафов, в том числе:
1) по трудовым отношениям
2) по безопасности и охране труда
3) по занятости населения
14.
Количество вынесенных предупреждений, в том числе:
1) по трудовым отношениям
2) по безопасности и охране труда
3) по занятости населения
15.
Сумма наложенных административных штрафов (тысяч тенге), в том числе:
1) по трудовым отношениям

2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша
3) халықты жұмыспен қамту бойынша
16.
Өндірілген айыппұлдардың сомасы (мың теңге)
17.
Мемлекеттік еңбек инспекторларының қатысуымен пайдалануға қабылданған өндірістік объектілердің саны
18.
Еңбек жағдайлары бойынша аттестаттаудан өткізілген объектілердің саны
19.
Қаралған шағымдар мен өтініштердің саны, оның ішінде:
1) еңбек қатынастары бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша
3) халықты жұмыспен қамту бойынша
20.
Өткізілген семинарлар мен сабақтардың саны
21.
Бұқаралық ақпарат құралдарында ұйымдастырылған сөз сөйлеулердің саны
22.
Дайындалған әдістемелік әзірлемелер мен ұсынымдардың саны
23.
Мемлекеттік еңбек инспекторларының күші жойылған актілерінің саны, оның ішінде:
нұсқамаларының, оның ішінде:

2) по безопасности и охране труда
3) по занятости населения
16.
Сумма взысканных штрафов (тысяч тенге)
17.
Количество принятых в эксплуатацию производственных объектов с участием государственных инспекторов труда
18.
Количество объектов, аттестованных по условиям труда
19.
Количество рассмотренных жалоб и заявлений, в том числе:
1) по трудовым отношениям
2) по безопасности и охране труда
3) по занятости населения
20.
Количество проведенных семинаров и занятий
21.
Количество организованных выступлений в средствах массовой информации
22.
Количество подготовленных методических разработок и рекомендаций
23.
Количество отмененных актов государственных инспекторов труда, в том числе:
предписаний, из них:

1) прокуратура органдары
2) сот органдары
3) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік еңбек инспекторы, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бас мемлекеттік еңбек инспекторлары күшін жойған
қаулыларының, оның ішінде:
1) прокуратура органдары
2) сот органдары
3) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік еңбек инспекторы, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бас мемлекеттік еңбек инспекторлары күшін жойған
24.
Мемлекеттік еңбек инспекторларының заңсыз әрекеттеріне келіп түскен шағымдар мен өтініштердің саны, оның ішінде:
расталғандары
25.
Тәртіптік жауаптылыққа тартылған мемлекеттік еңбек инспекторларының саны, оның ішінде:
1) ескерту
2) сөгіс
3) қатаң сөгіс
26.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінде белгіленген жағдайларда жұмыс берушінің бастамасы бойынша бұзылған еңбек шарттарының саны
Басшы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушының телефоны _____________________________________________
Ұйымның мекенжайы_________________________________________________
Ұйымның телефоны__________________________________________________
М.О.
Ескертпе: "Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Мемлекеттік еңбек
инспекторларының жұмысы
туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін регламенттейді.
2. Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының Еңбек инспекциясы жөніндегі басқармалары толтырылған Нысанды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне қарай ұсынады.
4. Көрсеткіштер ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне нақты деректер бойынша қалыптастырылады.

1) органами прокуратуры
2) судебными органами
3) Главным государственным инспектором труда Республики Казахстан, главными государственными инспекторами труда областей, города республиканского значения и столицы
постановлений, из них:
1) органами прокуратуры
2) судебными органами
3) Главным государственным инспектором труда Республики Казахстан, главными государственными инспекторами труда областей, города республиканского значения и столицы
24.
Количество поступивших жалоб и заявлений на неправомерные действия государственных инспекторов труда, из них:
подтвердившихся
25.
Численность государственных инспекторов труда, привлеченных к дисциплинарной ответственности, из них:
1) замечание
2) выговор
3) строгий выговор
26.
Количество расторгнутых трудовых договоров по инициативе работодателя в случаях, установленных Трудовым кодексом Республики Казахстан
Руководитель __________________ __________________________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Исполнитель __________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Телефон исполнителя ______________________________________
Адрес организации ________________________________________
Телефон организации ______________________________________
М.П.
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных "Сведения о работе
государственных инспекторов труда"
приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Сведения о работе государственных
инспекторов труда"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о работе государственных инспекторов труда"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о работе государственных инспекторов труда" регламентирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о работе государственных инспекторов труда" (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан территориальными подразделениями уполномоченного государственного органа по труду областей, города республиканского значения и столицы ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
4. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.

5. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
6. 1-бағанда мемлекеттік еңбек инспекторларының саны көрсетіледі.
7. 2-бағанда тексерілетін ұйымдардың саны көрсетіледі.
8. 3-бағанда Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнде тіркелген тексерулерді тағайындау туралы актілердің саны көрсетіледі.
9. 4-бағанда тексерулердің, оның ішінде ішінара, жоспардан тыс тексерулердің саны көрсетіледі.
10. 5-бағанда бақылау субъектісіне бару арқылы жүргізілетін бақылау іс-шараларының саны көрсетіледі.
11. 6-бағанда Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнде тіркелмеген тексерулердің, оның ішінде: бюджеттік ұйымдардағы, құқық қорғау органдарының бастамасы бойынша, шаруашылық жүргізуші субъектілердің бастамасы бойынша саны көрсетіледі.
4-бағанның мәні 3 және 6-бағандар мәндерінің қосындысына тең.
12. 7-бағанда анықталған/жойылған бұзушылықтардың саны, оның ішінде:
еңбек қатынастары бойынша, оның ішінде:
1) еңбек шартын жасамай жұмыскерлердің еңбегін пайдалану фактілерінің саны, бұл ретте еңбек шартынсыз жұмыс істеп жүрген жұмыскерлердің санын көрсету керек;
2) еңбек шарты мазмұнының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) еңбек шартын заңсыз бұзу;
4) жұмыс уақыты нормасын заңсыз артық пайдалану;
5) демалыстың берілмеуі;
6) жалақыны толық көлемде және еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде төлемеу;
7) тәртіптік жазалау шараларын артық пайдалану;
8) ұжымдық шарт бойынша міндеттемені орындамау немесе бұзу;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, оның ішінде:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қызметтерді құру немесе жауапты адамдарды тағайындау бойынша;
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі құқықтық актілерді, құжаттарды әзірлеу және олармен қамтамасыз ету бойынша;
3) жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды, оларға нұсқау беруді, білімдерін тексеруді ұйымдастыру бойынша;
4) жұмыскерлерді міндетті және мерзімдік медициналық қарап-тексерулерден және ауысым алдындағы медициналық куәландырудан өткізуді ұйымдастыру бойынша;
5) қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша;
6) емдік-профилактикалық тағаммен, жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету бойынша;
7) әйелдердің және он сегіз жасқа толмаған адамдардың еңбегін қорғау бойынша;
8) жұмыскер еңбек міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына келтірілген зиян үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша;

5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается численность государственных инспекторов труда;
7. В графе 2 указывается количество проверяемых организаций.
8. В графе 3 указывается количество зарегистрированных в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан актов о назначении проверок.
9. В графе 4 указывается количество проверок, в том числе выборочные и внеплановые проверки.
10. В графе 5 указываются контрольных мероприятий с посещением субъекта контроля.
11. В графе 6 указываются количество незарегистрированных в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан проверок, в том числе в бюджетных организациях, по инициативе правоохранительных органов, по инициативе хозяйствующих субъектов.
Значение графы 4 равно сумме значений граф 3 и 6.
12. В графе 7 указывается количество выявленных/устраненных нарушений, в том числе:
по трудовым отношениям, из них:
1) количество фактов по использованию труда работников без заключения трудового договора, при этом указать численность работников без трудового договора;
2) несоответствие содержания трудового договора требованиям трудового законодательства;
3) незаконное расторжение трудового договора;
4) незаконное превышение нормы рабочего времени;
5) непредставление отпусков;
6) невыплата заработной платы в полном объеме и в сроки, которые установлены трудовым законодательством;
7) превышение мер дисциплинарного взыскания;
8) невыполнение или нарушение обязательства по коллективному договору;
по безопасности и охране труда, из них:
1) по созданию служб или назначению ответственных лиц по безопасности и охраны труда;
2) по разработке и обеспечению правовыми актами, документами по безопасности и охраны труда;
3) по организации обучения, инструктирования, проверку знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда;
4) по организации проведения обязательных и периодических медицинских осмотров и предсменного медицинского освидетельствования работников;
5) по обеспечению безопасных условий труда;
6) по обеспечению лечебно-профилактическим питанием, средствами индивидуальной и коллективной защиты;
7) по охране труда женщин и лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
8) по страхованию гражданско-правовой ответственности за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении ими трудовых обязанностей;

9) өндіріске байланысты жазатайым оқиғалардың уақтылы тергеп-тексерілмеуі (жасыру);
халықты жұмыспен қамту бойынша, оның ішінде:
1) шетелдік жұмыс күшін рұқсатсыз тарту фактілерінің саны, бұл ретте анықталған заңсыз еңбекші мигранттардың саны;
2) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру кезінде айқындалатын орындалған ерекше шарттардың саны;
3) уәкілетті органға бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) бар-жоғы туралы мәліметтерді бермеу, уақтылы бермеу көрсетіледі.
13. 8-бағанда берілген нұсқамалардың, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
14. 9-бағанда жұмысы тоқтатылған станоктардың, машиналардың және жабдықтың, өндірістік объектілердің, қызметі тоқтатылған ұйымдардың саны көрсетіледі.
15. 10-бағанда жұмыстан шеттетілген жұмыскерлердің саны көрсетіледі.
16. 11-бағанда берілген материалдардың, оның ішінде ішкі істер органдарына, прокуратура органдарына, сот органдарына берілген материалдардың саны көрсетіледі.
17. 12-бағанда қозғалған қылмыстық істердің, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
18. 13-бағанда салынған әкімшілік айыппұлдардың саны, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
19. 14-бағанда шығарылған ескертулердің, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
20. 15-бағанда салынған әкімшілік айыппұлдардың, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша сомасы көрсетіледі.
21. 16-бағанда өндірілген айыппұлдардың сомасы көрсетіледі.
22. 17-бағанда мемлекеттік еңбек инспекторларының қатысуымен пайдалануға қабылданған өндірістік объектілердің саны көрсетіледі.
23. 18-бағанда еңбек жағдайлары бойынша аттестаттаудан өткізілген объектілердің саны көрсетіледі.
24. 19-бағанда қаралған шағымдар мен өтініштердің, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
25. 20-бағанда өткізілген семинарлар мен сабақтардың саны көрсетіледі.
26. 21-бағанда бұқаралық ақпарат құралдарында ұйымдастырылған сөз сөйлеулердің саны көрсетіледі.
27. 22-бағанда дайындалған әдістемелік әзірлемелер мен ұсынымдардың саны көрсетіледі.
28. 23-бағанда мемлекеттік еңбек инспекторларының прокуратура органдары, сот органдары, Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік еңбек инспекторы, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бас мемлекеттік еңбек инспекторлары күшін жойған актілерінің, оның ішінде нұсқамаларының, қаулыларының саны көрсетіледі.

9) несвоевременное расследование (сокрытие) несчастных случаев, связанных с производством.
по занятости населения, из них:
1) количество фактов по привлечению иностранной рабочей силы без разрешения, при этом численность выявленных нелегальных трудовых мигрантов;
2) количество выполненных особых условий, определяемых при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы;
3) непредставления, несвоевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей).
13. В графе 8 указывается количество выданных предписаний, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
14. В графе 9 указывается количество приостановленных работ, в том числе: станков, машин и оборудования, производственных объектов, деятельность организаций.
15. В графе 10 указывается численность отстраненных от работы работников.
16. В графе 11 указывается количество переданных материалов, в том числе: в органы внутренних дел, в органы прокуратуры, в судебные органы.
17. В графе 12 указывается количество возбужденных уголовных дел, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
18. В графе 13 указывается количество наложенных административных штрафов, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
19. В графе 14 указывается количество вынесенных предупреждений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
20. В графе 15 указывается сумма наложенных административных штрафов, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
21. В графе 16 указывается сумма взысканных штрафов.
22. В графе 17 указывается количество принятых в эксплуатацию производственных объектов с участием государственных инспекторов труда.
23. В графе 18 указывается количество объектов, аттестованных по условиям труда.
24. В графе 19 указывается количество рассмотренных жалоб и заявлений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
25. В графе 20 указывается количество проведенных семинаров и занятий.
26. В графе 21 указывается количество организованных выступлений в средствах массовой информации.
27. В графе 22 указывается количество подготовленных методических разработок и рекомендаций.
28. В графе 23 указывается количество отмененных актов государственных инспекторов труда, в том числе: предписаний, постановлений, из них: органами прокуратуры, судебными органами, Главным государственным инспектором труда Республики Казахстан, главными государственными инспекторами труда областей, города республиканского значения и столицы.

29. 24-бағанда мемлекеттік еңбек инспекторларының заңсыз әрекеттеріне келіп түскен шағымдар мен өтініштердің, оның ішінде расталғандарының саны көрсетіледі.
30. 25-бағанда тәртіптік жауаптылыққа тартылған, оның ішінде ескерту, сөгіс, қатаң сөгіс алған мемлекеттік еңбек инспекторларының саны көрсетіледі.
31. 26-бағанда 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінде белгіленген жағдайларда жұмыс берушінің бастамасы бойынша бұзылған еңбек шарттарының саны көрсетіледі.Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 28 қарашадағы
№ 988 бұйрығына
2-қосымша
"Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер"
Есепті кезең 20___ жылғы ________ тоқсан
Индекс: 1-МЕИ-ШҚ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын адамдар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде
Көрсеткіштер
Жиыны
Ағымдағы жылы
Өткен жылы
20__жыл
20__жыл
есепті кезең
жылдың басынан
есепті кезең
жылдың басынан
1
2
3
4
5
6
1.
Тексерілетін шетелдік қатысуы бар ұйымдардың саны
2.
Жұмыс істейтіндердің, оның ішінде шетелдік жұмыскерлердің саны
3.
Шетелдік қатысуы бар ұйымдардағы тексерулердің саны, оның ішінде:
1) ішінара
2) жоспардан тыс
4.
Бақылау субъектісіне бару арқылы жүргізілетін бақылау іс-шараларының саны
5.
Анықталған/жойылған бұзушылықтардың саны, оның ішінде:
еңбек қатынастары бойынша, оның ішінде:
1) еңбек шартын жасамай жұмыскерлердің еңбегін пайдалану фактілерінің саны
бұл ретте еңбек шартынсыз жұмыс істеп жүрген жұмыскерлердің саны көрсетілсін
2) еңбек шарты мазмұнының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі
3) еңбек шартын заңсыз бұзу
4) жұмыс уақыты нормасын заңсыз артық пайдалану
5) демалыстың берілмеуі
6) жалақыны толық көлемде және еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде төлемеу
7) тәртіптік жазалау шараларын артық пайдалану
8) ұжымдық шарт бойынша міндеттемені орындамау немесе бұзу
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, оның ішінде:
1) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі қызметтерді құру немесе жауапты адамдарды тағайындау бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі құқықтық актілерді, құжаттарды әзірлеу және олармен қамтамасыз ету бойынша

29. В графе 24 указывается количество поступивших жалоб и заявлений на неправомерные действия государственных инспекторов труда, из них: подтвердившихся.
30. В графе 25 указывается численность государственных инспекторов труда, привлеченных к дисциплинарной ответственности, из них: замечание, выговор, строгий выговор.
31. В графе 26 указывается количество расторгнутых трудовых договоров по инициативе работодателя в случаях, установленных Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Приложение 5
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 ноября 2016 года № 988
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
"Сведения о работе государственных инспекторов труда по организациям с иностранным участием"
Отчетный период за ________ квартал 20___ года
Индекс: 1-ГИТ-ИУ
Периодичность: ежеквартально
Круг лиц, представляющих: территориальные подразделения уполномоченного государственного органа по труду
Куда представляется: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
Срок представления: ежеквартально, в срок до пятого числа (включительно), следующего за отчетным кварталом
Показатели
Итого
В текущем году
В истекшем году
20__год
20__год
отчетный период
с начала года
отчетный период
с начала года
1
2
3
4
5
6
1.
Количество проверяемых организаций с иностранным участием
2.
Численность работающих, в том числе иностранных работников
3.
Количество проверок в организациях с иностранным участием, в том числе:
1) выборочные
2) неплановые
4.
Количество контрольных мероприятий с посещением субъекта контроля
5.
Количество выявленных/устраненных нарушений, в том числе:
по трудовым отношениям, из них:
1) количество фактов по использованию труда работников без заключения трудового договора
при этом, указать численность работников без трудового договора
2) несоответствие содержания трудового договора требованиям трудового законодательства
3) незаконное расторжение трудового договора
4) незаконное превышение нормы рабочего времени
5) непредставление отпусков
6) невыплата заработной платы в полном объеме и в сроки, которые установлены трудовым законодательством
7) превышение мер дисциплинарного взыскания
8) невыполнение или нарушение обязательства по коллективному договору
по безопасности и охране труда, из них:
1) по созданию служб или назначению ответственных лиц по безопасности охраны труда
2) по разработке и обеспечению правовыми актами, документами по безопасности и охраны труда

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін регламенттейді.
2. Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының Еңбек инспекциясы жөніндегі басқармалары толтырылған Нысанды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне қарай ұсынады.
4. Көрсеткіштер ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
6. 1-бағанда тексерілетін шетелдік қатысуы бар ұйымдардың саны көрсетіледі.
7. 2-бағанда жұмыс істейтіндердің, оның ішінде шетелдік жұмыскерлердің саны көрсетіледі.
8. 3-бағанда шетелдік қатысуы бар ұйымдардағы, оның ішінде ішінара, жоспардан тыс тексерулердің саны көрсетіледі;
9. 4-бағанда бақылау субъектісіне бару арқылы жүргізілетін бақылау іс-шараларының саны көрсетіледі.
10. 5-бағанда анықталған/жойылған бұзушылықтардың саны, оның ішінде:
еңбек қатынастары бойынша, оның ішінде:
1) еңбек шартын жасамай жұмыскерлердің еңбегін пайдалану фактілерінің саны, бұл ретте еңбек шартынсыз жұмыс істеп жүрген жұмыскерлердің санын көрсету керек;
2) еңбек шарты мазмұнының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) еңбек шартын заңсыз бұзу;
4) жұмыс уақыты нормасын заңсыз артық пайдалану;
5) демалыстың берілмеуі;
6) жалақыны толық көлемде және еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде төлемеу;
7) тәртіптік жазалау шараларын артық пайдалану;
8) ұжымдық шарт бойынша міндеттемені орындамау немесе бұзу;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, оның ішінде:
1) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі қызметтерді құру немесе жауапты адамдарды тағайындау бойынша;
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі құқықтық актілерді, құжаттарды әзірлеу және олармен қамтамасыз ету бойынша;
3) жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды, оларға нұсқау беруді, білімдерін тексеруді ұйымдастыру бойынша;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о работе государственных инспекторов труда по организациям с иностранным участием" регламентирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о работе государственных инспекторов труда по организациям с иностранным участием" (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан территориальными подразделениями уполномоченного государственного органа по труду областей, города республиканского значения и столицы ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
4. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.
5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается количество проверяемых организаций с иностранным участием.
7. В графе 2 указывается численность работающих, в том числе иностранных работников.
8. В графе 3 указывается количество проверок в организациях с иностранным участием, в том числе выборочные и внеплановые проверки.
9. В графе 4 указывается количество контрольных мероприятий с посещением субъекта контроля.
10. В графе 5 указывается количество выявленных/устраненных нарушений, в том числе:
по трудовым отношениям, из них:
1) количество фактов по использованию труда работников без заключения трудового договора, при этом указать численность работников без трудового договора;
2) несоответствие содержания трудового договора требованиям трудового законодательства;
3) незаконное расторжение трудового договора;
4) незаконное превышение нормы рабочего времени;
5) непредставление отпусков;
6) невыплата заработной платы в полном объеме и в сроки, которые установлены трудовым законодательством;
7) превышение мер дисциплинарного взыскания;
8) невыполнение или нарушение обязательства по коллективному договору;
по безопасности и охране труда, из них:
1) по созданию служб или назначению ответственных лиц по безопасности и охраны труда;
2) по разработке и обеспечению правовыми актами, документами по безопасности и охраны труда;
3) по организации обучения, инструктирования, проверку знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда;

4) жұмыскерлерді міндетті және мерзімдік медициналық қарап-тексерулерден және ауысым алдындағы медициналық куәландырудан өткізуді ұйымдастыру бойынша;
5) қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша;
6) емдік-профилактикалық тағаммен, жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз ету бойынша;
7) әйелдердің және он сегіз жасқа толмаған адамдардың еңбегін қорғау бойынша;
8) өндіріске байланысты жазатайым оқиғалардың уақтылы тергеп-тексерілмеуі (жасыру);
халықты жұмыспен қамту бойынша, оның ішінде:
1) шетелдік жұмыс күшін рұқсатсыз тарту фактілерінің саны, бұл ретте анықталған заңсыз еңбекші мигранттардың саны;
2) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру кезінде айқындалатын орындалған ерекше шарттардың саны;
3) уәкілетті органға бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) бар-жоғы туралы мәліметтерді бермеу, уақтылы бермеу көрсетіледі.
11. 6-бағанда берілген нұсқамалардың саны көрсетіледі.
12. 7-бағанда жұмысы тоқтатылған станоктардың, машиналардың және жабдықтың, өндірістік объектілердің, қызметі тоқтатылған ұйымдардың саны көрсетіледі.
13. 8-бағанда жұмыстан шеттетілген жұмыскерлердің саны көрсетіледі.
14. 9-бағанда берілген материалдардың, оның ішінде ішкі істер органдарына, прокуратура органдарына, сот органдарына берілген материалдардың саны көрсетіледі.
15. 10-бағанда қозғалған қылмыстық істердің, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
16. 11-бағанда салынған әкімшілік айыппұлдардың саны, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
17. 12-бағанда шығарылған ескертулердің, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
18. 13-бағанда салынған әкімшілік айыппұлдардың, оның ішінде еңбек: қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша сомасы көрсетіледі
19. 14-бағанда өндірілген айыппұлдардың сомасы көрсетіледі.
20. 15-бағанда өндірісте зардап шеккендердің, оның ішінде қайтыс болғандардың саны көрсетіледі.
21. 16-бағанда қаралған шағымдар мен өтініштердің, оның ішінде еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 28 қарашадағы
№ 988 бұйрығына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
"Өндірістік жарақаттанудың жай-күйі туралы мәліметтер"
Есепті кезең 20___ жылғы ________ тоқсан
Индекс: 1-МЕИ-Ж
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын адамдар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде
Көрсеткіштер
Ағымдағы жылы
Өткен жылы
20__жыл
20__жыл
есепті кезең
жылдың басынан
есепті кезең
жылдың басынан
1.
Ұйымдарда жұмыс істейтіндердің саны
оның ішінде әйелдердің
2.
Жазатайым оқиғалардың саны
оның ішінде топтық жазатайым оқиғалардың
3.
Зардап шеккендердің саны
оның ішінде әйелдердің
4.
Қайтыс болған адамдардың саны
оның ішінде әйелдердің
5.
Ауыр жарақаттың салдарынан зардап шеккендердің саны
оның ішінде әйелдердің
6.
Топтық жазатайым оқиғаларда зардап шеккендердің саны
оның ішінде қайтыс болған адамдардың
7.
Топтық жазатайым оқиғаларда зардап шеккен әйелдердің саны
оның ішінде қайтыс болған әйелдердің
8.
Мемлекеттік еңбек инспекторлары тергеп-тексерген жазатайым оқиғалардың саны
оның ішінде азаматтардың өтініштері мен басқа да негіздер бойынша
9.
жұмыс істейтін 1000 адамға шаққанда жазатайым оқиғалардың жиілік коэффициенті (Кж)
10.
жұмыс істейтін 1000 адамға шаққанда адам өлімімен аяқталған жазатайым оқиғалардың жиілік коэффициенті (Кжө)
11.
Оқиға түрлері бойынша зардап шеккендердің саны туралы мәліметтер
Ұйымның көлігінде болған жол-көлік оқиғасы
12.
Қоғамдық көлікте болған жол-көлік оқиғасы
13.
Жекеменшік көлікте болған жол-көлік оқиғасы
14.
Теміржол көлігі оқиғасы
15.
Әуе көлігі оқиғасы
16.
Су көлігі оқиғасы
17.
Зардап шегушінің құлауы
18.
Зардап шегушінің биіктен құлауы
19.
Заттардың, материалдардың, жердің құлауы, қирауы, опырылуы
20.
Қозғалып тұрған, ұшып жүрген, айналмалы заттар мен бөлшектердің әсері
21.
Электр тогымен зақымдану
22.
Экстремалдық температуралардың әсері (өрт)
23.
Зиянды және қауіпті өндірістік факторлар мен заттардың әсері
24.
Иондаушы сәулелердің әсері
25.
Денеге шамадан тыс жүктеме
26.
Жануарлармен және жәндіктермен контакт нәтижесінде зақымдану
27.
Суға бату
28.
Кісі өлтіру немесе денесіне зақым келтіру
29.
Табиғи апаттар кезінде зақымдану
30.
Жазатайым оқиғаларға әкеп соқтырған себептер туралы мәліметтер
Жұмыс аймағындағы ауаның шамадан тыс тозаңдануы мен газдануы
31.
Шудың жоғары деңгейі
32.
Вибрацияның жоғары деңгейі
33.
Иондаушы сәулелердің жоғары деңгейі
34.
Инфекциялық ауру көздерімен контакт (аурулардың атауы көрсетіледі)
35.
Денеге шамадан тыс жүктеменің адам организміне әсері
36.
Машиналардың, механизмдердің және жабдықтың конструктивтік кемшіліктері
37.
Ақаулы машиналарды, механизмдерді және жабдықты пайдалану
38.
Технологиялық процестердің бұзылуы
39.
Көлік құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын бұзу
40.
Автожол жүрісі қағидаларын бұзу (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген Жол жүрісі қағидалары, Көлік құралдарыпайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелер, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесі
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген)
41.
Теміржол қозғалысы қағидаларын бұзу (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 334 бұйрығымен бекітілген Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидалары)
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11602 болып тіркелген)
42.
Әуе-көлік қозғалысы қағидаларын бұзу (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м. а. 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуларды жүргізу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15852 болып тіркелген)
43.
Су көлігі қозғалысы қағидаларын бұзу (Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 313-Ө бұйрығымен бекітілген Балық аулауға тыйым салынған уылдырық шашу кезеңінде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8918 болып тіркелген)
44.
Авариялар
45.
Жұмыс өндірісінің қанағаттанғысыз ұйымдастырылуы
46.
Ғимараттардың, құрылыстардың техникалық қанағаттанғысыз жай-күйі, аумақтардың ұсталуы және жұмыс орындарының ұйымдастырылуындағы кемшіліктер
47.
Еңбектің қауіпсіз тәсілдерін оқытудағы кемшіліктер
48.
Жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеу немесе қолданбау
49.
Ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеу
50.
Еңбек және өндіріс тәртібін бұзу
51.
Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидаларын бұзу
52.
Белгіленген еңбек режимін бұзу
53.
Зардап шегушінің өрескел абайсыздығы
Өнеркәсіп салаларының атауы
Зардап шеккендердің саны, адам
оның ішінде қайтыс болғандардың саны, адам
Зардап шеккендердің саны, адам
оның ішінде қайтыс болғандардың саны, адам
Ағымдағы жылы
Өткен жылы
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
барлығы
әйелдер
барлығы
әйелдер
барлығы
әйелдер
барлығы
әйелдер
54.
Тау-кен-металлургия өнеркәсібі
55.
Энергетика өнеркәсібі
56.
Мұнай-газ өнеркәсібі (игеру, өндіру)
57.
Химия өнеркәсібі
58.
Құрылыс
59.
Машина жасау
60.
Автомобиль көлігі саласындағы кәсіпорындар
61.
Теміржол көлігі саласындағы кәсіпорындар
62.
Шағын бизнес ұйымдары
63.
Коммуналдық шаруашылық кәсіпорындары
64.
Ақпарат және байланыс кәсіпорындары
65.
Ауыл шаруашылығы
66.
Бюджеттік ұйымдар
67.
Қаржы ұйымдары
Басшы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Орындаушы ________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Орындаушының телефоны _____________________________________________
Ұйымның мекенжайы_________________________________________________
Ұйымның телефоны__________________________________________________
М.О.
Ескертпе: "Өндірістік жарақаттанудың жай-күйі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Өндірістік жарақаттанудың
жай-күйі туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Өндірістік жарақаттанудың жай-күйі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме

4) по организации проведения обязательных и периодических медицинских осмотров и предсменного медицинского освидетельствования работников;
5) по обеспечению безопасных условий труда;
6) по обеспечению лечебно-профилактическим питанием, средствами индивидуальной и коллективной защиты;
7) по охране труда женщин и лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
8) несвоевременное расследование (сокрытие) несчастных случаев, связанных с производством.
по занятости населения, из них:
1) количество фактов по привлечению иностранной рабочей силы без разрешения, при этом численность выявленных нелегальных трудовых мигрантов;
2) количество выполненных особых условий, определяемых при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы;
3) непредставления, несвоевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей).
11. В графе 6 указывается количество выданных предписаний.
12. В графе 7 указывается количество приостановленных работ, в том числе: станков, машин и оборудования, производственных объектов, деятельность организаций.
13. В графе 8 указывается численность отстраненных от работы работников.
14. В графе 9 указывается количество переданных материалов, в том числе: в правоохранительные органы, в органы внутренних дел, в органы прокуратуры, в судебные органы.
15. В графе 10 указывается количество возбужденных уголовных дел, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
16. В графе 11 указывается количество наложенных административных штрафов, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
17. В графе 12 указывается количество вынесенных предупреждений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охраны труда, по занятости населения.
18. В графе 13 указывается сумма наложенных административных штрафов, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
19. В графе 14 указывается сумма взысканных штрафов.
20. В графе 15 указывается численность пострадавших на производстве, в том числе: со смертельным исходом.
21. В графе 16 указывается количество рассмотренных жалоб и заявлений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
Приложение 6
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 ноября 2016 года № 988
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
"Сведения о состоянии производственного травматизма" Отчетный период за ________ квартал 20___ года
Индекс: 1-ГИТ-Т
Периодичность: ежеквартально
Круг лиц, представляющих: территориальные подразделения уполномоченного
государственного органа по труду областей, города республиканского значения и столицы
Куда представляется: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, в срок до пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Показатели
В текущем году
В истекшем году
20__год
20__год
отчетный период
с начала года
отчетный период
с начала года
1.
Численность работающих в организациях
в том числе женщин
2.
Количество несчастных случаев
в том числе групповых несчастных случаев
3.
Количество пострадавших
в том числе женщин
4.
Количество пострадавших со смертельным исходом
в том числе женщин
5.
Количество пострадавших с тяжелым исходом
в том числе женщин
6.
Количество пострадавших в групповых несчастных случаях
в том числе со смертельным исходом
7.
Количество женщин, пострадавших в групповых несчастных случаях
в том числе со смертельным исходом
8.
Количество расследованных несчастных случаев государственными инспекторами труда
в том числе по заявлениям граждан и по другим основаниям
9.
Коэффициент частоты несчастных случаев на 1000 работающих (Кч)
10.
Коэффициент частоты несчастных случаев со смертельным исходом на 1000 работающих (Кчс)
11.
Сведения о количестве пострадавших по видам происшествий
Дорожное происшествие на транспорте организации
12.
Дорожное происшествие на общественном транспорте
13.
Дорожное происшествие на личном транспорте
14.
Железнодорожное транспортное происшествие
15.
Воздушно-транспортное происшествие
16.
Воднотранспортное происшествие
17.
Падение пострадавшего
18.
Падение пострадавшего с высоты
19.
Обрушение, обвалы, падение предметов, материалов, земли
20.
Воздействие движущихся, разлетающихся, вращающихся предметов и деталей
21.
Поражение электрическим током
22.
Воздействие экстремальных температур (пожар)
23.
Воздействие вредных и опасных производственных факторов, и веществ
24.
Воздействие ионизирующих излучений
25.
Физические перегрузки
26.
Повреждение в результате контакта с животными и насекомыми
27.
Утопление
28.
Убийство или телесное повреждение
29.
Повреждение при стихийных бедствиях
30.
Сведения о причинах, приведших к несчастным случаям
Повышенная запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны
31.
Повышенный уровень шума
32.
Повышенный уровень вибрации
33.
Повышенный уровень ионизирующих, излучений
34.
Контакт с источниками инфекционных заболеваний (указывается наименование заболеваний)
35.
Воздействие на организм человека физических перегрузок
36.
Конструктивные недостатки машин, механизмов и оборудования
37.
Эксплуатация неисправных машин, механизмов и оборудования
38.
Нарушение технологических процессов
39.
Нарушение требований безопасности при эксплуатации транспортных средств
40.
Нарушение правил автодорожного движения (Правила дорожного движения, Основные положения по допуску транспортных средств к эксплуатации,
Перечень оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам, утвержденные приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003)
41.
Нарушение правил железнодорожного движения (Правила безопасности на железнодорожном транспорте, утвержденные приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 334) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11602)
42.
Нарушение правил воздушно-транспортного движения
(Правила производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденные приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 509)
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15852)
43.
Нарушение правил воднотранспортного движения
(Правила движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках, утвержденные приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 313-Ө
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8918)
44.
Аварии
45.
Неудовлетворительная организация производства работ
46.
Неудовлетворительное техническое состояние зданий, сооружений, содержание территорий и недостатки в организации рабочих мест
47.
Недостатки в обучении безопасным приемам труда
48.
Необеспеченность или неприменение средств индивидуальной защиты
49.
Необеспеченность средствами коллективной защиты
50.
Нарушение трудовой и производственной дисциплины
51.
Нарушение правил безопасности и охраны труда
52.
Нарушение установленного режима труда
53.
Грубая неосторожность пострадавшего
Наименование отраслей промышленности
Количество пострадавших
из них погибших
Количество пострадавших
из них погибших,
В текущем году
В истекшем году
20__год
20__год
20__год
20__год
всего
женщин
всего
женщин
всего
женщин
всего
женщин
54.
Горно-металлургическая промышленность
55.
Энергетическая промышленность
56.
Нефтегазовая промышленность (разработка, добыча)
57.
Химическая промышленность
58.
Строительство
59.
Машиностроение
60.
Предприятия в сфере автомобильного транспорта
61.
Предприятия в сфере железнодорожного транспорта
62.
Организации малого бизнеса
63.
Предприятия коммунального хозяйства
64.
Предприятия информации и связи
65.
Сельское хозяйство
66.
Бюджетные организации
67.
Финансовые организации
Руководитель ______________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Исполнитель ______________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Телефон исполнителя __________________________
Адрес организации ____________________________
Телефон организации __________________________
М.П.
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных "Сведения о состоянии
производственного травматизма" приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Сведения о состоянии
производственного травматизма"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о состоянии производственного травматизма"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Өндірістік жарақаттанудың жай-күйі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Өндірістік жарақаттанудың жай-күйі туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін регламенттейді.
2. Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының Еңбек инспекциясы жөніндегі басқармалары толтырылған Нысанды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне қарай ұсынады.
4. Көрсеткіштер ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
6. 1-бағанда ұйымдарда жұмыс істейтіндердің, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі (Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің облыстық департаменттері деректерінің негізінде).
7. 2-бағанда жазатайым оқиғалардың, оның ішінде топтық жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
8. 3-бағанда зардап шеккендердің, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
9. 4-бағанда қайтыс болғандардың, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
10. 5-бағанда ауыр жарақаттың салдарынан зардап шеккендердің, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
11. 6-бағанда топтық жазатайым оқиғаларда зардап шеккендердің, оның ішінде қайтыс болғандардың саны көрсетіледі.
12. 7-бағанда топтық жазатайым оқиғаларда зардап шеккен, оның ішінде қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
13. 8-бағанда мемлекеттік еңбек инспекторлары тергеп-тексерген жазатайым оқиғалардың, оның ішінде азаматтардың өтініштері мен басқа да негіздер бойынша саны көрсетіледі;
14. 9-бағанда жұмыс істейтін 1000 адамға шаққанда жазатайым оқиғалардың жиілік коэффициенті (Кж) көрсетіледі.
15. 10-бағанда жұмыс істейтін 1000 адамға шаққанда адам өлімімен аяқталған жазатайым оқиғалардың жиілік коэффициенті (Кжө) көрсетіледі.
11-бағаннан 29-бағанға дейін оқиға түрлері бойынша зардап шеккендердің саны туралы мәліметтер көрсетіледі, бұл ретте 11-ден 29-ға дейінгі бағандардың қосындысы 3-бағанның мәніне тең.
16. 11-бағанда ұйымның көлігінде болған жол-көлік оқиғасы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
17. 12-бағанда қоғамдық көлікте болған жол-көлік оқиғасы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о состоянии производственного травматизма" регламентирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о состоянии производственного травматизма" (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан территориальными подразделениями уполномоченного государственного органа по труду областей, города республиканского значения и столицы ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом.
4. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.
5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается численность работающих в организациях, в том числе женщин (на основании данных областных департаментов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан по численности).
7. В графе 2 указывается количество несчастных случаев, в том числе групповых несчастных случаев.
8. В графе 3 указывается количество пострадавших, в том числе женщин.
9. В графе 4 указываются количество пострадавших со смертельным исходом, в том числе женщин.
10. В графе 5 указываются количество пострадавших с тяжелым исходом, в том числе женщин.
11. В графе 6 указываются количество пострадавших в групповых несчастных случаях, в том числе со смертельным исходом.
12. В графе 7 указывается количество женщин, пострадавших в групповых несчастных случаях, в том числе со смертельным исходом.
13. В графе 8 указывается количество расследованных несчастных случаев государственными инспекторами труда, в том числе по заявлениям граждан и по другим основаниям.
14. В графе 9 указывается коэффициент частоты несчастных случаев на 1000 работающих (Кч).
15. В графе 10 указывается коэффициент частоты несчастных случаев со смертельным исходом на 1000 работающих (Кчс).
В графах с 11 по 29 указывается сведения о количестве пострадавших по видам происшествий, при этом сумма граф с 11 по 29 равно значений графы 3.
16. В графе 11 указывается количество пострадавших в результате дорожного происшествия на транспорте организации.
17. В графе 12 указывается количество пострадавших в результате дорожного происшествия на общественном транспорте.

18. 13-бағанда жекеменшік көлікте болған жол-көлік оқиғасы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
19. 14-бағанда теміржол көлігі оқиғасы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
20. 15-бағанда әуе көлігі оқиғасы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
21. 16-бағанда су көлігі оқиғасы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
22. 17-бағанда зардап шегушінің құлауы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
23. 18-бағанда зардап шегушінің биіктен құлауы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
24. 19-бағанда заттардың, материалдардың, жердің құлауы, қирауы, опырылуы нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
25. 20-бағанда қозғалып тұрған, ұшып жүрген, айналмалы заттар мен бөлшектердің әсері нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
26. 21-бағанда электр тогымен зақымдану нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
27. 22-бағанда экстремалдық температуралардың әсері (өрт) нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
28. 23-бағанда зиянды және қауіпті өндірістік факторлар мен заттардың әсері нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
29. 24-бағанда иондаушы сәулелердің әсері нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
30. 25-бағанда денеге шамадан тыс жүктеменің нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
31. 26-бағанда жануарлармен және жәндіктермен контакт нәтижесінде зақымданудан зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
32. 27-бағанда суға бату нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
33. 28-бағанда кісі өлтіру немесе денесіне зақым келтіру нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
34. 29-бағанда табиғи апаттар кезінде зақымдану нәтижесінде зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
30-бағаннан бастап 53-бағанға дейін жазатайым оқиғаларға әкеп соқтырған себептер туралы мәліметтер көрсетіледі, бұл ретте 30-дан 53-ке дейінгі бағандардың қосындысы 2-бағанның мәндеріне тең.
35. 30-бағанда "Жұмыс аймағындағы ауаның шамадан тыс тозаңдануы мен газдануы" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
36. 31-бағанда "Шудың жоғары деңгейі" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
37. 32-бағанда "Вибрацияның жоғары деңгейі" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
38. 33-бағанда "Иондаушы сәулелердің жоғары деңгейі" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
39. 34-бағанда "Инфекциялық ауру көздерімен контакт (аурулардың атауы көрсетіледі)" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
40. 35-бағанда "Денеге шамадан тыс жүктеменің адам организміне әсері" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.

18. В графе 13 указывается количество пострадавших в результате дорожного происшествия на личном транспорте.
19. В графе 14 указывается количество пострадавших в результате железнодорожного транспортного происшествия.
20. В графе 15 указывается количество пострадавших в результате воздушно-транспортного происшествия.
21. В графе 16 указывается количество пострадавших в результате воднотранспортного происшествия.
22. В графе 17 указывается количество пострадавших в результате падения пострадавшего.
23. В графе 18 указывается количество пострадавших в результате падения пострадавшего с высоты.
24. В графе 19 указывается количество пострадавших в результате обрушения, обвала, падения предметов, материалов, земли.
25. В графе 20 указывается количество пострадавших в результате воздействия движущихся, разлетающихся, вращающихся предметов и деталей.
26. В графе 21 указывается количество пострадавших в результате поражения электрическим током.
27. В графе 22 указывается количество пострадавших в результате воздействия экстремальных температур (пожар).
28. В графе 23 указывается количество пострадавших в результате воздействия вредных и опасных производственных факторов, и веществ.
29. В графе 24 указывается количество пострадавших в результате воздействия ионизирующих излучений.
30. В графе 25 указывается количество пострадавших в результате физических перегрузок.
31. В графе 26 указывается количество пострадавших в результате повреждения в результате контакта с животными и насекомыми.
32. В графе 27 указывается количество пострадавших в результате утопления.
33. В графе 28 указывается количество пострадавших в результате убийства или телесного повреждения.
34. В графе 29 указывается количество пострадавших в результате повреждения при стихийных бедствиях.
В графах с 30 по 53 указывается сведения о причинах, приведших к несчастным случаям, при этом сумма граф с 30 по 53 равно значений графы 2.
35. В графе 30 указывается количество несчастных случаев по причине "Повышенная запыленность и загазованность воздуха рабочей зоны".
36. В графе 31 указывается количество несчастных случаев по причине "Повышенный уровень шума".
37. В графе 32 указывается количество несчастных случаев по причине "Повышенный уровень вибрации".
38. В графе 33 указывается количество несчастных случаев по причине "Повышенный уровень ионизирующих излучений".
39. В графе 34 указывается количество несчастных случаев по причине "Контакт с источниками инфекционных заболеваний (указывается наименование заболеваний)".
40. В графе 35 указывается количество несчастных случаев по причине "Воздействие на организм человека физических перегрузок".

41. 36-бағанда "Машиналардың, механизмдердің және жабдықтың конструктивтік кемшіліктері" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
42. 37-бағанда "Ақаулы машиналарды, механизмдерді және жабдықтарды пайдалану" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
43. 38-бағанда "Технологиялық процестердің бұзылуы" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
44. 39-бағанда "Көлік құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
45. 40-бағанда "Автожол қозғалысы қағидаларын бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген Жол жүрісі қағидалары, Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелер, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша бояуға жататын жедел және арнаулы қызметтер тізбесі) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 33003).
46. 41-бағанда "Теміржол қозғалысы қағидаларын бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 334 бұйрығымен бекітілген Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидалары). (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11602 болып тіркелген).
47. 42-бағанда "Әуе көлігі қозғалысы қағидаларын бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2017 жылғы 28 шілдедегі № 509 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу Қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15852 болып тіркелген).
48. 43-бағанда "Су көлігі қозғалысы қағидаларын бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі (Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 313-Ө бұйрығымен бекітілген балық аулауға тыйым салынған уылдырық шашу кезеңінде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігі қозғалысының Қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8918 болып тіркелген).
49. 44-бағанда "Авариялар" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
50. 45-бағанда "Жұмыс өндірісінің қанағаттанғысыз ұйымдастырылуы" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.

41. В графе 36 указывается количество несчастных случаев по причине "Конструктивные недостатки машин, механизмов и оборудования".
42. В графе 37 указывается количество несчастных случаев по причине "Эксплуатация неисправных машин, механизмов и оборудования".
43. В графе 38 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение технологических процессов".
44. В графе 39 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение требований безопасности при эксплуатации транспортных средств".
45. В графе 40 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение правил автодорожного движения" (Правила дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам, утвержденные приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003).
46. В графе 41 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение правил железнодорожного движения" (Правила безопасности на железнодорожном транспорте, утвержденных приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 334) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11602).
47. В графе 42 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение правил воздушно-транспортного движения" (Правила производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденные приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 509) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15852).
48. В графе 43 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение правил воднотранспортного движения" (Правила движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках, утвержденные приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 313-Ө) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8918).
49. В графе 44 указывается количество несчастных случаев по причине "Аварии".
50. В графе 45 указывается количество несчастных случаев по причине "Неудовлетворительная организация производства работ".

51. 46-бағанда "Ғимараттардың, құрылыстардың техникалық қанағаттанғысыз жай-күйі, аумақтардың ұсталуы, жұмыс орындарының ұйымдастырылуындағы кемшіліктер" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
52. 47-бағанда "Еңбектің қауіпсіз тәсілдерін оқытудағы кемшіліктер" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
53. 48-бағанда "Жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеу немесе қолданбау" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
54. 49-бағанда "Ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
55. 50-бағанда "Еңбек және өндіріс тәртібін бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
56. 51-бағанда "Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау қағидаларын бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
57. 52-бағанда "Белгіленген еңбек режимін бұзу" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
58. 53-бағанда "Зардап шегушінің өрескел абайсыздығы" себебінен болған жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі. Зардап шеккендер бойынша 54-тен 67-ге дейінгі бағандардың қосындысы 3-бағанның мәндеріне тең. Қайтыс болғандар бойынша 54-тен 67-ге дейінгі бағандардың қосындысы 4-бағанның мәндеріне тең. Қайтыс болған әйелдер бойынша 54-тен 67-ге дейінгі бағандардың қосындысы 4-бағанның мәндеріне тең.
59. 54-бағанда тау-кен - металлургия өнеркәсібінде зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
60. 55-бағанда энергетика өнеркәсібінде зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
61. 56-бағанда мұнай-газ өнеркәсібінде (игеру, өндіру) зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
62. 57-бағанда химия өнеркәсібінде зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
63. 58-бағанда құрылыс саласында зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
64. 59-бағанда машина жасау саласында зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
65. 60-бағанда автомобиль көлігі саласындағы кәсіпорындарда зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
66. 61-бағанда теміржол көлігі саласындағы кәсіпорындарда зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
67. 62-бағанда шағын бизнес ұйымдарында зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.

51. В графе 46 указывается количество несчастных случаев по причине "Неудовлетворительное техническое состояние зданий, сооружений, содержание территорий и недостатки в организации рабочих мест".
52. В графе 47 указывается количество несчастных случаев по причине "Недостатки в обучении безопасным приемам труда".
53. В графе 48 указывается количество несчастных случаев по причине "Необеспеченность или неприменение средств индивидуальной защиты".
54. В графе 49 указывается количество несчастных случаев по причине "Необеспеченность средствами коллективной защиты".
55. В графе 50 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение трудовой и производственной дисциплины".
56. В графе 51 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение правил безопасности и охраны труда".
57. В графе 52 указывается количество несчастных случаев по причине "Нарушение установленного режима труда".
58. В графе 53 указывается количество несчастных случаев по причине "Грубая неосторожность пострадавшего".
Суммы граф с 54 по 67 по пострадавшим равно значений графы 3.
Суммы граф с 54 по 67 по пострадавшим со смертельных исходов равно значений графы 4.
Суммы граф с 54 по 67 по пострадавшим женщинам со смертельных исходов равно значений графы 4.
59. В графе 54 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в горно-металлургической промышленности.
60. В графе 55 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в энергетической промышленности.
61. В графе 56 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в нефтегазовой промышленности (разработка, добыча).
62. В графе 57 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в химической промышленности.
63. В графе 58 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в строительной отрасли.
64. В графе 59 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в отрасли машиностроения.
65. В графе 60 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин на предприятиях в сфере автомобильного транспорта.
66. В графе 61 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин предприятиях в сфере железнодорожного транспорта.
67. В графе 62 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в организациях малого бизнеса.

68. 63-бағанда коммуналдық шаруашылық кәсіпорындарында зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
69. 64-бағанда ақпарат және байланыс кәсіпорындарында зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
70. 65-бағанда ауыл шаруашылығы саласында зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
71. 66-бағанда бюджеттік ұйымдарда зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
72. 67-бағанда қаржы ұйымдарында зардап шеккендердің, қайтыс болғандардың және қайтыс болған әйелдердің саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 28 қарашадағы
№ 988 бұйрығына
4-қосымша
"Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер"
Есепті кезең 20___ жылғы ________ тоқсан
Индекс: 1-ЖМ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын адамдар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 3-күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде
Көрсеткіштер
Ағымдағы жылы
Өткен жылы
20__жыл
20__жыл
есепті кезең
жылдың басынан
есепті кезең
жылдың басынан
1.
Тексерулердің саны
2.
Анықталған бұзушылықтардың саны, оның ішінде:

68. В графе 63 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин на предприятиях коммунального хозяйства.
69. В графе 64 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин на предприятиях информации и связи.
70. В графе 65 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в отрасли сельское хозяйство.
71. В графе 66 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в бюджетных организациях.
72. В графе 67 указывается количество пострадавших, погибших и погибших женщин в финансовых организациях.
Приложение 7
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 ноября 2016 года № 988
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
"Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда"
Отчетный период за ________ месяц 20___ года
Индекс: 1-ОС
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц, представляющих: территориальные подразделения
уполномоченного государственного органа по труду областей,
города республиканского значения и столицы
Куда представляется: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, в срок до 3 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Показатели
В текущем году
В истекшем году
20__год
20__год
отчетный период
с начала года
отчетный период
с начала года
1.
Количество проверок
2.
Количество выявленных нарушений, в том числе:

1) еңбек қатынастары бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша
3) халықты жұмыспен қамту бойынша
Басшы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Орындаушы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
Орындаушының телефоны _________________________________
Ұйымның мекенжайы_________________________________________________
Ұйымның телефоны__________________________________________________
М.О.
Ескертпе: "Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Мемлекеттік еңбек
инспекторларының жұмысы
туралы оперативтік мәліметтер"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін регламенттейді.
2. Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының еңбек инспекциясы жөніндегі басқармалары толтырылған Нысанды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне қарай ұсынады.
4. Көрсеткіштер ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
6. 1-бағанда тексерулердің саны көрсетіледі.
7. 2-бағанда анықталған бұзушылықтардың, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, халықты жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
8. 3-бағанда берілген нұсқамалардың, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, халықты жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
9. 4-бағанда зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
10. 5-бағанда қайтыс болғандардың, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.

1) по трудовым отношениям
2) по безопасности и охране труда
3) по занятости населения
Руководитель ______________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Исполнитель _______________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Адрес организации _____________________________
Телефон организации ___________________________
М.П.
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных "Оперативные сведения о работе
государственных инспекторов труда" приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Оперативные сведения
о работе государственных
инспекторов труда"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда" регламентирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда" (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан территориальными подразделениями уполномоченного государственного органа по труду областей, города республиканского значения и столицы ежемесячно к 3 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.
5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается количество проверок.
7. В графе 2 указывается количество выявленных нарушений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
8. В графе 3 указывается количество выданных предписаний, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
9. В графе 4 указывается количество пострадавших.
10. В графе 5 указываются количество погибших, в том числе женщин.

11. 6-бағанда топтық жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
12. 7-бағанда топтық жазатайым оқиғаларда зардап шеккендердің, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
13. 8-бағанда топтық жазатайым оқиғаларда қайтыс болғандардың, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
14. 9-бағанда салынған әкімшілік айыппұлдардың саны көрсетіледі.
15. 10-бағанда шығарылған ескертулердің саны көрсетіледі.
16. 11-бағанда салынған әкімшілік айыппұлдардың сомасы көрсетіледі.
17. 12-бағанда қаралған шағымдар мен өтініштердің, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, халықты жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 28 қарашадағы
№ 988 бұйрығына
5-қосымша
"Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер"
Есепті кезең 20___ жылғы ________ тоқсан
Индекс: 1-ЖМ-ШҚ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын адамдар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 3-күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде
Көрсеткіштер
Ағымдағы жылы
Өткен жылы
20__жыл
20__жыл
есепті кезең
жылдың басынан
есепті кезең
жылдың басынан
1.
Тексерулердің саны
2.
Анықталған бұзушылықтардың саны, оның ішінде:

11. В графе 6 указываются количество групповых несчастных случаев.
12. В графе 7 указываются количество пострадавших в групповых несчастных случаях, в том числе женщин.
13. В графе 8 указывается количество погибших в групповых несчастных случаях, в том числе женщин.
14. в графе 9 указывается количество наложенных административных штрафов.
15. в графе 10 указывается количество вынесенных предупреждений.
16. в графе 11 указывается сумма наложенных административных штрафов.
17. в графе 12 указывается количество рассмотренных жалоб и заявлений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
Приложение 8
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение 5 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 ноября 2016 года № 988
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
"Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда по организациям с иностранным участием"
Отчетный период за ________ месяц 20___ года
Индекс: 1-ОС-ИУ
Периодичность: ежемесячно
Круг лиц, представляющих: территориальные подразделения
уполномоченного государственного органа по труду областей,
города республиканского значения и столицы
Куда представляется: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, в срок до 3 (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Показатели
В текущем году
В истекшем году
20__год
20__год
отчетный период
с начала года
отчетный период
с начала года
1.
Количество проверок
2.
Выявлено нарушений, в том числе:

1) еңбек қатынастары бойынша
2) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша
3) халықты жұмыспен қамту бойынша
Басшы __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Орындаушы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Орындаушының телефоны __________________________________________
Ұйымның мекенжайы _______________________________________________
Ұйымның телефоны________________________________________________
М.О.
Ескертпе: "Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Шетелдік қатысуы бар
ұйымдар бойынша мемлекеттік
еңбек инспекторларының
жұмысы туралы
оперативтік мәліметтер"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Шетелдік қатысуы бар ұйымдар бойынша мемлекеттік еңбек инспекторларының жұмысы туралы оперативтік мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін регламенттейді.
2. Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының еңбек инспекциясы жөніндегі басқармалары толтырылған Нысанды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне қарай ұсынады.
4. Көрсеткіштер ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында тексерулердің саны көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында анықталған бұзушылықтардың, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, халықты жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында берілген нұсқамалардың, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, халықты жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.

1) по трудовым отношениям
2) по безопасности и охране труда
3) по занятости населения
Руководитель ______________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Исполнитель ______________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Адрес организации _____________________________
Телефон организации ___________________________
М.П.
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных "Оперативные сведения
о работе государственных инспекторов труда по организациям
с иностранным участием" приведены в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Оперативные сведения о работе
государственных инспекторов
труда по организациям
с иностранным участием"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда по организациям с иностранным участием"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда по организациям с иностранным участием" регламентирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Оперативные сведения о работе государственных инспекторов труда по организациям с иностранным участием" (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан территориальными подразделениями уполномоченного государственного органа по труду областей, городов республиканского значения, столицы ежемесячно к 3 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.
5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается количество проверок.
7. В графе 2 Формы указывается количество выявленных нарушений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
8. В графе 3 Формы указывается количество выданных предписаний, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.

9. Нысанның 4-бағанында зардап шеккендердің саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында қайтыс болғандардың, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында топтық жазатайым оқиғалардың саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында топтық жазатайым оқиғаларда зардап шеккендердің, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында топтық жазатайым оқиғаларда қайтыс болғандардың, оның ішінде әйелдердің саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында салынған әкімшілік айыппұлдардың саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында шығарылған ескертулердің саны көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында салынған әкімшілік айыппұлдардың сомасы көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында қаралған шағымдар мен өтініштердің, оның ішінде: еңбек қатынастары бойынша, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша, халықты жұмыспен қамту бойынша саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 390
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтар тізбесіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 4 желтоқсаны
№ 477 бұйрығына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурсына www.gov.kz/memleket/entіtіes/enbek?lang=kz орналастырылған
"Ұжымдық шарттардың саны туралы мәліметтер"
Индексі: 1-ҰШ
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__жылғы _________ ай үшін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 3-күніне қарай
Өңірдің атауы
ӘАОЖ (Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші) бойынша орналасқан жерінің коды
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың саны, бірлік
оның ішінде
Мемлекеттік кәсіпорындар
оның ішінде
Жеке кәсіпорындар
оның ішінде
ірі
орта
кіші
ірі
орта
кіші
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
ұжымдық шарттардың ____ жылдың басындағы саны, бірлік
жылы ұжымдық шарттар бойынша атқарылған жұмыс
қолданыстағы ұжымдық шарттардың жиыны, бірлік
%
қолданылу мерзімі өткен ұжымдық шарттардың саны, бірлік
оның ішінде жаңа мерзімге қайта жасалғандар, бірлік
жаңадан жасалған ұжымдық шарттардың саны, бірлік
10
11
12
13
14
15
Кестенің жалғасы
оның ішінде кәсіпорындарда
мемлекеттік
оның ішінде
жеке
оның ішінде
ірі
%
орта
%
кіші
%
ірі
%
орта
%
кіші
%
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Ұйымның атауы______________Ұйымның мекенжайы ________________
Ұйымның телефоны _____________________________________________
Ұйымның электрондық почта мекенжайы ___________________________
Орындаушы ________________________________       ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)       қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)             қолы
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Ұжымдық шарттардың саны
туралы мәліметтер" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Ұжымдық шарттардың саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
1-бөлім. Жалпы ережелер

9. В графе 4 Формы указывается количество пострадавших.
10. В графе 5 Формы указываются количество погибших, в том числе женщин.
11. В графе 6 Формы указываются количество групповых несчастных случаев.
12. В графе 7 Формы указываются количество пострадавших в групповых несчастных случаях, в том числе женщин.
13. В графе 8 Формы указывается количество погибших в групповых несчастных случаях, в том числе женщин.
14. В графе 9 Формы указывается количество наложенных административных штрафов.
15. В графе 10 Формы указывается количество вынесенных предупреждений.
16. В графе 11 Формы указывается сумма наложенных административных штрафов.
17. В графе 12 Формы указывается количество рассмотренных жалоб и заявлений, в том числе: по трудовым отношениям, по безопасности и охране труда, по занятости населения.
Приложение 9
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 390
Приложение к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 4 декабря 2020 года № 477
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.gov.kz/memleket/entities/enbek?lang=ru
"Сведения о количестве коллективных договоров"
Индекс: 1-КД
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: за ________ месяц 20 ___ года
Круг лиц, представляющих информацию: территориальные подразделения уполномоченного
государственного органа по труду областей, городов республиканского значения, столицы.
Срок представления: ежемесячно к 3 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
Наименование региона
Код местонахождения по КАТО (классификатор административно-территориальных объектов)
Количество действующих предприятий, единиц
в том числе
государственных предприятий
в том числе
частных предприятий
в том числе
крупные
средние
малые
крупные
средние
малые
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
количество коллективных договоров на начало ____ года, единиц
работа по коллективным договорам в ___ году
итого количество действующих коллективных договоров, единиц
%
количество коллективных договоров, по которым истекли сроки действия, единиц
из них перезаключено на новый срок, единиц
количество вновь заключенных коллективных договоров, единиц
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
в том числе на предприятиях
государственных
в том числе
частных
в том числе
крупных
%
средних
%
малых
%
крупных
%
средних
%
малых
%
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Наименование организации
______________________________
______________________________
Адрес организации
__________________________________
__________________________________
Телефон организации __________________________________
Адрес электронной почты организации ___________________
Исполнитель _________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________ _______________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сведения о количестве
коллективных договоров"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве коллективных договоров"
Глава 1. Общие положения

1. Осы "Ұжымдық шарттардың саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленіп, "Ұжымдық шарттардың саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының еңбек инспекциясы жөніндегі басқармалары толтырылған Нысанды Қазақстан Республикасының Еңбек және және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 3-күніне қарай ұсынады.
4. Көрсеткіштер ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-бөлім. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
6. Нысанның А-бағанында өңірлердің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның Б-бағанында ӘАОЖ (Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші) бойынша орналасқан жерінің коды көрсетіледі.
8. Нысанның 1-бағанында жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
9. Нысанның 2-бағанында жұмыс істеп тұрған мемлекеттік кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
10. Нысанның 3, 4, 5-бағандарында сәйкесінше жұмыс істеп тұрған ірі, орта және кіші мемлекеттік кәсіпорындардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында жұмыс істеп тұрған жеке кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7, 8, 9-бағандарында сәйкесінше жұмыс істеп тұрған ірі, орта және кіші жеке кәсіпорындардың саны көрсетіледі.
13. Нысанның 10-бағанында ұжымдық шарттардың ағымдағы жылдың басындағы жалпы саны көрсетіледі.
14. Нысанның 11-бағанында ұжымдық шарттардың ағымдағы жылдың басындағы жалпы санынан қолданылу мерзімі өткен ұжымдық шарттардың саны көрсетіледі.
15. Нысанның 12-бағанында ұжымдық шарттардың ағымдағы жылдың басындағы жалпы санынан қолданылу мерзімі өткен ұжымдық шарттардың ішінен жаңа мерзімге қайта жасалған ұжымдық шарттардың саны көрсетіледі.
16. Нысанның 13-бағанында жаңадан жасалған ұжымдық шарттардың саны көрсетіледі.
17. Нысанның 14-бағанында қолданыстағы ұжымдық шарттардың жиыны көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве коллективных договоров", разработано в соответствии с подпунктом 3) пункта 16 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, которая детализирует порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве коллективных договоров" (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения данной Формы является осуществление мониторинга за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан территориальные подразделения уполномоченного государственного органа по труду областей, городов республиканского значения, столицы ежемесячно к 3 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.
5. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе А Формы указывается наименование региона.
7. В графе Б Формы указывается код местонахождения по КАТО (классификатор административно-территориальных объектов).
8. В графе 1 Формы указывается общее количество действующих предприятий.
9. В графе 2 Формы указывается общее количество действующих государственных предприятий.
10. В графах 3, 4, 5 Формы указываются количество действующих государственных крупных, средних, малых предприятий соответственно.
11. В графе 6 Формы указывается общее количество действующих частных предприятий.
12. В графах 7, 8, 9 Формы указываются количество действующих частных крупных, средних, малых предприятий соответственно.
13. В графе 10 Формы указывается общее число коллективных договоров на начало текущего года.
14. В графе 11 Формы указывается количество коллективных договоров, по которым истекли сроки действия от общего числа коллективных договоров на начало текущего года.
15. В графе 12 Формы указывается количество коллективных договоров, перезаключенных на новый срок из числа коллективных договоров, по которым истекли сроки действия от общего числа коллективных договоров на начало текущего года.
16. В графе 13 Формы указывается количество вновь заключенных коллективных договоров.
17. В графе 14 Формы указывается итого действующих коллективных договоров.

18. Нысанның 15-бағанында жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жалпы санынан қолданыстағы ұжымдық шарттардың пайызы көрсетіледі.
19. Нысанның 16-бағанында ұжымдық шарттары бар мемлекеттік кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
20. Нысанның 17-бағанында ұжымдық шарттары бар ірі мемлекеттік кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
21. Нысанның 18-бағанында жұмыс істеп тұрған ірі мемлекеттік кәсіпорындардың санынан ұжымдық шарттары бар ірі мемлекеттік кәсіпорындарды қамту пайызы көрсетіледі (3-баған).
22. Нысанның 19-бағанында ұжымдық шарттары бар орта мемлекеттік кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
23. Нысанның 20-бағанында жұмыс істеп тұрған орта мемлекеттік кәсіпорындардың санынан ұжымдық шарттары бар орта мемлекеттік кәсіпорындарды қамту пайызы көрсетіледі (4-баған).
24. Нысанның 21-бағанында ұжымдық шарттары бар шағын мемлекеттік кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
25. Нысанның 22-бағанында жұмыс істеп тұрған шағын мемлекеттік кәсіпорындардың санынан ұжымдық шарттары бар шағын мемлекеттік кәсіпорындарды қамту пайызы көрсетіледі (5-баған).
26. Нысанның 23-бағанында ұжымдық шарттары бар жеке кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
27. Нысанның 24-бағанында ұжымдық шарттары бар ірі жеке кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
28. Нысанның 25-бағанында жұмыс істеп тұрған ірі жеке кәсіпорындардың санынан ұжымдық шарттары бар ірі жеке кәсіпорындарды қамту пайызы көрсетіледі (7-баған).
29. Нысанның 26-бағанында ұжымдық шарттары бар орта жеке кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
30. Нысанның 27-бағанында жұмыс істеп тұрған орта жеке кәсіпорындардың санынан ұжымдық шарттары бар орта жеке кәсіпорындарды қамту пайызы көрсетіледі (8-баған).
31. Нысанның 28-бағанында ұжымдық шарттары бар шағын жеке кәсіпорындардың жалпы саны көрсетіледі.
32. Нысанның 29-бағанында жұмыс істеп тұрған шағын жеке кәсіпорындардың санынан ұжымдық шарттары бар шағын жеке кәсіпорындарды қамту пайызы көрсетіледі (9-баған).

18. В графе 15 Формы указывается процент действующих коллективных договоров от общего количества действующих предприятий.
19. В графе 16 Формы указывается общее количество государственных предприятий, которые имеют коллективные договора.
20. В графе 17 Формы указывается общее количество государственных крупных предприятий, которые имеют коллективные договора.
21. В графе 18 Формы указывается процент охвата государственных крупных предприятий, которые имеют коллективные договора от количества действующих государственных крупных предприятий (графа 3).
22. В графе 19 Формы указывается общее количество государственных средних предприятий, которые имеют коллективные договора.
23. В графе 20 Формы указывается процент охвата государственных средних предприятий, которые имеют коллективные договора от количества действующих государственных средних предприятий (графа 4).
24. В графе 21 Формы указывается общее количество государственных малых предприятий, которые имеют коллективные договора.
25. В графе 22 Формы указывается процент охвата государственных малых предприятий, которые имеют коллективные договора от количества действующих государственных малых предприятий (графа 5).
26. В графе 23 Формы указывается общее количество частных предприятий, которые имеют коллективные договора.
27. В графе 24 Формы указывается общее количество частных крупных предприятий, которые имеют коллективные договора.
28. В графе 25 Формы указывается процент охвата частных крупных предприятий, которые имеют коллективные договора от количества действующих частных крупных предприятий (графа 7).
29. В графе 26 Формы указывается общее количество частных средних предприятий, которые имеют коллективные договора.
30. В графе 27 Формы указывается процент охвата частных средних предприятий, которые имеют коллективные договора от количества действующих частных средних предприятий (графа 8).
31. В графе 28 Формы указывается общее количество частных малых предприятий, которые имеют коллективные договора.
32. В графе 29 Формы указывается процент охвата частных малых предприятий, которые имеют коллективные договора от количества действующих частных малых предприятий (графа 9).