Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы Нұсқаулық N 40
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы 1995 ж. 22 маусым N 153. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 4 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 73. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының
K010209_
Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
4. "Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу және төлеу
тәртiбi туралы" N 40 Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң 1995 жылғы 22 маусымдағы N 153
V950073_
бұйрығы.
----------------------------------------------------
Ескерту: Бүкіл мәтiн бойынша "Салық және бюджетке мiндеттi басқа да
төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің Заң
күшi бар Жарлығы" деген сөздер "Салық және бюджетке мiндеттi
басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының
Заңы" деген сөздермен ауыстырылды, "Жарлық", "Жарлықтың",
"Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер "Заң",
"Заңның", "Заңмен", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен
ауыстырылды- ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 бұйрығымен.
V990890_
I-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" нұсқаулық "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының заңы 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ негiзiнде және оның ережелерiн iске асыру мақсатымен әзiрлендi.
2. Егер Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда жеке тұлғаларға табыс салығын салудың осы нұсқаулықта баяндалған ережелерiнен басқа ережелер белгiленген болса, онда халықаралық шарттардың ережелерi қолданылады.
3. Жеке адамдардың табыс салығы бойынша аударымдар сомасы "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртiппен тиiстi бюджеттердiң кiрiстерiне түседi.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_
4. Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы теңгемен есептелiп, төленедi.
5. Жеке тұлғаны табыс салығынан босату немесе салықтың ставкасын бекiту тек Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбiмен ғана, сондай-ақ Инвестициялар жөнiндегi уәкілеттi органы жоғарыда аталған Заңға және "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Заңға сәйкес жасалған келiсiм-шарты негiзiнде жүргiзiледi. "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Инвестициялар жөнiндегi уәкілеттi органы беретiн жеңiлдiктердi есептемегенде, басқа актiлермен салықтық жеңiлдiктер, оның iшiнде дербес сипаттағы жеңiлдiктер беруге тыйым салынады.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгiнiң
Салық комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен. V970056_
Ескерту: 5-тармақ өзгертілді- ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_

Инструкция N 40 о порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц
Утверждена приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 июня 1995 г. N 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4.07.95 г. за N 73. Утратила силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 22 июня 1995
года N 153 "Об утверждении Инструкции N 40 "О порядке исчисления
и уплаты подоходного налога с физических лиц"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
По всему тексту:
слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" заменены словами "Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменены соответственно словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону" согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
Глава I
Общие положения
1. Инструкция "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц" разработана на основании Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235 и с целью реализации его положений.
2. Если международными договорами, участниками которых является Республика Казахстан, установлены иные правила обложения подоходным налогом физических лиц, чем те, которые содержатся в данной Инструкции, то применяются правила международных договоров.
3. Суммы отчислений по подоходному налогу с физических лиц поступают в доходы соответствующих бюджетов в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе".
Сноска. Пункт 3 - в новой редакции согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
4. Подоходный налог с физических лиц исчисляется и уплачивается в тенге.
5. Освобождение физического лица от подоходного налога или уменьшение ставки налога может производиться только в порядке внесения изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", а также на основании контракта, заключенного с уполномоченным органом по инвестициям в соответствии с вышеназванным Законом и Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций". Запрещается предоставление налоговых льгот другими актами, в том числе льгот, носящих индивидуальный характер, за исключением льгот, предоставляемых уполномоченным органом по инвестициям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций.
Сноска. Пункт 5 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; пункт - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .

5-1. Табыс салығы бойынша есептелген және төленбеген айыппұлдар мен өсiмдер сомаларын төлеуден босату немесе сомасын азайту "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң) толықтыру енгiзу тәртiбiмен жүргiзілуi мүмкiн. Табыс салығы бойынша есептелген және төленбеген айыппұлдар мен өсiмдер сомаларын төлеуден босату немесе сомасын азайтуға, соның iшiнде жеке сипаттағы да, басқа актiлермен рұқсат беруге тыйым салынады.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды- ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_
5-2. Арнаулы экономикалық аумақтар бойынша табыс салығы арнаулы
экономикалық аумақтар туралы заңдарда айқындалған тәртiппен арнаулы
экономикалық аумақтардың қаржылық қорының (бюджеттің) кiрiсiне түседi.
Ескерту: 5-2-тармақпен толықтырылды- ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_
II-тарау. Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын
төлеушiлер және салық салынатын табыс
6. Салық жылы салық салынатын табысы бар жеке тұлғалар табыс салығын
төлеушiлер болып табылады.
Табыс салығын төлеушiлер өздерi тұрған жер бойынша салық төлеудi
жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының азаматтары, шет мемлекеттердiң азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар табыс салығын төлеушi жеке тұлғаларға жатқызылады.
Табыс салығын салу мақсатымен салық төлеушi жеке тұлғалар резиденттерге және бейрезиденттерге бөлiнедi.
Резидент - Қазақстанда салық жылы басталатын немесе аяқталатын кезкелген тiзбектi 12 айлық кезеңде 183 күн немесе одан да көп күндер бойына Қазақстанда жүрген не шетелде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметiнде жүрген жеке тұлға. Жеке тұлға өзiнiң келген жылының алдындағы жылы Қазақстанның резидентi болса ғана өзiнiң келген кезеңiнiң алдындағы кезең үшiн ғана резидент ретiнде қаралады. Жеке тұлға өзiнiң Қазақстанда болған жылы аяқталатын жылдан кейiнгi жылы резидент болса ғана ол Қазақстанда болған кезеңнен кейiнгi кезең үшiн резидент ретiнде қаралады.
Резидент емес - осы Нұсқаулықтың 4-абзацына сәйкес резидент болып танылмайтын жеке адам.
Мысал. Шетел азаматы өзара шарт бойынша Қазақстан Республикасына 1994 жылы қарашада 2 жылғы жұмысқа келдi. 1995 жылдың 1 қарашасынан бастап, яғни оның республикада болған 12 айлық кезеңi оның резиденттiгiн анықтау үшiн негiзге алынады. Демек, 1994 жылдың 1 қарашасынан 2 мамырға дейiн (қараша - 30 күн - желтоқсан - 31 күн - қаңтар - 31 күн - ақпан - 28 күн наурыз 31 күн - сәуiр 30 күн - мамыр - 2 күн - 183 күн) бұл азаматқа бейрезиденттер үшiн белгiленген тәртiппен салық салынады. 3 мамырдан бастап ол резидент ретiнде қаралады және оған Қазақстандағы және одан сырт жердегi көздерден алынатын барлық табыстарына табыс салығы салынады. Салық жылы аяқталғаннан кейiн 1996 жылы 31 наурызға дейiн ол бiр жылғы жиынтық табысы туралы декларация бередi, сөйтiп 1995 жылдың басынан бастап салық қайта есептеледi.
Өз өндiрiсiндегi тауарларын сатудан түскен кiрiстер бойынша бiрыңғай жер салығын төлеушілер бiрыңғай табыс салығын төлеушілерге жатпайды.
ЕСКЕРТУ: 6-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
Ескерту: 6-тармақ абзацпен толықтырылды- ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_

5-1. Освобождение от уплаты или уменьшение сумм начисленных и не уплаченных штрафов и пени по подоходному налогу может производиться в порядке внесения дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", (далее - Закон). Запрещается предоставление освобождения от уплаты или уменьшение сумм начисленных и не уплаченных штрафов и пени по подоходному налогу, в том числе носящих индивидуальный характер, другими актами.
Сноска. Глава I дополнена новым пунктом 5-1 согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
5-2. По специальным экономическим зонам подоходный налог поступает в доход финансового фонда (бюджета) специальных экономических зон в порядке, определяемом законодательством о специальных экономических зонах.
Сноска. Глава I дополнена новым пунктом 5-2 согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
Глава II
Плательщики подоходного налога с
физических лиц и налогооблагаемый доход
6. Плательщиками подоходного налога являются физические лица, имеющие налогооблагаемый доход в налоговом году.
Плательщики подоходного налога осуществляют уплату налога по месту своего нахождения.
К физическим лицам-плательщикам подоходного налога относятся граждане Республики Казахстан, граждане иностранных государств и лица без гражданства.
В целях налогообложения подоходным налогом иностранные граждане подразделяются на резидентов и нерезидентов.
Резидент - физическое лицо, которое находится в Казахстане в течение 183 и более дней в любом последовательном 12-месячном периоде, начинающемся или оканчивающемся в налоговом году, либо находится на государственной службе Республики Казахстан за границей. Физическое лицо рассматривается как резидент для периода, предшествующего его прибытию, только если это лицо было резидентом Казахстана в год, предшествующий году его прибытия. Физическое лицо рассматривается как резидент для периода, следующего за последним днем пребывания в Казахстане, только если это лицо стало резидентом в году, следующем за годом, в котором заканчивается пребывание этого лица в Казахстане.
Нерезидент - физическое лицо, которое не признается резидентом в соответствии с абзацем 4 настоящей Инструкции.
ПРИМЕР: Гражданин иностранного государства прибыл в Республику Казахстан 1 ноября 1994 года на работу по контракту на 2 года. С 1 ноября 1995 года, т.е 12-месячный период его пребывания в республике будет браться за основу, чтобы определить его статус резидентства. Следовательно, с 1 ноября 1994 года до 2 мая (ноябрь - 30 дней + декабрь - 31 дн. + январь - 31 дн. + февраль - 28 дн. + март - 31 дн. + апрель - 30 дн. + май - 2 дн. = 183 дня), данный гражданин облагается налогом в порядке, установленном для нерезидентов. Начиная с 3 мая он рассматривается как резидент и облагается подоходным налогом по всем доходам, получаемым из источников в Казахстане и за ее пределами. По окончании налогового года в 1996 году до 31 марта он подает декларацию о совокупном годовом доходе, где будет произведен перерасчет налога с начала 1995 года.
К плательщикам подоходного налога не относятся плательщики единого земельного налога по доходам от реализации товаров собственного производства.
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .

7. Жеке тұлғаның, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғаның да салық салынатын, бiр жылғы жиынтық табысы мен осы нұсқаулықтың ІІІ және IV тараулармен көзделген шегерiстiң арасындағы айырма ретiнде есептелген табысы табыс салығын салу объектiсi болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
8. Салық салынатын табыс теңгемен айқындалады.
9. Табыс салығы салынатын табысты есептеу кезiнде түскен ақша, басқа
да түсiмдер, сондай-ақ шетел валютасымен жұмсалған шығын операция жасалған
(төлем төленген) күнгi Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсiнiң ресми
бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледi.
III-тарау. Жылдық жиынтық табыс
10. Салық төлеушi резиденттiң жылдық жиынтық табысы резиденттiң
қандай көздерден алынғанына қарамастан Қазақстан Республикасында және
Қазақстан Республикасынан сырт жерде алған табыстарынан құралады.
11. Салық төлеушi резиденттiң жылдық жиынтық табысына оның Қазақстан
Республикасында немесе одан сырт жерде алынғанына қарамастан Қазақстандағы
көздерден алынған табыстары кiредi.
12. Жылдық жиынтық табысқа салық жылы ақшалай немесе заттай нысанда
алынған табыстарының барлық түрлерi, соның iшiнде:
а) еңбек ақы түрiнде алынатын табыстары;
б) кәсiпкерлiк қызметтен алынатын табыстары;
в) жеке тұлғалардың мүлiктiк табысы жатады.
Ескерту: Зейнеткерлiк төлемдер түрiнде алынатын кiрiстерге жинақтау
зейнеткерлiк қорынан төленетiн төлемдер жатады.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақтың "а"-тармақшасы ескертумен толықтырылды-
ҚР Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiнiң 1997.09.30.
N 322 бұйрығымен.
V970056_
13. Заттай немесе басқа нысанда алынған табыстар жиынтық табыста
сатып алу бағасы бойынша есептеледi.
14. Еңбек ақы түрiнде алынатын табыстарға жалақының, сыйлықақының, қосымша ақының, сыйақының, үлесақының, қаламақының, шәкiртақының және жалдану (мердiгерлiк, өзара шарт, келiсiм) шартына сәйкес жеке тұлғаның жұмысты орындауына (қызметтi атқаруына, оқуына) байланысты басқа да төлемдердiң кез-келген түрлерi жатады.
Еңбекақы түрiнде алынатын табыстарға сондай-ақ:
а) қызметкерлерге көрсетiлетiн қызметтiң немесе сатылатын тауарлардың құны мен олардың сатып алу бағасы немесе өзiндiк құны арасындағы терiс айырма да жатады.
Мысал:
1. Ұйым қабы 1800 теңге тұратын бағамен қант сатып алды, ал оны өз қызметкерлерiне 1500 теңгеден сатты. Бұл ретте 300 теңге әрбiр қызметкердiң жиынтық табысында ескерiлiп, оған төлем көзiнен алынатын табыс салығы салынуға тиiс.
2. Ұйым өзiнiң қызметкерлерiнiң пәтерiн жөндедi, бұл үшiн ол осы жөндеудiң 25 мың теңге тұратын нақты өзiндiк құнының орнына 15 мың теңге төледi. 10 мың теңге айырма жеке тұлғаның жиынтық табысына қосылып төлем көзiнен алынатын табыс салығы салынуға тиiс.
б) жұмыс берушiнiң қызметкердiң қызметiмен байланысы жоқ шығынын өтеуге жұмсаған шығыны. Бұл шығын қызметкердiң баласын оқытуға, оны мектеп жасына дейiнгi мекемеде ұстауға, емдеуге, сатып алынған машинаның немесе пәтердiң, т.б. құнын төлеуге жұмсаған шығын болуы мүмкiн;
в) жұмыс берушiнiң шешiмiмен қызметкердiң оған борышының немесе мiндеттемесiнiң сомасын есептен шығаруы. Кредиттiң немесе қайтарылмалы несиенiң төленбеген сомасын, кредит немесе несие сомасы бойынша проценттердiң сомасын, қызметкердiң материалдық сипаттағы борышын т.б. қызметкердiң мойнынан шегерудi табыстың осындай түрiне жатқызуға болады.
г) жұмыс берушiнiң өз қызметкерлерiнiң өмiрiн немесе денсаулығын ерiктi сақтандыруға байланысты жарналарын төлеуге жұмсаған шығыны;
д) жұмыс берушiнiң жеке тұлғадан ұсталуға тиiс табыс салығының есебiнен төлеген сомасы.
Мысал. Кәсiпорын (немесе басқа шаруашылық жүргiзушi субъект) өз қаражаты есебiнен қызметкерге пәтер сатып алды, бұл орайда бюджетке пәтер құнынан (қызметкердiң табысы болып есептелетiн) табыс салығын төледi. Бұл ретте қызметкердiң жиынтық табысына сатып алынған пәтердiң құны ғана емес, сонымен бiрге кәсiпорын төлеген табыс салығының сомасы да қосылуға тиiс.
е) қызметкерлердiң тiкелей немесе жанама табыстары болып табылатын жұмыс берушi жұмсаған шығындардың барлық түрлерiнiң сомасы.
Мұндай табыстарға жолақы билеттерiнiң құнын, тамақ үшiн төленетiн қосымша төлемнiң сомасын, газеттер мен журналдарға жазылыс сомасын, санаторийлер мен демалыс үйлерiне жолдамалардың, жүзу бассейiндерiне немесе "денсаулық топтарына" абонементтердiң құнын төлеудi, массаждың құнын, дәрi-дәрмектiң құнын төлеудi, жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен төленген осындай шығындары жатқызуға болады.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгердi - ҚР Қаржы министрлiгiнiң
Салық комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен. V970056_

7. Объектом обложения подоходным налогом является облагаемый доход физического лица, в том числе занимающегося предпринимательской деятельностью, исчисленный как разница между совокупным годовом доходом и вычетами, предусмотренными в главами III и IV настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62. V980543_
8. Облагаемый доход определяется в тенге.
9. При исчислении облагаемого дохода выручка, другие поступления, а также понесенные затраты в иностранной валюте пересчитываются в тенге по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан на день совершения операции (платежа).
Глава III
Совокупный годовой доход
10. Совокупный годовой доход налогоплательщика-резидента состоит из доходов, полученных резидентом в Республике Казахстан и за пределами Республики Казахстан, независимо от того, из каких источников они получены.
11. Совокупный годовой доход налогоплательщика-нерезидента включает доходы из казахстанских источников, независимо, получены они в Республике Казахстан или за ее пределами.
12. К совокупному годовому доходу относятся все виды доходов, полученные в денежной или натуральной форме за налоговой год, включая:
а) доходы, получаемые в виде оплаты труда и пенсионных выплат.
Примечание: К доходам, получаемым в виде пенсионных выплат, относятся выплаты из накопительных пенсионных фондов;
б) доходы от предпринимательской деятельности;
в) имущественный доход физических лиц.
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322.
13. Доходы, полученные в натуральной или другой форме, учитываются в совокупном доходе по ценам приобретения.
14. К доходам, получаемым в виде оплаты труда, относятся любые виды заработной платы, премий, доплат, вознаграждений, довольствия, гонораров, стипендий и других выплат, связанных с выполнением физическим лицом работы (службы, учебы) в соответствии с договором найма (подряда, контракта, соглашения).
К доходам, получаемым в виде оплаты труда, также относятся:
а) отрицательная разница между стоимостью услуг или товаров, реализуемых работником, и ценой их приобретения или себестоимостью.
ПРИМЕРЫ: 1.Организация закупила сахар по цене 1800 тенге за мешок, а реализовала его своим работникам по 1500 тенге. В этом случае 300 тенге должно быть учтено в совокупном доходе каждого работника и обложено подоходным налогом у источника выплаты.
2. Организация произвела ремонт квартиры своему работнику, за что он оплатил 15 тыс. тенге при фактической себестоимости этого ремонта 25 тыс. тенге. Разница в 10 тыс. тенге должна быть включена в совокупный доход физического лица и обложена подоходным налогом у источника выплаты.
б) расходы работодателя на возмещение затрат работника, не связанные с его деятельностью. Это может быть оплата учебы ребенка работника, содержания его в дошкольном учреждении, лечения, стоимости приобретенных машины или квартиры и т. д.;
в) списание по решению работодателя суммы долга или обязательства работника перед ним. К такому виду дохода можно отнести списание с работника не уплаченных сумм кредитов или возвратных ссуд, сумм процентов по кредитам или ссудам, долгов работника материального характера и т. д.;
г) затраты работодателя по уплате взносов по добровольному страхованию жизни или здоровья своих работников;
д) суммы, уплаченные работодателем в счет подоходного налога, подлежащего удержанию с физического лица.
ПРИМЕР: Предприятие (или другой хозяйствующий субъект) приобрело работнику квартиру за счет своих средств, при этом уплатило в бюджет со стоимости квартиры (которая считается доходом работника) подоходный налог. В этом случае в совокупный доход работника должна включаться не только стоимость приобретенной квартиры, но и сумма подоходного налога, уплаченного предприятием.
е) суммы других видов расходов работодателя, являющихся прямыми или косвенными доходами работников.
К таким доходам можно отнести стоимость проездных билетов, сумму доплат за питание, сумму подписки на газеты и журналы, оплату путевок в санатории и дома отдыха, абонементов в плавательный бассейн или в "группы здоровья", стоимость массажа, оплата лекарства и аналогичные расходы, оплаченные за счет средств работодателя.
Сноска. Подпункт е) пункта 14 - с изменениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322.

15. Жеке тұлғаның кәсiпкерлiк қызметтен алған табыстарына мыналар жатқызылады:
а) өнiмдi өткiзуден (жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден) алынған табыс;
б) үйлердiң, ғимараттардың, сондай-ақ амортизациялауға жатпайтын активтердiң өткiзiлуi кезiнде инфляцияға байланысты олардың құнына енгiзiлетiн түзетудi ескере отырып, олардың құнының өсуiнен алынатын табыс;
Ескерту. Амортизациялауға жатпайтын құрал-жабдыққа жер, тауар-материалдық құндылықтар, ағымдағы жылы салық салынатын табысты анықтау кезiнде құны толық шегерiлiп мүлiк жатады.
Мысал.
Кәсiпкер салық жылының басында 10 мың теңгеге тiгiн машинасын сатып алды, жылдың аяғында ол оны 16 мың теңгеге сатты. Сатылған күнi инфляция коэффициентi шартты түрде 1,3-ке тең болатын. Бұл ретте кәсiпкердiң жиынтық табысына 3000 теңге қосылуға тиiс (16000 - 10000 х 1,3).
в) сыйақы (мүдделер) түрiнде жеке тұлғаларға берiлген кiрiстер. Мұның берiлген қарыздар үшiн сыйақы (мүдде) болуы мүмкiн;
в) -1 күдiктi мiндеттемелер бойынша кiрiстер.
Мысал. Кәсiпорын жеке кәсiпкерден 50 процент өсiммен 3 айға 500 мың теңге қарыз алды. Мерзiмi өткеннен кейiн кәсiпорын жеке кәсiпкерге 750 мың теңге төлейдi. 250 мың теңге айырма жеке тұлғаның табысы болып табылады және оған табыс салығы салынады.
г) дивиденттер түрiндегi табыстар;
Ескерту. Дивидендтер - заңды тұлға оған қатысушы жеке тұлғалар (акционерлер) арасында бөлетiн таза табыстың бiр бөлiгi. Сондай-ақ жеке тұлғаның заңды тұлғаның таратылуы кезiнде инфляцияны ескере отырып оның жарғы қорына төлеген жарналарынан басқа мүлiктi бөлу кезiнде алынған табыс та дивидендке жатады.
д) тегiн алынған мүлiк пен ақша;
е) мүлiктi жалға беруден алынған табыс;
ж) роялти;
Мысал. Жеке тұлға әлдебiр патенттiң, "ноу-хаудың" немесе бейнефильмдердiң, т.б. иесi болып табылады және оларды пайдалану құқығын басқа субъектiге белгiлi бiр ақыға бередi, бұл ретте осы ақы табыс түрлерiнiң бiрi - роялти болып табылады.
з) кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе кәсiпорынды жабуға келiскенi үшiн алынған табыстар;
Мысал. Кәсiпкер кiр сабын өндiрiсiн ұйымдастырады. Бұл аймақта осындай өндiрiс бұрыннан жұмыс iстейтiн (немесе рынок бұл өнiммен оны өткiзу үшiн басқа аймақтардан әкелу арқылы қамтамасыз етiлетiн) және жаңадан құрылған өндiрiс оған бәсекелестiк туғызуы (рынокта тауардың тым көбеюi салдарынан немесе сапасының неғұрлым жоғары немесе бағасының төмен болуы есебiнен сұранымның төмендеуi) мүмкiн. Бұл ретте бұрыннан жұмыс iстеп келе жатқан өндiрушi (немесе өткiзушi) белгiлi бiр ақыға жаңа кәсiпкерге өндiрiстi қысқартуды немесе оны мүлде жабуды ұсынуы мүмкiн. Келiскен жағдайда бұл ақы да жаңа кәсiпкер үшiн жылдық жиынтық табысқа қосылуға тиiс табыс болып табылады.
и) талапты есептен шығарудан алынған табыстар;
Мысалдар.
1. Кәсiпкер жеке тұлға жеткiзiлген өнiм немесе көрсетiлген қызмет үшiн басқа кәсiпкерге немесе заңды тұлғаға 50 мың теңге қарыз. Ол қарыздар болған кәсiпкер жеке тұлға белгiсiз бiр жаққа кетiп қалған (немесе өлген), ал заңды тұлға таратылған. Бұл ретте борыш төленбейдi және 50 мың теңге табысқа есептеледi.

15. К доходам физического лица от предпринимательской деятельности относятся:
а) доход от реализации продукции (работ, услуг);
б) доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации с учетом корректировки их стоимости на инфляцию.
ПРИМЕЧАНИЕ. К средствам, не подлежащим амортизации относятся: земля, товарно-материальные ценности, имущество, стоимость которого полностью вычитается в текущем году при определении облагаемого дохода.
ПРИМЕР: Предприниматель купил в начале налогового года швейную машинку за 10 тыс. тенге, в конце года он ее продал за 16 тыс. тенге. На день продажи коэффициент инфляции условно был равен 1,3. В этом случае в совокупный доход предпринимателя должна быть включена сумма 3000 тенге (16000 - 10000 x 1,3).
в) доходы, полученные физическим лицом в виде вознаграждения (интереса). Это могут быть вознаграждения (интерес) за предоставленные займы;
ПРИМЕР: Предприятие, согласно договору, на 3 месяца заняло у частного предпринимателя 500 тыс. тенге под 50 процентов. После истечения срока предприятие выплачивает частному предпринимателю 750 тыс. тенге. Разница 250 тыс. тенге является доходом физического лица и облагается подоходным налогом.
в)-1 доходы по сомнительным обязательствам;
г) доходы в виде дивидендов.
ПРИМЕЧАНИЕ. Дивиденды - часть чистого дохода распределяемого юридическим лицом между физическими лицами - его участниками (акционерами). К дивидендам также относятся доходы физического лица от распределения имущества при ликвидации юридического лица, за исключением его взносов в уставный фонд с учетом инфляции.
д) безвозмездно полученные имущество и деньги;
е) доходы от сдачи в аренду имущества;
ж) роялти.
ПРИМЕР: Физическое лицо является владельцем какого-либо патента, "ноу-хау" или видеофильмов и т.п. и за определенную плату передает право на них на использование другому субъекту, в этом случае плата является одним из видов дохода-роялти.
з) доходы, полученные за согласие ограничить предпринимательскую деятельность или закрыть предприятие.
ПРИМЕР: Предприниматель организовал производство хозяйственного мыла. В данном регионе уже действовало аналогичное производство (или рынок обеспечивался этой продукцией путем завоза ее для реализации из других регионов), и вновь созданное производство могло создать ему конкуренцию (снизить спрос из-за перенасыщения рынка товаром или за счет более высокого качества или низкой цены). В этом случае ранее действовавший производитель (или реализатор) может предложить за определенную плату новому предпринимателю сократить производство или вообще закрыть его. В случае согласия эта плата и является для нового предпринимателя доходом, который должен быть включен в совокупный годовой доход.
и) доходы от списания требований.
ПРИМЕРЫ: 1. Физическое лицо-предприниматель должен другому предпринимателю или юридическому лицу за поставленную продукцию или оказанные услуги 50 тыс. тенге. Предприниматель - физическое лицо, которому он должен, уехал в неизвестном направлении (или умер), а юридическое лицо - ликвидировано. В этом случае долг не может быть уплачен, и 50 тыс. тенге засчитываются в доход.

2. Салық төлеушi А кәсiпорнына 1 млн. теңге қарыз. Ол Б кәсiпорыны үшiн қызметтер көрсетiп жүр, бұл қызметтер А кәсiпорнының тапшы тауарлар алуына мүмкiндiк бередi. Сонан соң А кәсiпорны салық төлеушiнi қарыздан босатады. Салық төлеушi 1 млн. теңгеге тең табыс алды.
к) салық жылы iшiнде негiзгi құрал-жабдықты өткiзу сомасының салық жылының аяғында инфляция деңгейiне қарай түзетудi ескере отырып осы құрал-жабдықтың (осы топтағы) құндық балансынан асып түсуi жеке тұлғаның салық жылындағы табысы болып есептеледi, ал топтың құндық балансы нөлге тең болады;
Мысал. Кәсiпкер жеке тұлғаның шаруашылықта құндық балансы салық жылының аяғында 600 мың теңге болатын тракторы бар едi. Жыл iшiнде ол тракторды 1000 мың теңгеге сатты. Бұл ретте айырма 400 мың теңге болады (1000 мың т. - 600 мың т.). Сатылған күнi инфляцияның 1,3-ке тең шартты деңгейiнде кәсiпкердiң жылдық жиынтық табысына қосылуға тиiс сома 220 мың теңге болады (1000 мың теңге - 600 мың теңгеге х 1,3).
л) өтелетiн шегерiстер Жарлықтың 44-бабына сәйкес өткен салық жылы кәсiпкерлiк қызметпен айналысқан жеке тұлғаның табысына бұрын шегерiлiп, кейiннен орны толтырылған шығындар, залалдар, күмәндi борыштар өтелетiн шегерiстер жатады. Бұл сома кәсiпкердiң алынған салық жылындағы табысы деп есептеледi.;
м) ұтыстар, мемлекеттiк (ұлттық) лоторея жөнiндегi ұтыстардан басқа.
Ескерту. Ұтыстар - жеке тұлғалардың конкурстарда, жарыстарда (олимпиадалар), фестивальдарда, лотереялар бойынша алатын заттай және ақшалай түрдегі кiрiстерiнiң кез-келген түрлерi.
н) экспорттау кезiнде төмендетiлген құны бойынша сатылған қаражаттардан түскен кiрiстер.
о) осы Нұсқаулықтың 77-1 тармағына сәйкес бағаларды түзетуден түскен кiрiстер.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ м)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгердi - ҚР Қаржы министрлiгiнiң
Салық комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен. V970056_
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
Ескерту: 15-тармақ в)-1, о) тармақшаларымен толықтырылды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы
N 929 бұйрығымен. V990890_
16. Жеке тұлғаның жылдық жиынтық табысына қосылатын мүлiктiк табысына тек активтердiң мынадай түрлерiн өткiзуден алынған құнның есiмi ғана жатады, бұл орайда инфляцияға орай олардың құнына енгiзiлген түзетулер ескерiледi:
а) салық төлеушiнiң тұрақты тұрғылықты жерi болып табылмайтын қозғалмайтын мүлiк;
Жеке тұлғада бір үйден (пәтерлер немесе өзге де тұрған үйлер) артық үйі болған жағдайда, жеке тұлғаның тіркелген орны оның тұрғылықты жері болып табылады.
Ескерту. Үйлер, ғимараттар, көп жылдық екпе ағаштар және жермен берiк байланысқан басқа да мүлiк яғни қолданылу мақсатына айтарлықтай зиян келтiрмей көшiруге болмайтын объектiлер қозғалмайтын мүлiк болып табылады.

2. Налогоплательщик должен предприятию А 1 млн. тенге. Он оказывает услуги для предприятия Б, которые позволяют предприятию А получить дефицитные товары. Затем предприятие А освобождает налогоплательщика от его долга. Налогоплательщик получил доход равный 1 млн. тенге.
к) превышение суммы реализации основных средств в течение налогового года над стоимостным балансом этих средств (в данной группе) на конец налогового года с учетом корректировки на уровень инфляции считается доходом физического лица в налоговом году, а стоимостной баланс группы становится равен нулю.
ПРИМЕР: Предприниматель-физическое лицо имел в хозяйстве трактор, стоимостной баланс которого на конец налогового года составил 600 тыс. тенге. В течение года он продал трактор за 1000 тыс. тенге. В этом случае разница составит 400 тыс. тенге (1000 т.т.- 600 т.т.). При условном уровне инфляции на дату реализации равном 1,3, сумма, которая должна быть включена в совокупный годовой доход предпринимателя, составит 220 тыс. тенге (1000 т.т.- 600 т.т.х 1,3).
л) компенсируемые вычеты. Согласно статьи 44 Закона к компенсируемым вычетам относятся расходы, убытки, сомнительные долги, которые были ранее вычтены из дохода физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью за предыдущий налоговый год, а затем они были возмещены. Эти суммы считаются доходом предпринимателя того налогового года в котором были получены;
м) выигрыши, кроме выигрышей по государственной (национальной) лотерее.*
Примечание.
Выигрыши - любые виды доходов в натуральном и денежном выражении, получаемые физическими лицами на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по вкладам, по лотереям.
н) доходы от реализации активов по заниженной стоимости при экспорте;
о) доходы от корректировки цен в соответствии с пунктом 77-1 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 15 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
16. К имущественному доходу физических лиц, включаемому в совокупный годовой доход, относится только прирост стоимости от реализации следующих видов активов с учетом корректировки их стоимости на инфляцию:
а) недвижимого имущества, не являющегося местом постоянного жительства налогоплательщика;
ПРИМЕЧАНИЕ: Недвижимым имуществом являются здания, сооружения, многолетние насаждения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых невозможно без значительного ущерба их назначению.
При наличии у физического лица более одного дома (квартиры или иного жилого помещения), местом постоянного жительства физического лица является место прописки.

Мысал. Салық төлеушi жеке тұлғаның екi пәтерi бар, бiреуiнде отбасымен бiрге тұрады, ал тұрақты тұрғылықты жерi болып табылмайтын екiншiсiн сатып алғаннан кейiн белгiлi бiр уақыт өткен соң сатпақ болды. Екiншi пәтердi ол 450 мың теңгеге сатты. Бұрын сатып алу кезiнде ол бұл пәтер үшiн 250 мың төлегендi. Сатылған күнгi инфляцияның шартты деңгейi 1,3 екенiн ескергенде, пәтердiң құны 325 мың теңге болады (250 мың т. х 1,3). Салық төлеушiнiң жылдық жиынтық табысына 125 мың теңге қосылуға тиiс (450 мың т. - 325 мың т.).
б) бағалы қағаздар, заңды тұлғаға қатысу үлесi және басқа материалдық емес активтер;
Мысал. Жеке тұлғаның әрқайсысының құны 1000 теңгелiк 5 акциясы болды, салық жылы iшiнде ол бiр мезгiлде 4 акцияны 2000 теңгеден жалпы сомасы 8000 теңгеге сатты. Сатылған күнгi инфляцияның шартты деңгейi 1,3 екенiн ескергенде акциялардың құны 5200 теңге болады (4 х 1000 х 1,3). Жеке тұлғаның акцияларды өткiзуге байланысты жылдық жиынтық табысына қосылуға тиiс табысының сомасы - 2800 теңге (8000 т. - 5200 т.).
Ескерту. Бағалы қағаздарға акциялар, облигациялар, вексельдер, т.б. жатады ("Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасының 1995 ж. 21 сәуiрдегi N 2227 Заңы, 5-бап).
в) шетел валютасы;
г) асыл тастар мен асыл металдар, олардан жасалған зергерлiк бұйымдар және құрамында асыл тастар мен асыл металдар бар басқа да заттар, сондай-ақ өнер туындылары мен антиквариат.
Мысал. Азамат 1994 жылдың аяғында 3000 теңгеге картина сатып алды, 1995 жылдың аяғында ол оны 5000 теңгеге сатты. Сатылған күнгi инфляцияның деңгейi (шартты) 1,3 екенiн ескергенде құны 3900 теңге (3000 х 1,3) болады және бұл азаматтың жиынтық табысына 1100 теңге қосылуға тиiс (5000т. - 3900т).
ЕСКЕРТУ. 16-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
17. Жылдық жиынтық табыстан мыналар шығарылып тастауға тиiс:
а) жеке тұлға алған, Қазақстан Республикасында бұрын төлем көзiнен салық салынған дивидендтер;
б) төлем кезiнде салық салынатын, жеке тұлғалардан алынатын ұтыстар;
в) жеке тұлғалар алған және олардың кәсiпкерлiк қызметiмен байланысты бағамның оң айырмасы;
Ескерту. Бағамның оң айырмасы дегенiмiз ұлттық валюта құнының белгiлi бiр уақыт кезеңiндегi Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi қабылдаған бағам бойынша шетел валютасына қатынасы жөнiнен ауытқуын көрсететiн шартты шама. Жарлықтың ережелерiне сәйкес жеке тұлға алған бағамның оң айырмасы табыстарда есептелмейдi, ал терiс айырмасы шығындарда есептелмейдi.
г) жеке тұлға алған, 15 проценттiк түпкiлiктi ставка бойынша салық салынатын, акциялар өткiзуден алынған құнның өсiмі және резидент заңды тұлғаға қатысудың инфляцияға орай енгiзiлетiн түзетудi ескергендегi үлесi;
д) заңды тұлға-резидентке қатысу үлесiн сатудан жеке адамдар алған, Қазақстан Республикасындағы төлем көзiне бұрын салынған табыс;
е) шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң кәсiпкерлiк қызметке қатысы
жоқ шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң таза табысы есебiнен алынған, 15
процент ставка бойынша салық салынатын тiкелей және жанама табыстары.
ж) Қазақстан Республикасындағы төлем көзiне бұрын салынған жеке
адамдар алған сыйақы (мүдде).
Ескерту. 17-тармақтың б)-тармақшасы өзгертiлдi - ҚР Қаржы
министрiнiң 1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 17-тармақтың "б"-тармақшасы жаңа редакцияда -
ҚР Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiнiң 1997.09.30.
N 322 бұйрығымен.
V970056_
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ д,е-тармақшаларымен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1
бұйрығымен
V970061_
.
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
Ескерту: 17-тармақтың г) тармақшасы өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_
IY-тарау. Шегерiстер мен залалдар

ПРИМЕР: Налогоплательщик - физическое лицо имеет две квартиры, в одной проживает с семьей, а вторую, которая не является местом постоянного жительства, через определенное время после приобретения решил продать. Вторую квартиру он продал за 450 тыс. тенге. Раньше при покупке он заплатил за нее 250 тыс. тенге. С учетом условного уровня инфляции на дату реализации 1,3, стоимость квартиры составит 325 тыс. тенге (250 х 1,3). В совокупный доход налогоплательщика должно быть включено 125 тыс. тенге (450 т.т. - 325 т.т.).
б) ценных бумаг, доли участия в юридическом лице и других нематериальных активов.
ПРИМЕР: Физическое лицо имело 5 акций стоимостью 1000 тенге каждая, в течение налогового года оно реализовало одновременно 4 акции по 2000 тенге на общую сумму 8000 тенге. С учетом условного уровня инфляции на дату реализации 1,3, стоимость акций составит 5200 тенге (4х1000х1,3). Сумма дохода, которая должна быть включена 44 в совокупный доход физического лица в связи с реализацией акций - 2800 тенге (8000 т.- 5200 т.).
ПРИМЕЧАНИЕ. К ценным бумагам относятся акции, облигации, векселя и т.д. (Закон Республики Казахстан U952227_ "О ценных бумагах и фондовой бирже" от 21.04.95 N 2227, ст.5).
в) иностранной валюте;
г) драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата.
ПРИМЕР: Гражданин в конце 1994 года приобрел картину за 3000 тенге, в конце 1995 года он ее продал за 5000 тенге. Стоимость с учетом уровня инфляции на дату реализации 1,3, (условно) составит 3900 тенге (3000х1,3) и в совокупный доход этого гражданина должна быть включена сумма 1100 тенге (5000 т. - 3900 т.).
Сноска. Пункт 16 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
17. Из совокупного годового дохода подлежат исключению:
а) дивиденды, полученные физическими лицами, ранее обложенные у источника выплаты в Республике Казахстан;
б) выигрыши, полученные физическими лицами, облагаемые у источника выплаты;
в) положительная курсовая разница, полученная физическими лицами и связанная с их предпринимательской деятельностью.
ПРИМЕЧАНИЕ. Под курсовой разницей следует понимать условную величину, отражающую колебание стоимости национальной валюты по отношению к иностранной валюте за определенный период времени по курсу, принятому Национальным банком Республики Казахстан. Согласно положений Закона положительная курсовая разница, полученная физическим лицом, не учитывается в доходах, а отрицательная - в затратах;
г) доход от прироста стоимости при реализации акций открытых акционерных обществ с учетом корректировки на инфляцию;
д) доход от реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, полученный физическими лицами, ранее обложенный у источника выплаты в Республике Казахстан;
е) прямые и косвенные доходы работников хозяйствующих субъектов, не связанные с предпринимательской деятельностью, полученные за счет чистого дохода хозяйствующего субъекта, облагаемые по ставке 15 процентов.
ж) вознаграждение (интерес), полученное физическими лицами, ранее обложенное у источника выплаты в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 17 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1 V970061_ ; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от 4.08.99 г. № 929 V990890_ .
Глава IY
Вычеты и убытки

18. Жеке адамдардың жылдық жиынтық кiрiсiнен Заңға сәйкес шегерiлуге жататын шығыстардан басқа оны алуға байланысты барлық шығыстар шегерiледi. "Салық және бюджетке мiндеттi басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген нормалар шегiнде шығыстар шегерiмiне жатқызу жағдайлары айқындалуы мүмкiн.
Шегерiмдер кәсiпкерлiк қызмет кiрiсiн алумен байланысты шығыстарды растайтын құжаттар болған жағдайда жүргiзiледi.
Ескерту: 18-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_
19. Шегерiстер:
а) кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес шығындар бойынша;
б) бағамның терiс айырмасы бойынша;
в) жеке тұлғаның жеке тұтынуына және еңбек шарты бойынша (өзара шарт) немесе мердiгерлiк шарт (жалдану) бойынша жұмыстан табыс алуына байланысты жеке басының шығындарына жұмсалған шығындар бойынша шегерiлмейдi.
Мысал. Сырлаушы жеке тұлға цехты сырлау жөнiнде мердiгерлiк шарт жасасты, шартта материалдар мен аспаптар үшiн төлем көзделмеген, тек еңбекке ақы төлеу көзделген. Бұл ретте сырлаушы пайдаланатын бояу мен аспаптың құны алынған табыстан шегерiлмейдi.
20. Алынған несиелер (қарыздар) үшiн сыйақы (мүдде) теңгемен берiлген несие (қарыз) бойынша аталған ставканың 50 процентiне көбейтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң ресми қайта қаржыландыру ставкасы бойынша есепті кезең үшін есептелген, және шетелдiк валютамен берiлген несие (қарыз) бойынша 100 процентке көбейтiлген Лондон халықаралық рыногының ставкасы бойынша есептелген соманың шегiнде шегеруге жатады. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыру ставкасы мен Лондон банкаралық рыногының ставкасы кредит (займ) алу сәтiнде қолданылады.
Мысал. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлға коммерциялық банкiден 300 проценттiк өсiмнен кредит алды. Қайта қаржыландырудың Ұлттық банк белгiлеген қолданылып жүрген ставкасы (кредиттi алу сәтiнде)- 96 процент (шартты түрде). Бұл ретте кәсiпкер өзiнiң табысынан кредит үшiн процент) түрiндегi шығында 300% емес, 144% мөлшерiнде (96%+ (96% : 2) = 144%) шегерiп тастауына болады.
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгiнiң
Салық комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен.
V970056_
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен V970061_ .
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.

18. Из совокупного годового дохода физических лиц вычитаются все расходы, связанные с его получением, кроме расходов, не подлежащих вычету в соответствии с Законом.
Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" могут быть определены случаи отнесения на вычеты расходов в пределах норм.
Вычеты производятся при наличии документов, подтверждающих расходы, связанные с получением дохода от предпринимательской деятельности.
Сноска. Пункт 18 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09. 1997г. N 322; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; в новой редакции согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
19. Вычеты не производятся:
а) по расходам, не связанным с предпринимательской деятельностью;
б) по отрицательной курсовой разнице;
в) по расходам физического лица на личное потребление и личные расходы, связанные с получением дохода от работы по трудовому договору (контракту) или договору подряда (найму).
ПРИМЕР: Физическое лицо - маляр заключил договор подряда на окраску цеха, в договоре не предусмотрена оплата за материалы и инструменты, а только оплата труда. В этом случае стоимость используемых маляром краски и инструмента не вычитается из полученного дохода.
20. Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты (займы) подлежат вычету в пределах сумм, рассчитанных за отчетный период по официальной ставке рефинансирования Национального банка Республики Казахстан, увеличенной на 50 процентов указанной ставки по кредитам (займам) в тенге, и по ставкам Лондонского межбанковского рынка, увеличенной на 100 процентов по кредитам (займам) в иностранной валюте. Ставка рефинансирования Национального банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяется на момент получения кредита (займа).
ПРИМЕР: Физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью, взяло кредит в коммерческом банке под 300 процентов. Действующая ставка рефинансирования (на момент получения кредита), установленная Национальным банком - 96 % (условно). В этом случае предприниматель может сделать вычет из своего дохода затрат в виде процентов за кредит не 300 %, а 144% (96% + 96% : 2 = 144 %).
Сноска. Пункт 20 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

21. Салық төлеушiнiң өнiм өткiзуге, жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге байланысты, оларға жұмсалған шығын кәсiпкерлiк қызметтен алынған жылдық жиынтық табысқа бұрын енгiзiлген күмәндi талабы бойынша шегерiс жасауға құқығы бар.
Мысал. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлға белгiленген мерзiмде шарт бойынша 200 мың теңгелiк құрылыс жұмыстарын орындады. Декларация берiлген сәтте тапсырыс берушi онымен толық есеп айырыспады, бiрақ жиынтық табысқа кәсіпкер бұл соманы енгiздi және табыс салығы жалпы сомадан есептелдi. Қалған соманы кәсiпкер ала алмайды, бұл ретте табыс
есептелген күннен бастап екi жыл өткеннен кейiн тапсырыс берушi төлемеген
сома күмәндi талабы ретiнде шегерiледi.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
22. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғаның жиынтық табысынан
өндiрiсте пайдаланатын және тозған негiзгi құрал-жабдық бойынша
амортизациялық аударым осы нұсқаулықтың 23 тармағына сәйкес шегерiлуге
тиiс.
Ескерту. Амортизациялануға тиiс негiзгi құрал-жабдыққа:
а) жер;
б) тауар-материалдық қорлар;
в) ағымдағы жылы салық салынатын табысты анықтау кезiнде құны толық
шегерiлетiн мүлiк жатқызылмайды.
23. Амортизацияға жататын негiзгi құрал-жабдықтар амортизациялаудың
мынадай шектi нормаларымен топтарға бөлiнедi:
___________________________________________________________________
топ   |                                         |Амортизацияның шектi
нөмiрi|         Мүлiктiң атауы                  |нөмiрi, процентпен
____________________________________________________________________
1. |Компьютерлер, шектi құрылғылар және      |       30
|деректердi өңдеу жөнiндегi жабдықтар;    |
2. |Труба құбырлары; мұнай-газ құбырлары,    |       25
|пайдалы қазбаларды өндiру мен өңдеушi    |
|пайдаланатын жабдықтар, машиналар мен    |
|тетiктер                                 |
3. |Жолдарда пайдалануға арналған            |       20
|автотрактор техникасы; арнайы аспаптар,  |
|құрал-саймандар мен керек-жарақтар       |
4. |Жеңiл автомобильдер; такси;              |
|Автомобиль көлiгiнiң жылжымалы құрамы:   |
| жүк автомобильдерi, автобустар, арнаулы |
| автомобильдер мен автотiркемелер.       |
|Машиналар мен жабдықтар:                 |
| өнеркәсiптiң барлық салалары,           |
| құю өндiрiсi үшiн;                      |
| ұста-пресс жабдықтары;                  |
| электрондық жабдықтар;                  |
| құрылыс жабдықтары;                     |
| ауыл шаруашылық машиналары              |
| мен жабдықтары. Кеңсе жиhазы            |       15

21. Налогоплательщик имеет право на вычет по сомнительным долгам, связанным с реализованной продукцией, работами и услугами, доходы по которым ранее были включены в совокупный годовой доход, полученный от предпринимательской деятельности.
ПРИМЕР: Физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью, выполнило строительные работы по договору в установленный срок на сумму 200 тыс. тенге. На момент подачи декларации заказчик с ним рассчитался не полностью, но в совокупный доход эта сумма предпринимателю была включена в полном объеме и подоходный налог исчислен с общей суммы. Оставшаяся сумма так и не была получена предпринимателем, в этом случае по истечении двух лет со дня начисления дохода не уплаченная заказчиком сумма вычитается как сомнительный долг.
Сноска. Пункт 21 - с изменениями, внесенными приказом Налогового
комитета Минфина РК от 29.12.97г. N1.
22. Подлежат вычету из совокупного дохода физического лица,
занимающегося предпринимательской деятельностью, амортизационные
отчисления по основным средствам, используемым в производстве и
подверженным износу в соответствии с пунктом 23 настоящей
Инструкции.
Примечание. К средствам, подлежащим амортизации не относятся:
а) земля;
б) товарно-материальные запасы;
в) имущество, стоимость которого полностью вычитается в текущем
году при определении облагаемого дохода.
23. Подлежащие амортизации основные средства распределяются по
группам со следующими предельными нормами амортизации:
--------------------------------------------------------------------
но- !         Наименование имущества            ! Предельная норма
мер !                                           ! амортизации в
груп!                                           ! процентах
пы  !                                           !
--------------------------------------------------------------------
1 !                     2                     !         3
--------------------------------------------------------------------
1.   Компьютеры, периферийные устройства
и оборудование по обработке данных                   30
2.   Трубопроводы; нефтегазопроводы, оборудование,
машины и механизмы, используемые для добычи
и переработки полезных ископаемых                    25
3.   Автотракторная техника для использования на
дорогах; специальные инструменты, инвентарь
и принадлежности                                     20
4.   Легковые автомобили; такси.
Подвижной состав автомобильного транспорта:
грузовые автомобили, автобусы, специальные
автомобили и автоприцепы.
Машины и оборудование:
для всех отраслей промышленности, литейного
производства;
кузнечно-прессовое оборудование;
электронное оборудование;
строительное оборудование;
сельскохозяйственные машины и оборудование.
Мебель для офиса                                     15

5. |Басқа топтарға енгiзiлмеген              |       10
|амортизацияланатын активтер              |
6. |Темiр жол, теңiз және өзен көлiк         |
|құралдары. Қуат машиналары мен жабдықтары:
|жылу-техникалық жабдықтар                |
|турбиналық жабдықтар, электр             |
|двигательдерi мен дизель                 |
|генераторлары.                           |
|Электр тарату және байланыс құрылғылары  |       8
7. |Үйлер, ғимараттар, құрылыстар            |       7
8. |Коммуникация жабдықтары:                 |
|коммутация мен мәлiметтер берудiң        |
|электронды цифрлық жабдығы, цифрлық тарту|
|жүйелерi жабдығы, цифрлық өлшеуiш        |
|байланыс техникасы;                      |       25
|жасанды серiк,ұялы байланыс,радиотелефон,|
|пейджинг және транкинг байланысы жабдығы;|       15
|байланыс желілерi, ұқсас жабдық,         |
|коммутациялар мен тарту жүйелерi         |       10
___________________________________________________________________
Салық төлеушiлер өз қалауы бойынша кез-келген салық жылында
амортизацияның өзге нормаларын қолдануға құқылы, бiрақ бұл шектi
нормалардан аспауы тиiс.
ЕСКЕРТУ. 23-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
Ескерту: 23-тармақ 8 жолмен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_
24. Әрбiр топ бойынша амортизацияға аударым жарналары осы нұсқаулықтың 23-тармағында көрсетiлген амортизация нормасын салық салынатын жылдың аяғындағы топтың құндық балансына қолдану жолымен есептеледi.
Салық төлеушіні таратқан немесе қайта ұйымдастырған жағдайда амортизацияға бөлінген қаржы салық жылындағы қызмет кезеңіне түзетіледі.
ЕСКЕРТУ. 24-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
25. Үйлер, ғимараттар және құрылыстар бойынша (бұдан әрi - құрылыстар) амортизация әрбiр құрылысқа бөлек есептеледi. Егер құрылыстың құны тозу нәтижесiнде 40 айлық есептеу көрсеткiшi төмен болса, онда олардың құны ағымдағы шығындар ретiнде бағаланып, шегерiлуге тиiс.
Ескерту. 25-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
26. Салық төлеушiлер өз бетiнше жылына бiр рет, жүзеге асыратын нормалар бойынша жүзеге асырылатын қайта бағалауды ескеретiн және мына тәртiппен, бiрақ нөлден кем емес мөлшерде айқындалатын сома топтың салық салынатын жылдың аяғындағы құндық балансы болып табылады:
а) топтың салық салынатын алдыңғы жылдың аяғындағы құндық балансы, бұл құндық баланс алдыңғы салық жылы есептелген амортизация сомасына азайтылады, сондай-ақ онда осы нұсқаулықтың 28, 29 және 32 ескерiледi;
плюс
б) салық жылы топқа қосылған негiзгi құрал-жабдықтың сатып алу бағасы бойынша құны;
минус
в) салық жылы iшiнде топтың негiзгi құрал-жабдығын босату бағасы бойынша өткiзу кезiнде алынған сома.
Мысал. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғаның алдағы жылдың аяғында 800 мың теңгелiк негiзгi құрал-жабдықтың (үш топ) құндық балансы болады (300 мың теңгеден 2 жүк машинасы және 200 мың теңге тұратын 1 трактор), амортизация 120 мың теңге болды (15%). Ағымдағы салық жылы 250 мың теңгеге тағы бiр трактор сатып алынды және 350 мың теңгеге бiр жүк машинасы сатылды. Бұл ретте 580 мың теңге (800 мың т.-120 мың т. (800 х 0,15) - 250 мың т. - 350 мың т. - 580 мың т.) салық салынатын жылдың құндық балансы болып табылады. Мысал негiзгi құрал-жабдықты қайта бағаламай қаралады.
ЕСКЕРТУ. 26-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 26-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 26-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 26-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.

5.   Амортизируемые активы, не включенные в другие
группы                                               10
6.   Железнодорожные, морские и речные транспортные
средства. Силовые машины и оборудование:
теплотехническое оборудование,
турбинное оборудование, электродвигатели и
дизельгенераторы.
Устройства электропередачи и связи                    8
7.   Здания, сооружения, строения                          7
8.   Оборудование коммуникаций:
цифровое электронное оборудование коммутации
и передачи данных,
оборудование цифровых систем передач,
цифровая измерительная техника связи;                           25
оборудование спутниковой, сотовой связи,
радиотелефонной, пейджинговой и транкинговой связи;             15
линии связи, аналоговое оборудование,
коммутации и системы передач                                    10
--------------------------------------------------------------------
Налогоплательщики вправе по своему усмотрению применять иные нормы амортизации в любой налоговый год, но не выше предельных.
Сноска. Пункт 23 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97 г. N 1; приказом МГД РК от 4.08.99 г. № 929 V990890_ .
24. Отчисления на амортизацию по каждой группе подсчитываются путем применения нормы амортизации, указанной в пункте 23 настоящей Инструкции, к стоимостному балансу группы на конец налогооблагаемого года.
В случае ликвидации или реорганизации налогоплательщика отчисления на амортизацию корректируются на период деятельности в налоговом году.
Сноска. Пункт 24 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
25. По зданиям, сооружениям и строениям (далее - строения) амортизация начисляется на каждое строение отдельно. Если стоимость строений в результате износа стала ниже 40 месячных расчетных показателей, то их стоимость расценивается как текущие расходы и подлежит вычету.
Сноска. Пункт 25 - с изменениями, внесенными "Изменениями..." Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
26. Стоимостным балансом группы на конец налогооблагаемого года является сумма, учитывающая переоценку, осуществляемую самостоятельно налогоплательщиками один раз в год, и определяемая в следующем порядке, но не менее чем ноль:
а) стоимостной баланс группы на конец предыдущего налогового года, уменьшенный на сумму амортизации, начисленной в предыдущем налоговом году, а также с учетом пунктов 28, 29 и 32 настоящей Инструкции;
плюс
б) стоимость основных средств по цене приобретения, добавленных к группе в налоговом году;
минус
в) суммы, полученные при реализации основных средств группы по отпускным ценам в течение налогового года.
ПРИМЕР: Физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью, имело стоимостный баланс основных средств (3-я группа) на конец предыдущего года 800 тыс. тенге (2 грузовые машины по 300 тыс. тенге и 1 трактор - 200 тыс. тенге), амортизация составила 120 тыс. тенге (15 %). В текущем налоговом году был приобретен еще один трактор за 250 тыс. тенге и продана одна грузовая машина за 350 тыс. тенге. В этом случае стоимостным балансом налогооблагаемого года является 580 тыс. тенге (800 т.т.-120 т.т. (800х0,15)+250 т.т.-350 т.т.= 580 т.т.). Пример рассмотрен без переоценки основных средств.
Сноска. Пункт 26 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

27. Егер салық жылы iшiнде топтағы негiзгi құрал-жабдықты өткiзу кезiнде алынған сома топтың жыл аяғындағы құндық балансынан асып түссе, артығы инфляцияға орай енгiзiлетiн түзетудi ескере отырып, табысқа қосылады және топтың құндық балансы нөлге тең болады.
Инфляция деңгейінен тыс топтың негізгі құрал-жабдықтарын қайта бағалау сомасы жылдық жиынтық табысқа енгізіледі, олар Қазақстан Республикасының үкiметтiк кепілiмен қамтамасыз етілген шетелдiк валютадағы заем қаражатына салынуы жүзеге асырылған үйлер құнын қайта бағалау сомаларын есепке алмағанда, осы заем қаражатын қайтару сәтiнде туындаған терiс бағам айырмасы сомасына.
ЕСКЕРТУ. 27-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
Ескерту: 27-тармақтың екінші абзацы толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_
28. Егер топтың салық жылының аяғындағы құндық балансы 100 айлық есептеу көрсеткiшi кем соманы құраса, топтың құндық балансының шамасы шегерiлуге тиiс.
Ескерту. 28-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
29. Егер топтың барлық негiзгi құрал-жабдығы өткiзiлсе немесе жойылса, топтың салық жылының аяғындағы құндық балансы шегерiлуге тиiс.
30. Өндiрiстiк мақсаттар үшiн өз құрылысына жұмсалған шығындар және өндiрiстiк мақсаттар үшiн кемiнде үш жыл пайдаланылып, сатып алынған технологиялық жабдықтардың құны салық төлеушiнiң қалауы бойынша амортизациялық кезең iшiнде қалған амортизация сомасы шегiнде кез-келген сәтiнде шегерiлуi тиiс.
Үш жылдық кезең өткенге дейін жабдықтарды сату кезінде жүргізілген шегеріс есепті кезеңдегі шегерістерді кеміту есебінен өтеледі.
Оларды қаржыландыру көзi болған жағдайда, қарызға алынған қаражаттарды қоса алғанда, өндiрiстiк мақсаттағы объектiлер салуға (құрылыс салуға берiлген кредит бойынша сыйақыны (мүдде) қоса алғанда) салық төлеушi жұмсаған нақты шығыстар өндiрiстiк мақсаттарға арналған меншiктi құрылысы бойынша шығыстар болып табылады. Шегеруге қабылданған құрылыс салуды аяқтау кезiнде өндiрiстiк мақсаттарға арналған меншiктi құрылысы бойынша шығыстар сомасы топтың құндық балансын арттыруға жатпайды.
Ескерту. 30-тармақтың 1-абзацы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы
министрiнiң 1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 30-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 30-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
Ескерту: 30-тармақ үшінші абзацпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_

27. Если сумма, полученная при реализации основных средств из группы в течение налогового года, превышает стоимостный баланс группы на конец года, излишек с учетом корректировки на инфляцию включается в доход, и стоимостный баланс группы становится равным нулю.
Сумма переоценки основных средств группы сверх уровня инфляции включается в совокупный годовой доход, за исключением сумм переоценки стоимости зданий, строительство которых осуществлялось на заемные средства в иностранной валюте, которые обеспечены правительственной гарантией Республики Казахстан, на сумму отрицательной курсовой разницы, возникающей на момент возврата этих заемных средств.
Сноска. Пункт 27 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
28. Если стоимостный баланс группы на конец налогового года составляет сумму меньшую чем 100 месячных расчетных показателей, величина стоимостного баланса группы подлежит вычету.
Сноска. Пункт 28 - с изменениями, внесенными "Изменениями..." Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
29. Если все основные средства группы были реализованы или ликвидированы, стоимостный баланс группы на конец налогового года подлежит вычету.
30. Расходы по собственному строительству для производственных целей и стоимость приобретенного технологического оборудования, используемого для изготовления, обработки с изменением состояния, свойств, формы сырья, материалов или полуфабрикатов в процессе производства для получения готовой продукции не менее трех лет,
подлежат вычету по усмотрению налогоплательщика в любой момент в течение амортизационного периода в пределах суммы оставшейся амортизации.
При реализации оборудования до истечения трехлетнего периода, произведенный вычет компенсируется за счет уменьшения вычетов в отчетном периоде.
Расходами по собственному строительству для производственных целей являются фактические расходы, произведенные налогоплательщиком на строительство объектов производственного назначения (включая вознаграждение (интерес) по кредитам, предоставленным на строительство), при наличии источника их финансирования, включая заемные средства. Принятая к вычету сумма расходов по собственному строительству для производственных целей при завершении строительства не относится на увеличение стоимостного баланса группы.
Сноска. Пункт 30 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .

31. Осы топқа кiретiн негiзгi құрал-жабдықтың әрбiр тобына қатысты жөндеуге жұмсалатын шығындар бойынша шегеруге рұқсат етiледi (қуаттайтын құжаттар болғанда).
32. Осы нұсқаулықтың 31-тармағына сәйкес әрбiр салық жылы үшiн жөндеуге жұмсалатын шығынның шегерiлуге тиiс сомасы топтың салық жылының аяғындағы құндық балансының 10 процентiмен шектеледi. Белгiленген сомадан асып түсетiн сома топтың құндық балансын көбейтедi.
Мысал. Кәсiпкер жеке тұлғада 2-топтың негiзгi құрал-жабдығы бойынша салық салынатын жылдың аяғындағы құндық балансы 580 мың теңге болады. 32-тармаққа сәйкес ол осы топтың негiзгi құрал-жабдығын жөндеуге жұмсалған соманы шегеру түрiнде жиынтық табысты 58 мың теңгеге азайта алады (580 мың т. х 10%). Егер кәсiпкер осы топты жөндеуге iс жүзiнде 80 мың теңге жұмсаса, онда нақты шығын мен белгiленген сома арасындағы айырманы - 22 мың теңгенi (80 мың т. - 58 мың т.) осы топтың салық салынатын жылдың аяғындағы құндық балансына қосу керек, сөйтiп бұл ретте ол 602 мың теңге болады (580 мың т. + 22 мың теңге).
33. Кәсiпкерлiкпен айналысушы сақтанушы жеке тұлғаның жиынтық табысты сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерiнiң сомасына азайтуға құқығы бар, бұл орайда қор жинай және қайтару сипатындағы шарт бойынша сақтандыру төлемдерi азайтуға жатпайды.
34. Материалдық емес активтерге жұмсалған шығындар 4-топтың негiзгi құрал-жабдығының амортизациясының ставкасы бойынша амортизациялық аударым жарнасы түрiнде шегерiлуге тиiс және жеке топты құрайды. Егер амортизациялануға тиiс материалдық емес активтердi сатуға немесе өндiруге жұмсалған шығындар салық төлеушiнiң салық салынатын табысын есептеу кезiнде шегерiлген болса, бұл шығындар амортизациялануға тиiс материалдық емес активтердiң құнына қосылмайды.
Ескерту. Жеке тұлғалардың ұзақ мерзiмдi (бiр жылдан астам) кезең iшiнде шаруашылық қызметке пайдаланылатын материалдық емес активтерге жұмсалған шығындары материалдық емес активтерге жатады.
ЕСКЕРТУ. 34-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 34-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 34-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
35. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғаның табысынан мыналар шегерiлуге тиiс:
а) салық салынатын жылдық жиынтық табысты анықтағанға дейiн есепке алынбайтын салықтардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында және басқа мемлекеттерде төленген табыс салығынан басқа төленген салықтар есептелген шегінде;
б) бюджетке енгізілуге тиістілерінен өзге, айыппұлдар мен өсімдерді қоса алғанда төленген айыпақылар.
в) кәсiпкерлiк қызметте табыс алу үшiн үш жылдан астам уақытқа пайдаланылатын құрылыстарды сату кезiнде туындайтын залалдар.
ЕСКЕРТУ. 35-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 35-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.

31. Допускается вычет по расходам на ремонт в отношении каждой группы основных средств, входящих в данную группу (при наличии подтверждающих документов).
32. Сумма расходов на ремонт, подлежащая вычету, согласно пункта 31 настоящей Инструкции для каждого налогового года ограничена 10 процентами стоимостного баланса группы на конец налогового года. Сумма, превышающая установленное ограничение, увеличивает стоимостный баланс группы.
ПРИМЕР: Стоимостной баланс на конец налогооблагаемого года по основным средствам группы 2 у предпринимателя-физического лица составляет 580 тыс. тенге. Согласно пункту 32 он может уменьшить совокупный доход на 58 тыс. тенге в виде вычета сумм, израсходованных на ремонт основных средств этой группы (580 т.т.х 10%). Если фактически на ремонт этой группы предприниматель израсходовал 80 тыс. тенге, то разницу между фактическим расходом и установленной нормой - 22 тыс. тенге (80 т.т.-58 т.т.) - необходимо добавить к стоимостному балансу этой группы на конец налогооблагаемого года и в этом случае он составит 602 тыс. тенге (580 т.т.+ 22 т.т).
33. Физическое лицо - страхователь, занимающийся предпринимательской деятельностью, имеет право уменьшить совокупный доход на сумму страховых платежей по договорам страхования, за исключением страховых платежей по договорам накопительного и возвратного характера.
34. Расходы на нематериальные активы подлежат вычету в виде амортизационных отчислений по ставке амортизации основных средств группы 4 и образуют отдельную группу. В стоимость подлежащих амортизации нематериальных активов не включаются расходы по их приобретению или производству, если они уже были вычтены при подсчете облагаемого дохода налогоплательщика.
ПРИМЕЧАНИЕ. К нематериальным активам относятся затраты физических лиц на нематериальные объекты, используемые в течение долгосрочного периода (более одного года) в хозяйственной деятельности.
Сноска. Пункт 34 с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
35. Подлежат вычету из дохода физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью:
а) уплаченные налоги, в пределах начисленных, кроме налогов, исключаемых до определения облагаемого совокупного годового дохода, а также подоходного налога, уплаченного на территории Республики Казахстан и в других государствах;
б) уплаченные неустойки, в пределах начисленных, включая штрафы и пени, за исключением подлежащих внесению в бюджет;
в) убытки, возникающие при реализации строений, используемых в предпринимательской деятельности более трех лет для получения дохода.
Сноска. Пункт 35 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

36. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғаның табысынан мыналар шегерiлуге тиiс емес:
а) бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде туындайтын залалдар. Аталған залалдар басқа бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде алынған құнның өсiмiнен түскен табыстың есебiнен өтеледi. Егер бұл залалдар туындаған жылы өтеле алмайтын болса, онда олар бес жылға дейiнгi мерзiмге iлгерiге ауыстырылуға және бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде алынған құнның өсiмiнен түскен табыстың есебiнен өтелуге тиiс.
б) қозғалмайтын мүлiктi (салық төлеушiнiң тұрақты тұрғылықты жерi болып табылмайтын) асыл тастар мен металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды, өнер туындылары мен антиквариатты өткiзу кезiнде туындайтын залалдар. Аталған залалдар осы мүлiктi өткiзу кезiнде алынған құнның өсiмiнен түскен табыс есебiнен өтеледi.
37. Жеке тұлғаның кәсiпкерлiк қызметтен шеккен залалдары (көзделген шегермелердiң жылдық жиынтық табыстан асып түсуi) келешек кезеңдердiң салық салынатын табысы есебiнен өтеу үшiн үш жылға дейiнгi мерзiмге ауыстырылады.
ЕСКЕРТУ. 37-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
Ескерту: 37-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_
37а. Жеке тұлға зейнеткерлiк қамтамасыз ету туралы заңдарда белгiленген мөлшерде жинақтық зейнеткерлiк қорларына мiндеттi зейнеткерлiк жарналар жөнiнде шегерiм жасауға құқы бар.
ЕСКЕРТУ. Жаңа 37а-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлiгiнiң Салық комитетiнiң 1997.09.30.
N 322 бұйрығымен. V970056_
38. Жеке тұлғаның салық жылы iшiнде табыс алынған әр ай үшiн бiр айлық есептеу көрсеткiшi мөлшерiнде шегеруге құқығы бар.
Ескерту. 38-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
39. Жеке тұлғаның салық жылының iшiнде табыс алынған әр ай үшiн өзiнiң ауыстыруындағы отбасының әр мүшесiне бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде шегеруге құқығы бар.
Асырауындағыларға бұл жеңiлдiктердi беру кезiнде асырауындағылардың қатарына отбасының бiрге тұратын және жұмыс iстеушiнiң (салық төлеушiнiң) қаражатымен күн көретiн, дербес табыс көздерi жоқ не отбасы мүшесiнiң бiр айдағы орташа табысының сомасы бiр айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын отбасы мүшелерi жатқызылады.
Ескерту. Отбасы - бiрге тұратын және ортақ шаруашылық жүргiзетiн ерлi-зайыптылар, балалар мен ата-аналар.
Жиынтық табыстан шегеру құқығын беру кезiнде шәкiртақы мен зейнетақы алатын адамдар, мемлекеттiң асырауындағы басқа да адамдар асырауындағылардың қатарына қосылмайды. Атап айтқанда, кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушылары, арнаулы мектептердiң оқушылары, асырылғаны үшiн ата-аналардан төлем алынбайтын мектеп-интернаттарда тұратын балалар, сондай-ақ мемлекет толық қамтамасыз ететiн мектептердiң жанындағы интернаттарда тұратын балалар; мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер, оның iшiнде әскери-құрылыс отрядтарында қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшiлер асырауындағылар болып есептелмейдi.
Асырауындағы отбасы мүшелерiне шағып есептелетiн шегерiс (бұдан әрi асырауындағылар) салық төлеушiнiң негiзгi жұмыс орны бойынша берiледi.
Асырауындағы отбасы мүшелерiне шағып есептелетiн шегеру отбасының құрамы және асырауындағылардың саны туралы тұрғын үйдi пайдалану кеңесiнiң, үй басқармасының, тұрғын үйдi пайдаланудың басқа органының немесе жергiлiктi атқарушы өкiмет органының анықтамасы; қалалық жерлерде азаматтарға жеке меншiк құқығы негiзiнде тиесiлi үйлерде тұратын азаматтар жөнiнде - көше (орам) комитеттерiнiң немесе тұрғын үй кооперативтерiнiң төрағасы куәландырған анықтама, сондай-ақ қуаттайтын басқа да ресми құжаттар негiзiнде берiледi. Анықтаманың нысаны осы нұсқаулықтың N 6 қосымшасында келтiрiлдi.
Сондай-ақ отбасының жекелеген мүшелерiн асырауға қаражат өндiрiп алу жөнiндегi атқарушы парақтар да асырауындағы отбасы мүшелерiнiң бар екенiн қуаттайтын құжаттар болып табылады.
Жұмыс берушi берiлген құжаттар негiзiнде салық төлеушiнiң дербес есептерiнде (iстерiнде) құжаттардың күнi мен нөмiрiн көрсетiп, асырауындағылардың саны туралы белгi жасайды. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғалардың салық органдарындағы iстерiнде осындай белгiлер соғылады.
Жұмысшылар, қызметшiлер және салық салу жөнiнен соларға теңестiрiлген адамдар жеңiлдiк алу жөнiндегi анықтаманы жұмыс iстейтiн жерiндегi бухгалтерияға жыл сайын қаңтардың бiрiншi жартысына жалақы төлегенге дейiн табыс етедi.
Жыл iшiнде жұмысқа түскен немесе асырауындағылардың саны өзгерген жағдайда анықтамалар жұмысқа түскеннен немесе асырауындағылардың саны өзгергеннен кейiн 20 күндiк мерзiмде табыс етiледi. Бұл анықтамалар табыс етiлгеннен кейiнгi салық ұстау мерзiмiнен бастап салық есептеуде ескерiледi. Анықтамалар салық жылы аяқталғанға дейiн күшiнде болады.
ЕСКЕРТУ. 39-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
Ескерту: 39-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_

36. Не подлежат вычету из дохода физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью:
а) убытки, возникающие при реализации ценных бумаг. Указанные убытки компенсируются за счет дохода от прироста стоимости, полученного при реализации других ценных бумаг. Если эти убытки не могут быть компенсированы в году, в котором они имели место, то они должны переноситься вперед на срок до пяти лет и компенсироваться за счет дохода от прироста стоимости, полученного при реализации ценных бумаг;
б) убытки, возникающие при реализации недвижимого имущества (не являющегося местом постоянного жительства налогоплательщика), драгоценных камней и металлов, ювелирных изделий из них, произведений искусства и антиквариата. Указанные убытки компенсируются за счет дохода от прироста стоимости, полученного при реализации этого имущества.
37. Убытки от предпринимательской деятельности физического лица (превышение предусмотренных вычетов над совокупным годовым доходом) переносятся на срок до трех лет для погашения за счет налогооблагаемого дохода будущих периодов.
Сноска. Пункт 37 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
37а. Физическое лицо имеет право на вычет по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством о пенсионном обеспечении.
Сноска. Глава 4 - дополнена пунктом 37а приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322.
38. Физическое лицо имеет право на вычет в размере одного месячного расчетного показателя за каждый месяц, в котором получен доход, в течение налогового года.
Сноска. Пункт 38 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
39. Физическое лицо имеет право на вычет в размере одного месячного расчетного показателя за каждый месяц, в котором получен доход, в течение налогового года на каждого члена семьи, состоящего на его иждивении.
При предоставлении этой льготы на иждивенцев к числу иждивенцев относятся члены семьи, которые проживают совместно и на средства работающего (налогоплательщика) и не имеют самостоятельных источников дохода, либо сумма дохода члена семьи в среднем за месяц не превышает одного месячного расчетного показателя.
ПРИМЕЧАНИЕ. Семья - совместно проживающие и ведущие общее хозяйство супруги, дети и родители.
В число иждивенцев при предоставлении права на вычет из совокупного дохода не включаются лица, получающие стипендии и пенсии, другие лица, находящиеся на государственном содержании. В частности, не считаются иждивенцами учащиеся профессионально-технических училищ, учащиеся специальных школ и дети, находящиеся в школах-интернатах, за содержание которых с родителей не взимается плата, а также в интернатах при школах с полным государственном обеспечением; военнослужащие срочной службы, в том числе проходящие службу в военно-строительных отрядах.
Вычет на членов семьи - иждивенцев (в дальнейшем - иждивенцев) предоставляется по месту основной работы налогоплательщика.
Вычет на членов семьи - иждивенцев предоставляется на основании справки жилищно-эксплуатационной конторы, домоуправления, иного жилищно-эксплуатационного органа или исполнительного органа местной власти о составе семьи и количестве иждивенцев; в отношении граждан, проживающих в городской местности и в домах, принадлежащих гражданам на праве личной собственности, - справки, заверенной председателем уличных (квартальных) комитетов или жилищных кооперативов, а также других подтверждающих официальных документов. Форма справки приведена в приложении N 6 к настоящей Инструкции.
Документами, подтверждающими наличие членов семьи - иждивенцев, являются также исполнительные листы на взыскание средств на содержание отдельных членов семьи.
На основании представленных документов работодателем в лицевых счетах (делах) налогоплательщиков делается отметка о количестве иждивенцев с указанием даты и номера документов. Аналогичные отметки производятся в делах физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью в налоговых органах.
Рабочие, служащие и приравненные к ним по налогообложению лица справку на получение льготы представляют в бухгалтерию по месту работы ежегодно до выплаты заработной платы за первую половину января.
При поступлении на работу или изменении количества иждивенцев в течение года справки представляются в 20-дневный срок после поступления на работу или изменения количества иждивенцев. Эти справки принимаются во внимание при исчислении налога, начиная со срока удержания, следующего за их представлением. Справки действительны до конца налогового года.
Сноска. Пункт 39 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .

40. Табысты осы нұсқаулықтың 38 және 39-тармақтарында көзделген айлық есептеу көрсеткiшi азайтуды ұйымдар, кәсiпорындар, мекемелер, сондай-ақ жеке тұлға табыс алып отырған кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғалар жүзеге асырады.
Ескерту. 40-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
41. Өзiнiң табысы жөнiнде декларация берушi жеке тұлғалар асырауында адамдар бар екенi туралы анықтаманы табыс туралы декларацияға қоса тiркеуге мiндеттi. Егер кейiннен бұл жеке тұлғаларда асырауындағылар жөнiнде ешқандай өзгерiстер болмаса, онда бұрын ұсынылған құжаттар келесi жылы да өзiнiң күшiн сақтайды. Бұл шегерiстер ағымдағы төлемдердi төлеу кезiнде немесе салық органына декларация беру кезiнде табыс алынған айлар
үшiн жасалады.
42. Кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдардан немесе негiзгi жұмыс
орнынан басқа жерде кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғалардан
ақшалай немесе заттай нысанда табыс алушы жеке тұлғалардың табысы айлық
есептеу көрсеткiшi белгiленген мөлшердегi сомасына азайтылмайды.
Ескерту. 42-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
43. Осы нұсқаулықтың 39-тармағында көзделген айлық есептеу көрсеткiшi
шегерiс отбасының тек бiр ғана салық төлеушi мүшесi олардың қалауы бойынша
қолданылады.
Ескерту. 43-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
44. Тұрақты мекемемен байланысты емес бейрезидент жеке тұлғалардың
Қазақстандағы көздерден алынған табыстардан осы нұсқаулықтың 4-тармағында
көзделген шегерiске құқығы жоқ.
Y-тарау. Жеке тұлғалар үшiн табыс салығының
ставкалары
45. Жеке тұлғаның салық салынатын табысына мынадай ставкалар бойынша
салық салынуға тиiс:
1) 15 еселенген жылдық есептiк      салық салынатын табыс сомасынан
көрсеткiшке дейiн                5 процент
2) 15 еселенгеннен 30 еселенген     15 еселенген жылдық есептiк
жылдық есептiк көрсеткiшке       көрсеткiштен алынатын салық
дейiн                            сомасы+ одан асатын соманың 10
процентi
3) 30 еселенгеннен 65 еселенген     30 еселенген жылдық есептiк
жылдық есептiк көрсеткiшке дейiн  көрсеткiштен алынатын салық
сомасы+одан асатын соманың 20
процентi
4) 65 еселенген жылдық есептiк      65 еселенген жылдық жиынтық
көрсеткiш және одан жоғарыдан       есептiк көрсеткiштiң салық
сомасы + одан асатын сомадан
30 процент
Ескерту. Айлық есептеу көрсеткiшi - кезектi жылға арналған республикалық бюджетте немесе өзге нормативтiк құқықтық актiде зейнетақыларды, жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтiк төлемдердi есептеу, сондай-ақ айыппұл санкцияларын қолдану, салық және басқа да төлемдер үшiн жыл сайын белгiленетiн айға арналған көрсеткiш. Жылдық есептеу көрсеткiшi - жыл iшiндегi айлық есептеу көрсеткiштерiнiң жиынтығы. Жеке тұлғаның салық салынатын табысы, айлық есептеу көрсеткiшi шегерiсi салық жылының басынан үдемелi жиыны деп есептеледi. Төлем көзiнен ұсталатын табыс салығын есептеу салық жылы iшiнде бiркелкi (ай-сайын) жасалып отырады. Төлем көзiнен жеке тұлғалардан ұсталатын табыс салығы бiркелкi есептеу үшiн "қайта есептеу коэффициентi" және "жылдың салық салынатын табыстың есептi сомасы" көрсеткiштерiн пайдалану енгiзiледi".
Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу тiркелген кесте (N 9 қосымша) бойынша осы көрсеткiштердi пайдалану арқылы жүзеге асырылуы тиiс.

40. Уменьшения дохода на месячный расчетный показатель, предусмотренные пунктами 38, 39 настоящей Инструкции, производятся организациями, предприятиями, учреждениями, а также физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью, от которых физическое лицо имеет доход.
Сноска. Пункт 40 - с изменениями, внесенными "Изменениями..." Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
41. Физические лица, декларирующие свои доходы, обязаны прилагать справки о наличии иждивенцев к декларации о доходах. В случае если в дальнейшем у таких физических лиц не произошло никаких изменений по иждивенцам, то представленные ранее документы сохраняют силу и на следующий год. Эти вычеты производятся за те месяцы, в которых получен доход при уплате текущих платежей или при подаче декларации в налоговый орган.
42. У физических лиц, получающих доходы в денежной и натуральной форме от предприятий, учреждений, организаций или физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью не по месту основной работы, уменьшение доходов на сумму установленного размера месячного расчетного показателя не производится.
Сноска. Пункт 42 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
43. Вычет месячного расчетного показателя,
предусмотренный в пункте 39 настоящей инструкции, применяется к
доходу только одного налогоплательщика - члена семьи по их выбору.
Сноска. Пункт 43 - с изменениями, внесенными приказом Министерства
финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
44. Физические лица-нерезиденты, не связанные с постоянным
учреждением, не имеют право на вычеты из доходов, полученных из
казахстанских источников, предусмотренные в главе 4 настоящей
инструкции.
Глава Y
Ставки подоходного
налога для физических лиц
45. Налогооблагаемый доход физического лица подлежит обложению
по следующим ставкам:
1) до 15-кратного годового         5 процентов с суммы облагаемого
расчетного показателя              дохода
2) от 15-кратного до 30-           сумма налога с 15-кратного
кратного годового расчетного       годового расчетного показателя
показателя                         + 10 процентов с суммы,
превышающей его
3) от 30-кратного до 65-           сумма налога с 30-кратного
кратного годового расчетного       годового расчетного показателя
показателя                         + 20 процентов с суммы,
превышающей его
4) от 65-кратного годового         сумма налога с 65-кратного
расчетного показателя              годового расчетного показателя
и свыше                            + 30 процентов с суммы,
превышающей его
ПРИМЕЧАНИЕ. Месячный расчетный показатель - показатель на месяц, ежегодно устанавливаемый в республиканском бюджете на очередной год или в ином нормативном правовом акте для исчисления пенсий, пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налоговых и других платежей. Годовой расчетный показатель - сумма месячных расчетных показателей в год.
Исчисление подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится равномерно (помесячно) в течение налогового года. Для равномерного исчисления подоходного налога, удерживаемого с физических лиц у источника выплаты, вводится использование показателей "коэффициент перерасчета" и "расчетная сумма годового облагаемого дохода".
Исчисление подоходного налога с физических лиц должно осуществляться с использованием этих показателей по прилагаемой таблице (приложение N 9).

46. Жеке адамдарға төленетiн заңды тұлға-резидентке қатысу үлесiн сатудан түскен кiрiс, сондай-ақ жеке адамдарға төленетiн дивидендтер төлем көзiнде 15 проценттiк ставка бойынша салық салуға жатады және осы салықты төлем көзi ұстап қалғанын растайтын құжаттар болған жағдайда одан әрi салық салуға жатпайды.
ЕСКЕРТУ. 46-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
46а. Жеке тұлғалар алатын сыйақы (мүдде) ұтыстарға төлем көзiнен 15 процент ставка бойынша салық салынады, мемлекеттiк (ұлттық) лотерея жөнiндегi ұтыстардың басқа.
ЕСКЕРТУ. 46а-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 46а-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгiнiң
Салық комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен.
V970056_
ЕСКЕРТУ. 46а-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
46б. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi қызметкерлерiнiң кәсiпкерлiк қызметпен байланыссыз, шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң таза табысының есебiнен алынған тiкелей немесе жанама табыстарына төлем кезiнде 15 процент ставка бойынша салық салынады.
ЕСКЕРТУ. 46б-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
46в. Қатысушы (акционер) заңды тұлғаға қатысу үлесін алып қойған
немесе сатқан жағдайда, инфляцияға сай түзетуді ескере отырып, алып қою
және сату кезіндегі қатысу үлесінің құны мен қатысушының (акционердің)
жарна ретінде жарғылық капиталға енгізген меншікті мүлкінің құны
арасындағы айырма ретінде анықталатын құн өсімінің тек 15 процент ставкасы
бойынша ғана төлем көзіне салық салынуға тиіс.
ЕСКЕРТУ. V-тарау 46в-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
47.
Ескерту. 47-тармақ алынып тасталды, ары қарай рет нөмiрлерi
өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң 1996.01.22. N 21
бұйрығымен.
47. Бейрезиденттiң Қазақстандағы көзден алатын, тұрақты мекемемен
байланысты емес табысына төлем көзiнен жиынтық табыс бойынша шегерiс (осы
нұсқаулықта көзделген) жасамай, мынадай ставка бойынша салық салынуға тиiс:
1) дивиденттер мен сыйақы (мүдде)
- 15 процент
2) тәуекелдiктi сақтандыру немесе
қайта сақтандыру шарттары бойынша
төленетiн сақтандыру төлемдерi          - 5 процент
3) халықаралық байланыстағы немесе
Қазақстан Республикасы мен басқа
мемлекеттер арасындағы тасымалдардағы
телекоммуникациялық немесе транспорт
қызметтерi                              - 5 процент

46. Доход от реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, выплачиваемый физическим лицам, а также дивиденды, выплачиваемые физическим лицам, подлежат обложению налогом у источника выплаты по ставке 15 процентов и дальнейшему налогообложению не подлежат при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты.
Сноска. Пункт 46 - в новой редакции согласно приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
46а. Выигрыши, вознаграждения (интересы), полученные физическими лицами, облагаются у источника выплаты по ставке 15 процентов, кроме выигрышей по государственной (национальной) лотерее.
Сноска. Пункт 46а - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1.
46б. Прямые или косвенные доходы работников хозяйствующих субъектов, не связанные с предпринимательской деятельностью, полученные за счет чистого дохода хозяйствующего субъекта, облагаются у источника выплаты по ставке 15 процентов.
Сноска. Глава V - дополнена пунктом 46б согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1.
46в. При изъятии или реализации доли участия в юридическом лице участником (акционером), налогообложению у источника выплаты по ставке 15 процентов подлежит только прирост стоимости, определяемый как разница между стоимостью доли участия на момент изъятия или реализации и стоимостью собственного имущества участника (акционера), внесенного в качестве взноса в уставный капитал с учетом корректировки на инфляцию.
Сноска. Глава Y - дополнена новым пунктом 46в согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
47.
Сноска. Пункт 47 - исключен приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21, соответственно изменена нумерация последующих пунктов, начиная с п.48 на п.47 и т.д. до последнего (п.84 на п.83) согласно вышеназванному приказу.
47. Доход нерезидента из казахстанского источника, не связанный с постоянным учреждением, подлежит налогообложению у источника выплаты по совокупному доходу без осуществления вычетов (предусмотренных настоящей инструкцией) по следующим ставкам:
1) дивиденды и вознаграждение (интерес) - 15 процентов;
2) страховые платежи, выплачиваемые по договорам страхования или перестрахования рисков - 5 процентов;
3) телекоммуникационные или транспортные услуги в международной связи или перевозках между Республикой Казахстан и другими государствами - 5 процентов;

4) роялти, қызмет көрсетуден, соның
iшiнде басқару жөнiндегi қызметтер,
консультациялық қызметтер көрсетуден
алынған табыстар, жалгерлiк бойынша
табыстар және басқа
табыстар (Осы
нұсқаулықтың 45-тармағына сәйкес салық
салынатын еңбек ақы түрiнде алынатын
табыстардан басқасы)                    - 20 процент
Ескерту.
ЕСКЕРТУ. Ескерту алынып тасталды - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 47-тармақтың 1-тармақшасы өзгердi - ҚР Қаржы
министрлiгiнiң Салық комитетiнiң 1997.09.30.
N 322 бұйрығымен.
V970056_
YI-тарау. Табыс салығы бойынша жеңiлдiктер
48. Мынадай жағдайда жеке тұлғалардың табысына табыс салығы
салынбайды:
а) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушылардың, оларға теңестiрiлген адамдардың, I және II топтағы мүгедектердiң, сондай-ақ бала кезiнен мүгедектiң ата-анасының бiреуiнiң табысы жылына 480 еселенген айлық есептеу көрсеткiшi шегiнде;
б) III топтағы мүгедектердiң табысы - жылына 240 еселенген айлық есептеу көрсеткiшi шегiнде.
Жеке тұлғаның бiрнеше негiздер бойынша салық жөнiндегi жеңiлдiктер болған жағдайда оған бiр жеңiлдiң, ең көп мөлшердегi жеңiлдiк берiледi.
Мысал. Табыстың салық салынбайтын сомасы бір жыл бұрын 480 есе айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мынадай тәсілмен айқындалады (1998 жылдың мысалында):
1) 480:12ай= айына 40 айлық есептік көрсеткіш (АЕК);
2) қаңтар, ақпан, наурыз АЕК=630 теңге; 3х630х40=75600 теңге;
3) сәуір, мамыр, маусым АЕК=640 теңге; 3х640х40=76800 теңге;
4) шілде, тамыз, қыркүйек АЕК=650 теңге; 3х640х40=78000 теңге;
5) қазан, қараша, желтоқсан АЕК=660 теңге; 3х650х40=79200 теңге;
6) 75600т.+76800т.+78000т.+79200т.=309600 теңге.
480 есе айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі салық салынбайтын табыс 309600 теңгеге тең.
240 есе айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі салық салынбайтын табыс 154800 теңгеге тең.
Негiзгi жұмыс орны бойынша табыс алатын 480 айлық есептеу көрсеткiшi (ЕТАЖ) шегiнде немесе 240 еселенген ЕТАЖ шегiнде табыс салығы салынбайтын табысқа құқы бар жеке тұлғаларға аталған шектерден асып түскен сәттен бастап алатын табысына салық салынады. Жұмыс орны өзгерген жағдайда жаңа жұмыс орнына бұрынғы жұмыс орнынан жұмыс iстеген кезеңде алынған табыс туралы анықтама табыс етуге тиiс.
Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғаларға аталған жеңiлдiк осындай тәртiппен берiледi, өздерiнiң жеңiлдiкке құқығын олар қызметi басталған сәттен бастап салық органдарына қуаттауға тиiс.
Аталған жеңiлдiкке құқығы бар жеке адамдарға дивиденд төлеу кезiнде банк табыс салығын төлем көзiнде ұстап қалуға міндетті. Аталған жеңілдікті қолдану үшін табыс алатын жеке адам банк табыс салығын төлем көзiнде ұстап қалғаны туралы, табыс алынғанын растайтын тиiстi құжаттар қоса берiлген өтiнiштi тұрғылықты жерi бойынша салық органына беруге тиiс. Салық органы тапсырылған құжаттар негiзiнде жеке адамның жылдық жиынтық табысын айқындап, табыс деңгейi шектi мөлшерден асса, асқан сомасы бұрын төлем көзiнде ұсталған сома ескерiліп, салық салынуға тиiстi. Егер жылдық жиынтық табыс белгiленген шектi мөлшерден аспаса, онда бұрын төлем көзiнде ұсталған сома салық органының қорытындысы бойынша қайтарылуға жатады.
Ескерту. Ұлы Отан соғысына қатысушының куәлiгi, мүгедек куәлiгi және арнаулы белгi соғылған зейнеткерлiк куәлiк, әскери комиссариаттың анықтамасы, дәрiгерлiк-еңбек комиссиясының анықтамасы осы тармақта аталған санаттағы азаматтарға жеңiлдiк беру үшiн негiздеме болып табылады. Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың тiзбесi Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2247 Жарлығымен айқындалған.
Ескерту. 48-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 48-тармақтың б) тармақшасындағы үшінші-бесінші абзацтар жаңа
редакцияда берілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
Ескерту: 48-тармақтың б)тармақшасы толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_

4) роялти, доходы от оказания услуг, включая услуги по управлению, консультационные услуги, доходы по аренде и другие доходы (кроме доходов, получаемых в виде оплаты труда, облагаемых в соответствии с пунктом 45 настоящей инструкции) - 20 процентов.
Сноска. Пункт 47 - с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20.
Глава YI
Льготы по подоходному налогу [ 06_02_06 ]
48. Не облагается подоходным налогом доход физических лиц:
а) в пределах 480-кратного месячного расчетного показателя в год участников Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, приравненных к ним лиц, инвалидов I и II групп, а также одного из родителей инвалида с детства;
б) в пределах 240-кратного месячного расчетного показателя в год - доход инвалидов III группы.
При наличии у физического лица права на льготу по налогу по нескольким основаниям ему предоставляется одна, наибольшая по размеру.
Пример. Сумма необлагаемого дохода за год в размере 480-кратного месячного расчетного показателя определяется следующим образом (на примере 1998 года):
1) 480:12 мес. = 40 месячных расчетных показателей (МРП) в месяц;
2) январь, февраль, март МРП = 630 тенге; 3 х 630 х 40 = 75600 тенге;
3) апрель, май, июнь МРП = 640 тенге; 3 х 640 х 40 = 76800 тенге;
4) июль, август, сентябрь МРП = 650 тенге; 3 х 650 х 40 = 78000 тенге;
5) октябрь, ноябрь, декабрь МРП = 660 тенге; 3 х 660 х 40 = 79200 тенге;
6) 75600 т. + 76800 т. + 78000 т.+ 79200 т.= 309600 тенге.
Необлагаемый доход в размере 480-кратного месячного расчетного показателя равен 309600 тенге.
Необлагаемый доход в размере 240-кратного месячного расчетного показателя равен 154800 тенге.
По физическим лицам, получающим доход по основному месту работы и имеющим право на необлагаемый подоходным налогом доход в пределах 480-кратного месячного расчетного показателя (МРП) или 240-кратного МРП, налогообложение получаемого дохода должно начинаться с момента превышения указанных пределов. В случае изменения места работы, по новому месту работы должна представляться справка с прежнего места работы о полученном доходе за отработанный период.
Физическим лицам, занимающимся предпринимательской деятельностью, указанная льготы предоставляется в аналогичном порядке, свое право на льготу они должны подтвердить налоговым органам с начала своей деятельности.
При выплате дивидендов физическим лицам, имеющим право на указанную льготу, банк обязан произвести удержание подоходного налога у источника выплаты. Для распространения указанной льготы, физическое лицо, получающее доход, должно обратиться в налоговый орган по месту жительства с заявлением с приложением соответствующих документов, подтверждающих получение дохода, об удержании банком подоходного налога у источника выплаты. Налоговый орган на основании представленных документов определяет совокупный годовой доход физического лица, и в случае превышения уровня дохода над предельным размером, превышающая сумма подлежит обложению с учетом ранее удержанной у источника выплаты. В случае, если совокупный годовой доход не превышает установленный предельный размер, то ранее удержанная сумма у источника выплаты подлежит возврату по заключению налогового органа.
ПРИМЕЧАНИЕ. Основанием для предоставления льгот, перечисленных в настоящем пункте, категориям граждан является удостоверение участника Великой Отечественной войны, удостоверение инвалида и пенсионное удостоверение со специальной отметкой, справка военного комиссариата, справка врачебно-трудовой комиссии. Перечень лиц, приравненных к участникам ВОВ, определен Указом Президента Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года N 2247 U952247_ .
Сноска. Пункт 48 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .

49. Жеке тұлғалардың табыстары мен төлемдерiнiң мына түрлерiне салық салынбайды:
а) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын дипломатиялық немесе консульдық қызметкердiң жалданбалы жұмысынан алынған ресми табыс,
б) табысына салық салынуға тиiс шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiнде жүрген адамның жалданбалы жұмысынан алынған ресми табыс.
Ескерту. Егер шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiнде жүрген аталған адамдардың Қазақстан Республикасындағы басқа көздерден алатын табысы болса, онда бұл табыс бойынша олар жалпы белгiленген тәртiппен табыс салығын төлейдi.
в) бiр жеке тұлғаның басқа бiр жеке тұлғадан тарту немесе мұрагерлiк түрде, сондай-ақ гуманитарлық, iзгiлiк, қайырымдылық көмек пен гранттардан көмек түрiнде алған мүлкiнiң құны, еңбекақы түрiнде алған мүлкiнен басқасы.
Ескерту. Iзгiлiк көмек - үкiметтiк және үкiметтiк емес ұйымдар желiсi бойынша, сондай-ақ басқа елдердiң және аймақтардың жеке адамдарының мұқтаж халықтарға тегiн көмек түрiндегi жағдай жасауы (мысалы зiлзала апаттарынан зардап шеккендер).
"Қайырымдылық қоры"- ауқатты емес, әлеуметтiк жағынан қорғалмаған, мұқтаж жеке тұлғаларға материалдық көмек.
"Гранттар" - бiздiң және басқа мемлекеттiң әртүрлi қоғамдық ұйымдардың жекелеген азаматтардың әртүрлi қызмет салаларында белгiлi бiр мақсаттарға (мiндеттерге) қол жеткiзу үшiн жеке тұлғаларға тегiн, бiржолғы ақшалай сома бөлуi.
Жеке тұлғалардың гранттар түрiнде алған, бiрақ еңбекке ақы төлеу сияқты көзделмеген мақсаттарға пайдаланылған қаржыларды жеке тұлғаның жалпы табысына енгiзiлуi және жалпы белгiленген тәртiппен табыс салығы салынуы тиiс.
Жеке тұлғаларға тиiстi қоғамдық қорлар немесе осыған уәкiлдiк берген органдар арқылы берiлген iзгiлiк, қайырымдылық көмек жеке гранттар салық салудан босатылады.
г) зейнетақылар, стипендия, мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылған жағдай бойынша және жасына қарай мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемдер төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi, сондай-ақ өзге де жәрдемақылар мен төлемдер, екiқабаттығы және бала туғандығы бойынша, мертiгуi және еңбектік (қызметтік) міндеттерді атқару кезіндегі кәсіптік аурулар.
Ескерту. Еңбек ету қабiлетiнен уақытша айрылуына орай берiлетiн жәрдемақылар жиынтық табыста ескерiледi және жалпы белгiленген тәртiппен табыс салығы салынады. Өзiн төлеу жеке тұлғаларға тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген жәрдемақылар мемлекеттiк жәрдемақылар деп ұғынылады.
д) балалар мен асырауындағыларға төленетiн алименттер,
е) республикалық және жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен берiлетiн бiржолғы төлемдер мен материалдық көмек. Жұмыс берушi жеке адамның өлуiне немесе мүгедек болуына апарып соқтырған өндiрiстiк жарақат салдарынан заңда белгiленген мөлшерде төлейтiн бiржолғы төлемдер;
е-1) табыс салығы салынған еңбекақы аударымдарынан құралған кәсiподақ бюджетi қаражатынан кәсiподақ мүшелерi үшiн материалдық көмек;
ж) мемлекеттiк бағалы қағаздар жөнiндегi сыйақы (мүдде);
мемлекеттiк бағалы қағаздарға зейнетақы қаражаттарын орналастырудан алынған инвестициялық кiрiс есебiнен құралған зейнетақы жинақтау қорларынан зейнетақы төлемдерi.
з) қызметкерлерге Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәулiктiк норма шегiнде төленетiн iссапар өкiлдiк төлемдерiнiң сомасы.
и) банктердегi және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдар жөнiндегi сыйақы (мүдде), сондай-ақ мемлекеттiк (ұлттық) лотерея жөнiндегi ұтыстар;
к) салық төлеушiнiң (жеке тұлғаның) жиынтық жылдық табысы мемлекеттiк емес жинақтау қорларына төлейтiн айына он айлық есептiк көрсеткiшiнен аспайтын мөлшердегi ерiктi зейнетақы жарналарының сомасына кемiтiледi;
л) олардың әскери қызмет мiндеттерiн атқаруына байланысы жоқ еңбек қызметiн жалғастыратын бұрынғы әскери қызметшiлердiң кiрiстерi.
м) уақтылы төленбеген еңбекақы үшiн өсiмдер.
ЕСКЕРТУ. 49-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 49-тармақ өзгертiлдi және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлiгiнiң Салық комитетiнiң 1997.09.30. N 322
бұйрығымен. V970056_
ЕСКЕРТУ. 49-тармақтың л) тармақшасы алынып тасталды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 49-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
Ескерту: 49-тармақтың ж)тармақшасы өзгертілді және жаңа абзацпен
толықтырылды, л), м) тармақшалармен толықтырылды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы
N 929 бұйрығымен. V990890_

49. Не подлежат налогообложению подоходным налогом следующие виды доходов и платежей физических лиц:
а) официальный доход от работы по найму дипломатического или консульского работника, не являющегося гражданином Республики Казахстан;
б) официальный доход от работы по найму лица, находящегося на государственной службе иностранного государства, в котором его доход подлежит обложению.
ПРИМЕЧАНИЕ. Если указанные лица, находящиеся на государственной службе иностранного государства, имеют доходы из других источников в Республике Казахстан, то по этим доходам они уплачивают подоходный налог в общеустановленном порядке.
в) стоимость имущества, полученного в виде дарения или наследования от одного физического лица другим физическим лицом, а также в виде гуманитарной, благотворительной помощи и грантов, кроме имущества, полученного в виде оплаты труда;
ПРИМЕЧАНИЕ.
"Гуманитарная помощь" - содействие в виде безвозмездной помощи нуждающемуся населению (например, пострадавшему от стихийного бедствия) по линии правительственных и неправительственных организаций, а также частных лиц других стран и регионов.
"Благотворительная помощь" - материальная помощь неимущим, социально незащищенным, нуждающимся физическим лицам.
"Гранты" - безвозмездное, единовременное выделение денежной суммы различными общественными организациями, отдельными гражданами нашего и других государств физическим лицам для достижения определенных целей (задач) в различных областях деятельности.
Средства, получаемые физическими лицами в виде грантов, используемые не на предусмотренные цели, а как оплата труда, должны включаться в совокупный доход физического лица и облагаться подоходным налогом в общеустановленном порядке.
От налогообложения освобождаются гуманитарная, благотворительная помощь и гранты, выдаваемые физическим лицам через соответствующие общественные фонды или уполномоченные на это органы.
г) пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий, стипендии, государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, а также иные пособия и выплаты, в том числе по беременности и родам, суммы страхового возмещения по договорам обязательного страхования ответственности работодателя за причинение вреда работнику, пострадавшему в результате несчастного случая или профессионального заболевания при исполнении трудовых (служебных) обязанностей.
ПРИМЕЧАНИЕ. Пособия по временной нетрудоспособности учитываются в совокупном доходе и облагаются подоходным налогом в общеустановленном порядке. Под государственными пособиями понимаются пособия, выплата которых физическим лицам предусмотрена законом о республиканском бюджете на соответствующий год, а также другими действующими законами Республики Казахстан.
д) алименты на детей и иждивенцев;
е) единовременные выплаты и материальная помощь, оказываемые за счет средств республиканского и местных бюджетов. Единовременные выплаты, осуществляемые работодателем в размере, установленном законодательством, вследствие производственной травмы, повлекшей за собой смерть или инвалидность физического лица;
е-1) материальная помощь для членов профсоюза из средств профсоюзного бюджета, сформированного из отчислений из заработной платы, обложенной подоходным налогом;
ж) вознаграждение (интерес) по государственным ценным бумагам; пенсионные выплаты из накопительных пенсионных фондов, сформировавшиеся за счет инвестиционного дохода, полученного от размещения пенсионных активов в государственные ценные бумаги;
з) суммы командировочных представительских выплат работникам, выплачиваемые в пределах суточных норм, установленных правительством Республики Казахстан;
и) вознаграждение (интерес) по вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также выигрыши по государственной (национальной) лотерее;
к) совокупный годовой доход налогоплательщика (физического лица) уменьшается на сумму добровольных пенсионных взносов в негосударственные накопительные фонды в размере, не превышающем десяти месячных расчетных показателей в месяц;
л) денежные довольствия, денежные вознаграждения и другие выплаты военнослужащим, получаемые ими в связи с исполнением обязанностей воинской службы.
Доходы бывших военнослужащих, продолжающих трудовую деятельность, не связанную с исполнением обязанностей воинской службы, облагаются подоходным налогом в общеустановленном порядке;
м) пени за несвоевременно выплаченную заработную плату.
Сноска. Пункт 49 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .

50. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғалардың салық салынатын табысы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген тiзбе бойынша қайырымдылық және білім беретін айналысушы коммерциялық емес ұйымдарға тегiн берiлген мүлiктiң (соның iшiнде ақшалай қаражат) сомасына кәсiпкерлiк қызметтен алынатын салық салынатын табыстың екi процентiнен аспайтын мөлшерде азайтылады. Қайырымдылық мақсатында алынған, бiрақ мақсатқа сай пайдаланылмаған қаражатқа коммерциялық емес ұйымдарда салық салынуға тиiс.
Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың салық салынатын табысы:
а)
б) Астана қаласындағы тұрғын үй құрылысына жұмсалған және ағымдағы жылы шын мәнiнде нысаналы мақсатта пайдаланылған қаржылар сомасына кемiтiледi.
Ескерту. 50-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 50-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 50-тармақ өзгертілді, а) тармақ алып тасталды - ҚР
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_
бұйрығымен.
50а. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттік агенттiгi жасаған келiсiм-шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторларына инвестициялар жүзеге асырған жағдайда салық төлеушiлерге стандартты салық жеңiлдiктерi (бұдан әрi - жеңiлдiктер) берiледi.
Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторлары Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiнің 1998 жылғы 07.08. N 131 1 қосымша қаулысымен бекiтiлген.
Инвестициялар бойынша жеңiлдiктер табыс салығын төлеуден толық және iшiнара босату түрiнде берiледi.
Өндiрiстiк инфрақұрылым, өңдеу өнеркәсiбi, ауыл шаруашылығы салаларында инвестициялық қызмет жүзеге асырылса, инвестициялардың жалпы көлемiне қарай келiсiм-шарт жасалған сәттен бастап 5 жыл мерзiмге дейiн қоса алғанда, салық салығын төлеуден 100 % босатылады және Астана қаласының объектiлерiне, тұрғын үй, әлеуметтiк сала мен туризм объектiлерiне инвестициялар жүзеге асырса - 4 жыл мерзiмге дейiн. Келесi кезеңдерде 10 жылға дейiн қоса алғанда, салық төлеушiлерге жеңiлдiктер табыс салығы ставкасын 50 %-ке дейiн төмендету түрiнде жеңiлдiк берiледi.
Табыс салығы бойынша жеңiлдiк берудің нақты мерзiмi мен мөлшерi әрбiр салық төлеушiге жеке белгiленедi және жобаның басымдығы, уақыты мен өтелу шарттарына қарай келiсiм-шартта айтылады.
Келiсiм-шартта айтылған стандартты жеңiлдiктердің күшiнде болу мерзiмi осы Нұсқаулықтың осы тармағында көрсетiлген мерзiмнен аспауы тиiс.
Табыс салығын есептеу кезiнде мыналар жеңiлдiктi айқындау базасы болып табылады:
а) мақсаты - жаңа өндiрiс құру болып табылатын қызметiн жаңа бастаған салық төлеушi үшiн:
салық салынатын алынған табыс;
б) жұмыс iстеушi салық төлеушi үшiн:
келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы соңғы үш күнтiзбелiк жылдың бiрiнде алынған салық салынатын ең жоғары табыс салығының тиiстi орташа жылдық инфляция индексiне (Қазақстан Республикасы Ұлттық статистикалық агенттiгiнің мәлiметтерiне сәйкес) түзету енгiзiлген салыстырылған салық салынатын табыс салығының өсiмi. Егер салық төлеушi үш жылдан аз жұмыс iстесе - жұмыс iстеген кезеңдегi (күнтiзбелiк жылдар) салық салынатын ең жоғары табыс салығымен салыстырылған салық салынатын табысының өсiмi.
Жұмыс iстеушi салық төлеушi үшiн салық салудан босатылатын салық салынатын табыс өсiмiн айқындау кезiнде келiсiм-шарт жасалғаннан кейiн туындаған қызметтi жүзеге асырудан алынған табыс ескерiлмейдi.
Жеңiлдiктер айқындалатын базаны есептеудi салық төлеушi тiркелген жердегi салық органдары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнің нормативтiк актiлерiне сәйкес жүргiзедi.
Егер жеңiлдiк алуға өтiнiш берiлген жылдың алдындағы соңғы үш жылда салық төлеушi залал шеккен болса, жеңiлдiк берiлмейдi.
Аталған жеңiлдiк берiлген келiсiм-шарт бұзылған жағдайда табыс салығы қолданыстағы заңдардың негiзiнде қаржы санкцияларын қолдану арқылы салық төлеушінiң бүкiл қызметi кезеңi үшiн бюджетке енгiзiліп, есептелуге жатады.
ЕСКЕРТУ. 50а-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.

50. Налогооблагаемый доход физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, уменьшается на сумму безвозмездно переданного имущества (включая денежные средства), некоммерческим организациям, занимающимся благотворительной и образовательной деятельностью по перечню, установленному Кабинетом Министров Республики Казахстан, в размере, не превышающем двух процентов облагаемого дохода от предпринимательской деятельности. Полученные в целях благотворительности средства, использованные не по целевому назначению, подлежат обложению налогом в некоммерческих организациях.
Налогооблагаемый доход физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, уменьшается на сумму:
а) подпункт - исключен приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ;
б) средств, направленных на строительство жилья в г. Астане и фактически использованных целевым назначением в текущем году.
Сноска. Пункт 50 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
50-а. В соответствии с контрактами, заключенными с Агентством Республики Казахстан по инвестициям, предоставляются стандартные налоговые льготы (далее - льготы) налогоплательщикам, при осуществлении инвестиций в приоритетные секторы экономики Республики Казахстан.
Приоритетные секторы экономики Республики Казахстан утверждены Постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 7.08.98г. N 131 в приложении N 1.
Льготы по инвестициям предоставляются в виде полного или частичного освобождения от уплаты подоходного налога.
На срок до 5 последовательных лет включительно, в зависимости от общего объема инвестиций, с момента заключения контракта предоставляется 100% освобождение от уплаты подоходного налога, при осуществлении инвестиционной деятельности в производственную инфраструктуру, обрабатывающую промышленность, сельское хозяйство и на срок до 4-х лет при осуществлении инвестиций в объекты г. Астана, жилье, объекты социальной сферы и туризма. На последующие периоды, до 10 лет включительно, льготы налогоплательщикам предоставляются в виде снижения ставки подоходного налога на 50%.
Конкретные сроки и размеры предоставления льгот по подоходному налогу устанавливаются по каждому налогоплательщику индивидуально и оговариваются в контракте в зависимости от приоритета, времени и условий окупаемости проекта.
Срок действия стандартных льгот, оговоренных в контракте не должен превышать максимальных сроков, указанных в данном пункте настоящей Инструкции.
При расчете подоходного налога - базой определения льгот является:
а) для налогоплательщика, только начавшего деятельность, целью создания которой является организация нового производства:
- получаемый облагаемый доход;
б) для действующего налогоплательщика:
- прирост облагаемого дохода по сравнению с максимальным облагаемым доходом, скорректированным на соответствующий среднегодовой индекс инфляции (согласно данным Национального статистического агентства Республики Казахстан), полученным в одном из трех последних календарных лет, предшествовавших году заключения контракта. В случае если налогоплательщик работает менее трех лет - прирост облагаемого дохода по сравнению с максимальным облагаемым доходом за период работы (календарные годы).
При определении прироста облагаемого дохода, освобождаемого от налогообложения для действующего налогоплательщика, не учитываются доходы, полученные от осуществления деятельности, возникшей после заключения контракта.
Расчет базы определения льгот, производится налоговыми органами по месту регистрации налогоплательщика в соответствии с нормативными актами Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
Льготы не предоставляются в случае, если по трем последним календарным годам, предшествовавшим году подачи заявки на получение льгот налогоплательщиком были получены убытки.
При расторжении контракта, в соответствии, с которым была предоставлена указанная льгота, подоходный налог подлежит исчислению и внесению в бюджет за весь период деятельности налогоплательщика с применением финансовых санкций на основании действующего налогового законодательства.
Сноска. Глава VI дополнена новым пунктом 50-а согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

51. Жеңiлдiкке құқықтан айрылған жағдайда жеке тұлға бұл жайында 15 күннен кешiктiрмей кәсiпорынға, мекемеге, ұйымға, сондай-ақ табыс төлейтiн жеке тұлғаларға, не салық органына хабарлауға тиiс. Дәлелсiз себеппен мұндай хабардың болмауы салық салудан жалтару ретiнде қаралады. Бұл орайда салық жеңiлдiкке құқықтан айрылған күннен кейiнгi мерзiмнен бастап есептеледi.
Мысал. III топтағы мүгедек табыс салығы бойынша жеңiлдiктi 4 ай бойына (қаңтардан сәуiрге дейiн) пайдаланды және оның табысы салық салудан босатылған табыстың сомасынан асқан жоқ (осы нұсқаулықтың 48-тармағы). 20 сәуiрден бастап оның мүгедектiгi тоқтатылды. Бұл ретте мамыр айында алынған табыстан ол жалпы белгiленген тәрiппен салық төлейдi.
Ескерту. 51-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
VIа-тарау. Қазақстан Республикасының Инвестициялар
жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiмен (бұдан
әрi - Агенттiк) келiсiм-шарт бойынша стандартты
жеңiлдiк беру кезiнде салық салудан босатылатын
салық салынатын табыстың мөлшерiн айқындау
ЕСКЕРТУ. VIа-тараумен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
1. Күнтiзбелiк жылдың басынан бастап келiсiм-шарт күшiне енген және алдыңғы үш жыл бойынша мәлiметтер болған жағдайда.
Келiсiм-шарт күшiне енген алғашқы жылы салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы мына формула бойынша есептеледi:
Н-ДхР, мұнда
Н - салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы;
Д - келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы үш жылдың бiрiндегі
салық төлеушiнiң салық салынатын ең жоғары табысы;
Р - келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы үш жылдық кезеңдегi
орташа жылдық инфляция индексi;
салық салынбайтын табыс сомасын есептеу:
НД-Х-Н мұнда,
НД - салық салынбайтын табыс сомасы;
Х - есептi кезеңдегi салық салынатын табыс сомасы;
Н - салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы.
Келiсiм-шарттың келесi жылдары үшiн салық салынатын табыс
келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы жылдың салық салынатын ең жоғары
сомасын салық салынатын табыс айқындалатын жылдағы инфляция индексiне
көбейту арқылы инфляция индексiне түзетіледi.
Н - есептi жылдың алдындағы салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы;
Рi - есептi жылдағы орташа жылдық инфляция индексi.
1 мысал.
Жеке кәсіпкер А. Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01.12.
тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы
1.01. берiледi.
Кәсіпкер А. Әубәкiрұлының салық салынатын табысы мынадай:

51. При утрате права на льготу физическое лицо должно не позднее 15 дней информировать об этом предприятие, учреждение, организацию, а также физических лиц, производящих выплаты доходов, либо налоговый орган. Отсутствие такового сообщения без уважительных причин рассматривается как уклонение от налогообложения. При этом исчисление налога производится со срока следующего за утратой права на льготу.
ПРИМЕР: Инвалид III группы пользовался льготой по подоходному налогу в течение 4 месяцев (с января по апрель) и его доход не превысил сумму дохода, освобожденного от налогообложения (п.48 настоящей Инструкции). С 20 апреля у него снята инвалидность. В этом случае с доходов, полученных за май месяц, он будет платить налог в общеустановленном порядке.
Сноска. Пример пункта 51 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
Глава YI-а. Определение размера
налогооблагаемого дохода, освобождаемого
от налогообложения при предоставлении
стандартной льготы по контракту с Агентством
Республики Казахстан по инвестициям (далее - Агентством)
Сноска. Инструкция дополнена новой главой YI-а согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
1. В случае действия контракта с начала календарного года и при наличии данных по трем предыдущим годам.
Расчет максимальной суммы налогооблагаемого дохода для первого года действия контракта производится по следующей формуле:
Н = Д х Р где,
Н - максимальная сумма налогооблагаемого дохода;
Д - максимальный налогооблагаемый доход налогоплательщика в одном из трех лет, предшествовавших году заключения контракта;
Р - среднегодовой индекс инфляции трехлетнего периода, предшествовавшего году заключения контракта.
Расчет необлагаемой суммы дохода:
НД = Х - Н где,
НД - сумма необлагаемого дохода;
Х - сумма налогооблагаемого дохода за отчетный период;
Н - максимальная сумма налогооблагаемого дохода.
Налогооблагаемые доходы для следующих лет контракта корректируются на индекс инфляции путем умножения максимальной суммы налогооблагаемого дохода предшествующего года контракта на индекс инфляции года, в котором определяется налогооблагаемый доход.
Н - максимальная сумма налогооблагаемого дохода, предшествовавшего
отчетному году;
Pi - среднегодовой индекс инфляции за отчетный год.
Пример 1.
Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в
налоговом органе 01.12.94 г.
В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы
предоставляются с 1.01.98 г.
Налогооблагаемый доход предпринимателя Аубакирулы А., составил:

1995 жылы - 100 шартты бiрлiк (ш.б.)
1996 жылы - 130 ш.б.
1997 жылы - 160 ш.б.
Келiсiм-шарт жасалған жылдың алдындағы үш жылдағы орташа жылдық
инфляция коэффициентi:
1995 жылы  - 179,2 % (1,393х1,174х1,096)
1996 жылы  - 128,7% (1,174х1,096)
1997 жылы  - 109,6% (1,096)
Сонда, салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы 179,2 ш.б.
(100х179,2 %).
Егер А. Әубәкiрұлы 1998 жылы 200 ш.б. сомасында салық салынатын нақты табыс алса, яғни 1998 жылы 20,8 ш.б. сомасында (200-179,2) салық салынатын табыстың бөлiгiне салық салынбайды.
Егер А. Әубәкiрұлы 1999 жылы 300 ш.б. сомасында салық салынатын нақты табыс алса, 1999 жылы орташа жылдық инфляция 108% құраса, яғни 1999 жылы 106,5 ш.б. сомасында (300-179,2х108%) салық салынатын табыстың бөлiгiне салық салынбайды.
2. Егер келiсiм-шарт күнтiзбелiк жылдың басынан күшiне енiп, салық
төлеушi үш жылдан аз жұмыс iстесе. Салық салынатын табыстың ең жоғары
сомасы 1-тармақта келтiрілген есептеуге сәйкес жүргiзiледi, бiрақ жұмыс
кезеңi (күнтiзбелiк жылдар) үшiн.
2 мысал.
Жеке кәсiпкер А. Әубәкiрұлы салық органында 1995 жылы 01.07.
тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы
1.01. берiледi.
Кәсiпкер А. Әубәкiрұлының салық салынатын табысы мынадай:
1996 жылы - 130 ш.б.
1997 жылы - 160 ш.б.
Келiсiм-шарт жасалған жылға қарай орташа жылдық инфляция коэффициентi:
1996 жылы - 128,7%
1997 жылы - 109,6%
Сонда, салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы қызметiнiң алдыңғы
екi жылында 175,3 ш.б. (160х109,6 %) құрайды.
Егер А. Әубәкiрұлы 1998 жылы 200 ш.б. сомасында нақты табыс алса, онда 1998 жылы 24.7 ш.б. сомасында (200-175,3) салық салынатын табыс бөлiгiне салық салынбайды.
3. Егер келiсiм-шарт күшiне күнтiзбелiк жылдың басынан басқа уақытта енсе және алдыңғы үш жыл бойынша салық салынатын ең жоғары табыс мәлiметтерi болған жағдайда жеңiлдiктi кезеңнің (q) айлары санының күнтізбелік жылдағы айлар санына қатынасы ретiнде айқындалған коэффициентке (V) түзетiледi, яғни (V)-(q)/12.
Салық салынбайтын табыс өсiмi салық салынатын табыстың келiсiм-шарт жасалған сәттен бастап кезеңдегi салық салынатын табыс сомасы мен түзетiлген салық салынатын ең жоғары табыс табыс арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
3 мысал.
Жеке кәсіпкер А. Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01.12. тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы
01.08. берiледi.

в 1995 году - 100 условных единиц (у.е.),
в 1996 году - 130 у.е.,
в 1997 году - 160 у.е.
Среднегодовые индексы инфляции за три года, предшествовавших году
заключения контракта составили:
в 1995 году - 39,3%,
в 1996 году - 17,4%,
в 1997 году - 9,6%.
Среднегодовые индексы инфляции по отношению к году заключения
контракта составили:
в 1995 году - 179,2% (1,393 х 1,174 х 1,096),
в 1996 году - 128,7% (1,174 х 1,096),
в 1997 году - 109,6% (1,096).
Тогда, максимальная сумма налогооблагаемого дохода составит:
179,2 у.е. (100 х 179,2%).
Если Аубакирулы А. в 1998 году фактически получил налогооблагаемый доход в сумме 200 у.е., следовательно, в 1998 году подоходным налогом не будет облагаться часть налогооблагаемого дохода в сумме 20,8 у.е. (200 - 179,2).
Если Аубакирулы А. в 1999 году фактически получил налогооблагаемый доход в сумме 300 у.е., среднегодовой индекс инфляции в 1999 году составил 108 %, следовательно, в 1999 году, не будет облагаться подоходным налогом часть налогооблагаемого дохода в сумме 106,5 у.е. (300 - 179,2 х 108%).
2. В случае действия контракта с начала календарного года и если
налогоплательщик работает менее трех лет. Расчет максимального
налогооблагаемого дохода производится аналогично приведенному расчету в
пункте 1, но за период работы (календарные годы).
Пример 2.
Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в
налоговом органе 01.07.95 г.
В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы
предоставляются с 1.01.1998 года.
Налогооблагаемый доход Аубакирулы А., составил:
в 1996 году - 130 у.е.,
в 1997 году - 160 у.е.
Среднегодовой индекс инфляции к году заключения контракта составил:
в 1997 году - 128,7%,
в 1998 году - 109,6%.
Тогда максимальная сумма налогооблагаемого дохода за два предыдущих года деятельности составит 175,3 у.е. (160 х 109,6%).
Если Аубакирулы А. в 1998 году фактически получил доход в сумме 200 условных единиц, следовательно, в 1998 году подоходным налогом не будет облагаться часть налогооблагаемого дохода в сумме 24.7 у.е. (200 - 175,3).
3. В случае действия контракта не с начала календарного года и при наличии данных по трем предыдущим годам максимальный налогооблагаемый доход за три предыдущих календарных года корректируется на коэффициент (Y), определенный как отношение количества месяцев льготного периода (q) к числу месяцев в календарном году, то есть (Y) = (q)/12.
Прирост дохода, не подлежащий обложению налогом, определяется как разница между суммой налогооблагаемого дохода за период с момента заключения контракта и скорректированным максимальным налогооблагаемым доходом.
Пример 3. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в налоговом органе 01.12.94 г.
В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются c 01.08.98 г.

Мұның өзiнде А. Әубәкiрұлы 1998 жылдың 5 айында 100 ш.б. мөлшерiнде салық салынатын табыс алды.
Алдыңғы үш жылдағы салық салынатын ең жоғары табыс - 179,2 ш.б. құрайды. Осы сома жеңiлдiктi кезеңнің ай саны ескерiлiп, айқындалған коэффициентке түзетiледi, яғни 5/12-0,417. Сонда, салық салынатын орташа табыс 74,7 ш.б. (179,2х0,417) құрайды. Табыс салығы салынбауы тиiс табыс өсiмi 1998 жылы 25,3 ш.б. (100-74,7) құрайды.
4. Егер келiсiм-шарт күшiне күнтiзбелiк жылдың басынан басқа уақытта енсе және жеке кәсiпкер үш жылдан аз жұмыс iстесе.
Жұмыс кезеңiндегi (күнтiзбелiк жылдар) салық салынатын ең жоғары табыс жеңiлдiктi кезеңнің (q) айлары санының күнтiзбелiк жылдағы айлар санына қатынасы ретiнде айқындалған коэффициентке (V) түзетiледi, яғни (V)-(q)/12. Салық салынбайтын табыс өсiмi салық салынатын табыстың келiсiм-шарт жасалған сәттен бастап кезеңдегi сомасы мен жұмыс кезеңiндегi (күнтiзбелiк жылдар) салық салынатын табыстың түзетiлген ең жоғары сомасы арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
4 мысал.
Жеке кәсіпкер А. Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01. 12. тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы
01.08. берiледi.
Мұның өзiнде А. Әубәкiрұлы 1998 жылдың 5 айында 100 ш.б. мөлшерiнде салық салынатын табыс алды. Алдыңғы екi жылдағы салық салынбайтын ең жоғары табыс 175,3 ш.б. құрайды. Осы сома жеңiлдiктi кезеңдегi ай саны ескерiлiп айқындалған коэффициентке түзетiледi, яғни 5/12-0,417. Сонда
салық салынатын ең жоғары табыс 73,1 ш.б. (175,3х0,417) құрайды. Салық
салынбайтын табыс өсiмi 1998 жылы 26,9 ш.б. (100-73,1) құрайды.
5. Егер салық төлеушi алдыңғы үш жылдың бiрiнде немесе екеуiнде залал
шексе.
5 мысал.
Жеке кәсіпкер А. Әубәкiрұлы салық органында 1994 жылы 01.12.
тiркелген. Агенттiкпен жасалған келiсiм-шартқа сәйкес жеңiлдiк 1998 жылғы
01.08. берiледi.
А. Әубәкiрұлының салық салынатын табысы:
1996 жылы - (+100) ш.б.
1997 жылы - (-130) ш.б.
1998 жылы - (-160) ш.б.
Келiсiм-шарт жасалған жылға қатысты орташа жылдық инфляция индексi:
1996 жылы - 179,2 %
1997 жылы - 128,7 %
1998 жылы - 109,6 %.
Сонда, салық салынатын табыстың ең жоғары сомасы 179,2 ш.б. құрайды.
179,2-(100х17,2%)
Егер салық төлеушi 1998 жылы 200 ш.б. нақты табыс алса, онда 1998

При этом Аубакирулы А. получил налогооблагаемый доход за 5 месяцев 1998 года в размере 100 условных единиц.
Максимальный налогооблагаемый доход за три предыдущих года составляет 179,2 у.е. (смотри пример 1). Данная сумма корректируется на коэффициент, определенный исходя из количества месяцев льготного периода, то есть 5/12 = 0,417. Тогда, средний налогооблагаемый доход составит 74,7 у.е. (179,2 х 0,417). Прирост дохода, не подлежащий, обложению подоходным налогом в 1998 году, составит 25,3 у.е. (100-74,7).
4. В случае действия контракта не с начала календарного года и если индивидуальный предприниматель работает менее трех лет.
Максимальный налогооблагаемый доход за период работы (календарные годы) корректируется на коэффициент (Y), определенный как отношение количества месяцев льготного периода (q) к числу месяцев в календарном году то есть (Y) = (q)/12. Прирост дохода, не подлежащий обложению налогом, определяется как разница между суммой налогооблагаемого дохода за период с момента заключения контракта и скорректированным максимальным налогооблагаемым доходом за период работы (календарные годы).
Пример 4. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А. зарегистрирован в налоговом органе 01.07.95 г. В соответствии с контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются с 01.08.98 г. При этом, Аубакирулы А. получил налогооблагаемый доход за 5 месяцев 1998 года в размере 100 у.е. Максимальный налогооблагаемый доход за два предыдущих календарных года составляет - 175,3 у. е. (см. пример 2). Данная сумма корректируется на коэффициент, определенный исходя из количества месяцев льготного периода, то есть 5/12 = 0,417. Тогда максимальный налогооблагаемый доход составит 73,1 у.е. (175,3 х 0,417). Прирост дохода не подлежащий обложению налогом в 1998 году, составит 26,9
у.е. (100 - 73,1).
5. Если налогоплательщиком по одному или двум годам из трех
предыдущих лет были получены убытки.
Пример 5. Индивидуальный предприниматель Аубакирулы А.
зарегистрирован в налоговом органе 01.12.94 г. В соответствии с
контрактом, заключенным с Агентством, льготы предоставляются с 01.01.98 г.
Налогооблагаемый доход Аубакирулы А. составил:
в 1996 году - (+100) у.е.
в 1997 году - (-130) у.е.
в 1998 году - (-160) у.е.
Среднегодовой индекс инфляции по отношению к году заключения
контракта составил:
в 1996 году - 179,2%,
в 1997 году - 128,7%,
в 1998 году - 109,6%.
Тогда, максимальная сумма налогооблагаемого дохода составит
179,2 (у.е.):
179,2 = (100 х 179,2%).
Если налогоплательщик фактически получил в 1998 году 200 у.е.,
следовательно, в 1998 году не будет облагаться подоходным налогом часть

жылы 20,8 ш.б. мөлшерiнде (200-179,2) салық салынатын табыс бөлiгiне салық
салынбайды.
YII-тарау. Халықаралық салық салу
52. Табысқа салық салу мақсатында жеке тұлғалар - немесе азаматтығы
жоқ тұлғалар екi санат бойынша қаралуға: резиденттер мен бейрезиденттер
деп қаралуға тиiс.
Ескерту. "Резидент" деген ұғым осы нұсқаулықтың 7-тармағында берiлген.
53. Шетелдік резидент - жеке тұлғалардан табыс салығы мына бір тәртіппен және мына бір жүйе ставкасымен Қазақстан Республикасының азаматы секілді салық жылының қорытындысы бойынша, салық органдарына табысы туралы декларациясын міндетті түрде берген жағдайда ұсталынады.
54. Бейрезидент жеке тұлғалар салық салу мақсатында Қазақстан Республикасында қызметтi тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент ретiнде немесе тұрақты мекемемен байланысты емес бейрезидент ретiнде қаралады.
Ескерту. Тұрақты мекеме:
а) өзiнiң кәсiпкерлiк қызметiн, соның iшiнде уәкiлеттi тұлға арқылы жүзеге асырылатын қызметтi толық немесе iшiнара жүзеге асыратын салық төлеушi қызметiнiң тұрақты орны;
б) құрылыс алаңы, монтаж немесе құрастыру объектiсi, сондай-ақ осындай объектiлермен байланысты бақылау қызметiн жүзеге асыру;
в) табиғат ресурстарын барлау үшiн пайдаланылатын қондырғы немесе конструкция, бұрғылау қондырғысы немесе табиғат ресурстарын барлау үшiн пайдаланылатын кеме, сондай-ақ олармен байланысты бақылау қызметiне жүзеге асыру;
г) қызметтер, соның iшiнде консультациялық қызметтер көрсету.
55. Бейрезидент салық төлеушiлерге табыс салығы Қазақстандағы көздерден алынған табыс бойынша оның төленген жерiне қарамастан салынады.
56. Қазақстан Республикасында қызметтi тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырушы бейрезидент жеке тұлға тұрақты мекемемен байланысты Қазақстандағы көздерден алынған, осындай табысы жөнiнде осы нұсқаулықта көзделген шегерiстiң сомасына азайтылған табыстар бойынша табыс салығын төлеушi болып табылады. Оларға салық осы нұсқаулықтың 45, 46-тармақтарында келтiрiлген ставкалар бойынша салынады.
Ескерту. 56-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
57. Тұрақты мекемемен байланысты емес бейрезидент жеке тұлғаның табысына салық төлем көздерiнен жиынтық табыс бойынша қандайда болсын шегерiстер жасалмастан салынуға тиiс, егер табыс көзi Қазақстанда орналасқан болса, осы нұсқаулықтың 47-тармағында көрсетiлген ставкалар бойынша салынуға тиiс.
Бұл тәртіп Қазақстан Республикасының резиденттері сыртқы сауда келісім-шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін импорттық тауарларға ақы төленген жағдайда қолданылмайды.
Ескерту. 57-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 57-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.

налогооблагаемого дохода в размере 20,8 у.е. (200 - 179,2).
Глава YII
Международное налогообложение
52. В целях налогообложения дохода, физические лица - иностранные граждане и лица без гражданства должны рассматриваться по двум категориям: резиденты и нерезиденты.
ПРИМЕЧАНИЕ. Понятие "резидент" дано в пункте 7 настоящей инструкции.
53. Иностранное физическое лицо - резидент облагается подоходным налогом в том же порядке и по тем же ставкам, как и граждане Республики Казахстан, но с обязательной подачей декларации о доходах в налоговый орган по итогам налогового года.
54. Физические лица - нерезиденты рассматриваются в целях налогообложения как нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, или как нерезидент, не связанный с постоянным учреждением.
ПРИМЕЧАНИЕ. Постоянное учреждение:
а) постоянное место деятельности налогоплательщика, через которое он полностью или частично осуществляет предпринимательскую деятельность, включая деятельность, осуществляемую через уполномоченное лицо;
б) строительная площадка, монтажный или сборочный объект, а также осуществление контрольной деятельности, связанной с такими объектами;
в) установка или конструкция, используемая для разведки природных ресурсов, бурильная установка или судно, используемые для разведки природных ресурсов, а также осуществление связанной с ними контрольной деятельности;
г) предоставление услуг, в том числе консультационных.
55. Налогоплательщики - нерезиденты облагаются подоходным налогом по доходам из казахстанских источников независимо от места их выплаты.
56. Физическое лицо - нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, является плательщиком подоходного налога по доходам из казахстанских источников, связанных с постоянным учреждением, уменьшенным на сумму вычетов, предусмотренных настоящей инструкцией в отношении такого дохода. Налогообложение их производится по ставкам, приведенным в пунктах 45, 46 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 56 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
57. Доход физического лица - нерезидента, не связанный с постоянным учреждением, подлежит налогообложению у источника выплаты по совокупному доходу без осуществления каких-либо вычетов, если источник дохода находится в Республике Казахстан, по ставкам, указанным в пункте 47 настоящей Инструкции.
Данный порядок не применяется в случаях оплаты резидентами Республики Казахстан импортных товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан по внешнеторговым контрактам.
Сноска. Пункт 57 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.

58. Егер резидентке шетелдiк заңды тұлғаның жарғы қорының тiкелей немесе жанама түрде бiр бөлiгi тиесiлi болса немесе оның қолында өз кезегiнде елде салық жеңiлдiкпен салынатын табыс алатын осы заңды тұлғаның дауыс беретiн акцияларының 10 процентiнен астамы болса, онда бұл табыс немесе табыстың резидентке қатысты бөлiгi оның салық салынатын табысына қосылады. Бұл ереже сондай-ақ резиденттiң кәсiпкерлiк қызмет ұйымының заңды тұлға құрамайтын басқа нысандарына қатысуына да қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 58-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
59. Шет мемлекет салық жеңiлдiкпен салынатын мемлекет ретiнде
қарайды, егер бұл салық ставкасы осы нұсқаулықта келтiрiлген ставкадан
1/3-ге төмен болса немесе қаржы ақпаратының құпиялылығы туралы заңдар
немесе мүлiктiң нақты иесi немесе табыстың нақты иесi туралы құпияны
сақтауға мүмкiндiк беретiн компаниялар туралы ақпараттар болса.
ЕСКЕРТУ. 59-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
60. Шетелдiк азаматтардың табыстарына салық салу кезiнде осы
нұсқаулықтың 2, 10-11 тармақтарының ережелерiн де ескеру қажет.
YIII-тарау. Салықты есептеу ережелерi
61. Кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлға есептеу әдісі
бойынша салық салу мақсатында жиынтық жылдық табыс пен шегерімдерді
айқындайды.
Ескерту. Есептеу әдісі - кірістер мен шегерімдер төлеген уақытына
қарамастан, мүлікті сату және есепке алу мақсатында жұмыстарды орындаған,
қызмет көрсеткен, жөнелткен сәттен бастап есепке алынатын салық есебінің
әдісі.
ЕСКЕРТУ. 61-тармақ өзгертiлдi -  ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.(Бұл
өзгертулер 1997 жылдың 1-шiлдесiнен бастап күшiне
енгiзiледi)
ЕСКЕРТУ. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
62. Ұзақ мерзiмдi өзара шарттарға қатысты табыстар мен шегерiстер салық жылы iшiнде олардың нақты орындалуы бөлiгiнде ескерiледi.
Есептеу әдiсiн қолданған кезде өзара шарттың орындалу бөлiгiнiң шамасы салық жылының аяғына дейiн жұмсалған шығынды осы өзара шарт бойынша жиынтық шығынмен салыстыру арқылы айқындалады. Кассалық әдiстi қолданған жағдайда өзара шарттың орындалуы бөлiгiнiң шамасы нақты орындалған және ақысы төленген жұмыстар (қызметтер), жеткiзiлген тауарлар бойынша айқындалады.
ЕСКЕРТУ. 62-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.(Бұл
өзгертулер 1997 жылдың 1 шiлдесiнен бастап күшiне
енгiзiледi)
63. Салық мақсаттары үшiн тауар-материалдық қорлардың есебi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ережелерге сәйкес жүргiзiледi. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң тауар-материалдық қорларды олардың сатып алынған сәтiнен бастап өңдеу немесе инфляцияны ескере отырып өткiзу сәтiне дейiн қосымша бағалауға құқығы бар.
Инфляция деңгейі шегіндегі жете бағалау сомасы салық салынатын табысқа енгізілмейді. Тауар-материалдық қорлар құнын салық төлеушінің есепті жыл ішінде инфляция индексінен асып түсетін мөлшерде ұлғайтуы салық төлеушінің жиынтық жылдық табысын ұлғайтуына жатқызылады.
ЕСКЕРТУ. 63-тармақтың 2 абзацы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы
министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 63-тармақ өзгертілді, екінші абзац жаңа редакцияда - ҚР
Қаржы министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10.
N 62 V980543_ бұйрығымен.

58. Если резиденту принадлежит прямо или косвенно часть уставного фонда иностранного юридического лица или он имеет часть голосующих акций этого юридического лица, которое, в свою очередь, получает доход в стране с льготным налогообложением, тогда этот доход или часть дохода, относящаяся к резиденту, включается в его облагаемый доход. Это положение применяется также к участию резидента в других формах организации предпринимательской деятельности, не образующих юридическое лицо.
Сноска. Пункт 58 с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20.
59. Иностранное государство рассматривается как государство с льготным налогообложением, если в этой стране ставка налога на 1/3 ниже приведенной в настоящей Инструкции или имеются законы о конфиденциальности финансовой информации или информации о компаниях, которые позволяют сохранять тайну о фактическом владельце имущества или фактическом владельце дохода.
Сноска. Пункт 59 с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20.
60. При налогообложении доходов иностранных граждан необходимо учитывать также положение пунктов 2, 10, 11 настоящей Инструкции.
Глава YIII
Правила налогового учета
[ 06_10_00 ]
61. Физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, определяет совокупный годовой доход и вычеты в целях налогообложения по методу начислений.
Примечание. Метод начислений - это метод налогового учета, согласно которому доходы и вычеты учитываются с момента выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки с целью реализации и оприходования имущества, независимо от времени оплаты.
Сноска. Пункт 61 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
62. Доходы и вычеты, касающиеся долгосрочных контрактов, учитываются в течение налогового года в части фактического их исполнения.
При применении метода начисления величина части исполнения контракта определяется посредством сопоставления расходов, понесенных до конца налогового года, с совокупными расходами по данному контракту.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20. (Данные изменения вводятся в действие с 1 июля 1997 года).
63. Учет товарно-материальных запасов для налоговых целей производится в соответствии с положениями по бухгалтерскому учету. Хозяйствующие субъекты имеют право дооценивать товарно-материальные запасы с момента их приобретения до момента переработки или реализации с учетом инфляции.
Сумма дооценки в пределах уровня инфляции не включается в налогооблагаемый доход. Увеличение стоимости товарно-материальных запасов налогоплательщиком в течение отчетного года, превышающее индекс инфляции, относится на увеличение совокупного годового дохода налогоплательщика.
Сноска. Пункт 63 - с изменениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.

64. Егер жалға берушi амортизациялануға тиiстi негiзгi құрал-жабдықты лизинг (қаржы жалгерлiгi) бойынша жалға берсе, онда операция салық салу мақсатымен жалгердiң мүлiктi сатып алуы ретiнде қаралады. Амортизациялануға тиiстi негiзгi құрал-жабдықты жалдау, мына шарттардың бiрiне сай келетiн болса лизинг (қаржы жалгерлiгi) болып табылады:
а) жалгерлiк мерзiмi негiзгi құрал-жабдықтың қызмет көрсету мерзiмiнiң 80 процентiнен асатын болса;
б) жалгер негiзгi құрал-жабдықты тiркелген баға бойынша немесе жалгерлiк аяқталғаннан кейiн айқындалатын баға бойынша сатып алу құқығына ие болса;
в) жалға берiлетiн негiзгi құрал-жабдықтың қалдықтық құнын жалгерлiк аяқталғаннан кейiн оның жалгерлiктiң басындағы құнының кемiнде 20 процентiн құрайтын болса;
г) төлемдердiң бүкiл жалгерлiк кезiндегi ағымдағы (дисконтталған) құны жалға берiлетiн құнның 90 процентiнен асатын болса.
65. Активтерді өтемсіз негізде беру және (немесе) төмендетілген құны бойынша сату кезінде беруші (сатушы) тұлға активтерінің құны - салық салу мақсатында айқындалатын өзіндік құн негізге алынып, ал алушы тұлға активтерінің құны - берілетін (сатылатын) активтердің кіріске алынған бағалау құны бойынша белгіленеді.
Мұның өзiнде қаражаттардың құны тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) атаулары бойынша бөлмей есептi кезең үшiн тұтас айқындалады.
Экспорттық операциялар бойынша төмендетілген құнымен активтерді сату кезіндегі салық салу мақсатында айқындалған, сатылған активтердің сатылатын бағасы мен өзіндік құны арасындағы айырма сатушы тұлғаның табысы болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 65-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 65-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
65-1. Үйлер, ғимараттар, құрылыстарды (бұдан әрi - құрылыстар) сату кезiнде құнының өсiмiнен табыс осы құрылыстарды сату мен осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес айқындалатын амортизация сомасына (инфляция түзетуiн ескерiп) кемiтiлген құны арасындағы оң айырма болып табылады.
Құрылысты сатудың залалы осы құрылыстарды сату мен осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес айқындалатын амортизация сомасына кемiтiлген құны арасындағы терiс айырма болып табылады.
65-2. Ұзақ мерзiмдi қаражаттардың құнына оларды сатып алу, өндiру,
салу, монтаждау мен қондыру жөнiндегі, сондай-ақ салық төлеушi шегерiм
алуға құқығы бар шығындардан басқа олардың құнын арттыратын шығындар
енгiзiледi.
Лизингке алынған (қаржы жалы) мүлiк үшiн сыйақы (мүдде) осы мүлiктiң
құнын арттыруға жатады.
Егер ұзақ мерзiмдi қаражаттардың бiр бөлiгі ғана сатылса, онда ұзақ
мерзiмдi қаражаттың құны сату кезiнде сатылған және қалған бөлiгi арасында
бөлiнедi.
ЕСКЕРТУ. 65-1, 65-2-тармақтарымен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.

64. Если арендодатель сдает в аренду по лизингу (финансовой аренде) подлежащие амортизации основные средства, то операция в целях налогообложения должна рассматриваться как покупка имущества арендатором. Аренда подлежащих амортизации основных средств является лизингом (финансовой арендой), если она отвечает одному из следующих условий:
а) срок аренды превышает 80 процентов срока службы основных средств;
б) арендатор обладает правом покупки основных средств по фиксированной цене или цене, определяемой по окончанию аренды;
в) остаточная стоимость арендуемых основных средств по окончании аренды составляет менее 20 процентов его стоимости в начале аренды;
г) текущая (дисконтированная) стоимость платежей за весь арендный период превышает 90 процентов стоимости арендуемых средств.
65. При передаче активов на безвозмездной основе и (или) реализации по заниженной стоимости стоимость активов передающего (реализующего) лица определяется, исходя из себестоимости, определяемой в целях налогообложения, а стоимость активов получающего лица - по оприходованной оценочной стоимости передаваемых (реализуемых) активов.
При этом стоимость активов определяется в целом за отчетный период без распределения по наименованиям товаров (работ, услуг).
При реализации активов по заниженной стоимости по экспортным операциям разница между ценой реализации и себестоимостью реализованных активов, определяемой в целях налогообложения, является доходом реализующего лица.
Сноска. Пункт 65 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
65-1. Доходом от прироста стоимости зданий, сооружений, строений (далее - строений) при их реализации является положительная разница между выручкой от реализации и стоимостью этих строений, уменьшенной на сумму амортизации (с учетом корректировки на инфляцию), определяемой в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции.
Убытком от реализации строений является отрицательная разница между выручкой от реализации и стоимостью строений, уменьшенной на сумму амортизации, определяемой в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции.
Сноска. Глава YIII дополнена новым пунктом 65-1 согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
65-2. В стоимость долгосрочных активов включаются затраты по их приобретению, производству, строительству, монтажу и установке, а также другие затраты, увеличивающие их стоимость, кроме затрат, по которым налогоплательщик имеет право на вычеты.
Вознаграждение (интерес) за имущество, полученное в лизинг (финансовую аренду) относится на увеличение стоимости данного имущества.
Если реализуется только часть долгосрочного актива, то стоимость долгосрочного актива в момент реализации распределяется между оставшейся и реализованной частью.
Сноска. Глава YIII дополнена новым пунктом 65-2 согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

66. Шегерiлуге тиiстi емес таза табыс есебiнен жүзеге асырылатын
шығыстарға мыналар жатады:
а) негiзгi құрал-жабдықты сатып алуға және салуға жұмсалған шығын,
күрделi сипаттағы басқа да шығындар,
б) бюджетке енгiзiлуi тиiс айыппұл санкциялары;
в) шаруашылық жүргiзушi субъектiлер қызметкерлерiнiң тiкелей немесе
жанама табыстары болып табылатын кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес
шығындар.
г) кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылмайтын объектiлердi пайдалануға
және ұстауға жұмсалатын шығындар.
д) кәсіпкерлік қызметке байланыссыз шығыстар.
ЕСКЕРТУ. 66-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 66-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 66-тармақ өзгертілді, д) тармақшасымен толықтырылды - ҚР
Қаржы министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 66-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
IХ-тарау. Табыс салығы жөнiндегi әкiмшiлiк
ережелер
67. Жеке тұлғалар табыс салығын мынадай тәсiлмен төлейдi:
рыноктарда тауарларды сату құқығы үшiн бiржолғы алым төлеу табысты
төлеу көзiнен салықты ұстау арқылы, жылдық жиынтық табыс туралы декларация
беру жолымен, патент негiзiнде төлейдi.
ЕСКЕРТУ. 67-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 67-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
Ескерту: 67-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 бұйрығымен.
V990890_
68. Жеке тұлғалардан табыс салығын ұстау төлем көзiнен есептеудi мынадай төлемдердi жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар жүргiзуге мiндеттi:
а) еңбек шарты (келiсiм-шарты) бойынша немесе мердiгерлiк (жалдау) шарты бойынша жұмыс iстейтiн кәсіпкерлік қызметтің субъектісі ретінде тіркелген жеке тұлғаларға жасалған төлемдерді қоспағанда жасалған төлемдер.
Ескерту. Кәсіпкерлік қызметтің субъектісі ретінде тіркелген жеке тұлғаларға төленетін төлемдер табыс төленетін қызметтің түріне жататын құжатты (куәлік немесе патент) көрсеткен жағдайда, төлем көздерінен табыс салығы салынбайды.
Мұнда кәсіпкерлік іс-әрекеттің субъектісі ретінде тіркелген жеке тұлғаға кіріс төлеген салық төлеуші төленген сома туралы кірісті алған жеке тұлға тіркелген орын бойынша салық органына жазбаша хабарлайды.
Осы Нұсқаулықтың 16-тармағында көрсетiлген мүлiктен басқа жеке тұлғалар өзiнiң жеке пайдалануы үшiн сатып алған мүлiктердi сатудан түсетiн сомаға табыс салығы салынбайды.
Жеке тұлғалардан олардың еңбегiне (немесе қызмет көрсетуiне) ақы төлеу түрiнде берiлетiн өнiм (тауар) сатып алынған кезде еңбекке және көрсетiлген қызметке заттай ақы төлеу кең тарағанын ескере отырып, жеке тұлға осы өнiммен жалақы төлеу (немесе оның қызметiне ақы төлеу) және шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң өзiнен табыс салығы ұсталған фактiсiн растайтын анықтама тапсырған жағдайда оған төленетiн сомадан табыс салығы ұсталмайды.
Өнiмдi (тауарды) сатушы жеке тұлғалар табыс ететiн анықтаманың дұрыстығына жауап бередi.
Жеке тұлғалар барлық төлемдер туралы (жеке тұлғаларға негізгі жұмыс орны бойынша төленетін төлемдерден және зейнетақы төлемдерінен басқасы) және төленген сомалардан алынған табыс салығының ұсталған сомалары туралы деректердi шаруашылық жүргiзушi субъектi жеке тұлғаның толық реквизитiн көрсете отырып, өзi тiркелген жерiндегi салық органына жiбередi.
б) мемлекеттiк емес зейнетақы, шәкiртақы және жәрдемақы;
в) резидент заңды тұлға төлейтiн дивидендтер;
г) осы нұсқаулықтың 47-тармағында көрсетiлген төлемдер.
д) мемлекеттiк (ұлттық) лоторея жөнiндегi ұтыстардан басқа ұтыстар жеке тұлғалар алған сыйақы (мүдде).
е) жеке тұлға резидент - заңды тұлғадағы қатысу үлесін сатудан түскен табысты төлейтін.
ЕСКЕРТУ. 68-тармақтың "д"-тармақшасы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы
министрлiгiнiң Салық комитетiнiң 1997.09.30. N 322
бұйрығымен. V970056_
ЕСКЕРТУ. 68-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 68-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_ бұйрығымен.

66. К расходам, осуществляемым за счет чистого дохода, не подлежащих вычету, относятся:
а) расходы на приобретение и строительство основных средств и другие расходы капитального характера;
б) штрафные санкции, подлежащие внесению в бюджет;
в) расходы, являющиеся прямым или косвенным доходом работников хозяйствующих субъектов, не связанные с предпринимательской деятельностью;
г) расходы по строительству, эксплуатации и содержанию объектов, не используемых в предпринимательской деятельности.
д) расходы, не связанные с предпринимательской деятельностью.
Сноска. Пункт 66 - с изменениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
Глава IX
Административные
положения по подоходному налогу
67. Уплата подоходного налога физическими лицами производится следующими способами: удержанием налога у источника выплаты дохода, путем подачи декларации о совокупном годовом доходе, на основе патента, уплаты разового сбора за право реализации товаров на рынках.
Сноска. Пункт 67 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
68. Удержание подоходного налога с физических лиц у источника выплаты обязаны производить юридические и физические лица, которые осуществляют выплаты:
а) доходов физическим лицам за работу по трудовому договору (контракту) или по договору подряда (найма) и других выплат за исключением выплат физическим лицам, зарегистрированным в качестве субъектов предпринимательской деятельности.
Примечание. Выплаты физическим лицам, зарегистрированным в качестве субъектов предпринимательской деятельности, не облагаются подоходным налогом у источника выплаты при предъявлении документа (свидетельства или патента) на вид деятельности, по которому выплачивается доход.
При этом, налогоплательщик, выплативший доход физическому лицу, зарегистрированному в качестве субъекта предпринимательской деятельности, сообщает письменно о выплаченных суммах в налоговый орган по месту регистрации физического лица, получившего доход.
Не облагаются подоходным налогом суммы от продажи имущества, приобретенного физическим лицом для личного пользования, кроме имущества, указанного в пункте 16 настоящей Инструкции.
Учитывая, что широкое распространение получила натуральная оплата труда и услуг при приобретении у физического лица продукции (товара), которая выдана ему в виде оплаты его труда (или услуг), подоходный налог с выплачиваемых ему сумм не удерживается при условии предъявления физическим лицом справки, подтверждающей факт выплаты заработной платы (или оплаты его услуг) этой продукцией и удержания с нее подоходного налога хозяйствующим субъектом.
Ответственность за достоверность представляемых справок несут физические лица, реализующие продукцию (товары).
О всех выплатах (кроме выплат, выплачиваемых по основному месту работы физическим лицам и пенсионных выплат), произведенных физическим лицам, и удержанных суммах подоходного налога с выплаченных сумм, хозяйствующий субъект направляет сведения в налоговый орган по месту своей регистрации с указанием полного реквизита физического лица;
б) негосударственных пенсий, стипендий и пособий;
в) дивидендов, выплачиваемых юридическим лицом - резидентом;
г) платежей, указанных в пункте 47 настоящей Инструкции;
д) выигрыши, кроме выигрышей вознаграждения (интересы), полученные физическими лицами по государственной (национальной) лотерее;
е) физическим лицам доходов от реализации доли участия в юридическом лице - резиденте.
Сноска. Пункт 68 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.

68а. Осы Нұсқаулықтың 66-тармағының "в" тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын төлемдер бойынша табыс салығын заңды тұлға - жұмыс берушi шеккен шығын сомасының 15 проценттiк ставкасымен төлем көзiнен төлейдi.
Ескерту. Төлемдер деп кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес қызметкерлер үшiн тiкелей немесе жанама салықтар болып табылатын, шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң таза табысы есебiнен жүзеге асырылатын және шегеруге жатпайтын жұмыс берушiлердiң шығын түсiнемiз.
Шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң өзiнiң қызметтерi болып табылмайтын жеке тұлғаға жұмсалған дәл осындай шығыстар осы жеке тұлғаның табысы ретiнде қарастырылады және осы Нұсқаулықтың 45-тармағының ставкасы бойынша оған табыс салығы салынуы тиiс.
Мысал:
Кәсiпорын өзiнiң қарауында қалған таза табыстың есебiнен 1500 мың теңгеге қызметкерi үшiн пәтер сатып алды. Жұмыс берушi пәтердiң құнын төлей отырып бюджетке 225 мың теңге (1500 х 0,15) мөлшерiнде заңды тұлғадан алынатын табыс салығын аударуы тиiс. Аталған сома шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң шегерiмiнде есептелмейдi.
Ескерту. 68-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 68-тармақ өзгертiлдi және ескертумен, д)-тармақшасымен,
68а-тармағымен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
69. Салықтарды төлем көзiнен бюджетке ұстау және аудару үшiн заңды және табыс төлейтiн жеке тұлғаларға жауапкершiлiк жүктеледi. Салық сомасын ұстамаған жағдайда заңды немесе табыс төлейтiн жеке тұлға бюджетке ұсталмаған салықтың сомасын және онымен байланысты айыппұлдар мен өсiмдердi төлеуге мiндеттi.
70. Осы нұсқаулықты 68-тармағына сәйкес табыс көзiнен салық ұстайтын заңды және жеке тұлғалар мынаған мiндеттi:
а) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктерден жалақы төлеуге қаражат алған кезде салық бюджетке осы қаражаттардың алынуымен бір мезгілде, басқа жағдайларда - төлем жасалған ай біткен соң 5 банк күні ішінде аударылсын.
Заңды тұлға болып саналмайтын ұйымдар мен өзге де жұмыс берушілер еңбекке ақы төлеуге арналған қолма-қол ақша қаражаттарын банктен іс жүзінде алатын күннен кешікпей, не қызметкерлердің аманаттары бойынша оларға тиесілі сомаларды аталған ұйымдардың банктегі шоттарынан аударылатын күннен кешікпеу, есептелген және жеке тұлғалардан ұсталған салық сомасын бюджетке аударуға міндетті.
Заңды тұлғалар болып саналмайтын, банктерде шоттары жоқ, сондай-ақ еңбекке ақы төлеу сомасын өнімдерді (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен пайдадан төлейтін ұйымдар мен өзге де жұмыс берушілер есептелген салықтың сомасын бюджетке төлем жүргізілген ай біткен соң 5 банк күні ішінде аударады.
Төлемнің: аванстық төлем, заттай төлем немесе әлдеқандай нысандағы төлем түрлеріне қарамастан, салықтың бюджетке аударылуы барлық жағдайларда жүргізілуге тиісті.
Егер еңбекке ақы төлеу айына бірнеше рет жүргізілсе немесе жеке тұлғаларға бір жолғы төлемдер жасалса, салықтың сомасы мұнда да осы сомалардың алынуымен бір мезгілде аударылуы тиіс.
Егер заңды тұлға болып табылмайтын ұйымдардың және өзге де жұмыс берушілердің толық көлемінде еңбекке ақы төлеуге және ұсталған табыс салығын аударуға қажетті ақшалай қаражаты жеткіліксіз болса, онда табыс салығы бюджетке еңбекке ақы төлеу қаражатының жеке тұлғаларға төленген мөлшерінің үлестік сомасымен аударылады.
Филиалдар мен басқа да ерекшеленген бөлімшелер үшін салықты бюджетке аударуды аталған филиалдар мен басқа да ерекшеленген бөлімшелердің тұрған орындары бойынша басшы ұйымдар белгіленген тәртіппен еңбекке ақы төлеу қаражаттарын аударумен бір мезгілде жүзеге асырады.

68а. По платежам, осуществляемым в соответствии с подпунктом "в)" пункта 66 настоящей Инструкции, подоходный налог уплачивается юридическим лицом - работодателем у источника выплаты по ставке 15 процентов от суммы понесенных затрат.
Примечание. Под платежами понимаются расходы работодателя, являющиеся прямым или косвенным доходом для работников, не связанные с предпринимательской деятельностью, осуществляемые за счет чистого дохода хозяйствующего субъекта и не подлежавшие вычету.
Аналогичные расходы хозяйствующего субъекта, на физическое лицо, которое не является его работником, рассматриваются как доходы этого физического лица и должны облагаться у него подоходным налогом по ставкам пункта 45 настоящей Инструкции.
Пример. Предприятие за счет чистого дохода, остающегося в его распоряжении, приобрело для работника квартиру стоимостью 1500 тыс. тенге. Оплатив стоимость квартиры, работодатель должен перечислить в бюджет подоходный налог с юридического лица в сумме 225 тыс. тенге (1500 х О,15). Указанные суммы не учитываются в вычетах хозяйствующего субъекта.
Сноска. Глава IХ дополнена новым пунктом 68а согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
69. Ответственность за удержание и перечисление налогов в бюджет у источника выплаты несут юридические и физические лица, выплачивающие доход. При неудержании суммы налога юридическое или физическое лицо, выплатившее доход, обязано внести в бюджет сумму неудержанного налога и связанные с ним штрафы и пени.
70. Юридические и физические лица, удерживающие налог у источника в соответствии с пунктом 68 настоящей Инструкции, обязаны:
а) при получении средств на выплату заработной платы в банках и других организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, перечислять налог в бюджет одновременно с получением этих средств, в других случаях - в течение 5 банковских дней после окончания месяца, в котором была произведена выплата.
Организации и иные работодатели, не являющиеся юридическими лицами, обязаны перечислять в бюджет суммы исчисленного и удержанного с физических лиц налога не позднее дня фактического получения в банке наличных денежных средств на оплату труда либо не позднее дня перечисления со счетов указанных организацией в банке по поручениям работников причитающихся им сумм.
Организации и иные работодатели, не являющиеся юридическими лицами, не имеющие счетов в банках, а также выплачивающие суммы на оплату труда из выручки от реализации продукции (работ, услуг), перечисляют исчисленные суммы налога в бюджет в течение 5 банковских дней после окончания месяца, в котором была произведена выплата.
Перечисление налога в бюджет должно производиться во всех случаях, независимо от вида платежа: авансовых платежей, натуральной оплаты или в какой-либо другой форме.
В случае, если оплата труда производится несколько раз в месяц или производятся разовые выплаты физическим лицам, суммы налога также должны быть перечислены одновременно с получением этих средств.
Если у организаций и иных работодателей, не являющимися юридическими лицами, недостаточно денежных средств, необходимых для оплаты труда в полном объеме и перечисления в бюджет удержанного подоходного налога, то подоходный налог перечисляется в бюджет в сумме, пропорциональной размеру выплачиваемых физическим лицам средств на оплату труда.
За филиалы и другие обособленные подразделения перечисление налога в бюджет осуществляют их головные организации по месту нахождения указанных филиалов и других обособленных подразделений одновременно с перечислением средств на оплату труда в установленном порядке;

б) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-і күні салықтық тіркеу орны бойынша салық органдарына төлем көздерінен ұсталатын табыс салығының есеп айырысуларын көрсету керек. Есеп айырысу нысандары осы Нұсқаулықтың 14 және 14А қосымшаларында келтірілген.
в) жеке тұлғаның талабы бойынша есепті салық кезеңінде жеке тұлғаның тіркеу нөмірі, оның аты-жөні, табыстың және ұсталған салықтың жалпы сомасын көрсетіп, төленген табыстар мен ұсталған салықтар туралы анықтаманы берсін.
Төленген табыс және ұсталған салық туралы анықтама нысаны (мәлімет) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасында көрсетілген.
г) салық жылы (жеке тұлғаларға негізгі жұмыс орны бойынша төленетін төлемдерден және зейнетақы төлемдерінен басқасы) аяқталғаннан кейiн 30 күннiң iшiнде салық қызметi алушы - жеке тұлғаның тіркеу орны бойынша органдарына жеке тұлғаларға төленген табыс төлемдерi және есептi салық жылында ұсталған салық туралы анықтама беруге мiндеттi. Мұндай анықтама жеке тұлғаға оның талап етуi бойынша жiберiлуге тиiс. Анықтамада осы екi жағдайда да жеке тұлғаның тiркеу нөмiрi туралы деректер, оның фамилиясы мен инициалы, табыстың жалпы сомасы және ұстаған салықтың жалпы сомасы берiлуге тиiстi.
Ескерту. 70-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 70-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 70-тармақта а) тармақшасы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 70-тармақ б) тармақшасымен толықтырылды, "б" және
"в"-тармақшалары тиісінше "в" және "г"-тармақшалары деп
есептелді - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің
1998.03.12. N 16 V980076_ бұйрығымен.
71. Салық төлеушiлер зейнетақы жинақтау қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу және төлеу жөнiнде осы Нұсқаулыққа N 15 қосымшада келтiрiлген нысандағы есеп айырысу ведомосын салық органдарына ай сайын тапсырады, 14, 14-А нысандары бойынша төлем көзiнде ұсталатын жеке адамдардың табыс салығынан табыс салығын бiр мезгiлде ұстап.
71-1. Жылдық жиынтық табыс туралы декларацияны салық қызметi органдарына салық тiркелген жерi бойынша есептi жылдан кейiнгi жылдың 31 наурызына дейiн мынадай салық төлеушiлер тапсырады:
а) Қазақстан Республикасында төлем көзiнен салық салынбайтын табыстары бар жеке тұлғаларға, салық төлеушiлердiң бұл тобына кәсiпкерлiк қызметтен алынатын табыстарды және мүлiктiк табысы бар (бағалы қағаздар құнының өсiмi табыстан және резидент-заңды тұлғаға қатысу үлесiнен басқасы) жеке тұлғалар жатады;
б) тұрғын үй салуды және осындай құрылыс үшін құрылыс материалдарын ірі көлемде сатып алуды қоспағанда, салық жылында 500 айлық есептік көрсеткіштен астам сомаға құрылыс салған немесе ірі көлемде сатып алу жасағандар.
Ескерту. Құны 500 еселеген айлық есептік көрсеткіштен жоғары мәміленің көлемін айқындаған кезде, мәміле жасаған күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің мөлшері ескерілуі керек. Салық төлеушілердің бұл санаты декларация тапсырған кезде бұрын төлем көздерінен салынған табыстарды көрсетеді, бірақ табыс салығын есептеу кезінде жиынтық жылдық табыстан алынып тасталады.

б) ежемесячно, 15 числа месяца, следующего за отчетным, представлять в налоговые органы но месту налоговой регистрации расчеты удержания подоходного налога у источника выплаты. Формы расчетов приведены в приложениях 14 и 14А к настоящей Инструкции;
в) по требованию физического лица выдавать справку о выплаченных ему доходах и удержанном налоге за отчетный налоговый период с указанием регистрационного номера физического лица, его фамилии и инициалов, общей суммы дохода и удержанного налога.
Форма справки (сведений) о выплаченном доходе и уплаченном налоге приведена в приложении 5 к настоящей Инструкции;
г) в течение 30 дней после окончания налогового года представлять в органы налоговой службы по месту регистрации физических лиц -получателя справку о произведенных выплатах дохода физическим лицам и удержанном налоге за отчетный налоговый год (кроме выплат, выплачиваемых по основному месту работы физическим лицам и пенсионных выплат). Аналогичная справка должна быть направлена физическому лицу по его требованию. Справка и в том и другом случае должна содержать данные о регистрационном номере физического лица, его фамилию и инициалы, общую сумму дохода и общую сумму удержанного налога.
Форма справки (сведений) о выплачиваемом доходе и уплаченном налоге приведена в приложении N 5 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 70 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 12.03.98г. N 16 V980076_ ; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
71. По исчислению и уплате обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды налогоплательщики ежемесячно представляют в налоговые органы расчетную ведомость по форме, приведенной в приложении № 15 к настоящей Инструкции одновременно с расчетом подоходного налога с доходов физических лиц, удерживаемого у источника выплаты, по форме 14, 14-А.
Сноска. Глава IX дополнена новым пунктом 71 согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
71-1. Декларацию о совокупном годовом доходе представляют органам налоговой службы по месту налоговой регистрации до 31 марта года, следующего за отчетным, следующие налогоплательщики:
а) имеющими доходы, не облагаемые у источника выплаты в Республике Казахстан. К этой группе налогоплательщиков относятся физические лица, имеющие доходы от предпринимательской деятельности (кроме дивидендов и процентов) и имущественный доход (кроме дохода в виде прироста стоимости ценных бумаг и доли участия в юридическом лице - резиденте);
б) совершившими в налоговом году строительство или крупное приобретение на сумму свыше 500 месячных расчетных показателей, за исключением строительства жилища и крупных приобретений строительных материалов для такого строительства.
Примечание. При определении объема сделок со стоимостью свыше 500- кратного месячного расчетного показателя следует исходить из размера месячного расчетного показателя, действовавшего на день свершения сделки. Данная категория налогоплательщиков при подаче декларации доходы, ранее обложенные у источника выплаты, указывает, но исключает из совокупного дохода при исчислении подоходного налога.

Мысал. Жеке тұлға шілдеде (370000:640)=578 АЕК құрайтын құны 370000 теңге (АЕК - 640 теңге) жиһаз сатып алды.
Белгіленген шек 500 МЕК асып түсті, тиісінше жеке тұлға салық органына декларация тапсыруы керек;
в) Қазақстан Республикасынан сырт жерде орналасқан шетелдiк банкiлердегi шоттарда ақша бар жеке тұлғалар. Жеке тұлғалардың бұл тобына Қазақстан Республикасының азаматтары және резидент-шетелдiк азаматтар жатады.
г) Қазақстан Республикасынан сырт жерден табыс алатын жеке тұлғалар. Жеке тұлғалардың бұл тобына Қазақстан Республикасының осындай табыс алатын барлық салық төлеушiлерi, соның iшiнде Қазақстан Республикасы табыс көзi болып табылатын резиденттер жатады.
д)
е) Қазақстан Республикасы Парламентi мен мәслихаттарының депутаттары, сондай-ақ мемлекеттiк қызметшiлер үшiн көзделген заңдар нормалары қолданылатын адамдар, мерзiмдiк әскери қызмет өткерушi әскери қызметшiлерден басқа.
ж) мемлекеттік лауазымда тұрған тұлғалар, жыл сайын өзінің өкілеттіктерін орындау кезеңінде, сондай-ақ лайықсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылғандар, босатылған соң тұрғылықты жерi бойынша салық органына үш жылдың ішінде;
з) осы тармақтың ж) тармақшасында көрсетілген тұлғаның ері (зайыбы)
тұрғылықты жерi бойынша салық органына;
и) Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін
бейрезиденттер.
Ескерту. 71-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 71-тармақ д)-тармақшасымен толықтырылды - ҚР
Мемлекеттiк салық комитетiнiң 1997.01.28. N 20
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 71-тармақ е)тармақшасымен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Салық комитеті 1997.07.29. N 134
V970050_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 71-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Салық
комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен.
V970056_
ЕСКЕРТУ. 71-тармақ өзгертілді және ж)-и)-тармақтарымен толықтырылды -
ҚР Қаржы министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 71-тармақ 71-1 тармақ болып өзгертілді және толықтырылды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
Ескерту: 71-1 тармақ жаңа абзацпен толықтырылды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы
N 929 бұйрығымен.
V990890_
71-2. Салық салу объектiлерi болып табылатын, оларға меншiк құқығымен тиесiн табыстар мен мүлiк туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Парламентi мен мәслихаттарының депутаттары сайланған кезiнде, сондай-ақ мемлекеттік қызметшiлер үшiн көзделген заңдар нормалары қолданылатын адамдар, мемлекеттiк қызметке түскен, мемлекеттiк лауазымдарға тағайындалған, мемлекеттiк қызмет бойынша жылжыған мерзiмдiк әскери қызмет өткерушi әскери қызметшiлерден басқа.

Пример. Физическое лицо приобрело в июле (МРП - 640 тенге) мебель стоимостью 370000 тенге, которая составляет (370000 : 640) = 578 МРП.
Установленный предел 500 МРП превышен, следовательно физическое лицо должно подать декларацию в налоговый орган;
в) физические лица, имеющие деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан. К этой группе физических лиц относятся граждане Республики Казахстан и иностранные граждане-резиденты;
г) Физические лица, получающие доходы за пределами Республики Казахстан. К этой группе физических лиц относятся все налогоплательщики Республики Казахстан получающие такие доходы, включая нерезидентов, источником доходов которых является Республика Казахстан;
д) подпункт - исключен приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ;
е) депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов, а также лица, на которых распространяются нормы законодательства, предусмотренные для государственных служащих, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу;
ж) лица, занимающие государственную должность, ежегодно в период выполнения своих полномочий, а также лица, уволенные с государственной службы по отрицательным мотивам, в течение трех лет после увольнения в налоговый орган по месту жительства;
з) супруг (супруга) лица, указанного в подпункте ж) настоящего пункта, в налоговый орган по месту жительства;
и) нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.
Сноска. Пункт 71-1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29 июля 1997 г. N 134 V970050_ ; приказом Налогового комитета Минфина РК от 30.09.1997г. N 322; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
71-2. Сведения о доходах и имуществе, принадлежащем им на праве собственности, являющихся объектами налогообложения представляют в органы налоговой службы депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов при избрании, а также лица, на которых распространяются нормы законодательства, предусмотренные для государственных служащих, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу, при поступлении на государственную службу, назначении на государственные должности, при продвижении по государственной службе.
Сноска. Глава IХ дополнена новым пунктом 71-2 согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

71-3. Қызметiн тоқтатқан немесе Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары кеткен кезде салық қызметi органдарына жиынтық табыс салығы туралы декларацияны кез келген он екi айлық кезеңнiң iшiнде Қазақстан Республикасында 30 күннен астам уақыт болған немесе қазақстандық көзден 500 айлық есептiк көрсеткiштен артық табыс алған жеке резидент емес тұлғалар тапсырады.
ЕСКЕРТУ. 71-2, 71-3 тармақтармен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
71-4. Мемлекеттiк лауазымға не мемлекеттік немесе оған теңестiрiлген қызметтi атқарумен байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамдар, осы тармақта аталған адамдардың жұбайы (зайыбы) тұрғылықты жерi бойынша салық органына декларацияны тапсырады:
а) кірістері туралы декларацияны;
б) салық алынатын объект болып табылатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары орналасқан мүлік туралы декларацияны, аталған мүліктің бағаланған құны мен орналасқан жерін көрсете отырып;
в) мынадай мәліметтерді:
банктік мекемелердегі салымдар туралы және бағалы қағаздар туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары орналасқандарын қоса, банктік мекемені көрсете отырып, сондай-ақ аталған тұлғалар жеке немесе басқа тұлғалармен бірлесіп басқаруға құқықты қаржылық қаражаттар туралы;
заңды тұлғалардың акционер немесе құрылтайшы (қатысушы) ретіндегі өзінің тікелей немесе ортақтас қатысуы туралы, шартты капиталға қатысуының үлесін және аталған ұйымдардың банктік және өзге де деректемелерін көрсете отырып;
трасттар туралы және олар тіркелген мемлекеттер туралы, егер тұлға немесе оның ері (зайыбы) осы трасттардың бенефициары болып саналса;
тұлғамен айлық есеп айырысу көрсеткішінің мың есе мөлшерінен асып түсетін көлемде, тұлғаға немесе күйеуіне (зайыбына) тиесілі материалдық және қаржылық құралдарды ұстау және уақытша сақтау жөнінде шартты қатынастары, келісімдері және міндеттемелері бар басқа ұйымдардың атаулары мен деректемелері туралы.
ЕСКЕРТУ. 71а-тармақ 71-4 тармақ болып өзгертілді - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
71-5. Мемлекеттік міндеттерді орындауға өкілеттік берілген тұлғалардың, сондай-ақ аталған тұлға білмейтін соған теңестірілген тұлғалардың шотына түскен ақшалай қаражаттар, сонымен бірге егер заңдарда өзгеше қаралмаған болса, тұлға тиісті міндеттерді орындамайтын ұйымдардан, сондай-ақ жеке тұлғалардан ақша, қызмет және өзге де тұрғыда ол өзінің мемлекеттік немесе соған теңестірілген міндеттерді орындағаны үшін қабылдаған кез келген сыйақы олар анықталған соң екі апталық мерзімнен кешіктірмей тиісті салық органына бұл қаражаттардың түсу жағдаяттары туралы түсініктеме бере отырып, республикалық бюджетке аударуға жатады.
ЕСКЕРТУ. IХ-тарау 71а және 71б-тармақтарымен толықтырылды - ҚР
Қаржы министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 71б-тармақ 71-5 тармақ болып өзгертілді - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.

71-3. Декларацию о совокупном доходе в органы налоговой службы в момент прекращения деятельности или выезда с территории Республики Казахстан представляют физические лица-нерезиденты, находящиеся в Республике Казахстан более 30 дней в течение любого двенадцатимесячного периода или получившие доход свыше 500 месячных расчетных показателей из казахстанского источника.
Сноска. Глава IХ дополнена новым пунктом 71-3 согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
71-4. Лица, являющиеся кандидатами на государственную должность, либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, а также супруг (супруга) лиц, указанных в настоящем пункте, представляют в налоговый орган по месту жительства:
а) декларацию о доходах;
б) декларацию об имуществе, являющемся объектом налогообложения, в том числе находящемся за пределами территории Республики Казахстан, с указанием оценочной стоимости и места нахождения указанного имущества;
в) сведения о:
вкладах в банковских учреждениях и о ценных бумагах, в том числе за пределами территории Республики Казахстан, с указанием банковского учреждения, а также о финансовых средствах, которыми данные лица вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;
своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц с указанием доли участия в уставном капитале и полных банковских и иных реквизитов указанных организаций;
трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
названиях и реквизитах других организаций, у которых с лицом имеются договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе и устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу или супругу (супруге) в размере, превышающем тысячекратный размер месячного расчетного показателя.
Сноска. Глава IX - дополнена новым пунктом 71а согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; пункт 71а переименован в пункт 71-4 согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
71-5. Денежные средства, поступившие на счет лица, уполномоченного на выполнение государственных функций, или лиц, приравненных к ним без ведома указанного лица, а также средства, принятые им за исполнение своих государственных или приравненных к ним функций любого вознаграждения в виде денег, услуг и иных формах от организаций, в которых лицо не выполняет соответствующих функций, а также физических лиц, если иное не предусмотрено законодательством, подлежат не более чем в двухнедельный срок после их обнаружения перечислению в республиканский бюджет с представлением объяснения в соответствующий налоговый орган об обстоятельствах поступления таких средств.
Сноска. Глава IX - дополнена новым пунктом 71б согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; пункт 71б переименован в пункт 71-5 согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

72. Салық төлеушілер табыстар мен мүлкі туралы мәліметті және табысы туралы Декларацияны салық қызметі органдарына салық заңымен белгіленген мерзімде және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі белгіленген нысаны бойынша тапсырады.
Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын, табыс салығын салудан босатылған және (немесе) әртүрлi ставкалар бойынша салық салынатын табысы бар жеке адамдар олар бойынша жеке есеп жүргiзiп, жиынтық жылдық табыс туралы декларация мен жүргiзілген шегерiмдердi қоса берiп, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген нысанда осындай табыстар бойынша жеке есеп тапсыруға мiндеттi.
Салық жылы аяқталғанға дейiн кәсiпкерлiк немесе басқа қызмет тоқтатылған жағдайда осы нұсқаулықтың 71-тармағында көрсетiлген салық төлеушi жеке тұлғалар өткен кезең үшiн декларацияны қызмет тоқтатылғаннан кейiн 15 күн мерзiмде өз бетiнше немесе салық қызметi органдарының талап етуiмен беруге тиiс.
Жеке тұлғалар - резидент еместер қызметiн тоқтатқан немесе Қазақстан Республикасының аумағынан кеткен кезде салық қызметi органдарына жиынтық табыс туралы декларация табыс етедi.
Декларацияға және табыстары мен мүлкі туралы мәлімет салық төлеушi қол қоюға, ал ол жоқ болған немесе әрекет етуге қабiлетсiз болған жағдайда оның заңды өкiлi қол қоюға тиiс.
Салық төлеушіге табыстар мен мүлкі туралы мәліметті және табысы туралы Декларацияны құрастыруға көмек көрсетуші аудитор, аталған декларация мен табыстары және мүлкі туралы мәліметке қол қойып мөр басып және салық төлеушінің өзінің тіркеу нөмірін көрсетуге міндетті.
Егер салық төлеушi мерзiмдi басталғанға дейiн ұзарту туралы өтiнiш берсе, декларация беру мерзiмiн салық қызметi органы әрi кеткенде үш айдан кезеңге ұзартуы мүмкiн. Декларация беру мерзiмiн ұзарту салық төлеу мерзiмiн өзгертпейдi.
Ескерту. 72-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 72-тармақ 3-абзацпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 72-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1997.07.29. N 134 V970050_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 72-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Салық
комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен. V970056_
ЕСКЕРТУ. 72-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 72-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
73. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы және салық органдарында тiркелген жеке тұлғалар салық жылының қорытындылары бойынша декларация бергенге дейiн табыс салығы бойынша ай сайын аванстық төлемдердi төлейдi.
Аванстық төлемдердiң сомасы бюджетке салық жылының салық қызметi органдарына мәлiмделген салық жылына болжалынып отырған табыс салығы сомасының 1/12 бөлiгiн негiзге ала отырып әр айының жиырмасыншы жұлдызынан кешiктiрiлмей осы нұсқаулықтың 45-тармағында көзделген салық ставкаларымен айқындалатын мөлшерде аударылады. Салық ставкалары алдыңғы айдағы қаржы нәтижесiне қарай қолданылады.
Бұл ретте әр айға бөлiнген болжалып отырған табыс салығының сомасы туралы анықтама тиiстi салық жылының 20 қаңтарына дейiн салық органына табыс етедi.
Анықтама нысаны осы Нұсқаулықтың N 1 қосымшасында көрсетiлген.
Табыс салығының бюджетке бiркелкi түсуi және айыппұл санкцияларын қолданбау мақсатында кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар осы Нұсқаулықтың N 12 қосымшасына сәйкес кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың табыс салығын есептеу жыл басынан бастап үдемелi қорытындымен бiрiншi тоқсанның, жылдың бiрiншi жартысының, тоғыз айдың аяқталуына қарай тиiсiнше 15 мамырға, 15 тамызға және 15 қарашаға алдын ала есептеулердi табыс етедi.
Аталған есептеулердi тапсырғаннан кейiн салық төлеушi төлеуге жататын табыс салығы аванстық төлемдердiң сомасынан артық болған жағдайда соманың артығын төлеуге тиiстi аванстық төлемнiң келесi мерзiмiне дейiн бюджетке төлеуге мiндеттi. Төленуге тиiстi табыс салығының сомасы аванстық төлемдерден артық болған жағдайда артық төленген сома есепке алынады және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес салық төлеушiге қайтарылады. Салық төлеушi қажет болған жағдайда салық жылындағы табыс салығының болжалып отырған сомасы туралы анықтамаға өзгертулер енгiзуге құқығы бар.
Табыс салығының аванстық төлемдер сомасынан асатын соманы төлемеген жағдайда аванстық төлемнiң кезектi мерзiмiнен бастап төлеген күндi қоса салық төлеушiге өсiм есептеу түрiнде айыппұл санкциялары салынады.
Мысал:

72. Декларации о доходах и сведения о доходах и имуществе налогоплательщики представляют в органы налоговой службы в сроки, определенные налоговым законодательством, и по формам, установленным Министерством государственных доходов Республики Казахстан.
Физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, имеющие доходы, облагаемые по разным ставкам и (или) освобожденные от налогообложения подоходным налогом, обязаны вести по ним раздельный учет и представлять по таким доходам отдельный расчет по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Казахстан, с приложением к декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах.
В случае прекращения предпринимательской или иной деятельности до истечения налогового года физические лица - налогоплательщики, указанные в пункте 71 настоящей Инструкции, должны самостоятельно или по требованию органов налоговой службы представить декларацию за истекший период в 15- дневный срок после прекращения деятельности.
Физические лица-нерезиденты представляют декларацию о совокупном доходе в органы налоговой службы в момент прекращения деятельности или выезда с территории Республики Казахстан.
Декларация и сведения о доходах и имуществе должны быть подписаны налогоплательщиком, а в случае его отсутствия или недееспособности - его законным представителем.
Аудитор, оказывающий услуги по составлению налоговой декларации и сведений о доходах и имуществе налогоплательщика, обязан подписать указанную декларацию и сведения о доходах и имуществе, проставить печать и указать свой регистрационный номер налогоплательщика.
Срок представления декларации может быть продлен руководителем органа налоговой службы на период не более трех месяцев, если налогоплательщик подает просьбу о продлении срока до его наступления. Продление срока предоставления декларации не изменяет срока уплаты налога.
Сноска. Пункт 72 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21; приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29 июля 1997 г. N 134 V970050_ ; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05. 1999г. N 457 V990778_ .
73. Физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью и зарегистрированные в налоговых органах, до подачи декларации по итогам налогового года самостоятельно осуществляют ежемесячные авансовые платежи по подоходному налогу.
Суммы авансовых платежей вносятся в бюджет не позднее двадцатого числа каждого месяца налогового года исходя из 1/12 части суммы предполагаемого подоходного налога за налоговый год, заявленной в органы налоговой службы.
При этом справка о предполагаемой сумме подоходного налога с разбивкой по месяцам представляется в налоговый орган до 20 января соответствующего налогового года. Форма справки приведена в приложении N 11 к настоящей Инструкции.
В целях равномерного поступления подоходного налога в бюджет и неприменения штрафных санкций физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, по окончании первого квартала, первого полугодия, 9 месяцев нарастающим итогом с начала года представляют соответственно 15 мая, 15 августа и 15 ноября предварительные расчеты исчисления подоходного налога с физического лица, занимающегося предпринимательской деятельностью, согласно приложению N 12 к настоящей Инструкции.
По представлению указанных расчетов, в случае превышения подлежащего уплате подоходного налога над суммой авансовых платежей, налогоплательщик обязан сумму превышения уплатить в бюджет до очередного срока авансового платежа, подлежащего уплате. В случае превышения авансовых платежей над суммой подоходного налога, подлежащего уплате, сумма переплаты засчитывается или возвращается налогоплательщику в соответствии с действующим законодательством.
При необходимости налогоплательщик вправе внести изменения в справку о предполагаемой сумме подоходного налога за налоговой год.
В случае неуплаты суммы превышения подоходного налога над суммой авансовых платежей, на налогоплательщика налагаются штрафные санкции в виде начисления пени, с момента очередного срока авансового платежа по день уплаты.
Пример.

Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлға 1997 жылға болжалынып отырған соманы 360 мың теңге мөлшерiнде бағалады. Ол тиiсiнше 20 қаңтардағы аралықтан бастап 1997 жылғы 20 желтоқсандағы аралыққа дейiн ай сайын 30 мың теңге мөлшерiнде табыс салығын төлеуге мiндеттi. 1997 жылдың бiрiншi тоқсаны үшiн алдын-ала есептеулердi табыс еткен кезде төленуге тиiстi табыс салығы 105 мың теңге болды, яғни кәсiпкер ай сайын 5 мың теңге кем төлеп отырған. Бiрiншi тоқсан үшiн есептеулердi табыс ету мерзiмi 15 мамыр екенiн, ал кезектi аванстық төлемдер төлеу мерзiмi 20 мамырға дейiн көзделгенiн ескерсек кәсiпкер 30 мың теңге мөлшерiндегi аванстық төлемдер сомасының орнына бiрiншi тоқсан үшiн 15 мың теңге мөлшерiндегi кем төленген соманы қосымша төлеуге мiндеттi (105-90).
Кәсiпкер 15 теңгенi 1997 жылдың 20 мамырына дейiн төлемеген жағдайда салық органы төленген күндi қоса өсiм есептейдi.
Бiр жыл iшiнде iс жүзiнде есептелген табыс салығының сомасы жыл бойындағы аванстық төлемдер сомасынан 10 проценттен астам мөлшерден артқан жағдайда салық төлеушiге салық салынатын табыстың 2 процентi мөлшерiнде, 25 проценттер артқан кезде салық салынатын табыстың 5 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады.
Мысал:
Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлға 1997 жылға табыс салығының болжалынып отырған сома туралы анықтамада 360 мың теңге мөлшерiнде салық сомасы көрсетiлген, және бұл ретте салық органына алдын ала есептеулер табыс етiлмеген. Кәсiпкер 1997 жылдың қорытындысы бойынша кәсiпкерлiк қызметпен айналысудан алынатын 516,5 мың теңге табыс салығының сомасын көрсетiп табыстар туралы декларацияны табыс еттi. Кәсiпкер есептеулердi табыс етпегенi үшiн айыппұл санкцияларынан және жоғарыда көрсетiлген мысалда баяндалған тәртiппен өсiм есептеуден басқа 1500 мың теңге салық салынатын табыстан 45% ставка бойынша 574,1 мың теңге сомада табыс салығын төлейдi, өйткенi табыс салығының аванстық төлемдер сомасынан артығы 43,5 процент болды, яғни 25 проценттен асып түседi (516,5 : 360 х 100% - 100%).
Маусымдық жұмыс сипатындағы кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар салық жылы iшiнде төленуге тиiстi аванстық төлемдер сомасын салық қызметi органдарымен келiсiм бойынша айқындайды.
Қазақстандағы жұмыстардан табыстары бар, бiрақ оларды одан тысқары жерлерден алатын жеке тұлғалар - резидент еместер аванстық төлемдер сомасын бюджетке салық жылының 20 ақпанында, 20 мамырында және 20 қарашасында төлейдi.
Осы санаттағы салық төлеушiлер Қазақстандағы төлейтiн табыстардан жалпы белгiленген тәртiппен төлем көздерiнен табыс салығын төлейдi.
Декларация беру кезiнде оған жеке тұлғаның жеңiлдiкке және шегерiске құқығын қуаттайтын құжаттар тiркелуге тиiс.

Физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью, оценивает сумму предполагаемого подоходного налога за 1997 год в сумме 360 тыс. тенге. Соответственно оно обязано, начиная с периода от 20 января по период до 20 декабря 1997 года, уплачивать подоходный налог ежемесячно в сумме по 30 тыс. тенге. При представлении предварительного расчета за первый квартал 1997 года подоходный налог, подлежащий уплате, составил 105 тыс. тенге, т.е. предприниматель ежемесячно недоплачивал по 5 тыс. тенге. Учитывая, что срок представления расчета за первый квартал предусмотрен 15 мая, а срок уплаты очередного авансового платежа предусмотрен до 20 мая, предприниматель вместе с суммой авансового платежа в сумме 30 тыс. тенге, обязан дополнительно уплатить недоплату за первый квартал в сумме 15 тыс. тенге (105 - 90).
В случае неуплаты предпринимателем 15 тыс. тенге до 20 мая 1997 года налоговым органом начисляется пеня по день уплаты.
В случае превышения суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой авансовых платежей в течение года в размере, превышающем 10 процентов, на налогоплательщика налагается штраф в размере 2 процентов налогооблагаемого дохода; при превышении 25 процентов налагается штраф в размере 5 процентов налогооблагаемого дохода.
Пример.
Физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью, в справке о предполагаемой сумме подоходного налога за 1997 год указало сумму налога в размере 360 тыс. тенге, и при этом предварительные расчеты в налоговый орган не представляло. По итогам 1997 года предприниматель представил декларацию о доходах, полученных от занятия предпринимательской деятельностью с суммой подоходного налога 516,5 тыс. тенге. Кроме штрафных санкций за непредставление расчетов и начисления пени в порядке, изложенном в вышеприведенном примере, предприниматель уплатит подоходный налог по ставке 45% в сумме 574,1 тыс. тенге от налогооблагаемого дохода 1500 тыс. тенге, поскольку превышение подоходного налога над суммой авансовых платежей составило 43,5 процентов, т. е. более чем 25 процентов (516,5:360х100%-100%).
Физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью, имеющей сезонный характер работ, определяют сумму авансовых платежей, подлежащих уплате в течение налогового года, по согласованию с органами налоговой службы.
Физические лица - нерезиденты, имеющие доходы от работы в Казахстане, но получающие их за его пределами, вносят в бюджет суммы авансовых платежей подоходного налога 20-го февраля, 20-го мая, 20-го августа и 20-го ноября налогового года.
С доходов, выплачиваемых в Казахстане, данная категория налогоплательщиков уплачивает подоходный налог в общеустановленном порядке у источника выплаты.
Примечание. Под нерезидентами в данном случае учитываются физические лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан.
При подаче декларации к ней должны быть приложены документы, подтверждающие право физического лица на льготы и вычеты.

Салық төлеушi түпкiлiктi есеп айырысады және табыс салығын жылдық жиынтық табыс және есептi жылда жасалған шегерiстер туралы декларация берiлген күннен кейiн 10 күн өткен соң, бiрақ есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 сәуiрiнен кешiктiрмей аванспен төленгендi қоса нақты төленген төлемдер төленген сомасын есепке ала отырып төлейдi.
ЕСКЕРТУ. 73-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 73-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
74. Өзiнiң қызметiн патент негiзiнде жүзеге асырушы жеке тұлғалардың бюджетпен өзара қатынасы патенттер беру ережелерiмен (тәртiбiмен) реттеледi.
ЕСКЕРТУ. 74-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_ бұйрығымен.
Х-тарау. Салық заңдарының сақталуын бақылау
және олардың бұзылғаны үшiн жауапкершiлiк
75. Заңды және жеке тұлғаларды табыс салығының дұрыс есептелуi және уақтылы төленуi мәселелерi бойынша тек салық органдары ғана тексередi.
Белгiлi бiр салық бойынша тексерулер жиi дегенде жарты жылда бiр рет, ал кешендi тексерулер жиi дегенде жылына бiр рет жүргiзiледi, сондай-ақ қылмыстық-iс жүргiзу заңдарында белгiленген жағдайларда.
Кезектен тыс тексерулер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi нақты салық төлеушi жөнiндегi жазбаша рұқсатымен жүргiзiледi. Заңды және жеке тұлғаларды тексеру актiлерiнiң нысандары осы нұсқаулықтың N 7 және 8-қосымшаларында келтiрiлдi.
Ескерту. 75-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 75-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
76. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар:
а) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі актiлерiне сәйкес салық есебi бойынша құжаттама жүргiзуге;
б) салық есебi жөнiндегi құжаттаманы қағаз, электрондық немесе магниттiк көздерде 5 жыл бойы сақтауға мiндеттi.
ЕСКЕРТУ. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 76-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.
77. Жеке тұлға табысының дұрыс есептелуiн және оған табыс салығының салынуын тексеру кезiнде мыналарды басшылыққа алу қажет:
а) егер жеке тұлға жеке басының тұтынуына (соның iшiнде мүлiк сатып алуға) жұмсалған шығынға сай келмейтiн табысты көрсеткен болса, салық қызметi табыс пен салықты ол жұмсаған шығын негiзiнде, өткен кезеңдердiң табыстары ескере отырып айқындайды;
б) басқа адамдар мен органдар аталған табысты алынуының заңдылығына дауласқан жағдайда да табысқа салық салынады;
в) егер соттың шешiмiмен табыс бюджетке алынуға тиiс болса (Қазақстан
Республикасының заңдарында көзделген жағдайда), онда аталған табыс одан
төленген салықтың сомасын шегере отырып, алынады;
г)
д) баспа-бас айырбас операциялары салық салу тұрғысынан қолданылып
жүрген баға бойынша өнiмдi өткiзу (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету)
ретiнде қаралып, бұл операциялар салық шот-фактураларында мiндеттi түрде
хатталады.
ЕСКЕРТУ. 77-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 77-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 77-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.

Налогоплательщик производит окончательный расчет и уплачивает подоходный налог по истечении 10 дней со дня представления декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за отчетный год, но не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным, с зачетом внесенных сумм фактически уплаченных платежей, включая уплаченные авансом.
Сноска. Пункт 73 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
74. Взаимоотношения с бюджетом физических лиц, осуществляющих свою деятельность на основании патента, регулируются правилами (порядком) выдачи патентов.
Сноска. Пункт 74 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.
Глава Х
Контроль за
соблюдением и ответственность
за нарушение налогового законодательства
75. Проверка юридических и физических лиц по вопросам правильности исчисления и своевременности уплаты подоходного налога осуществляется только органами налоговой службы.
Проверки по одному и тому же налогу производятся не чаще одного раза в полугодие, а комплексные проверки - не чаще одного раза в год, а также случаях, установленных уголовно-процессуальным законодательством.
Внеочередные проверки проводятся с письменного разрешения Государственного налогового комитета Республики Казахстан в отношении конкретного налогоплательщика. Формы актов проверок юридических и физических лиц приведены в приложениях N 7 и 8 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 75 - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21 и приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20.
76. Юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью обязаны:
а) вести документацию по налоговому учету в соответствии с актами Министерства государственных доходов Республики Казахстан;;
б) хранить документацию по налоговому учету на бумажных, электронных или магнитных носителях в течение пяти лет.
Сноска. Пункт 76 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г.N 457 V990778_ .
77. При проверке правильности учета дохода физического лица и обложения его подоходным налогам необходимо руководствоваться следующим:
а) если физическое лицо показало доход, который не соответствует расходам на личное потребление (в т.ч. на приобретение имущества), налоговая служба определяет доход и налог на основе произведенных им расходов с учетом доходов прошлых периодов;
б) доход подлежит обложению налогом также в том случае, когда другие лица и органы оспаривают законность получения указанного дохода;
в) если по решению суда доход подлежит изъятию в бюджет (в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан), то указанный доход изымается за вычетом суммы уплаченного с него налога;
г) подпункт - исключен приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г.N 457 V990778_ .
д) бартерные операции в отношении налогообложения рассматриваются как реализация продукции (работ, услуг) по применяемым ценам с обязательным оформлением этих операций налоговыми счетами-фактурами.
Сноска. Пункт 77 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

77-1. Салық салу мақсатында тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн
қызметтердiң) бағасын белгілеу принциптерi:
1.  Салық салу мақсатында тауарлардың (жұмыстар, көрсетілетiн
қызметтердiң) егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, тараптар көрсеткен
бағасы қабылданады.
2. Салық органдары мынадай жағдайларда ғана мәмiлелер бойынша
бағалардың дұрыс қолданылуын бақылауға құқылы:
а) байланысты тараптар арасында;
б) тауар айырбасы бойынша (баспа-бас айырбасы);
в) ұқсас (бiртектес) тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бойынша салық төлеушi қолданатын баға деңгейiнiң (кез келген жағына 20 проценттен астам) тоқсан шегiнде едәуiр ауытқыған жағдайда.
г) резидент еместер импорттайтын тауарлар, көрсететiн қызметтер, орындайтын жұмыстар баға деңгейiнiң ұқсас (бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы баға деңгейiнен едәуiр асқан (20 проценттен астам) жағдайда.
3. 2-тармақтың а), б), в) тармақшаларында аталған жағдайларда мәмiлелер тараптары қолданған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бағалары кез келген жағына ұқсас (бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы баға деңгейiнен 20 проценттен астам ауытқыса, салық органы осы мәмiлелердiң нәтижесi рыноктағы баға ескерiлiп есептелген салықтар мен айыппұл санкцияларын жеткiзе есептеу туралы шешiм шығаруға құқылы. Мәмiленiң рыноктағы бағасын белгiлеу үшiн 77- тармақтың 4-13 тармақшаларында көзделген шарттар ескерiледi.
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасы болып ұқсас (олар жоқ болса - бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыногында салыстырмалы экономикалық (коммерциялық) жағдайларда ұсыныс пен сұраныстың өзара ұштасуынан қалыптасқан баға танылады.
4. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыногы болып осы тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердің) Қазақстан Республикасының аумағындағы немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегi сатып алушыға қатысты жақын жерде тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлген қызметтердi) сатып алушының нақты және қосымша едәуiр шығындарсыз сатып алу мүмкiндiгi ескерiлiп айқындалатын айналыс аясы танылады.
5. Салық салу мақсаттарында байланысты тараптар болып мыналар танылады:
Олардың арасындағы өзара қатынас олардың қызметiнің немесе олар өкiлдiгiн бiлдiрген тұлғалардың қызметiнiң жағдайларына немесе экономикалық нәтижелерiне тiкелей әсер ететiн жеке адамдар және (немесе) заңды тұлғалар, атап айтқанда:
а) бiр тұлға екiншi тұлғаның мүлкiне қатысып, бұл қатысудың үлесi 33 проценттен асса;
б) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес адамдар неке қатынастарында, туыстық немесе жекжаттық, асыраушы мен асыралушы, сондай-ақ қамқоршы мен қамқорлыққа алынушы қатынастарында болса.

77-1. Принципы определения цены товаров (работ, услуг) для целей налогообложения:
1. Для целей налогообложения принимается цена товаров (работ, услуг), указанная сторонами сделки, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
2. Налоговые органы вправе контролировать правильность применения цен по сделкам лишь в следующих случаях:
а) между связанными сторонами;
б) по товарообменным (бартерным операциям);
в) при значительном колебании (более чем на 20 процентов в ту или иную сторону) уровня цен, применяемых налогоплательщиком, по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала.
г) при значительном превышении (более чем на 20 процентов) уровня цен на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, от уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги).
3. В случаях, указанных в подпунктах а), б), в), пункта 2, когда примененные сторонами сделки цены товаров (работ, услуг) отклоняются (в ту или иную сторону) более чем на 20 процентов от рыночной цены идентичных (однородных) товаров (работ, услуг), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы результаты этих сделок были оценены исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные подпунктами 4-13 пункта 77.
В случае, указанном в подпункте г) пункта 2, когда цены на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, значительно выше (более чем на 20 процентов) уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы расходы по таким сделкам были оценены исходя из рыночных цен.
Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные подпунктами 4-13 настоящего пункта.
4. Рыночной ценой товара (работ, услуг) признается цена, сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) в сопоставимых экономических (коммерческих) условиях.
5. Рынком товаров (работ, услуг) признается сфера обращения этих товаров (работ, услуг), определяемая исходя из возможности покупателя реально и без значительных дополнительных затрат приобрести товар (работу, услугу) на ближайшей по отношению к покупателю территории Республики Казахстан или за пределами Республики Казахстан.

6. Оларға тән бiрдей белгілерi бар тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) ұқсас деп танылады.
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) ұқсастығын айқындау кезiнде олардың физикалық сипаттамалары, рыноктағы сапасы мен беделi, шығарған елi мен өндiрушi ескерiледi.
7. Ұқсас болмаса да, сипаттамалары ұқсас және ұқсас бөлiктерден құралуы нақ сондай қызметтердi атқарып, коммерциялық жағынан бiрiн бiрi ауыстыра алатын тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) бiртектес тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер).
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) бiртектiлiгiн айқындау кезiнде олардың физикалық сипаттамалары, рыноктағы сапасы мен беделi, шығарған елi мен өндiрушi ескерiледi.
Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасы болып ұқсас (олар жоқ болса - бiртектес) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыногындағы мәмiлелердiң экономикалық (коммерциялық) жағдайлары салыстырмалы болып танылады, егер осындай жағдайлар арасындағы айырмашылық бағаға әсер етпесе немесе 10 тармақшаға сәйкес түзетiлуi мүмкiн болса.
8. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасын айқындау кезiнде бiрi-бiрiмен байланысы жоқ тараптар арасындағы мәмiлелер назарға алынады. Байланысты тараптар арасындағы мәмiлелер олардың байланыстылығы осы мәмiлелердiң нәтижесiне әсер етпесе ғана назарға алынады.
9. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) рыноктағы бағасын айқындау кезiнде осы тауарларды (жұмыстар, көрсетiлген қызметтердi) сату кезiнде салыстырмалы жағдайларда ұқсас (бiртектес) тауарлармен (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтермен) жасалған мәмiлелер туралы ақпарат ескерiледi.
Ұқсас (бiртектес) тауарлармен (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтермен) жасалған мәмiлелер жағдайларының салыстырмалылығын айқындау кезiнде мәмiлелердің мынадай шарттары ескерiледi: жiберiлген тауарлардың (мысалы, тауар партиясының көлемi) (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердің) саны (көлемi), әдетте осындай мәмiле түрлерiнде қолданылатын мiндеттемелердiң орындалу мерзiмi, төлем шарттары, сондай-ақ бағаға әсер ете алатын өзге де шарттар ескерiледi.
10. Салық төлеушi ұқсас (бiртектес) тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бойынша қолданған тоқсан шегiнде баға деңгейiнің едәуiр ауытқуын айқындау кезiнде байланысты емес тараптардың арасындағы мәмiлелер жасау кезiнде әдеттегi тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) рыногындағы ұсыныс пен сұраныс факторларын ескеретiн бағаға үстеме немесе шегерiмдер ескерiледi.
Егер аталған шегерiмдер жарамдылық мерзiмi (күнi тақап қалса) аяқталуымен немесе тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) олар үшiн жаңа рынокқа жылжуы кезiнде, аналогы жоқ жаңа бұйымдардың рынокқа жылжуы кезiндегi тауар, маркетинг (баға) саясатын iске асырудан, сондай-ақ оларды тұтынушылармен таныстыру мақсатында тауарлардың тәжiрибелiк модельдерi және үлгiлерiн сату мен байланысты туындаса, 3 тармақшада көзделген ережелер мәмiле тараптары көрсеткен тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бағасына қолданылмайды.

6. Для целей налогообложения связанными сторонами признаются физические лица и (или) юридические лица, отношения между которыми могут оказывать непосредственное влияние на условия или экономические результаты их деятельности или деятельности представляемых ими лиц, а именно:
а) одно лицо участвует в имуществе другого лица, и доля такого участия составляет более 33 процентов;
б) лица, состоят в соответствии с законодательством Республики Казахстан в брачных отношениях, отношениях родства или свойства, усыновителя и усыновленного, а также попечителя и опекаемого.
7. Идентичными признаются товары (работы, услуги), имеющие одинаковые характерные для них признаки.
При определении идентичности товаров (работ, услуг) учитываются их физические характеристики, качество и репутация на рынке, страна происхождения и производитель.
8. Однородными признаются товары (работы, услуги), которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
При определении однородности товаров (работ, услуг) учитываются их качество, наличие товарного знака, репутация на рынке, страна происхождения.
Экономические (коммерческие) условия сделок на рынке идентичных (а при их отсутствии - однородных) товаров (работ, услуг) признаются сопоставимыми, если различие между такими условиями не влияет на цену или может быть скорректировано в соответствии с подпунктом 10.
9. При определении рыночных цен товаров (работ, услуг) принимаются во внимание сделки между сторонами, не являющимися связанными. Сделки между связанными сторонами могут приниматься во внимание только при условии, что связанность этих сторон не повлияла на результаты таких сделок.
10. При определении рыночной цены товара (работы, услуги) учитывается информация о заключенных на момент реализации этого товара (работы, услуги) сделках с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) в сопоставимых условиях.
При определении сопоставимости условий сделок с идентичными (однородными) товарами (работами, услугами) учитываются такие условия сделок, как количество (объем) поставляемых товаров (работ, услуг) (например, объем товарной партии), сроки исполнения обязательств, условия платежей, обычно применяемые в сделках данного вида, а также иные условия, которые могут оказывать влияние на цены.

11. Тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) тиiстi рыногында ұқсас (бiртектес) тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) бойынша мәмiлелер болмаса немесе осы рынокта осындай тауарларға (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтерге) ұсыныс болмаса, сондай-ақ ақпарат көздерiне қол жеткiзiлмесе не жоқ болғандықтан, тиiстi бағаны айқындау мүмкіндігі болмағандықтан, рынок бағасын айқындау үшiн мынадай әдiстер пайдаланылуы мүмкiн:
1) Кейiн сату баға әдiсi, мұнда тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы бағасы осындай тауарларды (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердi) сатып алушы кейiн сату (қайта сату) кезiнде сатқан баға мен сатып алушының расталған шығындарының, сондай-ақ үстемесінің айырмасы ретiнде айқындалады. Үстеме осы қызмет саласында қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей етiп белгiленедi;
2) Шығын әдiсi, мұнда тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердiң) рыноктағы бағасы жұмсалған шығын мен үстеменiң сомасы ретiнде белгiленедi. Мұның өзiнде тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) өндiрiсiне (сатып алуға) және (немесе) тауарларды (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердi) сату, тасымалдау, сақтау, сақтандыру жөнiндегi және өзге де расталған тура және жанама шығындар ескерiледi. Үстеме осы қызмет саласында қалыптасқан орташа пайда нормасын қамтамасыз ететiндей етiп белгiленедi.
12. Тауарлардың (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтердің) рыноктағы бағасын айқындау және тану кезiнде тауарларға (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтерге) рыноктағы баға және биржа котировкалары туралы ресми ақпарат көздерi, мемлекеттiк өкiмет органдарының ақпараттық базасы және салық төлеушiлер салық органына беретiн ақпарат пайдаланылады.
13. Іс қаралған кезде сот осы тармақтың 4-13 тармақшаларындағы мән-жайлармен шектелмей iс үшiн мәнi бар кез келген мән-жайларды ескеруге құқылы.
14. Осы тармақтың ережелерi жиынтық жылдық табысы 100 000 айлық есептiк көрсеткiштен асатын салық төлеушiлерге қолданылады.
Осы шектеу акциздеуге жататын тауарларды өндiретiн және (немесе) сататын және (немесе) тауарларды экспорттайтын салық төлеушiлерге, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 2-тармағы г) тармақшасында көрсетiлген жағдайда қолданылмайды.
ЕСКЕРТУ. 77-1 тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457 V990778_ бұйрығымен.

11. При определении степени значительности колебания уровня цен, применяемых налогоплательщиком по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) в пределах квартала, учитываются обычные при заключении сделок между несвязанными сторонами надбавки к цене или скидки, учитывающие факторы спроса и предложения на рынке товаров (работ, услуг).
К цене товаров (работ, услуг), указанной сторонами сделок, не применяются положения, предусмотренные подпунктом 3, если указанные скидки вызваны истечением (приближением даты истечения) сроков годности или реализации товаров, маркетинговой (ценовой) политикой, при продвижении товаров (работ, услуг) на новые для них рынки, при продвижении на рынки новых изделий, не имеющих аналогов, а также при реализации опытных моделей и образцов товаров в целях ознакомления потребителей с ними.
12. При отсутствии на соответствующем рынке товаров (работ, услуг) сделок по идентичным (однородным) товарам (работам, услугам) или из-за отсутствия предложения на этом рынке таких товаров (работ, услуг), а также при невозможности определения соответствующих цен в виду отсутствия либо недоступности информационных источников для определения рыночной цены могут использоваться следующие методы:
1) Метод цены последующей реализации, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как разность цены, по которой такие товары (работы, услуги) реализованы покупателем при последующей реализации (перепродаже), и подтверждаемых затрат, понесенных покупателем, а также его наценки. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли;
2) Затратный метод, при котором рыночная цена товаров (работ, услуг) определяется как сумма произведенных затрат и наценки. При этом учитываются подтверждаемые прямые и косвенные затраты на производство (приобретение) и (или) реализацию товаров (работ, услуг), затраты по транспортировке, хранению, страхованию и иные затраты. Наценка определяется так, чтобы обеспечить среднюю сложившуюся для данной сферы деятельности норму прибыли.
13. При определении и признании рыночной цены товара (работы, услуги) используются официальные источники информации о рыночных ценах на товары (работы, услуги) и биржевых котировках, информационная база органов государственной власти и информация, предоставляемая налогоплательщиками налоговому органу.
14. При рассмотрении дела суд вправе учесть любые обстоятельства, имеющие значение для дела, не ограничиваясь обстоятельствами в подпунктах 4-13 настоящего пункта.
15. Положения настоящего пункта применяются к налогоплательщикам, имеющим совокупный годовой доход более 100 000 месячных расчетных показателей. Данное ограничение не распространяется на налогоплательщиков, производящих и (или) реализующих подакцизные товары, и (или) экспортирующих товары, а также в случае, указанном в подпункте г) пункта 2 настоящей Инструкции.
Сноска. Глава Х дополнена новым пунктом 77-1 согласно приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .

78. Қайта қаралған салық сомасын немесе бұдан бұрын есептелген салық сомасын төлеу туралы салық қызметi органдарының талаптарына, сондай-ақ артық төленген салық сомасын қайтару немесе есепке алу туралы салық төлеушiлердiң талаптарына талап қою мерзiмiнiң ұзақтығы 5 жыл болып белгiленедi.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрiнiң
1996.01.22. N 21 бұйрығымен.
79. Салық төлеушіден негiзделген жазбаша өтiнiш алғаннан кейiн аумақтық салық органының басшысы тиiстi қаржы органы басшысымен келiсiп жергiлiктi бюджетке толық көлемде төленуге тиiс табыс салығының және (немесе) айып санкцияларының төлену мерзiмiн ұзартуға құқылы, бiрақ бiр салық жылынан артық емес.
Салық төлеушi тiркелген жердегi жергiлiктi атқарушы органның өтiнiшi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiп осы тармақтың бiрiншi абзацында аталмаған табыс салығын және (немесе) айып санкцияларының төлену мерзiмiн ұзартуға құқылы, бiрақ бiр салық жылынан артық емес.
Салықтар және (немесе) алып санкцияларын төлеу мерзiмiн ұзарту тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.
Табыс салығын төлеу мерзiмiн ұзарту салық төлеушiнi табыс салығының жарнасын бюджетке уақтылы енгiзбегенi үшiн өсiм төлеуден босатпайды.
Табыс салығын және (немесе) айып санкцияларының төлену мерзiмiн ұзартуға құқығы құқықты басқа тұлғаға беру кезiнде берiлмейдi.
Табыс салығын және (немесе) айып санкцияларының төлену мерзiмiн ұзарту салық төлеушi оларды төлеу жөнiнде өз мiндеттемелерi бойынша қамтамасыз ету кепiлiн бергеннен кейiн рұқсат берiледi.
Салық органдары мен салық төлеушiлерi арасындағы кепiл қатынастарына кепiл туралы жалпы ережелер Заңда реттелмеген бөлiгiнде қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен. V990890_
80. Салықтың уақтылы төленбеген сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi осы соманы төлейтiн күнгi белгiлеген қайта қаржыландырудың екi еселенген ставкасы мөлшерiнде мерзiмi өткен әр күн үшiн (төленген күндi қоса) өсiм есептелiп, бюджетке оның iшiнде аванстық өндiрiп алынады. Мұндай өсiм салық төлеушiнiң арызы бойынша салықтың дұрыс ұсталмаған сомасын уақтылы қайтармағаны үшiн төленедi.
Мысал. Жеке тұлғаларға табыстар (2000,0 мың теңге) төленген күні (1997 ж. 10 қаңтар) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жылдық қайта қаржыландыру ставкасы - 55% қолданған еді, 1997 жылдың 10 сәуірінен - 45% болды. 1997 жылдың 10 қаңтарында жеке тұлғалардың табысынан ұсталған табыс салығы (100,0 мың теңге) 1997 жылғы 10 мамырда бюджетке аударылды. Өсімді есептеу үшін мерзімі өткен әр күн үшін өсімнің проценті анықталады - 0,23 (55х1,5:365), 1997 жылдың 11 қаңтарынан бастап 9 сәуірді қоса алғанда өсім 20010 теңге (0,23х87 күн х100,0) сомасында өсім есептеледі. 1997 жылдың 10 сәуірінен 10 мамырды қоса алғанда өсімді есептеу үшін мерзімі өткен әр күн үшін 0,19(45х1,5х365) процент қолданылады және өсім сомасы 5700(0,19х30х100,0) теңгені құрайды. 1997 жылдың 10 қаңтарынан бастап 1997 жылдың 10 мамырын қоса алғандағы аралықта барлығы 100,0 мың теңге өсім есептеледі, өсімнің жалпы сомасы 25710 теңгені (20010+5700) құрайды.
Сонымен бюджетке уақтылы төленбеген салық сомасына төленген күндi қосқанда мерзiмi өткен әр күн үшiн 0,4 процент мөлшерiнде өсiм оның iшiнде аванстық өндiрiп алынады.
ЕСКЕРТУ. 80-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 80-тармақтағы мысал жаңа редакцияда - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62 V980543_
бұйрығымен.

78. Срок исковой давности на требования органов налоговой службы об уплате пересмотренной суммы налога или ранее начисленной суммы налога, а также требования налогоплательщиков о возврате или зачете излишне уплаченных сумм налога устанавливается в пять лет.
Сноска. Пункт 78 - в новой редакции согласно приказу Министерства финансов Республики Казахстан от 22 января 1996 г. N 21.
79. По получении обоснованного письменного заявления от налогоплательщика руководитель территориального налогового органа по согласованию с руководителем соответствующего финансового органа имеет право продлить срок уплаты подоходного налога и (или) штрафных санкций, подлежащих уплате в полном объеме в местный бюджет, но не более чем на один налоговый год.
По получении ходатайства местного исполнительного органа по месту регистрации налогоплательщика Министерство государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан имеет право продлить срок уплаты подоходного налога и (или) штрафных санкций, не указанных в первом абзаце настоящего пункта, но не более чем на один налоговый год.
Порядок продления срока уплаты налогов и (или) штрафных санкций определяется Правительством Республики Казахстан.
Продление срока уплаты подоходного налога не освобождает налогоплательщика от уплаты пени за несвоевременный взнос подоходного налога в бюджет.
Право на продление срока уплаты подоходного налога и (или) штрафных санкций не передается при переуступке прав другому лицу.
Продление срока уплаты подоходного налога и (или) штрафных санкций предоставляется после предоставления налогоплательщиком залога в обеспечение своих обязательств по их уплате.
На залоговые отношения между налоговыми органами и налогоплательщиками распространяются общие правила о залоге в части, не урегулированной Законом.
Сноска. Пункт 79 - в новой редакции согласно приказу Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990890_ .
80. Своевременно не уплаченные суммы налога, в т.ч. авансовые, взыскиваются в бюджет с начислением пени в размере 1,5-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты). Аналогичная пеня уплачивается за несвоевременный возврат неправильно удержанных сумм налога по заявлению налогоплательщика.
Пример. На день выплаты доходов (2000,0 тыс.тенге) физическим лицам (10 января 1997 г.) действовала годовая ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан - 55%, с 10 апреля 1997 г. - 45%. Удержанный 10 января 1997 г. подоходный налог (100,0 тыс. тенге) с доходов физических лиц перечислен в бюджет 10 мая 1997 г. Для начисления пени определяется процент пени за один день просрочки - 0,23 (55 х 1,5 : 365 дней), начисляется пеня с 11 января по 9 апреля 1997 г. в сумме 20010 тенге (0,23 х 87 дней х 100,0). С 10 апреля по 10 мая 1997 г. для расчета пени применяется процент за один день просрочки 0,19 (45 х 1,5 : 365) и сумма пени составит 5700 тенге (0,19 х 30 х 100,0). Всего начисляется пеня на сумму 100,0 тыс.тенге за период с 10.01.1997 года по 10.05.1997 года, общая сумма пени составляет 25710 тенге (20010 + 5700).
Сноска. Пункт 80 - c изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62.

81. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғаларға, сондай-ақ декларация беретiн басқа салық төлеушiлерге мынадай қаржы санкциялары қолданылады:
а) декларацияда кем төлеуге апарып соқтырған салық мөлшерiн кемiтiп көрсеткенi үшiн кемiтiлген салық сомасының 50 процентi мөлшерiнде айыппұл алынады;
б) есептiк құжаттамада тауарларды (жұмысты, қызмет көрсетулердi) есепке алу мен сату жөнiндегi операцияларды көрсетпегенi үшiн аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер).
в) белгiленген мерзiмде жеткiлiктi негiздемесiз салық декларациясын табыс етпеген жеке тұлғаға декларацияның табыс етпеген әрбiр айыбы үшiн төлеуге тиiстi, бiрақ декларация бойынша төленбеген соманың 5 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады;
г) Бiр жыл iшiнде iс жүзiнде есептелген табыс салығының сомасы жол бойындағы аванстық төлемдер сомасынан енгізілген 10 проценттен астам мөлшерде артқан жағдайда салық төлеушi салық салынатын табыстың 2 процентi мөлшерiнде, 25 процент артқан кезде салық салынатын табыстың 5 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады.
д) қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке тұрмаған тұлғаға қосылған құнға салынатын салықты есепке алып, салық шот-фактурасында көрсетiлген және бюджетке аударылуға, тиiстi, бiрақ аударылмаған қосымша құнға салынатын салық сомасының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады.
Егер салық органдары тексеру кезiнде бюджетке төленуге тиiс салық
сомасының кемiтiлгенiн анықтаса, онда кемiтiлген салық сомасы айыппұл
санкцияларын есептеместен өндiрiп алынады;
е) табыс төленген кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалар
мен жеке адамдардың табыс салығы сомаларының төлем көзiнде ұсталмағаны
үшiн тиесiлi салық сомасының 50 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады.
ЕСКЕРТУ. 81-тармақтағы тармақшалар жаңа редакцияда - ҚР
Мемлекеттiк салық комитетiнiң 1997.01.28. N 20
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 81-тармақ өзгертiлдi және жаңа в) тармақшамен
толықтырылды в) г)-тармақшалары тиiсiнше г) д)
тармақшалары болып саналды - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 81-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 81-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 81-тармақтың е) тармақшасы өзгертілді -  ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_

81. К физическим лицам, занимающимся предпринимательской деятельностью, а также другим налогоплательщикам, представляющим декларацию, применяются следующие финансовые санкции:
а) за занижение размера налога в декларации, повлекшей недоплату, налагается штраф в размере 50 процентов от заниженной суммы налога;
б) за не отражение в учетной документации операций по учету и реализации товаров (работ, услуг) налагается штраф в размере 100 процентов стоимости указанных товаров (работ, услуг);
в) физическое лицо, не представившее налоговую декларацию в установленные сроки без достаточных оснований, налагается штраф за каждый месяц непредставления декларации в размере 5 процентов суммы, подлежащей к уплате но не уплаченной по декларации.
г) в случае превышения суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой внесенных авансовых платежей в течение года в размере, превышающем 10 процентов, на налогоплательщика налагается штраф в размере 2 процентов налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов - в размере 5 процентов налогооблагаемого дохода;
д) на лицо, не состоящее на учете по налогу на добавленную стоимость, за выписку налогового счета-фактуры с учетом налога на добавленную стоимость налагается штраф в размере 100 процентов суммы налога на добавленную стоимость, указанной в налоговом счете-фактуре и подлежащей перечислению в бюджет, но не перечисленной.
Если налоговые органы при проведении проверки обнаружили занижение сумм налога, подлежащего уплате в бюджет, но ранее ими не установленные, то сумма заниженного налога взимается без начисления штрафных санкций;
е) за неудержание у источника выплаты сумм подоходного налога на юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, выплативших доход, налагается штраф в размере 50 процентов, причитающихся сумм налога;
ж) за неуплату налога на добавленную стоимость за незарегистрированного в Республике Казахстан нерезидента, реализующего на территории Республики Казахстан товары (работы, услуги), получающего доход из казахстанского источника, на резидента Республики Казахстан налагается штраф в размере 100 процентов причитающейся суммы налога.
Сноска. Пункт 81 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 28 января 1997 года N 20; приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ ; приказом МГД РК от
4.08.99г. № 929
V990890_
.

82. Салық төлеушi салық қызметiнiң шешiмi жөнiнде қолданылып жүрген
заңдарда белгiленген тәртiппен және шарттар негiзiнде сотқа шағынуға
құқылы.
83. Жеке тұлғалардың табысына салық салу мәселелерiн қарау кезiнде
осы нұсқаулықты және оған қосымшаларды пайдалануы керек, ал қажет болған
жағдайда "Салықтар және бюджетке төлейтiн басқа да мiндеттi төлемдер
туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi заң
күшi бар N 2235 Жарлығын және қолданылып жүрген басқа да заң актiлерiн
басшылыққа алу керек.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық комитетiнiң
төрағасы
ЕСКЕРТУ. Қол қойылған жердегi сөздер өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 1, 2, 3-қосымша жаңа редакцияда, 9, 10, 11, 12-қосымшалармен
және анықтамамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.01.28. N 20 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттiк салық комитетiнiң
199_жылғы "__"_____________
N______Нұсқаулығына N 1 қосымша
Салық органы _________________
Бiр жылғы табысы туралы
Декларация, келесi жылдың
31 наурызына дейiн табыс етiледi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және"
бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер
туралы" Жарлығының 29-бабындағы ставка бойынша
салық салынуға жататын жеке тұлғалардың кәсiпкерлiк
қызметпен айналысудан 199__жылға алған табыстары
және басқа табыстары туралы
ДЕКЛАРАЦИЯ
Мен __________________________________________________________
(фамилиясы, аты-жөнi, тегi)
СТТН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
мына мекен-жайда тұратын: ____________________________________
199__жылдың "__"____________бастап 199__ жылдың "__"________қоса
Өзiмдi куәландыратын құжатым бар _____________________________
сериясы _____________нөмiрi____________кiм және қайда берiлдi
______________________________________________________________
телефондар: үй _________________________, жұмыс ______________
мынадай табыс алғанымды хабарлаймын:
I-Бөлiм
I . Кәсiпкерлiк және өзге қызметпен айналысудан алынған табыс:
___________________________________________________________________
NN | Қызмет түрi,|Жалпы табыс|Табыс алуға|Салық ұсталуға|Аванспен
р/с|не үшiн алған| сомасы    |байланысты |тиiстi табыс  |төленетiн
|табыс        | (түсiм)   |шығыс      |              |салық
|             |           |сомасы     |              |сомасы
___________________________________________________________________
___|_____________|___________|___________|______________|__________
|             |           |           |              |
|             |           |           |              |
|             |           |           |              |
|             |           |           |              |
__________________________________________________________________
Шығыстар мен аванспен төленген салық сомасын растайтын
құжаттарды тiркеп отырмын (N___________қосымша)
II. Менiң шет мемлекеттерде немесе шет мемлекеттерден
алған табысым:
___________________________________________________________________
Табыс  алған немесе|Табыс   |Алынған табыстың  |Шет мемлекетте
содан алынған елдiң|алынған |    сомасы        |төленген салық сомасы
атауы (қала, табыс |кезең   |__________________|_____________________
төленген ұйымның   |        |Шетел    |Теңгемен|Шетел  |Теңгемен
|        |валюта.  |        |валюта.|
|        |сымен    |        |сымен  |
_____________________________________________________________________
|        |         |        |       |
|        |         |        |       |
|        |         |        |       |
|        |         |        |       |
_____________________________________________________________________
Қосарлап салық салуды болдырмау мақсатында шет мемлекетте салық
төлеудi қуаттайтын құжаттарды берiп отырмын (N__________қосымша)
II-Бөлiм
Салық салынатын табысты анықтау мақсатында Заңға сәйкес жалпы жиынтық
табыстан мынадай шегерiмдер жасауға құқығым бар екендiгiн хабарлаймын:

82. Налогоплательщик вправе обжаловать решение налоговой
службы в суде в порядке и на условиях, установленных действующим
законодательством.
83. При рассмотрении вопросов налогообложения доходов физических лиц
следует пользоваться данной инструкцией и приложениями к ней, а при
необходимости - руководствоваться положениями Закона Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет" N 2235 от 24 апреля
1995 года и другими действующими законодательными актами.
Председатель
Государственного
налогового комитета
Приложение N 1
к Инструкции
Госналогкомитета РК
В налоговый орган _____________
Декларация представляется о доходах
за год - до 31 марта следующего года
Д Е К Л А Р А Ц И Я
о доходах,
полученных от занятия
предпринимательской деятельностью
и других доходах физических лиц, подлежащих
налогообложению по ставкам статьи 29 Закона
Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет"
за 199__год
Сообщаю, что я ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
РНН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
проживающий по адресу:______________________________________________
с "__"_________199__г. по "__"__________199__г.
Имею документ, удостоверяющий личность ________________________
(вид документа)
серия__________номер_________кем и когда выдан _____________________
телефоны: домашний___________, рабочий______________________________
получил следующие доходы:
I. Раздел
I. Доходы, полученные от занятия предпринимательской и иной
деятельности
---------------------------------------------------------------------
N |Вид деятельности,|Сумма    |Сумма       |Доход, с    |Сумма
п/п|за что получен   |валового |расхода,    |которого    |налога,
|доход            |дохода   |связанная   |должен      |уплаченная
|                 |(выручки)|с получением|удерживаться|авансом
|                 |         |дохода      |налог       |
---------------------------------------------------------------------
1 |      2          |    3    |     4      |      5     |     6
---------------------------------------------------------------------
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
|                 |         |            |            |
---------------------------------------------------------------------
Прилагаю документы, подтверждающие расходы и уплаченную авансом
сумму налога (Приложение N___).
II. Доходы, полученные мною в иностранных государствах или из
иностранного государства:
---------------------------------------------------------------------
Название страны |Период   |Сумма полученного|Сумма налога, уплаченная
в которой или   |получения|     дохода      |(удержанная) в иностран.
из которой      |дохода   |                 |государстве
получен доход   |         |-----------------|------------------------
(город, название|         |в иностр.|в тенге|в иностр. |   в тенге
организации     |         |валюте   |       | валюте   |
выплач. доход   |         |         |       |          |
|         |         |       |          |
---------------------------------------------------------------------
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
|         |         |       |          |
---------------------------------------------------------------------
В целях устранения двойного налогообложения предоставляю
документы, подтверждающие уплату налога в иностранном государстве
(Приложение N_____).
II. Раздел
В целях определения облагаемого налогом дохода сообщаю, что в
соответствии с Законом имею право на следующие вычеты из валового
совокупного дохода:

(4-жол - 3-жол)
Осы декларацияда мен көрсеткен деректердiң растығын қуаттаймын.
Декларацияға салық салу мақсаттарына қажеттi ___________құжатты
тiркеп отырмын.                                 (саны)
199__ж."__" _______________                   ________________
(өз қолы)
Азаматтардың есiне
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығының 162-163-баптарынан үзiндi:
"Белгiленген мерзiмде жеткiлiктi негiзсiз салық декларациясын табыс етпеген жеке тұлға декларация ұсынылмаған әр ай үшiн төленуге тиiстi, бiрақ декларация бойынша төленбеген соманың 5 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады".
"Декларацияда көрсетiлген салық мөлшерiн толық төленбеуiне әкелiп соққан кемiту үшiн салық төлеушiге кемiтiлген салық сомасының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады".
"Есепте көрсетпей тауарларды (атқарылатын жұмысты, көрсетiлген қызметтi) сату жөнiндегi операцияларды жүргiзгенi үшiн аталған тауарлар (жұмыс, көрсетiлген қызмет) құнының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады".
"Бiр жыл iшiнде iс жүзiнде есептелген табыс салығының сомасы жыл бойындағы аванстық төлемдер сомасының 10 проценттен астам мөлшерде артқан жағдайда салық төлеушiге салық салынатын табыстың 2 процентi мөлшерiнде, 25 проценттен артқан кезде салық салынатын табыстың 5 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады".
Декларация салық
органында тiркелген 199__ "__"________________
__________________________
(салық қызметкерiнiң қолы)
Қазақстан Республикасы
мемлекеттiк салық комитетiнiң
199_жылғы "__"_____________
N______Нұсқаулығына N 3 қосымша
Салық органына _________________
Есеп бергеннен кейiнгiден
Декларация, келесi жылдың
31 наурызына дейiн табыс етiледi
Шетелдiк жеке тұлғалардың 199__ жылғы табысы
туралы
ДЕКЛАРАЦИЯ
1. Фамилиясы, аты-жөнi, тегi _________________________________
СТТН
2. Қазақстан Республикасына келгенге
дейiн тұрғылықты тұрған жерi ______________________________
______________________________________________________________
3. Қазақстан Республикасына келген уақыты ____________________
4. Қазақстан Республикасындағы тұратын мекен-жайы ____________
______________________________________________________________
5. Қазақстан Республикасындағы iс-қызметi (қызмет түрi)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
6. Жұбайының (күйеуiнiң) тұратын жерi, қызмет түрi және табыс
көзi _________________________________________________________
7. Асырауындағылардың бар-жоғы:
___________________________________________________________________
Р/с | Тегi, аты-жөнi      |Туған жылы | Туысқандық жақындығы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

(стр. 4 + стр. 3)
Правильность показанных мною сведений в настоящей декларации
подтверждаю. К декларации прилагаю ______________ документов,
(количество)
необходимых для целей налогообложения.
"___"_____________199__г.          __________________________
(личная подпись)
К сведению граждан:
Выписки из статей 162-163 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет":
"На физическое лицо, не представившее декларацию в установленные сроки без достаточных оснований, налагается штраф за каждый месяц не представления декларации в размере 5 процентов суммы, подлежащей к уплате".
"За занижение размера налога в декларации, повлекшее недоплату,
на налогоплательщика налагается штраф в размере 100 процентов
заниженной суммы налога".
"За проведение операции по реализации товаров (работ, услуг)
без отражения в учете налагается штраф в размере 100 процентов
стоимости указанных товаров (работ, услуг)".
"За занижение сумм авансовых платежей в течение года над суммой
фактически начисленного подоходного налога в размере, превышающем
10 процентов налагается штраф в размере 2 процентов
налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов - в размере
5 процентов налогооблагаемого дохода".
Декларация зарегистрирована
в налоговом органе              "___"_______________199__г.
___________________________________
(подпись налогового работника)
Приложение N 3 к Инструкции
Государственного налогового
Комитета Республики Казахстан
В налоговый орган _____________
Представляется до 31 марта,
следующего за отчетным
Д Е К Л А Р А Ц И Я
о доходах иностранного физического лица
за 199__г.
1. Фамилия и инициалы _________________________________________
РНН |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
2. Страна постоянного проживания до прибытия в Республику
Казахстан______________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Дата прибытия в Республику Казахстан _______________________
4. Адрес местожительства в Республике Казахстан _______________
_______________________________________________________________
5. Занятие (вид деятельности) в Республике Казахстан __________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
6. Место проживания супруги (супруга), вид деятельности и
источник дохода________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
7. Наличие иждивенцев:
--------------------------------------------------------------------
N |   Фамилия и инициалы  |  Год рождения   |   Степень родства
п/п|                       |                 |
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

8. _________жылы аламын деп күтiп отырған табыстың жалпы
сомасы _______________________________________________________
_______(сома теңгемен) және тiркелген жерiндегi салық органына
мәлiмдегенi ________________жыл
(мәлiмдеме берген датасы)
9. ____________жылы iс жүзiнде алынған табысы туралы дерек
(түпкiлiктi декларация берiлген кезде толтырылады)
Табыстардың жiктелуi:
1) Жолдаушының төлемi, оның iшiнде жалақы, айлық  ____________
2) Сыйлық және басқа сыйақылар                    ____________
3) Шетелдегi тұрмыс жағдайын ескеретiн үстеме     ____________
4) Басқа шетелдiк мекемелерден алынған табыстар   ____________
5) Тұрғын үй жалдауға өтемақы төлемдерi           ____________
6) Басқа табыстар:
_______________________________________           ____________
_______________________________________           ____________
_______жылы алынған мәлiмделген табыстардың
жалпы сомасы, теңге
10. Заңның 28-бабына сәйкес шегерiм            ____________
11. Аванстық төлемдер               (аударылған датасы және
төленетiн сома көрсетiледi):
_______________________________________
_______________________________________           ____________
_______________________________________           ____________
Аванстық төлемдердiң барлығы:             ____________
12. Салық салынатын табыстың сомасы               ____________
13. Салық туралы Заңның 28-бабына
сәйкес есептелген табыс салығы                ____________
14. Қазақстан Республикасында бұрын салық декларациясы
табыс етiледi (соңғы жылды және декларация берiлген
салық органын көрсету қажет ______________________________
______________________________________________________________
15. Қазақстан Республикасында салық салу туралы мәселенi
қараған кезде ескерiлуге қажеттi басқа мәлiметтер
______________________________________________________________
______________________________________________________________
16. Телефондар а) үй _______________ б) қызмет________________
17. Қазақстан Республикасына салық мәселесi жөнiнде
хат-хабар алмасуға болатын мекен-жайы:____________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Ескерту. Егер табыс шетел валютасымен алынған болса, онда табыс салығын есептеу мақсаты үшiн табыс салық төленген сәтiндегi Ұлттық банкiнiң бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледi. Бұл жағдайда осы Декларацияға шетелдiк жеке тұлғалардың табысы туралы деректер тiркеледi.
199__жылдың "___"____________ ______________
(өз қолы)
Азаматтардың есiне:

8. Общая сумма доходов, ожидаемых к получению в ____году_______
______________(сумма в тенге) к заявленных в налоговый орган по
месту регистрации _________________________года.
(дата подачи заявления)
9. Сведения о доходах, фактически полученных в ______ году
(заполняется при подаче окончательной декларации)
Классификация доходов:
1) Выплаты нанимателя, в том числе заработная плата,
жалованье                                        ___________
2) Премиальные и другие вознаграждения              ___________
3) Надбавки, учитывающие условия жизни за границей  ___________
4) Доходы, полученные от других иностранных
учреждений                                       ___________
5) Компенсационные выплаты по найму жилья           ___________
6) Другие доходы:
__________________________________               ___________
__________________________________               ___________
Общая сумма декларируемых доходов,
полученных в____году, тенге                         ___________
10. Вычеты согласно статьи 28 Закона                ___________
11. Авансовые платежи (указывается дата
перечисления и уплаченная сумма):
______________________________________          ___________
______________________________________          ___________
______________________________________          ___________
______________________________________          ___________
Всего авансовых платежей:           ___________
12. Сумма налогооблагаемого дохода                  ___________
13. Подоходный налог, исчисленный в соответствии
со статьей 29 Закона о налогах                   ___________
14. Ранее в Республике Казахстан налоговая
декларация была представлена (указать
последний год и налоговый орган, в который
подавалась декларация) ____________________________________
___________________________________________________________
15. Другие сведения, которые необходимо иметь в виду при
рассмотрении вопроса о налогообложения в Республике
Казахстан _________________________________________________
___________________________________________________________
16. Телефоны: а) домашний ___________ б) служебный ____________
17. Адрес в Республике Казахстан, по которому следует вести
переписку по налоговым вопросам:___________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Примечание: Если доход был получен в иностранной валюте, то для
целей исчисления подоходного налога доход пересчитывается в тенге по
курсу Национального банка на момент уплаты налога. В таком случае к
данной Декларации прилагаются сведения о доходах иностранного
физического лица.
"____"_________199__г.             __________________________
(личная подпись)
К сведению граждан:

Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығының 162-163-баптарынан үзiндi:
"Белгiленген мерзiмде жеткiлiктi негiзсiз салық декларациясын табыс етпеген және тұлғаға декларация ұсынылмаған әр ай үшiн төленуге тиiстi, бiрақ декларация бойынша төленбеген соманың 5 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады".
"Декларацияда көрсетiлген салық мөлшерiн оның толық төленбеуiне әкелiп соққан кемiту үшiн салық төлеушiге кемiтiлген салық сомасының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады".
"Есепте көрсетпей тауарларды (атқарылатын жұмысты, көрсетiлген қызметтi) сату жөнiндегi операцияларды жүргiзгенi үшiн аталған тауарлар (жұмыс, көрсетiлген қызмет) құнының 100 процентi мөлшерiнде айыппұл салынады".
"Бiр жыл iшiнде iс жүзiнде есептелген табыс салығының сомасы жыл
бойындағы аванстық төлемдер сомасынан 10 проценттен астам мөлшерде артқан
жағдайда салық төлеушiге салық салынатын табыстың 2 процентi мөлшерiнде,
25 проценттен артқан кезде салық салынатын табыстың 5% мөлшерiнде айыппұл
салынады".
"Қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке тұрмаған тұлғаға
қосылған құнға салынатын салықты есепке алып, салық шот-фактурасын жазғаны
үшiн бюджетке аударылуға тиiс, бiрақ аударылмаған, салық шот-фактурасында
көрсетiлген қосылған құнға салынатын салық сомасының 100 процентi
мөлшерiнде айыппұл салынады".
Декларация салық
органында тiркелген                199__ "__"________________
__________________________
(салық қызметкерiнiң қолы)
Қазақстан Республикасындағы шетелдiк жеке
тұлғалардың табысы туралы
АНЫҚТАМА
Салық кезеңi: қаңтар - желтоқсан
Компания
Салық төлеушiлердiң аты-жөнi, тегi
Асырауындағылар, барлығы:
___________________________________________________________________
Кезеңдер    |Табыс сомасы  |Айырбас| Табыс   |Қосымшаға |Шегерiм
|АҚШ долларымен|бағамы |сомасы   |табыс     |АЕК
|              |       |теңгемен |теңгемен  |
___________________________________________________________________
1      |       2      |    3  |    4    |     5    |    6
___________________________________________________________________
Қаңтар       |              |       |         |          |
Ақпан        |              |       |         |          |
Наурыз       |              |       |         |          |
Сәуiр        |              |       |         |          |
Мамыр        |              |       |         |          |
Маусым       |              |       |         |          |
Шiлде        |              |       |         |          |
Тамыз        |              |       |         |          |
Қыркүйек     |              |       |         |          |
Қазан        |              |       |         |          |
Қараша       |              |       |         |          |
Желтоқсан    |              |       |         |          |
___________________________________________________________________
Жылдық      |              |      |          |          |
қорытындысы  |              |      |          |          |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Салық салынатын табыс|Салық сомасы| Төленген   |Борыш
теңгемен        |   теңгемен | теңгемен   |
___________________________________________________________________
7           |       8    |      9     |      10
___________________________________________________________________
|            |            |
|            |            |
|            |            |
|            |            |
Табыс төлеген шаруашылық
жүргiзушi субъектiнiң басшысы            _______________________
199_жылдың "__"________
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1995 ж.
______________ N _____нұсқаулығына
N 4 қосымша
Есептi жылдан кейiнгi жылдың 31 наурызына
дейiн ұсынылады
ЕСКЕРТУ. N 4 қосымша өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгiнiң Салық
комитетiнiң 1997.09.30. N 322 бұйрығымен.
V970056_
ЕСКЕРТУ. N 4 қосымша өзгертілді - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980543_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. N 4 қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
Декларация
қымбат тұратын заттарды сатып алуға және өзге мәмiлеге,
сондай-ақ мәмiле жасасылған (құрылыс салынған) сәтте құны
500 еселенген ең төмен айлық жалақыдан жұмсалған ақшалай
қаражат көздерi туралы
Фамилиясы, аты-жөнi _____________________________________________
(мәмiле жасасқан адам)
_ _ _ _ _ _ _ _
РНН    |_|_|_|_|_|_|_|_|
Паспорт: серия__________________N________________________________
__________________________________________________________берген
(кiм, қашан)
Тұрақты тұрғылықты мекен-жайы_____________________________________
__________________________________________________________________
Негiзгi жұмыс орны _______________________________________________
__________________________________________________________________
Жасасылған мәмiленiң сипаты ______________________________________
________________________________________________________мөлшерiнде
Мәмiле жасасу үшiн қажеттi қаражаты мен мынадай табыс
көздерi есебiнен жинадым:

Выписки из статей 162-163 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет":
"На физическое лицо, не представившее декларацию в установленные сроки без достаточных оснований, налагается штраф за каждый месяц не представления декларации в размере 5 процентов суммы, подлежащей к уплате".
"За занижение размера налога в декларации, повлекшее недоплату,
на налогоплательщика налагается штраф в размере 100 процентов
заниженной суммы налога".
"За проведение операции по реализации товаров (работ, услуг)
без отражения в учете налагается штраф в размере 100 процентов
стоимости указанных товаров (работ, услуг)".
"За занижение сумм авансовых платежей в течение года над суммой
фактически начисленного подоходного налога в размере, превышающем
10 процентов налагается штраф в размере 2 процентов
налогооблагаемого дохода, при превышении 25 процентов - в размере
5 процентов налогооблагаемого дохода".
Декларация зарегистрирована
в налоговом органе              "___"_______________199__г.
___________________________________
(подпись налогового работника)
Сведения
о доходах иностранного физического лица,
декларируемых в Республике Казахстан
Налоговый период: январь-декабрь
Компания:
Фамилия и инициалы налогоплательщика:
Иждивенцев, всего:
---------------------------------------------------------------------
Периоды  |Сумма |Обмен-|Сумма |Допол.|Вычет|Обла-|Сумма |Опла-|Задол-
|дохода|ный   |дохода|доход | МРП |гаем.|налога|чено |женно-
|в     |курс  |в     |в     |     |доход|в     |в    |сть
|долл. |      |тенге |тенге |     |в    |тенге |тенге|
|США   |      |      |      |     |тенге|      |     |
---------------------------------------------------------------------
1     |  2   |   3  |  4   |  5   |  6  |  7  |   8  |  9  |  10
---------------------------------------------------------------------
Январь   |      |      |      |      |     |     |      |     |
Февраль  |      |      |      |      |     |     |      |     |
Март     |      |      |      |      |     |     |      |     |
Апрель   |      |      |      |      |     |     |      |     |
Май      |      |      |      |      |     |     |      |     |
Июнь     |      |      |      |      |     |     |      |     |
Июль     |      |      |      |      |     |     |      |     |
Август   |      |      |      |      |     |     |      |     |
Сентябрь |      |      |      |      |     |     |      |     |
Октябрь  |      |      |      |      |     |     |      |     |
Ноябрь   |      |      |      |      |     |     |      |     |
Декабрь  |      |      |      |      |     |     |      |     |
---------------------------------------------------------------------
Итого за |      |      |      |      |     |     |      |     |
год    |      |      |      |      |     |     |      |     |
---------------------------------------------------------------------
Руководитель хозяйствующего
субъекта, выплативший доход   ____________________
"__"__________199__г.
Приложение N 4
к Инструкции Главной
налоговой инспекции Минфина
Республики Казахстан
N 40
Сноска. Приложение N 4 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Налогового комитета Минфина Республика Казахстан от 29 июля 1997
г. N 134
V970050_
; приказом Налогового комитета Минфина РК от 10.07.98г. N
62; приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457
V990778_
.
В налоговый орган_________района (города)
Представляется до 31 марта года, следующего за
отчетным
ДЕКЛАРАЦИЯ
об источниках денежных средств,
расходованных на совершение дорогостоящей
покупки и иные сделки, стоимостью свыше
500-кратной минимальной месячной заработной
платы на момент осуществления сделки (стройки)
Фамилия, имя, отчество_____________________________________________
(лица, совершающего сделку)
РНН
Паспорт: серия______________N___________ выдан_____________________
___________________________________________________________________
(кем, когда)
Адрес постоянного места жительства ________________________________
___________________________________________________________________
Основное место работы______________________________________________
___________________________________________________________________
Характер совершаемой сделки на сумму__________________________
___________________________________________________________________
Необходимые для совершения сделки средства накоплены мною за
счет следующих источников дохода:

1. Жалақы және кәсiпорындар мен ұйымдарда iстеген жұмыстан алған басқа да
ақшалай сыйақы (бұл қаражаттың қайдан және қашан алынғаны көрсетiледi):
мәмiле жасасқан адамдiкi_______________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)_______________________
_______________________________________
_______________________________________
2. Басқа да еңбек жинақ ақшасы (кәсiпкерлiк қызмет пен өзге де қызметтi
жүзеге асыру, бұл қызмет қайта және қашан жүзеге асырылды):
мәмiле жасасқан адамдiкi_______________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)____________________
_______________________________________
3. Ғылым, Әдебиет және өнер туындыларын шығарғаны, орындағаны немесе
пайдаланғаны үшiн авторлық сыйақы:
мәмiле жасасқан адамдiкi_______________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)
4. Мұрагерлiкпен алынған сома:
мәмiле жасасқан адамдiкi ______________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)____________________
______________________________________
______________________________________
5. Мемлекеттiк заемдар немесе ақшалай лотереялар бойынша ұтыстар
(ұтыс қашан және қандай заем немесе лотерея бойынша алынды)
мәмiле жасасқан адамдiкi_______________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)____________________
_______________________________________
_______________________________________
6. Сыйлау, қарыз шарттары, кредит шарттары бойынша алынған сома:
мәмiле жасасқан адамдiкi _____________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)___________________
_____________________________________
_____________________________________
7. Мүлiктi комиссиялық дүкен арқылы алынған сома (қашан және
не үшiн):
мәмiле жасасқан адамдiкi ______________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)____________________
______________________________________
______________________________________
8. Табыстың басқа да көздерi:
мәмiле жасасқан адамдiкi ______________________________________
отбасы мүшелерiнiкi (әрқайсынiкi жеке-жеке)____________________
______________________________________
______________________________________
Осы декларацияда көрсетiлген мәлiметтердiң дұрыстығын растаймын.
Декларациядағы мәлiметтердiң дұрыс көрсетiлмегенi үшiн жауапкершiлiктi
маған салық органының қызметкерлерi түсiндiрдi. Осы декларацияның
берiлгенi туралы салық инспекциясының анықтамасы алынды.
1.___________________________________________________________
(мәмiле жасасқан адамның қолы)
2. __________________________________________________________
(отбасы мүшесiнiң қолы)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
199  ж. ___ ________________
Анықтама N ___
Осы анықтама азамат_______________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилиясы, аты-жөнi)
Паспорт сериясы ________________N_________________________________
берген
__________________________________________________________________
(кiм, қашан)
Тiркелген жерi ___________________________________________________
оның______________________________________________________________
(декларация алған салық органының атауы)
құны _____________________________________________________________
(мың теңге)
қымбат тұратын зат сатып алуға (немесе өзге мәмiле жасасуға) жұмсалған
ақшалай қаражаттың көздерi туралы декларация табыс еткенiн растап берiлдi.
Анықтама__________________________________________________________
мәмiленi ресiмдейтiн кәсiпорын,
___________________________________________________________________
мекеме немесе орган көрсетiледi)
___________________________________________________________________
көрсету үшiн берiлдi.
Салық органының
бастығы                                    _____________________
Мөр                                                  Күнi
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1995 жылғы
"  "_________________N____
нұсқаулығына N 5 қосымша
_____________________
|                   |
|                   |
|                   |
---------------------
________________________________           ______________________
(кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның          |                    |
________________________________           ----------------------
атауы, толық почталық мекен-жайы,          Салық төлеушiнiң тiркеу
________________________________           нөмiрi
телефон N)
Табыс етiлген  күнi
199___жылы Жеке тұлғаға төленген табыстың
және ұсталған табыс салығының сомасы туралы
Мәлiмет
--------------------------------------------------------------------
Айлар | Жиынтық табыс|Асырауындағы.  |Жыл |Салық |Салық сомасы
|   сомасы     |ларға шаққанда |басы. став.|
|              |бiр еселенген .|нан |касы %|
|              |ең төмен жалақы|бергi      |
|              |сомасы шегерiл.|салық      |
|              |дi             |салы.      |
|              |               |натын      |
|              |               |табыс      |
|-------------------------------            -------------------
| ағым. | жыл  | ағым. | жыл   |           | жыл| алдың.|ағымда.
| дағы  | басы.| дағы  | басы. |           |басы. ғы ай.|ғы айда
| айда  | нан  | айда  | нан   |           |нан |ларда  |төлеуге
|       | берi |       | берi  |           |бергi ұстал.|тиiстi
|       |      |       |       |           |табыс. ғаны |
|       |      |       |       |           | тан |      |
---------------------------------------------------------------------
Қаңтар
ақпан
наурыз
сәуiр
мамыр
маусым
шiлде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
_____________________________________________________________________
Жиыны:
_____________________________________________________________________
Бас бухгалтер ___________________________
(Аты-жөнi)
___________________________
(қолы)
кәсiпорынның, ұйымның,
мекеменiң мөрi
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық комитетiнiң
199 __ж. "  "______________N
нұсқаулығына N 6 қосымша
Анықтама
Азамат_______________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилиясы, аты-жөнi)
оның______________________________________________________________
(елдi мекеннiң атауы, көшесi, үйi мен пәтерiнiң N
__________________________________________________________________
көрсетiледi)
тұратынын және 199__ж. "  "_______________жағдай бойынша
оның асырауында мына адамдардың болғанын растап берiлдi:
__________________________________________________________________
р/с|Фамилиясы, аты-жөнi|Туыстығы| р/с|Фамилиясы, аты-жөнi| Туыстығы
|және туған жылы    |             |және туған жылы    |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Анықтама табыс салығы бойынша жеңiлдiк алу үшiн берiлдi
Ескерту:

1. Заработная плата и другие денежные вознаграждения от работы на
предприятиях, в учреждениях и организациях (указывается, где
получены эти средства, когда):
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи отдельно каждого)__________________________________
_______________________________________
_______________________________________
2. Иные трудовые сбережения (осуществление предпринимательской
и иной деятельности, где и когда осуществлялась эта деятельность):
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
3. Авторские вознаграждения за издание, исполнение или иное
использование произведений науки, литературы и искусства:
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
_______________________________________
4. Суммы, полученные по наследству:
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
_______________________________________
5. Выигрыш по государственным займам или денежно-вещевым лотереям
(когда и по какому займу или по какой лотерее получен выигрыш)
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
_______________________________________
6. Суммы, полученные по договорам дарения, займа, кредитным
договорам:
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
_______________________________________
7. Суммы, полученные от продажи имущества через комиссионные
магазины (когда и за что):
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
_______________________________________
8. Другие источники дохода:
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
_______________________________________
9. Итого доходов, в том числе
лица, совершающего сделку_______________________________________
членов семьи (отдельно каждого)_________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Правильность сведений, указанных в настоящей декларации,
подтверждаю. Меры ответственности за неправильное указание сведений
в декларации мне разъяснены работниками налогового органа. Справка
налоговой инспекции о представлении настоящей декларации получена.
1._________________________________________________________________
(подпись лица, совершающего сделку)
2._________________________________________________________________
(подпись членов семьи)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"____"_________________________199____г.
СПРАВКА N___________
Настоящая справка выдана гр.__________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Паспорт серии______________N_____________выдан_____________________
___________________________________________________________________
(кем, когда)
Место прописки_____________________________________________________
в том, что он (она) представил(а) декларацию
в _________________________________________________________________
(наименование налогового органа, получившего декларацию)
об источниках  денежных средств, расходованных на совершение
дорогостоящих покупки (или иной сделки) стоимостью
___________________________________________________________________
(тыс. тенге)
Справка выдана для предьявления____________________________________
указывается
____________________________________________________________________
предприятие, учреждение или орган, осуществляющие
____________________________________________________________________
оформление сделки
Начальник налогового органа                     __________________
Печать                                                Дата
Приложение N 5
к Инструкции Главной
налоговой инспекции Минфина
Республики Казахстан
N 40
______________________________________
наименование предприятия, учреждения,
______________________________________
организации, полный почтовый                 регистрационный номер
______________________________________       налогоплательщика (РНН)
адрес, N телефона
Дата представления __________________
СВЕДЕНИЯ
о суммах доходов, выплаченных физическому лицу
и удержанного подоходного налога за 199____год
____________________________________________________________________
Меся-!Сумма совокуп-!Исключена сумма!Обла-!Став-!   Сумма налога
цы   !ного дохода   !однократной ми-!гае- !ка   !-------------------
!______________!нимальной месяч!мый  !нало-!с за-!удер-!подле-
!за те-!с нача-!ной зарплаты на!зара-!га   !работ!жан- !жащая
!кущий !ла года!иждивенцев     !боток!в %  !ка с !ные в!уплате
!месяц !       !---------------!с на-!     !нача-!преды!за те-
!      !       !за те-!с начала!чала !     !ла   !дущие!кущий
!      !       !кущий !года    !года !     !года !меся-!месяц
!      !       !месяц !        !     !     !     !цы   !
____________________________________________________________________
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
____________________________________________________________________
Итого:
____________________________________________________________________
Главный бухгалтер_______________________
(Ф.И.О.)
_______________________
печать предприятия,                                (подпись)
организации, учреждения
Приложение N 6
к Инструкции Главной
налоговой инспекции Минфина
Республики Казахстан N 40
СПРАВКА
Выдана гражданину(ке) _____________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он (она) проживает по___________________________________
___________________________________________________________________
(указывается название насел. пункта и улицы, N дома и квартиры)
и на его (ее) иждивении по состоянию на "_____"_____________199___г.
находятся следующие лица:
___________________________________________________________________
NN ! Фамилия, имя, ! Степень род-!NN ! Фамилия,имя,  !Степень род-
п/п! отчество и год! ства        !п/п! отчество и год!ства
! рождения      !             !   !  рождения     !
___!_______________!_____________!___!_______________!_____________
___!_______________!_____________!___!_______________!_____________
___!_______________!_____________!___!_______________!_____________
___!_______________!_____________!___!_______________!_____________
Справка выдана для получения льготы по подоходному налогу.
Примечание:

1. Асырауындағылардың қатарына мыналар қосылмайды:
шәкiртақы мен зейнетақы алатын адамдар, мемлекеттiң асырауындағы басқа да адамдар. Атап айтқанда, кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушылары, балалар үйлерi мен сәбилер үйлерiнде тәрбиеленушiлер, сондай-ақ арнаулы мектептердiң оқушылары және асырағаны үшiн ата-аналарынан ақы алынбайтын мектеп-интернаттардағы балалар, сондай-ақ мемлекет толық қамтамасыз ететiн мектептердiң жанындағы интернаттарда тұратын балалар;
2. Зейнетақы мөлшерiн анықтау кезiнде асырауындағыларға үстеме ақы
тағайындалған адамдар, асырауындағылардың қатарына тек үстеме ақы
тағайындалған адамдар ғана ескерiледi.
3. Асырауындағы адам отбасынан бөлек тұратын болса, тұрғылықты
жердегi атқарушы өкiмет органының онда дербес табыс көзi жоқ екенi туралы
анықтамасы салық бойынша жеңiлдiк беру үшiн негiз болып табылады.
Тұрғын үйдi пайдалану
комиссиясының бастығы
(Үй басқарушысы)         __________________  _________
(Аты-жөнi)         (қолы)
Берiлген күнi
Мөр
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1995 жылғы " "_______N______
нұсқаулығына N 7 қосымша
ЕСКЕРТУ. N 7 қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
Салық салынатын жиынтық табыстан ұсталған салықтардың
дұрыс ұсталуын, бюджетке толық және уақтылы
аударылуын және ең аз төмен айлық жалақының
жиынтық табыстан дұрыс шығарылуын тексеру
Актiсi
1. Тексерудi 199__жылғы " " _____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тексерушiнiң фамилиясы, аты-жөнi), лауазымы және салық
__________________________________________________________________
органының атауы көрсетiледi)
__________________________________________________________________
(кәсiпорынның, мекеменiң және ұйымның толық атауы (қысқартусыз)
___________________________________________________________________
олардың қай ведомствоға бағынатындығы, сондай-ақ мекен-жайы
___________________________________________________________________
көрсетiледi)
_____________________
СТТН|____________________|
2. Тексерiлген кезеңдегi салықты есептеу және ұсталған
соманы бюджетке аудару жөнiндегi жұмыс үшiн жауапты адам:_________
_________________________________________________________________
(фамилиясы, лауазымы, телефон нөмiрi көрсетiледi)
3. Тексерiлген кезеңде жиынтық табыстан салық есептеумен
айналысқандар:____________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилиясы, лауазымы, телефон нөмiрi көрсетiледi)

1. В число иждивенцев не включаются:
лица, получающие стипендии и пенсии, другие лица, находящиеся на государственном содержании. В частности, не считаются иждивенцами учащиеся профессионально-технических училищ, воспитанники детских домов и домов ребенка, а также учащиеся специальных школ и дети, находящиеся в школах-интернатах, за содержание которых с родителей не взимается плата, а также в интернатах при школах в полным государственным обеспечением:
2. Лица, на содержании которых назначена надбавка на иждивенцев
при определении размере пенсии, в числе иждивенцев учитывается
только у тех лиц, которым определена надбавка:
3. В случае если иждивенец проживает раздельно от семьи,
основанием для предоставления льготы по налогу служит справка
исполнительного органа власти по месту жительства об отсутствии у
него самостоятельных источников дохода.
Начальник ЖЭКа
(Управляющий делами)       __________________     _________________
(Ф.И.О.)                  (подпись)
Дата выдачи
Печать
Приложение N 7
к Инструкции Главной
налоговой инспекции Минфина
Республики Казахстан
N 40
Сноска. Приложение N 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457 V990778_ .
АКТ
проверки правильности
удержания, полноты и своевременности
перечисления в бюджет налогов, удержанных из
совокупного облагаемого дохода и правильности
исключения из совокупного дохода минимальной месячной зарплаты
1. Проверка производства "____" ______________199__года
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество, должность проверяющего и
наименование налогового органа)
в (на)_____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается полное наименование (без сокращений) предприятия,
учреждения и организации, их подведомственность, а также адрес) РНН
2. Ответственным за работу по исчислению налогов и перечислению  в
бюджет удержанных сумм за проверяемый период являлся:______________
___________________________________________________________________
(указываются фамилия, должность, номер телефона)
3. Исчислением налогов из совокупного дохода за проверяемый период
занималась:________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается фамилия, должность, номер телефона)

4. Тексеру кезiнде __________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилиясы, лауазымы, телефон нөмiрi көрсетiледi)
_____________________________қатысты.
5. Жиынтық табыстар ұсталған салықтардың дұрыс ұстауын,
бюджетке толық және уақтылы аударылуын алдыңғы тексеру 199__жылғы
"  "________________жүргiзiлген.
6. Алдыңғы тексерудегi ұсыныстар орындалды ма, жоқ па,
алдыңғы тексеруде айтылған салықтарды есептеу жөнiндегi жұмыста
жiберiлген кемшiлiктер жойылды ма, жоқ па, бұл үшiн нақты
не iстелдi:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
7. Салықтардың дұрыс ұсталуын, бюджетке толық және
уақтылы аударылуын осы тексеруде 199__ж. " "___________199__ж.
" " ______________________-ға дейiнгi кезеңге жүргiзiлдi.
8. Тексеру барысында мыналар анықталды:
------------------------------------------------------------------
Қызметкерлердiң  | Қызметкерлердiң дербес шоттары|Тексерiлген
дербес шоттарының| қандай бөлiмшелер (цехтар,    |дербес шоттар.-
жалпы саны       | бөлiмдер, басқармалар, т.б.)  |дың саны
| бойынша жүргiзiлдi            |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қызметкерлердiң тексерiлген шоттарынан мына жағдайларда
салық дұрыс есептелмеген:
------------------------------------------------------------------
Қзыметкер.|Ай |Жиынтық|Салық |Салық |Табыс салығы        |Салықтар.
дiң аты.- |аты|табыс  |салын.|салы.-| Сомасы(теңге,тиын) |дың дұрыс
жөнi      |   |сомасы |байтын|натын |------------------- |ұстал.-
|   |       |табыс |табыс |ұста|ұстал|артық|кем|мауының
|   |       |сомасы|сомасы|луға|ғаны |ұстал|ұс.|себеп.-
|   |       |      |      |тиiс|     |ғаны |тал|терi
|   |       |      |      |тiсi|     |     |ғаны
-------------------------------------------------------------------
1      | 2 |   3   |  4   |   5  |  6 |  7  |  8  | 9 |    10
-------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиыны______________________________________________________________
Ескерту. Көп қызметкерлерден салықтың дұрыс ұсталмағаны
анықталған жағдайда осы нысанда бөлек парақта қосымша тiзiм жасалады.

4. При проверке присутствовали_____________________________________
(указывается фамилия, должность, номер
телефона)
5. Предыдущая проверка правильности удержания, полноты и
своевременности перечисления в бюджет налогов, удержанных из
совокупного дохода произведена "_____" _______________199___ года.
6. Выполнены ли предложения по предыдущей проверке и устранены ли
отмеченные предыдущей проверкой недостатки в работе по исчислению
налогов, что для этого конкретно сделано:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Настоящая проверка правильности удержания, полноты и
своевременности перечислений в бюджет налогов произведена за период
с "____"_________199 г. по "_____" ___________199___г.
8. При проведении проверки установлено:
___________________________________________________________________
Общее количество!По каким подразделениям !Количество проверенных
лицевых счетов  !(цехам, отделам, управ- ! лицевых счетов
работников      !лениям и т.д.) проверены!
!лицевые счета работников!
________________!________________________!_______________________
________________!________________________!_______________________
________________!________________________!_______________________
________________!________________________!_______________________
Из проверенных лицевых счетов работников неправильное
исчисление налогов производилось в следующих случаях:
___________________________________________________________________
Ф.И.О.!Назва-!Сумма !Сумма!Сумма !Подоходный налог     !Причины не-
работ-!ние   !сово- !необ-!обла- !Сумма (тенге, тиын)  !правильного
ника  !меся- !купно-!лагае!гаемо-!---------------------!удержания
!ца    !го до-!мого !го до-!следо!удер-!пе-!неда-!налогов
!      !хода  !зара-!хода  !вало !жано !ре-!бор  !
!      !      !ботка!(гр.3 !удер-!     !бор!     !
!      !      !     !-гр.4)!жать !     !   !     !
______!______!______!_____!______!_____!_____!___!_____!___________
__1___!__2___!___3__!__4__!__5___!__6__!__7__!_8_!__9__!____10_____
______!______!______!_____!______!_____!_____!___!_____!___________
Итого_!______!______!_____!______!_____!_____!___!_____!___________
Примечание: В случае установления фактов неправильного
исчисления налогов у большого числа работников на этой же форме
составляется на отдельном листе дополнительный список.

9. Қызметкерлерден салық сомасын қайтару актiлерi болды
ма, жоқ па, нендей себептен болды, қанша жағдай және дұрыс
қайтарылған ба, жоқ па
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
10. Ұсталған салықтардың бюджетке толық, дұрыс және уақтылы
аударылуын тексеру барысында 199___жылдың "  "____________________
__________________________________________________________________
-ға дейiн мыналар анықталды:
------------------------------------------------------------------
| 199__ж." "______|Бюджетке    | Бюджетке
|_________сальдо  | аударылған | берешек
|                 | салықтардың| сомасы
|                 | сомасы     |
------------------------------------------------------------------
Табыс салығы     |                 |            |
------------------------------------------------------------------
Ескерту: Ұсталған және аударылған салықтардың сомасы тексерудiң бүкiл кезеңiне көрсетiледi, салықтарды бюджетке уақтылы аудармаудың әрбiр жеке жағдайында алшақтық болғанда, өсiм есептей отырып, егжей-тегжейлi есеп айырысу жасалады. Бюджетке аударылған салықтар туралы мәлiметтер салық органы есебiнiң деректерiмен салыстырылады. Қажет болған жағдайда
салықтардың ай сайын ұсталған және аударылғаны туралы анықтама тiркеледi.
11. Салықтардың ведомостары бойынша ұсталуы қорытындыларын iрiктеп
тексеру, табыстың бөлiмшелер (бөлiм, цех, басқарма, т.б.) бойынша не жалпы
кәсiпорын бойынша берiлуiн тексеру және салықтардың есептелген сомасы
(бюджетпен есеп айырысу шоты бойынша) туралы бухгалтерлiк есеп
жазбаларының деректерiмен салыстыру кезiнде мыналар анықталды:
-----------------------------------------------------------------
Тексеру объектiлерiнiң|Тексеру жүргiзiл.|Ведомостар   |Бюджетке
атауы        | геннен бұрынғы  |бойынша табыс| аударылғаны
|      ай         |беруге есеп.-|
|                 | телгенi     |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
12. Бiр жолғы ақы төленетiн жұмыстарды орындағаны үшiн
төленетiн төлемнен және кассалық құжаттар бойынша төленген басқа
да төлемдерден салықтардың дұрыс алынуын, сондай-ақ осы сомадан
салықтардың бюджетке толық және уақтылы аударылуын тексеру кезiнде
__________________________________________________________________
(айлары көрсетiледi)
дейiнгi кезеңде мыналар анықталды:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

9. Имелись ли факты возврата работникам сумм налога, чем это
вызвано, сколько случаев и правильно ли произведен возврат
___________________________________________________________________
10. При проверке полноты, правильности и своевременности
перечисления в бюджет удержанных налогов с
___________________________________________________________________
(момент предыдущей проверки)
по______________________199___г.
установлено следующее:
___________________________________________________________________
! Сальдо на  !Сумма налогов, !Сумма задолженности
! _____199_г.!перечисления   !бюджету
!            !в бюджет       !
________________!____________!______________________________________
Подоходный налог!            !               !
___________________________________________________________________
Примечание: Сумма удержанных и перечисленных налогов показывается за весь период проверки, при наличии расхождений по каждому случаю несвоевременного перечисления налогов в бюджет составляется подробный расчет с начислением пени. Сведения о перечисленных налогах в бюджет сверяются в данными налогового органа. В случае необходимости прилагается справка о помесячном
удержании и перечислении налогов.
11. При проверке на выборку итогов удержания налогов по
ведомостям, на выдачу заработка по подразделениям (отделу, цеху,
управлению и т.д. либо в целом по предприятию и сверке с данными
записей бухгалтерского учета о начисленных суммах налогов (по
счету  расчетов с бюджетом установлено:
___________________________________________________________________
Наименование ! Месяц, за ко-  ! Начислено по ! Перечислено в
объектов про-! торым проведена! ведомостям   ! бюджет
верки        ! проверка       ! на выдачу    !
!                ! заработка    !
_____________!________________!______________!_____________________
_____________!________________!______________!_____________________
_____________!________________!______________!_____________________
12. При проверке правильности взимания налогов с выплат за
выполнение работ с разовой оплатой и других выплат, проведенных по
кассовым документам, а также полноты и своевременности и
перечисления в бюджет удержанных с этих сумм налогов за период
___________________________________________________________________
(указывается месяцы)
установлено следующее:_____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

13. Салық заңдарының сақталуы жөнiндегi басқа да ескертпелер
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
14. Тексерушiнiң ұсыныстары: ________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тексерушiнiң қолы ________________________________
Тексеру кезiнде
қатысушы адамның қолы_____________________________
Тексеру актісiмен таныстық:
Бас бухгалтер ____________________________________
Кәсiпорын (мекеме, ұйым)басшысы___________________
Салық органның бөлiм бастығы___________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________
тексеру нәтижелерi жөнiндегi ескертпелерi мен түйiндемесi
________________________           _______________________
күнi                         (Аты-жөнi, қолы)
Салық органы басшысының тексеру нәтижелерi бойынша шешiмi____
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Салық органының
бастығы              ___________________      ____________________
(салық органы)            (аты-жөнi, қолы)
199__ж. " " _______________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1995 жылғы " " _____________
нұсқаулығына N 8 қосымша
ЕСКЕРТУ. N 8 қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
Азаматтардың салық инспекцияларына берген табыс
туралы декларацияларында көрсеткен мәлiметтердiң
толықтығы мен дұрыстығын тексеру
Актiсi
Тексерудi ___________________________________________________
(тексеру жүргiзiлген күн, тексерушiнiң)
__________________________________________________________________
фамилиясы, салық органы көрсетiледi)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
жүргiздi.
Салық органына берiлген 199__ж. табыстар туралы декларацияда
көрсетiлген мәлiметтердiң толықтығы мен дұрыстығы тексерiлдi,
------------------       ___________________________________
СТТН |_______________|_       ___________________________________
__________________________________________________________________
(салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, фамилиясы, аты-жөнi көрсетiледi)
Тексерудi жүргiзу кезiнде ___________________________________
__________________________________________________________________
(Тексерiлген адамның фамилиясы, аты-жөнi көрсетiледi)

13. Другие замечания по соблюдению налогового законодательства
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
14. Предложения проверяющего:_________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подпись проверяющего____________________________
Подпись лица, присутствующего
при проверке____________________________________
С актом проверки ознакомлены:
Главный бухгалтер ______________________________
Руководитель предприятия
(учреждения, организации)_______________________
Замечания и заключение по результатам проверки начальника
отдела налоговом инспекции
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________               ____________________________
Дата                         (Ф.И.О., подпись)
Решение руководителя налоговой инспекции по результатам
проверки
Начальник налогового  _______________________      _________________
органа               (наименование налогового      (Ф.И.О., подпись)
органа)
"____" _____________199___г.
#
Приложение N 8
к Инструкции Главной
налоговой инспекции Минфина
Республики Казахстан
N 40
Сноска. Приложение N 8 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999 г. N 457
V990778_
.
АКТ
проверки полноты и правильности
сведений, показанных гражданами в
подаваемых налоговому органу декларациях о доходах
Проверка произведена__________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается дата проведения проверки, должности, фамилия,
___________________________________________________________________
проверяющих, налоговой орган)
Осуществлена проверка полноты и правильности сведений, показанных в
декларации о доходах за 199___г., поданной в налоговый орган, РНН
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается регистрационный номер, фамилия, имя, отчество
налогоплательщика)
При проведении проверки присутствовали________________________
___________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество проверяемого)
Проверка произведена за период получения доходов

Тексеру 199__ж. " " ______________199__ж. " " ____________дейiнгi
табыс алу кезеңiне жүргiзiлдi.
Тексеру барысында мыналар анықталды:
1. Қызметтiң нақты жүзеге асырылған түрi. Бұл қызмет табыстар туралы
декларацияда көрсетiлген қызметтiң түрiне сай келе ме, жоқ па
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Қызметтi жүзеге асыру үшiн негiздеме _____________________
3. Қызмет жүзеге асырылған нақты уақыт кезеңi. Қызметтiң
жүзеге асырылған жерi ____________________________________________
__________________________________________________________________
4. Табыс алуға қатысқандар:
__________________________________________________________________
Фамилиясы, аты-жөнi     Негiзгi жұмыс  Қызметке    Алынған табыс
орны       қатысқан      сомасы
кезеңi
__________________________________________________________________
- кәсiпкерлер (шаруа қожалығының)
мүшелерi
_________________________________________________________________
- еңбегiн пайдалану үшiн шарт
жасасылған басқа да азаматтар
_________________________________________________________________
5. Аталған кезеңде мынадай өнiм шығарылады:
__________________________________________________________________
Өнiмнiң атауы              | Өлшем бiрлiгi     |  Мөлшерi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Тексеру кезеңінде өткізілген өнімдер (көрсетiлген қызметтер):
__________________________________________________________________
Өнiмнiң атауы, орындалған      Өлшем    Мөлшерi      Құны
жұмыстардың (көрсетiлген       бiрлiгi             (мың теңге)
қызметтер) түрі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиынтық (жалпы) табыс сомасының жиыны.....................|
Кiрiстер мен шығыстар есебi кiтабының                     |
деректерi бойынша жиынтық (жалпы)                         |
табыс сомасы..............................................|-------
Табыстар туралы декларацияда                              |
көрсетiлген жиынтық (жалпы) табыстың                      |
сомасы....................................................|-------
Алшақтық табылған жағдайда алшақтықтың себептерiн анықтау керек
-------------------------------------------------------------------

с "______" ___________199___г. по "_____" _____________199___г.
В ходе проверки установлено следующее:
1. Фактически осуществляемый вид деятельности. Соответствует ли
эта деятельность виду деятельности, указанной в декларации о
доходах____________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Основная для осуществления деятельности____________________
3. Фактически период времени, в течение которого осуществлялась
деятельность. Место осуществления деятельности_____________________
___________________________________________________________________
4. В извлечении дохода принимали участие:
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество! Основные место!Период      !Сумма полученно-
! работы        !участия в   !го дохода
!               !деятельности!
___________________________________________________________________
- члены коллектива предпринимателей (крестьянского хозяйства)
___________________________________________________________________
- другие граждане, с которыми заключены договора об использовании
их труда
___________________________________________________________________
5. За указанный период произведено продукции:
___________________________________________________________________
Наименование продукции    ! Единица измерения   !     Количество
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. За проверяемый период реализовано продукции (оказано услуг):
___________________________________________________________________
Наименование продукции,! Единица измерения! Количество!Стоимость
вид произведенных работ!                  !           !(тыс.тенге)
(оказано услуг)        !                  !           !
_______________________!__________________!___________!____________
_______________________!__________________!___________!____________
Итого сумма совокупного (валового) дохода             !____________
Сумма совокупного (валового) дохода по данным         !
книги учета доходов и расходов                        !____________
Сумма совокупного (валового) дохода,                  !
указанная в декларации о доходах                      !____________
В случае наличия расхождений установить причину расхождений
___________________________________________________________________

7. Отбасы мүшелерiн (асырауындағыларды) ескере отырып, ең төмен айлық
жалақыны шегеру сомасы
------------------------------------------------------------------
Фамилиясы, аты-жөнi| Туыстығы | Негiзгi жұмыс | Айлардың | Шегерiс
|          |      орны     |  саны    | сомасы
--------------------------------------------------------------------
8. Тексерiлген кезеңде табыс алумен тiкелей байланысты мынадай шығын
жұмсалды:
--------------------------------------------------------------------
Шығыс бабы             Өлшем бiрлiгi     Мөлшерi     Сомасы
(теңге, тиын)
--------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Шығыс сомасының жиыны ............................
Кiрiстер мен шығыстар есебi кiтабының
деректерi бойынша шығыс сомасы....................
Табыс туралы декларацияда көрсетiлген
шығын сомасы......................................
Алшақтық табылған жағдайда алшақтықтың себебiн анықтау керек
------------------------------------------------------------------

7. Сумма вычетов минимальной месячной заработной платы в учетом
членов семьи (иждивенцев)
___________________________________________________________________
Фамилия, имя, !Степень родства! Место   ! Количество! Сумма вычетов
отчество      !               ! основной! месяцев   ! (тенге. тиын)
!               ! работы  !           !
___________________________________________________________________
8. За проверенный период понесены следующие расходы,
непосредственно связанные с получения дохода:
___________________________________________________________________
Статья расходов ! Единица измерения ! Количество! Сумма (тенге,тиын)
________________!___________________!___________!__________________
________________!___________________!___________!__________________
________________!___________________!___________!__________________
Итого сумма расходов                           !__________________
Сумма расходов по данным книги                 !
учета доходов и расходов                        !__________________
Сумма расхода, указанная с                     !
декларации о доходах                            !__________________
В случае наличия расхождений                   !
установить причину расхождений_____________________________________
___________________________________________________________________

9. Салық салынуға тиiс табыстың сомасы:
------------------------------------------------------------------
Жиынтық (жалпы) табыс сомасы | Шығындар сомасы |Салық салынуға
(теңге, тиын)           |  (теңге, тиын)  |тиiс табыстың
|                 |сомасы (теңге,
|                 |тиын)
------------------------------------------------------------------
|                 |
------------------------------------------------------------------
Кiрiстер мен шығыстар есебi    |                 |
кiтабының деректерi бойынша    |                 |
табыс сомасы......................................
Табыстар туралы декларацияда көрсетiлген табыс
сомасы...........................................
Жүргiзiлген тексеру нәтижесiнде салық салу мақсаты үшiн мынадай
себептермен____________________________теңге_________тиын мөлшерiндегi
таза табыс қабылданады:___________________________________________
------------------------------------------------------------------
10. Табыс салығы бойынша жеңiлдiкке құқығы бар болуы________
-----------------------------------------------------------------
11. Еңбегiн пайдалануға шарт жасасылған адамдарға төленген табыстан
табыс салығының дұрыс ұсталуы:
----------------------------------------------------------------
Фамилиясы, Негiзгi Еңбек Жиынтық Ұсталған Салықтың Айырма
аты-жөнi   жұмыс    шарты    табыс     салық     ұсталуға  (+, -)
орны     бойын.   сомасы    сомасы    тиiстiсi
ша жұмыс (теңге,
iстеген   тиын)
кезеңi
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
12. Тексеру кезiнде анықталған салық заңдарының басқа да
бұрмалаушылықтары----------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------
199__ж. _______________           ---------------------------
(тексерушiлердiң қолы)
199__ж. _______________           ___________________________
(тексерiлген адамның қолы)
Салық инспекциясы бөлiм бастығының тексеру нәтижелерi
жөнiндегi ескертпелерi мен түйiндемесi----------------------------
------------------------------------------------------------------
199__ж. _________________         ___________________________
(Аты-жөнi, қолы)
Салық инспекциясы басшысының тексеру нәтижелерi жөнiндегi
шешiмi____________________________________________________________
------------------------------------------------------------------
Салық органының
басшысы ---------------------      --------------------------
(салық органы атауы)          (Аты-жөнi, қолы)
9-қосымша
Табыс көздерiнен ұсталатын жеке тұлғалардан
алынатын табыс салығын бiркелкi есептеу жөнiндегi есеп
теңге
___________________________________________________________________
Салық       | Алынған табыстың |Есептi көрсеткiштiң| Iс жүзiнде
жылының     |    сомасы        | айлық шегерiмдерi |салық салынатын
айлары      |__________________|___________________|табыс сомасы
|Ағымдағы|Жыл      |Ағымдағы | Жыл     |
|айда    |басынан  |айда     |басынан  | 63-65
____________________________________________________________________
1      |    2   |    3    |    4    |    5    |       6
____________________________________________________________________
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуiр
мамыр
маусым
шiлде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жиыны:
____________________________________________________________________
Қайта       |Жылдық салық|Есептi жылдық |Табыс салығының сомасы
есептеу     |салынатын   |табыстан      |___________________________
коэффициентi|табыстың    |ставка бойынша|өткен    | өткен  |ағымдағы
|есептi      |алынатын табыс|кезеңдегi|кезеңде |айда
|сомасы      |салығы (кесте |табыстан |ұсталған|ұсталуға
|            |бойынша)      |         |        |жатады
|  66х67     |              | 69:67   |        |б10-б11
____________________________________________________________________
7      |     8      |       9      |    10   |   11   |   12
____________________________________________________________________
12
6
4
3
2,4
2
1,71
1,5
1,33
1,2
1,09
1
Ескерту. 1. Табыс көздерiнен ұсталатын жеке тұлғалардан алынатын
табыс салығын бiркелкi есептеудiң болжалып отырған

9. Сумма дохода, подлежащая налогообложению:
___________________________________________________________________
Сумма совокупного ! Сумма расходов ! Сумма дохода,подлежащая
(валового) дохода ! (тенге, тиын)  ! налогообложению (тенге, тиын)
(тенге, тиын)     !                !
__________________!________________!_______________________________
__________________!________________!_______________________________
Сумма дохода по данным книги учета !
доходов и расходов                 !_______________________________
Сумма, дохода, указанная в         !
декларации о доходах               !_______________________________
В результате проведенной проверки для целей налогообложения
принимается чистый доход в сумме_______тенге_________тиынов по
следующим причинам:________________________________________________
___________________________________________________________________
10. Наличие права на льготы по подоходному налогу_____________
11. Правильность удержания подоходного налога с заработка,
выплаченного лицам, с которыми заключен договор на использования их
труда:
___________________________________________________________________
Фамилия, имя,! Основные! Период  !Сумма         ! Следовало!Разница
отчество     ! место   ! работы  !удержанного   ! удержать !(+. -)
! работы  ! по тру- !налога (тенге,! налога   !
!         ! довому  !тиын)         ! (тенге,  !
!         ! договору!              ! тиын)    !
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Другие, установленные проверкой нарушения налогового
законодательства___________________________________________________
13. Объяснения проверяемого по существу установленных
расхождении по расходам, а также нарушениям налогового
законодательства___________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
"_____" ________________199___г.     ______________________________
(подпись проверяющих)
"______" ________________199__г.     ______________________________
(подпись проверяемого)
Замечания и заключение по результатам проверки начальника
отдела налоговой инспекции_________________________________________
"______" _________________199____г.     ___________________________
(Ф.И.О. подпись)
Решение налоговой инспекции по результатам проверки
Начальник налогового
органа   ________________________     ___________________________
(наименование налогового        (Ф.И.О., подпись)
органа)
Приложение 9
Расчет
по равномерному исчислению подоходного налога
с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты
тенге
---------------------------------------------------------------------
ме-|Сумма полу-|Вычеты ме-|Сумма |Коэффи-|Расчет-|Подо-|Сумма подоход-
ся-|ченного до-|сячного   |обла- |циент  |ная    |ход- |ного налога
цы |хода       |расчетного|га-   |пере-  |сумма  |ный  !-------------
|           |показателя|емого |расчета|годов. |на-  |с  |удер|под-
!           !          |дохода|       |облага-|лог  |до-|жан |ле-
!-----------!----------!факт. !       !емого  !по   !хо-! в  !жит
!за  !с     !за  !с    !      !       !       !     !   !    !
го-|те- |на-   |те- |на-  |г3-г5 |       |дохода |став |да |пре-|удер
да |ку- |ча-   |ку- |ча-  |      |       |       |кам  |за |ды- |жать
|щий |ла    |щий |ла   |      |       |гр6хгр7|с    |ис-|ду- |в
|ме- |го-   |ме- |го-  |      |       |       |рас- |тек|щем |те-
|сяц |да    |сяц |да   |      |       |       |чет- |ший|пе- |кущ.
|    |      |    |     |      |       |       |ного |пе-|ри- |ме-
|    |      |    |     |      |       |       |год. |ри-|оде |ся-
|    |      |    |     |      |       |       |дохо-|од |    |це
|    |      |    |     |      |       |       |да   |   |    |
|    |      |    |     |      |       |       |(по  |гр9|    !гр10-
|    |      |    |     |      |       |       |таб- | : |    |гр11
|    |      |    |     |      |       |       |лице)|гр7|    |
---+----+------+----+-----+------+-------+-------+-----+---+----+----
1  | 2  | 3    | 4  | 5   |  6   |   7   |   8   |  9  |10 | 11 | 12
---------------------------------------------------------------------
ян-
варь                                12
---------------------------------------------------------------------
фев-
раль                                 6
---------------------------------------------------------------------
март                                 4
---------------------------------------------------------------------
ап-
рель                                 3
---------------------------------------------------------------------
май                                  2,4
---------------------------------------------------------------------
июнь                                 2
---------------------------------------------------------------------
июль                                 1,71
---------------------------------------------------------------------
ав-
густ                                 1,5
---------------------------------------------------------------------
сен-
тябрь                                1,33
---------------------------------------------------------------------
ок-
тябрь                                1,2
---------------------------------------------------------------------
но-
ябрь                                 1,09
---------------------------------------------------------------------
де-
кабрь                                1
---------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------
Примечание: 1. Предлагаемая схема равномерного исчисления подоходного
налога с физических лиц, удерживаемого у источника

сызбасы 1997 жылдың 1 қаңтарынан бастап енгiзiледi.
2. 7-бағанда көрсетiлген қайта есептеу коэффициентi
12 санын айдың тиiстi күнiне бөлу арқылы есептелген,
мысалы мамырда коэффициент 2,4 (12:5) тең.
3. Есептеде салық жылына арнап республикалық бюджет
туралы заңда бекiтiлген айлық есептi коэффициенттерi
пайдаланылуы тиiс.
(мысал)                                10-қосымша
Төлем көздерiнен ұсталатын жеке тұлғалардан
алынатын табыс салығын бiркелкi есептеу жөнiндегi
Есеп
___________________________________________________________________
Салық    |Алынған табыстың | АЕК шегерiм    |Салық      |Қайта
жылының  |    сомасы       |                |салынатын  |есептеу
айлары   |_________________|_______________ |табыс iс   |коэффициентi
|ағымдағы|жыл     |ағымдағы|жыл    |жүзiнде    |
|айда    |басынан |айда    |басынан|  63-65    |
___________________________________________________________________
1    |    2   |    3   |    4   |   5   |     6     |    7
___________________________________________________________________
қаңтар      19000    19000     550      550      18450      12
Ақпан       19000    38000     550      1100     36900      6
Наурыз      19000    57000     550      1650     55350      4
Сәуiр       21200    78200     565      2215     75985      3

выплаты, вводится с 1 января 1997 года.
2. Коэффициент перерасчета, указанный в графе 7,
рассчитан путем деления числа 12 на соответствующее число
месяцев, например в мае коэффициент равен 2,4 (12:5).
3. В расчете должны использоваться месячные расчетные
показатели, утвержденные законом о республиканском
бюджете на налоговый год.
Приложение 10
Расчет
(пример)
по равномерному исчислению подоходного налога
с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты
тенге
---------------------------------------------------------------------
Месяцы | Сумма полученного |  Вычеты МРП       |Сумма |Коэффи|Расчет-
налого-|      дохода       |                   |обла- |циент |ная
вого   !-------------------!-------------------|га-   |пере- |сумма
года   |за текущий|с начала|за текущий|с начала|емого |расчет|годов.
|  месяц   |  года  |  месяц   |  года  |дохода|      |облага-
|          |        |          |        |да    |      |емого
|          |        |          |        |факт. |      |дохода
|          |        |          |        |г3-г5 |      |
|          |        |          |        |      |      |гр6хгр7
|          |        |          |        |      |      |
-------+----------+--------+----------+--------+------+------+------
1    |    2     |     3  |     4    |   5    |  6   |    7 |   8
---------------------------------------------------------------------
январь   19000      19000       550     550     18450   12
221400
февраль  19000      38000       550    1100     36900    6
221400
март     19000      57000       550    1650     55350    4
221400
апрель   21200      78200       565    2215     75985    3
227955

Мамыр       21200    99400     565      2780     96620      2,4
Маусым      21200    120600    565      3345     117255     2
Шiлде       23500    144100    585      3930     140170     1,71
Тамыз       23500    167600    585      4515     160085     1,5
Қыркүйек    23500    191100    585      5100     186000     1,33
Қазан       25000    216100    620      5720     210380     1,2
Қараша      25000    241100    620      6340     234760     1,09

май      21200      99400       565    2780     96620    2,4
231888
июнь     21200     120600       565    3345    117255    2
234510
июль     23500     144100       585    3930    140170    1,71
239690
август   23500     167600       585    4514    163085    1,5
244627
сентябрь 23500     191100       585    5100    186000    1,33
247380
октябрь  25000     216100       620    5720    210380    1,2
252456
ноябрь   25000     241100       620    6340    234760    1,09
255888

Желтоқсан   25000    266100    620      6960     259140     1
Жиыны:      266100             6960              259140
___________________________________________________________________
Жылдық   |Есептi жылдық|  Табыс салығының сомасы |Қолданылған сызба
салық    |табыстан     |_________________________|бойынша салыстыру
салынатын|ставка       | Өткен | Алдыңғы|Ағымдағы|үшiн 1997 ж. 1.01
есептi   |бойынша табыс|кезеңде|кезеңде |айда    |  дейiн
сомасы   |салығы (кесте| 69:67 |ұсталған|ұстауы  |_________________
66х67  |бойынша)     |       |        |тиiс    |Табыс   |ағымдағы

декабрь  25000     266100       620    6960    259140    1
259140
Итого:  266100                 6960            259140
(Продолжение таблицы)
---------------------------------------------------------------------
Месяцы |  Подоход   |    Сумма подоходного налога  |Для сравнения по
налого-|  ный       +------------------------------|схеме дейст. до
вого   |  налог     |за истек-|Удержан в |подлеж.  |1.01.1997 г.
года   |  по        |ший пе-  |предыдущем|удерж.   |-----------------
|  став-     |риод     |периоде   |в текущ. | Всего  |Удерж. в
|  кам с     |гр9:гр7  |          |месяце   | п/нап  |тек. м-це

|             |       |        |б10-б11 |салығы  |айда
|             |       |        |        |барлығы |ұсталды
___________________________________________________________________
8    |      9      |  10   |   11   |   12   |   13   |   14
___________________________________________________________________
221400     23400        1950               1950    922,5    922,5
221400     23400        3900      1950     1950    1845     922,5
221400     23400        5850      3900     1950    2767,5   922,5
227955     24711        8237      5850     2387    4118,5   1351
231888     25497,6      10624     8237     2387    6182     2063,5
234510     26022        13011     10624    2387    8245,5   2063,5
23690      27058        15823,4   13011    2812,4  10585,5  2340
244627     28045,4      18696,9   15823,4  2873,5  14022,8  3437,3
247380     28596        21500,8   18696,9  2803,9  17460    3437,2
252456     29611,2      24676     21500,8  3175,2  21196    3436
255888     30297,6      27796     24676    3120    26072    4876
259140     30948        30948     27796    3152    30948    4876
30948                           30948            30948
Ескерту. 1. Төлем көздерiнен ұсталатын жеке тұлғалардан алынатын табыс
салығын бiркелкi есептеудiң ұсынып отырған сызбасы 1997
жылдың 1 қаңтарынан бастап енгiзiледi.

|  расч.     |         |          |гр10-гр11|        |
|  год.      |         |          |         |        |
|  дохода    |         |          |         |        |
|  (по       |         |          |         |        |
|  таблице)  |         |          |         |        |
-------+------------+---------+----------+---------+--------+--------
1    |    9       |  10     |   11     |   12    |   13   |     14
---------------------------------------------------------------------
январь    23400       1950                 1950      922,5     922,5
февраль   23400       3900       1950      1950     1845       922,5
март      23400       5850       3900      1950     2767,5     922,5
апрель    24711       8237       5850      2387     4118,5     1351
май       25497,6    10624       8237      2387     6182       2063,5
июнь      26022      13011      10624      2387     8245,5     2063,5
июль      27058      15823,4    13011      2812,4  10585,5     2340
август    28045,4    18696,9    15823,4    2873,5  14022,8     3437,3
сентябрь  28596      21500,8    18696,9    2803,9  17460       3437,2
октябрь   29611,2    24676      21500,8    3175,2  21196       3736
ноябрь    30297,6    27796      24676      3120    26072       4876
декабрь   30948      30948      27796      3152    30948       4876
Итого:    30948                           30948               30948
Примечания.
1. Предлагаемая схема равномерного исчисления подоходного налога с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты, вводится с 1 января 1997 года.

|   1    |    2   |  3     |    4   |   5     |   6    |  7    |    8
|________|________|_______ |________|________ | ______ |_______| ________|
|қаңтар  |39800,00|39800,00|        |         |  660,00| 660,00|39140,00 |
|________|________|________|________|____ ____|________|_______|________ |
|ақпан   |39800,00|79600,00|        |         | 660,00 |1320,00|78280,0
|________|________|_______  |________|________|________|_______|_ ______ |
|наурыз  |39800,00|119400,00|        |        | 660,00 |1980,00|117420,00|
|________|________|________ |________|________|________|______ |_______  |
|________|________|________ |________|________|________|______ |______   |
|жиынтығы|        |119400,00|        |        |        |1980,00|117420,00|
|________|________|________ |________|________|________|______ |_________|
|________|________|________ |________|________|________|_______|_____ ___|
|сәуір   |39800,00|39800,00 |3980,00 |3980,00 |715,00  |715,00 |35105,00 |
|________|________|________ |________|________|________|______ |______  _|
|мамыр   |39800,00|79600,00 |3980,00 |7960,00 |715,00  |1430,00|70210,00 |
|________|________|________ |________|________|________|_______|_________|
|маусым  |39800,00|119400,00|3980,00 |11940,00|715,00  |2145,00|105315,00|
|________|________|_______ _|________|________|________|_______|_________|
|шілде   |39800,00|159200,00|3980,00 |15920,00|715,00  |2860,00|140420,00|
|________|________|________ |________|________|________|_______| ________|
|тамыз   |39800,00|199000,00|3980,00 |19900,00|715,00  |3575,00|175525,00|
|________|________|________ |________|________|________| ______|_________|
|қыркүйек|39800,00|238800,00|3980,00 |23880,00|715,00  |4290,00|210630,00|
|________|________|________ |________|________|________| ______|_________|
|қазан   |39800,00|278600,00|3980,00 |27860,00|725,00  |5015,00|245725,00|
|________|________|________ | _______|________|________|_______|_________|
|қараша  |39800,00|318400,00|3980,00 |31840,00|725,00  |5740,00|280820,00|
|________|________|_______   ________|________|________|_______| ________|
|39800,00|358200,0|39800,00 |35820,00|        |725,00  |6465,00|315925,00|
|        |       0|         |        |        |        |       |         |
|________|________|______   |________|________|________|_______|_________|
|________|________|________ | _______|________|________|_______|_________|
|        |358200,00|        |35820,00|        |        |6465,00|315915,00|
|        |        |         |        |        |        |       |         |
|________|________|______ __|________|________|________|_ _____|_________|
|________|________|_______ _| _______|________|________|_______|_________|
|        |477600,00         |35820,00|        |        |8445,00|         |
|        |        |         |        |        |        |       |         |
|________|________|________ |________|________|________| ______|_________|
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
|Қайта| Салық   | Жылдық  |   Табыс салығының      |1999жыл|қосым.|Барлығы|
|есеп.|салынатын|табыс    |        сомасы          |1-тоқ. |ша ұс.|ұсталу.|
|теу  |табыстың |есебімен |                        |санында|талуға|ға     |
|коэ. |жылдық   |ставкалар|________________________|нақты  |тиісті|тиісті |
|ффи. |сомасы   |бойынша  |өткен   | өткен |ағымда.|ұстал. |      |табыс  |
|циен.|         |табыс    |кезеңде.|кезеңде|ғы айда|ғаны   |      |салығы |
|ті   |         |салығы   |гі      |ұстал. |ұсталу.|       |              |
|     | 8х9-    |(кесте   |кірістен|ғаны   |ға     |       |      |       |
|     |топтар   |бойынша) |11:9-   |       |тиісті |       |      |       |
|     |         |         |топтар  |       |12-13- |       |      |       |
|     |         |         |        |       |топтар |       |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|  9  |  10     |  11     |  12    |  13   |  14   |  15   |  16  |  17   |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|3,00 |117420,00|13158,00 |4386,00 |       |4386,00|       |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|1,50 |117420,00|13158,00 |8772,00 |4386,00|4386,00|       |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|1,00 |117420,00|13158,00 |13158,00|8772,00|4386,00|       |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|     |         |         |13158,00|       |       |12863, |295,00|13158, |
|     |         |         |        |       |       |    00 |      |   00  |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|9,00 |315945,00|38945,00 |4327,22 |       |4327,22|       |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|4,50 |315945,00|38945,00 |8654,44 |4327,22|4327,22|       |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|3,00 |315945,00|38945,00 |12981,67|8654,44|4327,22|       |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______|_______|_______|______|_______|
|2,25 |315945,00|38945,00 |17308,89|12981,67|4327,22|      |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______ |_______|______|______| ______|
|1,80 |315945,00|38945,00 |21636,11|17308,89|4327,22|      |      |       |
|_____|_________|_________|________|_______ |____ _ |______|______|_______|
|1,50 |315945,00|38945,00 |25963,33|21636,11|4327,22|      |      |       |
|_____|_________|_________|________|_____   |_______|______|______|_ _____|
|1,29 |316985,25|39153,05 |30351,20|25963,33|4387,87|      |      |       |
|_____|_________|_________|________|________|_______|______|______|_______|
|1,13 |317326,60|39221,32 |34709,13|30351,20|4357,93|      |      |       |
|_____|_________|_________|________|________|_______|______|______|_______|
|1,00 |315915,00|38939,00 |38939,00|34709,13|4229,87|      |      |       |
|_____|_________|_________|________|________|_______|______|______|_______|
|_____|_________|_________|________|________|_______|______|______|_______|
|     |         |         |38939,00|        |       |      |      |38939, |
|     |         |         |        |        |       |      |      | 00    |
|_____|_________|_________|________|________|_______|______|______|_______|
|_____|_________|_________|________|________|_______|______|______|_______|
|     |         |         |        |        |       |      |      |52097, |
|     |         |         |        |        |       |      |      | 00    |
|_____|_________|_________|________|________|_______|______|______|_______|
10-В қосымша
ЕСКЕРТУ. 10-В қосымшасымен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
Жеке тұлғалардан 1999 жылда табыс салығын
ұстау жөніндегі кесте

1   !    2   !    3   !   4  !   5   !   6  !  7   !     8
---------------------------------------------------------------------
январь   23000    23000    630     630   22370   12       268440
февраль  23000    46000    630    1260   44740    6       268440
март     23000    69000    630    1890   67110    4       268440
апрель   25000    94000    640    2530   91470    3       274410
май      25000   119000    640    3170  115830    2,4     277992
июнь     25000   144000    640    3810  140190    2       280380
июль     27000   171000    650    4460  166540    1,71    284783
август   27000   198000    650    5110  192890    1,5     289335
сентябрь 27000   225000    650    5760  219240    1,33    291589
октябрь  30000   255000    660    6420  248580    1,2     298296
ноябрь   30000   285000    660    7080  277920    1,09    302932
декабрь  30000   315000    660    7740  307260    1       307260
---------------------------------------------------------------------
Итого:  315000            7740          307260            307260
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------
Подоход.    !               Сумма подоходного налога
налог по    !------------------------------------------------------
ставкам с   !  с дохода     !  удержан в   ! подлежит
расчетного  !  за истекший  !  предыдущем  ! удержать в
год.дохода  !  период       !  периоде     ! текущ. месяце
(по таблице) !   гр9:гр7     !              ! гр10 - гр11
---------------------------------------------------------------------
22851          1904               -             1904
22851          3808             1904            1904
22851          5713             3808            1905
23746          7915             5713            2202
24284         10118             7915            2203
24642         12321            10118            2203
25302         14797            12320            2476
25985         17323            14797            2526
26323         19792            17323            2469
27329         22774            19792            2982
28025         25711            22774            2937
28674         28674            25711            2963
--------------------------------------------------------------------
28674                            28674
Примечание.
1. Коэффициент перерасчета, указанный в графе 7, рассчитан
путем деления числа 12 на соответствующее число месяцев,
например в мае коэффициент равен 2,4 (12:5).
2. В расчете должны использоваться месячные расчетные
показатели, утвержденные Законом о республиканском бюджете
на налоговый год.
Приложение 10-Б
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 10-Б согласно
приказу Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457
V990778_
; приложение - в
новой редакции согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929
V990890_
.
Расчет по равномерному исчислению подоходного налога
с физических лиц, удерживаемого у источника выплаты
в тенге
---------------------------------------------------------------------------
Месяцы    !       Сумма        ! Сумма обязательных   ! Вычеты месячного
налогового! полученного дохода !отчислений в пенсион- !расчетного
показателя
года      !                    !ный фонд              !
---------------------------------------------------------------------------
!за текущий!с начала !за текущий ! с начала !за текущий!с начала
!  месяц   !  года   !  месяц    !   года   !  месяц   !  года
---------------------------------------------------------------------------
1     !    2     !     3   !    4      !     5    !     6    !    7
---------------------------------------------------------------------------
январь     39800,00  39800,00                           660,00     660,00
февраль    39800,00  79600,00                           660,00    1320,00
март       39800,00  119400,00                          660,00    1980,00
итого                119400,00                                    1980,00
апрель     39800,00  39800,00   3980,00    3980,00      715,00     715,00
май        39800,00  79600,00   3980,00    7960,00      715,00    1430,00
июнь       39800,00  119400,00  3980,00    11940,00     715,00    2145,00
июль       39800,00  159200,00  3980,00    15920,00     715,00    2860,00
август     39800,00  199000,00  3980,00    19900,00     715,00    3575,00
сентябрь   39800,00  238800,00  3980,00    23880,00     715,00    4290,00
октябрь    39800,00  278600,00  3980,00    27860,00     725,00    5015,00
ноябрь     39800,00  318400,00  3980,00    31840,00     725,00    5740,00
декабрь    39800,00  358200,00  3980,00    35820,00     725,00    6465,00
итого                358200,00             35820,00               6465,00
всего                477600,00             35820,00               8445,00
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
Сумма       !коэфф. ! Расчетная    !Подоходный! Сумма подоходного налога
облагаемого !пере-  !сумма годового!налог по  !--------------------------
дохода факт.!расчета!облагаемого   !ставкам   !с дохода!удержан !подлежит
гр.3-гр.5-  !       !дохода        !с расчета !за истек!в предыд!удержанию
гр.7      !       !гр.8 х гр.9   !годового  !период  !периоде !в текущем
!       !              !дохода (по!гр.11:  !        !месяце
!       !              !таблице)  !гр.9    !        !гр.10-
!       !              !          !        !        !гр.11
---------------------------------------------------------------------------
8       !   9   !     10       !    11    !   12   !   13   !   14
---------------------------------------------------------------------------
39140,00      3,00   117420,00     13158,00    4386,00            4386,00
78280,00      1,50   117420,00     13158,00    8772,00  4386,00   4386,00
117420,00      1,00   117420,00     13158,00   13158,00  8772,00   4386,00
117420,00                                      13158,00
35105,00       9,00   315945,00     38945,00    4327,22            4327,22
70210,00       4,50   315945,00     38945,00    8654,44  4327,22   4327,22
105315,00      3,00   315945,00     38945,00   12981,67  8654,44   4327,22
140420,00      2,25   315945,00     38945,00   17308,89 12981,67   4327,22
175525,00      1,80   315945,00     38945,00   21636,11 17308,89   4327,22
210630,00      1,50   315945,00     38945,00   25963,33 21636,11   4327,22
245725,00      1,29   316985,25     39153,05   30351,20 25963,33   4387,87
280820,00      1,13   317326,60     39221,32   34709,13 30351,20   4357,93
315915,00      1,00   315915,00     38939,00   38939,00 34709,13   4229,87
315915,00                                      38939,00
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
----------------------------------------
фактически  ! подлежит    ! Всего      !
удержано    !удержанию    !подлежит    !
в 1 квартале!дополнительно!удержанию   !
1999 года  !             !подоходного !
!             !налога      !
---------------------------------------
15      !    16       !    17      !
---------------------------------------
итого 12863,00   12863,00    13158,00
итого                        38939,00
Всего                        52097,00
Таблица по удержанию
подоходного налога с
физических лиц в 1999 году

1999 жылғы 1 қаңтардан 1999 жылдың 1 сәуірге дейін
__________________________________________________________________________
|  | Табысқа салынатын салық мөлшері  |            Салық ставкалары       |
|__|__________________________________|____________________________________
|
|1 |               2                  |                  3                |
|__|__________________________________|___________________________________|
|1.|15-еселенген жылдық есепті        |Салық салынатын кіріс сомасынан    |
|  |көрсеткішіне дейінгі              |5 процент (1 485 теңгеге дейін)    |
|  |(29 700 теңгеге дейін)            |                                   |
|__|__________________________________|___________________________________|
|2.|15-еселенгеннен 30-еселенгенге    |15-еселенген жылдық есепті көрсеткі.
|  |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші  |шімен одан асқан сомасына +10 про. |
|  |(29 700-ден 59 400-ге дейін)      |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(1 485 теңге 29 700 теңгеден асқан |
|  |                                  |сомаға + 10 процент)               |
|__|__________________________________|___________________________________|
|3.|30-еселенгеннен 65-еселенгенге    |30-еселенген жылдық есепті көрсеткі.
|  |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші  |шімен одан асқан сомасына +15 про. |
|  |(59 400-ден 128700-ге дейін)      |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(4 455 теңге 59 400 теңгеден асқан |
|  |                                  |сомаға + 15 процент)               |
|__|__________________________________|___________________________________|
|4.|65-еселенгеннен 130-еселенгенге   |65-еселенген жылдық есепті көрсеткі.
|  |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші  |шімен одан асқан сомасына +20 про. |
|  |(128 700-ден 257400-ге дейін)     |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(14850 теңге 128700 теңгеден асқан |
|  |                                  |сомаға + 20 процент)               |
|__|__________________________________|___________________________________|
|5.|130-еселенгеннен 350-еселенгенге  |130-еселенген жылдық есепті көрсеткі
|  |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші  |шімен одан асқан сомасына +25 про. |
|  |(257 400-ден 693 000-ға дейін)    |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(40 590 теңге 257 400 теңгеден асқан
|  |                                  |сомаға + 25 процент)               |
|__|__________________________________|___________________________________|
|6.|350-еселенген жылдық есепті       |350-еселенген жылдық есепті көрсеткі
|  |көрсеткішінен және жоғары         |шімен одан асқан сомасына +30 про. |
|  |(693 000-нан және жоғары)         |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(149 490 теңге 693000 теңгеден асқан
|  |                                  |сомаға + 30 процент)               |
|__|__________________________________|___________________________________|
1999 жылғы 1  сәуірден 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін
__________________________________________________________________________
|1 |               2                  |                  3                |
|__|__________________________________|___________________________________|
|1.|15-еселенген жылдық есепті        |Салық салынатын кіріс сомасынан    |
|  |көрсеткішіне дейінгі              |5 процент (4 849 теңгеге дейін)    |
|  |(96 975 теңгеге дейін)            |                                   |
|__|__________________________________|___________________________________|
|2.|15-еселенгеннен 30-еселенгенге    |15-еселенген жылдық есепті көрсеткі.
|  |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші  |шімен одан асқан сомасына +10 про. |
|  |(96 975-ден 193 950-ге дейін)     |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(4 849 теңге 96 975 теңгеден асқан |
|  |                                  |сомаға + 10 процент)               |
|__|__________________________________|___________________________________|
|3.|30-еселенгеннен 65-еселенгенге    |30-еселенген жылдық есепті көрсеткі.
|  |дейінгі жылдық есепті көрсеткіші  |шімен одан асқан сомасына +20 про. |
|  |(193 950-ден 420 225-ке дейін)    |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(14 546 теңге 193 950 теңгеден асқан
|  |                                  |сомаға + 20 процент)               |
|__|__________________________________|___________________________________|
|4.|65-еселенген жылдық есепті        |65-еселенген жылдық есепті көрсеткі.
|  |көрсеткішінен және жоғары         |шімен одан асқан сомасына +30 про. |
|  |(420 225-тен және жоғары)         |цент салық сомасы                  |
|  |                                  |(59 801 теңге 420 225 теңгеден асқан
|  |                                  |сомаға 30 процент)                 |
|__|__________________________________|___________________________________|
Ескерту:
"1999 жылға арналған республикалық бюджет туралы" 1998 жылғы 16
желтоқсандағы N 318-І
Z980318_
Қазақстан Республикасы Заңы белгілеген 1999
жылға айлық есепті көрсеткіштер мынадай мөлшерде: І тоқ.-660 теңге, ІІ

с 1 января 1999 г. до 1 апреля 1999 г.
______________________________________________________________________
!Размер облагаемого налогом дохода !       Ставки налога
----------------------------------------------------------------------
1 !                      2           !             3
----------------------------------------------------------------------
1. До 15-кратного годового расчетного  5 процентов с суммы облагаемого
показателя                          дохода
(до 29 700 тенге)                   (до 1 485 тенге)
2. От 15-кратного до 30-кратного       Сумма налога с 15-кратного
годового расчетного показателя      годового расчетного показателя
(от 29 700 до 59 400 тенге)         + 10 процентов с суммы,
превышающей его
(1 485 тенге + 10 процентов с
суммы, превышающей 29 700 тенге)
3. От 30-кратного до 65-кратного       Сумма налога с 30-кратного
годового расчетного показателя      годового расчетного показателя
(от 59 400 до 128 700 тенге)        + 15 процентов с суммы,
превышающей его
(4 455 тенге + 15 процентов с суммы,
превышающей 59 400 тенге)
4. От 65-кратного до 130-кратного      Сумма налога с 65-кратного
годового расчетного показателя      годового расчетного показателя
(от 128 700 до 257 400 тенге)       + 20 процентов с суммы,
превышающей его
(14 850 тенге + 20 процентов с
суммы,
превышающей 128 700 тенге)
5. От 130-кратного до 350-кратного     Сумма налога с 130-кратного
годового расчетного показателя      годового расчетного показателя
(от 257 400 до 693 000 тенге)       + 25 процентов с суммы,
превышающей его
(40 590 тенге + 25 процентов с
суммы, превышающей 257 400 тенге)
6. От 350-кратного годового            Сумма налога с 350-кратного
расчетного показателя  и свыше      годового расчетного показателя
(от 693 000 тенге и свыше)          + 30 процентов с суммы,
превышающей его
(149 490 тенге + 30 процентов с
суммы, превышающей 693 000 тенге)
с 1 апреля 1999 г. до 1 января 2000 г.
1. До 15-кратного годового             5 процентов с суммы облагаемого
расчетного показателя               дохода
(до 96 975 тенге)                   (до 4 849 тенге)
2. От 15-кратного до 30-кратного       Сумма налога с 15-кратного годового
годового расчетного показателя      расчетного показателя + 10 процентов
(от 96 975 до 193 950 тенге)        с суммы, превышающей его
(4 849 тенге + 10 процентов с суммы,
превышающей 96 975 тенге)
3. От 30-кратного до 65-кратного       Сумма налога с 30-кратного годового
годового расчетного показателя      расчетного показателя + 20
процентов
(от 193 950 до 420 225 тенге)       с суммы, превышающей его
(14 546 тенге + 20 процентов с
суммы, превышающей 193 95 тенге)
4. От 65-кратного и свыше              Сумма налога с 65-кратного годового
(от 420 225 и свыше)                расчетного показателя + 30 процентов
с суммы, превышающей его
(59 801 тенге + 30 процентов с
суммы, превышающей 420 225 тенге)
----------------------------------------------------------------------
Примечание:
Месячные расчетные показатели на 1999 год установлены Законом
Республики Казахстан от 16 декабря 1998 года N 318-I ЗРК "О
республиканском бюджете на 1999 год" в следующих размерах: I кв. - 660

тоқ. -715 теңге, ІІІ тоқ.-715 теңге, ІV тоқ.-725 теңге.
Жылдық есепті көрсеткіші: І-салық кезеңі-1980 теңге.
ІІ салық  кезеңі -6465 теңге.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық
Комитетiнiң 1997 жылғы
31 қаңтардағы N 11-2-11/696
хатына N 11 қосымша
ЕСКЕРТУ. N 11 қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
"Келiсiлген
____________________________        Салық органына _____________
(салық органының басшысы)                         (аудан, қала)
____________________________
(салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi)
____________________________
(Төлеушiнiң толық атауы)
Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғаның
1997 жылғы табысынан алынатын табыс салығының
болжалып отырған сомасы туралы
АНЫҚТАМА
1. Болжалып отырған салық салынатын табыс        ____________
2. Тиiстi кезеңдерге көшiрiлген зияндар
сомасы (әрбiр салық жылы бойынша көрсету
керек)                                        ____________
3. Көшiрiлген зияндар мен шегерiмдердi есепке
алғандағы болжалып отырған салық салынатын
табыс                                         ____________
4. Салық салынбайтын айналым                     ____________
5. 1977 жылғы болжалып отырған табыс
салығының сомасы                              ____________
6. Айлар бойынша табыс салығы жөнiндегi
аванстық төлемдер                             ____________
___________________________________________________________________
Барлығы     | I|II |III|IV | V | VI| VII| VIII| IХ | Х | ХI| ХII
___________________________________________________________________
_________________                           _____________________
(кәсiпкер)                                   (бас бухгалтер)
_________________                           _____________________
(қолы)                                        (қолы)
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк салық
Комитетiнiң 1997 жылғы
31 қаңтардағы N 11-2-11/696
хатына N 12 қосымша
ЕСКЕРТУ. N 12 қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.05. N 457
V990778_
бұйрығымен.
____________________               Салық органы ___________________
(салық төлеушiнiң                                  (аудан, қала)
тiркеу нөмiрi)
Табыс ету мерзiмi _________________
Iс жүзiнде табыс етiлдi____________
Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғаның
табыс салығын есептеудiң 199__жылға _________________
(кезеңдi көрсету керек)
Алдын ала есебi
___________________________________________________________________
Көрсеткiштер                               Сома, мың теңге
___________________________________________________________________

тенге, II кв. - 715 тенге, III кв. - 715 тенге, IV кв. - 725 тенге.
Годовой расчетный показатель:  I - налоговый период - 1980 тенге
II - налоговый период - 6465 тенге
Приложение N 11
к Инструкции
Госналогкомитета РК
Сноска. Приложение N 11 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457
V990778_
.
"Согласовано"
___________________________
(руководитель налогового органа)
___________________________        Налоговому органу_______________
(регистрационный номер             ________________________________
налогоплательщика)                        (району, городу)
___________________________
(полное наименование
плательщика)
С П Р А В К А
о предполагаемой сумме подоходного налога
с доходов физического лица, занимающегося
предпринимательской деятельностью за 1997 год
1. Предполагаемый налогооблагаемый доход         ____________
2. Сумма переносимых убытков за соответствующие
периоды (указать по каждому налоговому году)  ____________
3. Предполагаемый налогооблагаемый доход с
учетом переносимых убытков и вычетов          ____________
4. Сумма необлагаемого оборота                   ____________
5. Сумма предполагаемого подоходного налога
за 1997 год                                   ____________
6. Авансовые платежи по подоходному налогу в
разрезе месяцев                               ____________
---------------------------------------------------------------------
Всего | I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII
---------------------------------------------------------------------
_________________________              ____________________________
(Предприниматель)                      (Главный бухгалтер)
_________________________              ____________________________
(подпись)                                (подпись)
Приложение N 12
к Инструкции
Госналогкомитета РК
Сноска. Приложение N 12 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457
V990778_
.
Налоговый орган
_____________________________     ___________________________
(регистрационный номер          (району, городу)
налогоплательщика)            Срок представления_____________
Фактически представлено________
_____________________________
(полное наименование
плательщика)
Предварительный расчет
исчисления подоходного налога физического
лица, занимающегося предпринимательской
деятельностью за_________________199__года
(указать период)
---------------------------------------------------------------------
Показатели                                  Сумма в тыс. тенге
---------------------------------------------------------------------

1. Жылдық жиынтық табыс                           ______________
2. Кәсiпкерлiк қызметтен табыс алуға
байланысты шегерiмдер мен зияндар              ______________
3. Заңның 13-бабына сәйкес түзетулер           ______________
4. Заңның 28-бабына сәйкес шегерiмдер
сомасы                                         ______________
5. Заңның 34-бабына сәйкес салық
салынбайтын айналым сомасы                     ______________
6. Салық салынбайтын табыс (1-2-3-4-5)            ______________
7. Төленуге тиiс табыс салығының сомасы           ______________
8. Аванспен төленгендi қоса iс жүзiнде
төленген төлемдер                              ______________
9. Мерзiм бойынша қосымша төлеуге
немесе азайтуға жатады                         ______________
Ескерту. 2-тармақ тиiстi топтардың құндық баланстары мен
олар бойынша жөндеудi есепке алмай толтырылады,
өйткенi олар жыл аяқталғаннан кейiн Декларация
толтырылған кезде есептеледi.
___________________________             _________________________
(Банк мекемесiнiң атауы)                     (шот нөмiрi)
Кәсiпкер __________________             Салық органының
(қолы)                    басшысы _________________
Бас бухгалтер _____________             Бөлiм бастығы ___________
(қолы)                                 (қолы)
13 қосымша
ЕСКЕРТУ. 13 қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік Кіріс
министрінің 2001 жылғы 7 желтоқсандағы N 1669
V011724_
бұйрығымен.
210.00 нысан 01 бет
Табыс туралы декларация және табыс    Қазақстан Республикасы
пен мүлік туралы мәлімет             Мемлекеттік кіріс
министрінің
2001 жылғы 7 желтоқсандағы
N 1669 бұйрығына қосымша
___________________________________________________________________________
Назар аударыңыз !, +, /, %, Z белгілерін пайдаланбаңыз, Қара немесе Көк
сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, Баспа әріптермен толтырыңыз.
___________________________________________________________________________
Бөлім. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат
___________________________________________________________________________
1. СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  2. Салық кезеңі   Ай А _ _   Жыл В _ _ _ _
3. Салық төлеушінің
аты-жөні _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
__
4. Декларацияның (тиісті |__| тор көзде көрсетіңіз) түрі
__          __                   __
Бастапқы  |__|        |__|        Қосымша  |__|
5. Берілген қосымшалар
__                                __  __  __  __
(тиісті |__| тор көзде көрсетіңіз) түрі   |__||__||__||__|
___________________________________________________________________________
Бөлім. Табыс түрлері
___________________________________________________________________________
Жолдың коды   Атауы                                   млн.       мың.

1. Совокупный годовой доход                             _________
2. Вычеты и убытки, связанные с получением дохода
от предпринимательской деятельности                  _________
3. Корректировки в соответствии со ст. 13 Закона        _________
4. Сумма вычетов в соответствии со ст. 28 Закона        _________
5. Сумма необлагаемого оборота в соответствии
со ст. 34 Закона                                     _________
6. Налогооблагаемый доход (1-2-3-4-5)                   _________
7. Сумма подоходного налога, подлежащего к уплате       _________
8. Фактически уплачено платежей, включая
уплаченные авансом                                   _________
9. Подлежит
к доплате по сроку или                               _________
к уменьшению                                         _________
Примечание: Пункт 2 заполняется без учета амортизации
стоимостных балансов соответствующих групп и
ремонтов по ним, поскольку они будут исчисляться
по окончании года при заполнении Декларации.
_______________________________        ___________________
(Наименование учреждения банка)           (номер счета)
Руководитель
Предприниматель _______________     налогового органа_________
(подпись)                          (подпись)
Главный бухгалтер______________     Начальник отдела__________
(подпись)                          (подпись)
Форма 210.00
Приложение 13
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 13 - приказом
МГД РК от 7 декабря 2001 года N 1669
V011724_
.
Декларация
о доходах и сведениях о доходах и имуществе
Внимание! Не использовать символы +,/,%,Z, заполнять шариковой или
перьевой ручкой, Черными или Синими чернилами, заглавными
печатными символами
___________________________________________________________________________
Раздел. Общая информация о налогоплательщике
1 РНН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  2 Налоговый год:    Месяц А __  Год В __
3 Фамилия, имя, отчество
налогоплательщика _______________________________________________________
________________________________________________________________________
4 Вид декларации (укажите Х в соответствующей ячейке):
Первоначальная ___  Очередная ___  Дополнительная ___
5 Представленные приложения (укажите Х в соответствующей ячейке) _______
Раздел.  Виды доходов
Код строки   Наименование                             млн.  тыс.

210.00.001    Еңбекақы, сақтандыру және зейнетақы    _ _ _ _ _ _ _ _ _
төлемақылары түріндегі табыстар
(210.01.001В)
210.00.002    Двидендтер, сыйлықақылар және ұтыстар  _ _ _ _ _ _ _ _ _
(210.01.005В)
210.00.003    Мүліктік табыс (210.02.001D)           _ _ _ _ _ _ _ _ _
210.00.004    Өзгелей табыстар (210.02.008В)         _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________________________________________________________
Бөлім. Салықты есептеу
___________________________________________________________________________
Жолдың коды   Атауы                                   млн.       мың.
210.00.005    Еңбекақы, сақтандыру және зейнетақы    _ _ _ _ _ _ _ _ _
төлемақылары түрінде алынған табыс
бойынша ұсталған салықтың сомасы
(210.01.001D)
210.00.006    Двидендтер, сыйақылар және ұтыстар     _ _ _ _ _ _ _ _ _
түріндегі табыстар бойынша ұсталған
салықтың сомасы (210.01.005С)
210.00.007    Төлем көзінен салық салынбайтын        _ _ _ _ _ _ _ _ _
табыстар бойынша есептелген
салықтың сомасы
210.00.008    Төленген салықтың сомасы               _ _ _ _ _ _ _ _ _
210.00.009    Төленетін салықтың жиынтығы            _ _ _ _ _ _ _ _ _
(210.00.007-210.00.008)
___________________________________________________________________________
Салық төлеушінің жауапкершілігі
Мен осы Декларацияда келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы
үшін Қазақстан Республикасының заңнама кесімдеріне сәйкес жауап беремін.
...........................................
.      Шектеу сызығынан шықпаңыз          .
.___________________________/___________/ . Декларация  _ _ _ _ _ _ _
.Салық төлеушінің немесе       Қолы       . берген күн  Күні айы жылы
.салық төлеушінің өкілінің                .                 санмен
.  аты-жөні                               .
...........................................
___________________________________________________________________________
...........................................
.      Шектеу сызығынан шықпаңыз          .
.___________________________/___________/ . Салық       _ _ _ _ _ _ _
.Декларацияны қабылдаған        Қолы      . органында   Күні айы жылы
.лауазымды тұлғаның аты-жөні              . декларация.      санмен
........................................... ны қабыл.
даған күн
..............  Салық       _ _ _ _
.        МО  .  органының
..............  коды
Ескерту: Декларация уәкілетті мемлекеттік
_____________________________         айқындаған тиісті қосымшалармен
210/0400001000/01/01/2002/001         бірге беріледі.
210.01 нысан 01 бет
Еңбекақы, сақтандыру және зейнетақы төлемақылары түріндегі
табыстар; дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар
(Декларацияға N 1 қосымша)
______________________________________________________________________
Назар аударыңыз !, +, /, %, Z белгілерін пайдаланбаңыз, Қара немесе Көк
сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, Баспа әріптермен толтырыңыз.
______________________________________________________________________
Бөлім. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат
______________________________________________________________________

210.00.001   Доходы, в виде оплаты труда,
страховых и пенсионных выплат            __________________
(210.01.001В)
210.00.002   Дивиденды, вознаграждения и
выигрыши (210.01.005В)                   __________________
210.00.003   Имущественный доход (210.02.001D)        __________________
210.00.004   Прочие доходы (210.02.006В)              __________________
Раздел. Исчисление налога
Код строки   Наименование                             млн.  тыс.
210.00.005   Сумма удержанного налога по доходам,     __________________
полученным в виде оплаты труда,
страховых и пенсионных выплат
(210.01.001D)
210.00.006   Сумма удержанного налога по доходам      __________________
в виде дивидендов, вознаграждений,
выигрышей (210.01.005С)
210.00.007   Сумма налога, исчисленного по            __________________
доходам, не облагаемым у источника
выплаты
210.00.008   Сумма уплаченного налога                 __________________
210.00.009   Итого налога к уплате (210.00.007-       __________________
210.00.008)
__________________________________________________________________________
Ответственность налогоплательщика
Я несу ответственность в соответствии с законодательными актами
Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных
в данной Декларации.
Не выходить за ограничительную рамку         Дата подачи
_________________________________ /________/      декларации: ____________
Ф.И.О. Налогоплательщика или                                 Цифрами день,
представителя              Подпись                    месяц, год
налогоплательщика
__________________________________________________________________________
Не выходить за ограничительную рамку         Дата приема
_________________________________ /________/      декларации
Ф.И.О. Должность лица,                           в налоговом
принявшего декларацию      Подпись        органе      ____________
Цифрами день,
месяц, год
_________________ Код налогового органа _____
__________ М.Ш.
Примечание. Декларация представляется с соответствующими приложениями,
определенными уполномоченным государственным органом.
___________________________________________________________________________
Форма 210.01 С
Доходы в виде оплаты труда,
страховых и пенсионных выплат;
дивиденды, вознаграждения, выигрыши
(Приложение N 1 к Декларации)
__________________________________________________________________________
Внимание! Не использовать символы +,/,%,Z, заполнять шариковой или
перьевой ручкой, Черными или Синими чернилами, заглавными
печатными символами
___________________________________________________________________________
Раздел. Общая информация о налогоплательщике

1 СТН ------------   2 Салық кезеңі:     Ай   А _ _ Жыл В _ _ _ _
3 Салық төлеушінің
аты-жөні
______________________________________________________________________
Бөлім. Еңбекақы, сақтандыру және зейнетақы төлемақылары
түріндегі табыстар
______________________________________________________________________
Жолдың    А Табыстың  В Есептелген  С Міндетті зейнетақы   D Ұсталған
коды        түрлері     табыстың      жарналарының ұс.       салықтың
сомасы        талған сомасы          сомасы
______________________________________________________________________
млн    мың    млн   мың            млн   мың
______________________________________________________________________
210.01.001  Жиынтығы:
210.01.002
210.01.003
210.01.004
______________________________________________________________________
Бөлім. Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар
______________________________________________________________________
Жолдың    А Табыстың                    В Есептелген   С Ұсталған
коды        түрлері                       табыстың       салықтың
сомасы         сомасы
______________________________________________________________________
млн    мың     млн   мың
______________________________________________________________________
210.01.005  Жиынтығы:
210.01.006
210.01.007
210.01.008
210.01.009
______________________________________________________________________
Бөлім. Меншік құқығында болып табылатын мүлік
______________________________________________________________________
Жолдың коды                                           Сомасы
млн    мың
210.01.010   Зейнетақы қорланымы
__________________________________________________________
210.01.011                  Мүліктің атауы
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
______________________________________________________________________
Бөлім. Қазақстан Республикасының шегінде болып табылатын шетелдік
банктердің есебіндегі ақша
______________________________________________________________________
Жолдың коды                            Валютаның коды     млн   мың
210.01.012   Сомасы                       _ _ _          _ _ _ _ _ _ _
______________________________________________________________________
Шектелген сызықтан шығуға болмайды
____________ / _______________________/
Салық төлеушінің не
осы нысанды берген салық
салық төлеушінің
өкілінің аты жөні           қолы
------------------             _______________________________________
210/0401001000/01.01.2002/001
210.02 нысан 01 бет
Мүліктік және өзгелей табыстар
(Декларацияға N 2 қосымша)
______________________________________________________________________
Осы нысанды жасау ережесін оқыңыз
Назар аударыңыз !, +, /, %, Z белгілерін пайдаланбаңыз, Қара немесе Көк
сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, Баспа әріптермен толтырыңыз.
______________________________________________________________________
Бөлім. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат
______________________________________________________________________

1 РНН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  2 Налоговый год:    Месяц А __  Год В __
3 Фамилия, имя, отчество
налогоплательщика ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Раздел. Доходы в виде оплаты труда, страховых и пенсионных выплат
__________________________________________________________________________
Код строки  А  Виды    В  Сумма        С  Сумма         D  Сумма
доходов    начисленного    удержанных       удержанного
дохода          обязательных     налога
пенсионных
взносов
210.01.001  Итого:        млн.  тыс.      млн.  тыс.       млн.  тыс.
____________    ____________     ____________
210.01.002  ___________   ____________    ____________     ____________
210.01.003  ___________   ____________    ____________     ____________
210.01.004  ___________   ____________    ____________     ____________
___________________________________________________________________________
Раздел. Дивиденды, вознаграждения, выигрыши
___________________________________________________________________________
Код строки  А  Виды доходов   В  Сумма начисленного  С  Сумма удержанного
дохода                 налога
210.01.005  Итого:               млн.  тыс.             млн.  тыс.
__________________     _________________
210.01.006  _______________      __________________     _________________
210.01.007  _______________      __________________     _________________
210.01.008  _______________      __________________     _________________
210.01.009  _______________      __________________     _________________
___________________________________________________________________________
Раздел. Имущество, находящееся на праве собственности
___________________________________________________________________________
Код строки                                               Сумма
млн.  тыс.
________________
210.01.010  Пенсионные накопления                        ________________
Описание имущества
210.01.011  _____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Раздел. Деньги на счетах в иностранных банках,
находящихся за пределами Республики Казахстан
Код строки                        Код валюты             млн.  тыс.
210.01.012   Сумма                __________             ________________
_________________________________________________________________________
___________________________________________
Не выходить за ограничительную рамку
Ф.И.О. Налогоплательщика, заполнившего
данную форму              Подпись
__________________________________________
__________________________________________________________________________
Форма 210.02
Имущественный и прочие доходы
(Приложение N 2 к Декларации)
___________________________________________________________________________
Внимание! Не использовать символы +,/,%,Z, заполнять шариковой или
перьевой ручкой, Черными или Синими чернилами, заглавными
печатными символами
___________________________________________________________________________
Раздел. Общая информация о налогоплательщике

1 СТН ------------   2 Салық кезеңі:     Ай   А _ _ Жыл В _ _ _ _
3 Салық төлеушінің
тегі, аты, әкесінің аты
______________________________________________________________________
Бөлім. Мүліктік табыс
______________________________________________________________________
Жолдың    А Мүліктің  В Бағалау     С Мүлікті өткізу құны  D Өткізуден
коды        атауы       құны                                 түскен
табыс
______________________________________________________________________
млн    мың    млн   мың            млн   мың
______________________________________________________________________
210.02.001  Жиынтығы:
210.02.002
210.02.003
210.02.004
210.02.005
______________________________________________________________________
Бөлім. Өзгелей табыстар
______________________________________________________________________
Жолдың коды   А Табыстың түрлері                   В  Сомасы
______________________________________________________________________
млн    мың
______________________________________________________________________
210.02.006      Жиынтығы:
210.02.007
210.02.008
210.02.009
______________________________________________________________________
Шектелген сызықтан шығуға болмайды
____________ / _______________________/
Салық төлеушінің не
осы нысанды берген салық
салық төлеушінің
өкілінің аты жөні            Қолы
------------------             _______________________________________
210/0402001000/01.01.2002/001
Меншік құқығында болып табылған мүлік     210.03 нысан 01 бет
(Декларацияға N 3)
___________________________________________________________________________
Осы нысанды жасау ережесін оқыңыз
___________________________________________________________________________
Назар аударыңыз !, +, /, %, Z белгілерін пайдаланбаңыз, Қара немесе Көк
сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, Баспа әріптермен толтырыңыз.
___________________________________________________________________________
Бөлім. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат
___________________________________________________________________________
1. СТН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  2. Салық кезеңі   Ай А _ _   Жыл В _ _ _ _
3. Салық төлеушінің
тегі, аты, әкесінің аты  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________________________________________________________
Бөлім. Финанс қаражаттары
___________________________________________________________________________
Жолдың коды   А  Қолма-қол ақша                     В      Сомасы
___________________________           ____________________
млн.  мың.

1 РНН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  2 Налоговый год:    Месяц А ___ Год В ___
3 Фамилия, имя, отчество
налогоплательщика _______________________________________________________
________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Раздел. Имущественный доход
___________________________________________________________________________
Код строки  А  Наименование   В  Оценочная   С  Стоимость     D Доход от
имущества         стоимость      реализации      реализации
имущества
210.02.001  Итого:               млн.  тыс.     млн.  тыс.      млн.  тыс.
___________    ___________     ___________
210.02.002  ___________          ___________    ___________     ___________
210.02.003  ___________          ___________    ___________     ___________
210.02.004  ___________          ___________    ___________     ___________
210.02.005  ___________          ___________    ___________     ___________
___________________________________________________________________________
Раздел. Прочие доходы
___________________________________________________________________________
Код строки  А        Виды доходов                              В  Сумма
210.02.006  Итого:                                             млн.  тыс.
____________
210.02.007  _________________________________                  ____________
210.02.008  _________________________________                  ____________
210.02.009  _________________________________                  ____________
___________________________________________________________________________
__________________________________________
Не выходить за ограничительную рамку
Ф.И.О. Налогоплательщика, заполнившего
данную форму              Подпись
__________________________________________
__________________________________________________________________________
Форма 210.03
Имущество, находящееся на праве собственности
(Приложение N 3 к Декларации)
___________________________________________________________________________
Внимание! Не использовать символы +,/,%,Z, заполнять шариковой или
перьевой ручкой, Черными или Синими чернилами, заглавными
печатными символами.
___________________________________________________________________________
Раздел. Общая информация о налогоплательщике
1 РНН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _  2 Налоговый год:    Месяц А ___ Год В ___
3 Фамилия, имя, отчество
налогоплательщика _______________________________________________________
Раздел. Финансовые средства
Код строки  А        Наличные деньги                           В  Сумма

210.03.001    ___________________________           _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________           _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________           _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
А Банктің мекемелердегі     В Валюта  С   сомасы
салымдар                    коды    ____________________
млн.  мың.
210.03.002    ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
А Бағалы қағаздардың        В Саны    С   Құны
түрлері                               ____________________
млн.  мың.
210.03.003    Жиынтығы:                    _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
А Басқада финанс қаражат.             В    Сомасы
тары                                 ____________________
млн.  мың.
210.03.004   ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
___________________________________________________________________________
Бөлім. Меншік құқығында болып табылатын мүлік
___________________________________________________________________________
Жолдың коды                                               Сомасы
210.03.005    Зейнетақы қорланымы                        млн.  мың.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
А  Мүліктің сипаттамасы               В    Құны
____________________
млн.  мың.
210.03.006   ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
210.03.007   ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
210.03.008   ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
210.03.009   ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
210.03.010   ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
210.03.011   ___________________________   _ _ _   _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
_____________________________
210/0404001000/01.01.2002/001
210.03 нысан 01 бет
СТН ------------
Салық кезеңі:  ай А _ _  В _ _ _ _ жылы
______________________________________________________________________
Бөлім. Жарғылық капиталдағы қатысу үлесі
______________________________________________________________________
Жарғылық капиталға қатысу үлесі
(тиісті  ________________________Х  тор көзде көрсетіңіз): Тіке    Орташа
Жолдың    А Заңды тұлғаның атауы В Салық төлеушінің        С  Сомасы
коды                               тіркелген нөмірі
______________________________________________________________________
млн      мың
______________________________________________________________________

210.03.001                                                     млн.  тыс.
_________________________________                  ____________
_________________________________                  ____________
_________________________________                  ____________
А  Вклады в банковских учреждениях  В  Код         С  Сумма
валюты
210.03.002                                                     млн.  тыс.
_________________________________      ______      ____________
_________________________________      ______      ____________
_________________________________      ______      ____________
А  Виды ценных бумаг                В  Количество  С  Сумма
млн.  тыс.
210.03.003  Итого:                                 ______      ____________
_________________________________      ______      ____________
_________________________________      ______      ____________
_________________________________      ______      ____________
А  Другие финансовые средства                      В  Сумма
210.03.004                                                     млн.  тыс.
_________________________________      ______      ____________
_________________________________      ______      ____________
_________________________________      ______      ____________
Раздел. Имущество находящееся на праве собственности
Код строки                                                        Сумма
210.03.005  Пенсионные накопления                              млн.  тыс.
___________
А      Описание имущества                          В Стоимость
210.03.006  _________________________________                  ___________
210.03.007  _________________________________                  ___________
210.03.008  _________________________________                  ___________
210.03.009  _________________________________                  ___________
210.03.010  _________________________________                  ___________
210.03.011  _________________________________                  ___________
__________________________________________________________________________
Форма 210.03
РНН _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Налоговый год:      Месяц А ___   Год В ____
Раздел.  Доля участия в уставном капитале
Доля участия в уставном капитале (укажите X в соответствующей ячейке):
Прямое ___   Опосредованное ___
Код строки   А  Наименование       В  Регистрационный    С  Стоимость
юридического лица     номер
налогоплательщика

210.03.012  Жиынтығы:
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
______________________________________________________________________
Бөлім. Өзге де мәліметтер
______________________________________________________________________
Жолдың    А Сенім басқармасына, трастқа берілген мүліктің   В  Құны
коды        атауы
______________________________________________________________________
млн    мың
______________________________________________________________________
210.03.013  Жиынтығы:
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
______________________________________________________________________
Жолдың коды  А  Заңды тұлғаның атауы В  Салық төлеушінің  С  Сомасы
тіркелген нөмірі
______________________________________________________________________
млн   мың
______________________________________________________________________
210.03.014 Жиынтығы:
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
______________________________________________________________________
Шектелген сызықтан шығуға болмайды
____________ / _______________________/
Салық төлеушінің не
осы нысанды берген салық
салық төлеушінің
өкілінің аты жөні        Қолы
------------------             _______________________________________
210/0404002000/01.01.2002/001
13-1 Қосымша
ЕСКЕРТУ. 13-1 қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік Кіріс
министрінің 2001 жылғы 7 желтоқсандағы N 1669 V011724_
бұйрығымен.
Кiрiстер және кiрiстер мен мүлiк жөнiндегi
мәлiметтердi толтыру тәртiбi
1. Жалпы ережелер
1. Кiрiстер және кiрiстер мен мүлiктер жөнiндегi мәлiмет туралы декларация (бұдан әрi - Декларация) Декларацияның өзiнен және салық салумен байланысты объектiлер мен салық салу объектiлерi туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан тұрады.
2. Декларация айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк
сиямен, бас баспа белгiлерiмен толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезiнде түзетулерге, тазартуларға және
былғауға жол берiлмейдi.
4. Көрсеткiштер жоқ болған кезде тиiстi торкөздер толтырылмайды.

210.03.012   Итого:                                       млн. тыс.
_______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
Раздел. Другие сведения
А  Наименование имущества, переданного       В  Стоимость
в доверительное управление, трасты
210.03.013   Итого:                                       млн.  тыс.
__________________________________________   _______________
__________________________________________   _______________
__________________________________________   _______________
__________________________________________   _______________
__________________________________________   _______________
Код строки   А  Наименование        В  Регистрационный    С   Сумма
юридического лица      номер
налогоплательщика  млн.  тыс.
210.03.014   Итого:
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
____________________   ___________________   _______________
__________________________________________
Не выходить за ограничительную рамку
Ф.И.О. Налогоплательщика, заполнившего
данную форму              Подпись
__________________________________________
__________________________________________________________________________
Приложение 13-1
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 13-1 - приказом
МГД РК от 7 декабря 2001 года N 1669
V011724_
.
Правила заполнения Декларации о доходах
и сведений о доходах и имуществе
1. Общие положения
1. Декларация о доходах и сведения о доходах и имуществе (далее - Декларация) состоит из самой Декларации и приложений к ней по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением.
2. Декларация заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.

5. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда
аталған қосымшалар берiлмейдi.
6. Декларацияны беру кезiнде:
1) қағаз тасығышта келу тәртiбiмен Декларация екi данада жасалады,
бiр данасы аумақтық салық органының белгiсiмен салық төлеушiге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеушi почта немесе
байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады.
7. "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiндегi Декларацияға
қосымшаларда Декларацияның "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде
көрсетiлген тиiстi деректер көрсетiледi.
2. Кiрiстер және кiрiстер мен мүлiк жөнiндегi мәлiмет
туралы декларация - 210.00 нысаны ("Жеке тұлғалардың табыс
салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" N 40 Нұсқаулыққа
13-Қосымша)
8. "Салық төлеушi туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде салық төлеушi
мынадай деректердi көрсетедi:
1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) Декларация берiлетiн салық кезеңi:
егер салық жылы күнтiзбелiк жылдан азын құраса, онда "Ай" торкөзiнде
Декларация берiлетiн айлар саны көрсетiледi, ал "Жыл" торкөзiнде ағымдағы
салық жылы көрсетiледi;
егер салық жылы толық күнтiзбелiк жыл құраса, онда "Ай" торкөзi
толтырылмайды, ал "Жыл" торкөзiнде Декларация берiлетiн сол салық жылы
көрсетiледi;
3) салық төлеушiнiң аты-жөнi;
4) Декларацияның түрi. Егер Декларация:
бiрiншi рет берiлсе - "алғашқы" торкөзi белгiленедi;
"Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы
K010209_
Заңының (бұдан әрi - Заң) 161-бабының
5-тармағында көзделген жағдайларда - "қосымша" белгiсi белгiленедi,
қалған жағдайларда - "кезектi" белгiсi белгiленедi;
5) берiлген қосымшалар.
Берiлген қосымшалардың тиiстi торкөздерi белгiленедi.
9. "Кiрiстердiң түрлерi" бөлiмiнде:
1) 210.00.001 жолына 210.01.001В жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
2) 210.00.002 жолына 210.00.005В жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
3) 210.00.003 жолына 210.02.001D жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
4) 210.00.004 жолына 210.02.008D жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
5) 210.00.005 жолына 210.01.001D жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
6) 210.00.005 жолына 210.01.005С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
7) 210.00.007 жолына Заңның II-Бөлiмiне сәйкес айқындалатын кiрiстер
бойынша жеке тұлғалардың есептелген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
8) 210.00.008 жолында төленген салық сомасы көрсетiледi;
9) 210.00.009 жолында 210.00.007 және 210.00.008 жолдарының айырмасы
ретiнде айқындалатын, төлеуге жататын салық сомасы көрсетiледi.

5. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе Декларация составляется в
двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой
территориального налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением налогоплательщик получает
уведомление почтовой или иной организации связи.
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к
Декларации указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая
информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Декларация о доходах и сведения о доходах и имуществе - Форма
210.00 (Приложение 13 к Инструкции N 40 "О порядке исчисления и
уплаты подоходного налога с физических лиц")
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик
указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый год, за который представляется Декларация:
если налоговый год составляет менее календарного года, то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год;
если налоговый год составляет полный календарный год, то ячейка
"Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за
который представляется Декларация;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика;
4) вид Декларации. Если Декларация представляется:
впервые - отмечается ячейка "первоначальная";
в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 161 Закона Республики
Казахстан
K010209_
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(далее - Закон) - отмечается ячейка "дополнительная",
в остальных случаях - отмечается ячейка "очередная";
5) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
9. В разделе "Виды доходов":
1) в строку 210.00.001 переносится сумма, отраженная в строке
210.01.001В;
2) в строку 210.00.002 переносится сумма, отраженная в строке
210.01.005В;
3) в строку 210.00.003 переносится сумма, отраженная в строке
210.02.001D;
4) в строку 210.00.004 переносится сумма, отраженная в строке
210.02.008В;
5) в строку 210.00.005 переносится сумма, отраженная в строке
210.01.001D;
6) в строку 210.00.006 переносится сумма, отраженная в строке
210.01.005С;
7) в строке 210.00.007 указывается сумма исчисленного подоходного
налога с физических лиц по доходам, определяемым в соответствии с Разделом
II Закона;
8) в строке 210.00.008 указывается сумма уплаченного налога;
9) в строке 210.00.009 указывается сумма налога, подлежащая уплате,
определяемая как разница строк 210.00.007 и 210.00.008.

3. Еңбекақы төлеу, сақтандыру және зейнетақы төлемдерi
түрiндегi кiрiстер; дивидендтер, сыйақылар мен ұтыстар -
210.01 нысаны (210.00 нысанына N 1 қосымша)
10. Осы қосымша Заңның 29, 31 баптарына және 32 баптың 2-тармағына сәйкес төлем көзiне салық салынатын, Заңның 10-бабына және Заңның 5-бабындағы 3), 6) және 10)тармақшаларына сәйкес айқындалатын еңбекақы төлеу, сақтандыру және зейнетақы төлемдерi; дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрiнде алынған кiрiстердi мәлiмдеуге, сондай-ақ меншiк құқығында жеке тұлғаға тиесiлi және салық салу объектiсi болып табылатын мүлiктi мәлiмдеуге арналған.
11. "Еңбекақы төлеу, сақтандыру және зейнетақы төлемдерi түрiндегi кiрiстер" бөлiмiнде:
1) 210.01.002А - 210.01.004А жолдарында әрбiр төлем көзi бойынша еңбекақы төлеу, сақтандыру және зейнетақы төлемдерi түрiнде алынған кiрiстердiң түрлерi көрсетiледi;
2) 210.01.002В - 210.01.004В, 210.01.002С - 210.01.004С және 210.01.002D - 210.01.004D жолдарында заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметiмен айналысатын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың - кiрiстердi төлеу көзiнен берiлген құжаттар негiзiнде ұстап қалынған мiндеттi зейнетақы жарналары мен табыс салығы, есептелген кiрiстер сомасы көрсетiледi;
3) 210.01.001В жолында 210.01.002В - 210.01.004В жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын еңбекақы төлеу, сақтандыру және зейнетақы төлемдерi түрiндегi кiрiстердiң жалпы сомасы көрсетiледi. 210.01.001В жолында көрсетiлген сома 210.00.001 жолына көшiрiледi;
4) 210.01.001С жолында 210.01.002С - 210.01.004С жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын ұстап қалынған мiндеттi зейнетақы жарналарының жалпы сомасы көрсетiледi;
5) 210.01.001D жолында 210.01.002D - 210.01.004D жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын, еңбекақы төлеу, сақтандыру және зейнетақы төлемдерi түрiндегi алынған кiрiстерден ұстап қалынған салықтың жалпы сомасы көрсетiледi. 210.01.001D жолында көрсетiлген сома 210.00.005 жолына көшiрiледi.
12. "Дивидендтер, сыйақылар мен ұтыстар" бөлiмiнде:
1) 210.01.006А - 210.01.009А жолдарында әрбiр төлем көзi бойынша дивидендтер, сыйақылар мен ұтыстар түрiнде алынған кiрiстердiң түрлерi көрсетiледi;
2) 210.01.006В - 210.01.009В және 210.01.006С - 210.01.009С жолдарында заңды тұлғалардың дивидендтердi, сыйақылар мен ұтыстарды төлеу көзiнен берiлген құжаттар негiзiнде ұстап қалынған табыс салығы, есептелген кiрiстер сомасы көрсетiледi;
3) 210.01.005В жолында 210.01.006В - 210.01.009В жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын дивидендтер, сыйақылар мен ұтыстар түрiнде алынған кiрiстердiң жалпы сомасы көрсетiледi. 210.01.005В жолында көрсетiлген сома 210.00.002 жолына көшiрiледi;

3. Доходы в виде оплаты труда, страховых и пенсионных выплат;
дивиденды, вознаграждения и выигрыши - Форма 210.01 (Приложение N
1 к Форме 210.00)
10. Данное приложение предназначено для декларирования доходов, полученных в виде оплаты труда, страховых и пенсионных выплат; дивидендов, вознаграждений, выигрышей, определяемых в соответствии с подпунктами 3),
6) и 10) статьи 5 Закона и со статьей 10 Закона, облагаемых у источника выплаты, согласно статьям 29, 31 и пунктом 2 статьи 32 Закона, а также декларирования имущества, принадлежащего физическому лицу на праве собственности и являющегося объектом налогообложения.
11. В разделе "Доходы в виде оплаты труда, страховых и пенсионных выплат":
1) в строках с 210.01.002А по 210.01.004А указываются виды доходов, полученных в виде оплаты труда, страховых и пенсионных выплат по каждому источнику выплаты;
2) в строках с 210.01.002В по 210.01.004В, с 210.01.002С по 210.01.004С и 210.01.002D по 210.01.004D указываются суммы начисленных доходов, удержанных обязательных пенсионных взносов и подоходного налога, на основании документов, выданных источником выплаты доходов - юридическими и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица;
3) в строке 210.01.001В указывается общая сумма доходов, полученных в виде оплаты труда, страховых и пенсионных выплат, определяемая как сумма строк с 210.01.002В по 210.01.004В. Сумма, отраженная в строке 210.01.001В, переносится в строку 210.00.001;
4) в строке 210.01.001С указывается общая сумма, удержанных обязательных пенсионных взносов, определяемая как сумма строк с 210.01.002С по 210.01.004С;
5) в строке 210.01.001D указывается общая сумма налога, удержанного с доходов, полученных в виде оплаты труда, страховых и пенсионных выплат, определяемая как сумма строк с 210.01.002D по 210.01.004D. Сумма, отраженная в строке 210.01.001D переносится в строку 210.00.005.
12. В разделе "Дивиденды, вознаграждения и выигрыши":
1) в строках с 210.01.006А по 210.01.009А указываются доходы, полученные в виде дивидендов, вознаграждений и выигрышей по каждому источнику выплаты;
2) в строках с 210.01.006В по 210.01.009В и с 210.01.006С по 210.01.009С указываются суммы начисленных доходов, удержанного подоходного налога на основании документов, выданных источником выплаты дивидендов, вознаграждений, выигрышей - юридическими лицами;
3) в строке 210.01.005В отражается общая сумма доходов, полученных в виде дивидендов, вознаграждений и выигрышей, определяемая как сумма строк с 210.01.006В по 210.01.009В. Сумма, отраженная в строке 210.01.005В переносится в строку 210.00.002;

4) 210.01.005С жолында 210.01.006С - 210.01.009С жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын дивидендтер, сыйақылар мен ұтыстар түрiнде алынған, кiрiстерден ұстап қалынған салықтың жалпы сомасы көрсетiледi. 210.01.005С жолында көрсетiлген сома 210.00.006 жолына көшiрiледi.
13. "Меншiк құқығында орналасқан мүлiк" бөлiмiнде:
1) 210.01.010 жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшiрме негiзiнде есептi салық кезеңiнен кейiнгi айдың бiрiншi күнiндегi жағдай бойынша зейнетақы қорланымының сомасы көрсетiледi;
2) 210.01.011 жолында жылжымайтын мүлiктiң орналасқан жерiн көрсете отырып зейнетақы қорланымын қоспағанда, салық салу объектiсi болып табылатын, меншiк құқығына тиесiлi мүлiк, сондай-ақ, көлiк құралының маркасы мен мемлекеттiк нөмiрi көрсетiледi.
14. "Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан шетел банктерiндегi шоттардағы ақша" бөлiмiнде:
1) 210.00.012 жолында Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан шетел банктерiндегi шоттардағы ақша сомасы көрсетiледi.
4. Мүлiк кiрiсi және өзге де кiрiстер - 210.02 нысаны
(210.00 нысанға N 2 қосымша)
15. Осы қосымша Заңның 12-бабына сәйкес айқындалған мүлiк кiрiсiн және өзге де кiрiстердi мәлiмдеуге арналған. Өзге кiрiстерге Декларацияның 210.00.001, 210.00.002 және 210.00.003 жолдарында көрсетiлмеген алынған, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тысқары алынған кiрiстер жатады.
16. "Мүлiк кiрiсi" бөлiмiнде:
1) 210.002.002А - 210.02.005А Жолдарында оны сату кезiнде құн өсiмi алынған мүлiк атауы көрсетiледi;
2) 210.002.002В - 210.02.005В жолдарында сатылатын мүлiктiң бағалау құны (сатып алу құны) көрсетiледi;
3) 210.002.002С - 210.02.005С жолдарында мүлiктi сату құны көрсетiледi;
4) 210.002.002D - 210.02.005D жолдарында Заңның 12-бабына сәйкес мүлiктi сату кезiнде құн өсiмiнен алынған кiрiс көрсетiледi;
5) 210.002.001D жолында 210.02.002D және 210.02.005D жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын мүлiк кiрісiнiң жалпы сомасы көрсетiледi. 210.002.001D жолында көрсетiлген сома 210.00.003 жолына көшiрiледi.
17. "Өзге де кiрiстер" бөлiмiнде:
1) 210.02.007А - 210.02.009А жолдарында алынған өзге кiрiстердiң түрлерi көрсетiледi;
2) 210.02.007В - 210.02.009В жолдарында алынған өзге кiрiстердiң сомасы көрсетiледi;
3) 210.02.006В жолында 210.02.007В - 210.02.009В жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын алынған өзге кiрiстердiң сомасы көрсетiледi.
5. Меншiк құқығында орналасқан мүлiк - 210.03 нысаны
(Декларацияға N 3 қосымша)

4) в строке 210.01.005С отражается общая сумма налога, удержанного с доходов, полученных в виде дивидендов, вознаграждений и выигрышей, определяемая как сумма строк с 210.01.006С по 210.01.009С. Сумма, отраженная в строке 210.01.005С переносится в строку 210.00.006.
13. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) в строке 210.01.010 указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным налоговым годом на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
2) в строке 210.01.011 указывается имущество, принадлежащее на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, с отражением местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства.
14. В разделе "Деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан":
1) в строке 210.01.012 указывается сумма денег, находящихся за пределами Республики Казахстан на счетах в иностранных банках.
4. Имущественный доход и прочие доходы - Форма 210.02
(Приложение N 2 к Форме 210.00)
15. Данное приложение предназначено для декларирования имущественного дохода, определенного в соответствии со статьей 12 Закона и прочих доходов. К прочим доходам относятся полученные доходы, не указанные в строках 210.00.001, 210.00.002 и 210.00.003 Декларации, в том числе полученные за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Имущественный доход":
1) в строках с 210.02.002А по 210.02.005А указывается наименование имущества, при реализации которого получен прирост стоимости;
2) в строках с 210.02.002В по 210.02.005В указывается оценочная стоимость (стоимость приобретения) реализуемого имущества;
3) в строках с 210.02.002С по 210.02.005С указывается стоимость реализации имущества;
4) в строках с 210.02.002D по 210.02.005D указывается доход, полученный от прироста стоимости при реализации имущества в соответствии со статьей 12 Закона;
5) в строке 210.02.001D указывается общая сумма имущественного дохода, определяемая как сумма строк 210.02.002D и 210.02.005D. Сумма, отраженная в строке 210.02.001D, переносится в строку 210.00.003.
17. В разделе "Прочие доходы":
1) в строках с 210.02.007А по 210.02.009А указываются виды полученных прочих доходов;
2) в строках с 210.02.007В по 210.02.009В указываются суммы полученных прочих доходов;
3) в строке 210.02.006В указывается сумма полученных прочих доходов, определяемая как сумма строк с 210.02.007В по 210.02.009В.
5. Имущество, находящееся на праве собственности - Форма 210.03
(Приложение N 3 к Декларации)

18. Осы нысан "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" Z980267_ Қазақстан Республикасы Заңының ережелерiне сәйкес мерзiмдi әскери қызметiн өтейтiн әскери қызметкерлердi қоспағанда, мемлекеттiк лауазымға немесе мемлекеттiк немесе оларға теңестiрiлген функцияларды орындаумен байланысты лауазымға үмiткерлер (бұдан әрi - үмiткерлер) болып табылатын тұлғалардың меншiк құқығында орналасқан мүлкiн мәлiмдеуге арналған.
19. "Қаржы қаражаттары" бөлiмiнде:
1) 210.03.001А жолында Декларацияны беру жөнiндегi ұлттық және шетел валютасындағы қолма-қол ақша көрсетiледi;
2) 210.03.001В жолында қолма-қол ақша сомасы көрсетiледi;
3) 210.03.002А жолында банк мекемелерiнiң, оның iшiнде үмiткерлердiң салымдары орналасқан Қазақстан Республикасынан тысқары банк мекемелерiнiң атауы көрсетiледi;
4) 210.03.002В жолында валюта коды көрсетiледi;
5) 210.03.002С жолында салымдар сомасы көрсетiледi;
6) 210.03.003А жолында бағалы қағаздардың, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан түрлерi көрсетiледi;
7) 210.03.003В жолында бағалы қағаздардың саны көрсетiледi;
8) 210.03.003С жолында бағалы қағаздардың құны көрсетiледi;
9) 210.03.004А жолында үмiткерлер жеке өзi немесе басқа тұлғалармен иелiк етуге құқылы өзге қаржы қаражаттары көрсетiледi;
10) 210.03.004В жолында қаржы қаражаттарының сомасы көрсетiледi.
20. "Меншiк құқығында орналасқан мүлiк" бөлiмiнде:
1) 210.03.005 жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшiрме негiзiнде Декларацияны беру айының бiрiншi күнiндегi жағдай бойынша зейнетақы қорланымының сомасы көрсетiледi;
2) 210.03.006А - 210.03.011А жолдарында зейнетақы қорланымынан басқа, салық салу объектiсi болып табылатын, меншiк құқығындағы, оның iшiнде жылжымайтын мүлiктiң орналасқан жерiн көрсете отырып мүлiк, сондай-ақ көлiк құралының маркасы мен мемлекеттiк нөмiрi көрсетiледi;
3) 210.03.006В - 210.03.011В жолдарында көрсетiлетiн мүлiктiң бағалау құны көрсетiледi.
21. "Жарғылық капиталға қатысу үлесi" бөлiмiнде үмiткер тиiстi торкөзде заңды тұлғалардың акционерi немесе құрылтайшысы (қатынасушысы) ретiнде өзiнiң тiкелей немесе жанама қатысуы туралы көрсетедi:
1) 210.03.012С жолына барлық заңды тұлғалар бойынша жарғылық капиталға қатысу үлесінің мөлшері көрсетіледі;
2) А бағанында үмiткердiң қатысу үлесi бар жарғылық капиталдағы заңды тұлғаның атауы көрсетiледi;
3) В бағанында А бағанында көрсетiлген салық төлеушiлердiң тiркеу нөмiрi көрсетiледi;

18. Данная форма предназначена для декларирования имущества, находящегося на праве собственности лицами, являющимися кандидатами на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу (далее - кандидаты), в соответствии с положениями Закона Республики Казахстан Z980267_ "О борьбе с коррупцией".
19. В разделе "Финансовые средства":
1) в строке 210.03.001А указываются наличные деньги в национальной и иностранной валюте, имеющиеся на момент представления Декларации;
2) в строке 210.03.001В указываются суммы наличных денег;
3) в строке 210.03.002А указываются наименование банковских учреждений, в том числе банковских учреждений находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся вклады кандидатов;
4) в строке 210.03.002В указывается код валюты;
5) в строке 210.03.002С указываются суммы вкладов;
6) в строке 210.03.003А указываются виды ценных бумаг, в том числе за пределами Республики Казахстан;
7) в строке 210.03.003В указывается количество ценных бумаг;
8) в строке 210.03.003С указывается стоимость ценных бумаг;
9) в строке 210.03.004А указываются иные финансовые средства, которыми кандидаты вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;
10) в строке 210.03.004В указываются суммы финансовых средств.
20. В разделе "Имущество, находящиеся на праве собственности":
1) в строке 210.03.005 указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца представления Декларации на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
2) в строках с 210.03.006А по 210.03.011А описывается имущество, находящееся на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, в том числе находящееся за пределами Республики Казахстан, с указанием местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства;
3) в строках с 210.03.006В по 210.03.011В указывается оценочная стоимость описываемого имущества.
21. В разделе "Доля участия в уставном капитале" кандидат в соответствующей ячейке указывает о своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц:
1) в строке 210.03.012С указывается размер доли участия в уставном капитале по всем юридическим лицам;
2) в графе А указывается наименование юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия кандидата;
3) в графе В указываются регистрационные номера налогоплательщиков, указанных в графе А;

4) С бағанында А бағанында көрсетiлген заңды тұлғада қатысу үлесiнiң мөлшерi көрсетiледi.
22. "Басқа да мәлiметтер" бөлiмiнде:
1) 210.03.013В жолында салық төлеушiнiң сенiмгерлiк басқаруға берген мүлiктiң жалпы құны көрсетiледi;
2) А бағанында салық төлеушiнiң сенiмгерлiк басқаруға берген мүлкi жөнiндегi мәлiметтер көрсетiледi, сондай-ақ егер үмiткер немесе оның жұбайы (зайыбы) трастардың бенефициары болып табылатын болса, тиiстi банк шоттарындағы нөмiрлерiн көрсете отырып трастар туралы және олар көрсетiлген мемлекеттер туралы мәлiметтер көрсетiледi;
3) В бағанында А бағанында көрсетiлген мүлiк құны көрсетiледi;
4) 210.03.014С жолында 1000 еселiк айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнен асатын мөлшерде үмiткерге немесе жұбайына (зайыбына) тиесiлi материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасы көрсетiледi;
5) А бағанында 1000 еселiк айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнен асатын мөлшерде үмiткерге немесе жұбайына (зайыбына) тиесiлi материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру немесе уақытша сақтау бойынша үмiткермен шарт қатынастары, келiсiм-шарттары мен мiндеттемелерi (оның iшiнде ауызша)
бар заңды тұлға көрсетiледi;
6) В бағанында А бағанында көрсетiлген заңды тұлға - салық
төлеушiлердiң тiркеу нөмiрлерi көрсетiледi;
7) С бағанында жоғарыда аталған материалдық және қаржы қаражаттарының
тиiстi сомасы көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 22 маусымдағы N 40
нұсқауына
14-қосымша
ЕСКЕРТУ. 14 қосымшасымен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.03.12. N 16
V980076_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 14 қосымша жаңа редакцияда жазылды -  ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_
____________ бойынша    ________________үшін төлем көзінде
(қала, аудан)         ұсталатын жеке тұлғалар кірісімен табыс
салығының есебі
Салық органы
____________________________          ____________________________
салық төлеушінің атауы, мекен-жайы, телефоны  СТТН, банк және банк шоттары
мың теңге
_________________________________________________________________________
|Ай басындағы |Ай үшін табыс | Төлемге |Ай ішінде табыс|  Үлес| Айбасында.|
|төлем бойынша| есептелді    | барлық  |  төленді      |салма.|ғы табысса.|
|   берешек   |              | табыстар|               | ғы   |лығы бойынша
|_____________|______________|_________|_______________|______| берешек   |
|  ай | сома  |күні|  сома   | 2+4     | күні | сома   | 7:5  |           |
|     |       |    |         | топтар  |      |        |топтар|           |
|_____|_______|____|_________|_________|______|________|______|___________|
|  1  |   2   |  3 |    4    |    5    |   6  |   7    |   8  |     9     |
|_____|_______|____|_________|_________|______|________|______|___________|
|_____|_______|____|_________|_________|______|________|______|___________|
|_____|_______|____|_________|_________|______|________|______|___________|
|_____|_______|____|_________|_________|______|________|______|___________|
|_____|_______|____|_________|_________|______|________|______|___________|
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________________
| Ай үшін | Бюджетке аудары.| 11х8 топтар үлес | Ай үшін нақты|Табыс      |
| табыс   |луға тиісті сома |салмағы бойынша   | табыс салығы |салығы     |
| салығы  |                 | төлеу үшін табыс | аударылды    |бойынша    |
|есептелді|                 |      салығы      |              |берешек    |
|  _______|________________ |  _____           |______________|___________|
|         |9+10 топтар      | күні  | сома     |  күні | сома |11-15топтар|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|   10    |     11          |  12   |   13     |  14   |  15  |    16     |
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі           Салық органы
Біз осы есепте көрсетілген мәліметтердің толықтығы
мен растығы үшін заң алдында жауап береміз.
Бөлім бастығы ____________   ___________
________
(күні)        (аты-жөні)   (қолы)
Басшы __________ ___________
(аты-жөні)  (қолы)
Бас бухгалтер ___________ ____________
(аты-жөні)  (қолы)
МО_________
__________ күні
Ескерту:
12 бағанда көрсетілген күн бойынша "Есептелді" бағанында салық
төлеушінің дербес шотында 13 баған бойынша айқындалатын сома көрсетіледі
_______________________
*)" Бюджетте салық және басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 29-бабы ставкасы бойынша
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 22 маусымдағы
N 40 нұсқауына
14А қосымша
ЕСКЕРТУ. 14А қосымшасымен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.03.12. N 16
V980076_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 14A қосымша жаңа редакцияда жазылды -  ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_
____________ бойынша    ________________үшін төлем көзінде
(қала, аудан)         ұсталатын жеке тұлғалар кірісімен табыс
салығының есебі
Салық органы
____________________________          ____________________________
салық төлеушінің атауы, мекен-жайы, телефоны СТТН, банк және банк шоттары
мың теңге
__________________________________________________________________________
|Ай басындағы |Ай үшін табыс| Төлемге |Ай ішінде табыс | Үлес | Ай басында.
|төлем бойынша| есептелді   | барлық  |  төленді       |салма.|ғы табысса.|
|   берешек   |             | табыстар|                | ғы   |лығы бойынша
|_____________|_____________|_________|________________|______| берешек   |
|  ай | сома  |күні|  сома  | 2+4     | күні  | сома   | 7:5  |           |
|     |       |    |        | топтар  |       |        |топтар|           |
|_____|_______|____|________|_________|_______|________|______|___________|
|  1  |   2   |  3 |    4   |    5    |   6   |   7    |   8  |     9     |
|_____|_______|____|________|_________|_______|________|______|___________|
|_____|_______|____|________|_________|_______|________|______|___________|
|_____|_______|____|________|_________|_______|________|______|___________|
|_____|_______|____|________|_________|_______|________|______|___________|
|_____|_______|____|________|_________|_______|________|______|___________|
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________________
| Ай үшін | Бюджетке аудары.| 11х8 топтар үлес | Ай үшін нақты| Табыс     |
| табыс   |луға тиісті сома |салмағы бойынша   | табыс салығы | салығы    |
| салығы  |                 | төлеу үшін табыс | аударылды    | бойынша   |
|есептелді|                 |      салығы      |              | берешек   |
|         |________________ |__________________|______________|_________ _|
|         |9+10 топтар      | күні  | сома     |  күні | сома |11-15топтар|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|   10    |     11          |  12   |   13     |  14   |  15  |   16      |
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
|_________|_________________|_______|__________|_______|______|___________|
Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі           Салық органы
Біз осы есепте көрсетілген мәліметтердің толықтығы
мен растығы үшін заң алдында жауап береміз.
Бөлім бастығы ____________   ___________  ________
(күні)        (аты-жөні)   (қолы)
Басшы __________ ___________
(аты-жөні)  (қолы)
Бас бухгалтер ___________ ____________
(аты-жөні)  (қолы)
МО_________
__________ күні
Ескерту:
12 бағанда көрсетілген күн бойынша "Есептелді" бағанында салық төлеушінің
дербес шотында 13 баған бойынша айқындалатын сома көрсетіледі
_______________________
*)" Бюджетте салық және басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан

4) в графе С указывается размер доли участия в юридическом лице, указанном в графе А.
22. В разделе "Другие сведения":
1) в строке 210.03.013В указывается общая стоимость имущества, переданного налогоплательщиком в доверительное управление;
2) в графе А описывается имущество, переданное налогоплательщиком в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если кандидат или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
3) в графе В отражается стоимость имущества, указанного в графе А;
4) в строке 210.03.014С указывается общая сумма материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
5) в графе А указывается юридическое лицо, с которым кандидат имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
6) в графе В отражаются регистрационные номера налогоплательщиков - юридических лиц, указанных в графе А;
7) в графе С отражаются соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
Приложение 14
к Инструкции Налогового комитета
Министерства финансов Республики
Казахстан от 22 июня 1995 г. № 40
Сноска. Приложение N 14 - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457
V990778_
; приказом МГД РК
от 4.08.99г. № 929
V990890_
.
Расчет
подоходного налога с доходов физических лиц,
удерживаемого у источника выплаты*
за ________________
Налоговый орган
по __________________
(городу, району)
__________________________________    ___________________________________
наименование плательщика, адрес,           РНН, банк и банковские счета
телефон
В тыс.тенге
-------------------------------------------------------------------------
Задолженность по!Начислено доходов! Всего   !Выплачено доходов  !Удельный
выплатам на     !    за месяц     !доходов  !в течение месяца   !  вес
начало месяца   !                 !к выплате!                   !
--------------------------------------------------------------------------
месяц  ! сумма  ! дата  ! сумма   !гр.2+гр.4! дата    !  сумма  !гр.7:гр.5
--------------------------------------------------------------------------
1   !    2   !   3   !    4    !    5    1   6     !    7    !    8
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Задолженность! Исчислено ! Сумма,   !Подоходный    !Фактически !Задолжен.
по под.налогу!подоходного!подлежащая!налог к уплате!перечислено!по подох.
на начало    !налога за  !перечисл. !по удельному  !подох.     !налогу
месяца       !месяц      !в бюджет  !весу          !налога за  !
!           !          !гр.11 х гр.8  !месяц      !
---------------------------------------------------------------------------
!           !гр.9+гр.10!дата  ! сумма !дата!сумма !гр.11-гр15
---------------------------------------------------------------------------
9       !    10     !   11     !  12  !  13   ! 14 !  15  !    16
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Ответственность плательщика перед Законом           Налоговый орган
Мы несем ответственность перед Законом за           Начальник отдела
истинность и полноту сведений, приведенных         ________________________
в данном расчете.                          (дата) (Ф.И.О.)
(подпись)
Руководитель __________________  ___________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Гл.бухгалтер __________________  ___________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Дата "___"__________ г.        МП __________
Примечание:
Сумма, определяемая по графе 13, отражается в лицевом счете
налогоплательщика в графе "Начислено", по дате, указанной в графе 12.
*) По ставкам статьи 29 Закона Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет"
Приложение 14А
к Инструкции Налогового комитета
Министерства финансов Республики
Казахстан от 22 июня 1995 г. № 40
Сноска. Приложение N 14А - с изменениями и дополнениями, внесенными
приказом Мингосдоходов РК от 5.05.1999г. N 457
V990778_
; приказом МГД РК
от 4.08.99г. № 929
V990890_
.
Расчет
подоходного налога с доходов физических лиц,
удерживаемого у источника выплаты*
за ________________
Налоговый орган
по __________________
(городу, району)
__________________________________    ___________________________________
наименование плательщика, адрес,          РНН, банк и банковские счета
телефон
В тыс.тенге
-------------------------------------------------------------------------
Задолженность по!Начислено доходов! Всего   !Выплачено доходов  !Удельный
выплатам на     !    за месяц     !доходов  !в течение месяца   !  вес
начало месяца   !                 !к выплате!                   !
--------------------------------------------------------------------------
месяц  ! сумма  ! дата  ! сумма   !гр.2+гр.4! дата    !  сумма  !гр.7:гр.5
--------------------------------------------------------------------------
1   !    2   !   3   !    4    !    5    !   6     !    7    !    8
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Задолженность! Исчислено ! Сумма,   !Подоходный    !Фактически !Задолжен.
по под.налогу!подоходного!подлежащая!налог к уплате!перечислено!по подох.
на начало    !налога за  !перечисл. !по удельному  !подох.     !налогу
месяца       !месяц      !в бюджет  !весу          !налога за  !
!           !          !гр.11 х гр.8  !месяц      !
---------------------------------------------------------------------------
!           !гр.9+гр.10!дата  ! сумма !дата!сумма !гр.11-гр15
---------------------------------------------------------------------------
9       !    10     !   11     !  12  !  13   ! 14 !  15  !    16
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Ответственность плательщика перед Законом           Налоговый орган
Мы несем ответственность перед Законом за           Начальник отдела
истинность и полноту сведений, приведенных         ________________________
в данном расчете.                          (дата) (Ф.И.О.)
(подпись)
Руководитель __________________  ___________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Гл.бухгалтер __________________  ___________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Дата "___"__________ г.        МП __________
Примечание:
Сумма, определяемая по графе 13 отражается в лицевом счете
налогоплательщика в графе "Начислено", по дате, указанной в графе 12.

Республикасы Заңының 31, 32, 32-1, 33-баптары ставкасы бойынша
N 15 қосымша
ЕСКЕРТУ. 15 қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990890_
__________________ үшін жинақтаушы зейнетақы
қорында міндетті зейнетақы жарнасы бойынша
Есеп айырысу ведомості
Салық төлеуші атауы _______________   СТТН _____________________
Мекен-жайы, телефоны_______________   Банк және банк шоттары _______
__________________________________________________________________________
|N |       Көрсеткіштер  | ЕТҚ бойынша берешек1*| Төлеуге тиіс міндетті   |
|  |                     |                      |  зейнетақы жарнасы      |
|  |                     |______________________|_________________________|
|  |                     |    10%    |   20%    |   10%      |   20%      |
|__|_____________________|___________|__________|____________|____________|
|А |          Б          |     В     |     Г    |    Д       |     Е      |
|__|_____________________|___________|__________|____________|____________|
| 1|Есепті кезең басында |           |          |            |            |
|__|_____________________|___________|__________|____________|____________|
| 2|Есепті кезеңге есеп. |           |          |            |            |
|  |телді                |           |          |            |            |
|__|_____________________|___________|__________|____________|____________|
| 3|ЕТҚ бойынша берешек  |           |          |            |            |
|  |өтелді               |           |          |            |            |
|__|_____________________|___________|__________|____________|____________|
| 4|Міндетті зейнетақы   |           |          |            |            |
|  |жарнасы төленді      |           |          |            |            |
|__|_____________________|___________|__________|____________|____________|
| 5|Есепті кезең соңында |           |          |            |            |
|__|_____________________|___________|__________|____________|____________|
таблицаның жалғасы
|    Өтелген ЕТҚ бойынша төлеуге тиіс жарна      |
|                                                |
|_____________________ |_________________________|
| Ставка бойынша       | Ставка бойынша          |
|       10%            |       20%               |
|_____________________ |________________________ |
|           Ж          |            З            |
_________________________________________________
|______________________|_________________________|
_________________________________________________
|______________________|_________________________|
_________________________________________________
|______________________|_________________________|
Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі           Салық органы
Біз осы ведомосте көрсетілген мәліметтердің толықтығы
мен растығы үшін заң алдында жауап береміз.
Заңды тұлғалар табысына салық
салатын бөлім бастығы
________________________
(күні, қолы)
Басшы __________ ___________
(аты-жөні)  (қолы)
Бас бухгалтер ___________ ____________
(аты-жөні)  (қолы)
МО_________
__________ күні
Ескерту:
1. "Есепті кезең басында" 1 жолдағы:
- В бағанда жарна есептелетін 10% ставка бойынша есепті кезең басында қызметкерлер табысы бойынша жұмыс беруші берешегі көрсетіледі.
- Г бағанда жарна есептелетін 20% ставка бойынша есепті кезең басында қызметкерлер табысы бойынша жұмыс беруші берешегі көрсетіледі.
- Д бағанда 10% бойынша есепті кезең басында есептелетін жалпы жарна мөлшері көрсетіледі.
- Е бағанда 20% бойынша есепті кезең басында есептелетін жалпы жарна мөлшері көрсетіледі.
- Ж бағанда Д-тобы-(В тобы х10%) сияқты айқындалатын төленген табыс сомасы бойынша төлеуге тиісті 20% бойынша есептелетін есепті кезең басындағы жарна бойынша берешек көрсетіледі.

*) По ставкам статьи 31, 32, 32-1, 33 Закона Республики Казахстан "О
налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Приложение № 15
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением № 15 согласно приказу
МГД РК от 4.08.99г. № 929
V990890_
.
Расчетная ведомость
по обязательным пенсионным взносам
в накопительные пенсионные фонды
за _______________
Наименование плательщика ____________  РНН _______________________________
Адрес, телефон ______________________  Банк и банковские счета ___________
--------------------------------------------------------------------------
№ !Показатели!Задолженность по ФОТ1! Обязательные      !Подлежит взносов к
!          !                     !пенсионные взносы, !уплате по
!          !                     !подлежащие уплате  !погашенному ФОТ
---------------------------------------------------------------------------
!          !Облагаемые!Облагаемые!По ставке!По ставке!По ставке!По ставке
!          !  10%     !   20%    !   10%   !   20%   !    10%  !   20%
---------------------------------------------------------------------------
А !    Б     !     В    !    Г     !    Д    !   Е     !    Ж    !    З
---------------------------------------------------------------------------
1  На начало
отчетного
периода
2  Начислено                                                Х         Х
за отчетный
период
3  Погашено                             Х         Х
задолженности
по ФОТ
4  Уплачено       Х          Х                              Х         Х
обязательных
пенсионных
взносов
5  На конец
отчетного
периода
---------------------------------------------------------------------------
Примечание: Графы, обозначенные знаком Х, - заштрифованы.
Ответственность плательщика перед Законом       Налоговый орган
Мы несем ответственность перед Законом за    Начальник отдела
истинность и полноту сведений, приведенных   налогообложения
в данной ведомости.                          доходов юридических лиц
Руководитель ________________  ______________     _______________________
(Ф.И.О.)        (подпись)             (дата, подпись)
Гл.бухгалтер ________________  ______________
(Ф.И.О.)        (подпись)
Дата ____________        МП _________________
Примечание.
1. По строке 1 "На начало отчетного периода":
- по графе В отражается задолженность работодателя по доходам работников на начало отчетного периода, по которым взносы исчисляются по ставке 10%;
- по графе Г отражается задолженность работодателя по доходам работников на начало отчетного периода, по которым взносы исчисляются по ставке 20%;
- по графе Д указывается общая величина взносов, начисленных на начало периода по ставке 10%;
- по графе Е указывается общая величина взносов, начисленных на начало периода по ставке 20%;
- по графе Ж отражается задолженность по взносам на начало отчетного периода, исчисленным по ставке 10%, подлежащим уплате по выплаченным суммам дохода, которая определяется как гр.Д-(гр.В х 10%);

- З бағанда Е-тобы-(Г тобы х20%) сияқты айқындалатын төленген табыс сомасы бойынша төлеуге тиісті 20% бойынша есептелетін есепті кезең басындағы жарна бойынша берешек көрсетіледі.
2. "Есепті кезеңге есептелді" 2 жолдағы:
- В және Г бағандарда ставка бойынша 10 және 20 процент есептелетін жарнаға сәйкес қызметкерлерден есепті кезеңі үшін есептелетін табыс көрсетіледі.
- Д және Е бағандарда В және Г бағандарда көрсетілген табыстың ставка бойынша 10 және 20 процентке сәйкес есептелетін зейнетақы жарнасы көрсетіледі.
3. "ЕТҚ бойынша берешек өтелді" 3 жолдағы: _____________________________
Ескерту: 1* В және Г бағанда Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасын ұстау және аудару тәртібі туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы белгіленген (еңбекақы төлеу қоры) жарна бөлінбейтін N 245 P990245_ қаулысына сәйкес төлеумен қоса қызметкерлер табысы көрсетіледі.
- В және Г бағанда есепті кезеңде жұмыс берушілердің қызметкерлер табысын төлегені көрсетіледі.
- Ж бағанда В (В тобы Х 10%) бағанда көрсетілген жинақтаушы зейнетақы қорларына енгізуге тиісті зейнетақы жарнасы және 10 процент ставка бойынша есептелетін қызметкерлер табысы төленгені көрсетіледі.
- З бағанда Г (Г тобы х 20%) бағанда көрсетілген жинақтаушы зейнетақы қорларына енгізуге тиісті зейнетақы жарнасы және 20 процент ставка бойынша есептелетін қызметкерлер табысы төленгені көрсетіледі.
4. "Зейнетақы жарнасы төленді" 4 жолдағы:
- Д және Е бағанда 10 және 20 процент ставка қолданатын тұрғыдан міндетті зейнетақы қоры жарнасы сомасынан есепті кезеңде төленгені көрсетіледі. Мұнымен өзінде қай кезеңде міндетті зейнетақы жарнасы төленді, күні мен төлем тапсырысының нөмірі көрсетілуі тиіс.
5. "Есепті кезең соңында" жолдағы:
- В бағанда 10% (1 бет+2 бет - 3 бет) ставка бойынша жарнаға есептелетін қызметкерлер табысы бойынша есепті кезең соңында жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі.
- Г бағанда 20% (1 бет+2 бет - 3 бет) ставка бойынша жарнаға
есептелетін қызметкерлер табысы бойынша есепті кезең соңында жұмыс
берушінің берешегі көрсетіледі.
- Д бағанда 10% ставка бойынша есептелетін есепті кезең соңында жалпы
жарна сомасы көрсетіледі.
- Е бағанда 20% ставка бойынша есептелетін есепті кезең соңында жалпы
жарна сомасы көрсетіледі.
- Ж бағанда 10% (Д тобы -(В тобы х 10%) немесе (Ж тобы 1 бет + Ж тобы
3 бет-Д тобы 4 бет) ставка бойынша есептелген қызметкерлер табысы сомасына
нақты төленген төлемге тиісті есепті кезең соңында жарна бойынша жұмыс
беруші берешегі.
- З бағанда 20% (Е тобы (Г тобы х20%) немесе (З тобы 1 бет + З тобы 3
бет- Е тобы 4 бет) ставка бойынша есептелген қызметкерлер табысы сомасына
нақты төленген төлемге тиісті есепті кезең соңында жарна бойынша жұмыс
беруші берешегі.
Оқыған:
Багарова Ж.А.

- по графе З отражается задолженность по взносам на начало отчетного периода, исчисленным по ставке 20%, подлежащим уплате по выплаченным суммам дохода, которая определяется как гр.Е-(гр.Г х 20%).
2. По строке 2 "Начислено за отчетный период":
- по графам В и Г отражаются начисленные работникам за отчетный период доходы, по которым взносы исчисляются соответственно по ставкам 10 и 20 процентов;
- по графам Д и Е отражаются пенсионные взносы, начисленные соответственно по ставкам 10 и 20 процентов по доходам, отраженным в графах В и Г.
3. По строке 3 "Погашено задолженности по ФОТ":
- по графам В и Г отражаются выплаченные работодателем в отчетном периоде доходы работников;
- по графе Ж отражаются пенсионные взносы, подлежащие внесению в накопительные пенсионные фонды и исчисленные по ставке 10 процентов по выплаченным работникам доходам, отраженным в графе В (гр.В х 10%);
- по графе З отражаются пенсионные взносы, подлежащие внесению в накопительные пенсионные фонды и исчисленные по ставке 20 процентов по выплаченным работникам доходам, отраженным в графе Г (гр.Г х 20%).
4. По строке 4 "Уплачено пенсионных взносов":
- по графам Д и Е указываются уплаченные в отчетном периоде суммы обязательных пенсионных взносов в разрезе применяемых ставок 10 и 20 процентов. При этом необходимо указать, за какой период производится уплата обязательных пенсионных взносов, дату и номер платежного поручения.
5. По строке 5 "На конец отчетного периода":
- по графе В отражается задолженность работодателя на конец отчетного периода по доходам работников, по которым взносы исчисляются по ставке 10% (стр.1 + стр.2 - стр.3);
- по графе Г отражается задолженность работодателя на конец отчетного периода по доходам работников, по которым взносы исчисляются по ставке 20% (стр.1 + стр.2 - стр.3);
- по графе Д отражается общая сумма взносов на конец отчетного периода, исчисленных по ставке 10%;
- по графе Е отражается общая сумма взносов на конец отчетного периода, исчисленных по ставке 20%;
- по графе Ж задолженность работодателя по взносам на конец отчетного периода, подлежащих уплате по фактически выплаченным суммам дохода работников, исчисленных по ставке 10% (гр.Д-(гр.В х 10%) или (гр.Ж стр.1+ гр.Ж стр.3 - гр.Д стр.4);
- по графе З задолженность работодателя по взносам на конец отчетного периода, подлежащих уплате по фактическим выплаченным суммам дохода работников, исчисленных по ставке 20% (гр.Е-(гр.Г х 20%) или (гр.З стр.1+гр.З стр.3 - гр.Е стр.4).
Примечание: (1) По графам В и Г отражаются доходы работников за исключением выплат, на которые согласно P990245_ Правилам удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных постановлением Правительства РК от 15.03.1999 г. № 245, взносы не начисляются (облагаемый фонд оплаты труда).