Қалалық, аудандық (басқармалар) iшкi iстер органдарының жанындағы медициналық айықтырғыш туралы Ереженi, медициналық айықтырғыштарға жеткiзiлетiн адамдарға медициналық көмек көрсету жөнiндегi және медициналық айықтырғыш жанындағы профилактика кабинетiнiң жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқаулықтарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi 1996 жылғы 25 қаңтардағы N 37 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 18 маусымда N 324 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 4 сәуірдегі № 143 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.04.04 № 143 Бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасының қалалық аудандық iшкi iстер органдары (басқармасы) жанындағы медициналық айықтырғыш туралы Ереже (N 1 қосымша), медициналық айықтырғыштарға жеткiзiлетiн адамдарға дәрiгерлiк көмек көрсету жөнiндегi Нұсқаулық (N 2 қосымша) және Медициналық айықтырғыш жанындағы профилактика кабинетiнiң жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқаулық (N 3 қосымша) бекiтiлiп, 1996 жылдың "___"___________ бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Алматы қалалық IIББ, облыстардың IIБ, көлiктегi IIБ және оқу орындарының бастықтары:
2.1. Ереже мен Нұсқаулықты бағынышты органдардың, бөлiмшелер мен қызметтердiң жеке құрамы оқып-үйренуiн ұйымдастырсын; сынақтар қабылдап, нәтижелерiн аттестациялауда көрсетсiн;
- медициналық айықтырғыштардың жұмысын бекiтiлген Ереже мен нұсқаулықтарға сәйкес қатаң түрде қамтамасыз етсiн.
2.2. Ереже мен Нұсқаулықтар қосымшалары бланктерiнiң қажеттi мөлшерiн дайындасын.
3. Секретариат (Вульф А.Ф.), Шаруашылық басқармасы (Строков А.А.) Ереже мен Нұсқаулықтардың қажеттi даналарын дайындап, тиiстi
орындарға жолдасын.
4. Қаржы-экономикалық басқармасы (Майсақанов А.С.) аталған құжаттарды дайындау үшiн ақшалай қаржы бөлсiн.
5. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы IIМ Әкiмшiлiк қызмет Бас басқармасы (Приходько Н.И.) мен Штабына (Темiрбаев М.Р.) жүктелсiн.
6. КСРО IIМО 1985 жылғы 1 шiлдедегi N 106 бұйрығының күшi жойылды деп есептелсiн.
Iшкi iстер министрi -
Iшкi әскерлер Қолбасшысы
Iшкi қызмет генерал-майоры
Қазақстан Республикасы IIМ
25 қаңтардағы 1996 жылғы
N 37 бұйрығына N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы iшкi iстер органы
жанындағы медициналық айықтырғыш туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "милиция", "милиционері", "милиционерлері", "милиционер жүргізуші", "милиционер", "милиционер-жүргізушілер" деген сөздер тиісінше "полиция", "полиция қызметкері", "полиция қызметкерлері", "жүргізуші полиция қызметкері", "полиция қызметкері", "жүргізуші полиция қызметкерлері" деген сөздермен ауыстырылсын, "мас күйдегі" деген сөздер "ұсталған" деген сөзбен ауыстырылсын, "ІІББ, ІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД" деген аббревиатурамен ауыстырылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа
енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже ұсталған адамдарға медициналық көмек көрсету, оларды iрiктеу және тиiстi орындарға жеткiзу мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдары жанындағы медициналық айықтырғыштардың қызмет тәртiбiн реттейдi. Ережеде осы қызмет орнына басшылық ететiн және оның жұмысын ұйымдастыратын лауазымды адамдардың қызмет ету ерекшелiктерi мен тәртiбi, ұйымдастыру принциптерi мен мiндеттерi анықталады.

Об утверждении Положения о медицинском вытрезвителе при горрайоргане (управлении) внутренних дел, Инструкции по оказанию медицинской помощи лицам, доставляемым в медицинские вытрезвители и Инструкции по организации работы кабинета профилактики при медицинском вытрезвителе
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 января 1996 года N 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 1997 года N 324. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 апреля 2011 года № 143
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 04.04.2011 № 143.
1. Утвердить и ввести в действие с " " _________ 1996 года Положение о медицинском вытрезвителе при горрайоргане (управлении) внутренних дел Республики Казахстан (Приложение N 1), Инструкцию по оказанию медицинской помощи лицам, доставляемым в медицинские вытрезвители (Приложение N 2) и Инструкцию по организации работы кабинета профилактики при медицинском вытрезвителе (Приложение N 3).
2. Начальникам ГУВД гор.Алматы, УВД областей, УВД на транспорте, учебных заведений:
2.1. Организовать изучение с личным составом подчиненных органов, подразделений и служб Положение и Инструкции; принять зачеты и отразить в аттестациях;
- обеспечить работу медицинских вытрезвителей в строгом соответствии с утвержденными Положением и Инструкциями.
2.2. Изготовить потребное количество бланков приложений к Положению и Инструкциям.
3. Секретариату (Вульф А.Ф.), ХОЗУ (Строков А.А.) изготовить необходимое количество экземпляров Положения и Инструкций и направить на места.
4. ФЭУ (Майсаканов А.С.) выделить денежные средства для изготовления указанной документации.
5. Контроль за исполнением Приказа возложить на ГУАС (Приходько Н.И.) и Штаб (Темирбаев М.Р.) МВД Республики Казахстан.
6. Считать утратившим силу приказ МВД СССР от 1 июля 1995 года N 196.
Министр внутренних дел
Приложение N 1
к приказу МВД
Республики Казахстан
N 37 от 25.01.1996 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
о медицинском вытрезвителе при органе
внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. По всему тексту слова:
"милиции", "милиционера", "милиционеров" заменены, соответственно, словами "полиции", "полицейского", "полицейских", слова "пьяных", "пьяного" заменены словами "задержанных", "задержанного", аббревиатуру "ГУВД, УВД" заменили аббревиатурой "ДВД" -  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящее Положение регламентирует деятельность медицинских вытрезвителей при органах внутренних дел Республики Казахстан по вопросам подбора, доставления, содержания и оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения. Им определяются задачи, принципы организации, порядок и особенности несения службы, обязанности должностных лиц по организации и руководству этой службой.

2. Iшкi iстер органы жанындағы медициналық айықтырғыштар жергiлiктi өкiлеттi және атқару органдарының шешiмiмен құрылады және маскүнемдiк пен алкоголизмге байланысты бұзақылықтардың жолын кесу, сондай-ақ көшелер мен басқа да қоғамдық орындарда мас күйде жүргендерге қажеттi медициналық көмек көрсету және олармен профилактикалық жұмыс жүргiзу мiндеттерiн жүзеге асырушы арнаулы полиция мекемелерi болып табылады.
3. Медициналық айықтырғыштардың штаттары мен оның құрылымын, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың ІІД (бұдан әрі - ІІД) басшылары, Қазақстан Республикасының N 230-94 ж. iшкi iстер министрлiгi бұйрығымен жарияланған осы мекемелердiң типтiк штаттарына сәйкес, жергiлiктi өкiлеттi және атқару органдарының шешiмдерiмен белгiленетiн жалақылық қор мен штат санының шеңберiнде бекiтедi.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
4. Медициналық айықтырғыштарды ұстауға жұмсалатын шығындар жергiлiктi бюджет есебiнен төленедi. Iшкi iстер басқармасы қаржы-экономикалық бөлiмдерiне шығындар бойынша сметалар, сондай-ақ бухгалтерлiк есеп беру ұсынылады, бұдан кейiн қолданылып жүрген есепке алу және есеп беру тәртiбiнде анықталған формалар мен мерзiмдер бойынша жергiлiктi атқарушы органдардың қалалық қаржы бөлiмдерiне ұсынылады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
5. Медициналық айықтырғыштар заңды мекеме болып табылады және дербес баланста тұрады.
6. <*>
Ескерту: 6-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен.
7. Медициналық айықтырғыш заңды қатал ұстану, құқықтық тәртiптi қамтамасыз ету, қоғам мүддесiн, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау негiзiнде қызмет етедi. Медициналық айықтырғыш қызметшiлерiнiң жеке құрамы өздерiнiң күнделiктi практикалық қызметiнде Қазақстан Республикасының "Iшкi iстер органдары туралы" Заңын, IIМ, ІІД, көлiктегi ІІБ-ның нормативтi актiлерiн, жергiлiктi өкiлеттi және атқару органдарының шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Нұсқаулықтарын және осы Ереженi басшылыққа алады.
8. "Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдары туралы" заңға сәйкес, медициналық айықтырғыштар орналасқан үй-жайларды жергiлiктi өкiмет органдары бөледi, оларды пайдалануға кететiн шығындарды да жергiлiктi өкiмет органдары қаржыландырады және арнайы техника мен автокөлiк алуға қаржы бөледi.

2. Медицинские вытрезвители при органах внутренних дел создаются решениями местных представительных и исполнительных органов и являются специализированными учреждениями полиции, выполняющими функции пресечения нарушений, связанных с пьянством и алкоголизмом, а также оказания лицам, находящимся на улицах и в других общественных местах в состоянии опьянения необходимой медицинской помощи и проведения с ними профилактической работы.
3. Штаты и структура медицинских вытрезвителей утверждаются начальниками Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей (далее - ДВД) в соответствии с типовыми штатами этих учреждений, объявленных приказом МВД Республики Казахстан N 230-94 г. в пределах численности и фонда заработной платы, устанавливаемых решениями местных представительных и исполнительных органов.
Сноска. Пункт 3 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
4. Расходы на содержание медицинских вытрезвителей производятся за счет местных бюджетов. Сметы по расходам, а также бухгалтерская отчетность представляются в финансово-экономические отделы УВД с последующим представлением в горфинотделы местных исполнительных органов по формам и срокам, предусмотренным действующими правилами по учету и отчетности.
Сноска. Пункт 4 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
5. Медицинские вытрезвители являются юридическими лицами и находятся на самостоятельном балансе.
6.  (Пункт исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 10 сентября 2004 года  N 526 ).
7. В своей работе медицинский вытрезвитель действует на основе строгого соблюдения законности, обеспечения правопорядка, интересов общества, прав и свобод граждан. В повседневной практической деятельности личный состав медицинских вытрезвителей руководствуется Законом Республики Казахстан "Об органах внутренних дел" (у.с Указом Президента РК 21.12.95 N 2707  U952707_  ), нормативными актами МВД, ДВД, УВДТ, решениями местных представительных и исполнительных органов, инструкциями Министерства здравоохранения Республики Казахстан и настоящим Положением.
8. В соответствии с Законом "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" помещения под медвытрезвители предоставляют местные органы власти, ими также финансируются расходы по их эксплуатации и выделяются средства для приобретения специальной техники и автотранспорта.

9. Медициналық айықтырғыштарға бақылау және оперативтi басшылық жасауды iшкi iстер органдарының басшылары жүзеге асырады.
10. Медициналық қызмет көрсету шараларын ұйымдастыруға көмек көрсетудi, медициналық айықтырғыштардың денсаулық пункттерiн дәрi-дәрмектермен, құрал-жабдықтармен қамтамасыз етудi, осы мекемелердiң санитарлық жағдайына бақылау жасауды ІІД, көлiктегi IIБ медициналық қызметтерi және жергiлiктi денсаулық сақтау органдары жүзеге асырады.
11. Медициналық көмек медициналық айықтырғышқа жеткiзiлетiн адамдарға медициналық көмек көрсету жөнiндегi Нұсқаулыққа сәйкес көрсетiледi (N 2 қосымша).
12. Профилактикалық жұмыс медициналық айықтырғыштың профилактикалық кабинетiнiң жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады (N 3 қосымша).
13. Медициналық айықтырғышта iс қағаздарын жүргiзу Қазақстан Республикасы iшкi iстер министрiнiң бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
II. Медициналық айықтырғыштың жұмысын ұйымдастыру
14. Қызмет көрсету зонасы ретiнде, медициналық айықтырғышқа iшкi iстер бөлiмi (басқармасы) қызмет ететiн шекарадан территория бекiтiледi.
Қажет болған жағдайда, ол көршiлес iшкi iстер органдары қызмет көрсететiн территория есебiнен кеңейтiледi.
15. Медициналық айықтырғышқа жүктелген мiндеттердi орындау үшiн, медициналық айықтырғыштың бастығы құрамында iшкi нарядтың кезекшi инспекторы, фельдшерi (фельдшерлерi), полиция қызметкері (полиция қызметкерлері) бас кезекшi нарядты, сондай-ақ ұсталған адамдарды iрiктейтiн "Арнайы медициналық қызмет" экипажын (экипаждарын) тағайындайды. Экипаж құрамына мiндеттi түрде жүргізуші полиция қызметкері және екi полиция қызметкері енгiзiлуi қажет олардың бiреуi аға полиция қызметкері болып тағайындалады.
16. Медициналық айықтырғыштың қызметкерлерi пiшiмдi киiм-кешек киiп, өздерiмен бiрге қызмет куәлiктерi мен ысқырғыштары болуы тиiс, ал қатардағы және сержанттық құрам, бұлардан басқа қызмет кiтапшаларын алып жүруi тиiс. Жүргізуші полиция қызметкерлері жүргiзушiнiң куәлiгiмен, техникалық талонымен және жолдамасымен ғана қызметiн орындауға жiберiледi. Медициналық айықтырғыштың наряды табельдi қарусыз қызмет етедi. Тек қажет болған жағдайда қаланың iшiндегi аудандық iшкi iстер бөлiмi басшылығының шешiмiмен арнайы құралдармен қаруланулары мүмкiн.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
17. Кезекшi нарядтың қызметi олар қызмет ететiн территориядағы қоғамдық тәртiптi есепке ала отырып, қала iшiндегi аудандық iшкi iстер бөлiмiнiң бастығы бекiтетiн медициналық айықтырғыштың қызмет тәртiбiне сәйкес ұйымдастырылады.

9. Оперативное руководство медицинскими вытрезвителями и контроль за их деятельностью осуществляют начальники органов внутренних дел, при которых они созданы.
10. Оказание помощи в организации медицинского обслуживания, в обеспечении здравпункта медицинских вытрезвителей лекарственными препаратами, оборудованием и инструментарием, контроль за санитарным состоянием этих учреждений осуществляют медицинские службы ДВД, УВДТ и местные органы здравоохранения.
11. Медицинская помощь осуществляется в соответствии с Инструкцией по оказанию медицинской помощи лицам, доставляемым в медицинские вытрезвители (Приложение N 2).
12. Профилактическая работа осуществляется в соответствии с Инструкцией об организации работы кабинета профилактики медицинского вытрезвителя (Приложение N 3).
13. Делопроизводство в медицинском вытрезвителе осуществляется в соответствии с требованиями приказов МВД Республики Казахстан.
II. ОРГАНИЗАЦИЯ РАБОТЫ МЕДИЦИНСКОГО ВЫТРЕЗВИТЕЛЯ
14. За медицинским вытрезвителем в качестве зоны обслуживания закрепляется территория в границах, обслуживаемых отделом (управлением) внутренних дел, при котором он создан.
При необходимости она может быть увеличена за счет территории, обслуживаемой соседними органами внутренних дел.
15. Для выполнения задач, возложенных на медицинский вытрезвитель, начальник медвытрезвителя назначает дежурный наряд в составе инспектора-дежурного, фельдшера (фельдшеров), полицейского (полицейских) внутреннего наряда, а также экипаж (экипажи) "Спецмедслужбы" по подбору задержанных. В состав экипажа в обязательном порядке должны входить полицейский-водитель и два полицейского. Один из них назначается старшим.
16. Сотрудники медицинского вытрезвителя несут службу по установленной форме и должны иметь при себе служебные удостоверения и свистки, а рядовой и сержантский состав, кроме того, служебные книжки. Полицейские-водители допускаются к несению службы только при наличии водительских удостоверений, техталонов и путевых листов. Наряд медицинского вытрезвителя несет службу без табельного оружия. Однако при необходимости по решению руководства ГОРОВД они могут быть вооружены специальными средствами.
Сноска. Пункт 16 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
17. Служба дежурного наряда организуется в соответствии с распорядком работы медицинского вытрезвителя, который устанавливается начальником ГОРОВД с учетом состояния общественного порядка на обслуживаемой территории.

18. Бiр айдың iшiндегi қызмет уақытының орташа тәулiктiк ұзақтығы заңмен бекiтiлген жұмыс күнiнiң ұзақтығынан аспауы тиiс.
Қызмет мәжiлiстерiн, оқу жаттығуларын өткiзу және техниканы пайдалануға әзiрлеу уақыты да қызмет уақытына жатады.
19. Медициналық айықтырғыштың экипаждары iздеу тәртiбi бойынша патруль қызметiн атқарады. Наряд өзiнiң негiзгi мiндеттерiн атқарумен бiрге, қылмыстардың және басқа да құқық бұзушылықтардың жолын кесуге, өзгертуге, оларды жасаған адамдарды ұстау шараларын қолдануға, басқа полиция қызметкерлерiне қажеттi көмек көрсетуге мiндеттi.
20. Медициналық айықтырғыш экипаждарын бөтен мақсаттарда соның iшiнде отбасындағы жанжалдарды шешу және ұсталған азаматтарды тiкелей пәтерден жеткiзу және өлiктердi тасымалдау, тағы с.с. жағдайларда пайдалануға тыйым салынады.
21. Патруль қызметiне кiрiсер алдында медициналық айықтырғыштың экипаждары патруль күзет қызметiнiң Жарғысына сәйкес нұсқау алады. Экипаж жетекшiсiне борт журналы, iздеу салынған адамдардың фотосуреттерi, маршрут жобасы және қызмет уақыттары мен аялдама орындары көрсетiлген жол қозғалысының кестесi берiледi.
ІІІ. Азаматтарды медициналық айықтырғыштарға
жеткізу тәртібі
Ескерту: ІІІ-тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
22. Әкімшілік ұстау, яғни жеке тұлғаны уақытша жеке бас бостандығынан, атап айтқанда, белгіленген уақыт ішінде медициналық айықтырғышта мәжбүрлеп ұстай отырып, әрекет етуді және қозғалыс бостандығынан айыруды аталған адам қоғамдық орындарда спирттік ішімдіктерді ішкен немесе адамдардың қадір-қасиетін қорлап және қоғамдық әдепті бұзып, мас күйде қоғамдық орындарда болған кезде полиция қызметкеріне бағынбаған жағдайларда ішкі істер органдары (полиция) жүргізеді. Адамның қоғамдық орында мас күйде жүруі оны ұстауға және медициналық айықтырғышқа кіргізуге негіз болмайды.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
23. Медициналық айықтырғышқа ұсталған адамдарды жеткiзу жұмысын, тәртiпке сәйкес, арнаулы автомобильдермен айықтырғыштың экипаждары атқарады.
24. Автомашина салонына ұсталған адамды отырғызбас бұрын, оның қолында өзiне және басқа азаматтарға дене жарақаттарын салу немесе экипажға шабуыл жасау үшiн пайдаланылатын құралдардың жоқтығын тексерiп, егер бар болса, оны тартып алу қажет. Экипаж жетекшiсi медициналық айықтырғышқа келгеннен кейiн, мұндай құралдарды тартып алғаны жөнiнде рапорт бередi. Ал оның қылмыс жасауға қатыстылығын дәлелдейтiн қарулар, есiрткiлер және басқа заттар айқындалған жағдайларда, ол адам қалалық, аудандық органға жеткiзiледi.

18. Среднесуточная продолжительность служебного времени в течение месяца не должна превышать установленной законом продолжительности рабочего дня.
Время проведения служебных совещаний, учебных занятий и подготовки техники к использованию считается служебным.
19. Экипажи медицинского вытрезвителя несут патрульную службу в поисковом режиме. Наряду с выполнением своих основных задач наряд обязан предупреждать и пресекать преступления и иные правонарушения, принимать меры к задержанию лиц, их совершивших, оказывать необходимую помощь другим работникам полиции.
20. Запрещается использовать экипажи медицинского вытрезвителя не по прямому назначению, в том числе для разбора семейных конфликтов и доставления задержанных граждан непосредственно из квартир, перевозки трупов и т.п.
21. Перед заступлением на патрулирование экипажи медицинского вытрезвителя инструктируются в соответствии с Уставом патрульно-постовой службы. Старшему экипажа выдаются бортовой журнал, фотографии лиц, находящихся в розыске, схема маршрута и график движения с указанием времени несения службы и мест остановки.
III. Порядок доставления граждан в медицинские вытрезвители
Сноска. Название в редакции -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
22. Административное задержание, то есть временное лишение физического лица личной свободы, в частности, свободы действия и передвижения с принудительным содержанием в течение определенного времени в медицинском вытрезвителе с целью пресечения его противоправных действий производится органами внутренних дел (полицией) в случаях, неповиновения сотруднику органа внутренних дел (полиции) при распитии данным лицом спиртных напитков в общественных местах или появлении в общественных местах в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность. Сам факт нахождения лица в состоянии алкогольного опьянения в общественном месте без наличия вышеуказанных признаков, не может служить основанием для его задержания и помещения в медицинский вытрезвитель.
Сноска. Пункт 22 в редакции -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
23. Доставление в медицинский вытрезвитель лиц, находящихся в состоянии опьянения, осуществляется, как правило, его экипажами на специальных автомобилях.
24. Перед посадкой задержанного в салон автомашины экипаж должен убедиться в отсутствии у доставляемого предметов, которые могут быть использованы для нападения на экипаж или причинения себе и другим гражданам телесных повреждений, а при их наличии - изъять.
Об изъятии таких предметов старший экипажа рапортом докладывает по прибытии в медвытрезвитель. При обнаружении орудия, наркотиков и других предметов, указывающих на возможную причастность задерживаемого к совершению преступления, такое лицо доставляется в горрайорган.

25. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлетiндердiң iшiнде өз бетiмен жүре алмайтындары болса, олар медицина қызметкерлерi тексергеннен кейiн және олардың келiсiмiмен зембiлге салынып, арнайы автомобильмен жеткiзiледi, басқа адамдарға автомобильге отырғызу алдында тиiстi көмек көрсетiледi.
26. Медициналық айықтырғышқа ұсталған адамдарды жеткiзу кезiнде арнайы автомобильдiң салонында адамдарды денсаулығы мен тәртiптерiн бақылайтын бiр экипаж мүшесi болуға мiндетi.
Егер бiреуiнiң денсаулығы нашарлап, кенеттен ауыр күйге түссе, онда жақын жерден "Жедел жәрдем" шақырылып, ол адам жақын жердегi денсаулық сақтау органына жеткiзiледi.
27. Егер патруль жасау зонасында, қоғамдық тәртiптi бұзушылықтың жолын кесу үшiн, экипаждың барлық мүшелерiне арнайы автомобильден түсу керек болса, онда салондағы адамдарға жүргізуші полиция қызметкері бақылау жүргiзедi.
28. Ұсталған адамды медициналық айықтырғышқа жеткiзгеннен кейiн, экипаж оның денсаулығына зияндық келтiретiн құралдарды алып қоюға және құжаттары мен құнды заттарын (ақша, сағат, зергерлiк бұйымдар т.б.) жоғалтпай сақтауға байланысты шараларды қолданады.
29. Медициналық айықтырғышқа ұсталған адамдарды мотороллермен, мотоциклмен, самосвалмен, сондай-ақ адамдарды отырғызуға болмайтын көлiк құралдарымен әкелуге тыйым салынады.
30. Медициналық айықтырғышқа ұсталған азаматтарды жеткiзуге жалпылама дислокация бойынша, қоғамдық тәртiптi күзетуге қатысатын полицияның барлық қызметтерi мен бөлiмшелерiнiң нарядтары жұмылдырылады.
31. ұсталған адамдарды есiнен айырылған қарпында (жатқан күйде) немесе көзге көрiнетiн дене жарақаттары болса, не әйел адамдардың жүктi екендiктерi айқын болса, онда, сол жерге жедел жәрдем шақырылып, мұндай адамдар жақын жердегi денсаулық сақтау органының емдеу мекемесiне жiберiледi. Мұндай адамдарды медициналық айықтырғышқа жеткiзуге үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
32. Арнаулы автомобильдерге егер өрт шықса, экипаж ең алдымен салондағы адамдарды сыртқа шығаруы қажет, осыдан кейiн қолдарында бар өрт сөндiргiш құралдармен өрттi сөндiруге кiрiсулерi, ал егер қажеттiк туса, өрт күзетiнiң бөлiмшесiн шақыру керек. Экипаждың жетекшiсi өрттен зардап шеккендерге жедел медициналық жәрдем шақырып, болған жағдай туралы медициналық айықтырғыш кезекшiсiне немесе қалалық аудандық органдарға мәлiмдеу.
33. Медициналық айықтырғышқа Қазақстан Республикасы Парламентiнiң және жергiлiктi өкiлеттi органдардың депутаттарын жеткiзуге болмайды. Оларды Республиканың жоғары өкiлеттi органының немесе аумақтық (облыстық, қалалық, поселкелiк, селолық) мәслихат кезекшiлерiне жеткiзедi.
Жүктi әйелдер мен мүгедектер болса, емдеу орындарына жiберiледi.

25. Лица, подлежащие доставлению в медвытрезвитель, но не способные самостоятельно передвигаться, переносятся в спецавтомобиль на носилках только после осмотра и согласия медицинских работников, другим лицам при посадке оказывается необходимая помощь.
26. Во время доставления задержанных в медвытрезвитель один из членов экипажа обязан находиться в салоне спецавтомобиля и вести наблюдение за поведением доставляемых и состоянием их здоровья.
При появлении у кого-либо из них признаков резкого ухудшения состояния здоровья к месту нахождения вызывается "скорая помощь" либо больной передается в ближайшее лечебное учреждение органов здравоохранения.
27. В случае, если члены экипажа будут вынуждены оставить спецавтомобиль для выполнения функций по пресечению нарушений общественного порядка в зоне патрулирования, наблюдение за находящимися в салоне лицами осуществляет полицейский-водитель.
28. Экипаж медицинского вытрезвителя при доставлении лица, находящегося в состоянии опьянения, принимает необходимые меры, исключающие причинение вреда его здоровью, обеспечивающие сохранность имеющихся при нем вещей, документов и ценностей (деньги, часы, ювелирные изделия и т.д.).
29. Запрещается доставлять в медицинские вытрезвители в состоянии опьянения граждан на мотороллерах и мотоциклах, самосвалах, а также других транспортных средствах, не предназначенных для перевозки людей.
30. Для доставления в медицинские вытрезвители граждан в состоянии опьянения привлекаются наряды всех служб и подразделений полиции, участвующих в охране общественного порядка по единой дислокации.
31. При обнаружении лиц в состоянии опьянения в бессознательном состоянии (лежачем положении) или имеющих видимые телесные повреждения, либо женщин с явными признаками беременности необходимо вызвать на место скорую помощь или доставлять таких лиц в ближайшее лечебное учреждение органов здравоохранения. Доставление таких лиц в медицинский вытрезвитель категорически запрещается.
32. При возникновении в спецавтомобиле загорания, экипаж должен прежде всего вывести лиц, находящихся в салоне, после чего принять меры к его ликвидации имеющимися первичными средствами пожаротушения, а если это необходимо, вызвать подразделение пожарной охраны. Старший экипажа принимает меры по оказанию помощи пострадавшим во время пожара, вызывает скорую медицинскую помощь, докладывает о случившемся дежурному по медицинскому вытрезвителю или в горрайорган.
33. Не подлежат помещению в медицинской вытрезвитель депутаты Парламента Республики Казахстан и местных представительных органов. Они передаются соответственно ответственным дежурным высшего представительного органа Республики или территориальных (областных, городских, районных, поселковых, сельских) маслихатов.
Женщины с явными признаками беременности, инвалиды с явными признаками инвалидности направляются в лечебные учреждения.

34. Қоғамдық орындарда мас күйде жүрген әскери қызметшiлер және жиынға шақырылған әскери мiндеттiлер, пiшiмдi киiм-кешек кигендер немесе штат киiмiнде жүретiндер және жеке басын айқындайтын құжаттары бар адамдар әскери комендатура өкiлдерiне, әскери бөлiм немесе Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) командирлерiне тапсырылады, iшкi iстер органдарының, ұлттық қауiпсiздiк Комитетiнiң, қаржы полициясының, прокуратура, сот қызметкерлерi - тиiстi өкiлдерге тапсырылады; Қазақстан Республикасының "Алтын Қыран" (Золотой орел), "Отан" (Отечество), "Даңқ" (Слава), "Айбын" (Доблесть), "Парасат" (Благородство), "Достық" (Дружба), "Құрмет" (Почет) мемлекеттiк наградаларымен наградталғанда, Совет Одағының Батырлары немесе Социалистiк Еңбек Ерлерi, үш дәрежелi "КСРО Қарулы Күштерiнде Отанға қызмет еткенi үшiн", үш дәрежелi Еңбек даңқы ордендерiмен наградталғандар, сондай-ақ 60 жастағы және одан жоғары жастағы азаматтар туысқандарына тапсырылады. Мұндай адамдарды тапсыра алмаған жағдайда, олар жалпы негiздерде медициналық айықтырғышқа жеткiзiлiп, жеке палаталарға орналастырылады.
Ескерту: 34-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
35. Медициналық айықтырғышқа кәмелетке толмағандарды орналастыру, олардың жеке басы мен мекен жайын анықтауға, ата-аналарына (немесе олардың орнын басушыларға) жеткiзуге, олардың тәрбиесiне жауап беретiн мекемелерге беруге немесе кәмелетке толмағандардың қабылдау-бөлу орнына жеткiзу мүмкiн болмаған жағдайларда ғана орналастырылады.
Кәмелетке толмағандарды мас күйiнде айықтырғышқа жеткiзгеннен кейiн, инспектор-кезекшi мiндеттi түрде олардың iшiмдiкке қалай үйiр болғанын, спирттi iшiмдiктердi қайдан алатындығын және басқа да қажеттi мәлiметтердi анықтайды.
36. "Дипломатиялық қатынастар туралы Вена Конвенциясына" сәйкес, иммунитет және ерекшелiктер құқығын иеленушi шетел азаматтары медициналық айықтырғышқа жiберiлмейдi. Мұндай адамдар кездескен жағдайда, экипаж жетекшiсi қалалық, аудандық органға хабарлап, олардың берген нұсқауы бойынша әрекет жасайды. Дипломатиялық иммунитеттi пайдаланбайтын, сондай-ақ азаматтығы жоқ шетел азаматтары медициналық айықтырғышқа жалпы негiздерде жеткiзiледi.
37. Қылмыс жөнiнен күдiктi адамдар медициналық айықтырғышқа орналастырылмайды. Олар қалалық аудандық органға жiберiледi.
IV. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлгендердi
қабылдау, оларды ұстау жағдайлары және
айықтырғаннан кейiн шығару
38. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген адамдардан, инспектор-кезекшi, оның айықтырғышқа түсуi ауыр нәтижелерге әкелiп соқтырмауы (өндiрiстiң тоқтауына, қазанның жарылуына, жылу жүйесiнiң қатып қалуына, сондай-ақ сәбилердiң немесе үнемi күтiм жасауды қажет ететiн адамдардың қараусыз қалуына, олардың өмiрiне қауiп төндiретiн жағдайда қалуына т.б.) үшiн, олардан бұл мәселелердi анықтайды. Егер ондай жағдайлар анықталса, инспектор-кезекшi территориялық қалалық, аудандық органдар кезекшiсi арқылы мұндай зардаптарды болдырмау әрекеттерiн қолдануға мiндеттi.

34. Находящиеся в общественных местах в состоянии опьянения военнослужащие и призванные на сборы военнообязанные, одетые в форменную одежду или находящиеся в штатской одежде и имеющие документы, удостоверяющие личность, передаются представителям военной комендатуры, командирам воинских частей или управление (отдел) по делам обороны; работники органов внутренних дел, Комитета национальной безопасности, финансовой полиции, прокуратуры, суда - соответствующим представителям; награжденные государственными наградами Республики Казахстан орденами "Алтын Қыран" (Золотой Орел), "Халық каһарманы" (Народный герой), "Отаң" (Отечество), "Данқ" (Слава), "Айбын" (Доблесть), "Парасат" (Благородство), "Достық" (Дружба), "Құрмет" (Почет), Герои Советского Союза или Социалистического труда, лица, награжденные орденами "За службу Родине в Вооруженных Силах СССР" трех степеней, Славы трех степеней, Трудовой Славы трех степеней, а также граждане в возрасте 60 лет и старше передаются родственникам. При невозможности передачи таких лиц они доставляются на вытрезвление в медицинский вытрезвитель на общих основаниях и помещаются в отдельную палату.
Сноска. Пункт 34 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
35. Доставление и помещение в медицинский вытрезвитель несовершеннолетних допускается лишь в исключительных случаях, когда невозможно установить их личность и место жительства и передать родителям (лицам, их заменяющим), либо представителям учреждений, отвечающим за их воспитание и содержание, или в приемник-распределитель для несовершеннолетних.
По каждому факту доставления и помещения несовершеннолетнего в состоянии опьянения инспектор-дежурный в обязательном порядке выясняет, вовлекался ли он в пьянство взрослым и кем именно, где приобретал спиртные напитки и другие необходимые данные.
36. Иностранные граждане, пользующиеся дипломатическим иммунитетом в медицинский вытрезвитель не доставляются. При обнаружении таких лиц старший экипажа докладывает дежурному по горрайоргану и действует по его указанию. Иностранные граждане, не пользующиеся дипломатическим иммунитетом, а также лица без гражданства доставляются в медицинский вытрезвитель на общих основаниях.
37. Лица, подозревающиеся в совершении преступлений, в медицинский вытрезвитель не помещаются. Они передаются в дежурную часть горрайлиноргана.
IV. ПРИЕМ ДОСТАВЛЕННЫХ В МЕДИЦИНСКИЙ ВЫТРЕЗВИТЕЛЬ.
УСЛОВИЯ ИХ СОДЕРЖАНИЯ И ВЫПИСКА ПОСЛЕ ВЫТРЕЗВЛЕНИЯ
38. У лиц, доставленных в медицинский вытрезвитель инспектор-дежурный выясняет, не приведет ли это к тяжким последствиям (остановке производства, взрыву котла, замораживанию системы отопления, а также оставлению малолетних детей или лиц, нуждающихся в постоянном уходе, в обстановке, угрожающей их жизни и т.д.). При наличии указанных обстоятельств он обязан через дежурного по горрайлиноргану по территориальности принять меры по предотвращению таких последствий.

39. <*>
Ескерту. 39-тармақтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2010.05.06 N 157, ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2010.05.18 N 350 және ҚР Ішкі істер министрінің 2010.06.14 N 272 (ресми жарияланған бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
40. "Арнайы медициналық қызмет" экипажынан ұсталған азаматтарды, күзет-пост нарядтарын және басқа да iшкi iстер органдары қызметкерлерiн медициналық айықтырғышқа қабылдау кезiнде кезекшi инспектор жазбаша рапорт алады, ал азаматтардан ұсталған азаматты (азаматшаны) ұстау жағдайлары, оны жеткiзу негiздерi мен сипаттары туралы ауызша немесе жазбаша өтiнiш қабылдайды.
41. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген ұсталған адамдарды наряд кезекшi бөлiмге әкеледi, ал өз бетiнше жүре алмайтындарды зембiлмен әкеледi.
42. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген барлық адамдар медициналық айықтырғыштағы адамдарды тiркейтiн журналға тiркеледi (Ережеге N 1 қосымша). Олардың жеке басын анықтайтын құжаттар, оларды жеткiзген қызметкерлер немесе азаматтардың ауызша өтiнiшi негiзiнде, әрбiр азаматқа есепке алу және статистикалық карточка толтырылады (Ережеге N 3 қосымша), ол карточка жыл бойына сақталады. Ерекше белгiлерi, жеке басы мен жұмыс орны анықталғаны туралы мәлiметтер жазылған азаматтардың есепке алу және статистикалық карточкалары үш жылға дейiн сақталады.
43. Кезекшi жеткiзiлген адамның медициналық тексеруден өтуi үшiн, сырт киiмдерi мен iш киiмдерiне дейiн шешуiн сыпайы түрде түсiндiредi.
Егер азаматтар өз еркiмен киiмiн шешуге қарсы болса, онда ол адам күштеу арқылы шешiндiрiледi.
44. Медициналық айықтырғышқа жеткізiлгендердi жекелей қарау қаралатын адаммен жынысы бiрдей адамның және сол жыныстағы тағы да екi адамның куә болуымен жүзеге асырылады. Егер куәгерлер болмай қалған жағдайлар болса, онда тексеру осы адамды ұстауға және жеткiзуге қатысқан адамдарды қоспағанда, фельдшердiң, сондай-ақ iшкi iстер органдарының қызметкерлерiнiң қатысуымен жүзеге асырылады.
45. Кезекшi наряд тексеруге әкелiнген адамдарға адамгершiлiк тұрғыдан қарап, олардың ар-намысына тиетiндей iс-әрекеттердi болдырмауға мiндеттi. Тексеруге байланысты барлық мәлiметтердi дабыра етуге тыйым салынады.
Жекелей тексеру және заттарды тексеру туралы хаттамаға тиiстi мәлiметтер жазылады (Ереженiң N 2 қосымшасы), бұл хаттама қатаң есеп беру құжаты болып табылады және оның реттiк нөмiрiнiң типографиялық бедерлемесi болады.
Хаттама екi дана болып жасалады және оған медициналық айықтырғыштың кезекшiсi, айықтырғышқа орналасқан адамдарға бақылау жасайтын полиция қызметкерлері және фельдшер қол қояды. Хаттаманың бiрiншi данасы есепке алу және статистикалық карточкамен бiрге азаматты әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту туралы шешiм қабылдау немесе оның мекен-жайы және жұмыс орны бойынша көпшiлiктiң талқысына салу үшiн қалалық, аудандық органға жiберiледi, екiншiсi медициналық айықтырғышқа қалдырылады.

39. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 06.05.2010 № 157, Министра здравоохранения РК от 18.05.2010 № 350 и Министра внутренних дел РК от 14.06.2010 № 272 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
40. Прием в медицинский вытрезвитель граждан в состоянии опьянения от экипажей "спецмедслужбы", патрульно-постовых нарядов и других работников органов внутренних дел осуществляется инспектором-дежурным на основании письменного рапорта, а от граждан - устного или письменного заявления об обстоятельствах выявления ими задержанного гражданина (гражданки), основаниях и мотивах доставления.
41. Доставленных в медицинский вытрезвитель граждан в состоянии опьянения наряд приводит в дежурную часть, а неспособных самостоятельно передвигаться - переносит на носилках.
42. Все лица, доставленные в медицинский вытрезвитель, регистрируются в журнале регистрации лиц, помещенных в медицинский вытрезвитель (Приложение N 1 к Положению). На основании документов, удостоверяющих личность, а также устного заявления доставивших их работников или граждан на каждого из них заполняется учетно-статистическая карточка (Приложение N 3 к Положению), которая хранится в течение года. Учетно-статистические карточки на граждан с особыми приметами, личность и место работы которых не были установлены, хранятся в течение трех лет.
43. Дежурный в корректной форме предлагает доставленному снять с себя верхнюю одежду до нательного белья для медицинского осмотра.
При отказе с лиц, не желающих добровольно снять с себя верхнюю одежду, одежда снимается в принудительном порядке.
44. Личный досмотр доставленных в медвытрезвитель производится лицом одного пола с досматриваемым и в присутствии двух понятых того же пола. В случаях объективной невозможности присутствия понятых, досмотр производится с участием фельдшеров, а также работников органов внутренних дел, за исключением тех, кто участвовал в задержании и доставлении досматриваемого.
45. Дежурный наряд обязан проявлять внимание и вежливость в отношении лиц, подвергаемых досмотру, не допускать действий, унижающих их достоинство. Запрещается разглашать любые сведения, связанные с производством досмотра.
О личном досмотре и досмотре вещей делается соответствующая запись в протоколе (Приложение N 2 к Положению), который является документом строгой отчетности и имеет типографский оттиск порядкового номера.
Протокол составляется в двух экземплярах и подписывается дежурным по медицинскому вытрезвителю, полицейскими, осуществляющими наблюдение за лицами, помещенными на вытрезвление и фельдшером. Первый экземпляр с учетно-статистической карточкой (Приложение N 3 к Положению) направляется в горрайлинорган для решения вопроса о привлечении лица к административной ответственности или передаче материалов на рассмотрение общественности по месту работы или месту жительства, второй - остается в медицинском вытрезвителе.

46. Айықтырғыштағы азаматтардың барлық заттары жеке шкафтарда, ал құжаттары, ақшасы және басқа да құнды заттары қапшыққа салынып металл жәшiктерде (сейфтерде) сақталады. Шкафтың, олардағы ұялардың, қапшықтардың бiрдей реттiк нөмiрi болуы тиiс.
47. Егер қару, есiрткiлер немесе оны дайындайтын шикiзаттар және сақтауға тыйым салынатын басқа да заттар белгiлi болса және ұсталған азаматтың қылмысқа қатыстылығын анықтайтын күдiктi заттар алынатын болса, онда сол жерде, куәгерлердiң көзiнше хаттама жасалып, ол заттар тартып алынады және ол адам жақын жердегi қалалық, аудандық iшкi iстер органына жiберiледi. Мұндай адамдарды медициналық айықтырғышқа орналастыруға тыйым салынады.
ұсталған адамның атқыш және газды қаруы, әрi қару ұстауға "Iшкi iстер органдары арқылы рұқсаты болса, қару одан алынып, оның медициналық айықтырғышқа түскенi туралы хаттама жасалады. Егер ол адам қатарынан бiрнеше рет және екi жыл бойы медициналық айықтырғышқа түссе және қоғамдық тәртiптi өрескел бұзса, Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы N 1176  қаулысының талаптарына сәйкес, iшкi iстер органдарына шара қолдануға жiберiледi.
Ескерту: 47-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
48. Сотқарлық немесе бұзақылық көрсетiп, өзiне немесе оны қоршаған адамдарға ұмтылған азаматтардың бетiн қайтару мүмкiн болмаса, медициналық көмек көрсету жөнiндегi Нұсқаудың 12-шi пунктiне сәйкес, күшпен көндiру шаралары қолданылады. Бұл шара медициналық айықтырғыш басшылығының немесе қалалық, аудандық орган бойынша кезекшiнiң рұқсатымен ғана қолданылады. Осындай жағдайлардың бәрiн де кезекшi инспектор медициналық айықтырғыштың басшысына мәлiмдейдi және ол мәлiметтер оның әкiмшiлiк құқық бұзуы туралы хаттамаға жазылады, сондай-ақ медициналық айықтырғышқа орналастырылғандарды тiркеу журналына тиiстi мәлiметтер енгiзедi.
49. Палаталарда ер адамдар мен әйел адамдар жеке орналасады, кәмелетке толмағандар үлкендерден жеке орналастырылады. Шетел азаматтары мүмкiндiгiнше жеке палатада орналастырылады.
50. Айықтырғышқа орналастырылған адамдар өз беттерiмен кетiп қалуға және құқық бұзу әрекеттерiн жасауға мүмкiндiк берiлмейтiн жағдайда ұсталады. Iшкi наряд полиция қызметкері, сондай-ақ фельдшер палаталардағы адамдардың тәртiбi мен денсаулық жағдайына үнемi бақылау жасап отырады.

46. Все вещи лиц, находящихся на вытрезвлении, должны храниться в индивидуальных шкафах, а документы, деньги и другие ценности - металлических ящиках (сейфах) в мешочках. Шкаф, ячейки, мешочки должны иметь одинаковый порядковый номер.
47. При обнаружении оружия, наркотиков или сырья для их производства, других запрещенных к хранению предметов, а также вещей и предметов, указывающих на возможную причастность задержанного гражданина к совершению преступления и являющихся основанием обоснованно подозревать его в этом, составляется протокол изъятия в присутствии понятых и вместе с доставленным передается в дежурную часть горрайоргана внутренних дел по месту задержания. Помещать таких лиц на вытрезвление категорически запрещается.
Огнестрельное, газовое оружие, обнаруженное у лица, находящегося в состоянии алкогольного опьянения, но имеющего разрешение на право его ношения и хранения, выданное органами внутренних дел, изымаются и вносятся в протокол о доставлении (помещении) лица в медицинский вытрезвитель. В случае установления, что лицо в течение года два и более раза помешалось в медицинский вытрезвитель или грубо нарушало общественный порядок, согласно требованиям  постановления Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года N 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", материал направляется вместе с правонарушителем в орган внутренних дел для рассмотрения и принятия мер.
Сноска. Пункт 47 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
48. К лицам, проявляющим буйство или бесчинство, выражающееся в агрессивном поведении, попытках причинить вред себе или окружающим, когда мерами убеждения предотвратить эти действия невозможно, применяется принудительное удержание в соответствии с пунктом 12 Инструкции по оказанию медицинской помощи лицам, доставляемым в медицинские вытрезвители. Эта мера применяется только с разрешения руководства медицинского вытрезвителя или дежурного по горрайоргану. По каждому такому случаю инспектор-дежурный докладывает начальнику медвытрезвителя рапортом, который приобщается к протоколу об административном правонарушении, а также делает соответствующую отметку в журнале регистрации лиц, помещенных в медицинский вытрезвитель.
49. В палатах мужчины содержатся отдельно от женщин, несовершеннолетние - отдельно от взрослых. Иностранные граждане, по возможности, содержатся в отдельной палате.
50. Лица, помещенные на вытрезвление, содержатся в условиях, исключающих возможность самовольного ухода и совершения правонарушений. Полицейский внутреннего наряда, а также фельдшер ведут постоянное наблюдение за поведением и состоянием здоровья лиц, находящихся в палатах.

51. Айықтырғышқа орналастырылған адамның жеке басы мен жұмыс iстейтiн орны туралы мәлiметтердi тиянақты жазып алуға кезекшi инспектор жауапкершiлiк алады. Егер азаматтың жеке басын анықтайтын құжаттары болмаса, ол азаматтың өзi жинастырған мәлiметтердi (паспорт үстелiнен, адрес бюросынан, жұмыс орны бойынша кадр бөлiмiнен, туысқандарынан, таныстарын сұрастыру арқылы және т.б. мүмкiндiктер арқылы алынған) жан-жақты тексеру шараларын қолға алады.
Қаладан тыс тұратын азаматтар олардың уақытша тұратын жерлерi қонақ үйлер, санаториялар, туысқандары мен таныстары арқылы тексерiледi. Қажет болған кезде, мұндай адамдар туралы мәлiметтер iшкi iстер органдарының қызметкерлерi арқылы тексерiледi. Шетел азаматтарын шетел туризмiнiң агенттiктерi, бөлiмдерi, басқармалары, оқу орындары, өздерi жұмыс iстейтiн ұйымдар, сондай-ақ елшiлiктер және Консулдық өкiлдiктер арқылы кезекшi тексередi.
52. Егер айықтырғышқа жеткiзiлген адам өзiн-өзi өлтiруге ұмтылып немесе өзiнiң денесiне өзi жарақат салса, кезекшi инспектор жедел медициналық жәрдем шақыртып, ол келгенше адамды бақылауға алады.
53. Егер айықтырғышқа жеткiзiлген адам кенеттен қайтыс болса немесе өзiн-өзi өлтiрсе, онда кезекшi инспектор медициналық айықтырғыштың басшылығына немесе қалалық және аудандық органның кезекшi бөлiмiне болған оқиға туралы баяндайды, сондай-ақ оқиға болған жерге тергеушi келгенше бақылау жасайды.
54. Медициналық айықтырғыштағы адам толық айыққаннан кейiн, фельдшер ол адамға толық медициналық тексеру жүргiзедi және оны шығару шешiмi туралы қағаз бередi.
55. Жеке тұлғаны медициналық айықтырғышта әкімшілік ұстау әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірісті қамтамасыз ету үшін қажетті уақыт ішінде жүзеге асырылады және үш сағаттан аспайтын уақытқа созылуы мүмкін. Мас күйдегі адамды әкімшілік ұстау мерзімі медициналық қызметкер куәландырған оның айыққан уақытынан бастап есептеледі және ұзартылмайды.
Ескерту: 55-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
56. Медициналық айықтырғыштан шығару кезiнде кезекшi инспектор журнал мен хаттамаға қол қойғызып (N 1, 2 қосымша) сақтауға қалдырылған заттарды, құжаттарды және құнды заттарды иелерiне қайтарып бередi.
Кезекшi инспектор азаматтың құқық бұзғаны туралы хаттаманы әкiмшiлiк шара қолдану үшiн, қай қалалық, аудандық iшкi iстер органдарына жiбергенi жөнiнде ол адамды хабардар етедi.
Ескерту: 56-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен.

51. Личность и место работы помещенного на вытрезвление гражданина должны быть достоверно установлены, за что персональную ответственность несет инспектор-дежурный. При отсутствии у гражданина личных документов он принимает необходимые меры по всесторонней проверке сообщенных доставленным о себе сведений (используются возможности паспортного стола, адресного бюро, отдела кадров по месту работы, информации родственников, знакомых и т.п.).
Иногородние граждане проверяются по месту их временного проживания - в гостиницах, санаториях, у родственников, знакомых и т.д. В случае необходимости проверка сведений на этих лиц может проводиться через работников соответствующего органа внутренних дел. Иностранные граждане проверяются дежурным через управления, отделения, агентства по иностранному туризму, учебные заведения, организации, у которых они работают, а также посольства и консульские представительства.
52. Если доставленный или помещенный заявил об ухудшении состояния здоровья, а равно покушался на самоубийство или причинил себе телесные повреждения, инспектор-дежурный вызывает скорую медицинскую помощь, а до ее прибытия обеспечивает постоянное наблюдение за ним.
53. При скоропостижной смерти или самоубийстве доставленного инспектор-дежурный обязан вызвать скорую помощь, доложить о случившемся руководству медвытрезвителя и в дежурную часть горрайоргана, а также принять меры по сохранению обстановки на месте происшествия до прибытия лица, которому поручено расследование.
54. После полного вытрезвления лица, помещенного в медвытрезвитель, фельдшер повторно производит медицинский осмотр в полном объеме и дает заключение о возможности его выписки.
55. Административное задержание физического лица в медицинском вытрезвителе осуществляется в течение времени, необходимого для обеспечения производства по делу об административном правонарушении, и может длиться не более трех часов. Срок административного задержания лица, находящегося в состоянии опьянения, исчисляется с момента его вытрезвления, удостоверенного медицинским работником, и продлеваться не может.
Сноска. Пункт 55 в редакции -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
56. При выписке из медицинского вытрезвителя инспектор-дежурный возвращает под расписку в журнале и в протоколе (Приложение N 1, 2) изъятые на хранение вещи, документы, деньги и ценности.
Инспектор-дежурный информирует гражданина о том, в какой горрайорган внутренних дел будет направлен протокол о допущенном им правонарушении для принятия мер административного воздействия.  <*>
Сноска. Пункт 56 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 10 сентября 2004 года  N 526 .

72. Медициналық айықтырғыш бастығының орынбасары:
- медициналық айықтырғыштың кезекшi бөлiмi мен "арнайы медициналық қызмет" экипаждарының жұмысын ұйымдастырады;
- қызметкерлерге жұмыс формалары мен әдiстерiн үйретуге қатысады, жеке құраммен жекелей тәрбие жұмыстарын жүргiзедi;
- медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген адамдар құрамына ұдайы талдау жүргiзудi, маскүнемдiкке салынудың нақтылы себептерi мен жағдайларын анықтауды, депутаттардың жергiлiктi мәслихат-жиналыстары жанындағы iшiмдiкке қарсы күрес жүргiзу жөнiндегi комиссияларға, инстанцияларға, кәсiпорындарға, мекемелерге және ұйымдарға ақпараттар мен ұсыныстар жобаларын дайындауды қамтамасыз етедi;
- медициналық айықтырғыштың бастығы жоқ кездерде оның мiндеттерiн толық атқарады.
73. Медициналық айықтырғыш бойынша кезекшi:
- қызметiне кiрiсер алдында, алмасушы кезекшiден тiзiм бойынша құжаттарды, мүлiктердi, сондай-ақ айықтырылушы адамдарды, олардың заттары мен материалдық құндылықтарын қабылдап алады, кезекшiлiкке кiрiскенi жайында медициналық айықтырғыш бастығына немесе оны алмастырушы адамға баяндайды;
- медициналық айықтырғыш жұмысына басшылық етедi және оның қызметiне бақылау жасайды, экипаждарымен үнемi байланыста болады, оларға iздеу салынған қылмыскерлердiң, ұрланған заттар мен нәрселердiң белгiлерi бойынша бағдар бередi, экипаждарды жағдайдың өзгергендiгi туралы хабарландырады;
- айықтырғышқа жеткiзiлген азаматтарды дер кезiнде қабылдау, тiркеу, медициналық тексеруден өткiзу және олардың жеке басын анықтауды, киiмдер мен заттарды мұқият тексеру, олардың сақталынуын және айықтырылған иелерiне қайтарылып берiлуiн қамтамасыз етедi. Азаматтардың айықтырғышқа белгiленген мерзiмге дейiн ұсталынуына бақылау жасайды, ұсталған азаматтардың арасында жанжалдық жағдайларды болдырмау шараларын қолданады;
- медициналық айықтырғыштың iшкi тәртiбiнiң сақталынуына қолдау жасайды, өрт қауiпсiздiгi ережелерiнiң сақталынуын қамтамасыз етедi;
- медициналық айықтырғыштың фельдшерi мен полиция қызметкерлері арқылы, сондай-ақ тiкелей өзi айықтырылушы адамдардың тәртiбi мен денсаулық жағдайын бақылауға алады. Жеткiзiлгендер арасында өзiн-өзi өлтiрушiлiк жағдайларын, дене жарақаттарын түсiрудi болдырмау шараларын қолданады; төтенше жағдайларда қалалық аудандық орган бойынша кезекшiге және медициналық айықтырғыш бастығына дереу баяндайды;
- жеткiзiлгендердiң iшiнен iздеу салынған қылмыскерлердi, қылмысқа қатысы бар немесе қылмыс жасаған күдiктi адамдарды, сонымен қатар олардың бойынан iздеу салынған заттар мен құнды дүниелердi анықтайды. Күдiктi адамдар немесе iздеу салынған заттар және құнды дүниелер анықталса, бұл жайында қалалық аудандық органның кезекшi бөлiмiне дереу мәлiмдейдi;
- кезекшiлiктi тапсырғанда бастыққа немесе оны алмастырушы адамға өз кезекшiлiгiнде iстелiнген жұмыстар нәтижесi жайында баяндайды журналға қолын қояды (Ережеге N 1 қосымша).
Ескерту: 73-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен.

72. Заместитель начальника медицинского вытрезвителя:
- организует работу дежурной части медицинского вытрезвителя и экипажей "спецмедслужба";
- участвует в обучении сотрудников формам и методам работы, ведет индивидуально-воспитательную работу с личным составом;
- обеспечивает систематический анализ состава лиц, доставляемых в медицинский вытрезвитель, выявление конкретных причин и обстоятельств, способствующих проявлениям пьянства, подготовку проектов информации и предложений в инстанции, комиссии по борьбе с пьянством при местных маслихатах-собраниях депутатов, на предприятия, в учреждения и организации;
- в отсутствии начальника медицинского вытрезвителя выполняет его функции в полном объеме.
73. Дежурный по медицинскому вытрезвителю:
- при заступлении на службу принимает от сменного дежурного документацию и имущество согласно описи, а также лиц, находящихся на вытрезвлении, их вещи и материальные ценности, докладывает о заступлении на дежурство начальнику медицинского вытрезвителя или лицу, его заменяющему;
- руководит работой медицинского вытрезвителя, осуществляет контроль за его деятельностью, поддерживает постоянную связь с экипажами, ориентирует их о приметах разыскиваемых преступников, похищенных вещах и предметах, информирует экипажи об изменениях обстановки;
- обеспечивает своевременный прием, регистрацию, медицинский осмотр и установление личности доставленных на вытрезвление граждан, тщательный досмотр одежды и вещей, их сохранность и выдачу владельцам после вытрезвления. Осуществляет контроль за соблюдением установленного времени содержания граждан на вытрезвлении, принимает меры по недопущению конфликтных ситуаций между задержанными гражданами;
- поддерживает внутренний распорядок в медицинском вытрезвителе, обеспечивает соблюдение правил пожарной безопасности;
- организует через фельдшера и полицейских медицинского вытрезвителя, а также осуществляет лично контроль за поведением и состоянием здоровья лиц, находящихся на вытрезвлении. Принимает меры, исключающие случаи смерти, совершение самоубийств и причинения телесных повреждений доставленным; в случае чрезвычайных происшествий немедленно докладывает дежурному по горрайоргану и начальнику медицинского вытрезвителя;
- выявляет среди доставленных разыскиваемых преступников: лиц, в отношении которых имеются подозрения о совершении ими или в отношении их преступлений, также находящиеся у доставленных вещи и ценности, объявленные в розыск. При установлении таких лиц или вещей и ценностей немедленно сообщает об этом в дежурную часть горрайоргана;
- при сдаче дежурства докладывает начальнику или лицу, его замещающему, о результатах работы за смену и расписывается в журнале (Приложение N 1 к Положению).  <*>
Сноска. Пункт 73 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 10 сентября 2004 года  N 526 .

74. Взвод командирi (взвод командирiнiң лауазымы штат бойынша жоқ болса, оның мiндеттерiн бөлiмше командирi атқарады):
- взводтың жеке құрамын үйретедi, оларды қызметтiк мiндетiн адал атқарып, тәртiп пен заңдылықты қатаң сақтау рухында тәрбиелейдi;
- қызмет ету аумағындағы жағдайды зерттейдi, медициналық айықтырғыш бастығына "арнайы медициналық қызмет" экипаждары үшiн тиiмдi патрульдiк маршруттар белгiлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
- қалалық аудандық органдар бастығының шешiмдерiне сәйкес, нақты күштер мен құралдары орналастыруды жүзеге асырады;
- жеке құрамды қызметiн атқаруға дайындайды, полиция қызметкерлерінің пiшiмдi киiм-кешек киiп жүру ережесiн сақтауларына бақылау жасайды;
- көшелерден, басқа да қоғамдық орындардан экипаждардың ұсталған адамдарды уақытында алып кетуiн ұйымдастыруға, патрульдiк маршрут бойынша қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге тiкелей жауап бередi;
- кестеге сәйкес "арнайы медициналық қызмет" экипаждарының жұмысын бақылауға алады, анықталынған кемшiлiктердi жояды, полиция қызметкерлерді тамақ iшу үшiн ауыстырады;
- "арнайы медициналық қызмет" экипаждарының патрульдiк күзет нарядтарымен, қоғамдық тәртiптi күзетушi басқа да полиция қызметкерлерiмен бiрлесе iс-қимылдар жасауын ұйымдастырады;
- взвод жеке құрамының қылмысқа, тәртiп бұзушылыққа қарсы күрес жұмысының есебiн жүргiзедi, медициналық айықтырғыштың бастығына полиция қызметкерлеріне демалыс күндерiн беру және еңбек демалысына жiберу туралы ұсыныстар енгiзедi.
75. Iшкi пост полиция қызметкері:
- өз бетiнше сырт киiмдерi мен аяқ киiмiн шеше алмайтын ұсталған азаматтарға жәрдем көрсетедi;
- кезекшiнiң нұсқауы бойынша және онымен бiрлесе отырып, өз еркiмен сырт киiмдерiн шешуден бас тартқан ұсталған азаматтарды күшпен шешiндiредi;
- айықтырғышқа жеткiзiлгендердi кезекшiнiң нұсқауы бойынша палаталарға орналастырады, қажет болған жағдайда фельдшермен бiрлесе отырып оларды санитарлық тазалаудан өткiзедi;
- палаталардағы адамдардың тәртiбi мен денсаулық жағдайына бақылау жүргiзедi, өлiм жағдайларын, өзiн-өзi өлтiрудi немесе жеткiзiлген адамдарға дене жарақаттарын түсiрудi болдырмаудың шараларын қарастырады;
- кезекшiнiң нұсқауы бойынша және онымен бiрлесе отырып, фельдшердiң бақылауымен сотқарлық танытқан адамдарды белгiленген ереже бойынша есепке алады;
- айықтырғышқа жеткiзiлгендердi жуынатын орынға, дәретханаға, шаруашылық-тұрмыстық бөлмеге және т.б. ертiп апарады.
76. <*>
Ескерту. 76-тармақтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2010.05.06 N 157, ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2010.05.18 N 350 және ҚР Ішкі істер министрінің 2010.06.14 N 272 (ресми жарияланған бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.

74. Командир взвода (при отсутствии должности командира взвода по штату его обязанности выполняет командир отделения):
- обучает личный состав взвода, воспитывает его в духе добросовестного выполнения служебного долга, строжайшего соблюдения дисциплины и законности;
- изучает обстановку на обслуживаемой территории, вносит предложения начальнику медицинского вытрезвителя об установлении для экипажей "спецмедслужбы" наиболее целесообразных маршрутов патрулирования;
- осуществляет расстановку сил и средств в соответствии с решением начальника горрайоргана на данные сутки;
- готовит личный состав к несению службы, следит за соблюдением полицейскими правил ношения форменной одежды;
- непосредственно отвечают за организацию работы экипажей по своевременному удалению с улиц и других общественных мест лиц, находящихся в состоянии опьянения, обеспечение охраны общественного порядка на маршрутах патрулирования;
- организует взаимодействие экипажей "спецмедслужбы" с патрульно-постовыми нарядами и другими работниками полиции, участвующими в охране общественного порядка;
- контролирует в соответствии с графиком работу экипажей "спецмедслужбы", устраняет выявленные недостатки, производит подмену полицейских для принятия пищи;
- ведет учет работы личного состава взвода по борьбе с преступностью и другими нарушениями общественного порядка, вносит предложения начальнику медицинского вытрезвителя о предоставлении выходных дней и отпусков полицейским.
75. Полицейский внутреннего поста:
- оказывает содействие доставленным задержанным гражданам, неспособным самостоятельно снять с себя верхнюю одежду и обувь;
- по указанию дежурного и вместе с ним проводит принудительное раздевание задержанных граждан, отказывающихся добровольно снять с себя верхнюю одежду;
- размещает по палатам по указанию дежурного лиц, помещаемых на вытрезвление, при необходимости совместно с фельдшером проводит их санитарную обработку;
- осуществляет наблюдение за поведением и состоянием здоровья лиц, находящихся в палатах, принимает меры к предупреждению случаев смерти, совершения самоубийств или причинения телесных повреждений доставленным;
- по указанию дежурного и вместе с ним под наблюдением фельдшера в соответствии с установленными правилами производит фиксацию буйствующих лиц;
- осуществляет сопровождение лиц, содержащихся на вытрезвлении, в умывальник, туалет, хозяйственно-бытовую комнату и т.п.
76. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 06.05.2010 № 157, Министра здравоохранения РК от 18.05.2010 № 350 и Министра внутренних дел РК от 14.06.2010 № 272 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

77. Аға бухгалтер (бухгалтер):
- бас бухгалтер жөнiндегi Ережеге сәйкес өз мiндеттерiн атқарады;
- медициналық айықтырғыштың қаржы қызметiне жауап бередi;
- материалдық бағалы заттардың және т.б. есебiн жүргiзедi.
Ескерту: 77-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен.
78. Профилактикалық кабинет бастығы мен инспекторлық құрамның қызметтiк мiндеттерi оның жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқаулықпен анықталады. Қалған қызметкерлердiң мiндеттерiн медициналық айықтырғыштың бастығы штат санына және жергiлiктi ерекшелiктердi есепке ала отырып дайындайды.
VII. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген
адамдардың құқықтары мен мiндеттерi
79. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген адамдар мыналарға:
- медициналық айықтырғышқа жеткiзiлу себептерi мен айғақтарын бiлуге (айықтырғышқа жеткiзiлген адамдарға ол туралы босатылған кезде хабарланады);
- жеткiзiлгенi, жеке тiнту жүргiзiлгендiгi, заттары мен құжаттарының тексерiлгендiгi жөнiнде түсiнiктер беруге және өтiнiш-шағымдар жасауға;
- медициналық айықтырғыш қызметкерлерiнiң iс-әрекеттерi туралы осы бөлiмшенiң бастығына, медициналық айықтырғышты құрған iшкi iстер органының басшылығына, жоғары тұрған органына (лауазымды адам немесе прокурорға арыз-шағым жасауға);
- өзi немесе кезекшi-инспектор арқылы, телефонмен өзiнiң тұрған жерi туралы туысқандарын, жұмыс немесе оқу орнының әкiмшiлiгiн хабардар етуге;
- медициналық айықтырғышта болған уақытында денсаулық жағдайы нашарласа, қажеттi медициналық көмек алуға, сондай-ақ денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелерiнде емделуге құқылы.
80. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген адамдар мыналарға:
- медициналық айықтырғышқа белгiленген iшкi тәртiп ережелерiн сақтауға;
- медициналық айықтырғыш қызметкерлерiнiң заңды талаптарын орындауға;
- медициналық айықтырғышты құрал-жабдықтарға, төсек-орындарға ұқыптылықпен қарауға мiндеттi.
81. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген адамдар осы мекемеге, лауазымды адамдарға немесе азаматтарға тигiзген залалы үшiн материалдық жауапкершiлiкке тартылады.
VII. Медициналық айықтырғыш қызметiнде
заңдылықтарды қамтамасыз ету
82. Медициналық айықтырғыш қызметiнде заңдылықтар мынадай бағыттарда қамтамасыз етiледi:
- заңдылық пен құқық тәртiбi нормаларын бұлжытпай орындау, азаматтардың конституциялық құқықтар мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi ұйымдастырушылық және тәрбие жұмыстарын атқару;
- күн тәртiбiн, ұсталған адамдар неғұрлым көп болатын мезгiлдерде және кешкi уақытта мiндеттi түрде, басшылардың бiреуi кезекшiлiк ететiндей етiп жоспарлау;
- медициналық айықтырғышты iшкi iстер органдары басшылық құрамының тұрақты бақылау жасауын қамтамасыз ету; Аталған адамда медициналық айықтырғышқа адамның қандай себеппен түскендерiн кем дегенде, айына екi рет тексеруге мiндеттi;
- медициналық айықтырғыштың кезекшi нарядтарын жоғарғы органдардың тұрақты тексеруiн ұйымдастыру;
- медициналық айықтырғышта азаматтардың шағымдары мен ұсыныстарына арналған кiтапша болуы қажет және ол медициналық айырғыштан шығарылатын адамдарға көрiнетiн жерде тұруы тиiс;
- прокурорлардың ұсыныстары, соттардың iшiнара анықтамалары бойынша, баспасөз, радио теледидар арқылы айтылған сын пiкiрлер негiзiнде прокурорлық бақылау жасау және шаралар қолдану;
- медициналық айықтырғышқа түскендер осы мекеме қызметкерлерiне шағым жасай алатын құқықтармен қамтамасыз етiледi;
- жауапкершiлiкке және айыптау шараларына негiзсiз тартылған
азаматтарды ақтап шығару жөнiнде iшкi iстер органдарының атынан көпшiлiк көзiнше кешiрiм сұрай отырып, мiндеттi түрде еңбек ұжымдарын, ал қажет болса, бiрге тұратын тұрғандарды хабарландыру;
- жылына кем дегенде екi рет еңбек ұжымдары мен тұрғындар арасында медициналық айықтырғыш басшылары мен басшылар құрамындағы қызметкерлердiң тұрақты есеп берулерiн тыңдау.
Ережеге N 1 қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен
_____________________________ қалалық IIБ
_____________________________ iшкi iстер бөлiмi
жанындағы медициналық айықтырғышқа
жеткiзiлген адамдарды тiркеу
ЖУРНАЛЫ
Инв. N ________
1996 ж. "____"___________________ басталды
1996 ж. "____"___________________ аяқталды
Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген
адамдарды тiркеу журналын жүргiзу
ЕРЕЖЕЛЕРI

77. Старший бухгалтер (бухгалтер):
- выполняет обязанности в соответствии с Положением о главном бухгалтере;
- отвечает за финансовую деятельность медвытрезвителя;
- ведет учет материальных ценностей и др.  <*>
Сноска. Пункт 77 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 10 сентября 2004 года  N 526 .
78. Функциональные обязанности начальника и инспекторского состава кабинета профилактики определяются Инструкцией по организации его работы. Для остальных сотрудников обязанности разрабатываются начальником медицинского вытрезвителя с учетом штатной численности и местных особенностей.
VII. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ЛИЦ, ДОСТАВЛЕННЫХ
В МЕДИЦИНСКИЙ ВЫТРЕЗВИТЕЛЬ
79. Лица, доставленные в медицинский вытрезвитель, имеют право:
- знать основания и мотивы доставления (лицам, помещенным на вытрезвление, они сообщаются при выписке);
- давать объяснения и заявлять ходатайства по поводу доставления проведенного личного досмотра, досмотра вещей и документов;
- обжаловать действия работников медицинского вытрезвителя начальнику этого подразделения, руководству органа внутренних дел, при котором создан медицинский вытрезвитель, в вышестоящий орган (должностному лицу) или прокурору;
- лично или через инспектора-дежурного уведомить по телефону о месте своего нахождения родственников, администрацию по месту работы или учебы;
- в случае ухудшения состояния здоровья во время нахождения в медвытрезвителе получать необходимую медицинскую помощь, в том числе в лечебных учреждениях органов здравоохранения.
80. Лица, помещаемые в медицинский вытрезвитель, обязаны:
- соблюдать установленные в медицинском вытрезвителе правила внутреннего распорядка;
- выполнять законные требования работников медицинского вытрезвителя;
- бережно относиться к оборудованию, постельным принадлежностям, находящимся в медицинском вытрезвителе.
81. Лица, доставленные в медицинский вытрезвитель, несут материальную ответственность за ущерб, причиненный этому учреждению, должностным лицам или гражданам.
VIII. ОБЕСПЕЧЕНИЕ ЗАКОННОСТИ В ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
МЕДИЦИНСКОГО ВЫТРЕЗВИТЕЛЯ
82. Законность в деятельности медицинского вытрезвителя обеспечивается:
- организаторской и воспитательной работой по безусловному выполнению норм законности и правопорядка, охраны конституционных прав и законных интересов граждан;
- планированием распорядка дня руководящего состава медицинского вытрезвителя таким образом, чтобы один из них обязательно дежурил в часы наиболее интенсивного доставления задержанных граждан и в вечернее время;
- систематическим контролем со стороны руководящего начальствующего состава органов внутренних дел, при котором он создан. Указанные лица обязаны не менее двух раз в месяц проверять обоснованность помещения граждан на вытрезвление;
- регулярными проверками дежурных нарядов медицинского вытрезвителя со стороны вышестоящих органов;
- постоянным контролем за ведением в медицинском вытрезвителе книги жалоб и предложений граждан, которая должна находиться на видном месте и быть доступной для граждан, выписываемых (отпускаемых) из медицинского вытрезвителя;
- прокурорским надзором и мерами, принятыми по представлениям прокуроров, частным определением судов, критическими выступлениями печати, радио, телевидения;
- правом граждан, доставленных в медицинский вытрезвитель, обжаловать действия его сотрудников;
- обязательным информированием трудовых коллективов, а при необходимости и населения по месту жительства о реабилитации необоснованно привлеченных к ответственности граждан и принятых к виновным мерам, принесением публичных извинений от имени органов внутренних дел;
- регулярными, не реже двух раз в год, отчетами руководителей медицинского вытрезвителя и сотрудников из числа начальствующего состава в трудовых коллективах и перед населением.
Приложенне N 1
к Положению  <*>
Сноска. Приложение 1 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 10 сентября 2004 года  N 526 .
ЖУРНАЛ
регистрации лиц, доставленных
в медицинский вытрезвитель
при отделе внутренних дел __________________________________________
____________________________________________________________ ГОРОВД
Инв. N _______________
Начат "_____"____________199___ г.
Окончен "____"___________199___ г.
ПРАВИЛА
ведения журнала регистрации лиц,
доставленных в медицинский вытрезвитель

1. Журналды кезекшi-инспектор немесе оның мiндетiн атқарушы
жүргiзедi.
2. Журналға медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген барлық адамдар енгiзiледi.
3. Жеткiзiлген адамдар туралы мәлiметтер журналға жеке басты куәландыратын құжаттар, оларды жеткiзген полиция қызметкерiнiң рапорты, азаматтар арыздары, мекен-жай бюросы, жұмыс орны немесе тұрғылықты жерi арқылы тексеру нәтижелерi негiзiнде жазылады.
4. Журналдың барлық бағандары мiндеттi түрде толтырылуы қажет. Жазбалар ұқыпты, түсiнiктi және тек сиямен (пастамен) жазылады. Жазбаларды боямалауға рұқсат етiлмейдi.
5. Журнал беттерi нөмiрленуi, бау өткiзiлуi және мөрмен
бекiтiлуi тиiс.
6. Медициналық айықтырғышта пайдаланылған журналдар соңғы жазба енгiзiлген күннен бастап, үш жыл бойы сақталады, кейiн белгiленген тәртiп бойынша жойылады.
1. Реттiк нөмiрi
_______________________________________________________________
2. Жазылған хаттама нөмiрi
_______________________________________________________________
3. Жеткiзiлген күнi және уақыты
_______________________________________________________________
4. Босатылған күнi және уақыты
_______________________________________________________________
5. Тегi, есiмi, әкесiнiң аты, туған күнi, айы және туған жерi,
______________________________________________________________
тұрған палатасы N
6. Мекен-жайы
_______________________________________________________________
7. Кiм жеткiздi
_______________________________________________________________
8. Жұмыс орны, лауазымы
_______________________________________________________________
9. Медициналық тексеру нәтижесi және медициналық көмек
көрсетiлгендiгi жайлы мәлiметтер
_______________________________________________________________
10. Кезекшiнiң жеткiзiлген адамға қатысты қабылдаған шешiмi
_______________________________________________________________
11. Күшпен көндiру құралдары қолданылды (қандай құралдар және
қолдану мерзiмi)
_______________________________________________________________
Ескерту: Смена соңына кезекшi-инспектор iстелiнген жұмыстың
қорытындысын жасайды, ол туралы журналға жазып,
форма бойынша қол қояды:
Кезекшiлiктi тапсырған ____________________
Кезекшiлiктi қабылдаған ___________________
Ережеге N 2 қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен.
Адамдарды медициналық айықтырғышқа жеткiзу
(орналастыру), әкiмшiлiк жауапкершiлiкке немесе
қоғамдық ықпал ету шараларына тарту жөнiндегi
ХАТТАМА
"____"______________ 199___ ж. ________________________________
(хаттама жазылған жер)
кезекшi-инспектор _____________________________________________
(шенi, тегi, аты, әкесiнiң аты)
_______________________________________________________________
(уақыты, полиция қызметкерiнiң, азаматтардың тегi.
___________________________________________________ жеткiзген.
есiмi, әкесiнiң аты көрсетiлсiн)
_______________________________________________________________
(киiмнiң түрлерi аталып және олардың жай-күйi сипатталсын)
_______________________________________________________________
киiнген фельдшер_______________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_______________________________________________________________
(мас болу белгiлерi баяндалсын)
сипатталатын _________________ мас болу дәрежесi анықталған
медициналық тексеру жүргiздi, сондай-ақ денесiндегi ерекше
белгiлерi, жарақаттары, аурулары айқындалды
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Жеткiзiлген адамды және заттарды тексергенде
_______________________________________________________________
(ақша купюролары, жалпы жиынтығын жазбаша көрсету, құнды заттар,
_______________________________________________________________
паспорт немесе жеке басты куәландыратын басқа құжаттар, олардың
_______________________________________________________________
нөмiрi, қашан, кiм берген, қару және басқа да тыйым салынған
_____________________________ анықталды, заттар алынып
заттар)
сақтауға қабылданды.
Төмендегi адамдардың қатысуымен куәландырылатын, алынған заттар
сақталатын ұяшық N _________:

1. Журнал ведется инспектором-дежурным или лицом, исполняющим его обязанности.
2. В журнал заносятся все лица, доставленные в медицинский вытрезвитель.
3. Сведения о доставленных лицах вносятся в журнал на основании документов, удостоверяющих личность, рапорта доставившего их работника полиции, заявлений граждан, результатов проверки по адресному бюро, месту работы или жительства и т.п.
4. Заполнение всех граф журнала обязательно. Записи ведутся аккуратно, разборчиво и только чернилами (пастой). Затушевывание записей не допускается.
5. Листы журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью.
6. Использованные журналы хранятся в медвытрезвителе в течение трех лет со дня внесения последней записи, а затем уничтожаются в установленном порядке.
1. Номер п/п
____________________________________________________________________
2. Номер составленного протокола
____________________________________________________________________
3. Дата и время доставления
____________________________________________________________________
4. Дата и время выписки
____________________________________________________________________
5. Ф.И.О. год, число, месяц и место
рождения, N палаты, где содержался
____________________________________________________________________
6. Место жительства
____________________________________________________________________
7. Кем доставлен
____________________________________________________________________
8. Место работы, должность
____________________________________________________________________
9. Результат медосмотра и сведения
об оказании медпомощи
____________________________________________________________________
10. Решение, принятое дежурным
в отношении доставленного
____________________________________________________________________
11. Применены средства принудительного
удержания (какие и время нахождения)
____________________________________________________________________
Примечание: По окончании смены инспектор-дежурный
подводит итоги работы, делает соответствующую
запись в данном журнале и расписывается по
форме:
Дежурство сдал: ______________________________________
Дежурство принял: ____________________________________
Приложение N 2
к Положению  <*>
Сноска. Приложение 2 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 10 сентября 2004 года  N 526 .
П Р О Т О К О Л
о доставлении (помещении) лица в мед.вытрезвитель,
привлечении к административной ответственности
или мерам общественного воздействия
"____"____________199___ г._________________________________________
(место составления протокола)
дежурный-инспектор _________________________________________________
(звание, Ф.И.О.)
принял на вытрезвление гр-на (ку) __________________________________
(Ф.И.О.)
доставленного (ую) _________________________________________________
(указать время, Ф.И.О. работников полиции,
____________________________________________________________________
граждан)
одетого (ую) _______________________________________________________
(перечислить предметы одежды и описать их состояние)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
фельдшер ________________________ произвел медицинский осмотр
(Ф.И.О.)
при котором установлена _________________ степень опьянения, что
выражается в
_______________________________________________________,
(описать признаки опьянения)
а также обнаружены особые приметы на теле, травмы, заболевания
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При досмотре доставленного(ой) и вещей выявлено, изъято и принято на
хранение ___________________________________________________________
(деньги в купюрах, сумма прописью, ценности,
____________________________________________________________________
паспорт или другие документы, удостоверяющие личность, их номер,
____________________________________________________________________
когда и кем выданы, оружие и другие запрещенные предметы)
____________________________________________________________________
N ______ ячейки хранения изъятых вещей, что удостоверяется
присутствующими:

1. ________________________________________________ тұрады
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (мекен-жайы)
2. ________________________________________________ тұрады
(тегi, аты, әкесiнiң аты)      (мекен-жайы)
Қолдары: жеткiзгендер ____________________________________
кезекшi инспектор _______________________________
Сотқарлық пен бұзақылық жасауына байланысты ___________________
(қалай болғанын көрсету)
айықтырылушыға күшпен көндiру шаралары қолданылды
____________________________________
(сағаты, минуты көрсетiлсiн)
Кезекшi инспекторы __________________ (қолы)
Фельдшер ____________________________ (қолы)
Хаттамада көрсетiлген заттарды, ақшаны, құнды заттарымды
алдым, талаптарын _____________________________________________
(жоқ, бар болса сипатталсын)
Хаттамамен таныстым, "__"_____________ 199__ ж. ____сағ.__ мин.
босатылдым
_________________________________   ___________________________
(медициналық айықтырғышта болған    (кезекшi-инспектордың тегi,
адамның тегi, аты, әкесiнiң аты,    аты, әкесiнiң аты, қолы)
қолы)
(Хаттаманың келесi бетi)
Тәртiп бұзушының жеке басы туралы мәлiметтер
Тегi _____________ аты _____________ әкесiнiң аты _____________
Туған күнi _________________ Туған жерi _______________________
_______________________________________________________________
Тұрғылықты жерi _______________________________________________
_______________________________________________________________
Паспорты немесе бас жеке басын куәландыратын құжат, N,
қашан және кiм берген _________________________________________
Жұмыс, оқу орны _______________________________________________
(мекеме, ұйым, кәсiпорынның аты және оның
_______________________________________________________________
мекен-жайы)
Лауазымы _______________, жалақысы ______________________ теңге
Күнелту кезi (егер жұмыс iстемесе) ____________________________
Отбасының құрамы ___________ адам, асырауында ____________ адам
Жеке басы ___________________________________________ анықталды
(мекен-жай бюросы, пасп-ы немесе бас құжат-ы арқылы N, серия)
IIБ есебi арқылы тексергенде __________________________________
(бұрын әкiмшiлiк жауапқа тартылғаны
___________________________________________________ анықталды.
қару иесi екендiгi, не себептi есепте тұратыны ж.т.б.)
Азамат(ша) ________________________ "____"_____________ 199__ж.
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
________ сағат ________ мин ___________________________________
(мастың алынған орны, құқық бұзуының
_______________________________________________________________
мәнiсi; осы құқық бұзушылыққа жауапкершiлiк белгiлейтiн
_______________________________________________________________
нормативтiк акт)
Хаттамада баяндалған фактiлердi мына адамдар растайды:

1. _________________ проживает _____________________________________
(Ф.И.О.)                               (адрес)
2. _________________ проживает _____________________________________
(Ф.И.О.)                               (адрес)
______________________ (подпись)
Подписи: доставивших _______________________________________________
дежурного-инспектора ______________________________________
В связи с буйством и бесчинством ___________________________________
(указать, в чем они выражались)
к вытрезвляемому применялись меры удержания ________________________
(указать часы и минуты)
Дежурный-инспектор ________________(подпись)
Фельдшер           ________________(подпись)
Заключение фельдшера при выписке ___________________________________
________________(подпись фельдшера)
Вещи, деньги, ценности, указанные в протоколе получил(а) претензий
____________________________________________________________________
(не имеет, если имеет, то описать какие)
С протоколом ознакомлен(а), освобожден(а) в "____" час "____" мин
"_____"________________199____г.
___________________________            ____________________________
(Ф.И.О. и подпись лица,                 (Ф.И.О. и подпись
помещавшегося на вытрезвление)           дежурного-инспектора)
(Оборотная сторона протокола)
Сведения о личности нарушителя
Фамилия ____________ Имя _____________ Отчество ____________________
Дата рождения ____________________ Место рождения __________________
____________________________________________________________________
Место жительства ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Паспорт или другой удостоверяющий личность документ, N, когда и кем
выдан ______________________________________________________________
Место работы, учебы ________________________________________________
(наименование орг-ции, учреждения, предприятия
____________________________________________________________________
и его адрес)
Занимаемая должность ___________________, зарплата __________тенге
Источник существования (если не работает) __________________________
Состав семьи ______чел. на иждивении _____чел.
Личность установлена _______________________________________________
(по адресному бюро, паспорту или другим документам, N, серия)
При проверке по учетам ОВД выявлено_________________________________
(привлекался ранее к админ.ответственности, является
____________________________________________________________________
владельцем оружия, состоит на учете и в связи с чем и т.д.)
Гражданин(ка) ____________ "_____"_______________199____ г.
(Ф.И.О.)
в "____" час "____" мин ____________________________________________
(место подбора задержанного; существо
____________________________________________________________________
правонарушения; нормативный акт, предусматривающий ответственность
____________________________________________________________________
за данное правонарушение)
Изложенные в протоколе факты подтверждают присутствующие:

1. ____________________________ тұратын жерi __________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)                   (мекен-жайы)
_______________________________              ___________ (қолы)
2. ____________________________ тұратын жерi __________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)                   (мекен-жайы)
_______________________________              ____________(қолы)
Хаттама толтырушының қолы __________________
Хаттамамен таныстым__________________ (тәртiп бұзушының қолы)
ТӘРТIП БҰЗУШЫНЫҢ ТҮСIНДIРМЕСI
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
__________________(тәртiп бұзушының қолы)
Iшкi iстер органы бастығының
ҚАУЛЫСЫ
"___"____________ 19___ ж. N ________ хаттаманы қарай отырып,
азамат(ша) ____________________________________________________
iс-әрекетiнде _________________________________________________
____________________________________________ анықталды.
____________________________________________
(ескертiлдi, материал еңбек
_______________________________________________________________
ұжымының, қоғамдық ұйымның қарауына жiберiлдi
________________________________ шешiм қабылданды
айып салынды)           _______________________________
(iшкi iстер органының аты)              (қолы)
"____"_______________ 199___ж.
Ережеге N 3 қосымша
Медициналық айықтырғышқа түскен
адамның есеп-сынақ карточкасы
1. Тегi _____________ Есiмi _____________ Әкесiнiң аты ________
2. Туған датасы (күнi, айы, жылы) _____________________________
3. Туған жерi _________________________________________________
4. Мекен-жайы және тұрғылықты жерi ____________________________
_______________________________________________________________
5. Отбасы жағдайы _____________________________________________
6. Жұмыс орны және лауазымы ___________________________________
7. Ерекше белгiлерi ___________________________________________
8. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген датасы ________________
9. Әкiмшiлiк хаттама толтырылған ба? __________________________
(иә, жоқ, егер
_______________________________________________________________
толтырылса, датасы мен нөмiрi көрсетiлсiн)
10. Қабылданған шаралар _______________________________________
(ықпал жасау шаралары көрсетiлсiн)
11. Карточка "____"_______________ 199__ ж. толтырылды
Медициналық айықтырғыштың ____________________________ ________
кезекшi инспекторы         (тегi, аты, әкесiнiң аты)    (қолы)
Медициналық айықтырғыштың ____________________________ ________
бастығы                    (тегi, аты, әкесiнiң аты)    (қолы)
Ережеге N 4 қосымша
N ЕСЕП-ШОТ
Ескерту: Қосымша алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен.
Ережеге N 5 қосымша
Медициналық
айықтырғыштың
мөртабаны
АНЫҚТАМА
Азамат(ша) ____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
___________________________ iшкi iстер бөлiмi жанындағы
медициналық айықтырғышта
"_____"_____________ 199___ ж. ____сағат ______ __________ мин.
болғандығы үшiн берiлдi
_______________________________________________________________
Iшкi iстер бөлiмi жанындағы
медициналық айықтырғыштың
кезекшi-инспекторы
_____________________ (шенi)
______________________________________  ________________ (қолы)
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
"___"_________________ 19___ж.
Ережеге N 6 қосымша
ТЕКСЕРУШIНIҢ ЕСКЕРТУЛЕР
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
NN |Тексеру |Тексерушiнiң       |Тексерушiнiң |Мед-лық айықтырғыш
ретi|датасы, |тегi, есiмi, әкес. |ескертулерi  |басшыларының қолда.
|уақыты  |аты, лауазымы,     |             |нылған шаралар
|        |шенi               |             |жөнiндегi белгiсi
____________________________________________________________________
1     2              3                4               5
____________________________________________________________________
(мұқабаның iшкi бетiне басылады)
N 4 бағанада мiндеттi түрде мыналар қамтылуы тиiс:
- азаматтарды негiзсiз жеткiзу фактiлерi;
- оларды ұрып-соғу;
- дөрекiлiк таныту;
- айықтырғышқа жеткiзiлгендердiң ақшасын, бағалы заттарын
иемдену және басқа төтенше жағдайлар
(тексерушi анықтаған жағдайда);
- кезекшi-нарядтың қызмет ету сапасы;
- айықтырылушы адамдардың ақшаларын бағалы заттарын,
нәрселерi мен киiмдерiн ұқыпсыз сақтау;
- арнаулы және пiшiмдi киiм-кешекпен жүру ережелерiн
бұзушылықтар;
- үй-жайдың тазалық жағдайы;
- оларды жою жөнiндегi нұсқаулар және олардың орындалу
мерзiмдерi.
Журнал беттерi нөмiрленiп, бау өткiзiлiп және мөрмен бекiтiлуi
тиiс.
Ережеге N 7 қосымша
Медициналық айықтырғыштағы
бiр кереует-орын есебiмен төсек-орын
және басқа да жабдықтардың табельдiк тиiстi
МӨЛШЕРЛЕРI
_______________________________________________________________
Заттардың аты                    |Заттар    |Пайдалану
|саны      |мерзiмi
_______________________________________________________________

1. ______________________ проживает ________________________________
(Ф.И.О.)                               (адрес)
_________________________________   ______________________(подпись)
2. ______________________ проживает ________________________________
(Ф.И.О.)                                (адрес)
________________________________    ______________________ (подпись)
Подпись составителя протокола ________________________
С протоколом ознакомился __________________(подпись нарушителя)
ОБЪЯСНЕНИЕ НАРУШИТЕЛЯ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________ (подпись нарушителя)
П О С Т А Н О В Л Е Н И Е
начальника органа внутренних дел
Рассмотрев протокол N _____________ от "_____"______________199  г.
Установил в действиях гражданина(ки) _______________________________
____________________________________________________________________
Принято решение ____________________________________________________
(предупрежден, направлен материал на рассмотрение
____________________________________________________________________
трудового коллектива, обществен.организации, наложен штраф)
Начальник __________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел) (подпись)
"____" _______________199  г.
Приложение N 3
к Положению
Учетно-статистическая карточка
на лицо, помещавшееся в медицинский вытрезвитель
1. Фамилия ________________ Имя __________ Отчество ________________
2. Дата рождения (число, месяц, год) _______________________________
3. Место рождения __________________________________________________
4. Адрес и место жительства ________________________________________
____________________________________________________________________
5. Семейное положение ______________________________________________
6. Место работы и должность ________________________________________
7. Особые приметы __________________________________________________
8. Дата доставления в медвытрезвитель ______________________________
9. Составлялся ли административный протокол ________________________
____________________________________________________________________
(да, нет, если составляется, то указать дату и номер)
10. Приняты меры ___________________________________________________
(указать меры воздействия)
11. Карточка составлена "_____"____________199   г.
Инспектор-дежурный
медвытрезвителя ________________ (Ф.И.О.) _____________ (подпись)
Начальник
медвытрезвителя ________________ (Ф.И.О.) _____________ (подпись)
Приложение N 4
к Положению  <*>
Сноска. Приложение 4 исключено - приказом Министра внутренних дел РК от 10 сентября 2004 года  N 526 .
С Ч Е Т   N ______
Приложение N 5
к Положению
Штамп
медицинского
вытрезвителя
С П Р А В К А
Выдана гр-ну(ке) ______________________________________________
(Ф.И.О.)
о том, что он(а) находился(лась) в медицинском вытрезвителе при
отделе внутренних дел ______________________________________________
с ___________час.___________мин. "____"______________199___г.
Инспектор-дежурный
медицинского вытрезвителя
при отделе внутренних дел _________________
__________________(звание)
__________________(Ф.И.О.) _________________________(подпись)
"____"_____________199 ___ г.
Приложение N 6
к Положению
Ж У Р Н А Л
замечаний проверяющего
--------------------------------------------------------------------
NN ! Дата,    !Должность,    !Замечания     !Отметка руководства
п/п ! время    !звание, Ф.И.О.!проверяющего  !медвытрезвителя о
! проверки !проверяющего  !              !принятых мерах
--------------------------------------------------------------------
1 !     2    !       3      !       4      !          5
--------------------------------------------------------------------
(печатается на внутренней стороне обложки)
В графе N 4 в обязательном порядке должно быть отражено:
- факты необоснованного доставления граждан;
- нанесение им побоев;
- проявление грубости;
- присвоение денег, ценностей доставленных и другие ЧП (в
случае установления проверяющим);
- качество несения службы дежурным нарядом;
- небрежное хранение денег, ценностей, вещей и предметов
одежды, принадлежащих лицам, помещенным на вытрезвление;
- нарушение правил ношения форменной и специальной одежды;
- санитарное состояние помещения;
- указания, которые даны по их устранению и сроки выполнения.
Листы журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью.
Приложение N 7
к Положению
Н О Р М Ы
табельной положенности постельных и других
принадлежностей для медицинского вытрезвителя в расчете
на одно койко-место
--------------------------------------------------------------------
Наименование предметов        !Количество!Срок эксплуатации
!предметов !
--------------------------------------------------------------------

1. Ақ жайма                        4 дана        1
2. Жастық тысы (iшкi)              1 дана        3
3. Жастық тысы (сыртқы)            4 дана        1
4. Клеенка жастық тыс              1 дана        3
5. Матрац                          1 дана        3
6. Мақталы жастық                  1 дана        3
7. Жартылай жүн көрпе              1 дана        4
8. Сүлгi                           3 дана        1
9. Көйлек-көншек сақтайтын қап     1 дана        1
10. Клеенка матрац қап             1 дана        3
11. Шәркелер                       1 дана        1
12. Топчан (кереует)               1 дана        5
_______________________________________________________________
Ескерту: 1. 4, 10, 11, 12 пункттерде аталған мүлiктер
жергiлiктi жерде жасалынады немесе алынады.
2. Жағажайға арналған резина шәркелер бiр рет пайдаланылған
соң, дезинфекциялануы тиiс.
Ережеге N 8 қосымша
Медициналық айықтырғыштағы
қызмет бөлiмдерiнiң
ШАМАМЕН АЛҒАНДАҒЫ ТIЗIМI
1. Кезекшi бөлмесi
2. Жеткiзiлгендердi тексеру және шешiндiру бөлмесi
3. Ерiксiз желдету қондырғыларымен жабдықталған айықтырушылар
палаталы (ерлер, әйелдер, шетел азаматтары, кәмелетке толмаған үшiн
жеке-жеке)
4. Басшылар кабинеттерi
5. Денсаулық пунктi (медицина қызметкерiнiң және процедура
кабинеттерi)
6. Бухгалтерия
7. Жылы душ бөлмелерi, тазалық тораптары (айықтырушылар және
қызметкерлер үшiн жеке-жеке)
8. Дезинфекциялық камера
9. Құрғату камерасы (шкаф)
10. Жеткiзiлген адамдардың көйлек-көншектер, төсек-орын
жабдықтары, шаруашылық тұрмыс заттары сақталынатын қоймалар
11. Тұрмыстық бөлме
12. Демалыс бөлмесi
13. Фотолаборатория
14. Есеп жүргiзу инспекторының кабинетi
15. Профилактика кабинетi
16. Сотқарлық танытқандарды жеке қамайтын бөлме
Қазақстан Республикасының
25 қаңтар 1996 жылғы
N 37 бұйрығына
N 2 қосымша
Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлгендерге
медициналық көмек көрсету жөнiндегi
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Мас күйiнде медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген азаматтар, мiндеттi түрде медициналық тексеруден өткiзiледi, сондықтан кезекшi фельдшер сыпайы түрде жеткiзiлген адамнан сыртқы киiмiн (ер адамдардан iш киiмiне дейiн) шешуiн ұсынады, оның денсаулығын сұрап, медициналық көмек көрсету қажеттiгiн айтады.
2. Жеткiзiлген әйел адамдарды медициналық тексеруден өткiзу кезiнде медициналық персоналға жатпайтын ер адамдарды қатыстыруға тыйым салынады. Тексеру кезiнде тек қана сыртқы киiмдерiн шешу ұсынылады (пальто, плащ, күртеше, аяқ киiм және т.б.).

1. Простыня                              4 шт.        1 год
2. Наволочка подушечная (нижняя)         1 шт.        3 года
3. Наволочка подушечная (верхняя)        4 шт.        1 год
4. Наволочка клеенчатая                  1 шт.        3 года
5. Матрац                                1 шт.        3 года
6. Подушка ватная                        1 шт.        3 года
7. Одеяло полушерстяное                  1 шт.        4 года
8. Полотенце                             3 шт.        1 год
9. Мешок для хранения белья              1 шт.        1 год
10. Наматрасник клеенчатый                1 шт.        3 года
11. Тапочки                               1 пара       1 год
12. Топчан (кровать)                      1 шт.        5 лет
--------------------------------------------------------------------
Примечание:
1. Имущество, перечисленное в пп. 4, 10, 11, 12 изготавливается или приобретается на месте.
2. Тапочки резиновые типа пляжных подлежат дезинфекции после разового использования.
Приложение N 8
к Положению
ОРИЕНТИРОВОЧНЫЙ ПЕРЕЧЕНЬ
служебных помещений медицинского вытрезвителя
1. Комната дежурного.
2. Комната для осмотра и раздевания доставленных.
3. Палаты для лиц, помещенных на вытрезвление (отдельно для мужчин, женщин, иностранных граждан и несовершеннолетних), оборудованные принудительной вентиляцией.
4. Кабинеты руководства.
5. Здравпункт (кабинет медработника и процедурная).
6. Комната бухгалтерии.
7. Теплые душевые, санитарные узлы (отдельно для вытрезвляемых и обслужвающего персонала).
8. Дезинфекционная камера.
9. Сушильная камера (шкаф).
10. Кладовые для белья, постельных принадлежностей, личных вещей доставленных, предметов хозяйственного обихода.
11. Бытовая комната.
12. Комната отдыха.
13. Фотолаборатория.
14. Кабинет инспектора по учету.
15. Кабинет профилактики.
16. Комната для изоляции буйствующих.
Приложение N 2
к приказу МВД Республики
Казахстан
N 37 от 25 января 1996 г.
ИНСТРУКЦИЯ
по оказанию медицинской помощи лицам,
доставленным в медицинские вытрезвители
1. Доставленные граждане в состоянии опьянения в медицинский вытрезвитель в обязательном порядке подвергаются медицинскому осмотру, для чего дежурный фельдшер в корректной форме предлагает доставленному снять с себя верхнюю одежду (мужчинам до трусов), спрашивает его о состоянии здоровья, необходимости оказания медицинской помощи.
2. Во время медицинского осмотра доставленных женщин присутствие мужчин, не относящихся к медицинскому персоналу, запрещается. При этом производится снятие только верхней одежды (пальто, плащ, куртка, обувь и др.).

3. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлгендердi кезекшi фельдшер медициналық тексеруден өткiзедi, тексеру былайша жүзеге асырылады:
- адамның терiсiн, денесiнiң жүндес бөлiктерiн мұқият тексеру;
- тамырының соғу жиiлiгiн және басқа да сипаттарын анықтау;
- артериялық қан қысымын өлшеу және одан кейiн динамикалық өлшеу жүргiзу;
- жүрегi мен өкпесiн тыңдау;
- жарақаттарын тексеру үшiн iшi мен басқа дене бөлiктерiн саусақпен басып көру;
- маскүнемдiктiң психикалық (наркологиялық) және неврологиялық дәрежелерiн анықтау.
4. Тексеру нәтижелерiн кезекшi фельдшер N 6 медициналық журналға жазады. Осы журналда жеткiзiлген адамдардың ерекше белгiлерi (тыртық, татуировкалар, меңдерi, қалдары, аяқ-қолды ампутациялау және т.б.) көрсетiледi.
5. Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлгендердiң психикалық (наркологиялық) неврологиялық және соматикалық күйлерiн зерттеу негiзiнде, фельдшер, олардың iшiмдiктен, есiрткiден және басқа түрдегi улануын, дене мүшелерiнiң зақымдануын, педикулез, терi ауруын, венерологиялық ауруларды, iшкi органдардың ауруларын анықтайды және қажеттi медициналық көмек көрсетедi (қосымша N 5).
6. Жедел әрi шұғыл медициналық көмектi (N 1, 2, 3, 4 қосымшалар) қажет ететiн барлық адамдарды дереу денсаулық сақтау органдарының аймақтық емдеу мекемелерiне жiберу қажет. Жедел медициналық жәрдем бригадасы келгенше, кезекшi фельдшер медициналық жәрдем көрсетуге мiндеттi (N 5 қосымша). Жедел медициналық жәрдем шақырту, оның шақырғаннан кейiн келген уақыты және медициналық айықтырғышта көрсетiлген көмегi туралы медициналық журналға жазылады (N 6 қосымша).
7. Егер айықтырғышқа жеткiзiлген адамға берiлетiн медициналық қайшы дәйектеме болмаса, фельдшер iшiмдiкке мас болу мөлшерiн анықтайды және осы адамды айықтырғышқа орналастыру мүмкiндiгi жөнiнде шешiм қабылдайды және ол жөнiнде кезекшi инспекторға баяндайды.
8. Мас болу мөлшерiн өз қалауы бойынша жазғызу мақсатында фельдшерге қысым жасауға ешкiмнiң құқығы жоқ. Аудандық, қалалық органның оперативтiк - басшы құрамының нұсқауы медициналық айықтырғышқа орналастыруға негiз бола алмайды.
9. Егер қажет болса медициналық тексеруден өткеннен кейiн, фельдшер медициналық айықтырғыш қызметкерлерiмен бiрiге отырып, жеткiзiлген адамды санитарлық тазалықтар өткiзедi, оған педикулездi анықтау негiзiнде адамның заттарына дезинфекция жүргiзу және адамның денесiн ысқылау жатады. Санитарлық тазалау үшiн тек қана жылы су пайдаланады. Санитарлық тазалау жүргiзiлгеннен кейiн, жеткiзiлген адамдар палаталарға апарылады, кереуеттерге орналастырылып, жоғары тыныс жолдары асфиксиясын құсықпен профилактикалау мақсатында бiр бүйрiне қарай жатқызылады.

3. Лица, доставленные в медвытрезвитель, подвергаются дежурным фельдшером медицинскому осмотру, который состоит из:
- тщательного осмотра состояния кожного покрова, волосистых частей тела;
- определения частоты и других характеристик пульса;
- измерения артериального давления с последующим его динамическим измерением;
- выслушивания сердца и легких;
- пальпации живота и частей тела для выявления возможных травм;
- определения психического (наркологического) и неврологического статусов, степени опьянения.
4. Результаты осмотра регистрируются дежурным фельдшером в медицинском журнале (Приложение N 6). В этом же журнале фиксируются особые приметы доставленных (шрамы, татуировки, родимые пятна, ампутация конечностей и т.д.).
5. На основании изучения психического (наркологического), неврологического и соматического состояния лиц, доставленных в медвытрезвитель, фельдшер устанавливает наличие алкогольной, наркотической и другой интоксикации, повреждения частей тела, педикулеза, заболеваний кожи, венерических заболеваний, заболеваний внутренних органов и оказывает необходимую медицинскую помощь (Приложение N 5).
6. Все лица, нуждающиеся в оказании скорой, неотложной медицинской помощи (Приложение N 1, 2, 3, 4) безотлагательно госпитализируются в территориальные лечебные учреждения органов здравоохранения. До прибытия бригады скорой медицинской помощи дежурный фельдшер обязан оказать медицинскую помощь (Приложение N 5). Факт вызова скорой медицинской помощи, время ее приезда с момента вызова и помощь, оказанная в условиях медвытрезвителя, фиксируется фельдшером в медицинском журнале (Приложение N 6).
7. В случае отсутствия у доставленного медицинских противопоказаний к помещению на вытрезвление фельдшер определяет степень алкогольного опьянения и принимает решение о возможности помещения данного лица на вытрезвление и докладывает об этом инспектору-дежурному.
8. Никто не вправе оказывать давление на фельдшера с целью установления желаемой степени опьянения. Указание оперативно- начальствующего состава горрайоргана для помещения на вытрезвление не является основанием для этого.
9. При необходимости после медосмотра фельдшер совместно с работниками медвытрезвителя проводит санитарную обработку доставленного, которая включает в себя обтирание и дезобработку, при выявлении педикулеза, принадлежащих ему вещей. Для санобработки используется только теплая вода. После окончания санитарной обработки доставленные сопровождаются в палаты, помещаются на койки (топчаны) и укладываются на бок: с целью профилактики асфикции верхних дыхательных путей рвотными массами.

10. Медициналық айықтырғыштың фельдшерi мен кезекшi полиция қызметкерi өзiн-өзi өлтiру жағдайларын болдырмау мақсатында ұдайы палаталарды аралап, айықтырылып жатқан адамдардың көңiл-күйiн тексередi, ал қажет болса, медициналық көмек көрсетедi.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
11. Медициналық көмек көрсеткенi жөнiнде фельдшер медициналық журналға жазып, айықтырылушы адамның тексергенге дейiнгi және одан кейiнгi көңiл-күйін баяндап, тексерген уақытын көрсетедi және аурудың басты белгiсi (сиптомы) көрсетiлген алғашқы диагноз қойылады.
12. Айықтырылушы азаматтардың iшiнде сотқарлық және бұзақылық жасағандар болса, олардың аяқ-қолдарын және кеудесiн жұмсақ таңғыштармен (енi 50-60 мм брезент немесе былғары белдiктермен) кереуетке етпетiнен жатқызып, байлау арқылы күшпен көндiру шараларын қолданады.
Денсаулыққа зиян келтiретiн арқанмен, кендiр жiппен байлауға, сондай-ақ суық сумен құюға тыйым салынады.
Байлап қою уақыты бiр сағаттан аспауға тиiс және мiндеттi түрде ол адам фельдшердiң бақылауында болуы қажет. Мұндай адамдарды көндiру мүмкiн болмаса, жедел медициналық жәрдемнiң психиатриялық бригадасы шақырылады және осыдан кейiн оларды медициналық айықтырғышта қалдыру жөнiндегi мәселе қаралады.
13. <*>
Ескерту: 13-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
14. Айықтырылған азаматтардың iшiнде iшiмдiк iшiп мас болғандар, айқын бiлiнетiн абстиненциясы барлар, депрессиялық жағдайға түскендерi, соматикалық ауруы барлар болмаса, онда фельдшер медициналық айықтырғыштың кезекшi инспекторына бұл адамдарды шығару туралы баяндайды. Медициналық айықтырғышқа екi немесе одан да көп рет түсiп әрi емделгендер туралы фельдшер профилактика жөнiндегi инспектормен бiрiге отырып, наркодиспансерлердi құлақтандырады. Егер мүмкiндiк болса, медициналық айықтырғышта емделген адамдарды шығарған кезде үйлерiне туыс адамдарымен бiрге қайтару жағы ескерiледi. Тұрақты мекен-жайы, құжаттары жоқ адамдарды және қаладан тыс тұратындарды шығару мекеменiң, қалалық IIБ бастығымен келiсiледi.
15. Медициналық айықтырғыштың денсаулық пунктi (N 7 қосымша) медициналық құрал-жабдықтармен, құрал-саймандармен (N 8 қосымша) және дәрi-дәрмектiң қажеттi мөлшерiмен (N 9 қосымша) қамтамасыз етiледi. Күштi әсер етушi дәрi-дәрмектер металл сейфте сақталады. Медициналық айықтырғыштың аға фельдшерi тәулiк сайын шұғыл медициналық көмек көрсетiлетiн сумканы (чемодан) тексерiп, оны дәрi-дәрмектермен толтырып отырады, сондай-ақ арнаулы автомашиналардағы дәрi-дәрмек қобдишасын да толтырып отырады.

10. Фельдшер и дежурный сотрудник полиции медвытрезвителя регулярно обходят палаты, следя за состоянием здоровья вытрезвляемых и с целью предотвращения самоубийств, а при необходимости оказывают медицинскую помощь.
Сноска. Пункт 10 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
11. Об оказании медпомощи фельдшер делает запись в медицинском журнале, здесь же описывается состояние здоровья вытрезвляемого до и после оказания медицинской помощи с указанием времени осмотра, выставляется предварительный диагноз с ведущим синдромом (симптомом).
12. В случае буйства или бесчинства находящихся на вытрезвлении граждан к ним применяются меры принудительного удержания путем фиксации мягкими повязками (брезентовыми или кожаными ремнями шириной 50-60 мм) к койке (топчану), руки, ноги и грудной клетки в положении "лежа на животе". Фиксация веревками, шпагатами, применение других физических методов удержания, которые могут причинить вред здоровью, а также обливание холодной водой категорически запрещается. Время фиксации не более одного часа и обязательно под наблюдением фельдшера. При неэффективном удержании к таким лицам вызывается психиатрическая бригада скорой медицинской помощи и в дальнейшем решается вопрос о целесообразности нахождения их в медицинском вытрезвителе.
13.  (исключен -  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667).
14. При установлении у лиц, прошедших вытрезвление, отсутствия признаков опьянения, резко выраженной абстиненции, депрессивного состояния, проявлений соматического заболевания фельдшер докладывает дежурному-инспектору медвытрезвителя о возможности их выписки, о всех лицах, доставленных два и более раза, прошедших вытрезвление в медвытрезвителе, совместно с инспектором профилактики, фельдшер оповещает наркодиспансеры. При возможности лица, прошедшие вытрезвление в медвытрезвителе, выписываются домой в сопровождении родственников. Выписка иногородних лиц, не имеющих определенного места жительства, документов согласовывается с начальником учреждения, ГОРОВД.
15. Здравпункт медвытрезвителя (Приложение N 7) обеспечивается медицинским инвентарем, инструментарием (Приложение N 8) и необходимым количеством лекарственных препаратов (Приложение N 9). Сильнодействующие лекарственные препараты хранятся в металлическом сейфе. Старшим фельдшером медвытрезвителя ежесуточно проверяется и пополняется медикаментами сумка (чемодан) неотложной медицинской помощи, также укомплектовывается аптечка в спецавтомашинах.

16. Медициналық айықтырғыштың аға фельдшерi, ол жоқ болса, кезекшi фельдшер арнаулы автомашина экипажының мүшелерiне апта сайын iшiмдiктен (есiрткiден) мас болғандардың iшiндегi жарақаттанғандарға, соматикалық аурулары бар және уланғандарға, iшiмдiктен мас болғандармен симптоматикасы бiрдей жағдайдағы адамдарға алғашқы медициналық көмек көрсету жөнiнде, сондай-ақ медициналық айықтырғышқа адамдарды жеткiзу тәртiбi және олардың арнаулы автомашиналардағы өлу жағдайларын болдырмау туралы нұсқаулық жүргiзедi.
Нұсқаулыққа N 1 қосымша
Iшiмдiктен мас болу әсерiнен ең жиi
кездесетiн және дифференциалды диагностика
жүргiзудi талап ететiн зақымданулар мен
аурулар түрлерi
Адамның iшiмдiктен мас болғанын анықтау көп жағдайда қиындық туғызбайды, бiрақ оның астарында аурудың ауыр түрлерi мен жарақаттар iздерi жасырын жатуы мүмкiн. Сондықтан денсаулығына қауiп төндiретiн белгiлердi анықтау үшiн, ұсталған әр адамға мұқият тексеру жүргiзу қажет.
Бас жарақаттары
Медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген әрбiр адамның, ең бiрiншi кезекте, басын мұқият тексеру керек. Егер бас терiсiнiң зақымданған жерлерi болса, ол жердiң шашын қысқа етiп қиып, жараның аузына алғашқы өңдеу жүргiзiледi. Ми шайқалған кезде сыртқы белгiлерi болмайтындығын ескеру қажет. Iшкi бас сүйегiнiң жарақаты бар күмәндi адамдарды медициналық айықтырғышқа жеткiзгенде абайлап зембiлмен тасымалдау қажет.
Ми зақымдары мен оның шайқалуы
Мидың зақымдануы мен шайқалуының күрделiлiгiне қарай, адамның, бiрнеше минуттан немесе бiрнеше сағаттан бiрнеше тәулiкке дейiн ойынан алжасуы немесе есiнен тануы байқалады, ол қайталама құсумен, тамыр соғуының төмендеуiнен, бiрқалыпсыз тыныс алуымен, артериялық қысымының жоғарылауымен, көз қарашығының тарылуымен, олардың жарықты сезу реакциясының жоғалуымен немесе төмендеуiмен, анизокория, нистагм, менингиттiк белгiлерiмен (жеке бұлшық етiнiң ригидтiлiгi), Бабинскийдiң, Опенгеймнiң, Россиоимоның паталогиялық рефлекстерiмен жүредi.
Бас сүйегiнiң жарылуы мен сынуы және
ми қабығының астына қан құйылуы
Бас сүйегiнiң сынғандығын дәлелдейтiн диагностикалық критерийлер - құлағынан қан ағуы, мұрнынан сирек қан ағуы (ұйыған қан, сарсу) болып табылады. Кейiнiрек кеңсiрiгi мен көз ұясында гематома пайда болады ("көзiлдiрiк" белгiсi).
Бас сүйегi төбесiнiң сынуы кезiнде, жарақаттанғаннан кейiн бiрнеше сағаттан соң, мидың жаншылу көрiнiстерi байқала бастайды, бастың сынып ауыруы, баяу және қиындай түскен тамыр соғуы, кейде гемипарез де болуы мүмкiн. Адамның санасы қарауытып, одан кейiн кома күйiне түсетiн сопор үдей түсiп, оның ақыры өлiммен аяқталады. Субарахноидтi қан құйылу кездерiнде адамның кенеттен басы ауырады, құсады, есiнен танып қалады, желке бұлшық етiнiң ригидтiлiгi, патологиялық рефлекстер, дене қызуының көтерiлуi байқалады.
Әдетте мұндай аурулар кенеттен, нервтiк күйзелiстен, физикалық салмақ түсуден пайда болады және әсiресе жасы үлкен адамдарда болады. Ауру соққы тигендей құлайды, есiнен танады, сыртқы тiтiркендiргiштердi де, сондай-ақ күштi ауру белгiлерiн де сезiнбейдi. Аурудың бетi көкшiл қып-қызыл реңге түсiп, тыныс алуы қиындайды және кеудесi қырылдайды, тамыр соғуы ауырлап сирей бастайды. Құсады, ерiксiз несеп жүредi (сирек дефекация). Бұл ауру мынадай ошақтық белгiлерiмен сипатталады: қан құйылу жағындағы көз қарашығының ұлғаюы, "парус" белгiсi - сол ауру жағындағы ауыз бұлшық етiнiң гипотониясы, демалған кезде бiлiнедi; қан құйылу жағына қарама-қарсы дене бөлiгiндегi аяқ-қолдары бұлшық еттерiнiң атониясы (көтерiлген қолы сылқ етiп құлайды) Бабинский, Оппенгейм, Россолимо, патологиялық рефлекстерi.
Iшкi органдар жарақаттары
Iшiмдiктен мас болғандардың ауырған жерiн сезу қабiлетi төмендейдi де, егер ол жердiң терiсi зақымданбаса, жарақаттары дер кезiнде анықталмай қалуы мүмкiн. Сондықтан айықтырылуға жатқызылған адамдарды мұқият түрде сыртқы тексеруден өткiзу қажет. Киiмдерiн шешiндiрген соң, мұқият түрде адамның iшiн, кеуде клеткасын, аяқ-қолдарын қарау керек. Iштен қан кету кезiнде, iшкi органдардың үзiлуi салдарынан аурудың бет-пiшiнi кенеттен бозарып, әлсiздiк пайда болады тамыр соғуы жиiлеп әрi әлсiрей бастайды, тыныс алуы нашарлайды, құрсақ бұлшық еттерi қатаяды.
Миокард инфарктi
Ауру кеуде жақтан басталып, адамның қолдарына, иықтарына және жауырындарына берiледi. Егер ұсталған адам есi бар кезде жүрек пен кеуде тұсындағы аурулар мазасын алатынын айтса, миокард инфарктiнiң болу мүмкiндiгiнен сақтану қажет.
Анықталмаған миакард инфарктi одан әрi коллапс (есiнен тану, кенеттен бозару, әлсiреу, жиi тамыр соғуын, артериялық қысымның бiрден төмендеуiн, жүректiң баяу соғуын) тудырады. Спирттi iшiмдiктердiң кiшкентай мөлшерiн ғана iшкен кейбiр адамдарда миокард инфарктi пайда болады, олар мұндай кезде, iшiмдiктен күштi мас болған адамға ұқсайды.
Сондықтан егер ауру адамда, миокард инфарктi бар екендiгi күдiктелсе, оған нитроглицерин беру қажет, жедел медициналық жәрдемнiң кардиологиялық бригадасын шақыру және ол келгенше ауруды жансыздандыратын дәрi-дәрмек беру.
Комалық күйлер
Диабеттiк кома қант диабетiмен ауыратын адамдарда пайда болады. Оның белгiлерi: аузынан ацетон иiсiнiң шығуы, терең және шулы тыныс алуы, терiсi бозарған, құрғақ, суық, ернi мен тiлi құрғаған, бет-пiшiнi сүйiрленген.
Уремиялық кома бүйрек қызметi бұзылған кезде пайда болады. Оның белгiлерi: ауыздан аммиак тәрiздес иiстiң шығуы, құрғақ терi, көз қарашығының кiшiреюi, дене бұлшық еттерiнiң тартылуы.
Бауыр комасы бауыр циррозы ауруы кезiнде байқалады. Белгiлерi: ауыздан шiрiген жапырақтардың иiсi тәрiздi иiстiң шығуы, терi қабатының сарғаюы, қан аралас құсуы. Әртүрлi есiрткiлiк заттармен улануы. Морфиймен, морфий тәрiздi дәрi-дәрмектермен (опий, кодеин, диоцин және т.б.) улануы.
Есiрткiнiң улағыш мөлшерiн қабылдағаннан кейiн аз уақыт қозу процесi жүредi, ол сопорға айналады және әрi қарай кома күйiне түседi, бұл жағдайдың бәрiне тән белгiлерi: аурудың тым сирек тыныс алуы, кейде Чейм-Стокс типтес мерзiмдi тыныс алуы (паузадан кейiн бiрiншi әлсiз, одан кейiн тым ауыр, бiресе басылып қалатын, қайтадан паузамен дем алулар) және көз қарашықтарының кенеттен кiшiреюi. Кiлегейлi қабықтары мен терiсi көгерiп, кейде терiде бөрту пайда болады. Аузынан iшiмдiктiң иiсi сезiлмейдi.
Ганишпен (нашамен, "планмен", марихуанамен) улану
Кейбiр жағдайларда гашиштi пайдалану спирттi iшiмдiктердi пайдаланғанмен бiрдей болады. Ауыздан iшiмдiктiң иiсi шығады. Есiрткiге мас болу эйфориямен, есерленумен, тәбетiнiң күшеюiмен кейде жыныстық жағынан өз-өзiне ие болмаушылық және қоршаған ортаны терiс қабылдаушылық сияқты ерекшелiктермен сипатталады. Бұдан әрi адамның өзiне өзi көңiлi толмай үрейленiп мазасыз күйге түседi, жүрек қағысы жиiлеп, суық тер, әлсiздiк пайда болып, қимыл-қозғалыстары бұзылып, ұйқысы келедi. Ақыл-есi өзгеруiмен, бағыттан адасуымен, психомоторлық қозумен бейнеленетiн ауыр психотикалық өзгерiске түсу орын алуы мүмкiн.
Ұйықтататын дәрiлермен улану (барбитур
қышқылынан және басқа қышқылдардан өндiрiлген
Барбитурадан мас болу моториканың кенеттен бұзылуымен сипатталады, яғни тәлтiректеп басу, түсiнiксiз, күмiлжiп сөйлеу.
Барбитуралық интоксикация өршiген сайын, мас адамның ақыл-есi жоғалып, морфинмен уланған сияқты сопор, одан кейiн кома күйiне түседi (көз қарашығының кiшiреюi, тыныс алуының сиреуi, сiлекейiнiң қатты шұбыруы, тiлiнiң тартылуы).
Атропинмен, циклодолмен және басқа антропин тәрiздi
заттармен улану (астматолды шегу немесе
оны спирттi iшiмдiктерге араластыру

16. Старший фельдшер медвытрезвителя, а при его отсутствии дежурный фельдшер проводит еженедельно с членами экипажа спецавтомашин инструктаж по вопросам оказания первой медицинской помощи лицам в алкогольном (наркотическом) опьянении, имеющим травмы, соматические заболевания, отравления и состояния, которые по симптоматике сходны с алкогольным опьянением, а также по вопросам правил транспортировки лиц, подлежащих вытрезвлению в медвытрезвителе и предотвращению смертных случаев непосредственно в спецавтомашинах.
Приложение N 1
к Инструкции
ПОВРЕЖДЕНИЯ И ЗАБОЛЕВАНИЯ, НАИБОЛЕЕ ЧАСТО
ВСТРЕЧАЮЩИЕСЯ НА ФОНЕ АЛКОГОЛЬНОГО ОПЬЯНЕНИЯ
И ТРЕБУЮЩИЕ ДИФФЕРЕНЦИАЛЬНОЙ ДИАГНОСТИКИ
Распознование алкогольного опьянения в большинстве случаев не представляет затруднения, однако оно может скрывать последствия травм и тяжелых заболеваний. Поэтому каждый задержанный должен быть тщательно осмотрен на предмет установления опасных для жизни расстройств здоровья.
Травмы головы
В первую очередь у каждого доставленного в медвытрезвитель необходимо тщательно осмотреть голову. В местах обнаружения повреждений кожи коротко остричь волосы и провести первичную обработку ран. Следует иметь в виду, что при сотрясении мозга внешние признаки могут отсутствовать. Доставленных, у которых подозревается внутричерепная травма, следует бережно транспортировать на носилках.
Ушибы и сотрясения мозга
В зависимости от тяжести ушиба или сотрясения мозга они сопровождаются помрачнением или потерей сознания длительностью от нескольких минут или часов до нескольких суток, повторной рвотой, замедлением пульса, неравномерным дыханием, повышением артериального давления, сужением зрачков, ослаблением или отсутствием их реакции на свет, анизокорией, нистагмом, менингиальными симптомами (ригидность мышц затылка), патологическими рефлексами Вабинского, Оппенгейма, Россолимо.
Трещины и переломы костей черепа
и кровоизлияния под оболочку мозга
При переломах основания черепа диагностическим критерием является кровотечение из ушей, реже из носа (сгустки крови, сукровица). Позже появляется характерная гематома у переносицы и в области глазниц (симптом "очков").
При переломах свода черепа после нескольких часов относительного благополучия с момента травмы развиваются явления сдавления мозга: распирающие головные боли, медленный напряженный пульс, иногда явления гемипареза. Нарастает затемнение сознания, затем развивается сопор с переходом в кому, заканчивающийся смертью.
При субарахноидальных кровоизлияниях наблюдается: внезапная головная боль, рвота, потеря сознания, ригидность затылочных мышц, патологические рефлексы, повышение температуры тела.
Возникает внезапно, обычно в связи с нервными переживаниями, физическим напряжением, чаще бывает у людей пожилого возраста. Больной падает как от удара, теряет сознание, не реагирует на внешние раздражители, в том числе на сильные болевые. Лицо красное с сине-багровым оттенком, дыхание затрудненное, хриплое, пульс редкий, напряженный. Бывает рвота, непроизвольное мочеиспускание (реже дефекация). Характерны очаговые симптомы: расширение зрачка на стороне кровоизлияния, симптом _паруса_ - гипотония мышц лица на стороне паралича, заметная при дыхании; атония мышц руки и ноги на стороне, противоположной кровоизлиянию (поднятая рука падает "как плеть"), патологические рефлексы Бабинского, Оппенгейма, Россолимо.
Травмы внутренних органов
У опьяневших снижена болевая чувствительность, в связи с чем перенесенные травмы могут быть не распознаны вовремя, если они не сопровождаются повреждениями кожи. Поэтому необходим тщательный внешний осмотр лиц, оставляемых на вытрезвление. После снятия с них одежды тщательно осматривается живот, грудная клетка, руки, ноги. При внутренних кровотечениях, вследствие разрыва внутренних органов, у больного наблюдается резкая бледность, слабость, частый нитевидный пульс, поверхностное дыхание, напряжение мышц живота.
Инфаркт миокарда
Проявляется сильными болями за грудиной, отдающими в руки, плечи, лопатки. В случаях, когда опьяневший находится в сознании и жалуется на боль в области сердца и за грудиной, необходима настороженность в отношении возможного инфаркта миокарда.
Дальнейшее течение нераспознанного инфаркта миокарда вызывает коллапс (потеря сознания, резкая бледность, слабость, частый пульс, резкое снижение артериального давления, глухие тоны сердца). Нередко лица, у которых после употребления даже небольших доз спиртных напитков возник инфаркт миокарда, могут быть приняты за находящихся в состоянии сильного опьянения.
Поэтому при подозрении на инфаркт миокарда больному необходимо дать нитроглицерин, вызвать кардиологическую бригаду скорой медицинской помощи и до ее прибытия ввести обезболивающее средство.
Коматозные состояния
Диабетическая кома возникает у людей, страдающих сахарным диабетом. Признаки: запах ацетона изо рта, глубокое шумное дыхание, бледная, сухая, холодная кожа, сухие губы и язык, заостренные черты лица.
Уремическая кома возникает при заболевании почек с недостаточностью их функций. Признаками ее являются аммиачный запах изо рта, рвота, узкие зрачки, сухая кожа, подергивание мышц тела.
Печеночная кома наблюдается при циррозе печени. Симптомы: запах изо рта, напоминающий запах прелых листьев, желтушность кожных покровов, рвота с кровью.
Отравление различными наркотическими веществами. Отравление морфием, веществами морфиноподобного действия (опий, кодеин, диоцин и др.).
После приема токсической дозы наркотика наступает кратковременное возбуждение, сменяемое сопором и далее комой, для которых характерно крайне редкое дыхание, иногда периодическое типа Чейм Стокса (после паузы сначала слабые вздохи, потом все более глубокие вновь затухающие, переходящие в паузу), и резкое сужение зрачков. Слизистые и кожа цианотичны, нередко на коже бывают высыпания. Запах алкоголя изо рта отсутствует.
Отравление гашишем
(анашой "планом", марихуаной)
В некоторых случаях употребление гашиша может сочетаться с приемом спиртных напитков. При этом отмечается запах алкоголя изо рта. Состояние наркотического опьянения характеризуется эйфорией, дурашливостью, усилением аппетита, иногда сексуальной расторможенностью, извращением восприятия окружающего. В дальнейшем нарастает недовольство, тревога, обеспокоенность, возникает учащенное сердцебиение, холодный пот, слабость, нарушения координации движений, наступает сон. Могут иметь место острые психотические расстройства, сопровождающиеся изменением сознания, дезориентировкой в окружающем, психомоторным возбуждением.
Отравление снотворными средствами
(производными барбитуровой кислоты и другими)
Для барбитурового опьянения характерно резкое нарушение моторики: шаткая походка, смазанная невнятная речь. При нарастании арбитуровой интоксикации наступает затемнение сознания, сопорозное, затем коматозное состояние, напоминающее отравление морфином (узкие зрачки, редкое дыхание, сильное слюнотечение, западание языка).
Отравление атропином, циклодолом и другими
атропиноподобными веществами (курение астматола
или примешивание его к спиртным напиткам)

Осы дәрi-дәрмектердi қабылдағаннан кейiн, 10-12 минуттан соң, кенеттен тыныстық қозу және сөзшеңдiк пайда болады (мас адам мағынасыз жеке сөздердi айғайлап айтады, бiрнәрсенi iздеп, жоқ жәндiктердi аулайды; қимылдары жүйесiз). Морфинмен және ұйықтатын дәрiлермен уланғаннан айырмашылығы, көз қарашықтары жарықты сезбейдi, терiсi құрғақ, қызыл түстi, ыстық, кiлегейлi қабықтары құрғақ, ерiндерi қабыршақтанған. Тыныс алуы, тамыр соғуы жиiленген, бiр минут iшiнде 120 рет соғады. Қоршаған ортасында бағыт-бағдар жасай алмайды, сұрақтарға жауап бермейдi, тексеру кезiнде қарсылық бiлдiредi.
Осы айтылған есiрткiге мас болу сипаттамалары айықтырғышқа орналасқаннан кейiн бiраз уақыттан соң өрши түсуi мүмкiн. Сондықтан кезекшi фельдшер есiрткiден мас болған күйде медициналық айықтырғышқа түскендердi қайталап қарап шығуы тиiс, өйткенi қозудың артынан кома күйiне түсуi мүмкiн, осындай кезде оған тынысы мен жүрек қызметiн жақсартатын дәрi-дәрмектер беру керек.
Ерекше күйлер
Қояншық ауруымен ауырғандарды, басына күн өткендердi, мидағы қан айналысының қысқа мерзiмдi бұзылуымен ауырғандарды iшiмдiктен мас болған адамдарға теңеуге болады. Мұндай күйлердi анықтау үшiн, ауыздан шығатын алкогольдiң иiсi фельдшердi бағытынан адастырмауы тиiс. Ал, бұл аурулардың клиникалық жай күйi жүрек-қан тамыры жүйесiнiң бұзылу белгiлерi: тамырының жиi соғуымен, кейде жүректiң ырғақты қимылының бұзылуымен, артериялық қысымның төмендеуiмен, үстiртiн тыныс алуымен және т.б. сипатталады.
Нұсқаулыққа N 2 қосымша
Iшiмдiктен мас болу дәрежелерiнiң
клиникалық ерекшелiктерi
Мас болудың жеңiл дәрежесi терi қабаттарының гиперемиясымен тыныс алуы мен тамыр соғуының жиiлiгiмен, сөзшеңдiгiмен сипатталады. Дауысы қатты шығып, қимыл-қозғалыстары шұғыл және қарқынды болып кетедi. Көңiлi бiр нәрсеге тез аударылады, ойлау жылдамдығы арта түседi, iс-әрекетiнде тиянақсыздық, шала-шарпылық пайда болады. Қимыл-қозғалысындағы белсендiлiктiң артуымен қатар жеңiл координациялық қозғалыстарының бұзылуы байқалады. Мас болудың жеңiл дәрежесiнде эмоциялық күй өзгермелi болады. Адамның көңiлденуi мәнсiз себептердiң әсерiнен тууы және оның тез арада ашулануы, өкпелеуi мүмкiн, ал бұдан кейiн қайтадан бастапқы қалпына түседi.
Мас болғаннан бастап, әртүрлi мерзiмнен кейiн көтерiңкi көңiл күйi бiртiндеп енжарлықпен, немқұрайдылықпен ауысады. Белсендi қимыл-қозғалысы ендi әлсiздiкке көшедi, ойлау өрiсi де тым бәсеңси түседi. Шаршағандық белгiсi өршiп, ұйықтағысы келедi. Мас болудың жеңiл дәрежесiнен кейiн осы кезеңдi басынан өткiзгенi туралы адамның есiнде сақталады.
Мас болудың орташа дәрежесi тәртiбiнiң тым дөрекi өзгерiстерiмен сипатталады. Қимылдары сенiмсiз. Қарапайым координациялық қозғалыстар жасау мүмкiндiгi төмендейдi. Есту органдарының дыбысты естiмеу сезiмi артатындықтан, сөйлеген сөзi түсiнiксiз болып және қаттырақ шығады. Ассоциативтi процестiң баяндауы қиын сөздi тауып айтуға немесе басқаша етiп айтуға мүмкiндiк бермейдi. Бiрнәрсе туралы жиi қайталап айта бастайды. Бiрнәрсенi түсiнуi қиындап, ал оның мазмұны бiрсарынды болып келедi. Назарын аударуы бәсеңдейдi және ол тек бiр нәрсе қатты тiтiркендiру әсерiнен ғана болады. Өзiнiң және айналасындағылардың қимыл-қозғалыстарына сын көзбен қарау қабiлетi кенеттен төмендейдi. Бұл түрлi жанжалдардың тууына әкелiп соғады, мас адамның жеке басын асыра бағалауымен, сондай-ақ бiр нәрсеге деген әуестiгi мен талабының тез артуы, олардың жүзеге асуымен күшейедi. Мас болу дәрежесiнiң күшеюiне байланысты адамның тәртiбi одан әрi кездейсоқ, үзiк түсiнiктермен, әсерлермен сипатталады. Мас болған адам ендi терең ұйқыға кетедi. Жаңа болған, өтiп кеткен оқиғалар туралы естелiгi күңгiрт.
Мас болудың ауыр дәрежесi мас болған адамның қоршаған ортадағы бағыт-бағдарының дөрекi бұзылуымен бiлiнедi. Қойылған сұрақтың мағынасын түсiнбей, сөздерi үзiк-үзiк болады. Өз бетiмен жүре алмайды. Терi беттерi бозғыл, ылғалды, суық болады. Қарашықтары
кеңейiп, жарықты нашар сезiнедi. Тамыр соғуы жиiлеп әлсiз соғады, артериялық қысымы төмендейдi. Дем алысы үстiрт, ақырын. Ауру және температуралық тiтiркендiргiштерге реакциясы төмендейдi. Интоксикацияның өсуiне қарай сопор одан кейiн кома күйiне түсуi мүмкiн.
Нұсқаулыққа N 3 қосымша
Алкогольге мас болу дәрежелерiнiң
дифференциалдық белгiлерiнiң
КЕСТЕСI
___________________________________________________________________
Белгiлер тiзiмi  |  Жеңiл   |  Орташа    |    Ауыр     |   Кома
____________________________________________________________________
1             2           3            4            5
____________________________________________________________________

Через 10-12 минут после приема этих препаратов наблюдается резкое дыхательное и речевое возбуждение (опьяневший выкрикивает отдельные бессвязные слова, что-то ищет, ловит несуществующих насекомых; движения некоординированные). Зрачки в отличие от отравления морфином и снотворными резко расширены, не реагируют на свет, кожа красная, сухая, горячая, слизистые сухие, губы покрыты корками. Дыхание учащенное, пульс частый, до 120 ударов в минуту. В окружающей обстановке не ориентированы, на вопросы не отвечают, сопротивляются осмотру.
Перечисленные признаки наркотического опьянения могут нарастать после некоторого времени пребывания в вытрезвителе. Поэтому дежурному фельдшеру следует повторно осматривать всех лиц, доставленных в медвытрезвитель в состоянии наркотического опьянения, так как вслед за возбуждением у них может развиться коматозное состояние, которое необходимо купировать средствами, стимулирующими дыхание и сердечную деятельность.
Особые состояния
За опьяневших могут быть приняты люди, перенесшие эпилептические припадки, тепловые и солнечные удары, кратковременные расстройства мозгового кровообращения. При этом запах алкоголя изо рта не должен дезориентировать фельдшера в оценке этих состояний. В клинической картине преобладают симптомы расстройства сердечно-сосудистой системы: слабый частый пульс, иногда аритмичный, снижение артериального давления, поверхностное дыхание и др.
Приложение N 2
к Инструкции
КЛИНИЧЕСКИЕ ОСОБЕННОСТИ СТЕПЕНЕЙ
АЛКОГОЛЬНОГО ОПЬЯНЕНИЯ
Легкая степень опьянения характеризуется гиперемией кожных покровов, учащением пульса, дыхания, говорливостью. Речь становится громкой, движения порывистыми, размашистыми. Внимание быстро отвлекается, темп мышления ускоряется, преобладают непоследовательность и поверхностность. Наряду с возросшей двигательной активностью отмечается нарушение тонких координационных движений, эмоциональное состояние в легкой степени опьянения изменчиво. Веселье может наступить под влиянием несущественной причины, легко уступить раздражительности, обиде, а затем вновь смениться прежним состоянием. Спустя различные сроки от начала опьянения приподнятое настроение постепенно сменяется вялостью, безразличием. Двигательная активность уступает место расслабленности, мышление становится замедленным. Нарастает состояние усталости, появляется желание уснуть. После легкой степени опьянения память о всем периоде опьянения сохраняется.
Средняя степень опьянения характеризуется более грубыми изменениями поведения. Движения неуверенные. Снижается возможность совершения относительно простых координационных действий. Речь становится смазанной, громкой, так как повышается порог слуховых восприятий. Замедление ассоциативного процесса не дает возможности подобрать или заменить трудное слово. Возникают частые повторения одного и того же. Представления образуются с трудом, а содержание их однообразно. Внимание переключается замедленно, только под влиянием каких-либо сильных раздражителей. Резко снижается способность критической оценки действий как своих, так и окружающих. Это способствует возникновению различного рода конфликтов, которые усугубляются переоценкой опьяневшим собственной личности, а также легко возникающей расторможенностью влечений и желаний, с облегчением их реализации. По мере углубления опьянения поведение все в большей степени определяется случайными, отрывочными представлениями, впечатлениями. Опьянение переходит в глубокий сон. Воспоминания о событиях как свежих, так и отдаленных, смутные.
Тяжелая степень опьянения выражается грубыми нарушениями ориентировки опьяневшего в окружающей обстановке. Не понимает смысла задаваемых вопросов, речь состоит из отдельных слов. Самостоятельно передвигаться не может. Кожные покровы бледные, влажные, холодные. Зрачки расширены, вяло реагируют на свет. Пульс частый, слабого наполнения, артериальное давление понижено. Дыхание поверхностное, замедленное. Снижена реакция на болевые и температурные раздражители. По мере нарастания интоксикации может развиться сопор, затем кома.
Приложение N 3
и Инструкции
Т А Б Л И Ц А
дифференциальных признаков степеней
алкогольного опьянения
--------------------------------------------------------------------
Перечень  !   Легкая    !   Средняя   !   Тяжелая   !   Кома
признаков !             !             !             !
--------------------------------------------------------------------
1     !      2      !      3      !      4      !      5
--------------------------------------------------------------------

1. Ақыл-есi        бұзылмаған  бұзылмаған  орташа дәреже. терең дәре
де есеңгiреу   жедегi
есеңгiреу
2. Назар аударуы   еркiн ау.   назар ау.   назар          байланысқа
дарады      даруы қиын  аудармайды     түсу мүм.
кiн емес
3. Айтқан сөзi     айқын       түсiнiксiз. мiңгiрлеу      үндемейдi
деу         жекелеген
сөздердi
айқайлау
4. Мiнез құлқы     жындану     қозу        күйзелу,       еш нәрсеге
ұйқы басу      қатысы жоқ
5. Көз қарашығы    қалыпты     ұлғайған    айтарлықтай    барынша
ұлғайған       ұлғайған
жарыққа        немесе ба.
селқос жауап  рынша жарық
қайтарады      қа әлсiз
жауап
қайтарады
6. Нистагм         жоқ         жоқ         жеңiл түрде    айқын
байқалған
7. Ауырсыну        айқын       әлсiреген   айтарлықтай    жоқ
реакциясы                               әлсiреген
8. Мүсетiр спир.   айқын       бiршама     айтарлықтай    жоқ
тiне реак-сы                әлсiреген   әлсiреген
9. Сiңiр           қалыптағы.  бiршама     айтарлықтай    толығымен
рефлекстерi     дай         төмендеген  төмендеген     жоқ
10. Бұлшық ет      қалыптағы.  жоғарылаған төмендеген     гипотония
тонусы         дай
11. Қимыл-қозға.   аз ғана     айқын       терең бұзылған енжар
лыс коорди.    бұзылған    бұзылған    аяқтарына      жату
нациясы                                басып тұра
алмайды
Координациялық    дәл орын.   өрескел     орындамайды    енжар
сынау (фигура.    дамайды     бұзып                      жату
лар сызу,                     орындайды
түймесiн салу,
еденнен тиын,
сiрiңке алу,
Ромберг позасы
12. Терi бетi      гиперемия.  айқын гипе. бозарған,      цианозды
ланған      ремия неме. ылғалданған    реңде
се бозарған салқын         гиперемия.
ланған
немесе
бозарған,
салқын
13. Тамыр соғуы    жиiлеген    айтарлықтай жиi, соғуы    айтарлықтай
жиiлеген    әлсiз          жиiлеген,
кернеулi
14. Тыныс алуы     бiршама     жиiлеген    әлсiз,         әлсiреген,
жиiлеген                үстiртiн       үстiртiн
баяулаған     немесе ашық
қырылдаған    үндi, қырыл
даған
15. Сiлекей        ешқандай    бiршама     айтарлықтай    ауыздан
бөлiну         ерекшелiгi  күшейген    күшейген       көбiк ағу
жоқ
16. Ықылық атуы    жоқ         мүмкiн      айқын         байқалмайды
байқалады
17. Лоқсуы, құсуы  жоқ         мүмкiн      байқалады      жиi болады
18. Еркiнен тыс    жоқ         өте сирек   байқалады      байқалады
зәр бөлiну                 байқалады                  нәжiс бө.
луi де
мүмкiн
Нұсқаулыққа N 4 қосымша
Алкогольдiк абстиненттiк (мастықтың салдарынан
болатын) синдром. Алкогольдiк психоздар
Алкогольдiк абстиненттiк (мастықтың салдарынан болатын) синдром вазомоторлық және вегетативтiк зақымданулармен сипатталады. Қатты бас ауруы, бас айналуы, әлсiздiк, дел-салдық, бұлшық еттердiң ауруы, азапты шөл қысу, ауызда жағымсыз дәм пайда болуы, тершеңдiк, қалтырау, барлық дененiң дiрiлдеуi, жүрек тұсының ауруы, жүрек қағысының жиiлеуi байқалды.
Созылмалы алкоголизмнiң негiзгi белгiлерiнiң бiрi болып табылатын мастықтың салдарынан болатын синдромның өте ауыр түрлерiнде вегетативтiк зақымдану жағдайындағы эмоционалдық қажу белгiлерi (ширығу, жабығу, ашуланшақтық, өштестiк) пайда болады. Кейбiр кездерде қамығу, шарасыздану сезiмi бар жабырқаулы көңiл-күйі, кей реттерде өзiне-өзi қол жұмсауға ниеттiлiгi бiрiншi кезекте көрiнедi.
Мастықтың салдарынан болатын синдромдар симптоматикасы тереңдеген сайын жайсыз түстер көрiп, ұйқының бұзылуы, қорқыныш сезiмi, үрейлену, елестеушiлiк (галлюцинация), басталып келе жатқан маскүнемдiк елiрменiң белгiлерi байқалады.
Алкогольдiк психоздар маскүнемдiктiң II және III сатыларында пайда болады. Қатты маскүнемдiк психоздар маскүнемдiк елiрме, алкогольдiк елестеушiлiк (галлюцинациялар), алкогольдiк параноил жатады.
Iс жүзiнде тұрған жерiндегi бағдарынан, уақыттан, қоршаған ортадан адасу, көзiне қорқынышты елестер көрiну, жалпы психомоторлық қозумен сипатталатын маскүнемдiк елiрме жиi кездеседi.
Психоздың бастапқы сатысында жалпы бағдарлай алушылық сақталғанымен бағдардың егжей-тегжейiн бiлушiлiк жойылады, бiрнәрсеге қатты сенушiлiк симптомдары, ұйқының бұзылуы, үзiк-үзiк елестер, есту және тактильдiк галлюцинациялар (елестер) бұлдыр қиял, сандырақ ойлар, ақыл-естiң алжасуы, сасқалақтық күй байқалады.
Маскүнемдiк елiрменiң дамыған сатысында - ақыл-естiң көмескiленуi пайда болады.
Бұл психикалық күйдiң ауыр жағдайларында адам есiнен тануы мүмкiн, сол себептi жарақаттанудың алдын алу шаралары қарастырылуы қажет.
Нұсқаулыққа N 5 қосымша
Қатты алкогольдiк улану кезiндегi
дәрiгерлiк көмек

1. Сознание   не нарушено  не нарушено   нарушено до   до глубокой
средней       степени
степени
оглушения
2. Внимание   привлекается привлекается  не            контакту не
свободно     с трудом      привлекается  доступен
3. Речь       четкая       смазанная     бормотание,   молчит
выкрики
отдельных
слов
4. Поведение  оживление    возбуждение   угнетение,    безучастен
сонливость
5. Зрачки     обычные      расширены     значительно   предельно
расширены,    расширены
вяло          либо
реагируют     предельно
на свет       сужены,
слабо
реагируют
на свет
6. Нистагм    отсутствует  отсутствует   легкий        отчетливо
выражен
7. Болевая    отчетливая   ослабленная   значительно   отсутствует
реакция                               ослабленная
8. Реакция    отчетливая   слегка        значительно   отсутствует
на                      ослабленная   ослабленная
нашатырный
спирт
9. Сухожиль-  обычные      легкое        значительное  полное
ные                     снижение      снижение      отсутствие
рефлексы
10.Мышечный   обычный      повышен       снижен        гипотония
тонус
11.Координа-  нарушения    нарушения     глубокое      пассивное,
нация      едва         выраженные    нарушение,    лежит
движения                              на ногах не
держится
Координа-  выполняет    грубое        не выполняет  пассивно
ционные    нечетко      нарушение                   лежит
пробы
(начертание
фигур,
застегивание
пуговиц,
поднятие с
пола монет,
спичек, поза
Ломберга)
12.Кожные     гипереми-    выраженная    бледные,      гипереми-
покровы    рованы       гиперемия     влажные,      рованные с
или блед-     холодные      цианотичным
ность                       оттенком,
либо бледные,
холодные
13.Пульс      учащен       значительный, частый        значительно
учащен        слабого       учащен,
изменения     напряженный
14.Дыхание    слегка       учащенное     слабое,       ослабленное
учащенное                  поверхностное,поверхностно
замедленное   либо
хриплое       звучное
хриплое
15.Слюноот-   без особен-  слегка        значительно   пена изо
деление    ностей       усилено       усилено       рта
16.Икота      отсутствует  возможна      отчетливая    не отмечается
17.Тошнота,   отсутствует  возможна      отмечается    часто
рвота                                               бывает
18.Непроиз-   отсутствует  очень         отмечается    отмечается,
вольное                 редко                       возможна
мочеиспус-                                          и дефекация
кание
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 4
к Инструкции
АЛКОГОЛЬНЫЙ АБСТИНЕНТНЫЙ (ПОХМЕЛЬНЫЙ)
СИНДРОМ, АЛКОГОЛЬНЫЕ ПСИХОЗЫ
Алкогольный абстинентный (похмельный) синдром характеризуется вазомоторными и вегетативными расстройствами. Сильная головная боль, головокружение, слабость, разбитость, боль в мышцах, мучительная жажда, неприятный вкус во рту, потливость, озноб, дрожание всего тела, боли в области сердца, учащенное сердцебиение.
В более тяжелых случаях похмельного синдрома, одного из ведущих симптомов хронического алкоголизма, на фоне вегетативных нарушений возникают симптомы эмоциональных расстройств (напряженность, депрессия, раздражительность, озлобленность). Иногда на первый план выступает подавленное настроение с чувством тоски, безысходности, в ряде случаев суицидальная настроенность.
При углублении симптоматики похмельного синдрома наблюдаются расстройства сна с неприятными сновидениями, чувство страха, ужаса, галлюцинации, признаки начинающейся белой горячки.
Алкогольные психозы возникают во II и III стадиях алкоголизма. К острым алкогольным психозам относятся белая горячка, алкогольные галлюцинации, алкогольный параноид.
В практике чаще встречается белая горячка, характеризующаяся нарушением ориентировки в месте, времени, окружающей обстановке, страдающими зрительными галлюцинациями, общим психомоторным возбуждением.
В начальной стадии психоза наблюдается утрата ориентировки в тонкостях при сохранении ориентировки в целом, симптомы повышенной внушаемости, расстройство сна, отрывочные зрительные, слуховые и тактильные галлюцинации, иллюзии, бредовые идеи, элементы помрачнения сознания, состояние растерянности.
В развернутой стадии белой горячки - сумеречное расстройство сознания. В тяжелых случаях этого психического состояния могут развиться припадки, поэтому необходимо принять меры по предупреждению возможных травм.
Приложение N 5
к Инструкции
МЕДИЦИНСКАЯ ПОМОЩЬ ПРИ ОСТРОМ
АЛКОГОЛЬНОМ ОТРАВЛЕНИИ

Қатты алкогольдiк улану кезiнде, ең бiрiншi кезекте асқазанды шаю керек. Егер айықтырғышқа түскен адам есiн бiлетiн болса және оның өмiрiне қауiптi ауруы жоқ екендiгi анықталса, оған 1-1,5 литр жылы су iшкiзiп, көмекейдi тiтiркендiру арқылы құсқызу және бұл қимыл құсық массаларынан спирт иiсi кеткенге дейiн қайталанады.
Егер мастық жағдайы айықтырылушыға керектi су мөлшерiн iшуiне кедергi жасаса, асқазанды шаю зонд арқылы iске асырылады, бiрақ жөтелу және құсу рефлекстерi болмаса, құсық массаларының тыныс жолдарына түсiп кету қауiптi болғандықтан бұл iс-әрекет жасалынбайды.
Сiлтiлеу мақсатында әрбiр 15-20 минут сайын 0,5 граммнан бiр сағат көлемiнде ас содасы берiледi. Жүрек-қан тамырлар жүйесiнiң қызметi мен тыныс алуды жақсарту үшiн кофеин, камфора, кордиамин, лобелин, цититон, эфедрин (2 мл-ден) инъекциялары жасалынып, оттегi, мүсәтір спиртi иiскетiледi. Ауыр жағдайларда көк тамырға 10-15 мл 0,5%-тiк унитиол ерiтiндiсi, 1 мл, 1%-тiк мезатон ерiтiндiсi, 1 мл 0,1%-тiк адреналин ерiтiндiсi енгiзiледi.
Терең наркоздық ұйқы кезiнде (мастанудың ауыр дәрежесiнде) тiлдiң көмекейдi бiтеп қалуы мүмкiн, сол себептi әртүрлi ауыр зардаптардың алдын алу үшiн тыныс жолдарына ауа өткiзгiш енгiзу қажет.
Наркоздық ұйқы сопор немесе комаға ұласуы мүмкiн. Мұндай жағдай пайда болған кезде шұғыл көмек көрсетiлуi қажет.
Ауруды горизонтальды күйде, аяғын биiктетiп жатқызады: оның денесiн жылыту қажет (көрпе, жылытқыш қою). Оттегi берiледi, тыныс алу мен жүрек-қан тамырлар жүйесiнiң қызметiн қуаттандырғыш дәрiлер берiледi.
Егер жүрекқан тамырлар қызметiнiң жетiмсiздiгi ұлғая берсе (шырышты қабықтардың көгеруi, тамырдың әлсiз соғуы, жүрек сазы, тыныс алудың әлсiреуi, аяқ-қол бұлшық еттерiнiң сiресе дiрiлдеуi (тартылуы)) жоғарыда аталған дәрiлерден басқа жүрек гликозидтерi енгiзiледi (0,5 мл 0,05% строфантин ерiтiндiсiн 20 мл 40% глюкоза ерiтiндiсiмен бiрге қосып, баяу көк тамырға енгiзедi).
Ми инсультіне күдiк болса ауруға тиыштық беру қажет, көктамырдан баяу эуфиллин (10 мл. 2,4%-тiк ерiтiндiсiн 20 мл. 40%-тiк глюкоза ерiтiндiсiмен қосып енгiзiледi, басына мұз басады.
Ұстамалы сiресулер кезiнде аурудың басын соққыдан сақтау қажет. Ол үшiн оның басына жастық немесе көрпе жастық ұстап отыру керек. Тiлiн тiстеп қалмас үшiн ауру адамның тiстерiнiң арасына дәкеге оралған штапель не қасық немесе ауыз кергiш салынады.
Ұстамасы қайтқан соң бұлшық ет арасына 10 мл 25%-тiк күкiртқышқыл магнезий енгiзедi, немесе 15-20 мл мл 6%-тiк хлоралгидрит ерiтiндiсiнен клизма жасайды.
Ауыр өтетiн қатты алкогольдiк улану және жиi қайталанатын ұстамалы сiресулердiң барлық жағдайларында жедел медициналық жәрдем шақырылуы тиiс. Бұл психикалық күйдiң ауыр жағдайларында адамның естен тануы мүмкiн, сол себептi жарақаттанудың алдын алу шаралары қарастырылуы қажет.
Нұсқаулыққа N 6 қосымша
МЕДИЦИНАЛЫҚ ЖУРНАЛ
Инв. N_______________
199__ жылдың "____"______________ басталды
199__ жылдың "____"______________ аяқталды

При остром алкогольном отравлении в первую очередь необходимо делать промывание желудка. Если поступивший на вытрезвление в сознании и у него не было выявлено угрожающих жизни заболеваний, то ему предлагается выпить 1-1,5 литра теплой воды и вызвать рвоту раздражением стенки глотки, повторяя это до тех пор, пока рвотные массы не перестанут пахнуть спиртным.
Если состояние опьянения не позволяет вытрезвляемому самостоятельно выпить нужное количество воды, то промывание желудка осуществляется через зонд, но при отсутствии кашлевого и рвотного рефлекса оно не производится ввиду опасности аспирации рвотными массами.
С целью ощелачивания дается питьевая сода по 0,5 г через 15-20 минут в течение часа. Для поддержания деятельности сердечно-сосудистой системы и дыхания делаются инъекции кофеина, камфоры, кордиамина, лобелина, цититона, эфедрина (по 2 мл), вдыхание кислорода, паров нашатырного спирта. В тяжелых случаях внутривенно вводится 10-15 мл 0,5% раствора унитиола, 1 мл 1% раствора мезатона, 1 мл 0,1% раствора адреналина.
При глубоком наркотическом сне (в тяжелой степени опьянения) возможно западание языка, поэтому для предупреждения тяжелых последствий необходимо ввести в дыхательные пути воздуховод.
Наркотический сон может перейти в сопор или кому. При возникновении таких состояний необходима экстренная помощь. Больному придается горизонтальное положение с приподнятыми ногами; его нужно согреть (одеяло, грелки). Дается кислород, вводятся средства, стимулирующие дыхание и деятельность сердечно-сосудистой системы.
В случае, когда нарастают явления сердечно-сосудистой недостаточности (синюшность слизистых, нитевидный пульс, ослабление тонов сердца, дыхания, судорожные подергивания мышц рук и ног), помимо перечисленных средств вводятся сердечные глюкозиды 0,5 мл 0,05% раствора строфантина в 20 мл 40% раствора глюкозы внутривенно медленно).
При подозрении на мозговой инсульт больному необходимо обеспечить покой, ввести эуфиллин (10 мл 2,4% раствора в 20 мл 40% раствора глюкозы внутривенно медленно, к голове прикладывают лед.
При судорожных припадках необходимо предохранить голову от ушиба. Для этого надо удержать голову, подложив под нее подушку или одеяло. Чтобы предупредить прикус языка, между зубами больного вставляют шпатель или ложку, обернутые марлей или роторасширитель. После припадка ввести внутримышечно 10 мл 25% раствора сернокислой магнезии или в клизме 15-20 мл 6% раствора хлоралгидрата. Во всех случаях тяжело протекающей острой алкогольной интоксикации и при повторных судорожных припадках необходимо вызвать скорую медицинскую помощь.
Приложение N 6
к Инструкции
М Е Д И Ц И Н С К И Й  Ж У Р Н А Л
Инв.N _________
Начат   "____"__________199____ г.
Окончен "____"__________199____ г.

1. Реттiк нөмiрi
_______________________________________________________________
2. Қамалған адамның аты-жөнi
_______________________________________________________________
3. Жағдайы
_______________________________________________________________
4. Дәрiгерлiк көмек
_______________________________________________________________
5.  Жедел жәрдемнiң шақырылу және келу
уақыты, бригада N
_______________________________________________________________
6. Денсаулық сақтау органы қызметкерлерiнiң
мед. айықтырғышта ұстау мүмкiндiгi
туралы белгi
_______________________________________________________________
7. Жедел жәрдем қызметкерлерiнiң
көрсеткен медициналық көмегi
_______________________________________________________________
8. Қайта және кiм госпитальге
жатқызды (жолдады)
_______________________________________________________________
9. Денсаулық сақтау органдары
мекемелерiнде қойылған диагноз
_______________________________________________________________
10. Мед.айықтырғыштағы кезекшi
фельдшердiң аты-жөнi, қолы
_______________________________________________________________
11. Шығарылған кездегi фельдшердiң
қорытындысы
_______________________________________________________________
Ескерту: Кезекшiлiктiң соңында кезекшi-фельдшер жұмыс
қорытындысын жасайды, осы журналға тиiстi
жазбалар түсiрiп мынадай форма бойынша қол қояды:
Кезекшiлiктi тапсырдым ____________________
Кезекшiлiктi қабылдадым ___________________
Нұсқаулыққа N 7 қосымша
Медициналық айықтырғыштың фельдшерлiк
емдеу пунктi туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "ІІББ, ІІБ" деген аббревиатура "ІІД" деген аббревиатурамен ауыстырылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
І. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасында халықтың денсаулығын қорғау туралы"  заңды жетекшiлiкке ала отырып, медициналық айықтырғыштағы фельдшерлiк емдеу пунктi, оның құрылымдық бөлiмшесi болып табылады және айықтырылуға жеткiзiлген азаматтарға медициналық жәрдем көрсетуге арналған; ол өз қызметiнде денсаулық қорғау туралы қолданылып жүрген заңдарды, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, ІІД бұйрықтарын, нұсқауларын және сiлтемелерiн жетекшiлiкке алады.
2. Емдеу пунктiнiң жұмысын медициналық айықтырғыштың бастығына тiкелей бағынатын, ал емдеу-профилактикалық, санитарлық және iндетке қарсы жұмыстар мәселесi бойынша - IIМ, ІІД медициналық басқармасының (бөлiмiнiң, қызметiнiң) бастығына бағынатын, аға фельдшер басқарады.
3. Емдеу пунктi өз жұмысын дара басшылық, әрбiр қызметкердiң өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн және жұмыс уақытының кестесiн орындауына жеке жауапкершiлiгi негiзiнде ұйымдастырады.
Негiзгi мiндеттерi:
- айықтырылуға жеткiзiлген азаматтарға дәрiгерлiк-санитарлық қызмет көрсетедi;
- алкогольдiк мастанудың дәрежелерiн анықтау;
- денсаулық сақтау органдарының мекемелерiмен, әлеуметтiк және iндеттiк маңызы бар аурулармен күрес жүргiзуде өзара iстестiк арақатынас жасау;
- медициналық айықтырғыштың жеке құрамы және айықтырылуда жүрген азаматтар арасында санитарлық-ағартушылық жұмыстарын ұйымдастыру және жүргiзу.
II. Жұмысын ұйымдастыруы

1. Номер по п/п
____________________________________________________________________
2. Ф.И.О. помещенного
____________________________________________________________________
3. Состояние
____________________________________________________________________
4. Медицинская помощь
____________________________________________________________________
5. Время вызова и время прибытия
скорой мед.помощи, N бригады
____________________________________________________________________
6. Отметки работников органов
здравоохранения о возможности
содержания в медвытрезвителе
____________________________________________________________________
7. Медицинская помощь оказанная
работниками скорой помощи
____________________________________________________________________
8. Куда и кем госпитализован
(направлен)
____________________________________________________________________
9. Диагноз, установленый в
учреждениях органов
здравоохранения
____________________________________________________________________
10.Ф.И.О., подпись дежурного
фельдшера медвытрезвителя
____________________________________________________________________
11.Заключение фельдшера
при выписке
____________________________________________________________________
Примечание: По окончании смены дежурный фельдшер
подводит итоги работы, делает
соответствующую запись в данном
журнале и расписывается по форме:
Дежурство сдал: __________________________________
Дежурство принял: ________________________________
Приложение N 7
к Инструкции
Сноска. По всему тексту аббревиатуру "ГУВД, УВД" заменили аббревиатурой "ДВД" -  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
П О Л О Ж Е Н И Е
о фельдшерском здравпункте
медицинского вытрезвителя
I. Общие положения
1. Руководствуясь Законом "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан", фельдшерский здравпункт медвытрезвителя является его структурным подразделением и предназначен для медицинского обслуживания граждан, доставляемых на вытрезвление; в своей деятельности руководствуется действующим законодательством о здравоохранении, приказами, инструкциями и указаниями Министерства здравоохранения Республики Казахстан, МВД, ДВД.
2. Работу здравпункта возглавляет старший фельдшер, который непосредственно подчиняется начальнику медвытрезвителя, а по вопросам лечебно-профилактической, санитарной и противоэпидемической работы - начальнику медицинского управления (отдела, службы) МВД, ДВД.
3. Свою работу организует на основе единоначалия, персональной ответственности каждого сотрудника за исполнение функциональных обязанностей и графика рабочего времени.
Основные задачи:
- медико-санитарное обслуживание граждан, доставляемых на вытрезвление;
- диагностика степеней алкогольного опьянения;
- взаимодействие с учреждениями органов здравоохранения в борьбе с заболеваниями, имеющими социальное и эпидемическое значение;
- организация и проведение санитарно-просветительной работы среди личного состава медвытрезвителя и граждан, находящихся на вытрезвлении.
II. Организация работы

5. Емдеу пунктi қызметiнiң негiзгi бағыттары Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң бұйрықтары, нұсқаулары, IIМ, ІІД, медициналық басқармасының (бөлiмiнiң, қызметiнiң) нұсқаулары, қалалық iшкi iстер бөлiмiнiң осы Ережеде көзделген мiндеттер мен функцияларға сәйкес бұйрықтарымен анықталынады.
6. Емдеу пунктi жұмысының ұйымдастырылуы медициналық көмектiң қолайлығы және өз уақтылығы принципiне негiзделедi. Алкогольдiк мас болу дәрежесiн анықтау үшiн медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген адамдарға куәландыру жүргiзiледi және айықтырылуға ұстау мүмкiндiгi жөнiнде жазбаша қорытынды берiледi.
7. Емдеу пунктiнде жұмыс жоспары мен тәртiбi, әрбiр медициналық қызметкерлердiң қызметтiк мiндеттерi, олардың жұмыс кестесi, есеп жүргiзу құжаттары, соның iшiнде улы, күштi әсер заттар мен спирт есебiн жүргiзу журналдары болуы тиiс (N 13 және 14 қосымша).
III. Қызметтiк мiндеттерi
8. Негiзгi мiндеттерiне сәйкес фельдшерлiк емдеу пунктiне мыналар жүктелiнген:
- мед. айықтырғышқа әкелiнген адамдардың алкогольдiк мас болу жағдайын және оның дәрежелерiн анықтау;
- жеткiзiлген азаматтарды айықтырылуда ұстау мүмкiндiгi жөнiнде қорытынды шығару;
- емдеу пунктi қызметкерлерiнiң кәсiптiк дайындығын көтерудi ұйымдастыру, медициналық айықтырғышты санитарлық-гигиеналық нормалар мен ережелердiң орындалуына бақылау жасау;
- еңбектi ғылыми ұйымдастыру және медициналық қызмет көрсетудiң қазiргi заманғы формаларын жалпыластыру мен енгiзу;
- медициналық айықтырғыштың жеке құрамы және айықтырылуға жеткiзiлген азаматтар арасында санитарлық-ағартушылық жұмыс жүргiзу;
- медициналық айықтырғыштың емдеу пунктi үшiн дәрi-дәрмектерiн, керек-жарақтар мен аспаптардың қажеттiлiгi есебiн жасау;
- медициналық жабдықтау органдары мен жергiлiктi мекемелерiне өз уақытында қажеттi тапсырыстар беру, тапсырылған заттардың алынуы мен оларға есеп жүргiзу, сақтау және берудiң белгiленген ережелерiнiң сақталынуын қамтамасыз ету;
- емдеу пунктiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту мен дамыту.
Нұсқаулыққа N 8 қосымша
Медициналық айықтырғыштың емдеу
пунктiндегi құрал-жабдықтар мен аспаптар
ТIЗБЕСI
____________________________________________________________________
| Мед.айықтырғыштағы төсек саны
|___________________________________
Заттардың атауы         |5-10 |11-20|21-30|31-40|41-50|51-60
________________________________|_____|_____|_____|_____|_____|_____
1                    2    3     4     5     6     7
________________________________|_____|_____|_____|_____|_____|_____
1. Медициналық шкаф           1     1     2     2     2     2

5. Главные направления деятельности здравпункта определяются приказами, указаниями МВД Республики Казахстан, указаниями медицинского управления (отдела, службы) МВД, ДВД, приказами ГОРОВД в соответствии с задачами и функциями, предусмотренными настоящим Положением.
6. Основой организации работы здравпункта является принцип доступности и своевременности медицинской помощи. Производится освидетельствование граждан, доставляемых в медвытрезвитель на предмет определения степени алкогольного опьянения, и дается письменное заключение о возможности содержания на вытрезвлении.
7. Здравпункт должен иметь план и распорядок работы, функциональные обязанности на каждого медицинского работника, график их работы, учетную документацию, в том числе журналы учета ядовитых, сильнодействующих веществ и спирта (Приложения NN 13 и 14).
III. Функции
8. В соответствии с основными задачами на фельдшерский здравпункт возложено:
- определение состояния алкогольного опьянения и его степеней у лиц, доставляемых в медвытрезвитель;
- вынесение заключения о возможности содержания на вытрезвлении доставленных граждан;
- осуществление лечебно-профилактической помощи вытрезвляемым гражданам;
- организации повышения профессиональной подготовки сотрудников здравпункта, осуществление контроля за выполнением в медвытрезвителе санитарно-гигиенических норм и правил;
- обобщение и внедрение научной организации труда и других современных форм медицинского обслуживания;
- проведение санитарно-просветительной работы среди личного состава медицинского вытрезвителя и граждан, доставляемых на вытрезвление;
- осуществление расчета потребностей в медикаментах, оборудовании и инструментарии для здравпункта медицинского вытрезвителя;
- своевременное представление соответствующих заявок в органы и учреждения медицинского снабжения на местах, обеспечение получения заявленных средств и выполнение установленных правил их учета, хранения и выдачи;
- укрепление и развитие материально-технической базы здравпункта.
Приложение N 8
к Инструкции
П Е Р Е Ч Е Н Ь
оборудования и инструментов
здравпункта медвытрезвителя
--------------------------------------------------------------------
Наименование     !      Количество коек в медвытрезвителе
предметов        !---------------------------------------------
! 5-10 ! 11-20 ! 21-30 ! 31-40 ! 41-50 !51-60
--------------------------------------------------------------------
1           !  2   !   3   !   4   !   5   !   6   !  7
--------------------------------------------------------------------
1. Шкаф медицинский      1       1       2       2       2      2

2. Улы және күштi әсер        1     1     1     1     1     1
ететiн дәрi-дәрмектер
сақтауға арналған сейф
3. Электр стерильдеушi        1     1     2     2     2     2
4. Жай стерильдеушi           1     1     2     2     2     2
5. Үлкен бикс                 1     1     1     1     1     1
6. Кiшi бикс                  1     1     2     2     2     2
7. Ауыз кергi                 2     2     3     4     5     6
8. Тiл ұстағыш                2     2     2     3     3     3
9. Стетофонендескоп           1     1     1     2     2     3
10. Шпатель                   4     4     6     8     8    10
11. Медициналық тонометр      1     1     2     2     2     2
12. Медициналық термометр     5     5     8     8    10    10
13. Оттегi жастықтары         2     2     2     3     3     3
14. Оттегiге арналған         1     1     1     1     1     1
баллондар
15. Ауыздан-ауызға ауа        1     2     2     3     3     3
үрлеу түтiгi
16. Интубацияға арналған      1     1     1     1     1     1
үрлеу түтiктерiнiң
жиынтығы
17. Трахеотомиялық            1     1     1     1     1     1
жиынтық
18. Асқазан зонды             1     2     2     2     2     2
19. Асқазанды шаюға           1     2     2     2     2     2
арналған шүмек
20. Резеңке бұрау             1     2     3     3     3     4
21. Резеңке қоздырғыштар      3     4     5     8     8    10
22. Мұзға арналған қабық      2     3     4     5     6     8
23. Кюветка (астауша)         1     1     2     2     2     3
24. Науа                      1     2     2     3     3     3
25. Анатомиялық қысқыш        2     2     2     3     3     4
26. Хирургиялық қысқыш        2     2     2     3     3     4
27. Имек қайшылар             2     2     2     3     3     4
28. Түзу қайшылар             2     2     2     3     3     4
29. 1,0 бiр реттiк шприц     15    15    26    26    48   110
30. 2,0 бiр реттiк шприц     13    13    24    25    45    46
31. 5,0 бiр реттiк шприц     13    13    24    25    46    48
32. 10,0 бiр реттiк шприц    12    12    23    23    44    44
33. 20,0 бiр реттiк шприц    12    12    23    23    43    45
34. Хирургиялық таңғыш        4     6     8    10    12    14
қалақ
35. Шылапшындар               3     3     4     5     5     6
36. Несеп ыдысы               2     3     4     5     8    10
37. Ағаш төсек                1     1     1     1     1     1
38. Медициналық зембiлдер     1     1     2     2     2     3
39. Электр плитасы            1     1     1     1     1     2
40. Құрғақ ыстық беретiн      1     1     1     1     1     1
шкаф (инъекцияға
арналған құралдарды
сусыз өңдеуге арналған)
41. Шинкаренко-Мохов          5     10   10    10    10   10
түтiкшесi
____________________________________________________________________
Нұсқаулыққа N 9 қосымша
Медициналық көмек көрсетуге
арналған дәрiлiк препараттар
ТIЗБЕСI
_______________________________________________________________
Дәрiлiк заттардың атаулары         |    Сақталынуы
____________________________________________|__________________
1                               2
____________________________________________|__________________
Жүрек-қан тамырларына әсер
ететiн дәрiлiк заттар

2. Сейф для хранения
ядовитых и сильно-
действующих ср-в      1       1       1       1       1      1
3. Стерилизатор
электрический         1       1       2       2       2      2
4. Стерилизатор
простой               1       1       2       2       2      2
5. Бикс большой          1       1       1       1       1      1
6. Бикс малый            1       1       2       2       2      2
7. Роторасширитель       2       2       3       4       5      6
8. Языкодержатель        2       2       2       3       3      3
9. Стетофонендоскоп      1       1       1       2       2      3
10.Шпатель               4       4       6       8       8     10
11.Тонометр медицинский  1       1       2       2       2      2
12.Термометр медицинский 5       5       8       8      10     10
13.Кислородные подушки   2       2       2       3       3      3
14.Баллон для кислорода  1       1       1       1       1      1
15.Воздуховоды изо рта
в рот                 1       2       2       3       3      3
16.Набор воздуховодов
для интубации         1       1       1       1       1      1
17.Трахеотомический
набор                 1       1       1       1       1      1
18.Зонд желудочный       1       2       2       2       2      2
19.Воронка для
промывания желудка    1       2       2       2       2      2
20.Жгут резиновый        1       2       3       3       3      4
21.Грелки резиновые      3       4       5       8       8     10
22.Пузырь для льда       2       3       4       5       6      8
23.Кюветка               1       1       2       2       2      3
24.Лоток                 1       2       2       3       3      3
25.Пинцет анатомический  2       2       2       3       3      4
26.Пинцет хирургический  2       2       2       3       3      4
27.Ножницы изогнутые     2       2       2       3       3      4
28.Ножницы прямые        2       2       2       3       3      4
29.Шприц одноразовый 1,0 15     15      26      26      48    110
30.Шприц одноразовый 2,0 13     13      24      25      45     46
31.Шприц одноразовый 5,0 13     13      24      25      46     48
32.Шприц одноразовый10,0 12     12      23      23      44     44
33.Шприц одноразовый20,0 12     12      23      23      43     45
34.Шины хирургические    4       6       8      10      12     14
35.Тазы                  3       3       4       5       5      6
36.Утки                  2       3       4       5       8     10
37.Кушетки               1       1       1       1       1      1
38.Носилки медицинские   1       1       2       2       2      3
39.Электроплитка         1       1       1       1       1      2
40.Сухожаровый шкаф (для
безводной обработки
инструмента для
инъекций)             1       1       1       1       1      1
41.Трубка Шинкаренко-
Мохова                5      10      10      10      10     10
Приложение N 9
к Инструкции
П Е Р Е Ч Е Н Ь
лекарственных препаратов для
оказания медицинской помощи
--------------------------------------------------------------------
Наименование лекарственных средств       !      Хранение
--------------------------------------------------------------------
1                      !         2
--------------------------------------------------------------------
Сердечно-сосудистые

37. Пиридоксин-хлорид (В6),
1 мл ампуладағы 1% ерiтiндi
Басқа дәрi-дәрмектер
38. Бесалол, таблеткалар                          В тiзiмi
39. Викасол, 7 мл ампуладағы 1% ерiтiндi          В тiзiмi
40. Инсулин 5 мл флакондарда, 1 мл
активтiлiгi 40 ә.б.
41. Мүсәтiр спиртi, 30 мл флаконда
немесе 1 мл ампулада
42. Сiреспеге қарсы қолданылатын қан сарысуы
Антисептикалық дәрiлiк-заттар
43. Жасыл бриллиант, 10 мл флакондағы
0,1% ерiтiндi
44. Марганец қышқылды калий 0,1% ерiтiндi
45. Флакондағы 5% немесе 10%-тiк иод тұнбашасы
46. Флакондардағы сутегi асқын жотығы, пергидроль,
таблеткалар
47. Фурациллин, сыртқы ағзаларға қолдану үшiн
0,02 г әр бумада 10 данадан
48. Хлорамин Б (орамда)
49. Этил спиртi
Орап-таңу жабдықтары
50. Бинттер
51. Мақта
52. Лейкопластырь
53. Салфеткалар
54. Бiр бумада 20 г ВФ-6 желiмi
Iшкiiсминiнiң 1996 жылғы
25 қаңтардағы
N 37 бұйрығы
N 3 қосымша
Қалалық (аудандық) iшкi iстер бөлiмi жанындағы
медициналық айықтырғыштың профилактика кабинетiнiң
жұмысын ұйымдастыру бойынша
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "МАИ" деген аббревиатура "жол полициясы" деген сөздермен ауыстырылды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
I. Жалпы ережелер
1. Медициналық айықтырғыш жанындағы профилактика кабинеттерi медициналық айықтырғыштар туралы Ережеге сәйкес құрылады.
2. Мұндай негiзде маскүнемдiк пен құқық бұзушылықтың алдын-алу - заңдылықты қатаң сақтауға негiзделген, маскүнемдiктiң таралу себептері мен жағдайларын жоюға, оған байланысты құқық бұзушылықтардың алдын алуға, құқық тәртiбiн сақтауды, қоғам мүдделерiн, азаматтардың құқықтары мен еркiндiгiн қамтамасыз етуге мақсатталған, жоспарлы iс-қимыл болып табылады.
3. Профилактикалық қызметтiң мiндеттерi:
- спирттiк iшiмдiктер iшуге салынып кеткен, iшiмдiкке қарсы заңның бұзылуына жол беретiн адамдарды анықтау және есепке алу, олармен профилактикалық жұмыс жүргiзу;
- маскүнемдiктi, алкоголизмдi жеңуге бағытталған жалпы профилактикалық сипаттағы iс-шаралар өткiзу, маскүнемдiк салдарынан болатын құқық бұзушылықтарды болдырмау, азаматтардың әр түрлi топтары арасында маскүнемдiктiң таралуының себептерi мен жағдайларына талдау жасау;
- iшiмдiкке салынып кеткен адамдарды қамқорлыққа алу және олардың iс-әрекетке қабiлеттiлiгiн анықтау мәселелерiн шешуге ат салысу;
- маскүнемдiк, iшiмдiкке салынушылықты алкоголизм жою мәселелерi бойынша iшкi iстер органдары қызметкерлерi мен бөлiмшелерiнiң мемлекеттiк органдар және мекемелермен, қоғамдық құрылымдармен өзара iс-қимылдарын ұйымдастыру;
- қызмет ету аумағындағы алкогольдiк-криминогендiк жағдайға байланысты ақпаратты талдау және қорытындылау;
- анықтамалық және ақпараттық материалдарды дайындау;
- iшiмдiкке қарсы насихат және көрнекi құралдарды дайындау және тарату.
II. Профилактика кабинетiнiң жұмысын ұйымдастыру

37. Пиридоксин-хлорид (В6),
амп.по 1 мл 5% р-ра
Другие лекарственные средства
38. Бесалол, табл.                                     Список Б
39. Викасол, амп. по 7 мл 1% р-ра                      Список Б
40. Инсулин во флаконах по 5 мл с активностью
40 ед. в 1 мл
41. Нашатырный спирт во флаконах по 30 мл или в
амп. по 1 мл
42. Противостолбнячная сыворотка
Антисептические средства
43. Бриллиантовая зелень, 0,1% р-ра по 10 мл во
флаконах
44. Калий марганцевокислый 0,1% р-ра
45. Настойка йода во флаконах 5% или 10% р-ра
46. Перекись водорода во флаконах пергидроль, в
таблетках
47. Фурациллин для наружного применения по 0,02
в упаковке по 10 шт.
48. Хлорамин Б (в упаковке)
49. Спирт этиловый
Перевязочные средства
50. Бинты
51. Вата
52. Лейкопластырь
53. Салфетки
54. Клей ВФ-6 в упаковке по 20 г
Приложение N 3
к приказу МВД
Республики Казахстан
N 37 от 25 января 1996 г.
Сноска. По всему тексту аббревиатуру "ГАИ" заменили словами "дорожной полиции" -  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
ИНСТРУКЦИЯ
по организации работы кабинета профилактики
медицинского вытрезвителя при городском
(районном) отделе внутренних дел
I. Общие положения
1. Кабинет профилактики при медицинском вытрезвителе создается в соответствии с Положением о медицинском вытрезвителе.
2. Профилактика пьянства и правонарушений на этой почве - есть основанная на строгом соблюдении законности, целенаправленная и планомерная деятельность по устранению причин и условий распространения пьянства, предотвращению связанных с ним правонарушений, обеспечению охраны правопорядка, интересов общества, прав и свобод граждан.
3. Задачи профилактической деятельности:
- выявление и учет лиц, злоупотребляющих спиртными напитками, допускающих нарушения антиалкогольного законодательства, проведение с ними профилактической работы;
- проведение мероприятий общепрофилактического характера, направленных на преодоление пьянства, алкоголизма, предотвращение правонарушений на почве пьянства, изучение причин и условий распространения пьянства среди различных слоев граждан;
- участие в решении вопросов установления опеки и дееспособности в отношении лиц, злоупотребляющих алкоголем;
- организация взаимодействия служб и подразделений органов внутренних дел с государственными органами и учреждениями, общественными формированиями по вопросам преодоления пьянства, алкоголизма;
- анализ и обобщение информации, касающейся алкогольно-криминогенной ситуации на обслуживаемой территории;
- подготовка справочных и информационных материалов;
- разработка и распространение материалов антиалкогольной пропаганды и наглядной агитации.
II. Организация работы кабинета профилактики

4. Профилактика кабинетiнiң жұмыс тәртiбi мен күн тәртiбiн қалалық-аудандық органның бастығы немесе оның қызмет бойынша орынбасары белгiлейдi және iшкi iстер органының барлық қызметтерi мен бөлiмшелерiне жарияланады.
5. Кабинет жұмысы жоспарлы негiзде құрылады. Жоспар қызмет ету аумағындағы алкогольдiк-криминогендiк жағдайды және осы Ережеде қойылып отырған мәселелердi есепке ала отырып, бiр тоқсанға құрылады. Жоспарда жалпы және дербес профилактика жұмыстарының нақтылы iс-шаралары, олардың мерзiмдерi көрсетiлуi тиiс.
Профилактика кабинетiнiң жұмыс жоспарын медициналық айықтырғыш бастығының келiсiмімен, iшкi iстер органы бастығының орынбасары бекiтедi.
6. Кабинет жанында жергiлiктi атқарушы органдардың Әкiмдерi бекiтетiн қоғамдық Кеңес құрылады.
Кеңес құрамына қоғамдық ұйымдардың, кәсiпорындар әкiмшiлiктерiнiң, ұйымдар мен мекемелердiң, денсаулық сақтау органдарының, оқу орындары мен ғылыми мекемелердiң өкiлдерi, заңгерлер, психологтер, радио және баспасөз қызметкерлерi, зейнеткерлер кiредi.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
7. Қоғамдық Кеңес iс-қимылын оның жұмысын жоспарлауды, қажеттi оқу құралдарымен, заңгерлiк және iшiмдiк iшуге қарсы үгiттейтiн оқулықтармен, сондай-ақ қызмет ету аумағындағы маскүнемдiкке қарсы күрестiң жағдайы туралы ақпараттармен қамтамасыз етуде әдiстемелiк және практикалық көмек көрсететiн профилактика кабинетiнiң инспекторы үйлестiредi.
III. Профилактика кабинетiнiң жұмысында
қолданылатын негiзгi формалар мен әдiстер
8. Iшкi iстер органының басқа қызметтерi және бөлiмшелерiмен, жұртшылық өкiлдерiмен, аудандық (қалалық) наркологиялық қызметпен бiрлесе отырып, iшiмдiкке қарсы заңның бұзылғандығын анықтау бойынша рейдтер ұйымдастыру және өткiзу.
9. Басқару және өкiмет органдарына, кәсiпорын басшыларына, кәсiпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда профилактика күнiн өткiзу жөнiнде ұсыныстар дайындау.
10. Құқық бұзушыларды олардың жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнде талқылау үшiн материалдар дайындау, қоғамдық ұйымдар жұмысына атсалысу.
11. Кәсiпорындар бойынша, ұйымдарда, мекемелерде, оқу орындарында iшiмдiкке қарсы тақырыпта дәрiстер (әңгiмелер) өткiзу;
- iшiмдiкке қарсы заңды бұзушылармен дербес әңгiмелер жүргiзу;
- клубтарда, заводтардың, фабрикалардың, оқу орындарының, басқа да мекемелердiң, меншiк түрiне қарамастан, бiрлестіктердiң мәдениет үйлерiнде деректi фильмдер көрсете отырып iшiмдiкке қарсы кинодәрiстер ұйымдастыру;
- спирттiк iшiмдiктердi шектен тыс көп iшетiн адамдардың iс-әрекетке қабiлеттiлiгiн шектеу жөнiндегi iстердi қарайтын, халық соттарының көшпелi сессияларына қатысу;
- маскүнемдiк және оған байланысты құқық бұзушылықпен күрес жүргiзу мәселелерi бойынша жергiлiктi радиоторабы, телевидениеде сөз сөйлеу қалалық (аудандық), заводтың (көп тиражды) баспасөзде мақалалар басу;
- қалада, ауданда ұйымдастырылатын көрнекi үгiт және насихат құралдары (фотокөрмелер, плакаттар және басқалар) үшiн материалдар дайындау;
- iшкi iстер бөлiмiнiң мүдделi қызметкерлерiмен, мемлекеттiк органдармен және қоғамдық құрылымдармен ақпараттар алмасу.
IV. Профилактика кабинетiнiң денсаулық сақтау
органдары, iшкi iстер органдарының мүдделi
қызметтерi және қоғамдық құрылымдармен
өзара iс-қимылдар жасау тәртiбi
Профилактика кабинетiнiң қызметкерлерi бiр тоқсанда кемiнде бiр рет есепке алынған спирттiк iшiмдiктердi шектен тыс көп iшетiн және медициналық айықтырғышқа екi және одан да көп рет түскен, профилактикалық есепке алуға жататын адамдардың тiзiмiн салыстырып тексередi де, ол адамдарды созылмалы маскүнем деп тану жөнiндегi мәселенi шешу үшiн наркологиялық диспансерге мәлiметтер бередi.
Наркологиялық мекемелердiң (бөлiмшелердiң) өтiнiшi бойынша адамдарды медициналық куәландыруға жiбередi.
- жинақталған материалдар бойынша спирттiк iшiмдiктердi және есiрткi заттарды шектен тыс қабылдау, емделуден жалтару фактiлерi баяндала отырып дәлелдi қорытынды құрады. Барлық құжаттарды адамдарды дәрiгерлiк-әлеуметтiк қорғаудың наркологиялық мекемелерiнде еркiнен тыс емдеуге жiберу жөнiндегi мәселенi шешу үшiн наркологиялық мекемелерге жолдайды.

4. Режим работы и распорядок дня кабинета профилактики устанавливается начальником горрайоргана или его заместителем по службе и доводится до всех служб и подразделений органа внутренних дел.
5. Работа кабинета строится на плановой основе. План составляется на квартал с учетом состояния алкогольно-криминогенной обстановки на обслуживаемой территории и с учетом поставленных настоящим Положением задач. В нем должны найти отражение конкретные мероприятия общей и индивидуальной профилактики, ответственные за их выполнение и сроки.
План работы кабинета профилактики утверждается заместителем начальника органа внутренних дел с согласия начальника медвытрезвителя.
6. При кабинете создается Совет общественности, который утверждается Акимами местных исполнительных органов.
В состав Совета входят представители общественных организаций, администраций предприятий, организаций и учреждений, органов здравоохранения, учебных и научных учреждений, юристы, психологи, работники радио и печати, пенсионеры.
Сноска. Пункт 6 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
7. Деятельность Совета общественности координируется инспектором кабинета профилактики, который оказывает ему методическую и практическую помощь в планировании работы, обеспечении необходимыми пособиями, юридической и антиалкогольной литературой, а также информацией о состоянии борьбы с пьянством на обслуживаемой территории.
III. Основные формы и методы, используемые
в работе кабинета профилактики
8. Организация и проведение рейдов по выявлению нарушений антиалкогольного законодательства совместно с другими службами и подразделениями органа внутренних дел, представителями общественности, наркологической службы района (города).
9. Подготовка предложений в органы управления и власти, руководителям предприятий о проведении дней профилактики на предприятиях, в учреждениях, организациях.
10. Подготовка материалов для обсуждения правонарушителей по месту их работы и жительства, участие в работе общественных организаций.
11. Проведение лекций (бесед) по предприятиям, в организациях, учреждениях, учебных заведениях на антиалкогольную тематику:
- проведение индивидуальных бесед с нарушителями антиалкогольного законодательства;
- организация антиалкогольных кинолекториев с показом документальных фильмов в клубах, домах культуры заводов, фабрик, учебных заведений, других организаций, объединений независимо от форм собственности;
- участие в выездных сессиях народных судов по рассмотрению дел об ограничении дееспособности лиц, злоупотребляющих спиртными напитками;
- выступление по местному радио, телевидению, в городской (районной), заводской (многотиражной) печати по вопросам борьбы с пьянством и связанными с ним правонарушениями;
- подготовка материалов для наглядной агитации и пропаганды (фотовитрины, плакаты и т.п.), организуемой в городе, районе;
- обмен информацией с заинтересованными службами ОВД, государственными органами и общественными формированиями.
IV. Порядок взаимодействия кабинета профилактики
с органами здравоохранения, заинтересованными
службами ОВД и общественными формированиями
Работники кабинета профилактики медвытрезвителя не реже одного раза в квартал осуществляют сверку списков поставленных на учет лиц, злоупотребляющих спиртными напитками и содержавшимися в медвытрезвителе два и более раз, подлежащих профилактическсму учету, и представляют данные в наркологические диспансеры для решения вопроса о признании лица хроническим алкоголиком.
По ходатайству наркологических учреждений (подразделений) направляют лиц на медицинское освидетельствование;
- составляют мотивированное заключение по собранным материалам, в котором излагают факты злоупотребления спиртными напитками или наркотическими веществами, уклонения от лечения. Все документы направляют в наркоучреждения для решения вопроса о направлении лица на принудительное лечение в наркологические учреждения медико-социальной защиты.

12. Профилактика кабинетiнiң қызметкерлерi спирттiк iшiмдiктердi шектен тыс көп пайдаланатын адамдарға тәрбиелiк ықпал жасау мақсатында:
- спирттiк iшiмдiктердi шектен тыс көп iшуi маскүнемдiк ауруына ұласпаған адамдармен дербес-профилактикалық әңгiме өткiзедi. Бұл ретте әңгiмелесу мазмұны мен формасы жеке тұлғаның дербес-психологиялық ерекшелiктерi есепке алына отырып анықталады және мүмкiндiгiнше отбасы мүшелерiнiң, туыстарының, дәрiгер психиатр-наркологтың, жұртшылық өкiлдерiнiң қатысуымен өткiзiледi;
- материалдар ресiмдеп, оларды белгiленген тәртiппен спирттiк iшiмдiктi шектен тыс көп пайдаланатын адамдардың жұмыс орны немесе тұрғылықты жерiндегi жергілікті атқарушы органдарға жiбередi;
- спирттiк iшiмдiктердi шектен тыс көп пайдаланатын адамдардың отбасы мүшелерiне, ол адамдардың iс-әрекетке қабiлеттiлiгiн шектеу жөнiнде халық сотына арызбен бару жөнiндегi құқықтары мен тәртiбiн түсiндiредi, сотқа беру үшiн материалдар ресiмдеуге көмек көрсетедi;
- iс-әрекетке қабiлеттiлiктi шектеу туралы, егер ол жөнiнде жақын туыстары қарсылық бiлдiрсе, белгiленген тәртiппен прокурор, кәсiподақ және басқа қоғамдық ұйымдар, қамқорлыққа, тәрбиелеуге алу органдары, емдеу мекемелерi алдында сотқа өтiнiшпен беру жайында өтiнiш-iс қозғайды;
- кәмелетке толмағандар iстер жөнiндегi комиссияның қызметкерлерiне жасөспiрiмдермен, олардың бала тәрбиелеу мiндеттерiн қасақана орындамайтын ата-аналары және оларды алмастырушы адамдармен дербес-тәрбиелiк жұмыстар жүргiзуге қажеттi көмек көрсетедi.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
13. Маскүнемдiкке қарсы күрестiң жағдайын зерделеу және оған талдау жасау үшiн, профилактика қызметкерлерi мыналарды пайдаланады:
- медициналық айықтырғышқа түскен адамдарды жеке бақылауға алу (анкеталау) және олармен жұмыс iстеу, еңбек ұжымдарымен, кәсiпорын, мекеме, ұйымдар, әкiмшiлiктермен қоғамдық құрылымдармен жұмыс iстеу, нәтижесiнде алынған мәлiметтердi;
- азаматтардың ұсыныстары, шағымдары, арыздары, лауазымды адамдардың хабарламалары, баспасөз, радио, теледидар материалдары;
- кезекшi бөлiм, медициналық айықтырғыш, жол полициясы, анықтау, iшкi iстер органдарының басқа да бөлiмшелерi, сондай-ақ мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың мәлiметтерi;
- қалалық (аудандық) статистика басқармаларының (бөлімдерінің), денсаулық сақтау органдары наркологиялық мекемелерінің, сот және прокуратура, ІІМ, ІІД автоматтандырылған деректер банкінің мәліметтері.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).

12. Сотрудники кабинета профилактики в целях воспитательного воздействия к лицам, злоупотребляющим спиртными напитками:
- проводят индивидуально-профилактические беседы с лицами, у которых злоупотребление спиртными напитками не переросло в заболевание алкоголизмом. При этом содержание и формы беседы определяются с учетом индивидуально-психологических особенностей личности и проводится, по возможности, в присутствии членов семьи, родственников, врача психиатра-нарколога, представителей общественности;
- оформляют материалы и передают их в установленном порядке в местные исполнительные органы по месту жительства и работы лиц, злоупотребляющих спиртными налитками;
- разъясняют членам семьи лиц злоупотребляющих спиртными напитками, их право и порядок обращения в народный суд с заявлением об ограничении дееспособности этих лиц, оказывают помощь в оформлении материалов для обращения в суд;
- возбуждают в установленном порядке ходатайства перед прокурором, профсоюзными и иными общественными организациями, органами опеки и попечительства, лечебными учреждениями об обращении в суд с заявлением об ограничении дееспособности в случае отказа от этого близких родственников;
- оказывают необходимую помощь работникам комиссий по делам несовершеннолетних в проведении индивидуально-воспитательной работы с подростками, их родителями и лицами, их заменяющими, злостно не выполняющими обязанности по воспитанию детей.
Сноска. Пункт 12 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
13. Для изучения и анализа состояния борьбы с пьянством сотрудники профилактики используют:
- информацию, полученную в результате личных наблюдений (анкетирование) и работы с лицами, помещенными в медвытрезвитель, с трудовыми коллективами, администрацией предприятий, учреждений, организаций, общественными формированиями;
- предложения, жалобы, заявления граждан, сообщения должностных лиц, материалы печати, радио, телевидения;
- сведения городского (районного) статистического управления (отдела), наркологических учреждений органов здравоохранения, суда и прокуратуры, автоматизированного банка данных МВД, ДВД;
- информацию дежурной части, медицинского вытрезвителя, дорожной полиции, дознания, других подразделений органов внутренних дел, а также заинтересованных министерств и ведомств.
Сноска. Пункт 13 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.

14. Профилактика кабинетiнде профилактикалық ықпал жасауға қажет адамдардың картотекалық есебi жүргiзiледi.
Есепке алынуға:
- бiр жыл iшiнде екi рет медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген немесе спирттiк iшiмдiктердi iшкенi, яки көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда мас болып жүргенi үшiн әкiмшiлiк жазаланғандар жатады.
15. Кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдар бойынша маскүнемдiк, алкоголизммен күрес жүргiзудiң жағдайын сипаттайтын мәлiметтер арнаулы бақылау iстерiне шоғырландырылады. Бұл iстерде медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген адамдардың тiзiмi, еңбек ұжымдарында өткiзiлген профилактикалық iс-шаралар, дәрiстер, әңгiмелер, сөйленген сөздер, көп тиражды газеттердегi т.б. жарияланымдар, кәсiпорындардағы, мекемелердегi, ұйымдардағы маскүнемдiк пен алкоголизмге қарсы күрес жағдайын сипаттайтын басқа да мәлiметтер болады. Бақылау iстерi жүргiзiлетiн кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдардың (200 және одан да көп адамы бар) тiзбесi анықталынады.
16. Профилактика кабинеттерiнде бақылау iстерiнен басқа, кәсiпорындардағы, мекемелердегi және ұйымдардағы маскүнемдiкке қарсы күрес жағдайының мәлiметтерiн тiркеу журналы жүргiзiледi.
V. Профилактика кабинетi инспекторының
функционалдық мiндеттерi
17. Профилактика кабинетiнiң инспекторы мыналарға мiндеттi:
- қызмет ету аумағындағы маскүнемдiк пен алкоголизмге қарсы күрес жағдайын сипаттайтын материалдардың жиналуын, қорытылуын қамтамасыз ету және маскүнемдiк пен оның салдарынан болатын құқық бұзушылықтарға мүмкiндiк туғызушы себептер мен жағдайларға жүйелi түрде (ай сайынғы, тоқсандық, жылдық) талдау жасау;
- нәтижелер бойынша олардың алдын алу үшiн iшкi iстер органдарының бөлiмi басшылығына ұсыныстар дайындау;
- жергiлiктi үкiмет органдарына маскүнемдiкпен күрестi күшейту туралы нақты ұсыныстары бар ақпараттар жобасын дайындау, кәсiпорын, мекеме, ұйым әкiмшiлiктерiне нақтылы адамдардың iшiмдiкке қарсы күресу жөнiндегi заңдарды бұзған фактiлерi жайында мәлiмдеу, олардың қылықтары жайлы жұмыс орны, тұратын жерiндегi талқылауларға жеке қатысу;
- маскүнемдiкке қарсы күрестiң ұйымдастырылуы және iшiмдiкке қарсы заңның орындалуы мәселелерi бойынша қызметтер мен бөлiмше басшыларына, қалалық аудандық қаржы органдарының нақты қызметкерлерiне материалдар дайындау;
- медициналық айықтырғышқа екi және одан да көп жеткiзiлген адамдар туралы наркологиялық кабинеттердi хабардар ету;
- маскүнемдiкке қарсы күрес жүргiзетiн арнаулы ерiктi халық жасақшыларына әдiстемелiк және практикалық көмек көрсету, оларды оқытуға және нұсқаулар беруге қатысу;
- еңбек ұжымдарында азаматтардың тұрғылықты жерi бойынша, iшiмдiкке қарсы дәрiстiк насихат жүргiзуге, кәсiпорындарда, мекемелерде, ұйымдарда, ауылдық жиындар мен тұрғындар жиналыстарында профилактика және тәртiп күндерiн өткiзуге жеке қатысу;
- профилактика кабинетiнiң iшiмдiкке қарсы насихаттың тақырыптық материалдармен безендiрiлуiн қамтамасыз ету, олардың өз уақытында жаңаланып тұруын қадағалау;
- қалалық-аудандық органның бөлiмшелерi мен жекелеген қызметшiлердiң, еңбек ұжымдарының маскүнемдiкпен қарсы жүргiзудегi оң жұмыс тәжiрибелерiн қорытындылау және тарату;
- өнеркәсiптiк кәсiпорындардағы, совхоздардағы, құрылыс ұйымдарындағы т.с.с. наркологиялық кабинеттермен және фельдшерлiк наркологиялық пункттермен алкоголизммен ауыратындар есебiнiң толықтығы, олардың амбулаторлық және стационарлық емделуi мәселелерi бойынша күн сайынғы iскерлiк байланысты жүзеге асыру;
- жол полициясы органдары және автомекеме әкiмшiлiгiне медициналық айықтырғышқа түскен, алкоголизмге бейiм жүргiзушiлер туралы мәлiмет беру, сондай-ақ кейбiр адамдарды арнаулы емдеу мекемелерiне тексеруге жiберу жөнiнде ұсыныс жасау;
- кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi инспекциямен, спирттiк iшiмдiктердi пайдаланатын кәмелетке толмағандар жайында, оларды жергiлiктi аудандық наркологиялық қызметте тiркеуге алуға және профилактикалық жұмыстар жүргiзу мақсатымен өзара хабарласу мәселелерi бойынша үнемi байланыста болу;
- iшкi iстер органдарының учаскелiк уәкiлдерiмен байланыса отырып, медициналық айықтырғышта екi немесе одан да көп болған, алкоголизмге бейiм адамдардың мiнез-құлқына, олардың дәрiгер-наркологтың кеңестерiн орындауын бақылау;
- наркологиялық мекемелердiң (бөлiмшелердiң) ұсынысы бойынша алкоголизммен, нашақорлықпен және токсикоманиямен ауыратын адамдарды еркiнен тыс емделуге жiберу үшiн материалдар дайындау және ресiмдеу;
- профилактика кабинетiнде алкоголизмге қарсы көрнекi үгiт жүргiзу, мұндай әлеуметтiк қатермен зақымдалған кәсiпорын, ұйым, бiрлестiктер ұжымдарында маскүнемдiкпен, алкоголизммен күрес жүргiзу, салауатты өмiр салты тақырыптары бойынша дәрiстер, әңгiмелер дайындауға және өткiзуге атсалысу;
- алкоголизмге қарсы заңды бұзушылардың картотекалық есебi мен әкiмшiлiк хаттамаларына есеп жүргiзу, маскүнемдiкке қарсы күрес жүргiзудiң әкiмшiлiк практикасына ай сайын талдау жасап және оны жетiлдiру бойынша ұсыныстар енгiзу
- алкоголизмге қарсы заңды бұзғаны үшiн әкiмшiлiк ықпал ету шаралары қолданылған адамдар туралы, олардың тұрақты жерiмен жұмыс орнына мәлiметтер мен ақпарлар дайындау және жолдау;
- осы Ережеде көзделген адамдардың кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар, оқу орындары, жас шамасы, бiлiмi, құқық бұзған жерi мен оның уақыты бойынша есебiн жүргiзу;
- мүдделi қызметтердiң тиiстi хабарлар жобасын дайындауға атсалысуы;
- маскүнемдiк пен алкоголизмге қарсы күресте алынған хабарлардың есебiн жетiлдiру мен оны тиiмдi қолдану бойынша ұсыныстар енгiзу.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
VI. Профилактика кабинетiнiң жұмысына есеп жүргiзу

14. В кабинете профилактики ведется картотечный учет граждан, нуждающихся в профилактическом воздействии.
Учету подлежат:
- дважды в течение года доставлявшиеся в медвытрезвитель либо подвергавшиеся административному взысканию за распитие спиртных напитков или появление в пьяном виде на улицах и в других общественных местах.
15. Сведения, характеризующие состояние борьбы с пьянством и алкоголизмом по предприятиям, учреждениям и организациям сосредотачиваются в специальных наблюдательных делах. В этих делах находятся списки лиц, доставлявшихся в медвытрезвитель, данные о проведенных профилактических мероприятиях, лекциях, беседах, выступлениях в трудовых коллективах, публикациях в многотиражных газетах и т.д., другие сведения, характеризующие состояние борьбы с пьянством и алкоголизмом на предприятиях, в учреждениях, организациях. Определяется перечень предприятий, учреждений и организаций, на которые заводятся наблюдательные дела (200 и более человек).
16. Кроме наблюдательных дел в профилактическом кабинете ведется журнал учета данных о состоянии борьбы с пьянством на предприятиях, в учреждениях и организациях.
V. ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ОБЯЗАННОСТИ ИНСПЕКТОРА
КАБИНЕТА ПРОФИЛАКТИКИ
17. Инспектор кабинета профилактики обязан:
- обеспечить сбор, обобщение материалов, характеризующих состояние борьбы с пьянством и алкоголизмом на обслуживаемой территории и осуществлять систематический (месячный, квартальный, годовой) анализ причин и условий, способствующих пьянству и совершению правонарушений на его почве;
- по результатам готовить предложения для руководства отдела внутренних дел для принятия мер по их предупреждению;
- готовить проекты информаций с конкретными предложениями по усилению борьбы с пьянством в местные органы власти, информировать администрацию предприятий, учреждений, организаций о фактах нарушения антиалкогольного законодательства конкретными лицами, лично участвовать при обсуждении их поведения по месту работы и жительства;
- готовить материалы руководителям служб и подразделений, конкретным работникам горрайорганов по вопросам организации борьбы с пьянством и исполнения антиалкогольного законодательства;
- информировать наркологические кабинеты о лицах, два и более раз доставлявшихся в медицинский вытрезвитель;
- оказывать методическую и практическую помощь специализированным добровольным народным дружинам по борьбе с пьянством, участвовать в их обучении и проведении инструктажей;
- лично участвовать в проведении лекционной антиалкогольной пропаганды в трудовых коллективах и по месту жительства граждан, дней профилактики и дисциплины на предприятиях, в учреждениях, организациях, сельских сходах и собраниях жителей;
- обеспечить оформление кабинета профилактики тематическими материалами антиалкогольной пропаганды, следить за своевременным их обновлением;
- обобщать и распространять положительный опыт работы подразделений и отдельных работников горрайоргана, трудовых коллективов по борьбе с пьянством;
- осуществлять повседневную деловую связь с наркологическими кабинетами и фельдшерскими наркологическими пунктами на промышленных предприятиях, в совхозах, строительных организациях и др. по вопросам полноты учета больных алкоголизмом, их амбулаторного и станционарного лечения;
- давать информацию органам дорожной полиции и администрации автопредприятий о водителях, помещенных в медвытрезвитель, склонных к алкоголизму, а также рекомендации о направлении того или иного лица на обследование в специальное лечебное учреждение;
- поддерживать связь с ИДН по вопросам взаимной информации о несовершеннолетних, употребляющих спиртные напитки, с целью взятия их на учет в наркологической службе района по месту жительства и ведения профилактической работы;
- в контакте с участковыми, уполномоченными органов внутренних дел вести контроль за поведением лиц два и более раз побывавших в медвытрезвителе, склонных к алкоголизму, за выполнением ими рекомендаций врача-нарколога;
- по ходатайству наркологических учреждений (подразделений) готовить и оформлять материалы для направления на принудительное лечение лица, страдающего алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией;
- вести наглядную противоалкогольную агитацию в кабинете профилактики, участвовать в подготовке и проведении лекций, бесед на тему борьбы с пьянством, алкоголизмом, ведения трезвого образа жизни в коллективах предприятий, организаций, объединений наиболее пораженных этим социальным злом;
- вести учет административных протоколов и картотечный учет нарушителей антиалкогольного законодательства, ежемесячно анализировать административную практику по борьбе с пьянством и вносить предложения по ее совершенствованию;
- готовить и направлять по месту работы и жительства сообщения, информацию о лицах, к которым приняты меры административного воздействия за нарушение антиалкогольного законодательства;
- вести учет лиц, предусмотренных настоящим Положением по предприятиям, учреждениям, организациям, учебным заведениям, возрасту, образованию, месту и времени правонарушения;
- принимать участие в подготовке соответствующих проектов информации заинтересованными службами;
- вносить предложения по совершенствованию учета и эффективному использованию полученной информации в борьбе с пьянством и алкоголизмом.
Сноска. Пункт 17 с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
УЧЕТ РАБОТЫ ПРОФИЛАКТИЧЕСКОГО КАБИНЕТА

18. Профилактика кабинетiнiң жұмыс нәтижесi мынадай көрсеткiштерiмен бағаланады:
- қызмет ету аумағындағы маскүнемдiк пен алкоголизмге қарсы күрестiң нақты жағдайы, маскүнемдiк салдарынан iстелiнген қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтар саны, тұрғындар арасындағы маскүнемдiктiң таралуы, кабинет қызметкерлерiнiң заңдылық пен тәртiп сақтауы;
- кабинет қызметкерлерінiң маскүнемдiкке қарсы күрестi күшейтуге бағытталып өткiзiлетiн iс-шараларға тiкелей қатынасуы;
- маскүнемдiкпен күрес жүргiзу мәселелерi бойынша жұртшылық алдында және еңбек ұжымдарында сөз сөйлеудiң саны мен сапасы;
- iшiмдiкке қарсы профилактикалық iс-шаралар жүргiзуде қоғамдық құрылымдардың мүмкiндiктерiн пайдалану тиiмдiлiгi;
- кәсiпорындарға, мекемелерге және ұйымдарға маскүнемдiкпен күрес жөнiндегi күшейту мәселелерi бойынша жолданған ақпараттардың толықтығы мен сапасы бұл хабарламаларға кәсiпорын, мекеме әкiмшiлiктерiнiң жауап қайтару ретiндегi iс-шаралары.
VII. Профилактика кабинетiнiң материалдық
қамтамасыз етiлуi
Жергiлiктi атқарушы органдар кабинет құруы үшiн жұртшылықтың келiп-кетуiне және iшiмдiкке қарсы насихаттау бойынша iс-шаралар өткiзуге қолайлы үй-жайлар бередi. Кабинет бөлмесi құқықтық, медициналық сипаттағы, салауатты өмiр салтын насихаттайтын, ауданда, қалада маскүнемдiк пен алкоголизмдi жою бойынша профилактикалық жұмыстың жағдайы мен негiзгi көрсеткiштерiн бейнелейтiн материалдары бар, iшiмдiкке қарсы тақырыптық стендiлермен жабдықталынады.
Кабинетте, сондай-ақ келушiлердiң түсiнуiне оңай iшiмдiкке қарсы насихаттайтын оқулықтардың шағын кiтапханасы болуы қажет.
Ескерту: VII-тараудың бірінші абзацына өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
19. Профилактикалық қызмет үшiн кабинетке мынадай техникалық құралдар бөлiнедi:
- маскүнемдiкке қарсы бағыттағы қысқаметражды кинотаспалар жиынтығы бар бейнемагнитафон;
- маскүнемдiкке қарсы тақырыптағы әңгiмелер жазылған магнитафон;
- керектi жабдықтары бар (бейнекассеталар, фотожарық бергiш, таспалар, фотохимикаттар, басқа да техникалық құралдар) бейнекамерасы және фотоаппарат.
20. Профилактика кабинетi қажеттi жиhаздармен, мүлiктермен және кеңсе керек-жарақтарымен қамтамасыз етiледi.
21. Аталынған мақсаттарға жұмсалынатын шығындар жергiлiктi бюджеттер, кәсiпорындар, ұйымдар қаражаты есебiнен және басқа да қаржыландыру көздерi бойынша жүзеге асырылады.
22. Кабинет бастығы және басқа қызметкерлер техникалық құралдардың, мүлiктер мен қызметтiк құжаттардың сақталуына және белгiленген мақсаттарда пайдаланылуына жауапкершiлiк алады.

18. Результаты работы профилактического кабинета оцениваются следующими показателями:
- реальным состоянием борьбы с пьянством и алкоголизмом на обслуживаемой территории, количеством преступлений и других правонарушений, совершаемых на почве пьянства, распространенностью пьянства среди населения, соблюдением законности и дисциплины работниками кабинета;
- личным участием работников кабинета в проводимых мероприятиях, направленных на усиление борьбы с пьянством;
- количеством и качеством выступлений перед населением и в трудовых коллективах по вопросам борьбы с пьянством;
- эффективностью использования возможностей общественных формирований в профилактических антиалкогольных мероприятиях;
- полнотой и качеством направленных информаций на предприятия, в учреждения и организации по вопросам усиления борьбы с пьянством и алкоголизмом и мерами реагирования администрации предприятий, организаций на эти сообщения.
VII. МАТЕРИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
КАБИНЕТА ПРОФИЛАКТИКИ
Органу внутренних дел для создания кабинета местные исполнительные органы предоставляют помещение, удобное для посещения населением и проведения мероприятий по антиалкогольной пропаганде.
Сноска. Абзац первый с изменениями -   приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667.
Помещения кабинета оборудуются тематическими антиалкогольными стендами с материалами правового, медицинского характера, пропагандирующими здоровый образ жизни, отражающими состояние и основные показатели профилактической работы по преодолению пьянства и алкоголизма в районе, городе.
В кабинете также необходимо иметь библиотечку литературы по антиалкогольной пропаганде, доступную посетителям.
19. Для профилактической деятельности кабинету выделяются следующие технические средства:
- видеомагнитофон с набором короткометражных кинолент антиалкогольной направленности;
- магнитофон с записями бесед на антиалкогольную тематику;
- видеокамера и фотоаппарат с набором принадлежностей (видеокассеты, фотовспышка, пленки, фотохимикаты, другие технические средства).
20. Кабинет профилактики обеспечивается необходимой мебелью, инвентарем и канцелярскими принадлежностями.
21. Расходы на указанные цели производятся за счет средств местных бюджетов, предприятий, организаций и других источников финансирования.
22. Начальник и другие сотрудники кабинета несут ответственность за сохранность и использование по назначению технических средств, имущества и служебной документации.