Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк-дилерлiк қызметтi жүзеге асыру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 20 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 12 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 683. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 317   қаулысымен .
________________________________
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк-дилерлiк қызметтi мемлекеттiк реттеу мақсатында және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының  заңына  сәйкес Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен
1. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк-дилерлiк қызметтi жүзеге асыру қағидалары бекiтiлсiн (қоса берiлдi).
2. Жоғарыда аталған Қағидалардың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде тiркелген сәттен бастап күшiне енгізiлетiндігi белгiленсiн.
3. Бағалы қағаздар рыногында брокерлiк-дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар жоғарыда аталған Қағидалар күшiне енгiзiлген күннен бастап үш айдың iшiнде:
1) өздерiнiң ұйымдық құрылымын және өз қызметкерлерiнiң біліктілігін жоғарыда аталған Қағидалардың 2-бөлiмiнiң талаптарына сәйкестендiруге;
2) өздерiнiң Iшкi қағидаларын және Регламенттерiн (олар жоғарыда аталған Қағидалардың 1-тармағының 2) және 12) тармақшаларында айқындалған) жоғарыда аталған Қағидаларға сәйкестендiруге мiндеттi.
4. Жоғарыда аталған Қағидалар Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде тiркелген сәттен бастап Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 02 қыркүйектегі N 139 қаулысымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде 1997 жылғы 16 қазанда 403 нөмiрмен тiркелген Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызмет туралы  ереженiң  күшi жойылған деп танылсын.
5. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы:

Об утверждении Правил осуществления брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 31 декабря 1998 года N 20. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.02.1999 г. N 683. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N 317 (V053870) (порядок введения в действие см. п.4 пост. N 317)
<*>
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года  N 142 .
В целях государственного регулирования брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
1. Утвердить Правила осуществления брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан (прилагаются).  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
2. Установить, что вышеуказанные Правила вводятся в действие с момента их регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Установить, что организации, обладающие лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, обязаны в течение трех месяцев со дня введения в действие вышеуказанных Правил:
1) привести свои организационные структуры и квалификации своих работников в соответствие с требованиями главы 2 вышеуказанных Правил;
2) привести свои Внутренние правила и Регламенты (как они определены подпунктами 2) и 12) пункта 1 вышеуказанных Правил) в соответствие с вышеуказанными Правилами.
4. С момента регистрации вышеуказанных Правил Министерством юстиции Республики Казахстан признать утратившим силу Положение о брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденное постановлением Национальной комиссии от 2 сентября 1997 года N 139 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 16 октября 1997 года за  N 403
5. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:

Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық  кодексiне  (Жалпы бөлiм), " Бағалы қағаздар рыногы туралы " Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар брокерлiк-дилерлік қызметтi (бұдан әрi "брокерлік-дилерлік қызмет" деп аталады) жүзеге асырудың шарттары мен тәртiбiн белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. <*>
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 566   қаулысымен 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
Ескерту. 1-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
2. Брокерлік-дилерлік қызмет Қазақстан Республикасының  Конституциясымен  және өзге де заңдарымен (оның iшiнде осы Қағидалармен), сондай-ақ қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық шарттармен (келiсiмдермен) реттеледi.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекiтiлген брокерлер-дилерлердің өзін-өзі реттейтін ұйымының (бұдан әрі - ӨРҰ) және Сауда-саттық ұйымдастырушының қағидаларымен осы брокерлер-дилерлердің өзін-өзі реттейтін ұйымының (бұдан әрі - ӨРҰ) және Сауда-саттық ұйымдастырушысы мүшелерінің брокерлік-дилерлік қызметтi жүзеге асыруын реттейтiн қосымша нормалар белгiленуi мүмкiн. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
3. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетiлген нормативтiк құқықтық және нормативтiк актiлермен реттелмеген бөлiкте брокерлік-дилерлік қызмет Брокерлер-дилерлердiң Iшкi қағидаларына және ішкі құжаттарына, Брокер-дилерлер мен олардың клиенттерінің арасында жасалған брокерлiк қызмет көрсету жөнiндегі шарттарға және егер олар Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмесе дәстүрлерге (оның iшiнде iскерлiк айналыс дәстүрлерiне) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Брокерлік-дилерлік қызмет Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртiпте лицензиялауға жатады.
5. Брокер-дилер брокерлік-дилерлік қызметтi жүзеге асыруға лицензиялардың мынадай түрлерiнiң бiрiн иелене алады:
1) бiрiншi санатты лицензия - нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен (бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу құқығымен);

Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и устанавливают условия и порядок осуществления брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан (далее именуемой "брокерско-дилерская деятельность").  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
Глава 1. Общие положения
1.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года  N 566 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
2. Брокерско-дилерская деятельность регулируется Конституцией и иным законодательством Республики Казахстан (в том числе и настоящими Правилами), а также международными договорами (соглашениями), участниками которых является Республика Казахстан.
Утвержденными в соответствии с законодательством Республики Казахстан правилами саморегулируемой организации брокеров-дилеров (далее - СРО) и Организаторов торгов могут быть установлены дополнительные нормы, регулирующие осуществление брокерско-дилерской деятельности членами (участниками) данных СРО и Организаторов торгов.  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
3. В части, которая не урегулирована нормативными правовыми и нормативными актами, указанными в пункте 2 настоящих Правил, брокерско-дилерская деятельность осуществляется в соответствии с внутренними документами Брокера-дилера, заключенными между Брокером-дилером и его клиентами договорами об оказании брокерских услуг и обычаями (в том числе и обычаями делового оборота), если они не противоречат законодательству, действующему на территории Республики Казахстан.
4. Брокерско-дилерская деятельность подлежит лицензированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Брокер-дилер может обладать одним из следующих видов лицензии на осуществление брокерско-дилерской деятельности:
1) лицензией первой категории - с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя (с правом регистрации сделок с ценными бумагами);

2) екiншi санатты лицензия - клиенттердiң шоттарын жүргізу құқығынсыз (бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу құқығынсыз).
6. Бiрiншi санатты лицензияны иеленген Брокер-дилер осы Қағидаларда бiрiншi санатты брокер-дилер, екiншi санатты лицензияны иеленген - екiншi санатты Брокер-дилер деп аталады.
7. <*>
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 566   қаулысымен .
Ескерту. 7-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
8. Брокер-дилерлердiң филиалдары мен өкiлдiктерi қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) жекелеген нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген тәртіпте құрылады және жабылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
9. Брокер-дилердiң қызметiн реттейтiн нормаларды Брокер-дилердің сақтауына бақылау жасауды Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген құқықтары мен мiндеттерiне сәйкес уәкілетті орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына және ӨРҰ мен Сауда-саттық ұйымдастырушының қағидаларына сәйкес осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын ӨРҰ мен Сауда-саттық ұйымдастырушылар жүзеге асырады.
Уәкілетті орган осы Брокер-дилердің және оның қызметінің бағалы қағаздар рыногында брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асыру лицензиясының шарттарына және Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкестігін тексерген кезде осы Брокер-дилер уәкілетті органның тексеру тобының құрамына енгізілген қызметкерлерінің сұратуы бойынша осы Брокер-дилердің брокерлік-дилерлік қызметіне қатысты құжаттардың түпнұсқаларын және көшірмелерін береді.
Ескерту: 9-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
10. Осы Қағидалардың күшi Қазақстан Республикасының банктiк қызметтi реттейтiн заңдарына қайшы келмейтiн бөлiгінде Брокерлер-дилерлер болып табылатын банктерге қолданылады.
2-тарау. Брокер-дилер қызметкерлерінің ұйымдық
құрылымы және біліктілігі
11. Клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығы бар брокер-дилердің ұйымдық құрылымында мынадай құрылымдық бөлімшелер болуы тиіс:
1) қаржы құралдарымен мәмілелердің жасалуын жүзеге асыратын сауда бөлімшесі (бұдан әрі - сауда бөлімшесі);

2) лицензией второй категории - без права ведения счетов клиентов (без права регистрации сделок с ценными бумагами).
6. В настоящих Правилах Брокер-дилер, обладающий лицензией первой категории, именуется Брокером-дилером первой категории, лицензией второй категории - Брокером-дилером второй категории.
7.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 ).
8. Филиалы и представительства Брокеров-дилеров создаются и закрываются в порядке, установленном отдельными нормативными правовыми актами государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).  <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
9. Контроль за соблюдением Брокером-дилером норм, регулирующих брокерско-дилерскую деятельность, осуществляется уполномоченным органом в соответствии с его правами и обязанностями, установленными законодательством Республики Казахстан, а также СРО и Организаторами торгов, членом (участником) которых является данный Брокер-дилер, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и правилами таких СРО и Организаторов торгов.
При проверке Брокера-дилера уполномоченным органом на соответствие данного Брокера-дилера и его деятельности условиям лицензии на осуществление брокерско-дилерской деятельности на рынке ценных бумаг и требованиям законодательства Республики Казахстан данный Брокер-дилер представляет по запросу работников уполномоченного органа, включенных в состав проверочной группы, подлинники и копии документов, относящихся к брокерско-дилерской деятельности данного Брокера-дилера.  <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 .
10. Действие настоящих Правил распространяется на банки, являющиеся Брокерами-дилерами, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан, регулирующему банковскую деятельность.
Глава 2. Организационная структура и квалификация
работников Брокера-дилера
11. Организационная структура брокера-дилера с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя должна включать следующие структурные подразделения:
1) торговое подразделение, осуществляющее заключение сделок с финансовыми инструментами (далее - торговое подразделение);

2) қаржы құралдарымен мәмілелердің орындалуын, қаржы құралдарын және осы брокер-дилердің және оның клиенттерінің ақшасын есепке алуды жүзеге асыратын есеп айырысу бөлімшесі (бұдан әрі - бэк-офис). <*>
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
12.<*>
Ескерту. 12-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999.04.20. N 30   қаулысымен ,   ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76  қаулысымен .
Ескерту: 12-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 383   қаулысымен   (Қаулы Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртiбi мен шарттарын бекiту туралы" 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293   қаулысының   күші жойылды деп танылған күннен бастап қолданысқа енеді ).
13. <*>
Ескерту: 13-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 383   қаулысымен   (Қаулы Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртiбi мен шарттарын бекiту туралы" 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293   қаулысының   күші жойылды деп танылған күннен бастап қолданысқа енеді ).
14. Бiрiншi санатты Брокер-дилердiң бiрiншi басшысы немесе оның брокерлік-дилерлік қызметтi жүзеге асыруға жетекшілік жасайтын орынбасары лауазымын осы Қағидалардың 13-тармағының талаптарын сақтау шартымен Сауда бөлiмшесiнiң басшысы лауазымымен немесе осы Брокер-дилердiң бөлімшелері біреуінің басшысы лауазымымен қоса атқаруға рұқсат етiледi. Сауда бөлімшесі қызметкерлерінің (техникалық функцияларды ғана орындайтын адамдарды қоспағанда) Бэк-офис бөлімшесіндегі лауазымдарды қоса атқаруына жол берілмейді.<*>
Ескерту. 14-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
15. Екiншi санатты Брокер-дилердiң ұйымдық құрылымын олар Қазақстан Республикасының заңдарына және осы Брокер-дилердiң оның органдарының құзырлығын реттейтiн құрылтай құжаттарына сәйкес дербес түрде айқындайды.
16. <*>
Ескерту: 16-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 383   қаулысымен   (Қаулы Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртiбi мен шарттарын бекiту туралы" 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293   қаулысының   күші жойылды деп танылған күннен бастап қолданысқа енеді ).
17. <*>
Ескерту: 17-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 383   қаулысымен   (Қаулы Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртiбi мен шарттарын бекiту туралы" 1997 жылғы 4 наурыздағы N 293   қаулысының   күші жойылды деп танылған күннен бастап қолданысқа енеді ).
18. Брокерлер-дилерлердiң филиалдары мен өкiлдiктерінің ұйымдық құрылымына және қызметкерлерiне қойылатын талаптар уәкілетті органның жекелеген нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.
19. Брокерлер-дилерлердiң осы Қағидалардың 12 және 16 тармақтарының талаптарына сәйкес келмейтiн қызметкерлерiне ішкі бақылауды жүзеге асыруға, бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға және орындауға, сондай-ақ бiрiнші санатты Брокерлер-дилерлердiң және олардың клиенттерінің бағалы қағаздары мен ақшаларына есеп жүргiзуге қатысуға тыйым салынады.
Осы тармақтың бiрiншi бөлiгінде белгiленген тыйым салуға, өзге де ықтимал жағдайлардан басқа, Брокерлер-дилерлердiң осы Қағидалардың 12 және 16 тармақтарының талаптарына сәйкес келмейтiн қызметкерлерiне ішкі бақылауды жүзеге асыруға, бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға және орындауға, сондай-ақ Банктiк емес ұйымдар - бiрiншi санатты Брокерлер-дилерлердiң және олардың клиенттерінің бағалы қағаздары мен ақшаларына есеп жүргізуге қатысты кез-келген құжаттарға (Брокер-дилердiң Iшкi құжаттарын, шарттарды, төлем құжаттарын, бағалы қағаздарды аудару (есептен шығару/есепке алу) туралы бұйрықтарды, уәкiлеттi органға берiлетiн есептердi қоса отырып) қол (бұрыштама) қою құқығына тыйым салу кiредi.
Ескерту. 19-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
3-тарау. Брокер-дилердің шарт жасау
алдындағы міндеттері
20. Брокер-дилер өз клиенттерінің алдында олар үшiн осы Брокер-дилермен шарттық қатынастарға кiру жөнiндегі және/немесе осындай қатынастарды ұстап тұру жөнiндегi ниеттер бөлiгіндегі елеулi мәнi бар ақпаратты осы Қағидалардың 21-25 тармақтарымен белгiленген тәртiпте ашуға мiндеттi.

2) расчетное подразделение, осуществляющее исполнение сделок с финансовыми инструментами, учет финансовых инструментов и денег данного брокера-дилера и его клиентов (далее - бэк-офис).  <*>
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
12.
Сноска. Пункт 12 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 20.04.99г.  N 30 ; постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 383 .
13.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 383 ).
14. Допускается совмещение должности первого руководителя Брокера-дилера первой категории или его заместителя, курирующего осуществление брокерско-дилерской деятельности, с должностью руководителя одного из подразделений данного Брокера-дилера при условии соблюдения требований пункта 13 настоящих Правил. Не допускается совмещение работниками торгового подразделения должностей в подразделении Бэк-офиса (за исключением лиц, выполняющих исключительно технические функции).  <*>
Сноска. Пункт 14 с дополнениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
15. Организационная структура Брокера-дилера второй категории определяется им самостоятельно в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан и учредительных документов данного Брокера-дилера, регулирующими компетенцию его органов.
16.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 383 ).
17.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 383 ).
18. Требования к организационной структуре и к персоналу филиалов и представительств Брокеров-дилеров устанавливаются отдельными нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
19. Запрещается участие в осуществлении внутреннего контроля, в заключении и исполнении сделок с ценными бумагами, а также в деятельности по учету ценных бумаг и денег Брокеров-дилеров первой категории и их клиентов работникам Брокеров-дилеров, не соответствующим требованиям пунктов 12 и 16 настоящих Правил.
Запрет, установленный частью первой настоящего пункта, включает в себя, помимо иных возможных случаев, запрет на право подписи (визирования) любых документов, относящихся к осуществлению внутреннего контроля, к заключению и исполнению сделок с ценными бумагами, а также к учету ценных бумаг и денег Брокеров-дилеров первой категории и их клиентов (включая внутренние документы Брокера-дилера, договоры, платежные документы, приказы о переводе (списании/зачислении) ценных бумаг, представляемые уполномоченному органу отчеты) работниками Брокеров-дилеров, не соответствующими требованиям пунктов 12 и 16 настоящих Правил.  <*>
Сноска. Пункт 19 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 .
Глава 3. Преддоговорные обязанности Брокера-дилера
20. Брокер-дилер обязан раскрывать в порядке, установленном пунктами 21-25 настоящих Правил, перед своими клиентами информацию, имеющую для них существенное значение в части намерений по вступлению в договорные отношения с данным Брокером-дилером и/или по поддержанию таких отношений.

21. Брокер-дилердiң клиенттерге қызмет көрсетуге қатысатын, тек қана техникалық функцияларды орындайтын тұлғаларды қоспау мүмкiндiгімен, барлық қызметкерлерi (бағалы қағаздармен мәмілелер жасауға және осы бiрiншi санатты Брокер-дилердiң және олардың клиенттерiнiң бағалы қағаздары мен ақшаларына есеп жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға қатысатын қызметкерлердi қоса):
1) олардың лауазымдары мен жеке өздерiн куәландыратын анық реквизиттерiнің болуына (үстелге қоятын табличкалары, бэйдждерi және оларға ұқсас басқа заттар);
2) клиенттердiң бiрiншi талап етуi бойынша өздерiнiң қызметтiк куәлiктерiн көрсетуге;
3) уәкілетті органның оларға берiлген бiлiктiлiк куәлiктерiнiң түпнұсқаларын клиенттер үшiн көруге қолайлы орындарға орналастыруға мiндеттi.
22. Брокер-дилердің бас офисінің және филиалдарының үй-жайларындағы оның клиенттері үшін қолайлы орындарда:
1) осы Брокер-дилерге брокерлік-дилерлік қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензияның нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
2) осы Қағидалардың және уәкілетті органның брокерлік-дилерлік қызметтiң жүзеге асырылуын реттейтiн өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң көшiрмелерi;
3) осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын ӨРҰ және Сауда-саттық ұйымдастырушының брокерлік-дилерлік қызметтiң жүзеге асырылуын реттейтiн қағидаларының (оларды уәкілетті органның бекiткендiгi туралы мәлiметтердi көрсетiп) көшiрмелерi;
4) Брокер-дилердiң бiрiншi басшысы немесе оны ауыстыратын тұлғаның қолымен және мөр таңбасымен куәландырылған оның барлық Iшкi құжаттарының олардың уәкілетті органмен келiсiлгендiгі жөнiнде белгі қойылған көшiрмелерi (Брокер-дилердiң Iшкi құжаттарының уәкілетті органмен келiсiлгендiгін растайтын құжаттың келiсiлген күнiн және нөмiрiн көрсетiп) орналастырылу керек.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
23. Брокер-дилер клиенттiң бiрiншi талап етуi бойынша оған танысу үшiн мыналарды беруге мiндеттi:
1) соңғы есепті кезең үшін өзінің қаржылық есебін; <*>
2) Қазақстан Республикасының заңдарымен тиiстi санаттағы Брокерлер-дилерлер үшiн белгiленген қаржы тұрақтылығының мөлшерлерiн (нормативтерiн) әрбiр соңғы күнтiзбелiк төрт тоқсанның бiрiншi жұмыс күнiнiң басталу жағдайына осы Брокер-дилердiң сақтау деңгейi туралы мәлiметтердi;
3) осы Брокер-дилердiң қызметiне соңғы он екi ай iшiнде уәкiлеттi орган мен ӨРҰ жүргiзген тексерiстер актілерiн;
4) уәкілетті органның, ӨРҰ-ның және Сауда-саттық ұйымдастырушылардың осы Брокер-дилерге, оның қызметкерлерiне және оның аффилиирленген тұлғаларына қатысты соңғы он екi ай iшiнде қабылданған шешiмдерiн;

21. Все работники Брокера-дилера, участвующие в обслуживании клиентов (включая работников, участвующих в исполнении сделок с ценными бумагами и в осуществлении деятельности по учету ценных бумаг и денег клиентов данного Брокера-дилера первой категории), за возможным исключением лиц, выполняющих исключительно технические функции, обязаны:
1) иметь явные реквизиты, идентифицирующие их должности и личности (настольные таблички, бэйджи и им подобные);
2) предъявлять по первому требованию клиентов свои служебные удостоверения;
3) помещать в легкообозримых для клиентов местах оригиналы выданных им квалификационных свидетельств уполномоченного органа.
22. В легкодоступных для клиентов Брокера-дилера местах в помещениях его головного офиса и филиалов должны быть помещены:
1) нотариально удостоверенные копии лицензии на осуществление брокерско-дилерской деятельности, выданной данному Брокеру-дилеру;
2) копии настоящих Правил и иных нормативных правовых актов уполномоченного органа, регулирующих осуществление брокерско-дилерской деятельности;
3) копии регулирующих осуществление брокерско-дилерской деятельности правил СРО и Организаторов торгов, членом (участником) которых является данный Брокер-дилер (с указанием сведений об их утверждении уполномоченным органом);
4) заверенные подписью первого руководителя или лица, его замещающего, и оттиском печати Брокера-дилера копии всех его внутренних документов с отметкой об их согласовании с уполномоченным органом (с указанием даты согласования и номера документа, подтверждающего согласование внутренних документов Брокера-дилера с уполномоченным органом).  <*>
Сноска. Пункт 22 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
23. Брокер-дилер обязан по первому требованию клиента представлять ему для ознакомления:
1) свою финансовую отчетность за последний отчетный период;
2) сведения об уровне соблюдения данным Брокером-дилером критериев (нормативов) финансовой устойчивости, установленных для Брокеров-дилеров соответствующей категории законодательством Республики Казахстан, по состоянию на начало первого рабочего дня каждого из последних четырех календарных кварталов;
3) акты проверок деятельности данного Брокера-дилера, проведенных уполномоченным органом и СРО в течение последних двенадцати месяцев;
4) решения уполномоченного органа, СРО и Организаторов торгов, принятые в отношении данного Брокера-дилера, его работников и его аффилиированных лиц в течение последних двенадцати месяцев;

5) брокерлік-дилерлік қызметтiң жүзеге асырылуын реттейтiн, осы Қағидалардың 23-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес клиенттер үшiн қолайлы орындарда орналастырылмаған нормативтiк құқықтық және нормативтiк актiлердi, сондай-ақ қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелердi тiркеудiң шарттары мен тәртiбiн.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
24. Брокер-дилер клиентке осы Қағидалардың 22 және 23-тармақтарында көрсетiлген құжаттардың көшiрмелерiн беруден бас тартуға құқылы емес. Бұл ретте Брокер-дилер көшiрмелердi бергенi үшiн оларды дайындауға кеткен шығынның мөлшерiнен аспайтын мөлшерде клиенттен ақы алуға құқылы.
25. Брокер-дилер қаржы құралдарымен осы клиенттiң есебiнен және мүддесiнде жасауға жоспарланған мәмiлеге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген шектеулер мен ерекше жағдайлар туралы клиенттi ескертуге мiндеттi.
26. Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларымен және ішкі құжаттармен, сондай-ақ осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын ӨРҰ-ның қағидаларымен өз клиенттерi алдында ақпараттар ашу жөнiнде осы Брокер-дилердiң шарт жасау алдындағы қосымша мiндеттерi (осы Қағидалардың 21-25-тармақтарында айқындалған мiндеттерден басқа) белгiленуi мүмкiн.
27. Брокер-дилер қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелердiң параметрлерi (бағалары, көлемдерi және басқа ықтимал параметрлерi) (бағаны қағаздармен мәмiлелер жасауға өтiнiмдердiң (ұсыныстардың) параметрлерi) туралы нақты емес немесе жаңылдыруға әкеп соғатын мәлiметтердi бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға немесе өзге де тәсiлмен таратуға құқылы емес.
Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде белгiленген шарт осы Брокер-дилердiң мәмiлелерi мен өтiнiштерiне (ұсыныстарына) де басқа Брокерлер-дилерлер мен инвесторлардың мәмiлелерi мен өтiнiштерiне (ұсыныстарына) де, оның iшiнде Сауда-саттық ұйымдастырушылардың Сауда жүйесiнде тiркелген, қолданылады.
28. Қаржы құралдарын сатып алу немесе сату туралы бұқаралық ақпарат құралдарына ақпараттар немесе өзге де тәсiлдермен хабарландырулар жариялау кезiнде Брокер-дилер өзiнiң толық атауын (акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанын немесе үлгісiн толық көрсетудiң орнына тиiстi абревиатураларды қолдануға рұқсат етiле отырып, мысалы, "ЖШС", "ЖАҚ", "ААҚ","АҚ" аббревиатурасы), сондай-ақ брокерлік-дилерлік қызметтi жүзеге асыруға лицензияның берiлген күнiн және нөмiрiн көрсетуге мiндеттi. <*>
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .

5) нормативные правовые и нормативные акты, регулирующие осуществление брокерско-дилерской деятельности, а также условия и порядок регистрации сделок с финансовыми инструментами и не размещенные в легкодоступных для клиентов местах в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 22 настоящих Правил;
6)  (подпункт исключен).   <*>
Сноска. Пункт 23 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
24. Брокер-дилер не вправе отказать клиенту в предоставлении последнему копий документов, указанных в пунктах 22 и 23 настоящих Правил. При этом Брокер-дилер вправе взимать за предоставление копий плату с клиента в размере, не превышающем величину расходов на их изготовление.
25. Брокер-дилер обязан уведомить клиента об ограничениях и особых условиях, установленных законодательством Республики Казахстан в отношении сделки с финансовыми инструментами, предполагаемой к совершению за счет и в интересах данного клиента.
26. Внутренними документами Брокера-дилера, а также правилами СРО, членом (участником) которой является данный Брокер-дилер, могут быть установлены дополнительные (помимо обязанностей, определенных пунктами 21-25 настоящих Правил) преддоговорные обязанности данного Брокера-дилера по раскрытию информации перед его клиентами.
27. Брокер-дилер не вправе публиковать в средствах массовой информации или иным образом распространять недостоверные или вводящие в заблуждение сведения о параметрах (ценах, объемах и других возможных параметрах) сделок с финансовыми инструментами (параметрах заявок (предложений) на заключение сделок с финансовыми инструментами).
Условие, установленное частью первой настоящей статьи, распространяется как на сделки и заявки (предложения) данного Брокера-дилера, так и на сделки и заявки (предложения) других Брокеров-дилеров и инвесторов, в том числе и зарегистрированные в Торговых системах Организаторов торгов.
28. При публикации в средствах массовой информации или иным образом объявлений о покупке или продаже финансовых инструментов Брокер-дилер обязан указывать свое полное наименование (с допустимым использованием аббревиатуры "АО"), а также дату выдачи и номер лицензии на осуществление брокерско-дилерской деятельности.  <*>
Сноска. Пункт 28 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .

4-тарау. Брокерлік қызмет көрсету жөніндегі шарт.
Клиенттік тапсырыс
29. Брокерлiк қызмет көрсету жөнiндегі шарт (бұдан әрi "Брокерлiк шарт" деп аталады) жазбаша нысанда жасалуға жатады.
Брокерлiк шартпен реттелетiн қатынастарға Қазақстан Республикасы заңдарының тапсырыс шартына немесе комиссия шартына қатысты (Брокер-дилер осы Брокерлiк шартқа сәйкес кiмнiң атынан әрекет жасайтындығына қатысты) белгiленген күшi қолданылады.
Егер бұл Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларында көзделсе және клиенттiң талабына қайшы болмаса, Брокерлiк шартты жасасу кезiнде қолды көшiру үшiн факсимильдiк құралдарды қолдануға рұқсат етiледi.
Егер бұл Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларында көзделсе, Брокерлiк шартты хаттармен, жеделхаттармен және өзге де құжаттармен алмасу арқылы Қазақстан Республикасы заңдарының шарттарды осындай тәсiлдермен жасасуға қатысты нормаларын сақтау шартымен жасасуға рұқсат етiледі.
30. Бiрiншi санатты Брокер-дилердiң жасасқан Брокерлiк шарты бiр мезгiлде қаржы құралдарын нақтылы ұстау туралы шарт ретiнде де бола алады.
31. Брокерлiк шарттың бiр жолғы да (қаржы құралдарымен бiр немесе бiрнеше өзара байланысты мәмiлелер жасау мақсатында), тұрақты да (Брокерлiк шартпен белгiленген кезең iшiнде клиентке брокерлiк қызмет көрсету мақсатында) сипаты болады.
Брокерлiк шарттың бiр жолғы сипаты жағдайында оның клиент тапсырысы ретiнде күшi болады және онда осы Қағидалардың 43-тармағында белгіленген нормалар болу керек.
Брокерлiк шарттың тұрақты сипаты жағдайында қаржы құралдарымен жекелеген мәмiлелер оған сәйкес жекелеген клиенттiк тапсырыстар негізiнде жасалады. Бұл ретте Брокерлiк шартта Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ықтимал шарттардан басқа, Брокер-дилерге клиенттiк тапсырыстар ұсынудың рұқсат етiлген тәсiлдерi, Брокер-дилердiң клиенттiк тапсырыстарды қабылдағандығын растаудың тәртiбi және Брокер-дилердiң клиенттiк тапсырыстардың орындалысы туралы есептерді беру тәртібі көрсетілу керек.
32. Брокерлiк шартта бағалы қағаздармен осы Брокерлiк шартқа сәйкес жасалған және Қазақстан Республикасының заңдарымен оған қатысты шектеулер мен ерекше шарттар белгiленген мәмiле туралы Брокер-дилердiң уәкiлеттi органды хабардар ету құқығы көзделу керек.
33. Брокерлiк шартта оның жекелеген шарттарының осы Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларымен (осындай Iшкi қағидалардың уәкілетті органмен келiсiлген күнiн және оларды уәкілетті органмен келiсiлгендiгiн растайтын құжаттың нөмiрiн мiндеттi түрде көрсетумен) және/немесе ӨРҰ-ның және осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын Сауда-саттық ұйымдастырушының қағидаларымен (осындай қағидалардың уәкілетті органда бекiтiлгендiгi туралы мәлiметтердi мiндеттi түрде көрсетумен) айқындалатындығы көзделу керек.
34-35.  Тармақтар алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .

Глава 4. Договор об оказании брокерских услуг.
Клиентский заказ
29. Договор об оказании брокерских услуг (далее именуемый "Брокерский договор") подлежит заключению в письменной форме.
На отношения, регулируемые Брокерским договором, распространяется действие законодательства Республики Казахстан, установленного в отношении договора поручения или договора комиссии (в зависимости от того, от чьего имени действует Брокер-дилер в соответствии с данным Брокерским договором).
Если это предусмотрено внутренними документами Брокера-дилера и не противоречит требованию клиента, при заключении Брокерского договора допускается использование средств факсимильного копирования подписи.
Если это предусмотрено внутренними документами Брокера-дилера, допускается заключение Брокерского договора путем обмена письмами, телеграммами, факсами и иными документами при условии соблюдения норм законодательства Республики Казахстан, установленных в отношении подобного способа заключения договоров.
30. Заключаемый Брокером-дилером первой категории Брокерский договор может одновременно выступать в качестве договора о номинальном держании финансовых инструментов.
31. Брокерский договор может носить как разовый (в целях совершения одной или нескольких взаимосвязанных сделок с финансовыми инструментами), так и постоянный (в целях брокерского обслуживания клиента в течение установленного Брокерским договором срока) характер.
В случае разового характера Брокерского договора он имеет силу клиентского заказа и в нем должны содержаться нормы, установленные пунктом 43 настоящих Правил.
В случае постоянного характера Брокерского договора отдельные сделки с финансовыми инструментами совершаются в соответствии с ним на основании отдельных клиентских заказов. При этом Брокерский договор должен помимо возможных условий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, содержать указание на допустимые способы предоставления Брокеру-дилеру клиентских заказов, на порядок подтверждения Брокером-дилером приема клиентских заказов и на порядок предоставления Брокером-дилером клиенту отчетов об исполнении клиентских заказов.
32. Брокерским договором должно быть предусмотрено право Брокера-дилера на информирование уполномоченного органа о сделке с ценными бумагами, совершенной в соответствии с данным Брокерским договором, и в отношении которой законодательством Республики Казахстан установлены ограничения и особые условия.
33. В Брокерском договоре может быть предусмотрено, что его отдельные условия определяются внутренними документами данного Брокера-дилера (с обязательным указанием даты согласования таких внутренних документов с уполномоченным органом и номера документа, подтверждающего их согласование с уполномоченным органом) и/или правилами СРО и Организаторов торгов, членом (участником) которых является данный Брокер-дилер (с обязательным указанием сведений об утверждении таких правил уполномоченным органом).
34.  (Пункт исключен - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ).
35.  (Пункт исключен - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ).

36. Брокерлік шарттың қолданылу мерзiмi iшiнде Брокер-дилер:
1) оның қаржылық жай-күйiнiң төмендегі кету фактiлерi мен себептерi туралы (осы Брокер-дилердiң қаржылық тұрақтылық көрсеткiштерiнiң тиiстi санаттағы Брокерлер-дилерлер үшiн Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мөлшерлерге (нормативтерге) сәйкес келмеуi);
2) осы Брокер-дилерге, оның қызметкерлерiне және оның аффилиирленген тұлғаларына қатысты уәкілетті орган, ӨРҰ және Сауда-саттық ұйымдастырушылар қолданған кез келген тәртiптiк әрекеттерi туралы;
3) қаржы құралдарымен Брокерлiк шартқа сәйкес жасалуға тиiстi (жасалған) мәмiлелерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген және оны жасасқаннан кейiн күшiне енгiзiлген шектеулер мен ерекше шарттар туралы өзiнiң клиентiн ескертуге мiндеттi.
37. Осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген ескертпелер жазбаша түрде ресiмделу керек және клиентке Брокер-дилер поштамен, тiкелей, электрондық поштамен, факсимильдiк, телекстiк, телеграфтық хабарлаумен немесе өзге де ықтимал байланыс түрлерiмен осындай ескертпенi жiберуге негiз туындаған күннен (осы күндi қоса отырып) бастап үш жұмыс күнi iшiнде жiберу керек.
38. Брокерлiк шартта оны қолдануды тоқтатудың негіздерi және Брокерлiк шартты қолдану тоқтатылған кезде тараптардың әрекет етуiнiң тәртiбi көзделу керек.
Егер, Брокерлiк шартты қолдануды тоқтату сәтiне оның шоттарында және кассада клиентке тиесiлі ақшалар мен қаржы құралдары (бiрiншi санатты Брокер-дилердiң нақтылы ұстауындағы қаржы құралдарын қоспағанда) қалған жағдайда, олар клиенттiң Брокерлiк шартта көрсеткен немесе осы мақсаттар үшiн оның Брокер-дилерге арнайы берген реквизиттер бойынша Брокерлiк шартты қолдану тоқтатылған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде, егер Брокерлiк шартта ақшалар мен қаржы құралдарын қайтарудың аса қысқа мерзiмi белгiленбесе, қайтарылу керек.
Бағалы қағаздар рыногы субъектiлерінің брокерлік-дилерлік қызметтi жүзеге асыруға лицензия тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған жағдайдағы әрекет етулерiнiң ерекшелiктерi уәкілетті органның жекелеген нормативтiк актiлерiмен белгiленедi.
39. Брокерлiк шартты жасасу немесе орындау процесiнде Брокер-дилер клиентке мынадай қызметтер көрсетуге құқылы:
1) инвестициялық шешiмдер қабылдау үшiн клиентке қажеттi ақпараттар беру жөнiндегі;
2) клиентке қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау туралы ұсыныстамалар беру жөнiндегi (осы Қағидалардың 41-тармағының екiншi және үшiншi бөлiктерiнiң нормаларын ескере отырып);

36. В течение всего срока действия Брокерского договора Брокер-дилер обязан уведомлять своего клиента:
1) о фактах и причинах ухудшения его финансового состояния (несоответствия показателей финансовой устойчивости данного Брокера-дилера критериям (нормативам), установленным для Брокеров- дилеров соответствующей категории законодательством Республики Казахстан);
2) о любых санкциях, предпринятых уполномоченным органом, СРО и Организаторами торгов по отношению к данному Брокеру-дилеру, его работникам и его аффилиированным лицам;
3) об ограничениях и особых условиях, установленных законодательством Республики Казахстан в отношении сделок с финансовыми инструментами, которые предполагаются к совершению (совершенных) в соответствии с Брокерским договором, и введенных в действие после его заключения.
37. Уведомления, предусмотренные пунктом 36 настоящих Правил, должны быть оформлены в письменном виде и отправлены Брокером-дилером клиенту почтой, нарочным, электронной почтой, факсимильным, телексным, телеграфным сообщением или иными возможными видами связи в течение трех рабочих дней со дня возникновения основания отправки такого уведомления (включая данный день).
38. Брокерским договором должны быть предусмотрены основания для прекращения его действия и порядок действия сторон при прекращении действия Брокерского договора.
В случае, если на момент прекращения действия Брокерского договора на счетах и в кассе Брокера-дилера остались принадлежащие соответствующему клиенту финансовые инструменты и деньги (за исключением финансовых инструментов, находящихся у Брокера-дилера первой категории в номинальном держании), они должны быть возвращены данному клиенту в течение трех рабочих дней со дня прекращения действия Брокерского договора (включая данный день) по реквизитам, указанным в Брокерском договоре или специально предоставленным данным клиентом в этих целях Брокеру-дилеру, если только Брокерским договором не установлен более короткий срок возврата финансовых инструментов и денег.
Особенности действий субъектов рынка ценных бумаг в случае приостановления или прекращения действия лицензии на осуществление брокерско-дилерской деятельности устанавливаются отдельными нормативными актами уполномоченного органа.
39. В процессе заключения и исполнения Брокерского договора Брокер-дилер вправе оказывать клиенту следующие услуги:
1) по предоставлению информации, необходимой клиенту для принятия инвестиционных решений;
2) по даче клиенту рекомендаций о совершении сделок с финансовыми инструментами (с учетом норм частей второй и третьей пункта 41 настоящих Правил);

3) өзге де ықтимал ақпараттық, талдау және консультациялық қызметтер.
40. Осы Қағидалардың 39-тармағында көрсетiлген қызметтердi көрсету кезiнде Брокер-дилер клиентке қаржы құралдарымен Брокерлiк шартқа сәйкес жасалатын мәмiлелер бойынша пайда алу немесе шығындардың болмауы жөнiнде кепiлдiк беруге құқылы емес.
41. Брокерлiк шартты жасасу және орындау процесiнде Брокер-дилер мүдделер келiспеушіліктерiнiң туындау мүмкiндiктерi және фактiлерi туралы клиентке ескертуге мiндеттi.
Егер мәмiленi орындау мүдделердiң келiспеушiлiгін туғызуға әкеп соқса, Брокер-дилерге бағалы Қағаздармен осындай мәмiле жасау туралы клиентке ұсыныстамалар беруге тыйым салынады. Брокерлiк шартпен аталған тыйым салуды бұзғаны үшiн қаржы құралдарымен жасалған, орындалуы мүдделердiң келiспеушіліктерiнiң туындауына әкеп соққан мәмiле сомасының кемінде үш процентiн құрайтын айып белгiлену керек.
Осы баптың екiншi бөлiгімен белгiленген тыйым салу бұзылған жағдайда, Брокер-дилер клиентке Брокер-дилердiң тыйым салуды бұзуының нәтижесінде оған келтiрген шығындарды да, Брокерлiк шартпен белгiленген айыпты да төлеуге мiндеттi.
42. Брокерлiк шартты жасасу және орындау процесiнде Брокер-дилер өзiнiң клиентi туралы мәлiметтердiң құпиялығын, сондай-ақ клиенттен алынған мәлiметтiң құпиялығын, егер Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген заңдармен, ӨРҰ-ның және осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын Сауда-саттық ұйымдастырушының қағидаларымен өзгеше белгіленбесе және клиент өзi туралы мәлiметтердi жария етуге, сондай-ақ оның Брокер-дилерге берген ақпаратты жария етуге Брокер-дилерге құқық бермесе, сақтауға мiндеттi.
43. Клиенттiк тапсырыста мынадай реквизиттер болу керек:
1) осы клиенттiк тапсырысқа сәйкес бағалы қағаздармен жасасуға жататын мәмiленiң түрiн көрсету;
1-1) осы клиенттік тапсырысқа сәйкес мәміле жасалуы тиісті қаржы құралдары эмитентінің атауы;
1-2) осы клиенттік тапсырысқа сәйкес мәміле жасалуы тиісті қаржы құралдары туралы мәліметтер: сатып алынуға немесе сатылуға тиісті қаржы құралдарының түрі, ұлттық бірегейлендіру номері, саны, қаржы құралдарын сатып алу немесе сату бағасы және мәмілені тиісінше өткізу үшін қажетті басқа да мәліметтер;
2) клиенттiк тапсырыстың үлгiсiн көрсету (клиенттiк тапсырысты орындаудың рұқсат етiлген немесе талап етiлген тәсiлдерi);
3) клиенттiк тапсырыстың қолданылу мерзiмi туралы мәлiметтер;
4) клиенттiк тапсырысты қабылдаудың күнi және нақты уақыты;
5) Брокер-дилердiң осы клиенттiк тапсырысты қабылдаған қызметкерi туралы мәлiметтер;

3) иные возможные информационные, аналитические и консультационные услуги.
40. При оказании услуг, указанных в пункте 39 настоящих Правил, Брокер-дилер не вправе гарантировать клиенту получение прибыли или отсутствие убытков по сделкам с финансовыми инструментами, которые будут совершены в соответствии с Брокерским договором.
41. В процессе заключения и исполнения Брокерского договора Брокер-дилер обязан уведомлять клиента о возможностях и фактах возникновения конфликта интересов.
Брокеру-дилеру запрещается дача рекомендаций клиенту о совершении сделки с финансовыми инструментами, если исполнение такой сделки приведет к возникновению конфликта интересов. Брокерским договором должна быть установлена неустойка за нарушение указанного запрета, которая должна составлять не менее трех процентов от суммы сделки с финансовыми инструментами, исполнение которой привело к возникновению конфликта интересов.
В случае нарушения запрета, установленного частью второй настоящей статьи, Брокер-дилер обязан выплатить клиенту как убытки, понесенные последним в результате такого нарушения, так и установленную Брокерским договором неустойку.
42. В процессе заключения и исполнения Брокерского договора Брокер-дилер обязан сохранять конфиденциальность сведений о своем клиенте, а также конфиденциальность полученной от клиента информации, за исключением случаев, которые установлены законодательством, действующим на территории Республики Казахстан, правилами СРО и Организаторов торгов, членом (участником) которых является данный Брокер-дилер, и случая, когда клиент предоставил Брокеру-дилеру право разглашения сведений о себе, а также переданной им Брокеру-дилеру информации.
43. Клиентский заказ должен содержать следующие реквизиты:
1) указание на вид сделки с ценными бумагами, подлежащей совершению в соответствии с данным клиентским заказом;
1-1) наименование эмитента ценных бумаг, сделка с которыми подлежит совершению в соответствии с данным клиентским заказом;
1-2) сведения о ценных бумагах, сделка с которыми подлежит совершению в соответствии с данным клиентским заказом: вид, национальный идентификационный номер, количество ценных бумаг, подлежащих покупке или продаже, цена покупки или продажи ценных бумаг и другие сведения, необходимые для надлежащего совершения сделки;
2) указание на тип клиентского заказа (допускаемый, или требуемый способ исполнения клиентского заказа);
3) сведения о сроке действия клиентского заказа;
4) дату и точное время приема клиентского заказа;
5) сведения о работнике Брокера-дилера, принявшем данный клиентский заказ;

6) Брокер-дилердiң қаржы құралдарымен осы клиенттiк тапсырысқа сәйкес жасасуға жататын мәмiленi жасау туралы ұсыныстамасының бар екендiгі туралы мәлiметтер;
7) клиенттiң тiлегі бойынша осы клиенттiк тапсырысқа сәйкес жасасуға жататын мәмiленiң мақсатын көрсету;
8) Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларымен және/немесе осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын ӨРҰ-ның қағидаларымен белгiленген өзге де ықтимал реквизиттер.
Ескерту. 43-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76  қаулысымен .
44. Осы қағидалардың 43-тармағының 4)-7) тармақшаларында көрсетiлген клиенттiк тапсырыстың реквизиттерi Брокер-дилердiң уәкiлеттi қызметкерiнiң куәландыруына жатады.
45. Клиенттiң Брокер-дилерге тiкелей тапсыруына жататын клиенттiк тапсырыстың нысаны және клиенттiк тапсырыс даналарының саны Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларымен және/немесе осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын ӨРҰ-ның қағидаларымен белгіленедi.
46. Реквизиттер осы Қағидалардың 44-тармағына сәйкес куәландырылғаннан кейiн клиенттiк тапсырыстың екiншi данасы (клиенттiң Брокер-дилерге байланыс құралдары арқылы берген клиенттiк тапсырыстың көшiрмесi) клиентке қайтарылуға жатады.
47. Брокер-дилер:
1) клиенттiк тапсырыстың мазмұны бойынша клиентпен келiспеушілік болған кезде;
2) қаржы құралдарымен осы клиенттiк тапсырысқа сәйкес жасасуға жататын мәмiленiң Қазақстан Республикасының заңдарына анық қайшылығы болған кезде;
3) қаржы құралдарымен осы клиенттiк тапсырысқа сәйкес жасалуға жататын мәміленi тиiстi дәрежеде (Қазақстан Республикасының заңдарына және Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларына және/немесе осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын ӨРҰ-ның қағидаларына сәйкес) орындалуын қамтамасыз етуге клиенттiң қабілеттілігіне сенiмсiздiк болған кезде клиенттiк тапсырысты орындауға қабылдауға құқылы емес. Осындай клиенттiк тапсырысқа орындауға қабылданған жағдайда, Брокер-дилерге осы клиенттiк тапсырмаға сәйкес жасалған мәмiле бойынша мiндеттемелердi бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарымен және Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларымен және/немесе осы Брокер-дилер мүшесi (қатысушысы) болып табылатын ӨРҰ-ның қағидаларымен белгіленген жауапкершілік жүктеледi.
5-тарау. Қаржы құралдарымен мәміле жасау
48. Брокер-дилер қаржы құралдарымен мәмiленi өз есебiнен және мүддесiнде де (дилер ретiнде), өзiнiң клиентiнiң есебiнен және мүддесiнде де (сенiмдi өкiл немесе комиссионер ретiндегi брокер ретiнде) жасауға құқылы.

6) сведения о наличии рекомендации Брокера-дилера о совершении сделки с финансовыми инструментами, подлежащей совершению в соответствии с данным клиентским заказом;
7) по желанию клиента: указание на цель сделки, подлежащей совершению в соответствии с данным клиентским заказом;
8) иные возможные реквизиты, установленные внутренними документами Брокера-дилера и/или правилами СРО, членом (участником) которой является данный Брокер-дилер.  <*>
Сноска. Пункт 43 с дополнениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 .
44. Реквизиты клиентского заказа, указанные в подпунктах 4)-7) пункта 43 настоящих Правил, подлежат удостоверению уполномоченным на это работником Брокера-дилера.
45. Форма клиентского заказа и количество экземпляров клиентского заказа, подлежащих представлению клиентом Брокеру-дилеру в явочном порядке, устанавливаются внутренними документами Брокера-дилера и/или правилами СРО, членом (участником) которой является данный Брокер-дилер.
46. Второй экземпляр клиентского заказа (копия клиентского заказа, предоставленного клиентом Брокеру-дилеру средствами связи) после удостоверения реквизитов в соответствии с пунктом 44 настоящих Правил подлежит возврату клиенту.
47. Брокер-дилер не вправе принимать к исполнению клиентский заказ:
1) при наличии разногласий с клиентом по содержанию клиентского заказа;
2) при наличии явного противоречия сделки с финансовыми инструментами, подлежащей совершению в соответствии с данным клиентским заказом, законодательству, действующему на территории Республики Казахстан;
3) при наличии сомнений в способности клиента обеспечить надлежащее (в соответствии с законодательством Республики Казахстан и правилами СРО и Организаторов торгов, членом (участником) которых является данный Брокер-дилер) исполнение сделки с финансовыми инструментами, подлежащей совершению в соответствии с данным клиентским заказом. В случае приема такого клиентского заказа к исполнению, Брокер-дилер несет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан и правилами СРО и Организаторов торгов, членом (участником) которых является данный Брокер-дилер, за нарушение обязательств по сделке, совершенной в соответствии с данным клиентским заказом.
Глава 5. Совершение сделок с финансовыми инструментами
48. Брокер-дилер вправе совершать сделки с финансовыми инструментами как за свой счет и в своих интересах (в качестве дилера), так и за счет и в интересах своего клиента (в качестве брокера как поверенного или комиссионера данного клиента).

49. Клиенттiк тапсырыстар, егер Брокерлік шартпен бiр клиенттiң клиенттiк тапсырыстарына қатысты өзгеше көзделмесе, оларды қабылдаудың тәртiбiмен орындалуға жатады.
50. Банк болып табылмайтын бірінші санатты брокер-дилер клиенттерге тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау мақсатында бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және/немесе бағалы қағаздары "А" санаты бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген онымен аффилиирленбеген банктерінде немесе резидент емес - бас банкінің "А" санатынан ("Standard & Poor`s" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан ("Moody`s Investors Service" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді, қысқа мерзімді және жеке рейтингісі бар резидент-еншілес банктерде банк шоттарын ашады. <*>
Ескерту. 50-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
51. Брокер немесе дилер ретiнде қаржы құралдарымен Брокер-дилердiң жасаған кез келген мәмілелерi тек қаржы құралдардың ұйымдасқан рыногында (Сауда-саттық ұйымдастырушының Сауда жүйесiнде) ғана жасалуға (осы Қағидалардың 52 тармағымен белгiленген ерекшелiктердi қоспағанда) жатады.
Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде белгiленген норма, бағалы қағаздармен тиiстi мәмiленi бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында (Сауда-саттық ұйымдастырушының Сауда жүйесiнде) ғана жасау шартымен және осы Қағидалардың 53 және 56-тармақтарының нормаларын сақтау шартымен осы бағалы қағаздарға қатысты Брокер-дилердiң брокер немесе дилер ретiнде бiр мезгілде сатушы (сатып алушы) болғандықтан оның бағалы қағаздарды сатып алуына (сатуына) (дилер немесе брокер ретiнде) тыйым салуды бiлдiрмейдi.
52. Осы Қағидалардың 51-тармағының бiрiншi бөлігінде белгіленген норма мына жағдайларға қолданылмайды (Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген ерекшелiктердi қоспағанда):
1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмиссиялық болып табылмайтын мемлекеттiк емес бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға;
2) Брокер-дилердiң мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздарды жеке тұлға - меншiк иелерiнен (бағалы қағаздардың меншiк иелерiнiң олардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес коммерциялық өкiлдерi болып табылмайтын өкiлдерiнен) бағалы қағаздардың ұйымдаспаған рыногында сатып алуына;

49. Клиентские заказы подлежат исполнению в порядке их приема, если иное не предусмотрено Брокерским договором в отношении клиентских заказов одного клиента.
50. Брокер-дилер первой категории не являющийся банком, открывает банковские счета в целях учета и хранения денег, принадлежащих клиентам, в не аффилиированных с ним банках, обладающих лицензией на осуществление кастодиальной деятельности на рынке финансовых инструментов и/или чьи финансовые инструменты включены в официальный список организатора торгов по категории "А" или в дочерних банках-резидентах, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный, краткосрочный и индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service").  <*>
Сноска. Пункт 50 с дополнениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
51. Любые сделки Брокера-дилера с финансовыми инструментами, совершаемые им в качестве дилера или брокера, подлежат заключению (за исключениями, установленными пунктом 52 настоящих Правил) только на организованных рынках финансовых инструментов (в Торговых системах Организаторов торгов).
Норма, установленная частью первой настоящей статьи, не означает запрет на покупку (продажу) Брокером-дилером ценных бумаг (в качестве дилера или брокера), в отношении которых он одновременно выступает продавцом (покупателем) в качестве брокера или дилера, при условии, что соответствующая сделка с такими ценными бумагами заключена на организованном рынке ценных бумаг (в Торговой системе Организатора торгов), и при условии соблюдения норм пунктов 53 и 56 настоящих Правил.
52. Норма, установленная частью первой пункта 51 настоящих Правил, не распространяется на следующие случаи (за исключениями, установленными законодательством Республики Казахстан):
1) заключение сделок с негосударственными ценными бумагами, не являющимися эмиссионными в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) покупка Брокером-дилером негосударственных эмиссионных ценных бумаг у их собственников физических лиц (у представителей собственников ценных бумаг, не являющихся их коммерческими представителями в соответствии с законодательством Республики Казахстан) на неорганизованном рынке ценных бумаг;

3) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарымен, оның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес эмиссияланған, мәмiлелер жасауға;
4) шетелдiк эмитенттердiң Қазақстан Республикасының аумағындағы айналысқа жiберiлмейтiн бағалы қағаздарымен мәмiлелер жасауға;
5) шетелдiк эмитенттердiң Қазақстан Республикасының аумағындағы айналысқа жiберiлетiн бағалы қағаздарымен резидент еместермен мәмiлелер жасасуға;
6) бағалы қағаздармен (оның iшiнде Брокер-дилердiң өзiнiң эмиссиялаған) оларды бағалы қағаздардың бастапқы рыногында орналастыру кезiнде мәмiлелер жасауға;
6-1) ұйымдасқан бағалы қағаздар рыногында айналысқа жiберiлмейтiн мемлекеттiк емес бағалы қағаздармен мәмiлелер жасасуға;
7) Брокер-дилердің өз бағалы қағаздарын сатып алуы; <*>
8) акцияларды қоспағанда Қазақстан Республикасының заңдарына және осы бағалы қағаздардың эмиссия проспектісіне (шығарылым шарттарына) сәйкес брокер-дилердің өз бағалы қағаздарын сатып алуы.
Ескерту: 52-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы 1999 жылғы 30 қыркүйектегi N 44   қаулысымен ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 566   қаулысымен ,   2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
53. Брокер ретiнде әрекет жасай отырып Брокер-дилер тиiстi Сауда-саттық ұйымдастырушының Сауда жүйесiнде тiркелген осы үлгiдегi бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға қарсы өтiнiштiң (ұсыныстың) ең жақсы бағасынан нашар баға бойынша бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға құқылы емес.
54. Қарсы өтiнiштiң (ұсыныстың) ең жақсы бағасынан нашар баға (осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген) деп:
1) қаржы құралдарын осы Брокер-дилер сатқан кезде - осы үлгiдегi қаржы құралдарын сатып алудың ең жоғарғы (ең жақсы) бағасынан төмен баға;
2) қаржы құралдарын осы Брокер-дилер сатып алған кезде - осы үлгiдегi қаржы құралдарын сатудың ең төменгі (ең жақсы) бағасынан жоғары баға түсiнiледi.
55. <*>
Ескерту. 55-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
56. Брокер ретiнде қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау кезiнде Брокер-дилер клиенттiк тапсырманы аса жақсы орындау үшiн барлық ықтимал күштердi салуға мiндеттi.
Клиенттiк тапсырыста көрсетiлген мақсатына қайшы келетiн қаржы құралдарымен мәмiле жасауға Брокер-дилер құқылы емес.
Мүдделер келiспеушіліктерi туындаған жағдайда Брокер-дилер қаржы құралдарымен мәмiлелердi клиенттерінің мүдделерiн өзiнен жоғары ұстауға сүйене отырып жасауға мiндеттi.

3) заключение сделок с государственными ценными бумагами Республики Казахстан, в том числе эмитированными в соответствии с законодательством других государств;
4) заключение сделок с ценными бумагами иностранных эмитентов, не допущенными к обращению на территории Республики Казахстан;
5) заключение с нерезидентами сделок с ценными бумагами иностранных эмитентов, допущенными к обращению на территории Республики Казахстан;
6) заключение сделок с ценными бумагами (в том числе эмитированными самим Брокером-дилером) при их размещении на первичном рынке ценных бумаг;
6-1) заключение сделок с негосударственными эмиссионными ценными бумагами, не допущенными к обращению на организованном рынке ценных бумаг;
7) выкуп Брокером-дилером своих собственных ценных бумаг;
8)  (подпункт исключен).
Сноска. Пункт 52 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 30.09.99г.  N 44 ; постановлением Правления Национального Банка РК от 20 декабря 2001 года  N 566 ; постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
53. Действуя в качестве брокера, Брокер-дилер не вправе заключать сделку с ценными бумагами по цене, худшей, чем наилучшая цена встречных заявок (предложений) на заключение сделок с ценными бумагами данного типа, зарегистрированных в Торговой системе соответствующего Организатора торгов на момент заключения данной сделки.
54. Под ценой, худшей, чем наилучшая цена встречных заявок (предложений) (предусмотренной пунктом 53 настоящих Правил), понимается:
1) при продаже данным Брокером-дилером финансовых инструментов - цена, которая ниже максимальной (наилучшей) цены покупки финансовых инструментов данного типа;
2) при покупке данным Брокером-дилером финансовых инструментов - цена, которая выше минимальной (наилучшей) цены продажи финансовых инструментов данного типа.
55.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 ).
56. При совершении сделки с финансовыми инструментами в качестве брокера Брокер-дилер обязан прилагать все возможные усилия для наилучшего исполнения клиентского поручения.
Брокер-дилер не вправе совершать сделку с финансовыми инструментами, которая противоречит ее цели, указанной в клиентском заказе.
В случае возникновения конфликта интересов, Брокер-дилер обязан совершать сделку с финансовыми инструментами, исходя из приоритета интересов клиента над своими.

57. Брокер ретiнде клиенттiң атынан әрекет жасай отырып Брокер-дилер қаржы құралдарымен мәмiлелердi жасау үшiн басқа бiреуге сенім бiлдiруге құқылы, егер осындай сенiм бiлдiру Брокерлiк шартта көзделсе не егер Брокер-дилер есебiнен және мүддесiнде қаржы құралдарымен осы мәмiле жасалатын өз клиентiнiң мүддесiн қорғау мақсатында жағдаяттың әсерiнен осыған ықтиярсыз болса. Бұл ретте бағаны қағаздармен мәмiленi жасау үшiн тек басқа Брокер-дилерге сенiм білдiрiлуi мүмкiн.
қаржы құралдарымен мәмiле жасау үшiн Брокер-дилердiң басқа бiреуге сенiм бiлдiруi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Есеп жүргізуді ұйымдастыру
58. Бiрiншi санатты Брокер-дилерге тиесілі ақшалар мен қаржы құралдарға оның клиенттерiнiң қаржы құралдары мен ақшаларынан бөлек есеп жүргiзiлуге жатады. Бiрiншi санатты Брокер-дилер бұл мақсаттар үшiн орталық депозитарийде, кастодиандарда (тек шетел эмитенттерінің бағалы қағаздары бойынша) және банктерде (банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда) оған және оның клиенттерiне тиесілі қаржы құралдары мен ақшаларға есеп жүргiзуге және сақтауға арналған жеке шоттар ашады.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
59. Клиенттен келiп түскен қаржы құралдары мен ақшаларды бiрiншi санатты Брокер-дилердiң орталық депозитарийде, кастодиандарда (тек шетел эмитенттерінің бағалы қағаздары бойынша) және банктердегі (банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы) оның клиенттерiне тиесiн қаржы құралдары мен ақшаларға есеп жүргізуге және сақтауға арналған шоттарға салуына жатады.
Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
60. Егер ӨРҰ-ның және орталық депозитарийдiң қағидаларымен өзгеше көзделмесе, бiрiншi санатты бiр Брокер-дилердiң барлық клиенттерінің қаржы құралдары (ақшалары) орталық депозитарийдегі (банктегi (банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдағы)) осы Брокер-дилердiң атына ашылған бiр шотқа есепке алынады және сақталады. <*>
Ескерту. 60-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
61. Бірінші санатты Брокер-дилер әрбір жеке Клиентке осы Клиентке тиесілі бағалы қағаздар есепке алуға арналған жеке шот, сондай-ақ Брокер-дилердің өзіне тиесілі бағалы қағаздар мен ақшаны есепке алуға арналған жеке шот ашады. Брокер-дилер тек қана өзінің жеке шотын және өз Клиенттеріне жеке шоттар ашуға құқылы.
Ескерту: 61-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .

57. Действуя в качестве брокера от имени клиента, Брокер-дилер вправе передоверить совершение сделки с финансовыми инструментами только в случае, если такое передоверие предусмотрено Брокерским договором, либо если Брокер-дилер вынужден к этому силою обстоятельств для охраны интересов данного клиента. При этом совершение сделки с финансовыми инструментами может быть передоверено только другому Брокеру-дилеру.
Передоверие на совершение Брокером-дилером сделки с финансовыми инструментами осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Организация учета
58. Финансовые инструменты и деньги, принадлежащие Брокеру-дилеру первой категории, подлежат отдельному учету от финансовых инструментов и денег его клиентов. В этих целях Брокер-дилер первой категории открывает отдельные счета в центральном депозитарии, у кастодианов (только по ценным бумагам иностранных эмитентов) и в банках (в организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций), предназначенные для раздельного учета и хранения финансовых инструментов и денег, принадлежащих ему и его клиентам.  <*>
Сноска. Пункт 58 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
59. Поступающие от клиентов финансовые инструменты и деньги подлежат зачислению Брокером-дилером первой категории на счета в центральном депозитарии, у кастодианов (только по ценным бумагам иностранных эмитентов) и в банках (в организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций), предназначенные для учета и хранения финансовых инструментов и денег, принадлежащих его клиентам.  <*>
Сноска. Пункт 59 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
60. Если иное не установлено правилами СРО, центрального депозитария, финансовые инструменты (деньги) всех клиентов одного Брокера-дилера первой категории учитываются и хранятся на одном счете, открытом на имя данного Брокера-дилера в центральном депозитарии (у кастодиана, в банке (в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций).  <*>
Сноска. Пункт 60 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142  .
61. Брокер-дилер первой категории открывает каждому отдельному Клиенту лицевой счет, предназначенный для учета ценных бумаг, которые принадлежат данному Клиенту, а также лицевой счет, предназначенный для учета ценных бумаг, которые принадлежат самому Брокеру-дилеру. Брокер-дилер вправе открывать только собственный лицевой счет и лицевые счета своим Клиентам.  <*>
Сноска. Пункт 61 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .

62. <*>
Ескерту: 62-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен
Ескерту. 62-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
62-1. <*>
Ескерту: 62-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
Ескерту. 62-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
63. Брокер-дилер ол мүше болып табылатын Қазақстан Республикасының заңдарымен, ӨРҰ-ның қағидаларымен немесе осындай қағидалар болмаған кезде осы Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларымен белгiленген тәртiпте есеп журналдарын жүргізу арқылы:
1) клиенттiк тапсырыстарға және олардың орындалысына (орындалмауына);
2) қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелерге;
3) қаржы құралдарымен орындалған мәмiлелерге;
4) қаржы құралдарымен орындалмаған мәмiлелерге;
5) жеке шоттардағы қаржы құралдарға және олардың санының өзгерiстерiне;
6) жеке шоттардағы ақшаларға және олардың санының өзгерiстерiне;
7) қаржы құралдары бойынша түскен және орналастырылған кiрiстерге;
8) клиенттердiң наразылықтарына және оларды қанағаттандыру жөнiндегі шараларға;
9) клиенттiк тапсырыстардың орындалысы туралы клиенттер берген есептерге нақты және қажеттi (есеп жүргізу мәлiметтерiне өзгерiстер енгiзу үшін негіздер туындаған күні) есеп жүргізуге мiндеттi;
10) жасалған брокерлік шарттар және номиналды ұстау шарттары;
11) туынды бағалы қағаздарды; <*>
12) өзге қаржы құралдарын есепке алу. <*>
Ескерту: 63-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
Ескерту. 63-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
63-1. Бірінші санатты Брокер-дилер Клиенттерінің жеке шоттары бойынша операциялардың шарттары мен тәртіптері және осы операцияларды орындау мерзімдері Қазақстан Республикасының  заңдарына сәйкес белгіленеді. <*>
Ескерту: 63-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен .
Ескерту. 63-1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
64. Клиенттiң жеке шот ашу және жүргізу мақсатында ұсынған құжаттарын Брокер-дилер осы жеке шот жабылған күннен бастап бес жыл iшiнде сақтайды.
Негізiнде есеп жүргізу мәлiметтерiне өзгерiстер жасалған құжаттар осы жеке шот жабылған күннен бастап бес жыл iшiнде Брокер-дилердiң сақтауына жатады. <*>

62.  <*>
Сноска. Пункт 62 в новой редакции - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
62-1.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 62-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
63. Брокер-дилер обязан осуществлять в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, правилами СРО, членом которой он является, или, при отсутствии таких правил, внутренними документами данного Брокера-дилера, достоверный и актуальный (в день возникновения оснований для изменения данных учета) учет путем ведения журналов учета:
1) клиентских заказов и их исполнения (неисполнения);
2) заключенных сделок с финансовыми инструментами;
3) исполненных сделок с финансовыми инструментами;
4) неисполненных сделок с финансовыми инструментами;
5) финансовых инструментов на лицевых счетах и изменения их количества;
6) денег на лицевых счетах и изменения их количества;
7) поступлений и распределений доходов по ценным бумагам;
8) претензий клиентов и мерах по их удовлетворению;
9) предоставляемых клиентам отчетов об исполнении клиентских заказов;
10) заключенных брокерских договоров и договоров номинального держания;
11) производных ценных бумаг;
12) иных финансовых инструментов.  <*>
Сноска. Пункт 63 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
63-1. Условия и порядок учета операций по лицевым счетам Клиентов Брокера-дилера первой категории и сроки исполнения данных операций устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 63-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 ; с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
64. Документы, представленные клиентом в целях открытия и ведения лицевого счета, подлежат хранению Брокером-дилером в течение пяти лет со дня закрытия данного лицевого счета.
Документы, на основании которых было произведено изменение данных учета, подлежат хранению Брокером-дилером в течение пяти лет со дня закрытия данного лицевого счета.  <*>

Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
65. Брокерлер-дилерлердiң қаржы-шаруашылық қызметiне есеп жүргізудiң және олардың қаржылық есеп берулерiнiң тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленедi.
7-тарау. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету және
ішкі бақылау жасау
66. Брокер-дилер өзiнiң клиенттерiнiң қаржы құралдары мен ақшаларының, сондай-ақ ондағы оның клиенттерi туралы ақпараттың (оның iшiнде осы Брокер-дилердiң оның клиенттерінің есебiнен және мүддесiнде қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелер туралы) қауiпсiздiгін (осы тарауда бұдан әрi "Қауiпсiздiк" деп аталады) қамтамасыз етуге мiндеттi.
67. Брокер-дилердiң ішкі құжаттарымен, өзге де ықтимал нормалардан басқа:
1) құжаттарды тiркеу, сақтау және архивке өткiзу, құжаттарға және архивтегi құжаттарға рұқсат ету, архивтегi құжаттардың мәлiметтерiн қалпына келтiру;
2) электрондық мәлiметтер көлемiнiң сақталсын қамтамасыз ету;
3) қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау және орындау кезiнде, сондай-ақ осы Брокер-дилердiң және оның клиенттерiнiң қаржы құралдары мен ақшаларына есеп жүргiзу кезiнде пайдаланылатын бағдарламалық-техникалық құралдарға (оның iшiнде электрондық мәлiметтер көлемiне) рұқсат ету;
4) өрт қауiпсiздiгінің және апаттардан және өзге де қарсы тұруға болмайтын күштерден алдын-ала ескерту арқылы қорғау;
5) электр жүйесi өшiп қалған және төменде аталған жүйелердiң қалыпты режимде жұмыс iстеулерi үшiн пайдаланылатын өзге де ресурстар жоғалып кеткен (жетiспеген) жағдайларда Брокер-дилер жүйесiнiң қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау және орындау жөнiндегі, сондай-ақ осы Брокер-дилердiң және оның клиенттерінің қаржы құралдары мен ақшаларына есеп жүргізу жөнiндегi жұмыс қабілеттілігін ұстап тұру қағидалары кiретiн қауiпсiздiктi қамтамасыз ету нормалары белгiленедi.
68. Қауiпсiздiктi қамтамасыз ету нормалары сондай-ақ ӨРҰ-ның қағидаларымен белгіленуi мүмкiн.
69. Осы Брокер-дилер мүшесi болып табылатын ӨРҰ-ның қағидаларымен немесе осындай қағидалар болмаған кезде, осы Брокер-дилердiң ішкі құжаттарымен қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң жекелеген нормалары қызметтiк құпия ретiнде айқындалуы мүмкiн. Бұл ретте Брокер-дилердiң ішкі құжаттары аталған нормалар бөлiгінде уәкілетті органмен келiсуге жатпайды.
70. Брокер-дилер ішкі құжаттарға сәйкес ішкі бақылауды жүзеге асырады.
Iшкi бақылау жасауды жүзеге асырудың нормалары осы Брокер-дилер мүшесi болып табылатын ӨРҰ-ның қағидаларымен немесе осындай қағидалар болмаған кезде, осы Брокер-дилердiң Iшкi қағидаларымен белгiленедi. Бұл ретте Брокер-дилердiң iшкi бақылау жасау объектiсi болып табылатын әрекеттердi тiкелей орындайтын қызметкерiне iшкi бақылау жасауды жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.
Ескерту: 70-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 7 наурыздағы N 76   қаулысымен

Сноска. Пункт 64 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
65. Порядок ведения Брокерами-дилерами бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности и представления ими финансовой отчетности устанавливается законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Обеспечение безопасности и внутренний контроль
66. Брокер-дилер обязан обеспечивать безопасность финансовых инструментов и денег своих клиентов, а также имеющихся у него сведений о его клиентах и полученной от его клиентов информации (в том числе о сделках с финансовыми инструментами, заключенными данным Брокером-дилером за счет и в интересах его клиентов) (далее именуемую в настоящей главе "Безопасность").
67. Внутренним документом Брокера-дилера должны быть установлены нормы обеспечения безопасности, включающие, помимо иных возможных норм, правила:
1) регистрации, хранения и архивирования документов, доступа к документам и к архивам документов, восстановления данных из архива документов;
2) обеспечения сохранности электронных массивов данных;
3) доступа к программно-техническим средствам (в том числе к электронным массивам данных), используемым при заключении и исполнении сделок с финансовыми инструментами, а также при учете финансовых инструментов и денег данного Брокера-дилера и его клиентов;
4) противопожарной безопасности и превентивной защиты от стихийных бедствий и иных обстоятельств непреодолимой силы;
5) поддержания работоспособности систем Брокера-дилера по заключению и исполнению сделок с финансовыми инструментами, а также по учету финансовых инструментов и денег данного Брокера-дилера и его клиентов в случаях отключения электропитания и исчезновения (недостатка) иных ресурсов, используемых для работы указанных систем в обычном режиме.
68. Нормы обеспечения безопасности могут устанавливаться также правилами СРО.
69. Правилами СРО, членом которой является данный Брокер-дилер, или, при отсутствии таких правил, внутренним документом Брокера-дилера отдельные нормы обеспечения безопасности могут быть определены как составляющие служебную тайну. В этом случае, внутренний документ Брокера-дилера в части указанных норм не подлежит согласованию с уполномоченным органом.
70. Брокер-дилер осуществляет внутренний контроль в соответствии с внутренними документами.
Нормы осуществления внутреннего контроля устанавливаются правилами СРО, членом которой является данный Брокер-дилер, или, при отсутствии таких правил, внутренними документами данного Брокера-дилера. При этом не могут быть допущены к осуществлению внутреннего контроля работники Брокера-дилера, непосредственно выполняющие действия, которые являются объектом внутреннего контроля.  <*>
Сноска. Пункт 70 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 7 марта 2003 года  N 76 .

71. Брокер-дилер айына кемiнде бiр рет жеке шоттардағы (банк) қаржы құралдары мен ақшалар санына өзiнiң есеп жүргізу мәлiметтерiн орталық депозитарийдiң және банктердiң (банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдағы) осы Брокер-дилерге ашылған шоттардағы қаржы құралдары мен ақшалардың саны туралы мәлiметтермен салыстырып тексерiс жүргізуге міндетті. <*>
Ескерту. 71-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
8-тарау
Ескерту.   8-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 24 мамырдағы N 142  қаулысымен .
Уәкілетті органның
Төрағасы

71. Брокер-дилер обязан не реже одного раза в месяц производить сверку данных собственного учета количества финансовых инструментов и денег на лицевых (банковских) счетах с данными центрального депозитария, кастодианов и банков (организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций) о количестве финансовых инструментов и денег на счетах, открытых данному Брокеру-дилеру.  <*>
Сноска. Пункт 71 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
Глава 8. Андеррайтинговая деятельность брокеров-дилеров  <*>
Сноска. Глава исключена - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 мая 2004 года N  142 .
Председатель Национальной комиссии