Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банк қызметін және қаржы ұйымдарын тәуекелдерді азайту тұрғысынан реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 28 желтоқсандағы № 524-IV Заңы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 42-баптың 6-тармағы 3) тармақшасының бірінші бөлігіндегі "жүзеге асыруға лицензиясы бар" деген сөздер "жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 58-баптың 9-тармағындағы "жүзеге асыруға лицензиясы бар" деген сөздер "жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности и финансовых организаций в части минимизации рисков
Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года № 524-IV ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона РК см. ст. 2
Статья 1.Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):
1) в части первой подпункта 3) пункта 6 статьи 42 слова "имеющим лицензию на осуществление деятельности" заменить словами "осуществляющим деятельность";
2) в пункте 9 статьи 58 слова "имеющим лицензию на осуществление деятельности" заменить словами "осуществляющим деятельность";

3) 85-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
4) 92-баптың 4-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
5) 95-баптың 2 және 3-тармақтары алып тасталсын;
6) 130-баптың 1 және 2-тармақтары "лицензияға сәйкес" деген сөздерден кейін "немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1997 жылғы 16 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; 2011 жылғы 8 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
"1) мазмұны мынадай мазмұндағы екі жүз жиырма бірінші және екі жүз отыз төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"194-1-бап. Облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны мақсатсыз пайдалану";
"205-1-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесін құрайтын құжаттар мен мәліметтерді жоғалту";
2) мынадай мазмұндағы 194-1-баппен толықтырылсын:
"194-1-бап. Облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны мақсатсыз пайдалану
Қаржы ұйымы болып табылмайтын эмитент органдарының (эмитенттің лауазымды адамдарының) осы эмитенттің облигацияларын шығару проспектісінде белгіленген, облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың шарттары мен тәртібін бұзуға әкеп соқтыратын шешімдер қабылдауы, егер бұл әрекет облигация ұстаушыларға ірі зиян келтіретін болса, -
айлық есептік көрсеткіштің он мыңнан жиырма мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, не екі жыл мерзімге түзеу жұмыстарына, не нақ сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
Осы бапта iрi залал деп қылмыс жасалу сәтінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен он мың есе асатын сомада келтiрiлген залал танылады.";

3) часть вторую пункта 2 статьи 85 исключить;
4) часть вторую пункта 4 статьи 92 исключить;
5) пункты 2 и 3 статьи 95 исключить;
6) пункты 1 и 2 статьи 130 после слова "лицензией" дополнить словами "или в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 декабря 2011 г.):
1) оглавление дополнить абзацами двести двадцать первым и двести тридцать четвертым следующего содержания:
"Статья 194-1. Нецелевое использование денег, полученных от размещения облигаций";
"Статья 205-1. Утрата документов и сведений, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг";
2) дополнить статьей 194-1 следующего содержания:
"Статья 194-1. Нецелевое использование денег, полученных от размещения облигаций
Принятие органами эмитента (должностными лицами эмитента), не являющегося финансовой организацией, решений, влекущих нарушение установленных проспектом выпуска облигаций данного эмитента условий и порядка использования денег, полученных от размещения облигаций, если это деяние причинило крупный ущерб держателям облигаций, –
наказывается штрафом в размере от десяти тысяч до двадцати тысяч месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо лишением свободы на тот же срок.
Примечание.
Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.";

3) мынадай мазмұндағы 205-1-баппен толықтырылсын:
"205-1-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесін құрайтын құжаттар мен мәліметтерді жоғалту
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесін құрайтын құжаттар мен мәліметтер қызметтік міндеттерін орындауға байланысты сеніп тапсырылған адамның оларды жоғалтуы, егер жоғалту көрсетілген құжаттарды сақтаудың және олармен жұмыс істеудің белгіленген қағидаларын бұзу нәтижесінде болса, -
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не екі жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
4) 216-1-баптағы "ашық" деген сөз алып тасталсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; 2011 жылғы 16 қарашада "Егемен Қазақстан" және 2011 жылғы 19 қарашада "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
192-баптың үшінші бөлігіндегі "199-205" деген цифрлар "199-205-1" деген цифрлармен ауыстырылсын.
4. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

3) дополнить статьей 205-1 следующего содержания:
"Статья 205-1. Утрата документов и сведений, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг
Утрата документов и сведений, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг, лицом, которому они были доверены в силу исполнения служебных обязанностей, если утрата явилась результатом нарушения установленных правил хранения и обращения с указанными документами, –
наказывается штрафом в размере двухсот месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до одного года, либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до двух лет или без такового.";
4) в статье 216-1 слово "открытого" исключить.
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; № 17-18, ст. 111; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 ноября 2011 г. и "Казахстанская правда" 19 ноября 2011 г.):
в части третьей статьи 192 цифры "199-205" заменить цифрами "199-205-1".
4. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):

1) 891-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Бағалы қағаздарды сенiмгерлiкпен басқаруды тоқтату тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында белгіленеді.";
2) 1040-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) заңнамалық актілерде белгіленген жағдайларды қоспағанда, мүлiктiк құқықтармен байланысы жоқ жеке мүлiктiк емес құқықтар мұраның құрамына кiрмейдi.".
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30- құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат, № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 15 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 16 қарашада "Егемен Қазақстан" және 2011 жылғы 19 қарашада "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне құқық қорғау қызметін жетілдіру және қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2011 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 891 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Порядок и условия прекращения доверительного управления ценными бумагами устанавливаются законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
2) подпункт 5) пункта 2 статьи 1040 изложить в следующей редакции:
"5) личные неимущественные права, не связанные с имущественными, за исключением случаев, установленных законодательными актами.".
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 октября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной деятельности и дальнейшей гуманизации уголовного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 16 ноября 2011 г. и "Казахстанская правда" 19 ноября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 декабря 2011 г.):

1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы екі жүз алпысыншы абзацпен толықтырылсын:
"168-4-бап. Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін бұзу";
екі жүз алпыс үшінші, екі жүз алпыс төртінші, екі жүз алпыс алтыншы, екі жүз алпыс сегізінші, екі жүз жетпіс екінші, үш жүз екінші, үш жүз бесінші, үш жүз он екінші және сегіз жүз отыз алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"170-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жазбаша келісімін алмастан қаржы ұйымы акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама заңсыз түрде сатып алуға байланысты бұзушылықтар
170-1-бап. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің заңсыз сатып алуына байланысты бұзушылықтар";
"172-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн мақсатсыз пайдалану";
"172-2-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының, жинақтаушы зейнетақы қорлары ірі қатысушыларының ықпал етудің шектеулі шараларын қолдану арқылы жүктелген міндеттемелерді орындамауы";
"175-1-бап. Қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері лауазымына тағайындау (сайлау) тәртібіне қойылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу";
"193-бап. Бағалы қағаздар рыногындағы уәкiлеттi органға мәліметтер бермеу не дәйексіз мәліметтер беру";
"195-бап. Бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер жасаcу тәртібін, сондай-ақ мәмілелер жасаcу шарттарын бұзу";
"199-бап. Бағалы қағаздар эмитентінің өз қызметі туралы ақпараттың құпиясын ашудың тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды орындамауы";
"573-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган";
2) 52-баптың төртінші бөлігіндегі "мен қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган өз құзыреттері шегінде," деген сөздер алып тасталсын;
3) 88-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар жасасу тәртібін, зейнетақы төлемдерін, аударымдарды және алып қоюларды жүзеге асыру мерзімдерін бұзуы -
лауазымды адамдарға - екі жүз, заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:

1) в оглавлении:
дополнить абзацем двести шестидесятым следующего содержания:
"Статья 168-4. Нарушение порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля";
абзацы двести шестьдесят третий, двести шестьдесят четвертый, двести шестьдесят шестой, двести шестьдесят восьмой, двести семьдесят второй, триста второй, триста пятый, триста двенадцатый и восемьсот тридцать шестой изложить в следующей редакции:
"Статья 170. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением прямо или косвенно десяти или более процентов акций финансовой организации без получения письменного согласия Национального Банка Республики Казахстан
Статья 170-1. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями, банковскими холдингами, страховыми холдингами";
"Статья 172. Нецелевое использование пенсионных активов накопительного пенсионного фонда";
"Статья 172-2. Невыполнение накопительными пенсионными фондами, крупными участниками накопительных пенсионных фондов обязанностей, возложенных посредством применения ограниченных мер воздействия";
"Статья 175-1. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан, к порядку назначения (избрания) на должность руководящих работников финансовой организации, банковского или страхового холдинга";
"Статья 193. Непредставление либо представление недостоверных сведений уполномоченному органу на рынке ценных бумаг";
"Статья 195. Нарушение порядка совершения сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, а также условий заключения сделок";
"Статья 199. Невыполнение эмитентом ценных бумаг требований к порядку и условиям раскрытия информации о своей деятельности";
"Статья 573. Уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
2) в части четвертой статьи 52 слова "и уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций в пределах их компетенции" исключить;
3) в статье 88:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение накопительным пенсионным фондом установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении порядка заключения договоров о пенсионном обеспечении, сроков осуществления пенсионных выплат, переводов и изъятий –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на юридических лиц – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
дополнить частью шестой следующего содержания:

"6. Жинақтаушы зейнетақы қорының бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күнгi шындыққа сәйкес келмейтiн жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы -
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 167-1-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кредиттік тарих субъектісі туралы теріс ақпараты бар кредиттік тарих субъектісі және (немесе) кредиттік есеп туралы теріс ақпарат ұсыну жағдайларын қоспағанда, ақпарат берушінің кредиттік тарихты қалыптастыру үшін кредиттік тарих субъектісі туралы ақпаратты кредиттік бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруі және (немесе) кредиттік есепті алушының ақпарат субъектісінің келісімінсіз кредиттік есепті ұсыну туралы сұрау салуды беруі, сондай-ақ оны дұрыс ресімдемеу -
лауазымды адамға – елу, заңды тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 168-2-бапта:
екінші бөлікте:
бірінші абзац "холдингтерінің," деген сөзден кейін "банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардың," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаға – елу, лауазымды адамға – жетпіс, заңды тұлғаға төрт жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесінші бөліктің бірінші абзацы "Банктердiң," деген сөзден кейін "банк холдингтерінің," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"13. Банктің бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күнгi шындыққа сәйкес келмейтiн жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы -
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) мынадай мазмұндағы 168-4-баппен толықтырылсын:
"168-4-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін бұзу
1. Қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін бұзуы, егер қаржы ұйымы анықталған бұзушылықтарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде жоймайтын болса, -
лауазымды адамдарға - елу, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банк конгломераты бас ұйымының немесе сақтандыру тобының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, шоғырландырылған негізде тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды бұзуы, егер банк конгломератының немесе сақтандыру тобының бас ұйымы анықталған бұзушылықтарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде жоймайтын болса, -
лауазымды адамдарға - елу, заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта қаржы ұйымдарының, банк және сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін лауазымды адамдар деп түсінген жөн.";

"6. Объявление или опубликование накопительным пенсионным фондом в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
4) часть вторую статьи 167-1 изложить в следующей редакции:
"2. Предоставление поставщиком информации о субъекте кредитной истории в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) для формирования кредитной истории и (или) подача получателем кредитного отчета запроса о предоставлении кредитного отчета без согласия субъекта информации, за исключением случаев предоставления негативной информации о субъекте кредитной истории и (или) кредитного отчета, содержащего негативную информацию о субъекте кредитной истории, а также его неправильное оформление –
влекут штраф на должностное лицо в размере пятидесяти, на юридическое лицо – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
5) в статье 168-2:
в части второй:
абзац первый после слова "холдингами," дополнить словами "организациями, входящими в состав банковского конгломерата,";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физическое лицо в размере пятидесяти, на должностное лицо – в размере семидесяти, на юридическое лицо – в размере четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац первый части пятой после слова "банками," дополнить словами "банковскими холдингами,";
дополнить частью тринадцатой следующего содержания:
"13. Объявление или опубликование банком в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
6) дополнить статьей 168-4 следующего содержания:
"Статья 168-4. Нарушение порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля
1. Нарушение финансовыми организациями порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, установленного нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, в случае если выявленные нарушения не будут устранены финансовой организацией в сроки, установленные уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Нарушение родительской организацией банковского конгломерата или страховой группы требований, предъявляемых к системе управления рисками и внутреннего контроля на консолидированной основе, установленных нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, в случае если выявленные нарушения не будут устранены родительской организацией банковского конгломерата или страховой группы в сроки, установленные уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, – влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под должностными лицами в настоящей статье следует понимать руководящих работников финансовых организаций, банковских и страховых холдингов.";

7) 170 және 170-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"170-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жазбаша келісімін алмастан қаржы ұйымы акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама заңсыз түрде сатып алуға байланысты бұзушылықтар
Тұлғаның қаржы ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп мөлшердегі пайызын тікелей немесе жанама сатып алуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жазбаша келісімінсіз қаржы ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп мөлшердегі пайызын бақылауға немесе қаржы ұйымы қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігіне ие болуы, -
жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – төрт жүз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – бір мың, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, жинақтаушы зейнетақы қорын, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды қаржы ұйымдары деп түсінген жөн.
170-1-бап. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу
үлестерін немесе акцияларын банктердің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдарының, банк холдингтерінің,
сақтандыру холдингтерінің заңсыз сатып алуына
байланысты бұзушылықтар
1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген әрекеттерді қоспағанда, банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзып сатып алуы –
лауазымды адамдарға – екі жүз, заңды тұлғаларға екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың үшінші бөлiгiнде көзделген әрекеттердi қоспағанда, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзып сатып алуы –
лауазымды адамдарға – төрт жүз, заңды тұлғаларға екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алдын ала рұқсатынсыз еншiлес ұйымды құруы не сатып алуы –
лауазымды адамдарға – төрт жүз, заңды тұлғаларға екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

7) статьи 170 и 170-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 170. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением прямо или косвенно десяти или более процентов акций финансовой организации без получения письменного согласия Национального Банка Республики Казахстан
Приобретение лицом прямо или косвенно акций финансовой организации в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций финансовой организации, а также контроля или возможности оказывать влияние на принимаемые финансовой организацией решения в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций финансовой организации без письменного согласия Национального Банка Республики Казахстан –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц – в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, – в размере тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под финансовыми организациями в настоящей статье следует понимать банк, страховую (перестраховочную) организацию, накопительный пенсионный фонд, организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами.
Статья 170-1. Нарушения, связанные с неправомерным
приобретением долей участия в уставных капиталах
юридических лиц или акций банками, страховыми
(перестраховочными) организациями, банковскими
холдингами, страховыми холдингами
1. Приобретение долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями в нарушение требований законодательных актов Республики Казахстан, за исключением деяний, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на юридических лиц – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
2. Приобретение долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банковскими холдингами, страховыми холдингами в нарушение требований законодательных актов Республики Казахстан, за исключением деяний, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, –
влечет штраф на должностных лиц в размере четырехсот, на юридических лиц – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
3. Создание либо приобретение банком, страховой (перестраховочной) организацией, банковским холдингом, страховым холдингом дочерней организации без предварительного разрешения Национального Банка Республики Казахстан –
влечет штраф на должностных лиц в размере четырехсот, на юридических лиц – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";

8) 171-бапта:
бірінші абзацтағы "ашық" деген сөз алып тасталсын;
екінші абзацтағы "айлық есептік көрсеткіштің жүзге дейінгі мөлшерінде" деген сөздер "жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 172-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"172-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн мақсатсыз пайдалану
1. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның немесе зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген инвестициялау шарттары мен тәртібін бұзуы -
жеке тұлғаға - төрт жүз, заңды тұлғаға сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кастодианның жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiнiң нысаналы орналастырылуын бақылауды жүзеге асырмауы -
кастодианның лауазымды адамына екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
10) 172-2-баптың тақырыбындағы және бірінші абзацындағы "ашық" деген сөз алып тасталсын;
11) 173-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірлескен қызмет туралы шартты тіркеу үшін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға оны ұсынбауы не уақтылы ұсынбауы -
төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 2-2-бөлікпен толықтырылсын:
"2-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылардың өздеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган ықпал етудің шектелген шараларын қолдану арқылы жүктеген міндеттемелерді орындамауы -
жеке тұлғаға - елу, лауазымды адамдарға – жүз, заңды тұлғаларға екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айып салуға әкеп соғады.";
төртінші бөліктің бірінші абзацы "ұйымының," деген сөзден кейін "сақтандыру холдингінің," деген сөздермен толықтырылсын;
12) 175-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда филиалдарының және (немесе) сақтандыру агенттерінің болуы, сақтандыру бойынша деректер базасына қатысу шартын жасасуы, сақтандыру бойынша деректер базасына ақпарат беру жөніндегі талаптарды орындамауынан немесе тиісінше орындамауынан көрінген Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзуы -
лауазымды адамға - елу, заңды тұлғаға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айып салуға әкеп соғады.";

8) в статье 171:
в абзаце первом слово "открытого" исключить;
в абзаце втором слово "до" исключить;
9) статью 172 изложить в следующей редакции:
"Статья 172. Нецелевое использование пенсионных активов накопительного пенсионного фонда
1. Нарушение организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительным пенсионным фондом, обладающим лицензией на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, условий и порядка инвестирования, установленных законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф на физическое лицо в размере четырехсот, на юридическое лицо – в размере восьмисот месячных расчетных показателей.
2. Неосуществление кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов накопительного пенсионного фонда –
влечет штраф на должностное лицо кастодиана в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
10) в заголовке и абзаце первом статьи 172-2 слово "открытых" исключить;
11) в статье 173:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Непредставление либо несвоевременное представление в уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций страховой (перестраховочной) организацией договора о совместной деятельности для его регистрации –
влечет штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
дополнить частью 2-2 следующего содержания:
"2-2. Невыполнение страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом, организациями, входящими в состав страховой группы, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации обязанностей, возложенных на них уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций посредством применения ограниченной меры воздействия, –
влечет штраф на физическое лицо в размере пятидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на юридических лиц – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац первый части четвертой после слова "организацией," дополнить словами "страховым холдингом,";
12) статью 175 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией требований законодательных актов Республики Казахстан, выразившееся в неисполнении или ненадлежащем исполнении требований по наличию филиалов и (или) страховых агентов в столице, городах республиканского, областного и районного значения, заключению договора участия в базе данных по страхованию, предоставлению информации в базу данных по страхованию, –
влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти, на юридическое лицо – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";

13) 175-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"175-1-бап. Қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері лауазымына тағайындау (сайлау) тәртібіне қойылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу
Қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымына тағайындау (сайлау) тәртібіне қойылатын талаптарды қаржы ұйымының, банк немесе сақтандыру холдингінің бұзуы -
заңды тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
14) 179-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацындағы "оларға" деген сөзден кейін ", қаржылық есептілік депозитарийіне" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 190-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"190-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану
1. Инсайдерлердің бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу кезінде инсайдерлік ақпаратты пайдалану, инсайдерлік ақпаратты үшінші тұлғаларға заңсыз беру, үшінші тұлғаларға бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу туралы инсайдерлік ақпаратқа негізделген ұсынымдарды немесе ұсыныстарды беру жөніндегі іс-әрекеті, сондай-ақ эмитенттерге инсайдерлер деп танылған заңды тұлғалардың осы эмитенттерге қатысты ақпаратты беруі жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындамауы, егер осы іc-әрекеттер ірі залал келтірмеген болса, -
жеке тұлғаға – екі жүз, лауазымды адамға – төрт жүз, заңды тұлғаға алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Эмитенттердің эмитент туралы және ол шығарған (берген) бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары) туралы инсайдерлік ақпаратқа билік етуді және пайдалануды бақылауды жүзеге асыру бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзуы -
лауазымды адамға – төрт жүз, заңды тұлғаға алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
16) 193-бапта:
тақырыбындағы "дұрыс емес мәліметтер табыс ету" деген сөздер "мәліметтер бермеу не дұрыс емес мәліметтер беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "бағалы қағаздар рыногының қызметіне тексеру жүргізу барысында" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 194, 195, 196, 196-1 және 199-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"194-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар құқықтарының бұзылуы
1. Акционерлердің акционерлiк қоғам iстерiн басқару құқықтарының, табыс бөлiгiн бөлу (дивидендтер төлеу) тәртiбiнің, бағалы қағаздарды артықшылықпен сатып алу, қоғамның қызметi туралы ақпарат алу құқықтарының бұзылуы, сондай-ақ акционерлердiң жалпы жиналысын шақыру мен өткiзудiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiн бұзу -
лауазымды адамға – екі жүз, заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

13) статью 175-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 175-1. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан, к порядку назначения (избрания) на должность руководящих работников финансовой организации, банковского или страхового холдинга
Нарушение финансовой организацией, банковским или страховым холдингом требований к порядку назначения (избрания) на должность руководящего работника финансовой организации, банковского или страхового холдинга –
влечет штраф на юридическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
14) абзац третий части первой статьи 179 дополнить словами ", в депозитарий финансовой отчетности";
15) статью 190 изложить в следующей редакции:
"Статья 190. Незаконное использование инсайдерской информации
1. Действия инсайдеров по использованию инсайдерской информации при совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, незаконной передаче инсайдерской информации третьим лицам, предоставлению третьим лицам рекомендаций или предложений о совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, основанных на инсайдерской информации, а также невыполнение требований законодательства Республики Казахстан по представлению эмитентам информации юридическими лицами, признанными инсайдерами, в отношении данных эмитентов, если эти действия не причинили крупный ущерб, –
влекут штраф на физическое лицо в размере двухсот, на должностное лицо – в размере четырехсот, на юридическое лицо – в размере шестисот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение эмитентами требований, установленных законодательством Республики Казахстан, в части осуществления контроля за распоряжением и использованием инсайдерской информации об эмитенте и выпущенных (предоставленных) им ценных бумагах (производных финансовых инструментах) –
влечет штраф на должностное лицо в размере четырехсот, на юридическое лицо – в размере шестисот месячных расчетных показателей.";
16) в статье 193:
в заголовке слово "Представление" заменить словами "Непредставление либо представление";
абзац первый части первой после слов "уполномоченному органу" дополнить словами "в ходе проведения проверок деятельности субъектов рынка ценных бумаг,";
17) статьи 194, 195, 196, 196-1 и 199 изложить в следующей редакции:
"Статья 194. Нарушение прав держателей ценных бумаг
1. Нарушение прав акционеров на управление делами акционерного общества, порядка распределения части дохода (выплаты дивидендов), на преимущественную покупку ценных бумаг, на получение информации о деятельности общества, а также нарушение порядка созыва и проведения общего собрания акционеров, установленного законодательством Республики Казахстан, –
влекут штраф на должностное лицо в размере двухсот, на юридическое лицо – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

2. Облигациялар бойынша сыйақылар төлеудің және (немесе) оларды өтеудің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiн бұзу -
лауазымды адамға – екі жүз, заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Бағалы қағаздар эмитентінің өзі орналастырған бағалы қағаздарды сатып алу тәртібі мен шарттарын Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) бағалы қағаздарды шығару проспектісінде белгіленген жағдайларда бұзуы, сондай-ақ өздері орналастырған бағалы қағаздарды сатып алуды Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) осы бағалы қағаздарды шығару проспектісінде белгіленген жағдайларда жүзеге асырмауы -
лауазымды адамға – екі жүз, заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
195-бап. Бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы
құралдарымен мәмiлелер жасасу тәртібін, сондай-ақ
мәмілелер жасасу шарттарын бұзу
Бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер жасасудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiн, сондай-ақ мәмілелер жасасудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттарын бұзу -
жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – үш жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
196-бап. Бағалы қағаздармен мәмiлелердi тiркеу, олар бойынша
құқықтарды есепке алу және растау тәртiбiн бұзу
1. Бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушысының бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдерi жүйесiн немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесiн жүргiзу тәртiбiн бұзуы, сол сияқты бағалы қағаздар бойынша құқықтарды растау тәртiбiн бұзуы, қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
лауазымды адамға - екi жүз, заңды тұлғаға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушысының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесін немесе номиналды ұстау жүйесiн құрайтын құжаттар мен мәліметтерді бағалы қағаздар рыногының басқа кәсiби қатысушысына беру тәртібі мен шарттарын бұзуы -
лауазымды адамға - үш жүз, заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
196-1-бап. Эмитенттiң эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың
және (немесе) орналастырудың шарттары мен тәртiбiн
бұзуы

2. Нарушение установленных законодательством Республики Казахстан порядка и условий выплаты вознаграждения по облигациям и (или) их погашения –
влечет штраф на должностное лицо в размере двухсот, на юридическое лицо – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение эмитентом ценных бумаг порядка и условий выкупа размещенных им ценных бумаг в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) проспектом выпуска данных ценных бумаг, а также неосуществление выкупа размещенных им ценных бумаг в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) проспектом выпуска данных ценных бумаг, –
влекут штраф на должностное лицо в размере двухсот, на юридическое лицо – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 195. Нарушение порядка совершения сделок с ценными
бумагами и (или) производными финансовыми
инструментами, а также условий заключения сделок
Нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка совершения сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, а также условий заключения сделок, установленных законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей – в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 196. Нарушение порядка регистрации сделок с ценными
бумагами, учета и подтверждения прав по ним
1. Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг порядка ведения системы реестров держателей ценных бумаг или системы учета номинального держания, а равно нарушение порядка подтверждения прав по ценным бумагам, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на должностное лицо в размере двухсот, на юридическое лицо – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг установленных законодательством Республики Казахстан порядка и условий передачи документов и сведений, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг или систему номинального держания, другому профессиональному участнику рынка ценных бумаг –
влечет штраф на должностное лицо в размере трехсот, на юридическое лицо – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 196-1. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и
(или) размещения эмиссионных ценных бумаг

1. Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың және (немесе) орналастырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шарттары мен тәртiбiн, оның ішінде қаржы ұйымы болып табылмайтын эмитенттің, осы баптың екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді қоспағанда, облигациялар шығару проспектісінде белгіленген облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдалану шарттары мен тәртібін бұзуы -
лауазымды адамдарға – үш жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Эмитенттің бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шарттары мен тәртiбiн бұзуы -
заңды тұлғаларға эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудан алынған ақша сомасының елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"199-бап. Бағалы қағаздар эмитентінің өз қызметі туралы ақпаратты ашудың тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды орындамауы
Бағалы қағаздар эмитентінің өз қызметі туралы ақпаратты ашудың Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) қор биржасының ішкі қағидаларында белгіленген тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды орындамауы, сондай-ақ эмитенттің өз қызметі туралы толық емес немесе дәйексіз ақпаратты ұсынуы -
лауазымды адамдарға - екі жүз, заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
18) 541-баптың бірінші бөлігіндегі "194," деген цифрлар алып тасталсын;
19) 573-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"573-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 88 (бірінші, 1-1, 1-2 және алтыншы бөліктері), 158-1, 158-2, 167-1 (бірінші бөлігі), 168-2 (бiрiншi - тоғызыншы, он екінші және он үшінші бөлiктері), 168-4, 170, 170-1, 171, 172, 172-1, 172-2, 173, 174, 175 (бірінші және үшінші бөлiктері), 175-1, 175-2, 179-3, 191, 193, 194, 194-1, 195, 195-1, 196, 196-1, 197, 197-1, 198, 199, 201, 201-1, 218, 357-2 (бiрiншi бөлiгi) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның бірінші басшысы және оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қаруға және әкімшілік айыппұл салуға құқылы.";

1. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе связанных с нарушением эмитентом, не являющимся финансовой организацией, установленных проспектом выпуска облигаций условий и порядка использования денег, полученных от размещения облигаций, за исключением действий, предусмотренных частью второй настоящей статьи, –
влечет штраф на должностных лиц в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение эмитентом условий и порядка размещения эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, установленных законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти процентов от суммы денег, полученных от размещения эмиссионных ценных бумаг.";
"Статья 199. Невыполнение эмитентом ценных бумаг требований к порядку и условиям раскрытия информации о своей деятельности
Невыполнение эмитентом ценных бумаг требований к порядку и условиям раскрытия информации о своей деятельности, установленным законодательством Республики Казахстан и (или) внутренними правилами фондовой биржи, а также представление эмитентом неполной или недостоверной информации о своей деятельности –
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот, на юридических лиц – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
18) в части первой статьи 541 цифры "194," исключить;
19) статью 573 изложить в следующей редакции:
"Статья 573. Уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
1. Уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 88 (частями первой, 1-1, 1-2 и шестой), 158-1, 158-2, 167-1 (частью первой), 168-2 (частями первой – девятой, двенадцатой и тринадцатой), 168-4, 170, 170-1, 171, 172, 172-1, 172-2, 173, 174, 175 (частями первой и третьей), 175-1, 175-2, 179-3, 191, 193, 194, 194-1, 195, 195-1, 196, 196-1, 197, 197-1, 198, 199, 201, 201-1, 218, 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные штрафы вправе первый руководитель уполномоченного органа по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и его заместители.";

20) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
отыз бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның (158, 167-1 (екінші және үшінші бөліктері), 168-3, 184, 184-1 (үшінші бөлігі), 190, 192, 200, 202, 356-баптар);";
отыз үшінші абзацтағы "195," деген цифрлар алып тасталсын;
отыз жетінші абзацтағы "193, 196," деген цифрлар алып тасталсын.
6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жетілдіру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне уәкілетті органдардың мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі құзыретінің аражігін ажырату және бюджет процесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
3-баптың 1-тармағының 37) тармақшасы "жүзеге асыратын" деген сөздерден кейін "және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының қаржы нарығынан және (немесе) халықаралық қаржы нарығынан қарыз алуды жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, № 22-II, 112-құжат, 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50- құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне уәкілетті органдардың мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі құзыретінің аражігін ажырату және бюджет процесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

20) в подпункте 1) части первой статьи 636:
абзац тридцать первый изложить в следующей редакции:
"уполномоченного органа по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (статьи 158, 167-1 (части вторая и третья), 168-3, 184, 184-1 (часть третья), 190, 192, 200, 202, 356)";
в абзаце тридцать третьем цифры "195," исключить;
в абзаце тридцать седьмом цифры "193, 196," исключить.
6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования внешнего государственного финансового контроля", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации исламского финансирования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения компетенции уполномоченных органов по государственному и бюджетному планированию и совершенствования бюджетного процесса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2011 г.):
подпункт 37) пункта 1 статьи 3 дополнить словами "и осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке".
7. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения компетенции уполномоченных органов по государственному и бюджетному планированию и совершенствования бюджетного процесса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 декабря 2011 г.):

1) 541-бап мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) облигация ұстаушылардың өкілдері - эмитенттің облигация шығару проспектісінде белгіленген міндеттемелерді орындамауы мәселелері бойынша облигация ұстаушылардың атынан талап-арыз берген кезде;";
2) 581-баптың бірінші бөлігінде:
5) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшада белгіленген міндет бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымдарына, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымға да қолданылады;";
10) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшада белгіленген міндет банктің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымдарына, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымға да қолданылады;".
8. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат):
1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Ұлттық Банкiнің мәртебесі және қызметiнiң құқықтық негiзi
Қазақстанның Ұлттық Банкі мемлекеттің ақша-кредит саясатын әзірлеуді және жүргізуді, төлем жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, валюталық реттеуді және бақылауды, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды, Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының жұмыс істеуін мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын, қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесетін және мемлекеттік статистиканы жүргізетін мемлекеттік орган болып табылады.
Қазақстанның Ұлттық Банкі өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, осы Заңды, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын басшылыққа алады.".

1) статью 541 дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) представители держателей облигаций – при подаче исков от имени держателей облигаций по вопросам неисполнения эмитентами обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций;";
2) в части первой статьи 581:
подпункт 5) дополнить частью второй следующего содержания:
"Обязанность, установленная настоящим подпунктом, распространяется в том числе на дочерние организации банка, приобретающие сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также на организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;";
подпункт 10) дополнить частью второй следующего содержания:
"Обязанность, установленная настоящим подпунктом, распространяется в том числе на дочерние организации банка, приобретающие сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также на организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;".
8. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116):
1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Статус и правовая основа деятельности Национального Банка Казахстана
Национальный Банк Казахстана является государственным органом, обеспечивающим разработку и проведение денежно-кредитной политики государства, функционирование платежных систем, осуществляющим валютное регулирование и контроль, государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, государственное регулирование функционирования регионального финансового центра города Алматы, содействующим обеспечению стабильности финансовой системы и проводящим государственную статистику.
Национальный Банк Казахстана в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, другими законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.";

2) 8-бапта:
к-1) тармақша "ұйымдардың" деген сөзден кейін "және Қазақстан Даму Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
л-2) тармақшадағы "барлық қаржы ұйымдарының" деген сөздер "қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Шаруашылық серіктестіктері туралы" 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 7, 49-құжат; № 15-16, 109-құжат; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 ж., № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 205, 210-құжаттар; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 56-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат):
4-баптың 8-тармағының үшінші бөлігіндегі "жүзеге асыруға лицензиясы бар" деген сөздер "жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат):
1) 2-бапта:
1) тармақшада:
екінші абзацта:
"заңды тұлғалардың" деген сөздер "заңды тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқа тұлғаның", "басқа" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бір тұлғаның заңды тұлғаның басқару органы немесе атқарушы органы құрамының кемінде жартысын дербес сайлау мүмкіндігі болған;";
төртінші абзацтағы "бір" деген сөз алып тасталсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғаның шартқа (растайтын құжаттарға) сәйкес немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгедей түрде шешімдерін бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындау мүмкіндігі болған кезде туындайтын заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігі;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) банк конгломераты – банк холдингінен, банктен, сондай-ақ банк холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) банктің еншілес ұйымдарынан және (немесе) капиталына банк холдингі және (немесе) оның еншілес ұйымдары қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы.
Банк конгломератының құрамына ұлттық басқарушы холдинг, Қазақстан Республикасының резиденті емес – банк холдингі, сондай-ақ капиталына еншілес ұйымдар және Қазақстан Республикасының резиденті емес банк холдингі қомақты қатысатын, Қазақстан Республикасының резиденті еместер болып табылатын ұйымдар кірмейді.";
4) тармақшаның бірінші абзацы "табылатын жағдайларды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;

2) в статье 8:
подпункт к-1) после слов "Национального Банка Казахстана," дополнить словами "и Банком Развития Казахстана";
в подпункте л-2) слова "всеми финансовыми организациями" заменить словами "финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями".
9. В Закон Республики Казахстан от 2 мая 1995 года "О хозяйственных товариществах" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 7, ст. 49; № 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 205, 210; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 56; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50):
в части третьей пункта 8 статьи 4 слова "имеющим лицензию на осуществление деятельности" заменить словами "осуществляющим деятельность".
10. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117):
1) в статье 2:
в подпункте 1):
в абзаце первом:
слова "одного юридического лица" исключить;
слово "другого" исключить;
в абзаце втором:
слова "юридических лиц" исключить;
слова "другого лица", "другого юридического лица" заменить словами "юридического лица";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"наличие возможности у одного лица самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица;";
в абзаце четвертом слово "одного" исключить;
в абзаце пятом:
слова "одного юридического лица" заменить словами "одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами";
слово "другого" исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) банковский конгломерат – группа юридических лиц, состоящая из банковского холдинга, банка, а также дочерних организаций банковского холдинга и (или) дочерних организаций банка и (или) организаций, в которых банковский холдинг и (или) его дочерние организации имеют значительное участие в капитале.
В состав банковского конгломерата не входят национальный управляющий холдинг, банковский холдинг-нерезидент Республики Казахстан, а также дочерние организации и организации, в которых банковский холдинг-нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие в капитале, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан;";
абзац первый подпункта 4) после слов "управляющий холдинг" дополнить словами ", а также случаев, предусмотренных настоящим Законом";

2) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым
1. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымды осындай ұйымның дауыс беретін акцияларының жүз пайызына ие Ұлттық Банк құрады.
2. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым қызметтің мынадай түрлерін:
1) жарғылық капиталды құру үшін акциялар шығаруды, сондай-ақ өз қызметін қаржыландыру үшін облигациялар шығаруды;
2) меншікті орналастырылған акциялары мен облигацияларын сатып алуды;
3) күмәнді және үмітсіз активтерге, оның ішінде заңды тұлғаларға қойылатын күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтарына және оларға қойылатын өзге де талап ету құқықтарына бағалау жүргізуді;
4) банктердің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алуды және оларды өткізуді;
5) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның банктерден сатып алған талап ету құқығы қойылатын заңды тұлғалардың акцияларына және (немесе) жарғылық капиталына қатысу үлестеріне бағалау жүргізуді;
6) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның банктерден сатып алған талап ету құқығы қойылатын заңды тұлғалардың акцияларын және (немесе) жарғылық капиталына қатысу үлестерін сатып алуды;
7) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның банктерден сатып алған талап ету құқығы қойылатын заңды тұлғалардың акцияларын және (немесе) жарғылық капиталға қатысу үлестерін өткізуді;
8) күмәнді және үмітсіз активтері сатып алынған банктер шығарған және орналастырған акцияларға және (немесе) облигацияларға бағалау жүргізуді;
9) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым күмәнді және үмітсіз активтер бойынша талап ету құқығын сатып алған банктер шығарған және орналастырған акцияларды және (немесе) облигацияларды сатып алуды;
10) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым күмәнді және үмітсіз активтер бойынша талап ету құқығын сатып алған банктер шығарған және орналастырған акцияларды және (немесе) облигацияларын өткізуді;
11) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым банктерден сатып алған заңды тұлғаларға талап ету құқықтары бойынша мүлікті жалға беруді немесе осындай мүлікті тегін уақытша пайдаланудың өзге нысанын пайдалануды;

2) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня
1. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, создается Национальным Банком, который владеет ста процентами голосующих акций такой организации.
2. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, вправе осуществлять следующие виды деятельности:
1) выпускать акции для формирования уставного капитала, а также выпускать облигации для финансирования собственной деятельности;
2) выкупать собственные размещенные акции и облигации;
3) производить оценку сомнительных и безнадежных активов, в том числе сомнительных и безнадежных прав требований к юридическим лицам и иных прав требований к ним;
4) приобретать у банков сомнительные и безнадежные активы и реализовывать их;
5) производить оценку акций и (или) долей участия в уставном капитале юридических лиц, права требования к которым приобретены у банков организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
6) приобретать акции и (или) доли участия в уставном капитале юридических лиц, права требования к которым приобретены у банков организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
7) реализовывать акции и (или) доли участия в уставном капитале юридических лиц, права требования к которым приобретены у банков организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
8) производить оценку акций и (или) облигаций, выпущенных и размещенных банками, у которых приобретены сомнительные и безнадежные активы;
9) приобретать акции и (или) облигации, выпущенные и размещенные банками, у которых организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, приобретены права требования по сомнительным и безнадежным активам;
10) реализовывать акции и (или) облигации, выпущенные и размещенные банками, у которых организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, приобретены права требования по сомнительным и безнадежным активам;
11) сдавать в аренду имущество, полученное по приобретенным организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, у банков правам требования к юридическим лицам, или использовать иную форму возмездного временного пользования таким имуществом;

12) ақшаны бағалы қағаздарға, сондай-ақ банк шоты мен банк салымы шарттары талаптарының негізінде екінші деңгейдегі банктерге және Ұлттық Банкке орналастыруды;
13) талап ету құқықтарын және екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым сатып алған басқа да күмәнді және үмітсіз активтерді секьюритилендіру бойынша операциялар жүргізуді;
14) банктердің, басқа қаржы ұйымдарының, кәсіби сарапшылардың және халықаралық аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың заңды тұлғаларға талап етудің сатып алынған құқықтарының және басқа да күмәнді және үмітсіз активтердің құнын бағалау, сенімгерлік басқару, қайта құрылымдау және қалпына келтіру (арттыру) бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға құқылы.
Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның осы тармақта көзделген қызмет түрлерін, сондай-ақ ол сатып алатын (сатып алған) күмәнді және үмітсіз активтерге қойылатын талаптарды жүзеге асырудың тәртібі Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым банктік қарыз шарттары бойынша өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша банктік қарыз операциясы жөніндегі кредитор (қарыз беруші) деп танылады және ол банктік қарыз шартында белгіленген барлық құқықтар мен міндеттерге ие болады.";
3) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Банктер мен банк холдингтері үшін тыйым салынған немесе шектелген қызмет
1. Банктерге банк қызметіне қатысы жоқ не осы Заңның осы бабының 9-тармағында, 30-бабының 12-тармағында көзделмеген операциялар мен мәмілелерді кәсіпкерлік қызмет ретінде жүзеге асыруға, осы Заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуға және осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен мәмілелерді жүзеге асыруға тыйым салынады.
2. Банк холдингтеріне операциялар мен мәмілелерді кәсіпкерлік қызмет ретінде жүзеге асыруға, осы Заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуға және осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен мәмілелерді жүзеге асыруға тыйым салынады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу мынадай жағдайларда:

12) размещать деньги в ценные бумаги, а также в банках второго уровня и Национальном Банке на условиях договоров банковского счета и банковского вклада;
13) производить операции по секьюритизации прав требований и других сомнительных и безнадежных активов, приобретенных организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
14) приобретать услуги банков, других финансовых организаций, профессиональных экспертов и международных аудиторов и аудиторских организаций по оценке, доверительному управлению, реструктуризации и восстановлению (повышению) стоимости приобретенных прав требований к юридическим лицам и других сомнительных и безнадежных активов.
Порядок осуществления организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, видов деятельности, предусмотренных настоящим пунктом, а также требований к приобретаемым (приобретенным) ею сомнительным и безнадежным активам, устанавливается нормативным правовым актом Национального Банка.
Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа признается кредитором (заимодателем) по банковской заемной операции и имеет все права и обязанности, установленные договором банковского займа.";
3) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Деятельность, запрещенная или ограниченная для банков и банковских холдингов
1. Банкам запрещается осуществление операций и сделок в качестве предпринимательской деятельности, не относящихся к банковской деятельности либо не предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи, пунктом 12 статьи 30 настоящего Закона, а также приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществление сделок с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи.
2. Банковским холдингам запрещается осуществление операций и сделок в качестве предпринимательской деятельности, а также приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществление сделок с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящей статьи.
3. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на следующие случаи создания, а также приобретения акций или долей участия в уставных капиталах:

1) банктер:
қаржы ұйымдарын, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаларды;
қаржы ұйымдарын, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, онда банк холдингі болған кезде олардың орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызы мөлшерінде бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаларды құрған, сондай-ақ акцияларды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін сатып алған жағдайларда қолданылмайды. Бұл ретте банк холдингінің болу талабы дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тиесілі банктерге қолданылмайды;
сатып алатын акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлестері) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келген жағдайда олардың орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он пайызынан аз мөлшерде заңды тұлғаларды;
бағалы қағаздарды банк кепілдігімен шығару және орналастыру мақсатында құрылған Қазақстан Республикасының резиденті емес-еншілес арнайы ұйымдарды;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған еншілес арнайы қаржы компанияларын;
бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын Қазақстан Республикасының резиденттері – еншілес ұйымдарды;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау, лизингтік қызметті жүзеге асыру айрықша қызметі болып табылатын еншілес ұйымдарды;
төлем карточкаларымен жасалатын операциялар бойынша есеп айырысуларды қоса алғанда, банктік қызмет бойынша есеп айырысуға қатысушылардың арасында ақпараттық, телекоммуникациялық және технологиялық өзара іс-қимылдарды қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсететін ұйымдарды;
электронды цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электронды цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыру жөніндегі, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дәйекті болуын растау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды;
осы Заңның 10-бабында аталған заңды тұлғаларды;
кепіл ретінде қабылданған акциялары немесе осы ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлестері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес банктердің меншігіне өткен кезде заңды тұлғаларды;
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржалары мен орталық депозитарийді;
кредиттік бюроларды;

1) банками:
финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг;
финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг, в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций (долей участия в уставном капитале) при наличии у него банковского холдинга. При этом требование по наличию банковского холдинга не распространяется на банки, более пятидесяти процентов голосующих акций которых принадлежат государству или национальному управляющему холдингу;
юридических лиц в размере менее десяти процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций (долей участия в уставном капитале) при условии соответствия приобретаемых акций (долей участия в уставном капитале) требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа;
дочерних специальных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, созданных в целях выпуска и размещения ценных бумаг под гарантию банка;
дочерних специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации;
дочерних организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретающих сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
дочерних организаций, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, осуществление лизинговой деятельности;
организаций, оказывающих услуги по обеспечению информационного, телекоммуникационного и технологического взаимодействия между участниками расчетов по банковской деятельности, включая расчеты по операциям с платежными карточками;
организаций, осуществляющих деятельность по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства;
юридических лиц, указанных в статье 10 настоящего Закона;
юридических лиц, когда принятые в качестве залога акции или доли участия в уставных капиталах этих организаций переходят в собственность банков в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и законодательством иностранного государства;
фондовых бирж и центрального депозитария, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан;
кредитных бюро;

ислам банкі осы Заңның 4-1-тарауында көзделген банк қызметін жүзеге асырғанда - өзге де заңды тұлғаларды;
2) банк холдингтері:
қаржы ұйымдарын;
екінші деңгейдегі банктердің күмәнді және үмітсіз талаптарын оларды басқару және (немесе) одан кейін өткізу, қайта құрылымдау және (немесе) секьюритилендіру үшін сатып алатын Қазақстан Республикасының резиденттерін-ұйымдарды;
бағалы қағаздарды банк холдингінің кепілдігімен шығару және орналастыру мақсатында құрылған Қазақстан Республикасының резиденттері емес-арнайы ұйымдарды;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компанияларын;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау, лизингтік қызметті жүзеге асыру айрықша қызметі болып табылатын ұйымдарды;
төлем карточкаларымен жасалатын операциялар бойынша есеп айырысуларды қоса алғанда, банктік қызмет бойынша есеп айырысуға қатысушылар арасында ақпараттық, телекоммуникациялық және технологиялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсететін ұйымдарды;
банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес-заңды тұлғаларды құрған, сондай-ақ олардың акцияларды немесе жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін сатып алған жағдайларда қолданылмайды.
Банктің еншілес ұйымдары, осы Заңның 11-2-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келетін заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін ғана сатып алуға құқылы. Банктің еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда, сақтандырушыға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның және деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның акцияларын да сатып алуға құқылы.
Банк холдингінің еншілес ұйымдары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келетін заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін ғана сатып алуға құқылы. Банк холдингінің еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда, сақтандырушыға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның акцияларын және деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның акцияларын да сатып алуға құқылы. Бұл талап:
Қазақстан Республикасының резиденті-еншілес банктерге;
көрсетілген заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылдайтын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасы резиденті банкінің акцияларын иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылдайтын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы банк холдингі бас ұйымы болып табылатын заңды тұлғаларға;
мынадай талаптардың бірін орындаған кезде:
банк холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ көрсетілген тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығын білдіретін олар шыққан елдің қаржы қадағалау органының жазбаша растауы болған;
банк холдингінде А рейтингінен төмен, бірақ тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің Қазақстан Республикасына берілген шетелдік валютадағы егемен рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім болған кезде банк холдингі болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместерінің еншілес ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қолданылмайды.

иных юридических лиц – при осуществлении исламским банком банковской деятельности, предусмотренной главой 4-1 настоящего Закона;
2) банковскими холдингами:
финансовых организаций;
организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретающих сомнительные и безнадежные требования банков второго уровня для управления ими и (или) их последующей реализации, реструктуризации и (или) секьюритизации;
специальных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, созданных в целях выпуска и размещения ценных бумаг под гарантию банковского холдинга;
специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации;
организаций, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, осуществление лизинговой деятельности;
организаций, оказывающих услуги по обеспечению информационного, телекоммуникационного и технологического взаимодействия между участниками расчетов по банковской деятельности, включая расчеты по операциям с платежными карточками;
юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг.
Дочерние организации банка, за исключением случаев, предусмотренных статьей 11-2 настоящего Закона, вправе приобретать только акции или доли участия в уставном капитале юридических лиц, соответствующих требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа. Дочерние страховые (перестраховочные) организации банка в том числе вправе приобретать акции организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, и организации по формированию и ведению базы данных.
Дочерние организации банковского холдинга вправе приобретать только акции или доли участия в уставном капитале юридических лиц, соответствующих требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа. Дочерние страховые (перестраховочные) организации банковского холдинга в том числе вправе приобретать акции организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, и организации по формированию и ведению базы данных. Данное требование не распространяется на:
дочерние банки-резиденты Республики Казахстан;
юридические лица, в которых банковский холдинг является родительской организацией через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале указанных юридических лиц;
нерезидентов Республики Казахстан, которые являются дочерними организациями нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у банковского холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения указанных лиц о том, что они подлежат консолидированному надзору;
наличие у банковского холдинга индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.

4. Осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін не акцияларын банктің сатып алуы бір заңды тұлғаға банктің меншікті капиталының он пайызынан аспауға тиіс. Бұл шектеу банктің жарғылық капиталға қатысу үлестерін не көрсетілген заңды тұлғалардың акцияларын иеленуіне, оның ішінде оларды құру жағдайларына да қолданылады.
Банктің осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не акцияларының жиынтық құны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған мөлшерден аспауға тиіс.
5. Банктің қаржы ұйымдарының, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, жинақтаушы зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес–заңды тұлғалардың орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) акцияларының немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің он немесе одан көп пайызы мөлшерінде сатып алуына және иеленуіне банк уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін өз капиталының ең төменгі жеткіліктілігіне қойылатын қосымша талаптарды банк орындаған жағдайда жол беріледі. Бұл талап банк көрсетілген заңды тұлғаларды құрған жағдайларға да қолданылады.
6. Банк конгломераты, банк немесе банк холдингі бас ұйымының банктің не банк холдингінің еншілес ұйымдарына, банк не банк холдингі капиталына қомақты қатысатын ұйымдарға тиесілі акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жиынтық үлесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын лимиттерден аспауға тиіс.
7. Заңды тұлғалардың кепіл ретінде қабылданған акциялары немесе жарғылық капиталға қатысу үлестері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес банктің меншігіне өткен жағдайларда, банктер осы ұйымдардың акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін сатып алған кезде банктің осындай заңды тұлғаларға қатысуы банктің меншікті капиталының он пайызынан аспауға тиіс.
Акцияларды немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін өткізу мерзімі, банк кепіл ретінде қабылдаған осы ұйымдардың акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін банктің осы Заңның 11-2-бабында айқындалған шарттармен құрылған (сатып алынған) еншілес ұйымына беру жағдайларын қоспағанда, он екі айдан аспауға тиіс.
Осы тармақта белгіленген шектеулер, банктің осы Заңның 11-2-бабында айқындалған жағдайларда құрылған (сатып алынған) еншілес ұйымын қоспағанда, банктердің еншілес ұйымдарына қолданылады.

4. Приобретение банком долей участия в уставном капитале либо акций юридических лиц, указанных в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, не должно превышать на одно юридическое лицо десяти процентов собственного капитала банка. Данное ограничение распространяется на владение банком долями участия в уставном капитале либо акциями указанных юридических лиц, в том числе в случаях их создания.
Совокупная стоимость долей участия банка в уставном капитале либо акций юридических лиц, указанных в подпункте 1) пункта 3 настоящей статьи, не должна превышать размера, определяемого нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Приобретение и владение банком в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций или долей участия в уставном капитале финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг, допускаются при условии выполнения банком дополнительных требований к минимальной достаточности собственного капитала, устанавливаемых нормативным правовым актом уполномоченного органа. Данное требование распространяется на случаи создания банком указанных юридических лиц.
6. Совокупная доля акций (долей участия в уставном капитале) родительской организации банковского конгломерата, банка или банковского холдинга, принадлежащих дочерним организациям банка либо банковского холдинга, организациям, в которых банк либо банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, не должна превышать лимитов, определяемых нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. При приобретении банками акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц в случаях, когда принятые в качестве залога акции или доли участия в уставных капиталах этих организаций переходят в собственность банков в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и законодательством иностранного государства, участие банка в таких юридических лицах не должно превышать десяти процентов собственного капитала банка.
Срок реализации акций или долей участия в уставных капиталах должен быть не более двенадцати месяцев, за исключением случаев передачи принятых банком в качестве залога акций или долей участия в уставных капиталах этих организаций дочерней организации банка, созданной (приобретенной) на условиях, определенных статьей 11-2 настоящего Закона.
Ограничения, установленные настоящим пунктом, распространяются на дочерние организации банков, за исключением дочерней организации банка, созданной (приобретенной) на условиях, определенных статьей 11-2 настоящего Закона.

8. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларын;
талап етілетін ең төменгі рейтингі бар облигацияларды меншікке сатып алу жағдайларына қолданылмайды. Талап етілетін ең төменгі рейтинг пен рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған, банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымы болып табылатын арнайы қаржы компаниясының банк немесе банк холдингі мен арнайы қаржы компаниясы арасындағы секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру шеңберінде шығарылған облигацияларын;
банктің немесе банк холдингінің меншікті облигацияларын және банк немесе банк холдингі міндеттемелеріне кепілдік берген осы банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымдары шығарған облигацияларды меншікке сатып алу жағдайларына қолданылмайды. Мұндай облигациялармен мәмілелер жасасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Осы бапта белгіленген шектеулер ұйымның бұдан бұрын шығарылған облигациялары бойынша міндеттемелері осы ұйымның қайта құрылымданатын міндеттемелерінің тізбесіне енгізілген жағдайда банктің, банк холдингінің бұдан бұрын сатып алған облигацияларының орнына қайта құрылымдау процесіндегі ұйымдардың облигацияларын сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
9. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген қызметтен басқа банктер мынадай қызмет түрлерімен:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн автоматтандыру үшiн пайдаланылатын мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етілімді өткізумен;
2) ақпарат жеткізгіштің кез келген түрінде банк қызметiнiң мәселелерi жөнiндегi арнайы әдебиеттi өткізумен;
3) өз мүлкін өткізумен;
4) төлем карточкалары мен чек кітапшаларын шығарумен, өткізумен және таратумен;
5) банкаралық клирингті (төлемдерді жинау, салыстырып тексеру, сұрыптау және растау, сондай-ақ олардың өзара есепке алынуын жүргізу және клирингке қатысушылардың - банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың айқын позицияларын анықтау) жүзеге асырумен;
6) электронды ақшаны шығару, өткізу, сатып алу және өтеу, сондай-ақ электрондық ақшамен операциялар жасау жөніндегі ақпаратты жинау және өңдеу бойынша қызмет көрсетумен;
7) қарыз алушылар кепiлге қойған мүліктi Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгiленген тәртiппен өткізумен;

8. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на случаи приобретения в собственность:
облигаций международных финансовых организаций, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
облигаций, имеющих минимальный требуемый рейтинг. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
облигаций специальной финансовой компании, являющейся дочерней организацией банка или банковского холдинга, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации, выпущенных в рамках осуществления сделки секьюритизации между банком или банковским холдингом и специальной финансовой компанией;
собственных облигаций банком или банковским холдингом и облигаций, выпущенных дочерними организациями данного банка или банковского холдинга, обязательства по которым гарантированы банком или банковским холдингом. Порядок совершения сделок с такими облигациями определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Ограничения, установленные настоящей статьей, не распространяются на случаи приобретения банком, банковским холдингом облигаций взамен ранее приобретенных, организаций, находящихся в процессе реструктуризации, при условии включения обязательств по ранее выпущенным облигациям в перечень реструктурируемых обязательств данной организации.
9. Помимо деятельности, указанной в пункте 1 настоящей статьи, банки вправе заниматься следующими видами деятельности:
1) реализацией специализированного программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) реализацией специальной литературы по вопросам банковской деятельности на любых видах носителей информации;
3) реализацией собственного имущества;
4) выпуском, реализацией и распространением платежных карточек и чековых книжек;
5) осуществлением межбанковского клиринга (сбора, сверки, сортировки и подтверждения платежей, а также проведения их взаимозачета и определения чистых позиций участников клиринга – банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций);
6) выпуском, реализацией, приобретением и погашением электронных денег, а также предоставлением услуг по сбору и обработке информации по операциям с электронными деньгами;
7) реализацией в установленном законодательными актами Республики Казахстан порядке заложенного заемщиками имущества;

8) қаржылық қызметке байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетумен;
9) банк қызметiне байланысты мәселелер бойынша басқа тұлғалардың мүдделерiн бiлдiрумен не облигация ұстаушылардың өкілі ретінде;
10) банктік және қаржылық қызмет саласындағы мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi оқуды ұйымдастырумен;
11) ақпараттандыру саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы болған кезде электронды цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электронды цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыру жөніндегі, сондай-ақ көрсетілетін банктік қызметтерін пайдаланатын өз клиенттеріне қатысты тіркеу куәлігінің дәйекті екенін растау жөніндегі қызметпен;
12) банк пен Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорларының арасында олардың атынан сақтандыру шарттарын және (немесе) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды жасасу шарты болған кезде Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру шарттарын жасасумен, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының атынан зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды жасасумен айналысуға құқылы.
10. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген қызметтен басқа, банк холдингтері мынадай қызмет түрлерiмен:
1) банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғадан өз мұқтажы үшін иеленген мүлікті сатып алумен;
2) қаржылық қызметпен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетумен;
3) меншікті мүлкін банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғаға сатумен айналысуға құқылы.
11. Банктер мен банк холдингтеріне "алтын акция" шығаруға тыйым салынады.
12. Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, банктер қайталама нарықта мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен, сондай-ақ туынды қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді тек қана бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында жасайды.
13. Осы баптың талаптары:
1) ислам банктерінің банк холдингтеріне;
2) көрсетілген банктің акцияларын тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резиденті банк холдингінің акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы банктің акцияларын жанама иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) банк холдингтеріне;

8) предоставлением консультационных услуг по вопросам, связанным с финансовой деятельностью;
9) представительством интересов других лиц по вопросам, связанным с банковской деятельностью, либо в качестве представителя держателей облигаций;
10) организацией обучения по повышению квалификации специалистов в области банковской и финансовой деятельности;
11) по удостоверению соответствия открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также по подтверждению достоверности регистрационного свидетельства в отношении своих клиентов, пользующихся его банковскими услугами, при наличии лицензии уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сфере информатизации;
12) заключением договоров страхования от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан, а также заключением договоров о пенсионном обеспечении от имени накопительных пенсионных фондов, при наличии договора между банком и страховыми организациями-резидентами Республики Казахстан и (или) накопительными пенсионными фондами на заключение от их имени договоров страхования и (или) договоров о пенсионном обеспечении.
10. Помимо деятельности, указанной в пункте 2 настоящей статьи, банковские холдинги вправе заниматься следующими видами деятельности:
1) покупкой имущества у лица, не связанного с банковским холдингом особыми отношениями, приобретенного для собственных нужд;
2) предоставлением консультационных услуг по вопросам, связанным с финансовой деятельностью;
3) продажей собственного имущества лицу, не связанному с банковским холдингом особыми отношениями.
11. Банкам и банковским холдингам запрещается выпуск "золотой акции".
12. Сделки с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке, а также с производными финансовыми инструментами заключаются банками исключительно на организованном рынке ценных бумаг, за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
13. Требования настоящей статьи не распространяются на:
1) банковские холдинги исламских банков;
2) банковские холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале банковского холдинга-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями указанного банка;

3) мынадай талаптардың бірін орындаған кезде:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының көрсетілген Қазақстан Республикасының резиденттері емес-тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпарат алмасу туралы келісім болған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге;
4) қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері - банк холдингтеріне қолданылмайды.";
4) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Мәмілелер жасасу кезінде банктерге қойылатын шектеулер
1. Банк:
банк конгломератына қатысушылар болып табылатын тұлғаларға берілетін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін;
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін талаптарға мөлшері мен түрі сәйкес келетін, қамтылымы бар банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін;
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын, қаржылық жағдайының тұрақсыздық белгілері жоқ тұлғаларға берілетін банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін қоспағанда, осы Заңның 40-бабына сәйкес айқындалатын, өзімен ерекше байланыста болатын тұлғаларға банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін беруге құқылы емес.
2. Банк мынадай талаптардың біріне сәйкес келмейтін заңды тұлғаға (Қазақстан Республикасының резидентіне және резиденті емеске):
1) заңды тұлғаның жарғылық капиталға қатысу үлесінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) акцияларының елу пайызынан астамына иелік ететін не осы заңды тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамымен дауыс беру мүмкіндігі бар немесе осындай тұлғаға бақылауды жүзеге асыратын жеке тұлға туралы ақпарат болса;
2) жиынтығында заңды тұлғаның жарғылық капиталға қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) акцияларының елу пайызынан астамына иелік ететін не осы заңды тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамымен дауыс беру мүмкіндігі бар жеке тұлғалар туралы ақпарат болса;

3) нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией;
4) банковские холдинги – резидентов Республики Казахстан, являющихся финансовыми организациями.";
4) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Ограничения, предъявляемые к банкам, при совершении сделок
1. Банк не вправе выдавать банковские займы и банковские гарантии лицам, связанным с ним особыми отношениями, определяемыми в соответствии со статьей 40 настоящего Закона, за исключением:
банковских займов и банковских гарантий, предоставляемых лицам, являющимся участниками банковского конгломерата;
банковских займов и банковских гарантий, имеющих обеспечение, размер и вид которого соответствуют требованиям, устанавливаемым нормативным правовым актом уполномоченного органа;
банковских займов и банковских гарантий, предоставляемых лицам, не имеющим признаков неустойчивого финансового положения, определяемых нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Банк не вправе выдавать банковские займы и банковские гарантии юридическому лицу (резиденту и нерезиденту Республики Казахстан), не соответствующему одному из следующих условий:
1) имеется информация о физическом лице, владеющем более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо имеющим возможность голосовать более пятьюдесятью процентами акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица или осуществляющем контроль над таким лицом;
2) имеется информация о физических лицах, в совокупности владеющих более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо имеющих возможность голосовать более пятьюдесятью процентами акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица;

3) заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы жай акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) соңғы меншік иелеріне дейін жай акциялардың (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызын иеленетін заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) барлық меншік иелері туралы ақпарат болса;
4) талап етілетін ең төменгі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі, жергілікті атқарушы орган не шет мемлекет бақылайтын заңды тұлға болып табылса, банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін беруге құқылы емес. Талап етілетін ең төменгі рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;
5) уәкілетті орган белгілеген тізбеге кіретін халықаралық ұйым болып табылса;
6) талап етілетін ең төменгі рейтингі бар ұйым болып табылса, банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін беруге құқылы емес. Талап етілетін ең төменгі рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;
7) осы тармақтың 4)–6) тармақшаларында көрсетілген, жиынтығында заңды тұлғаның жарғылық капиталға қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) акцияларының елу пайызынан астамына иелік ететін не осы заңды тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамымен дауыс беру мүмкіндігі бар жеке және заңды тұлғалар туралы ақпарат болса;
8) инвестициялық қордың басқарушы компаниясы, сондай-ақ осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген, аталған инвестициялық қордың акционерлері (пайшылары) болып табылатын және заңды тұлғаға бақылау жасауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар туралы ақпарат болса;
9) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде ашу тәртібі белгіленетін ақпараты бар заңды тұлға болып табылса, банктік қарыздар мен банк кепілдіктерін беруге құқылы емес.
3. Осы баптың 2-тармағының талаптары шамасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын мөлшерден аспайтын банктік қарыздар мен банк кепілдіктеріне қолданылмайды.
Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген барлық банктік қарыздар мен банк кепілдіктерінің жиынтық көлемі есеп айырысу тәртібін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісі айқындайтын мөлшерден аспауға тиіс.
4. Құны банктің меншікті капиталының он пайызынан асатын активтерді банктің директорлар кеңесінің осы мәмілені алдын ала бекітуінсіз банкке кепілге немесе ауыртпалықтың өзге де нысанына беруге тыйым салынады.";
5) 11-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:

3) имеется информация обо всех собственниках акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, владеющих десятью или более процентами простых акций (долей участия в уставном капитале) до конечных собственников простых акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица;
4) является юридическим лицом, которое контролируется Правительством Республики Казахстан, местным исполнительным органом либо иностранным государством, имеющим минимальный требуемый рейтинг. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
5) является международной организацией, входящей в перечень, установленный уполномоченным органом;
6) является организацией, имеющей минимальный требуемый рейтинг. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
7) имеется информация о физических и юридических лицах, указанных в подпунктах 4) – 6) настоящего пункта, в совокупности владеющих более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо имеющих возможность голосовать более пятьюдесятью процентами акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица;
8) имеется информация об управляющей компании инвестиционного фонда, а также физических и юридических лицах, указанных в подпунктах 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта, являющихся акционерами (пайщиками) указанного инвестиционного фонда и осуществляющих контроль над юридическим лицом;
9) является юридическим лицом, по которому имеется информация, порядок раскрытия которой устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Требования пункта 2 настоящей статьи не распространяются на банковские займы и банковские гарантии, величина которых не превышает размер, определяемый нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Совокупный объем всех банковских займов и банковских гарантий, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, не должен превышать размер, порядок расчета которого определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Банку запрещается передавать активы стоимостью свыше десяти процентов от собственного капитала банка в залог или иную форму обременения без предварительного утверждения данной сделки советом директоров банка.";
5) статью 11-1 изложить в следующей редакции:

"11-1-бап. Банктер мен банк холдингтерінің еншілес ұйымдары және банктер мен банк холдингтерінің капиталға қомақты қатысуы
1. Банк және банк холдингі өздеріне осы Заңның 8-бабымен берілген өкілеттіктерді жүзеге асыру мақсатында уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана еншілес ұйымды құра алады немесе иелене алады.
Уәкілетті органның еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсатын алу жөніндегі талап көрсетілген ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлестерін тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі бар) және уәкілетті органның тиісті рұқсаты бар Қазақстан Республикасының резиденті - банкінің акцияларын иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі болуы) арқылы осы ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін жанама иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде қабылданатын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі бар) банк холдингтеріне қолданылмайды.
Еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Банктердің еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) оларды иеленуге, сондай-ақ капиталға қомақты қатысуға құқылы емес.
Банктің еншілес ұйымына:
1) осы Заңның 8-бабының 7-тармағында белгіленген шектеулерді сақтаған кезде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін кепіл ретінде қабылдаған жағдайда олар банктің меншігіне өтетін заңды тұлғалар;
2) жарғылық капиталына банктің қатысуы осы Заңның 11-2-бабында айқындалған талаптар негізінде құрылған (сатып алынған) еншілес ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы жүзеге асырылатын заңды тұлғалар;
3) акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін осы Заңның 52-9-бабында белгіленген банктік операцияларды жүзеге асырған кезде ислам банкі сатып алған заңды тұлғалар жатпайды.
3. Банк холдингтерінің еншілес ұйымдары, Қазақстан Республикасының резиденттері - еншілес банктерді қоспағанда, еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) оларды иеленуге құқылы емес.

"Статья 11-1. Дочерние организации банков и банковских холдингов и значительное участие банков и банковских холдингов в капитале
1. Банк и банковский холдинг в целях осуществления полномочий, предоставленных им статьей 8 настоящего Закона, могут создать или иметь дочернюю организацию только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Требование по получению разрешения уполномоченного органа на создание или приобретение дочерней организации не распространяется на банковские холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале данной организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале указанной организации и имеющего соответствующее разрешение уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения на создание или приобретение дочерней организации определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Дочерние организации банков не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации, а также иметь значительное участие в капитале.
К дочерней организации банка не относятся:
1) юридические лица, акции или доли участия в уставном капитале которых переходят в собственность банка в случае принятия их в качестве залога в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и законодательством иностранного государства, при соблюдении ограничений, установленных пунктом 7 статьи 8 настоящего Закона;
2) юридические лица, в уставном капитале которых участие банка осуществляется через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале дочерней организации, созданной (приобретенной) на условиях, определенных статьей 11-2 настоящего Закона;
3) юридические лица, акции или доли участия в уставном капитале которых приобретены исламским банком при осуществлении банковской операции, определенной статьей 52-9 настоящего Закона.
3. Дочерние организации банковских холдингов, за исключением дочерних банков-резидентов Республики Казахстан, не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации.

4. Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат алуға берілген өтінішке мынадай құжаттар:
1) еншілес ұйымның құрылтай құжаттары, жарғыны бекіту туралы шешім;
2) банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құру немесе оны сатып алу туралы шешімі;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат;
4) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымы және үлестес тұлғалар туралы мәліметтер қоса берілуі қажет.
Банкте банк холдингі болмаған жағдайда:
осы ұйымдар қауымдастығы меморандумының немесе ережелерінің шарттарына сәйкес олардың қызметін бірлескен негізде басқаруға;
егер көрсетілген ұйымдардың атқарушы органы, басқару органы (акционерлік қоғамдар үшін), байқаушы кеңесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік үшін) құрамының үштен бірінен астамын сол белгілі бір тұлғалар құрайтын болса, еншілес ұйымға байланысты ұйымдар туралы ақпарат;
5) бизнес-жоспарын табыс ете отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпарат;
6) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасын талдау негізінде Қазақстан Республикасының резиденті емес - банк конгломератына қатысушылар орналасқан елдердің заңнамасы олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды орындау мүмкіндігін болғызбауына байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкіндігінің болмауын көздейтін мән-жайлардың жоқ екендігі туралы ақпарат;
7) банктің және (немесе) банк холдингінің құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі мен сомасы, сондай-ақ ол сатып алатын акциялардың саны және акцияларға (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) алдын ала ақы төлеу мөлшері туралы ақпарат;
8) аудиторлық ұйымның есебі және сатып алынатын еншілес ұйымның аудиторлық ұйым куәландырған қаржылық есептілігі;
9) сатып алынатын еншілес ұйымның заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткендігі туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесі;
10) сатып алынатын еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте қамтылмаса), сондай-ақ банктің және (немесе) банк холдингінің жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе еншілес ұйымның сатып алынатын акцияларының саны туралы, еншілес ұйымды сатып алу талаптары мен тәртібі туралы ақпарат;

4. К заявлению на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации необходимо приложить следующие документы:
1) учредительные документы дочерней организации, решение об утверждении устава;
2) решение банка и (или) банковского холдинга о создании или приобретении дочерней организации;
3) информацию о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников);
4) организационную структуру дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах.
В случае отсутствия у банка банковского холдинга дополнительно предоставляется информация об организациях, связанных с дочерней организацией:
управлением их деятельностью на объединенной основе в соответствии с условиями меморандума или положений ассоциации этих организаций;
если состав исполнительного органа, органа управления (для акционерных обществ), наблюдательного совета (для товариществ с ограниченной ответственностью) указанных организаций более чем на одну треть представлен одними и теми же лицами;
5) информацию о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
6) информацию, на основании анализа законодательства страны места нахождения дочерней организации, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников банковского конгломерата – нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
7) информацию о доле и сумме участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале);
8) отчет аудиторской организации и финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией;
9) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о прохождении приобретаемой дочерней организацией государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица;
10) информацию о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, об условиях и порядке приобретения дочерней организации;

11) банк және (немесе) банк холдингі жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйымды сатып алатын заңды тұлға туралы:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
банк және (немесе) банк холдингі құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына банктің және (немесе) банк холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк және (немесе) банк холдингі акционері болып табылатын заңды тұлғаның акциялар саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті;
заңды тұлғаның (банк және (немесе) банк холдингі құрылтайшысы, қатысушысы, акционері болған) қатысу үлесінің мөлшері, басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталынан оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк және (немесе) банк холдингі акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) болып табылатын заңды тұлға сатып алған акциялардың саны, сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті қамтитын деректер қоса берілуі қажет;
Бұл талаптар банк және (немесе) банк холдингі бірнеше заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйымды сатып алатын жағдайларға қолданылады;
12) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын құжаттар;
13) банктің және (немесе) банк холдингінің және еншілес ұйымды құрғаннан немесе сатып алғаннан кейінгі еншілес ұйымның болжамды есеп айырысу теңгерімін қоса алғанда, банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құруының, сатып алуының қаржы салдарына жүргізілген талдау, сондай-ақ бар болса, жоспары және банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымының активтерін сату жөніндегі немесе еншілес ұйымды басқару жөніндегі қызметіне елеулі өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстары;
14) бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, олардың негізінде еншілес ұйымды бақылауды сатып алу көзделетін немесе бақылауды растайтын өзге де құжаттар қоса берілуі қажет.
5. Банк және (немесе) банк холдингі соңғы аяқталған екі қаржы жылының әрқайсысының қорытындылары бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған негіздерде қызметі шығынсыз болған жағдайда және уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берілген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтерді сақтаған, оның ішінде шоғырландырылған негізде сақтаған жағдайда еншілес ұйымды құруға құқылы.

11) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого банк и (или) банковский холдинг приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является банк и (или) банковский холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является банк и (или) банковский холдинг.
Данные требования распространяются на случаи приобретения дочерней организации банком и (или) банковским холдингом посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц;
12) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;
13) анализ финансовых последствий создания, приобретения банком или банковским холдингом дочерней организации, включая предполагаемый расчетный баланс банка и (или) банковского холдинга и дочерней организации после ее создания или приобретения, а также при наличии плана и предложения банка и (или) банковского холдинга по продаже активов дочерней организации или внесению значительных изменений в деятельность по управлению дочерней организацией;
14) иные документы, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающие контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля.
5. Банк и (или) банковский холдинг вправе создать дочернюю организацию при условии безубыточной деятельности на консолидированной и неконсолидированной основах по итогам каждого из последних двух завершенных финансовых лет и соблюдения пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, установленных уполномоченным органом, в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения.

6. Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат беруден бас тартуға:
1) рұқсат алуға қажетті құжаттардың табыс етілмеуі;
2) құрылатын немесе сатып алынатын еншілес ұйым орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкес келмеуі;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттардың) осы Заңның 20-бабы 2-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларының талаптарына сай келмеуі;
4) банктің және (немесе) банк холдингінің болжанып отырған еншілес ұйымдарының болуы нәтижесінде құрамына банк және (немесе) банк холдингі кіретін банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді сақтамауы;
5) еншілес ұйымның қызметі немесе банк және (немесе) банк холдингі жоспарлаған инвестициялар салдарынан банктің, банк холдингінің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауы көзделетін қаржылық салдарды талдау;
6) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын табыс етілген құжаттардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сәйкес келмеуі;
7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциалдық нормативтерді, сондай-ақ банктің және банк холдингінің пруденциалдық нормативтерді сақтамауы, оның ішінде шоғырландырылған негізде сақтамауы және уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде басқа да сақталуға міндетті нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
8) өтініш берілген күнгі және құжаттарды қарау кезеңінде банкке және (немесе) банк холдингіне және сатып алынуы болжанып отырған еншілес ұйымға қатысты қолданыстағы ықпал етудің шектеулі шарасының және (немесе) санкцияның болуы;
9) банк және (немесе) банк холдингі еншілес ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері - банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, жинақтаушы зейнетақы қорын құрған немесе сатып алған жағдайда, осы Заңда, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері - банк немесе сақтандыру холдингінің, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін алуға қатысты талаптарды сақтамауы негіз болып табылады.

6. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения;
2) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения создаваемой или приобретаемой дочерней организации требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
3) несоответствие руководящих работников дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) требованиям подпунктов 3), 4) и 5) пункта 2 статьи 20 настоящего Закона;
4) несоблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого входит банк и (или) банковский холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерней организации банка и (или) банковского холдинга;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния банка, банковского холдинга или банковского конгломерата вследствие деятельности дочерней организации или планируемых банком и (или) банковским холдингом инвестиций;
6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям уполномоченного органа к системам управления рисками и внутреннего контроля;
7) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения дочерней организации, а также банком и банковским холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения, и (или) в период рассмотрения заявления;
8) наличие действующей ограниченной меры воздействия и (или) санкции в отношении банка и (или) банковского холдинга и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
9) в случае создания или приобретения банком и (или) банковским холдингом дочерней организации – банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда – резидентов Республики Казахстан – несоблюдение требований, предусмотренных настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, пенсионном обеспечении касательно выдачи согласия на получение статуса банковского или страхового холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда – резидентов Республики Казахстан.

7. Уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде рұқсат беруге немесе рұқсат беруден бас тартуға міндетті.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда уәкілетті орган өтініш берушіге бас тартудың негіздері туралы жазбаша хабарлауға міндетті.
8. Банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымы құрылтай құжаттарына енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
9. Қазақстан Республикасының резиденті емес - банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымы, сондай-ақ банк және (немесе) банк холдингі жарғылық капиталына қомақты қатысатын Қазақстан Республикасының резиденті емес - ұйым уәкілетті органға жүктелген шоғырландырылған қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі функциялардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында тиісті сұрау салу негізінде уәкілетті органға қажетті ақпаратты ашып көрсетуге міндетті. Бұл ретте алынған мәліметтер жария болмауға тиіс.
10. Банк және (немесе) банк холдингі уәкілетті органның рұқсаты болмаған кезде басқа заңды тұлғаға бақылау жасау белгілерін иеленген жағдайда, уәкілетті орган банкке және (немесе) банк холдингіне қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды қолданады. Бұл жағдайда банк және (немесе) банк холдингі заңды тұлғаның өздеріне тиесілі акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) бақылау жасау белгілері туындаған немесе уәкілетті орган аталған бұзушылықты анықтаған кезден бастап алты ай ішінде олармен ерекше қатынасы жоқ тұлғаларға иеліктен шығаруға және уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсынуға тиіс.
11. Банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болғанда ғана жол беріледі.
Ұйымның капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алу жөніндегі талап көрсетілген ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) және уәкілетті органның тиісті рұқсаты бар Қазақстан Республикасының резиденті банкінің акцияларын иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі болуы) арқылы осы ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін жанама иеленетін (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) банк холдингтеріне қолданылмайды.
Ислам банкі өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу жолымен және (немесе) әріптестік талаптары бойынша акцияларды (жарғылық капиталына қатысу үлестерін) сатып алған жағдайда, оның ұйымдар капиталына қомақты қатысуына уәкілетті орган рұқсатының болуы талап етілмейді.
Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Банк және (немесе) банк холдингі уәкілетті органның алдын ала келісімін алмастан ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуды сатып алған жағдайда уәкілетті орган банкке және (немесе) банк холдингіне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды қолданады. Бұл жағдайда банк және (немесе) банк холдингі өздері капиталына қомақты қатысатын ұйымның оларға тиесілі акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) банкпен және (немесе) банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғаларға иеліктен шығаруға және алты ай ішінде уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсынуға тиіс.

7. Уполномоченный орган обязан выдать разрешение или отказать в выдаче разрешения в течение трех месяцев после подачи заявления.
В случае отказа в выдаче разрешения уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя об основаниях отказа.
8. Дочерняя организация банка и (или) банковского холдинга обязана в течение тридцати календарных дней извещать уполномоченный орган обо всех изменениях и дополнениях, внесенных в учредительные документы.
9. Дочерняя организация банка и (или) банковского холдинга – нерезидент Республики Казахстан, а также организация-нерезидент Республики Казахстан, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, обязаны раскрывать уполномоченному органу на основании соответствующего запроса необходимую информацию в целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций по осуществлению консолидированного надзора. При этом полученные сведения не подлежат разглашению.
10. В случае приобретения банком и (или) банковским холдингом признаков контроля над другим юридическим лицом при отсутствии разрешения уполномоченного органа уполномоченный орган применяет к банку и (или) банковскому холдингу санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан. В данном случае в течение шести месяцев с момента возникновения признаков контроля или выявления указанного нарушения уполномоченным органом банк и (или) банковский холдинг обязаны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица лицам, не связанным с ними особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
11. Значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций допускается только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Требование по получению разрешения уполномоченного органа на значительное участие в капитале организации не распространяется на банковские холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале данной организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале указанной организации и имеющего соответствующее разрешение уполномоченного органа.
Разрешение уполномоченного органа на значительное участие в капитале организаций не требуется для исламского банка в случае приобретения им акций (долей участия в уставном капитале) при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставном капитале юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
Выдача разрешения на значительное участие в капитале организаций осуществляется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
В случае приобретения банком и (или) банковским холдингом значительного участия в капитале организации без получения предварительного согласия уполномоченного органа уполномоченный орган применяет к банку и (или) банковскому холдингу санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан. В данном случае банк и (или) банковский холдинг должны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) организации, в капитале которой они имеют значительное участие, лицам, не связанным с банком и (или) банковским холдингом особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган в течение шести месяцев.

12. Капиталға қомақты қатысуға рұқсат алуға берілетін өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса беріле отырып табыс етіледі.
Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы баптың 6-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
13. Уәкілетті орган:
1) рұқсат беруге негіз болған дәйексіз мәліметтер анықталған;
2) банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымының, сондай-ақ банк және (немесе) банк холдингі капиталына қомақты қатысатын ұйымдардың органдары шешім қабылдаған, не сот көрсетілген ұйымдардың қызметін қайта ұйымдастыру немесе тарату жолымен тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) банкте және (немесе) банк холдингінде еншілес ұйымды бақылау белгілері болмаған;
4) банк және (немесе) банк холдингі ұйымға тиесілі акцияларды (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иеліктен шығарған;
5) банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымы, сондай-ақ банк және (немесе) банк холдингі капиталына қомақты қатысатын ұйым қызметінің осы Заңның 8-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келмейтіні анықталған жағдайларда, еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсатты қайтарып алады.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат қайтарып алынған жағдайда банк және (немесе) банк холдингі көрсетілген ұйымдардағы өздеріне тиесілі акцияларды (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) алты ай ішінде осы банкпен немесе банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғаларға иеліктен шығаруға және уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсынуға міндетті.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты қайтарып алудың тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
14. Осы баптың талаптары:
1) банктің осы Заңның 11-2-бабында айқындалған талаптар негізінде еншілес ұйымды құру (сатып алу) жағдайларына;
2) мына талаптардың бірін орындаған кезде:
банк холдингінде, банк холдингінің белгілеріне ие тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ аталған тұлғалар шыққан елдің қаржылық қадағалау органының олардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
банк холдингінде, банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпарат алмасу туралы келісімі болған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместердің еншілес немесе тәуелді ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге, сондай-ақ еншілес және тәуелді ұйымдарды - Қазақстан Республикасының резидент еместерін құрған немесе сатып алған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды.";

12. Заявление на получение разрешения на значительное участие в капитале представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5), 6), 7), 10) и 11) пункта 4 настоящей статьи.
Отказ в выдаче разрешения на значительное участие в капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным пунктом 6 настоящей статьи.
13. Уполномоченный орган отзывает разрешение на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение;
2) принятия решения органами дочерней организации банка и (или) банковского холдинга, а также организаций, в которых банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, либо судом решения о прекращении деятельности указанных организаций путем реорганизации или ликвидации;
3) отсутствия признаков контроля над дочерней организацией у банка и (или) банковского холдинга;
4) отчуждения банком и (или) банковским холдингом принадлежащих акций (долей участия в уставном капитале) организации;
5) выявления несоответствия деятельности дочерней организации банка и (или) банковского холдинга, а также организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, требованиям пункта 3 статьи 8 настоящего Закона.
В случае отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации банк и (или) банковский холдинг обязаны в течение шести месяцев произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) указанных организаций лицам, не связанным с данным банком или банковским холдингом особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
Порядок отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
14. Требования настоящей статьи не распространяются на:
1) случаи создания (приобретения) банком дочерней организации на условиях, определенных статьей 11-2 настоящего Закона;
2) нерезидентов Республики Казахстан, которые являются дочерними или зависимыми организациями нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, а также нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при создании или приобретении ими дочерних и зависимых организаций-нерезидентов Республики Казахстан при выполнении одного из следующих условий:
наличие у банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения указанных лиц о том, что они подлежат консолидированному надзору;
наличие у банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";

6) 1-тарау мынадай мазмұндағы 11-2-баппен толықтырылсын:
"11-2-бап. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктердің еншілес ұйымдары
1. Банк уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана өзіне осы Заңның 8-бабында берілген өкілеттіктерді жүзеге асыру мақсатында бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға құқылы.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға рұқсат берудің тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым осы баптың 4-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыруға байланысты шығыстарды төлеу үшін жұмсалатын ақшаны қоспағанда, өз қызметінен алынған ақшаны бас банкке аударуға міндетті.
3. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым қызметінің тәртібі, сатып алынған күмәнді және үмітсіз активтерді еншілес ұйымдардың басқару мерзімі, сондай-ақ ол сатып алатын (сатып алған) күмәнді және үмітсіз активтерге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
4. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымы:
1) бас банктің күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтарын сатып алуға;
2) жылжымайтын мүлікті және (немесе) күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алу бойынша кепілге салынған мүлікті өндіріп алуды айналымға жіберу нәтижесінде бас банктің меншігіне өткен аяқталмаған құрылыс объектілеріне меншік құқығын сатып алуға;
3) заңды тұлғалардың акцияларын және (немесе) жарғылық капиталдағы үлестерін сатып алынған күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтарын бойынша кепіл (кеңшілік жасау немесе қамтамасыз ету ақысы) ретінде қабылдаған жағдайда оларды сатып алуға;
4) мүлікті өндіріп алу нәтижесінде оның меншігіне өткен, кепіл, өзге де қамтамасыз ету ретінде болған немесе бас банктен сатып алынған күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтары бойынша бас тарту төлемі түрінде алынған жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген мүлікті жалға беруге немесе осындай мүлікті өтеусіз уақытша пайдаланудың өзге де нысанын пайдалануға;
5) сатып алынған күмәнді және үмітсіз талап ету құқықтарының немесе өзге де активтердің сапасын жақсарту мақсатында уәкілетті органның құқықтық нормативтік актісінде белгіленген өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы.

6) главу 1 дополнить статьей 11-2 следующего содержания:
"Статья 11-2. Дочерние организации банков, приобретающие сомнительные и безнадежные активы родительского банка
1. Банк в целях осуществления полномочий, предоставленных ему статьей 8 настоящего Закона, вправе создать или приобрести дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения на создание или приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Дочерняя организация, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, обязана перечислять деньги, полученные от своей деятельности, родительскому банку, за исключением денег, направленных на оплату расходов, связанных с осуществлением видов деятельности, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
3. Порядок деятельности дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, срок, в течение которого дочерняя организация управляет приобретенными сомнительными и безнадежными активами, а также требования к приобретаемым (приобретенным) ею сомнительным и безнадежным активам устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, вправе:
1) приобретать сомнительные и безнадежные права требования родительского банка;
2) приобретать недвижимое имущество и (или) право собственности на объекты незавершенного строительства, перешедшее в собственность родительского банка в результате обращения взыскания на заложенное имущество по приобретенным сомнительным и безнадежным правам требования;
3) приобретать акции и (или) доли участия в уставном капитале юридических лиц в случаях принятия их в качестве залога (отступного или обеспечения) по приобретенным сомнительным и безнадежным правам требования;
4) сдавать в аренду недвижимое имущество, перешедшее в ее собственность в результате обращения взыскания на имущество, выступавшее в качестве залога, иного обеспечения или полученное в виде отступного по приобретенным у родительского банка сомнительным и безнадежным правам требования, а также имущество, указанное в подпункте 2) настоящего пункта, или использовать иную форму возмездного временного пользования таким имуществом;
5) осуществлять иные виды деятельности в целях улучшения качества приобретенных сомнительных и безнадежных прав требования или иных активов, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.

5. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруға, сатып алуға арналған рұқсатты алуға берілетін өтінішке осы Заңның 11-1-бабы 4-тармағының 1), 2), 3), 4), 7), 9), 10), 11) және 14) тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтер, сондай-ақ:
1) еншілес ұйымға берілуге жататын (берілген) күмәнді және үмітсіз активтер туралы ақпарат;
2) еншілес ұйымды сатып алған жағдайда тиісті өтініш берудің алдындағы соңғы аяқталған тоқсан үшін еншілес ұйымның қаржылық есептілігі;
3) оларға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын күмәнді және үмітсіз активтердің сапасын жақсарту бойынша бизнес-жоспар мен іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
6. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат беруден бас тартуға:
1) осы Заңның 11-1-бабы 6-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер;
2) еншілес ұйымға берілетін күмәнді және үмітсіз активтердің осы баптың 4-тармағының талаптарына және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келмеуі негіз болады.
7. Банктік қарыз шарттары бойынша бас банкте берген талап ету құқықтары бойынша бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктердің еншілес ұйымдары банктік қарыз операциялары жөніндегі кредиторлар (қарыз берушілер) болып танылады және талап ету құқығын бас банк еншілес ұйымның пайдасына берген банк қарызы шартында белгіленген бас банктің барлық құқықтарына және міндеттеріне ие болады.
8. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым бас банк берген күмәнді және үмітсіз активтерді басқару мерзімі аяқталғанға дейін осы активтерді өткізуге міндетті. Осы активтерді өткізбеген жағдайда олар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен бас банкке қайтарып берілуге тиіс.
9. Күмәнді және үмітсіз активтерді еншілес ұйымның басқару мерзімі аяқталғаннан кейін үш ай ішінде уәкілетті орган берілген рұқсатты қайтарып алады.
Рұқсатты қайтарып алған жағдайда осы Заңның 11-1-бабының 13-тармағының екінші бөлігінде көзделген салдар басталады.";
7) 16-бапта:
1-тармақтағы "2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында" деген сөздер "2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банктің акциялары орналастырылған кезде ақы тек қана ақшамен төленуге тиіс. Осы талап мынадай:

5. К заявлению на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, прилагаются документы и сведения, предусмотренные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 7), 9), 10), 11) и 14) пункта 4 статьи 11-1 настоящего Закона, а также:
1) информация о сомнительных и безнадежных активах, подлежащих передаче (переданных) дочерней организации;
2) финансовая отчетность дочерней организации за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления – в случае приобретения дочерней организации;
3) бизнес-план и план мероприятий по улучшению качества сомнительных и безнадежных активов, требования к которым определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, являются:
1) основания, предусмотренные подпунктами 1), 3) и 4) пункта 6 статьи 11-1 настоящего Закона;
2) несоответствие сомнительных и безнадежных активов, передаваемых дочерней организации, требованиям пункта 4 настоящей статьи и (или) требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
7. Дочерние организации банков, приобретающие сомнительные и безнадежные активы, по уступленным родительскими банками правам требования по договорам банковского займа, признаются кредиторами (заимодателями) по банковской заемной операции и имеют все права и обязанности родительского банка, установленные договором банковского займа, права требования по которым уступлены родительским банком в пользу дочерней организации.
8. Дочерняя организация, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, обязана до окончания срока управления сомнительными и безнадежными активами, переданными родительским банком, реализовать данные активы. В случае нереализации данных активов они подлежат обратной передаче родительскому банку в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
9. В течение трех месяцев после истечения срока управления дочерней организацией сомнительными и безнадежными активами уполномоченный орган отзывает выданное разрешение.
В случае отзыва разрешения наступают последствия, предусмотренные частью второй пункта 13 статьи 11-1 настоящего Закона.";
7) в статье 16:
в пункте 1 слова "подпунктами 1) и 2) пункта" заменить словом "пунктом";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Акции банка при размещении должны быть оплачены исключительно деньгами. Настоящее требование не распространяется на банки в случаях:

1) банктің акцияларын банк кредиторлары арасында орналастырған және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда банк қайта құрылымдау жүргізген кезде банктің тиісті кредитор алдындағы ақшалай міндеттемесі жөніндегі кез келген құқығын (талабын) есепке жатқызу арқылы оларды төлеген;
2) банктің акцияларына айырбасталатын эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі негізінде бағалы қағаздарды банктің акцияларына айырбастаған;
3) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қайта ұйымдастыру кезінде банктің акцияларын төлеген жағдайларда банктерге қолданылмайды.
Осы тармақта көзделген жағдайларда банк акцияларын орналастырған кезде бағалау жүргізу талап етілмейді.";
8) 17-1-бапта:
1-тармақтың бірінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірде-бір тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп банктің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иелене, пайдалана және (немесе) оған билік ете алмайды, сондай-ақ банктің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызы мөлшерінде банк қабылдайтын шешімді бақылау немесе оған ықпал ету мүмкіндігіне ие бола алмайды. Бұл талап мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларға қолданылмайды.";
"Банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғалар банктің акцияларын өзіне меншік құқығымен тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде төлейді. Бұл ретте мүліктің құны банктің бұрын сатып алған және сатып алатын акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 2-1-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Өзі орналасқан елдің шоғырландырылған қадағалауына жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы ғана банктің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес немесе одан көп пайызын тікелей иеленетін немесе банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызымен тікелей немесе жанама дауыс беру мүмкіндігі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес - банк холдингі бола алады.";
"2-1. Мыналарды:
мемлекетті немесе ұлттық басқарушы холдингті;
банк холдингін;
жанама иелену банк холдингі арқылы жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, өзге қаржы ұйымының орналастырылған немесе дауыс беретін акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бестен кем пайызын тікелей немесе жанама иеленетін банктің ірі қатысушысы - жеке тұлғаны қоспағанда, бірде-бір тұлға банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп тікелей немесе жанама иелене алмайды.
Банк холдингін немесе банктің ірі қатысушысы мәртебесін иелену жөніндегі талаптар көрсетілген банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесі бар басқа қаржы ұйымының акцияларын иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы банктің акцияларын жанама иеленуші (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) деп танылатын тұлғаға қолданылмайды.
Банк холдингі немесе банктің ірі қатысушысы мәртебесін иелену жөніндегі талаптар өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын және көрсетілген банктің ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес басқа қаржы ұйымының акцияларын иелену (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі болуы) арқылы банктің акцияларын жанама иеленуші (дауыс беру, шешімді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғаға қолданылмайды.";

1) размещения акций банка среди кредиторов банка и их оплаты путем зачета любого права (требования) по денежному обязательству банка перед соответствующим кредитором, при проведении банком реструктуризации в случаях, предусмотренных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;
2) конвертирования ценных бумаг в акции банка на основании проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг, конвертируемых в акции банка;
3) оплаты акций банка при реорганизации, осуществляемой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
При размещении акций банка в случаях, предусмотренных настоящим пунктом, проведение оценки не требуется.";
8) в статье 17-1:
части первую и четвертую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) не может (не могут) прямо или косвенно владеть, пользоваться и (или) распоряжаться десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, а также иметь контроль или возможность оказывать влияние на принимаемые банком решения в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа. Данное требование не распространяется на государство или национальный управляющий холдинг, а также на случаи, предусмотренные настоящим Законом.";
"Крупные участники банка – физические лица оплачивают акции банка в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций банка.";
дополнить пунктами 1-1 и 2-1 следующего содержания:
"1-1. Банковским холдингом-нерезидентом Республики Казахстан, прямо владеющим двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка или имеющим возможность голосовать прямо двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка, может являться только финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, подлежащая консолидированному надзору в стране своего места нахождения.";
"2-1. Ни одно лицо не может самостоятельно или совместно с другими лицами владеть прямо или косвенно двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) или голосующих акций банка, за исключением:
государства или национального управляющего холдинга;
банковского холдинга;
крупного участника банка – физического лица, владеющего прямо или косвенно менее двадцатью пятью процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) или голосующих акций иной финансовой организации, за исключением случаев, когда косвенное владение осуществляется через банковский холдинг.
Требования по получению статуса банковского холдинга или крупного участника банка не распространяются на лицо, признаваемое косвенно владеющим (имеющим возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации, имеющей статус крупного участника (банковского холдинга) указанного банка.
Требования по получению статуса банковского холдинга или крупного участника банка не распространяются на лицо-нерезидента Республики Казахстан, косвенно владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, которая подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения и имеет статус крупного участника (банковского холдинга) указанного банка.";

4-тармақтың 1) және 3-3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, акцияларды сатып алуға жұмсалатын ақша көздері мен қаражаттың сипаттамасын қоса алғанда, банктің акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынғандарын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді ұсынады.
Мыналар:
кәсіпкерлік, еңбек қызметінен немесе басқа да ақысы төленетін қызметтен алынған кірістер;
өтініш берушінің құжатпен расталған жинақталған ақша қаражаты банктің акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын көздер болып табылады.
Сыйға тарту, ұтыс, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған, банктің сатып алынатын акциялары құнының жиырма бес пайызынан аспайтын мөлшердегі ақша банктің акцияларын сатып алу үшін осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген көздерге қосымша пайдаланылуы мүмкін.
Өтініш беруші сыйға тарту түрінде алынған мүлік есебінен банктің акцияларын сатып алған кезде сыйға тартушы және көрсетілген мүліктің сыйға тартушыда пайда болу көздері туралы мәліметтерді ұсынады;";
"3-3) табыстары мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша орын алған берешектер туралы ақпаратты;";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызына (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп) иелік ететін, сондай-ақ шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде осы заңды тұлғаның шешімдерін айқындау немесе оларды бақылау мүмкіндігі бар тұлғалар туралы мәліметтерді және растайтын құжаттарды;
1-2) өтініш берушінің үлестес тұлғаларының тізімін;";
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 4-тармағының 1), 2), 3) және 3-1) тармақшаларында және 5-тармағының 1), 1-1), 1-2), 2-1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы банктің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттарға қосымша өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының өтініш берушінің сол елдің заңнамасы шеңберінде қаржы қызметін жүзеге асыруға уәкілетті екендігін білдіретін жазбаша растауын, не өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының мұндай шешім осы елдің заңнамасы бойынша талап етілмейтіні туралы өтінішін ұсынады.";
7-тармақта:
бірінші абзацтағы "Банктің ірі қатысушысы" деген сөздер "Банк холдингі" деген сөздермен ауыстырылсын;

подпункты 1) и 3-3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, в том числе ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций банка, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления заявителя, подтвержденные документально.
Дополнительно к источникам, указанным в части второй настоящего подпункта, для приобретения акций банка могут быть использованы деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцати пяти процентов стоимости приобретаемых акций банка.
При приобретении акций банка за счет имущества, полученного в виде дарения, заявитель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;";
"3-3) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя, согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
пункт 5 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом или иметь контроль;
1-2) список аффилиированных лиц заявителя;";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 3-1) пункта 4 и подпунктах 1), 1-1), 1-2), 2-1), 3), 4), 5) и 6) пункта 5 настоящей статьи;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан дополнительно к документам, указанным в настоящем пункте, представляет письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что заявитель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.";
в пункте 7:
в абзаце первом слова "крупного участника банка" заменить словами "банковского холдинга";

мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауын;
1-2) өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының банк холдингі мәртебесін иеленуге жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының көрсетілген мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсат (келісім) талап етілмейтіні туралы өтінішін;";
7-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1. Орналастырылған акциялардың (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес немесе одан көп пайызына иелік ету үлесі бар банктің ірі қатысушысы мәртебесін иеленгісі келетін жеке тұлғалар, сондай-ақ банк холдингі мәртебесін иеленгісі келетін заңды тұлғалар осы бапта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша таяу бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады, оған қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді.";
8-тармақтың 5) тармақшасындағы "табылатын тұлғалар бірлесіп банктің ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар деп танылады" деген сөздер "табылатын тұлғалар;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) олардың бірі екінші тұлғаға оның сыйға берген ақшасы немесе өтеусіз алған мүлкі есебінен банктің акцияларын сатып алуға мүмкіндік жасаған тұлғалар бірлесіп банктің ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар деп танылады.";
9-тармақта:
бірінші абзац "банктің ірі қатысушысы" деген сөздерден кейін "немесе банк холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзац "банктің ірі қатысушысы" деген сөздерден кейін "немесе банк холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы, жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иелену жөніндегі мәміледе тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлға (оның ірі қатысушысы (ірі акционері) сатып алушы тарап болып табылатын жағдайлар;
өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген банктің ірі қатысушыларына және банк холдингтеріне қойылатын өзге де талаптарды сақтамауы;";
сегізінші абзац "банктің ірі қатысушысы" деген сөздерден кейін "немесе банк холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
он үшінші абзацтағы "табылатын жағдайлар негіз болып табылады." деген сөздер "табылатын жағдайлар;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он төртінші және он бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"өтініш беруші заңды тұлға орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкес келмеуі;
Қазақстан Республикасының резиденті емес - қаржы ұйымдары болып табылатын заңды тұлғалар - ірі қатысушылар және банк холдингтері бойынша, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган мен өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органдарының арасында ақпарат алмасуды көздейтін келісімнің болмауы негіз болып табылады.";
10-тармақтың төртінші абзацы "аяқталған" деген сөзден кейін "әрбір" деген сөзбен толықтырылсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, подлежит консолидированному надзору;
1-2) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны места нахождения заявителя на приобретение финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса банковского холдинга либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется;";
пункт 7-1 изложить в следующей редакции:
"7-1. Физические лица, желающие приобрести статус крупного участника банка с долей владения двадцать пять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций, а также юридические лица, желающие приобрести статус банковского холдинга, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящей статье, представляют бизнес-план, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом, на ближайшие пять лет.";
пункт 8 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) одно из них предоставило другому лицу возможность приобретения акций банка за счет подаренных им денег или безвозмездно полученного имущества.";
в пункте 9:
абзац первый после слова "банка" дополнить словами "или банковским холдингом";
абзац пятый после слова "банка" дополнить словами "или банковского холдинга";
абзацы шестой, седьмой изложить в следующей редакции:
"случаи, когда в сделке по приобретению статуса крупного участника банка или банковского холдинга приобретающей стороной является юридическое лицо (его крупный участник (крупный акционер), зарегистрированное в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
несоблюдение заявителем иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам банка и банковским холдингам;";
абзац восьмой после слов "участника банка" дополнить словами "или банковского холдинга";
дополнить абзацами четырнадцатым и пятнадцатым следующего содержания:
"несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения заявителя – юридического лица требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
по крупным участникам – юридическим лицам и банковским холдингам, являющимся финансовыми организациями, – нерезидентам Республики Казахстан – отсутствие соглашения между уполномоченным органом и органами финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, предусматривающего обмен информацией, за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
абзац четвертый пункта 10 после слова "результатам" дополнить словами "каждого из";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Тұлға уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз банктің ірі қатысушысы не банк холдингі белгілерін иеленген жағдайда, уәкілетті орган осы тұлғаға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды, сондай-ақ алты айдан аспайтын мерзімде банктің акцияларын өткізу жөніндегі талаптар тұрғысынан осы Заңның 47-1-бабында көзделген мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.";
12-тармақта:
бірінші бөлік "айқындалған" деген сөзден кейін "шарттарда және" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің үшінші абзацындағы "осы Заңда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-1-тармақта:
4) тармақшада:
"банктің ірі қатысушылары" деген сөздерден кейін ", банк холдингтері" деген сөздермен толықтырылсын;
"әрекет ететін банктің дауыс беруші" деген сөздер "әрекет ететін және банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) немесе дауыс беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қоғамға" деген сөз "банкке" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Осы баптың талаптарына сәйкес банк холдингі немесе банктің ірі қатысушысы мәртебесін иелену үшін берілген өтініш бойынша шешімді уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде қабылдауға тиіс.
Уәкілетті орган өтініш берушіні өз шешімінің нәтижелері туралы жазбаша түрде хабардар етуге міндетті, бұл ретте тиісті мәртебені иеленуге келісім беруден бас тартылған жағдайда жазбаша хабарламада бас тарту негіздері көрсетіледі.";
15-тармақта:
"осы Заңның" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қолданылатын тұлға" деген сөздерден кейін "алты ай ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы бапқа сәйкес берілген келісім қайтарып алынған тұлға банктің акцияларын үшінші тұлғаға сенімгерлік басқаруға беруге құқылы емес.
Уәкілетті орган тиісті келісімді қайтарып алу туралы өздеріне қатысты шешім қабылдаған тұлғалар осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, осы тұлғалардың уәкілетті органның талаптарын орындауы үшін уәкілетті орган сотқа жүгінуге құқылы.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Егер тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келген болса, ол банктің басшылығына немесе саясатына ықпал етуге бағытталған ешқандай әрекеттер жасауға және (немесе) осы баптың ережелеріне сәйкес уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алғанға дейін осындай акциялар бойынша дауыс беруге құқылы емес.
Көрсетілген жағдайда банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін тұлға оның банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетіні өзіне белгілі болған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Егер осы тұлға акцияларды көрсетілген мерзімде иеліктен шығарғысы келмесе ғана оның банк холдингі, банктің ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетіні оған белгілі болған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға тиісті мәртебені иелену туралы өтініш табыс етіледі. Акцияларды иеліктен шығару туралы шешім қабылдау туралы ақпарат осындай шешім қабылданған күннен бастап дереу уәкілетті органға ұсынылады.";
18-тармақта:
бірінші бөліктегі "отыз күн мерзімде" деген сөздер "күнтізбелік отыз күн ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"акциялары санының" деген сөздер "акцияларының саны (пайыздық немесе абсолюттік мәнінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"проценттік арақатынасы" деген сөздер "қатысты" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:

"11. При приобретении лицом признаков крупного участника банка либо банковского холдинга без письменного согласия уполномоченного органа уполномоченный орган вправе применить к данному лицу санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан, а также принудительные меры, предусмотренные статьей 47-1 настоящего Закона, в части требований по реализации акций банка в срок не более шести месяцев.";
в пункте 12:
в части первой слова "в порядке, определенном" заменить словами "на условиях и в порядке, которые определены";
в абзаце третьем части третьей слова "настоящим Законом" заменить словами "законодательными актами Республики Казахстан";
в пункте 12-1:
абзац первый:
после слов "участниками банка" дополнить словами ", банковскими холдингами";
после слова "процентов" дополнить словами "размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) или";
в подпункте 4) слово "общества" заменить словом "банка";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Решение по заявлению, поданному для получения статуса банковского холдинга или крупного участника банка в соответствии с требованиями настоящей статьи, должно быть принято уполномоченным органом в течение трех месяцев после подачи заявления.
Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя о результатах своего решения, при этом в случае отказа в выдаче согласия на приобретение соответствующего статуса в письменном уведомлении указываются основания отказа.";
в пункте 15:
слова "настоящего Закона" заменить словами "законодательных актов Республики Казахстан";
после слова "обязано" дополнить словами "в течение шести месяцев";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Лицо, у которого было отозвано согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, не вправе передавать в доверительное управление акции банка третьему лицу.
В случае неисполнения лицами, в отношении которых уполномоченным органом было принято решение об отзыве соответствующего согласия, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе обратиться в суд для исполнения данными лицами требований уполномоченного органа.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В случае, если лицо стало соответствовать признакам банковского холдинга, крупного участника банка без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, оно не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на руководство или политику банка, и (или) голосовать по таким акциям до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии с положениями настоящей статьи.
В указанном случае лицо, соответствующее признакам банковского холдинга, крупного участника банка, обязано уведомить уполномоченный орган в течение десяти календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам банковского холдинга, крупного участника банка.
Заявление о приобретении соответствующего статуса представляется в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам банковского холдинга, крупного участника банка, если только это лицо не собирается произвести отчуждение акций в указанный срок. Информация о принятии решения об отчуждении акций предоставляется в уполномоченный орган немедленно с даты принятия такого решения.";
в пункте 18:
в части первой слова "тридцатидневный срок" заменить словами "течение тридцати календарных дней";
в части второй:
слова "процентного соотношения количества акций банка" заменить словами "количества акций банка (в процентном или абсолютном значении)";
дополнить предложением вторым следующего содержания:

"Банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғалар банктің акцияларын сатып алу үшін пайдаланатын қаражат көздері осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасында айқындалған.";
үшінші бөліктегі "бір" деген сөз "екі" деген сөзбен ауыстырылсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Банк және банк холдингі өздерінің барлық ірі қатысушыларының немесе банк холдингтерінің (банк үшін) оларға тиесілі орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) немесе банктің немесе банк холдингінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің санын, сондай-ақ олардың пайыздық арақатынасын көрсете отырып, тізімін есепті тоқсаннан кейінгі айдың онынан кешіктірмей уәкілетті органға тоқсан сайын табыс етіп отыруға міндетті.";
9) 17-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Қазақстан Республикасының Үкiметi не ұлттық басқарушы холдинг банктің жарияланған акцияларын сатып алған кезден бастап осы банктің еншілес ұйымдарына қатысты шешімдерді банктің директорлар кеңесі қабылдайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Банктің пруденциалдық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді орындауына алып келген, оның қаржылық жай-күйі жақсарған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі банктің осы бапқа сәйкес сатып алынған акцияларын тікелей атаулы сату жолымен не қор биржасында сауда-саттық жолымен өткізу жөнінде шаралар қолданады.
Банктің осы бапқа сәйкес сатып алынған акцияларын өткізу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.";
10) 18-баптың 1-тармағындағы "Негiзгi рейтинг" деген сөздер "Рейтинг" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 20-бапта:
тақырыбы "Банктің" деген сөзден кейін "және банк холдингінің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Банк қаржы жылы аяқталған соң уәкілетті органға күнтізбелік жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша банктің қаржы жылы ішінде банктің барлық басшы қызметкерлеріне төлеген кірістері туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті ұсынуға міндетті.
Банктің басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы есептеу, сондай-ақ оларға материалдық көтермелеудің басқа түрлерін төлеу бойынша банктің ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктің ірі қатысушысы банк басқармасының бірінші басшысы лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.
Басқарма мүшелерінің саны кемінде үш адам болуға тиіс.
Банктің еншілес ұйымының басқару органының немесе банк капиталына қомақты қатысатын ұйымның құрамына кіретін банктің атқарушы органы мүшелерінің саны, ұлттық басқару холдингі бас ұйым болып табылатын банктің атқарушы органының мүшелерін қоспағанда, банктің еншілес ұйымының басқару органы немесе банк капиталына қомақты қатысатын ұйым мүшелерінің жалпы санының үштен бір бөлігінен аспауға тиіс.";

"Источники средств, используемых для приобретения акций банка крупными участниками банка – физическими лицами, определены в подпункте 1) пункта 4 настоящей статьи.";
в части третьей слова "одного месяца" заменить словами "двух месяцев";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Банк и банковский холдинг обязаны ежеквартально не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять в уполномоченный орган список всех своих крупных участников или банковских холдингов (для банков) с указанием количества принадлежащих им размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных) или долей участия в уставном капитале банка или банковского холдинга, а также их процентного соотношения.";
9) в статье 17-2:
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. С момента приобретения Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка решения в отношении дочерних организаций данного банка принимаются советом директоров банка.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случае улучшения финансового состояния банка, которое привело к выполнению им пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, Правительство Республики Казахстан принимает меры по реализации приобретенных в соответствии с настоящей статьей акций банка путем прямой адресной продажи либо путем торгов на фондовой бирже.
Реализация акций банка, приобретенных в соответствии с настоящей статьей, осуществляется в порядке и сроки, установленные Правительством Республики Казахстан.";
10) в пункте 1 статьи 18 слово "основных" исключить;
11) в статье 20:
заголовок дополнить словами "и банковского холдинга";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Банк обязан в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных банком всем руководящим работникам банка в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике банка по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банка определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Крупный участник банка не может быть назначен (избран) на должность первого руководителя правления банка.
Число членов правления должно составлять не менее трех человек.
Количество членов исполнительного органа банка, входящих в состав органа управления дочерней организации банка или организации, в которой банк имеет значительное участие в капитале, не может превышать одной трети от общего количества членов органа управления дочерней организации банка или организации, в которой банк имеет значительное участие в капитале, за исключением членов исполнительного органа банка, родительской организацией которого является национальный управляющий холдинг.";

4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бас банктің атқарушы органының мүшесі болып табылатын директорлар кеңесінің бірінші басшысы немесе мүшесі, банк басқармасының бірінші басшысы, бас бухгалтері лауазымдарына кандидаттар үшін – кемінде үш жыл;"
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге қаржы ұйымдарында бұдан бұрын берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алуға негіз болады.";
мынадай мазмұндағы 12 және 13-тармақтармен толықтырылсын:
"12. Басқару органдарының, атқарушы органның бірінші басшысы мен мүшелері, бас бухгалтері, еншілес ұйымдар мен банк холдингіне қомақты қатысатын ұйымдардың қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын банк холдингінің өзге де басшылары банк холдингінің басшы қызметкерлері ретінде танылады.
13. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының резиденттері емес банк холдингтерінің басшы қызметкерлерін қоспағанда, мынадай талаптардың бірі орындалған кезде:
банк холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі шыққан елдің қаржылық қадағалау органының оның шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
банк холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөніндегі келісім болған кезде банк холдингтерінің басшы қызметкерлеріне қолданылады.";
12) 27-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) құрамына банк кіретін банк конгломераты белгіленген пруденциалдық нормативтерді және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді өтініш берілгенге дейінгі алты ай кезеңінде сақтамаған;";
13) 28-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Құрылтай құжаттарына енгізілетін, әділет органдарында қайта тiркелудi қажет ететiн өзгерiстердi және (немесе) толықтыруларды мемлекеттiк тiркегеннен кейiн банк тiркеген әдiлет органының белгiсi және мөрi бар құрылтай құжаттарына өзгерiстердiң және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшiрмесiн олар қайта тіркелген күннен бастап күнтiзбелiк он төрт күн iшiнде уәкiлеттi органға ұсынуға мiндеттi.
Құрылтай құжаттарына қайта тіркелуді қажет етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, банк әдiлет органының банктің хатын қабылдап алғандығы туралы белгісі соғылған күннен бастап банк күнтізбелік он төрт күн ішінде банктің осы хатының көшірмесін, сондай-ақ құрылтай құжаттарына өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін уәкілетті органға ұсынуға міндетті.";

подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) для кандидатов на должности первого руководителя или члена совета директоров, являющегося членом исполнительного органа родительского банка, первого руководителя правления, главного бухгалтера банка не менее трех лет;";
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";
дополнить пунктами 12 и 13 следующего содержания:
"12. Руководящими работниками банковского холдинга признаются первый руководитель и члены органов управления, исполнительного органа, главный бухгалтер, иные руководители банковского холдинга, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерних организаций и организаций, в которых банковский холдинг имеет значительное участие в капитале.
13. Требования настоящей статьи распространяются на руководящих работников банковских холдингов, за исключением руководящих работников банковских холдингов-нерезидентов Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у банковского холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга о том, что он подлежит консолидированному надзору;
наличие у банковского холдинга индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
12) статью 27 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) несоблюдения банковским конгломератом, в состав которого входит банк, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;";
13) пункт 2-1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"2-1. После государственной регистрации изменений и (или) дополнений, вносимых в учредительные документы, требующих перерегистрации в органах юстиции, банк в течение четырнадцати календарных дней с даты перерегистрации обязан представить в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в учредительные документы с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в учредительные документы, не требующих перерегистрации, банк обязан в течение четырнадцати календарных дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма банка представить в уполномоченный орган копию данного письма банка, а также нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в учредительные документы.";

14) 29-бапта:
6-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
2) тармақшадағы "және филиал туралы ережеде" деген сөздер "немесе филиал туралы ережеге" деген сөздермен, "бөлігіндегі қосымшалардың әділет органдарында тіркелген күнінің" деген сөздер "бөлігінде толықтырулар енгізу туралы банктің хатын қабылдап алғандығы туралы әділет органының белгісі соғылған күннің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "және филиал туралы ережеде" деген сөздер "немесе филиал туралы ережеге" деген сөздермен, "бөлігіндегі қосымшалардың әділет органдарында тіркелген күнінің" деген сөздер "бөлігінде толықтырулар енгізу туралы банктің хатын қабылдап алғандығы туралы әділет органының белгісі соғылған күннің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "тексеру" деген сөз алып тасталсын;
8 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркелуді қажет ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде Қазақстан Республикасының резидент банкі әділет органдарында есептік қайта тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға:
1) филиал, өкілдік туралы ережеге енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) филиалдың, өкілдіктің есептік қайта тіркелгендігі туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесін ұсынуға міндетті.
Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік тіркеуді қажет етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде Қазақстан Республикасының резидент-банкі әділет органының банктің хатын қабылдап алғандығы туралы белгісі соғылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде көрсетілген хаттың көшірмесін, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Филиалдың орналасқан жері өзгерген жағдайда, банк филиалдың үй-жайының уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сай келетінін растайтын қорытынды мен актінің нотариат куәландырған көшірмелерін уәкілетті органға қосымша табыс етеді.";
"13. Қазақстан Республикасының резиденті емес банктің өкілдігі әділет органдарында есептік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органды осы құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, өкілдік туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізілген туралы хабардар етуге міндетті.
Өкілдік туралы ережеге қайта тіркелуді қажет етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, Қазақстан Республикасының резиденті емес банктің өкілдігі әділет органының Қазақстан Республикасының резиденті емес банк өкілдігінің хатын қабылдап алғандығы туралы белгісі соғылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының резиденті емес банк өкілдігінің көрсетілген хатының көшірмесін, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін уәкілетті органға ұсынуға міндетті.";
15-тармақтағы "талап етуге құқылы" деген сөздер "талап етеді" деген сөздермен ауыстырылсын;

14) в статье 29:
в части первой пункта 6:
в абзаце первом слова "а также" исключить;
в подпункте 2) слова "и дате регистрации в органах юстиции" заменить словами "или дате отметки органа юстиции о приеме письма банка о внесении";
в подпункте 3) слова "и дате регистрации в органах юстиции" заменить словами "или дате отметки органа юстиции о приеме письма банка";
в подпункте 4) слово "проверки" исключить;
пункты 8 и 13 изложить в следующей редакции:
"8. При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, банк-резидент Республики Казахстан обязан в течение тридцати рабочих дней с даты учетной перерегистрации в органах юстиции представить в уполномоченный орган:
1) нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства об учетной перерегистрации филиала, представительства.
При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, не требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, банк-резидент Республики Казахстан обязан в течение тридцати рабочих дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма банка представить в уполномоченный орган копию указанного письма банка, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.
В случае изменения места нахождения филиала банк дополнительно представляет в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованные копии заключения и акта, подтверждающие соответствие помещения филиала требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
"13. Представительство банка-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции уведомить уполномоченный орган о внесении изменений и (или) дополнений в положение о представительстве с приложением нотариально засвидетельствованных копий этих документов.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в положение о представительстве, не требующих перерегистрации, представительство банка-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма представительства банка-нерезидента Республики Казахстан представить в уполномоченный орган копию указанного письма представительства банка-нерезидента Республики Казахстан, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о представительстве.";
в пункте 15 слова "вправе требовать" заменить словом "требует";

15) 30-бапта:
2-тармақтың 8) тармақшасындағы ", номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокерге және (немесе) дилерге" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы баптың 2-тармағында көзделген банк операцияларының бір немесе бірнеше түрлерін жүргізуді банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым мынадай:
1) осындай ұйымның қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде көрсетілген операцияларды лицензиясыз жүзеге асыру мүмкіндігі көзделген;
2) осы баптың 2-тармағының 8) тармақшасында көзделген банк операцияларын бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктердің еншілес ұйымдары, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым лицензиясыз жүзеге асыра алатын жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның лицензиясы болғанда жүзеге асырады.";
6-1-тармақтың бірінші бөлігіндегі ", брокер және (немесе) дилер номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен" деген сөздер алып тасталсын;
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас банкі не тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингі бар банк холдингі не ірі қатысушысы - жеке тұлғасы жоқ банктер (орналастырылған акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі банктерді қоспағанда) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүргізуге құқылы емес.";
16) 31-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "банктердің" деген сөзден кейін ", банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 34-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банкпен, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен жасалған банк қарызы, лизинг, факторинг, форфейтинг операцияларын жүзеге асыру, вексельдердi есепке алу, кепiлдiктер, кепiлдемелер, аккредитивтер шығару шарттары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасында айқындалған шарттарда мемлекет қатысатын кредиттік бюроға міндетті түрде беруге жатады.";
18) 35-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Клиент кредитті өтеу қабiлеті жоғары және сенiмдi болған жағдайда, банк қамтылымсыз кредит (бланктік кредит) беру туралы шешiм қабылдауға құқылы. Қамтылымсыз кредит (бланкілік кредит) беру критерийлері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

15) в статье 30:
в подпункте 8) пункта 2 слова ", брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя" исключить;
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Проведение одного или нескольких видов банковских операций, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, может осуществляться организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при наличии лицензии уполномоченного органа, за исключением следующих случаев:
1) когда законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим деятельность такой организации, предусмотрена возможность осуществления указанных операций без лицензии;
2) когда проведение банковских операций, предусмотренных подпунктом 8) пункта 2 настоящей статьи, осуществляется дочерними организациями банков, приобретающими сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, без лицензии.";
в части первой пункта 6-1 слова ", брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя" исключить;
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Банки (за исключением банков, более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу), не имеющие родительского банка либо банковского холдинга, имеющего минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, либо крупного участника – физического лица, не вправе проводить банковские операции, предусмотренные подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи.";
16) часть вторую пункта 2 статьи 31 после слова "банками" дополнить словами ", организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций,";
17) пункт 1 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"1. Информация о договорах банковского займа, осуществления лизинговой, факторинговой, форфейтинговой операций, учета векселей, выпуска гарантий, поручительств, аккредитивов, заключенных банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, подлежит в обязательном порядке предоставлению в кредитное бюро с государственным участием на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй.";
18) пункт 3 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"3. При условии высокой кредитоспособности и надежности клиента банк вправе принять решение о предоставлении кредита без обеспечения (бланкового кредита). Критерии кредита без обеспечения (бланкового кредита) устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

19) 40-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
екінші абзацта:
"клиенттермен" деген сөз "тұлғалармен" деген сөзбен ауыстырылсын;
"адамдар болып табылмайтын" деген сөздер "емес" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "клиенттерден" деген сөз "тұлғалардан" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінің в) тармақшасы "iрi қатысушысы" деген сөздерден кейін "не лауазымды адамдары" деген сөздермен толықтырылсын;
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Банк қандай да бір тұлғамен:
банкпен ерекше қатынаста болатын тұлға алдындағы міндеттемелер төлеміне;
банкпен ерекше қатынаста болатын тұлғадан қандай да бір мүлікті сатып алуға;
банкпен ерекше қатынаста болатын тұлғаның айналысқа шығарған бағалы қағаздарын сатып алуға әкеп соғатын мәмілені жасаса алмайды.";
7-тармақта:
төртінші абзац "немесе өзінің жұбайының (зайыбының)" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзацтағы "туыстарының бірі" деген сөздерден кейін ", оның жұбайы (зайыбы)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9, 10, 11 және 12-тармақтармен толықтырылсын::
"9. Банктің директорлар кеңесі банктің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін банктің ірі қатысушысы жеке тұлға немесе банк холдингі осы Заңның 17-1-бабында белгіленген тиісті мәртебені иелену аясында ұсынған бизнес-жоспарды қарайды.
Банктің ірі қатысушысының (банк холдингінің) бизнес-жоспарын банктің директорлар кеңесі қарауының нәтижелері туралы банк уәкілетті органды банктің ірі қатысушысының (банк холдингінің) бизнес-жоспарын банктің даму стратегиясына (даму жоспарына) енгізу не енгізбеу туралы тиісті шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
Банктің директорлар кеңесі банктің даму стратегиясының (даму жоспарының) сақталуын қамтамасыз етеді.
10. Осы баптың талаптары банк холдингтеріне және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
Банк конгломератымен ерекше қатынаста болатын тұлғалардың тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
11. Осы баптың 1, 2 және 3-1-тармақтарының талаптары осы Заңның 11-2-бабында айқындалған жағдайларда құрылған (сатып алынған) еншілес ұйым мен бас банк арасында жасалатын мәмілелерге қолданылмайды.
12. Осы баптың талаптары мынадай шарттардың бірі орындалған:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының көрсетілген Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөніндегі келісім болған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды.";

19) в статье 40:
в части первой пункта 2:
в абзаце втором:
слово "клиентами" заменить словом "лицами";
слова "являющимся лицами," исключить;
в абзаце третьем слово "клиентов" заменить словом "лиц";
подпункт в) части первой пункта 3 дополнить словами "либо должностными лицами";
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Банк не может вступать с каким-либо лицом в сделку, которая влечет за собой:
оплату обязательств перед лицом, связанным с банком особыми отношениями;
покупку какого-либо имущества у лица, связанного с банком особыми отношениями;
приобретение ценных бумаг, эмитированных лицом, связанным с банком особыми отношениями.";
в части второй пункта 7:
абзац третий дополнить словами "или его супругом (супругой)";
абзац четвертый после слова "родственников" дополнить словами ", его супруг (супруга)";
дополнить пунктами 9, 10, 11 и 12 следующего содержания:
"9. Совет директоров банка рассматривает бизнес-план, представленный крупным участником банка – физическим лицом, владеющим двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, или банковским холдингом, в рамках получения соответствующего статуса, установленного статьей 17-1 настоящего Закона.
Банк обязан уведомить уполномоченный орган о результатах рассмотрения советом директоров банка бизнес-плана крупного участника банка (банковского холдинга) в течение пяти рабочих дней с даты принятия соответствующего решения о включении либо невключении бизнес-плана крупного участника банка (банковского холдинга) в стратегию развития (план развития) банка.
Совет директоров банка обеспечивает соблюдение стратегии развития (плана развития) банка.
10. Требования настоящей статьи распространяются на банковские холдинги и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Перечень лиц, связанных с банковским конгломератом особыми отношениями, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
11. Требования пунктов 1, 2 и 3-1 настоящей статьи не распространяются на сделки, совершаемые между дочерней организацией, созданной (приобретенной) на условиях, определенных статьей 11-2 настоящего Закона, и родительским банком.
12. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";

20) 3-тарау мынадай мазмұндағы 40-5-баппен толықтырылсын:
"40-5-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі
1. Банктер тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады, ол:
1) банктің директорлар кеңесінің, басқармасының, бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін, олардың жауапкершілігін;
2) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясат пен рәсімдерді;
3) банк операцияларының жекелеген түрлері бойынша тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне арналған лимиттерді;
4) банк органдарына тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі есептілікті ұсынудың ішкі рәсімдерін;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі критерийлерін қамтуға тиіс.
Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
2. Банк конгломератының уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сай келетін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі болуға тиіс.
Банк конгломератының бас ұйымы тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптардың сақталуын шоғырландырылған негізде қамтамасыз етеді.
Банк конгломератының бас ұйымы тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды банк конгломераты қатысушыларының сақтауы үшін жауаптылықта болады.
21) 42-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"банктің меншікті капиталының ең төменгі мөлшері;";
төртінші бөліктегі "және (немесе) банк акцияларының жиырма бес пайызынан астамын иеленетін банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғаларды" деген сөздер "және (немесе) банктің ірі қатысушыларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Банк" деген сөзден кейін ", банк конгломераты" деген сөздермен толықтырылсын;
"банк" деген сөзден кейін ", банк холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Банк холдингтері, сондай-ақ банктің ірі қатысушылары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген банктің және банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенттерін қолдау жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
Банктің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйі нашарлаған жағдайда, банк холдингі, банктің ірі қатысушысы уәкілетті органның талабы бойынша банктің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйін жақсарту, оның ішінде банктің немесе банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде банктің және банк конгломератының меншікті капиталын ұлғайту жөнінде шаралар қолдануға міндетті.";

20) главу 3 дополнить статьей 40-5 следующего содержания:
"Статья 40-5. Система управления рисками и внутреннего контроля
1. Банки формируют систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, подразделений банка, их ответственность;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимый размер рисков в отдельности по видам банковских операций;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам банка;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Банковский конгломерат должен иметь систему управления рисками и внутреннего контроля, соответствующую требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Родительская организация банковского конгломерата обеспечивает соблюдение требований к системе управления рисками и внутреннего контроля на консолидированной основе.
Родительская организация банковского конгломерата несет ответственность за соблюдение участниками банковского конгломерата требований к системе управления рисками и внутреннего контроля.";
21) в статье 42:
в пункте 1:
часть первую дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"минимальный размер собственного капитала банка;";
в части четвертой слова "– физических лиц, владеющих более двадцатью пятью процентами акций банка," исключить;
в пункте 4:
после слова "банком" дополнить словами ", банковским конгломератом";
слова "банк должен" заменить словами "банк, банковский холдинг должны";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Банковские холдинги, а также крупные участники банка обязаны принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банка и банковского конгломерата.
В случае ухудшения финансового положения банка или банковского конгломерата банковский холдинг, крупный участник банка обязаны по требованию уполномоченного органа принять меры по улучшению финансового положения банка или банковского конгломерата, в том числе увеличению собственного капитала банка или банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка или банковского конгломерата.";

22) 44 және 45-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломератына қатысушылардың қызметiн тексеру
1. Банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломератына қатысушылардың қызметiн тексеруді уәкілетті орган дербес не басқа мемлекеттік органдарды және (немесе) ұйымдарды тарта отырып жүргiзедi.
Уәкiлеттi орган банктердің қызметіне тексеру жүргізген кезде банктердің үлестес тұлғаларының қызметін тек қана олардың банктердің қызметіне ықпал ету дәрежесі мен сипатын айқындау мақсатында тексеруге құқылы.
2. Банктер, банк холдингтері, банк конгломератына қатысушылар, сондай-ақ олардың үлестес тұлғалары уәкiлеттi органның тексеру жөнiндегi тапсырмасында көрсетiлген мәселелер бойынша тексерушi органға жәрдем көрсетуге, сондай-ақ кез келген лауазымды адамдар мен қызметкерлерге сауал қою мүмкiндiгiн және тексерудi орындау үшiн қажеттi кез келген ақпарат көздерiне қол жеткізуін қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Уәкiлеттi органның қызметкерлерiне банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломератына қатысушылардың қызметiн тексеру барысында алынған мәлiметтердi жария етуіне не үшiншi тұлғаларға беруіне тыйым салынады.
4. Тексерудi жүзеге асырушы адамдар банктердің, банк холдингтерінің, банк конгломератына қатысушылардың қызметiн тексеру барысында алынған және банктік не коммерциялық құпия болып табылатын мәлiметтердi жария еткенi үшiн жауаптылықта болады.
5. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары мына талаптардың бірі орындалған:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингі белгілеріне ие тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының көрсетілген Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөнінде келісім болған кезде банк холдингі, банк холдингі белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қолданылмайды.
45-бап. Ертерек ден қою шаралары
1. Уәкілетті орган банктердің депозиторлары мен кредиторларының заңды мүдделерін қорғау, банктің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауына және банк қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу мақсатында банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін мынадай факторларды:

22) статьи 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Проверка деятельности банков, банковских холдингов и участников банковских конгломератов
1. Проверка деятельности банков, банковских холдингов и участников банковских конгломератов производится уполномоченным органом самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и (или) организаций.
При проведении проверки деятельности банков уполномоченный орган вправе проверять деятельность аффилиированных лиц банков исключительно в целях определения степени и характера их влияния на деятельность банков.
2. Банки, банковские холдинги, участники банковских конгломератов, а также их аффилиированные лица обязаны оказывать содействие проверяющему органу по вопросам, указанным в задании уполномоченного органа на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам необходимой для выполнения проверки информации.
3. Работникам уполномоченного органа запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности банков, банковских холдингов и участников банковских конгломератов.
4. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности банков, банковских холдингов, участников банковских конгломератов и составляющих банковскую либо коммерческую тайну.
5. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.
Статья 45. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты законных интересов депозиторов и кредиторов банков, обеспечения финансовой устойчивости банка, недопущения ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности банков для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка:

1) меншікті капиталының жеткіліктігі коэффициенттерінің
төмендеуін;
2) өтімділік коэффициенттерінің төмендеуін;
3) жеке және заңды тұлғалардың банк міндеттемелері сомасында тартылған салымдары үлесінің төмендеуін;
4) негізгі борышы және пайыздық сыйақысы бойынша мерзімін кешіктіру уақыты күнтізбелік тоқсан күннен асатын банктің несие портфелінің жалпы көлеміндегі қарыздардың ұлғаюын;
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды анықтау үшін банктердің қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауына және банк конгломератының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу мақсатында, банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін мынадай факторларды:
1) банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктігі коэффициентінің төмендеуін;
2) бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшері коэффициентінің ұлғаюын;
3) банк конгломератына қатысушылар болып табылатын қаржы ұйымдарына қатысты ертерек ден қою шараларының қолданылуын;
4) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды анықтау үшін банк конгломератының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
3. Банктің қаржылық жағдайына талдау жасаудың нәтижесінде және (немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган банкке және (немесе) оның акционерлеріне банктің қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауына және банк қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу жөніндегі ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын ұсыну жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Банк және (немесе) оның акционерлері көрсетілген талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде іс-шаралар жоспарын әрбір тармақ бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып әзірлеуге және уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, банк және (немесе) оның акционерлері жоспарда белгіленген мерзімдерде оның орындалу нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, жоспарды іске асыруға кіріседі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған жағдайда, талап ету арқылы банкке және (немесе) оның акционерлеріне төменде санамаланған ертерек ден қою шараларының бірін немесе бірнешеуін:

1) снижение коэффициентов достаточности собственного капитала;
2) снижение коэффициентов ликвидности;
3) снижение доли привлеченных вкладов физических и юридических лиц в сумме обязательств банка;
4) увеличение в общем объеме ссудного портфеля банка займов, по которым срок просрочки по основному долгу и процентному вознаграждению превышает девяносто календарных дней;
5) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения банка, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В целях обеспечения финансовой устойчивости банковского конгломерата, недопущения ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью банковского конгломерата, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности банковского конгломерата для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банковского конгломерата:
1) снижение коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата;
2) увеличение коэффициента максимального размера риска на одного заемщика;
3) применение мер раннего реагирования в отношении финансовых организаций, являющихся участниками банковского конгломерата;
4) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения банковского конгломерата, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. В случае выявления факторов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения банка и (или) по итогам его проверки уполномоченный орган направляет в банк и (или) его акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости банка, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с банковской деятельностью.
Банк и (или) его акционеры обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий банк и (или) его акционеры приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к банку и (или) его акционерам одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:

1) банктің ұйымдық құрылымын және (немесе) штат санын өзгертуді;
2) депозиттер қабылдауды шектеуді;
3) уәкілетті орган белгілеген мерзімде дивидендтерді есептеуді және (немесе) төлеуді тоқтатуды;
4) банк провизияларын ұлғайтуды;
5) банктің басшы немесе өзге де қызметкерлерін лауазымынан шеттетуді;
6) тәуекел дәрежесі жоғары банк операцияларының жекелеген түрлерін тоқтата тұруды немесе шектеуді;
7) банктің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде, оның ішінде оның жарғылық капиталын ұлғайту жолымен банктің меншікті капиталын ұлғайтуды;
8) банктің активтерін және (немесе) міндеттемелерін қайта құрылымдауды;
9) әкімшілік шығыстарды қысқартуды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, оның жекелеген филиалдары мен өкілдіктерін, еншілес ұйымдарын жабу арқылы қысқартуды қолданады.
4. Банк конгломератының қаржылық жағдайына талдау жасау нәтижесінде және (немесе) банк холдингін не банк конгломератының қатысушыларын тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 2-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган банк холдингіне және (немесе) оның ірі қатысушыларына банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жай-күйінің нашарлауына және банк конгломератының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу бойынша ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын ұсыну жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары көрсетілген талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде іс-шаралар жоспарын әрбір тармақ бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып әзірлеуге және уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары жоспарда белгіленген мерзімдерде оның орындалу нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, жоспарды іске асыруға кіріседі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған жағдайда, талап ету арқылы банк холдингіне және (немесе) оның ірі қатысушыларына төменде санамаланған ертерек ден қою шараларының бірін немесе бірнешеуін:
1) банк конгломератының қатысушыларының өз акционерлерінің (қатысушыларының) арасында жай акциялар бойынша дивидендтерді есептеуін және (немесе) төлеуін (таза кірісті бөлуін) тиісінше уәкілетті орган белгілеген мерзімге тоқтатуды;
2) басшы немесе өзге де қызметкерлерін лауазымнан шеттетуді;
3) банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде, оның ішінде банк конгломератының жарғылық капиталын ұлғайту жолымен оның меншікті капиталын ұлғайтуды;

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности банка;
2) ограничению принятия депозитов;
3) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
4) увеличению провизии банка;
5) отстранению от должности руководящих или иных работников банка;
6) приостановлению или ограничению отдельных видов банковских операций с высокой степенью риска;
7) увеличению собственного капитала банка в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка, в том числе путем увеличения его уставного капитала;
8) реструктуризации активов и (или) обязательств банка;
9) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, закрытия отдельных его филиалов и представительств, дочерних организаций.
4. В случае выявления факторов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения банковского конгломерата и (или) по итогам проверки банковского холдинга либо участников банковского конгломерата уполномоченный орган направляет в банковский холдинг и (или) его крупным участникам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости банковского конгломерата, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью банковского конгломерата.
Банковский холдинг и (или) его крупные участники обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий банковский холдинг и (или) его крупные участники приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к банковскому холдингу и (или) его крупным участникам одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:
1) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов по простым акциям (распределению чистого дохода) участниками банковского конгломерата между их акционерами (участниками) соответственно на срок, установленный уполномоченным органом;
2) отстранению от должности руководящих или иных работников;
3) увеличению собственного капитала банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения его финансовой устойчивости, в том числе путем увеличения уставного капитала участников банковского конгломерата;

4) банк конгломератының активтерін қайта құрылымдауды;
5) әкімшілік шығыстарды қысқартуды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тысқары жерлерде де еншілес және тәуелді ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлесін азайту арқылы қысқартуды;
6) банк холдингін және банк конгломератының қатысушыларын тәуекелге ұшырататын операцияларды (тікелей және жанама) тоқтата тұруды қолданады.
5. Банктің (банк конгломератының) қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар жоспары осы баптың 3 және 4-тармақтарында белгіленген мерзімдерде ұсынылмаған немесе осы жоспардың іс-шаралары уақтылы орындалмаған, сондай-ақ ертерек ден қою шаралары уәкілетті органның талаптарына сәйкес орындалмаған немесе уақтылы орындалмаған жағдайда банкке (банк холдингіне) және (немесе) оның акционерлеріне (ірі қатысушыларына) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ықпал етудің шектеулі шаралары және (немесе) санкциялар, сондай-ақ мәжбүрлеу шаралары қолданылады.
6. Ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі және банктің (банк конгломератының) қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
7. Осы баптың талаптары мынадай шарттардың бірі орындалған:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ банк холдингі, банк холдингі белгілерін иеленуші тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының аталған Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөнінде келісім болған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілерін иеленуші тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды.";
23) 46-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Уәкiлеттi органның пруденциалдық қалыптарының және сақталуға мiндеттi басқа да нормалары мен лимиттерiнiң бұзылғанын, нормативтiк құқықтық құжаттарының бұзылғанын" деген сөздер "Пруденциалдық қалыптардың және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылғанын" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) тармақшасындағы "ескерту" деген сөз "жазбаша ескерту" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "кемшiлiктердi мойындау фактiсi және" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылғанын мойындау фактісі, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"дереу" деген сөз алып тасталсын;
"кемшiлiктердi" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"осыған байланысты" деген сөздер "осы бұзушылықтарды жою жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) реструктуризации активов банковского конгломерата;
5) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, а также уменьшения доли участия в уставном капитале дочерних и зависимых организаций как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами;
6) приостановлению осуществления операций (прямых и косвенных), подвергающих банковский холдинг и участников банковского конгломерата риску.
5. В случае непредставления в сроки, установленные пунктами 3 и 4 настоящей статьи, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости банка (банковского конгломерата), или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа к банку (банковскому холдингу) и (или) его акционерам (крупным участникам) применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкции, а также принудительные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
6. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
23) в статье 46:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "нормативных правовых актов уполномоченного органа" заменить словами "законодательства Республики Казахстан";
подпункт в) после слова "вынести" дополнить словом "письменное";
в пункте 2 слова "недостатков и" заменить словами "нарушений законодательства Республики Казахстан, а также";
в пункте 3:
слово "незамедлительного" исключить;
слово "недостатков" заменить словами "нарушений законодательства Республики Казахстан";
слова "в связи с этим" заменить словами "по устранению этих нарушений";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Осы бапта келтірілген шаралар банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты, олар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған, оның ішінде банк холдингі, банктің ірі қатысушысы мәртебесін алғаннан кейін тұрақсыз қаржылық жағдай белгілері туындаған жағдайда, сондай-ақ уәкілетті орган осы тұлғалардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеттері немесе әрекетсіздігі банктің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйін нашарлатқанын анықтаған жағдайда, қолданылуы мүмкін.";
24) 47-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкiлеттi орган банкке, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан оларға санкциялар қолдануға құқылы.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің е) тармақшасындағы "банктің басшы қызметкері", "банктің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің)" деген сөздер тиісінше "басшы қызметкер", "аталған басшы қызметкердің (қызметкерлердің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың үшінші бөлігіндегі "өтінішпен" деген сөзден кейін "он жұмыс күні ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 47-1-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
3) тармақшадағы "уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын" деген сөздер "қолданылған ықпал етудің шектеулі шараларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "мүмкін болған жағдайларда мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы" деген сөздер "мүмкін болған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) осы Заңның 45-бабында көрсетілген факторлардың анықталуына байланысты, банктің немесе банк конгломератының қаржылық жағдайы нашарлаған;
7) банк конгломераты пруденциялық нормативтерді жүйелі түрде (бір жыл ішінде екі және одан көп рет) орындамаған жағдайларда мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.";
екінші бөліктегі "банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) жиырма бес пайызынан астамын тікелей және жанама иеленетін банк холдингтеріне және банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғаларға" деген сөздер "банк холдингтеріне және оның ірі қатысушыларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлар болған кезде, уәкілетті орган:
1) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ банктің ірі қатысушысынан оның тікелей немесе жанама иелену үлесін банктің дауыс беретін акцияларының он пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;

"8. Меры, приведенные в настоящей статье, могут применяться в отношении банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка в случаях нарушения ими требований законодательства Республики Казахстан, в том числе возникновения после приобретения статуса банковского холдинга, крупного участника банка признаков неустойчивого финансового положения, а также в случае, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерные действия или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние банка или банковского конгломерата.";
24) в статье 47:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе применить санкции к банку, банковскому холдингу, организациям, входящим в состав банковского конгломерата, крупным участникам банка вне зависимости от примененных ранее к ним мер воздействия.";
в подпункте е) части первой пункта 2 слова "банка" исключить;
часть третью пункта 7 после слов "в суд" дополнить словами "в течение десяти рабочих дней";
25) в статье 47-1:
в пункте 1:
в части первой:
в подпункте 3) слова "письменных предписаний уполномоченного органа" заменить словами "ограниченных мер воздействия, примененных";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) ухудшения финансового положения банка или банковского конгломерата в связи с выявлением факторов, указанных в статье 45 настоящего Закона;
7) систематического (два и более раза в течение года) невыполнения банковским конгломератом пруденциальных нормативов.";
в части второй слова "– физическим лицам, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка," исключить;
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. При наличии случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган вправе:
1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также от крупного участника банка уменьшения доли его прямого или косвенного владения до уровня ниже десяти процентов голосующих акций банка;

2) банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ банк холдингінен оның тікелей немесе жанама иелену үлесін банктің дауыс беретін акцияларының жиырма бес пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды және банкті тәуекелге ұшырататын, өзі мен банк арасындағы операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
3) банктен және банк холдингінен банк немесе банк холдингі олардың акционері (қатысушысы) болып табылатын ұйымдарға, сондай-ақ банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға қатысты банкті және (немесе) банк холдингін не банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарды тәуекелге ұшырататын олардың арасындағы операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
4) банктен немесе банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ банк холдингінен өзінің иелену үлесін иеліктен шығаруды немесе еншілес ұйымдарға немесе жарғылық капиталына қомақты қатысатын ұйымдарға бақылау жүргізуді талап етуге;
5) банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдардан банк конгломератын тәуекелге ұшырататын, олар мен үлестес тұлғалар арасындағы операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
6) банктің немесе банк конгломератының меншікті капиталын банктің немесе банк конгломератының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті болатын мөлшерде арттыру мақсатында банк холдингінен, банктің ірі қатысушысынан банкті немесе банк конгломератын қосымша капиталдандыру жөнінде шаралар қолдануды талап етуге құқылы.
3. Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі не банктің не банк холдингінің ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлға осы баптың 2-тармағында, сондай-ақ осы Заңның 57-бабының 6-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, уәкілетті органның шешімі негізінде банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі банк акцияларын сенімгерлік басқару тағайындалады. Бұл акциялар уәкілетті органға үш айға дейінгі мерзімге сенімгерлік басқаруға беріледі.
Уәкілетті орган банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысы не банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі банк акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдауға құқылы.
Банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысы не банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі банк акциялары ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда, акцияларды сенімгерлік басқаруды тағайындау мерзімі уәкілетті органның сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімінде айқындалады.
Уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг банктің акцияларын сенімгерлік басқаруды жүзеге асырған кезеңде акциялардың меншік иесі сенімгерлік басқарудағы акцияларға қатысты қандай да бір іс-әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы емес.
Банктің ірі қатысушысы, банк холдингі не банктің ірі қатысушысы, банк холдингі белгілерін иеленуші тұлға уәкілетті органға банктің өзіне тиесілі барлық акцияларын өтінішхатта көрсетілген тұлғаларға сату туралы өтінішхат беруге құқылы.
Өтінішхатта көрсетілген акцияларды сатып алушылар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын орындаған жағдайда уәкілетті орган өтінішхатты қанағаттандырады.
Банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысы не банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі банк акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға беру үшін негіздер сенімгерлік басқару тағайындалған мерзім аяқталғанға дейін жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг банктің сенімгерлік басқарудағы акцияларын олардың акцияларды өткізу туралы шешім қабылданған күні қалыптасқан нарықтық құны бойынша бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында өткізу жолымен иеліктен шығарады. Акциялардың нарықтық құны туралы ақпарат болмаған жағдайда, акцияларды өткізу бағасын бағалаушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындауы мүмкін. Көрсетілген акцияларды сатудан түскен ақша акциялары сенімгерлік басқаруға берілген тұлғаларға аударылады.
Банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысы, банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі банк акцияларын сату жөніндегі іс-шаралар банк қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысы не банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғаларға тиесілі банк акцияларын сенімгерлік басқаруды жүзеге асырудың тәртібі, сондай-ақ уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің сенімгерлік басқару кезеңіндегі іс-әрекеті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

2) требовать от лица, обладающего признаками банковского холдинга, а также от банковского холдинга уменьшения доли его прямого или косвенного владения до уровня ниже двадцати пяти процентов голосующих акций банка и приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ним и банком, подвергающих банк риску;
3) требовать от банка и банковского холдинга в отношении организаций, в которых банк или банковский холдинг является акционером (участником), а также организаций, входящих в состав банковского конгломерата, приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ними, подвергающих банк и (или) банковский холдинг либо организации, входящие в состав банковского конгломерата, риску;
4) требовать от банка или лица, обладающего признаками банковского холдинга, а также банковского холдинга отчуждения своей доли владения или контроля над дочерней организацией или организациями, в капитале которых они имеют значительное участие;
5) требовать от организаций, входящих в состав банковского конгломерата, приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ними и их аффилиированными лицами, подвергающих организации, входящие в состав банковского конгломерата, риску;
6) в целях увеличения собственного капитала банка или банковского конгломерата в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости банка или банковского конгломерата, требовать от банковского холдинга, крупного участника банка принятия мер по дополнительной капитализации банка или банковского конгломерата.
3. В случае невыполнения крупным участником банка, банковским холдингом либо лицом, обладающим признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 6 статьи 57 настоящего Закона, на основании решения уполномоченного органа учреждается доверительное управление акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, банковского холдинга. Данные акции передаются в доверительное управление уполномоченному органу сроком до трех месяцев.
Уполномоченный орган вправе принять решение о передаче акций банка, принадлежащих крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, в доверительное управление национальному управляющему холдингу.
В случае передачи акций банка, принадлежащих крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, в доверительное управление национальному управляющему холдингу срок, на который учреждается доверительное управление акциями, определяется в решении уполномоченного органа об учреждении доверительного управления.
В период осуществления уполномоченным органом либо национальным управляющим холдингом доверительного управления акциями банка собственник акций не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении акций, находящихся в доверительном управлении.
Крупный участник банка, банковский холдинг либо лицо, обладающее признаками крупного участника банка, банковского холдинга, вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о продаже всех принадлежащих им акций банка лицам, указанным в ходатайстве.
Ходатайство удовлетворяется уполномоченным органом в случае выполнения приобретателями акций, указанными в ходатайстве, требований законодательных актов Республики Казахстан.
При неустранении оснований для передачи акций банка, принадлежащих крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, в доверительное управление до истечения срока, на который было учреждено доверительное управление, уполномоченный орган либо национальный управляющий холдинг отчуждает акции банка, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг по рыночной стоимости, сложившейся на дату принятия решения о реализации акций. В случае отсутствия информации о рыночной стоимости акций цена реализации акций может быть определена оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление.
Мероприятия по продаже акций банка, принадлежащих крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, банковского холдинга, осуществляются за счет средств банка.
Порядок осуществления доверительного управления акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

26) 48-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы а-1) тармақшамен толықтырылсын:
"а-1) банкте өзге банк холдингі немесе банк акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін жеке тұлға – ірі қатысушы болмағанда, банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акциялар шегеріле отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін жеке тұлғадан банк холдингі, банктің ірі қатысушысы мәртебесін кері қайтарып алу;";
27) 48-1-баптың 4-тармағындағы "және оның көшірмесі банкті тарату туралы шешім қабылдаған сотқа жіберіледі" деген сөздер алып тасталсын;
28) 50-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Таратылу процесіндегі банк берген кредиттер туралы мәліметтер банк құпиясына жатпайды.";
3-тармақтағы "банкiнiң" деген сөз "банктің, Қазақстан Республикасының резиденттері-банк холдингтерінің, осы баптың 4-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "банк уақытша" деген сөздер "банк және (немесе) уақытша" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "табыс етуі банк құпиясын ашу болып табылмайды" деген сөздер "табыс етуі;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кредиттік бюроға теріс ақпарат беруі және кредиттік бюроның кредиттік тарих субъектісі туралы мерзімі күнтізбелік бір жүз сексен күннен асып кеткен берешегі бөлігінде теріс ақпарат беруі;
8) банктердің заңды тұлғаға күмәнді және үмітсіз актив ретінде сыныпталған кредитке (қарызға) байланысты және ол жөнінде осы кредит (қарыз) бойынша аталған тұлғаға талап ету құқықтарын беру кезінде теріс ақпарат бар екенін білдіретін ақпарат беруі;
9) банктің Қазақстан Республикасының резиденті-банк холдингіне банк конгломератының пруденциялық нормативтерді есептеуі, сондай-ақ банк конгломератының тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру үшін мәліметтер беруі банк құпиясын ашу болып табылмайды.";
5-тармақ "кепiлдеме берушiсi" деген сөздерден кейін ", лизинг алушысы" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Банк құпиясы бар ақпарат Қазақстан Республикасының ақпарат алмасуды көздейтін халықаралық шарттары негізінде беріледі.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес алынған ақпаратты Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына осындай ақпаратты ұсынған тараптың келісімімен ғана береді.";

26) пункт 1 статьи 48 дополнить подпунктом а-1) следующего содержания:
"a-1) отзыв статуса банковского холдинга, крупного участника банка-физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, при отсутствии у банка иного банковского холдинга или крупного участника-физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами акций банка;";
27) в пункте 4 статьи 48-1 слова "и его копия направляется в суд, принявший решение о ликвидации банка" исключить;
28) в статье 50:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Не относятся к банковской тайне сведения о кредитах, выданных банком, находящимся в процессе ликвидации.";
пункт 3 после слов "работники банков" дополнить словами ", банковских холдингов-резидентов Республики Казахстан, юридических лиц, указанных в подпункте 8) пункта 4 настоящей статьи,";
в части второй пункта 4:
в подпункте 3) слово "банком," заменить словами "банком и (или)";
дополнить подпунктами 7), 8) и 9) следующего содержания:
"7) предоставление банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, негативной информации в кредитные бюро и предоставление кредитными бюро негативной информации о субъекте кредитной истории в части просроченной задолженности свыше ста восьмидесяти календарных дней;
8) предоставление банками юридическому лицу информации, связанной с кредитом (займом), классифицированным как сомнительный и безнадежный актив и по которому имеется негативная информация, при уступке прав требований по данному кредиту (займу) указанному лицу;
9) представление банком сведений банковскому холдингу-резиденту Республики Казахстан для целей расчета пруденциальных нормативов банковским конгломератом, а также формирования системы управления рисками и внутреннего контроля банковского конгломерата.";
пункт 5 после слова "поручителем" дополнить словом ", лизингополучателем";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Информация, содержащая банковскую тайну, предоставляется на основании международных договоров Республики Казахстан, предусматривающих обмен информацией.
Уполномоченный орган предоставляет информацию, полученную в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, другим государственным органам Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию.";

29) 54-1-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "аяқталғаннан кейін" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұйымдардың жарғылық капиталына қатысудың өзіне тиесілі үлестері (акциялар), сондай-ақ оларды сатып алу көздері туралы;";
4) тармақша "жақын туыстары" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы тұлғалар бақылайтын ұйымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "ақпаратты беруге тиіс" деген сөздер "ақпаратты;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кірістер мен мүлкі туралы мәліметтерді, банктің ірі қатысушысы салық органдарына беретін жеке табыс салығы бойынша декларацияның көшірмесін егер ол бар болса, беруге тиіс.";
2-тармақ:
"аяқталғаннан кейін" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
"түсіндірме жазбаны" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ үлестес тұлғалармен мәмілелер туралы есепті" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік тоқсан күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны және есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік отыз күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны;";
2) тармақша "аяқталғаннан кейін" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "жазбаны табыс етуге тиіс" деген сөздер "жазбаны;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) үлестес тұлғалармен мәмілелер туралы тоқсан сайынғы есепті табыс етуге тиіс.";
5-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақша "қаржылық есептілігі" деген сөздерден кейін ", банк конгломератының құрылымы туралы есеп" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "мәліметтер көрсетілуге тиіс" деген сөздер "мәліметтер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) банк конгломератының үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы банк конгломератының меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын барлық міндеттемелері туралы есептер көрсетілуге тиіс.";
екінші бөліктің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
үшінші бөлігі "кезден бастап" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының резиденті емес-банк холдингі қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік жүз сексен күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес уәкілетті органға жылдық қаржылық есептілікті ұсынуға тиіс.
Қазақстан Республикасының резиденті емес-жеке тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушысына осы баптың 1-тармағының талаптары қолданылады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға болып табылатын банктің ірі қатысушысына осы тармаққа сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес-банк холдингіне қатысты көзделген талаптар қолданылады.";
8-тармақ алып тасталсын;

29) в статье 54-1:
в пункте 1:
абзац первый после слов "ста двадцати" дополнить словом "календарных";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) о принадлежащих ему долях участия в уставных капиталах (акций) организаций, а также источниках их приобретения;";
подпункт 4) дополнить словами ", а также организациях, контролируемых данными лицами";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы крупным участником банка, при ее наличии.";
пункт 2:
после слов "ста двадцати" дополнить словом "календарных";
дополнить словами ", а также отчет о сделках с аффилиированными лицами";
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение девяноста календарных дней, следующих за отчетным кварталом, и ежеквартальную неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение тридцати календарных дней, следующих за отчетным кварталом;";
подпункт 2) после слов "ста двадцати" дополнить словом "календарных";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) ежеквартальный отчет о сделках с аффилиированными лицами.";
в пункте 5:
в части первой:
подпункт 2) дополнить словами ", отчет о структуре банковского конгломерата";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) отчет обо всех обязательствах банковского конгломерата перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала банковского конгломерата.";
часть вторую после слов "сорока пяти" дополнить словом "календарных";
часть третью после слова "тридцати" дополнить словом "календарных";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Банковский холдинг-нерезидент Республики Казахстан в течение ста восьмидесяти календарных дней по окончании финансового года должен представлять в уполномоченный орган годовую финансовую отчетность согласно требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
На крупного участника банка, являющегося физическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования пункта 1 настоящей статьи.
На крупного участника банка, являющегося юридическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования, предусмотренные в отношении банковского холдинга-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с настоящим пунктом.";
пункт 8 исключить;

30) 55-бапта:
тақырыбы "Банк" деген сөзден кейін "және банк холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Банк холдингтері жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, сондай-ақ еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жариялайды.
Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының банк холдингі болып табылатын резидент еместерге қолданылмайды.";
31) 57-бапта:
1-1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "берілгеннен кейін" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
1-2-тармақ алып тасталсын;
32) 59-3-бапта:
11-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк конгломератының қатысушысы болып табылатын банктің қайта құрылымдау жоспарында, көрсетілген ақпараттан басқа, банкті қайта құрылымдаудың банк конгломератының басқа қатысушыларына ықпалының болжамды нәтижелер қамтылуға тиіс.";
15-тармақтың екінші бөлігіндегі "осы Заңда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. Банктің сот бекіткен қайта құрылымдау жоспарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қайта құрылымдауды жүргізу кезеңінде банк ұйымдардағы қатысу сомасын (абсолюттік мәнде) өсіре алмайды.";
33) ІІ-бөлімнің тақырыбындағы "Банкілердің" деген сөз "Банктердің және банк холдингтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын және 7-тараудың тақырыбындағы "Банктерді" деген сөзден кейін "және банк холдингтерін" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 60-бапта:
тақырыбындағы және мәтіндегі "Банкілерді", "банк", "Банкіні", "банкінің", "банкіні" деген сөздер тиісінше "Банктерді (банк холдингтерін)", "банк (банк холдингі)", "Банкті (банк холдингін)", "банктің (банк холдингінің)", "банкті (банк холдингін)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтар "акционерлердiң", "акционерлерiнiң" деген сөздерден кейін тиісінше "(қатысушылардың)", "(қатысушыларының)" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтағы "қолданылып жүрген заңдарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актісіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Осы баптың талаптары мынадай талаптардың бірі орындалған:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ банк холдингінің, банк холдингі белгілерін иеленуші тұлғаның шыққан елінің қаржылық қадағалау органының көрсетілген Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы болған;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу жөнінде келісім болған кезде банк холдингі, банк холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қолданылмайды.";

30) в статье 55:
заголовок дополнить словами "и банковского холдинга";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Банковские холдинги публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом.";
31) в статье 57:
часть первую пункта 1-1 после слова "тридцати" дополнить словом "календарных";
пункт 1-2 исключить;
32) в статье 59-3:
пункт 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"План реструктуризации банка, являющегося участником банковского конгломерата, помимо указанной информации, должен содержать предполагаемые результаты влияния на других участников банковского конгломерата от реструктуризации банка.";
в части второй пункта 15 слова "настоящим Законом" заменить словами "законами Республики Казахстан";
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. В период проведения реструктуризации банк не может увеличивать суммы участия (в абсолютном выражении) в организациях, за исключением случаев, предусмотренных в плане реструктуризации банка, утвержденном судом.";
33) заголовки раздела II и главы 7 дополнить словами "и банковских холдингов";
34) в статье 60:
заголовок и текст после слов "банков", "банка", "банк" дополнить соответственно словами "(банковских холдингов)", "(банковского холдинга)", "(банковский холдинг)";
пункты 1 и 2 после слова "акционеров" дополнить словом "(участников)";
в пункте 6 слова "действующим законодательством" заменить словами "законодательным актом Республики Казахстан";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом, лицом, обладающим признаками банковского холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения банковского холдинга, лица, обладающего признаками банковского холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";

35) 61-бапта:
тақырыбындағы "Банкіні" деген сөз "Банкті және банк холдингін" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "Банкіні" деген сөз "Банкті (банк холдингін)" деген сөздермен ауыстырылсын;
а) тармақшасындағы "банкілер" деген сөз "банктердің (банк холдингтерінің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 61-3-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "Тұрақтандыру банкінің, осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген қызметті қоспағанда," деген сөздер "Тұрақтандыру банкінің, заңды тұлғалардың кепіл ретінде қабылданған акциялары немесе жарғылық капиталға қатысу үлестері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес банктің меншігіне өткен кезде осы ұйымдардың акцияларын немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерін сатып алуды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 8-тараудың тақырыбындағы "Банкіні" деген сөз "Банкті және банк холдингін" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 62-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Екінші деңгейдегі банктерге консервациялау режимін қолдану (орнату) тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
39) 65-баптың 2-тармағының з) тармақшасындағы "беруге құқылы." деген сөздер "беруге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы и) тармақшасымен толықтырылсын:
"и) осы Заңның 8-бабында көздеген қызметті жүзеге асыруға құқылы.";
40) 8-тарау мынадай мазмұндағы 67-1-баппен толықтырылсын:
"67-1-бап. Банктің бас ұйымы болып табылатын банк холдингін консервациялау
1. Банк холдингін консервациялау банк холдингінің қаржылық жағдайын сауықтыру және оның жұмыс сапасын жақсарту мақсатында банк холдингіне қатысты әкiмшiлiк, заңдық, қаржылық, ұйымдық-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсiмдер кешенiн уәкілетті органның шешiмi бойынша мәжбүрлi түрде жүргiзудi бiлдiредi.
2. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі ғана консервациялауға ұшыруы мүмкін.
Банк холдингі мынадай негiздердiң кез келгенi бойынша консервациялауға ұшырауы мүмкiн:
1) банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің орындалмауы;
2) қатарынан екі және одан кейінгі тоқсандарда теріс меншікті капиталдың болуы.
3. Консервациялау режимiн белгiлеу банк холдингін басқару жөнiндегi уақытша әкiмшiлiктi немесе банк холдингінің уақытша басқарушысын уәкілетті органның шектеулi (бiр жылға дейiнгі) мерзiмге тағайындауын көздейді.
4. Банк холдингін консервациялау банк холдингінің өз қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
5. Уәкілетті органның консервациялауды жүргiзу туралы шешiмiне банк холдингінің акционерлерi (қатысушылары) күнтізбелік он күн мерзiмде сот тәртiбiмен шағым жасай алады. Аталған шешiмге шағым жасау банк холдингін консервациялауды тоқтата тұрмайды.

35) в статье 61:
заголовок дополнить словами "и банковского холдинга";
абзац первый после слова "банка" дополнить словами "(банковского холдинга)";
подпункт а) дополнить словами "(банковских холдингов)";
36) в части второй пункта 3 статьи 61-3 слова "деятельности, предусмотренной подпунктом 4) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона" заменить словами "приобретения акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц, когда принятые в качестве залога акции или доли участия в уставных капиталах этих организаций переходят в собственность банка в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и законодательством иностранного государства";
37) заголовок главы 8 дополнить словами "и банковского холдинга";
38) статью 62 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Порядок применения (установления) режима консервации банков второго уровня определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
39) часть первую пункта 2 статьи 65 дополнить подпунктом и) следующего содержания:
"и) осуществлять деятельность, предусмотренную статьей 8 настоящего Закона.";
40) главу 8 дополнить статьей 67-1 следующего содержания:
"Статья 67-1. Консервация банковского холдинга, являющегося родительской организацией банка
1. Консервация банковского холдинга представляет собой принудительное проведение по решению уполномоченного органа комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур в отношении банковского холдинга в целях оздоровления его финансового положения и улучшения качества работы.
2. Консервации может быть подвергнут только банковский холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан.
Банковский холдинг может быть подвергнут консервации по любому из следующих оснований:
1) невыполнение коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата;
2) наличие отрицательного собственного капитала в течение двух и более последовательных кварталов.
3. Установление режима консервации предполагает назначение уполномоченным органом на ограниченный (до одного года) срок временной администрации по управлению банковским холдингом или временного управляющего банковским холдингом.
4. Консервация банковского холдинга осуществляется за счет средств самого банковского холдинга.
5. Решение уполномоченного органа о проведении консервации может быть обжаловано акционерами (участниками) банковского холдинга в течение десяти календарных дней в суд. Обжалование указанного решения не приостанавливает консервации банковского холдинга.

6. Осы Заңның 63, 64, 65, 66 және 67-баптарының талаптары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келмейтін бөлігінде банк холдингтеріне қолданылады.";
41) 69-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат берудің тәртібі, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтарудың, оларды басқа банкке аударудың тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Уәкілетті орган банкті өз еркімен таратуға рұқсат беруден бас тартуды мынадай негіздердің бірі:
1) ұсынылған құжаттардың толық болмауы немесе тиісті түрде ресімделмеуі;
2) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін банк қаражатының жеткілікті болмауы;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу арқылы қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын басқа банкке аудару жөніндегі іс-шараларды қабылдамауы бойынша жүргізеді.";
42) 73-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Соттың банкті мәжбүрлеп тарату туралы шешімі күшіне енген күннен бастап банктің бұрын жұмыс істеп келген органдарының өкілеттіктері тоқтатылады, басшы қызметкерлері, ал қажет болған жағдайда өзге де қызметкерлері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстан босатылады.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тарату комиссиясы тарату балансы мен тарату туралы есеп бекітілгеннен кейін оларды күнтізбелік отыз күн ішінде заңды тұлғаларды тіркеуді жүзеге асыратын әділет органына, ал көрсетілген құжаттардың көшірмелерін уәкілетті органға ұсынуға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Тарату комиссиясы банк қызметінің тоқтатылуы тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде банк қызметінің тоқтатылуының тіркелгені туралы бұйрықтың көшірмесін уәкілетті органға ұсынады.";
43) 74-4-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "орындамаған жағдайда," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 437-құжат; 1999 ж., № 8, 237-құжат; № 23, 925-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 1, 1-құжат; № 23-24, 198-құжат; 2003 ж., № 1-2, 9-құжат; № 11, 56-құжат; № 15, 139-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; № 11, 39-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 69-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 28, 30-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114, 123-құжаттар; 2009 ж., №17, 81-құжат; №19, 88-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 140-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат):

6. Требования статей 63, 64, 65, 66 и 67 настоящего Закона распространяются на банковские холдинги в части, не противоречащей законодательным актам Республики Казахстан.";
41) в статье 69:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, а также порядок возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Отказ в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка производится уполномоченным органом по одному из следующих оснований:
1) неполнота или ненадлежащее оформление представленных документов;
2) недостаточность средств банка для расчета по его обязательствам;
3) непринятие мер по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов.";
42) в статье 73:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"С даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка полномочия ранее действовавших органов банка прекращаются, руководящие, а при необходимости и иные работники увольняются в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 7 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Ликвидационная комиссия обязана в течение тридцати календарных дней после утверждения ликвидационного баланса и отчета о ликвидации представить их органу юстиции, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц, а копии указанных документов – в уполномоченный орган.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. После регистрации прекращения деятельности банка ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию приказа о регистрации прекращения деятельности банка.";
43) подпункт 5) пункта 1 статьи 74-4 после слов "письменного предписания" дополнить словами "применять меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также".
11. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 24, ст. 140; 2011 г., № 1, ст. 3; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117):

1) бүкіл мәтін бойынша "ашық" деген сөз алып тасталсын;
2) 1-бапта:
2), 3), 4) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
2) үлестес тұлғалар – шешімдерді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және (немесе) әрқайсысы (тұлғалардың бірі) қабылдайтын шешімге ықпал етуге, оның ішінде жасалған мәміленің күшіне қарай мүмкіндігі бар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды және ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда) жеке немесе заңды тұлғалар. Ұлттық басқарушы холдингтің жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің құрамында болуы тұлғалардың бір-біріне қатысты үлестес екенін айқындау үшін негіз болып табылмайды;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын жанама иелену (дауыс беру) – жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының, немесе жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның бірлескен ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену арқылы айқындау мүмкіндігі;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы – жеке немесе заңды тұлға (мемлекет немесе ұлттық басқарушы холдинг осындай иеленуші болып табылатын жағдайларды, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда), ол уәкілетті органның жазбаша келісіміне сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иелене алады немесе:
жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен тікелей немесе жанама дауыс беру;
жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қабылдайтын шешімдерге шарттың күшіне қарай не уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын тәртіппен өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі болады;";

1) по всему тексту слова "открытого", "открытым", "открытых", "открытый", "открытому" исключить;
2) в статье 1:
подпункты 2), 3), 4) и 6) изложить в следующей редакции:
"2) аффилиированные лица – физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий, и национального управляющего холдинга), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки. Наличие национального управляющего холдинга в составе акционеров накопительного пенсионного фонда не является основанием для определения аффилиированными по отношению друг к другу лиц;
3) косвенное владение (голосование) акциями накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, – возможность определять решения накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или лиц, совместно являющихся крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, через владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц;
4) крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, – физическое или юридическое лицо (за исключением случаев, когда таким владельцем является государство или национальный управляющий холдинг, а также случаев, предусмотренных настоящим Законом), которое в соответствии с письменным согласием уполномоченного органа может владеть прямо или косвенно десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или иметь возможность:
голосовать прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
оказывать влияние на принимаемые накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, решения в силу договора либо иным образом в порядке, определяемом нормативным правовым актом уполномоченного органа;";

"6) бақылау – заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігі, ол мынадай талаптардың бірі болған:
заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) елу пайызынан астамын бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей немесе жанама иеленуі не заңды тұлғаның акцияларының елу пайызынан астамымен дербес дауыс беру мүмкіндігі болған;
бір тұлғада заңды тұлғаның басқару органының немесе атқарушы органының кемінде жартысын дербес сайлау мүмкіндігі болған;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясының қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігі аудиторлық есепке сәйкес заңды тұлғаның қаржылық есептілігіне енгізілген;
бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп шарттың (растайтын құжаттардың) күшіне қарай немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгеше түрде заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігі болған кезде туындайды;";
10) және 34) тармақшалар алып тасталсын;
3) 18-баптың 2-тармағының 4-3) тармақшасы "жасасқан жағдайда" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы Заңның 45-2-бабының 4-1-тармағында белгіленген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 26-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi кастодиандық шартқа сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорымен және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен үлестес емес кастодиан - банкте сақталады және соның шотында есепке алынады.
Үлестес тұлғалардың тізбесі "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында белгіленеді.";
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
"дереу" деген сөз алып тасталсын;
"жинақтаушы зейнетақы қорын" деген сөздерден кейін "келесі жұмыс күнінен кешіктірмей" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 27-1-баптың 4-тармағындағы "2012" деген цифрлар "2015" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) 30-бапта:
тақырыбы "Салымшының" деген сөзден кейін "(алушының)" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жинақтаушы зейнетақы қоры мен салымшы (алушы) арасында мiндеттi зейнетақы жарналары, ерiктi зейнетақы жарналары, ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы үлгi шарттарға сәйкес жазбаша түрде жасалады.
Зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларында көрсетілген, уәкілетті органмен келісілген және жинақтаушы зейнетақы қорының интернет-ресурстарында жарияланған жинақтаушы зейнетақы қоры, оның филиалдары және (немесе) өзге де бөлімшелері (өкілдіктерін қоспағанда) орналасқан жерден тыс жерде жасасқан жағдайда салымшының (алушының) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттағы қолтаңбасының түпнұсқалығын нотариус немесе "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілеттік берілген өзге де адамдар куәландыруға тиіс.
Жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттардың есебін олар жасалған жерді, салымшы (алушы) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа қол қойған кезде қатысқан нотариустың немесе "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен нотариаттық іс-әрекеттер жасауға уәкілеттік берілген өзге де тұлғалардың, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қоры қызметкерлерінің тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып жүргізеді.
Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарды жасасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.".

"6) контроль – возможность определять решения юридического лица, возникающая при наличии одного из следующих условий:
прямое или косвенное владение одним лицом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица либо наличие возможности самостоятельно голосовать более пятьюдесятью процентами акций юридического лица;
наличие возможности у одного лица самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица;
включение финансовой отчетности юридического лица, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации, в финансовую отчетность юридического лица в соответствии с аудиторским отчетом;
наличие возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункты 10) и 34) исключить;
3) подпункт 4-3) пункта 2 статьи 18 дополнить словами ", а также в случае, установленном пунктом 4-1 статьи 45-2 настоящего Закона";
4) в статье 26:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Пенсионные активы накопительного пенсионного фонда хранятся и учитываются на счетах в банке-кастодиане, не аффилиированном с накопительным пенсионным фондом и (или) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в соответствии с кастодиальным договором.
Перечень аффилиированных лиц устанавливается статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".";
в части первой пункта 3:
слово "незамедлительным" исключить;
дополнить словами "не позднее следующего рабочего дня";
5) в пункте 4 статьи 27-1 цифры "2012" заменить цифрами "2015";
6) в статье 30:
заголовок после слова "вкладчика" дополнить словом "(получателя)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Договор о пенсионном обеспечении заключается между накопительным пенсионным фондом и вкладчиком (получателем) в письменной форме в соответствии с типовыми договорами о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов.
В случае заключения договора о пенсионном обеспечении вне места нахождения накопительного пенсионного фонда, его филиалов и (или) иных подразделений (за исключением представительств), указанного в пенсионных правилах накопительного пенсионного фонда, согласованных с уполномоченным органом и опубликованных на интернет-ресурсах накопительного пенсионного фонда, подлинность подписи вкладчика (получателя) на договоре о пенсионном обеспечении должна быть засвидетельствована нотариусом или иными лицами, уполномоченными Законом Республики Казахстан "О нотариате" на совершение нотариальных действий.
Накопительный пенсионный фонд ведет учет договоров о пенсионном обеспечении с указанием места их заключения, фамилий, имен, отчеств (при их наличии) нотариуса или иных лиц, уполномоченных Законом Республики Казахстан "О нотариате" на совершение нотариальных действий, а также работников накопительного пенсионного фонда, присутствовавших при подписании вкладчиком (получателем) договора о пенсионном обеспечении.
Порядок заключения накопительным пенсионным фондом договоров о пенсионном обеспечении устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жинақтаушы зейнетақы қорымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар жасасу үшін адамдарды тарту процесінде осы адамдарға:
1) ақша;
2) бір сыйлық үшін құны айлық есептік көрсеткіштің екі еселенген мөлшерінен асатын, жинақтаушы зейнетақы қорының атауы жазылмаған сыйлықтар ұсынуға (беруге) тыйым салынады.
Осы тармақтың талабы жинақтаушы зейнетақы қорларына, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың барлық қызметкерлеріне қолданылады.";
2-тармақта:
2) тармақшада:
"салымшының" деген сөз "алушының және (немесе) салымшының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"егер ол" деген сөздер "егер салымшы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"немесе оның атауы" деген сөздер ", сондай-ақ атауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"банктiк реквизиттерi (егер ол заңды тұлға болса)" деген сөздер "заңды тұлға болып табылатын салымшының банктік реквизиттері" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша алып тасталсын;
7) 31-4-баптың 1-тармағындағы "құжаттар топтамасын алған кезден" деген сөздер "талаптарға сәйкес келетін құжаттарды алған күннен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 33-бап алып тасталсын;
9) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының құқықтық жағдайы
1. Жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлік қоғам нысанында құрылады.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының акциялары қор биржасы ресми тізімінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген санаттарына енгізілуге тиіс.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорын құру және оның қызметі кезеңінде мына талаптардың бірі орындалуға тиіс:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының акциялары акционерлер арасында орналастырылуға тиіс, олардың үшеуі және одан көбі бір-біріне қатысты үлестес болмайтын ірі акционерлер болып табылады. Бұл ретте жинақтаушы зейнетақы қорының бір акционерінің не бір-біріне қатысты үлестес болатын акционерлер тобының үлесі жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жалпы санының жетпіс бес пайызынан аз болуға тиіс;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының миноритарлық акционерлерге тиесілі акцияларының үлесі жиынтығында жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жалпы санының жиырма бес пайызынан көп болуға тиіс.
Бұл ретте миноритарлық акционердің үлесі оның үлестес тұлғаларымен бірге жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жалпы санының он пайызынан аз болуға тиіс.
Осы тармақтың талаптары мемлекет қатысатын жинақтаушы зейнетақы қорларына қолданылмайды.

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В процессе привлечения лиц для заключения договоров о пенсионном обеспечении с накопительным пенсионным фондом запрещается предлагать (предоставлять) данным лицам:
1) деньги;
2) не содержащие наименование накопительного пенсионного фонда подарки стоимостью, превышающей двукратный размер месячного расчетного показателя за один подарок.
Требование настоящего пункта распространяется на накопительные пенсионные фонды, организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, всех работников накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами.";
в пункте 2:
в подпункте 2):
после слова "адрес" дополнить словами "получателя и (или)";
слово "им" заменить словом "вкладчиком";
слова "или его наименование" заменить словами ", а также наименование";
слова "(если им является юридическое лицо)" заменить словами "вкладчика, являющегося юридическим лицом";
подпункт 11) исключить;
7) в пункте 1 статьи 31-4 слова "с момента получения пакета документов, установленного" заменить словами "с даты получения документов, соответствующих требованиям, установленным";
8) статью 33 исключить;
9) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Правовое положение накопительного пенсионного фонда
1. Накопительный пенсионный фонд создается в форме акционерного общества.
2. Акции накопительного пенсионного фонда должны быть включены в категории официального списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. В период учреждения и деятельности накопительного пенсионного фонда должно выполняться одно из следующих требований:
1) акции накопительного пенсионного фонда должны быть размещены среди акционеров, из которых три и более являются крупными акционерами, не являющимися аффилиированными по отношению друг к другу. При этом доля одного акционера накопительного пенсионного фонда либо группы акционеров, аффилиированных по отношению друг к другу, должна быть менее семидесяти пяти процентов от общего количества голосующих акций накопительного пенсионного фонда;
2) доля акций накопительного пенсионного фонда, принадлежащих миноритарным акционерам, в совокупности должна составлять более двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций накопительного пенсионного фонда.
При этом доля миноритарного акционера совместно с его аффилиированными лицами должна составлять менее десяти процентов от общего количества голосующих акций накопительного пенсионного фонда.
Требования настоящего пункта не распространяются на накопительные пенсионные фонды с участием государства.

4. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардан басқа жинақтаушы зейнетақы қорының жарғысы:
1) корпоративтік басқару кодексінің;
2) корпоративтік хатшы лауазымының;
3) корпоративтік веб-сайттың;
4) "алтын акцияға" тыйым салудың болуын көздеуге тиіс.";
10) 35-бапта:
6-тармақта:
2) тармақша "үш ай ішінде" деген сөздерден кейін "меншікті капиталының жеткіліктілігі мен зейнетақы активтерінің табыстылығы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "ықпал ету шараларын" деген сөздер "санкцияларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жинақтаушы зейнетақы қоры әділет органдарында есептік қайта тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға:
1) филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) филиалдың, өкілдіктің есептік қайта тіркелгені туралы нотариат куәландырған куәліктің көшірмесін ұсынуға міндетті.
Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жинақтаушы зейнетақы қоры әділет органының жинақтаушы зейнетақы қорының хатын қабылдап алғандығы туралы белгісі соғылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жинақтаушы зейнетақы қорының көрсетілген хатының көшірмесін, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынуға міндетті.";
10-тармақтағы "талап етуге құқылы" деген сөздер "талап етеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 36-бапта:
1, 1-1, 1-2 және 1-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының резиденттерi-жеке тұлғалар, заңды тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары және (немесе) акционерлерi бола алады.
Мемлекет Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арқылы ғана құрылтайшы және (немесе) акционер бола алады.
Ұлттық басқарушы холдинг Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде ғана жинақтаушы зейнетақы қорының акционерi бола алады.
1-1. Рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидентi емес - заңды тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшысы және (немесе) акционерi бола алады. Рейтингтік агенттіктердің тізбесін және талап етілетін ең төменгі рейтинг уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін, оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының резиденттерi - жинақтаушы зейнетақы қорларының дауыс беретін акцияларын тікелей немесе жанама иеленуге және (немесе) пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге құқылы емес.

4. Помимо требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, устав накопительного пенсионного фонда должен предусматривать наличие:
1) кодекса корпоративного управления;
2) должности корпоративного секретаря;
3) корпоративного веб-сайта;
4) запрета "золотой акции.";
10) в статье 35:
в пункте 6:
подпункт 2) после слова "нормативов" дополнить словами "по достаточности собственного капитала и доходности пенсионных активов";
в подпункте 3) слова "мер воздействия" заменить словом "санкций";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, накопительный пенсионный фонд обязан в течение тридцати рабочих дней с даты учетной перерегистрации в органах юстиции представить в уполномоченный орган:
1) нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства об учетной перерегистрации филиала, представительства.
При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, не требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, накопительный пенсионный фонд обязан в течение тридцати рабочих дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма накопительного пенсионного фонда представить в уполномоченный орган копию указанного письма накопительного пенсионного фонда, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.";
в пункте 10 слова "вправе требовать" заменить словом "требует";
11) в статье 36:
пункты 1, 1-1, 1-2 и 1-3 изложить в следующей редакции:
"1. Учредителями и (или) акционерами накопительного пенсионного фонда могут быть физические лица-резиденты Республики Казахстан, юридические лица.
Государство может быть учредителем и (или) акционером только в лице Правительства Республики Казахстан или Национального Банка Республики Казахстан.
Национальный управляющий холдинг может быть акционером накопительного пенсионного фонда только на основании решения Правительства Республики Казахстан.
1-1. Учредителем и (или) акционером накопительного пенсионного фонда может быть юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан, имеющее минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств. Перечень рейтинговых агентств и минимальный требуемый рейтинг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, не вправе прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться голосующими акциями накопительных пенсионных фондов-резидентов Республики Казахстан.

1-2. Жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасының резиденті еместерге (сенімгерлік басқаруға берілген), сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Қазақстан Республикасының резиденті еместерге тиесілі (сенімгерлік басқаруға берілген) ұйымдарға тиесілі дауыс беретін акцияларының жиынтық саны осы жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жалпы санының жиырма бес пайызынан аспауға тиіс.
1-3. Дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиынтығында он немесе одан көп пайызын сатып алу ниеті бар тұлға бұл туралы хабарламаны акцияларды болжамды сатып алудың басталу күнінен күнтізбелік он күн бұрын жинақтаушы зейнетақы қорына жіберуге міндетті.
Хабарламада:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының сатып алынатын акцияларының саны;
2) болжамды сатып алу бағасы;
3) дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын сатып алу ниеті бар тұлғамен жинақтаушы зейнетақы қоры байланыса алатын осы тұлғаның байланыс деректері (электрондық пошта мекенжайы не телефон немесе телефакс нөмірі);
4) жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері;
тұрғылықты жері;
5) заңды тұлға үшін:
атауы;
заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) нөмірі мен күні;
тұрғылықты жері туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.";
1-4-тармақ алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ алып тасталсын;
12) 36-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-1-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы
1. Бірде-бір тұлға дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иелене, пайдалана және (немесе) оған билік ете алмайды, сондай-ақ уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмастан жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызына қатысты қабылдайтын шешімдерін бақылай алмайды немесе оларға ықпал ету мүмкіндігі болмайды. Бұл талап мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының резиденті емес-заңды тұлғалар рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болған кезде жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алуы мүмкін. Талап етілетін ең төменгі рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын жанама иеленуді немесе жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп пайызын тікелей иеленетін, немесе талап етілетін ең төменгі рейтингі бар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның он немесе одан көп пайызымен дауыс беру мүмкіндігі бар, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғаның акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену (дауыс беру) арқылы жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен жанама дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға үшін көрсетілген рейтингтің болуы талап етілмейді.

1-2. Суммарное количество голосующих акций накопительного пенсионного фонда, принадлежащих (переданных в доверительное управление) нерезидентам Республики Казахстан, а также организациям, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат (переданы в доверительное управление) нерезидентам Республики Казахстан, не должно превышать двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций данного накопительного пенсионного фонда.
1-3. Лицо, самостоятельно или совместно со своими аффилиированными лицами имеющее намерение приобрести в совокупности десять или более процентов голосующих акций накопительного пенсионного фонда, обязано направить уведомление об этом в накопительный пенсионный фонд не позднее, чем за десять календарных дней до даты начала предполагаемого приобретения акций.
Уведомление должно содержать сведения о:
1) количестве приобретаемых акций накопительного пенсионного фонда;
2) предполагаемой цене приобретения;
3) контактных данных лица, самостоятельно или совместно со своими аффилиированными лицами имеющего намерение приобрести акции накопительного пенсионного фонда (адрес электронной почты либо номер телефона или телефакса), посредством которых накопительный пенсионный фонд может связаться с данным лицом;
4) для физического лица:
фамилии, имени, отчестве (при его наличии);
наименовании и реквизитах документа, удостоверяющего личность;
месте жительства;
5) для юридического лица:
наименовании;
номере и дате государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица;
месте нахождения.";
пункт 1-4 исключить;
пункт 2 исключить;
пункт 4 исключить;
12) статью 36-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 36-1. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) не может (не могут) прямо или косвенно владеть, пользоваться и (или) распоряжаться десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также иметь контроль или возможность оказывать влияние на принимаемые накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, решения в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа. Данное требование не распространяется на государство или национальный управляющий холдинг, а также на случаи, предусмотренные настоящим Законом.
Юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан могут получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, при наличии минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, имеющего минимальный требуемый рейтинг.

2. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған (артықшылықты немесе сатып алынған акциялары шегеріле отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиынтығында он немесе одан көп пайызы тиесілі және мынадай:
1) акционерлердің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру немесе директорлар кеңесі акционерлердің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы сотқа талап-арызбен жүгіну;
2) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелерді енгізу;
3) директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның аудитін өз есебінен жүргізуі мәселелері бойынша олардың шешім қабылдауын көздейтін, өздерінің арасында жасалған келісімнің негізінде әрекет ететін акционерлер жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болып табылмайды.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді кері қайтарып алу қағидаларын, көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болғысы келетін тұлға келісім алу үшін уәкілетті органға осы баптың 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында айқындалған құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы өтінішті ұсынуға міндетті.
5. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушылары - жеке тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын өздерінің меншік құқығына тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде төлейді. Бұл ретте мүліктің құны жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның бұрын сатып алған және сатып алатын акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс.
6. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін жеке тұлға мынадай құжаттарды:

2. Не являются крупными участниками накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, акционеры, которым в совокупности принадлежат десять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных или выкупленных) или голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и действующие на основании заключенного между ними соглашения, предусматривающего принятие ими решений по следующим вопросам:
1) созыв внеочередного общего собрания акционеров или обращение в суд с иском о его созыве в случае отказа совета директоров в созыве общего собрания акционеров;
2) включение дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров;
3) созыв заседания совета директоров;
4) проведение аудита накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, за свой счет.
3. Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, определяются уполномоченным органом.
4. Для получения согласия лицо, желающее стать крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязано представить в уполномоченный орган заявление о приобретении статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с приложением документов и сведений, определенных пунктами 6, 7, 8, 9 и 10 настоящей статьи.
5. Крупные участники накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, – физические лица оплачивают акции накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
6. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, физическое лицо представляет следующие документы:

1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері мен қаражаттың сипаттамасын қоса алғанда, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынған акцияларын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді ұсынады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзі:
кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа да ақы төленетін қызметтен түскен кірістер;
өтініш берушінің құжаттамамен расталған жинақ ақшасы болып табылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу үшін сыйға тарту, ұтыс, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сатып алынатын акциялары құнының жиырма бес пайызынан аспайтын мөлшердегі ақша осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген қаражат көздеріне қосымша пайдаланылуы мүмкін.
Өтініш беруші жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сыйға тарту түрінде алынған мүлік есебінен сатып алған кезде сыйға тартушы туралы және аталған мүліктің сыйға тартушыда пайда болу көздері туралы мәліметтерді;
2) өтініш берушінің мүддесін білдіру тапсырылған өтініш берушінің өкіліне (ол болғанда) берілген сенімхатты;
3) өзі ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімін және олардың құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауы ықтимал болғанда, осы қорды немесе ұйымды қайта капиталдандыру жоспарын;
5) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
6) табыстары мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша орын алған берешегі туралы ақпаратты;
7) білімі туралы, еңбек қызметі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш беруші туралы қысқаша деректерді ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес-жеке тұлға зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) – 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардан басқа Қазақстан Республикасының резиденті емес-жеке тұлға тұратын елдің тиісті мемлекеттік органының осы елдің заңнамасында Қазақстан Республикасының резиденті-зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алуға рұқсат етілгені туралы жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының осындай рұқсат аталған құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша талап етілмейтіні жөніндегі өтінішті ұсынады.

1) сведения об условиях и порядке приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в том числе ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления заявителя, подтвержденные документально.
Дополнительно к источникам, указанным в части второй настоящего подпункта, для приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, могут быть использованы деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцати пяти процентов стоимости приобретаемых акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
При приобретении акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, за счет имущества, полученного в виде дарения, заявитель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;
2) доверенность на представителя заявителя, которому поручается представление интересов заявителя (при наличии);
3) список юридических лиц, в которых оно является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
4) план рекапитализации накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в случаях возможного ухудшения финансового положения данного фонда или организации;
5) сведения о безупречной деловой репутации с приложением копий подтверждающих документов;
6) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя, согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;
7) краткие данные о заявителе по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, физическое лицо-нерезидент Республики Казахстан, помимо документов, указанных в подпунктах 1) – 7) части первой настоящего пункта, представляет письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, – резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.

7. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті - заңды тұлға мынадай құжаттарды:
1) өтініш берушінің органының жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмесін, сондай-ақ өтініш берушінің үлестес тұлғаларының тізімін;
2) заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызын иеленетін, сондай-ақ шарттың күшіне қарай осы заңды тұлғаның шешімдерін айқындауға не өзгеше түрде бақылауға (дербес немесе басқа тұлғалармен бірге) мүмкіндігі бар тұлғалар туралы мәліметтер мен растайтын құжаттарды;
3) осы баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
4) оның басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
5) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, өтініш берушінің ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ өтініш берушінің ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
6) білімі, еңбек қызметі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері жөніндегі қысқаша деректерді;
7) аяқталған соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым куәландырған жылдық қаржылық есептілігін, сондай-ақ тиісті өтінішті табыс ету алдындағы аяқталған соңғы тоқсанның қаржылық есептілігін;
8) ірі қатысушы мәртебесін иеленгеннен кейін өтініш берушінің және жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның болжамды есеп айырысу балансын қоса алғанда, осындай мәртебені иеленудің қаржылық салдарының талдауын, іс-шаралар жоспарын және ұйымдық құрылымды қоса алғанда, егер бар болса, өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның активтерін сату, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қызметін қайта ұйымдастыру немесе оны басқаруға айтарлықтай өзгерістер енгізу жөніндегі жоспарлары мен ұсыныстарын табыс етеді.
8. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес-заңды тұлға мынадай құжаттарды:

7. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, юридическое лицо-резидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) копии решения органа заявителя о приобретении акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также список аффилиированных лиц заявителя;
2) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом иметь контроль;
3) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) части первой пункта 6 настоящей статьи;
4) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;
5) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках заявителя, а также крупных участниках крупных участников заявителя;
6) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, трудовой деятельности;
7) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
8) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя и накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, включая план мероприятий и организационную структуру.
8. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:

1) осы баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 3), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін уәкілетті орган белгілейтін, халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірі берген заңды тұлғаның кредиттік рейтингі туралы мәліметтерді;
3) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғаның жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының көрсетілген мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат (келісім) талап етілмейтіндігі туралы мәлімдемесін ұсынады.
9. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы мынадай құжаттарды:
1) осы баптың 8-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының өтініш берушінің осы елдің заңнамасының шеңберінде қаржы қызметін жүзеге асыруға уәкілетті екендігі туралы жазбаша растауын не өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының заңнамасы бойынша мұндай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін ұсынады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес пайызын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан көп пайызын сатып алуға ниеттенетін, өзі орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес-қаржы ұйымы осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес-қаржы ұйымының шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауын ұсынады.
10. Орналастырылған акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) иелену үлесімен жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге тілек білдірген тұлғалар осы бапта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша, қойылатын талаптарын уәкілетті орган белгілейтін таяудағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес немесе одан көп пайызын иелену үлесімен ірі жинақтаушы ұсынған бизнес-жоспарды осы бапта белгіленген тиісті мәртебені иелену шеңберінде қарайды.
Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының бизнес-жоспарын қарау нәтижелері туралы жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының бизнес жоспарын жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның даму стратегиясына (даму жоспарына) енгізу не енгізбеу туралы тиісті шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға хабарлайды.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесі жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның даму стратегиясының (даму жоспарының) сақталуын қамтамасыз етеді.

1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) части первой пункта 6 и подпунктах 1), 3), 5), 6), 7) и 8) пункта 7 настоящей статьи;
2) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны места нахождения заявителя на приобретение юридическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.
9. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в пункте 8 настоящей статьи;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что заявитель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, намеревающаяся приобрести двадцать пять процентов голосующих акций накопительного пенсионного фонда или двадцать пять или более процентов голосующих акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, подлежащая консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет, помимо документов, установленных настоящим пунктом, письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору.
10. Лица, желающие приобрести статус крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с долей владения двадцать пять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящей статье, представляют бизнес-план, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом, на ближайшие пять лет.
Совет директоров накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, рассматривает бизнес-план, представленный крупным участником с долей владения двадцать пять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в рамках получения соответствующего статуса, установленного настоящей статьей.
Накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, обязаны уведомить уполномоченный орган о результатах рассмотрения советом директоров накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, бизнес-плана крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в течение пяти рабочих дней с даты принятия соответствующего решения о включении либо невключении бизнес-плана крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в стратегию развития (план развития) накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
Совет директоров накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обеспечивает соблюдение стратегии развития (плана развития) накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

11. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) жиынтығында он немесе одан көп пайызын иеленетін немесе жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым акцияларының он немесе одан көп пайызымен тікелей немесе жанама дауыс беруге мүмкіндігі бар және:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның шешімдеріне өздерінің арасындағы шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылатын;
3) олардың бірі лауазымды тұлға немесе басқа тұлғаның өкілі болып табылатын;
4) олардың бірі өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес екінші тұлғаға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген;
5) жақын туыстар немесе ерлі-зайыптылар болып табылатын;
6) олардың бірі басқа тұлғаға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын өздеріне сыйға тартылған ақша немесе өтеусіз алынған мүлік есебінен сатып алу мүмкіндігін берген тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның бірлескен ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар деп танылады.
Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес банк конгломератына кірген жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес шоғырландырылған қадағалауға жатады.
12. Уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иелену үшін осы баптың талаптарына сәйкес берілген өтініш бойынша шешімді құжаттардың толық топтамасы табыс етілген күннен бастап үш ай ішінде қабылдауға тиіс.
Уәкілетті орган өтініш берушіні өз шешімінің нәтижесі туралы жазбаша түрде хабардар етуге міндетті. Бұл ретте тиісті мәртебені иеленуге келісім беруден бас тартылған жағдайда, жазбаша хабарламада бас тартудың негіздері көрсетіледі.

11. Лицами, совместно являющимися крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, признаются лица, в сумме владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать десятью или более процентами акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и:
1) совместно влияющие на решения накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является должностным лицом или представителем другого лица;
4) одно из них предоставило другому лицу возможность покупки акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в соответствии с заключенным между ними договором;
5) являющиеся близкими родственниками или супругами;
6) одно из них предоставило другому лицу возможность приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, за счет подаренных им денег или безвозмездно полученного имущества.
В случае, если накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, входят в банковский конгломерат в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан, накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, подлежат консолидированному надзору в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
12. Решение по заявлению, поданному для получения статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в соответствии с требованиями настоящей статьи должно быть принято уполномоченным органом в течение трех месяцев со дня представления полного пакета документов.
Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя о результатах своего решения. При этом в случае отказа в выдаче согласия на приобретение соответствующего статуса в письменном уведомлении указываются основания отказа.

13. Келісім беруге негіз болған мәліметтер дәйексіз деп анықталған немесе өтініш берушінің ірі қатысушы мәртебесін иеленуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптары бұзылған немесе ірі қатысушылар осы Заңның талаптарын сақтамаған жағдайда, уәкілетті орган осы бапқа сәйкес берілген келісімді кері қайтарып алуға құқылы. Бұл жағдайда осындай шара қолданылатын тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның өзіне тиесілі акцияларының санын осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.
Осы бапқа сәйкес берілген келісімі кері қайтарып алынған тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын үшінші тұлғаға сенімгерлік басқаруға беруге құқылы емес.
Уәкілетті орган тиісті келісімді кері қайтарып алу жөнінде өздеріне қатысты шешім қабылдаған тұлғалар осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган осы тұлғалардың уәкілетті органның талаптарын орындауы үшін сотқа жүгінуге құқылы.
14. Егер тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілеріне уәкілетті органның жазбаша келісімін алдын ала алмастан сәйкес келген болса, ол осы баптың ережелеріне сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшылығына немесе саясатына ықпал етуге бағытталған қандай да бір іс-әрекетті қолдануға және (немесе) осы акциялар бойынша дауыс беруге құқылы емес.
Көрсетілген жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгісіне сәйкес келетін тұлға өзінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетіні оған белгілі болған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органды бұл туралы хабардар етуге міндетті.
Тиісті мәртебені иелену туралы өтініш жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгісіне өзінің сәйкес келетіні оған белгілі болған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде, егер бұл тұлға көрсетілген мерзімде акцияларды иеліктен шығарғысы келмесе, уәкілетті органға ұсынылады. Акцияларды иеліктен шығару жөнінде шешім қабылданғаны туралы ақпарат осындай шешім қабылданған күннен бастап дереу уәкілетті органға беріледі.

13. Уполномоченный орган вправе отозвать согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, в случае выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие, или нарушения в результате приобретения заявителем статуса крупного участника требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан, или несоблюдения крупными участниками требований настоящего Закона. В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, обязано в течение шести месяцев уменьшить количество принадлежащих ему акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, до уровня, ниже установленного настоящей статьей.
Лицо, у которого было отозвано согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, не вправе передавать в доверительное управление акции накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, третьему лицу.
В случае неисполнения лицами, в отношении которых уполномоченным органом было принято решение об отзыве соответствующего согласия, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе обратиться в суд для исполнения данными лицами требований уполномоченного органа.
14. В случае, если лицо стало соответствовать признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, оно не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на руководство или политику накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) голосовать по таким акциям до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии с положениями настоящей статьи.
В указанном случае лицо, соответствующее признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязано уведомить уполномоченный орган в течение десяти календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
Заявление о приобретении соответствующего статуса представляется в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, если только это лицо не собирается произвести отчуждение акций в указанный срок. Информация о принятии решения об отчуждении акций предоставляется в уполномоченный орган немедленно с даты принятия такого решения.

15. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілеріне осы тұлғаның сәйкес келетінін көрсететін мәліметтер болған кезде, уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалардан ақпаратты ұсынуды талап етуге құқылы. Ақпарат оны иеленетін кез келген тұлғадан, сондай-ақ осы тұлғалардың бақылауында болатын ұйымдардан талап етілуі мүмкін.
16. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде растайтын құжаттарды табыс ете отырып, өзіне тиесілі акциялар санының жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ол тікелей немесе жанама иеленетін немесе тікелей немесе жанама дауыс беру мүмкіндігі бар орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) санына пайыздық арақатынасының өзгергені туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына тиесілі, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларының саны (пайыздық немесе абсолюттік мәнде) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) санына ұлғаю жағына қарай өзгерген жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы ақпаратты ұсынуға тиіс. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушылары – жеке тұлғалар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алу үшін пайдаланатын қаражат көздері осы баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында айқындалған.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акциялары санының жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) санына пайыздық арақатынасы жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына тиесілі он пайыздан кем болатындай санға дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысының өтініші бойынша не көрсетілген фактіні дербес анықтаған жағдайда, осы факт анықталған күннен бастап екі ай ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру үшін көзделген тәртіппен бұрын берілген жазбаша келісімнің күші жойылды деп тану туралы шешім қабылдайды.

15. Уполномоченный орган вправе требовать предоставления информации у физических и юридических лиц при наличии сведений, указывающих на то, что это лицо соответствует признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. Информация может быть истребована от любого лица, обладающего ею, а также от организаций, находящихся под контролем этих лиц.
16. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязан в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения уведомить уполномоченный орган об изменении процентного соотношения количества принадлежащих ему акций к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, которыми он владеет прямо или косвенно или имеет возможность голосовать прямо или косвенно с представлением подтверждающих документов.
В случае изменения количества акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (в процентном или абсолютном значении), принадлежащих крупному участнику накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в сторону увеличения крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должен предоставить в уполномоченный орган информацию об источниках средств, используемых для приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, с приложением копий подтверждающих документов. Источники средств, используемых для приобретения акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупными участниками накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, – физическими лицами, определены в подпункте 1) части первой пункта 6 настоящей статьи.
В случае изменения процентного соотношения количества акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, до количества менее десяти процентов, принадлежащих крупному участнику накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, уполномоченный орган по заявлению крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, либо в случае самостоятельного обнаружения указанного факта принимает решение о признании утратившим силу ранее выданного письменного согласия в течение двух месяцев со дня обнаружения данного факта в порядке, предусмотренном для выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

17. Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) акцияларының санына жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына тиесілі акциялары санының пайыздық арақатынасын көрсете отырып, өзінің барлық ірі қатысушыларының тізімін есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей уәкілетті органға тоқсан сайын табыс етіп отыруға міндетті.
18. Жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органды жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын иеленетін акционерлер құрамының өзгергені туралы өздері осы фактіні анықтаған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде хабардар етуге міндетті.
19. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларының, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың осы баптың 14–18-тармақтарына сәйкес талап етілетін ақпаратты көрсетілген мерзімде уақтылы бермеуі, бермеуі немесе дәйексіз мәліметтерді беруі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.";
13) 36-2-бапта:
тақырыбындағы "қорының" деген сөзден кейін "немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "қорының" деген сөзден кейін "немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен толықтырылсын;
4), 5), 6) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
5) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иелену жөніндегі мәміледе тізбесін уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлға (оның ірі қатысушысы (ірі акционер) иеленуші тарап болып табылатын жағдайлар;

17. Накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, обязаны ежеквартально представлять в уполномоченный орган список всех своих крупных участников с указанием процентного соотношения количества принадлежащих им акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
18. Накопительный пенсионный фонд или организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, обязаны уведомить уполномоченный орган об изменении состава акционеров, владеющих десятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в течение пятнадцати календарных дней со дня установления ими данного факта.
19. Несвоевременное предоставление, непредоставление или предоставление недостоверных сведений накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупными участниками накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, информации, требуемой в соответствии с пунктами 14–18 настоящей статьи, в указанные сроки влекут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
13) в статье 36-2:
заголовок дополнить словами ", или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
в пункте 1:
абзац первый после слова "фонда" дополнить словами ", или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
подпункты 4), 5), 6) и 8) изложить в следующей редакции:
"4) нарушение в результате приобретения заявителем статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
5) случаи, когда в сделке по приобретению статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, приобретающей стороной является юридическое лицо (его крупный участник (крупный акционер), зарегистрированное в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;

6) өтініш берушінің осы Заңда белгіленген, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына қойылатын өзге де талаптарды сақтамауы;";
"8) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарына жасалған талдаудың жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлайтынын болжауы;";
11) тармақша "зейнетақы қорының" деген сөздерден кейін "немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мына жағдайлардың бірінің болуы:
1) өтініш беруші - заңды тұлғаның өтініш берген күнге дейін екі жылға жетпейтін уақытта құрылуы;
2) өтініш берушінің міндеттемелері басқа заңды тұлғалардың акцияларына және жарғылық капиталдарына қатысу үлестеріне орналастырылған және жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сатып алуға көзделген активтер сомасын шегергенде, өзінің активтерінен асып кетуі;
3) аяқталған соңғы екі қаржы жылының нәтижелері бойынша залал шегуі;
4) өтініш беруші міндеттемелерінің мөлшері жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайына айтарлықтай қауіп төндіруі;
5) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның алдында мерзімі өткен және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның балансына жатқызылған берешегінің болуы;
6) өтініш берушінің жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарына жасалған талдаудың өтініш берушінің қаржылық жағдайының нашарлайтынын болжауы;
7) жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорының салымшыларына (алушыларына) нұқсан келтіру мүмкіндігін куәландыратын өзге де негіздер өтініш берушінің қаржылық жағдайы тұрақсыздығының белгісі болып табылады.
3. Тұлға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілерін уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз иеленген кезде, уәкілетті орган алты айдан аспайтын мерзімде осы тұлғаға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сату бойынша талаптар бөлігінде осы Заңның 42-7-бабында көзделген мәжбүрлеу шараларын қолданады.";

6) несоблюдение заявителем иных требований, установленных настоящим Законом к крупным участникам накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;";
"8) анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, предполагает ухудшение финансового состояния накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;";
подпункт 11) после слов "пенсионного фонда", "данного фонда" дополнить соответственно словами "или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами,", "или организации";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Признаком неустойчивого финансового положения заявителя является наличие одного из следующих условий:
1) юридическое лицо – заявитель создано менее чем за два года до дня подачи заявления;
2) обязательства заявителя превышают его активы за вычетом суммы активов, размещенных в акции и доли участия в уставном капитале других юридических лиц, и предполагаемых к приобретению акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
3) убытки по результатам каждого из двух завершенных финансовых лет;
4) размер обязательств заявителя представляет значительный риск для финансового состояния накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
5) наличие просроченной и (или) отнесенной за баланс накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, задолженности заявителя перед накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
6) анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, предполагает ухудшение финансового состояния заявителя;
7) иные основания, свидетельствующие о возможности нанесения ущерба накопительному пенсионному фонду или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и (или) вкладчикам (получателям) накопительного пенсионного фонда.
3. При приобретении лицом признаков крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, без письменного согласия уполномоченного органа уполномоченный орган применяет к данному лицу санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан, а также принудительные меры, предусмотренные статьей 42-7 настоящего Закона, в части требований по реализации акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в срок не более шести месяцев.";

14) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларын мемлекеттік тіркеу
Жинақтаушы зейнетақы қорларын мемлекеттік тіркеуді, сондай-ақ олардың құрылтай құжаттарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді әділет органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты болған кезде жүзеге асырады.
Рұқсат берудің шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Құрылтай құжаттарына енгiзiлетiн, әділет органдарында қайта тіркеуді талап ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар мемлекеттік қайта тіркелгеннен кейін жинақтаушы зейнетақы қоры қайта тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға тіркеген әділет органының белгісі және мөрі бар, құрылтай құжаттарына өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынуға міндетті.
Құрылтай құжаттарына мемлекеттік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, жинақтаушы зейнетақы қоры әділет органының зейнетақы қорының хатын қабылдап алғандығы туралы белгісі соғылған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға жинақтаушы зейнетақы қорының осы хатының көшірмесін, сондай-ақ құрылтай құжаттарына өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынуға міндетті.";
15) 40-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті түрде ішкі аудит қызметін құрады және мынадай алқалы органдарды:
1) директорлар кеңесін – басқарушы органды;
2) басқарманы – атқарушы органды қалыптастырады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының оқшауланған бөлімшесінің бірінші басшысы мен бас бухгалтерін қоспағанда, директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері, басқарманың бірінші басшысы мен мүшелері, бас бухгалтер, жинақтаушы зейнетақы қорының бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшесінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген есептіліктің әртүрлі нысандарын қоса алғанда, уәкілетті органға ұсынылатын ақпаратқа, сондай-ақ кастодиандық шартқа сәйкес зейнетақы активтері бойынша ай сайынғы салыстыру жүргізілгенін растайтын құжаттарға қол қою құқығы бар жинақтаушы зейнетақы қорының өзге де басшылары жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлері деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Жинақтаушы зейнетақы қоры қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органға қаржы жылы ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының барлық басшы қызметкерлеріне жинақтаушы зейнетақы қоры төлеген табыстар туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанда ұсынуға міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы есептеу, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлері бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

14) статью 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Государственная регистрация накопительных пенсионных фондов
Государственная регистрация накопительных пенсионных фондов, а также внесение изменений и (или) дополнений в их учредительные документы осуществляются органами юстиции при наличии разрешения уполномоченного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Условия и порядок выдачи разрешения устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
После государственной регистрации изменений и (или) дополнений, вносимых в учредительные документы, требующих перерегистрации в органах юстиции, накопительный пенсионный фонд в течение четырнадцати календарных дней с даты перерегистрации обязан представить в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в учредительные документы с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в учредительные документы, не требующих перерегистрации, накопительный пенсионный фонд обязан в течение четырнадцати календарных дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма накопительного пенсионного фонда предоставить в уполномоченный орган копию данного письма накопительного пенсионного фонда, а также нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в учредительные документы.";
15) в статье 40:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Накопительный пенсионный фонд в обязательном порядке создает службу внутреннего аудита и формирует следующие коллегиальные органы:
1) совет директоров – орган управления;
2) правление – исполнительный орган.
Руководящими работниками накопительного пенсионного фонда признаются первый руководитель и члены совета директоров, первый руководитель и члены правления, главный бухгалтер, за исключением первого руководителя и главного бухгалтера обособленного подразделения накопительного пенсионного фонда, иные руководители накопительного пенсионного фонда, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений накопительного пенсионного фонда и обладающие правом подписи информации, предоставляемой в уполномоченный орган, включая различные формы отчетности, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, а также документов, подтверждающих проведение ежемесячной сверки по пенсионным активам в соответствии с кастодиальным договором.";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Накопительный пенсионный фонд обязан в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных накопительным пенсионным фондом всем руководящим работникам накопительного пенсионного фонда в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике накопительного пенсионного фонда по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников накопительного пенсионного фонда определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

1-2. Жинақтаушы зейнетақы қорының директорлар кеңесі және (немесе) басқармасы мүшелерінің осы жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері лауазымын атқаруына болмайды.";
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның кері қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарында осы басшы қызметкерге бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алу үшін негіз болып табылады.";
16) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
"40-1-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі
Жинақтаушы зейнетақы қорлары немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін құрады, ол:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесінің, басқармасының, бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін, олардың жауапкершілігін;
2) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясатты және рәсімдерді;
3) тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне арналған лимиттерді;
4) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі есептілікті жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның органдарына ұсынудың ішкі рәсімдерін;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі критерийлерін қамтуға тиіс.
Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастырудың тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
17) 41-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының:
1) зейнетақы жарналарын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға;
2) өзінің қызметі үшін комиссиялық сыйақылар алуға;
3) уәкiлеттi орган берген лицензиялар негiзiнде зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi және бағалы қағаздар нарығында номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті дербес жүзеге асыруға;
4) зейнетақымен қамсыздандыруға байланысты мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен салымшының жазбаша өтiнiшi бойынша сотта оның мүдделерiн бiлдiруге;
5) өз мұқтажы үшін сатып алынған мүлікті жалға беруге;
6) зейнетақы шартының талаптарына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.";
2-тармақта:

1-2. Члены совета директоров и (или) правления накопительного пенсионного фонда не могут занимать должность руководящего работника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами данного накопительного пенсионного фонда.";
часть вторую пункта 3 исключить;
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника накопительного пенсионного фонда является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";
16) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
"Статья 40-1. Система управления рисками и внутреннего контроля
Накопительные пенсионные фонды или организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, формируют систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, подразделений накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, их ответственность;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимый размер рисков;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
17) в статье 41:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Накопительные пенсионные фонды имеют право:
1) осуществлять деятельность по привлечению пенсионных взносов;
2) получать комиссионные вознаграждения за свою деятельность;
3) самостоятельно осуществлять деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами и брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя на основании лицензий, выдаваемых уполномоченным органом;
4) по вопросам, связанным с пенсионным обеспечением, представлять интересы вкладчика по его письменному обращению в суде в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
5) сдавать в аренду имущество, приобретенное для собственных нужд;
6) осуществлять иные права согласно условиям пенсионного договора.";
в пункте 2:

мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде зейнетақы активтері есебінен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
3-2) салымшыларға (алушыларға), сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорымен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасуға ниеттенген тұлғаларға жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару мәселелері бойынша өтеусіз консультациялық қызмет көрсетуге;
3-3) рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингіне ие болуға міндетті. Талап етілетін ең төменгі рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;";
8) тармақшадағы "шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда - шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті," деген сөздер "қаржылық есептілік пен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшаның екінші сөйлеміндегі "және өкілдіктің" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салымшылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау мақсатында жинақтаушы зейнетақы қорларына:
1) осы баптың 1-тармағында белгіленген қызмет түрлерін қоспағанда, кәсіпкерлік қызметпен айналысуға;
2) тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған мүлiктi қоспағанда, мүлiктi сатып алуды немесе сатуды жүзеге асыруға;
3) үлестес тұлғалардың жарғылық капиталға қатысу үлестерін, параметрлері қор биржасы акциялары нарығы индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын қор биржасының тізіміне (қор биржасының өкілдік тізіміне) кіретін акцияларды не осындай акциялар базалық актив болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоспағанда, үлестес тұлғалар шығарған акцияларды не осындай акциялар базалық актив болып табылатын депозитарлық қолхаттарды жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы және (немесе) меншікті активтері есебінен сатып алуға;
4) зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген мақсаттарға пайдалануға;
5) жинақтаушы зейнетақы қорының қызметкерлеріне айлық есептік көрсеткіштің жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада көрсетілетін қаржы көмегін қоспағанда, жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен өтеусіз негізде қаржы көмегін көрсетуге;
6) сақтандыру қызметімен айналысуға;
7) зейнетақы және (немесе) меншікті активтерді кепiлге беруге;
8) акциялардан басқа, бағалы қағаздарды шығаруға;

дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) публиковать в средствах массовой информации сведения о структуре инвестиционного портфеля накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3-2) оказывать безвозмездные консультационные услуги вкладчикам (получателям), а также лицам, намеренным заключить договор о пенсионном обеспечении с накопительным пенсионным фондом, по вопросам функционирования накопительной пенсионной системы и деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
3-3) иметь минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
в подпункте 8) слова "консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность," заменить словами "финансовую отчетность и";
в предложении втором подпункта 13) слова "и представительством" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях защиты прав и интересов вкладчиков накопительным пенсионным фондам запрещается:
1) предпринимательская деятельность, за исключением видов деятельности, установленных пунктом 1 настоящей статьи;
2) осуществление покупки или продажи имущества, за исключением имущества, перечень которого определен нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) приобретение за счет пенсионных и (или) собственных активов накопительного пенсионного фонда долей участия в уставных капиталах аффилиированных лиц, акций, выпущенных аффилиированными лицами, либо депозитарных расписок, базовым активом которых являются такие акции, за исключением акций, входящих в список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи), либо депозитарных расписок, базовым активом которых являются такие акции;
4) использование пенсионных активов на цели, не предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
5) предоставление за счет собственных активов накопительного пенсионного фонда финансовой помощи на безвозмездной основе, за исключением финансовой помощи работникам накопительного пенсионного фонда на сумму, не превышающую стократный размер месячного расчетного показателя;
6) страховая деятельность;
7) передача в залог пенсионных и (или) собственных активов;
8) выпуск ценных бумаг, кроме акций;

9) жинақтаушы зейнетақы қорының мақсаттары үшін банктерден күнтізбелік тоқсан күннен асатын мерзімге, меншікті капиталдың мөлшерінен асатын мөлшерде қарыз қаражатын тартуға;
10) қарыздарды кез келген тәсілмен беруге;
11) кез келген түрдегі кепілдемелер мен кепілдіктерді беруге;
12) жинақтаушы зейнетақы қорымен еңбек шартын жасаспаған тұлғаларды осы баптың 2-тармағының 3-2) тармақшасында көрсетілген міндеттерді орындау үшін тартуға тыйым салынады.";
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
"қорларының" деген сөзден кейін "және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
"уәкілетті орган белгілейді" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік "қоры" деген сөзден кейін "және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
"Жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес процентінен астамын тікелей немесе жанама иеленетін" деген сөздер "Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"меншікті капиталының" деген сөздердің алдынан "және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы уәкілетті органның талабы бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайын жақсарту, оның ішінде жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталын ұлғайту бойынша шаралар қолдануға міндетті.";
5-тармақ алып тасталсын;
18) 41-1-бап алып тасталсын;
19) мынадай мазмұндағы 41-3-баппен толықтырылсын:
"41-3-бап. Шындыққа сай келмейтiн жарнамаға тыйым салу
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларына жарнама шығарылған күнi шындыққа сай келмейтiн қызметiн жарнамалауға тыйым салынады.

9) привлечение для целей накопительного пенсионного фонда заемных средств от банков на срок свыше девяноста календарных дней в размере, превышающем размер собственного капитала;
10) предоставление займов любыми способами;
11) выдача поручительств и гарантий любого рода;
12) привлечение для исполнения обязанностей, указанных в подпункте 3-2) пункта 2 настоящей статьи, лиц, с которыми накопительным пенсионным фондом не заключен трудовой договор.";
в пункте 4:
в части первой:
после слова "фондов" дополнить словами "и (или) организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами,";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "нормативными правовыми актами уполномоченного органа";
часть вторую после слова "фондом" дополнить словами "и (или) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами,";
в части третьей:
слова ", владеющий прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда" заменить словами "и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
дополнить словами "и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В случае ухудшения финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупный участник накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обязан по требованию уполномоченного органа принять меры по улучшению финансового положения накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в том числе увеличению собственного капитала накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости накопительного пенсионного фонда и (или) организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.";
пункт 5 исключить;
18) статью 41-1 исключить;
19) дополнить статьей 41-3 следующего содержания:
"Статья 41-3. Запрет на рекламу, не соответствующую действительности
1. Накопительным пенсионным фондам запрещается реклама их деятельности, не соответствующая действительности на день ее опубликования.

2. Уәкiлеттi орган жинақтаушы зейнетақы қорынан шындыққа сай келмейтiн жарнамаға өзгерiстер енгiзудi, оны тоқтатуды немесе терiске шығарып жариялауды талап етуге құқылы.
Бұл талап уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде орындалмаған жағдайда уәкiлеттi орган жарнамада баяндалған мәлiметтердiң шындыққа сай келмейтiндiгi туралы ақпарат жариялауға, не оларды мұндай жарнаманы жариялаған жинақтаушы зейнетақы қорының есебiнен нақтылауға құқылы.
3. Мына тұлғаларға:
зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясы жоқ заңды тұлғаларға;
жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметкерлері болып табылмайтын және жинақтаушы зейнетақы қорлары уәкілеттік бермеген жеке тұлғаларға жинақтаушы зейнетақы қорлары көрсететін қызметтерді жарнама беруші ретінде жарнамалауға тыйым салынады.
4. Зейнетақы активтері туралы ақпаратты жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым тиісті инвестициялық кіріс алынған кезеңді көрсету арқылы ғана ұсынуы мүмкін.";
20) 42-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беруге;";
"3) міндеттеме-хатты ұсыну туралы талап жіберуге;
4) міндетті түрде қол қойылуға тиіс жазбаша келісім жасасуға құқылы.";
2-тармақта:
"орын алған кемшіліктерді мойындау фактісі және" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды мойындау фактісі, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мұндай кемшіліктерді" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"дереу" деген сөз алып тасталсын;
"кемшіліктерді" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"осыған байланысты" деген сөздер "осы бұзушылықтарды жою жөнінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "міндеттеме-хаттың немесе жазбаша келісімнің" деген сөздер "міндеттеме-хаттың, жазбаша келісімнің немесе жазбаша нұсқаманың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
5) тармақшадағы "не уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын орындамауы" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) уәкілетті орган қолданған ықпал етудің шектеулі шараларының талаптарын орындамауы;
5-2) уәкілетті органмен жасалған жазбаша келісімге қол қоюдан бас тартуы;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Уполномоченный орган вправе потребовать от накопительного пенсионного фонда внесения изменений в рекламу, не соответствующую действительности, ее прекращения или публикации ее опровержения.
В случае невыполнения данного требования в установленный уполномоченным органом срок уполномоченный орган вправе опубликовать информацию о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе, либо уточнить их за счет накопительного пенсионного фонда, опубликовавшего такую рекламу.
3. Запрещается выступать в качестве рекламодателя услуг, предоставляемых накопительными пенсионными фондами, следующим лицам:
юридическим лицам, не имеющим лицензии уполномоченного органа на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат;
физическим лицам, не являющимся работниками накопительных пенсионных фондов и не уполномоченным накопительными пенсионными фондами.
4. Информация о доходности по пенсионным активам может предоставляться накопительным пенсионным фондом и (или) организацией, осуществляющей деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, только с указанием периода, в течение которого получен соответствующий инвестиционный доход.";
20) в статье 42:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "нормативных правовых актов уполномоченного органа" заменить словами "законодательства Республики Казахстан";
подпункты 1), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) давать обязательное для исполнения письменное предписание;";
"3) направить требование о предоставлении письма-обязательства;
4) составить письменное соглашение, которое подлежит обязательному подписанию.";
в пункте 2:
слова "недостатков и" заменить словами "нарушений законодательства Республики Казахстан, а также";
после слова "нарушений" дополнить словами "законодательства Республики Казахстан";
в пункте 3:
слово "незамедлительного" исключить;
слово "недостатков" заменить словами "нарушений законодательства Республики Казахстан";
слова "в связи с этим" исключить;
дополнить словами "по устранению этих нарушений";
в пункте 4 слова "или письменного соглашения" заменить словами ", письменного соглашения или письменного предписания";
в пункте 8:
в подпункте 5) слова "либо невыполнение письменных предписаний уполномоченного органа" исключить;
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) невыполнение требования ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;
5-2) отказ от подписания письменного соглашения с уполномоченным органом;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорларының ірі қатысушысы, ірі қатысушылары белгілерін иеленуші тұлғаларға қатысты, егер жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайын нашарлатқанын немесе осы Заңның 34-бабының талаптарын бұзуға алып келгенін анықтаса, осы баптың 1-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында келтірілген шараларды немесе осы баптың 7-тармағының 2) тармақшасында көзделген санкцияны қолдануға құқылы.";
21) 42-7 және 43-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"42-7-бап. Ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаларға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына қолданылатын мәжбүрлеу шаралары
1. Уәкілетті орган:
1) ірі қатысушы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алмаған;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иеленгеннен кейін осы Заңның 36-2-бабының 1-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған;
3) осы Заңның 42-бабы 1-тармағының 1) және 4) тармақшаларына немесе "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-1-бабы 1-тармағының 1) және 4) тармақшаларына сәйкес уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын және уәкілетті органмен жасалған жазбаша келісімдерді орындамаған;
4) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы нәтижесінде жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға залал келтірілген немесе келтірілуі мүмкін әрекеттерді жасаған;
5) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғалардың, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларының соның нәтижесінде жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға залал келтірілген немесе келтірілуі мүмкін қаржылық жағдайының тұрақсыз болғаны;

"13. Уполномоченный орган вправе применить в отношении лиц, обладающих признаками крупного участника, крупных участников накопительных пенсионных фондов, меры, приведенные в подпунктах 1), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, или санкцию, предусмотренную подпунктом 2) пункта 7 настоящей статьи, если установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие указанных лиц, должностных лиц или работников крупного участника накопительного пенсионного фонда ухудшили финансовое состояние накопительного пенсионного фонда или привели к нарушению требований статьи 34 настоящего Закона.";
21) статьи 42-7 и 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 42-7. Принудительные меры, применяемые к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Уполномоченный орган вправе применить принудительные меры к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в случаях:
1) неполучения согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника;
2) возникновения после приобретения статуса крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, обстоятельств, указанных в пункте 1 статьи 36-2 настоящего Закона;
3) невыполнения письменных предписаний уполномоченного органа и письменных соглашений, заключенных с уполномоченным органом, в соответствии с подпунктами 1) и 4) пункта 1 статьи 42 настоящего Закона или подпунктами 1) и 4) пункта 1 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
4) совершения действий лицом, обладающим признаками крупного участника, а также крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в результате которых накопительному пенсионному фонду или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, причинен или может быть причинен ущерб;
5) неустойчивого финансового положения лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в результате которого накопительному пенсионному фонду или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, причинен или может быть причинен ущерб;

6) осы Заңның 41-2-бабында көрсетілген факторлардың анықталуына байланысты жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайы нашарлаған;
7) жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым мен оның ірі қатысушысының, ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның арасында уәкілетті органның осы Заңда көзделген қадағалау функцияларын жүзеге асыруына кедергі келтіретін қатынастар болған;
8) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаның, сондай-ақ ірі қатысушының осы Заңның 34-бабы, 41-бабының 4-тармағы талаптарының орындалмауына әкеп соққан әрекеті немесе әрекетсіздігі орын алған жағдайларда ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаларға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлар орын алған кезде уәкілетті орган:
1) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысынан оның тікелей немесе жанама түрде иелік ету үлесін жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының он пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;
2) жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымнан ірі қатысушыға қатысты олардың арасындағы, жинақтаушы зейнетақы қорын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды тәуекелге ұрындыратын, операцияларды (тікелей және жанама түрде) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
3) жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымнан, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысынан жинақтаушы зейнетақы қорын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды қосымша капиталдандыру бойынша шаралар қолдануды талап етуге құқылы.
3. Ірі қатысушы не жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлға осы баптың 2-тармағында, сондай-ақ осы Заңның 49-3-бабының 2-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, уәкілетті органның шешімі негізінде жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның не жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлғаның акцияларын сенімгерлік басқару тағайындалады. Осы акциялар уәкілетті органға сенімгерлік басқаруға үш айға дейінгі мерзімге беріледі.
Уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына не жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдауға құқылы.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына не ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акциялары ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға берілген жағдайда акцияларды сенімгерлік басқару белгіленетін мерзім уәкілетті органның сенімгерлік басқаруды белгілеу туралы тиісті шешімінде анықталады.
Уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сенімгерлік басқаруды жүзеге асырған кезеңде акциялардың меншік иесі сенімгерлік басқарудағы акцияларға қатысты қандай да бір іс-әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы емес.
Ірі қатысушы не жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы белгілерін иеленуші тұлға уәкілетті органға жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның барлық өзіне тиесілі акцияларын өтінішхатта көрсетілген тұлғаларға сату туралы өтінішхат беруге құқылы.
Өтінішхатта көрсетілген акцияларды сатып алушылар Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің талаптарын орындаған жағдайда уәкілетті орган өтінішхатты қанағаттандырады.
Сенімгерлік басқару тағайындалған мерзім аяқталғанға дейін жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сенімгерлік басқаруға беру негіздері жойылмаған жағдайда уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг сенімгерлік басқарудағы акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында акцияларды сату туралы шешім қабылданған күнге қалыптасқан нарықтық баға бойынша сату жолымен иеліктен шығарады. Акциялардың нарықтық құны туралы ақпарат болмаған жағдайда бағалаушы акцияларды сату құнын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындауы мүмкін. Көрсетілген акцияларды сатудан түскен ақша акциялары сенімгерлік басқаруға берілген тұлғаларға аударылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына не ірі қатысушының белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларды сату жөніндегі іс-шаралар жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

6) ухудшения финансового положения накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в связи с выявлением факторов, указанных в статье 41-2 настоящего Закона;
7) наличия отношений между накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и его (ее) крупным участником, лицом, обладающим признаками крупного участника, которые препятствуют осуществлению надзорных функций уполномоченным органом, предусмотренных настоящим Законом;
8) действия или бездействие лица, обладающего признаками крупного участника, а также крупного участника, приведшие к невыполнению требований статьи 34, пункта 4 статьи 41 настоящего Закона.
2. При наличии случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган вправе:
1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также от крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, уменьшения доли его прямого или косвенного владения до уровня ниже десяти процентов голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
2) требовать от накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в отношении крупного участника приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ними, подвергающих накопительный пенсионный фонд или организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами, риску;
3) требовать от накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, от крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принятия мер по дополнительной капитализации накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
3. В случае невыполнения крупным участником либо лицом, обладающим признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 2 статьи 49-3 настоящего Закона, на основании решения уполномоченного органа учреждается доверительное управление акциями накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами. Данные акции передаются в доверительное управление уполномоченному органу сроком до трех месяцев.
Уполномоченный орган вправе принять решение о передаче акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принадлежащих крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в доверительное управление национальному управляющему холдингу.
В случае передачи акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принадлежащих крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в доверительное управление национальному управляющему холдингу срок, на который учреждается доверительное управление акциями, определяется в соответствующем решении уполномоченного органа об учреждении доверительного управления.
В период осуществления уполномоченным органом либо национальным управляющим холдингом доверительного управления акциями накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, собственник акций не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении акций, находящихся в доверительном управлении.
Крупный участник либо лицо, обладающее признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о продаже всех принадлежащих ему акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, лицам, указанным в ходатайстве.
Ходатайство удовлетворяется уполномоченным органом в случае выполнения приобретателями акций, указанных в ходатайстве, требований законодательных актов Республики Казахстан.
При неустранении оснований для передачи акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в доверительное управление до истечения срока, на который было учреждено доверительное управление, уполномоченный орган либо национальный управляющий холдинг отчуждает акции, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг по рыночной стоимости, сложившейся на дату принятия решения о реализации акций. В случае отсутствия информации о рыночной стоимости акций цена реализации акций может быть определена оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление.
Мероприятия по продаже акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принадлежащих крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, осуществляются за счет средств накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.

4. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына не ірі қатысушының белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның акцияларын сенімгерлік басқаруды жүзеге асыру тәртібі, сондай-ақ уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің сенімгерлік басқару кезеңіндегі іс-әрекеті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
43-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру
1. Жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру уәкiлеттi органның рұқсатымен акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша бiрiктiру нысанында жүзеге асырылады. Қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат беру талаптары мен тәртібі уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.
Жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат алу туралы өтiнiшхатқа мынадай құжаттар қоса тiркеледi:
1) жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерi жалпы жиналысының оны қайта ұйымдастыру туралы шешiмi;
2) жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастырудың белгіленетін болжамды шарттары, тәртібі мен мерзiмдерi;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының оны қайта ұйымдастырғаннан кейiнгi есептiк балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамы.
Уәкiлеттi орган жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат алу туралы өтiнiшхатты құжаттардың толық топтамасы табыс етiлген күннен бастап бiр ай iшiнде қарауға тиiс.
2. Қайта ұйымдастырылатын жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органның қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсатын алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде хабарландыру жариялау арқылы өзінің барлық салымшылары мен алушыларына алдағы өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
3. Қайта ұйымдастырылған жинақтаушы зейнетақы қоры өзіне басқа жинақтаушы зейнетақы қорын қосып алған жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясының негізінде зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөніндегі қызметтi жүзеге асыруға құқылы.
4. Қосылатын жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен қайта ұйымдастырылған жинақтаушы зейнетақы қорына берілуге тиіс.";
22) 44-бап 3) тармақшадағы "бұзылуы бойынша бас тартылады." деген сөздер "бұзылуы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қайта ұйымдастыруға уәкiлеттi органның рұқсатын алу үшін ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі бойынша бас тартылады.";

4. Порядок осуществления доверительного управления акциями накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 43. Реорганизация накопительного пенсионного фонда
1. Реорганизация накопительного пенсионного фонда осуществляется по решению общего собрания акционеров с разрешения уполномоченного органа в форме присоединения. Условия и порядок выдачи разрешения на проведение реорганизации устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
К ходатайству о получении разрешения на проведение реорганизации накопительного пенсионного фонда прилагаются следующие документы:
1) решение общего собрания акционеров накопительного пенсионного фонда о его реорганизации;
2) устанавливающие предполагаемые условия, порядок и сроки реорганизации накопительного пенсионного фонда;
3) финансовый прогноз последствий реорганизации, включая расчетный баланс накопительного пенсионного фонда после его реорганизации.
Ходатайство о получении разрешения на реорганизацию накопительного пенсионного фонда должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение одного месяца со дня представления полного пакета документов.
2. Реорганизуемый накопительный пенсионный фонд в течение пятнадцати календарных дней со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязан проинформировать о предстоящих изменениях всех своих вкладчиков и получателей путем публикации объявления в печатных изданиях на казахском и русском языках.
3. Реорганизованный накопительный пенсионный фонд вправе осуществлять деятельность по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат на основании лицензии накопительного пенсионного фонда, присоединившего к себе другой накопительный пенсионный фонд.
4. Пенсионные активы присоединяемого накопительного пенсионного фонда подлежат передаче в реорганизованный накопительный пенсионный фонд в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
22) статью 44 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) несоответствия документов, представленных для получения разрешения уполномоченного органа на реорганизацию, требованиям законодательства Республики Казахстан.";

23) 45-бапта:
1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің жалпы жиналысы:
1) зейнетақымен қамсыздандыру туралы қолданыстағы шарттары;
2) ашылған жеке зейнетақы шоттары;
3) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша салымшылар (алушылар) алдында орындалмаған міндеттемелері болмаған жағдайда ғана жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде тарату туралы шешім қабылдауға құқылы.";
2-тармақтағы "Ерiктi және мәжбүрлеп тарату" деген сөздер "Ерікті түрде және мәжбүрлеп таратуды жүргізу тәртібі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екінші бөліктегі "Ерiктi немесе мәжбүрлеп" деген сөздер "Мәжбүрлеп" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "ерекшеліктері" деген сөз "тәртібі" деген сөзбен ауыстырылсын;
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тарату комиссиясы тарату балансы мен тарату туралы есептi бекіткеннен кейiн күнтізбелік отыз күн ішінде оларды заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын әділет органына, ал аталған құжаттардың көшірмелерін уәкілетті органға табыс етуге мiндеттi.
Тарату комиссиясы жинақтаушы зейнетақы қорын таратуды аяқтаған кезде құжаттарды сақтау үшiн белгiленген тәртiппен мұрағатқа тапсыруға және бұл жөнiнде уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.
Жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің тоқтатылуы тіркелгеннен кейін тарату комиссиясы бес жұмыс күні ішінде жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің тоқтатылуын тіркеу туралы бұйрықтың көшірмесін уәкiлеттi органға табыс етеді.
7. Ерікті түрде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры кредиторларының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен танылған талаптары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген кезектілікпен қанағаттандырылады.
Мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры кредиторларының белгiленген тәртiппен танылған талаптары мынадай кезектілікпен қанағаттандырылады:
1) бірінші кезекте таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының активтерін және оның зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша міндеттемелерін қабылдаған жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері алдындағы талаптары қанағаттандырылады;
2) екінші кезекте жалақыдан және (немесе) өзге табыстан ұсталған алименттерді төлеу жөніндегі талаптар, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қоры өміріне немесе денсаулығына зиян келтірілгені үшін жауаптылықта болатын азаматтардың талаптары тиісті мерзімді төлемдерді капиталдандыру арқылы қанағаттандырылады;
3) үшінші кезекте еңбек шарты бойынша жұмыс істеген адамдарға еңбекақы төлеу және өтемақылар, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерді төлеу жөнінде, жалақыдан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын, сондай-ақ авторлық шарттар бойынша сыйақылар төлеу жөнінде есеп айырысулар жүргізіледі;

23) в статье 45:
пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-2. Общее собрание акционеров накопительного пенсионного фонда вправе принять решение о добровольной ликвидации накопительного пенсионного фонда только в случаях отсутствия:
1) действующих договоров о пенсионном обеспечении;
2) открытых индивидуальных пенсионных счетов;
3) неисполненных обязательств перед вкладчиками (получателями) по договорам о пенсионном обеспечении.";
в пункте 2 слова "Добровольная и принудительная ликвидация" заменить словами "Порядок проведения добровольной и принудительной ликвидации";
в пункте 3:
в части второй слова "добровольно или" исключить;
в части третьей слова "Особенности", "устанавливаются" заменить соответственно словами "Порядок", "устанавливается";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Ликвидационная комиссия обязана в течение тридцати календарных дней после утверждения ликвидационного баланса и отчета о ликвидации представить их органу юстиции, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц, а копии указанных документов – в уполномоченный орган.
При завершении ликвидации накопительного пенсионного фонда ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
После регистрации прекращения деятельности накопительного пенсионного фонда ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию приказа о регистрации прекращения деятельности накопительного пенсионного фонда.
7. Требования кредиторов добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, признанные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, удовлетворяются в очередности, установленной гражданским законодательством Республики Казахстан.
Требования кредиторов принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, признанные в установленном порядке, удовлетворяются в следующей очередности:
1) в первую очередь удовлетворяются требования перед пенсионными активами накопительного пенсионного фонда, принявшего активы ликвидируемого накопительного пенсионного фонда и его обязательства по договорам о пенсионном обеспечении;
2) во вторую очередь удовлетворяются требования по уплате удержанных из заработной платы и (или) иного дохода алиментов, а также требования граждан, перед которыми ликвидируемый накопительный пенсионный фонд несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью, путем капитализации соответствующих повременных платежей;
3) в третью очередь производятся расчеты по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по уплате удержанных из заработной платы обязательных пенсионных взносов, а также вознаграждений по авторским договорам;

4) төртінші кезекте салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек өтеледі;
5) бесінші кезекте Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес басқа да кредиторлармен есеп айырысулар жүргізіледі.
Тиiстi кезектілік басталған кезде кредитордың талабы оның келісімiмен Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн тәсiлдермен, оның iшiнде ақшалай нысанда және (немесе) есеп айырысудың пропорционалды қағидатын сақтай отырып, мүлiктi заттай нысанда беру арқылы қанағаттандырылуы мүмкiн.
Жинақтаушы зейнетақы қорының активтері бір кезектегі кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болған кезде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының ақшасы және (немесе) өзге мүлкі бір мезгілде осы кезектегі кредиторлар арасында қанағаттандырылуға тиіс талаптардың сомаларына пропорционалды түрде бөлінеді.
Тарату iсiн жүргiзуге байланысты, оның iшiнде жинақтаушы зейнетақы қорын тарату комиссиясының қызметiн қамтамасыз ету жөніндегі шығыстар, сондай-ақ таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының негiзгi функцияларын қамтамасыз ету қажеттілігiнен туындайтын шығыстар кезектен тыс және тұрақты түрде жүргізіледі.";
24) 45-1-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінің 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жинақтаушы зейнетақы қорында ашық жеке зейнетақы шоттарының, сондай-ақ осы Заңның 45-бабы 1-2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген міндеттемелердің болмауын растайтын құжат;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының өз мiндеттемелерi бойынша есеп айырысуы үшiн оның өз қаражатының жеткiлiктi екенін, сондай-ақ осы Заңның 45-бабы 1-2-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген міндеттемелерінің жоқ екендігін куәландыратын бухгалтерлік баланс пен оған түсіндірме жазба;";
3-тармақтағы "орталық әділет органының ресми баспасөз басылымдарында" деген сөздер "баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
25) 45-2-бапта:
2-тармақтағы "1-тармағының 3) тармақшасында" деген сөздер "1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қоры лицензиясынан айырылған күннен бастап:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары, органдары жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкіне билік етуге құқылы емес;
2) таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорына қатысты бұрын қабылданған сот шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
3) кредиторлардың жинақтаушы зейнетақы қорына қоятын талаптары тек тарату ісін жүргізу барысында ғана қойылуы мүмкін;

4) в четвертую очередь погашается задолженность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
5) в пятую очередь производятся расчеты с другими кредиторами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
При наступлении соответствующей очереди требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества в натуральной форме с соблюдением принципа пропорциональности расчетов.
При недостаточности активов накопительного пенсионного фонда для удовлетворения требований кредиторов одной очереди деньги и (или) иное имущество ликвидируемого накопительного пенсионного фонда распределяются одновременно между кредиторами этой очереди пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению.
Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда, а также расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, производятся вне очереди и постоянно.";
24) в статье 45-1:
подпункты 3) и 4) части второй пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) документ, подтверждающий отсутствие у накопительного пенсионного фонда открытых индивидуальных пенсионных счетов, а также обязательств, указанных в подпункте 3) пункта 1-2 статьи 45 настоящего Закона;
4) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, свидетельствующие о достаточности собственных средств накопительного пенсионного фонда для расчетов по его обязательствам, а также об отсутствии обязательств, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 1-2 статьи 45 настоящего Закона;";
в пункте 3 слова "в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции" заменить словами "в печатных изданиях на казахском и русском языках";
пункт 5 исключить;
25) в статье 45-2:
в пункте 2 слова "основанию, предусмотренному подпунктом 3) пункта" заменить словами "основаниям, предусмотренным пунктом";
в пункте 4:
дополнить частью второй следующего содержания:
"С даты лишения накопительного пенсионного фонда лицензии:
1) учредители, органы накопительного пенсионного фонда не вправе распоряжаться имуществом накопительного пенсионного фонда;
2) исполнение ранее принятых решений судов в отношении ликвидируемого накопительного пенсионного фонда приостанавливается;
3) требования кредиторов к накопительному пенсионному фонду могут быть предъявлены только в ликвидационном производстве;

4) кредиторлардың, салық қызметі органдарының, оның ішінде даусыз (акцептісіз) тәртіппен қанағаттандырылуы тиіс талаптары бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының банктік шоттарынан ақша өндіріп алуға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының мүлкін өндіріп алуға өтінім жасауына жол берілмейді;
5) жинақтаушы зейнетақы қорының лауазымды тұлғаларының жинақтаушы зейнетақы қорының өздеріне тиесілі акцияларын иеліктен шығаруына тыйым салынады;
6) басшы, ал қажет болғанда өзге қызметкерлер де Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан шеттетіледі.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган зейнетақы активтерін, жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша міндеттемелерін табыс еткеннен кейін он жұмыс күні ішінде сотқа жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп тоқтату (тарату) туралы өтініш береді.";
үшінші бөліктегі "басылымдарында" деген сөзден кейін "қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлік "міндеттемелерін" деген сөзден кейін "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша міндеттемелерін орындау мақсатында уақытша әкімшілік (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушы) жинақтаушы зейнетақы қорының меншігі болып табылатын ақшаны уәкілетті орган белгілеген тәртіппен оның зейнетақы активтерінің алдындағы міндеттемелерін төлеуге беруге құқылы.";
алтыншы бөліктегі "мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша міндеттемелерін басқа жинақтаушы зейнетақы қорына өткізуді аяқтағанға" деген сөздер "уәкілетті орган тарату комиссиясын тағайындағанға" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші бөліктегі "есебi жинақтаушы зейнетақы қорын тарату туралы шешiм қабылдаған уәкiлеттi органға және сотқа табыс етіледi" деген сөздер "орындалған жұмыс туралы есебі бекіту үшін уәкілетті органға табыс етіледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлік алып тасталсын;
оныншы бөліктегі "мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша міндеттемелерін басқа жинақтаушы зейнетақы қорына өткізу аяқталған күннен бастап он күннен" деген сөздер "уәкілетті орган тарату комиссиясын тағайындаған күннен бастап бір айдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші бөлікте:
бірінші сөйлемдегі "және оны уәкiлеттi орган бекiтедi" деген сөздер алып тасталсын;
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылдау-беру актісінің бір данасы – уәкілетті органға, ал екіншісі жинақтаушы зейнетақы қорын тарату туралы шешім қабылдаған сотқа жiберіледi.";

4) не допускаются взыскание денег с банковских счетов накопительного пенсионного фонда по требованиям кредиторов, органов налоговой службы, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество накопительного пенсионного фонда;
5) должностным лицам накопительного пенсионного фонда запрещается отчуждение принадлежащих им акций накопительного пенсионного фонда;
6) руководящие, а при необходимости и иные работники отстраняются от работы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней после передачи пенсионных активов, обязательств накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении обращается в суд с заявлением о принудительном прекращении деятельности (ликвидации) накопительного пенсионного фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
часть третью после слова "изданиях" дополнить словами "на казахском и русском языках";
часть пятую после слова "фонду" дополнить словами ", соответствующему требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа,";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"В целях исполнения обязательств накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении временная администрация (временный управляющий накопительным пенсионным фондом) вправе передавать деньги, являющиеся собственностью накопительного пенсионного фонда, в оплату его обязательств перед пенсионными активами в порядке, установленном уполномоченным органом.";
в части шестой слова "завершения передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда другому накопительному пенсионному фонду" заменить словами "назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии";
в части восьмой слова "представляется в уполномоченный орган и суд, принявшие решение о ликвидации накопительного пенсионного фонда" заменить словами "о выполненной работе представляется в уполномоченный орган для утверждения";
часть девятую исключить;
в части десятой слова "десяти дней со дня завершения передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда другому накопительному пенсионному фонду" заменить словами "одного месяца со дня назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии";
в части одиннадцатой:
в первом предложении слова "и утверждается уполномоченным органом" исключить;
второе предложение изложить в следующей редакции:
"Один экземпляр акта приема-передачи направляется в уполномоченный орган, другой – в суд, принявший решение о ликвидации накопительного пенсионного фонда.";

4-1 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Лицензиясынан айырылған жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы жарналарын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқылы емес, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға байланысты жағдайларды қоспағанда, қолда бар банктік шоттар бойынша барлық операцияны тоқтатуға міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясынан айырылған күніне дейін жасалған зейнетақымен қамсыздандыру және зейнетақы аннуитеті туралы шарттар бойынша салымшылардың (алушылардың) зейнетақы жинақтарын аударуды қоспағанда, жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясынан айырылған күннен бастап жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының (алушыларының) зейнетақы жинақтарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе сақтандыру ұйымдарына аудару тоқтатыла тұрады.
Лицензиясынан айырылған жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыларының (алушыларының) зейнетақы жинақтарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе сақтандыру ұйымдарына аудару зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша активтерді және міндеттемелерді осы баптың 4-тармағына сәйкес таңдау жүзеге асырылған жаңа жинақтаушы зейнетақы қорына тапсыру рәсімі аяқталғаннан кейін отыз жұмыс күні өткен соң қайта басталады.";
"6. Жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап осы баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 1) – 4) және 6) тармақшаларында көзделген салдар туындайды.
Жинақтаушы зейнетақы қорын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап жинақтаушы зейнетақы қорының бұрын жұмыс істеп тұрған органдарының өкілеттігі тоқтатылады, басшы, ал қажет болған кезде өзге қызметкерлер де Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстан босатылады.";
8-тармақтың төртінші бөлігі алып тасталсын;
26) 45-3-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы "орындамаған жағдайда," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 47-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыру кезінде оның акцияларына ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларына ақы төлеу тек қана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы ақшамен жүзеге асырылады.";
4-тармақтағы "жарғылық капиталға ақша салады," деген сөздер алып тасталсын;

пункты 4-1 и 6 изложить в следующей редакции:
"4-1. Накопительный пенсионный фонд, лишенный лицензии, не вправе осуществлять деятельность по привлечению пенсионных взносов, обязан прекратить все операции по имеющимся банковским счетам, за исключением случаев, связанных с расходами, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
С даты лишения лицензии накопительного пенсионного фонда на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат перевод пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) накопительного пенсионного фонда в другие накопительные пенсионные фонды или страховые организации приостанавливается, за исключением переводов пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) по договорам о пенсионном обеспечении и пенсионного аннуитета, заключенным до даты лишения лицензии накопительного пенсионного фонда на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат.
Перевод пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) накопительного пенсионного фонда, лишенного лицензии, в другие накопительные пенсионные фонды или страховые организации возобновляется по истечении тридцати рабочих дней после завершения процедуры передачи активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении новому накопительному пенсионному фонду, выбор которого осуществлен в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.";
"6. С даты вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда наступают последствия, предусмотренные подпунктами 1) – 4) и 6) части второй пункта 4 настоящей статьи.
С даты вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации накопительного пенсионного фонда полномочия ранее действовавших органов накопительного пенсионного фонда прекращаются, руководящие, а при необходимости и иные работники увольняются в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан.";
часть четвертую пункта 8 исключить;
26) подпункт 5) пункта 1 статьи 45-3 после слов "письменного предписания" дополнить словами "применять меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также";
27) в статье 47:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Оплата акций накопительного пенсионного фонда осуществляется исключительно деньгами в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением случаев оплаты акций накопительного пенсионного фонда при его реорганизации, осуществляемой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах".";
в пункте 4 слова "вносят деньги в уставный капитал," исключить;

28) 48-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссиялық сыйақының шамасы жылына бір реттен жиі емес өзгертілуі мүмкін.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Комиссиялық сыйақының шамасы кемiнде екi мерзiмдi баспасөз басылымында қазақ және орыс тiлдерiнде жариялау арқылы салымшылар мен алушыларға күнтiзбелiк жыл басталардан бiр ай бұрын хабарлануға тиiс.
Комиссиялық сыйақыны өндіріп алу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
29) 49-1, 49-2 және 49-3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"49-1-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының аудиті
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының аудитiн Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргізуге құқылы және жинақтаушы зейнетақы қорымен және (немесе) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйыммен үлестес емес аудиторлық ұйым жүргiзедi.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептiлiгiнiң аудиторлық есебi коммерциялық құпияны құрамайды.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорының жыл сайынғы аудиторлық есебі аудитордың – орындаушының және аудиторлық ұйымның жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептілігі туралы тәуелсіз пікірін және осы жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтеріне қатысты есепке алуды жүргізу және есептіліктің жасалуы тәртібінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеру нәтижелері туралы ақпаратты қамтиды.
49-2-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
ұйымның ірі қатысушысының есептілігі
1. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын уәкілетті органға қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны табыс етуге тиіс.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы уәкілетті органға қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті, сондай-ақ:
1) басқа тұлғалармен бірлесіп жинақтаушы зейнетақы қоры немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қабылдайтын шешімдерге шарттың негізінде не өзгеше түрде ықпал етуді жүзеге асыру туралы, оның ішінде осындай ықпал ету мүмкіндігін айқындайтын өкілеттіктерді табыстаудың сипаттамасы қамтылатын;

28) в пункте 1 статьи 48:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Величина комиссионного вознаграждения может изменяться не чаще одного раза в год.";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Величина комиссионного вознаграждения должна объявляться вкладчикам и получателям не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на казахском и русском языках.
Порядок взимания комиссионного вознаграждения устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
29) статьи 49-1, 49-2 и 49-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 49-1. Аудит накопительных пенсионных фондов
1. Аудит накопительных пенсионных фондов производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности и не аффилиированной с накопительным пенсионным фондом и (или) организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
2. Аудиторский отчет финансовой отчетности накопительного пенсионного фонда не составляет коммерческой тайны.
3. Ежегодный аудиторский отчет накопительного пенсионного фонда содержит независимое мнение аудитора – исполнителя и аудиторской организации о финансовой отчетности накопительного пенсионного фонда и информации о результатах проверки на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан порядка ведения учета и составления отчетности в отношении пенсионных активов данного накопительного пенсионного фонда.
Статья 49-2. Отчетность крупного участника накопительного
пенсионного фонда или организации, осуществляющей
инвестиционное управление пенсионными активами
1. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющийся юридическим лицом, должен ежегодно представлять в уполномоченный орган финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года.
2. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющийся физическим лицом, должен в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах и имуществе, а также информацию:
1) об осуществлении им совместного с другими лицами влияния на принимаемые накопительным пенсионным фондом или организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, решения в силу договора либо иным образом, в том числе содержащую описание делегирования полномочий, определяющего возможность такого влияния;

2) жарғылық капиталдардағы өзіне тиесілі қатысу үлестерін (акцияларды) көрсете отырып, ұйымдардағы өзінің атқаратын лауазымдары туралы;
3) ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы өзіне тиесілі қатысу үлестері (акциялар), сондай-ақ оларды сатып алу көздері туралы;
4) жақын туыстары, жұбайы және жұбайының (зайыбының) жақын туыстары туралы, сондай-ақ осы тұлғалардың бақылауындағы ұйымдар туралы ақпаратты;
5) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы салық органдарына ұсынатын жеке табыс салығы жөніндегі декларациясы болған кезде, оның көшірмесін беруге тиіс.
3. Есептілікті беру тәртібі мен нысандары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
4. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар), заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушы уәкілетті органға:
1) есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік тоқсан күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны;
2) қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік жүз жиырма күн ішінде аудиторлық ұйым растамаған, шоғырландырылған және шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны;
3) үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы тоқсан сайынғы есепті табыс етуге тиіс.
5. Жинақтаушы зейнетақы қорының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының жылдық қаржылық есептілігіне түсіндірме жазбада, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар) ірі қатысушысының тоқсан сайынғы және жылдық қаржылық есептілігіне түсіндірме жазбаларда мынадай ақпарат көрсетілуі тиіс:
1) ірі қатысушының қызметі түрлерінің сипаттамасы;
2) ірі қатысушы оның қатысушысы (акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің мөлшері (тиесілі акциялар саны), қызмет түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы, ірі қатысушы оның ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылатын ұйымдардың қаржылық есептілігі;
3) жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға ірі қатысушының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылатын әрбір ұйымның атауы, оның жарғылық капиталға қатысу үлесінің мөлшері (өзіне тиесілі акциялар саны), осы ұйымның қызмет түрінің немесе түрлерінің сипаттамасы және қаржылық есептілігі, сондай-ақ үлестес тұлғалар туралы, ірі қатысушыны бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысын бақылайтын тұлғаның еншілес және тәуелді ұйымдары туралы мәліметтер.
Жинақтаушы зейнетақы қорында немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар) ірі қатысушысы болмаған жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы қаржылық есептілікті және осы тармақта көрсетілген ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік қырық бес күннен кешіктірмей беруге тиіс.
Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы – заңды тұлғаның басшы қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы – заңды тұлға растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, көрсетілген өзгерістер болған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді табыс етеді.

2) о занимаемых им должностях в организациях с указанием принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций);
3) о принадлежащих ему долях участия в уставных капиталах (акциях) организаций, а также источниках их приобретения;
4) о близких родственниках, супруге и близких родственниках супруга (супруги), а также организациях, контролируемых данными лицами;
5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемую в налоговые органы крупным участником накопительного пенсионного фонда, при ее наличии.
3. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. Крупный участник, являющийся юридическим лицом, владеющий (имеющий возможность голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должен представлять в уполномоченный орган:
1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение девяноста календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
2) консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, не заверенную аудиторской организацией, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
3) ежеквартальный отчет о сделках с аффилиированными лицами.
5. В пояснительной записке к годовой финансовой отчетности крупного участника накопительного пенсионного фонда, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося юридическим лицом, а также в пояснительных записках к ежеквартальной и годовой финансовой отчетности крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должна быть отражена следующая информация:
1) описание видов деятельности крупного участника;
2) наименование каждой организации, в которой крупный участник является участником (акционером), размер доли участия в ее уставном капитале (количество принадлежащих акций), описание вида или видов деятельности, финансовая отчетность организаций, в которых крупный участник является крупным участником (крупным акционером);
3) наименование каждой организации, являющейся крупным участником (крупным акционером) крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, размер доли ее участия в уставном капитале (количество принадлежащих ей акций), описание вида или видов деятельности и финансовая отчетность данной организации, а также сведения об аффилиированных лицах, о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником, о дочерних и зависимых организациях лица, контролирующего крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
В случае отсутствия у накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупного участника, владеющего (имеющего возможность голосовать) двадцатью пятью или более процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, должен предоставлять финансовую отчетность и информацию, указанную в настоящем пункте, ежеквартально не позднее сорока пяти календарных дней, следующих за отчетным кварталом.
В случае изменения состава руководящих работников крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, юридического лица, крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, – юридическое лицо представляет в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней с момента указанных изменений сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников с приложением подтверждающих документов.

6. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның заңды тұлға болып табылатын, Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушысы қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік жүз сексен күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес жылдық қаржылық есептілікті уәкілетті органға табыс етуге тиіс.
Қазақстан Республикасының резиденті емес – жеке тұлға болып табылатын, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына осы баптың 2-тармағының талаптары қолданылады.
7. Егер Қазақстан Республикасының резиденті – қаржы ұйымы жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы болып табылатын жағдайда жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы осы баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген ақпаратты береді. Бұл ретте, егер жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы уәкілетті органға осы қаржылық есептілікті талап етілген кезеңде табыс етсе, қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба табыс етілмейді.
49-3-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы
активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын
ұйымның ірі қатысушыларына аудит
1. Қаржы жылының қорытындылары бойынша аудит жүргізу жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушылары үшін міндетті.
Аудиторлық есептің көшірмесі көрсетілген құжат алынған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға берілуге тиіс.
2. Өзі орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының жиырма бес пайызын немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама түрде иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар) заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушының шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілігін осы Қазақстан Республикасының резиденті емес ірі қатысушы орналасқан елде қаржы ұйымдарына аудит жүргізуге құқығы бар аудиторлық ұйым растауға тиіс.

6. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, – нерезидент Республики Казахстан, являющийся юридическим лицом, в течение ста восьмидесяти календарных дней по окончании финансового года должен представлять в уполномоченный орган годовую финансовую отчетность согласно требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
На крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющегося физическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования пункта 2 настоящей статьи.
7. В случае если крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, является финансовая организация-резидент Республики Казахстан, то крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, предоставляет информацию, предусмотренную подпунктами 1), 2) и 3) части первой пункта 5 настоящей статьи. При этом финансовая отчетность и пояснительная записка к ней не представляется в том случае, если крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, представлял в уполномоченный орган данную финансовую отчетность за требуемый период.
Статья 49-3. Аудит крупных участников накопительного
пенсионного фонда или организации, осуществляющей
инвестиционное управление пенсионными активами
1. Проведение аудита по итогам финансового года обязательно для крупных участников накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.
Копия аудиторского отчета должна быть представлена в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня получения указанного документа.
2. Консолидированная годовая финансовая отчетность крупного участника-нерезидента Республики Казахстан, являющегося юридическим лицом, владеющего (имеющего возможность голосовать) прямо или косвенно двадцатью пятью процентами голосующих акций накопительного пенсионного фонда или двадцатью пятью или более процентами голосующих акций организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, которые подлежат консолидированному надзору в стране своего места нахождения, должна быть заверена аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита финансовых организаций в стране места нахождения этого крупного участника-нерезидента Республики Казахстан.

3. Жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын ірі қатысушысы уәкілетті органға аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымдарын қазақ немесе орыс тілдерінде табыс етеді.
4. Жинақтаушы зейнетақы қоры, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым, жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық ахуалына әсерін тигізетін, аудиторлық есепте көрсетілген бұзушылықтарды көрсетілген тұлғалар аудиторлық есепті алған күннен бастап үш ай ішінде жоймаған жағдайда уәкілетті орган бұзушылықтар жойылғанға дейін:
1) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға қатысты тиісті лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға;
2) жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына қатысты осы Заңның 42-7-бабының 2-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.
5. Осы есепті алған күннен бастап бір жыл ішінде бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган:
1) жинақтаушы зейнетақы қорын және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымды лицензиясынан айыруға;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысына қатысты осы Заңның 42-7-бабының 3-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.";
30) 50-бапта:
3-тармақтағы "алушының" деген сөз "салымшының (алушының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
4) тармақшадағы "алушының" деген сөз "салымшының (алушының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) орталық атқарушы органға – салымшының (алушының) өтінішіне байланысты туындаған мәселе бойынша;";
31) 52-бапта:
1-2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленетін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалардың зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дауыс беретін акцияларын тікелей немесе жанама түрде иеленуге және (немесе) пайдалануға және (немесе) оларға билік етуге құқығы жоқ.";
1-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Крупный участник накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, представляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации на казахском или русском языках.
4. В случае неустранения накопительным пенсионным фондом, организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, крупным участником накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, нарушений, которые влияют на финансовое состояние накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, указанных в аудиторском отчете, в течение трех месяцев со дня получения указанными лицами аудиторского отчета уполномоченный орган до устранения нарушений вправе:
1) в отношении накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, приостановить действие соответствующей лицензии;
2) в отношении крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, применить меры, предусмотренные пунктом 2 статьи 42-7 настоящего Закона.
5. В случае неустранения нарушений в течение года со дня получения данного отчета уполномоченный орган вправе:
1) лишить лицензии накопительный пенсионный фонд или организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами;
2) в отношении крупного участника накопительного пенсионного фонда или организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, применить меры, предусмотренные пунктом 3 статьи 42-7 настоящего Закона.";
30) в статье 50:
в пункте 3 слово "получателя" заменить словами "вкладчика (получателя)";
в пункте 4:
в подпункте 4) слово "получателя" заменить словами "вкладчика (получателя)";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) центральному исполнительному органу – по вопросу, возникшему в связи с заявлением вкладчика (получателя);";
31) в статье 52:
часть вторую пункта 1-2 изложить в следующей редакции:
"Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, не вправе прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться голосующими акциями организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.";
пункт 1-3 изложить в следующей редакции:

"1-3. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, шетел қатысатын ұйымдардың жиынтық меншікті капиталы Қазақстан Республикасының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын барлық ұйымдарының жиынтық меншікті капиталының елу пайызынан аспауы керек.
Осы тармақтың талабы зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, шетел қатысатын ұйымдардың жиынтық меншікті капиталын Қазақстан Республикасының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын барлық ұйымдарының жиынтық меншікті капиталынан:
1) бөлінбеген пайда есебінен;
2) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың жиынтық меншікті капиталын азайту есебінен елу пайыздан асатын мөлшерге дейін ұлғайтқан жағдайға қолданылмайды.";
1-4-тармақ алып тасталсын;
1-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-5. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, шетел қатысатын ұйым – орналастырылған акцияларының үштен бірінен астамы:
1) Қазақстан Республикасы резидент еместерінің;
2) орналастырылған акцияларының немесе жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестерінің елу және одан көп пайызы Қазақстан Республикасының резидент еместерінің иелігіндегі, меншігіндегі және (немесе) басқаруындағы Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғаларының не оларға ұқсас Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының;
3) Қазақстан Республикасының резидент еместерінің (сенімді тұлғаларының) не осы тармақтың 2) тармақшасында аталған заңды тұлғалардың қаражатына иелік етушілер болып табылатын Қазақстан Республикасы резиденттерінің иелігіндегі, меншігіндегі және (немесе) басқаруындағы зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым.";
32) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлері
1. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органға зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның барлық басшы қызметкерлеріне зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым қаржы жылының ішінде төлеген кірістер туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынуға міндетті.
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа түрлерін есептеу жөніндегі зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.

"1-3. Суммарный собственный капитал организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, с иностранным участием не может превышать пятьдесят процентов совокупного собственного капитала всех организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами Республики Казахстан.
Требование настоящего пункта не распространяется на случаи увеличения суммарного собственного капитала организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, с иностранным участием до размера, превышающего пятьдесят процентов от совокупного собственного капитала всех организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами Республики Казахстан, за счет:
1) нераспределенной прибыли;
2) уменьшения суммарного собственного капитала организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами.";
пункт 1-4 исключить;
пункт 1-5 изложить в следующей редакции:
"1-5. Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, с иностранным участием – организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, более одной трети размещенных акций которой находятся во владении, собственности и (или) управлении:
1) нерезидентов Республики Казахстан;
2) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, пятьдесят и более процентов размещенных акций или долей участия в уставных капиталах которых находятся во владении, собственности и (или) управлении нерезидентов Республики Казахстан либо аналогичных им юридических лиц-резидентов Республики Казахстан;
3) резидентов Республики Казахстан, являющихся распорядителями средств (доверенными лицами) нерезидентов Республики Казахстан, либо юридических лиц, указанных в подпункте 2) настоящего пункта.";
32) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Руководящие работники организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами
1. Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, обязана в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, всем руководящим работникам организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

2. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының мүшелері зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды осы ұйым жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері лауазымында бола алмайды.
3. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптар "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалады.";
33) 55-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2) тармақша "банктерден" деген сөздің алдынан "зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның мақсаты үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
"жинақтаушы зейнетақы қорының" деген сөздер алып тасталсын;
"зейнетақы активтері есебінен аффилиирленген тұлғалармен" деген сөздер "зейнетақы және (немесе) меншікті активтері есебінен үлестес тұлғалармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) зейнетақы және (немесе) меншікті активтердің есебінен үлестес тұлғалардың жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін, үлестес тұлғалар шығарған акцияларды не параметрлері қор биржасының акциялары нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын қор биржасының тізіміне (қор биржасының өкілді тізіміне) не базалық активі осындай акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар тізіміне кіретін акцияларды қоспағанда, базалық активі осындай акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды сатып алуға;
3-2) зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген мақсаттарға пайдалануға;
3-3) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қызметкерлеріне қаржылық көмекті қоспағанда, меншікті активтер есебінен бір жүз еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сомаға өтеусіз негізде қаржылық көмек ұсынуға;";
8) тармақша "зейнетақы" деген сөзден кейін "және (немесе) меншікті" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):

2. Члены совета директоров и (или) правления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, не могут занимать должность руководящего работника накопительного пенсионного фонда, инвестиционное управление пенсионными активами которого осуществляется данной организацией.
3. Иные требования, предъявляемые к руководящим работникам организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, определяются Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".";
33) в статье 55:
в подпункте 2) пункта 1 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "нормативным правовым актом уполномоченного органа";
в пункте 2:
подпункт 2) после слова "привлекать" дополнить словами "для целей организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами,";
в подпункте 3):
после слов "за счет пенсионных" дополнить словами "и (или) собственных";
слова "накопительного пенсионного фонда" исключить;
дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) приобретать за счет пенсионных и (или) собственных активов доли участия в уставном капитале аффилиированных лиц, акции, выпущенные аффилиированными лицами, либо депозитарные расписки, базовым активом которых являются такие акции, за исключением акций, входящих в список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи), либо депозитарных расписок, базовым активом которых являются такие акции;
3-2) использовать пенсионные активы на цели, не предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
3-3) предоставлять за счет собственных активов финансовую помощь на безвозмездной основе, за исключением финансовой помощи работникам организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, на сумму, не превышающую стократный размер месячного расчетного показателя;";
подпункт 8) после слов "с пенсионными" дополнить словами "и (или) собственными".
12. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 49; 1999 г., № 20, ст. 727; 2002 г, № 10, ст. 102; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; 2007 г., № 4, ст. 28; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2010 г., № 1-2, ст. 2; 2011 г., № 1, ст. 9; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):

1) 1-тарау мынадай мазмұндағы 12-1 және 12-2-баптармен толықтырылсын:
"12-1-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің үлестес тұлғасы
1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің (бұдан әрі осы бапта – серіктестік) үлестес тұлғасы деп тікелей және (немесе) жанама түрде шешімдерді анықтауға және (немесе) бір-бірінің (тұлғалардың біреуінің) қабылдайтын шешімдеріне, оның ішінде жасалған мәміле негізінде ықпал ету мүмкіндігіне ие жеке немесе заңды тұлғалар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда) танылады.
2. Мыналар:
1) құрылтайшылар, қатысушылар;
2) осы тармақтың 1), 3) және 9) тармақшаларында аталған жеке тұлғалардың жақын туыстары, зайыбы (жұбайы), зайыбының (жұбайының) жақын туыстары;
3) серіктестіктің немесе осы тармақтың 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында аталған заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
4) осы тармақтың 1) тармақшасында аталған тұлғаның не серіктестіктің лауазымды тұлғасының бақылауында болатын заңды тұлға;
5) осы тармақтың 1) тармақшасында аталған не серіктестіктің лауазымды тұлғасы болып табылатын тұлға оған қатысты ірі акционер болып табылатын не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
6) оған қатысты серіктестік ірі акционер болып табылатын немесе мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
7) осы тармақтың 6) тармақшасында аталған заңды тұлға оған қатысты ірі акционер болып табылатын немесе мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
8) серіктестікпен бірге үшінші бір тұлғаның бақылауында болатын заңды тұлға;
9) серіктестік қабылдайтын шешімдерді анықтауға құқылы, шартқа сәйкес серіктестікпен байланысты болатын тұлға;
10) дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, осы тармақтың 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 11) тармақшаларында аталған заңды тұлғалардың дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) иеленетін, пайдаланатын, оларға билік ететін тұлға;
11) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылатын өзге де тұлға серіктестіктің үлестес тұлғасы болып табылады.
2. Тиісінше серіктестік немесе өзге де заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді анықтау мүмкіндігі серіктестікті немесе өзге де заңды тұлғаны бақылау болып табылады.
12-2-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің үлестес
тұлғалары туралы мәліметтерді ашу

1) главу 1 дополнить статьями 12-1 и 12-2 следующего содержания:
"Статья 12-1. Аффилиированное лицо товарищества с ограниченной ответственностью
1. Аффилиированным лицом товарищества с ограниченной ответственностью (далее в настоящей статье – товарищество) признаются физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки.
2. Аффилиированным лицом товарищества являются:
1) учредители, участники;
2) близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) физических лиц, указанных в подпунктах 1), 3) и 9) настоящего пункта;
3) должностные лица товарищества или юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) настоящего пункта;
4) юридическое лицо, которое контролируется лицом, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, либо должностным лицом товарищества;
5) юридическое лицо, по отношению к которому лицо, указанное в подпункте 1) настоящего пункта либо являющееся должностным лицом товарищества, является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе;
6) юридическое лицо, по отношению к которому товарищество является крупным акционером или имеет право на соответствующую долю в имуществе;
7) юридическое лицо, по отношению к которому юридическое лицо, указанное в подпункте 6) настоящего пункта, является крупным акционером или имеет право на соответствующую долю в имуществе;
8) юридическое лицо, которое совместно с товариществом находится под контролем третьего лица;
9) лицо, связанное с товариществом договором, в соответствии с которым оно вправе определять решения, принимаемые товариществом;
10) лицо, которое самостоятельно или совместно со своими аффилиированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц, указанных в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 11) настоящего пункта;
11) иное лицо, являющееся аффилиированным лицом товарищества в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Контролем над товариществом или иным юридическим лицом является возможность определять решения, принимаемые соответственно товариществом или иным юридическим лицом.
Статья 12-2. Раскрытие сведений об аффилиированных лицах
товарищества с ограниченной ответственностью

1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің үлестес тұлғалары туралы мәліметтер қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпарат болып табылмайды.
2. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік өзінің үлестес тұлғаларын есепке алуды осы тұлғалар беретін мәліметтер негізінде жүргізуге міндетті.
3. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің үлестес тұлғалары болып табылатын жеке және заңды тұлғалар үлестестігі пайда болған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде өздерінің үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді жауапкершілігі шектеулі серіктестікке беруге міндетті.";
2) 16-1-баптың 1-тармағының бірінші абзацында "қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар" деген сөздер "қызметтi жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің органдары мен лауазымды тұлғалары
1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің органдары мыналар:
1) серіктестіктің жоғары органы – оған қатысушылардың жалпы жиналысы (жалпы жиналыс);
2) серіктестіктің атқарушы органы (алқалы және (немесе) жеке-дара) болып табылады.
2. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің атқарушы органының мүшелері немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің атқарушы органының функцияларын жеке-дара атқаратын тұлға, сондай-ақ байқаушы кеңестің мүшелері жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің лауазымды тұлғалары болып табылады.
3. Жарғыда көзделген жағдайда жауапкершілігі шектеулі серіктестік байқаушы кеңесті және (немесе) тексеру комиссиясын (тексерушіні) құруы мүмкін.
4. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік органдарының құзыреті, сондай-ақ олардың шешім қабылдау немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестік атынан әрекет жасау тәртібі осы Заңмен, Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерімен және жауапкершілігі шектеулі серіктестік жарғысымен анықталады.".
13. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
5-баптың 2-тармағының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жинақтаушы зейнетақы қорына немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға ірі қатысушылар;".

1. Сведения об аффилиированных лицах товарищества с ограниченной ответственностью не являются информацией, составляющей служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну.
2. Товарищество с ограниченной ответственностью обязано вести учет своих аффилиированных лиц на основании сведений, представляемых этими лицами.
3. Физические и юридические лица, являющиеся аффилиированными лицами товарищества с ограниченной ответственностью, обязаны представлять товариществу с ограниченной ответственностью в течение десяти календарных дней со дня возникновения аффилиированности сведения о своих аффилиированных лицах.";
2) в абзаце первом пункта 1 статьи 16-1 слова "имеющим лицензию на осуществление деятельности" заменить словами "осуществляющим деятельность";
3) статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Органы и должностные лица товарищества с ограниченной ответственностью
1. Органами товарищества с ограниченной ответственностью являются:
1) высший орган товарищества – общее собрание его участников (общее собрание);
2) исполнительный орган товарищества (коллегиальный и (или) единоличный).
2. Должностными лицами товарищества с ограниченной ответственностью являются члены исполнительного органа товарищества с ограниченной ответственностью или лицо, единолично исполняющее функции исполнительного органа товарищества с ограниченной ответственностью, а также члены наблюдательного совета.
3. В случаях, предусмотренных уставом, товариществом с ограниченной ответственностью может быть создан наблюдательный совет и (или) ревизионная комиссия (ревизор).
4. Компетенция органов товарищества с ограниченной ответственностью, а также порядок принятия ими решения или выступления от имени товарищества с ограниченной ответственностью определяются настоящим Законом, другими законодательными актами Республики Казахстан и уставом товарищества с ограниченной ответственностью.".
13. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г, № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г, № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г, № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
абзац шестой пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"крупные участники накопительного пенсионного фонда и организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;".

14. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 3-бапта:
3) тармақшада:
бірінші абзацтағы "бір заңды тұлғаның басқа" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацта:
"басқа тұлғаның дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегере отырып) акцияларының" деген сөздер "заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқа" деген сөз алып тасталсын;
үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"бір тұлғада заңды тұлғаның басқару органы немесе атқарушы органы құрамының кемінде жартысын дербес сайлау мүмкіндігі болған;
Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясының қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігі аудиторлық есепке сәйкес басқа заңды тұлғаның қаржылық есептілігіне қосылған;";
бесінші абзацта:
"бір заңды тұлғаның" деген сөздер "бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғалармен бірлесіп," деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқа" деген сөз алып тасталсын;
18-2) тармақша "ақпараттың жиынтығы" деген сөздерден кейін "(оның ішінде электрондық нысанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
23-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23-2) сақтандыру тобы – банк конгломераты болып табылмайтын, сақтандыру холдингінен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, сондай-ақ сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдарынан және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдарынан және (немесе) сақтандыру холдингі және (немесе) оның еншілес ұйымдары капиталына қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы.
Сақтандыру тобының құрамына ұлттық басқарушы холдинг, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингі, сондай-ақ еншілес ұйымдар және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингі капиталына қомақты қатысатын, Қазақстан Республикасының резиденттері емес болып табылатын ұйымдар кірмейді.";
26) тармақшада:
бірінші абзацтағы "дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегере отырып)" деген сөздер "орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып)" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац "осы Заңда" деген сөздердің алдынан "мұндай иеленуші мемлекет немесе ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын жағдайларды, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
26-1) тармақшада:
бірінші абзацтағы "дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегере отырып)" деген сөздер "орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "(артықшылықты акцияларды шегере отырып)" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші абзац "жағдайларды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;

14. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г, № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г, № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) в статье 3:
в подпункте 3):
в абзаце первом:
слова "одного юридического лица" исключить;
слово "другого" исключить;
в абзаце втором:
слова "голосующих (за вычетом привилегированных) акций другого" заменить словами "долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического";
слово "другого" исключить;
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"наличие возможности у одного лица самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа юридического лица;
включение финансовой отчетности юридического лица, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации, в финансовую отчетность другого юридического лица в соответствии с аудиторским отчетом;";
в абзаце пятом:
слова "одного юридического лица" заменить словами "одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами";
слово "другого" исключить;
подпункт 18-2) после слов "совокупность информации" дополнить словами "(в том числе в электронной форме)";
подпункт 23-2) изложить в следующей редакции:
"23-2) страховая группа – группа юридических лиц, не являющаяся банковским конгломератом, состоящая из страхового холдинга, страховой (перестраховочной) организации, а также дочерних организаций страхового холдинга и (или) дочерних организаций страховой (перестраховочной) организации и (или) организаций, в которых страховой холдинг и (или) его дочерние организации имеют значительное участие в капитале.
В состав страховой группы не входят национальный управляющий холдинг, страховой холдинг-нерезидент Республики Казахстан, а также дочерние организации и организации, в которых страховой холдинг-нерезидент Республики Казахстан имеет значительное участие в капитале, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан;";
в абзаце первом подпункта 26):
после слова "случаев," дополнить словами "когда таким владельцем является государство или национальный управляющий холдинг, а также случаев,";
слова "голосующих (за вычетом привилегированных)" заменить словами "размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией)";
в подпункте 26-1):
в абзаце первом:
после слов "управляющий холдинг" дополнить словами ", а также случаев, предусмотренных настоящим Законом";
слова "голосующих (за вычетом привилегированных)" заменить словами "размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией)";
в абзаце втором слова "(за вычетом привилегированных)" исключить;

мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) үлестес тұлғалар – шешімді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және (немесе) бір-бірінің (тұлғалардың бірінің) қабылдайтын шешімдеріне, оның ішінде жасасқан мәміле күшіне қарай ықпал етуге мүмкіндігі бар жеке немесе заңды тұлғалар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды және ұлттық басқарушы холдингті қоспағанда). Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің құрамында ұлттық басқарушы холдингтің болуы тұлғаларды бір-біріне қатысты үлестес деп айқындау үшін негіз болып табылмайды.";
2) 11-баптың 3-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Сақтандыру ұйымы өзінде:
1) ірі қатысушы – жеке тұлға немесе сақтандыру холдингі;
2) астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда филиалдары және (немесе) сақтандыру агенттері болмаған кезде мазмұны мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен айқындалатын міндетті сақтандыру түрлерін жүзеге асыруға құқылы емес.
Осы тармақтың бірінші бөлігі 1) тармақшасының талабы орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тиесілі немесе сенімгерлік басқаруға берілген сақтандыру ұйымдарына қолданылмайды.";
3) 15-1-бапта:
тақырыбындағы "аффилиирленген тұлғаларына" деген сөздер алып тасталып, "жасалуына" деген сөз "жасауына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақта:
төртінші абзац "немесе оның жұбайы (зайыбы)" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші абзацта "туыстарының бірі" деген сөздерден кейін ", оның жұбайы (зайыбы)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы – жеке тұлға немесе сақтандыру холдингі осы Заңның 26-бабында белгіленген тиісті мәртебені алу шеңберінде ұсынған бизнес-жоспарды қарайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының (сақтандыру холдингінің) бизнес-жоспарын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының даму стратегиясына (даму жоспарына) енгізу не енгізбеу туралы тиісті шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы директорлар кеңесінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының (сақтандыру холдингінің) бизнес-жоспарын қарау нәтижелері туралы хабарлауға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының даму стратегиясының (даму жоспарының) сақталуын қамтамасыз етеді.";

дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) аффилиированные лица – физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий, и национального управляющего холдинга), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки. Наличие национального управляющего холдинга в составе акционеров страховой (перестраховочной) организации не является основанием для определения аффилиированными по отношению друг к другу лиц;";
2) пункт 3-1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3-1. Страховая организация не вправе осуществлять обязательные виды страхования, содержание и условия которых определяются законодательными актами Республики Казахстан, при отсутствии у нее:
1) крупного участника – физического лица или страхового холдинга;
2) филиалов и (или) страховых агентов в столице, городах республиканского, областного и районного значения.
Требование подпункта 1) части первой настоящего пункта не распространяется на страховые организации, более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежат или переданы в доверительное управление государству или национальному управляющему холдингу.";
3) в статье 15-1:
в заголовке слова "аффилиированным лицам" исключить;
пункт 3 исключить;
в пункте 4:
абзац четвертый дополнить словами "или его супругом (супругой)";
в абзаце пятом после слова "родственников" дополнить словами ", его супруг (супруга)";
дополнить пунктами 4-1 и 6 следующего содержания:
"4-1. Совет директоров страховой (перестраховочной) организации рассматривает бизнес-план, представленный крупным участником страховой (перестраховочной) организации – физическим лицом, владеющим двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации, или страховым холдингом, в рамках получения соответствующего статуса, установленного статьей 26 настоящего Закона.
Страховая (перестраховочная) организация обязана уведомить уполномоченный орган о результатах рассмотрения советом директоров страховой (перестраховочной) организации бизнес-плана крупного участника страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) в течение пяти рабочих дней с даты принятия соответствующего решения о включении либо невключении бизнес-плана крупного участника страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) в стратегию развития (план развития) страховой (перестраховочной) организации.
Совет директоров страховой (перестраховочной) организации обеспечивает соблюдение стратегии развития (плана развития) страховой (перестраховочной) организации.";

"6. Осы баптың талаптары:
1) мынадай шарттардың бірі:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ сақтандыру холдингінде, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлғада шыққан елдің қаржылық қадағалау органының аталған Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпарат алмасу туралы келісімнің болуы орындалған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерін;
2) банк конгломераттарының құрамына кіретін банк холдингтері болып табылатын сақтандыру холдингтерін қоспағанда, сақтандыру холдингтеріне қолданылады.";
4) 16-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандыру ұйымы сақтандыру қызметін жүзеге асыру шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін сақтандыру сыныптары бойынша және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес сақтандыру тарифтерінің мөлшері туралы ақпаратты интернет-ресурста немесе клиенттердің көруі үшін қолжетімді жерде орналастыруға және жаңартылған күйде ұстауға мiндеттi.";
5) 17-баптың 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру брокеріне ол осы баптың 2-тармағында аталған брокерлік қызметті сақтанушының (цеденттің) мүддесінде жүзеге асырғаны үшін кез келген сыйақыны тек қана сақтанушы (цедент) төлеуге тиіс.
6. Егер сақтандыру брокері және (немесе) оның үлестес тұлғасы бір сақтандыру тәуекелі бойынша сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асырған жағдайда сақтандыру брокеріне және (немесе) оның үлестес тұлғасына сыйақыны сақтанушы төлейді.";
6) 18-1-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы "экономикалық қызмет саласында жасаған қылмыстары үшін" деген сөздер алып тасталсын;
7) 21-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тізбесін уәкілетті орган белгілейтін, оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының резиденттері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының дауыс беретін акцияларын тікелей немесе жанама түрде иелене алмайды және (немесе) пайдалана алмайды және (немесе) оларға билік ете алмайды.
Аталған шектеу рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
Рейтингтік агенттіктердің тізбесі және талап етілетін ең төменгі рейтинг уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

"6. Требования настоящей статьи распространяются на страховые холдинги, за исключением:
1) нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией;
2) страховых холдингов, являющихся банковскими холдингами, входящими в состав банковских конгломератов.";
4) статью 16 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Страховая организация обязана размещать на интернет-ресурсе или в месте, доступном для обозрения клиентами, и поддерживать в актуальном состоянии информацию о размерах страховых тарифов по классам страхования и в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа за оказание услуг в рамках осуществления страховой деятельности.";
5) пункты 5 и 6 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"5. Любое вознаграждение страховому брокеру за осуществление им брокерской деятельности, указанной в пункте 2 настоящей статьи, в интересах страхователя (цедента) подлежит уплате только страхователем (цедентом).
6. В случае если страховой брокер и (или) его аффилиированное лицо осуществляло посредническую деятельность по заключению договоров страхования и перестрахования по одному страховому риску, то вознаграждение страховому брокеру и (или) его аффилиированному лицу выплачивается страхователем.";
6) в подпункте 6) пункта 1 статьи 18-1 слова "за совершенные преступления в сфере экономической деятельности" исключить;
7) пункт 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, не могут прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться голосующими акциями страховых (перестраховочных) организаций-резидентов Республики Казахстан.
Указанное ограничение не распространяется на страховые (перестраховочные) организации, являющиеся дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств.
Перечень рейтинговых агентств и минимальный требуемый рейтинг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

8) 25-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қайта ұйымдастыру кезінде оның акцияларына ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, орналастырған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына ақы тек қана Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақшамен төленуге тиіс.";
9) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы
1. Бірде-бір тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама түрде иелене, пайдалана және (немесе) оларға билік ете алмайды, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын шешімдерге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының он немесе одан көп пайызы мөлшерінде бақылау жасай алмайды немесе ықпал ету мүмкіндігі болмайды. Бұл талап мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғалар рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингі болған кезде сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін ала алады. Талап етілетін ең төмен рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей иеленетін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен дауыс беру мүмкіндігі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы болып табылатын, талап етілетін ең төмен рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену (олармен дауыс беру) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының он немесе одан көп пайызын жанама түрде иеленуді немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен жанама түрде дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғасы үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмейді.
Өзінің орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы ғана сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын тікелей иеленетін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызымен тікелей дауыс беру мүмкіндігі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингі болып табылуы мүмкін.

8) пункт 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1. Акции страховой (перестраховочной) организации при размещении должны быть оплачены исключительно деньгами в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением случаев оплаты акций страховой (перестраховочной) организации при ее реорганизации, осуществляемой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах".";
9) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Страховой холдинг, крупный участник страховой (перестраховочной) организации
1. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) не может (не могут) прямо или косвенно владеть, пользоваться и (или) распоряжаться десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации, а также иметь контроль или возможность оказывать влияние на принимаемые страховой (перестраховочной) организацией решения в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа. Данное требование не распространяется на государство или национальный управляющий холдинг, а также на случаи, предусмотренные настоящим Законом.
Юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан могут получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации при наличии минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами размещенных акций страховой (перестраховочной) организации или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником страховой (перестраховочной) организации, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных акций страховой (перестраховочной) организации или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, имеющего минимальный требуемый рейтинг.
Страховым холдингом-нерезидентом Республики Казахстан, прямо владеющим двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации или имеющим возможность голосовать прямо двадцатью пятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, может являться только финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, подлежащая консолидированному надзору в стране своего места нахождения.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді кері қайтарып алу қағидаларын, аталған келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
3. Мыналарды:
мемлекетті немесе ұлттық басқарушы холдингті;
сақтандыру холдингін;
жанама түрде иелену сақтандыру холдингі арқылы жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, өзге қаржы ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бестен кем пайызына тікелей немесе жанама түрде иелік ететін жеке тұлға – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыны қоспағанда, бірде-бір тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызына дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп тікелей немесе жанама түрде иелене алмайды.
Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының мәртебесін алу жөніндегі талаптар аталған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы (сақтандыру холдингі) мәртебесі бар басқа қаржы ұйымы акцияларын иелену (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын жанама түрде иеленуші (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) шарт негізінде немесе қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал етуге мүмкіндігі бар) деп танылатын тұлғаға қолданылмайды.
Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының мәртебесін алу жөніндегі талаптар өзінің орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын және аталған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы (сақтандыру холдингі) мәртебесі бар басқа қаржы ұйымының – Қазақстан Республикасының резидент емесінің акцияларын иелену (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) шарт негізінде немесе өзге де тәсілмен қабылданатын шешімге әсер ету мүмкіндігінің болуы) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына жанама түрде иеленуші (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) шарт негізінде немесе өзге де тәсілмен қабылданатын шешімге әсер етуге мүмкіндігі бар) тұлғаға қолданылмайды.
Сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісім беруі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы үшін айқындалған шарттарда және тәртіппен жүзеге асырылады.

2. Правила выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, определяются уполномоченным органом.
3. Ни одно лицо не может самостоятельно или совместно с другими лицами владеть прямо или косвенно двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) или голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, за исключением:
государства или национального управляющего холдинга;
страхового холдинга;
крупного участника страховой (перестраховочной) организации – физического лица, владеющего прямо или косвенно менее двадцатью пятью процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) или голосующих акций иной финансовой организации, за исключением случаев, когда косвенное владение осуществляется через страховой холдинг.
Требования по получению статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации не распространяются на лицо, признаваемое косвенно владеющим (имеющим возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями страховой (перестраховочной) организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации, имеющей статус крупного участника (страхового холдинга) указанной страховой (перестраховочной) организации.
Требования по получению статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации не распространяются на лицо-нерезидента Республики Казахстан, косвенно владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями страховой (перестраховочной) организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, которая подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения и имеет статус крупного участника (страхового холдинга) указанной страховой (перестраховочной) организации.
Выдача согласия уполномоченного органа на приобретение статуса страхового холдинга осуществляется на условиях и в порядке, которые определены для крупного участника страховой (перестраховочной) организации.

4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы болғысы келетін тұлға келісім алу үшін уәкілетті органға осы баптың 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарында айқындалған құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иелену туралы өтінішті ұсынуға міндетті.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар – жеке тұлғалар өздеріне меншік құқығында тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына ақы төлейді. Бұл ретте мүліктің құны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрын сатып алған және сатып алатын акцияларының жиынтық құнынан кем болмауға тиіс.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін жеке тұлға мынадай құжаттарды:
1) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, акцияларды сатып алуға пайдаланылатын ақша көздері мен қаражаттардың сипаттамасын қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынғандарын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді табыс етеді.
Мыналар:
кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа да ақы төленетін қызметтен алынған кірістер;
өтініш берушінің құжаттамамен расталған ақшалай жинағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға пайдаланылатын ақша көзі болып табылады.
Осы тармақшаның екінші бөлігінде аталған көздерге қосымша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сатып алатын акцияларының құнынан жиырма бес пайыздан аспайтын мөлшердегі сыйға тарту, ұтыс, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған ақша пайдаланылуы мүмкін.
Сыйға тарту түрінде алынған мүлік есебінен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алған жағдайда өтініш беруші сыйға тартушы туралы және сыйға тартушыда аталған мүліктің пайда болу көздері туралы мәліметтерді ұсынады;
2) өтініш берушінің мүдделерін білдіру тапсырылған өтініш берушінің өкіліне (ол бар болғанда) берілген сенімхатты;
3) өзі ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімін және олардың құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайларында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта капиталдандыру жоспарын;
5) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса тіркей отырып, мінсіз іскерлік бедел туралы мәліметтерді;
6) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша берешегі туралы ақпаратты;

4. Для получения согласия лицо, желающее стать крупным участником страховой (перестраховочной) организации, обязано представить в уполномоченный орган заявление о приобретении статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации с приложением документов и сведений, определенных пунктами 6, 7, 8, 9 и 10 настоящей статьи.
5. Крупные участники страховой (перестраховочной) организации – физические лица оплачивают акции страховой (перестраховочной) организации в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности. При этом стоимость имущества должна быть не меньше совокупной стоимости ранее приобретенных и приобретаемых акций страховой (перестраховочной) организации.
6. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации физическое лицо представляет следующие документы:
1) сведения об условиях и порядке приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления заявителя, подтвержденные документально.
Дополнительно к источникам, указанным в части второй настоящего подпункта, для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации могут быть использованы деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцати пяти процентов стоимости приобретаемых акций страховой (перестраховочной) организации.
При приобретении акций страховой (перестраховочной) организации за счет имущества, полученного в виде дарения, заявитель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;
2) доверенность на представителя заявителя, которому поручается представление интересов заявителя (при наличии);
3) список юридических лиц, в которых оно является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
4) план рекапитализации страховой (перестраховочной) организации в случаях возможного ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации;
5) сведения о безупречной деловой репутации с приложением копий подтверждающих документов;
6) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя, согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;

7) білімі туралы, еңбек қызметі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш беруші туралы қысқаша деректерді;
8) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғаның тұратын елінің тиісті мемлекеттік органының Қазақстан Республикасының резиденті – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға осы ел заңнамасында рұқсат етілгені туралы жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының аталған құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтінішін табыс етеді.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы мынадай құжаттарды:
1) өтініш берушінің жоғары органының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмелерін;
2) заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызына ие, сондай-ақ шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде осы заңды тұлғаның шешімдерін айқындауға немесе бақылауға алуға мүмкіндігі бар тұлғалар (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп) туралы мәліметтер мен растайтын құжаттарды;
3) өтініш берушінің үлестес тұлғаларының тізімін;
4) осы баптың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында аталған мәліметтер мен құжаттарды;
5) оның басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
6) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, өтініш берушінің ірі қатысушылары, сондай-ақ өтініш берушінің ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
7) білімі туралы, еңбек қызметі туралы мәліметтерді қоса алғанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді;
8) аяқталған соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым куәландырған жылдық қаржылық есептілігін, сондай-ақ тиісті өтінішті ұсынар алдында аяқталған соңғы тоқсанның қаржылық есептілігін;
9) өтініш берушінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәртебесін алғаннан кейінгі болжамды есеп айырысу балансын қоса алғанда, ірі қатысушы мәртебесін алудың қаржылық салдарын талдауды, іс-шаралар жоспары мен ұйымдық құрылымды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сату, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта ұйымдастыру немесе оның қызметіне немесе оны басқаруға айтарлықтай өзгерістер енгізу жөніндегі жоспарлар мен ұсыныстарды, егер олар бар болса, табыс етеді.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға мынадай құжаттарды:

7) краткие данные о заявителе по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности;
8) письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
7. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации юридическое лицо–резидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) копии решения высшего органа заявителя о приобретении акций страховой (перестраховочной) организации;
2) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом или иметь контроль;
3) список аффилиированных лиц заявителя;
4) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 настоящей статьи;
5) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;
6) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках заявителя, а также крупных участниках крупных участников заявителя;
7) краткие данные о руководящих работниках заявителя по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами уполномоченного органа, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности;
8) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
9) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя, страховой (перестраховочной) организации после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов страховой (перестраховочной) организации, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление страховой (перестраховочной) организацией, включая план мероприятий и организационную структуру.
8. Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:

1) осы баптың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірі берген заңды тұлғаның кредиттік рейтингі туралы мәліметтерді ұсынады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы осы тармақта аталған құжаттарға қосымша өтініш берушінің орналасқан елінің қаржылық қадағалау органынан өтініш беруші осы елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті екендігі туралы жазбаша растама не өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының мұндай рұқсат осы елдің заңнамасы бойынша талап етілмейтіндігі туралы өтініш береді.
9. Сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы мынадай құжаттарды:
1) осы баптың 8-тармағында аталған мәліметтер мен құжаттарды;
2) өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органынан алынатын, Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауды;
3) өтініш беруші орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің уәкілетті органының аталған мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсат (келісім) талап етілмейтіні туралы өтініш береді.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иелену үлесімен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленгісі келетін жеке тұлғалар, сондай-ақ сақтандыру холдингі мәртебесін иеленгісі келетін заңды тұлғалар осы бапта аталған құжаттар мен мәліметтерге қосымша, уәкілетті орган оған қойылатын талаптарды белгілейтін таяудағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады.
11. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) он немесе одан көп пайызын иеленетін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларының он немесе одан көп пайызымен тікелей немесе жанама түрде дауыс беруге мүмкіндігі бар және:

1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 и подпунктах 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 7 настоящей статьи;
2) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан дополнительно к документам, указанным в настоящем пункте, представляет письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что заявитель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
9. Для получения согласия на приобретение статуса страхового холдинга финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в пункте 8 настоящей статьи;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны места нахождения заявителя на приобретение финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса страхового холдинга либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.
10. Физические лица, желающие приобрести статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации с долей владения двадцать пять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций, а также юридические лица, желающие приобрести статус страхового холдинга, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящей статье, представляют бизнес-план, требования к которому устанавливаются уполномоченным органом, на ближайшие пять лет.
11. Лицами, совместно являющимися крупным участником страховой (перестраховочной) организации, признаются лица, в сумме владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать десятью или более процентами акций страховой (перестраховочной) организации и:

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өздерінің арасында жасалған шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-біріне ірі қатысушылар болып табылатын;
3) олардың біреуі лауазымды тұлға немесе басқа тұлғаның өкілі болып табылатын;
4) олардың біреуі өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес басқа тұлғаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген;
5) жақын туыстар немесе ерлі-зайыптылар болып келетін;
6) олардың біреуі өзіне сыйға берілген ақша немесе өтеусіз алынған мүлік есебінен басқа тұлғаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген тұлғалар бірлесіп сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы болып табылатын тұлғалар деп танылады.
Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес банк конгломератына кірген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес шоғырландырылған қадағалауға жатады.
12. Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін алу үшін осы баптың талаптарына сәйкес берілген өтініш бойынша шешімді уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде қабылдауға тиіс.
Уәкілетті орган өз шешімінің нәтижелері туралы өтініш берушіге жазбаша хабарлама беруге міндетті, бұл ретте тиісті мәртебені иеленуге келісімді беруден бас тартқан жағдайда жазбаша хабарламада бас тартудың негіздері көрсетіледі.
13. Уәкілетті орган келісім беруге негіз болған дәйексіз мәліметтер анықталған немесе өтініш беруші ірі қатысушы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иелену нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптарын бұзған немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар немесе сақтандыру холдингі осы Заңның талаптарын сақтамаған жағдайда осы бапқа сәйкес берілген келісімді кері қайтарып алуға құқылы. Бұл жағдайда мұндай шара қолданылатын тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының өзіне тиесілі санын алты ай ішінде осы бапта белгіленгеннен төмен деңгейге дейін азайтуға міндетті.
Осы бапқа сәйкес берілген келісім кері қайтарып алынған тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын үшінші тұлғаға сенімгерлік басқаруға беруге құқылы емес.
Уәкілетті орган оларға қатысты тиісті келісімді қайтарып алу туралы шешім қабылдаған тұлғалар осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда уәкілетті орган осы тұлғаларға уәкілетті органның талаптарын орындату үшін сотқа жүгінуге құқылы.

1) совместно влияющие на решения страховой (перестраховочной) организации в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является должностным лицом или представителем другого лица;
4) одно из них предоставило другому лицу возможность покупки акций страховой (перестраховочной) организации в соответствии с заключенным между ними договором;
5) являющиеся близкими родственниками или супругами;
6) одно из них предоставило другому лицу возможность приобретения акций страховой (перестраховочной) организации за счет подаренных им денег или безвозмездно полученного имущества.
В случае, если страховая (перестраховочная) организация входит в банковский конгломерат в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация подлежит консолидированному надзору в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
12. Решение по заявлению, поданному для получения статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации в соответствии с требованиями настоящей статьи, должно быть принято уполномоченным органом в течение трех месяцев после подачи заявления.
Уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя о результатах своего решения, при этом в случае отказа в выдаче согласия на приобретение соответствующего статуса в письменном уведомлении указываются основания отказа.
13. Уполномоченный орган вправе отозвать согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, в случае выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие, или нарушения в результате приобретения заявителем статуса крупного участника или страхового холдинга требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан, или несоблюдения крупными участниками страховой (перестраховочной) организации или страховым холдингом требований настоящего Закона. В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, обязано в течение шести месяцев уменьшить количество принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации до уровня, ниже установленного настоящей статьей.
Лицо, у которого было отозвано согласие, выданное в соответствии с настоящей статьей, не вправе передавать в доверительное управление акции страховой (перестраховочной) организации третьему лицу.
В случае неисполнения лицами, в отношении которых уполномоченным органом было принято решение об отзыве соответствующего согласия, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе обратиться в суд для исполнения данными лицами требований уполномоченного органа.

14. Егер тұлға уәкілетті органның алдын ала жазбаша келісімін алмай сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы белгілеріне сай бола бастаған жағдайда, ол осы баптың ережелеріне сәйкес уәкілетті органның жазбаша келісімін алғанға дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшылығына немесе саясатына ықпал етуге бағытталған қандай да бір әрекет жасауға және (немесе) осындай акциялар бойынша дауыс беруге құқылы емес.
Аталған жағдайда сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы белгілеріне сай болған тұлға сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы белгілеріне сай екені белгілі болған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Тиісті мәртебені алу туралы өтініш оған өзінің сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы белгілеріне сай екені белгілі болған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде, егер осы тұлға аталған мерзімде акцияларын иеліктен шығарғысы келмесе ғана, уәкілетті органға беріледі. Акцияларды иеліктен шығару туралы шешім қабылдағаны туралы ақпарат осындай шешім қабылданған күннен бастап дереу уәкілетті органға беріледі.
15. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызы тиесілі және:
1) акционерлердің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру немесе директорлар кеңесі акционерлердің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы сотқа талап-арызбен жүгіну;
2) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелер енгізу;
3) директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
4) өз есебінен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына аудит өткізу мәселелері бойынша акционерлердің шешім қабылдауын көздейтін, олардың арасында жасалған келісім негізінде әрекет ететін акционерлер сақтандыру холдингтері, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар болып табылмайды.
16. Жиынтығында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленетін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызымен тікелей немесе жанама түрде дауыс беруге мүмкіндігі бар және:

14. В случае, если лицо стало соответствовать признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации без получения предварительного письменного согласия уполномоченного органа, оно не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на руководство или политику страховой (перестраховочной) организации, и (или) голосовать по таким акциям до тех пор, пока оно не получит письменного согласия уполномоченного органа в соответствии с положениями настоящей статьи.
В указанном случае лицо, соответствующее признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, обязано уведомить уполномоченный орган в течение десяти календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации.
Заявление о приобретении соответствующего статуса представляется в уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней с момента, когда ему стало известно, что оно соответствует признакам страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, если только это лицо не собирается произвести отчуждение акций в указанный срок. Информация о принятии решения об отчуждении акций предоставляется в уполномоченный орган немедленно с даты принятия такого решения.
15. Не являются страховыми холдингами, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации акционеры, которым в совокупности принадлежат десять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) или голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и действующие на основании заключенного между ними соглашения, предусматривающего принятие ими решений по следующим вопросам:
1) созыв внеочередного общего собрания акционеров или обращение в суд с иском о его созыве в случае отказа совета директоров в созыве общего собрания акционеров;
2) включение дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров;
3) созыв заседания совета директоров;
4) проведение аудита страховой (перестраховочной) организации за свой счет.
16. Лицами, совместно являющимися страховым холдингом, признаются лица, в сумме владеющие двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать двадцатью пятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и:

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімдеріне өздерінің арасында жасалған шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-біріне ірі қатысушылар болып табылатын;
3) олардың біреуі басқа тұлғаның өкілі болып табылатын;
4) олардың біреуі өздерінің арасында жасалған шартқа сәйкес басқа тұлғаға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу мүмкіндігін берген тұлғалар бірлесіп сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалар деп танылады.
17. Уәкілетті орган осы тұлғаның сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы белгілеріне сай екенін көрсететін мәліметтер болған кезде жеке және заңды тұлғалардан ақпарат беруді талап етуге құқылы. Ақпарат оны иеленуші кез келген тұлғадан, сондай-ақ осы тұлғаның бақылауында болатын ұйымдардан талап етілуі мүмкін.
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде растайтын құжаттарды табыс ете отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының оған тиесілі акциялары санының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) ол тікелей немесе жанама түрде иеленетін немесе өзінің тікелей немесе жанама түрде дауыс беру мүмкіндігі бар дауыс беретін акцияларының санына пайыздық арақатынасының өзгеруі туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары саны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына қатысты ұлғаю жағына (пайыздық немесе абсолюттік мәнде) өзгерген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы ақпарат ұсынуға тиіс. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар – жеке тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланатын қаражат көздері осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасында айқындалған.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына пайыздық арақатынасы он немесе жиырма бес пайыздан кем болатындай санға дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының, сақтандыру холдингінің өтініші бойынша не аталған фактіні өз бетінше анықтаған жағдайда осы факт анықталған күннен бастап екі ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру үшін көзделген тәртіппен бұрын берілген жазбаша келісімнің күші жойылды деп тану туралы шешім қабылдайды.

1) совместно влияющие на решения страховой (перестраховочной) организации в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является представителем другого лица;
4) одно из них предоставило другому лицу возможность покупки акций страховой (перестраховочной) организации в соответствии с заключенным между ними договором.
17. Уполномоченный орган вправе требовать предоставления информации у физических и юридических лиц при наличии сведений, указывающих на то, что это лицо соответствует признакам страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации. Информация может быть истребована от любого лица, обладающего ею, а также от организаций, находящихся под контролем этого лица.
18. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг обязаны в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения уведомить уполномоченный орган об изменении процентного соотношения количества принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, которыми он владеет прямо или косвенно или имеет возможность голосовать прямо или косвенно с представлением подтверждающих документов.
В случае изменения количества акций страховой (перестраховочной) организации (в процентном или абсолютном значении), принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации в сторону увеличения крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг должны предоставить в уполномоченный орган информацию об источниках средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, с приложением копий подтверждающих документов. Источники средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации крупными участниками страховой (перестраховочной) организации – физическими лицами, определены в подпункте 1) пункта 6 настоящей статьи.
В случае изменения процентного соотношения количества акций страховой (перестраховочной) организации до количества менее десяти или двадцати пяти процентов, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации уполномоченный орган по заявлению крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга либо в случае самостоятельного обнаружения указанного факта принимает решение о признании утратившим силу ранее выданного письменного согласия в течение двух месяцев со дня обнаружения данного факта в порядке, предусмотренном для выдачи согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга.

19. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру холдингі оларға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің акциялары (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) санының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына пайыздық арақатынасын көрсете отырып, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын өзінің барлық ірі қатысушыларының немесе сақтандыру холдингтерінің (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін) тізімін уәкілетті органға беруге міндетті.
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының он немесе одан көп пайызын иеленетін акционерлер құрамының өзгергені туралы өзі осындай фактіні анықтаған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
21. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылардың, сақтандыру холдингінің, сондай-ақ сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың мәліметтерді, сондай-ақ осы баптың 14 – 20-тармақтарына сәйкес талап етілетін ақпаратты көрсетілген мерзімінде уақтылы ұсынбауы, бермеуі немесе дәйексіз мәліметтер беруі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.";
10) 26-1-бапта:
тақырыбындағы "Сақтандыру" деген сөз "Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Сақтандыру" деген сөз "Сақтандыру холдингі немесе сақтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "ірі қатысушысы" деген сөздерден кейін "немесе сақтандыру холдингі" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иелену жөніндегі мәміледе тізбесін уәкілетті орган белгілейтін, оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлға (оған ірі қатысушы (ірі акционер) иеленуші тарап болып табылатын жағдайлар;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру тобына қатысушылар орналасқан елдің заңнамасы олардың және сақтандыру тобының осы Заңда көзделген талаптарды орындауына мүмкіндік бермейтіндігіне байланысты сақтандыру тобына шоғырландырылған қадағалау жүргізудің мүмкін болмауы;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

19. Страховая (перестраховочная) организация и страховой холдинг обязаны ежеквартально представлять в уполномоченный орган список всех своих крупных участников или страховых холдингов (для страховых (перестраховочных) организаций) с указанием процентного соотношения количества принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
20. Страховая (перестраховочная) организация обязана уведомить уполномоченный орган об изменении состава акционеров, владеющих десятью или более процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации, в течение пятнадцати календарных дней со дня установления ею данного факта.
21. Несвоевременное предоставление, непредоставление или предоставление недостоверных сведений страховой (перестраховочной) организацией, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, страховым холдингом, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации, а также информации, требуемой в соответствии с пунктами 14-20 настоящей статьи, в указанные сроки влекут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
10) в статье 26-1:
заголовок после слов "желающим стать" дополнить словами "страховым холдингом или";
в пункте 1:
в части первой:
абзац первый после слов "желающим стать" дополнить словами "страховым холдингом или";
подпункт 4) после слова "организации" дополнить словами "или страхового холдинга";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) случаи, когда в сделке по приобретению статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга приобретающей стороной является юридическое лицо (его крупный участник (крупный акционер), зарегистрированное в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) невозможность проведения консолидированного надзора за страховой группой в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников страховой группы – нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и страховой группой предусмотренных настоящим Законом требований;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:

"7) өтініш берушінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыларға және сақтандыру холдингтеріне қойылатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген өзге де талаптарды сақтамауы;
8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлайтынын болжайтын, өтініш берушінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарына талдау жасау;";
11) тармақшадағы "заңнамасында" деген сөздер "заңнамалық актілерінде" деген сөздермен, "қолданылады." деген сөз "қолданылады;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) өтініш беруші – заңды тұлға орналасқан елдің қаржы ұйымдарына шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнаманың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау талаптарына сәйкессіздігі;
13) Қазақстан Республикасының резиденттері емес қаржы ұйымдары болып табылатын ірі қатысушылар – заңды тұлғалар және сақтандыру холдингтері бойынша – уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган мен өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органдары арасында ақпарат алмасуды көздейтін келісімнің болмауы негіз болып табылады.";
екінші бөлік алып тасталсын;
2-тармақта:
3) тармақша "аяқталған" деген сөздің алдынан "әрбір" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "өтініш берушінің" деген сөздер "өтініш беруші – заңды тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы не сақтандыру холдингі белгілерін уәкілетті органның жазбаша келісімінсіз алған кезде уәкілетті орган осы тұлғаға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды, сондай-ақ осы Заңның 53-1-бабында көзделген, алты айдан аспайтын мерзімде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын өткізу талаптары бөлігінде мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.";
11) 31 және 32-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Құрылтай құжаттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтай құжаттарына енгiзiлген өзгерiстер және (немесе) толықтырулар мемлекеттiк тiркеуге (қайта тiркеуге) не әдiлет органдарына хабарланғанға дейiн уәкiлеттi органмен мiндеттi түрде келiсiлуге тиiс.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтай құжаттарына өзгерiстерді және (немесе) толықтыруларды алдын ала келiсу тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.
Құрылтай құжаттарына енгізілген, әділет органдарында қайта тіркеуді талап ететін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік тіркеуден кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта тіркелген күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға құрылтай құжаттарына өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін тіркеген әділет органының белгісімен және мөрімен ұсынуға міндетті.
Құрылтай құжаттарына қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы әділет органының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының хатын қабылдағандығы туралы белгісі қойылған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аталған хатының көшірмесін, құрылтай құжаттарына өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынуға міндетті.

"7) несоблюдение заявителем иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации и страховым холдингам;
8) анализ финансовых последствий приобретения заявителем статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, предполагающий ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации;";
в подпункте 11) слова "законодательством" заменить словами "законодательными актами";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения заявителя–юридического лица требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательством Республики Казахстан;
13) по крупным участникам–юридическим лицам и страховым холдингам, являющимся финансовыми организациями-нерезидентами Республики Казахстан – отсутствие соглашения между уполномоченным органом и органами финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, предусматривающего обмен информацией, за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
часть вторую исключить;
в пункте 2:
абзац первый после слова "заявителя" дополнить словами "– юридического лица";
подпункт 3) после слова "результатам" дополнить словами "каждого из";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При приобретении лицом признаков крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга без письменного согласия уполномоченного органа уполномоченный орган вправе применить к данному лицу санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан, а также принудительные меры, предусмотренные статьей 53-1 настоящего Закона, в части требований по реализации акций страховой (перестраховочной) организации в срок не более шести месяцев.";
11) статьи 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
1. Изменения и (или) дополнения, внесенные в учредительные документы страховой (перестраховочной) организации, подлежат обязательному согласованию с уполномоченным органом до государственной регистрации (перерегистрации) либо уведомления органов юстиции.
2. Порядок предварительного согласования изменений и (или) дополнений в учредительные документы страховой (перестраховочной) организации устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
После государственной регистрации изменений и (или) дополнений, вносимых в учредительные документы, требующих перерегистрации в органах юстиции, страховая (перестраховочная) организация в течение четырнадцати календарных дней с даты перерегистрации обязана представить в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в учредительные документы с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в учредительные документы, не требующих перерегистрации, страховая (перестраховочная) организация обязана в течение четырнадцати календарных дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма страховой (перестраховочной) организации представить в уполномоченный орган копию указанного письма страховой (перестраховочной) организации, нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в учредительные документы.

32-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру
холдингтерінің еншілес ұйымдары және сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру холдингтерінің
ұйымдардың капиталдарына қомақты қатысуы
1. Осы Заңның 48-бабында берілген өкілеттіктерді жүзеге асыру мақсатында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру холдингі уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана еншілес ұйымды құра алады немесе иелене алады.
Уәкілетті органның еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге арналған рұқсатын алу жөніндегі талап аталған ұйымның акцияларына немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне тікелей иелік ететін (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал етуге мүмкіндігі бар) және уәкілетті органның тиісті рұқсаты бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы – Қазақстан Республикасы резидентінің акцияларына иелік ету (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы осы ұйымның акцияларына немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне жанама түрде иелік ететін (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал етуге мүмкіндігі бар) сақтандыру холдингтеріне қолданылмайды.
Еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) иеленуге, сондай-ақ ұйымдардың капиталдарына қомақты қатысуға құқылы емес.
3. Қазақстан Республикасының резиденттері – еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда, сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары еншілес ұйымдарды құруға және (немесе) иеленуге құқылы емес.
Бұл талап банк холдингтері болып табылатын сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдарына қолданылмайды. Бұл ретте аталған тұлғаларға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптары қолданылады.
4. Еншілес ұйымды құруға, иеленуге рұқсат алу үшін өтінішке мынадай құжаттарды:
1) еншілес ұйымның құрылтай құжаттарын, жарғыны бекіту туралы шешімдерді;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі органының еншілес ұйымды құру немесе иелену туралы шешімін;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпаратты;

Статья 32. Дочерние организации страховой (перестраховочной)
организации и страховых холдингов и значительное
участие страховой (перестраховочной) организации и
страховых холдингов в капиталах организаций
1. Страховая (перестраховочная) организация и страховой холдинг в целях осуществления полномочий, предоставленных им статьей 48 настоящего Закона, могут создать или иметь дочернюю организацию только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Требование по получению разрешения уполномоченного органа на создание или приобретение дочерней организации не распространяется на страховые холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале данной организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, прямо владеющей (имеющей возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале указанной организации и имеющей соответствующее разрешение уполномоченного органа.
Порядок выдачи разрешения на создание или приобретение дочерней организации определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Дочерние организации страховой (перестраховочной) организации не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации, а также иметь значительное участие в капиталах организаций.
3. Дочерние организации страховых холдингов, за исключением дочерних страховых (перестраховочных) организаций – резидентов Республики Казахстан, не вправе создавать и (или) иметь дочерние организации.
Данное требование не распространяется на дочерние организации страховых холдингов, являющихся банковскими холдингами. При этом на указанные лица распространяются требования Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
4. К заявлению на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации необходимо приложить следующие документы:
1) учредительные документы дочерней организации, решения об утверждении устава;
2) решение органа страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга о создании или приобретении дочерней организации;
3) информацию о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников);

4) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымын және үлестес тұлғалар туралы мәліметтерді қоса беру қажет.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда еншілес ұйыммен байланысты ұйымдар туралы:
олардың қызметі осы ұйымдар қауымдастығының меморандумы немесе ережелері шарттарына сәйкес біріктірілген негізде басқарылса;
егер аталған ұйымдардың атқарушы органының, басқару органының (акционерлік қоғамдар үшін), қадағалау кеңесінің (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін) құрамының үштен бірінен астамын сол бір тұлғалар білдірсе;
5) бизнес-жоспарды ұсына отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпаратты;
6) Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру тобы қатысушыларының орналасқан елдерінің заңнамасы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды олардың және сақтандыру тобының орындауына мүмкіндік бермеуіне байланысты еншілес ұйымның орналасқан елінің заңнамасын талдау негізінде сақтандыру тобына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкін болмауын болжайтын жағдайлардың жоқ екені туралы ақпаратты;
7) құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесі мен сомасы туралы, сондай-ақ олар иеленетін акциялардың саны мен акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) алдын ала төлемінің мөлшері туралы ақпаратты;
8) аудиторлық ұйымның есебін және иеленетін еншілес ұйымның аудиторлық ұйым растаған қаржылық есептілігін;
9) иеленетін еншілес ұйымның заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткені туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесін;
10) иеленетін еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте болмаса), сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің иеленетін еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе акцияларының саны туралы, еншілес ұйымды иелену шарттары мен тәртібі туралы ақпаратты;
11) мыналарды:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
құрылтайшысы (қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны иелену бағасы туралы мәліметтерді;
акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға акцияларының саны, оларды иелену бағасы, орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді;
заңды тұлғаның (құрылтайшысы, қатысушысы, акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын) қатысу үлесінің мөлшері, оның басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы сатып алу бағасы туралы мәліметтерді;
акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға иеленген акциялардың саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді қамтитын, жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларды сатып алу арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды иеленген заңды тұлға туралы деректерді қоса беріледі.
Бұл талаптар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің бірнеше заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін немесе акцияларын иелену арқылы еншілес ұйымды иелену жағдайларына қолданылады;

4) организационную структуру дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах.
В случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга дополнительно предоставляется информация об организациях, связанных с дочерней организацией:
управлением их деятельностью на объединенной основе в соответствии с условиями меморандума или положений ассоциации этих организаций;
если состав исполнительного органа, органа управления (для акционерных обществ), наблюдательного совета (для товариществ с ограниченной ответственностью) указанных организаций более чем на одну треть представлен одними и теми же лицами;
5) информацию о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
6) информацию, на основании анализа законодательства страны места нахождения дочерней организации, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за страховой группой в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников страховой группы – нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и страховой группой предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
7) информацию о доле и сумме участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале);
8) отчет аудиторской организации и финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией;
9) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о прохождении приобретаемой дочерней организацией государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица;
10) информацию о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, об условиях и порядке приобретения дочерней организации;
11) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг.
Данные требования распространяются на случаи приобретения дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц;

12) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің болуын растайтын құжаттарды;
13) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің және еншілес ұйымның оны құрғаннан немесе иеленгеннен кейінгі болжамды есептік балансын қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құрудың, иеленудің қаржылық салдарларын талдауды, сондай-ақ ол бар болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымның активтерін сату жөніндегі немесе еншілес ұйымды басқару бойынша қызметке елеулі өзгерістер енгізу жөніндегі жоспары мен ұсынысын;
14) олардың негізінде еншілес ұйымды бақылауды иелену болжанатын немесе бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, бақылауды растайтын өзге де құжаттар қоса беріледі.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі әрбір аяқталған соңғы екі қаржы жылының қорытындылары бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған негіздерде шығынсыз қызмет жасау және пруденциялық нормативтерді, оның ішінде уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш беру күнінің алдындағы соңғы үш ай ішінде шоғырландырылған негізде уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді сақтау шартымен еншілес ұйымды құруға құқылы.
6. Еншілес ұйымды құруға, иеленуге рұқсат беруден бас тартудың негіздері:
1) рұқсат алуға қажетті құжаттарды табыс етпеу;
2) құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйым орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сай келмеуі;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттардың) осы Заңның 34-бабы 2-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларының талаптарына сай келмеуі;
4) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі кіретін сақтандыру тобының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымының болжалды болуының нәтижесінде пруденциялық нормативтерді сақтамауы;
5) еншілес ұйым қызметінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі жоспарлаған инвестициялардың салдарынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауы болжанатын қаржылық салдарларды талдау;

12) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;
13) анализ финансовых последствий создания, приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации, включая предполагаемый расчетный баланс страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга и дочерней организации после ее создания или приобретения, а также при наличии плана и предложения страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга по продаже активов дочерней организации или по внесению значительных изменений в деятельность по управлению дочерней организацией;
14) иные документы, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающие контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля.
5. Страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг вправе создать дочернюю организацию при условии безубыточной деятельности на консолидированной и неконсолидированной основах по итогам каждого из последних двух завершенных финансовых лет и соблюдения пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, установленных уполномоченным органом, в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения.
6. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на создание, приобретение дочерней организации являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения;
2) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения создаваемой или приобретаемой дочерней организации требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
3) несоответствие руководящих работников дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) требованиям подпунктов 3), 4) и 5) пункта 2 статьи 34 настоящего Закона;
4) несоблюдение пруденциальных нормативов страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерней организации страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга или страховой группы вследствие деятельности дочерней организации или планируемых страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом инвестиций;

6) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екендігін растайтын құжаттардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сай келмеуі;
7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің пруденциялық нормативтерді, оның ішінде шоғырландырылған негізде және уәкілетті органға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
8) өтініш берген күнге және құжаттарды қарау кезеңінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне және (немесе) иелену болжанып отырған еншілес ұйымға қатысты қолданылып жүрген шектеулі ықпал ету шарасының және (немесе) санкциясының болуы;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды – Қазақстан Республикасының резиденттері – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, банкті, жинақтаушы зейнетақы қорын құрған немесе иеленген жағдайда осы Заңда, Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі, зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері – сақтандыру немесе банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының, банктің, жинақтаушы зейнетақы қорының мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптарды сақтамауы болып табылады.
7. Уәкілетті орган өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде рұқсат беруге немесе рұқсат беруден бас тартуға міндетті.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда уәкілетті орган өтініш берушіні бас тартудың негіздері туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымы құрылтай құжаттарына енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
9. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің еншілес ұйымы, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі капиталына қомақты қатысатын Қазақстан Республикасының резиденті емес ұйым уәкілетті органға жүктелген шоғырландырылған қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі функцияларды сапалы және уақтылы орындауды қамтамасыз ету мақсатында тиісті сұрау салу негізінде уәкілетті органға қажетті ақпаратты ашуға міндетті. Бұл ретте алынған мәліметтер жария етуге жатпайды.

6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям уполномоченного органа к системам управления рисками и внутреннего контроля;
7) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения дочерней организации, а также страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения и (или) в период рассмотрения заявления;
8) наличие действующей ограниченной меры воздействия и (или) санкции в отношении страховой (перестраховочной) организации, и (или) страхового холдинга, и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
9) в случае создания или приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации – страховой (перестраховочной) организации, банка, накопительного пенсионного фонда – резидентов Республики Казахстан – несоблюдение требований, предусмотренных настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, пенсионном обеспечении, касательно выдачи согласия на получение статуса страхового или банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, банка, накопительного пенсионного фонда – резидентов Республики Казахстан.
7. Уполномоченный орган обязан выдать разрешение или отказать в выдаче разрешения в течение трех месяцев после подачи заявления.
В случае отказа в выдаче разрешения уполномоченный орган обязан письменно уведомить заявителя об основаниях отказа.
8. Дочерняя организация страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга обязана в течение тридцати календарных дней извещать уполномоченный орган обо всех изменениях и дополнениях, внесенных в учредительные документы.
9. Дочерняя организация страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга – нерезидент Республики Казахстан, а также организация-нерезидент Республики Казахстан, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие в капитале, обязаны раскрывать уполномоченному органу на основании соответствующего запроса необходимую информацию в целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций по осуществлению консолидированного надзора. При этом полученные сведения не подлежат разглашению.

10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі уәкілетті органның алдын ала рұқсатын алмай тұрып еншілес ұйымды бақылауды иелену құқығын иеленген жағдайда уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру холдингіне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды қолданады. Осындай жағдайда уәкілетті орган аталған бұзушылықты анықтағаннан кейін алты ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымның өздеріне тиесілі акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) өздерімен үлестес тұлғалар болып табылмайтын тұлғаларға иелігінен шығаруға және растайтын құжаттарды уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына уәкілетті органның алдын ала рұқсаты болған кезде ғана жол беріледі.
Ұйымның капиталына қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алу жөніндегі талап аталған ұйымның акцияларына немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне тікелей иелік ететін (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал етуге мүмкіндігі бар) және уәкілетті органның тиісті рұқсаты бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы – Қазақстан Республикасы резидентінің акцияларына иелік ету (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы осы ұйымның акцияларына немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне жанама түрде иелік ететін (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал етуге мүмкіндігі бар) сақтандыру холдингтеріне қолданылмайды.
Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі уәкілетті органның алдын ала келісімін алмай тұрып ұйымның капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды қолданады. Осындай жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі өздерінің капиталында қомақты қатысуы бар ұйымның оларға тиесілі акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің үлестес тұлғалары болып табылмайтын тұлғаларға иелігінен шығаруға және растайтын құжаттарды алты ай ішінде уәкілетті органға ұсынуға міндетті.

10. В случае приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом права контроля над дочерней организацией без получения предварительного разрешения уполномоченного органа уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации или страховому холдингу санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан. В данном случае в течение шести месяцев после выявления указанного нарушения уполномоченным органом страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг обязаны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) дочерней организации лицам, не являющимся их аффилиированными лицами, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
11. Значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций допускается только при наличии предварительного разрешения уполномоченного органа.
Требование по получению разрешения уполномоченного органа на значительное участие в капитале организации не распространяется на страховые холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале данной организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, прямо владеющей (имеющей возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале указанной организации и имеющей соответствующее разрешение уполномоченного органа.
Выдача разрешения на значительное участие в капитале организаций осуществляется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
В случае приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом значительного участия в капитале организации без получения предварительного согласия уполномоченного органа уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации и (или) страховому холдингу санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан. В данном случае страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг обязаны произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) организации, в капитале которой они имеют значительное участие, лицам, не являющимся аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган в течение шести месяцев.

12. Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініш осы баптың 4-тармағының 2), 3), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар қоса беріле отырып ұсынылады.
Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы баптың 6-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
13. Уәкілетті орган:
1) олардың негізінде рұқсат берілген дәйексіз мәліметтер анықталған;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталға қомақты қатысуы бар ұйымдардың органдары шешім қабылдаған не сот қайта ұйымдастыру немесе тарату жолымен аталған ұйымдардың қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында және (немесе) сақтандыру холдингінде еншілес ұйымды бақылау белгілері болмаған;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі иелігіндегі ұйым акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелігінен шығарған;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің капиталына қомақты қатысуы бар ұйымның қызметі осы Заңның 48-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес болмауы анықталған жағдайларда еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алады.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат кері қайтарылып алынған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі алты ай ішінде аталған ұйымдардағы өздеріне тиесілі акцияларды (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен және (немесе) сақтандыру холдингімен үлестес тұлғалар болып табылмайтын тұлғаларға иелігінен шығаруды жүргізуге және растайтын құжаттарды уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
14. Осы баптың талаптары:
1) мынадай шарттардың бірі:
сақтандыру холдингінде, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ аталған тұлғалар шыққан елдің қаржылық қадағалау органының олардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуы;
сақтандыру холдингінде, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлғада тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасындағы ақпарат алмасу туралы келісімнің болуы орындалған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместердің еншілес немесе тәуелді ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге, сондай-ақ олар Қазақстан Республикасының резиденттері емес еншілес және тәуелді ұйымдарды құрған немесе иемденген кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілеріне ие тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге;

12. Заявление на получение разрешения на значительное участие в капитале организаций представляется с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5), 6), 7), 10) и 11) пункта 4 настоящей статьи.
Отказ в выдаче разрешения на значительное участие в капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным пунктом 6 настоящей статьи.
13. Уполномоченный орган отзывает разрешение на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение;
2) принятия решения органами дочерней организации страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, а также организаций, в которых страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие в капитале, либо судом решения о прекращении деятельности указанных организаций путем реорганизации или ликвидации;
3) отсутствия признаков контроля над дочерней организацией у страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга;
4) отчуждения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом принадлежащих акций (долей участия в уставном капитале) организации;
5) выявления несоответствия деятельности дочерней организации страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, а также организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие в капитале, требованиям пункта 3 статьи 48 настоящего Закона.
В случае отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг обязаны в течение шести месяцев произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) в указанных организациях лицам, не являющимся аффилиированными лицами данной страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
Порядок отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
14. Требования настоящей статьи не распространяются на:
1) нерезидентов Республики Казахстан, которые являются дочерними или зависимыми организациями нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, а также нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при создании или приобретении ими дочерних и зависимых организаций – нерезидентов Республики Казахстан при выполнении одного из следующих условий:
наличие у страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения указанных лиц о том, что они подлежат консолидированному надзору;
наличие у страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией;

2) банк конгломераттарының құрамына кіретін банк холдингтері болып табылатын және уәкілетті органның "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген тиісті рұқсаты бар сақтандыру холдингтеріне қолданылмайды.
15. Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының жиынтық меншікті капиталы Қазақстан Республикасының барлық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының жиынтықталған меншікті капиталының елу пайызынан аспауға тиіс.";
12) 33-бапта:
7 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы әділет органдарында есептік қайта тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде:
1) филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) филиалды, өкілдікті есептік қайта тіркеу туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесін уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының хатын қабылдағандығы туралы әділет органының белгісі қойылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аталған хатының көшірмесін, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін табыс етуге міндетті.";
"12. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өкілдігі әділет органдарында есептік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде өкілдік туралы ережеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгені туралы, осы құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса тіркей отырып, уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өкілдігі өкілдік туралы ережеге есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген жағдайда Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өкілдігінің хатын қабылдағандығы туралы әділет органының белгісі қойылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аталған хатының көшірмесін, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін табыс етуге міндетті.";
14-тармақтағы "талап етуге құқылы" деген сөздер "талап етеді" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) страховые холдинги, являющиеся банковскими холдингами, входящими в состав банковских конгломератов, и имеющие соответствующее разрешение уполномоченного органа, выданное в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. Суммарный собственный капитал страховых (перестраховочных) организаций, являющихся дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, не может превышать пятидесяти процентов совокупного собственного капитала всех страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан.";
12) в статье 33:
пункты 7 и 12 изложить в следующей редакции:
"7. При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, страховая (перестраховочная) организация – резидент Республики Казахстан обязана в течение тридцати рабочих дней с даты учетной перерегистрации в органах юстиции представить в уполномоченный орган:
1) нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства об учетной перерегистрации филиала, представительства.
При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, не требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, страховая (перестраховочная) организация обязана в течение тридцати рабочих дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма страховой (перестраховочной) организации представить в уполномоченный орган копию указанного письма страховой (перестраховочной) организации, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.";
"12. Представительство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции уведомить уполномоченный орган о внесении изменений и (или) дополнений в положение о представительстве с приложением нотариально засвидетельствованных копий этих документов.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в положение о представительстве, не требующих перерегистрации, представительство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты отметки органа юстиции о приеме письма представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан представить в уполномоченный орган копию указанного письма страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.";
в пункте 14 слова "вправе требовать" заменить словом "требует";

13) 34-бапта:
тақырыбындағы "ұйымының" деген сөзден кейін ", сақтандыру холдингінің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық басшы қызметкерлеріне қаржы жылы ішінде төленген кірістер туралы мәліметтерді қамтитын есептілікті беруге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақы, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа да түрлерін есептеу бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі саясатына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқармасының бірінші басшысы лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.
Басқарма мүшелерінің саны кемінде үш адам болуға тиіс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысатын бар ұйымның еншілес ұйымы басқару органының құрамына кіретін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органы мүшелерінің саны ұлттық басқарушы холдинг бас ұйымы болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органының мүшелерін қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар ұйымның еншілес ұйымының басқару органдары мүшелерінің жалпы санының үштен бірінен аспауға тиіс.";
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бас қаржы ұйымының атқарушы органының мүшесі болып табылатын директорлар кеңесінің бірінші басшысы немесе мүшесі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басқармасының бірінші басшысы, бас бухгалтері және сақтандыру брокерінің бірінші басшысы лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде үш жыл;";
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, сақтандыру брокерінде басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) берген келісімді кері қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарындағы осы басшы қызметкерге бұдан бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алуға негіз болып табылады.";

13) в статье 34:
в заголовке после слова "организации" дополнить словами ", страхового холдинга";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Страховая (перестраховочная) организация обязана в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года представлять в уполномоченный орган отчетность, включающую сведения о доходах, выплаченных страховой (перестраховочной) организацией всем руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации в течение финансового года, по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к внутренней политике страховой (перестраховочной) организации по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников страховой (перестраховочной) организации определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации не может быть назначен (избран) на должность первого руководителя правления страховой (перестраховочной) организации.
Число членов правления должно составлять не менее трех человек.
Количество членов исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, входящих в состав органа управления дочерней организации страховой (перестраховочной) организации или организации, в капитале которой страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие, не может превышать одной трети от общего количества членов органов управления дочерней организации страховой (перестраховочной) организации или организации, в капитале которой страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие, за исключением членов исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации, родительской организацией которой является национальный управляющий холдинг.";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) для кандидатов на должности первого руководителя или члена совета директоров, являющегося членом исполнительного органа родительской финансовой организации, первого руководителя правления, главного бухгалтера страховой (перестраховочной) организации и первого руководителя страхового брокера не менее трех лет;";
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника в страховой (перестраховочной) организации, страховом брокере является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";

мынадай мазмұндағы 11, 12 және 13-тармақтармен толықтырылсын:
"11. Осы баптың 2-тармағы 4) тармақшасының және 10-тармағының талаптары орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингке тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
12. Бірінші басшы және басқару органдарының, атқарушы органның мүшелері, бас бухгалтер, еншілес ұйымдардың және сақтандыру холдингінің капиталға қомақты қатысуы бар ұйымдардың қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын сақтандыру холдингінің өзге де басшылары сақтандыру холдингінің басшы қызметкерлері болып танылады.
13. Осы баптың талаптары:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін қоспағанда, мынадай талаптардың біреуі орындалған кезде:
сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ сақтандыру холдингінің шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан оның шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы бар болғанда;
сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасындағы ақпарат алмасу туралы келісім бар болғанда;
2) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банк конгломераттарының құрамына кіретін банк холдингтері болып табылатын сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған басшы қызметкерлерді қоспағанда, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлеріне қолданылады.";
14) 37-бапта:
1-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде де тиесілі немесе сенімгерлік басқаруға берілген жағдайларды қоспағанда, ірі қатысушы - жеке тұлғаның немесе сақтандыру холдингінің бар екенін растайтын құжатты (міндетті сақтандыру түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін) табыс етеді.";
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде тиесілі немесе сенімгерлік басқаруға берілген жағдайларды қоспағанда, ірі қатысушы - жеке тұлғаның немесе сақтандыру холдингінің бар екенін растайтын құжатты (міндетті сақтандыру түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін);";

дополнить пунктами 11, 12 и 13 следующего содержания:
"11. Требования подпункта 4) пункта 2 и пункта 10 настоящей статьи не распространяются на страховые (перестраховочные) организации, более пятидесяти процентов размещенных акций которых принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу.
12. Руководящими работниками страхового холдинга признаются первый руководитель и члены органов управления, исполнительного органа, главный бухгалтер, иные руководители страхового холдинга, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерних организаций и организаций, в которых страховой холдинг имеет значительное участие в капитале.
13. Требования настоящей статьи распространяются на руководящих работников страховых холдингов, за исключением:
1) руководящих работников страховых холдингов-нерезидентов Республики Казахстан, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у страхового холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга о том, что он подлежит консолидированному надзору;
наличие у страхового холдинга индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией;
2) руководящих работников, получивших согласие уполномоченного органа на назначение (избрание) руководящего работника в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", страховых холдингов, являющихся банковскими холдингами, входящими в состав банковских конгломератов.";
14) в статье 37:
подпункт 13) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"13) документ, подтверждающий наличие крупного участника – физического лица или страхового холдинга (для получения лицензии на право осуществления обязательных видов страхования), за исключением случаев, когда более пятидесяти процентов размещенных акций страховой (перестраховочной) организации прямо или косвенно принадлежат или переданы в доверительное управление государству или национальному управляющему холдингу.";
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) документ, подтверждающий наличие крупного участника – физического лица или страхового холдинга (для получения лицензии на право осуществления обязательных видов страхования), за исключением случаев, когда более пятидесяти процентов размещенных акций страховой (перестраховочной) организации прямо или косвенно принадлежат или переданы в доверительное управление государству или национальному управляющему холдингу;";

15) 38-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;";
16) 43-бапта:
3-1) тармақшада "ұйымының" деген сөздерден кейін "немесе сақтандыру холдингінің" деген сөздермен толықтырылсын;
3-4) тармақшада "ұйымының" деген сөзден кейін ", сақтандыру холдингінің" деген сөздермен толықтырылсын;
3-5) тармақшада "ұйымдары" деген сөзден кейін "және сақтандыру топтары" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада "ұйымы" деген сөзден кейін "және сақтандыру тобы" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының басшы қызметкерлерiн және" деген сөздер "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерiн және" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-2) тармақшамен толықтырылсын:
"11-2) ұйымның:
ақпараттық процеске;
қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға және электрондық жабдыққа қойылатын ең төмен талаптарды белгілеуге;
деректер базасының сақталуына;
үй-жайларға қойылатын талаптарды қоса алғанда, деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қызметіне қойылатын талаптарды белгілейді;";
17) 44, 46 және 48-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеру
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеруді уәкілетті орган өз бетінше не басқа да мемлекеттік органдарды және (немесе) ұйымдарды тарта отырып жүргізеді.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері, сақтандыру холдингтері, сақтандыру топтары, сондай-ақ олардың үлестес тұлғалары тексеруші органға уәкілетті органның тексеру тапсырмасында көрсетілген мәселелер бойынша жәрдемдесуге, сондай-ақ кез келген лауазымды тұлғаларға және қызметкерлерге сауал қою мүмкiндiгiн және ақпаратқа тексеру жүргізуге қажетті кез келген дерек көздеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Тексеруді жүзеге асыратын тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеру барысында алынған сақтандыру құпиясын не коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердi жария еткені үшін жауапты болады.

15) пункт 1 статьи 38 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;";
16) в статье 43:
подпункт 3-1) после слов "организации" дополнить словами "или страхового холдинга";
подпункт 3-4) после слова "организации," дополнить словами "страховому холдингу,";
подпункт 3-5) дополнить словами "и страховых групп";
подпункт 5) после слова "организации" дополнить словами "и страховой группы";
в подпункте 7) слова "организаций и" заменить словами "организаций, страховых холдингов и";
дополнить подпунктом 11-2) следующего содержания:
"11-2) устанавливает требования к деятельности организации по формированию и ведению базы данных, включая требования к:
информационному процессу;
формированию системы безопасности и установлению минимальных требований к электронному оборудованию;
сохранности базы данных;
помещениям;";
17) статьи 44, 46 и 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Проверка деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страхового брокера, страховых холдингов и страховых групп
1. Проверка деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп производится уполномоченным органом самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и (или) организаций.
2. Страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, страховые холдинги, страховые группы, а также их аффилиированные лица обязаны оказывать содействие проверяющему органу по вопросам, указанным в задании уполномоченного органа на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам необходимой для проверки информации.
3. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп, составляющих тайну страхования либо коммерческую тайну.

4. Уәкілетті органның қызметкерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
5. Өздеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында берiлген өкiлеттiктер шегiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері оқшауланған бөлімшелерінің, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру топтарының қызметін тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар анықталған Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасын бұзушылықтар туралы уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.
6. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары мынадай шарттардың бірін:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органынан аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісімнің болуы орындалған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды.";
"46-бап. Пруденциялық нормативтер және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және оларға қатысты шоғырландырылған негізде қадағалау жүзеге асырылатын тұлғалардың төлем қабiлеттiлiгi мен қаржылық тұрақтылығын қадағалау уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің орындалуын немесе сақталуын бақылау арқылы жүргізіледі.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциялық нормативтер:
жарғылық капиталдың ең төмен мөлшерін;
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін;
өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін;
активтерді әртараптандыру нормативтерін қамтиды.
Сақтандыру топтарына арналған пруденциялық норматив төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі болып табылады.
Уәкiлеттi орган қосымша пруденциялық нормативтер, оның ішінде аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру резервтерінің орнын толтыратын активтерді инвестициялау бойынша қосымша нормативтер белгілеуге құқылы.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және (немесе) сақтандыру холдингтерін не олардың лауазымды тұлғаларын және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына ірі қатысушыларды немесе сақтандыру холдингтерін жауапкершілікке тарту жөнінде шаралар қолданады.

4. Работникам уполномоченного органа запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп.
5. Государственные органы, осуществляющие проверку деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, обособленных подразделений страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов и страховых групп в пределах полномочий, предоставленных им законодательством Республики Казахстан, обязаны сообщить уполномоченному органу о выявленных нарушениях законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
6. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не спространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
"Статья 46. Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты
1. Надзор за платежеспособностью и финансовой устойчивостью страховой (перестраховочной) организации и лиц, в отношении которых осуществляется надзор на консолидированной основе, производится посредством контроля за исполнением или соблюдением установленных уполномоченным органом пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
2. Пруденциальные нормативы для страховых (перестраховочных) организаций включают:
минимальный размер уставного капитала;
норматив достаточности маржи платежеспособности;
норматив достаточности высоколиквидных активов;
нормативы диверсификации активов.
Пруденциальным нормативом для страховых групп является норматив достаточности маржи платежеспособности.
Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные пруденциальные нормативы, в том числе по инвестированию активов, покрывающих страховые резервы по аннуитетному страхованию.
Уполномоченный орган в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает меры по привлечению к ответственности страховых (перестраховочных) организаций и (или) страховых холдингов либо их должностных лиц и (или) крупных участников страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов за нарушение страховой (перестраховочной) организацией пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру тобы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілік нормативтерін бұзған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі уәкілетті органға қайта капиталдандыру жоспарын жіберуге тиіс. Бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралардың толық сипаттамасы мен мерзімдері бар жоспар төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілік нормативін бұзған күннен бастап бір ай ішінде берілуге тиіс.
4. Сақтандыру холдингтері, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру тобының төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілік нормативтерін сақтау жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, оның ішінде уәкілетті органның талап етуі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайын жақсарту жөнінде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының меншікті капиталын ұлғайту жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
5. Төлем қабілеттігі маржасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерінен активтердің асып түсуін білдіреді.
6. Кепілдік қоры сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабілеттігін қамтамасыз ету мақсатында төлем қабілеттігі маржасының белгіленген ең аз мөлшерден төмендеуі нәтижесінде құрылады.
7. Сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғасымен (үлестес тұлғаларымен) жасалған шарты (шарттары) бойынша, сондай-ақ сақтандырудың және қайта сақтандырудың жекелеген сыныбы (түрі) бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзіндік ұстап қалуының мөлшерін есептеуге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
8. Уәкілетті орган ипотекалық сақтандыру және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттігі маржасының ең аз деңгейіне, сондай-ақ ипотекалық сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін сақтандыру резервтерін есептеу тәртібіне қойылатын қосымша талаптар белгілеуге құқылы.

3. В случае нарушения страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой нормативов достаточности маржи платежеспособности, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, страховая (перестраховочная) организация, страховой холдинг должны направить в уполномоченный орган план рекапитализации. План необходимо представить в течение одного месяца со дня нарушения норматива достаточности маржи платежеспособности с подробным описанием мероприятий и сроков по устранению нарушений.
4. Страховые холдинги, а также крупные участники страховой (перестраховочной) организации обязаны принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию нормативов достаточности маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации и (или) страховой группы.
В случае ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы страховой холдинг, крупный участник страховой (перестраховочной) организации обязаны, в том числе по требованию уполномоченного органа, принять меры по улучшению финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы, по увеличению собственного капитала страховой (перестраховочной) организации или страховой группы в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.
5. Маржа платежеспособности представляет собой превышение активов над обязательствами страховой (перестраховочной) организации.
6. Гарантийный фонд создается в целях обеспечения финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации в результате снижения маржи платежеспособности ниже минимально установленного размера.
7. Требования к расчету размера собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) страхования и (или) перестрахования, в том числе заключенному (заключенным) с аффилиированным лицом (аффилиированными лицами) страховой (перестраховочной) организации, а также по отдельному классу (виду) страхования и перестрахования устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные требования к минимальному уровню маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию и обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, а также к порядку расчета страховых резервов для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию.

9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаржылық есептілікке кірмейтін туынды қаржы құралдарының болуы және оларды пайдалануды шектеу туралы мәліметтерді уәкілетті органға береді.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру тобына қатысушы уәкілетті органның жазбаша нұсқамасында көрсетілген, қаржылық және (немесе) өзге де есептіліктегі деректерді түзету жөніндегі талаптарын орындамаған кезде пруденциялық нормативтерді және басқа да міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуді уәкілетті орган өзі түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.";
"48-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру холдингтері үшін тыйым салынған немесе шектелген қызмет
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, осы Заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуға және осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерді жүзеге асыруға тыйым салынады.
2. Сақтандыру холдингтеріне, осы Заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, кәсіпкерлік қызмет ретінде операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруға, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алуға, коммерциялық емес ұйымдарды құруға және олардың қызметіне қатысуға және осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда бағалы қағаздармен жасалатын мәмілелерді жүзеге асыруға тыйым салынады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының:
деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымды;
қызметтің ерекше түрі ретінде сақтандыру агентінің қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларды;
сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерінің жүзеге асырылуына кепілдік беретін ұйымды;
сатып алынатын акциялары (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келуі шартымен орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) он пайыздан аз мөлшерінде заңды тұлғаларды;
қаржы ұйымдарын, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғаларды;
қаржы ұйымдарын, сондай-ақ банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар мәртебесі бар, өзінде сақтандыру холдингі бар болған кезде орналастырылған (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызы мөлшерінде Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғаларды;

9. Страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган сведения о наличии и ограничении использования производных финансовых инструментов, не входящих в финансовую отчетность.
10. Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
11. При неисполнении страховой (перестраховочной) организацией, участником страховой группы требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.";
"Статья 48. Деятельность, запрещенная или ограниченная для страховых (перестраховочных) организаций и страховых холдингов
1. Страховой (перестраховочной) организации запрещается приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществление сделок с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
2. Страховым холдингам запрещается осуществление операций и сделок в качестве предпринимательской деятельности, а также приобретение долей участия в уставных капиталах или акций юридических лиц, создание и участие в деятельности некоммерческих организаций, за исключением случаев, установленных настоящим Законом, и осуществление сделок с ценными бумагами в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
3. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на следующие случаи создания, а также приобретения акций или долей участия в уставных капиталах:
1) страховыми (перестраховочными) организациями:
организации по формированию и ведению базы данных;
юридических лиц, осуществляющих деятельность страхового агента как исключительный вид деятельности;
организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций;
юридических лиц в размере менее десяти процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций (долей участия в уставном капитале) при условии соответствия приобретаемых акций (долей участия в уставном капитале) требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа;
финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг;
финансовых организаций, а также юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг, в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций (долей участия в уставном капитале) при наличии у нее страхового холдинга;

2) сақтандыру холдингтерінің:
қаржы ұйымдарын;
банктер, сақтандыру ұйымдары, зейнетақы қорлары, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес заңды тұлғаларды құру, сондай-ақ акцияларды немесе жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін не акцияларын сатып алуы бір заңды тұлға үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының он пайызынан аспауы тиіс. Бұл шектеу сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аталған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін не акцияларын иеленуіне, оның ішінде оларды құрған кезде қолданылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не акцияларының жиынтық құны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының елу пайызынан аспауға тиіс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін ғана сатып алуға құқылы. Бұл талап Қазақстан Республикасының резиденті-еншілес банктеріне қолданылмайды.
Сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдары заңды тұлғалардың уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін акцияларын немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін ғана сатып алуға құқылы. Бұл талап:
Қазақстан Республикасының резиденттері-еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына;
Қазақстан Республикасының резиденттері-еншілес банктерге;
сақтандыру холдингі аталған заңды тұлғалардың акцияларына немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне тікелей иелік ететін (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал етуге мүмкіндігі бар) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе Қазақстан Республикасының резиденттері банктің акцияларына иелік ету арқылы (дауыс беру, шешімдерді айқындауға және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) бас ұйым болып табылатын заңды тұлғаларға;
сақтандыру холдингі болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері емес еншілес ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге мынадай талаптардың біреуін орындаған кезде:
сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ аталған тұлғалардың шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан олардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауы бар болғанда;
сақтандыру холдингінде тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына шетел валютасында берілген тәуелсіз рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ уәкілетті орган мен шетел мемлекетінің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісім бар болғанда қолданылмайды.

2) страховыми холдингами:
финансовых организаций;
юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих статус банков, страховых организаций, пенсионных фондов, профессиональных участников рынка ценных бумаг.
Приобретение страховой (перестраховочной) организацией долей участия в уставном капитале либо акций юридических лиц, указанных в подпункте 1) части первой настоящего пункта, не должно превышать на одно юридическое лицо десять процентов собственного капитала страховой (перестраховочной) организации. Данное ограничение распространяется на владение страховой (перестраховочной) организацией долями участия в уставном капитале либо акциями указанных юридических лиц, в том числе в случаях их создания.
Совокупная стоимость долей участия страховой (перестраховочной) организации в уставном капитале юридических лиц либо акций не должна превышать пятидесяти процентов собственного капитала страховой (перестраховочной) организации.
Дочерние организации страховых (перестраховочных) организаций вправе приобретать только акции или доли участия в уставном капитале юридических лиц, соответствующих требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа. Данное требование не распространяется на дочерние банки-резиденты Республики Казахстан.
Дочерние организации страхового холдинга вправе приобретать только акции или доли участия в уставном капитале юридических лиц, соответствующих требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа. Данное требование не распространяется на:
дочерние страховые (перестраховочные) организации-резиденты Республики Казахстан;
дочерние банки-резиденты Республики Казахстан;
юридические лица, в которых страховой холдинг является родительской организацией через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями страховой (перестраховочной) организации или банка-резидентов Республики Казахстан, прямо владеющих (имеющих возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале указанных юридических лиц;
нерезидентов Республики Казахстан, которые являются дочерними организациями нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, при выполнении одного из следующих условий:
наличие у страхового холдинга индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения указанных лиц о том, что они подлежат консолидированному надзору;
наличие у страхового холдинга индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.

4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген тыйым салу меншігіне мынадай:
1) сақтандыру холдингтерінің:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларын;
талап етілетін ең төмен рейтингі бар облигацияларды сатып алуы жағдайларына қолданылмайды. Талап етілетін ең төмен рейтинг және рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының:
тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленетін қаржы құралдарын (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) сатып алуы жағдайларына қолданылмайды.
Осы тармақта белгіленген шектеулер бұрын шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелерді осы ұйымның қайта құрылымданатын міндеттемелері тізбесіне енгізу шартымен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің бұдан бұрын сатып алынғандардың орнына қайта құрылымдау процесіндегі ұйымдардың облигацияларын сатып алуы жағдайларына қолданылмайды.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына:
1) акциялардан басқа, бағалы қағаздардың өзге түрлерін шығаруға;
2) банктерден меншікті капиталының мөлшерінен асатын мөлшерде қарыз қаражатын үш айдан астам мерзімге тартуға;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды тұлғаларына және қызметкерлеріне бір жүз еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сомаға қаржылық көмекті қоспағанда, өтеусіз негізде қаржылық көмек көрсетуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, кез келген тәсілдермен қарыз беруге тыйым салынады.
6. Сақтандыру холдингтері осы баптың 2-тармағында көрсетілген қызметтен басқа мынадай қызмет түрлерімен:
1) сақтандыру холдингінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын тұлғадан өз мұқтажына сатып алынған мүлікті сатып алумен;
2) қаржылық қызметімен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетумен;
3) сақтандыру холдингінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын тұлғаға меншікті мүлкін сатумен айналысуға құқылы.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және сақтандыру холдингтеріне тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында жасалған операцияларды қоспағанда, туынды бағалы қағаздармен жасалатын операцияларды жүзеге асыруға тыйым салынады.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдарына, капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдарға тиесілі сақтандыру тобының бас ұйымының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің) жиынтық үлесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын лимиттерден аспауға тиіс.

4. Запрет, установленный пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяется на случаи приобретения в собственность:
1) страховыми холдингами:
облигаций международных финансовых организаций, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
облигаций, имеющих минимальный требуемый рейтинг. Минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) страховыми (перестраховочными) организациями:
финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), перечень которых устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Ограничения, установленные настоящей статьей, не распространяются на случаи приобретения страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом облигаций, взамен ранее приобретенных, организаций, находящихся в процессе реструктуризации, при условии включения обязательств по ранее выпущенным облигациям в перечень реструктурируемых обязательств данной организации.
5. Страховой (перестраховочной) организации запрещается:
1) выпускать иные виды ценных бумаг, кроме акций;
2) привлекать заемные средства от банков на срок, превышающий три месяца, в размере, превышающем размер собственного капитала;
3) предоставлять финансовую помощь на безвозмездной основе, за исключением финансовой помощи должностным лицам и работникам страховой (перестраховочной) организации на сумму, не превышающую стократный размер месячного расчетного показателя;
4) предоставлять займы любыми способами, за исключением случаев, установленных законодательством Республики Казахстан.
6. Помимо деятельности, указанной в пункте 2 настоящей статьи, страховые холдинги вправе заниматься следующими видами деятельности:
1) покупкой имущества у лица, не являющегося аффилиированным лицом страхового холдинга, приобретенного для собственных нужд;
2) предоставлением консультационных услуг по вопросам, связанным с финансовой деятельностью;
3) продажей собственного имущества лицу, не являющемуся аффилиированным лицом страхового холдинга.
7. Страховым (перестраховочным) организациям и страховым холдингам запрещается осуществление операций с производными ценными бумаги, за исключением операций, совершенных в целях хеджирования рисков.
8. Совокупная доля акций (долей участия в уставном капитале) родительской организации страховой группы, страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, принадлежащих дочерним организациям страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга, организациям, в которых страховая (перестраховочная) организация либо страховой холдинг имеют значительное участие в капитале, не должна превышать лимитов, определяемых нормативным правовым актом уполномоченного органа.

9. Осы баптың талаптары:
1) мынадай талаптардың бірін:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілеріне иеленген тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуын;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингтен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісімнің болуын орындаған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге;
2) банк конгломераттарының құрамына кіретін банк холдингтері болып табылатын сақтандыру холдингтеріне;
3) аталған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына тікелей иелік ететін (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру холдингінің акцияларын немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін иелену (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларына жанама түрде ие (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) сақтандыру холдингтеріне;
4) қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері – сақтандыру холдингтеріне қолданылмайды.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғаларынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзіндік ұстап қалуының мөлшерінен асатын, өзі қабылдап алған сақтандыру тәуекелдерінің бір бөлігін Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен төмен емес халықаралық кредиттік рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына беруге міндетті. Рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бір үлестес тұлғасымен жасасқан сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша өзіндік ұстап қалудың жиынтық мөлшері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталының он пайызынан аспауға тиіс.

9. Требования настоящей статьи не распространяются:
1) на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией;
2) на страховые холдинги, являющиеся банковскими холдингами, входящими в состав банковских конгломератов;
3) на страховые холдинги, косвенно владеющие (имеющие возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями страховой (перестраховочной) организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале страхового холдинга-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями указанной страховой (перестраховочной) организации;
4) на страховые холдинги – резидентов Республики Казахстан, являющихся финансовыми организациями.
10. Страховая (перестраховочная) организация обязана передавать часть принятых ею страховых рисков от аффилиированных лиц страховой (перестраховочной) организации, превышающую размер собственного удержания страховой (перестраховочной) организации, страховым (перестраховочным) организациям, имеющим международный кредитный рейтинг не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан. Перечень рейтинговых агентств устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Совокупный размер собственного удержания по договорам страхования (перестрахования), заключенным страховой (перестраховочной) организацией с одним аффилиированным лицом страховой (перестраховочной) организации, не должен превышать десяти процентов собственного капитала страховой (перестраховочной) организации.

11. Осы баптың талаптары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі резервтік қорының активтерін инвестициялауға қолданылмайды.";
18) 9-тарау мынадай мазмұндағы 52-1 және 52-2-баптармен толықтырылсын:
"52-1-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы директорлар кеңесінің, басқармасының, бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін, олардың жауапкершілігін;
2) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясат пен рәсімдерді;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметінің түрлері бойынша тәуекелдердің рұқсат етілетін мөлшеріне жеке-жеке лимиттерді;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының органдарына тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі есептілікті ұсынудың ішкі рәсімдерін;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі критерийлерін қамтуға тиіс тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады.
Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
2. Сақтандыру тобында уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі болуға тиіс.
Сақтандыру тобының бас ұйымы тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды шоғырландырылған негізде сақтауды қамтамасыз етеді.
Сақтандыру тобының бас ұйымы сақтандыру тобына қатысушылардың тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды сақтауы үшін жауапты болады.
52-2-бап. Шындыққа сай келмейтін жарнамаға тыйым салу
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жариялану күні олардың қызметі шындыққа сай келмейтін жарнама жасауға тыйым салынады.
2. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан шындыққа сай келмейтін жарнамаға өзгерістер енгізуді, оны тоқтатуды немесе оны теріске шығарып жариялауды талап етуге құқылы.
Бұл талап уәкілетті орган белгілеген мерзімде орындалмаған жағдайда уәкілетті орган жарнамадағы мәліметтердің шындыққа сай келмейтіндігі туралы ақпаратты жариялауға не оларды мұндай жарнаманы жариялаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есебінен нақтылауға құқылы.
3. Мынадай тұлғаларға:
"өмірді сақтандыру" немесе "жалпы сақтандыру" салалары бойынша, сондай-ақ қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясы жоқ заңды тұлғаларға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметкерлері болып табылмайтын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары уәкілеттік бермеген жеке тұлғаларға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ұсынатын қызметтерге жарнама беруші ретінде әрекет етуге тыйым салынады.";

11. Требования настоящей статьи не распространяются на инвестирование активов внутреннего резервного фонда страховой (перестраховочной) организации.";
18) главу 9 дополнить статьями 52-1 и 52-2 следующего содержания:
"Статья 52-1. Система управления рисками и внутреннего контроля
1. Страховые (перестраховочные) организации формируют систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, подразделений страховой (перестраховочной) организации, их ответственность;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимый размер рисков в отдельности по видам деятельности страховой (перестраховочной) организации;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам страховой (перестраховочной) организации;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Страховая группа должна иметь систему управления рисками и внутреннего контроля, соответствующую требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Родительская организация страховой группы обеспечивает соблюдение требований к системе управления рисками и внутреннего контроля на консолидированной основе.
Родительская организация страховой группы несет ответственность за соблюдение участниками страховой группы требований к системе управления рисками и внутреннего контроля.
Статья 52-2. Запрет на рекламу, не соответствующую
действительности
1. Страховым (перестраховочным) организациям запрещается реклама их деятельности, не соответствующая действительности на день ее опубликования.
2. Уполномоченный орган вправе потребовать от страховой (перестраховочной) организации внесения изменений в рекламу, не соответствующую действительности, ее прекращения или публикации ее опровержения.
В случае невыполнения данного требования в установленный уполномоченным органом срок уполномоченный орган вправе опубликовать информацию о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе, либо уточнить их за счет страховой (перестраховочной) организации, опубликовавшей такую рекламу.
3. Запрещается выступать в качестве рекламодателя услуг, предоставляемых страховыми (перестраховочными) организациями, следующим лицам:
юридическим лицам, не имеющим лицензии уполномоченного органа по отраслям "страхование жизни" или "общее страхование", а также на осуществление деятельности по перестрахованию;
физическим лицам, не являющимся работниками страховых (перестраховочных) организаций и не уполномоченным страховыми (перестраховочными) организациями.";

19) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Ертерек ден қою шаралары
1. Сақтанушылардың заңды мүдделерін қорғау, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, олардың қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау мақсатында уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін мынадай факторларды:
1) төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілік нормативін төмендетуді;
2) өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін төмендетуді;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін өзге де факторларды анықтау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
2. Сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру тобының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау мақсатында уәкілетті орган сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін мынадай факторларды:
1) сақтандыру тобының төлем қабілеттігі маржасының жеткіліктілік нормативінің төмендеуін;
2) сақтандыру тобына қатысушылар болып табылатын қаржы ұйымдарына қатысты ертерек ден қою шараларының қолданылуын;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін өзге де факторларды анықтау үшін сақтандыру тобының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын талдау нәтижесінде және (немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 1-тармағында аталған факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) олардың акционерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау жөнінде ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) олардың акционерлері аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әрбір тармағы бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері жоспарда белгіленген мерзімдерде оны орындаудың нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, оны іске асыруға кіріседі.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған кезде уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) оның акционерлеріне төменде көрсетілген ертерек ден қою шараларының біреуін немесе бірнешеуін:

19) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты законных интересов страхователей, обеспечения финансовой устойчивости страховых (перестраховочных) организаций, недопущения ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности страховых (перестраховочных) организаций для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховых (перестраховочных) организаций:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности;
2) снижение норматива достаточности высоколиквидных активов;
3) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В целях обеспечения финансовой устойчивости страховой группы, недопущения ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью страховой группы, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности страховой группы для выявления следующих факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой группы:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы;
2) применение мер раннего реагирования в отношении финансовых организаций, являющихся участниками страховой группы;
3) иные факторы, влияющие на ухудшение финансового положения страховой группы, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. В случае выявления факторов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения страховой (перестраховочной) организации и (или) по итогам ее проверки уполномоченный орган направляет в страховую (перестраховочную) организацию и (или) ее акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью.
Страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционерам одну или несколько мер раннего реагирования из нижеперечисленных посредством предъявления требований по:

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымын және (немесе) штат санын өзгерту;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелер қабылдауды шектеу, оның ішінде тәуекел дәрежесі жоғары кейбір сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру қызметін шектеу жолымен шектеу;
3) уәкілетті орган белгілеген мерзімге дивидендтерді есептеуді және (немесе) төлеуді тоқтату;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы немесе өзге де қызметкерлерін лауазымынан шеттету;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттігі маржасын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде ұлғайтуды;
6) әкімшілік шығыстарды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, сақтандыру делдалдарына комиссиялық сыйақыларды төмендету, еншілес ұйымдарды жабу жолымен қысқарту жөнінде талаптар қою арқылы қолданады.
4. Сақтандыру тобының қаржылық жағдайын талдау нәтижесінде және (немесе) сақтандыру холдингін не сақтандыру тобына қатысушыларды тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 2-тармағында аталған факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган сақтандыру холдингіне және (немесе) оған ірі қатысушыға сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру тобының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау жөнінде ертерек ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша түрде талап жібереді.
Сақтандыру холдингі және (немесе) оған ірі қатысушылар аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әрбір тармағы бойынша орындалу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және уәкілетті органға тапсыруға міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған кезде сақтандыру холдингі және (немесе) оған ірі қатысушылар жоспарда белгіленген мерзімде оны орындаудың нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, оны іске асыруға кіріседі.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған кезде уәкілетті орган сақтандыру холдингіне және (немесе) оған ірі қатысушыларға төменде көрсетілген ертерек ден қою шараларының біреуін немесе бірнешеуін:
1) сақтандыру тобына қатысушылардың жай акциялар бойынша олардың акционерлері (қатысушылар) арасында дивидендтерді есептеуді және (немесе) төлеуді (таза кірісті бөлуді) тиісінше уәкілетті орган белгілеген мерзімге тоқтату;
2) басшы немесе өзге де қызметкерлерді лауазымынан шеттету;
3) сақтандыру тобының меншікті капиталын, оның ішінде сақтандыру тобына қатысушылардың жарғылық капиталын ұлғайту арқылы сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде ұлғайту;

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности страховой (перестраховочной) организации;
2) ограничению принятия обязательств по договорам страхования (перестрахования), в том числе путем ограничения страховой деятельности по некоторым классам страхования с повышенной степенью риска;
3) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
4) отстранению от должности руководящих или иных работников страховой (перестраховочной) организации;
5) увеличению маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации;
6) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, снижения комиссионных вознаграждений страховым посредникам, закрытия дочерних организаций.
4. В случае выявления факторов, указанных в пункте 2 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения страховой группы и (или) по итогам проверки страхового холдинга либо участников страховой группы уполномоченный орган направляет в страховой холдинг и (или) его крупному участнику требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой группы, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью страховой группы.
Страховой холдинг и (или) его крупные участники обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий страховой холдинг и (или) его крупные участники приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к страховому холдингу и (или) его крупным участникам одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:
1) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов по простым акциям (распределения чистого дохода) участниками страховой группы между их акционерами (участниками) соответственно на срок, установленный уполномоченным органом;
2) отстранению от должности руководящих или иных работников;
3) увеличению собственного капитала страховой группы в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой группы, в том числе путем увеличения уставного капитала участников страховой группы;

4) сақтандыру тобының активтерін қайта құрылымдау;
5) әкімшілік шығыстарды, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тыс жерлерде де тәуелді ұйымдардың жарғылық капиталдарға қатысу үлестерін азайту арқылы қысқарту;
6) сақтандыру холдингі және сақтандыру тобына қатысушылар арасындағы оларды тәуекелге әкеп соғатын операцияларды (тікелей және жанама түрде) жүзеге асыруды тоқтата тұру жөнінде талаптар қою арқылы қолданады.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын осы баптың 3 және 4-тармақтарында белгіленген мерзімдерде тапсырмаған немесе осы жоспардың іс-шараларын уақтылы орындамаған, сондай-ақ ертерек ден қою шараларын уәкілетті органның талабына сәйкес орындамаған немесе уақтылы орындамаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (сақтандыру тобына) және (немесе) олардың акционерлеріне (ірі қатысушыларға) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялар, сондай-ақ мәжбүрлеу шаралары қолданылады.
6. Ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
20) 53-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақша "ірі қатысушы" деген сөздердің алдынан "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы" деген сөздерден кейін "(оның ішінде ірі қатысушы бақылау жасайтын ұйымдар)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының" деген сөздерден кейін "(оның ішінде ірі қатысушы бақылау жасайтын ұйымдардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Заңның 53-бабында аталған факторлардың анықталуына байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жай-күйі нашарлаған;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) сақтандыру холдингі пруденциялық нормативтерді жүйелі түрде (бір жыл ішінде екі және одан көп рет) орындамаған жағдайларда мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлар болған кезде уәкілетті орган:
1) ірі қатысушы белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыдан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында оның тікелей немесе жанама түрде иелік ететін үлесін дауыс беретін акциялардың он пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды талап етуге;

4) реструктуризации активов страховой группы;
5) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников, а также уменьшения доли участия в уставных капиталах зависимых организаций как на территории Республики Казахстана, так и за ее пределами;
6) приостановлению осуществления операций (прямых и косвенных), подвергающих страховой холдинг и участников страховой группы риску между ними.
5. В случае непредставления в сроки, установленные пунктами 3 и 4 настоящей статьи, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа к страховой (перестраховочной) организации (страховой группе) и (или) ее акционерам (крупным участникам) применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкции, а также принудительные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
6. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
20) в статье 53-1:
в части первой пункта 1:
подпункт 1) после слова "участника" дополнить словами "страховой (перестраховочной) организации";
подпункт 4) после слов "участником страховой (перестраховочной) организации" дополнить словами "(в том числе организациями, над которыми крупный участник имеет контроль)";
подпункт 5) после слов "участника страховой (перестраховочной) организации" дополнить словами "(в том числе организаций, над которыми крупный участник имеет контроль)";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы в связи с выявлением факторов, указанных в статье 53 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) систематического (два и более раза в течение года) невыполнения страховым холдингом пруденциальных нормативов.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. При наличии случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уполномоченный орган вправе:
1) требовать от лица, обладающего признаками крупного участника, а также от крупного участника страховой (перестраховочной) организации уменьшения доли его прямого или косвенного владения до уровня ниже десяти процентов голосующих акций страховой (перестраховочной) организации;

2) сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ сақтандыру холдингінен оның тікелей немесе жанама түрде иелену үлесін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиырма бес пайызынан төмен деңгейге дейін азайтуды және олар мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы арасында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тәуекелге душар ететін операцияларды (тікелей және жанама түрде) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру холдингі акционер (қатысушы) болып табылатын ұйымдарға, сондай-ақ сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға қатысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан және сақтандыру холдингінен олардың арасында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын және (немесе) сақтандыру холдингін не сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарды тәуекелге душар ететін операцияларды (тікелей және жанама түрде) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан немесе сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлғадан, сондай-ақ сақтандыру холдингінен еншілес ұйымды немесе капиталында өздерінің қомақты қатысуы бар ұйымдарды иелену немесе бақылау үлесін иеліктен шығаруды талап етуге;
5) сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардан олар мен сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарды тәуекелге душар ететін олардың үлестес тұлғалары арасындағы операцияларды (тікелей және жанама түрде) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының меншікті капиталын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде ұлғайту мақсатында сақтандыру холдингінен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыдан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын немесе сақтандыру тобын қосымша капиталдандыру жөнінде шаралар қолдануды талап етуге құқылы.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы не сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлға, осы баптың 2-тармағында, сондай-ақ осы Заңның 20-бабының 10-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда уәкілетті органның шешімі негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі акцияларды сенімгерлік басқару тағайындалады. Осы акциялар уәкілетті органға үш айға дейінгі мерзімге сенімгерлік басқаруға беріледі.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының не сақтандыру холдингінің белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдауға құқылы.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының не сақтандыру холдингінің белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі акцияларын ұлттық басқарушы холдингке сенімгерлік басқаруға берген жағдайда акцияларды сенімгерлік басқару тағайындалатын мерзім уәкілетті органның сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімінде анықталады.
Уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруы кезеңінде акциялардың меншік иесі сенімгерлік басқарудағы акцияларға қатысты қандай да бір іс-әрекетті жүзеге асыруға құқылы емес.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлға уәкілетті органның алдында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздеріне тиесілі барлық акцияларын өтініште көрсетілген тұлғаларға сату туралы ұсыныс беруге құқылы.
Өтініште көрсетілген акцияларды сатып алушылар Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің талаптарын орындаған жағдайда уәкілетті орган өтінішті қанағаттандырады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының не сақтандыру холдингінің белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі акцияларын сенімгерлік басқару тағайындалған мерзім өткенге дейін сенімгерлік басқаруға беру үшін негіздер жойылмаған кезде уәкілетті орган не ұлттық басқарушы холдинг сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сенімгерлік басқарудағы акцияларын оларды сату туралы шешім қабылдау күніне қалыптасқан нарықтық құн бойынша бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында оларды сату жолымен иеліктен шығарады. Акциялардың нарықтық құны туралы ақпарат болмаған жағдайда бағалаушы акцияларды сату бағасын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындауы мүмкін. Аталған акцияларды сатудан түскен ақша акциялары сенімгерлік басқаруға берілген тұлғаларға аударылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі акцияларын сату жөніндегі іс-шаралар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлғаға тиесілі акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ сенімгерлік басқару кезеңінде уәкілетті органның не ұлттық басқарушы холдингтің іс-әрекетін жүзеге асыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

2) требовать от лица, обладающего признаками страхового холдинга, а также от страхового холдинга уменьшения доли его прямого или косвенного владения до уровня ниже двадцати пяти процентов голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ним и страховой (перестраховочной) организацией, подвергающих страховую (перестраховочную) организацию риску;
3) требовать от страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга в отношении организаций, в которых страховая (перестраховочная) организация или страховой холдинг является акционером (участником), а также организаций, входящих в состав страховой группы, приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ними, подвергающих страховую (перестраховочную) организацию и (или) страховой холдинг либо организации, входящие в состав страховой группы, риску;
4) требовать от страховой (перестраховочной) организации или лица, обладающего признаками страхового холдинга, а также страхового холдинга отчуждения своей доли владения или контроля над дочерней организацией или организациями, в капитале которых они имеют значительное участие;
5) требовать от организаций, входящих в состав страховой группы, приостановить осуществление операций (прямых и косвенных) между ними и их аффилиированными лицами, подвергающих организации, входящие в состав страховой группы, риску;
6) в целях увеличения собственного капитала страховой (перестраховочной) организации или страховой группы в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации или страховой группы, требовать от страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации принятия мер по дополнительной капитализации страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.
3. В случае невыполнения крупным участником страховой (перестраховочной) организации, страховым холдингом либо лицом, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга, требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 10 статьи 20 настоящего Закона, на основании решения уполномоченного органа учреждается доверительное управление акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга. Данные акции передаются в доверительное управление уполномоченному органу сроком до трех месяцев.
Уполномоченный орган вправе принять решение о передаче акций страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга, в доверительное управление национальному управляющему холдингу.
В случае передачи акций страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, в доверительное управление национальному управляющему холдингу срок, на который учреждается доверительное управление акциями, определяется в решении уполномоченного органа об учреждении доверительного управления.
В период осуществления уполномоченным органом либо национальным управляющим холдингом доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации собственник акций не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении акций, находящихся в доверительном управлении.
Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг либо лицо, обладающее признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, вправе ходатайствовать перед уполномоченным органом о продаже всех принадлежащих им акций страховой (перестраховочной) организации лицам, указанным в ходатайстве.
Ходатайство удовлетворяется уполномоченным органом в случае выполнения приобретателями акций, указанными в ходатайстве, требований законодательных актов Республики Казахстан.
При неустранении оснований для передачи акций страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации либо страхового холдинга, в доверительное управление до истечения срока, на который было учреждено доверительное управление, уполномоченный орган либо национальный управляющий холдинг отчуждает акции страховой (перестраховочной) организации, находящиеся в доверительном управлении, путем их реализации на организованном рынке ценных бумаг по рыночной стоимости, сложившейся на дату принятия решения о реализации акций. В случае отсутствия информации о рыночной стоимости акций цена реализации акций может быть определена оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Вырученные от продажи указанных акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление.
Мероприятия по продаже акций страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, осуществляются за счет средств страховой (перестраховочной) организации.
Порядок осуществления доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, а также действий уполномоченного органа либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

"4. Мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.";
21) 53-2-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) міндеттеме хатты талап етуді;";
2-тармақта:
"жазбаша міндеттемесі" деген сөздер "міндеттеме хаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кемшіліктерге және (немесе)" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші бөлігі "жоюға бағытталған" деген сөздерден кейін "орындауға міндетті" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы бапта келтірілген шаралар сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыларға қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған, оның ішінде сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленгеннен кейін тұрақсыз қаржылық жағдайының белгілері пайда болған жағдайларда, сондай-ақ, егер уәкілетті орган осы тұлғалардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаған жағдайда, оларға да қатысты қолданылуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды тапқан, деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның лауазымды адамдарының және қызметкерлерінің заңсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптарын орындамаған жағдайда уәкілетті орган деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға осы баптың 1-тармағының 2) және 4) тармақшаларында аталған шектеулі ықпал ету шараларын қолданады.";
8-тармақтың екінші бөлігіндегі "жазбаша міндеттеменің" деген сөздер "міндеттеме хаттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 53-3-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыларға, бұрын оларға қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан, санкциялар қолдануға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкілетті орган мынадай негіздердің бірі:
1) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамауы;

"4. Порядок применения принудительных мер определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
21) в статье 53-2:
подпункт 1) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) затребовать письмо-обязательство;";
в пункте 2:
слова "Письменное обязательство" заменить словами "Письмо-обязательство";
слова "недостатков и (или)" исключить;
часть первую пункта 3 после слов "о принятии" дополнить словами "обязательных к исполнению";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Меры, приведенные в настоящей статье, могут также применяться в отношении страхового холдинга, организаций, входящих в состав страховой группы, крупных участников страховой (перестраховочной) организации в случаях нарушения ими требований законодательства Республики Казахстан, в том числе возникновения после приобретения статуса страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации признаков неустойчивого финансового положения, а также в случае, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерные действия или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников организации по формированию и ведению базы данных, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган применяет к организации по формированию и ведению базы данных ограниченные меры воздействия, указанные в подпунктах 2) и 4) пункта 1 настоящей статьи.";
в части второй пункта 8 слова "письменного обязательства" заменить словами "письма-обязательства";
22) в статье 53-3:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе применить санкции к страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, организациям, входящим в состав страховой группы, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации вне зависимости от примененных ранее к ним мер воздействия.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Уполномоченный орган применяет санкцию в виде отстранения от выполнения служебных обязанностей должностного лица организации по формированию и ведению базы данных по одному из следующих оснований:
1) невыполнение требований ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;

2) осы Заңда белгіленген сақтандыру есептері мен ақпаратын беру тәртібі мен мерзімдерін бұзуы;
3) уәкілетті органға осы Заңның 82-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген ақпаратты бермеуі немесе дәйексіз ақпарат беруі;
4) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға сақтандыру есептеріндегі ақпаратты ашуы немесе беруі бойынша деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның лауазымды адамын қызметтік міндеттерді орындаудан шеттету түрінде санкция қолданады.";
23) 54-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында өзге сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленуші ірі қатысушы – жеке тұлға болмаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иеленуші жеке тұлғадан сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін кері қайтарып алған;";
24) 56-бапта:
1-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензиядан айыру туралы ақпарат Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына тарайтын кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкiмшiлiгінің (уақытша әкімшісінің) орындалған жұмыс туралы есебі бекітілу үшін уәкiлеттi органға ұсынылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құжаттары мен мүлкін уақытша әкімшіліктен тарату комиссиясының төрағасына қабылдап алу-беру актісімен ресімделеді, ол төрт данада жасалады. Қабылдап алу-беру актісінің бір данасы – уәкілетті органға, екіншісі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату туралы шешімді қабылдаған сотқа жіберіледі.";
25) 59-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "3" деген цифр "4" деген цифрмен ауыстырылсын;
26) 62-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"62-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру холдингінің өз еркімен қайта ұйымдастырылуы
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуы (бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөлініп шығуы, қайта құрылуы) осы Заңда және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген ерекшелiктер ескерiле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген тәртiппен жүргізіледі.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуы уәкiлеттi органның рұқсаты болған кезде жүзеге асырылуы мүмкін.
Өз еркімен қайта ұйымдастырылуға рұқсат алған жағдайда сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға бұрын берілген барлық лицензияларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бір апта ішінде уәкілетті органға қайтарып беруге міндетті.

2) нарушение порядка и сроков предоставления страховых отчетов и информации, установленных настоящим Законом;
3) непредоставление или предоставление недостоверной информации уполномоченному органу, предусмотренной подпунктом 11) пункта 1 статьи 82 настоящего Закона;
4) раскрытие или передача третьим лицам информации, содержащейся в страховых отчетах, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.";
23) пункт 1 статьи 54 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) отзыв статуса страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации у физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций страховой (перестраховочной) организации, при отсутствии у страховой (перестраховочной) организации иного страхового холдинга или крупного участника – физического лица, владеющего двадцатью пятью или более процентами акций страховой (перестраховочной) организации;";
24) в статье 56:
второе предложение пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Информация о лишении лицензии публикуется не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Отчет временной администрации (временного администратора) страховой (перестраховочной) организации о выполненной работе представляется в уполномоченный орган для утверждения.
Прием-передача документов и имущества страховой (перестраховочной) организации от временной администрации председателю ликвидационной комиссии оформляется актом, который составляется в четырех экземплярах. Один экземпляр акта приема-передачи направляется в уполномоченный орган, другой – в суд, принявший решение о ликвидации страховой (перестраховочной) организации.";
25) в подпункте 4) пункта 1 статьи 59 цифру "3" заменить цифрой "4";
26) статью 62 изложить в следующей редакции:
"Статья 62. Добровольная реорганизация страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга
1. Добровольная реорганизация (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) проводится в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан, с учетом особенностей, установленных настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. Добровольная реорганизация страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) может быть осуществлена при наличии разрешения уполномоченного органа.
При получении разрешения на добровольную реорганизацию в юридическое лицо, не осуществляющее страховую деятельность, страховая (перестраховочная) организация обязана в недельный срок вернуть все ранее выданные лицензии в уполномоченный орган.

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуын жүргiзуге рұқсат алуға өтiнiш беру үшін осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы шешiмiнің болуы негiз болып табылады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуын жүргізуге уәкілетті органның рұқсатын алу туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуге тиіс:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) жоғары органының оны өз еркімен қайта ұйымдастыру туралы шешімі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта ұйымдастырылуының болжалды шарттарын, нысандарын, тәртібін және мерзімін сипаттайтын құжаттар;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта ұйымдастырылуынан кейінгі және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркімен қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде құрылатын заңды тұлғалардың есептік балансын қоса алғанда, өз еркімен қайта ұйымдастырылудың салдарына қаржылық болжам.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуын жүргiзуге рұқсат алуға арналған өтiнiштi уәкiлеттi орган құжаттардың толық топтамасы табыс етiлген күннен бастап екі ай iшiнде қарауға тиiс.
6. Қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) уәкілетті органның қайта ұйымдастыруды өткізуге рұқсатын алған күннен бастап екі апта ішінде алдағы өзгерістер туралы өздерінің барлық сақтанушыларына тікелей хабарлау және тиісті хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына тарайтын кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялау арқылы хабардар етуге міндетті.
7. Қайта ұйымдастырылу нәтижесінде құрылған заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) өз еркiмен қайта ұйымдастырылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
9. Осы баптың талаптары:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органының аталған Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуы;
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен, бірақ Қазақстан Республикасына берілген шетел валютасындағы тәуелсіз рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингінің, сондай-ақ уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының арасында ақпарат алмасу туралы келісімнің болуы шарттарының бірі орындалған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингі белгілерін иеленуші тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қолданылмайды.";

3. Основанием для подачи ходатайства на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) является наличие решения общего собрания акционеров (участников) данной страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
4. К ходатайству о получении разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) должны прилагаться следующие документы:
1) решение высшего органа страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) о его добровольной реорганизации;
2) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга);
3) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) после его добровольной реорганизации и (или) юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
5. Ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение двух месяцев со дня представления полного пакета документов.
6. Реорганизуемая страховая (перестраховочная) организация (страховой холдинг) в течение двух недель со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязана проинформировать о предстоящих изменениях всех своих страхователей путем непосредственного уведомления и публикации соответствующего объявления не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках.
7. Государственная регистрация или перерегистрация образующихся в результате реорганизации юридических лиц производится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
8. Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
9. Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие индивидуального кредитного рейтинга ниже рейтинга А, но не ниже суверенного рейтинга в иностранной валюте, присвоенного Республике Казахстан, одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";

27) 63-баптың 1-тармағында:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөзден кейін "(сақтандыру холдингінің)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (сақтандыру холдингтерінің) жоғары органдарының тиісті шешімдері болмаған;
2-2) болжалды қайта ұйымдастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптары бұзылатын;";
28) 67-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту тәртібі, сондай-ақ сақтандыру портфелін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
29) 68-баптың 1-тармағы 3) тармақшадағы "болмаған жағдайларда бас тартады." деген сөздер "болмаған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін оның қаражаты жетпеген;
5) сақтандыру портфелін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беру жөнінде шаралар қолданылмаған жағдайларда бас тартады.";
30) 69-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасы "басшы" деген сөзден кейін ", ал қажет болған кезде өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрын жұмыс істеп тұрған органдарының өкілеттіктері тоқтатылады, басшы, ал қажет болған кезде өзге де қызметкерлері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстан босатылады.
3-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап осы баптың 2-тармағының 1) – 5) тармақшаларында көзделген салдарлар туындайды.";
31) 70-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тарату комиссиясы тарату балансын және тарату туралы есепті бекіткеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде оларды заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын әділет органына, ал аталған құжаттардың көшірмелерін уәкілетті органға табыс етуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін тоқтатуды тіркегеннен кейін тарату комиссиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін тоқтатуды тіркеу туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынады.";

27) в пункте 1 статьи 63:
абзац первый после слова "организации" дополнить словами "(страхового холдинга)";
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов);
2-2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан;";
28) часть вторую пункта 1 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций либо отказа в выдаче указанного разрешения, а также порядок передачи страхового портфеля определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
29) пункт 1 статьи 68 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) недостаточность средств страховой (перестраховочной) организации для расчета по ее обязательствам;
5) непринятие мер по передаче страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию.";
30) в статье 69:
подпункт 6) пункта 2 после слова "руководящие" дополнить словами ", а при необходимости и иные";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. С даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации полномочия ранее действовавших органов страховой (перестраховочной) организации прекращаются, руководящие, а при необходимости и иные работники увольняются в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан.
3-2. С даты вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации наступают последствия, предусмотренные подпунктами 1)-5) пункта 2 настоящей статьи.";
31) в статье 70:
пункт 5 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Ликвидационная комиссия обязана в течение тридцати календарных дней после утверждения ликвидационного баланса и отчета о ликвидации представить их органу юстиции, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц, а копии указанных документов – в уполномоченный орган.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. После регистрации прекращения деятельности страховой (перестраховочной) организации ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию приказа о регистрации прекращения деятельности страховой (перестраховочной) организации.";

32) 73-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы "орындамаған жағдайда" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 74-1-бапта:
1-тармақ:
"аяқталғаннан кейін" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
"түсіндірме жазбасын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ үлестес тұлғалармен мәмілелер туралы есепті" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзац "аяқталғаннан кейін" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы (акцияларындағы) өзіне тиесілі қатысу үлестері, сондай-ақ оларды сатып алу көздері туралы;
4) жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) және жұбайының (зайыбының) жақын туыстары, сондай-ақ осы адамдар бақылау жасайтын ұйымдар туралы ақпаратты;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кірістер мен мүлік туралы мәліметтерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушының салық органдарына ұсынатын жеке табыс салығы бойынша декларацияның көшірмесін қамтитын есептілікті табыс етуге тиіс.";
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік тоқсан күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есептілік пен оған түсіндірме жазбаны және есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік отыз күн ішінде тоқсан сайынғы шоғырландырылмаған қаржылық есептілік пен оған түсіндірме жазбаны;";
2) тармақша "аяқталғаннан кейін" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "түсіндірме жазбаны табыс етуге тиіс." деген сөздер "түсіндірме жазбаны;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) үлестес тұлғалармен мәмілелер туралы тоқсан сайынғы есепті табыс етуге тиіс.";
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақшада:
"сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі" деген сөздер "ірі қатысушы (сақтандыру холдингі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
", сақтандыру тобының құрылымы туралы есеп" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "мәліметтер көрсетілуге тиіс." деген сөздер "мәліметтер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сақтандыру тобының меншікті капиталының он немесе одан көп пайызын құрайтын үшінші тұлғалардың (адамдар тобының) алдындағы сақтандыру тобының барлық міндеттемелері туралы есебі көрсетілуге тиіс.";
екінші бөлікте:
"осы баптың 4-тармағында" деген сөздер "осы тармақта" деген сөздермен ауыстырылсын;
"есепті тоқсаннан кейінгі" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік "кезден бастап" деген сөздерден кейін "күнтізбелік" деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

32) подпункт 5) пункта 1 статьи 73 после слов "письменного предписания" дополнить словами "применять меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также";
33) в статье 74-1:
пункт 1:
после слов "ста двадцати" дополнить словом "календарных";
дополнить словами ", а также отчет о сделках с аффилиированными лицами";
в пункте 2:
абзац первый после слов "ста двадцати" дополнить словом "календарных";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) о принадлежащих ему долях участия в уставных капиталах (акциях) организаций, а также источниках их приобретения;
4) о близких родственниках, супруге и близких родственниках супруга (супруги), а также организациях, контролируемых данными лицами;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации по индивидуальному подоходному налогу, представляемой в налоговые органы крупным участником страховой (перестраховочной) организации, при ее наличии.";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение девяноста календарных дней, следующих за отчетным кварталом, и ежеквартальную неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в течение тридцати календарных дней, следующих за отчетным кварталом;";
подпункт 2) после слов "ста двадцати" дополнить словом "календарных";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) ежеквартальный отчет о сделках с аффилиированными лицами.";
в пункте 4:
в части первой:
в подпункте 2):
слова "страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг являются" заменить словами "(страховой холдинг) является";
дополнить словами ", отчет о структуре страховой группы";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) отчет обо всех обязательствах страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять или более процентов от собственного капитала страховой группы.";
в части второй:
слова "в пункте 4 настоящей статьи" заменить словами "в настоящем пункте";
после слов "сорока пяти" дополнить словом "календарных";
часть третью после слова "тридцати" дополнить словом "календарных";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингі қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз сексен күн ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес уәкілетті органға жылдық қаржылық есептілікті ұсынуға тиіс.
Жеке тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға осы баптың 1-тармағының талаптары қолданылады.
Заңды тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға осы тармаққа сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингіне қатысты көзделген талаптар қолданылады.";
7-тармақ алып тасталсын;
34) 76-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"76-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері және сақтандыру холдингі қызметінің негізгі көрсеткіштерін жариялау
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру брокері – жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – жылдық шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті оларда ұсынылған мәліметтердің дәйектілігін тәуелсіз аудиторлық растаудан кейін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жылдық жиналысы жылдық қаржылық есептілікті бекіткеннен кейін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жариялайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін бухгалтерлік балансты, пайдалар мен шығындар туралы есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде, оларды аудиторлық растаусыз тоқсан сайын жариялайды.
Сақтандыру холдингтері – жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жариялайды.
Осы баптың талаптары сақтандыру холдингтері болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместеріне қолданылмайды.";
35) 79-баптың 1, 2, 3, 4 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым (бұдан әрі – ұйым) акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық емес ұйым болып табылады.
Ұйым көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру мен жүргізуді осы Заң және Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері жөніндегі заңнамалық актілері негізінде жүзеге асырады.

"6. Страховой холдинг-нерезидент Республики Казахстан в течение ста восьмидесяти календарных дней по окончании финансового года должен представлять в уполномоченный орган годовую финансовую отчетность согласно требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
На крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося физическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования пункта 1 настоящей статьи.
На крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, распространяются требования, предусмотренные в отношении страхового холдинга-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с настоящим пунктом.";
пункт 7 исключить;
34) статью 76 изложить в следующей редакции:
"Статья 76. Публикация основных показателей деятельности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера и страхового холдинга
Страховая (перестраховочная) организация и страховой брокер публикуют консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, после независимого аудиторского подтверждения достоверности представленных в них сведений и утверждения годовой финансовой отчетности годовым собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации.
Страховые (перестраховочные) организации ежеквартально публикуют бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, без их аудиторского подтверждения.
Страховые холдинги публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховыми холдингами.";
35) пункты 1, 2, 3, 4 и 6 статьи 79 изложить в следующей редакции:
"1. Организация по формированию и ведению базы данных (далее – организация) является некоммерческой организацией, созданной в организационно-правовой форме акционерного общества.
Организация осуществляет формирование и ведение базы данных по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств на основании настоящего Закона и законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және Ұлттық Банк ұйымның акционерлері болып табылады.
Акционер Ұлттық Банк болып табылатын жағдайды қоспағанда, ұйымның әрбір акционерінің үлесі оның үлестес тұлғаларымен бірлесіп, ұйымның орналастырылған (сатып алынғандарды шегере отырып) акцияларының жалпы санының бес пайызынан аспауы керек.
Ұлттық Банктің үлесі ұйымның дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызын құрайды.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, ұйымның әрбір акционері "бір акция – бір дауыс" қағидаты бойынша дауыс береді.
3. Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасымен директорлар кеңесінің құзыретіне жатқызылған мәселелерден басқа, ұйымның директорлар кеңесінің құзыретіне мынадай мәселелер жатады:
1) ұйымның жылдық бюджетін бекіту;
2) ұйымның резервтік және өзге де қорларын пайдалану;
3) ұйымға төленуге тиісті жарналардың мөлшерлемесін бекіту.
Ұйымның директорлар кеңесінің құрамына тұрақты негізде дауыс беру құқығымен уәкілетті органның өкілі кіреді.
4. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ұйымға төленуге тиісті жарналарының мөлшерлемесін келіседі.
Ұйымға қойылатын осы Заңда белгіленген талаптарды орындау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ұйымға төлеуге тиіс жарналары мөлшерлемесінің жеткіліксіздігі оны келісуден уәкілетті органның бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары төлеуге тиіс жарналар мөлшерлемесін келісуден бас тартқан жағдайда оның мөлшерін уәкілетті орган айқындайды.";
"6. Ұйым өз қызметінде:
1) ақпараттық жүйелерді, деректер базасын қауіпсіз орналастыру және пайдалану үшін онда техникалық және өзге де үй-жайлардың болуы;
2) деректер базасын және ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын орналастыру үшін аталған ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және пайдалану кезінде сертификатталған жабдық пен бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдануға;
3) ұйым өз қызметінде пайдаланатын ақпараттық, коммуникациялық жүйелер мен технологияларды қоса алғанда, ұйымды бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етудің жыл сайынғы аудитін жүргізуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) ақпарат беру туралы және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарттарда белгіленген өзге де талаптарды сақтауға міндетті.";
36) 80-баптың 1-тармағындағы "және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде" деген сөздер алып тасталсын;
37) 85-баптың үшінші бөлігіндегі "79-бабы 1-тармағының" деген сөздер "79-бабының" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. Акционерами организации являются страховые (перестраховочные) организации и Национальный Банк.
Доля каждого акционера организации совместно с его аффилиированными лицами не может превышать пяти процентов от общего количества размещенных (за вычетом выкупленных) акций организации, за исключением случая, когда акционером является Национальный Банк.
Доля Национального Банка составляет не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций организации.
Каждый акционер организации голосует по принципу "одна акция – один голос", за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
3. Помимо вопросов, отнесенных законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах к компетенции совета директоров, к компетенции совета директоров организации относятся следующие вопросы:
1) утверждение годового бюджета организации;
2) использование резервного и иных фондов организации;
3) утверждение ставки взносов, подлежащих уплате в организацию.
В состав совета директоров организации на постоянной основе с правом голоса входит представитель уполномоченного органа.
4. Уполномоченный орган согласовывает ставку взносов, подлежащих уплате в организацию страховыми (перестраховочными) организациями.
Основанием для отказа уполномоченного органа в согласовании ставки взносов, подлежащих уплате в организацию страховыми (перестраховочными) организациями, является ее недостаточность для выполнения требований к организации, установленных настоящим Законом.
В случае отказа уполномоченного органа в согласовании ставки взносов, подлежащих уплате страховыми (перестраховочными) организациями, ее размер определяется уполномоченным органом.";
"6. Организация в своей деятельности обязана:
1) иметь технические и иные помещения для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем, базы данных;
2) при формировании и использовании информационных систем для размещения базы данных и средств защиты указанных информационных систем применять сертифицированные оборудование и программное обеспечение;
3) проводить ежегодный аудит программно-технического обеспечения организации, включая информационные, коммуникационные системы и технологии, используемые организацией в своей деятельности;
4) соблюдать иные требования, установленные законодательством Республики Казахстан и (или) договорами о предоставлении информации и (или) о получении страховых отчетов.";
36) в пункте 1 статьи 80 слова "и нормативным правовым актом уполномоченного органа" исключить;
37) в части третьей статьи 85 слова "пункта 1" исключить.

15. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; 2011 жылғы 15 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне діни қызмет және діни бірлестіктер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 11 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 13-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке меншік қор құрылтайшысының (құрылтайшыларының) құқықтары, егер ол құрылтай құжаттарында көзделген жағдайда, мұраның құрамына кіргізілуі мүмкін.";
2) 16-баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "қайта құрылуы жағдайларына қолданылмайды." деген сөздер "қайта құрылуы;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңнамасына сәйкес құрылған кредиттік бюролардың қайта құрылуы жағдайларына қолданылмайды.".
16. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 9, 85-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 83-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 15, 85-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 11, 37-құжат; № 23, 105-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат):
1) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Даму Банкімен өзара қарым-қатынасы
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде банктерді, банк конгломераттарын және резервтік талаптарды пруденциялық реттеу, басшы қызметкерлердің келісуі, активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, Даму Банкінің Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнамасын, тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібіне қойылатын талаптарды орындауын бақылауды жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк органдардың және олардың лауазымды адамдарының Даму Банкiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына тыйым салынады.";

15. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43, Закон Республики Казахстан от 11 октября 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам религиозной деятельности и религиозных объединений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 октября 2011 г.):
1) пункт 2 статьи 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Права учредителя (учредителей) частного фонда могут быть включены в состав наследства в случае, если это предусмотрено учредительными документами.";
2) часть вторую пункта 4 статьи 16 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) кредитных бюро, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй.".
16. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 9, ст. 85; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 83; № 15, ст. 139; 2004 г, № 15, ст. 85; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 11, ст. 37; № 23, ст. 105; 2006 г, № 8, ст. 45; № 16, ст. 99; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 7, ст. 29):
1) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Взаимоотношения государственных органов Республики Казахстан с Банком Развития
1. Национальный Банк Республики Казахстан в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан, осуществляет контроль за исполнением Банком Развития законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность финансовых организаций, за исключением нормативных правовых актов по вопросам пруденциального регулирования банков, банковских конгломератов и резервных требований, согласования руководящих работников, классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, требований, предъявляемых к порядку формирования системы управления рисками и внутреннего контроля.
2. Запрещается вмешательство в любой форме государственных органов и их должностных лиц в деятельность Банка Развития, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";

2) 17-бап алып тасталсын.
17. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айқын басым көпшілік – кемінде төрттен үш бөлігі мөлшеріндегі көпшілік;";
2) тармақшадағы "айырбасталуға" деген сөз "ауыстыруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) тармақшадағы "не" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) корпоративтік оқиғалар – акционерлік қоғамның қызметіне елеулі ықпал ететін, осы Заңның 79-бабында айқындалған акционерлік қоғамның акционерлері мен инвесторларының мүдделерін қозғайтын оқиғалар;";
15) тармақша алып тасталсын;
20) тармақшадағы "осы акционерлік қоғамның аудиторы" деген сөздер "осы акционерлік қоғам органдарының отырысында акционердің өкілі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-1-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жария компанияның корпоративтік интернет-ресурсында мынадай құжаттар ашық орналастырылуға тиіс:
1) жария компанияның жарғысы;
2) корпоративтік басқару кодексі;
3) соңғы екі қаржы жылының аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептіліктері (жаңадан құрылған жария компанияларды қоспағанда);
4) корпоративтік басқару мәселелерін регламенттейтін, оның ішінде директорлар кеңесінің және оның комитеттерінің қызметін, корпоративтік хатшының қызметін, сондай-ақ жария компанияның аудитін жүргізу мәселелерін регламенттейтін өзге де ішкі құжаттар.
Осы тармақта аталған құжаттарды жария компания Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында да орналастыруы мүмкін.";
3) 6-баптың 2-тармағында:
4-1) тармақшадағы "айырбастауға" деген сөз "ауыстыруға" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақша алып тасталсын;
4) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоғамның жарғысы қоғамның заңды тұлға ретіндегі құқықтық мәртебесін айқындайтын құжат болып табылады. Акционерлердің жалпы жиналысы уәкілеттік берген адам қол қоятын, жарғыға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен ресімделген өзгерiстер мен толықтыруларды (оның ішінде жарғының жаңа редакциясы түрінде жазылғандарды) қоспағанда, қоғам жарғысына құрылтайшылар (жалғыз құрылтайшы) не оның өкiлдерi (өкiлi) қол қоюға тиiс. Қоғамның жарғысын, сондай-ақ оған енгiзiлетiн барлық өзгерiстер мен толықтыруларды нотариат куәландыруға тиiс.";
2-тармақта:

2) статью 17 исключить.
17. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г, № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 24, ст. 133; 2010 г, № 5, ст. 23; 2011 г., № 2, ст. 21; № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) квалифицированное большинство – большинство в размере не менее трех четвертей;";
в подпункте 2) слово "обмену" заменить словом "замене";
в подпункте 12) слово "либо" заменить словами "и (или)";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) корпоративные события – события, оказывающие существенное влияние на деятельность акционерного общества, затрагивающие интересы акционеров и инвесторов акционерного общества, определенные статьей 79 настоящего Закона;";
подпункт 15) исключить;
в подпункте 20) слова "аудитором данного акционерного общества" заменить словами "представителем акционера на заседаниях органов данного акционерного общества";
2) статью 4-1 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. На корпоративном интернет-ресурсе публичной компании в открытом доступе должны быть размещены следующие документы:
1) устав публичной компании;
2) кодекс корпоративного управления;
3) годовые финансовые отчетности за два последних финансовых года (за исключением вновь созданных публичных компаний), подтвержденные аудиторскими отчетами;
4) иные внутренние документы, регламентирующие вопросы корпоративного управления, в том числе регламентирующие деятельность совета директоров и его комитетов, деятельность корпоративного секретаря, а также вопросы проведения аудита публичной компании.
Указанные в настоящем пункте документы также могут размещаться публичной компанией в интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
3) в пункте 2 статьи 6:
в подпункте 4-1) слово "обмену" заменить словом "замене";
подпункт 6) исключить;
4) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Устав общества является документом, определяющим правовой статус общества как юридического лица. Устав общества должен быть подписан учредителями (единственным учредителем) либо их представителями (представителем), за исключением изменений и дополнений в устав (в том числе изложенных в виде новой редакции устава), оформленных в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, которые подписываются лицом, уполномоченным общим собранием акционеров. Устав общества, а также все изменения и дополнения к нему подлежат нотариальному удостоверению.";
в пункте 2:

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) оларға қатысты "алтын акция" (ол болған кезде) иесінің вето құқығы белгіленген мәселелер, сондай-ақ "алтын акция" иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);";
7) тармақшадағы "құралының" деген сөз "құралдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 13-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде:
"Қоғамның" деген сөз "Орналастыру кезеңінде қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жарияланған" деген сөз "орналастырылған" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоғам акционерлерінің жалпы жиналысы ол бойынша шешім артықшылықты акцияларды иеленуші акционердің құқығын шектеуі мүмкін мәселені қараса, артықшылықты акция акционерге қоғамды басқаруға қатысу құқығын береді. Орналастырылған (сатып алынғандарын шегере отырып) артықшылықты акциялардың жалпы санының кемінде үштен екісі шектеу қоюға дауыс берген жағдайда ғана мұндай мәселе бойынша шешім қабылданды деп есептеледі.
Олар бойынша шешімдер қабылдау артықшылықты акцияларды иеленуші акционердің құқығын шектеуі мүмкін мәселелерге:
артықшылықты акциялар бойынша төленетін дивидендтердің мөлшерін азайту не мөлшерін есептеу тәртібін өзгерту;
артықшылықты акциялар бойынша дивидендтер төлеу тәртібін өзгерту;
артықшылықты акцияларды қоғамның жай акцияларына айырбастау туралы мәселелер жатады.";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) қоғам акционерлерінің жалпы жиналысы қоғам артықшылықты акцияларды ұйымдастырылмаған рынокта осы Заңға сәйкес сатып алған кезде олардың құнын айқындау әдістемесіне (егер құрылтай жиналысы әдістемені бекітпесе, оны бекіту) өзгерістерді бекіту туралы мәселені қарайды;";
6) 14-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "және" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Акционерлердің осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген құқықтарын шектеуге жол берілмейді.
Акционерлердің осы баптың 1-тармағында көзделген құқықтарынан басқа, қоғамның жарғысында акционерлердің қосымша құқықтары көзделуі мүмкін.";
7) 16 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Қоғамның бағалы қағаздарын басымдықпен сатып алу құқығы
1. Жарияланған акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды орналастыру, сондай-ақ бұрын сатып алынған аталған бағалы қағаздарды сату ниетi бар қоғам осы туралы шешiм қабылдаған күннен бастап күнтізбелік он күн iшiнде өз акционерлерiне жазбаша хабарлама жiберу немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау арқылы бағалы қағаздарды өздерiнде бар акциялар санына барабар тең жағдайларда бағалы қағаздарды орналастыру (өткiзу) туралы шешiм қабылдаған қоғамның органы белгiлеген орналастыру (өткiзу) бағасы бойынша сатып алуды ұсынуға мiндеттi. Акционер қоғамның акцияларын орналастыру (өткiзу) туралы хабарлаған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн iшiнде акцияларды не қоғамның акцияларына айырбасталатын өзге де бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығына сәйкес сатып алуға өтiнiм беруге құқылы.
Бұл ретте қоғамның жай акцияларын иеленуші акционердің жай акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алуға құқығы бар, ал қоғамның артықшылықты акцияларын иеленушi акционердің қоғамның артықшылықты акцияларын басымдықпен сатып алуға құқығы бар.
Акционер басымдықпен сатып алу құқығы бойынша сатып алынатын акциялардың немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздардың ақысын төлеуді оларды сатып алуға өтінім берген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырады. Қоғамның жарғысымен акциялардың ақысын төлеудің өзге де мерзімі көзделуі мүмкін, ол акциялар орналастырыла бастаған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспауға тиіс.

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вопросы, в отношении которых установлено право вето владельца "золотой акции" (при ее наличии), а также фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца "золотой акции";";
в подпункте 7) слова "средства" и "используемого" заменить соответственно словами "средств" и "используемых";
5) в статье 13:
в части второй пункта 2:
слово "Количество" заменить словами "В период размещения количество";
слово "объявленных" заменить словом "размещенных";
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) общее собрание акционеров общества рассматривает вопрос, решение по которому может ограничить права акционера, владеющего привилегированными акциями. Решение по такому вопросу считается принятым только при условии, что за ограничение проголосовали не менее чем две трети от общего количества размещенных (за вычетом выкупленных) привилегированных акций.
К вопросам, принятие решения по которым может ограничить права акционера, владеющего привилегированными акциями, относятся вопросы о (об):
уменьшении размера либо изменении порядка расчета размера дивидендов, выплачиваемых по привилегированным акциям;
изменении порядка выплаты дивидендов по привилегированным акциям;
обмене привилегированных акций на простые акции общества;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) общее собрание акционеров общества рассматривает вопрос об утверждении изменений в методику (утверждение методики, если она не была утверждена учредительным собранием) определения стоимости привилегированных акций при их выкупе обществом на неорганизованном рынке в соответствии с настоящим Законом;";
6) в статье 14:
в подпункте 1) пункта 1 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускаются ограничения прав акционеров, установленных пунктами 1 и 2 настоящей статьи.
Помимо прав акционеров, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, уставом общества могут быть предусмотрены дополнительные права акционеров.";
7) статьи 16 и 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Право преимущественной покупки ценных бумаг общества
1. Общество, имеющее намерение разместить объявленные акции или другие ценные бумаги, конвертируемые в простые акции общества, а также реализовать ранее выкупленные указанные ценные бумаги, обязано в течение десяти календарных дней с даты принятия решения об этом предложить своим акционерам посредством письменного уведомления или публикации в средствах массовой информации приобрести ценные бумаги на равных условиях пропорционально количеству имеющихся у них акций по цене размещения (реализации), установленной органом общества, принявшим решение о размещении (реализации) ценных бумаг. Акционер в течение тридцати календарных дней с даты оповещения о размещении (реализации) обществом акций вправе подать заявку на приобретение акций либо иных ценных бумаг, конвертируемых в акции общества, в соответствии с правом преимущественной покупки.
При этом акционер, владеющий простыми акциями общества, имеет право преимущественной покупки простых акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, а акционер, владеющий привилегированными акциями общества, имеет право преимущественной покупки привилегированных акций общества.
Оплата акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, приобретаемых по праву преимущественной покупки, осуществляется акционером в течение тридцати календарных дней с даты подачи заявки на их приобретение. Уставом общества может быть предусмотрен иной срок оплаты акций, который не должен превышать девяноста календарных дней с даты начала размещения акций.

2. Жарияланған акцияларды орналастыруға, сондай-ақ бұрын сатып алынған акцияларды өткізуге ниетi бар қаржы ұйымы уәкілетті органның талабы бойынша пруденциялық және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге де нормалар мен лимиттерді орындау мақсатында акцияларды орналастыру туралы шешiм қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні iшiнде өз акционерлерiне жазбаша хабарлама жiберу немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау арқылы бағалы қағаздарды өздерiнде бар акциялар санына барабар тең жағдайларда бағалы қағаздарды орналастыру (өткiзу) туралы шешiм қабылдаған қоғамның органы белгiлеген орналастыру (өткiзу) бағасы бойынша сатып алуды ұсынуға мiндеттi. Акционер қоғамның акцияларды орналастыру (өткiзу) туралы хабарлаған күнінен бастап бес жұмыс күні iшiнде акцияларды не қоғамның акцияларына айырбасталатын өзге де бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығына сәйкес сатып алуға өтiнiм беруге құқылы.
Қаржы ұйымының басымдықпен сатып алу құқығы бойынша сатып алынатын акцияларына ақы төлеуді акционер оларды сатып алуға өтінім берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Акциялардың немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздардың ақысын төлемеген жағдайда аталған мерзім аяқталғаннан кейін өтінім жарамсыз болып есептеледі.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында белгіленген басымдықпен сатып алу құқығы бойынша сатып алынатын акциялардың немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздардың ақысын төлеу мерзімдері бойынша талаптар Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікке иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік органның акцияларды сатып алу жағдайларына қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікке иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік орган басымдықпен сатып алу құқығы бойынша сатып алатын акциялардың немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздардың ақысын төлеуді оларды сатып алуға өтінім берген күннен бастап он екі ай ішінде жүзеге асырады.
4. Акциялардың немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздардың осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында белгіленген мерзім өткенге дейін ақысын төлемеген жағдайда өтінім жарамсыз болып саналады.
5. Қоғам акционерлерінің бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығын іске асыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
6. Осы Заңның 83-бабында көзделген тәртіппен оған басқа қоғам қосылған кезде қоғамның акцияларын орналастыру (өткізу) кезінде қоғамның акционерлеріне басымдықпен сатып алу құқығы берілмейді.";

2. Финансовая организация, имеющая намерение разместить объявленные акции, а также реализовать ранее выкупленные акции в целях исполнения пруденциальных и иных, установленных законодательством Республики Казахстан, норм и лимитов, по требованию уполномоченного органа обязана в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения о размещении акций предложить своим акционерам посредством письменного уведомления или публикации в средствах массовой информации приобрести ценные бумаги на равных условиях пропорционально количеству имеющихся у них акций по цене размещения (реализации), установленной органом общества, принявшим решение о размещении (реализации) ценных бумаг. Акционер в течение пяти рабочих дней с даты оповещения о размещении (реализации) обществом акций вправе подать заявку на приобретение акций либо иных ценных бумаг, конвертируемых в акции общества, в соответствии с правом преимущественной покупки.
Оплата акций финансовой организации, приобретаемых по праву преимущественной покупки, осуществляется акционером в течение пяти рабочих дней с даты подачи заявки на их приобретение. В случае неоплаты акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, по истечении указанного срока заявка считается недействительной.
3. Требования по срокам оплаты акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, приобретаемых по праву преимущественной покупки, установленные пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не распространяются на случаи приобретения акций государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью.
Оплата акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, приобретаемых по праву преимущественной покупки государственным органом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, осуществляется в течение двенадцати месяцев с даты подачи заявки на их приобретение.
4. В случае неоплаты акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, по истечении срока, установленного пунктами 1, 2 и 3 настоящей статьи, заявка считается недействительной.
5. Порядок реализации права акционеров общества на преимущественную покупку ценных бумаг устанавливается уполномоченным органом.
6. Право преимущественной покупки не предоставляется акционерам общества при размещении (реализации) акций общества при присоединении к нему другого общества в порядке, предусмотренном статьей 83 настоящего Закона.";

"18-бап. Қоғамның акцияларын орналастыру
1. Қоғам өз акцияларының шығарылымы мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн акциялардың жарияланған мөлшерi шегiнде оларды бiр немесе бiрнеше орналастыру арқылы орналастыруға құқылы.
Қоғамның жарғысында осы мәселе акционерлердiң жалпы жиналысының құзыретiне жатқызылған жағдайды қоспағанда, қоғамның жарияланған акцияларының саны шегiнде оның акцияларын орналастыру туралы шешiмдi қоғамның директорлар кеңесi қабылдайды.
Акцияларды орналастыру акционерлердің акцияларды немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығын іске асыруы, бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған рыногында өткiзiлетiн жазылу немесе аукцион не бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында өткiзiлетiн жазылу немесе аукцион арқылы, сондай-ақ осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қоғамның бағалы қағаздарын және (немесе) ақшалай міндеттемелерін қоғамның акцияларына айырбастау арқылы жүзеге асырылады.
2. Акционер артықшылықпен сатып алу құқығына сәйкес оған акцияны немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағазды сатып алуға өтінім беру үшін берілген күнтізбелік отыз күннің ішінде акцияны немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағазды иеліктен айырған кезде, егер бұрынғы меншік иесі мұндай өтініш бермеген жағдайда бұл құқық акцияның немесе қоғамның жай акцияларына айырбасталатын басқа да бағалы қағаздың жаңа меншік иесіне өтеді.
3. Акцияларды орналастыру туралы шешім қабылдаған қоғамның органы осы орналастыру үшін белгілеген акцияларды орналастыру бағасы осы акциялардың сатылуы мүмкін ең төменгі бағасы болып табылады.
Акционерлер акцияларды басымдықпен сатып алу құқығына сәйкес қоғамның орналастыру туралы шешiм қабылдаған органы белгiлеген осы акциялардың бiрыңғай ең төменгі орналастыру бағасы бойынша сатып алады.
Қоғамның акциялары осы орналастыру шегiнде акцияларды жазылу арқылы сатып алатын барлық тұлғалар үшiн бiрыңғай баға бойынша сатылуға тиiс.
4. Қоғамның уәкілетті органы орналастырылатын акциялардың санын ұлғайту және (немесе) басымдықпен сатып алу құқығын іске асыру шеңберінде акционерлерге ұсынылған бағаны азайту арқылы жарияланған акцияларды орналастыру туралы бұрын қабылданған шешiмнің талаптарын өзгерту туралы шешімді қабылдаған жағдайда, қоғам акционерлерге осы акцияларды басымдықпен сатып алу құқығын қайта ұсынады.";
8) 19-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоғам акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiн жүргiзудi тіркеуші ғана жүзеге асыра алады.";

"Статья 18. Размещение акций общества
1. Общество вправе размещать свои акции после государственной регистрации их выпуска посредством одного или нескольких размещений в пределах объявленного количества акций.
Решение о размещении акций общества в пределах количества его объявленных акций принимается советом директоров общества, за исключением случая, когда уставом общества данный вопрос отнесен к компетенции общего собрания акционеров.
Размещение акций осуществляется посредством реализации акционерами права преимущественной покупки акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, подписки или аукциона, проводимых на неорганизованном рынке ценных бумаг, либо подписки или аукциона, проводимых на организованном рынке ценных бумаг, а также посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств общества в акции общества в случаях, предусмотренных настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
2. При отчуждении акционером акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в течение тридцати календарных дней, предоставленных ему для подачи заявки на приобретение акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в соответствии с правом преимущественной покупки данное право переходит к новому собственнику акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в случае, если прежний собственник не подал такой заявки.
3. Цена размещения акций, установленная для данного размещения органом общества, принявшим решение о размещении акций, является наименьшей ценой, по которой данные акции могут быть проданы.
Акционеры приобретают акции в соответствии с правом преимущественной покупки по единой наименьшей цене размещения данных акций, установленной органом общества, принявшим решение о размещении.
Акции общества подлежат продаже по единой цене для всех лиц, приобретающих акции посредством подписки, в пределах данного размещения.
4. В случае принятия уполномоченным органом общества решения об изменении условий ранее принятого решения о размещении объявленных акций путем увеличения количества размещаемых акций и (или) уменьшения цены, по которой они предлагались акционерам в рамках реализации права преимущественной покупки, общество повторно предоставляет акционерам право преимущественной покупки данных акций.";
8) пункт 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1. Ведение системы реестров держателей акций общества может осуществлять только регистратор.";

9) 20 және 21-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Қоғам акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есеп
1. Қоғам уәкілетті органға:
қоғамның жарияланған акцияларын толық орналастырғанға дейін не оларды толық орналастырғаннан кейін әрбір алты айдың (есепті жарты жылдық аяқталғаннан кейін бір ай ішінде) қорытындылары бойынша өз акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есептерді;
қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастаған жағдайда акцияларды айырбастау рәсімдерін аяқтағаннан кейін бір ай ішінде өз акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есептерге өзгерістер мен толықтыруларды беруге міндетті.
2. Акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есептің және оған өзгерістер мен толықтырулардың мазмұнын және оларды табыс ету тәртібін, сондай-ақ осы есепті қарау және бекіту тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
21-бап. Қоғамның орналастырылатын акцияларына төлем жасау
1. Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қоғамның орналастырылатын акцияларына төлем жасауға ақша, мүліктік құқықтар (оның ішінде зияткерлік меншік объектілеріне құқықтар) және өзге де мүлік енгізілуі мүмкін.
Ақшадан басқа, өзге де мүлікпен (бағалы қағаздан басқа) төлем жасау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген лицензия негізінде әрекет ететін бағалаушы айқындайтын баға бойынша жүзеге асырылады.
Қор биржасындағы айналыста болатын және қоғамның орналастырылатын акцияларына төлем жасауға берілетін бағалы қағаздардың құнын бағалау қор биржасының қаржы құралдарының бағалау әдістемесіне сәйкес жүргізіледі. Осындай бағалы қағаздарды аталған әдіс бойынша бағалауға мүмкіндік болмаған не акцияларға төлем жасауға салынатын бағалы қағаздардың түріне қатысты әдістеме болмаған жағдайда олардың құнын бағалауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген лицензия негізінде әрекет ететін бағалаушы жүргізеді.
2. Егер қоғамның орналастырылатын акцияларына төлем жасауға мүлікті пайдалану құқығы енгізілсе, мұндай құқықты бағалау осы мүлікті пайдалануға төленетін ақының мөлшері негізге алына отырып, қоғамның оны пайдаланған бүкіл мерзіміне жүргізіледі. Аталған мерзім аяқталғанға дейін қоғам акционерлері жалпы жиналысының келісімінсіз мұндай мүлікті алып қоюға тыйым салынады.
3. Акцияларды орналастырған кезде қоғамға:
1) орналастырылатын акцияларды сатып алуға;
2) шарттарында (шығару шарттарында) эмитент орналастырылған акцияларын эмитенттің сатып алу құқығы немесе міндеті көзделетін шарттар жасасуға (туынды бағалы қағазды сатып алуға) тыйым салынады.";

9) статьи 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Отчет об итогах размещения акций общества
1. Общество обязано представлять уполномоченному органу:
отчеты об итогах размещения своих акций по итогам каждых шести месяцев (в течение одного месяца по окончании отчетного полугодия) до полного размещения объявленных акций общества либо после завершения их полного размещения;
изменения и дополнения в отчеты об итогах размещения своих акций в случае обмена размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида в течение одного месяца после завершения процедуры обмена акций.
2. Содержание и порядок представления отчета об итогах размещения акций и изменений и дополнений в него, а также порядок рассмотрения и утверждения данного отчета устанавливаются уполномоченным органом.
Статья 21. Оплата размещаемых акций общества
1. В оплату размещаемых акций общества могут быть внесены деньги, имущественные права (в том числе права на объекты интеллектуальной собственности) и иное имущество, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
Оплата иным, помимо денег, имуществом (за исключением ценных бумаг) осуществляется по цене, определяемой оценщиком, действующим на основании лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Оценка стоимости ценных бумаг, обращающихся на фондовой бирже и передаваемых в оплату размещаемых акций общества, производится в соответствии с методикой оценки финансовых инструментов фондовой биржи. В случае невозможности оценки таких ценных бумаг по указанной методике либо отсутствия методики в отношении вида ценных бумаг, вносимых в оплату акций, оценка их стоимости производится оценщиком, действующим на основании лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Если в оплату размещаемых акций общества вносится право пользования имуществом, оценка такого права производится исходя из размера платы за пользование этим имуществом за весь срок его пользования обществом. До истечения указанного срока изъятие такого имущества без согласия общего собрания акционеров общества запрещается.
3. Обществу запрещается при размещении акций:
1) приобретать размещаемые акции;
2) заключать договоры (приобретать производную ценную бумагу), условиями которых (условиями выпуска которой) предусматривается право или обязанность эмитента выкупить размещенные акции эмитента.";

10) 24-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "Осы Заңның 22-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қоғамның" деген сөздер "Қоғамның" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бағалы қағаздардың қайталама рыногында қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесе отырып сатып алғысы келетін не дауыс беретін акциялардың өзге санын сатып алу нәтижесінде осы тұлғаға дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесе отырып қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызы тиесілі болатын тұлға бұл туралы қоғамға және уәкілетті органға ол белгілеген тәртіппен хабарлама жіберуге міндетті. Хабарламада сатып алынатын акциялардың саны, болжамды сатып алу бағасы туралы мәліметтер және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген өзге де мәліметтер болуға тиіс.";
3-тармақтың бірінші бөлігі "сатып алған" деген сөздерден кейін "не дауыс беретін акциялардың өзге санын сатып алу нәтижесінде осы тұлғаға дербес немесе оның үлестес тұлғаларымен бірлесіп, қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызы тиесілі болатын" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 26-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орналастырылған акцияларды сатып алу оларды кейіннен сату мақсатында немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына және қоғамның жарғысына қайшы келмейтін өзге де мақсаттарда қоғамның бастамасы бойынша акционердiң келiсiмiмен жүргізілуі мүмкін.
Орналастырылған акцияларды қоғамның бастамасы бойынша сатып алу қоғам акцияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен сатып алған жағдайларды қоспағанда, қоғамның оларды сатып алған кезінде акциялардың құнын айқындаудың осы Заңда белгіленген тәртіппен бекітілген әдістемесіне сәйкес жүргізіледі.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) акцияларды құрылтайшылар арасында орналастыру қорытындылары туралы бірінші есеп бекітілгенге дейін;";
13) 27-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "және қоғамның" деген сөздер "және (немесе) қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1-тармақ "қоғамның акцияларды" деген сөздерден кейін "ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 28-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орналастырылған акцияларды акционердің талап етуі бойынша сатып алған кезде:
акционерлердің жалпы жиналысында осы Заңның 27-бабы 1-тармағының 1), 1-1) және 3) тармақшаларында көрсетілген шешімдер қабылданған;
сауда-саттықты ұйымдастырушы қоғам акцияларының делистингі туралы шешім қабылдаған;
оның жасалуында қоғамның мүддесі бар ірі мәміле және (немесе) мәміле жасасу туралы шешім қабылданған күнгі жағдай бойынша;";

10) в части первой пункта 1 статьи 24 слова ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 22 настоящего Закона" исключить;
11) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, самостоятельно или совместно со своими аффилиированными лицами, имеющее намерение приобрести на вторичном рынке ценных бумаг тридцать или более процентов голосующих акций общества либо иное количество голосующих акций, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или совместно с его аффилиированными лицами будет принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества, обязано направить уведомление об этом в общество и в уполномоченный орган в установленном им порядке. Уведомление должно содержать сведения о количестве приобретаемых акций, предполагаемой цене покупки и иные сведения, определенные нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
часть первую пункта 3 после слов "голосующих акций общества" дополнить словами "либо иное количество голосующих акций, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или совместно с его аффилиированными лицами стало принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества,";
12) в статье 26:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Выкуп размещенных акций может быть произведен с согласия акционера по инициативе общества в целях их последующей продажи или в иных целях, не противоречащих законодательству Республики Казахстан и уставу общества.
Выкуп размещенных акций по инициативе общества производится в соответствии с методикой определения стоимости акций при их выкупе обществом, утвержденной в порядке, установленном настоящим Законом, за исключением случая выкупа акций обществом на фондовой бирже методом открытых торгов.";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) до утверждения первого отчета об итогах размещения акций среди учредителей;";
13) в статье 27:
в подпункте 2) пункта 1 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
пункт 1-1 после слов "выкупе обществом" дополнить словами "на неорганизованном рынке ценных бумаг";
14) подпункт 1) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1) при выкупе размещенных акций по требованию акционера – по состоянию на дату:
принятия общим собранием акционеров решений, указанных в подпунктах 1), 1-1) и 3) пункта 1 статьи 27 настоящего Закона;
принятия организатором торгов решения о делистинге акций общества;
принятия решения о заключении крупной сделки и (или) сделки, в совершении которой обществом имеется заинтересованность;";

15) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де ақшалай міндеттемелерін қоғамның жай акцияларына айырбастау
1. Қоғам өзінің жарғысында айырбасталатын бағалы қағаздарды шығару мүмкiндiгi көзделген жағдайда ғана мұндай шығаруға құқылы.
Акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық емес ұйымдардың айырбасталатын бағалы қағаздарды шығаруға құқығы жоқ.
2. Қоғамның акцияларға айырбасталатын бағалы қағаздарын шығаруға қоғамның жарияланған және орналастырылған акциялары арасындағы айырма шегiнде жол берiледi.
3. Қоғамның бағалы қағаздарын айырбастау шарттары, мерзімдері мен тәртiбi айырбасталатын бағалы қағаздарды шығару проспектiсiнде көрсетiледi.
4. Қоғамның бағалы қағаздарын және кредиторлар алдындағы өзге де ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айырбастау мынадай құжаттардың бірінің:
1) қоғамның жай акцияларына айырбасталатын бағалы қағаздар шығару проспектісі;
2) Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған банкті қайта құрылымдау жоспары;
3) егер қоғам дәрменсіз борышкер болып табылса, Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған оңалту жоспары негізінде жүзеге асырылады.
5. Егер бұрын қоғамның жай акцияларына айырбасталатын бағалы қағаздарды орналастырған кезде акционерлерге осы бағалы қағаздарды басымдықпен сатып алу құқығы берілсе, осы бағалы қағаздар шығару проспектісі негізінде бағалы қағаздарды қоғамның жай акцияларына айырбастау кезінде қоғамның акционерлеріне акцияларды басымдықпен сатып алу құқығы беріледі.
6. Бағалы қағаздар банктің активтері мен міндеттемелерін қайта құрылымдау рәсімі аясында немесе қоғамның оңалту процесінде қоғам акцияларына айырбасталатын жағдайда, егер қоғам дәрменсіз борышкер болып табылса, басымдықпен сатып алу құқығы акцияларын бағалы қағаздарды және (немесе) қоғамның ақшалай міндеттемелерін оның акцияларына айырбастау арқылы орналастырған кезде банктің (қоғамның) акционерлеріне берілмейді.
7. Қоғам бағалы қағаздарды қоғамның жай акцияларына айырбастауға, осындай айырбастау нәтижесінде жай акцияларды сатып алатын тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыратын қоғам акционерлеріне (акцияларды сатып алуды жоспарлайтын тұлғаларға) қатысты белгіленген талаптарды орындаған жағдайда құқылы.
Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда бағалы қағаздарды қоғамның жай акцияларына айырбастауға тыйым салынады.";

15) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Конвертирование ценных бумаг и иных денежных обязательств эмитента в простые акции общества
1. Общество вправе выпускать конвертируемые ценные бумаги только в случае, если возможность такого выпуска предусмотрена его уставом.
Некоммерческие организации, созданные в организационно-правовой форме акционерного общества, не вправе выпускать конвертируемые ценные бумаги.
2. Выпуск ценных бумаг общества, конвертируемых в акции, допускается в пределах разницы между объявленными и размещенными акциями общества.
3. Условия, сроки и порядок конвертирования ценных бумаг общества указываются в проспекте выпуска конвертируемых ценных бумаг.
4. Конвертирование ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами общества в его простые акции осуществляется на основании одного из следующих документов:
1) проспекта выпуска ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества;
2) плана реструктуризации банка, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
3) плана реабилитации, если общество является несостоятельным должником, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о банкротстве.
5. При конвертировании ценных бумаг в простые акции общества на основании проспекта выпуска данных ценных бумаг право преимущественной покупки акций предоставляется акционерам общества, если ранее при размещении ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, акционерам было предоставлено право преимущественной покупки данных ценных бумаг.
6. В случае конвертирования ценных бумаг в акции общества в рамках процедуры реструктуризации активов и обязательств банка или в процессе реабилитации общества, если общество является несостоятельным должником, право преимущественной покупки не предоставляется акционерам банка (общества) при размещении их акций посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств общества в его акции.
7. Общество вправе конвертировать ценные бумаги в простые акции общества при условии соблюдения лицами, приобретающими в результате такого конвертирования простые акции, требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан в отношении акционеров (лиц, планирующих приобрести акции) общества, осуществляющего соответствующие виды деятельности.
Запрещается конвертирование ценных бумаг в простые акции общества в случаях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

16) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастау
1. Қоғамның жарғысында және акцияларды шығару проспектісінде айырбастау мүмкіндігі көзделген жағдайда ғана қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастауды жүзеге асыруға құқылы.
2. Қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастаудың шарттары, мерзімдері және тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және акцияларды шығару проспектісінде белгіленеді.";
17) 33-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "және қоғам" деген сөздер "және (немесе) қоғам" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 34-1-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда (Қазақстанның Даму Банкінен және Қазақстанның Тұрғын үй құрылысы жинақ банкінен басқа), ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың үлгі қағидалары негізінде жүзеге асырылады.";
19) 35-баптың 1-тармағында:
үшінші бөліктегі "шақырылуы және өткізілуі мүмкін" деген сөздер "екі ай ішінде шақырылуға және өткізілуге тиіс" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Акционерлердің бірінші жалпы жиналысында қоғамның директорлар кеңесі сайланады.";
4-тармақтың екінші сөйлеміндегі "және қоғамның" деген сөздер "және (немесе) қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 36-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-2) қоғамның жай акцияларына айырбасталатын бағалы қағаздарды шығару туралы шешім қабылдау;
3-3) орналастырылған акциялардың бір түрін акциялардың басқа түріне айырбастау туралы шешім қабылдау, мұндай айырбастаудың шарттары мен тәртібін айқындау;";
5) тармақшадағы "сыйақы төлеудің мөлшері мен талаптарын" деген сөздер "олардың өз міндеттерін атқарғаны үшін сыйақы төлеудің және шығыстарын өтеудің мөлшері мен шарттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешім қабылдау;";
10) тармақшадағы "беру арқылы қоғамның өзге заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметіне қатысуы" деген сөздер "беру (алу) арқылы қоғамның өзге де заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметіне қатысуы не өзге де заңды тұлғалардың қатысушылары (акционерлері) құрамынан шығуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша "осы Заңға сәйкес" деген сөздерден кейін "ұйымдастырылмаған нарықта" деген сөздермен толықтырылсын;
18) тармақшадағы "және қоғам" деген сөздер "және (немесе) қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:

16) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Обмен размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида
1. Общество вправе осуществить обмен размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида только в случае, если возможность такого обмена предусмотрена его уставом и проспектом выпуска акций.
2. Условия, сроки и порядок обмена размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и проспектом выпуска акций.";
17) в подпункте 4) пункта 1 статьи 33 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
18) часть первую пункта 1 статьи 34-1 изложить в следующей редакции:
"1. Закупки товаров, работ и услуг национальным управляющим холдингом, национальными холдингами, национальными компаниями и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании, за исключением банков второго уровня (кроме Банка Развития Казахстана и Жилищного строительного сберегательного банка Казахстана), осуществляются на основе типовых правил закупок товаров, работ и услуг, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.";
19) в пункте 1 статьи 35:
в части третьей слова "может быть созвано и проведено" заменить словами "должно быть созвано и проведено в течение двух месяцев";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"На первом общем собрании акционеров избирается совет директоров общества.";
в предложении втором пункта 4 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
20) в статье 36:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-2) принятие решения о выпуске ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества;
3-3) принятие решения об обмене размещенных акций одного вида на акции другого вида, определение условий и порядка такого обмена;";
в подпункте 5) слова "членам совета директоров" заменить словами "и компенсации расходов членам совета директоров за исполнение ими своих обязанностей";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) принятие решения о невыплате дивидендов по простым акциям общества;";
в подпункте 10) слова "путем передачи" заменить словами "либо выходе из состава участников (акционеров) иных юридических лиц путем передачи (получения)";
подпункт 14) после слова "обществом" дополнить словами "на неорганизованном рынке";
в подпункте 18) слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
в пункте 2:

бірінші бөлік "3)" деген цифрдан кейін "және 14)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер осы Заңда және (немесе) қоғам жарғысында өзгеше белгіленбесе, акционерлердің жалпы жиналысының өзге мәселелер бойынша шешімдері қоғамның дауыс беруге қатысушы дауыс беретін акцияларының жалпы санының жай көпшілік дауысымен қабылданады. Бұл ретте, қоғамның жарғысында өзге мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға қажетті көп дауыс саны ғана көзделуі мүмкін.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
21) 41-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Акционерлерге ("алтын акцияның" иесіне) алда жалпы жиналыс өткізілетіні туралы жиналыс өткізілетін күннен – күнтізбелік отыз күн бұрын, ал сырттай немесе аралас дауыс беру жағдайында күнтізбелік қырық бес күн бұрын хабарлануға тиіс.
Қаржы ұйымы болып табылатын қоғам акционерлерінің, уәкілетті органның талабы бойынша пруденциялық және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де нормалар мен лимиттерді орындау мақсатында күн тәртібіне қоғамның жарияланған акцияларының санын ұлғайту туралы мәселе енгізілген жалпы жиналысы өткізілген жағдайда, акционерлерге ("алтын акцияның" иесіне) алда жалпы жиналыс өткізілетіні туралы жиналыс өткізілетін күннен – он жұмыс күнінен бұрын, ал сырттай немесе аралас дауыс беру жағдайында он бес жұмыс күнінен бұрын хабарлануы тиіс.";
22) 44-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "3-тармағында" деген сөздер "2-тармағының 3) тармақшасындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 46-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "оның алқалы органдары мүшелерінің," деген сөздер "қоғамның алқалы органдары мүшелерінің, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Акционерлердің жалпы жиналысындағы өкілдік
1. Акционер жеке өзі немесе өз өкілі арқылы акционерлердің жалпы жиналысына қатысуға және қаралатын мәселелер бойынша дауыс беруге құқылы.
Қоғамның атқарушы органы мүшелерінің акционерлердің жалпы жиналысында акционерлердің өкілдері ретінде сөз сөйлеуге құқығы жоқ.
Мұндай өкілдік акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіндегі барлық мәселелер бойынша дауыс беру туралы нақты нұсқаулары бар сенімхатқа негізделген жағдайларды қоспағанда, қоғам қызметкерлерінің акционерлердің жалпы жиналысында акционерлердің өкілдері ретінде сөз сөйлеуге құқығы жоқ.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе шартқа сәйкес акционердің атынан сенімхатсыз әрекет етуге немесе оның мүддесін білдіруге құқығы бар тұлға үшін акционерлердің жалпы жиналысына қатысуға және қаралатын мәселелер бойынша дауыс беруге сенімхат талап етілмейді.";

часть первую после цифры "3)" дополнить словами "и 14)";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Решения общего собрания акционеров по иным вопросам принимаются простым большинством голосов от общего числа голосующих акций общества, участвующих в голосовании, если настоящим Законом и (или) уставом общества не установлено иное. При этом уставом общества может быть предусмотрено только большее количество голосов, необходимое для принятия решений по иным вопросам.";
часть третью исключить;
21) пункт 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"1. Акционеры (владелец "золотой акции") должны быть извещены о предстоящем проведении общего собрания не позднее чем за тридцать календарных дней, а в случае заочного или смешанного голосования – не позднее чем за сорок пять календарных дней до даты проведения собрания.
В случае проведения общего собрания акционеров общества, являющегося финансовой организацией, в повестку дня которого включен вопрос об увеличении количества объявленных акций общества в целях исполнения пруденциальных и иных, установленных законодательством Республики Казахстан, норм и лимитов, по требованию уполномоченного органа акционеры (владелец "золотой акции") должны быть извещены о предстоящем проведении общего собрания не позднее чем за десять рабочих дней, а в случае заочного или смешанного голосования – не позднее чем за пятнадцать рабочих дней до даты проведения собрания.";
22) в части второй пункта 2 статьи 44 слова "пункте 3" заменить словами "подпункте 3) пункта 2";
23) в части первой пункта 2 статьи 46 слова "его коллегиальных органов," заменить словами "коллегиальных органов общества, а также";
24) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Представительство на общем собрании акционеров
1. Акционер имеет право участвовать в общем собрании акционеров и голосовать по рассматриваемым вопросам лично или через своего представителя.
Члены исполнительного органа общества не имеют права выступать в качестве представителей акционеров на общем собрании акционеров.
Работники общества не имеют права выступать в качестве представителей акционеров на общем собрании акционеров, за исключением случаев, когда такое представительство основано на доверенности, содержащей четкие указания о голосовании по всем вопросам повестки дня общего собрания акционеров.
2. Не требуется доверенность на участие в общем собрании акционеров и голосование по рассматриваемым вопросам для лица, имеющего в соответствии с законодательством Республики Казахстан или договором право действовать без доверенности от имени акционера или представлять его интересы.";

25) 49-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Егер акционерлердің жалпы жиналысы сырттай дауыс беру арқылы өткізілген жағдайда тиісті түрде толтырылған бюллетеньдер барлық акционерлерден дауыстарды санау белгіленген күннен бұрын келіп түскен болса, онда дауыстарды уақытынан ертерек күні санауға жол беріледі, бұл дауыс беру қорытындылары туралы хаттамада көрсетіледі.";
26) 51-бапта:
3-тармақтағы "қоғамның мұрағатына сақтауға тапсырылады" деген сөздер "қоғамда сақталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың бірінші бөлігіндегі "он" деген сөз "күнтізбелік он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 52-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Акционерлердің жалпы жиналысының хаттамасына:
1) акционерлердің жалпы жиналысының төрағасы (төралқа мүшелері) мен хатшысы;
2) есеп комиссиясының мүшелері;
3) қоғамның дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызын иеленетін және акционерлердің жалпы жиналысына қатысқан акционерлер қол қоюға тиіс.
Хаттамаға қол қоюға міндетті адамның қол қою мүмкіндігі болмаған жағдайда, өзіне берілген сенімхат негізінде оның өкілі не Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе шартқа сәйкес акционердің атынан сенімхатсыз әрекет етуге немесе оның мүддесін білдіруге құқығы бар адам хаттамаға қол қояды.";
28) 53-бапта:
1-тармақтағы "және қоғамның" деген сөздер "және (немесе) қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "және қоғамның" деген сөздер "және (немесе) қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоғам қызметінің басым бағыттарын және қоғамның даму стратегиясын айқындау немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қоғамның даму жоспарын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) директорлар кеңесінің комитеттері туралы ережелерді бекіту;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қоғамның облигацияларын және туынды бағалы қағаздарын шығару талаптарын айқындау, сондай-ақ оларды шығару туралы шешімдер қабылдау;";
11) тармақша "аудиторлық ұйымның" деген сөздердің алдынан "қаржылық есептіліктің аудиті үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақшадағы "көп процентiн (жарғылық капиталға қатысу үлестерiн) сатып алу" деген сөздер "көп пайызын (жарғылық капиталға қатысу үлестерiн) сатып алу (иелігінен шығару)" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақша алып тасталсын;
20) тармақшадағы "және қоғамның" деген сөздер "және (немесе) қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 53-1 және 54-баптар мынадай редакцияда жазылсын:

25) статью 49 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Если при проведении общего собрания акционеров путем заочного голосования заполненные должным образом бюллетени поступили от всех акционеров раньше назначенной даты подсчета голосов, то допускается подсчет голосов более ранней датой, что отражается в протоколе об итогах голосования.";
26) в статье 51:
в пункте 3 слова "сдаются на хранение в архив общества" заменить словами "хранятся в обществе";
в части первой пункта 6 слово "десяти" заменить словами "пятнадцати календарных";
27) пункт 3 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"3. Протокол общего собрания акционеров подлежит подписанию:
1) председателем (членами президиума) и секретарем общего собрания акционеров;
2) членами счетной комиссии;
3) акционерами, владеющими десятью или более процентами голосующих акций общества и участвовавшими в общем собрании акционеров.
В случае невозможности подписания протокола лицом, обязанным его подписывать, протокол подписывается его представителем на основании выданной ему доверенности, либо лицом, имеющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан или договором право действовать без доверенности от имени акционера или представлять его интересы.";
28) в статье 53:
в пункте 1 слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) определение приоритетных направлений деятельности общества и стратегии развития общества или утверждение плана развития общества в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждение положений о комитетах совета директоров;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) определение условий выпуска облигаций и производных ценных бумаг общества, а также принятие решений об их выпуске;";
подпункт 11) после слова "организации" дополнить словами "за аудит финансовой отчетности";
подпункт 15) после слова "приобретении" дополнить словом "(отчуждении)";
подпункт 17) исключить;
в подпункте 20) слова "и уставом" заменить словами "и (или) уставом";
29) статьи 53-1 и 54 изложить в следующей редакции:

"53-1-бап. Директорлар кеңесінің комитеттері
1. Аса маңызды мәселелерді қарау және директорлар кеңесіне ұсынымдар әзірлеу үшін қоғамда директорлар кеңесінің мынадай мәселелер жөніндегі комитеттері құрылады:
1) стратегиялық жоспарлау;
2) кадрлар және сыйақылар;
3) ішкі аудит;
4) әлеуметтік мәселелер.
Қоғамның ішкі құжаттарында директорлар кеңесінің өзге мәселелер жөніндегі комитеттерін құру көзделуі мүмкін.
2. Директорлар кеңесінің комитеттері директорлар кеңесінің мүшелерінен және нақты комитетте жұмыс істеу үшін қажетті кәсіби білімі бар сарапшылардан тұрады.
Директорлар кеңесінің комитетін директорлар кеңесінің мүшесі басқарады. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген директорлар кеңесі комитеттерінің басшылары (төрағалары) тәуелсіз директорлар болып табылады.
Атқарушы органның басшысы директорлар кеңесі комитетінің төрағасы бола алмайды.
3. Директорлар кеңесі комитеттерін қалыптастыру және олардың жұмыс істеу тәртібі, сондай-ақ олардың сандық құрамы директорлар кеңесі бекітетін қоғамның ішкі құжатында белгіленеді.
54-бап. Директорлар кеңесiнiң құрамы
1. Жеке адам ғана директорлар кеңесiнiң мүшесi бола алады.
Директорлар кеңесінің мүшесі осы Заңға және (немесе) қоғамның жарғысына сәйкес өзіне жүктелген функцияларды орындауды өзге адамдарға беруге құқылы емес.
2. Директорлар кеңесiнiң мүшелерi:
1) акционерлер – жеке адамдар;
2) директорлар кеңесiне акционерлердiң өкiлдерi ретiнде сайлауға ұсынылған (ұсыным берiлген) адамдар;
3) қоғамның акционері болып табылмайтын және директорлар кеңесiне акционердiң өкiлi ретiнде сайлауға ұсынылмаған (ұсыным берiлмеген) жеке адамдар арасынан сайланады.
3. Директорлар кеңесінде бір орынға бір кандидат сайлауға түсетін жағдайды қоспағанда, акционерлер директорлар кеңесінің мүшелерін сайлауды дауыс беруге арналған бюллетеньдерді пайдалана отырып, кумулятивтік дауыс беру арқылы жүзеге асырады. Кумулятивтік дауыс беру бюллетенінің мынадай бағандары болуы тиіс:
1) директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылған кандидаттардың тізбесі;
2) акционерге тиесілі дауыстар саны;
3) акционердің директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылған кандидатқа берген дауыстарының саны.
Кумулятивтік дауыс беруге арналған бюллетеньге "қарсы" және "қалыс қалды" деген дауыс беру нұсқаларын енгізуге тыйым салынады.
Акционер өзіне тиесілі акциялар бойынша дауысты директорлар кеңесінің мүшелігіне бір кандидатқа толығымен беруге немесе оларды бірнеше кандидаттар арасында бөліп беруге құқылы. Ең көп дауыс санын жинаған кандидаттар директорлар кеңесіне сайланған болып есептеледі. Егер директорлар кеңесінің мүшелігіне екі және одан көп кандидат тең дауыс санын жинаған болса, бұл кандидаттарға қатысты тең дауыс санын жинаған кандидаттар көрсетілген кумулятивтік дауыс беру бюллетеньдерін акционерлерге ұсыну арқылы қосымша кумулятивтік дауыс беру өткізіледі.

"Статья 53-1. Комитеты совета директоров
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в обществе создаются комитеты совета директоров по вопросам:
1) стратегического планирования;
2) кадров и вознаграждений;
3) внутреннего аудита;
4) социальным вопросам.
Внутренними документами общества может быть предусмотрено создание комитетов совета директоров по иным вопросам.
2. Комитеты совета директоров состоят из членов совета директоров и экспертов, обладающих необходимыми профессиональными знаниями для работы в конкретном комитете.
Комитет совета директоров возглавляет член совета директоров. Руководителями (председателями) комитетов совета директоров, указанных в части первой пункта 1 настоящей статьи, являются независимые директора.
Руководитель исполнительного органа не может быть председателем комитета совета директоров.
3. Порядок формирования и работы комитетов совета директоров, а также их количественный состав устанавливаются внутренним документом общества, утверждаемым советом директоров.
Статья 54. Состав совета директоров
1. Членом совета директоров может быть только физическое лицо.
Член совета директоров не вправе передавать исполнение функций, возложенных на него в соответствии с настоящим Законом и (или) уставом общества, иным лицам.
2. Члены совета директоров избираются из числа:
1) акционеров – физических лиц;
2) лиц, предложенных (рекомендованных) к избранию в совет директоров в качестве представителей акционеров;
3) физических лиц, не являющихся акционером общества и не предложенных (не рекомендованных) к избранию в совет директоров в качестве представителя акционера.
3. Выборы членов совета директоров осуществляются акционерами кумулятивным голосованием с использованием бюллетеней для голосования, за исключением случая, когда на одно место в совете директоров баллотируется один кандидат. Бюллетень кумулятивного голосования должен содержать следующие графы:
1) перечень кандидатов в члены совета директоров;
2) количество голосов, принадлежащих акционеру;
3) количество голосов, отданных акционером за кандидата в члены совета директоров.
Запрещается вносить в бюллетень для кумулятивного голосования варианты голосования "против" и "воздержался".
Акционер вправе отдать голоса по принадлежащим ему акциям полностью за одного кандидата или распределить их между несколькими кандидатами в члены совета директоров. Избранными в совет директоров считаются кандидаты, набравшие наибольшее число голосов. Если два и более кандидата в члены совета директоров набрали равное число голосов, в отношении этих кандидатов проводится дополнительное кумулятивное голосование путем представления акционерам бюллетеней кумулятивного голосования с указанием кандидатов, набравших равное число голосов.

4. Атқарушы органның басшысынан басқа мүшелерi директорлар кеңесiне сайлана алмайды. Атқарушы органның басшысы директорлар кеңесiнiң төрағасы болып сайлана алмайды.
5. Директорлар кеңесi мүшелерiнiң саны кемiнде үш адам болуға тиiс. Қоғамның директорлар кеңесі құрамының кем дегенде отыз пайызы тәуелсіз директорлар болуға тиіс.
6. Директорлар кеңесiнiң құрамына сайланатын адамдарға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында және қоғамның жарғысында белгiленедi.";
30) 58-бапта:
4-тармақтың төртінші бөлігіндегі "бюллетеньдер" деген сөз "бюллетеньдердің көшірмелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың бірінші бөлігіндегі "қоғамның мұрағатында" деген сөздер "қоғамда" деген сөзбен ауыстырылсын;
31) 64-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қоғамның тәуелсіз директорын қоспағанда, осы тармақтың 1), 3) және 8) тармақшаларында аталған жеке тұлғаның жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туыстары;";
3) тармақшадағы "1), 4) - 9)" деген цифрлар "1), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8), 9) және 10)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) оған қатысты осы тармақтың 6) тармақшасында аталған заңды тұлға iрi акционері болып табылатын немесе мүлкіндегі тиiстi үлеске құқығы бар заңды тұлға;";
9) тармақшадағы "1), 4) - 8)" деген цифрлар "1), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8) және 10)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылысын:
"1-1. Мыналар:
1) жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туыстары;
2) осы жеке тұлға және (немесе) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар ірі акционері (ірі қатысушысы) және (немесе) лауазымды адамы болып табылатын заңды тұлға;
3) жеке тұлғаның және (немесе) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалардың бақылауында болатын заңды тұлға;
4) оған қатысты осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар ірі акционерлер (ірі қатысушылар) болып табылатын немесе мүлiктегi тиiстi үлеске құқығы бар заңды тұлға;
5) осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды адамдары жеке тұлғаның үлестес тұлғасы болып табылады.";
32) 71-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "мәмілесі жасалуына қоғам мүдделi болатын мәмiле болып табылмайды." деген сөздер "мәмілесі;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) үлгі нысаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, қоғамның өзінің үлестес тұлғасымен шарт жасасу жасалуына қоғам мүдделi болатын мәмiле болып табылмайды.";

4. Члены исполнительного органа, кроме его руководителя, не могут быть избраны в совет директоров. Руководитель исполнительного органа не может быть избран председателем совета директоров.
5. Число членов совета директоров должно составлять не менее трех человек. Не менее тридцати процентов от состава совета директоров общества должны быть независимыми директорами.
6. Требования, предъявляемые к лицам, избираемым в состав совета директоров, устанавливаются законодательством Республики Казахстан и уставом общества.";
30) в статье 58:
часть четвертую пункта 4 после слова "приложением" дополнить словом "копий";
в части первой пункта 6 слова "в архиве общества" заменить словами "в обществе";
31) в статье 64:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) физического лица, указанного в подпунктах 1), 3) и 8) настоящего пункта, за исключением независимого директора общества;";
в подпункте 3) цифры "1), 4) – 9)" заменить словами "1), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8), 9) и 10)";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) юридическое лицо, по отношению к которому юридическое лицо, указанное в подпункте 6) настоящего пункта, является крупным акционером или имеет право на соответствующую долю в имуществе;";
в подпункте 9) цифры "1), 4) – 8)" заменить словами "1), 4), 5), 6), 6-1), 7), 8) и 10)";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Аффилиированным лицом физического лица являются:
1) близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги);
2) юридическое лицо, в котором крупным акционером (крупным участником) и (или) должностным лицом является данное физическое лицо и (или) лица, указанные в подпункте 1) настоящего пункта;
3) юридическое лицо, которое контролируется данным физическим лицом и (или) лицами, указанными в подпункте 1) настоящего пункта;
4) юридическое лицо, по отношению к которому юридические лица, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, являются крупными акционерами (крупными участниками) или имеют право на соответствующую долю в имуществе;
5) должностные лица юридических лиц, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) настоящего пункта.";
32) пункт 2 статьи 71 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) заключение обществом со своим аффилиированным лицом договора, типовая форма которого установлена законодательством Республики Казахстан.";

33) 72-баптың 3) тармақшасы "директорлар кеңесінің назарына" деген сөздерден кейін "қоғамның жарғысында белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 79-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоғам өзінің акционерлері мен инвесторларының назарына қоғамның мынадай корпоративтік оқиғалары:";
екінші бөлікте:
бірінші абзац алып тасталсын;
1) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бұл мәселелер туралы ақпаратты қоғамның ішкі құжаттарына сәйкес акционерлердің және инвесторлардың назарына жеткізуге тиіс, акционерлердің жалпы жиналысы және директорлар кеңесі олардың тізбесі бойынша қабылдаған шешімдер;";
"11) қоғамның жарғысына, сондай-ақ қоғамның бағалы қағаздар шығару проспектiсiне сәйкес қоғам акционерлерiнiң және инвесторлардың мүдделерiн қозғайтын өзге де оқиғалар туралы ақпаратты жеткізуге міндетті.";
2-1-тармақ "көрсетiлген" деген сөзден кейін "корпоративтік оқиғалар туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Қоғам Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты, қоғамның жылдық қаржылық есептілігін және аудиторлық есептерін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орналастыруды қамтамасыз етеді.
Бағалы қағаздары қор биржасының тізіміне енгізілген қоғам осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратқа толықтыру ретінде Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті орналастыруды қамтамасыз етеді және қор биржасының интернет-ресурсында жариялау үшін барлық корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты және тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті қор биржасына оның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен ұсынады.";
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Қоғамның акционерлердiң мүдделерiн қозғайтын қызметi" деген сөздер "Корпоративтік оқиғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 82-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоғамдарды бiрiктіру жолымен құрылатын қоғамның жарғылық капиталы қайта ұйымдастырылатын бір қоғамның инвестициялары қайта ұйымдастырылатын басқа қоғамға шегеріле отырып, қайта ұйымдастырылатын қоғамдардың өз капиталдарының сомасына тең болады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Негізгі ұйым мен орналастырылған акцияларының жүз пайызын негізгі ұйым иеленетін еншілес ұйым біріккен жағдайда, құрылған қоғамның акциялары негізгі ұйым акционерлері арасында орналастырылады.";

33) абзац первый статьи 72 после слова "Закона," дополнить словами "в порядке, установленном уставом общества,";
34) в статье 79:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Общество обязано доводить до сведения своих акционеров и инвесторов информацию о следующих корпоративных событиях общества:";
в части второй:
абзац первый исключить;
подпункты 1) и 11) изложить в следующей редакции:
"1) решения, принятые общим собранием акционеров и советом директоров по перечню вопросов, информация о которых в соответствии с внутренними документами общества должна быть доведена до сведения акционеров и инвесторов;";
"11) иные события, затрагивающие интересы акционеров общества и инвесторов, в соответствии с уставом общества, а также проспектом выпуска ценных бумаг общества.";
в пункте 2-1 слова "информацию, указанную" заменить словами "информацию о корпоративных событиях, указанных";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Общество обеспечивает размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, информации о корпоративных событиях, годовой финансовой отчетности общества и аудиторских отчетов в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Общество, чьи ценные бумаги включены в список фондовой биржи, в дополнение к информации, указанной в части первой настоящего пункта, обеспечивает размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, ежеквартальной финансовой отчетности и предоставляет фондовой бирже в порядке, установленном ее внутренними документами, для публикации на интернет-ресурсе фондовой биржи информацию обо всех корпоративных событиях и ежеквартальную финансовую отчетность.";
в части первой пункта 3 слова "деятельности общества, затрагивающей интересы акционеров," заменить словами "корпоративных событиях";
35) в статье 82:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уставный капитал общества, образуемого путем слияния обществ, равен сумме собственных капиталов реорганизуемых обществ, за вычетом инвестиций одного реорганизуемого общества в другое реорганизуемое общество.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В случае слияния основной организации и дочерней организации, ста процентами размещенных акций которой владеет основная организация, акции образованного общества размещаются между акционерами основой организации.";

36) 85-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
37) 86-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шаруашылық серіктестігінің немесе өндірістік кооперативтің жарғылық капиталының мөлшері қайта ұйымдастырылатын қоғам өткізу актісіне сәйкес оған берген активтер мен мiндеттемелердiң арасындағы айырмаға тең болады және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгiленген талаптарға сәйкес келуге тиiс.".
18. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) бүкіл мәтін бойынша:
"қызметтік, коммерциялық", "коммерциялық, қызметтік" деген сөздер "коммерциялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"коммерциялық және қызметтік", "қызметтік және коммерциялық" деген сөздер "коммерциялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңның мақсаттары үшiн мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) агенттік облигация – эмитенті қаржы агенттігі болып табылатын облигация;
2) айырбасталатын бағалы қағаз – акционерлiк қоғамның шығару проспектiсiнде айқындалатын шарттармен және тәртiппен оның басқа түрдегi бағалы қағазына алмастыруға жататын бағалы қағазы;
3) андеррайтер – брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар және эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру жөнiнде қызметтер көрсететiн бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;
4) бағалы қағаз – мүлiктiк құқықтарды куәландыратын белгiлi бiр жазбалар мен басқа да белгiлеулердiң жиынтығы;
5) бағалы қағаздарды номиналды ұстау – номиналды ұстау шартына не осы Заңға сәйкес бағалы қағаздарды ұстаушылар атынан және есебiнен белгiлi бiр заңды iс-әрекеттердi жасау, сондай-ақ бағалы қағаздар бойынша құқықтарды есепке алу мен растау және осындай ұстаушылардың бағалы қағаздарымен жасалатын мәмiлелерді тiркеу;

36) пункт 3 статьи 85 исключить;
37) пункт 2 статьи 86 дополнить частью второй следующего содержания:
"Размер уставного капитала хозяйственного товарищества или производственного кооператива равен разнице между активами и обязательствами, переданными ему реорганизуемым обществом согласно передаточному акту, и должен соответствовать требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.".
18. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г, № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации исламского финансирования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):
1) по всему тексту:
слова "служебную, коммерческую", "коммерческую и служебную", "коммерческую, служебную", "служебную и коммерческую" заменить словом "коммерческую";
слова "Коммерческая и служебная", "коммерческой и служебной" заменить соответственно словами "Коммерческая", "коммерческой";
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
Для целей настоящего Закона используются следующие основные понятия:
1) агентская облигация – облигация, эмитентом которой является финансовое агентство;
2) конвертируемая ценная бумага – ценная бумага акционерного общества, подлежащая замене на его ценную бумагу другого вида на условиях и в порядке, определяемых проспектом выпуска;
3) андеррайтер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, обладающий лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности и оказывающий услуги эмитенту по выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг;
4) ценная бумага – совокупность определенных записей и других обозначений, удостоверяющих имущественные права;
5) номинальное держание ценных бумаг – совершение от имени и за счет держателей ценных бумаг определенных юридических действий в соответствии с договором номинального держания либо в соответствии с настоящим Законом, а также учет и подтверждение прав по ценным бумагам и регистрация сделок с ценными бумагами таких держателей;

6) бағалы қағаздардың бағасын белгiлеу – ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында белгiлi бiр уақыт кезiнде бағалы қағаз бойынша сұраныстың және (немесе) ұсыныстың жарияланған бағасы;
7) бағалы қағаздардың бастапқы рыногы – эмитенттiң бағалы қағаздардың қайталама рыногында өзi бұрын сатып алған эмиссиялық бағалы қағаздарын бұдан әрi орналастыруын қоспағанда, эмитенттiң (андеррайтердiң немесе эмиссиялық консорциумның) жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруы;
8) бағалы қағаздардың қайталама рыногы – орналастырылған бағалы қағаздардың айналысы процесiнде бағалы қағаздар рыногының субъектiлерi арасында қалыптасатын құқықтық қатынастар;
9) бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнің жүйесi – белгiлi бiр уақыт кезiнде эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқық ұстаушыларды сәйкестендiрудi, бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелердi тiркеудi қамтамасыз ететін эмитент, эмиссиялық бағалы қағаздар және оларды ұстаушылар туралы мәлiметтердiң жиынтығы, сондай-ақ осы бағалы қағаздар бойынша айналымға немесе құқықтарды жүзеге асыруға арналып тiркелген шектеулердiң сипаты және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiне сәйкес өзге де мәлiметтер;
10) бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау – бағалы қағаздар рыногы субъектiлерiнiң ұсыныс пен сұраныстың объективтi арақатынасы нәтижесiнде бағалы қағаздарға орныққан бағадан жоғары немесе төмен баға белгiлеуге және (немесе) ұстап тұруға, бағалы қағазбен сауда-саттықтың көрiнiсiн жасауға және (немесе) инсайдерлiк ақпаратты пайдаланып мәмiле жасауға бағытталған iс-әрекеттерi;
11) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушы – өз қызметін бағалы қағаздар рыногында лицензия негізінде не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) бағалы қағазды ұстаушы – бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнің жүйесiнде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесiнде тiркелген, бағалы қағаздар бойынша құқықтарға ие тұлға, сондай-ақ пайларын ұстаушылар ортақ үлестiк меншiк құқығында инвестициялық пай қоры активтерiнiң құрамына кiретiн бағалы қағаздар бойынша құқықтарды иеленетiн инвестициялық пай қоры;
13) базалық актив – стандартталған тауарлар партиясы, бағалы қағаздар, валюта, қаржы құралдары және сауда-саттықты ұйымдастырушының iшкi құжаттарында айқындалған өзге де көрсеткiштер;
14) биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға белгiлеу ұйымы – акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы сауда-саттықты ұйымдастырушы клиенттерiнiң арасында баға белгiлеудi айырбастау жүйесiн пайдалану мен қолдау арқылы сауда-саттықты ұйымдық және техникалық қамтамасыз етудi жүзеге асыратын заңды тұлға;

6) котировка ценных бумаг – цена спроса и (или) предложения, объявленная по ценной бумаге в определенный момент времени на организованном рынке ценных бумаг;
7) первичный рынок ценных бумаг – размещение объявленных эмиссионных ценных бумаг эмитентом (андеррайтером или эмиссионным консорциумом), за исключением дальнейшего размещения эмитентом ранее выкупленных им эмиссионных ценных бумаг на вторичном рынке ценных бумаг;
8) вторичный рынок ценных бумаг – правоотношения, складывающиеся между субъектами рынка ценных бумаг в процессе обращения размещенных ценных бумаг;
9) система реестров держателей ценных бумаг – совокупность сведений об эмитенте, эмиссионных ценных бумагах и их держателях, обеспечивающих идентификацию держателей прав по эмиссионным ценным бумагам на определенный момент времени, регистрацию сделок с ценными бумагами, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по данным ценным бумагам, и иные сведения в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;
10) манипулирование на рынке ценных бумаг – действия субъектов рынка ценных бумаг, направленные на установление и (или) поддержание цен на ценные бумаги выше или ниже тех, которые установились в результате объективного соотношения предложения и спроса, на создание видимости торговли ценной бумагой и (или) на совершение сделки с использованием инсайдерской информации;
11) профессиональный участник рынка ценных бумаг – юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии либо в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
12) держатель ценной бумаги – лицо, зарегистрированное в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, обладающее правами по ценным бумагам, а также паевой инвестиционный фонд, держатели паев которого обладают на праве общей долевой собственности правами по ценным бумагам, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда;
13) базовый актив – стандартизованные партии товаров, ценные бумаги, валюта, финансовые инструменты и иные показатели, определенные внутренними документами организатора торгов;
14) котировочная организация внебиржевого рынка ценных бумаг – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем эксплуатации и поддержания системы обмена котировками между клиентами данного организатора торгов;

15) биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға белгілеу ұйымының баға белгілеуді айырбастау жүйесі – биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға белгілеу ұйымының материалдық-техникалық құралдарының, ішкі құжаттарының кешені, оларды пайдалана отырып биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының осы баға белгілеу ұйымы клиенттерінің арасында баға белгілеуді айырбастауға қолдау көрсетіледі;
16) брокер – клиенттiң тапсырмасы бойынша, оның есебiнен және мүдделерiн көздеп, эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмiлелер жасайтын бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;
17) бұйрық – қаржы құралдарын ұстаушы (сатып алушы) өзiне тиесiлi қаржы құралдарына немесе қаржы құралдарын сатып алуға арналған ақшаға қатысты белгiлi бiр iс-әрекеттi жүзеге асыруды көрсете отырып, бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушыға табыс ететiн құжат;
18) бірыңғай тіркеуші - акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес ұйым;
19) дара инвестор – институционалдық инвестор болып табылмайтын инвестор;
20) делистинг – бағалы қағаздарды сауда-саттық ұйымдастырушының тiзiмiнен уақытша немесе тұрақты шығарып тастау;
21) депозитарийлiк қолхат – осы депозитарийлiк қолхаттың базалық активi болып табылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың белгiлi бiр санына меншiк құқығын растайтын туынды эмиссиялық бағалы қағаз;
22) депозитарийлiк қызмет – басқа номиналды ұстаушылар үшiн бағалы қағаздарды номиналды ұстау қызметтерiн көрсету және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру жөнiндегi қызмет;
23) депозитке салу – орталық депозитарийдiң өз клиенттерiнiң жеке шоттарындағы қаржы құралдарын есепке алуы;
24) депонент – орталық депозитарийдiң клиентi болып табылатын ұйым;
25) дефолт – эмиссиялық бағалы қағаздар және өзге де қаржы құралдары бойынша мiндеттемелердiң орындалмауы;
26) дилер – ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында оған тiкелей кiру құқығымен өз мүдделерiн көздеп және өз есебiнен эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмiлелер жасайтын бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;
27) жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздар – шығарылуын уәкiлеттi орган тiркеген бағалы қағаздар;
28) жеке шот – бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдері жүйесiнде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесiнде қамтылатын, эмиссиялық бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдары бойынша мәмiлелердi тiркеу және құқықтарды есепке алу мақсатында тiркелген тұлғаны бiржақты сәйкестендiруге мүмкiндiк беретiн жазбалар жиынтығы;

15) система обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг – комплекс материально-технических средств, внутренних документов котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг, с использованием которых поддерживается обмен котировками между клиентами данной котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг;
16) брокер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, совершающий сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами по поручению, за счет и в интересах клиента;
17) приказ – документ, представляемый профессиональному участнику рынка ценных бумаг держателем (приобретателем) финансовых инструментов, с указанием осуществления определенного действия в отношении принадлежащих ему финансовых инструментов или денег, предназначенных для приобретения финансовых инструментов;
18) единый регистратор – специализированная некоммерческая организация, созданная в организационно-правовой форме акционерного общества, более пятидесяти процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющая деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
19) индивидуальный инвестор – инвестор, не являющийся институциональным инвестором;
20) делистинг – временное или постоянное исключение ценных бумаг из списка организатора торгов;
21) депозитарная расписка – производная эмиссионная ценная бумага, подтверждающая право собственности на определенное количество эмиссионных ценных бумаг, являющихся базовым активом данной депозитарной расписки;
22) депозитарная деятельность – деятельность по оказанию услуг номинального держания ценных бумаг для других номинальных держателей и осуществлению расчетов по сделкам с финансовыми инструментами, заключенным на организованном рынке ценных бумаг;
23) депонирование – учет центральным депозитарием финансовых инструментов, находящихся на лицевых счетах его клиентов;
24) депонент – организация, являющаяся клиентом центрального депозитария;
25) дефолт – невыполнение обязательств по эмиссионным ценным бумагам и иным финансовым инструментам;
26) дилер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, совершающий сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами в своих интересах и за свой счет на неорганизованном рынке ценных бумаг и на организованном рынке ценных бумаг с правом прямого доступа к нему;
27) объявленные эмиссионные ценные бумаги – ценные бумаги, выпуск которых зарегистрирован уполномоченным органом;
28) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в системе реестров держателей ценных бумаг или системе учета номинального держания, позволяющих однозначно идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации сделок и учета прав по эмиссионным ценным бумагам и иным финансовым инструментам;

29) жеке шоттан үзiндi – орталық депозитарий, тiркеушi немесе номиналды ұстаушы беретiн және белгiлi бiр уақыт кезiнде қаржы құралдары бойынша тiркелген тұлғаның құқықтарын растайтын, бағалы қағаз болып табылмайтын құжат;
30) жеке шоттардың бiрыңғай жүйесi – жүргiзiлуiн тiркеушiлер жүзеге асыратын бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнің жүйелерiндегi мәлiметтер жиынтығын көрсететiн, орталық депозитарий қалыптастырған деректер базасы;
31) инвестициялық жоба – инвестициялаудан белгiлi бiр нәтижелерге қол жеткiзуге бағытталған және инвестицияларды көздейтiн, сондай-ақ белгiлi бiр уақыт мерзiмi iшiнде iске асырылатын және аяқталған сипаты бар iс-шаралар кешенi;
32) инвестициялық комитет – бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының меншікті активтеріне және (немесе) инвестициялық портфельді немесе зейнетақы активтерін басқарушыға инвестициялық басқаруға берілген активтерге қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдауды жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының (тіркеуші мен трансфер-агентті қоспағанда) алқалы органы;
33) инвестициялық портфель – бағалы қағаздар рыногы субъектiсiнiң меншiгiндегi немесе басқаруындағы әртүрлi қаржы құралдарының не Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес инвестициялық қор мүлкiнiң жиынтығы;
34) инвестициялық портфельдi немесе зейнетақы активтерiн басқарушы – азаматтық құқық объектiлерiн басқару жөнiндегi қызметтi клиенттiң мүдделерiн көздеп және соның есебiнен өз атынан жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;
35) инсайдер – инсайдерлік ақпаратқа қол жеткізе алатын тұлға;
36) инсайдерлік ақпарат – бағалы қағаздар, (туынды қаржы құралдары), олармен жасалатын мәмiлелер туралы, сондай-ақ бағалы қағаздарды (туынды қаржы құралдарын) шығарған (берген) эмитент, ол жүзеге асыратын қызмет туралы коммерциялық құпияны құрайтын дәйекті ақпарат, сондай-ақ үшінші тұлғаларға беймәлім, жария етілуі бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары) құнының өзгеруіне және олардың эмитентінің қызметіне ықпал етуі мүмкін өзге де ақпарат;
37) институционалдық инвестор – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инвестицияларды жүзеге асыру мақсатымен қаражат тартушы заңды тұлға;
38) инфрақұрылымдық облигация – эмитент мiндеттемелерiнiң орындалуы арасында мемлекетке берiлетiн объект құнына сәйкес сомада мемлекет пен эмитент жасалған инфрақұрылымдық жобаны iске асыру жөнiндегi концессиялық келiсiм шеңберiнде мемлекеттiң кепiлгерлiгiмен қамтамасыз етiлген облигация;

29) выписка с лицевого счета – документ, не являющийся ценной бумагой, выдаваемый центральным депозитарием, регистратором или номинальным держателем и подтверждающий права зарегистрированного лица по финансовым инструментам на определенный момент времени;
30) единая система лицевых счетов – сформированная центральным депозитарием база данных, отражающая совокупность сведений, содержащихся в системах реестров держателей ценных бумаг, ведение которых осуществляется регистраторами;
31) инвестиционный проект – комплекс мероприятий, направленных на достижение определенных результатов от инвестирования и предусматривающих инвестиции, а также реализуемых в течение определенного срока времени и имеющих завершенный характер;
32) инвестиционный комитет – коллегиальный орган профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением регистратора и трансфер-агента), осуществляющий принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов профессионального участника рынка ценных бумаг и (или) активов, переданных в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем или пенсионными активами;
33) инвестиционный портфель – находящаяся в собственности или управлении субъекта рынка ценных бумаг совокупность различных видов финансовых инструментов либо имущества инвестиционного фонда в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах;
34) управляющий инвестиционным портфелем или пенсионными активами – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени в интересах и за счет клиента деятельность по управлению объектами гражданских прав;
35) инсайдер – лицо, обладающее доступом к инсайдерской информации;
36) инсайдерская информация – достоверная информация о ценных бумагах (производных финансовых инструментах), сделках с ними, а также об эмитенте, выпустившем (предоставившем) ценные бумаги (производные финансовые инструменты), осуществляемой им деятельности, составляющая коммерческую тайну, а также иная информация, не известная третьим лицам, раскрытие которой может повлиять на изменение стоимости ценных бумаг (производных финансовых инструментов) и на деятельность их эмитента;
37) институциональный инвестор – юридическое лицо, привлекающее средства с целью осуществления инвестиций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
38) инфраструктурная облигация – облигация, по которой исполнение обязательств эмитента обеспечено поручительством государства в рамках концессионного соглашения по реализации инфраструктурного проекта, заключенного между государством и эмитентом, в сумме, соответствующей стоимости передаваемого государству объекта;

39) ипотекалық облигация – ипотекалық қарыз шарттары бойынша талап ету құқығы кепілімен (ипотекалық куәлiктер кепiлiн қоса алғанда), сондай-ақ тiзбесi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленетiн өзге де өтiмдiлiгi жоғары активтер кепiлiмен қамтамасыз етiлген облигация;
40) ислам арнайы қаржы компаниясы – ислам бағалы қағаздарын шығаруды жүзеге асыратын, осы Заңға сәйкес акционерлiк қоғамның не жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын заңды тұлға, сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік мекеме);
41) ислам арнайы қаржы компаниясы бөлген активтер – ислам арнайы қаржы компаниясы сатып алатын мүлiк және талап ету құқықтары, олар бойынша түсiмдер;
42) ислам бағалы қағаздары – шығару шарттары исламдық қаржыландыру принциптерiне сәйкес келетiн, материалдық активтердегi бөлiнбейтiн үлестi иелену құқығын және (немесе) оларды пайдаланудан түскен активтерге және (немесе) табыстарға, қаржыландырылуы үшiн осы бағалы қағаздар шығарылған нақты жобалардың қызметтеріне немесе активтеріне билiк ету құқығын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаздар;
43) ислам бағалы қағаздарын өтеу – ұстаушыға тиесiлi ислам бағалы қағаздары санының осы шығарылымдағы ислам бағалы қағаздарының жалпы саны қатынасына барабар үлеске сәйкес келетiн ақша сомасын бөлiнген активтер есебiнен ислам бағалы қағаздарын шығару проспектiсiнде белгiленген мерзiмдерде төлеу;
44) ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың өкiлi – эмитентпен жасалған шарттың негiзiнде ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың мүддесiнде әрекет ететiн ұйым;
45) ислам бағалы қағаздарының номиналды құны – ислам бағалы қағаздарын шығару проспектiсiнде белгiленген шарттар бойынша оларды бастапқы орналастыру аясында сатып алу кезiнде инвестор төлейтiн ислам бағалы қағаздары құнының ақшалай түрі;
46) кастодиан – қаржы құралдары мен клиенттер ақшасын есепке алуды және олар бойынша құқықтарды растауды, клиенттердiң құжаттық қаржы құралдарының сақталуы жөнiнде өзiне мiндеттемелер қабылдай отырып, оларды сақтауды және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес өзге де қызметтi жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;
47) клиент – бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы көрсететiн қызметтердi пайдаланатын немесе пайдаланғысы келетiн тұлға;
48) қазақстандық депозитарийлiк қолхат – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздардың белгiлi бiр санына меншiк құқығын растайтын туынды эмиссиялық бағалы қағаз;

39) ипотечная облигация – облигация, обеспеченная залогом прав требования по договорам ипотечного займа (включая залог ипотечных свидетельств), а также иных высоколиквидных активов, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
40) исламская специальная финансовая компания – юридическое лицо, создаваемое в соответствии с настоящим Законом в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью, а также центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета (далее – государственное учреждение), осуществляющие выпуск исламских ценных бумаг;
41) выделенные активы исламской специальной финансовой компании – имущество и права требования, приобретаемые исламской специальной финансовой компанией, поступления по ним;
42) исламские ценные бумаги – эмиссионные ценные бумаги, условия выпуска которых соответствуют принципам исламского финансирования, удостоверяющие право на владение неделимой долей на материальные активы и (или) право на распоряжение активами и (или) доходами от их использования, услугами или активами конкретных проектов, для финансирования которых были выпущены данные ценные бумаги;
43) погашение исламских ценных бумаг – выплата в сроки, установленные проспектом выпуска исламских ценных бумаг, за счет выделенных активов суммы денег, соответствующей доле, пропорциональной соотношению количества исламских ценных бумаг, принадлежащих держателю, к общему количеству исламских ценных бумаг данного выпуска;
44) представитель держателей исламских ценных бумаг – организация, действующая в интересах держателей исламских ценных бумаг на основании договора, заключенного с эмитентом;
45) номинальная стоимость исламских ценных бумаг – денежное выражение стоимости исламских ценных бумаг, оплачиваемое инвестором при приобретении исламских ценных бумаг в рамках их первичного размещения на условиях, установленных проспектом выпуска исламских ценных бумаг;
46) кастодиан – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий учет финансовых инструментов и денег клиентов и подтверждение прав по ним, хранение документарных финансовых инструментов клиентов с принятием на себя обязательств по их сохранности и иную деятельность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
47) клиент – лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами профессионального участника рынка ценных бумаг;
48) казахстанская депозитарная расписка – производная эмиссионная ценная бумага, подтверждающая право собственности на определенное количество эмиссионных ценных бумаг, выпущенная в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

49) қамтамасыз етiлген облигация – эмитент мiндеттемелерiн орындау эмитент мүлкiнiң кепiлiмен, банк кепiлдiгiмен қамтамасыз етiлген облигация;
50) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша клиринг қызметі – қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде есеп айырысуға қатысатын (төлемдерді жүзеге асыратын) субъектілердің талаптарын және (немесе) міндеттемелерін айқындау;
51) қаржы құралдарын материалсыздандыру – құжаттық нысанда шығарылған қаржы құралдарымен куәландырылатын құқықтарды растау тәсiлiн осы құқықтарды орталық депозитарийдiң және (немесе) бірыңғай тіркеушінің есепке алу жүйесiндегi электрондық жазбалармен растау арқылы өзгерту;
52) қаржы рыногы – қаржы қызметiн көрсету мен тұтынуға және қаржы құралдарының айналымына байланысты қатынастар жиынтығы;
53) қор биржасы – акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерiн пайдалана отырып, оларды тiкелей жүргiзу арқылы сауда-саттықты ұйымдық және техникалық жағынан қамтамасыз етудi жүзеге асыратын заңды тұлға;
54) қор биржасының сауда жүйесi – осы қор биржасының мүшелерi арасында эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмiлелер оларды пайдалана отырып жасалатын қор биржасының материалдық-техникалық құралдарының, iшкi құжаттарының және өзге де қажеттi активтерi мен рәсiмдерiнiң кешенi;
55) қор биржасының трейдері – осы қор биржасының сауда жүйесін пайдалана отырып, қор биржасы мүшесінің атынан мәмілелер жасасуға және өзге де іс-әрекеттерді орындауға уәкілеттік берілген жеке тұлға;
56) құжатсыз бағалы қағаз – құжатсыз нысанда (электрондық жазбалардың жиынтығы түрiнде) шығарылған бағалы қағаз;
57) құжаттық бағалы қағаздар – құжаттық нысанда шығарылған (қағаздағы немесе арнайы техникалық құралдарды пайдаланбастан бағалы қағаздың мазмұнын тiкелей оқу мүмкін болатын өзге де материалдық жеткiзгiштегi) бағалы қағаздар;
58) левередж – эмитенттiң мiндеттемелерi мен өзіндік капиталы мөлшерлерiнiң арасындағы арақатынас;
59) листинг – қор биржасының бағалы қағаздар тiзiмiнiң санатына енгiзу және сол санатта болу үшiн қор биржасының iшкi құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листингтiк) талаптар белгiленiп, бағалы қағаздарды оған енгiзу;
60) лицензиат – уәкiлеттi орган берген лицензия негiзiнде бағалы қағаздар рыногында қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
61) мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар – мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылмайтын акциялар, облигациялар және өзге де эмиссиялық бағалы қағаздар;

49) обеспеченная облигация – облигация, по которой исполнение обязательств эмитента обеспечено залогом имущества эмитента, гарантией банка;
50) клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами – определение требований и (или) обязательств субъектов, участвующих в расчетах (осуществляющих платежи) в результате совершения сделок с финансовыми инструментами;
51) дематериализация финансовых инструментов – изменение способа подтверждения прав, удостоверяемых финансовыми инструментами, выпущенными в документарной форме, путем подтверждения этих прав электронными записями в системе учета центрального депозитария и (или) единого регистратора;
52) финансовый рынок – совокупность отношений, связанных с оказанием и потреблением финансовых услуг и обращением финансовых инструментов;
53) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;
54) торговая система фондовой биржи – комплекс материально–технических средств, внутренних документов фондовой биржи и иных необходимых активов и процедур, с использованием которых заключаются сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами между членами данной фондовой биржи;
55) трейдер фондовой биржи – физическое лицо, уполномоченное на заключение сделок и выполнение иных действий от имени члена фондовой биржи с использованием торговой системы данной фондовой биржи;
56) бездокументарная ценная бумага – ценная бумага, выпущенная в бездокументарной форме (в виде совокупности электронных записей);
57) документарные ценные бумаги – ценные бумаги, выпущенные в документарной форме (на бумажном или ином материальном носителе с возможностью непосредственного чтения содержания ценной бумаги без использования специальных технических средств);
58) левередж – соотношение между размерами обязательств и собственного капитала эмитента;
59) листинг – включение ценных бумаг в категорию списка ценных бумаг фондовой биржи, для включения и нахождения в которой внутренними документами фондовой биржи установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам;
60) лицензиат – юридическое лицо, осуществляющее деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии, выданной уполномоченным органом;
61) негосударственные эмиссионные ценные бумаги – акции, облигации и иные эмиссионные ценные бумаги, не являющиеся государственными эмиссионными ценными бумагами;

62) мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз – қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергiлiктi атқарушы органдар болатын қарызға қатысты оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын немесе оны ұстаушының қосалқы жалдау шарты негiзiнде активтердi пайдаланудан табыстар алуға құқықтарын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаз;
63) мiнсiз iскерлiк бедел – кәсiпқойлықты, адалдықты, алынбаған немесе өтелмеген соттылығы жоқ екенiн растайтын фактiлердiң болуы;
64) мүдделер қақтығысы – бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар мен олардың клиенттерiнiң мүдделерi бiр-бiрiне сай келмейтiн жағдай;
65) номиналды ұстауды есепке алу жүйесi – номиналды ұстау қызметiн көрсететiн бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушының бағалы қағаздарды ұстаушылар және оларға тиесiлi бағалы қағаздар туралы мәлiметтерi бар, уақыттың белгiлi бiр кезiнде бағалы қағаздарды сәйкестендiрудi, олармен жасалатын мәмiлелердi тiркеудi қамтамасыз ететiн есепке алу жүйесi, сондай-ақ осы бағалы қағаздардың айналымына немесе олар бойынша құқықтарды жүзеге асыруға арналып тiркелген шектеулердiң сипаты және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес өзге де мәлiметтер;
66) облигацияларды өтеу – эмитенттiң орналастырылған облигацияларды сыйақы және облигацияның номиналды құнын төлеу (кейiннен сату мақсатынсыз) немесе оны облигациялар шығару проспектiсiнде белгiленген тәртiппен сол эмитенттiң акциясына (акцияларына) айырбастау арқылы айналымнан алып қою жөнiндегi iс-әрекетi;
67) облигацияларды ұстаушылардың өкiлi – бағалы қағаздардың қайталама рыногындағы облигациялар айналымы, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу процесiнде эмитентпен жасалған шарт негiзiнде облигацияларды ұстаушылардың мүдделерiн көздеп iс-әрекет жасайтын ұйым;
68) облигациялық бағдарлама – эмитент облигациялардың бiрнеше шығарылымын, оның iшiнде шығарылымның тиiстi проспектiсiнде айқындалатын әртүрлi құрылыммен шығаруды жүзеге асыруға құқылы болатын шекте облигациялар шығару;
69) облигацияның номиналды құны – облигация құнының ол шығарылған кезде айқындалған ақшалай түрі, оған купондық облигация бойынша пайызбен көрсетiлген сыйақы есептеледi, сондай-ақ облигацияны өтеген кезде оны ұстаушыға төленуге тиiстi сома;
70) оқшаулау – бағалы қағаздардың сақталуына кепiлдiк беру мақсатымен жүзеге асырылатын, бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерi жүйесiнде және номиналды ұстауды есепке алу жүйесiнде бағалы қағаздармен жасалатын азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеуге уақытша тыйым салу;

62) государственная эмиссионная ценная бумага – эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношении займа, в котором заемщиком выступают Правительство Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан и местные исполнительные органы, или удостоверяющая права ее держателя на получение доходов от использования активов на основании договора субаренды;
63) безупречная деловая репутация – наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости;
64) конфликт интересов – ситуация, при которой интересы профессиональных участников рынка ценных бумаг и их клиентов не совпадают между собой;
65) система учета номинального держания – система учета профессионального участника рынка ценных бумаг, оказывающего услуги номинального держания, содержащая сведения о держателях ценных бумаг и принадлежащих им ценных бумагах, обеспечивающая их идентификацию на определенный момент времени, регистрацию сделок с ценными бумагами, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по данным ценным бумагам, и иные сведения в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;
66) погашение облигаций – действия эмитента по изъятию из обращения размещенных облигаций путем выплаты вознаграждения и номинальной стоимости (без цели последующей продажи) облигации или конвертирования ее в акцию (акции) этого же эмитента в порядке, установленном проспектом выпуска облигаций;
67) представитель держателей облигаций – организация, действующая в интересах держателей облигаций на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
68) облигационная программа – выпуск облигаций, в пределах которого эмитент вправе осуществлять несколько выпусков облигаций, в том числе с различной структурой выпуска, определяемой соответствующим проспектом выпуска;
69) номинальная стоимость облигации – денежное выражение стоимости облигации, определенное при ее выпуске, на которую начисляется выраженное в процентах вознаграждение по купонной облигации, а также сумма, подлежащая выплате держателю облигации при ее погашении;
70) блокирование – временный запрет на регистрацию гражданско-правовых сделок с ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания, осуществляемый с целью гарантирования сохранности ценных бумаг;

71) оригинатор – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң талаптарына сай келетiн, сатып алу-сату шартының негiзiнде активтердi ислам арнайы қаржы компаниясына беретiн және (немесе) ислам арнайы қаржы компаниясының құрылтайшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы.
Жалдау шартының негiзiнде активтердi ислам арнайы қаржы компаниясына беретiн, мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi уәкiлеттi орган оригинатор бола алады;
72) орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздар – бағалы қағаздардың бастапқы рыногында инвесторлар ақысын толық төлеген эмиссиялық бағалы қағаздар;
73) орталық депозитарий – Қазақстан Республикасының аумағында депозитарийлік қызметті жүзеге асыратын бірден-бір мамандандырылған коммерциялық емес ұйым;
74) орталық депозитарийдiң есепке алу жүйесi – депозитарлық қызметтi жүзеге асыру кезiнде орталық депозитарий қалыптастыратын мәлiметтер жиынтығы;
75) орталық контрагент – қор не сауда биржасында қаржы құралдарының әрбір сатушысы мен әрбір сатып алушысы үшін жасалатын мәмілелер бойынша тарап болып табылатын заңды тұлға;
76) өзiн-өзi реттейтiн ұйым – бағалы қағаздар рыногында өз қызметiнiң бiрыңғай қағидалары мен стандарттарын белгiлеу мақсатымен қауымдастық (одақ) нысанында бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар құрған заңды тұлға;
77) өтiнiш берушi – бағалы қағаздар рыногында қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензия алу мақсатымен уәкiлеттi органға құжаттарды табыс еткен заңды тұлға;
78) пруденциялық нормативтер – уәкiлеттi орган белгiлеген және лицензиат сақтауға тиiс нормалардың қаржылық көрсеткiштерi;
79) резервтiк қор – қалыптастыру және пайдалану тәртiбi ислам бағалы қағаздарын шығару проспектiсiнде айқындалатын ислам бағалы қағаздарын орналастырудан алынған ақшаны инвестициялау нәтижесiнде туындайтын залалдарды жабуға арналған қаражат;
80) рейтинг – белгiлi бiр эмитенттiң шамамен алғандағы кредит қабiлетiн немесе оның бағалы қағаздарының сапасы мен сенiмдiлiгiн белгiлейтiн бағаның жеке сандық және әрiппен белгiленген көрсеткiшi;
81) сауда-саттықты ұйымдастырушы – қор биржасы және биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға белгiлеу ұйымы;
82) сауда-саттықты ұйымдастырушының тізімі – қор биржасының сауда жүйесіне немесе биржадан тыс бағалы қағаздар рыногының баға белгілеу ұйымының баға белгілеуді айырбастау жүйесіне айналымға жіберуге рұқсат етілген, сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарына сәйкес жасалған қаржы құралдарының тізімі;
83) төлем агентi – банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым;

71) оригинатор – юридическое лицо-резидент Республики Казахстан, соответствующее требованиям Национального Банка Республики Казахстан, передающее исламской специальной финансовой компании активы на основании договора купли-продажи и (или) являющееся учредителем исламской специальной финансовой компании.
Оригинатором может выступать уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, передающий исламской специальной финансовой компании активы на основании договора аренды;
72) размещенные эмиссионные ценные бумаги – эмиссионные ценные бумаги, полностью оплаченные инвесторами на первичном рынке ценных бумаг;
73) центральный депозитарий – специализированная некоммерческая организация, единственная на территории Республики Казахстан осуществляющая депозитарную деятельность;
74) система учета центрального депозитария – совокупность сведений, формируемая центральным депозитарием при осуществлении депозитарной деятельности;
75) центральный контрагент – юридическое лицо, являющееся стороной по сделкам, заключаемым на фондовой либо товарной бирже, для каждого продавца и каждого покупателя финансового инструмента;
76) саморегулируемая организация – юридическое лицо, созданное профессиональными участниками рынка ценных бумаг в форме ассоциации (союза) с целью установления единых правил и стандартов их деятельности на рынке ценных бумаг;
77) заявитель – юридическое лицо, представившее в уполномоченный орган документы с целью получения лицензии для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг;
78) пруденциальные нормативы – финансовые показатели норм, установленные уполномоченным органом и подлежащие соблюдению лицензиатом;
79) резервный фонд – средства, предназначенные для покрытия убытков, возникающих в результате инвестирования денег, полученных от размещения исламских ценных бумаг, порядок формирования и использования которых определяется проспектом выпуска исламских ценных бумаг;
80) рейтинг – индивидуальный числовой и буквенный показатель оценки, устанавливающий относительную кредитоспособность определенного эмитента или качество и надежность его ценных бумаг;
81) организатор торгов – фондовая биржа и котировочная организация внебиржевого рынка ценных бумаг;
82) список организатора торгов – составленный в соответствии с внутренними документами организатора торгов список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе фондовой биржи или системе обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг;
83) платежный агент – банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций;

84) трансфер-агент – өз клиенттерiнiң арасында құжаттар (ақпараттар) қабылдау мен беру жөнiнде қызмет көрсететiн бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;
85) туынды бағалы қағаздар – осы туынды бағалы қағаздардың базалық активке қатынасы бойынша құқықтарды куәландыратын бағалы қағаздар;
86) тiркелген тұлға – бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушыны есепке алу жүйесiнде ашылған жеке шоты бар тұлға;
87) тiркеушi – бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерi жүйесiн қалыптастыруды, сақтауды және жүргiзудi жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;
88) уәкiлеттi орган – бағалы қағаздар рыногын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
89) ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногы – эмиссиялық бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарының айналым саласы, олармен жасалатын мәмiлелер сауда-саттықты ұйымдастырушының iшкi құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады;
90) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногы – бағалы қағаздардың айналым саласы, онда бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелер сауда-саттықты ұйымдастырушының iшкi құжаттарында белгiленген талаптар сақталмай жүзеге асырылады;
91) ұлттық сәйкестендiру нөмiрi – эмиссиялық бағалы қағаздарды сәйкестендiру және есепке алуды жүйелеу мақсатымен оларға уәкiлеттi орган беретiн әрiптiк-цифрлық код;
92) хеджирлеу – хеджирлеу объектiсi бағасының немесе өзге де көрсеткiшiнiң қолайсыз өзгеруi нәтижесiнде туындайтын ықтимал залалды өтеу мақсатында жасалатын туынды қаржы құралдарымен операциялар. Бұл ретте, активтер және (немесе) мiндеттемелер, сондай-ақ көрсетілген активтерге және (немесе) мiндеттемелерге немесе күтiлетiн мәмiлелерге байланысты ақша легi хеджирлеу объектiсi деп танылады;
93) шетелдiк мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаз – қарыз алушы шет мемлекеттiң үкiметi болатын қарызға қатысты оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаз не шет мемлекеттiң заңнамасына сәйкес мемлекеттiк бағалы қағаздарға жатқызылған өзге де бағалы қағаз;
94) шығарылым құрылымы – шығарылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың саны, олардың түрi, номиналды құны (облигациялар үшiн) туралы мәлiметтер;
95) iшкi құжаттар – бағалы қағаздар рыногы субъектiсiнiң, оның органдарының, құрылымдық бөлiмшелерiнiң (филиалдарының, өкiлдiктерiнiң), қызметкерлерiнiң қызмет жағдайлары мен тәртiбiн, қызметтер көрсетуiн және оларға ақы төлеу тәртiбiн реттейтiн құжаттар;
96) эмиссиялық бағалы қағаздар – бiр шығарылым шегiнде бiртектi белгiлері мен реквизиттерi болатын, осы шығарылым үшiн бiрыңғай жағдайлар негiзiнде орналастырылатын және айналымға түсетiн бағалы қағаздар;

84) трансфер-агент – профессиональный участник рынка ценных бумаг, оказывающий услуги по приему и передаче документов (информации) между своими клиентами;
85) производные ценные бумаги – ценные бумаги, удостоверяющие права по отношению к базовому активу данных производных ценных бумаг;
86) зарегистрированное лицо – лицо, имеющее лицевой счет, открытый в системе учета профессионального участника рынка ценных бумаг;
87) регистратор – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий формирование, хранение и ведение системы реестров держателей ценных бумаг;
88) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор за рынком ценных бумаг;
89) организованный рынок ценных бумаг – сфера обращения эмиссионных ценных бумаг и иных финансовых инструментов, сделки с которыми осуществляются в соответствии с внутренними документами организатора торгов;
90) неорганизованный рынок ценных бумаг – сфера обращения ценных бумаг, в которой сделки с ценными бумагами осуществляются без соблюдения требований, установленных внутренними документами организатора торгов;
91) национальный идентификационный номер – буквенно-цифровой код, присваиваемый уполномоченным органом эмиссионным ценным бумагам в целях их идентификации и систематизации учета;
92) хеджирование – операции с производными финансовыми инструментами, совершаемые в целях компенсации возможных убытков, возникающих в результате неблагоприятного изменения цены или иного показателя объекта хеджирования. При этом под объектами хеджирования признаются активы и (или) обязательства, а также потоки денег, связанные с указанными активами и (или) обязательствами или с ожидаемыми сделками;
93) иностранная государственная эмиссионная ценная бумага – эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношениях займа, в котором заемщиком выступает правительство иностранного государства, либо иная ценная бумага, отнесенная в соответствии с законодательством иностранного государства к государственным ценным бумагам;
94) структура выпуска – сведения о (об) количестве выпускаемых эмиссионных ценных бумаг, их виде, номинальной стоимости (для облигаций);
95) внутренние документы – документы, которые регулируют условия и порядок деятельности субъекта рынка ценных бумаг, его органов, структурных подразделений (филиалов, представительств), работников, оказание услуг и порядок их оплаты;
96) эмиссионные ценные бумаги – ценные бумаги, обладающие в пределах одного выпуска однородными признаками и реквизитами, размещаемые и обращающиеся на основании единых для данного выпуска условий;

97) эмиссиялық бағалы қағаздар айналымы – бағалы қағаздардың қайталама рыногында бағалы қағаздармен азаматтық-құқықтық мәмiлелер жасасу;
98) Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмi – уәкiлеттi орган қалыптастыратын эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымдары мен олардың эмитенттерi туралы мәлiметтердiң жиынтығы;
99) эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру – бағалы қағаздардың бастапқы рыногында бағалы қағаздарды сату;
100) эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару проспектiсi – эмитент, оның қаржылық жағдайы, сатылады деп болжанатын эмиссиялық бағалы қағаздар, шығарылымның көлемi, шығарылымдағы бағалы қағаздардың саны, олардың шығарылымы, орналастырылуы, айналымда болуы, дивидендтер (сыйақы) төлеу, өтеу рәсiмi мен тәртiбi туралы мәлiметтер және инвестордың бағалы қағаздар сатып алу туралы шешiмiне ықпал етуi мүмкiн басқа да ақпарат бар құжат;
101) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы – эмиссиялық бағалы қағаздардың азаматтық құқықтар объектiсi ретiнде пайда болуына бағытталған эмитенттiң iс-әрекеттері немесе орналастырылуы, айналымда болуы және өтелуi осы эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсiне сәйкес жүзеге асырылатын белгiлi бiр бағалы қағаздардың жиынтығы;
102) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының күшiн жою – эмиссиялық бағалы қағаздың азаматтық құқықтар объектiсi ретiнде болуын тоқтату;
103) эмиссиялық консорциум – эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру жөнiнде қызмет көрсету мақсатында бiрлескен қызмет туралы шарт негiзiнде құрылған андеррайтерлердiң бiрлестiгi;
104) эмитент – эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруды жүзеге асыратын тұлға.";
3) 3-баптың 2-тармағында:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бағалы қағаздар рыногында кәсiби қызметті жүзеге асыру қағидаларын, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау шарттары мен тәртiбiне, осы мәмiлелердi есепке алуға және олар бойынша есептілікке қойылатын талаптарды айқындайды;";
14) тармақша "депозитарийдің" деген сөзден кейін ", бірыңғай тіркеушінің" деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақша "депозитарийдің" деген сөзден кейін ", бірыңғай тіркеушінің" деген сөздермен толықтырылсын;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) өз құзыретi шегiнде эмитенттердiң, орталық депозитарийдiң, бірыңғай тіркеушінің және лицензиаттардың қызметiн қадағалауды жүзеге асырады және олардың қызметiне тексеру жүргiзедi;";
4) 3-1-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беруге;";

97) обращение эмиссионных ценных бумаг – совершение на вторичном рынке ценных бумаг гражданско-правовых сделок с ценными бумагами;
98) Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг – совокупность сведений о выпусках эмиссионных ценных бумаг и их эмитентах, формируемых уполномоченным органом;
99) размещение эмиссионных ценных бумаг – продажа ценных бумаг на первичном рынке ценных бумаг;
100) проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг – документ, содержащий сведения об (о) эмитенте, его финансовом состоянии, предполагаемых к продаже эмиссионных ценных бумагах, объеме выпуска, количестве ценных бумаг в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты дивидендов (вознаграждения), погашения и другую информацию, которая может повлиять на решение инвестора о покупке ценных бумаг;
101) выпуск эмиссионных ценных бумаг – действия эмитента, направленные на возникновение эмиссионных ценных бумаг в качестве объекта гражданских прав, или совокупность определенных ценных бумаг, размещение, обращение и погашение которых осуществляются в соответствии с проспектом выпуска данных эмиссионных ценных бумаг;
102) аннулирование выпуска эмиссионных ценных бумаг – прекращение существования эмиссионной ценной бумаги как объекта гражданских прав;
103) эмиссионный консорциум – объединение андеррайтеров, созданное на основе договора о совместной деятельности в целях оказания услуг эмитенту по выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг;
104) эмитент – лицо, осуществляющее выпуск эмиссионных ценных бумаг.";
3) в пункте 2 статьи 3:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) определяет правила осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, требования к условиям и порядку совершения профессиональными участниками рынка ценных бумаг сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, учету этих сделок и отчетности по ним;";
в подпункте 14) после слова "депозитария" дополнить словами ", единого регистратора";
в подпункте 15) после слова "депозитарием" дополнить словами ", единым регистратором";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) в пределах своей компетенции осуществляет надзор за деятельностью эмитентов, центрального депозитария, единого регистратора и лицензиатов и проводит проверку их деятельности;";
4) в статье 3-1:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) давать обязательное для исполнения письменное предписание;";

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) инвестициялық комитеттің мүшелерін инвестициялық комитет құрамындағы міндеттерін орындаудан шеттетуге;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) міндеттеме-хатты табыс ету туралы талапты жіберуге;";
4) тармақша "субъектісімен" деген сөзден кейін "міндетті түрде қол қоюға жататын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағының 1) және 4) тармақшаларында келтірілген шаралар, егер уәкілетті орган ірі қатысушы белгілері бар тұлғалардың, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға ірі қатысушылардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, ірі қатысушы белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушыларына да қатысты қолданылуы мүмкін.";
2-тармақ "тiзбесiн" деген сөзден кейін ", оларды орындау мерзімдерін және түзету шараларын қабылдауға жауапты бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің лауазымды адамдарын" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі "субъектісіне" деген сөзден кейін "түзету шараларын қабылдауға жауапты бағалы қағаздар рыногы субъектісінің лауазымды адамын көрсете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың 4) тармақшасындағы "бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің" деген сөздер "орталық депозитарий мен лицензиаттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 3-2-баппен толықтырылсын:
"3-2-бап. Ертерек ден қою шаралары
1. Бағалы қағаздар рыногында инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғау және бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган олардың қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген факторларды анықтау үшін көрсетілген ұйымдардың қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
2. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайына талдау жасау нәтижесінде және (немесе) оларды тексеру қорытындылары бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетілген факторлар анықталған жағдайда, уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымға бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауына және бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыруына байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу жөніндегі ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын ұсыну жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым көрсетілген талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әрбір тармақ бойынша орындалу мерзімдерін және жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым жоспарда белгіленген мерзімдерде оның орындалу нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, жоспарды іске асыруға кіріседі.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған жағдайда, уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымға төменде санамаланған ертерек ден қою шараларының бірін немесе бірнешеуін:

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отстранять членов инвестиционного комитета от исполнения обязанностей в составе инвестиционного комитета;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) направить требование о представлении письма-обязательства;";
подпункт 4) дополнить словами ", которое подлежит обязательному подписанию";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Меры, приведенные в подпунктах 1) и 4) пункта 1 настоящей статьи, могут также применяться в отношении лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами.";
пункт 2 дополнить словами ", сроков их исполнения и должностных лиц субъектов рынка ценных бумаг, ответственных за принятие коррективных мер";
часть первую пункта 4 дополнить словами "с указанием должностного лица субъекта рынка ценных бумаг, ответственного за принятие коррективных мер";
в подпункте 4) пункта 8 слова "субъектов рынка ценных бумаг" заменить словами "центрального депозитария и лицензиатов";
5) дополнить статьей 3-2 следующего содержания:
"Статья 3-2. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты прав и интересов инвесторов на рынке ценных бумаг и обеспечения финансовой устойчивости организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности указанных организаций для выявления факторов, влияющих на ухудшение их финансового положения, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В случае выявления факторов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в результате анализа финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, и (или) по итогам их проверки уполномоченный орган направляет в организацию, осуществляющую брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных с осуществлением профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Организация, осуществляющая брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, обязана в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий организация, осуществляющая брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, приступает к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, одну или несколько мер раннего реагирования из ниже перечисленных посредством предъявления требований по:

1) бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның ұйымдық құрылымын және (немесе) штат санын өзгерту;
2) бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшы және (немесе) өзге де қызметкерлерін қызметінен шеттету;
3) инвестициялық комитеттің құрамын өзгерту;
4) уәкілетті орган белгілеген мерзімге дивидендтерді есептеу және (немесе) төлеуді тоқтату;
5) клиенттердің активтерін инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын басқа ұйымға басқаруға беру;
6) бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталын оның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерге дейін, оның ішінде оның жарғылық капиталын ұлғайту арқылы ұлғайту;
7) өтімді активтердің үлесін арттыру және (немесе) инвестициялардың тәуекелдер деңгейін азайту мақсатында инвестициялық портфельге қайта құрылымдау жүргізу;
8) әкімшілік шығыстарды қысқарту, оның ішінде қызметкерлерді қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу арқылы қысқарту жөнінде талап қою арқылы қолданады.
3. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар жоспары осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзімде ұсынылмаған немесе осы жоспардың іс-шаралары уақтылы орындалмаған, сондай-ақ уәкілетті органның талабына сәйкес ертерек ден қою шаралары орындалмаған немесе уақтылы орындалмаған жағдайда, бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымға осы Заңда көзделген ықпал етудің шектеулі шаралары және (немесе) санкциялар қолданылады.
4. Ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі және бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
5. Екінші деңгейдегі банктер, жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асырған кезде оларға осы баптың талаптары қолданылмайды.";

1) изменению организационной структуры и (или) штатной численности организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
2) отстранению от должности руководящих и (или) иных работников организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
3) изменению состава инвестиционного комитета;
4) прекращению начисления и (или) выплаты дивидендов на срок, установленный уполномоченным органом;
5) передаче активов клиентов в управление другой организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
6) увеличению собственного капитала организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, до размера, достаточного для обеспечения ее финансовой устойчивости, в том числе путем увеличения ее уставного капитала;
7) проведению реструктуризации инвестиционного портфеля в целях повышения доли ликвидных активов и (или) снижения степени рисков инвестиций;
8) сокращению административных расходов, в том числе посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников.
3. В случае непредставления в срок, установленный пунктом 2 настоящей статьи, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, а также неисполнения или несвоевременного исполнения мер раннего реагирования в соответствии с требованием уполномоченного органа к организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкции, предусмотренные настоящим Законом.
4. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Требования настоящей статьи не распространяются на банки второго уровня, накопительные пенсионные фонды и организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, при осуществлении ими брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.";

6) 4-баптың 2-тармағындағы "өзге де заң актiлерiмен" деген сөздер "өзге де заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 1-тарау мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Білікті инвесторлар
1. Осы баптың 2-тармағында аталған тұлғалар, сондай-ақ осы бапта белгіленген тәртіппен білікті инвесторлар деп танылған тұлғалар білікті инвесторлар болып табылады.
2. Мыналар білікті инвесторлар болып табылады:
1) қаржы ұйымдары;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес уәкілетті органның тиісті лицензиясын алмастан бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
3) ұлттық холдинг, ұлттық басқарушы холдинг;
4) халықаралық қаржы ұйымдары.
3. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар осы баптың 2-тармағында аталмаған дара және институционалдық инвесторларды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен және шарттармен білікті инвесторлар деп тануы мүмкін.
4. Өзін білікті инвестор деп тануға өтініш берген тұлға өзі туралы берген ақпараттың дәйектілігі үшін жауапты болады.
Өзі берген дәйексіз ақпараттың негізінде тұлғаны білікті инвестор деп тану оның мүддесін көздейтін және оның есебінен жасалған мәмілелердің жарамсыздығына негіз болып табылмайды.
5. Тұлға бағалы қағаздардың және өзге де қаржы құралдарының бір түріне немесе бірнеше түріне, білікті инвесторларға арналған қызметтердің бір түріне немесе бірнеше түріне қатысты білікті инвестор болып танылуы мүмкін.
6. Тек қана білікті инвесторлардың қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
7. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген, білікті инвестор деп тануды жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушы:
1) білікті инвесторды бағалы қағаздардың және өзге де қаржы құралдарының немесе көрсетілетін қызметтердің қандай түрлеріне қатысты оның білікті инвестор деп танылғаны туралы хабардар етуге;
2) білікті инвестор деп танылған тұлғадан оны білікті инвестор деп тану үшін сәйкес болуы қажет талаптардың сақталуын растауды талап етуге және көрсетілген талаптардың сақталуына тұрақты түрде тексеруді жүзеге асыруға;
3) өзі білікті инвесторлар деп таныған тұлғалардың тізілімін жүргізуге міндетті.

6) в пункте 2 статьи 4 слова "иными законодательными актами" заменить словами "иным законодательством";
7) главу 1 дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Квалифицированные инвесторы
1. Квалифицированными инвесторами являются лица, указанные в пункте 2 настоящей статьи, а также лица, признанные квалифицированными инвесторами, в порядке, установленном настоящей статьей.
2. Квалифицированными инвесторами являются:
1) финансовые организации;
2) юридические лица, осуществляющие профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг без наличия соответствующей лицензии уполномоченного органа в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) национальный холдинг, национальный управляющий холдинг;
4) международные финансовые организации.
3. Организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, могут быть признаны квалифицированными инвесторами индивидуальные и институциональные инвесторы, не указанные в пункте 2 настоящей статьи, в порядке и на условиях, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Лицо, подавшее заявление на признание его квалифицированным инвестором, несет ответственность за достоверность предоставленной о себе информации.
Признание лица квалифицированным инвестором на основании предоставленной им недостоверной информации не является основанием недействительности сделок, совершенных в его интересах и за его счет.
5. Лицо может быть признано квалифицированным инвестором в отношении одного вида или нескольких видов ценных бумаг и иных финансовых инструментов, одного вида или нескольких видов услуг, предназначенных для квалифицированных инвесторов.
6. Перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Профессиональный участник рынка ценных бумаг, указанный в пункте 3 настоящей статьи, осуществляющий признание квалифицированным инвестором, обязан:
1) уведомить квалифицированного инвестора о том, в отношении каких видов ценных бумаг и иных финансовых инструментов или услуг он признан квалифицированным инвестором;
2) требовать от лица, признанного квалифицированным инвестором, подтверждения соблюдения требований, соответствие которым необходимо для признания лица квалифицированным инвестором, и постоянно осуществлять проверку соблюдения указанных требований;
3) вести реестр лиц, признанных им квалифицированными инвесторами.

8. Білікті инвесторды білікті инвесторлар тізілімінен шығару ол білікті инвесторлар тізіліміне енгізілу шарттарына сай келмеген жағдайда жүзеге асырылады.";
8) 9-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "пен оның" деген сөздер ", оның орналасқан жері және" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) облигацияларды ұстаушылардың өкiлi туралы;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) эмиссиялық бағалы қағаздарды қор биржасының (мұндай ұйыммен шарт жасасу міндеті осы Заңның талаптарында көзделген жағдайда) ресми тізіміне енгізу және олардың тізімде болу мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсететін ұйым туралы мәліметтер болуға тиіс."
12) тармақша алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiсiнiң ажырамас бөлiгi мыналар болып табылады:
1) эмитенттің соңғы екi қаржы жылындағы аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептiлiгінің көшірмелері, сондай-ақ эмитенттің (жаңадан құрылған эмитенттердi қоспағанда) аудиторлық есептерінің және есепке алу саясатының көшірмелері;
2) эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды мемлекеттiк тiркеуге құжаттар беру алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша эмитенттің қаржылық есептiлiгінің көшірмелері.
Аяқталған қаржы жылының қаржылық есептiлiгiнiң аудиторлық есебi болмаған жағдайда ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап 1 маусым аралығы кезеңінде эмитент уәкiлеттi органға аяқталған соңғы жылдың алдындағы екi жылдың қаржылық есептiлiгiн және аталған кезеңдегi қаржылық есептiлiгiнiң аудиторлық есебiн ұсынады. Эмитент аяқталған қаржы жылының аудиторлық есебі мен қаржылық есептілігін жылдық қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап бір ай ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардан басқа:
1) қоғамның ұйымдастырылмаған рынокта акцияларды сатып алу кезiнде олардың құнын айқындау әдiстемесi және қоғамның таза табысын бөлу тәртібі акциялар шығару проспектісінің ажырамас бөлігі болып табылады;
2) облигациялар шығару проспектісінің ажырамас бөлігі мыналар болып табылады:
облигацияларды ұстаушылардың өкілімен жасалған шарттар көшірмелері;
облигацияларды ұйымдастырылған рынокта орналастыруды жоспарлаушы эмитенттер үшін эмиссиялық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың тізімде болу мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсететін ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері (мұндай ұйымдармен шарт жасасу міндеті осы Заң талаптарында көзделген жағдайда);
жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған эмитенттер үшін эмитенттің табысын оған қатысушылар арасында бөлу тәртібі.";
4-тармақта:

8. Исключение квалифицированного инвестора из реестра квалифицированных инвесторов осуществляется в случае его несоответствия условиям включения в реестр квалифицированных инвесторов.";
8) в статье 9:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "и его" заменить словами ", его месте нахождения и";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) о представителе держателей облигаций;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) об организации, оказывающей консультационные услуги по вопросам включения и нахождения эмиссионных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи (в случае, если обязанность заключения договора с такой организацией предусмотрена требованиями настоящего Закона);";
подпункт 12) исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Неотъемлемой частью проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг являются:
1) копии годовой финансовой отчетности эмитента за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копии аудиторских отчетов и учетной политики эмитента (за исключением вновь созданных эмитентов);
2) копии финансовой отчетности эмитента по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов на государственную регистрацию выпуска эмиссионных ценных бумаг.
В случае отсутствия аудиторского отчета финансовой отчетности за завершенный финансовый год в период с 1 января по 1 июня текущего года эмитент представляет в уполномоченный орган финансовую отчетность за два года, предшествующих последнему завершенному году, и аудиторский отчет финансовой отчетности за указанный период. Аудиторский отчет и финансовая отчетность за завершенный финансовый год представляются эмитентом в течение месяца с даты утверждения годовой финансовой отчетности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Помимо документов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи, неотъемлемой частью:
1) проспекта выпуска акций являются методика определения стоимости акций при их выкупе обществом на неорганизованном рынке и порядок распределения чистого дохода общества;
2) проспекта выпуска облигаций являются:
копии договоров, заключенных с представителем держателей облигаций;
копии договоров, заключенных с организациями, оказывающими консультационные услуги по вопросам включения и нахождения эмиссионных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи, для эмитентов, планирующих размещение облигаций на организованном рынке (в случае если обязанность заключения договора с такими организациями предусмотрена требованиями настоящего Закона);
порядок распределения дохода эмитента между его участниками для эмитентов, созданных в организационной правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.";
в пункте 4:

"қоғамның акцияларды сатып алуы кезiнде олардың құнын айқындау әдiстемесi және осы баптың 1-тармағының 1)-3), 8)-12) тармақшаларында көрсетiлген мәлiметтер" деген сөздер "осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 4-1), 4-2), 8), 9), 10), 10-1), 11) және 11-1) тармақшаларында көрсетілген және (немесе) осы баптың 2-2-тармағының 1) тармақшасында және 2) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген құжаттардағы мәліметтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қоғамның" деген сөз "эмитенттің" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "1 және 2-тармақтарында" деген сөздер "1, 2 және 2-2-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 10-баптың тақырыбы мен мәтінінде "Эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды" және "эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды" деген сөздерден кейін "(бағалы қағаздарды шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды)" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 12-бапта:
1-тармақта:
7) тармақшада:
"қамтамасыз еткенiн" деген сөздер "қамтамасыз етудің болуын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және облигациялар ұстаушылардың өкiлiмен жасалған шарттың көшiрмесiн" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) эмитенттің облигациялар шығару проспектісінде қор биржасының сауда жүйесінде осы облигациялардың айналымы көзделген жағдайда эмитенттің және ол шығаратын облигациялардың қор биржасының тізіміне эмитент облигацияларын енгізуге және олардың тізімде болуына қойылатын талаптарға сай келуі туралы қор биржасының қорытындысын, сондай-ақ қор биржасының листинг комиссиясының эмитенттің бағалы қағаздар шығару проспектісіне инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету үшін қажетті қосымша шектеулерді енгізу жөніндегі ұсынымдарын;";
мынадай мамзұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Микрокредиттік ұйымдардың, кредиттік серіктестіктердің, өзара сақтандыру қоғамдарының және ломбардтардың мемлекеттік емес облигациялар шығаруға құқығы жоқ.";
11) 13-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Эмитенттің облигациялық бағдарлама шегiнде құрылымы бойынша әртүрлі облигациялар шығаруды жүзеге асыруға құқығы бар.";
12) 14-бап алып тасталсын;
13) 15 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Облигациялар шығарудың шарттары
1. Егер облигациялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу үшiн құжаттарды уәкiлеттi органға ұсыну күнi эмитентте айналымдағы бағалы қағаздар (акцияларды қоспағанда) шығару шарттарын (оның ішінде сыйақы төлеу немесе бағалы қағаздары өтеу жөнiндегi мiндеттемелерiн) уақтылы орындамаған немесе орындамаған, сондай-ақ айналымдағы бағалы қағаздардың (акцияларды қоспағанда) делистинг жағдайлары болмаса ғана және инфрақұрылымдық облигациялар эмитентiн қоспағанда, эмитент мынадай талаптардың бiрiн сақтаған жағдайда:

слова "методики определения стоимости акций при их выкупе обществом и сведений, указанных в подпунктах 1) – 3), 8) – 12) пункта 1" заменить словами "сведений, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 4-1), 4-2), 8), 9), 10), 10-1), 11) и 11-1) пункта 1 настоящей статьи, и (или) документах, указанных в подпункте 1) и абзаце четвертом подпункта 2) пункта 2-2";
слово "общества" заменить словом "эмитента";
в пункте 5 слова "1 и 2" заменить словами "1, 2 и 2-2";
9) заголовок и текст статьи 10 после слов "эмиссионных ценных бумаг" дополнить словами "(изменений и дополнений в проспект выпуска ценных бумаг)";
10) в статье 12:
в пункте 1:
в подпункте 7):
слово "обеспечение" заменить словами "наличие обеспечения";
слова ", и копию договора с представителем держателей облигаций" исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) в случае, если проспектом выпуска облигаций эмитента предусматривается обращение данных облигаций в торговой системе фондовой биржи, заключение фондовой биржи о соответствии эмитента и выпускаемых им облигаций требованиям к включению и нахождению облигаций эмитента в списке фондовой биржи, а также рекомендации листинговой комиссии фондовой биржи по включению в проспект выпуска ценных бумаг эмитента дополнительных ограничений, необходимых для обеспечения защиты прав и интересов инвесторов;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Микрокредитные организации, кредитные товарищества, общества взаимного страхования и ломбарды не вправе выпускать негосударственные облигации.";
11) статью 13 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Эмитент вправе осуществлять различные по структуре выпуски облигаций в пределах облигационной программы.";
12) статью 14 исключить;
13) статьи 15 и 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Условия выпуска облигаций
1. Эмитент вправе осуществлять выпуск облигаций, только если на дату представления в уполномоченный орган документов для государственной регистрации выпуска облигаций у него отсутствуют случаи несвоевременного исполнения или неисполнения условий выпуска ценных бумаг (за исключением акций), находящихся в обращении (в том числе обязательств по выплате вознаграждения или погашению ценных бумаг), а также делистинга ценных бумаг (за исключением акций), находящихся в обращении, и при условии соблюдения эмитентом, за исключением эмитента инфраструктурных облигаций, одного из следующих требований:

1) облигациялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу үшiн құжаттарды уәкiлеттi органға ұсыну күнi эмитентте уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген талаптарға сәйкес рейтинг агенттiктерi бiрінiң талап етілетiн ең төменгi рейтингi болса;
2) облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарды уәкілетті органға ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның қорытындылары бойынша эмитенттiң левередж шамасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көрсетілген шамадан аспаса;
3) жаңадан шығарылған облигациялар ипотекалық облигациялар болып табылса, эмитент облигациялар шығарылымын жүзеге асыруға құқылы.
Эмитенттiң левередж шамасына осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында белгіленген талаптар облигациялар айналымының барлық мерзімі ішінде қолданыста болады.
Осы тармақтың талаптары ұлттық басқарушы холдингке қолданылмайды.
2. Осы облигацияларды шығару проспектісінде белгіленген облигациялар айналымы мерзімі ішінде эмитент мынадай шарттарды сақтауға:
1) эмитент активтерінің құрамына кіретін мүлікті иеліктен шығару күні эмитент активтерінің жалпы құнының жиырма бес пайызынан асатын сомаға иеліктен шығармауға;
2) эмитент облигацияларының шығарылымына байланысты емес міндеттемелерді облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу күніне аталған эмитент активтерінің жалпы құнының он пайызынан астамын орындамау фактілеріне жол бермеуге;
3) эмитенттің құрылтай құжаттарына эмитент қызметінің негізгі түрлерін өзгертуді көздейтін өзгерістер енгізбеуге;
4) ұйымдық-құқықтық нысанын өзгертпеуге міндетті.
Эмитент осы тармақта көзделген шарттарды бұзған жағдайда, жиналған сыйақыны ескере отырып, эмитент облигацияларды ұстаушылардың талаптары бойынша облигациялардың номиналды құнына сәйкес келетін бағамен облигацияларды сатып алуға міндетті.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда ұйым міндеттемелерін қайта құрылымдауды жүргізген кезде оған;
2) банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында аталған эмитенттер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда облигациялар шығарылымын жүзеге асыруға құқылы.";
"18-бап. Агенттiк облигациялардың шығарылымы
Агенттiк облигациялардың шығарылымы, айналымы және оларды өтеу шарттары мен тәртібі, агенттiк облигациялардың шығарылымын мемлекеттiк тiркеу мақсатында қаржы агенттiгi уәкiлеттi органға табыс ететін құжаттардың тізбесі, шығарылымды мемлекеттiк тiркеу тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленедi.";

1) на дату представления в уполномоченный орган документов для государственной регистрации выпуска облигаций эмитент имеет минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств в соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) по итогам последнего квартала, предшествующего представлению в уполномоченный орган документов для государственной регистрации выпуска облигаций, величина левереджа эмитента не превышает величину, указанную в нормативном правовом акте уполномоченного органа;
3) вновь выпускаемые облигации являются ипотечными облигациями.
Требования к величине левереджа эмитента, установленной подпунктом 2) части первой настоящего пункта, действуют в течение всего срока обращения облигаций.
Требования настоящего пункта не распространяются на национальный управляющий холдинг.
2. В течение срока обращения облигаций, установленного проспектом выпуска данных облигаций, эмитент обязан соблюдать следующие условия:
1) не отчуждать входящее в состав активов эмитента имущество на сумму, превышающую двадцать пять процентов от общей стоимости активов эмитента на дату отчуждения;
2) не допускать фактов неисполнения обязательств, не связанных с выпуском облигаций эмитента, более чем на десять процентов от общей стоимости активов данного эмитента на дату государственной регистрации выпуска облигаций;
3) не вносить изменения в учредительные документы эмитента, предусматривающие изменение основных видов деятельности эмитента;
4) не изменять организационно-правовую форму.
В случае нарушения эмитентом условий, предусмотренных настоящим пунктом, эмитент обязан по требованию держателей облигаций выкупить облигации по цене, соответствующей номинальной стоимости облигаций с учетом накопленного вознаграждения.
3. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на:
1) организацию при проведении ею реструктуризации обязательств в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.
Эмитенты, указанные в подпункте 2) части первой настоящего пункта, вправе осуществлять выпуск облигаций при условии соблюдения требований, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
"Статья 18. Выпуск агентских облигаций
Условия и порядок выпуска, обращения и погашения агентских облигаций, перечень документов, представляемых финансовым агентством в уполномоченный орган в целях государственной регистрации выпуска агентских облигаций, порядок государственной регистрации выпуска, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

14) мынадай мазмұндағы 18-3 және 18-4-баптармен толықтырылсын:
"18-3-бап. Шетел валютасында номиналданған облигациялар шығарылымының ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттер немесе халықаралық қаржы ұйымдары Қазақстан Республикасының аумағында номиналды құны шетел валютасында көрсетілген облигацияларды шығаруға құқылы.
2. Номиналы шетел валютасында көрсетілген облигациялардың шығарылымы, айналымы және оларды өтеу, сондай-ақ оларды орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есепті ұсыну шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
18-4-бап. Орналастырылған облигацияларды сатып алу
1. Эмитент орналастырылған облигацияларды сатып алуды:
1) эмитенттің органы облигациялардың делистингі туралы шешім қабылдаған;
2) тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалған ақпаратты қор биржасына ұсыну бөлігінде арнайы (листингтік) талаптарды орындамау себебімен қор биржасы эмитент облигацияларының делистингі туралы шешім қабылдаған;
3) эмитент облигацияларды ұстаушылардың бұрынғы өкілімен шартты бұзған немесе оның қолданысын тоқтатқан күннен бастап күнтізбелік отыз күннен асатын мерзімде облигацияларды ұстаушылардың өкілімен шарт жасаспаған жағдайларда жүргізуге тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген жағдайларда жиналған сыйақыны ескере отырып, эмитент орналастырылған облигацияларды олардың номиналды құнына сәйкес келетін бағамен не қай шамасы үлкен болып табылатындығына қарай облигациялардың әділетті нарықтық бағасымен сатып алуды жүзеге асыруға міндетті.";
15) 19-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облигациялардың шығарылымы мен айналымы кезiнде эмитент алдында облигацияларды ұстаушылардың мүдделерiн бiлдiрудi облигацияларды ұстаушылардың өкiлi (бұдан әрi – өкiл) жүзеге асырады.";
16) 20-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) эмитенттің облигацияларды орналастырудан алған ақшаны нысаналы пайдалануын бақылайды;";
"3-1) эмитенттің қаржылық жағдайына мониторингті және оның корпоративтік оқиғаларына талдау жасауды жүзеге асырады;";
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) облигацияларды ұстаушылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғауға бағытталған, оның ішінде меншігінде эмитенттің орналастырылған (сатып алғандарды шегергенде) облигацияларының елу және одан көп пайызы бар облигацияларды ұстаушылардың атынан сотқа эмитенттің облигациялар шығару проспектісінде белгіленген міндеттемелерді орындамауы мәселелері бойынша талап-арыз беру арқылы шаралар қолданады;

14) дополнить статьями 18-3 и 18-4 следующего содержания:
"Статья 18-3. Особенности выпуска облигаций, номинированных в иностранной валюте
1. Эмитенты-нерезиденты Республики Казахстан или международные финансовые организации вправе выпускать на территории Республики Казахстан облигации, номинальная стоимость которых выражена в иностранной валюте.
2. Условия и порядок выпуска, обращения и погашения, а также представления отчета об итогах размещения и погашения облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 18-4. Выкуп размещенных облигаций
1. Выкуп размещенных облигаций должен быть произведен эмитентом в случаях:
1) принятия органом эмитента решения о делистинге облигаций;
2) принятия решения фондовой биржей о делистинге облигаций эмитента по причине невыполнения специальных (листинговых) требований в части предоставления фондовой биржи информации, перечень которой определен нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами фондовой биржи;
3) незаключения эмитентом договора с представителем держателей облигаций в срок, превышающий тридцать календарных дней с даты расторжения или прекращения действия договора с прежним представителем держателей облигаций.
2. В случаях, установленных пунктом 1 настоящей статьи, эмитент обязан осуществить выкуп размещенных облигаций по цене, соответствующей номинальной стоимости облигаций с учетом накопленного вознаграждения, либо по справедливой рыночной цене облигаций в зависимости от того, какая величина является наибольшей.";
15) часть первую пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1. При выпуске и обращении облигаций представление интересов держателей облигаций перед эмитентом осуществляет представитель держателей облигаций (далее – представитель).";
16) в статье 20:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 1-1) и 3-1) следующего содержания:
"1-1) контролирует целевое использование эмитентом денег, полученных от размещения облигаций;";
"3-1) осуществляет мониторинг финансового состояния эмитента и анализ его корпоративных событий;";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) принимает меры, направленные на защиту прав и интересов держателей облигаций, в том числе посредством подачи иска в суд от имени держателей облигаций, в собственности которых находится пятьдесят и более процентов размещенных (за вычетом выкупленных) облигаций эмитента, по вопросам неисполнения эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций;

5) облигацияларды ұстаушыларға және уәкілетті органға осы тармақтың 1), 1-1), 2), 3), 3-1) және 4) тармақшаларына сәйкес өзiнiң iс-әрекеттерi туралы және мұндай iс-әрекеттерінiң нәтижелерi туралы тоқсанына кем дегенде бір рет хабарлайды.";
мынадай мазмұндағы 2-2 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"2-2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген функцияларды іске асыру мақсатында өкіл облигацияларды ұстаушылардың тізімі туралы ақпаратты сұратуға және алуға құқылы.
Эмитент уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және өкілмен жасалған шартта көзделген тәртіппен және шарттарда өкілге осы баптың 1-тармағында көрсетілген функцияларды іске асыру үшін оның сұратқан ақпаратын ұсынуға міндетті.";
"4. Өкіл өзінің интернет-ресурсында осы баптың 1-тармағының 1), 1-1), 2), 3), 3-1) және 4) тармақшаларына сәйкес өзiнiң iс-әрекеттерiнің нәтижелерi туралы ақпаратты, сондай-ақ эмитент пен өкіл арасында жасалған шартқа сәйкес эмитент ұсынатын ақпаратты орналастыруға міндетті.";
17) 22-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шығару проспектісінде ұйымдастырылған рынокта не ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған рыноктарда осы облигациялардың айналымы көзделген облигациялар ұйымдастырылған рынокта ғана орналастырылуға тиіс.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Эмитентке (андеррайтерге, эмиссиялық консорциумға) акцияларды орналастыру кезінде:
1) эмитенттің орналастырылған акцияларды кері сатып алуын жүзеге асыру құқығын не міндетін көздейтін мәмілелерді жасасуға (жасауға);
2) талаптарында (шығарылым талаптарында) эмитенттің орналастырған акцияларын эмитенттің сатып алу құқығы немесе міндеті көзделетін шарттар жасасуға (туынды бағалы қағаздарды сатып алуға) тыйым салынады.
Эмитенттің (андеррайтердің, эмиссиялық консорциумның) облигацияларды орналастыру кезінде облигациялардың жекелеген ұстаушыларына облигацияларды шығару проспектісінде белгіленбеген қосымша құқықтарды беруіне тыйым салынады.";
18) 22-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1-бап. Шет мемлекеттiң аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың және (немесе) орналастырудың, сондай-ақ эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының бағалы қағаздар тізіміне енгізудің шарттары мен тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының резидент ұйымы мынадай негiзгi шарттар сақталған жағдайда уәкiлеттi органның тиiстi рұқсаты болған кезде ғана шет мемлекеттiң аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруды және (немесе) орналастыруды жүзеге асыруға құқылы:
1) осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасы резидент ұйымының бағалы қағаздарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аталған резидент ұйымы бұрын шығарған эмиссиялық бағалы қағаздар Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының тізіміне енгізілген болса.
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, тиімді басқару орны (нақты басқару органдары) Қазақстан Республикасында орналасқан заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар шет мемлекеттің аумағында шығарылған және (немесе) орналастырылған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының тізіміне меншігінде аталған заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы бар Қазақстан Республикасының ұйымы бұрын шығарған бағалы қағаздар енгізілуге тиіс;

5) не реже одного раза в квартал информирует держателей облигаций и уполномоченный орган о своих действиях в соответствии с подпунктами 1), 1-1), 2), 3), 3-1) и 4) настоящего пункта и о результатах таких действий.";
дополнить пунктами 2-2 и 4 следующего содержания:
"2-2. В целях реализации функций, указанных в пункте 1 настоящей статьи, представитель вправе запрашивать и получать информацию о списке держателей облигаций.
Эмитент обязан в порядке и на условиях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа и договором с представителем, предоставлять представителю запрашиваемую им информацию для реализации функций, указанных в пункте 1 настоящей статьи.";
"4. Представитель обязан размещать на своем интернет-ресурсе информацию о результатах своих действий в соответствии с подпунктами 1), 1-1), 2), 3), 3-1) и 4) пункта 1 настоящей статьи, а также информацию, представляемую эмитентом в соответствии с договором, заключенным между эмитентом и представителем.";
17) в статье 22:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Облигации, проспектом выпуска которых предусмотрено обращение данных облигаций на организованном рынке либо на организованном и неорганизованном рынках, должны размещаться только на организованном рынке.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Эмитенту (андеррайтеру, эмиссионному консорциуму) запрещается при размещении акций:
1) заключать (совершать) сделки, предусматривающие право либо обязанность эмитента осуществить обратный выкуп размещенных акций;
2) заключать договоры (приобретать производную ценную бумагу), условиями которых (условиями выпуска которой) предусматривается право или обязанность эмитента выкупить размещенные акции эмитента.
Эмитенту (андеррайтеру, эмиссионному консорциуму) запрещается при размещении облигаций предоставлять отдельным держателям облигаций дополнительные права, не установленные проспектом выпуска облигаций.";
18) статью 22-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 22-1. Условия и порядок выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, а также включения эмиссионных ценных бумаг в список ценных бумаг фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории иностранного государства
1. Организация-резидент Республики Казахстан вправе осуществлять выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства только при наличии соответствующего разрешения уполномоченного органа при соблюдении следующих основных условий:
1) эмиссионные ценные бумаги, ранее выпущенные данной организацией-резидентом Республики Казахстан, за исключением ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан, указанной в части второй настоящего подпункта, включены в список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан.
В случае выпуска и (или) размещения на территории иностранного государства ценных бумаг, выпущенных юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления (фактические органы управления) которого находится в Республике Казахстан, в список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, должны быть включены ценные бумаги, ранее выпущенные организацией Республики Казахстан, в собственности которой находится пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) данного юридического лица;

2) Қазақстан Республикасының резидент ұйымы шығарған облигацияларды шет мемлекет аумағында орналастырудың басталуымен бір мезгілде олар Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында сатып алу үшін ұсынылуға тиіс, ал ұсыну кезiндегi осы облигацияларды орналастыру шарты оларды шет мемлекет аумағында орналастыру кезiндегi шарттарымен бiрдей болу керек. Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыногында осы облигацияларды сатып алуға инвесторлардың өтінімдерін (бұдан әрі – инвесторлар өтінімдері) тіркеуді Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін, сауда жүйесінде облигацияларды орналастыруды қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын қор биржасы жүзеге асырады.
Инвесторлар өтінімдері облигацияларды осылай орналастыру шеңберіндегі барлық өтінімдерді қабылдау нәтижелері бойынша эмитент айқындаған, облигациялар шығарылымын орналастыруға жоспарланатын жалпы көлемінің кемінде жиырма пайызы көлемінде өтеуге табыс ставкасы бойынша қанағаттандырылады. Егер Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыногында облигацияларға сұраныс облигациялар шығарылымын орналастыруға жоспарланатын жалпы көлемінің жиырма пайызынан кем болса, онда инвесторлар өтінімдері толық көлемде қанағаттандырылады;
3) шығарылымын уәкілетті орган тiркеген облигацияларды орналастыру кезiнде осы облигациялар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасы тiзiмiнiң санаттарына енгiзiлуге тиiс;
4) шығарылымы шет мемлекеттiң заңнамасына сәйкес тiркелген облигацияларды орналастыру кезiнде осы облигациялар бойынша қор биржасының оларды уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген қор биржасы тiзiмiнiң санаттарына енгiзуге келiсiмi алынуға тиiс;
5) акцияларды, сондай-ақ акционерлiк қоғамның бастамасы бойынша немесе оның қатысуымен шығарылатын және базалық активi осы акционерлiк қоғамның акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды орналастыру кезiнде:
осы акциялар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген қор биржасы тiзiмiнiң санаттарына енгiзiлуге тиiс;
эмитенттің уәкiлеттi органының акцияларды орналастыру туралы шешiмi осы акциялардың жалпы санының кемiнде жиырма пайызы Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында сатып алу үшін ұсынылуға тиiс деген шартты қамтуға тиіс. Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында сатып алу үшiн ұсынылуға тиiс акциялардың саны, егер осындай сан осы акцияларды басым сатып алу құқығын iске асырудың нәтижесi болып табылса, орналастырылатын акциялардың жалпы санының жиырма пайызынан кем болуы мүмкiн.

2) одновременно с началом размещения облигаций, выпущенных организацией-резидентом Республики Казахстан, на территории иностранного государства, они должны быть предложены к приобретению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан на тех же условиях размещения данных облигаций, что и при их размещении на территории иностранного государства. Регистрация заявок инвесторов на приобретение данных облигаций на организованном рынке Республики Казахстан (далее – заявки инвесторов) осуществляется фондовой биржей, функционирующей на территории Республики Казахстан, в торговой системе которой будет осуществляться размещение облигаций в порядке, установленном внутренними документами фондовой биржи.
Заявки инвесторов удовлетворяются по сложившейся по результатам приема всех заявок в рамках данного размещения облигаций ставке доходности к погашению, определенной эмитентом, в объеме не менее двадцати процентов от общего объема планируемого к размещению выпуска облигаций. В случае если спрос на облигации на организованном рынке Республики Казахстан составляет менее двадцати процентов от общего объема планируемого к размещению выпуска облигаций, то заявки инвесторов удовлетворяются в полном объеме;
3) при размещении облигаций, выпуск которых зарегистрирован уполномоченным органом, данные облигации должны быть включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) при размещении облигаций, выпуск которых зарегистрирован в соответствии с законодательством иностранного государства, по данным облигациям должно быть получено согласие фондовой биржи на их включение в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
5) при размещении акций, а также производных ценных бумаг, выпускаемых по инициативе или при участии акционерного общества и базовым активом которых являются акции этого акционерного общества:
данные акции должны быть включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа;
решение уполномоченного органа эмитента о размещении акций должно содержать условие о том, что не менее двадцати процентов от общего количества данных акций должны быть предложены к приобретению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан. Количество акций, которые должны быть предложены к приобретению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан, может составлять менее двадцати процентов от общего количества размещаемых акций, если такое количество является результатом реализации права преимущественной покупки данных акций.

2. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары:
1) осы эмиссиялық бағалы қағаздар Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасы тізімінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген санаттарына енгізілуі және онда болуы;
2) шет мемлекеттің аумағында эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруға осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптарды сақтаған кезде уәкiлеттi органның тиiстi рұқсаты болғанда шет мемлекеттің аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасында сауда-саттығы жүргізілетін бағалы қағаздар тізіміне енгізілуі және (немесе) онда болуы мүмкін.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған және (немесе) активтерiнiң кемiнде үштен екiсі Қазақстан Республикасының аумағында орналастырылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған заңды тұлғалар және (немесе) тиiмдi басқару орны (нақты басқару органдары) Қазақстан Республикасында орналасқан өзге де заңды тұлғалар осы Заңның мақсатында Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары болып танылады.
Заңды тұлғаның негiзгi басқару және кәсiпкерлiк қызметiн жүргiзу үшiн қажеттi стратегиялық коммерциялық шешiмдер қабылдау жүзеге асырылатын орын тиiмдi басқару орны (нақты басқару органы) болып танылады.
4. Қазақстан Республикасының резидент ұйымына шет мемлекеттiң аумағында эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруға және (немесе) орналастыруға уәкiлеттi органның рұқсат беруiнiң шарттары мен тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде айқындалады.
5. Осы баптың 1-тармағының талаптары:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда ұйым міндеттемелерін қайта құрылымдауды жүргізген кезде оған;
2) төлемі осы ұйым бұрын орналастырған облигациялар бойынша талап ету құқықтарымен жүзеге асырылатын, айналым мерзiмi өткен облигацияларды ұйым орналастырған кезде оған;
3) Қазақстан Республикасының резидент ұйымы шығарылымы шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген облигациялар бойынша Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымының міндеттемелерін қабылдаған жағдайда оған қолданылмайды.
6. Қазақстан Республикасының резидент ұйымы эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру аяқталған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде уәкілетті органға Қазақстан Республикасы резидент ұйымының осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында, 5) тармақшасының үшінші абзацында көзделген шарттарды орындауын растайтын ақпаратты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша ұсынады.";

2. Эмиссионные ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан могут быть включены и (или) находиться в списке ценных бумаг, торгуемых на фондовой бирже, осуществляющей деятельность на территории иностранного государства, при наличии соответствующего разрешения уполномоченного органа при условии:
1) включения и нахождения данных эмиссионных ценных бумаг в соответствующих категориях списка фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) соблюдения требований к размещению эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, установленных пунктом 1 настоящей статьи.
3. Организациями-резидентами Республики Казахстан в целях настоящего Закона признаются юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и (или) не менее двух третей активов которых находятся на территории Республики Казахстан или выпущены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и (или) иные юридические лица, место эффективного управления (фактические органы управления) которых находится в Республике Казахстан.
Местом эффективного управления (фактическим органом управления) признается место осуществления основного управления и принятия стратегических коммерческих решений, необходимых для проведения предпринимательской деятельности юридического лица.
4. Условия и порядок выдачи разрешения уполномоченного органа на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Требования пункта 1 настоящей статьи не распространяются на:
1) организацию при проведении ею реструктуризации обязательств в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) организацию при размещении ею облигаций, оплата которых осуществляется правами требования по облигациям, ранее размещенным данной организацией, срок обращения которых истек;
3) организацию-резидента Республики Казахстан в случае принятия ею обязательств организации-нерезидента Республики Казахстан по облигациям, выпуск которых зарегистрирован в соответствии с законодательством иностранного государства.
6. Организация-резидент Республики Казахстан в течение пятнадцати календарных дней с даты окончания размещения эмиссионных ценных бумаг предоставляет в уполномоченный орган информацию по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, подтверждающую выполнение организацией-резидентом Республики Казахстан условий, предусмотренных подпунктом 2), абзацем третьим подпункта 5) пункта 1 настоящей статьи.";

19) 23-баптың 4-тармағы "ол" деген сөзден кейін "міндеттемелерін" деген сөзбен толықтырылсын;
20) 24-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "өз мiндеттемелерiнiң орындалуы қамтамасыз етiлгенiн" деген сөздер "Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес тіркелген кепіл шартының болуын" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 26-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) эмитенттің жарғысында және бағалы қағаздар шығару проспектісінде айқындалған тиiстi хабарламаны бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;";
22) 30-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Таратылатын акционерлік қоғам таратылатын қоғамның тарату теңгерімі бекітілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде акциялар шығарылымын жою мақсатында уәкілетті органға өтініш білдіреді.
1-2. Уәкілетті орган акционерлік қоғамдардың акциялар шығарылымын жою жөніндегі шешімді акцияларды жоюға қажетті құжаттарды ұсынбай-ақ қабылдауға құқылы, оларды тарату немесе қайта ұйымдастыру (осы акционерлік қоғамға басқа заңды тұлғаның қосылу немесе осы акционерлік қоғамнан жаңа акционерлік қоғамның бөлініп шығу жағдайларын қоспағанда) туралы мәліметтер Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімінде қамтылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
23) 31-бапта:
2-тармақтағы "Облигациялар бойынша кiрiс және облигациялардың нақтылы құны оларды өтеу кезiнде" деген сөздер "Облигацияларды өтеу кезінде олардың номиналды құны және (немесе) облигациялар бойынша табыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "кiрiс және облигациялардың нақтылы құны оларды өтеу кезiнде" деген сөздер "табыс және (немесе) облигацияларды өтеу кезiнде олардың номиналды құны" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 32-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Эмитент мемлекеттiк емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы есептi бекітуге құжаттарды беру шарттары мен тәртібін бұзған және құжаттарды қарау процесінде олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайларда, уәкiлеттi орган мемлекеттiк емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы есептi бекітуден бас тартуға құқылы.
Эмитент уәкiлеттi органның мемлекеттiк емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы есептi бекітуден бас тарту жөніндегі шешіміне сотқа шағымдануға құқылы.";
25) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Туынды бағалы қағаздардың және туынды қаржы құралдарының айналымы";
26) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Туынды бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау шарттары

19) пункт 4 статьи 23 после слов "проведении ею реструктуризации" дополнить словом "обязательств";
20) в части второй пункта 1 статьи 24 слова "обеспечение исполнения его обязательств" заменить словами "наличие договора залога, зарегистрированного в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан";
21) подпункт 1) пункта 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1) опубликования соответствующего сообщения в средствах массовой информации, определенного уставом и проспектом выпуска ценных бумаг эмитента;";
22) в статье 30:
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Ликвидируемое акционерное общество обращается в уполномоченный орган в целях аннулирования выпуска акций в течение тридцати календарных дней с даты утверждения ликвидационного баланса ликвидируемого общества.
1-2. Уполномоченный орган вправе принять решение об аннулировании выпуска акций акционерных обществ, сведения о ликвидации или реорганизации (за исключением случаев присоединения к данному акционерному обществу другого юридического лица или выделения из данного акционерного общества нового акционерного общества) которых содержатся в Государственном регистре юридических лиц, без представления документов, необходимых для аннулирования акций.";
пункт 2 исключить;
23) в статье 31:
в пункте 2 слова "Доход по облигациям и номинальная стоимость облигаций при их погашении" заменить словами "Номинальная стоимость облигаций при их погашении и (или) доход по облигациям";
пункт 8 после слов "ценным бумагам и" дополнить словом "(или)";
24) статью 32 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уполномоченный орган вправе отказать в утверждении отчета об итогах погашения негосударственных облигаций в случаях нарушения эмитентом условий и порядка представления документов на утверждение отчета об итогах погашения негосударственных облигаций и выявления в процессе рассмотрения документов их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Эмитент вправе обжаловать решение уполномоченного органа об отказе в утверждении отчета об итогах погашения негосударственных облигаций в суд.";
25) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Обращение производных ценных бумаг и производных финансовых инструментов";
26) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Условия совершения сделок с производными ценными бумагами и производными финансовыми инструментами

1. Биржалық брокерлер және биржалық дилерлер қызметін жүзеге асыруға сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның лицензиясы бар брокер және (немесе) дилер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және шарттармен тауар биржасындағы туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасады.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған брокерге және (немесе) дилерге тауар биржасында, нысанасы туынды қаржы құралдары болып табылатын, базалық активі тауар болып табылатын мәмілелерді қоспағанда, тауарлармен мәмілелер жасасуға (жасауға) тыйым салынады.
Тауар биржасында орталық контрагенттің қатысуынсыз мәміле жасалған жағдайда брокер және (немесе) дилер Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген, тапсырма шартының нормалары қолданылатын брокерлік қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде тек қана клиенттің есебінен және тапсырмасы бойынша әрекет етеді.
3. Клиринг ұйымы, орталық депозитарий немесе қор биржасы орталық контрагент бола алады.
Қор биржасының уәкілетті органмен келісілген ішкі құжаттарында осы қор биржасының сауда жүйесінде мәмілелер жасасқан кезде орталық агенттің функцияларын өзге де ұйымдардың орындау мүмкіндігі көзделуі мүмкін.
4. Орталық контрагент қатыса отырып, туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асыру тәртібі мен шарттары орталық контрагент болып табылатын клиринг ұйымының, орталық депозитарийдің, қор биржасының уәкілетті органмен келісілген ішкі құжаттарында белгіленеді.
5. Номиналды ұстаушылар туынды бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеуді және олар бойынша құқықтарды растауды осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырады.
6. Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау шарттары мен тәртiбi қор биржасының iшкi құжаттарында белгiленедi.";
27) 36-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тіркеуші (номиналды ұстаушы) эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттердің міндеттемелері жөнінде талап ету құқықтарын беруді тіркеуді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен жүзеге асырады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеуді тіркеуші мәмілеге қатысушылардың бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге қарсы бұйрықтары негізінде (біржақты мәмілені тіркеу жағдайында – мәмілеге қатысушының бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрығының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттардың негізінде, қаржы ұйымдары Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен қайта құрылымдауды жүргізген кезде олардың бағалы қағаздарымен жасалған мәмілелерді тіркеу жағдайында уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген құжаттардың негізінде) жүзеге асырады.
Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу:

1. Брокер и (или) дилер, имеющие лицензию на осуществление деятельности биржевых брокеров и биржевых дилеров уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности, заключают сделки с производными финансовыми инструментами на товарной бирже в порядке и на условиях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Запрещается заключение (совершение) на товарной бирже брокером и (или) дилером, указанными в пункте 1 настоящей статьи, сделок с товарами, за исключением сделок, предметом которых являются производные финансовые инструменты, базовым активом которых является товар.
В случае заключения на товарной бирже сделки без участия центрального контрагента брокер и (или) дилер действуют исключительно за счет и по поручению клиента на основании договора на брокерское обслуживание, к которому применяются нормы договора поручения, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан.
3. Центральным контрагентом могут являться клиринговая организация, центральный депозитарий или фондовая биржа.
Внутренними документами фондовой биржи, согласованными с уполномоченным органом, может быть предусмотрена возможность исполнения функций центрального контрагента иными организациями при заключении сделок в торговой системе данной фондовой биржи.
4. Порядок и условия осуществления сделок с производными финансовыми инструментами с участием центрального контрагента устанавливаются внутренними документами клиринговой организации, центрального депозитария, фондовой биржи, являющихся центральным контрагентом, согласованными с уполномоченным органом.
5. Регистрация сделок с производными ценными бумагами и подтверждение прав по ним осуществляются номинальными держателями в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
6. Условия и порядок совершения сделок на организованном рынке ценных бумаг с производными финансовыми инструментами устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.";
27) в статье 36:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Регистрация уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам осуществляется регистратором (номинальным держателем) в случаях и в порядке, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Регистрация сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг осуществляется регистратором на основании встречных приказов участников сделки на регистрацию сделки с ценными бумагами (в случае регистрации односторонней сделки на основании приказа участника сделки на регистрацию сделки с ценными бумагами, а также иных документов, установленных законодательством Республики Казахстан, в случае регистрации сделок с ценными бумагами финансовых организаций при проведении ими реструктуризации в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан, на основании документов, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа).
Регистрация сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг включает:

1) бұйрық берген адамның өкілеттіктерін тексеруді және бұйрық нысанының белгіленген талаптарға сәйкес келуін;
2) бұйрықтың тіркелуін;
3) бұйрықта көрсетілген іс-әрекеттерді жасау мүмкіндігін тексеруді;
4) бұйрықты орындаудан бас тартуға негіздер болмаған кезде онда көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыруды;
5) клиентке бұйрығының орындалғаны туралы есепті жіберуді қамтиды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бұйрықты орындаудан бас тартуға негіздер болған кезде тіркеуші клиентті бас тартудың негіздері туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
Егер осы мәмілені тіркеу үшін табыс етілген құжаттар осы Заңның және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің және (немесе) тіркеушінің ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес келмесе, тіркеуші эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерін жүргізу жүйесінде тіркеуден бас тартуға міндетті.";
28) 38-бапта:
1-тармақтағы "(жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Номиналды ұстаушы номиналды ұстау жүйесіндегі жеке шоттан үзіндіде көрсеткен бағалы қағаздардың саны, түрлері туралы мәліметтер номиналды ұстаушының орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі жеке шоты (номиналды ұстаушы клиентінің қосалқы шоты) бойынша мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде қамтылған мәліметтер басымдыққа ие болады.";
29) 41-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесіндегі және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шоттардағы акция қалдықтарын қоспағанда, акционерлік қоғамның эмиссиялық бағалы қағаздарының қалдықтары мен қозғалысы туралы;";
2) тармақшада:
"және нақтылы" деген сөздер "және (немесе) номиналды" деген сөздермен ауыстырылсын;
", осы шоттардағы эмиссиялық бағалы қағаздардың қалдықтары мен қозғалысы туралы" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесіндегі және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шоттардағы акциялардың қалдықтары туралы;";
30) 42-бап алып тасталсын;
31) 44-бапта:
1-тармақ "құрайтын мәліметтерді" деген сөздерден кейін "және инсайдерлік ақпаратты" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-тармақтар "құрайтын мәліметтерді" деген сөздерден кейін "және инсайдерлік ақпаратты" деген сөздермен толықтырылсын;
32) 45-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:

1) проверку полномочий лица, отдавшего приказ, и соответствия формы приказа установленным требованиям;
2) регистрацию приказа;
3) проверку возможности совершения действий, указанных в приказе;
4) осуществление действий, указанных в приказе, при отсутствии оснований для отказа в его исполнении;
5) направление отчета клиенту об исполнении его приказа.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При наличии оснований для отказа в исполнении приказа регистратор обязан письменно уведомить клиента об основаниях отказа.
Регистратор обязан отказать в регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе ведения реестров держателей ценных бумаг, если документы, представленные для регистрации этой сделки, не соответствуют требованиям настоящего Закона и (или) нормативного правового акта уполномоченного органа и (или) внутренних документов регистратора.";
28) в статье 38:
в пункте 1 слова "(единой системе лицевых счетов)" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае несоответствия сведений о количестве, виде ценных бумаг, указанных номинальным держателем в выписке с лицевого счета в системе номинального держания, сведениям по лицевому счету номинального держателя (субсчету клиента номинального держателя) в системе учета центрального депозитария приоритет имеют сведения, содержащиеся в системе учета центрального депозитария.";
29) в статье 41:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) об остатках и движении эмиссионных ценных бумаг акционерного общества, за исключением остатка акций на лицевых счетах в системе реестров держателей ценных бумаг и (или) системе учета номинального держания;";
в подпункте 2):
после слов "бумаг и" дополнить словом "(или)";
слова ",об остатках и движении эмиссионных ценных бумаг на этих счетах" исключить;
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) об остатках акций на лицевых счетах в системе реестров держателей ценных бумаг и (или) системе учета номинального держания;";
30) статью 42 исключить;
31) в статье 44:
пункт 1 дополнить словами "и инсайдерскую информацию";
пункты 2 и 3 после слов "рынке ценных бумаг" дополнить словами "и инсайдерскую информацию";
32) в статье 45:
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:

"6-1) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметі;";
2-тармақ "депозитарийлiк қызмет" деген сөздерден кейін "және бірыңғай тіркеушінің қызметі" деген сөздермен толықтырылсын;
4-1-тармақтың екінші бөлігіндегі "директорлар кеңесі" деген сөздер "басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ "лицензиаттар" деген сөзден кейін ", бірыңғай тіркеуші" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 46-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "Өтiнiш" деген сөз "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қайта ұйымдастырылуы кезінде лицензиаттың акцияларына төлем жасау жағдайын қоспағанда, өтініш" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 47 және 47-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Өтiнiш берушiнiң (лицензиаттың) құрылтайшылары мен акционерлерi
1. Қазақстан Республикасының резиденті мен резиденті емес жеке және заңды тұлғалары осы баптың 2-тармағында және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгiленген шектеулердi ескере отырып, өтiнiш берушiнiң (лицензиаттың) құрылтайшылары және акционерлерi бола алады.
2. Тiзбесiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн оффшорлық аймақтарда тiркелген заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының резиденті өтініш берушінің (лицензиаттың) дауыс беретін акцияларын тікелей немесе жанама иелене алмайды және (немесе) пайдалана алмайды және (немесе) оларға билік ете алмайды.
Көрсетілген шектеу өтініш беруші жүзеге асырғысы келетін (лицензиат жүзеге асыратын) қызмет түрлерін жүзеге асыратын, рейтинг агенттiктерi бiрінің талап етілетiн ең төмен рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидентi емес ұйымдардың еншілес ұйымдары болып табылатын өтiнiш берушiлерге (лицензиаттарға) қолданылмайды.
Рейтинг агенттіктерінің тізбесі және талап етілетін ең төменгі рейтинг уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
47-1-бап. Лицензиаттың ұйымдық-құқықтық нысаны және органдары
1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрыла алатын және қызметін жүзеге асыра алатын, клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерді және (немесе) дилерді және трансфер-агентті қоспағанда, лицензиат акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады және қызметін жүзеге асырады.
2. Лицензиат (трансфер-агентті қоспағанда) міндетті түрде ішкі аудит қызметін құрады және мынадай алқалы органдарды қалыптастырады:
1) басқару органы;
2) атқарушы орган.";
35) 48-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының бірінші абзацындағы "директорлар кеңесі" деген сөздер "басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;

"6-1) клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами;";
в пункте 2 после слов "депозитарная деятельность" дополнить словами "и деятельность единого регистратора";
в части второй пункта 4-1 слова "советом директоров" заменить словами "органом управления";
в пункте 5 после слова "лицензиатами" дополнить словами ", единым регистратором";
33) часть первую пункта 1 статьи 46 дополнить словами ", за исключением случаев оплаты акций лицензиата в случае его реорганизации, осуществляемой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
34) статьи 47 и 47-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Учредители и акционеры заявителя (лицензиата)
1. Учредителями и акционерами заявителя (лицензиата) могут быть физические и юридические лица – резиденты и нерезиденты Республики Казахстан с учетом ограничений, установленных пунктом 2 настоящей статьи и иным законодательством Республики Казахстан.
2. Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, не могут прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться голосующими акциями заявителя (лицензиата)-резидента Республики Казахстан.
Указанное ограничение не распространяется на заявителей (лицензиатов), являющихся дочерними организациями организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, осуществляющих вид деятельности, который намерен осуществлять заявитель (осуществляет лицензиат).
Перечень рейтинговых агентств и минимальный требуемый рейтинг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 47-1. Организационно-правовая форма и органы лицензиата
1. Лицензиат создается и осуществляет деятельность в организационно-правовой форме акционерного общества, за исключением брокера и (или) дилера без права ведения счетов клиентов и трансфер-агента, которые могут создаваться и осуществлять деятельность в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.
2. Лицензиат (за исключением трансфер-агента) в обязательном порядке создает службу внутреннего аудита и формирует следующие коллегиальные органы:
1) орган управления;
2) исполнительный орган.";
35) в абзаце первом подпункта 1) пункта 1 статьи 48 слова "советом директоров" заменить словами "органом управления";

36) мынадай мазмұндағы 49-1-баппен толықтырылсын:
"49-1-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесі
Лицензиаттар тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады, онда:
1) лицензиат органдарының, лицензиат бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттері, олардың жауаптылығы;
2) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясат пен рәсімдер;
3) жасалатын операциялардың түрлері бойынша жеке алғанда жол берілетін тәуекелдер мөлшеріне лимиттер;
4) лицензиат органдарына тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жөніндегі есептілікті ұсынудың ішкі рәсімдері;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі критерийлері қамтылуға тиіс.
Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
37) 51-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті орган қолданған ықпал етудің шектеулі шараларының талаптары орындалмаған;";
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) уәкілетті органның талабы бойынша міндеттеме-хат берілмеген;
5-2) уәкілетті органмен жазбаша келісім жасаудан бас тартылған;";
11) тармақшадағы "қатарынан күнтізбелік он екі ай" деген сөздер "соңғы күнтізбелік он екі ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қор биржасының мүшесі қор биржасының қағидаларын тиісінше орындамауы немесе орындамауы себебінен қор биржасының мүшелігі тоқтатыла тұрған немесе оны жоғалтқан жағдайда, уәкілетті орган қор биржасы мүшесінің бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясының қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұру туралы немесе лицензиядан айыру туралы шешім қабылдауға құқылы.";
4-тармақтың 2) және 3) тармақшаларындағы "қатарынан күнтізбелік он екі ай" деген сөздер "соңғы күнтізбелік он екі ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 52-бапта:
1-тармақ "Лицензиаттар" деген сөзден кейін ", бірыңғай тіркеуші" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "Лицензиаттардың" деген сөзден кейін ", бірыңғай тіркеушінің" деген сөздермен толықтырылсын;
39) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi жүзеге асыруға шектеулер және тыйым салу
1. Мынадай жағдайларды:
1) өз мұқтаждығы үшін сатып алынған мүлікті жалға беруді қоса алғанда, өз мүлкіне билік етуді;

36) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Система управления рисками и внутреннего контроля
Лицензиаты формируют систему управления рисками и внутреннего контроля, которая должна содержать:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю органов лицензиата, подразделений лицензиата, их ответственность;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимый размер рисков в отдельности по видам совершаемых операций;
4) внутренние процедуры представления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам лицензиата;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
37) в статье 51:
в пункте 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) невыполнения требований ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) непредставления по требованию уполномоченного органа письма-обязательства;
5-2) отказа от составления с уполномоченным органом письменного соглашения;";
в подпункте 11) слова "двенадцати последовательных календарных месяцев" заменить словами "последних двенадцати календарных месяцев";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае приостановления или утраты членства фондовой биржи по причине ненадлежащего исполнения или неисполнения членом фондовой биржи правил фондовой биржи уполномоченный орган вправе принять решение о приостановлении действия лицензии члена фондовой биржи на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг на срок до шести месяцев или о лишении лицензии.";
в подпунктах 2) и 3) пункта 4 слова "двенадцати последовательных календарных месяцев" заменить словами "последних двенадцати календарных месяцев";
38) в статье 52:
пункт 1 после слова "Лицензиаты" дополнить словами ", единый регистратор";
пункт 2 после слова "лицензиатами" дополнить словами ", единым регистратором";
39) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Ограничения и запреты на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг
1. Лицензиат не вправе осуществлять предпринимательскую деятельность, не относящуюся к деятельности на финансовом рынке, за исключением следующих случаев:
1) распоряжения собственным имуществом, включая сдачу в аренду имущества, приобретенного для собственных нужд;

2) бағалы қағаздар рыногындағы қызметпен байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетуді;
3) бағалы қағаздар рыногындағы қызмет мәселелері жөніндегі арнайы әдебиеттерді ақпарат жеткізгіштердің кез келген түрлерінде өткізуді;
4) бағалы қағаздар рыногындағы қызмет саласында мамандардың біліктілігін арттыру бойынша оқытуды ұйымдастыруды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген өзге де жағдайларды қоспағанда, лицензиат қаржы рыногындағы қызметке жатпайтын кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға құқылы емес.
2. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бағалы қағаздар рыногындағы қызметi Қазақстан Республикасының аталған ұйымдардың қызметiн реттейтiн заңнамалық актiлерiнiң талаптары ескерiле отырып жүзеге асырылады.";
40) мынадай мазмұндағы 53-1-баппен толықтырылсын:
"53-1-бап. Шындыққа сай келмейтін жарнамаға тыйым салу
1. Лицензиатқа жарнама жарияланған күні шындыққа сай келмейтін қызметін жарнамалауға тыйым салынады.
2. Уәкілетті орган лицензиаттан шындыққа сай келмейтін жарнамаға өзгерістер енгізуді, оның тоқтатылуын немесе оны теріске шығаруды жариялауды талап етуге құқылы.
Осы талаптар уәкілетті орган белгілеген мерзімде орындалмаған жағдайда уәкілетті орган жарнамадағы мәліметтердің шындыққа сай келмейтіндігі туралы ақпаратты жариялауға не мұндай жарнаманы жариялаған лицензиат есебінен оларды нақтылауға құқылы.
3. Бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар ұсынатын қызметтерді жарнамалаушы ретінде мына тұлғаларға:
уәкілетті органның бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы жоқ заңды тұлғаларға;
лицензиаттардың қызметкерлері болып табылмайтын және лицензиаттар уәкілеттік бермеген жеке тұлғаларға әрекет етуге тыйым салынады.";
41) 54-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) өтініш берушінің (лицензиаттың) басқару органының бірінші басшысы мен мүшелері;
2) өтініш берушінің (лицензиаттың) атқарушы органының бірінші басшысы (трансфер-агенттің атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға) мен мүшелері;
3) трансфер-агенттің бас бухгалтерін қоспағанда, бас бухгалтер;
4) өтініш берушінің (лицензиаттың) оқшауланған бөлімшелерінің бірінші басшыларын және олардың бас бухгалтерлерін қоспағанда, өтiнiш берушiнiң (лицензиаттың) бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыратын бір немесе бірнеше құрылымдық бөлiмшесiнiң қызметiн үйлестiрудi және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және клиенттермен жасалған шарттарда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген әртүрлі есептілік нысандарын қоса алғанда, клиенттермен жасалатын кез келген шарттарға, клиенттерге және (немесе) уәкілетті органға берілетін ақпаратқа, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушы клиенттердің шоттарындағы активтердің қозғалысы мен қалдығының салыстырып тексерілгенін растайтын құжаттарға қол қою құқығы бар өзге де басшылары өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкерлері болып танылады.";
2-тармақта:
5) тармақшада:
"директорлар кеңесінің" деген сөздер "басқару органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқармасының" деген сөз "атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тіркеушінің атқарушы органының, трансфер-агенттің" деген сөздер "трансфер-агенттің атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер" деген сөздер "лицензиаттың не өзге де қаржы қызметтерін көрсететін қаржы ұйымының басшы қызметкері" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) предоставления консультационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью на рынке ценных бумаг;
3) реализации специальной литературы по вопросам деятельности на рынке ценных бумаг на любых видах носителей информации;
4) организации обучения по повышению квалификации специалистов в области деятельности на рынке ценных бумаг;
5) иных случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Деятельность на рынке ценных бумаг банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций осуществляется с учетом требований законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих деятельность данных организаций.";
40) дополнить статьей 53-1 следующего содержания:
"Статья 53-1. Запрет на рекламу, не соответствующую действительности
1. Лицензиату запрещается реклама его деятельности, не соответствующая действительности на день ее опубликования.
2. Уполномоченный орган вправе потребовать от лицензиата внесения изменений в рекламу, не соответствующую действительности, ее прекращения или публикации ее опровержения.
В случае невыполнения данного требования в установленный уполномоченным органом срок уполномоченный орган вправе опубликовать информацию о несоответствии действительности сведений, содержащихся в рекламе, либо уточнить их за счет лицензиата, опубликовавшего такую рекламу.
3. Запрещается выступать в качестве рекламодателя услуг, предоставляемых профессиональными участниками рынка ценных бумаг, следующим лицам:
юридическим лицам, не имеющим лицензии уполномоченного органа на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
физическим лицам, не являющимся работниками лицензиатов и не уполномоченных лицензиатами.";
41) в статье 54:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Руководящими работниками заявителя (лицензиата) признаются:
1) первый руководитель и члены органа управления заявителя (лицензиата);
2) первый руководитель (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа трансфер-агента) и члены исполнительного органа заявителя (лицензиата);
3) главный бухгалтер, за исключением главного бухгалтера трансфер-агента;
4) иные руководители заявителя (лицензиата), за исключением первых руководителей его обособленных подразделений и их главных бухгалтеров, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью одного или нескольких структурных подразделений заявителя (лицензиата), осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг, и обладающие правом подписи любых договоров, заключаемых с клиентами, информации, предоставляемой клиентам и (или) в уполномоченный орган, включая различные формы отчетности, предусмотренные договорами, заключенными с клиентами, и нормативными правовыми актами уполномоченного органа, а также документов, подтверждающих проведение сверки движения и остатка активов, находящихся на счетах клиентов профессионального участника рынка ценных бумаг.";
в пункте 2:
в подпункте 5):
слова "совета директоров" заменить словами "органа управления";
слово "правления" заменить словами "исполнительного органа";
слово "регистратора," исключить;
в подпункте 6) слова "в иной финансовой организации" заменить словами "лицензиата либо финансовой организации, оказывающей иные финансовые услуги";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған және қызметін жүзеге асыратын өтініш берушінің (лицензиаттың) атқарушы органы мүшелерінің саны үш адамнан кем болмауға тиіс.";
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшада:
"басқармасының" деген сөз "атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тіркеушінің атқарушы органының, трансфер-агенттің" деген сөздер "трансфер-агенттің атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"директорлар кеңесінің" деген сөздер "басқару органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқарма" деген сөз "атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өзге де басшы қызметкерлер лауазымдарына кандидаттар үшін кемінде бір жыл жұмыс стажы болуы қажет.";
екінші бөлікте:
"Директорлар кеңесі" деген сөздер "Басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқарма" деген сөз "атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "бұл адам өзiн уәкiлеттi органның осы" деген сөздер "осы адам уәкілетті органның оны" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті органның басшы қызметкерге және (немесе) осы басшы қызметкер тиісті қызметті атқаратын (соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде атқарған) лицензиатқа санкцияларды жүйелі түрде (соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан көп рет) қолдануы;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның лицензиаттың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісімін қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге де қаржы ұйымдарында бұрын берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алуға негіз болып табылады.";
42) 56-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында жасалған мәмілені бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануды уәкілетті орган сауда жүйесінде осы мәміле жасалған, бағалы қағаздармен мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған қор биржасы сараптама комитетінің (бұдан әрі осы бапта – сараптама комитеті) қорытындысын қарау қорытындылары бойынша жүзеге асырады.";
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "директорлар кеңесінің комитетін" деген сөздер "сараптама комитетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Қор биржасының директорлар кеңесінің бағалы қағаздармен мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тану мәселесі жөніндегі комитеті (бұдан әрі осы бапта - сараптама комитеті)" деген сөздер "Сараптама комитеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
3) тармақша "бағалы қағаздар" деген сөздердің алдынан "ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында жасалған," деген сөздермен, 5) тармақша "сұраныстың" деген сөздің алдынан "ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында жасалған," деген сөздермен толықтырылып, "мәміле жатқызылады." деген сөздер "мәміле;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"3. Число членов исполнительного органа заявителя (лицензиата), созданного и осуществляющего деятельность в организационно-правовой форме акционерного общества, должно составлять не менее трех человек.";
в пункте 4:
в части первой:
в подпункте 1):
слово "правления" заменить словами "исполнительного органа";
слово "регистратора," исключить;
в подпункте 2):
слова "совета директоров" заменить словами "органа управления";
слово "правления" заменить словами "исполнительного органа";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) для кандидатов на должности иных руководящих работников не менее одного года.";
в части второй:
слова "совета директоров" заменить словами "органа управления";
слово "правления" заменить словами "исполнительного органа";
в пункте 8 слова "в этом заявителе (лицензиате)" заменить словами "на должность руководящего работника заявителя (лицензиата)";
в пункте 9:
подпункт 2) части первой изложить в следующей редакции:
"2) систематическое (три и более раза в течение последних двенадцати календарных месяцев) применение уполномоченным органом санкций к руководящему работнику и (или) лицензиату, в котором данный руководящий работник занимает (занимал в течение последних двенадцати календарных месяцев) соответствующую должность;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника лицензиата является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях.";
42) в статье 56:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Признание сделки, заключенной на организованном рынке ценных бумаг, как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг осуществляется уполномоченным органом по итогам рассмотрения заключения экспертного комитета фондовой биржи, в торговой системе которой была заключена данная сделка, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования (далее в настоящей статье – экспертный комитет).";
в пункте 3:
в части первой слова "комитет совета директоров" заменить словами "экспертный комитет";
в части второй слова "Комитет совета директоров фондовой биржи по вопросу признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования, (далее в настоящей статье – экспертный комитет)" заменить словами "Экспертный комитет";
в пункте 5:
подпункты 3) и 5) после слова "сделка" дополнить словами ", заключенная на организованном рынке ценных бумаг,";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында жасалған, сараптама комитеті айқындаған қосымша талаптарға сәйкес келетін өзге де мәмілелер жатқызылады.";
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында жасалған мәмілелерді бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тануды уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің ұсынған құжаттарын талдау не бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің қызметін тексеру нәтижелері бойынша жүзеге асырады.
8. Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында жасалған мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тану тәртібі мен шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
43) 56-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-1-бап. Инсайдерлiк ақпаратқа билiк етудi және оны пайдалануды шектеу
1. Эмитенттің ішкі құжаттарында:
1) инсайдерлікке жататын ақпарат тізбесі;
2) инсайдерлік ақпаратты ашып көрсету тәртібі мен мерзімдері;
3) инсайдерлік ақпаратқа қол жеткізу құқықтарының аражігін ажырату және инсайдерлердің мұндай ақпаратты заңсыз пайдалану мүмкіндігіне жол бермеу үшін ішкі бақылау қағидалары;
4) инсайдерлік ақпаратқа қолжетімділігі бар тұлғалардың тізімін жүргізу, сайма-сай қалпында ұстау, сондай-ақ оларды тізімнен шығару тәртібі;
5) тұлғаларды осы баптың 5-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тізімге енгізген (тізімнен шығарған) жағдайларда оларға хабарлама жіберу, сондай-ақ осы баптың 5-тармағының 5) тармақшасында белгіленген жағдайда тұлғаларға хабарлау тәртібі мен мерзімдері;
6) осы баптың 3-тармағының 2), 3), 4) және 7) тармақшаларында аталған заңды тұлғалардың эмитентке өзінің қызметтік жағдайына және еңбек міндеттеріне қарай эмитенттің инсайдерлік ақпаратына қолжетімділігі бар өз қызметкерлері туралы ақпарат беру тәртібі мен мерзімдері;
7) эмитентке инсайдерлік ақпаратқа билік етуге және оны пайдалануға бақылауды жүзеге асыруына мүмкіндік беретін өзге де ережелер белгіленеді.
Эмитенттің осы тармақта көрсетілген ішкі құжаттарын (осы бапта бұдан әрі – ішкі бақылау қағидалары) эмитенттің басқару органы бекітуге тиіс.
2. Мыналар инсайдерлік ақпаратқа жатпайды:
1) инвестициялық шешімдер қабылдау және (немесе) бағалы қағаздармен (туынды қаржы құралдарымен) операцияларды жүзеге асыру туралы ұсынымдар немесе ұсыныстар әзірлеу мақсатында жасалған бағалы қағаз (туынды қаржы құралы) құнына, эмитенттің мүліктік жағдайына қатысты зерттеуді, болжауды және бағалауды қоса алғанда, жалпыға қолжетімді мәліметтер негізінде әзірленген ақпарат;

"6) иные сделки, заключенные на организованном рынке ценных бумаг, соответствующие дополнительным условиям, определенным экспертным комитетом.";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Признание сделки, заключенной на неорганизованном рынке ценных бумаг, как совершенной в целях манипулирования на рынке ценных бумаг осуществляется уполномоченным органом по результатам анализа документов, представленных субъектами рынка ценных бумаг, либо проверок деятельности субъектов рынка ценных бумаг.
8. Порядок и условия признания сделок, заключенных на неорганизованном рынке ценных бумаг, как совершенных в целях манипулирования устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
43) статью 56-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 56-1. Ограничения на распоряжение и использование инсайдерской информации
1. Внутренними документами эмитента устанавливаются:
1) перечень информации, относящейся к инсайдерской;
2) порядок и сроки раскрытия инсайдерской информации;
3) правила внутреннего контроля для разграничения прав доступа к инсайдерской информации и недопущения возможности неправомерного использования такой информации инсайдерами;
4) порядок ведения, поддержания в актуальном состоянии списка лиц, обладающих доступом к инсайдерской информации, а также исключения их из списка;
5) порядок и сроки уведомления лиц в случаях их включения (исключения) из списка, указанного в подпункте 4) пункта 5 настоящей статьи, а также информирования лиц в случае, установленном подпунктом 5) пункта 5 настоящей статьи;
6) порядок и сроки предоставления информации эмитенту юридическими лицами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) и 7) пункта 3 настоящей статьи, об их работниках, обладающих в силу своего служебного положения и трудовых обязанностей доступом к инсайдерской информации эмитента;
7) иные положения, позволяющие эмитенту осуществлять контроль за распоряжением и использованием инсайдерской информации.
Внутренние документы эмитента, указанные в настоящем пункте (далее в настоящей статье – правила внутреннего контроля), должны быть утверждены органом управления эмитента.
2. К инсайдерской информации не относится:
1) информация, подготовленная на основании общедоступных сведений, включая исследования, прогнозы и оценку в отношении стоимости ценной бумаги (производного финансового инструмента), имущественного положения эмитента, произведенные в целях принятия инвестиционных решений и (или) подготовки рекомендаций или предложений об осуществлении операций с ценными бумагами (производными финансовыми инструментами);

2) бұқаралық ақпарат құралдарынан алынған ақпарат;
3) дерек көзі беймәлім, қалың қауымға таралатын, расталмаған ақпарат, сондай-ақ эмитенттің ағымдағы немесе жоспарланған қызметіне қатысты болжамдар.
3. Мына адамдар инсайдерлер болып танылады:
1) өзінің қызметтік жағдайына және еңбек міндеттеріне қарай инсайдерлік ақпаратқа қолжетімділігі бар эмитент қызметкерлері;
2) эмитенттің дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленуіне, пайдалануына және (немесе) оларға билік етуіне қарай инсайдерлік ақпаратқа қолжетімділігі бар адамдар;
3) аудиторлық ұйым, бағалаушы, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар және талаптарында инсайдерлік ақпаратты ашып көрсету көзделіп жасалған (оның ішінде ауызша) шартқа сәйкес эмитентке қызметтер көрсететін басқа да адамдар;
4) эмитент шығарған (берген) бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары) оның тізіміне енгізілген сауда-саттықты ұйымдастырушы;
5) қор биржасы директорлар кеңесінің, қор биржасы листинг комиссиясының және бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді айлы-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған, сауда жүйесінде эмитенттің бағалы қағаздарымен мәмілелер жасалатын қор биржасы сараптама комитетінің мүшелері;
6) бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің қызметін мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша өздеріне берілген функцияларға қарай инсайдерлік ақпаратқа қолжетімділігі бар мемлекеттік қызметшілер;
7) мүшелері эмитенттер болып табылатын қоғамдық бірлестіктер мен өзін-өзі реттейтін ұйымдар және осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген, өздеріне берілген өкілеттіктерге қарай инсайдерлік ақпаратқа қолжетімділігі бар ұйымдар;
8) осы тармақтың 2), 3), 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген ұйымдардың өзінің қызметтік жағдайына және еңбек міндеттеріне қарай инсайдерлік ақпаратқа қолжетімділігі бар қызметкерлері;
9) осы тармақтың 1) - 8) тармақшаларында аталған адамдардан инсайдерлік ақпаратты алған адамдар.
4. Инсайдерлер:
1) бағалы қағаздармен (туынды қаржы құралдарымен) мәмілелер жасаған кезде инсайдерлік ақпаратты пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, инсайдерлік ақпаратты үшінші бір адамдарға беруге немесе үшінші бір адамдар үшін қолжетімді етуге;
3) инсайдерлік ақпаратқа негізделген, бағалы қағаздармен мәмілелер жасау туралы ұсынымдарды үшінші бір адамдарға беруге құқылы емес.
5. Эмитент мынадай іс-шараларды жүргізу арқылы:

2) информация, полученная из средств массовой информации;
3) неподтвержденная информация, источник которой неизвестен, распространяемая среди широкого круга лиц, а также предположения относительно текущей или планируемой деятельности эмитента.
3. Инсайдерами признаются следующие лица:
1) работники эмитента, обладающие доступом к инсайдерской информации в силу своего служебного положения и трудовых обязанностей;
2) лица, обладающие доступом к инсайдерской информации в силу владения, пользования и (или) распоряжения прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) эмитента;
3) аудиторская организация, оценщик, профессиональные участники рынка ценных бумаг и другие лица, оказывающие услуги эмитенту в соответствии с заключенным договором (в том числе устным), условиями которого предусмотрено раскрытие инсайдерской информации;
4) организатор торгов, в список которого включены ценные бумаги (производные финансовые инструменты), выпущенные (предоставленные) эмитентом;
5) члены совета директоров фондовой биржи, листинговой комиссии фондовой биржи и экспертного комитета фондовой биржи, в торговой системе которой заключаются сделки с ценными бумагами эмитента, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования;
6) государственные служащие, обладающие доступом к инсайдерской информации в силу предоставленных им функций по государственному контролю и надзору за деятельностью субъектов рынка ценных бумаг;
7) общественные объединения и саморегулируемые организации, членами которых являются эмитенты и организации, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) настоящего пункта, обладающие в силу предоставленных им полномочий доступом к инсайдерской информации;
8) работники организаций, указанных в подпунктах 2), 3), 4) и 7) настоящего пункта, обладающие доступом к инсайдерской информации в силу своего служебного положения и трудовых обязанностей;
9) лица, получившие инсайдерскую информацию от лиц, указанных в подпунктах 1) – 8) настоящего пункта.
4. Инсайдеры не вправе:
1) использовать инсайдерскую информацию при совершении сделок с ценными бумагами (производными финансовыми инструментами);
2) передавать третьим лицам или делать доступной для третьих лиц инсайдерскую информацию, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
3) предоставлять третьим лицам рекомендации о совершении сделок с ценными бумагами, основанные на инсайдерской информации.
5. Эмитент обязан обеспечить контроль за распоряжением и использованием инсайдерской информации об эмитенте и выпущенных (предоставленных) им ценных бумагах (производных финансовых инструментах), путем проведения следующих мероприятий, включая, но не ограничиваясь мероприятиями по:

1) оның қызметіне қатысты болатын және жалпыға бірдей қолжетімді болып табылмайтын ақпаратты, егер салдарына байланысты эмитенттің мүліктік және қаржылық жағдайы үшін бұл ақпараттың осы эмитент шығарған (берген) бағалы қағаздардың (туынды қаржы құралдарының) құнына әсер етуге ықпалы болса, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және шарттарда ашып көрсету;
2) ішкі бақылау қағидаларын әзірлеу және бекіту, сондай-ақ эмитенттің және оның қызметкерлерінің осы қағидалардың талаптарын орындауына бақылауды жүзеге асыру;
3) міндетіне эмитенттің және оның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының және ішкі бақылау қағидаларының талаптарын сақтауына бақылауды жүзеге асыру кіретін құрылымдық бөлімше құру не лауазымды адамды тағайындау;
4) эмитенттің инсайдерлік ақпаратына қолжетімділігі бар, осы баптың 3-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында аталған адамдар тізімін жүргізу және сайма-сай қалпында ұстау;
5) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген тізімге енгізілген адамдарға олардың тізімге (тізімнен) енгізілгені (шығарылғаны) туралы хабарлама жіберу, аталған адамдарға инсайдерлік ақпаратқа билік ету және оны пайдалану бөлігінде осы Заң мен ішкі бақылау қағидаларының талаптарын хабарлау;
6) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген тізімге енгізілген адамдардың тізімін уәкілетті органға оның талап етуі бойынша табыс ету;
7) ішкі бақылау қағидаларында көзделген өзге де іс-шараларды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, алайда олармен шектелмей, эмитент және ол шығарған (берген) бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары) туралы инсайдерлік ақпаратқа билік еткені және оны пайдаланғаны үшін бақылауды қамтамасыз етуге міндетті.
6. Осы баптың 3-тармағының 2), 3), 4) және 7) тармақшаларында аталған заңды тұлғалар:
1) осы заңды тұлғалар оларға қатысты инсайдерлер деп танылған, өзінің қызметтік жағдайына және еңбек міндеттеріне қарай эмитенттердің инсайдерлік ақпаратына қолжетімділігі бар өз қызметкерлерінің тізімін жүргізуге;
2) осы заңды тұлғалар оларға қатысты инсайдерлер деп танылған, инсайдерлік ақпаратты пайдалануға тыйым салу бөлігінде осы Заңның және ішкі бақылау қағидаларының талаптары туралы өз қызметкерлеріне хабарлауға;
3) осы заңды тұлғалар оларға қатысты инсайдерлер деп танылған эмитенттерді өзінің қызметтік жағдайына және еңбек міндеттеріне қарай эмитенттердің инсайдерлік ақпаратына қолжетімділігі бар өз қызметкерлері туралы ішкі бақылау қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде хабарлауға міндетті.";

1) раскрытию в порядке и на условиях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа, информации, касающейся его деятельности и не являющейся общедоступной, если эта информация в связи с последствиями для имущественного и финансового положения эмитента способна оказать влияние на стоимость выпущенных (предоставленных) данным эмитентом ценных бумаг (производных финансовых инструментов);
2) разработке и утверждению правил внутреннего контроля, а также осуществлению контроля за исполнением требований данных правил эмитентом и его работниками;
3) созданию структурного подразделения либо назначению должностного лица, в обязанности которого входит осуществление контроля за соблюдением эмитентом и его должностными лицами и работниками требований законодательства Республики Казахстан и правил внутреннего контроля;
4) ведению и поддержанию в актуальном состоянии списка лиц, обладающих доступом к инсайдерской информации эмитента, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 3 настоящей статьи;
5) уведомлению лиц, включенных в список, указанный в подпункте 4) настоящего пункта, об их включении (исключении) в список (из списка), информированию указанных лиц о требованиях настоящего Закона и правил внутреннего контроля в части распоряжения и использования инсайдерской информации;
6) представлению списка лиц, включенных в список, указанный в подпункте 4) настоящего пункта, в уполномоченный орган по его требованию;
7) осуществлению иных мероприятий, предусмотренных правилами внутреннего контроля.
6. Юридические лица, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 7) пункта 3 настоящей статьи, обязаны:
1) вести список своих работников, обладающих в силу своего служебного положения и трудовых обязанностей доступом к инсайдерской информации эмитентов, инсайдерами в отношении которых признаны данные юридические лица;
2) информировать своих работников о требованиях настоящего Закона в части запрета на использование инсайдерской информации и правил внутреннего контроля, инсайдерами в отношении которых признаны данные юридические лица;
3) информировать эмитентов, инсайдерами в отношении которых признаны данные юридические лица, о своих работниках, обладающих в силу своего служебного положения и трудовых обязанностей доступом к инсайдерской информации эмитентов, в порядке и сроки, установленные правилами внутреннего контроля.";

44) 63-бапта:
2-тармақ "тәртiбiне" деген сөзден кейін "және шарттарына" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тапсырма шартының нормалары – номиналды ұстау қызметтерін ұсыну бөлігінде, ал комиссия шартының нормалары ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында брокерлік қызметтер көрсету бөлігінде қолданылады. Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар рыногында брокерлік қызметтер көрсету брокерлік шарт тараптарының келісімі бойынша тапсырма шартының немесе комиссия шартының негізінде ұсынылады.";
4-тармақтың 2) тармақшасындағы "бөлімшесі енуге тиiс." деген сөздер "бөлiмшесi;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне және номиналды ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығы бар брокердің және (немесе) дилердiң ішкі құжаттарына сәйкес өзге де құрылымдық бөлімшелері енуге тиiс.";
45) 64-бапта:
2-1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және (немесе) дилерлік қызмет шеңберінде брокер және (немесе) дилер брокердің шоттарындағы өз клиенттерінің ақшасын қарыз түрінде не өз мүдделерінде немесе үшiншi бір адамдардың мүдделерiнде міндеттемелерді орындау ретінде пайдалануға құқылы емес.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Брокер және (немесе) дилер эмитентке:
1) андеррайтер ретiнде немесе эмиссиялық консорциум құрамында эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру;
2) қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қаржы құралдары бойынша баға белгілеуді жариялау және ұстау;
3) бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың тізімде болу мәселелері бойынша консультациялық қызметтер ұсыну жөніндегі қызметтерді көрсетуге құқылы.
Брокер және (немесе) дилер эмитентке осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында аталған қызметтерді көрсеткен кезде осы эмитенттің облигацияларын ұстаушылар өкілі болуға құқылы емес.";
46) 12-тарау мынадай мазмұндағы 64-1 және 64-2-баптармен толықтырылсын:
"64-1-бап. Бірыңғай тіркеушінің құқықтық жағдайы және оның қызметін ұйымдастыру
1. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі бірыңғай тіркеушінің қызметі уәкілетті органның лицензиялауына жатпайды.
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі бірыңғай тіркеуші қызметінің тәртібі осы Заңның 65-бабының талаптарына сәйкес белгіленеді.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, қор биржасы және орталық депозитарий ғана бірыңғай тіркеушінің құрылтайшылары мен акционерлері бола алады.

44) в статье 63:
пункт 2 после слов "к порядку" дополнить словами "и условиям";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Нормы договора поручения применяются в части предоставления услуг номинального держания, а нормы договора комиссии – в части оказания брокерских услуг на организованном рынке ценных бумаг. Брокерские услуги на неорганизованном рынке ценных бумаг предоставляются на основании договора поручения или комиссии по соглашению сторон брокерского договора.";
пункт 4 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) иные структурные подразделения в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа и внутренними документами брокера и (или) дилера с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.";
45) в статье 64:
пункт 2-1 исключить;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. В рамках брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг брокер и (или) дилер не вправе использовать деньги своих клиентов, находящиеся на счетах брокера, в виде займа либо в качестве исполнения обязательств в собственных интересах или в интересах третьих лиц.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Брокер и (или) дилер вправе оказывать эмитенту следующие услуги по:
1) выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг в качестве андеррайтера или в составе эмиссионного консорциума;
2) объявлению и поддержанию котировок по финансовому инструменту в соответствии с внутренними документами фондовой биржи;
3) предоставлению консультационных услуг по вопросам включения и нахождения ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи.
Брокер и (или) дилер при оказании эмитенту услуг, указанных в подпункте 1) части первой настоящего пункта, не вправе являться представителем держателей облигаций данного эмитента.";
46) главу 12 дополнить статьями 64-1 и 64-2 следующего содержания:
"Статья 64-1. Правовое положение и организация деятельности единого регистратора
1. Деятельность единого регистратора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг не подлежит лицензированию уполномоченным органом.
Порядок деятельности единого регистратора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг устанавливается в соответствии с требованием статьи 65 настоящего Закона.
2. Учредителями и акционерами единого регистратора могут являться только Национальный Банк Республики Казахстан, фондовая биржа и центральный депозитарий.

3. Бірыңғай тіркеушінің органдары, олардың функциялары мен өкілеттіктері, олардың құрылу және шешімдер қабылдау тәртібі осы Заңмен, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен, бірыңғай тіркеушінің жарғысымен және ішкі құжаттарымен айқындалады.
Бірыңғай тіркеушінің директорлар кеңесінің құрамына тұрақты негізде дауыс беру құқығымен уәкілетті органның өкілі кіреді.
Осы заңның 54-бабының талаптары бірыңғай тіркеушінің басшы қызметкерлеріне қолданылады.
4. Бірыңғай тіркеуші:
1) ақпараттық жүйелерді, деректер базаларын қауіпсіз орналастыру және пайдалану үшін техникалық және өзге де үй-жайларының болуына;
2) өз қызметінде сертификатталған жабдық пен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануға;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келетін, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін құрайтын ақпаратты сақтау үшін резервтік орталығының болуына;
4) бірыңғай тіркеуші өз қызметінде пайдаланатын ақпараттық, коммуникациялық жүйелер мен технологияларды қоса алғанда, бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етуге жыл сайын аудит өткізуге міндетті.
5. Бірыңғай тіркеуші:
1) қаржы рыногындағы қызметке жатпайтын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, заңды тұлғаларды құруға және олардың қызметіне қатысуға құқылы емес.
6. Бірыңғай тіркеуші бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз ұйым болып табылады. Бұл талап осы Заңның 80-бабының 3-1-тармағында көзделген қызметті жүзеге асыру кезінде орталық депозитарийге қолданылмайды.
64-2-бап. Бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағы
1. Бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағы бірыңғай тіркеушінің бағалы қағаздар рыногы субъектілерімен өзара қатынастарын айқындайтын оның ішкі құжаты болып табылады.
Бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағын сақтау бірыңғай тіркеушінің қызметтерін пайдаланатын барлық субъектілер үшін міндетті болып табылады.
2. Бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағын директорлар кеңесі бекітеді және уәкілетті органмен келісіледі.
Бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағы және оған өзгерістер мен толықтырулар олар уәкілетті органмен келісілгеннен кейін күшіне енеді.
3. Бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағы:
1) эмиссиялық бағалы қағаздармен, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерімен, сондай-ақ осы Заңда белгіленген жағдайларда эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттердің міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарымен жасалатын мәмілелерді тіркеу қағидаларын;

3. Органы единого регистратора, их функции и полномочия, порядок формирования и принятия ими решений определяются настоящим Законом, нормативным правовым актом уполномоченного органа, уставом и внутренними документами единого регистратора.
В состав совета директоров единого регистратора на постоянной основе с правом голоса входит представитель уполномоченного органа.
Требования статьи 54 настоящего Закона распространяются на руководящих работников единого регистратора.
4. Единый регистратор обязан:
1) иметь технические и иные помещения для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем, баз данных;
2) использовать в своей деятельности сертифицированные оборудование и программное обеспечение;
3) иметь резервный центр для хранения информации, составляющей систему реестров держателей ценных бумаг, соответствующий требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа;
4) проводить ежегодный аудит программно-технического обеспечения, включая информационные, коммуникационные системы и технологии, используемые единым регистратором в своей деятельности.
5. Единый регистратор не вправе:
1) осуществлять предпринимательскую деятельность, не относящуюся к деятельности на финансовом рынке;
2) участвовать в создании и деятельности юридических лиц, за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Единый регистратор является единственной организацией на территории Республики Казахстан, осуществляющей деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг. Данное требование не распространяется на центральный депозитарий при осуществлении деятельности, предусмотренной пунктом 3-1 статьи 80 настоящего Закона.
Статья 64-2. Свод правил единого регистратора
1. Свод правил единого регистратора является его внутренним документом, определяющим взаимоотношения единого регистратора с субъектами рынка ценных бумаг.
Соблюдение свода правил единого регистратора является обязательным для всех субъектов, пользующихся услугами единого регистратора.
2. Свод правил единого регистратора утверждается советом директоров и согласовывается с уполномоченным органом.
Свод правил единого регистратора и изменения и дополнения к нему вступают в силу после их согласования с уполномоченным органом.
3. Свод правил единого регистратора должен содержать:
1) правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, долями участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью, а также правами требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в случаях, установленных настоящим Законом;

2) эмиссиялық бағалы қағаздарды, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін, сондай-ақ осы Заңда белгіленген жағдайларда эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттердің міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарын есепке алу қағидаларын;
3) эмиссиялық бағалы қағаздарды сақтау және материалсыздандыру қағидаларын;
4) бірыңғай тіркеушінің клиенттеріне есептілік табыс ету қағидаларын;
5) бағалы қағаздар рыногы субъектілерімен өзара іс-қимыл тәртібін;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де ережелерді қамтуға тиіс.";
47) 65-бапта:
2 және 3-тармақтар алып тасталсын;
4-тармақтағы "және орталық депозитарийдің ережелер жинағында" және "және жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде көрсетіледі" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Қызметтік міндеттеріне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін сақтау немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін құрайтын құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуді бақылау кіретін қызметкерлер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен жауапты болады.";
48) 67-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
49) 68-бап алып тасталсын;
50) 72-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"72-бап. Инвестициялық комитеттің қызметі. Инвестициялық комитет мүшелеріне қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының өз активтеріне және (немесе) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушы (инвестициялық портфельді немесе зейнетақы активтерін басқарушы) инвестициялық басқаруға қабылдаған активтерге қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды құрамында кемінде үш адам болуға тиіс инвестициялық комитет жүзеге асырады. Инвестициялық комитет мүшелерінің кемінде жартысы өздерін кәсіби қатысушының басшы қызметкерлеріне тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған, бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының басшы қызметкерлері болуға тиіс.
Осы тармақтың талаптары тіркеушіге, трансфер-агентке және бағалы қағаздар рыногында кастодиандық және (немесе) брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар екінші деңгейдегі банкке қолданылмайды.
2. Инвестициялық комитеттің мүшелерін сайлауды бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының атқарушы органы жүзеге асырады.
3. Зейнетақы активтерін басқарушы инвестициялық комитеттің құрамына:
1) зейнетақы активтерін басқарушының бір жинақтаушы зейнетақы қорының ғана зейнетақы активтеріне инвестициялық басқаруды жүзеге асыруы шартымен оған активтері инвестициялық басқаруға берілген жинақтаушы зейнетақы қорының өкілін қоспағанда, осы зейнетақы активтерін басқарушының қызметкерлері болып табылмайтын адамдар;

2) правила учета эмиссионных ценных бумаг, долей участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью, а также прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в случаях, установленных настоящим Законом;
3) правила хранения и дематериализации эмиссионных ценных бумаг;
4) правила представления отчетности клиентам единого регистратора;
5) порядок взаимодействия с субъектами рынка ценных бумаг;
6) иные положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.";
47) в статье 65:
пункты 2 и 3 исключить;
в пункте 4 слова "и отражаются в единой системе лицевых счетов" и "и сводом правил центрального депозитария" исключить;
пункт 6 исключить;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Работники, в служебные обязанности которых входит хранение системы реестров держателей ценных бумаг или контроль за обеспечением сохранности документов и сведений, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг, несут ответственность в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.";
48) пункт 5 статьи 67 исключить;
49) статью 68 исключить;
50) статью 72 изложить в следующей редакции:
"Статья 72. Деятельность инвестиционного комитета. Требования, предъявляемые к членам инвестиционного комитета
1. За исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан, принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов профессионального участника рынка ценных бумаг и (или) активов, принятых профессиональным участником рынка ценных бумаг (управляющим инвестиционным портфелем или пенсионными активами) в инвестиционное управление, осуществляется инвестиционным комитетом, в составе которого должно быть не менее трех человек. Не менее половины членов инвестиционного комитета должны являться руководящими работниками профессионального участника рынка ценных бумаг, получившими согласие уполномоченного органа на их назначение (избрание) руководящими работниками профессионального участника.
Требования настоящего пункта не распространяются на регистратора, трансфер-агента и банк второго уровня, обладающий лицензией на осуществление кастодиальной и (или) брокерской, и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
2. Избрание членов инвестиционного комитета осуществляется исполнительным органом профессионального участника рынка ценных бумаг.
3. В состав инвестиционного комитета управляющего пенсионными активами не должны входить:
1) лица, не являющиеся работниками данного управляющего пенсионными активами, за исключением представителя накопительного пенсионного фонда, чьи активы переданы ему в инвестиционное управление, при условии, что управляющий пенсионными активами осуществляет инвестиционное управление пенсионными активами только одного накопительного пенсионного фонда;

2) зейнетақы активтерін басқарушыға не жинақтаушы зейнетақы қорына қатысты үлестес заңды тұлғалардың бір мезгілде басшы қызметкерлері не ірі акционерлері болып табылатын зейнетақы активтерін басқарушы қызметкерлері кірмеуге тиіс.
4. Инвестициялық комитеттің отырысы инвестициялық комитеттің сайланған мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы, бірақ инвестициялық комитеттің кемінде үш мүшесі қатысқан жағдайда өткізіледі.
Инвестициялық комитеттiң шешiмдерi оның отырысына қатысатын мүшелердің көпшiлiк дауысымен қабылданады және жазбаша түрде ресiмделедi.
5. Инвестициялық комитет мүшесі инвестициялық шешімдерді қабылдау бөлігінде өзіне жүктелген функцияларды орындауды өзге тұлғаларға беруге құқылы емес.
6. Инвестициялық комитет мүшелері осы инвестициялық комитет мүшесінің мүдделері мен бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының және (немесе) оған активтері инвестициялық басқаруға берілген клиенттердің мүдделері бір-біріне сәйкес келмеуіне байланысты мән-жайлардың болуы туралы ақпаратты бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының атқарушы органының назарына жеткізуге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар басталған кезде инвестициялық комитет мүшесі инвестициялық комитеттің отырысына қатысуға және инвестициялық комитет қабылдайтын шешімдерге қандай да бір ықпал етуге құқылы емес.
7. Инвестициялық комитет отырысының қорытындылары бойынша хаттама жасалады, оған инвестициялық комитеттің төрағасы мен инвестициялық комитеттің отырысына қатысушы барлық мүшелері қол қояды және онда инвестициялық комитеттің әрбір мүшесінің пікірі мен қабылданған шешімнің негіздемесі қамтылады.
8. Инвестициялық комитет бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының өз активтері не клиенттерінің бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының инвестициялық басқаруына берілген активтері есебінен мәмілелер жасау туралы, осы активтерді мақсатқа сай емес пайдалану, Қазақстан Республикасы заңнамасының, инвестициялық декларацияның талаптарын бұзу көзделетін шешімдерді жүйелі түрде (соңғы он екі ай ішінде үш және одан көп рет) қабылдаған жағдайда уәкілетті орган осындай шешімдердің қабылдануы үшін дауыс берген адамды не адамдарды инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы.
Уәкілетті органның адамды не адамдарды инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы хабарламасы бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушының атқарушы органының назарына жеткізіледі, ол мұны уәкілетті органның хабарламасын алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей уәкілетті орган инвестициялық комитет мүшелерінің міндеттерін орындаудан шеттеткен адамдардың назарына жеткізуге міндетті.

2) работники управляющего пенсионными активами, которые одновременно являются руководящими работниками либо крупными акционерами юридических лиц, аффилиированных по отношению к управляющему пенсионными активами либо накопительному пенсионному фонду.
4. Заседание инвестиционного комитета проводится при условии участия на нем не менее половины от общего количества избранных членов инвестиционного комитета, но не менее трех членов инвестиционного комитета.
Решения инвестиционного комитета принимаются большинством голосов членов, участвующих в заседании, и оформляются в письменном виде.
5. Член инвестиционного комитета не вправе передавать исполнение возложенных на него функций в части принятия инвестиционных решений иным лицам.
6. Члены инвестиционного комитета обязаны доводить до сведения исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг информацию о наличии обстоятельств, в силу которых интересы данного члена инвестиционного комитета и интересы профессионального участника рынка ценных бумаг и (или) клиентов, чьи активы переданы ему в инвестиционное управление, не совпадают между собой.
При наступлении обстоятельств, указанных в части первой настоящего пункта, член инвестиционного комитета не вправе участвовать в заседании инвестиционного комитета и каким-либо образом влиять на принимаемые инвестиционным комитетом решения.
7. По итогам заседаний инвестиционного комитета составляется протокол, который подписывается председателем и всеми членами инвестиционного комитета, присутствующими на заседании инвестиционного комитета, и содержит мнение каждого члена инвестиционного комитета и обоснование принятого решения.
8. При систематическом (три и более раза в течение последних двенадцати месяцев) принятии инвестиционным комитетом решений о совершении сделок за счет собственных активов профессионального участника рынка ценных бумаг либо активов клиентов, переданных в инвестиционное управление профессиональному участнику рынка ценных бумаг, предусматривающих нецелевое использование данных активов, нарушение требований законодательства Республики Казахстан, инвестиционной декларации, уполномоченный орган вправе отстранить лицо либо лиц, голосовавших за принятие таких решений, от выполнения обязанностей членов инвестиционного комитета.
Уведомление уполномоченного органа об отстранении лица либо лиц от выполнения обязанностей членов инвестиционного комитета доводится до сведения исполнительного органа профессионального участника рынка ценных бумаг, который не позднее дня, следующего за днем получения уведомления уполномоченного органа, обязан довести его до сведения лиц, отстраненных уполномоченным органом от исполнения обязанностей членов инвестиционного комитета.

9. Уәкілетті органның осы баптың 8-тармағында көрсетілген хабарламасы инвестициялық комитет мүшесінің назарына жеткізілген кезден бастап осы адам инвестициялық комитеттің жұмысына қатысуға құқылы емес және уәкілетті орган инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешім қабылдағаннан кейінгі үш жыл ішінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген ұйымдардың инвестициялық комитетінің құрамына сайлана алмайды.";
51) мынадай мазмұндағы 15-1-тараумен толықтырылсын:
"15-1-тарау. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметі
77-1-бап. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг
қызметінің шарттары және оны жүзеге асыру тәртібі
1. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметіне лицензиялары бар ұйымдар және орталық депозитарий (осы тарауда бұдан әрі – клиринг ұйымдары) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыруға құқылы.
Клиринг ұйымдарының қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды ұйымдастыру үшін:
1) қаржы құралдарымен сауда-саттыққа қатысушылар арасындағы есеп айырысуларды жүзеге асыратын орталықтандырылған ұйымның;
2) қаржы құралдары бойынша кiрiстi төлеу жөніндегі және оларды өтеу кезiндегі төлем агентiнiң;
3) клиентке эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмiлелер бойынша ақша аударымдарын жүзеге асыруға, сондай-ақ қаржы құралдарының кiрiсiн төлеу және оларды өтеу кезiнде ақша алуға арналған банк шоттарын ашу жөніндегі функцияларды орындауға мүмкіндік беретін банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензиялары болуға тиіс.
2. Клиринг ұйымының директорлар кеңесі қаржы құралдарымен мәмілелерді орындамау тәуекелдерін төмендету үшін арнайы клиринг (кепілдік және (немесе) резервтік) қорларын қалыптастыруды қоса алғанда, алайда онымен шектеліп қалмай, клиринг ұйымының тәуекелдерін басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті.
Клиринг ұйымының тәуекелдерін басқару жүйесіне, клиринг ұйымында тәуекелдерді мониторингтеу, бақылау және басқару шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және клиринг ұйымының ішкі құжаттарында белгіленеді.
3. Клиринг ұйымының директорлар кеңесі клиринг ұйымының қызметтерін пайдаланатын субъектілермен клиринг ұйымының өзара қарым-қатынастарын айқындайтын, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларын бекітуге тиіс. Клиринг ұйымының директорлар кеңесі қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларын бекіткеннен кейін олар уәкілетті органмен келісілуге тиіс.

9. С момента доведения до сведения члена инвестиционного комитета уведомления уполномоченного органа, указанного в пункте 8 настоящей статьи, данное лицо не вправе участвовать в работе инвестиционного комитета и не может быть избрано в состав инвестиционного комитета организаций, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в течение трех лет после принятия уполномоченным органом решения о его отстранении от выполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.";
51) дополнить главой 15-1 следующего содержания:
"Глава 15-1. Клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми
инструментами
Статья 77-1. Условия и порядок осуществления клиринговой
деятельности по сделкам с финансовыми
инструментами
1. Клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами вправе осуществлять организации, обладающие лицензиями на клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами, и центральный депозитарий (далее в настоящей главе – клиринговые организации).
Клиринговые организации для организации расчетов по сделкам с финансовыми инструментами должны обладать лицензиями на осуществление отдельных видов банковских операций, позволяющих выполнять функции:
1) централизованной организации, осуществляющей расчеты между участниками торгов с финансовыми инструментами;
2) платежного агента по выплате дохода по финансовым инструментам и при их погашении;
3) по открытию банковских счетов клиенту, предназначенных для осуществления переводов денег по сделкам с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, а также для получения денег при выплате дохода и погашении финансовых инструментов.
2. Совет директоров клиринговой организации для снижения рисков неисполнения сделок с финансовыми инструментами обязан обеспечить создание и функционирование системы управления рисками клиринговой организации, включая, но не ограничиваясь, формированием специальных клиринговых (гарантийных и (или) резервных) фондов.
Требования к системе управления рисками клиринговой организации, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками в клиринговой организации устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами клиринговой организации.
3. Советом директоров клиринговой организации должны быть утверждены внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения клиринговой организации с субъектами, пользующимися услугами клиринговой организации. После утверждения внутренних правил осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами советом директоров клиринговой организации они подлежат согласованию с уполномоченным органом.

4. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырудың шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
77-2-бап. Клиринг ұйымының функциялары
1. Клиринг ұйымының функциялары:
1) жасалған мәмілелер бойынша ақпаратты жинау және өңдеу, оны салыстырып тексеру және алшақтық болған кезде түзету;
2) жасалған мәмілелерді есепке алу және олардың параметрлерін растау;
3) қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу нәтижесінде есеп айырысуларға қатысатын (төлемдерді жүзеге асыратын) сауда-саттыққа қатысушылардың, субъектілердің талаптарын және (немесе) міндеттемелерін айқындау;
4) орталық депозитарийге және (немесе) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды (төлемдерді) ұйымдастыруды жүзеге асыратын өзге де ұйымға клиринг қызметінің нәтижелері жөніндегі ақпаратты әзірлеу және беру;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында және клиринг ұйымының ішкі құжаттарында көзделген өзге де функциялар болып табылады.
2. Клиринг ұйымы мен оның клиенттері арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде белгiленген тапсырма шартының нормалары қолданылатын клиринг қызметін көрсетуді жүзеге асыру туралы шарт негізінде туындайды.";
52) 78-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"78-бап. Орталық депозитарий қызметiнiң негiзгi қағидаттары
1. Орталық депозитарийдің бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыруының шарттары мен тәртібі осы Заңда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде және орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында - қағидалар жинағында белгіленеді.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, тізбесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар және халықаралық қаржы ұйымдары ғана орталық депозитарийдiң құрылтайшылары мен акционерлері бола алады.
Орталық депозитарий акцияларының басым үлесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі.
Бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясы бар орталық депозитарий акционерлерінің үлесі орталық депозитарийдің орналастырылған акцияларының жалпы санының жиырма бес пайызынан аспауға тиіс.
Сауда-саттықты ұйымдастырушыларды қоспағанда, бағалы қағаздар рыногының әрбір кәсіби қатысушысының және әрбір халықаралық қаржы ұйымының орталық депозитарийдің акцияларын иелену үлесі орталық депозитарийдің орналастырылған акцияларының жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.

4. Условия и порядок осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 77-2. Функции клиринговой организации
1. Функциями клиринговой организации являются:
1) сбор и обработка информации по заключенным сделкам, ее сверка и корректировка при наличии расхождений;
2) учет и подтверждение параметров заключенных сделок;
3) определение требований и (или) обязательств участников торгов, субъектов, участвующих в расчетах (осуществляющих платежи) в результате заключения сделок с финансовыми инструментами;
4) подготовка и передача информации по результатам клиринговой деятельности центральному депозитарию и (или) иной организации, осуществляющей организацию расчетов (платежей) по сделкам с финансовыми инструментами;
5) иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и внутренними документами клиринговой организации.
2. Отношения между клиринговой организацией и ее клиентами возникают на основании договора об осуществлении клирингового обслуживания, к которому применяются нормы договора поручения, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
52) статью 78 изложить в следующей редакции:
"Статья 78. Основные принципы деятельности центрального депозитария
1. Условия и порядок осуществления центральным депозитарием деятельности на рынке ценных бумаг устанавливаются настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и внутренними документами – сводом правил центрального депозитария.
2. Учредителями и акционерами центрального депозитария могут быть только Национальный Банк Республики Казахстан, профессиональные участники рынка ценных бумаг и международные финансовые организации, перечень которых определяется нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
Преобладающая доля акций центрального депозитария принадлежит Национальному Банку Республики Казахстан.
Доля акционеров центрального депозитария, обладающих лицензией уполномоченного органа на осуществление деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, не может превышать двадцати пяти процентов от общего количества размещенных акций центрального депозитария.
Доля владения акциями центрального депозитария каждого профессионального участника рынка ценных бумаг, за исключением организаторов торгов, и каждой международной финансовой организации не может превышать пяти процентов от общего количества размещенных акций центрального депозитария.

3. Бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар болып табылатын бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар, сондай-ақ шетелдiк депозитарийлер мен кастодиандар орталық депозитарийдiң депоненттерi болып табылады.";
53) 79-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Осы Заңның 54-бабының талаптары орталық депозитарийдің басшы қызметкерлеріне қолданылады.";
54) 80-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Орталық депозитарий қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясынсыз қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асырады.";
3-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Орталық депозитарий мемлекеттік бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн және бірыңғай тіркеушінің акцияларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргiзудi уәкілетті органның лицензиясынсыз жүзеге асырады.";
55) 81-баптың 2-тармағында:
1-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) бірыңғай тіркеушінің акцияларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу қағидалары;
1-3) мемлекеттік бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу қағидалары;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру қағидалары;";
56) 82-баптың 1-тармағында:
2-1) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшадағы ", қызметтік құпияны" деген сөздер алып тасталсын;
57) 83-баптың 2-тармағындағы "Сауда-саттықты ұйымдастырушының", "сауда-саттықты ұйымдастырушының" деген сөздер тиісінше "Қор биржасының", "қор биржасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
58) 84-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі акционері болып табылатын жағдайды қоспағанда, сауда-саттықты ұйымдастырушының әрбір акционерінің оның үлестес тұлғаларымен бірлескен үлесі орналастырылған акциялардың жалпы санының жиырма пайызынан аспауға тиіс.";
3-тармақтың бірінші абзацы алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тiзiмiнiң санаттарын алмастыру мәселелерi бойынша шешiмдерді қор биржасының листинг комиссиясы қабылдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары эмитенттердің бағалы қағаздарын жеңілдетілген рәсім бойынша қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың онда болу мәселелеріне қолданылмайды, олар бойынша шешімдерді қор биржасының атқарушы органы қор биржасының қағидаларында айқындалған тәртіппен қабылдайды.
Листинг комиссиясының құрамына қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленедi. Листинг комиссиясының құрамына тұрақты негiзде дауыс беру құқығымен уәкiлеттi органның өкiлi кiредi.
Листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тiзiмiнiң санаттарын алмастыру мәселелерi бойынша шешiмдер қабылдау кезінде:

3. Депонентами центрального депозитария являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, являющиеся номинальными держателями ценных бумаг, а также иностранные депозитарии и кастодианы.";
53) пункт 1-1 статьи 79 изложить в следующей редакции:
"1-1. Требования статьи 54 настоящего Закона распространяются на руководящих работников центрального депозитария.";
54) в статье 80:
подпункт 5) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Центральный депозитарий осуществляет клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами без лицензии уполномоченного органа на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами.";
пункт 3 исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Центральный депозитарий осуществляет ведение системы реестров держателей государственных ценных бумаг и системы реестров держателей акций единого регистратора без лицензии уполномоченного органа.";
55) в пункте 2 статьи 81:
подпункт 1-1) исключить;
дополнить подпунктами 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-2) правила ведения системы реестров держателей акций единого регистратора;
1-3) правила ведения системы реестров держателей государственных ценных бумаг;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;";
56) в пункте 1 статьи 82:
подпункт 2-1) исключить;
в подпункте 3) слова ", служебную тайну" исключить;
57) в пункте 2 статьи 83 слова "организатора торгов" заменить словами "фондовой биржи";
58) в статье 84:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Доля каждого акционера организатора торгов совместно с его аффилиированными лицами не может превышать двадцать процентов от общего количества размещенных акций, за исключением случая, когда акционером является Национальный Банк Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Решения по вопросам листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг принимаются листинговой комиссией фондовой биржи.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на вопросы включения ценных бумаг эмитентов в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем по упрощенной процедуре, решения по которым принимаются исполнительным органом фондовой биржи в порядке, определенном правилами фондовой биржи.
Требования к составу листинговой комиссии устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа. В состав листинговой комиссии на постоянной основе с правом голоса входит представитель уполномоченного органа.
При принятии решений по вопросам листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг не имеют права голосовать члены листинговой комиссии, являющиеся работниками и (или) представителями:

1) көрсетілген шешiмге сәйкес бағалы қағаздары қор биржасының тiзiмiне енгiзiлетiн, осы тiзiмнен шығарылатын немесе осы тiзiмнiң өзге санатына ауыстырылатын эмитенттiң (осы тармақта бұдан әрi – мүдделi эмитент);
2) мүдделi эмитентке қатысты еншiлес ұйымдар немесе тәуелдi акционерлiк қоғамдар болып табылатын ұйымдардың;
3) оларға қатысты мүдделi эмитент еншiлес ұйым немесе тәуелдi акционерлiк қоғам болып табылатын ұйымдардың;
4) үшiншi ұйымға қатысты мүдделi эмитентпен бiрге еншiлес ұйымдары немесе тәуелдi акционерлiк қоғамдары болып табылатын ұйымдардың;
5) мүдделі эмитентке қызметтер көрсететін қаржы консультантының, маркет-мейкердің, андеррайтердің;
6) осы бөліктің 1) – 5) тармақшаларында аталған тұлғалармен үлестес тұлғалардың қызметкерлері және (немесе) өкілдері болып табылатын листинг комиссиясы мүшелерінің дауыс беруге құқығы жоқ.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Листинг комиссиясы шығару проспектісінде ұйымдастырылған рынокта олардың айналымы көзделген облигацияларды шығаруды жоспарлаушы эмитентке беру үшін инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге қажетті қосымша шектеулерді эмитенттің бағалы қағаздар шығару проспектісіне енгізу жөнінде ұсынымдар әзірлейді. Листинг комиссиясының ұсынымдарын эмитенттің қабылдағаны не қабылдамағаны туралы ақпарат қор биржасының интернет-ресурсында орналастырылады.";
59) 85-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"85-бап. Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидалары
1. Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидаларын оның атқарушы органы әзiрлейдi, сауда-саттықты ұйымдастырушының директорлар кеңесi бекiтедi және уәкiлеттi органмен келiсіледi.
2. Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидалары олар уәкiлеттi органмен келiсiлгеннен кейін күшіне енеді.
3. Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидалары қор биржасының сауда жүйесінде немесе бағалы қағаздардың биржадан тыс рыногындағы баға белгілеу ұйымының баға белгілеуді айырбастау жүйесінде айналымға жiберiлген қаржы құралдарымен мәмiлелер жасаған кезде сауда-саттықты ұйымдастырушы мүшелерiнiң қызметiн, сондай-ақ сауда-саттықты ұйымдастырушы мен оның мүшелерi (клиенттерi) арасында туындайтын қатынастарды реттейдi.
4. Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидалары сауда-саттықты ұйымдастырушының функцияларына кiретiн мәселелердi реттейтiн сауда-саттықты ұйымдастырушының iшкi құжаттарын қамтиды.
5. Қор биржасының қағидалары:
1) қор биржасындағы мүшелiк санаттарын, қор биржасының мүшелiгiне кiру шарттары мен тәртiбiн, қор биржасы мүшелерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн, қор биржасындағы мүшелiктi тоқтата тұрудың және тоқтатудың шарттары мен тәртiбiн;

1) эмитента, чьи ценные бумаги включаются в список фондовой биржи, исключаются из этого списка или переводятся в иную категорию этого списка в соответствии с указанным решением (далее в настоящем пункте – заинтересованный эмитент);
2) организаций, являющихся дочерними организациями или зависимыми акционерными обществами по отношению к заинтересованному эмитенту;
3) организаций, по отношению к которым заинтересованный эмитент является дочерней организацией или зависимым акционерным обществом;
4) организаций, являющихся вместе с заинтересованным эмитентом дочерними организациями или зависимыми акционерными обществами по отношению к третьей организации;
5) финансового консультанта, маркет-мейкера, андеррайтера, оказывающих услуги заинтересованному эмитенту;
6) лиц, аффилиированных с лицами, указанными в подпунктах 1) – 5) настоящей части.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Листинговая комиссия готовит для предоставления эмитенту, планирующему выпуск облигаций, проспектом выпуска которых будет предусмотрено их обращение на организованном рынке, рекомендации по включению в проспект выпуска ценных бумаг эмитента дополнительных ограничений, необходимых для обеспечения защиты прав и интересов инвесторов. Информация о принятии либо отклонении эмитентом рекомендаций листинговой комиссии размещается на интернет-ресурсе фондовой биржи.";
59) статью 85 изложить в следующей редакции:
"Статья 85. Правила организатора торгов
1. Правила организатора торгов разрабатываются его исполнительным органом, утверждаются советом директоров организатора торгов и согласовываются с уполномоченным органом.
2. Правила организатора торгов вступают в силу после их согласования с уполномоченным органом.
3. Правила организатора торгов регулируют деятельность членов организатора торгов при совершении сделок с финансовыми инструментами, допущенными к обращению в торговой системе фондовой биржи или системе обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг, а также отношения, возникающие между организатором торгов и его членами (клиентами).
4. Правила организатора торгов включают внутренние документы организатора торгов, регулирующие вопросы, входящие в функции организатора торгов.
5. Правила фондовой биржи должны определять:
1) категории членства на фондовой бирже, условия и порядок вступления в члены фондовой биржи, права и обязанности членов фондовой биржи, условия и порядок приостановления и прекращения членства на фондовой бирже;

2) қор биржасының мүшесі атынан қор биржасының сауда жүйесі айналымындағы бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттыққа қатысатын, сондай-ақ осы қор биржасының сауда жүйесін пайдаланып, өзге де іс-әрекеттерді орындайтын трейдерлерге қойылатын талаптарды;
3) сауда жүйесін пайдалануға қор биржасы трейдерлерін міндетті оқыту тәртібін;
4) қор биржасы трейдерлерін сауда-саттыққа қатысуға жіберудің тәртібін және оларды сауда-саттыққа қатысудан шеттету негіздерін;
5) бағалы қағаздары қор биржасының тiзiмiне енгiзілуі көзделетін және енгiзiлген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды;
6) бағалы қағаздарды қор биржасының тiзiмiне енгiзудiң, оларды осы тiзiмнен алып тастаудың және тiзiм санатын алмастырудың шарттары мен тәртiбiн;
7) бағалы қағаздары қор биржасының тiзiмiне енгiзiлген эмитенттердiң мiндеттерi мен жауапкершiлiгiн (оның iшiнде ақпаратты ашып көрсету бойынша);
8) қор биржасында айналымға жіберілген бағалы қағаздар эмитенттерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында және қор биржасының ішкі құжаттарында талап етілетін көлемде ақпаратты ашып көрсету мониторингін жүзеге асыру тәртібін;
9) бағалы қағаздармен биржалық сауда-саттық өткiзу тәртiбiн;
10) биржалық сауда-саттықта қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру тәртiбiн;
11) қор биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қайта бастаудың шарттары мен тәртібін;
12) қор биржасының сауда жүйесiнде айналымға жiберiлген қаржы құралдарын бағалаудың әдiстемесiн;
13) биржалық сауда қағидаларын бұзғаны үшiн қор биржасы мүшелерiнiң және қор биржасы трейдерлерінің жауапкершiлiгiн, қор биржасы өндiрiп алатын айыппұлдарды төлеудiң мөлшерi мен тәртiбiн;
14) қаржы құралдарымен мәмiлелердi жүзеге асыру процесінде туындайтын даулар мен жанжалдарды шешу тәртiбiн;
15) қор биржасының сауда жүйесiнде жасалатын мәмілелерді қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қор биржасының құрылымдық бөлімшесі қызметінің тәртібін;
16) листинг комиссиясы қызметінің тәртібін;
17) бағалы қағаздармен мәмілелер айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған қор биржасының сараптама комитеті қызметінің тәртібін;
18) инсайдерлік ақпаратты заңсыз қолдану, бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау жағдайларын анықтау және болғызбау қағидаларын;
19) қор биржасы мүшелерінің қаржылық жағдайына мониторингті жүзеге асыру тәртібін, мұндай мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті, қор биржасының мүшелері беретін ақпараттың тізбесін және ақпарат беру мерзімдерін;

2) требования к трейдерам, участвующим от имени члена фондовой биржи в торгах с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, обращающимися в торговой системе фондовой биржи, а также выполняющим иные действия с использованием торговой системы данной фондовой биржи;
3) порядок обязательного обучения трейдеров фондовой биржи использованию торговой системы;
4) порядок допуска трейдеров фондовой биржи к участию в торгах и основания их отстранения от участия в торгах;
5) требования, предъявляемые к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список фондовой биржи, а также к таким ценным бумагам;
6) условия и порядок включения ценных бумаг в список фондовой биржи, их исключения из данного списка и смены категории списка;
7) обязанности и ответственность эмитентов, чьи ценные бумаги включены в список фондовой биржи (в том числе по раскрытию информации);
8) порядок осуществления мониторинга раскрытия эмитентами ценных бумаг, допущенных к обращению на фондовой бирже, информации в объеме, требуемом законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи;
9) порядок проведения биржевых торгов ценными бумагами;
10) порядок осуществления расчетов по заключенным на биржевых торгах сделкам с финансовыми инструментами;
11) условия и порядок приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;
12) методику оценки финансовых инструментов, допущенных к обращению в торговую систему фондовой биржи;
13) ответственность членов фондовой биржи и трейдеров фондовой биржи за нарушение правил биржевой торговли, размеры и порядок уплаты взыскиваемых фондовой биржей штрафов;
14) порядок разрешения споров и конфликтов, возникающих в процессе осуществления сделок с финансовыми инструментами;
15) порядок деятельности структурного подразделения фондовой биржи, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе фондовой биржи;
16) порядок деятельности листинговой комиссии;
17) порядок деятельности экспертного комитета фондовой биржи, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования;
18) правила выявления и предотвращения случаев неправомерного использования инсайдерской информации, манипулирования на рынке ценных бумаг;
19) порядок осуществления мониторинга финансового состояния членов фондовой биржи, перечень и сроки предоставления информации членами фондовой биржи, необходимой для осуществления такого мониторинга;

20) қор биржасының интернет-ресурсында барлық корпоративтік оқиғалар, қор биржасының ресми тізіміне кіретін эмитенттердің және қор биржасы мүшелерінің тоқсан сайынғы қаржылық есептілігі туралы ақпаратты жариялау тәртібін;
21) қор биржасының атқарушы органының эмитенттердің бағалы қағаздарын жеңілдетілген рәсім бойынша қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың онда болу мәселелерін қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау тәртібін;
22) осы Заңда белгіленген өзге де ережелер мен рәсімдерді айқындауға тиіс.";
60) 86-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қор биржасының мүшелері қор биржасына қаржылық есептілікті және тізбесі мен беру мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және қор биржасының қағидаларында айқындалатын өзге де ақпаратты беруге міндетті.";
61) 88-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"88-бап. Қор биржасының қызметi
1. Қор биржасы Қазақстан Республикасының заңнамасына және қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес бағалы қағаздардан да өзге қаржы құралдарымен де сауда-саттық ұйымдастыруға және өткiзуге құқылы.
2. Қор биржасы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) сауда жүйелерiн пайдалану және қолдау;
2) бағалы қағаздары қор биржасының тiзiмiне енгiзілуі көзделетін немесе енгiзiлген эмитенттерге, сондай-ақ қор биржасында айналымға жiберiлетiн (жiберiлген) бағалы қағаздарға және өзге де қаржы құралдарына қойылатын талаптарды белгілеу;
3) қор биржасында айналымға жiберiлген бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау мақсатында өз мүшелерінің сауда жүйелерiне кіруіне мүмкiндiк жасау;
4) қор биржасының сауда жүйесі айналымындағы бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттыққа қор биржасының мүшесі атынан қатысатын қор биржасы трейдерлерін оқыту;
5) қор биржасының трейдерлеріне сауда-саттыққа қатысуға рұқсат беру және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасының талаптарын, қор биржасының қағидаларын бұзған жағдайларда, сондай-ақ қор биржасының қағидаларында белгіленген өзге де жағдайларда оларды сауда-саттыққа қатысудан шеттету;
6) сауда-саттыққа жіберілген, сауда-саттыққа қатысудан шеттетілген (шеттету себебін көрсете отырып) қор биржасы трейдерлерінің тізілімін жүргізу және оны қор биржасының интернет-ресурсында орналастыру;
7) қор биржасында айналымға жiберiлген бағалы қағаздар және өзге де қаржы құралдары бойынша сауда-саттықты ұйымдастыру және өткiзу;
8) қор биржасының сауда жүйесінде бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерге мониторингті және талдауды жүзеге асыру;

20) порядок публикации на интернет-ресурсе фондовой биржи информации обо всех корпоративных событиях, ежеквартальной финансовой отчетности эмитентов, входящих в официальный список фондовой биржи, и членов фондовой биржи;
21) порядок рассмотрения исполнительным органом фондовой биржи и принятия решений по вопросам включения ценных бумаг эмитентов в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем по упрощенной процедуре;
22) иные положения и процедуры, установленные настоящим Законом.";
60) статью 86 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Члены фондовой биржи обязаны предоставлять фондовой бирже финансовую отчетность и иную информацию, перечень и сроки предоставления которой определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа и правилами фондовой биржи.";
61) статью 88 изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Деятельность фондовой биржи
1. Фондовая биржа вправе организовывать и проводить торги с иными, чем ценные бумаги финансовыми инструментами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи.
2. Фондовая биржа осуществляет следующие функции:
1) эксплуатацию и поддержание торговых систем;
2) установление требований к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список фондовой биржи, а также к ценным бумагам и иным финансовым инструментам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже;
3) предоставление своим членам доступа к торговым системам в целях совершения сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, допущенными к обращению на фондовой бирже;
4) обучение трейдеров фондовой биржи, участвующих от имени члена фондовой биржи в торгах с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, обращающимися в торговой системе фондовой биржи;
5) допуск трейдеров фондовой биржи к участию в торгах и их отстранение от участия в торгах в случаях нарушения требований законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, правил фондовой биржи, а также иных случаях, установленных правилами фондовой биржи;
6) ведение реестра трейдеров фондовой биржи, допущенных к торгам, отстраненных от участия в торгах (с указанием причины отстранения), и размещение его на интернет-ресурсе фондовой биржи;
7) организацию и проведение торгов по ценным бумагам и иным финансовым инструментам, допущенным к обращению на фондовой бирже;
8) осуществление мониторинга и анализа сделок с ценными бумагами, заключенных в торговой системе фондовой биржи;

9) бағалы қағаздармен мәмілелер айла-шарғы жасау мақсатында жасалды деп тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған қор биржасының комитетінің қызметін ұйымдастыру;
10) уәкілетті органға қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелерді мониторингтеудің және талдаудың нәтижелері туралы, сондай-ақ қор биржасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасының талаптарын, қор биржасының қағидаларын бұзуы туралы ақпаратты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен беру;
11) қор биржасында айналымға жіберілген бағалы қағаздар эмитенттерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында және қор биржасының ішкі құжаттарында талап етілетін көлемде ақпаратты ашып көрсетуіне мониторингті жүзеге асыру және уәкілетті органға мұндай мониторингтің нәтижелері туралы ақпарат беру;
12) қор биржасында айналымға жіберілген бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды ұйымдастыру және жүзеге асыру не мұндай есеп айырысуларды жүзеге асыруға қажетті ақпаратты әзірлеу;
13) лицензияланатын қызмет түрі шеңберінде консультациялық, ақпараттық және өзге де қызметтер көрсету;
14) бағалы қағаздар рыногы және өзге де қаржы құралдары мәселелерi бойынша талдамалық зерттеулер жүргiзу;
15) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген тәртiппен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыру;
16) қор биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қайта бастаудың шарттары мен тәртiбiн айқындау;
17) қор биржасы мүшелерінің қаржылық жағдайына мониторинг;
18) интернет-ресурста барлық корпоративтік оқиғалар, бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген эмитенттердің және қор биржасы мүшелерінің тоқсан сайынғы қаржылық есептілігі туралы ақпаратты қор биржасының қағидаларында белгіленген тәртіппен жариялау;
19) қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге де функциялар.";
62) 89-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде қаржы құралдарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңы сауда-саттық ұйымдастырушысының тізіміне енгізу үшін қосымша талаптар мен шарттар белгіленуі мүмкін.";
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының тізіміне енгізу үшін эмитент брокермен және (немесе) дилермен осы Заңның 64-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында аталған қызметтердің көрсетілуіне шарт жасасуға міндетті.
Осы тармақтың талабы қаржы ұйымы болып табылатын эмитентке қолданылмайды.";
3-тармақ алып тасталсын;

9) организацию деятельности комитета фондовой биржи, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования;
10) предоставление уполномоченному органу информации о результатах мониторинга и анализа сделок, заключенных в торговой системе фондовой биржи, а также о нарушении членами фондовой биржи требований законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, правил фондовой биржи в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
11) осуществление мониторинга раскрытия эмитентами ценных бумаг, допущенных к обращению на фондовой бирже, информации в объеме, требуемом законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи, и предоставление уполномоченному органу информации о результатах такого мониторинга;
12) организацию и осуществление расчетов по сделкам с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, допущенными к обращению на фондовой бирже, либо подготовку информации, необходимой для осуществления таких расчетов;
13) оказание консультационных, информационных и иных услуг в рамках лицензируемого вида деятельности;
14) проведение аналитических исследований по вопросам рынка ценных бумаг и иных финансовых инструментов;
15) осуществление отдельных видов банковских операций в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан;
16) определение условий и порядка приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;
17) мониторинг финансового состояния членов фондовой биржи;
18) публикацию на интернет-ресурсе информации обо всех корпоративных событиях, о ежеквартальной финансовой отчетности эмитентов, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, и членов фондовой биржи в порядке, установленном правилами фондовой биржи;
19) иные функции, предусмотренные внутренними документами фондовой биржи.";
62) в статье 89:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Нормативным правовым актом уполномоченного органа могут устанавливаться дополнительные требования и условия для включения финансовых инструментов в список организатора торгов специальной торговой площадки финансового центра.";
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Для включения ценных бумаг эмитента в список фондовой биржи эмитент обязан заключить договор с брокером и (или) дилером на оказание услуг, указанных в подпункте 3) части первой пункта 3 статьи 64 настоящего Закона.
Требование настоящего пункта не распространяется на эмитента, являющегося финансовой организацией.";
пункт 3 исключить;

63) 101-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру және бұқаралық ақпарат құралдарында ақпаратты жариялау арқылы жүзеге асырады.";
64) 102-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Бағалы қағаздары қор биржасы тізіміне енгізілген эмитент Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ақпаратқа қосымша ретінде Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің және тізіміне эмитент шығарған бағалы қағаздар енгізілген қор биржасының интернет-ресурсында жылдық және тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті, аудиторлық есептерді және тізбесі осы баптың 2-тармағында айқындалған ақпаратты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орналастыруды қамтамасыз етеді.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы эмитент активтерінің он және одан көп пайызын құрайтын сомада эмитент мүлкін кепілге (қайта кепілге) беру;";
7) тармақшадағы "өзгерістер эмитент қызметiндегi бағалы қағаздарды ұстаушылардың мүдделерi қозғалатын өзгерістер деп танылады." деген сөздер "өзгерiстер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектісіне өзгерістер;
9) эмитенттің мемлекеттік емес облигацияларды шығару проспектісінде көзделген талаптарды сақтамауы, осы эмитент жол берген дефолт фактілері туралы ақпарат эмитент қызметiндегi бағалы қағаздарды ұстаушылардың мүдделерi қозғалатын өзгерiстер деп танылады.";
3-тармақ "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "және облигацияларды (болған жағдайда) ұстаушылардың өкiлiне" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 2-тармағында қамтылатын өзгерiстердi эмитент олар туындаған кезден бастап күнтiзбелiк он бес күн iшiнде Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру және бұқаралық ақпарат құралдарында ақпаратты жариялау арқылы бағалы қағаздарды ұстаушылардың назарына жеткiзедi.";
65) 103-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) клиентке қаржы құралдары мен эмитенттер туралы лицензиаттың қолында бар ақпаратпен (бағалы қағаздар рыногындағы коммерциялық құпияны және заңдармен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда) танысуға мүмкiндiк беруге;";

63) подпункт 3) пункта 2 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"3) размещения информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и публикации информации в средствах массовой информации.";
64) в статье 102:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Эмитент, чьи ценные бумаги включены в список фондовой биржи, в дополнение к информации, установленной законодательством Республики Казахстан, обеспечивает размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и фондовой биржи, в список которой включены выпущенные эмитентом ценные бумаги, годовой и ежеквартальной финансовой отчетности, аудиторских отчетов и информации, перечень которой определен пунктом 2 настоящей статьи, в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) передача в залог (перезалог) имущества эмитента на сумму, составляющую десять и более процентов от активов данного эмитента;";
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) изменения в проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг;
9) информация о несоблюдении эмитентом условий, предусмотренных проспектом выпуска негосударственных облигаций, фактах дефолта, допущенного данным эмитентом.";
пункт 3 после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "и представителю держателей облигаций (при наличии)";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Изменения, содержащиеся в пункте 2 настоящей статьи, доводятся эмитентом до сведения держателей ценных бумаг путем размещения информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и опубликования информации в средствах массовой информации в течение пятнадцати календарных дней с момента их возникновения.";
65) в статье 103:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) предоставить клиенту возможность ознакомления с имеющейся у лицензиата информацией о финансовых инструментах и эмитентах (за исключением информации, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг и иную охраняемую законами тайну);";

мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) комиссиялық сыйақы мөлшерін бекіткен лицензиат органының атауын, лицензиат органының оларды бекіту туралы шешімінің күні мен нөмірін көрсете отырып, бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыру шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін клиенттерден – жеке тұлғалардан алынатын комиссиялық сыйақының мөлшері туралы ақпаратты интернет-ресурста немесе клиенттердің танысуы үшін қолжетімді орында орналастыруға және оны жаңартылған қалпында ұстауға;";
9) тармақша "органның назарына" деген сөздерден кейін "мұндай өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде" деген сөздермен толықтырылсын;
66) 106-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"106-бап. Уәкiлеттi органның ақпаратты ашып көрсетуi
1. Уәкілетті орган:
1) эмиссиялық бағалы қағаздар шығару проспектiлерiндегі және эмитенттердiң Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi органға табыс ететiн есептерiнде қамтылатын;
2) бағалы қағаздар рыногында қызметтi жүзеге асыруға лицензиялар беру немесе олардан айыру туралы, мұндай лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы, сондай-ақ мұндай оқиғалардың себептерi туралы;
3) шығарылған борыштық бағалы қағаздар бойынша дефолтқа жол берген эмитенттер, сондай-ақ олардың лауазымды адамдары мен ірі акционерлері (қатысушылары) туралы ақпаратты өзiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес ашып көрсетуге тиiс.
2. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының ақпарат алмасу көздейтін халықаралық шарттары негiзiнде коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi бередi.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес алған ақпаратты оған мұндай ақпарат берген тараптың келісімімен ғана Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына береді.";
67) 107-баптың бірінші бөлігі "өзiн-өзi реттейтiн ұйымнан" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өзге де жеке және заңды тұлғалардан" деген сөздермен толықтырылсын;
68) 108-баптың 3-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағалы қағаздар рыногында айла-шарғы жасау, инсайдерлік ақпаратты, сондай-ақ коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны пайдалана отырып, эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмiлелер жасау туралы мәлiметтердiң болуы;".
19. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 132-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат):

дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) размещать на интернет-ресурсе или в месте, доступном для обозрения клиентами, и поддерживать в актуальном состоянии информацию о размерах комиссионного вознаграждения, взимаемого с клиентов – физических лиц, за оказание услуг в рамках осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, с указанием наименования органа лицензиата, утвердившего размеры комиссионного вознаграждения, даты и номера решения органа лицензиата об их утверждении;";
подпункт 9) дополнить словами ", в срок не позднее десяти календарных дней с даты внесения таких изменений и дополнений";
66) статью 106 изложить в следующей редакции:
"Статья 106. Раскрытие информации уполномоченным органом
1. Раскрытию уполномоченным органом в соответствии с его нормативными правовыми актами подлежит информация:
1) содержащаяся в проспектах выпуска эмиссионных ценных бумаг и отчетах, представляемых эмитентами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в уполномоченный орган;
2) о выдаче или лишении лицензий на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, о приостановлении, возобновлении и прекращении действия таких лицензий, а также о причинах таких событий;
3) об эмитентах, допустивших дефолты по выпущенным долговым ценным бумагам, а также их должностных лицах и крупных акционерах (участниках).
2. Уполномоченный орган представляет сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну, на основании международных договоров Республики Казахстан, предусматривающих обмен информацией.
2. Уполномоченный орган предоставляет информацию, полученную в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, другим государственным органам Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию.";
67) часть первую статьи 107 после слов "саморегулируемой организации" дополнить словами ", а также иных физических и юридических лиц";
68) подпункт 7) пункта 3 статьи 108 изложить в следующей редакции:
"7) наличие сведений о манипулировании на рынке ценных бумаг, совершении сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами с использованием инсайдерской информации, а также коммерческой и иной охраняемой законом тайны;".
19. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 132; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 15, ст. 95; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111, 112; 2011 г., № 11, ст. 102):

1) 1-баптың 6) тармақшасындағы "депозитарийдің" деген сөзден кейін ", бірыңғай тіркеушінің" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "рұқсат бередi және оны керi қайтарып алады, қаржылық ұйымдардың бөлiмшелерiн ашуға келiсiм бередi" деген сөздер "оның ішінде банк және сақтандыру холдингтерін ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат бередi және оны керi қайтарып алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "ұйымдардың" деген сөзден кейін ", банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломераттарының қабылдайтын тәуекелдерін ескере отырып, олардың уәкілетті органның талаптарын орындауын айқындауға арналған ішкі рәсімдерді бекітеді;";
7-1) тармақша "ұйымдар" деген сөзден кейін ", банк және сақтандыру холдингтері" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) қаржы рыногында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы уәкілетті органға өтініш білдірген заңды тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және шектерде тексереді;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қаржылық ұйымдарға, қаржылық ұйымдардың ірі қатысушыларына, банк және сақтандыру холдингтеріне, банк конгломераттары мен сақтандыру топтарының қатысушыларына Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулi ықпал ету шараларын, мәжбүрлеу шараларын және санкцияларды, оның ішінде тәуекелді азайту мақсатында қолдану тәртiбiн айқындайды және оларды қолданады;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) банктердің, банк холдингтерінің және банк конгломераттарының қызметінде туындайтын тәуекелдерді бағалау әдістерін қолданады;";
2-2-тармақ:
"банктерде," деген сөзден кейін "банк холдингтерінде," деген сөздермен толықтырылсын;
"(қайта сақтандыру) ұйымдарында" деген сөздерден кейін ", сақтандыру холдингтерінде" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "ұйымдарды" деген сөзден кейін ", банк және сақтандыру холдингтерін, банк конгломераттары мен сақтандыру топтарын" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 9-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі:
"банктерге," деген сөзден кейін "банк холдингтеріне," деген сөздермен толықтырылсын;
"(қайта сақтандыру) ұйымдарына" деген сөздерден кейін ", сақтандыру холдингтеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Осы баптың 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарының талаптары банк және сақтандыру холдингтеріндегі уәкілетті органның өкіліне қолданылады.";

1) в подпункте 6) статьи 1 после слова "депозитария" дополнить словами ", единого регистратора";
2) в статье 9:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "дает согласие на открытие подразделений финансовых организаций" заменить словами "в том числе добровольную реорганизацию банковских и страховых холдингов";
подпункт 2) после слова "организаций," дополнить словами "банковских холдингов, страховых холдингов,";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждает внутренние процедуры для определения выполнения банками, банковскими холдингами и банковскими конгломератами требований уполномоченного органа с учетом принимаемых ими рисков;";
подпункт 7-1) дополнить словами ", банковских и страховых холдингов";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) проверяет юридических лиц, обратившихся в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии на осуществление деятельности на финансовом рынке, в случаях и пределах, предусмотренных законами Республики Казахстан;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) определяет порядок применения и применяет к финансовым организациям, крупным участникам финансовых организаций, банковским и страховым холдингам, участникам банковских конгломератов и страховых групп ограниченные меры воздействия, принудительные меры и санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан, в том числе в целях снижения риска;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) применяет методы оценки рисков, возникающих в деятельности банков, банковских холдингов и банковских конгломератов;";
пункт 2-2:
после слова "банках," дополнить словами "банковских холдингах,";
после слов "(перестраховочных) организациях" дополнить словами ", страховых холдингах";
пункт 3 после слова "организациями" дополнить словами ", банковскими и страховыми холдингами, банковскими конгломератами и страховыми группами";
3) в статье 9-1:
часть первую пункта 1:
после слова "банки," дополнить словами "банковские холдинги,";
после слов "(перестраховочные) организации," дополнить словами "страховые холдинги,";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Требования пунктов 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 настоящей статьи распространяются на представителя уполномоченного органа в банковских и страховых холдингах.";

4) 10-бапта:
1) тармақша:
"банктердің" деген сөзден кейін "және банк холдингтерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"рұқсат беру" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ банктердің және банк холдингтерінің заңды тұлғалардың капиталына қомақты қатысуына ие болуына рұқсат беру" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "банктік топтар" деген сөздер "банк конгломераттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-баптың 1) тармақшасында:
"тұлғалардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін "және сақтандыру холдингінің" деген сөздермен толықтырылсын;
", сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін "және сақтандыру холдингінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"рұқсат беру" деген сөздерден кейін ", сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру холдингтерінің заңды тұлғалардың капиталына қомақты қатысуына ие болуына рұқсат беру" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 12-бап мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2), 9-3) және 14-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы мәртебесіне жеке және заңды тұлғалардың ие болуына келісім беру және келісім беруден бас тарту тәртібін, аталған келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды айқындайды, мұндай келісімді береді не беруден бас тартады;
9-2) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың жарғылық капиталының ең аз мөлшерін, оны қалыптастыру тәртібін және оның құрамын белгілейді;
9-3) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бекітеді;";
"14-3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда бағалы қағаздар рыногы субъектілеріне қатысты шектеулі шараларды және санкцияларды қолданады;";
7) 13-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жинақтаушы зейнетақы қорлары үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бекітеді;";
4) тармақшадағы "ашық" деген сөз алып тасталсын;
4-1) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жинақтаушы зейнетақы қорының, оның ішінде қайта ұйымдастырылатын немесе лицензиясынан айырылған жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн, зейнетақы шарттары бойынша оның мiндеттемелерiн басқа қорға беру тәртiбiн белгiлейдi;";
7) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) в статье 10:
подпункт 1):
после слова "банками" дополнить словами "и банковскими холдингами";
после слов "дочерней организации," дополнить словами "а также разрешения на приобретение банками и банковскими холдингами значительного участия в капитале юридических лиц,";
в подпункте 4) слово "групп" заменить словом "конгломератов";
5) в подпункте 1) статьи 11:
после слов "участника страховой (перестраховочной) организации" дополнить словами "и страхового холдинга";
после слов "страховой (перестраховочной) организацией" дополнить словами "и страховым холдингом";
после слов "дочерней организации," дополнить словами "а также разрешения на приобретение страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми холдингами значительного участия в капитале юридических лиц,";
6) статью 12 дополнить подпунктами 9-1), 9-2), 9-3) и 14-3)следующего содержания:
"9-1) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче согласия на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, выдает либо отказывает в выдаче такого согласия;
9-2) устанавливает минимальный размер уставного капитала профессиональных участников рынка ценных бумаг, порядок его формирования и состав;
9-3) утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для профессиональных участников рынка ценных бумаг;";
"14-3) применяет в случаях, установленных законами Республики Казахстан, ограниченные меры и санкции в отношении субъектов рынка ценных бумаг;";
7) в статье 13:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для накопительных пенсионных фондов;";
в подпункте 4) слово "открытого" исключить;
подпункт 4-1) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) устанавливает порядок передачи пенсионных активов накопительного пенсионного фонда, в том числе реорганизуемого или лишенного лицензии, его обязательств по пенсионным договорам другому фонду;";
в подпункте 7) слова "законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении" заменить словами "Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";

8) 13-1-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкiлеттi орган ұйымды алдағы тексеру туралы жазбаша хабардар етедi. Уәкiлеттi органның алдағы тексеру туралы хабарламасында тексерiлетiн ұйым тексеруді жүргiзу басталарда тексерушi қызметкерлерге беруге мiндеттi құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
Тексеруге жататын мәселелер, оның мерзімдері, тексеруші топтың құрамы уәкілетті органның басшысы немесе оның орынбасары бекітетін тексеруді жүргізу тапсырмасында көрсетіледі.
Тексеру жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнін құрайды.
Уәкілетті орган, қажет болғанда, тексеруді жүргізу мерзімін ұзарта алады, ол туралы ұйымға тексеруді жүргізу тапсырмасына қосымша түрінде жазбаша хабарлама жіберіледі.
Тексеру жүргізу тапсырмасына қосымшаның көшірмесі ұйымға беріледі. Ұйым оның көшірмесін алғандығы туралы белгi қойылған тексеру жүргізу тапсырмасына қосымшаның түпнұсқасы уәкiлеттi органда қалады.";
5-тармақ алып тасталсын;
9-тармақтың бірінші бөлігіндегі "екі" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақта:
"екі" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
"отыз" деген сөз "он төрт" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Ұйым уәкілетті орган белгілеген мерзімде тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын келісуге ұсынады, онда жоспарланып отырған шаралардың тізбесі, жауапты адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және атқаратын қызметі, сондай-ақ жоспарланып отырған шараларды орындау мерзімдері қамтылады.
Ұйым уәкілетті органмен іс-шаралар жоспарын келіскеннен кейін оның орындалуына қарай, іс-шаралар жоспарында көзделген күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою туралы есептер не іс-шаралар жоспары бойынша өзіне алған міндеттемелердің орындалмау себептері туралы түсініктер береді.";
9) 15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес алған ақпаратты оған мұндай ақпарат берген тараптың келісімімен ғана Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына береді.".
20. "Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19, 149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат):

8) в статье 13-1:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган письменно уведомляет организацию о предстоящей проверке. В уведомлении уполномоченного органа о предстоящей проверке указывается перечень документов, которые проверяемая организация обязана представить проверяющим работникам к началу проведения проверки.
Вопросы, подлежащие проверке, ее сроки, состав проверяющей группы указываются в задании на проведение проверки, утверждаемом руководителем уполномоченного органа или его заместителем.
Срок проведения проверки составляет тридцать рабочих дней.
Уполномоченный орган, при необходимости, может продлить срок проведения проверки, о чем в организацию направляется письменное уведомление в виде дополнения к заданию на проведение проверки.
Копия дополнения к заданию на проведение проверки передается организации. Оригинал дополнения к заданию на проведение проверки с отметкой о получении организацией его копии остается у уполномоченного органа.";
пункт 5 исключить;
в части первой пункта 9 слово "двух" заменить словом "четырех";
в пункте 14:
слово "двух" заменить словом "четырех";
слово "тридцати" заменить словом "четырнадцати";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Организация в установленный уполномоченным органом срок представляет на согласование план мероприятий по устранению нарушений и недостатков, выявленных при проверке, который содержит перечень планируемых мер, фамилию, имя, отчество (при его наличии) и занимаемую должность ответственного лица (лиц), а также сроки исполнения планируемых мер.
После согласования плана мероприятий с уполномоченным органом организация, по мере исполнения, в течение одного рабочего дня после даты, предусмотренной планом мероприятий, представляет отчеты об устранении нарушений и недостатков либо разъяснения о причинах невыполнения принятых на себя обязательств по плану мероприятий.";
9) пункт 2 статьи 15 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган предоставляет информацию, полученную в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, другим государственным органам Республики Казахстан только с согласия стороны, предоставившей ему такую информацию.".
20. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 18, ст. 143; № 19, ст. 149; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102):

1) 1-бапта:
6) тармақшадағы "коммерциялық" деген сөз алып тасталсын;
13) тармақшада:
"кредиттік бюроларға" деген сөздерден кейін "(мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
"беруге не" деген сөздерден кейін "кредиттік бюродан" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) кредиттік тарих субъектісі туралы теріс ақпарат – заңды тұлға болып табылатын кредиттік тарих субъектісінің сот шешімімен таратылуы туралы немесе кредиттік тарих субъектісінің күнтізбелік бір жүз сексен күннен асатын мерзімі өтіп кеткен берешегінің болуы туралы мәліметтерді қамтитын, кредиттік тарих субъектісі туралы кредиттік есептің қысқаша нысаны;";
2) 3-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекет қатысатын кредиттік бюроға өзі туралы ақпарат беруді, сондай-ақ осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кредиттiк тарих субъектiсi келiсiмiнiң болуы;";
3) 4-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "кредиттiк" деген сөздің алдынан "осы Заңда көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 5-баптың 1-тармағында:
2) тармақшада:
"кредиттік бюроларға" деген сөздерден кейін "(мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
"кредиттiк есептi" деген сөздердің алдынан "кредиттік бюродан" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "кредиттiк" деген сөздің алдынан "осы Заңда көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 6-бапта:
1-тармақта:
"Кредиттiк" деген сөз "Мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда, кредиттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының жетпіс бес және одан көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі болатын жалғыз мамандандырылған коммерциялық емес ұйым мемлекет қатысатын кредиттік бюро болып табылады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекет қатысатын кредиттік бюроның қызметі уәкілетті органның лицензиялауына жатпайды.";
6) 7-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "зерттеулер;" деген сөз "зерттеулер жатады." деген сөздермен ауыстырылып, 6) тармақшасы алып тасталсын;
7) 8-1-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары мемлекет қатысатын кредиттік бюроға қолданылмайды.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңының 18-бабының 1-тармағында көрсетілген ақпарат берушілердің біреуімен ақпарат беру туралы шарт жасасуды;";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары мемлекет қатысатын кредиттік бюроға қолданылмайды.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кредиттік тарих деректерінің базасын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау және сақталуын қамтамасыз ету және үй-жайлар жөнінде кредиттік бюроға қойылатын талаптарға оның сәйкестігі туралы осы Заңның және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес жасалған акт болған кезде мемлекет қатысатын кредиттік бюроның қызметін жүзеге асыруға жол беріледі.";

1) в статье 1:
в подпункте 6) слово "коммерческая" исключить;
в подпункте 13):
после слов "кредитные бюро" дополнить словами "(за исключением кредитного бюро с государственным участием)";
после слова "лицам" дополнить словами "из кредитного бюро";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) негативная информация о субъекте кредитной истории – краткая форма кредитного отчета о субъекте кредитной истории, содержащая сведения о ликвидации субъекта кредитной истории, являющегося юридическим лицом, по решению суда или о наличии у субъекта кредитной истории просроченной задолженности свыше ста восьмидесяти календарных дней;";
2) подпункт 1) статьи 3 изложить в следующей редакции:
"1) наличие согласия субъекта кредитной истории, за исключением предоставления информации о нем в кредитное бюро с государственным участием, а также случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона;";
3) подпункт 2) пункта 2 статьи 4 дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного настоящим Законом";
4) в пункте 1 статьи 5:
в подпункте 2):
после слов "кредитные бюро" дополнить словами "(за исключением кредитного бюро с государственным участием)";
после слова "отчета" дополнить словами "из кредитного бюро";
подпункт 4) дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного настоящим Законом";
5) в статье 6:
в пункте 1:
дополнить словами ", за исключением кредитного бюро с государственным участием";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Кредитным бюро с государственным участием является единственная специализированная некоммерческая организация, созданная в организационно-правовой форме акционерного общества, семьдесят пять или более процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Деятельность кредитного бюро с государственным участием не подлежит лицензированию уполномоченным органом.";
6) подпункт 6) пункта 2 статьи 7 исключить;
7) в статье 8-1:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на кредитное бюро с государственным участием.";
пункт 3 исключить;
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заключить договор о предоставлении информации с одним из поставщиков информации, указанным в пункте 1 статьи 18 настоящего Закона;";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на кредитное бюро с государственным участием.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Осуществление деятельности кредитного бюро с государственным участием допускается при наличии акта о его соответствии требованиям, предъявляемым к кредитному бюро, по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещениям, составленного в соответствии с требованиями настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа.";

8) 9-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың талаптары мемлекет қатысатын кредиттік бюроға қолданылмайды.";
9) 13-баптың 1-1) тармақшасы алып тасталсын;
10) 15-бапта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайта ұйымдастырылатын немесе таратылатын кредиттік бюроның кредиттік тарих деректерінің базасын иеленуге құқық мирасқорының немесе басқа кредиттік бюролардың мүдделілігі болмаған жағдайда, ол мемлекет қатысатын кредиттік бюроға өтеусіз негізде берілуі тиіс.";
алтыншы және жетінші бөліктер алып тасталсын;
11) 16-бапта:
2) тармақша "ақпарат берушiлерден" деген сөздердің алдынан "мемлекет қатысатын кредиттік бюроны, сондай-ақ осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3-1) тармақшадағы "кредиттік тарихта қамтылған ақпаратты жария етпестен, кредиттік тарих субъектiсiнiң келiсiмiнсiз" деген сөздер "кредиттік тарих субъектiсiнiң келiсiмiнсiз кредиттік тарих субъектісі туралы теріс ақпаратты немесе кредиттік тарихта қамтылған ақпаратты жария етпестен," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) мемлекет қатысатын кредиттік бюроға осы Заңның 17-бабының 8-2) тармақшасында көзделген жағдайда, кредиттік бюроның кредиттік тарих деректерінің базасында қамтылатын ақпаратты кредиттік тарих субъектісінің келісімінсіз беруге;";
12) 17-бапта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кредиттiк тарих субъектiсiнiң келiсiмiн алғаны туралы растау болған кезде кредиттiк есептердi беруге;
3) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, кредиттiк тарихта қамтылған ақпаратты, оның ішінде банк құпиясын құрайтын ақпаратты ашуға жол бермеуге;";
мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
"8-2) кредиттік бюроның кредиттік тарих деректерінің базасында сақталатын ақпараттың дұрыстығын тексеру үшін мемлекет қатысатын қредиттік бюроға өтініш жасауға, сондай-ақ мемлекет қатысатын кредиттік бюроның кредиттік тарих деректерінің базасында сақталатын мәліметтерге сәйкес келмейтін ақпаратқа қатысты түзетулер енгізуге міндетті. Мемлекет қатысатын қредиттік бюроға өтініш жасаудың, кредиттік бюроның кредиттік тарих деректерінің базасына түзетулер енгізудің тәртібі мен шарттарын уәкілетті орган белгілейді;";
13) 19-баптың 2-тармағында:
1) тармақша "кредиттік тарих" деген сөздердің алдынан "мемлекет қатысатын кредиттік бюроны, сондай-ақ осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "ақпарат" деген сөздің алдынан "мемлекет қатысатын кредиттік бюромен" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "кредиттік бюроларға" деген сөздердің алдынан "ақпарат беру туралы шарт жасалған" деген сөздермен толықтырылсын;

8) статью 9 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Требования настоящей статьи не распространяются на кредитное бюро с государственным участием.";
9) подпункт 1-1) статьи 13 исключить;
10) в статье 15:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия заинтересованности правопреемника или других кредитных бюро в приобретении базы данных кредитных историй реорганизуемого или ликвидируемого кредитного бюро она подлежит передаче на безвозмездной основе кредитному бюро с государственным участием.";
части шестую и седьмую исключить;
11) в статье 16:
подпункт 2) после слов "в кредитные бюро," дополнить словами "за исключением кредитного бюро с государственным участием, а также случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона,";
подпункт 3-1) после слов "предоставлять без согласия субъекта кредитной истории" дополнить словами "негативную информацию о субъекте кредитной истории или";
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) предоставлять без согласия субъекта кредитной истории информацию, содержащуюся в базах данных кредитных историй кредитного бюро, кредитному бюро с государственным участием в случае, предусмотренном подпунктом 8-2) статьи 17 настоящего Закона;";
12) в статье 17:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) представлять кредитные отчеты при наличии подтверждения о получении согласия субъекта кредитной истории, за исключением случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона;
3) не допускать раскрытия информации, содержащейся в кредитных историях, в том числе информации, составляющей банковскую тайну, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;";
дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) обращаться к кредитному бюро с государственным участием для проверки достоверности информации, хранимой в базе данных кредитных историй кредитного бюро, а также вносить корректировки в отношении информации, не соответствующей сведениям, хранимым в базе данных кредитных историй кредитного бюро с государственным участием. Порядок и условия обращения к кредитному бюро с государственным участием, внесения корректировок в базы данных кредитных историй кредитного бюро устанавливаются уполномоченным органом;";
13) в пункте 2 статьи 19:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением кредитного бюро с государственным участием, а также случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона";
подпункт 2) дополнить словами "с кредитным бюро с государственным участием";
в подпункте 5) после слов "кредитные бюро" дополнить словами ", с которым заключен договор о предоставлении информации,";

14) 20-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "және кредиттiк есептердi алу туралы" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) пайдасына банк кепілдігі немесе кепілдеме берілген тұлға;
4-2) облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасқан облигациялар эмитентінің кредиттік есебіне қатысты облигацияларды ұстаушылардың өкілі;";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4-1) тармақшасында аталған кредиттiк есептi алушылар өздерiнің пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілгерліктер туралы ғана кредиттiк есепті алуға құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4-2) тармақшасында аталған кредиттік есепті алушылар облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасқан облигациялар эмитенті туралы ғана кредиттік есепті алуға құқылы.";
2-тармақтағы "2) және 3)" деген сөздер "2), 3) және 4-2)" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 21-баптың 3-тармағында:
бірінші абзацтағы "2) және 3)" деген сөздер "2), 3) және 4-2)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша "кредиттік тарих" деген сөздердің алдынан "осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 22-баптың 1) тармақшасындағы "ақпарат берушіге" деген сөздердің алдынан "мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда, ақпарат беруші ақпарат беру туралы шарт жасасқан кредиттік бюроларға" деген сөздермен толықтырылсын, "кредиттік бюроға" деген сөздер алып тасталсын;
17) 23-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер мемлекет қатысатын кредиттік бюроға, сондай-ақ ақпарат беру туралы шарттар негізінде кредиттік тарих субъектісінің келісімі болған кезде, осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, өзге де кредиттік бюроларға ақпарат беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпарат берушілердің кредиттік бюроларға ақпарат беруінің және кредиттік есептерді алудың талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалатын ақпарат беру және (немесе) кредиттік есептер алу туралы шарттармен айқындалады.";
2-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ "кредиттiк бюроларға" деген сөздерден кейін "(мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 24-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ол болған кезде кредиттік тарих субъектісі туралы теріс ақпарат;";

14) в статье 20:
в части первой пункта 1:
в подпункте 3) слова "и о получении кредитных отчетов" исключить;
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) лицо, в пользу которого выдана банковская гарантия или поручительство;
4-2) представитель держателей облигаций в отношении кредитного отчета эмитента облигаций, с которым заключен договор о представлении интересов держателей облигаций;";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Получатели кредитного отчета, указанные в подпункте 4-1) части первой настоящего пункта, вправе получать кредитный отчет только о выпущенных банком в их пользу гарантиях или поручительствах.
Получатели кредитного отчета, указанные в подпункте 4-2) части первой настоящего пункта, вправе получать кредитный отчет только об эмитенте облигаций, с которым заключен договор о представлении интересов держателей облигаций.";
в пункте 2 слова "2) и 3)" заменить словами "2), 3) и 4-2)";
15) в пункте 3 статьи 21:
в абзаце первом слова "2) и 3)" заменить словами "2), 3) и 4-2)";
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона";
16) подпункт 1) статьи 22 дополнить словами ", с которыми поставщиком информации заключен договор о предоставлении информации, за исключением кредитного бюро с государственным участием";
17) в статье 23:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Поставщики информации, указанные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны предоставлять информацию в кредитное бюро с государственным участием, а также при наличии согласия субъекта кредитной истории на основании договоров о предоставлении информации в иные кредитные бюро, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4 статьи 25 настоящего Закона.
Условия предоставления поставщиками информации, указанными в части первой настоящего пункта, информации в кредитные бюро и получения кредитных отчетов определяются договорами о предоставлении информации и (или) получении кредитных отчетов, заключаемыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
пункт 5 дополнить словами "(за исключением кредитного бюро с государственным участием)";
18) часть первую пункта 1 статьи 24 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) негативную информацию о субъекте кредитной истории при ее наличии;";

19) 25-бапта:
1-тармақта:
"кредиттiк бюроларға" деген сөздерден кейін "(мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) деген сөздермен толықтырылсын;
"кредиттiк есептi алушыға" деген сөздердің алдынан "кредиттік бюродан" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"кредиттiк бюроларға" деген сөздерден кейін "(мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) деген сөздермен толықтырылсын;
"кредиттiк есептi беруге" деген сөздердің алдынан "кредиттік бюродан" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Кредиттік тарих субъектісінің бұл субъект туралы теріс ақпаратты кредиттік бюроларға беруіне және кредиттік бюролардың ақпарат берушілерге кредиттік тарих субъектісі туралы теріс ақпаратты құрайтын кредиттік есептерді беруіне келісім беруі талап етілмейді.";
20) 26-баптың 1-тармағында:
"Кредиттiк бюроларға" деген сөздерден кейін "(мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) деген сөздермен толықтырылсын;
"кредиттiк есептер" деген сөздердің алдынан "кредиттік бюродан" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 27-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер ақпарат беру жөніндегі өз міндеттемелерін орындау мақсатында мемлекет қатысатын кредиттік бюромен ол мемлекеттік тіркелген және (немесе) ақпарат берушілер осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айқындалған белгілерге сәйкес келген күннен бастап күнтізбелік 180 күн ішінде ақпарат беру туралы шарттар жасасуға міндетті.
Осы Заңның 18-бабының 1-тармағында көрсетілген ақпарат берушілер ақпарат беру туралы шартта айқындалған мерзімдерде өзге де кредиттік бюролармен ақпарат беру туралы шарт жасасуға құқылы.";
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекет қатысатын кредиттік бюроны, сондай-ақ осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кредиттiк тарих субъектiсiнің өзi туралы ақпаратты кредиттiк бюроларға беруге келiсiмiн мiндеттi түрде алу;";
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кредиттік тарих субъектісінің өзі туралы кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімін міндетті түрде алу;";
22) 28-баптың бірінші абзацындағы "1-тармағының 1), 2) және 3)" деген сөздер "1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3) және 4-2)" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 29-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кредиттiк тарих субъектiсiнiң өзi туралы кредиттiк есептi беруге келiсiмiнiң болуы;";

19) в статье 25:
в пункте 1:
после слов "кредитные бюро" дополнить словами "(за исключением кредитного бюро с государственным участием)";
после слов "получателю кредитного отчета" дополнить словами "из кредитного бюро";
в пункте 3:
после слов "кредитные бюро" дополнить словами "(за исключением кредитного бюро с государственным участием)";
после слов "на выдачу кредитного отчета" дополнить словами "из кредитного бюро";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Не требуется предоставление согласия субъекта кредитной истории на предоставление негативной информации о данном субъекте в кредитные бюро и предоставление кредитными бюро поставщикам информации кредитных отчетов, содержащих негативную информацию о субъекте кредитной истории.";
20) в пункте 1 статьи 26:
после слов "кредитные бюро" дополнить словами "(за исключением кредитного бюро с государственным участием)";
после слов "кредитных отчетов" дополнить словами "из кредитных бюро";
21) в статье 27:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях выполнения своих обязательств по предоставлению информации поставщики информации, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, обязаны заключить с кредитным бюро с государственным участием договоры о предоставлении информации в течение 180 календарных дней со дня государственной регистрации кредитного бюро с государственным участием и (или) соответствия поставщиков информации признакам, определенным подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона.
Поставщики информации, указанные в пункте 1 статьи 18 настоящего Закона, вправе заключить договор о предоставлении информации с иными кредитными бюро в сроки, определенные договором о предоставлении информации.";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) обязательное получение согласия субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитные бюро, за исключением кредитного бюро с государственным участием, а также случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона;";
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) обязательное получение согласия субъекта кредитной истории на выдачу кредитного отчета о нем получателю кредитного отчета, за исключением случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона;";
22) в абзаце первом статьи 28 слова "1), 2) и 3) пункта 1" заменить словами "1), 2), 3) и 4-2) части первой пункта 1";
23) подпункты 1) и 3) части первой пункта 1 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"1) наличие согласия субъекта кредитной истории о выдаче кредитного отчета о нем, за исключением случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона;";

"3) осы Заңның 25-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кредиттiк есептi алушының кредиттiк тарих субъектiсiнiң кредиттiк есептi беруге келiсiмiнiң болуы туралы растаған сауалы негiздеме болып табылады.";
24) мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Банк кепілдіктері мен кепілгерліктері жөнінде ақпарат берудің және кредиттік есепті алудың ерекшеліктері
30-1-бап. Кредиттік бюроға банк кепілдіктері мен
кепілгерліктері жөнінде ақпарат беру
1. Банктер тізбесі осы баптың 3-тармағында белгіленген банк кепілдіктері мен кепілгерліктері жөнінде ақпаратты мемлекет қатысатын кредиттік бюроға және өзі туралы және өзінің пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілгерліктер туралы мәліметтерді банктің беруіне борышкер тұлғаның келісімі болған кезде ақпарат беру туралы шарттардың негізінде өзге де кредиттік бюроларға береді.
2. Борышкер тұлғаның өзі туралы және өзінің пайдасына банк шығарған кепілдіктер немесе кепілгерліктер туралы мәліметтерді банктің кредиттік бюроға беруіне келісім нысаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Банк шығарған кепілдіктер мен кепілгерліктер жөнінде кредиттік бюроға берілетін ақпаратта:
1) оның тапсырмасы бойынша банк кепілдік немесе кепілгерлік шығарған борышкер заңды тұлғаның атауы, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) оның тапсырмасы бойынша банк кепілдік немесе кепілдеме шығарған борышкер жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, айы, жылы, тұрғылықты жері, заңды мекенжайы, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) оның пайдасына банк кепілдік немесе кепілгерлік шығарған борышкер кредитор заңды тұлғаның атауы, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
4) оның пайдасына банк кепілдік немесе кепілгерлік шығарған кредитор жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, айы, жылы, тұрғылықты жері, заңды мекенжайы, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, жеке сәйкестендіру нөмірі;
5) кепілдік немесе кепілгерлік берген банктің атауы;
6) банк кепілдігі немесе кепілгерлігі шартының нөмірі мен күні, айы, жылы;
7) егер банк кепілдігі немесе кепілгерлігі шартында өзгеше белгіленбесе, банк кепілдігі немесе кепілгерлік шарты бойынша төлеуге жататын ең көп ақша сомасы;

"3) запрос получателя кредитного отчета с подтверждением о наличии согласия субъекта кредитной истории на предоставление кредитного отчета, за исключением случая, предусмотренного в пункте 4 статьи 25 настоящего Закона.";
24) дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Особенности предоставления информации
и получения кредитного отчета по банковским
гарантиям и поручительствам
Статья 30-1. Предоставление информации по банковским гарантиям
и поручительствам в кредитное бюро
1. Банки предоставляют информацию по банковским гарантиям и поручительствам, перечень которой установлен пунктом 3 настоящей статьи, в кредитное бюро с государственным участием и при наличии согласия лица-должника на представление банком сведений о нем и выпущенных банком в его пользу гарантиях или поручительствах в иные кредитные бюро на основании договоров о предоставлении информации.
2. Форма согласия лица-должника на предоставление банком сведений о нем и выпущенных банком в его пользу гарантиях или поручительствах в кредитное бюро устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Информация по выпущенным банком гарантиям и поручительствам, предоставляемая в кредитное бюро, должна содержать:
1) наименование юридического лица-должника, по поручению которого банком выпущена гарантия или выпущено поручительство, номер и дату государственной регистрации в качестве юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
2) фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица-должника, по поручению которого банком выпущена гарантия или выпущено поручительство, дату рождения, место жительства, юридический адрес, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер;
3) наименование юридического лица-кредитора должника, в пользу которого банком выпущена гарантия или выпущено поручительство, номер и дату государственной регистрации в качестве юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
4) фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица-кредитора, в пользу которого банком выпущена гарантия или выпущено поручительство, дату рождения, место жительства, юридический адрес, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер;
5) наименование банка, выдавшего гарантию или поручительство;
6) номер и дату договора банковской гарантии или поручительства;
7) максимальную денежную сумму, подлежащую оплате по договору банковской гарантии или поручительства, если иное не установлено договором банковской гарантии или поручительства;

8) егер банк кепілдігі немесе кепілгерлігі шартында өзгеше белгіленбесе, банк кепілдігі немесе кепілгерлік шығарылған мерзім немесе осы жағдай басталған кезінде банк кепілдігін немесе кепілгерлігін берген банктің міндеттемесі (банк кепілдігінің немесе кепілгерлігінің қолдану мерзімі) тоқтатылатын жағдай (оқиға);
9) банк кепілдігінің немесе кепілгерлігінің шығарылым нөмірі және күні, айы, жылы, қамтылуға тиіс.
Егер бұл Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға қайшы келмесе, осы тармақта көзделген ақпарат тізбесі кредиттік бюро мен банк жасасқан ақпарат беру туралы шарт негізінде олардың арасындағы келісім бойынша толықтырылуы мүмкін.
4. Банктердің шығарылған банк кепілдіктері мен кепілгерліктері жөнінде кредиттік бюроға ақпарат беру талаптары осы Заңның 27-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жасалған ақпарат беру туралы шартта айқындалады.
5. Банктер кредиттiк бюроларға банк кепілдіктері мен кепілгерліктері жөніндегі ақпаратты электронды жеткізгіште бередi. Ақпаратты қағаз жеткізгіште беру жағдайлары кредиттiк бюролардың iшкi құжаттарында және олардың ақпарат берушiлермен жасалатын шарттарында айқындалады.
6. Банктер борышкер тұлғалардың өздері туралы және шығарылған банк кепілдігі немесе шығарылған кепілгерлік туралы мәлiметтердi банктің кредиттiк бюроға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) беруіне өздері алған келiсiмдерді есепке алуды жүргiзедi.
30-2-бап. Банк кепілдігі мен кепілгерлігі туралы кредиттік
есепті қалыптастыру
1. Кредиттік бюро осы Заңның 30-1-бабының 3-тармағына сәйкес банк берген ақпараттың негізінде банк кепілдігі немесе кепілгерлігі туралы кредиттік есепті қалыптастыруға міндетті.
2. Банк кепілдігі мен кепілгерлігі туралы кредиттік есеп банк шығарған әрбір кепілдік немесе әрбір кепілгерлік бойынша жеке қалыптастырылады.
30-3-бап. Банк кепілдігі мен кепілгерлігі туралы кредиттік
есепті беру тәртібі
1. Пайдасына банк кепілдігін немесе кепілгерлігін банк шығарған тұлғаға банк кепілдігі мен кепілгерлігі туралы кредиттік есепті кредиттік бюроның беруіне борышкер тұлғаның келісімі бұл есепті беруге негіз болып табылады.
2. Банк кепілдігі немесе кепілгерлігі туралы кредиттік есепті беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.".
21. "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 90-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар):

8) срок, на который выпущена банковская гарантия или выпущено поручительство, или обстоятельство (событие), при наступлении которого прекращается обязательство банка, выдавшего банковскую гарантию или поручительство (срок действия банковской гарантии или поручительства), если иное не установлено договором банковской гарантии или поручительства;
9) номер и дату выпуска банковской гарантии или поручительства.
Перечень информации, предусмотренный настоящим пунктом, может быть дополнен по согласованию между кредитным бюро и банком на основании заключаемого ими договора о предоставлении информации, если это не противоречит требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
4. Условия предоставления банками информации по выпущенным банковским гарантиям и поручительствам в кредитное бюро определяется договором о предоставлении информации, заключенным в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 27 настоящего Закона.
5. Информация по банковским гарантиям и поручительствам предоставляется банками в кредитные бюро на электронном носителе. Случаи предоставления информации на бумажном носителе определяются внутренними документами кредитных бюро и заключаемыми ими договорами с поставщиками информации.
6. Банки ведут учет полученных ими согласий лиц-должников на представление банком сведений о них и выпущенной банковской гарантии или выпущенном поручительстве в кредитное бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием).
Статья 30-2. Формирование кредитного отчета о банковской
гарантии и поручительстве
1. Кредитное бюро обязано формировать кредитный отчет о банковской гарантии или поручительстве на основании информации, предоставленной банком в соответствии с пунктом 3 статьи 30-1 настоящего Закона.
2. Кредитный отчет о банковской гарантии и поручительстве формируется отдельно по каждой выпущенной банком гарантии или каждому выпущенному банком поручительству.
Статья 30-3. Порядок представления кредитного отчета о
банковской гарантии и поручительстве
1. Основанием для представления кредитного отчета о банковской гарантии или поручительстве является согласие лица-должника на представление кредитным бюро данного отчета лицу, в пользу которого банком выпущена банковская гарантия или выпущено поручительство.
2. Порядок представления кредитного отчета о банковской гарантии и поручительстве устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
21. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 90; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18):

1) 1-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) басқарушы компания – уәкілетті орган берген лицензия негiзiнде инвестициялық портфельдi басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы;";
13) тармақша "активтерін" деген сөзден кейін "және (немесе) осы Заңда белгіленген жағдайда өзге де мүлікті" деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) пайды сатып алу – осы Заңға және инвестициялық пай қорының қағидаларына сәйкес айқындалатын оның құнын пай ұстаушысына басқарушы компанияның төлеуі арқылы пайды айналымнан шығару;";
2) 3-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "сенiмгерлiк" деген сөз "инвестициялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 4-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шығарған (берген) қаржы құралдары және (немесе) өзге де активтері жабық инвестициялық пай қоры активтерiнiң құрамына кiретiн және оның активтері мөлшерінің бес және одан көп пайызын құрайтын заңды тұлға осы инвестициялық қордың пай ұстаушысы болуға құқылы емес.";
5-тармақтағы "6) және 8) - 12) тармақшаларында" деген сөздер "6), 9) және 12) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;
4) 5-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әдiлет органдарында акционерлiк инвестициялық қор ретiнде тiркелмеген және уәкiлеттi органда инвестициялық қордың акциялар шығарылымын тiркемеген, сондай-ақ басқарушы компаниямен сенімгерлік басқару шартын жасаспаған заңды тұлға өзiн инвестициялық қор деп атауға, инвестициялық қор ретiнде қызметтi жүзеге асыруға және өз атауларында кез келген тiркесте "инвестициялық қор" деген сөздердi пайдалануға құқылы емес.
Егер акционерлік инвестициялық қор мен оның басқарушы компаниясы арасында жасалған сенімгерлік басқару шарты бұзылған күннен бастап екі ай ішінде акционерлік инвестициялық қор жаңа басқарушы компаниямен сенімгерлік басқару шартын жасаспаған жағдайда, акционерлік инвестициялық қор атауының өзгеруіне байланысты әділет органдарында қайта тіркелуге тиіс.";
5) 6 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Инвестициялық қордың активтерін басқару
1. Басқарушы компания инвестициялық қордың активтерін инвестициялық басқаруды инвестициялық қор акционерлерінің немесе пай ұстаушыларының табыс алуы және осындай инвестициялау кезінде тәуекелдерді азайтуды қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырады.
Акционерлік инвестициялық қор инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыруға құқылы емес.

1) в статье 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) управляющая компания – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии, выданной уполномоченным органом;";
подпункт 13) после слова "фонда" дополнить словами "и (или) иного имущества в случае, установленном настоящим Законом,";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) выкуп пая – вывод пая из обращения посредством выплаты управляющей компанией держателю пая его стоимости, определяемой в соответствии с настоящим Законом и правилами паевого инвестиционного фонда;";
2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 3 слово "доверительному" заменить словом "инвестиционному";
3) в статье 4:
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Юридическое лицо, финансовые инструменты и (или) иные активы, выпущенные (предоставленные) которым, входят в состав активов закрытого паевого инвестиционного фонда и составляют пять и более процентов от размера его активов, не вправе являться держателем паев данного инвестиционного фонда.";
в пункте 5 слова "подпунктами 6) и 8) – 12)" заменить словами "подпунктами 6), 9) и 12)";
пункт 7 исключить;
4) пункт 5 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"5. Юридическое лицо, не зарегистрированное в органах юстиции в качестве акционерного инвестиционного фонда и не зарегистрировавшее в уполномоченном органе выпуск акций инвестиционного фонда, а также не заключившее договор доверительного управления с управляющей компанией, не вправе именовать себя инвестиционным фондом, осуществлять деятельность в качестве инвестиционного фонда и использовать в своих наименованиях слова "инвестиционный фонд" в любых сочетаниях.
В случае, если в течение двух месяцев со дня расторжения договора доверительного управления, заключенного между акционерным инвестиционным фондом и его управляющей компанией, акционерным инвестиционным фондом не будет заключен договор доверительного управления с новой управляющей компанией, акционерный инвестиционный фонд подлежит перерегистрации в органах юстиции в связи с изменением наименования.";
5) статьи 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Управление активами инвестиционного фонда
1. Инвестиционное управление активами инвестиционного фонда осуществляется управляющей компанией с целью получения доходов акционерами или держателями паев инвестиционного фонда и обеспечения снижения рисков при таком инвестировании.
Акционерный инвестиционный фонд не вправе самостоятельно осуществлять деятельность по управлению инвестиционным портфелем.

2. Акционерлік инвестициялық қордың мүлкі акционерлік инвестициялық қордың жарғысында айқындалған арақатынасында инвестициялауға арналған мүлікке және акционерлік инвестициялық қор мен оның органдарының қызметін қамтамасыз етуге арналған мүлікке бөлінеді.
Акционерлік инвестициялық қордың инвестициялауға арналған мүлкі басқарушы компанияның инвестициялық басқаруына берілуге тиіс.
3. Акционерлік инвестициялық қордың инвестициялауға арналған мүлкіне сенімгерлік басқару шарты қолданылатын кезеңде акционерлік инвестициялық қор сенімгерлік басқарудағы мүлікке қатысты қандай да бір іс-әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы емес.
7-бап. Аудитке қойылатын талаптар
1. Акционерлік инвестициялық қорға және (немесе) инвестициялық қордың басқару компаниясына аудитті Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым жүргізеді.
2. Аудиторлық есеп коммерциялық құпия болып табылмайды.
3. Акционерлік инвестициялық қордың және (немесе) инвестициялық қордың басқарушы компаниясының жыл сайынғы аудиторлық есептерінде акционерлік инвестициялық қордың және (немесе) инвестициялық қордың басқару компаниясының қаржылық есептілігі туралы орындаушы аудитордың және аудиторлық ұйымның тәуелсіз пікірі және инвестициялық қордың инвестициялық басқаруға берілген (қабылданған) активтеріне қатысты есеп жүргізу және есептілікті жасау тәртібінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексеру нәтижелері туралы ақпарат қамтылуға тиіс.";
6) 9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Акционерлiк инвестициялық қор активтерiн есепке алу мен сақтауды кастодиандық шартқа сәйкес кастодиан жүзеге асырады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Акционерлік инвестициялық қормен тиісті шарттар жасасқан басқарушы компания, кастодиан, аудиторлық ұйым және бағалаушы өзара үлестес болмауға тиіс.";
4-тармақ алып тасталсын;
7) 10-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) акционерлік инвестициялық қор мен оның органдарының қызметін қамтамасыз етуге арналған шығыстардың түрлерi, оларды айқындау тәртiбi және олардың ең жоғары мөлшерi болуға тиіс.";
8) 11-бапта:
2-тармақ "жобалары" деген сөзден кейін ", сондай-ақ акционерлік инвестициялық қор құрылтайшыларының жалпы жиналысы не жалғыз құрылтайшысы бекіткен инвестициялық декларация" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
9) 13-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

2. Имущество акционерного инвестиционного фонда подразделяется на имущество, предназначенное для инвестирования, и имущество, предназначенное для обеспечения деятельности акционерного инвестиционного фонда и его органов, в соотношении, определяемом уставом акционерного инвестиционного фонда.
Имущество акционерного инвестиционного фонда, предназначенное для инвестирования, должно быть передано в инвестиционное управление управляющей компании.
3. В период действия договора доверительного управления имуществом акционерного инвестиционного фонда, предназначенным для инвестирования, акционерный инвестиционный фонд не вправе осуществлять какие-либо действия в отношении имущества, находящегося в доверительном управлении.
Статья 7. Требования к аудиту
1. Аудит акционерного инвестиционного фонда и (или) управляющей компании инвестиционного фонда производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Аудиторский отчет не составляет коммерческой тайны.
3. Ежегодные аудиторские отчеты акционерного инвестиционного фонда и (или) управляющей компании инвестиционного фонда должны содержать независимое мнение аудитора-исполнителя и аудиторской организации о финансовой отчетности акционерного инвестиционного фонда и (или) управляющей компании инвестиционного фонда и информации о результатах проверки на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан порядка ведения учета и составления отчетности в отношении активов инвестиционного фонда, переданных (принятых) в инвестиционное управление.";
6) в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Учет и хранение активов акционерного инвестиционного фонда осуществляются кастодианом в соответствии с кастодиальным договором.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Управляющая компания, кастодиан, аудиторская организация и оценщик, заключившие соответствующие договоры с акционерным инвестиционным фондом, не должны быть аффилиированными между собой.";
пункт 4 исключить;
7) подпункт 2) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2) виды, порядок определения и максимальные размеры расходов на обеспечение деятельности акционерного инвестиционного фонда и его органов.";
8) в статье 11:
пункт 2 дополнить словами ", а также инвестиционная декларация, утвержденная общим собранием учредителей либо единственным учредителем акционерного инвестиционного фонда";
пункт 3 исключить;
подпункт 1) пункта 4 исключить;
9) пункты 3 и 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:

"3. Акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдау акционерлік инвестициялық қордың директорлар кеңесінің құзыретіне жатады.
4. Акционерлік инвестициялық қордың бірінші құрылтай жиналысында Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында көзделген мәселелер бойынша шешімдерден басқа, кастодиан таңдау туралы шешім қабылданады.";
10) 14-бапта:
1-тармақ "дауыс берсе," деген сөздерден кейін "cондай-ақ директорлар кеңесі инвестициялық декларацияға осы Заңның 39-бабы 1-тармағының 2), 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешімдер қабылдаған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"енгенге дейін" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында," деген сөздермен толықтырылсын;
"барлық" деген сөз алып тасталсын;
11) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Акционерлiк инвестициялық қорды қайта ұйымдастыру және тарату
1. Акционерлiк инвестициялық қорды қайта ұйымдастыру және тарату осы Заңда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Қайта ұйымдастыру немесе ерікті түрде тарату туралы шешім қабылданған жағдайда акционерлік инвестициялық қор бұл туралы уәкілетті органға акционерлік инвестициялық қор акционерлерінің жалпы жиналысында аталған шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауға тиіс.
Осы тармақта көзделген хабарламаға акционерлік инвестициялық қор акционерлерінің жалпы жиналысы қабылдаған қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешімнің (шешімдердің) көшірмесі (көшірмелері), жаңадан құрылатын акционерлік инвестициялық қордың (акционерлік инвестициялық қорлардың) жарғысының (жарғыларының) көшірмесі (көшірмелері) қоса беріледі.
3. Акционерлiк инвестициялық қорды мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен соттың шешiмi бойынша жүзеге асырылады. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген негiздер бойынша сотқа инвестициялық қорды мәжбүрлеп тарату туралы талап-арызбен жүгiнуге құқылы.
4. Акционерлiк инвестициялық қор соттың шешiмi бойынша мәжбүрлеп қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, ол соттың шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап бес жұмыс күні iшiнде уәкiлеттi органға сот шешiмiнiң көшiрмесiн қоса беріп, бұл туралы хабарлама жiбередi.";

"3. Принятие решений о внесении изменений и дополнений в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда относится к компетенции совета директоров акционерного инвестиционного фонда.
4. На первом учредительном собрании акционерного инвестиционного фонда, помимо решений по вопросам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, принимается решение о выборе кастодиана.";
10) в статье 14:
пункт 1 дополнить словами ", а также в случае принятия решения советом директоров о внесении изменений и дополнений в инвестиционную декларацию по вопросам, указанным в подпунктах 2), 3), 5) и 6) пункта 1 статьи 39 настоящего Закона";
в пункте 2:
слово "все" исключить;
после слова "установленных" дополнить словами "законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах,";
11) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Реорганизация и ликвидация акционерного инвестиционного фонда
1. Реорганизация и ликвидация акционерного инвестиционного фонда осуществляются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
2. В случае принятия решения о реорганизации или добровольной ликвидации акционерный инвестиционный фонд должен уведомить об этом уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней с даты принятия указанного решения общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда.
К уведомлению, предусмотренному настоящим пунктом, прилагается копия (копии) принятого (принятых) общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда решения (решений) о реорганизации или ликвидации, копия (копии) устава (уставов) вновь создаваемого (создаваемых) акционерного инвестиционного фонда (акционерных инвестиционных фондов).
3. Принудительная реорганизация и ликвидация акционерного инвестиционного фонда осуществляются по решению суда в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. Уполномоченный орган вправе обратиться с иском в суд о принудительной ликвидации инвестиционного фонда по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
4. Акционерный инвестиционный фонд в случае его принудительной реорганизации или ликвидации по решению суда в течение пяти рабочих дней с момента вступления решения суда в законную силу направляет уполномоченному органу уведомление об этом с приложением копии решения суда.";

12) 16-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "Инвестициялық" деген сөз "Осы Заңда белгіленген жағдайды қоспағанда, инвестициялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"елу" деген сөз "жүз" деген сөзбен ауыстырылсын;
", тиiстi қаржы жылына арналған" деген сөздер алып тасталсын;
13) 17-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Басқарушы компания бiрнеше ашық, аралық немесе жабық инвестициялық пай қорларын құруға құқылы.
Бір басқарушы компания құрған, бір түрдегі инвестициялық пай қорлары инвестициялық декларациялар бойынша ажыратылуға тиіс.";
3-тармақтың екінші бөлігіндегі ", тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялық пай қорының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн көрсетiлген ұйымдарды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
14) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Инвестициялық пай қорларын бiрiктiру немесе олардың нысанын өзгерту
1. Қордың қағидаларында белгiленген талаптармен және тәртiппен бiр нысандағы инвестициялық пай қорларын бiрiктiруге жол берiледi.
2. Жабық инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың жалпы жиналысы жабық инвестициялық пай қорының инвестициялық портфелінің құрылымы ашық немесе аралық инвестициялық пай қоры портфелінің инвестициялық құрылымына қатысты осы Заңда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және инвестициялық қор қағидаларында көзделген талаптарға сәйкес болған жағдайда қордың нысанын ашық немесе аралық инвестициялық пай қорына өзгерту туралы шешiм қабылдауы мүмкiн.
3. Ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының нысанын жабық инвестициялық пай қоры етіп өзгертуге жол берiлмейдi.";
15) 20-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Басқарушы компания өзгерген және инвестициялық пай қорының қағидаларына тиісті өзгерістер енгізілген кезде уәкілетті орган инвестициялық пай қорының пайларын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті ауыстыруды жүзеге асырады.";
16) 21-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргiзу, пайларды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiнде пайлармен жасалған мәмiлелердi тiркеу ерекшелiктерi тiркеушiнiң iшкi құжаттарында айқындалады.";
4-тармақтағы "сенімгерлік" деген сөз "инвестициялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 23-бапта:
1-тармақ "валюта" деген сөзден кейін "немесе пайдың номиналды құны көрсетілген валюта" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігі "орналастыру кезеңі" деген сөздерден кейін "инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру аяқталған күні пайларды ұстаушылардың саны бестен кем болмайтын жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;

12) в статье 16:
часть вторую пункта 2 дополнить словами ", за исключением случая, установленного настоящим Законом";
в пункте 3:
слово "пятьдесят" заменить словом "сто";
слова "на соответствующий финансовый год" исключить;
13) в статье 17:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Управляющая компания вправе создавать несколько открытых, интервальных или закрытых паевых инвестиционных фондов.
Паевые инвестиционные фонды одного вида, созданные одной управляющей компанией, должны различаться по инвестиционным декларациям.";
в части второй пункта 3 слова ", за исключением указанных организаций, обеспечивающих функционирование паевого инвестиционного фонда рискового инвестирования" исключить;
14) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Объединение или изменение формы паевых инвестиционных фондов
1. Допускается объединение паевых инвестиционных фондов одной формы на условиях и в порядке, установленных правилами фонда.
2. Общим собранием держателей паев закрытого паевого инвестиционного фонда может быть принято решение об изменении формы фонда в открытый или интервальный паевой инвестиционный фонд при условии, что структура инвестиционного портфеля закрытого паевого инвестиционного фонда соответствует требованиям, предусмотренным настоящим Законом, нормативным правовым актом уполномоченного органа и правилами инвестиционного фонда в отношении инвестиционной структуры портфеля открытого или интервального паевого инвестиционного фонда.
3. Не допускается изменение формы открытого или интервального паевого инвестиционного фонда в закрытый паевой инвестиционный фонд.";
15) пункт 5 статьи 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган осуществляет замену свидетельства о государственной регистрации паев паевого инвестиционного фонда при изменении управляющей компании и внесении соответствующих изменений в правила паевого инвестиционного фонда.";
16) в статье 21:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Особенности ведения системы реестров держателей паев паевого инвестиционного фонда, регистрации сделок с паями в системе реестров держателей паев определяются внутренними документами регистратора.";
в пункте 4 слово "доверительным" заменить словом "инвестиционным";
17) в статье 23:
пункт 1 дополнить словами "или в валюте, в которой выражена номинальная стоимость пая";
часть вторую пункта 4 дополнить словами ", при условии, что на дату окончания первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда количество держателей паев будет составлять не менее пяти";

18) 26-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "қаржы құралдары немесе өзге де мүлкi" деген сөздер "шығарған (берген) қаржы құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы ", тiркеушiнiң", ", тіркеуші" деген сөздер алып тасталсын;
19) 27-баптың 1-тармағында:
4) тармақша алып тасталсын;
12) тармақшадағы "нақтылы" деген сөз "Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында немесе пайдың номиналды құны көрсетілетін өзге валютада көрсетілуі мүмкін номиналды" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақшадағы ", тiркеушiнiң" деген сөз алып тасталсын;
20) 28-бапта:
4-тармақтағы "немесе тiркеушi", ", тіркеушімен" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "немесе тiркеушi" деген сөздер алып тасталсын;
21) 30-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы ", тiркеушiсiн" деген сөз алып тасталсын;
22) 33-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру аяқталған күні осы Заңның 23-бабының 4-тармағында айқындалған талап орындалмаса;";
5) тармақшадағы "немесе тiркеушiнiң", "немесе жаңа тiркеушi" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақшадағы ", тiркеушiнiң", ", жаңа тiркеушi" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "ақшаны" деген сөз "активтерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 34-бапта:
2-тармақ "кастодианы" деген сөзден кейін "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
"өткiзудi қамтамасыз етуге" деген сөздер "өткізу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар келіскен жағдайда, басқарушы компания және (немесе) кастодиан осы Заңның 36-бабы 1-тармағының 1) – 5) тармақшаларында көрсетілген шығыстарды төлегеннен кейін қалған ақшаны бөледі және өткізілмеген активтерді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және (немесе) инвестициялық қор қағидаларында белгіленген тәртіппен пайларды ұстаушылардың меншігіне береді.";
24) 35-баптың 2-тармағындағы "аяқталғаннан кейiн оның таза активтерi құнының инвестициялық пай қоры активтерiнiң ең төменгi мөлшерiне" деген сөздер "аяқталған күні осы Заңның 23-бабы 4-тармағының талаптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 36-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасындағы "ақшаны" деген сөз "активтерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инвестициялық пай қорының жұмыс iстеуi осы Заңның 33-бабы 1-тармағының 2) және 2-1) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда тоқтатылған кезде, қордың жұмыс iстеуiн тоқтату рәсiмiне байланысты басқарушы компанияның шығыстары инвестициялық пай қоры активтерiнiң есебiнен өтелмейдi.";

18) в статье 26:
в подпункте 1) пункта 1 слова "или иное имущество которых входит" заменить словами ", выпущенные (предоставленные) которыми входят";
в пункте 6 слово ", регистратора" исключить;
19) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 4) исключить;
подпункт 12) дополнить словами ", которая может быть выражена в национальной валюте Республики Казахстан или иной валюте, в которой выражена номинальная стоимость пая";
в подпункте 18) слова ", регистратора" исключить;
20) в статье 28:
в пункте 4 слова "или регистратора", ", регистратором" исключить;
в части второй пункта 7 слова "или регистратора" исключить;
21) в подпункте 4) пункта 2 статьи 30 слова ", регистратора" исключить;
22) в статье 33:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) невыполнения на дату окончания первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда условия, определенного пунктом 4 статьи 23 настоящего Закона;";
в подпункте 5) слова "или регистратора", "или нового регистратора" исключить;
в подпункте 6) слова ", регистратора", ", нового регистратора" исключить;
в пункте 2 слово "денег" заменить словом "активов";
23) в статье 34:
пункт 2 дополнить словами "в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа";
в пункте 4:
слова "обеспечить реализацию" заменить словами "осуществить мероприятия по реализации";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае согласия держателей паев паевого инвестиционного фонда управляющая компания и (или) кастодиан распределяют деньги, оставшиеся после оплаты расходов, указанных в подпунктах 1) – 5) пункта 1 статьи 36 настоящего Закона, и передают активы, которые не были реализованы, в собственность держателям паев в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа и (или) правилами инвестиционного фонда.";
24) в пункте 2 статьи 35 слова "стоимости его чистых активов минимальному размеру активов паевого инвестиционного фонда по окончании" заменить словами "требованиям пункта 4 статьи 23 настоящего Закона на дату окончания";
25) в статье 36:
в подпункте 6) пункта 1 слово "денег" заменить словом "активов";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При прекращении существования паевого инвестиционного фонда в случаях, указанных в подпунктах 2) и 2-1) пункта 1 статьи 33 настоящего Закона, расходы управляющей компании, связанные с процедурой прекращения существования фонда, не возмещаются за счет активов паевого инвестиционного фонда.";

26) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Инвестициялық қор активтерiнiң құрамы
1. Акционерлік (жылжымайтын мүлiк қорларынан басқа) және инвестициялық пай қорларының активтерiн қаржы құралдары құрайды.
2. Жылжымайтын мүлiк қорларының активтерiн қаржы құралдары, сондай-ақ мынадай инвестициялау объектiлерi:
1) ғимараттар мен құрылыстар, сондай-ақ жер учаскелерi;
2) өндiрiстiк құрал-сайман және ғимараттар мен құрылыстарға қызмет көрсетуге қажеттi негiзгi құралдар құрайды.
Жылжымайтын мүлiк қорларының активтерiн мүлiкке инвестициялау кезiнде (бағалы қағаздар мен ақшаны қоспағанда) оны тәуелсiз бағалаушы мiндеттi түрде бағалауға тиiс.
3. Акционерлік және инвестициялық пай қорларының құрамына кіре алатын қаржы құралдарының тізбесі, сондай-ақ қаржы құралдарын және инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін өзге де мүлікті инвестициялау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялық декларациясында немесе инвестициялық пай қорының қағидаларында айқындалады.
4. Жылжымайтын мүлiк қорының таза активтерi құнының кемiнде сексен пайызын жылжымайтын мүлiк құрауға тиiс.
Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына кiретiн мүлiк сақтандырылуға және (немесе) жылжымайтын мүлiк қоры осы активтердiң мөлшерiндей резервтiк қор құрылуға тиiс.
5. Жылжымайтын мүлiк қорларының активтерiн құрайтын жылжымайтын мүлiктi қайта бағалаудан түсетін табыстарды шегергендегі жылжымайтын мүлiк қорының инвестициялық табысының кемiнде елу пайызын жылжымайтын мүлiктi жалға беру нәтижесiнде алынған табыстар құрауға тиiс.
6. Инвестициялық қор активтерiнiң құрамында:
1) осы инвестициялық қордың басқарушы компаниясының басқаруындағы инвестициялық қорлар шығарған акциялар немесе пайлар;
2) осы инвестициялық қордың басқарушы компаниясы шығарған (берген) активтер;
3) коммерциялық емес ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы акциялар немесе қатысу үлестерi;
4) мемлекеттiк бағалы қағаздарды және Қазақстан Республикасы қаржы агенттiктерiнің агенттiк облигацияларын қоспағанда, олардың жалпы санының он бестен асатын пайызы мөлшерiндегі бiр заңды тұлғаның бiр түрдегi қаржы құралдары болмауға тиiс.
Осы тармақтың бірінші бөлігі 4) тармақшасының талабы тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық қорларға қолданылмайды.
7. Жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамы жылжымайтын мүлiк қоры акцияларының шығарылымы тiркелген күннен бастап он екi ай iшiнде осы баптың талаптарына сәйкес келтiрiлуге тиiс.
Егер жылжымайтын мүлiк қорының активтерiмен қандай да бiр мәмiлелердi жүзеге асыру нәтижесiнде жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамына қойылатын талаптар және (немесе) шектеулер бұзылатын жағдайда, жылжымайтын мүлiк қоры осындай оқиға болғаннан кейiнгi бiр күн iшiнде уәкiлеттi органды хабардар етуге және жылжымайтын мүлiк қоры активтерiнiң құрамында осындай өзгерiстер болған күннен бастап алты ай iшiнде активтердiң құрамын осы баптың талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi.

26) статью 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Состав активов инвестиционного фонда
1. Активы акционерных (кроме фондов недвижимости) и паевых инвестиционных фондов составляют финансовые инструменты.
2. Активы фондов недвижимости составляют финансовые инструменты, а также следующие объекты инвестирования:
1) здания и сооружения, а также земельные участки;
2) производственный инвентарь и основные средства, необходимые для обслуживания зданий и сооружений.
При инвестировании активов фондов недвижимости в имущество (за исключением ценных бумаг и денег) оно подлежит обязательной оценке независимым оценщиком.
3. Перечень финансовых инструментов, которые могут входить в состав акционерных и паевых инвестиционных фондов, а также порядок инвестирования финансовых инструментов и иного имущества, входящего в состав активов инвестиционного фонда, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа и инвестиционной декларацией акционерного инвестиционного фонда или правилами паевого инвестиционного фонда.
4. Не менее восьмидесяти процентов стоимости чистых активов фонда недвижимости должно составлять недвижимое имущество.
Имущество, входящее в состав активов фонда недвижимости, должно быть застраховано и (или) на размер данных активов фондом недвижимости должен быть сформирован резервный фонд.
5. Не менее пятидесяти процентов инвестиционного дохода фонда недвижимости, за вычетом доходов от переоценки недвижимого имущества, составляющего активы фонда недвижимости, должны составлять доходы, полученные в результате сдачи в аренду недвижимого имущества.
6. В составе активов инвестиционного фонда не должно быть:
1) акций или паев, выпущенных инвестиционными фондами, находящимися в управлении управляющей компании данного инвестиционного фонда;
2) активов, выпущенных (предоставленных) управляющей компанией данного инвестиционного фонда;
3) акций или долей участия в уставных капиталах некоммерческих организаций;
4) финансовых инструментов одного вида одного юридического лица в размере, превышающем пятнадцать процентов от их общего количества, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций финансовых агентств Республики Казахстан.
Требование подпункта 4) части первой настоящего пункта не распространяется на инвестиционные фонды рискового инвестирования.
7. Состав активов фонда недвижимости должен быть приведен в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение двенадцати месяцев с даты регистрации выпуска акций фонда недвижимости.
В случае, если в результате осуществления каких-либо сделок с активами фонда недвижимости требования и (или) ограничения к составу активов фонда недвижимости будут нарушены, фонд недвижимости обязан в течение одного дня, следующего за таким событием, уведомить уполномоченный орган и привести состав активов в соответствие с требованиями настоящей статьи в течение шести месяцев с даты таких изменений в составе активов фонда недвижимости.

8. Бiр басқарушы компанияның басқаруындағы инвестициялық қорлар активтерi мен басқарушы компанияның өз активтерiнің қаржы рыногы лицензиаттарының дауыс беретiн акцияларына инвестицияларының жиынтық көлемi оларды сатып алуға уәкiлеттi органның келiсiмiн алуды талап ететiн мөлшерден аз болуға тиiс.
9. Бiр тұлға және оның үлестес тұлғалары шығарған (берген) қаржы құралдарына (ақшаны қоспағанда) инвестициялық қордың активтерi есебiнен инвестициялардың жинақталған мөлшерi:
1) ашық немесе аралық инвестициялық пай қоры не жылжымайтын мүлiк қоры үшiн таза активтер құнының он бес пайызынан;
2) акционерлiк инвестициялық қор мен жабық инвестициялық пай қоры үшiн таза активтер құнының жиырма пайызынан;
3) тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық қор үшiн таза активтер құнының отыз пайызынан аспауға тиiс.
10. Инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру мерзiмi аяқталғанға дейiн оның активтерi Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен немесе пайлардың номиналды құны көрсетілген валютамен екiншi деңгейдегi банктердiң депозиттерiне ғана инвестициялануы мүмкiн.
Инвестициялық пай қорының пайлары бастапқы орналастыру мерзімі аяқталғанға дейін депозиттеріне орналастырылатын екінші деңгейдегі банктер мына талаптарға сай болуға тиіс:
1) осы инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясына қатысты үлестес болып табылмауға тиіс;
2) екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасы тізімінің санаттарына енгізілуге тиіс.";
27) 38-бапта:
1-тармақтағы "қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарында," және ", сондай-ақ акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялық декларациясында немесе инвестициялық пай қоры ережелерiнде" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
"Инвестициялық" деген сөз "Акционерлік" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Инвестициялық пай қоры активтерiнiң құнын айқындау Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен немесе пайдың номиналды құны көрсетілген валютамен жүргiзiледi.";
28) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Инвестициялық қордың инвестициялық декларациясы
1. Инвестициялық қордың инвестициялық декларациясында:
1) инвестициялық қордың басқарушы компаниясының, кастодианы мен аудиторлық ұйымының толық атауы, олардың лицензияларының деректемелерi және орналасқан жерi;
2) инвестициялық қор активтерiн есепке алу және олардың құнын айқындау тәртiбi;
3) инвестициялық қордың активтерi есебiнен төленуге жататын, басқарушы компанияға, кастодиан мен өзге де тұлғаларға төленетiн шығыстар мен сыйақылардың түрлерi, оларды айқындау тәртiбi және олардың ең жоғары мөлшерлерi;

8. Совокупный объем инвестиций активов инвестиционных фондов, находящихся в управлении у одной управляющей компании, и собственных активов управляющей компании в голосующие акции лицензиатов финансового рынка должен быть меньше размера, требующего получения согласия уполномоченного органа на их приобретение.
9. Суммарный размер инвестиций за счет активов инвестиционного фонда в финансовые инструменты (за исключением денег), выпущенные (предоставленные) одним лицом и его аффилиированными лицами, не должен превышать:
1) пятнадцать процентов стоимости чистых активов для открытого или интервального паевого инвестиционного фонда либо фонда недвижимости;
2) двадцать процентов стоимости чистых активов для акционерного инвестиционного фонда и закрытого паевого инвестиционного фонда;
3) тридцать процентов стоимости чистых активов для инвестиционного фонда рискового инвестирования.
10. До окончания срока первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда его активы могут инвестироваться только в депозиты банков второго уровня в национальной валюте Республики Казахстан или валюте, в которой выражена номинальная стоимость паев.
Банки второго уровня, в депозиты которых размещаются паи паевого инвестиционного фонда до окончания срока их первоначального размещения, должны соответствовать следующим условиям:
1) не должны являться аффилиированными по отношению к управляющей компании данного паевого инвестиционного фонда;
2) ценные бумаги банков второго уровня должны быть включены в категории списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
27) в статье 38:
в пункте 1 слова "международными стандартами финансовой отчетности,", ", а также инвестиционной декларацией акционерного инвестиционного фонда или правилами паевого инвестиционного фонда" исключить;
в пункте 2:
слово "инвестиционного" заменить словом "акционерного";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Определение стоимости активов паевого инвестиционного фонда производится в национальной валюте Республики Казахстан или в валюте, в которой выражена номинальная стоимость пая.";
28) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Инвестиционная декларация инвестиционного фонда
1. Инвестиционная декларация инвестиционного фонда должна содержать:
1) полное наименование управляющей компании, кастодиана и аудиторской организации инвестиционного фонда, реквизиты их лицензий и места нахождения;
2) порядок учета и определения стоимости активов инвестиционного фонда;
3) виды, порядок определения и максимальные размеры расходов и вознаграждений, выплачиваемых управляющей компании, кастодиану и иным лицам, которые подлежат оплате за счет активов инвестиционного фонда;

4) дивидендтiк саясат;
5) инвестициялық қордың инвестициялық саясаты мақсаттарының, мiндеттерiнiң сипаттамасы;
6) инвестициялық қордың инвестициялау объектiлерiнiң тiзбесi, мәмiле түрлерi, инвестициялаудың шарттары мен лимиттерi;
7) инвестициялық қор активтерiн хеджирлеу және әртараптандыру шарттары;
8) инвестициялық декларацияда айқындалған объектiлерге инвестициялауға байланысты тәуекелдер сипаттамасы, сондай-ақ оларды азайтуға бағытталған іс-шаралар;
9) инвестициялық саясат бойынша осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген шектеулер қамтылуға тиіс.
2. Акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерiстер мен толықтыруларды осы инвестициялық қордың директорлар кеңесі бекітеді және олар бекiтiлген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi органға келiсуге табыс етіледі.
Акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерiстер мен толықтырулар уәкiлеттi органмен келiсiлгенi туралы көрсетiле отырып, осы өзгерiстер мен толықтырулардың мәтiнi баспасөз басылымында жарияланғаннан кейін немесе барлық акция ұстаушылар қордың жарғысында белгiленген тәртiппен оны алғаннан кейiн күнтiзбелiк отыз күн өткен соң күшiне енедi.";
29) 40-баптың 4-тармағындағы "сенімгерлік" деген сөз "инвестициялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
30) 41-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
8) тармақшадағы "сауда-саттықты ұйымдастырушылардың сауда жүйелерiнде ашық сауда-саттық әдiстерiмен жасалған мәмiлелердi қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
11) тармақша "кірмейтін" деген сөзден кейін "не актив бағалы қағаздар болып табылған жағдайда, оның бағалы қағаздарын есепке алуды және сақтауды жүзеге асыратын ұйымда инвестициялық қордың шотына есепке алынбаған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) инвестициялық қордың акцияларын және пайларын осы жабық инвестициялық пай қорының активтері құрамына кіретін қаржы құралдары және (немесе) өзге де активтерді шығарған (берген) заңды тұлғаларға өткізуге;";
31) 43-баптың 2-тармағындағы "сенімгерлік" деген сөз "инвестициялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
32) 45-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы "проспектiсiмен" деген сөзден кейін "және инвестициялық декларациясымен" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
1) және 5) тармақшаларда:
"акционерлiк инвестициялық қордың немесе" деген сөздер алып тасталсын;
мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
4-тармақтағы "инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы" деген сөздер "басқарушы компания" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялық қор туралы мәлiметтер акционерлер мен пай ұстаушыларды қордың ережесiне өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу туралы хабардар ету, акционерлiк инвестициялық қор акционерлерiнiң жалпы жиналысын және жабық инвестициялық пай қоры пай ұстаушыларының жалпы жиналысын шақыру, пайларды орналастыруды тоқтата тұру, акционерлiк инвестициялық қорды тарату және инвестициялық пай қорының қызметiн тоқтату жағдайларын қоспағанда," деген сөздер "Акционерлер мен пай ұстаушыларды қордың ережесiне өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу туралы хабардар ету, акционерлiк инвестициялық қор акционерлерiнiң жалпы жиналысын және жабық инвестициялық пай қоры пай ұстаушыларының жалпы жиналысын шақыру, пайларды орналастыруды тоқтата тұру, акционерлiк инвестициялық қорды тарату және инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін тоқтату жағдайларын қоспағанда, тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялық қор туралы мәлiметтер басқарушы компанияның интернет-ресурсын қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 46-бапта:
тақырыптағы "инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының" деген сөздер "басқарушы компанияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы" деген сөздер "басқарушы компания" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "немесе кастодианының" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақшадағы "инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы" деген сөздер "басқарушы компания" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы" деген сөздер "басқарушы компания" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнде орналастырылған депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 90-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат):
1) 4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қатысушы банктердi депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiнен шығару тәртiбi және депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның банк активтері мен міндеттемелерін басқа банкке (банктерге) бiр мезгiлде беру жөніндегі операция жүргізуге қатысуы";
2) 16-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Депозиторлардың мүдделерiн қорғау мақсатында банк активтері мен міндеттемелерін жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдында ішінара не толық көлемде басқа банкке (банктерге) бiр мезгiлде беру операциясын жүргізуге жол берiледi, оны жүргiзу тәртiбi Қазақстан Республикасының банк заңнамасында айқындалады.

4) дивидендную политику;
5) описание целей, задач инвестиционной политики инвестиционного фонда;
6) перечень объектов инвестирования инвестиционного фонда, виды сделок, условия и лимиты инвестирования;
7) условия хеджирования и диверсификации активов инвестиционного фонда;
8) описание рисков, связанных с инвестированием в объекты, определенные инвестиционной декларацией, а также мероприятия, направленные на их снижение;
9) ограничения по инвестиционной политике, предусмотренные настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда утверждаются советом директоров данного инвестиционного фонда и представляются на согласование в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты их утверждения.
Изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда вступают в силу по истечении тридцати календарных дней после опубликования в печатном издании или получения всеми держателями акций в порядке, установленном уставом фонда, текста этих изменений и дополнений с указанием об их согласовании с уполномоченным органом.";
29) в пункте 4 статьи 40 слово "доверительному" заменить словом "инвестиционному";
30) в части первой пункта 1 статьи 41:
в подпункте 8) слова ", за исключением сделок, заключенных в торговых системах организаторов торгов методами открытых торгов" исключить;
подпункт 11) дополнить словами "либо не зачислены на счете инвестиционного фонда в организации, осуществляющей учет и хранение его ценных бумаг, в случае, если активом являются ценные бумаги";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) реализовывать акции и паи инвестиционного фонда юридическим лицам, финансовые инструменты и (или) иные активы, выпущенные (предоставленные) которыми, входят в состав активов данного закрытого паевого инвестиционного фонда;";
31) в пункте 2 статьи 43 слова "доверительным" и "доверительное" заменить соответственно словами "инвестиционным" и "инвестиционное";
32) в статье 45:
подпункт 3) пункта 2 после слов "проспектом выпуска акций" дополнить словами "и инвестиционной декларацией";
в пункте 3:
в подпунктах 1) и 5):
слова "акционерного инвестиционного фонда или" исключить;
слова "об их" заменить словами "о ее";
в пункте 4 слова "паевого инвестиционного фонда" исключить;
пункт 5 после слова "информации" дополнить словами ", за исключением интернет-ресурса управляющей компании,";
33) в статье 46:
в заголовке слова "паевого инвестиционного фонда" исключить;
в пункте 1:
в абзаце первом слова "паевого инвестиционного фонда" исключить;
в подпункте 3) слова "или кастодиана" исключить;
в подпункте 6) слова "паевого инвестиционного фонда" исключить;
в пункте 3 слова "паевого инвестиционного фонда" исключить.
22. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 90; 2007 г., № 2, ст. 18; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 2-3, ст. 16):
1) заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок исключения банков-участников из системы обязательного гарантирования депозитов и участие организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в проведении операции по одновременной передаче активов и обязательств банка другому (другим) банку (банкам)";
2) в статье 16:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. В целях защиты интересов депозиторов допускается проведение операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам), порядок проведения которой определяется банковским законодательством Республики Казахстан.

2. Консервациялау сатысында банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы), банкті мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) осы баптың 1-тармағында көрсетiлген операцияны жүргiзу процесiнде, депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйым қарыз беруге не кепiлдiк берiлген депозиттер бойынша мiндеттемелердi қабылдайтын қатысушы банкте (банктерде) депозиттер орналастыруға құқылы, оларды беру не орналастыру ерекшелiктерi мен тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалады.";
3-тармақтағы "мәжбүрлеп таратылатын" деген сөздер алып тасталсын;
3) 18-баптағы "бiр" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 19-баптың 2-тармағындағы "бiр" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын.
23. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 10-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21, 26-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 4-баптың 9-тармағының екінші бөлігі "серiктестiктер," деген сөзден кейін "орталық депозитарий, бірыңғай тіркеуші, мемлекет қатысатын кредиттік бюро," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 32-бапта:
1) тармақшаның тоғызыншы абзацындағы "номиналдық ұстаушы ретінде клиенттердің шотын жүргізу құқығы бар банктің, ипотекалық ұйымның, брокердің және (немесе) дилердің" деген сөздер "банктің, ипотекалық ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) орталық депозитарий мен бірыңғай тіркеушінің қызметін қоспағанда, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызмет;";
11) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметі;";
18) тармақша "кредиттік" деген сөздің алдынан "мемлекет қатысатын кредиттік бюроның қызметін қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
24. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат):

2. В процессе проведения операции, указанной в пункте 1 настоящей статьи, временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банком) на стадии консервации, временной администрацией (временным администратором) банка до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка, организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, вправе предоставить займы либо разместить депозиты в банке (банках) – участнике (участниках), принимающем (принимающих) обязательства по гарантируемым депозитам, особенности и порядок предоставления либо размещения которых определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
в пункте 3 слова "принудительно ликвидируемого" исключить;
3) в статье 18 слова "одного миллиона" заменить словами "пяти миллионов";
4) в пункте 2 статьи 19 слова "одного миллиона" заменить словами "пяти миллионов".
23. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 111, 112; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21, 26; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) часть вторую пункта 9 статьи 4 после слова "товариществами," дополнить словами "центральным депозитарием, единым регистратором, кредитным бюро с государственным участием,";
2) в статье 32:
в абзаце девятом подпункта 1) слова ", брокером и (или) дилером с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя" исключить;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, за исключением деятельности центрального депозитария и единого регистратора";
подпункт 11) исключить;
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) клиринговая деятельность по сделкам с финансовыми инструментами;";
подпункт 18) дополнить словами ", за исключением деятельности кредитного бюро с государственным участием".
24. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117):

1) 1-бапта:
4) тармақшада:
"бухгалтерлер мен" деген сөздер "бухгалтерлердің және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"болып табылатын" деген сөздерден кейін ", уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аккредиттелген" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша "қаржы ұйымдары" деген сөздерден кейін "(қызметінің ерекше түрі шетел валютасымен жасалатын айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) қаржылық есептілік депозитарийі (бұдан әрі – депозитарий) – жылдық қаржылық есептілік және ұйымдар жыл сайын беріп отыратын аудиторлық есептер, сондай-ақ акционерлік қоғамдардың корпоративтік оқиғалары туралы ақпарат қамтылатын, пайдаланушылар үшін ашық қолжетімді электрондық деректер базасы;";
2) 16-баптағы "мемлекеттiк тiлде немесе орыс тiлiнде" деген сөздер "қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 19-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұйымдар (қаржы ұйымдарынан, Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компанияларынан және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компанияларынан басқа) жылдық қаржылық есептерін есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 30 сәуiрiнен кешiктiрмей табыс етеді.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниялары және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компаниялары жылдық қаржылық есептерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген мерзімдерде табыс етеді.";
5-тармақтағы "1-3-тармақтарына" деген сөздер "1, 2, 3 және 3-1-тармақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қаржы ұйымдары, арнайы қаржы компаниялары, ислам арнайы қаржы компаниялары, мемлекеттік кәсіпорындар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы немесе акцияларының бақылау пакеті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлғалар жылдық қаржылық есептiлiктi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жариялайды.";
4) 20-бапта:
4-тармақ "компанияларында" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компанияларында" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттiк кәсiпорындар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу және одан көп пайызы немесе акцияларының бақылау пакетi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне тиесiлi заңды тұлғалар үшiн:
қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарына сәйкес келетiн тiзбелер мен нысандарды, сондай-ақ қаржылық есептiлiктi табыс етудің мерзiмдерi мен тәртiбiн белгiлейдi;
осы Заңның талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын бекітеді;";
3) тармақшада:
екінші абзац "актiлерiн" деген сөзден кейін ", сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац алып тасталсын;

1) в статье 1:
подпункт 4):
после слов "бухгалтеров и" дополнить словом "(или)";
дополнить словами ", аккредитованная в порядке, установленном уполномоченным органом";
подпункт 7) после слов "финансовые организации" дополнить словами "(за исключением юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой)";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) депозитарий финансовой отчетности (далее – депозитарий) – электронная база данных, содержащая годовую финансовую отчетность и аудиторские отчеты, ежегодно сдаваемые организациями, а также информацию о корпоративных событиях акционерных обществ, с открытым для пользователей доступом;";
2) в статье 16 слова "на государственном или русском языке" заменить словами "на казахском и русском языках";
3) в статье 19:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Организации (кроме финансовых организаций, специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации, и исламских специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг) представляют годовые финансовые отчеты не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Финансовые организации, специальные финансовые компании, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации, и исламские специальные финансовые компании, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, представляют годовые финансовые отчеты в сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан.";
в пункте 5 цифры "1–3" заменить словами "1, 2, 3 и 3-1";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Финансовые организации, специальные финансовые компании, исламские специальные финансовые компании, государственные предприятия и юридические лица, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) или контрольный пакет акций которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, публикуют годовую финансовую отчетность в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";
4) в статье 20:
пункт 4 после слов "о секьюритизации," дополнить словами "исламских специальных финансовых компаниях, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг,";
в пункте 6:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) для государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) или контрольный пакет акций которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан:
устанавливает перечни и формы, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, а также сроки и порядок представления финансовой отчетности;
утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;";
в подпункте 3):
абзац второй дополнить словами ", а также типовые планы счетов бухгалтерского учета";
абзац третий исключить;

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компаниялары үшiн осы Заңның талаптарына сәйкес бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;";
4) тармақша "ұйымдардың" деген сөзден кейін "және Қазақстан Даму Банкінің" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 21-баптың 9-тармағының 4) тармақшасындағы "қарауға міндетті." деген сөздер "қарауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) сертификаттау бойынша бір немесе бірнеше ұйыммен өзара іс-қимыл туралы келісім жасасуға міндетті.".
25. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 20, 88-құжат):
1) 1-баптың 3-тармағында:
9) тармақшаның төртінші абзацындағы "инвестициялық портфельдердiң бiреуiнде немесе бiрнешеуiнде" деген сөздер "инвестициялық портфельде" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақшаның оныншы және он бірінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Зейнеткерлiк жасқа жеткен тұлғалардың мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған жинақталған зейнетақы қаражатын жинақтаушы зейнетақы қоры осы немесе кез келген басқа жинақтаушы зейнетақы қорының басқа түрдегі инвестициялық портфелiне кейiннен аудармайтындай етiп консервативтiк инвестициялық портфельге аударады.
6. Инвестициялық портфельдi таңдағаны туралы жинақтаушы зейнетақы қорына өтiнiш жасамаған салымшылардың (алушылардың) жинақталған зейнетақы қаражатын, сондай-ақ зейнеткерлiк жасқа дейiн жетi жыл және одан аз уақыт қалған тұлғалардың жинақталған зейнетақы қаражатын жинақтаушы зейнетақы қоры осы немесе кез келген басқа жинақтаушы зейнетақы қорының агрессивтi инвестициялық портфелiне кейiннен аудармайтындай етiп қалыпты инвестициялық портфельге аударады.";
17) тармақша алып тасталсын;
2) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап.
1. Осы Заңның 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабы 3-тармағы 4) тармақшасының төртiншi, бесiншi, алтыншы және жетiншi абзацтарын, 12) тармақшасын, осы Заңның 2009 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабы 3-тармағы 4) тармақшасының сегiзiншi және тоғызыншы абзацтарын, осы Заңның 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабы 3-тармағы 1) тармақшасының қырық төртiншi абзацын, 11) тармақшасын, 13) тармақшасының екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi, сегiзiншi, тоғызыншы абзацтарын, 16) тармақшасының бірінші, екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi, жетінші, сегiзiншi, тоғызыншы, оныншы абзацтарын, 20) тармақшасының үшiншi абзацын және 24) тармақшасын, осы Заңның 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 3-тармағының 2), 9) тармақшаларын, 13) тармақшасының оныншы, он бірінші абзацтарын, 16) тармақшасының алтыншы және он бірінші абзацтарын қоспағанда, осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Алматы қаласы өңiрлiк қаржы орталығының қатысушылары болып табылатын брокерлер және (немесе) дилерлер осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап екi ай iшiнде өз қызметiн осы Заңға сәйкес келтiрсiн.

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) для исламских специальных финансовых компаний, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, разрабатывает и утверждает в соответствии с требованиями настоящего Закона нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;";
подпункт 4) после слов "Национального Банка Республики Казахстан," дополнить словами "и Банком Развития Казахстана";
5) пункт 9 статьи 21 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) заключить соглашения о взаимодействии с одной или несколькими организациями по сертификации.".
25. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 20, ст. 88):
1) в пункте 3 статьи 1:
в абзаце четвертом подпункта 9) слова "в одном или нескольких инвестиционных портфелях, формируемых" заменить словами "в инвестиционном портфеле, формируемом";
абзацы десятый и одиннадцатый подпункта 16) изложить в следующей редакции:
"5. Пенсионные накопления, сформированные за счет обязательных пенсионных взносов, лиц, достигших пенсионного возраста, переводятся накопительным пенсионным фондом в консервативный инвестиционный портфель без последующего перевода в инвестиционный портфель другого вида данного или любого другого накопительного пенсионного фонда.
6. Пенсионные накопления вкладчиков (получателей), не обратившихся с заявлением в накопительный пенсионный фонд о выборе инвестиционного портфеля, а также пенсионные накопления лиц, до достижения пенсионного возраста которым осталось семь лет и менее, переводятся накопительным пенсионным фондом в умеренный инвестиционный портфель без последующего перевода в агрессивный инвестиционный портфель данного или любого другого накопительного пенсионного фонда.";
подпункт 17) исключить;
2) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 4), подпункта 12) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года, абзацев восьмого и девятого подпункта 4) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2009 года, абзаца сорок четвертого подпункта 1), подпункта 11), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, восьмого, девятого подпункта 13), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, седьмого, восьмого, девятого, десятого подпункта 16), абзаца третьего подпункта 20) и подпункта 24) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года, подпунктов 2), 9), абзацев десятого, одиннадцатого подпункта 13), абзацев шестого и одиннадцатого подпункта 16) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года.
Брокерам и (или) дилерам, являющимся участниками регионального финансового центра города Алматы, привести свою деятельность в соответствие с настоящим Законом в течение двух месяцев со дня его введения в действие.

2. Жинақтаушы зейнетақы қорлары 2015 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi мерзiмде салымшылардың (алушылардың) инвестициялық портфельдi таңдау туралы өтiнiштерiн қабылдау бойынша жұмыс жүргiзсiн.".
26. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексiн (Салық кодексi) қолданысқа енгiзу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат, 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 101-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
мынадай мазмұндағы 58, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69 және 70-баптармен толықтырылсын:
"58-бап. 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 12-бабы 1-тармағының 39) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"кредиттің (қарыздың) алынған (берілген) сомасын, банктердің ақша аударғаны үшін комиссияларды және қарыз беруші қарыз алушы үшін өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға берілген өзге де төлемдерді қоспағанда, банк талап ету құқығын бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берген кредитке (қарызға) байланысты;
кредиттің (қарыздың) алынған (берілген) сомасын, банктердің ақша аударғаны үшін комиссияларды және қарыз алушы үшін қарыз беруші, өзара байланысты тарап болып табылмайтын тұлғаға өзге де төлемдерді қоспағанда, банк талап ету құқығын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымға берген кредитке (қарызға) байланысты;".
60-бап. 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 90-бабы 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымның кредитi (қарызы) бойынша талап ету құқықтарын – банктің басқаға берген кредит (қарыз) бойынша талап ету құқығының құны мен банктің бастапқы құжаттарына сәйкес кредит (қарыз) бойынша талап ету құқығын басқаға берген күнiне банктің борышкерден алуына жататын кредит (қарыз) бойынша талап ету құны арасындағы терiс айырма бөлiгiнде банк басқаға берген;".

2. Накопительным пенсионным фондам в срок до 1 января 2015 года провести работу по приему заявлений вкладчиков (получателей) о выборе инвестиционного портфеля.".
26. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст. 113; 2009 г., № 13-14, ст. 63; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 101; № 22, ст. 132; 2011 г., № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических зон", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):
дополнить статьями 58, 60, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69 и 70 следующего содержания:
"Статья 58. На период с 1 июля 2011 года до 1 января 2018 года подпункт 39) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"связанные с кредитом (займом), право требования по которому уступлено банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, за исключением полученной (выданной) суммы кредита (займа), комиссий за перевод денег банками и иных выплат лицу, не являющемуся для заемщика заимодателем, взаимосвязанной стороной;
связанные с кредитом (займом), право требования по которому уступлено банком организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, за исключением полученной (выданной) суммы кредита (займа), комиссий за перевод денег банками и иных выплат лицу, не являющемуся для заемщика заимодателем, взаимосвязанной стороной;".
Статья 60. На период с 1 июля 2011 года до 1 января 2012 года подпункт 5) пункта 2 статьи 90 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) изложить в следующей редакции:
"5) уступки банком прав требования по кредиту (займу) организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, – в части отрицательной разницы между стоимостью права требования по кредиту (займу), по которой банком произведена уступка, и стоимостью требования по кредиту (займу), подлежащей получению банком от должника, на дату уступки права требования по кредиту (займу) согласно первичным документам банка;".

61-бап. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 90-бабының 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымның кредитi (қарызы) бойынша талап ету құқықтарын – банктің басқаға берген кредит (қарыз) бойынша талап ету құқығының құны мен банктің бастапқы құжаттарына сәйкес кредит (қарыз) бойынша талап ету құқығын басқаға берген күнiне банктің борышкерден алуына жататын кредит (қарыз) бойынша талап ету құны арасындағы терiс айырма бөлiгiнде банк басқаға берген.".
62-бап. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 99-бабының 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымының жылдық жиынтық табысынан Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түсетін, мұндай ұйымның жылдық жиынтық табысына енгізілген және мұндай ұйымға күмәнді және үмітсіз активтер бойынша талап ету құқықтарын берген банкке аударылған табыстар алып тасталады.
Бұл ретте, алуға жататын табыстарды Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түсетін табыстарға жатқызу уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
Банктің жылдық жиынтық табысынан талап ету құқықтарын беруден түсетін, екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кредиттер (қарыздар) бойынша талап ету құқықтары мұндай ұйымға бұрын берілген ұйымнан сатып алуына байланысты алынған табыстар алып тасталады.".
64-бап. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 115-бабы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымы:
осы ұйымның Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасына сәйкес алған және мұндай ұйымға күмәнді және үмітсіз активтер бойынша талап ету құқықтарын берген банкке аударылған ақша түріндегі;
Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асырумен байланысты емес шығыстарды шегерімге жатқызуға құқылы емес.".

Статья 61. На период с 1 января 2012 года до 1 января 2018 года пункт 2 статьи 90 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) уступки банком прав требования по кредиту (займу) организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, – в части отрицательной разницы между стоимостью права требования по кредиту (займу), по которой банком произведена уступка, и стоимостью требования по кредиту (займу), подлежащей получению банком от должника, на дату уступки права требования по кредиту (займу) согласно первичным документам банка.".
Статья 62. Дополнить на период с 1 января 2012 года до 1 января 2018 года пункт 1 статьи 99 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Из совокупного годового дохода дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, исключаются доходы от осуществления видов деятельности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, включенные в совокупный годовой доход такой организации и перечисленные банку, уступившему данной организации права требования по сомнительным и безнадежным активам.
При этом отнесение подлежащих к получению доходов к доходам от осуществления видов деятельности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, производится в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
Из совокупного годового дохода банка исключаются доходы от уступки права требования, полученные в связи с выкупом у организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, ранее уступленных такой организации прав требований по кредитам (займам).".
Статья 64. Дополнить на период с 1 января 2012 года до 1 января 2018 года статью 115 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) частью второй следующего содержания:
"Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, не вправе относить на вычеты следующие расходы:
в виде денег, полученных данной организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности и перечисленных банку, уступившему такой организации права требования по сомнительным и безнадежным активам;
не связанные с осуществлением видов деятельности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности.".

65-бап. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымға арналған корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияға қосымшалардың нысандарында 2011 - 2018 жылдар ішіндегі салық кезеңдерінде мынадай:
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 135-2-бабының 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түсетін табыстар жөніндегі;
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 135-2-бабының 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыру мақсатында шеккен шығыстар жөніндегі ақпарат қамтылуға тиіс деп белгіленсін.
66-бап. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексi (Салық кодексi) мынадай мазмұндағы 135-2-баппен толықтырылсын:
"135-2-бап. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымға салық салу
1. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымның табыстары, егер мұндай табыстар мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған жағдайда, салық салудан босатылуға жатады:
1) екінші деңгейдегі банктерден күмәнді және үмітсіз активтерді сатып алу және оларды өткізу;
2) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның екінші деңгейдегі банктерден оларға қойылатын талап ету құқықтарын сатып алған заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы акцияларды және (немесе) қатысу үлестерін иелену және өткізу;
3) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның күмәнді және үмітсіз активтер бойынша талап ету құқықтарын сатып алған екінші деңгейдегі банктер шығарған және орналастырған акцияларды және (немесе) облигацияларды иеленуі және өткізуі;
4) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның заңды тұлғаларға талап ету құқықтарын екінші деңгейдегі банктерден сатып алу бойынша алынған мүлікті жалға беру немесе өтемін төлеп уақытша пайдаланудың өзге нысанында пайдалану;
5) ақшаны бағалы қағаздарға орналастыру.
Бұл ретте алынуға жататын табыстарды осы тармақта көрсетілген табыстарға жатқызу уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.

Статья 65. Установить, что формы приложений к декларации по корпоративному подоходному налогу для организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, за налоговые периоды в течение 2011–2018 годов могут содержать следующую информацию:
по доходам от осуществления видов деятельности, указанных в пункте 1 статьи 135-2 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
по расходам, понесенным в целях осуществления видов деятельности, указанным в пункте 1 статьи 135-2 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Статья 66. Дополнить на период с 1 января 2012 года до 1 января 2018 года Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) статьей 135-2 следующего содержания:
"Статья 135-2. Налогообложение организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
1. Доходы организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, подлежат освобождению от налогообложения при условии, что такие доходы получены от осуществления следующих видов деятельности:
1) приобретение у банков второго уровня сомнительных и безнадежных активов и их реализация;
2) владение и реализация акций и (или) долей участия в уставном капитале юридических лиц, права требования к которым приобретены у банков второго уровня организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
3) владение и реализация акций и (или) облигаций, выпущенных и размещенных банками второго уровня, у которых организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, приобретены права требования по сомнительным и безнадежным активам;
4) сдача в аренду или использование иной формы возмездного временного пользования имущества, полученного по приобретенным организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, у банков второго уровня правам требования к юридическим лицам;
5) размещение денег в ценные бумаги.
При этом отнесение подлежащих к получению доходов к доходам, указанным в настоящем пункте, производится в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілмеген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түсетін табыстар жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жатады. Бұл ретте екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйым осы бапқа сәйкес салық салудан босатылатын табыстар бойынша және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстар бойынша бөлек есеп жүргізуге міндетті.
3. Жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстарды алған кезде екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйым шығыстарының шегерімге жатқызылатын сомасы мұндай ұйымның таңдауы бойынша барабар немесе бөлек әдіс бойынша айқындалады.
4. Шығыстардың жалпы сомасындағы шегерiмге жатқызылатын шығыстар сомасы барабар әдiс бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетiлмеген қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған табыстардың үлес салмағы негiзге алына отырып, табыстардың жалпы сомасында айқындалады.
5. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйым бөлек әдiс бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетiлген қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған табыстарға жатқызылатын шығыстар және жалпыға бiрдей белгiленген тәртiппен салық салуға жататын табыстарға жатқызылатын шығыстар бойынша бөлек есеп жүргiзедi.".
67-бап. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 137-бабы мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын банктің еншілес ұйымы шеккен залалдары келесі салық салу кезеңдеріне көшірілмейді.".
68-бап. 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 143-бабының 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымға кредит (қарыз) бойынша төлейтін сыйақы төлем көзінен салық салынуға жатпайды.".

2. Доходы от осуществления видов деятельности, не указанных в пункте 1 настоящей статьи, подлежат налогообложению в общеустановленном порядке. При этом организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, обязана вести раздельный учет по доходам, освобождаемым от налогообложения в соответствии с настоящей статьей, и доходам, подлежащим налогообложению в общеустановленном порядке.
3. При получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, сумма расходов организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, подлежащая отнесению на вычеты, определяется по выбору такой организации по пропорциональному или раздельному методу.
4. По пропорциональному методу сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты, в общей сумме расходов определяется исходя из удельного веса доходов, полученных от осуществления видов деятельности, не указанных в пункте 1 настоящей статьи, в общей сумме доходов.
5. По раздельному методу организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, ведет раздельный учет по расходам, относящимся к доходам, полученным от осуществления видов деятельности, указанных в пункте 1 настоящей статьи, и расходам, относящимся к доходам, подлежащим налогообложению в общеустановленном порядке.".
Статья 67. Дополнить на период с 1 января 2012 года до 1 января 2018 года статью 137 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Убытки, полученные дочерней организацией банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, не переносятся на последующие налоговые периоды.".
Статья 68. Дополнить на период с 1 июля 2011 года до 1 января 2018 года пункт 2 статьи 143 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) частью второй следующего содержания:
"Вознаграждение по кредиту (займу), выплачиваемое организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, не подлежит обложению у источника выплаты.".

69-бап. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 143-бабының 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын, банктің еншілес ұйымына кредит (қарыз) бойынша төлейтін сыйақы төлем көзінен салық салынуға жатпайды.".
70-бап. 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (Салық кодексi) 262-бабы мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, есепке жатқызудың барабар әдiсiн пайдаланатын ұйымның:
мұндай банктен күмәнді және үмітсіз активтер бойынша сатып алынған талап ету құқықтары бойынша банктен алынған кепілдегі мүлікті (тауарды);
кепілге салынған мүлікке өндіріп алуды қолдану нәтижесінде банктің меншігіне өткен және екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйым мұндай банктен күмәнді және үмітсіз активтер бойынша сатып алынған талап ету құқықтары бойынша банктен алған мүлікті (тауарды) сатып алумен, иеленумен және (немесе) өткізумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алудың бөлек әдiсiн қолдануға құқығы бар.
2-2. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын, есепке жатқызудың барабар әдiсiн пайдаланатын банктің еншілес ұйымының:
күмәнді және үмітсіз активтер бойынша сатып алынған талап ету құқықтары бойынша бас банктен алынған кепілдегі мүлікті (тауарды);
кепілге салынған мүлікке өндіріп алуды қолдану нәтижесінде бас банктің меншігіне өткен және бас банктен күмәнді және үмітсіз активтер бойынша сатып алынған талап ету құқықтары бойынша банктің еншілес ұйымы алған мүлікті (тауарды) сатып алумен, иеленумен және (немесе) өткізумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алудың бөлек әдiсiн қолдануға құқығы бар.".
27. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2009 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 2-3, 17-құжат; № 24, 133-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат):

Статья 69. Дополнить на период с 1 января 2012 года до 1 января 2018 года пункт 2 статьи 143 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) частью третьей следующего содержания:
"Вознаграждение по кредиту (займу), выплачиваемое дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, не подлежит обложению у источника выплаты.".
Статья 70. Дополнить на период с 1 июля 2011 года до 1 января 2018 года статью 262 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, использующая пропорциональный метод отнесения в зачет, имеет право на применение раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с приобретением, владением и (или) реализацией:
залогового имущества (товара), полученного от банка по приобретенным у такого банка правам требования по сомнительным и безнадежным активам;
имущества (товара), перешедшего в собственность банка в результате обращения взыскания на заложенное имущество и полученного организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, по приобретенным у такого банка правам требования по сомнительным и безнадежным активам.
2-2. Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, использующая пропорциональный метод отнесения в зачет, имеет право на применение раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с приобретением, владением и (или) реализацией:
залогового имущества (товара), полученного от родительского банка по приобретенным правам требования по сомнительным и безнадежным активам;
имущества (товара), перешедшего в собственность родительского банка в результате обращения взыскания на заложенное имущество и полученного дочерней организацией банка от родительского банка по приобретенным правам требования по сомнительным и безнадежным активам.".
27. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2009 года "О Фонде национального благосостояния" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 2-3, ст. 17; № 24, ст. 133; 2011 г., № 5, ст. 43):

1) 7-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. 1-тармақты қоспағанда, осы баптың ережелері екінші деңгейдегі банктерге (Қазақстан Даму Банкінен және Қазақстанның Тұрғын үй құрылысы жинақ банкінен басқа) қолданылмайды.";
2) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Қорды басқару кеңесі
Қорды басқару жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау мақсатында Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы басшылық ететін консультациялық-кеңесші орган болып табылатын Кеңес (бұдан әрі – Кеңес) құрылады. Кеңестің құрамы және ол туралы ереже Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.";
3) 9-баптың 3-тармағының 15) тармақшасы "банктердiң" деген сөзден кейін ", жинақтаушы зейнетақы қорларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қордың даму стратегиясын Кеңес мақұлдағаннан кейін Қордың жалғыз акционері бекітеді.".
28. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат, № 5, 43-құжат):
65-бапта:
9-тармақта:
"тіркеушіге (номиналды ұстаушыға)" деген сөздер "номиналды ұстаушыға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Тыйым салынған құжатсыз бағалы қағаздарды тіркеушінің құқықтарды есепке алу үшін бірыңғай тіркеушіге беруіне жол беріледі.";
10-тармақтағы "тіркеушінің (номиналды ұстаушының)" және "тіркеуші (номиналды ұстаушы)" деген сөздер тиісінше "номиналды ұстаушының" және "номиналды ұстаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтағы "тіркеушімен (номиналды ұстаушымен)" және "тіркеуші (номиналды ұстаушы)" деген сөздер тиісінше "номиналды ұстаушымен" және "номиналды ұстаушы" деген сөздермен ауыстырылсын.
29. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халыққа қызмет көрсету орталықтарының мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 6 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
166-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "Ұлттық" деген сөз "Екінші деңгейдегі банктерді (Қазақстан Даму Банкінен және Қазақстанның Тұрғын үй құрылысы жинақ банкінен басқа) қоспағанда, ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) статью 7 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Положения настоящей статьи, за исключением пункта 1, не распространяются на банки второго уровня (кроме Банка Развития Казахстана и Жилищного строительного сберегательного банка Казахстана).";
2) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Совет по управлению Фондом
В целях выработки предложений по управлению Фондом создается Совет, который является консультативно-совещательным органом (далее – Совет), возглавляемый Первым Президентом Республики Казахстан – Лидером Нации. Состав и положение о Совете утверждаются Указом Президента Республики Казахстан.";
3) подпункт 15) пункта 3 статьи 9 после слова "банков," дополнить словами "накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций,";
4) пункт 1 статьи 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Стратегия развития Фонда утверждается единственным акционером Фонда после одобрения Советом.".
28. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43):
в статье 65:
в пункте 9:
слова "регистратору (номинальному держателю)" заменить словами "номинальному держателю";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Допускается передача регистратором арестованных бездокументарных ценных бумаг для учета прав единому регистратору.";
в пункте 10 слова "регистратора (номинального держателя)" и "регистратор (номинальный держатель)" заменить соответственно словами "номинального держателя" и "номинальный держатель";
в пункте 11 слова "регистратором (номинальным держателем)" и "регистратор (номинальный держатель)" заменить соответственно словами "номинальным держателем" и "номинальный держатель".
29. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам центров обслуживания населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 августа 2011 г.):
часть первую пункта 4 статьи 166 после слов "национальной компании," дополнить словами "за исключением банков второго уровня (кроме Банка Развития Казахстана и Жилищного строительного сберегательного банка Казахстана),".

Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.12.26 N 61-V (2012.02.04 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-бап.
1. Осы Заң:
осы Заңның 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 11-тармағы 11) тармақшасының жетінші абзацын, 14-тармағының 7) тармақшасын, 18-тармағы 34) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы абзацтарын;
осы Заңның 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 10-тармағы 3) тармақшасының он екінші абзацын, 6) тармақшасын, 19) тармақшасының жиырма екінші абзацын;
осы Заңның 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 22-тармағы 3), 4) тармақшаларын, 25-тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацын, 2) тармақшасын;
осы Заңның 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 10-тармағы 3) тармақшасының сегізінші, отыз сегізінші абзацтарын, 11) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 14-тармағы 13) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 17) тармақшасының қырық бірінші абзацын, 17-тармағы 1) тармақшасының сегізінші абзацын, 8) тармақшасын, 18-тармағы 8) тармақшасының сегізінші абзацын, 27) және 28) тармақшаларын, 32) тармақшасының үшінші абзацын, 46) тармақшасының он жетінші абзацын, 47) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 48) және 49) тармақшаларын, 54) тармақшасының бесінші абзацын, 55) тармақшасының екінші абзацын және 56) тармақшасының екінші абзацын, 21-тармағы 6) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 18) тармақшасының үшінші абзацын, 19) тармақшасының екінші және төртінші абзацтарын, 20) және 21) тармақшаларын, 22) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 23-тармағы 2) тармақшасының бесінші абзацын, 28-тармағының төртінші, жетінші және сегізінші абзацтарын;
осы Заңның 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 11-тармағы 11) тармақшасының жиырма үшінші абзацын;
осы Заңның 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 18-тармағы 16) тармақшасының он екінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 10-тармағы 3) тармақшасының жетінші абзацы, 14-тармағы 17) тармақшасының қырқыншы абзацы, 18-тармағы 2) тармақшасының отыз үшінші және тоқсан бірінші абзацтары, 41) тармақшасының он екінші және жиырмасыншы абзацтары, 23-тармағы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтары, 28-тармағының бесінші және алтыншы абзацтары 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
3. 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Заңның 1-бабы 20-тармағы 24) тармақшасының жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарындағы "бизнес-сәйкестендіру нөмірі", "жеке сәйкестендіру нөмірі" деген сөздер "салық төлеушінің тіркелу нөмірі" деген сөздер деп есептелсін.

Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.12.2012 № 61-V (вводится в действие с 04.02.2012).
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением:
абзаца седьмого подпункта 11) пункта 11, подпункта 7) пункта 14, абзацев четвертого, пятого, шестого подпункта 34) пункта 18 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года;
абзаца двенадцатого подпункта 3), подпункта 6), абзаца двадцать второго подпункта 19) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года;
подпунктов 3), 4) пункта 22, абзаца шестого подпункта 1), подпункта 2) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года;
абзаца восьмого, абзаца тридцать восьмого подпункта 3), абзаца девятого подпункта 11) пункта 10, абзаца девятого подпункта 13), абзаца сорок первого подпункта 17) пункта 14, абзаца восьмого подпункта 1), подпункта 8) пункта 17, абзаца восьмого подпункта 8), подпунктов 27) и 28), абзаца третьего подпункта 32), абзаца семнадцатого подпункта 46), абзацев второго и третьего подпункта 47), подпунктов 48) и 49), абзаца пятого подпункта 54), абзаца второго подпункта 55) и абзаца второго подпункта 56) пункта 18, абзацев четвертого и пятого подпункта 6), абзаца третьего подпункта 18), абзацев второго и четвертого подпункта 19), подпунктов 20) и 21), абзацев пятого и шестого подпункта 22) пункта 21, абзаца пятого подпункта 2) пункта 23, абзацев четвертого, седьмого и восьмого пункта 28 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года;
абзаца двадцать третьего подпункта 11) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2014 года;
абзаца двенадцатого подпункта 16) пункта 18 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2015 года.
2. Абзац седьмой подпункта 3) пункта 10, абзац сороковой подпункта 17) пункта 14, абзацы тридцать третий и девяносто первый подпункта 2), абзацы двенадцатый и двадцатый подпункта 41) пункта 18, абзацы третий и четвертый подпункта 2) пункта 23, абзацы пятый и шестой пункта 28 статьи 1 настоящего Закона действуют до 1 января 2013 года.
3. До 1 января 2012 года в абзацах седьмом, восьмом, девятом и десятом подпункта 24) пункта 20 статьи 1 настоящего Закона слова "бизнес-идентификационный номер", "индивидуальный идентификационный номер" считать словами "регистрационный номер налогоплательщика".

4. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап осы Заңның 1-бабының 18, 19 және 23-тармақтарындағы "бірыңғай тіркеуші", "бірыңғай тіркеушінің" деген сөздер "тіркеуші", "тіркеушінің" деген сөздер деп есептелсін.
5. Жинақтаушы зейнетақы қорлары және зейнеткерлік активтерге инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар өз қызметін осы Заң алғашқы ресми жарияланған күннен бастап үш ай ішінде осы Заңның 1-бабы 11-тармағы 15) тармақшасының оныншы абзацында және 32) тармақшасының бесінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
6. Міндетті сақтандыру түрлері бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары өз қызметін осы Заң алғашқы ресми жарияланған күннен бастап алты ай ішінде, осы Заңның 1-бабы 14-тармағы 2) тармақшасы үшінші абзацының талабына сәйкес келтіруге міндетті. Сақтандыру ұйымдары осы Заңның 1-бабы 14-тармағы 2) тармақшасы үшінші абзацының талабын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган оларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілетін лицензиядан айыруға құқылы.
7. Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні зейнеткерлік активтерге инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға ірі қатысушы белгілері бар тұлғалар өз қызметін осы Заң алғашқы ресми жарияланған күннен бастап алты ай ішінде осы Заңның 1-бабы 11-тармағы 2) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші абзацтарында, 12) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары – банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларын шегере отырып) немесе дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін жеке тұлғалар 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде тиісінше осы Заңның 1-бабы 10-тармағы 8) тармақшасының жетінші, оныншы абзацтарында және 14-тармағы 9) тармақшасының сегізінші, он бірінші абзацтарында белгіленген талаптарға сай болуға міндетті.
8. Осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін банктік қарыз және банктік кепілдік шарттарын жасасқан екінші деңгейдегі банктер өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 10-тармағы 4) тармақшасының үшінші – он алтыншы абзацтарында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.

4. С 1 января 2013 года в пунктах 18, 19 и 23 статьи 1 настоящего Закона слова "единый регистратор", "единого регистратора", "единым регистратором" считать соответственно словами "регистратор", "регистратора", "регистратором".
5. Накопительные пенсионные фонды и организации, осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацем десятым подпункта 15) и абзацем пятым подпункта 32) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, в течение трех месяцев со дня первого официального опубликования настоящего Закона.
6. Страховые организации, имеющие лицензии по обязательным видам страхования, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованием абзаца третьего подпункта 2) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона в течение шести месяцев со дня первого официального опубликования настоящего Закона. В случае невыполнения страховыми организациями требования абзаца третьего подпункта 2) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона уполномоченный орган вправе лишить их лицензии на право осуществления страховой деятельности в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
7. Лица, обладающие признаками крупного участника организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацами пятым, шестым, седьмым подпункта 2), подпунктом 12) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, в течение шести месяцев со дня первого официального опубликования настоящего Закона.
Крупные участники банка, страховой (перестраховочной) организации – физические лица, владеющие прямо или косвенно двадцатью пятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) или голосующих акций банка, страховой (перестраховочной) организации на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны соответствовать требованиям, установленным соответственно абзацами седьмым, десятым подпункта 8) пункта 10 и абзацами восьмым, одиннадцатым подпункта 9) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года.
8. Банки второго уровня, заключившие договоры банковского займа и банковской гарантии до даты введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацами третьимшестнадцатым подпункта 4) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года.

9. Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні тиісті мәртебесі бар банк холдингтері өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 10-тармағының 3), 5) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні тиісті мәртебесі бар банк холдингтеріне еншілес банкті құруға немесе сатып алуға не банктің капиталына қомақты қатысуға рұқсатты банк холдингі тиісті құжаттарды ұсынбай-ақ тиісті өтінішті ұсынған кезден бастап отыз жұмыс күні
ішінде уәкілетті орган береді.
Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні тиісті мәртебесі бар сақтандыру холдингтері өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 14-тармағы 11) тармақшасының жетінші – жетпіс екінші абзацтарында, 17) тармақшасының отыз үшінші – жетпіс тоғызыншы абзацтарында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні тиісті мәртебесі бар сақтандыру холдингтеріне еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға немесе сатып алуға не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының капиталына қомақты қатысуға рұқсатты сақтандыру холдингі тиісті құжаттарды ұсынбай-ақ тиісті өтінішті ұсынған кезден бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті орган береді.
Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні банк немесе сақтандыру холдингінің мәртебесі бар, Қазақстан Республикасының резидент емес банк немесе сақтандыру холдингтері өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде тиісінше осы Заңның 1-бабы 10-тармағы 8) тармақшасының алтыншы абзацында және 14-тармағы 9) тармақшасының алтыншы абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге не банктің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өздеріне тиесілі акцияларын банктің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының орналастырылған (артықшылықты және банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес пайыздан аз деңгейіне дейін иеліктен шығаруды жүргізуге міндетті.
10. Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктерін, сондай-ақ банк холдингі еншілес ұйымдардың акцияларын немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резидент банктерінің акцияларын иелену (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы бас ұйым болып табылатын ұйымдарды қоспағанда, банк холдингінің еншілес ұйымдары 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде өз қызметін осы Заңның 1-бабы 10-тармағы 3) тармақшасының отызыншы абзацында, 5) тармақшасының он бірінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.

9. Банковские холдинги, обладающие соответствующим статусом на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными подпунктами 3), 5) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года.
Разрешение на создание или приобретение дочернего банка либо на значительное участие в капитале банка банковским холдингам, обладающим соответствующим статусом на дату введения в действие настоящего Закона, выдается уполномоченным органом без представления соответствующих документов в течение тридцати рабочих дней с момента представления банковским холдингом соответствующего заявления.
Страховые холдинги, обладающие соответствующим статусом на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацами седьмым – семьдесят вторым подпункта 11), абзацами тридцать третьим – семьдесят девятым подпункта 17) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года.
Разрешение на создание или приобретение дочерней страховой (перестраховочной) организации либо на значительное участие в капитале страховой (перестраховочной) организации страховым холдингам, обладающим соответствующим статусом на дату введения в действие настоящего Закона, выдается уполномоченным органом без представления соответствующих документов в течение тридцати рабочих дней с момента представления страховым холдингом соответствующего заявления.
Банковские или страховые холдинги-нерезиденты Республики Казахстан, обладающие статусом банковского или страхового холдинга на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными соответственно абзацем шестым подпункта 8) пункта 10 и абзацем шестым подпункта 9) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона, либо произвести отчуждение принадлежащих им акций банка или страховой (перестраховочной) организации до уровня менее двадцати пяти процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком, страховой (перестраховочной) организацией) акций банка или страховой (перестраховочной) организации, в срок до 1 января 2013 года.
10. Организации, являющиеся дочерними организациями банковского холдинга на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацем тридцатым подпункта 3), абзацем одиннадцатым подпункта 5) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года, за исключением дочерних банков-резидентов Республики Казахстан, а также организаций, в которых банковский холдинг является родительской организацией через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале дочерних организаций.

Осы Заң қолданысқа енгізілетін күні банктің еншілес ұйымдары болып табылатын ұйымдар өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 10-тармағы 3) тармақшасының жиырма тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші абзацтарында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктерін қоспағанда, осы Заң қолданысқа енгізілетін күні сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары болып табылатын ұйымдар өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 14-тармағы 11) тармақшасының он бірінші абзацында, 17) тармақшасының қырық жетінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
Қазақстан Республикасының резидент еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктерін, сондай-ақ сақтандыру холдингі еншілес ұйымдардың акцияларын немесе жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін тікелей иеленетін (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резидент банктерінің акцияларын иелену (дауыс беру, шешімдерді айқындау және (немесе) қабылданатын шешімдерге шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде ықпал ету мүмкіндігінің болуы) арқылы бас ұйым болып табылатын ұйымдарды қоспағанда, осы Заң қолданысқа енгізілетін күні сақтандыру холдингінің еншілес ұйымдары болып табылатын ұйымдар өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 14-тармағы 11) тармақшасының он екінші абзацында, 17) тармақшасының қырық сегізінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
11. Алып тасталды - ҚР 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12. Сауда-саттықты ұйымдастырушы өзінің ішкі құжаттарын 2012 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 18-тармағының 59) тармақшасында белгіленген талапқа сәйкес келтіруге міндетті.
13. Акционерлік инвестициялық қорлар және басқарушы компаниялар өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабының 21-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті. Акционерлік инвестициялық қор 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабының 21-тармағында белгіленген талаптарды орындамаған жағдайда, акционерлік инвестициялық қор ретіндегі өз қызметін акционерлік инвестициялық қор тоқтатуға міндетті.

Организации, являющиеся дочерними организациями банка на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацами двадцать девятым, сороковым, сорок первым, сорок вторым подпункта 3) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года.
Организации, являющиеся дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацем одиннадцатым подпункта 11), абзацем сорок седьмым подпункта 17) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года, за исключением дочерних банков-резидентов Республики Казахстан.
Организации, являющиеся дочерними организациями страхового холдинга на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацем двенадцатым подпункта 11), абзацем сорок восьмым подпункта 17) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года, за исключением дочерних страховых (перестраховочных) организаций-резидентов Республики Казахстан, дочерних банков-резидентов Республики Казахстан, а также организаций, в которых страховой холдинг является родительской организацией через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями банка-резидента Республики Казахстан, прямо владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями или долями участия в уставном капитале дочерних организаций.
11. Исключен Законом РК от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Организатор торгов обязан привести свои внутренние документы в соответствие с требованием, установленным подпунктом 59) пункта 18 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 июля 2012 года.
13. Акционерные инвестиционные фонды и управляющие компании обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными пунктом 21 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года. В случае невыполнения акционерным инвестиционным фондом требований, установленных пунктом 21 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года акционерный инвестиционный фонд обязан прекратить свою деятельность в качестве акционерного инвестиционного фонда.

14. Осы Заңның 1-бабы 11-тармағы 11) тармақшасы сегізінші абзацының күші жинақтаушы зейнетақы қорларының акцияларын аталған абзац қолданысқа енгізілгенге дейін сатып алған тұлғаларға қолданылмайды.
15. Осы Заңның қолданысқа енгізілу күніне банктік қарыз операцияларына лицензияны иеленетін, номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокерлер және (немесе) дилерлер осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға лицензияны қайтарып беруге міндетті.
16. "Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 18-бабының 1-тармағында аталған, осы Заңның қолданысқа енгізілу күніне кредиттік бюролармен ақпарат беру туралы шарттар жасасқан ақпарат берушілер мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметін жүзеге асыру күнінен бастап үш ай ішінде аталған шарттарды қайта жасасуға не бұзуға міндетті.
17. Осы Заң қолданысқа енгізілген күні уәкілетті органның лицензиясы бар кредиттік бюролар мемлекет қатысатын кредиттік бюро мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 180 күн ішінде, сондай-ақ кредиттік бюроға кредиттік тарихтың дерекқорын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелер мен үй-жайларды қорғау және олардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша қойылатын талаптарға мемлекет қатысатын кредиттік бюроның сәйкестігі туралы "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жасалған актіні ол алған күннен бастап күнтізбелік 190 күн ішінде кредиттік тарихтың дерекқорын мемлекет қатысатын кредиттік бюроға өтеусіз негізде (қабылдау-тапсыру актісі негізінде) беруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған талаптарды кредиттік бюролар орындамаған жағдайда, уәкілетті орган кредиттік бюро мен оның лауазымды адамдарына қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды қолдануға құқылы.
18. Осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін кредиттік тарих субъектілері берген, өзі туралы мәліметтерді кредиттік бюроларға беруге кредиттік тарих субъектісінің келісімі:
осы Заң қолданысқа енгізілген, сондай-ақ ақпарат беруші кредиттік бюромен ақпарат беру туралы шартты қайта жасасқан күнге дейін жасалған, банк қарызы, лизинг, факторинг, форфейтинг операцияларын жүзеге асыру, вексельдерді есепке алу, кепілдіктер, кепілгерліктер, аккредитивтер шығару шарттары бойынша ақпарат беру жағдайында, "Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабына сәйкес, кредиттік бюроларға берілетін ақпаратқа қолданылады;
осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін жасалған, банк қарызы, лизинг, факторинг, форфейтинг операцияларын жүзеге асыру, вексельдерді есепке алу, кепілдіктер, кепілгерліктер, аккредитивтер шығару шарттары бойынша кредиттік бюроларға берілетін ақпаратқа қолданылмайды. Бұл жағдайда ақпарат беруші ақпарат беру туралы шарт жасасқан кредиттік бюроға (мемлекет қатысатын кредиттік бюроны қоспағанда) өзі туралы ақпарат беруге кредиттік тарих субъектісінің келісімін ақпарат берушінің алуы мүмкін.

14. Действие абзаца восьмого подпункта 11) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона не распространяется на лиц, которые приобрели акции накопительных пенсионных фондов до введения в действие указанного абзаца.
15. Брокеры и (или) дилеры с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, обладающие на дату введения в действие настоящего Закона лицензией на банковские заемные операции, обязаны в течение десяти рабочих дней со дня введения в действие настоящего Закона вернуть лицензию уполномоченному органу.
16. Поставщики информации, указанные в пункте 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан", заключившие на дату введения в действие настоящего Закона договоры о предоставлении информации с кредитными бюро, обязаны в течение трех месяцев с даты осуществления деятельности кредитного бюро с государственным участием перезаключить либо расторгнуть указанные договоры.
17. Кредитные бюро, имеющие лицензию уполномоченного органа на дату введения в действие настоящего Закона, обязаны на безвозмездной основе передать кредитному бюро с государственным участием (на основании акта приема-передачи) базы данных кредитных историй в течение 180 календарных дней со дня государственной регистрации кредитного бюро с государственным участием, а также в течение 190 календарных дней со дня получения кредитным бюро с государственным участием акта о его соответствии требованиям, предъявляемым к кредитному бюро, по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещений, составленного в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
В случае невыполнения кредитными бюро требования, указанного в части первой настоящего пункта, уполномоченный орган вправе применить в отношении кредитного бюро и его должностных лиц санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан.
18. Согласие субъекта кредитной истории на предоставление сведений о нем в кредитные бюро, выданные субъектами кредитной истории до даты введения в действие настоящего Закона:
распространяется на информацию, предоставляемую в кредитные бюро в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан", при условии передачи информации по договорам банковского займа, осуществления лизинговой, факторинговой, форфейтинговой операций, учета векселей, выпуска гарантий, поручительств, аккредитивов, заключенным до даты введения в действие настоящего Закона, а также перезаключения поставщиком информации договора о предоставлении информации с кредитным бюро;
не распространяется на предоставление информации в кредитные бюро по договорам банковского займа, осуществления лизинговой, факторинговой, форфейтинговой операций, учета векселей, выпуска гарантий, поручительств, аккредитивов, заключенным после введения в действие настоящего Закона. В данном случае поставщиком информации может быть получено согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием), с которым поставщиком информации заключен договор о предоставлении информации.

19. Осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін алынған, өзі туралы кредиттік есепті алуға кредиттік тарих субъектісінің келісімі мемлекет қатысатын кредиттік бюро беретін ақпаратқа қолданылады.
20. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 34-бабының 3-тармағында белгіленген талапқа сәйкес келетін жинақтаушы зейнетақы қорын қоспағанда, жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акциялары жалпы санының кемінде он пайызы 2013 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында сатып алуға ұсынылуға және бір-біріне, жинақтаушы зейнетақы қорына және (немесе) оның ірі қатысушыларына үлестес тұлғалар болып табылмайтын инвесторлардың шектеусіз тобы арасында сұраныс болған кезде, 2014 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде өткізілуі тиіс.
Жинақтаушы зейнетақы қорлары өз қызметін 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 11-тармағы 9) тармақшасының төртінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші абзацтарында, 2014 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заңның 1-бабы 11-тармағы 9) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарында, 17) тармақшасының он төртінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келтіруге міндетті.
21. Уәкілетті орган берген бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялардың және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияларды иеленетін ұйымдармен эмитенттер жасасқан, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуге арналған шарттардың қолданысы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап тоқтатылады.
22. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуге арналған шарттар бірыңғай тіркеушімен ғана жасалады.
23. 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркеуші лицензиясының қолданылуы бір айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған, сондай-ақ тіркеуші лицензиядан айырылған жағдайда эмитент осы тіркеушімен жасаған, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі шарт бұзылады.
24. Лицензияларының қолданылуы тоқтатылған тіркеушілер орталық депозитарийге берген, эмитенттердің бағалы қағаздарын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін құрайтын мәліметтер мен құжаттардың 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап бірыңғай тіркеушіге берілуін орталық депозитарий жүзеге асырады.
25. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияларды иеленетін ұйымдар:

19. Согласие субъекта кредитной истории на получение кредитного отчета о нем, полученное до даты введения в действие настоящего Закона, распространяется на информацию, предоставляемую кредитным бюро с государственным участием.
20. Не менее десяти процентов от общего количества голосующих акций накопительного пенсионного фонда, за исключением накопительного пенсионного фонда, соответствующего требованию, установленному пунктом 3 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", должно быть предложено к приобретению на организованном рынке ценных бумаг в срок до 1 июля 2013 года и реализовано на организованном рынке ценных бумаг при наличии спроса среди неограниченного круга инвесторов, не являющихся аффилиированными лицами по отношению друг к другу, к накопительному пенсионному фонду и (или) его крупным участникам, в срок до 1 января 2014 года.
Накопительные пенсионные фонды обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями, установленными абзацами четвертым, десятым, одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым и четырнадцатым подпункта 9) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2013 года, абзацами пятым, шестым, седьмым, восьмым и девятым подпункта 9), абзацем четырнадцатым подпункта 17) пункта 11 статьи 1 настоящего Закона, в срок до 1 января 2014 года.
21. С 1 января 2013 года прекращается действие лицензий на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, выданных уполномоченным органом, и договоров на ведение системы реестров держателей ценных бумаг, заключенных эмитентами с организациями, обладающими лицензиями на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
22. Со дня введения в действие настоящего Закона договоры на ведение системы реестров держателей эмиссионных ценных бумаг заключаются только с единым регистратором.
23. До 1 января 2013 года в случае приостановления действия лицензии регистратора на срок более одного месяца, а также лишения лицензии регистратора договор по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, заключенный эмитентом с данным регистратором, расторгается.
24. Центральный депозитарий осуществляет передачу сведений и документов, составляющих системы реестров держателей ценных бумаг, эмитентов, переданных центральному депозитарию регистраторами, действие лицензии которых прекращено, единому регистратору с 1 января 2013 года.
25. Организации, обладающие лицензиями на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, обязаны:

1) 2013 жылғы 10 қаңтардан кешіктірмей лицензиялар бланкілерін уәкілетті органға қайтаруға;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімде бірыңғай тіркеушіге эмитенттердің бағалы қағаздарын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін құрайтын мәліметтер мен құжаттардың берілуін жүзеге асыруға міндетті.
26. Осы баптың 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 20, 24 және 25-тармақтарында аталған тұлғалар көрсетілген тармақтарда көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, уәкілетті орган оларға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ықпал ету шараларын және санкцияларды қолдануға құқылы.
Ескерту. 2-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2012.12.26 N 61-V (2012.02.04 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.04.2015 № 311-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ

1) не позднее 10 января 2013 года возвратить бланки лицензий уполномоченному органу;
2) в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа, осуществить передачу единому регистратору сведений и документов, составляющих системы реестров держателей ценных бумаг, эмитентов.
26. В случае невыполнения лицами, указанными в пунктах 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 20, 24 и 25 настоящей статьи, требований, предусмотренных указанными пунктами, уполномоченный орган вправе применить к ним меры воздействия и санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан.".
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными законами РК от 26.12.2012 № 61-V (вводится в действие с 04.02.2012); от 27.04.2015 № 311-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев