Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2018 жылғы 2 шiлдедегi № 166-VІ ҚРЗ.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 15, 55-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности, рынка ценных бумаг
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года № 166-VІ ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст.109; № 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.187; № 14, ст.274; № 19, ст.370; 1997 г., № 1-2, ст.8; № 5, ст.55; № 12, ст.183, 184; № 13-14, ст.195, 205; 1998 г., № 2-3, ст.23; № 5-6, ст.50; № 11-12, ст.178; № 17-18, ст.224, 225; № 23, ст.429; 1999 г., № 20, ст.727, 731; № 23, ст.916; 2000 г., № 18, ст.336; № 22, ст.408; 2001 г.,№ 1, ст.7; № 8, ст.52; № 17-18, ст.240; № 24, ст.338; 2002 г., № 2, ст.17; № 10, ст.102; 2003 г., № 1-2, ст.3; № 11, ст.56, 57, 66; № 15, ст.139; № 19-20, ст.146; 2004 г., № 6, ст.42; № 10, ст.56; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 10, ст.31; № 14, ст.58; № 23, ст.104; 2006 г., № 1, ст.4; № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 10, ст.52; № 11, ст.55; № 13, ст.85; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20, 21; № 4, ст.28; № 16, ст.131; № 18, ст.143; № 20, ст.153; 2008 г., № 12, ст.52; № 13-14, ст.58; № 21, ст.97; № 23, ст.114, 115; 2009 г., № 2-3, ст.7, 16, 18; № 8, ст.44;№ 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.125, 134; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 7, ст.28;№ 15, ст.71; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 2, ст.21, 28; № 3, ст.32; № 4, ст.37;№ 5, ст.43; № 6, ст.50; № 16, ст.129; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.13, 15; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 11, ст.80; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 7, ст.36; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; № 15, ст.76; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 11, ст.61, 63; № 14, ст.84; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 7, ст.34; № 8, ст.42, 45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-I, ст.110; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.128; № 22-I, ст.140, 143; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55;№ 8-II, ст.70; № 12, ст.87; 2017 г., № 4, ст.7; № 15, ст.55; № 22-III, ст.109;2018 г., № 1, ст.4; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):

1) мазмұнында 291-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"291-бап. Борышты төлеу арқылы міндеттемені орындау";
2) 58-баптың 9-тармағы алып тасталсын;
3) 128-1-баптың 1, 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қаржы құралы – операциялар нәтижесінде бір тұлғада – қаржы активі және басқасында қаржылық міндеттеме немесе үлестік құрал бір мезгілде туындайтын ақша, туынды бағалы қағаздарды қоса алғанда, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары және басқа да қаржы құралдары.
2. Қаржы активі – басқа тұлғаның ақшасын, үлестік құралын білдіретін кез келген актив, басқа тұлғадан ақшаны немесе өзге де қаржы активін алуға немесе басқа тұлғамен өзі үшін ықтимал тиімді шарттарда қаржы активтерін немесе қаржылық міндеттемелерді алмасуға арналған шарттық құқық немесе есеп айырысу тұлғаның меншікті үлестік құралдарымен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін және бұл ретте, тұлғада меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын алу міндеті болатын немесе пайда болуы мүмкін туынды құрал болып табылатын немесе есеп айырысу тіркелген ақша сомасын немесе өзге де қаржы активін тұлғаның меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына алмастыру жолына қарағанда кез келген өзге тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін туынды құрал болып табылатын осындай шарт.
3. Қаржылық міндеттеме – басқа тұлғаның ақшасын немесе өзге де қаржы активін берудің немесе басқа тұлғамен өзі үшін ықтимал тиімсіз шарттарда қаржы активтерін немесе қаржылық міндеттемелерін алмасудың шарттық міндетін білдіретін кез келген міндеттеме, немесе есеп айырысу тұлғаның меншікті үлестік құралдарымен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін және бұл ретте, тұлғада меншікті үлестік құралдардың ауыспалы санын беру міндеті болатын немесе беру міндеті пайда болуы мүмкін туынды емес құрал болып табылатын немесе есеп айырысу тіркелген ақша сомасын немесе өзге де қаржы активін тұлғаның меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына алмастыру жолына қарағанда кез келген өзге тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін туынды құрал болып табылатын шарт.";
4) 229-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"229-бап. Шартқа қатысушылардың ортақ iстерiн жүргiзу
Бiрлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың ортақ iстерiн жүргiзу олардың ортақ келісімi бойынша жүзеге асырылады. Өзара келісу бойынша олар бiрлескен қызметке басшылық етудi және ортақ iстердi жүргiзудi, бұл жағдайда шартқа қалған қатысушылар берген сенімхат негiзiнде әрекет ететін қатысушылардың бiрiне немесе осы Кодекстің 823-бабында көзделген жағдайда үшінші тұлғаға тапсыра алады.";

1) в оглавлении заголовок статьи 291 изложить в следующей редакции:
"Статья 291. Исполнение обязательства внесением долга";
2) пункт 9 статьи 58 исключить;
3) пункты 1, 2 и 3 статьи 128-1 изложить в следующей редакции:
"1. Финансовый инструмент – деньги, ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты и другие финансовые инструменты, в результате операций с которыми одновременно возникают финансовый актив у одного лица и финансовое обязательство или долевой инструмент – у другого.
2. Финансовый актив – любой актив, который представляет собой деньги, долевой инструмент другого лица, договорное право на получение денег или иного финансового актива от другого лица или на обмен финансовых активов или финансовых обязательств с другим лицом на потенциально выгодных для себя условиях, или такой договор, расчет по которому будет или может быть произведен собственными долевыми инструментами лица и который при этом является таким производным инструментом, по которому у лица есть или может появиться обязанность получить переменное число собственных долевых инструментов, или таким производным инструментом, расчет по которому будет или может быть произведен любым иным способом, нежели путем обмена фиксированной суммы денег или иного финансового актива на фиксированное число собственных долевых инструментов лица.
3. Финансовое обязательство – любое обязательство, которое представляет собой договорную обязанность предоставить деньги или иной финансовый актив другого лица или обменять финансовые активы или финансовые обязательства с другим лицом на потенциально невыгодных для себя условиях, или такой договор, расчет по которому будет или может быть произведен собственными долевыми инструментами лица и который при этом является таким непроизводным инструментом, по которому у лица есть или может появиться обязанность предоставить переменное число собственных долевых инструментов, или таким производным инструментом, расчет по которому будет или может быть произведен любым иным способом, нежели путем обмена фиксированной суммы денег или иного финансового актива на фиксированное число собственных долевых инструментов лица.";
4) статью 229 изложить в следующей редакции:
"Статья 229. Ведение общих дел участников договора
Ведение общих дел участников договора о совместной деятельности осуществляется по их общему согласию. По соглашению между собой они могут поручить руководство совместной деятельностью и ведение общих дел одному из участников, действующему в этом случае на основании доверенности, выданной остальными участниками договора, или третьему лицу в случае, предусмотренном статьей 823 настоящего Кодекса.";

5) 291-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"291-бап. Борышты төлеу арқылы міндеттемені орындау";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген негіздердің салдарынан орындалуы мүмкін емес бағалы қағаздар нарығындағы жекелеген міндеттемелерді орындау ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-ІІ, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат):
1) мазмұнында 750, 817 және 823-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"750-бап. Банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) банктік шот шарты бойынша орындайтын операциялар";
"817-бап. Сақтандыру мүддесі және сақтандыру жағдайы";
"823-бап. Ортақ сақтандыру және бірлескен қайта сақтандыру";
2) 747-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік "(банк" деген сөзден кейін ", банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік:
"банктегi" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы)" деген сөздермен толықтырылсын;
"банктiң" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның)" деген сөздермен толықтырылсын;

5) в статье 291:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 291. Исполнение обязательства внесением долга";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Особенности исполнения отдельных обязательств на рынке ценных бумаг, которые не могут быть исполнены вследствие оснований, указанных в пункте 1 настоящей статьи, устанавливаются законами Республики Казахстан.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст.642; № 23, ст.929; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 10, ст.244; № 22, ст.408; 2001 г., № 23, ст.309; № 24, ст.338; 2002 г., № 10, ст.102; 2003 г., № 1-2, ст.7; № 4, ст.25; № 11, ст.56; № 14, ст.103; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 3-4, ст.16; № 5, ст.25; № 6, ст.42; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 21-22, ст.87; № 23, ст.104; 2006 г., № 4, ст.24, 25; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 13, ст.85; 2007 г.,№ 3, ст.21; № 4, ст.28; № 5-6, ст.37; № 8, ст.52; № 9, ст.67; № 12, ст.88; 2009 г., № 2-3, ст.16; № 9-10, ст.48; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г.,№ 3-4, ст.12; № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50, 53; № 16, ст.129; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.13, 14, 15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 12, ст.85; № 13, ст.91; № 14, ст.92; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 4, ст.21; № 10-11, ст.56; № 15, ст.82;2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 11, ст.61, 69; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 7, ст.34; № 8, ст.42, 45; № 13, ст.68;№ 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.102; № 20-VII, ст.117, 119; № 22-I, ст.143; № 22-II, ст.145; № 22-III, ст.149; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161;2016 г., № 7-I, ст.49; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 24, ст.126;2017 г., № 4, ст.7; № 13, ст.45; № 21, ст.98):
1) в оглавлении заголовки статей 750, 817 и 823 изложить в следующей редакции:
"Статья 750. Операции, выполняемые банком (организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций) по договору банковского счета";
"Статья 817. Страховой интерес и страховой случай";
"Статья 823. Сострахование и совместное перестрахование";
2) в пункте 1 статьи 747:
часть первую после слова "(банк" дополнить словами ", организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций";
часть третью:
после слов "в банке" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
после слова "банком" дополнить словами "(организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";

3) 749-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
"Банк" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым)" деген сөздермен толықтырылсын;
"банктегi" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші және екінші бөліктері "банктегi" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"Банктегi" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы)" деген сөздермен толықтырылсын;
"банкке" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бірінші сөйлемі "банктегi" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 750-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"750-бап. Банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) банктiк шот шарты бойынша орындайтын операциялар";
1-тармақта:
бірінші абзац "банк" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "банктегі" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"Банк" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым)" деген сөздермен толықтырылсын;
"банкке" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 752-баптың 3-тармағы "Банкте" деген сөзден кейін "(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 806-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"806-бап. Мiндеттi және ерiктi сақтандыру
1. Міндетті сақтандыру:
1) түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленетін, заңнамалық актілердің талаптарына орай жүзеге асырылатын сақтандыру;
2) міндетті сақтандыру туралы талап, сақтандырудың түрлері мен ең төмен талаптары (оның ішінде сақтандыру объектісі, сақтандыру тәуекелдері және сақтандыру сомаларының ең төмен мөлшерлері) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленетін, ал сақтандырудың өзге де шарттары мен тәртібі тараптардың келісімімен айқындалатын сақтандыру (жүктелген сақтандыру).
2. Азаматқа өз өмiрiн немесе денсаулығын сақтандыру мiндетiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен де, шартпен де жүктеуге болмайды.
Мiндеттi сақтандыру сақтанушының есебiнен жүзеге асырылады.
Түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жекелеген заңнамалық актісінде белгіленетін міндетті сақтандыру экономикалық тұрғыдан негізді, көпшілікке ортақ және әлеуметтік-қоғамдық маңызды болған кезде енгізілуі мүмкін.

3) в статье 749:
часть первую пункта 1:
после слова "Банк" дополнить словами "(организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций)";
после слов "в банке" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
части первую и вторую пункта 2 после слов "в банке" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
в пункте 3:
после слов "в банке" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
после слова "банку" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
предложение первое пункта 4 после слов "в банке" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
4) в статье 750:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 750. Операции, выполняемые банком (организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций) по договору банковского счета";
в пункте 1:
в абзаце первом слова "банк обязан" заменить словами "банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) обязан (обязана)";
подпункт 6) после слов "в банке" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
в пункте 2:
слова "Банк обязан" заменить словами "Банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) обязан (обязана)";
после слов "в банк" дополнить словами "(организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций)";
5) пункт 3 статьи 752 после слов "в банке" дополнить словами "(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)";
6) статью 806 изложить в следующей редакции:
"Статья 806. Обязательное и добровольное страхование
1. Обязательное страхование:
1) страхование, осуществляемое в силу требований законодательных актов, виды, условия и порядок которого устанавливаются отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
2) страхование, при котором требование об обязательном страховании, виды и минимальные условия страхования (в том числе объект страхования, страховые риски и минимальные размеры страховых сумм) устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан, а иные условия и порядок страхования определяются соглашением сторон (вмененное страхование).
2. Обязанность страховать свою жизнь или здоровье не может быть возложена на гражданина ни законодательными актами Республики Казахстан, ни договором.
Обязательное страхование осуществляется за счет страхователя.
Обязательное страхование, виды, условия и порядок которого устанавливаются отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, может быть введено при условии экономической обоснованности, массовости и социально-общественной значимости.

3. Сақтандыру міндеті Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінен туындамай, шартқа негізделген жағдайларда, мұндай сақтандыру міндетті болып табылмайды және осы Кодекстің 808-бабында көзделген салдарға алып келмейді.
4. Түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жекелеген заңнамалық актісінде белгіленген міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушы Қазақстан Республикасының осы заңнамалық актісінде жазылған талаптарда сақтандырушымен шарт жасасуға міндетті.
Жүктелген сақтандыру кезiнде сақтандырушымен шарт Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген ең төмен талаптар сақтала отырып, тараптардың келісімінде айқындалған талаптармен жасалады.
5. Түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жекелеген заңнамалық актісінде белгіленген міндетті сақтандыру шарты сақтандырудың осы түрiн жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуы мүмкін. Түрлері, шарттары және тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жекелеген заңнамалық актісінде белгіленген міндетті сақтандыру шартын жасасу сақтандырудың осы түрін жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандырушы үшін міндетті болып табылады.
6. Ерікті сақтандыру – тараптардың ерік білдіруіне қарай жүзеге асырылатын сақтандыру.
Ерікті сақтандырудың түрлері, шарттары мен тәртібі тараптардың келісімімен айқындалады.";
7) 807-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру объектiсi Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген мүліктік мүдделер объектiсi болатын не сақтандыру объектісі болмайтын сақтандыру шарттары маңызсыз болып табылады.";
8) 809-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 817-бабының 3-тармағында көзделген белгілері бар сақтандыру жағдайы басталған кезде ғана сақтандыру төлемін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру жинақтаушы емес сақтандыру болып табылады.";
9) 813-баптың 3-тармағындағы "Сақтанушы" деген сөз "Егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде өзгеше белгіленбесе, сақтанушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 816-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жекелеген заңнамалық актісінде белгіленетін міндетті сақтандыру кезінде пайда алушы – Қазақстан Республикасының осы заңнамалық актісімен, жүктелген сақтандыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен не тараптардың келісімімен айқындалады. Сақтандырудың ерікті түрлері бойынша пайда алушыны сақтанушы тағайындайды.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

3. В случаях, когда обязанность страхования не вытекает из законодательного акта Республики Казахстан, а основана на договоре, такое страхование не является обязательным и не влечет последствий, предусмотренных статьей 808 настоящего Кодекса.
4. При заключении договора обязательного страхования, виды, условия и порядок которого установлены отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, страхователь обязан заключить договор со страховщиком на условиях, предписанных данным законодательным актом Республики Казахстан.
При вмененном страховании договор со страховщиком заключается на условиях, определенных соглашением сторон, с соблюдением минимальных условий, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
5. Договор обязательного страхования, виды, условия и порядок которого установлены отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, может быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на осуществление данного вида страхования. Заключение договора обязательного страхования, виды, условия и порядок которого установлены отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, для страховщика, имеющего лицензию на осуществление данного вида страхования, является обязательным.
6. Добровольное страхование – страхование, осуществляемое в силу волеизъявления сторон.
Виды, условия и порядок добровольного страхования определяются соглашением сторон.";
7) в статье 807:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Объект страхования по обязательному страхованию определяется законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Договоры страхования, объектом которых выступают имущественные интересы, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, либо в которых отсутствует объект страхования, являются ничтожными.";
8) пункт 2 статьи 809-1 изложить в следующей редакции:
"2. Ненакопительным страхованием является страхование, предусматривающее осуществление страховой выплаты только при наступлении страхового случая, обладающего признаками, предусмотренными пунктом 3 статьи 817 настоящего Кодекса.";
9) пункт 3 статьи 813 дополнить словами ", если иное не установлено отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования";
10) в статье 816:
в пункте 1:
в части первой слова "об обязательном страховании" заменить словами "Республики Казахстан";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"При обязательном страховании, виды, условия и порядок которого устанавливаются отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, выгодоприобретатель определяется данным законодательным актом Республики Казахстан, при вмененном страховании – законодательными актами Республики Казахстан либо соглашением сторон. По добровольным видам страхования выгодоприобретатель назначается страхователем.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы пайда алушы болып табылады.";
11) 817-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"817-бап. Сақтандыру мүддесі және сақтандыру жағдайы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру шарты сақтандыру мүддесінің болуын көздеуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Сақтандыру мүддесі – жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша көзделуі мүмкін оқиғаларды қоспағанда, сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) тәуекелдерді болғызбаудағы және сақтандыру жағдайының басталуына жол бермеудегі мүліктік мүддесі.
1-2. Сақтандыру жағдайы – басталған кезде сақтандыру шартында сақтандыру төлемін жүзеге асыру көзделетін оқиға.";
2-тармақтағы "мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру жағдайы ретінде қарастырылатын оқиғада төменде санамаланған белгілердің барлығы (жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша көзделуі мүмкін оқиғаларды қоспағанда) болуға тиіс:
оқиғаның басталу ықтималдығы мен кездейсоқтығы;
оқиғаның басталуының нақты уақытына немесе орнына, сондай-ақ оқиғаның басталу салдарынан болған залалдардың мөлшеріне қатысты болжанбайтындығы;
оқиға шарттың қолданылуы шегінде сөзсіз және объективті түрде болуға тиіс, бұлар жөнінде тараптар немесе ең болмағанда, сақтанушы көрінеу білді немесе алдын ала хабардар болды деген қауіптің болмауы;
оқиғаның басталуында сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) мүліктік мүддесі үшін теріс, экономикалық тұрғыдан тиімсіз салдардың болуы;
оқиғаның басталуы сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) ерік-қалауымен және (немесе) пиғылымен байланысты болмауы және пайда алу және (немесе) ұтыс алу (алыпсатарлық тәуекел) мақсатын көздемеуі.";
12) 818-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру сыйлықақысы – сақтанушы сақтандырушыға соңғысы сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемiн жүргiзу мiндеттемелерiн қабылдағаны үшiн төлеуге мiндеттi ақша сомасы.
Инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігін және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістерді (шеккен залалдарды), сондай-ақ осы Кодекстің 845-1-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сақтандырушы сақтанушыдан алған сақтандыру сыйлықақылары оған меншік құқығымен тиесілі болады.

"2. Если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан или договором страхования, выгодоприобретателем является страхователь.";
11) в статье 817:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 817. Страховой интерес и страховой случай";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Договор страхования должен предусматривать наличие страхового интереса.";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Страховой интерес – имущественный интерес страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) в предотвращении рисков и недопущении наступления страхового случая, за исключением событий, которые могут быть предусмотрены по договору накопительного страхования.
1-2. Страховой случай – событие, с наступлением которого договор страхования предусматривает осуществление страховой выплаты.";
в пункте 2 слова "об обязательном страховании" заменить словами "Республики Казахстан";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Событие, рассматриваемое в качестве страхового случая, должно обладать всеми нижеперечисленными признаками (за исключением событий, которые могут быть предусмотрены по договору накопительного страхования):
вероятности и случайности наступления события;
непредсказуемости относительно конкретного времени или места наступления события, а также размера убытков в результате наступления события;
отсутствия опасности того, что событие неизбежно и объективно должно произойти в пределах действия договора, о чем стороны или, по крайней мере, страхователь заведомо знали или заранее были осведомлены;
наступление события имеет отрицательные, невыгодные экономические последствия для имущественного интереса страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя);
наступление события не связано с волеизъявлением и (или) умыслом страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) и не предусматривает цель извлечения выгоды и (или) получения выигрыша (спекулятивный риск).";
12) пункты 1 и 2 статьи 818 изложить в следующей редакции:
"1. Страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату страхователю (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором страхования.
Полученные страховщиком от страхователя страховые премии принадлежат ему на праве собственности, за исключением части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, а также случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 845-1 настоящего Кодекса.

2. Сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлері шартта белгіленеді. Міндетті сақтандыру кезінде сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлері Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жекелеген заңнамалық актісінде белгіленеді.
Сақтандыру сыйлықақыларын төлеу тәртібі мен мерзімдері шартта айқындалады. Міндетті сақтандыру кезінде олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалуы мүмкін.";
13) 819-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру сомаларының мөлшерлері (аннуитеттік сақтандыру шарттары мен сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттарын қоспағанда) шартта белгіленеді. Міндетті сақтандыру кезінде олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мөлшерлерден кем болмайды.";
14) 820-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру төлемінің мөлшерлерін айқындау тәртібі шартта белгіленеді. Міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру төлемінің мөлшерлерін айқындау тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жекелеген заңнамалық актісінде белгіленеді.
3. Сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру тәртібі мен мерзiмдерi шартта айқындалады.
Міндетті сақтандыру бойынша олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалуы мүмкін.";
8-тармақтағы "мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 823-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"823-бап. Ортақ сақтандыру және бірлескен қайта сақтандыру
1. Сақтандыру объектiсi бірлескен қызмет (ортақ сақтандыру) туралы шарт негізінде жай серіктестік (сақтандыру пулын) құру арқылы бiрнеше сақтандырушымен бірлесіп бір ортақ сақтандыру шарты бойынша сақтандырылуы мүмкін.
Қайта сақтандыру объектісі бірлескен қызмет (бірлескен қайта сақтандыру) туралы шарт негізінде жай серіктестік (қайта сақтандыру пулын) құру арқылы бiрнеше қайта сақтандырушымен бірлесіп бір бірлескен қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандырылуы мүмкін.
Бұл ретте ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шартында әрбір сақтандырушының (қайта сақтандырушының) келісілген үлестердегі құқықтары мен міндеттерін айқындайтын талаптар қамтылуға тиіс.
Егер ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шартында өзгеше айқындалмаса, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар сақтанушының (пайда алушының) немесе қайта сақтанушының алдында сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының міндеттемелері бойынша, оның ішінде сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін ортақтасып жауап береді.

2. Размеры страховых премий устанавливаются договором. При обязательном страховании размеры страховых премий устанавливаются отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования.
Порядок и сроки уплаты страховых премий определяются договором. При обязательном страховании они могут определяться законодательными актами Республики Казахстан.";
13) пункт 2 статьи 819 изложить в следующей редакции:
"2. Размеры страховых сумм (за исключением договоров аннуитетного страхования и договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях) устанавливаются договором. При обязательном страховании они не могут быть менее размеров, установленных законодательными актами Республики Казахстан.";
14) в статье 820:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок определения размеров страховой выплаты устанавливается договором. По обязательному страхованию порядок определения размеров страховой выплаты устанавливается отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования.
3. Порядок и сроки осуществления страховых выплат определяются договором.
По обязательному страхованию они могут быть определены законодательными актами Республики Казахстан.";
в пункте 8 слова "об обязательном страховании" заменить словами "Республики Казахстан";
15) статью 823 изложить в следующей редакции:
"Статья 823. Сострахование и совместное перестрахование
1. Объект страхования может быть застрахован по одному договору сострахования совместно несколькими страховщиками путем создания простого товарищества (страхового пула) на основе договора о совместной деятельности (сострахование).
Объект перестрахования может быть застрахован по одному договору совместного перестрахования совместно несколькими перестраховщиками путем создания простого товарищества (перестраховочного пула) на основе договора о совместной деятельности (совместное перестрахование).
При этом в договоре сострахования (совместного перестрахования) должны содержаться условия, определяющие права и обязанности каждого страховщика (перестраховщика) в согласованных долях.
Участники страхового (перестраховочного) пула солидарно отвечают перед страхователем (выгодоприобретателем) или перестрахователем по обязательствам страхового (перестраховочного) пула, в том числе за осуществление страховой выплаты, если иное не определено договором сострахования (совместного перестрахования).

2. Сақтандырушылар (қайта сақтандырушылар) арасында тиісті келісім болған кезде олардың бірі сақтанушымен (қайта сақтанушымен) өзара қарым-қатынастарда барлық сақтандырушылардың (қайта сақтандырушылардың) атынан өкілдік ете алады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының ортақ істеріне басшылық етуді және оларды жүргізуді сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылармен тиісті келісім болған кезде сақтандыру брокері жүзеге асыруы мүмкін.";
16) 824-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушы сақтанушы алдындағы өз мiндеттемелерiнiң барлығын немесе бiр бөлiгiн орындау тәуекелін жабуды басқа сақтандырушыда (қайта сақтандырушыда) қайта сақтандыру арқылы қамтамасыз етуге құқылы.
Қайта сақтанушының сақтандырушы (қайта сақтандырушы) ретінде жасасқан сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру төлемін жүзеге асыру тәуекеліне байланысты мүліктік мүдделері қайта сақтандыру объектілері болуы мүмкін.
Қайта сақтанушының құқыққа қайшы мүліктік мүдделері қайта сақтандыруға жатпайды.
Қайта сақтанушының құқыққа қайшы мүліктік мүдделері объектісі болатын не қайта сақтандыру объектісі болмайтын қайта сақтандыру шарттары маңызсыз болып табылады.";
4-тармақ алып тасталсын;
17) 825-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"825-бап. Сақтандыру шартының нысаны
1. Сақтандыру шарты:
1) тараптардың сақтандыру шартын жасауы;
2) сақтанушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген сақтандырудың үлгілік талаптарына не сақтандырушы біржақты тәртіппен әзірлеген сақтандыру қағидаларына қосылуы (қосылу шарты) және сақтандырушының сақтанушыға сақтандыру полисiн ресімдеуi арқылы жазбаша нысанда жасалады.
2. Міндетті сақтандыру бойынша шарттың нысаны – Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде, жүктелген сақтандыру бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ең төмен талаптар сақтала отырып тараптардың келісімімен белгіленеді, ал ерікті сақтандыру бойынша сақтандырушы белгілейді не тараптардың келісімімен белгіленеді.
Сақтандырушы сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырудың үлгілік талаптарына немесе қағидаларына сәйкес сақтандыру түрлері бойынша әзірленген шарттарды қолдануға құқылы.
3. Сақтандыру шартының жазбаша нысанын сақтамау оның маңызсыз болуына алып келеді.";
18) 825-1-бапта:
2-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) дауларды шешу тәртібі, оның ішінде міндетті сақтандыру бойынша дауларды реттеу ерекшеліктері;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. При наличии соответствующего соглашения между страховщиками (перестраховщиками) один из них может представлять всех страховщиков (перестраховщиков) во взаимоотношениях со страхователем (перестрахователем).
3. Руководство и ведение общих дел участников страхового (перестраховочного) пула могут осуществляться страховым брокером при наличии соответствующего соглашения с участниками страхового (перестраховочного) пула.";
16) в статье 824:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховщик вправе путем перестрахования обеспечить покрытие риска исполнения всех или части своих обязательств перед страхователем у другого страховщика (перестраховщика).
Объектами перестрахования могут быть имущественные интересы перестрахователя, связанные с риском осуществления страховой выплаты по заключенному им в качестве страховщика (перестраховщика) договору страхования (перестрахования).
Не подлежат перестрахованию противоправные имущественные интересы перестрахователя.
Договоры перестрахования, объектом которых выступают противоправные имущественные интересы перестрахователя либо в которых отсутствует объект перестрахования, являются ничтожными.";
пункт 4 исключить;
17) статью 825 изложить в следующей редакции:
"Статья 825. Форма договора страхования
1. Договор страхования заключается в письменной форме путем:
1) составления сторонами договора страхования;
2) присоединения страхователя к типовым условиям страхования, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, либо правилам страхования, разработанным страховщиком в одностороннем порядке (договор присоединения), и оформления страховщиком страхователю страхового полиса.
2. Форма договора по обязательному страхованию устанавливается отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, по вмененному страхованию – соглашением сторон с соблюдением минимальных условий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, а по добровольному страхованию – страховщиком либо соглашением сторон.
При заключении договора страхования страховщик вправе применять договоры, разработанные по видам страхования в соответствии с типовыми условиями или правилами страхования.
3. Несоблюдение письменной формы договора страхования влечет его ничтожность.";
18) в статье 825-1:
подпункт 13) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"13) порядок разрешения споров, в том числе особенности урегулирования споров по обязательному страхованию;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы келісім бойынша сақтандыру қағидаларының негiзiнде сақтандыру қағидаларының жекелеген ережелерін өзгерту, алып тастау, сондай-ақ сақтандыру шартын жасасу кезінде айқындалатын қосымша талаптар көзделетін сақтандыру шарттары жасалуы мүмкiн.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Сақтандыру қағидаларында қамтылатын және сақтандыру шартының мәтініне енгізілмеген талаптар, егер шартта осындай қағидаларды қолдану тікелей көрсетілсе және қағидалар шартта жазылса не оған қоса берілсе, тараптар үшін міндетті. Соңғы жағдайда шарт жасасу кезінде сақтанушыға сақтандыру қағидалары беруді тараптар шартта куәландыруға тиіс.";
19) 826-баптың 1-тармағында:
2) тармақшадағы "(егер бар болса)" деген сөздер "(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын;
"2-1) сақтандыру агентінің (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті – жеке тұлға болып табылса) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), байланыс телефонының нөмірі және жеке сәйкестендіру нөмірі немесе сақтандыру агентінің (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті – заңды тұлға болып табылса) атауы, орналасқан жері, байланыс телефонының нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру сомасының мөлшерлері (аннуитеттік сақтандыру шарттары мен сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттарын қоспағанда), сақтандыру төлемін жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдері;";
мынадай мазмұндағы 6-2) және 10-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-2) сақтандыру агентіне тиесілі комиссиялық сыйақының бар немесе жоқ екендігі туралы нұсқау;";
"10-1) сақтанушының шарт жасасу кезінде сақтандырушыға хабарланған мән-жайларда өзіне белгілі болған елеулі өзгерістер туралы, егер бұл өзгерістер мүліктік сақтандыру шартының қолданылу кезеңінде сақтандыру тәуекелінің ұлғаюына елеулі түрде әсер етуі мүмкін болса, сақтандырушыға дереу хабарлау міндеті (осы Кодекстің 834-бабының 1-тармағы);";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) сатып алу сомасын төлеу талаптары мен мөлшері (сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттарын қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру үшін);";
20) 826-3-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушының сақтандырушымен келісімi бойынша бiртекті мүлiктiң (тауарлардың, жүктердiң және басқаның) әртүрлi партиясын белгiлi бiр мерзiм iшiнде ұқсас жағдайларда жүйелi сақтандыру сақтанушыға бас полис ресімдеу арқылы бiр сақтандыру шарты негiзiнде жүзеге асырылуы мүмкiн.";

"4. По соглашению между страхователем и страховщиком на основании правил страхования могут быть заключены договоры страхования, предусматривающие изменение, исключение отдельных положений правил страхования, а также дополнительные условия, определяемые при заключении договора страхования.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Условия, содержащиеся в правилах страхования и не включенные в текст договора страхования, обязательны для сторон, если в договоре прямо указывается на применение таких правил и сами правила изложены в договоре либо приложены к нему. В последнем случае предоставление страхователю правил страхования при заключении договора должно быть удостоверено сторонами в договоре.";
19) в пункте 1 статьи 826:
в подпункте 2) слова "(при его наличии)" заменить словами "(если оно указано в документе, удостоверяющем личность)";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), контактный номер телефона и индивидуальный идентификационный номер страхового агента (если им является физическое лицо-резидент Республики Казахстан) или наименование, место нахождения, контактный номер телефона и бизнес-идентификационный номер страхового агента (если им является юридическое лицо-резидент Республики Казахстан);";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) размеры страховой суммы (за исключением договоров аннуитетного страхования и договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях), порядок и сроки осуществления страховой выплаты;";
дополнить подпунктами 6-2) и 10-1) следующего содержания:
"6-2) указание о наличии или отсутствии комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому агенту;";
"10-1) обязанность страхователя незамедлительно сообщать страховщику о ставших ему известными значительных изменениях в обстоятельствах, сообщенных страховщику при заключении договора, если эти изменения могут существенно повлиять на увеличение страхового риска в период действия договора имущественного страхования (пункт 1 статьи 834 настоящего Кодекса);";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) условия выплаты и размер выкупной суммы (для накопительного страхования, за исключением договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях);";
20) пункт 1 статьи 826-3 изложить в следующей редакции:
"1. По соглашению страхователя со страховщиком систематическое страхование разных партий однородного имущества (товаров, грузов и другого) на сходных условиях в течение определенного срока может осуществляться на основании одного договора страхования путем оформления страхователю генерального полиса.";

21) 827-баптың 1, 2 және 3-тармақтарындағы "мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 828-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) сақтанушыны сақтандыру қағидаларымен таныстыруға және оның талап етуі бойынша қағидалардың көшiрмесiн ұсынуға (жіберуге);";
23) 830-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру нарығына кәсiби қатысушылар, сақтандыру агентi өзінің кәсiби қызметi нәтижесiнде алған сақтандыру құпиясын құрайтын мәлiметтердi, сақтандыру нарығының басқа кәсiби қатысушысына не сақтандыру агентiне қайта сақтандыру шарттарын жасасуға немесе ортақ сақтандыру жөніндегі қатынастарға байланысты ақпаратты беру жағдайларын, сондай-ақ осы баптың 4, 4-1, 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жариялауға құқылы емес.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Сақтандыру құпиясы сақтандыру омбудсманына өзінің қарауында жатқан жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру шарттарынан туындайтын келіспеушіліктерді реттеу жөніндегі өтініштері бойынша ашылуы мүмкін.";
5-тармақта:
4-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-4) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарына қатысты – "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мақсаттарда және тәртіппен, ал өзге сақтандыру шарттарына қатысты – прокурордың санкциясымен;";
мынадай мазмұндағы 4-5) тармақшамен толықтырылсын:
"4-5) барлау және (немесе) нұқсан келтіру акцияларының алдын алу, әшкерелеу және жолын кесу мақсаттарында прокурордың санкциясымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне;";
24) 832-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"832-бап. Сақтанушы шарт жасасу кезiнде ұсынатын мәлiметтер
1. Сақтанушы шарт жасасу кезінде сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталу ықтималдығын және оның басталуынан (сақтандыру тәуекелінен) келтірілуі ықтимал залалдардың мөлшерiн айқындау үшiн елеулi мәнi бар, сақтанушының өзіне белгілі мән-жайларды, егер бұл мән-жайлар сақтандырушыға белгілі болмаса және белгілі болуға тиiстi болмаса, хабарлауға мiндеттi.
Сақтандырушы әзірлеген сақтандыру қағидаларында немесе шарт жасасу кезеңiнде сақтанушыға жіберілген сақтандырушының жазбаша сұрау салуында айқын жазылған мән-жайлар елеулi деп танылады.
Міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленген мән-жайлар елеулi деп танылады.

21) в пунктах 1, 2 и 3 статьи 827 слова "об обязательном страховании" заменить словами "Республики Казахстан";
22) подпункт 1-1) пункта 1 статьи 828 изложить в следующей редакции:
"1-1) ознакомить страхователя с правилами страхования и по его требованию представить (направить) копию правил;";
23) в статье 830:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Профессиональные участники страхового рынка, страховой агент не вправе разглашать полученные ими в результате своей профессиональной деятельности сведения, составляющие тайну страхования, за исключением случаев предоставления информации другому профессиональному участнику страхового рынка либо страховому агенту, связанных с заключением договоров перестрахования или отношениями по сострахованию, а также предусмотренных пунктами 4, 4-1, 5 и 6 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Тайна страхования может быть раскрыта страховому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям физических и юридических лиц по урегулированию разногласий, возникающих из договоров страхования.";
в пункте 5:
подпункт 4-4) изложить в следующей редакции:
"4-4) органам национальной безопасности Республики Казахстан в отношении договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств – в целях и порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан", а в отношении иных договоров страхования – с санкции прокурора;";
дополнить подпунктом 4-5) следующего содержания:
"4-5) Службе государственной охраны Республики Казахстан с санкции прокурора в целях предупреждения, вскрытия и пресечения разведывательных и (или) подрывных акций;";
24) статью 832 изложить в следующей редакции:
"Статья 832. Сведения, представляемые страхователем при заключении договора
1. При заключении договора страхователь обязан сообщить страховщику известные страхователю обстоятельства, имеющие существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая и размера возможных убытков от его наступления (страхового риска), если эти обстоятельства не известны и не должны быть известны страховщику.
Существенными признаются обстоятельства, определенно оговоренные в правилах страхования, разработанных страховщиком, или в письменном запросе страховщика, направленном страхователю в период заключения договора.
При заключении договора обязательного страхования существенными признаются обстоятельства, установленные отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.

2. Сақтандырушының елеулі мән-жайларға қатысты жазбаша сұрау салуында көрсетілген сұрақтарға сақтанушының жауаптары болмаған кезде сақтандыру шарты жасалмайды.
Егер сақтандыру шарты сақтандырушының қандай да бiр сұрақтарына сақтанушының жауаптары болмаған кезде жасалған болса, сақтандырушы сақтанушының тиісті мән-жайларды хабарламағанын негiзге ала отырып, кейiннен шартты бұзуды немесе оны жарамсыз деп тануды талап ете алмайды.
3. Егер шарт жасалғаннан кейін сақтанушының сақтандырушыға осы баптың 1-тармағында көрсетiлген мән-жайлар туралы көрiнеу жалған мәлiметтер хабарлағаны анықталатын болса, сақтандырушы шартты жарамсыз деп тануды және осы Кодекстiң 844-бабы 1-тармағының екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген салдарларды қолдануды талап етуге құқылы.
Егер сақтанушы айтпай қалған мән-жайлар қажет болмай қалса, сақтандырушы шартты жарамсыз деп тануды талап ете алмайды.";
25) 833-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Міндетті сақтандыру кезінде сақтандыру жағдайының басталуы салдарынан келтірілген зиян мөлшерін бағалауды жүргізу тәртібі мен талаптары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленуі мүмкін.";
26) 835-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің екінші сөйлеміндегі "мiндеттi сақтандыру туралы заң" деген сөздер "заңнамалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сақтандырушыны сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар етпеу немесе уақтылы хабардар етпеу, егер ол сақтанушының еркіне байланысты емес немесе сақтандыру шартымен дәлелдіге жатқызылмаған себептерге байланысты болса және осы фактіні растайтын тиісті құжаттар ұсынылса, сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.";
27) 837-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Зиян келтiргенi үшiн жауаптылық шарты бойынша сақтанушыдан өзге тұлғаның жауапкершілігі сақтандырылған жағдайда, сақтанушы, егер сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтандырушыны бұл туралы жазбаша хабардар ете отырып, сақтандыру жағдайы басталғанға дейін кез келген уақытта осы тұлғаны басқамен ауыстыруға құқылы.";
"3. Егер үшiншi тұлғаны сақтандыру Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің талаптарынан туындайтын болса, сақтандырылушыны ауыстыру Қазақстан Республикасының көрсетілген заңнамалық актілерінде белгіленген тәртiппен және соларға негiзделген шартпен жүзеге асырылады.";
28) 839-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Договор страхования не может быть заключен при отсутствии ответов страхователя на вопросы, указанные в письменном запросе страховщика, в отношении существенных обстоятельств.
Если договор страхования заключен при отсутствии ответов страхователя на какие-либо вопросы страховщика, последний не может впоследствии требовать расторжения договора либо признания его недействительным на том основании, что соответствующие обстоятельства не были сообщены страхователем.
3. Если после заключения договора будет установлено, что страхователь сообщил страховщику заведомо ложные сведения об обстоятельствах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, страховщик вправе потребовать признания договора недействительным и применения последствий, предусмотренных частями второй и третьей пункта 1 статьи 844 настоящего Кодекса.
Страховщик не может требовать признания договора недействительным, если обстоятельства, о которых умолчал страхователь, уже отпали.";
25) пункт 5 статьи 833 изложить в следующей редакции:
"5. При обязательном страховании порядок и условия проведения оценки размера причиненного вреда в результате наступления страхового случая могут устанавливаться законодательными актами Республики Казахстан.";
26) в статье 835:
в предложении втором части первой пункта 1 слова "об обязательном страховании" исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Неуведомление или несвоевременное уведомление страховщика о наступлении страхового случая не является основанием для отказа в осуществлении страховой выплаты, если оно обусловлено причинами, не зависящими от воли страхователя или отнесенными договором страхования к уважительным, и представлены соответствующие документы, подтверждающие данный факт.";
27) пункты 1 и 3 статьи 837 изложить в следующей редакции:
"1. В случае, когда по договору ответственности за причинение вреда застрахована ответственность лица иного, чем страхователь, последний вправе, если иное не предусмотрено договором страхования, в любое время до наступления страхового случая заменить это лицо другим, письменно уведомив об этом страховщика.";
"3. Если страхование третьего лица вытекает из требований законодательных актов Республики Казахстан, замена застрахованного осуществляется в порядке, установленном указанными законодательными актами Республики Казахстан и основанном на них договоре.";
28) в абзаце первом пункта 2 статьи 839 слова "об обязательном страховании" заменить словами "Республики Казахстан";

29) 841-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "міндетті сақтандыру туралы заң актiлерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) сақтандырушы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртiппен ресімдеген сақтандыру полисiне енгiзiлген талаптар мен мәлiметтер өзгертілген;";
30) 843-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мәмiлелер жарамсыздығының осы Кодексте көзделген жалпы негiздерiнен басқа, сақтандыру шарты, егер:
1) соттың заңды күшіне енген тиісті шешімі негізінде тәркілеуге жататын мүлік не қылмыстық жолмен табылған немесе қылмыстық құқық бұзушылық нысанасы болып табылатын мүлік сақтандыру объектісі болып табылса;
2) сақтандыру жағдайы ретiнде осы Кодекстiң 817-бабының 3-тармағында көзделген белгiлерден айырылған оқиға көзделсе;
3) шарт талаптары сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемін жүзеге асыру мүмкіндігін болғызбаса;
4) сақтанушы шарт жасасу кезiнде құқыққа сыйымсыз, оның iшiнде сақтандыру жағдайы басталғаннан кейін шарт жасасу арқылы пайда табуды көрінеу мақсат еткен болса;
5) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру мүддесі болмаса;
6) тараптар арасында шарттың осы Кодекстің 826-бабының 1-тармағында көзделген елеулі талаптары туралы келісім болмаса, жарамсыз деп танылады.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакция жазылсын:
"1) егер құқыққа қайшы мүліктік мүдделер сақтандыру (қайта сақтандыру) объектiсi болса (осы Кодекстің 807-бабының 2-тармағы, 824-бабы 1-тармағының үшінші бөлігі);";
3) тармақшадағы "(осы Кодекстің 825-бабының 3-тармағы) маңызсыз болады." деген сөздер "(осы Кодекстің 825-бабының 3-тармағы);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сақтандыру (қайта сақтандыру) объектісі болмаса, маңызсыз болады.";
3-тармақтағы "Міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2018 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коммерциялық емес ұйымдардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

29) в части первой пункта 1 статьи 841:
в подпункте 3) слова "об обязательном страховании" заменить словами "Республики Казахстан";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) изменения условий и сведений, включенных в страховой полис, оформленный страховщиком в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан;";
30) в статье 843:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Помимо общих оснований недействительности сделок, предусмотренных настоящим Кодексом, договор страхования признается недействительным в случаях, если:
1) объектом страхования является имущество, подлежащее конфискации на основании вступившего в законную силу соответствующего решения суда, либо имущество, добытое преступным путем или являющееся предметом уголовного правонарушения;
2) в качестве страхового случая предусмотрено событие, лишенное признаков, предусмотренных пунктом 3 статьи 817 настоящего Кодекса;
3) условия договора исключают возможность осуществления страховой выплаты при наступлении страхового случая;
4) страхователь при заключении договора заведомо преследовал цель извлечения неправомерной выгоды, в том числе посредством заключения договора после наступления страхового случая;
5) у страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) отсутствует страховой интерес;
6) отсутствует соглашение между сторонами о существенных условиях договора, предусмотренных пунктом 1 статьи 826 настоящего Кодекса.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) если объектом страхования (перестрахования) выступают противоправные имущественные интересы (пункт 2 статьи 807, часть третья пункта 1 статьи 824 настоящего Кодекса);";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) отсутствует объект страхования (перестрахования).";
в пункте 3 слова "об обязательном страховании" заменить словами "Республики Казахстан".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101;№ 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности некоммерческих организаций", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июня 2018 г.):

1) мазмұнында:
242, 254 және 258-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
261 және 262-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"261-бап. Эмитенттiң мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару және (немесе) орналастыру шарттары мен тәртiбiн бұзуы
262-бап. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген талаптарды бұзу";
263-баптың тақырыбы алып тасталсын;
285-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"285-1-бап. Бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сақтандыру ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы";
2) 214-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Қаржы мониторингі субъектілерінің лауазымды адамдарының" деген сөздер "Қаржы мониторингі субъектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 230-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес міндетті сақтандыру шартын жасасуға міндетті тұлғаның міндетті сақтандыру шартын жасаспауы –";
4) 242, 254 және 258-баптар алып тасталсын;
5) 261 және 262-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"261-бап. Эмитенттiң мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару және (немесе) орналастыру шарттары мен тәртiбiн бұзуы
1. Эмитенттің орталық депозитарийге бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіндегі эмитенттің жеке шоттары бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін құжаттарды бірнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан көп рет) ұсынбауы және (немесе) уақтылы ұсынбауы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
2. Эмитенттің осы баптың үшінші бөлігінде көзделген әрекеттерді қоспағанда, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру тәртiбiн бірнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан көп рет) бұзуы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне, коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
3. Эмитенттің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген, шет мемлекеттің аумағында мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару және (немесе) орналастыру және (немесе) қызметін шет мемлекеттің аумағында жүзеге асыратын қор биржасының бағалы қағаздары тізіміне мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды енгізу шарттары мен тәртiбiн бұзуы –
заңды тұлғаларға эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудан алынған ақша сомасының елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

1) в оглавлении:
заголовки статей 242, 254 и 258 исключить;
заголовки статей 261 и 262 изложить в следующей редакции:
"Статья 261. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения негосударственных эмиссионных ценных бумаг
Статья 262. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах";
заголовок статьи 263 исключить;
заголовок статьи 285-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 285-1. Неисполнение кастодианами, брокерами и (или) диллерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями, коллекторскими агентствами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";
2) в абзаце первом части третьей статьи 214 слова "должностными лицами субъектов финансового мониторинга" заменить словами "субъектами финансового мониторинга";
3) абзац первый части второй статьи 230 изложить в следующей редакции:
"2. Незаключение договора обязательного страхования лицом, обязанным в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании заключить договор обязательного страхования, –";
4) статьи 242, 254 и 258 исключить;
5) статьи 261 и 262 изложить в следующей редакции:
"Статья 261. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения негосударственных эмиссионных ценных бумаг
1. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление и (или) несвоевременное представление эмитентом центральному депозитарию документов для внесения изменений и (или) дополнений по лицевым счетам эмитента в системе реестров держателей ценных бумаг –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение эмитентом порядка размещения негосударственных эмиссионных ценных бумаг, за исключением действий, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение эмитентом установленных законодательством Республики Казахстан условий и порядка выпуска и (или) размещения негосударственных эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, и (или) включения негосударственных эмиссионных ценных бумаг в список ценных бумаг фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории иностранного государства, –
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти процентов от суммы денег, полученных от размещения эмиссионных ценных бумаг.

4. Эмитенттің Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуге қойылатын талаптарды бұзуы, эмитенттің мемлекеттік емес облигацияларды шығару талаптарын бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) бұзуы –
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпе.
Егер құқық бұзушылық анықталған кезде эмитент:
қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айырылған болса және мәжбүрлеп таратылуға жатса не мәжбүрлеп тарату процесінде болса;
сот банкрот деп таныса, осы бапта белгіленген әкімшілік жауаптылыққа эмитенттер тартылмайды.
262-бап. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген талаптарды бұзу
1. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің ірі мәмілені және (немесе) жасалуына мүдделілік бар мәмілені жасау кезінде "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпті және (немесе) шарттарды сақтамауы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
2. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының бағалы қағаздар нарығында өзі жүзеге асыратын кәсіби қызмет шеңберінде шарттары Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына қайшы келетін қаржы құралдарымен мәмілені және (немесе) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында жасаудан бас тарту үшін негіздер көзделген мәмілені жасауы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
3. Брокердің және (немесе) дилердің мәмілені жасау кезінде клиенттің тапсырысы болмай оны жасауы –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
4. Инсайдерлердің қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері жоқ, бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау кезінде инсайдерлік ақпаратты пайдалану, инсайдерлік ақпаратты үшінші тұлғаларға заңсыз беру, үшінші тұлғаларға инсайдерлік ақпаратқа негізделген, бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау туралы ұсынымдар немесе ұсыныстар беру жөніндегі әрекеттері және (немесе) эмитенттерге инсайдерлер деп танылған заңды тұлғалардың осы эмитенттерге қатысты ақпарат беруі жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындамауы, егер бұл әрекеттер ірі залал келтірмесе, –
жеке тұлғаға – екі жүз, лауазымды адамға – төрт жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

4. Нарушение эмитентом требований к государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг, неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение эмитентом условий выпуска негосударственных облигаций, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, –
влекут штраф на субъектов малого или среднего предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства –
в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Примечание.
К административной ответственности, установленной настоящей статьей, не привлекаются эмитенты в случае, если на момент обнаружения правонарушения эмитент:
лишен лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, и подлежит принудительной ликвидации либо находится в процессе принудительной ликвидации;
признан судом банкротом.
Статья 262. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах
1. Несоблюдение субъектом рынка ценных бумаг порядка и (или) условий, установленных Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", при совершении крупной сделки и (или) сделки, в совершении которой имеется заинтересованность, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Совершение профессиональным участником рынка ценных бумаг в рамках осуществляемой им профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг сделки с финансовыми инструментами, условия которой противоречат законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, и (или) сделки, в отношении которой законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг предусмотрены основания для отказа в ее совершении, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Совершение брокером и (или) дилером сделки без наличия клиентского заказа на момент ее совершения –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
4. Действия инсайдеров по использованию инсайдерской информации при совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, незаконной передаче инсайдерской информации третьим лицам, предоставлению третьим лицам рекомендаций или предложений о совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, основанных на инсайдерской информации, и (или) невыполнение требований законодательства Республики Казахстан по предоставлению эмитентам информации юридическими лицами, признанными инсайдерами в отношении данных эмитентов, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния, если эти действия не причинили крупный ущерб, –
влекут штраф на физическое лицо в размере двухсот, на должностное лицо – в размере четырехсот, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.

5. Эмитент және ол шығарған (берген) бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары) туралы инсайдерлік ақпаратқа билік етуге және оны пайдалануға бақылауды жүзеге асыру бөлігінде эмитенттердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзуы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
6. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен және шарттарда өз қызметі туралы анық емес және (немесе) толық емес ақпаратты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан көп рет) жария етуі және (немесе) ақпаратты белгіленген мерзімдерде жария етпеуі –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
Ескертпе.
Осы баптың алтыншы бөлігінің мақсаттары үшін, өз қызметі туралы ақпарат деп бағалы қағаздар нарығы субъектісі Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес жария етуге жататын ақпарат түсініледі.
Бағалы қағаздар нарығының субъектілері:
1) ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен және шарттарда, осы ақпаратты ашу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдер аяқталған кезден бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жария етілген жағдайда;
2) егер құқық бұзушылық анықталған кезде бағалы қағаздар нарығының субъектісі:
қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айырылған болса және мәжбүрлеп таратылуға жатса не мәжбүрлеп тарату процесінде болса;
сот банкрот деп таныса, осы баптың алтыншы бөлігінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартуға жатпайды.";
6) 263-бап алып тасталсын;
7) 285-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"285-1-бап. Бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сақтандыру ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы";
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы ", бірыңғай тіркеушінің" деген сөздер алып тасталсын;
8) 612-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өзімен бірге жүргiзушi куәлiгi немесе жүргiзушi куәлiгiнiң орнына берiлген басқару құқығына арналған уақытша куәлiгi, көлік құралына тіркеу және заңнамада белгiленген өзге де құжаттары жоқ жүргiзушiнiң көлiк құралын басқаруы –";

5. Нарушение эмитентами требований, установленных законодательством Республики Казахстан, в части осуществления контроля за распоряжением и использованием инсайдерской информации об эмитенте и выпущенных (предоставленных) им ценных бумагах (производных финансовых инструментах) –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
6. Неоднократное (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) раскрытие субъектом рынка ценных бумаг недостоверной и (или) неполной информации и (или) нераскрытие в установленные сроки информации о своей деятельности в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под информацией о своей деятельности для целей части шестой настоящей статьи понимается информация, подлежащая раскрытию субъектом рынка ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
Субъекты рынка ценных бумаг не подлежат привлечению к административной ответственности, предусмотренной частью шестой настоящей статьи, в случае:
1) раскрытия информации в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, не позднее одного рабочего дня с момента окончания сроков, установленных законодательством Республики Казахстан для раскрытия данной информации;
2) если на момент обнаружения правонарушения субъект рынка ценных бумаг:
лишен лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, и подлежит принудительной ликвидации либо находится в процессе принудительной ликвидации;
признан судом банкротом.";
6) статью 263 исключить;
7) в статье 285-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 285-1. Неисполнение кастодианами, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями, коллекторскими агентствами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";
в абзаце первом части первой слова "единым регистратором," исключить;
8) абзац первый части первой статьи 612 изложить в следующей редакции:
"1. Управление транспортным средством водителем, не имеющим при себе водительского удостоверения или временного удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения на право управления, регистрационных и иных установленных законодательством документов на транспортное средство, –";

9) 724-баптың бірінші бөлігіндегі "242,", "254,", "258," және "263," деген цифрлар алып тасталсын;
10) 797-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Кодекстiң 230 (екінші бөлігінде), 367, 368, 370, 372, 381, 382, 383, 392, 393, 394, 395, 396, 506, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 571, 572, 573, 575, 581, 582, 586, 589, 590 (екiншi, үшiншi және төртінші бөлiктерiнде), 593 (екiншi, үшiншi, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөлiктерiнде), 597 (үшiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 608, 612 (бiрiншi, екiншi, төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде), 613 (екiншi бөлiгiнде), 654 (590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 610, 611, 612, 613-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде)-баптарында көрсетілген бұзушылықтар жасалған кезде осы баптың екiншi бөлiгiнде аталған уәкiлеттi лауазымды адам көлiк құралдарын, кемелерді, оның iшiнде шағын көлемдi кемелердi уақытша сақтау үшiн оларды арнайы алаңдарға, тұрақтарға немесе стационарлық көлiктiк бақылау бекетiне iргелес жатқан алаңдарға жеткізу, оның iшiнде басқа да көлiк құралын (эвакуаторды), кеменi немесе шағын көлемдi кеменi пайдалана отырып жеткiзу арқылы, кідірту себептерi жойылғанға дейiн кідіртуге, жеткiзуге және пайдаланылуына тыйым салуға құқылы;".
4. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VІ, 114-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
370-баптың төртінші бөлігінің бірінші абзацындағы "тіркеушіге" деген сөз "орталық депозитарийге" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

9) в части первой статьи 724 цифры "242,", "254,", "258," и "263," исключить;
10) подпункт 1) части первой статьи 797 изложить в следующей редакции:
"1) 230 (часть вторая), 367, 368, 370, 372, 381, 382, 383, 392, 393, 394, 395, 396, 506, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 571, 572, 573, 575, 581, 582, 586, 589, 590 (части вторая, третья и четвертая), 593 (части вторая, третья, четвертая, пятая, шестая и седьмая), 597 (части третья, четвертая), 608, 612 (части первая, вторая, четвертая, пятая), 613 (часть вторая), 654 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 610, 611, 612, 613) настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, судов, в том числе маломерных судов, путем доставки их для временного хранения на специальные площадки, стоянки или площадки, прилегающие к стационарному посту транспортного контроля, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), судна или маломерного судна, до устранения причин задержания;".
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстанот 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан,2015 г., № 20-V, 20-VI, ст.114; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г. № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 8, ст.16; № 16, ст.56; № 21, ст.98; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда"28 мая 2018 г.):
в абзаце первом части четвертой статьи 370 слово "регистратору" заменить словами "центральному депозитарию".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-I, 22-II, ст.107; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):

1) мазмұнында 27-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, орталық депозитарийдің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының салық органдарымен өзара іс-қимылы кезіндегі міндеттері";
2) 19-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "бірыңғай тіркеушіден" деген сөздер "орталық депозитарийден" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 27-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, орталық депозитарийдің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының салық органдарымен өзара іс-қимылы кезіндегі міндеттері";
1-тармақтың бірінші абзацындағы "бірыңғай тіркеуші" деген сөздер "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 6, 11-құжат; № 9, 21-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
20-4-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

1) в оглавлении заголовок статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Обязанности кастодианов, центрального депозитария, брокеров и (или) дилеров, обладающих правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющих инвестиционным портфелем, а также страховых организаций при взаимодействии с налоговыми органами";
2) в подпункте 5) пункта 1 статьи 19 слова "единого регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
3) в статье 27:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Обязанности кастодианов, центрального депозитария, брокеров и (или) дилеров, обладающих правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющих инвестиционным портфелем, а также страховых организаций при взаимодействии с налоговыми органами";
в абзаце первом пункта 1 слова "единый регистратор" заменить словами "центральный депозитарий".
6. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст.23; № 12, ст.88; № 15-16, ст.100; № 23, ст.141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г.,№ 2, ст.184; № 11-12, ст.262; № 19, ст.370; 1997 г., № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.66;№ 22, ст.408; 2001 г., № 8, ст.52; № 10, ст.123; 2003 г., № 15, ст.138, 139;2004 г., № 11-12, ст.66; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 14, ст.55; № 23, ст.104; 2006 г., № 4, ст.24; № 13, ст.86; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20; № 4, ст.33; 2009 г., № 8, ст.44; № 13-14, ст.63; № 17, ст.81; № 19, ст.88; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 13, ст.116; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.6; № 2, ст.14; № 13, ст.91; № 20, ст.121; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 23, ст.143;2015 г., № 8, ст.45; № 22-II, ст.148; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 12, ст.87; 2017 г., № 6, ст.11; № 9, ст.21; № 16, ст.56; № 24, ст.115; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
абзац первый пункта 4 статьи 20-4 изложить в следующей редакции:

"4. Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілері өздерінің лауазымдық өкілеттіктеріне орай қаржы ұйымдарының, олардың филиалдары мен үлестес тұлғаларының, Қазақстанның Даму Банкінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар нарығының өзге де субъектілерінің, бағалы қағаздар эмитенттерінің, кредиттік бюролардың, банк холдингтерінің, банк конгломераттарының, банктің ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның ірі қатысушыларының, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарийлердің, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларының, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы белгілері бар тұлғалардың, кәсіби ұйымдардың, микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің, төлем жүйелеріне қатысушылардың, төлем жүйелері операторлары мен операциялық орталықтарының, оның ішінде олармен жасалған шарт бойынша төлем жүйесінің жұмыс істеуі үшін қызметтер көрсетуге уәкілеттік берілген кез келген өзге де тұлғаның, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің, оның ішінде олармен жасалған шарт бойынша төлем қызметтерін көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген кез келген өзге де тұлғаның, сондай-ақ валюталық операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардың, банктердің уақытша әкімшіліктерінің (уақытша әкімшілерінің), тарату комиссияларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (бұдан әрі – тексерілетін субъект) қызметіне тексерулерді жүзеге асырған жағдайда, лауазымдық өкілеттіктерін нақты және бейтарап орындауына кедергі келтіруі мүмкін барлық мән-жай туралы, оның ішінде:";
7. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат):
14-баптың үшінші бөлігіндегі "Шаруашылық серiктестiгіне қатысушылардың тiзiлiмiн жүргiзудi бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушы жүзеге асыратын шаруашылық серiктестiктерін" деген сөздер "Жауапкершілігі шектеулі серiктестiкке қатысушылардың тiзiлiмiн жүргiзудi орталық депозитарий жүзеге асыратын жауапкершілігі шектеулі серiктестiктерді" деген сөздермен ауыстырылсын.

"4. Служащие Национального Банка Казахстана и его ведомств в случае осуществления в силу своих должностных полномочий проверок деятельности финансовых организаций, их филиалов и аффилированных лиц, Банка Развития Казахстана, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, иных субъектов рынка ценных бумаг, эмитентов ценных бумаг, кредитных бюро, банковских холдингов, банковских конгломератов, крупных участников банка, страховых холдингов, страховых групп, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, актуариев, имеющих лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, инвестиционных фондов, крупных участников управляющего инвестиционным портфелем, лиц, обладающих признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, профессиональных организаций, микрофинансовых организаций, коллекторских агентств, участников платежной системы, операторов и операционных центров платежных систем, в том числе любого иного лица, уполномоченного по договору с ними оказывать услуги для функционирования платежной системы, поставщиков платежных услуг, в том числе любого иного лица, уполномоченного по договору с ними осуществлять функции по оказанию платежных услуг, а также лиц, осуществляющих валютные операции, временных администраций (временных администраторов), ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций (далее – проверяемый субъект) обязаны незамедлительно сообщать вышестоящему руководству обо всех обстоятельствах, которые могут препятствовать четкому и беспристрастному выполнению должностных полномочий, в том числе о:".
7. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года"О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст.35; № 15-16, ст.109; № 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст.180; № 14, ст.274; 1997 г., № 12, ст.183; 1998 г., № 5-6, ст.50; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.63, 64; № 22, ст.408; 2001 г., № 1, ст.1; № 8, ст.52; № 24, ст.338; 2002 г., № 18, ст.157; 2003 г., № 4, ст.25; № 15, ст.139; 2004 г., № 5, ст.30; 2005 г., № 13, ст.53; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 10, ст.52; № 15, ст.95; № 23, ст.141; 2007 г., № 3, ст.20; 2008 г., № 12, ст.52; № 23, ст.114; № 24, ст.126, 129; 2009 г., № 24, ст.122, 125; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 17, ст.136; 2012 г., № 2, ст.14; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 12, ст.82; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143;2015 г., № 8, ст.42; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, cт.113; № 22-VI, cт.159; № 23-І, ст.169; 2016 г., № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109):
в части третьей статьи 14 слова "хозяйственных товариществ, в которых ведение реестра участников хозяйственного товарищества осуществляется профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" заменить словами "товариществ с ограниченной ответственностью, в которых ведение реестра участников товарищества с ограниченной ответственностью осуществляется центральным депозитарием".

8. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 17-2-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлікте:
3) тармақшада:
"акцияларды" деген сөз "акциялар шығарылымын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тіркеуші мен" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
"акцияларды" деген сөз "акциялар шығарылымын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;

8. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст.106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.184; № 15, ст.281; № 19, ст.370; 1997 г., № 5, ст.58; № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 22, ст.408; 2001 г., № 8, ст.52; № 9, ст.86; 2002 г., № 17, ст.155; 2003 г., № 5, ст.31; № 10, ст.51; № 11, ст.56, 67; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 11-12, ст.66; № 15, ст.86; № 16, ст.91; № 23, ст.140; 2005 г., № 7-8, ст.24; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18, 21; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 12, ст.111; № 13, ст.116; № 14, ст.117; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52;№ 11, ст.61; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131;№ 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79;№ 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 143; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 24, ст.126;2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.21; № 13, ст.45; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109;№ 23-III, ст.111; № 24, ст.115; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
в пункте 4 статьи 17-2:
в части первой:
в подпункте 3):
после слова "регистрации" дополнить словом "выпуска";
слова "регистратора и" исключить;
в части второй:
слова "с даты" заменить словами "после даты";
после слова "регистрации" дополнить словом "выпуска";

2) 26-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі "банктердің" деген сөзден кейін "және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 30-бапта:
2-тармақтың 8) тармақшасы "ипотекалық ұйымның" деген сөздерден кейін ", банк болып табылмайтын, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздермен толықтырылсын;
6-1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктер болып табылмайтын, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен уәкілетті органның тиісті лицензиялары негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға құқылы.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын орталық депозитарий, банктер болып табылмайтын, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында айқындалған ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асыра алады.".
9. "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 117-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-II, 70-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 12-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "тіркеушіге" деген сөз "орталық депозитарийге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 16-1-бапта:
тақырыптағы "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргiзу жөніндегі қызметтi жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушысымен (тiркеушiмен) серіктестікке қатысушылардың тізілімін жүргізуге шарт" деген сөздер "бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргiзу жөніндегі қызметтi жүзеге асыратын орталық депозитариймен серiктестiкке қатысушылардың тiзiлiмiн жүргiзуге арналған шартты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктердегі "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

2) в части третьей пункта 1 статьи 26 слова "банками операций" заменить словами "операций банками и (или) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций,";
3) в статье 30:
подпункт 8) пункта 2 после слов "ипотечной организацией" дополнить словами ", организацией, не являющейся банком, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг,";
пункт 6-1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Организации, не являющиеся банками, осуществляющие брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, вправе осуществлять отдельные виды банковских операций на основании соответствующих лицензий уполномоченного органа в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"Банковские операции, предусмотренные подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, могут осуществляться центральным депозитарием, организациями, не являющимися банками, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, с учетом особенностей, определенных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.".
9. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст.49; 1999 г., № 20, ст.727; 2002 г., № 10, ст.102; 2003 г., № 11, ст.56; № 24, ст.178; 2004 г., № 5, ст.30; 2005 г., № 14, ст.58; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24, 25; № 8, ст.45; 2007 г., № 4, ст.28; № 20, ст.153; 2008 г., № 13-14, ст.56; 2009 г., № 2-3, ст.16; 2010 г., № 1-2, ст.2; 2011 г., № 1, ст.9; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 21-22, ст.124; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-VII, ст.117; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 8-II, ст.70; 2017 г., № 4, ст.7; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 12 слово "регистратора" заменить словами "центральный депозитарий";
2) в статье 16-1:
в заголовке слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
в пункте 1:
в части первой слова "с профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (регистратором), договор на ведение реестра участников товарищества" заменить словами "договор на ведение реестра участников товарищества с центральным депозитарием, осуществляющим деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг";
в частях второй и третьей слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Жауапкершілігі шектеулі серiктестiкке қатысушылар тiзiлiмiн қалыптастыру, жүргiзу және сақтау тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленедi.";
3) 17-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
2) және 6) тармақшалардағы "тіркеуші" деген сөз тиісінше "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 19-бапта:
4-1-тармақта:
бірінші абзацтағы "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "адам" деген сөзден кейін "және орталық депозитарий" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 22-баптың 1-1-тармағындағы "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 29-баптың 3-тармағындағы "Тіркеуші", "тіркеушінің" деген сөздер тиісінше "Орталық депозитарий", "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 32-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 46-баптың 1-1-тармағының үшінші бөлігіндегі "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат):
1) 3-бапта:
1-1), 1-2) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) актуарий – уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген актуарийлерді оқытудың ең төмен міндетті бағдарламасы бойынша емтихан тапсырған жеке тұлға;
1-2) актуарийлер бірлестігі – актуарийлердің ерікті мүшелігіне негізделген, өз мүшелерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, олардың кәсіби қызметіне жағдай жасау және өзге де функцияларды орындау үшін құрылған өзін-өзі реттейтін ұйым;";

"3. Порядок формирования, ведения и хранения реестра участников товарищества с ограниченной ответственностью устанавливается законодательством Республики Казахстан.";
3) в части первой пункта 2 статьи 17:
в подпунктах 2) и 6) слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
4) в статье 19:
в пункте 4-1:
в абзаце первом слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
в подпункте 3) слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
5) в пункте 1-1 статьи 22 слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
6) в пункте 3 статьи 29 слова "регистратором", "регистратора" заменить соответственно словами "центральным депозитарием", "центрального депозитария";
7) в части второй пункта 1 статьи 32 слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
8) в части третьей пункта 1-1 статьи 46 слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием".
10. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст.406; 2003 г., № 11, ст.56; № 12, ст.85; № 15, ст.139; 2004 г., № 11-12, ст.66; 2005 г., № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; № 8, ст.45; № 13, ст.85; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; № 8, ст.52; № 18, ст.145; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-I, 19-II, ст.94; № 21, ст.122; № 22, ст.131; 2015 г., № 8, ст.45; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.143; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4):
1) в статье 3:
подпункты 1-1), 1-2) и 13) изложить в следующей редакции:
"1-1) актуарий – физическое лицо, сдавшее экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;
1-2) объединение актуариев – саморегулируемая организация, основанная на добровольном членстве актуариев, созданная для обеспечения защиты интересов своих членов, создания условий профессиональной деятельности и выполнения иных функций;";

"13) ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) – бiр мезгiлде бiрнеше сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру тәуекелдерiн өздерінің арасында жасалған бірлескен қызмет туралы шартқа сәйкес жауапкершіліктерін бөле отырып қабылдауына байланысты туындайтын қызмет және соған байланысты қатынастар;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты – сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылардың бірлескен қызметі туралы шарт шеңберінде сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар мен сақтанушы (цедент) арасында жасалатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты;";
17) және 18-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) сақтандыру брокерi – сақтанушының тапсырмасы бойынша сақтандырушымен сақтандыру шарттарын жасасуға және орындауға байланысты қатынастарда сақтанушының атынан өкiлдiк ететiн немесе сақтанушының тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын және (немесе) қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шарттарын жасасу бойынша өз атынан делдалдық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;";
"18-3) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы – қатысушылары арасында белгілі бір мерзімге жасалған бірлескен қызмет туралы шарттың негізінде сақтандырудың жекелеген сыныптары (түрлері) немесе белгілі бір сақтандыру тәуекелдері бойынша сақтандыру қызметін бірлесіп жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бірлестігі;";
отызыншы абзацтағы "18-3" деген цифрлар "18-4" деген цифрлармен ауыстырылсын;
21) тармақша алып тасталсын;
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) тәуелсіз актуарий – осы Заңның талаптарына сай келетін және актуарийдің есеп-қисаптарына бағалау жүргізу үшін тартылатын жеке тұлға;";
30) тармақша алып тасталсын;
2) 5-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға Қазақстан Республикасының резиденттері – жеке және заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің пайдасына сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарын) төлеуге байланысты төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыруға тыйым салынады.";
3) 6-бапта:
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1), 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) ғарыш объектілерін сақтандыру;";
"11-1) ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;

"13) сострахование (совместное перестрахование) – деятельность и связанные с ней отношения, возникающие в связи с принятием страховых рисков по договору сострахования (совместного перестрахования) одновременно несколькими страховыми (перестраховочными) организациями с распределением их ответственности в соответствии с заключенным между ними договором о совместной деятельности;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) договор сострахования (совместного перестрахования) – договор страхования (перестрахования), заключаемый между участниками страхового (перестраховочного) пула и страхователем (цедентом) в рамках договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула;";
подпункты 17) и 18-3) изложить в следующей редакции:
"17) страховой брокер – юридическое лицо, представляющее страхователя в отношениях, связанных с заключением и исполнением договоров страхования со страховщиком по поручению страхователя, или осуществляющее от своего имени посредническую деятельность по заключению договоров страхования по поручению страхователя и (или) договоров перестрахования по поручению перестрахователя (цедента);";
"18-3) страховой (перестраховочный) пул – объединение страховых (перестраховочных) организаций, совместно осуществляющих страховую деятельность по отдельным классам (видам) страхования или определенным страховым рискам на основании договора о совместной деятельности, заключенного на определенный срок между его участниками;";
в абзаце тридцатом цифры "18-3" заменить цифрами "18-4";
подпункт 21) исключить;
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) независимый актуарий – физическое лицо, соответствующее требованиям настоящего Закона и привлекаемое для проведения оценки расчетов актуария;";
подпункт 30) исключить;
2) пункт 3 статьи 5-1 изложить в следующей редакции:
"3. Банкам второго уровня Республики Казахстан и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, запрещается осуществлять платежи и переводы денег, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, связанные с оплатой страховых премий (взносов) в пользу нерезидентов Республики Казахстан от физических и юридических лиц-резидентов Республики Казахстан.";
3) в статье 6:
в пункте 3:
дополнить подпунктами 6-1), 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"6-1) страхование космических объектов;";
"11-1) страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов;

11-2) кәсіби жауапкершілікті сақтандыру;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) осы тармақтың 9), 10), 11), 11-1) және 11-2) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандырудың жекелеген сыныбын (түрін) жүргізу шарттары бойынша қосымша талаптар, оның ішінде сақтандырудың жекелеген сыныптары (түрлері) шеңберіндегі пруденциалдық нормативтер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Жүктелген сақтандыру міндетті сақтандыру түрін білдіреді, бұл ретте міндетті сақтандыру туралы талап, сақтандырудың түрлері мен ең төмен шарттары (оның ішінде, сақтандыру объектісі, сақтандыру тәуекелдері және сақтандыру сомаларының ең төмен мөлшерлері) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленеді, ал сақтандырудың өзге де шарттары мен тәртібі тараптардың келісімімен айқындалады.
Жүктелген сақтандыру осы Заңның 6-бабының 3-тармағында көрсетілген бір немесе бірнеше сақтандыру сыныбы шегінде жүзеге асырылады және сақтандырудың жекелеген сыныбы болып табылмайды.";
4) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Ғарыш объектілерін сақтандыру ғарыш объектісін иеленуге, пайдалануға, оған билік етуге байланысты тұлғаның мүліктік мүдделеріне оның бүлінуі немесе жойылуы салдарынан келтірілген залалды ішінара немесе толық өтеу мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығын білдіреді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген, көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін қоса алғанда, залалды өтеуге міндетті тұлға көлік құралын пайдалануы салдарынан келтірген залалды ішінара немесе толық өтеу мөлшерінде үшінші тұлғаларға сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығын білдіреді.";
мынадай мазмұндағы 8-1 және 8-2-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру ғарыш объектісін пайдалануына байланысты залалды өтеуге міндетті тұлға келтірген залалды ішінара немесе толық өтеу мөлшерінде үшінші тұлғаларға сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығын білдіреді.
8-2. Кәсіби жауапкершілікті сақтандыру арнайы рұқсат (лицензия, хабарлама) негізінде жүргізілетін және (немесе) арнаулы білімді, тәжірибені және (немесе) біліктілікті талап ететін кәсіби қызмет процесіндегі немесе нәтижесіндегі қате әрекеттер (әрекетсіздік) және (немесе) олқылықтар салдарынан үшінші тұлғаларға зиян келтіруге байланысты залалды ішінара немесе толық өтеу мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру түрін білдіреді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

11-2) страхование профессиональной ответственности;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в подпунктах 9), 10), 11), 11-1) и 11-2) настоящего пункта;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Дополнительные требования по условиям проведения отдельного класса (вида) страхования, в том числе пруденциальные нормативы в рамках отдельных классов (видов) страхования, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Вмененное страхование представляет собой вид обязательного страхования, при котором требование об обязательном страховании, виды и минимальные условия страхования (в том числе объект страхования, страховые риски и минимальные размеры страховых сумм) устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан, а иные условия и порядок страхования определяются соглашением сторон.
Вмененное страхование осуществляется в пределах одного или нескольких классов страхования, указанных в пункте 3 статьи 6 настоящего Закона, и не является отдельным классом страхования.";
4) в статье 7:
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Страхование космических объектов представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с владением, пользованием, распоряжением космическим объектом, вследствие его повреждения или уничтожения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев средств транспорта, предусмотренное подпунктами 9), 10) и 11) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона, представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат третьим лицам в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного лицом, обязанным его возместить, вследствие использования им транспортного средства, включая гражданско-правовую ответственность перевозчика.";
дополнить пунктами 8-1 и 8-2 следующего содержания:
"8-1. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат третьим лицам в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного лицом, обязанным его возместить, в связи с использованием им космического объекта.
8-2. Страхование профессиональной ответственности представляет собой вид страхования гражданско-правовой ответственности, предусматривающий осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, в связи с причинением вреда третьим лицам вследствие ошибочных действий (бездействия) и (или) упущений в процессе или в результате профессиональной деятельности, проводимой на основании специального разрешения (лицензии, уведомления) и (или) требующей специальных знаний, опыта и (или) квалификации.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру, осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11), 11-1) және 11-2) тармақшаларында көрсетілгендерді қоспағанда, залалды өтеуге міндетті сақтанушы барлық тәуекелді сақтандыру салдарынан келтірген залалды ішінара немесе толық өтеу мөлшерінде үшінші тұлғаларға сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығын білдіреді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ипотекалық сақтандыру ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша кепіл мүлкін өткізгеннен кейін қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы шарты бойынша міндеттемелерді орындамауы салдарынан кредитордың мүліктік мүдделеріне келтірілген залалды ішінара немесе толық өтеу мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрін білдіреді.";
5) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Қайта сақтандыру жөніндегі қызмет
1. Қазақстан Республикасының аумағында қайта сақтандыруды жүзеге асыру жөніндегі қызмет осы Заңда көзделген тәртіппен лицензиялауға жатады.
2. Сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру жөніндегі лицензиясыз сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға беруді жүзеге асырады.
3. Сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру жөніндегі лицензия болған кезде ғана сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдауға құқылы.
4. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбын қоспағанда, "жалпы сақтандыру" саласы бойынша оның лицензиясында көрсетілген сақтандырудың барлық сыныбы бойынша қайта сақтандыру жөніндегі лицензияны алуға және қызметті жүзеге асыруға құқылы.
5. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы осы Заңның 8-бабының 3-тармағында көзделген сыныптарды біріктіруді ескере отырып, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша оның лицензиясында көрсетілген сақтандырудың барлық сыныбы бойынша қайта сақтандыру жөніндегі лицензияны алуға және қызметті жүзеге асыруға құқылы.
6. Осы баптың 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптар Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалатын қайта сақтандыру шарттарына қолданылмайды.
Қайта сақтандыру жөніндегі лицензия негізінде қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы "өмірді сақтандыру" және "жалпы сақтандыру" салаларында сақтандырудың барлық сыныбы бойынша қайта сақтандыруды жүзеге асыруға құқылы.
7. Цедент сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға берген кезде цедентте қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға (акцептке) тәуекелдерді қабылдағаны туралы, қайта сақтандыру талаптарының барлығы көрсетілген жазбаша нысандағы растамасының болуы міндетті.

"9. Страхование гражданско-правовой ответственности представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат третьим лицам в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного страхователем, обязанным его возместить, вследствие страхования всех рисков, за исключением указанных в подпунктах 9), 10), 11), 11-1) и 11-2) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Ипотечное страхование представляет собой вид страхования, предусматривающий осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам кредитора в результате неисполнения заемщиком обязательств по договору ипотечного жилищного займа, после реализации залогового имущества по ипотечному жилищному займу.";
5) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Деятельность по перестрахованию
1. Деятельность по осуществлению перестрахования на территории Республики Казахстан подлежит лицензированию в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
2. Страховая организация осуществляет передачу страховых рисков на перестрахование без наличия лицензии по перестрахованию.
3. Страховая организация вправе принимать страховые риски на перестрахование только при наличии лицензии по перестрахованию.
4. Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "общее страхование", вправе получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования, указанным в ее лицензии по отрасли "общее страхование", за исключением класса обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
5. Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "страхование жизни", вправе получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования, указанным в ее лицензии по отрасли "страхование жизни", с учетом совмещения классов, предусмотренных пунктом 3 статьи 8 настоящего Закона.
6. Требования, установленные пунктами 4 и 5 настоящей статьи, не распространяются на договоры перестрахования, заключаемые со страховыми (перестраховочными) организациями-нерезидентами Республики Казахстан.
Перестраховочная организация, осуществляющая перестрахование как исключительный вид деятельности на основании лицензии по перестрахованию, вправе осуществлять перестрахование по всем классам страхования в отраслях "страхование жизни" и "общее страхование".
7. При передаче цедентом страховых рисков в перестрахование обязательно наличие у цедента подтверждения перестраховочной организации в письменной форме о принятии последней рисков на перестрахование (акцепта) с указанием всех условий перестрахования.

8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – тыйым салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тізіліміне енгізілген Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға беруге құқылы емес.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – тыйым салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тізіліміне енгізу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының резиденті – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сот шешімімен қанағаттандырылған (қайта сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартқан немесе оны толық көлемде жүзеге асырмаған жағдайда) қайта сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы талабын Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орындамау фактісінің болуы;
2) Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкілетті органға қабылданған тәуекелдер, сыйлықақылар көлемі және жасалған қайта сақтандыру шартының елеулі талаптары туралы мәліметтерді ұсынбау, сол сияқты анық емес не толық емес мәліметтерді ұсыну фактісінің болуы негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – тыйым салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тізілімі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – тыйым салынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тізілімін жүргізу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
9. Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасының аумағында уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын еншілес ұйымы болған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы Қазақстан Республикасының бейрезиденті – қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға бере алады. Уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің еншілес ұйымы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес, Қазақстан Республикасының бейрезиденті – осы сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасасқан қайта сақтандыру шарттары туралы есепті уәкілетті органға ұсынады.
10. Уәкілетті органның лицензиясы негізінде қызметін жүзеге асыратын сақтандыру брокері сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы қайта сақтандыруға беру процесіне қатысқан жағдайда, уәкілетті органның лицензиясы негізінде қызметін жүзеге асыратын сақтандыру брокері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – қайта сақтандыру ұйымдарына осы тәуекелдерді қайта сақтандыруға Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің орналастыру талаптары туралы есепті уәкілетті органға ұсынады.

8. Страховая (перестраховочная) организация не вправе передавать страховые риски в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям-нерезидентам Республики Казахстан, включенным в реестр запрещенных страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
Основаниями включения в реестр запрещенных страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан являются:
1) наличие факта неисполнения страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан требования страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан об осуществлении перестраховочной выплаты, удовлетворенного решением суда (в случае отказа в осуществлении перестраховочной выплаты или осуществления ее не в полном объеме);
2) наличие факта непредставления, а равно представления страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан уполномоченному органу недостоверных либо неполных сведений об объеме принятых рисков, премий и существенных условиях заключенного договора перестрахования.
Реестр запрещенных страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Порядок ведения реестра запрещенных страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
9. Страховая (перестраховочная) организация может передавать страховые риски на перестрахование перестраховочной организации-нерезиденту Республики Казахстан через посредничество страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан при условии, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан имеет на территории Республики Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа. Дочерняя организация страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющая деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа, представляет в уполномоченный орган отчет о договорах перестрахования, заключенных страховой (перестраховочной) организацией через посредничество данного страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.
10. В случае участия страхового брокера, осуществляющего деятельность на основании лицензии уполномоченного органа, в процессе передачи страховых рисков в перестрахование через посредничество страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страховой брокер, осуществляющий деятельность на основании лицензии уполномоченного органа, представляет в уполномоченный орган отчет об условиях размещения страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан данных рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.

11. Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасында уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын еншілес ұйымы болған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокері филиалының және Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы Қазақстан Республикасының бейрезиденті – қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға бере алады. Уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокерінің еншілес ұйымы уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісіне сәйкес, Қазақстан Республикасының бейрезиденті – осы сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасасқан қайта сақтандыру шарттары туралы есепті Ұлттық Банкке ұсынады.
12. Сақтандыру ұйымын құру, оның қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату бөлігіндегі осы Заңның нормалары қайта сақтандыруды қызметтің айрықша түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдарын құру, олардың қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату талаптарына қолданылады.";
6) 10-бап мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым;
11-2) дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым;";
7) 10-1 және 10-2-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің өкілеттіктері
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің өкілеттіктеріне:
1) сақтандыру нарығында қызметін жүзеге асыру кезінде өз мүшелерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету;
2) ішкі құжаттарды әзірлеу;
3) сақтандыру нарығына қатысушыларға оқытуды өткізу;
4) мүшелерінің арасында туындайтын дауларды қарау;
5) өз мүшелерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
6) сақтандыру нарығына кәсіби қатысушылардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарды ықтимал бұзушылықтары туралы мәліметтерді уәкілетті органға жіберу;
7) құрылтай құжаттарында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің бірлестіктері уәкілетті орган беретін, өз мүшелерінің кәсіби қызметі мәселелері жөніндегі ақпаратты өз мүшелерінің назарына жеткізуге міндетті.

11. Страховая (перестраховочная) организация может передавать страховые риски на перестрахование перестраховочной организации-нерезиденту Республики Казахстан через посредничество филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан при условии, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан имеет в Республике Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа. Дочерняя организация страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющая деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа, представляет в Национальный Банк отчет о договорах перестрахования, заключенных страховой (перестраховочной) организацией через посредничество данного страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.
12. Нормы настоящего Закона в части создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности страховой организации применяются к условиям создания лицензирования, регулирования и прекращения деятельности перестраховочных организаций, осуществляющих перестрахование как исключительный вид деятельности.";
6) статью 10 дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;
11-2) организация по формированию и ведению базы данных;";
7) статьи 10-1 и 10-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 10-1. Полномочия объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров
1. К полномочиям объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров относятся:
1) обеспечение взаимодействия своих членов при осуществлении ими деятельности на страховом рынке;
2) разработка внутренних документов;
3) проведение обучения участников страхового рынка;
4) рассмотрение споров, возникающих между членами;
5) обеспечение защиты интересов своих членов;
6) направление уполномоченному органу сведений о возможных нарушениях профессиональными участниками страхового рынка требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
7) осуществление иных функций, предусмотренных учредительными документами.
2. Объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров обязаны доводить до сведения своих членов информацию, предоставляемую уполномоченным органом, по вопросам профессиональной деятельности их членов.

10-2-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің ішкі құжаттары
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің бірлестіктері мынадай ішкі құжаттарды:
1) сақтандыру нарығындағы қызмет стандарттарын;
2) кәсіби әдеп кодексін;
3) дауларды шешу тәртібін;
4) жарғыда көзделген өзге де құжаттарды қабылдайды.
Ішкі құжаттарды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің жоғары басқару органы бекітеді және олардың мүшелерінің орындауы үшін міндетті болып табылады.";
8) 3-тарау мынадай мазмұндағы 10-3-баппен толықтырылсын:
"10-3-бап. Актуарийлер бірлестігі
1. Актуарийлер бірлестігі коммерциялық емес ұйым нысанында құрылады, оның қызметі осы Заңмен, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, актуарийлер бірлестігінің құрылтай құжаттарымен реттеледі.
2. Актуарийлер бірлестігіне мүшелікке қабылдау және мүшелікті тоқтату шарттары мен тәртібі актуарийлер бірлестігінің жарғысында белгіленеді.
Актуарийлер бірлестігі өз мүшелерінің тізбесін жүргізеді және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
3. Актуарийлер бірлестігі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) сақтандыру және сақтандыру қызметі саласында актуарлық зерттеулер, оның ішінде актуарлық бағалауды және мазмұны мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалатын сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру тарифтеріне сараптама жүргізу;
2) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" және "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдары шеңберінде жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша талдау жүргізу және өмір сүру көрсеткіштерін жаңартып отыру;
3) актуарийлерді оқытудың міндетті ең төмен бағдарламасы бойынша оқытуды және емтихандарды өткізу;
4) ішкі құжаттарды әзірлеу;
5) өз қызметін жүзеге асыру кезінде өз мүшелерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз ету;
6) мүшелерінің арасында туындайтын дауларды қарау;
7) өз мүшелерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасының және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына қайшы келмейтін өзге де функцияларды жүзеге асыру.
4. Актуарийлер бірлестігінің жұмыскерлері мен мүшелері өз функцияларын жүзеге асыру барысында алған қызметтік, коммерциялық құпияны, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.

Статья 10-2. Внутренние документы объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров
Объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров принимают следующие внутренние документы:
1) стандарты деятельности на страховом рынке;
2) кодекс профессиональной этики;
3) порядок разрешения споров;
4) иные документы, предусмотренные уставом.
Внутренние документы утверждаются высшим органом управления объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров и являются обязательными для исполнения их членами.";
8) главу 3 дополнить статьей 10-3 следующего содержания:
"Статья 10-3. Объединение актуариев
1. Объединение актуариев создается в форме некоммерческой организации, деятельность которой регулируется настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О саморегулировании" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, учредительными документами объединения актуариев.
2. Условия и порядок приема в члены и прекращения членства в объединении актуариев устанавливаются уставом объединения актуариев.
Объединение актуариев ведет перечень своих членов и размещает его на своем интернет-ресурсе.
3. Объединение актуариев осуществляет следующие функции:
1) проведение актуарных исследований в области страхования и страховой деятельности, в том числе актуарной оценки и экспертизы страховых тарифов по классам страхования, содержание и условия которых определяются законодательными актами Республики Казахстан;
2) проведение анализа и обновление показателей дожития по договорам аннуитетного страхования, заключенным в рамках законов Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей";
3) проведение обучения и экзаменов по минимальной обязательной программе обучения актуариев;
4) разработка внутренних документов;
5) обеспечение взаимодействия своих членов при осуществлении своей деятельности;
6) рассмотрение споров, возникающих между членами;
7) обеспечение защиты интересов своих членов;
8) осуществление иных функций, не противоречащих требованиям законодательства Республики Казахстан о саморегулировании и нормативного правового акта уполномоченного органа.
4. Работники и члены объединения актуариев несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.

5. Ықпал ету шараларын, оларды қолдану тәртібі мен негіздерін, актуарийлер бірлестігі мүшелерінің кәсіби әдеп кодексі мен кәсіби практика стандарттарын, мүшелікке қойылатын біліктілік талаптары мен өзге де талаптарды бұзуы туралы істерді қарау тәртібін әзірлеу және бекіту актуарийлер бірлестігі басқармасының жоғары органының құзыретіне жатады.";
9) 11-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия негізінде, инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтерге қатысты инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті;";
3-1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "мазмұны мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалатын міндетті сақтандыру түрлерін" деген сөздер "түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде айқындалатын міндетті сақтандыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретiн ұйымға сақтандыру ұйымдарының міндетті қатысуы осы Заңда және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде көзделеді.";
10) 11-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Сақтандыру ұйымы сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензия алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде сақтандыру омбудсманы өкілдер кеңесінің құрамына кіруге міндетті.";
3, 4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру қағидаларын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі қағидаларын директорлар кеңесі бекітеді.
Сақтандыру ұйымы сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу мүмкіндігі көзделетін сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қағидаларын сақтандырушының интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Ерікті сақтандыру шарттарын тиісті келісім негізінде сақтандыру ұйымының әріптестері болып табылатын басқа ұйымдардың интернет-ресурстарын пайдалана отырып электрондық нысанда жасасқан жағдайда, сақтандыру ұйымы сақтандыру қағидаларын олардың интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етуге міндетті.";

5. Разработка и утверждение мер воздействия, порядка и оснований их применения, порядка рассмотрения дел о нарушении членами объединения актуариев кодекса профессиональной этики и стандартов профессиональной практики, квалификационных и иных требований к членству относятся к компетенции высшего органа управления объединения актуариев.";
9) в статье 11:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) деятельность по управлению инвестиционным портфелем в отношении активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, на основании лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
в части первой пункта 3-1 слова "обязательные виды страхования, содержание и условия которых определяются законодательными актами Республики Казахстан" заменить словами "обязательное страхование, виды, условия и порядок которого определяются отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Обязательное участие страховых организаций в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, предусматривается настоящим Законом и отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.";
10) в статье 11-1:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Страховая организация в течение тридцати календарных дней с даты получения лицензии на право осуществления страховой деятельности обязана войти в состав совета представителей страхового омбудсмана.";
пункты 3, 4 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Правила страхования и внутренние правила страховой (перестраховочной) организации утверждаются советом директоров.
Страховая организация обязана разместить правила страхования по видам страхования, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, на интернет-ресурсе страховщика.
В случае заключения договоров добровольного страхования в электронной форме с использованием интернет-ресурсов других организаций, являющихся партнерами страховой организации на основании соответствующего соглашения, страховая организация обязана обеспечить размещение правил страхования на их интернет-ресурсах.";

"4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз штатында сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий болмаса, сақтандыру қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий, тәуелсіз актуарий ретінде тартылатын жағдайларды қоспағанда, өз қызметін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында қоса атқаруға құқылы емес.";
"6. Тәуелсіз актуарий мынадай талаптарға сай келуге:
1) тексерілетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жұмыскері болмауға;
2) актуарлық қызметте кемінде үш жыл және тексерілетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметін жүзеге асыратын сақтандыру саласында кемінде екі жыл тәжірибесі болуға және актуарийлер бірлестігінің мүшесі болуға;
3) осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайда, актуарлық қызметке арналған уәкілетті органның лицензиясы болуға немесе тізбесі мен талаптарын уәкілетті орган белгілейтін актуарийлердің халықаралық қауымдастығының мүшесі болуға тиіс.";
11) 12-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу тәртібі мен ерекшеліктері, сондай-ақ сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шартының мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру ұйымы инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымының бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия болған кезде өзі дербес басқаруға не оларды сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беруге құқылы.
Сақтандыру ұйымының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беру шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары бухгалтерлік есепке алуды жүргізеді және қаржылық есептілік пен алғашқы статистикалық деректерді меншікті қаражаттары және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтер бойынша бөлек Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға ұсынады.
Сақтандырушының пайдасына сақтанушының қатысуына байланысты төлемдерді есепке жазу аяқталған қаржы жылының қорытындысы бойынша жүргізіледі.";

"4. Страховая (перестраховочная) организация не вправе осуществлять страховую деятельность без наличия в своем штате актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
Актуарий, имеющий лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, не вправе совмещать свою деятельность в других страховых (перестраховочных) организациях, за исключением случаев привлечения в качестве независимого актуария.";
"6. Независимый актуарий должен соответствовать следующим требованиям:
1) не являться работником проверяемой страховой (перестраховочной) организации;
2) иметь опыт актуарной деятельности не менее трех лет и не менее двух лет в отрасли страхования, в которой осуществляет деятельность проверяемая страховая (перестраховочная) организация, и являться членом объединения актуариев;
3) иметь лицензию уполномоченного органа на актуарную деятельность или являться членом международных ассоциаций актуариев, перечень и требования к которым устанавливаются уполномоченным органом, в случае, предусмотренном пунктом 5 настоящей статьи.";
11) пункт 5 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"5. Порядок и особенности участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, а также требования к содержанию договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
При заключении договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях, страховая организация вправе управлять активами, сформированными за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, самостоятельно при наличии у страховой организации лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг либо передать их в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией.
Условия и порядок передачи страховой организацией активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховые организации, осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, ведут бухгалтерский учет и представляют финансовую отчетность и первичные статистические данные раздельно по собственным средствам и активам, сформированным за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходам (убыткам), полученным от их инвестирования, в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Начисление выплаты в связи с участием страхователя в прибыли страховщика производится по итогам завершенного финансового года.";

12) 13 және 14-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Ортақ сақтандыру және бірлескен қайта сақтандыру жөніндегі қызмет
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулын құру арқылы тәуекелдерді сақтандыруды (қайта сақтандыруды) жүзеге асыру кезінде ортақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жетекші сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының функциялары мен өкілеттіктерін өзіне қабылдайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының талаптарымен жасалуы мүмкін.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысуымен бірлескен қызмет туралы шартта мынадай ақпарат:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы;
2) сақтандыру сыныптары (түрлері) және сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінің нысанасы болып табылатын сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі;
3) ортақ сақтандырудың (бірлескен қайта сақтандырудың) жекелеген шарты бойынша міндеттемелердің ең жоғары мөлшерін, қабылданатын тәуекелдер бойынша пулға әрбір қатысушы жауапкершілігінің ең жоғары үлесін қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы мен оның қатысушыларының жиынтық міндеттемелерінің ең жоғары мөлшері;
4) ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарттарын жасасу және орындау талаптары, тәртібі;
5) шарттың қолданылу мерзімі;
6) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
7) дауларды шешу тәртібі;
8) тараптардың қолтаңбалары қамтылуға тиіс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымы) уәкілетті органды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысуымен бірлескен қызмет туралы шарт жасасқан күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы шарттың көшірмесін қоса бере отырып, оның жасалғаны туралы хабардар етеді.
3. Ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты Қазақстан Республикасының заңнамасында сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына қойылатын талаптарға сай келуге тиіс.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінің шеңберінде жасалған ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шартында бірлескен қызмет туралы шарттың нөмірі мен жасалған күні, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар туралы мәліметтер, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкілетті тұлғасының не сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқару үшін тартылған сақтандыру брокерінің қолтаңбасы қамтылуға тиіс.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының әрбір қатысушысы сақтандыру резервтерін қабылданған міндеттемелердің көлеміне сәйкес қалыптастырады.
6. Лицензиясында сақтандырудың тиісті сыныбы көрсетілмеген сақтандыру ұйымының сақтандыру пулына қатысуына тыйым салынады.

12) статьи 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Деятельность по сострахованию и совместному перестрахованию
1. При осуществлении страхования (перестрахования) рисков посредством создания страхового (перестраховочного) пула договор сострахования (перестрахования) может заключаться на условиях страховой (перестраховочной) организации, принимающей на себя функции и полномочия ведущей страховой (перестраховочной) организации.
2. Договор о совместной деятельности с участием страховой (перестраховочной) организации должен содержать следующую информацию:
1) наименование страховой (перестраховочной) организации, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула;
2) классы (виды) страхования и перечень страховых рисков, являющихся предметом деятельности страхового (перестраховочного) пула;
3) максимальный размер совокупных обязательств страхового (перестраховочного) пула и его участников, включая максимальный размер обязательств по отдельному договору сострахования (совместного перестрахования), максимальную долю ответственности каждого участника пула по принимаемым рискам;
4) условия, порядок заключения и исполнения договоров сострахования (совместного перестрахования);
5) срок действия договора;
6) права и обязанности сторон;
7) порядок разрешения споров;
8) подписи сторон.
Страховая (перестраховочная) организация в течение десяти календарных дней со дня заключения договора о совместной деятельности с участием страховой (перестраховочной) организации уведомляет уполномоченный орган о его заключении с приложением копии данного договора.
3. Договор сострахования (совместного перестрахования) должен отвечать требованиям, предъявляемым законодательством Республики Казахстан к договору страхования (перестрахования).
4. Договор сострахования (совместного перестрахования), заключенный в рамках деятельности страхового (перестраховочного) пула, должен содержать номер и дату заключения договора о совместной деятельности, сведения об участниках страхового (перестраховочного) пула, а также подпись уполномоченного лица страховой (перестраховочной) организации, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула, либо страхового брокера, привлеченного для управления деятельностью страхового (перестраховочного) пула.
5. Страховые резервы формируются каждым участником страхового (перестраховочного) пула в соответствии с объемами принятых обязательств.
6. Запрещается участвовать в страховом пуле страховой организации, в лицензии которой не указан соответствующий класс страхования.

7. Сақтандырудың тиісті саласы бойынша қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы жоқ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру пулына қатысуына тыйым салынады.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы өз қатысушыларының пул қызметінің шеңберінен тыс туындаған міндеттемелері бойынша жауап бермейді, сол сияқты сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар басқа қатысушылардың пул қызметінің шеңберінен тыс туындаған міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқару үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар мен сақтандыру брокерінің арасында келісім болған кезде уәкілетті органның тиісті лицензиясы бар сақтандыру брокерлері тартылуы мүмкін.
Бұл ретте сақтандыру брокеріне жетекші сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының функциялары жүктеледі.
14-бап. Лицензиясыз қызметке тыйым салу
1. Уәкiлеттi органның тиiстi лицензиясы жоқ бiрде-бiр тұлғаның:
1) сақтандыру, қайта сақтандыру жөніндегі қызметтi өз атынан жүзеге асыруға, осы Заңның 11-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларда, негiзгi немесе қосымша қызмет түрi ретiнде сақтандыру брокерi, актуарий қызметтерiн көрсетуге;
2) өзiнiң атауында, құжаттарда, хабарландырулар мен жарнамада "сақтандыру", "қайта сақтандыру", "сақтандыру ұйымы", "қайта сақтандыру ұйымы", "сақтандыру брокерi" деген сөздердi немесе оның өз атынан сақтандыру немесе қайта сақтандыру операцияларын жүзеге асыратынын не осы Заңның 11-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларда сақтандыру брокерi, актуарий ретiнде әрекет ететінін бiлдiретiн туынды сөздердi (сөз тiркестерiн) кез келген тілде пайдалануға құқығы жоқ.
2. Өзара сақтандыру қоғамдарының қызметін қоспағанда, уәкiлеттi органның лицензиясынсыз сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға тыйым салынады.";
13) 15-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
14) 3-тарау мынадай мазмұндағы 15-2-баппен толықтырылсын:
"15-2-бап. Сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасқан кезде сақтандыру ұйымына және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру қағидаларында көзделген жағдайларда, сақтандыру шарттары сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы электрондық нысанда жасалуы мүмкін.
2. Сақтандыру ұйымының интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Ерікті сақтандыру шарттары тиісті келісімнің негізінде сақтандырушының әріптестері болып табылатын басқа да ұйымдардың интернет-ресурстары пайдаланыла отырып электрондық нысанда да жасалуы мүмкін.
Сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдары интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.

7. Запрещается участвовать в перестраховочном пуле страховой (перестраховочной) организации, не имеющей лицензию на осуществление деятельности по перестрахованию по соответствующей отрасли страхования.
8. Страховой (перестраховочный) пул не отвечает по обязательствам его участников, возникшим вне рамок деятельности пула, равно как и участники страхового (перестраховочного) пула не отвечают по обязательствам других участников, возникшим вне рамок деятельности пула.
9. Для управления деятельностью страхового (перестраховочного) пула могут привлекаться страховые брокеры, имеющие соответствующую лицензию уполномоченного органа, при наличии соглашения между участниками страхового (перестраховочного) пула и страховым брокером.
При этом на страхового брокера возлагаются функции ведущей страховой (перестраховочной) организации.
Статья 14. Запрет на безлицензионную деятельность
1. Ни одно лицо, не имеющее соответствующую лицензию уполномоченного органа, не имеет права:
1) осуществлять от своего имени деятельность по страхованию, перестрахованию, оказывать услуги страхового брокера, актуария в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 11-1 настоящего Закона, в качестве основного или дополнительного вида деятельности;
2) использовать на любом языке в своем наименовании, документах, объявлениях и рекламе слова "страхование", "перестрахование", "страховая организация", "перестраховочная организация", "страховой брокер" или производные от них слова (выражения), подразумевающие, что оно осуществляет от своего имени страховые или перестраховочные операции либо выступает в качестве страхового брокера, актуария в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 5 статьи 11-1 настоящего Закона.
2. Запрещается осуществление страховой деятельности без лицензии уполномоченного органа, за исключением деятельности обществ взаимного страхования.";
13) пункт 2 статьи 15 исключить;
14) главу 3 дополнить статьей 15-2 следующего содержания:
"Статья 15-2. Требования к страховой организации и интернет-ресурсам при заключении договора страхования в электронной форме
1. В случаях, предусмотренных отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, или правилами страхования, договоры страхования могут заключаться в электронной форме путем обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.
2. Интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
Договоры добровольного страхования также могут заключаться в электронной форме с использованием интернет-ресурсов других организаций, являющихся партнерами страховщика на основании соответствующего соглашения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров страхования в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.

3. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
4. Сақтандыру шартын осы баптың 1-тармағына және 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстары пайдаланыла отырып жасалған кезде сақтандыру ұйымы:
1) сақтанушыға сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаның электрондық хабар түрінде дереу жөнелтілуін;
2) сақтанушының сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандыру ұйымының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, сақтандыру шартының электрондық нысанда сақталуын;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға):
мәліметтерді өзгерту, сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін айқындау;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандыру ұйымына жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету тәртібі және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
5. Сақтандыру шарты сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстары пайдаланыла отырып жасалған кезде, егер сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтандырушы ұсынған талаптарда жасасты деп есептеледі.
6. Сақтандыру шарты сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстары пайдаланыла отырып жасалған кезде, сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген сақтандырудың үлгілік талаптарымен не сақтандырушының сақтандыру қағидаларымен танысқаннан кейін төлейді, сол арқылы ол осы қосылу шартын өзіне ұсынылған талаптарда жасасуға өзінің келісетінін растайды.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жасау арқылы сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасуға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдаланып сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";

3. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. При заключении договора страхования с использованием
интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций в соответствии с пунктом 1 и частью второй пункта 2 настоящей статьи страховая организация обязана обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора страхования либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору страхования через информационную систему организации;
3) хранение договора страхования в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховой организации;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора страхования;
досрочного прекращения договора страхования;
уведомления о наступлении страхового случая;
определения размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора страхования направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Порядок уведомления о заключении договора страхования и требования к содержанию уведомления устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. При заключении договора страхования с использованием
интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором страхования.
6. При заключении договора страхования с использованием
интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с типовыми условиями страхования, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, либо с правилами страхования страховщика, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров страхования с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";

15) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Сақтанушыларға ақпарат беру бойынша сақтандыру ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға, сақтандыру омбудсманына қойылатын талаптар
1. Сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың), сақтандыру шартын жасасуға ниет білдірген адамдардың назарына өз қызметі туралы ақпаратты жеткізу мақсатында сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның, сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсы болуға тиіс.
2. Сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында мынадай ақпарат:
1) осы ұйымның, оның ішінде филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (тұрған жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі;
2) акционерлер туралы мәліметтер;
3) басшы қызметкерлер туралы мәліметтер;
4) мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
5) лицензияның нөмірі, берілген күні туралы мәліметтер;
6) жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер;
7) аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік үш жылға жылдық қаржылық есептілік (болған кезде);
8) аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы есептік үш жылға жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік (болған кезде);
9) алдыңғы есептік үш жылдағы қызмет қорытындылары туралы есептер (болған кезде);
10) қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің бірлестігіне қатысу туралы мәліметтер (болған кезде);
11) сақтандыру ұйымына рейтингтік агенттіктер берген рейтингтер (берген жағдайда);
12) құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулдары туралы мәліметтер (сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);
13) олар бойынша олардың алдыңғы редакцияларын, енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды көру мүмкіндігімен сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу мүмкіндігі көзделетін, ерікті нысандағы сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қағидалары;
14) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру тарифтерінің (сақтандыру сыйлықақыларының, жарналарының) мөлшерлері туралы ақпарат орналастырылады. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулық уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.

15) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Требования, предъявляемые к страховой организации, страховому брокеру, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, организации по формированию и ведению базы данных, страховому омбудсману по информированию страхователей
1. В целях доведения до страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), лиц, имеющих намерение заключить договор страхования, информации о своей деятельности страховая организация, страховой брокер, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, организация по формированию и ведению базы данных, страховой омбудсман должны иметь интернет-ресурс.
2. На интернет-ресурсе страховой организации размещается следующая информация:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе филиалов и представительств;
2) сведения об акционерах;
3) сведения о руководящих работниках;
4) сведения о государственном регистрационном номере и
бизнес-идентификационном номере;
5) сведения о номере, дате выдачи лицензии;
6) сведения об осуществляемых видах деятельности;
7) годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года;
8) годовая консолидированная финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года (при наличии);
9) отчеты об итогах деятельности за три предыдущих отчетных года (при наличии);
10) сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров (при наличии);
11) присвоенные страховой организации рейтинговыми агентствами рейтинги (в случае присвоения);
12) сведения о созданных страховых (перестраховочных) пулах (для страховой (перестраховочной) организации, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула);
13) правила страхования по видам страхования в добровольной форме, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, с возможностью просмотра их предыдущих редакций, внесенных в них изменений и дополнений;
14) информация о размерах страховых тарифов (страховых премий, взносов) по видам страхования в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа. Инструкция по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций утверждается нормативным правовым актом уполномоченного органа.

3. Сақтандыру брокерінің интернет-ресурсында мынадай ақпарат:
1) осы баптың 2-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер;
3) шарттың нөмірі мен жасалған күнін, сақтандырушының атауын, сақтандыру объектісін және шартты жасасу нысанасы болып табылатын тәуекелдер тізбесін, оның қолданылу кезеңін және шарт бойынша сақтандыру сомасын қоса алғанда, сақтандыру брокерінің үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың қолданыстағы шарты туралы мәліметтер орналастырылады.
4. Сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында мынадай ақпарат:
1) осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) қатысушы – сақтандыру ұйымдары туралы мәліметтер орналастырылады;
5. Сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсында мынадай ақпарат:
1) осы баптың 2-тармағының 6), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) сақтандыру омбудсманы офисінің, оның ішінде оның филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауы, мекенжайы (тұрған жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі;
3) сақтандыру омбудсманын сайлау туралы мәліметтер;
4) сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің құрамына кіретін сақтандыру ұйымдарының тізбесі;
5) сақтандыру омбудсманының қызметін, оның ішінде дауларды шешу жөніндегі өтініштерді қарау және шешімдер қабылдау тәртібі мен мерзімдерін регламенттейтін ішкі қағидалар, сондай-ақ сақтандыру нарығының қатысушыларымен жасалған меморандумдар орналастырылады.
6. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында мынадай ақпарат:
1) осы баптың 2-тармағының 1), 4), 6), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) басшылар туралы мәліметтер;
3) акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер орналастырылады.
7. Сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру омбудсманының, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында ақпарат орналастыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
8. Сақтандыру ұйымы, сақтандыру брокері өзінің тұрақты жұмыс iстейтiн органының орналасқан жерi өзгерген, атауы өзгерген жағдайда, бұл туралы сақтанушыларға қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымдарында бiр ай мерзімнен кешiктiрмей және сақтандырушының интернет-ресурсында он жұмыс күні ішінде хабарландыру жариялау арқылы хабар беруге мiндеттi.
Сақтандыру ұйымы, сақтандыру брокері өзiнiң оқшауланған бөлiмшесiнiң орналасқан жерi өзгерген жағдайда, бұл туралы өзiнiң сақтанушыларына қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымдарында бiр ай мерзімнен кешiктiрмей және өзінің интернет-ресурсында он жұмыс күні ішінде хабарландыру жариялау арқылы хабар беруге мiндеттi.

3. На интернет-ресурсе страхового брокера размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) пункта 2 настоящей статьи;
2) сведения об акционерах (участниках);
3) сведения о действующем договоре страхования
гражданско-правовой ответственности страхового брокера перед третьими лицами, включая номер и дату заключения договора, наименование страховщика, объект страхования и перечень рисков, являющихся предметом заключения договора, период его действия и страховую сумму по договору.
4. На интернет-ресурсе организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 1), 2), 3), 4), 6), 7), 9) и 10) пункта 2 настоящей статьи;
2) сведения о страховых организациях-участниках.
5. На интернет-ресурсе страхового омбудсмана размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 6), 9) и 10) пункта 2 настоящей статьи;
2) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы офиса страхового омбудсмана, в том числе его филиалов и представительств;
3) сведения об избрании страхового омбудсмана;
4) перечень страховых организаций, входящих в состав совета представителей страхового омбудсмана;
5) внутренние правила, регламентирующие деятельность страхового омбудсмана, в том числе порядок и сроки рассмотрения заявлений по разрешению споров и принятия решений, а также меморандумы, заключенные с участниками страхового рынка.
6. На интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 1), 4), 6), 9) и 10) пункта 2 настоящей статьи;
2) сведения о руководителях;
3) сведения об акционерах (участниках).
7. Порядок размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных устанавливается уполномоченным органом.
8. В случае изменения места нахождения своего постоянно действующего органа, изменения наименования страховая организация, страховой брокер обязаны известить об этом страхователей посредством опубликования объявления в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках не позднее месячного срока и на интернет-ресурсе страховщика в течение десяти рабочих дней.
В случае изменения места нахождения своего обособленного подразделения страховая организация, страховой брокер обязаны известить об этом своих страхователей посредством опубликования объявления в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках не позднее месячного срока и на своем интернет-ресурсе в течение десяти рабочих дней.

9. Сақтанушы исламдық сақтандыру шартын жасасқан кезде ислам сақтандыру ұйымынан исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің сақтандыру қағидаларының осы Заңның 6-1-тарауында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын қорытындысын сұратуға құқылы.";
16) 16-3-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру брокерінің жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшеріне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
17) 17 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Сақтандыру брокерінің қызметі және оған қойылатын талаптар
1. Сақтандыру брокерінің қызметі айрықша қызмет түрі болып табылады және уәкілетті органның лицензиялауына жатады.
Сақтандыру брокеріне:
1) сақтандыру агентінің қызметін жүзеге асыруға;
2) сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты қызметтер ұсыну бойынша мемлекеттік сатып алуға қатысуға;
3) Қазақстан Республикасының бейрезиденті-екі және одан көп сақтандыру брокері қатысқан кезде Қазақстан Республикасының бейрезиденті-қайта сақтандырушыға қайта сақтандыруға тәуекелдерді беруге;
4) жұмыскерлер мен үлестес тұлғаларға бастапқы есепке алу құжаттарынсыз ақша беруге;
5) сақтандыру брокерінің жұмыскерлеріне айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға қаржылық көмекті қоспағанда, өтеусіз негізде қаржылық көмек беруге тыйым салынады.
2. Сақтандыру брокері мынадай брокерлік қызмет түрлерін:
1) өз атынан және сақтанушының тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті;
2) өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асырады.
3. Сақтандыру брокерінің қызметі мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруды:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) мәселелері бойынша консультациялық қызметті;
2) сақтандыруға (қайта сақтандыруға) жеке және заңды тұлғаларды іздестіруді және тартуды;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының көрсететін қызметтеріне және қаржылық жай-күйіне салыстырма талдау жүргізуді;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ұсынатын қызметтерге салыстырма талдау жүргізу мақсатында сақтандыру объектілері туралы ақпарат жинауды;
5) клиенттердің тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) талаптарын, сақтандырушыларды (қайта сақтандырушыларды) таңдау өлшемшарттарын әзірлеуді, сақтандыру тәуекелдерін анықтау жөніндегі сараптамалық қызметтер көрсетуді;
6) сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасасу үшін қажетті құжаттарды дайындауды және (немесе) ресімдеуді, сақтандыру мәселелері бойынша ақпарат жинауды;

9. При заключении договора исламского страхования страхователь вправе запросить у исламской страховой организации заключение совета по принципам исламского финансирования, подтверждающее соответствие правил страхования требованиям, указанным в главе 6-1 настоящего Закона.";
16) пункт 3 статьи 16-3 изложить в следующей редакции:
"3. Требования к минимальному размеру уставного и собственного капитала страхового брокера устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
17) статьи 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Деятельность страхового брокера и требования, предъявляемые к ней
1. Деятельность страхового брокера является исключительным видом деятельности и подлежит лицензированию уполномоченным органом.
Страховому брокеру запрещается:
1) осуществлять деятельность страхового агента;
2) участвовать в государственных закупках по предоставлению услуг, связанных с заключением договоров страхования;
3) передавать риски в перестрахование перестраховщику-нерезиденту Республики Казахстан при участии двух и более страховых
брокеров-нерезидентов Республики Казахстан;
4) выдавать работникам и аффилированным лицам деньги без первичных учетных документов;
5) предоставлять финансовую помощь на безвозмездной основе, за исключением финансовой помощи работникам страхового брокера на сумму, не превышающую стократный размер месячного расчетного показателя.
2. Страховой брокер осуществляет следующие виды брокерской деятельности:
1) посредническую деятельность по заключению договоров страхования от своего имени и по поручению страхователя;
2) посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования от своего имени и по поручению перестрахователя (цедента).
3. Деятельность страхового брокера может включать в себя осуществление следующих видов деятельности:
1) консультационную деятельность по вопросам страхования (перестрахования);
2) поиск и привлечение физических и юридических лиц к страхованию (перестрахованию);
3) проведение сравнительного анализа услуг и финансового состояния страховых (перестраховочных) организаций;
4) сбор информации об объектах страхования в целях проведения сравнительного анализа услуг, предоставляемых страховыми (перестраховочными) организациями;
5) разработку по поручению клиентов условий страхования (перестрахования), критериев выбора страховщиков (перестраховщиков), оказание экспертных услуг по выявлению страховых рисков;
6) подготовку и (или) оформление по поручению страхователя (цедента) необходимых для заключения договора страхования (перестрахования) документов, сбор информации по вопросам страхования;

7) сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын ресімдеуді;
8) сақтанушымен (цедентпен) тиісті келісім болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтанушылардан (цеденттерден) сақтандыру сыйлықақыларын кейіннен оларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына аудару үшін жинауды;
9) клиенттердің тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) немесе ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру тәуекелдерін орналастыруды;
10) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасасу, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, сақтандыру жағдайы басталған кезде наразылықтарды қарау кезінде құжаттардың, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға байланысты басқа да құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етуді;
11) сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушының (цеденттің), пайда алушының сақтандыру төлемін алуына консультациялар жүргізуді және жәрдем көрсетуді;
12) сақтандыру төлемін алу үшін қажетті құжаттарды берілген өкілеттіктерге сәйкес ресімдеуді;
13) сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан сақтандыру төлемдерін кейіннен оларды сақтанушыға (цедентке), пайда алушыға беру үшін жинауды;
14) сақтандыру жағдайы басталған кезде мүдделі тұлғалардың тапсырмасы бойынша шығындарды қарау және реттеу жөніндегі құжаттарды дайындауды;
15) залалды бағалау және сақтандыру төлемінің мөлшерін айқындау бойынша сарапшылар көрсететін қызметтерді ұйымдастыруды;
16) осы Заңның 15-бабының 4-тармағында көрсетілген қызметті;
17) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін оның қатысушыларымен жасалған келісім негізінде басқаруды қамтуы мүмкін.
4. Сақтандыру брокеріне сақтанушыдан (цеденттен) немесе сақтандырушыдан (қайта сақтандырушыдан) алынған сақтандыру сыйлықақыларының немесе сақтандыру төлемдерінің сомаларын орналастыру жөніндегі инвестициялық қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.
Сақтандыру брокері меншікті қаражатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі депозиттерде орналастыруға құқылы.
5. Сақтандыру брокері өз қызметін жүзеге асыру кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының тарапы болып табылмайды.
6. Сақтандыру брокерінің негізгі құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі оның сақтандыру брокері қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларында айқындалуға тиіс.
7. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген брокерлік қызметті жүзеге асырғаны үшін сақтандыру брокеріне кез келген сыйақыны сақтанушының (цеденттің) мүдделерінде, осы баптың 8-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сақтанушы (цедент) ғана төлеуге тиіс.

7) оформление по поручению страхователя (цедента) договора страхования (перестрахования);
8) сбор страховых премий от страхователей (цедентов) по договорам страхования (перестрахования) для их последующего перевода страховым (перестраховочным) организациям при наличии соответствующего соглашения со страхователем (цедентом);
9) размещение страховых рисков по договорам страхования (перестрахования) или сострахования (совместного перестрахования) по поручению клиентов;
10) обеспечение правильного и своевременного оформления документов при заключении договора страхования (перестрахования), осуществлении страховой выплаты, рассмотрении претензий при наступлении страхового случая, а также других документов, связанных с заключенными договорами страхования (перестрахования);
11) проведение консультаций и оказание содействия в получении страхователем (цедентом), выгодоприобретателем страховой выплаты при наступлении страхового случая;
12) оформление в соответствии с предоставленными полномочиями необходимых документов для получения страховой выплаты;
13) сбор по поручению страхователя (цедента) страховых выплат от страховых (перестраховочных) организаций для их последующей передачи страхователю (цеденту), выгодоприобретателю;
14) подготовку документов по рассмотрению и урегулированию убытков при наступлении страхового случая по поручению заинтересованных лиц;
15) организацию услуг экспертов по оценке ущерба и определению размера страховой выплаты;
16) деятельность, указанную в пункте 4 статьи 15 настоящего Закона;
17) управление деятельностью страхового (перестраховочного) пула на основании соглашения с его участниками.
4. Страховому брокеру запрещается осуществление инвестиционной деятельности по размещению сумм страховых премий или страховых выплат, полученных от страхователя (цедента) или страховщика (перестраховщика).
Страховой брокер вправе размещать собственные средства на депозитах в банках второго уровня Республики Казахстан.
5. Страховой брокер при осуществлении своей деятельности не является стороной договора страхования (перестрахования).
6. Основные права, обязанности и ответственность страхового брокера должны быть определены в его внутренних правилах осуществления деятельности страхового брокера.
7. Любое вознаграждение страховому брокеру за осуществление им брокерской деятельности, указанной в пункте 2 настоящей статьи, в интересах страхователя (цедента) подлежит уплате только страхователем (цедентом), за исключением случая, предусмотренного пунктом 8 настоящей статьи.

8. Егер сақтандыру брокері және (немесе) оның үлестес тұлғасы – сақтандыру брокері (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокері) бір сақтандыру тәуекелі бойынша сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асырса, онда сақтандыру брокері және оның үлестес тұлғасы – сақтандыру брокері (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденті – сақтандыру брокері) көрсетілген сақтандыру тәуекелі бойынша сыйақыға байланысты өзара есеп айырысуды жүргізеді.
9. Сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыру шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
18-бап. Сақтандыру агентiнiң делдалдық қызметi және оған қойылатын талаптар
1. Сақтандыру агентiнiң сақтандыру нарығында делдалдық қызметтi жүзеге асыруға өкiлеттiктерi осы Заңның және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптары ескеріле отырып, тапсырма шартында айқындалады.
Сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтандыру агентi сақтандыру ұйымы уәкілеттік берген әрекеттерді жеке өзі жасайды және оларды жасауды өзге тұлғаға қайта сенім білдіріп тапсыруға құқылы емес.
Сақтандыру агентінде өкiлеттiктер болмаған жағдайда оның сақтандыру агентi ретіндегі қызметiне жол берiлмейдi.
2. Сақтандыру ұйымы өзiнiң атынан және өзінің тапсырысы бойынша сақтандыру агентi жасасқан сақтандыру шарты бойынша мiндеттемелердi орындауға міндетті.
Сақтандыру ұйымы сақтандыру агентiнің мынадай әрекеттерді жасағаны үшін:
1) сақтандыру шарттарын жасасқаны, сондай-ақ сақтандыру агентінің белгіленген өкілеттіктер шегінен шығатын әрекеттерді жасағаны;
2) сақтандыру ұйымында уәкілетті органның лицензиясы жоқ сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру шарттарын жасасқаны;
3) сақтандыру шартын жасасу талаптары бойынша сақтанушыны әдейі жаңылыстырғаны;
4) сақтандыру шартын және олардың негізінде сақтандыру шарты жасалатын құжаттарды ресімдеу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарды сақтамағаны;
5) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарын өзге де бұзушылықтары үшін жауапты болады.
Сақтандыру ұйымы сақтандыру агентiнің Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген делдалдық қызметті оның жүзеге асыруына байланысты емес әрекеттері үшін жауапты болмайды.
3. Сақтандыру агентi сақтауға мiндеттi шарттар, оның iшiнде сақтандыру есептілігінің бланкiлерiн есепке алу және сақтау, қолма-қол ақшамен жұмыс істеу мәселелерi бойынша шарттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары ескерiле отырып, сақтандыру ұйымының iшкi құжаттарында белгiленедi.

8. Если страховой брокер и (или) его аффилированное лицо – страховой брокер (в том числе страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан) осуществляли посредническую деятельность по заключению договоров страхования и (или) перестрахования по одному страховому риску, то страховой брокер и его аффилированное лицо – страховой брокер (в том числе страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан) производят взаиморасчеты между собой, связанные с вознаграждением по указанному страховому риску.
9. Условия и порядок осуществления деятельности страхового брокера определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 18. Посредническая деятельность страхового агента и требования, предъявляемые к ней
1. Полномочия страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке определяются договором поручения с учетом требований настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа.
Требования к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховой агент лично совершает действия, на которые уполномочен страховой организацией, и не вправе передоверять их совершение иному лицу.
Деятельность в качестве страхового агента в случае отсутствия у него полномочий не допускается.
2. Страховая организация обязана исполнять обязательства по договору страхования, заключенному страховым агентом от ее имени и по ее поручению.
Страховая организация несет ответственность за совершение страховым агентом следующих действий:
1) заключение договоров страхования, а также совершение действий страхового агента, выходящих за пределы установленных полномочий;
2) заключение договоров страхования по классам (видам) страхования, по которым у страховой организации отсутствует лицензия уполномоченного органа;
3) намеренное введение в заблуждение страхователя по условиям заключения договора страхования;
4) несоблюдение требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан по оформлению договора страхования и документов, на основании которых заключается договор страхования;
5) иные нарушения требований законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Страховая организация не несет ответственности за действия страхового агента, не связанные с осуществлением им посреднической деятельности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
3. Условия, обязательные к соблюдению страховым агентом, в том числе по вопросам учета и хранения бланков страховой отчетности, работы с наличными деньгами, устанавливаются внутренними документами страховой организации с учетом требований законодательства Республики Казахстан.

4. Сақтандыру агентiне сақтандыру ұйымының атынан және оның тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасасу кезінде сақтандыру сыйлықақысын төлеу үшін қолма-қол ақшамен төлемді заңды тұлға болып табылатын сақтанушыдан қабылдауына тыйым салынады.
Осы шектеу сақтандыру агентiнің Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келетін адамдардан қолма-қол ақшамен төлемді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеу үшін қабылдауына қолданылмайды.
Сақтандыру агенті алған сақтандыру сыйлықақылары (сақтандыру жарналары) сақтандыру ұйымының банктік шотына немесе кассасына аудару арқылы толық көлемде сақтандыру ұйымына тапсыруға жатады.
Сақтандыру агентіне сақтандыру ұйымының комиссиялық сыйақы төлеуі сақтандыру ұйымы тиісті сақтандыру шарты бойынша сақтанушы төлеген сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарнасын) толық көлемде алғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
5. Сақтандыру агентiнің сақтанушылардан алған сақтандыру сыйлықақыларынан тапсырма шарты бойынша өзіне тиесілі сыйақыны ұстап қалуына тыйым салынады.
6. Осы Заңның 18-2-бабында көзделген өкілеттіктер шегінде сақтандыру агенттерінің делдалдық қызметті бір сақтандыру шарты бойынша екі немесе одан көп сақтандыру агентінің жүзеге асыруына жол берілмейді.
Сақтандыру агенттерінің мынадай:
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын зейнетақы аннуитеті;
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын аннуитеттік сақтандыру;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алу шеңберінде жасалатын сақтандыру;
ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдингтер, ұлттық басқарушы компаниялар, ұлттық компаниялар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтанушылары болып табылатын сақтандыру;
мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар сақтанушылары болып табылатын сақтандыру;
"Туристі міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын туристі міндетті сақтандыру;
заңды тұлғалар сақтанушылары болып табылатын міндетті сақтандыру шарттары бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.

4. Страховому агенту запрещается принятие от страхователя, являющегося юридическим лицом, платежа наличными деньгами в уплату страховой премии при заключении договоров страхования от имени и по поручению страховой организации.
Данное ограничение не распространяется на прием страховым агентом платежа наличными деньгами от лиц, временно въезжающих на территорию Республики Казахстан, в оплату страховой премии по договору страхования на пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
Полученные страховым агентом страховые премии (страховые взносы) подлежат сдаче страховой организации в полном объеме путем перевода на банковский счет или в кассу страховой организации.
Выплата комиссионного вознаграждения страховому агенту страховой организацией осуществляется только после получения страховой организацией страховой премии (страхового взноса) в полном объеме, уплаченном страхователем по соответствующему договору страхования.
5. Страховому агенту запрещается удерживать с полученных им от страхователей страховых премий причитающееся ему вознаграждение по договору поручения.
6. Не допускается осуществление посреднической деятельности страховых агентов в пределах полномочий, предусмотренных статьей 18-2 настоящего Закона, по одному договору страхования двумя или более страховыми агентами.
Не допускается осуществление посреднической деятельности страховых агентов по договорам:
пенсионного аннуитета, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
аннуитетного страхования, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей";
страхования, заключаемым в рамках государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
страхования, по которым страхователями являются национальный управляющий холдинг, национальные холдинги, национальные управляющие компании, национальные компании, Национальный Банк Республики Казахстан;
страхования, по которым страхователями являются государственные органы, государственные учреждения, государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица;
обязательного страхования туриста, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании туриста";
обязательного страхования, по которым страхователями являются юридические лица.

7. Комиссиялық сыйақының құрамына сақтандыру ұйымының сақтандыру шартын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асырған сақтандыру агентіне қатысты шығыстарының барлық түрі, оның ішінде жалға алу ақысын төлеу жөніндегі шығыстар, сыйақылардың кез келген түрі, сондай-ақ кез келген мүлікті немесе материалдық пайданы беру кіреді.";
18) 18-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сақтандыру ұйымы сақтандыру агентінің осы баптың 1-тармағының 2) және 6) тармақшаларының талаптарына сәйкестігін үш жылда бір реттен сиретпей тексеруге міндетті.";
2-тармақта:
үшінші бөлікте:
"жасасу" деген сөзден кейін "жөніндегі мәселелер" деген сөздермен толықтырылсын;
"қызметкерлерді" деген сөз "кемінде екі қызметкерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлға болып табылатын сақтандыру агенті осы баптың 1-тармағының талаптарына сәйкес келетін сақтандыру шарттарын жасасу лауазымдық міндеттеріне кіретін барлық қызметкердің тізімін және оларда оқытудың ең қысқа бағдарламасы бойынша емтихандарды тапсырғанын растайтын құжат болған кезде өзі дербес жүргізеді.";
4-тармақта:
бірінші бөлік "сақтандыру ұйымы" деген сөздерден кейін "немесе қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агенті" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік "басқа сақтандыру ұйымы" деген сөздерден кейін "немесе қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агенті" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру агентінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қайшы келетін сақтандыру шарттарын жасасуын сақтандыру ұйымының анықтауы;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен және 4) тармақшадағы "тоқтату негіз болып табылады." деген сөздер "тоқтату;" деген сөзбен ауыстырылып, 5) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тапсырма шартының талаптарынан туындайтын міндеттерді сақтандыру агентінің орындамауын сақтандыру ұйымының анықтауы;";
"5) сақтандыру агентінің соңғы екі жыл ішінде сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асырмауы негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының бұзылуына жол берген, заңды тұлға болып табылатын агенттің жұмыскері лауазымдық міндеттеріне сақтандыру шарттарын жасасу кіретін қызметкерлердің тізімінен алып тасталуға жатады.";
19) 18-2-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлға бола отырып, осы Заңның 18 және 18-1-баптарында көзделген шектеулерді ескере отырып, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын бір сақтандыру ұйымының және (немесе) "жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын бір сақтандыру ұйымының атынан және тапсырмасы бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруға;";
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен аустырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

7. В состав комиссионного вознаграждения включаются все виды расходов страховой организации в отношении страхового агента, осуществившего посредническую деятельность по заключению договора страхования, в том числе расходы по оплате аренды, любые виды вознаграждений, а также предоставление любого имущества или материальной выгоды.";
18) в статье 18-1:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Страховая организация обязана проверять соответствие страхового агента требованиям подпунктов 2) и 6) пункта 1 настоящей статьи не реже одного раза в три года.";
в пункте 2:
в части третьей:
после слова "указанием" дополнить словами "не менее двух";
слова "входит заключение" заменить словами "входят вопросы по заключению";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Страховой агент, являющийся юридическим лицом, самостоятельно ведет список всех работников, в должностные обязанности которых входит заключение договоров страхования, соответствующих требованиям пункта 1 настоящей статьи, и при наличии у них документа, подтверждающего сдачу экзаменов по минимальной программе обучения.";
в пункте 4:
часть первую дополнить словами "или страховой агент, являющийся финансовой организацией";
часть третью дополнить словами "или страховым агентом, являющимся финансовой организацией";
в пункте 5:
в части первой:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) выявление страховой организацией заключения страховым агентом договоров страхования, противоречащих требованиям законодательства Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 2-1) и 5) следующего содержания:
"2-1) выявление страховой организацией неисполнения страховым агентом обязанностей, вытекающих из условий договора поручения;";
"5) неосуществление страховым агентом посреднической деятельности по заключению договоров страхования в течение последних двух лет.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Работник страхового агента, являющегося юридическим лицом, допустивший нарушение законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, подлежит исключению из списка работников, в должностные обязанности которых входит заключение договоров страхования.";
19) в статье 18-2:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) являясь физическим лицом, осуществлять посредническую деятельность от имени и по поручению одной страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", и (или) одной страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли "общее страхование", с учетом ограничений, предусмотренных статьями 18 и 18-1 настоящего Закона;";
пункт 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) өзі сақтанушылардан толық көлемде алған сақтандыру сыйлықақыларын (сақтандыру жарналарын) сақтандыру ұйымына тапсыруға міндетті.";
20) 19-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Актуарлық қызмет:
1) сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер мөлшерлерін есептеу;
2) сақтанушыларға жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша берілетін қарыздардың мөлшерлерін айқындау;
3) сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша ірі мәміленің жасалғаны туралы актуарлық қорытынды жасау;
4) сақтандыру тарифтерін есептеу әдіснамасын және олардың экономикалық негіздемесін әзірлеу, сондай-ақ сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлемелерін есептеу;
5) аннуитеттік сақтандыру және өмірді сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру резервтерін бағалау үшін өмір сүру көрсеткіштерін талдау және жаңарту;
6) актуарлық есеп-қисаптар мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсету және ұсынымдар беру;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабілеттілігін бағалауға байланысты мәселелер;
8) тәуекелдерді және (немесе) тәуекелдердің болуына байланысты қаржылық міндеттемелерді талдау және сандық, қаржылық бағалау, сондай-ақ қаржылық тәуекелдерді басқару әдістерін әзірлеу және олардың тиімділігін бағалау бойынша қызметтер ұсынуды қамтиды.";
21) 26-бапта:
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына, сақтандыру холдингіне тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының саны (пайыздық немесе абсолюттік мәнде) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды шегергенде) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына қатысты ұлғаю жағына өзгерген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға тиіс. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар – жеке тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланатын қаражат көздері осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасында айқындалған.";
19-тармақ алып тасталсын;
22) 26-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттардың осы Заңның 26-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі не ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;";

"7) сдавать страховой организации полученные им в полном объеме страховые премии (страховые взносы) от страхователей.";
20) в статье 19:
пункт 1 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Актуарная деятельность включает в себя предоставление услуг по:
1) расчету размеров обязательств по договорам страхования и перестрахования;
2) определению размеров займов, предоставляемых страхователям по договорам накопительного страхования;
3) составлению актуарного заключения о совершении крупной сделки по договорам страхования и перестрахования;
4) разработке методологии исчисления и экономического обоснования страховых тарифов, а также расчету ставок страховых премий по договорам страхования и перестрахования;
5) анализу и обновлению показателей дожития для оценки страховых премий и страховых резервов по договорам аннуитетного страхования и страхования жизни;
6) оказанию консультационных услуг и предоставлению рекомендаций по вопросам актуарных расчетов;
7) вопросам, связанным с оценкой финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
8) анализу и количественной, финансовой оценке рисков и (или) обусловленных наличием рисков финансовых обязательств, а также разработке и оценке эффективности методов управления финансовыми рисками.";
21) в статье 26:
часть вторую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"В случае изменения количества акций страховой (перестраховочной) организации (в процентном или абсолютном значении), принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций и (или) количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации в сторону увеличения крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг должны представить в уполномоченный орган копии документов, подтверждающих источник средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации. Источники средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации крупными участниками страховой (перестраховочной) организации – физическими лицами, определены в подпункте 1) пункта 6 настоящей статьи.";
пункт 19 исключить;
22) подпункт 1) пункта 1 статьи 26-1 изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в статье 26 настоящего Закона, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";

23) 27-баптың 1-тармағының 2) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нотариат куәландырған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ресiмделген құрылтай құжаттарының (жарғы, құрылтай шарты) көшірмелері;";
"6) құжаттарға қол қоюға құрылтайшылар уәкілеттік берген тұлға бекіткен, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий куәландырған және "жалпы сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін таяудағы үш жылға және "өмірді сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бес жылға әзірленген бизнес-жоспар. Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру мақсаттары, қызметтің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы және құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бағдарланған нарық сегменті, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және оның нарықтағы үлесі туралы ақпарат, өнімдер мен көрсетілетін қызметтер түрлері, оларды өткізу тәсілдері, маркетингтік зерттеулер, сақтандыру андеррайтингі, баға стратегиясы, оның ішінде сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібі және олардың экономикалық негіздемесі, өнімдерді жылжыту стратегиясы, сақтандыру өнімдерін бөлу, қаржылық жоспар, оның ішінде шығындылық коэффициенттерінің болжамы, инвестициялық саясат және құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жүргізуге ниет етіп отырған қайта сақтандыру саясаты, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымы, директорлар кеңесі, мамандар білімінің болжамды деңгейі, уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару ұйымы көрсетілуге тиіс;";
24) 28-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттардың осы Заңның 27-бабының 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі не ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;";
25) 32-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттардың осы бапта көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі не ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;";
26) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің филиалдары мен өкілдіктерін құру, жабу
1. Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы директорлар кеңесінің шешімі негізінде, Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру брокері, қатысушылардың жалпы жиналысының не акционерлердің жалпы жиналысының шешімі негізінде уәкілетті органның келісімінсіз Қазақстан Республикасының аумағында да, оның шегінен тыс жерде де өзінің оқшауланған бөлімшелерін – филиалдары мен өкілдіктерін ашуға құқылы.

23) подпункты 2) и 6) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"2) копии учредительных документов (устав, учредительный договор), засвидетельствованные нотариально и оформленные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;";
"6) бизнес-план, утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов, заверенный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, и разработанный на ближайшие три года для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "общее страхование", и на пять лет для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "страхование жизни". В бизнес-плане должны быть отражены следующие вопросы: цели создания страховой (перестраховочной) организации, краткое описание основных направлений деятельности и сегмент рынка, на который ориентирована создаваемая страховая (перестраховочная) организация, информация о создаваемой страховой (перестраховочной) организации и доле на рынке, виды продуктов и услуг, способы их реализации, маркетинговые исследования, страховой андеррайтинг, ценовая стратегия, в том числе порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование, стратегия продвижения продуктов, распределение страховых продуктов, финансовый план, в том числе прогноз коэффициентов убыточности, инвестиционная политика и политика перестрахования, которую создаваемая страховая (перестраховочная) организация намерена проводить, организационная структура, совет директоров создаваемой страховой (перестраховочной) организации, предполагаемый уровень образования специалистов, организация управления рисками, соответствующая требованиям уполномоченного органа;";
24) подпункт 1) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пунктах 1, 2 и 3 статьи 27 настоящего Закона, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
25) подпункт 1) пункта 6 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в настоящей статье, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
26) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Создание, закрытие филиалов и представительств страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера
1. Страховая (перестраховочная) организация-резидент Республики Казахстан на основании решения совета директоров страховой (перестраховочной) организации, страховой брокер-резидент Республики Казахстан на основании решения общего собрания участников либо общего собрания акционеров без согласия уполномоченного органа вправе открывать свои обособленные подразделения – филиалы и представительства как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері өзінің филиалы мен өкілдігі әділет органдарында есептік тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде:
1) тіркеген әділет органының белгісі мен мөрі қойылған, филиал немесе өкілдік туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесін;
2) филиалдың немесе өкілдіктің бірінші басшысына берілген сенімхаттың нотариат куәландырған көшірмесін қоса бере отырып, уәкілетті органға олардың ашылуы туралы хабар беруге міндетті.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атынан сақтандыру қызметін жүзеге асырады және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзіне берген өкілеттіктер шегінде әрекет етеді. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен бірыңғай балансы, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауымен толық сәйкес келетін атауы болады.
4. Сақтандыру брокерінің филиалы өз қызметін сақтандыру брокерінің атынан жүзеге асырады және сақтандыру брокері өзіне берген өкілеттіктер шегінде әрекет етеді. Сақтандыру брокері филиалының сақтандыру брокерімен бірыңғай балансы, сондай-ақ сақтандыру брокерінің атауымен толық сәйкес келетін атауы болады.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өкілдігі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атынан және оның тапсырмасы бойынша жұмыс істейді және сақтандыру қызметін жүзеге асырмайды.
6. Сақтандыру брокерінің өкілдігі сақтандыру брокерінің атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет етеді және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасу бойынша сақтандыру брокерінің делдалдық қызметін жүзеге асырмайды.
7. Сақтандыру қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкцияның болмауы, сақтандыру брокерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген меншікті капиталдың ең төмен мөлшерінің талаптарын сақтамауы, сондай-ақ филиалды әділет органдарында есептік тіркеуге құжаттарды беру күні уәкілетті орган қолданған, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 228-бабының бесінші, он екінші бөліктерінде, 229-бабының бірінші бөлігінде, 230-бабының бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде, 239-бабының төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолдану түрінде қолданыстағы санкциялардың болмауы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің филиалдарын ашудың міндетті шарттары болып табылады.

2. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации своего филиала и представительства в органах юстиции обязаны информировать уполномоченный орган об их открытии с приложением:
1) нотариально засвидетельствованной копии положения о филиале или представительстве с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции;
2) нотариально засвидетельствованной копии доверенности, выданной первому руководителю филиала или представительства.
3. Филиал страховой (перестраховочной) организации осуществляет страховую деятельность от имени страховой (перестраховочной) организации и действует в пределах полномочий, предоставленных ему страховой (перестраховочной) организацией. Филиал страховой (перестраховочной) организации имеет единые со страховой (перестраховочной) организацией баланс, а также наименование, полностью совпадающее с наименованием страховой (перестраховочной) организации.
4. Филиал страхового брокера осуществляет свою деятельность от имени страхового брокера и действует в пределах полномочий, предоставленных ему страховым брокером. Филиал страхового брокера имеет единые со страховым брокером баланс, а также наименование, полностью совпадающее с наименованием страхового брокера.
5. Представительство страховой (перестраховочной) организации действует от имени и по поручению страховой (перестраховочной) организации и не осуществляет страховую деятельность.
6. Представительство страхового брокера действует от имени и по поручению страхового брокера и не осуществляет посредническую деятельность страхового брокера по заключению договоров страхования (перестрахования).
7. Обязательными условиями открытия филиалов страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера являются отсутствие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности, деятельности страхового брокера, несоблюдение страховым брокером требований минимального размера собственного капитала, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также отсутствие действующей санкции, примененной уполномоченным органом на дату подачи документов на учетную регистрацию филиала в органах юстиции, в виде наложения административного взыскания за административное правонарушение, предусмотренное частями пятой, двенадцатой статьи 228, частью первой статьи 229, частями первой, третьей и четвертой статьи 230, частью четвертой статьи 239 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.

8. Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру брокері аяқталған соңғы қаржы жылының қорытындысы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің қызметі залал шекпеген жағдайда өкілдік ашуға құқылы.
9. Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері әділет органдарында есептік қайта тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тіркеген әділет органының белгісі мен мөрі қойылған, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынуға міндетті.
Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабарламаны қабылдауға уәкілеттік берілген орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің құжаттарын қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға олардың қабылданғанын растайтын құжатты, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынуға міндетті.
10. Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру брокері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде филиалдар мен өкілдіктер ашқан жағдайда, мемлекеттің тиісті органында тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға мемлекеттің тиісті органында тіркелгенін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, олардың ашылғаны туралы жазбаша хабар беруге міндетті.
11. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері уәкілетті органның келісімін алмастан өз өкілдігін ашуға құқылы.
12. Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің өкілдігі әділет органдарында есептік тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде:
1) тіркеген әділет органының белгісі мен мөрі қойылған, өкілдік туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесін;

8. Страховая (перестраховочная) организация-резидент Республики Казахстан, страховой брокер-резидент Республики Казахстан вправе открыть представительства при условии безубыточной деятельности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера по итогам последнего завершенного финансового года.
9. При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, являющиеся резидентами Республики Казахстан, обязаны в течение тридцати рабочих дней с даты учетной перерегистрации в органах юстиции представить в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции.
При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, не требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер обязаны в течение тридцати рабочих дней с даты приема органом, уполномоченным на прием уведомления о внесенных изменениях и (или) дополнениях, документов страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, представить в уполномоченный орган документ, подтверждающий их принятие, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.
10. Страховая (перестраховочная) организация-резидент Республики Казахстан, страховой брокер-резидент Республики Казахстан в случае открытия филиалов и представительств за пределами Республики Казахстан обязаны в течение тридцати календарных дней с даты регистрации в соответствующем органе государства письменно информировать уполномоченный орган об их открытии с приложением документов, подтверждающих регистрацию в соответствующем органе государства.
11. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан, вправе открыть свое представительство без получения согласия уполномоченного органа.
12. Представительство страховой (перестраховочной организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации в органах юстиции должно письменно информировать уполномоченный орган об открытии с приложением:
1) нотариально засвидетельствованной копии положения о представительстве с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции;

2) тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру қызметіне арналған қолданыстағы лицензиясы бар екені туралы жазбаша растамасын не сақтандыруды қадағалау органының жазбаша растаманы беру Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шыққан елдің заңнамасында көзделмегені туралы мәлімдемесін;
3) тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензиясы бар екені туралы жазбаша растамасын немесе егер тиісті мемлекеттегі сақтандыру брокерінің қызметі лицензияланатын қызмет түрі болмаса, тіркеу нөмірін көрсете отырып, электрондық растаманы не сақтандыруды қадағалау органының жазбаша растаманы беру Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері шыққан елдің заңнамасында көзделмегені туралы мәлімдемесін;
4) тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің өкілдігін ашуға қарсы еместігі туралы жазбаша хабарламасын не тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының немесе беделді заң қызметінің Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіндігі туралы мәлімдемесін;
5) Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің өкілдігі басшысының атына нотариат куәландырған сенімхатты қоса бере отырып, ашылуы туралы уәкілетті органға жазбаша хабар беруге тиіс.
13. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын Қазақстан Республикасында ашуға тыйым салынады.
14. Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің өкілдігі әділет органдарында есептік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға өкілдік туралы ережеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгені туралы, осы құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, хабар беруге міндетті.
Өкілдік туралы ережеге қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің өкілдігі енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабарламаны қабылдауға уәкілеттік берілген орган Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокері өкілдігінің құжаттарын қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға олардың қабылданғанын растайтын құжатты, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынуға міндетті.

2) письменного подтверждения органа страхового надзора соответствующего государства о том, что страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан обладает действующей лицензией на страховую деятельность, либо заявления органа страхового надзора о том, что выдача письменного подтверждения не предусмотрена законодательством страны происхождения страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
3) письменного подтверждения органа страхового надзора соответствующего государства о том, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан обладает действующей лицензией на осуществление деятельности страхового брокера, или электронного подтверждения с указанием регистрационного номера в случае, если деятельность страхового брокера в соответствующем государстве не является лицензируемым видом деятельности, либо заявления органа страхового надзора о том, что выдача письменного подтверждения не предусмотрена законодательством страны происхождения страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
4) письменного уведомления органа страхового надзора соответствующего государства о том, что он не возражает против открытия представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан, либо заявления органа страхового надзора или авторитетной юридической службы соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан не требуется;
5) нотариально засвидетельствованной доверенности на имя руководителя представительства страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
13. Открытие филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан в Республике Казахстан запрещается, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
14. Представительство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции информировать уполномоченный орган о внесении изменений и (или) дополнений в положение о представительстве с приложением нотариально засвидетельствованных копий этих документов.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в положение о представительстве, не требующих перерегистрации, представительство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты приема органом, уполномоченным на прием уведомления о внесенных изменениях и (или) дополнениях, документов представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан представить в уполномоченный орган документ, подтверждающий их принятие, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.

15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері өзінің филиалын және (немесе) өкілдігін әділет органдарында (Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде филиалдың немесе өкілдіктің қызметі тоқтатылған кезде мемлекеттің тиісті тіркеу органында) есептік тіркеуден шығарған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері филиалының және (немесе) өкілдігінің есептік тіркеуден шығарылғанын растайтын әділет органы құжатының нотариат куәландырған көшірмесін қоса бере отырып, өздерінің қызметінің тоқтатылғаны туралы жазбаша хабар беруге тиіс.
16. Уәкілетті орган осы баптың 7, 8, 12 және 14-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру брокерінің филиалын және (немесе) өкілдігін және Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру брокерінің өкілдігін жабуды талап етеді.
Уәкілетті орган осы баптың 2, 9, 10 және 15-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулі ықпал ету шараларының және (немесе) санкциялардың бірін қолданады.";
27) 36-1-баптың 2) тармақшасы "1)" деген цифрдан кейін ", 1-1)" деген цифрлармен толықтырылсын;
28) 37-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
8) тармақша алып тасталсын;
9), 11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өтініш берушінің штатында сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарийдің бар екені туралы мәліметтерді;";
"11) егер сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға сақтандыру ұйымының міндетті қатысуы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесін;
12) осы Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттарды;";
2-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий қол қойған, сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспарды;
3) егер сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға сақтандыру ұйымының міндетті қатысуы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесін;";
4) тармақша "лицензиялық" деген сөздің алдынан "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттарды;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

15. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер в течение тридцати рабочих дней с даты снятия с учетной регистрации своего филиала и (или) представительства в органах юстиции (соответствующего регистрирующего органа государства при прекращении деятельности филиала или представительства за пределами Республики Казахстан) должны письменно информировать уполномоченный орган о прекращении их деятельности с приложением нотариально засвидетельствованной копии документа органа юстиции, подтверждающего снятие с учетной регистрации филиала и (или) представительства страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера.
16. Уполномоченный орган требует закрытия филиала и (или) представительства страховой (перестраховочной) организации-резидента Республики Казахстан, страхового брокера-резидента Республики Казахстан и представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в случае невыполнения требований пунктов 7, 8, 12 и 14 настоящей статьи.
Уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру одну из ограниченных мер воздействия и (или) санкций, предусмотренных законами Республики Казахстан, в случае невыполнения требований пунктов 2, 9, 10 и 15 настоящей статьи.";
27) подпункт 2) статьи 36-1 после цифры "1)" дополнить цифрами ", 1-1)";
28) в статье 37:
в части первой пункта 1:
подпункт 8) исключить;
подпункты 9), 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"9) сведения о наличии в штате заявителя актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке;";
"11) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховой организации, если обязательное участие страховой организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан;
12) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями настоящего Закона и отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования;";
в пункте 2:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке;
3) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, если обязательное участие страховой организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункт 4) дополнить словами ", за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями настоящего Закона и отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары сақтандырудың осы сыныптары алып тастала отырып алып тасталған кезде, сондай-ақ лицензиаттың тұрған жерінің өзгеруін қоспағанда, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, лицензия қайта ресімделуге жатады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын ұзартуды және сақтандыру сыйлықақыларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жауапкершілігінің көлемін ұлғайту көзделетін олардың өзгерісін қоса алғанда, лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын алып тастау, сақтандырудың осы сыныптары бойынша жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға тыйым салуға алып келеді.
Сақтандырудың осы сыныптары бойынша бұрын жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзіне қабылдаған міндеттемелерді орындауға не сақтанушының келісімі болған кезде сақтандыру портфелін беруді жүзеге асыруға және (немесе) сақтанушылармен сақтандыру шарттарын бұзуға міндетті.";
6-тармақта:
2) тармақша "лицензиялық" деген сөздің алдынан "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған және (немесе) сақтандыру портфелі берілген жағдайларда, сақтандыру шарттарының мерзімінен бұрын бұзылғанын және (немесе) осы Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелінің берілгенін растайтын құжаттарды ұсынады.";
7-тармақтың 4) тармақшасы "лицензиялық" деген сөздің алдынан "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-2 және 7-3-тармақтармен толықтырылсын:
"7-2. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияны "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына ғана береді.
7-3. Сақтандыру ұйымы бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензины алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасауды қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты;
3) бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру жөніндегі функциялар жүктелетін құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді;
4) инвестициялық комитеттің құрамы туралы мәліметтерді қоса алғанда, осы комитет туралы ережені;

"5. Лицензия подлежит переоформлению при исключении из лицензии отдельных классов страхования с исключением данных классов страхования, а также в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, за исключением изменения места нахождения лицензиата.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Исключение из лицензии отдельных классов страхования влечет запрет на заключение новых договоров страхования (перестрахования) по данным классам страхования, включая продление действующих договоров страхования (перестрахования) и их изменение, предусматривающее увеличение страховых премий, объема ответственности страховой (перестраховочной) организации.
По ранее заключенным договорам страхования (перестрахования) по данным классам страхования страховая (перестраховочная) организация обязана выполнить принятые на себя обязательства либо, при наличии согласия страхователя, осуществить передачу страхового портфеля и (или) расторгнуть со страхователями договоры страхования.";
в пункте 6:
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) документы, подтверждающие досрочное расторжение договоров страхования и (или) передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона, в случаях досрочного расторжения договоров страхования и (или) передачи страхового портфеля.";
подпункт 4) пункта 7 дополнить словами ", за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
дополнить пунктами 7-2 и 7-3 следующего содержания:
"7-2. Лицензия на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг выдается уполномоченным органом исключительно страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни".
7-3. Для получения лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг страховая организация представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) положения о структурных подразделениях, на которые будут возложены функции по осуществлению деятельности на рынке ценных бумаг;
4) положение об инвестиционном комитете, включая сведения о его составе;

5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесінің жұмыс істеуін айқындайтын ішкі қағидаларды;
6) өтініш берушіде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық-техникалық құралдардың немесе өзге де жабдықтың болуын растайтын құжатты ұсынады.";
8-тармақта:
1) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) брокерлік қызмет түрлерінің шегінде лицензия беру туралы өтінішті;";
"6) сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттарын жасасу бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыру тәртібін көздейтін ішкі жұмыс регламентін;";
8) тармақша "лицензиялық" деген сөздің алдынан "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2 және 8-3-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Сақтандыру брокері брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) жарғылық және (немесе) меншікті капитал мөлшерлерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төмен мөлшерлерге сәйкестігін растайтын құжаттарды;
3) брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша қызметті жүзеге асыру тәртібі көзделетін ішкі жұмыс регламентін;
4) құжаттама жүргізу тәртібін және клиенттерге қызмет көрсету шарттарын;
5) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін ұсынады.
8-2. Лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген түрі алып тасталған жағдайда, лицензия брокерлік қызметтің осы түрі алып тастала отырып, қайта ресімделуге жатады.
8-3. Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген түрін алып тастау үшін сақтандыру брокері уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін ұсынады.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті орган лицензия беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Өтініш беруші лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту береді.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Өтініш беруші лицензияны қайта ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту береді.

5) внутренние правила, определяющие функционирование системы управления рисками в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;
6) документ, подтверждающий наличие у заявителя
программно-технических средств и иного оборудования, необходимых для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.";
в пункте 8:
подпункты 1) и 6) изложить в следующей редакции:
"1) заявление о выдаче лицензии в пределах видов брокерской деятельности;";
"6) внутренний регламент работы, предусматривающий порядок осуществления посреднической деятельности по заключению договоров страхования и (или) перестрахования;";
подпункт 8) дополнить словами ", за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
дополнить пунктами 8-1, 8-2 и 8-3 следующего содержания:
"8-1. Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по дополнительному виду брокерской деятельности страховой брокер представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) документы, подтверждающие соответствие размеров уставного и (или) собственного капитала минимальным размерам, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) внутренний регламент работы, предусматривающий порядок осуществления деятельности по дополнительному виду брокерской деятельности;
4) порядок ведения документации и условия обслуживания клиентов;
5) копию платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
8-2. В случае исключения из лицензии отдельного вида брокерской деятельности лицензия подлежит переоформлению с исключением данного вида брокерской деятельности.
8-3. Для исключения из лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера отдельного вида брокерской деятельности страховой брокер представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) копию платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Заявление о выдаче лицензии должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренного законодательством Республики Казахстан для получения лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
Заявление о переоформлении лицензии, за исключением случаев, предусмотренных статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренного законодательством Республики Казахстан для переоформления лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.

11. Лицензия беру туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.";
29) 37-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 37-бабына сәйкес лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған кезде сақтандыру ұйымы сақтанушының келісімі болған жағдайда сақтандырудың осы сыныбы (сыныптары, түрлері) бойынша сақтандыру портфелін беруді жүзеге асыруға не сақтандырудың осы сыныбы (сыныптары, түрлері) бойынша сақтанушылармен сақтандыру шарттарын бұзуға міндетті.
Қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру жөніндегі лицензияны ерікті түрде қайтарған кезде қайта сақтандыру жөніндегі лицензиясы бар басқа қайта сақтандыру ұйымына сақтандыру портфелін беруді қайта сақтанушының (цеденттің) келісімі болған кезде жүзеге асыруға міндетті.
Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия ерікті түрде қайтарылған кезде сақтандыру ұйымы сақтандырудың осы сыныбы (сыныптары, түрлері) бойынша шарттар жасасуға және оларды орындауға байланысты қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатарынан соңғы алты ай ішінде төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін бұзған жағдайда, уәкілетті орган сақтандырудың міндетті сыныптары бойынша, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын зейнетақы аннуитеті шарты бойынша және "Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру портфелін мәжбүрлеп беру туралы шешім қабылдауға құқылы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтанушының келісімін алу жөніндегі осы баптың 1-тармағының талабы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабында көзделген операцияны жүзеге асырған бас банктің еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының арасында сақтандыру портфелін беруге қолданылмайды.
Сақтандыру ұйымы сақтанушыларды (пайда алушыларды) хабардар ету мақсатында сақтандыру портфелін алдағы беру туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында және сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында сақтандыру портфелін беру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.";

11. Информация о выдаче лицензии публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа на казахском и русском языках.";
29) в статье 37-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При исключении из лицензии отдельных классов страхования согласно статье 37 настоящего Закона страховая организация при наличии согласия страхователя обязана осуществить передачу страхового портфеля по данному классу (классам, видам) страхования либо расторгнуть со страхователями договоры страхования по данному классу (классам, видам) страхования.
При добровольном возврате лицензии по перестрахованию перестраховочная организация обязана осуществить передачу страхового портфеля другой перестраховочной организации, имеющей лицензию по перестрахованию, при наличии согласия перестрахователя (цедента).
При исключении из лицензии отдельных классов страхования, добровольном возврате лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию страховая организация не вправе осуществлять деятельность, связанную с заключением и исполнением договоров по данному классу (классам, видам) страхования.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае нарушения страховой (перестраховочной) организацией норматива достаточности маржи платежеспособности в течение последних шести последовательных месяцев уполномоченный орган вправе принять решение о принудительной передаче страхового портфеля по обязательным классам страхования, по договорам пенсионного аннуитета, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", и по договорам аннуитетного страхования, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан
"Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Требование пункта 1 настоящей статьи по получению согласия страхователя не распространяется на передачу страхового портфеля между дочерними страховыми (перестраховочными) организациями родительского банка, осуществившего операцию, предусмотренную статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
В целях уведомления страхователей (выгодоприобретателей) страховая организация публикует объявление о предстоящей передаче страхового портфеля в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе страховой организации в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения о передаче страхового портфеля.";

30) 38 және 40-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Сақтандыру қызметін, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияларды беруден бас тарту
1. Сақтандыру қызметін, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны беруден (қайта ресімдеуден) бас тарту мынадай негіздер бойынша:
1) осы Заңның 37-бабында белгіленген талаптар сақталмаса;
2) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобы өтініш берілгенге дейін алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамаса;
3) егер өтініш беруші мемлекеттік тіркелген күннен бастап алты ай ішінде уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін жүгінбесе;
4) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмесе;
5) қоғам органдары сайлағандардың қатарынан басшы қызметкерге келісім берілмесе (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері үшін) жүргізіледі.
2. Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны немесе қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына не брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны беруден бас тарту, осы баптың 1-тармағында жазылған негіздерден басқа, мынадай:
1) сақтандырудың алынатын қосымша сыныбын ескере отырып, пруденциялық нормативтердің сақталмауын болжау (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін);
2) пруденциялық нормативтерді өтініш берілген күнге дейін соңғы үш ай ішінде және оны қарау кезеңінде сақтамау (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін);
3) өтініш берілген күні сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына немесе сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкцияның болуы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері үшін) негіздері бойынша жүргізіледі.";
"40-бап. Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті лицензиялау
1. Қазақстан Республикасының сақтандыру нарығында актуарлық қызметті лицензиялауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Өтініш беруші сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны алу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша лицензия беру туралы өтінішті;

30) статьи 38 и 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Отказ в выдаче лицензий на право осуществления страховой деятельности, деятельности по перестрахованию и деятельности страхового брокера
1. Отказ в выдаче (переоформлении) лицензий на право осуществления страховой деятельности, деятельности по перестрахованию и деятельности страхового брокера производится по следующим основаниям:
1) несоблюдение требований, установленных статьей 37 настоящего Закона;
2) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
3) если заявитель в течение шести месяцев со дня государственной регистрации не обратился в уполномоченный орган за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера).
2. Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования или лицензии на право осуществления деятельности по перестрахованию либо на право осуществления деятельности страхового брокера по дополнительному виду брокерской деятельности, помимо оснований, изложенных в пункте 1 настоящей статьи, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования (для страховых (перестраховочных) организаций);
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних трех месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения (для страховых (перестраховочных) организаций);
3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности или на право осуществления деятельности страхового брокера на дату подачи заявления (для страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров).";
"Статья 40. Лицензирование актуарной деятельности на страховом рынке
1. Лицензирование актуарной деятельности на страховом рынке Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом.
2. Для получения лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление о выдаче лицензии по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;

2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметті;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) жоғары білімі туралы дипломның нотариат куәландырған көшірмесін;
5) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесін;
6) лицензия алуға өтініш берушінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы бойынша оқытудан өткенін және тиісті емтихандарды сәтті тапсырғанын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келетін магистр дипломының көшірмесін;
7) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-жеке тұлғалар үшін – актуарийдің мәртебесін және тізбесі мен талаптарын уәкілетті орган белгілейтін актуарийлердің халықаралық қауымдастықтарына мүшелікті растайтын құжаттардың көшірмелерін;
8) лицензия алуға өтініш берушінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келетін халықаралық емтихандарды тапсырғанын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін (болған кезде);
9) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келетін жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Уәкілетті орган лицензия беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап бір ай ішінде қарайды.
Өтініш беруші лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту береді.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Өтініш беруші лицензияны қайта ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту береді.
3. Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия өтініш берушіге ол Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын білуіне тестілеуден өткеннен кейін беріледі. Тестілеуді өткізу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

2) сведения о заявителе на получение лицензии по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) нотариально засвидетельствованную копию диплома о высшем образовании;
5) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
6) копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии прошел обучение и успешно сдал соответствующие экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, и (или) копию диплома магистра, соответствующего требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа;
7) для физических лиц-нерезидентов Республики Казахстан – копии документов, подтверждающих статус актуария и членство в международных ассоциациях актуариев, перечень и требования к которым устанавливаются уполномоченным органом;
8) копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии сдал международные экзамены, соответствующие требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа (при наличии);
9) копию документа, подтверждающего наличие опыта работы, соответствующего требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
Заявление о выдаче лицензии рассматривается уполномоченным органом в течение одного месяца со дня представления полного пакета документов, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренного законодательством Республики Казахстан для получения лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
Заявление о переоформлении лицензии, за исключением случаев, предусмотренных статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренного законодательством Республики Казахстан для переоформления лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
3. Лицензия на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке выдается заявителю после прохождения им тестирования на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности. Порядок проведения тестирования устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.

4. Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген талаптарға сәйкес өзінің біліктілігін әрбір үш жыл сайын растайды.
5. Мынадай:
1) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген;
2) осы Заңның 60-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыру туралы деректер болған;
3) уәкілетті орган өткізген тестілеудің нәтижесі теріс болған жағдайлар лицензия беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
6. Лицензия беру туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.";
31) 41-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша тиiстi заң актiлерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін тиісті жекелеген заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкiлеттi орган:
1) Қазақстан Республикасында сақтандыру жүйесiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және ұлттық сақтандыру нарығының инфрақұрылымын қалыптастыру, сақтанушылардың және сақтандыру нарығына өзге де қатысушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөніндегі мемлекеттік саясатты жүргiзедi;
2) сақтандыру нарығын реттеу қағидаттары мен әдiстерiн, сақтандыру қызметiн бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру тәртiбiн айқындайды;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға рұқсат бередi;
4) осы Заңның талаптарын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру холдингіне ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім беру және оны кері қайтарып алу тәртібін айқындайды, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру холдингіне ірі қатысушы мәртебесін иеленуге рұқсат береді, ірі қатысушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегергенде) акцияларын тікелей және (немесе) жанама иелену үлесін белгілейді;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға келісім береді;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымын құруға, сақтандыру холдингіне заңды тұлғалардың жарғылық капиталына елеулі қатысуға рұқсат береді;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру топтары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін айқындайды;
8) осы Заңның талаптарын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметiн, сақтандыру брокерiнiң қызметiн, сақтандыру нарығында актуарлық қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны беру тәртібін айқындайды және оны береді;

4. Каждые три года актуарий, имеющий лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, подтверждает свою квалификацию в соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Основаниями для отказа в выдаче лицензии являются случаи:
1) несоответствия представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) наличия данных о лишении лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 60 настоящего Закона;
3) отрицательного результата тестирования, проведенного уполномоченным органом.
6. Информация о выдаче лицензии публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа на казахском и русском языках.";
31) в части второй пункта 2 статьи 41 слова "законодательными актами по видам обязательного страхования" заменить словами "отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования";
32) статью 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) проводит государственную политику по обеспечению функционирования страховой системы в Республике Казахстан и формированию инфраструктуры национального страхового рынка, защите прав и законных интересов страхователей и иных участников страхового рынка;
2) определяет принципы и методы регулирования страхового рынка, порядок организации контроля и надзора за страховой деятельностью;
3) выдает разрешения на создание страховых (перестраховочных) организаций;
4) определяет с учетом требований настоящего Закона порядок выдачи и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, выдает разрешение на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, устанавливает доли прямого и (или) косвенного владения крупным участником голосующими (за вычетом привилегированных) акциями страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга;
5) дает согласие на добровольную реорганизацию и ликвидацию страховой (перестраховочной) организации;
6) выдает разрешение на создание дочерней организации страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу на значительное участие в уставном капитале юридических лиц;
7) определяет порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для страховых (перестраховочных) организаций и страховых групп;
8) определяет с учетом требований настоящего Закона порядок выдачи и выдает лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера, актуарной деятельности на страховом рынке;

9) сақтандыру портфелін беру тәртібін айқындайды;
10) жарғылық капиталдың, кепілдік беру қорының, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерлерiн қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен сақтандыру тобы үшiн пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi белгiлейдi және олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз етедi;
11) сақтандыру брокерінің жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшеріне қойылатын талаптарды белгілейді, олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз етедi;
12) сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру шарттары мен тәртібін айқындайды;
13) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларының қызметiн бақылауды жүзеге асырады;
14) осы Заңның 54-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, шығыстардың, оның ішінде әкімшілік шығыстардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шығыстарының ұлғаюын шектеуге құқылы;
15) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің және сақтандыру брокерлерiнің басшы қызметкерлерiн тағайындауға (сайлауға) келісім бередi;
16) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығы мен төлем қабiлеттілігін талдауды, бағалауды және бақылауды жүзеге асырады;
17) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (сақтандыру полистерiн) және қайта сақтандыру шарттарын есепке алу тәртібін белгiлейдi;
18) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына талаптар қояды;
19) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, шығындар коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу тәртібін айқындайды;
20) сатып алу сомасын есептеу тәртібін белгілейді;
21) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерiнiң филиалдары мен өкілдіктерінің, актуарийлердiң тiзiлiмiн жүргiзедi;
22) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бухгалтерлік есепке алу мен бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыруды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдарына қойылатын талаптарды белгілейді;
23) мыналарға:
ақпараттық процеске;
қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға және электрондық жабдыққа ең төмен талаптарды белгілеуге;
дерекқордың сақталуына;
үй-жайларға қойылатын талаптарды қоса алғанда, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптарды белгілейді;

9) определяет порядок передачи страхового портфеля;
10) устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, включая минимальные размеры уставного капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности и обеспечивает контроль за их соблюдением;
11) устанавливает требования к минимальному размеру уставного и собственного капитала страхового брокера, обеспечивает контроль за их соблюдением;
12) определяет условия и порядок осуществления деятельности страхового брокера;
13) осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций;
14) в случае приостановления действия лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 статьи 54 настоящего Закона, вправе ограничить увеличение расходов, в том числе административных, страховой (перестраховочной) организации;
15) выдает согласие на назначение (избрание) руководящих работников страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов и страховых брокеров;
16) осуществляет анализ, оценку и контроль финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
17) устанавливает порядок учета страховой (перестраховочной) организацией договоров страхования (страховых полисов) и перестрахования;
18) предъявляет требования к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций;
19) определяет порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации;
20) устанавливает порядок расчета выкупной суммы;
21) ведет реестр страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов и представительств страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, актуариев;
22) устанавливает требования к программно-техническим средствам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим автоматизацию бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги;
23) устанавливает требования к деятельности организации по формированию и ведению базы данных, включая требования к:
информационному процессу;
формированию системы безопасности и установлению минимальных требований к электронному оборудованию;
сохранности базы данных;
помещениям;

24) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды белгілейді;
25) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталатын деректерге санкцияланбаған қол жеткізуден ақпараттың сақталуын және қорғалуын қамтамасыз ететін қауіпсіз жұмысты ұйымдастыруға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының киберқауіпсіздігіне қойылатын талаптарды белгілейді;
26) қайта сақтандыру жөніндегі қызметті, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін жүзеге асыру тәртібі мен ерекшеліктерін айқындайды;
27) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру нарығына басқа да қатысушылар орындауға мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлерді қабылдайды;
28) сақтандыру қызметi субъектiлерiн, сақтандыру брокерлерін, сақтандыру қызметі субъектілері мен сақтандыру брокерлерінің оқшауланған бөлімшелерін, сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, сондай-ақ сақтандыру холдингтері мен сақтандыру топтарын тексерудi жүргізеді;
29) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
30) сақтандыру нарығына кәсiби қатысушыларға, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыларға, сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға және оның лауазымды адамдарына санкциялар қолданады;
31) сақтандыру нарығына кәсiби қатысушыларға берiлген лицензиялардың қолданысын тоқтата тұру және лицензиялардан айыру туралы шешiмдер қабылдайды;
32) уақытша әкімшіліктің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау немесе лицензиясынан айыру кезінде сақтандыру портфелін беру туралы шешімін келіседі;
33) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметiн Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiздер бойынша тоқтату туралы талап арызбен сотқа жүгiну туралы шешiм қабылдайды;
34) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметi, оның құрылтайшыларының құқықтық мәртебесi мен қаржылық жай-күйi, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты еншiлес ұйымдар немесе оқшауланған бөлiмшелер болып табылатын тұлғалар және оның құрылтайшылары туралы мәлiметтер алуға құқылы;

24) устанавливает требования к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком;
25) устанавливает требования к организации безопасной работы, обеспечивающей сохранность и защиту информации от несанкционированного доступа к данным, хранящимся в страховой (перестраховочной) организации, а также кибербезопасности страховой (перестраховочной) организации;
26) определяет порядок и особенности осуществления деятельности по перестрахованию, а также страхового (перестраховочного) пула;
27) принимает обязательные к исполнению страховыми (перестраховочными) организациями и другими участниками страхового рынка нормативные правовые акты;
28) проводит проверки субъектов страховой деятельности, страховых брокеров, обособленных подразделений субъектов страховой деятельности и страховых брокеров, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховой организации, а также страховых холдингов и страховых групп;
29) осуществляет контроль за соблюдением страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
30) налагает санкции на профессиональных участников страхового рынка, страховой холдинг, организации, входящие в состав страховой группы, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, и ее должностных лиц;
31) принимает решения о приостановлении действия лицензий и лишении лицензий, выданных профессиональным участникам страхового рынка;
32) согласовывает решение временной администрации о передаче страхового портфеля при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации;
33) принимает решение об обращении в суд с иском о прекращении деятельности страховой (перестраховочной) организации по основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан;
34) вправе получать сведения о деятельности страховой (перестраховочной) организации, правовом статусе и финансовом состоянии ее учредителей, а также лицах, являющихся дочерними организациями или обособленными подразделениями по отношению к страховой (перестраховочной) организации, и ее учредителей;

35) сақтандыру нарығына кәсіби қатысушылардан және олардың бірлестіктерінен, сақтандыру агенттерінен осы Заңға сәйкес өздерінің бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді алуға құқылы;
36) мемлекеттік органдар мен ұйымдардан өздерiнiң бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшiн қажеттi мәлiметтердi, оның iшiнде қызметтiк немесе коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердi алуға құқылы;
37) сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімделу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді;
38) ертерек ден қою шараларын қолданады;
39) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібін белгілейді;
40) сақтандыру нарығына кәсіби қатысушыларға, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыларға және сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға орындалуы міндетті шектеулі ықпал ету шараларын қолдануға құқылы;
41) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алу жөнiндегі шараларды қабылдайды;
42) Қазақстан Республикасы қаржы нарығының субъектiлерiн қадағалайтын басқа да уәкiлеттi органдармен ынтымақтастықты және қажеттi ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
43) сақтандыру нарығын реттеу және сақтандыру қызметiн қадағалау мәселелерi бойынша басқа мемлекеттердiң сақтандыруды қадағалау органдарымен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен қатынастарда Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiредi;
44) сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның және сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсында ақпарат орналастыру тәртібін белгілейді;
45) тәуелсіз актуарийлердің актуарлық есеп-қисаптарды тағайындау шарттарын және оларды жүргізу тәртібін белгілейді;
46) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері анық емес (толық емес) есептілік ұсынған жағдайда, олардың қаржылық және өзге есептілікті түзетуін талап етуге құқылы;
47) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
33) 46-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары үшін қосымша пруденциялық нормативтерді белгілеуге құқылы.";

35) вправе получать от профессиональных участников страхового рынка и их объединений, страховых агентов необходимые сведения для осуществления своих контрольных и надзорных функций в соответствии с настоящим Законом;
36) вправе получать от государственных органов и организаций сведения, необходимые для осуществления своих контрольных и надзорных функций, в том числе сведения, составляющие служебную или коммерческую тайну;
37) устанавливает требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов;
38) применяет меры раннего реагирования;
39) устанавливает порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком;
40) вправе применять ограниченные меры воздействия, обязательные для исполнения, к профессиональным участникам страхового рынка, страховому холдингу, организациям, входящим в состав страховой группы, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации и организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций;
41) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, принимает меры по принудительному выкупу акций страховой (перестраховочной) организации;
42) осуществляет сотрудничество и необходимый обмен информацией с другими уполномоченными органами надзора за субъектами финансового рынка Республики Казахстан;
43) представляет интересы Республики Казахстан в отношениях с органами страхового надзора других государств, а также международными организациями по вопросам регулирования страхового рынка и надзора за страховой деятельностью;
44) устанавливает порядок размещения информации на
интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации по формированию и ведению базы данных и организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, страхового омбудсмана;
45) устанавливает условия назначения и порядок проведения актуарных расчетов независимыми актуариями;
46) вправе требовать корректировку финансовой и иной отчетности страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером в случае представления ими недостоверной (неполной) отчетности;
47) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
33) в статье 46:
пункт 2 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные пруденциальные нормативы для страховых организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы бапта келтірілген шаралар, егер уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылардың үлестес тұлғаларының, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің заң бұзушылықтары, құқыққа сыйымсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, осы тұлғаларға да қатысты қолданылуы мүмкін.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сақтандыру, қайта сақтандыру, ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті ұстап қалуының мөлшерін есептеуге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
8-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-2-тармақпен толықтырылсын:
"10-2. Пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде ескерілетін активтердің құнын айқындау мақсатында уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, сақтандыру холдингінен олардың құнын бағалаушыдан не бағалаушылар палатасы арқылы бағалауды жүргізуді талап етуге құқылы.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі уәкілетті органның осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарын орындамаған жағдайда, тиісті актив пруденциялық нормативтердің келесі есебінен алынады.";
34) 46-1-бап алып тасталсын;
35) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Сақтандыру резервтерi
1. Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған мiндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий есептеген көлемде қалыптастырылған сақтандыру резервтерiнiң болуы мiндеттi.
2. Сақтандыру резервтерiнiң қаражаты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша өз мiндеттемелерiн орындауына байланысты сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға ғана арналған.
3. Сақтандыру резервтерiн қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерінде белгiленедi.";
36) 48-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен және 4) тармақшасындағы "қарыз беруге тыйым салынады." деген сөздер "қарыз беруге;" деген сөздермен ауыстырылып, 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) осы Заңның 25-1-бабында көзделген шарттарға сәйкес келетін қамтамасыз етусіз қарыздарды тартуды қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардан қарыз қаражатын тартуға;";
"5) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, сақтанушыларға, оның ішінде үшінші тұлғалар арқылы сыйақылардың кез келген түрін төлеуге;

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Меры, приведенные в настоящей статье, могут также применяться в отношении аффилированных лиц крупных участников страховой (перестраховочной) организации, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Требования к расчету размера собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) страхования, перестрахования, сострахования (совместного перестрахования) устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 8 исключить;
дополнить пунктом 10-2 следующего содержания:
"10-2. В целях определения стоимости активов, учитываемых при расчете пруденциальных нормативов, уполномоченный орган вправе требовать от страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга проведения оценки их стоимости у оценщика либо через палату оценщиков.
В случае невыполнения страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом требований уполномоченного органа, установленных частью первой настоящего пункта, соответствующий актив исключается из последующего расчета пруденциальных нормативов.";
34) статью 46-1 исключить;
35) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Страховые резервы
1. Для обеспечения исполнения принятых обязательств по договорам страхования и перестрахования страховая (перестраховочная) организация обязана иметь сформированные страховые резервы в объеме, рассчитанном актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
2. Средства страховых резервов предназначены исключительно для осуществления страховой (перестраховочной) организацией страховых выплат, связанных с исполнением своих обязательств по договорам страхования и перестрахования.
3. Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
36) в статье 48:
пункт 5 дополнить подпунктами 2-1), 5) и 6) следующего содержания:
"2-1) привлекать заемные средства от физических и юридических лиц, за исключением привлечения займов без обеспечения, соответствующих условиям, предусмотренным статьей 25-1 настоящего Закона;";
"5) выплата любых видов вознаграждений страхователям, в том числе через третьих лиц, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;

6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметкерлері мен үлестес тұлғаларына бастапқы есепке алу құжаттарынсыз ақша беруге тыйым салынады.";
10-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы баптың талаптары сақтанушының инвестицияларға қатысу шарты көзделетін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кіріс (залалдар) есебінен қалыптастырылған активтерді инвестициялауға қолданылмайды.";
37) 49 және 52-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Сақтандыру бойынша iрi мәмiлелер жасау
1. Егер жасалған жекелеген сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы (қабылданатын міндеттемелер көлемі) не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жекелеген қайта сақтандыру шарты бойынша қабылданатын міндеттемелерінің көлемі уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген нормативтен асатын болса, сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша мәмiле iрi мәмiле деп танылады.
2. Iрi мәмiле жасау туралы шешiм сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарийдiң қорытындысы негiзiнде "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қабылданады.";
"52-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бiрлескен қызметке қатысуы
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Заңның 13-бабында белгіленген талаптарға сәйкес консорциум немесе жай серiктестiк құруға қатысуға құқылы.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, онымен және оның құрылтайшыларымен үлестес тұлғалардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары қатысатын консорциумдар мен жай серіктестіктерге қатысушы ұйымдардың қызметін қадағалау шоғырландырылған негiзде жүзеге асырылуы мүмкін. Шоғырландырылған қадағалау қағидаларын уәкiлеттi орган бекітеді.";
38) 52-1-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандыру ұйымдарының тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері уәкілетті органның осы тармақта көзделген нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Активтерді инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастырады.";
39) 54-баптың 1-тармағында:

6) выдавать работникам и аффилированным лицам страховой (перестраховочной) организации деньги без первичных учетных документов.";
часть вторую пункта 10 исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Требования настоящей статьи не распространяются на инвестирование активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и дохода (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях.";
37) статьи 49 и 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Совершение крупных сделок по страхованию
1. Сделка по страхованию (перестрахованию) признается крупной, если страховая сумма (принимаемый объем обязательств) по отдельному заключенному договору страхования либо принимаемый объем обязательств по отдельному договору перестрахования страховой (перестраховочной) организации превышают норматив, установленный нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Решение о совершении крупной сделки принимается в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" на основании заключения актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.";
"Статья 52. Участие страховой (перестраховочной) организации в совместной деятельности
1. Страховая (перестраховочная) организация вправе участвовать в создании консорциума или простого товарищества в соответствии с требованиями, установленными статьей 13 настоящего Закона.
2. Надзор за деятельностью страховой (перестраховочной) организации, аффилированных с ней и ее учредителями лиц и организаций, участвующих в консорциумах и простых товариществах с участием страховых (перестраховочных) организаций, может осуществляться на консолидированной основе. Правила консолидированного надзора утверждаются уполномоченным органом.";
38) в статье 52-1:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Особенности формирования системы управления рисками страховыми организациями, обладающими лицензией на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа, предусмотренным в настоящем пункте.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Страховые организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению активами, формируют систему управления рисками и внутреннего контроля в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
39) в пункте 1 статьи 54:

мынадай мазмұндағы 2-4), 2-5), 2-6), 2-7) және 10-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-4) осы Заңның 17-бабының 4-тармағында белгіленген тыйым салуды бұзғанда;
2-5) сақтандыру брокері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген меншікті капиталдың ең төмен мөлшеріне қойылатын талаптарды сақтамағанда;
2-6) сақтандыру шартын жасасуға байланысты қызметтерді ұсыну бойынша мемлекеттік сатып алуға сақтандыру брокерінің қатысу фактісі анықталғанда;
2-7) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру шарттары мен тәртібін сақтамағанда;";
"10-1) сақтандыру брокері сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті сақтандыру брокерінің кәсіби жауапкершілігіне байланысты тәуекелдер объектісі болып табылатын үшінші тұлғалар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың қолданыстағы шартынсыз жүзеге асырғанда;";
14) тармақша алып тасталсын;
40) 54-1-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уақытша әкімшілік сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы консервацияланған немесе лицензиясынан айырылған кезде сақтандыру портфелін беру жөнінде қабылданған шешім туралы уәкілетті органды хабардар етеді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уақытша әкімшілік сақтандыру портфелін беру жөнінде қабылданған шешім туралы уәкілетті органды хабардар еткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының интернет-ресурсында жариялайды.
Консервациялау сатысында сақтандыру портфелін беру кезінде хабарландыруда сақтанушылар сақтандыру шартын берумен келіспеген жағдайда, олардың қарсылықтарды ұсыну тәртібі, мерзімдері және қарсылықтар қабылданатын мекенжайлар көрсетіледі.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Консервациялау сатысында уақытша әкімшілік сақтанушының сақтандыру шартын беру туралы келісімі болған кезде сақтандыру портфелін ішінара (бір немесе бірнеше сақтандыру сыныбы бойынша) немесе толық беру туралы шешім қабылдайды.";
41) 55-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"55-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау";
42) 55-3 және 55-5-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"55-3-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялауды жүргізу туралы шешім
1. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялауды жүргізу туралы шешімі:

дополнить подпунктами 2-4), 2-5), 2-6), 2-7) и 10-1) следующего содержания:
"2-4) нарушение запрета, установленного пунктом 4 статьи 17 настоящего Закона;
2-5) несоблюдение страховым брокером требований к минимальному размеру собственного капитала, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2-6) выявление факта участия страхового брокера в государственных закупках по предоставлению услуг, связанных с заключением договора страхования;
2-7) несоблюдение условий и порядка осуществления деятельности страхового брокера, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
"10-1) осуществление страховым брокером посреднической деятельности по заключению договоров страхования (перестрахования) без наличия действующего договора страхования своей гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами, объектом которого являются риски, связанные с профессиональной ответственностью страхового брокера;";
подпункт 14) исключить;
40) в статье 54-1:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Временная администрация уведомляет уполномоченный орган о принятом решении по передаче страхового портфеля при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Временная администрация не позднее пяти рабочих дней с даты уведомления уполномоченного органа о принятом решении по передаче страхового портфеля публикует объявление о передаче страхового портфеля в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации.
При передаче страхового портфеля на стадии консервации в объявлении указываются порядок, сроки представления возражений и адреса, по которым принимаются возражения страхователей в случае их несогласия с передачей договора страхования.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. На стадии консервации временной администрацией принимается решение о частичной (по одному или нескольким классам страхования) или полной передаче страхового портфеля при наличии согласия страхователя о передаче договора страхования.";
41) заголовок статьи 55-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 55-1. Консервация страховой (перестраховочной) организации";
42) статьи 55-3 и 55-5 изложить в следующей редакции:
"Статья 55-3. Решение о проведении консервации страховой (перестраховочной) организации
1. Решение уполномоченного органа о проведении консервации страховой (перестраховочной) организации должно содержать:

1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауын және оның орналасқан жерін;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау туралы шешімнің негіздемесін;
3) консервациялау әрекетінің басталуы мен мерзімін;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне қойылатын шектеулердің тізбесін;
5) уақытша әкімшіліктің дербес құрамын;
6) консервациялау режиміндегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлеріне өз жұмысы туралы есепті, кірістері туралы декларацияны, меншiгiнiң бар-жоғы және мөлшері туралы мәліметтерді дайындау және осы құжаттарды уақытша әкiмшiлiкке ұсыну туралы нұсқаманы;
7) уақытша әкімшіліктің ұсынымдарын қамтуға тиіс.
2. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына консервациялауды жүргізу туралы шешiмдi қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзiмдi баспасөз басылымында және уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялайды.";
"55-5-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) қызметін бақылау
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау мерзімі ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) қызметін бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады, ол:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау кезеңінде қызметтің негізгі бағыттары туралы ұсынымдар беруге (негізгі іс-шаралар жоспарын ұсынуға);
2) орындалуы міндетті жазбаша нұсқаулар беруге;
3) оның қызметі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметі туралы ақпарат беруді талап етуге;
4) істелген жұмыс туралы есепті тыңдауға;
5) консервациялау мерзімін ұзартуға;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялауды аяқтау туралы шешім қабылдауға құқылы.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) қызметінің ерекшеліктері және оның үшінші тұлғалармен өзара қарым-қатынас жасау қағидаттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.";
43) 56-бапта:
3-1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігі "жалпы сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиясынан айырған күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Заңның 54-1-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беру туралы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру ұйымының уақытша әкімшілігі "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымын лицензиясынан айырған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде:

1) наименование страховой (перестраховочной) организации и ее место нахождения;
2) обоснование решения о консервации страховой (перестраховочной) организации;
3) начало действия и срок консервации;
4) перечень налагаемых на страховую (перестраховочную) организацию ограничений деятельности;
5) персональный состав временной администрации;
6) предписание руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации, находящейся в режиме консервации, о подготовке отчета о своей работе, декларации о доходах, сведений о наличии и размерах собственности и представлении данных документов временной администрации;
7) рекомендации временной администрации.
2. Решение о проведении консервации страховой (перестраховочной) организации публикуется уполномоченным органом в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
"Статья 55-5. Контроль за деятельностью временной администрации (временного управляющего) страховой (перестраховочной) организации
1. В течение срока консервации страховой (перестраховочной) организации контроль за деятельностью временной администрации (временного управляющего) страховой (перестраховочной) организации осуществляет уполномоченный орган, который вправе:
1) давать рекомендации об основных направлениях деятельности в период консервации страховой (перестраховочной) организации (предлагать план основных мероприятий);
2) давать обязательные к исполнению письменные указания;
3) требовать предоставления информации о ее (его) деятельности и деятельности страховой (перестраховочной) организации;
4) заслушивать отчет о проделанной работе;
5) продлить срок консервации;
6) принять решение о завершении консервации страховой (перестраховочной) организации.
2. Особенности деятельности временной администрации (временного управляющего) страховой (перестраховочной) организации и принципы ее взаимоотношений с третьими лицами определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
43) в статье 56:
в пункте 3-1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3-1. Временная администрация страховой (перестраховочной) организации в течение десяти рабочих дней с даты лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность в отрасли "общее страхование", принимает решение о передаче страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 54-1 настоящего Закона и нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Временная администрация страховой организации в течение двух рабочих дней с даты лишения лицензии страховой организации, осуществлявшей деятельность в отрасли "страхование жизни":

дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның дерекқорынан таратылатын сақтандыру ұйымының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кепілдіктер берілетін сақтандырудың аннуитетті сыныптары бойынша таратылатын сақтандыру ұйымының аннуитетті сақтандыру шарттарының тізілімдерін қалыптастырады және сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға береді;
сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның сақтандырудың аннуитетті сыныптары бойынша кепілдікті төлемдерді жүзеге асыруы туралы хабарландыруды жариялайды. Сақтандырудың аннуитетті сыныптары бойынша кепілдікті төлемдерді жүзеге асыру туралы хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында және сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында жариялайды.";
44) 59-баптың 1-тармағында:
1-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2) осы Заңның 40-бабы 4-тармағының талаптарын орындамаған;";
4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) егер актуарий уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде бекітілген актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы бойынша емтихан тапсырмаған жағдайда, алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұра алады.";
45) 61-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"61-бап. Акцияларды мәжбүрлеп сатып алу
1. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында активтердiң сапасы мен өтiмдiлiгi бойынша оларды сыныптау ескерiле отырып есептелген құны мен мiндеттемелер арасында терiс айырма барын анықтаған кезде уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын оның акционерінен (акционерлерiнен) мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм қабылдауға және сақтандыру мен қайта сақтандыру шарттары бойынша барлық мiндеттеменi орындауына кепiлдiк беру жағдайында оларды сатып алуға ниет бiлдiрген жаңа инвесторға (инвесторларға) өткізуге құқылы.
2. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алуы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерінің акцияларын оларды кейіннен жаңа инвесторға (инвесторларға) өткізу мақсатында мәжбүрлеп сатып алу туралы өзі шешім қабылдаған күнгі оның нақты төлем қабілеттілігі маржасының мөлшері негізге алынып айқындалатын баға бойынша жүзеге асырылады.

формирует и передает в организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, реестры договоров аннуитетного страхования ликвидируемой страховой организации из баз данных организации по формированию и ведению базы данных и ликвидируемой страховой организации по аннуитетным классам страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
публикует объявление об осуществлении организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, гарантийных выплат по аннуитетным классам страхования. Объявление об осуществлении гарантийных выплат по аннуитетным классам страхования публикуется в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе страховой организации.";
44) в пункте 1 статьи 59:
подпункт 1-2) изложить в следующей редакции:
"1-2) невыполнение требования пункта 4 статьи 40 настоящего Закона;";
подпункты 4) и 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) если актуарий в установленные уполномоченным органом сроки не сдал экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, утвержденной нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
45) статью 61 изложить в следующей редакции:
"Статья 61. Принудительный выкуп акций
1. При установлении уполномоченным органом у страховой (перестраховочной) организации отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами уполномоченный орган вправе принять решение о принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации у ее акционера (акционеров) и реализовать их новому инвестору (инвесторам), пожелавшему (пожелавшим) их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования.
2. Принудительный выкуп уполномоченным органом акций страховой (перестраховочной) организации осуществляется по цене, определяемой исходя из размера ее фактической маржи платежеспособности на дату принятия им решения о принудительном выкупе акций акционера страховой перестраховочной) организации в целях их последующей реализации новому инвестору (инвесторам).

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сатып алынған акцияларын өткізуді уәкілетті орган оларды сатып алу бағасы бойынша жүргізеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәжбүрлеп сатып алынатын барлық акциясы иелерінің құқықтары мен міндеттері жаңа инвесторға (инвесторларға) өтеді.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды кейiннен жаңа инвесторға (инвесторларға) сату тәртібін уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
46) 62-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) уәкілетті органның қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсатын алған күннен бастап екі апта ішінде өздерінің барлық сақтанушысына алдағы өзгерістер туралы тікелей хабардар ету және тиісті хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының интернет-ресурсында жариялау арқылы хабар беруге міндетті.";
47) 63-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулері ол белгілеген мерзімде жойылмаған;";
48) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату түрлері және негiздерi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, оның iшiнде банкроттық негiзі бойынша тарату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы:
1) уәкiлеттi органның рұқсаты болған кезде өз акционерлерiнiң шешiмi бойынша (ерікті таратылуы);
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда сот шешiмi бойынша (мәжбүрлеп таратылуы) таратылуы мүмкiн.";
49) 67-бапта:
4, 5 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ерікті таратылуға рұқсат алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ерікті таратылуға уәкiлеттi органның рұқсатын алғаннан кейiн тарату комиссиясын құрады, оған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкiн және iстерiн басқару жөніндегі өкiлеттiктер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен өтедi.";
"7. Тарату комиссиясы акционерлердің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының таратылуы туралы есепті және тарату балансын бекіткен күннен бастап күнтізбелік он күн iшiнде оларды әдiлет органдары мен уәкiлеттi органға ұсынуға мiндеттi.";

3. Реализация выкупленных акций страховой (перестраховочной) организации производится уполномоченным органом по цене их приобретения.
Права и обязанности владельцев всех принудительно выкупаемых акций страховой (перестраховочной) организации переходят к новому инвестору (инвесторам).
4. Порядок принудительного выкупа акций страховой (перестраховочной) организации и их последующей продажи новому инвестору (инвесторам) устанавливается уполномоченным органом.";
46) пункт 6 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"6. Реорганизуемая страховая (перестраховочная) организация (страховой холдинг) в течение двух недель со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязана проинформировать о предстоящих изменениях всех своих страхователей путем непосредственного уведомления и публикации соответствующего объявления не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации.";
47) подпункт 3) пункта 1 статьи 63 изложить в следующей редакции:
"3) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
48) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Виды и основания ликвидации страховой (перестраховочной) организации
1. Ликвидация страховой (перестраховочной) организации, в том числе по основанию банкротства, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Страховая (перестраховочная) организация может быть ликвидирована:
1) по решению ее акционеров при наличии разрешения уполномоченного органа (добровольная ликвидация);
2) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан (принудительная ликвидация).";
49) в статье 67:
пункты 4, 5 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. После получения разрешения на добровольную ликвидацию страховая (перестраховочная) организация обязана в течение десяти рабочих дней вернуть лицензию и (или) приложение к лицензии уполномоченному органу.
5. После получения разрешения уполномоченного органа на добровольную ликвидацию страховая (перестраховочная) организация создает ликвидационную комиссию, к которой в установленном законодательством Республики Казахстан порядке переходят полномочия по управлению имуществом и делами страховой (перестраховочной) организации.";
"7. Ликвидационная комиссия обязана в течение десяти календарных дней со дня утверждения общим собранием акционеров отчета о ликвидации и ликвидационного баланса страховой (перестраховочной) организации представить их в органы юстиции и уполномоченный орган.";

50) 68-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулері ол белгілеген мерзімде жойылмаған;";
51) 69-баптың 2-тармағының 3), 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кредиторлардың таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына талаптары, осы Заңның 55-бабының 3-тармағында көзделген шығыстарға байланысты, сондай-ақ "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда сақтандырудың аннуитетті сыныптары бойынша кепілдікті төлемдерді жүзеге асыру кезеңіндегі талаптарды қоспағанда, тарату ісін жүргізуге қойылуы мүмкін;
4) кредиторлардың, мемлекеттік кіріс органдарының, оның ішінде даусыз (акцептісіз) тәртіппен қанағаттандыруға жататын талаптары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банктік шоттарынан ақша өндіріп алуға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкіне өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздеріне тиесілі акцияларын иеліктен шығаруға тыйым салынады;";
52) 69-1-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың нормалары сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның сақтандырудың аннуитетті сыныптары бойынша сақтандыру портфелін беруі жағдайларына қолданылмайды.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыруды мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының интернет-ресурсында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жариялайды.";
53) 70-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзін лицензиядан айырғанға дейін бір жыл ішінде жасасқан мәмілені мынадай негіздер:
1) басқа тараптың:
егер мәміленің бағасы және (немесе) оның өзге талаптары салыстырмалы жағдайларда осыған ұқсас мәмілелер жасалатын бағадан және (немесе) өзге де талаптардан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін нашар жағына қарай елеулі түрде ерекшеленетін болса;
егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы берген мүліктің немесе ол жүзеге асырған міндеттемелерді өзге де орындаудың нарықтық құны алынған міндеттемелерді қарсы орындаудың міндеттемелерді осындай қарсы орындаудың шарттары мен мән-жайлары ескеріле отырып айқындалған құнынан елеулі түрде асатын болса;
егер мәміле өтеусіз немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары бұзыла отырып жасалса, міндеттемелерді теңдей емес қарсы орындауы;

50) подпункт 2) пункта 1 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"2) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
51) подпункты 3), 4) и 5) пункта 2 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"3) требования кредиторов к ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации могут быть предъявлены в ликвидационном производстве, за исключением требований, связанных с расходами, предусмотренными пунктом 3 статьи 55 настоящего Закона, а также в период осуществления гарантийных выплат по аннуитетным классам страхования в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
4) не допускаются взыскание денег с банковских счетов страховой (перестраховочной) организации по требованиям кредиторов, органов государственных доходов, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество страховой (перестраховочной) организации;
5) акционерам страховой (перестраховочной) организации запрещается отчуждение принадлежащих им акций страховой (перестраховочной) организации;";
52) в статье 69-1:
пункт 3 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Нормы данного пункта не распространяются на случаи передачи страхового портфеля по аннуитетным классам страхования организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объявление о передаче страхового портфеля публикуется ликвидационной комиссией принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации в течение пяти рабочих дней со дня принятия страховой (перестраховочной) организацией (страховыми (перестраховочными) организациями) страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.";
53) в статье 70:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ликвидационной комиссией ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации может быть предъявлено требование о признании сделки, заключенной страховой (перестраховочной) организацией в течение одного года до лишения ее лицензии, недействительной судом по следующим основаниям:
1) неравноценного встречного исполнения обязательств другой стороной:
если цена сделки и (или) ее иные условия отличаются существенно в худшую для страховой (перестраховочной) организации сторону от цены и (или) иных условий, при которых в сравнимых обстоятельствах совершаются аналогичные сделки;
если рыночная стоимость переданного страховой (перестраховочной) организацией имущества или осуществленного ею иного исполнения обязательств существенно превышает стоимость полученного встречного исполнения обязательств, определенную с учетом условий и обстоятельств такого встречного исполнения обязательств;
если сделка была совершена безвозмездно или в отношении лица, связанного со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, с нарушением требований законодательства Республики Казахстан;

2) егер мәміле басқа кредиторлар алдында белгіленген мерзімде орындалмаған міндеттемелері болған кезде мәмілені жасаған кезде орындалу мерзімі басталмаған, кредиторлардың бірінің талаптарын қанағаттандыруға әкелген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының талаптарды қанағаттандыру кезінде кредиторлардың біріне басқа кредиторлардың алдында басымдық беруге алып келген, жекелеген кредиторға немесе өзге де тұлғаға қатысты есеп айырысуды жасауы бойынша соттың жарамсыз деп тануы туралы талап қоя алады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзін лицензиядан айырғанға дейін бір жыл ішінде жасасқан мәмілелердің жарамсыздығына байланысты даулар бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі олар анықталған күннен бастап бес жылды құрайды.
Мәміле жарамсыз деп танылған кезде мәміле жарамсыздығының Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Жалпы бөлім) белгіленген салдары қолданылады.";
4-тармақтың екінші және үшінші бөліктері алып тасталсын;
54) 72-бапта:
1-тармақта:
1) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бiрiншi кезекте, кредиторлардың сақтандыру ұйымын тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін басталған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі талаптары қанағаттандырылады;";
"5) алтыншы кезекте, кредиторлардың осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілгеннен өзге жасалған сақтандыру шарттары бойынша талаптары, сондай-ақ сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның сақтандыру шарттары бойынша, жүзеге асырылған кепiлдiкті төлемдер, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда басқа сақтандыру ұйымына берілетін, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін төлеуге байланысты шығыстар және оларды жүзеге асыруға байланысты өзге де шығыстар бойынша талаптары қанағаттандырылады;";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі соттың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күні белгілеген бағам бойынша теңгемен қанағаттандырылады.";
55) 79-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйым осы Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінің негізінде міндетті және ерікті сақтандыру түрлері бойынша дерекқорды қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұйым сақтандыру агенттерінің бірыңғай тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.";

2) совершения страховой (перестраховочной) организацией расчетов в отношении отдельного кредитора или иного лица, которые повлекли за собой оказание предпочтения одному из кредиторов перед другими кредиторами при удовлетворении требований, в случае, если сделка привела к удовлетворению требований одних кредиторов, срок исполнения которых к моменту совершения сделки не наступил, при наличии не исполненных в установленный срок обязательств перед другими кредиторами.
Срок исковой давности по спорам, связанным с недействительностью сделок, заключенных страховой (перестраховочной) организацией в течение одного года до лишения ее лицензии, составляет пять лет со дня их обнаружения.
При признании сделки недействительной применяются последствия недействительности сделки, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть).";
части вторую и третью пункта 4 исключить;
54) в статье 72:
в пункте 1:
подпункты 1) и 5) изложить в следующей редакции:
"1) в первую очередь удовлетворяются требования кредиторов по осуществлению страховых выплат по страховым случаям, наступившим до вступления в законную силу решения суда о ликвидации страховой организации;";
"5) в шестую очередь удовлетворяются требования кредиторов по заключенным договорам страхования иным, чем указаны в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта, а также требования организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, по договорам страхования, по осуществленным гарантийным выплатам, расходам, связанным с оплатой страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой организации, передаваемого другой страховой организации в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, и иным расходам, связанным с их осуществлением;";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Требования кредиторов, выраженные в иностранной валюте, удовлетворяются в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации.";
55) в статье 79:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Организация осуществляет формирование и ведение базы данных по обязательным и добровольным видам страхования на основании настоящего Закона и отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Организация осуществляет ведение единого реестра страховых агентов.";

6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ұйым өз қызметінде:
1) ақпараттық жүйелерді, дерекқорды қауіпсіз орналастыру және пайдалану үшін онда техникалық және өзге де үй-жайлардың болуы;
2) дерекқорды және ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын орналастыру үшін көрсетілген ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және пайдалану кезінде сертификатталған жабдық пен бағдарламалық қамтылымды қолдануға;
3) ұйым өз қызметінде пайдаланатын ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса алғанда, ұйымның бағдарламалық-техникалық қамтылымына жыл сайынғы аудитті жүргізуге;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес дерекқор субъектілеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдарға осы Заңның 80-бабының 2-тармағында санамаланған ақпаратқа "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес нақты уақыт режимінде тәулік бойы қолжетімділік беруге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу туралы хабарламаны дереу жіберуді қамтамасыз етуге;
6) сақтандыру шарттары жөніндегі ақпараттың электрондық нысанда сақталуын қамтамасыз етуге;
7) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) осы сақтанушымен жасасқан электрондық нысандағы сақтандыру шарттары жөніндегі ақпаратты көру үшін ұйымның ақпараттық жүйесіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда ұйымның интернет-ресурсында пайдаланушының жеке кабинеті арқылы нақты уақыт режимінде тәулік бойы қолжетімділік беруге;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) ақпарат ұсыну және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарттарда белгіленген өзге де талаптарды сақтауға міндетті.
7. Ұйымның негізгі функциялары:
1) осы Заңның 81-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген ақпаратты жинау;
2) мазмұнына қойылатын талаптар осы Заңда және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандыру есептерін қалыптастыру және беру;
3) сақтандыру статистикасын, оның ішінде сақтандыру және сақтандыру қызметі саласында актуарлық зерттеулер жүргізу үшін қажетті статистиканы қалыптастыру;
4) сақтандыру нарығы жөніндегі деректерді статистикалық есепке алу, талдау және қорыту үшін және оларды уәкілетті орган мен өнім берушілердің сұратуы бойынша ұйымның интернет-ресурсы арқылы оларға беру үшін ақпараттық-талдамалық жүйені құру және жүргізу;

пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. Организация в своей деятельности обязана:
1) иметь технические и иные помещения для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем, базы данных;
2) при формировании и использовании информационных систем для размещения базы данных и средств защиты указанных информационных систем применять сертифицированные оборудование и программное обеспечение;
3) проводить ежегодный аудит программно-технического обеспечения организации, включая информационно-коммуникационные технологии, используемые организацией в своей деятельности;
4) предоставить уполномоченным государственным органам, осуществляющим государственный контроль за субъектами базы данных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, круглосуточный доступ к информации, перечисленной в пункте 2 статьи 80 настоящего Закона, в режиме реального времени в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и иных законов Республики Казахстан;
5) обеспечить незамедлительное направление уведомления о заключении договора страхования в электронной форме в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
6) обеспечить хранение информации по договорам страхования в электронной форме;
7) предоставить страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) доступ к информационной системе организации для просмотра информации по договорам страхования в электронной форме, заключенным с данным страхователем, круглосуточно в режиме реального времени через личный кабинет пользователя на интернет-ресурсе организации в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
8) соблюдать иные требования, установленные законодательством Республики Казахстан и (или) договорами о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
7. Основными функциями организации являются:
1) сбор информации, предусмотренной пунктами 1 и 2 статьи 81 настоящего Закона;
2) формирование и выдача страховых отчетов, требования к содержанию которых установлены настоящим Законом и отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
3) формирование страховой статистики, в том числе необходимой для проведения актуарных исследований в области страхования и страховой деятельности;
4) создание и ведение информационной аналитической системы для статистического учета, анализа и обобщения данных по страховому рынку и представления их уполномоченному органу и поставщикам по их запросу через интернет-ресурс организации;

5) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілеріне сәйкес міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын автоматты түрде есептеу;
6) әрбір сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) бойынша сақтандыру шарттары жөніндегі ақпаратты электрондық нысанда сақтау үшін сақтандыру шарттары бойынша электрондық дерекқорды жүргізу;
7) өзінің интернет-ресурсында сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдары интернет-ресурстарының тізбесін орналастыру болып табылады.
8. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және осы Заңда көзделген талаптарды іске асыру жөніндегі функциялардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ұйым жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттік органдардан ақпаратты, оның ішінде сақтандыру құпиясын құрайтын ақпаратты алуға құқылы.
Сақтандыру ұйымдары үшін Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ұйым мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелері мен дерекқорына "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес қолжетімділік алуға құқылы.
Ұйым қызметкерлері өз функцияларын жүзеге асыруы барысында алынған, қызметтік, коммерциялық құпияны, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";
56) 80-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қолжетімділігі стандартты сақтандыру есебі – сақтандыру жағдайлары, сақтандыру объектісі, сақтандыру агенттері, сақтандыру құпиясына жатпайтын өзге де мәліметтер туралы ақпаратты қамтитын сақтандыру есебі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мыналар:
1) ұйыммен жасалған ақпарат беру туралы шарттар негізінде сақтандырушылар;
2) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқор субъектілерін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар;
3) уәкілетті орган;
4) ақпарат беру туралы шарттар негізінде өзге де тұлғалар дерекқорды қалыптастыру үшін ақпарат берушілер болып табылады.";
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі арқылы уәкілетті мемлекеттік органдарға көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарына қатысты ақпарат беру мақсатында құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
6) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

5) автоматический расчет страховых премий по договорам обязательного страхования в соответствии с отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
6) ведение электронной базы данных по договорам страхования для хранения информации по договорам страхования в электронной форме по каждому страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю);
7) размещение на своем интернет-ресурсе перечня интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров страхования в электронной форме.
8. В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения функций по реализации требований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Законом, организация вправе получать от физических и юридических лиц, а также государственных органов информацию, в том числе составляющую тайну страхования.
В целях обеспечения для страховых организаций исполнения требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма организация вправе получить доступ к соответствующим информационным системам и базам данных государственных органов в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и иных законов Республики Казахстан.
Работники организации несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
56) в статье 80:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) страховой отчет стандартного доступа – страховой отчет, содержащий информацию о страховых случаях, объекте страхования, страховых агентах, иных сведениях, не относящихся к тайне страхования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Поставщиками информации для формирования базы данных являются:
1) страховщики на основании заключенных с организацией договоров о предоставлении информации;
2) уполномоченные государственные органы, осуществляющие государственный контроль за субъектами базы данных, в соответствии с требованиями отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования;
3) уполномоченный орган;
4) иные лица на основании договоров о предоставлении информации.";
в пункте 4:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в целях предоставления информации в отношении договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств уполномоченным государственным органам посредством системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;";
подпункты 6) и 8) изложить в следующей редакции:

"6) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде көзделген тәртіппен өзге де тұлғалар;";
"8) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) 830-бабы 5-тармағының 1), 2), 3), 4) және 4-4) тармақшаларында аталған тұлғалар;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) ұйыммен жасалған ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарттың және дерекқор субъектісінің келісімі негізінде банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы ұйымдары сақтандыру есебін алушылар болып табылады.";
5-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) осы баптың 4-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар ұйыммен ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарт жасасқан кезде, сондай-ақ дерекқор субъектісінің келісімі болған кезде дерекқор субъектілері туралы қолжетімділігі шектеулі және стандартты сақтандыру есептерін алуға құқылы.";
екінші бөліктегі "1), 2), 3), 6) және 7)" деген сөздер "1), 2), 2-1), 3), 6), 7) және 9)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген сақтандыру есебін алушылардың сұрау салуы сақтандыру есебін ұсыну үшін негіз болып табылады.
Дерекқорға сұрау салуды беруге жауапты уәкілетті тұлға осы баптың 4-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру есебін алушылардың атынан сұрау салу береді, ол туралы ақпарат дерекқор алушылардың тізілімінде болады.
Ұйымның осы баптың 4-тармағының 1), 2), 2-1) және 5) тармақшаларында көрсетілген алушыларға сақтандыру есебін ұсынуы олардың сұрау салуы негізінде қағаз жеткізгіште немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жүзеге асырылады.
Дерекқор субъектісіне сақтандыру есебі оның сұрау салуы негізінде қағаз жеткізгіште немесе Қазақстан Республикасының ақпараттандыру, электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат түрінде ұсынылады.
Ұйымның осы баптың 4-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген алушыларға сақтандыру есебін ұсынуы ұйыммен жасалған ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есебін алу туралы шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұйымның осы баптың 4-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген алушыға сақтандыру есебін ұсынуы оның сұрау салуы негізінде қағаз жеткізгіште немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жүзеге асырылады.

"6) иные лица в порядке, предусмотренном отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;";
"8) лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 4-4) пункта 5 статьи 830 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть);";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, микрофинансовые организации, на основании заключенного с организацией договора о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов и согласия субъекта базы данных.";
в пункте 5:
часть первую дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) получатели страхового отчета, указанные в подпункте 9) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать страховые отчеты ограниченного и стандартного доступа о субъектах базы данных при условии заключения с организацией договора о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов, а также при наличии согласия субъекта базы данных.";
в части второй слова "1), 2), 3), 6) и 7)" заменить словами "1), 2), 2-1), 3), 6), 7) и 9)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Основанием для представления страхового отчета является запрос получателей страхового отчета, указанных в пункте 4 настоящей статьи.
Запрос подается от имени получателей страхового отчета, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 4 настоящей статьи, уполномоченным лицом, ответственным за подачу запроса в базу данных, информация о котором содержится в реестре получателей базы данных.
Представление организацией страхового отчета получателям, указанным в подпунктах 1), 2), 2-1) и 5) пункта 4 настоящей статьи, осуществляется на основании их запроса на бумажном носителе или в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Субъекту базы данных представляется страховой отчет на основании его запроса на бумажном носителе или в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об информатизации, электронном документе и электронной цифровой подписи.
Представление организацией страхового отчета получателям, указанным в подпункте 9) пункта 4 настоящей статьи, осуществляется в соответствии с условиями заключенного с организацией договора о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
Представление организацией страхового отчета получателю, указанному в подпункте 7) пункта 4 настоящей статьи, осуществляется на основании его запроса на бумажном носителе или в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.

Осы баптың 4-тармағының 2), 4), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарында көзделген мақсаттарда және тәртіппен ұйымның интернет-ресурсы арқылы сақтандыру есебін алуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқор субъектілерін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар осы баптың 1 және 2-тармақтарында санамаланған ақпаратты "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес тиісті бағдарламалық қамтылыммен біріктірілген ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, нақты уақыт режимінде тәулік бойы алуға құқылы.";
57) 81-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 80-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында аталған ақпарат берушілер әрбір жасалған сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларының көлемдері, сақтандыру жағдайлары, сақтандыру агенттері, сондай-ақ сақтандыру төлемдерінің сомалары туралы (мүлік және денсаулық бойынша төлемдер бөлінісінде) ақпаратты осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген талаптарды ескере отырып, ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартта көзделген тәртіппен, мерзімде және көлемде береді.";
58) 82-бапта:
1-тармақта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) дерекқор субъектісі өтініш жасаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде сақтанушы сақтандыру шарты бойынша дерекқорға мәліметтер енгізу міндетіне кіретін сақтандырушымен (ақпарат берушімен) жасасқан сақтандыру шарты туралы мәліметтердің дерекқорда бар екендігі туралы ақпаратты оған беруге;";
15) тармақшадағы "сақтауға міндетті." деген сөздер "сақтауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) сақтандыру агенттерінің бірыңғай тізілімін жүргізуге, оның ішінде:
сақтандырушыға сақтандыру агентінің бірыңғай тізілімде бар екендігі туралы ақпаратты ұсынуға және сақтандыру шарттарын жасасқан кезде делдалдық қызметтер көрсетуге сақтандыру агенттерінің өкілеттіктерін растауға;
осы Заңда көзделген негіздер бойынша сақтандыру агенттерін бірыңғай тізілімнен алып тастауға міндетті.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) кәсіпкерлік қызметке байланысты ақпараттық материалдарды өзін-өзі реттейтін ұйымнан сатып алуды жүзеге асыруға;
3-2) дерекқорды қалыптастыру және пайдалану үшін ақпаратты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың дерекқорлары мен ақпараттық жүйелерінен алуға;

Лица, указанные в подпунктах 2), 4), 7) и 8) пункта 4 настоящей статьи, вправе получить страховой отчет посредством интернет-ресурса организации в целях и порядке, предусмотренных требованием законодательства Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Уполномоченные государственные органы, осуществляющие государственный контроль за субъектами базы данных в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан, вправе получать информацию, перечисленную в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, круглосуточно в режиме реального времени с использованием информационных систем, объединенных соответствующим программным обеспечением, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и иных законов Республики Казахстан.";
57) пункт 1 статьи 81 изложить в следующей редакции:
"1. Поставщики информации, указанные в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 настоящего Закона, предоставляют информацию по каждому заключенному договору страхования, об объемах страховых премий, о страховых случаях, страховых агентах, а также суммах страховых выплат (в разрезе выплат по имуществу и здоровью) в порядке, сроки и объеме, которые предусмотрены договором о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов, с учетом требований, предусмотренных настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
58) в статье 82:
в пункте 1:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) в течение двух рабочих дней с даты обращения субъекта базы данных предоставить ему информацию о наличии в базе данных сведений о договоре страхования, заключенном страхователем со страховщиком (поставщиком информации), в обязанности которого входит внесение сведений в базу данных по договору страхования;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) вести единый реестр страховых агентов, в том числе:
предоставлять информацию страховщику о наличии страхового агента в едином реестре и подтверждать полномочия страховых агентов на оказание посреднических услуг при заключении договоров страхования;
исключать из единого реестра страховых агентов по основаниям, предусмотренным настоящим Законом.";
пункт 2 дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) осуществлять покупку информационных материалов, связанных с предпринимательской деятельностью, у саморегулируемой организации;
3-2) для формирования и использования базы данных получать информацию из баз данных и информационных систем государственных органов и организаций;

3-3) сақтандыру есептерін алушыларға сақтандырылған көлік құралының тарихы жөнінде ақпаратты беруге;";
59) мынадай мазмұндағы 15-тараумен толықтырылсын:
"15-тарау. Сақтандыру омбудсманы
86-бап. Сақтандыру омбудсманы, оның мәртебесі, қызмет қағидаттары, оны сайлау тәртібі және оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату
1. Мынадай:
1) сақтандыру ұйымдары арасында міндетті және ерікті сақтандыру мәселелері бойынша туындайтын;
2) сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) мен сақтандыру ұйымдары арасында сақтандыру шарттарынан туындайтын келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға сақтандыру омбудсманы болып табылады.
Сақтандыру омбудсманы сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) ретінде жеке тұлғалар және (немесе) шағын кәсіпкерлік субъектілері әрекет ететін келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асырады. Өзге заңды тұлғалар сақтандыру омбудсманына көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбы (түрі) бойынша ғана жүгіне алады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде аталған тұлғалардың келіспеушіліктері бойынша талаптар сомасы айлық есептік көрсеткіштің он мың еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
2. Сақтандыру омбудсманы өз қызметінде мынадай қағидаттарды басшылыққа алады:
1) тараптардың теңқұқықтылығы;
2) сақтандыру омбудсманы шешім қабылдаған кезде объективтілік және бейтараптық;
3) сақтандыру құпиясын және заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтау;
4) тараптардың құқықтарын сақтау және заңмен қорғалатын мүдделерін құрметтеу;
5) шешім қабылдау рәсімінің ашықтығы және негізділігі.
3. Сақтандыру омбудсманын сайлауды және оның өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтатуды сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесі жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманы сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің көпшілік дауысымен сайланады. Сақтандыру омбудсманы өкілдер кеңесінің әрбір мүшесінің дауыс беру кезінде бір дауысы болады. Дауыстар тең болған кезде уәкілетті орган өкілінің дауысы шешуші болып табылады.
5. Егер сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің отырысына қатысатын сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің мүшелері жиынтығында дауыстардың жалпы санының кемінде үштен екісін иеленсе, осы отырыс – заңды, ал кворум талаптары сақталды деп танылады.
6. Сақтандыру омбудсманы үш жыл мерзімге сайланады.
7. Сол бір адам қатарынан екі реттен астам сақтандыру омбудсманы болып сайлана алмайды.
8. Сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін өзінің бастамасы бойынша мерзімнен бұрын тоқтату өкілеттіктер тоқтатылғанға дейін бір ай бұрын сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесін жазбаша хабардар ету негізінде жүзеге асырылады.

3-3) предоставлять получателям страховых отчетов информацию по истории застрахованного транспортного средства;";
59) дополнить главой 15 следующего содержания:
"Глава 15. Страховой омбудсман
Статья 86. Страховой омбудсман, его статус, принципы деятельности, порядок избрания и досрочное прекращение его полномочий
1. Страховым омбудсманом является независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий:
1) между страховыми организациями, возникающих по вопросам обязательного и добровольного страхования;
2) между страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями) и страховыми организациями, возникающих из договоров страхования.
Страховой омбудсман осуществляет урегулирование разногласий, в которых в качестве страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) выступают физические лица и (или) субъекты малого предпринимательства. Иные юридические лица могут обратиться к страховому омбудсману только по классу (виду) обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
Сумма требований по разногласиям лиц, указанных в части второй настоящего пункта, не должна превышать десятитысячекратный размер месячного расчетного показателя.
2. Страховой омбудсман руководствуется в своей деятельности следующими принципами:
1) равноправие сторон;
2) объективность и беспристрастность при принятии решения страховым омбудсманом;
3) соблюдение тайны страхования и иной охраняемой законом тайны;
4) соблюдение прав и уважение охраняемых законом интересов сторон;
5) прозрачность и обоснованность процедуры принятия решения.
3. Избрание и досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана осуществляются советом представителей страхового омбудсмана.
4. Страховой омбудсман избирается большинством голосов совета представителей страхового омбудсмана. Каждый член совета представителей страхового омбудсмана при голосовании имеет один голос. При равенстве голосов голос представителя уполномоченного органа является решающим.
5. Заседание совета представителей страхового омбудсмана признается правомочным, а условия кворума соблюденными, если присутствующие на нем члены совета представителей страхового омбудсмана обладают в совокупности не менее чем двумя третями от общего числа голосов.
6. Страховой омбудсман избирается сроком на три года.
7. Одно и тоже лицо не может быть избрано страховым омбудсманом более двух раз подряд.
8. Досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана по его инициативе осуществляется на основании письменного уведомления совета представителей страхового омбудсмана за один месяц до прекращения полномочий.

87-бап. Сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесі және оның құзыреті
1. Сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесі:
1) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы бар әрбір сақтандыру ұйымынан;
2) уәкілетті органнан бір-бір өкілден қалыптастырылады.
2. Өкілдер кеңесінің құзыреті:
1) осы Заңның 88-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетін кандидаттар арасынан сақтандыру омбудсманы лауазымына сайлау;
2) құрылымы мен штатын (сақтандыру омбудсманының офисін) бекіту;
3) сақтандыру омбудсманының қызметін (бюджетін) қаржыландыру тәртібін айқындау;
4) уәкілетті органмен келісу бойынша сақтандыру омбудсманының ішкі қағидаларын бекіту;
5) сақтандыру омбудсманының осы Заңның 88-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған немесе ол осы Заңның 91-бабының 3-тармағында көзделген талапты орындамаған жағдайларда, сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату;
6) осы Заңға сәйкес сақтандыру омбудсманының қызметін жүзеге асыруға байланысты өзге де мәселелер.
88-бап. Сақтандыру омбудсманына қойылатын талаптар
1. Сақтандыру омбудсманы ретінде сайлау үшін:
1) жоғары заң білімі және (немесе) жоғары экономикалық білімі бар;
2) мінсіз іскерлік беделі бар;
3) сақтандыру саласында бес жылдан астам жұмыс өтілі бар;
4) уәкілетті орган сақтандыру ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, сақтандыру ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ сақтандыру ұйымын немесе басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оларды банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын сақтандыру ұйымының немесе басқа заңды тұлғаның басшы қызметкері болып табылмаған адам ұсынылуы мүмкін.
Сот Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адам, сондай-ақ өзіне қатысты қылмыстық қудалау жүзеге асырылатын адам сақтандыру омбудсманы болуға ұсынылмайды.
2. Сақтандыру омбудсманы сақтандыру ұйымдарында кез келген лауазымды атқаруға және (немесе) сақтандыру ұйымдарының үлестес тұлғасы болуға құқылы емес.
89-бап. Сақтандыру омбудсманының құқықтары мен міндеттері
1. Сақтандыру омбудсманының:
1) өтініш берушінің өтінішін қарау үшін қажетті мәліметтерді сақтандыру ұйымдарынан сұратуға;
2) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасының талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында сақтандыру омбудсманының қызметі туралы материалдарды жариялауға;

Статья 87. Совет представителей страхового омбудсмана и его компетенция
1. Совет представителей страхового омбудсмана формируется по одному представителю от:
1) каждой страховой организации, имеющей лицензию на право осуществления страховой деятельности;
2) уполномоченного органа.
2. Компетенция совета представителей:
1) избрание на должность страхового омбудсмана из числа кандидатов, соответствующих требованиям, установленным статьей 88 настоящего Закона;
2) утверждение структуры и штата (офиса страхового омбудсмана);
3) определение порядка финансирования деятельности (бюджета) страхового омбудсмана;
4) утверждение внутренних правил страхового омбудсмана по согласованию с уполномоченным органом;
5) досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана в случаях установления несоответствия страхового омбудсмана требованиям, предусмотренным статьей 88 настоящего Закона, или невыполнения им требования, предусмотренного пунктом 3 статьи 91 настоящего Закона;
6) иные вопросы, связанные с осуществлением деятельности страхового омбудсмана, в соответствии с настоящим Законом.
Статья 88. Требования к страховому омбудсману
1. Для избрания страховым омбудсманом может быть рекомендовано лицо:
1) имеющее высшее юридическое образование и (или) высшее экономическое образование;
2) имеющее безупречную деловую репутацию;
3) имеющее стаж работы в области страхования более пяти лет;
4) ранее не являвшееся руководящим работником страховой организации или другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации страховой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии страховой организации, а также принудительной ликвидации страховой организации или другого юридического лица или признании их банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Страховым омбудсманом не может быть рекомендовано лицо, признанное судом в установленном законом Республики Казахстан порядке недееспособным или ограниченно дееспособным, а также лицо, в отношении которого осуществляется уголовное преследование.
2. Страховой омбудсман не вправе занимать любую из должностей в страховых организациях и (или) быть аффилированным лицом страховых организаций.
Статья 89. Права и обязанности страхового омбудсмана
1. Страховой омбудсман имеет право:
1) запрашивать от страховых организаций сведения, необходимые для рассмотрения заявления заявителя;
2) публиковать в средствах массовой информации материалы о деятельности страхового омбудсмана с соблюдением требований подпункта 2) пункта 2 настоящей статьи;

3) штат (сақтандыру омбудсманының офисін) құруға құқығы бар.
2. Сақтандыру омбудсманы:
1) өз қызметінде осы Заңның 86-бабының 2-тармағында көзделген қағидаттарды басшылыққа алуға;
2) дауларды шешу барысында алынған ақпаратқа қатысты құпиялылықты сақтауға және оны үшінші тұлғаларға жария етпеуге;
3) сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің алдында өзінің қызметі туралы жыл сайын есеп беруге міндетті.
90-бап. Сақтандыру омбудсманының шешімдер қабылдау тәртібі
1. Сақтандыру омбудсманы шешімді жеке-дара қабылдайды және оны дауға қатысушы тараптардың назарына жазбаша нысанда жеткізеді.
2. Сақтандыру омбудсманы шешімдер қабылдаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын және жасалған шарттардың талаптарын басшылыққа алады.
3. Сақтандыру ұйымдарының арасындағы келіспеушіліктер бойынша сақтандыру омбудсманының шешімі сақтандыру ұйымдары үшін міндетті болып табылады.
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымының арасындағы келіспеушіліктер бойынша сақтандыру омбудсманының шешімі оны сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) қабылдаған жағдайда сақтандыру ұйымы үшін міндетті болады.
4. Сақтандыру ұйымы сақтандыру омбудсманының шешімін ол белгілеген мерзімде орындамаған жағдайда, сақтандыру омбудсманы осы Заңның және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзушылық фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бұл туралы уәкілетті органға үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
5. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандырушы сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда, өз құқығын қорғау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы. Бұл ретте сақтандыру омбудсманының шешімін орындау сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін міндетті болып табылмайды.
91-бап. Сақтандыру омбудсманының қызметі
1. Сақтандыру омбудсманының қызметі, оның ішінде келіспеушіліктерді реттеу бойынша өтініштерді қарау және шешімдер қабылдау тәртібі мен мерзімдері сақтандыру омбудсманының ішкі қағидалары негізінде жүзеге асырылады.
2. Жүктелген функцияларды тиісінше орындау мақсатында сақтандыру омбудсманының қызметі сақтандыру ұйымдарының, сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесі мүшелерінің жарналары есебінен қаржыландырылады. Жарналарды төлеу шарттары мен тәртібі сақтандыру омбудсманының ішкі қағидаларында айқындалады.
3. Осы Заңның 86-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы өтеусіз жүзеге асырады.
92-бап. Міндетті сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды реттеу ерекшеліктері
Міндетті сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды реттеу ерекшеліктері Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде белгіленеді.".

3) на образование штата (офиса страхового омбудсмана).
2. Страховой омбудсман обязан:
1) руководствоваться в своей деятельности принципами, предусмотренными пунктом 2 статьи 86 настоящего Закона;
2) соблюдать конфиденциальность в отношении информации, полученной в ходе разрешения споров, и не разглашать ее третьим лицам;
3) ежегодно отчитываться перед советом представителей страхового омбудсмана о своей деятельности.
Статья 90. Порядок принятия решений страховым омбудсманом
1. Решение принимается страховым омбудсманом единолично и
в письменной форме доводится до сведения сторон, участвующих в споре.
2. При принятии решений страховой омбудсман руководствуется законодательством Республики Казахстан и условиями заключенных договоров.
3. Решение страхового омбудсмана по разногласиям между страховыми организациями является обязательным для страховых организаций.
Решение страхового омбудсмана по разногласиям между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией обязательно для страховой организации в случае принятия его страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем).
4. В случае неисполнения страховой организацией решения страхового омбудсмана в установленный им срок страховой омбудсман обязан не позднее трех рабочих дней информировать об этом уполномоченный орган с приложением документов, подтверждающих факт нарушения требований настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа.
5. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), страховщик вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом исполнение решения страхового омбудсмана для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) не является обязательным.
Статья 91. Деятельность страхового омбудсмана
1. Деятельность страхового омбудсмана, в том числе порядок и сроки рассмотрения заявлений по урегулированию разногласий и принятия решений, осуществляется на основании внутренних правил страхового омбудсмана.
2. В целях надлежащего исполнения возложенных функций деятельность страхового омбудсмана финансируется за счет взносов страховых организаций, членов совета представителей страхового омбудсмана. Условия и порядок оплаты взносов определяются внутренними правилами страхового омбудсмана.
3. Урегулирование разногласий в случаях, предусмотренных
пунктом 1 статьи 86 настоящего Закона, осуществляется страховым омбудсманом безвозмездно.
Статья 92. Особенности урегулирования споров, вытекающих из договоров обязательного страхования
Особенности урегулирования споров, вытекающих из договоров обязательного страхования, устанавливаются отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.".

11. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 11, 63, 67-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-І, 110-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 23-І, 166-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2018 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коммерциялық емес ұйымдардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дербес білім беру ұйымдары, дербес кластерлік қор, нотариаттық палаталар, адвокаттар алқалары, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, Қазақстан Республикасының Сот сарапшылары палатасы, Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы, Қазақстанның төрелік палатасы, кәсiби аудиторлық ұйымдар, пәтерлердің меншiк иелерi кооперативтерi, актуарийлер бірлестігі және басқа да коммерциялық емес ұйымдар өзге де ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуы мүмкін.".
12. "Қазақстан Республикасындағы туристiк қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

11. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст.8; № 24, ст.338; 2003 г., № 11, ст.56; 2004 г., № 5, ст.30; № 10, ст.56; 2005 г., № 13, ст.53; 2006 г., № 8, ст.45; № 15, ст.95; 2007 г., № 2, ст.18; № 9, ст.67; № 17, ст.141; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; 2011 г., № 2, ст.21; № 5, ст.43; № 17, ст.136; № 23, ст.179; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.13; № 8, ст.64; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.81; 2014 г., № 11, ст.63, 67; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 16, ст.79; № 20-І, ст.110; № 21-І, ст.128; № 22-І, ст.140; № 23-І, ст.166; № 23-ІІ, ст.170; 2016 г., № 7-II, ст.55; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности некоммерческих организаций", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июня 2018 г.):
пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. В иной организационно-правовой форме могут быть образованы автономные организации образования, автономный кластерный фонд, нотариальные палаты, коллегии адвокатов, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан, Палата судебных экспертов Республики Казахстан, Республиканская палата частных судебных исполнителей, Арбитражная палата Казахстана, профессиональные аудиторские организации, кооперативы собственников квартир, объединение актуариев и другие некоммерческие организации.".
12. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст.175; 2002 г., № 4, ст.33; 2003 г., № 23, ст.168; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 2, ст.18; № 17, ст.139; 2008 г., № 13-14, ст.57; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-І, ст.143; № 22-II, ст.144; 2016 г., № 23, ст.118; 2017 г., № 12, ст.34; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) сақтандыру сертификаты – сақтандырылушыға қатысты қолданыстағы сақтандыру арқылы қорғаудың бар екенін куәландыратын және сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдері бойынша сақтандыру өтемінің талаптары туралы ақпаратты қамтитын, сақтандырушы жасалған сақтандыру шартын (сақтандыру полисін) растау үшін ресімдеген құжат;";
2) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Туристік қызметті жүзеге асырудың жалпы шарттары
1. Шығу туризмі саласындағы туроператорда шетелге шығатын әрбір туриске қатысты жасалған туристі міндетті сақтандыру шарттары болған кезде туроператорлық қызметті жүзеге асыруға жол беріледі.
2. Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес:
туроператорлық қызмет лицензияланатын қызмет түрі болып табылады;
турагенттік қызмет, сондай-ақ гидтердің (аудармашы гидтердің), экскурсоводтардың және туризм нұсқаушыларының қызметі хабардар ету тәртібімен жүзеге асырылады.
Туроператорлық қызметке арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, бұрын жасалған шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, туристік қызмет көрсетуге тыйым салуға алып келеді.
Туроператорлық қызметке арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, туроператорлық қызметке арналған лицензиядан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Туроператор туристерге туристік өнімге кіретін барлық қызметті өзі дербес немесе туроператор туристер алдындағы өз міндеттемелерінің бір бөлігін немесе барлығын орындауды жүктейтін үшінші тұлғаларды тарта отырып көрсетуді қамтамасыз етеді.
Шығу туризмі саласындағы туроператор туристік өнімді ұсынуды және өткізуді тек қана турагенттер арқылы жүзеге асырады. Турагент шығу туризмі саласындағы туроператор қалыптастырған туристік өнімді өткізу кезінде туристік жолдаманы және туристік ваучерді беруге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезиденті қалыптастырған туристік өнім шығу туризмі саласындағы туроператордың туристік өніміне енгізу арқылы ұсынылады және осы Заңға сәйкес өткізіледі.
3. Турагент туристерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес туроператор қалыптастырған туристік өнімді ғана ұсынады және өткізеді.
Турагенттің туристік өнімді ұсынуы және өткізуі туроператормен жазбаша нысанда жасалған туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шарттың негізінде жүзеге асырылады.
Туроператор мен турагенттің арасындағы туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шартта туристік өнімді қалыптастырған туроператор туралы мәліметтер, турагенттің туристермен туроператордың атынан мәмілелер жасауға өкілеттіктері, турист не туристік өнімге кіретін жекелеген туристік қызметтерді көрсететін үшінші тұлғалар наразылық білдірген жағдайда туроператор мен турагенттің өзара іс-қимыл жасау тәртібі, туристік маршруттың сипаттамасы, туристік өнім туралы анық ақпарат және әрбір тараптың туристік өнім туралы ақпаратты бермегені немесе анық емес ақпаратты бергені үшін туристің алдындағы жауаптылығы міндетті түрде қамтылуға тиіс.
Туроператор туристік қызмет көрсетуге арналған шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін (оның ішінде осы қызметтерді кімнің көрсетуі тиіс болғанына немесе көрсетілді ме, жоқ па қарамастан, туристік өнімге кіретін туристік қызметтерді көрсетпегені немесе тиісінше көрсетпегені үшін) туристің алдында Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.

1) статью 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) страховой сертификат – документ, свидетельствующий о наличии действующей страховой защиты в отношении застрахованного и содержащий информацию об условиях страхового покрытия по страховым рискам, принимаемым на страхование, оформленный страховщиком в подтверждение заключенного договора страхования (страхового полиса);";
2) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Общие условия осуществления туристской деятельности
1. Осуществление туроператорской деятельности допускается при наличии у туроператора в сфере выездного туризма заключенных договоров обязательного страхования туриста в отношении каждого туриста, выезжающего за рубеж.
2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях:
туроператорская деятельность является лицензируемым видом деятельности;
турагентская деятельность, а также деятельность гидов (гидов-переводчиков), экскурсоводов и инструкторов туризма осуществляется в уведомительном порядке.
Приостановление действия лицензии на туроператорскую деятельность влечет запрет на оказание туристских услуг, за исключением обязательств, вытекающих из ранее заключенных договоров.
Приостановление действия лицензии на туроператорскую деятельность, лишение лицензии на туроператорскую деятельность осуществляются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Туроператор обеспечивает оказание туристам всех услуг, входящих в туристский продукт, самостоятельно или с привлечением третьих лиц, на которых туроператором возлагается исполнение части или всех его обязательств перед туристами.
Туроператор в сфере выездного туризма осуществляет продвижение и реализацию туристского продукта исключительно через турагентов. Турагент при реализации туристского продукта, сформированного туроператором в сфере выездного туризма, обязан выдать туристскую путевку и туристский ваучер.
Туристский продукт, сформированный нерезидентом Республики Казахстан, продвигается путем включения в туристский продукт туроператора в сфере выездного туризма и реализуется в соответствии с настоящим Законом.
3. Турагент продвигает и реализует туристам только туристский продукт, сформированный туроператором в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Продвижение и реализация туристского продукта турагентом осуществляются на основании агентского договора на реализацию туристского продукта, заключенного с туроператором в письменной форме.
Агентский договор на реализацию туристского продукта между туроператором и турагентом обязательно должен содержать сведения о туроператоре, сформировавшем туристский продукт, полномочия турагента на совершение сделок с туристами от имени туроператора, порядок взаимодействия туроператора и турагента в случае предъявления туристом либо третьими лицами, оказывающими отдельные туристские услуги, входящие в туристский продукт, претензии, описание туристского маршрута, достоверную информацию о туристском продукте и ответственности каждой из сторон перед туристом за непредоставление или предоставление недостоверной информации о туристском продукте.
Туроператор несет предусмотренную законами Республики Казахстан ответственность перед туристом за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по договору на туристское обслуживание (в том числе за неоказание или ненадлежащее оказание туристам услуг, входящих в туристский продукт, независимо от того, кем должны были оказываться или оказывались эти услуги).

4. Діни туризм саласындағы туроператорлық қызмет уәкілетті органмен келісу бойынша діни қызмет саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.";
3) 15-3-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
4) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Туристік қызметті жүзеге асыру кезінде сақтандыру
1. Турагент туристік өнімді өткізу кезінде:
шетелге шығатын турист туристі міндетті сақтандыру шартын жасасуға ниет білдірген сақтандыру ұйымының атауын сұратуға;
шетелге шығатын туриске сақтандыру сертификатын және қажет болған кезде, сақтандыру полисін беруге міндетті.
2. Туристі міндетті сақтандыру шартында туристерге медициналық көмектің ақысын төлеу және уақытша болатын елде (жерде) тікелей сақтандыру жағдайы басталған кезде олардың шығыстарын өтеу көзделуге тиіс.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының аумағына келетін туристерге өмірі мен денсаулығын сақтандыру туралы куәліктің болуы туралы талапты белгілеуге құқылы.
4. Шығу туризмі саласындағы туроператор шетелге шығатын туристі "Туристі міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәуекелдерден сақтандыруға міндетті.".
13. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196 құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 63-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42, 45-құжаттар; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) корпоративтік интернет-ресурс – қоғамға тиесілі интернет-ресурс;";
12-1) тармақша алып тасталсын;

4. Туроператорская деятельность в сфере религиозного туризма осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности по согласованию с уполномоченным органом.";
3) пункт 3 статьи 15-3 исключить;
4) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Страхование при осуществлении туристской деятельности
1. Турагент при реализации туристского продукта обязан:
запросить наименование страховой организации, с которой турист, выезжающий за рубеж, изъявляет намерение заключить договор обязательного страхования туриста;
выдать туристу, выезжающему за рубеж, страховой сертификат и при необходимости страховой полис.
2. Договором обязательного страхования туриста должны предусматриваться оплата медицинской помощи туристам и возмещение их расходов при наступлении страхового случая непосредственно в стране (месте) временного пребывания.
3. Правительство Республики Казахстан вправе установить к туристам, въезжающим на территорию Республики Казахстан, требование о наличии свидетельства о страховании жизни и здоровья.
4. Туроператор в сфере выездного туризма обязан застраховать туриста, выезжающего за рубеж, от рисков, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании туриста".".
13. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст.55; № 21-22, ст.160; 2004 г., № 23, ст.140; 2005 г., № 14, ст.58; 2006 г., № 10, ст.52; № 16, ст.99; 2007 г., № 4, ст.28, 33; № 9, ст.67; № 20, ст.153; 2008 г., № 13-14, ст.56; № 17-18, ст.72; № 21, ст.97; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 17, ст.81; № 24, ст.133; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 2, ст.21; № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 14; № 4, ст.30; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.81; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.63; № 16, ст.90; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42, 45; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102; № 20-VII, ст.117; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 1, ст.4; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) в статье 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) корпоративный интернет-ресурс – интернет-ресурс, принадлежащий обществу;";
подпункт 12-1) исключить;

2) 4-1-бап алып тасталсын;
3) 6-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жарияланған акциялар шығарылымы туралы шешім қабылдайды;";
4) 9-бапта:
2-тармақтың 7) тармақшасындағы "қоғамның қызметi туралы ақпаратты жариялау үшiн пайдаланылатын бұқаралық ақпарат құралдарының атауын көрсете отырып," деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалған қаржылық есептілік депозитарийінің (бұдан әрі – қаржылық есептілік депозитарийі) интернет-ресурсымен қатар қоғамның қызметi туралы ақпаратты жариялау үшiн қосымша пайдаланылуы мүмкiн бұқаралық ақпарат құралдары қоғамның жарғысында айқындалады.";
5) 14-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "қоғамның тiркеушiсiнен" деген сөздер "орталық депозитарийден" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 15-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында:
"он күн" деген сөздер "он жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қоғамның тіркеушісіне және" деген сөздер "орталық депозитарийге және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "мен қоғамның тіркеушісі" деген сөздер ", орталық депозитарий және (немесе) номиналды ұстаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 16-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемдегі "күнінен бастап" деген сөздер "күнінен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бастаған күннен бастап" деген сөздер "бастаған күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 18-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі алып тасталсын;
9) 19-бапта:
1-тармақтағы "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "қоғамның тіркеушісімен" деген сөздер "орталық депозитариймен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Қоғам акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есеп және қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есеп

2) статью 4-1 исключить;
3) подпункт 5) пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"5) принимают решение о выпуске объявленных акций;";
4) в статье 9:
в подпункте 7) пункта 2 слова "с указанием наименования средств массовой информации, используемых для публикации информации о деятельности общества" исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Средства массовой информации, которые могут быть дополнительно использованы для публикации информации о деятельности общества наряду с интернет-ресурсом депозитария финансовой отчетности, определенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности (далее – депозитарий финансовой отчетности), определяются уставом общества.";
5) в подпункте 4) пункта 1 статьи 14 слова "регистратора общества" заменить словами "центрального депозитария";
6) в статье 15:
в подпункте 2) пункта 1:
после слова "десяти" дополнить словом "рабочих";
слова "регистратора общества и" заменить словами "центральный депозитарий и (или)";
в пункте 2 слова "и регистратор общества" заменить словами ", центральный депозитарий и (или) номинальный держатель";
7) в статье 16:
в пункте 1:
в части первой:
слова "с даты" заменить словами "после даты";
слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
в предложении втором слова "с даты" заменить словами "после даты";
в части третьей:
слова "с даты подачи" заменить словами "после даты подачи";
слова "с даты начала" заменить словами "после даты начала";
в пункте 2:
в части первой:
слова "с даты" заменить словами "после даты";
слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
в части второй слова "с даты" заменить словами "после даты";
8) часть третью пункта 1 статьи 18 исключить;
9) в статье 19:
в пункте 1 слово "регистратор" заменить словами "центральный депозитарий";
в пункте 3 слова "регистратором общества" заменить словами "центральным депозитарием";
10) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Отчет об итогах размещения акций общества и отчет об обмене размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида

1. Қоғам уәкілетті органға қоғамның акцияларын толық орналастырғанға дейін акцияларды орналастырудың әрбір есепті кезеңінің қорытындылары бойынша қоғам акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есептерді қоғамның акцияларын орналастырудың есепті кезеңі аяқталған күннен кейін немесе оларды толық орналастырған күннен кейін күнтізбелік қырық бес күн ішінде ұсынуға міндетті.
Қатарынан күнтізбелік он екі ай акцияларды орналастырудың есепті кезеңі болып табылады.
2. Егер есепті кезеңде қоғамның акцияларын орналастыру жүзеге асырылмаған жағдайда, есепті кезеңнің қорытындылары бойынша қоғам акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есеп уәкілетті органға ұсынылмайды.
3. Қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастаған жағдайда, қоғам уәкілетті органға қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті осындай айырбастау күнінен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынуға міндетті.";
11) 22-баптың 1-тармағында:
үшінші бөлік "акцияларымен және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
бесінші бөлік "егер" деген сөзден кейін "осы Заңда және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 23-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлемдегі "немесе жартыжылдық" деген сөздер ", жартыжылдық немесе жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемде:
"Жалпы жиналыстың" деген сөздер "Акционерлердің жалпы жиналысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тоқсан немесе жартыжылдық қорытындылары бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "қабылдап, оны қабылдаған күнінен бастап он жұмыс күнi ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында міндетті түрде жариялауға" деген сөздер "қабылдауға" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтың 5) тармақшасындағы "нысаны болуға тиіс." деген сөздер "нысаны;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) төлем агентінің атауы (төлем агенті болған кезде) қамтылуға тиіс.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дивидендтерді төлеу акционерлердің жалпы жиналысы қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтер төлеу туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірілмей жүзеге асырылуға тиіс.
Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің жаңартылған деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтерді төлеу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен және мерзімдерде, талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотқа жүзеге асырылуға тиіс.";

1. Общество обязано представлять в уполномоченный орган отчеты об итогах размещения акций общества по итогам каждого отчетного периода размещения акций до полного размещения акций общества в течение сорока пяти календарных дней после даты окончания отчетного периода размещения акций общества или после даты их полного размещения.
Отчетным периодом размещения акций является двенадцать последовательных календарных месяцев.
2. В случае если в отчетном периоде размещение акций общества не осуществлялось, отчет об итогах размещения акций общества по итогам отчетного периода в уполномоченный орган не представляется.
3. В случае обмена размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида общество обязано представить в уполномоченный орган отчет об обмене размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида в течение тридцати календарных дней после даты такого обмена.";
11) в пункте 1 статьи 22:
часть третью после слов "общества и" дополнить словом "(или)";
часть пятую после слов "не предусмотрено" дополнить словами "настоящим Законом и (или)";
12) в статье 23:
в пункте 1:
в части первой:
в предложении первом слова "или полугодия" заменить словами ", полугодия или года";
в предложении втором:
после слова "собрания" дополнить словом "акционеров";
слова "по итогам квартала или полугодия" исключить;
в части третьей слова "с обязательным опубликованием его в средствах массовой информации в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения" исключить;
пункт 2 исключить;
пункт 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) наименование платежного агента (при наличии платежного агента).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Выплата дивидендов должна быть осуществлена не позднее девяноста календарных дней с даты, следующей за датой принятия общим собранием акционеров решения о выплате дивидендов по простым акциям общества.
В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг выплата дивидендов по простым акциям общества должна быть осуществлена в порядке и сроки, определенные нормативным правовым актом уполномоченного органа, на счет, открытый в центральном депозитарии для учета невостребованных денег.";

13) 24-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөлікте:
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қоғамның акцияларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің жаңартылған деректемелері туралы мәліметтер болған кезде" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің жаңартылған деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қоғамның артықшылықты акциялары бойынша дивидендтерді төлеу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен және мерзімдерде, талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотқа жүзеге асырылуға тиіс.";
3-тармақтағы "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Тұлғаның бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта сатып алуы
1. Бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызын не қоғамның дауыс беретін акцияларының өзге санын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта сатып алуға ниетті, сатып алу нәтижесінде тұлғаға дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызы тиесілі болатын осы тұлға бұл туралы қоғамның дауыс беретін акцияларын сатып алудың болжамды күніне дейін отыз жұмыс күні бұрын қоғамға хабарлама жіберуге міндетті. Хабарламада қоғамның сатып алынатын дауыс беретін акцияларының саны және олардың болжамды сатып алу бағасы туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
2. Бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызын не дауыс беретін акциялардың өзге санын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта сатып алған, сатып алу нәтижесінде тұлғаға дербес немесе оның үлестес тұлғаларымен жиынтықта қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызы тиесілі болған осы тұлға қоғамға сатып алған күннен кейін он бес жұмыс күні ішінде қалған акционерлерге қоғамның өздеріне тиесілі акцияларын сатуға ұсыныс жіберуге міндетті.
Қалған акционерлерге қоғамның өздеріне тиесілі акцияларын сату туралы ұсыныста атын (атауын), тұрғылықты жерін (орналасқан жерін), қоғамның оларға тиесілі дауыс беретін акцияларының санын қоса алғанда, қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз және одан көп пайызы жиынтығында тиесілі болған тұлға және оның үлестес тұлғалары туралы және осы Заңның 69-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын, акцияларды сатып алудың ұсынылатын бағасы туралы деректер қамтылуға тиіс.

13) в статье 24:
в пункте 1:
в части третьей:
слова "с даты" заменить словами "после даты";
слова ", при наличии сведений об актуальных реквизитах акционера в системе реестров держателей акций общества" исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг выплата дивидендов по привилегированным акциям общества должна быть осуществлена в порядке и сроки, определенные нормативным правовым актом уполномоченного органа, на счет, открытый в центральном депозитарии для учета невостребованных денег.";
в пункте 3 слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
14) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Приобретение лицом самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами на вторичном рынке ценных бумаг тридцати или более процентов голосующих акций общества
1. Лицо, самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами имеющее намерение приобрести на вторичном рынке ценных бумаг тридцать или более процентов голосующих акций общества либо иное количество голосующих акций общества, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или в совокупности с его аффилированными лицами будет принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества, обязано направить уведомление об этом в общество за тридцать рабочих дней до предполагаемой даты приобретения голосующих акций общества. Уведомление должно содержать сведения о количестве приобретаемых голосующих акций общества и предполагаемой цене их покупки.
2. Лицо, которое самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами приобрело на вторичном рынке ценных бумаг тридцать или более процентов голосующих акций общества либо иное количество голосующих акций, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или в совокупности с его аффилированными лицами стало принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества, в течение пятнадцати рабочих дней после даты приобретения обязано направить в общество предложение остальным акционерам продать принадлежащие им акции общества.
Предложение остальным акционерам о продаже принадлежащих им акций общества должно содержать данные о лице и его аффилированных лицах, которым стало в совокупности принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества, включая имена (наименования), место жительства (место нахождения), количество принадлежащих им голосующих акций общества, и о предлагаемой цене приобретения акций, определяемой в соответствии с пунктом 2 статьи 69 настоящего Закона.

3. Қоғам осы баптың 2-тармағында көрсетілген акцияларды сату туралы ұсынысты алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастыруды қамтамасыз етеді.
4. Қалған акционерлер осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның қоғамның өздеріне тиесілі акцияларын сату туралы ұсынысын акцияларды сату туралы ұсыныс жарияланған күннен кейін отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қабылдауға құқылы.
Осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның ұсынысын қабылдаған акционер қоғамның өзіне тиесілі акцияларын осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның пайдасына иеліктен шығаруды қоғамның өзіне тиесілі акцияларын сату туралы жазбаша келісім берген күннен кейін отыз жұмыс күні ішінде жүргізуге міндетті.
Осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға акционердің қоғамның өзіне тиесілі акцияларын сату туралы жазбаша келісімін алған күннен кейін отыз жұмыс күні ішінде осы акцияларды төлеуге міндетті.
5. Қоғам акционерлердің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға қоғамның акцияларын сатуына кедергі келтіруге құқылы емес. Қоғамның акцияларын сатқысы келетін тұлғаға, осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға акцияларды қоғамның өзінің немесе үшінші тұлғалардың осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға ұсынған бағадан асатын баға бойынша сатып алуы туралы ұсыныс жасауға қоғамның құқығы бар. Қоғамның акцияларын сатып алу туралы қоғамның ұсынысында акциялардың саны, бағасы және акцияларды үшінші тұлғалар сатып алған жағдайда сатып алушылардың деректемелері туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
6. Бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызын не қоғамның дауыс беретін акцияларының өзге санын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта сатып алған, сатып алу нәтижесінде тұлғаға қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан көп пайызы дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта тиесілі болған осы тұлға осы бапта белгіленген міндеттерді сақтамаған жағдайда, аталған тұлға (тұлғалар):
1) өзімен (өздерімен) үлестес емес тұлғаларға қоғамның дауыс беретін акцияларының жиырма тоғыз пайызынан асатын, қоғамның өзіне (өздеріне) тиесілі акцияларының бір бөлігін иеліктен шығаруды жүргізуге міндетті;
2) өзімен (өздерімен) үлестес емес тұлғаларға қоғамның дауыс беретін акцияларының жиырма тоғыз пайызынан асатын, қоғамның өзіне (өздеріне) тиесілі акцияларының бір бөлігін иеліктен шығаруды жүргізгенше қоғамның басшылығына немесе саясатына ықпал етуге бағытталған ешбір әрекетті жасауға және (немесе) қоғамның өзіне (өздеріне) тиесілі дауыс беретін акциялары бойынша дауыс беруге құқылы емес.

3. Общество в течение трех рабочих дней после даты получения предложения о продаже акций, указанного в пункте 2 настоящей статьи, обеспечивает его размещение на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.
4. Остальные акционеры вправе принять предложение лица, указанного в части первой пункта 2 настоящей статьи, о продаже принадлежащих им акций общества в срок не более тридцати рабочих дней после даты опубликования предложения об их продаже.
Акционер, принявший предложение лица, указанного в части первой пункта 2 настоящей статьи, обязан произвести отчуждение принадлежащих ему акций общества в пользу лица, указанного в части первой пункта 2 настоящей статьи, в течение тридцати рабочих дней после даты подачи письменного согласия о продаже принадлежащих ему акций общества.
Лицо, указанное в части первой пункта 2 настоящей статьи, обязано в течение тридцати рабочих дней после даты получения письменного согласия акционера о продаже принадлежащих ему акций общества оплатить данные акции.
5. Общество не вправе препятствовать продаже акций общества акционерами лицу, указанному в части первой пункта 2 настоящей статьи. Общество имеет право сделать предложение лицу, желающему продать акции общества, лицу, указанному в части первой пункта 2 настоящей статьи, об их покупке самим обществом или третьими лицами по цене, превышающей цену, предложенную лицом, указанным в части первой пункта 2 настоящей статьи. Предложение общества о покупке акций общества должно содержать сведения о количестве акций, цене и реквизитах покупателей в случае приобретения акций третьими лицами.
6. В случае несоблюдения обязанностей, установленных настоящей статьей, лицом, которое самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами приобрело на вторичном рынке ценных бумаг тридцать или более процентов голосующих акций общества либо иное количество голосующих акций общества, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или в совокупности с его аффилированными лицами стало принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества, данное лицо (лица):
1) обязано (обязаны) произвести отчуждение неаффилированным с ним (ними) лицам части принадлежащих ему (им) голосующих акций общества, превышающей двадцать девять процентов голосующих акций общества;
2) не вправе предпринимать никаких действий, направленных на оказание влияния на руководство или политику общества, и (или) голосовать по принадлежащим ему (им) голосующим акциям общества до тех пор, пока не произведет (не произведут) отчуждение неаффилированным с ним (ними) лицам части принадлежащих ему (им) голосующих акций общества, превышающей двадцать девять процентов голосующих акций общества.

7. Осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның қоғамның өзіне тиесілі акцияларын сату туралы ұсынысына жауап ретінде қоғамның өзіне тиесілі акцияларын сату туралы жазбаша келісім берген қоғамның акционері осы ұсынысты жариялаған тұлғаның қоғамның акцияларын сатып алудан бас тартуына сот тәртібімен шағым жасауға құқылы.
8. Осы Заңның 25-1-бабының 1-тармағында белгіленген жағдайға осы баптың талаптары қолданылмайды.";
15) 6-тарау мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес немесе одан көп пайызын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта сатып алған тұлғаның қоғамның дауыс беретін акцияларын сатып алуы
1. Бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес және одан көп пайызын не жиынтығында қоғамның дауыс беретін акцияларының кемінде он пайызын құрайтын дауыс беретін акциялардың өзге санын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта сатып алған, сатып алу нәтижесінде тұлғаға дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес және одан көп пайызы тиесілі болға осы тұлға, сатып алу күнінен кейін алпыс жұмыс күні ішінде қоғамның қалған акционерлерінен осы қоғамның оларға тиесілі дауыс беретін акцияларын өзіне сатуды талап етуге құқылы.
Қоғамның өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларын сату туралы акционерлерге талапта атын (атауын), тұрғылықты жерін (орналасқан жерін), қоғамның оған (оларға) тиесілі дауыс беретін акцияларының санын қоса алғанда, осы талапты мәлімдеген тұлға (тұлғалар) туралы және осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалатын, қоғамның дауыс беретін акцияларын сатып алудың ұсынылып отырған бағасы туралы деректер қамтылуға тиіс.
2. Қоғам осы баптың 1-тармағында көрсетілген талапты алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді.
3. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның талап етуі бойынша қалған акционерлер қоғамның өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларын қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында талап жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде сатуға міндетті.
Акционерлердің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде қоғамның дауыс беретін акцияларымен өзге азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауына тыйым салынады.
4. Акционерлердің өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларды осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның талап етуі бойынша сату бағасы талап қойылған күні:

7. Акционер общества, подавший письменное согласие о продаже принадлежащих ему акций общества в ответ на предложение лица, указанного в части первой пункта 2 настоящей статьи, о продаже принадлежащих ему акций общества, вправе в судебном порядке обжаловать отказ лица, опубликовавшего это предложение, от покупки акций общества.
8. Требования настоящей статьи не распространяются на случай, установленный пунктом 1 статьи 25-1 настоящего Закона.";
15) главу 6 дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Выкуп голосующих акций общества лицом, которым самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами приобретено на вторичном рынке ценных бумаг девяносто пять и более процентов голосующих акций общества
1. Лицо, которое самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами приобрело на вторичном рынке ценных бумаг девяносто пять и более процентов голосующих акций общества либо иное количество голосующих акций, в совокупности составляющее не менее десяти процентов голосующих акций общества, в результате приобретения которого данному лицу самостоятельно или в совокупности с его аффилированными лицами стало принадлежать девяносто пять и более процентов голосующих акций общества, в течение шестидесяти рабочих дней после даты приобретения вправе потребовать от остальных акционеров общества продать ему принадлежащие им голосующие акции данного общества.
Требование акционерам о продаже принадлежащих им голосующих акций общества должно содержать данные о лице (лицах), заявившем (заявивших) данное требование, включая имена (наименования), место жительства (место нахождения), количество принадлежащих ему (им) голосующих акций общества и о предлагаемой цене приобретения голосующих акций общества, определяемой в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
2. Общество в течение трех рабочих дней после даты получения требования, указанного в пункте 1 настоящей статьи, обеспечивает его размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.
3. По требованию лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи, остальные акционеры обязаны продать принадлежащие им голосующие акции общества в срок не более шестидесяти календарных дней после даты опубликования требования на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.
Запрещается совершение акционерами иных гражданско-правовых сделок с голосующими акциями общества в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта.
4. Цена продажи акционерами принадлежащих им голосующих акций по требованию лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи, определяется на дату предъявления требования как рыночная стоимость:

1) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында қалыптасқан (егер қоғам акциялары бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналыста болса);
2) бағалаушы Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес айқындаған (егер қоғам акциялары бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналыста болмаса) нарықтық құн ретінде айқындалады.
5. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға қалған акционерлерден сатып алынатын қоғамның дауыс беретін акцияларына осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалып ұсынылған сатып алу бағасы бойынша ақы төлеуге міндетті.
Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға қалған акционерлерден сатып алатын қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақша қоғамның акцияларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде жаңартылған деректемелері бар осы акционерлердің банктік шоттарына аударылады.
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің жаңартылған деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қоғамның сатып алынған дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотқа аударылады.
6. Акционерлердің қоғамның өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларын осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның талап етуі бойынша сату жөніндегі мәмілені тіркеу бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде осы тұлғаның бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның талап етуі бойынша қоғамның ауыртпалық салынған дауыс беретін акцияларын акционердің номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған жеке шотынан есептен шығару, сондай-ақ олардың ақысын төлеу ауыртпалық алынған күннен кейін бір айдың ішінде жүзеге асырылады.
Мәмілелерді тіркеуге және олардың ақысын төлеуге байланысты шығыстарды қоғамның дауыс беретін акцияларын сатып алатын тұлға көтереді.
7. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның қоғамның дауыс беретін акцияларын сатып алу жөніндегі мәмілелерді тіркеу күні қоғамның дауыс беретін акциялары бойынша төленбеген дивидендтерді алу құқығы осы тұлғаның талап етуі бойынша қоғамның дауыс беретін акцияларын сатқан акционерлерде сақталады.
Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның талап етуіне сәйкес қоғамның дауыс беретін акцияларын сатқан акционерлерге қоғамның дауыс беретін акциялары бойынша дивидендтерді төлеу осы Заңның 22 және 23-баптарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

1) сложившаяся на организованном рынке ценных бумаг (если акции общества обращаются на организованном рынке ценных бумаг);
2) определенная оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности (если акции общества не обращаются на организованном рынке ценных бумаг).
5. Лицо, указанное в части первой пункта 1 настоящей статьи, обязано оплатить голосующие акции общества, выкупаемые у остальных акционеров, по предложенной цене приобретения, определяемой в соответствии
с пунктом 4 настоящей статьи.
Деньги, предназначенные для оплаты голосующих акций общества, выкупаемых лицом, указанным в части первой пункта 1 настоящей статьи, у остальных акционеров, перечисляются на банковские счета данных акционеров, имеющих актуальные реквизиты в системе реестров держателей акций общества.
В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера в системе реестров держателей ценных бумаг деньги, предназначенные для оплаты приобретенных голосующих акций общества, перечисляются на счет, открытый в центральном депозитарии для учета невостребованных денег в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Регистрация сделки по продаже акционерами принадлежащих им голосующих акций общества по требованию лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи, осуществляется в системе реестров держателей ценных бумаг и (или) в системе учета номинального держания на основании приказа данного лица.
Списание по требованию лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи, голосующих акций общества, на которые наложено обременение, с лицевого счета акционера, открытого в системе учета номинального держания или системе реестров держателей ценных бумаг, а также их оплата осуществляются в течение одного месяца после даты снятия обременения.
Расходы, связанные с регистрацией сделок и их оплатой, несет лицо, приобретающее голосующие акции общества.
7. Право на получение невыплаченных дивидендов по голосующим акциям общества на дату регистрации сделки по приобретению голосующих акций общества лицом, указанным в части первой пункта 1 настоящей статьи, сохраняется за акционерами, продавшими голосующие акции общества по требованию данного лица.
Выплата дивидендов по голосующим акциям общества акционерам, продавшим голосующие акции общества в соответствии с требованием лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи, производится в порядке, установленном статьями 22 и 23 настоящего Закона.

8. Осы баптың ережелері "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұлттық басқарушы холдинг тобына кіретін заңды тұлғаларға қолданылмайды.";
16) 26-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 28-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы "Қоғам сатып алатын орналастырылған акциялардың саны" деген сөздер "Қоғам сатып алған және сатып алатын орналастырылған акциялардың жалпы саны" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 30-1-бапта:
1-тармақтағы "және акцияларды шығару проспектісінде" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "шарттары, мерзімдері және тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және акцияларды шығару проспектісінде белгіленеді" деген сөздер "шарттарын, мерзімдерін және тәртібін қоғам акционерлерінің жалпы жиналысы айқындайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 36-баптың 1-тармағында:
3-3) тармақшадағы "шарттары" деген сөз "шарттарын, мерзімдері" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшадағы "және мұндай ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында беру туралы шешім қабылдау" деген сөздер алып тасталсын;
16) тармақшадағы "қоғам қызметі туралы ақпарат беру тәртібін белгілеу, оның ішінде, егер мұндай тәртіп қоғам жарғысында белгіленбесе, бұқаралық ақпарат құралын анықтау" деген сөздер ", егер мұндай тәртіп қоғамның жарғысында айқындалмаса, қоғам қызметі туралы ақпарат беру тәртібін айқындау" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 37-баптың 3-тармағының 2) тармақшасында:
"қоғамның тіркеушісі" деген сөздер "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өзімен" деген сөз "қоғаммен" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 39-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "қоғамның тіркеушісі" деген сөздер "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 40-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі "Акционерлердің жалпы жиналысы" деген сөздерден кейін ", шешімдері сырттай дауыс беру арқылы қабылданатын акционерлердің жалпы жиналысын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қоғам акционерлері акционерлердің қатысу тәртібімен өткізілетін жалпы жиналысының отырысына қоғамның ішкі құжаттарында айқындалған байланыс құралдарын пайдалана отырып қашықтықтан қатысуға құқылы.";
23) 41-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
"жалпы жиналыс" деген сөздер "акционерлердің жалпы жиналысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"күнтізбелік отыз күн бұрын, ал" деген сөздерден кейін "өткізу кезінде бір немесе одан көп акционерді хабардар ету үшін пошта байланысы құралдары пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"алда жалпы жиналыс" деген сөздер "акционерлердің алдағы жалпы жиналысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он жұмыс күнінен бұрын, ал" деген сөздерден кейін "өткізу кезінде бір немесе одан көп акционерлерді хабардар ету үшін пошта байланысы құралдары пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
"жиналыс өткізілетін күннен" деген сөздер "акционерлердің жалпы жиналысы өткізілетін күнге дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші сөйлемдегі "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемдегі "компания" деген сөз "қоғам" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Акционерлердің жалпы жиналысын өткізу туралы жазбаша хабарлама акционерлерге қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда жіберіледі.";
3-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

8. Положения настоящей статьи не распространяются на юридические лица, входящие в группу национального управляющего холдинга, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния".";
16) в части второй пункта 4 статьи 26 слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
17) в абзаце первом пункта 1 статьи 28 слово "Количество" заменить словами "Общее количество выкупленных и";
18) в статье 30-1:
в пункте 1 слова "и проспектом выпуска акций" исключить;
в пункте 2 слова "устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и проспектом выпуска акций" заменить словами "определяются общим собранием акционеров общества";
19) в пункте 1 статьи 36:
подпункт 3-3) после слова "условий" дополнить словом ", сроков";
в подпункте 13) слова "и принятие решения о размещении такой информации в средствах массовой информации" исключить;
в подпункте 16) слова "в том числе определение средства массовой информации," исключить;
20) в подпункте 2) пункта 3 статьи 37:
слова "регистратором общества" заменить словами "центральным депозитарием";
слово "ним" заменить словом "обществом";
21) в части первой пункта 1 статьи 39 слова "регистратором общества" заменить словами "центральным депозитарием";
22) в статье 40:
часть вторую пункта 1 дополнить словами ", за исключением общего собрания акционеров, решения которого принимаются посредством заочного голосования";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Акционеры общества вправе принимать участие в заседании общего собрания акционеров, проводимого в очном порядке, дистанционно с использованием средств связи, определенных внутренними документами общества.";
23) в статье 41:
в пункте 1:
часть первую:
после слов "общего собрания" дополнить словом "акционеров";
после слова "голосования" дополнить словами ", при проведении которых для извещения одного или более акционеров используются средства почтовой связи";
в части второй:
после слов "предстоящем проведении общего собрания" дополнить словом "акционеров";
после слова "голосования" дополнить словами ", при проведении которых для извещения одного или более акционеров используются средства почтовой связи";
слова "до даты проведения собрания" заменить словами "до даты проведения общего собрания акционеров";
в пункте 2:
в предложении первом слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
в предложении втором слово "компании" заменить словом "общества";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Письменное извещение о проведении общего собрания акционеров направляется акционерам на бумажном носителе или в электронной форме.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"3. Шешімі қатысу немесе аралас дауыс беру арқылы қабылданатын қоғам акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу туралы хабарламада:";
2) тармақшадағы "жиналысты" деген сөз "қоғам акционерлерінің жалпы жиналысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "акционерлердің" деген сөз "қоғам акционерлерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) акционерлердің жалпы жиналысын өткізу тәртібі;";
8) тармақшадағы "жиналысты" деген сөз "сырттай дауыс беруді" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша алып тасталсын;
10) тармақшадағы "жиналыс" деген сөз "қоғам акционерлерінің жалпы жиналысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аралас дауыс беру кезінде қоғам акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу туралы хабарламада Заңның осы бабының 3-тармағында көзделген ақпаратқа қосымша ретінде бюллетеньдерді берудің соңғы күні көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Шешімі сырттай дауыс беру арқылы қабылданатын қоғам акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу туралы хабарламада:
1) қоғамның атқарушы органының толық атауы және орналасқан жері;
2) қоғам акционерлерінің жалпы жиналысын шақыру бастамашысы туралы мәліметтер;
3) қоғам акционерлерінің жалпы жиналысына қатысуға құқығы бар акционерлердің тізімі жасалған күн;
4) сырттай дауыс беру нәтижелерін есептеу үшін бюллетеньдерді берудің басталған және аяқталған күні;
5) сырттай дауыс беру нәтижелерін есептеу күні;
6) қоғам акционерлері жалпы жиналысының күн тәртібі;
7) қоғам акционерлерін акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдармен таныстыру тәртібі;
8) дауыс беруді өткізу тәртібі;
9) қоғам акционерлерінің жалпы жиналысы соған сәйкес өткізілетін Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің нормалары қамтылуға тиіс.
6. Миноритарлық акционер акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібінде көрсетілген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде басқа акционерлермен бірігу мақсатында орталық депозитарийге өтініш жасауға құқылы.
Миноритарлық акционердің өтініш жасау және орталық депозитарийдің басқа акционерлерге ақпарат тарату тәртібі орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.";
24) 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібі
1. Акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібін директорлар кеңесі қалыптастырады және онда талқылауға шығарылатын мәселелердің нақты тұжырымдалған түбегейлі тізбесі қамтылуға тиіс.
2. Акционерлердің қатысу тәртібімен өткізілетін жалпы жиналысын ашу кезінде директорлар кеңесі күн тәртібін өзгерту бойынша алған ұсыныстары туралы баяндауға міндетті.

"3. Извещение о проведении общего собрания акционеров общества, решения которого принимаются посредством очного или смешанного голосования, должно содержать:";
в подпункте 2) слово "собрания" заменить словами "общего собрания акционеров общества";
подпункт 5) дополнить словом "общества";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) порядок проведения общего собрания акционеров;";
в подпункте 8) слово "собрания" заменить словами "заочного голосования";
подпункт 9) исключить;
в подпункте 10) слово "собрание" заменить словами "общее собрание акционеров общества";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При смешанном голосовании в извещении о проведении общего собрания акционеров общества в дополнение к информации, предусмотренной пунктом 3 настоящей статьи Закона, указывается окончательная дата предоставления бюллетеней.";
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Извещение о проведении общего собрания акционеров общества, решения которого принимаются посредством заочного голосования, должно содержать:
1) полное наименование и место нахождения исполнительного органа общества;
2) сведения об инициаторе созыва общего собрания акционеров общества;
3) дату составления списка акционеров, имеющих право на участие в общем собрании акционеров общества;
4) даты начала и окончания предоставления бюллетеней для подсчета результатов заочного голосования;
5) дату подсчета результатов заочного голосования;
6) повестку дня общего собрания акционеров общества;
7) порядок ознакомления акционеров общества с материалами по вопросам повестки дня общего собрания акционеров;
8) порядок проведения голосования;
9) нормы законодательных актов Республики Казахстан, в соответствии с которыми проводится общее собрание акционеров общества.
6. Миноритарный акционер вправе обратиться к центральному депозитарию в целях объединения с другими акционерами при принятии решений по вопросам, указанным в повестке дня общего собрания акционеров.
Порядок обращения миноритарного акционера и распространения информации центральным депозитарием другим акционерам устанавливается сводом правил центрального депозитария.";
24) статью 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Повестка дня общего собрания акционеров
1. Повестка дня общего собрания акционеров формируется советом директоров и должна содержать исчерпывающий перечень конкретно сформулированных вопросов, выносимых на обсуждение.
2. При открытии общего собрания акционеров, проводимого в очном порядке, совет директоров обязан доложить о полученных им предложениях по изменению повестки дня.

3. Акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібін бекіту қоғамның жиналыста өкілдік еткен дауыс беретін акцияларының жалпы санының көпшілік дауысымен жүзеге асырылады.
4. Акционерлердің қатысу тәртібімен өткізілетін жалпы жиналысының күн тәртібіне:
1) қоғам акционерлері жалпы жиналыс өткізілетін күнге дейін он бес күннен кешіктірілмей толықтырулар туралы хабардар етілген жағдайда, қоғамның дауыс беретін акцияларының бес және одан көп пайызын дербес немесе басқа акционерлермен жиынтықта иеленетін акционерлер немесе директорлар кеңесі ұсынған осындай толықтырулар;
2) егер акционерлердің жалпы жиналысына қатысатын және қоғамның дауыс беретін акцияларының кемінде тоқсан бес пайызын жиынтығында иеленетін акционерлердің (немесе олардың өкілдерінің) көпшілігі енгізілуіне дауыс берсе, өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілуі мүмкін.
5. Қатысу тәртібімен өткізілетін акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібі, егер орналастырылған (сатып алынғандарын шегере отырып) артықшылықты акциялардың жалпы санының кемінде үштен екісі енгізілуіне дауыс берсе, мәселені шешу артықшылықты акцияларды иеленетін акционерлердің құқықтарын шектеуі мүмкін мәселемен толықтырылуы мүмкін.
6. Акционерлердің жалпы жиналысы сырттай және (немесе) аралас дауыс беру арқылы шешім қабылдаған жағдайда, акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібін өзгертуге және (немесе) толықтыруға болмайды.
7. Акционерлердің жалпы жиналысы оның күн тәртібіне енгізілмеген мәселелерді қарауға және олар бойынша шешімдер қабылдауға құқылы емес.
8. Күн тәртібінде "әр түрлі", "өзге", "басқалары" деген сөздерді қоса алғанда, кең түсінік беретін тұжырымдамаларды және осыларға ұқсас тұжырымдамаларды пайдалануға тыйым салынады.";
25) 44-баптың 3-тармағының 3-2) тармақшасы алып тасталсын;
26) 45-баптың 1-тармағында:
"тiркеу аяқталған кезде" деген сөздерден кейін "(акционерлердің жалпы жиналысын сырттай дауыс беру арқылы өткізу кезінде барлық бюллетеньді ұсыну күні не бюллетеньдерді ұсыну мерзімі аяқталған күні)" деген сөздермен толықтырылсын;
"немесе олардың өкiлдерi" деген сөздер "(акционерлердің өкілдері)" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 46-бапта:
1-тармақта:
екінші бөліктегі "қоғамның тіркеушісі" деген сөздер "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "қоғамның тіркеушісіне" деген сөздер "орталық депозитарийге" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 48-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Акционерлердің жалпы жиналысын қатысу тәртібімен өткізу тәртібі";
1-тармақ "жалпы жиналысын" деген сөздерден кейін "қатысу тәртібімен" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"(олардың өкілдерін)" деген сөздер "(акционерлердің өкілдерін)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырсын:
"Шешімдері аралас дауыс беру арқылы қабылданатын акционерлердің жалпы жиналысының кворумын айқындау кезінде сырттай дауыс берген акционерлердің (акционерлер өкілдерінің) бюллетеньдері ескеріледі.
Акционерлердің қатысу тәртібімен өткізілетін жалпы жиналысына келген акционер (акционердің өкілі) тіркелуге міндетті.";

3. Утверждение повестки дня общего собрания акционеров осуществляется большинством голосов от общего числа голосующих акций общества, представленных на собрании.
4. В повестку дня общего собрания акционеров, проводимого в очном порядке, могут вноситься:
1) дополнения, предложенные акционерами, владеющими самостоятельно или в совокупности с другими акционерами пятью и более процентами голосующих акций общества, или советом директоров при условии, что акционеры общества извещены о таких дополнениях не позднее чем за пятнадцать дней до даты проведения общего собрания;
2) изменения и (или) дополнения, если за их внесение проголосовало большинство акционеров (или их представителей), участвующих в общем собрании акционеров и владеющих в совокупности не менее чем девяноста пятью процентами голосующих акций общества.
5. Повестка дня общего собрания акционеров, проводимого в очном порядке, может быть дополнена вопросом, решение по которому может ограничить права акционеров, владеющих привилегированными акциями, если за его внесение проголосовали не менее чем две трети от общего количества размещенных (за вычетом выкупленных) привилегированных акций.
6. При принятии решения общим собранием акционеров посредством заочного и (или) смешанного голосования повестка дня общего собрания акционеров не может быть изменена и (или) дополнена.
7. Общее собрание акционеров не вправе рассматривать вопросы, не включенные в его повестку дня, и принимать по ним решения.
8. Запрещается использовать в повестке дня формулировки с широким пониманием, включая "разное", "иное", "другие" и аналогичные им формулировки.";
25) подпункт 3-2) пункта 3 статьи 44 исключить;
26) в пункте 1 статьи 45:
после слова "собрания" дополнить словами "(на дату предоставления всех бюллетеней либо на дату окончания срока предоставления бюллетеней при проведении общего собрания акционеров посредством заочного голосования)";
слова "или их представители" заменить словами "(представители акционеров)";
27) в статье 46:
в пункте 1:
в части второй слова "регистратор общества" заменить словами "центральный депозитарий";
в части третьей слова "регистратора общества" заменить словами "центральный депозитарий";
28) в статье 48:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Порядок проведения общего собрания акционеров в очном порядке";
пункт 1 после слов "проведения общего собрания акционеров" дополнить словами "в очном порядке";
в пункте 2:
слова "(их представителей)" заменить словами "(представителей акционеров)";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"При определении кворума общего собрания акционеров, решения которого принимаются посредством смешанного голосования, учитываются бюллетени акционеров (представителей акционеров), проголосовавших заочно.
Акционер (представитель акционера), прибывший на общее собрание акционеров, проводимое в очном порядке, обязан зарегистрироваться.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Егер дауыс беру үшін бұрын бюллетень жіберген акционер аралас дауыс беру пайдаланылатын акционерлердің жалпы жиналысына қатысу және дауыс беру үшін келген болса, оның бұрын жіберген бюллетені акционерлердің жалпы жиналысының кворумын айқындау және күн тәртібіндегі мәселелер бойынша дауыстарды есептеу кезінде есепке алынбайды.";
29) 49-бапта:
2-тармақтағы "Жария компанияларды қоспағанда, қоғамның" деген сөздер "Қоғамның" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дауыс беруге арналған бюллетень акционерлердің тізіміне енгізілген адамдарға:
1) пошта байланысының құралдары қолданылған кезде – акционерлердің жалпы жиналысы өткізілген күнге дейін күнтізбелік қырық бес күннен кешіктірілмей;
2) хабарлама электрондық тәсілмен жіберілген немесе ол қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған кезде – акционерлердің жалпы жиналысы өткізілген күнге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей жіберілуге тиіс.
Акционерлерінің саны жүз және одан көп қоғамда сырттай дауыс беру кезінде осы қоғам қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында акционерлердің жалпы жиналысын өткізу туралы хабарламамен бірге акционерлердің жалпы жиналысында сырттай дауыс беруге арналған бюллетеньді жариялауға міндетті.";
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) акционердің жалпы жиналысы жабылатын күн;";
6-тармақта:
бірінші бөліктегі "жеке адам – акционер" деген сөздер "жеке тұлға – акционер (жеке тұлға – акционердің өкілі)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "қол қоюға және жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, заңды тұлғаның мөрімен куәландырылуға" деген сөздер "(заңды тұлға – акционердің өкілі) қол қоюға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "қолы қойылмаған, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, заңды тұлғаның мөрі жоқ" деген сөздер "немесе жеке тұлға – акционер өкілінің не заңды тұлға – акционер өкілінің қолы қойылмаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Акционердің өкілі сырттай дауыс беру үшін бюллетеньге қол қойған жағдайда, сырттай дауыс беруге арналған бюллетеньге акционер өкілінің өкілеттілігін растайтын сенімхаттың немесе өзге құжаттың көшірмесі қоса беріледі.";
төртінші бөлік "акционер" деген сөзден кейін "(акционердің өкілі)" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ алып тасталсын;
30) 51-баптың 6-тармағында:
бірінші бөліктегі "акционерлерге акционерлердің жалпы жиналысы жабылғаннан кейін күнтізбелік он бес күн ішінде оларды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау немесе әрбір акционерге жазбаша хабарлама жіберу арқылы хабарланады" деген сөздер "акционерлердің назарына акционерлердің жалпы жиналысы жабылғаннан күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында оларды қазақ және орыс тілдерінде жариялау арқылы және қоғамның жарғысында айқындалған тәртіппен (осындай тәртіп болған кезде) жеткізіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Если акционер, ранее направивший бюллетень для голосования, прибыл для участия и голосования на общем собрании акционеров, на котором используется смешанное голосование, его ранее направленный бюллетень не учитывается при определении кворума общего собрания акционеров и подсчете голосов по вопросам повестки дня.";
29) в статье 49:
в пункте 2 слова ", за исключением публичных компаний," исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Бюллетень для голосования должен быть направлен лицам, включенным в список акционеров:
1) при использовании средств почтовой связи – не позднее чем за сорок пять календарных дней до даты проведения общего собрания акционеров;
2) при направлении извещения электронным способом или размещении его на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности – не позднее чем за тридцать календарных дней до даты проведения общего собрания акционеров.
При заочном голосовании в обществе с числом акционеров сто и более данное общество обязано опубликовать на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности бюллетень для заочного голосования на общем собрании акционеров вместе с извещением о проведении общего собрания акционеров.";
подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) дату закрытия общего собрания акционеров;";
в пункте 6:
часть первую после слова "лицом" дополнить словами "(представителем акционера – физического лица)";
в части второй слова "и заверен печатью юридического лица, за исключением субъектов частного предпринимательства" заменить словами "(представителем акционера – юридического лица)";
в части третьей слова ", а также без печати юридического лица, за исключением субъектов частного предпринимательства," заменить словами "или представителя акционера – физического лица либо представителя акционера – юридического лица";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае подписания бюллетеня для заочного голосования представителем акционера к бюллетеню для заочного голосования прилагается копия доверенности или иного документа, подтверждающего полномочия представителя акционера.";
часть четвертую после слова "акционером" дополнить словами "(представителем акционера)";
пункт 8 исключить;
30) в пункте 6 статьи 51:
в части первой слова "в средствах массовой информации или направления письменного уведомления каждому акционеру в течение пятнадцати календарных дней после" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и в порядке, определенном уставом общества (при наличии такого порядка), в течение пятнадцати календарных дней после даты";
часть вторую исключить;

31) 52-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "Акционерлердің" деген сөзден кейін "қатысу тәртібімен өткізілетін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "мүшелері;" деген сөз "мүшелері (болған кезде) қол қоюға тиіс." деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Акционерлердің сырттай дауыс беру арқылы өткізілетін жалпы жиналысының хаттамасына есеп комиссиясының мүшелері (егер есеп комиссиясын сайлау талап етілмесе – акционерлердің жалпы жиналысының хатшысы) қол қоюға тиіс.";
4-тармақтағы "3-тармағында" деген сөздер "3 және 3-1-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 55-баптың 4-тармағының екінші бөлігі "өкілеттігі" деген сөзден кейін ", егер хабарламада директорлар кеңесі мүшесінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату күні көрсетілмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
33) 58-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің екінші сөйлемі алып тасталсын;
34) 61-баптың 1-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
35) 64-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы "бiрлесiп" деген сөз "жиынтықта" деген сөзбен ауыстырылсын;
36) 67-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "қоғамның тiркеушiсi" деген сөздер "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 69-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
38) 70-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде:
"шешiм қабылданғаннан" деген сөздер "шешім қабылданған күннен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында" деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 71-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы "мемлекеттік сатып алу" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, оның ведомстволары, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрылымына кіретін ұйымдар және дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар жүзеге асыратын сатып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
40) 72-баптың 2) тармақшасындағы "бірлесіп" деген сөз "жиынтықта" деген сөзбен ауыстырылсын;
41) 73-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
42) 74-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ірі мәмілені және (немесе) жасалуында мүдделілік болған мәмілені жасау кезінде осы Заңда белгіленген тәртіпті және (немесе) шарттарды сақтамау Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа алып келеді.";
43) 76-баптың 4-тармағында:
бірінші бөліктегі "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "осы Заңның 79-бабының талаптарына" деген сөздер "осы Заңда және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға" деген сөздермен ауыстырылсын;

31) в статье 52:
в пункте 3:
в части первой:
абзац первый после слова "акционеров" дополнить словами
", проводимого в очном порядке,";
подпункт 2) дополнить словами "(при наличии)";
подпункт 3) исключить;
часть вторую исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Протокол общего собрания акционеров, проводимого посредством заочного голосования, подлежит подписанию членами счетной комиссии (в случае, если избрание счетной комиссии не требуется, – секретарем общего собрания акционеров).";
в пункте 4 слова "пункте 3" заменить словами "пунктах 3 и 3-1";
32) часть вторую пункта 4 статьи 55 дополнить словами ", если в уведомлении не указана дата досрочного прекращения полномочий члена совета директоров";
33) предложение второе части первой пункта 1 статьи 58 исключить;
34) часть вторую пункта 1 статьи 61 исключить;
35) в подпункте 9) пункта 1 статьи 64 слово "совместно" заменить словами "в совокупности";
36) в части первой пункта 2 статьи 67 слова "регистратором общества" заменить словами "центральным депозитарием";
37) пункт 3 статьи 69 исключить;
38) в части второй пункта 1 статьи 70:
после слова "после" дополнить словом "даты";
слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
39) подпункт 4) пункта 2 статьи 71 дополнить словами "и закупках, осуществляемых Национальным Банком Республики Казахстан, его ведомствами, организациями, входящими в структуру Национального Банка Республики Казахстан, и юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, и аффилированными с ними юридическими лицами";
40) в подпункте 2) статьи 72 слово "совместно" заменить словами
"в совокупности";
41) пункт 4 статьи 73 исключить;
42) статью 74 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Несоблюдение порядка и (или) условий, установленных настоящим Законом при совершении крупной сделки и (или) сделки, в совершении которой имеется заинтересованность, влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
43) в пункте 4 статьи 76:
в части первой слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
в части второй слова "статьи 79 настоящего Закона" заменить словами ", установленными настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";

44) 79-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"79-бап. Қоғамның ақпаратты жария етуі
Қоғам "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және уәкілетті органың нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен ақпаратты қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында және қор биржасының интернет-ресурсында жария етуге міндетті.";
45) 80-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) директорлар кеңесі отырыстарының (сырттай өткізілген отырыстар шешімдерінің) хаттамалары мен бюллетеньдер (оның ішінде жарамсыз деп танылған бюллетеньдер), директорлар кеңесінің күн тәртібіндегі осы Заңға, қоғамның жарғысына және мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару проспектісіне сәйкес акционерлердің құқықтарын қозғайтын мәселелер бойынша материалдар;";
46) 82-баптың 7-тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 83-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Еншілес ұйымының орналастырылған акцияларының жүз пайызы тиесілі негізгі ұйым акционерлерінің (жалғыз акционері) жалпы жиналысы жарғылық капиталын ұлғайтпай өзіне еншілес ұйымды біріктіру туралы шешім қабылдауға құқылы.";
5-тармақта:
бірінші бөліктегі "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "бұқаралық ақпарат құралдарында және қайта ұйымдастырылатын банктердің корпоративтік веб-сайтында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Біріктірілетін қоғам акцияларын сату бағасына және біріктірілу жүзеге асырылатын қоғам акцияларын орналастыру (сату) бағасына қатысты осы баптың ережелері (оның ішінде біріктірілетін қоғамның акцияларын сатып алу жөніндегі ережелер) еншілес ұйымның орналастырылған акцияларының жүз пайызын иеленетін негізгі ұйымға еншілес ұйымды біріктіру кезінде қолданылмайды.";
48) 84-баптың 5-тармағында:
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
49) 85-баптың 6-тармағында:
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;

44) статью 79 изложить в следующей редакций:
"Статья 79. Раскрытие информации обществом
Общество обязано осуществлять раскрытие на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и интернет-ресурсе фондовой биржи информации в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
45) подпункт 13) части первой пункта 1 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"13) протоколы заседаний (решений заочных заседаний) совета директоров и бюллетени (в том числе бюллетени, признанные недействительными), материалы по вопросам повестки дня совета директоров, затрагивающим права акционеров в соответствии с настоящим Законом, уставом и проспектом выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг общества;";
46) в пункте 7 статьи 82 слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
47) в статье 83:
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Общее собрание акционеров (единственный акционер) основной организации, которой принадлежит сто процентов размещенных акций дочерней организации, вправе принять решение о присоединении к ней дочерней организации без увеличения уставного капитала.";
в пункте 5:
в части первой слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
в части второй слова "в средствах массовой информации и на корпоративном веб-сайте реорганизуемых банков" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Положения настоящей статьи, относящиеся к цене продажи акций присоединяемого общества и цене размещения (реализации) акций общества, к которому осуществляется присоединение (в том числе положения по приобретению акций присоединяемого общества), не применяются при присоединении дочерней организации к основной организации, которая владеет ста процентами размещенных акций дочерней организации.";
48) в пункте 5 статьи 84:
слова "со дня" заменить словами "после даты";
слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
49) в пункте 6 статьи 85:
слова "со дня" заменить словами "после даты";
слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";

50) 86-баптың 5-тармағындағы "қоғамның тіркеушісі" деген сөздер "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 11, 63-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; №13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) агент-банк – Cақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен агенттік келісім негізінде кредиторларға кепілдік төлемдерін жүзеге асыру бойынша қызмет көрсететін банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
2) жәбірленуші – көлік құралын өзге адамның пайдалануы нәтижесінде өміріне, денсаулығына зиян келтірілген адам;
3) зиянды өтеу резерві – зиянды өтеу резервi – Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры бастапқы бiржолғы жарналар мен қосымша жарналар, сондай-ақ комиссиялық сыйақы шегеріле отырып, оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебiнен қалыптастыратын, осы Заңда көзделген жағдайларда жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу үшiн ғана пайдаланылатын ақша сомасы;
4) консультативтік комитет – сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымдарының мүдделерін білдіретін алқалы консультативтік-кеңесші орган;
5) кредитор – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры кепілдік беретін, сақтандыру жағдайы басталған кезде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының міндетті сақтандыру шарты бойынша, таратылатын сақтандыру ұйымының аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша кепілдік төлем алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) не сақтандыру шарты мен Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандырушы жауапкершілігінің көлемі шегінде келтірілген зиянды жәбірленушіге (зиянның өтелуіне құқығы бар адамға) өтеген және сақтандыру төлеміне құқық алған өзге де тұлға;
6) қосымша жарна – осы Заңға сәйкес зиянды өтеу резервін қалыптастыру үшін, сақтандыру ұйымы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төлейтін ақша сомасы;

50) в пункте 5 статьи 86 слова "регистратором общества" заменить словами "центральным депозитарием".
14. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст.63; 2005 г., № 14, ст.55; 2006 г., № 4, ст.25; 2007 г., № 2, ст.18; № 8, ст.52; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.112; 2012 г., № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2014 г., № 14, ст.84; 2015 г., № 8, ст.45; № 22-VI, ст.159; 2017 г., № 22-III, ст.109):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) банк-агент – банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, оказывающая услуги по осуществлению гарантийных выплат кредиторам на основе агентского соглашения с Фондом гарантирования страховых выплат;
2) потерпевший – лицо, жизни, здоровью которого причинен вред в результате эксплуатации транспортного средства иным лицом;
3) резерв возмещения вреда – сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет первоначальных разовых взносов и дополнительных взносов, а также доходов (убытков), полученных от их инвестирования, за минусом комиссионного вознаграждения, используемая исключительно для возмещения вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение, в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
4) консультативный комитет – коллегиальный консультативно-совещательный орган, представляющий интересы страховых организаций, являющихся участниками системы гарантирования страховых выплат;
5) кредитор – страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), имеющий право на получение гарантийной выплаты по договору обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации при наступлении страхового случая, по договору аннуитетного страхования ликвидируемой страховой организации, гарантируемому Фондом гарантирования страховых выплат, либо иное лицо, возместившее потерпевшему (лицу, имеющему право на возмещение вреда) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного договором страхования и законодательными актами Республики Казахстан, и получившее право на страховую выплату;
6) дополнительный взнос – сумма денег, уплачиваемая страховой организацией Фонду гарантирования страховых выплат по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, для формирования резерва возмещения вреда в соответствии с настоящим Законом;

7) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымы – өзіне қатысты соттың мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген қатысушы-сақтандыру ұйымы;
8) меншікті капитал – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының өзінің міндеттемелеріне және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервіне азайтылған активтері;
9) міндетті жарналар – қатысушы-сақтандыру ұйымы осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша төлейтін ақша сомасы;
10) өтініш беруші – сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша лицензия алуға және (немесе) қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген заңды тұлға не сақтандыру ұйымы;
11) сақтандырудың аннуитетті сыныптары бойынша кепілдік төлем – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры осы Заңда көзделген тәртіппен және талаптармен аннуитеттік сақтандыруға кепілдік беру шеңберінде сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) және (немесе) сақтандырылушының пайдасына төлейтін ақша сомасы;
12) сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері – Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актісінде Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті қатысу көзделген міндетті сақтандыру түрлері;
13) сақтандырудың міндетті түрлері бойынша кепілдік төлем – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру шарты бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры осы Заңда көзделген тәртіппен және талаптармен басталған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) төлейтін ақша сомасы;
14) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесі – сақтандыру жағдайы басталған кезде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыруының міндетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді, сондай-ақ таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыруының аннуитетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді алуға байланысты сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға бағытталған, осы Заңда көзделген ұйымдық-құқықтық шаралар кешені;
15) сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымы (қатысушы-сақтандыру ұйымы) – Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорымен қатысу шартын жасасқан сақтандыру ұйымы;
16) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдері – осы Заңда көзделген жағдайларда, өміріне, денсаулығына зиян келтірілген жәбірленушіге және осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетілген адамдарға төленетін ақша сомасы;

7) принудительно ликвидируемая страховая организация – страховая организация-участник, в отношении которой вступило в законную силу решение суда о принудительной ликвидации;
8) собственный капитал – активы Фонда гарантирования страховых выплат, уменьшенные на его обязательства и резерв гарантирования страховых выплат;
9) обязательные взносы – сумма денег, уплачиваемая страховой организацией-участником Фонду гарантирования страховых выплат по гарантируемым видам страхования в порядке, определенном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
10) заявитель – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо страховая организация, намеренные получить лицензию и (или) осуществлять деятельность по гарантируемым видам страхования;
11) гарантийная выплата по аннуитетным классам страхования – сумма денег, выплачиваемая Фондом гарантирования страховых выплат страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) и (или) в пользу застрахованного в рамках гарантирования аннуитетного страхования в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом;
12) гарантируемые виды страхования – виды страхования, по которым настоящим Законом предусмотрено обязательное участие в Фонде гарантирования страховых выплат;
13) гарантийная выплата по обязательным видам страхования – сумма денег, выплачиваемая Фондом гарантирования страховых выплат в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) по наступившим страховым случаям по договору страхования принудительно ликвидируемой страховой организации в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
14) система гарантирования страховых выплат – комплекс организационно-правовых мер, предусмотренных настоящим Законом, направленных на защиту прав и законных интересов страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), связанных с получением гарантийной выплаты по обязательным классам страхования принудительно ликвидируемой страховой организации при наступлении страхового случая, а также гарантийной выплаты по аннуитетным классам страхования ликвидируемой страховой организации;
15) страховая организация, являющаяся участником системы гарантирования страховых выплат (страховая организация-участник), – страховая организация, заключившая с Фондом гарантирования страховых выплат договор участия;
16) выплаты Фонда гарантирования страховых выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение – сумма денег, выплачиваемая потерпевшему, жизни, здоровью которого причинен вред, и лицам, указанным в пунктах 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, в случаях, предусмотренных настоящим Законом;

17) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры міндетті жарналар, комиссиялық сыйақы шегеріле отырып, оларды инвестициялаудан алынған кірістер (залалдар), сондай-ақ Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының талаптарын қанағаттандыру тәртібімен ол мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан алған және осы Заңның 12-бабының 2-2-тармағында көзделген жағдайларда пайдаланылатын ақша есебiнен қалыптастыратын ақша сомасы;
18) сақтандыру шарты – сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтанушы сақтандыру ұйымымен жасасқан шарт;
19) таратылатын сақтандыру ұйымы – уәкілетті орган өзіне қатысты лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған қатысушы – сақтандыру ұйымы;
20) төтенше жарналар – осы Заңда көзделген жағдайларда қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қосымша төлейтін ақша сомасы;
21) үлгілік қатысу шарты (бұдан әрі – қатысу шарты) – осы Заңда белгіленген тәртіппен және талаптармен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры мен қатысушы-сақтандыру ұйымының арасында жасалған сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысу шарты;
22) шартты міндеттемелер – қатысушы-сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры төтенше жарналарды төлеу үшін қалыптастыратын, қор алдындағы міндеттемелері.";
2) 4-баптың 1-тармағында:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) талаптары барлық қатысушы-сақтандыру ұйымдары үшiн стандартты болып табылатын қатысу шартын бекітеді;
3) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтері және зиянды өтеу резерві есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 6-1), 10-1), 10-2) және 10-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) міндетті, қосымша жарналардың және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымдарының шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есепке алу тәртібін бекітеді;";
"10-1) Қордың қызметін тексеруді жүргізеді;
10-2) корпоративтік стратегияны, тәуекелдерді басқару жөніндегі саясатты, ішкі аудит жөніндегі саясатты, есепке алу саясатын, сондай-ақ енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды келіседі;
10-3) Қордың комиссиялық сыйақыны алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
3) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қорды құру тәртібі және оның органдары
1. Қор акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым болып табылады және өз қызметін осы Заңның және құрылтай құжаттарының негізінде жүзеге асырады.
Қор сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз ұйым болып табылады.

17) резерв гарантирования страховых выплат – сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет обязательных взносов, доходов (убытков), полученных от их инвестирования, за минусом комиссионного вознаграждения, а также денег, полученных им от принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке удовлетворения требований Фонда гарантирования страховых выплат и используемых в случаях, предусмотренных пунктом 2-2 статьи 12 настоящего Закона;
18) договор страхования – договор, заключенный страхователем со страховой организацией по гарантируемым видам страхования;
19) ликвидируемая страховая организация – страховая
организация-участник, в отношении которой уполномоченным органом принято решение о лишении лицензии;
20) чрезвычайные взносы – сумма денег, дополнительно уплачиваемая страховой организацией-участником в Фонд гарантирования страховых выплат в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
21) типовой договор участия (далее – договор участия) – договор участия в системе гарантирования страховых выплат, заключенный между Фондом гарантирования страховых выплат и страховой организацией-участником в порядке и на условиях, определенных настоящим Законом;
22) условные обязательства – обязательства страховой организации-участника перед Фондом гарантирования страховых выплат, формируемые им для уплаты чрезвычайных взносов.";
2) в пункте 1 статьи 4:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) утверждает договор участия, условия которого являются стандартными для всех страховых организаций-участников;
3) устанавливает перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;";
дополнить подпунктами 6-1), 10-1), 10-2) и 10-3) следующего содержания:
"6-1) утверждает методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями-участниками Фонда;";
"10-1) проводит проверку деятельности Фонда;
10-2) согласовывает корпоративную стратегию, политику по управлению рисками, политику по внутреннему аудиту, учетную политику, а также вносимые изменения и дополнения;
10-3) разрабатывает и утверждает правила взимания комиссионного вознаграждения Фондом;";
3) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Порядок создания Фонда и его органы
1. Фонд является некоммерческой организацией в форме акционерного общества и осуществляет свою деятельность на основании настоящего Закона и учредительных документов.
Фонд является единственной организацией на территории Республики Казахстан, гарантирующей осуществление страховых выплат по гарантируемым видам страхования.

2. Сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы бар қатысушы-сақтандыру ұйымы Қордың акционері болып табылады. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі де Қордың акционері бола алады.
Акционерлердің жалпы жиналысының құзыреті осы Заңда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар және коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
3. Қордың акциялары тек қана ақшамен төленеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, Қордың әрбір акционері акцияларының саны кемінде бір мың акцияны құрайды және Қордың орналастырылған акцияларының жалпы санының он пайызынан аспайды.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қордың акцияларын иеленуіне қарамастан, Қордың директорлар кеңесінің құрамына Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өкілдері дауыс беру құқығымен тұрақты негізде кіреді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі өкілдерінің саны Қордың директорлар кеңесі құрамының кемінде жиырма пайызын құрауға тиіс.
Қордың директорлар кеңесінің құрамына қатысушы-сақтандыру ұйымдарының өкілдері дауыс беру құқығымен тұрақты негізде кіреді. Қатысушы-сақтандыру ұйымдары өкілдерінің саны Қордың директорлар кеңесі құрамының кемінде елу пайызын құрауға тиіс. Қатысушы-сақтандыру ұйымдары өкілдерінің қатарына "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын, қатысушы-сақтандыру ұйымдары өкілдері санының кемінде елу пайызын құрайтын қатысушы-сақтандыру ұйымдарының өкілдері кіруге тиіс.
5. Қор мыналарды:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
зиянды өтеу резервінің қаражатын;
Қордың қаржылық-шаруашылық қызметін қамтамасыз етуге арналған меншікті қаражатты есепке алу үшін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде бөлек банктік шоттар ашады.
Қордың сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің, зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған банктік шоттарда орналастырылған ақшаны осы Заңда көзделмеген мақсаттарға пайдалануына тыйым салынады.";
4) 6-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кредиторларға өтем төлеу туралы шешім қабылдау;";
5) 3-тарау мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Консультативтік комитет
1. Неғұрлым маңызды мәселелерді қарау және директорлар кеңесіне ұсынымдар дайындау үшін Қорда консультативтік комитет құрылуға тиіс.

2. Акционером Фонда является страховая организация-участник, имеющая лицензию на право осуществления деятельности по гарантируемым видам страхования. Акционером Фонда также может быть Национальный Банк Республики Казахстан.
Компетенция общего собрания акционеров определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах и некоммерческих организациях с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Законом.
3. Акции Фонда оплачиваются исключительно деньгами.
Количество акций каждого акционера Фонда, за исключением Национального Банка Республики Казахстан, составляет не менее одной тысячи акций и не более десяти процентов от общего количества размещенных акций Фонда.
4. В состав совета директоров Фонда, независимо от владения Национальным Банком Республики Казахстан акциями Фонда, на постоянной основе с правом голоса входят представители Национального Банка Республики Казахстан.
Число представителей Национального Банка Республики Казахстан должно составлять не менее двадцати процентов от состава совета директоров Фонда.
В состав совета директоров Фонда на постоянной основе с правом голоса входят представители страховых организаций-участников. Число представителей страховых организаций-участников, должно составлять не менее пятидесяти процентов от состава совета директоров Фонда. В число представителей страховых организаций-участников должны входить представители страховых организаций-участников, осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни", составляющие не менее пятидесяти процентов от числа представителей страховых
организаций-участников.
5. Фондом открываются раздельные банковские счета в банках второго уровня Республики Казахстан для учета:
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование";
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни";
средств резерва возмещения вреда;
собственных средств, предназначенных для обеспечения
финансово-хозяйственной деятельности Фонда.
Фонду запрещается использование денег, размещенных на банковских счетах, открытых для учета средств резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда, на цели, не предусмотренные настоящим Законом.";
4) подпункт 3) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3) принятие решения о выплате возмещения кредиторам;";
5) главу 3 дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Консультативный комитет
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в Фонде должен быть создан консультативный комитет.

2. Консультативтік комитет өзі туралы ереже негізінде әрекет етеді.
Консультативтік комитеттің негізгі міндеттері, өкілеттіктерінің мерзімі және мүшелерін сайлау тәртібі, олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ консультативтік комитеттің қатысумен және сырттай өтетін отырыстарын шақыру, дайындау және оларды өткізу тәртібін қоса алғанда, оның қызметін ұйымдастыру тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қордың директорлар кеңесі бекітетін консультативтік комитет туралы ережеде айқындалады.
3. Консультативтік комитеттің құзыретіне консультативтік комитет туралы ережеде айқындалған Қор қызметінің мәселелерін алдын ала қарау жатады.
4. Консультативтік комитеттің шешімдері жазбаша түрде ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.";
6) 7-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Соттың "жалпы сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап Қор:";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру шарттары (сақтандыру полистері) Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес ресімделген және аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушының және (немесе) сақтандыру агентінің қолы болған жағдайда, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарының тізіліміне және (немесе) сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорға енгізілмеген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру шарттары Қордың кепілдіктерімен жабылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Осы Заңда Қорға міндетті қатысу көзделген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлеріне:
1) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
2) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
3) туристі міндетті сақтандыру;
4) "Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру жатады.
2-2. Қор аннуитеттік сақтандыруға кепілдік беру шеңберінде:
уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол уақытша әкімшілікті тағайындаған күннен бастап "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру портфелін берген кезге дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған қолданыстағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудың үзіліссіздігі мен уақтылығын;
уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша уақытша әкімшіліктің сақтандыру портфелін "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беруі мүмкін болмаған кезде және заңды тұлғаның (жұмыс берушінің) қызметі тоқтатылған (таратылған) кезде қызметкердің кәсіби еңбекке жарамдылығын жоғалту дәрежесін белгілеген не ұзартқан (қайта куәландырған) жағдайда жасалған аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеудің жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді.
Қордың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кепілдікті төлемдерді және өзге де төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";

2. Консультативный комитет действует на основании положения о нем.
Основные задачи, срок полномочий и порядок избрания членов консультативного комитета, досрочное прекращение их полномочий, а также порядок организации его деятельности, включая порядок созыва, подготовки и проведения очных и заочных заседаний консультативного комитета, определяются положением о консультативном комитете, утверждаемым советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.
3. К компетенции консультативного комитета относится предварительное рассмотрение вопросов деятельности Фонда, определенных положением о консультативном комитете.
4. Решения консультативного комитета оформляются в письменном виде и носят рекомендательный характер.";
6) в статье 7:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника, осуществляющей деятельность в отрасли "общее страхование", Фонд принимает на себя обязательства по:";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Гарантиями Фонда покрываются договоры страхования по гарантируемым видам страхования, не включенные в реестр договоров страхования принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и (или) единую базу данных по страхованию при условии, что договоры страхования (страховые полисы) оформлены в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан и нормативных правовых актов уполномоченного органа и содержат подпись страховщика и (или) страхового агента по договорам аннуитетного страхования.";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. К гарантируемым видам страхования, по которым настоящим Законом предусмотрено обязательное участие в Фонде, относятся:
1) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
2) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
3) обязательное страхование туриста;
4) аннуитетное страхование, осуществляемое в соответствии с законами Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
2-2. В рамках гарантирования аннуитетного страхования Фонд обеспечивает:
непрерывность и своевременность осуществления страховых выплат по действующим договорам аннуитетного страхования, заключенным страховой (перестраховочной) организацией, с даты назначения уполномоченным органом временной администрации по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации до момента передачи страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию, имеющую лицензию по отрасли "страхование жизни";
осуществление уплаты страховой премии по договору аннуитетного страхования, заключенному в случае установления либо продления (переосвидетельствования) степени утраты профессиональной трудоспособности работника, при невозможности передачи страхового портфеля временной администрацией по основанию принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации другой страховой (перестраховочной) организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни", и при прекращении деятельности (ликвидации) юридического лица (работодателя).
Порядок и условия осуществления Фондом гарантийных выплат, указанных в части первой настоящего пункта, и иных платежей определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

7) 8-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;";
2) тармақшадағы "қамтамасыз ету болып табылады." деген сөздер "қамтамасыз ету;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету болып табылады.";
8) 10-баптың бірінші бөлігінің 6) және 8) тармақшалары алып тасталсын;
9) 12-баптың 2, 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша міндетті жарналардың мөлшері сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің көлемі негізге алына отырып есептеледі.
Сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша міндетті жарналардың мөлшері сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру ұйымы есепке жазған сақтандыру сыйлықақыларының көлемі негізге алына отырып есептеледі.";
"3. Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві жеткіліксіз болған жағдайда, Қор қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналарын тартады.
Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін қатысушы-сақтандыру ұйымдарының міндетті және төтенше жарналары есебінен қалыптастырылған сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві жеткіліксіз болған жағдайда, Қор өзінің меншікті капиталын "жалпы сақтандыру" саласы не "өмірді сақтандыру" саласы бойынша, сақтандырудың қай саласы бойынша кепілдік берілетініне қарай, сақтандыру ұйымдарына тиесілі акциялардың саны шегінде пайдаланады. Бұл ретте Қордың қатысушы-сақтандыру ұйымдарының міндетті және төтенше жарналарының есебінен қалыптастырылған сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінен асатын, осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру бойынша шығыстары қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналары есебінен олардың шартты міндеттемелері шегінде өтелуге жатады.
Осы Заңда көзделген, жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін зиянды өтеу резерві жеткіліксіз болған жағдайда, Қор ағымдағы тоқсанның соңына дейін Қордың директорлар кеңесі белгілеген мөлшерде сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын пайдалануға құқылы. Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін қалпына келтіру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің пайдаланылған сомасы мөлшерінде төтенше жарналар тартады.

7) в пункте 1 статьи 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) защита прав и законных интересов кредиторов;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) обеспечение функционирования и развития системы гарантирования страховых выплат в порядке, определенном настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
8) подпункты 6) и 8) части первой статьи 10 исключить;
9) пункты 2, 3 и 4 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2. По договорам аннуитетного страхования размер обязательных взносов рассчитывается исходя из объема сформированных страховых резервов по гарантируемым видам страхования.
Размер обязательных взносов по другим гарантируемым видам страхования рассчитывается исходя из объема начисленных страховой организацией страховых премий по гарантируемым видам страхования.";
"3. В случае недостаточности резерва гарантирования страховых выплат для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Фонд привлекает чрезвычайные взносы страховых организаций-участников.
В случае недостаточности резерва гарантирования страховых выплат, сформированного за счет обязательных и чрезвычайных взносов страховых организаций-участников, для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Фонд использует свой собственный капитал в пределах количества акций, принадлежащих страховым организациям по отрасли "общее страхование" либо отрасли "страхование жизни", в зависимости от того, по какой отрасли страхования предоставляется гарантия. При этом расходы Фонда по осуществлению функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, превышающие резерв гарантирования страховых выплат, сформированный за счет обязательных и чрезвычайных взносов страховых организаций-участников, подлежат возмещению за счет чрезвычайных взносов страховых организаций-участников в пределах их условных обязательств.
В случае недостаточности резерва возмещения вреда для осуществления выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение, предусмотренных настоящим Законом, Фонд до конца текущего квартала вправе использовать средства резерва гарантирования страховых выплат в размере, установленном советом директоров Фонда. Для восстановления резерва гарантирования страховых выплат Фонд привлекает чрезвычайные взносы в размере использованной суммы резерва гарантирования страховых выплат.

4. Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымының төтенше жарналарының мөлшері соңғы есепті күнге сақтандырудың осы түрлері бойынша Қорға қатысушы-барлық сақтандыру ұйымдарының қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің жалпы көлеміндегі сақтандыру ұйымы қалыптастырған сақтандыру резервтерінің үлесіне пропорционалды түрде айқындалады.
Сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымының төтенше жарналарының мөлшері ағымдағы есепті кезеңде сақтандырудың осы түрлері бойынша Қорға қатысушы-барлық сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлеміндегі өзі жасасқан міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының үлесіне пропорционалды түрде айқындалады.
Төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
10) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Шартты міндеттемелерді қалыптастыру
1. Қатысушы-сақтандыру ұйымы шартты міндеттемелерді қалыптастыруға және есепке алуға міндетті.
Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша шартты міндеттемелердің мөлшерін қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің көлемін негізге ала отырып есептейді.
Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша шартты міндеттемелердің мөлшерін сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша оның сақтандыру сыйлықақыларының көлемін және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін негізге ала отырып есептейді.
2. Шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесі, оларды қалыптастыру және есепке алу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
11) 15-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Сақтандырудың міндетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру негіздері мен тәртібі";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредитордың талабын алғаннан кейін қатысушы-сақтандыру ұйымы не Қор Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру шартында көзделген тәртіппен сақтандыру жағдайын және келтірілген зиян мөлшерін айқындау бойынша жұмыс жүргізеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кепілдік төлемінің, оның ішінде сақтандырудың аннуитеттік сыныптары бойынша ерекшеліктері, тәртібі және мөлшерлері осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес айқындалады.";
12) 5-тарау мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Сақтандырудың кепілдік берілетін аннуитетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру негіздері мен тәртібі

4. Размер чрезвычайных взносов страховой организации-участника по договорам аннуитетного страхования определяется пропорционально доле сформированных страховой организацией страховых резервов в общем объеме сформированных страховых резервов всеми страховыми организациями-участниками Фонда по данным видам страхования на последнюю отчетную дату.
Размер чрезвычайных взносов страховой организации-участника по другим гарантируемым видам страхования определяется пропорционально доле страховых премий по заключенным ею договорам страхования в общем объеме страховых премий всех страховых организаций-участников Фонда по данным видам страхования в текущем отчетном периоде.
Порядок и сроки уплаты чрезвычайных взносов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
10) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Формирование условных обязательств
1. Страховая организация-участник обязана формировать и вести учет условных обязательств.
Размер условных обязательств страховой организацией-участником Фонда по договорам аннуитетного страхования рассчитывается исходя из объема сформированных страховых резервов.
Размер условных обязательств по другим гарантируемым видам страхования рассчитывается страховой организацией-участником Фонда исходя из объема ее страховых премий по гарантируемым видам страхования и ставки условных обязательств.
2. Методика расчета ставки условных обязательств, порядок их формирования и учета устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
11) в статье 15:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Основания и порядок осуществления гарантийной выплаты по обязательным классам страхования";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"После получения требования кредитора страховая
организация-участник либо Фонд в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан или договором страхования, проводит работу по определению страхового случая и размера причиненного вреда.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Особенности, порядок и размеры гарантийных выплат, в том числе по аннуитетным классам страхования, определяются в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
12) главу 5 дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Основания и порядок осуществления гарантийной выплаты по гарантируемым аннуитетным классам страхования

1. Кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша Қорға талап қою құқығы кредиторда уәкілетті органның сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол тағайындаған уақытша әкімшілік Қорға "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерде осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кепілдіктер берілетін аннуитеттік сақтандыру шарттарының тізілімін берген күннен бастап екі жұмыс күні өткен соң туындайды.
2. Кредиторлардың:
1) осы Заңның 7-бабы 2-1-тармағының 4) тармақшасында көзделген, уәкілетті органның сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол уақытша әкімшілікті тағайындаған кезде қолданыста болатын аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша;
2) уәкілетті орган уақытша әкімшілікті тағайындаған күннен бастап уақытша әкімшіліктің сақтандыру портфелін беруі мүмкін болмаған кезде және заңды тұлғаның (жұмыс берушінің) қызметі тоқтатылған (таратылған) кезде қызметкердің кәсіби еңбекке жарамдылығын жоғалту дәрежесін белгілеуге немесе ұзартуға (қайта куәландыруға) байланысты жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша кепілдік төлемді алуға құқығы бар.
Кредиторлардың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кепілдік төлемдерді алу құқықтары "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен қатысушы-таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелі "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру ұйымына берілген күнге дейін қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша Қорға талап қою құқығының туындауына байланысты жеке тұлға Қорға өтініш жасаған жағдайда, Қор сақтандыру төлемін осы Заңда көзделген тәртіппен және талаптармен сақтандыру ұйымының уақытша әкімшілігінен алынған құжаттар негізінде жүзеге асырады.
3. Қор уақытша әкімшіліктен аннуитеттік сақтандыру шарттарының тізілімін алғаннан кейін екі жұмыс күні өткен соң осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген сақтандырудың аннуитеттік сыныптары бойынша кепілдік төлемдердің үзіліссіздігі мен уақтылылығын қамтамасыз етеді.
Кредитор осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген жағдай басталған кезде "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру ұйымына аннуитеттік сақтандыру шартын жасасу туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуді Қор уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және шарттармен жүзеге асырады.
Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша жасалған аннуитеттік сақтандыру шартының қолданысы өткен соң қызметкердің кәсіби еңбекке жарамдылығын жоғалту дәрежесін белгілеу немесе ұзарту (қайта куәландыру) салдарынан кейінгі аннуитеттік сақтандыру шарты қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру портфелін қабылдаған сақтандыру ұйымымен жасалуға жатады.

1. Право требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты возникает у кредитора по истечении двух рабочих дней с даты передачи в Фонд временной администрацией, назначенной уполномоченным органом по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой организации, реестра договоров аннуитетного страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, в сроки, установленные Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. Право на получение гарантийной выплаты имеют кредиторы:
1) по договорам аннуитетного страхования, предусмотренным подпунктом 4) пункта 2-1 статьи 7 настоящего Закона, действующим на момент назначения уполномоченным органом временной администрации по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой организации;
2) по договорам аннуитетного страхования, заключенным в связи с установлением или продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности работника при невозможности передачи страхового портфеля временной администрацией и при прекращении деятельности (ликвидации) юридического лица (работодателя), со дня назначения уполномоченным органом временной администрации.
Права кредиторов на получение гарантийных выплат, указанных в части первой настоящего пункта, действуют до даты передачи страхового портфеля ликвидируемой страховой организации-участника в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности", другой страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни".
В случае обращения физического лица в Фонд в связи с возникновением права требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой настоящего пункта, гарантийная выплата осуществляется Фондом на основании документов, полученных от временной администрации страховой организации, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом.
3. Фонд по истечении двух рабочих дней после получения от временной администрации реестра договоров аннуитетного страхования обеспечивает непрерывность и своевременность гарантийных выплат по аннуитетным классам страхования, указанным в подпункте 1) части первой пункта 2 настоящей статьи.
При наступлении случая, предусмотренного подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, кредитор вправе обратиться в другую страховую организацию, имеющую лицензию по отрасли "страхование жизни", с заявлением о заключении договора аннуитетного страхования.
Уплата страховой премии по договорам аннуитетного страхования, указанным в подпункте 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, осуществляется Фондом в порядке и на условиях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
По истечении действия договора аннуитетного страхования, заключенного по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, последующий договор аннуитетного страхования вследствие установления или продления (переосвидетельствования) степени утраты профессиональной трудоспособности работника подлежит заключению со страховой организацией, принявшей страховой портфель по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.

4. Қор осы Заңның 7-бабының 2-2-тармағында көзделген кепілдік төлемді жүзеге асырудан бас тартуға құқылы емес.
5. Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген кредиторларға кепілдік төлемді Қор тікелей осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзімдерде кредитордың банктік шотына қолма-қол ақшасыз нысанда не қолма-қол ақшамен жүзеге асырады.
6. Таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторына кепілдік төлем жүзеге асырылған күннен бастап Қорға жүзеге асырылған кепілдік төлем көлемінде сақтандыру шарты бойынша кредитордың талап ету құқығы ауысады.
Кредитордың ауысқан талап ету құқығын, сондай-ақ кепілдік төлемді жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі талапты Қор Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату қомиссиясына қояды.
7. Қор уәкілетті органның сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша уәкілетті орган уақытша әкімшілікті тағайындаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кредиторларға кепілдік төлемдерді жүзеге асыру күні туралы хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында және Қордың интернет-ресурсында жариялайды.";
13) 17-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кредитордың осы Заңның 15-бабында белгіленген өтініш жасау мерзімдері өткен (сақтандырудың міндетті сыныптары бойынша кепілдік төлемдер үшін);";
14) 18-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) осы Заңда, сақтандыру шартында немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда кредиторға кепілдік төлемді жүзеге асырудан бас тартуға;";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) осы Заңның 15-1-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген оқиға басталған жағдайда, кредитор мен "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы арасында жасалған аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеудің барабарлығын тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тартуға;
7) жыл сайынғы аудит нәтижелері бойынша, шекті шамасы "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялаудан алынған инвестициялық кірістің жеті жарым пайызынан аспауға тиіс комиссиялық сыйақы алуға құқылы.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Қорға қатысу міндеті жүктелген сақтандыру ұйымымен қатысу шартын жасасуға;";

4. Фонд не вправе отказать в осуществлении гарантийной выплаты, предусмотренной пунктом 2-2 статьи 7 настоящего Закона.
5. Гарантийная выплата кредиторам, указанная в подпункте 1) части первой пункта 2 настоящей статьи, осуществляется непосредственно Фондом в безналичной форме на банковский счет кредитора либо наличными деньгами в сроки, установленные пунктом 1 настоящей статьи.
6. Со дня осуществления гарантийной выплаты кредитору ликвидируемой страховой организации к Фонду переходит право требования кредитора по договору страхования в объеме осуществленной гарантийной выплаты.
Перешедшее право требования кредитора, а также требование по возмещению расходов, связанных с осуществлением гарантийной выплаты, предъявляются Фондом к ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7. Фонд в течение двух рабочих дней со дня назначения уполномоченным органом временной администрации по основанию принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации публикует в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсе Фонда объявление о дате осуществления гарантийных выплат кредиторам.";
13) подпункт 2) статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2) истечения сроков обращения кредитора, установленных статьей 15 настоящего Закона (для гарантийных выплат по обязательным классам страхования);";
14) в статье 18:
в пункте 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) отказать кредитору в осуществлении гарантийной выплаты в случаях, предусмотренных настоящим Законом, договором страхования или законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) в случае наступления события, предусмотренного частью второй пункта 3 статьи 15-1 настоящего Закона, привлекать независимого актуария для проверки адекватности расчета страховой премии по договору аннуитетного страхования, заключенному между кредитором и страховой организацией, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни";
7) по результатам ежегодного аудита получать комиссионное вознаграждение, предельная величина которого должна составлять не выше семи с половиной процентов от инвестиционного дохода, полученного от инвестирования средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заключить договор участия со страховой организацией, на которую в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан возложена обязанность участвовать в Фонде;";

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерін, зиянды өтеу резервін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушылардың жарналарын инвестициялаудан түскен кірістерді (залалдарды) есепке алуды "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша бөлек жүргізуге;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында және интернет-ресурстарда аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілікті жариялауға;";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға), сақтандыру шартын жасасуға ниеті бар адамдарға өзінің қызметі туралы ақпаратты жеткізу мақсатында Қор өзінің интернет-ресурсында мынадай ақпаратты:
1) өзінің, оның ішінде өз филиалдары мен өкілдіктерінің толық атауын, мекенжайын (тұрған жерін), телефон нөмірлерін, жұмыс режимін;
2) акционерлер туралы мәліметтерді;
3) басшы қызметкерлер туралы мәліметтерді;
4) мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді;
5) қызметтің жүзеге асырылатын түрлері туралы мәліметтерді;
6) аудиторлық ұйым растаған алдыңғы есепті үш жыл үшін жылдық қаржылық есептілікті;
7) алдыңғы есепті үш жыл үшін қызмет қорытындылары туралы есептерді;
8) қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің бірлестіктеріне қатысу туралы мәліметтерді (болған кезде);
9) қатысушы-сақтандыру ұйымдары туралы мәліметтерді орналастыруға міндетті.";
15) 19-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) міндетті, қосымша жарналар мен шартты міндеттемелердің мөлшерлерін есептеу, олардың мөлшерлемелерін бекіту, төтенше жарналардың мөлшерін есептеу үшін қажетті ақпаратты Қорға беруге;";
"4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сақтандыру ұйымына Қорға қатысу міндеті жүктелген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру қызметінің тоқтатылғаны туралы Қорды хабардар етуге;";
16) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген, сақтандыру ұйымдарының Қорға міндетті қатысуы жөніндегі талаптар алып тасталған жағдайда Қор таратылуы мүмкін.".
15. "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 84-құжат; 2009 ж., № 24, 134 құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) вести учет резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда, доходов (убытков) от инвестирования взносов участников системы гарантирования страховых выплат раздельно по отрасли "общее страхование" и "страхование жизни";";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) публиковать в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках и на интернет-ресурсах годовую финансовую отчетность, подтвержденную аудиторской организацией;";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. В целях доведения до страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), лиц, имеющих намерение заключить договор страхования, информации о своей деятельности Фонд обязан разместить на своем интернет-ресурсе следующую информацию:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе его филиалов и представительств;
2) сведения об акционерах;
3) сведения о руководящих работниках;
4) сведения о государственном регистрационном номере и бизнес-идентификационном номере;
5) сведения об осуществляемых видах деятельности;
6) годовую финансовую отчетность, подтвержденную аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года;
7) отчеты об итогах деятельности за три предыдущих отчетных года;
8) сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров (при наличии);
9) сведения о страховых организациях-участниках.";
15) подпункты 2) и 4) части первой пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"2) предоставлять Фонду информацию, необходимую для расчета размеров обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, утверждения их ставок, расчета размера чрезвычайных взносов;";
"4) уведомить Фонд о прекращении страховой деятельности по гарантируемым видам страхования, по которым в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на страховую организацию возложена обязанность участия в Фонде;";
16) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2. Фонд может быть ликвидирован в случае исключения требований по обязательному участию страховых организаций в Фонде, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.".
15. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст.84; 2009 г., № 24, ст.134; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 14, ст.84; 2015 г., № 8, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7):

1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) жекеше нотариус – нотариаттық iс-әрекеттi нотариаттық қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған лицензия негiзiнде заңды тұлға құрмай жүзеге асыратын және аумақтық әдiлет органында есепке алу тiркеуiнен өткен Қазақстан Республикасының азаматы;
2) жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi – жекеше нотариустың нотариаттық iс-әрекеттердi жасау нәтижесiнде келтiрiлген зиянды өтеуiнiң Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген мiндетi;
3) пайда алушы – осы Заңға сәйкес сақтандыру төлемiн алушы болып табылатын тұлға;
4) сақтандыру жағдайы – басталуына орай сақтандыру шарты сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн оқиға;
5) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;
6) сақтандыру сомасы – сақтандыру объектiсi сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершiлiгiнiң шектi көлемiн бiлдiретiн ақша сомасы;
7) сақтандыру сыйлықақысы – сақтанушы сақтандырушыға соңғысы жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде пайда алушыға сақтандыру төлемін жүргізу мiндеттемесін қабылдағаны үшiн төлеуге мiндеттi ақша сомасы;
8) сақтандыру төлемi – сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру сомасы шегiнде төлейтiн ақша сомасы;
9) сақтандырушы – сақтандыру ұйымы ретiнде тiркелген және сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе пайдасына шарт жасалған өзге тұлғаға (пайда алушыға) шартта айқындалған сақтандыру сомасы шегiнде сақтандыру төлемiн жүргізуге мiндеттi заңды тұлға;
10) сақтанушы – сақтандырушымен жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан жекеше нотариус;
11) үшiншi тұлға – жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартының тарапы болып табылмайтын, жекеше нотариус жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға мiндеттi нотариаттық iс-әрекеттер жасауға байланысты кәсiби мiндеттерiн жекеше нотариустың орындауы кезiнде мүлiктiк мүдделерiне зиян келтiрiлген тұлға;

1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) частный нотариус – гражданин Республики Казахстан, осуществляющий нотариальную деятельность без образования юридического лица на основании лицензии на право осуществления нотариальной деятельности и прошедший учетную регистрацию в территориальном органе юстиции;
2) гражданско-правовая ответственность частного нотариуса – установленная гражданским законодательством Республики Казахстан обязанность частного нотариуса возместить вред, причиненный в результате совершения нотариальных действий;
3) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с настоящим Законом является получателем страховой выплаты;
4) страховой случай – событие, с наступлением которого договор страхования предусматривает осуществление страховой выплаты;
5) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
6) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая;
7) страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательства произвести страховую выплату выгодоприобретателю в размере, определенном договором обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;
8) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая страховщиком страхователю (выгодоприобретателю) в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
9) страховщик – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации и имеющее лицензию на право осуществления страховой деятельности, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату страхователю или иному лицу, в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю), в пределах определенной договором страховой суммы;
10) страхователь – частный нотариус, заключивший со страховщиком договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;
11) третье лицо – лицо, не являющееся стороной договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса, имущественным интересам которого причинен вред при выполнении частным нотариусом профессиональных обязанностей, связанных с совершением нотариальных действий, для осуществления которых частный нотариус в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате обязан заключить договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;

12) франшиза – сақтандырушыны белгiлi бiр мөлшерден аспайтын залалды өтеуден босату.";
2) 4-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жекеше нотариустың жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру шарты бойынша жауапкершілігі сақтандырылған жекеше нотариустың қызметiн жүзеге асыру;";
3) 1-тарау мынадай мазмұндағы 4-2-баппен толықтырылсын:
"4-2-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Сақтандыру жағдайының басталу фактісін растау үшін қажет және оның салдары туралы ақпарат қолында бар әділет органдары, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар және ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";
4) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтандыру полисін сақтандырушының электрондық нысанда ресімдеуі арқылы жасалады.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің мазмұны мен ресімделуі жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленеді.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында көрсетілуге жататын талаптардың толық болмағаны үшін сақтандырушы жауапты болады. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5) 2-тарау мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушы (пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.

12) франшиза – освобождение страховщика от возмещения убытка, не превышающего определенного размера.";
2) абзац второй пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"осуществление деятельности частного нотариуса, чья ответственность застрахована по договору обязательного страхования ответственности частного нотариуса;";
3) главу 1 дополнить статьей 4-2 следующего содержания:
"Статья 4-2. Информационное взаимодействие
Органы юстиции, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и его последствий, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
4) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности частных нотариусов заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности частных нотариусов устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности частных нотариусов, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности частных нотариусов вследствие неполноты отдельных его условий спор решается в пользу страхователя.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности частных нотариусов по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика.";
5) главу 2 дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме интернет-ресурс страховщика используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.

2. Сақтанушы (пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Жекеше нотариустардың жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жөнелтуді;
2) сақтанушының жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда сақтауды;
4) сақтанушыға ( пайда алушыға) мыналар:
мәліметтерді өзгерту, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажет ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарламаның тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Егер жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде, осы сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтанушымен сақтандырушы ұсынған талаптарда жасалды деп есептеледі.
5. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы өзіне ұсынылған талаптарда осы қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.

2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности частных нотариусов через информационную систему организации по формированию и ведению базы данных;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности частных нотариусов.
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.

6. Сақтандырушы жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасасуға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдаланып жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
6) 13-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 19-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге құқылы.";
7) 14-баптың 2-тармағы:
мынадай мазмұндағы 2-1), 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
"3-1) сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (пайда алушының) талабын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
3-2) сақтанушыдан (пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде сақтандыру омбудсманына қайта жіберуге;";
8) 17-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу мүмкіндігін береді.";
9) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы не үшiншi тұлға сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажет құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда қояды.
Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемi туралы талап сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажет құжаттар қоса беріле отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемi туралы талап өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушының орналасқан жері бойынша ұсынудан босатпайды.";

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховщиком.";
6) в пункте 1 статьи 13:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 19-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство).";
7) пункт 2 статьи 14:
дополнить подпунктами 2-1), 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"2-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
"3-1) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
3-2) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
8) статью 17 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Страховщик предоставляет возможность оплаты страховой премии безналичным способом через интернет-ресурс страховщика.";
9) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем либо третьим лицом в письменной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требование о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";

2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы ұсынылған құжаттардың толық тiзбесiн және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, өтiнiш берушiге анықтама беруге мiндеттi.
Сақтанушы (пайда алушы) сақтандыру төлемi туралы талабын электрондық нысанда жөнелткен жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсынуы мүмкін.";
10) 4-тарау мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
"19-1-бап. Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (пайда алушы):
талаптарын көрсете отырып және оны талап етуін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге не жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
16. "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 89-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi – аудиторлық ұйымның аудит жүргізу кезiнде аудиттеу субъектiлерiне келтiрiлген мүлiктiк зиянды өтеуінің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген мiндетi;
2) аудиттеу субъектiсi – аудиторлық ұйыммен аудит жүргiзуге шарт жасасқан заңды тұлға;

подпункт 1) пункта 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";
10) главу 4 дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов, страхователь (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов.
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
16. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст.89; 2006 г., № 8, ст.45; 2009 г., № 24, ст.134; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 14, ст.84; 2015 г., № 8, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) гражданско-правовая ответственность аудиторской организации – установленная гражданским законодательством Республики Казахстан обязанность аудиторской организации возместить имущественный вред, причиненный аудируемым субъектам при проведении аудита;
2) аудируемый субъект – юридическое лицо, заключившее с аудиторской организацией договор на проведение аудита;

3) пайда алушы – осы Заңға сәйкес сақтандыру төлемiн алушы болып табылатын тұлға;
4) сақтандыру жағдайы – басталуына орай аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн оқиға;
5) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;
6) сақтандыру сомасы – сақтандыру объектiсi сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершiлiгiнiң шектi көлемiн бiлдiретiн ақша сомасы;
7) сақтандыру сыйлықақысы – сақтанушы сақтандырушыға соңғысы аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемiн жүргізу мiндеттемесін қабылдағаны үшiн төлеуге мiндеттi ақша сомасы;
8) сақтандыру төлемi – сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру сомасы шегiнде төлейтiн ақша сомасы;
9) сақтандырушы – сақтандыру ұйымы ретiнде тiркелген және сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе пайдасына шарт жасалған өзге тұлғаға (пайда алушыға) шартта айқындалған сақтандыру сомасы шегiнде сақтандыру төлемiн жүргізуге мiндеттi заңды тұлға;
10) сақтанушы – сақтандырушымен аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан аудиторлық ұйым;
11) франшиза – сақтандырушыны белгiлi бiр мөлшерден аспайтын залалды өтеуден босату.";
2) 4-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру шарты бойынша жауапкершiлiгi сақтандырылған аудиторлық ұйымдардың қызметiн жүзеге асыру;";
3) 1-тарау мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Сақтандыру жағдайының басталу фактісін растау үшін қажет және оның салдары туралы ақпарат қолында бар уәкілетті мемлекеттік орган, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";

3) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с настоящим Законом является получателем страховой выплаты;
4) страховой случай – событие, с наступлением которого договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации предусматривает осуществление страховой выплаты страхователю (выгодоприобретателю);
5) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
6) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая;
7) страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательства произвести страховую выплату страхователю (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором обязательного страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
8) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая страховщиком страхователю (выгодоприобретателю) в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
9) страховщик – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации и имеющее лицензию на право осуществления страховой деятельности, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату страхователю или иному лицу, в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю), в пределах определенной договором страховой суммы;
10) страхователь – аудиторская организация, заключившая со страховщиком договор обязательного страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
11) франшиза – освобождение страховщика от возмещения ущерба, не превышающего определенного размера.";
2) абзац второй пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"осуществление деятельности аудиторских организаций, ответственность которых застрахована по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;";
3) главу 1 дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Информационное взаимодействие
Уполномоченный государственный орган, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и его последствий, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";

4) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисін электрондық нысанда ресімдеуі арқылы жасалады.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында көрсетілуге жататын талаптардың толық болмағаны үшін сақтандырушы жауапты болады. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5) 2-тарау мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушы (пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Сақтанушы (пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жөнелтуді;
2) сақтанушының аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;

4) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности аудиторских организаций заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций вследствие неполноты отдельных его условий спор решается в пользу страхователя.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности аудиторских организаций по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика.";
5) главу 2 дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме интернет-ресурс страховщика используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций через информационную систему организации по формированию и ведению базы данных;

3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда сақтауды;
4) сақтанушыға (пайда алушыға):
мәліметтерді өзгерту, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажет ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарламаның тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Егер аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде, осы сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтанушымен сақтандырушы ұсынған талаптарда жасалды деп есептеледі.
5. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы өзіне ұсынылған талаптарда осы қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасасуға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдаланып аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
6) 13-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "алуға құқылы." деген сөздер "алуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:

3) хранение договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности аудиторских организаций.
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховщиком.";
6) часть первую пункта 1 статьи 13 дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:

"3) аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 19-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
4) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге құқылы.";
7) 14-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен және 5) тармақшадағы "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
"6) сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (пайда алушының) талабын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
7) сақтанушыдан (пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде сақтандыру омбудсманына қайта жіберуге міндетті.";
8) 17-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу мүмкіндігін береді.";
9) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы не аудиттеу субъектісі сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажет құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда қояды.
Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемi туралы талап сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажет құжаттар қоса беріле отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемi туралы талаптар өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушының орналасқан жері бойынша ұсынудан босатпайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы ұсынылған құжаттардың толық тiзбесiн және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, өтiнiш берушiге анықтама беруге мiндеттi.
Сақтанушы (пайда алушы) сақтандыру төлемi туралы талабын электрондық нысанда жөнелткен жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсынуы мүмкін.";

"3) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 19-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
4) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство).";
7) часть первую пункта 2 статьи 14 дополнить подпунктами 2-1), 6) и 7) следующего содержания:
"2-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
"6) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
7) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения.";
8) статью 17 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Страховщик предоставляет возможность оплаты страховой премии безналичным способом через интернет-ресурс страховщика.";
9) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем либо аудируемым субъектом в письменной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требование о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
подпункт 1) пункта 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";

10) 4-тарау мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
"19-1-бап. Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (пайда алушы):
талаптарын көрсете отырып және оны талап етуін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін сақтандырушыға (оның ішінде, сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге не
аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
17. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жәбірленуші – тасымалдауды жүзеге асыру кезінде өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтірілген жолаушы;
2) жолаушы – тасымалдаушымен ауызша немесе жазбаша нысанда тасымалдау шартын жасасқан жеке тұлға;

10) главу 4 дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, страхователь (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций.
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
17. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года
"Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст.102; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; 2007 г., № 8, ст.52; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2009 г., № 17, ст.81; № 24, ст.134; 2010 г., № 1-2, ст.1; № 15, ст.71; 2012 г., № 8, ст.64; № 13, ст.91; 2013 г., № 16, ст.83; 2014 г., № 8, ст.44; № 14, ст.84; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; 2017 г., № 23-III, ст.111; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) потерпевший – пассажир, жизни, здоровью и (или) имуществу которого причинен вред при осуществлении перевозки;
2) пассажир – физическое лицо, заключившее договор перевозки с перевозчиком в устной или письменной форме;

3) жолаушының мүлкі – тасымалдау кезінде зиян келтірілгені үшін тасымалдаушы жауап беретін жолаушының багажы және жолаушының өзімен алып жүретін қол жүгі;
4) пайда алушы – осы Заңға сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
5) сақтандыру жағдайы – басталуына орай сақтандыру шарты сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін оқиға;
6) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;
7) сақтандыру сомасы – сақтандыру объектісі сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемін білдіретін ақша сомасы;
8) сақтандыру сыйлықақысы – сақтанушы сақтандырушыға соңғысы сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемесін қабылдағаны үшін төлеуге міндетті ақша сомасы;
9) сақтандыру төлемі – сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру сомасы шегінде төлейтін ақша сомасы;
10) сақтандырушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алған, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға немесе пайдасына шарт жасалған өзге тұлғаға (пайда алушыға) шартта айқындалған сома (сақтандыру сомасы) шегінде сақтандыру төлемін жүргізуге міндетті заңды тұлға;
11) сақтандырылушы – өзіне қатысты сақтандыру жүзеге асырылатын тұлға;
12) сақтанушы – сақтандырушымен сақтандыру шартын жасасқан тұлға. Егер сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы бір мезгілде сақтандырылушы болып табылады;
13) тасымалдаушы – меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде, қалалық рельстік көлікті қоса алғанда, теміржол, теңіз, ішкі су, әуе, автомобиль көлігі құралын иеленетін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жолаушыларды және олардың мүлкін ақы төлеу немесе жалдау бойынша тасымалдауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
14) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі – тасымалдаушының жолаушыларды тасымалдау кезінде олардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне келтірілген зиянды өтеуінің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген өтеу міндеті;
15) франшиза – сақтандырушыны белгілі бір мөлшерден аспайтын залалды өтеуден босату.";

3) имущество пассажира – багаж пассажира и перевозимая пассажиром с собой ручная кладь, за причинение вреда которым при перевозке отвечает перевозчик;
4) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с настоящим Законом является получателем страховой выплаты;
5) страховой случай – событие, с наступлением которого договор страхования предусматривает осуществление страховой выплаты;
6) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
7) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая;
8) страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату страхователю (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором страхования;
9) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая страховщиком страхователю (выгодоприобретателю) в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
10) страховщик – юридическое лицо, получившее лицензию на право осуществления страховой деятельности на территории Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату страхователю или иному лицу, в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю), в пределах определенной договором суммы (страховой суммы);
11) застрахованный – лицо, в отношении которого осуществляется страхование;
12) страхователь – лицо, заключившее договор страхования со страховщиком. Если иное не предусмотрено договором страхования, страхователь одновременно является застрахованным;
13) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее железнодорожным, морским, внутренним водным, воздушным, автомобильным транспортным средством, включая городской рельсовый транспорт, на праве собственности или на иных законных основаниях и осуществляющее перевозку пассажиров и их имущества за плату или по найму в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами – установленная гражданским законодательством Республики Казахстан обязанность перевозчика возместить вред, причиненный жизни, здоровью и (или) имуществу пассажиров при их перевозке;
15) франшиза – освобождение страховщика от возмещения ущерба, не превышающего определенного размера.";

2) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандырудың негізгі қағидаттары:
жәбірленушілердің мүліктік мүдделерін осы Заңда белгіленген көлемде және тәртіппен қорғауды қамтамасыз ету;
тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша жауапкершілігі сақтандырылған тасымалдаушының жолаушыларды және олардың мүлкін тасымалдауды жүзеге асыруы;
тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша тараптардың өз міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету болып табылады.";
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасаспай жолаушыларды тасымалдауға жол бермеу
1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасаспаған тасымалдаушының жолаушыларды тасымалдауына жол берілмейді.
2. Халықаралық тасымалды жүзеге асыратын тасымалдаушы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес тасымалдаушының жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
3. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның бөлімшелері және көліктік бақылау органдары құжаттарды тексеру кезінде тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндетті тасымалдаушының орындауын тексеруге мiндеттi.
4. Көлік және коммуникациялар саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган осы баптың 1-тармағын бұзғаны үшін тасымалдаушы лицензиясының қолданысын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрады.";
4) 8-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
5) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жолаушылар көлігіндегі оқиға және оның салдары туралы ақпарат қолында бар жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның бөлімшелері, прокуратура органдары, соттар, денсаулық сақтау ұйымдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтандырылушыға, пайда алушыға және сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";
6) 10-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисін электрондық нысанда ресімдеуі арқылы жасалады.
Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу үшін сақтанушының өтініші негіз болып табылады.
Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында көрсетілуге жататын талаптардың толық болмағаны үшін сақтандырушы жауапты болады. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";

2) пункт 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. Основными принципами обязательного страхования ответственности перевозчика являются:
обеспечение защиты имущественных интересов потерпевших в объеме и порядке, установленных настоящим Законом;
осуществление перевозчиком перевозки пассажиров и их имущества, ответственность которого застрахована по договору обязательного страхования ответственности перевозчика;
обеспечение выполнения сторонами своих обязательств по договору обязательного страхования ответственности перевозчика.";
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Недопустимость перевозки пассажиров без заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика
1. Перевозка пассажиров перевозчиком, не заключившим договор обязательного страхования ответственности перевозчика, не допускается.
2. Перевозчик, осуществляющий международные перевозки, обязан заключить договор страхования ответственности перевозчика в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. Подразделения уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения и органы транспортного контроля при проверке документов обязаны проверить выполнение перевозчиком обязанности по заключению договора обязательного страхования ответственности перевозчика.
4. За нарушение пункта 1 настоящей статьи уполномоченный государственный орган в области транспорта и коммуникаций приостанавливает действие лицензии перевозчика на срок до шести месяцев.";
4) пункт 5 статьи 8 исключить;
5) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Подразделения уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения, органы прокуратуры, суды, организации здравоохранения, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о происшествии на пассажирском транспорте и его последствиях, обязаны предоставить данную информацию страховщику, застрахованному, выгодоприобретателю и страховому омбудсману при их обращении.";
6) в статье 10:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности перевозчика заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика является заявление страхователя.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности перевозчика, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности перевозчика вследствие неполноты отдельных его условий спор решается в пользу страхователя.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің мазмұны мен ресімделуі жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленеді.";
6-тармақ алып тасталсын;
7) 3-тарау мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасындағы электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жөнелтуді;
2) сақтанушының тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға):
мәліметтерді өзгерту, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтініштерді, хабарламаларды және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарламаның тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности перевозчика по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности перевозчика устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
пункт 6 исключить;
7) главу 3 дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме интернет-ресурс страховщика используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности перевозчика через информационную систему организации по формированию и ведению базы данных;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика определяются уполномоченным органом.

4. Егер тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде, осы сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтанушымен сақтандырушы ұсынған талаптарда жасалды деп есептеледі.

4. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности перевозчика.

5. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы өзіне ұсынылған талаптарда осы қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.

5. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.

6. Сақтандырушы тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасасуға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдаланып тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховщиком.";

8) 12-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатқан және осы сақтандырушымен тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандырудың жаңа шартын жасасқан кезде сақтандырушының сақтандыру сыйлықақысының бір бөлiгiн мынадай мөлшерлерде ұстап қалуға құқығы бар:
ССБ = СС * n/N, мұнда:
ССБ – сақтандырушы ұстап қалатын сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi (теңгемен);
СС – тасымалдаушыны мiндеттi сақтандыру шарты бойынша төленген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi (теңгемен);
n – тасымалдаушыны мiндеттi сақтандыру шарты күшiне енген күннен бастап, өтiнiш жасалған күндi қоса алғанда, оны мерзiмiнен бұрын тоқтатқан күнге дейiн өткен мерзiм (күнмен);
N – тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты жасалған мерзiм (күнмен).";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

8) в статье 12:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При досрочном прекращении договора обязательного страхования ответственности перевозчика и заключении нового договора обязательного страхования ответственности перевозчика с этим же страховщиком страховщик имеет право на удержание части страховой премии в следующих размерах:
ЧСП = СП * n/N, где:
ЧСП – размер страховой премии, удерживаемой страховщиком (в тенге);
СП – размер страховой премии, оплаченной по договору обязательного страхования перевозчика (в тенге);
n – срок, прошедший с даты вступления в силу договора обязательного страхования перевозчика до даты его досрочного прекращения (в днях), включая день обращения;
N – срок заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика (в днях).";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

8 айдан 9 айды қоса алғанға дейін
85
10
9 айдан 10 айды қоса алғанға дейін
90
11
10 айдан 11 айды қоса алғанға дейін
95
12
11 айдан жоғары
100
";
9) 13-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";

от 8 до 9 месяцев включительно
85
10
от 9 до 10 месяцев включительно
90
11
от 10 до 11 месяцев включительно
95
12
свыше 11 месяцев
100
";
9) в части первой пункта 1 статьи 13:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности перевозчика;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";

10) 14-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны (сақтандырылушыны) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру талаптарымен, оның ішінде тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын тараптардың құқықтарымен және міндеттерімен таныстыруға;
2) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушыға (сақтандырылушыға) сақтандыру полисін ресімдеуге;";
мынадай мазмұндағы 4-1), 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде, оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
"5-1) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (жәбірленушінің, пайда алушының) талабын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
5-2) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде сақтандыру омбудсманына қайта жіберуге;";
11) 15-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
12) 16-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасалған жағдайда, сақтандырушының ұйғаруы бойынша сақтанушыға осы бапқа және осы Заңның 17-бабына сәйкес есептелген, төленуге жататын сақтандыру сыйлықақысының он пайызынан аспайтын мөлшерде шегеріс берілуі мүмкін.
Бұл ретте тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартында бір мезгілде сақтандыру сыйлықақысының жалпы сомасы мен шегеріс (болған кезде) ескерілген сақтандыру сыйлықақысының сомасы көрсетілуге тиіс.
Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдаланбай өзге тәсілдермен, оның ішінде сақтандыру агенттері арқылы жасасу кезінде шегерістер беруге жол берілмейді.";

10) в части первой пункта 2 статьи 14:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя (застрахованного) с условиями обязательного страхования ответственности перевозчика, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
2) при заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика оформить страхователю (застрахованному) страховой полис;";
дополнить подпунктами 4-1), 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"4-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
"5-1) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
5-2) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
11) в пункте 1 статьи 15:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности перевозчика;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";
12) в статье 16:
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием интернет-ресурса страховщика по усмотрению страховщика страхователю может быть предоставлена скидка в размере не более десяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии с настоящей статьей и статьей 17 настоящего Закона.
При этом в договоре обязательного страхования ответственности перевозчика должны быть одновременно указаны общая сумма страховой премии и сумма страховой премии с учетом скидки (при наличии).
Не допускается предоставление скидок при заключении договоров обязательного страхования ответственности перевозчика иными способами без использования интернет-ресурса страховщика, в том числе через страховых агентов.";

13) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Теміржол тасымалынан басқа, жолаушылар тасымалының өзге де түрлерін жүзеге асыратын тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырушы осы Заңның 16-бабының 1-тармағында көзделген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін өзі жүргізген сақтандыру тәуекелін бағалаудың нәтижелері бойынша ұлғайтуы мүмкін, бірақ ол 2 еседен аспауға тиіс.";
14) 18-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу мүмкіндігін сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы береді.";
15) 19-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру жағдайының басталуын, сондай-ақ тасымалдау кезінде жолаушылардың мүлкіне келтірілген зиянның мөлшерін дәлелдеу сақтанушыға (сақтандырылушыға) жүктеледі.";
16) 20-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында бір сақтандыру жағдайы (сақтандыру сомасы) бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі бөлек көрсетілуге және кемінде мынадай мөлшерлерді құрауға (айлық есептік көрсеткіштермен):
әрбір жәбірленушінің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиян үшін және ол мыналарға алып келсе:
қаза табуға – 5 000;
мүгедектіктің:
I тобы белгіленсе – 5 000;
II тобы белгіленсе – 3 500;
III тобы белгіленсе – 2 500;
мүгедек балаға – 5 000.
мертігуге, жарақаттануға немесе денсаулықтың мүгедектік белгіленбеген өзге де зақымдануына – амбулаториялық және (немесе) стационарлық емделуге іс жүзіндегі шығыстар мөлшерінде, бірақ 200-ден аспауға;
әрбір жәбірленушінің мүлкіне келтірілген зиян үшін – келтірілген зиян мөлшерінде, бірақ 250-ден аспауға тиіс.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жолаушының өмірі мен денсаулығына тасымалдау кезеңінде келтірілген зиян үшін сақтандыру төлемі тасымалдаушының кінәсіна қарамастан өтеуге жатады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жәбірленуші қайтыс болған жағдайда, жәбірленушіні жерлеуді жүзеге асырған тұлғаға сақтандырушы бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жерлеуге арналған шығыстарды өтейді.";
17) 21-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде қоса беріле отырып, электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талап өтініш берушіні сақтандырушының орналасқан жері бойынша сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын ұсынудан босатпайды.";

13) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика, осуществляющего иные виды пассажирских перевозок, кроме железнодорожных, размер страховой премии, предусмотренный пунктом 1 статьи 16 настоящего Закона, может быть увеличен страховщиком по результатам проведенной им оценки страхового риска, но не более чем в 2 раза.";
14) статью 18 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Страховщик предоставляет возможность оплаты страховой премии безналичным способом через интернет-ресурс страховщика.";
15) часть первую пункта 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4. Доказывание наступления страхового случая, а также размеров причиненного им вреда имуществу пассажиров при их перевозке лежит на страхователе (застрахованном).";
16) в статье 20:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В договоре обязательного страхования ответственности перевозчика предельный объем ответственности страховщика по одному страховому случаю (страховая сумма) должен быть указан раздельно и составлять не менее следующих размеров (в месячных расчетных показателях):
за вред, причиненный жизни и здоровью каждого потерпевшего и повлекший:
гибель – 5 000;
установление инвалидности:
I группа – 5 000,
II группа – 3 500,
III группа – 2 500;
ребенок-инвалид – 5 000;
увечье, травму или иное повреждение здоровья без установления инвалидности, – в размере фактических расходов на амбулаторное и (или) стационарное лечение, но не более 200;
за вред, причиненный имуществу каждого потерпевшего, – в размере причиненного вреда, но не более 250.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Страховая выплата за вред жизни и здоровью пассажира, причиненный в период перевозки, подлежит возмещению независимо от вины перевозчика.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае смерти потерпевшего лицу, осуществившему погребение потерпевшего, страховщиком возмещаются расходы на погребение в размере ста месячных расчетных показателей.";
17) в статье 21:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требование о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";

2-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы талабын электрондық нысанда жөнелткен жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсынуы мүмкін.";
18) 24-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушының, сақтандырылушының, пайда алушының залалдың тиісті өтемін залал келтіруге кінәлі тұлғадан алуы;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандырушы сақтандыру төлемінен бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішті және барлық құжатты алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемі туралы талапты мәлімдеген тұлғаға сақтандыру төлемінен толық немесе ішінара бас тарту туралы тиісті шешімді бас тарту себептерін уәжді түрде негіздей отырып, жазбаша нысанда жіберуге міндетті.";
19) 5-тарау мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы):
талаптарын көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге не тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының, жәбірленушінің (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
18. "Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

подпункт 1) части первой пункта 2 исключить;
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";
18) в статье 24:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) получение страхователем, застрахованным, выгодоприобретателем соответствующего возмещения убытка от лица, виновного в причинении убытка;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При наличии оснований для отказа в страховой выплате страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения заявления и всех документов направить лицу, заявившему требование о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.";
19) главу 5 дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности перевозчика, страхователь (потерпевший, выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности перевозчика.
2. Страховщик при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя, потерпевшего (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
18. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; 2007 г., № 8, ст.52; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2009 г., № 17, ст.81; № 24, ст.134; 2010 г., № 1-2, ст.1; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 2, ст.25; 2012 г., № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2014 г., № 8, ст.44; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 8-I, ст.65; 2017 г., № 23-III, ст.111; 2018 г., № 1, ст.4; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
2) 4-баптың 2-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын көлiк құралының иесi жасасқан кезде көлік құралын пайдалану;";
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасаспай көлік құралын пайдалануға жол бермеу
1. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты жасалмаған жағдайда, көлік құралын пайдалануға жол берілмейді.
2. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның бөлімшелері және көліктік бақылау органдары құжаттарды тексеру кезінде көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерді көлiк құралдары иелерiнiң орындауын тексеруге мiндеттi.";
4) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Көлiк құралдары иелерінің жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асырудың ерекшелiктерi
1. Сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген заңды тұлға көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына арналған лицензия алғанға дейін "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорымен қатысу шартын жасасуға міндетті.
2. Бәсекелестiктi шектеуге немесе болғызбауға, бiр сақтандырушылардың екінші сақтандырушыларға көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу бойынша негiзсiз артықшылықтарды беруіне немесе алуына, сақтанушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiне нұқсан келтіруге бағытталған қызметке жол берілмейді.
3. Көлiк құралдарының иелерi басқа мемлекеттердің сақтандырушыларымен көлік құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн сақтандыру шарттарын, оның ішінде электрондық нысанда жасасуға құқылы, бұл жағдайда осы сақтандыру көлiк құралдарының иелерiн Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде ғана сақтандыру арқылы қорғауды қамтамасыз етеді.";
5) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көлiк оқиғасы және оның салдары туралы ақпарат қолында бар ішкi iстер органдары, прокуратура органдары, соттар, денсаулық сақтау ұйымдары, өзге де мемлекеттiк органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтандыру омбудсманына және Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорына олар өтініш жасаған кезде беруге мiндеттi.";

1) статью 1 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";";
2) абзац третий пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"эксплуатация транспортного средства при условии заключения его владельцем договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;";
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Недопустимость эксплуатации транспортного средства без заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств
1. Эксплуатация транспортного средства в случае незаключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств не допускается.
2. Подразделения уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения и органы транспортного контроля при проверке документов обязаны проверить выполнение владельцами транспортных средств обязанности по заключению договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.";
4) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Особенности осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств
1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств обязано заключить договор участия с Фондом гарантирования страховых выплат в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат".
2. Не допускается деятельность, направленная на ограничение или устранение конкуренции, предоставление или получение необоснованных преимуществ по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств одними страховщиками перед другими, ущемление прав и законных интересов страхователей.
3. Владельцы транспортных средств вправе заключать договоры страхования ответственности владельцев транспортных средств со страховщиками других государств, в том числе в электронной форме, при условии, что это страхование обеспечивает страховую защиту владельцев транспортных средств только за пределами Республики Казахстан.";
5) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Органы внутренних дел, органы прокуратуры, суды, организации здравоохранения, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о транспортном происшествии и его последствиях, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страховому омбудсману и Фонду гарантирования страховых выплат при их обращении.";

6) 10-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлігін мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисiн электрондық нысанда ресімдеуi арқылы жасалады.
Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшiн сақтандыру сыйлықақысын есептеу және сақтанушыны, сақтандырылушыны сәйкестендіру үшін қажетті деректерді қамтитын сақтанушының өтініші негiз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің мазмұны мен ресiмделуі жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленедi.";
7-тармақ алып тасталсын;
7) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Стандартты шарт пайдаланылатын көлiк құралының әрбір бiрлiгiне жасалады.";
8) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кешендi шарт барлық пайдаланылатын көлiк құралдарына жасалады.";
9) 3-тарау мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
"12-1-бап. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасындағы электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

6) в статье 10:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств является заявление страхователя, содержащее данные, необходимые для расчета страховой премии и идентификации страхователя, застрахованного.";
дополнить пунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1. Договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности владельцев транспортных средств устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
пункт 7 исключить;
7) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. Стандартный договор заключается на каждую единицу эксплуатируемого транспортного средства.";
8) пункт 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2. Комплексный договор заключается на все эксплуатируемые транспортные средства.";
9) главу 3 дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме интернет-ресурс страховщика используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.

3. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жөнелтуді;
2) сақтанушының көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушы, пайда алушыға):
мәліметтерді өзгерту, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтініштерді, хабарламаларды және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарламаның тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Егер көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде, осы сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтанушымен сақтандырушы ұсынған талаптарда жасалды деп есептеледі.
5. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы ол өзіне ұсынылған талаптарда осы қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.

3. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств через информационную систему организации по формированию и ведению базы данных;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.

6. Сақтандырушы көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы ақпараттық іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасасуға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдаланып көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
10) 14-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "тоқтатылған;" деген сөз "тоқтатылған жағдайларда тоқтатылды деп есептеледі." деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру төлемi жүзеге асырылған кезде сақтандырушы бір жұмыс күні ішінде сақтанушыға және дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымға көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының қолданылуы тоқтатылғаны туралы хабарлайды. Бұл ретте көлiк құралының (егер ол жойылмаса) иесi өзiнiң таңдауы бойынша мiндеттi сақтандырудың осы сыныбын (түрiн) жүзеге асыруға құқығы бар кез келген сақтандырушымен жаңа кезеңге көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға мiндеттi.";
11) 15-бапта:
3-тармақтың бірінші абзацындағы "сақтанушының" деген сөз "сақтандырушының" деген сөзбен, "қайтарып алуға құқығы бар" деген сөздер "ұстап қалуға құқығы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші абзацындағы "сақтанушының" деген сөз "сақтандырушының" деген сөзбен, "қайтарып алуға құқығы бар" деген сөздер "ұстап қалуға құқығы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 16-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша алып тасталсын;
5-1) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 29-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
13) 17-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1), 2), 5-1) және 6-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) caқтанушыны (сақтандырылушыны) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру талаптарымен, оның ішінде көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын тараптардың құқықтарымен және мiндеттерiмен таныстыруға;

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховщиком.";
10) в статье 14:
подпункт 3) пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При осуществлении страховой выплаты страховщик в течение одного рабочего дня информирует страхователя и организацию по формированию и ведению базы данных о прекращении действия договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств. При этом владелец транспортного средства (если оно не уничтожено) обязан заключить договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств на новый период по его выбору с любым страховщиком, имеющим право на осуществление данного класса (вида) обязательного страхования.";
11) в статье 15:
в абзаце первом пункта 3 слова "страхователь имеет право на возврат" заменить словами "страховщик имеет право на удержание";
в абзаце первом пункта 4 слова "страхователь имеет право на возврат" заменить словами "страховщик имеет право на удержание";";
12) в части первой пункта 1 статьи 16:
подпункт 2) исключить;
подпункты 5-1) и 6) изложить в следующей редакции:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 29-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";
13) в части первой пункта 2 статьи 17:
подпункты 1), 2), 5-1) и 6-1) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя (застрахованного) с условиями обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;

2) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқаннан кейiн сақтанушыға (сақтандырылушыға) сақтандыру полисiн ресімдеуге;";
"5-1) жәбiрленушiнiң немесе жәбiрленушiнiң қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құқығы бар тұлғаның жазбаша өтiнiшiн алған күннен бастап бір жұмыс күнi iшiнде, сақтандыру жағдайын растайтын құжат болған кезде көлiк оқиғасына кiнәлi болып табылатын сақтанушының көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуы туралы мәліметтерді (сақтанушының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), көлiк құралын мемлекеттік тiркеу нөмiрi, нөмiрi және жасалған күнi) жазбаша ұсынуға;";
"6-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде, оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
мынадай мазмұндағы 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-2) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтініш алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (жәбірленушінің, пайда алушының) талабын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
7-3) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде сақтандыру омбудсманына қайта жіберуге;";
14) 18-баптың 1-тармағында:
4-1), 4-2), 5-1) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiрілуіне кiнәлi тұлғаның сақтандырушысына осы Заңның 17-бабының 5-1) тармақшасында көзделген тәртiппен осы тұлғаның көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының бар екендiгi туралы мәлiметтердi (сақтанушының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), көлiк құралын мемлекеттік тiркеу нөмiрi, нөмiрi және жасалған күнi) растау туралы жазбаша өтініш жасауға;
4-2) сақтандыру жағдайын растайтын құжат болған кезде дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымға жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiрілуіне кiнәлi тұлғаның көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының бар не жоқ екендігі туралы мәлiметтердi (сақтанушының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), көлiк құралын мемлекеттік тiркеу нөмiрi, нөмiрi және жасалған күнi) ұсыну туралы жазбаша өтініш жасауға;";

2) по заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств оформить страхователю (застрахованному) страховой полис;";
"5-1) в течение рабочего дня с даты получения письменного обращения потерпевшего или лица, имеющего согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего, письменно представить сведения о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) страхователя, государственный номер регистрации транспортного средства, номер и дата заключения) страхователем, являющимся виновником транспортного происшествия, при наличии документа, подтверждающего страховой случай;";
"6-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
дополнить подпунктами 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-2) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
7-3) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
14) в пункте 1 статьи 18:
подпункты 4-1), 4-2), 5-1) и 6) изложить в следующей редакции:
"4-1) письменно обратиться к страховщику лица, виновного в причинении вреда жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего, о подтверждении сведений о наличии договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) страхователя, государственный номер регистрации транспортного средства, номер и дата заключения) у данного лица в порядке, предусмотренном подпунктом 5-1) статьи 17 настоящего Закона;
4-2) письменно обратиться в организацию по формированию и ведению базы данных о представлении сведений о наличии либо отсутствии договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) страхователя, государственный номер регистрации транспортного средства, номер и дата заключения) у лица, виновного в причинении вреда жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего, при наличии документа, подтверждающего страховой случай;";

"5-1) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 29-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы не сақтандырушы, оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
15) 19-баптың 11-тармағының үшінші бөлігіндегі "деректер базасын қалыптастырып, жүргізуді жүзеге асыратын" деген сөздер "дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерiн азайту
1. Көлiк құралдарының иелерi – Ұлы Отан соғысының қатысушылары және оларға теңестiрiлген адамдар, I және II топтағы мүгедектер, зейнеткерлер стандартты шарт жасасқан кезде осы Заңның 19-бабына сәйкес есептелген, төленуге жататын сақтандыру сыйлықақысының елу пайызы мөлшерінде сақтандыру сыйлықақыларын төлейдi.
Егер көлiк құралын осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде аталған адамдар санатына жатпайтын басқа иелер де пайдаланатын болса, онда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру мұндай жеңiлдiк берiлмей жүзеге асырылады.
2. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасалған жағдайда, сақтандырушының ұйғаруы бойынша сақтанушыға осы Заңның 19-бабына сәйкес есептелген, төленуге жататын сақтандыру сыйлықақысының он пайызынан аспайтын мөлшерде шегеріс берілуі мүмкін.
Бұл ретте көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартында бір мезгілде сақтандыру сыйлықақысының жалпы сомасы мен шегеріс (болған кезде) ескерілген сақтандыру сыйлықақысының сомасы көрсетілуге тиіс.
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдаланбай өзге тәсілдермен, оның ішінде сақтандыру агенттері арқылы жасасу кезінде шегерістер беруге жол берілмейді.";
17) 21-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу мүмкіндігін береді.";
18) 22-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандырушы пайда алушыға тиесілі сақтандыру төлемінен зиян мөлшерін айқындауға байланысты меншікті шығыстарды ұстап қалуға құқылы емес.";
19) 24-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 29-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе его интернет-ресурс, либо через страховщика, его филиал, представительство);";
15) в части третьей пункта 11 статьи 19 слова ", осуществляющую формирование и ведение" заменить словами "по формированию и ведению";
16) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Уменьшение размера страховых премий
1. Владельцы транспортных средств – участники Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, инвалиды I и II групп, пенсионеры при заключении стандартного договора уплачивают страховые премии в размере пятидесяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.
Если транспортное средство эксплуатируется также другими владельцами, не относящимися к категории лиц, указанных в части первой настоящего пункта, то обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств осуществляется без предоставления такой льготы.
2. В случае заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием интернет-ресурса страховщика по усмотрению страховщика страхователю может быть предоставлена скидка в размере не более десяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.
При этом в договоре обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств должны быть одновременно указаны общая сумма страховой премии и сумма страховой премии с учетом скидки (при наличии).
Не допускается предоставление скидок при заключении договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств иными способами без использования интернет-ресурса страховщика, в том числе через страховых агентов.";
17) статью 21 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Страховщик предоставляет возможность оплаты страховой премии безналичным способом через интернет-ресурс страховщика.";
18) пункт 5 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"5. Страховщик не вправе удерживать со страховой выплаты, причитающейся выгодоприобретателю, собственные расходы, связанные с определением размера вреда.";
19) в статье 24:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1) әрбiр жәбiрленушiнiң өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиян үшiн және ол мыналарға алып келсе:
қаза табуға – 2 000;
мүгедектiктiң:
I тобы белгiленсе – 1 600;
II тобы белгiленсе – 1 200;
III тобы белгiленсе – 500;
мүгедек балаға – 1 000;
мертiгуге, жарақаттануға немесе денсаулықтың мүгедектiк белгіленбеген өзге де зақымдануына – амбулаториялық және (немесе) стационарлық емделуге іс жүзіндегі шығыстар мөлшерiнде, бiрақ 300-ден аспауға;";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтанушының (сақтандырылушының) залалдарды болғызбау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстары, eгep мұндай шығыстар қажеттi болса немесе сақтандырушының нұсқауларын орындау үшiн жұмсалса, егер тиiстi шаралар тiптi сәтсiз болса да сақтандырушының өтеуiне жатады.
Мұндай шығыстар нақты мөлшерде өтеледi, бұл ретте сақтандыру төлемiнiң және шығыстар өтемақысының жалпы сомасы көлiк құралы иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында белгiленген жауапкершіліктің шекті көлемінен аспауға тиiс. Егер шығыстар сақтанушының сақтандырушы нұсқауларын орындауы нәтижесiнде туындаған болса, олар жауапкершіліктің шекті көлеміне қатыссыз, толық мөлшерде өтеледi.
Көрсетілген шығыстарды сақтандырушы тiкелей шеккен тұлғаға өтейдi.
5. Келтiрiлген зиянды толығымен өтеу үшiн жауапкершіліктің шекті көлемі жетпеген кезде сақтанушы жәбiрленушiге сақтандыру сомасы мен зиянның нақты мөлшерi арасындағы айырманы өтейдi.";
20) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтанушы (сақтандырылушы) немесе пайда алушы болып табылатын өзге тұлға, пайда алушының тұрғылықты жерiн, байланыс телефондарын, банктiк деректемелерiн (қажетіне қарай), сақтандыру төлемiн қолма-қол ақшамен сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар қоса беріле отырып, не банктiк шотқа аудару арқылы алу тәртібін көрсете отырып жазбаша нысанда ұсынады.
Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде қоса беріле отырып, электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талаптар өтініш берушіні сақтандырушының орналасқан жері бойынша сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын ұсынудан босатпайды.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтініш беруші ұсынған құжаттардың толық тізбесін және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, анықтаманы екі данада жасауға міндетті.
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы өтінішін электрондық тәсілмен жөнелткен жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсынуы мүмкін.
Өтініш беруші сақтандырушыға өзі келіп өтініш жасаған кезде анықтаманың бір данасы өтініш берушіге беріледі, өтініш берушінің оны алғаны туралы белгі қойылған екінші данасы сақтандырушыда қалады.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:

"1) за вред, причиненный жизни или здоровью каждого потерпевшего и повлекший:
гибель – 2000;
установление инвалидности:
I группы – 1600,
II группы – 1200,
III группы – 500;
ребенок-инвалид – 1000;
увечье, травму или иное повреждение здоровья без установления инвалидности, – в размере фактических расходов на амбулаторное и (или) стационарное лечение, но не более 300;";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Расходы, понесенные страхователем (застрахованным) в целях предотвращения или уменьшения убытков, подлежат возмещению страховщиком, если такие расходы были необходимы или были произведены для выполнения указаний страховщика, даже если соответствующие меры оказались безуспешными.
Такие расходы возмещаются в фактических размерах, при этом общая сумма страховой выплаты и компенсации расходов не должна превышать предельный объем ответственности, установленный договором обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств. Если расходы возникли в результате исполнения страхователем указаний страховщика, они возмещаются в полном размере безотносительно к предельному объему ответственности.
Указанные расходы возмещаются страховщиком непосредственно лицу, понесшему их.
5. При недостаточности предельного объема ответственности для полного возмещения причиненного вреда страхователь возмещает потерпевшему разницу между страховой суммой и фактическим размером вреда.";
20) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем (застрахованным) или иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, в письменной форме с указанием места жительства, контактных телефонов выгодоприобретателя, банковских реквизитов (при необходимости), порядка получения страховой выплаты – наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требование о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
подпункт 1) части первой пункта 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан составить в двух экземплярах справку с указанием полного перечня представленных заявителем документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) заявления о страховой выплате электронным способом страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.
При личном обращении заявителя к страховщику один экземпляр справки выдается заявителю, второй экземпляр с отметкой заявителя в ее получении остается у страховщика.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:

"9. Сақтандырушы жәбірленушінің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісі болмаған кезде, сақтандыру төлемін ішкі істер органдары берген оқиғаның схемасы бар жол жүрісі қағидаларының бұзылғаны туралы хаттама негізінде жүзеге асыруға құқылы.";
21) 26-1-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру жағдайы басталған кезде жәбірленуші немесе жәбірленушінің қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құқығы бар тұлға келтірілген зиянның өтемін алу үшін, кінәсінан сақтандыру жағдайы болған адамның көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты болған кезде, көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша жәбірленушінің жауапкершілігін сақтандырған сақтандырушыға өтініш жасауға құқылы.";
22) 5-тарау мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
"29-1-бап. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы):
талаптарын көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге не
көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды реттеудің одан кейінгі тәртібін көрсете отырып жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының, жәбірленушінің (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.";
23) 30-1, 30-2, 30-3 және 30-4-баптар алып тасталсын.
19. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):

"9. Страховщик вправе осуществить страховую выплату на основании протокола о нарушении правил дорожного движения со схемой происшествия, выданного органами внутренних дел, при отсутствии факта причинения вреда жизни и здоровью потерпевшего.";
21) часть первую пункта 1 статьи 26-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наступлении страхового случая потерпевший или лицо, имеющее согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего, для получения возмещения причиненного вреда вправе обратиться к страховщику, который застраховал ответственность потерпевшего по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, при условии наличия у лица, по вине которого произошел страховой случай, договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.";
22) главу 5 дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
"Статья 29-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, страхователь (потерпевший, выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.
2. Страховщик при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя, потерпевшего (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.";
23) статьи 30-1, 30-2, 30-3 и 30-4 исключить.
19. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст.119; 2004 г., № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 7-8, ст.24; № 14, ст.58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 10, ст.52; № 11, ст.55; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28; № 9, ст.67; № 17, ст.141; 2008 г., № 15-16, ст.64; № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 21, ст.97; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18; № 17, ст.81; № 19, ст.88; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 15, ст.125; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.14, 15; № 10, ст.77; № 13, ст.91; № 20, ст.121;№ 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-I, 19-II, ст.96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.128; № 22-III, ст.149; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 6, ст.45; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7):

1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесі – қор биржасының материалдық-техникалық құралдары мен ішкі құжаттарының кешені, оларды пайдалана отырып оның пайдаланушылары арасында белгіленімдермен алмасуға қолдау көрсетіледі және мәмілелер жасасу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі;";
14) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесі – орталық депозитарийдің материалдық-техникалық құралдары мен ішкі құжаттарының кешені, оларды пайдалана отырып ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында белгіленімдермен алмасуға қолдау көрсетіледі және мәмілелер жасасу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі;";
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) бірыңғай оператор – Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес айқындалған мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор;";
18) тармақша алып тасталсын;
22) тармақшадағы "ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жасалған" деген сөздер алып тасталсын;
23) тармақша алып тасталсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) депонент – орталық депозитарийдiң осы Заңның 59-бабының 1-тармағында айқындалған функцияларды жүзеге асыратын клиентi;";
29) тармақшадағы ", тiркеушi" деген сөз алып тасталсын;
32) тармақшадағы "тіркеуші мен" деген сөздер алып тасталсын;
51) тармақшадағы "және (немесе) бірыңғай тіркеушінің" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 52-1) тармақшамен толықтырылсын:
"52-1) ковенанттар (шектеулер) – басталуы мемлекеттік емес облигациялар эмитентінде мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісінде белгіленген міндеттемелердің туындауына алып келетін жағдайлар;";
мынадай мазмұндағы 55-1) тармақшамен толықтырылсын:
"55-1) қор биржасының ресми тізімі – енгізу және болу үшін бағалы қағаздар мен бағалы қағаздар эмитенттері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің және қор биржасының ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес келетін қор биржасы тізімінің бір бөлігі;";
мынадай мазмұндағы 55-2) тармақшамен толықтырылсын:
"55-2) корпоративтік оқиғалар – эмитент қызметіне елеулі әсер ететін, бағалы қағаздарды ұстаушылар мен эмитент инвесторларының осы Заңның 102-бабында айқындалған мүдделерін қозғайтын оқиғалар;";
59) тармақшадағы "тiзiмiнiң санатына енгiзу және сол санатта болу үшін" деген сөздер "тiзiмiнiң санатына және (немесе) секторына енгiзу және соларда болу үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в статье 1:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) интегрированная информационная система биржевого рынка ценных бумаг – комплекс материально-технических средств и внутренних документов фондовой биржи, с использованием которых поддерживается обмен котировками и обеспечивается возможность заключения сделок между ее пользователями;";
подпункт 14) исключить;
подпункт 15) исключить;
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) интегрированная информационная система внебиржевого рынка ценных бумаг – комплекс материально-технических средств и внутренних документов центрального депозитария, с использованием которых поддерживается обмен котировками и обеспечивается возможность заключения сделок на неорганизованном рынке ценных бумаг;";
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) единый оператор – единый оператор в сфере учета государственного имущества, определенный в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе;";
подпункт 18) исключить;
в подпункте 22) слова ", заключенным на организованном рынке ценных бумаг" исключить;
подпункт 23) исключить;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) депонент – клиент центрального депозитария, осуществляющий функции, определенные пунктом 1 статьи 59 настоящего Закона;";
в подпункте 29) слово ", регистратором" исключить;
в подпункте 32) слова "регистратора и" исключить;
в подпункте 51) слова "и (или) единого регистратора" исключить;
дополнить подпунктом 52-1) следующего содержания:
"52-1) ковенанты (ограничения) – условия, наступление которых повлечет возникновение обязательств у эмитента негосударственных облигаций, установленных проспектом выпуска негосударственных облигаций;";
дополнить подпунктом 55-1) следующего содержания:
"55-1) официальный список фондовой биржи – часть списка фондовой биржи, для включения в который и нахождения в котором ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа и внутренних документов фондовой биржи;";
дополнить подпунктом 55-2) следующего содержания:
"55-2) корпоративные события – события, оказывающие существенное влияние на деятельность эмитента, затрагивающие интересы держателей ценных бумаг и инвесторов эмитента, определенные статьей 102 настоящего Закона;";
в подпункте 59) слова "в категорию списка ценных бумаг фондовой биржи, для включения и нахождения в которой" заменить словами
"в категорию и (или) сектор списка ценных бумаг фондовой биржи, для включения и нахождения в которых";";

мынадай мазмұндағы 60-1) тармақшамен толықтырылсын:
"60-1) маржиналдық мәміле – бағалы қағаздарды номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие брокер және (немесе) дилер клиентінің тапсырмасы негізінде жасайтын, брокер және (немесе) дилер клиентке қайтарымдылық, мерзімділік пен төлемділік талаптарында ұсынған ақшаны немесе бағалы қағаздарды пайдалана отырып есеп айырысу жүргізілетін бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілесі;";
73) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"73) орталық депозитарий – осы Заңның 45-бабының 2-1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам;";
74) тармақша "депозитарлық қызметті" деген сөздерден кейін "және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті" деген сөздермен толықтырылсын;
81) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"81) сауда-саттықты ұйымдастырушы – осы Заңға сәйкес орталық депозитарийдің клиенттері арасындағы белгіленімдермен алмасу жүйесін пайдалану және оған қолдау көрсету арқылы сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыруы кезіндегі қор биржасы немесе орталық депозитарий;
82) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"82) қор биржасының тізімі – қор биржасының сауда жүйесіне айналысқа жіберуге рұқсат етілген, қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жасалған қаржы құралдарының тізімі;";
89) және 90) тармақшалардағы "сауда-саттықты ұйымдастырушының" деген сөздер "қор биржасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
91) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"91) халықаралық сәйкестендiру нөмiрi (ISIN коды) – бағалы қағаздарды және басқа да қаржы құралдарын сәйкестендiру және есепке алуды жүйелеу мақсатында оларға орталық депозитарий беретiн әрiптiк-цифрлық код;";
2) 3-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының аумағындағы бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің, басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті, бағалы қағаздар нарығын және бағалы қағаздар нарығы субъектілерін реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер қабылдайды;";
5) тармақша алып тасталсын;
10), 11), 14), 15) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтің түрлерін жүзеге асыруға лицензияларды беру, тоқтата тұру және одан айыру тәртібін белгілейді;
11) пруденциалдық нормативтерiнiң түрлерi мен лицензиаттардың қаржылық тұрақтылығының өзге де сақталуы міндетті нормаларын және лимиттерін, олардың мәндерін есептеу тәртібі мен әдiстемесiн белгілейді;";

дополнить подпунктом 60-1) следующего содержания:
"60-1) маржинальная сделка – сделка купли-продажи ценных бумаг, совершаемая брокером и (или) дилером, обладающим правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя ценных бумаг, на основании поручения его клиента, расчет по которой производится с использованием денег или ценных бумаг, предоставленных брокером и (или) дилером клиенту на условиях возвратности, срочности и платности;";
подпункт 73) изложить в следующей редакции:
"73) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные пунктом 2-1 статьи 45 настоящего Закона;";
подпункт 74) дополнить словами "и деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг";
подпункт 81) изложить в следующей редакции:
"81) организатор торгов – фондовая биржа или центральный депозитарий при осуществлении им организационного и технического обеспечения торгов путем эксплуатации и поддержания системы обмена котировками между клиентами центрального депозитария в соответствии с настоящим Законом;";
подпункт 82) изложить в следующей редакции:
"82) список фондовой биржи – составленный в соответствии с внутренними документами фондовой биржи список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе фондовой биржи;";
в подпунктах 89) и 90) слова "организатора торгов" заменить словами "фондовой биржи";
подпункт 91) изложить в следующей редакции:
"91) международный идентификационный номер (код ISIN) – буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета;";
2) в пункте 2 статьи 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) принимает нормативные правовые акты по вопросам регулирования, контроля и надзора рынка ценных бумаг и субъектов рынка ценных бумаг, обязательные для исполнения субъектами рынка ценных бумаг, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;";
подпункт 5) исключить;
подпункты 10), 11), 14), 15) и 19) изложить в следующей редакции:
"10) устанавливает порядок выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
11) устанавливает виды пруденциальных нормативов и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты финансовой устойчивости лицензиатов, порядок и методики расчета их значений;";

"14) мыналардың:
орталық депозитарийдің;
тіркеушінің;
бірыңғай оператордың;
өтініш берушілердің (лицензиаттардың) басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім береді;
15) мыналардың:
орталық депозитарийдің;
тіркеушінің;
бірыңғай оператордың;
лицензиаттардың;
инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептерінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін белгілейді;";
"19) өз құзыретi шегiнде мыналардың:
эмитенттердiң;
орталық депозитарийдiң;
тіркеушінің;
бірыңғай оператордың;
лицензиаттардың қызметiн реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;";
3) 5-1-бапта:
3-тармақтағы "және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Білікті инвесторлардың қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдары инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның инвестициялық басқаруындағы инвесторларды білікті инвесторлар деп тануынсыз, осындай инвесторлардың қаражаты есебінен сатып алынуы мүмкін.";
4) 7-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
5) 8-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "және олардың сараптамасының" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы "эмиссиялық бағалы қағаздарға ұлттық бiрдейлендiру нөмiрлерiн берудi және", "олар және" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағазға орталық депозитарий берген халықаралық сәйкестендіру нөмiрi (ISIN коды) туралы мәліметтерді Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тiзіліміне енгізуді;";
мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті жіберуді (беруді);
5) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының (он екі айдан аспайтын айналыс мерзімі бар мемлекеттік емес облигациялардың шығарылымын қоспағанда) проспектісін жіберуді (беруді) қамтиды.";
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "бастап күнтiзбелiк отыз күн" деген сөздер "кейін он бес жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "күнтізбелік отыз" деген сөздер "жиырма жұмыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"уәкiлеттi органға мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды мемлекеттiк тiркеуге табыс етiлген құжаттарда дәйектемесiз мәлiметтер бергенi" деген сөздер "мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуге қойылатын талаптарды бұзғаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
", сондай-ақ құжаттарды табыс ету мерзiмiн бұзғаны үшiн" деген сөздер алып тасталсын;

"14) выдает согласие на назначение (избрание) руководящих работников:
центрального депозитария;
регистратора;
единого оператора;
заявителей (лицензиатов);
15) устанавливает перечень, формы, сроки и порядок представления отчетов:
центральным депозитарием;
регистратором;
единым оператором;
лицензиатами;
крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем;";
"19) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование, контроль и надзор деятельности:
эмитентов;
центрального депозитария;
регистратора;
единого оператора;
лицензиатов;";
3) в статье 5-1:
в пункте 3 слова "и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем" исключить;
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Финансовые инструменты, разрешенные к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов, могут быть приобретены за счет средств инвесторов, находящихся в инвестиционном управлении организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, без признания таких инвесторов квалифицированными инвесторами.";
4) пункт 2 статьи 7 исключить;
5) в статье 8:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "и их экспертизу" исключить;
в подпункте 2) слова "присвоение национальных идентификационных номеров эмиссионным ценным бумагам и внесение сведений о них и" заменить словами "внесение сведений об";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) внесение в Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг сведений о международном идентификационном номере (коде ISIN), присвоенном негосударственной эмиссионной ценной бумаге центральным депозитарием;";
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) направление (выдачу) свидетельства о государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг;
5) направление (выдачу) проспекта выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг (за исключением выпуска негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев).";
в пункте 3:
в части первой слова "тридцати календарных дней со" заменить словами "пятнадцати рабочих дней после";
в части второй слова "тридцати календарных" заменить словами "двадцати рабочих";
в пункте 4:
слова "представление уполномоченному органу недостоверных сведений в документах для" заменить словами "нарушение требований к";
слова ", а также за нарушение сроков представления документов" исключить;

6) 9, 11, 12 және 13-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсi
1. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсiнде мыналар қамтылуға тиіс:
1) эмитенттің атауы және оның орналасқан жері туралы ақпарат;
2) эмиссиялық бағалы қағаздар туралы, оларды төлеу және олар бойынша кіріс алу тәсілдері туралы мәліметтер;
3) эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру, айналысы, өтеу шарттары мен тәртібі, сондай-ақ осы Заңның 15 және 18-4-баптарында белгіленбеген облигацияларды сатып алудың қосымша шарттары, олар бар болса;
4) ковенанттар (шектеулер), олар бар болса (акциялар шығарылымы проспектісін қоспағанда);
5) эмиссиялық бағалы қағаздарды конвертациялау шарттары, мерзімдері мен тәртібі (конвертацияланатын бағалы қағаздарды шығару кезінде);
6) шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара қамтамасыз ету болып табылатын облигациялар эмитенті мүлкінің құнын көрсете отырып, осы мүлік туралы мәліметтер (қамтамасыз етілген облигациялар бойынша);
7) облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты туралы;
8) эмитенттің орналастырылған (акционерлік қоғам сатып алғандарын қоспағанда) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) он және одан көп пайызын иеленетін құрылтайшылары туралы немесе ірі акционерлері (қатысушылары) туралы мәліметтер;
9) эмитенттің басқару органы және атқарушы органы туралы мәліметтер (акциялар шығарылымының проспектісін қоспағанда);
10) эмитент қызметінің негізгі түрлерін көрсете отырып, эмитенттің қаржы-экономикалық және шаруашылық қызметінің көрсеткіштері;
11) эмитент туралы және ол орналастыратын эмиссиялық бағалы қағаздар туралы қосымша мәліметтер.
2. Осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, эмитент мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды олар туындаған немесе эмитенттің немесе облигацияларды ұстаушылардың тиісті органдары шешім қабылдаған күннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
3. Осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіндегі мәліметтерді өзгертуді эмитент облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысының шешімі негізінде бір мезгілде мынадай шарттар сақталған кезде:
1) орналастырылған (сатып алынғандарын қоспағанда) облигациялардың жалпы санының кемінде сексен бес пайызын иеленетін ұстаушылар осы шешім үшін дауыс берген кезде;

6) статьи 9, 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Проспект выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг
1. Проспект выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг должен содержать следующее:
1) информацию о наименовании эмитента и его месте нахождения;
2) сведения об эмиссионных ценных бумагах, о способах их оплаты и получении дохода по ним;
3) условия и порядок размещения, обращения, погашения эмиссионных ценных бумаг, а также дополнительные условия выкупа облигаций, не установленные статьями 15 и 18-4 настоящего Закона, при их наличии;
4) ковенанты (ограничения) при их наличии (за исключением проспекта выпуска акций);
5) условия, сроки и порядок конвертирования эмиссионных ценных бумаг (при выпуске конвертируемых ценных бумаг);
6) сведения об имуществе эмитента облигаций, являющемся полным или частичным обеспечением обязательств по выпущенным облигациям с указанием стоимости данного имущества (по обеспеченным облигациям);
7) о целевом назначении использования денег, полученных от размещения облигаций;
8) сведения об учредителях или о крупных акционерах (участниках), владеющих десятью и более процентами размещенных (за исключением выкупленных акционерным обществом) акций (долей участия в уставном капитале) эмитента;
9) сведения об органе управления и исполнительном органе эмитента (за исключением проспекта выпуска акций);
10) показатели финансово-экономической и хозяйственной деятельности эмитента с указанием основных видов деятельности эмитента;
11) дополнительные сведения об эмитенте и о размещаемых им эмиссионных ценных бумагах.
2. Эмитент обязан представлять в уполномоченный орган изменения и (или) дополнения в проспект выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг в случае изменения сведений, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 настоящей статьи, в течение тридцати календарных дней после даты их возникновения или принятия решения соответствующими органами эмитента или держателями облигаций.
3. Изменение сведений в проспекте выпуска негосударственных облигаций, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется эмитентом на основании решения общего собрания держателей облигаций при одновременном соблюдении следующих условий:
1) за данное решение проголосовали держатели, владеющие не менее восьмидесятью пятью процентами облигаций от общего количества размещенных (за исключением выкупленных) облигаций;

2) эмитент сатып алған облигацияларды қоспағанда, облигациялар ұстаушылардың құрамында осы шығарылым облигацияларының он пайызынан астамын дербес иеленген екі және одан көп тұлға болған жағдайда, шығарылым шарттарын өзгерту үшін осындай облигациялар ұстаушылардың жалпы санының жетпіс бес және одан көп пайызы дауыс берген кезде жүзеге асырады.
Осы тармақтың талабы қаржы ұйымдарына немесе бас ұйым ретінде банк конгломератына кіретін және қаржы ұйымдары болып табылмайтын ұйымдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда олар қайта құрылымдауды жүргізген кезде қолданылмайды.
4. Эмитент:
1) орналастырылған акциялар санын азайтуды көздейтін акциялар шығарылымының проспектісіне;
2) жарияланған облигациялар санын ұлғайтуды көздейтін мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге құқылы емес.
5. Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес арнайы қаржы компаниясы шығаратын облигациялар шығарылымының проспектісіне қойылатын қосымша талаптар Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасында белгіленеді.
6. Ислам бағалы қағаздары шығарылымының проспектісі исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңеспен келісуге жатады.
Эмитент ислам бағалы қағаздарын ұстаушылардың құқықтары мен мүдделеріне нұқсан келтірілетін жағдайларда, ислам бағалы қағаздары шығарылымының проспектісінде белгіленген ислам бағалы қағаздарын орналастыру, айналысы және өтеу шарттарын өзгертуге құқылы емес.
7. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсiн (облигациялық бағдарлама проспектiсiн), мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсiне (облигациялық бағдарлама проспектiсiне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды жасау және ресімдеу қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
8. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсi (облигациялық бағдарлама проспектiсi) уәкiлеттi органға қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады. Шетел валютасында номиналданған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылған жағдайда, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектiсi уәкілетті органға ағылшын тілінде қосымша ұсынылады.";
"11-бап. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу және акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу
1. Жарияланған акцияларды шығару туралы шешiмдi акционерлiк қоғамның құрылтай жиналысы (жалғыз құрылтайшысы) немесе акционерлердiң жалпы жиналысы (дауыс беретiн барлық акцияларды иеленетін акционер) қабылдайды.
Акционерлiк қоғам жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуге құжаттарды:

2) в случае наличия в составе держателей облигаций двух и более лиц, самостоятельно владеющих более десятью процентами облигаций данного выпуска, за исключением облигаций, выкупленных эмитентом, – за изменение условий выпуска проголосовали семьдесят пять и более процентов от общего количества таких держателей облигаций.
Требование настоящего пункта не распространяется на финансовые организации или организации, входящие в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющиеся финансовыми организациями, при проведении ими реструктуризации в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. Эмитент не вправе вносить изменения и (или) дополнения в:
1) проспект выпуска акций, предусматривающие уменьшение количества размещенных акций;
2) проспект выпуска негосударственных облигаций, предусматривающие увеличение количества объявленных облигаций.
5. Дополнительные требования к проспекту выпуска облигаций, выпускаемых специальной финансовой компанией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, устанавливаются законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации.
6. Проспект выпуска исламских ценных бумаг подлежит согласованию с советом по принципам исламского финансирования.
Эмитент не вправе изменять условия размещения, обращения и погашения исламских ценных бумаг, установленные проспектом выпуска исламских ценных бумаг, в случаях, ущемляющих права и интересы держателей исламских ценных бумаг.
7. Правила составления и оформления проспекта выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг (проспекта облигационной программы), изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг (проспект облигационной программы) устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
8. Проспект выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг (проспект облигационной программы) представляется в уполномоченный орган на казахском и русском языках. В случае выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг, номинированных в иностранной валюте, проспект выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг дополнительно представляется в уполномоченный орган на английском языке.";
"Статья 11. Государственная регистрация выпуска объявленных акций и регистрация изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций
1. Решение о выпуске объявленных акций принимается учредительным собранием (единственным учредителем) или общим собранием акционеров (акционером, владеющим всеми голосующими акциями) акционерного общества.
Акционерное общество обязано представить документы на государственную регистрацию выпуска объявленных акций в течение одного календарного месяца после даты:

1) акционерлік қоғам заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркелген;
2) егер бұрын акциялар шығарылымы жарияланған акциялар шығарылымын жарамсыз деп тану туралы сот шешiмi негiзiнде жойылған жағдайда, акционерлердiң жалпы жиналысы (жалғыз акционердің шешімімен) жарияланған акцияларды шығару туралы шешiм қабылдаған күннен кейін күнтiзбелiк бір ай iшiнде ұсынуға мiндеттi.
2. Уәкiлеттi орган акционерлiк қоғам заңды тұлға ретiнде тiркелген күннен кейін не жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жарамсыз деп тану туралы сот шешiмi негiзiнде акционерлiк қоғамның акциялар шығарылымы жойылған күннен кейін бiр жыл өткеннен кейін жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуді жүзеге асыруға құқылы емес.
3. Егер акционерлiк қоғамның акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу осы баптың 1-тармағында көрсетілген күннен бастап бір жыл өткеннен кейін жүзеге асырылмаса:
1) акционерлiк қоғам ерікті түрде таратылуды немесе басқа ұйымдық-құқықтық нысанға қайта ұйымдастырылуды жүзеге асыруға міндетті;
2) уәкілетті орган акционерлік қоғамды тарату не қайта ұйымдастыру мақсатында сотқа жүгінуге құқылы.
4. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу акционерлiк қоғам уәкілетті органға ұсынған мынадай құжаттар:
1) еркiн нысанда жазылған өтiнiш;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жағдайда жарияланған акцияларды шығару туралы құрылтай жиналысы (жалғыз құрылтайшы шешiмiнiң) немесе акционерлердiң жалпы жиналысы (дауыс беретiн барлық акцияларды иеленетін акционер шешiмiнiң) хаттамасының көшiрмесi;
3) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жағдайда, жарияланған акциялар шығарылымын жарамсыз деп тану туралы сот шешiмiнің көшірмесі;
4) акционерлік қоғам жарғысының (болған кезде) көшірмесі;
5) акциялар шығарылымы проспекті;
6) акционерлiк қоғамның құрылтайшылары арасында орналастырылатын жарияланған акцияларға ақы төленгенiн растайтын құжаттар;
7) акционерлік қоғам акцияларды ұйымдастырылмаған нарықта сатып алған кезде олардың құнын айқындау әдістемесі негізінде жүзеге асырылады.
5. Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкiлеттi орган жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырады және акционерлiк қоғамға жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк пен акциялар шығарылымы проспектiсін береді (жібереді).
6. Акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін акционерлік қоғам уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) акциялар шығарылымы проспектісінің өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілетін құрылымдық бірліктерін көрсете отырып, еркін нысанда жазылған өтініш;

1) государственной регистрации акционерного общества как юридического лица;
2) принятия решения общим собранием акционеров (решением единственного акционера) о выпуске объявленных акций в случае, если ранее выпуск акций был аннулирован на основании решения суда о признании выпуска объявленных акций недействительным.
2. Уполномоченный орган не вправе осуществлять государственную регистрацию выпуска объявленных акций по истечении одного года после даты регистрации акционерного общества как юридического лица либо после даты аннулирования выпуска акций акционерного общества на основании решения суда о признании государственной регистрации выпуска объявленных акций недействительной.
3. Если государственная регистрация выпуска акций акционерного общества не осуществлена по истечении одного года с даты, указанной в пункте 1 настоящей статьи:
1) акционерное общество обязано осуществить добровольную ликвидацию или реорганизоваться в другую организационно-правовую форму;
2) уполномоченный орган вправе обратиться в суд в целях ликвидации либо реорганизации акционерного общества.
4. Государственная регистрация выпуска объявленных акций осуществляется на основании представленных акционерным обществом в уполномоченный орган следующих документов:
1) заявления, составленного в произвольной форме;
2) копии протокола учредительного собрания (решения единственного учредителя) или общего собрания акционеров (решения акционера, владеющего всеми голосующими акциями) о выпуске объявленных акций в случае, установленном подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
3) копии решения суда о признании выпуска объявленных акций недействительным в случае, установленном подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
4) копии устава акционерного общества (при наличии);
5) проспекта выпуска акций;
6) документов, подтверждающих оплату объявленных акций, размещаемых среди учредителей акционерного общества;
7) методики определения стоимости акций при их выкупе акционерным обществом на неорганизованном рынке.
5. При соответствии представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган осуществляет государственную регистрацию выпуска объявленных акций и выдает (направляет) акционерному обществу свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций и проспект выпуска акций.
6. Для регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций акционерное общество представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием структурных единиц проспекта выпуска акций, в которые вносятся изменения и (или) дополнения;

2) акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар;
3) электрондық түрдегі өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген акциялар шығарылымы проспектісі;
4) акционерлік қоғамның акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге негіз болған шешімнің (хаттаманың) көшірмесі;
5) жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктің түпнұсқасы (жарияланған акциялар саны ұлғайған және (немесе) олардың түрі өзгерген, акционерлік қоғамның атауы өзгерген, акционерлік қоғамның орналасқан жері өзгерген кезде);
6) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабында белгіленген жағдайларда жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамның жарияланған акцияларын мәжбүрлі түрде шығару туралы сот шешімінің көшірмесі (акционерлік қоғамның жарияланған акциялары болмаған немесе олар мерзімі өткен салық берешегін өтеуге жеткіліксіз болған жағдайда).
7. Акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген жағдайда уәкілетті орган акционерлік қоғамға:
1) егер акциялар шығарылымы проспектісіне енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар бұрын берілген жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкте көрсетілген мәліметтерді өзгертуді көздесе, жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкті;
2) егер енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар бұрын берілген жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкте көрсетілген мәліметтерді өзгертуді көздемесе, акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттiк тiркеу туралы хабарламаны;
3) акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды береді (жібереді).
8. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуден немесе акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеуден бас тартылған жағдайда, акционерлік қоғам осы баптың 4 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттарды бас тартуды алған күннен бастап қырық бес жұмыс күні ішінде қайта ұсынады, бұл ретте уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі қайтадан есептеледі.
9. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу, акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу тәртібі, сондай-ақ жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу, акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

2) изменения и (или) дополнения в проспект выпуска акций;
3) проспект выпуска акций с учетом изменений и (или) дополнений в электронном виде;
4) копию решения (протокола), на основании которого внесены изменения и (или) дополнения в проспект выпуска акций акционерного общества;
5) оригинал свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций (при увеличении количества объявленных акций и (или) изменении их вида, изменении наименования акционерного общества, изменении места нахождения акционерного общества);
6) копию решения суда о принудительном выпуске объявленных акций акционерного общества с участием государства в уставном капитале (в случае отсутствия объявленных акций акционерного общества или их недостаточности для погашения просроченной налоговой задолженности) в случаях, установленных статьей 32 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
7. При соответствии представленных документов для регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган выдает (направляет) акционерному обществу:
1) свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций в случае, если внесенные изменения и (или) дополнения в проспект выпуска акций предусматривают изменение сведений, указанных в ранее выданном свидетельстве о государственной регистрации выпуска объявленных акций;
2) уведомление о государственной регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций в случае, если внесенные изменения и (или) дополнения не предусматривают изменения сведений, указанных в ранее выданном свидетельстве о государственной регистрации выпуска объявленных акций;
3) изменения и (или) дополнения в проспект выпуска акций.
8. В случае отказа в государственной регистрации выпуска объявленных акций или регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций акционерное общество повторно представляет документы, указанные в пунктах 4 и 6 настоящей статьи, в течение сорока пяти рабочих дней со дня получения отказа, при этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов начинает рассчитываться заново.
9. Порядок государственной регистрации выпуска объявленных акций, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций, а также требования к документам для государственной регистрации выпуска объявленных акций, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

12-бап. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тiркеу және мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектiсiне (облигациялық бағдарлама проспектiсiне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу
1. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тiркеу үшiн эмитент уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды:
1) еркiн нысанда жазылған өтiнiштi;
2) облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жiберу және өтеу, облигацияларды орналастыру нәтижесiнде эмитент алған қаражатты пайдалану тәртiбi, облигацияларды шығару көлемi, саны мен түрi, облигациялардың номиналды құны, облигацияларды ұстаушылардың құқықтары туралы мәлiметтер қамтылған мемлекеттік емес облигацияларды шығару туралы эмитент органы шешiмiнiң көшiрмесiн не облигациялық бағдарламаның шығарылу көлемі туралы мәліметтер қамтылған облигациялық бағдарламаны шығару туралы эмитент органы шешімінің көшірмесін;
3) мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектiсiн (облигациялық бағдарлама проспектiсiн);
4) эмитент жарғысының көшірмесін (болған кезде);
5) инфрақұрылымдық, сондай-ақ банк кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес облигациялар шығарылған жағдайда, эмитенттің міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етудің болуын растайтын құжаттарды;
6) егер эмитенттің мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектiсiнде қор биржасының сауда жүйесінде осы облигациялардың айналысы көзделсе, эмитенттің және ол шығаратын мемлекеттік емес облигациялардың қор биржасының тізіміне эмитенттің мемлекеттік емес облигацияларын енгізуге және олардың тізімде болуына қойылатын талаптарға сәйкес келуі туралы қор биржасының қорытындысын, сондай-ақ қор биржасының листинг комиссиясының эмитенттің бағалы қағаздар шығарылымы проспектісіне инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету үшін қажетті қосымша шектеулерді енгізу жөніндегі ұсынымдарын;
7) облигацияларды ұстаушылардың өкілімен жасалған шарттың көшірмесін (облигацияларды ұстаушылардың өкілімен шарт жасасу міндеті осы Заңның талаптарында көзделген және (немесе) шарт жасасу эмитенттің бастамасымен болған жағдайда);
8) ұйымдастырылған нарыққа облигациялар орналастыруды жоспарлайтын эмитенттер үшін эмиссиялық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың тізімінде болу мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсететін ұйыммен жасалған шарттың көшірмесін (осындай ұйыммен шарт жасасу міндеті осы Заңның талаптарында көзделген жағдайда);
9) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған эмитенттер үшін эмитенттің кірісін оның қатысушылары арасында бөлу тәртібін;

Статья 12. Государственная регистрация выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) и регистрация изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы)
1. Для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) эмитент обязан представить в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) копию решения органа эмитента о выпуске негосударственных облигаций, содержащего сведения о порядке выпуска, размещения, обращения и погашения облигаций, использования средств, полученных эмитентом в результате размещения облигаций, объеме выпуска, количестве и виде облигаций, номинальной стоимости облигаций, правах держателей облигаций, либо копию решения органа эмитента о выпуске облигационной программы, содержащего сведения об объеме выпуска облигационной программы;
3) проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы);
4) копию устава эмитента (при наличии);
5) в случае выпуска инфраструктурных, а также негосударственных облигаций, обеспеченных гарантией банка, документы, подтверждающие наличие обеспечения исполнения обязательств эмитента;
6) в случае, если проспектом выпуска негосударственных облигаций эмитента предусматривается обращение данных облигаций в торговой системе фондовой биржи, заключение фондовой биржи о соответствии эмитента и выпускаемых им негосударственных облигаций требованиям к включению и нахождению негосударственных облигаций эмитента в списке фондовой биржи, а также рекомендации листинговой комиссии фондовой биржи по включению в проспект выпуска ценных бумаг эмитента дополнительных ограничений, необходимых для обеспечения защиты прав и интересов инвесторов;
7) копию договора, заключенного с представителем держателей облигаций (в случае, если обязанность заключения договора с представителем держателей облигаций предусмотрена требованиями настоящего Закона и (или) его заключение инициировано эмитентом);
8) копию договора, заключенного с организацией, оказывающей консультационные услуги по вопросам включения и нахождения эмиссионных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи, для эмитентов, планирующих размещение облигаций на организованном рынке (в случае, если обязанность заключения договора с такой организацией предусмотрена требованиями настоящего Закона);
9) порядок распределения дохода эмитента между его участниками для эмитентов, созданных в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью;

10) эмитенттің аудиторлық есептермен расталған, соңғы екі қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілігінің көшірмелерін, сондай-ақ аудиторлық есептердің көшірмелерін (жаңадан құрылған эмитенттерді қоспағанда);
11) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге құжаттарды берер алдында соңғы тоқсанның аяғындағы не мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге құжаттарды берер алдында соңғы тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін ұсынған жағдайда, соңғы тоқсанның алдындағы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша эмитенттің қаржылық есептілігінің көшірмесін ұсынуға міндетті;
Аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептіліктің аудиторлық есебі болмаған жағдайда, эмитент ағымдағы жылғы 1 қаңтар – 1 маусым аралығындағы кезеңде уәкілетті органға соңғы аяқталған жылдың алдындағы екі жыл үшін қаржылық есептілікті және көрсетілген кезең үшін қаржылық есептіліктің аудиторлық есебін ұсынады. Аяқталған қаржы жылы үшін аудиторлық есеп пен қаржылық есептілікті эмитент Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жылдық қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап бір ай ішінде ұсынады.
2. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тiркеу үшін Қазақстан Республикасының бейрезиденті-эмитент уәкілетті органға қосымша мынадай құжаттарды ұсынуға міндетті:
1) Қазақстан Республикасының бейрезиденті-эмитент орналасқан мемлекеттің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезиденті-эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі, дұрыстығын нотариат куәландырған оның қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы қоса тіркеледі;
2) Қазақстан Республикасының бейрезиденті-эмитенттің құрылтай құжаттарының көшірмелері, дұрыстығын нотариат куәландырған оның қазақ және орыс тілдеріндегі аудармалары қоса тіркеледі;
3) шетел мемлекетінің қаржы нарығын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органының облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеуге өтініш беру күніне дейін үш айдағы кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезиденті-эмитенттің пруденциялық нормативтерді және бейрезиденттің уәкілетті органы белгілеген өзге де нормалар мен лимиттерді сақтауы туралы хаты (егер Қазақстан Республикасының бейрезиденті-эмитент қаржы ұйымы болып табылса);
3. Құрылтайшылар (жалғыз құрылтайшы) жарғылық капиталды төлегеннен кейін ғана эмитент мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеуге құжаттарды ұсынуға құқылы.

10) копии годовой финансовой отчетности эмитента за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копии аудиторских отчетов (за исключением вновь созданных эмитентов);
11) копию финансовой отчетности эмитента по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов на государственную регистрацию выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг либо на конец предпоследнего квартала в случае представления документов на государственную регистрацию выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг до 25 числа месяца, следующего за последним кварталом перед подачей.
В случае отсутствия аудиторского отчета финансовой отчетности за завершенный финансовый год в период с 1 января по 1 июня текущего года эмитент представляет в уполномоченный орган финансовую отчетность за два года, предшествующих последнему завершенному году, и аудиторский отчет финансовой отчетности за указанный период. Аудиторский отчет и финансовая отчетность за завершенный финансовый год представляются эмитентом в течение месяца с даты утверждения годовой финансовой отчетности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) эмитент-нерезидент Республики Казахстан обязан представить в уполномоченный орган дополнительно следующие документы:
1) копию документа, подтверждающего регистрацию эмитента-нерезидента Республики Казахстан в качестве юридического лица в соответствии с законодательством государства места нахождения эмитента-нерезидента Республики Казахстан, с приложением перевода на казахский и русский языки, верность которого засвидетельствована нотариусом;
2) копии учредительных документов эмитента-нерезидента Республики Казахстан с приложением переводов на казахский и русский языки, верность которых засвидетельствована нотариусом;
3) письмо уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка иностранного государства о соблюдении эмитентом-нерезидентом Республики Казахстан пруденциальных нормативов и иных установленных уполномоченным органом нерезидента норм и лимитов в период за три месяца до даты подачи заявления на государственную регистрацию выпуска облигаций (облигационной программы) (если
эмитент-нерезидент Республики Казахстан является финансовой организацией).
3. Эмитент вправе представлять документы на государственную регистрацию выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) только после оплаты учредителями (единственным учредителем) уставного капитала.

4. Микроқаржы ұйымдарының, кредиттік серіктестіктердің, өзара сақтандыру қоғамдарының және ломбардтардың мемлекеттік емес облигациялар шығаруға құқығы жоқ.
5. Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкiлеттi орган облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырады және эмитентке облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк пен мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектiсін) береді (жібереді).
6. Мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін эмитент уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістер және (немесе) толықтыруларды;
3) электрондық түрдегі өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген, мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектiсі);
4) мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге негіз болған шешімнің (хаттаманың) көшірмесін;
5) мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктің түпнұсқасын (облигациялар саны азайған, мемлекеттiк емес облигациялар түрі, айналыс мерзімі өзгерген, эмитенттің атауы өзгерген, эмитенттің орналасқан жері өзгерген кезде) ұсынады.
7. Мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген жағдайда, уәкілетті орган эмитентке:
1) мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеу туралы өзгертілген куәлiкті (мемлекеттік емес облигациялар саны азайған және (немесе) олардың түрі, айналыс мерзімі өзгерген, эмитенттің атауы өзгерген, эмитенттің орналасқан жері өзгерген кезде);
2) егер енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар бұрын берілген мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкте көрсетілген мәліметтерді өзгертуді көздемесе, мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттiк тiркеу туралы хабарламаны;

4. Микрофинансовые организации, кредитные товарищества, общества взаимного страхования и ломбарды не вправе выпускать негосударственные облигации.
5. При соответствии представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган осуществляет государственную регистрацию выпуска облигаций (облигационной программы) и выдает (направляет) эмитенту свидетельство о государственной регистрации выпуска облигаций (облигационной программы) и проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы).
6. Для регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) эмитент представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) изменения и (или) дополнения в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы);
3) проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) с учетом изменений и (или) дополнений в электронном виде;
4) копию решения (протокола), на основании которого внесены изменения и (или) дополнения в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы);
5) оригинал свидетельства о государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) (при уменьшении количества облигаций, изменении вида негосударственных облигаций, срока обращения, изменении наименования эмитента, изменении места нахождения эмитента).
7. При соответствии представленных документов для регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган выдает (направляет) эмитенту:
1) измененное свидетельство о государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) (при уменьшении количества негосударственных облигаций и (или) изменении их вида, срока обращения, изменении наименования эмитента, изменении места нахождения эмитента);
2) уведомление о государственной регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) в случае, если внесенные изменения и (или) дополнения не предусматривают изменения сведений, указанных в ранее выданном свидетельстве о государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций;

3) мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды береді (жібереді).
8. Осы баптың 1-тармағының 4), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, егер осы құжаттар мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) немесе мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы (облигациялық бағдарлама) проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік тіркеу үшін құжаттар ұсынылатын күнге дейін қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған болса, эмитент уәкілетті органға ұсынбайды.
9. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу тәртібі, сондай-ақ мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеуге, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектiсіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеуге арналған құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
13-бап. Облигациялық бағдарламаны және облигациялық бағдарлама шегiнде мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеудің ерекшелiктерi
1. Облигациялық бағдарламаны мемлекеттік тiркеудi уәкiлеттi орган он жұмыс күні iшiнде жүзеге асырады.
Облигациялық бағдарлама шегiнде мемлекеттік емес облигациялардың алғашқы шығарылымын мемлекеттік тiркеу эмитенттiң қалауы бойынша осы облигациялық бағдарламаны мемлекеттік тiркеумен бiр мезгiлде жүзеге асырылуы мүмкiн, бұл ретте осы құжаттарды уәкілетті орган олар ұсынылған күннен кейін он жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Тiркелген облигациялық бағдарлама шегiнде мемлекеттік емес облигациялар шығаруды мемлекеттік тiркеу үшiн эмитент уәкiлеттi органға ұсынған құжаттарды уәкiлеттi орган олар ұсынылған күннен кейін бес жұмыс күні iшiнде қарауға тиiс.
2. Осы Заңның 10-бабының 1-тармағында айқындалған негіздерден басқа, уәкілетті орган:
1) эмитенттің бастамасы бойынша еркін делистингті қоспағанда, осы облигациялық бағдарлама шегінде жүзеге асырылған мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының делистингі жүргізілген;
2) облигациялық бағдарлама шегінде мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу нәтижесінде айналыста жүрген мемлекеттік емес облигациялар шығарылымдарының жалпы сомасы осындай облигациялық бағдарламаның тіркелген көлемінен асып кеткен;

3) изменения и (или) дополнения в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы).
8. Документы, указанные в подпунктах 4), 10) и 11) пункта 1 настоящей статьи, не представляются эмитентом в уполномоченный орган, если данные документы были размещены на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности до даты представления документов для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) или изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы).
9. Порядок государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), а также требования к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Статья 13. Особенности государственной регистрации облигационной программы и выпуска негосударственных облигаций в пределах облигационной программы
1. Государственная регистрация облигационной программы осуществляется уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней.
Государственная регистрация первого выпуска негосударственных облигаций в пределах облигационной программы по желанию эмитента может быть осуществлена одновременно с государственной регистрацией данной облигационной программы, при этом данные документы подлежат рассмотрению уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней после даты их представления.
Документы, представленные эмитентом в уполномоченный орган, для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций в пределах зарегистрированной облигационной программы подлежат рассмотрению уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней после даты их представления.
2. Помимо оснований, установленных пунктом 1 статьи 10 настоящего Закона, уполномоченный орган вправе отказать эмитенту в государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций в пределах облигационной программы в случае, если:
1) произведен делистинг выпуска негосударственных облигаций, осуществленного в пределах данной облигационной программы, за исключением добровольного делистинга по инициативе эмитента;
2) в результате государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций в пределах облигационной программы общая сумма выпусков негосударственных облигаций, находящихся в обращении, превысит зарегистрированный объем такой облигационной программы;

3) облигациялық бағдарлама шегінде мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін құжаттар ұсынылған күні эмитенттің өзі шығарған, қор биржасының тізіміндегі борыштық бағалы қағаздар болмаған және осы Заңның 15-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, эмитентке облигациялық бағдарлама шегінде мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуден бас тартуға құқылы.
Осы тармақтың күші Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымына немесе бас ұйым ретінде банк конгломератына кіретін және қаржы ұйымы болып табылмайтын ұйымға ол қайта құрылымдауды жүргізген кезде қолданылмайды.
3. Эмитент облигациялық бағдарлама шегiнде құрылымы бойынша әртүрлі мемлекеттік емес облигациялар шығарылымдарын жүзеге асыруға құқылы.";
7) 15-бапта:
тақырыптағы "Облигациялар" деген сөз "Мемлекеттік емес облигациялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "Егер" деген сөзден кейін "мемлекеттік емес" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Эмитент мемлекеттік емес облигациялар шығарудың шарттарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.";
8) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Айналыс мерзiмi он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигациялар шығару
1. Айналыс мерзiмi он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигацияларды орналастыру және олардың айналысы қор биржасының сауда жүйесiнде ғана жүзеге асырылады.
2. Айналыс мерзiмi он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, айналыс мерзiмi он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау тәртібі, сондай-ақ айналыс мерзiмi он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, айналыс мерзiмi он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау үшін құжаттарға қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгіленеді.";
9) 18-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, инфрақұрылымдық облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау тәртібі, сондай-ақ инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, инфрақұрылымдық облигациялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, инфрақұрылымдық облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау үшін құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

3) на дату представления документов для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций в пределах облигационной программы эмитент не имеет выпущенных им долговых ценных бумаг, находящихся в списке фондовой биржи, и не соответствует требованиям, установленным пунктом 1 статьи 15 настоящего Закона.
Действие настоящего пункта не распространяется на финансовую организацию или организацию, входящую в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющуюся финансовой организацией, при проведении ею реструктуризации в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
3. Эмитент вправе осуществлять различные по структуре выпуски негосударственных облигаций в пределах облигационной программы.";
7) в статье 15:
заголовок после слова "выпуска" дополнить словом "негосударственных";
в пункте 1:
абзац первый части первой после слов "регистрации выпуска" дополнить словом "негосударственных";
часть вторую исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. За нарушение условий выпуска негосударственных облигаций эмитент несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
8) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Выпуск негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев
1. Размещение и обращение негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев осуществляются только в торговой системе фондовой биржи.
2. Порядок государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев, рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев, а также требования к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев, рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
9) пункт 1 статьи 18-1 изложить в следующей редакции:
"1. Порядок государственной регистрации выпуска инфраструктурных облигаций, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска инфраструктурных облигаций, рассмотрения уведомления об итогах погашения инфраструктурных облигаций, а также требования к документам для государственной регистрации выпуска инфраструктурных облигаций, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска инфраструктурных облигаций, рассмотрения уведомления об итогах погашения инфраструктурных облигаций устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

10) 18-2-бапта:
1-тармақтағы "6), 10), 11)" деген цифрлар "2), 3), 4), 5), 6) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Эмитент облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысын өткізу туралы ақпаратты қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында және қор биржасының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде (егер бұл облигациялар қор биржасының ресми тізіміне енгізілген жағдайда) облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысы өткізілетін күнге дейін кемінде он бес жұмыс күні бұрын орналастырады.";
4-тармақтың үшінші бөлігіндегі "8-тармағында" деген сөздер "3-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ол қабылданған күннен бастап" деген сөздер "қабылданған күнінен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және тіркеушіні" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта:
бірінші бөліктегі "6), 10), 11)" деген цифрлар "2), 3), 4), 5), 6) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "6), 10), 11)" деген цифрлар "2), 3), 4), 5), 6) және 7)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 18-3-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"18-3-бап. Номиналы шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік емес облигациялар шығарудың ерекшеліктері";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Номиналы шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, номиналы шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, номиналы шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау тәртібі, сондай-ақ номиналы шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, номиналы шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, номиналы шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау үшін құжаттарға қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актісінде белгіленеді.";
12) 18-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:

10) в статье 18-2:
в пункте 1 цифры "6), 10), 11)" заменить словами "2), 3), 4), 5), 6) и 7)";
в части первой пункта 2 слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Эмитент размещает информацию о проведении общего собрания держателей облигаций на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и на интернет-ресурсе фондовой биржи (в случае, если данные облигации включены в официальный список фондовой биржи) не менее чем за пятнадцать рабочих дней до даты проведения общего собрания держателей облигаций.";
в части третьей пункта 4 слова "пунктом 8" заменить словами "пунктом 3";
в пункте 5:
слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
слова "со дня" заменить словами "после даты";
слова "и регистратора" исключить;
в пункте 6:
в части первой цифры "6), 10), 11)" заменить словами "2), 3), 4), 5), 6) и 7)";
слова "в средствах массовой информации" заменить словами "на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности";
в части второй цифры "6), 10), 11)" заменить словами "2), 3), 4), 5), 6) и 7)";
11) в статье 18-3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 18-3. Особенности выпуска негосударственных облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, а также требования к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций, номинал которых выражен в иностранной валюте, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
12) статью 18-4 изложить в следующей редакции:

"18-4-бап. Орналастырылған мемлекеттік емес облигацияларды сатып алу
1. Эмитент орналастырылған мемлекеттік емес облигацияларды қайталама нарықта сатып алуға құқылы.
2. Эмитент орналастырылған мемлекеттік емес облигацияларды:
1) эмитенттің органы облигациялардың делистингі туралы шешім қабылдаған;
2) тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалған ақпаратты қор биржасына ұсыну бөлігінде арнайы (листингтік) талаптарды орындамау себебімен қор биржасы эмитент облигацияларының делистингі туралы шешім қабылдаған;
3) эмитент облигацияларды ұстаушылардың бұрынғы өкілімен шартты бұзған немесе оның қолданысын тоқтатқан күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен асатын мерзімде облигацияларды ұстаушылардың өкілімен шарт жасаспаған (егер облигацияларды ұстаушылардың өкілімен шарт жасасу міндеті осы Заңның талаптарында көзделген және (немесе) оны жасасуға эмитент бастамашылық жасаған жағдайда) жағдайларда сатып алуға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талап "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шығарылу шарттары қамтамасыз етілмеген міндеттемені субординарлық борышқа жатқызу шарттарына сай келетін, екінші деңгейдегі банктерге және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына олар шығарған (шығаратын) мемлекеттік емес облигацияларға қатысты қолданылмайды.
3. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектiсiнде қосымша ковенанттар (шектеулер) белгіленуі мүмкін, олар басталған кезде эмитент өзі орналастырған облигацияларды сатып алуға міндетті.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген жағдайларда, эмитент орналастырылған мемлекеттік емес облигацияларды мына бағалардың ең жоғарысы бойынша:
жиналған сыйақыны ескере отырып, мемлекеттік емес облигациялардың номиналды құнына сәйкес келетін бағамен;
мемлекеттік емес облигациялардың әділ нарықтық бағасымен сатып алуды жүзеге асыруға міндетті.";
13) 19-баптың 1-тармағындағы "Облигациялардың шығарылымы мен айналымы" деген сөздер "Қамтамасыз етілген, инфрақұрылымдық немесе ипотекалық облигацияларды шығару, орналастыру, олардың айналысы және оларды өтеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 22-бапта:
6-тармақта:
"Эмитент" деген сөз "Бағалы қағаздарға ақы төлеу "төлеміне қарай беру" қағидаты бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, эмитент" деген сөздермен ауыстырылсын;
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тiркеушiге" деген сөз "орталық депозитарийге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:

"Статья 18-4. Выкуп размещенных негосударственных облигаций
1. Эмитент вправе выкупать размещенные негосударственные облигации на вторичном рынке.
2. Эмитент обязан выкупить размещенные негосударственные облигации в случаях:
1) принятия органом эмитента решения о делистинге облигаций;
2) принятия решения фондовой биржей о делистинге облигаций эмитента по причине невыполнения специальных (листинговых) требований в части предоставления фондовой бирже информации, перечень которой определен нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами фондовой биржи;
3) незаключения эмитентом договора с представителем держателей облигаций в срок, превышающий шестьдесят календарных дней с даты расторжения или прекращения действия договора с прежним представителем держателей облигаций (в случае, если обязанность заключения договора с представителем держателей облигаций предусмотрена требованиями настоящего Закона и (или) его заключение инициировано эмитентом).
Требование, установленное частью первой настоящего пункта, не распространяется на банки второго уровня и страховые (перестраховочные) организации в отношении выпущенных (выпускаемых) ими негосударственных облигаций, условия выпуска которых соответствуют условиям отнесения необеспеченного обязательства к субординированному долгу в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О страховой деятельности".
3. Проспектом выпуска негосударственных облигаций могут быть установлены дополнительные ковенанты (ограничения), при наступлении которых эмитент обязан выкупить размещенные им облигации.
4. В случаях, установленных пунктами 2 и 3 настоящей статьи, эмитент обязан осуществить выкуп размещенных негосударственных облигаций по наибольшей из следующих цен:
цене, соответствующей номинальной стоимости негосударственных облигаций с учетом накопленного вознаграждения;
справедливой рыночной цене негосударственных облигаций.";
13) в пункте 1 статьи 19 слова "и обращении" заменить словами
", размещении, обращении и погашении обеспеченных, инфраструктурных или ипотечных";
14) в статье 22:
в пункте 6:
слово "регистратору" заменить словами "центральному депозитарию";
слова "со дня" заменить словами "после даты";
после слов "по оплате ценных бумаг" дополнить словами ", за исключением случаев, когда оплата ценных бумаг осуществляется в системе учета центрального депозитария по принципу "поставка против платежа";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:

"7. Эмитент мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру тәртібін бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.";
15) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есеп және акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есеп
1. Акционерлік қоғам акционерлік қоғамның акцияларын толық орналастырғанға дейін акцияларды орналастырудың әрбір есепті кезеңінің қорытындылары бойынша акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есептерді акционерлік қоғамның акцияларын орналастырудың есепті кезеңі аяқталған күннен кейін немесе оларды толық орналастырған күннен кейін күнтізбелік қырық бес күн ішінде уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Андеррайтер акционерлік қоғамның акцияларын одан әрі орналастыру мақсатында оларды қатаң міндеттемелер әдісімен сатып алған жағдайда, акционерлік қоғам акцияларды орналастырудың есепті кезеңінің қорытындылары бойынша акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Егер есепті кезеңде акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру жүзеге асырылмаған жағдайда, есепті кезеңнің қорытындылары бойынша акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есеп уәкілетті органға ұсынылмайды.
2. Қатарынан күнтізбелік он екі ай акцияларды орналастырудың есепті кезеңі болып табылады.
Акционерлік қоғамның жарияланған акцияларының шығарылымы мемлекеттік тіркелген күн акционерлік қоғамның акцияларын орналастырудың бірінші есепті кезеңі басталған күн болып табылады.
Өткен он екі айлық есепті кезеңнің аяқталған күнінен кейінгі күн акционерлік қоғамның акцияларын орналастырудың келесі есепті кезеңі басталған күн болып табылады.
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына акционерлік қоғамның жарияланған акцияларын есептен шығару бойынша соңғы операция күні акционерлік қоғамның жарияланған акциялары толық орналастырылған күн болып табылады, осы операция жүргізілгеннен кейін эмитенттің осы жеке шотында акционерлік қоғамның жарияланған акциялары қалмайды.
3. Акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті қарау және бекіту үшін акционерлік қоғам уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) еркін нысанда жасалған ілеспе хатты;
2) акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті;

"7. За нарушение порядка размещения негосударственных эмиссионных ценных бумаг эмитент несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
15) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Отчет об итогах размещения акций акционерного общества и отчет об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида
1. Акционерное общество обязано представлять в уполномоченный орган отчеты об итогах размещения акций акционерного общества по итогам каждого отчетного периода размещения акций до полного размещения акций акционерного общества в течение сорока пяти календарных дней после даты окончания отчетного периода размещения акций акционерного общества или после даты их полного размещения.
Акционерное общество обязано представить в уполномоченный орган отчет об итогах размещения акций акционерного общества по итогам отчетного периода размещения акций в случае приобретения акций акционерного общества андеррайтером методом твердых обязательств в целях их дальнейшего размещения.
В случае, если в отчетном периоде размещение акций акционерного общества не осуществлялось, отчет об итогах размещения акций акционерного общества по итогам отчетного периода в уполномоченный орган не представляется.
2. Отчетным периодом размещения акций является двенадцать последовательных календарных месяцев.
Датой начала первого отчетного периода размещения акций акционерного общества является дата государственной регистрации выпуска объявленных акций акционерного общества.
Датой начала следующего отчетного периода размещения акций акционерного общества является дата, следующая за датой окончания предыдущего двенадцатимесячного отчетного периода.
Датой полного размещения объявленных акций акционерного общества является дата последней операции по списанию объявленных акций акционерного общества с лицевого счета эмитента для учета объявленных эмиссионных ценных бумаг на лицевые счета зарегистрированных лиц в системе реестров держателей ценных бумаг, после проведения которой на данном лицевом счете эмитента не останется объявленных акций акционерного общества.
3. Для рассмотрения и утверждения отчета об итогах размещения акций акционерное общество представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) сопроводительное письмо, составленное в произвольной форме;
2) отчет об итогах размещения акций акционерного общества;

3) акционерлік қоғамның акцияларына ақы төлеуді растайтын құжаттардың көшірмелерін;
4) акцияларды орналастырудың есепті кезеңі аяқталған айдың немесе акционерлік қоғамның барлық жарияланған акциялары орналастырылған кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалған шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті ұсынады.
4. Акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастаған жағдайда, акционерлік қоғам уәкілетті органға акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті осындай айырбастау күнінен кейінгі күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынуға міндетті.
5. Акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті қарау және бекіту үшін акционерлік қоғам уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) еркін нысанда жасалған ілеспе хатты;
2) акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті;
3) акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастауға негіз болған шешімнің (хаттаманың) көшірмесін ұсынады.
6. Акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті немесе акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті уәкілетті орган сегіз жұмыс күні ішінде қарайды.
Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті немесе акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекітеді.
7. Егер осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарында көрсетілген құжаттарды қарау процесінде олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеу фактілері анықталатын болса, уәкілетті орган акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті немесе акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекітуден бас тартады.
Акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті немесе акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекітуден бас тартылған жағдайда, акционерлік қоғам бас тарту алынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде пысықталған есепті уәкілетті органға қайта ұсынуға міндетті.

3) копии документов, подтверждающие оплату акций акционерного общества;
4) неконсолидированную финансовую отчетность, составленную по состоянию на конец месяца, в котором завершился отчетный период размещения акций, или периода, в котором произошло размещение всех объявленных акций акционерного общества.
4. В случае обмена размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида акционерное общество обязано представить в уполномоченный орган отчет об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида в течение тридцати календарных дней
с даты, следующей за датой такого обмена.
5. Для рассмотрения и утверждения отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида акционерное общество представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) сопроводительное письмо, составленное в произвольной форме;
2) отчет об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида;
3) копию решения (протокола), на основании которого произошел обмен размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида.
6. Отчет об итогах размещения акций акционерного общества или отчет об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида рассматривается уполномоченным органом в течение восьми рабочих дней.
При соответствии представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган утверждает отчет об итогах размещения акций акционерного общества или отчет об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида.
7. Если в процессе рассмотрения документов, указанных в пунктах 3, 4 и 5 настоящей статьи, будут выявлены факты несоответствия их требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган отказывает в утверждении отчета об итогах размещения акций акционерного общества или отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида.
В случае отказа в утверждении отчета об итогах размещения акций акционерного общества или отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида акционерное общество обязано повторно представить в уполномоченный орган доработанный отчет в течение тридцати рабочих дней со дня получения отказа.

8. Акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекіту тәртібі, акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті бекіту үшін құжаттарға қойылатын талаптар, сондай-ақ акционерлік қоғамның акцияларын орналастыру қорытындылары туралы есепті, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есепті жасау және ресімдеу қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
16) 25-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "эмиссиялық бағалы қағаздарды" деген сөздер "акционерлік қоғамның акцияларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөліктегі ", сол бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмi жүйесiн жүргiзудi жүзеге асыратын тiркеушiге" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Тiркеушi және орталық депозитарий" деген сөздер "Орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік тiлде және орыс тілінде" деген сөздер "қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Инвесторларға эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудың тоқтатыла тұратыны туралы хабарлауды эмитент ақпаратты қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру арқылы жүргізеді.";
18) 29-бапта:
3-тармақтағы ", тіркеушіге" деген сөз алып тасталсын;
4-тармақтағы "Тiркеушi және орталық депозитарий" деген сөздер "Орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы ", тіркеушіге" деген сөз алып тасталсын;
19) 30-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Акционерлік қоғам:
1) акциялардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жарамсыз деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімін алған;
2) ерікті түрде таратылатын акционерлік қоғамның тарату балансын бекіткен;
3) акционерлік қоғамды мәжбүрлеп тарату туралы заңды күшіне енген сот шешімін алған;
4) акционерлік қоғамды шаруашылық серіктестік немесе өндірістік кооператив етіп қайта құру кезінде беру актісіне қол қойған;
5) беру актісіне қол қойған (бірігу арқылы қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамдар үшін);

8. Порядок утверждения отчета об итогах размещения акций акционерного общества, отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида, требования к документам для утверждения отчета об итогах размещения акций акционерного общества, отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида, а также правила составления и оформления отчета об итогах размещения акций акционерного общества, отчета об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
16) в статье 25:
в подпункте 1) пункта 1 слова "эмиссионных ценных бумаг" заменить словами "акций акционерного общества";
в пункте 2:
в части первой слова ", регистратору, осуществляющему ведение системы реестров держателей данных ценных бумаг," исключить;
в части второй слова "Регистратор и центральный депозитарий обязаны" заменить словами "Центральный депозитарий обязан";
в пункте 3:
слова "со дня" заменить словами "после даты";
слова "опубликовать в средствах массовой информации сообщение на государственном и русском языках" заменить словами "разместить на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности информацию";
17) пункт 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"1. Информирование инвесторов о приостановлении размещения эмиссионных ценных бумаг производится эмитентом путем размещения информации на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.";
18) в статье 29:
в пункте 3 слово ", регистратору" исключить;
в пункте 4 слова "Регистратор и центральный депозитарий обязаны" заменить словами "Центральный депозитарий обязан";
в пункте 6 слово ", регистратору" исключить;
19) в статье 30:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Акционерное общество обязано обратиться в уполномоченный орган для аннулирования выпуска акций не позднее тридцати календарных дней с даты:
1) решения суда о признании недействительной государственной регистрации выпуска акций, вступившего в законную силу;
2) утверждения ликвидационного баланса добровольно ликвидируемого акционерного общества;
3) решения суда о принудительной ликвидации акционерного общества, вступившего в законную силу;
4) подписания передаточного акта при преобразовании акционерного общества в хозяйственное товарищество или в производственный кооператив;
5) подписания передаточного акта (для акционерных обществ реорганизуемых путем слияния);

6) беру актісіне қол қойған (қосылу арқылы қайта ұйымдастырылған жағдайда қосылатын акционерлік қоғам (қосылатын акционерлік қоғамдар) үшін);
7) бөлу балансына қол қойған (бөліну арқылы қайта ұйымдастырылған жағдайда, бөлінетін акционерлік қоғам үшін) күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей акциялар шығарылымының күшін жою үшін уәкілетті органға өтініш жасауға міндетті.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жарияланған акциялар шығарылымының күшін жою тәртібі, жарияланған акциялар шығарылымының күшін жоюға арналған құжаттардың тізбесі және оларға қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актісінде айқындалады.";
5-тармақта:
"кезден бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұл туралы бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік тiлде және орыс тілінде ақпарат жариялауға" деген сөздер "бұл туралы қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде ақпарат орналастыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөліктегі ", тіркеушіге" деген сөз алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
20) 30-1-бапта:
тақырыптағы "Облигациялар" деген сөз "Мемлекеттік емес облигациялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Облигациялар" деген сөз "Мемлекеттік емес облигациялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада:
бесінші абзац "жүзеге асырған кезде" деген сөздерден кейін "мемлекеттік емес облигациялар" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац "бірде-бір" деген сөздерден кейін "мемлекеттік емес" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац "барлық" деген сөзден кейін "орналастырылған мемлекеттік емес" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзацтағы "облигациялар айналымының мерзімі біткеннен кейін эмитент" деген сөздер алып тасталып, "барлық облигациялары бойынша талап құқықтарын сатып алған" деген сөздер "мемлекеттік емес облигацияларының айналыста болу мерзімі өткен соң" деген сөздермен ауыстырылсын;"
екінші бөлікте:
"Облигациялардың" деген сөз "Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"эмитенттердің облигациялар" деген сөздер "эмитенттің мемлекеттік емес облигациялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік емес облигациялар айналысының мерзімі өткен соң олардың шығарылымының күшін жою кезінде орталық депозитарий мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының шарттарында көзделген барлық міндеттемелерді эмитент орындағанға дейін осы мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы эмитентінің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алуды жүзеге асырады.";
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

6) подписания передаточного акта (для присоединяемого акционерного общества (присоединяемых акционерных обществ) в случае реорганизации путем присоединения);
7) подписания разделительного баланса (для разделяемого акционерного общества в случае реорганизации путем разделения).";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок аннулирования выпуска объявленных акций, перечень документов для аннулирования выпуска объявленных акций и требования к ним определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
в пункте 5:
слова "с момента" заменить словами "после даты";
слова "опубликовать информацию об этом в средствах массовой информации на государственном и русском языках" заменить словами "разместить на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности информацию об этом";
в пункте 6:
в части первой слово ", регистратору" исключить;
часть вторую исключить;
20) в статье 30-1:
заголовок после слова "выпуска" дополнить словом "негосударственных";
в пункте 1:
абзац первый после слова "выпуска" дополнить словом "негосударственных";
в подпункте 1):
абзац первый после слова "выпуска" дополнить словом "негосударственных";
абзац второй после слов "ни одна" дополнить словом "негосударственная";
абзац третий после слова "все" дополнить словами "размещенные негосударственные";
в абзаце четвертом слова "облигаций эмитентом выкуплены права требования по всем облигациям" заменить словами "негосударственных облигаций";
в части второй:
слова "облигаций эмитентов" заменить словами "негосударственных облигаций эмитента";
слово "которых" заменить словом "которого";
после слова "аннулирования" дополнить словами "выпуска негосударственных";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При аннулировании выпуска негосударственных облигаций по истечении срока их обращения центральный депозитарий осуществляет учет прав требований по обязательствам эмитента данного выпуска негосударственных облигаций до исполнения эмитентом всех обязательств, предусмотренных условиями выпуска негосударственных облигаций.";
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:

"2. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жою тәртібі, мемлекеттік емес акциялар шығарылымының күшін жоюға арналған құжаттардың тізбесі және оларға қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актісінде айқындалады.";
екінші бөлік "Уәкілетті орган" деген сөздерден кейін "мемлекеттік емес" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ:
"Облигациялар" деген сөз "Мемлекеттік емес облигациялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ол шығарған" деген сөздерден кейін "мемлекеттік емес" деген сөздермен толықтырылсын;
"немесе" деген сөзден кейін "мемлекеттік емес" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 31-бапта:
2-тармақтағы "тiркеушi" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;
22) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабардар ету
1. Эмитент немесе төлем агенті (эмитентте төлем агентімен шарт болған жағдайда) облигациялар шығарылымының проспектiсiнде белгiленген өтеу мерзiмi аяқталғаннан кейiн бiр ай iшiнде уәкiлеттi органды мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары жөнінде хабардар етеді.
2. Эмитенттің (төлем агентінің) хабарламасы эмитенттің облигацияларды өтеу бойынша өз міндеттемелерін орындағаны туралы ақпаратты қамтиды, онда мыналар:
1) облигацияларды өтеу күні;
2) облигациялардың номиналды құны;
3) облигацияларды өтеу күніндегі жағдай бойынша эмитент сатып алған облигациялардың саны туралы мәліметтер;
4) облигацияларды өтеу күніне айналыста болған облигациялардың саны туралы мәліметтер;
5) облигациялар бойынша төленген сыйақының жиынтық мөлшері және толық есеп-қисабы келтірілген өтеу сомасы көрсетіледі.
3. Эмитенттің (төлем агентінің) хабарламасына эмитенттің есепті айдың соңындағы жағдай бойынша немесе облигацияларды өтеу аяқталған күнге қаржылық есептілігі және орталық депозитарийдің эмитенттің облигацияларын өтегені туралы хабарламасы қоса берілуге тиіс.
4. Уәкілетті орган эмитенттің (төлем агентінің) мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламасын қарайды және:
1) эмитенттің (төлем агентінің) хабарламасы Заңның осы бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде, күнтізбелік он төрт күн ішінде эмитентке (төлем агентіне) хабарламаның қабылданғаны туралы ақпарат жібереді;
2) эмитент (төлем агенті) мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны ұсыну шарттары мен тәртібін бұзған және хабарламаны қарау процесінде олардың Заңның осы бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайларда, эмитенттің (төлем агентінің) хабарламасын назарға алмайды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін ақпарат пен құжаттарды ұсынуды талап етеді.

"2. Порядок аннулирования выпуска негосударственных облигаций, перечень документов для аннулирования выпуска негосударственных облигаций и требования к ним устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
часть вторую после слова "выпуска" дополнить словом "негосударственных";
пункт 3:
после слова "Эмитент" дополнить словом "негосударственных";
после слов "выпущенные им" дополнить словом "негосударственные";
после слова "выпуск" дополнить словом "негосударственных";
21) в статье 31:
в пункте 2 слово "регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
пункт 7 исключить;
22) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Уведомление об итогах погашения негосударственных облигаций
1. Эмитент или платежный агент (в случае наличия у эмитента договора с платежным агентом) уведомляет уполномоченный орган об итогах погашения негосударственных облигаций в течение одного месяца после окончания срока погашения, установленного проспектом выпуска облигаций.
2. Уведомление эмитента (платежного агента) содержит информацию об исполнении эмитентом своих обязательств по погашению облигаций с указанием:
1) даты погашения облигаций;
2) номинальной стоимости облигаций;
3) сведений о количестве выкупленных эмитентом облигаций по состоянию на дату погашения облигаций;
4) сведений о количестве облигаций, находящихся в обращении на дату их погашения;
5) суммарного размера выплаченного вознаграждения по облигациям и суммы погашения с приведением подробного расчета.
3. К уведомлению эмитента (платежного агента) должны быть приложены финансовая отчетность эмитента по состоянию на конец отчетного месяца или на дату завершения погашения облигаций и уведомление центрального депозитария о погашении облигаций эмитента.
4. Уполномоченный орган рассматривает уведомление эмитента (платежного агента) об итогах погашения негосударственных облигаций и:
1) при соответствии уведомления эмитента (платежного агента) требованиям, установленным пунктами 2 и 3 настоящей статьи Закона, направляет эмитенту (платежному агенту) информацию о принятии уведомления к сведению в течение четырнадцати календарных дней;
2) в случаях нарушения эмитентом (платежным агентом) условий и порядка представления уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций и выявления в процессе рассмотрения уведомления их несоответствия требованиям, установленным настоящей статьей Закона, не принимает к сведению уведомление эмитента (платежного агента) и требует предоставления информации и документов, соответствующих требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.

5. Мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны ұсыну және қарау тәртібі, мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау үшін құжаттарға қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны жасау және ресімдеу қағидалары уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актісінде белгіленеді.";
23) 32-3-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "қоғам тiркеушiсiнен" деген сөздер "орталық депозитарийден" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 33-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "уәкілетті органмен келісілген" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "уәкілетті органмен келісілген" деген сөздер алып тасталсын;
25) 35 және 36-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды шығару
Қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды шығаруды мемлекеттік тіркеу, қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды орналастыру немесе өтеу қорытындылары туралы есепті бекіту тәртібі, қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды орналастыру немесе өтеу қорытындылары туралы есепті жасау және ресімдеу қағидалары, сондай-ақ қазақстандық депозитарийлік қолхаттардың эмитенті сақтауға тиісті талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерінде айқындалады.";
"36-бап. Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу
1. Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелер, сондай-ақ эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқығын басқаға беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне және орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркелуге жатады.
2. Бір номиналды ұстаушының клиенттері арасында мәміле жасалған кезде бағалы қағаздармен мәмілелерді және операцияларды тіркеуді номиналды ұстаушы жүзеге асырады және ол орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетіледі.
Әртүрлі номиналды ұстаушылардың клиенттері арасында мәміле жасалған кезде бағалы қағаздармен мәмілелерді және операцияларды тіркеу олардың орталық депозитарийдегі жеке шоттары бойынша, кейіннен номиналды ұстаушыларды есепке алу жүйесінде көрсетіле отырып жүзеге асырылады.
Осы тармақта айқындалған тәртіппен номиналды ұстау жүйесінде тіркелген мәміле орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетілген кезден бастап жасалды деп есептеледі.
3. Бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында жасалатын эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу тәртібі орталық депозитарийдің қағидалар жинағында және қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.

5. Порядок представления и рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций, требования к документам для рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций, а также правила составления и оформления уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
23) в подпункте 5) пункта 2 статьи 32-3 слова "регистратора общества" заменить словами "центрального депозитария";
24) в статье 33:
в части второй пункта 3 слова ", согласованными с уполномоченным органом," исключить;
в пункте 4 слова ", согласованными с уполномоченным органом" исключить;
25) статьи 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Выпуск казахстанских депозитарных расписок
Порядок государственной регистрации выпуска казахстанских депозитарных расписок, утверждения отчета об итогах размещения или погашения казахстанских депозитарных расписок, правила составления и оформления отчета об итогах размещения или погашения казахстанских депозитарных расписок, а также требования, подлежащие соблюдению эмитентом казахстанских депозитарных расписок, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Статья 36. Регистрация сделок с эмиссионными ценными бумагами
1. Сделки с эмиссионными ценными бумагами, а также уступка прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам подлежат регистрации в системе учета центрального депозитария в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.
2. При заключении сделки между клиентами одного номинального держателя регистрация сделок и операций с ценными бумагами осуществляется номинальным держателем и отражается в системе учета центрального депозитария.
При заключении сделки между клиентами разных номинальных держателей регистрация сделок и операций с ценными бумагами осуществляется по их лицевым счетам в центральном депозитарии с последующим отражением в системе учета номинальных держателей.
Сделка, зарегистрированная в системе номинального держания в порядке, определенном настоящим пунктом, считается заключенной с момента отражения в системе учета центрального депозитария.
3. Порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, совершаемых на организованном рынке ценных бумаг, устанавливается сводом правил центрального депозитария и внутренними документами фондовой биржи.

4. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу:
1) бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге бұйрық берген адамның өкілеттіктерін және осы бұйрық нысанының белгіленген талаптарға сәйкес келуін тексеруді;
2) бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықтың тіркелуін;
3) бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықта көрсетілген әрекеттерді жасау мүмкіндігін тексеруді;
4) бұйрықты орындаудан бас тартуға негіздер болмаған кезде бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықта көрсетілген әрекеттерді жүзеге асыруды;
5) клиентке бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрығының орындалғаны туралы есепті жіберуді қамтиды.
5. Бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықты орындаудан бас тартуға негіздер болған кезде орталық депозитарий бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге бұйрық берген адамды бас тарту негіздері туралы хабардар етуге міндетті.
Егер осы мәмілені тіркеу үшін ұсынылған құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің және (немесе) орталық депозитарийдің қағидалар жинағының талаптарына сәйкес келмесе, орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеуден бас тартуға міндетті.
6. Номиналды ұстауға берілген эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу депоненттердің немесе сауда-саттықты ұйымдастырушының бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған тиісті бұйрықтары не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
Депонент бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықты орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде депонент клиентінің бұйрығы негізінде ресімдейді.
7. Соттың шешімі бойынша бағалы қағаздар бойынша құқықтардың өзгеруін немесе тоқтатылуын тіркеуді орталық депозитарий (номиналды ұстаушы), заңды күшіне енген, Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 226-бабына сәйкес ресімделген сот шешімі негізінде жүзеге асырады.
8. Бағалы қағаздармен мәмілені тіркеуге арналған бұйрықты орындауды орталық депозитарий (номиналды ұстаушы), егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында бұйрықты орындаудың өзге мерзімі көзделмесе, күнтізбелік үш күннен аспайтын мерзімде қарсы бұйрық алған кезде жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер болмаған кезде орталық депозитарий, номиналды ұстаушы тіркелген тұлғалардың жеке шоттары (қосалқы шоттары) бойынша өз бетінше жазбалар енгізуге құқылы емес.

4. Регистрация сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе учета центрального депозитария включает:
1) проверку полномочий лица, отдавшего приказ на регистрацию сделки с ценными бумагами, и соответствия формы данного приказа установленным требованиям;
2) регистрацию приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами;
3) проверку возможности совершения действий, указанных в приказе на регистрацию сделки с ценными бумагами;
4) осуществление действий, указанных в приказе на регистрацию сделки с ценными бумагами, при отсутствии оснований для отказа в его исполнении;
5) направление отчета клиенту об исполнении его приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами.
5. При наличии оснований для отказа в исполнении приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами центральный депозитарий обязан уведомить лицо, отдавшее приказ на регистрацию сделки с ценными бумагами, об основаниях отказа.
Центральный депозитарий обязан отказать в регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе учета центрального депозитария, если документы, представленные для регистрации этой сделки, не соответствуют требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа и (или) свода правил центрального депозитария.
6. Регистрация сделок с эмиссионными ценными бумагами, переданными в номинальное держание, в системе учета центрального депозитария осуществляется на основании соответствующих приказов депонентов или организатора торгов на регистрацию сделки с ценными бумагами либо иных документов, установленных законодательством Республики Казахстан.
Депонент оформляет приказ на регистрацию сделки с ценными бумагами в системе учета центрального депозитария на основании приказа клиента депонента.
7. Регистрация изменения или прекращения прав по ценным бумагам по решению суда осуществляется центральным депозитарием (номинальным держателем) на основании решения суда, вступившего в законную силу, оформленного в соответствии со статьей 226 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.
8. Исполнение приказа на регистрацию сделки с ценными бумагами осуществляется центральным депозитарием (номинальным держателем) при получении встречного приказа в срок не более трех календарных дней, если законодательством Республики Казахстан и (или) сводом правил центрального депозитария не предусмотрен иной срок исполнения приказа.
9. Центральный депозитарий, номинальный держатель не вправе самостоятельно вносить записи по лицевым счетам (субсчетам) зарегистрированных лиц при отсутствии оснований, установленных законодательством Республики Казахстан.

10. Жеке шоттар (қосалқы шоттар) бойынша жазбалар енгізу үшін негіз болып табылатын құжаттар (тіркелген тұлғаны сәйкестендіретін құжаттарды қоспағанда) бес жыл бойы сақтауға жатады.
11. Шетелдік бағалы қағаздарға немесе осы Заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдарға қатысты құқықтарды есепке алу мен растау ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
12. Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша, сондай-ақ банктер қосылу нысанындағы қайта ұйымдастыруды жүргізген кезде олардың бағалы қағаздары бойынша құқықтарды тіркеу ерекшеліктері, егер қайта ұйымдастырылатын банктердің бірі өзіне қатысты "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген банк болып табылса, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.";
26) 38-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтарды растау орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру арқылы жүзеге асырылады.";
екінші бөлікте:
"және тіркеушінің" деген сөздер алып тасталсын;
"ішкі құжаттарында" деген сөздер "қағидалар жинағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 39-бап алып тасталсын;
28) 40-баптың 1-тармағындағы "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдерi" деген сөздер "Орталық депозитарийдің есепке алу" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпия
Эмитенттің акционерлері және осы эмитенттің өздеріне тиесілі акцияларының саны туралы, эмитент және номиналды ұстауды есепке алу жүйесiндегi және (немесе) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі жарияланған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу және сатып алынған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу бойынша эмитенттің жеке шоттарындағы эмиссиялық бағалы қағаздардың қалдықтары туралы мәліметтерді қоспағанда, орталық депозитарийдің және номиналды ұстауды есепке алу жүйесiндегi жеке шоттардағы эмиссиялық бағалы қағаздар мен басқа да қаржы құралдарының бар-жоғы, қалдықтары, қозғалысы және иелері туралы ақпарат бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны құрайды.";
30) 43-бапта:
2 және 2-1-тармақтар алып тасталсын;
3-тармақта:
8) тармақшадағы "мекемелерге берiлуге тиiс." деген сөздер "мекемелерге;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:

10. Документы (за исключением документов, идентифицирующих зарегистрированное лицо), являющиеся основанием для внесения записей по лицевым счетам (субсчетам), подлежат хранению в течение пяти лет.
11. Особенности учета и подтверждения прав в отношении иностранных ценных бумаг или иностранных организаций, осуществляющих функции, установленные пунктом 1 статьи 59 настоящего Закона, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
12. Особенности регистрации прав по государственным эмиссионным ценным бумагам, а также по ценным бумагам банков при проведении ими реорганизации в форме присоединения, если одним из реорганизуемых банков является банк, в отношении которого была проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", устанавливаются законодательством Республики Казахстан.";
26) в пункте 1 статьи 38:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Подтверждение прав по эмиссионным ценным бумагам осуществляется путем предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) системе учета номинального держания.";
в части второй:
слова "внутренними документами" заменить словами "сводом правил";
слова "и регистратора" исключить;
27) статью 39 исключить;
28) в пункте 1 статьи 40 слова "реестров держателей ценных бумаг" заменить словами "учета центрального депозитария";
29) статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Коммерческая тайна на рынке ценных бумаг
Коммерческую тайну на рынке ценных бумаг составляет информация о наличии, остатках, движении и владельцах эмиссионных ценных бумаг и других финансовых инструментов на лицевых счетах в системе учета центрального депозитария и номинального держания, за исключением сведений об акционерах эмитента и количестве принадлежащих им акций данного эмитента, об эмитенте и остатках эмиссионных ценных бумаг на лицевых счетах эмитента по учету объявленных эмиссионных ценных бумаг и по учету выкупленных эмиссионных ценных бумаг в системе учета номинального держания и (или) системе учета центрального депозитария.";
30) в статье 43:
пункты 2 и 2-1 исключить;
в пункте 3:
в абзаце первом слова "должны быть представлены" заменить словом "представляются";
дополнить подпунктами 9), 10), 11), 12), 13) и 14) следующего содержания:

"9) эмиссиялық бағалы қағазды немесе басқа да қаржы құралын ұстаушыға: эмиссиялық бағалы қағаздар немесе басқа да қаржы құралдары бойынша өзінің құқықтарына қатысты не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген сенiмхат негiзiнде оның өкiлiне;
10) эмитентке: өзі эмиссиялаған бағалы қағаздарға қатысты;
11) лицензиаттың бас ұйымына: Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда пруденциялық нормативтерді есептеу, сондай-ақ тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін қалыптастыру мақсаттары үшін;
12) қор биржасына: оның ішкі құжаттарында айқындалған көлемде;
13) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымға, оның өз жарғылық қызметін жүзеге асыру үшін қажетті көлемде;
14) өзінің пайдасына эмиссиялық бағалы қағаздардың немесе басқа да қаржы құралдарының ауыртпалығы, оның ішінде кепіл тіркелген тұлғаға: эмиссиялық бағалы қағаздар немесе басқа да қаржы құралдары бойынша оның құқықтарына қатысты ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң тізбесі және мұндай мәліметтерді осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға ұсыну тәртібі осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актiлерiнде және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгiленедi.";
4-тармақ алып тасталсын;
31) 45-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағының 1), 1-1), 2), 3), 4), 5), 6), 6-1), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген қызмет, сондай-ақ депозитарийлік қызмет, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызмет және бірыңғай оператордың мемлекетке тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар бағалы қағаздарды номиналды ұстауды жүзеге асыру жөніндегі қызметі бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби қызмет болып табылады.
Бірыңғай оператор мемлекетке тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар бағалы қағаздарды номиналды ұстауды уәкілетті органның лицензиясынсыз жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Орталық депозитарий бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтің мынадай түрлерін:
1) депозитарийлік қызметті;
2) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті;
3) бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті;
4) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті уәкілетті органның лицензиясынсыз жүзеге асырады.
Орталық депозитарий депозитарийлік қызметті және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз ұйым болып табылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9) держателю эмиссионной ценной бумаги или другого финансового инструмента: в отношении его прав по эмиссионным ценным бумагам или другим финансовым инструментам либо его представителю на основании доверенности, оформленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) эмитенту: в отношении эмитированных им ценных бумаг;
11) родительской организации лицензиата: для целей расчета пруденциальных нормативов, а также формирования систем управления рисками и внутреннего контроля в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
12) фондовой бирже: в объеме, определенном ее внутренними документами;
13) организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, в объеме, необходимом для осуществления ею своей уставной деятельности;
14) лицу, в пользу которого зарегистрировано обременение эмиссионных ценных бумаг или других финансовых инструментов, в том числе залог: в отношении его прав по эмиссионным ценным бумагам или другим финансовым инструментам.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, и порядок представления таких сведений лицам, указанным в части первой настоящего пункта, устанавливаются настоящим Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 4 исключить;
31) в статье 45:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Деятельность, указанная в подпунктах 1), 1-1), 2), 3), 4), 5), 6), 6-1), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, а также депозитарная деятельность, деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг и деятельность единого оператора по осуществлению номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству или в отношении которых государство имеет имущественные права, являются профессиональной деятельностью на рынке ценных бумаг.
Единый оператор осуществляет номинальное держание ценных бумаг, принадлежащих государству или в отношении которых государство имеет имущественные права, без лицензии уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Центральный депозитарий без лицензии уполномоченного органа осуществляет следующие виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг:
1) депозитарную деятельность;
2) деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
3) деятельность по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами;
4) клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами.
Центральный депозитарий является единственной организацией на территории Республики Казахстан, осуществляющей депозитарную деятельность и деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы клиенттерінің, сондай-ақ клирингтік қатысушылардың, қор биржасы мүшелерінің қаржы құралдарын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы өз меншігіндегі активтерінен бөлек есепке алады және ол банкрот болған жағдайда, мүліктік массаға және (немесе) таратылған кезде оның мүлкінің құрамына енгізілмейді.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Бірыңғай оператор өз қызметін жүзеге асыру барысында осы Заңның 47-1, 49-1, 53 және 53-1-баптарында белгіленген талаптарды сақтайды.
Осы Заңның 54-бабының талаптары бірыңғай оператордың басшы қызметкерлеріне қолданылады.";
32) 49-бапта:
1-тармақтағы "қаржы тұрақтылығының өзге де көрсеткiштерi мен өлшемдерiн (нормативтерiн)" деген сөздер "қаржылық тұрақтылықтың сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы ", сондай-ақ пруденциялық нормативтер мәнiнiң сақталуы мен есеп айырысу тәртібін сипаттайтын көрсеткiштердiң, лицензиат сақтауға тиiстi қаржы тұрақтылығының өзге де көрсеткiштерi мен өлшемдерiнiң (нормативтерiнiң) түрлері" деген сөздер "түрлері, лицензиаттың сақтауы міндетті қаржылық тұрақтылықтың өзге де нормалары мен лимиттері, олардың мәндерін есептеу тәртібі және әдістемелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 52-бапта:
1-тармақта:
"бірыңғай тіркеуші және" деген сөздер алып тасталсын;
"депозитарий" деген сөзден кейін "және бірыңғай оператор" деген сөздермен толықтырылсын;
"есептер беруге" деген сөздер "есептерді уақтылы ұсынуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"туралы" деген сөзден кейін "анық және толық" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"Лицензиаттардың" деген сөз "Бағалы қағаздар нарығындағы қызмет туралы есептердiң тізбесі, нысандары, лицензиаттардың, орталық депозитарий мен бірыңғай оператордың оларды ұсыну кезеңдiлiгi, мерзімдері және тәртібі" деген сөздермен ауыстырылсын;
", бірыңғай тіркеушінің және орталық депозитарийдiң" деген сөздер алып тасталсын;
"бағалы қағаздар рыногындағы қызметi туралы есептердi беру кезеңдiлiгi, есептердiң нысандары және оларды табыс ету тәртiбi" деген сөздер алып тасталсын;
34) 53-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "консультациялық" деген сөзден кейін "және ақпараттық" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "мамандардың біліктілігін арттыру бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қор биржасы осы баптың 1-тармағында белгіленген жағдайлардан басқа:
1) қор биржасының интернет-ресурсында қор биржасы мен оның мүшелері ұсынатын көрсетілетін қызметтер туралы жарнаманы, сондай-ақ қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалған өзге де ақпаратты жариялауды;

"5. Финансовые инструменты клиентов профессионального участника рынка ценных бумаг, а также клиринговых участников, членов фондовой биржи учитываются профессиональным участником рынка ценных бумаг отдельно от собственных активов и не включаются в имущественную массу в случае его банкротства, и (или) состав его имущества при ликвидации.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Единый оператор в ходе осуществления своей деятельности соблюдает требования, установленные статьями 47-1, 49-1, 53 и 53-1 настоящего Закона.
Требования статьи 54 настоящего Закона распространяются на руководящих работников единого оператора.";
32) в статье 49:
в пункте 1 слова "показатели и критерии (нормативы)" заменить словами "обязательные к соблюдению нормы и лимиты";
в пункте 3 слова "а также показателей, характеризующих соблюдение и порядок расчета значений пруденциальных нормативов, иных показателей и критериев (нормативов) финансовой устойчивости, подлежащие соблюдению лицензиатом," заменить словами "иные нормы и лимиты финансовой устойчивости, обязательные к соблюдению лицензиатом, порядок и методики расчета их значений";
33) в статье 52:
в пункте 1:
слова "единый регистратор и" исключить;
после слова "депозитарий" дополнить словами "и единый оператор";
после слова "обязаны" дополнить словом "своевременно";
после слова "орган" дополнить словами "достоверные и полные";
в пункте 2:
слово "Периодичность" заменить словами "Перечень, формы, периодичность, сроки и порядок";
слова "единым регистратором и" исключить;
слова ", формы отчетов и порядок их представления" заменить словами "и единым оператором";
34) в статье 53:
в пункте 1:
подпункт 2) после слова "консультационных" дополнить словами "и информационных";
в подпункте 4) слова "по повышению квалификации специалистов" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Помимо случаев, установленных пунктом 1 настоящей статьи, фондовая биржа вправе осуществлять:
1) опубликование на интернет-ресурсе фондовой биржи рекламы об услугах, оказываемых фондовой биржей и ее членами, а также иной информации, определенной внутренними документами фондовой биржи;

2) қор биржасының материалдық-техникалық құралдарын және өзге де жабдықтарын жалдауға (жалға) беруді жүзеге асыруға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бағалы қағаздар нарығындағы қызметi Қазақстан Республикасының осы ұйымдардың қызметiн реттейтiн заңнамалық актiлерiнiң талаптары ескерiле отырып жүзеге асырылады.
4. Осы баптың 1-тармағының күші трансфер-агенттің қызметіне қолданылмайды.";
35) 54-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "трансфер-агент тіркеушісінің" деген сөздер "трансфер-агенттің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 1) тармақшасындағы "тіркеушінің," деген сөз алып тасталсын;
36) 56-бапта:
2-тармақтағы "сауда жүйесінде осы мәміле жасалған," және "қор биржасы" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақта:
"жасақтау" деген сөз "құру" деген сөзбен ауыстырылсын;
"және қор биржасының ішкі құжаттарында" деген сөздер алып тасталсын;
37) 56-1-бапта:
3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сауда жүйесінде эмитенттің бағалы қағаздарымен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасалатын қор биржасы директорлар кеңесінің және листинг комиссиясының мүшелері;";
4-тармақта:
1) тармақшадағы "(туынды қаржы құралдарымен)" деген сөздер "және өзге де қаржы құралдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "ұсынымдарды" деген сөзден кейін "немесе ұсыныстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
38) 57-бапта:
1-тармақ "дилер" деген сөзден кейін "және мемлекетке тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар бағалы қағаздарды нақтылы ұстауды жүзеге асыру бөлігінде бірыңғай оператор" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "күнтiзбелiк үш күн" деген сөздер "үш жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "орталық депозитарийдiң жеке шоты бойынша жүзеге асырылады, оны ашуды орталық депозитарийдiң бұйрығы негiзiнде тіркеуші жүргізеді" деген сөздер "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 62-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "тiркеушiнiң," деген сөз алып тасталсын;
40) 63-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Брокер және (немесе) дилер уәкілетті органның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы негізінде мынадай банк операцияларын жүзеге асыруға құқылы:

2) сдачу в наем (аренду) материально-технических средств и иного оборудования фондовой биржи.";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Деятельность на рынке ценных бумаг банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций осуществляется с учетом требований законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих деятельность данных организаций.
4. Действие пункта 1 настоящей статьи не распространяется на деятельность трансфер-агента.";
35) в статье 54:
в подпункте 4) пункта 2 слово "регистратора" исключить;
в подпункте 1) пункта 4 слово "регистратора," исключить;
36) в статье 56:
в пункте 2 слова "фондовой биржи, в торговой системе которой была заключена данная сделка" исключить;
пункт 3 исключить;
в пункте 4:
слово "формирования" заменить словом "создания";
слова "и внутренними документами фондовой биржи" исключить;
37) в статье 56-1:
подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) члены совета директоров и листинговой комиссии фондовой биржи, в торговой системе которой заключаются сделки с ценными бумагами эмитента и иными финансовыми инструментами;";
в пункте 4:
в подпункте 1) слова "(производными финансовыми инструментами)" заменить словами "и иными финансовыми инструментами";
подпункт 3) после слова "рекомендации" дополнить словами "или предложений";
38) в статье 57:
пункт 1 дополнить словами ", и единый оператор в части осуществления номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству, или в отношении которых государство имеет имущественные права";
в пункте 3:
в части первой слово "календарных" заменить словом "рабочих";
в части второй слова "по лицевому счету центрального депозитария, открытие которого производится регистратором на основании приказа" заменить словами "в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил";
39) в части первой пункта 1 статьи 62 слово "регистратора," исключить;
40) в статье 63:
пункт 1 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Брокер и (или) дилер вправе осуществлять следующие банковские операции на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа на осуществление отдельных видов банковских операций:

1) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу;
2) жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу;
3) аударым операциялары: төлемдер мен ақша аударымдары бойынша жеке және заңды тұлғалардың тапсырмаларын орындау;
4) ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарымен банктік қарыз операциялары;
5) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруды қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру.
Брокердің және (немесе) дилердің осы тармақта көзделген банк операцияларын жүргізу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.";
2-тармақта:
", кәсіптік ұйымның iшкi құжаттарында" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасаудың осы Заңда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртібін және (немесе) шарттарын бұзғаны үшін брокер және (немесе) дилер Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.";
41) 64-баптың 2-2-тармағындағы "Бағалы қағаздар рыногында" деген сөздер "Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, бағалы қағаздар нарығында" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 12-тарау алып тасталсын;
43) 69-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын және бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандыру ұйымының инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушылардың қызметі "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
44) 70-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығы бар инвестициялық портфельді басқарушы осы баптың 1-тармағында көзделген функциялардан басқа, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген функцияларды жүзеге асырады.
"Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті және инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы осы баптың 1-тармағында көзделген функциялардан басқа, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген функцияларды жүзеге асырады.";

1) открытие и ведение банковских счетов юридических лиц;
2) открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
3) переводные операции: выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег;
4) банковские заемные операции на условиях платности, срочности и возвратности;
5) организация обменных операций с иностранной валютой, за исключением организации обменных операций с наличной иностранной валютой.
Порядок проведения брокером и (или) дилером банковских операций, предусмотренных настоящим пунктом, определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
в пункте 2:
слова "внутренними документами профессиональной организации," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"За нарушение порядка и (или) условий совершения сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, установленных настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа, брокер и (или) дилер несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
41) пункт 2-2 статьи 64 дополнить словами ", за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа";
42) главу 12 исключить;
43) пункт 1 статьи 69 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Условия и порядок осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем страховой организацией, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни" и обладающей лицензией на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Деятельность управляющих инвестиционным портфелем, являющихся страховыми организациями, обладающими лицензией на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, осуществляется с учетом особенностей, установленных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";
44) пункт 2 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"2. Управляющий инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, помимо функций, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, осуществляет функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Страховая организация, осуществляющая деятельность в отрасли "страхование жизни" и деятельность по управлению инвестиционным портфелем, помимо функций, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, осуществляет функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";

45) 72-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "тіркеушіге," деген сөз алып тасталсын;
46) 72-1-бапта:
12-тармақтың бірінші бөлігіндегі "күннен бастап үш ай" деген сөздер "күннен кейін елу жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақ алып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Осы баптың 14, 15, 16 және 18-тармақтарында белгіленген талаптарды бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа алып келеді.";
47) 77-1-бапта:
2-тармақтағы "қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысуды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және аударым операцияларына лицензиясы бар өзге де ұйым" деген сөздер "қор биржасы және (немесе) клирингтік ұйым және (немесе) аударым операцияларына арналған лицензиясы бар өзге де ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "бұйрықтары" деген сөзден кейін "және (немесе) қор биржасының мәміле жасасу фактісін растайтын құжаты және (немесе) есеп айырысу ұйымы өзінің қағидаларына сәйкес есеп айырысулар үшін негіз ретінде қабылдайтын өзге де құжат" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Клиринг ұйымының қағидаларын сақтау клиринг ұйымының көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын барлық субъектілер үшін міндетті болып табылады.";
48) 78-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) өзге де жеке және заңды тұлғалар.";
49) 80-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"80-бап. Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру тәртiбi
1. Депозитарийлік қызметтi жүзеге асыру процесiнде орталық депозитарий:
1) депоненттерге қаржы құралдарын номиналды ұстау қызметтерiн көрсетедi;
2) ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмiлелер бойынша және оның депоненттерінің (депоненттердiң өздерiнiң арасында; бiр жағынан депонент және екiншi жағынан басқа депоненттiң клиентi арасында; әртүрлi екi депоненттің клиенттерi арасында), сондай-ақ өзге де клиенттердің қатысуымен ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында жасалған мәмілелер бойынша қаржы құралдарымен есеп айырысуларды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына және өзiнiң қағидалар жинағына сәйкес мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарға депозитарийлік қызмет көрсетудi жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да қызмет түрлерiн көрсетедi.
2. Орталық депозитарий банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензиясы болған кезде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен:
1) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді;

45) в части второй пункта 1 статьи 72 слово "регистратора," исключить;
46) в статье 72-1:
в части первой пункта 12 слова "трех месяцев со" заменить словами "пятидесяти рабочих дней после";
пункт 17 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Нарушение требований, установленных пунктами 14, 15, 16 и 18 настоящей статьи, влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.";
47) в статье 77-1:
в пункте 2 слова "иная организация, осуществляющая организацию расчетов по сделкам с финансовыми инструментами и" заменить словами "фондовая биржа и (или) клиринговая организация, и (или) иная организация,";
пункт 3 дополнить словами "и (или) документа фондовой биржи, подтверждающего факт заключения сделки, и (или) иного документа, принимаемого расчетной организацией в качестве основания для расчетов в соответствии с ее правилами";
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Соблюдение правил клиринговой организации является обязательным для всех субъектов, пользующихся услугами клиринговой организации.";
48) пункт 3 статьи 78 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) иные физические и юридические лица.";
49) статью 80 изложить в следующей редакции:
"Статья 80. Порядок осуществления деятельности центрального депозитария
1. Центральный депозитарий в процессе осуществления депозитарной деятельности:
1) оказывает депонентам услуги номинального держания финансовых инструментов;
2) осуществляет расчеты в финансовых инструментах по сделкам, заключенным на организованном рынке ценных бумаг, и по сделкам, заключенным на неорганизованном рынке ценных бумаг с участием его депонентов (между самими депонентами; между депонентом, с одной стороны, и клиентом другого депонента, с другой стороны; между клиентами двух различных депонентов), а также иных клиентов;
3) осуществляет депозитарное обслуживание государственных эмиссионных ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан и своим сводом правил;
4) оказывает другие виды услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Центральный депозитарий при наличии лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций вправе в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа, осуществлять:
1) открытие и ведение банковских счетов юридических лиц;

2) жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді;
3) банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттарын ашуды және жүргізуді;
4) аударым операцияларын: төлемдер мен ақша аударымдары бойынша жеке және заңды тұлғалардың тапсырмаларын орындауды жүзеге асыруға құқылы.
Орталық депозитарийде уәкілетті органның осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы болған кезде, орталық депозитарий қаржы құралдарын өтеу және (немесе) олар бойынша кірісті төлеу кезінде төлем агентінің функцияларын жүзеге асыруға құқылы.
3. Орталық депозитарий қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асырады немесе клирингтік ұйымдарға және (немесе) ұйымдастырылған және (немесе) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығының орталық контрагенттеріне уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген шарттармен және тәртіппен қызметтер көрсетеді.
4. Орталық депозитарий бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiн жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру процесiнде:
1) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiн қалыптастыруды, жүргізуді және сақтауды;
2) тіркелген тұлғаға бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiнде жеке шот ашуды;
3) тіркелген тұлғаның жеке шоты бойынша бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді;
4) тіркелген тұлғаның бағалы қағаздары бойынша құқықтарды растауды;
5) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiн өзекті жай-күйде ұстауды;
6) бағалы қағаздардың қайталама нарығында айналыстағы бағалы қағаздар санының уәкілетті орган тіркеген санына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады;
7) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған мәселелердің тізбесі бойынша бағалы қағаздарды ұстаушыларға ақпарат беруді;
8) эмитентке оның сұрау салуы негізінде бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiн құрайтын ақпаратты беруді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiн құрайтын мәліметтерді алу құқығына ие мемлекеттік органдарға осы Заңның 43-бабына сәйкес ақпарат беруді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
5. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдер жүйесiн жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.
6. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың эмитенті орталық депозитариймен бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізуге арналған шарт жасасуға міндетті.

2) открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
3) открытие и ведение корреспондентских счетов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
4) переводные операции: выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег.
При наличии у центрального депозитария лицензии уполномоченного органа на осуществление деятельности, указанной в подпункте 4) настоящего пункта, центральный депозитарий вправе осуществлять функции платежного агента при погашении финансовых инструментов и (или) выплаты дохода по ним.
3. Центральный депозитарий осуществляет клиринговую деятельность по сделкам с финансовыми инструментами или оказывает услуги клиринговым организациям и (или) центральным контрагентам организованного и (или) неорганизованного рынка ценных бумаг на условиях и в порядке, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.
4. Центральный депозитарий в процессе осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг осуществляет:
1) формирование, ведение и хранение системы реестров держателей ценных бумаг;
2) открытие лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг зарегистрированному лицу;
3) регистрацию сделок с ценными бумагами по лицевому счету зарегистрированного лица;
4) подтверждение прав по ценным бумагам зарегистрированного лица;
5) поддержание системы реестров держателей ценных бумаг в актуальном состоянии;
6) осуществление контроля за соответствием количества ценных бумаг, находящихся в обращении на вторичном рынке ценных бумаг, количеству, зарегистрированному уполномоченным органом;
7) информирование держателей ценных бумаг по перечню вопросов, определенных сводом правил центрального депозитария;
8) предоставление эмитенту информации, составляющей систему реестров держателей ценных бумаг, на основании его запроса;
9) предоставление информации государственным органам, обладающим правом в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на получение сведений, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг, в соответствии со статьей 43 настоящего Закона;
10) иные функции в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
5. Порядок осуществления деятельности по ведению системы реестра держателей ценных бумаг устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.
6. Эмитент негосударственных эмиссионных ценных бумаг обязан заключить договор с центральным депозитарием на ведение системы реестров держателей ценных бумаг.

7. Бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарының саудасын ұйымдастыру жөніндегі қызмет шеңберінде орталық депозитарий мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) бағалы қағаздардың биржадан тыс нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалану және ұстау;
2) өз клиенттеріне бағалы қағаздардың биржадан тыс нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді ұсыну;
3) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу үшін орталық депозитарий клиенттерінің арасында бағалы қағаздардың және өзге де қаржы құралдарының белгіленімдерімен алмасуды ұйымдастыру;
4) орталық депозитарий клиенттерінің арасында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу туралы хабарлар алмасуды ұйымдастыру;
5) осы Заңда көзделген өзге де функциялар.
8. Орталық депозитарий уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған тәртіппен ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер тізілімдерінің жүйесін қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады.
9. Орталық депозитарий мынадай:
1) өз мұқтажы үшін сатып алынған мүлікті жалдауға (жалға) беруді қоса алғанда, өз мүлкіне билік ету;
2) бағалы қағаздар нарығындағы қызметке байланысты мәселелер бойынша консультациялық және ақпараттық көрсетілетін қызметтер ұсыну;
3) бағалы қағаздар нарығындағы қызмет мәселелері бойынша арнайы әдебиеттерді ақпарат жеткізгіштерінің кез келген түрлерінде өткізу;
4) бағалы қағаздар нарығындағы қызмет саласында оқытуды ұйымдастыру;
5) орталық депозитарийдің интернет-ресурсында орталық депозитарий мен оның клиенттері ұсынатын көрсетілетін қызметтер туралы жарнаманы, сондай-ақ орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған өзге де ақпаратты жариялау;
6) орталық депозитарийдің материалдық-техникалық құралдары мен жабдықтарын жалдауға (жалға) беру жағдайларын қоспағанда, қаржы нарығындағы қызметке жатпайтын кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға құқылы емес.
10. Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру талаптары мен тәртiбi осы Заңда, уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде және орталық депозитарийдiң қағидалар жинағында белгіленеді.";
50) 81-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орталық депозитарийдiң қағидалар жинағында:
1) депозитарийлік қызметті жүзеге асыру;
2) бағалы қағаздарды ұстаушылар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру;

7. В рамках деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами центральный депозитарий осуществляет следующие функции:
1) эксплуатацию и поддержание интегрированной информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг;
2) предоставление своим клиентам доступа к интегрированной информационной системе внебиржевого рынка ценных бумаг;
3) организацию обмена котировками ценных бумаг и иных финансовых инструментов между клиентами центрального депозитария для заключения сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами на неорганизованном рынке ценных бумаг;
4) организацию обмена сообщениями о заключении сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами между клиентами центрального депозитария;
5) иные функции, предусмотренные настоящим Законом.
8. Центральный депозитарий в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария, осуществляет формирование и ведение системы реестров сделок с производными финансовыми инструментами, заключенных на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг.
9. Центральный депозитарий не вправе осуществлять предпринимательскую деятельность, не относящуюся к деятельности на финансовом рынке, за исключением следующих случаев:
1) распоряжения собственным имуществом, включая сдачу в наем (аренду) имущества, приобретенного для собственных нужд;
2) предоставления консультационных и информационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью на рынке ценных бумаг;
3) реализации специальной литературы по вопросам деятельности на рынке ценных бумаг на любых видах носителей информации;
4) организации обучения в области деятельности на рынке ценных бумаг;
5) опубликования на интернет-ресурсе центрального депозитария рекламы об услугах, предоставляемых центральным депозитарием и его клиентами, а также иной информации, определенной сводом правил центрального депозитария;
6) сдачу в наем (аренду) материально-технических средств и оборудования центрального депозитария.
10. Условия и порядок осуществления деятельности центрального депозитария определяются настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.";
50) в статье 81:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Свод правил центрального депозитария должен содержать порядок:
1) осуществления депозитарной деятельности;
2) осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг и участников товариществ с ограниченной ответственностью;

3) мемлекеттік бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргізу;
4) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия болған кезде);
5) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру;
6) төлем агентінің функцияларын жүзеге асыру (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия болған кезде);
7) ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған нарықтарда, туынды қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
8) бағалы қағаздарға халықаралық сәйкестендіру нөмірлерін (ISIN кодтарын) және үлестер мен өзге де қаржы құралдарына сәйкестендіргіштер беру;
9) бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де қағидалар қамтылуға тиiс.
3-тармақтағы "күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 82-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының заңдарына және орталық депозитарийдiң ережелер" деген сөздер "егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасына және орталық депозитарийдiң қағидалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшада:
"депонент (оның клиенті) туралы" деген сөздер "орталық депозитарийдің клиенті (орталық депозитарий депонентінің клиентi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"депоненттiң (оның клиентiнiң) жеке шотында (қосалқы шотында)" деген сөздер "орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі жеке шоттарда (қосалқы шоттарда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "депоненттер мен олардың клиенттерінің" деген сөздер "орталық депозитарий клиенттерінің және орталық депозитарий депоненттері клиенттерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) 84-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы орталық депозитарийге қолданылмайды.";
53) 85-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидаларын сақтау сауда-саттықты ұйымдастырушының көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын барлық субъектілер үшін міндетті болып табылады.";
3-тармақта:
"немесе бағалы қағаздардың биржадан тыс рыногындағы баға белгілеу ұйымының баға белгілеуді айырбастау жүйесінде" деген сөздер алып тасталсын;
"мен оның мүшелерi (клиенттерi)" деген сөздер ", оның мүшелері, клиенттері және сауда-саттықты ұйымдастырушының көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын өзге де тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;

3) ведения системы реестров держателей государственных ценных бумаг;
4) осуществления отдельных видов банковских операций (при наличии лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций);
5) осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
6) осуществления функций платежного агента (при наличии лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций);
7) осуществления деятельности по ведению реестра сделок с производными финансовыми инструментами, заключенных на организованном и неорганизованном рынках;
8) присвоения международных идентификационных номеров (кодов ISIN) ценным бумагам и идентификаторов долям и иным финансовым инструментам;
9) осуществления деятельности по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами;
10) иные правила, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова "со дня" заменить словами "после даты";
51) в статье 82:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами ", если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 3):
слова "депоненте (его клиенте)" заменить словами "клиенте центрального депозитария (клиенте депонента центрального депозитария)";
слова "на лицевом счете (субсчете) депонента (его клиента)" заменить словами "на лицевых счетах (субсчетах) в системе учета центрального депозитария";
в подпункте 4) слова "депонентов и их клиентов" заменить словами "клиентов центрального депозитария и клиентов депонентов центрального депозитария";
52) пункт 4 статьи 84 дополнить частью второй следующего содержания;
"Требование части первой настоящего пункта не распространяется на центральный депозитарий.";
53) в статье 85:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Соблюдение правил организатора торгов является обязательным для всех субъектов, пользующихся услугами организатора торгов.";
в пункте 3:
слова "или системе обмена котировками котировочной организации внебиржевого рынка ценных бумаг" исключить;
слова "и его членами (клиентами)" заменить словами ", его членами, клиентами и иными лицами, пользующимися услугами организатора торгов";
в пункте 5:
подпункт 3) исключить;

мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) бағалы қағаздар болып табылмайтын қаржы құралдарын қор биржасында айналысқа жіберу және осындай айналысты тоқтату шарттары мен тәртібін;";
17) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21-2) тармақшамен толықтырылсын:
"21-2) бағалы қағаздар биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру және оның жұмыс істеу, сондай-ақ бағалы қағаздар биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде айналысқа жіберілетін бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарының тізбесін қалыптастыру және бағалы қағаздар биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне жіберу тәртібін;";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Осы баптың талаптары орталық депозитарийге қолданылмайды.";
54) 88-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бағалы қағаздар болып табылмайтын қаржы құралдарын қор биржасында айналысқа жіберу және осындай айналысты тоқтату шарттары мен тәртібін айқындау;";
4) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
12) тармақшадағы "қор биржасында айналымға жіберілген" деген сөздер алып тасталсын;
13) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18-2) тармақшамен толықтырылсын:
"18-2) бағалы қағаздар биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін құрады, оның жұмыс істеуін және оны техникалық қолдауды қамтамасыз етеді;";
19) тармақшадағы "қор биржасының" деген сөздер "осы Заңда және қор биржасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қор биржасы өзінің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен бағалы қағаздар биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін құрады, оның жұмыс істеуін және оны техникалық қолдауды қамтамасыз етеді.
Қор биржасының мүшелері, өзге де заңды және жеке тұлғалар бағалы қағаздар биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдаланушылар бола алады. Бағалы қағаздар биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне жіберу тәртібі қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Қор биржасының ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдары бағалы қағаздар биржалық нарығының ақпараттық жүйесіне орналастыруға және айналысқа жіберілмейді.
Қор биржасы бағалы қағаздар биржалық нарығының ақпараттық жүйесінде айналысқа жіберілетін бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарының тізбесін қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қалыптастырады.";
55) 89-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген акционерлік қоғамдар үшін корпоративтік басқару кодексінің болуы міндетті.";

дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) условия и порядок допуска финансовых инструментов, не являющихся ценными бумагами, к обращению на фондовой бирже и прекращения такого обращения;";
подпункт 17) исключить;
дополнить подпунктом 21-2) следующего содержания:
"21-2) порядок создания и функционирования интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг, а также формирования перечня ценных бумаг и иных финансовых инструментов, допускаемых к обращению в интегрированной информационной системе биржевого рынка ценных бумаг, и допуска к интегрированной информационной системе биржевого рынка ценных бумаг;";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Требования настоящей статьи не распространяются на центральный депозитарий.";
54) в статье 88:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определение условий и порядка допуска финансовых инструментов, не являющихся ценными бумагами, к обращению на фондовой бирже и прекращения такого обращения;";
подпункты 4) и 9) исключить;
в подпункте 12) слова ", допущенными к обращению на фондовой бирже," исключить;
подпункт 13) исключить;
дополнить подпунктом 18-2) следующего содержания:
"18-2) создает, обеспечивает функционирование и техническое сопровождение интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг;";
подпункт 19) после слова "предусмотренные" дополнить словами "настоящим Законом и";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Фондовая биржа создает, обеспечивает функционирование и техническое сопровождение интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг в порядке, установленном ее внутренними документами.
Пользователями интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг могут быть члены фондовой биржи, иные юридические и физические лица. Порядок допуска к интегрированной информационной системе биржевого рынка ценных бумаг устанавливается внутренними документами фондовой биржи.
Ценные бумаги и иные финансовые инструменты, включенные в официальный список фондовой биржи, не допускаются к размещению и обращению в информационной системе биржевого рынка ценных бумаг.
Перечень ценных бумаг и иных финансовых инструментов, допускаемых к обращению в информационной системе биржевого рынка ценных бумаг, фондовая биржа формирует в соответствии с внутренними документами фондовой биржи.";
55) в статье 89:
часть третью пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Наличие кодекса корпоративного управления обязательно для акционерных обществ, чьи эмиссионные ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи.";

56) 90-бап алып тасталсын;
57) 101-бап алып тасталсын;
58) 102-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"102-бап. Эмитенттiң ақпаратты жария етуi
1. Бағалы қағаздар нарығында ақпаратты жария ету деп Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес осы ақпаратты алу мақсаттарына қарамастан, осыған мүдделі барлық тұлғаларға оның қолжетімділігін қамтамасыз ету түсініледі.
2. Эмитент эмиссиялық бағалы қағаздардың айналысы кезеңінде осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында:
1) эмитенттің корпоративтік оқиғалары туралы ақпаратты;
2) жыл қорытындысы бойынша акционерлік қоғамның атқарушы органы мүшелері сыйақысының жиынтық мөлшері туралы ақпаратты;
3) акционерлік қоғамның үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді;
4) эмитенттiң дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнің) он және одан көп пайызын иеленетiн акционерлердің (қатысушылардың) құрамын;
5) эмитент әрбiр осындай ұйым акцияларының (үлестерiнің, пайларының) он және одан көп пайызын иеленетiн ұйымдардың тiзiмiн;
6) эмитенттің жылдық қаржылық есептілігін және эмитенттің аудиторлық есептерін ("Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті аудитке жататын эмитенттер аудиторлық есептерді жария етуді жүзеге асырады);
7) енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып, эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздарын шығару проспектiсiн;
8) акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті жария етуді жүзеге асыруға міндетті.
Осы тармақтың 1) және 3) тармақшаларында көзделген талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерін және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқаруға байланысты ақпарат пен мәліметтерге қолданылмайды.
Эмитент қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының күшiн уәкілетті органның жойғаны туралы және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздарын өтеу туралы ақпаратты жария етуді жүзеге асыруға міндетті.
Бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген эмитент осы тармақтың бірінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген ақпаратқа қосымша қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті жария етуді жүзеге асыруға міндетті.
3. Бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген эмитент қор биржасының интернет-ресурсында осы баптың 2-тармағында көрсетілген ақпаратты, сондай-ақ қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалған өзге де ақпаратты жария етуді қосымша қамтамасыз етуге міндетті.

56) статью 90 исключить;
57) статью 101 исключить;
58) статью 102 изложить в следующей редакции:
"Статья 102. Раскрытие информации эмитентом
1. Под раскрытием информации на рынке ценных бумаг понимается обеспечение ее доступности всем заинтересованным в этом лицам независимо от целей получения данной информации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. В период обращения эмиссионных ценных бумаг эмитент в порядке и сроки, установленные настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа, обязан на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности осуществлять раскрытие:
1) информации о корпоративных событиях эмитента;
2) информации о суммарном размере вознаграждения членов исполнительного органа акционерного общества по итогам года;
3) сведений об аффилированных лицах акционерного общества;
4) состава акционеров (участников), владеющих десятью и более процентами голосующих акций (долей участия) эмитента;
5) списка организаций, в которых эмитент владеет десятью и более процентами акций (долей, паев) каждой такой организации;
6) годовой финансовой отчетности эмитента и аудиторских отчетов эмитента (раскрытие аудиторских отчетов осуществляется эмитентами, подлежащими обязательному аудиту в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности");
7) проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг эмитента с учетом внесенных в него изменений и (или) дополнений;
8) отчета об итогах размещения акций.
Требования, предусмотренные подпунктами 1) и 3) настоящего пункта, не распространяются на информацию и сведения, связанные с управлением золотовалютными активами Национального Банка Республики Казахстан и (или) активами Национального фонда Республики Казахстан.
Эмитент обязан осуществлять раскрытие на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности информации об аннулировании уполномоченным органом выпуска эмиссионных ценных бумаг и (или) о погашении эмиссионных ценных бумаг эмитента.
Эмитент, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, в дополнение к информации, указанной в частях первой и третьей настоящего пункта, обязан осуществлять раскрытие на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности ежеквартальной финансовой отчетности.
3. Эмитент, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, обязан дополнительно обеспечивать раскрытие на интернет-ресурсе фондовой биржи информации, указанной в пункте 2 настоящей статьи, а также иной информации, определенной внутренними документами фондовой биржи.

4. Шығарылымы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген эмиссиялық бағалы қағаздардың айналысы кезеңі деп мыналар түсініледі:
акциялар үшін – уәкілетті орган акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы шешім қабылдаған күннен бастап және осы акциялар шығарылымының күші жойылған күнге дейінгі кезең, оның ішінде акциялармен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасалуы мүмкін;
облигациялар үшін – облигацияларды шығару проспектісінде айқындалған кезең, оның ішінде облигациялармен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасалуы мүмкін;
пайлар үшін – уәкілетті орган пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы шешім қабылдаған күннен бастап және инвестициялық пай қорының қызметі тоқтатылған күнге дейінгі кезең, оның ішінде пайлармен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасалуы мүмкін;
өзге эмиссиялық бағалы қағаздар үшін – эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару шарттарында айқындалған кезең, оның ішінде осы бағалы қағаздармен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасалуы мүмкін.
5. Корпоративтік оқиғалар туралы ақпарат деп:
1) акционерлердiң (қатысушылардың) жалпы жиналысы немесе жалғыз акционер (қатысушы) қабылдаған шешiмдер;
2) эмитенттің басқару органының (байқаушы кеңесінің), атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) құрамын көрсете отырып, эмитенттің басқару органын (байқаушы кеңесін), атқарушы органын (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаны) сайлау, сондай-ақ эмитенттің басқару органының (байқаушы кеңесінің), атқарушы органының (атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) құрамындағы өзгерістер;
3) эмитенттiң дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнің) он және одан көп пайызын иеленетiн акционерлердің (қатысушылардың) құрамындағы өзгерістер;
4) эмитенттің директорлар кеңесі қабылдаған немесе акционерлік қоғам болып табылмайтын эмитенттің мынадай шешімдерді қабылдауға уәкілеттік берілген тиісті органы қабылдаған:
акционерлердің (қатысушылардың) жылдық және кезектен тыс жалпы жиналыстарын шақыру;
орналастыру (өткізу), оның ішінде жарияланған акциялардың саны шегінде орналастырылатын (өткізілетін) акциялардың саны, оларды орналастыру (өткізу) тәсілі мен бағасы;
егер қоғам сатып алатын акциялардың саны орналастырылған акциялардың жалпы санының бір пайызынан асып түссе, эмитенттің орналастырылған акцияларды сатып алуы және оларды сатып алу бағасы;
облигациялар мен туынды бағалы қағаздарды шығару;
ірі мәмілелерді және бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін: акционерлік қоғамның оларды жасасуға мүдделігі бар және акционерлік қоғамның уәкілетті органы осындай мәмілелерді жасасу туралы шешім қабылдаған күнге құны акционерлік қоғам активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің он және одан көп пайызын құрайтын мүлікті сатып алуға немесе иеліктен шығаруға байланысты мәмілелер болып табылатын мәмілелерді жасасу жөніндегі шешімдер;

4. Под периодом обращения эмиссионных ценных бумаг, выпуск которых зарегистрирован в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, понимается для:
акций – период с даты принятия уполномоченным органом решения о государственной регистрации выпуска акций и до даты аннулирования данного выпуска акций, в течение которого с акциями могут совершаться гражданско-правовые сделки;
облигаций – период, определенный проспектом выпуска облигаций, в течение которого с облигациями могут совершаться гражданско-правовые сделки;
паев – период с даты принятия уполномоченным органом решения о государственной регистрации выпуска паев и до даты прекращения существования паевого инвестиционного фонда, в течение которого с паями могут совершаться гражданско-правовые сделки;
иных эмиссионных ценных бумаг – период, определенный условиями выпуска эмиссионных ценных бумаг, в течение которого с данными ценными бумагами могут совершаться гражданско-правовые сделки.
5. Под информацией о корпоративных событиях понимаются сведения о (об):
1) решениях, принятых общим собранием акционеров (участников) или единственным акционером (участником);
2) избрании органа управления (наблюдательного совета), исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), эмитента с указанием состава органа управления (наблюдательного совета), исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) эмитента, а также изменениях в составе органа управления (наблюдательного совета), исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) эмитента;
3) изменениях в составе акционеров (участников), владеющих десятью и более процентами голосующих акций (долей участия) эмитента;
4) следующих решениях, принятых советом директоров эмитента или соответствующим органом эмитента, не являющегося акционерным обществом, уполномоченным на принятие данных решений о:
созыве годового и внеочередного общего собраний акционеров (участников);
размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации);
выкупе эмитентом размещенных акций, если количество выкупаемых обществом акций превышает один процент от общего количества размещенных акций, и цене их выкупа;
выпуске облигаций и производных ценных бумаг;
заключении крупных сделок и сделок, которые отвечают одновременно следующим условиям: являются сделками, в совершении которых акционерным обществом имеется заинтересованность, и связаны с приобретением или отчуждением имущества, стоимость которого составляет десять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов акционерного общества на дату принятия уполномоченным органом акционерного общества решения о заключении таких сделок;

5) акционерлік қоғамның бағалы қағаздарын және (немесе) өзге де ақшалай міндеттемелерін акционерлік қоғамның жай акцияларына конвертациялау;
6) акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастау;
7) эмитент әрбір осындай ұйым акцияларының (үлестерінiң, пайларының) он және одан көп пайызын иеленетiн ұйымдар тізіміндегі өзгерістер;
8) акционерлік қоғамның ірі мәмілелерді және бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін: акционерлік қоғамның оларды жасасуға мүдделігі бар және акционерлік қоғамның уәкілетті органы осындай мәмілелерді жасасу туралы шешім қабылдаған күнге құны акционерлік қоғам активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің он және одан көп пайызын құрайтын мүлікті сатып алуға немесе иеліктен шығаруға байланысты мәмілелер болып табылатын мәмілелерді жасауы туралы мәліметтер түсініледі.
Соның нәтижесінде акционерлік қоғам активтері мөлшерінің он және одан көп пайызы сомасына мүлік сатып алынатын не иеліктен шығарылатын мәміле туралы ақпарат мәміленің тараптары, сатып алынған немесе иеліктен шығарылатын активтер, мәміленің мерзімдері мен шарттары туралы мәліметтерді, сондай-ақ болған кезде, мәміле туралы өзге де мәліметтерді қамтуға тиіс;
9) эмитентті мәжбүрлеп тарату немесе қайта ұйымдастыру туралы, сондай-ақ оның еншілес және тәуелді ұйымдарын мәжбүрлеп тарату немесе қайта ұйымдастыру туралы сот шешімі;
10) эмитенттің мүлкін осы эмитент активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің он және одан көп пайызын құрайтын сомаға кепілге (қайта кепілге) беру, сондай-ақ эмитенттің мүлкін осы эмитент активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің он және одан көп пайызын құрайтын сомаға кепілден (қайта кепілден) шығару;
11) құны эмитент активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің он және одан астам пайызын құрайтын эмитенттің мүлкіне тыйым салу (мүліктен тыйымды алу);
12) эмитент активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің жиырма бес және одан көп пайызын құрайтын мөлшерде эмитенттің қарыз алуы, сондай-ақ осы қарыз бойынша негізгі борышты және есепке жазылған сыйақыны толық өтеу туралы;
13) солардың нәтижесінде баланстық құны эмитент активтерінің жалпы мөлшерінің он және одан көп пайызын құраған эмитенттің мүлкі жойылған төтенше сипаттағы мән-жайлардың басталуы;
14) сотта корпоративтік дау бойынша істі қозғау;
15) бірінші санаттағы рұқсаттарды алу (тоқтату, тоқтата тұру);
16) мемлекеттік емес бағалы қағаздар эмитентінің негізгі қызмет түрлерін өзгертуі;
17) эмитенттің жарғысына және эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару проспектісіне сәйкес эмитент акционерлерінің (қатысушыларының) және (немесе) инвесторлардың мүдделерін қозғайтын өзге де оқиғалар туралы мәліметтер түсініледі.

5) конвертировании ценных бумаг и (или) иных денежных обязательств акционерного общества в простые акции акционерного общества;
6) обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида;
7) изменениях в списке организаций, в которых эмитент обладает десятью и более процентами акций (долей, паев) каждой такой организации;
8) совершении акционерным обществом крупных сделок и сделок, которые отвечают одновременно следующим условиям: являются сделками, в совершении которых акционерным обществом имеется заинтересованность, и связаны с приобретением или отчуждением имущества, стоимость которого составляет десять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов акционерного общества на дату принятия уполномоченным органом акционерного общества решения о заключении таких сделок.
Информация о сделке, в результате которой приобретается либо отчуждается имущество на сумму десять и более процентов от размера активов акционерного общества, должна включать сведения о сторонах сделки, приобретенных или отчуждаемых активах, сроках и условиях сделки, а также, при наличии, иные сведения о сделке;
9) решении суда о принудительной ликвидации или реорганизации эмитента, а также о принудительной ликвидации или реорганизации его дочерних и зависимых организаций;
10) передаче в залог (перезалог) имущества эмитента на сумму, составляющую десять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов данного эмитента, а также снятии с залога (перезалога) имущества эмитента на сумму, составляющую десять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов данного эмитента;
11) наложении ареста на имущество (снятии с ареста имущества) эмитента, стоимость которого составляет десять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов эмитента;
12) получении эмитентом займа в размере, составляющем двадцать пять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов эмитента, а также о полном погашении основного долга и начисленного вознаграждения по данному займу;
13) наступлении обстоятельств, носящих чрезвычайный характер, в результате которых было уничтожено имущество эмитента, балансовая стоимость которого составляла десять и более процентов от общего размера активов эмитента;
14) возбуждении в суде дела по корпоративному спору;
15) получении (прекращении, приостановлении) разрешений первой категории;
16) изменении эмитентом негосударственных ценных бумаг основных видов деятельности;
17) иных событиях, затрагивающих интересы акционеров (участников) эмитента и (или) инвесторов, в соответствии с уставом и проспектом выпуска эмиссионных ценных бумаг эмитента.

6. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты жариялаудың (бағалы қағаздарды ұстаушылардың назарына жеткізудің) өзге мерзімдері көзделмеген жағдайда, эмитент осы ақпаратты ол туындаған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде жария етеді.
Эмитент қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында және қор биржасының интрнет-ресурсында осы баптың талаптарына сәйкес ақпаратты қазақ және орыс тілдерінде жария етуді қамтамасыз етеді.
7. Эмитенттің ақпаратты жария ету тәртібі, эмитенттің жария етуіне жататын ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптар, сондай-ақ эмитенттің қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында ақпаратты жария ету мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Эмитенттің ақпаратты жария ету тәртібі, жария етілуге жататын ақпараттың мазмұнына қойылатын талаптар, сондай-ақ ақпаратты қор биржасының интернет-ресурсында жария ету мерзімдері қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
8. Осы баптың талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент-эмитенттеріне және халықаралық қаржы ұйымдарына қолданылмайды.";
59) 105-бапта:
1-тармақта:
"тіркеушіге" деген сөз "орталық депозитарийге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiндегi және" деген сөздер "орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"күнтізбелік он күн" деген сөздер "он жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Тіркеуші" деген сөз "Орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бағалы қағаздарды ұстаушылардан", "бағалы қағаздарды ұстаушылардың" деген сөздер тиісінше "тіркелген тұлғадан", "тіркелген тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
60) 106-бап алып тасталсын.
20. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 132-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):

6. В случае, если законодательством Республики Казахстан не предусмотрены иные сроки опубликования (доведения до сведения держателей ценных бумаг) информации о корпоративных событиях, данная информация раскрывается эмитентом в течение трех рабочих дней после даты ее возникновения.
Эмитент обеспечивает раскрытие на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и интернет-ресурсе фондовой биржи информации в соответствии с требованиями настоящей статьи на казахском и русском языках.
7. Порядок раскрытия эмитентом информации, требования к содержанию информации, подлежащей раскрытию эмитентом, а также сроки раскрытия эмитентом информации на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Порядок раскрытия эмитентом информации, требования к содержанию информации, подлежащей раскрытию, а также сроки раскрытия информации на интернет-ресурсе фондовой биржи устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
8. Требования настоящей статьи не распространяются на эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан и международные финансовые организации.";
59) в статье 105:
в пункте 1:
слово "регистратора" заменить словами "центральный депозитарий";
слова "реестров держателей ценных бумаг и" заменить словами "учета центрального депозитария и (или)";
слово "календарных" заменить словом "рабочих";
в пункте 2:
слово "Регистратор" заменить словами "Центральный депозитарий";
слова "держателем ценных бумаг", "держателя ценных бумаг" заменить соответственно словами "зарегистрированным лицом", "зарегистрированного лица";
слова "бумаг и" заменить словами "бумаг и (или)";
60) статью 106 исключить.
20. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст.132; 2004 г., № 11-12, ст.66; № 16, ст.91; 2005 г., № 14, ст.55; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 13, ст.85; № 15, ст.95; 2007 г., № 4, ст.28; 2008 г., № 17-18, ст.72; 2009 г., № 17, ст.81; № 19, ст.88; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.111, 112; 2011 г., № 11, ст.102; № 24, ст.196; 2012 г., № 13, ст.91; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 10, ст.52; № 11, ст.61; 2015 г., № 8, ст.45; № 15, ст.78; № 21-I, ст.128; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7):

1) 1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қаржылық көрсетілетін қызметтер – сақтандыру нарығына, бағалы қағаздар нарығына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына қатысушылардың қызметі, банк қызметі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар негізінде жүзеге асырылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметі, сондай-ақ:
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының;
тіркеушінің;
орталық депозитарийдің;
мемлекетке тиесілі немесе оларға қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар бағалы қағаздарды номиналды ұстау функцияларын жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың;
өзара сақтандыру қоғамдарының лицензиялауға жатпайтын қызметі;";
2) 9-баптың 1-тармағының 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) қаржы ұйымдары, банк және сақтандыру холдингтері акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына қатысу үшін өз өкілін жібереді;";
3) 11-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерін қалыптастыруына, сақтандыру резервтерін есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды белгілейді;";
3) тармақша алып тасталсын;
5) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру полистерiнiң мазмұнына және оларды ресімдеу тәртібіне қойылатын талаптарды белгiлейдi;";
"8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын, оның iшiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы белгiленген (шарттарда немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында) мерзiмдердi бұза отырып орындаған шарттарды есепке алу тәртібін айқындайды;";
4) 12-баптың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздардың, исламдық бағалы қағаздардың, туынды бағалы қағаздардың шығарылымдарын мемлекеттiк тiркеудi, мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар (облигациялық бағдарламалардың проспектілері), исламдық бағалы қағаздар шығарылымының проспектілеріне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеуді жүзеге асырады;
акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есептерді, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есептерді, исламдық бағалы қағаздар мен туынды бағалы қағаздарды орналастыру немесе өтеу қорытындылары туралы есептерді, облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаларды қарайды және бекітеді;
акциялар мен облигациялар шығарылымдарының күшін жоюды жүргізеді;

1) подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) финансовые услуги – деятельность участников страхового рынка, рынка ценных бумаг, добровольного накопительного пенсионного фонда, банковская деятельность, деятельность организаций по проведению отдельных видов банковских операций, осуществляемые на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также не подлежащая лицензированию деятельность:
единого накопительного пенсионного фонда;
регистратора;
центрального депозитария;
единого оператора в сфере учета государственного имущества в части осуществления функций номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству или в отношении которых государство имеет имущественные права;
обществ взаимного страхования;";
2) подпункт 7-1) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"7-1) направляет своего представителя для участия в общем собрании акционеров (участников) финансовых организаций, банковских и страховых холдингов;";
3) в статье 11:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) устанавливает требования к формированию страховыми (перестраховочными) организациями страховых резервов, методике расчета страховых резервов и их структуре;";
подпункт 3) исключить;
подпункты 5) и 8) изложить в следующей редакции:
"5) устанавливает требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов;";
"8) определяет порядок учета страховой (перестраховочной) организацией договоров страхования и перестрахования, в том числе исполненных страховой (перестраховочной) организацией с нарушением установленных (договорами или законодательством Республики Казахстан) сроков;";
4) подпункты 2) и 3) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет государственную регистрацию выпусков негосударственных эмиссионных ценных бумаг, исламских ценных бумаг, производных ценных бумаг, регистрацию изменений и (или) дополнений в проспекты выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг (проспекты облигационных программ), исламских ценных бумаг;
рассматривает и утверждает отчеты об итогах размещения акций, отчеты об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида, отчеты об итогах размещения или погашения исламских ценных бумаг и производных ценных бумаг, уведомления об итогах погашения облигаций;
производит аннулирование выпусков акций и облигаций;

3) бағалы қағаздарды, оның iшiнде туынды бағалы қағаздарды шығару, орналастыру, айналысқа жiберу және өтеу шарттары мен тәртiбiн айқындайды;".
21. "Туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 179-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат):
1) тақырыптағы және бүкіл мәтін бойынша "Туроператордың және турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершілiгiн", "туроператордың немесе турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн", "Туроператордың немесе турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн", "Туроператордың немесе турагенттiң жауапкершiлiгiн", "туроператордың немесе турагенттiң жауапкершiлiгiн" деген сөздер тиісінше "Туристі", "туристі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ассистанс – ассистанс компанияның сақтандырылушыға сақтандыру жағдайының басталуы салдарынан техникалық, медициналық және өзге де жәрдемдесу арқылы көмекті ұйымдастыруы;
2) ассистанс компания – туристі міндетті сақтандыру шарты шеңберінде сақтандырушымен шетелге шығатын туриске (сақтандырылушыға) ассистанс беру туралы шарт жасасқан заңды тұлға;
3) пайда алушы – осы Заңға сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
4) сақтандыру жағдайы – басталғанынан кейін туристі міндетті сақтандыру шартында сақтандырылушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүзеге асыру көзделетін оқиға;
5) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;
6) сақтандыру сертификаты – жасалған сақтандыру шартын (сақтандыру полисін) растау үшін сақтандырушы ресімдеген, сақтандырылушыға қатысты қолданыстағы сақтандыру арқылы қорғаудың бар екені туралы куәландыратын және сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдері бойынша сақтандыруды жабу талаптары туралы ақпаратты қамтитын құжат;
7) сақтандыру сомасы – сақтандыру объектісі сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемін білдіретін ақша сомасы;

3) определяет условия и порядок выпуска, размещения, обращения и погашения ценных бумаг, в том числе производных ценных бумаг;".
21. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст.179; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; 2007 г., № 8, ст.52; 2008 г., № 13-14, ст.57; 2009 г., № 17, ст.81; № 24, ст.134; 2011 г., № 12, ст.111; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 14, ст.84; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 20-IV, ст.113; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2018 г., № 1, ст.4):
1) в заголовке и по всему тексту слова "гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента", "гражданско-правовой ответственности туроператора или турагента", "ответственности туроператора или турагента" заменить словом "туриста";
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) ассистанс – организация ассистанс компанией застрахованному помощи через техническое, медицинское и иное содействие вследствие наступления страхового случая;
2) ассистанс компания – юридическое лицо, заключившее со страховщиком договор о предоставлении туристу, выезжающему за рубеж (застрахованному), ассистанса в рамках договора обязательного страхования туриста;
3) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с настоящим Законом является получателем страховой выплаты;
4) страховой случай – событие, с наступлением которого договор обязательного страхования туриста предусматривает осуществление страховой выплаты застрахованному (выгодоприобретателю);
5) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
6) страховой сертификат – документ, свидетельствующий о наличии действующей страховой защиты в отношении застрахованного и содержащий информацию об условиях страхового покрытия по страховым рискам, принимаемым на страхование, оформленный страховщиком в подтверждение заключенного договора страхования (страхового полиса);
7) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая;

8) сақтандыру сыйлықақысы – сақтандырушының туристі міндетті сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде сақтандырылушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін сақтанушы оған төлеуге міндетті болатын ақша сомасы;
9) сақтандыру төлемі – сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырылушыға (пайда алушыға) сақтандыру сомасы шегінде төлейтін ақша сомасы;
10) сақтандырушы – "жалпы сақтандыру" саласында немесе "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны алған, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырылушыға (пайда алушыға) шартта айқындалған сома (сақтандыру сомасы) шегінде сақтандыру төлемін жүргізуге міндетті сақтандыру ұйымы;
11) сақтандырылушы – шетелге шығатын турист;
12) сақтанушы – сақтандырылушының пайдасына сақтандырушымен туристі міндетті сақтандыру шартын жасасқан шығу туризмі саласындағы туроператор;
13) турагент – шығу туризмі саласындағы туроператор қалыптастырған туристік өнімді алға ілерілету мен өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
14) туристі міндетті сақтандыру – сақтандырылушының осы Заңда көрсетілген оқиғалар салдарынан күтпеген шығыстардың туындау тәуекеліне байланысты мүліктік мүдделерін қорғау жөніндегі қатынастар кешені.";
3) 3-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туристі мiндеттi сақтандырудың мақсаты осы Заңда көрсетілген, сақтандыру жағдайлары ретінде танылатын оқиғалар салдарынан күтпеген шығыстар туындаған жағдайда, сақтандырылушының мүліктік мүдделерін сақтандыру арқылы қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.";
2-тармақта:
1) тармақшадағы "туристің мүліктік немесе өзге де" деген сөздер "сақтандырылушының мүліктік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шығу туризмі саласындағы туроператордың туристі міндетті сақтандыру шарты болған кезде әрбір туриске қатысты өз қызметін жүзеге асыруы;";
3) тармақшадағы "немесе" деген сөз "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Туристі міндетті сақтандыру объектісі
Осы Заңда көрсетілген сақтандыру жағдайларының басталуы салдарынан өміріне, денсаулығына зиян келтірілген сақтандырылушының мүліктік мүддесі туристі міндетті сақтандыру объектісі болып табылады.";
5) 5-бапта:
1 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шығу туризмі саласындағы туроператордың осы Заңда белгіленген туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндетті орындауын мемлекеттік бақылауды туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.";

8) страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату застрахованному (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором обязательного страхования туриста;
9) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая страховщиком застрахованному (выгодоприобретателю) в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
10) страховщик – страховая организация, получившая лицензию на право осуществления страховой деятельности в отрасли "общее страхование" или отрасли "страхование жизни", обязанная при наступлении страхового случая произвести страховую выплату застрахованному (выгодоприобретателю) в пределах определенной договором суммы (страховой суммы);
11) застрахованный – турист, выезжающий за рубеж;
12) страхователь – туроператор в сфере выездного туризма, заключивший со страховщиком договор обязательного страхования туриста в пользу застрахованного;
13) турагент – физическое или юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность по продвижению и реализации туристского продукта, сформированного туроператором в сфере выездного туризма;
14) обязательное страхование туриста – комплекс отношений по защите имущественных интересов застрахованного, связанных с риском возникновения непредвиденных расходов вследствие событий, указанных в настоящем Законе.";
3) в статье 3:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Целью обязательного страхования туриста является обеспечение страховой защиты имущественных интересов застрахованного в случае возникновения непредвиденных расходов вследствие событий, признаваемых в качестве страховых случаев, указанных в настоящем Законе.";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "имущественных и (или) иных интересов туриста" заменить словами "имущественных интересов застрахованного";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществление туроператором в сфере выездного туризма своей деятельности при наличии договора обязательного страхования туриста в отношении каждого туриста;";
в подпункте 3) слово "или" заменить словом "и";
4) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Объект обязательного страхования туриста
Объектом обязательного страхования туриста является имущественный интерес застрахованного, жизни, здоровью которого причинен вред в результате наступления страховых случаев, указанных в настоящем Законе.";
5) в статье 5:
пункты 1 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за выполнением туроператором в сфере выездного туризма обязанности по заключению договора обязательного страхования туриста, установленной настоящим Законом, осуществляется уполномоченным органом в области туристской деятельности.";

"3. Шығу туризмі саласындағы туроператордың туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндетті орындауын мемлекеттік бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік бақылаудың өзге нысандары осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
6) 6 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Туристі міндетті сақтандыруды жүзеге асыратын тұлғалар
Сақтандырылушының мүліктік мүдделерін міндетті сақтандыруды шығу туризмі саласындағы туроператор жүзеге асырады.
7-бап. Шығу туризмі саласындағы туроператордың туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасаспай қызметті жүзеге асыруына жол бермеу
Шығу туризмі саласындағы туроператор туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасаспай туристiк қызметтер көрсету жөніндегі қызметтi жүзеге асыруға құқылы емес.";
7) 7-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру ұйымы ретiнде тiркелген заңды тұлға туристі мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны алғанға дейiн:
1) "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртiппен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен қатысу шартын;
2) сақтандырылушы уақытша болатын елде (жерде) тәулік бойы жұмыс істейтін көптілді үйлестіру орталығы және өңірлік желісі бар ассистанс компаниямен шетелге шығатын туриске (сақтандырылушыға) осы Заңда көрсетілген сақтандыру жағдайлары ретінде танылатын оқиғалар басталған кезде ассистанс беру туралы шарт жасасуға немесе сақтандырылушыға ұсынылатын қызметтерді көрсетуге лицензиялары бар тасымалдаушылармен, медициналық және өзге де мекемелермен шарттар жасасуға міндетті.
Әрбір сақтандырылушы және сақтандыру жағдайы бойынша ассистанс компания беретін ассистанс көлемі сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемімен айқындалады.
Сақтандырушы сақтандырылушыға ассистанс беру туралы шарт жасасатын ассистанс компанияға қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандырушының ассистанс компаниямен өзара іс-қимыл жасау тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
2-тармақ алып тасталсын;
8) 2-тарау мынадай мазмұндағы 7-2-баппен толықтырылсын:
"7-2-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл жасау
Сақтандыру жағдайының басталу фактісін растау және сақтандырылушының мүліктік мүдделеріне келтірілген зиянды өтеудің мөлшерін айқындау үшін қажетті ақпаратқа ие мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";

"3. Государственный контроль за выполнением туроператором в сфере выездного туризма обязанности по заключению договора обязательного страхования туриста осуществляется в форме проверки и иных формах.
Проверка осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан. Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с настоящим Законом.";
6) статьи 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Лица, осуществляющие обязательное страхование туриста
Обязательное страхование имущественных интересов застрахованного осуществляется туроператором в сфере выездного туризма.
Статья 7. Недопустимость осуществления деятельности туроператором в сфере выездного туризма без заключения договора обязательного страхования туриста
Туроператор в сфере выездного туризма не вправе осуществлять деятельность по оказанию туристских услуг без заключения договора обязательного страхования туриста.";
7) в статье 7-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования туриста обязано заключить:
1) договор участия с Фондом гарантирования страховых выплат в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
2) договор о предоставлении туристу, выезжающему за рубеж (застрахованному), ассистанса при наступлении событий, признаваемых в качестве страховых случаев, указанных в настоящем Законе, с ассистанс компанией, которая имеет круглосуточный многоязычный координационный центр и региональную сеть в стране (месте) временного пребывания застрахованного или договоры с перевозчиками, медицинскими и иными учреждениями, имеющими лицензии на оказание предоставляемых услуг застрахованному.
Объем ассистанса по каждому застрахованному и страховому случаю, предоставляемого ассистанс компанией, определяется предельным объемом ответственности страховщика.
Требования к ассистанс компании, с которой страховщик заключает договор о предоставлении застрахованному ассистанса, а также порядок взаимодействия страховщика с ассистанс компанией устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 2 исключить;
8) главу 2 дополнить статьей 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-2. Информационное взаимодействие
Государственные органы и иные организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и определения размера возмещения вреда, причиненного имущественным интересам застрахованного, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";

9) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туристі мiндеттi сақтандыру осы Заңға және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) сәйкес сақтанушы мен сақтандырушының арасында сақтандырылушының пайдасына жасалатын шарт негізiнде жүзеге асырылады.
Сақтандырылушының ерікті сақтандыру шартын жасасуы сақтанушыны туристі міндетті сақтандыру шартын жасау жөніндегі міндеттен босатпайды.";
2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақта:
"пайда алушыға" деген сөздер "сақтандырылушыға (пайда алушыға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"туристiң моральдық зиянды және ала алмаған пайданың өтемiне байланысты талаптарын" деген сөздер "моральдық зиянды және ала алмаған пайданы өтеуге байланысты талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
5 және 5-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Туристі мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының сақтанушыға электрондық нысанда сақтандыру полисiн және сақтандыру сертификатын ресімдеуі арқылы жасалады.
Сақтанушы туристі міндетті сақтандыру шартын жасасқан кезде уақытша болатын елге (жерге) және туристік қызмет көрсету шартында көрсетілген саяхат күндерінің санына қарай осы Заңға қосымшада көзделген сақтандыру бағдарламаларының бірін таңдайды, ол бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы) және өтеуге жататын шығыстардың түрлері туристің өмірі мен денсаулығын сақтандыру бөлігінде халықаралық шарттардың және сақтандырылушы уақытша болатын ел (жер) заңнамасының талаптарына сәйкес келеді.
Сақтандыру сыйлықақысын есептеу және сақтанушыны, сақтандырылушыны сәйкестендіру үшін қажетті деректер қамтылатын сақтанушының өтiнiшi туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшiн негiз болып табылады.
Туристі мiндеттi сақтандыру шартында көрсетiлуге жататын талаптардың толық болмағаны үшiн сақтандырушы жауапты болады. Сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешiледi.
Сақтанушы тек қана турагент арқылы:
әрбір сақтандырылушыға сақтандыру сертификатын беруге;
сақтандырылушының талап етуі бойынша сақтандыру полисін ұсынуға міндетті.
5-1. Туристі міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисі мен сақтандыру сертификатының мазмұнына қойылатын және оларды ресімдеу жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленеді.";
7-тармақта:
"сақтанушының (сақтандырылушының) немесе жәбiрленушiнiң" деген сөздер "сақтанушы мен сақтандырылушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сақтанушының (сақтандырылушының) және жәбiрленушiнiң" деген сөздер "сақтанушы мен сақтандырылушының" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательное страхование туриста осуществляется на основании договора, заключаемого между страхователем и страховщиком в пользу застрахованного в соответствии с настоящим Законом и Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть).
Заключение застрахованным договора добровольного страхования не освобождает страхователя от обязанности по заключению договора обязательного страхования туриста.";
пункт 2 исключить;
в пункте 4:
слово "выгодоприобретателю" заменить словами "застрахованному (выгодоприобретателю)";
слова "требований туриста" заменить словом "требований";
пункты 5 и 5-1 изложить в следующей редакции:
"5. Договор обязательного страхования туриста заключается путем оформления страховщиком страхователю страхового полиса в электронной форме и страхового сертификата.
При заключении договора обязательного страхования туриста страхователь в зависимости от страны (места) временного пребывания и количества дней путешествия, указанных в договоре на туристское обслуживание, выбирает одну из программ страхования, предусмотренных в приложении к настоящему Закону, по которой предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) и виды расходов, подлежащих возмещению, соответствуют требованиям международных договоров и законодательства страны (места) временного пребывания застрахованного в части страхования жизни и здоровья туриста.
Основанием для заключения договора обязательного страхования туриста является заявление страхователя, содержащее данные, необходимые для расчета страховой премии и идентификации страхователя, застрахованного.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования туриста, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору страхования вследствие неполноты отдельных его условий спор решается в пользу страхователя.
Страхователь исключительно через турагента обязан:
выдать каждому застрахованному страховой сертификат;
по требованию застрахованного представить страховой полис.
5-1. Требования к содержанию и по оформлению страхового полиса и страхового сертификата по обязательному страхованию туриста устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
в пункте 7:
слова "страхователя (застрахованного) или потерпевшего" заменить словами "страхователя и застрахованного";
слова "страхователем (застрахованным) и потерпевшим" заменить словами "страхователем и застрахованным";

10) 3-тарау мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушы мен интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Сақтандыру ұйымдарының туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Туристі міндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы электрондық хабар түріндегі хабарламаның сақтанушыға, сақтандырылушыға дереу жөнелтілуін;
2) сақтанушының, сақтандырылушының дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы туристі міндетті сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы, сақтандырылушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, туристі міндетті сақтандыру шартының электрондық нысанда сақталуын;
4) сақтанушыға, сақтандырылушыға:
мәліметтерді өзгерту, туристі міндетті сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
туристі міндетті сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету тәртібі мен хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Туристі міндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде, егер туристі міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген кезден бастап сақтандырушы ұсынған талаптарда жасасты деп есептеледі.

10) главу 3 дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования туриста в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования туриста в электронной форме интернет-ресурс страховщика используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования туриста в электронной форме от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договора обязательного страхования туриста в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобрететелем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования туриста с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю, застрахованному уведомления о заключении договора обязательного страхования туриста либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем, застрахованным информации по договору обязательного страхования туриста через информационную систему организации по формированию и ведению базы данных;
3) хранение договора обязательного страхования туриста в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя, застрахованного на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю, застрахованному создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования туриста;
досрочного прекращения договора обязательного страхования туриста;
уведомления о наступлении страхового случая.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования туриста направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования туриста определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования туриста с использованием интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с момента уплаты страхователем страховой премии, если иное не предусмотрено договором обязательного страхования туриста.

5. Туристі міндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын төлейді, сол арқылы ол өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасуға келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы туристі міндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.";
11) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Туристі міндетті сақтандыру шартының қолданысы
1. Туристі міндетті сақтандыру шарты сақтандырылушы Қазақстан Республикасының шекарасын кесіп өткені туралы шекаралық бақылау-өткізу пунктінің белгісін алған кезден бастап, сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлегеннен кейін күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады.
2. Туристі міндетті сақтандыру шартының қолданылу мерзімі туристік қызмет көрсетуге арналған шартта айқындалған сапар мерзімінен кем болмайды. Туристі міндетті сақтандыру шарты сақтандырылушы сақтандыру аумағынан шыққан кезде Қазақстан Республикасының шекарасын кесіп өткен кезге дейін, бірақ турист рейстің кідіру себебінен шетелде қосымша мерзімге болған жағдайды қоспағанда, туристі міндетті сақтандыру шартында көрсетілген сақтандыру мерзімі аяқталған күннен кешіктірілмей қолданылады.
Туристі міндетті сақтандыру шарты бірінші басталған сақтандыру жағдайы бойынша өз қолданысын тоқтатпайды.
Сақтандырылушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде болған және туристік қызмет көрсетуге арналған шарт бойынша саяхат күндерінің саны көбейген кезде сақтанушы сақтандырылушының уақытша болатын елде (жерде) қосымша болу күндеріне туристі міндетті сақтандырудың жаңа шартын жасасады.
3. Туристі міндетті сақтандыру шартының қолданылу аумағы (сақтандыру аумағы) туристік қызметтер көрсету аумағы болып табылады.
Туристі сақтандырудың міндетті бағдарламалары бойынша сақтандыру аумағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Егер туристі міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, мыналар:
1) Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдары баруға ұсынбайтын аумақтар;
2) сақтандырылушының уақытша тұруға рұқсаты немесе сақтандыру аумағында 90 күннен астам үзіліссіз болуға рұқсат беретін өзге құжаты болатын мемлекеттер;
3) сақтандырылушы азаматы болып табылатын мемлекеттер сақтандыру аумағынан алып тастауға жатады.
Туристі міндетті сақтандыру шарты жасалғаннан кейін сақтандыру аумағы осы тармақтың үшінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген алып тастауға жататын жағдайларда сақтандыру аумағын алып тастау туралы талап қолданылмайды.";

5. При заключении договора обязательного страхования туриста с использованием интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования туриста с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.";
11) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Действие договора обязательного страхования туриста
1. Договор обязательного страхования туриста вступает в силу и становится обязательным для сторон после оплаты страхователем страховой премии с момента получения застрахованным отметки пограничного контрольно-пропускного пункта о пересечении границы Республики Казахстан.
2. Срок действия договора обязательного страхования туриста не может быть меньше срока поездки, определенного договором на туристское обслуживание. Договор обязательного страхования туриста действует до момента пересечения застрахованного границы Республики Казахстан при выезде с территории страхования, но не позднее даты окончания срока страхования, указанной в договоре обязательного страхования туриста, за исключением случая пребывания туриста за рубежом на дополнительный срок по причине задержки рейса.
Договор обязательного страхования туриста не прекращает своего действия по первому наступившему страховому случаю.
При нахождении застрахованного за пределами Республики Казахстан и увеличении количества дней путешествия по договору на туристское обслуживание страхователь заключает новый договор обязательного страхования туриста на дополнительные дни нахождения застрахованного в стране (месте) временного нахождения.
3. Территорией действия договора обязательного страхования (территория страхования) туриста является территория оказания туристских услуг.
Территория страхования по обязательным программам страхования туриста устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Если иное не предусмотрено договором обязательного страхования туриста, из территории страхования подлежат исключению:
1) территории, не рекомендованные уполномоченными государственными органами Республики Казахстан для посещения;
2) государства, в которых застрахованный имеет разрешение на временное проживание или иной документ, разрешающий нахождение на территории страхования непрерывно более 90 дней;
3) государства, гражданином которых является застрахованный.
Условие об исключении территории страхования не применяется в случаях, когда территория страхования стала подпадать под исключение, установленное подпунктом 1) части третьей настоящего пункта, после заключения договора обязательного страхования туриста.";

12) 11-баптың 2-тармағындағы "не сақтандыру жарналарын" деген сөздер алып тасталсын;
13) 12-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Сақтанушының және сақтандырылушының құқықтары мен міндеттері";
1-тармақта:
2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 20-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтанушы:
1) тиісті лицензиясы бар сақтандырушымен туристі міндетті сақтандыру шартын жасасуға;
2) туристі міндетті сақтандыру шартында белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімдерде сақтандыру сыйлықақысын төлеуге;
3) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы өзіне белгілі болған кезден бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бұл туралы сақтандырушыны хабардар етуге (ауызша, жазбаша) міндетті. Ауызша нысандағы хабар кейіннен жазбаша расталуға тиіс;
4) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырушыға туристі міндетті сақтандыру шартына енгізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынуға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандырылушының:
1) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу үшін сақтандырушыны таңдауға;
2) сақтандыру сертификатын және қажет болған кезде сақтандыру полисін алуға;
3) сақтандырушыдан және (немесе) сақтанушыдан сақтандыру полисінде және сақтандыру сертификатында көрсетілген туристі міндетті сақтандыру талаптары мен тәртібін, өз құқықтары мен міндеттерін түсіндіруді талап етуге;
4) туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша көрсетілетін қызметтер ұсынылмаған, толық немесе сапалы ұсынылмаған жағдайлар туралы сақтандырушыға хабар беруге;
5) сақтандырушы жүргізген сақтандыру төлемінің мөлшерімен танысуға;
6) туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 20-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
7) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;

12) в пункте 2 статьи 11 слова "либо страховые взносы" исключить;
13) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Права и обязанности страхователя и застрахованного";
в пункте 1:
подпункты 2) и 3) исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 20-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования туриста;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страхователь обязан:
1) заключить договор обязательного страхования туриста со страховщиком, имеющим соответствующую лицензию;
2) уплатить страховую премию в размере, порядке и сроки, которые установлены договором обязательного страхования туриста;
3) в срок не позднее двух рабочих дней, когда ему стало известно о наступлении страхового случая, уведомить об этом страховщика (устно, письменно). Сообщение в устной форме должно быть в последующем подтверждено письменно;
4) при заключении договора обязательного страхования туриста представить страховщику сведения, необходимые для внесения в договор обязательного страхования туриста.";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Застрахованный имеет право:
1) на выбор страховщика для заключения договора обязательного страхования туриста;
2) получить страховой сертификат и при необходимости страховой полис;
3) требовать от страховщика и (или) страхователя разъяснения условий и порядка обязательного страхования туриста, своих прав и обязанностей, отраженных в страховом полисе и страховом сертификате;
4) информировать страховщика о случаях непредоставления, неполного или некачественного предоставления услуг по договору обязательного страхования туриста;
5) ознакомиться с размером страховой выплаты, произведенной страховщиком;
6) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 20-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования туриста;
7) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);

8) осы Заңда көзделген жағдайларда сақтандыру төлемін алуға;
9) оларды жоғалтып алған жағдайда, сақтандыру сертификатының телнұсқасын және қажет болған кезде сақтандыру полисінің көшірмесін алуға құқығы бар.
2-2. Сақтандырылушы:
1) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушыға туристі міндетті сақтандыру шартына енгізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынуға;
2) сақтандыру полисінде және сақтандыру сертификатында көрсетілген туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша талаптармен танысуға және оларды бұлжытпай сақтауға;
3) сақтандыру полисінің (ол болған кезде) және (немесе) сақтандыру сертификатының және сақтандыру жағдайына қатысты растайтын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге;
4) сақтандыру жағдайынан болатын залалдарды азайту үшін шаралар қабылдауға;
5) сақтандыру жағдайы басталған кезде техникалық, медициналық және өзге де көмекті ұйымдастыру, іс-қимылдарды келісу және шығыстарды жүзеге асыру мақсатында болған жағдай туралы ассистанс компанияны сақтандыру сертификатында көрсетілген байланыстың кез келген қолжетімді тәсілімен жеке өзі немесе өкілі арқылы дереу хабардар етуге, ассистанс компанияға сақтандыру сертификаты және (немесе) сақтандыру полисі туралы деректерді хабарлауға;
6) сақтандыру жағдайы басталған кезде ассистанс компанияның, сақтандырушының және өзге де құзыретті тұлғалардың, уақытша болатын елдің (жердің) билік органдарының ұсынымдарын, нұсқауларын орындауға;
7) сақтандыру жағдайынан келтірілген зиянның сипаты мен мөлшерлері туралы мән-жайларды анықтау үшін қажетті қолда бар құжаттарды сақтандырушыға ұсынуға;
8) шұғыл жағдайда медициналық көмек алған және дәлелді себептермен ассистанс компанияны басталған сақтандыру жағдайы туралы дереу хабардар ету мүмкіндігі болмаған кезде ассистанс компанияға болған жағдай туралы екі тәулік ішінде не алғашқы мүмкіндік болған кезде хабар беруге;
9) сақтандырушының сұрау салуы бойынша шет тіліндегі құжаттарды қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасымен бірге ұсынуға;
10) сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғаға керi талап қою құқығының сақтандырушыға өтуiн қамтамасыз етуге міндетті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Туристі мiндеттi сақтандыру шартында сақтанушының және сақтандырылушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келмейтiн басқа да құқықтары мен мiндеттерi көзделуі мүмкiн.";
14) 13-бапта:
1-тармақта:
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушыдан туристі міндетті сақтандыру шартына енгізу үшін қажетті сақтандырылушы туралы мәліметтерді ұсынуды талап етуге;";

8) получить страховую выплату в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
9) получить дубликат страхового сертификата и при необходимости копию страхового полиса в случае их утери.
2-2. Застрахованный обязан:
1) при заключении договора обязательного страхования туриста представить страхователю сведения, необходимые для внесения в договор обязательного страхования туриста;
2) ознакомиться и неукоснительно соблюдать условия по договору обязательного страхования туриста, отраженные в страховом полисе и страховом сертификате;
3) обеспечить сохранность страхового полиса (при его наличии) и (или) страхового сертификата и подтверждающих документов, относящихся к страховому случаю;
4) принять меры к уменьшению убытков от страхового случая;
5) при наступлении страхового случая незамедлительно лично или через представителя уведомить о произошедшем ассистанс компанию любым из доступных способов связи, указанных в страховом сертификате, сообщить данные о страховом сертификате и (или) страховом полисе ассистанс компании с целью организации технической, медицинской и иной помощи, согласования действий и осуществления расходов;
6) при наступлении страхового случая выполнять рекомендации, указания ассистанс компании, страховщика и иных компетентных лиц, органов власти страны (места) временного пребывания;
7) представить страховщику имеющиеся документы, необходимые для выяснения обстоятельств о характере и размерах причиненного вреда страховым случаем;
8) при получении медицинской помощи в экстренном случае и невозможности незамедлительного уведомления ассистанс компании по уважительным причинам о наступившем страховом случае известить ассистанс компанию о произошедшем в течение двух суток либо при первой возможности;
9) представить по запросу страховщика документы на иностранном языке с нотариально заверенным их переводом на казахский или русский язык;
10) обеспечить переход к страховщику права обратного требования к лицу, ответственному за наступление страхового случая.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Договором обязательного страхования туриста могут быть предусмотрены и другие права и обязанности страхователя и застрахованного, не противоречащие законодательным актам Республики Казахстан.";
14) в статье 13:
в пункте 1:
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) при заключении договора обязательного страхования туриста требовать от страхователя представления сведений о застрахованном, необходимых для внесения в договор обязательного страхования туриста;";

"3) сақтандырылушылардың осы Заңда көрсетілген сақтандыру жағдайларының басталуы салдарынан келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарына байланысты мәселелерді реттеуге қатысуға;";
2-тармақта:
1), 2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны міндетті сақтандыру талаптарымен және тәртібімен, оның ішінде тараптардың туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын құқықтарымен және міндеттерімен таныстыруға;
2) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасқан кезде сақтандыру полисін және сақтандыру сертификатын ресімдеуге;
3) сақтандыру жағдайы басталған кезде осы Заңда көзделген тәртіппен және шарттармен сақтандыру төлемін жүргізуге;
4) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) сақтанушыдан, сақтандырылушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының, сақтандырылушының (пайда алушының) талаптарын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
4-2) сақтанушыдан, сақтандырылушыдан (пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге;
4-3) сақтандырылушыдан осы Заңның 18-бабында көзделген құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемінің мөлшерін айқындауға және сақтандырылушыға танысуға ұсынуға;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырылушыға сақтандыру жағдайы кезiнде залалдарды болғызбау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстарын өтеуге;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

"3) принимать участие в урегулировании вопросов, связанных с требованиями застрахованных о возмещении вреда, причиненного в результате наступления страховых случаев, указанных в настоящем Законе;";
в пункте 2:
подпункты 1), 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя с условиями и порядком обязательного страхования, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования туриста;
2) при заключении договора обязательного страхования туриста оформить страховой полис и страховой сертификат;
3) при наступлении страхового случая произвести страховую выплату в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом;
4) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
дополнить подпунктами 4-1), 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-1) при получении от страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
4-2) при получении от страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;
4-3) в течение пяти рабочих дней с даты получения от застрахованного документов, предусмотренных статьей 18 настоящего Закона, определить размер страховой выплаты и представить на ознакомление застрахованному;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) возместить застрахованному расходы, понесенные им в целях предотвращения или уменьшения убытков при страховом случае;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) туристі міндетті сақтандыру шарты шеңберінде ассистансты қамтамасыз етуге міндеттенетін бір және (немесе) бірнеше ассистанс компаниямен шарттар жасасуға міндетті.";
15) 14, 15, 16, 17, 18 және 19-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Сақтандырушы жауапкершілігінің шегі
1. Сақтандыру бағдарламалары бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы), әрбір сақтандыру жағдайы бойынша өтеуге жататын шығыстардың түрлері осы Заңға қосымшада белгіленген.

"7) заключать договоры с одной и (или) несколькими ассистанс компаниями, обязующимися обеспечить ассистанс в рамках договора обязательного страхования туриста.";
15) статьи 14, 15, 16, 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Пределы ответственности страховщика
1. Предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) по программам страхования, виды расходов, подлежащих возмещению по каждому страховому случаю, установлены в приложении к настоящему Закону.

2. Сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы) Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларымен белгіленеді. Сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтандыру төлемін жүзеге асыру күніне белгілеген бағам бойынша АҚШ доллары пайдаланылады.
Халықаралық шарттарда, уақытша болатын елдің (жердің) заңнамасында, туристі міндетті сақтандыру шартында көзделген жағдайларда сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемдері еуромен белгіленеді.

2. Предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) устанавливается в долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США). Для расчета размера страховой выплаты используется доллар США по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату осуществления страховой выплаты.
В случаях, предусмотренных международными договорами, законодательством страны (места) временного пребывания, договором обязательного страхования туриста предельные объемы ответственности страховщика по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью застрахованного, устанавливаются в евро.

3. Залалдарды болғызбау немесе азайту мақсатында сақтандырылушы шеккен шығыстарды сақтандырушы, тіпті, егер тиісті шаралар сәтті болмаса да, егер осындай шығыстар сақтандырушының нұсқауларын орындау үшін қажет болса немесе жүргізілген болса, өтеуге тиіс.
Мұндай шығыстар нақты мөлшерде өтеледі, бұл ретте сақтандыру төлемі мен шығыстар өтемақысының жалпы сомасы туристі міндетті сақтандыру шартында белгіленген сақтандыру сомасынан аспауға тиіс. Егер шығыстар сақтандырушының нұсқауларын сақтандырылушының орындауы салдарынан туындаған болса, олар туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша оған тиесілі болатын сақтандыру сомасына қарамастан, толық мөлшерде өтеледі.
Көрсетілген шығыстарды сақтандырушы шығыс шеккен тұлғаға тікелей өтейді.

3. Расходы, понесенные застрахованным в целях предотвращения или уменьшения убытков, подлежат возмещению страховщиком, если такие расходы были необходимы или были произведены для выполнения указаний страховщика, даже если соответствующие меры оказались безуспешными.
Такие расходы возмещаются в фактических размерах, при этом общая сумма страховой выплаты и компенсации расходов не должна превышать страховую сумму, установленную договором обязательного страхования туриста. Если расходы возникли в результате исполнения застрахованным указаний страховщика, они возмещаются в полном размере независимо от страховой суммы, причитающейся ему по договору обязательного страхования туриста.
Указанные расходы возмещаются страховщиком непосредственно лицу, понесшему их.

15-бап. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
1. Туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері әрбір сақтандырылушы бойынша әрбір күн үшін жеке есептеледі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі сақтандыру шарты жасалған күнге белгілеген бағам бойынша АҚШ долларымен бір сапар үшін төмендегідей мөлшерлерді құрайды:
Сапар күндерінің саны
1-бағдарлама
2-бағдарлама
3-бағдарлама
10 күнге дейін

Статья 15. Размер страховой премии
1. Размер страховой премии по договору обязательного страхования туриста рассчитывается отдельно по каждому застрахованному за каждый день и составляет нижеследующие размеры в долларах США по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату заключения договора страхования за одну поездку:
Количество дней поездки
Программа 1
Программа 2
Программа 3
до 10

1,12
1,51
1,83
11 күннен 20 күнге дейін
1,12
1,48
1,70
21 күннен 40 күнге дейін
1,12
1,43
1,59
41 күннен 60 күнге дейін
1,03
1,40
1,53
61 күннен 90 күнге дейін
1,03
1,35
1,48
91 күн және одан көп
0,95
1,30
1,40
Сақтандыру сыйлықақысын есептеу мақсаттары үшін жолда болу уақытын қоса алғанда, сақтандырылушының уақытша болатын елдің (жердің) аумағында болатын күндердің саны (мерзім) пайдаланылады.
Туристі міндетті сақтандыру шартында сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемдері еуромен белгіленген кезде халықаралық шарттарда, уақытша болатын елдің (жердің) заңнамасында көзделген жағдайларда, сақтандыру сыйлықақысының мөлшері әрбір сақтандырылушы бойынша жеке есептеледі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтандыру шарты жасалған күнге белгілеген бағам бойынша еуромен жоғарыда көрсетілген мөлшерлерді құрайды.

1,12
1,51
1,83
от 11 до 20
1,12
1,48
1,70
от 21 до 40
1,12
1,43
1,59
от 41 до 60
1,03
1,40
1,53
от 61 до 90
1,03
1,35
1,48
91 и свыше
0,95
1,30
1,40
Для целей расчета страховой премии используется количество дней (срок) нахождения застрахованного на территории страны (места) временного пребывания, включая время нахождения в пути.
При установлении договором обязательного страхования туриста предельных объемов ответственности страховщика по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью застрахованного, в евро в случаях, предусмотренных международными договорами, законодательством страны (места) временного пребывания, размер страховой премии рассчитывается отдельно по каждому застрахованному и составляет вышеуказанные размеры в евро по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату заключения договора страхования.

2. Туристі міндетті сақтандыру шартын жасасқан кезде сақтандырушы осы баптың 1-тармағында көзделген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін сақтандыру тәуекеліне өзі жүргізген бағалау нәтижелері бойынша ұлғайта алады, бірақ ол екі еседен аспауға тиіс.
16-бап. Сақтандыру сыйлықақысын төлеу тәртібі
1. Сақтандыру сыйлықақысын сақтанушы біржолғы төлеммен төлейді.
2. Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу мүмкіндігін береді.
17-бап. Сақтандыру жағдайы және сақтандыру төлемінің мөлшерін айқындау
1. Туристі міндетті сақтандыру шарты күшіне енгеннен кейін басталған мынадай оқиғалар:
1) сақтандыру аумағында болған, сақтандырылушының қайтыс болуына не оның денсаулығына зиян келтіруге алып келген жазатайым оқиға сақтандыру жағдайы деп танылады.
Жазатайым оқиға деп сақтандырылушыға қатысты аяқ астынан, күтпеген жерден орын алған, қасақана болмаған сыртқы оқиға немесе әсер ету түсініледі;
2) денсаулығына елеулі зиянды болғызбау немесе өміріне төнген қауіпті жою үшін сақтандырылушыға шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуді талап ететін, кенеттен қатты ауыру, денсаулық жағдайының күрт нашарлауы және (немесе) созылмалы ауруының асқынуы сақтандыру жағдайы деп танылады.
2. Сақтандырушы сақтандыру төлемінің мөлшерін сақтандырылушының іс жүзіндегі шығыстарының сомасын негізге ала отырып, сақтандырылушы не ассистанс компания ұсынған, осы шығыстарды растайтын құжаттар негізінде айқындайды.
18-бап. Сақтандыру төлемін жүзеге асыру шарттары мен тәртібі
1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты сақтандырылушы не сақтандырылушыға ассистанс берілген кезде ассистанс компания сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда қояды.
Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түріндегі құжаттар қоса беріле отырып, электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талап өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушының тұрған жері бойынша ұсынудан босатпайды.
2. Сақтандыру төлемі туралы өтінішке мынадай құжаттар:
1) сақтандырылушының жеке басын куәландыратын құжатының немесе шекаралық бақылау-өткізу пунктінің Қазақстан Республикасының шекарасын кесіп өткені туралы белгісі бар паспортының және (немесе) сақтандырылушының сақтандыру аумағында болуына негіз болып табылатын құжаттың көшірмесі;
2) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянның мөлшерін растайтын құжаттың түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі, оның ішінде:
медициналық көмекке өтініш жасаған күні, сақтандырылушының медициналық көмекке өтініш жасаған кездегі денсаулық жағдайы, диагнозы, дәрігердің тағайындауы (рецепті) туралы, жүргізілген медициналық манипуляциялар және саны, күні мен құны бойынша бөліне отырып, берілген дәрілік заттар туралы мәліметтерді қамтитын, медициналық мекеменің және дәрігердің мекенжайы мен байланыс деректері көрсетілген медициналық құжаттар;
сомасы, валютасы, төлеу күні көрсетіле отырып, сақтандыру жағдайының басталуы салдарынан сақтандырылушыға көрсетілген медициналық және өзге де қызметтердің ақысын төлеу фактісін растайтын құжаттар;
атауы, саны мен құны көрсетіле отырып, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (тауар чектері, шот-фактуралар, ақы төлеу туралы квитанциялар және өзге де құжаттар);
жазатайым оқиға болған кезде – сақтандырылушының психикалық белсенді заттарды тұтыну фактісін және масаң күйін анықтау бойынша медициналық құжаттар;
жазатайым оқиға болған кезде – жазатайым оқиға фактісін және оның орын алу мән-жайын растайтын құқық қорғау, сот органдарының және өзге де құзыретті органдардың құжаттары;
сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда – қайтыс болу себебі көрсетіле отырып, қайтыс болғаны туралы куәлік, сот-медициналық сараптаманың қорытындысы немесе патологиялық-анатомиялық ашып қарау хаттамасы;
уақытша болатын елде (жерде) мәжбүрлі түрде анағұрлым ұзақ мерзім болған кезде не сақтандыру жағдайының басталуы салдарынан Қазақстан Республикасының аумағына мерзімінен бұрын оралған кезде – жол жүру құжаттарының (билеттер, отырғызу талондары) күшін жоюды немесе оларды ауыстыруды, қонақ үйде брондалған нөмірден, сондай-ақ шетелде болған мерзімнің пайдаланылмаған бөлігі үшін сақтандырылушыға ұсынылған басқа да туристік көрсетілетін қызметтерден бас тартуды растайтын құжаттар;
сақтандырылушының кәмелетке толмаған балаларын және (немесе) жақын туыстарын тасыған кезде – жол жүру құжаттары (билет, отырғызу талондары);
сақтандыру сертификатында немесе сақтандыру полисінде көрсетілген телефон нөмірлері бойынша сақтандырушыға және ассистанс компанияға телефон соғудың, хабарлардың жүзеге асырылғанын растайтын құжаттар;
залалдарды болғызбау және азайту бойынша шаралар қабылдауға байланысты шығыстарды растайтын құжаттар;
пайда алушының жеке басын және құқықтарын растайтын құжаттар, қажет болған кезде, ұсынылады.

2. При заключении договора обязательного страхования туриста размер страховой премии, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи, может быть увеличен страховщиком по результатам проведенной им оценки страхового риска, но не более чем в два раза.
Статья 16. Порядок уплаты страховой премии
1. Страховая премия уплачивается страхователем разовым платежом.
2. Страховщик предоставляет возможность оплаты страховой премии безналичным способом через интернет-ресурс страховщика.
Статья 17. Страховой случай и определение размера страховой выплаты
1. Страховым случаем признаются следующие события, наступившие после вступления договора обязательного страхования туриста в силу:
1) несчастный случай, произошедший на территории страхования, приведший к смерти застрахованного либо причинению вреда его здоровью.
Под несчастным случаем понимается внезапное, непредвиденное, непреднамеренное, внешнее событие или воздействие в отношении застрахованного;
2) внезапное острое заболевание, резкое ухудшение состояния здоровья и (или) обострение хронического заболевания, требующие оказания застрахованному экстренной и неотложной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни.
2. Размер страховой выплаты определяется страховщиком исходя из суммы фактических расходов застрахованного на основании документов, подтверждающих эти расходы, представленных застрахованным либо ассистанс компанией.
Статья 18. Условия и порядок осуществления страховой выплаты
1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется в письменной форме застрахованным либо ассистанс компанией при предоставлении ассистанса застрахованному с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требование о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.
2. К заявлению о страховой выплате предъявляются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность, или паспорт застрахованного с отметками пограничного контрольно-пропускного пункта о пересечении границы Республики Казахстан и (или) документа, являющегося основанием пребывания застрахованного на территории страхования;
2) оригинал или нотариально заверенная копия документа, подтверждающего факт наступления страхового случая и размер вреда, причиненного жизни и здоровью застрахованного, в том числе:
медицинские документы с указанием адреса и контактных данных медицинского учреждения и врача, содержащие сведения о дате обращения за медицинской помощью, состоянии здоровья застрахованного в момент обращения за медицинской помощью, диагнозе, назначении (рецепт) врача, о проведенных медицинских манипуляциях и предоставленных лекарственных средствах с разбивкой по количеству, дате и стоимости;
документы, подтверждающие факт оплаты медицинских и иных услуг, оказанных застрахованному вследствие наступления страхового случая, с указанием суммы, валюты, даты оплаты;
документы, подтверждающие факт оплаты товаров и услуг (товарные чеки, счета-фактуры, квитанции об оплате и иные документы) с указанием их наименования, количества и стоимости;
медицинские документы по установлению факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения застрахованного представляются при несчастном случае;
документы правоохранительных, судебных и иных компетентных органов, подтверждающие факт несчастного случая и обстоятельства его происшествия, представляются при несчастном случае;
свидетельство о смерти с указанием причины смерти, заключение судебно-медицинской экспертизы или протокол патологоанатомического вскрытия представляются в случае смерти застрахованного;
документы, подтверждающие аннулирование или обмен проездных документов (билеты, посадочные талоны), отказ от забронированного в гостинице номера, а также других туристских услуг, предоставленных застрахованному, за неиспользованную часть срока пребывания за рубежом представляются при вынужденным более длительном сроке нахождения в стране (месте) временного пребывания либо досрочном возвращении на территорию Республики Казахстан вследствие наступления страхового случая;
проездные документы (билет, посадочные талоны) – при транспортировке несовершеннолетних детей и (или) близких родственников застрахованного;
документы, подтверждающие осуществление телефонных звонков, сообщений страховщику и ассистанс компании по номерам телефонов, указанным в страховом сертификате или страховом полисе;
документы, подтверждающие расходы, связанные с принятием мер по предотвращению и уменьшению убытков;
документы, подтверждающие личность и права выгодоприобретателя, – при необходимости.

3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтiнiш берушiге ұсынылған құжаттардың толық тiзбесiн және олар қабылданған күндi көpceтe отырып, анықтама беруге мiндеттi.
Өтініш беруші сақтандыру төлемі туралы өтінішті электрондық тәсілмен жөнелткен жағдайда сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсына алады.
4. Сақтандыру төлемiн жүзеге асырған кезде сақтандырушы сақтандырылушыдан (пайда алушыдан) оның сақтандырушыға талап қою құқығын шектейтiн шарттарды қабылдауын талап етуге құқылы емес.
5. Сақтандырылушы айқындаған тұлға, ал сақтандырылушы қаза тапқан кезде оның мұрагерлері пайда алушы болып табылады.
6. Сақтандырушы сақтандыру төлемін:
осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарды алған күнінен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей, сақтандыру жағдайының басталуы және ассистанс компанияны дәлелді себептермен бұл туралы хабардар етпей сақтандырылушының шұғыл жағдайда медициналық көмек алуы салдарынан сақтандырылушының шығыстарын өтеу;
ассистанс компаниямен келісу бойынша сақтандырылушыға медициналық және өзге де мекеме көрсеткен қызметтер құнын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен төлеу арқылы жүргізеді.
7. Сақтандыру төлемiнiң мөлшерiне туристі мiндеттi сақтандыру шартының тараптары немесе пайда алушы дау айтқан жағдайларда, сақтандырушы сақтандыру төлемiн осы баптың 6-тармағында белгiленген мерзiм iшiнде, аталған тұлғалардың бiрде-бiреуi дау айтпайтын бөлiгiнде жүзеге асыруға мiндеттi.
Сақтандыру төлемiнiң дау айтылатын бөлiгiн сақтандырушы соттың татуласу келiсiмi туралы ұйғарымы немесе, егер сот шешiмдi дереу орындауға жібермесе, соттың осы дау бойынша шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде төлеуге тиiс.
8. Туристі мiндеттi сақтандыру шарты қолданылатын кезеңде келтiрiлген зиян үшiн сақтандыру төлемi туралы талап сақтандырушыға сақтандыру жағдайы басталған кезден бастап үш жыл iшiнде қойылуы мүмкiн.
9. Сақтандырушы сақтандыру төлемi уақтылы жүзеге асырылмаған кезде сақтандырылушыға (пайда алушыға) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде (Жалпы бөлім) белгiленген тәртiппен және мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге мiндеттi.
19-бап. Зиян келтiрген тұлғаға керi талап қою құқығы
Сақтандыру төлемін жүзеге асырған сақтандырушыға сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге кінәлі тұлғаға кері талап қою құқығы төленген сома шегінде өтеді.";
16) 20-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушы, егер сақтандыру жағдайы:

3. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
В случае отправки заявителем заявления о страховой выплате электронным способом страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.
4. При осуществлении страховой выплаты страховщик не вправе требовать от застрахованного (выгодоприобретателя) принятия условий, ограничивающих его право требования к страховщику.
5. Выгодоприобретателем является лицо, определенное застрахованным, а в случае гибели застрахованного – его наследники.
6. Страховая выплата производится страховщиком путем:
возмещения расходов застрахованного вследствие наступления страхового случая и получения застрахованным медицинской помощи в экстренном случае без уведомления об этом ассистанс компании по уважительным причинам не позднее пятнадцати рабочих дней со дня получения им документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи;
оплаты стоимости оказанных медицинским и иным учреждением услуг застрахованному по согласованию с ассистанс компанией в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. В случаях, когда размер страховой выплаты оспаривается сторонами договора обязательного страхования туриста или выгодоприобретателем, страховщик обязан осуществить страховую выплату в той ее части, которая не оспаривается ни одним из указанных лиц, в течение срока, установленного пунктом 6 настоящей статьи.
Оспариваемая часть страховой выплаты должна быть выплачена страховщиком в течение трех рабочих дней со дня вступления в законную силу определения суда о мировом соглашении или решения суда по данному спору, если судом решение не обращено к немедленному исполнению.
8. Требование о страховой выплате за вред, причиненный в период действия договора обязательного страхования туриста, может быть предъявлено страховщику в течение трех лет с момента наступления страхового случая.
9. При несвоевременном осуществлении страховой выплаты страховщик обязан уплатить застрахованному (выгодоприобретателю) неустойку в порядке и размере, которые установлены Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть).
Статья 19. Право обратного требования к лицу, причинившему вред
К страховщику, осуществившему страховую выплату, переходит в пределах выплаченной суммы право обратного требования к лицу, виновному в причинении вреда жизни и здоровью застрахованного.";
16) в статье 20:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховщик вправе полностью или частично отказать в осуществлении страховой выплаты, если страховой случай произошел вследствие:

1) сақтандырылушының сақтандыру жағдайын туындатуға бағытталған не оның басталуына ықпал ететiн қасақана әрекеттерiнiң;
2) сақтандырылушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сақтандыру жағдайымен себептi байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар деп танылған әрекеттерiнiң салдарынан болса, сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан толық немесе iшiнара бас тартуға құқылы.";
2-тармақта:
1) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандырылушының залал келтiруге кiнәлi тұлғадан залалдың тиiстi өтемiн алуы;";
"4) әрбір жеке сақтандыру жағдайы бойынша іс жүзінде шеккен шығыстар негізге алына отырып ұсынылатын құжаттарды қоспағанда, сақтандырылушының осы Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес сақтандыру төлемi туралы өтiнiшке қоса берiлетiн құжаттарды сақтандырушыға толық көлемде ұсынбауы;";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген негіздерден басқа, сақтандырушы мынадай:
1) сақтандырылушы кәсіби спортпен айналысқан;
2) сақтандырылушының мынадай:
емдеуші дәрігердің нұсқамасы бойынша дәрілік заттарды тұтыну;
құқық қорғау органы және (немесе) сот анықтаған, есірткі, уытқұмарлық заттарды мәжбүрлі түрде тұтыну не олардың күштеп енгізілу жағдайларын қоспағанда, алкогольдік, сондай-ақ есірткілік немесе уытқұмарлық масаң күйдің ауыр дәрежесінде болуы салдарынан басталған оқиға;
3) сақтандырылушы уақытша болатын елден (жерден) Қазақстан Республикасына медициналық тасымалдаудан немесе сақтандырылушы сақтандыру жағдайы бойынша өтініш жасауға байланысты алған емдеуші дәрігердің нұсқамаларын орындаудан ерікті түрде бас тартқан жағдайларда, сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босатылады.";
17) 5-тарау мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
"20-1-бап. Туристі міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы, сақтандырылушы (пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және өзінің талабын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не
туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан, сақтандырылушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.

1) умышленных действий застрахованного, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению;
2) действий застрахованного, признанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.";
в пункте 2:
подпункты 1) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) получение застрахованным соответствующего возмещения убытка от лица, виновного в причинении убытка;";
"4) непредставление застрахованным страховщику документов, прилагаемых к заявлению о страховой выплате в полном объеме в соответствии с пунктом 2 статьи 18 настоящего Закона, за исключением документов по каждому отдельному страховому случаю, которые представляются исходя из фактически понесенных расходов;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Помимо оснований, предусмотренных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, страховщик освобождается от осуществления страховой выплаты в случаях:
1) занятий застрахованным профессиональным спортом;
2) события, наступившего вследствие нахождения застрахованного в состоянии тяжелой степени алкогольного опьянения, а также наркотического или токсического опьянения, за исключением случаев:
употребления лекарственных средств по предписанию лечащего врача;
вынужденного употребления наркотических, токсических веществ либо насильственного их введения, установленного правоохранительным органом и (или) судом;
3) добровольного отказа застрахованным от медицинской транспортировки из страны (места) временного пребывания в Республику Казахстан или выполнения предписаний лечащего врача, полученных застрахованным в связи с обращением по страховому случаю.";
17) главу 5 дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию туриста
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования туриста, страхователь, застрахованный (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования туриста.
2. Страховщик при получении от страхователя, застрахованного выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.

3. Сақтанушы, сақтандырылушы (пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының, сақтандырылушының (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысы бар құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.";
18) осы Заңға қосымшаға сәйкес көрсетілген Заңға қосымшамен толықтырылсын.
22. "Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
2) мынадай мазмұндағы 5-3-баппен толықтырылсын:
"5-3-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл жасау
Қолайсыз табиғат құбылыстары және олардың салдары туралы ақпаратқа ие жергілікті атқарушы органдар, өсімдік шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға және сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";
3) 11-баптың 4-тармағындағы "сотқа" деген сөз "сотта" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы сегізінші және тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (пайда алушының) талаптарын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
сақтанушыдан (пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды алынған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде сақтандыру омбудсманына қайта жіберуге;";

3. В случае обращения страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя, застрахованного (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.";
18) дополнить приложением к указанному Закону согласно приложению к настоящему Закону.
22. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст.26; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 16, ст.100; 2007 г., № 8, ст.52; 2009 г., № 18, ст.84; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; 2012 г., № 13, ст.91; № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 2, ст.10; № 7, ст.37; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 20-IV, ст.113; 2018 г., № 1, ст.4; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";";
2) дополнить статьей 5-3 следующего содержания:
"Статья 5-3. Информационное взаимодействие
Местные исполнительные органы, уполномоченный государственный орган в области растениеводства, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о неблагоприятных природных явлениях и их последствиях, обязаны предоставить данную информацию страховщику и страховому омбудсману при их обращении.";
3) в пункте 4 статьи 11 слово "суд" заменить словом "суде";
4) пункт 2 статьи 14 дополнить абзацами восьмым и девятым следующего содержания:
"при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";

5) 15-баптың 1-тармағының бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 17-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
6) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және өзінің талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не
міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысы бар құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
23. "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 90-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша "акцияларын" деген сөзден кейін ", заңды тұлғаның акционерлік инвестициялық қор етіп қайта құрылуы нәтижесінде қабылданған өзге де активтерді" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "акцияларын" деген сөзден кейін ", заңды тұлғаның жылжымайтын мүлік қоры етіп қайта құрылуы нәтижесінде қабылданған өзге де активтерді" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-бапта:
1-1-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтағы "6), 9) және 12)" деген сөздер "6) және 9)" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) абзацы пятый и шестой пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 17-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования;
направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";
6) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию в растениеводстве
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования, страхователь (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования.
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
23. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст.90; 2006 г., № 16, ст.103; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.33; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18; 2011 г., № 24, ст.196; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 4-5, ст.24; 2015 г., № 8, ст.45; № 22-VI, ст.159):
1) в статье 1:
подпункт 1) после слова "акций," дополнить словами "иных активов, принятых в результате преобразования юридического лица в акционерный инвестиционный фонд,";
подпункт 4) после слова "акций," дополнить словами "иных активов, принятых в результате преобразования юридического лица в фонд недвижимости,";
2) в статье 4:
пункт 1-1 исключить;
в пункте 5 слова "6), 9) и 12)" заменить словами "6) и 9)";

3) 8-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында белгіленген тыйым салу тәуекелмен инвестициялайтын акционерлік инвестициялық қорларға және жылжымайтын мүлік қорларына қолданылмайды.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
2-тармақтағы "Акционерлiк инвестициялық қор активтерiн" деген сөздер "Акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялауға арналған мүлкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 11-бапта:
2-тармақтағы "(ол болған жағдайда), кастодианмен және тіркеушімен" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақ алып тасталсын;
6) 12-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы мынадай:
1) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын акционерлік қоғамды қайта ұйымдастыру кезінде акционерлік инвестициялық қордың акцияларына ақы төлеу;
2) "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестікті қайта құру кезінде акционерлік инвестициялық қордың акцияларына ақы төлеу;
3) акционерлік инвестициялық қордың акцияларына конвертацияланатын эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі негізінде бағалы қағаздарды акционерлік инвестициялық қордың акцияларына конвертациялау;
4) акционерлiк инвестициялық қордың жарғысы және акционерлiк инвестициялық қор акционерлері жалпы жиналысының шешімі негізінде акционерлiк инвестициялық қордың орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлiк инвестициялық қор акцияларының басқа түріне айырбастау жағдайларына қолданылмайды.
Осы тармақта көзделген жағдайларда акционерлiк инвестициялық қордың акцияларын орналастырған кезде бағалау жүргізу талап етілмейді.";
3-тармақтағы "сауда-саттық ұйымдастырушылардың сауда-саттық жүйесіне" деген сөздер "қор биржасының сауда жүйесінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 13-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі "тіркеушінің" деген сөз "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "тіркеушісіне" деген сөз "орталық депозитарийіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 16-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Инвестициялық пай қоры активтерiнiң ең төмен мөлшерi инвестициялық пай қорының қағидаларында айқындалады.";
9) 17-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "тіркеуші," деген сөз алып тасталсын;

3) в части первой пункта 2 статьи 8 слово "регистратор" заменить словами "центральный депозитарий";
4) в пункте 1 статьи 9:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Запрет, установленный подпунктами 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, не распространяется на акционерные инвестиционные фонды рискового инвестирования и фонды недвижимости.";
часть третью исключить;
в пункте 2 слова "активов акционерного инвестиционного фонда" заменить словами "имущества акционерного инвестиционного фонда, предназначенного для инвестирования,";
5) в статье 11:
в пункте 2 слова "(при ее наличии), кастодианом и регистратором" исключить;
пункт 7 исключить;
6) в статье 12:
пункт 1 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Требование части первой настоящего пункта не распространяется на случаи:
1) оплаты акций акционерного инвестиционного фонда при реорганизации акционерного общества, осуществляемой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
2) оплаты акций акционерного инвестиционного фонда при преобразовании товарищества с ограниченной ответственностью, осуществляемом в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
3) конвертирования ценных бумаг в акции акционерного инвестиционного фонда на основании проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг, конвертируемых в акции акционерного инвестиционного фонда;
4) обмена размещенных акций акционерного инвестиционного фонда одного вида на акции данного акционерного инвестиционного фонда другого вида на основании устава акционерного инвестиционного фонда и решения общего собрания акционеров акционерного инвестиционного фонда.
При размещении акций акционерного инвестиционного фонда в случаях, предусмотренных настоящим пунктом, проведение оценки не требуется.";
в пункте 3 слова "торговых системах организаторов торгов" заменить словами "торговой системе фондовой биржи";
7) в пункте 1 статьи 13:
в части первой слово "регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
в части второй слово "регистратору" заменить словами "центральному депозитарию";
8) пункт 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"3. Минимальный размер активов паевого инвестиционного фонда определяется правилами паевого инвестиционного фонда.";
9) в части второй пункта 3 статьи 17 слово "регистратор," исключить;

10) 20-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтағы "күнтiзбелiк отыз күн" деген сөздер "он бес жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 21-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "тіркеушінің" деген сөз "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "сауда-саттық ұйымдастырушылардың сауда жүйелерiне" деген сөздер "қор биржасының сауда жүйесiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 23-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру аяқталған күні пайларды ұстаушылардың саны бестен кем болмайтын жағдайда" деген сөздер алып тасталсын;
13) 27-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "тіркеушінің" деген сөз "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 28-баптың 7-тармағында:
бірінші бөлікте:
"Инвестициялық" деген сөз "Ашық немесе аралық инвестициялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"баспасөз басылымында" деген сөздер "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "күннен бастап" деген сөздер "күннен кейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жабық инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар жабық инвестициялық пай қорының қағидаларында көзделген тәртіппен күшіне енеді.";
15) 29-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "тіркеуші" деген сөз "орталық депозитарий" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 30-баптың 7-тармағындағы "тіркеушінің" деген сөз "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 31-баптың 4-тармағының екінші бөлігіндегі "тіркеушісіне" деген сөз "орталық депозитарийіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 35-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "тіркеушіге" деген сөз "орталық депозитарийге" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 36-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасында:
"тiркеушiнiң" деген сөз "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"инвестициялық пай қоры тiркеушiсiнiң" деген сөздер "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың 2) тармақшасындағы "тiркеушiнiң" деген сөз "орталық депозитарийдің" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 37-бапта:
9-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшадағы "он бес" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "жиырма" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік "бағалы қағаздарына" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы баптың 9-1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалар шығарған (берген) қаржы құралдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялау қорларына және жылжымайтын мүлiк қорларына қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:

10) в статье 20:
подпункт 4) пункта 1 исключить;
пункт 2 исключить;
в пункте 3 слова "тридцати календарных дней" заменить словами "пятнадцати рабочих дней";
11) в статье 21:
в пункте 3:
в части первой слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
в части второй слово "регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
в пункте 5 слова "торговых системах организаторов торгов" заменить словами "торговой системе фондовой биржи";
12) в части второй пункта 4 статьи 23 слова ", при условии, что на дату окончания первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда количество держателей паев будет составлять не менее пяти" исключить;
13) в подпункте 5) пункта 2 статьи 27 слово "регистратором" заменить словами "центральным депозитарием";
14) в пункте 7 статьи 28:
в части первой:
после слов "в правила" дополнить словами "открытого или интервального";
слова "печатном издании" заменить словами "средствах массовой информации";
в части второй слова "с даты" заменить словами "после даты";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Изменения и (или) дополнения в правила закрытого паевого инвестиционного фонда вступают в силу в порядке, предусмотренном правилами закрытого паевого инвестиционного фонда.";
15) в части второй пункта 2 статьи 29 слово "регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
16) в пункте 7 статьи 30 слово "регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
17) в части второй пункта 4 статьи 31 слово "регистратору" заменить словами "центральному депозитарию";
18) в подпункте 2) пункта 1 статьи 35 слово "регистратору" заменить словами "центральному депозитарию";
19) в статье 36:.
в подпункте 5) пункта 1:
слова "регистратора паевого инвестиционного фонда" заменить словами "центрального депозитария";
слово "регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
в подпункте 2) пункта 5 слово "регистратора" заменить словами "центрального депозитария";
20) в статье 37:
в пункте 9:
в части первой:
в подпункте 1) слово "пятнадцать" заменить словом "двадцать";
в подпункте 2) слово "двадцать" заменить словом "тридцать";
часть вторую дополнить словами ", а также финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) лицами, указанными в части первой пункта 9-1 настоящей статьи";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на инвестиционные фонды рискового инвестирования и фонды недвижимости.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:

"9-1. Инвестициялық қордың активтерi есебiнен дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке және оның ұлттық экономиканың бір саласында қызметін жүзеге асыратын үлестес тұлғаларына тиесілі бiр тұлға шығарған (берген) қаржы құралдарына инвестициялардың жиынтық мөлшерi:
1) ашық немесе аралық инвестициялық пай қоры үшiн таза активтер құнының отыз пайызынан;
2) акционерлiк инвестициялық қор мен жабық инвестициялық пай қоры үшiн таза активтер құнының елу пайызынан аспауға тиіс.
Осы тармақтың талаптары тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялау қорларына және жылжымайтын мүлiк қорларына қолданылмайды.";
21) 39-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "дивидендтік саясат" деген сөздердің алдынан "таза кірісті бөлу тәртібін және дивидендтер төлеуге жіберілетін ақшаның ең төмен мөлшерін қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
22) 40-бапта:
2-тармақтағы "акционерлік қоғам акционерлерiнiң жалпы жиналысында қордың пай ұстаушыларының өкiлi болып табылады, оның дауыс беретiн акциялары осы қордың активтерiнiң құрамына кiреді" деген сөздер "осы қор активтерінің құрамына кіретін эмитенттің бағалы қағаздарын ұстаушылардың жалпы жиналыстарында қордың пайларын ұстаушылардың өкілі болып табылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы инвестициялық қордың басқарушы компаниясы бола алады.";
23) 41-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) инвестициялық қор активтерiнiң есебiнен қайтарылуға жататын ақшаны немесе өзге де мүлiктi қарыз шарттарының талаптарымен алуға;";
9) тармақшадағы "сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда-саттық жүйесiнде ашық сауда-саттық әдiстерiмен" деген сөздер "қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "сауда-саттықты ұйымдастырушының" деген сөздер "қор биржасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағы 6) тармақшасының талабы:
1) осы баптың 2-тармағының төртiншi бөлiгiнде көзделген шарттар сақталған кезде жылжымайтын мүлiк қорларына;
2) инвестициялық декларацияға немесе инвестициялық қордың қағидаларына сәйкес сауда-саттықты ұйымдастырушылардың сауда жүйелерінде қаржы құралдарымен мәмілелер жасау жағдайларына;
3) инвестициялық декларацияға немесе инвестициялық қордың қағидаларына сәйкес қор биржасының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен мәмілелер жасау жағдайларына;

"9-1. Суммарный размер инвестиций за счет активов инвестиционного фонда в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) одним лицом, более пятидесяти процентов голосующих акций которого принадлежат государству или национальному управляющему холдингу, или национальному холдингу и его аффилированным лицам, осуществляющим деятельность в одной отрасли национальной экономики, не должен превышать:
1) тридцать процентов стоимости чистых активов для открытого или интервального паевого инвестиционного фонда;
2) пятьдесят процентов стоимости чистых активов для акционерного инвестиционного фонда и закрытого паевого инвестиционного фонда.
Требования настоящего пункта не распространяются на инвестиционные фонды рискового инвестирования и фонды недвижимости.";
21) подпункт 4) пункта 1 статьи 39 дополнить словами ", включая порядок распределения чистого дохода и минимальный размер денег, направляемых на выплату дивидендов";
22) в статье 40:
в пункте 2 слова "общем собрании акционеров акционерного общества, голосующие акции которого" заменить словами "общих собраниях держателей ценных бумаг эмитента, которые";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Управляющей компанией инвестиционного фонда может быть страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "страхование жизни".";
23) в статье 41:
в пункте 1:
в части первой:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) получать на условиях договоров займа деньги или иное имущество, подлежащие возврату за счет активов инвестиционного фонда;";
в подпункте 9) слова "торговых системах организатора торгов методами" заменить словами "торговой системе фондовой биржи методом";
подпункты 10) и 12) исключить;
часть вторую исключить;
в части третьей слова "организатора торгов" заменить словами "фондовой биржи";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Требование подпункта 6) пункта 1 настоящей статьи не распространяется на:
1) фонды недвижимости при соблюдении условий, предусмотренных частью четвертой пункта 2 настоящей статьи;
2) случаи совершения в торговых системах организаторов торгов сделок с финансовыми инструментами в соответствии с инвестиционной декларацией или правилами инвестиционного фонда;
3) случаи совершения в торговой системе фондовой биржи сделок с финансовыми инструментами в соответствии с инвестиционной декларацией или правилами инвестиционного фонда;

4) осы баптың 2-тармағында айқындалған шарттарды сақтай отырып, қордың ақша нысанындағы активтері осы үшін жеткіліксіз болған кезде қарыз ақшаны инвестициялық қордың акцияларын немесе пайларын сатып алу үшін пайдалану жағдайларына;
5) акционерлік инвестициялық қордың борыштық бағалы қағаздарды шығаруына және орналастыруына қолданылмайды.
1-2. Қаржы құралдарымен мәмілелер жасаудың осы Заңда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртібін және (немесе) шарттарын бұзғаны үшін басқарушы компания Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.".
24. "Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., № 16, 94-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 9, 44-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
2) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл жасау
Авариялар, оқыс оқиғалар мен қауіпті өндірістік факторлар және олардың салдары туралы ақпаратқа ие уәкілетті орган, оның бөлімшелері, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";
3) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисiн электрондық нысанда ресімдеуі арқылы жасалады.
Сақтанушының өтiнiшi объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшiн негiз болып табылады.
Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында көрсетiлуге жататын талаптардың толық болмағаны үшiн сақтандырушы жауапты болады. Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешiледi.";

4) случаи использования заемных денег для выкупа акций или паев инвестиционного фонда при недостаточности для этого активов фонда в форме денег с соблюдением условий, определенных пунктом 2 настоящей статьи;
5) выпуск и размещение акционерным инвестиционным фондом долговых ценных бумаг.
1-2. За нарушение порядка и (или) условий совершения сделок с финансовыми инструментами, установленных настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа, управляющая компания несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.".
24. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст.94; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 9, ст.44; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 7, ст.37; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 8, ст.45; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) часть первую статьи 1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";";
2) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Информационное взаимодействие
Уполномоченный орган, его подразделения, уполномоченный орган, осуществляющий государственный надзор в области промышленной безопасности, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией об авариях, инцидентах и опасных производственных факторах и их последствиях, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
3) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности владельцев объектов заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов является заявление страхователя.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности владельцев объектов, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности владельцев объектов вследствие неполноты отдельных его условий спор решается в пользу страхователя.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып, электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің мазмұны мен оны ресiмдеу жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленедi.";
6-тармақ алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Объектілер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасқан кезде сақтандырушы:
1) сақтанушыға объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаның электрондық хабар түрінде дереу жөнелтілуін;
2) сақтанушының объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының электрондық нысанда сақталуын;

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности владельцев объектов по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности владельцев объектов устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
пункт 6 исключить;
4) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при pаключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме интернет-ресурс страховщика используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности владельцев объектов через информационную систему организации по формированию и ведению базы данных;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;

4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға):
мәліметтерді өзгерту, объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету тәртібіне және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде, егер объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтандырушы ұсынған талаптарда жасасты деп есептеледі.
5. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы ол өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасуға келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы сақтандыру шартын электрондық нысанда жасауға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
5) 12-баптың 1-тармағында:
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 21-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";

4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности владельцев объектов.
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховщиком.";
5) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 21-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";

6) 13-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны (сақтандырылушыны) объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру талаптарымен, оның ішінде объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын тараптардың құқықтарымен және мiндеттерімен таныстыруға;
2) сақтанушыға (сақтандырылушыға) сақтандыру полисiн ресімдеуге;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен және 5) тармақшадағы "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
"6) сақтанушыдан (үшінші тұлғадан, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (үшінші тұлғаның, пайда алушының) талаптарын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
7) сақтанушыдан (үшінші тұлғадан, пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге міндетті";
7) 14-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 21-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
8) 17-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу мүмкіндігін береді.";
9) 19-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде қоса беріле отырып, электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талап өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушының тұрған жері бойынша ұсынудан босатпайды.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы талапты электрондық нысанда жөнелткен жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсына алады.";

6) в части первой пункта 2 статьи 13:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя (застрахованного) с условиями обязательного страхования ответственности владельцев объектов, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
2) оформить страхователю (застрахованному) страховой полис;";
дополнить подпунктами 3-1), 6) и 7) следующего содержания:
"3-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
"6) при получении от страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
7) при получении от страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения.";
7) в пункте 1 статьи 14:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 21-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";
8) статью 17 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Страховщик предоставляет возможность оплаты страховой премии безналичным способом через интернет-ресурс страховщика.";
9) в статье 19:
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требование о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";

10) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (үшінші тұлға, пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не
объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (үшінші тұлғадан, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (үшінші тұлға, пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (үшінші тұлғаның, пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
25. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 3-4, 2-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 152-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеудi жүзеге асыратын, өз қызметiнде тәуелсiз жеке тұлға;";

10) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, страхователь (третье лицо, выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов.
2. Страховщик при получении от страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (третьего лица, выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
25. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 3-4, ст.2; 2007 г., № 8, ст.52; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 22-V, ст.152; № 22-VI, ст.159; 2017 г., № 4, ст.7; № 13, ст.45; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";

2) 6-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1-бап. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруды жүзеге асырудың ерекшеліктері
Бәсекелестікті шектеуге немесе жоюға, қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарттарын жасасу бойынша бір сақтандырушылардың басқаларының алдында негізсіз артықшылықтар беруіне немесе алуына, сақтанушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге бағытталған қызметке жол берілмейді.";
3) мынадай мазмұндағы 6-2-баппен толықтырылсын:
"6-2-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл жасау
Сақтандыру жағдайының басталу фактісін растау және қызметкердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау үшін қажетті ақпаратқа ие уәкілетті орган, оның аумақтық бөлімшелері, прокуратура органдары, денсаулық сақтау ұйымдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";
4) 8-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге құқығы бар.";
5) 9-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (пайда алушының) талаптарын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
5-2) сақтанушыдан (пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге;";
6) 10-баптың 6) тармақшасындағы "қатысуға құқығы бар." деген сөздер "қатысуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
8) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге құқығы бар.";

2) статью 6-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 6-1. Особенности осуществления обязательного страхования работника от несчастных случаев
Не допускается деятельность, направленная на ограничение или устранение конкуренции, предоставление или получение необоснованных преимуществ по заключению договоров обязательного страхования работника от несчастных случаев одними страховщиками перед другими, ущемление прав и законных интересов страхователей.";
3) дополнить статьей 6-2 следующего содержания:
"Статья 6-2. Информационное взаимодействие
Уполномоченный орган, его территориальные подразделения, органы прокуратуры, организации здравоохранения, иные государственные органы и организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и определения размера возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью работника, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
4) в пункте 1 статьи 8:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство).";
5) часть первую пункта 2 статьи 9 дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
5-2) при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения;";
6) статью 10 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев;
8) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство).";

7) 11-баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 10) тармақшасындағы "сериясын қамтуға тиіс." деген сөздер "сериясын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) сақтандыру агентінің тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), байланыс телефонының нөмірін және жеке сәйкестендіру нөмірін (егер ол жеке тұлға болса) немесе атауын, орналасқан жерін, байланыс телефонының нөмірін және бизнес-сәйкестендіру нөмірін (егер ол заңды тұлға болса);
12) сақтандыру агентіне тиесілі комиссиялық сыйақының бар немесе жоқ екендігі туралы нұсқауды қамтуға тиіс.";
8) 17-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1-бап. Сақтандыру сыйлықақысына түзету коэффициенті";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу күнінің алдындағы соңғы бес жыл ішінде сақтандыру жағдайлары болмаған жағдайда, сақтандырушы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-1-бабының 1-тармағында көзделген тәуекелдерді басқару және андеррайтинг бойынша сақтандырушының ішкі саясатына сәйкес түзету коэффициенттерін дербес айқындауға құқылы. Бұл ретте қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандырудың осындай шарты бойынша сақтандыру резервтерін есептеу осы Заңның 17-бабына сәйкес есептелген сақтандыру сыйлықақысының мөлшері негізге алына отырып жүзеге асырылады.";
9) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не
қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".

7) часть первую пункта 6 статьи 11 дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), контактный номер телефона и индивидуальный идентификационный номер страхового агента (если им является физическое лицо) или его наименование, место нахождения, контактный номер телефона и бизнес-идентификационный номер (если им является юридическое лицо);
12) указание о наличии или отсутствии комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому агенту.";
8) в статье 17-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 17-1. Поправочный коэффициент к страховой премии";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае отсутствия страховых случаев в течение последних пяти лет, предшествующих дате заключения договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, страховщик вправе самостоятельно определить поправочные коэффициенты согласно внутренним политикам страховщика по управлению рисками и андеррайтингу, предусмотренным пунктом 1 статьи 52-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности". При этом расчет страховых резервов по такому договору обязательного страхования работника от несчастных случаев осуществляется исходя из размера страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 17 настоящего Закона.";
9) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Особенности урегулирования споров по обязательному страхованию работника от несчастных случаев
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, страхователь (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев.
2. Страховщик при получении от страхователя (выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".

26. "Мiндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 23, 90-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеудi жүзеге асыратын, өз қызметiнде тәуелсiз жеке тұлға;";
2) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл жасау
Қоршаған ортаның авариялық ластану жағдайлары және олардың салдары туралы ақпаратқа ие уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар өтініш жасаған кезде беруге міндетті.";
3) 7-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Міндетті экологиялық сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисін электрондық нысанда ресімдеуі арқылы жасалады.
Сақтанушының өтініші міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасасу үшін негіз болып табылады.
Міндетті экологиялық сақтандыру шартында көрсетуге жататын талаптардың толық болмағаны үшін сақтандырушы жауапты болады.
Міндетті экологиялық сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Міндетті экологиялық сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтандырушының интернет-ресурсы пайдаланыла отырып, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушы мен интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу кезінде сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу үшін пайдаланылады.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Міндетті экологиялық сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдары интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.

26. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 23, ст.90; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2009 г., № 24, ст.134; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 14, ст.84; 2015 г., № 8, ст.45; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";";
2) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Информационное взаимодействие
Уполномоченный орган и его территориальные подразделения, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о случаях аварийного загрязнения окружающей среды и их последствиях, обязаны предоставить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
3) в статье 7:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного экологического страхования заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного экологического страхования является заявление страхователя.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного экологического страхования, несет страховщик.
В случае возникновения спора по договору обязательного экологического страхования вследствие неполноты отдельных его условий спор решается в пользу страхователя.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного экологического страхования по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика.";
часть третью пункта 5 исключить;
4) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного экологического страхования в электронной форме
1. При заключении договора обязательного экологического страхования в электронной форме интернет-ресурс страховщика используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного экологического страхования в электронной форме от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного экологического страхования в электронной форме, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.

2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Мiндетті экологиялық сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасқан кезде сақтандырушы:
1) сақтанушыға мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаның электрондық хабар түрінде дереу жөнелтілуін;
2) сақтанушының мiндеттi экологиялық сақтандыру шарты бойынша ақпаратты дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, мiндеттi экологиялық сақтандыру шартының электрондық нысанда сақталуын;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға):
мәліметтерді өзгерту, мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету тәртібіне және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде, егер міндетті экологиялық сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтандырушы ұсынған талаптарда жасасты деп есептеледі.
5. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы ол өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасуға келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.

2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного экологического страхования с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного экологического страхования либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного экологического страхования через информационную систему организации по формированию и ведению базы данных;
3) хранение договора обязательного экологического страхования в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного экологического страхования;
досрочного прекращения договора обязательного экологического страхования;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного экологического страхования направляется от организации по формированию и ведению единой базы данных по страхованию.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного экологического страхования определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного экологического страхования с использованием интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного экологического страхования.
5. При заключении договора обязательного экологического страхования с использованием интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного экологического страхования с использованием
интернет-ресурса страховщика круглосуточно.

7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасуға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, мiндеттi экологиялық сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
5) 11-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 22-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";
6) 12-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны мiндеттi экологиялық сақтандыру талаптарымен, оның ішінде мiндеттi экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын құқықтармен және мiндеттермен таныстыруға;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуге тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жетіспейтін және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға;";
9) тармақша алып тасталсын;
10) тармақшадағы "жіберуге міндетті." деген сөздер "жіберуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде бес жұмыс күні ішінде сақтанушының (жәбірленушінің, пайда алушының) талаптарын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап беруге;
12) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) сақтандыру омбудсманына жіберілетін өтінішті алған кезде осы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта жіберуге міндетті.";
7) 13-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 22-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) жіберуге;";

7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного экологического страхования с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховщиком.";
5) в части первой пункта 1 статьи 11:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 22-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного экологического страхования;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";
6) в части первой пункта 2 статьи 12:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя с условиями обязательного экологического страхования, в том числе с правами и обязанностями, возникающими из договора обязательного экологического страхования;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления рассмотреть требования страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;
12) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления, направляемого страховому омбудсману, перенаправить данное заявление, а также прилагаемые к нему документы страховому омбудсману в течение трех рабочих дней со дня получения.";
7) в пункте 1 статьи 13:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 22-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного экологического страхования;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство);";

8) 16-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандырушы сақтандыру сыйлықақысын сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу мүмкіндігін береді.";
9) 19-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде қоса беріле отырып, электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талап өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушының орналасқан жері бойынша ұсынудан босатпайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтініш берушіге ұсынылған құжаттардың толық тізбесін және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, анықтама беруге міндетті.
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы талапты электрондық нысанда жөнелткен жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсына алады.";
10) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Міндетті экологиялық сақтандыру жөніндегі дауларды реттеу ерекшеліктері
1. Міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не
міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.
2. Сақтандырушы сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) өтінішті алған кезде оны бес жұмыс күні ішінде қарайды және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып, жазбаша жауап береді.
3. Сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы) сақтандыру омбудсманына өтініш жасаған жағдайда, сақтандырушы сақтанушының, жәбірленушінің (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша дауды қарауға және шешуге қатысты құжаттарды сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.".
27. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 19, 87-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 22-I, 140-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

8) статью 16 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Страховщик предоставляет возможность оплаты страховой премии безналичным способом через интернет-ресурс страховщика.";
9) в статье 19:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требование о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
подпункт 1) пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";
10) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Особенности урегулирования споров по обязательному экологическому страхованию
1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного экологического страхования, страхователь (потерпевший, выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного экологического страхования.
2. Страховщик при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления в течение пяти рабочих дней рассматривает и предоставляет письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора.
3. В случае обращения страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) к страховому омбудсману страховщик обязан по запросу страхователя, потерпевшего (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.".
27. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 19, ст.87; 2010 г., № 7, ст.32; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 10, ст.77; № 13, ст.91; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 11, ст.61; № 14, ст.84; № 21, ст.118, 122; 2015 г., № 16, ст.79; № 22-I, ст.140; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; № 23, ст.118; 2017 г., № 4, ст.7; № 23-III, ст.111; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):

1) 1-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бенефициарлық меншік иесі – бұл:
клиенттің – заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде тиесілі;
клиентті өзгеше түрде бақылауды жүзеге асыратын;
оның мүддесінде клиент ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасайтын жеке тұлға;";
2) 5-баптың 3-тармағының 2-1) тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер клиент мемлекеттік орган, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы, сақтандыру ұйымы болса, клиенттің іскерлік қарым-қатынастарды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) немесе терроризмді қаржыландыру мақсатында пайдаланатыны туралы күдіктер болған жағдайларды қоспағанда, банктер, қор биржалары, орталық депозитарий осы Заңның 1-бабы 3) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген тұлғаны анықтамауға және ол туралы мәліметтерді тіркемеуге құқылы;".
28. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
65-бапта:
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Акционерлік қоғамдар қайта ұйымдастырылған кезде (бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу нысанында) қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамдардың акцияларына тыйым салу қайта ұйымдастыру бойынша әрекеттер жасауға кедергі келтірмейді, сондай-ақ орталық депозитарийдің және (немесе) тыйым салынған акциялар бойынша құқықтарды есепке алуды жүзеге асыратын номиналды ұстаушылардың тиісті әрекеттер жасауына кедергі келтірмейді.
Қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамның (қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамдардың) тыйым салудағы акцияларын алғаннан кейін өзіне қосу жүзеге асырылатын немесе акционерлік қоғамдарды қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан құрылған акционерлік қоғам бұл жөнінде сот орындаушысына дереу хабарлайды.
Егер бұл тыйым салу мақсаттарына қайшы келмейтін болса, өзіне қосу жүзеге асырылатын немесе акционерлік қоғамдарды қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан құрылған акционерлік қоғамның қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамның (қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамдардың) акционерлері арасында орналастырылған акциялары тыйым салу туралы қаулы бойынша бұрын тыйым салынған акциялардың орнына қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамның (қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамдардың) акциялары сияқты дәл сондай талаптармен тыйым салуда деп есептеледі.

1) подпункт 3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3) бенефициарный собственник - физическое лицо:
которому прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций клиента – юридического лица;
осуществляющее контроль над клиентом иным образом;
в интересах которого клиентом совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом;";
2) подпункт 2-1) пункта 3 статьи 5 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Банки, фондовые биржи, центральный депозитарий вправе не выявлять и фиксировать сведения о лице, указанном в абзаце четвертом подпункт 3) статьи 1 настоящего Закона, если клиент является государственным органом, профессиональным участником рынка ценных бумаг, страховой организацией, за исключением случаев наличия подозрений о том, что деловые отношения используются клиентом в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, или финансирования терроризма;".
28. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст.27; № 24, ст.145; 2011 г., № 1, ст.3; № 5, ст.43; № 24, ст.196; 2012 г., № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.10; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 8, ст.42; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.136; № 22-I, ст.143; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г., № 4, ст.7; № 16, ст.56; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
в статье 65:
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. При реорганизации акционерных обществ (в форме слияния, присоединения, разделения, выделения) наложение ареста на акции реорганизуемых акционерных обществ не препятствует совершению действий по реорганизации, а также не препятствует совершению соответствующих действий центральным депозитарием и (или) номинальными держателями, осуществляющими учет прав по арестованным акциям.
Незамедлительно после получения акций реорганизуемого акционерного общества (реорганизуемых акционерных обществ), находящихся под арестом, акционерное общество, к которому осуществляется присоединение или вновь образованное в результате реорганизации акционерных обществ, сообщает об этом судебному исполнителю.
Размещенные среди акционеров реорганизуемого акционерного общества (реорганизуемых акционерных обществ) акции акционерного общества, к которому осуществляется присоединение или вновь образованного в результате реорганизации акционерных обществ, взамен ранее арестованных акций по постановлению о наложении ареста считаются находящимися под арестом на тех же условиях, что и акции реорганизуемого акционерного общества (реорганизуемых акционерных обществ), если это не противоречит целям наложения ареста.

Сот орындаушысы бұрын шығарылған қаулыға толықтыру ретінде осы Заңның 55-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалатын берешекті ескере отырып, бұрын тыйым салынған акциялардың орнына орналастыру нәтижесінде алынған, өзіне қосу жүзеге асырылатын немесе акционерлік қоғамдарды қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан құрылған акционерлік қоғамның акцияларына тыйым салу туралы қаулы шығаруға міндетті.";
14-тармақтың 2) тармақшасындағы "тiркеушiге," деген сөз алып тасталсын.
29. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) зейнетақы аннуитетi шарты – сақтанушы (зейнетақы төлемдерiн алушы) соған сәйкес сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтарының сомасын беруге мiндеттенетін, ал сақтандыру ұйымы сақтанушының (зейнетақы төлемдерiн алушының) және (немесе) сақтандырылушының пайдасына өмiр бойы немесе белгiлi бiр уақыт кезеңi iшiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға мiндеттенетін сақтандыру шарты;";
2) 60-бапта:
5 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) сақтандыру ұйымы сақтандыру сыйлықақысының сомасын сақтандыру ұйымына толық көлемде аударған кезден бастап зейнетақы аннуитетi шарты күшiне енедi және тараптар үшiн мiндеттi болады.";
"7. Егер осы Заңның 11-бабының 1-тармағында, 31-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 32-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдардың зейнетақы жинақтарының сомасы сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шартының сомасынан асатын болса, осы айырма салымшыға (алушыға) осы Заңда белгіленген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ай сайынғы зейнетақы төлемдері түрінде төленеді не салымшы (алушы) оны қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру төлемдері мен сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізу үшін не сақтандыру ұйымымен басқа зейнетақы аннуитеті шартын жасасу үшін пайдаланады.";

Судебный исполнитель в дополнение к ранее вынесенному постановлению обязан вынести постановление о наложении ареста на акции акционерного общества, к которому осуществляется присоединение или вновь образованного в результате реорганизации акционерных обществ, полученные в результате размещения взамен ранее арестованных акций с учетом задолженности, определяемой в соответствии с пунктом 5 статьи 55 настоящего Закона.";
в подпункте 2) пункта 14 слово "регистратору," исключить.
29. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст.55; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.1; № 6, ст.28; № 8, ст.49; № 11, ст.61; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 6, ст.27; № 8, ст.45; № 10, ст.50; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-І, ст.49; № 8-І, ст.65; 2017 г., № 12, ст.36; № 22-III, ст.109; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
1) подпункт 14) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"14) договор пенсионного аннуитета – договор страхования, согласно которому страхователь (получатель пенсионных выплат) обязуется передать страховой организации сумму пенсионных накоплений, а страховая организация обязуется осуществлять страховые выплаты в пользу страхователя (получателя пенсионных выплат) и (или) застрахованных пожизненно или в течение определенного периода времени;";
2) в статье 60:
пункты 5 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Договор пенсионного аннуитета вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента перечисления единым накопительным пенсионным фондом и (или) добровольным накопительным пенсионным фондом, и (или) страховой организацией суммы страховой премии в страховую организацию в полном объеме.";
"7. Если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в пункте 1 статьи 11, подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 31 и подпункте 1) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда в виде ежемесячных пенсионных выплат в порядке, установленном настоящим Законом, либо используется вкладчиком (получателем) для внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета в части увеличения размера страховых выплат и страховой премии по договору пенсионного аннуитета либо для заключения другого договора пенсионного аннуитета со страховой организацией.";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына сақтандыру төлемдерінің мөлшерін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізілген жағдайда:
1) сақтандыру төлемдерінің мерзімділігі осы баптың 10-тармағына сәйкес айқындалады;
2) зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер енгізілген күнге қолданыста болатын ең төмен зейнетақы мөлшерінен төмен болмайды.";
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру ұйымы алғашқы ай сайынғы сақтандыру төлемін зейнетақы аннуитетi шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының сомасы сақтандыру ұйымына аударылған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
11-тармақ алып тасталсын;
3) 61-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасасу кезінде немесе қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер енгізу кезінде сақтандыру сыйлықақысын төлеу үшін мiндеттi және (немесе) ерікті зейнетақы жарналарын және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын пайдалануға;";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) зейнетақы аннуитетi шарты жасалған немесе зейнетақы аннуитетi шартына өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде осындай шарттың түпнұсқасын және (немесе) зейнетақы аннуитетi шартына қосымша келiсiмді ұсына отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын хабардар етуге;".
30. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
54-баптың 3-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын.
31. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случае внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета в части увеличения размера страховых выплат:
1) периодичность страховых выплат определяется в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи;
2) размер периодичной страховой выплаты из страховой организации по договору пенсионного аннуитета не может быть ниже размера минимальной пенсии, действующего на дату внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета.";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Первая ежемесячная страховая выплата осуществляется страховой организацией не позднее десяти рабочих дней с момента перевода суммы страховой премии в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета.";
пункт 11 исключить;
3) в статье 61:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) использование обязательных и (или) добровольных пенсионных взносов, и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов для оплаты страховой премии при заключении договора пенсионного аннуитета со страховой организацией или при внесении изменений в действующий договор пенсионного аннуитета;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) уведомить единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд в течение десяти календарных дней со дня заключения договора пенсионного аннуитета или внесения изменений в договор пенсионного аннуитета с представлением оригинала такого договора и (или) дополнительного соглашения к договору пенсионного аннуитета;".
30. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.43; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.144; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 11, ст.29; № 14, ст.49; № 23-III, ст.111; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
абзац четвертый подпункта 1) пункта 3 статьи 54 исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):

1) 28-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаржы саласында және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өкілеттіктер шегінде:
кредиттік серіктестіктер;
орталық депозитарий;
тіркеуші;
мемлекетке тиесілі немесе оларға қатысты мемлекеттің мүліктік құқықтары бар бағалы қағаздарды номиналды ұстау функцияларын жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор;
мемлекет қатысатын кредиттік бюро;
өзара сақтандыру қоғамдары;
"электрондық үкіметтің" төлем шлюзі операторы;
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры;
Ұлттық пошта операторы жүзеге асыратын қызметте;";
2) 1-қосымшада:
56-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
56.
Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
1. Сақтандыру шарттарын жасасу бойынша
2. Қайта сақтандыру шарттарын жасасу бойынша
Иеліктен шығарылмайтын;
конкурс рәсімі қолданылмайды;
лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
58-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
58.
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
1. Жазатайым оқиғалардан сақтандыру.
2. Ауру жағдайына арналған сақтандыру.
3. Автомобиль көлігін сақтандыру.
4. Теміржол көлігін сақтандыру.
5. Әуе көлігін сақтандыру.
6. Су көлігін сақтандыру.
7. Жүктерді сақтандыру.
8. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 3), 4), 5), 6), 6-1) және 7) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті нұқсаннан сақтандыру.
9. Автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
10. Әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
11. Су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
12. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11), 11-1) және 11-2) тармақшаларында көрсетілген сынып-тарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру.
13. Қарыздарды сақтандыру.
14. Ипотекалық сақтандыру.
15. Кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру.
16. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының залалдарын сақтандыру.
17. Өзге де қаржылық залалдардан сақтандыру.
18. Титулдық сақтандыру.
19. Сот шығыстарын сақтандыру.

1) подпункт 4) пункта 2 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"4) в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, осуществляемой в пределах полномочий, установленных законами Республики Казахстан:
кредитными товариществами;
центральным депозитарием;
регистратором;
единым оператором в сфере учета государственного имущества в части осуществления функций номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству или в отношении которых государство имеет имущественные права;
кредитным бюро с государственным участием;
обществами взаимного страхования;
оператором платежного шлюза "электронного правительства";
Единым накопительным пенсионным фондом;
Национальным оператором почты;";
2) в приложении 1:
строку 56 изложить в следующей редакции:
"
56.
Лицензия на право осуществления деятельности страхового брокера
1. По заключению договоров страхования
2. По заключению договоров перестрахования
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
";
строку 58 изложить в следующей редакции:
"
58.
Лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование"
1. Страхование от несчастных случаев.
2. Страхование на случай болезни.
3. Страхование автомобильного транспорта.
4. Страхование железнодорожного транспорта.
5. Страхование воздушного транспорта.
6. Страхование водного транспорта.
7. Страхование грузов.
8. Страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 6-1) и 7) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
9. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта.
10. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта.
11. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта.
12. Страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в подпунктах 9), 10), 11), 11-1) и 11-2) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
13. Страхование займов.
14. Ипотечное страхование.
15. Страхование гарантий и поручительств.
16. Страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в подпунктах 13), 14), 15) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
17. Страхование от прочих финансовых убытков.
18. Титульное страхование.
19. Страхование судебных расходов.

20. Ғарыш объектілерін сақтан-дыру.
21. Ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
22. Кәсіби жауапкершілікті сақтандыру.
Иеліктен шығарылмайтын;
конкурс рәсімі қолданылмайды; лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
63 және 63-1-жолдардың 3-графасындағы "5. Туроператор мен турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру" деген сөздер "5. Туристі міндетті сақтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-қосымшадағы 366-жол алып тасталсын.
32. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 9, 21-құжат):
1) 10-тармақта:
10) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілері өздерінің лауазымдық өкілеттіктеріне орай қаржы ұйымдарының, олардың филиалдары мен үлестес тұлғаларының, Қазақстанның Даму Банкінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар нарығының өзге де субъектілерінің, бағалы қағаздар эмитенттерінің, кредиттік бюролардың, банк холдингтерінің, банк конгломераттарының, банкке ірі қатысушылардың, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға ірі қатысушылардың, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарийлердің, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, инвестициялық портфельді басқарушыға ірі қатысушылардың, банкке ірі қатысушы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы, банк холдингі, сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғалардың, кәсіби ұйымдардың, микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің, төлем жүйесіне қатысушылардың, төлем жүйелерінің операторлары мен операциялық орталықтарының, оның ішінде олармен жасалған шарт бойынша төлем жүйесінің жұмыс істеуі үшін қызметтер көрсетуге уәкілеттік берілген кез келген өзге де тұлғаның, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің, оның ішінде олармен жасалған шарт бойынша төлем қызметтерін көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген кез келген өзге де тұлғаның, сондай-ақ валюталық операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардың, банктердің уақытша әкімшіліктерінің (уақытша әкімшілерінің), тарату комиссияларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-банктер филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – тексерілетін субъект) қызметіне тексерулерді жүзеге асырған жағдайда, лауазымдық өкілеттіктерін нақты және бейтарап орындауына кедергі келтіруі мүмкін барлық мән-жай туралы, оның ішінде:";
32) тармақшаның төртінші абзацы алып тасталсын;

20. Страхование космических объектов.
21. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов.
22. Страхование профессиональной ответственности.
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
";
в графе 3 строк 63 и 63-1 слова "5. Обязательное страхование гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента." заменить словами "5. Обязательное страхование туриста.";
3) в приложении 2 строку 366 исключить.
32. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 12, ст.87; 2017 г., № 9, ст.21):
1) в пункте 10:
абзац седьмой подпункта 10) изложить в следующей редакции:
"4. Служащие Национального Банка Казахстана и его ведомств в случае осуществления в силу своих должностных полномочий проверок деятельности финансовых организаций, их филиалов и аффилированных лиц, Банка Развития Казахстана, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, иных субъектов рынка ценных бумаг, эмитентов ценных бумаг, кредитных бюро, банковских холдингов, банковских конгломератов, крупных участников банка, страховых холдингов, страховых групп, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций, актуариев, имеющих лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, инвестиционных фондов, крупных участников управляющего инвестиционным портфелем, лиц, обладающих признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, профессиональных организаций, микрофинансовых организаций, коллекторских агентств, участников платежной системы, операторов и операционных центров платежных систем, в том числе любого иного лица, уполномоченного по договору с ними оказывать услуги для функционирования платежной системы, поставщиков платежных услуг, в том числе любого иного лица, уполномоченного по договору с ними осуществлять функции по оказанию платежных услуг, а также лиц, осуществляющих валютные операции, временных администраций (временных администраторов), ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан (далее – проверяемый субъект) обязаны незамедлительно сообщать вышестоящему руководству обо всех обстоятельствах, которые могут препятствовать четкому и беспристрастному выполнению должностных полномочий, в том числе о:";
абзац четвертый подпункта 32) исключить;

2) 18-тармақта:
1) тармақшаның үшінші абзацындағы "46-1," деген цифрлар алып тасталсын;
16) тармақшаның алтыншы және жетінші абзацтарындағы "11" деген цифрлар "13" деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) 26-тармақтың 8) тармақшасының үшінші абзацы алып тасталсын.
33. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 18-құжат; № 14, 51-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
6-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Сақтандыру агенттері мен сақтандыру брокерлері сақтандыру шартын жасасуға байланысты көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі мемлекеттік сатып алуға қатысуға құқылы емес.".
34. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
26-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Орталық депозитарийдің функцияларын орындайтын мамандандырылған коммерциялық емес ұйымның қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру ерекшеліктері".
Ескерту. 1-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 02.04.2019 № 241-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 262-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі; 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 19-тармағының 43) және 44) тармақшаларын, 23-тармағы 22) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын;

2) в пункте 18:
в абзаце третьем подпункта 1) цифры "46-1" исключить;
в абзацах шестом и седьмом подпункта 16) цифры "11" заменить цифрами "13";
3) абзац третий подпункта 8) пункта 26 исключить.
33. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст.171; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.72; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.18; № 14, ст.51; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
статью 6 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Страховые агенты и страховые брокеры не вправе участвовать в государственных закупках по предоставлению услуг, связанных с заключением договора страхования.".
34. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст.86; № 23, ст.119; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 14, ст.53; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 28 мая 2018 г.):
заголовок статьи 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Особенности осуществления платежей и (или) переводов денег специализированной некоммерческой организацией, выполняющей функции центрального депозитария по сделкам с финансовыми инструментами".
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 03.07.2019 № 262-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 43) и 44) пункта 19, абзацев третьего и четвертого подпункта 22) пункта 23 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 октября 2018 года;

2) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 3), 7), 8) және 10) тармақшаларын, 4, 5 және 7-тармақтарын, 8-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацын, 9-тармағын, 10-тармағы 3) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 4) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 14) және 15) тармақшаларын, 17) тармақшасының оныншы, он бірінші және он екінші абзацтарын, 55) тармақшасының бесінші, алтыншы, он үшінші, он бесінші, жиырма үшінші және жиырма төртінші абзацтарын, 58) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 12-тармағын, 13-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацын, 4), 5), 6), 7), 9), 10) және 11) тармақшаларын, 12) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 13) тармақшасының сегізінші абзацын, 14) тармақшасын, 15) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы абзацтарын, 16), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 26), 27) және 28) тармақшаларын, 29) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтарын, 30), 31), 36), 38), 43), 44) және 46) тармақшаларын, 47) тармақшасының төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 48), 49) және 50) тармақшаларын, 15-тармағының 4), 5) және 8) тармақшаларын, 9) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 16-тармағының 4), 5) және 8) тармақшаларын, 9) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 17-тармағының 3), 6) және 7) тармақшаларын, 9) тармақшасының екінші абзацын, 12) тармақшасының бірінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтарын, 14) тармақшасын, 17) тармақшасының екінші, үшінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 18-тармағының 3), 6) және 9) тармақшаларын, 12) тармақшасының екінші абзацын, 16) және 17) тармақшаларын, 20) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 19-тармағы 1) тармақшасының оныншы, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отыз бесінші және отыз алтыншы абзацтарын, 4) тармақшасын, 5) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтарын, 6) тармақшасын, 7) тармақшасының бесінші абзацын, 8), 9), 10) және 11) тармақшаларын, 14) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 25), 26), 27), 28) және 29) тармақшаларын, 31) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, оныншы және он бірінші абзацтарын, 33) тармақшасының үшінші және тоғызыншы абзацтарын, 35) және 36) тармақшаларын, 37) тармақшасының екінші, үшінші және бесінші абзацтарын, 38) тармақшасының бесінші абзацын, 39), 42), 45) және 48) тармақшаларын, 49) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші және қырық екінші абзацтарын, 50) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он үшінші және он төртінші абзацтарын, 51) тармақшасын, 53) тармақшасының он бірінші абзацын, 54) тармақшасының бесінші абзацын, 57), 58), 59) және 60) тармақшаларын, 21-тармағын, 23-тармағының 3) тармақшасын, 5) тармақшасының екінші абзацын, 7), 9) және 10) тармақшаларын, 11) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 13), 15), 16), 17), 18) және 19) тармақшаларын, 24-тармағының 3) және 4) тармақшаларын, 5) тармақшасының екінші абзацын, 8) тармақшасын, 9) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтарын, 26-тармағының 3) және 4) тармақшаларын, 6) тармақшасының алтыншы абзацын, 8) тармақшасын, 9) тармақшасының екінші, үшінші және жетінші абзацтарын, 27, 28 және 30-тармақтарын, 31-тармағының 2) тармақшасын;

2) подпунктов 3), 7), 8) и 10) пункта 3, пунктов 4, 5 и 7, абзаца пятого подпункта 1) пункта 8, пункта 9, абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 3), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого и десятого подпункта 4), подпунктов 14) и 15), абзацев десятого, одиннадцатого и двенадцатого подпункта 17), абзацев пятого, шестого, тринадцатого, пятнадцатого, двадцать третьего и двадцать четвертого подпункта 55), абзацев пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 58) пункта 10, пункта 12, абзаца четвертого подпункта 1), подпунктов 4), 5), 6), 7), 9), 10) и 11), абзацев восьмого и девятого подпункта 12), абзаца восьмого подпункта 13), подпункта 14), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого и девятнадцатого подпункта 15), подпунктов 16), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 26), 27) и 28), абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого и семнадцатого подпункта 29), подпунктов 30), 31), 36), 38), 43), 44) и 46), абзацев четвертого, пятого и шестого подпункта 47), подпунктов 48), 49) и 50) пункта 13, подпунктов 4), 5) и 8), абзацев второго, третьего, четвертого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 9) пункта 15, подпунктов 4), 5) и 8), абзацев второго, третьего, четвертого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 9) пункта 16, подпунктов 3), 6) и 7), абзаца второго подпункта 9), абзацев первого, восьмого, девятого, десятого и одиннадцатого подпункта 12), подпункта 14), абзацев второго, третьего, пятого и шестого подпункта 17) пункта 17, подпунктов 3), 6) и 9), абзаца второго подпункта 12), подпунктов 16) и 17), абзацев второго, третьего, четвертого, шестого, седьмого, восьмого и девятого подпункта 20) пункта 18, абзацев десятого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцать пятого и тридцать шестого подпункта 1), подпункта 4), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого и двенадцатого подпункта 5), подпункта 6), абзаца пятого подпункта 7), подпунктов 8), 9), 10) и 11), абзацев второго, третьего, четвертого и пятого подпункта 14), подпунктов 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 25), 26), 27), 28) и 29), абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, десятого и одиннадцатого подпункта 31), абзацев третьего и девятого подпункта 33), подпунктов 35) и 36), абзацев второго, третьего и пятого подпункта 37), абзаца пятого подпункта 38), подпунктов 39), 42), 45) и 48), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого и сорок второго подпункта 49), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, тринадцатого и четырнадцатого подпункта 50), подпункта 51), абзаца одиннадцатого подпункта 53), абзаца пятого подпункта 54), подпунктов 57), 58), 59) и 60) пункта 19, пункта 21, подпункта 3), абзаца второго подпункта 5), подпунктов 7), 9) и 10), абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 11), подпунктов 13), 15), 16), 17), 18) и 19) пункта 23, подпунктов 3) и 4), абзаца второго подпункта 5), подпункта 8), абзацев четвертого, пятого, шестого и седьмого подпункта 9) пункта 24, подпунктов 3) и 4), абзаца шестого подпункта 6), подпункта 8), абзацев второго, третьего и седьмого подпункта 9) пункта 26, пунктов 27, 28 и 30, подпункта 2) пункта 31 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;

3) 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1) және 5) тармақшаларын, 13-тармағы 12) тармақшасының он екінші, он үшінші және он төртінші абзацтарын, 13) тармақшасының бесінші, алтыншы және жетінші абзацтарын, 15) тармақшасының он үшінші абзацын, 19-тармағы 1) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, отызыншы, отыз бірінші және отыз төртінші абзацтарын, 31) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 49) тармақшасының жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші және отыз үшінші абзацтарын, 50) тармақшасының он екінші абзацын, 52) және 56) тармақшаларын, 23-тармағы 23) тармақшасының алтыншы, тоғызыншы және он төртінші абзацтарын;
4) 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағы 5) тармақшасының он тоғызыншы абзацын;
5) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағы 17) тармақшасының алпыс бесінші абзацын;
6) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағы 55) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
7) алып тасталды – ҚР 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. 1-баптың 19-тармағы 2) тармақшасының оныншы, он бесінші және жиырма екінші абзацтары, 20-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацы, 31-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
3. 1-баптың 23-тармағы 23) тармақшасының он үшінші абзацы 2019 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады.
4. 1-баптың 10-тармағы 5) тармақшасының он жетінші абзацы 2020 жылғы 16 желтоқсанға дейін қолданылады.
5. Туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде тиiстi лицензияны қайта ресiмдеуге құқылы. Бұл ретте сақтандыру ұйымдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне шетелге шығатын туриске (сақтандырылушыға) осы Заңның 1-бабы 21-тармағы 7) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген ассистанс беру туралы шарттың көшірмесін беруге міндетті.
6. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымдарын қоспағанда, "өмірді сақтандыру" саласы немесе "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш ай ішінде сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесінің құрамына кіруге міндетті.

3) подпунктов 1) и 5) пункта 1, абзацев двенадцатого, тринадцатого и четырнадцатого подпункта 12), абзацев пятого, шестого и седьмого подпункта 13), абзаца тринадцатого подпункта 15) пункта 13, абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, тридцатого, тридцать первого и тридцать четвертого подпункта 1), абзаца девятого подпункта 31), абзацев двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго и тридцать третьего подпункта 49), абзаца двенадцатого подпункта 50), подпунктов 52) и 56) пункта 19, абзацев шестого, девятого и четырнадцатого подпункта 23) пункта 23 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2019 года;
4) абзаца девятнадцатого подпункта 5) пункта 10 статьи 1, который вводится в действие с 16 декабря 2020 года;
5) абзаца шестьдесят пятого подпункта 17) пункта 10 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2021 года;
6) абзацев третьего и четвертого подпункта 55) пункта 10 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года.
7) Исключен Законом РК от 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Абзацы десятый, пятнадцатый и двадцать второй подпункта 2) пункта 19, абзац четвертый подпункта 1) пункта 20, абзац пятый подпункта 1) пункта 31 статьи 1 действуют до 1 января 2019 года.
3. Абзац тринадцатый подпункта 23) пункта 23 статьи 1 действует до 1 июля 2019 года.
4. Абзац семнадцатый подпункта 5) пункта 10 статьи 1 действует до 16 декабря 2020 года.
5. Страховые организации, имеющие лицензию по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента, вправе переоформить соответствующую лицензию в срок до 1 января 2019 года. При этом страховые организации обязаны представить в Национальный Банк Республики Казахстан копию договора о предоставлении туристу, выезжающему за рубеж (застрахованному), ассистанса, указанного в абзаце пятом подпункта 7) пункта 21 статьи 1 настоящего Закона.
6. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" или по отрасли "общее страхование", за исключением страховых организаций, имеющих лицензию по классу обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего Закона обязаны войти в состав совета представителей страхового омбудсмана.

7. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданыстағы қайта сақтандыру шарттарына олардың мерзімін ұзарту бөлігінде өзгерістер енгізуге және "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияда көрсетілмеген сыныптар бойынша, сондай-ақ қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша жаңа қайта сақтандыру шарттарын жасасуға құқылы емес. Бұл ретте бұрын жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру ұйымдары олар бойынша міндеттемелерді орындауға міндетті.
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданыстағы қайта сақтандыру шарттарына олардың мерзімін ұзарту бөлігінде өзгерістер енгізуге және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияда көрсетілмеген сыныптар бойынша жаңа қайта сақтандыру шарттарын жасасуға құқылы емес. Бұл ретте бұрын жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру ұйымы олар бойынша міндеттемелерді орындауға міндетті.
8. Аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары 2019 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары және "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша мемлекет қатысатын дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйыммен ақпарат беру және сақтандыру есептерін алу туралы шарттар жасасуға міндетті.
Сақтандырудың ерікті нысанындағы сыныптары бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары 2022 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сақтандыру шарттарын қоспағанда, ерікті сақтандыру шарттары бойынша мемлекет қатысатын дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйыммен ақпарат беру және сақтандыру есептерін алу туралы шарттар жасасуға міндетті.
9. Осы Заңның 1-бабы 14-тармағы 6) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтарында көрсетілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акционерлері болуға және осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш ай ішінде қатысу шарттарын жасасуға міндетті.

7. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование", со дня введения в действие настоящего Закона не вправе вносить изменения в действующие договоры перестрахования в части продления их срока и заключать новые договоры перестрахования по классам, не указанным в лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование", а также по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей. При этом по ранее заключенным договорам перестрахования страховые организации обязаны исполнить обязательства по ним.
Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "страхование жизни", со дня введения в действие настоящего Закона не вправе вносить изменения в действующие договоры перестрахования в части продления их срока и заключать новые договоры перестрахования по классам, не указанным в лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "страхование жизни". При этом по ранее заключенным договорам перестрахования страховая организация обязана исполнять обязательства по ним.
8. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" по классу аннуитетное страхование, обязаны в срок до 1 января 2019 года заключить договоры о предоставлении информации и получении страховых отчетов с организацией по формированию и ведению базы данных с государственным участием по договорам пенсионного аннуитета, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", и договорам аннуитетного страхования, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Страховые организации, имеющие лицензию по классам в добровольной форме страхования, не позднее 1 января 2022 года обязаны заключить договоры о предоставлении информации и получении страховых отчетов с организацией по формированию и ведению базы данных с государственным участием по договорам добровольного страхования, за исключением договоров страхования, указанных в части первой настоящего пункта.
9. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления деятельности по гарантируемым видам страхования, указанным в абзацах восьмом, девятом, десятом и одиннадцатом подпункта 6) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона, обязаны до 1 января 2019 года стать акционерами акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и заключить договоры участия в течение трех месяцев с даты введения в действие настоящего Закона.

Сақтандыру ұйымдары "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамымен бірлесіп осы Заңның 1-бабы 14-тармағы 3) тармақшасы сегізінші абзацының талабын 2021 жылғы 1 шілдеден кешіктірмей орындауға міндетті.
9-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған қайта сақтандыру шарттарын 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
10. 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін орталық депозитарий өзінің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен ұлттық сәйкестендіру нөмірлері берілген эмиссиялық бағалы қағаздарға халықаралық сәйкестендіру нөмірлерін (ISIN кодтарды) беруді жүзеге асырады және бұл туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
11. 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркеуші эмитенттердің бағалы қағаздарын ұстаушылар тізілімдерінің жүйелерін құрайтын мәліметтер мен құжаттарды орталық депозитарийге беруді жүзеге асырады.
12. 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуге арналған шарттар орталық депозитариймен ғана жасалады.
13. 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін орталық депозитарий мен тіркеуші тіркеушіні орталық депозитарийге қосу нысанындағы қайта ұйымдастыру рәсімін жүзеге асыруға міндетті.
14. 2019 жылғы 1 қаңтар – 2023 жылғы 1 қаңтар аралығындағы кезеңде акциялары 1993 – 2003 жылдар аралығында жекешелендірілген акционерлік қоғамдарда (олардың құқықтық мирасқорларында) акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес және одан көп пайызын дербес өзі немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта иеленетін акционер акционерлік қоғамның қалған акционерлерінен осы қоғамның оларға тиесілі дауыс беретін акцияларын өзіне сатуды талап етуге және қалған акционерлерден қоғамның оларға тиесілі дауыс беретін акцияларын "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-1-бабында айқындалған тәртіппен сатып алуға құқылы.
Осы тармақтың мақсаттарында акционерлік қоғамның дауыс беретін акциялары деп "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-1-бабының 9-тармағына сәйкес айқындалған акциялар түсініледі.
15. Осы баптың 6, 7, 8 және 9-тармақтарында көзделген талаптар сақталмаған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және өзге де тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қолдануға құқылы.
16. 1-баптың 13-тармағының 12) тармақшасы он төртінші абзацының және 13) тармақшасы жетінші абзацының күші акционерлік қоғамның жай және (немесе) артықшылықты акциялар бойынша төленуі 2019 жылғы 1 шілдеге дейінгі кезеңде жүзеге асырылуға тиіс болған, бірақ акционерлік қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің жаңартылған деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты 2019 жылғы 1 шілдеге дейін төленуі жүргізілмеген дивидендтерге қатысты қолданылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 02.04.2019 № 241-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 02.04.2019 № 241-VI (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.01.2021 № 399-VI (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.07.2022 № 138-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ
"Қазақстан Республикасының
кейбір заңнамалық актілеріне
сақтандыру және сақтандыру
қызметі, бағалы қағаздар
нарығы мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы" 2018 жылғы
2 шілдедегі № 166-VI
Қазақстан Республикасының
Заңына қосымша
"Туристі міндетті сақтандыру
туралы" 2003 жылғы
31 желтоқсандағы Қазақстан
Республикасының Заңына
қосымша
ТУРИСТІ МІНДЕТТІ САҚТАНДЫРУ БАҒДАРЛАМАЛАРЫ
р/с
Сақтандыру жағдайы ретінде танылатын оқиғалар және өтеуге жататын шығыс түрлері
Сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы) (АҚШ долларымен/еуромен)
1-бағдарлама
2-бағдарлама
3-бағдарлама
1.
Жазатайым оқиға:
1.1
медициналық көрсетілетін қызметтерге, емдеуші дәрігер тағайындаған диагностикалық зерттеулерге, дәрілік заттарға, таңу құралдарына және бекіту құралдарына (гипс, бандаж) жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда, стационарлық және амбулаториялық емдеу бойынша шығыстар;
сақтандырылушыны шұғыл және кезек күттірмейтін мән-жайлар бойынша медициналық мекемеге тасу бойынша шығыстар;
медициналық персоналдың бірге ілесіп жүруіне жұмсалатын шығыстарды (сақтандырылушының медициналық көрсетілімдер бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы тұратын жеріне өз бетінше қайтуға мүмкіндігі болмаған жағдайда) қоса алғанда, уақытша болатын елден (жерден) Қазақстан Республикасына шұғыл медициналық тасу бойынша шығыстар;
мәйітті ашып қарауға, бальзамдауға және оның мәйітханада болуына, табытты сатып алуға, Қазақстан Республикасының аумағына тасымалдауға арналған құжаттарды ресімдеуге жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда, мүрде салынған сауытты немесе мәйiттi (сүйекті) қайтаруды ұйымдастыруға жұмсалатын шығыстар;

Страховые организации совместно с акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" обязаны исполнить требование абзаца восьмого подпункта 3) пункта 14 статьи 1 настоящего Закона не позднее 1 июля 2021 года.
9-1. Страховые (перестраховочные) организации в срок до 1 января 2020 года обязаны привести договоры перестрахования, заключенные до введения в действие настоящего Закона, в соответствие с требованиями статьи 9 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
10. До 1 января 2019 года центральный депозитарий в порядке, установленном его внутренними документами, осуществляет присвоение международных идентификационных номеров (кодов ISIN) эмиссионным ценным бумагам, которым были присвоены национальные идентификационные номера, и размещает информацию об этом на своем интернет-ресурсе.
11. До 1 января 2019 года регистратор осуществляет передачу сведений и документов, составляющих системы реестров держателей ценных бумаг эмитентов, центральному депозитарию.
12. С 1 января 2019 года договоры на ведение системы реестров держателей ценных бумаг заключаются только с центральным депозитарием.
13. До 1 января 2019 года центральный депозитарий и регистратор обязаны осуществить процедуру реорганизации в форме присоединения регистратора к центральному депозитарию.
14. В период с 1 января 2019 года по 1 января 2023 года в акционерных обществах, акции которых были приватизированы с 1993 по 2003 годы (их правопреемников), акционер, самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами владеющий девяноста пятью и более процентами голосующих акций акционерного общества, вправе потребовать от остальных акционеров акционерного общества продать ему принадлежащие им голосующие акции данного общества и приобрести у остальных акционеров принадлежащие им голосующие акции общества в порядке, определенном статьей 25-1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах". В целях настоящего пункта под голосующими акциями акционерного общества понимаются акции, определенные в соответствии с пунктом 9 статьи 25-1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
15. При несоблюдении требований, предусмотренных пунктами 6, 7, 8 и 9 настоящей статьи, Национальный Банк Республики Казахстан вправе применить в отношении страховых (перестраховочных) организаций и иных лиц меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
16. Действие абзаца четырнадцатого подпункта 12) и абзаца седьмого подпункта 13) пункта 13 статьи 1 распространяется в отношении дивидендов по простым и (или) привилегированным акциям акционерного общества, выплата которых должна была быть осуществлена в период до 1 июля 2019 года, но выплата которых не была произведена до 1 июля 2019 года в связи с отсутствием сведений об актуальных реквизитах акционера у акционерного общества или в системе реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными законами РК от 02.04.2019 № 241-VІ (порядок введения в действие см. ст.2); от 02.01.2021 № 399-VI (вводится в действие с 01.01.2021); 12.07.2022 № 138-VII (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент Республики Казахстан Н. НАЗАРБАЕВ
Приложение
к Закону Республики Казахстан
от 2 июля 2018 года № 166-VI
ЗРК "О внесении изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан по
вопросам страхования и
страховой деятельности, рынка
ценных бумаг"
Приложение
к Закону Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года
"Об обязательном страховании
туриста"
ПРОГРАММЫ ОБЯЗАТЕЛЬНОГО СТРАХОВАНИЯ ТУРИСТА
№ п/п
События, признаваемые в качестве страхового случая, и виды расходов, подлежащих возмещению
Предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) (в долларах США/евро)
Программа 1
Программа 2
Программа 3
1.
Несчастный случай:
1.1
расходы по стационарному и амбулаторному лечению, включая расходы на медицинские услуги, назначенные лечащим врачом диагностические исследования, лекарственные средства, перевязочные средства и средства фиксации (гипс, бандаж);
расходы по транспортировке застрахованного по экстренным и неотложным обстоятельствам к медицинскому учреждению;
расходы по экстренной медицинской транспортировке из страны (места) временного пребывания в Республику Казахстан, включая расходы на сопровождение медицинским персоналом (при условии отсутствия возможности у застрахованного по медицинским показаниям самостоятельно вернуться к месту проживания на территории Республики Казахстан);
расходы на организацию возвращения урны с прахом или тела (останков), включая расходы на вскрытие, бальзамирование тела и его пребывание в морге, приобретение гроба, оформление документов для перевозки на территорию Республики Казахстан;

10 000
30 000
50 000
1.2
жазатайым оқиға салдарынан болған жарақат алу нәтижесінде стоматологиялық қарап-тексеруге, рентгендік зерттеуге, тістерді жұлуға немесе пломбалауға жұмсалатын шығыстар;
100
300
300
1.3
егер сақтандырылушының денсаулық жағдайын емдеуші дәрігер мен ассистанс компанияның медициналық өкілі ауыр, өміріне қауіп төндіретін деп бағаласа және медициналық мекемеде болу мерзімі күнтізбелік он күннен асатын болса, жалғыз немесе кәмелетке толмаған балаларымен саяхаттап жүрген сақтандырылушының стационарлық емделу орнына кәмелетке толған бір жақын туысының жол жүру құжатына (билетіне) жұмсалатын шығыстар;
800
1000
1200
1.4
сақтандырылушымен болған сақтандыру жағдайының салдарынан сақтандыру аумағында қараусыз қалған сақтандырылушының кәмелетке толмаған балаларын, егде жастағы жақын туыстарын тасу үшін ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;
800
1000
1200
1.5
сақтандырушының, ассистанс компанияның атына жүзеге асырылатын хабарламаларға, телефон қоңырауларына және өзге де көрсетілетін байланыс қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;
сақтандырылушыны стационардан шығарған күннен бастап Қазақстан Республикасының аумағына кеткен күніне дейін оның қонақүйде тұруына (бірақ күнтізбелік бес күннен аспайтын) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;
жол жүру құжаттарының күшін жоюға немесе оларды ауыстыруға байланысты шығыстар;
шетелде болу мерзімінің пайдаланылмаған бөлігі үшін қонақүйдегі брондалған нөмірден, сондай-ақ сақтандырылушыға ұсынылған басқа да туристік көрсетілетін қызметтерден бас тартуға байланысты шығыстар.
800
1 000
1 200
2.
Денсаулығына елеулі зиянды болғызбау немесе өміріне төнген қауіпті жою үшін сақтандырылушыға шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуді талап ететін кенеттен қатты ауыру, денсаулық жағдайының күрт нашарлауы және (немесе) созылмалы ауруының асқынуы:
2.1
медициналық көрсетілетін қызметтерге, емдеуші дәрігер тағайындаған диагностикалық зерттеулерге, дәрілік заттарға, таңу құралдарына және бекіту құралдарына (гипс, бандаж) жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда, стационарлық және амбулаториялық емдеу бойынша шығыстар;
сақтандырылушыны шұғыл және кезек күттірмейтін мән-жайлар бойынша медициналық мекемеге тасу бойынша шығыстар;
медициналық персоналдың бірге ілесіп жүруіне жұмсалатын шығыстарды (сақтандырылушының медициналық көрсетілімдер бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы тұратын жеріне өз бетінше қайтуға мүмкіндігі болмаған жағдайда) қоса алғанда, шет мемлекеттен Қазақстан Республикасына шұғыл медициналық тасуға жұмсалатын шығыстар;
мәйітті ашып қарауға, бальзамдауға және оның мәйітханада болуына, табытты сатып алуға, Қазақстан Республикасының аумағына тасымалдауға арналған құжаттарды ресімдеуге жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда, мүрде салынған сауытты немесе мәйiттi (сүйекті) қайтаруды ұйымдастыруға жұмсалатын шығыстар;

10 000
30 000
50 000
1.2
расходы на стоматологический осмотр, рентгеновское исследование, удаление или пломбирование зубов в результате получения травмы, явившейся следствием несчастного случая;
100
300
300
1.3
расходы на проездной документ (билет) для одного совершеннолетнего близкого родственника к месту стационарного лечения застрахованного, путешествующего в одиночку или с несовершеннолетними детьми, если состояние здоровья застрахованного оценивается лечащим врачом и медицинским представителем ассистанс компании как критическое, угрожающее жизни, и срок пребывания в медицинском учреждении превышает десять календарных дней;
800
1000
1200
1.4
расходы на оплату транспортировки несовершеннолетних детей, пожилых близких родственников застрахованного, оставшихся на территории страхования без присмотра в результате страхового случая, произошедшего с застрахованным;
800
1000
1200
1.5
расходы на оплату сообщений, телефонных звонков и иных услуг связи, осуществляемых в адрес страховщика, ассистанс компании;
расходы на оплату проживания застрахованного в гостинице с даты выписки его из стационара до даты его отъезда на территорию Республики Казахстан, но не более пяти календарных дней;
расходы, связанные с аннулированием или обменом проездных документов;
расходы, связанные с отказом от забронированного в гостинице номера, а также других туристских услуг, предоставленных застрахованному, за неиспользованную часть срока пребывания за рубежом.
800
1 000
1 200
2.
Внезапное острое заболевание, резкое ухудшение состояния здоровья и (или) обострение хронического заболевания, требующие оказания застрахованному экстренной и неотложной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни:
2.1
расходы по стационарному и амбулаторному лечению, включая расходы на медицинские услуги, назначенные лечащим врачом диагностические исследования, лекарственные средства, перевязочные средства и средства фиксации (гипс, бандаж);
расходы по транспортировке застрахованного по экстренным и неотложным обстоятельствам к медицинскому учреждению;
расходы на экстренную медицинскую транспортировку из иностранного государства в Республику Казахстан, включая расходы на сопровождение медицинским персоналом (при условии отсутствия возможности у застрахованного по медицинским показаниям самостоятельно вернуться к месту проживания на территории Республики Казахстан);
расходы на организацию возвращения урны с прахом или тела (останков), включая расходы на вскрытие, бальзамирование тела и его пребывание в морге, приобретение гроба, оформление документов для перевозки на территорию Республики Казахстан;

10 000
30 000
50 000
2.2
медициналық көрсетілетін қызметтерге, жүктілік кезінде асқыну болған жағдайда сақтандырылушыны шұғыл және кезек күттірмейтін мән-жайлар бойынша медициналық мекемеге тасуға жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда, амбулаториялық емдеу бойынша шығыстар;
300
500
600
2.3
егер сақтандырылушының денсаулық жағдайын емдеуші дәрігер мен ассистанс компанияның медициналық өкілі ауыр, өміріне қауіп төндіретін деп бағаласа және медициналық мекемеде болу мерзімі күнтізбелік он күннен асатын болса, жалғыз немесе кәмелетке толмаған балаларымен саяхаттап жүрген сақтандырылушының стационарлық емделу орнына кәмелетке толған бір жақын туысының жол жүру құжатына (билетіне) жұмсалатын шығыстар;
800
1000
1200
2.4
сақтандырылушымен болған сақтандыру жағдайының салдарынан сақтандыру аумағында қараусыз қалған сақтандырылушының кәмелетке толмаған балаларын, егде жастағы жақын туыстарын тасу үшін ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;
800
1000
1200
2.5
сақтандырушының, ассистанс компанияның атына жүзеге асырылатын хабарламаларға, телефон қоңырауларына және өзге де көрсетілетін байланыс қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;
сақтандырылушыны стационардан шығарған күннен бастап Қазақстан Республикасының аумағына кеткен күніне дейін қонақүйде тұруына, бірақ күнтізбелік бес күннен аспайтын күнге ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар;
жол жүру құжаттарының күшін жоюға немесе оларды ауыстыруға байланысты шығыстар;
шетелде болу мерзімінің пайдала-нылмаған бөлігі үшін қонақүйдегі брондалған нөмірден, сондай-ақ сақтандырылушыға ұсынылған басқа да туристік көрсетілетін қызметтерден бас тартуға байланысты шығыстар.
800
1 000
1 200

10 000
30 000
50 000
2.2
расходы по амбулаторному лечению, включая расходы на медицинские услуги, транспортировку застрахованного по экстренным и неотложным обстоятельствам к медицинскому учреждению в случае осложнений во время беременности;
300
500
600
2.3
расходы на проездной документ (билет) для одного совершеннолетнего близкого родственника к месту стационарного лечения застрахованного, путешествующего в одиночку или с несовершеннолетними детьми, если состояние здоровья застрахованного оценивается лечащим врачом и медицинским представителем ассистанс компании как критическое, угрожающее жизни, и срок пребывания в медицинском учреждении превышает десять календарных дней;
800
1000
1200
2.4
расходы на оплату транспортировки несовершеннолетних детей, пожилых близких родственников застрахованного, оставшихся на территории страхования без присмотра в результате страхового случая, произошедшего с застрахованным;
800
1000
1200
2.5
расходы на оплату сообщений, телефонных звонков и иных услуг связи, осуществляемых в адрес страховщика, ассистанс компании;
расходы на оплату проживания застрахованного в гостинице с даты выписки из стационара до даты его отъезда на территорию Республики Казахстан, но не более пяти календарных дней;
расходы, связанные с аннулированием или обменом проездных документов;
расходы, связанные с отказом от забронированного в гостинице номера, а также других туристских услуг, предоставленных застрахованному, за неиспользованную часть срока пребывания за рубежом.
800
1 000
1 200