Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне масс-медиа мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 19 маусымдағы № 94-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) 131-баптың екінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 147-баптың бесінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарында немесе телекоммуникациялар желілерін пайдалана отырып, оның ішінде Интернет арқылы" деген сөздер "масс-медиада, телекоммуникация желілерінде немесе онлайн-платформаларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 161-баптың екінші бөлігіндегі "Бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "Масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 174-баптың бірінші бөлігіндегі "жария немесе бұқаралық ақпарат құралдарын" деген сөздер "жария түрде немесе масс-медианы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 179-баптың екінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 180-баптың екінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 217-1-баптың бірінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе электрондық ақпараттық ресурстарды" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 256-баптың екінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдары немесе телекоммуникациялар желілері" деген сөздер "масс-медиа, телекоммуникация желілері немесе онлайн-платформалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 274-баптың екінші бөлігінің 3) тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдарын" деген сөздер "масс-медианы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 299-1-баптың екінші бөлігінің 4) тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе электрондық ақпараттық ресурстарды" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам масс-медиа
Закон Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 94-VIII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в части второй статьи 131 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
2) в части пятой статьи 147 слова "средствах массовой информации или с использованием сетей телекоммуникаций, в том числе через Интернет" заменить словами "масс-медиа, сетях телекоммуникаций или на онлайн-платформах";
3) в части второй статьи 161 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
4) в части первой статьи 174 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
5) в части второй статьи 179 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
6) в части второй статьи 180 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
7) в части первой статьи 217-1 слова "средств массовой информации или электронных информационных ресурсов" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
8) в части второй статьи 256 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
9) в пункте 3) части второй статьи 274 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
10) в пункте 4) части второй статьи 299-1 слова "средств массовой информации или электронных информационных ресурсов" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";

11) 316-баптың үшінші бөлігінің 5) тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникация желілерін" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 375-баптың екінші бөлігіндегі "Бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "Масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 376-баптың екінші бөлігіндегі "Бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "Масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 378-баптың екінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 402-баптың бірінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдарын немесе телекоммуникациялар желілерін" деген сөздер "масс-медианы, телекоммуникация желілерін немесе онлайн-платформаларды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне:
1) 41-баптың үшінші бөлігіндегі "баспасөзде жарияланса, радио, теледидар немесе өзге де бұқаралық ақпарат құралдары арқылы таратылса" деген сөздер "масс-медиада, сондай-ақ онлайн-платформалар арқылы жарияланса" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 180-баптың бірінші бөлігінің 3) тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдарындағы" деген сөздер "масс-медиадағы және онлайн-платформалардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 183-бапта:
тақырыптағы "Қылмыстық құқық бұзушылық туралы бұқаралық ақпарат құралдарындағы" деген сөздер "Масс-медиадағы және онлайн-платформалардағы қылмыстық құқық бұзушылық туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
"Бұқаралық ақпарат құралдарындағы" деген сөздер "Масс-медиадағы және онлайн-платформалардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"газетте немесе журналда жарияланғанда не радио, теледидар немесе телекоммуникациялық желілер арқылы таратылғанда" деген сөздер "масс-медиада, телекоммуникация желілерінде немесе онлайн-платформаларда жарияланғанда немесе таратылғанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "бұқаралық ақпарат құралында" деген сөздер "масс-медиада немесе онлайн-платформада" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
138-бапта:
49) тармақшадағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
50) тармақша алып тасталсын.

11) в пункте 5) части третьей статьи 316 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
12) в части второй статьи 375 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
13) в части второй статьи 376 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
14) в части второй статьи 378 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ";
15) в части первой статьи 402 слова "средств массовой информации или сетей телекоммуникаций" заменить словами "масс-медиа, сетей телекоммуникаций или онлайн-платформ".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) в части третьей статьи 41 слова "печати, распространены по радио, телевидению или иными средствами массовой информации" заменить словами "масс-медиа, а также посредством онлайн-платформ";
2) в пункте 3) части первой статьи 180 слова "средствах массовой информации" заменить словами "масс-медиа и на онлайн-платформах";
3) в статье 183:
в заголовке слова "средствах массовой информации" заменить словами "масс-медиа и на онлайн-платформах";
в части первой:
слова "средствах массовой информации" заменить словами "масс-медиа и на онлайн-платформах";
слова "в газете или журнале либо распространено по радио, телевидению или телекоммуникационным сетям" заменить словами "или распространено в масс-медиа, сетях телекоммуникаций или на онлайн-платформах";
в части второй слова "средстве массовой информации" заменить словами "масс-медиа или на онлайн-платформе".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
в статье 138:
в подпункте 49) слова "средствах массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
подпункт 50) исключить.

4. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) 302-баптың бірінші бөлігінің 17) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын шетелдік бұқаралық ақпарат құралының" деген сөздер "шетелдік масс-медианың Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 48-тараудың тақырыбындағы "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын шетелдік бұқаралық ақпарат құралының" деген сөздер "шетелдік масс-медианың Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 379-баптағы "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын шетелдік бұқаралық ақпарат құралының", "бұқаралық ақпарат құралының" деген сөздер тиісінше "шетелдік масс-медианың Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын", "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 380-баптағы "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпараты бар шетелдік бұқаралық ақпарат құралының" деген сөздер "шетелдік масс-медианың Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 381-баптағы "Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпараты бар шетелдік бұқаралық ақпарат құралының", "бұқаралық ақпарат құралы" деген сөздер тиісінше "шетелдік масс-медианың Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын", "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
132-баптың 4-тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдарын" деген сөздер "масс-медианы" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Тiл – бiлiм беру, ғылым, мәдениет және масс-медиа саласында";
2) 18-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Масс-медиа тілі";
бірінші бөліктегі "баспа басылымдары мен бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "масс-медиада" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 4-1) тармақшасындағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 34-баптың 3-тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдарын" деген сөздер "масс-медианы" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
104-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заң актiсiне" деген сөздер "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың үшінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралын" деген сөздер "масс-медианы" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан бұрын конкурстық негізде берілген жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) беру жағдайларын қоспағанда, телевизия және радио хабарларын тарату мақсаттары үшін жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар арасында бөліп беру олардың телерадио хабарларын тарату үшін жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалану мақсаттары өзгертілмей Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстық негізде өткізіледі.";
2) 41-1-бапта:
1-тармақта:
"ақпаратты тарату үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының масс-медиасы саласындағы қызметпен айналысуға құқығы жоқ тұлғаның теле-, радиобағдарламаларды және (немесе) теле-, радиоарналарды таратуы үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
"интернет-ресурстарға" деген сөздер "бағдарламалық қамтылым мен интернет-ресурс түріндегі ақпараттандыру объектілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-1, 1-2 және 2-тармақтардағы "бұқаралық ақпарат құралдары", "Бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер тиісінше "масс-медиа", "Масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 1) тармақшасындағы "бұқаралық егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, бұқаралық ақпарат құралдары құралдары" деген сөздер "егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;

4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) в подпункте 17) части первой статьи 302 слова "иностранного средства массовой информации" заменить словами "иностранной масс-медиа";
2) в заголовке главы 48 слова "иностранного средства массовой информации" заменить словами "иностранной масс-медиа";
3) в статье 379 слова "иностранного средства массовой информации" заменить словами "иностранной масс-медиа";
4) в статье 380 слова "иностранного средства массовой информации" заменить словами "иностранной масс-медиа";
5) в статье 381 слова "иностранного средства массовой информации" заменить словами "иностранной масс-медиа".
5. В Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 7 июля 2020 года:
в пункте 4 статьи 132 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
6. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан":
1) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Язык в области образования, науки, культуры и масс-медиа";
2) в статье 18:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Язык масс-медиа";
в части первой слова "печатных изданиях и средствах массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
7. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
1) в подпункте 4-1) статьи 1 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
2) в пункте 3 статьи 34 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
8. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
в пункте 2 статьи 104 слова "законодательным актом Республики Казахстан о средствах массовой информации" заменить словами "Законом Республики Казахстан "О масс-медиа".
9. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе":
в части третьей статьи 9 слова "средства массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
10. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
1) часть вторую пункта 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Распределение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телевизионного и радиовещания проводится на конкурсной основе в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев передачи ранее выданных на конкурсной основе полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) между юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, без изменения целей эксплуатации ими полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для телерадиовещания.";
2) в статье 41-1:
в пункте 1:
после слов "игорного бизнеса в Республике Казахстан," дополнить словами "а также для распространения теле-радиопрограмм и (или) теле-, радиоканалов лицом, не имеющим право заниматься деятельностью в области масс-медиа Республики Казахстан,";
слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
слово "интернет-ресурсам" заменить словами "объектам информатизации в виде программного обеспечения и интернет-ресурса";
в пунктах 1-1, 1-2 и 2 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
в подпункте 1) пункта 3 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";

3-1, 4, 5, 6 және 7-тармақтардағы "Бұқаралық ақпарат құралдары", "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер тиісінше "Масс-медиа", "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы" 2005 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 2) тармақшасындағы "бұқаралық ақпарат құралдары iстерi жөнiндегi" деген сөздер "масс-медиа саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 4-2) тармақшасындағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" 2010 жылғы 29 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
16-бапта:
тақырыптағы "Бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "Масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "Бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "Масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 1-тармағының 8-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) масс-медиа саласындағы уәкілетті орган – масс-медиа саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;".
15. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 15) тармақшасындағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-қосымшада:
1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензия
1. Аналогтік эфирлік радиохабарларды тарату.
2. Цифрлық эфирлік телерадио хабарларын тарату.
3. Спутниктік телерадио хабарларын тарату.
4. Кабельдік телерадио хабарларын тарату.
5. Телерадио хабарларын телекоммуникация желілерін пайдалана отырып тарату
Иеліктен шығарылмайтын;
1-сынып
".
17. "Кәсiптiк одақтар туралы" 2014 жылғы 27 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
22-бапта:
тақырыптағы "Бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "Масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
мәтіндегі "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" деген сөздер "Масс-медиа туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың 46) тармақшасындағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
18-баптың тақырыбындағы, бірінші абзацындағы және 2) тармақшасындағы "Бұқаралық ақпарат құралдары", "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер тиісінше "Масс-медиа", "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.

в пунктах 3-1, 4, 5, 6 и 7 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
11. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2005 года "О противодействии экстремизму":
в подпункте 2) статьи 6 слова "по делам средств массовой информации" заменить словами "в области масс-медиа".
12. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
в подпункте 4-2) статьи 1 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
13. В Закон Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года "О профилактике правонарушений":
в статье 16:
в заголовке слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
в абзаце первом слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
14. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
подпункт 8-1) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"8-1) уполномоченный орган в области масс-медиа – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области масс-медиа;".
15. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите":
в подпункте 15) статьи 1 слова "через средства массовой информации" заменить словами "посредством масс-медиа,".
16. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
в приложении 1:
строку 1 изложить в следующей редакции:
"
1.
Лицензия на занятие деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
1. Аналоговое эфирное радиовещание.
2. Цифровое эфирное телерадиовещание.
3. Спутниковое телерадиовещание.
4. Кабельное телерадиовещание.
5. Телерадиовещание с использованием сетей телекоммуникаций.
Неотчуждаемая;
класс 1
".
17. В Закон Республики Казахстан от 27 июня 2014 года "О профессиональных союзах":
в статье 22:
в заголовке слова "сфере средств массовой информации" заменить словами "области масс-медиа";
в тексте статьи слова "О средствах массовой информации" заменить словами "О масс-медиа".
18. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте":
в подпункте 46) статьи 7 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
19. В Закон Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года "О государственной молодежной политике":
в заголовке, абзаце первом и подпункте 2) статьи 18 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".

20. "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 4-тармағындағы "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" деген сөздер "Масс-медиа туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
21. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 35-баптың 7-тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 66-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
22. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
34-баптың 2-тармағының төртінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 14-бапта:
3-тармақтағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 15-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасында таратылатын, "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы" деген сөздер "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес масс-медиа саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
24. "Балаларды денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттан қорғау туралы" 2018 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "Масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "бұқаралық ақпарат құралдарының өніміне" деген сөздер "масс-медиаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "бұқаралық ақпарат құралдарында" деген сөздер "масс-медиада" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацындағы "бұқаралық ақпарат құралдарын" деген сөздер "масс-медианы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-баптың 1) тармақшасындағы "суицид" деген сөз "өзін-өзі өлтіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Телеарналарда ақпараттық өнімді тарату кезінде жас санаты белгісі оны таратудың бүкіл кезеңіне қойылады.";
4) 16-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "суицидке" деген сөз "өзін-өзі өлтіруге" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. "Кинематография туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің үшінші абзацындағы "суицидтің" деген сөз "өзін-өзі өлтірудің" деген сөздермен ауыстырылсын;

20. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации":
в пункте 4 статьи 3 слова "О средствах массовой информации" заменить словами "О масс-медиа".
21. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
в пункте 7 статьи 35 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
пункт 3 статьи 66 исключить.
22. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах":
в части четвертой пункта 2 статьи 34 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа".
23. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте":
1) в статье 14:
в пункте 3 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
в пункте 4 слова "средств массовой информации, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации" заменить словами "масс-медиа, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О масс-медиа";
2) в пункте 2 статьи 15 слова "средств массовой информации, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О средствах массовой информации" заменить словами "масс-медиа, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О масс-медиа".
24. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию":
1) в статье 7:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
в подпункте 2) слова "продукции средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
в подпункте 3) слова "средствах массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
в абзаце втором подпункта 2) пункта 6 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
2) в подпункте 1) статьи 14 слово "суицида" заменить словом "самоубийства";
3) статью 15 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Знак возрастной категории при распространении информационной продукции на телеканалах наносится на весь период ее трансляции.";
4) в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 слово "суициду" заменить словом "самоубийству".
25. В Закон Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О кинематографии":
1) в абзаце третьем части второй пункта 2 статьи 8 слово "суицида" заменить словом "самоубийства";

2) 9-баптың 3-тармағының төртінші бөлігіндегі "телерадио хабарларын тарату" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 8-тармағындағы "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" деген сөздер "Масс-медиа туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. "Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" 2021 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 3-тармағындағы "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" деген сөздер "Масс-медиа туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
27. "Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" 2023 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына:
14-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "суицидті" деген сөз "өзін-өзі өлтіруді" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2) в части четвертой пункта 3 статьи 9 слово "телерадиовещании" заменить словом "масс-медиа";
3) в пункте 8 статьи 13 слова "О средствах массовой информации" заменить словами "О масс-медиа".
26. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года "Об ответственном обращении с животными":
в пункте 3 статьи 5 слова "О средствах массовой информации" заменить словами "О масс-медиа".
27. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2023 года "Об онлайн-платформах и онлайн-рекламе":
в части второй пункта 1 статьи 14 слово "суицида" заменить словом "самоубийства".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ