Өндiрiстiк кооператив туралы
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 5 қазандағы N 2486 Заңы.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР 2001.07.12 N 241 Заңымен.
Ескерту. Кіріспе алып тасталды - ҚР 29.10.2015 № 373-V Заңымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Бүкiл мәтiн бойынша "Жарлықты", "Жарлыққа", "Жарлықтың" "Жарлықта", "Жарлық" деген сөздер тиiсiнше "Заңды", "Заңға", "Заңның", "Заңда", "Заң" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасының 2001.07.12. № 241 Заңымен.
1-бап. Өндiрiстiк кооператив ұғымы
1. Азаматтардың бiрлескен кәсiпкерлiк қызмет үшiн мүшелiк негiзде, олардың жеке еңбегiмен қатысуына және мүшелерiнiң мүлiктiк жарналарын (пайларын) бiрiктiруiне негiзделген ерiктi бiрлестiгi өндiрiстiк кооператив болып танылады.
2. Өндiрiстiк кооператив коммерциялық ұйым болып табылады.
3. Өндiрiстiк кооператив заңды тұлға болып табылады.
1-1-бап. Өндiрiстiк кооперативтердi құрудың және оның қызметiнiң негiзгi принциптерi
Өндiрiстiк кооперативтер мынадай принциптер негiзiнде жұмыс iстейдi:
мүшелiкке кiру мен шығудың еркiндiгi;
мүлiктiк (пайлық) жарна енгізу мiндеттiлiгi;
басқарудың демократиялылығы;
өзара көмек және оның мүшелерi үшiн экономикалық тиiмдiлiктi қамтамасыз ету;
өндiрiстiк кооперативтiң қызметi туралы ақпаратқа қол жететiндiгi.
Ескерту. 1-1-баппен толықтырылды – ҚР 12.07.2001 № 241 Заңымен.
1-2-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары мен міндеттері
1. Кооперацияны дамытуды қолдау, шағын және орта бизнесті нығайту, жаңа жұмыс орындарын ашу, халықтың өмір сүру деңгейін арттыру және экономикалық тұрақтылықты нығайту үшін жағдайлар жасау осы Заңның негізгі мақсаттары болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері:
1) өндірістік кооперативтерді құру, тіркеу, олардың жұмыс істеуі және тарату үшін құқықтық негіз белгілеу;
2) өндірістік кооператив мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін, сондай-ақ олардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын айқындау;
3) өндірістік кооператив мүшелерінің арасында пайда мен шығындарды бөлу тәртібін реттеу;
4) өндірістік кооператив ішінде шешімдер қабылдау тетіктерін белгілеу;
5) шағын және орта бизнесті дамытуды және елдегі экономикалық тұрақтылықты нығайтуды қамтамасыз ету.
Ескерту. 1-2-баппен толықтырылды – ҚР 05.07.2024 № 115-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-бап. Өндiрiстiк кооперативтердiң қызметi
1. Өндiрiстiк кооператив жеке кәсiпкерлiк үшiн заң актiлерiмен тыйым салынбаған кәсiпкерлiк қызметтiң кез-келген түрiн жүзеге асыруға хақылы.

О производственном кооперативе
Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 года N 2486.
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. Заголовок и преамбула даны в новой редакции, по всему тексту слова "Указа", "Указу", "Указом" заменены соответственно словами "Закона", "Закону", "Законом" - Законом РК от 12 июля 2001 г. № 241.
Сноска. Преамбула исключена Законом РК от 29.10.2015 № 373-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Понятие производственного кооператива
1. Производственным кооперативом признается добровольное объединение граждан на основе членства для совместной предпринимательской деятельности, основанной на их личном трудовом участии и объединении его членами имущественных взносов (паев).
2. Производственный кооператив является коммерческой организацией.
3. Производственный кооператив является юридическим лицом.
Статья 1-1. Основные принципы создания и деятельности производственных кооперативов
Производственные кооперативы функционируют на основе следующих принципов:
добровольности вступления и выхода;
обязательности внесения имущественного (паевого) взноса;
демократичности управления;
взаимопомощи и обеспечения экономической выгоды для его членов;
доступности информации о деятельности производственного кооператива.
Сноска. Дополнен статьей 1-1 - Законом РК от 12 июля 2001 г. № 241.
Статья 1-2. Основные цели и задачи настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является создание условий для поддержки развития кооперации, укрепления малого и среднего бизнеса, создания новых рабочих мест, повышения уровня жизни населения и укрепления экономической стабильности.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) установление правовой основы для создания, регистрации, функционирования и ликвидации производственных кооперативов;
2) определение прав и обязанностей членов производственных кооперативов, а также правил их взаимодействия;
3) регулирование порядка распределения прибыли и убытков между членами производственного кооператива;
4) установление механизмов принятия решений внутри производственного кооператива;
5) обеспечение развития малого и среднего бизнеса и укрепления экономической стабильности в стране.
Сноска. Глава 1 дополнена статьей 1-2 в соответствии с Законом РК от 05.07.2024 № 115-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 2. Деятельность производственных кооперативов
1. Производственный кооператив вправе осуществлять любой вид предпринимательской деятельности, не запрещенный законодательными актами для частного предпринимательства.

2. Мемлекеттiк лицензиялау қолданылатын қызметтi өндiрiстiк кооператив лицензиясы бар болған жағдайда жүзеге асырады.
3. Өндiрiстiк кооперативтiң мақсаты мен мәнiн жарғы анықтайды.
4. Арнайы заңмен реттелетiн қызметтi жүзеге асыру үстiнде өндiрiстiк кооперативтер, сол сияқты осы Заңды да басшылыққа алады.
Кәсiпкерлiк қызметтiң жекелеген түрлерiн арнайы реттейтiн заң актiлерiнiң нормалары осы Заңның нормаларына қайшы келген жағдайда заң актiлерiнiң нормалары қолданылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2001.07.12 № 241 Заңымен.
2-1-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
1. Осы Заңның күші өндірістік кооперативтердің қызметін реттейтін қатынастарға, олардың құрылуының, қызметінің, қайта ұйымдастырылуының және таратылуының ұйымдастыру, экономикалық және әлеуметтік шарттарына, мүшелерінің құқықтары мен міндеттеріне, басқару және бақылау органдарының өкілеттіктері мен жауапкершілігіне қолданылады.
2. Осы Заңның күші "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы"
Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын өндірістік кооператив нысанында құрылатын ауыл шаруашылығы кооперативінің құқықтық жағдайын, сондай-ақ оның мүшелерінің құқықтық жағдайын, құқықтары мен міндеттерін реттеу жөніндегі қатынастарға қолданылмайды.
Ескерту. 1-тарау 2-1-баппен толықтырылды - ҚР 29.10.2015 № 373-V Заңымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
2-тарау. Өндiрiстiк кооперативтi құру
3-бап. Өндiрiстiк кооперативтi құру тәртiбi
1. Өндiрiстiк кооператив құрылтайшы-жеке тұлғалардың жалпы жиналысының шешiмiмен құрылады.
Егер өндiрiстiк кооперативтiң құрылтайшысы (мүшесi) шетел азаматы болған жағдайда мұндай кооперативтiң ұйымдастырылуы мен қызметiне Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып, осы Заңның күшi қолданылады.
2. Өндiрiстiк кооперативтiң құрылтайшылары екеуден кем болмауға тиiс.
3. Өндiрiстiк кооператив құрылғаннан кейiн құрылтайшылар кооператив мүшелерi болады және өндiрiстiк кооперативтiң басқа мүшелерiмен бiрдей құқықтар мен мiндеттердi иеленедi.
Ескерту. 3-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР 2001.07.12 N 241 Заңымен; 29.10.2015 № 376-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
4-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң құрылтай құжаттары
Өндiрiстiк кооператив өз қызметiн құрылтай шарты мен жарғының негiзiнде жүзеге асырады.
Өндiрiстiк кооперативтiң ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын шағын, орта және ірі кәсiпкерлiк субъектiлерi өз қызметiн Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мазмұнын айқындайтын үлгi жарғының негiзiнде жүзеге асыра алады.

2. Деятельность, на которую распространяется государственное лицензирование, осуществляется производственным кооперативом при наличии лицензии.
3. Предмет и цели деятельности производственного кооператива определяются уставом.
4. При осуществлении деятельности, регулируемой специальным законодательством, производственные кооперативы руководствуются также настоящим Законом.
В случае противоречия норм законодательных актов, специально регулирующих отдельные виды предпринимательской деятельности, нормам настоящего Закона применяются, нормы законодательных актов.
Сноска. Внесены изменения в статью 2 - Законом РК от 12 июля 2001 г. № 241.
Статья 2-1. Сфера действия настоящего Закона
1. Действие настоящего Закона распространяется на отношения, регулирующие деятельность производственных кооперативов, организационные, экономические и социальные условия их создания, деятельности, реорганизации и ликвидации, права и обязанности членов, полномочия и ответственность органов управления и контроля.
2. Действие настоящего Закона не распространяется на отношения по регулированию правового положения сельскохозяйственного кооператива, образуемого в форме производственного кооператива, а также правового положения, прав и обязанностей его членов, которые определяются Законом Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах".
Сноска. Глава 1 дополнена статьей 2-1 в соответствии с Законом РК от 29.10.2015 № 373-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Глава 2. Образование производственного кооператива
Статья 3. Порядок образования производственного кооператива
1. Производственный кооператив образуется по решению общего собрания учредителей - физических лиц.
В случае, если учредителем (членом) производственного кооператива является иностранный гражданин, на организацию и деятельность такого кооператива распространяется действие настоящего Закона с учетом особенностей, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Учредителей производственного кооператива должно быть не менее двух.
3. После образования производственного кооператива учредители становятся членами кооператива и обладают одинаковыми правами и обязанностями с другими членами производственного кооператива.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными законами РК от 12.07.2001 N 241; от 29.10.2015 № 376-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Статья 4. Учредительные документы производственного кооператива
Производственный кооператив осуществляет свою деятельность на основании учредительного договора и устава.
Субъекты малого, среднего и крупного предпринимательства, создаваемые в организационно-правовой форме производственного кооператива, могут осуществлять свою деятельность на основании типового устава, содержание которого определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.

Ескерту. 4-бапқа өзгерту енгізілді – ҚР 1997.06.19 N 132, 2004.03.18 N 537, 2008.07.04 N 54-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); 24.11.2021 № 75-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң құрылтай шарты
1. Өндiрiстiк кооперативтiң құрылтай шартында мыналар болуға тиіс:
1) өндiрiстiк кооперативтi құру туралы шешiм, оның фирмалық атауы және орналасқан жерi;
2) кооператив мүшелерiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi мен туған жерi, сондай-ақ тұрғылықты жерi көрсетiлген дербес құрамы;
3) кооперативтi құру жөнiндегi iс-әрекет тәртiбi;
4) құрылтайшылардың кооператив меншiгiне беретiн мүлiктiк жарналарының құрамы мен мөлшерi туралы мәлiметтер;
5) iс-әрекетi кооперативтi құру және тiркеу үшiн қажеттi кооперативтiң лауазымды тұлғаларын тағайындау (сайлау) туралы шешiм;
6) кооперативтi құру және оның жұмысын ұйымдастыру мәселелерiн шешуге байланысты аталған тұлғалардың өкiлеттiктерiн белгiлеу;
7) кооперативтiң жарғысын бекiту;
8) таза табыс пен шығынды бөлу тәртiбi;
9) құрылтайшылардың кооперативтен шығу тәртiбi.
Өндiрiстiк кооперативтiң құрылтай шартына құрылтайшылардың шешiмi бойынша осы Заңға қайшы келмейтiн басқа да талаптар енгiзiлуi мүмкiн.
2. Құрылтай шартына құрылтайшылардың бәрi қол қояды.
3. Өндiрiстiк кооперативтiң құрылтай шарты коммерциялық құпия болып табылатын құжаттар құрамына кiредi әрi мемлекеттiк және өзге де ресми органдарға, сондай-ақ үшiншi тұлғаларға тек қана кооперативтiң атқарушы органының шешiмi бойынша не заң актiлерiнде белгiленген жағдайда ұсынылуға тиiс.
Ескерту. 5-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2001.07.12. N 241, 2004.03.18. N 537 Заңдарымен.
6-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң жарғысы
1. Өндiрiстiк кооперативтiң жарғысында:
1) кооперативтiң фирмалық атауы;
2) кооператив орналасқан жер;
3) өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң қабылдану, шығу және оларды шығару тәртiбi, олардың құқықтары мен мiндеттерi;
4) кооперативтiң басқару және бақылау органдарының құрамы мен құзыретi туралы ережелердi қалыптастыру және олардың шешiмдер қабылдау соның iшiнде бiрауыздан немесе басым көпшiлiк дауыспен шешiм қабылданатын мәселелер бойынша шешiмдер қабылдау тәртiбi;

Сноска. Статья 4 с изменениями, внесенными законами РК от 19.06.1997 N 132; от 18.03.2004 N 537 (вводится в действие по истечении шести месяцев со дня его официального опубликования); от 04.07.2008 N 54-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 24.11.2021 № 75-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Учредительный договор производственного кооператива
1. Учредительный договор производственного кооператива должен содержать:
1) решение о создании производственного кооператива, его фирменное наименование и местонахождение;
2) персональный состав членов кооператива с указанием их фамилий, имен, отчеств, даты и места рождения, а также места жительства;
3) порядок деятельности по созданию кооператива;
4) сведения о составе и размерах имущественных взносов, передаваемых учредителями в собственность кооператива;
5) решение о назначении (избрании) должностных лиц кооператива, чья деятельность необходима для создания и регистрации кооператива;
6) определение полномочий указанных лиц в связи с решением вопросов образования кооператива и организации его работы;
7) утверждение устава кооператива;
8) порядок распределения чистого дохода и убытков;
9) порядок выхода учредителей из кооператива.
В учредительный договор производственного кооператива по решению учредителей могут быть включены и другие условия, не противоречащие настоящему Закону.
2. Учредительный договор подписывается всеми учредителями.
3. Учредительный договор производственного кооператива входит в состав документов, представляющих собой коммерческую тайну, и подлежит предъявлению в государственные и иные официальные органы, а также третьим лицам только по решению исполнительного органа кооператива либо в случаях, установленных законодательными актами.
Сноска. Внесены изменения в статью 5 - Законом РК от 12 июля 2001 г. N 241; от 18 марта 2004 г. N 537 (вводится в действие по истечении шести месяцев со дня его официального опубликования)
Статья 6. Устав производственного кооператива
1. Устав производственного кооператива должен содержать сведения о:
1) фирменном наименовании кооператива;
2) местонахождении кооператива;
3) порядке приема, выхода и исключения членов производственного кооператива, их правах и обязанностях;
4) порядке формирования положений о составе и компетенции органов управления и контроля кооператива и принятия ими решений, в том числе по вопросам, решения по которым принимаются единогласно или квалифицированным большинством голосов;

5) өндiрiстiк кооперативтiң әрбiр мүшесi пайының мөлшерi, өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң мүлiктiк жарнасының құрамы мен оны енгізу тәртiбi және олардың жарна енгізу жөнiндегi мiндеттемелердi бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi;
6) кооператив мүшелерiнiң кооператив қызметiне жеке еңбегiмен қатысу сипаты мен тәртiбi және олардың жеке еңбегiмен қатысу жөнiндегi мiндеттемелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi;
7) кооператив пен оның мүшелерi, кооперативтiң атқарушы органы мен қызметкерлердiң еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынастар;
8) кооперативтiң таза табысы мен шығындарын бөлу тәртiбi;
9) кооперативтi қайта ұйымдастыру мен тарату тәртiбi туралы мәлiметтер болуға тиiс.
Өндiрiстiк кооперативтiң жарғысында осы Заңға қайшы келмейтiн басқа да ережелердiң болуы мүмкiн.
2. Кооперативтiң фирмалық атауында оның аты, сондай-ақ "өндiрiстiк кооператив" деген сөздер болуға тиiс.
3. Жарғы құрылтайшылардың жалпы жиналысында бекiтiледi.
Жарғы бiрауыздан бекiтiлуге тиiс.
Жарғыға өзгерiс осы Заңның 15-бабында көзделген тәртiппен кооператив мүшелерi жалпы жиналысының шешiмiмен енгiзiледi.
Жарғыға кооператив басқармасының төрағасы (кооператив төрағасы) қол қояды.
4. Өндiрiстiк кооперативтiң жарғысы мемлекеттiк немесе өзге де ресми органдарға, сондай-ақ кооперативтен шарттық қатынасы бар не онымен осындай қатынасқа енуге тiлек бiлдiрушiлердiң талап етуi бойынша ұсынылады.
Ескерту. 6-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2001.07.12. N 241 Заңымен.
7-бап. Кооператив мүшесiнiң мүлiктiк жарнасы
1. Өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң мүлiктiк жарналары бастапқы капиталды қалыптастырады және кооператив қызметiн құру мен ұйымдастыруға, сондай-ақ шығындарды жабуға арналады.
2. Мүлiктiк жарналардың құрамы мен мөлшерi, сондай-ақ оларды енгiзу тәртiбi, жолдары мен мерзiмi құрылтай шартында немесе жарғыда белгiленедi.
3. Кооперативтiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша кооператив мүшесiнiң қосымша мүлiктiк жарналарды енгiзуi көзделуi мүмкiн. Бұл туралы шешiм осы Заңның 15-бабында белгiленген тәртiппен қабылданады.
4. Жаңадан қабылданатын мүшенiң мүлiктiк кiру жарнасы оның кооперативпен келiсiмiнде белгiленедi және кооператив мүшелерi жалпы жиналысының хаттамасында көрсетiледi.
5. Кооперативтiң әрбiр мүшесiне оның мүлiктiк кiру жарнасының мөлшерi мен түрiн куәландыратын құжат берiледi.
6. Кооперативке енгiзiлетiн мүлiктiк жарна - ақша, бағалы қағаздар, заттар, мүлiктiк құқықтар, соның iшiнде жер пайдалану құқығы, санаткерлiк меншiк нәтижелерiне құқығы мен өзге де мүлiк болуы мүмкiн.
Кооператив мүшелерiнiң мүлiктiк жарнасын ақшалай бағалау тек қана кооператив құрылтайшыларының арасындағы келiсiм бойынша жүргiзiле алмайды және ол тәуелсiз аудиттен өтуге тиiс. Кооператив мүшелерiнiң мүлiктiк жарнасы тек ақшадан ғана тұрған жағдайда тәуелсiз аудит жүргiзiлмейдi.
Өндiрiстiк кооперативтi қайта тiркеген кезде оның мүшесiнiң мүлiктiк жарнасын ақшалай бағалау кооперативтiң бухгалтерлiк құжаттарымен не аудиторлық есеппен расталуы мүмкiн.

5) размере пая каждого члена производственного кооператива, составе и порядке внесения имущественного взноса членами производственного кооператива и их ответственности за нарушение обязательства по внесению взноса;
6) характере и порядке личного трудового участия членов кооператива в его деятельности и их ответственность за нарушение обязательств по личному трудовому участию;
7) взаимоотношениях между кооперативом и его членами, исполнительным органом кооператива и трудовым коллективом работников;
8) порядке распределения чистого дохода и убытков кооператива;
9) порядке реорганизации и ликвидации кооператива.
В уставе производственного кооператива могут содержаться и другие положения, не противоречащие настоящему Закону.
2. Фирменное наименование кооператива должно содержать его название, а также слова "производственный кооператив".
3. Устав утверждается общим собранием учредителей.
Устав должен быть утвержден единогласно.
Изменения в устав вносятся решением общего собрания членов кооператива в порядке, предусмотренном статьей 15 настоящего Закона.
Устав подписывается председателем правления (председателем) кооператива.
4. Устав производственного кооператива представляется в государственные и иные официальные органы, а также по требованию третьих лиц, имеющих договорные отношения с кооперативом либо желающих вступить с ним в таковые.
Сноска. Внесены изменения в статью 6 - Законом РК от 12 июля 2001 г. N 241.
Статья 7. Имущественный взнос члена кооператива
1. Имущественные взносы членов производственного кооператива формируют первоначальный капитал и предназначены для создания и организации деятельности кооператива, а также для покрытия расходов.
2. Состав и размер имущественных взносов, а также порядок, способы и сроки их внесения определяются учредительным договором или уставом.
3. По решению общего собрания кооператива может быть предусмотрено внесение членов кооператива дополнительных имущественных взносов. Решение об этом принимается в порядке, определенном статьей 15 настоящего Закона.
4. Вступительный имущественный взнос вновь принимаемого члена определяется его соглашением с кооперативом и фиксируется в протоколе общего собрания членов кооператива.
5. Каждому члену кооператива выдается документ, удостоверяющий размер и вид его вступительного имущественного взноса.
6. Имущественным взносом в кооператив могут быть деньги, ценные бумаги, вещи, имущественные права, в том числе право землепользования, права на результаты интеллектуальной собственности и иное имущество.
Денежная оценка имущественного взноса члена кооператива не может производиться только по соглашению между учредителями кооператива и подлежит независимому аудиту. Независимый аудит не проводится в тех случаях, когда имущественные взносы членов кооператива состоят только из денег.
При перерегистрации производственного кооператива денежная оценка имущественного взноса его члена может подтверждаться бухгалтерскими документами кооператива либо аудиторским отчетом.

7. Кооператив мүшесi мүлiктi кооперативке жарна ретiнде тек қана пайдалануға берген жағдайда, жарнаның мөлшерi кооператив мүшелерiнiң келiсiмiнде белгiленген кезең үшiн есептелген осы мүлiктiң пайдаланылғаны үшiн төленетiн жал төлемiне қарай анықталады.
Ескерту. 7-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 30, 1997.07.11. N 154, 2001.07.12. N 241, 2006.05.05. N 139 Заңдарымен.
3-тарау. Өндiрiстiк кооперативке мүшелiк
8-бап. Өндiрiстiк кооператив мүшелерi
1. Кооператив мүшелерi екеуден кем болмауға тиiс.
2. Өндiрiстiк кооперативке жасы он алтыға толған, кооператив мүшесi болуға тiлек бiлдiрген және оның қызметiне жеке еңбегiмен қатысуға қабiлеттi кез-келген жеке тұлға мүше бола алады.
3. Кооперативке мүше болып кiру үшiн негiзгi жұмыс немесе оқу орны бойынша әкiмшiлiктiң (заңды тұлға органының) келiсiмi талап етiлмейдi.
Кәмелетке толмаған азаматтардың кооперативке мүше болып кiруi үшiн олардың ата-анасының, асырап алушылардың немесе қамқоршыларының келiсiмi талап етiледi.
9-бап. Өндiрiстiк кооператив мүшесiнiң құқықтары
1. Өндiрiстiк кооператив мүшесiнiң:
1) осы Заңда және кооперативтiң құрылтай құжаттарында белгiленген тәртiппен кооператив iстерiн басқаруға, сондай-ақ кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысының жұмысына бiр дауыс құқығымен қатысуға;
2) Кооперативтiң басқару органдарына сайлауға және сайлануға, кооператив қызметiн жақсарту, оның органдары мен лауазымды тұлғаларының жұмысындағы кемшiлiктердi жою туралы ұсыныстар енгiзуге;
3) кооперативтiң қызметi туралы толық ақпарат алуға, соның iшiнде кооперативтiң бухгалтерлiк және басқа құжаттамаларымен танысуға;
4) кооператив алған таза табысты бөлуге қатысуға;
5) егер құрылтай құжаттарында өзгеше тәртiп көзделмесе, кооператив қызметiне өз еңбегiмен қатысуына сәйкес оның мүшелерi арасында бөлiнуге тиiстi таза табыстан үлесiн алуға;
6) кооперативтегi өз еңбегi үшiн жалақы түрiнде немесе кооператив белгiлеген өзге де түрде ақы алуға;
7) кооператив өзiнiң мүшелерi үшiн көздейтiн жеңiлдiктер мен артықшылықтарды, соның iшiнде өздерi өндiрген тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) бiрiншi кезекте алуға қатысты бөлiгiнде пайдалануға, кооператив мүлкiн тұтынуға, кооперативтен әлеуметтiк көмек алуға;
8) демалуға, сондай-ақ жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын алуға;
9) әлеуметтiк қамсыздандыруға;
10) белгiленген тәртiппен кооперативтен шығуға құқығы бар.

7. В случае, когда имущество передано членом кооператива в качестве взноса в кооператив только в пользование, размер взноса определяется исходя из арендной платы за пользование этим имуществом, исчисленной за период, определенный соглашением членов кооператива.
Сноска. В статью 7 внесены изменения Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 30; от 11 июля 1997 г. N 154; от 12 июля 2001 г. N 241; от 5 мая 2006 года N 139 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона РК N 139).
Глава 3. Членство в производственном кооперативе
Статья 8. Члены производственного кооператива
1. Членов кооператива должно быть не менее двух.
2. Членом производственного кооператива может быть любое физическое лицо, достигшее шестнадцатилетнего возраста, изъявившее желание быть членом кооператива и способное принимать личное трудовое участие в его деятельности.
3. На вступление в кооператив в качестве его члена согласия администрации (органа юридического лица) по месту его основной работы или учебы не требуется.
На вступление в кооператив несовершеннолетних граждан требуется согласие их родителей, усыновителей или попечителей.
Статья 9. Права члена производственного кооператива
1. Член производственного кооператива имеет право:
1) участвовать в управлении делами кооператива, а также в работе общего собрания членов кооператива с правом одного голоса в порядке, определенном настоящим Законом и учредительными документами кооператива;
2) избирать и быть избранным в органы управления кооператива, вносить предложения об улучшении деятельности кооператива, устранении недостатков в работе его органов и должностных лиц;
3) получать полную информацию о деятельности кооператива, в том числе знакомиться с бухгалтерской и другой документацией кооператива;
4) принимать участие в распределении полученной кооперативом чистого дохода;
5) получать долю чистого дохода, подлежащую распределению между членами кооператива, в соответствии со своим трудовым участием в его деятельности, если иной порядок не предусмотрен учредительными документами;
6) получать оплату за свой труд в кооперативе в форме заработной платы или в иной форме, установленной кооперативом;
7) пользоваться льготами и преимуществами, предусмотренными кооперативом для своих членов, в том числе в части первоочередного приобретения производимых им товаров (работ, услуг), пользования имуществом кооператива, получения от кооператива социальной помощи;
8) на отдых, а также ежегодный оплачиваемый трудовой отпуск;
9) на социальное обеспечение;
10) выйти в установленном порядке из кооператива.

2. Кооператив мүшесiнiң осы Заңда, өзге де заң актiлерi мен кооперативтiң құрылтай құжаттарында көзделген басқа да құқықтары болуы мүмкiн.
3. Өндiрiстiк кооператив мүшесi үшiн осы Заң мен басқа да заң актiлерiнде көзделген құқықтардан бас тартудың немесе оларды шектеудiң, соның iшiнде кооператив мүшелерiнiң келiсiмi бойынша, маңызсыз.
Ескерту. 9-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.07.12. N 241 Заңымен; 27.02.2017 № 49-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
10-бап. Өндiрiстiк кооператив мүшесiнiң мiндеттерi
1. Өндiрiстiк кооперативтiң мүшесi:
1) кооперативтiң құрылтай құжаттарында көзделген талаптарды сақтауға;
2) жалпы жиналыстың, кооперативтiң сайланбалы басқару органдарының өз құзыретiне сәйкес қабылдаған шешiмдерiн орындауға;
3) кооперативтiң құрылтай құжаттарында көзделген тәртiппен, жолмен және мөлшерде кооператив мүлкiне мүлiктiк жарна енгiзуге;
4) кооператив қызметiне жеке еңбегiмен қатысуды жүзеге асыруға;
5) кооператив мiндеттемелерi бойынша мөлшерi мен тәртiбi осы Заңда белгiленген мөлшерде және тәртiппен қосымша (жәрдемақылық) жауапкершiлiкте болуға;
6) өндiрiстiк және еңбек тәртiбiн, еңбектi қорғау ережелерi мен қауiпсiздiк техникасын сақтауға;
7) кооператив өзiнiң коммерциялық құпиясы деп жариялаған мәлiметтердi таратпауға мiндеттi.
2. Кооператив мүшесiнiң осы Заңда, басқа да заң актiлерi мен құрылтай құжаттарында көзделген өзге де мiндеттерi болуы мүмкiн.
10-1-бап. Өндірістік кооперативтің ақпарат беруі
Өндірістік кооперативтің атқарушы органы сотта корпоративтік дау бойынша іс қозғалғаны туралы кооператив мүшелерін хабардар етуге міндетті.
Кооператив мүшелеріне сотта корпоративтік дау бойынша іс қозғалғаны туралы ақпарат кооператив мүшелерінің жалпы жиналысының шешімінде көзделген тәртіппен (егер құрылтай құжаттарында өзгеше көзделмесе), өндірістік кооператив соттың тиісті хабарламасын немесе корпоративтік дау бойынша азаматтық іске шақыруды алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей берілуге тиіс.
Ескерту. 10-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2008.07.05 N 58-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
11-бап. Өндiрiстiк кооперативке мүшелiктiң тоқтатылуы және оның мүшелерi құрамындағы өзгерiстер
1. Кооператив мүшесi кооператив басқармасының төрағасына (кооператив төрағасына) шығуынан екi апта бұрын бұл жайында жазбаша түрде ескерте отырып, өз қалауы бойынша кооперативтен шығуға хақылы. Ескертудiң бұдан ұзағырақ мерзiмi құрылтай құжаттарында көзделуi мүмкiн, бiрақ ол екi айдан аспауға тиiс. Өндiрiстiк кооперативтiң мүшесi осы мерзiмдер өткеннен кейiн кооперативтен шыққан болып есептеледi.

2. Член кооператива может иметь другие права, предусмотренные настоящим Законом, иными законодательными актами и учредительными документами кооператива.
3. Отказ от прав, предусмотренных настоящим Законом и другими законодательными актами для члена производственного кооператива, или их ограничение, в том числе по соглашению членов кооператива, ничтожны.
Сноска. Статья 9 с изменениями, внесенными законами РК от 12.07.2001 N 241; от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 10. Обязанности члена производственного кооператива
1. Член производственного кооператива обязан:
1) соблюдать требования, предусмотренные учредительными документами кооператива;
2) выполнять решения общего собрания, выборных органов управления кооператива, принятых в соответствии с их компетенцией;
3) вносить имущественные взносы в имущество кооператива в порядке, способом и размере, предусмотренными учредительными документами кооператива;
4) осуществлять личное трудовое участие в деятельности кооператива;
5) нести дополнительную (субсидиарную) ответственность по обязательствам кооператива в размерах и порядке, предусмотренных настоящим Законом;
6) соблюдать производственную и трудовую дисциплину, правила охраны труда и техники безопасности;
7) не разглашать сведения, которые кооперативом объявлены его коммерческой тайной.
2. Член кооператива может нести и другие обязанности, предусмотренные настоящим Законом, другими законодательными актами и учредительными документами.
Статья 10-1. Предоставление производственным кооперативом информации
Исполнительный орган производственного кооператива обязан информировать членов кооператива о возбуждении в суде дела по корпоративному спору.
Информация о возбуждении в суде дела по корпоративному спору должна быть предоставлена членам кооператива в порядке, предусмотренном решением общего собрания членов кооператива (если иное не предусмотрено учредительными документами), не позднее семи рабочих дней с даты получения производственным кооперативом соответствующего судебного извещения или вызова по гражданскому делу по корпоративному спору.
Сноска. Глава 3 дополнена статьей 10-1 в соответствии с Законом РК от 05.07.2008 N 58-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 11. Прекращение членства в производственном кооперативе и изменение в составе его членов
1. Член кооператива вправе по своему усмотрению выйти из него, письменно предупредив об этом председателя правления (председателя) кооператива не менее, чем за две недели до выхода. Учредительными документами может быть предусмотрен более длительный срок предупреждения, однако он не должен превышать двух месяцев. По истечении этих сроков член производственного кооператива считается выбывшим из кооператива.

2. Кооператив мүшесi жалпы жиналыстың шешiмi бойынша одан мынадай:
1) өзiне кооператив жарғысымен жүктелген мiндеттердi ұдайы атқармаған немесе ойдағыдай атқармаған жағдайда;
2) осыған ұқсас кооперативке мүше болуына байланысты;
3) құрылтай құжаттарында көзделген басқа да жағдайларда шығарылуы мүмкiн.
Өндiрiстiк кооперативтiң мүшелiгiнен шығару туралы шешiмге сотқа шағым жасалуы мүмкiн.
3. Кооперативке мүшелiк мынадай:
1) кооператив мүшесi қайтыс болған, оны өлдi деп хабарлаған, ол хабарсыз жоқ болып кеттi деп танылған;
2) кооператив мүшесi өз пайын осы баптың 5-тармағында көзделген тәртiппен басқа адамға берген;
3) кредит берушi (кредит берушiлер) кооператив мүшесiнiң пайына айып өндiрiп алған;
3-1) кооператив мүшесi өндiрiстiк кооперативтiң қызметiне жеке еңбегiмен қатысудан бас тартқан жағдайда тоқтатылады.
4. Егер кооператив жарғысында өзгеше көзделмесе, кооператив мүшесi қайтыс болған жағдайда, оның мұрагерлерi кооператив мүшелiгiне қабылдануы мүмкiн.
5. Егер кооперативтiң құрылтай құжаттарында не заңнамалық актілерде өзгеше көзделмесе, кооператив мүшесi өз пайын немесе оның бiр бөлiгiн кооперативтiң басқа мүшесiне (мүшелерiне) сатуға немесе өзгеше түрде беруге хақылы.
Пайды (оның бiр бөлiгiн) кооперативтiң мүшесi болып табылмайтын азаматқа беруге, егер заңнамалық актілерде өзгеше көзделмесе, кооператив мүшелерiнiң келiсiмiмен ғана жол берiледi. Бұл ретте, осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, кооперативтiң басқа мүшелерi осы пайды (оның бiр бөлiгiн) сатып алуға басым құқықты иеленедi.
6. Кооператив мүшесi болып табылмайтын тұлғаға осы бапта белгiленген тәртiппен пай немесе оның бiр бөлiгi берілсе және ол кооперативке кiруге тiлек бiлдiрсе, мүшелiкке қабылдануға тиiс.
7. Зейнет жасына жеткен кооператив мүшелерi кооператив жарғысында көзделген шартпен кооперативке мүшелiгiн сақтап қала алады.
8. Кооперативке жаңа мүшелер қабылдау осы Заңның 15-бабында көзделген тәртiппен кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысында жүргiзiледi.
Ескерту. 11-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.07.12. N 241, 2007.08.07. N 321; 29.06.2020 № 352-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
12-бап. Өндiрiстiк кооператив мүшесiнiң пайынан айып өндiрiп алу
1. Кооператив мүшесiнiң пайынан оның жеке борышы бойынша айып өндiрiп алуға оның осы борышын өтеу үшiн басқа мүлкi жетiспеген жағдайда ғана жол берiледi.

2. Член кооператива может быть исключен из него по решению общего собрания:
1) в случае систематического неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей, возложенных на него уставом кооператива;
2) в связи с членством в аналогичном кооперативе;
3) в других случаях, предусмотренных учредительными документами.
Решение об исключении из членов производственного кооператива может быть обжаловано в суде.
3. Членство в кооперативе прекращается в случае:
1) смерти члена кооператива, объявления его умершим, признания безвестно отсутствующим;
2) передачи членом кооператива своего пая другому лицу в порядке, предусмотренном пунктом 5 настоящей статьи;
3) обращения кредитором (кредиторами) взыскания на пай члена кооператива;
3-1) отказа члена кооператива от личного трудового участия в деятельности производственного кооператива.
4. В случае смерти члена кооператива его наследники могут быть приняты в члены кооператива, если иное не предусмотрено уставом кооператива.
5. Член кооператива вправе продать или иным образом передать свой пай или его часть другому члену (членам) кооператива, если иное не предусмотрено учредительными документами кооператива либо законодательными актами.
Передача пая (его части) гражданину, не являющемуся членом кооператива, допускается лишь с согласия членов кооператива, если иное не предусмотрено законодательными актами. В этом случае другие члены кооператива пользуются преимущественным правом покупки такого пая (его части), за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
6. Лицо, не являющееся членом кооператива, которому передан в уставленном настоящей статьей порядке пай или его часть и которое изъявило желание вступить в кооператив, подлежит принятию в его члены.
7. Члены кооператива, достигшие пенсионного возраста, могут сохранять членство в кооперативе на условиях, предусмотренных уставом кооператива.
8. Прием новых членов кооператива производится общим собранием членов кооператива в порядке, предусмотренном статьей 15 настоящего Закона.
Сноска. Статья 11 с изменениями, внесенными законами РК от 12.07.2001 N 241; от 07.08.2007 N 321 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 29.06.2020 № 352-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Обращение взыскания на пай члена производственного кооператива
1. Обращение взыскания на пай члена кооператива по его личным долгам допускается лишь при недостатке иного его имущества для покрытия таких долгов.

2. Пайынан айып өндiрiп алынған ретте кооператив өзiнiң борышқор мүшесiнiң пайына сәйкес кооператив мүлкiндегi үлесiн бөлiп бередi. Үлестiң мөлшерi кредит берушiнiң (кредит берушiлердiң) талабы келiп түскен күнгi бухгалтерлiк есеп мәлiметтерi бойынша анықталады.
Үлес ақшалай немесе заттай түрде бөлiнедi.
13-бап. Өндiрiстiк кооперативке мүшелiктiң өзгеруiнiң салдары
1. Кооператив мүшесi өз қалауы бойынша кооперативтен шыққан, сондай-ақ одан шығарылған жағдайда (осы Заңның 11-бабының 1 және 2-тармақтары), кооператив мүшесiне оның пайы төленуге немесе берiлуге, сондай-ақ жарғыда көзделген басқа да төлемдер жасалуға тиiс.
Кооперативтен шығатын мүшеге пайын немесе басқа мүлiктi беру қаржы жылы аяқталып, кооперативтiң бухгалтерлiк балансы бекiтiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
Кооперативтен шыққан мүшенiң кооперативпен келiсiм бойынша пайдың құнын төлеу заттай түрде мүлiктi берумен алмастырылуы мүмкiн.
Кооперативтен шығатын мүшеге, сондай-ақ кооперативтiң осы жылы алған пайдасынан оған тиесiлi бөлiгi оның бұл жылы кооперативте болған кезеңi үшiн төленедi.
2. Кооператив қызметiне жеке еңбегiмен қатысқаны үшiн төлемдер кооперативке мүшелiк тоқтатылған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде жасалады.
3. Кооператив қызметiне жеке еңбегiмен қатысуы жөнiндегi мiндеттемесiн бұзғаны үшiн кооператив мүшесi одан шығарылған жағдайда кооперативтiң аталған мүшесi, ол осы кооперативте жұмыс iстемеген кезеңде алынған пайданы бөлiсуге қатыспайды.
4. Егер кооперативтiң құрылтай құжаттарында өзгеше көзделмесе, шығатын мүшенiң кооперативке берген мүлкi сыйақысыз қайтарылады.
4-1. Кооператив мүшесi одан шыққан кезде құқығы (соның iшiнде шартты жер үлесiне құқығы) өндiрiстiк кооперативке жарна ретiнде берiлген жер учаскесiн нақтылы бөлiп шығару Қазақстан Республикасының жер заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
5. Қайтыс болған кооператив мүшесiнiң мұрагерi кооперативке кiруден бас тартқан не мұрагердi қабылдаудан кооператив бас тартқан ретте оған қайтыс болған кооператив мүшесiнiң пайына сәйкес мүлiктегi үлесi, сондай-ақ кооперативтiң таза табысының қайтыс болған адамға тиесiлi бөлiгi және кооператив қызметiне жеке еңбегiмен қатысқаны үшiн сыйақы төленедi.
6. Кооператив мүшесi (мүшелерi) кооперативтен шыққан мүшенiң пайын немесе пайының бiр бөлiгiн сатып алған ретте сатып алушының кооператив мүлкiндегi үлесi оның пайының ұлғаюына шамалас артады.
7. Кооперативтен шыққан мүшеге немесе оның мұрагерлерiне кооператив пай төлегенде немесе бергенде, сондай-ақ кооператив мүшесiнiң пайынан оның жеке борышы бойынша кредит берушiлер айып өндiрiп алған ретте қалған кооператив мүшелерiнiң үлестерi шығу күнiне белгiленген олардың пайларының мөлшерiне сәйкес ұлғаяды.

2. При обращении взыскания на пай кооператив выделяет долю в имуществе кооператива, соответствующую паю своего члена-должника. Размер доли определяется по данным бухгалтерского учета на день поступления требования кредитора (кредиторов).
Доля выделяется в денежной или натуральной форме.
Статья 13. Последствия изменения членства в производственном кооперативе
1. В случае выхода члена кооператива из кооператива по своему усмотрению, а также исключения из него (пункты 1 и 2 статьи 11 настоящего Закона) члену кооператива должен быть выплачен или выдан его пай, а также осуществлены другие выплаты, предусмотренные уставом.
Выдача пая или другого имущества выбывающему члену кооператива производится по окончании финансового года и утверждении бухгалтерского баланса кооператива.
По соглашению выбывающего члена с кооперативом выплата стоимости пая может быть заменена выдачей имущества в натуральной форме.
Выбывающему члену кооператива выплачивается также причитающаяся ему часть прибыли, полученной кооперативом в данном году, за период его нахождения в кооперативе в этом году.
2. Выплаты за личное трудовое участие в деятельности кооператива производятся в течение месяца со дня прекращения членства в кооперативе.
3. В случае исключения члена кооператива за нарушение обязательства по личному трудовому участию в деятельности кооператива указанный член кооператива не участвует в распределении прибыли, полученной за период, когда он не работал в данном кооперативе.
4. Имущество, переданное выходящим участником в пользование кооперативу, возвращается без вознаграждения, если иное не предусмотрено учредительными документами кооператива.
4-1. При выходе члена из кооператива выдел земельного участка в натуре, право на который передано в качестве взноса в производственный кооператив (в том числе право на условную земельную долю), осуществляется в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан.
5. При отказе наследника умершего члена кооператива от вступления в кооператив либо отказе кооператива от приема наследника ему выплачивается доля в имуществе, пропорциональная паю умершего члена кооператива, а также причитающиеся умершему часть чистого дохода кооператива и вознаграждение за личное трудовое участие в деятельности кооператива.
6. При приобретении членом (членами) кооператива пая или части пая выбывшего члена кооператива доля приобретателя в имуществе кооператива увеличивается соразмерно увеличению его пая.
7. При выплате или выдаче кооператива пая выбывшему члену кооператива или его наследникам, а также при обращении взыскания кредиторов на пай члена кооператива по его личным долгам доли остающихся членов кооператива увеличиваются пропорционально размеру их пая, установленному на день выхода.

8. Кооперативке мүлiктiк жарнасын енгiзу арқылы жаңа мүшенi қабылдаған ретте кооператив мүшелерiнiң оның мүлкiндегi үлестерiнiң жаңа мөлшерi белгiленедi.
Ескерту. 13-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2001.07.12. N 241, 2003.12.29. N 512 Заңдарымен .
14-бап. Өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң кооператив мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiгi
1. Кооператив мүшелерiнiң кооператив мiндеттемелерi бойынша қосымша (жәрдемақылық) жауапкершiлiгi болады.
2. Кооператив құрылғаннан кейiн пайдың берiлуi немесе пайға мұрагерлiк ету тәртiбiмен оған кiрген кооператив мүшесi өзi кооперативке кiргенге дейiн пайда болған мiндеттемелер бойынша да басқа мүшелермен бiрдей жауап бередi.
3. Кооператив құрылғаннан кейiн кiрген кооператив мүшесi өзi кооперативке кiргеннен кейiн пайда болған мiндеттемелер бойынша жауап бередi.
4. Кооперативтен пайын басқа мүшеге немесе үшiншi бiр тұлғаға беру тәртiбiмен шыққан оның мүшесi, кредит берушi (кредит берушiлер) оның үлесiнен айып өндiрiп алған жағдайда, сондай-ақ қайтыс болған мүшенiң кооператив мүшелiгiне қабылдаудан бас тартылған мұрагерi кооператив мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
5. Кооператив мүшесiнiң кооператив мiндеттемелерi бойынша қосымша (жәрдемақылық) жауапкершiлiгiнiң шектi мөлшерi құрылтай құжаттарында белгiленедi, бiрақ ол кооператив мүшесiнiң пайы құнының мөлшерiнен төмен болмауға тиiс. Кооператив мүшелерi арасында жауапкершiлiктi бөлу олардың пайларының мөлшерiне сәйкес жүргiзiледi.
4-тарау. Өндiрiстiк кооперативтi басқару
15-бап. Өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысы
1. Кооперативтiң жоғары органы оның мүшелерiнiң жалпы жиналысы болып табылады.
Мүшелерiнiң саны 100-ден асатын кооперативтерде құрылтай құжаттарымен жоғары органның функцияларын уәкiлдер жиналысына беру көзделуi мүмкiн.
2. Кооператив мүшелерi жалпы жиналысының ерекше құзыретiне мыналар жатады:
1) кооператив жарғысын өзгерту;
1-1) кооператив қызметiнiң негiзгi бағыттарын айқындау;
2) атқарушы орган, тексерушi органдар мен байқаушы кеңесiн құру және олардың мүшелерiн керi шақырып алу;
3) кооператив қорлары мен резервтерiнiң түрлерi мен мөлшерiн және олардың пайдаланылу бағыттарын анықтау;
4) кооперативтiң iшкi еңбек тәртiбi ережелерiн, лауазымды адамдарының, оның мүшелерi мен қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу туралы ережелерді және кооперативтің басқа да актілерін қабылдау және өзгерту;
5) кооперативтiң филиалдары мен өкiлдiктерiн, шаруашылық серiктестiктерiн құру және оларға мүше ретiнде кiру;
6) қосымша пай жарналарын енгiзу туралы мәселенi шешу;

8. При приеме в кооператив нового члена с внесением им имущественного взноса определяется новый размер долей членов кооператива в его имуществе.
Сноска. Внесены изменения в статью 13 - Законом РК от 12 июля 2001 г. N 241; Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2003 года N 512.
Статья 14. Ответственность членов производственного кооператива по обязательствам кооператива
1. Члены кооператива несут по обязательствам кооператива дополнительную (субсидиарную) ответственность.
2. Член кооператива, вступивший в кооператив после его учреждения в порядке передачи пая или наследования пая, отвечает наравне с другими членами и по обязательствам, возникшим до его вступления в кооператив.
3. Член кооператива, вступивший в кооператив после его учреждения, отвечает по обязательствам, возникшим после его вступления в кооператив.
4. Член кооператива, вышедший из него в порядке передачи пая другому члену или третьему лицу, в случае обращения взыскания на его пай кредитором (кредиторами), а также наследник умершего члена, которому было отказано в приеме в кооператив, не отвечают по обязательствам кооператива.
5. Предельный размер дополнительной (субсидиарной) ответственности члена кооператива по обязательствам кооператива определяется учредительными документами, но не может быть меньше размера стоимости пая члена кооператива. Распределение ответственности между членами кооператива производится пропорционально размеру их паев.
Глава 4. Управление производственным кооперативом
Статья 15. Общее собрание членов производственного кооператива
1. Высшим органом кооператива является общее собрание его членов.
В кооперативах с числом членов свыше 100 учредительными документами может быть предусмотрено возложение функций высшего органа на собрание уполномоченных.
2. К исключительной компетенции общего собрания членов кооператива относится:
1) изменение устава кооператива;
1-1) определение основных направлений деятельности кооператива;
2) образование исполнительного органа, ревизионных органов и наблюдательного совета и отзывов их членов;
3) установление видов и размеров фондов и резервов кооператива и направлений их использования;
4) принятие и изменение правил внутреннего трудового распорядка, положения об оплате труда должностных лиц кооператива, его членов и работников и других актов кооператива;
5) создание филиалов и представительств кооператива, учреждение хозяйственных товариществ и вступление в них в качестве участника;
6) решение вопроса о внесении дополнительных паевых взносов;

7) кооператив мүшелiгiне қабылдау және шығару;
8) кооперативтiң жылдық есептерi мен бухгалтерлiк баланстарын бекiту, оның пайдасын және шығынын бөлу;
9) кооперативтi қайта құру мен тарату туралы шешiм;
10) ревизиялық комиссияның (ревизордың) есебiн бекiту;
11) кооператив басқармасының (кооператив төрағасының) есебiн тыңдау.
3. Кооперативтiң құрылтай құжаттарымен жалпы жиналыстың ерекше құзыретiне сол сияқты басқа мәселелердi шешу де жатқызылуы мүмкiн.
4. Жалпы жиналыс өзiнiң ерекше құзыретiне жатқызылған мәселелердi кооперативтiң атқарушы органының шешуiне бере алмайды.
5. Кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысы кезектi және кезектен тыс болуы мүмкiн.
6. Кезектi жалпы жиналыс кооператив басқармасы (кооператив төрағасы) белгiлеген мерзiмде, бiрақ қаржы жылы аяқталғаннан кейiн үш айдан кешiктiрiлмей өткiзiледi.
Кооператив мүшелерiнiң кезектi жалпы жиналысы:
1) кооперативтiң жылдық есебi мен бухгалтерлiк баланстарын, оның пайдасын және шығынын бөлудi бекiтедi;
2) ревизиялық комиссияның (ревизордың) есебiн бекiтедi;
3) кооператив басқармасының (кооператив төрағасының) есебiн тыңдайды;
4) осы баптың 8-тармағына сәйкес қарауға ұсынылған кооператив қызметiнiң басқа да мәселелерiн шешедi.
7. Кезектен тыс жалпы жиналыс кооператив басқармасының (кооператив төрағасының) өз бастамасымен, байқаушы кеңесiнiң шешiмiмен, ревизиялық комиссияның (ревизордың) талап етуiмен, сондай-ақ кооператив мүшелерiнiң кемiнде жиырма процентiнiң талап етуiмен шақырылады.
Кезектен тыс жалпы жиналысты шақыру туралы басқармаға қойылған талап оның мәлiмделген күнiнен бастап жиырма күн iшiнде орындалуға тиiс. Олай болмаған жағдайда кезектен тыс жалпы жиналысты шақыру туралы талапты қойған кооператив мүшелерi жиналысты өздерi шақыруға хақылы.
8. Кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысының болатын күнi, орны, уақыты және күн тәртiбi туралы басқарма төрағасы (кооператив төрағасы) кооператив мүшелерiне жиналыс өткiзiлерден кемiнде жиырма күн бұрын жазбаша хабарлайды.
Егер тиiстi кворум болған жағдайда жиналысқа қатысқан кооператив мүшелерi бiрауыздан өзге шешiм қабылдамаса, жалпы жиналыстың күн тәртiбiне өзгерiстер енгiзуге және оған енгiзiлмеген мәселелер бойынша шешiмдер қабылдауға хақы жоқ. Егер кворум болмағандықтан жалпы жиналысты өткiзу мерзiмi ауыстырылған болса, оны қайта шақыру нақ осы тәртiппен жүзеге асырылады.
9. Егер жалпы жиналысқа кооператив мүшелерiнiң немесе олардың сенiмдi өкiлдерiнiң жартысынан астамы қатысса ол құқылы деп саналады.
10. Жалпы жиналыстың жұмыс регламентi мен дауыс беру тәртiбiн (ашық немесе жасырын) кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысы белгiлейдi.

7) прием и исключение из членов кооператива;
8) утверждение годовых отчетов и бухгалтерских балансов кооператива, распределение его прибылей и убытков;
9) решение о реорганизации и ликвидации кооператива;
10) утверждение отчета ревизионной комиссии (ревизора);
11) заслушивание отчета правления кооператива (председателя кооператива).
3. Учредительными документами кооператива к исключительной компетенции общего собрания может быть также отнесено решение иных вопросов.
4. Вопросы, отнесенные к исключительной компетенции общего собрания, не могут быть переданы им на решение исполнительного органа кооператива.
5. Общее собрание членов кооператива может быть очередным и внеочередным.
6. Очередное общее собрание проводится в сроки, устанавливаемые правлением кооператива (председателем кооператива), но не позднее трех месяцев после окончания очередного финансового года.
Очередное общее собрание членов кооператива:
1) утверждает годовой отчет и бухгалтерский баланс кооператива, распределение его прибылей и убытков;
2) утверждает отчет ревизионной комиссии (ревизора);
3) заслушивает отчет правления кооператива (председателя кооператива);
4) решает иные вопросы деятельности кооператива, предложенные для рассмотрения в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи.
7. Внеочередное общее собрание созывается правлением кооператива (председателем кооператива) по собственной инициативе, по решению наблюдательного совета, по требованию ревизионной комиссии (ревизора), а также по требованию не менее двадцати процентов членов кооператива.
Требование к правлению о созыве внеочередного общего собрания подлежит исполнению в течение двадцати дней со дня его заявления. В ином случае члены кооператива, заявившие требование о созыве внеочередного общего собрания, вправе созвать собрание самостоятельно.
8. О дате, месте, времени и повестке дня общего собрания членов кооператива председатель правления (председатель кооператива) письменно извещает членов кооператива не менее чем за двадцать дней до даты проведения собрания.
Общее собрание не вправе вносить изменения в повестку и принимать решения по вопросам, не включенным в нее, если иное не принято единогласно присутствующими на собрании членами кооператива при наличии надлежащего кворума. В том же порядке осуществляется повторный созыв общего собрания, если его срок был перенесен ввиду отсутствия кворума.
9. Общее собрание считается правомочным, если на нем присутствует более половины членов кооператива или их доверенных лиц.
10. Регламент работы общего собрания и порядок голосования (открытое или тайное) определяются общим собранием членов кооператива.

11. Жалпы жиналыс шешiмдер қабылдаған кезде кооперативтiң әрбiр мүшесi өз пайының мөлшерiне қарамастан бiр дауысқа ие болады.
12. Егер жалпы жиналыстың шешiмi үшiн жиналысқа қатысқан кооператив мүшелерiнiң немесе олардың сенiм бiлдiрген адамдарының жартысынан астамы дауыс берсе, ол қабылданды деп саналады.
Осы баптың 2-тармағының 1), 6), 7) және 9)-тармақшаларында көзделген мәселелер жөнiндегi шешiм үшiн кооператив мүшелерiнiң үштен екi бөлiгi дауыс берсе, ол қабылданды деп есептеледi.
Кооперативтi шаруашылық серiктестiк етiп өзгерту нысанында қайта құру бiрауыздан қабылданған шешiм негiзiнде жүргiзiледi.
13. Кооператив жарғысында бiрауыздан немесе көпшiлiк дауыспен шешiм қабылданатын мәселелер белгiленуi мүмкiн.
14. Кооперативтен шығару туралы мәселесi қаралатын кооператив мүшесi дауыс беруге қатыспайды.
Ескерту. 15-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.07.12. N 241 Заңымен; 27.02.2017 № 49-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.06.2020 № 352-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
16-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң байқаушы кеңесi
1. Өндiрiстiк кооперативте оның атқарушы органының қызметiн бақылауды жүзеге асыратын байқаушы кеңес құрылуы мүмкiн.
Тек кооператив мүшелерi ғана байқаушы кеңестiң мүшелерi бола алады.
2. Байқаушы кеңестiң мүшелерi кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысында сайланады. Байқаушы кеңестiң саны, жұмыс iстеу мерзiмi және құзыретi кооператив жарғысымен белгiленедi. Байқаушы кеңестiң мүшесi осымен бiр мезгiлде басқарма мүшесi немесе кооператив төрағасы бола алмайды.
3. Кооператив жарғысында байқаушы кеңестiң құзыретiне кооператив басқармасының (кооператив төрағасының) есебiн дүркiн-дүркiн тыңдау, атқарушы аппараттың лауазымды тұлғаларын тағайындауға келiсiм беру, жарғыда белгiленген мөлшерден асатын сомаға жасалған мәмiлелердi күнiлгерi мақұлдау, кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысы шешiмдерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асыру жатқызылуы мүмкiн.
4. Байқаушы кеңес өзiнiң ерекше құзыретiне жатқызылған мәселелердi кооперативтiң атқарушы органының шешуiне бере алмайды.
5. Байқаушы кеңес мүшелерiнiң өндiрiстiк кооператив атынан iс-әрекет жасауға хақы жоқ.
Ескерту. 16-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 27.02.2017 № 49-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

11. Каждый член кооператива при принятии решений общим собранием имеет один голос, независимо от величины его пая.
12. Решение общего собрания считается принятым, если за него проголосовало более половины присутствующих на собрании членов кооператива или их доверенных лиц.
Решение по вопросам, предусмотренным подпунктами 1), 6), 7) и
9) пункта 2 настоящей статьи считается принятым, если за него проголосовало не менее двух третей всех членов кооператива.
Реорганизация кооператива в форме преобразования его в хозяйственное товарищество производится на основании единогласно принятого решения.
13. Уставом кооператива могут быть определены вопросы, решения по которым принимаются квалифицированным большинством голосов или единогласно.
14. Член кооператива, в отношении которого рассматривается вопрос об исключении, в голосовании участия не принимает.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными законами РК от 12.07.2001 N 241; от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.06.2020 № 352-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 16. Наблюдательный совет производственного кооператива
1. В производственном кооперативе может быть создан наблюдательный совет, который осуществляет контроль за деятельностью исполнительного органа кооператива.
Членами наблюдательного совета могут быть только члены кооператива.
2. Члены наблюдательного совета избираются на общем собрании членов кооператива. Численность, срок действия и компетенция наблюдательного совета определяются уставом кооператива. Член наблюдательного совета не может одновременно быть членом правления либо председателем кооператива.
3. Уставом кооператива к компетенции наблюдательного совета может быть отнесено периодическое заслушивание отчетов правления кооператива (председателя кооператива), дача согласия на назначение должностных лиц исполнительного аппарата, предварительное одобрение сделок на сумму, превышающую величину, установленную уставом, осуществление контроля за исполнением решений общего собрания членов кооператива.
4. Вопросы, отнесенные к исключительной компетенции наблюдательного совета, не могут быть переданы им на решение исполнительного органа кооператива.
5. Члены наблюдательного совета не вправе действовать от имени производственного кооператива.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными Законом РК от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң тексеру комиссиясы
1. Кооперативте оның атқарушы органының қаржы қызметiн бақылауды жүзеге асыратын тексеру комиссиясы құрылуы мүмкiн. Тек кооператив мүшелерi ғана тексеру комиссиясының мүшелерi бола алады. Тексеру комиссиясының мүшелерi кооперативтiң байқаушы кеңесiнiң және атқарушы органының мүшелерi бола алмайды.
2. Тексеру комиссиясының мүшелерi кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысында сайланады. Тексеру комиссиясының саны, жұмыс iстеу мерзiмi мен құзыретi кооператив жарғысында белгiленедi. Кооперативтiң құрылтай құжаттары тексеру комиссиясының орнына кооперативтiң тексерушiсiн сайлауды көздеуi мүмкiн.
3. Кооперативтiң тексеру комиссиясы (тексерушiсi) кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысына кооперативтiң жылдық есептерi мен бухгалтерлiк баланстарының растығы туралы қорытынды бередi.
4. Ревизиялық комиссия (ревизор) кооперативтiң жалпы жиналысының, байқаушы кеңесiнiң тапсыруымен, өз бастамасы немесе кооператив мүшелерiнiң кемiнде он процентiнiң талап етуi бойынша тексерiстердi жүзеге асыра алады.
5. Ревизиялық комиссия (ревизор) кооперативтiң қаржылық құжаттамасымен танысуға хақылы.
6. (алып тасталды)
7. (алып тасталды)
Ескерту. 17-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.07.12. N 241; 27.02.2017 № 49-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.06.2020 № 352-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
17-1-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң аудитi
1. Кооператив өндiрiстiк кооперативтiң жылдық қаржылық есептiлiгiнiң, сондай-ақ оның ағымдағы iсiнiң жай-жағдайы дұрыстығын тексеру және растау үшiн, кооперативпен, оның атқарушы, бақылаушы және өзге органдарының мүшелерiмен немесе кооператив мүшелерiмен мүлiктiк мүдделер арқылы байланысы жоқ аудиторлық ұйымды өзiнiң жарғысында белгiленген жағдайларда және тәртiппен тартуға құқылы.
2. Кәсiпкерлiк қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын өндiрiстiк кооперативтер үшiн жылдық қаржылық есептiлiкке аудиттi мiндеттi түрде жүргiзу заң актiлерiмен белгiленуi мүмкiн.
3. Өндiрiстiк кооперативтiң қаржылық қызметiне аудит байқаушы кеңесiнiң, тексеру комиссиясының (ревизордың), сондай-ақ кооператив мүшелерiнің кемiнде он процентiнiң талабы бойынша жүргiзiлуi мүмкiн. Соңғы жағдайда осындай тексеру жүргiзудi талап еткен кооператив мүшелерi аудиторлық ұйымның қызметiне ақы төлейдi.

Статья 17. Ревизионная комиссия производственного кооператива
1. В кооперативе может быть создана ревизионная комиссия, которая осуществляет контроль за финансовой деятельностью исполнительного органа кооператива. Членами ревизионной комиссии могут быть только члены кооператива. Члены ревизионной комиссии не могут быть членами наблюдательного совета и исполнительного органа кооператива.
2. Члены ревизионной комиссии избираются на общем собрании членов кооператива. Численность, срок действия и компетенция ревизионной комиссии определяются уставом кооператива. Учредительные документы кооператива могут предусматривать избрание вместо ревизионной комиссии ревизора кооператива.
3. Ревизионная комиссия (ревизор) кооператива представляет общему собранию членов кооператива заключение о достоверности годовых отчетов и бухгалтерских балансов кооператива.
4. Ревизионная комиссия (ревизор) может осуществлять проверки по поручению общего собрания кооператива, наблюдательного совета, по собственной инициативе или по требованию не менее десяти процентов членов кооператива.
5. Ревизионная комиссия (ревизор) вправе знакомиться с финансовой документацией кооператива.
6. Исключен Законом РК N 241 от 12.07.2001 г.)
7. Исключен Законом РК N 241 от 12.07.2001 г.)
Сноска. Статья 17 с изменениями, внесенными законами РК от 12.07.2001 N 241; от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.06.2020 № 352-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 17-1. Аудит производственного кооператива
1. Для проверки и подтверждения правильности годовой финансовой отчетности производственного кооператива, а также текущего состояния его дел кооператив вправе в случаях и порядке, определенных в его уставе, привлекать аудиторскую организацию, не связанную имущественными интересами с кооперативом, членами его исполнительного, контрольного и иных органов или членами кооператива.
2. Законодательными актами может быть установлено обязательное проведение аудита годовой финансовой отчетности для производственных кооперативов, осуществляющих отдельные виды предпринимательской деятельности.
3. Аудит финансовой деятельности производственного кооператива может производиться по требованию наблюдательного совета, ревизионной комиссии (ревизора), а также не менее десяти процентов членов кооператива. В последнем случае услуги аудиторской организации оплачиваются членами кооператива, потребовавшими такую проверку.

4. Егер өндiрiстiк кооперативтің атқарушы органы кооперативтiң қаржылық есептілігiне аудит жүргiзуден жалтарса, ал аудит мiндеттi болса не оны жүргiзудi өндiрiстiк кооперативтiң мүшесi талап етсе, аудит мүдделi адамның не өндiрiстiк кооператив мүшесiнің өтiнiшi бойынша қабылданған сот шешiмiмен тағайындалуы мүмкiн.
Ескерту. 17-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.07.12. N 241, өзгерту енгізілді - 2006.05.05. N 139 Заңдарымен.
18-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң атқарушы органдары
1. Кооперативтің басқармасы немесе төрағасы кооперативтiң атқарушы органы болып табылады.
2. Кооператив басқармасының оның мүшелерiнiң жалпы жиналысы басқарма мүшелерi iшiнен сайлаған басқарма төрағасы басқарады.
3. Кооператив басқармасының мүшелерi (кооператив төрағасы) кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысында сайланады.
Басқарма мүшелерiнiң саны, сондай-ақ басқарма (басқарма төрағасы) сайланатын мерзiм кооператив жарғысында белгiленедi.
Тек кооператив мүшелерi ғана басқарма мүшелерi (кооператив төрағасы) бола алады.
Басқарма мүшесi (кооператив төрағасы) осымен бiр мезгiлде байқаушы кеңестiң мүшесi бола алмайды.
4. Кооператив басқармасы (кооператив төрағасы) кооператив қызметiне ағымдық басшылықты жүзеге асырады және байқаушы кеңес пен кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысына есеп бередi.
5. Кооператив басқармасының (кооператив төрағасының) құзыретiне осы Заңмен және кооперативтiң құрылтай құжаттарымен кооперативтiң жалпы жиналысының немесе байқаушы кеңесiнiң ерекше құзыретiне жатқызылмаған кооператив қызметiнiң барлық мәселелерiн шешу жатады.
6. Басқарма өзiнiң шешiмiн кемiнде үш айда бiр рет өткiзiлетiн отырыстарында қабылдайды.
Егер басқарманың отырысына оның мүшелерiнiң жартысынан астамы қатысса, ол құқылы болып саналады.
Басқарма отырысында мәселелер дауыс беру арқылы шешiледi. Егер басқарманың шешiмi үшiн оның отырысқа қатысқан мүшелерiнiң жартысынан астамы дауыс берсе, ол қабылданды деп саналады. Егер "жақтап" және "қарсы" берiлген дауыстар тең бөлiнген жағдайда басқарма төрағасының даусы шешушi дауыс болып саналады.
Кооператив жарғысында көпшiлiк дауыспен немесе бiрауыздан шешiм қабылданатын мәселелер тобы көзделуi мүмкiн.
7. Басқарма төрағасы (кооператив төрағасы) кооператив атынан сенiмхатсыз iс-әрекет жасайды; кооператив мүлкiне осы Заңда көрсетiлген шекте иелiк етедi әрi кооперативтiң атынан сенiмхаттар, соның iшiнде қайта сенiп тапсыру құқығымен, бередi; банктер мен басқа да кредит берушi ұйымдарда кооперативтiң шоттарын ашады; жалданбалы жұмыскерлердi жұмысқа қабылдап, жұмыстан шығаруды жүзеге асырады; өз құзыретi шегiнде бұйрықтар шығарады әрi кооператив мүшелерi мен жалданбалы қызметкерлердiң орындалуына мiндеттi нұсқаулар бередi.

4. Если исполнительный орган производственного кооператива уклоняется от проведения аудита финансовой отчетности кооператива, когда аудит обязателен либо когда его проведение требует член производственного кооператива, аудит может быть назначен решением суда, принятым по заявлению заинтересованного лица либо члена производственного кооператива.
Сноска. Дополнен статьей 17-1 - Законом РК от 12 июля 2001 г. N 241; внесены изменения Законом РК от 5 мая 2006 года N 139 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона РК N 139).
Статья 18. Исполнительные органы производственного кооператива
1. Исполнительным органом кооператива является правление или председатель кооператива.
2. Правление кооператива возглавляет председатель правления, избираемый общим собранием из числа членов правления.
3. Члены правления кооператива (председатель кооператива) избираются на общем собрании членов кооператива.
Количество членов правления, а также срок, на который избирается правление (председатель правления), определяются уставом кооператива.
Членами правления (председателем кооператива) могут быть только члены кооператива.
Член правления (председатель кооператива) не может одновременно быть членом наблюдательного совета.
4. Правление кооператива (председатель кооператива) осуществляет текущее руководство деятельностью кооператива и подотчетно наблюдательному совету и общему собранию членов кооператива.
5. К компетенции правления кооператива (председателя кооператива) относится решение всех вопросов деятельности кооператива, не отнесенных настоящим Законом и учредительными документами кооператива к исключительной компетенции общего собрания или наблюдательного совета кооператива.
6. Правление принимает свои решения на заседаниях, проводимых не реже одного раза в три месяца.
Заседание правления считается правомочным, если на нем присутствует более половины членов правления.
Вопросы на заседании правления решаются голосованием. Решение правления считается принятым, если за него проголосовало более половины присутствующих на заседании членов правления. В случае, если голоса "за" и "против" разделились поровну, голос председателя правления считается решающим.
Уставом кооператива может быть предусмотрен круг вопросов, решения по которым принимаются квалифицированным большинством голосов или единогласно.
7. Председатель правления (председатель кооператива) действует от имени кооператива без доверенности; распоряжается имуществом кооператива в пределах, предусмотренных настоящим Законом и выдает доверенности, в том числе с правом передоверия, от имени кооператива; открывает счета кооператива в банках и других кредитных организациях; осуществляет прием на работу и увольнение наемных работников; в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения членами кооператива и наемными работниками.

Ескерту. 18-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.07.12. N 241 Заңымен; 27.02.2017 № 49-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
18-1-бап. Банкроттық және оңалту рәсімінде өндірістік кооператив iстерiн басқару
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамалық актісінде белгіленген тәртіппен өндірістік кооператив банкрот деп танылған немесе оңалту рәсімі қолданылған және уақытша не банкроттықты немесе оңалтуды басқарушы тағайындалған жағдайларда, оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер тиісінше уақытша не банкроттықты немесе оңалтуды басқарушыға өтеді.
Ескерту. 4-тарау 18-1-баппен толықтырылды - ҚР 07.03.2014 N 177-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19-бап. Кооперативтiң басқару органдарының шешiмдерi мен iс-әрекетiне шағым жасау
1. Кооперативтiң атқарушы органының шешiмдерi мен iс-әрекетiне кооператив мүшелерi мен жалданбалы жұмысшылар байқаушы кеңеске шағым жасай алады, ол кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысы осы мәселенi қарағанға дейiн шағым жасалған актiлердi тоқтата тұруға хақылы.
2. Басқарма төрағасының шешiмдерi мен iс-әрекетiне кооператив басқармасына шағым жасауға болады, ол шағым жасалған актiлердi жоюға хақылы.
3. Кооперативтiң атқарушы аппараты лауазымды тұлғаларының шешiмдерi мен iс-әрекетiне кооператив басқармасына (кооператив төрағасына) шағым жасауға болады, ол шағым жасалған актiнi жоюға хақылы.
4. Кооператив басқармасының кез-келген органдары мен атқарушы аппараты лауазымды тұлғаларының шешiмдерiне кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысына шағым жасауға болады, ол шағым жасалған кез-келген актiнi жоюға хақылы.
5. Кооперативтiң басқару органдарының шешiмдерiне сотқа шағым жасауға болады.
Ескерту. 19-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 27.02.2017 № 49-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5-тарау. Өндiрiстiк кооператив қызметiнiң
экономикалық негiздерi
20-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң мүлкi
1. Өндiрiстiк кооператив мүлкiн құрайтын көздер мыналар:
1) кооператив мүшелерiнiң мүлiктiк жарналары;
2) оның қызметiнен алынған табыстар;
3) заң актiлерiмен тыйым салынбаған өзге де көздер болып табылады.
2. Өндiрiстiк кооперативтiң меншiгiндегi мүлiк кооператив жарғысына сәйкес оның мүшелерiнiң пайларына бөлiнедi.
Пай өндiрiстiк кооператив мүшелерiнiң кооператив мүлкiндегi үлесi болып табылады.

Сноска. Статья 18 с изменениями, внесенными законами РК от 12.07.2001 N 241; от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 18-1. Управление делами производственного кооператива в процедуре банкротства и реабилитации
В случаях признания производственного кооператива банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного либо банкротного или реабилитационного управляющего в порядке, установленном законодательным актом Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному либо банкротному или реабилитационному управляющему.
Сноска. Закон дополнен статьей 18-1 в соответствии с Законом РК от 07.03.2014 № 177-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 19. Обжалование решений и действий органов управления кооператива
1. Решения и действия исполнительного органа кооператива могут быть обжалованы членами кооператива и наемными работниками в наблюдательный совет, который вправе приостановить обжалуемые акты до рассмотрения данного вопроса на общем собрании членов кооператива.
2. Решения и действия председателя правления могут быть обжалованы в правление кооператива, который вправе отменить обжалуемые акты.
3. Решения и действия должностных лиц исполнительного аппарата кооператива могут быть обжалованы председателю правления (председателю кооператива), который вправе отменить обжалуемый акт.
4. Решения любых органов управления кооператива и должностных лиц его исполнительного аппарата могут быть обжалованы в общее собрание членов кооператива, которое вправе отменить любые обжалуемые акты.
5. Решения органов управления кооператива могут быть обжалованы в суд.
Сноска. Статья 19 с изменением, внесенным Законом РК от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Экономические основы деятельности
производственного кооператива
Статья 20. Имущество производственного кооператива
1. Источниками формирования имущества производственного кооператива являются:
1) имущественные взносы членов кооператива;
2) доходы, полученные от его деятельности;
3) иные источники, не запрещенные законодательными актами.
2. Имущество, находящееся в собственности производственного кооператива, делится на паи его членов в соответствии с уставом кооператива.
Пай является долей члена производственного кооператива в имуществе кооператива.

3. Кооператив мүшелерiнiң кооператив мүлкiндегi үлестерi процент түрiнде есептеледi.
4. Өндiрiстiк кооператив таратылған (осы Заңның 25-бабы) немесе кооператив мүшесi одан шыққан жағдайда (осы Заңның 11-бабы), кооператив мүшесiнiң пайына сәйкес кооператив мүлкiндегi үлесiн бөлiп алуға құқығы бар.
21-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң қорлары
1. Кооперативтiң құрылтай құжаттарында кредит берушiлердiң мүдделерiне кепiлдiк беретiн кооператив мүлкiнiң ең төменгi мөлшерiн белгiлейтiн кооперативтiң жарғылық қорын құру көзделуi мүмкiн.
Жарғылық қордың мөлшерi мен оны құру тәртiбi кооператив жарғысында белгiленедi.
Егер кооператив заң актiлерiнде осындай қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарда белгiлi мөлшердегi жарғылық қордың болуы көзделетiн қызметтi жүзеге асырса, кооператив оны құруға және заң актiлерiнде көзделген тәртiппен пайдалануға мiндеттi.
2. Кооператив жыл сайынғы пайдасынан аударымдар жасаудың есебiнен резервтiк қор құра алады, ол кооперативтiң кредит берушiлер алдындағы мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз етуге және көзделмеген шығыстарды өтеуге арналады.
Резервтiк қордың мөлшерi мен оны құру тәртiбi кооператив жарғысында белгiленедi.
Егер кооператив заң актiлерiнде осындай қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарда белгiлi мөлшердегi резервтiк қордың болуы көзделетiн қызметтi жүзеге асырса, кооператив оны құруға және заң актiлерiнде көзделген тәртiппен пайдалануға мiндеттi.
3. Кооператив өзiнiң өндiрiстiк-шаруашылық қызметi мен әлеуметтiк дамуына өзге де ақшадай және материалдық қорлар құруға хақылы.
Мұндай қорлар тiзбесi, оларды құру және жұмсау тәртiбi кооператив жарғысында белгiленедi.
22-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң таза табысы мен шығынын бөлу
1. Өндiрiстiк кооперативтiң таза табысы жыл қорытындысы бойынша анықталады. Салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер төленгеннен кейiн қалған таза табыс кооперативтiң толық қарамағында қалады және оның мүшелерiнiң жалпы жиналысы мен кооперативтiң құрылтай құжаттарында көрсетiлген мақсаттарға бөлiнедi.
2. Егер кооператив жарғысында өзгеше тәртіп көзделмесе, жалпы жиналыс белгiлеген мөлшерде таза табыс кооператив мүшелерiнiң арасында олардың еңбегiмен қатысуына қарай бөлiнедi.
3. Кооператив мүшелерiнiң қайсыбiрiн таза табысты бөлуге қатысудан және шығынды өтеуден шеттететiн кооператив мүшелерiнiң келiсiмдерi немесе оның құрылтай құжаттарының ережелерi маңызсыз болып танылады.

3. Доли членов кооператива в его имуществе исчисляются в процентном выражении.
4. В случае ликвидации производственного кооператива (статья 25 настоящего Закона) или выхода из него члена кооператива (статья 11 настоящего Закона) последний имеет право на выдел своей доли в имуществе кооператива, пропорциональной его паю.
Статья 21. Фонды производственного кооператива
1. Учредительными документами кооператива может быть предусмотрено формирование уставного фонда кооператива, который определяет минимальный размер имущества кооператива, гарантирующий интересы его кредиторов.
Размер уставного фонда и порядок его формирования устанавливаются уставом кооператива.
Если кооператив осуществляет деятельность, в отношении которой законодательными актами предусмотрено наличие у организаций, осуществляющих такую деятельность, уставного фонда в определенных размерах, кооператив обязан сформировать его и использовать в порядке, предусмотренном указанными законодательными актами.
2. Кооператив может создать резервный фонд за счет ежегодных отчислений от прибыли, предназначенный для обеспечения исполнения обязательств кооператива перед кредиторами и на покрытие непредвиденных расходов.
Размер резервного фонда и порядок его формирования устанавливаются уставом кооператива.
Если кооператив осуществляет деятельность, в отношении которой законодательными актами предусмотрено наличие у организаций, осуществляющих такую деятельность, резервного фонда в определенных размерах, кооператив обязан сформировать его и использовать в порядке, предусмотренном указанными законодательными актами.
3. Кооператив вправе создавать иные денежные и материальные фонды, необходимые для его производственно-хозяйственной деятельности и социального развития.
Перечень таких фондов, порядок их образования и расходования определяются в уставе кооператива.
Статья 22. Распределение чистого дохода и убытков производственного кооператива
1. Чистый доход производственного кооператива определяется по итогам за год. Чистый доход, остающийся после уплаты налогов и других обязательных платежей, остается в полном распоряжении кооператива и распределяется общим собранием его членов на цели, предусмотренные учредительными документами кооператива.
2. Чистый доход в размере, определенном общим собранием, распределяется между членами кооператива в соответствии с их трудовым участием, если иной порядок не предусмотрен уставом кооператива.
3. Соглашения членов кооператива или положения его учредительных документов, устраняющие от участия в распределении чистого дохода и покрытии убытков кого-либо из участников кооператива, являются ничтожными.

4. Кооперативтiң өз мүлкiмен өтелмеген шығыны осы Заңның 14-бабына сәйкес оның мүшелерiнiң арасында бөлiнедi.
Ескерту. 22-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2001.07.12. № 241; 27.02.2017 № 49-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
23-бап. Өндiрiстiк кооперативтердегi еңбек қатынастары
1. Кооператив мүшелерiнiң еңбек жағдайлары осы Заңмен және кооперативтiң құрылтай құжаттарымен, ал кооперативте еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндердің еңбек жағдайлары - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледi.
2. (алып тасталды)
3. Кооператив мүшелерiнiң кооператив қызметiне жеке еңбегiмен қатысқаны үшiн берiлетiн сыйақының мөлшерi жалпы жиналыстың шешiмiмен белгiленедi.
Егер құрылтай құжаттарында өзгеше көзделмесе, жұмыскерлердiң еңбегiне ақы төлеудiң мөлшерi, соның iшiнде лауазымдық жалақылары мен тарифтiк ставкаларын қоса алғанда, кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысының шешiмiмен белгiленедi.
Барлық жағдайларда кооперативтегi жұмыскерлердiң жалақысының ең төменгi мөлшерi заң актiлерiмен белгiленген жалақының ең төменгi деңгейiнен кем болмауға тиiс.
Кооператив мүшелерi мен оның жұмысшыларының жеке табысының ең жоғары мөлшерiне шек қойылмайды.
4. (алып тасталды)
5. Кооперативте жұмыс iстеген уақыт еңбек стажына қосылады.
6. Кооператив төрағасына, басқарма мүшелерiне, байқаушы кеңесi мен тексеру комиссиясының мүшелерiне тәртiптiк жазалар, соның iшiнде қызметтен босатуды қоса, тек қана кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысының шешiмiмен қолданылады, ал оның өзге басшы қызметкерлерiне, сондай-ақ кооператив басқармасы (төрағасы) қолданады.
7. Кооперативтегi жұмыс күнiнiң ұзақтығы мен тәртiбi, демалыстарды, қосымша демалыстарды қоса, демалыс күндерiн, беру және басқа еңбек шарттары еңбек заңдарына сәйкес кооперативтiң iшкi еңбек тәртiбiнiң ережелерiнде, сондай-ақ еңбек шартында белгiленедi.
Жыл сайынғы демалыс уақытының ұзақтығын қоса, демалыс уақытының ұзақтығы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында қызметкерлердiң тиiстi санаттары үшiн белгiленген ең төменгi мөлшерден кем болмауға тиiс.
Кооператив заңда белгiленген ережелер мен нормаларды басшылыққа ала отырып, еңбектi қорғауды, техникалық қауiпсiздiктi, өндiрiстiк тазалық пен санитарияны қамтамасыз ету шараларын жүзеге асырады.

4. Убытки кооператива, не покрытые его имуществом, распределяются между его членами в соответствии со статьей 14 настоящего Закона.
Сноска. Статья 22 с изменениями, внесенными законами РК от 12.07.2001 N 241; от 27.02.2017 № 49-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 23. Трудовые отношения в производственных кооперативах
1. Условия труда членов кооперативов регулируются настоящим Законом и учредительными документами кооператива, а лиц, работающих в кооперативах по трудовому договору, - трудовым законодательством Республики Казахстан.
2. (Пункт 2 исключен - N 241 от 12.07.2001 г.)
3. Размеры вознаграждения за личное трудовое участие членов кооператива в его деятельности устанавливаются решением общего собрания.
Размеры оплаты труда, включая должностные оклады и тарифные ставки, работников устанавливаются решением общего собрания членов кооператива, если иное не предусмотрено его учредительными документами.
Во всех случаях минимальный размер заработной платы работников в кооперативе не может быть ниже минимального уровня заработной платы, установленного законодательными актами.
Максимальный размер личного дохода членов кооператива и его работников не ограничивается.
4. (Пункт 4 исключен - N 241 от 12.07.2001 г.)
За гражданами, работающими в кооперативе, сохраняется пенсия в полном размере, независимо от ее вида и размера.
5. Время работы в кооперативе включается в трудовой стаж.
6. Дисциплинарные взыскания, включая освобождение от должности, на председателя кооператива, членов правления, наблюдательного совета и ревизионной комиссии (ревизора) могут быть наложены только решением общего собрания членов кооператива, а на других его руководящих работников - также правлением (председателем) кооператива.
7. Продолжительность и распорядок рабочего дня в кооперативе, порядок предоставления выходных дней, отпусков, включая дополнительные, другие условия труда определяются в соответствии с трудовым законодательством в правилах внутреннего трудового распорядка кооператива, а также в трудовом договоре.
Продолжительность времени отдыха, включая продолжительность ежегодных отпусков, не может быть меньше минимального размера, установленного трудовым законодательством Республики Казахстан для соответствующих категорий работников.
Кооператив осуществляет меры по обеспечению охраны труда, технике безопасности, производственной гигиены и санитарии, руководствуясь положениями и нормами, установленными законодательством.

8. Кооператив мүшелерi және оның жұмыскерлерi сақтандыруға және әлеуметтiк қамсыздандыруға жатады.
Жүктi әйелдерге (кооператив мүшелерiне және жұмыскерлерге) бұрынғы жұмыс орнындағы орташа жалақысы сақтала отырып неғұрлым жеңiл жұмыс берiледi. Жүктi болуға, бала тууға және баланы бағып-күтуге байланысты берiлетiн демалыс, сондай-ақ жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдер үшiн басқа да кепiлдiктер Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген тәртiппен берiледi.
Кооператив өзiнiң 18 жастан аспаған мүшелерi және қызметкерлерi үшiн қысқартылған жұмыс күнiн және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген басқа да кепiлдiктердi белгiлейдi.
Жалпы жиналыстың шешiмiмен кооператив өз табысы есебiнен мүшелерiн әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiнде қосымша жеңiлдiктердi енгiзуге хақылы.
Ескерту. 23-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2001.07.12. № 241 Заңымен, 2007.05.15. № 253 Заңымен.
6-тарау. Өндiрiстiк кооперативтi қайта құру
және тарату
24-бап. Өндiрiстiк кооперативтi қайта құру
1. Өндiрiстiк кооператив өзiнiң құрылтай құжаттарында және осы Заңда белгiленген тәртiп бойынша кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша ерiктi түрде қайта құрылуы мүмкiн.
Кооперативтер бiрiккен және қосылған жағдайда қайта құрылатын кооператив мүшелерi пайларының мөлшерi сақталады.
2. Өндiрiстiк кооператив оның мүшелерiнiң бiрауызды шешiмi бойынша шаруашылық серiктестiктер болып қайта құрылуы мүмкiн.
3. Өндiрiстiк кооперативтiң қайта құрылуының өзге негiздерi мен тәртiбi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi мен басқа да заң актiлерiнде белгiленедi.
25-бап. Өндiрiстiк кооперативтiң таратылуы
1. Өндiрiстiк кооператив осы Заңда және оның құрылтай құжаттарында белгiленген тәртiппен кооператив мүшелерiнiң жалпы жиналысының шешiмi бойынша ерiктi түрде таратылуы мүмкiн.
2. Егер кооперативтiң басқа мүшелерiнiң одан шығуының нәтижесiнде жалғыз мүшесi қалса, онда ол алты ай iшiнде не жаңа мүшелер қабылдап, кооперативтi сақтап қалуға, не оны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне сәйкес бiр адам құра алатын шаруашылық серiктестiк етiп қайта құруға хақылы. Осы талаптар орындалмаған ретте алты ай мерзiм өткеннен кейiн кооператив таратылуға тиiс.
3. Өндiрiстiк кооперативтi таратудың өзге негiздерi мен тәртiбi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi мен басқа да заң актiлерiнде белгiленедi.
4. Кредит берушiлердiң талаптары қанағаттандырылғаннан кейiн таратылатын кооперативтiң қалған мүлкi кооператив мүшелерiнiң арасында олардың пайларына сәйкес бөлiнедi.

8. Члены кооператива и его работники подлежат страхованию и социальному обеспечению.
Беременным женщинам (членам кооператива и работникам) предоставляется более легкая работа с сохранением среднего заработка по прежней работе. Отпуска по беременности, родам и уходу за ребенком, а также другие гарантии для беременных женщин и женщин, имеющих малолетних детей, предоставляются в порядке, предусмотренном трудовым законодательством Республики Казахстан.
Кооператив устанавливает для своих членов и работников моложе 18 лет сокращенный рабочий день и другие гарантии, предусмотренные трудовым законодательством Республики Казахстан.
По решению общего собрания кооператив вправе вводить за счет собственных доходов дополнительные льготы по социальному обеспечению своих членов.
Сноска. Статья 23 с изменениями, внесенными Законами РК от 12 июля 2001 г. N 241; от 15 мая 2007 г. N 253.
Глава 6. Реорганизация и ликвидация производственного
кооператива
Статья 24. Реорганизация производственного кооператива
1. Производственный кооператив может быть добровольно реорганизован по решению общего собрания его членов в порядке, установленном настоящим Законом и учредительными документами кооператива.
При слиянии и присоединении кооперативов размер паев членов реорганизуемых кооперативов сохраняется.
2. Производственный кооператив по единогласному решению его членов может преобразоваться в хозяйственное товарищество.
3. Иные основания и порядок реорганизации производственного кооператива определяются Гражданским кодексом Республики Казахстан и другими законодательными актами.
Статья 25. Ликвидация производственного кооператива
1. Производственный кооператив может быть добровольно ликвидирован по решению общего собрания его членов в порядке, установленном настоящим Законом и учредительными документами кооператива.
2. Если в результате выбытия других членов в кооперативе остается единственный член, он вправе в течение шести месяцев либо принять новых членов и сохранить кооператив, либо реорганизовать его в такое хозяйственное товарищество, которое в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан может быть создано одним лицом. При невыполнении указанных требований по истечении шести месяцев кооператив подлежит ликвидации.
3. Иные основания и порядок ликвидации производственного кооператива определяются Гражданским кодексом Республики Казахстан и другими законодательными актами.
4. Оставшееся после удовлетворения требований кредиторов имущество ликвидируемого кооператива распределяется между его членами пропорционально их паям.

7-тарау . <*>
Ескерту. 7-тарау алып тасталды - Қазақстан Республикасының 2001.07.12. № 241 Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Глава 7. Заключительные положения
(Глава 7 исключена - Законом РК от 12 июля 2001 г. N 241)
Президент
Республики Казахстан