Отдельные вопросы правового регулирования пребывания иностранцев в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года N 136. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.01.2012 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. В заголовке и по всему тексту слова "иностранных граждан" заменены словом "иностранцев" постановлением Правительства РК от 10.08.2007 N 688 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях регулирования порядка пребывания иностранцев на территории страны Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила въезда и пребывания иностранцев в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан (далее - Правила).
2. Министерству внутренних дел, Министерству иностранных дел Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по миграции и демографии по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке в срок до 1 августа 2000 года:
1) внести в Правительство Республики Казахстан предложения о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением;
2) обеспечить разработку, согласование и регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан нормативных правовых актов в целях реализации положений Правил, утвержденных настоящим постановлением.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.06.2000 N 956.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан оказать содействие в реализации пункта 2 настоящего постановления.
4. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1993 года N 186 "О Правилах пребывания иностранцев в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 7, ст. 87);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года N 1367 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 марта 1993 года N 186" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 50, ст. 465).
5. Настоящее постановление вступает в силу по истечении месячного срока со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 января 2000 года N 136

Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуын құқықтық реттеудiң жекелеген мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 136 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.01.21 № 148 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбындағы және бүкіл мәтін бойынша "Шетел азаматтарының" деген сөздер "Шетелдіктердің" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2007.08.10 N 688 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағында болуын құқықтық реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуiнiң және болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуiнiң тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiп) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгі, Сыртқы iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегі агенттiгі Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiм бойынша заңдарда белгіленген тәртiппен 2000 жылғы 1 тамызға дейінгі мерзiмде:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасы Yкiметінiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiру жөнiнде ұсыныс енгізсiн;
2) осы қаулымен бекiтiлген Тәртiптiң ережелерiн iске асыру мақсатында нормативтi құқықтық актілердi әзiрлеудi, келiсудi және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде тiркеудi қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2000.06.27 N 956 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгі осы қаулының 2-тармағының iске асырылуына жәрдем көрсетсiн.
4. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінiң 1993 жылғы 10 наурыздағы N 186 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1993 ж., N 7, 87-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 10 наурыздағы N 186 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 30 желтоқсандағы N 1367 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1998 ж., N 50, 465-құжат).
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап бiр ай мерзiм өткен соң күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 28 қаңтардағы
N 136 қаулысымен
бекітілген

Сноска. В заголовке и по всему тексту слова "иностранных граждан", "иностранными гражданами", "иностранного гражданина", "иностранным гражданам", "иностранному гражданину", "иностранный гражданин", "иностранные граждане" заменены соответственно словами "иностранцев", "иностранцами", "иностранца", "иностранцам", "иностранцу", "иностранец", "иностранцы" постановлением Правительства РК от 10.08.2007 N 688 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Правила
въезда и пребывания иностранцев
в Республике Казахстан, а также их выезда
из Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О миграции населения", "О беженцах", "О правовом положении иностранцев", и определяют порядок: См. Z1100000477
1) въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан иностранцев;
2) оформления документов на право временного и постоянного жительства в Республике Казахстан иностранцев;
3) передвижения и транзитного проезда иностранцев по территории Республики Казахстан:
4) продления и сокращения сроков пребывания, а также выдворения из Республики Казахстан иностранцев.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.03.2010 № 166; от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Действие настоящих Правил распространяется также на лиц без гражданства, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.
2-1. Прекратил действие с 22.02.2011 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.10.2010 № 1075.
3. Принимающие физические и юридические лица, пригласившие иностранцев в Республику Казахстан, обеспечивают своевременное разъяснение иностранцам прав и обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, выполнение установленных правовых норм в отношениях с иностранцами, а также несут установленную законодательством ответственность за своевременное оформление документов на право пребывания их в Республике Казахстан, передвижения по территории страны и на выезд из Республики Казахстан по истечении определенного им срока пребывания.
Контроль за соблюдением требований настоящих Правил иностранцами, лицами без гражданства, а также должностными лицами и гражданами Республики Казахстан осуществляют органы внутренних дел во взаимодействии с органами национальной безопасности.

Ескерту. Тақырыбындағы және бүкіл мәтін бойынша "Шетелдік азаматтардың", "шетелдік азаматтарды", "шетелдік азаматтарға", "шетел азаматтары", "шетел азаматтарын", "шетелдік азаматқа", "шетелдік азамат", "шетелдік азаматтар", "шетелдік азаматтың" деген сөздер тиісінше "Шетелдіктердің", "Шетелдіктерді", "шетелдіктерге", "шетелдіктер", "шетелдікке", "шетелдік", "шетелдіктің" деген сөздермен ауыстырылды -   ҚР Үкіметінің 2007.08.10 N 688 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуінің және
болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан
кетуінің тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Қазақстан Республикасының Конституциясына, «Халықтың көші-қоны туралы», «Босқындар туралы»«Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына  сәйкес әзірленді және: z1100000477 Қараңыз
1) шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуінің және Қазақстан Республикасынан кетуінің;
2) шетелдіктердің Қазақстан Республикасында уақытша болуы және тұрақты тұруы құқығына арналған құжаттарды ресімдеудің;
3) шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүруінің және транзиттік өтуінің;
4) шетелдіктердің болуы мерзімдерін ұзартудың және қысқартудың, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасынан кетірудің тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.03.03 № 166 , 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
2. Осы Тәртіптің күші, егер Қазақстан Республикасының заң актілерінде өзгеше көзделмесе, азаматтығы жоқ адамдарға да қолданылады.
2-1. 2011.02.22 бастап қолданысын тоқтатты - ҚР Үкіметінің 2010.10.19 № 1075 Қаулысымен.
3. Шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақырған қабылдаушы жеке және заңды тұлғалар шетелдіктерге Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Тәртіпте көзделген құқықтар мен міндеттерді уақытылы түсіндіруді, шетелдіктерге қатысты белгіленген құқықтық нормалардың орындалуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасында болуы, елдің аумағы бойынша жүріп-тұруы құқығына арналған және оларға белгіленген болудың мерзімі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасынан кетуіне арналған құжаттардың уақытылы ресімделуі үшін заңдарда белгіленген жауаптылықта болады.
Шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының лауазымды тұлғалары мен азаматтарының осы Тәртiптiң талаптарын сақтауын бақылауды ұлттық қауiпсiздiк органдарымен өзара iс-қимылда iшкi iстер органдары жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Въезд в Республику Казахстан и выезд
из Республики Казахстан иностранцев
4. Иностранцы въезжают в Республику Казахстан и выезжают из Республики Казахстан через пункты пропуска на государственной границе, открытые для международного и пассажирского сообщения, по паспортам или заменяющим их документам (далее - паспорта), при наличии виз Республики Казахстан, если иной порядок не установлен законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими правовое положение иностранных граждан в Республике Казахстан, и/или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Срок действия визы должен истекать не менее чем за 6 месяцев до окончания срока действия паспорта иностранца.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.07.2005 N 756 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.03.2010 № 166.
5. Визы на въезд в Республику Казахстан - выезд из Республики Казахстан иностранцам выдаются Министерством иностранных дел Республики Казахстан, заграничными учреждениями (далее - загранучреждения) Республики Казахстан и консульскими пунктами Министерства иностранных дел Республики Казахстан, а в случае отсутствия таковых - специально уполномоченными представителями Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6. Визы на выезд из Республики Казахстан и визы на выезд из Республики Казахстан - въезд в Республику Казахстан иностранцам на территории Республики Казахстан выдаются Министерством внутренних дел Республики Казахстан, а также уполномоченными им территориальными органами внутренних дел.
Выдача виз иностранцам, паспорта которых зарегистрированы в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и его представительствах, производится этими организациями.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
7. По просьбе принимающих организаций иностранцам могут быть выданы многократные визы на въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан.
8. Основанием для выдачи виз Республики Казахстан являются: .P110200
1) оформленные в установленном законодательством порядке письменные обращения международных организаций, представительств иностранных государств, а также государственных организаций Республики Казахстан;

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуi және Қазақстан Республикасынан кетуi
4. Шетелдік, егер Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және/немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда өзгеше тәртiп белгiленбесе, Қазақстан Республикасының визасы болған жағдайда, төлқұжаты немесе оны алмастыратын құжаттар (бұдан әрi - төлқұжат) бойынша мемлекеттiк шекарадағы халықаралық және жолаушы қатынастары үшiн ашық өткiзу пункттерi арқылы Қазақстан Республикасына келедi және Қазақстан Республикасынан кетедi.
Визаның қолданылу мерзiмi шетелдік паспортының қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн кемiнде 6 ай бұрын аяқталуы тиiс.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.20 N 756, 2010.03.03 № 166 Қаулыларымен.
5. Шетелдіктерге Қазақстан Республикасына келiп кетуге визаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері (бұдан әрі - шетелдегі мекемелер) мен Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің консулдық пункттерi, ал ондайлар болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының уәкiлеттiк берiлген органдары бередi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Шетелдіктерге Қазақстан Республикасынан кетуге және Қазақстан Республикасынан кетiп, қайта келуге визаларды Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, сондай-ақ ол уәкiлеттiк берген аумақтық iшкi iстер органдары бередi.
Төлқұжаты Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде және оның өкiлдiктерiнде тiркелген шетелдіктерге визалар берудi осы ұйымдар жүргiзедi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Қабылдаушы ұйымдардың өтiнiшi бойынша шетелдіктерге Қазақстан Республикасына келуге және Қазақстан Республикасынан кетуге бiрнеше мәртелiк виза берiлуi мүмкiн.
8. Қазақстан Республикасының визаларын беру үшiн: .P1100000200
1) халықаралық ұйымдардың, шет мемлекеттер өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мемлекеттiк ұйымдарының заңдарда белгiленген тәртiппен ресiмделген жазбаша өтiнiштерi;

2) разрешения органов внутренних дел для иностранцев, въезжающих в Республику Казахстан по частным делам, по приглашению физических лиц или на постоянное жительство, а также иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан;
3) оформленные в установленном законодательством порядке письменные обращения юридических или физических лиц для приглашения в Республику Казахстан иностранцев в соответствии с порядком, определяемым Министерством иностранных дел Республики Казахстан совместно с Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;
4) ходатайство уполномоченного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра о выдаче виз иностранцам и лицам без гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в региональном финансовом центре.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.05.2002 N 595 P020595; от 07.09.2006 N 854 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. Основания выдачи виз должны соответствовать целям пребывания иностранцев в Республике Казахстан. Иностранцы, пребывающие в Республике Казахстан по приглашению физических лиц, то есть по частным делам, а также прибывшие с деловыми целями, на учебу, лечение и в качестве туристов, не могут быть трудоустроены на территории Республики Казахстан, заниматься иной деятельностью, не связанной с целью въезда, указанной в визе, кроме случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Запрещено безлицензионное привлечение (ввоз) иностранной рабочей силы, а также осуществление трудовой деятельности иностранцами, временно пребывающими в Республике Казахстан, без соответствующих разрешений, если иное не предусмотрено договорами, заключенными между Правительством Республики Казахстан и иностранными инвесторами до введения в действие установленного порядка на выдачу разрешений.
Визы на въезд в Республику Казахстан для осуществления трудовой деятельности (на работу) выдаются исключительно загранучреждениями Республики Казахстан, а в случае отсутствия таковых - специально уполномоченными представителями Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.07.2005 N 756 (порядок введения в действие см. п. 2); от 01.08.2006 N 725 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

2) Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша, жеке тұлғалардың шақыруы бойынша iскерлiк мақсаттармен немесе тұрақты тұруға келетiн шетелдіктер үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге iшкi iстер органдарының рұқсаты;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен бірлесіп, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі белгілейтін тәртіпке сәйкес шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру үшін заңды немесе жеке тұлғалардың заңнамада белгіленген тәртіппен ресімделген жазбаша өтініштері;
4) өңiрлiк қаржы орталығының қызметiн реттеу жөнiндегi өкiлеттi органның өңiрлiк қаржы орталығында қызметiн жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының аумағына келетiн шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға визалар беру туралы өтiнiшi негiз болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.05.29 N 595, 2006.09.07 N 854 (қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi), 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
9. Визалар берудiң негiздемесi шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мақсаттарына сәйкес келуi тиiс. Қазақстан Республикасына жеке тұлғалардың шақыруы бойынша, яғни жеке iстерi бойынша келген, сондай-ақ iскерлiк мақсатпен, оқуға, емделуге және турист ретiнде келген шетелдіктер Қазақстан Республикасының аумағында жұмысқа орналаспайды, Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, визада көрсетiлген келу мақсатымен байланысты емес өзге де қызметпен айналыса алмайды.
Eгep Қазақстан Республикасының Үкiметi мен шетелдiк инвесторлар арасында рұқсат берудiң белгiленген тәртiбi қолданысқа енгiзiлгенге дейiн жасалған шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдiк жұмыс күшiн лицензиясыз тартуға (әкелуге), сондай-ақ Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдiктердiң тиiстi рұқсатсыз еңбек қызметiн жүзеге асыруына тыйым салынады.
Еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн (жұмысқа) Қазақстан Республикасына келуге визаны тек Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерi ғана, олар болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының арнайы уәкiлеттi өкiлдерi бередi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.20 N 756, 2006.08.01 N 725, 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

10. Категория, кратность виз, порядок их выдачи, а также  основания для сокращения и продления сроков их действия определяются Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
11. Въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан иностранцев может быть запрещен по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
11-1. При въезде в Республику Казахстан каждому иностранцу, достигшему 16-летнего возраста, выдается миграционная карточка.
Миграционные карточки подлежат сдаче при выезде из Республики Казахстан.
Миграционные карточки не выдаются:
лицам, имеющим дипломатические, служебные и инвесторские визы Республики Казахстан;
членам экипажей воздушных, морских и речных судов;
работникам поездных бригад, в т.ч. рефрижераторных, локомотивных и лицам, сопровождающим грузы, следующие железнодорожным транспортом;
пассажирам поездов, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан;
водителям автотранспортных средств, осуществляющих международные автоперевозки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.03.2003 N 241; с изменениями,  внесенными постановлениями Правительства РК от 20.08.2004 N 881; от 10.08.2007 N 688 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
11-2. При въезде в Республику Казахстан каждый иностранец должен представить сведения, подтверждающие наличие средств, необходимых для пребывания и выезда, за исключением оралманов, лиц, ищущих убежище, беженцев, лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республики Казахстан или Казахской Советской Социалистической Республики, и членов их семей: P031185
в размере не менее стоимости авиабилета по классу "Экономический" до ближайшего аэропорта государства, на территории которого он проживает постоянно;
из стран Содружества Независимых Государств в размере не менее стоимости билета на железнодорожный (вагон купированный) или автомобильный транспорт до ближайшей станции государства, на территории которого он проживает постоянно;
не менее двукратного месячного расчетного показателя на каждый день пребывания.
Документом, подтверждающим платежеспособность, может служить справка банка о наличии средств.
Проверка подтверждения платежеспособности для пребывания и выезда из Республики Казахстан осуществляется Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 11-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.08.2007 N 688 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2010 № 166.

10. Визалардың санаттарын, дүркінділігін, оларды берудiң тәртібін, сондай-ақ олардың қолданылу мерзiмдерiн қысқарту мен ұзарту үшін негіздемені Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгі айқындайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген негіздер бойынша шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуiне және Қазақстан Республикасынан кетуiне тыйым салынуы мүмкiн.
11-1. Қазақстан Республикасына келу кезiнде 16 жасқа толған әрбiр шетелдікке көшi-қон карточкасы беріледi.
Көшi-қон карточкалары Қазақстан Республикасынан кету кезiнде тапсырылуы тиiс.
Көшi-қон карточкалары:
Қазақстан Республикасының дипломаттық, қызметтiк және инвесторлық визасы бар адамдарға;
әуе, теңiз және өзен кемелерi экипаждарының мүшелерiне;
поезд, оның iшiнде рефрижератор, локомотив бригадаларының жұмыскерлерiне және темiр жол көлiгiмен тасымалданатын жүктердi бiрге алып жүретiн адамдарға;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетiн поездардың жолаушыларына;
халықаралық автотасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiне берiлмейдi.
11-2. Оралмандарды, пана іздеген адамдарды, босқындарды Қазақстан Республикасында немесе Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында туған немесе бұрын азаматы болған адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, әрбір шетелдік Қазақстан Республикасына келуі кезінде болу және кету үшін: P031185
ол тұрақты тұратын мемлекеттің аумағындағы ең жақын әуежайға дейін "Экономикалық" сынып бойынша кемінде авиабилеттің құны мөлшерінде;
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен ол тұрақты тұратын мемлекеттің аумағындағы ең жақын станцияға дейін кемінде темір жол (купелі вагон) немесе автомобиль көлігіне, билеттің құны мөлшерінде;
болатын әр күніне кемінде екі есе айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде қажетті қаражатының бар екендігін растайтын мәліметтерді ұсынуы тиіс.
Қаражатының бар екендігі туралы банктің анықтамасы төлем қабілеттілігін растайтын құжат бола алады;
Қазақстан Республикасында болуы және одан шығуы үшін төлем қабілеттілігін растауды тексеруді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.03.13 N 241, өзгерту енгізілді - 2004.08.20 N 881, 2007.08.10 N 688, 2010.03.03 № 166 Қаулыларымен.

3. Регистрация иностранцев,
временно пребывающих в Республике Казахстан
12. Иностранцы, временно пребывающие в Республике Казахстан, обязаны иметь при себе паспорта, зарегистрированные в порядке, установленном настоящими Правилами, и предъявлять их по требованию уполномоченных государственных органов.
Об утере паспорта иностранец должен немедленно сообщить органу внутренних дел, который по просьбе гражданина выдает ему об этом справку.
Лица, ищущие убежище, а также беженцы обязаны иметь при себе   свидетельство лица, ищущего убежище, или удостоверение беженца, полученные в порядке, установленном законодательством Республики    Казахстан о беженцах, и предъявлять их по требованию уполномоченных государственных органов.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2010 № 166.
13. Иностранцы, временно пребывающие в Республике Казахстан, обязаны зарегистрироваться в течение пяти календарных дней со дня пересечения Государственной границы Республики Казахстан по месту своего постоянного или временного проживания. Регистрация иностранцев осуществляется по документам, удостоверяющим личность.
Регистрация лиц, ищущих убежище, и беженцев оформляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о беженцах.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 13.03.2003 N 241; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 20.07.2005 N 756 (порядок введения в действие см. п. 2); от 03.03.2010 № 166.
14. Порядок регистрации паспортов иностранцев в Республике Казахстан определяется Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
15. Регистрация оформляется на период, не превышающий срок действия национального паспорта иностранца и визы.
Регистрация осуществляется на основании личных обращений иностранцев, либо заявлений физических и юридических лиц, принимающих иностранцев.
Регистрация граждан, прибывших в Республику Казахстан из стран, с которыми у Республики Казахстан имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, производится на срок, не превышающий тридцати суток, а для граждан государств-членов Таможенного союза девяносто суток, и в дальнейшем продлеваются на такие же сроки.
Регистрация иностранцев, в отношении которых имеется оформленное в установленном законом порядке разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, а также членов их семей, оформляется на срок действия данного разрешения.
Регистрация иностранцев, обучающихся в учебных заведениях Республики Казахстан, а также членов их семей, оформляется на один учебный год.
Регистрация иностранцев, которые в установленном законом порядке сообщили о совершении в отношении них деяний, признаваемых в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжким или особо тяжким преступлением, оформляется на срок, необходимый для рассмотрения заявления в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан. В случае, если по заявлению принято решение о возбуждении уголовного дела, регистрация продлевается на срок, необходимый для расследования уголовного дела.
Иностранцы могут быть освобождены от регистрации паспортов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

3. Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдіктерді тiркеу
12. Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдіктердің өздерiмен бiрге осы Тәртiпте белгiленген ретпен тiркелген төлқұжаты болуы және оларды уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың талап етуi бойынша көрсетуге мiндеттi.
Шетелдік төлқұжатын жоғалтқаны туралы тез арада, азаматтың өтiнiшi бойынша ол туралы анықтама беретiн, iшкi iстер органына хабарлауы қажет.
Пана іздеген адамдар, сондай-ақ босқындар Қазақстан Республикасының босқындар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен алынған пана іздеген адамның куәлігін немесе босқын куәлігін өзімен алып жүруге және оларды уәкілетті мемлекеттік органдардың талап етуі бойынша көрсетуге міндетті.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.03.03 № 166 Қаулысымен.
13. Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өткен күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде өзiнiң тұрақты немесе уақытша тұратын жерi бойынша тiркелуге мiндеттi. Шетелдіктерді тiркеу жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша жүзеге асырылады.
Пана іздеген адамдарды және босқындарды тіркеу Қазақстан Республикасының босқындар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.03.13 N 241, 2005.07.20 N 756, 2010.03.03 № 166 Қаулыларымен.
14. Қазақстан Республикасында шетелдіктердің төлқұжаттарын тiркеудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ішкi iстер министрлiгi айқындайды.
15. Тiркеу шетелдiктің ұлттық паспорты мен визасының қолданылу мерзiмiнен аспайтын кезеңге ресiмделедi.
Тіркеу шетелдіктердің жеке өтініш беруі не шетелдіктерді қабылдайтын жеке және заңды тұлғалардың өтініштері негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасымен келудiң және болудың визасыз тәртiбi туралы халықаралық шарттары бар елдерден Қазақстан Республикасына келген азаматтарды тiркеу отыз тәуліктен, ал Кеден одағына мүше мемлекеттердің азаматтары үшін тоқсан тәуліктен аспайтын мерзімге жүргізіледі және кейіннен дәл осындай мерзімдерге ұзартылады.
Шетелдiк жұмыс күшiн тартуға заңда белгiленген тәртiппен ресiмделген рұқсаты бар шетелдіктерді, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін тiркеу осы рұқсаттың қолданылу мерзiмiне ресiмделедi.
Қазақстан Республикасының оқу орындарында оқитын шетелдіктерді, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін тiркеу бiр оқу жылына ресiмделедi.
Заңда белгіленген тәртіппен өздеріне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс болып танылатын әрекет жасалғаны туралы хабарлаған шетелдіктерді тіркеу Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес арызды қарау үшін қажетті мерзімге ресімделеді. Егер арыз бойынша қылмыстық іс қозғау туралы шешім қабылданса, тіркеу қылмыстық істі тергеу үшін қажетті мерзімге ұзартылады.
Шетелдіктер Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес паспорттарды тiркеуден босатылуы мүмкін.

Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 13.03.2003 N 241; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2010 № 307 (порядок введения в действие см. п. 3); от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
15-1. Порядок оформления регистрации, выдачи виз Республики Казахстан иностранцам, в отношении которых совершено тяжкое или особо тяжкое преступление, а также процедура установления личности в случае отсутствия у них документов, удостоверяющих личность, определяется Министерством внутренних дел Республики Казахстан совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
16. В Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и его представительствах регистрируются паспорта:
1) глав иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, членов дипломатического персонала, консульских должностных лиц, административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств и консульских учреждений, работников аппарата военных атташе и торговых представительств и членов их семей, а также гостей глав иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений, если гости проживают на территории указанных представительств и учреждений;
2) сотрудников Министерств иностранных дел зарубежных государств, прибывших в Республику Казахстан по служебным делам и имеющих дипломатические или служебные паспорта и членов их семей;
3) прибывших в Республику Казахстан по служебным делам должностных лиц международных организаций, сотрудников представительств указанных организаций в Республике Казахстан, а также сотрудников представительств стран при международных организациях, имеющих штаб-квартиру в Республике Казахстан, которые в соответствии с международными договорами пользуются дипломатическими привилегиями и иммунитетами, а также членов их семей;
4) глав или иных руководящих работников иностранных организаций - инвесторов, соответствующие визы которым выдаются Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
5) лиц, прибывших по приглашению Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
17. В органах внутренних дел регистрируются паспорта иностранцев, не указанных в абзаце шестом пункта 15 и пункте 16 настоящих Правил.
По согласованию с органами внутренних дел регистрация паспортов иностранцев может осуществляться через пункты пропуска через государственную границу Республики Казахстан, а также юридические лица, наделенные правом регистрации.
Информация о регистрации паспортов иностранцев в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан и юридическими лицами сообщается в органы внутренних дел в течение пяти суток со дня регистрации.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.03.13 N 241, өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 307 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
15-1. Оларға қатысты ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасалған шетелдіктерді тіркеуді, Қазақстан Республикасының визаларын беруді ресімдеу тәртібін, сондай-ақ олардың жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған жағдайда жеке басын анықтау рәсімін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп айқындайды.
Ескерту. Қаулы 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
16. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен оның өкiлдiктерiнде:
1) шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелер басшыларының, дипломатиялық қызмет мүшелерiнiң, консулдық лауазым иелерiнiң, дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелердiң әкiмшiлiк-техникалық және қызмет көрсететiн қызметшiлерiнiң, әскери атташе аппараты мен сауда өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң және олардың отбасы мүшелерiнiң, сондай-ақ егер қонақтар көрсетiлген өкiлдiктер мен мекемелердiң аумағында тұратын болса, шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктер мен консулдық мекемелер басшылары қонақтарының;
2) Қазақстан Республикасына қызметтiк iс бойынша келген және дипломатиялық немесе қызметтiк төлқұжаты бар шетелдiк мемлекеттердiң Сыртқы iстер министрлiктерi қызметкерлерiнiң және олардың отбасы мүшелерінің;
3) Қазақстан Республикасына қызметтiк iс бойынша келген халықаралық ұйымдардың лауазымды тұлғаларының, аталған ұйымдардың Қазақстан Республикасындағы өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасында штаб-пәтерi бар халықаралық ұйымдардың жанындағы елдер өкiлдiктерiнiң халықаралық шарттарға сәйкес дипломатиялық артықшылықтар мен иммунитеттi пайдаланатын қызметкерлерiнiң, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiнiң;
4) Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi тиiстi визалар беретiн шетелдiк ұйымдар-инвесторлар басшыларының немесе өзге де басшы қызметкерлерiнiң;
5) Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң шақыруы бойынша келген адамдардың төлқұжаттары тiркеледi.
17. Iшкi iстер органдарында осы Тәртiптiң 15-тармағының алтыншы абзацында және 16-тармағында көрсетiлмеген шетелдіктердің паспорттары тiркеледi.
Iшкi iстер органдарымен келiсiм бойынша шетелдіктердің паспорттарын тiркеу Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерi, тіркеу құқығы берілген заңды тұлғалар арқылы жүзеге асырылуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде және заңды тұлғаларда шетелдіктердің паспорттарын тiркеу туралы ақпарат тiркелген күнiнен бастап бес тәулiк iшiнде iшкi iстер органдарына хабарланады.

Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 20.08.2004 N 881; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3-1. Учетная регистрация иностранцев,
осуществляющих миссионерскую деятельность
Сноска. Правила дополнены разделом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.07.2003 N 702.
17-1. Учетная регистрация иностранцев, занимающихся проповедованием и (или) распространением какого-либо вероучения посредством религиозно-просветительской деятельности (далее - миссионерская деятельность), производится местными исполнительными органами.
17-2. Для учетной регистрации иностранцы представляют в местный исполнительный орган в течение трех суток с момента регистрации паспорта следующие документы и материалы:
1) заявление с указанием вероисповедной принадлежности, территории и срока миссионерской деятельности;
2) копию доверенности или иного документа, выданного религиозной организацией на право осуществления миссионерской деятельности;
3) копию свидетельства о регистрации или иного документа, удостоверяющего, что религиозная организация, которую представляет миссионер, является официально зарегистрированной в соответствии с законодательством своей страны;
4) вызов религиозной организации, зарегистрированной в Республике Казахстан;
5) литературу, аудио-, видеоматериалы и (или) иные предметы религиозного назначения, предназначенные для миссионерской деятельности.
При представлении указанных документов заявитель предъявляет паспорт, зарегистрированный в установленном порядке.
17-3. Учетная регистрация иностранцев, осуществляющих миссионерскую деятельность, производится местным исполнительным органом в срок, не превышающий семи суток со дня подачи документов.
4. Выдача иностранцам документов на право
постоянного проживания в Республике Казахстан
18. Постоянно проживающими в Республике Казахстан признаются иностранцы, получившие на то разрешение, а также виды на жительство, выданные органами внутренних дел.
19. Иностранцы, находящиеся на ином законном основании считаются временно пребывающими в Республике Казахстан. Временно пребывающие в Республике Казахстан иностранцы, являющиеся иммигрантами, могут ходатайствовать об оставлении их на постоянное жительство.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
20. Порядок оставления на постоянное жительство иностранцев в Республике Казахстан определяется Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.08.20 N 881 Қаулысымен, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-1. Миссионерлiк қызметтi жүзеге асыратын шетелдіктерді есептiк тiркеу
Ескерту. Ереже 3-1-бөлімімен толықтырыл - ҚР Үкіметінің 2003.07.17 N 702 қаулысымен.
17-1. Дiни-ағартушылық қызмет (бұдан әрi - миссионерлiк қызмет) арқылы қандай да бiр дiн iлiмiн уағыздау және (немесе) таратумен айналысатын шетелдіктерді есептiк тiркеудi жергiлiктi атқарушы органдар жүргiзедi.
17-2. Есептiк тiркеу үшiн шетелдіктер төлқұжаты тiркелген сәттен бастап үш тәулiк iшiнде жергiліктi атқарушы органға мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) дiни нанымға тиесiлiгiн, миссионерлiк қызметтiң аумағы мен мерзiмiн көрсете отырып, өтiнiштi;
2) миссионерлiк қызметтi жүзеге асыру құқығына дiни ұйым берген сенiмхаттың немесе өзге де құжаттың көшiрмесiн;
3) миссионер мүддесiн бiлдiретiн дiни ұйым өз елiнiң заңнамасына сәйкес ресми тiркелгендiгiн куәландыратын тiркеу туралы куәлiктiң немесе өзге де құжаттың көшiрмесiн;
4) Қазақстан Республикасында тiркелген дiни ұйымның шақыруын;
5) миссионерлiк қызметке арналған әдебиеттi тыңдау, бейне материалдарын және (немесе) өзге де дiни мақсаттағы заттарды ұсынады.
Көрсетілген құжаттарды ұсыну кезінде өтініш беруші белгіленген тәртіппен тіркелген төлқұжатын көрсетеді.
17-3. Миссионерлік қызметті жүзеге асыратын шетелдіктерді есептік тіркеуді құжат берілген күнінен бастап жеті тәуліктен аспайтын мерзімде жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
4. Шетелдіктерге Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына құжаттар беру
18. Iшкi iстер органдары берген рұқсат, сондай-ақ тұруға ықтиярхат алған шетелдіктер Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындар деп танылады.
19. Өзге заңдық негiздемедегi шетелдіктер Қазақстан Республикасына уақытша келген болып саналады. Қазақстан Республикасына уақытша келген, көшіп келушілер болып табылатын шетелдіктер өздерiн тұрақты тұруға қалдыру туралы өтiнiш жасай алады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
20. Шетелдіктерді Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдырудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi айқындайды.

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2010 № 166.
21. Документами на право постоянного проживания в Республике Казахстан являются: для иностранца - вид на жительство иностранца в Республике Казахстан, для лица без гражданства - удостоверение лица без гражданства. P092101
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.04.2011 № 466 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
22. Заявления о выдаче разрешения на право постоянного проживания в Республике Казахстан подаются иностранцами в уполномоченные органы в порядке, установленном в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
Заявления о продлении срока действия имеющегося или о выдаче нового документа на право проживания в Республике Казахстан должны подаваться иностранцами в органы внутренних дел по месту их жительства не позднее двух месяцев до истечения срока его действия, а в случае утраты - не позднее трех суток.
23. В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иностранцу и лицу без гражданства может быть отказано по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
Отказ в выдаче вида на жительство и удостоверения лица без гражданства может быть обжалован в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 13.03.2003 N 241; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.07.2005 N 756 (порядок введения в действие см. п. 2).
24. Иностранцам, которые в течение 6 месяцев со дня окончания срока действия имеющихся у них паспортов не предъявят новых или продленных документов, органами внутренних дел выдаются удостоверения лица без гражданства.
Удостоверение лица без гражданства, если его владелец предъявит в органы внутренних дел действительный паспорт, заменяется видом на жительство.
25. Иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подлежат регистрации по месту постоянного и временного жительства в порядке, предусмотренном законодательством для граждан Республики Казахстан.
5. Передвижение и транзитный проезд иностранцев
по территории Республики Казахстан и
выбор ими места жительства в Республике Казахстан
26. Иностранцы могут свободно передвигаться по территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранцам, и избирать место жительства в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан. Ограничения в передвижении и выборе места жительства устанавливаются нормативными правовыми актами Министерства внутренних дел или Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, когда это необходимо для обеспечения государственной безопасности, охраны общественного порядка, здоровья и нравственности населения, защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц.

Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.03.03 № 166 Қаулысымен.
21. Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығына құжаттар:  шетелдік үшiн - Қазақстан Республикасында шетелдіктің тұру ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адам үшiн - азаматтығы жоқ адамның куәлiгi болып табылады. P092101
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.04.29 N 466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22. Шетелдіктер Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтiнiштi, осы Тәртiптiң 20-тармағына сәйкес белгiленген тәртiппен, уәкiлеттi органдарға бередi.
Шетелдіктер Қазақстан Республикасында тұру құқығына арналған қолда бар құжаттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы немесе жаңасын беру туралы өтiнiштi өздерiнiң тұратын жерi бойынша iшкi iстер органдарына, оның қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн екi айдан кешiктiрмей, ал ол жоғалған жағдайда - үш тәулiктен кешiктiрмей бередi.
23. Шетелдікке және азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген негіздемелер бойынша мыналарға бас тартылуы мүмкiн.
Тұрақты тұру рұқсатын және азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн беруден бас тарту Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағымдалуы мүмкiн.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.03.13 N 241, өзгерту енгізілді - 2005.07.20 N 756 Қаулыларымен.
24. Шетелдіктер өз төлқұжаттарының қолданылу мерзiмi аяқталған күнiнен бастап 6 айдың iшiнде жаңа немесе ұзартылған құжаттарды көрсетпесе, iшкi iстер органдары оларға азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн бередi.
Азаматтығы жоқ адамның куәлiгi, егер оның иесi iшкi iстер органдарына жарамды төлқұжатын көрсетсе, ықтиярхатқа ауыстырылады.
25. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер, заңдарда Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн көзделген тәртіппен, тұрақты және уақытша тұратын жері бойынша тiркеуге жатады.
5. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы
бойынша жүрiп-тұруы мен транзиттiк өтуi және олардың
Қазақстан Республикасында тұратын жердi таңдауы
26. Шетелдіктер Қазақстан Республикасының шетелдіктердің болуы үшiн ашық аумағы бойынша еркiн жүрiп-тұра және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпке сәйкес тұратын жердi таңдай алады. Жүрiп-тұру мен тұратын жердi таңдаудағы шектеулер, ол: мемлекеттiк қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, қоғамдық тәртiптi, халықтың денсаулығы мен өнегесiн сақтау, Қазақстан Республикасының азаматтары мен басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болғанда Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң немесе Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi. P081170

27. Порядок передвижения иностранцев по Республике Казахстан, а также въезд их в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, определяется Министерством иностранных дел и Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
28. Для въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан иностранцев, проезжающих через территорию Республики Казахстан транзитом, оформляются транзитные визы Республики Казахстан.
29. Транзитный проезд иностранцев через территорию Республики Казахстан разрешается на срок не более пяти суток при наличии у них документов (визы), действительных для въезда в третью страну.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 20.08.2004 N 881.
30. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом в страны, с которой у государства их гражданства имеется соглашение о безвизовом въезде, обязаны иметь транзитную визу Республики Казахстан.
31. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом на автотранспортных средствах, в том числе осуществляющие международные автомобильные перевозки грузов, следуют только по дорогам, открытым для международного автомобильного сообщения.
32. Порядок транзитного проезда иностранцев через территорию Республики Казахстан определяются Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Министерством внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
5-1. Въезд, регистрация, аккредитация, пребывание участников
7-х зимних Азиатских игр 2011 года в Республику Казахстан,
а также их выезд из Республики Казахстан
Сноска. Раздел 5-1 прекратил действие с 22.02.2011 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.10.2010 № 1075.
6. Ответственность за нарушение настоящих Правил.
Сокращение срока пребывания и выдворение из
Республики Казахстан иностранцев
33. Нарушение норм настоящих Правил влечет предусмотренную  законодательством  ответственность.
34. Сокращение срока пребывания в Республике Казахстан и выдворение иностранцев из Республики Казахстан производится по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
35. Решения о сокращении срока пребывания иностранцев в Республике Казахстан принимаются органами внутренних дел или органами национальной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
36. Решение о выдворении принимается судом. При этом допускается задержание иностранцев на срок, необходимый для организации выдворения. Их содержание производится в спецучреждениях органов внутренних дел.
Расходы по выдворению несут выдворяемые иностранцы, либо организации или частные лица, пригласившие иностранца в Республику Казахстан, а в исключительных случаях - органы внутренних дел.
В соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, ответственной за вывоз с территории Республики Казахстан лиц, въехавших без права въезда, является транспортная организация, доставившая данных лиц.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.03.2003 N 241; от 20.07.2005 N 756 (порядок введения в действие см. п. 2).

27. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасы бойынша жүрiп-тұруының, сондай-ақ олардың шетелдіктер үшiн жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) баруының тәртiбiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Iшкi iстер министрлiгi айқындайды.
28. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетiн шетелдiктердiң Қазақстан Республикасына келуi және Қазақстан Республикасынан кетуi үшiн Қазақстан Республикасының транзиттiк визасы ресiмделедi.
29. Шетелдiктердiң Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк өтуiне, оларда үшiншi елге кiру үшiн жарамды құжаттар (визалар) болған жағдайда, бес тәулiктен аспайтын мерзiмге рұқсат етіледi.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.20 N 881 Қаулысымен.
30. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы мемлекеттерге олардың азаматтығының визасыз келу туралы келiсiм бар елдерге транзитпен өтетiн шетелдiктерде Қазақстан Республикасының транзиттiк визасы болуы мiндеттi.
31. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарымен транзитпен өтетiн, оның iшiнде жүктердi автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдiктер халықаралық автомобиль қатынасы үшiн ашық жолдар бойынша ғана жүредi.
32. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк өтуiнiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi айқындайды.
5-1. 2011 жылғы 7-ші қысқы Азия ойындарына қатысушылардың
Қазақстан Республикасына келуі, тіркелуі, аккредиттелуі,
сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі
Ескерту. 5-1-бөлім 2011.02.22 бастап қолданысын тоқтатты - ҚР Үкіметінің 2010.10.19 № 1075 Қаулысымен.
6. Осы Тәртiптi бұзғаны үшiн жауаптылық. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуы мерзiмiн қысқарту және кетiру
33. Осы Тәртiптiң нормаларын бұзу заңдармен көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
34. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуының мерзiмiн қысқарту және оларды Қазақстан Республикасынан кетiру Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiздемелер бойынша жүргiзiледi.
35. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуының мерзiмiн қысқарту туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес iшкi iстер органдары немесе ұлттық қауiпсiздiк органдары қабылдайды.
36. Кетiру туралы шешiмдi сот қабылдайды. Бұл ретте шетелдіктерді кетiрудi ұйымдастыру үшiн қажетті мерзiмге ұстауға жол берiледi. Оларды ұстау iшкi iстер органдарының арнайы мекемелерiнде жүргізiледi.
Кетiру бойынша шығыстарды кетiрiлетiн шетелдіктер не шетелдiктi Қазақстан Республикасына шақырған ұйымдар немесе жеке адамдар, ал ерекше жағдайларда iшкi iстер органдары көтередi.
Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына келу құқығынсыз келген адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету үшiн ол адамдарды әкелген көлiк ұйымы жауапты болып табылады.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.03.13 N 241, 2005.07.20 N 756 Қаулыларымен.

37. Иностранец вправе в установленном законодательством порядке обжаловать решение о его выдворении из Республики Казахстан и сокращении срока пребывания в Республике Казахстан.
38. Вопрос об ответственности за нарушение настоящих Правил иностранцев, пользующихся привилегиями и иммунитетами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными соглашениями Республики Казахстан, а также о сокращении срока их пребывания на территории Республики Казахстан, разрешается по дипломатическим каналам.
7. Международные соглашения
39. Если международными соглашениями Республики Казахстан установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящих Правилах, применяются правила международного соглашения.
Приложение 1
к Правилам въезда и пребывания
иностранцев в Республике Казахстан, а также
их выезда из Республики Казахстан
Форма аккредитационной карты
Сноска. Приложение 1 прекратило действие с 22.02.2011 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.10.2010 № 1075.
Приложение 2
к Правилам въезда и пребывания
иностранцев в Республике Казахстан, а также
их выезда из Республики Казахстан
Форма идентификационной карты
Сноска. Приложение 2 прекратило действие с 22.02.2011 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.10.2010 № 1075.

37. Шетелдіктер заңдарда белгiленген тәртiппен өзiн Қазақстан Республикасынан кетiру және Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқарту туралы шешiмге шағымдануға құқылы.
38. Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмдерiне сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттердi пайдаланатын шетелдіктердің осы Тәртiптi бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi туралы, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн қысқарту туралы мәселе дипломатиялық арналар бойынша шешiледi.
7. Халықаралық келiсiмдер
39. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмдерiнде осы Тәртiпте қамтылғандардан өзгеше ережелер белгiленген болса, халықаралық келiсiмнiң ережесi қолданылады.
Шетелдіктердің Қазақстан
Республикасына келуінің және болуының,
сондай-ақ олардың Қазақстан
Республикасынан кетуінің тәртібіне
1-қосымша
Аккредиттеу картасының нысаны
Ескерту. 1-қоысмша 2011.02.22 бастап қолданысын тоқтатты - ҚР Үкіметінің 2010.10.19 № 1075 Қаулысымен.
Шетелдіктердің Қазақстан
Республикасына келуінің және болуының,
сондай-ақ олардың Қазақстан
Республикасынан кетуінің тәртібіне
2-қосымша
Сәйкестендіру картасының нысаны
Ескерту. 2-қоысмша 2011.02.22 бастап қолданысын тоқтатты - ҚР Үкіметінің 2010.10.19 № 1075 Қаулысымен.