Об утверждении Плана развития акционерного общества "Казпочта" на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года N 98
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Казпочта" на 2005-2007 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительств
Республики Казахстан
от 3 февраля 2005 года N 98
План развития
акционерного общества "Казпочта
на 2005-2007 годы
1. Доклад о состоянии и перспективах развития
акционерного общества "Казпочта"
1.1 Введение
Настоящий План развития акционерного общества "Казпочта" (далее - Общество) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О почте", Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", Программой развития почтово-сберегательной системы Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2004 года N 1077.
В настоящем Плане развития акционерного общества "Казпочта" определены цели и задачи на 2005-2007 годы, намечены пути их достижения, исходя из достигнутых результатов деятельности, а также обозначены перспективы развития Общества.
Миссия Общества заключается в обеспечении свободного доступа почтово-сберегательных услуг на всей территории Казахстана на высоком качественном уровне.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1940 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи и его дочерних государственных предприятий" было создано открытое акционерное общество "Казпочта" со 100-процентным государственным участием, которое было зарегистрировано с общим капиталом на сумму 903,66 млн. тенге. Акционирование обеспечило расширение самостоятельности в эксплуатационной и планово-экономической областях деятельности, привлечении инвестиций на развитие и модернизацию региональной сети.
Учредителем Общества является Правительство Республики Казахстан в лице Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 "О вопросах Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи" право владения и пользования государственным пакетом акций Общества было передано Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи. Созданный первоначально уставный капитал Общества был сформирован в виде зданий и сооружений. Отсутствие средств на фоне тяжелого финансового положения затрудняло процесс стабилизации почтовой отрасли и формирование почтово-сберегательной системы в Казахстане. Для выхода из сложившейся ситуации решением Правительства Республики Казахстан были выделены средства из республиканского бюджета на увеличение уставного капитала Общества в 2002 году в сумме 643,1 млн. тенге и в 2004 году - 400 млн. тенге. Это позволило начать этап модернизации материально-технической базы и развитие инфраструктуры в сельской местности.

"Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 3 ақпандағы N 98 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 3 ақпандағы
N 98 қаулысымен
бекітілген
"Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған жоспары
1. "Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың
жай-күйi мен перспективалары
1.1. Кiрiспе
Осы "Қазпочта" акционерлік қоғамын (бұдан әрі - Қоғам) дамыту жоспары "Почта туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы  Заңына , "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына , "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы  Заңына , "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы  Заңына және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 20 қазандағы N 1077  қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасының почта-жинақ жүйесiн дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес әзiрлендi.
Осы "Қазпочта" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Қоғам) дамыту жоспарында 2005-2007 жылдарға арналған мақсаттар мен мiндеттер айқындалған, қызметiнiң қол жеткiзген нәтижелерiне сүйене отырып, оларға жету жолдары жоспарланған, сондай-ақ Қоғам дамуының перспективалары белгiленген.
Қоғамның миссиясы Қазақстанның барлық аумағында жоғары сапалы деңгейде почта-жинақ қызмет көрсетулерiне еркiн қол жетiмдiктi қамтамасыз етуден тұрады.
"Республикалық мемлекеттік почта байланысы кәсiпорнын және оның еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1940   қаулысына сәйкес 903,66 млн. теңге сомасындағы жалпы капиталмен тiркелген, мемлекет 100% қатысатын "Қазпочта" ашық акционерлік қоғамы құрылды. Акционерлеу қызметтiң пайдаланымдық және жоспарлау-экономикалық салаларында дербестiгiн кеңейтудi, өңiрлiк желiлердi дамыту және жаңғырту үшiн инвестициялар тартуды қамтамасыз еттi.
Қоғамның құрылтайшысы болып Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi тұлғасындағы Қазақстан Республикасының Үкiметi табылады. "Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 шiлдедегі N 724  қаулысымен Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттігіне берілді. Қоғамның бастапқыда құрылған жарғылық капиталы ғимараттар мен құрылыстар түрiнде қалыптасқан. Қиын қаржылық жағдайда қаржының болмауы Қазақстанның почта саласының тұрақтану процесі мен почта-жинақ жүйесiнiң қалыптасуын қиындатты. Қалыптасқан жағдайдан шығу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен республика бюджетiнен Қоғамның жарғылық капиталын арттыру үшiн 2002 жылы 643,1 млн. теңге және 2004 жылы - 400 млн. теңге сомасында қаражат бөлiнген болатын. Бұл материалдық-техникалық базаны жетiлдiрудiң және ауылдық жерлерде инфрақұрылымды дамытудың жаңа кезеңiн бастауға мүмкiндiк бердi.

В настоящее время в Обществе действует трехуровневая система управления (схема 1), 1 уровень которого состоит из центрального аппарата, осуществляющего прямое руководство областными филиалами, организацию и координацию работы почты на республиканском уровне и представляющего почту на международном уровне.
Ко 2-му уровню отнесены: 14 областных филиалов, Алматинский филиал "Алматинский почтамт", Астанинский филиал "Астанинский почтамт", филиал "Республиканская служба специальной связи", филиал "Алматинское отделение перевозки почты", филиал "Отделение перевозки почты г. Астана", филиал "Почтаснаб".
3-й уровень образуют 20 городских узлов почтовой связи (далее - ГУПС) и 155 районных узлов почтовой связи (далее - РУПС), которые подчиняются областным филиалам и обеспечивают прием, обработку, транспортировку и вручение всех видов почтовых отправлений на территории городов, районов. Областные филиалы, ГУПСы и РУПСы осуществляют функции управления, координации и контроля за деятельностью 613 городских отделений почтовой связи (далее - ГОПС) и 2756 сельских отделений почтовой связи (далее - СОПС), а также пунктов почтовой связи (далее - ППС).
Схема 1
Структура управления АО "Казпочта"
(см. бумажный вариант)
Структура центрального аппарата построена с учетом функциональной направленности деятельности подразделений и включает семь департаментов, восемь управлений, 2 отдела и 2 службы (схема 2). Структура центрального аппарата состоит из центров доходности (подразделения, координирующие производственную деятельность) и центров поддержки (управленческие и обслуживающие подразделения).
Схема 2
Структура Центрального аппарата Общества
(см. бумажный вариант)
Учитывая специализацию деятельности Общества, к центрам доходности отнесены подразделения, координирующие следующие виды деятельности: оказание услуг почтовой связи и филателии, организация перевозки почты, оказание финансовых и агентских услуг.
Центры поддержки включают подразделения, осуществляющие: деятельность на рынке государственных ценных бумаг, контроль за ликвидностью и управление активами и пассивами; контроль за деятельностью информационной системы, разработку и внедрение программных продуктов; бюджетное планирование и контроль за его исполнением, вопросы труда, стратегическое планирование и маркетинг; формирование учетной политики и финансовой отчетности Общества; правовое и документационное обеспечение; ведение субкорреспондентских счетов региональных подразделений; ведение взаиморасчетов за международный почтовый обмен; обеспечение почтовой безопасности; сотрудничество с зарубежными почтовыми администрациями и организациями; аудит финансово-хозяйственной деятельности.
Схема управления Обществом представляет собой иерархическую систему, основанную на подчиненности субъектов управления низшего звена высшему. Высший орган управления обеспечивает общее управление Обществом на основе установления приоритетов и стратегических направлений развития. Управляющее воздействие формируется в виде соответствующих решений, направленных на координацию деятельности всех управляемых подсистем по наиболее эффективной реализации задач экономического развития.
Общество, являясь объектом управления со стороны государственных органов, в свою очередь, осуществляет функции управления по отношению к входящим в его состав филиалам, структурным единицам и подразделениям. На данном уровне осуществляется конкретизация задач, а также формируется система оперативно-производственного управления объектами, процессами и ресурсами компании. Филиалы не являются юридическими лицами, в то же время они для выполнения своих производственных функций наделены имуществом, которое учитывается на их отдельном балансе, входящем в баланс Общества.
Таким образом, учитывая особую социальную значимость деятельности компании, выбранная модель управления обеспечивает необходимую оперативно-хозяйственную самостоятельность, расширение которой способствует повышению эффективности производственной деятельности, увеличению спектра предоставляемых услуг и улучшению качества их предоставления.
1.2 Анализ рынка
Главной особенностью, обеспечивающей перспективность развития почтового рынка, является доступность услуг почтовой связи, достигаемая благодаря наличию широкой региональной сети и невысоких тарифов. Однако развитие альтернативных видов связи и появление коммерческих организаций, обеспечивающих высокую скорость обработки почтовых отправлений и их доставки, требует решения задач по развитию новых и нетрадиционных услуг, улучшению качества их предоставления на базе современного оборудования и технологий.

Қазiргі уақытта Қоғамда 1-шi деңгейi облыстық филиалдарды тiкелей басқаруды, почтаның жұмысын республикалық деңгейде ұйымдастыру мен үйлестірудi жүзеге асыратын және почтаны халықаралық деңгейде бiлдiретiн орталық аппараттан тұратын үш деңгейлi (1-схема) басқару жүйесi жұмыс істейді.
2-ші деңгейге 14 облыстық филиал, "Алматы почтамты" Алматы филиалы, "Астана почтамты" Астана филиалы, "Республикалық арнайы байланыс қызметi" (бұдан әрi - РАБҚ) филиалы, "Алматы почта тасымалдау бөлiмшесi" филиалы, "Астана қ. почта тасымалдау бөлiмшесi" "Почтажабдықтау" филиалы.
3-ші деңгейдi облыстық филиалдарға бағынатын және қалалар, аудандар аумақтарында почта жөнелтiмдерiнiң барлық түрлерiн қабылдауды, өңдеудi, тасымалдауды және табыс етудi қамтамасыз ететін почта байланысының 20 қалалық торабы (бұдан әрi - ҚПБТ) мен почта байланысының 155 аудандық тораптары (бұдан әрi - АПБТ) құрайды. Облыстық филиалдар, ҚПБТ және АПБТ 613 қалалық (бұдан әрi - ҚПББ) және 2756 селолық почта байланысы бөлiмшелерiнiң (бұдан әрi - АПББ), сондай-ақ почта байланысы пункттерiнiң (бұдан әрi - СПБП қызметiн басқаруды, үйлестiрудi және бақылауды жүзеге асырады.
1-схема
"Қазпочта" АҚ басқару құрылымы
(қағаз мәтініне қараңыз)
Орталық аппараттың құрылымы қызметтерiнiң функционалды бағыттылығы ескерiлген бөлiмшелерден құрылған және де жетi департамент, сегiз басқарма, екi бөлiм мен екi қызметтен тұрады (2-схема). Орталық аппарат құрылымы табыстылық орталығы (өндiрiс қызметiн үйлестiрушi бөлiмше) мен қолдау орталығынан (басқарушы және қызмет көрсетушi бөлiмше) тұрады.
Қоғам қызметiнiң мамандануын ескере отырып, табыстылық орталығына мынадай қызмет түрлерiн үйлестiрушi бөлiмшелер жатқызылған: почта байланысы және филателия қызметтерiн көрсету; почтаны тасымалдауды ұйымдастыру; қаржылық және агенттiк қызметтердi көрсету.
2-схема
Қоғамның Орталық аппаратының құрылымы
(қағаз мәтініне қараңыз)
Қолдау орталығы мемлекеттiк бағалы қағаздар рыногындағы қызмет, олардың өтiмділігiн бақылау және актив пен пассивтi басқару; ақпараттық жүйенiң қызметiн бақылау, бағдарламалық өнiмдi әзiрлеу және енгiзу; бюджеттiк жоспарлау және оның орындалуын бақылау, еңбек мәселелерi, стратегиялық жоспарлау және маркетинг; Қоғамның қаржы есептiлігі мен есептілік саясатын қалыптастыру; құқықтық және құжаттық қамтамасыз ету; өңiрлiк бөлiмшелердiң субкорреспонденттiк есебiн жүргiзу; халықаралық почта айырбасы үшiн өзара есеп айырысуды жүргiзу; почта қауiпсiздiгін қамтамасыз ету; шетел почта әкiмшiлiктерi және ұйымдарымен ынтымақтастық; қаржы-шаруашылық қызметiнiң аудиты.
Қоғамның басқару жүйесi басқару субъектiлерiнiң төменгі буыны жоғарғы буынына бағынушылығына негiзделген иерархиялық жүйе болып саналады. Басқарудың жоғарғы органы дамытудың басымдықтары мен стратегиялық бағыттарын белгiлеу негiзiнде жалпы Қоғамды басқаруды қамтамасыз етедi. Басқару ықпалы экономикалық даму мiндеттерiн ең тиiмдi жолмен жүзеге асыру бойынша барлық басқарылатын iшкi жүйе қызметiн үйлестiруге бағытталған, тиiстi шешiмдер түрiнде тұжырымдалады.
Қоғам мемлекеттiк органдардың тарапынан басқару объектiсi бола тұра өз құрамына кiретiн филиалдар, құрылымдық бiрлiктер мен бөлiмшелерге қатысты басқару мiндеттерiн жүзеге асырады. Осы деңгейде мiндеттердi нақтылау жүзеге асырылады, сондай-ақ компанияның объектiлерiн, процестерi мен ресурстарын басқарудың жедел-өндiрiстiк жүйесi қалыптастырылады. Филиалдардың заңды тұлға ретiнде құқықтары жоқ, бiрақ оларға өз өндiрiстiк мiндеттерiн орындау үшiн жеке балансында және Қоғам балансында есептелген мүлiктер үлесiне берiлген.
Сонымен компания қызметiнiң ерекше әлеуметтiк маңыздылығын ескере отырып, таңдалған басқару моделi қажеттi шұғыл-шаруашылық дербестiгiн қамтамасыз етедi, оның аясын кеңейту өндiрiс қызметiнiң тиiмдiлігін көтеруге, көрсетiлетiн қызмет спектрiн арттыруға және олардың сапасын жақсартуға мүмкiндiк туғызады.
1.2. Рынокты талдау
Почта рыногын дамытудың болашағын қамтамасыз ететiн ең басты ерекшелiгi почта байланысы объектiлерiнiң кеңiнен тармақталған желілерiнiң және тарифтерiнiң төмен болуының арқасында почта байланысы қызметiнiң қолжетiмдігі болып табылады. Бiрақ, байланыстың баламалы түрлерiн дамыту және почта жөнелтiмдерiн өңдеу және жеткiзудiң жоғары шапшаңдығын қамтамасыз ететiн коммерциялық ұйымдардың дамуы жаңа және дәстүрлi емес қызмет түрлерiн дамыту жаңа жабдықтар мен технологиялар негiзiнде оларды ұсыну сапасын жақсарту жөнiндегi мiндеттердi шұғыл шешудi талап етедi.

На рынке курьерских услуг Казахстана присутствует более 30 компаний, в том числе такие крупные международные как "DHL", "FedEx", "TNT", "UPS", "OCS", "Pony Express", а также целый ряд отечественных компаний, предоставляющих услуги в отдельных областных центрах Казахстана. Указанные компании осуществляют свою деятельность в Казахстане уже в течение 7-8 лет и составляют серьезную конкуренцию Национальному оператору почты. Доминирующее положение на рынке курьерских услуг занимает "DHL", остальная доля приходится на других операторов. Доля Общества на рынке составляет 15 %.
Сегодня на рынке услуг по распространению печатной продукции, наряду с Обществом работают такие альтернативные структуры, как ТОО СП "Аргументы и факты - Казахстан", ЗАО "Евразия пресс", ЗАО "Эврика-пресс", АО ГУРП "Дауыс", ТОО "Бико", ТОО "Бурда-Алатау пресс", а также другие компании, работающие на уровне отдельных областных центров. При редакциях областных газет созданы подразделения, которые занимаются распространением не только местных газет, но и республиканских и российских изданий. Если ранее тиражи по принятой подписке альтернативными структурами доставлялись через филиалы Общества, то на сегодняшний день они создают собственные службы по доставке печати. При этом Общество продолжает оставаться самым крупным субъектом на рынке услуг по распространению печати и подписке: на его долю приходится около 85 % тиражей подписных периодических печатных изданий, распространяемых в республике.
На рынке денежных переводов основными участниками рынка являются Western Union, MoneyGram, Contact (АКБ "Русславбанк" - Российская Федерация) и Анелик (ООО "Банк Анелик" - Армения). Среди казахстанских участников выделяются следующие банки второго уровня: АО "Банк ЦентрКредит", АО "Народный Банк Казахстана", АО "Банк Каспийский" и другие. Доля Общества на рынке незначительна и составляет менее 1 %.
До 2000 года на рынке социальных выплат доминирующее положение занимал Народный сберегательный банк. В настоящее время его доля составляет 51 %, а Общества - 47 %. При этом 100 % выплат в сельских населенных пунктах республики приходится на Общество.
Таким образом, рынок почтово-сберегательных услуг в Казахстане характеризуется высоким уровнем конкуренции исключительно на городское уровне. В сельской местности Общество является практически единственным участником рынка почтовых и финансовых услуг.
Клиентами Общества являются:
население;
государственные органы;
бюджетные организации;
коммерческие структуры;
иностранные представительства, посольства и отдельные иностранные лица, пребывающие на территории Республики.
1.3 Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2002-2004 годы
За 2003 год Обществом было принято 16,2 млн. единиц письменной корреспонденции, что превысило уровень 2002 года на 7,4 %, количество принятых посылок, соответственно, 1,2 млн. единиц или на 3,8 %, периодических изданий - 129,5 млн. единиц или на 38,4 %. В 2004 году Обществом планируется сохранение наметившейся в 2002-2003 годах тенденции роста платного почтового обмена, а также выплат пенсий и пособий и почтовых переводов денег. В 2004 году ожидается увеличение объема исходящего платного обмена на 3,8 %, в том числе: объемы письменной корреспонденции ожидается увеличить на 29,6 % к уровню 2003 года; объем посылок - на 8,3 %; объем периодических изданий - на 0,8 %; объем услуг ускоренной почты - на 3,1 %; объем выплаты пенсий - на 2,6 %; а также объем денежных переводов - на 2,6 %. (таблица 1).
Таблица 1
Динамика исходящего платного обмена
N
п/п
Наименование
2002 г.
отчет
2003г.
отчет
2004 г.
оценка
2004 г.
к 2003 г.
в %
1
Количество исходящего
платного обмена (млн.ед.),
в том числе:

Қазақстанның курьерлiк қызмет көрсету рыногында 30-дан астам компания, соның iшiнде мынадай халықаралық iрi компаниялар "DHL", "FedEx", "TNT", "UPS", "OCS", "Роnу Express", сондай-ақ Қазақстанның жекелеген облыс орталықтарында қызмет көрсететiн бiрқатар отандық компаниялар бар. Аталған компаниялар өз қызметтерiн Қазақстанда 7-8 жыл көлемiнде жүзеге асырып жүр және Ұлттық почта операторына салмақты бәсекенi құрайды. Курьерлiк қызметтер рыногында "DHL" басым үлеске ие, қалған үлес басқа операторларға тиедi. Рыноктағы Қоғамның үлесi 15% құрайды.
Бүгін баспа өнiмдерiн тарату бойынша қызмет көрсетулер рыногында Қоғаммен қатар басқа мынадай "Аргументы и факты" ЖШС БК, "Евразия пресс" ЖШС, "Эврика-пресс" ЖАҚ, "Дауыс" БТММ АҚ, "Бико" ЖШС, "Бурда-Алатау пресс" ЖАҚ сияқты баламалы құрылымдар, сондай-ақ жекелеген облыс орталықтарында қызмет көрсететiн басқа да компаниялар жұмыс iстеуде. Облыстық газеттердiң редакцияларында Қоғамның облыстық филиалдарына бәсекелестiк тудыратын, жергілiктi газеттердi таратып қана қоймай, республикалық және ресейлiк басылымдарды да тарататын бөлiмшелер құрылған. Егер бұрындары баламалы құрылымдар қабылдайтын жазылымдар Қоғамның филиалдары арқылы жеткiзiлсе, бүгінде осындай басылымдарды жеткiзетiн жекеменшік қызметтер құрылуда. Бұл ретте Қоғам басылымдар мен жазылымдарды тарату бойынша қызмет көрсету рыногының ең iрi субъектiсi болып қала бередi: оның үлесiне республика аумағында таралатын мерзiмдi баспа басылымдар таралымының 85% тиедi.
Ақша аударымдар рыногында рыноктың негiзгі қатысушылары болып Western Union, MoneyGram, Contact (АКБ "Русслаабанк" - Ресей Федерациясы) және Анелик ("Банк Анелик" ЖШБ - Армения) табылады. Қазақстандық қатысушылар арасында мынадай екiншi деңгейдегi банктер бөлiнiп шығуда: "ЦентрКредит Банкі" АҚ "Қазақстан Халық Банкi" АҚ, "Каспийский Банкi" АҚ және басқалар. Рынокта Қоғамның еншiсi болмашы және 1%-дан төмен.
2000 жылға дейiн әлеуметтiк төлемдер рыногында Халықтық жинақ банкі басым үлеске ие болып келдi. Қазiргi уақытта оның үлесi 51%-ды құрайды, ал Қоғамдiкi - 41%. Республиканың ауылдық елдi мекендерiнде төлемдердің 100% Қоғам жүргiзедi.
Осылайша, Қазақстанның почта-жинақ қызмет көрсету рыногы тек қана қала деңгейiнде ғана жоғары бәсекелестiкпен сипатталады. Селолық жерлерде Қоғам почта және қаржы қызмет көрсетулер рыногының жалғыз қатысушысы болып табылады.
Қоғамның клиенттері:
халық;
мемлекеттік органдар;
бюджеттік ұйымдар;
коммерциялық құрылымдар;
шетел өкілдіктері, елшіліктер мен Қазақстан аумағындағы жеке шетел тұлғалары.
1.3. 2002-2004 жылдың өндірiстiк-қаржылық қызметiн талдау
2003 жылы Қоғаммен қабылданған жазба хат-хабарлар саны 16,2 млн. құрады, бұл 2002 жылғы деңгейден 7,4% асты, алдыңғы жылғы деңгейдi сақтап, жеткiзiлген сәлемдемелер саны 1,2 млн. сәлемдеменi немесе 3,8%, мерзiмдi басылымдар - 129,5 млн. бiрлiк немесе 38,4% құрады. 2004 жылы Қоғам мерзiмдi басылымдардың почта алмасуын төмендетудi, сондай-ақ 2002-2003 жылдары жазбаша хат-хабарлар, зейнетақы мен жәрдемақыларды төлеу және почталық ақша аударымдары бойынша ақылы алмасудың өсу тенденциясын сақтауды жоспарлауда.
2004 жылы шығыс ақылы айналым көлемiнiң 2,9% өсуi күтілуде, оның iшiнде: жазбаша хат-хабарлардың көлемдерiн 2003 жылдың деңгейiнде 29,6% көбейту күтiлуде; сәлемдемелердiң көлемi - 8,3%; мерзiмдi басылымдардың көлемi - 0,8%; жедел почта қызметтерi - 3,1%; зейнетақы төлеу көлемi - 2,6%; сонымен қатар ақша аударымдарының көлемi - 2,6%. (1 кесте)
1-кесте
Шығыс ақылы айналымының серпiнi
P/c
N
Атауы
2002
жылғы
есеп
2003
жылғы
есеп
2004
жылғы
бағалау
2003 жылға
шаққанда
2004 жылы %
1
Шығыс ақылы айналымының
саны (млн.бiрлiк), оның
iшiнде:

В 2003 году количество принятых почтовых переводов денег составило 0,78 млн. ед., что превысило уровень 2002 года на 11,4 % на общую сумму 4,8 млрд. тенге. В 2004 году количество принятых почтовых переводов денег планируется в количестве 0,8 млн. единиц с увеличением сумм почтовых переводов денег на 2,1 %.
В 2003 году произошло увеличение объемов финансовых операций по сравнению с 2002 годом: выплаченной заработной платы сторонним организациям - на 30,4 %; принятых коммунальных платежей - в 4,5 раз; принятых почтовых денежных переводов - на 11,4 %.
В 2003 году было открыто 1340 новых счетов юридических лиц и общее количество счетов составило 2555 единиц. Предпринятые меры позволили Обществу предоставлять уже большему количеству клиентов расширенный комплекс финансовых услуг по территориальному охвату и в плане повышения качества.
По состоянию на 1 января 2004 года депозитная база Общества по сравнению с уровнем 2002 года возросла на 83,2 % и составила 1381,0 млн. тенге.
В результате активизации деятельности, нацеленной на формирование эффективно функционирующей отечественной почтово-сберегательной системы, было стабилизировано финансовое положение компании (таблица 2).
Таблица 2
Основные показатели финансово-производственной

2003 жылы қабылданған почталық ақша аударымдары 0,78 млн. бiрлiктi құрады, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 11,4%-ға асып 4,8 млрд. теңгенi құрады. 2004 жылы қабылданған почталық ақша аударымдарының мөлшерiн почталық ақша аударымдары сомасын 2,1 % өсiру арқылы 0,8 млн. бiрлiкке жеткiзу жоспарлануда.
2003 жылы 2002 жылмен салыстырғанда қаржылық операциялардың көлемi ұлғайды: көлденең ұйымдарға төленген жалақы - 30,4%, яғни 25,96 млрд. теңгенi құрады; қабылдап алынған коммуналдық төлемдер - 4,5 есе; қабылдап алынған почталық ақша аударымдары - 11,4% құрады.
2003 жылы заңды тұлғалардың 1340 жаңа шоттары ашылды және шоттардың жалпы саны 2555 бiрлiктi құрады. Қолданған шаралар Қоғамға саны көбейген клиенттерге аумақтық шеңберде және сапа көтеру шеңберiнде кеңейтілген қаржылық қызметтер кешенiн ұсынуға мүмкiндiк бердi.
2004 жылдың 1 қаңтарына дейiнгi жағдайына Қоғамның депозиттiк базасы 2002 жылмен салыстырғанда 83,2%-ға өстi және 1381,0 млн. теңгенi құрады.
Тиiмдi жұмыс iстейтiн отандық почта-жинақ жүйесiн қалыптастыруға бағытталған қызметтi жандандыру нәтижесiнде, компанияның қаржылық жағдайы тұрақталды. (2 кесте)
2-кесте

121,5
5
EMS-отправления
176,6
238,4
135,0
Прочие почтовые услуги
100,9
166,8
165,3
Структура доходов от предоставления финансовых услуг представлена следующим образом: доля доходов от выплаты денег физическим лицам - 49,3 %, денежных переводов 19,7 %, приема коммунальных и иных платежей - 10,3 %, прочих услуг - 20,7 %.
1.4 Мероприятия, проводимые акционерным обществом
"Казпочта", в том числе: в соответствии со Стратегией индустриально-
инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы,
утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года
N 1096 "О Стратегии индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2003-2015 годы" (далее - Стратегия),
государственными и отраслевыми программами
Учитывая определяющую роль информационных и телекоммуникационных технологий для достижения динамичного развития и повышения конкурентоспособности почтово-сберегательных услуг, Обществом были проведены следующие мероприятия:

121,5
5
EMS-жөнелтімдері
176,6
238,4
135,0
Басқа да почталық
қызмет көрсетулер
100,9
166,8
165,3
Қаржы қызметтерiн ұсынудан түскен табыстар құрылымы келесі түрде берілген: заңды тұлғаларға ақша төлеуден түскен табыстардың үлесi - 49,3%, ақша аударымдарынан 19,7%, коммуналдық және басқа да төлемдерден - 10,3%, басқа қызмет көрсетулерден - 20,7%.
1.4. "Қазпочта" акционерлiк қоғам өткiзетiн,
оның iшiнде: Қазақстан Республикасы Президентiнiң
"Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық
дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы"
2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық
дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясына
(бұдан әрi - Стратегия), мемлекеттiк және салалық
бағдарламаларға сәйкес өткiзiлетiн iс-шаралар
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың анықтаушы ролiн ескере отырып почта-жинақ қызметтерiнiң бәсекелестiкке қабілеттігiн арттыру және қарқынды дамуын қамтамасыз ету үшiн, Қоғаммен келесi шаралар өткiзiлген болатын:

1.4.1 Информационные технологии
В настоящее время все районные и городские узлы почтовой связи республики оснащены компьютерной техникой, проведены в полном объеме мероприятия по организации "последней мили" проекта модернизации почтовой связи на основе спутниковых терминалов. В 2003 году Обществом были завершены мероприятия по установке и запуску наземной спутниковой станции Dialaw@y IP в 196 подразделениях Общества; функционирует высокоскоростной канал для электронной почты; построена единая корпоративная информационная сеть Общества.
В январе 2003 года началось поэтапное внедрение корпоративной информационной системы Общества (КИС). По каналам Интернет получены все лицензии на использование программного обеспечения в части банковских услуг. В течение 2003 года внедрено 4 модуля по банковской деятельности:
расчетно-кассовое обслуживание, клиенты и счета, доставка сообщений и платежная система.
Протестированы конвертеры между интегрированными между собой модулями вспомогательной и генеральной бухгалтерии, произведена синхронизация плана счетов во фронт-офисной и бэк-офисной частях.
1.4.2 Телекоммуникации
Обществом создана автоматизированная информационно-технологическая сеть, позволяющая предоставлять интегрированные услуги с малыми сроками их передачи и высокой степенью информационной защиты.
В 2002 году в 9 областных филиалах введены в строй мини-АТС, позволившие снизить расходы на услуги связи, в том числе и на междугородние переговоры. В 2003 году был расширен парк мини-АТС и распределен по областным филиалам Общества. Таким образом, в целом по Обществу функционируют в промышленном режиме 17 мини-АТС.
1.4.3 Программное обеспечение
В составе программного комплекса "Аманат-почта" внедрен новый программный модуль "Международные переводы", имеющий интерфейс с системой международных переводов IFS по линии Всемирного Почтового Союза, а также модули "Подписка" и "Ускоренные переводы". Доработано программное обеспечение по обработке транспортных файлов из филиалов с целью формирования статистики принятых и обработанных платежей (улучшение сервиса для исполнителей).
Согласно постановлениям Национального Банка РК и в рамках подготовки к выплате пенсий зачислением сумм в формате МТ102 обновлена версия программы "Операционный день".
Во всех областных филиалах введена в эксплуатацию система слежения за прохождением внутренних и международных EMS-отправлений по территории РК. Программа обеспечивает обязательную регистрацию информации по исходящим и входящим отправлениям. Данные отражаются на сайте Общества и доступны всем клиентам. В настоящее время идет подготовка к внедрению аналогичной системы по международным регистрируемым отправлениям.
Кроме того, внедрено программное обеспечение для составления проектно-сметной документации. В 2003 году закуплено программное обеспечение автоматизированных систем "Прием - SWIFT файлов", "Учет отчислений в пенсионные фонды", в настоящее время ведется их внедрение в подразделениях Общества.
В целях защиты компьютерной сети Общества от проникновения вирусов закуплена и установлена новая антивирусная программа, которая осуществляет ежедневное обновление базы данных вирусов.
1.5 План развития на 2005-2007 годы,
с выделением 2005 года
1.5.1 Цели и задачи

1.4.1 Ақпараттық технологиялар
Қазiргi кезде республиканың барлық аудандық және қалалық почталық байланыс тораптары компьютерлiк техникамен жарақталды, жерсерiктiк терминалдар негiзiнде почта байланысын жаңғырту жобасының "соңғы милiн" ұйымдастыру бойынша шаралар толық көлемде өткiзiлдi. 2003 жылы Қоғаммен Dialaw@у IP жерүстi жерсерiктiк станциясын Қоғамның 196 бөлiмшелерiнде қондыру және ұшыру бойынша шаралар аяқталды; электронды почтаға арналған жоғары жылдамдықтағы арна жұмыс iстейдi; Қоғамның бiрыңғай корпоративтiк ақпараттық желiсi салынды.
2003 жылдың қаңтарында Қоғамның корпоративтiк ақпараттық жүйесiн (КАЖ) кезең-кезеңмен енгiзу басталды. Интернет арналары арқылы банктiк қызметтер бөлiктерiнде бағдарламалық қамтамасыз етудi пайдалануға барлық лицензиялар алынды. 2003 жылдың iшiнде банктiк қызмет бойынша 4 модуль енгiзiлдi: есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету, клиенттер және шоттар, хабарламаларды жеткiзу және төлем жүйесi.
Қосалқы және бас бухгалтерия модульдерiнiң өзара интегралданған конвертерлерi сынақтан өткiзiлдi, фронт-кеңсе және бэк-кеңсе бөлiктерiндегі шоттардың жоспарына синхрондау жүргiзiлдi.
1.4.2 Телекоммуникациялар
Қоғам қысқа тарату мерзiмi мен ақпараттық қорғаудың жоғары дәрежесiмен интегралдық қызметтер көрсетуге мүмкiндiк беретiн автоматты ақпараттық-технологиялық желiсiн құрды.
2002 жылы 9 облыстық филиалдарда байланыс қызметтерiне, сонымен қатар қалааралық сөйлесулерге шығынның қысқаруына мүмкiндiк берген шағын АТС қатарға қосылды. 2003 жылы шағын АТС паркi кеңейтiп және Қоғамның облыстық филиалдарына бөлiндi. Жалпы Қоғам бойынша өнеркәсiптiк режимде 17 шағын АТС жұмыс iстейдi.
1.4.3 Бағдарламалық қамтамасыз ету
"Аманат-почта" бағдарламалық кешенiнде Халықаралық Почта Байланысы жолдары арқылы IFS халықаралық аударымдар жүйесiмен интерфейсi бар "Халықаралық аударымдар" бағдарламалық модулi, сонымен қатар "Жазылу" және "Жеделдетiлген аударымдар" модульдерi енгізiлдi. Қабылданған және өңделген төлемдер (орындаушылар үшiн сервистi жақсарту) статистикасын қалыптастыру мақсатында файлдардан көлiктiк файлдарды өңдеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету жасалынып бiттi.
ҚР Ұлттық Банкiнiң жарғысына сәйкес және MT102 форматында сомаларды қосумен зейнетақыларды төлеуге дайындық шеңберiнде "Операциялық күн" бағдарлама версиясы жаңартылды.
Облыстық филиалдардың барлығында ҚР аумағы бойынша iшкi және халықаралық EMS-жөнелтiмдерiнiң өтуiне тексеру жүргізу жүйесi пайдалануға берiлдi. Бағдарлама ақпараттың кiрiс және шығыс жөнелтiмдерi бойынша мiндеттi түрде тiркелуiн қамтамасыз етедi. Мәлiметтердi Қоғамның сайтынан көруге болады және оған барлық клиенттердiң қолы жетiмдi. Қазiргі уақытта халықаралық тiркелетiн жөнелтiмдер бойынша ұқсас жүйенi енгiзуге дайындық жүрiп жатыр.
Бұдан өзге, жобалық-сметалық құжаттаманы жасауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету енгiзiлдi. 2003 жылы "SWIFT-файлдарын қабылдау", "Зейнетақы қорларына аударымдарды есепке алу" автоматтандырылған жүйелерiн бағдарламалық қамтамасыз ету сатып алынды, қазiргi уақытта оларды Қоғамның бөлiмшелерiне енгiзу жүргiзiлуде.
Қоғамның компьютерлiк желiсiн вирустардың кiруiнен қорғау мақсатында вирустардың деректер базасын күнделiктi жаңартуды жүзеге асыратын жаңа вирусқа қарсы бағдарлама сатылып алынды және орнатылды.
1.5. 2005 жылды бөлек көрсете отырып, 2005-2007
жылдарға "Қазпочта" акционерлiк қоғамның даму жоспары
1.5.1. Мақсаттары мен мiндеттерi

В процессе формирования в Казахстане почтово-сберегательной системы в период 2000-2003 годов во всех отделениях Общества была организована деятельность по оказанию почтовых, финансовых и агентских услуг. Для обеспечения динамичного развития Общества на рынке почтово-сберегательных услуг в настоящем Плане определены цель и ключевые задачи на ближайшую перспективу.
Целью Общества на ближайшие три года является развитие региональной инфраструктуры, способной обеспечить свободный доступ к почтово-сберегательным услугам, предоставляемым на высоком качественном уровне.
Для достижения поставленной цели необходимо решение следующих задач:
модернизация материально-технической базы Общества и внедрение современных технологий;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг;
расширение спектра оказываемых услуг и создание технологической базы для внедрения современных банковских продуктов и Интернет-ориентированных услуг;
формирование финансовых механизмов для развития почтово-сберегательных услуг;
внедрение современных технологий управления.
В связи с этим в 2005 году основная цель направлена на модернизацию материально- технической базы Общества, как основы для улучшения качества предоставления почтово-сберегательных услуг и повышения их конкурентоспособности.
В связи с этим намечено решение следующих задач:
развитие региональной сети на городском, районном и сельском уровнях;
внедрение современных технологий управления на основе построения корпоративной информационной системы;
совершенствование нормативной правовой базы, формирование методологической базы, регламентирующей деятельность Общества по предоставлению новых видов услуг.
В области развития международного сотрудничества с зарубежными организациями и почтовыми администрациями Обществом определены следующие направления:
развитие сотрудничества с органами Всемирного почтового союза, региональными почтовыми союзами, иностранными почтовыми администрациями для сохранения и развития единой почтовой территории, обучения работников отрасли;
разработка и введение контрольных сроков пересылки почтовых отправлений авиа- и наземным транспортом между Республикой Казахстан и зарубежными государствами;
участие Общества в проверках фактических сроков прохождения почтовых отправлений, проводимых Международным бюро Всемирного почтового союза.
1.5.2 Выбор путей достижения поставленных задач
Для осуществления модернизации и обновления материально-технической базы, внедрения современных технологий управления, в 2005-2007 годах планируется освоить средства займа Исламского Банка Развития, предоставленного Обществу, а также за счет средств чистого дохода и средств, полученных от увеличения уставного капитала Общества за счет республиканского бюджета.
В связи с этим, в 2005-2007 годах Обществом будет проводиться работа по закупу оборудования, внедрению современных информационных и производственных технологий, совершенствованию средств коммуникаций.
Использование современных технологий и оборудования позволит повысить качество предоставления услуг и расширить их спектр. Приоритетными определены следующие мероприятия: пересмотр нормативов оценки качественных показателей эксплуатации почтовой связи и контрольных сроков доставки почтовых отправлений с целью их сокращения, оптимизация региональной сети и магистральных маршрутов.
Для успешного достижения поставленных целей в ближайшей перспективе будет уделено большое внимание расширению спектра оказываемых услуг, внедрению новых их видов, в том числе:
организация и развитие почтовой торговли по каталогам "Товары - Почтой" с предоставлением сервисных услуг в рамках системы посылочной торговли по заказам, в том числе через Интернет;
развитие агентских услуг по привлечению жилищных строительных сбережений населения;
предоставление трансфер-агентских услуг;
расширение сферы оказания агентских услуг пенсионным фондам по привлечению вкладчиков к заключению договоров и доставке извещений о пенсионных накоплениях;
развитие агентских услуг страховым организациям по заключению договоров.
Особое внимание в 2005 году будет уделено развитию Интернет-услуг путем организации пунктов коллективного доступа в Интернет. Это будет способствовать также развитию услуг филателии посредством открытия Интернет-магазина и специализированных пунктов розничной продажи филателистической продукции.
Приоритетным направлением в работе курьерской службы EMS Kazpost будет расширение пунктов приема EMS и сотрудничество в области международной ускоренной почты с крупнейшими почтовыми администрациями мира.

2000-2003 жылдар кезеңiнде Қазақстанда почта-жинақ жүйесiнiң қалыптасу процесiнде Қоғамның барлық бөлiмшелерiнде почталық, қаржылық және агенттiк қызметтердi көрсету жөнiндегi қызмет ұйымдастырылды. Қоғамның қарқынды дамуын қамтамасыз ету үшiн почта-жинақ қызметтерi рыногында осы Жоспарда жақын болашаққа негiзгi мақсат пен мiндеттер анықталды.
Қоғамның алдағы үш жылға қойған мақсаты болып жоғары сапалы деңгейде ұсынылатын, почта-жинақ қызметтерiне еркiн қолжетiмдiлiктi қамтамасыз ету мүмкiндiгi бар, аймақтық инфрақұрылымды дамыту табылады.
Алға қойған мақсаттарға жету үшiн мынадай мiндеттердi орындау қажет:
Қоғамның материалдық-техникалық базасын жаңғырту және жаңаша технологияларды енгізу;
почта-жинақ қызметтерiн көрсету сапасын көтеру;
көрсетілетiн қызмет спектрiн кеңейту және жаңаша банктiк өнiмдер мен Интернет-бағдарлы қызметтердi енгiзу үшiн технологиялық базаны құру;
почта-жинақ қызметтерiн дамыту үшiн қаржы механизмдерiн қалыптастыру;
жаңаша басқару технологияларын енгiзу.
Осыған байланысты 2005 жылы негiзгi мақсат Қоғамның материалдық-техникалық базасының почта-жинақ қызметтерiнiң сапасын жақсарту және бәсекелестік қабiлеттiгiн арттыру үшiн негiз ретiнде жаңғыртуға бағытталды.
Осыған байланысты мынадай мiндеттердi шешу жоспарланды:
Қалалық, аудандық және ауылдық деңгейлерде аймақтық желiлердi  дамыту;
Корпоративтiк ақпараттық жүйенi құру негiзiнде жаңаша басқару технологияларын енгiзу;
Нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру, жаңа қызмет түрлерiн ұсыну арқылы Қоғамның қызметiн реттейтiн әдiстемелiк базаны қалыптастыру;
Шетелдiк ұйымдармен және почталық әкiмшiлiктермен халықаралық бiрлестiк саласында Қоғаммен келесi бағыттар айқындалды:
бiрыңғай почта аумағын сақтау және дамыту, сала қызметкерлерiн оқыту үшiн Әлемдiк почта ұйымының органдарымен, аймақтық почта ұйымдарымен, шетелдiк почта әкiмшілiктерiмен ынтымақтастықты дамыту;
Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеттерi арасында почта жөнелтiлiмдерiн әуе және жерүстi көлiгiмен жөнелтудiң бақылау мерзiмдерiн жасау және енгiзу;
Қоғамның Дүниежүзiлiк почта одағының Халықаралық бюросымен өткiзiлетiн, почта жөнелтiмдерiнiң нақты өту мерзiмдерiнiң тексерулерiне қатысу.
1.5.2 Алға қойған мiндеттерге жету жолдарын таңдау
Жаңғыртуды жүзеге асыру және материалдық-техникалық базаны жаңарту, жаңаша басқару технологияларын енгiзу үшiн 2005-2007 жылдарда Қоғамға ұсынылған Ислам Даму Банкiнiң қарыз қаражаттарын игеру, сонымен қатар республикалық бюджет қаражатының есебiнен көбейген, Қоғамның жарғылық капиталы мен таза табысының қаражатынан құралған жеке қаражатын бағыттау жоспарланып отыр.
Осыған байланысты 2005-2007 жылдары Қоғаммен жабдықтар сатып алу, жаңаша ақпараттық және өндiрiстiк технологияларды енгiзу, коммуникация құралдарын жетiлдiру бойынша жұмыс жүргiзілетiн болады.
Қазiргi технологиялар мен жабдықтарды қолдану қызмет көрсетулерiн ұсыну сапасын көтеруге және оның спектрiн кеңейтуге мүмкiндiк бередi. Келесi iс-шаралардың артықшылығы анықталды: почта байланысын пайдаланудың сапалық көрсеткiштерiн бағалау нормативтерiн және почта жөнелтiмдерiнiң бақылау мерзiмдерiн оларды қысқарту мақсатында қайта қарау, өңiрлiк желiлер мен магистральдық маршруттарды оңтайландыру.
Алған қойған мақсаттарға жетiстiкпен жету үшiн жақын болашақта көрсетiлетiн қызметтер спектрiнiң кеңейуіне, олардың жаңа түрлерiн енгiзуге, сонымен қатар:
тапсырыстар бойынша сәлемдемелiк сауда жүйесiнiң шеңберiнде сервистік қызметтердi ұсына отырып "Почтамен-Тауарлар" каталогтары арқылы, сонымен қатар Интернет арқылы почталық сауданы ұйымдастыру және дамыту;
халықтың тұрғын үй құрылыс жиындарын тарту жөнiндегі агенттiк қызметтердi дамыту;
трансфер-агенттiк қызметтер ұсыну;
шарттарды бекiтуге салымшыларды тарту және зейнетақы жиындары туралы хабарламаларды жеткiзу бойынша зейнетақы қорларына агенттiк қызметтер көрсету спектрiн кеңейту;
шарттарды бекiту бойынша сақтандыру ұйымдарына агенттiк қызметтердi дамытуға үлкен көңiл бөлiнетiн болады.
2005 жылы Интернетке ұжымдық қолжетiмдi пункттер ұйымдастыру жолымен интернет-қызметтердi дамытуға ерекше назар аударылатын болады. Бұл интернет-дүкеннiң және филателистiк өнiмнiң арнайы бөлшек сауда пункттерiнiң ашылуы арқылы филателия қызметтерiнiң дамуына әсерiн тигізедi.
EMS Kazpost курьерлiк қызметiнiң жұмысындағы басым бағыт EMS қабылдау пункттерiнiң кеңейуi және халықаралық почта саласында әлемнiң iрi почта әкiмшiлiктерiмен ынтымақтастық болады.

1.5.3 Мероприятия, планируемые акционерным обществом
"Казпочта" по реализации Стратегии, государственных
и отраслевых программ
Для содействия индустриально-инновационному развитию экономики Казахстана Обществом в 2005-2007 годах планируется продолжить процесс модернизации и автоматизации технологических процессов, которые обеспечат доступ к единому информационному пространству и послужат базовой платформой технологического развития. В качестве основных мероприятий определены следующие:
завершение внедрения корпоративной информационной системы;
компьютеризация сельской региональной сети Общества;
осуществление модернизации материально-технической базы Общества и внедрение современных технологий;
создание технической и методологической основы для внедрения высокотехнологичных услуг.
В целях содействия успешной реализации государственной программы развития сельских территорий Обществом планируется внедрить современное оборудование и обновить производственные технологии, что позволит сократить разрыв по уровню обеспечения доступа к социально значимым услугам между городом и селом.
В целях обеспечения свободного доступа банковских услуг, особенно населению, проживающему в сельской местности, Обществом будет проводиться работа для получения расширенной банковской лицензии на осуществление всего спектра финансовых услуг, включая и кредитование. Также планируется расширить ассортимент депозитных услуг путем соединения вкладных продуктов с кредитными и страховыми. Кроме того, планируется активизировать деятельность Общества в сфере агентских услуг путем подключения к банковским ресурсам и услугам, а также к фондам микрокредитования населения и субъектов малого бизнеса,  создаваемым органами власти на различных уровнях.
В рамках государственной Программы развития Национальной межбанковской системы платежных карточек Обществом планируется осуществить выпуск микропроцессорных карточек и на их базе создать единую безналичную розничную платежную систему. Это позволит усовершенствовать механизм выплаты заработной платы, пенсий и социальных пособий; оптимизировать процесс сбора коммунальных платежей, оплаты услуг транспорта и связи; осуществление бюджетных (налоговых, таможенных) и иных обязательных сборов в безналичной форме, что повлечет сокращение расходов на эмиссию наличных денег.
Для реализации государственного проекта по созданию "электронного правительства" планируется усовершенствовать региональную сеть Общества путем внедрения современных телекоммуникационных и информационных технологий.
Для развития технической инфраструктуры национального рынка ценных бумаг и содействия их распространению среди населения будут проведены мероприятия по развитию трансфер-агентской деятельности на базе региональной сети Общества. Данная схема позволит вовлечь денежные средства населения в инвестирование реальных субъектов и программ развития. Привлечению и закреплению клиентов, созданию системы долгосрочного взаимовыгодного партнерства будет способствовать развитие программ поддержки индивидуальных операций на финансовых рынках, доверительное управление средствами клиента, использование передовых информационных технологий. На основе широкой сети отделений Общества в областных центрах, районах и городах Казахстана будут открыты пункты, осуществляющие прием-передачу документов между различными финансовыми институтами, действующими на рынке ценных бумаг, и их клиентами, а также пункты покупки-продажи ценных бумаг, которые позволят физическим лицам осуществлять сделки передачи прав собственности с ценными бумагами.
В рамках развития Интернет-ориентированных услуг будут внедрены проекты реализации филателистической продукции, "Интернет-подписка" и в дальнейшем проекта продажи товаров по каталогам через Интернет. Перспективным представляется также совместный с АО "Казахтелеком" проект предоставления доступа к Интернет-услугам сельскому населению.
Намеченные мероприятия позволят повысить конкурентоспособность почтово- сберегательных услуг и обеспечить дальнейшее эффективное и устойчивое развитие Общества.

1.5.3 "Қазпочта" акционерлiк қоғам жоспарлаған
Стратегияны, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды
жүзеге асыру жөнiндегi іс-шаралар
Қазақстанның индустриалды-инновациялық дамуына жәрдемдесу үшiн Қоғаммен 2005-2007 жылдарда бiрыңғай ақпараттық кеңiстiкке қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн және технологиялық дамудың базалық платформасы ретiнде қызмет ететiн технологиялық процестердi жаңғырту және автоматтандыру процесiн жалғастыру жоспарланып отыр. Негізгi iс-шаралар ретiнде мыналар анықталды:
корпоративтiк ақпараттық жүйенi енгiзудi аяқтау;
Қоғамның аймақтық желiсiн компьютерлендiру;
Қоғамның материалдық-техникалық базасын жаңғыртуды жүзеге асыру және жаңаша технологияларды енгiзу;
жоғары технологиялық қызметтердi енгiзу үшiн техникалық және әдiстемелiк негiздер құру.
Селолық аумақтарды дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын жетiстiкпен iске асыру мақсатында Қоғаммен жаңаша жабдықтарды енгiзу және өндiрiстiк технологияларды жаңарту жоспарланып отыр, бұл қала мен ауыл арасындағы әлеуметтi маңызды қызметтерге қол жеткiзудi қамтамасыз ету деңгейi бойынша айырмашылықты қысқартуға мүмкiндiк бередi.
Банктiк қызметтердiң, әсiресе селолық жерлерде тұратын халыққа еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз ету мақсатында, Қоғам қаржылық қызметтердiң барлық спектрiн, несиелеудi қоса отырып жүзеге асыруға кеңейтiлген банктік лицензия алу үшiн жұмыс жүргізетiн болады. Сонымен қатар салымдық өнiмдердi несиелiк және сақтандырумен қосу арқылы депозиттiк қызмет ассортиментiн кеңейту жоспарланып отыр. Сондай-ақ, банктiк ресурстар мен қызметтерге, сонымен қатар билiк органдарымен әртүрлi деңгейлерде құрылатын, халықты шағын несиелеу қорларына және шағын бизнес субъектілерiне қосу арқылы агенттiк қызметтер саласында Қоғамның қызметiн белсендiру жоспарлануда.
Ұлттық банк аралық төлем карточкалар жүйесiн дамытудың мемлекеттiк Бағдарламасы шеңберiнде Қоғам микропроцессорлық карточкаларды шығаруды жүзеге асыруды және олардың базасында есеп айырысудың бiрыңғай қолма-қол ақшасыз бөлшек төлем жүйесiн құруды жоспарлап отыр. Бұл жалақы, зейнетақы және әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу механизмiн жетiлдiруге, коммуналдық төлемдердi жинау, көлiк және байланыс қызметтерiн төлеу процесiн оңтайландыруға; қолма-қол ақшаның эмиссиясына шығындардың қысқаруына әкелетiн бюджеттiк (салықтық, кедендiк) және басқа да мiндеттi жиындарды қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асыруға жол ашады.
"Электронды үкiмет" құру жөнiндегi мемлекеттiк жобаны iске асыру үшiн жаңаша телекоммуникациялық және ақпараттық технологияларды енгiзу жолымен Қоғамның аймақтық желiсiн жетiлдiру жоспарланып отыр.
Ұлттық бағалы қағаздар рыногының техникалық инфрақұрылымын дамыту және оларды халыққа таратуға көмектесу үшiн Қоғамның аймақтық желiсiнiң базасында трансфер-агенттiк қызметтi дамыту бойынша шаралар өткiзiледi. Бұл сұлба тұрғындардың ақша қаражаттарын нақты субъектілер мен дамыту бағдарламаларын қаржыландыруға тартуға мүмкiндiк бередi. Клиенттердi тарту мен бекiтуге, ұзақ мерзiмдi өзара тиiмдi ынтымақтастық жүйесiнiң құрылуына алдыңғы қатарлы ақпараттық технологияларды қолдану, клиенттiң қаржысын сенiмдi басқару, қаржы рыноктарында жеке операцияларды қолдау бағдарламаларын дамытуға ықпалын тигiзедi. Қоғамның бөлiмшелерiнiң кең желiсi негiзiнде Қазақстанның қалалары мен аудандарында бағалы қағаздар рыногында әрекет ететiн әртүрлi қаржы институттары және олардың клиенттерi арасында құжаттарды қабылдап-тапсыруды жүзеге асыратын пункттер, сондай-ақ жеке тұлғаларға бағалы қағаздармен жекеменшiк құқықтарын тапсыру мәмiлесiн жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн сату-сатып алу пункттерi ашылатын болады.
Интернет-бағытты қызметтердi дамыту шеңберiнде филателистiк өнiмдi тарату жобалары, "Интернет-жазылу" және алдағы уақыттарда Интернет арқылы тауарларды каталогтар бойынша сату жобасы енгiзiлетiн болады. "Қазақтелеком" АҚ-пен бiрлесiп жасалған село тұрғындарының Интернет-қызметтерiне қол жеткiзуiн ұсыну жобасының болашағы зор.
Жоспарланып отырған шаралар почта-жинақ қызметтерiнiң бәсекелестiкке қабiлеттiгiн арттырады және Қоғамның әрi қарай тиiмдi және тұрақты дамуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.

1.5.4 Динамика развития производства продукции
(работ, услуг в натуральном и денежном выражении)
В 2005-2007 годах по услугам почтовой связи планируется достичь следующих     результатов: обеспечить увеличение объема исходящей письменной корреспонденции до 24,0 млн. единиц или на 48,1 % выше относительно уровня 2003 года, увеличить объем доставки периодических изданий до 133,0 млн. единиц или на 2,7 % уровня 2003 года, повысить объем принимаемых посылок в 2005-2007 годах до 1,4 млн. единиц или на 16,7 % выше по сравнению с 2003 годом. Количество принятых отправлений ускоренной почты в 2007 году планируется увеличить до 350 тысяч единиц или на 7,7 % выше уровня 2003 года.

1.5.4 Почта-жинақ жүйесi қызметтерiнiң даму серпiнi
(натуралды және ақшалай түрдегi жұмыстар, қызметтер)
2005-2007 жылдары почталық қызмет саласында мына нәтижелерге жету жоспарланып отыр: шығыс жазбаша хат-хабардың көлемiн 24,0 млн. бiрлiкке дейiн көбейтудi немесе 2003 жылдың деңгейiне қатысты 48,1%-ға жоғары, мерзiмдi басылымдарды жеткiзу көлемi 133,0 млн. бiрлiкке дейiн немесе 2003 жылдың деңгейінен 2,7% көтерудi қамтамасыз ету және 2005-2007 жылдары сәлемдемелер қабылдау деңгейiн 1,4 млн. бiрлiк шегiнде немесе 2003 жылмен салыстырғанда 16,7% арттыруды қамтамасыз ету жоспарланып отыр. 2007 жылы қабылданған жеделдетiлген почта жөнелтiлiмдерiнiң санын 350 мың бiрлiкке немесе 2003 жылғы деңгейге қарағанда 7,7% арттыру жоспарланды.

В сфере финансовых и агентских услуг в 2007 году планируется достичь следующих показателей: количество почтовых переводов денег довести до уровня 0,9 млн. единиц в 2007 году, обеспечив рост на 15,4 % относительно 2003 года, количество выплат пенсий и пособий увеличить в 2007 году до уровня 28,0 млн. единиц или на 43,6 % по сравнению с 2003 годом. Прием коммунальных платежей планируется увеличить в 2007 году на 20,3 % относительно уровня 2003 года, выплату заработной платы, соответственно, на 77,2 %, налоговых платежей - на 38,9 %, инкассацию денег и ценностей - на 17,7%.
Таблица 4
Прогноз показателей по основным оказываемым

Қаржылық және агенттiк қызметтер саласында 2007 жылы келесi көрсеткiштерге жету жоспарлануда: 2007 жылы почталық ақша аударымдарының санын 2003 жылмен салыстырғанда 15,4%-ға өсуiн қамтамасыз ете отырып 0,9 млн. бiрлiкке жеткiзу, 2007 жылы зейнетақы мен жәрдемақы төлеу санын 28,0 млн. бiрлiкке дейiнгi деңгейге немесе 2003 жылмен салыстырғанда 43,6%-ға көбейту. Коммуналдық төлемдердi қабылдауды 2007 жылы 2003 жылмен салыстырғанда 20,3%-ға, жалақы төлеуді сәйкесiнше, 77,2%-ға, салықтық төлемдерді - 38,9%-ға, ақша мен құндылықтарды инкассациялауды - 17,7% көтеру жоспарлануда.
4-кесте
Көрсетiлетiн негізгi қызметтер бойынша

301,5
5
Чистый доход
(убыток)
151,7
169,0
172,3
174,2
175,7
115,8
Рост доходов планируется достичь за счет увеличения востребованности потребителями почтово-сберегательных услуг, в также формирования оптимальной стратегии ценообразования, предусматривающей выравнивание тарифных ставок (комиссионного вознаграждения) по социально значимым услугам до уровня реальных затрат при сохранении их доступности.
При формировании расходов Общества в 2005-2007 годах запланировано ежегодное увеличение заработной платы работников, а также увеличение амортизационных отчислений и расходов на обслуживание основных средств в результате привлечения инвестиций в оборудование и проведение капитального ремонта зданий.

301,5
5
Таза табыс (шығын)
151,7
169,0
172,3
174,2
175,7
115,8
Кiрiстiң өсуiн тұтынушылар тарапынан почта-жинақ қызметтерiне сұранымды өсiру, сондай-ақ әлеуметтiк маңызды қызметтер бойынша тарифтiк ставкаларды (комиссиялық сыйақыны) олардың қолжетiмдiлiгін сақтай отырып нақты шығындар деңгейiне дейiн теңестiрудi көздейтiн оңтайлы баға құру стратегиясын қалыптастыру арқылы қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
2005-2007 жылдарға Қоғамның шығындарын қалыптастыру кезiнде жыл сайынғы қызметкерлердiң жалақы мөлшерiн өcipу, сондай-ақ инвестициялар тарту нәтижесiнде амортизациялық аударымдарды және негiзгi құралдарға қызмет көрсетулерге шығындарды өсiру, ғимараттарға күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзу жоспарланып отыр.

В 2005 году ожидается получение доходов от основной деятельности в сумме 7041,9 млн. тенге, доходов от неосновной деятельности в сумме 583,0 млн. тенге. При этом производственные расходы (себестоимость предоставленных услуг) составят 5183,3 млн. тенге, из них:
материалы - 497,1 млн. тенге;
оплата труда работников (производственный персонал) - 2930,5 млн. тенге;
отчисления от оплаты труда - 385,8 млн. тенге;
накладные расходы - 887,8 млн. тенге;

2005 жылы негiзгі қызметтен сомасы 7041,9 млн. теңгеге, ал негізгі емес қызметтен сомасы 583,0 млн. теңгеге табыс алу күтiлуде. Бұл ретте өндiрiстік шығындар (көрсетiлген қызметтiң өзiндiк құны) 5183,3 млн. теңгенi құрайды, оның iшiнде:
материалдар - 497,1 млн. теңге;
қызметкерлерге еңбекақы төлеу (өндiрiстiк персонал) - 2930,5 млн. теңге;
еңбекақы төлеуден түскен аударымдар - 385,8 млн. теңге;
үстеме шығындар - 887,8 млн. теңге;

941,0
988,1
1.3
прочие расходы по
основным услугам
456,8
511,6
482,1
491,7
496,6
Мероприятия по охране окружающей среды,
соблюдению техники безопасности труда
Проводимая Обществом политика, направленная на охрану окружающей среды, предусматривает реализацию следующих мероприятий: обновление технологического оборудования, использование транспортных средств в технически исправном состоянии, установка фильтров и катализаторов. Снижение негативного воздействия используемых технологий, оборудования и автотранспортных средств на окружающую среду позволит соблюдать установленные экологические стандарты.
Особое внимание Общество уделяет вопросам организации безопасности и охраны труда, которые включают создание здоровых и безопасных условий труда, своевременное предупреждение аварий и травматизма, а также обучение специалистов правилам и нормам охраны труда, возмещение ущерба при потере трудоспособности на производстве.

941,0
988,1
1.3
негiзгі қызметтер
бойынша басқа да
шығындар
456,8
511,6
482,1
491,7
496,6
Қоршаған ортаны қорғау және еңбектiң қауiпсiздiк
техникасын сақтау жөнiндегi iс-шаралар
Қоғам жүргiзiп отырған қоршаған ортаны қорғауға бағытталған саясат мынадай iс-шараларды жүзеге асыруды қарастырады: технологиялық құрал-жабдықтарды жаңарту, техникалық жағынан оңдалған көлiк құралдарын пайдалану, сүзбелер мен катализаторлар орнату. Пайдаланымдағы технологиялардың, жабдықтардың және автокөлiк құралдарының қоршаған ортаға жағымсыз әсерiн азайту бекiтiлген экологиялық стандарттарды сақтауға мүмкiндiк бередi.
Қоғам дұрыс және қауiпсiз еңбек жағдайларынан тұратын қауiпсiздiк пен еңбектi қорғауды ұйымдастыратын механизмдi құруға, апаттар мен жарақаттардан уақытылы сақтандыруға, сонымен қатар мамандарды еңбек қорғау ережелерi мен нормаларына үйретуге, өндiрiсте еңбекке жарамдылықты жоғалтқан жағдайда келтiрiлген залалды өтеуге ерекше назар аударады.

В 2005-2007 годах в целях обеспечения комплекса безопасности рабочего персонала и производственных объектов Общества планируется оснащение спецодежой и техническими средствами безопасности, включая системы автоматического пожаротушения, видеонаблюдения и другие.
В соответствии с инструкциями Национального Банка Республики Казахстан (Инструкция о технических требованиях на проектирование и устройство кассового узла в здании учреждений Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня, утвержденная постановлением Правления Национального Банка от 17 августа 1995 года N 94) и Министерства Внутренних Дел Республики Казахстан (Единые требования по технической укрепленности и оборудованию сигнализацией охраняемых объектов от 28 июня 1994 года N 7) определены основные направления по обеспечению технической укрепленности кассовых узлов Общества. В 2001-2003 годах средствами технической безопасности и противопожарной безопасности оборудовано 411 объектов, в 2005-2006 годах оборудование указанное планируется дополнительно установить на 725 объектах.
1.5.5 Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
Общество оказывает социально значимые услуги, тарифы по которым регулируются государством, и зачастую несет убытки по их предоставлению в сельской местности, поскольку действующие тарифы на большинство видов оказываемых услуг установлены по усредненным ставкам, не учитывающим различия в себестоимости предоставленных услуг в городской и сельской местности, либо установлены ниже фактической себестоимости.
В целях создания равных конкурентных условий для операторов почты, особенно оказывающих услуги почтовой связи в сельской местности, необходимо построение оптимальной стратегии ценообразования.
В связи с этим в области почтовых услуг предусматривается введение раздельного учета затрат по видам услуг. Это позволит определить реальный уровень себестоимости услуг, формировать доходы для покрытия текущих затрат и получения прибыли.
Целями внедрения методики, раздельного учета затрат по видам услуг являются:
эффективное ведение хозяйственной деятельности, расчет фактической себестоимости услуг для дальнейшего расчета тарифов и принятия управленческих решений;
исключение возможности перекрестного субсидирования одних услуг за счет других;
прозрачная система учета затрат для целей регулирования.
Данная методика позволит осуществлять предоставление услуг при минимальных затратах с соблюдением технических и качественных норм, покрытие всех операционных затрат и затрат, связанных с эффективной эксплуатацией технологического оборудования.
Для введения принципов раздельного учета будет проводиться классификация видов деятельности подразделений Общества по функционально-факторному критерию, который обеспечивает четкое разграничение источников формирования затрат. Этот критерий основывается на обособлении рабочих мест и производственных участков по группам почтовых услуг, специфике технологических операций и документальному оформлению почтовых услуг.
Для обеспечения необходимой нормы рентабельности будет осуществляться разработка методики определения коммерческой маржи и расчета себестоимости. Методика будет построена на анализе соотношения объема, доходов и затрат от услуг, предоставляемых Обществом.
На формирование тарифной политики большое значение оказывает влияние и внешних факторов. Технология почтовой деятельности связана с использованием услуг национального перевозчика для доставки почтовых отправлений железнодорожным транспортом, который является субъектом естественной монополии и тарифы на пробег вагонов регулируются антимонопольным ведомством. Сложившаяся практика показала, что повышение тарифов национального перевозчика на пробег вагонов не сопровождается одновременным повышением тарифа на общедоступные услуги почтовой связи, устанавливаемые антимонопольным ведомством для Национального оператора почты и приводит к ухудшению его финансового положения.
В связи с этим, для рентабельной деятельности Общества по перевозке почтовых отправлений железнодорожным транспортом необходимо одновременное регулирование тарифа на пробег вагонов и тарифа на общедоступные услуги почтовой связи.

2005-2007 жылдары Қоғамның жұмысшы персоналы мен өндiрiстiк объектілерінің кешендi қауiпсiздігін қамтамасыз ету мақсатында арнайы киiмдермен және автоматты түрде өрт сөндiру, бейнебақылау жүйесін қоса алғанда қауіпсіздіктің техникалық құралдарымен жабдықтау жоспарланып отыр.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң (Ұлттық Банк Басқармасының 1995 жылғы 17 тамыздағы N 94 қаулысымен бекiтілген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк мекемелерiнiң және екiншi деңгейлі банктердің ғимараттарында касса тораптарын жобалауға және орнатуға байланысты техникалық талаптар туралы Нұсқау) және Қазақстан Республикасының Iшкi Iстер министрлiгiнiң (1994 жылғы 28 маусымдағы N 7 Күзетiлетiн объектілердi техникалық нығайту және сигнализация орнату жөнiндегі бiрыңғай талаптар) нұсқауларына сәйкес Қоғамның касса тораптарын техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жөнiнде негiзгi бағыттар анықталған. 2001-2003 жылдары 411 объектi техника қауiпсiздiгi мен өрт қауiпсiздiгi құралдарымен жабдықталды, 2005-2006 жылдары қосымша 725 объектiнi жабдықтау жоспарланып отыр.
1.5.5 Бағалық және тарифтiк саясат және оның негіздемесі
Қоғам тарифтерiн мемлекет белгiлейтiн әлеуметтiк маңызды қызметтер көрсетедi және оларды селолық елдi мекендерде ұсынғанда көбiнесе шығынға отырып жатады, өйткенi көрсетiлетiн қызметтердiң көпшiлiк түрi қалалық және селолық жерлерде көрсетiлген қызметтiң өзiндiк құнының айырмашылығын ескермей төмендетілген ставкалармен белгiленген қолданыстағы тарифтер, не шын мәнiсiндегi өзiндiк құннан төмен белгiленген.
Почта операторлары, әсіресе, почталық байланыс қызметiн селолық аймақта атқаратындар үшiн тең бәсекелiк жағдай жасау мақсатында баға қалыптасуының оптимальды стратегиясының құрылымы қажет.
Осыған байланысты почталық қызмет көрсету аясында қызмет көрсету түрлері бойынша шығындардың бөлектеп есептеуiн енгiзу қарастырылады. Бұл қызмет көрсетудiң өзiндiк құнының iс жүзiндегі деңгейiн анықтауға, ағымдағы шығындарды өтеу мен табысқа қол жеткiзу үшiн кiрiстердi қалыптастыруға мүмкiндiк бередi.
Қызмет көрсетулер түрi бойынша шығындарды бөлектеп есептеу әдiстемесiн енгiзу мақсаты болып:
шаруашылық қызметiн тиiмдi жүргiзу, тарифтердiң ары қарай есеп-қисабы және басқармалық шешiмдер қабылдау үшiн қызмет көрсетулердiң нақты өзiндiк құнын есептеу;
бiр қызмет көрсетулердi екiншi қызмет көрсетулер есебiнен көлденең қаржыландыру мүмкiндiгiн жою;
реттеу мақсаттарында шығындарды тiркеудiң айқын жүйесi.
Бұл әдiстеме қызмет көрсетулердi техникалық және сапа нормаларын сақтай отырып, ең аз көлемдi шығындармен жүзеге асыруға, барлық операциялық шығындар мен технологиялық құрал-жабдықтарды тиiмдi пайдаланумен байланысты шығындарды жабуға мүмкiндiк бередi.
Бөлектеп есептеу принциптерiн енгізу үшiн Қоғамның бөлiмшелерi қызметi түрлерiне шығынның қалыптасу көздерiн дәл шектеудi қамтамасыз ететiн функционалды-факторлық өлшемдер бойынша сыныптама жүргізiледi. Бұл өлшем жұмыс орындарының және почта қызмет көрсетулерi тобы бойынша өндiрiс учаскелерiн, технологиялық операциялардың спецификасын және почта қызмет көрсетулерiн құжаттамалық ресiмдеудi оқшауландыруға негiзделедi.
Қажеттi тиiмдiлiк нормаларын қамтамасыз ету үшiн коммерциялық маржа мен өзiндiк құн есебiн анықтау әдiстемесiн дайындау жүзеге асырылатын болады. Әдiстеме Қоғам ұсынатын, қызмет көрсетулерден түскен табыстар мен шығындар көлемiнiң қатыстылық талдауына бағытталған.
Тарифтiк саясатты қалыптастыруға сыртқы факторлардың ықпал етуiнiң маңызы зор. Почта қызметiнiң технологиясы почта жөнелтiлiмдерiн темiржол көлiгiмен тасымалдау үшiн табиғи монополия субъектiсi болып табылатын ұлттық тасымалдаушы қызметiн пайдалануға байланысты және тасымалдау тарифтерi монополияға қарсы ведомствомен реттеледi, Iс жүзiнде қалыптасқан тәжiрибе ұлттық тасымалдаушы тарифтерiнiң көтерiлуi бiр мезгiлде Ұлттық почта операторы үшiн монополияға қарсы ведомствомен белгiленетiн, жалпы қолжетерлiк почталық қызмет тарифтерiнiң көтерiлетiнділігін және оның қаржылық жағдайын нашарлатуға әкелетiндігін көрсеттi.
Соған байланысты почта жөнелтiлiмдерiн темiржол көлiгiмен тасымалдауға байланысты Қоғам қызметiнiң тиiмдiлігі үшiн вагондардың жүрiс тарифтерi мен жалпы қолжетерлiк почталық байланыс қызметiнiң тарифтерiн бiр мезгілде реттеу қажет.

Таким образом, в 2005-2007 годах деятельность Общества будет направлена на введение механизма гибкого тарифного регулирования на базе экономически обоснованных методов с учетом влияния макро- и микроэкономических индикаторов.
1.5.6 Развитие социальной сферы
Для развития социальной сферы Обществом будет продолжена работа по оказанию материальной помощи работникам Общества и пенсионерам. Также будет предоставляться благотворительная и спонсорская помощь ветеранам труда, инвалидам Великой отечественной войны в виде денежных выплат и бесплатной подписки. Для работников Общества будут выделены средства на проведение праздничных и спортивных мероприятий. Кроме того, предусматривается оплата путевок детям работников на лечение и отдых.
1.5.7 Кадровая политика
Учитывая расширение спектра услуг, включая как почтовые, так и современные финансовые услуги, оказываемые в отделениях Общества, требуется привлечение квалифицированного персонала, владеющего определенным уровнем компьютерной грамотности и навыками работы с автоматизированными системами управления и обработки данных. В то же время не конкурентоспособный уровень оплаты работников Общества приводит к текучести кадров. В связи с этим, начиная с 2005 года, Обществом в качестве главного приоритета определено увеличение фонда оплаты труда для повышения заработной платы работников Общества, а также будет продолжена планомерная работа по повышению профессионального уровня специалистов, особенно в области предоставления новых услуг.
Кадровая политика компании будет нацелена на создание таких производственных и социальных условий, которые будут способствовать повышению производительности труда, росту благосостояния работников и членов их семей.

Осылайша, 2005-2007 жылдары Қоғамның қызметi макро- және микроэкономикалық индикаторлардың ықпалын ескере отырып экономикалық негізделген әдiстер базасында икемдi тарифтiк реттеу механизмiн енгізуге бағытталатын болады.
1.5.6 Әлеуметтік саланы дамыту
Қоғаммен әлеуметтiк сфераны дамыту үшiн Қоғам қызметкерлерi мен зейнеткерлерiне материалдық көмек көрсету жөнiндегi жұмыс жалғастырылатын болады. Сондай-ақ Қоғамның еңбек ардагерлерiне, Ұлы отан соғысы мүгедектерiне ақша төлемдерi және тегін жазылым түрiнде қайырымдылық және демеушiлiк көмек көрсетiлетiн болады. Қоғам қызметкерлерiне арналған мерекелiк және спорттық iс-шаралар өткiзу үшiн ақшалай қаражаттар бөлiнедi. Сонымен қатар қызметкерлердiң балаларына емделуге және демалуға қажет жолдама ақысын төлеу қарастырылуда.
1.5.7. Кадрлық саясат
Қоғам бөлiмдерiнде көрсетілетiн почталық, сондай-ақ қаржылық қызмет көрсетулердi қоса алғанда қызмет көрсетулер шеңберiнiң кеңейуiн ескере отырып, белгiлi деңгейде компьютерлiк сауаттылықты және автоматты басқару жүйесi мен мәлiметтер өңдеудi меңгерген бiлiктi персоналды тартуды қажет етедi. Сонымен қатар, Қоғам қызметкерлерiнiң бәсекелестiкке шыдамсыз төлем деңгейi кадрлардың кетуiне алып келедi. Осы себептен 2005 жылдан бастап, Қоғаммен басты артықшылығы ретiнде Қоғам қызметкерлерiнiң жалақысын көтеру үшiн еңбек төлемi қорын кеңейту белгілендi. Бұдан өзге, Қоғам материалды емес ынталандырудың әртүрлi әдiстерiн қолдану мәселесiне үлкен көңіл бөлiп отыр.
Мамандарды бекiту үшін және қызметкерлердiң мотивациясын күшейту үшiн әлеуметтiк әрiптестік бағдарламасы жасалатын болады. Компанияның кадрлық саясаты еңбек өнiмдiлiгiн арттыратын, жұмыскерлердiң және олардың отбасыларының әл-ауқатының өсуiне жағдай жасайтын өндiрiстiк және әлеуметтiк жағдайлар жасауға бағытталған.

1.5.8 Финансовые результаты и отношения с бюджетом,
в том числе прогнозируемые поступления
В 2004 году был сформирован резервный капитал в сумме 128,3 млн. тенге из средств чистого дохода по итогам 2003 года, его объем предполагается установить в пределах 5 % от суммы уставного капитала Общества. Учитывая, что уставный капитал будет увеличиваться, начиная с 2004 года, чистый доход будет направляться, в первую очередь, на формирование требуемого размера резервного капитала, во-вторых, начать в 2007 году выплату дивидендов на государственный пакет акций в сумме 50 млн. тенге.
В течение 2005-2007 годов Обществом планируется направить в республиканский и местные бюджеты налоговых платежей в сумме 5164,2 млн. тенге (таблица 8).
Таблица 8
Сумма налоговых платежей Общества и его работников
(млн. тенге)
N
п/п
Наименование

1.5.8 Қаржылық нәтижелер және бюджетпен
қарым-қатынасы, оның iшiнде болжанатын түсiмдер
2004 жылы 128,3 млн. теңге сомасында 2003 жылдың қорытындылары бойынша таза табыс қаражатынан құралған резервтi қаржы құралды, оның көлемiн Қоғамның жарғылық капиталының сомасынан 5 % шегiнде бекiту жоспарланып отыр. 2004 жылдан бастап жарғылық капитал арттырылатын болады, таза табыс ең алдымен қажеттi резервтiк капиталды қалыптастыруға, екiншiден, 2007 жылы 50 млн. теңге сомасында мемлекеттiк акция пакетiне дивидендтер төлей бастауға, үшiншіден, iстен шыққан негiзгi құралдарды қалпына келтiру және компанияны өркендету үшiн қорларды қалыптастыруға бағытталады.
2005-2007 жылдар бойында Қоғам республикалық және жергілiкті бюджетке 4382,7 млн. теңгенiң сомасын құюды жоспарлап отыр (8-кесте).
8-кесте
Қоғам мен оның қызметкерлерiнiң салық төлемдерiнiң сомасы
(млн теңге)
P/c
N
Көрсеткiштің атауы

Ограниченность инвестиционных ресурсов на развитие почтовой отрасли в 1991-2000 годах не позволяла осуществлять обновление материально-технической базы. По состоянию на 1 января 2004 года износ транспортного парка составил 46 %, машин и оборудования - 38 %, зданий и сооружений - 25 %. Кроме того, основная часть применяемых подразделениями почтовой связи технологий сохранилась с 1970-х годов. Использование морально и физически изношенного оборудования, а также неконкурентоспособных технологий отразилось на качестве предоставляемых услуг.
В  связи с этим, инвестиционная политика Общества направлена на привлечение внешних инвестиций и формирование собственных источников финансирования для развития деятельности Общества.
2.2 Инвестиционная программа
Инвестиционная программа Общества в планируемом периоде направлена на реализацию следующих инвестиционных проектов: "Модернизация почтовой связи Республики Казахстан и формирование почтово-сберегательной системы", "Развитие почтово-сберегательной системы в сельской местности", "Развитие инфраструктуры в городах", "Совершенствование системы магистральных перевозок", "Развитие почтово-сберегательных услуг" и "Восстановление выбывающих основных средств" на общую сумму 7757,0 млн. тенге. Финансирование проектов планируется осуществить за счет следующих источников (таблица 9):
облигационный займ Общества в 2005-2006 годах на сумму 161,4 млн. тенге;
освоение привлеченного в 2004 году внешнего неправительственного займа под государственную гарантию Республики Казахстан (кредит Исламского Банка Развития (далее - ИБР) на сумму 1195,2 млн. тенге;
средств республиканского бюджета на увеличение уставного капитала в 2005-2007 годах на общую сумму 5778,4 млн. тенге, в том числе в рамках реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года N 1149 "О государственной программе развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2006 годы" в сумме 1835,7 млн. тенге;
кредита банка-резидента на сумму 305,5 млн. тенге;
собственных средств Общества в 2005-2007 годах на общую сумму 316,5 млн. тенге.
Таблица 9

1991-2000 жылдары почта саласының дамуына инвестициялық ресурстардың шектеулілігі материалдық-техникалық базаның жаңаруын жүзеге асыруға мүмкіндік бермеді. 2004 жылдың 1 қаңтары жағдайында көлiк паркiнiң тозуы 46%, машина мен құрал-жабдықтар - 38%, ғимараттар мен құрылыстар - 25% құрады. Бұдан өзге, почта бөлiмдерi қолданған технологиялардың басым бөлiгі 1970 жылдардан сақталып қалған. Моральды және физикалық жағынан тозығы жеткен құрал-жабдықтарды, сондай-ақ бәсекелестiкке төзiмсiз технологияларды пайдалану ұсынылған қызмет көрсетулер сапасына әсерiн тигізбей қойған жоқ.
Осы себептен Қоғамның инвестициялық саясаты сыртқы инвестицияларды тарту және Қоғам қызметiн өркендету үшін меншiктi қаржыландыру көздерiн құруға бағытталып отыр.
2.2. Инвестициялық бағдарлама
Жоспарланған кезеңде Қоғамның Инвестициялық бағдарламасы мына инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға бағытталған:
"Қазақстан Республикасының почта байланысын жаңғырту және почта-жинақ жүйесiн қалыптастыру", "Селолық жерлерде почта-жинақ жүйесiн дамыту", "Қалаларда инфрақұрылымды дамыту", "Магистральды тасымалдау жүйесiн жетілдiру" және "Почта-жинақ қызмет көрсетулерiн дамыту" және "Негiзгi келiп түсетiн қаржыны қалпына келтiру" жалпы сомасы 7757,0 млн. теңге көлемiнде. Жобаны жүзеге асыру үшiн мынадай қаржы көздерi арқылы қаржыландыру жоспарланып отыр (9-кесте):
2005-2006 жылдары 161,4 млн. теңге сомасында Қоғамның облигациялық қарызы;
2004 жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдігiмен 1195,2 млн. теңге сомасындағы тартылған сыртқы үкіметтік емес қарызды (Ислам Даму Банкiнiң несиесi) (әрi қарай - ИДБ) игеру;
2005-2007 жылдары жарғылық капиталды ұлғайтуға жалпы сомасы 5778,4 млн. теңге республикалық бюджеттiң қаржысы, оның iшiнде сомасы 1835,7 млн. теңгеге "Селолық аумақтарды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 10 шiлдедегi N 1149  Жарлығын iске асыру шеңберiнде;
Несиелеу резидент-банкі 305,5 млн. теңге сомасын құрайды. 2005-2007 жылдарға арналған Қоғамның меншiктi қаржысы жалпы сомасы 316,5 млн. теңге.
9-кесте

Общая стоимость проекта составляет 1890,6 млн. тенге, из которых в 2004 году освоено 534,0 млн. тенге, в 2005-2006 годах планируется освоить 1356,6 млн. тенге. Предполагается осуществить модернизацию почтовой связи Казахстана для почтовой сети страны на городском и районном уровне.
Структура автоматизированной информационной системы почтовой связи должна охватывать три основных уровня подразделений:
республиканский (центральный аппарат Общества);
областной (филиалы; Астанинский, Алматинский почтамты, Алматинское отделение почтовых перевозок, Астанинское отделение почтовых перевозок, Республиканскую службу специальной связи);
первичный (районные и городские узлы почтовой связи, отделения связи).
В качестве источников определены кредит Исламского Банка Развития (ИБР) и облигационный займ АО "Казпочта". Период реализации - 2005-2006 годы, который предполагает период освоения займа ИБР (2005 год) и облигационного займа Общества (2005-2006 годы).
Сумма займа ИБР составляет 9 млн. долларов США (или 1195,2 млн. тенге, по курсу 1 доллар США = 132,8 тенге), из них 1045,7 млн. тенге будут направлены на приобретение оборудования, остальная часть в сумме 149,5 млн. тенге согласно Меморандуму о взаимопонимании между уполномоченными должностными лицами Правительства Республики Казахстан и ИБР по проекту модернизации почтовой отрасли Республики Казахстан - на консультации по разработке и надзору за проектом, начальный проектный семинар, финансовый аудит и непредвиденные расходы.
Займ ИБР планируется направить на:
приобретение почтового оборудования - 96,5 млн. тенге;
приобретение оборудования для расчетных касс и обменных пунктов - 48,9 млн. тенге;
приобретение компьютерного оборудования - 526,5 млн. тенге;
приобретение банковского оборудования - 86,9 млн. тенге;
приобретение транспортных средств и оборудования - 272,8 млн. тенге;
приобретение оборудования для службы инкассации - 14,1 млн. тенге.
Условия привлечения кредита ИБР: ставка вознаграждения - 6 % годовых, срок погашения - 15 лет, льготного периода по погашению основного долга - 3 года.
По состоянию на 1 января 2005 года из средств ИБР освоено 25,2 тыс. долларов США (или 3,3 млн. тенге) на консультационные услуги.
В 2003-2004 годах за счет средств облигационного займа на общую сумму 534,0 млн. тенге проведены следующие мероприятия:
приобретено компьютерное и периферийное оборудование - 54,0 млн. тенге;
приобретено программное обеспечение для создания корпоративной информационной сети - 415,3 млн. тенге;
приобретено почтовое оборудование - 10,5 млн. тенге;

Жалпы құны 1890,6 млн. теңгені құрайды, оның ішiнде 534,0 млн. теңге 2004 жылы игерiлдi, 1356,6 млн. теңгенi 2005-2006 жылдары игеру жоспарланып отыр. Қалалық және аудандық деңгейде елiмiздiң почта желiлерi үшiн Қазақстан почта байланысын жаңғыртуды жүзеге асыру болжамдалып отыр.
Почта байланысының автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң құрылымы бөлiмшелердiң негiзгi үш деңгейiн қамтуға тиiс:
республикалық (Қоғамның орталық аппараты);
облыстық (филиалдары: Астана, Алматы почтамты, Алматы почта тасымалдау бөлiмшесi, Астана почта тасымалдау бөлiмшесi, Республикалық арнайы байланыс қызметі);
бастапқы (аудандық және қалалық почта байланысы тораптары, байланыс бөлiмшелерi).
Қаржыландыру көздерi ретiнде Ислам Даму Банкiнiң (ИДБ) және "Қазпочта" АҚ-ның облигациялық қарыздары белгiленiп отыр. Iс-шараларды жүзеге асыру кезеңі - 2005-2006 жылдар, яғни бұл кезеңде Ислам Даму Банкiнiң қарызы (2005 жыл) және Қоғамның облигациялық қарызы (2005-2006 жылдары) игерiледi деп болжамдалып отыр.
ИДБ қарыз сомасы 9 млн. АҚШ долларын (немесе 1195,2 млн. теңге, 1 АҚШ долларының бағамы бойынша = 132,8 теңге) құрайды, оның 1045,7 млн. теңгесi құрал-жабдықтар сатып алуға, ал қалған бөлiгi 149,5 млн. теңге ҚP почта саласын жетiлдiру жобасы бойынша ҚР Үкiметi мен ИДБ уәкiлетті лауазымды тұлғалары арасында жасалған өзара түсiнiстiк Меморандумына сәйкес жобаны дайындау және қадағалау, бастапқы жобалық семинар, қаржылық аудит және болжанбаған шығындар бойынша консультация алуға жұмсалатын болады.
ИДБ қарызын былай жұмсау жоспарланып отыр:
почта құрал-жабдықтарын сатып алу - 96,5 млн. теңге;
есеп айырысу кассаларына және айырбас пункттеріне құрал-жабдықтар сатып алу - 48,9 млн. теңге;
компьютер құрал-жабдықтарын сатып алу - 526,5 млн. теңге;
банк құрал-жабдықтарын сатып алу - 86,9 млн. теңге;
көлiк құрал-жабдықтарын сатып алу - 272,8 млн. теңге;
инкассация қызметi үшiн жабдықтар сатып алу - 14,1 млн. теңге.
ИДБ несиесін тарту шарттары: сыйақы ставкасы жылына 6 %, қайтару мерзiмi - 15 жыл, негiзгі қарызды қайтарудың жеңiлдетiлген мерзiмi - 3 жыл.
2005 жылғы 1 қаңтар жағдайы бойынша консультациялық қызметке ИДБ қаражатының 25,2 мың AҚШ доллары (немесе 3,3 млн. теңге) игерiлдi.
2003-2004 жылдары облигациялық қарыз есебінен жалпы сомасы 534,0 млн. теңгеге мынадай іс-шаралар жүргiзiлдi:
компьютерлiк және шетқұрылғы жабдықтары сатып алынды - 54,0 млн. теңге;
корпоративтік ақпараттық желi құру үшiн бағдарламалық қамсыздандыру сатып алынды - 415,3 млн. теңге;
почталық және банк құрал-жабдықтары сатып алынды - 10,5 млн. теңге;

оснащена служба почтовой безопасности - 18,4 млн. тенге;
приобретен транспорт и прочее оборудование и услуги - 35,8 млн. тенге.
Мероприятия по "Развитию почтово-сберегательной системы в сельской местности в рамках реализации Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы"
Цель: расширение доступности и ассортимента почтово-сберегательных услуг, содействующих росту деловой активности и развитию малого и среднего бизнеса в сельской местности.
В качестве источника финансирования планируется привлечение средств республиканского бюджета на увеличение уставного капитала Общества в сумме 1835,7 млн. тенге, в том числе:
в 2005 году - 735,9 млн. тенге;
в 2006 году - 1099,8 млн. тенге.
Регион реализации - перспективные сельские отделения почтовой связи.
Направления инвестирования:
приобретение почтового оборудования - 37,7 млн. тенге;
приобретение транспортных средств и оборудования - 1089,2 млн. тенге;
проведение капитального ремонта и технической укрепленности зданий и сооружений - 495,7 млн. тенге;
приобретение зданий в сельской местности - 30,0 млн. тенге;
оснащение отделений мебелью - 183,1 млн. тенге.
Мероприятия по "Развитию инфраструктуры в городах"
Цель: повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг.
В качестве источника финансирования планируется привлечение в 2005-2007 годах средств республиканского бюджета на увеличение уставного капитала Общества в сумме 2041,1 млн. тенге, из которых 329,7 млн. тенге будут освоены в 2005 году, 613,9 млн. тенге - в 2006 году, 1097,5 млн. тенге - в 2007 году.
Регион реализации - городская местность.
Направления инвестирования:
проведение капитального ремонта и технической укрепленности зданий и сооружений - 1648,2 млн. тенге;
приобретение и установка технических средств безопасности - 217,9 млн. тенге;
оснащение отделений производственной и офисной мебелью - 175,0 млн. тенге.
Мероприятия по "Совершенствованию системы магистральных перевозок"
Цель: развитие системы и сокращение сроков перевозки почты.
Общая стоимость составляет 1019,5 млн. тенге, из которых 47,5 млн. тенге планируется освоить в 2005 году, 56,1 млн. тенге - в 2006 году, 915,9 млн. тенге - в 2007 году. В качестве источника финансирования планируется привлечение средств республиканского бюджета на увеличение уставного капитала Общества.
Регион реализации - городской и районный уровень.
Направления инвестирования: проведение капитально-восстановительного ремонта почтовых вагонов - 63,0 млн. тенге;
приобретение транспортных средств для перевозки почтовых отправлений, денежной наличности и ценностей - 956,5 млн. тенге.
Мероприятия по "Развитию почтово-сберегательных услуг"
Цель: внедрение новых видов услуг и технологий.

почта қауiпсiздiгi қызметi жасақталды - 18,4 млн.теңге;
көлiк және өзге құрал-жабдықтар мен қызметтер - 35,8 млн.теңге - сатып алынды.
"2004-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының селолық өңiрлерiн дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде селолық жерлерде почта-жинақ жүйесiн дамыту" жөнiндегi iс-шаралар
Мақсаты: iскерлiк белсендiлiктiң өсуiне және селолық жерлерде шағын және орта бизнестi өркендетуге әсерiн тигiзетiн почта-жинақ қызмет көрсетулерiнiң қолжетiмдiлiгiн және түрлерiн кеңейту;
Қаржыландыру көзi ретiнде Қоғамның жарғылық капиталын 1835,7 млн. теңгеге ұлғайту республикалық бюджет қаражаты есебінен жоспарланып отыр, оның iшiнде:
2005 жылы - 735,9 млн. теңге;
2006 жылы - 1099,8 млн. теңге.
Жүзеге асырылатын өңір - почта байланысының әлеуеттi селолық бөлiмдерi.
Инвестициялау бағыты:
почта құрал-жабдықтарын сатып алу - 37,7 млн. теңге;
көлiк құралдарын және жабдықтар сатып алу - 1089,2 млн. теңге;
ғимараттар мен құрылыстарды күрделi жөндеуден өткiзу және техникалық берiктiгiн тексеру - 495,7 млн. теңге;
селолық жерлерде ғимараттар сатып алу - 30,0 млн. теңге;
бөлiмшелердi жиһазбен жабдықтау - 183,1 млн. теңге.
"Қалалық жерлерде инфрақұрылымды дамыту" жөніндегi iс-шаралар
Мақсаты: почта-жинақ жүйесiнiң қызмет көрсету сапасын жақсарту.
2005-2007 жылдары қаржыландыру көзi ретiнде 2041,1 млн. теңге сомасында. Қоғамның жарғылық капиталын көбейтуге республикалық бюджеттiң қаражаттарын тарту жоспарланып отыр, оның iшiнде 329,7 млн. теңге - 2005 жылы, 613,9 млн. теңге - 2006 жылы, 1097,5 млн. теңге - 2007 жылы игерiлетiн болады.
Жүзеге асырылатын өңiр - қалалық жер.
Инвестициялау бағыты:
ғимараттар мен құрылыстарды күрделi жөндеуден өткiзу және техникалық берiктiгiн тексеру - 1648,2 млн. теңге;
қауiпсiздiктiң техникалық құралдарын сатып алу және орнату - 217,9 млн. теңге;
бөлiмшелердi өндiрiстiк және кеңсе жиһаздарымен жабдықтау - 175,0 млн. теңге.
"Магистральды тасымалдау жүйесiн жетiлдiру" жөнiндегi iс-шаралар
Мақсаты: почта тасымалдау жүйесiн өркендету және мерзімін қысқарту.
Жалпы құны 1019,5 млн. теңгені құрайды, оның 47,5 млн. теңгесiн - 2005 жылы, 56,1 млн. теңгесiн - 2006 жылы, 915,9 млн. теңгесiн - 2007 жылы игеру жоспарланып отыр. Қаржыландыру көзi ретiнде республикалық бюджеттен Қоғамның жарғылық капиталын ұлғайту үшiн қаражат тарту жоспарланып отыр.
Жүзеге асырылатын өңiр - қалалық және аудандық деңгей.
Инвестициялау бағыты:
почта вагондарына күрделi-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу - 63,0 млн. теңге;
почта жөнелтiмдерiн, қолма-қол ақша және құнды заттар тасымалдауға арналған көлiк құралдарын сатып алу - 956,5 млн. теңге.
"Почта-жинақ қызмет көрсетулерін өркендету" жөніндегi iс-шаралар
Мақсаты: Жаңа қызмет түрлерiн және технологияларды енгізу.

Источник финансирования - средства республиканского бюджета на увеличение уставного капитала Общества в сумме 882,0 млн. тенге, в том числе: в 2005 году 331,6 млн. тенге, в 2006 году - 201,8 млн. тенге, в 2007 году - 348,6 млн. тенге.
Регион реализации - городской, районный и сельский уровень.
Направления инвестирования:
приобретение компьютерной техники и программного обеспечения - 220,1 млн. тенге;
создание вычислительного центра - 98,2 млн. тенге;
приобретение кассового и банковского оборудования - 563,7 млн. тенге.
Мероприятия по "Восстановлению выбывающих основных средств"
Цель: воссоздание минимально необходимой инфраструктуры компании.
Источник финансирования - кредит банка-резидента в 2005 году на сумму 305,5 млн. тенге, а также собственные средства Общества в сумме 316,5 млн. тенге, в том числе: в 2005 году 76,5 млн. тенге, в 2006 году - 94,7 млн. тенге, в 2007 году - 145,3 млн. тенге.
Регион реализации - городской, районный и сельский уровень.
Направления инвестирования:
проведение капитального ремонта зданий и почтовых вагонов - 243,6 млн. тенге;
приобретение компьютерной техники - 122,9 млн. тенге;
приобретение кассового оборудования - 75,9 млн. тенге;
приобретение почтового оборудования - 29,8 млн. тенге;
приобретение транспортных средств - 149,8 млн. тенге.
В соответствии с намеченными инвестиционными программами кредиторская задолженность Общества за 2005-2007 годы будет увеличена в связи с привлечением внешних финансовых ресурсов для инвестирования в основной капитал, а также с учетом роста депозитов населения и расширения расчетно-кассового обслуживания клиентов.
Таким образом, увеличение кредиторской задолженности в результате привлечения займов в качестве инвестиций в основной капитал в 2005 году составит 1195,2 млн. тенге. Уровень кредиторской задолженности увеличится на 22,7 % относительно 2004 года, главным образом, в результате привлечения неправительственного займа Исламского Банка Развития под государственную гарантию.
Снижение кредиторской задолженности начнется с 2008 года по завершению льготного периода по выплате основного долга согласно условиям Исламского Банка Развития, а также в результате погашения облигаций.
3. Прогноз важнейших показателей развития
акционерного общества "Казпочта"
Прогноз основных показателей развития Общества представлен в формах 1, 2, 3, 4, 5 и 6.
Приложение
к Плану развития акционерного общества
"Казпочта" на 2005-2007 годы,
утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 3 февраля 2005 г. N 98
Прогноз важнейших показателей развития
на 2005-2007 годы акционерного общества
"Казпочта"
форма 1
N
п/п
Показатели
Един.
измер
2003 г.
отчет
2004 г.
оценка
2004г.
в % к
2003г.
2005 г.
прогноз
А
Б
1
2
3
4
5
1.
Объем предос-
тавляемых
услуг -
всего:
тыс.
тенге

Қаржыландыру көзi - 882,0 млн. теңге сомасында Қоғамның жарғылық капиталын көбейтуге республикалық бюджеттiң қаражаттарын тарту, оның iшiнде 331,6 млн. теңге - 2005 жылы, 201,8 млн. теңге - 2006 жылы, 348,6 млн. теңге - 2007 жылы игерiлетiн болады.
Жүзеге асырылатын өңiр - қалалық аудандық және селолық деңгей.
Инвестициялау бағыты:
компьютер техникасын және бағдарламалық қамсыздандыру сатып алу - 220,1 млн. теңге;
есептеу орталығын құру - 98,2 млн. теңге;
кассалық және банктік құрал-жабдықтар сатып алу - 563,7 млн. теңге.
"Iстен шыққан негiзгi құралдарды қалпына келтiру" жөнiндегі iс-шаралар
Мақсаты: компанияға ең қажеттi инфрақұрылымды құру.
Қаржыландыру көзi - 2005 жылы сомасы 305,5 млн. теңге банк-резиденттiң несиесi, сондай-ақ сомасы 316,5 млн. теңге Қоғамның меншiктi қаражаттары, оның iшiнде 2005 жылы 76,5 млн. теңге, 2006 жылы - 94,7 млн. теңге, 2007 жылы - 145,3 млн. теңге.
Жүзеге асырылатын өңiр - қалалық, аудандық және селолық деңгей.
Инвестициялау бағыты:
ғимараттарға және почта вагондарына күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзу - 243,6 млн. теңге;
компьютер техникасын сатып алу - 122,9 млн. теңге;
кассалық құрал-жабдықтар сатып алу - 75,9 млн. теңге;
почталық құрал-жабдықтар сатып алу - 29,8 млн. теңге;
көлiк құралдарын сатып алу - 149,8 млн. теңге.
Негiзгi капиталға инвестиция жұмсау үшін сырттан қаржы ресурстарын тартуға байланысты, сонымен қатар халық депозиттерiнiң өсуiн және клиенттерге есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету аясын кеңейтудi ескере отырып, 2005-2007 жылдары несие берешегi көбейтілетiн болады.
Осылайша, негiзгi капиталға инвестиция ретiнде қарыздар тарту нәтижесiнде несиелiк берешектің көбеюi 2005 жылы жалпы көлемi 1195,2 млн. теңгенi құрайды. Несиелiк берешектiң деңгейi мемлекеттік кепiлдiкпен Ислам Даму Банкiнiң үкiметтiк емес қарызын тарту нәтижесiнде 2004 жылмен салыстырғанда 22,7%-ға артады;
Несиелiк берешектiң кемуi Ислам Даму Банкiнiң шарттарына сәйкес негiзгi қарызды төлеу жөнiндегi жеңiлдетiлген мерзiмнiң аяқталуы бойынша 2008 жылдан, сондай-ақ, облигацияларды өтеу есебiнен басталады.
3. "Қазпочта" акционерлiк қоғам дамуының
aсa маңызды көрсеткiштерiн болжау
Қоғам дамуының негiзгi көрсеткiштерiнiң болжамы 1, 2, 3, 4, 5 және 6 нысандарында берiлген.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 3 ақпандағы
N 98 қаулысымен бекітілген
"Қазпочта" акционерлiк
қоғамын дамытудың 2005-2007
жылдарға арналған жоспарына
қосымша
"Қазпочта" акционерлiк қоғамын дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған аса маңызды
көрсеткiштерiнiң болжамы
1-нысан
P/c
N
Көрсеткiштер
Өлшем
бір-
лігі
2003 ж.
есеп
2004 ж.
бағалау
2004
ж.-дың
2005 ж.
болжам
А
Б
1
2
3
4
5
1.
Көрсетiлетiн
қызметтер
көлемi-
барлығы:
мың
теңге