Об утверждении Программы развития жилищно-коммунальной сферы в Республике Казахстан на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2006 года N 553
В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 30 марта 2006 года N 80 "О дальнейших мерах по реализации  Стратегии развития Казахстана до 2030 года" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Программу развития жилищно-коммунальной сферы в Республике Казахстан на 2006-2008 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой, и предоставлять информацию о ходе реализации Программы в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан не позднее 25 января и 25 июля, по итогам полугодия.
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе реализации Программы в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 февраля и 1 августа, по итогам полугодия.
4. Координацию за ходом реализации Программы возложить на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан от
15 июня 2006 года N 553
Программа
развития жилищно-коммунальной сферы
в Республике Казахстан на 2006-2008 годы
Содержание
1.    Паспорт Программы
2.    Введение
3.    Анализ современного состояния жилищно-коммунальной сферы
3.1.  Анализ состояния жилищного фонда
3.2.  Краткий обзор сферы жилищно-коммунальных услуг
3.3.  Основные проблемы содержания жилищного фонда
4.    Цель и задачи Программы
5.    Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1.  Системные преобразования в жилищно-коммунальной сфере
5.2.  Совершенствование отношений в сфере коммунальных услуг
6.    Необходимые ресурсы и источники финансирования
7.    Ожидаемый результат от реализации Программы
8.    План мероприятий по реализации Программы
9.    Примечания
1. Паспорт Программы
Наименование                Программа развития жилищно-коммунальной
Программы:                  сферы в Республике Казахстан на
2006-2008 годы
Основание                    Указ Президента Республики Казахстан от
для разработки              30 марта 2006 года N 80 "О дальнейших
мерах по реализации  Стратегии
развития Казахстана до 2030 года"
Разработчик                 Министерство индустрии и торговли
Программы                   Республики Казахстан
Цель Программы              Обеспечение надлежащей эксплуатации и
содержания имеющегося жилищного фонда,
безопасные и комфортабельные условия
проживания в нем
Задачи Программы            Проведение системных преобразований в
жилищно-коммунальной сфере, связанных с
формированием системы финансирования
поддержания состояния, обновления и
капитального ремонта существующего
жилищного фонда, созданием условий для
эффективного управления жилищным
фондом, обеспечением надлежащего
контроля за состоянием эксплуатируемого
жилищного фонда и проведением
разъяснительной работы среди населения.
Совершенствование отношений в сфере
коммунальных услуг для обеспечения
условий проживания и качества
предоставляемых коммунальных услуг
Срок реализации             2006-2008 годы
Необходимые ресурсы и       Потребность государственных средств на
источники финансирования    реализацию Программы составит
31,7 млн. тенге:
из средств республиканского бюджета
затраты на организацию разъяснения и
пропаганду Программы в средствах
массовой информации (СМИ) - 31,7 млн.
тенге в 2007 году
Ожидаемые результаты        Реализация Программы должна
от реализации Программы     способствовать созданию за период
2006-2008 годов долговременных и
устойчивых жилищных отношений,
существенному улучшению общего
состояния жилищного фонда,
создание условий эффективного
управления и контроля за состоянием
жилищного фонда.
Ожидается мультипликативный эффект:
расширение рынка жилищно-коммунальных
услуг;
дальнейшее развитие малого и среднего
бизнеса;
создание новых предприятий по ремонту
общего имущества жилых домов.

Қазақстан Республикасында тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 маусымдағы N 553 Қаулысы
"Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын одан әрi iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 30 наурыздағы N 80  Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар Бағдарламада көзделген iс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн және жарты жылдың қорытындылары бойынша 25 қаңтардан және 25 шiлдеден кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi жарты жылдың қорытындылары бойынша 1 ақпаннан және 1 тамыздан кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Бағдарламаның iске асырылу барысын үйлестiру Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiне жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 15 маусымдағы
N 553 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында тұрғын үй-коммуналдық
саланы дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған
бағдарламасы
Мазмұны
1.  Бағдарламаның паспорты
2.  Кiрiспе
3.  Тұрғын үй-коммуналдық саланың қазiргi жай-күйiн талдау
3.1. Тұрғын үй қорының жай-күйiн талдау
3.2. Тұрғын үй-коммуналдық қызмет саласына қысқаша шолу
3.3. Тұрғын үй қорын ұстаудың негiзгi проблемалары
4.  Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
5.  Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiктерi
5.1. Тұрғын үй-коммуналдық саладағы жүйелi қайта құрулар
5.2. Коммуналдық қызметтер саласындағы қатынастарды жетiлдiру
6.  Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
7.  Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
8.  Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
9.  Ескерту
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы:      Қазақстан Республикасында тұрғын
үй-коммуналдық саланы дамытудың
2006-2008 жылдарға арналған
бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме    "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму
стратегиясын одан әрi iске асыру жөнiндегi
шаралар туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2006 жылғы 30 наурыздағы
N 80 Жарлығы
Бағдарламаны әзiрлеушi    Қазақстан Республикасы Индустрия және
сауда министрлiгi
Бағдарламаның мақсаты     Қолданыстағы тұрғын үй қорының тиiсiнше
пайдаланылуы мен ұсталуын, онда қауiпсiз
және қолайлы тұру жағдайын қамтамасыз ету
Бағдарламаның             Қолданыстағы тұрғын үй қорының жай-күйiн
мiндеттерi                қолдауды, жаңарту мен күрделi жөндеудi
қаржыландыру жүйесiн қалыптастыруға,
тұрғын үй қорын тиiмдi басқару үшiн жағдай
жасауға, пайдаланылатын тұрғын үй қорының
жай-күйiне тиiсiнше бақылауды қамтамасыз
етуге және халықтың арасында түсiндiру
жұмыстарын жүргiзуге байланысты тұрғын
үй-коммуналдық салада жүйелiк қайта
құрулар жүргiзу.
Тұру жағдайларын және көрсетiлетiн
коммуналдық қызметтер сапасын қамтамасыз
ету үшiн коммуналдық қызметтер саласындағы
қатынастарды жетiлдiру.
Iске асыру мерзiмi        2006-2008 жылдар
Қажеттi ресурстар және      Бағдарламаны iске асыруға мемлекеттiк
қаржыландыру көздерi      қаражат қажеттiлiгi 31,7 млн. теңгенi
құрайды:
республикалық бюджет қаражатынан
бұқаралық ақпарат құралдарында (БАҚ)
Бағдарламаны түсiндiрудi және насихаттауды
ұйымдастыруға арналған шығындар - 2007
жылы 31,7 млн. теңге.
Бағдарламаны iске         Бағдарламаны iске асыру 2006-2008
асырудан күтiлетiн        жылдар кезеңiнде ұзақ мерзiмдi және
нәтижелер                 орнықты тұрғын үй қатынастарын құруға,
тұрғын үй қорының жалпы жай-күйiн
айтарлықтай жақсартуға, тұрғын үй қорының
жай-күйiн тиiмдi басқару мен бақылау үшiн
жағдайлар жасауға ықпал етуге тиiс.
Мынадай мультипликативтiк тиiмдiлiк
күтiледi:
тұрғын үй-коммуналдық қызметтер нарығын
кеңейту;
шағын және орта бизнестi одан әрi
дамыту;
тұрғын үйлердiң жалпы мүлкiн жөндеу
жөнiнде жаңа кәсiпорындар құру.

2. Введение
Одной из основ государственной политики в Республике Казахстан является создание условий для обеспечения граждан жильем, безопасного и качественного их проживания в занимаемом жилище.
При этом государство законодательно устанавливает нормы реализации прав и обязанностей граждан и юридических лиц при возникновении и прекращении права собственности на жилища и пользования ими.
Государство также устанавливает требования к техническому и санитарному состоянию, устойчивому функционированию, надлежащей эксплуатации и содержанию имеющегося жилищного фонда, его инженерной и коммунальной обеспеченности.
В свое время в Республике Казахстан была проведена реформа жилищно-коммунального хозяйства, осуществлена массовая приватизация жилья, в результате чего сформировалась качественно новая сфера жилищных отношений.
Вместе с тем, прошедший период выявил определенные диспропорции в развитии жилищных отношений, на решение которых направлена данная Программа.
Основным направлением Программы являются обеспечение развития жилищно-коммунальной сферы, дальнейшего совершенствования нормативной правовой базы жилищно-коммунальной сферы, привлечение в нее инвестиций и адресная социальная защита населения в сфере жилищных отношений.
Основанием для разработки Программы является  Указ Президента Республики Казахстан от 30 марта 2006 года N 80 "О дальнейших мерах по реализации  Стратегии развития Казахстана до 2030 года".
3. Анализ современного состояния жилищно-коммунальной сферы
3.1. Анализ состояния жилищного фонда
По данным регистра жилищного фонда на 1 января 2005 года общая площадь жилищного фонда Республики Казахстан составляет 252,7 млн. кв. метров. Из них 153,0 млн. кв. метров приходится на городские населенные пункты и 99,7 млн. кв. метров - на сельские.
Жилищный фонд Республики Казахстан по формам собственности, согласно действующему законодательству, состоит на 97,0 % из частного жилищного фонда (244,9 млн. кв. м.) и на 3,0 % из государственного жилищного фонда (7,8 млн. кв. м).
Положительной стороной реформирования жилищно-коммунального хозяйства являлось проведение массовой приватизации, в результате которой практически весь государственный жилищный фонд был приватизирован. Ответственность по эксплуатации и ремонту жилищного фонда перешла от государства к новым собственникам - населению, которое в своем большинстве оказалось не готово к этому. Большинство многоквартирных домов в республике эксплуатируются с нарушением установленных требований, их своевременный капитальный ремонт не производится.
В результате демонополизации жилищно-коммунального хозяйства был совершен переход к формированию нового собственника в многоквартирных жилых домах (жилых зданиях) - объектах кондоминиумов, реорганизованы предприятия, поставляющие коммунальные услуги. Проведены демонополизация областных и городских жилищно-коммунальных структур, отчуждение объектов социальной сферы от субъектов естественных монополий, выведение из состава субъектов естественной монополии структур, занимающихся неосновной деятельностью.
Уровень   благоустройства жилищного фонда (централизованное отопление, холодное и горячее водоснабжение, централизованная канализация, газификация, электричество) зависит от расположения жилищ в городской или сельской местности, уровня обеспеченности инженерной инфраструктурой данного населенного пункта или его части (местоположения жилых кварталов, массивов) (см. таблицу 1).

2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк саясат негiздерiнiң бiрi азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету, олардың тұрып жатқан үй-жайда қауiпсiз және сапалы тұруы үшiн жағдай жасау болып табылады.
Бұл ретте, мемлекет тұрғын үйге және оны пайдалануға меншiк құқығы туындаған және тоқтаған кезде азаматтар мен заңды тұлғалардың құқықтарын және мiндеттерiн iске асыру нормаларын заңнамалық түрде белгiлейдi.
Мемлекет сондай-ақ қолда бар тұрғын үй қорының техникалық және санитарлық жай-күйiне, тұрақты жұмыс iстеуiне, тиiсiнше пайдаланылуы мен ұсталуына, оның инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз етiлуiне қойылатын талаптарды белгiлейдi.
Кезiнде Қазақстан Республикасында тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы реформасы жүргiзiлдi, тұрғын үйлердi жаппай жекешелендiру жүзеге асырылды, осының нәтижесiнде тұрғын үй қатынастарының сапалы жаңа саласы қалыптасты.
Сонымен бiрге, өткен кезең тұрғын үй қатынастарын дамытуда белгiлi бiр үйлеспеушiлiктi анықтады, оларды шешуге осы бағдарлама бағытталған.
Бағдарламаның негiзгi бағыты тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытуды, тұрғын үй-коммуналдық саланың нормативтiк құқықтық базасын одан әрi жетiлдiрудi қамтамасыз ету, оған инвестицияларды тарту және тұрғын үй қатынастары саласында халықты атаулы әлеуметтiк қорғау болып табылады.
"Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын одан әрi iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 30 наурыздағы N 80 Жарлығы Бағдарламаны әзiрлеу үшiн негiздеме болып табылады.
3. Тұрғын үй-коммуналдық саланың қазiргi жай-күйiн талдау
3.1. Тұрғын үй қорының жай-күйiн талдау
2005 жылғы 1 қаңтардағы тұрғын үй қоры тiркелiмiнiң деректерi бойынша Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорының жалпы алаңы 252,7 млн. шаршы метрдi құрайды. Оның iшiнде 153,0 млн. шаршы метрi қалалық елдi мекендерге және 99,7 млн. шаршы метрi ауылдықтарға тиесiлi.
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес меншiк нысандары бойынша Қазақстан Республикасы тұрғын үй қорының 97,0% жеке тұрғын үй қорынан (244,9 млн. шаршы метр) және 3,0 % мемлекеттiк тұрғын үй қорынан (7,8 млн. шаршы метр) тұрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты реформалаудың тиiмдi жағы жаппай жекешелендiру жүргiзу болып табылады, нәтижесiнде iс жүзiнде бүкiл мемлекеттiк тұрғын үй қоры жекешелендiрiлдi. Тұрғын үй қорын пайдалану және жөндеу жөнiндегi жауапкершiлiк мемлекеттен жаңа меншiк иелерiне - халыққа өттi, олардың көпшiлiгi бұған дайын болмай шықты. Республикадағы көп пәтерлi үйлердiң көпшiлiгi белгiленген талаптарды бұза отырып пайдаланылуда, оларды уақтылы күрделi жөндеу жүргiзiлмейдi.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты монополиясыздандыру нәтижесiнде көп пәтерлi тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) - кондоминиум объектiлерiнде жаңа меншiк иелерiн қалыптастыруға көшу жүргiзiлiп, коммуналдық қызметтердi жеткiзушi кәсiпорындар қайта ұйымдастырылды. Облыстық және қалалық тұрғын үй-коммуналдық құрылымдарды монополиясыздандыру, табиғи монополия субъектiлерiнен әлеуметтiк саланың объектiлерiн оқшаулау, негiзгi қызметпен айналыспайтын құрылымдарды табиғи монополия субъектiлерiнiң құрамынан шығару жүргiзiлдi.
Тұрғын үй қорын жабдықтау (орталықтан жылыту, суық және ыстық сумен жабдықтау, орталықтандырылған кәрiз, газдандыру, электрлендiру) деңгейi тұрғын үйлердiң қалалық немесе ауылдық жерлерде орналасуына, осы елдi мекеннiң немесе оның бөлiктерiнiң (тұрғын үй кварталдарының, массивтерiнiң орналасқан жерi) инженерлiк инфрақұрылымдармен қамтамасыз етiлу деңгейiне байланысты (1-кестенi қараңыз).

После массовой приватизации жилых и нежилых помещений в жилых зданиях государство отказалось от принципов дотирования жилищно-коммунальной сферы. Громоздкие и малоэффективные жилищно-коммунальные службы, осуществлявшие свою деятельность на затратном механизме организации работ, предполагалось заменить, в основном, на потребительские кооперативы новых собственников. Кооперативы собственников помещений (квартир) (КСК) стали наиболее распространенной формой управления объектами кондоминиума. По разным причинам другие формы управления, предусмотренные  Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", не получили своего развития и функционируют в настоящее время только в отдельных населенных пунктах.
В действующей практике КСК объединяют несколько жилых домов, а то и целые кварталы или микрорайоны. Собственники квартир даже, если и платят деньги на содержание и капитальный ремонт (своего дома), то эти средства могут быть беспрепятственно использованы на другой объект. Разумеется, может возникнуть и обратная ситуация, когда жильцы не платят за ремонт, но их дом, ремонтируется за счет средств жильцов другого дома, входящего в данный КСК.
Такой подход не способствует формированию ответственного отношения жильцов к общему имуществу жилого дома.
Одни не платят потому, что не уверены, что деньги будут использованы на ремонт именно их дома, другие считают, что рано или поздно "кто-нибудь" заплатит за ремонт. И тем и другим все равно, каково состояние соседнего дома, им важно как содержится и ремонтируется их собственный дом. Не говоря уже о том, что реальных механизмов контроля за крупными КСК у жильцов практически нет.
В то же время заслуживает внимания положительный опыт работы по содержанию многоквартирных домов в Германии, где каждый дом управляется своим Hausmeister (управляющим домом) и имеет свой расчетный счет в банке.
Наличие собственного расчетного счета позволяет обеспечить полную прозрачность расходования средств, принадлежащих жильцам конкретного дома. Каждый платеж, производимый за подписью управляющего данным домом, имеет целевое использование для конкретных нужд именно этого дома. Платежи и их соответствие реально выполненным по данному дому работам легко проверяемы.
В соответствии с нормативно-техническими требованиями жилые дома высотой 6 и более этажей должны быть оборудованы пассажирскими лифтами, а в домах повышенной этажности - пассажирскими и грузопассажирскими лифтами.
Данные о состоянии лифтового хозяйства с выделением лифтов, обслуживающих жилищный фонд, не регистрируются.
Состояние всего лифтового хозяйства в жилых домах представлено в приложении (см. таблицу 2).

Тұрғын үй ғимараттарындағы тұрғын үй және тұрғын емес үй-жайларды жаппай жекешелендiруден кейiн мемлекет тұрғын үй-коммуналдық салаға демеуқаржы беру қағидаттарынан бас тартты. Жұмыстарды ұйымдастырудың шығынды тетiгiнде өз қызметтерiн жүзеге асыратын iрi және тиiмдiлiгi аз тұрғын үй-коммуналдық қызметтердi негiзiнен жаңа меншiк иелерiнiң тұтынушылар кооперативтерiне ауыстыру көзделдi. Үй-жай (пәтер) иелерiнiң кооперативтерi (ПИК) кондоминиум объектiлерiн басқарудың кеңiнен таратылған нысаны болды. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi  Заңында көзделген басқарудың басқа да нысандары әртүрлi себептер бойынша дамымай қалды және қазiргi кезде жекелеген елдi мекендерде ғана жұмыс iстеуде.
Қазiргi практикада ПИК бiрнеше тұрғын үйлердi, тiптi тұтас кварталдарды немесе шағын аудандарды бiрiктiредi. Пәтер иелерi тiптi, егер ақшаны (өз үйлерiн) ұстауға және күрделi жөндеуге төлесе де, онда осы қаражат басқа объектiге кедергiсiз пайдаланылуы мүмкiн. Әлбетте, тұрғындар жөндеу жұмыстарына ақы төлемесе, бiрақ олардың үйлерi осы ПИК-ке қарайтын өзге үй тұрғындарының қаражаты есебiнен жөнделетiн керiсiнше жағдай да туындауы мүмкiн.
Мұндай тәсiл тұрғын үйдiң жалпы мүлкiне тұрғындардың жауапты қатынасын қалыптастыруға ықпал етпейдi.
Бiреулер өздерiнiң ақшасы тек өз үйлерiн жөндеуге пайдаланылатынына сенiмсiз болғандықтан ақша төлемейдi, басқалар ерте ме, кеш пе "әйтеуiр бiреу" жөндеу үшiн ақша төлейдi деп есептейдi. Оларды да басқаларды да көршi тұрған үйдiң жай-күйi алаңдатпайды, оларға өздерiнiң жеке меншiк үйлерiнiң қалай ұсталғаны мен жөнделгенi маңызды. Басқаны айтпағанның өзiнде iрi ПИК-тi бақылаудың нақты тетiктерi тұрғындарда iс жүзiнде жоқ.
Десек те әрбiр үйдi өз Hausmeirster (үйлердi басқарушы) басқаратын және банкте өзiнiң есеп айырысу шоты бар Германиядағы көп пәтерлi үйлердi ұстау жөнiндегi жұмыстың оң тәжiрибесi назар аударуға тұрады.
Меншiктi есеп айырысу шотының болуы нақты үйдiң тұрғындарына тиесiлi қаражатты жұмсаудың толық ашықтығын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi. Осы үйдi басқарушының қолы қойылып жүргiзiлген әрбiр төлем нақ осы үйдiң нақты мұқтаждары үшiн пайдаланылады. Төлемдердi және осы үй бойынша iс жүзiнде орындалған жұмыстарға олардың сәйкестiгiн оңай тексеруге болады.
Нормативтiк-техникалық талаптарға сәйкес биiктiгi 6 және одан көп қабатты тұрғын үйлер жолаушы лифтiлерiмен, ал аса көп қабатты үйлер - жолаушы және жүк-жолаушы лифтiлерiмен жабдықталуға тиiс.
Лифтiлердi бөле отырып, тұрғын үй қорына қызмет көрсететiн лифтi шаруашылығының жай-күйi туралы деректер тiркелмейдi.
Тұрғын үйлердегi барлық лифтi шаруашылығының жай-күйi қосымшада берiлiп отыр (2-кестенi қараңыз).

3.2. Краткий обзор сферы жилищно-коммунальных услуг
Государственная политика в жилищно-коммунальной сфере до начала реформы в середине последнего десятилетия XX века представляла собой централизованное распределение всех ресурсов, государственное планирование и государственную монополию на предоставление жилищно-коммунальных услуг. Предприятия, предоставляющие жилищно-коммунальные услуги, дотировались государством, которое также устанавливало размер квартирной платы, независимо от фактических затрат.
Постановлениями Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1996 года  N 437 "О переходе на новые принципы оплаты содержания жилья и жилищно-коммунальных услуг" и от 27 мая 1996 года  N 647 "О мерах по развитию потребительских кооперативов собственников квартир и нежилых помещений в жилых домах" предусматривались:
поэтапный переход к тарифам на жилищно-коммунальные услуги до уровня, покрывающего издержки организаций, оказывающих эти услуги;
применение мер социальной защиты населения в виде предоставления пособий малообеспеченным слоям населения за счет средств местных бюджетов;
демонополизация и создание конкурентной среды в сфере жилищно-коммунального хозяйства;
государственное регулирование тарифов на услуги предприятий - естественных монополистов.
На первом этапе реформирования жилищно-коммунального хозяйства были:
включены в Государственный регистр хозяйствующих субъектов естественных монополистов предприятия по предоставлению услуг водоснабжения и канализации, передаче и распределению электрической и тепловой энергии, телекоммуникации с использованием сети местных линий;
утвержден особый порядок формирования состава затрат, включаемых в себестоимость продукции (работ, услуг), производимой и реализуемой субъектами естественной монополии в коммунальной сфере;
отменен ранее установленный порядок взимания платы за эксплуатационные работы по содержанию жилья в виде ставок единой квартирной платы;
утвержден примерный Устав кооперативов собственников квартир и нежилых помещений в жилых зданиях.
В целях дальнейшего развития и упорядочения отношений в жилищно-коммунальной сфере приняты постановления Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 1997 года  N 570 "О мерах по поддержке деятельности потребительских кооперативов собственников квартир" и от 22 декабря 1997 года  N 1813 "Об утверждении порядка предоставления земельного участка собственникам помещений (участникам) кондоминиума", а также  Правила предоставления коммунальных услуг, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года N 1822 "Об утверждении нормативных правовых актов в области электроэнергетики".

3.2. Тұрғын үй-коммуналдық қызмет саласына қысқаша шолу
XX ғасырдың соңғы он жылдығының ортасында реформа басталғанға дейiнгi тұрғын үй-коммуналдық саладағы мемлекеттiк саясат тұрғын үй-коммуналдық қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған барлық ресурстарды орталықтандырылған бөлу, мемлекеттiк жоспарлау және мемлекеттiк монополия түрiнде болды. Тұрғын үй-коммуналдық қызметтердi ұсынатын кәсiпорындарға iс жүзiндегi шығындарға қарамастан пәтер ақының мөлшерiнде белгiлейтiн мемлекет демеу қаржы берiп отырды.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Тұрғын үйдi ұстау мен коммуналдық қызметiн көрсетуге ақы төлеудiң жаңа принциптерiне көшу туралы" 1996 жылғы 12 сәуiрдегi  N 437 және "Тұрғын үйлердегi пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайларды меншiктенушiлердiң тұтынушылар кооперативтерiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы" 1996 жылғы 27 мамырдағы  N 647 қаулыларымен: тұрғын үй-коммуналдық қызметтiң тарифтерiне бұл қызметтердi көрсетушi ұйымдардың шығындарын жабатын деңгейге дейiн кезең-кезеңмен көшу;
жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен халықтың аз қамтылған бөлiгiне жәрдемақы беру түрiнде халықты әлеуметтiк қорғау шараларын қолдану;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында монополиясыздандыру және онда бәсекелестiк ортаны құру;
кәсiпорындардың - табиғи монополистердiң қызметтерiне арналған тарифтердi мемлекеттiк реттеу көзделдi.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық реформалаудың алғашқы кезеңiнде:
шаруашылық жүргiзушi субъектiлер табиғи монополистердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне сумен жабдықтау және кәрiз қызметтерiн ұсыну, жергiлiктi тораптардың желiлерiн пайдалана отырып, электр және жылу энергияларын беру мен тарату, телекоммуникация жөнiндегi кәсiпорындар енгiзiлдi;
коммуналдық саладағы табиғи монополия субъектiлерi өндiретiн және сататын өнiмдердiң (жұмыстар, қызметтер) өзiндiк құнына енгiзiлген шығындардың құрамын қалыптастырудың ерекше тәртiбi бекiтiлдi;
бiрыңғай пәтер ақысының ставкасы түрiнде тұрғын үйлердi ұстау бойынша пайдалануға беру жұмысы үшiн ақы алудың бұрын белгiленген тәртiбi күшiн жойды;
тұрғын үй ғимараттарындағы пәтер және тұрғын емес үй-жайлар кооперативi меншiк иелерiнiң үлгiлiк Жарғысы бекiтiлдi.
Тұрғын үй-коммуналдық саладағы қатынастарды одан әрi дамыту және ретке келтiру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Пәтер иелерiнiң тұтыну кооперативтерiнiң қызметiн қолдану жөнiндегi шаралар туралы" 1997 жылғы 17 сәуiрдегi  N 570 және "Кондоминиум үй-жайларының меншiк иелерiне (қатысушыларына) жер учаскесiн берудiң тәртiбiн бекiту туралы" 1997 жылғы 22 желтоқсандағы  N 1813 қаулылары, сондай-ақ "Электр энергетикасы саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 желтоқсандағы  N 1822 қаулысымен бекiтiлген Коммуналдық қызмет көрсету ережесi қабылданды.

К началу реформы жилищно-коммунального хозяйства в 1996 году в Республике Казахстан более 80 процентов жилищного фонда в многоквартирных домах в результате массовой приватизации уже было передано в собственность граждан с последующим созданием кооперативов собственников квартир и нежилых помещений в жилых зданиях.
В результате проведенной реформы в республике была проведена демонополизация областных и городских структур жилищно-коммунального хозяйства, создано 4801 КСК, управляющие почти 90 процентами жилищного фонда республики 1 , 45 региональных ассоциаций КСК, а также Республиканская ассоциация кооперативов собственников помещений.
Тарифы на жилищно-коммунальные услуги для населения покрывают издержки организаций, оказывающих эти услуги. Для компенсации затрат по оплате за коммунальные услуги для малообеспеченных слоев населения применяются меры социальной защиты в виде жилищной помощи.
В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" субъект естественной монополии обязан приобретать и устанавливать приборы учета предоставляемых коммунальных услуг.
Законом Республики Казахстан от 14 января 2006 года "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях" к сферам естественных монополий отнесены услуги по снабжению тепловой энергией.
В этой связи, деятельность субъектов естественных монополий, предоставляющих услуги по снабжению тепловой энергией, регулируются законодательством о естественных монополиях.
Приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 10 утверждены  Правила пользования электрической энергией и Правила пользования тепловой энергией.
3.3. Основные проблемы содержания жилищного фонда
В настоящее время всем жилищным фондом управляют 3244 КСК, 3944 физических управляющих и 522 другие формы управления (солидарное, юридические лица, предприниматели).
Практически повсеместное внедрение системы КСК предполагало максимально сократить непроизводственные затраты при эксплуатации жилищного фонда, развить рынок услуг инженерно-коммунального обеспечения и ремонтно-восстановительных работ, повысить ответственность жильцов за сохранение и надлежащее содержание жилых домов и придомовых территорий.
Однако, несмотря на принимаемые меры, состояние жилищного фонда требует проведения ремонтно-восстановительных работ. В основном, это жилые дома с низким нормативным сроком службы. По данным акимов регионов объем жилья, требующий проведения ремонта составляет 30,7 млн. кв. м. (см. таблицы 3, 4).
До сих пор не создан реальный механизм стимулирования ресурсосбережения, как для поставщиков коммунальных услуг, так и для их потребителей. Во многих случаях поставка коммунальных услуг по эксплуатации и содержанию жилищного фонда, инженерному обеспечению не осуществляется на конкурсной основе, а договоры на коммунальное обслуживание заключаются формально и не обеспечивают минимальных стандартов качества предоставляемых услуг. Монополист заключает договора на поставку услуг непосредственно с потребителем. В тоже время поставка услуг конкретному потребителю производится по общедомовым сетям, которые являются общим имуществом собственников квартир. Отсутствие договорных отношений между органом управления объектом кондоминиума и монополистом, между органом управления объектом кондоминиума и собственниками квартир приводит к тому, что общедомовые сети не ремонтируются и находятся в ненадлежащем состоянии. Именно по этой причине происходит большинство случаев перебоев в коммунальном обслуживании потребителей.
Положение усугубляется низким уровнем обеспеченности потребителей приборами учета коммунальных услуг.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты реформалау басталғанда 1996 жылы Қазақстан Республикасында жаппай жекешелендiру нәтижесiнде көп пәтерлi үйлердегi тұрғын үй қорының 80 пайызынан астамы кейiннен тұрғын үйлердегi пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлар меншiк иелерiнiң кооперативтерiн құра отырып, азаматтардың меншiгiне берiлдi.
Республикада жүргiзiлген реформаның нәтижесiнде облыстық және қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық құрылымдарын монополиясыздандыру жүргiзiлдi, республиканың тұрғын үй қорының 90 пайызға жуығын басқаратын 1 4801 ПИК, ПИК-тiң 45 өңiрлiк қауымдастығы, сондай-ақ Үй-жайларды меншiктеушiлер кооперативтерiнiң республикалық қауымдастығы құрылды.
Халық үшiн тұрғын үй-коммуналдық қызметтерге арналған тарифтер осы қызметтердi көрсететiн ұйымдардың шығынын жабады. Халықтың аз қамтамасыз етiлген жiгiне коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөнiндегi шығындарды өтеу үшiн тұрғын үй көмегi түрiнде әлеуметтiк қорғау шаралары қолданылады.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына сәйкес табиғи монополия субъектiсi ұсынылатын коммуналдық қызметтердi есептеу құралдарын сатып алуға және орнатуға мiндеттi.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 14 қаңтардағы  Заңымен табиғи монополия саласына жылу энергиясымен жабдықтау жөнiндегi қызметтер жатқызылды.
Осыған байланысты, жылу энергиясымен жабдықтау жөнiндегi қызметтi ұсынатын табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметi табиғи монополиялар туралы заңнамамен реттеледi.
Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрiнiң 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 10  бұйрығымен Электр энергиясын пайдалану ережесi және Жылу энергиясын пайдалану ережесi бекiтiлдi.
3.3. Тұрғын үй қорын ұстаудың негiзгi проблемалары
Қазiргi уақытта барлық тұрғын үй қорын 3244 ПИК, 3944 жеке басқарушылар және 522 басқарудың басқа да нысандары (ынтымақты, заңды тұлғалар, кәсiпкерлер) басқарады.
Iс жүзiнде ПИК жүйесiн жер-жерлерде енгiзу тұрғын үй қорын пайдаланған кезде өндiрiстiк емес шығындарды барынша қысқартуды, инженерлiк-коммуналдық қамтамасыз ету қызметтерi мен жөндеу-қалпына келтiру жұмыстары нарығын дамытуды, тұрғын үйлердi және үй жанындағы аумақтарды сақтау мен тиiсiнше ұстау үшiн тұрғындардың жауапкершiлiгiн арттыруды болжайды.
Алайда, қолданылған шараларға қарамастан тұрғын үй қорының жай-күйi жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзудi талап етедi. Негiзiнен, бұлар қызметiнiң нормативтiк мерзiмi төмен тұрғын үйлер. Өңiрлер әкiмдерiнiң деректерi бойынша жөндеу жүргiзудi талап ететiн тұрғын үйдiң көлемi 30,7 млн. шаршы метрдi құрайды (3, 4-кестелердi қараңыз).
Қазiргi кезге дейiн коммуналдық қызметтердi көрсетушiлер үшiн де, оларды тұтынушылар үшiн де ресурстар үнемдеудi ынталандырудың нақты тетiгi жасалған жоқ. Көпшiлiк жағдайда тұрғын үй қорын пайдалану мен ұстау жөнiндегi коммуналдық қызметтердi жеткiзу, инженерлiк қамтамасыз ету конкурстық негiзде жүзеге асырылмайды, ал коммуналдық қызмет көрсетуге арналған шарттар формальды жасалады және көрсетiлетiн қызметтер сапасының ең аз стандарттарын қамтамасыз етпейдi. Монополист тұтынушымен тiкелей қызметтердi жеткiзуге шарт жасасады. Сонымен қатар, нақты тұтынушыға қызметтердi жеткiзу пәтер иелерiнiң жалпы мүлкi болып табылатын жалпы үй желiлерi бойынша жүргiзiледi. Кондоминиум объектiсiн басқару органы мен монополист арасындағы және кондоминиум объектiсiн басқару органы мен пәтер иелерiнiң арасындағы шарттық қатынастардың жоқтығы жалпы үй желiсiнiң жөнделмеуiне және тиiсiнше жай-күйiнде болмауына алып келедi. Көпшiлiк жағдайда тұтынушыларға коммуналдық қызмет көрсетудегi iркiлiстер нақ осы себеп бойынша болады.
Жағдай тұтынушылардың коммуналдық қызметтердi есептеу приборларымен қамтамасыз етiлуiнiң төменгi деңгейiне байланысты күрделене түсуде.

Расчетные приборы учета в соответствии с  Правилами предоставления коммунальных услуг, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года N 1822 приобретаются и устанавливаются энергоподающей организацией.
Финансирование установки приборов учета производится за счет собственных или заемных средств энергоподающей организации.
По состоянию на 1 января 2004 года приборами учета потребления холодной воды охвачено всего 41 % потребителей. В отдельных областях (Павлодарская, Восточно-Казахстанская, Северо-Казахстанская, Костанайская, Жамбылская, Южно-Казахстанская) этот показатель не превышает 20 %. Такое положение дел не способствует экономному расходованию ценнейшего природного богатства - воды.
В основном КСК не смогли выполнить своего главного предназначения и фактически стали выполнять функции не столько потребительских, сколько производственных кооперативов, монополизировав предоставление жильцам услуг по эксплуатации и содержанию домов и придомовой территории. Положение усугубляется отсутствием контроля за содержанием жилищного фонда. Местные исполнительные органы не имеют никаких рычагов воздействия на органы управления объектами кондоминиума, которые ненадлежащим образом исполняют свои обязанности. Многочисленные жалобы собственников квартир в акиматы являются подтверждением данного факта.
Собственники квартир не имеют возможности проверить фактические затраты КСК на ремонт и содержание объектов кондоминиума. Отсутствует четкое определение и механизм установления границ собственности объекта кондоминиума, основ его образования. В результате проведенной массовой приватизации новые собственники приобретали (приватизировали с помощью купонного механизма, выкупали) только свои квартиры и не ощущали себя сособственниками общего имущества в жилом доме. Это касается внеквартирных (общедомовых) элементов здания и помещений общего пользования, а также земельного участка - придомовой территории.
Указанные недостатки создают условия для административных, хозяйственных и финансовых нарушений со стороны руководства КСК.
Пассивность большинства собственников помещений в управлении жилым домом, отсутствие общественного контроля за его техническим, санитарным состоянием и общественным порядком в рамках кондоминиума усугубляет сложившееся положение. Потребительское отношение порождает снижение чувства ответственности собственников за сохранность и безопасную эксплуатацию, как общего имущества, так и имущества, находящегося в раздельной (индивидуальной) собственности.
Не на должном уровне осуществляется организационно-информационная и просветительско-правовая работа с населением, которую необходимо проводить с целью изменения менталитета людей по вопросам самостоятельного управления своей собственностью - объектом кондоминиума, повышения чувства ответственности у собственников - участников кондоминиума.
Также в недостаточных объемах производится капитальный ремонт изношенных основных фондов коммунальной инфраструктуры, снижаются надежность и устойчивость функционирования внешних сетей и систем инженерного обеспечения жилищного фонда.
Обостряется проблема физического и морального износа основных фондов коммунальной инженерной инфраструктуры. Требуют решения принципы ресурсосбережения и снижения уровня потерь при доставке до потребителя коммунальных услуг по теплоснабжению, водоснабжению и канализации, электроснабжению и газоснабжению.
В настоящий момент большинство многоквартирных домов, по сути являющихся кондоминиумами, не зарегистрированы как единый комплекс. Объект кондоминиума является совокупностью квартир и встроенных (встроенно-пристроенных) нежилых помещений в жилом доме, имущества (частей дома) общего пользования, придомовой территории и располагаемых на ней строений, инженерных сетей и иных объектов инфраструктуры. Так они и должны быть зарегистрированы в центрах регистрации прав на недвижимое имущество.
Исходя из изложенного, основными проблемами жилищно-коммунальной сферы в части состояния жилых зданий, следует признать вопросы:
слабой правовой подготовленности большинства собственников - участников кондоминиумов, неразвитости системы общественного контроля за управлением объектами кондоминиумов со стороны собственников, самоустранение собственников от обязанностей сособственника;
низкого уровня коммунальных платежей, производимых собственниками, и необходимых затрат на содержание и капитальный ремонт жилищного фонда;
отсутствия полноценного рынка услуг по эксплуатации и надлежащему содержанию жилищного фонда, проведению капитального ремонта жилых зданий, а также внутренних инженерных систем жизнеобеспечения;
необходимости повсеместного проведения ремонта и повышения эксплуатационных характеристик ветхих жилых домов;
необходимости усиления несущих конструкций и повышения эксплуатационных характеристик жилых домов первых серий массового жилищного строительства, в первую очередь в сейсмоопасных районах;
физического и морального износа основных фондов коммунальной инфраструктуры, ресурсосбережения и снижения уровня потерь при доставке до потребителя коммунальных услуг по теплоснабжению, водоснабжению и канализации, газоснабжению;
отсутствие государственного контроля за нормативным содержанием жилищного фонда и административных рычагов воздействия на эксплуатационные службы;
недостаточного законодательного подкрепления мер и действий по развитию жилищно-коммунальной сферы, нормативно-техническому и методологическому обеспечению новых прогрессивных подходов в управлении жилищным фондом и жилищно-коммунальным хозяйством, эксплуатации и содержании жилых домов (жилых зданий), ресурсосбережении при поставке и оптимизации потребления коммунальных услуг;
отсутствия законодательных актов, позволяющих местным исполнительным органам использовать бесхозяйные, брошенные собственниками квартиры.
Для решения проблем и вопросов, накопившихся в жилищно-коммунальной сфере, требуются системные преобразования и дальнейшее совершенствование системы управления жилищным фондом, коммунального обслуживания и финансирования в жилищно-коммунальной сфере.

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 желтоқсандағы N 1822 қаулысымен бекiтiлген Коммуналдық қызмет көрсету ережелерiне сәйкес есептеу приборларын энергия берушi ұйым сатып алады және орнатады. Есептеу приборларын орнатуды қаржыландыру энергия берушi ұйымның жеке немесе қарызға алған қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
2004 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша суық суды тұтынудың есептеу приборларымен тұтынушылардың бар-жоғы 41%-ы қамтылған. Жекелеген облыстарда (Павлодар, Шығыс Қазақстан, Солтүстiк Қазақстан, Қостанай, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан) бұл көрсеткiш 20%-дан аспайды. Мұндай жағдай ең бағалы табиғи байлық - судың үнемдi жұмсалуына ықпал етпейдi.
Негiзiнен ПИК өзiнiң басты мiндеттерiн атқара алмады және үйлер мен үй iргесiндегi аумақтарды пайдалану және ұстау бойынша тұрғындарға қызметтер ұсынуды монополияландыра отырып, iс жүзiнде тұтынушылылық та, өндiрiстiк кооперативтердiң де функцияларын орындай бастады. Қолданыстағы тұрғын үй қорына бақылаудың болмауы жағдайды қиындатып отыр. Жергiлiктi атқарушы органдарда өзiнiң мiндеттерiн тиiстi дәрежеде орындамай отырған кондоминиум объектiлерiн басқару органдарына ықпал ететiн ешқандай тұтқа жоқ. Пәтер иелерiнiң әкiмдiктерге жолдаған сансыз арыздары осы фактiнi растау болып табылады.
Пәтер иелерiнiң ПИК-тiң кондоминимум объектiлерiн жөндеуге және ұстауға арналған нақты шығындарын тексеру мүмкiндiгi жоқ. Кондоминиум объектiсi иелерiнiң шекараларын, оның құру негiзiн белгiлеудiң нақты айқындамасы мен тетiгi жоқ. Жүргiзiлген жаппай жекешелендiру нәтижесiнде жаңа меншiк иелерi тек өз пәтерлерiн сатып алды (купондық тетiк көмегiмен жекешелендiрдi, сатып алды) және өздерiн тұрғын үйлердегi ортақ мүлiктiң иелерiмiз деп сезiнбейдi. Бұл жалпы пайдаланымдағы ғимараттар мен үй-жайлардың пәтерден тыс (жалпы үйлiк) элементтерiне, сондай-ақ жер учаскесiне - үй жанындағы аумақтарға қатысты.
Көрсетiлген кемшiлiктер ПИК басшылығы тарапынан әкiмшiлiк, шаруашылық және қаржылық бұзушылықтар үшiн жағдай жасайды.
Үй-жайлар иелерiнiң көпшiлiгi тұрғын үйдi басқарудағы салғырттығы, кондоминимум шеңберiнде оның техникалық, санитарлық жай-күйiне және қоғамдық тәртiпке қоғамдық бақылаудың болмауы қалыптасқан жағдайды шиеленiстiре түстi. Тұтынушылық қатынас ортақ мүлiктiң де, бөлек (жеке) меншiкте тұрған мүлiктiң де сақталуы мен қауiпсiз пайдаланылуына меншiк иелерiнiң жауапкершiлiк сезiмiнiң төмендеуiн туындатады.
Өз меншiгiн - кондоминиум объектiлерiн дербес басқару, меншiк иелерiнiң - кондоминиумға қатысушылардың жауапкершiлiк сезiмiн арттыру мәселелерi бойынша адамдардың дiлiн өзгерту мақсатында жүргiзу қажет болатын халықпен ұйымдастыру-ақпараттық және құқықтық-ағарту жұмыстары тиiстi деңгейде жүзеге асырылмайды.
Сондай-ақ, коммуналдық инфрақұрылымдардың тозған негiзгi қорларына күрделi жөндеу жеткiлiксiз көлемдерде жүргiзiледi, тұрғын үй қорының сыртқы желiлерi мен инженерлiк қамтамасыз ету жүйелерiнiң жұмыс iстеу сенiмдiлiгi және тұрақтылығы төмендеуде.
Коммуналдық инженерлiк инфрақұрылымдардың негiзгi қорларының табиғи және моральдық тозу проблемалары шиеленiсiп отыр. Жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және кәрiз, электрмен жабдықтау және газбен жабдықтау жөнiндегi коммуналдық қызметтердi тұтынушыға дейiн жеткiзу кезiнде ресурсты үнемдеу және шығынның деңгейiн азайту қағидаттарын шешу талап етiледi.
Қазiргi сәтте мәнi бойынша кондоминиум болып табылатын көп пәтерлi үйлердiң көпшiлiгi бiрыңғай кешен ретiнде тiркелмеген. Тұрғын үйдегi пәтерлердiң және қоса салынған (салынған-жапсарлас салынған) тұрғын емес үй-жайлардың, жалпы пайдаланудағы мүлiктердiң (үй бөлiктерiнiң), үй жанындағы аумақтар мен онда орналасқан құрылыстардың, инженерлiк желiлер мен өзге де инфрақұрылым объектiлерiнiң жиынтығы кондоминиум объектiсi болып табылады. Олар осылай жылжымайтын мүлiкке құқықты тiркеу орталықтарында тiркелуге тиiс.
Баяндалғандарды негiзге ала отырып, тұрғын үй-коммуналдық саланың тұрғын үйлердiң жай-күйi бөлiгiндегi негiзгi проблемалары деп мынадай мәселелердi тану қажет:
кондоминиумға қатысушы - меншiк иелерiнiң көпшiлiгiнiң нашар құқықтық дайындығы, меншiк иелерi тарапынан кондоминиум объектiлерiн басқаруға қоғамдық бақылау жүйесiнiң дамымауы, меншiк иелерiнiң тең меншiк иелерiнiң мiндеттерiнен өздiгiнен шеттеуi;
меншiк иелерiмен жүргiзiлетiн коммуналдық төлемдердiң және тұрғын үй қорын ұстауға және күрделi жөндеуге арналған қажеттi шығындардың төменгi деңгейi;
тұрғын үй қорын пайдалану және тиiсiнше ұстау, тұрғын үй ғимараттарына, сондай-ақ тiршiлiктi қамтамасыз ететiн iшкi инженерлiк жүйелерге күрделi жөндеу жүргізу жөнiндегi толыққанды қызметтер нарығының болмауы;
тозған тұрғын үйлерге жаппай күрделi жөндеу жүргiзу және пайдалану сипаттамаларын арттыру қажеттiлiгi;
бiрiншi кезекте сейсмикалық қауiптi аудандарда жаппай тұрғын үй құрылысының алғашқы сериялы тұрғын үйлерiнiң тiреу құрастырмаларын күшейту және пайдалану сипаттамаларын арттыру қажеттiлiгi;
коммуналдық инфрақұрылымның негiзгi қорының табиғи және моральдық тозуы, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және кәрiз, газбен жабдықтау жөнiндегi коммуналдық қызметтердi тұтынушыға дейiн жеткiзген кезде ресурсты үнемдеу және шығынның деңгейiн төмендету;
тұрғын үй қорының нормативтiк ұсталуына мемлекеттiк бақылаудың және пайдалану қызметтерiне ықпал ететiн әкiмшiлiк тұтқалардың болмауы;
тұрғын үй қорын және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты басқаруда, тұрғын үйлердi (тұрғын үй ғимараттарын) пайдалануда және ұстауда тұрғын үй-коммуналдық саланы дамыту, жаңа прогрессивтiк тәсiлдердi нормативтiк-техникалық және әдiснамалық қамтамасыз ету, коммуналдық қызметтердi тұтынуды жеткiзген және оңтайландырған кезде ресурсты үнемдеу жөнiндегi шаралар мен iс-қимылдардың заңнамамен жеткiлiксiз нығайтылуы;
жергiлiктi атқарушы органдарға иесiз, меншiк иелерi тастап кеткен пәтердi пайдалануға мүмкiндiк беретiн заңнамалық кесiмдердiң болмауы.
Тұрғын үй-коммуналдық салада жинақталған проблемалар мен мәселелердi шешу үшiн жүйелiк қайта құрулар мен тұрғын үй қорын басқару, коммуналдық қызмет көрсету және тұрғын үй-коммуналдық саладағы қаржыландыру жүйелерiн одан әрi жетiлдiру талап етiледi.

4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является обеспечение надлежащей эксплуатации и содержания имеющегося жилищного фонда, безопасные и комфортабельные условия проживания в нем.
Для достижения цели намечается решение следующих задач:
проведение системных преобразований в жилищно-коммунальной сфере, связанных с формированием системы финансирования поддержания состояния, обновления и капитального ремонта существующего жилищного фонда, созданием условий для эффективного управления жилищным фондом, обеспечением надлежащего контроля за состоянием эксплуатируемого жилищного фонда и проведением разъяснительной работы среди населения;
совершенствование отношений в сфере коммунальных услуг для обеспечения условий проживания и качества предоставляемых коммунальных услуг.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться по следующим направлениям:
1) системные преобразования в жилищно-коммунальной сфере;
2) совершенствование отношений в сфере коммунальных услуг.
5.1. Системные преобразования в жилищно-коммунальной сфере
1. Устанавливается, что каждый объект кондоминиума (один многоквартирный дом) должен управляться своим органом управления.
Это достигается при открытии отдельного банковского счета, на который должны перечисляться взносы (платежи) собственников помещений на содержание и ремонт общего имущества. Орган управления именно этого объекта кондоминиума будет иметь банковский счет на управляемый объект кондоминиума (включая жилой дом, придомовую территорию со строениями, инженерными сетями и иными объектами инфраструктуры, расположенными в пределах ее границ), на который перечисляются деньги жильцов для строгого целевого использования только на нужды их дома.
Орган управления объектом кондоминиума может открыть два вида банковских счета: текущий и сберегательный.
Деньги текущего счета будут направляться на общие расходы по эксплуатации общего имущества объекта кондоминиума. Деньги сберегательного счета будут направляться на ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
При открытии органами управлениями (управляющими) объектом кондоминиума банковского сберегательного счета сами собственники помещений будет решать на общем собрании вопрос о размере ежемесячного взноса.
В схеме с отдельным счетом каждый распорядитель счета представляет интересы отдельного дома. Это предельно простая, объяснимая и контролируемая жителями схема.
В свою очередь, жители домов могут открывать как индивидуальные сберегательные счета в жилищном строительном сберегательном банке с целью накопления денег для ремонта своей квартиры и общего имущества жилого дома в установленном размере, так и осуществлять взносы на сберегательный счет органа управления объектом кондоминиума.
Общую заинтересованность, взаимную ответственность по безопасности проживания, как правило, имеют жильцы одного многоквартирного дома. С точки зрения ответственности за общее имущество дома жителей из разных многоквартирных домов ничто не объединяет. Поэтому, ситуация, когда собственники квартир объединяются, не желательна. Однако вопрос выбора органа для управления объектом кондоминиума решается собственниками квартир на общем собрании.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты қолда бар тұрғын үй қорының тиiсiнше пайдаланылуы мен ұсталуын, онда қауiпсiз және қолайлы тұру жағдайларын қамтамасыз ету болып табылады.
Мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу белгiленiп отыр:
қолданыстағы тұрғын үй қорының жай-күйiн қолдауды, жаңарту мен күрделi жөндеудi қаржыландыру жүйесiн қалыптастыруға, тұрғын үй қорын тиiмдi басқару үшiн жағдай жасауға, пайдаланылатын тұрғын үй қорының жай-күйiне тиiсiнше бақылауды қамтамасыз етуге және халықтың арасында түсiндiру жұмыстарын жүргiзуге байланысты тұрғын үй-коммуналдық салада жүйелiк қайта құрулар жүргiзу;
тұру жағдайларын және көрсетiлетiн коммуналдық қызметтер сапасын қамтамасыз ету үшiн коммуналдық қызметтер саласындағы қатынастарды жетiлдiру.
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiктерi
Бағдарламаны iске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) тұрғын үй-коммуналдық саладағы жүйелi қайта құрулар;
2) коммуналдық қызметтер саласындағы қатынастарды жетiлдiру.
5.1. Тұрғын үй-коммуналдық саладағы жүйелi қайта құрулар
1. Кондоминиумның әрбiр объектiсi (бiр көп пәтерлi үй) өзiнiң басқару органымен басқарылуға тиiс деп белгiленедi.
Бұған үй-жай меншiк иелерiнiң ортақ мүлiктi ұстауға және жөндеуге арналған жарналары (төлемдерi) аударылатын жеке банктiк шот ашқан кезде жеткiзуге болады. Кондоминиумның нақ осы объектiсiнiң басқару органы кондоминиумның басқарылатын объектiсiне (тұрғын үйлердi, оның шекарасы шегiнде орналасқан құрылыстары, инженерлiк желiлерi және өзге де инфрақұрылым объектiлерi бар үй жанындағы аумақтарды қоса алғанда) арналған банктiк шоты болады, оған өз үйлерiнiң мұқтаждарына ғана қатаң мақсатты пайдалану үшiн тұрғындардың ақшасы аударылады.
Кондоминиум объектiсiн басқару органы банктiк шоттың екi түрiн ашуы мүмкiн: ағымдағы және жинақ.
Ағымдағы шот ақшалары кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн пайдалану жөнiндегi жалпы шығыстарға жiберiледi. Жинақ ақша шотының ақшалары кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн жөндеуге жiберiледi.
Кондоминиум объектiсiн басқару органдары (басқарушылары) банктiк жинақ ақша шотын ашқан кезде үй-жай меншiк иелерінің өздерi жалпы жиналыста ай сайынғы жарнаның мөлшерi туралы мәселенi шешедi.
Жеке шоты бар схемада кондоминиум объектiсiн басқаратын әрбiр орган жеке үйдiң мүддесiн бiлдiредi. Бұл өте қарапайым, түсiнiктi және тұрғындар бақылайтын схема.
Yйлердiң тұрғындары өз кезегiнде өз пәтерi мен тұрғын үйдiң ортақ мүлкiн жөндеу үшiн ақша жинау мақсатында белгiленген мөлшерде тұрғын үй құрылысы жинақтаушы банкiден жеке жинақ ақша шотын ашуы да және кондоминиум объектiсiнiң басқару органының жинақ ақша шотына жарналарды жүзеге асыруы да мүмкiн.
Тұру қауiпсiздiгi бойынша ортақ қызығушылық, өзара жауапкершiлiк, әдеттегiдей, бiр көп пәтерлi үйдiң тұрғындарында болады. Жауапкершiлiк тұрғысынан алғанда, тұрғын үйдiң ортақ мүлкi үшiн оларды ешнәрсе бiрiктiре алмайды. Сондықтан пәтер иелерi бiрiгетiн жағдайлар болмауға тиiс. Алайда кондоминиум объектiсiн басқару үшiн органды таңдау мәселесiн пәтер иелерi жалпы жиналыста шешедi.

2. Для того, чтобы иметь свой банковский счет, заключать договора с управленческими фирмами, коммунальными службами или строительными компаниями и использовать свои юридические права в спорах с отдельными владельцами, а также третьими сторонами, орган управления объектом кондоминиума может быть некоммерческим юридическим лицом. Данное условие требует регистрации органа управления объектом кондоминиума как некоммерческих юридических лиц с описанием границ и характеристик общего имущества. При этом форма некоммерческого юридического лица может быть любая, соответствующая действующему законодательству Республики Казахстан.
3. Участие государства в дальнейшем развитии жилищно-коммунальной сферы и обновлении жилищного фонда осуществляется в финансировании за счет средств местного бюджета жилищной помощи малообеспеченным гражданам.
В целях упорядочения предоставления жилищной помощи необходимо предусмотреть пошаговый механизм. То есть, компенсации через жилищную помощь подлежат поочередно отдельные виды капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума:
фундамент, наружные стены и несущие конструкции;
кровля;
лестницы (площадки, марши) и внутренние стены;
лифты;
инженерные коммуникация и оборудование;
прочие (подъездные двери, фрамуги и т.п.).
Причем очередность проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума устанавливается собственниками квартир на общем собрании.
4. Отделы жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог при местных исполнительных органах районов (городов областного значения) необходимо будет законодательно наделить правом:
1) проводить инспекционные обследования состояния подконтрольных объектов, независимо от их принадлежности и форм собственности;
2) выносить предупреждения собственникам жилых зданий (домов), а также отдельных жилых и нежилых помещений в зданиях и на придомовой территории об устранении выявленных нарушений и несоответствий нормативным требованиям. При этом вынесение предупреждений будет производится только в случаях, когда состояние конструкций и элементов жилого дома будут угрожать безопасности проживания граждан. В других случаях вынесение предупреждений не допускается;
3) принимать установленные законодательством меры по отношению к юридическим, должностным и физическим лицам, допустившим нарушения либо не устранившим в установленные сроки, допущенные нарушения: привлечение к административной ответственности.
5. Местные исполнительные органы должны провести широкомасштабную организационно-информационную и пропагандистскую работу с использованием средств массовой информации, организации семинаров и лекций с целью разъяснения действующего законодательства в сфере жилищных отношений.
Очень важно провести пропагандистскую работу неформально для того, чтобы достигнуть основной цели - осознание собственниками своих прав, обязанностей и ответственности. Необходимо, чтобы в результате данной работы существующие КСК не получили формальных полномочий продолжать работать так, как они работают сейчас. Информационно-разъяснительная и пропагандистская работа с жителями требует большого времени и усилий. Эту работу необходимо провести в несколько этапов.
В первую   очередь, местным исполнительным органам необходимо организовать проведение общих сходов жителей по каждому многоквартирному дому (объекту кондоминиума) с целью разъяснения действующего законодательства и выбора жильцами каждого дома одной из форм управления объектом кондоминиума, определенной законодательством Республики Казахстан, для чего образовать соответствующие рабочие группы, которые будут выполнять указанную работу по утвержденному и опубликованному в средствах массовой информации графику. Действующие КСК объединяют целые кварталы, поэтому собрать всех жителей этого квартала на общий сход КСК невозможно, а проведение схода в отдельном жилом доме является вполне реальной задачей.
Во вторую очередь, местным исполнительным органам необходимо организовать обучение и переобучение профессиональных менеджеров по управлению объектом кондоминиума. При этом в полной мере использовать средства местного бюджета, направляемые на повышение занятости населения - организацию профессионального обучения.
В третью очередь, местным исполнительным органам необходимо организовать массовый правовой всеобуч населения по разъяснению законодательства о жилищных отношениях. Основной упор в этой работе сделать на изменение иждивенческой психологии собственников квартир, доведения до осмысления каждого собственника квартир его прав, и самое главное - обязанностей по содержанию общего имущества объекта кондоминиума, в том числе обратить особое внимание на  возможность принудительного взимания обязательных взносов на указанные цели. В то же время, показать возможность решения данных проблем с участием государства - через систему жилищной помощи.
Очень важно, чтобы орган управления объектом кондоминиума знал жилищное законодательство и через общее собрание собственников квартир провел решения по:
выбору органа управления объектом кондоминиума или физического управляющего;
своевременной регистрации объекта кондоминиума, как единого комплекса;
организации и обеспечению доставки коммунальных услуг по инженерному жизнеобеспечению от точки границы дома до каждой квартиры (помещения) потребителей этих услуг (при этом орган управления или управляющий обязаны обеспечить заключение между поставщиком или производителем услуг с потребителем договоров об оказании коммунальных услуг по утвержденной Правительством Республики Казахстан типовой форме договора);
утверждению финансового отчета за прошедший отчетный период;
утверждению сметы на содержание дома в предстоящий период;
заимствованию средств (при необходимости);
разъяснению каждому жильцу (собственнику, доверенному лицу собственника, нанимателю, арендатору) норм законодательства, их прав, обязанностей и ответственности.

2. Өзiнiң банктiк шоты болуы, басқарушы фирмалармен, коммуналдық қызметтермен немесе құрылыс компанияларымен шарттар жасасуы және өзiнiң заңды құқықтарын жекелеген меншiк иелерiмен, сондай-ақ үшiншi тараптармен дауларда пайдалану үшiн кондоминиум объектiсiн басқару органы коммерциялық емес заңды тұлға болуға тиiс. Осы шарт ортақ мүлiктiң шекарасы мен сипаттамасын көрсете отырып, коммерциялық емес заңды тұлға ретiнде кондоминиум объектiлерiн басқару органын тiркеудi талап етедi. Бұл ретте, коммерциялық емес заңды тұлғаның нысаны Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес келетiн кез келген болуы мүмкiн.
3. Тұрғын үй-коммуналдық саланы одан әрi дамытуға және тұрғын үй қорын жаңартуға мемлекеттiң қатысуы аз қамтылған азаматтарға тұрғын үй көмегiн көрсеткенде жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен қаржыландыруда жүзеге асады.
Тұрғын үй көмегiн берудi реттеу мақсатында қадамдық тетiктi көздеу қажет. Яғни, тұрғын үй көмегi арқылы өтемақыға кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерi кезек бойынша жатады:
iргетас, сыртқы қабырғалар және тiреу құрастырмалар; шатыр;
баспалдақтар (алаңшалар, марштар) және iшкi қабырғалар;
лифтiлер;
инженерлiк коммуникациялар және жабдық;
өзгелерi (кiреберiс есiктер, фрамугалар және т.б.).
Сонымен қатар, кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiне күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерiн жүргiзудiң кезектiлiгiн пәтер иелерi жалпы жиналыста белгiлейдi.
4. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары жанындағы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлiгi және автомобиль жолдары бөлiмдерiне заңнамамен мынадай құқықтар беру қажет:
1) тиесiлiгi мен меншiк нысандарына қарамастан бақылаудағы объектiлердiң жай-күйiне инспекциялық тексеру жүргiзу;
2) тұрғын үй ғимараттарының (үйлердiң), сондай-ақ ғимараттардағы және үй маңындағы аумақтардағы жекелеген тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың меншiк иелерiне анықталған бұзушылықтарды және нормативтiк талаптарға сәйкессiздiктердi жою туралы ескертулер беру. Бұл ретте, тұрғын үй құрастырмаларының және элементтерiнiң жай-күйi азаматтардың қауiпсiз тұруына қатер туғызған жағдайда ғана ескертулер берiледi. Басқа жағдайларда ескертулер беруге жол берiлмейдi;
3) бұзушылықтарға жол берген не жол берiлген бұзушылықтарды белгiленген мерзiмде жоймаған заңды, лауазымды және жеке тұлғаларға қатысты заңнамада белгiленген шаралар қолдану: әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту.
5. Жергiлiктi атқарушы органдар бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып, кең ауқымда ұйымдастыру-ақпараттық және насихаттау жұмысын жүргiзуге, қолданыстағы тұрғын үй қатынастары саласындағы заңнаманы түсiндiру мақсатында семинарлар мен дәрiстер ұйымдастыруға тиiс.
Негiзгi мақсатқа қол жеткiзу - меншiк иелерiнiң өз құқықтарын, мiндеттерi мен жауапкершiлiктерiн сезiнуi үшiн насихаттау жұмыстарын жүргiзген аса маңызды. Осы жұмыстардың нәтижесiнде қолданыстағы ПИК-тер қазiргi жұмыс iстеп жатқанындай жұмысты жалғастыруға формальды өкiлеттiк алмауы керек. Тұрғындармен ақпараттық-түсiндiру және насихаттау жұмыстарын жүргiзу көп уақытты және күш-жiгердi талап етедi. Бұл жұмысты бiрнеше кезеңде жүргiзу қажет.
Бiрiншi кезекте, жергiлiктi атқарушы органдар қолданыстағы заңнаманы түсiндiру және әр үйдiң тұрғындарының Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған кондоминиум объектiсiн басқару нысандарының бiрiн таңдауы мақсатында әрбiр көп пәтерлi үйдiң (кондоминиум объектiсiнiң) тұрғындарымен жалпы жиналыстар өткiзудi ұйымдастыруы қажет, ол үшiн әкiмдiк бекiткен және бұқаралық ақпарат құралдарына жарияланған жиналыстарды өткiзу кестесi бойынша көрсетiлген жұмысты орындайтын тиiстi жұмыс тобы құрылады. Қолданыстағы ПИК тұтас кварталдарды бiрiктiредi, сондықтан бұл кварталдың барлық тұрғындарын ПИК-тiң жалпы жиналысына жинау мүмкiн емес, ал жиналысты жекелеген тұрғын үйде өткiзу толықтай нақты мiндет болып табылады.
Екiншi кезекте, жергiлiктi атқарушы органдар кондоминиум объектiсiн басқару жөнiндегi кәсiби менеджерлердi оқытуды және қайта оқытуды ұйымдастыру қажет. Бұл ретте халықты еңбекпен қамтуды - кәсiби оқытуды ұйымдастыруды көтеруге бағытталған жергiлiктi бюджеттiң қаражатын толық көлемде пайдалану қажет.
Үшiншi кезекте, жергiлiктi атқарушы органдар тұрғын үй қатынастары туралы заңнаманы түсiндiру бойынша халықтың жалпы құқықтық оқуын ұйымдастыруы қажет. Осы жұмыстағы негiзгi қарқын пәтер иелерiнiң масылдық психологиясын өзгертуге, оның құқықтарын әрбiр пәтер меншiк иелерiнiң санасына жеткiзуге және ең бастысы - кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн ұстау жөнiндегі мiндеттерiн, оның iшiнде көрсетiлген мақсаттарға мiндеттi жарналарды мәжбүрлеп алу мүмкiндiгiне ерекше назар аудару қажет. Сонымен қатар, осы проблемаларды мемлекеттiң қатысуымен - тұрғын үй көмегінің жүйесi арқылы шешу мүмкiндiгiн көрсету керек.
Кондоминиум объектiсiн басқару органы тұрғын үй заңнамасын бiлуi және пәтер меншiк иелерiнiң жалпы жиналысы арқылы мыналар бойынша шешім жүргiзуi өте маңызды:
кондоминиум объектiсiн басқару органын немесе жеке басқарушыны таңдау;
кондоминиум объектiсiн бiртұтас кешен ретiнде уақтылы тiркеу;
үй шекарасының нүктесiнен осы қызметтердi тұтынушылардың әрбiр пәтерiне (үй-жайына) дейiн инженерлiк тiршiлiктi қамтамасыз ету жөнiндегi коммуналдық қызметтердi жеткiзудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету (бұл ретте басқару органы немесе басқарушы жеткiзушi немесе қызметтердi өндiрушi арасында тұтынушылармен Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен шарттың үлгiлiк нысаны бойынша коммуналдық қызметтер көрсету туралы шарттар жасасуды қамтамасыз етуге мiндеттi);
өткен есептi кезең үшiн қаржылық есептi бекiту;
алдағы кезеңде үйлердi ұстауға арналған сметаны бекiту;
қаражатты қарызға алу (қажет болғанда);
әрбiр тұрғынға (меншiк иесiне, меншiк иесiнiң сенiмдi адамына, жалдаушыға, жалға алушыға) заңнама нормаларын, олардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершiлiгiн түсiндiру.

5.2. Совершенствование отношений в сфере коммунальных услуг
Для улучшения качества оказываемых коммунальных услуг, повышения степени оснащенности потребителей приборами учета, а также снижения уровня износа внутридомовых сетей и коммуникаций необходима реализация ряда мер, направленных на дальнейшее совершенствование государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемые коммунальные услуги.
В соответствии с подпунктом 8)  статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" субъекты естественных монополий обязаны заключать в соответствии с типовыми договорами, утвержденными Правительством Республики Казахстан, индивидуальные договоры с потребителями на каждый вид предоставляемых регулируемых коммунальных услуг (товаров, работ), а также на каждый вид и (или) совокупность иных предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ).
Вместе с тем, поставка услуг индивидуальному потребителю, проживающему в многоквартирном доме, производится по общедомовым сетям и коммуникациям, которые не входят в границы эксплуатационной ответственности ни поставщика услуг, ни индивидуального потребителя. Ответственность за содержание указанных сетей и коммуникаций возложена на орган управления объекта кондоминиума, который не участвует в договорных отношениях на поставку услуг.
Исходя из этого, необходимо законодательно определить компетенцию Правительства Республики Казахстан по утверждению Типовых договоров сотрудничества между органом управления объектом кондоминиума и поставщиками коммунальных услуг, без которых их поставка конкретному многоквартирному дому не допускается. Причем эти договора не являются коммерческими договорами на поставку и потребление услуг, а только на прием, учет и передачу услуг потребителям.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Потребность государственных средств на реализацию Программы составит 31,7 млн. тенге:
из средств республиканского бюджета затраты на организацию разъяснения и пропаганду Программы в СМИ - 31,7 млн. тенге в 2007 году.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации Программы:
будет создан механизм финансирования капитального ремонта жилых домов;
будет обеспечен государственный контроль за состоянием жилищного фонда;
будут созданы условия для эффективного управления и контроля за состоянием жилищного фонда, своевременного ремонта жилых домов;
ожидается изменение мышления собственников квартир в части повышения уровня заинтересованности и ответственности в надлежащем содержании жилых домов, искоренение иждивенческих настроений;
повысится безопасность проживания граждан в жилище;
улучшится комфортность жилищного фонда;
ожидается улучшение архитектурного облика жилых массивов;
ожидается мультипликативный эффект:
а) расширение рынка жилищно-коммунальных услуг;
б) дальнейшее развитие малого и среднего бизнеса;
в) создание новых предприятий по ремонту общего имущества жилых домов.

5.2. Коммуналдық қызметтер саласындағы қатынастарды жетiлдiру
Көрсетiлетiн коммуналдық қызметтердiң сапасын жақсарту, тұтынушыларды есептеу приборларымен жарақтандыру дәрежесiн арттыру, сондай-ақ үйiшiлiк желiлер мен коммуникациялардың тозу деңгейiн азайту үшiн реттелетiн коммуналдық қызмет көрсетушi табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн мемлекеттiк реттеудi одан әрi жетiлдiруге бағытталған бiрқатар шараларды iске асыру қажет.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  7-бабының 8) тармақшасына сәйкес табиғи монополия субъектiсi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен үлгi шарттарға сәйкес реттелiп көрсетiлетiн коммуналдық қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) әрбiр түрiне, сондай-ақ реттелiп көрсетiлетiн өзге де қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) әрбiр түрiне және (немесе) жиынтығына тұтынушылармен шарттар жасасуға мiндеттi.
Сонымен бiрге, көп пәтерлi тұрғын үйде тұратын тұтынушыға қызметтерді жеткiзу қызметтердi жеткізушінің де, тұтынушының да пайдалану жауапкершiлiгiнiң шекарасына кiрмейтiн жалпы үйлiк желiлер мен коммуникациялар бойынша жүргiзiледi. Көрсетiлген желiлер мен коммуникацияларды ұстауға жауапкершiлiк қызметтердi жеткiзуге арналған шарттық қатынастарға қатыспайтын кондоминиум объектiсiн басқару органына жүктелген.
Осыны негiзге ала отырып, кондоминиум объектiсiн басқару органы мен оларсыз нақты көп пәтерлi үйге коммуналдық қызметтердi жеткiзуге жол берiлмейтiн коммуналдық қызметтердi жеткiзушiлердiң арасындағы ынтымақтастықтың үлгi шарттарын бекiту жөнiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретiн заңнамалық түрде айқындау қажет. Бұл шарттар қызметтердi жеткiзуге және көрсетуге арналған коммерциялық емес, тек қызметтердi қабылдауға, есептеуге және беруге арналған шарттар болып табылады.
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны iске асыруға мемлекеттiк қаражат қажеттiлiгi 31,7 млн. теңгенi құрайды:
республикалық бюджет қаражатынан 2007 жылы БАҚ-та Бағдарламаны түсiндiрудi және насихаттауды ұйымдастыруға арналған шығындар - 31,7 млн. теңге.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде:
тұрғын үйлердi күрделi жөндеудi қаржыландырудың тетiгi жасалатын болады;
тұрғын үй қорының жай-күйiне мемлекеттiк бақылау қамтамасыз етiлетiн болады;
тұрғын үй қорын тиiмдi басқару және оның жай-күйiн бақылау, тұрғын үйлердi уақтылы жөндеу үшiн жағдай жасалатын болады;
тұрғын үйлердiң тиiсiнше ұсталуына мүдделiлiк пен жауапкершiлiк деңгейiн арттыру бөлiгiнде пәтер иелерiнiң пiкiрiн өзгерту, масылдық көңiл-күйдi жою күтiледi;
тұрғын үйлерде азаматтардың қауiпсiз тұруы артады;
тұрғын үй қорының қолайлылығы жақсарады;
тұрғын үй массивтерiнiң сәулеттiк келбетiн жақсарту күтiледi;
мынадай мультипликативтiк тиiмдiлiк күтiледi:
а) тұрғын үй-коммуналдық қызметтер нарығын кеңейту;
б) шағын және орта бизнестi одан әрi дамыту;
в) тұрғын үйлердiң ортақ мүлкiне жөндеу жөнiндегi жаңа кәсiпорындарды құру.

Раздел 8. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года  N 101 .
N
Мероприятия Форма
завер-
шения
Ответ-
ственные
исполни-
тели
Сроки
испол-
нения
Предпо-
лагамые
расходы
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1 2 3 4 5 6 7
1. Организационные мероприятия
1.1
Разработать
региональные
программы
развития жи-
лищно-комму-
нальной сферы
Решения
местных
предста-
вительных
органов
Акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
2
квартал
2007
года
не
предпо-
лагаются
2. Системные преобразования в жилищно-коммунальной сфере
2.1
Внесение
дополнений и
изменений в
акты, устана-
вливающие
размер и по-
рядок оказа-
ния жилищной
помощи на ка-
питальный ре-
монт общего
имущества
объекта кон-
доминиума
Информа-
ция в МИТ
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы,
местные
предста-
вительные
органы
25
января
и 25
июля,
по
итогам
полу-
годия
не
предпо-
лагаются
3. Совершенствование отношений в сфере коммунальных услуг
3.1
Разработка
Концепции
комплексной
модернизации
коммунального
сектора на
2008-2010 годы
Проект
Поста-
новления
Прави-
тельства
Респу-
блики
Казахстан
МЭБП,
МЭМР, МСХ,
МООС
МИТ
1
квартал
2008
года
не
предпо-
лагаются
4. Пропагандистская работа и информационно-разъяснительное обеспечение Программы
4.1
Организовать
разъяснения
и пропаганду
Программы в
СМИ
Информа-
ция в Ми-
нистер-
ство ин-
дустрии и
торговли
МКИ, акимы
областей,
городов
Астаны,
Алматы
25
января и
25 июля,
по
итогам
полу-
годия
2007 год
- 31,7
млн.
тенге
Респу-
бликан-
ский
бюджет
4.2
Организовать
массовый
правовой
всеобуч
населения по
разъяснению
законодатель-
ства о
жилищных
отношениях
Информа-
ция в Ми-
нистер-
ство ин-
дустрии и
торговли
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
25
января
и 25
июля,
по
итогам
полу-
годия
не пред-
полага-
ются
4.3
Организовать
проведение
общих сходов
жителей по
каждому много-
квартирному
дому (объекту
кондоминиума)
с целью
разъяснения
действующего
законодатель-
ства и выбо-
ра жильцами
каждого дома
одной из форм
управления
объектом
кондоминиума.
В этих целях:
утвердить
составы рабо-
чих групп;
произвести
обучение и
инструктаж
рабочих групп;
закрепить за
каждой рабочей
группой
определенное
количество
домов;
опубликовать
в местных
органах
печати графики
проведения
сходов по
каждому дому
с указанием
состава
рабочих групп;
провести
сход жильцов
по каждому
дому в
соответствии
с графиком;
еженедельно
заслушивать
отчеты
руководителей
рабочих групп
о результатах
работы.
Информа-
ция в Ми-
нистер-
ство ин-
дустрии и
торговли
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
25
января
и 25
июля,
по
итогам
полу-
годия
не пред-
полага-
ются

8-бөлім. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.02.05.  N 101 Қаулысымен.
№N Іс-шаралар Аяқтау
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орындау
мерзімі
Болжа-
нып
отыр-
ған
шығыс-
тар
Қар-
жы-
лан-
дыру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Ұйымдастыру іс-шаралары
1.1
Тұрғын үй-комму-
налдық саланы
дамытудың өңір-
лік бағдарлама-
лар әзірлеу
Жергілікті
өкілетті
органдар-
дың шешім-
дері
Облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
2007
жылғы
2 тоқсан
болжан-
байды
2. Тұрғын үй-коммуналдық саладағы жүйелі қайта құрулар
2.1
Кондоминиум
объектісінің
ортақ мүлкін
күрделі жөндеуге
арналған тұрғын
үй көмегін көр-
сету мөлшері мен
тәртібін белгі-
лейтін кесімдер-
ге толықтырулар
мен өзгерістер
енгізу
ИСМ-ге
ақпарат
Облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалалары-
ның әкім-
дері, жер-
гілікті
өкілетті
органдар
25
қаңтар
және 25
шілде,
жарты
жылдың
қорытын-
дылары
бойынша
болжан-
байды
3. Коммуналдық қызметтер саласындағы қатынастарды жетілдіру
3.1
Коммуналдық сек-
торды кешенді
жаңғыртудың,
2008 - 2010 жыл-
дарға арналған
тұжырымдамасын
әзірлеу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметі
қаулысының
жобасы
ЭБЖМ,
ЭМРМ,
АШМ,
Қоршаған-
ортамині,
ИСМ
2008
жылғы
1-тоқсан
болжан-
байды
4. Бағдарламаны насихаттау жұмысы және ақпараттық-түсіндіруді
қамтамасыз ету
4.1
БАҚ-та бағдарла-
маны түсіндіруді
және насихаттау-
ды ұйымдастыру
Индустрия
және сауда
министрлі-
гіне
ақпарат
МАМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
25
қаңтар
және 25
шілде,
жарты
жылдың
қорытын-
дылары
бойынша
2007
жылы -
31,7
млн.
теңге
Рес-
пуб-
лика-
лық
бюд-
жет
4.2
Тұрғын үй қаты-
настары туралы
заңнаманы түсін-
діру бойынша
халықтың құқық-
тық жалпы оқуын
ұйымдастыру
Индустрия
және сауда
министрлі-
гіне
ақпарат
Облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
25
қаңтар
және 25
шілде,
жарты
жылдың
қорытын-
дылары
бойынша
болжан-
байды
4.3
Қолданыстағы
заңнаманы түсін-
діру және әрбір
үйдің тұрғында-
рының кондоми-
ниум объектісін
басқару нысанда-
рының бірін таң-
дауы мақсатында
әрбір көп пәтер-
лі үй (кондоми-
ниум объектісі)
бойынша тұрғын-
дардың жалпы
жиналыстарын
өткізуді ұйым-
дастыру. Бұл
мақсатта:
жұмыс тобының
құрамдарын бекі-
ту;
жұмыс тобын
оқытуды және
нұсқама беруді
жүргізу;
әрбір жұмыс
тобына белгілі
бір үйді бекі-
тіп беру;
жергілікті
баспасөз орган-
дарында жұмыс
тобының құрамын
көрсете отырып,
әрбір үй бойын-
ша жиналыс өткі-
зудің кестесін
жариялау;
кестеге сәйкес
әрбір үй бойынша
тұрғындардың
жиналысын
өткізу;
апта сайын
жұмыс нәтижелері
туралы жұмыс
тобы жетекшіле-
рінің есебін
тыңдау
Индустрия
және сауда
министрлі-
гіне
ақпарат
Облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері
25
қаңтар
және 25
шілде,
жарты
жылдың
қорытын-
дылары
бойынша
болжан-
байды

1 - Общее количество многоквартирных жилых домов в областных центрах и городах Астане и Алматы составляет 51353 здания. Из них форму управления "один дом - один кондоминиум - один орган управления объектом кондоминиума" имеют только 4535 домов.

1 - Ескерту - облыс орталықтарындағы және Астана мен Алматы қалаларындағы көп пәтерлi тұрғын үйлердiң жалпы саны 51353 ғимаратты құрайды. Оның iшiнде "бiр үй - бiр кондоминиум - кондоминиум объектiсiнiң бiр басқару органы" басқару нысаны 4535 үйде ғана бар.