Об утверждении Правил упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года N 1157. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления» см. приказ Министра национльной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 176.
В соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2005 года N 935 "Об утверждении Правил упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 35, ст. 485);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2006 года N 869 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2005 года N 935" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 35, ст. 375).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2007 года N 1157
Правила
упрощенного государственного регулирования
деятельности субъектов естественных монополий малой мощности
1. Общие положения
1. Правила упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и определяют упрощенный порядок государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы N 1157 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 176 бұйрығын қараңыз.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 15-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 21 қыркүйектегі N 935 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 35, 485-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 21 қыркүйектегі N 935 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 қыркүйектегі N 869 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 35, 375-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 30 қарашадағы
N 1157 қаулысымен
бекітілген
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеудің оңайлатылған тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
заявка на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) – письменное обращение субъекта естественной монополии малой мощности в уполномоченный орган об утверждении тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги;
необоснованно полученный доход – дополнительный доход, полученный субъектом естественной монополии малой мощности в результате взимания оплаты по стоимости, превышающей уровень тарифа (цены, ставки сбора) или его предельный уровень, утвержденный уполномоченным органом, и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных уполномоченным органом размеров;
ограничение видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), – определение перечня затрат, не учитываемых при утверждении тарифа (цены, ставки сбора);
ограничение уровня расходов – установление предела уровня затрат, учитываемых в тарифе (цене, ставке сбора) на основании установленных и (или) утвержденных норм, нормативов, стандартов и лимитов;
субъект естественной монополии малой мощности – субъект естественной монополии, оказывающий услуги:
по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией от отопительных котельных с общей установленной мощностью до двадцати Гкал/час включительно;
водоснабжения и (или) водоотведения объемом до ста пятидесяти тысяч кубических метров в год;
в сфере подъездных путей объемом до тысячи вагон/км;
чрезвычайные регулирующие меры – меры, принимаемые уполномоченным органом в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды;
ставка Лондонского межбанковского рынка – ставка предложения на Лондонском межбанковском рынке по шестимесячным одновалютным депозитам по стоимости на первую дату периода начисления процентов (или в случае начального периода начисления процентов по стоимости на дату выплаты процентов либо в день такого периода начисления процентов, либо на следующий день, предшествующий первому дню процентных начислений), которая выражается как годовой процент.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.07.2013 № 689 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекітуге арналған өтінім – қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің уәкілетті органға реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту туралы жазбаша өтініші;
негізсіз алынған табыс – қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің уәкілетті орган бекіткен тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейінен немесе оның шекті деңгейінен асатын құн бойынша төлем алу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатқа сай пайдаланбау, тарифтік сметаның шығын баптарын уәкілетті орган бекіткен мөлшерден бес пайыздан астамға орындамау нәтижесінде алынған қосымша табыс;
тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың түрлерін шектеу – тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту кезінде ескерілмейтін шығындардың тізбесін анықтау;
шығыстардың деңгейін шектеу – белгіленген және (немесе) бекітілген нормалар, нормативтер, стандарттар және лимиттер негізінде тарифте (бағада, алым ставкасында) ескерілетін шығындар деңгейінің шегін белгілеу;
қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі – мынадай:
жиырма Гкал/сағатқа дейін және оны қоса алғанда белгіленген жалпы қуаты бар жылыту қазандықтарынан жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі;
жылына жүз елу мың текше метрге дейінгі көлемімен сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру;
көлемі мың вагон/км-ге дейін кірме жолдар саласындағы қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі;
төтенше реттеуші шаралар – азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында уәкілетті орган қабылдайтын шаралар;
Лондон банкаралық нарығының ставкасы – жылдық пайыз ретінде көрсетілетін пайыздарды есептеу кезеңінің бірінші күніне құны бойынша (немесе пайыздарды төлеу күніне құны бойынша пайыздарды есептеудің бастапқы кезеңі жағдайында не пайыздарды есептеудің осындай кезеңі күні, не пайыздық есептеудің бірінші күні алдындағы келесі күні) алты айлық бір валюталық депозиттер бойынша Лондон банкаралық нарығындағы ұсыныс ставкасы.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 N 689 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2. Государственное регулирование деятельности
субъектов в упрощенном порядке
3. Государственное регулирование деятельности субъектов в упрощенном порядке осуществляется:
1) утверждением тарифа (цены, ставки сбора);
2) утверждением тарифных смет;
3) утверждением особого порядка формирования затрат;
4) утверждением временного компенсирующего тарифа.
3. Порядок утверждения тарифов (цен, ставок сборов)
на регулируемые услуги
Представление и принятие заявки на утверждение проектов тарифов
(цен, ставок сборов) на регулируемые услуги
4. Утверждение тарифов (цен, ставок сборов) субъекту производится уполномоченным органом в следующих случаях:
1) по инициативе субъекта;
2) по собственной инициативе;
3) в качестве чрезвычайной регулирующей меры.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2).
5. Утверждение тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъекта может производиться не чаще одного раза в двенадцать месяцев.
При этом субъект вправе снижать для всех потребителей тарифы (цены, ставки сборов) в период их действия в порядке, установленном уполномоченным органом.
6. Для утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъект представляет в уполномоченный орган заявку на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) (далее - заявка). В случае пересмотра тарифов (цен, ставок сборов) по инициативе уполномоченного органа субъект в месячный срок представляет экономически обоснованные расчеты и иную информацию в том же объеме, что и при подаче заявки.
В случае пересмотра тарифов (цен, ставок сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в том числе при увеличении стоимости   стратегических товаров, субъект вместе с заявкой предоставляет тарифную смету и проекты тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые им регулируемые услуги (товары, работы).
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6-1. Субъекты естественных монополий малой мощности могут самостоятельно изменять тарифы (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), тарифные сметы один раз в год на величину, не превышающую индекс потребительских цен по факту предшествующего календарного года.
В случае таких изменений тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы, субъект естественной монополии малой мощности уведомляет уполномоченный орган с представлением информации, указывающей на причины изменения тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы, не позднее пяти календарных дней со дня изменения тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы.
В случае, предусмотренном частью первой настоящего пункта, тариф (цена, ставка сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), тарифная смета, измененные субъектом естественной монополии малой мощности, являются соответственно тарифом (ценой, ставкой сборов) и тарифной сметой на регулируемые услуги (товары, работы).
При необходимости изменения тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), тарифной сметы на величину, превышающую индекс потребительских цен, субъект естественной монополии малой мощности обращается в уполномоченный орган с заявкой для пересмотра тарифа (цены, ставки сбора), тарифной сметы в порядке, установленном настоящими Правилами.
Изменение субъектом естественной монополии тарифа и тарифной сметы путем их самостоятельного утверждения или утверждения в общем порядке осуществляется с соблюдением периодичности, предусмотренной первым абзацем пункта 5 настоящих Правил.

2. Субъектілердің қызметін оңайлатылған тәртіппен мемлекеттік реттеу
3. Субъектілердің қызметін оңайлатылған тәртіппен мемлекеттік реттеу:
1) тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту;
2) тарифтік сметаларды бекіту;
3) шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту;
4) уақытша өтемдік тарифті бекіту арқылы жүзеге асырылады.
3. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту тәртібі
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын бекітуге өтінім беру және оны қабылдау
4. Уәкілетті орган субъектіге тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекітуді мынадай жағдайларда:
1) субъектінің бастамасы бойынша;
2) өзінің бастамасы бойынша;
3) төтенше реттеуші шара ретінде жүргізеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
5. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекітуді он екі айда бір реттен жиі жүргізілмейді.
Бұл ретте субъект барлық тұтынушылар үшін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) қолданысы кезінде оларды төмендетуге құқылы.
6. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту үшін субъект уәкілетті органға тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекітуге өтінім (бұдан әрі - өтінім) ұсынады. Уәкілетті органның бастамасы бойынша тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) қайта қаралған жағдайда субъект бір ай мерзімде өтінім беру кезіндегідей көлемде экономикалық негізделген есептерді және өзге де ақпаратты ұсынады.
Төтенше реттеуші шара ретінде, оның ішінде стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған кезде тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қайта қараған жағдайда субъект өтініммен бірге өзінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтік сметаны және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын ұсынады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6-1. Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілері реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын), тарифтік сметаларды өткен күнтізбелік жылдың фактісі бойынша тұтыну бағаларының индексінен аспайтын шамаға жылына бір рет дербес өзгерте алады.
Тариф (баға, алым ставкасы), тарифтік смета осылайша өзгерген жағдайда қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органды тарифті (бағаны, алым ставкасын), тарифтік сметаны өзгерту күнінен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тарифтің (бағаның, алым ставкасының), тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты қоса бере отырып хабардар етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайда қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі өзгерткен реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тариф (баға, алым ставкасы), тарифтік смета тиісінше реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тариф (баға, алым ставкасы) және тарифтік смета болып табылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифті (бағаны, алым ставкасын), тарифтік сметаны тұтынушы бағаларының индексінен асатын шамаға өзгерту қажет болған кезде қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі осы Ережеде белгіленген тәртіппен тарифті (бағаны, алым ставкасын), тарифтік сметаны қайта қарау үшін өтініммен уәкілетті органға жүгінеді.
Табиғи монополия субъектісі тарифті және тарифтік сметаны өзгертуді осы Ереженің 5-тармағының бірінші абзацында көзделген кезеңділікті сақтай отырып, оны дербес бекіту немесе жалпы тәртіппен бекіту арқылы жүзеге асырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.07.2013 № 689 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. К заявке прилагаются:
1) пояснительная записка, раскрывающая необходимость утверждения тарифов (цен, ставок сборов), и содержащая анализ финансово-хозяйственной деятельности субъекта за период, прошедший с момента последнего утверждения тарифов (цен, ставок сборов) в разрезе годов по регулируемым видам услуг;
2) отчет об исполнении тарифной сметы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) проект тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы;
4) финансовая отчетность в соответствии с формами финансовой отчетности, утвержденными Министерством финансов Республики Казахстан, за предыдущий финансовый год;
5) информация, подтверждающая наличие утвержденных уполномоченным органом:
нормативных технических потерь;
технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии субъектов;
нормативной численности персонала субъекта;
6) информация, подтверждающая согласование уполномоченным органом годовых смет затрат, направляемых на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств субъекта;
7) годовые сметы затрат, направляемых на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств;
8) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
9) данные о проектной мощности сетей (оборудования) субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (протоколы намерений, договоры);
11) документы, подтверждающие цены закупок товаров, работ и услуг;
12) сведения о результатах последней переоценки основных средств.
В случае если утверждение тарифов производится на:
регулируемые услуги вновь созданного субъекта;
новые виды регулируемых услуг, оказываемые субъектом, уже включенным в Государственный регистр субъектов естественных монополий по иным видам регулируемых услуг;
новые объекты и (или) участки, если действующие тарифы на регулируемые услуги субъекта утверждены раздельно по объектам и (или) участкам.
К заявке прилагаются:
1) проект тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) данные о проектной мощности;

Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 05.07.2013 N 689 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту қажеттілігін ашатын және реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша жылдар бөлінісінде тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) соңғы бекіту сәтінен өткен кезең ішіндегі субъектінің қызметіне қаржы-шаруашылық талдауды қамтитын түсіндірме жазба;
2) осы Ережеге 2-қосымшаға сай нысан бойынша тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп;
3) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) және тарифтік сметаның жобасы;
4) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі бекіткен қаржылық есептіліктің нысандарына сәйкес өткен қаржы жыл үшін қаржылық есептілік;
5) уәкілетті орган бекіткен:
нормативтік техникалық ысыраптардың;
субъектілердің шикізат, материалдар, отын, энергия шығысының техникалық және технологиялық нормаларының;
субъект персоналының нормативтік санының болуын растайтын ақпарат;
6) субъектінің негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін ағымдағы және күрделі жөндеуге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталатын шығындардың жылдық сметаларының уәкілетті органмен келісілгенін растайтын ақпарат;
7) негізгі құралдар құнының өсуіне әкелетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталатын шығындардың жылдық сметалары;
8) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдардың есебі;
9) субъект желілерінің (жабдығының) жобалық қуаты және оны іс жүзінде пайдалану туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар);
11) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бағасын растайтын құжаттар;
12) негізгі құралдарды соңғы қайта бағалау нәтижелері туралы мәліметтер.
Егер тарифтерді:
жаңадан құрылған субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне;
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне реттеліп көрсетілетін қызметтердің өзге түрлері бойынша енгізілген субъект көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлеріне;
егер субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тарифтер объектілер және (немесе) учаскелер бойынша жеке бекітілсе, жаңа объектілерге және (немесе) учаскелерге бекіту жүргізілген жағдайда.
Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сай нысан бойынша тарифтің (бағаның, алым ставкасының) және тарифтік сметаның жобасы;
2) жобалық қуат туралы деректер;

3) данные о наличии или отсутствии кредиторской и дебиторской задолженности с приложением расшифровки;
4) расчет нормативов численности персонала субъекта;
5) расчет отраслевых технических и технологических норм, а также нормативных технических потерь;
6) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
7) проект сметы затрат, необходимых для поддержания основных производственных фондов в рабочем состоянии;
8) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (протоколы намерений, договоры, расчеты объемов производства).
При этом субъекты, оказывающие регулируемые услуги, предусмотренные в части второй настоящего пункта, обязаны не позднее шести месяцев обратиться с заявкой для пересмотра тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет в соответствии с частью первой настоящего пункта.
7-1. К заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды;
2) проект тарифной сметы в соответствии с требованиями главы 5 настоящих Правил по форме, указанной в приложении 1 к настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров, за исключением их использования на коммунально-бытовые нужды;
3) документы, подтверждающие необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды.
В случае увеличения стоимости стратегических товаров в качестве документов, подтверждающих необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры, к заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) прилагаются договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. Прилагаемые к заявке материалы должны отвечать следующим требованиям:
1) материалы заявки должны быть прошиты, пронумерованы, заверены печатью и подписью руководителя субъекта, либо лица, его замещающего. При этом финансовые документы должны быть подписаны руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверены печатью субъекта;

3) толық жазылуын қоса бере отырып, кредиторлық және дебиторлық берешектің болуы және болмауы туралы деректер;
4) субъект персоналының сан нормативтерінің есебі;
5) салалық техникалық және технологиялық нормалардың, сондай-ақ нормативтік техникалық ысыраптардың есебі;
6) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдардың есебі;
7) негізгі өндірістік қорларды жұмыс істейтін күйде ұстау үшін қажетті шығындар сметасының жобасы;
8) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланып отырған көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар, өндіріс көлемінің есептері).
Бұл ретте осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген реттелетін қызметтерді көрсетуші субъектілер осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаларды қайта қарауға арналған өтінімді алты айдан кешіктірмей беруге міндетті.
7-1. Төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекітуге арналған өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекіту себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба;
2) осы Ереженің 5-тарауының талаптарына сәйкес осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген нысан бойынша тарифтік сметаның жобасы. Бұл ретте стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда тарифтік сметада, оларды коммуналдық-тұрмыстық мұқтаждарға пайдалануды қоспағанда, стратегиялық тауарларды пайдалануды қамтитын шығындардың баптары ғана түзетіледі;
3) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекіту қажеттілігін растайтын құжаттар.
Стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекіту қажеттілігін растайтын құжаттар ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекітуге арналған өтінімге шарттар, шот-фактуралар, шығындар деңгейінің есептемелері қоса беріледі.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
8. Өтінімге қоса берілетін материалдар мынадай талаптарға жауап беруге тиіс:
1) өтінімнің материалдары тігілуі, нөмірленуі, мөрмен және субъект басшысының не оны алмастыратын тұлғаның қолымен расталуы тиіс. Бұл ретте қаржы құжаттарына субъектінің басшысы және бас бухгалтері не оны алмастыратын тұлға қол қоюға әрі субъектінің мөрімен расталуға тиіс;

2) материалы должны быть подготовлены в отдельности на каждый вид регулируемых услуг, предоставляемых субъектом и должны содержать фактические данные о затратах за текущий и предыдущий календарные годы;
3) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы (цены, ставки сбора) в обоснование принимаются данные в расчете на финансовый год.
9. При расчете тарифов (цен, ставок сборов) за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг за текущий и предыдущий календарные годы.
Рассмотрение заявки и утверждение
тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги
10. Заявки субъектов рассматриваются уполномоченным органом в течение десяти дней. Срок рассмотрения заявки исчисляется с момента ее подачи.
11. Уполномоченный орган проводит экспертизу проектов тарифов (цен, ставок сборов) на основе анализа представленных субъектом расчетов и обосновывающих материалов. Уполномоченный орган также может проводить сравнительный анализ показателей деятельности субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности.
12. Уполномоченный орган не позднее, чем за один день до принятия решения об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъекта проводит публичные слушания.
Требование настоящего пункта не распространяется на случай рассмотрения заявки на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
13. Уполномоченный орган может запросить дополнительную информацию в компетентных органах, а также у самого субъекта, с указанием сроков ее представления, но не менее пяти рабочих дней.
14. В случае непредставления субъектом требуемой информации в сроки, установленные уполномоченным органом, или представления их не в полном объеме, уполномоченный орган не учитывает заявленные затраты при формировании тарифов (цен, ставок сборов).
15. При снижении объемов предоставления регулируемых услуг должны быть представлены материалы, подтверждающие снижение.
16. Уполномоченный орган по результатам рассмотрения заявки принимает решение об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъекта, которое оформляется приказом уполномоченного органа и направляется субъекту не позднее десяти дней до введения их в действие, а субъектам в качестве чрезвычайной регулирующей меры - не позднее пяти дней до введения их в действие.

2) материалдар субъект ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындалуға тиіс және ағымдағы және өткен күнтізбелік жылдардағы шығындар туралы іс жүзіндегі деректерді қамтуға тиіс;
3) көлемдердің маусымдық ауытқуларының тарифтерге (бағаларға, алым ставкаларына) әсер етуін болдырмау мақсатында негіздемеге қаржы жылына арналған есептердегі деректер қабылданады.
9. Тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) есептеу кезінде негіз үшін ағымдағы және өткен күнтізбелік жылдардағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің іс жүзіндегі көлемдері қабылданады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге өтінімді қарау және тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту
10. Субъектілердің өтінімдерін уәкілетті орган он күннің ішінде қарайды. Өтінімді қарау мерзімі ол берілген сәттен бастап есептеледі.
11. Уәкілетті орган субъект ұсынған есептер мен негіздеуші материалдарды талдау негізінде тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларына сараптама жүргізеді. Уәкілетті орган, сондай-ақ ұқсас қызмет түрімен айналысатын субъектілер қызметінің көрсеткіштеріне салыстырмалы талдау жүргізе алады.
12. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күннен кешіктірмей уәкілетті орган жария тыңдаулар өткізеді.
Осы тармақтың талабы төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекітуге арналған өтінімді қарау жағдайына қолданылмайды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
13. Уәкілетті орган құзыретті органдардан, сондай-ақ субъектінің өзінен оны ұсыну мерзімін, бірақ кемінде бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімді көрсете отырып, қосымша ақпарат сұрата алады.
14. Субъект талап етілетін ақпаратты уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынбаған немесе оларды толық көлемде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру кезінде мәлімделген шығындарды ескермейді.
15. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің ұсынылатын көлемдері төмендеген жағдайда төмендеуді растайтын материалдар ұсынылуға тиіс.
16. Уәкілетті орган өтінімді қарау нәтижелері бойынша субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) бекіту туралы шешім қабылдайды, ол уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді және оларды қолданысқа енгізгенге дейін он күннен кешіктірмей субъектіге, ал төтенше реттеуші шара ретінде оларды қолданысқа енгізгенге дейін бес күннен кешіктірмей субъектілерге жолданады.

Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
17. В случае отказа в утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъекта уполномоченный орган письменно обосновывает отказ. Отказ уполномоченного органа в утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги субъекта может быть обжалован субъектом в судебном порядке.
Введение тарифов (цен, ставок сборов)
на регулируемые услуги
18. Тарифы (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги субъектов вводятся с первого числа месяца, следующего за месяцем утверждения тарифов (цен, ставок сборов).
18-1. Введение в действие тарифов (цен, ставки сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры осуществляется с даты, определяемой уполномоченным органом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
19. Субъект доводит до сведения потребителей информацию об утверждении новых тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем за три дня до введения их в действие.
В случае если субъект не уведомит потребителей о введении новых тарифов (цен, ставок сборов) в вышеуказанные сроки, указанные тарифы (цены, ставки сбора) вводятся с первого числа следующего месяца.
19-1. Уполномоченный орган принимает решение об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) в виде чрезвычайных регулирующих мер, при этом требования пункта 5, подпунктов 2), 3) пункта 8 и пунктов 9, 11, 18 настоящих Правил не применяются.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Порядок утверждения тарифной сметы
на регулируемые услуги
20. Показатели тарифной сметы являются основными сводными данными о статьях доходов и расходов субъекта, обосновывающими и формирующими уровень тарифа (цены, ставки сбора), устанавливаемого уполномоченным органом, об объемах оказываемых регулируемых услуг и других экономических показателях деятельности субъекта. Тарифная смета утверждается уполномоченным органом одновременно с утверждением тарифа и составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
21. При рассмотрении и утверждении тарифной сметы используются расчеты и обосновывающие материалы, указанные в пункте 7 настоящих Правил.

Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
17. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекітуден бас тартылған жағдайда уәкілетті орган бас тартуды жазбаша негіздейді. Уәкілетті органның субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекітуден бас тартуына субъект сот тәртібімен шағымдануы мүмкін.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) енгізу
18. Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіткен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап енгізіледі.
18-1. Төтенше реттеуші шара ретінде тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қолданысқа енгізу уәкілетті орган белгілейтін күннен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
19. Субъект жаңа тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) бекітілгені туралы ақпаратты оларды қолданысқа енгізгенге дейін кемінде үш күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді.
Егер субъект тұтынушыларға жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) енгізу туралы жоғарыда көрсетілген мерзімде хабарламаған жағдайда көрсетілген тарифтер (бағалар, алым ставкалары) келесі айдың бірінші күнінен бастап енгізіледі.
19-1. Уәкілетті орган төтенше реттеуші шаралар ретінде тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту туралы шешім қабылдайды, бұл ретте осы Ереженің 5-тармағының, 8-тармағы 2), 3) тармақшаларының және 9, 11, 18-тармақтарының талаптары қолданылмайды.
Ескерту. 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.04.20. N 556 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаны бекіту тәртібі
20. Тарифтік сметаның көрсеткіштері уәкілетті орган белгілейтін тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейін негіздейтін және қалыптастыратын субъект табыстарының және шығыстарының баптары, реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері туралы негізгі жиынтық деректер болып табылады. Уәкілетті орган тарифтік сметаны тарифті бекітумен бір мезгілде бекітеді және осы Ережеге 1-қосымшаға сай нысан бойынша жасалады.
21. Тарифтік сметаны қарау және бекіту кезінде осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген есептеулер мен негіздеуші материалдар пайдаланылады.

22. Субъект представляет по требованию уполномоченного органа отчет об исполнении тарифной сметы по итогам квартала по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
23. Уполномоченный орган при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы может запросить у субъекта иную необходимую информацию.
5. Особый порядок формирования затрат
Регулирование затрат, включаемых
в тариф (цену, ставку сбора) на регулируемые услуги
24. Регулирование затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора) на регулируемые услуги субъекта осуществляется путем ограничения видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), и ограничения уровня расходов субъекта.
25. Затратной частью тарифа (цены, ставки сбора) является совокупность затрат, связанных с предоставлением регулируемых услуг субъектом, которые учитываются при утверждении тарифа (цены, ставки сбора). Данные затраты состоят из себестоимости регулируемой услуги и расходов периода (общие и административные расходы, расходы по реализации).
26. В затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), включаются:
1) материальные расходы, определяемые исходя из технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии субъектов, утвержденных уполномоченным органом и цен материальных ресурсов, определенных по результатам закупок;
2) расходы на ремонтно-восстановительные работы и поддержание основных производственных фондов в рабочем состоянии, при наличии документального подтверждения необходимости проведения этих мероприятий;
3) расходы на услуги и работы, приобретенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан ;
4) расходы, связанные с нормативными техническими потерями;
5) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, учитываемые в расходах периода, определяемые в соответствии со ставками, порядком и условиями оплаты, установленными законодательством Республики Казахстан ;
6) расходы на оплату труда производственного персонала, определяемые исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах (ценах, ставках сборов) с учетом прогнозируемого изменения индекса потребительских цен, предусмотренного среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан;
7) расходы на оплату труда административного персонала, включаемые в затраты, определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, при этом предельный уровень оплаты труда руководящих работников административного персонала субъектов естественных монополий, являющихся юридическими лицами с участием государства в уставном капитале и аффилиированных с ними лицами согласовывается с уполномоченным органом.
Уполномоченный орган рассматривает уровень расходов на оплату труда административного и (или) производственного персонала, включаемого в тарифы (цены, ставки сборов), на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности, а также принимает во внимание динамику объемов оказываемых регулируемых услуг субъекта.

22. Субъект уәкілетті органның талабы бойынша осы Ережеге 2-қосымшаға сай нысан бойынша тоқсан қорытындылары бойынша тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсынады.
23. Уәкілетті орган тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде субъектіден өзге де қажетті ақпаратты сұрата алады.
5. Шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілетін шығындарды реттеу
24. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілетін шығындарды реттеу тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың түрлерін шектеу және субъектінің шығыстар деңгейін шектеу жолымен жүзеге асырылады.
25. Тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігі субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуына байланысты шығындардың жиынтығы болып табылады, олар тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту кезінде ескеріледі. Осы шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтің өзіндік құнынан және кезең шығыстарынан (жалпы және әкімшілік шығыстар, өткізу жөніндегі шығыстар) тұрады.
26. Тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігіне мыналар енгізіледі:
1) уәкілетті орган бекіткен субъектілердің шикізат, материалдар, отын, энергия шығысының техникалық және технологиялық нормаларына және сатып алу нәтижелері бойынша айқындалған материалдық ресурстардың бағаларына сүйене отырып айқындалатын материалдық шығыстар;
2) жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына және осы іс-шараларды өткізу қажеттілігінің құжатты растауы болған кезде негізгі өндірістік қорларды жұмыс істейтін күйде ұстауға шығыстар;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сатып алынған қызметтерге және жұмыстарға шығыстар;
4) нормативтік техникалық ысыраптарға байланысты шығыстар;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген төлем ставкаларына, тәртібіне және талаптарына сәйкес айқындалатын кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге шығыстар;
6) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарында көзделген тұтыну бағалары индексінің болжанып отырған өзгерісін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде (бағаларда, алымдар ставкаларында) қабылданған іс жүзіндегі, бірақ субъект персоналының нормативтік санынан және орташа айлық жалақыдан аспайтын санға сүйене отырып айқындалатын өндірістік персоналға еңбекақы төлеуге шығыстар;
7) шығындарға енгізілетін әкімшілік персоналға еңбекақы төлеуге шығыстар іс жүзіндегі, бірақ субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын санға сүйене отырып айқындалады, бұл ретте жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілерінің әкімшілік персоналының басшы қызметкерлеріне және олармен аффилиирленген тұлғаларға еңбекақы төлеудің шекті деңгейі уәкілетті органмен келісіледі.
Уәкілетті орган қызметтің ұқсас түрімен айналысатын субъектілерге еңбекақы төлеуге арналған шығындарға салыстырмалы талдаудың негізінде тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілетін әкімшілік және (немесе) өндірістік персоналға еңбекақы төлеуге шығыстардың деңгейін қарайды, сондай-ақ субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтері көлемдерінің серпінін назарға алады;

8) расходы, связанные с выплатой доплат и надбавок за условия труда, предусмотренных системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством ;
9) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов, рассчитанные по прямолинейному (равномерному) методу начисления, при этом увеличение амортизационных отчислений после проведения субъектом переоценки включается в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора) поэтапно;
10) расходы, связанные с платежами за загрязнение окружающей среды и за пользование, охрану и воспроизводство природных ресурсов;
11) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционного проекта субъекта.
Изменение размера вознаграждения (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) по полученным заемным средствам в период реализации инвестиционного проекта допускается по согласованию с уполномоченным органом.
Расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в национальной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа (цены, ставки сбора) в пределах суммы, рассчитанной с применением двукратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан .
Расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа (цены, ставки сбора) в пределах суммы, рассчитанной с применением четырехкратной ставки Лондонского межбанковского рынка.
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа (цены, ставки сбора) с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей  среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан.
Ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан применяется на день подачи заявки субъекта.
12) расходы общехозяйственного и административного назначения в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах (ценах, ставках сборов), с учетом индекса потребительских цен за период, предшествующий изменению тарифов (цен, ставок сборов), в случае утверждения тарифа (цены, ставки сбора) по инициативе уполномоченного органа.
Уполномоченный орган рассматривает изменения сумм расходов общехозяйственного и административного назначения, за исключением налогов, включаемых в тариф (цену, ставку сбора), по результатам проведенной финансовой экспертизы фактического состава административных затрат субъекта либо при снижении объемов реализации регулируемых услуг и снижении эффективности деятельности субъектов (увеличение себестоимости единицы оказываемой регулируемой услуги, снижение объемов оказываемых регулируемых услуг, увеличение кредиторской и дебиторской задолженности).

8) еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылар төлеуге байланысты шығыстар;
9) тік желілік (біркелкі) есептеу әдісі бойынша есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары, бұл ретте субъект қайта бағалау жүргізгеннен кейін амортизациялық аударымдардың ұлғаюы тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігіне кезең-кезеңмен енгізіледі;
10) қоршаған ортаны ластағаны үшін және табиғи ресурстарды пайдаланғаны, қорғау және ұдайы өсіру үшін төлемдерге байланысты шығыстар;
11) субъектінің инвестициялық жобасын іске асыруға қарыз қаражаты үшін сыйақылар төлеуге шығыстар.
Инвестициялық жобаны іске асыру кезеңінде алынған қарыз қаражаты бойынша сыйақы мөлшерін өзгертуге (кредиттер үшін пайыздар, комиссиялық төлемдер) уәкілетті органның келісімімен жол беріледі.
Инвестициялық жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынған қарыз қаражаты бойынша сыйақы төлеуге шығыстар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың екі еселік ресми ставкасын қолданып есептелген сома шегінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) есептеу кезінде ескеріледі.
Инвестициялық жобаны іске асыру үшін шетел валютасында алынған қарыз қаражаты бойынша сыйақы төлеуге шығыстар Лондон банкаралық нарығының төрт еселік ставкасын қолданып есептелген сома шегінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) есептеу кезінде ескеріледі.
Шетелдік валютада алынған қарыз қаражаты үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарының негізгі көрсеткіштері және Қазақстан Республикасының республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштері негізінде шетелдік валютаға теңге бағамының болжамды өзгеруін ескеріп, тарифтің (бағаның, ставкасының) шығын бөлігіндегі кезең шығыстарында ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы субъектінің өтінім берген күніне қолданылады;
12) уәкілетті органның бастамасы бойынша тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіткен жағдайда тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) өзгеруінің атындағы кезеңдегі тұтыну бағаларының индексін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде (бағаларда, алымдар ставкаларында) қабылданған шығыстар шегіндегі жалпы шаруашылық және әкімшілік мақсаттағы шығыстар.
Уәкілетті орган тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілетін салықтарды қоспағанда, субъектінің әкімшілік шығындарының іс жүзіндегі құрамына жүргізілген қаржылық сараптама нәтижелері бойынша не реттеліп көрсетілетін қызметтерді іске асыру көлемдері төмендеген және субъектілер қызметінің тиімділігі төмендеген кезде (реттеліп көрсетілетін қызметтің бірлігінің өзіндік құнының ұлғаюы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерінің азаюы, кредиторлық және дебиторлық берешектің өсуі) жалпы шаруашылық және әкімшілік мақсаттағы шығыстар сомасының өзгеруін қарайды.

27. Выделяемые субъекту субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшение затратной части тарифа (цены, ставки сбора), а субъекту, осуществляющему деятельность в сфере водохозяйственной и (или) канализационной систем, устанавливается отдельный тариф (цены, ставки сбора) с учетом государственного субсидирования, действующий на период его предоставления.
28. Расходы на премирование и другие виды вознаграждений к заработной плате, не включаемые в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора), субъект (за исключением государственных предприятий) может осуществлять из чистого дохода (фактической прибыли).
Инвестиции субъектов
29. Инвестиции могут осуществляться субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств предприятия являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли и (или) амортизационных отчислений.
30. Приобретение акций (долей), а также иные формы участия субъекта в коммерческих организациях осуществляются по согласованию с уполномоченным органом за счет чистого дохода (фактической прибыли) субъекта.
Перечень расходов, не учитываемых
при формировании тарифов (цен, ставок сборов)
на регулируемые услуги
31. При формировании и утверждении тарифов (цен, ставок сборов) субъектов в затратной части тарифа (цены, ставки сбора) не учитываются:
1) расходы на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы и потери;
2) амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании, предоставлении регулируемых услуг;
3) расходы на арендную плату и/или выплату вознаграждений за пользование основными средствами (кроме основных средств общехозяйственного назначения), полученными в доверительное управление, в имущественный найм, по лизингу;
4) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
5) судебные издержки;
6) штрафы, пени, неустойки и другие виды санкций, наложенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) убытки от хищений;
8) потери от производства некачественной продукции (брака);
9) расходы на содержание обслуживающих производств и хозяйств;
10) расходы на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, согласованных с компетентным органом;

27. Мемлекеттік бюджет қаражатынан субъектіге бөлінетін субсидиялар тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігін кемітуге ескеріледі, ал су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектіге оны ұсыну кезеңінде қолданылатын мемлекеттік субсидиялауды ескере отырып жеке тариф (баға, алым ставкасы) белгіленеді.
28. Тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігіне енгізілмейтін жалақыға қоса берілетін сыйлықақыларға және сыйақылардың басқа түрлеріне шығыстарды субъект (мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда) таза табыстан (іс жүзіндегі пайдадан) жүзеге асыра алады.
Субъектілердің инвестициялары
29. Инвестицияларды субъектілер өз қаражаты және (немесе) қарыз қаражаты есебінен жүзеге асыруы мүмкін. Кәсіпорынның өз қаражатының көздері пайда (таза табыс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражатын қайтару пайда және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.
30. Акцияларды (үлестерді) сатып алу, сондай-ақ субъектінің коммерциялық ұйымдарға қатысуының өзге нысандары уәкілетті органның келісімі бойынша субъектінің таза табысының (іс жүзіндегі пайдасының) есебінен жүзеге асырылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстардың тізбесі
31. Субъектілердің тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) қалыптастыру және бекіту кезінде тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігінде мыналар ескерілмейді:
1) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауар-материалдық құндылықтардың және қоймадағы қорлардың бұзылуына және жетіспеушілігіне, басқа өндірілмейтін шығыстар мен ысыраптарға шығыстар;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсеткен, ұсынған кезде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
3) сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалға, лизинг бойынша алынған негізгі құралдарды (жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардан басқа) пайдаланғаны үшін жалдау ақысына және/немесе сыйақылар төлеуге шығыстар;
4) ластайтын заттардың нормативтен тыс шығарындыларына (тастандыларына) төлемдер;
5) сот шығындары;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен салынған айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері;
7) ұрлықтан болған залалдар;
8) сапасыз өнімді өндіруден (атаудан) болған шығындар;
9) қызмет көрсететін өндірістер мен шаруашылықтарды ұстауға шығыстар;
10) денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар мекемелерін, оқу орындарын, технологиялық қажеттіліктен басқа, құзыретті органмен келісілген кәсіптік-техникалық училищелерді ұстауға шығыстар;

11) расходы на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
12) расходы на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, спектаклей, концертов);
13) расходы на погашение ссуд (включая беспроцентные), выданных работникам предприятий на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
14) расходы на благоустройство садовых товариществ (в том числе строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
15) расходы на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации;
16) расходы на рекламу в средствах массовой информации, на издание рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
17) расходы на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъекта;
18) расходы на выполнение работ по благоустройству города, оказанию помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
19) расходы на оплату отпусков работников, обучающихся в организации образования;
20) расходы на премирование и другие формы вознаграждения;
21) расходы на оплату путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств субъекта, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профзаболеваний;
22) расходы на оплату услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи;
23) страховые платежи (взносы, уплачиваемые предприятиями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных предприятиями в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
24) расходы на оплату дополнительно предоставленных ( сверх предусмотренного законодательством ) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
25) расходы на оказание всех видов спонсорской помощи;
26) льготы работникам субъекта, кроме предусмотренных законодательством ;
27) расходы на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования и другие товары, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);

11) сауықтыру лагерьлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстауға шығыстар;
12) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды (демалыс кештерін, спектакльдер, концерттер өткізу) өткізуге шығыстар;
13) кәсіпорындар қызметкерлеріне тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға берілген несиелерді (пайызсыздарды қоса алғанда) өтеуге шығыстар;
14) бақша серіктестіктерін абаттандыруға (оның ішінде жол салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру) шығыстар;
15) дәрістер, көрмелер, диспуттар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге және ұйымдастыруға, қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға мүшелік жарналарға шығыстар;
16) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнамаға, өндірістік мақсатта пайдаланылатын өнімдерді қоспағанда, жарнамалық, плакаттық және типографиялық өнімдер шығаруға шығыстар;
17) субъектінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттарды және құрылыстарды, жатақханалардан және қонақ үйлерден орын сатып алуға, жалдауға және ұстауға шығыстар;
18) қаланы абаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды орындауға және жұмыстың осындай ұқсас түрлеріне шығыстар;
19) білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеуге шығыстар;
20) сыйлықақы және басқа да сыйақы нысандарын беруге шығыстар;
21) кәсіптік ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, субъектінің қаражаты есебінен қызметкерлерді және олардың балаларын емдеуге, демалуға, экскурсияға жолдамаларды төлеуге шығыстар;
22) өз қызметкерлеріне медициналық көмек беруге денсаулық сақтау органдарымен жасалған шарттар бойынша емханалардың қызметтеріне ақы төлеуге шығыстар;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда, сақтандыру төлемдері (кәсіпорындардың өз қызметкерлерінің пайдасына жасалған жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша кәсіпорындар төлейтін жарналар);
24) қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға ( заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеуге, оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты пайдаланатын жерге бару және қайту жолына ақы төлеуге шығыстар;
25) демеушілік көмектің барлық түрлерін көрсетуге шығыстар;
26) заңнамада көзделгеннен басқа, субъектінің қызметкерлеріне жеңілдіктер;
27) мерейтойлар күніне арналған немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтар (автомашиналарды, пәтерлерді, ұзақ пайдаланатын заттарды және басқа тауарларды, сондай-ақ қызметкерлердің жеке шоттарының пайыздық ставкасын көбейтуді қоса алғанда) сатып алуға шығыстар;

28) расходы на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
29) отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
30) расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством производства: проведением опытно- экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям, организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений;
31) другие виды расходов, непосредственно не относящиеся к производству и оказанию регулируемых, и приводящие к росту тарифов (цен, ставок сборов).
6. Порядок расчета и утверждения
временного компенсирующего тарифа
Основания для утверждения временного
компенсирующего тарифа
32. Основанием для утверждения временного компенсирующего тарифа является совершение субъектом действий, причинивших убытки потребителям регулируемых услуг.
33. Действиями субъекта, причинившими убытки потребителям, признаются:
1) незаконное завышение тарифа (цены, ставки сбора);
2) включение в тариф (цену, ставку сбора) стоимости фактически невыполненных работ;
3) нецелевое использование средств амортизационных отчислений, предусмотренных утвержденной тарифной сметой;
4) отклонение исполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных размеров, за исключением направления недоиспользованной части затрат, заложенных в тарифной смете, возникшей в результате оптимизации затрат или применения более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг на создание новых, расширение, восстановление, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение производственных активов.
Порядок утверждения временного
компенсирующего тарифа
34. Временный компенсирующий тариф утверждается уполномоченным органом на основании:
1) результатов проведенных проверок деятельности субъекта;
2) результатов анализа исполнения субъектом тарифной сметы, утвержденной уполномоченным органом.
35. Для установления фактов, указанных в пункте 33 настоящих Правил, уполномоченный орган запрашивает у субъекта необходимую информацию с указанием сроков ее представления, но не менее пяти рабочих дней.
36. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем проведения проверки.
37. Субъект доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за десять дней до введения его в действие.

28) мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерьлеріндегі балаларды тамақтандыру құнын өтеуге шығыстар;
29) ұжымдық шартпен айқындалған мақсаттарға кәсіподақтарға арналған аударымдар;
30) өндірісті өнертапқыштыққа және рационализаторлыққа: тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізуге, өнертабыс және рационализаторлық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгілерді дайындауға және сынауға, өнертапқыштық және оңтайландыру бойынша көрмелер, байқаулар, конкурстар және басқа да іс-шаралар ұйымдастыруға, авторлық сыйақыларды төлеуге байланысты шығыстар;
31) реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей қатысы жоқ және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) өсуіне әкелетін шығыстардың басқа да түрлері.
6. Уақытша өтемдік тарифті есептеу және бекіту тәртібі
Уақытша өтемдік тарифті бекіту үшін негіздер
32. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің тұтынушыларына залал келтірген әрекеттер жасауы уақытша өтемдік тарифті бекіту үшін негіз болып табылады.
33. Субъектінің тұтынушыларға залал келтірген әрекеттері мыналар болып танылады:
1) тарифті (бағаны, алым ставкасын) заңсыз көтеру;
2) тарифке (бағаға, алым ставкасына) іс жүзінде орындалмаған жұмыстардың құнын енгізу;
3) бекітілген тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдардың қаражатын мақсатсыз пайдалану;
4) тарифтік сметаға салынған, шығындарды оңтайландыру немесе өндірістік активтердің жаңаларын жасауға, оларды кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, қайта құруға және техникалық қайта жарақтандыруға реттеліп көрсетілетін қызметтердің неғұрлым тиімді әдістері мен оларды ұсыну технологияларын қолдану нәтижесінде туындаған шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігін бағыттауды қоспағанда, тарифтік смета шығындарының баптарын орындаудың бекітілген мөлшерден бес пайыздан астам ауытқуы.
Уақытша өтемдік тарифті бекіту тәртібі
34. Уақытша өтемдік тарифті уәкілетті орган:
1) субъектінің қызметіне жүргізілген тексерістер нәтижелерінің;
2) субъектінің уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметаны орындауын талдау нәтижелерінің негізінде бекітеді.
35. Осы Ереженің 33-тармағында көрсетілген фактілерді анықтау үшін уәкілетті орган субъектіден қажетті ақпаратты оны ұсыну мерзімдерін, бірақ кемінде бес жұмыс күнін көрсете отырып сұратады.
36. Уақытша өтемдік тарифті енгізу тексеру жүргізілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
37. Субъект уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы ақпаратты оны қолданысқа енгізгенге дейін он күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді.

38. Решение уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги субъекта оформляется приказом уполномоченного органа.
39. Решение уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа может быть обжаловано субъектом в судебном порядке.
40. В период действия временного компенсирующего тарифа субъект может обратиться в уполномоченный орган с заявкой в соответствии с настоящими Правилами.
При этом доход, принятый в обоснование уровня нового тарифа (цены, ставки сбора), уменьшается на сумму необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения за минусом уже возмещенного субъектом потребителям его регулируемых услуг.
Порядок расчета размера
временного компенсирующего тарифа
41. В случае выявления действий, указанных в пункте 33 настоящих Правил, уполномоченный орган определяет объем фактически оказанных регулируемых услуг и фактически полученные доходы за период допущенных субъектом нарушений.
42. Периодом нарушений, допущенных субъектом считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 33 настоящих Правил, период, в течение которого субъект взимал незаконно завышенный тариф, утвержденный уполномоченным органом;
2) подпунктами 2), 3) и 4) пункта 33 настоящих Правил, год, на который уполномоченным органом утверждена тарифная смета на регулируемые услуги субъекта.
43. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 33 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = (Т1-Т) х V1, где:
Т1 - фактически применявшаяся субъектом стоимость оказываемых регулируемых услуг, тенге;
Т - тариф (цена, ставка сбора), утвержденный уполномоченным органом, тенге;
V1 - объем фактически оказанных субъектом регулируемых услуг за период, в котором допущены нарушения, в натуральных показателях соответствующей сферы естественной монополии.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 33 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = А нецел , где:
А нецел - средства, предусмотренные в утвержденном тарифе (цены, ставки сбора) и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные субъектом естественной монополии на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге.
44. В случае, предусмотренном подпунктами 2) и 4) пункта 33 настоящих Правил, сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = З, где:
З - общее недоосвоение затрат по сравнению с общими затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге.

38. Уәкілетті органның субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешімі уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
39. Уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы уәкілетті органның шешіміне субъект сот тәртібімен шағымдана алады.
40. Уақытша өтемдік тариф қолданылған кезеңде субъект уәкілетті органға осы Ережеге сәйкес өтініш жасай алады.
Бұл ретте жаңа тариф (баға, алым ставкалары) деңгейінің негіздемесіне қабылданған табыс шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып, субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тұтынушыларға өтегендерін шегеріп тастағандағы негізсіз алынған табыстың сомасына кемиді.
Уақытша өтемдік тарифтің мөлшерін есептеу тәртібі
41. Осы Ереженің 33-тармағында көрсетілген іс-әрекеттер анықталған жағдайда уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтердің және субъект жол берген бұзушылықтар кезеңінде іс жүзінде алынған табыстардың көлемін анықтайды.
42. Субъекті жіберген бұзушылықтар кезеңі:
1) осы Ереженің 33-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда субъект уәкілетті орган бекіткен заңсыз жоғарылатылған тариф алған кезең;
2) осы Ереженің 33-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда уәкілетті орган субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік смета бекіткен жыл саналады.
43. Осы Ереженің 33-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған табыстың сомасы (НТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
НТ = (Т 1 Т) х V 1, мұндағы:
Т 1 - субъект іс жүзінде қолданған реттеліп көрсетілетін қызметтердің құны, теңге;
Т - уәкілетті орган бекіткен тариф (баға, алым ставкасы), теңге;
V 1 - бұзушылықтарға жол берілген кезеңде субъектінің реттеліп көрсеткен қызметтерінің табиғи монополияның тиісті саласының заттай көрсеткіштеріндегі іс жүзіндегі көлемі.
Осы Ереженің 33-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған табыстың сомасы (НТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
НТ = А мақсатсыз , мұндағы:
А мақсатсыз - бекітілген тарифте (бағада, алым ставкасында) және (немесе) тарифтік сметада амортизациялық аударымдар қаражаты есебінен көзделген, табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге күрделі салымдарға және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты емес мақсатқа бағытталған қаражат, теңге.
44. Осы Ереженің 33-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда, негізсіз алынған табыстың сомасы (НТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
НТ = З, мұндағы:
З - бекітілген тарифтік сметада ескерілген жалпы шығындармен салыстырғанда шығындарды жалпы жете игермеу, теңге.

45. Доход, получаемый субъектом в период действия временного компенсирующего тарифа, должен быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг за минусом пятидесяти процентов от суммы годовой амортизации.
Для определения дохода, получаемого субъектом в период действия временного компенсирующего тарифа, минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр) рассчитывается по формуле:
Т х V - (П + 0,5 х А)
Тпр = ---------------------, где:
V
Тпр - минимально возможный предельный уровень тарифа, тенге;
Т - тариф (цена, ставка сбора), утвержденный уполномоченным органом, тенге;
V - годовой объем регулируемых услуг, учтенный в утвержденной тарифной смете, в натуральных показателях соответствующей сферы естественной монополии;
П - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге;
А - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге.
46. Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) (Ткомп) определяется по формуле:
T x V - НД
Ткомп = -----------, где:
V
Ткомп - временный компенсирующий тариф, тенге;
Т - тариф (цена, ставка сбора), утвержденный уполномоченным органом, тенге;
V - годовой объем регулируемых услуг, учтенный в утвержденной тарифной смете, в натуральных показателях соответствующей сферы естественной монополии.
47. Уполномоченным органом определяется период действия временного компенсирующего тарифа (далее - период действия):
1) в случае, если Ткомп < Тпр период действия определяется по формуле:
НД
n = --------------; где:
(Т - Тпр) х V
n - период действия временного компенсирующего тарифа;
Ткомп - временный компенсирующий тариф, тенге;
Т - тариф (цена, ставка сбора), утвержденный уполномоченным органом, тенге;
Тпр - минимально возможный предельный уровень тарифа, тенге;
V - годовой объем регулируемых услуг, учтенный в утвержденной тарифной смете, в натуральных показателях соответствующей сферы естественной монополии.
Временный компенсирующий тариф утверждается на уровне минимально возможного предельного уровня тарифа;
Ткомп = Тпр;
2) в случае, если Т комп > = Т пр, период действия определяется по формуле:
НД
n = ----------------
(Т - Ткомп) х V
Приложение 1
к Правилам упрощенного
государственного регулирования
деятельности субъектов естественных
монополий малой мощности
_____________________________________________
(наименование субъекта)
Тарифная смета на регулируемые услуги
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 20.04.2009 № 556 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
п/п
Наименование
показателей*
Единица
измерения
Принято
в
действующем
тарифе
в расчете
на год,
всего
Проект
субъекта
естественной
монополии
1
2
3
4
5
I
Затраты на производство
товаров и предоставление
услуг, всего
тыс. тенге
1
Материальные затраты, всего
-//-
в том числе:
1.1
сырье и материалы
-//-
1.2
энергия
-//-
1.3
ГСМ
-//-
1.4
топливо
-//-
1.5
энергия покупная
-//-
1.6
вода покупная
-//-
2
технологический расход
электрической энергии
водохозяйственной и
канализационной систем
(нормативные потери)
-//-
3
Затраты на оплату труда,
всего
-//-
в том числе:
3.1
заработная плата
-//-
3.2
социальный налог
-//-
4
Амортизация
-//-
5
Ремонт, всего
-//-
в том числе:
5.1
капитальный ремонт, не
приводящий к увеличению
стоимости основных средств
-//-
6
Прочие затраты, всего
-//-
в том числе:
6.1
услуги связи
-//-
6.2
транспортировка грузов
сторонними организациями
-//-
6.3
услуги охраны
-//-
6.4
Командировочные расходы
-//-
6.5
подготовка кадров
-//-
6.6
охрана труда и техника
безопасности
-//-
6.7
плата за использование
природных ресурсов
(воду и другие)
-//-
6.8
пусконаладочные работы
-//-
6.9
дезинфекция,
дератизация
производственных
помещений, вывоз мусора
и другие коммунальные
услуги
-//-

45. Субъектінің уақытша өтемдік тариф қолданылатын кезеңде алатын табысы жылдық амортизация сомасының елу пайызын шегергендігі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажетті шығындардың құнынан төмен болмауға тиіс.
Субъект уақытша өтемдік тариф қолданылу кезеңінде алатын табысты айқындау үшін тарифтің (бағаның, алым ставкасының) ең төменгі ықтимал шекті деңгейі (Т шек ) мынадай формула бойынша есептеледі:
Т шек = ТхV - (П + 0,5 х А) , мұндағы:
V
Т шек - тарифтің (бағаның, алым ставкасының) ең төменгі ықтимал шекті деңгейі, теңге;
Т - уәкілетті орган бекіткен тариф (баға, алым ставкасы), теңге;
V - бекітілген тарифтік сметада ескерілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің табиғи монополияның тиісті саласының заттай көрсеткіштердегі жылдық көлемі;
П - бекітілген тарифтік сметада ескерілген пайда, теңге;
А - бекітілген тарифтік сметада ескерілген жылдық амортизация, теңге.
46. Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) (Т өтем ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Т өтем =         T x V - HT         , мұндағы:
V
Т өтем - уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы), теңге;
Т - уәкілетті орган бекіткен тариф (баға, алым ставкасы), теңге;
V - бекітілген тарифтік сметада ескерілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің табиғи монополияның тиісті саласының заттай көрсеткіштердегі жылдық көлемі.
47. Уәкілетті орган уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) қолданылу кезеңін (бұдан әрі - қолданылу кезеңі) айқындайды:
1) егер Т өтем < Т шек болған жағдайда қолданылу кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
n =           HT          мұндағы:
(Т-Т шек ) х V
n - уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі;
Т өтем - уақытша өтемдік тариф, теңге;
Т - уәкілетті орган бекіткен тариф (баға, алым ставкасы), теңге;
Т шек - тарифтің ең төменгі ықтимал шекті деңгейі, теңге;
V - бекітілген тарифтік сметада ескерілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің табиғи монополияның тиісті саласының заттай көрсеткіштердегі жылдық көлемі.
Уақытша өтемдік тариф тарифтің ең төменгі ықтимал шекті деңгейінің шегінде бекітіледі:
Т өтем = Т шек ;
2) егер Т өтем > = Т шек болған жағдайда қолданылу кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
n =      НТ
(Т-Т өтем ) х V
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін оңайлатылған
мемлекеттік реттеу ережесіне
1-қосымша
_____________________________________________________________________
(субъектінің атауы)
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтік смета
Р/с
N
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифте бір жылға арналған есептемемен қабылданғаны, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
1
Тауарлар өндіруге және қызметтер көрсетуге жұмсалатын шығындар, барлығы
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
1.1
шикізат және материалдар
-//-
1.2
энергия
-//-
1.3
ЖЖМ
-//-
1.4
отын
-//-
1.5
сатып алынатын энергия
-//-
1.6
сатып алынатын су
-//-
2
су шаруашылығы және кәріз жүйелері электр энергиясының технологиялық шығысы (нормативтік ысыраптар)
-//-
3
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
3.1
жалақы
-//-
3.2
әлеуметтік салық
-//-
4
Амортизация
-//-
5
Жөндеу, барлығы
-//-
оның ішінде:
5.1
негізгі құралдардың құнын ұлғайтуға алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
6
Өзге шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
6.1
байланыс қызметтері
-//-
6.2
жүктерді бөгде ұйымдардың тасымалдауы
-//-
6.3
күзет қызметтері
-//-
6.4
іссапар шығыстары
-//-
6.5
кадрлар даярлау
-//-
6.6
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
6.7
табиғи ресурстарды (суды және басқаларын) пайдаланғаны үшін төлемақы
-//-
6.8
іске қосу-реттеу жұмыстары
-//-
6.9
өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
-//-

6.10
обязательные виды
страхования
-//-
6.11
приобретение лицензий
-//-
6.12
охрана окружающей среды
-//-
6.13
другие затраты
(необходимо расшифровать)
-//-
II
Расходы периода, всего
-//-
7
Общие и административные
расходы, всего
-//-
7.1
Затраты на оплату труда,
всего
-//-
в том числе:
7.1.1
заработная плата
административного
персонала
-//-
7.1.2
социальный налог
-//-
7.2
услуги банка
-//-
7.3
амортизация
-//-
7.4
расходы на содержание и
обслуживание технических
средств управления,
вычислительной
техники и т.д.
-//-
7.5
коммунальные услуги
-//-
7.6
услуги сторонних
организаций
-//-
7.7
командировочные расходы
-//-
7.8
Представительские расходы,
расходы на периодическую
печать, связь
-//-
7.9
охрана труда и техника
безопасности
-//-
7.10
аренда основных средств
общехозяйственного
назначения
-//-
7.11
налоги
-//-
7.12
другие расходы
(необходимо расшифровать)
-//-
8
Расходы на содержание
службы сбыта, всего
-//-
в том числе:
8.1
заработная плата
-//-
8.2
социальный налог
-//-
8.3
расходы на оформление
квитанций
-//-
8.4
Амортизация (в том числе
водомеров) связанная со
сбытом услуг
-//-
8.5
текущий ремонт
-//-
8.6
капитальный ремонт, не
приводящий к увеличению
стоимости основных
средств
-//-
8.7
маркетинговые услуги
-//-
8.8
другие расходы
(необходимо расшифровать)
-//-
9
Расходы на выплату
вознаграждений
-//-
III
Всего затрат
-//-
IV
Прибыль
-//-
V
Всего доходов
-//-
VI
Объемы оказываемых услуг
тыс. м 3 ,
тыс. Гкал,
кВтч
VII
Нормативные потери
тыс. м 3 /
тыс. тенге,
тыс. Гкал/
тыс. тенге,
кВтч/
тыс. тенге
VIII
Тариф (без НДС)
тенге/м 3 ,
тенге/Гкал,
тенге/
кВтч
Руководитель __________________________________________________
(должность, подпись, фамилия и инициалы)
М.П.
* - затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены.
Приложение 2
к Правилам упрощенного
государственного регулирования
деятельности субъектов естественных
монополий малой мощности
________________________________________________________________
(наименование субъекта)
Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
___________________________________________за_________год
N
п/п
Наименование
показателей
тарифной
сметы
Еди-
ница
изме-
рения
Преду-
смотрено
в утверж-
денной
тарифной
смете
Фактически
сложившиеся
показатели
тарифной
сметы
Откло-
нение,
в %
Причины
отклонения

6.10
міндетті сақтандыру түрлері
-//-
6.11
лицензияларды сатып алу
-//-
6.12
қоршаған ортаны қорғау
-//-
6.13
басқа да шығындар (толық жазу қажет)
-//-
II
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
7.
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
7.1
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
7.1.1
әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
7.1.2
әлеуметтік салық
-//-
7.2
банк қызметтері
-//-
7.3
амортизация
-//-
7.4
техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және т.б. ұстауға және оларға қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстар
-//-
7.5
коммуналдық қызметтер
-//-
7.6
бөгде ұйымдардың қызметтері
-//-
7.7
іссапар шығыстары
-//-
7.8
өкілдік шығыстар, мерзімді баспасөзге, байланысқа жұмсалатын шығыстар
-//-
7.9
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
7.10
жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалдау
-//-
7.11
салықтар
-//-
7.12
басқа да шығыстар (толық жазу қажет)
-//-
8
Өткізу қызметін ұстауға жұмсалатын шығыстар, барлығы
-//-
оның ішінде:
8.1
жалақы
-//-
8.2
әлеуметтік салық
-//-
8.3
түбіртектерді ресімдеуге жұмсалатын шығыстар
-//-
8.4
қызметтерді өткізуге байланысты амортизация (оның ішінде су өлшегіштердің)
-//-
8.5
ағымдағы жөндеу
-//-
8.6
негізгі құралдардың құнын ұлғайтуға алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
8.7
маркетингтік қызметтер
-//-
8.8
басқа да шығыстар (толық жазу қажет)
-//-
9
Сыйақылар төлеуге жұмсалатын шығыстар
-//-
III
Шығындардың барлығы
-//-
IV
Пайда
-//-
V
Кірістердің барлығы
-//-
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
мың м3, мың Гкал, кВтсағ
VII
Номрмативтік ысыраптар
мың м3/мың теңге мың Гкал/мың теңге кВтсағ/мың теңге
VIII
Тариф (ҚҚС-сыз)
мың м3, мың Гкал, кВтсағ
Басшы ______________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі және аты-жөні)
М.О
*- шығындар қыжет болған кезде кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін.
Қуаттылығы аз табиғи
монополиялар субъектілерінің
қызметін оңайлатылған
мемлекеттік реттеу ережесіне
2-қосымша
(субъектінің атауы)
реттеліп көрсетілетін қызметтеріне        жылға арналған
тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп
Р/с
N
Тариф-
тік
смета
көрсет-
кіште-
рінің
атауы
Өлшем
бірлі-
гі
Бекі-
тілген
тариф-
тік
сметада
көздел-
гені
Тарифтік
сметаның
іс жүзін-
де қалып-
тасқан
көрсеткіш-
тері
Ауытқу
%-бен
Ауытқу
себептері