Об утверждении Технического регламента о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1372. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях обеспечения экологической безопасности автотранспортных средств по вредным выбросам в окружающую среду с поэтапным переходом к оптимальному экологически безопасному парку автомобилей в Республике Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан.
2. Министерствам транспорта и коммуникаций, индустрии и торговли, энергетики и минеральных ресурсов, охраны окружающей среды и внутренних дел Республики Казахстан принять необходимые меры для реализации настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
29 декабря 2007 года N 1372
Технический регламент
о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ
автотранспортных средств, выпускаемых в обращение
на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящий Технический регламент о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан (далее - Технический регламент) распространяется на автотранспортные средства, выпускаемые в обращение на территории Республики Казахстан, и устанавливает требования к используемым ими топливам и экологическим характеристикам по выбросам вредных (загрязняющих) веществ в атмосферу.
2. Объектами Технического регламента являются:
автотранспортные средства категорий M 1 , М 2 , М 3 , N 1 , N 2 и N 3 , классифицируемых согласно приложению 1 к Техническому регламенту и оборудованных двигателями внутреннего сгорания, разрешенная максимальная масса которых составляет более 400 кг и (или) максимальная скорость превышает 50 км/ч;
установленные на автотранспортных средствах двигатели внутреннего сгорания в части выбросов вредных (загрязняющих) веществ;
топливо для двигателей внутреннего сгорания.

Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық регламентті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы N 1372 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы оңтайлы экологиялық қауіпсіз автомобильдер паркіне кезең-кезеңімен көшу арқылы қоршаған ортаға зиянды шығарындылар бойынша автокөлік құралдарының экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық регламент бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация, Индустрия және сауда, Энергетика және минералдық ресурстар, Қоршаған ортаны қорғау, Ішкі істер министрліктері осы қаулыны іске асыру үшін қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1372 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын
автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық
регламент
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық регламент (бұдан әрі - Техникалық регламент) Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарына қолданылады және атмосфераға зиянды (ластаушы) заттар шығарындылары бойынша олар пайдаланатын отынға және экологиялық сипаттамаларға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Техникалық регламенттің объектілері:
Техникалық регламентке 1-қосымшаға сәйкес жіктелетін М1, М2, М3, N1, N2 және N3 санаттарындағы және іштен жану қозғалтқыштарымен жабдықталған, рұқсат етілген ең үлкен массасы 400 кг-дан астам болатын және (немесе) ең жоғары жылдамдығы 50 км/сағ-дан асатын автокөлік құралдары;
зиянды (ластаушы) заттар шығарындылары бөлігінде автокөлік құралдарына орнатылған іштен жану қозғалтқыштары;
іштен жану қозғалтқыштарына арналған отын болып табылады.

3. Топливом, используемым при работе двигателей внутреннего сгорания автотранспортных средств, являются автомобильный бензин, дизельное и газовое топливо.
4. В Техническом регламенте применяются следующие термины с соответствующими определениями:
1) выбросы - вредные (загрязняющие) вещества, в виде отработанных и картерных газов двигателей внутреннего сгорания и испарения топлива автотранспортных средств;
2) двигатель внутреннего сгорания - тепловой двигатель, в котором топливо сгорает непосредственно в рабочей полости (например, в цилиндре) или сгорающее топливо проходит в рабочую полость;
3) газовый двигатель - двигатель, работающий на сжиженном нефтяном или природном газе;
4) двигатель с принудительным зажиганием - двигатель, в котором воспламенение рабочей смеси в цилиндре происходит за счет дополнительного источника энергии (например, электрической искры);
5) дизель - двигатель, в котором воспламенение рабочей смеси в цилиндре происходит вследствие ее термодинамического нагрева от сжатия;
6) удельные нормативы выбросов - устанавливаемые в отношении автотранспортных средств нормативы выбросов, которые отражают максимально допустимый объем выбросов в атмосферу в расчете на единицу произведенной автотранспортным средством работы или пробега;
7) экологический класс - классификационный код технических нормативов, характеризующих автотранспортные средства в зависимости от уровня выбросов;
8) Правила ЕЭК ООН N - Правила Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций, применяемые для целей настоящего Технического регламента.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.07.2009 N 1109 (порядок введения в действие см. п. 2); от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Требования к выбросам вредных (загрязняющих)
веществ автотранспортных средств
5. Удельные нормативы выбросов автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан, устанавливаются по экологическим классам согласно пунктам 6, 7 и 8 Технического регламента.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. На экологическом классе-2:
1) для категорий М 1 , М 2 максимальной массой не более 3,5 т, N 1 с двигателями с принудительным зажиганием (бензиновыми и газовыми) и дизелями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 83-04 (уровни выбросов В, С, D), Правилами ЕЭК ООН N 24-03 с дополнением 1 (только для дизелей);

3. Автомобиль бензині, дизельдік және газды отын автокөлік құралдарының іштен жану қозғалтқыштарының жұмысы кезінде пайдаланылатын отын болып табылады.
4. Техникалық регламентте тиісті анықтамалары бар мынадай терминдер қолданылады:
1) шығарындылар - іштен жану қозғалтқыштарының пайдаланылған және картерлік газдары мен автокөлік құралдары отынының булануы түріндегі зиянды (ластаушы) заттар;
2) іштен жану қозғалтқышы - отын тікелей жұмыс қуыстарында жанатын (мысалы, цилиндрде) немесе жанған отын жұмыс қуысына өтетін жылу қозғалтқышы;
3) газды қозғалтқыш - сұйытылған мұнаймен немесе табиғи газбен жұмыс істейтін қозғалтқыш;
4) күшпен от алатын қозғалтқыш - цилиндрде жұмыс қоспасының тұтануы энергияның қосымша көзі (мысалы, электрлік ұшқын) есебінен болатын қозғалтқыш;
5) дизель - цилиндрде жұмыс қоспасының тұтануы оның қысымнан термодинамикалық қызуы салдарынан болатын қозғалтқыш;
6) шығарындылардың үлестік нормативтері - автокөлік құралдарына қатысты белгіленетін шығарындылар нормативтері, олар автокөлік құралының жасаған жұмысы немесе жүрісі бірлігіне есептелген атмосфераға шығаруға жол берілетін шығарындылардың ең үлкен көлемін көрсетеді;
7) экологиялық класс – шығарындылар деңгейіне қарай автокөлік құралдарын сипаттайтын техникалық нормативтерді жіктеу коды;
8) БҰҰ ЕЭК N ережесі - осы Техникалық регламенттің мақсаты үшін қолданылатын Біріккен Ұлттар Ұйымы Еуропалық экономикалық комиссиясының ережесі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.07.2009 N 1109; 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы)
заттар шығарындыларына қойылатын талаптар
5. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдары шығарындыларының үлестік нормативтері техникалық регламенттің 6, 7 және 8-тармақтарына сәйкес экологиялық кластар бойынша белгіленеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. 2-экологиялық класта:
1) ең үлкен массасы 3,5 т аспайтын М1, М2, күшпен от алатын (бензинмен және газбен) және дизель қозғалтқышы бар N 1 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК N 83-04 ережесінде (В, С, D шығарындылар деңгейі), БҰҰ ЕЭК 1-толықтыруы бар (тек дизельдер үшін) N 24-03 ережесінде көзделген шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;

2) для категории M 1 максимальной массой свыше 3,5 т, М 2 , М 3 , N 1 , N 2 , N 3 с дизелями и газовыми двигателями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 49-02 (уровень выбросов В), Правилами ЕЭК ООН N 24-03 с дополнением 1 (только для дизелей);
3) для категории M 1 максимальной массой свыше 3,5 т, М 2 , М 3 , N 2 , N 3 с бензиновыми двигателями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов при испытаниях, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 49-03.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.09.2010 № 977 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. На экологическом классе-3:
1) для категорий М 1 , М 2 максимальной массой не более 3,5 т, N 1 с двигателями с принудительным зажиганием (бензиновыми, газовыми) и дизелями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 83-05 с исправлениями 1-3, дополнениями 1-5 (уровень выбросов А), Правилами ЕЭК ООН N 24-03 с дополнением 1 (только для дизелей);
2) для категории М 1 максимальной массой свыше 3,5 т, М 2 , М 3 , N 1 , N 2 , N 3 с дизелями и газовыми двигателями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 49-04 (уровень выбросов А), Правилами ЕЭК ООН N 24-03 с дополнением 1 (только для дизелей);
3) для категории М 1 максимальной массой свыше 3,5 т, М 2 , М 3 , N 2 , N 3 с бензиновыми двигателями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов при испытаниях, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 49-03 (испытательный цикл ETC);
4) для категории М 1 максимальной массой свыше 3,5 т, М 2 , М 3 , N 1 , N 2 , N 3 повышенной проходимости с дизелями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 96-01 с дополнениями 1, 2, Правилами ЕЭК ООН N 24-03 с дополнением 1 (только для дизелей).
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.09.2010 № 977 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. На экологическом классе-4:
1) для категорий М 1 , М 2 максимальной массой не более 3,5 т, N 1 с двигателями с принудительным зажиганием (бензиновыми, газовыми) и дизелями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 83-05 с исправлениями 1-3, дополнениями 1-5 (уровень выбросов В1), Правилами ЕЭК ООН N 24-03 с дополнением 1 (только для дизелей);

2) ең үлкен массасы 3,5 т жоғары М1, дизель және газ қозғалтқышы бар М2, М3, N1, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК N 49-02 ережесінде (В шығарындылар деңгейі), БҰҰ ЕЭК 1-толықтыруы бар (тек дизельдер үшін) N 24-03 ережесінде көзделген шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;
3) ең үлкен массасы 3,5 т жоғары М1 бензин қозғалтқышы бар М2, М3, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК N 49-03 ережесінде көзделген сынақтар кезіндегі шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.09.2010 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. 3-экологиялық класта:
1) ең үлкен массасы 3,5 т аспайтын М1, М2, күшпен от алатын (бензин, газ және дизель қозғалтқышы бар N1 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК 1-3-түзетулері, 1-5-толықтырулары (А шығарындылар деңгейі), бар N 83-05 ережесінде, БҰҰ ЕЭК 1-толықтыруы (тек дизельдер үшін) бар N 24-03 ережесінде көзделген шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;
2) ең үлкен массасы 3,5 т жоғары М1, дизель және газ қозғалтқышы бар М2, М3, N1, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК N 49-04 ережесінде (А шығарындылар деңгейі), БҰҰ ЕЭК 1-толықтыруы (тек дизельдер үшін) бар N 24-03 ережесінде көзделген шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;
3) ең үлкен массасы 3,5 т жоғары М1, бензин қозғалтқышы бар М2, М3, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК N 49-03 ережесінде көзделген сынақтар (ЕТС сынау циклы) кезіндегі шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;
4) ең үлкен массасы 3,5 т жоғары М1, өткіштігі жоғары дизельдері бар М2, М3, N1, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК 1, 2-толықтырулары бар N 96-01 ережесінде, БҰҰ ЕЭК 1-толықтыруы (тек дизельдер үшін) бар N 24-03 ережесінде көзделген шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.09.2010 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. 4-экологиялық класта:
1) ең үлкен массасы 3,5 т аспайтын М1, М2, күшпен от алатын (бензинмен, газ) және дизель қозғалтқышы бар М1 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері 1-3-түзетулері бар, 1-5-толықтырулары (В1 шығарындылар деңгейі), БҰҰ ЕЭК N 83-05 ережесінде (В, С, D шығарындылар деңгейі), БҰҰ ЕЭК 1-толықтыруы (тек дизельдер үшін) бар N 24-03 ережесінде көзделген шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;

2) для категории М 1 максимальной массой свыше 3,5 т, М 2 , М 3 , N 1 , N 2 , N 3 с дизелями и газовыми двигателями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 49-04 (уровень выбросов В1), Правилами ЕЭК ООН N 24-03 с дополнением 1 (только для дизелей);
3) для категории М 1 максимальной массой свыше 3,5 т, М 2 , М 3 , N 1 , N 2 , N 3 с бензиновыми двигателями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов при испытаниях, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН N 49-03 (испытательный цикл ETC);
4) для категории M1 максимальной массой свыше 3,5т, М2, МЗ, N1, N2, N3 повышенной проходимости с приводом на все колеса, в том числе с отключаемым приводом одной из осей, с дизелями удельные нормативы выбросов устанавливаются на уровне нормативов выбросов, предусмотренных Правилами ЕЭК ООН № 96-02.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.09.2010 № 977 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. К характеристикам топлива, обеспечивающим выполнение удельных нормативов выбросов автотранспортных средств, указанных в пунктах 6, 7 и 8 Технического регламента, предъявляются основные технические требования по экологическим классам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Подтверждение соответствия
10. Соответствие автотранспортных средств требованиям Технического регламента по экологическим классам 3, 4, 5 и выше удостоверяется сертификатами соответствия, выдаваемыми в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2008 года № 675 "Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности автотранспортных средств".
Подтверждением наличия системы нейтрализации отработанных газов соответствующей экологическим классам на предоставляемое транспортное средство являются сертификат завода-изготовителя или оригинал паспорта транспортного средства.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. Соответствие топлива требованиям Технического регламента удостоверяется сертификатом соответствия, выдаваемого в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.

2) ең үлкен массасы 3,5 т жоғары М1, дизель және газ қозғалтқышы бар М2, М3, N1, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК N 49-04 ережесінде (В1 шығарындылар деңгейі), БҰҰ ЕЭК 1-толықтыруы (тек дизельдер үшін) бар N 24-03 ережесінде көзделген шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;
3) ең үлкен массасы 3,5 т жоғары М1, бензин қозғалтқышы бар М2, М3, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативтері БҰҰ ЕЭК N 49-03 ережесінде көзделген сынақтар (ЕТС сынау циклы) кезіндегі шығарындылар нормативтері деңгейінде белгіленеді;
4) ең үлкен массасы 3,5 тоннадан жоғары М1, барлық доңғалақтарға жетектің жоғарғы өткізгіштігі, оның ішінде осьтердің бірінің өшірілетін жетегімен, дизелі бар М2, М3, N1, N2, N3 санаттары үшін шығарындылардың үлестік нормативі БҰҰ ЕЭК № 96-02 ережесінде көзделген шығарындылардың нормативті деңгейінде белгіленеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.09.2010 № 977 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
9. Техникалық регламенттің 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген автокөлік құралдары шығарындыларының үлестік нормативтерінің орындалуын қамтамасыз ететін отын сипаттамасына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық кластар бойынша негізгі техникалық талаптар қойылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Сәйкестікті растау
10. Автокөлік құралдарының техникалық регламенттің 3, 4, 5 және одан жоғары экологиялық кластар бойынша талаптарына сәйкестігі "Автокөлік құралдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 9 шілдедегі № 675 қаулысында белгіленген тәртіппен берілетін сәйкестік сертификаттарымен куәландырылады.
Ұсынылатын көлік құралында экологиялық кластарға сәйкес келетін пайдаланылған газдарды бейтараптандыру жүйесінің болуын растау дайындаушы зауыттың сертификаты немесе көлік құралы паспортының түпнұсқасы болып табылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Отынның Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілетін сәйкестік сертификатымен куәландырылады.

4. Презумпция соответствия
Сноска. Раздел 4 исключен постановлением Правительства РК от 21.07.2009 N 1109 (порядок введения в действие см. п.2 ).
5. Порядок и срок введения в действие
14. На территории Республики Казахстан удельные нормативы выбросов автотранспортных средств, согласно Техническому регламенту, вводятся в действие в следующие сроки:
1) экологический класс-2 с 15 июля 2009 года;
2) экологический класс-3 с 1 января 2013 года;
3) экологический класс-4 в отношении:
ввозимых на территорию Республики Казахстан автотранспортных средств с 1 июля 2013 года;
автотранспортных средств категории М3, N2 и N3 с двигателями внутреннего сгорания, работающих на дизельном топливе с 1 января 2015 года;
производимых в Республике Казахстан автотранспортных средств с 1 января 2014 года.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.02.2014 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Основные технические требования к характеристикам топлива для автотранспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан вводятся в действие в следующие сроки:
1) экологический класс-2 с 1 января 2010 года;
2) экологический класс-3 с 1 января 2014 года;
3) экологический класс-4 с 1 января 2016 года.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
16. Подтверждение соответствия выпускаемых в обращение на территории Республики Казахстан автотранспортных средств требованиям экологических классов осуществляется с учетом приложения 4 к Техническому регламенту.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен постановлением Правительства РК от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 1
к Техническому регламенту
Классификация автотранспортных средств
по категориям
Категория
Разрешенная
максимальная
масса*, т
Характеристика
автотранспортных средств
M 1
Для перевозки пассажиров
(автотранспортные средства,
имеющие не более восьми мест
для сидения, кроме водителя)
М 2
До 5**
То же (автотранспортные
средства, имеющие более
восьми мест для сидения,
кроме водителя)
М 3
Свыше 5**
N 1
До 3,5***
Для перевозки грузов
N 2
Свыше 3,5
до 12,0***
N 3
Свыше 12,0***
Примечание :
* специальное оборудование, устанавливаемое на специальных автотранспортных средствах, рассматривают как эквивалент груза;
** сочлененный автобус, состоящий из двух или более нераздельных, но сочлененных секций, рассматривают как одно транспортное средство.
Сочлененный автобус состоит из двух или более нераздельно скрепленных секций, в которых размещены пассажирские салоны, связанные между собой проходом для свободного перемещения пассажиров; нераздельные секции постоянно скреплены друг с другом и могут быть разделены только с помощью специального оборудования, имеющегося обычно только в мастерских;
*** для седельных тягачей, предназначенных для буксирования полуприцепов, в качестве разрешенной максимальной массы рассматривают сумму массы тягача в снаряженном состоянии и массы, соответствующей максимальной статической вертикальной нагрузке, передаваемой тягачу от полуприцепа через седельно-сцепное устройство, а также, в случае необходимости, максимальной массу груза тягача.
Приложение 2
к Техническому регламенту
Перечень
Правил Европейской экономической комиссии Организации
Объединенных Наций, применяемых для целей Технического
регламента и рекомендуемых для подтверждения соответствия
автотранспортных средств
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 21.07.2009 N 1109 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение 3
к Техническому регламенту
Основные технические требования
к характеристикам топлива для автотранспортных средств

4. Сәйкестік презумпциясы
Ескерту. 4-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 21.07.2009 N 1109 Қаулысымен.
5. Қолданысқа енгізудің тәртібі мен мерзімі
14. Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдары шығарындыларының үлестік нормативтері техникалық регламентке сәйкес мынадай мерзімдерде:
1) 2-экологиялық класс 2009 жылғы 15 шілдеден;
2) 3-экологиялық класс 2013 жылғы 1 қаңтардан;
3) 4-экологиялық класс:
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін автокөлік құралдарына қатысты 2013 жылғы 1 шілдеден;
Қазақстан Республикасында өндірілетін автокөлік құралдарына қатысты 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап;
дизельдік отында жұмыс істейтін іштен жану қозғалтқыштары бар М3, N2 және N3 санатты автокөлік құралдарына 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Автокөлік құралдарына арналған отынның сипаттамаларына қойылатын негізгі техникалық талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мынадай мерзімдерде:
1) 2-экологиялық класс 2010 жылғы 1 қаңтардан;
2) 3-экологиялық класс 2014 жылғы 1 қаңтардан;
3) 4-экологиялық класс 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының экологиялық кластардың талаптарына сәйкестiгiн растау Техникалық регламентке 4-қосымшаны ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 № 57 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.02.2013 N 97 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Техникалық регламентке
1-қосымша
Санаттары бойынша автокөлік құралдарын жіктеу
Санаты
Рұқсат етілген ең үлкен масса*, т
Автокөлік құралдарының сипаттамасы
М1
-
Жолаушыларды тасымалдау үшін (жүргізушіден басқа, сегізден аспайтын отырғызу орны бар автокөлік құралдары)
М2
5-ке** дейін
Сол тәрізді (жүргізушіден басқа, сегізден аспайтын отырғызу орны бар автокөлік құралдары)
М3
5-тен** жоғары
N1
3,5-ке*** дейін
Жүктерді тасымалдау үшін
N2
3,5-ден жоғары
12,0-ге*** дейін
N3
12,0-ден*** жоғары
Ескертпе:
* арнайы автокөлік құралдарында орнатылатын арнайы жабдық, жүк баламасы ретінде қарастырылады;
** екі немесе одан да көп бөлінбейтін, бірақ біріктірілген секциялардан тұратын біріктірілген автобус бір көлік құралы ретінде қарастырылады.
Біріктірілген автобус жолаушылардың еркін орын ауыстыруы үшін бір-бірімен өзара өтпе дәліз арқылы байланысқан, жолаушы салоны орналастырылған екі немесе одан да көп ажырамай бекітілген секциялардан тұрады; ажырамайтын секциялар бір-бірімен тұрақты бекітілген және тек шеберханада ғана бар арнайы жабдықтың көмегімен ажыратылады;
*** жартылай тіркемені сүйретуге арналған ершікті тартқыштар үшін рұқсат етілген ең үлкен масса ретінде тартқыштың жабдықталған жағдайдағы массасының және тартқышқа жартылай тіркемеден ершікті-ілінісу құрылғысы арқылы берілетін, ең үлкен статикалық тік жүктемеге сәйкес келетін массаның, сондай-ақ қажет болғанда тартқыш жүгінің ең үлкен массасының қосындысын қарастырады.
Техникалық регламентке
2-қосымша
Біріккен Ұлттар Ұйымы Еуропалық экономикалық
комиссиясының Техникалық регламенттің мақсаты үшін
қолданылатын және автокөлік құралдарының сәйкестігін
растау үшін ұсынылатын ережелерінің
тізбесі
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.07.21 N 1109 Қаулысымен.
Техникалық регламентке
3-қосымша
Автокөлік құралдарына арналған отынның сипаттамаларына
қойылатын негізгі техникалық талаптар

Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 01.03.2010 № 153 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение 4
к Техническому регламенту
Таблица
соответствия автотранспортных средств и двигателей внутреннего
сгорания в зависимости от года их выпуска требованиям
технического регламента по экологическим классам - 2, 3, 4 и 5
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 04.02.2014 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Страна происхождения
автотранспортного
средства и (или)
двигателя к ним
Годы выпуска транспортных средств, соответствующих
требованиям экологических классов
Класс-2
Класс-3
Класс-4
Класс-5
Входящая в Европейский
Союз*, бензиновые
двигатели

Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.03.01 № 153 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Техникалық регламентке
4-қосымша
Автокөлік құралдарының және іштен жану қозғалтқыштарының
шығарылу жылына байланысты 2, 3, 4 және 5 экологиялық кластар
бойынша техникалық регламенттің талаптарына сәйкестік
кестесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.02.2014 № 57 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Автокөлік құралдарының және (немесе) олардың қозғалтқыштары шығарылған ел
Экологиялық класстар талаптарына сәйкес келетін көлік құралдарының шығарылған жылдары
2-класс
3-класс
4-класс
5-класс
Еуропалық Одаққа кіретін*, бензин қозғалтқыштары

1) наличие прочерка (-) в графах "Класс-3", "Класс-4" и "Класс-5" означает, что для автотранспортных средств подтверждение соответствия экологическому классу осуществляется на основании документа (официальное утверждение по типу конструкции на основании Правил ЕЭК ООН), выданного в рамках Соглашения о принятии единообразных технических предписаний для колесных транспортных средств, предметов оборудования и частей, которые могут быть установлены и/или использованы на колесных транспортных средствах, и об условиях взаимного признания официальных утверждений, выдаваемых на основе этих предписаний (Женевское соглашение 1958 г.);
2) по стране происхождения автотранспортного средства и (или) двигателя к ним "Китай", экологический класс-4 по категории М3 определяется с января 2012 года и позже, а в отношении других категорий автотранспортных средств согласно порядку, определенному для прочерка (-).
Настоящее приложение применяется аккредитованными органами по подтверждению соответствия при проведении процедуры подтверждения соответствия.
Приложение 5
к Техническому регламенту
Таблица
соответствия автотранспортных средств и двигателей внутреннего
сгорания, в зависимости от года их выпуска, требованиям
технического регламента по экологическому этапу-3
Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правительства РК от 06.02.2013 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

1) "3-класс", "4-класс" және "5-класс" кестелеріндегі (-) сызықша осындай автокөлік құралдарының экологиялық класқа сәйкестігін растау Доңғалақты көлiк құралдарына, доңғалақты көлiк құралдарында орнатылуы және/немесе пайдаланылуы мүмкiн жабдықтау заттары мен бөлшектерге арналған бiрыңғай техникалық нұсқамаларды қабылдау туралы және осы нұсқамалардың негiзiнде берiлетiн ресми бекiтулердi өзара мойындау шарттары туралы келісім (1958 жылғы Женева келiсiмi) аясында берілген құжат (БҰҰ ЕЭК ережесі негізінде конструкцияның типі бойынша ресми бекіту) негізінде жүзеге асырылатынын білдіреді;
2) автокөлік құралдарының және (немесе) олардың қозғалтқыштары шығарылған ел "Қытай" бойынша 4-экологиялық класс М3 санаты бойынша 2012 жылғы қаңтардан бастап және кейінірек, ал басқа санаттағы автокөлік құралдары (-) сызықша үшін белгіленген тәртіпке сәйкес анықталады.
Осы қосымша сәйкестікті растау бойынша аккредиттелген органдар сәйкестікті растау рәсімдерін өткізген кезде қолданылады.
Техникалық регламентке
5-қосымша
Автокөлік құралдары мен іштен жану қозғалтқыштарының
шығарылу жылына қарай 3-экологиялық кезең бойынша
техникалық регламенттің талаптарына сәйкестік кестесі
Ескерту. 5-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.02.2013 N 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.