Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности токсичных и высокотоксичных веществ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2010 года № 1219.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2243 "Об утверждении Плана по разработке технических регламентов" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности токсичных и высокотоксичных веществ".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 ноября 2010 года № 1219
Технический регламент
"Требования к безопасности токсичных и высокотоксичных веществ"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности токсичных и высокотоксичных веществ" (далее - технический регламент) устанавливает обязательные требования к токсичным и высокотоксичным веществам, опасным для жизни и здоровья населения, окружающей среды, а также производственным процессам, при которых проектируется, производится, используется, перерабатывается, образуется, хранится, транспортируется, уничтожается хотя бы одно из токсичных и высокотоксичных веществ (далее - опасные производственные процессы).
Исчерпывающий Перечень токсичных и высокотоксичных веществ, в отношении которых устанавливаются требования безопасности, приведен в приложении 1 к настоящему техническому регламенту.
2. Опасными факторами (рисками) токсичных и высокотоксичных веществ, в отношении вероятности причинения вреда жизни живому организму и окружающей среде являются:
1) риск существенного токсического воздействия на живые организмы, способного приводить их к гибели;
2) риск существенного высокотоксического воздействия на живые организмы, способного приводить их к гибели;
3) риск опасного воздействия на окружающую природную среду, в том числе характеризующегося в водной среде показателями острой токсичности.
3. Факторы, которых следует избегать при опасных производственных процессах, в отношении вероятности причинения вреда здоровью человека, живого организма и окружающей среде являются:
1) риск токсического и высокотоксического воздействия на человека и живого организма при вдыхании (ингаляционное воздействие) ядовитой химической продукции;
2) риск токсического воздействия опасной продукции, вызывающей видимый некроз (поражение) кожных покровов организма человека и живого организма;

"Уытты және уыттылығы жоғары заттардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 19 қарашадағы N 1219 Қаулысы.
"Техиикалық регламенттерді әзірлеу жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2243 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Уытты және уыттылығы жоғары заттардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 19 қарашадағы
№ 1219 қаулысымен
бекітілген
"Уытты және уыттылығы жоғары заттардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Уытты және уыттылығы жоғары заттардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) халықтың денсаулығы мен өміріне, қоршаған табиғи ортаға қауіпті уытты және уыттылығы жоғары заттарға, сондай-ақ уытты және уыттылығы жоғары заттардың кем дегенде біреуі жобаланатын, жүргізілетін, пайдаланылатын, қайта өңделетін, пайда болатын, сақталатын, тасымалданатын, жойылатын кезде болатын өндірістік процестерге (бұдан әрі - қауіпті өндірістік процестер) қойылатын міндетті талаптарды белгілейді.
Қауіпсіздік талаптары белгіленетін уытты және уыттылығы жоғары заттардың толық тізбесі осы техникалық регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
2. Тірі организмнің өміріне және қоршаған ортаға зиян келтіру ықтималдылығына қатысты уытты және уыттылығы жоғары заттардың қауіпті факторлары (тәуекелдері) мыналар:
1) тірі организмдерді жоюға әкелуі мүмкін елеулі уытты әсер ету тәуекелі;
2) тірі организмдерді жоюға әкелуі мүмкін елеулі уыттылығы жоғары әсер ету тәуекелі;
3) қоршаған табиғи ортаға, соның ішінде су ортасында күшті уыттылық көрсеткіштерімен сипатталуы қауіпті әсер ету тәуекелі болып табылады.
3. Адам денсаулығына, тірі организмге және қоршаған ортаға зиян келтіру мүмкіндіктерінің ықтималдылығына қатысты қауіпті өндірістік процестер кезінде болдырмауға қажет факторлар мыналар:
1) улы химиялық өнімді жұту кезінде (ингаляциялық әсер ету) адамға және тірі организмге уытты және уыттылығы жоғары әсер ету тәуекелі;
2) адамға және тірі организмге тері жабындарының көрінетін некрозын (зақымдалуын) тудыратын қауіпті өнімнің уытты әсер ету тәуекелі;

3) риск токсического воздействия опасной продукции, вызывающей необратимые последствия при попадании в глаза;
4) риск токсического воздействия опасной продукции на организм человека, обладающей сенсибилизирующим действием при вдыхании, что выражается в виде повышенной реакции чувствительности (астма, ринит, конъюнктивит, альвеолит);
5) риск токсического воздействия опасной продукции на организм человека, обладающей сенсибилизирующим действием при контакте с кожными покровами, что может привести к аллергическому контактному дерматиту;
6) риск токсического воздействия опасной продукции на организм человека и живого организма, вызывающий наличие мутаций в соматических клетках;
7) риск токсического воздействия опасной продукции на организм человека и живого организма, вызывающий наличие канцерогенности для человека и живого организма;
8) риск токсического воздействия опасной продукции на организм человека и живого организма, оказывающий вредное воздействие на функцию воспроизводства;
9) риск токсического воздействия опасной продукции на организм человека и живого организма, оказывающий вредное воздействие на орган-мишень и/или систему в организме человека или животных при однократном и хроническом воздействии;
10) риск вредного воздействия опасной продукции, обладающей острой токсичностью в водной среде на рыбу и другие водные животные, водоросли, что может привести к существенному токсическому воздействию на них;
11) риск вредного воздействия опасной продукции, обладающей хронической токсичностью в водной среде на рыбу и другие водные животные, водоросли, что может привести к существенному токсическому воздействию на них;
12) риск загрязнения поверхностных вод водных объектов хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования;
13) риск загрязнения опасной продукцией атмосферного воздуха;
14) риск загрязнения опасной продукцией почвы;
15) вредного влияния на окружающую среду опасных промышленных отходов;
16) риск загрязнения пищевой продукции тяжелыми металлами и мышьяком, нитрозаминами, бенз(а)принами, полихлорбифинилами и гистаминами на всех этапах сельскохозяйственного и промышленного производства продовольственного сырья и пищевых продуктов, а также их хранения, упаковки и маркировки;
17) риск вредного влияния промышленных отходов на природную среду.
4. Идентификация продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества, в целях установления ее принадлежности к сфере действия настоящего Технического регламента проводится по следующим характеризующим ее признакам:

3) көзге түскен кезде қайтымсыз салдарларды тудыратын қауіпті өнімнің уытты әсер ету тәуекелі;
4) жоғары сезімталдық реакциясы түрінде байқалатын дем алған кезде сенсибилизациялайтын әсері бар қауіпті өнімнің адам ағзасына уытты әсер ету тәуекелі (астма, ринит, конъюнктивйт, альвеолит);
5) тері жабындарымен қатынасында сенсибилизациялық әсері бар, аллергиялық байланысты дерматитке әкелуі мүмкін қауіпті өнімнің адам ағзасына уытты әсер ету тәуекелі;
6) дене клеткаларында мутацияның болуын тудыратын қауіпті өнімнің адам ағзасына және тірі организмге уытты әсер ету тәуекелі;
7) адам мен тірі организм үшін канцерогенділіктің болуын тудыратын қауіпті өнімнің адам организміне және тірі организмге уытты әсер ету тәуекелі;
8) ұдайы өндіріс функциясына зиянды әсер ететін қауіпті өнімнің адам организміне және тірі организмге уытты әсер ету тәуекелі;
9) бір реттік және созылмалы әсер етуі кезінде адам мен жануарлар организмінде мүше-нысанаға және/немесе жүйеге зиянды әсер ететін қауіпті өнімнің адам организміне және тірі организмге уытты әсер ету тәуекелі;
10) сулы ортада балыққа және басқа су жануарларына, балдырларға елеулі уытты әсер етуі мүмкін күшті уыттылыққа ие қауіпті өнімнің зиянды әсер ету тәуекелі;
11) сулы ортада балыққа, шаян тәрізділерге, балдырларға елеулі уыттылық әсер етуі мүмкін қауіпті өнімнің зиянды әсер ету тәуекелі, оларға елеулі уытты әсер етуге әкелуі мүмкін;
12) шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық суды пайдаланудың су объектілерінің жер үсті суларының ластану тәуекелі;
13) атмосфералық ауаның қауіпті өніммен ластану тәуекелі;
14) топырақтың қауіпті өніммен ластану тәуекелі;
15) қауіпті өнеркәсіптік қалдықтардың қоршаған ортаға зиянды әсері;
16) азық-түлік шикізатын және тамақ өнімдерін ауыл шаруашылық және өнеркәсіптік өндірістің барлық кезеңдерінде, сондай-ақ оларды сақтау, орау, таңбалау кезінде тамақ өнімдерінің ауыр металдармен, күшәламен, нитрозамиимен, бенз(а)принмен, полихлорбифиналмен, гистаминмен ластану тәуекелі;
17) өнеркәсіптік қалдықтардың табиғи ортаға зиянды әсер ету тәуекелі болып табылады.
4. Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар өнімді сәйкестендіру осы Техникалық регламенттің қолданылу саласында оның тиістілігін анықтау мақсатында мынадай сипатты белгілері бойынша жүргізіледі:

1) качественные и количественные параметры компонентного состава;
2) класс опасности;
3) способ применения.
5. Идентификационные признаки продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества, определяются лицом, поставляющим опасную продукцию на рынок исходя из:
1) соответствия конкретной продукции аналогу, образцу или ее техническому описанию;
2) идентичности или содержания каждого токсичного элемента в веществе;
3) принадлежности продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества, к классификационной группировке (код Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза);
4) основных характеристик, определяющих принадлежность к группе однородной опасной продукции;
5) показателей назначения.
6. Результатом идентификации является отнесение или не отнесение идентифицируемой продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества к опасной продукции, на которую распространяется действие настоящего Технического регламента. Результаты идентификации и наименование опасной продукции оформляются протоколом, в котором указываются основания для принятого определения, протокол хранится у лица, поставляющего опасную продукцию на рынок, и представляется контролирующим органам при проведении плановых и внеплановых проверок.
2. Термины и определения
7. В настоящем Техническом регламенте используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и от 3 апреля 2002 года "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах", а также следующие:
1) доза - количество вещества, поступившего или введенного в организм, или длительного воздействия на организм какого-то фактора с учетом его интенсивности;
2) летальная доза - минимальное количество вредного вещества или воздействия, попадание или воздействие которого на организм приводит к гибели последнего;
3) токсическая доза - минимальное количество токсического вещества, приводящее к отравлению организма;
4) опасная продукция - опасная химическая продукция, опасная пищевая продукция, опасные отходы, в состав которой входит, по крайней мере, одно токсичное вещество, оказывающее воздействие на здоровье человека и окружающую среду, в концентрациях, приведенных в Приложении 1;
5) предупредительная маркировка - информация об опасных свойствах опасной продукции и о мерах безопасности на стадиях обращения с ней, наносимая на продукцию и (или) упаковку в соответствии с требованиями технических регламентов в области безопасности продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества;

1) компоненттік құрамның сапалық және сандық өлшемдері;
2) қауіптілік сыныбы;
3) пайдалану тәсілі.
5. Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттар бар өнімнің сәйкестендіру белгілерін мынаған сүйене отыра, қауіпті өнімді жеткізетін тұлға анықтайды:
1) нақты өнімнің соған ұқсас затқа, үлгіге немесе техникалық сипатына сәйкестігі;
2) заттың әрбір уытты элементінің құрамы және сәйкестігі;
3) құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар өнімнің жіктелу тобына тиістілігі (Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының коды);
4) біртекті қауіпті өнімнің тобына тиістілігін анықтайтын негізгі сипаттамалар;
5) белгілену көрсеткіштері.
6. Сәйкестендіру нәтижелері құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар сәйкестендіру өнімін осы Техникалық регламенттің қолданылу аясына түсетін қауіпті өнімге жатқызу немесе жатқызбау болып табылады. Сәйкестендіру нәтижелері және қауіпті өнімнің атауы хаттамада ресімделеді, онда қабылданған анықтамаға негіздемелер көрсетіледі, хаттама қауіпті өнімді нарыққа жеткізетін тұлғада сақталады және жоспарлы, жоспардан тыс тексерістерді жүргізген кезде бақылаушы органдарға ұсынылады.
2. Терминдер мен анықтамалар
7. Осы Техникалық регламентте Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы және "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі заңдарында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мыналар пайдаланылады:
1) мөлшер - организмге түскен немесе енгізілген заттың саны немесе қандай да бір фактордың қарқындылығын есепке ала отырып, оның организмге ұзақ әсер етуі;
2) өліммен аяқталатын мөлшер - зиянды заттың ең аз саны немесе оның организмге әсер етуі, түсуі немесе әсер етуі соңының жойылуына әкеледі;
3) уытты мөлшер - организмнің улануына әкелетін уытты заттың ең аз мөлшері;
4) қауіпті өнім - қауіпті химиялық өнім, қауіпті тамақ өнімі, қауіпті қалдықтар, олардың құрамына кемінде бір уытты зат енеді, 1-қосымшада келтірілген концентрацияда адам денсаулығы мен қоршаған ортаға әсер етеді;
5) сақтандырғыш таңбалау — қауіпті өнімнің қауіпті қасиеттері туралы ақпарат және құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар өнімнің қауіпсіздік саласында техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес өніммен және орауышпен жұмыс істеу сатысында қауіпсіздік шаралары туралы ақпарат;

6) паспорт безопасности продукции - документ, содержащий сведения о характеристиках опасной продукции и мерах по обеспечению безопасного обращения с ней;
7) химическая продукция - продукция, прошедшая технологические стадии выделения из природных ресурсов и (или) преобразования сырья с использованием химических реакций и годная к использованию дня удовлетворения потребностей человека или для производства в том виде, и котором она выпущена предприятием-изготовителем;
8) опасная химическая продукция - химические вещества, обладающие свойствами, которые могут оказывать вредное воздействие на жизнь и здоровье человека, окружающую среду;
9) классификация опасной химической продукции - разделение химической продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества, по классам опасности и категориям химических веществ для выявления ее свойств, которые оказывают или могут оказывать вредное воздействие на жизнь и здоровье человека, окружающую среду;
10) канцерогены - химические вещества или факторы, вызывающие раковые заболевания или способствующие их возникновению;
11) экологически опасный объект - хозяйственный и иной объект, строительство и деятельность которого может оказывать или оказывает вредное воздействие на здоровье людей и окружающую среду;
12) паспорт опасных отходов - документ, содержащий стандартизированное описание процессов образования отходов по месту их происхождения, их количественных и качественных показателей, правил обращения с ними, методов их контроля, видов вредного воздействия этих отходов на окружающую среду, здоровье человека и (или) имущество лиц, сведения о производителях отходов, иных лицах, имеющих их в собственности;
13) классификация отходов - порядок отнесения отходов к классам в соответствии с их опасностью для окружающей среды и здоровья человека;
14) поверхностные водные объекты - постоянное или временное сосредоточение вод на поверхности суши в формах ее рельефа, имеющих границы, объем и водный режим;
15) опасная водная среда - водная среда (вода, рыба, плангтонные организмы, водоросли), содержащая токсичные и остротоксичные вещества при использовании которой может возникнуть недопустимый риск для жизни и здоровья человека и окружающей среды;
16) предельно допустимая концентрация (далее - ПДК) - максимальное количество вредного химического вещества в единице объема, которое при ежедневном воздействии в течение длительного времени не оказывает вредного воздействия на организм человека, обнаруживаемого современными методами исследований; является генетическим критерием при оценке санитарно-эпидемиологического состояния окружающей среды (воздуха рабочей зоны, атмосферного воздуха, водных объектов и почвы);

6) қауіпті өнімнің қауіпсіздік паспорты - қауіпті өнімнің сипаттамалары және онымен қауіпсіз айналысуды қамтамасыз ету бойынша шаралар туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
7) химиялық өнім — табиғи ресурстардан бөлудің технологиялық кезеңдерінен өткен өнім және (немесе) химиялық реакцияларды пайдаланып, сондай-ақ дайындаушы кәсіпорын шығарған күйінде адамның немесе өндіріс қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін пайдалануға жарамды шикізаттың қайта өңделуі;
8) қауіпті химиялық өнім - адам денсаулығы мен өміріне, қоршаған ортаға зиян әсер келтіруі мүмкін қасиетке ие химиялық заттар;
9) қауіпті химиялық өнімді жіктеу — уытты және уыттылығы жоғары заттардан құралатын химиялық өнімді адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға зиянды әсер етуі мүмкін қасиеттерін анықтау үшін химиялық заттардың қауіптілік және санат сыныптары бойынша бөлу;
10) канцерогендер - қатерлі ісік ауруларын тудыратын немесе олардың пайда болуына ықтимал ететін химиялық заттар немесе факторлар;
11) экологиялық қауіпті объект - құрылысы мен қызметі адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсер етуі мүмкін немесе әсер ететін шаруашылық немесе басқа объект;
12) қауіпті қалдықтардың паспорты - қалдықтарды өзінің шығу жері, сандық және сапалық көрсеткіштері, олармен айналысу ережелері, оларды бақылау әдістері, осы қалдықтардың қоршаған ортаға, адам денсаулығына және (немесе) адамдардың мүлкіне зиянды әсерінің түрлері бойынша туындау процестерін стандартты сипаттаудан және қалдықты өндірушілер туралы және оларды меншікте ұстайтын басқа тұлғалар туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
13) қалдықтарды жіктеу - қалдықтарды қоршаған ортаға және адам денсаулығына қауіптілігіне сәйкес сыныптарға жатқызу тәртібі;
14) жер үсті су объектілері - сулардың құрлықтың үстіңгі бетінде оның жер бедері нысандарында ұдайы немесе уақытша шоғырлануы, көлемі және су режимі;
15) қауіпті су ортасы - уытты және уыттылығы жоғары заттарды қамтитын су ортасы (су, балық, планктонды организмдер, балдырлар), оны пайдалану барысында адам өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға жол берілмейтін тәуекел пайда болуы мүмкін;
16) шекті рұқсат етілетін концентрация (бұдан әрі - ШРК) - көлем бірлігіндегі зиянды химиялық заттың ең көп саны, ұзақ уақыт бойы күн сайын әсер ету барысында адам организміне зиянды әсер етпейді, ол қазіргі заманғы зерттеулер әдістерімен анықталады; қоршаған ортаның (жұмыс аймағының ауасы, атмосфералық ауаның, су объектілерінің және топырақтың) санитарлық-эпидемиологиялық жағдайын бағалау кезінде генетикалық өлшемі болады;

17) ориентировочные допустимые уровни (далее - ОДУ) - допустимые уровни веществ в воде, разработанные на основе расчетных и экспресс-экспериментальных методов прогноза токсичности и применимые только на стадии предупредительного санитарного надзора за проектируемыми или строящимися предприятиями, очистными сооружениями;
18) оценка соответствия - доказательство выполнения заданных требований к продукции, процессу, услуге, системе менеджмента, персоналу, средству измерения, испытательному оборудованию, методикам выполнения измерений посредством подтверждения соответствия, проведения испытаний, исследований, измерений, поверки, калибровки и аттестации;
19) опасный груз - любые вещества, материалы, изделия, отходы производственной и иной деятельности, которые в силу присущих им свойств могут при перевозке, производстве погрузочно-разгрузочных работ и хранении послужить причиной взрыва, пожара или повреждения технических средств, устройств, зданий и сооружений, а также гибели, травмирования и заболевания людей, животных, нанести вред окружающей природной среде;
20) токсичные отходы - отходы, содержащие вещества, которые в случае попадания в окружающую среду представляют или могут представлять угрозу для человека в результате биоаккумулирования и (или) токсичного воздействия на биотические системы (ГОСТ 30772-2001);
21) обращение опасной продукции - осуществление производства, переработки, приобретения, хранения, реализации, использования и уничтожения опасной продукции на территории Республики Казахстан.
3. Условия размещения опасной продукции, содержащей токсичные и
высокотоксичные вещества на рынке Республики Казахстан
8. Токсичные и высокотоксичные вещества, а также опасные производственные процессы должны соответствовать требованиям, Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Водного кодекса Республики Казахстан 9 июля 2003 года, Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и законов Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", от 3 апреля 2002 года "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах", от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции", от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции".
9. При обращении на рынке Республики Казахстан опасной продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества, на протяжении всех производственных процессов ее жизненного цикла не допускается причинение вреда жизни и здоровью человека, имуществу физических или юридических лиц, государственному имуществу, окружающей среде, жизни или здоровью животных и растений, возникающего в результате нецеленаправленного возникновения новых веществ от:

17) шамамен рұқсат етілетін деңгейлер (бұдан әрі - ШРД) - уыттылықты болжаудың есептік және шұғыл-эксперимепталды әдістерінің негізінде әзірленген судағы заттардың рұқсат етілген деңгейлері және жобаланатын немесе салынатын кәсіпорындарды, тазалау құрылыстарын алдын ала санитарлық қадағалау сатысында пайдаланатын деңгейлер,
18) сәйкестікті бағалау - сәйкестікті растау, сынақ жүргізу, зерттеу, өлшеу, тексеру, калибрлеу, аттестаттау арқылы өнімге, үрдіске, қызмет көрсетуге, менеджмент жүйесіне, персоналға, өлшеу құралына, сынақ жабдығына, өлшемді орындау әдістемесіне қойылатын берілген талаптардың орындалуын дәлелдеу;
19) қауіпті жүк - кез келген қауіпті өнімдер, материалдар, бұйымдар, өндіріс және басқа да қызмет түрлерінің қалдықтары, олар өздеріне тән қасиеттеріне қарай тасымалдау, тиеу-түсіру жұмыстары өндірісі және сақтау кезінде жарылыс, өрт немесе техникалық заттардың, құрылғылардың, ғимараттардың, құрылыстардың зақымдануына, сонымен бірге адамдардың, жануарлардың өліміне, жарақаттануына және ауруына, қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін;
20) уытты қалдықтар - қоршаған ортаға түскен жағдайда биожинақтау және/немесе биожүйелерге улы әсер ету нәтижесінде адам үшін қауіп төндіретін немесе төндіруі мүмкін заттардан тұратын қалдықтар (МЕМСТ 30772-2001);
21) қауіпті өнімнің айналымы - қауіпті өнімді Қазақстан Республикасының аумағында өндіруді, өңдеуді, сақтауды, сатуды, қолдануды және жоюды жүзеге асыру.
3. Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттар бар қауіпті өнімді Қазақстан Республикасының нарығында орналастыру талаптары
8. Уытты және уыттылығы жоғары заттар, сондай-ақ қауіпті өндірістік процестер Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің, 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі N 193-IV Кодексі және Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы, "Қауіпті өндірістік объектілерден өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі, "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы, "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі, "Тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
9. Қазақстан Республикасының нарығында уытты және уыттылығы жоғары заттардан тұратын қауіпті өнімнің айналымы кезінде, оның тіршілік айналымының барлық өндірістік процестерінің ұзақтығы кезінде адам өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлар және өсімдіктер тіршілігі мен саулығына мыналар арқылы мақсатсыз бағытталған жаңа заттардың пайда болуы нәтижесінде зиян келтіруге жол берілмейді:

1) взаимодействия между собой различных видов опасной продукции, массы обращающейся опасной продукции,
2) длительности ее нахождения в обращении,
3) воздействия на опасную продукцию факторов окружающей среды.
10. Опасная продукция, содержащая токсичные и высокотоксичные вещества, размещается на рынке Республики Казахстан при наличии сертификата (копии) соответствия или декларации о соответствии, знака соответствия в зависимости от формы и особенностей оценки соответствия конкретной группы опасной продукции.
4. Требования к безопасности токсичных и
высокотоксичных веществ
Требования к безопасности токсичных и высокотоксичных веществ и к продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества на стадии проектирования
11. Настоящий технический регламент на стадии проектирования устанавливает, с учетом степени риска причинения вреда жизни или здоровью людей и окружающей среде, по каждому виду потенциально опасного риска, указанному в п. 2 настоящего технического регламента, обязательные требования к следующим однородным группам опасной продукции и опасной природной среде:
1) опасная химическая продукция;
2) опасная пищевая продукция;
3) опасная природная среда (опасный атмосферный воздух, опасная водная среда и опасная почва);
4) опасные отходы.
12. Проект опасной продукции и опасных производственных процессов выполняется (разрабатывается) на основании технического задания на проектирование в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
13. При проектировании опасной продукции и опасных производственных процессов для идентифицированных опасностей оцениваются степени риска расчетным методом по требованиям гармонизированных стандартов или по данным экспресс - экспериментальных методов прогноза токсичности аналогичных объектов.
14. Риск опасного воздействия должен быть снижен до практически возможного, учитывая научно-технические методы, предельно-допустимые концентрации воздействия токсичных и высокотоксичных веществ и условий окружающей среды, применяя технологии и оборудование, прошедшие процедуры оценки соответствия, требованиям в области промышленной безопасности и гигиеническим нормативам.
Минимально необходимые требования к безопасности опасной продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества
15. Запрещается производить, использовать, перерабатывать, хранить, транспортировать опасную продукцию, содержащую легальные дозы или показатели острой токсичности хотя бы одного из опасных веществ:
1) токсичное вещество, способное при воздействии на живые организмы приводить к их гибели и имеющее следующие характеристики:

1) қауіпті өнімнің әр алуан түрінің, айналымдағы қауіпті өнім массаларының өзара әрекет етуі,
2) оның айналымда болу ұзақтығы,
3) қоршаған орта факторларының қауіпті өнімге әсер етуі.
10. Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар қауіпті өнім сәйкестік сертификаты (көшірме) немесе сәйкестігі, қауіпті өнімнің нақты тобының сәйкестігін бағалаудың нысаны мен ерекшеліктеріне байланысты сәйкестік белгісі туралы декларация болған кезде Қазақстан Республикасының нарығында орналастырылады.
4. Уытты және уыттылығы жоғары заттардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Жобалау сатысында уытты және уыттылығы жоғары заттардың және құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттар бар өнімнің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
11. Осы Техникалық регламент жобалау сатысында осы Техникалық
регламенттің 2-тармағында көрсетілген ықтимал қауіпті тәуекелдің әрбір түрі бойынша адам өміріне немесе денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтірудің тәуекел деңгейін есепке алып, қауіпті өнім және қауіпті табиғи ортаның мынадай біртекті топтарына қойылатын міндетті талаптарды белгілейді:
1) қауіпті химиялық өнім;
2) қауіпті тамақ өнімі;
3) қауіпті табиғи орта (қауіпті атмосфералық ауа, қауіпті су ортасы, қауіпті топырақ);
4) қауіпті қалдықтар.
12. Қауіпті өнім және қауіпті өндірістік процестердің жобасы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жобалауға арналған техникалық тапсырма негізінде орындалады (әзірленеді).
13. Сәйкестендіру қауіптері үшін қауіпті өнімді және қауіпті өндірістік процестерді жобалау кезінде үйлестірілген стандарттардың талаптары бойынша есептік әдіспен немесе ұқсас объектілердің уыттылығын болжаудың шұғыл-эксперименталды әдістерінің деректері бойынша тәуекел деңгейлері бағаланады.
14. Қауіпті әсер ету тәуекелі ғылыми-техникалық әдістерді, уытты және уыттылығы жоғары заттар әсерінің шекті рұқсат етілген концентрациясын және қоршаған орта жағдайларын есепке ала отырып, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы талаптарға, гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалау рәсімдерінен өткен технология мен жабдықты пайдаланып, практикалық мүмкін болатын деңгейге дейін азайтылуы қажет.
Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттар бар қауіпті өнімнің қауіпсіздігіне қойылатын ең төмен қажетті талаптар
15. Өліммен аяқталатын мөлшерден тұратын қауіпті өнімді немесе күшті уыттылық көрсеткіштерінен тұратын бір де бір қауіпті затты өндіруге, пайдалануға, қайта өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға тыйым салынады:
1) тірі организмдерге әсер еткен кезде оларды жоюға әкелетін және мынадай сипаттамаларға ие болатын уытты зат:

средняя смертельная доза при введении в желудок от 15 до 200 миллиграммов на килограмм веса включительно;
средняя смертельная доза при нанесении на кожу от 50 до 400 миллиграммов на килограмм веса включительно;
средняя смертельная концентрация в воздухе от 0,5 до 2 миллиграммов на литр включительно;
2) высокотоксичное вещество, способное при воздействии на живые организмы приводить к их гибели и имеющее следующие характеристики:
летальная доза при введении в желудок не более 15 миллиграммов на килограмм веса;
смертельная доза при нанесении на кожу не более 50 миллиграммов на килограмм веса;
средняя смертельная концентрация в воздухе не более 0,5 миллиграммов на литр;
3) представляющее опасность для окружающей природной среды, в том числе характеризующееся в водной среде следующими показателями острой токсичности:
средняя смертельная доза при ингаляционном воздействии на рыбу в течение девяноста шести часов не более 10 миллиграммов на литр;
средняя концентрация опасных веществ, вызывающая определенный эффект при воздействии на дафнию в течение сорока восьми часов, не более 10 миллиграммов на литр;
средняя ингибирующая концентрация при воздействии на водоросли в течение семидесяти двух часов не более 10 миллиграммов на литр.
16. Если применяется несколько видов опасных веществ одной и той же категории, то их суммарное пороговое количество определяется условием:
где m (i) - количество применяемого вещества;
М (i) - пороговое количество того же вещества в соответствии с настоящим перечнем для всех i от 1 до n.
17. Безопасность продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные дозы веществ обеспечивается посредством выполнения требований к:
а) идентификации размещаемой на рынке продукции;
б) классификации опасности;
в) обеспечению предупредительной маркировки и/или паспортом безопасности;
г) оценке и подтверждению соответствия соблюдения требований, предъявляемых к продукции настоящим техническим регламентом, актами действующего законодательства, международными соглашениями и договорами.
Ответственность за надлежащее соблюдение мер безопасности опасной продукции, содержащее токсичные и высокотоксичные вещества, несет лицо, являющееся собственником опасной продукции на каждом этапе ее жизненного цикла.
Классы опасностей, критерии и основные показатели токсичных веществ и опасной продукции
18. Отнесение опасной химической продукции, опасной пищевой продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества, к определенному классу/классам опасности осуществляется путем сопоставления имеющихся данных с установленными критериями классификации опасности в соответствии с Законами Республики Казахстан "О безопасности химической продукции" и "О безопасности пищевой продукции".

салмақ килограмына қоса алғанда 15-тен 200 миллиграмға дейін асқазанға енгізу кезіндегі өлтіретіндей орташа мөлшер;
салмақ килограмына қоса алғанда 50-ден 400 миллиграмға дейін теріге енгізу кезіндегі өлтіретіндей орташа мөлшер;
бір литрге қоса алғанда 0,5-тен 2 миллиграмға дейін ауадағы өлтіретіндей орташа концентрация;
2) тірі организмдерге әсер еткен кезде оларды жоюға әкелетін және мынадай сипаттамаларға ие болатын уыттылығы жоғары зат:
салмақ килограмына 15 миллиграмын аспайтын мөлшерде асқазанға-енгізу кездегі өліммен аяқталатын мөлшер;
салмақ килограмына 50 миллиграмнан аспайтын мөлшерде теріге енгізген кезде өлтіретіндей мөлшер;
бір литрге 0,5 миллиграмнан аспайтын мөлшерде ауада өлтіретіндей орташа концентрация;
3) қоршаған табиғи ортаға, соның ішінде су ортасы үшін қауіптендіруі күшті уыттылықтың мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
бір литрге 10 миллиграмнан аспайтын мөлшерде тоқсан алты сағат бойы балыққа ингаляциялық әсер еткен кезде өлтіретіндей орташа мөлшер;
бір литрге 10 миллиграмнан аспайтын мөлшерде қырық сегіз сағат бойы дафнияға әсер еткен кезде тиісті әсер тудыратын қауіпті заттардың өлтіретіндей орташа концентрациясы;
бір литрге 10 миллиграмнан аспайтын мөлшерде жетпіс екі сағат бойы балдырларға әсер еткен кезде ингибирленетін орташа концентрация.
16. Егер қауіпті заттардың бір санаттағы бірнеше түрлері қолданылса, онда олардың шекті жиынтық мөлшері мынадай шартпен анықталады:
мұндағы m (і) - қолданылатын зат мөлшері;
М (і) - барлық і 1-ден n-ге дейін осы тізбеге сәйкес сол заттың шекті мөлшері.
17. Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар қауіпті
өнімнің қауіпсіздігі мынаған қойылатын талаптарды орындау арқылы
қамтамасыз етіледі:
а) өнім нарығында орналастырылатын сәйкестендіру;
б) қауіптілікті жіктеу;
в) сақтандырғыш таңбалауды және/немесе қауіпсіздік паспортын
қамтамасыз ету;
г) осы техникалық регламентте, қолданыстағы заңнама актілерінде, халықаралық келісімдерде, шарттарда өнімге қойылатын талаптардың сақталуын бағалау және сәйкестігін растау.
Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттар бар қауіпті өнімнің қауіпсіздік шараларын тиісті орындауға оның тіршілік айналымының әрбір кезеңінде қауіпті өнімнің меншік иесі болып табылатын тұлға жауап береді.
Уытты заттардың және қауіпті өнімнің қауіптілік сыныптары, өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
18. Құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар қауіпті химиялық өнімді, қауіпті тамақ өнімін белгілі бір қауіптіліктің тиісті сыныбына/сыныптарына жатқызу Қазақстан Республикасының "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы", "Тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы" заңдарына сәйкес қауіптілікті жіктеу өлшемдерімен қолдағы деректермен салыстыру жолымен жүзеге асырылады.

19. Классификация опасной химической продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные дозы веществ, устанавливается по классам опасности.
20. Отнесение опасной химической продукции к определенному классу/классам опасности осуществляется на основе известных данных об опасных свойствах химических веществ и смесей, приведенных в казахстанских и/или международных регистрах и перечнях опасных (потенциально опасных) веществ, а также данных, полученных при исследованиях свойств опасности, в результате испытаний, проведенных аккредитованными на данный вид деятельности испытательными лабораториями, либо признанными на международном уровне центрами.
21. Классы опасностей токсичных веществ и опасной продукции, содержащей токсичные и высокотоксичные вещества, связанных с воздействием на человека представляет:
1) ядовитая химическая продукция, которая относится к одному из пяти классов опасности в соответствии с Приложением 2.
2) опасная химическая продукция, вызывающая поражение (некроз)/раздражение кожи, которая относится к одному из классов опасности в соответствии с Приложением 3.
3) опасная химическая продукция, вызывающая серьезное повреждение глаз/раздражение глаз относится к одному из двух классов опасности в соответствии с Приложением 4.
4) опасная химическая продукция, оказывающая сенсибилизирующее действие, представленная в Приложении 5.
5) опасная химическая продукция, оказывающая воздействие мутагенности для человека представленная в Приложении 6.
6) опасная химическая продукция, оказывающая воздействие канцерогентности для человека представленная в Приложении 7.
7) опасная химическая продукция, воздействующая на функцию воспроизводства представленная в Приложении 8.
8) опасная химическая продукция, обладающая избирательной токсичностью на органы-мишени и/или системы при однократном воздействии представленная в Приложении 9.
9) опасная химическая продукция, обладающая избирательной токсичностью на органы-мишени и/или системы при многократном или продолжительном воздействии представленная в Приложении 10.
22. Токсичные и высокотоксичные вещества, оказывающие вредное воздействие на природную среду классифицируются на категории по воздействию на вещества, опасные для водной окружающей среды; вещества, опасные для воздушной окружающей среды (атмосферного воздуха и озонового слоя) и почвы.
23. Химическая продукция, обладающая острой токсичностью для водной среды (рыба, плангтонные организмы, водоросли), относится к одному из трех классов опасности, в соответствии с Приложением 11.
Класс опасности химической продукции, обладающей хронической токсичностью в йодной среде (рыба, плангтонные организмы, водоросли), относится к одному из четырех классов опасности, в соответствии с Приложением 12.

19. Уытты және уыттылығы жоғары заттар мөлшерінен тұратын қауіпті химиялық өнімді жіктеу қауіптілік сыныптары бойынша анықталады.
20. Қауіпті химиялық өнімді қауіптіліктің нақты сыныбына/сыныптарына жатқызу қазақстандық және/немесе халықаралық тізімдемелерде және қауіпті (ықтимал қауіпті) заттардың тізбесінде келтірілген химиялық заттар мен қоспалардың қауіпті қасиеттері туралы белгілі мәліметтер, сондай-ақ аталған қызмет түріне аккредиттелген сынақ зертханалары немесе халықаралық деңгейде танылған орталықтар жүргізген сынақтар нәтижесінде қауіптің қасиеттерін зерттеу барысында алынған мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
21. Адам организміне әсер етуге байланысты, құрамында уытты және уыттылығы жоғары заттары бар уытты заттар мен қауіпті өнімнің қауіп сыныптары мынаны білдіреді:
1) улы химиялық өнім, ол 2-қосымшаға сәйкес қауіптің бес сыныбының біреуіне жатады.
2) 3-қосымшаға сәйкес қауіптілік сыныбының біреуіне жататын, тері зақымын (некроз)/ тітіркенуін тудыратын қауіпті химиялық өнім.
3) 4-қосымшаға сәйкес қауіптіліктің екі сыныбының біреуіне жататын көздің зақымдалуын/тітіркенуін тудыратын қауіпті химиялық өнім.
4) 5-қосымшада ұсынылған сезімталдық әсер өтетін қауіпті химиялық өнім.
5) 6-қосымшада ұсынылған адам үшін мутагендік әсер ететін қауіпті химиялық өнім.
6) 7-қосымшада ұсынылған адам үшін канцерогендік әсер ететін қауіпті химиялық өнім.
7) 8-қосымшада ұсынылған ұдайы өндіріс функциясына әсер ететін қауіпті химиялық өнім.
8) 9-қосымшада ұсынылған бір рет әсер еткен кезде нысана органға және/немесе жүйеге таңдамалы уыттылыққа ие болатын қауіпті химиялық өнім.
9) 10-қосымшада ұсынылған бірнеше рет немесе ұзақ әсер еткен кезде нысана органға және/немесе жүйеге таңдамалы уыттылыққа ие болатын қауіпті химиялық өнім.
22. Табиғи ортаға зиянды әсер ететін уытты және уыттылығы жоғары заттар қоршаған су ортасы үшін қауіпті, қоршаған ауа ортасына (атмосфералық ауа, озон қабаты) және топыраққа қауіпті заттарға әсер ету санаты бойынша жіктеледі.
23. Су ортасына (балық, планктонды организмдер, балдырлар), күшті уыттылыққа ие болатын химиялық өнім 11-қосымшаға сәйкес қауіптіліктің үш сыныбының біреуіне жатады.
Су ортасында (балық, плапктонды организмдер, балдырлар) созылған уыттылыққа ие болатын химиялық өнімнің қауіптілік сыныбы 12-қосымшаға сәйкес қауіптіліктің төрт сыныбының біреуіне жатады.

24. Критерии и основные показатели характеристик токсичных веществ, при установлении классов опасности веществ, приведены в Приложениях 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12.
25. С продуктами питания в организм человека поступает значительная часть токсичных веществ химической и биологической породы.
26. В поверхностных водных объектах установлены следующие классы опасности веществ:
I класс - чрезвычайно опасные,
II класс - высокоопасные,
III класс - опасные,
IV класс - умеренно опасные.
27. В основу классификации положены показатели, ПДК химических веществ и ОДУ веществ в воде, указанные в Приложении 13, характеризующие различную степень опасности для человека химических соединений, загрязняющих воду, в зависимости от токсичности.
28. Классы опасности веществ учитывают:
1) при выборе соединений, подлежащих первоочередному контролю в воде в качестве индикаторных веществ;
2) при установлении последовательности водоохранных мероприятий, требующих дополнительных капиталовложений;
3) при обосновании рекомендаций о замене в технологических процессах высокоопасных веществ на менее опасные.
29. Класс опасности почвы нормируется предельно-допустимой концентрацией химических веществ в ней. Предельно-допустимых концентраций химических веществ в почве в соответствии с Приложением 14.
30. Определение уровня опасности и кодировка отходов производится на основании приказа Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 169-п "Об утверждении Классификатора отходов", определяющий перечень отходов, их кодов, характеристик, а также операций по обращению с отходами.
В случае отсутствия данного вида отходов в классификаторе уровень опасности и кодировка обосновываются в каждом конкретном случае и согласовываются с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
31. В основу определения класса токсичности промышленных отходов положен расчетный метод, включающий вероятностный принцип при оценке возможного влияния промышленных отходов на окружающую среду и использование гигиенических норм и параметров токсикометрии как наиболее значимых при оценке возможного вредного влияния промышленных отходов.
32. Определение класса токсичности промышленных отходов на основе ПДК химических веществ в почве допускается проводить по расчету представленному в гармонизированных стандартах, принятых уполномоченным органом по согласованию с компетентным государственным органом в области недропользования.
33. Определение уровня опасности и кодировки отходов производится при изменении технологии или при переходе на иные сырьевые ресурсы, а также в других случаях, когда могут измениться опасные свойства отходов.
Отнесение отхода к определенной кодировке производится природопользователем самостоятельно или с привлечением физических и (или) юридических лиц, имеющих лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды.
Требования к предупредительной маркировке и/или паспорту безопасности продукции, содержащей токсичные вещества

24. Заттардың қауіптілік сыныптарын белгілеу кезінде уытты заттардың белгілері және сипаттамаларының негізгі көрсеткіштері 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-қосымшаларда келтірілген.
25. Адам организміне тамақ өнімдерімен бірге химиялық және биологиялық жыныстың уытты заттарының едәуір бөлігі енеді.
26. Жер үсті су объектілерінде заттардың мынадай қауіптілік сыныптары белгіленген:
I сынып - өте қауіпті,
II сынып - қауіптілігі жоғары,
III сынып - қауіпті,
IV сынып - қауіптілігі қалыпты.
27. Жіктеу негізіне 13-қосымшада көрсетілген, адам үшін уыттылығына байланысты суды ластайтын химиялық қосындылардың қауіптілігінің әр түрлі дәрежесімен сипатталатын көрсеткіштер, химиялық заттардың ШРК және судағы заттардың бағдарлы рұқсат етілген деңгейлері алынған.
28. Заттардың қауіптілік сыныптары мынаны ескереді:
1) индикаторлық заттар ретінде судағы алғашқы бақылауға жататын қосындыларды таңдаған кезде;
2) қосымша капиталды қажет ететін су күзету шараларының жүйелілігін белгілеген кезде;
3) технологиялық процестерде жоғары қауіпті заттарды қауіптілігі аз заттарға ауыстыру туралы ұсынымдарды негіздеу барысында.
29. Топырақтың қауіптілік сыныбы ондағы химиялық заттардың шекті рұқсат етілген концентрациямен нормаланады 14-қосымшаға сәйкес жердегі химиялық заттардың шекті рұқсат етілген конңентрациялары.
30. Қауіптілік деңгейін анықтау және қалдықтарды кодтау, қалдықтардың тізімін, олардың кодтарын сипаттамаларын, сондай-ақ қалдықтармен жұмыс істеу опрециясының тізбесін анықтайтын "Қалдықтар анықтамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 169-П бұйрығы негізінде жүргізіледі.
Анықтамалықта қалдықтардың аталған түрі болмаған жағдайда қауіп деңгейі және кодтау әр нақты жағдайға негізделеді және қоршаған ортаны қорғау саласында уәкілетті органмен келісіледі.
31. Өнеркәсіптік қалдықтардың уыттылық сыныбын анықтаудың негізіне қоршаған ортаға өнеркәсіптік қалдықтардың ықтимал ықпалын бағалау барысында ықтимал қағидатынан және өнеркәсіптік қалдықтардың мүмкін зиянды әсерін бағалау барысында анағұрлым маңызды ретінде гигиеналық нормалар мен токсикометрия параметрлерін пайдаланудан тұратын есептік әдіс алынған.
32. Өнеркәсіптік қалдықтардың уыттылық сыныбын анықтау жердегі ШРК негізінде жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыретті мемлекеттік органның келісуі бойынша уәкілетті орган қабылдаған үйлескен стандарттарда ұсынылған есеп бойынша рұқсат етіледі.
33. Қауіптілік деңгейін анықтау және қалдықтарды кодтау технологияны өзгерту немесе басқа шикізат ресурстарына ауысу кезінде, сондай-ақ қалдықтардың қауіпті қасиеттері өзгеруі мүмкін басқа жағдайларда жүргізіледі.
Қалдықты белгілі бір кодтауға жатқызуды табиғат пайдаланушы дербес немесе қоршаған ортаны қорғау саласында жұмыстар мен қызмет көрсетуге лицензиясы бар жеке және заңды тұлғаларды тартумен жүргізеді.
Құрамында уытты заттары бар өнімнің сақтандырғыш таңбалауына және/немесе қауіпсіздік паспортына қойылатын талаптар

34. Вся опасная продукция подлежит предупредительной маркировке, оповещающей о ее опасных свойствах.
Перечень стандартных символов опасности, которые должны указываться при предупредительной маркировке опасной продукции, устанавливается в соответствии с международными требованиями и утверждается уполномоченным органом в области технического регулирования.
35. Предупредительная маркировка на упаковке или таре опасной химической продукции и опасной пищевой продукции при ее расфасовке, упаковке и маркировке должна включать требования, установленные нормативными правовыми актами, действующие на территории Республики Казахстан.
Предупредительная маркировка опасной продукции должна содержать указание о том, что более полная информация по безопасному обращению опасной продукции находится в паспорте безопасности.
36. Маркировка на территории Республики Казахстан должна быть составлена на казахском и русском языках; допускается дополнительное использование иностранных языков.
37. Предупредительную маркировку следует выделять среди другой информации, сопровождающей опасную продукцию. Предупредительная маркировка должна быть четкой и разборчивой, устойчивой к воздействию химических веществ, климатических факторов, сохраняться в течение всего срока хранения и использования опасной продукции.
38. Маркировка наносится или на этикетку, или непосредственно на упаковку.
39. При мелкой фасовке, если места для нанесения маркировки полностью недостаточно, то меры по предупреждению опасности могут не наноситься непосредственно на тару или упаковку. Однако в этом случае каждая единица опасной продукции должна сопровождаться ярлыком или вкладышем, на котором вся необходимая предупредительная маркировка должна быть приведена полностью.
40. Паспорт безопасности должен содержать следующие разделы:
1) идентификация опасной продукции и сведения о производителе или поставщике;
2) идентификация опасности (опасностей);
3) информация о токсичности;
4) Меры оказания первой помощи;
5) меры по предотвращению и ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций и их последствий;
6) правила хранения опасной продукции и обращения с ней при погрузочно-разгрузочных работах;
7) средства контроля за опасным воздействием и средства индивидуальной защиты;
8) физико-химические свойства;
9) стабильность и реакционная способность;
10) информация о воздействии на окружающую среду;
11) рекомендации по удалению токсичных отходов;
12) информация при перевозках. (Порядок упаковки и маркировки опасных отходов для целей транспортировки устанавливается законодательством Республики Казахстан о транспорте);

34. Барлық қауіпті өнім оның қауіпті қасиеттері туралы хабарлайтын сақтандырғыш таңбалауға жатады.
Қауіптіліктің стандартты символдарының тізбесі қауіпті өнімді сақтандырғыш таңбалау кезінде көрсетілуі тиіс, халықаралық талаптарға сәйкес белгіленеді және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
35. Қауіпті химиялық өнімнің және қауіпті тамақ өнімін орауышындағы немесе ыдысындағы сақтандырғыш таңбалау оларды өлшеп орау, буып-түю және таңбалау Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік-құқықтық белгіленген талаптарды қосып алуы тиіс.
Қауіпті өнімді сақтандырғыш таңбалау қауіпті өніммен қауіпсіз жұмыс істеу бойынша анағұрлым толық ақпарат қауіпсіздік пасиортында болатындығын көрсету қажет.
36. Қазақстан Республикасының аумағында таңбалау қазақ және орыс тілдерінде жасалуы қажет; шетел тілдерін қосымша пайдалануға рұқсат беріледі.
37. Сақтандырғыш таңбалауды қауіпті өнімге ілескен басқа ақпарат арасынан бөліп көрсету қажет. Сақтандырғыш таңбалау анық және айқын, химиялық заттардың, климаттық факторлардың әсеріне төзімді, қауіпті өнімді сақтаудың барлық мерзімі ішінде сақталуы мен пайдаланылуы қажет.
38. Таңбалау этикеткаға немесе тікелей орауышқа салынуы мүмкін.
39. Ұсақ өлшеп орау барысында, егер таңбалауды салатын жер толық жеткіліксіз болса, қауіптілікті сақтандырғыш шаралары тікелей ыдысқа немесе орауышқа салынбайды. Алайда бұл жағдайда қауіпті өнімнің әр бірлігінде жапсырма немесе қосымша парақ болуы қажет, онда барлық қажетті сақтандырғыш таңбалау толық келтірілуі қажет.
40. Қауіпсіздік паспорты мынадай тарауларды қамтиды:
1) қауіпті өнімді сәйкестендіру және өндіруші немесе өнім беруші туралы мәліметтер;
2) қауіптіліктің (қауіптіліктердің) сәйкестендірілуі;
3) уыттылық туралы ақпарат;
4) алғашқы жәрдем көрсету шаралары;
5) апатты және төтенше жағдайларды алдын алу және олардың зардаптарын толық жою бойынша шаралар;
6) қауіпті өнімдерді сақтау және жүк тиеу-түсіру жұмыстары кезінде олармен жұмыс істеу ережелері;
7) қауіпті әсер етуді бақылау құралдары және жеке қорғаныс құралдары;
8) физикалық-химиялық қасиеттер;
9) тұрақтылық және реакциялық қабілеттілік;
10) қоршаған ортаға әсер ету туралы ақпарат;
11) уытты қалдықтарды жою бойынша ұсыныстар;
12) тасымалдау кезіндегі ақпарат (тасымалдау мақсаттары үшін қауіпті қалдықтарды орау және оларға белгі салу тәртібі Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамасында белгіленеді);

13) информация о национальном и международном законодательстве;
14) дополнительная информация или документ, удостоверяющий безопасность пищевой продукции.
41. Паспорт безопасности предоставляется на казахском и русском языках.
42. В паспорте безопасности обязательно указывается дата его составления или актуализации (пересмотра) и ссылки на используемые документы и литературу.
43. Паспорт безопасности предоставляется на бумажном носителе и/или в электронном виде не позднее времени первой поставки опасной продукции после вступления в силу настоящего технического регламента. В паспорт безопасности необходимо незамедлительно вносить изменения в случае появления новых данных, необходимых для управления рисками.
44. Новая версия паспорта безопасности, содержащая новые данные, предоставляется бесплатно всем приобретателям опасной продукции получивших продукцию в течение последних 12 месяцев ранее даты пересмотра паспорта безопасности.
45. Производитель обязан обеспечить доступ работников и их представителей к паспортам безопасности на опасную продукцию, с которой они обращаются.
5. Требования к опасным производственным процессам
Требования по обеспечению безопасности персонала на всех стадиях жизненного цикла опасной продукции
46. При производстве опасной продукции должны устанавливаться нормы, обеспечивающие безопасность для жизни и здоровья производственного персонала, охраны окружающей среды в соответствии с требованиями трудового законодательства Республики Казахстан.
47. Персонал, занятый на стадиях жизненного цикла опасной продукции, должен обладать необходимой квалификацией, знаниями о способах безопасной работы, быть обеспеченным необходимыми средствами контроля и защиты и иметь соответствующие допуски к работам с опасной продукцией в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
48. В целях обеспечения безопасности персонала, занятого на всех стадиях жизненного цикла опасной продукции, должны соблюдаться условия:
1) использование приемов и методов охраны труда, исключающих риск воздействия опасной продукции на жизнь и здоровье человека, окружающую среду;
2) предоставление необходимых средств личной гигиены, средств индивидуальной защиты;
3) использование предупредительной маркировки;
4) ознакомление персонала с мерами безопасной работы с химической продукцией;
5) разработка мер по предотвращению и ликвидации аварийных ситуаций;
6) разработка стандартов организаций для рабочего персонала по общим требованиям при работе с токсичными и высокотоксичными веществами и инструкций по технике безопасности и охране труда, включающих требования при проведении работ в закрытых аппаратах, колодцах, коллекторах и другом аналогичном оборудовании, емкостях и сооружениях на предприятиях при производстве опасной продукции.

13) ұлттық және халықаралық заңнама туралы ақпарат;
14) қосымша ақпарат немесе тамақ өнімінің қауіпсіздігін растайтын құжат.
41. Қауіпсіздік паспорты қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.
42. Қауіпсіздік паспортында міндетті түрде оның жасалған немесе өзектендірілген (қайта қаралған) мерзімі және қолданылған құжаттар мен әдебиетке сілтеме көрсетіледі.
43. Қауіпсіздік паспорты осы Техникалық регламент күшіне енгеннен кейін қауіпті өнімнің бірінші жеткізілген уақытынан кешіктірілмей қағаз тасығышқа және/немесе электронды түрде ұсынылады. Қауіпсіздік паспортына тәуекелдерді басқару үшін қажетті жаңа деректер пайда болған жағдайда дереу өзгерістер енгізу қажет.
44. Жаңа деректерді қамтитын қауіпсіздік паспортының жаңа нұсқасы қауіпсіздік паспортының қайта қаралған мерзімінен бұрын соңғы 12 ай ішінде қауіпті өнімді алғандардың барлығына тегін ұсынылады.
45. Өндіруші жұмысшылардың және олардың өкілдерінің олар жұмыс істейтін қауіпті өнімге қауіпсіздік паспорттарына қол жетімділігін қамтамасыз етуге міндетті.
5. Қауіпті өндірістік процестерге қойылатын талаптар
Қауіпті өнімнің барлық тіршілік циклы деңгейлерінде персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қойылатын талаптар
46. Қауіпті өнімдерді өндіру барысында Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес өндірістік персоналдың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін, қоршаған ортаның қорғалуын қамтамасыз ететін нормалар белгіленуі қажет.
47. Қауіпті өнімнің тіршілік циклының деңгейлерінде жұмыс істейтін персоналдың қажетті біліктілігі, қауіпсіз жұмыс тәсілдері туралы білімдері болуы қажет, қажетті бақылау және қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілуі қажет және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен қауіпті өніммен жұмыс істеуге тиісті рұқсаттары болуы қажет.
48. Қауіпті өнімнің тіршілік циклының барлық деңгейлерінде жұмыс істейтін персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында мына шарттар сақталуы тиіс:
1) қауіпті өнімнің адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға әсер етуін болдырмайтын еңбекті қорғаудың әдістері мен тәсілдерін қолдану;
2) қажетті жеке гигиена заттарын, жеке қорғаныс құралдарын беру;
3) алдын ала сақтандырғыш белгілерін қолдану;
4) персоналды химиялық өнімдермен қауіпсіз жұмыс істеу шараларымен таныстыру;
5) апатты жағдайларды тоқтату және жою бойынша шараларды әзірлеу;
6) уытты және уыттылығы жоғары заттармен жұмыс істеу барысында жалпы талаптар бойынша және жабық аппараттарда, құдықтарда, коллекторларда, басқа іспеттес жабдықта, қауіпті өнімді шығарған кезде кәсіпорындағы сыйымдылық пен құрылыстарда жұмыстарды жүргізген кезде талаптардан тұратын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықпен жұмыс персоналына ұйымдастыру стандарттарын әзірлеу.

49. Заявители (производители, поставщики, импортеры) должны обеспечить предварительные и периодические медицинские осмотры и обучение персонала работе с опасной или потенциально опасной продукцией.
Отдельным категориям граждан (несовершеннолетним, беременным женщинам, кормящим матерям, инвалидам), запрещается работать с опасной продукцией.
Требования безопасности к опасной продукции при ее производстве (изготовлении)
50. На основании классификации токсичных и высокотоксичных веществ и опасной продукции с учетом опасных рисков, указанных в п. 2 настоящего технического регламента, должны быть разработаны защитные меры, обеспечивающие максимальное снижение риска причинения вреда жизни и здоровью граждан, окружающей среде, имуществу физических и юридических лиц, государственному имуществу при производстве (изготовлении) опасной продукции.
51. На промышленных объектах, производственная деятельность которых связана с токсичными и высокотоксичными веществами, должны быть:
1) разработаны нормативные документы по стандартизации по безопасности труда при производстве (изготовлении), применении и хранении токсичных и высокотоксичных веществ;
2) выполнены комплексы организационно-технических, санитарно-эпидемиологических и медико-биологических мероприятий.
52. Предельные количества токсичных и высокотоксичных веществ, наличие которых на промышленном объекте является основанием для декларирования, установлены в Законе Республике Казахстан "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах".
53. Охрана атмосферного воздуха в районах размещения промышленных объектов, производственная деятельность которых связана с токсичными и высокотоксичными веществами должна осуществляться в соответствии с гармонизированными стандартами, принятыми уполномоченным органом по согласованию с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
54. Производственный персонал должен иметь доступ к паспортам безопасности для всей опасной продукции, находящейся на рабочем месте или используемой в процессе его трудовой деятельности.
55. Вся опасная продукция, хранимая на рабочем месте должна иметь предупредительную маркировку.
56. Производственный персонал должен быть ознакомлен с применяемыми символами визуального предупреждения о воздействии опасных свойств токсичных и высокотоксичных веществ на человека, окружающую среду и имущество.
57. Мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с токсичными и высокотоксичными веществами должны предусматривать:

49. Өтініш берушілер (өндірушілер, өнім берушілер, импорттаушылар) алдын ала және мерзімдік тексерістерді, персоналды қауіпті немесе ықтимал қауіпті өніммен жұмыс істеуге үйретуді қамтамасыз етуі тиіс.
Азаматтардың жекелеген топтарына (кәмелетке толмағандарға, жүкті әйелдерге, бала емізетін аналарға, мүгедектерге) қауіпті өнімдермен жұмыс істеуге тыйым салынады.
Қауіпті өнімді ендіру (жасап шығару) кезіндегі оның қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
50. Уытты және уыттылығы жоғары заттарды және 2-тармақта көрсетілген қауіпті тәуекелдерді есепке ала отырып, қауіпті өнімдерді топтастыру негізінде қауіпті өнімдерді өндіру (дайындау) кезінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың мүліктеріне, мемлекеттік мүлікке зиян келтіру қаупін барынша төмендетуді қамтамасыз ететін қорғаныс шаралары әзірленуі тиіс.
51. Өндірістік қызметі уытты және жоғары уытты заттармен байланысты өнеркәсіптік объектілерде:
1) уытты және уыттылығы жоғары заттарды өндіру (дайындау), қолдану және сақтау барысында еңбек қауіпсіздігі бойынша стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар әзірленуі;
2) ұйымдастырушылық-техникалық, санитарлық-гигиеналық және медициналық-биологиялық іс-шаралар кешендері орындалуы қажет.
52. Өнеркәсіптік объектіде декларациялау үшін негіз болатын уытты және уыттылығы жоғары заттардың шекті мөлшері "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген.
53. Өндірістік қызметі уытты және уыттылығы жоғары заттармен байланысты өнеркәсіптік объектілерді орналастыру аудандарында атмосфералық ауаны қорғау қоршаған ортаны қорғау және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша уәкілетті орган қабылдаған үйлестірілген стандарттарға сәйкес жүзеге асырылуы қажет.
54. Өндірістік персонал жұмыс орнындағы немесе жұмыс істеу барысында қолданатын барлық қауіпті өнімдер үшін қауіпсіздік паспорттарына рұқсат алуы тиіс.
55. Жұмыс орнында сақталатын барлық қауіпті өнімнің сақтандырғыш белгілері болуы қажет.
56. Өндірістік персонал уытты және уыттылығы жоғары заттардың адамға, қоршаған ортаға және мүлікке әсер етуі жөніндегі қолданылатын көрнекі сақтандырғыш символдарымен таныстырылуы тиіс.
57. Уытты және уыттылығы жоғары заттармен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар мыналарды көздеуі қажет:

1) замену вредных веществ в производстве наименее вредными;
2) ограничение содержания примесей токсичных и высокотоксичных веществ в исходных и конечных продуктах;
3) применение прогрессивной технологии производства (замкнутый цикл, автоматизация, комплексная механизация, дистанционное управление, непрерывность процессов производства, автоматический контроль процессов и операций), исключающей контакт человека с токсичными и высокотоксичными веществами;
4) выбор соответствующего производственного оборудования и коммуникаций, не допускающих выделения токсичных и высокотоксичных веществ в воздух рабочей зоны в количествах, превышающих предельно допустимые концентрации при нормальном ведении технологического процесса, а также правильную эксплуатацию санитарно-технического оборудования;
5) применение специальных систем по улавливанию и утилизации токсичных газов, рекуперацию токсичных веществ и очистку от них технологических выбросов, нейтрализацию отходов производства, промывных и сточных вод;
6) включение в стандарты на сырье, продукты и материалы токсикологических характеристик вредных веществ;
7) применение средств индивидуальной защиты работающих;
8) специальную подготовку и инструктаж обслуживающего персонала;
9) проведение предварительных и периодических медицинских осмотров лиц, имеющих контакт с токсичными и высокотоксичными веществами;
10) разработку инструкций по оказанию доврачебной и неотложной медицинской помощи пострадавшим при отравлении.
58. Безопасность продовольственного сырья и пищевых продуктов, технология оценки безопасности пищевой продукции регламентируются соответствующими нормативно-правовыми актами Республики Казахстан.
Требования безопасности при транспортировке и хранении опасной продукции
59. На основании классификации токсичных и высокотоксичных веществ и опасной продукции с учетом опасных рисков, указанных в п. 2 настоящего технического регламента, должны быть разработаны защитные меры, обеспечивающие максимальное снижение риска причинения вреда жизни и здоровью граждан, окружающей среде, имуществу физических и юридических лиц, государственному имуществу при транспортировке и хранении опасной продукции.
60. Опасная продукция допускается к перевозке (в том числе транзиту) при условии, что она снабжена предупредительной маркировкой и сопровождается паспортом безопасности.
61. Требования к перевозке опасной продукции, регламентируются соответствующими нормативными правовыми актами по перевозке опасной продукции применительно к конкретному виду транспорта.

1) өндірістен зиянды заттарды зияндылығы неғұрлым аз заттармен алмастыру;
2) бастапқы және соңғы өнімдердегі уытты және уыттылығы жоғары заттар қоспаларының құрамын шектеу;
3) адамның уытты және уыттылығы жоғары заттармен тікелей жұмыс істеуін болдырмайтын өндірістің озық технологияларын пайдалану (жабық айналым, автоматтандыру, кешенді механикаландыру, қашықтықтан басқару, өндіріс процестерінің үздіксіздігі, процестерді және операцияларды автоматты бақылау);
4) технологиялық процесті қалыпты жүргізу кезінде уытты және уыттылығы жоғары заттардың жұмыс аймағындағы ауаға шекті рұқсат етілген концентрациядан асатын мөлшерде бөлінуін болдырмайтын тиісті өндірістік құралдарды және коммуникацияларды, сондай-ақ, санитарлық-техникалық құралдар-жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын таңдау;
5) уытты газдарды ұстау және кәдеге жарату, уытты заттарды рекуперациялау, олардан технологиялық қалдықтарды тазалау, өндіріс қалдықтарын, ағынды және шайынды сулардан бейтараптандыру бойынша арнайы жүйелерді пайдалану;
6) шикізат, өнім және материал стандарттарына зиянды заттардың улы сипаттамаларын енгізу;
7) жұмысшылардың жеке қорғаныс құралдарын қолдану;
8) қызмет көрсетуші персоналды арнайы дайындықтан өткізу және нұсқаулық жүргізу;
9) уытты және уыттылығы жоғары заттармен жұмыс істейтін тұлғаларды алдын ала және мерзімдік медициналық тексеру;
10) уланған тұлғаларға дәрігерге дейін және шұғыл медициналық жәрдем көрсету жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу.
58. Азық-түлік шикізаттың және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі, тамақ өнімінің қауіпсіздігін бағалаудың технологиясы Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
Қауіпті өнімді тасымалдау және сақтау кезіндегі қауіпсіздік талаптары
59. Уытты және уыттылығы жоғары заттарды және 2-тармақта көрсетілген қауіпті тәуекелдерді есепке ала отырып, қауіпті өнімдерді топтастыру негізінде қауіпті өнімдерді өндіру (дайындау) кезінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың мүліктеріне, мемлекеттік мүлікке зиян келтіру қаупін барынша төмендетуді қамтамасыз ететін қорғаныс шаралары әзірленуі тиіс.
60. Қауіпті өнім, оның сақтандырғыш белгілері және қауіпсіздік паспорты болған жағдайда тасымалдауға (оның ішінде транзиттік) жол беріледі.
61. Қауіпті өнімді тасымалдау талаптары көліктің нақты түріне қатысты қауіпті өнімді тасымалдау бойынша тиісті нормативтік құқықтық актілермен регламенттеледі.

62. Меры безопасности при транспортировке и хранении опасного груза должны обеспечивать безопасность воздействия опасных свойств в отношении человека, окружающей среды и имущества:
1) независимо от параметров окружающей среды (температуры, давления, влажности, освещенности);
2) с применением материалов для тары и упаковки, обладающих свойствами длительного периода хранения и исключающих возникновение аварийных и чрезвычайных ситуаций;
3) с учетом допустимых норм вместимости тары, общей массы и длительности периода перевозки или хранения опасной продукции;
4) с учетом совместимости различных видов опасной химической продукции;
5) в связи с повторным использованием тары и упаковки.
63. Опасная продукция принимается на хранение при условии, что она имеет предупредительную маркировку, а также сопровождается паспортом безопасности. На отходы составляется паспорт опасных отходов в соответствии с приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан № 128-п от 30 апреля 2007 года.
64. Размещение опасной химической продукции для ее xpaнения осуществляется в зависимости от видов и классов опасности, а также агрегатного состояния, свойственных подлежащей хранению данной продукции.
65. Размещаться опасная продукция должна таким образом, чтобы можно было легко прочесть имеющуюся предупредительную маркировку.
66. При хранении опасной химической продукции, обладающей способностью к образованию новых соединений, повышающих опасность основной химической продукции, должны быть обеспечены защитные меры, исключающие возможность такой трансформации.
67. Условия хранения опасной продукции и организация работ по хранению должны исключать возможность смешивания остатков опасной продукции при повторном использовании тары, резервуаров и других емкостей.
Требования безопасности при реализации и применении опасной продукции
68. На основании классификации токсичных и высокотоксичных веществ и опасной продукции с учетом опасных рисков, указанных в п. 2 настоящего технического регламента, должны быть разработаны защитные меры, обеспечивающие максимальное снижение риска причинения вреда жизни и здоровью граждан, окружающей среде, имуществу физических и юридических лиц, государственному имуществу при реализации опасной продукции.
69. Опасная продукция допускается к реализации и применению при условии, что она имеет предупредительную маркировку. Оптовые партии опасной продукции должны сопровождаться паспортами безопасности.
70. Для обеспечения безопасности персонала, занятого на работах, связанных с реализацией и применением опасной продукции, должны приниматься следующие меры:

62. Қауіпті жүкті тасымалдау және сақтау кезіндегі қауіпсіздік шаралары қауіпті заттардың адамға, қоршаған ортаға және мүлікке қатысты әсер етудің:
1) қоршаған ортаның параметрлеріне байланысты емес (температураға, қысымға, ылғалдылыққа, жарыққа);
2) ұзақ сақтау мерзімінің қасиеттеріне ие және апатты және төтенше жағдайларға жол бермейтін ыдыстар мен орауыш үшін материалдарды пайдалана отырып;
3) ыдыс сыйымдылығының рұқсат етілген нормаларын, қауіпті өнімді тасымалдау мен сақтаудың жалпы көлемін және ұзақтығын есепке ала отырып;
4) қауіпті химиялық өнімнің әр түрінің үйлесімділігін есепке ала отырып;
5) ыдыс пен орауышты қайта пайдалануға байланысты қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.
63. Қауіпті өнім егер сақтандырғыш таңбалауы болса және қауіпсіздік паспорты болса, сақтауға алынады. Қалдықтарға Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі № 128-Б бұйрығына сәйкес қауіпті қалдықтардың паспорты жасалады.
64. Сақтау үшін қауіпті өнімді орналастыру қауіптілік сыныбының түріне, сонымен қатар осы сақталынатын өнімге тән агрегаттық күйіне қарай жүзеге асырылады.
65. Қауіпті өнім сақтандырғыш таңбалауы жеңіл оқылатындай үлгіде орналастырылуы қажет.
66. Негізгі химиялық өнімнің қаупін арттыратын жаңа қосындылардың пайда болуына ықпалы болатын қауіпті химиялық өнімді сақтаған кезде осындай бөлінудің мүмкіндігін болдырмайтын қорғаныс шаралары қамтамасыз етілуі қажет.
67. Қауіпті өнімді сақтау жағдайлары және сақтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру ыдысты, резервуарларды, басқа сыйымдылықтарды қайта пайдаланған кезде қауіпті өнімнің қалдықтарының араласу мүмкіндігіне жол бермеу қажет.
Қауіпті өнімді сату және пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптары
68. Осы Техникалық регламенттің 2-тармағында көрсетілген қауіпті тәуекелдерді есепке алып, уытты және уыттылығы жоғары заттарды жіктеу негізінде қауіпті өнімді сату барысында азаматтардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке зиян келтіру тәуекелін барынша азайтуды қамтамасыз ететін қорғаныс шаралары әзірленуі қажет.
69. Қауіпті өнімді сақтандырғыш таңбалауы болған жағдайда іске асыруға және пайдалануға жол беріледі. Қауіпті өнімнің көтерме топтамалары қауіпсіздік паспорттарымен бірге шығарылуы қажет.
70. Қауіпті өнімді сату мен пайдалануға байланысты жұмыстарға жұмылдырылған персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар қабылдануы қажет:

1) использование приемов и методов охраны труда, обеспечивающих максимальное снижение риска воздействия опасной химической продукции на человека, окружающую среду и имущество;
2) предоставление необходимых средств личной гигиены, а также средств индивидуальной защиты и спецодежды;
3) использование предупредительной маркировки, ознакомление персонала с применяемыми символами визуального предупреждения о воздействии опасных свойств токсичной продукции на человека, окружающую среду и имущество;
4) предоставление для ознакомления паспортов безопасности.
Требования по безопасности опасной продукции, содержащей токсичные вещества на стадиях выведения из производственного процесса и утилизации
71. На основании классификации токсичных и высокотоксичных веществ и опасной продукции, с учетом опасных рисков, указанных в п. 2 настоящего технического регламента, должны быть разработаны защитные меры, обеспечивающие максимальное снижение риска причинения вреда жизни и здоровью граждан, окружающей среде, имуществу физических и юридических лиц, государственному имуществу на стадиях выведения из производственного процесса и утилизации опасной продукции.
72. Опасная продукция выводится из производственного процесса и, при экономической целесообразности, утилизируется с соблюдением всех требований по безопасности, которые предъявляются к товарной продукции. P0800285
Опасная продукция допускается к утилизации при условии, что она надлежащим образом классифицирована и снабжена предупредительной маркировкой.
73. Безопасность утилизации опасной продукции обеспечивается неукоснительным соблюдением защитных мер, в том числе:
1) выбором технологии и оборудования, приемов и методов труда, которые обеспечивают безопасность утилизации, в том числе минимизацию степени загрязнения окружающей среды;
2) использованием и надлежащим содержанием технических средств контроля за уровнем безопасности утилизации токсичной продукции;
3) предоставлением персоналу средств индивидуальной защиты и спецодежды;
4) разработкой способов предотвращения аварийных ситуаций и оснащения необходимыми средствами их ликвидации;
5) оборудованием специальных площадок, объектов, рабочих мест для проведения утилизации токсичной продукции и исключением несанкционированного доступа на них.
74. Утилизация опасной продукции осуществляется персоналом, имеющим соответствующую квалификацию, обученным мерам безопасной утилизации токсичной продукции, обеспеченным необходимыми средствами защиты и допущенным к работам с химической продукцией.

1) қауіпті химиялық өнімнің адамға, қоршаған ортаға және мүлікке әсер ету тәуекелін азайтуды қамтамасыз ететін еңбекті қорғау тәсілдері мен әдістерін пайдалану;
2) жеке гигиена, санитарлық құралдар, сондай-ақ жеке қорғаныс құралдары мен арнайы киімнің қажетті құралдарын ұсыну;
3) сақтандырғыш таңбалауды пайдалану, көрнекі сақтандырғыш символдарын пайдалану;
4) қауіпсіздік паспортын танысуға ұсыну.
Құрамында уытты заттар бар қауіпті өнімді өндірістік үрдістен шығару және кәдеге жарату кезеңіндегі қауіпсіздік бойынша талаптар
71. Уытты және уыттылығы жоғары заттарды және қауіпті өнімді жіктеу негізінде осы Техникалық регламенттің 2-тармағында көрсетілген қауіпті тәуекелдерді есепке алып, қауіпті өнімді өндірістік үрдістен шығару және кәдеге жарату кезеңінде азаматтардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлға мүлкіне, мемлекеттік мүлікке мемлекеттік мүлікке зиян келтіру тәуекелін барынша азайтуды қамтамасыз ететін қорғаныс шаралары әзірленуі қажет.
72. Қауіпті өнім өндірістік үрдістен шығарылады және экономикалық орындылығы барысында тауар өніміне қойылатын қауіпсіздік бойынша барлық талаптарды сақтаумен кәдеге жаратылады. P0800285
Қауіпті өнім тиісті үлгіде жіктелген және сақтандырғыш таңбалаумен жабдықталған жағдайда кәдеге жаратуға жіберіледі.
73. Қауіпті өнімді кәдеге жаратудың қауіпсіздігі қорғаныс шараларын мүлтіксіз сақтаумен қамтамасыз етіледі, соның ішінде:
1) кәдеге жарату қауіпсіздігін, соның ішінде қоршаған ортаны ластау деңгейін азайтуды қамтамасыз өтетін технология мен жабдықты, еңбек әдістері мен тәсілдерін таңдау;
2) уытты өнімді кәдеге жарату қауіпсіздігінің деңгейін бақылаудың техникалық құралдарын пайдалану және тиісті құрамы;
3) персоналға жеке қорғаныс құралдары мен арнайы киімді ұсыну;
4) апатты жағдайларды болдырмау тәсілдерін әзірлеу және оларды жоюдың қажетті құралдарын жабдықтау;
5) рұқсат етілмеген жол беруді қоспағанда, уытты өнімді кәдеге жаратуды жүргізу үшін арнайы алаңдарды, объектілерді, жұмыс орындарын жабдықтау.
74. Қауіпті өнімді кәдеге жаратуды тиісті біліктілігі бар, уытты өнімді қауіпсіз кәдеге жарату шараларына үйренген, қажетті қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілген және химиялық өнімі бар жұмыстарға жіберілген персонал жүзеге асырады.

75. Использование и охрана водных ресурсов основываются на нормировании загрязняющих токсичных веществ в точках сброса, на совокупном нормировании водохозяйственной деятельности всех организаций в пределах соответствующего бассейна, водотока или участка.
6. Подтверждение соответствия
Оценка соответствия и формы обязательного подтверждения соответствия
76. Оценка на соответствие настоящему техническому регламенту производится на этапах:
1) размещения на рынке опасной продукции Заявителем (производителем, поставщиком, импортером), поставляющим опасную продукцию (при этом Заявитель опасной продукции, который проводит оценку опасности данного продукта, обязан оформить паспорта безопасности и обеспечить соответствие информации в них с результатами оценки) или независимой лабораторией, при выпуске опасной продукции в обращение;
2) подтверждения соответствия, которое осуществляется в двух формах:
принятия декларации соответствия;
обязательной сертификации.
3) государственного контроля при выпуске в обращение и на стадии обращения опасной продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
Схемы подтверждения соответствия при выпуске опасной продукции в обращение
77. Опасная продукция, в состав которой входит, по крайней мере, одно токсичное вещество, оказывающее воздействие на здоровье человека и окружающую среду, приведенный в Приложении 1 подлежит обязательному подтверждению соответствия.
78. В целях обязательного подтверждения соответствия при выпуске опасной продукции в обращение, настоящим техническим регламентом устанавливаются пять схем декларирования соответствия и подтверждения соответствия, основное содержание которых и их исполнители приведены соответственно в Приложениях 15 и 16.
Конкретное содержание схем сертификации и их применение установлены в постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90 "Об утверждении Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия" (далее - Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия").
Обязательное подтверждение соответствия
79. Обязательное подтверждение соответствия проводится только в случаях, установленных надлежащим техническим регламентом, и исключительно на соответствие требованиям технического регламента по формам и схемам, устанавливаемым только техническим регламентом с учетом степени риска недостижения целей технических регламентов.
80. Объектом обязательного подтверждения соответствия является продукция, выпускаемая в обращение на территории Республики Казахстан.

75. Су ресурстарын пайдалану және қорғау жіберу нүктелерінде ластаушы уытты заттардың нормалануына, тиісті су алабы, су жолы және учаске шегінде барлық ұйымдардың су шаруашылығын қорытынды нормалауға негізделеді.
6. Сәйкестікті растау
Сәйкестікті бағалау және сәйкестікті міндетті растау объектілері
76. Осы Техникалық регламентке сәйкестікті бағалау бірнеше кезеңмен жүзеге асырылады:
1) қауіпті өнімді жеткізетін Өтініш берушінің (өндіруші, өнім беруші, импорттаушы) қауіпті өнімді рынокта орналастыру (мұнымен қоса қауіпті өнімнің Өтініш берушісі, аталған өнімнің қауіптілігін бағалауды жүргізеді, қауіпсіздік паспортын ресімдеуге және онда бағалау қорытындылары бар ақпараттың сәйкестігін қамтамасыз етуге міндетті) немесе қауіпті өнімді айналдыруға шығару барысында тәуелсіз зертханамен;
2) сәйкестікті міндетті растау, ол екі нысанда жүзеге асырылады:
сәйкестік декларациясын қабылдау;
міндетті сертификаттау;
3) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес айналымға шығару кезінде және қауіпті өніммен айналысу кезеңінде айналдыруға мемлекеттік бақылау.
Қауіпті өнімді айналымға шығару кезіндегі сәйкестікті растау схемалары
77. Құрамына адам денсаулығына және қоршаған ортаға ықпалын тигізетін, 1-қосымшада келтірілген, кемінде бір уытты зат енетін қауіпті өнім сәйкестігін міндетті растауға жатады.
78. Қауіпті өнімді айналымға шығару барысында сәйкестігін міндетті растау мақсатында осы Техникалық регламентте сәйкестігін декларациялау мен сәйкестігін растаудың бес схемасы белгіленеді, олардың негізгі құрамы және олардың орындаушылары тиісінше 15 және 16-қосымшаларда келтірілген.
Сертификаттау схемаларының нақты мазмұны мен оларды пайдалану "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы № 90 қаулысында (бұдан әрі - "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламенті) белгіленген.
Сәйкестікті міндетті растау
79. Сәйкестікті міндетті растау тиісті техникалық регламентте белгіленген жағдайларда ғана жүргізіледі және техникалық регламент мақсаттарына жетпеу тәуекелдерінің деңгейін есепке алып, техникалық регламентте ғана белгіленген нысандар мен схемалар бойынша техникалық регламенттің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
80. Сәйкестігін міндетті растау объектісі болып Қазақстан Республикасы аумағында айналымға шығарылатын өнім болып табылады.

81. Декларация о соответствии и сертификат соответствия продукции имеют равную юридическую силу независимо от схем обязательного подтверждения соответствия и действуют на всей территории Республики Казахстан.
82. Порядок обязательного подтверждения соответствия опасной продукции осуществляется в соответствии с требованиями Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия".
7. Переходные положения
83. С момента введения в действие настоящего технического регламента нормативные правовые акты, действующие на территории Республики Казахстан, до приведения их в соответствие с требованиями технического регламента, подлежат обязательному исполнению только в части, соответствующей целям защиты интересов национальной безопасности, охраны жизни или здоровья людей, животных и растений, окружающей среды.
84. Документы, подтверждающие соответствие установленным требованиям безопасности, выданные до введения в действия настоящего Технического регламента, считаются действительными до окончания, установленного в них срока.
85. Настоящий технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Приложение 1
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Виды токсичных и высокотоксичных веществ, которые могут
оказывать вредное воздействие на здоровье граждан, живые
организмы или окружающую среду и их концентрации
Виды токсичных и высокотоксичных веществ
Концентрация,
%
Ядовитые вещества (токсичные и высокотоксичные
вещества)
>1,0
Вещества, вызывающие поражение (некроз)/раздражение
кожи
>1,0
Вещества, вызывающие серьезное повреждение
глаз/раздражение глаз
>1,0
Вещества, оказывающие сенсибилизирующее действие
>1,0
Мутагены класса 1
>0,1
Мутагены класса 2
>1,0
Канцерогены
>0,1
Вещества, воздействующие на функцию воспроизводства
>0,1
Вещества, обладающие избирательной токсичностью
на органы-мишени и/или системы при однократном
воздействии
>1,0
Вещества, обладающие избирательной токсичностью
на органы-мишени и/или системы при многократном
или продолжительном воздействии
>1,0
Вещества, обладающие острой токсичностью для
водной среды
>1,0
Вещества, обладающие хронической токсичностью
для водной среды
>1,0
Приложение 2
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности ядовитой химической продукции, и
основные показатели токсичных и высокотоксичных
веществ, при установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных и высокотоксичных веществ,
при установлении класса опасности
При введении в
желудок (в/ж)
При нанесении на
кожу (н/к)
При вдыхании (ингаляционное
воздействие)
1

81. Сәйкестікті міндетті растау схемасына қарамастан, сәйкестік туралы декларация мен өнімнің сәйкестік сертификатының бірдей заңды күші болады және Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
82. Қауіпті өнімнің сәйкестігін міндетті растау тәртібі "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Өтпелі ережелер
83. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілген сәттен бастап Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер оларды Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келтіргенге дейін ұлттық қауіпсіздік мүдделерін, адам денсаулығы мен өмірін, өсімдіктер мен жануарларды, қоршаған ортаны қорғау мақсаттарына сәйкес бөлігінде міндетті орындауға жатады.
84. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар оларда белгіленген мерзім аяқталғанға дейін жарамды деп есептеледі.
85. Осы Техникалық регламент алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
1-қосымша
Азаматтардың денсаулығына, тірі ағзаларға немесе қоршаған ортаға зиянды әсер етуі мүмкін уытты және уыттылығы жоғары заттардың түрлері мен олардың концентрациясы
Уытты және уыттылығы жоғары заттардың түрлері
Концентрация, %
Улы заттар (уытты және уыттылығы жоғары заттар)
> 1,0
Зақымдануға (некроз) әкелетін/теріні тітіркендіретін заттар
> 1,0
Көздің қатты зақымдануына/көздің тітіркенуіне әкелетін заттар
> 1,0
Сенсибилизациялық қасиеті бар заттар
> 1,0
1-сыныпты мутагендер
> 0,1
2-сыныпты мутагендер
> 1,0
Канцерогендер
> 0,1
Көбею функциясына әсер ететін заттар
> 0,1
Бір реттік әсер ету кезінде нысана органдарға және/немесе жүйелерге таңдаулы уыттылығы бар заттар
> 1,0
Көп реттік немесе ұзаққа созылған әсер ету кезінде нысана органдарға және/немесе жүйелерге таңдаулы уыттылығы бар заттар
> 1,0
Сулы орта үшін уыттылығы жоғары заттар
> 1,0
Сулы орта үшін созылмалы уытты заттар
> 1,0
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
2-қосымша
Улы химиялық өнімнің қауіптілік сыныбы және қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты және уыттылығы жоғары заттардың негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты және уыттылығы жоғары заттардың өлшемдері мен негізгі көрсеткіштері
Асқазанға енгізілген кезде (а/і)
Теріге жағылған кезде (т/ү)
Дем алған кезде (ингаляциялық әсер ету)
1

DL50 < 5 мг/кг
DL50 < 50 мг/кг
CL50 < 100 ррm (газ);
CL50 < 500 мг/м3 (пар);
CL50 < 50 мг/м3 (пыль, аэрозоль).
2
5 < DL50 < 50 мг/кг
50 < DL50 < 200 мг/кг
100 < CL50 < 500 ррm (газ);
500 < CL50 < 2000 мг/м3 (пар);
50 < CL50 < 500 мг/м3 (пыль,
аэрозоль).
3
50 < DL50 < 300 мг/кг
200 < DL50 < 1000 мг/кг
500 < CL50 < 2500 ррm (газ);
2000 < CL50 < 10000 мг/м3 (пар);
500 < CL50 < 1000 мг/м3 (пыль,
аэрозоль).
4
300 < DL50 < 2000
мг/кг
1000 < DL50 < 2000
мг/кг
2500 < CL50 < 5000 ррm (газ);
10000 < CL50 < 20000 мг/м3 (пар);
1000 < CL50 < 5000 мг/м3 (пыль,
аэрозоль).
5
2000 < DL50 < 5000 мг/кг, в/ж или н/к. Для газов, паров, пылей и
аэрозолей диапазон значений соответствует диапазону значений для
пероральной и дермальной DL50 (то есть составляет от 2000 до 5000
мг/кг веса тела).
Имеются данные о существенном токсическом воздействии на организм
человека.
Имеются сведения о случаях гибели подопытных животных при испытаниях
на DL50 < 2000 мг/кг, в/ж или н/к; CL50 < 5000 ррm (газ);
CL50 < 20000 мг/м3 (пар); CL50 < 5000 мг/м3 (пыль, аэрозоль).
Наблюдались признаки серьезного клинического отравления при испытаниях
на DL50 < 2000 мг/кг, в/ж или н/к; CL50 < 5000 ррm (газ);
CL50 < 20000 мг/м3 (пар); CL50 < 5000 мг/м3 (пыль, аэрозоль).
Примечание:
1. Пороговые значения для CL50, приведенные в Приложении 2, основаны на экспериментальном 4-часовом воздействии. Если имеются данные, полученные в результате часового воздействия, их можно преобразовать путем деления на 2 для газов и паров и 4 для пыли и тумана.
2. Единицы измерения ингаляционной токсичности зависят от состояния вдыхаемого вещества. Значения для пыли и тумана выражаются в мг/л. Значения для газов выражаются в ррm (объемных частях на миллион, (v)/(млн.-1 v)). Учитывая трудности при испытании паров, некоторые из которых представляют собой смесь жидкой и паровой фаз, значения приводятся в единицах мг/л. Однако, для тех паров, которые находятся в состоянии, близком к газообразному, классификацию опасности следует основывать на единицах ррm1.
___________________
1 Для перерасчета значений CL50, указанных в объемных частях на миллион в миллиграмм на кубический метр воздуха, используют такую формулу:
CL 50 (мг/м3) = CL50 (ppm) * М / 22,4 где М - молекулярная масса.
Приложение 3
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции, вызывающей поражение
(некроз) /раздражение кожи, критерии и основные показатели
токсичных веществ, при установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
1
Подкласс 1А
Химическая продукция, вызывающая видимый некроз кожных покровов
не менее чем у 1/3 подопытных животных.
время воздействия опытного образца < 3 мин. время наблюдения < 1 ч.
Подкласс 1В
Химическая продукция, вызывающая видимый некроз кожных покровов не менее чем у 1/3 подопытных животных.
3 мин < время воздействия опытного образца < 1 ч время
наблюдения < 14 дней
Подкласс 1С
Химическая продукция, вызывающая видимый некроз кожных покровов не
менее чем у 1/3 подопытных животных.
1 ч < время воздействия опытного образца < 4 ч время
наблюдения < 14 дней
2
Химическая продукция, вызывающая раздражение кожных покровов*:
- нанесение на кожу в результате воздействия продолжительностью
не более 4 ч вызывает не менее чем у 2/3 подопытных животных
обратимые повреждения кожных покровов с образованием струпа,
сильный отек, выходящий за пределы участка воздействия более, чем
на 1 мм, и резкая гиперемия. Указанные явления раздражения
сохраняются более 3 сут;
- резко выраженная эритема и отек (возвышается на 1 мм).
Указанные явления раздражения сохраняются не менее 3 сут;
- воспаление, не проходящее в течение 14 дней.
3
Химическая продукция, обладающая слабым раздражающим действием:
- при нанесении на кожу в результате воздействия
продолжительностью не более 4 ч у 2 из 3 подопытных животных -
обратимые повреждения: покраснение кожи и/или образование
струпьев;
- отчетливая эритема и/или отек. Указанные явления раздражения
сохраняются не менее 2 сут.;
- слабые (едва различимые) эритема и/или отек. Указанные
явления раздражения исчезают в течение 1 сут.
* Эксперименты проводятся на кроликах (3-6 животных в группе); реакция считается
значимой при выявлении ее не менее чем у 34 % подопытных животных; сроки наблюдения
за подопытными животными - 14-21 день после экспозиции.
Примечание.

DL50 < 5 мг/кг
DL50 < 50 мг/кг
CL50 < 100 ррm (газ);
CL50 < 500 мг/м3 (бу);
CL50 < 50 мг/м3 (шаң, аэрозоль).
2
5 < DL50 < 50 мг/кг
50 < DL50 < 200 мг/кг
100 < CL50 < 500 ррm (газ);
500 < CL50 < 2000 мг/м3 (бу);
50 < CL50 < 500 мг/м3 (шаң,
аэрозоль).
3
50 < DL50 < 300 мг/кг
200 < DL50 < 1000 мг/кг
500 < CL50 < 2500 ррm (газ);
2000 < CL50 < 10000 мг/м3 (бу);
500 < CL50 < 1000 мг/м3 (шаң,
аэрозоль).
4
300 < DL50 < 2000
мг/кг
1000 < DL50 < 2000
мг/кг
2500 < CL50 < 5000 ррm (газ);
10000 < CL50 < 20000 мг/м3 (бу);
1000 < CL50 < 5000 мг/м3 (шаң,
аэрозоль).
5
2000 < DL50 < 5000 мг/кг, а/i немесе т/ү Газдар, булар, шаңдар және аэрозольдер үшін мәндер диапазоны пероральды және дермальды DL50 үшін мәндер диапазонына сәйкес келеді (яғни дене салмағынан 2000-ден 5000 мг/кг-ға дейін құрайды).
Адам ағзасына елеулі уытты әсері туралы мәліметтер бар.
DL50 < 2000 мг/кг, а/і немесе т/ү; СL50 < 5000 ррm (газ); СL50 < 20000 мг/м3 (бу); СL50 < 5000 мг/м3 (шаң, аэрозоль) бойынша сынау кезінде тәжірибе жасалған жануарлардың өлген жағдайлары туралы мәліметтер бар. DL50 < 2000 мг/кг, а/і немесе т/ү; CL50 < 5000 ррm (газ); СL50 < 20000 мг/м3 (бу); СL50< 5000 мг/м3 (шаң, аэрозоль) бойынша сынау кезінде қатты клиникалық улану нышандары байқалған.
Ескерту:
1. 2-қосымшада келтірілген СL50 үшін шекті мәндер эксперименталды 4 сағаттық әсер етуге негізделген. Егер бір сағаттық әсер ету нәтижесінде алынған мәліметтер болатын болса, оларды газдар мен булар үшін 2-ге бөлу жолымен және шаң және тұман үшін 4-ке бөлу жолымен өзгертуге болады.
2. Ингаляциялық уыттылықтың өлшем бірліктері ішке тартып дем алатын заттардың жағдайына байланысты. Шаң мен тұман үшін мәндер мг/л ретінде беріледі. Газдар үшін мәндер ррm (миллионға көлемдік бөліктерімен, (V)/ (млнГ-1 V)) ретінде беріледі. Кейбіреулері сұйық және бу фазаларының қоспасы болып табылатын буларды сынау кезіндегі қиыншылықтарды ескере отырып, мәндер мг/л бірліктерімен беріледі. Бірақ газға жақын жағдайдағы булар үшін қауіптілік жіктеуішін ррm1 бірліктеріне негіздеу кажет.
_______________________
1 Миллионға көлемді бөліктерінде ауаның текше метріне миллиграмға СL50 мәндерін қайта есептеу үшін мынадай формула қолданылады:
CL 50 (мг/м3) = CL50 (ppm) * М / 22,4 мұндағы М- молекулярлық салмағы.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
3-қосымша
Зақымдануға (некроз) әкелетін/теріні тітіркендіретін химиялық өнімнің қауіптілік сыныбы, өлшемдері және қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
1А кіші сыныбы
Тәжірибе жасалған жануарлардың кемінде 1/3 бөлігінде тері бетінің көзге көрінетін некрозын тудыратын химиялық өнім тәжірибелік үлгінің әсер ету уақыты < 3 мин бақылау уақыты < 1 сағ
1В кіші сыныбы
Тәжірибе жасалған жануарлардың кемінде 1/3 бөлігінде тері бетінің көзге көрінетін некрозын тудыратын химиялық өнім. 3 мин < тәжірибелік үлгінің әсер ету уақыты < 1 сағ бақылау уақыты < 14 күн
1С кіші сыныбы
Тәжірибе жасалған жануарлардың кемінде 1/3 бөлігінде тері бетінің көзге көрінетін некрозын тудыратын химиялық өнім. 1 сағ < тәжірибелік үлгінің әсер ету уақыты < 4 сағ бақылау уақыты < 14 күн
2
Тері бетінің тітіркенуін тудыратын химиялық өнім*:
- ұзақтығы 4 сағаттан аспайтын әсер етудің нәтижесінде терісіне тигізіп тәжірибе жасалған 3 жануардың кемінде 2-де зақымданған жердегі жара аузының қатуы, әсер ету орнының шегінен 1 мм-ден асып кеткен қатты ісіну және қатты гиперемия секілді тері бетінің қайтымды зақымдануы байқалды. Көрсетілген тітіркену жағдайлары 3 тәуліктен артық уақыт сақталады;
- қатты білінетін эритема және ісіну (1 мм-ден артық).
Көрсетілген тітіркену жағдайлары кемінде 3 тәулік бойы сақталады;
- 14 күн ішінде кетпейтін қабыну.
3
Әлсіз тітіркендіру қасиеті бар химиялық өнім:
- ұзақтығы 4 сағаттан көп емес әсер етудің нәтижесінде терісіне тигізіп тәжірибе жасалған 3 жануарлардың 2-де - қайтымды зақымдану: терінің қызаруы және/немесе жара бетінің қатуы байқалды;
- айқын эритема және/немесе ісіну. Көрсетілген тітіркену жағдайлары кемінде 2 тәулік бойы сақталады;
- әлсіз (әрең байқалатын) эритема және/немесе ісіну.
Көрсетілген тітіркену жағдайлары 1 тәулік ішінде жоғалып кетеді.
* Эксперимент үй қояндарына жүргізіледі (топта 3-6 жануар); реакция тәжірибе жасалған жануарлардың кемінде 34 % байқалған жағдайда ғана мәні бар деп есептеледі; тәжірибе жасалған жануарларды байқап бақылау мерзімдері экспозициядан кейін 14-21 күн.
Ескерту.

1. К классу опасности 1 относится химическая продукция, вызывающая видимый некроз кожных покровов не менее чем у 1/3 подопытных животных. Время воздействия опытного образца - < 4 ч. Типичными признаками некроза являются язвы, кровотечение, кровавые струпья; к концу периода наблюдения в 14 дней появляются обесцвечивание/побледнение кожи, алопеции (облысение) и шрамы. При возникновении сомнений в оценке повреждений следует прибегать к гистопатологии.
2. При отнесении химической продукции к классам 2 или 3 (химическая продукция обладающая раздражающим действием) способность кожи к восстановлению кожи после повреждения является значимым фактором. Если после нанесения продукции признаки воспаления сохраняются в течение всего времени наблюдения минимум у двух из подопытных животных, а также возникает алопеция (на ограниченных участках кожи), гиперкератоз, гиперплазия и шелушение, такая химическая продукция классифицируется как обладающая раздражающим действием и относится к классам 1 или 2.
Приложение 4
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции, вызывающей серьезное
повреждение глаз/раздражение глаз, критерии и основные
показатели токсичных веществ, при установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ, при
установлении класса опасности
1
Химическая продукция, вызывающая необратимые последствия
при попадании в глаза:
- хотя бы у одного животного при нанесении на
слизистую оболочку глаз наблюдаются необратимые
повреждения роговицы, радужной или слизистой
оболочки глаза, которые не восстанавливаются
полностью в течение 21 дня;
- помутнение роговицы > 3 или воспаление
радужной оболочки > 1,5 не менее чем у 2/3 подопытных
животных;
- повреждение (необратимое) тканей глаза, или
очень резко выраженная гиперемия конъюнктивы,
резко выраженный отек - веки почти полностью
смыкаются, роговица непрозрачна, радужная
оболочка не видна, реакция на свет отсутствует,
выделения очень сильные - увлажняют веки и кожу
вокруг глаз. Указанные явления раздражения
сохраняются более 3 сут.
2
Подкласс
Химическая продукция, вызывающая умеренно или выраженное
раздражение слизистых оболочек глаз, которая при
нанесении на слизистую оболочку глаз не менее чем у 2/3
подопытных животных, которое полностью проходит в
течение двадцати одного дня.
Подкласс
Химическая продукция, вызывающая слабое раздражение
слизистых оболочек глаз, которая при нанесении на
слизистую оболочку глаз не менее чем у 2/3 подопытных
животных, которое полностью проходит в течение семи дней.
Примечание:

1. 1-қауіптілік сыныбына тәжірибе жасалған жануарлардың кемінде 1/3 бөлігінде тері бетінің көзге көрінетін некрозын тудыратын химиялық өнім жатады. Тәжірибелік үлгінің әсер ету уақыты - < 4 сағ. Некроздың типтік қасиеттері ойық жаралар, қансырау, қанды жара беттері болып табылады; 14 күндік бақылау кезеңінің соңына қарай терінің түссізденуі/бозаруы, алопеция (қасқа бастану) және денедегі тыртықтардың пайда болуы байқалады. Зақымдануды бағалау кезінде күдік туындаған кезде гистопатологияға жүгіну қажет.
2. Химиялық өнімді 2 немесе 3-сыныптарға жатқызған кезде (тітіркендіру қасиеті бар химиялық өнім) терінің оның зақымдануынан кейін қайта түзілу қабілеті маңызды фактор болып табылады. Егер өнім тигеннен кейін қабыну белгілері бақылау жүргізілген бүкіл уақыттың ішінде тәжірибе жүргізілген жануарлардың кемінде екеуінде сақталатын, сонымен қатар алопеция (терінің шекгелген бөліктерінде), гиперкератоз, гиперплазия және түлеу байқалатын болса, ондай химиялық өнім тітіркендіру қасиеті бар өнім ретінде жіктеледі және 1 немесе 2-сыныптарына жатады.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
4-қосымша
Көздің елеулі зақымдануына/көздің тітіркенуіне әкелетін химиялық өнімнің қауіптілік сыныбы, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
Көзге тиген кезде қайтымсыз салдарларды тудыратын химиялық өнім:
- көздің сілемейлі қабығына тигізген кезде кемінде бір жануарда 21 күн ішінде бұрынғы қалпына толық қайта келмейтін мөлдірқабықтың, көздің сыртқы нұрлы қабығының немесе сілемейлі қабығының қайтымсыз зақымдануы;
- тәжірибе жүргізілген жануарлардың кемінде 2/3 бөлігінде мөлдірқабықтың бұлдырлануы > 3 немесе көздің сыртқы нұрлы қабығының қабынуы > 1,5;
- көз тіндерінің зақымдануы (қайтымсыз), немесе қатты байқалатын коньюктива гиперемиясы, қатты байқалатын ісіну - қабақтар толық дерлік жабылады, мөлдірқабығы мөлдір емес, көздің сыртқы нұрлы қабығы көрінбейді, жарыққа реакция жоқ, сары су өте қатты - көздің қабақтары мен көздің айналасындағы теріні суландырады. Көрсетілген тітіркену жағдайлары 3 тәуліктен артық уақыт сақталады.
2
2А кіші сыныбы
Тәжірибе жасалған жануарлардың кемінде 2/3 бөлігінде көздің сілемейлі қабығының орташа немесе айқын тітіркенуін тудыратын және көздің сілемейлі қабығының жиырма бір күн ішінде бұрынғы қалпына толық қайта келетін химиялық өнім.
2В кіші сыныбы
Тәжірибе жасалған жануарлардың кемінде 2/3 бөлігінде көздің сілемейлі қабығының солғын тітіркенуін тудыратын және көздің сілемейлі қабығының тітіркенуі жеті күн ішінде толық кететін химиялық өнім
Ескерту.

1. К классу опасности 1 относится продукция вызывающая необратимое повреждение глаз. Необратимыми повреждениями считаются такие повреждения, которые не полностью не проходят в течение периода наблюдения длящегося 21 день. Серьезное повреждение глаз определяется по следующим признакам, наблюдаемым в любое время в ходе проведения испытания: повреждение роговицы 4 степени, разрушение роговицы, стойкое помутнение роговицы, обесцвечивание роговицы красителем, адгезия, паннус и нарушение функции радужной оболочки, а также другие последствия, приводящие к нарушению зрения.
2. Химическая продукция, обладающая потенциальной способностью вызывать обратимое раздражение глаз (класс опасности 2), относится к одному из двух подклассов: 2А (химическая продукция, вызывающая выраженное или умеренное раздражение слизистых оболочек глаз) и 2В (химическая продукция, вызывающая слабое раздражение слизистых оболочек глаз).
3. Признаки раздражающего действия: помутнение роговицы, воспаление радужной оболочки или отек (припухлость) роговицы.
Приложение 5
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции, оказывающей
сенсибилизирующее действие и основные показатели
токсичных веществ, при установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
Химическая
продукция,
обладающая
сенсибилизирующим
действием при
вдыхании.
Подтверждение того, что какая-либо химическая продукция
вызывает определенную повышенную чувствительность при
ингаляционном воздействии, обычно основывается на опыте
воздействия на людей. В этом контексте повышенная
чувствительность обычно выражается в виде астмы, однако
следует также учитывать другие реакции повышенной
чувствительности, такие как ринит/конъюнктивит и
альвеолит.
Это состояние будет иметь клинический характер
аллергической реакции. Однако проявление
иммунологических механизмов не является обязательным.
Химическая
продукция,
обладающая
сенсибилизирующим
действием при
контакте с кожными
покровами.
К данному виду относится химическая продукция отвечающая
одному из перечисленных критериев:
- положительные данные накожной пробы, обычно
полученные в более чем одной дерматологической клинике;
- эпидемиологические исследования, показывающие
аллергический контактный дерматит, вызванный
данной химической продукции; ситуации, в которых у
значительной части подвергшихся воздействию
проявляются характерные симптомы, следует
рассматривать особо тщательно, даже если число
случаев является незначительным;
- положительные результаты исследований на животных;
- положительные результаты экспериментальных
исследований на человеке;
- хорошо задокументированные случаи аллергического
контактного дерматита, обычно полученные более чем в
одной дерматологической клинике.
Приложение 6
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности мутагенов, критерии и основные
показатели токсичных веществ, при установлении
класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
1
Подкласс
Достаточные доказательства мутагенности для
человека в эпидемиологических исследованиях
Подкласс
Ограниченные доказательства мутагенности для
человека (наличие мутаций в соматических клетках)
в сочетании с достаточными доказательствами
мутагенности для млекопитающих (дозозависимая
мутагенность в рамках стандартных протоколов
исследований в соматических и зародышевых клетках
при введении исследуемой продукции в организм
(in vivo)).
2
Доказательства мутагенности для человека по
эпидемиологическим данным варьируются от почти
достаточных до полного их отсутствия при наличии
достаточных доказательств мутагенности для
млекопитающих. Достаточные доказательства
мутагенности на стандартных лабораторных
генетических объектах (не млекопитающие, культуры
клеток млекопитающих и человека при введении
исследуемой продукции в биологические среды
организма (in vitro)) и/или воспроизводимые
позитивные результаты на млекопитающих в дозе,
равной максимально переносимой или выше.
Приложение 7
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности канцерогенов, критерии и основные
показатели токсичных веществ, при установлении
класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
1
Подкласс
1A
Достаточные доказательства канцерогенности для
человека
Подкласс
Ограниченные доказательства канцерогенности для
человека в сочетании с достаточными
доказательствами канцерогенности для животных - или
- достаточные доказательства канцерогенности
для животных, усиленные поддерживающими данными
2
Химическая продукция, вероятно канцерогенная для
человека (продукция, канцерогенность которой
доказана на животных, а доказательства
канцерогенности для человека ограничены, либо
являются не достаточно убедительными для отнесения
данной химической продукции к классу 1).
Приложение 8
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции, воздействующей
на функцию воспроизводства, критерии и основные
показатели токсичных веществ, при установлении
класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
1
Подкласс
Химическая продукция с доказанным воздействием на
функцию воспроизводства (химическая продукция,
обладающая тератогенным и/или гонадотропным, и/или
эмбриотропным действием).
Подкласс
Или, в порядке исключения, ограниченные
доказательства вредного воздействия химической
продукции на функцию воспроизводства (химическая
продукция, обладающая тератогенным и/или
гонадотропным, и/или эмбриотропным действием)
человека в сочетании с достаточными доказательствами
вредного воздействия на функцию воспроизводства
млекопитающих.
2
Химическая продукция с предполагаемым воздействием
на функцию воспроизводства (химическая продукция,
которая может обладать тератогенным и/или
гонадотропным, и/или эмбриотропным действием).
Химическая
продукция,
оказывающая
воздействие
на лактацию
или через
нее
Классификация может производиться на основе:
а) исследований абсорбции, метаболизма,
распределения и выделения, которые указывали бы на
вероятность присутствия вещества на потенциально
токсичных уровнях в грудном молоке; и/или
б) результатов исследований на одном или двух
поколениях животных, которые давали бы четкое
свидетельство вредного воздействия на потомство в
связи с переносом в молоке или вредного воздействия
на качество молока; и/или
в) данные о воздействии на человека, указывающие
на опасность для детей в течение периода грудного
вскармливания.
Приложение 9
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции, обладающей
избирательной токсичностью на органы-мишени и/или
системы при однократном воздействии, критерии и
основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ, при
установлении класса опасности
1

1. 1-қауіптілік сыныбына көздің қайтымсыз зақымдануын тудыратын өнім жатады. 21 күн бойы бақылау кезеңінің ішінде толық кетпейтін зақымданулар қайтымсыз зақымданулар болып есептеледі. Көздердің елеулі зақымдануы тәжірибе жүргізілген кезде кез келген уақытта мынадай нышандары бойынша анықталады: мөлдірқабықтың 4-дәрежелі зақымдануы, мөлдірқабықтың бұзылуы, мөлдірқабықтың орнықты бұлдырауы, мөлдірқабықтың бояғышпен түссізденуі, адгезия, паннус және көздің нұрлы қабығының бұзылуы, сонымен қатар көз жанарының бұзылуына әкелетін басқа да салдарлар.
2. Көздің қайтымды тітіркенуін туғызуы мүмкін қасиеті бар химиялық өнім (2-қауіптілік сыныбы) екі шағын сыныптың біріне жатқызылуы мүмкін: 2А (бөлігінде көздің сілемейлі қабығының орташа немесе айқын тітіркенуін тудыратын химиялық өнім) және 2В (көздің сілемейлі қабығының солғын тітіркенуін тудыратын химиялық өнім).
3. Тітіркендіру қасиетінің белгілері: мөлдірқабықтың бұлдырауы, көздің нұрлы қабығының қабынуы немесе мөлдірқабықтың ісінуі (домбықтығы).
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
5-қосымша
Сенсибилизациялық әсер ететін химиялық өнімнің қауіптілік сыныбы және қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Ауаны ішке тартып дем алған кезде сенсибилизациялық әсер ететін химиялық өнім
Қандай да бір химиялық өнім ингаляциялық әсер ету кезінде белгілі жоғары сезімталдықты тудыратынын растау әдетте адамдарға әсер ету тәжірибесіне негізделеді.
Бұл мәтінде жоғары сезімталдық әдетте демікпе ретінде байқалады, бірақ ринит /конъюнктивит және альвеолит секілді жоғары сезімталдықтың басқа да реакцияларын ескеру қажет.
Бұл жағдай аллергиялық реакцияның клиникалық сипатында болады. Бірақ иммуналдық механизмдердің байқалуы міндетті болып табылмайды.
Тері қабатының бетіне тиген кезде сенсибилизациялық әсер ететін химиялық өнім
Бұл түрге мына аталған өлшемдердің біреуіне жауап беретін химиялық өнім жатады:
- әдетте бір дерматологиялық клиникадан көп жерлерден алынған тері беті сынамасының оң мәліметтері;
- берілген химиялық өнім тудыратын аллергиялық жанаспалы дерматитті көрсететін эпидемиологиялық зерттеулер; әсерге шалдыққан адамдардың елеулі бөлігінде белгілі сипатты симптомдары байқалған жағдайларды, ол жағдайлар елеуліз болса да, аса мұқият тексеру қажет;
- жануарларға зерттеулер жүргізу кезіндегі оң нәтижелер;
- адамға эксперименталдық зерттеулер жүргізу кезіндегі оң нәтижелер;
әдетте бір дерматологиялық клиникадан көп жерлерден алынған жақсы құжатталмаған аллергиялық дерматит жағдайлары.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламетіне
6-қосымша
Мутагендердің қауіптілік сыныптары, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
1А кіші сыныбы
Эпидемиологиялық зерттеулердегі адам үшін мутагендіктің жеткілікті дәлелдемелері
1В кіші сыныбы
Адам үшін мутагендіктің шектеулі дәлелдемелері (соматикалық жасушалардағы мутацияның болуы) сүт қоректілер үшін мутагендіктің жеткілікті дәлелдемелерімен бірге (ағзаға зерттелетін өнімді енгізу кезінде (іn vіvо) соматикалық және ұрықтық жасушалардағы стандартты хаттамалардың шегіндегі мөлшерге тәуелді мутагендік).
2
Адам үшін мутагендіктің эпидемиологиялық деректер бойынша дәлелдемелері сүт қоректілер үшін мутагендіктің жеткілікті дәлелдемелері болған кезде жеткіліктілікке жуықтан олардың мүлдем болмауына дейін түрленеді.
Стандартты зертханалық генетикалық объектілердегі мутагендіктің жеткілікті дәлелдемелері (сүтқоректілер емес, зерттелетін өнімнің және организмнің биологиялық ортасына енгізу кезінде (in vіtо) сүт қоректілердің және адамның жасуша өсірінділері) және/немесе сүт қоректілер ең көп бастан кешіре алатын немесе одан жоғары мөлшерде өрбітетін оң нәтижелері.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
7-қосымша
Канцерогендердің қауіптілік сыныптары, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
1А кіші сыныбы
Адам үшін канцерогенділіктің жеткілікті дәлелдемелері
1В кіші сыныбы
Адам үшін канцерогенділіктің шектеулі дәлелдемелері жануарлар үшін канцерогенділіктің жеткілікті дәлелдемелерімен бірге - немесе - қолдау көрсетілген деректермен күшейтілген жануарлар үшін канцерогенділіктің жеткілікті дәлелдемелері
2
Адам үшін ықтимал канцерогенді химиялық өнім (канцерогенділігі жануарларда дәлелденген, ал адам үшін канцерогенділігі шектеулі, немесе бұл химиялық өнімді 1) сыныпқа жатқызу үшін дәлелдемесі жеткіліксіз болып табылатын өнім.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
8-қосымша
Ұрпақ жаңғырту функциясына әсер ететін химиялық өнімнің қауіптілік сыныптары, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
1А кіші сыныбы
Ұрпақ жаңғырту функциясына дәлелденген әсері бар химиялық өнім (тератогендік және/немесе гонадотроптық, және/немесе эмбриондық қасиеті бар химиялық өнім).
1В кіші сыныбы
Немесе, айрықша жағдайда, адамның ұрпақ жаңғырту функциясына зиянды әсері бар шектеулі дәлелдемелер (тератогендік және/немесе гонадотроптық, және/немесе эмбриондық қасиеті бар химиялық өнім) сүт қоректілердің ұрпақ жаңғырту функциясына зиянды әсерінің жеткілікті дәлелдемелерімен бірге.
2
Ұрпақ жаңғырту функциясына әсері көзделетін химиялық өнім (тератогендік және/немесе гонадотроптық, және/немесе эмбриондық қасиеті болуы мүмкін химиялық өнім
Лактацияға немесе ол арқылы әсерін тигізетін химиялық өнім
Жіктеу мыналардың негізінде жүргізілуі тиіс:
а) ана сүтіндегі ықтимал уытты деңгейлердегі заттардың болу мүмкіндігін көрсететін абсорбцияны, метаболизмді, таратуды және шығындыларды зерттеу; және/немесе
б) сүтпен тасымалдауға байланысты немесе сүттің сапасына зиянды әсерін нақты дәлелдейтін ұрпаққа зиянды әсерінің болуын жауарлардың бір немесе екі буынында зерттеу нәтижелері; және/немесе
в) ана сүтін емген кезең ішінде балалар үшін қауіптілігін көрсететін адамға әсері туралы мәліметтер.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
9-қосымша
Нысана органға және/немесе жүйеге бір рет әсер еткен кезде таңдамалы уыттылығы бар химиялық өнімнің қауіптілік сыныптары, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1

1. Имеются однозначные данные о том, что химическая
продукция оказывает или может оказывать воздействие на
орган- мишень и/или систему в организме человека или животных
при однократном воздействии; или
2. Химическая продукция оказывающая воздействие на
орган-мишень и/или систему в концентрации:
- < 300 мг/кг (в/ж, крысы);
- < 1000 мг/кг (н/к, крысы/кролики);
- < 2500 ррm (инг., газ, крысы);
- < 10000 мг/м3(инг., пар, крысы);
- < 1000 мг/м3 (инг., пыль/аэрозоль/дым, крысы).
2
1. Имеются данные, позволяющие предположить, что химическая
продукция может оказывать незначительное воздействие на
орган-мишень и/или систему в организме человека или животных
при однократном воздействии; или
2. Химическая продукция оказывающая воздействие на
орган-мишень или систему в концентрации:
- от 300 до 2000 мг/кг включительно (в/ж, крысы);
- от 1000 до 2000 мг/кг включительно (н/к, крысы/кролики);
- от 2500 до 5000 ррm включительно (инг., газ, крысы);
- от 10000 до 20000 мг/м3 включительно (инг., пар, крысы);
- от 1000 до 5000 мг/м3 включительно (инг., пыль/аэрозоль/
дым, крысы).
3
Химическая продукция, обладающая наркотическим действием и
раздражающим действием на дыхательные пути.
Приложение 10
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции, обладающей
избирательной токсичностью на органы-мишени и/или
системы при многократном воздействии, критерии и
основные показатели токсичных веществ, при
установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ, при
установлении класса опасности
1
1. Имеются однозначные данные о том, что химическая
продукция оказывает или может оказывать воздействие на орган-
мишень и/или систему в организме человека или животных при
многократных/длительных воздействиях; или
2. Химическая продукция оказывает воздействие на орган-мишень
или систему в концентрации:
- < 10 мг/кг (в сутки в течение 90 дней, в/ж, крысы);
- < 20 мг/кг (в сутки в течение 90 дней, н/к, крысы или
кролики);
- < 50 ррm (6 ч в сутки в течение 90 дней, инг., газ, крысы);
- < 200 мг/м3 (6 ч в сутки в течение 90 дней инг., пар, крысы);
- < 20 мг/м3 (6 ч в сутки в течение 90 дней инг.,
пыль/аэрозоль/дым, крысы).
2
1. Имеются данные, позволяющие предположить, что химическая
продукция может оказывать незначительное воздействие на орган-
мишень и/или систему в организме человека или животных при
многократных/длительных воздействиях; или
2. Химическая продукция оказывает воздействие на орган-мишень
или систему в концентрации:

1. Химиялық өнім нысана органға немесе адам немесе жануарлар ағзасына бір рет әсер еткен кезде немесе әсер етуі мүмкін жағдайда мынадай әсерін тигізетін туралы мәліметтер бар, немесе
2. Химиялық өнім нысана органға және/немесе жүйеге мынадай концентрацияда әсерін тигізеді:
- < 300 мг/кг (а/і, егеуқұйрықтар);
- < 1000 мг/кг (т/ү, егеуқұйрықтар/үй қояндары);
- < 2500 ррm (инг., газ, егеуқұйрықтар);
- < 10000 мг/м3 (инг., бу, егеуқұйрықтар);
- < 1000 мг/м3 (инг., шаң/аэрозоль/түтін, егеуқұйрықтар).
2
1. Химиялық өнім нысана органға және/немесе адам немесе жануарлар ағзасындағы жүйеге бір рет әсер еткен кезде мынадай әсерін тигізеді деп болжауға мүмкіндік беретіні туралы мәліметтер бар, немесе
2. Химиялық өнім нысана органға және/немесе жүйеге мынадай концентрацияда әсерін тигізеді:
- 300-ден 2000 мг/кг дейін қоса алғанда (а/і, егеуқұйрықтар);
- 1000-нан 2000 мг/кг дейін қоса алғанда (т/ү, егеуқұйрықтар/үй қояндары);
- 2500-ден 5000 ррm дейін қоса алғанда (инг., газ, егеуқұйрықтар);
- 10000-нан 20000 мг/м3 дейін қоса алғанда (инг., бу, егеуқұйрықтар);
- 1000-нан 5000 мг/м3 дейін қоса алғанда (инг., шаң/аэрозоль/түтін, егеуқұйрықтар).
3
Есірткілік әсері бар және тыныс алу жолдарына тітіркендіру әсерін тигізетін химиялық өнім.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
10-қосымша
Нысана органға және/немесе жүйеге көп рет әсер еткен кезде таңдамалы уыттылығы бар химиялық өнімнің қауіптілік сыныптары, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
1. Химиялық өнім нысана органға және/немесе адам немесе жануарлар ағзасына көп рет/ұзақ уақыт әсер еткен кезде немесе әсер етуі мүмкін жағдайда мынадай әсерін тигізетіні туралы мәліметтер бар; немесе
2. Химиялық өнім нысана органға немесе жүйеге мынадай концентрацияда әсерін тигізеді:
- < 10 мг/кг (тәулігіне 90 күн ішінде, а/і, егеуқұйрықтар);
- < 20 мг/кг (тәулігіне 90 күн ішінде, т/ү, егеуқұйрықтар немесе үй қояндары);
- < 50 ррm (6 сағ тәулігіне 90 күн ішінде, инг., газ, егеуқұйрықтар);
- < 200 мг/м3 (6 сағ тәулігіне 90 күн ішінде инг., бу, егеуқұйрықтар);
- < 20 мг/м3 (6 сағ тәулігіне 90 күн ішінде ииг., шаң/аэрозоль/түтін, егеуқұйрықтар).
2
1. Химиялық өнім нысана органға және/немесе адам немесе жануарлар ағзасындағы жүйеге көп рет/ұзақ уақыт әсер ететін кезде мынадай әсерін тигізеді деп болжауға мүмкіндік беретіні туралы мәліметтер бар; немесе
2. Химиялық өнім нысана органға немесе жүйеге мынадай концентрацияда әсерін тигізеді:

- от 10 до 100 мг/кг включительно (в сутки в течение 90 дней,
в/ж, крысы);
- от 20 до 200 мг/кг включительно (в сутки в течение 90 дней,
н/к, крысы или кролики);
- от 50 до 250 ррm включительно (6 ч. в сутки в течение
90 дней, инг., газ, крысы);
- от 200 до 1000 мг/м3 включительно (6 ч. в сутки в течение
90 дней инг., пар, крысы);
- от 20 до 200 мг/м3 включительно (6 ч. в сутки в течение
90 дней инг., пыль/аэрозоль/дым, крысы)
Приложение 11
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции, обладающей
острой токсичностью в водной среде, критерии и
основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных
веществ, при установлении класса опасности
1
CL50 < 1 мг/л (96 ч - рыбы, 48 ч - ракообразные);
ЕС50 < 1 мг/л (72 или 96 ч - водоросли).
2
1 < CL50 < 10 мг/л (96 ч - рыбы, 48 ч - ракообразные);
1 < ЕС50 < 10 мг/л (72 или 96 ч - водоросли).
3
10 < CL50 < 100 мг/л (96 ч - рыбы, 48 ч - ракообразные);
10 < ЕС50 < 100 мг/л (72 или 96 ч - водоросли).
Приложение 12
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Классы опасности химической продукции,
обладающей хронической токсичностью в
водной среде, критерии и основные
показатели токсичных веществ, при
установлении класса опасности
Класс
Критерии и основные показатели токсичных веществ,
при установлении класса опасности
1
1. CL50 < 1 мг/л (96 ч - рыбы, 48 ч - ракообразные) или
ЕС < 1 мг/л (72 или 96 ч - водоросли);
2. Полная биоразлагаемость < 60 % или первичная
биоразлагаемость < 80%, или БПК5/ХПК < 0,5, или log Kow > 4,
или коэффициент биоконцентрации < 500.
2
1. 1 < CL50 < 10 мг/л (96 ч - рыбы, 48 ч - ракообразные) или
1 < ЕС < 10 мг/л (72 или 96 ч - водоросли);
2. Полная биоразлагаемость < 60 % или первичная
биоразлагаемость < 80 %, или БПК5/ХПК < 0,5, или log Kow > 4,
или коэффициент биоконцентрации < 500, за исключением случаев,
когда максимальная недействующая доза (МНД) > 1 мг/л.
3
1. 10 < CL50 < 100 мг/л (96 ч - рыбы, 48 ч - ракообразные) или
10 < ЕС < 100 мг/л (72 или 96 ч - водоросли);
2. Полная биоразлагаемость < 60 % или первичная
биоразлагаемость < 80 %, или БПК5/ХПК < 0,5, или log Kow > 4,
или коэффициент биоконцентрации < 500, за исключением случаев,
когда МНД > 1 мг/л.
4

- 10-нан 100 мг/кг дейін қоса алғанда (тәулігіне 90 күн ішінде. а/і, егеуқұйрықтар);
- 20-дан 200 мг/кг дейін қоса алғанда (тәулігіне 90 күн ішінде, т/ү, егеуқұйрықтар немесе үй қояндары);
- 50-ден 250 ррm дейін қоса алғанда (6 сағ. тәулігіне 90 күн ішінде, инг., газ, егеуқұйрықтар);
- 200-ден 1000 мг/м3 дейін қоса алғанда (6 сағ. тәулігіне 90 күн ішінде инг., бу, егеуқұйрықтар);
- 20-дан 200 мг/м3 дейін қоса алғанда (6 сағ. тәулігіне 90 күн ішінде инг., шаң/аэрозоль/түтін, егеуқұйрықтар)
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
11-қосымша
Сулы ортада қатты уытты әсер ететін химиялық өнімнің қауіптілік сыныптары, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
СL50 < 1 мг/л (96 сағ - балықтар, 48 сағ - шаян тәрізділер);
ЕС50 < 1 мг/л (72 немесе 96 сағ - балдырлар).
2
1 < СL50 < 10 мг/л (96 сағ - балықтар, 48 сағ - шаян тәрізділер);
1 < ЕС50 < 10 мг/л (72 немесе 96 сағ - балдырлар).
3
10 < СL50 < 100 мг/л (96 сағ - балықтар, 48 сағ - шаян тәрізділер);
10 < ЕС50 < 100 мг/л (72 немесе 96 сағ - балдырлар).
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
12-қосымша
Сулы ортада созылмалы уытты әсер ететін химиялық өнімнің қауіптілік сыныптары, қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
Сыныбы
Қауіптілік сыныбын белгілеу кезінде уытты заттардың өлшемдері және негізгі көрсеткіштері
1
1. СL50 < 1 мг/л (96 сағ - балықтар, 48 сағ - шаян тәрізділер) немесе ЕС < 1 мг/л (72 немесе 96 сағ - балдырлар);
2. Толық биологиялық ыдырау < 60 % немесе бастапқы биологиялық ыдырау < 80 %, немесе БПК5/ХПК < 0,5, иемесе log Коw > 4, немесе биоконцентрация коэффициенті < 500.
2
1. 1 < СL50 < 10 мг/л (96 сағ - балықтар, 48 сағ - шаян тәрізділер) немесе 1 < ЕС < 10 мг/л (72 немесе 96 сағ - балдырлар);
2. Толық биологиялық ыдырау < 60 % немесе бастапқы биологиялық ыдырау < 80 %, пемесе БПК5/ХПК < 0,5, немесе log Коw > 4, немесе биоконцентрация коэффициенті < 500, ең үлкен қолданылмайтын мөлшер (МНД) > 1 мг/л болатын жағдайларды есепке алмағанда.
3
1. 10 < СL50 < 100 мг/л (96 сағ - балықтар, 48 сағ - шаян тәрізділер) немесе 10 < ЕС < 100 мг/л (72 немесе 96 сағ - балдырлар);
2. Толық биологиялық ыдырау < 60% немесе бастапқы биологиялық ыдырау < 80%, немесе БПК5/ХПК < 0,5, немесе log Коw > 4, немесе биоконцентрация коэффициенті < 500, МНД > 1 мг/л болатын жағдайларды есепке алмағанда.
4

470
Этилциклогексиламинная соль Ц-этил-
цикло-гексилтиокарбаминовой кислоты
ПДК
с.-т.
4,0
2
471
S-Этил-N-этил-N-циклогексилтиокарбамат
(Этсан)
ПДК
с.-т.
0,2
3
Примечания:
1 - В пределах, допустимых расчетом на содержание органических
веществ в воде и по показателям БПК и растворенного кислорода.
2 - Опасно при поступлении через кожу.
3 - Для неорганических соединений, в том числе переходных элементов,
с учетом валового содержания всех форм.
4 - С учетом кислородного режима для зимних условий.
5 - ПДК фенола-0,001 мг/л - указана для суммы летучих фенолов,
придающих воде хлорфенольный запах при хлорировании (метод пробного
хлорирования). Эта ПДК относится к водным объектам
хозяйственно-питьевого водопользования при условии применения хлора
для обеззараживания воды в процессе ее очистки на водопроводных
сооружениях или при определении условий сброса сточных вод,
подвергающихся обеззараживанию хлором. В иных случаях допускается
содержание суммы летучих фенолов в воде водных объектов в
концентрациях 0,1 мг/л.
6 - Допускается сброс в водные объекты только при условии
предварительного связывания активного хлора, образующегося в воде.
7 - Цианиды простые и комплексные (за исключением цианоферратов в
расчете на циан-ион).
Приложение 14
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Санитарные нормы допустимых концентраций (ПДК)
химических веществ в почве
№ п/п
Наименование вещества
Величина ПДК мк/кг
почвы с учетом
фона (кларка)
Лимитирющий
показатель
1
2
3
4
Подвижная форма
1
Кобальт*(1)
5,0
Общесанитарный
2
Фтор*(2)
2,8
Транслокационный
3
Хром*(3)
6,0
Общесанитарный
Водорастворимая форма
4
Фтор

470
Этилциклогексиламнн тұзы Ц-этшщиклогексилтиокарбамин қышқылы
ШРК
с.-у.
4,0
2
471
S-Этил-N-этил-N-циклогексилтиокарбам т (Этсан)
ШРК
с.-у.
0,2
3
Ескерту:
1 - Органикалық заттардың суда болуына және БПК және еріген оттегінің көрсеткіштері бойынша есептеліп рұқсат етілген шектерде.
2 - Тері арқылы өтіп кеткен кезде қауіпті.
3 - Барлық нысандардың жалпы мазмұнын есепке алғандағы бейорганикалық қосылыстар, соның ішінде өтпелі элементтер үшін.
4 - Қысқы жағдайларға арналған оттегі режимін есепке ала отырып.
5 - ШРК фенол-0,001 мг/л-хлорлау кезінде суға фхлорфенол иісін беретін ұшқыш фенолдардың қосындысы үшін көрсетілген (сынамалы хлорлау әдісі). Бұл ШРК су құбыры құрылыстарында тазарту процесі кезінде суды зарарсыздандыру үшін немесе хлормен зарарсыздандырған ағын сулардың шығарынды талаптарын белгілеу кезінде хлорды қолданған жағдайда шаруашылық-ауыз суын пайдаланудың су нысандарына қатысты болады. Басқа жағдайларда су нысандарының суындағы ұшқыш фенолдардың қосындысы 0,1 мг/л концеитрациясында болуға рұқсат етіледі.
6 - Суда түзілетін белсенді хлорды алдын ала байланыстырған жағдайда ғана су нысандарына шығаруға жол беріледі.
7 - Жай және кешенді цианидтер (циан-ионға есептегенде цианоферраттарды қоспағанда).
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
14-қосымша
Химиялық заттардың топырақтағы рұқсат етілген концентрациясының санитарлық нормалары
Р/с №
Заттардың атауы
ШРК шамасы Аяны (кларкты) ескергендегі топырақтың мк/кг
Лимиттеуші көрсеткіш
1
2
3
4
Жылжымалы нысаны
1
Кобальт*(1)
5,0
Жалпысанитарлық
2
Фтор*(2)
2,8
Транслокациялық
3
Хром*(3)
6,0
Жалпысанитарлық
Суда еритін нысаны
4
Фтор

560,0
Водный
Примечание.
*(1) Подвижная форма кобальта извлекается из почвы ацетатно-натриевым
буферным раствором с рН 3,5 и рН 4,7 для сероземов и
ацетатно-аммонийным буферным раствором с рН 4,8 для остальных типов
почв.
*(2) Подвижная форма фтора извлекается из почвы с рН <= 6,5 - 0,006 М
НСl, с рН > 6,5 - 0,03 М K2SО4.
Приложение 15
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Основное содержание схем декларирования соответствия
опасной продукции и ее исполнители
Обозначение
схемы
Основное содержание схемы и ее исполнители
Заявитель
Приводит собственные доказательства соответствия в
техническом файле
Принимает декларацию о соответствии
Аккредитованная испытательная лаборатория.
Проводит испытания типового образца продукции
Заявитель
Принимает декларацию о соответствии
Орган по сертификации
Сертифицирует систему качества на этапах контроля и
испытаний
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит испытания типового образца продукции
Заявитель
Принимает декларацию о соответствии
Орган по сертификации
Осуществляет инспекционный контроль за системой
качества
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит выборочные испытания продукции
Заявитель
Принимает декларацию о соответствии
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит испытания каждой партии продукции
Заявитель
Принимает декларацию о соответствии
Приложение 16
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
токсичных и высокотоксичных веществ"
Основное содержание схем сертификации опасной
продукции и ее исполнители
Обозначение
схемы
Основное содержание схемы и ее исполнители
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит испытания типового образца продукции
Аккредитованный орган по сертификации
Выдает Заявителю сертификат соответствия
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит испытания типового образца продукции
Аккредитованный орган по сертификации
Выдает Заявителю сертификат соответствия
Осуществляет инспекционный контроль за сертифицированной
продукцией (проводит периодические испытания образцов
продукции)
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит испытания типового образца продукции
Аккредитованный орган по сертификации
Сертифицирует систему качества на этапах контроля и
испытаний
Выдает Заявителю сертификат соответствия
Осуществляет инспекционный контроль за системой качества
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит выборочные испытания продукции
Аккредитованный орган по сертификации
Выдает Заявителю сертификат соответствия
Осуществляет инспекционный контроль за сертифицированной
продукцией (проводит периодические испытания образцов
продукции)
Аккредитованная испытательная лаборатория
Проводит испытания каждой партии продукции
Аккредитованный орган по сертификации
Выдает Заявителю сертификат соответствия
Осуществляет инспекционный контроль за сертифицированной
продукцией (проводит периодические испытания образцов
продукции)

560,0
Сулық
Ескерту.
*(1) Кобальттың жылжымалы нысаны рН 3,5 және рН 4,7 топырақтан сұр топырақ үшін ацетатты-натрийлі буферлік ерітіндімен және рН 4,8 топырақтың қалған типтері үшін ацетатты-аммонийлі буферлік ерітіндімен шығарылады.
*(2) Фтордың жылжымалы нысаны рН <= 6,5 - 0,006 М НСІ, рН > 6,5 - 0,03 М К2S04 топырақтан шығарылады.
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
15-қосымша
Қауіпті өнімнің сәйкестігін декларациялау схемаларының негізгі мазмұны және оны орындаушылар
Схеманың белгіленуі
Схеманың негізгі мазмұны және оны орындаушылар
Өтінім беруші
Техникалық файл сәйкестігінің өз растауларын келтіреді
Сәйкестік туралы декларацияны қабылдайды
Аккредиттелген сынау зертханасы Өнімнің типтік үлгісінің сынамасын жүргізеді Өтінім беруші Сәйкестік туралы декларацияны қабылдайды
Сертификаттау жөніндегі орган Бақылау және сынау сатыларында сапа жүйесін сертификаттайды
Аккредиттелген сынау зертханасы
Өнімнің типтік үлгісінің сынамасын жүргізеді
Өтінім беруші
Сәйкестік туралы декларацияны қабылдайды
Сертификаттау жөніндегі орган
Сапа жүйесін инспекциялық бақылауды іске асырады
Аккредиттелген сынау зертханасы Өнімнің таңдаулы сынауларын жүргізеді Өтінім беруші Сәйкестік туралы декларацияны қабылдайды
Аккредиттелген сынау зертханасы Өнімнің әрбір легін сынауды жүргізеді Өтінім беруші Сәйкестік туралы декларацияны қабылдайды
"Уытты және уыттылығы жоғары
заттардың қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламентіне
16-қосымша
Қауіпті өнімді сертификаттау схемаларының негізгі мазмұны және оны орындаушылар
Схеманың белгіленуі
Схеманың негізгі мазмұны және оны орындаушылар
Аккредиттелген сынау зертханасы Өнімнің типтік үлгісінің сынамасын жүргізеді Аккредиттелген сертификаттау жөніндегі орган Өтілім берушіге сәйкестік сертификатын береді
Аккредиттелген сынау зертханасы
Өнімнің типтік үлгісінің сынамасын жүргізеді
Аккредиттелген сертификаттау жөніндегі орган
Өтінім берушіге сәйкестік сертификатын береді
Сертификатталған өнімнің инспекциялық бақылауын іске асырады (өнім үлгілерінің кезеңдік сынауларын жүргізеді)
Зс
Аккредиттелген сынау зертханасы
Өнімнің типтік үлгісінің сынамасын жүргізеді
Аккредиттелген сертификаттау жөніндегі орган
Бақылау және сынау сатыларында сапа жүйесін сертификаттайды
Өтінім берушіге сәйкестік сертификатын береді
Сапа жүйесін инспекциялық бақылауды іске асырады
Аккредиттелген сынау зертханасы
Өнімнің таңдаулы сынауларын жүргізеді
Аккредиттелген сертификаттау жөніндегі орган
Өтінім берушіге сәйкестік сертификатын береді
Сертификатталған өнімнің инспекциялық бақылауын іске асырады (өнім үлгілерінің кезеңдік сынауларын жүргізеді)
Аккредиттелген сынау зертханасы
Өнімнің әрбір легін сынауды жүргізеді
Аккредиттелген сертификаттау жөніндегі орган
Өтінім берушіге сәйкестік сертификатын береді
Сертификатталған өнімнің инспекциялық бақылауын іске асырады (өнім үлгілерінің кезеңдік сынауларын жүргізеді)