О Стратегическом плане Национального космического агентства Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2010 года № 170.
В соответствии с Указом Президента "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" от 18 июня 2009 года № 827 Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Национального космического агентства Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 марта 2010 года № 170
Стратегический план
Национального космического агентства Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Миссия. Определение и реализация приоритетных направлений космической деятельности, которые в комплексе позволят сформировать новую для страны полноценную космическую отрасль.
Видение. Казкосмос видит в перспективе космическую отрасль как наукоемкий и высокотехнологичный сектор экономики, способствующий вхождению Казахстана в число наиболее конкурентоспособных стран мира.
2. Анализ текущей ситуации
Ключевой задачей Национального космического агентства Республики Казахстан (далее - Казкосмос), образованного в марте 2007 года, является формирование новой для страны космической отрасли.
На современном этапе космическая деятельность в мире и ее научно-производственная база уже стали естественно функционирующей отраслью глобальной экономики, подчиняющейся универсальным закономерностям и тенденциям развития. При этом космический сектор глобальной экономики демонстрирует динамичное и стабильное развитие. В структуре общемировой космической деятельности выделяются следующие основные сегменты:
услуги спутниковых систем связи и вещания;
услуги систем дистанционного зондирования Земли;
услуги систем космической навигации;
оказание пусковых услуг;
производство космических аппаратов;
производство и эксплуатация наземного оборудования космических систем.
Выбор стратегических направлений деятельности Казкосмоса базируется на кратком анализе общемировых тенденций развития космической деятельности и проблем создания и развития космической отрасли в стране.
1. Краткая характеристика тенденций развития мировой космической деятельности:
Мировая космонавтика является неистощимым и постоянно развивающимся источником инновационных технологий фактически во всех областях современного жизнеобеспечения. При этом от развития космической деятельности в прямой зависимости находятся и многие отрасли производства и услуг в мировой экономике. В этой связи с каждым годом космическая деятельность привлекает внимание все большего числа не только государств и их объединений, но и крупных транснациональных корпораций. Расширение рынка и поступательное увеличение его участников оказывают влияние на рост оборота финансовых средств в отрасли.
По данным аналитического отчета Euroconsult за 2007 год в космической деятельности в той или иной мере принимали участие 79 государств. При этом из этого количества особенно выделяются 30 государств, активно и целенаправленно развивающих свои национальные космические (гражданские и военные) программы, имеющих собственные космические аппараты, предоставляющих определенные космические услуги на коммерческой основе, принимающих активное участие в международных космических проектах. В целом данные государства являются группой высококонкурентоспособных игроков космического рынка.

Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 наурыздағы № 170 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 3 наурыздағы
№ 170 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің
2010 - 2014 жылдарға арналған Стратегиялық жоспары
1. Миссиясы және пайымдауы
Миссиясы. Ел үшін жаңа толыққанды ғарыш саласын қалыптастыруға кешенді түрде мүмкіндік беретін ғарыш қызметінің басым бағыттарын белгілеу және іске асыру.
Пайымдауы. Қазғарыш ғарыш саласын перспективада Қазақстанның әлемнің неғұрлым бәсекеге қабілетті елдерінің қатарына енуіне ықпал ететін, экономиканың ғылымды қажетсінетін және жоғары технологиялық секторы ретінде ұғынады.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
2007 жылғы наурызда құрылған Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің (бұдан әрі - Қазғарыш) негізгі міндеті ел үшін жаңа ғарыш саласын қалыптастыру болып табылады.
Қазіргі кезеңде әлемдегі ғарыш қызметі және оның ғылыми-өндірістік базасы, қазірдің өзінде дамудың әмбебеп заңдылықтары мен үрдістеріне бағынатын жаһандық экономиканың табиғи қызмет ететін саласына айналды. Бұл ретте жаһандық экономиканың ғарыш секторы серпінді және тұрақты дамуды көрсетеді. Жалпыәлемдік ғарыш қызметінің құрылымында мынадай негізгі сегменттер ерекшеленеді:
спутниктік байланыс және хабар тарату жүйелерінің қызметтері;
Жерді қашықтықтан зондтау жүйелерінің қызметтері;
ғарыштық навигация жүйелерінің қызметтері;
ұшыру қызметтерін көрсету;
ғарыш аппараттарын шығару;
ғарыш жүйелерінің жерүсті жабдығын шығару және пайдалану.
Қазғарыш қызметінің стратегиялық бағыттарын таңдау ғарыш қызметін дамытудың жалпыәлемдік үрдістерін қысқаша талдауға және елдегі ғарыш саласын құру әрі дамыту проблемаларына негізделеді.
1. Әлемдік ғарыш қызметін дамыту үрдістерінің қысқаша сипаттамасы.
Әлемдік космонавтика шын мәнінде қазіргі заманғы тіршілікті қамтамасыз етудің барлық салаларындағы инновациялық технологиялардың сарқылмайтын және тұрақты дамитын көзі болып табылады. Бұл ретте, ғарыш қызметінің дамуымен әлемдік экономикадағы өндіріс пен қызметтер көрсетудің көптеген салалары тікелей байланысты. Осыған орай ғарыш қызметі көптеген мемлекеттер мен олардың бірлестіктерін ғана емес, сондай-ақ ірі трансұлттық корпорациялардың да назарын жыл өткен сайын көбірек аударуда. Нарықтың кеңеюі және оның қатысушыларының үдемелі түрде көбеюі саладағы қаржы қаражаты айналымының өсуіне ықпал етеді.
Euroconsult 2007 жылғы талдау есебінің деректері бойынша ғарыш қызметіне әр алуан шамада 79 мемлекет қатысқан. Бұл ретте бұлардың арасынан өздерінің ұлттық ғарыш (азаматтық және әскери) бағдарламаларын белсенді және мақсатты түрде дамытатын, белгілі бір ғарыш қызметтерін коммерциялық негізде көрсететін өз ғарыш аппараттары бар, халықаралық ғарыш жобаларына белсенді қатысатын 39 мемлекет ерекше көзге түседі. Тұтастай алғанда бұл мемлекеттер ғарыш нарығының жоғары бәсекеге қабілетті ойыншыларының тобы болып табылады.

Мировой космический рынок является крупным и быстроразвивающимся сегментом мирового рынка высоких технологий. Нарастают темпы роста коммерциализации мировой космической деятельности. Космическая индустрия, доходы от которой, по данным на середину 1990-х годов, составили 77 млрд. долл. США, превратилась в крупнейшую, коммерчески привлекательную составляющую мировой экономики, обеспечивающую занятость более миллиона человек в мире. Увеличение спроса на коммерческие спутниковые услуги вызывает значительный подъем мировой аэрокосмической отрасли. Компания Space Foundation (США) ежегодно публикует отчеты о состоянии рынка космических услуг. Документ стал новой формой оценки успехов в освоении космоса, который одновременно признает, что в глобальной экономике сформировался отдельный полноценный рынок: за 2006 год он вырос на 18 %, за 2007 год рост составил 11 %, а 2008 году на 2,4 % и составил 257 млрд.$.
Уже сейчас можно констатировать, что 60 % инвестиций в космические разработки принадлежит частным компаниям, а значит, космос - бизнес, где можно зарабатывать деньги.
Инвестору на космическом рынке необходимо учитывать и его такую особенность, как наличие широкого спектра сопутствующих космических услуг, то есть услуг, напрямую не связанных с созданием, производством, запуском и эксплуатацией космической техники. Развиваются области, например, космического страхования, рекламы, подготовки специалистов и т.д.
По прогнозам в обозримой перспективе мировую космическую индустрию и рынок пусковых услуг ожидает подъем после десятилетней стагнации. По данным Aviation Week & Space Technology, первые признаки активизации проявились в конце 2006 года, когда мировые операторы систем спутниковой связи огласили свои среднесрочные планы по развитию новых услуг мобильной связи и мультимедийных сервисов через спутники на геостационарной орбите. В частности, заказы на новые поколения спутников низкоорбитальной связи и новые спутники оборонного назначения ожидаются в США, Европе и других странах. При этом основным оператором доставки этих спутников выступает Россия, осуществляя запуски с самого активного в мире космодрома "Байконур".
2. Развитие космической деятельности в Республике Казахстан
Попытка начать системное развитие космической деятельности в Республике Казахстан объективно связывается с принятием первой космической Государственной программы на 2005 - 2007 годы (далее - Программа), утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года № 1513.
Работы по Программе велись по 8-и направлениям:
разработка основ для создания и запуска отечественных космических аппаратов различного назначения;
развитие наземной инфраструктуры и управления космическими аппаратами различного назначения;
разработка программы научных исследований и экспериментов на борту Международной космической станции во время полета казахстанских космонавтов;
развитие информационных космических технологий на основе спутниковых телекоммуникационных сетей;
развитие Национальной системы космического мониторинга Республики Казахстан, в том числе состояния окружающей среды;
создание системы экологической безопасности территории Республики Казахстан при эксплуатации ракетно-космических комплексов;
кадровая обеспеченность космической деятельности;
совершенствование нормативной правовой базы и экономическое обеспечение развития космической деятельности.
В ходе реализации Программы были получены откровенно слабые результаты.
В качестве примеров можно привести следующее.

Әлемдік ғарыш нарығы жоғары технологиялардың әлемдік нарығының ірі және жедел дамушы сегменті болып табылады. Әлемдік ғарыш қызметінің коммерциялануының өсу қарқыны ұлғаюда. 1990 жылдардың ортасындағы деректер бойынша, кірісі 77 млрд. АҚШ долларын құраған ғарыш индустриясы дүние жүзінде миллионнан астам адамды жұмыспен қамтыған әлемдік экономиканың ірі, коммерциялық тұрғыдан тартымды құрамдауышына айналды. Коммерциялық спутниктік қызметтерге сұраныстың артуы әлемдік аэроғарыш саласының елеулі түрде көтерілуіне алып келеді. Spase Foundation (АҚШ) компаниясы ғарыштық қызмет көрсету нарығының жағдайы туралы есепті жыл сайын жариялайды. Құжат ғарышты игерудегі жетістікті бағалаудың жаңа үлгісіне айналды, сонымен қатар ол ғаламдық экономикада дербес толыққанды нарық қалыптасқанын мойындайды: 2006 жылы ол 18% өсіп, 2007 жылы 11% құрады, ал 2008 жылы 2,4% болып, 257 млрд.$ құрады.
Ғарыш әзірлемелеріндегі инвестициялардың 60% жеке компанияларға тиесілі, демек ғарыш - бизнес, онда ақша табуға болады деп айтуға қазірдің өзінде әбден болады.
Ғарыш нарығындағы инвестор ғарыштық қызметтермен ілесе жүретін қызметтердің, яғни ғарыш техникасын құрумен, өндірумен, ұшырумен және пайдаланумен тікелей байланысты емес қызметтердің, кең спектрінің болуы сияқты ерекшелігін ескеруге тиіс. Ғарыштық сақтандыру, жарнама, мамандар даярлау және т.б салалар дамуда.
Жақын перспективада болжамдар бойынша, әлемдік ғарыш индустриясы мен ұшыру қызметтері нарығында он жылдық стагнациядан кейінгі өркендеу күтілуде. Aviation Week & Space деректері бойынша, белсенудің бірінші белгілері 2006 жылдың аяғында, спутниктік байланыс жүйесінің әлемдік операторлары геостационарлық орбитадағы спутниктер арқылы ұтқыр байланыстың жаңа қызметтерін және мультимедиялық сервистерді дамыту жөніндегі өздерінің орта мерзімді жоспарларын жариялаған кезде білінген. Атап айтқанда, төменгі орбиталық спутниктердің жаңа буынына және қорғаныс мақсатындағы жаңа спутниктерге тапсырыстар АҚШ, Еуропа және басқа елдерде күтілуде. Бұл ретте ұшыруды әлемдегі ең белсенді "Байқоңыр" ғарыш айлағынан жүзеге асыратын Ресей, осы спутниктерді жеткізудің негізгі операторы болып табылады.
2. Қазақстан Республикасындағы ғарыш қызметінің дамуы.
Қазақстан Республикасында ғарыш қызметінің жүйелі түрде дамуын бастау талпынысы Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 25 қаңтардағы № 1513 Жарлығымен бекітілген 2005 - 2007 жылдарға арналған бірінші ғарыштық мемлекеттік бағдарламаны қабылдаумен орынды байланыстырады.
Бағдарлама бойынша Жұмыс 8 бағыт бойынша жүргізілді:
түрлі мақсаттағы отандық ғарыш аппараттарын жасау және ұшыру үшін негіздер әзірлеу;
жерүсті инфрақұрылымын дамыту және түрлі мақсаттағы ғарыш аппараттарын басқару;
Халықаралық ғарыш станциясының бортында қазақстандық ғарышкерлердің ұшуы кезінде ғылыми зерттеулер мен эксперименттер жүргізу бағдарламасын әзірлеу;
спутниктік телекоммуникациялық желілер негізінде ақпараттық ғарыш технологияларын дамыту;
Қазақстан Республикасы Ғарыштық мониторингінің ұлттық жүйесін, оның ішінде қоршаған орта жағдайын дамыту;
зымыран-ғарыш кешендерін пайдалану кезінде Қазақстан Республикасы аумағының экологиялық қауіпсіздігі жүйесін құру;
ғарыш қызметін кадрлық қамтамасыз ету;
ғарыш қызметінің нормативтік құқықтық базасын және дамуының экономикалық қамтамасыз етілуін жетілдіру.
Бағдарламаны іске асыру барысында күткен нәтижелер алынбады.
Мысал ретінде мынаны келтіруге болады:

Был реализован проект создания и запуска спутника связи и вещания "KazSat-1", который досрочно вышел из строя, не отлетав и 2-х лет. Разработаны технические предложения и некачественные технико-экономические обоснования (далее - ТЭО) создания экологически безопасного космического ракетного комплекса (далее - КРК) "Байтерек" на космодроме "Байконур", космических систем дистанционного зондирования Земли (далее - ДЗЗ) и научного назначения, высокоточной спутниковой навигации.
К положительным моментам можно отнести следующее: модернизированы технические средства радиополигона "Орбита" и экспериментальная база "Космостанция" в городе Алматы, в частности, реконструированы и модернизированы лабораторные помещения, восстановлена инфраструктура полигона и базы.
Разработана комплексная программа проведения научных исследований и экспериментов на борту Международной космической станции. Достигнут ряд научных результатов в области радиационного мониторинга космического пространства, изучения оптических явлений в верхней атмосфере и других совместных с зарубежными учеными исследований. Проведены работы и получены определенные результаты в части развития базовой инфраструктуры Национальной системы космического мониторинга Республики Казахстан, системы мониторинга экологической безопасности территории Республики Казахстан при эксплуатации ракетно-космических комплексов.
Вместе с тем, анализ ситуации по исполнению Программы за 2005 - 2007 годы выявил ряд проблем и серьезных недостатков, как объективных, так и субъективных, приведших, в том числе, к неосвоению предусмотренных средств на реализацию отдельных проектов Программы.
В особенности это касается реализации мероприятий Программы, связанных с созданием особо сложных в техническом отношении космических систем и комплексов при отсутствии даже общего понимания со стороны руководителя (администратора Программы - МОН), а также собственного научно-технического и кадрового потенциала. Кроме того, за период реализации Программы не была сложена система повышения квалификации и переподготовки специалистов для организаций космического профиля.
Основной причиной этого явилось отсутствие четко выраженной стратегии развития космической деятельности на этот период, а также эффективной системы государственного управления и мониторинга реализации мероприятий Программы, т.е. отсутствие профессионального государственного органа в области космической деятельности. Помимо этого, разработчиком Программы (МОН) на 2005 - 2007 годы ставились задачи, явно не осуществимые в планируемые сроки.
Для устранения выявленных системных ошибок Указом Президента страны было создано Национальное космическое агентство (Казкосмос) как центральный орган государственного управления, ответственный за реализацию государственной политики, государственное регулирование и межотраслевую координацию в области космической деятельности.

Ұшқаны 2 жылға толмай, мезгілінен бұрын істен шыққан "KazSat-1" байланыс және хабар тарату спутнигін жасау және ұшыру жобасы іске асырылған болатын, "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" экологиялық қауіпсіз ғарыш зымыран кешенін (бұдан әрі - ҒЗК) жасаудың, Жерді қашықтықтан зондтау (ЖҚЗ) ғарыш жүйелерін және ғылыми мақсаттағы, жоғары дәлдікті спутниктік навигация құрудың техникалық ұсыныстары мен сапасыз техникалық-экономикалық негіздемелері (ТЭН) әзірленді.
Оң нәтижелерге мыналарды жатқызуға болады: "Орбита" радиополигонының техникалық құралдары және Алматы қаласындағы "Космостанцияның" эксперименттік базасы жаңғыртылды, атап айтқанда зертхана үй-жайлары қайта құрылды және жаңғыртылды, полигон мен базаның инфрақұрылымы қалпына келтірілді.
Халықаралық ғарыш станциясының бортында ғылыми зерттеулер мен эксмперименттер жүргізудің кешенді бағдарламасы әзірленді. Ғарыш кеңістігінің радиациялық мониторингі, жоғары атмосферадағы оптикалық құбылыстарды зерттеу және шетел ғалымдарымен бірлескен басқа да зерттеулер саласында бірқатар ғылыми нәтижелерге қол жеткізілді. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш мониторингі жүйесінің, зымыран-ғарыш кешендерін пайдалану кезінде Қазақстан Республикасы аумағының экологиялық қауіпсіздігі мониторингі жүйесінің базалық инфрақұрылымын дамыту бөлігінде жұмыстар жүргізілді және белгілі бір нәтижелер алынды.
Сонымен қатар, 2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламаның орындалу жағдайын талдау Бағдарламаның жекелеген жобаларын іске асыруға көзделген қаражаттың игерілмеуіне әкеліп соққан бірқатар объективті және субъективті проблемалар мен маңызды кемшіліктерді анықтады.
Әсіресе, басқарушы (Бағдарламаның әкімшісі - БҒМ) жағынан жалпы түсінігінің жоқтығынан, сондай-ақ ғылыми-техникалық және кадр әлеуеті болмаған кезде техникалық жағынан аса күрделі ғарыш жүйелері мен кешендерін құрумен байланысты Бағдарламаның іс-шараларын іске асыруға қатысты. Бұдан басқа, Бағдарламаны іске асыру кезеңінде ғарыш бейініндегі ұйымдар үшін мамандардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау жүйесі қалыптасқан жоқ.
Бұның негізгі себебі, осы кезеңге арналған ғарыш қызметін дамытудың айқын белгіленген даму стратегиясының, сондай-ақ Бағдарламаның іс-шараларын басқару және іске асыру мониторингінің тиімді жүйесінің болмауы, яғни ғарыш қызметі саласындағы кәсіби мемлекеттік органның жоқтығы болып табылды. Бұдан басқа, 2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламаның әзірлеушісі (БҒМ) жоспарланған мерзімде айқын жүзеге асырылмайтын міндеттерді алға қойған.
Анықталған жүйелі түрдегі қателерді жою үшін, ел Президентінің Жарлығымен ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты, мемлекеттік реттеуді және салааралық үйлестіруді жүзеге асыруға жауапты орталық мемлекеттік басқару органы ретінде Ұлттық ғарыш агенттігі (Қазғарыш) құрылды.

В настоящее время разрабатывается Государственная программа форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы, в рамках которой предусматривается дальнейшее развитие космической деятельности, которое будет направлено на создание полноценной космической отрасли как наукоемкого и высокотехнологичного сектора экономики, способствующего ускорению индустриально-инновационного развития республики, укреплению национальной безопасности и обороны.
3. Основные проблемы формирования космической отрасли в свете задач, стоящих перед экономикой и обществом
Как показал мировой опыт, основные составляющие космической отрасли - это научная и научно-технологическая база создания космической техники; проектно-конструкторская и производственная базы космической техники; средства производства и выведения в космос космических аппаратов; сеть операторов космических услуг.
К настоящему моменту в Казахстане имеются объективные предпосылки для создания и развития космической отрасли, к которым относятся результаты Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005 - 2007 годы", наличие комплекса "Байконур" как ключевого звена наземной космической инфраструктуры, необходимость обеспечения прорыва в сфере высоких технологий, потребности экономики, национальной безопасности и обороны.
Критический анализ международного опыта, достигнутых результатов в ходе реализации Программы за 2005 - 2007 годы позволяет сделать определенные выводы относительно направлений дальнейшей работы в космической сфере. Так для создания космической отрасли необходимо обеспечить следующие направления космической деятельности.
1. Создание целевых космических систем, включающих:
космическую систему связи на базе космических аппаратов (далее - КА) серии "KazSat", которая обеспечит новые технические возможности для оказания услуг космической связи;
космическую систему ДЗЗ для получения объективной информации о состоянии природных ресурсов, окружающей среды, о техногенных и природных чрезвычайных ситуациях, решения задач сельского хозяйства, геодезии, картографии, национальной безопасности и обороны;
космическую систему научного и технологического назначения для решения научных фундаментальных и прикладных задач и отработки новых космических технологий.
2. Развитие наземной космической инфраструктуры, включающей космодром "Байконур" и базу для производства КА.
Космодром "Байконур" предоставляет Казахстану уникальные конкурентные преимущества для участия в производимых с него запусках космических аппаратов, накопления опыта и потенциала в области подготовки, обслуживания и осуществления пусков ракет-носителей, развития собственной производственно-испытательной базы.
Во исполнение поручения Главы государства касательно постепенного перехода комплекса "Байконур" Казахстану необходимо завершить работы по созданию КРК "Байтерек", принять меры по участию в проектах коммерческого использования ракеты-носителя (далее - РН) "Зенит" и РН "Днепр" на космодроме "Байконур" с целью эффективного использования и развития комплекса "Байконур" в собственных интересах.
Основой создания космической отрасли является проектно-конструкторская и технологическая база производства КА, включающая специальное конструкторско-технологическое бюро космической техники со сборочно-испытательным комплексом КА.

Қазіргі уақытта Қазақстанның 2010 - 2014 жылдарға арналған үдемелі индустриалды-инновациялық даму Мемлекеттік бағдарламасы әзірленуде, оның шеңберінде Республика экономикасының индустриалды-инновациялық дамуын жылдамдатуға, экономиканың ғылымды қажетсінетін және жоғары технологиялық секторы ретіндегі толыққанды ғарыш саласын құру, ұлттық қауіпсіздік пен қорғанысты нығайтуға бағытталған ғарыш қызметін одан әрі дамыту қарастырылған.
3. Экономика және қоғам алдында тұрған міндеттер аясында ғарыш саласын қалыптастырудың негізгі проблемалары.
Әлемдік тәжірибе көрсеткендей, ғарыш қызметінің негізгі құрауыштар - ол ғарыш техникасын жасайтын ғылыми және ғылыми-технологиялық база; ғарыш техникасының жобалық-конструкторлық және өндірістік базасы; өндіріс және ғарыш аппараттарын ғарышқа шығару құралдары; ғарыштық қызмет көрсету операторларының желісі.
Қазіргі сәтте Қазақстанда ғарыш саласын құру мен дамыту үшін объективті алғы шарттар бар, оларға "2005 - 2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту" мемлекеттік бағдарламасының нәтижесі, жерүсті ғарыштық инфрақұрылымының басты буыны ретінде "Байқоңыр" кешенінің болуы, жоғары технологиялар қажеттілікті экономиканың тұтынылуы, ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс саласындағы ілгерілеушілікті қамтамасыз ету қажеттілігі жатады.
2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру барысында қол жеткізілген нәтижелердің халықаралық тәжірибесіне сыни талдау ғарыш саласының алдағы уақыттағы жұмысының бағыттарына қатысты белгілі бір тұжырымдар жасауға мүмкіндік береді. Ғарыш саласын құру үшін ғарыш қызметінің келесі бағыттарын қамтамасыз ету қажет.
1. Мыналарды:
ғарыштық байланыс қызметін көрсету үшін жаңа техникалық мүмкіндіктермен қамтамасыз ететін "Kazsat" сериялы ғарыш аппараттары (бұдан әрі - ҒА) базасында ғарыштық байланыс жүйесін;
табиғи ресурстар, қоршаған орта жағдайы туралы, техногендік және табиғи төтенше жағдайлар туралы объективті ақпарат алу, ауыл шаруашылығы, геодезия, картография, ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс міндеттерін шешу үшін ЖҚЗ ғарыш жүйесін;
ғылыми іргелі және қолданбалы міндеттерді шешу және жаңа ғарыш технологияларын пысықтау үшін ғылыми және технологиялық мақсаттағы ғарыш жүйесін қамтитын нысаналы ғарыш жүйесін құру.
2. "Байқоңыр" ғарыш айлағы мен ҒА шығаруға арналған базаны қамтитын жерүсті ғарыш инфрақұрылымын дамыту.
"Байқоңыр" ғарыш айлағы Қазақстанға ғарыш аппараттарының онда өткізілетін ұшырылымдарына қатысу үшін, зымыран-тасығыштардың ұшырылымдарын дайындау, қызмет көрсету және іске асыру, өзінің өндірістік-сынақ базасын дамыту саласында тәжірибе мен әлеует жинақтауына бірегей бәсекелі басымдық береді.
"Байқоңыр" кешенінің Қазақстанға біртіндеп өтуіне қатысты Мемлекет басшысының тапсырмасын орындау мақсатында және жеке мүддеміз үшін "Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану мен дамыту мақсатында "Бәйтерек" ғарыш-зымыран кешенін құру жөнінде жұмыстарын аяқтау және "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Зенит" зымыран тасығышы (бұдан әрі - ЗТ) мен "Днепр" ЗТ коммерциялық пайдалану жобаларына қатысу бойынша шаралар қабылдау қажет.
Ғарыш саласын құруға ҒА құрастыру-сынау кешені бар ғарыш техникаларының арнайы конструкторлық-технологиялық базасын қамтитын ҒА шығарудың жобалық-конструкторлық және технологиялық базасы негіз болып табылады.

3. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности.
Цели и задачи научного блока должны определяться из необходимости формирования целостной системы научных исследований, разработки, испытаний и производства космической техники. Это позволит на научной основе и современных достижениях обеспечить создание и запуски КА различных типов, создание аппаратно-программных средств использования космических систем конечными потребителями, а также обеспечение динамичного продвижения Казахстана по приоритетным направлениям технологического развития космической деятельности.
4. Реализация целевых проектов использования космической техники и технологий.
Создание целевых космических систем не является самоцелью. Это - инструмент конечного потребителя для решения с использованием космических систем задач социально-экономического развития и укрепления национальной безопасности и обороны Республики Казахстан. Для эффективного использования этого инструмента необходимо реализовать целевые проекты использования космических систем и технологий, развернуть сеть операторов космических услуг различным конечным потребителям.
Для решения задач социально-экономического развития необходимо развивать национальную систему космического мониторинга территории Республики Казахстан, создать наземную инфраструктуру системы высокоточной спутниковой навигации.
Для решения задач укрепления обороны и национальной безопасности необходимо создать космическую составляющую военной организации государства и космические системы двойного назначения, реализовать целевые проекты типового применения космических систем в интересах Вооруженных сил.
5. Развитие международного сотрудничества.
Специфика космической деятельности (глобальный характер, высокая стоимость и техническая сложность космических проектов) для успешного ее осуществления требует обеспечения полноправного международного сотрудничества с ведущими мировыми космическими державами.
6. Выполнение комплекса мероприятий, обеспечивающих развитие космической деятельности:
формирование системы кадрового обеспечения космической деятельности;
формирование нормативной правовой и нормативно-технической базы для развития космической деятельности.
Развитие на системной основе указанных направлений составляет основную группу приоритетов развития космической деятельности в Республике Казахстан на долгосрочную перспективу.
7. Выбор стратегических направлений развития космической деятельности.
Таким образом, учитывая состояние и тенденции развития мировой космической деятельности, результаты проведенного анализа развития космической деятельности в Республике Казахстан, долгосрочными приоритетными направлениями Стратегического плана Казкосмоса являются:
создание целевых космических систем и реализация целевых проектов их использования;
развитие наземной космической инфраструктуры, включающей космодром "Байконур" и базу для производства КА;
развитие научной, научно-технологической и опытно-экспериментальной базы космической деятельности;
развитие международного сотрудничества и выполнение комплекса мероприятий, обеспечивающих развитие космической деятельности.

3. Ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасын дамыту.
Ғылыми блоктың мақсаты мен міндеті ғылыми зерттеулердің, әзірлемелердің, сынақтардың және ғарыш техникасы өндірісінің тұтастай жүйесінің қалыптасу қажеттілігімен айқындалуға тиіс. Бұл ғылыми негізде және қазіргі заманғы жетістіктермен әртүрлі типтегі ҒА жасау мен ұшыруды қамтамасыз етуге, түпкі тұтынушылардың ғарыштық жүйесін пайдаланудың аппараттық-бағдарламалық құралдарын жасауға, сонымен қатар ғарыш қызметінің технологиялық дамуының басым бағыттары бойынша Қазақстанның қарқынды ілгерілеуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
4. Ғарыштық техникалар мен технологияларды пайдаланудың нысаналы жобаларын жүзеге асыру.
Нысаналы ғарыш жүйесін құру мақсат қуушылық болып табылмайды. Бұл - түпкі тұтынушылардың Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы мен ұлттық қауіпсіздік пен қорғанысты нығайту міндеттерін ғарыш жүйелерін пайдалану арқылы шешуге арналған құралы болып табылады. Бұл құралдарды тиімді пайдалану үшін ғарыш жүйесі мен технологияларын пайдаланудың нысаналы жобаларын жүзеге асыру, түрлі түпкі тұтынушыларға ғарыш қызметін көрсету операторлары желісін ұлғайту қажет.
Әлеуметтік-экономикалық даму міндеттерін шешу үшін Қазақстан Республикасы аумағының ғарыштық мониторингінің ұлттық жүйесін дамытып, жоғары дәлдікті спутниктік навигация жүйесінің жерүсті инфрақұрылымын құру керек.
Қорғаныс пен ұлттық қауіпсіздікті нығайту міндеттерін шешу үшін мемлекеттің әскери ұйымдарының ғарыштық құрауыштарын және ғарыш жүйесінің екі мақсаттағы ғарыш жүйелерін құру, Қарулы Күштер мүддесіне сай ғарыш жүйелерін типтік тұрғыда қолданатын мақсатты жобаларды жүзеге асыру қажет.
5. Халықаралық ынтымақтастықты дамыту
Ғарыш қызметінің спецификасы (ғаламдық сипат, ғарыш жобаларының жоғары бағасы мен техникалық күрделілігі) оның табысты жүзеге асырылуы үшін әлемнің жетекші ғарыштық державалармен толыққұқықты халықаралық ынтымақтастықты қамтамасыз етуін талап етеді.
6. Ғарыш қызметін дамытуды қамтамасыз ететін мынадай іс-шаралар кешенін орындау:
ғарыш қызметінде кадрлармен қамтамасыз ету жүйесін қалыптастыру;
ғарыш қызметін дамыту үшін нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық база қалыптастыру.
Көрсетілген бағыттардың жүйелі негізде дамуы Қазақстан Республикасында ұзақ мерзімдік перспективада ғарыш қызметін дамыту басымдықтарының негізгі топтарын құрайды.
7. Ғарыш қызметін дамытудың стратегиялық бағыттарын таңдау осылайша, әлемдік ғарыш қызметінің жағдайы мен даму үрдісін ескере отырып, Қазақстан Республикасында ғарыш қызметінің дамуына жүргізілген талдау нәтижесі, Қазғарыштың стратегиялық жоспарының ұзақ мерзімді басым бағыттары мыналар болып табылады:
нысаналы ғарыш жүйесін құру және оларды пайдаланудың мақсатты жобаларын жүзеге асыру;
"Байқоңыр" ғарыш айлағы мен ҒА шығаруға арналған базаны қамтитын жерүсті ғарыш инфрақұрылымын дамыту;
ғарыш қызметінің ғылыми, ғылыми-технологиялық және тәжірибелік-эксперименттік базасын дамыту;
Халықаралық ынтымақтастықты дамыту және ғарыш қызметінің дамуын қамтамасыз ететін іс-шаралар кешенін орындау.

4.4.2. Развитие
материально-техни-
ческой базы прове-
дения работ по
экологическому
обследованию и
мониторингу терри-
тории Республики
Казахстан, подвер-
женных воздействию
ракетно-космической
деятельности, для
проведения монито-
ринга экологической
безопасности
космической
деятельности.
Количество химико-
экологических
лабораторий, ед.
-
3
-
-
-
-
-
Соответствие стратегического направления и целей Казкосмоса
стратегическим целям государства
Стратегическое
направление и цели
Казкосмоса
Стратегические цели государства,
на реализацию которых направлена
деятельность Казкосмоса
Наименование
стратегического документа,
нормативного правового акта
1. Создание целевых
космических систем,
технологий и их
применение
Определение приоритетов
индустриально-инновационной
политики
"В целях решения долгосрочных
стратегических задач особое
внимание необходимо уделять
созданию условий для развития
наукоемких и высокотехнологичных
производств"
Указ Президента Республики
Казахстан от 17 мая 2003
года № 1096 "О Стратегии
индустриально-инновацион-
ного развития Республики
Казахстан на 2003-2015
годы"
2. Развитие комплекса
"Байконур" и средств
выведения космических
аппаратов
Развитие инфраструктуры комплекса
"Байконур".
Постановление Правительства
Республики Казахстан от 30
сентября 2006 года № 954
"Об утверждении Программы
"Развитие инфраструктуры
комплекса "Байконур" на
2007-2009 годы".
Развитие наземной инфраструктуры
для запуска и управления КА
различного назначения.
Указ Президента Республики
Казахстан от 25 января 2005
года № 1513 "О развитии
космической деятельности в
Республике Казахстан на
2005-2007 годы"
3. Развитие научной,
опытно-экспериментальной
и производственной базы
космической деятельности
Использование существующего
научно-технического потенциала в
развитии передовых, с точки зрения
постиндустриальной экономики,
отраслей.
Создание и поддержка деятельности
современных элементов научной и
инновационной инфраструктуры
(технопарков, национальных научных
центров, научно-технологических
зон и т.п.) в городах, где имеется
сеть научно-технических и промыш-
ленных организаций и предприятий
с высоким научно-технологическим
потенциалом.
Указ Президента Республики
Казахстан от 17 мая 2003
года № 1096 "О Стратегии
индустриально-инновацион-
ного развития Республики
Казахстан на 2003-2015
годы"
4. Институциональное
обеспечение космической
деятельности
Совершенствование нормативной
правовой базы и экономическое
обеспечение развития космической
деятельности
Указ Президента Республики
Казахстан от 25 января 2005
года № 1513 "О развитии
космической деятельности в
Республике Казахстан на
2005-2007 годы"
Наши приоритеты остаются неизмен-
ными - активная, разносторонняя и
сбалансированная внешняя политика,
способная противостоять вызовам
21 века и нацеленная на обеспече-
ние долгосрочных национальных
интересов.
Послание Главы государства
народу Казахстана, февраль
2005 года "Казахстан на
пути ускоренной
экономической, социальной и
политической модернизации"
Реализация Стратегии напрямую
зависит от обеспечения ее
высококвалифицированными
профессиональными кадрами,
адекватно реагирующими на запросы
инновационного развития промышлен-
ного производства. Это в
одинаковой мере относится и к
научным, и к инженерно-техничес-
ким, и к научно-конструкторским,
и к организационно-управленческим
кадрам (менеджерам)
Указ Президента Республики
Казахстан от 17 мая 2003
года № 1096 "О Стратегии
индустриально-инновацион-
ного развития Республики
Казахстан на 2003-2015
годы"
Создание и развитие в Казахстане
современных научных центров и
"технологических парков" с
международным участием, поддержке
процесса освоения новых технологий
и формировании гибкой системы
переквалификации кадров
Послание Главы государства
народу Казахстана, март
2006 года "Казахстан на
пороге нового рывка вперед
в своем развитии"
Профессиональное государство.
Создать эффективный и современный
корпус государственных служащих
Казахстана, преданных делу и
способных выступать представите-
лями народа в достижении наших
приоритетных целей.
Казахстан - 2030
Процветание, безопасность и
улучшение благосостояния
всех казахстанцев

4.4.2. Ғарыш қызметінде экологиялық қауіпсіздік мониторингін жүргізу үшін Қазақстан Республикасындағы зымыран-ғарыштық қызметтің зиянды әсеріне ұшыраған аумақты экологиялық зерттеу мен мониторинг жөніндегі жұмыстарды жүргізудің материалдық-техникалық базасын дамыту
Химиялық-экологиялық зертханалардың саны, бірлік
-
3
-
-
-
-
-
Қазғарыштың стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының
мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Қазғарыштың стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Қазғарыштың мемлекеттің стратегиялық мақсаттарын жүзеге асыруға бағытталған қызметі
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық құжаттың атауы
1. Мақсатты ғарыш жүйелерін, технологияларды жасау және олардың қолданылуы
"Ұзақ мерзімді стратегиялық міндеттерді шешу мақсатында ғылымды қажет ететін және "Қазақстан Республикасының 2003 - 2015 жылдарға арналған жоғары технологиялы өндірістерді дамыту үшін жағдай туғызуға ерекше назар аударылсын" индустриялық-инновациялық саясаттың басымдылықтарын анықтау
"Қазақстан Республикасының 2003 - 2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1096 Жарлығы
2. "Байқоңыр" кешенін және ғарыштық аппараттарды шығару құралдарын дамыту
"Байқоңыр" кешенінің инфрақұрылымын дамыту
"Байқоңыр" кешенінің "2007 - 2009 жылдарға арналған инфрақұрылымын дамыту" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 қыркүйектегі № 954 қаулысы
Әр түрлі бағыттағы ҒА ұшыру және басқару үшін инфрақұрылымын дамыту
"Қазақстан Республикасының 2005 - 2007 жылдарға арналған ғарыштық қызметін дамыту туралы" жердегі инфрақұрылымды дамыту. Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы № 1513 Жарлығы
3. Ғарыш қызметінің ғылыми тәжірибелік-эксперименттік және өндірістік базасын дамыту
Бұрынғы индустриялық экономика тұрғысынан алғанда тұрған қазіргі ғылыми-техникалық әлеуетті алдыңғы қатарлы болып саналатын салаларды дамытуға пайдалану Жоғары ғылыми-техникалық әлеуеті бар ғылыми-техникалық және өнеркәсіптік ұйымдар мен кәсіпорындар желісі бар қалаларда ғылыми және инновациялық инфрақұрылымның (технопарктердің, ұлттық ғылыми орталықтардың, ғылыми-технологиялық аймақтардың және т.с.с.) қазіргі заманғы элементтерінің қызметін құру және қолдау.
"Қазақстан Республикасының 2003 - 2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1096 Жарлығы
4. Ғарыш қызметін институционалды Ғарыштық қызметтің нормативтік тұрғыдан қамтамасыз ету
Ғарыштық қызметтің нормативтік құқықтық базасын жетілдіру экономикалық дамуын қамтамасыз ету Біздің басымдылықтарымыз өзгеріссіз қалады, ол - 21 ғасырдың шақыруларына қарсы тұруға қабілетті және ұзақ мерзімді ұлттық мүдделерді қамтамасыз етуге бағытталған белсенді, жан-жақты және теңдестірілген сыртқы саясат.
"Қазақстан Республикасының 2005 - 2007 жылдарға арналған ғарыштық қызметін дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 25 қаңтардағы № 1513 Жарлығы
Мемлекет басшысының Қазақстан халқына 2007 жылғы ақпандағы "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан"
Стратегияның жүзеге асырылуы өнеркәсіптік өндірістің инновациялық дамуының сұранымдарына барабар әрекет жасайтын жоғары білікті кәсіпқой кадрларға тікелей байланысты. Мұның ғылыми және инженерлік-техникалық, және ғылыми құрылымдаушылық, және ұйымдастыру басқару кадрларға да (менеджерлерге де) бірдей қатысы бар.
"Қазақстан Республикасының 2003 - 2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1096 Жарлығы
Қазақстанда халықаралық қатысумен жаңа технологияларды игеру үдерісін кадрлардың біліктілігін арттырудың икемді жүйесін қалыптастыру үдерісін қолдау арқылы қазіргі заманға сай ғылыми орталықтарды және технологиялық парктерді құру және дамыту
Мемлекет Басшысының Қазақстан халқына 2006 жылғы наурыздағы "Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпілістің табалдырығында" атты жолдауы
Кәсіби мемлекет. Қазақстанның ісіне берілген және біздің басым бағыттарымызға жетуде халықтың өкілдері болып іс-қимыл жасауға қабілетті мемлекеттік қызметшілердің тиімді және қазіргі заманға лайық корпусын құру.
Қазақстан - 2030
Гүлдену, қауіпсіздік және барлық қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсарту

4. Функциональные возможности Казкосмоса и возможные риски
1) Функциональные возможности Казкосмоса
Действующая структура Казкосмоса состоит из четырех департаментов (три в г. Астане и один на космодроме "Байконур").
Принимаются меры по укреплению и повышению профессионального уровня кадрового состава органа. Планируется привлечение международных экспертов их стран имеющих большой опыт в области космической деятельности, проходят курсы повышения квалификации государственных служащих в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан.
Казкосмосом будет продолжена целенаправленная системная работа по совершенствованию внутренней среды и улучшению результатов деятельности, в том числе в рамках мероприятий по модернизации системы государственного управления.
2) Возможные риски
В процессе своей деятельности Казкосмос может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления Казкосмосом будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование риска
Возможные последствия в
случае непринятия
превентивных и (или)
своевременных мер
реагирования
Механизмы и меры управления
Глобальные
Изменения конъюнктуры
и структуры междуна-
родного космического
рынка, связанные с
мировым финансовым
кризисом
Созданные космические
технологии, услуги на их
основе, другая продукция
окажутся не востребованными
на внешнем рынке. Повысятся
сроки окупаемости проектов,
другие отрицательные факторы
Основной акцент сделать на
формировании внутреннего рынка
потребления космических услуг,
который в Казахстане практически
не сформирован, особенно в области
спутниковой навигации, приложений
ДЗЗ, связи и др.
Формирование квалифицированного
спектра космических услуг и приложе-
ний по государственному заказу от
госорганов, в т.ч. двойного назначе-
ния (геоинформационные системы для
отраслей экономики, предотвращения
чрезвычайных ситуаций и экологичес-
ких последствий, навигационные
системы "под ключ" и т.д.)
Намерения Российской
Федерации по
строительству нового
космодрома
"Восточный", принятию
новой стратегии и
космических программ
развития космической
отрасли в РФ до 2040
года
Сворачивание российских
проектов и программ на
космодроме "Байконур", отток
высококвалифицированных
кадров, изменение условий
аренды космодрома, понижение
социально-экономических
условий для проживания в
г. Байконур и т.д.
Проведение переговоров с РФ по
внесению дополнений и изменений
в Договор аренды космодрома
"Байконур", участие Казахстана в
развитии и деятельности космодрома
через совместные проекты с другими
странами, строительство в г.
Байконур, активная работа филиалов
и представительств подведомственных
организаций и др. Создание КРК
"Байтерек", Конструкторского бюро
ракетно-космической техники (РКТ),
предприятий по производству компо-
нент РКТ, модернизация КРК "Зенит".
Отказ от совместных
проектов по различным
политическим и
экономическим
причинам одной из
сторон
Предусмотреть в контрактах и
соответствующих соглашениях,
возмещение ущерба от невыполнения
обязательств
Институциональные
Формирование
квалифицированного
состава новой
структуры Казкосмоса,
утвержденной в мае
2008 г.
Резкое снижение профессио-
нальных возможностей
государственного органа и
неспособность выполнения им
ключевых задач
- нормализации продолжительности
рабочего дня;
- моральное и материальное
стимулирование;
- транспортное обеспечение в
служебных целях;
- повышение квалификации
сотрудников;
- создание благоприятных условий
труда
Казкосмос, как
самостоятельный
государственный
орган, не охвачен
системой "электрон-
ного правительства"
(образован в марте
2007 г.).
Отсутствие корпора-
тивной информационно-
телекоммуникационной
системы (КИТС)
становится серьезный
барьер для внедрения
современной системы
управления и
планирования,
развития отрасли
Снижение эффективности и
подготовки управленческих
решений, оперативности и
достоверности обмена инфор-
мацией как во внутреннем,
так и внешнем формате.
Отсутствуют возможности
создания больших архивов и
баз данных, характерных для
космических приложений ДЗЗ,
спутниковой навигации и др.
Разработать ТЭО на создание КИТС,

4. Қазғарыштың функционалдық мүмкіндіктері
және ықтимал тәуекелдері
Ескерту. Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.15 N 720 Қаулысымен.
1) Қазғарыштың функционалдық мүмкіндіктері
Қазғарыштың жұмыс істеп тұрған құрылымы төрт департаменттен (үшеуі Астана қ. және біреуі "Байқоңыр" ғарыш айлағында) тұрады.
Органның кадрлық құрамының кәсіптік деңгейін нығайту және арттыру бойынша шаралар қабылдануда. Ғарыштық қызмет саласында мол тәжірибесі бар елдердің халықаралық сарапшыларын тарту жоспарланып отыр, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік қызмет академиясында мемлекеттік қызметшілер біліктіліктерін арттыру курстарынан өтуде.
Қазғарыш ішкі ортаны жетілдіру және қызметтің нәтижелерін жақсарту, оның ішінде мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі шаралар шеңберінде мақсатты түрдегі жүйелі жұмысты жалғастырылатын болады.
2) Ықтимал тәуекелдер
Қазғарыш өз қызметінің үдерісінде тәуекелдердің тұтас бір қатарының туындауымен бетпе бет келіп қалуы мүмкін. Қазғарыш оларды басқарудың түрі мен тәуекел көзіне қарай стандарттық және ахуалдық арнаулы шараларды жүзеге асыратын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі беріліп отыр.
Тәуекелдің атауы
Әрекет жасаудың сақтандыру және (немесе) уақытылы түріндегі шаралар қабылданбаған жағдайда мүмкін болатын салдары
Басқару тетіктері және шаралары
Жаһандық
Әлемдік қаржылық дағдарыспен байланысты халықаралық ғарыштық нарықтың жағдаяты мен құрылымының өзгеруі
Жасалған ғарыштық технологиялар, олардың негізіндегі қызметтер, басқа өнім сыртқы нарықта сұранысқа ие болмай қалады.
Жобалардың өтелімділік мерзімдері басқа да жағымсыз факторлар артады.
Негізгі назар Қазақстанда іс жүзінде қалыптаспаған ғарыштық қызметтерді тұтынудың ішкі нарығын қалыптастыруға, әсіресе спутниктік навигация, ЖҚТ, байланыс қосымшалары және басқалары саласына аударылсын. Мемлекеттік органдардан мемлекеттік тапсырыс бойынша ғарыштық қызметтердің және қосымшалардың білікті түрлерін, оның ішінде қосарлы бағыттағы түрлерін (экономиканың салалары, төтенше жағдайлар мен экологиялық зардаптардың алдын алу, навигациялық жүйелерді толық бітіріп тапсыруға арналған геоақпараттық жүйелер және т.б.) қалыптастыру
Ресей Федерациясының "Восточный" жаңа ғарыш айлағының қүрылысы, РФ 2040 жылға дейінгі жаңа стратегия және ғарыштық саланы дамытудың ғарыштық бағдарламаларын қабылдау жөніндегі ниеттері
"Байқоңыр" ғарыш айлағында ресейлік жобалар мен бағдарламалардың тоқтатылуы, жоғары білікті кадрлардың кетуі, ғарыш айлағын жалға беру талаптардың өзгеруі, Байқоңыр қ. тұратындардың әлеуметтік-экономикалық жағдайларының төмендеуі және тағы басқалары
РФ "Байқоңыр" ғарыш айлағын жалға беру Шартына толықтырулар мен өзгертулер енгізу бойынша келіссөздер жүргізу, Қазақстанның басқа елдермен бірлескен жобалар арқылы ғарыш айлағының дамуы мен қызметіне, Байқоңыр қ. құрылысына қатысуы ведомстволық жағынан бағынышты ұйымдардың және басқаларының филиалдары мен өкілдіктерінің белсенді жұмысы. "Бәйтерек" ҒЗК, ғарыш-зымыран техникасының конструкторлық бюросы, ҒЗО компоненттерін өндіру кәсіпорындарды құру, "Зенит" ҒЗК модернизациялау
Тараптардың бірінің түрлі саяси және экономикалық себептер бойынша бірлескен жобалардан бас тартуы
Келісім-шарттарда және тиісті келісімдерде міндеттемелерді орындамаудан келтірілген шығынның өтелуін көздеу
Институционалдық
2008 ж. мамырда бекітілген Қазғарыштың жаңа құрылымының білікті құрамын қалыптастыру
Мемлекеттік органның кәсіптік мүмкіндіктерінің күрт төмендеуі және олардың өзекті міндеттерді орындауға қабілетсіздігі
- жұмыс күнінің үзақтығын қалыпқа келтіру;
- моральдық және материалдық ынталандыру;
- қызметтік мақсаттардағы көліктік қамтамасыз ету;
- қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
- еңбекке жайлы жағдайлар туғызу
Қазғарыш дербес мемлекеттік орган ретінде "электрондық үкімет" жүйесімен қамтылмаған (2007 жылы наурызда құрылды)
Корпоративтік ақпараттық-телекоммуникациялық жүйенің (КАТЖ) жоқтығы саланың қазіргі заманға сай басқару және жоспарлау, даму жүйесін енгізу үшін қатты кедергі болып отыр
Басқару шешімдерінің тиімділігінің және әзірленуінің, сыртқы және ішкі үлгіде де ақпарат алмасудағы жеделдіктің және дәйектіліктің төмендеуі. ЖҚТ, спутниктік навигация және басқаларына ғарыштық қосымшаларға тән үлкен мұрағаттар мен деректер қорын құру мүмкіндіктері жоқ

обеспечить в течение 2009-2011
разработку проектной документации,
создание и внедрение системы
Межведомственное взаимодействие
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.07.2010 № 720.
Наименование стратегических целей
и задач
Совместные мероприятия с заинтересованными
государственными органами
Цель 1.1.
Удовлетворение спроса внутренних и
внешних потребителей спутниковой связи,
цифрового теле- и радиовещания
МСИ - выработка согласованных решений по
обеспечению услугами спутниковой связи и
вещания потребностей центральных и террито-
риальных органов государственного управления,
организаций, населения
1.1.1. Создание и запуск космических
аппаратов (КА) связи и вещания серии
"KazSat"
МО, КНБ - выработка требований и потребностей
в КА связи и вещания серии "KazSat"
1.1.2. Решение вопросов выделения и
закрепления за Республикой Казахстан
орбитальных позиций для геостационарных
КА (совместно с МСИ)
МСИ, МИД - организация и обеспечение эффек-
тивного переговорного процесса с международ-
ными организациями связи по решению вопроса
выделения и закрепления орбитальных позиций
для геостационарных КА
1.2.1. Создание Национальной космической
системы дистанционного зондирования
земли (НКС ДЗЗ)
МО, КНБ, МЧС - выработка требований и
потребностей в информации и данных КС ДЗЗ
двойного назначения;
АУЗР, МСХ, МООС, МИНТ, МНГ, МТК -
согласованная выработка потребностей в
информации и данных КС ДЗЗ, включая
сезонное состояние земель, водных объектов и
территорий, картографические и геологические
данные и т.д.
1.2.2. Развитие Национальной системы
космического мониторинга (НСКМ)
МО, КНБ, МЧС - выработка требований для
разработки специальных геоинформационных
систем (ГИС), тематических баз данных КС ДЗЗ;
АУЗР, МСХ, МООС, МИНТ, МНГ, МТК - развитие и
разработка тематических ГИС на базе данных
ДЗЗ, обучение и внедрение пилотных проектов в
приоритетных отраслях экономики
1.3.1. Создание наземной инфраструктуры
системы высокоточной спутниковой
навигации (СВСН)
МО, Акиматы, МЧС, АУЗР - выбор и размещение
дифференциальных станций СВСН;
МСИ - обеспечение каналами связи.
МО, МЧС, АУЗР, Акиматы, МТК, АИС, МИД -
согласование и уточнение потенциальных
потребителей
2.1.2. Организация охраны объектов
космодрома "Байконур"
МФ, МВД - выработка согласованных решений по
финансированию и организации охраны объектов
космодрома "Байконур"
3.1.3. Создание системы наземно-косми-
ческого геодинамического и геофизичес-
кого мониторинга земной коры Казахстана,
а также системы прогнозирования
месторождений полезных ископаемых
МНГ, МИНТ - разработка требований и методик
для прогнозирования месторождений твердых
полезных ископаемых и нефтегазоносных районов

КАТЖ құруға ТЭН жасау, 2009 - 2011 жылдар бойы жобалық құжаттаманы жасау, жүйені жасау және енгізу
Мекемеаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. Кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.15 N 720 Қаулысымен.
Стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің атауы
Мүдделі мемлекеттік органдармен бірлескен шаралар
1.1. мақсат
Спутниктік байланыстың, сандық теле және радиохабар тарату тұтынушыларының ішкі және сыртқы сұранымын қанағаттандыру
БАМ - мемлекеттік басқарудың орталық және аумақтық органдарының, ұйымдардың, тұрғындардың спутниктік байланыс және хабар тарату қызметтері жөніндегі қажеттіліктерін қамтамасыз ету бойынша келісілген шешімдер өндіру
1.1.1. "Kazsat" сериялы байланыс және хабар тарату ғарыш аппараттарын (ҒА) құру және ұшыру
ҚМ, ҰҚК - "Kazsat" сериялы байланыс және хабар тарату ғарыш аппараттарының талаптары мен қажеттіліктерін өндіру
1.1.2. Геостационарлық ҒА үшін Қазақстан Республикасына орбиталық позициялар бөлу және бекіту мәселелерін шешу. (БАМ бірлесе)
БАМ, СІМ - геостационарлық ҒА үшін орбиталық позицияларды бөлу және бекіту мәселесін шешу бойынша халықаралық ұйымдармен тиімді келіссөз үдерісін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
1.2.1. Жерді қашықтан тексеру Ұлттық ғарыштық жүйесін (ЖҚТ ҰҒС) құру
ҚМ, ҰҚК, ТЖМ - қосалқы бағыттағы ЖҚТ ҒА ақпараттарындағы және деректеріндегі талаптар мен қажеттіліктерді өндіру;
ЖРБА, АШМ, Қоршағанортамині, ИЖТМ, МГМ, ККМ - жерлердің, су объектілерінің және аумақтардың маусымдық жағдайын, картографиялық және геологиялық деректерді және т.б. қоса алғанда ЖҚТ ҒА ақпарат пен деректерге деген қажеттіліктерін өндіруді келісу
1.2.2. Ұлттық ғарыштық мониторинг жүйесін (ҒМҰЖ) дамыту
ҚМ, ҰҚК, ТЖМ - арнаулы геоақпараттық жүйелер (ГАЖ), ЖҚТ ҒА деректерінің тақырыптық базаларын өндіру үшін талаптар әзірлеу;
ЖРБА, АШМ, Қоршағанортамині, ИЖТМ, МГМ, ККМ - ЖҚТ деректерінің негізінде тақырыптық ГАЖ дамыту және жасау, экономиканың басым салаларындағы пилоттық жобаларды оқыту және енгізу
1.3.1. Жоғары дәлдіктегі спутниктік навигация жүйесінің (ЖСНЖ) жер үсті инфрақұрылымын құру
ҚМ, Әкімдіктер, ТЖМ, ЖРБА - ЖДСН дифференциалды станцияларды таңдау және орналастыру;
БАМ - байланыс арналарымен қамтамасыз ету.
ҚМ, ТЖМ, ЖРБА, Әкімдіктер, ККМ, БАМ, СІМ - әлеуетті тұтынушыларды келісу және нақтылау
2.1.2. "Байқоңыр" ғарыш айлағы объектілерінің күзетін ұйымдастыру
Қаржымині, ІІМ - "Байқоңыр" ғарыш айлағының объектілерін күзетуді қаржыландыру және ұйымдастыру бойынша келісілген шешімдер әзірлеу
3.1.3. Қазақстанның жер қыртысының жер үсті-ғарыштық геодинамикалық және геофизикалық мониторингі жүйесін, сондай-ақ пайдалы қазбалар кен орындарына болжам жасау жүйесін құру
МГМ, ИЖТМ - қатты пайдалы қазбалар кен орындарына және мұнай-газ аудандарына болжам жасау үшін талаптар мен әдістемелер жасау

3.1.4. Разработка и реализация научно-
образовательных программ по космическому
направлению
МОН - согласование и совместная проработка
дополнений в государственную программу
"Образование", предусматривающих многоуров-
невую подготовку специалистов по космическим
специальностям, а также разработка и
утверждение образовательных стандартов по
данным специальностям.
4.3.2. Разработка системы профессио-
нальных стандартов по специальностям
космического профиля
4.1.2 Разработка технических регламентов
и стандартов, создание фонда нормативных
документов по вопросам технического
регулирования космической деятельности
МИНТ - согласованная выработка решений по
созданию Экспертного совета в области
технического регулирования космической
деятельности, Технических комитетов по
приоритетным направлениям космической
деятельности, согласование технических
регламентов и стандартов.
4.4.1. Обеспечение правового регулиро-
вания вопросов экологической
безопасности в сфере космической
деятельности
МООС, МЧС, МЗ - согласованная проработка и
утверждение нормативных правовых документов и
методик системы экологического нормирования
космической деятельности
4.4.2. Создание системы экологического
нормирования космической деятельности
4.4.3. Развитие материально-технической
базы проведения работ по экологическому
обследованию и мониторингу территории
Республики Казахстан, подверженных
воздействию ракетно-космической деятель-
ности, для проведения мониторинга
экологической безопасности космической
деятельности
МООС, МЧС, МФ, МЭБП - проработка вопроса о
возможном сокращении аварий ракетоносителей,
падения частей космических аппаратов на
территорию РК
Примечание. Расшифровка аббревиатур:
1. МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
2. МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
3. МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
4. МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
5. МО - Министерство обороны Республики Казахстан;
6. МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
7. МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан;
8. МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
9. МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
10. МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
11. МФ - Министерство финансов Республики Казахстан;
12. МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан;
13. МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан;
14. МСИ - Министерство связи и информации Республики Казахстан;

3.1.4. Ғарыштық бағыт бойынша ғылыми-білім беру бағдарламаларын әзірлеу және жүзеге асыру
ҒБМ - ғарыштық мамандықтар бойынша мамандарды көпдеңгейлік даярлауды қарастыратын "Білім" мемлекеттік бағдарламасына толықтыруларды келісу және бірлесе жасау, сондай-ақ осы мамандықтар бойынша білім стандарттарын жасау және бекіту
4.3.2. Ғарыш қызметі мамандықтары бойынша кәсіптік стандарттар жүйесін әзірлеу
4.1.2 Техникалық регламенттер мен стандарттарды әзірлеу, ғарыштық қызметті техникалық реттеу мәселелері бойынша нормативтік құжаттар қорын құру
ИЖТМ - ғарыштық қызметті техникалық реттеу саласындағы Сарапшылар кеңесін, ғарыштық қызметтің басым бағыттары бойынша Техникалық комитеттерді құру бойынша шешімдерді бірлесе жасау, техникалық регламенттер мен стандарттарды келісу
4.4.1. Ғарыштық қызметті экологиялық нормалау жүйесін құру
Қоршағанортамині, ТЖМ, ДСМ - ғарыштық қызметті экологиялық нормалау жүйесінің нормативтік құқықтық құжаттарын және әдістемелерін келісіп пысықтау және бекіту
4.4.2. Қазақстан Республикасының зымыран-ғарыштық қызметтің зиянды әсеріне ұшыраған аумағын экологиялық тексеру және мониторинг бойынша жұмыстарды жүргізу, ғарыштық қызметтің экологиялық қауіпсіздігі мониторингін жүргізу үшін материалдық-техникалық базаны дамыту.
Қоршағанортамині, ТЖМ, Қаржымині, ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы аумағында ракета тасығыштардың апаттарын, ғарыштық аппараттардың бөлшектерінің құлауын қысқарту мүмкіндігі мәселесін тыңғылықтау.
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
1. IIМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі;
2. ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі;
3. СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі;.
4. ИЖТМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі;
5. Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
6. БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
7. Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі;
8. АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
9. ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
10. ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
11. Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
12. ЭДСМ - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі;
13. МГМ - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі;
14. БАМ - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі;

15. АУЗР - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
16. КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Примечание в редакции постановлением Правительства РК от 15.07.2010 № 720.
5. Нормативные правовые акты
1) Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
2) Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года;
3) Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
4) Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О государственном предприятии";
5) Указ Президента Республики Казахстан от 27 марта 2007 года № 302 "Об образовании Национального космического агентства Республики Казахстан";
6) Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2007 года № 438 "Вопросы Национального космического агентства Республики Казахстан".
6. Бюджетные программы
Сноска. Глава 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 15.07.2010 № 720; от 31.12.2010 № 1529 .
Реализация стратегических задач по созданию космической отрасли в Республике Казахстан с учетом высокой капиталоемкости, наукоемкости, технологичности, длительности сроков реализации проектов, высокого уровня инвестиционного и технологического рисков потребует значительной государственной поддержки.
По оценкам необходимые финансовые ресурсы составят порядка 100 млрд. тенге на среднесрочный этап 2008 - 2011 годы и около 25 млрд. тенге ежегодно на период 2012 - 2020 годы.
Объемы финансовых ресурсов, выделяемых из республиканского бюджета на планируемый период, определяются в установленном законодательством порядке.
В целом в период 2010 - 2012 годы Казкосмосом планируется реализовать 10 бюджетных программ. Подробно количественные, качественные показатели и объемы финансирования приведены ниже
Администратор
Бюджетной
программы
Национальное космическое агентство Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 "Услуги по формированию политики, координации и контроля в области
космической деятельности"
Описание
Содержание аппарата центрального органа
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год

15. ЖРБА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі;
16. ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті.
Ескерту. Ескертпе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.07.15 N 720 Қаулысымен.
5. Нормативтік құқықтық актілер
1) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі;
2) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуірдегі Кеден кодексі;
3) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңы;
4) "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңы;
5) "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігін құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 наурыздағы № 302 Жарлығы;
6) "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 мамырдағы № 438 қаулысы.
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.15 N 720, 2010.12.31 N 1529 Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасында ғарыштық саланы құру жөніндегі стратегиялық міндеттер іске асыру жоғары капитал сыйымдылығының, ғылымды технологиялылықты, жобаларды жүзеге асыру мерзімдерінің ұзақтығын, инвестициялық және технологиялық тәуекелдерінің жоғары деңгейін ескере отырып, елеулі мемлекеттік қолдауды талап етеді.
Бағалаулар бойынша қажетті қаржылық ресурстар 2008 - 2011 жылдардағы орта мерзімдік кезеңде 100 млрд. теңге және 2012 - 2020 жылдардағы кезеңде жыл сайын 25 миллиардқа жуық теңгені құрайды.
Жоспарланып отырған кезеңге республикалық бюджеттен бөлінетін қаржылық ресурстар көлемдері белгіленген заңнама тәртібімен анықталады.
Тұтастай алғанда, Қазғарыш 2010 - 2012 жылдардағы кезеңде 10 бюджеттік бағдарламаны жүзеге асыруды жоспарлап отыр. Сандық, сапалық көрсеткіштер және қаржыландыру көлемдері төменде келтірілген.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғарыш агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
001 "Ғарыш қызметі саласындағы саясатты қалыптастыру, үйлестіру және бақылау жөніндегі қызметтер"
Сипаттама
Орталық органның аппаратын ұстау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008ж.
2009ж.
2010ж
2011ж.
2012ж.

116 698
160 789
190 830
221 327
257 091
Бюджетная
программа
002 "Прикладные научные исследования в области космической деятельности"
Описание
Проведение прикладных научных исследований
Стратегическое
направление
3. Развитие научной и опытно-экспериментальной базы космической
деятельности
Цель
3.1. Развитие отечественного научно-технического потенциала космической
отрасли
Задачи
3.1.1. Развитие научно-технологического обеспечения создания РКТ и
космических технологий в Республике Казахстан;
3.1.2. Развитие научной и экспериментальной базы астрофизических и
космических исследований;
3.1.3. Создание системы наземно-космического геодинамического и
геофизического мониторинга земной коры Казахстана, а также системы
прогнозирования месторождений полезных ископаемых;

116 698
160 789
190 830
221 327
257 091
Бюджеттік бағдарлама
002 "Ғарыш қызметі саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер"
Сипаттама
Қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүргізу
Стратегиялық бағыт
3. Ғарыш қызметінің ғылыми және тәжірибелі-эксперименттік базасын дамыту
Мақсат
3.1. Ғарыш саласының отандық ғылыми-техникалық әлеуетін дамыту
Міндет
3.1.1. Қазақстан Республикасында ЗҒТ және ғарыш технологияларын дамыту;
3.1.2. Астрофизикалық және ғарыш зерттеулерінің ғылыми және эксперименттік базасын дамыту;
3.1.3. Қазақстанның жер қыртысының жерүсті-ғарыш геодинамикалық және геофизикалық мониторинг жүйесін, сондай-ақ, пайдалы қазбалар кен орындарын болжамдау жүйесін құру;

16 276
6 389
0
0
0
Бюджетная
программа
005 "Увеличение уставного капитала АО "Национальная Компания "Қазақстан Ғарыш Сапары" на создание целевых космических систем, технологий и их использования, а также строительство Сборочно-испытательного комплекса"
Описание
Пополнение уставного капитала АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары" для
проведения следующих мероприятий и работ:
- создание космической системы дистанционного зондирования земли (КС ДЗЗ);
- создание сборочно-испытательного комплекса КА (СбИК КА);
- создание наземной инфраструктуры системы высокоточной спутниковой
навигации.
Стратегическое
направление
1. Создание целевых космических систем, технологий и их использование
Цель
1.2. Независимое получение Республикой Казахстан оперативной
мониторинговой информации и данных космической системы дистанционного
зондирования Земли (КСДЗЗ) для отраслей экономики, а также обеспечение
безопасности
1.3. Удовлетворение спроса внутренних и внешних потребителей
(гражданских и военных) в современных услугах спутниковой навигации
2.3. Создание комплекса по проектированию и производству космических
аппаратов (КА)
Задачи
1.2.1. Создание Национальной космической системы дистанционного
зондирования земли (НКС ДЗЗ);
1.3.1. Создание центра дифференциальной коррекции и мониторинга;
1.3.2. Создание сети дифференциальных станций;
1.3.3. Создание морской локальной дифференциальной станции;
1.3.4. Создание мобильной дифференциальной станции;

16 276
6 389
0
0
0
Бюджеттік бағдарлама
005 "Мақсатты ғарыш жүйелерін, технологияларды құру және оларды пайдалану, сондай-ақ Құрастырма-сынақ кешенін салу үшін "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту"
Сипаттама
Келесі іс-шаралар мен жұмыстарды өткізу үшін "Қазақстан Ғарыш сапары" ҰК АҚ жарғылық капиталын толықтыру:
- жерді қашықтан зондтау ұлттық ғарыш жүйесін құру (ЖҚЗ ҰҒЖ);
- ҒА құрастыру-сынау кешенін құру (ҒА ҚСК);
- жоғары дәлдікті спутниктік навигациясының жер үсті инфрақұрылым жүйесін құру;
Стратегиялық бағыт
1. Мақсатты ғарыш жүйелерін, технологияларын жасау және оларды пайдалану
Мақсат
1.2. Экономика салалары, сондай-ақ, қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін шұғыл мониторинг ақпаратын және Жерді қашықтан зондтау ғарыш жүйесінің (ЖҚЗҒЖ) деректерін алу саласында Қазақстан Республикасының тәуелсіздігін жоғарылату;
1.3. Қазіргі заманғы спутниктік навигация қызметтеріне ішкі және сыртқы (азаматтық және әскери) тұтынушылардың сұранысын қанағаттандыру;
2.3. Ғарыш аппараттарын (ҒА) жобалау және өндіру жөніндегі кешен құру
Міндет
1.2.1. Жерді қашықтан зондтау Ұлттық ғарыш жүйесін құру (ЖҚЗ ҰҒЖ);
1.3.1. Дифференциалды түзетулер және мониторинг орталығын құру;
1.3.2. Дифференциалды станциялар жүйесін құру;
1.3.3. Жергілікті дифференциалды теңіз станциясын құру;
1.3.4. Мобилды дифференциалды станцияны құру;

12 753
14 531
0
0
0
Бюджетная
программа
009 "Обеспечение управления космическими аппаратами связи и вещания"
Описание
1) Осуществление координации орбитальных позиций для геостационарных КА;
2) Страхование спутника и наземной инфраструктуры космической системы
"KazSat", страхование гражданской ответственности за нанесение ущерба
в результате космической деятельности;
3) Обеспечение штатной поддержки эксплуатации космических аппаратов
серии "KazSat", в том числе аренда каналов связи;

12 753
14 531
0
0
0
Бюджеттік бағдарлама
009 "Байланыс және хабар тарату ғарыштық аппараттарымен басқаруды қамтамасыз ету"
Сипаттама
1) Геостационарлық ғарыш аппараттарына арналған орбитальды ұстанымдарын үйлестіруді жүзеге асыру;
2) "Kazsat" ғарыш жүйесінің спутнигін және жер үсті инфрақұрылымын сақтандыру, ғарыштық қызмет нәтижесінде залал келтіргені үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру;
3) "Kazsat" сериясының ҒА пайдалануды штатты қолдауды, оның ішінде байланыс каналдарын жалға алуды жүзеге асыру;

4) Обеспечение безопасности объектов системы мониторинга и связи в
городах Астана и Акколь, подлежащих государственной охране
Стратегическое
направление
1. Создание целевых космических систем, технологий и их использование
Цель
1.1. Удовлетворение спроса внутренних и внешних потребителей
спутниковой связи, цифрового теле- и радиовещания.
Задачи
1.1.1. Создание и запуск космических аппаратов (КА) связи и вещания
серии "KazSat";
1.1.2. Решение вопросов выделения и закрепления за Республикой
Казахстан орбитальных позиций для геостационарных КА, (совместно с АИС);

4) Астана және Ақкөл қалаларындағы мемлекеттік қорғауға жататын мониторинг және байланыс жүйелері объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
1. Нысаналы ғарыш жүйелерін, технологияларын құру мен оларды пайдалану
Мақсат
1.1 Спутниктік байланыс, сандық теле және радиохабар таратудың ішкі және сыртқы тұтынушыларының сұранысын қанағаттандыру
Міндет
1.1.1. "Kazsat" сериялы ҒА құру және ұшыру;
1.1.2. Геостационарлық ҒА үшін орбиталық позицияларды бөлу және Қазақстан Республикасына бекіту мәселелерін шешу (АБА-мен бірге);

2 099 562
2 088 300
5 812 200
5 950 000
10 500 000
Бюджетная
программа
012 "Организация утилизации, рекультивации и ремонта объектов комплекса "Байконур", не входящих в состав арендуемых Российской Федерацией"
Описание
сбор, утилизация, захоронение строительных отходов, рекультивация
несанкционированных свалок на площадках комплекса "Байконур";
разработка котлованов;
перевозка мусора;
планировка и рекультивация территорий;
засыпка котлованов;
разработка проектно-сметной документации на реконструкцию гостиницы
"Казахстан" в городе Байконыр.
Стратегическое направление
2. Развитие комплекса "Байконур" и средств выведения космических
аппаратов
Цель
2.1. Обеспечение дальнейшего функционирования и развития космодрома
"Байконур" как основы наземной космической инфраструктуры
Задачи

2 099 562
2 088 300
5 812 200
5 950 000
10 500 000
Бюджеттік бағдарлама
012 "Байқоңыр" кешеніндегі Ресей Федерациясының жалдауына кірмейтін объектілерді кәдеге жаратуды, қайта құнарландыруды және жөндеуді ұйымдастыру"
Сипаттама
"Байқоңыр" кешенінің алаңдарындағы рұқсат етілмеген қоқыстарды жинау, жою, құрылыс қоқыстарын көму, қалдықтарды пайдалану;
Қазаншұңқырлар жасау;
Қоқысты тасымалдау;
Жоспарлау және аумақтағы қалдықтарды пайдалану;
Қазаншұңқырларды көму;
Байқоңыр қаласындағы "Қазақстан" қонақ үйін жаңартудың жобалық-сметалық құжаттарын әзірлеу
Стратегиялық бағыт
2. "Байқоңыр" кешенін және ғарыш аппараттарын шығару құралдарын дамыту
Мақсат
2.1. Жерүсті ғарыш инфрақұрылымның негізі ретінде "Байқоңыр" ғарыш айлағының бұдан әрі қызмет етуін және оны дамытуды қамтамасыз ету
Міндет

16 000
18 532
25 635
24 189
Бюджетная
программа
015 "Обеспечение сохранности объектов комплекса "Байконур", не вошедших
в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него"
Описание
Обеспечение сохранности объектов комплекса "Байконур", не вошедших в
состав и исключаемых из состава арендуемых Российской Федерации
Стратегическое
направление
2. Развитие комплекса "Байконур" и средств выведения космических
аппаратов
Цель

16 000
18 532
25 635
24 189
Бюджеттік бағдарлама
015 "Ресей Федерациясының жалдау құрамына кірмеген және құрамынан шығарылған "Байқоңыр" кешені объектілерінің сақталуын қамтамасыз ету"
Сипаттама
Ресей Федерациясының жалдық құрамынан шығарылған және жалдық құрамға кірмеген "Байқоңыр" кешені объектілерінің сақталуын қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
2. "Байқоңыр" кешенін және ғарыш аппараттарын шығару құралдарын дамыту
Мақсат