О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2011 года № 1355. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2014 года № 1182
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.11.2014 № 1182 (вводится в действие с 01.01.2017).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 ноября 2011 года № 1355
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2011 года № 225 «Об утверждении Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий)»:
в Программе посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий), утвержденной указанным постановлением:
в разделе 2 «Введение»:
часть десятую исключить;
часть девятнадцатую изложить в следующей редакции:
«Участниками Программы не могут являться юридические лица с участием государства, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и контролируемые ими юридические лица, а также юридические лица с иностранным участием.»;
части двадцатую, двадцать первую и двадцать вторую изложить в следующих редакциях:
«При этом соглашения о финансировании с финансовыми организациями должны быть заключены не позднее 1 января 2011 года на сумму, в совокупности составляющую или превышающую 4 500 000 000 (четыре миллиарда пятьсот миллионов) тенге (кроме случаев рефинансирования ранее принятых обязательств, возникших не позднее 1 января 2011 года), и по которым должны быть основания, что без реструктуризации их исполнение в будущем будет проблематичным.
В случае, если в состав холдинга входит предприятие, соответствующее вышеуказанным критериям, за исключением критерия по задолженности, и при этом совокупная задолженность по холдингу составляет или превышает 4,5 млрд. тенге, то данное предприятие имеет право принять участие в Программе.
В Программе могут участвовать предприятия, соответствующие вышеуказанным требованиям, к которым применена реабилитационная процедура на основании решения суда в соответствии с Законом «О банкротстве» до 1 января 2012 года.»;
абзац десятый части двадцать третьей изложить в следующей редакции:
«Холдинг – группа компаний, независимо от их организационно-правовых форм, контрольные пакеты акций и доли участия которых принадлежат одному собственнику или объединенных по единой кредитной линии или договором перед одной финансовой организацией.»;
в разделе 4 «Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
в подразделе «Показатели результатов реализации Программы»:
в пункте 3:
абзац четвертый части девятой изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 қарашадағы № 1355 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 қарашадағы № 1182 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.10 № 1182 (01.01.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 19 қарашадағы
№ 1355 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. «Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасын (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 наурыздағы № 225 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасында (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру):
«Кіріспе» деген 2-бөлімде:
оныншы бөлік алынып тасталсын;
он тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекет, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер қатысатын заңды тұлғалар және олар бақылайтын заңды тұлғалар, сондай-ақ шет елдер қатысатын заңды тұлғалар Бағдарламаға қатысушы бола алмайды.»;
жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте қаржы ұйымдарымен қаржыландыру туралы келісімдер жиынтығында 4 500 000 000 (төрт миллиард бес жүз миллион) теңгені құрайтын немесе одан асатын сомаға 2011 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей жасалуы тиіс (2011 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей туындаған бұрын қабылданған міндеттемелерді қайта қаржыландыру жағдайларын қоспағанда) және олар бойынша болашақта оларды қайта құрылымдаусыз орындау проблемалы болып есептеледі деген негіздер болуы тиіс.
Егер холдинг құрамына берешек бойынша критерийді қоспағанда, жоғарыда көрсетілген критерийлерге сәйкес келетін кәсіпорын кірген жағдайда және бұл ретте холдинг бойынша жиынтық берешек 4,5 млрд. теңгені құраса немесе одан жоғары болса, онда осы кәсіпорынның  Бағдарламаға қатысуға құқығы бар.
Бағдарламаға 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін «Банкроттық туралы»Заңға сәйкес сот шешімінің негізінде оңалту рәсімі қолданылған, жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келетін кәсіпорындар қатыса алады.»;
жиырма үшінші бөліктің оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын.
«Холдинг - ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамай, акцияларының бақылау пакеттері мен қатысу үлестері бір меншік иесіне тиесілі немесе бір қаржы ұйымының алдындағы бірыңғай кредиттік желі бойынша немесе шартпен біріккен компаниялар тобы.»;
«Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
«Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген кіші бөлімде:
3-тармақта:
тоғызыншы бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

«выписки финансовых организаций о наличии задолженности предприятия по состоянию на 1 января 2011 года, которая в совокупности должна составлять или превышать сумму 4 500 000 000 (четыре миллиарда пятьсот миллионов) тенге, с подтверждением возможности отнесения выданных займов (кредитов) к проблемным, либо сведения регистратора о держателях облигаций,»;
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«Прием заявлений потенциальных участников осуществляется до 1 марта 2012 года. В случае, если в Программе участвует несколько предприятий, соответствующих требованиям Программы и входящих в холдинг, документы на получение экспертного заключения и участие могут подаваться от управляющей ими компанией.»;
в подпункте 1):
часть первую изложить в следующей редакции:
«1) Для разработки плана оздоровления потенциальный участник привлекает консультанта, выбираемого Комитетом кредиторов.»;
часть третью изложить в следующей редакции:
«Расходы на оплату стоимости услуг консультанта в размере 50 процентов софинансируются из республиканского бюджета, при этом максимальная сумма софинансирования каждого потенциального участника не должна превышать 50 процентов от суммы договора или 35 миллионов тенге.»;
часть первую подпункта 2) изложить в следующей редакции:
«2) Для получения софинансирования из республиканского бюджета оплаты стоимости услуг консультанта для разработки плана оздоровления, потенциальный участник направляет заявку в уполномоченный орган, составленную согласно форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением договора на разработку плана оздоровления, заключенного между потенциальным участником и консультантом.»;
в подпункте 3):
часть первую изложить в следующей редакции:
«3) План оздоровления разрабатывается консультантом и утверждается Комитетом кредиторов в срок, не превышающий 6 месяцев, со дня заключения договора на разработку плана оздоровления, который включает в себя:»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае, если в Программе участвует несколько предприятий, соответствующих требованиям Программы и входящих в холдинг, может разрабатываться единый план оздоровления по холдингу с отражением в нем вышеуказанных требований по каждому предприятию, входящему в холдинг.»;
часть четвертую подпункта 9) исключить;
в пункте 4:
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«Субсидирование предоставляется на условиях обязательности реструктуризации финансовыми кредиторами обязательств в соответствии с планом оздоровления, за исключением обязательств по инфраструктурным облигациям.»;
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:

«берілген қарыздарды (кредиттерді) проблемалы қарыздарға жатқызу мүмкіндігін растай отырып, қаржы ұйымдарының 2011 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кәсіпорынның жиынтықта 4 500 000 000 (төрт миллиард бес жүз миллион) теңгені құрауға немесе одан артық болуға тиіс берешегінің бар екені туралы үзінді көшірмелерін не облигацияны ұстаушылар туралы тіркеушінің мәліметін,»;
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Әлеуетті қатысушылардың өтініштерін қабылдау 2012 жылғы 1 наурызға дейін жүзеге асырылады. Егер Бағдарламаға Бағдарлама талаптарына сәйкес келетін және холдингке кіретін бірнеше кәсіпорын қатысқан жағдайда, сараптамалық қорытындыны алуға және қатысуға құжаттар оларды басқарушы компанияның атынан тапсырылуы мүмкін.»;
1) тармақшада:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Сауықтыру жоспарын әзірлеу үшін әлеуетті қатысушы Кредит берушілер комитеті таңдайтын консультантты тартады.»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Консультант қызметтерінің құнын төлеуге арналған 50 пайыз мөлшеріндегі шығыстар республикалық бюджеттен қоса қаржыландырылады, бұл ретте әрбір әлеуетті қатысушыны қоса қаржыландырудың ең көп сомасы шарт сомасының 50 пайызынан немесе 35 млн. теңгеден аспауға тиіс»;
2) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Сауықтыру жоспарын әзірлеу үшін консультант қызметтерінің құнын төлеуге республикалық бюджеттен қоса қаржыландыруды алу үшін әлеуетті қатысушы уәкілетті органға әлеуетті қатысушы мен консультант арасында жасалған сауықтыру жоспарын әзірлеуге арналған шартты қоса бере отырып, Уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес жасалған өтінімді жібереді.»;
3) тармақшада:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Сауықтыру жоспарын консультант сауықтыру жоспарын әзірлеуге шарт жасасқан күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімде әзірлейді және оны Кредит берушілер комитеті бекітеді, онда мыналар:»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер Бағдарламаға Бағдарлама талаптарына сәйкес келетін және холдингке кіретін бірнеше кәсіпорын қатысқан жағдайда, холдинг бойынша холдингке кіретін әр кәсіпорын бойынша жоғарыда аталған талаптар көрсетілген бірыңғай сауықтыру жоспары әзірленуі мүмкін.».
9) тармақшаның төртінші бөлігі алынып тасталсын;
4-тармақта:
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Субсидиялау инфрақұрылымдық облигациялар бойынша міндеттемелерді қоспағанда, сауықтыру жоспарына сәйкес қаржылай кредит берушілердің міндеттемелерді қайта құрылымдауының міндеттілігі шарттарымен беріледі.»;
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

«Срок субсидирования составляет до 5 лет, размер субсидии – до 7 процентов годовых.»;
часть семнадцатую дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) Оператор по субсидированию перечисляет держателям облигаций денежные средства в соответствии с реестром регистратора на день фиксации реестра, если объектом субсидирования является облигационный заем (за исключением инфраструктурных облигаций).»;
в разделе 7 «План мероприятий по реализации Программы»:
строку, порядковый номер 12, исключить.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2011 года № 1031 «Об утверждении Правил субсидирования процентной ставки вознаграждения в рамках Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий) и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2011 года № 225 «Об утверждении Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий)»:
в Правилах субсидирования процентной ставки вознаграждения в рамках Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий), утвержденных указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Размер субсидии – до семи процентов годовых. Размер субсидируемой части процентной ставки вознаграждения указывается в графике погашения.».
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2011 года № 783 «Об утверждении Правил софинансирования из республиканского бюджета оплаты услуг консультантов в рамках Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий) и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2011 года № 225 «Об утверждении Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий)»:
в Правилах софинансирования из республиканского бюджета оплаты услуг консультантов в рамках Программы посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий), утвержденных указанным постановлением:
пункты 3, 4, 5 изложить в следующей редакции:
«3. Расходы на оплату стоимости услуг консультанта в размере
50 (пятьдесят) процентов софинансируются из республиканского бюджета, при этом максимальная сумма софинансирования каждого потенциального участника не должна превышать 50 (пятьдесят) процентов от суммы договора или 35 (тридцать пять) миллионов тенге.
4. В целях разработки плана оздоровления потенциальный участник привлекает консультанта, выбираемого комитетом кредиторов.

«Субсидиялау мерзімі 5 жылға дейін, субсидия мөлшері - жылдық 7 пайызға дейін.»;
он жетінші бөлік мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Егер облигациялық қарыз (инфрақұрылымдық облигацияларды қоспағанда) субсидиялау объектісі болып табылса, субсидиялау жөніндегі оператор облигация ұстаушыларға тізілім бекітілген күнге тіркеушінің тізіліміне сәйкес ақша қаражатын аударады.»;
«Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген 7-бөлімде:
реттік нөмірі 12-жол алынып тасталсын.
2. «Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасы (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) шеңберінде сыйақының пайыздық ставкасын субсидиялау қағидасын бекіту және «Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасын (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 наурыздағы № 225 қаулысына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 қыркүйектегі № 1031қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасы (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) шеңберінде сыйақының пайыздық ставкасын субсидиялау қағидасында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Субсидия мөлшері - жылдық жеті пайызға дейін. Сыйақының пайыздық ставкасының субсидияланатын бөлігінің мөлшері өтеу кестесінде көрсетіледі.».
3. «Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасы (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) шеңберінде консультанттардың қызметтеріне ақы төлеуді республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландыру қағидасын бекіту және «Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасын (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 наурыздағы № 225 қаулысына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 шілдедегі № 783 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасы (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) шеңберінде консультанттардың қызметтеріне ақы төлеуді республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландыру қағидасында:
3, 4, 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Консультант қызметтерінің құнын төлеуге арналған 50 (елу) пайыз мөлшеріндегі шығыстар республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландырылады, бұл ретте әрбір әлеуетті қатысушыны бірлесіп қаржыландырудың ең көп сомасы шарт сомасының 50 (елу) пайызынан немесе 35 (отыз бес) миллион теңгеден аспауға тиіс.
4. Сауықтыру жоспарын әзірлеу мақсатында әлеуетті қатысушы кредит берушілер комитеті таңдайтын консультантты тартады.

5. Для получения софинансирования в целях разработки плана оздоровления, потенциальный участник направляет заявку в уполномоченный орган, составленную согласно форме, утвержденной уполномоченным органом, с приложением договора на разработку плана оздоровления, заключенного между потенциальным участником и консультантом.».
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2011 года № 660 «О создании Совета по оздоровлению»:
1) ввести в состав Совета по оздоровлению, образованный указанным постановлением:
Мырзахметова            - председателя правления объединения
Аблая Исабековича         юридических лиц «Национальная
экономическая палата Казахстана «Союз
«Атамекен» (по согласованию);
вывести из указанного состава Перуашева Азата Турлыбекулы;
2) в Положении о Совете по оздоровлению, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 4 исключить.

5. Сауықтыру жоспарын әзірлеу мақсатында бірлесіп қаржыландыруды алу үшін әлеуетті қатысушы уәкілетті органға әлеуетті қатысушы мен консультант арасында жасалған сауықтыру жоспарын әзірлеуге арналған шартты қоса бере отырып, уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес жасалған өтінімді жібереді.».
4. «Сауықтыру жөніндегі кеңес құру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 17 маусымдағы № 660 қаулысында:
1) көрсетілген қаулымен құрылған Сауықтыру жөніндегі кеңестің құрамына:
Мырзахметов             - «Атамекен» Одағы» Қазақстанның ұлттық
Абылай Исабекұлы          экономикалық палатасы» заңды тұлғалар
бірлестігінің басқарма төрағасы
(келісім бойынша) енгізілсін;
көрсетілген құрамнан Азат Тұрлыбекұлы Перуашев шығарылсын;
2) жоғарыда көрсетілген қаулымен бекітілген Сауықтыру жөніндегі кеңес туралы ережеде:
4-тармақтың 1) тармақшасы алынып тасталсын.