О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 6.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан и необходимостью дальнейшего формирования судебной практики, пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
I. Внести изменения и дополнения в следующие нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан:
1. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 31.05.2019 № 2.
2. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 25.11.2016 № 9 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 25.11.2016 № 9 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
4. В нормативное постановление "О подготовке гражданских дел к судебному разбирательству" № 21 от 13 декабря 2001 года с изменениями, внесенными нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан № 2 от 12 января 2009 года, № 5 от 30 декабря 2011 года:
1) в пункте 1:
в абзаце первом слова "является необходимой частью стадии производства в суде первой инстанции" заменить словами "является обязательной частью стадии производства в суде первой и апелляционной инстанции";
в абзаце втором слова "судьи обязаны" заменить словами "судья обязан";
2) в пункте 2:
в абзаце первом после слов "по каждому делу" дополнить словами "в том числе и по делам, поступившим по подсудности из других судов";
в абзаце втором слово "апелляционном" исключить;
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"С учетом требований статей 345 и 348 ГПК судья апелляционной инстанции обязан вынести определение о подготовке дела к судебному разбирательству с указанием конкретных действий, которые следует провести в соответствии со статьей 170 ГПК. Определение о подготовке дела к судебному разбирательству выносится судьей апелляционной инстанции и тогда, когда ранее вынесенные по делу судебные акты судов первой или апелляционной инстанций отменены в кассационном или надзорном порядке с направлением дела на новое рассмотрение в суд апелляционной инстанции.";
3) пункт 5 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В силу части 2 статьи 49 ГПК стороны могут окончить дело соглашением об урегулировании спора в порядке медиации. В связи с чем, суду следует разъяснять право на медиацию по спорам, по которым в соответствии с Законом "О медиации" процедура медиации может быть применена.";

Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 6 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне және сот тәжірибесін одан әрі қалыптастыру қажеттілігіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
I. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының мынадай нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 31.05.2019 № 2 нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 25.11.2016 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 25.11.2016 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4. "Азаматтық істерді соттың қарауына әзірлеу туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы № 21 нормативтік қаулыға, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2009 жылғы 12 қаңтардағы № 2, 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5 қаулысымен енгізілген өзгерістерімен бірге:
1) 1-тармақта:
бірінші абзацта "бірінші сатыдағы соттың іс жөніндегі іс-әрекетінің қажетті бөлігі болып табылады" деген сөздер "бірінші және апелляциялық сатыдағы соттың іс жүргізу сатысындағы міндетті бөлігі болып табылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "судьялар" деген сөз "судья" деген сөзбен, "ескерулері қажет" деген сөздер "ескеруге міндетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-тармақта:
бірінші абзац "әр іс бойынша" деген сөздерден кейін ", оның ішінде соттылығы бойынша басқа соттардан келіп түскен істер бойынша да" деген сөздермен толықтырылсын";
екінші абзацта "апелляциялық" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"АІЖК-нің 345 және 348-баптарының талаптарын ескере келе апелляциялық сатыдағы судья АІЖК-нің 170-бабына сәйкес өткізілуге тиіс нақты іс-әрекеттерді көрсете отырып істі сотта қарауға әзірлеу туралы ұйғарым шығаруға міндетті. Іс апелляциялық сатыдағы соттың жаңадан қарауына жіберіле отырып, бірінші және апелляциялық сатыдағы соттардың іс бойынша бұрын шығарған сот актілерінің күші кассациялық немесе қадағалау тәртібімен жойылған кезде де апелляциялық сатыдағы судья істі сотта қарауға әзірлеу туралы ұйғарым шығарады.";
3) 5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"АІЖК-нің 49-бабының 2-бөлігі бойынша тараптар медиация тәртібімен реттеу туралы келісіммен дауды аяқтай алады. Осыған байланысты соттар "Медиация туралы" Заңға сәйкес медиация рәсімінің қолданылуы мүмкін даулар бойынша медиацияға құқықты түсіндіруге тиіс.";

4) в пункте 6:
дважды по тексту после слов "мирового соглашения" дополнить словами "соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
дополнить предложением следующего содержания:
"При этом необходимо иметь ввиду, что при утверждении судом соглашения об урегулировании спора в порядке медиации уплаченная государственная пошлина подлежит возврату плательщику в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет.";
5) в пункте 8:
абзац первый дополнить предложениями следующего содержания:
"Истец может реализовать право на предъявление дополнительных требований, а ответчик на предъявление встречного иска в пределах указанных статьей 167 ГПК сроков подготовки дела к судебному разбирательству, до назначения дела к судебному разбирательству. При этом следует иметь в виду, что предъявление дополнительных требований, встречного иска не прерывает течение процессуального срока подготовки дела, установленного статьей 167 ГПК, и не является основанием для его продления. Такое право на предъявление истцом дополнительных требований на стадии рассмотрения дела в апелляционной инстанции не предусмотрено.";
абзац второй дополнить предложением следующего содержания:
"В случае, если основанием к отмене решения суда судом апелляционной инстанции явились основания, изложенные в подпункте 2) части 1 статьи 366 ГПК, и ответчик был лишен возможности на предъявление встречных требований в суде первой инстанции, то такое требование может быть им предъявлено на стадии апелляционного рассмотрения с учетом положений статьи 345 ГПК в пределах заявленного иска.";
6) в пункте 12:
в абзаце втором после слов "мирового соглашения" дополнить словами "соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"В случае отмены решения суда первой инстанции по основаниям, предусмотренным подпунктом 4) части 1 статьи 366 ГПК, регламентирующего, что решение суда первой инстанции подлежит отмене, независимо от доводов жалобы, протеста в случаях, если суд разрешил вопрос о правах и обязанностях лиц, не привлеченных к участию в деле при принятии дела к своему производству, а также в иных случаях, когда разрешение вопроса о привлечении третьих лиц необходимо в силу статьи 53 ГПК, в целях подготовки дела суд апелляционной инстанции в интересах законности вправе привлечь третьих лиц на стадии рассмотрения дела в апелляционной инстанции. При этом подготовка дела должна проводиться в пределах, установленных статьей 345 ГПК.";

4) 6-тармақта:
мәтін бойынша "бітімгершілік келісімін", "бітімгершілік келісімнің" деген сөздерден кейін тиісінше ", дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді", ", дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімнің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте сот дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді бекіткен кезде төленген мемлекеттік баждың "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген тәртіппен төлеушіге қайтарылуға тиіс екендігін назарда ұстау қажет.";
5) 8-тармақта:
бірінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"Талапкер қосымша талаптар қою құқығын іске асыруды, ал жауапкер істі соттың қарауына әзірлеудің АІЖК-нің 167-бабында көрсетілген мерзімдері шегінде, істі сотта қарау тағайындалғанға дейін қосымша талаптар қою құқығын іске асыра алады. Бұл ретте қосымша талаптар, қарсы талап қою АІЖК-нің 167-бабында көрсетілген істі соттың қарауына әзірлеудің іс жүргізу мерзімінің өтуін тоқтатпайтынын және оны ұзарту үшін негіз болып табылмайтынын ескеру қажет. Талапкердің істі апелляциялық сатыда қарау сатысында осындай қосымша талаптар қою құкығы көзделмеген.";
екінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер АІЖК-нің 366-бабы 1-бөлігінің 2) тармақшасында баяндалған негіздер апелляциялық сатыдағы соттың сот шешімінің күшін жоюына негіз болған және жауапкер бірінші сатыдағы сотта қарсы талап қою мүмкіндігінен айрылған жағдайда оларға осындай талап АІЖК-нің 345-бабының ережелері ескеріле отырып талап қою шегінде апелляциялық қарау сатысында қойылуы мүмкін.";
6) 12-тармақта:
екінші абзацта "бітімгершілік келісімін" деген сөзден кейін ", дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Егер сот іске қатысуға тартылмаған адамдардың құқықтары мен міндеттері туралы мәселені істі өзінің өндірісіне қабылдау кезінде шешсе, сондай-ақ АІЖК-нің 53-бабы бойынша үшінші тұлғаларды тарту қажет болған өзге де жағдайларда, шағымның, наразылықтың дәлелдеріне қарамастан бірінші сатыдағы сот шешімінің күші жойылуға тиіс екендігін регламенттейтін АІЖК-нің 366-бабы 1-бөлігінің 4) тармақшасында көзделген негіздер бойынша бірінші сатыдағы сот шешімінің күші жойылған жағдайда, істі әзірлеу мақсатында апелляциялық сатыдағы сот заңдылық мүддесі үшін істі апелляциялық сатыда қарау сатысында үшінші тұлғаларды тартуға құқылы. Бұл ретте істі әзірлеу АІЖК-нің 345-бабында белгіленген шекте жүргізілуге тиіс";

7) в пункте 14:
во втором абзаце в подпункте г) слова "68 Закона Республики Казахстан "О браке и семье"" заменить словами "76 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
в абзаце третьем слово "Судьей" заменить словом "Судом";
8) в пункте 15 слово "судьям" заменить словом "судам";
9) в пункте 16 слова "судья" заменить словами "суд";
10) в пункте 17 слова "судья" заменить словами "суд";
11) в пункте 18:
после слов "мирового соглашения" дополнить словами "соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
после слова "составляется" дополнить словами "но может быть составлен по усмотрению суда или по ходатайству лиц, участвующих в деле";
12) в пункте 19:
слова "в семидневный срок" заменить словами "не позднее семи рабочих дней";
13) дополнить пунктом 24 следующего содержания:
"24. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан, настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.".
5. В нормативное постановление "О судебной практике по делам об установлении фактов, имеющих юридическое значение" № 13 от 28 июня 2002 года:
1) в пункте 12 слова "статья 48 Закона Республики Казахстан "О браке и семье"" заменить словами "статья 49 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"".
6. В нормативное постановление "О применении судами некоторых норм гражданского процессуального законодательства" № 2 от 20 марта 2003 года, с изменениями, внесенными нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан № 5 от 23 июня 2006 года, № 12 от 25 декабря 2007 года, № 19 от 22 декабря 2008 года, № 5 от 30 декабря 2011 года:
1) в пункте 19:
в абзаце первом слова "на краткое (сокращенное) решение следует исчислять со дня его вынесения, а на мотивированное решение - со дня составления такого решения" заменить словами "на решение суда следует исчислять со дня вручения копии решения, вынесенного судом";
2) в пункте 25 в абзаце первом слова "не передавая дело на новое рассмотрение в суд первой инстанции" исключить;
3) в пункте 26:
в абзаце первом слова "не передавая дело на новое рассмотрение в суд первой инстанции" исключить;
абзац второй исключить;
4) пункт 27 исключить;
5) в пункте 27-2:
по всему тексту слова "постановления и определения суда апелляционной инстанции" заменить на слова "вступившие в законную силу решения, постановления и определения судов первой и апелляционной инстанций";
в абзаце втором слова "суд апелляционной инстанции своим постановлением или определением разрешил вопрос" заменить словами "суды вынесли решение, постановление или определение";

7) 14-тармақта:
екінші абзацтың г) тармақшасында "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68" деген сөздер "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 76" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "Судья" деген сөз "Сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 15-тармақта қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалдырылады;
9) 16-тармақта "судья" деген сөз "сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 17-тармақта "судья" деген сөз "сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 18-тармақта:
"бітімгершілік келісім шарттарын" деген сөздерден кейін ", дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді" деген сөздермен толықтырылсын;
"жасалмайды" деген сөзден кейін ", бірақ соттың қалауы бойынша немесе іске қатысатын адамдардың өтініші бойынша жасалуы мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 19-тармақта:
"жеті күннен" деген сөз "жеті жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 24-тармақпен толықтырылсын:
"24. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады әрі ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.".
5. "Заңдық маңызы бар фактілерді анықтау туралы істер бойынша сот практикасы туралы" 2002 жылғы 28 маусымдағы № 13 нормативтік қаулыға:
1) 12-тармақта "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы" деген сөздер "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 49-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Соттардың азаматтық іс жүргізу заңнамасының кейбір нормаларын қолдануы туралы" 2003 жылғы 20 наурыздағы № 2 нормативтік қаулыға, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2006 жылғы 23 маусымдағы № 5, 2007 жылғы 25 желтоқсандағы № 12, 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 19, 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен бірге:
1) 19-тармақта:
бірінші абзацта "қысқаша (қысқартылған) шешімге" деген сөздер "сот шешіміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ол шығарылған күннен бастап, ал дәлелді шешімге - осындай шешім шығарылған күннен бастап" деген сөздер "сот шығарған шешімнің көшірмесі тапсырылған күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 25-тармақта бірінші абзацта "істі бірінші сатыдағы соттың жаңадан қарауына жібермей-ақ," деген сөздер алып тасталсын;
3) 26-тармақта:
бірінші абзацта "істі бірінші сатыдағы соттың жаңадан қарауына бермей-ақ," деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзац алып тасталсын;
4) 27-тармақ алып тасталсын;
5) 27-2-тармақта:
бүкіл мәтін бойынша "апелляциялық сатыдағы соттың қаулылары мен ұйғарымдарына" деген сөздер "бірінші және апелляциялық сатылардағы соттардың заңды күшіне енген шешімдеріне, қаулылары мен ұйғарымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта "апелляциялық сатыдағы сот өзінің қаулысымен немесе ұйғарымымен" деген сөздер "соттар" деген сөзбен, "мәселені шешсе" деген сөздер "шешім, қаулы немесе ұйғарым шығарса" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в пункте 28:
предложение первое изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью первой статьи 385 ГПК вступившие в законную силу решения, определения, постановления суда в случае соблюдения кассационного порядка их обжалования могут быть пересмотрены в порядке судебного надзора по ходатайствам, поданным сторонами и их представителями, другими лицами, участвующими в деле.";
в предложении втором слово "третьей" заменить словом "второй";
7) в пункте 31:
в абзаце первом:
слово "второй" заменить словом "третьей";
предложение второе исключить;
абзац третий исключить.
7. В нормативное постановление "О судебном решении" № 5 от 11 июля 2003 года с изменениями, внесенными нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан № 2 от 12 января 2009 года, № 6 от 29 июня 2009 года:
1) пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В соответствии со статьей 221 ГПК при разрешении спора по существу суд выносит решение, состоящее из вводной, описательной, мотивировочной и резолютивной частей, содержание которых должно отвечать требованиям, предусмотренным частями 3-6 этой статьи.
В мотивировочной части решения доказательства могут быть изложены без раскрытия их полного содержания.
В силу статьи 229 ГПК решение, в том числе заочное, выносится немедленно после разбирательства дела. Составление мотивированного решения может быть отложено на срок не более пяти дней, но резолютивную часть решения суд должен огласить в том же заседании, в котором закончилось разбирательство дела. Объявленная резолютивная часть решения должна быть подписана судьей и приобщена к материалам дела и соответствовать резолютивной части мотивированного решения.";
2) пункт 8 исключить;
3) в пункте 16 слова "пункт 3 статьи 68, пункт 5 статьи 71 Закона Республики Казахстан "О браке и семье"" заменить словами "пункт 3 статьи 76, пункт 5 статьи 79 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"";
4) в пункте 20 слова "статья 7 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании" заменить словами "статья 13 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
8. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 25.11.2016 № 9 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 25.11.2016 № 9 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 08.12.2017 № 12 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

6) 28-тармақта:
бірінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"АІЖК-нің 385-бабының бірінші бөлігіне сәйкес, соттың заңды күшіне енген шешімі, ұйғарымы, қаулысы оларға шағым берудің кассациялық тәртібі сақталған жағдайда, тараптар және олардың өкілдері, іске қатысушы басқа да адамдар берген өтініштер бойынша сот қадағалауы тәртібімен қайта қаралуы мүмкін.";
екінші сөйлемде "үшінші" деген сөз "екінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 31-тармақта:
бірінші абзацта:
"екінші" деген сөз "үшінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
үшінші абзац алып тасталсын.
7. "Сот шешімі туралы" 2003 жылғы 11 шілдедегі № 5 нормативтік қаулыға, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2009 жылғы 12 қаңтардағы № 2, 2009 жылғы 29 маусымдағы № 6 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен бірге:
1) 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. АІЖК-нің 221-бабына сәйкес, дауды мәні бойынша шешу кезінде сот кіріспе, сипаттау, дәлелдеу және қарар бөліктерінен тұратын шешім шығарады, олардың мазмұны осы баптың 3-6-бөліктерінде көзделген талаптарға сай келуге тиіс.
Шешімнің дәлелдеу бөлігінде дәлелдемелер олардың толық мазмұны ашылмай-ақ баяндалуы мүмкін.
АІЖК-нің 229-бабы бойынша, іс қаралғаннан кейін шешім, соның ішінде сырттай шешім дереу шығарылады. Дәлелді шешім әзірлеу бес күннен аспайтын мерзімге кейінге қалдырылуы мүмкін, бірақ шешімнің қарар бөлігін сот істі қарау аяқталған сол отырыста жария етуге тиіс. Шешімнің жария етілген қарар бөлігіне судья қол қоюға және іс материалдарына қоса тіркелуге әрі дәлелді шешімнің қарар бөлігіне сәйкес келуге тиіс";
2) 8-тармақ алып тасталсын;
3) 16-тармақта "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабының 3-тармағы, 71-бабының 5-тармағы" деген сөздер "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 76-бабының 3-тармағы, 79-бабының 5-тармағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 20-тармақта "Валюталық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы" деген сөздер "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 25.11.2016 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
9. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 25.11.2016 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
10. Күші жойылды – ҚР Жоғарғы Сотының 08.12.2017 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

11. В нормативное постановление "О принятии обеспечительных мер по гражданским делам" № 2 от 12 января 2009 года с изменениями, внесенными нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан № 5 от 30 декабря 2011 года:
1) пункт 26 исключить.
12. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 31.03.2017 № 1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
13. В нормативное постановление "О практике вынесения судами частных определений по гражданским делам" № 1 от 25 июня 2010 года:
1) в пункте 12 слова "и пунктом 3-1 статьи 2" исключить;
2) пункт 13 исключить.
II. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Б.Бекназаров

11. "Азаматтық істер бойынша қамтамасыз ету шараларын қабылдау туралы" 2009 жылғы 12 қаңтардағы № 2 нормативтік қаулыға, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5 нормативтік қаулысымен енгізілген өзгерістерімен бірге:
1) 26-тармақ алып тасталсын.
12. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 31.03.2017 № 1 нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
13. "Соттардың азаматтық істер бойынша жеке ұйғарымдар шығару тәжірибесі туралы" 2010 жылғы 25 маусымдағы № 1 нормативтік қаулыға:
1) 12-тармақта "және 2-бабының 3-1-тармағына" деген сөздер алып тасталсын;
2) 13-тармақ алып тасталсын.
II. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады әрі ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Б. Бекназаров
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Д. Нұралин