О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 442 "О Стратегическом плане Министерства регионального развития Республики Казахстан на 2013 - 2017 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1563. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 112
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.03.2015 № 112.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии с пунктом 7 статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 442 «О Стратегическом плане Министерства регионального развития Республики Казахстан на 2013 – 2017 годы» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 30, ст. 461) следующее изменение:
Стратегический план Министерства регионального развития Республики Казахстан на 2013 – 2017 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1563
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 апреля 2013 года № 442
Стратегический план
Министерства регионального развития Республики Казахстан
на 2013 – 2017 годы Раздел 1. Миссия и видение
Миссия. Создание благоприятных условий для жизнедеятельности населения страны посредством динамичного развития регионов.
Видение. Обеспечение роста реального валового регионального продукта (далее – ВРП), увеличение выпуска продукции малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) в ВВП к 2030 году вдвое, совершенствование государственного регулирования в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и жилищно-коммунальной сфере, обеспечение безопасности и повышение качества строительной продукции в современных условиях, рациональное и эффективное использование земельных ресурсов Республики Казахстан и удовлетворение потребностей различных отраслей экономики в геодезической и картографической продукции, соответствующей современному состоянию местности и топонимике, всесторонняя поддержка предпринимательства.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности

"Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің 2013 - 2017 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 442 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1563 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 112 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.03.2015 № 112 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің 2013 – 2017 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 442 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 30, 461-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің 2013 – 2017 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1563 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 сәуірдегі
№ 442 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің
2013 – 2017 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
1-бөлім. Миссиясы және пайымы
Миссиясы. Өңірлерді серпінді дамыту арқылы ел халқының тыныс-тіршілігі үшін қолайлы жағдайлар жасау.
Пайымы. 2030 жылға қарай нақты жалпы өңірлік өнімнің (бұдан әрі – ЖӨӨ) өсімін, ЖІӨ-де шағын және орта бизнес (бұдан әрі – ШОБ) өнімін шығаруды екі есе ұлғайту, сәулет, қала құрылысы мен құрылыс қызметі саласындағы және тұрғын үй-коммуналдық саладағы мемлекеттік реттеуді жетілдіру, заманауи жағдайларда құрылыс өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету және сапасын арттыру, Қазақстан Республикасының жер ресурстарын ұтымды және тиімді пайдалану және экономиканың әртүрлі салаларының жергілікті жердің және топонимиканың заманауи жағдайына сәйкес келетін геодезиялық және картографиялық өнімдерге қажеттілігін қанағаттандыру, кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау.
2-бөлім. Тиісті қызмет салаларының (аяларының) ағымдағы
жағдайын және даму үрдістерін талдау

1. Стратегическое направление 1. Социально-экономическое развитие регионов и государственная поддержка предпринимательства
1) Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Развитие регионов.
Одним из важных рычагов воздействия на развитие экономики является эффективная региональная политика государства.
В настоящее время существуют значительные различия между регионами по ВРП на душу населения. Так по итогам 2012 года ВРП на душу населения по Южно-Казахстанской области составлял 635,5 тыс. тенге, то в Атырауской области – 5655,4 тыс. тенге, то есть разница в 9 раз.
В 2011 году Указом Главы государства от 21 июля 2011 года № 118 принята Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны до 2020 года (далее – Прогнозная схема), которая является «доктриной» региональной политики государства, в которой изложены задачи государства по ключевым вопросам территориального (регионального) развития. В реализацию Прогнозной схемы местными исполнительными органами приняты программы развития территорий на пятилетний период.
Приоритетом региональной политики станет формирование центров экономического роста – агломераций, опорных городов 2-го уровня (областные центры) и городов 3-го уровня (моногорода и малые города), а также опорных сельских населенных пунктов (СНП).
В 2013 году в активную фазу вступила реализация Программа развития моногородов. Программа предусматривает диверсификацию экономики за счет реализации «якорных» проектов и развитие МСБ. Основная его задача – устойчивое развитие моногородов, содействие занятости населения, а также решение проблем инженерной и социальной инфраструктуры.
В настоящее время разрабатывается Программа развития малых городов до 2020 года, которая предусматривает брендинг малых городов (четкое позиционирование территории и развитие ее дифференцирующих характеристик), диверсификацию экономики, масштабное развитие малого предпринимательства, оптимизацию городов в зависимости от производственной емкости работающих предприятий и развитости малого предпринимательства, повышение мобильности трудовых ресурсов малых городов, поддержку социальной и инженерной инфраструктуры».
Вместе с тем прорабатывается вопрос объединения всех отраслевых программ в сфере регионального развития в единую программу.
В 2012 году в сельских населенных пунктах с высоким и средним потенциалами социально-экономического развития реализовано 502 проекта по благоустройству, капитальному, среднему и текущему ремонту объектов социальной сферы и инженерной инфраструктуры.

1. 1-стратегиялық бағыт. Өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау
1) Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Өңірлерді дамыту
Экономиканың дамуына әсер етудің маңызды тетіктерінің бірі мемлекеттің тиімді өңірлік саясаты болып табылады.
Қазіргі уақытта өңірлердің арасында жан басына шаққандағы ЖӨӨ бойынша айтарлықтай айырмашылықтар бар. Осылайша, 2012 жылдың қорытындылары бойынша Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша жан басына шаққандағы ЖӨӨ 635,5 мың теңгені құраса, Атырау облысында 5655,4 мың теңгені құрады, яғни айырмашылық 9 есеге дейін жетеді.
2011 жылы Мемлекет басшысының 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен мемлекеттің өңірлік саясатының «доктринасы» болып табылатын Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасы (бұдан әрі – Болжамды схема) қабылданды, онда аумақтық (өңірлік) дамудың түйінді мәселелері бойынша мемлекеттің міндеттері баяндалған. Болжамды схеманы іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдар бес жылдық кезеңге арналған аумақтарды дамыту бағдарламаларын қабылдады.
Экономикалық өсу орталықтарын – агломерацияларды, 2-ші деңгейлі тірек қалаларды (облыс орталықтары) және 3-ші деңгейлі қалаларды (моноқалалар және шағын қалалар), сондай-ақ тірек ауылдық елді мекендерді (АЕМ) қалыптастыру өңірлік саясаттың басымдығы болады.
2013 жылы Моноқалаларды дамыту бағдарламасы іске асырудың белсенді кезеңіне өтті. Бағдарлама «зәкірлі» жобаларды іске асыру және ШОБ-ты дамыту есебінен экономиканы әртараптандыруды көздейді. Оның негізгі міндеті – моноқалаларды орнықты дамыту, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, сондай-ақ инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылым проблемаларын шешу.
Қазіргі уақытта Шағын қалаларды дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы әзірленіп жатыр, ол шағын қалалардың брендингін (аумақтарды нақты позициялау және оның сараланатын сипаттамаларын дамыту), экономиканы әртараптандыруды, шағын кәсіпкерлікті ауқымды дамытуды, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың өндірістік сыйымдылығына және шағын кәсіпкерліктің дамығанына қарай қалаларды оңтайландыруды, шағын қалалардың еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыруды, әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды қолдауды көздейді.
Сонымен бірге, өңірлік даму саласындағы барлық салалық бағдарламаларды бірыңғай бағдарламаға біріктіру мәселесі пысықталуда.
2012 жылы әлеуметтік-экономикалық дамыту әлеуеті жоғары және орташа ауылдық елді мекендерде әлеуметтік сала объектілері мен инженерлік инфрақұрылымды абаттандыру, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу жөніндегі 502 жоба іске асырылды.

По итогам проведенного мониторинга социально-экономического развития сельских населенных пунктов, количество СНП с высоким потенциалом развития составило 1310 ед., СНП со средним потенциалом развития 5192 ед., с низким потенциалом развития – 409 ед.
В настоящее время, из 14 областей Казахстана 12 регионов являются приграничными и занимают большую часть территории страны. При этом общая протяженность государственной границы составляет около 13,2 тыс.км (без учета границ на Каспийском море). Уровень жизни населения сельских районов приграничных областей Казахстана, граничащих со странами Содружества Независимых Государств (СНГ) и Единого экономического пространства (ЕЭП), незначительно различается от уровня развития таких же районов сопредельных стран.
Вместе с тем меры по развитию приграничных территорий будут предусмотрены в программах развития территорий областей.
В целях развития системы местного самоуправления, создания условий для экономического процветания, социального благополучия и формирования гражданского общества, Указом Президента Республики Казахстан от 28 ноября 2012 года № 438 утверждена Концепция развития местного самоуправления в Республике Казахстан.
Становление местного самоуправления в Республике Казахстан – это многоэтапный и динамичный процесс, связанный с развитием институтов государства и гражданского общества, общим уровнем социально-экономического развития страны, другими факторами и условиями, которые непосредственно влияют на жизнь местного населения.
Во исполнение поручения Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., данного на республиканском совещании по вопросам агропромышленного комплекса 5 марта 2007 года о стимулировании специалистов специалистов социальной сферы и ветеринарии, прибывающих для работы и проживания в сельскую местность с 2009 по 2012 годы в рамках проекта «С дипломом в село» оказаны меры социальной поддержки 28 903 специалистам, из них бюджетные кредиты выделены 9 503 специалистам на общую сумму 21,2 млрд. тенге.
Задачей принятого Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы» является повышение эффективности государственного управления.
В этой связи на системной основе продолжается работа по ежегодной оценки эффективности деятельности 16 местных исполнительных органов по достижению и реализации стратегических целей и задач в регионе.
Государственная поддержка предпринимательства.
Социально-экономическая специфика предопределяет важную роль частного предпринимательства. МСБ – это один из основных секторов, формирующих показатели развития страны.

Ауылдық елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық дамуына жүргізілген мониторинг қорытындылары бойынша даму әлеуеті жоғары АЕМ саны 1310 бірлікті, орташа даму әлеуеті бар АЕМ 5192 бірлікті, даму әлеуеті төмен АЕМ 409 бірлікті құрады.
Бүгінгі күні Қазақстанның 14 облысының 12 өңірі шекара маңында орналасқан және ел аумағының үлкен бөлігін алып отыр. Бұл ретте Мемлекеттік шекараның жалпы ұзақтығы шамамен 13,2 мың км құрайды (Каспий теңізіндегі шекараларды есепке алмағанда). Қазақстанның шекара маңындағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (ТМД) және Бірыңғай экономикалық кеңістік (БЭК) елдерімен шекаралас облыстардың ауылдық аудандары тұрғындарының өмір сүру деңгейінде іргелес елдердің дәл осындай аудандарының даму деңгейінен аз ғана айырмашылығы бар.
Сонымен бірге, шекара маңы аумақтарын дамыту жөніндегі шаралар облыстардың аумақтарын дамыту бағдарламаларында көзделетін болады.
Жергілікті өзін-өзі басқару жүйесін дамыту, экономикалық өркендеу, әлеуметтік әл-ауқат және азаматтық қоғамды қалыптастыру үшін жағдайлар жасау мақсатында Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 28 қарашадағы № 438 Жарлығымен Қазақстан Республикасындағы жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту тұжырымдамасы бекітілді.
Қазақстан Республикасында жергілікті өзін-өзі басқарудың қалыптасуы – мемлекет және азаматтық қоғам институттарының дамуымен, еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуының жалпы деңгейімен, жергілікті тұрғындардың өміріне тікелей әсер ететін басқа да факторлар мен шарттарға байланысты көп кезеңді және серпінді процесс.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 наурыздағы агроөнеркәсіп кешені мәселелері жөніндегі республикалық кеңесте берген ауылдық жерге жұмыс істеу және тұру үшін келетін әлеуметтік саланың және ветеринария мамандарын ынтыландыру туралы тапсырмасын орындау үшін 2009 жылдан бастап 2012 жылға дейін «Дипломмен ауылға» жобасының шеңберінде 28903 маманға әлеуметтік көмек шаралары көрсетілді, оның ішінде 9503 маманға жалпы сомасы 21,2 млрд. теңгеге бюджеттік кредиттер берілді.
«Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің қабылданған 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығының міндеті мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру болып табылады.
Осыған байланысты, өңірдегі стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру бойынша 16 жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігін жыл сайын бағалау бойынша жұмыс жүйелі негізде жалғастырылуда.
Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау
Әлеуметтік-экономикалық ерекшелік жеке кәсіпкерліктің маңызды рөлін айқындайды. ШОБ – бұл еліміздің даму көрсеткіштерін қалыптастыратын негізгі секторлардың бірі.

В настоящее время в странах ЕС в малом бизнесе занято около 50 %, в США – 53 %, в Японии – 72 % всего занятого населения, а в Казахстане в МСБ занято 30 % занятого населения.
По итогам 2012 года рост выпуска продукции МСБ составил 103,3%.
Одним из направлений Послания является «Всесторонняя поддержка предпринимательства – ведущей силы национальной экономики». В рамках данных поручений будут приняты комплексные меры по созданию системы поддержки и стимулов стремления МСБ к объединению и кооперации, развитию внутреннего рынка путем поощрения местных бизнес-инициатив, введению жесткой системы ответственности для чиновников, создающих препоны развитию бизнеса, созданию условий и предпосылок для активного роста и перехода в категорию среднего бизнеса мелких предприятий и индивидуальных предпринимателей.
Для реализации данной политики проводится работа по улучшению условий для ведения бизнеса. Реальное облегчение условий ведения бизнеса подтверждается существенным улучшением позиции Казахстана в рейтинге Всемирного Банка «Doing Business», где Казахстан улучшил свои показатели на 7 пунктов, закрепившись в 2013 году в группе ведущих 50-ти стран мира (50 место), опередив такие страны как Бразилия, Россия, Индия и Китай и Восточной Европы.
Осуществлено поэтапное сокращение общего количества разрешительных документов для бизнеса в 2012 году на 30 %, существенно упрощены процедуры регистрации юридических лиц и прав на недвижимое имущество.
В 2012 году в целях дальнейшего упорядочения разрешительной системы утверждена новая Концепция дальнейшего реформирования разрешительной системы на 2012 – 2015 годы.
Реформирование лицензионно-разрешительной системы параллельно сопровождается переводом в электронный формат выдачи всех разрешений.
С 1 января 2013 года выдача всех лицензий осуществляется посредством системы электронного лицензирования.
Указом Президента планируется утверждение Концепции государственного регулирования предпринимательской деятельности до 2020 года. Данная Концепция направлена на создание дешевого, но эффективного государственного регулирования, обеспечивающего достижение целей его введения.
Концепцией предусматривается институциональное усиление уполномоченного органа по предпринимательству, введение процедур анализа регуляторного воздействия регулирований в нормотворческую практику Правительства, публичное обсуждение проектов нормативных правовых актов и проведение реформ по отдельным приоритетным для бизнеса направлениям государственной политики.
От реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020» получен значительный социально-экономический эффект, поскольку сохранено более 170 тысяч действующих и дополнительно создано около 58 тысяч новых рабочих мест.

Қазіргі уақытта шағын бизнесте ЕО елдерінде жалпы жұмыспен қамтылған халықтың шамамен 50 %-ы, АҚШ-та 53 %-ы, Жапонияда – 72 %-ы, ал Қазақстанда жұмыспен қамтылған халықтың 30 %-ы ШОБ-та жұмыспен қамтылған.
2012 жылдың қорытындылары бойынша ШОБ өнім шығаруының өсуі 103,3 %-ды құрады.
Жолдау бағыттарының бірі «Ұлттық экономиканың жетекші күші – кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау» болып табылады. Аталған тапсырмалардың шеңберінде ШОБ-ты қолдау және бірлесу мен кооперацияға ұмтылуға ынталандыру жүйесін құру, жергілікті бизнес бастамаларын көтермелеу арқылы ішкі нарықты дамыту, бизнесті дамытуға бөгет жасайтын шенеуніктер үшін қатаң жауапкершілік жүйесін енгізу, ұсақ кәсіпорындар мен дара кәсіпкерлердің белсенді өсуі және орта бизнес санатына өтуі үшін жағдайлар мен алғышарттар жасау жөнінде кешенді шаралар қабылданатын болады.
Осы саясатты іске асыру үшін бизнес жүргізу үшін шарттарды жақсарту бойынша жұмыс жүргізіліп жатыр. Бизнесті жүргізу шарттарын айтарлықтай жеңілдету Дүниежүзілік Банктің «Doing Business» рейтингісіндегі Қазақстан позициясының жақсаруымен расталады, онда Қазақстан өзінің көрсеткіштерін 7 тармаққа жақсартып, 2013 жылы Бразилия, Ресей, Үндістан мен Қытай және Шығыс Еуропа елдерінің алдына шығып, әлемнің жетекші 50 елінің тобында (50-орын) орнықты.
2012 жылы бизнеске арналған рұқсат беретін құжаттардың жалпы санын кезең-кезеңмен 30 %-ға қысқарту жүзеге асырылды, заңды тұлғаларды және жылжымайтын мүлікке құқықты тіркеу рәсімдері айтарлықтай жеңілдетілді.
2012 жылы рұқсат беру жүйесін одан әрі ретке келтіру мақсатында Рұқсат беру жүйесін одан әрі реформалаудың 2012 – 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы бекітілді.
Лицензиялық рұқсат беру жүйесін реформалау барлық рұқсаттарды беруді электрондық форматқа ауыстырумен қоса сүйемелденуде.
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап барлық лицензияларды беру электрондық лицензия беру жүйесі арқылы жүзеге асырылуда.
Президенттің Жарлығымен Кәсіпкерлік қызметті 2020 дейін мемлекеттік реттеу тұжырымдамасын бекіту жоспарлануда. Осы Тұжырымдама оны енгізудің мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін арзан, бірақ тиімді мемлекеттік реттеуді құруға бағытталған.
Тұжырымдамада кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органды институционалдық күшейту, реттеудің реттеуіш әсерін талдау рәсімдерін Үкіметтің норма шығару практикасына енгізу, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын жұртшылық талқылау және бизнес үшін басым мемлекеттік саясаттың жекелеген бағыттары бойынша реформалар жүргізу көзделіп отыр.
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асырудан елеулі әлеуметтік-экономикалық әсер алынды, өйткені 170 мыңнан астам қолданыстағы жұмыс орны сақталып, қосымша 58 мыңға жуық жаңа жұмыс орындары құрылды.

В 2012 году Программа неоднократно совершенствовалась, в части упрощения процедур рассмотрения проектов и сокращения сроков получения финансовой поддержки, внедрения новой системы гарантирования кредитов и субсидирования лизинговых сделок, предоставления грантов, начинающим предпринимателям, реализующим новые бизнес-идеи. На сегодняшний день с момента реализации Программы наблюдается увеличение проектов в 2,5 раза. Расширена целевая группа по предоставлению государством грантовой помощи.
2) Анализ основных проблем
В сфере развития регионов.
Основными проблемами по сбалансированному развитию регионов являются социальные дисбалансы (неравенство возможностей) в региональном развитии, возникающие вследствие не обеспечения населения долгосрочной высокопродуктивной занятостью и порождающие, как следствие, неконтролируемую миграцию из слаборазвитых (депрессивных) аграрных регионов в регионы с моноотраслевой (сырьевой) экономикой.
При стихийном формировании центров экономического роста (городских агломераций) в стране существует риск возникновения населенных пунктов в формате «ложной урбанизации», что чревато возникновением дополнительных очагов социальной напряженности.
Для малых городов республики характерны – низкая степень диверсификации экономики, высокая зависимость бюджета городов от субвенций и бюджетных трансфертов, высокий уровень безработицы и самозанятости, низкий уровень доходов населения, низкое качество жизни, отток населения, возможные тенденции роста социальной напряженности.
К проблемам регионального развития следует также отнести:
1) отсутствие рынка дешевого социального и арендного жилья;
2) недостаток специалистов социальной сферы и ветеринарии в сельской местности. Согласно данным местных исполнительных органов потребность в специалистах социальной сферы и ветеринарии в сельской местности составляет 17 688 человек;
В настоящее время за счет целевых трансфертов регионам из республиканского бюджета финансируются не только крупные объекты, но и инвестиционные проекты местного значения (детские сады, сельские врачебные амбулатории и другие).
В сфере развития предпринимательства.
В Казахстане, как и во многих странах, независимо от уровня их развития, существует проблема чрезмерного регулирования экономической деятельности. Сложные и непрозрачные процедуры, которым должны следовать предприниматели при создании и ведении бизнеса, служат самым серьезным препятствием экономическому росту. Эти процедуры увеличивают затраты на производство и издержки предпринимателей, ограничивают их доступ на рынок, сдерживают развитие бизнеса, ухудшают бизнес-среду и способствуют коррупции. Административные барьеры являются одной из причин появления теневого сектора экономики.
Закон Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республики Казахстан» не исполняется государственными органами, системы управления рисками реализуются формально, эффективность контрольно-надзорной деятельности оценивается по объемам выявленных нарушений и принятых по ним мер. Как следствие, контроль и надзор в отношении бизнеса не ведет к реальному улучшению в контролируемых сферах, а бизнес испытывает излишнее давление.
Кроме того, основными проблемами, в развитии малого и среднего предпринимательства также являются:

2012 жылы Бағдарлама жобаларды қарау рәсімдерін оңайлату және қаржылық қолдау алу мерзімдерін қысқарту, кредиттерге кепілдік берудің және лизингілік мәмілелерді субсидиялаудың жаңа жүйесін енгізу, өз ісін жаңа бастаған, жаңа бизнес-идеяларды іске асыратын кәсіпкерлерге гранттар беру бөлігінде бірнеше рет жетілдірілді. Бүгінгі күні Бағдарламаны іске асыру сәтінен бастап жобалардың 2,5 есеге артуы байқалып отыр. Мемлекеттің грант көмегін ұсынуы бойынша нысаналы топ кеңейтілді.
2) Негізгі проблемаларды талдау
Өңірлерді дамыту саласында
Халықты ұзақ мерзімді жоғары өнімді жұмыспен қамтамасыз етпеу салдарларынан туындайтын және соның салдарларынан аз дамыған (депрессивті) аграрлық өңірлерден моносалалы (шикізаттық) экономикасы бар өңірлерге бақылаусыз көші-қонды туындайтын өңірлік дамудағы әлеуметтік теңгерімсіздіктер (мүмкіндіктердің теңсіздігі) өңірлерді теңгерімді дамыту жөніндегі негізгі проблемалар болып табылады.
Экономикалық өсу орталықтарын (қалалық агломерацияларды) стихиялық қалыптастыру кезінде елде «жалған урбанизация» нысанындағы елді мекендердің пайда болу қаупі орын алады, бұл әлеуметтік шиеленістің қосымша ошақтарының пайда болуына әкелуі мүмкін.
Республиканың шағын қалаларына экономиканы әртараптандырудың төмен дәрежесі, қалалар бюджеттерінің субвенциялар мен бюджеттік трансферттерге жоғары тәуелділігі, халық табысының төмен деңгейі, өмір сапасының төмен болуы, халықтың көшіп кетуі, әлеуметтік шиеленістің мүмкін өсу үрдісі тән.
Өңірлік даму проблемаларына сондай-ақ мыналарды жатқызған жөн:
1) арзан әлеуметтік және жалға берілетін тұрғын үйлер нарығының болмауы;
2) ауылдық жерлерде әлеуметтік сала және ветеринария мамандарының жетіспеушілігі. Жергілікті атқарушы органдардың деректеріне сәйкес ауылдық жерлерде әлеуметтік сала және ветеринария мамандарына қажеттілігі 17688 адамды құрайды.
Қазіргі уақытта республикалық бюджеттен өңірлерге нысаналы трансферттер есебінен тек ірі объектілер ғана емес, жергілікті маңызы бар (балабақшалар, ауылдық дәрігерлік амбулаториялар және т.б.) инвестициялық жобалар да қаржыландырылады.
Кәсіпкерлікті дамыту саласында.
Көптеген елдердегідей Қазақстанда да даму деңгейіне қарамастан экономикалық қызметті шамадан тыс реттеу проблемасы бар. Кәсіпкерлер бизнесті бастаған және жүргізген кезде олардан өтуге тиіс күрделі және ашық емес рәсімдер экономикалық өсуге айтарлықтай кедергі болып табылады. Бұл рәсімдер өндіріс шығындары мен кәсіпкерлердің де шығындарын арттырады, олардың нарыққа қол жеткізуін шектейді, бизнестің дамуын тежейді, бизнес-ортаны нашарлатады және жемқорлыққа ықпал етеді. Әкімшілік кедергілер экономиканың көлеңкелі секторының пайда болу себептерінің бірі болып табылады.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңын мемлекеттік органдар орындамайды, тәуекелдерді басқару жүйелері формалды түрде іске асырылады, бақылау-қадағалау қызметінің тиімділігі анықталған бұзушылықтардың көлемі мен олар бойынша қабылданған шаралар бойынша бағаланады. Осының салдарларынан бизнеске қатысты бақылау мен қадағалау бақыланатын салаларды нақты жақсартуға әкелмейді, ал бизнеске артық қысым жасалады.
Бұдан басқа, шағын және орта кәсіпкерлікті дамытудағы негізгі проблемалар сондай-ақ мыналар болып табылады:

1) недостаточный доступ субъектов предпринимательства в особенности начинающих и сельских предпринимателей к финансированию и высокая стоимость заимствования, в том числе недостаток текущего ликвидного залогового имущества;
2) неразвитость индустриальной и поддерживающей инфраструктуры для развития предпринимательства в регионах;
3) недостаточный уровень квалификации населения с предпринимательской активностью на местах, в особенности в сельской местности;
4) недостаток информированности предпринимателей о существующих мерах государственной поддержки по развитию предпринимательства.
3) Оценка основных внешних и внутренних факторов
В сфере развития регионов.
Внешние факторы.
Факторами, которые могут повлиять на развитие регионов, являются падение цен на мировых сырьевых товарных биржах, увеличение безработицы вследствие неконкурентоспособности экономики той или иной области.
Экономическая ситуация большинства регионов Казахстана напрямую связана с ценами на мировых сырьевых товарных биржах: Костанайская, Карагандинская области – железная руда, окатыши, продукция черной металлургии, Восточно-Казахстанская, Карагандинская области – продукция цветной металлургии, Атырауская, Мангистауская, Кызылординская, Актюбинская, Западно-Казахстанская области – продукция нефтегазового сектора экономики и так далее.
Внутренние факторы.
На современном этапе развития мировой, в том числе и казахстанской экономики, основной проблемой является продуктивная занятость населения. В этой связи вопросы по созданию новых рабочих мест в агломерациях и населенных пунктах с высоким потенциалом необходимо решать в рамках реализации Карты индустриализации, программ «Развитие регионов» и «Дорожная карта бизнеса 2020» с учетом совершенствования инструментов их реализации.
В сфере развития предпринимательства.
Внешние факторы.
В рамках унификации законодательства стран Таможенного союза постоянно инициируется введение новых разрешительных документов и процедур. Например, виды деятельности, переведенные в 2011 году Правительством Российской Федерации на уведомительный порядок, в Казахстане вообще не регулируются государством. Виды деятельности, переведенные в Казахстане на уведомительный порядок, в России подлежат лицензированию и другим разрешительным процедурам. Таким образом, в Казахстан возвращаются разрешения, отмененные ранее в ходе реформ по снижению административных барьеров, а также появляются новые. Кроме того, существует угроза снижения конкурентоспособности отечественных товаропроизводителей вследствие недостаточной работы по унификации стандартов при функционировании в рамках Таможенного союза.
Присоединение Казахстана к международным договорам, регламентирующим вопросы осуществления контроля в различных сферах (авиационная безопасность, инспекции безопасности труда, контроль на железнодорожном транспорте и пр.), зачастую выводит эти сферы из-под общего порядка проведения проверок, установленного Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Внутренние факторы.
Стремление государственных органов к расширению регуляторных полномочий, непонимание государственными органами сути проводимых реформ, неразвитость институтов гражданского общества, в том числе бизнес – ассоциаций, низкий уровень правовой культуры и отсутствие предпринимательской традиции, коррупция и высокий уровень монополизации экономики.
Среди других факторов, влияющих на развитие МСБ, можно также отметить:

1) кәсіпкерлік субъектілерінің, әсіресе өз ісін жаңа бастаған және ауылдық кәсіпкерлердің қаржыландыруға жеткіліксіз қолжетімділігі мен қарызға алудың жоғары құны, оның ішінде ағымдағы өтiмдi кепiл мүлкiнiң жетіспеушілігі;
2) өңірлерде кәсіпкерлікті дамыту үшін индустриялық және қолдаушы инфрақұрылымның дамымағаны;
3) жергілікті жерде, әсіресе ауылдық жерлерде кәсіпкерлік белсенді халық біліктілігінің төмен деңгейі;
4) кәсіпкерлікті дамыту бойынша мемлекеттік қолдауы туралы кәсіпкерлерді жеткіліксіз ақпараттандыру.
3) Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Өңірлерді дамыту саласында.
Сыртқы факторлар.
Өңірлердің дамуына әсер етуі мүмкін факторлар әлемдік шикізаттың тауарлық биржаларында бағаның төмендеуі, қандай да бір облыс экономикасының бәсекеге қабілетсіздігінің салдарларынан жұмыссыздықтың артуы болып табылады.
Қазақстанның көптеген өңірлерінің экономикалық жағдайы әлемдік шикізаттың тауарлық биржаларындағы бағаларға тікелей байланысты: Қостанай, Қарағанды облыстары – темір рудасы, жентектер, қара металлургия өнімдері; Шығыс Қазақстан, Қарағанды облыстары – түсті металлургия өнімдері; Атырау, Маңғыстау, Қызылорда, Ақтөбе, Батыс Қазақстан облыстары – экономиканың мұнай-газ секторының өнімдері және т.б.
Ішкі факторлар.
Әлемдік, оның ішінде қазақстандық экономиканың қазіргі даму кезеңінде негізгі проблема халықты өнімді жұмыспен қамту болып табылады. Осыған байланысты агломерациялар мен жоғары әлеуеті бар елді мекендерде жаңа жұмыс орындарын ашу мәселелерін Индустрияландыру картасын, «Өңірлерді дамыту» және «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламаларын іске асыру шеңберінде оларды іске асыру құралдарын жетілдіруді ескере отырып шешу қажет.
Кәсіпкерлікті дамыту саласында.
Сыртқы факторлар.
Кеден одағы елдерінің заңнамасын біріздендіру шеңберінде жаңа рұқсат беру құжаттары мен рәсімдерді енгізуге үнемі бастама жасалады. Мысалға, 2011 жылы Ресей Федерациясының Үкіметі хабарлама тәртібіне ауыстырған қызмет түрлерін Қазақстанда мемлекет мүлдем реттемейді. Қазақстанда хабарлама тәртібіне ауыстырылған қызмет түрлері Ресейде лицензиялауға және басқа рұқсат беру рәсімдерінен өтуге жатады. Осылайша, Қазақстанда әкімшілік кедергілерді азайту бойынша реформалар барысында бұрын күшін жойған артық рұқсаттар қайта қайтарылып, сондай-ақ жаңалары пайда болуда. Бұдан басқа, Кеден одағының шеңберінде жұмыс істеген кезде стандарттарды біріздендіру бойынша жұмыстың жеткіліксіз болуы салдарынан отандық тауар өндірушілердің бәсекеге қабілеттігінің төмендеу қауіпі бар.
Қазақстанның әртүрлі салалардағы (авиациялық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі инспекциясы, теміржол көлігіндегі бақылау және т.б.) бақылауды жүзеге асыру мәселелерін регламенттейтін халықаралық шарттарға қосылуы көп жағдайда бұл салаларды «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тексеру жүргізудің жалпы тәртібінен шығарады.
Ішкі факторлар.
Мемлекеттік органдардың реттеу өкілеттіктерін кеңейтуге ұмтылуы, мемлекеттік органдардың жүргізіліп жатқан реформалардың мәнін түсінбеуі, азаматтық қоғам институттарының, оның ішінде бизнес қауымдастықтарың дамымауы, құқықтық мәдениеттің төмен деңгейі және кәсіпкерлік дәстүрдің жоқтығы, жемқорлық және экономиканы монополизациялаудың жоғары деңгейі.
ШОБ дамуына әсер ететін басқа да факторлардың арасында сондай-ақ мыналарды атап өтуге болады:

1) высокие требования банков второго уровня к субъектам малого предпринимательства, участвующих в Программе «Дорожная карта бизнеса 2020», при принятии залогового обеспечении;
2) недостаточность финансирования сферы предпринимательства, особенно предпринимателей села и начинающих предпринимателей;
3) рост административных барьеров в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства;
4) ограниченные возможности предпринимателей получения централизованных услуг по ведению и консалтингу в сфере бухгалтерского и налогового учета ведения бизнеса, маркетинга, менеджмента, юридических и финансовых вопросов в сельских районах области.
2. Стратегическое направление 2. Развитие архитектуры, градостроительства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства
1) Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Жилищное строительство.
Дальнейшее развитие строительства, а также повышение безопасности и качества строительной продукции в современных условиях являются ключевыми экономическими задачами государства.
Строительство имеет свои характерные особенности, отличающие его от других отраслей и диктующие необходимость специфических форм организации и управления строительным производством. Это – неповторяемость объектов строительства, стационарный характер строительной продукции, многообразие участников строительного процесса, относительно медленная оборачиваемость капитала и высокая степень риска.
В рамках принятой Программы «Доступное жилье 2020» предусмотрена государственная поддержка следующих действующих и новых основных направлений:
1) жилье для граждан, состоящих на учете, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном МИО в частном жилищном фонде;
2) жилье по линии акционерного общества «Жилстройсбербанк»  (далее – ЖССБ) для всех категорий населения и молодых семей;
3) жилье, строящееся по линии акционерного общества «Казахстанская ипотечная компания»;
4) ремонт жилищного фонда по Программе модернизации в Республике Казахстан на 2011 – 2020 годы (вторичное жилье);
5) жилье в рамках пилотных проектов по сносу аварийного жилья;
6) развитие индивидуального жилищного строительства;
7) строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
8) строительство жилья в рамках Дорожной карты занятости 2020;
9) строительство жилья АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына».
По итогам 2012 года по всем источникам финансирования введено в эксплуатацию 6,7 млн.кв. метров жилья (111 % к запланированному объему). За счет средств республиканского бюджета введено в эксплуатацию 451,5 тыс.кв.метров жилья (347,5 тыс.кв. метров площади квартир).
Архитектура, градостроительство и строительная деятельность.

1) екінші деңгейдегі банктердің кепілді қамтамасыз етуді қабылдаған кезде «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасына қатысатын шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жоғары талап қоюы;
2) кәсіпкерлік саласын, әсіресе ауылдық кәсіпкерлерді және өз ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді қаржыландырудың жеткіліксіздігі;
3) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі саласында әкімшілік кедергілердің артуы;
4) облыстың ауылдық аудандарында бизнес жүргізудің, бухгалтерлік және салық есептілігін, маркетингін, менеджменттің, заңгерлік және қаржылық мәселелерін жүргізу және консалтингі жөніндегі орталықтандырылған қызметтерді алудағы кәсіпкерлердің шектеулі мүмкіндіктері.
2. 2-стратегиялық бағыт. Сәулетті, қала құрылысын, құрылысты және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту
1) Реттелетін саланы немесе қызмет саласын дамытудың негізгі параметрлері
Тұрғын үй құрылысы.
Құрылысты одан әрі дамыту, сондай-ақ қазіргі заманғы жағдайда құрылыс өнімдерінің қауіпсіздігі мен сапасын арттыру мемлекеттің түйінді экономикалық міндеттері болып табылады.
Құрылыста оны өзге салалардан ерекшелейтін және құрылыс өндірісін ерекше ұйымдастыру нысандары мен басқаруды талап ететін өзіне тән өзгешеліктері бар. Бұл – құрылыс объектілерінің қайталанбауы, құрылыс өнімдерінің стационарлық сипаты, құрылыс процесіне қатысушылардың көптүрлілігі, капиталдың салыстырмалы баяу айналымдылығы және тәуекелдің жоғары деңгейі.
Қабылданған «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламасының шеңберінде мынадай қолданыстағы және жаңа негізгі бағыттарды мемлекеттік қолдау көзделген:
1) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан ЖАО жалдаған тұрғын үйге мұқтаж азаматтарға арналған тұрғын үй;
2) «Қазақстанның Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҚТҚЖБ) желісі бойынша халықтың барлық санаттары мен жас отбасыларға арналған тұрғын үй;
3) «Қазақстандық ипотекалық компания» акционерлік қоғамының желісі бойынша салынып жатқан тұрғын үй;
4) Қазақстан Республикасындағы жаңғыртудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы бойынша тұрғын үй қорын жөндеу (қайталама тұрғын үй);
5) авариялық тұрғын үйлерді бұзу жөніндегі пилоттық жобалардың шеңберіндегі тұрғын үй;
6) жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
7) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салу;
8) «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» бағдарламасының шеңберінде тұрғын үй салу;
9) «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үй салуы.
2012 жылдың қорытындылары бойынша қаржыландырудың барлық көздері бойынша 6,7 млн. шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді (жоспарланған көлемге 111 %). Республикалық бюджет қаражаты есебінен 451,5 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді (пәтерлердің алаңы 347,5 мың шаршы метр).
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі

В настоящее время действуют 2456 ед. документов в области архитектуры, градостроительства и строительства, в том числе основополагающие документы на проектирование и строительство – 679, по ценообразованию и сметам – 587, стандарты – 824, другие документы – 366.
Сфера жилищно-коммунального хозяйства (далее – ЖКХ) регулируется порядка 258 нормативно-техническими документами.
Приказами Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства (от 17 мая 2011 года № 178, от 29 декабря 2011 года № 540, от 29 декабря 2012 года № 793) утверждены 10 еврокодов, состоящих из 58 частей с национальными приложениями, идентичных еврокодам, с инструкцией по их применению.
Формирование сметной стоимости строительной продукции - основной элемент экономических отношений для всех участников строительного комплекса, который должен отражать все условия и требования рынка.
Основным элементом системы ценообразования строительной продукции является сметно-нормативная база.
В рамках бюджетных программ в 2003 году впервые в Казахстане разработана собственная сметно-нормативная база на уровне цен 2001 года в количестве 561 нормативно-технического документа, предназначенная для формирования стоимости строительства за счет бюджетных инвестиций. За основу базовых цен на материалы, изделия и конструкции приняты данные АС.
В связи с вступлением с 1 января 2012 года в силу Соглашения о единых принципах и правилах технического регулирования в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации основными задачами Министерства регионального развития Республики Казахстан являются обеспечение сохранности и развитие принципов технического регулирования в строительстве, уже применяемых на национальном уровне, актуализация и гармонизация строительных норм и сводов правил с аналогичными системами экономически развитых стран с учетом специфических особенностей правовой системы Казахстана.
В целях перехода на новую сметно-нормативную базу разработаны (переработаны), одобрены научно-техническим советом и утверждены в 2010 году – 89 ед., в 2011 году – 106 ед., в 2012 году – 86 ед. нормативов.
Для оптимальной организации территории, обеспечения государственного регулирования системы расселения и размещения производительных сил; установления статуса, назначения и характера использования территорий с учетом административно-территориального устройства Республики Казахстан; координации межрегиональных и межотраслевых государственных интересов по программам социально-экономического и хозяйственного развития через осуществление архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан, необходимо разработать Генеральную схему организации территории Республики Казахстан (далее – Генеральная схема), которая является главным градостроительным документом страны. Генеральная схема является постоянно действующим и регулярно обновляемым (актуализируемым) программным информационно-аналитическим документом, обосновывающим и определяющим основные направления государственной градостроительной политики.
Начата работа по разработке данного проекта, разработаны концептуальные подходы к разработке генеральной схемы. Также проведены сбор исходных данных, анализ современного состояния территорий страны. Утверждены нормативные правовые и технические документы, необходимые для разработки генеральной схемы. Разработан прототип аналитической системы поддержки принятия решений Генеральной схемы, объединяющей инструменты сбора, анализа, моделирования и прогнозирования градостроительного развития. Начата работа по проектному этапу генеральной схемы, разработке проектных предложений организации территории страны. Планируется утверждение основных положений генеральной схемы, направленных на достижение устойчивого развития Республики Казахстан.
Межрегиональные схемы территориального развития разрабатываются в соответствии с Генеральной схемой, служат для взаимно согласованной (консолидированной) архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территориях двух и более областей (либо их частей), а также социально-экономических или экологических районов без учета границ административно-территориальных единиц.

Бүгінгі күні сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында 2456 бірлік құжат қолданылады, оның ішінде жобалау мен құрылысқа арналған негіз қалаушы құжаттар – 679, баға жасау және смета бойынша – 587, стандарттар – 824, басқа құжаттар – 366.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласы (бұдан әрі – ТКШ) шамамен 258 нормативтік-техникалық құжаттармен реттеледі.
Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің бұйрықтарымен (2011 жылғы 17 мамырдағы № 178, 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 540, 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 793) ұлттық қосымшалары бар, 58-бөлімнен тұратын, Еурокодтармен бірдей, оларды қолдану жөніндегі нұсқаулығы бар 10 Еурокод бекітілді.
Құрылыс өнімінің сметалық құнын қалыптастыру – нарықтың барлық шарттары мен талаптарын көрсетуге тиіс құрылыс кешенінің барлық қатысушылары үшін экономикалық қатынастардың негізгі элементі болып табылады.
Құрылыс өнімінің баға белгілеу жүйесінің негізгі элементі сметалық-нормативтік база болып табылады.
Бюджеттік бағдарламалар шеңберінде 2003 жылы Қазақстанда алғашқы рет 2001 жылғы баға деңгейінде, бюджеттік инвестициялар есебінен құрылыс құнын қалыптастыруға арналған 561 нормативтік-техникалық құжат санында өз сметалық-нормативтік базасы әзірленді. Материалдарға, бұйымдар мен конструкцияларға базалық бағаның негізі ретінде СА деректері қабылданды.
2012 жылғы 1 қаңтардан бастап Беларусь Республикасындағы, Қазақстан Республикасындағы және Ресей Федерациясындағы техникалық реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің күшіне енуіне байланысты Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің басты міндеттері бүгінгі күні ұлттық деңгейде қолданылып жүрген құрылыста техникалық реттеу қағидаттарын сақтауды және дамытуды қамтамасыз ету, Қазақстанның құқықтық жүйесінің өзіндік ерекшелігін ескере отырып, құрылыс нормалары мен ережелері жинақтарына өзекті сипат беру және экономикалық жағынан дамыған елдердің осындай жүйелерімен үйлестіру болып табылады.
Жаңа сметалық-нормативтік базаға көшу мақсатында 2010 жылы – 89, 2011 жылы – 106, 2012 жылы – 86 бірлік норматив әзірленді (қайта өңделді) және оны ғылыми-техникалық кеңес мақұлдап, бекітті.
Аумақты тиімді ұйымдастыру, өндіруші күштерді қоныстандыру және орналастыру жүйесін мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысын ескере отырып, аумақтардың мәртебесін, мақсаты мен сипатын белгілеу; Қазақстан Республикасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыру арқылы әлеуметтік-экономикалық және шаруашылық даму бағдарламалары бойынша өңіраралық және салааралық мемлекеттік мүдделерді үйлестіру үшін еліміздің басты қала құрылысының құжаты болып табылатын Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын (бұдан әрі – Бас схема) әзірлеу қажет. Бас схема мемлекеттік қала құрылысы саясатының негізгі бағыттарын негіздейтін және анықтайтын, тұрақты қолданылатын және жүйелі жаңартылып тұратын (өзекті сипат берілетін) бағдарламалық ақпараттық-талдамалық құжат болып табылады.
Осы жобаны әзірлеу жұмыстары басталды, Бас схеманы әзірлеу үшін тұжырымдамалық тәсілдер әзірленді. Сондай-ақ бастапқы деректерді жинақтау, еліміздің аумақтарының қазіргі уақыттағы жағдайын талдау жүргізілді. Бас схеманы әзірлеу үшін қажетті нормативтік құқықтық және техникалық құжаттар бекітілді. Жинақтау, талдау, үлгі жасау және қала құрылысы дамуын болжау құралдарын біріктіретін Бас схеманың шешімдерін қабылдауды қолдаудың талдау жүйесінің прототипі жасалды. Бас схеманың жобалық кезеңі, ел аумағын ұйымдастыру бойынша жобалық ұсыныстарды әзірлеу жұмыстары басталды. Қазақстан Республикасының орнықты дамуына қол жеткізуге бағытталған Бас схеманың негізгі ережелерін бекіту жоспарланып отыр.
Аумақтық дамудың өңіраралық схемалары Бас схемаға сәйкес әзірленеді, екі немесе одан да көп облыстың (немесе олардың бөліктерінің), сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктердің шекараларын есептемегенде әлеуметтік-экономикалық және экологиялық аудандардың аумағында өзара келісілген (шоғырландырылған) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласы үшін қызмет етеді.

За последние годы выполнен значительный объем работ по обеспечению разработок и утверждению Генеральных планов. Так по состоянию на 1 января 2013 года города Астана, Алматы и 14 областных центров обеспечены генеральными планами.
Также необходимо создание Государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан (далее – ГГК), который является составной частью государственной системы кадастров Республики Казахстан и ведется по единой системе на трех территориальных уровнях (республиканский, областной и базовый) в границах соответствующих административно-территориальных единиц Республики Казахстан.
В 2012 году разработан и одобрен постановлением НТС Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства отчет проектного этапа по разработке Генеральной схемы. Также, в 2012 году завершена разработка специализированного программного обеспечения «Автоматизированная информационная система Государственного градостроительного кадастра республиканского уровня» (далее – АИС ГГК). Разработаны и согласованы с уполномоченными органами базы данных ГГК республиканского уровня. Сформировано информационное взаимодействие с АИС «Адресный регистр» и базой данных физических и юридических лиц. Работа по созданию АИС ГГК республиканского уровня одобрена постановлением НТС от 19 декабря 2012 года № 12-3 и утверждена приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 19 декабря 2012 года № 626.
Модернизация и развитие ЖКХ.
По состоянию на 1 января 2013 года доступ городского населения к централизованному водоснабжению составляет – 84 %.
По данным АС в 2011 году общая протяженность водопроводных сетей в городах по республике составляет 29,9 тыс. км.
По состоянию на 1 января 2013 года доступ городского населения к централизованному водоотведению составляет – 75 %.
В 39 городах и поселках очистные сооружения вообще отсутствуют, соответственно сброс сточных вод осуществляется без очистки.
Доступ к централизованному водоснабжению в сельских населенных пунктах составляет 43%, водоотведению – 9%.
Из всего объема сточных вод в сельских населенных пунктах очищаются до нормативных требований 45,4 %, остальные 54,6 % – неочищенные стоки.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года № 1158 принята новая Программа модернизации жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2011 года № 473 (далее – Программа), целью которой являются обеспечение комфортных условий проживания населения и улучшение состояния коммунальной инфраструктуры.
Сфера ЖКХ представлена двумя основными взаимосвязанными элементами:

Соңғы жылдар ішінде Бас жоспарларды әзірлеуді қамтамасыз ету және бекіту бойынша айтарлықтай жұмыс орындалды. Осылайша, 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Астана, Алматы қалалары және 14 облыс орталығы бас жоспарлармен қамтамасыз етілді.
Сондай-ақ, Қазақстан Республикасы кадастрларының мемлекеттік жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылатын және Қазақстан Республикасының тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерінің шекарасында үш (республикалық, облыстық және базалық) аумақтық деңгейдегі бірыңғай жүйе бойынша жүргізілетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қала құрылысы кадастрын (бұдан әрі – МҚК) құру қажет.
2012 жылы Бас схеманы әзірлеу бойынша жобалау кезеңінің есебі әзірленді және Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің ҒТК қаулысымен мақұлданды. Сондай-ақ, 2012 жылы «Республикалық деңгейдегі Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі» (бұдан әрі – МҚК ААЖ) мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу аяқталды. Республикалық деңгейдегі МҚК деректер базасы әзірленді және уәкілетті органдармен келісілді. «Мекенжай тіркелімі» ААЖ және Жеке және заңды тұлғалардың деректер базасымен ақпараттық өзара іс-қимыл әзірленді. Республикалық деңгейдегі МҚК ААЖ әзірлеу бойынша жұмыс ҒТК 2012 жылғы 19 желтоқсандағы № 12-3 қаулысымен мақұлданды және Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 19 желтоқсандағы № 626 бұйрығымен бекітілді.
ТКШ-ты жаңғырту және дамыту
2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қала халқының орталықтандырылған сумен жабдықтауға қолжетімділігі 84 % құрайды.
2011 жылы СА деректері бойынша қалалардағы су құбыры желілерінің жалпы ұзақтығы республика бойынша 29,9 мың км құрайды.
2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қала халқының орталықтандырылған су бұруға қолжетімділігі 75 % құрайды.
39 қала мен кентте тазалау құрылыстары мүлдем жоқ, тиісінше ағынды судың төгіндісі тазалаусыз жүзеге асырылады.
Орталықтандырылған сумен жабдықтауға қолжетімділік ауылдық елді мекендерде 43 %-ды, су бұруға 9 %-ды құрайды.
Барлық ағынды сулардың көлемінен ауылдық елді мекендерде нормативтік талаптарға дейін 45,4 % тазартылады, қалған 54,6 %-ы – тазартылмаған ағындар.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 18 ақпандағы № 1158 Жарлығын орындау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 сәуірдегі № 473 қаулысымен бекітілген жаңа Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қабылданған, оның мақсаты халықтың тұруына қолайлы жағдайды қамтамасыз ету және коммуналдық инфрақұрылымның күйін жақсарту болып табылады.
ТКШ саласы өзара байланысты екі негізгі элементтен тұрады:

1) жилищный сектор, включающий в себя многоквартирные жилые дома (далее – МЖД) и индивидуальные домостроения, являющиеся основными потребителями коммунальных услуг;
2) коммунальный сектор, включающий в себя сети и сооружения (системы), обеспечивающие тепло-, газо- и электроснабжение.
По данным АС в 2011 году жилищный сектор республики насчитывал 283,9 млн. кв. метров общей площади, из них 273,6 млн. кв. метров или 96,4 % жилья находится в частной собственности.
По данным МИО в 2012 году 44,1 млн. кв. метров, или 28 % от жилищного фонда, относящегося к МЖД, требуют проведения отдельных видов ремонта.
Теплоснабжение.
По данным АС в 2011 году общая протяженность тепловых сетей в двухтрубном исчислении составляет 12,2 тыс. км. При этом 63% от общей протяженности сетей нуждается в замене и ремонте.
Электроснабжение.
Общая протяженность электрических сетей 0,4 кВ по республике 133,6 тыс. км, требуют ремонта – 73 %.
Газоснабжение.
Общая протяженность газовых сетей в целом по республике составляет 20,2 тыс. км. При этом 4% от общей протяженности сетей нуждается в замене и ремонте.
2) Анализ основных проблем
Жилищное строительство:
1) опережение и превышение спроса на жилье над предложением;
2) несовершенство действующего законодательства в долевом строительстве;
3) неэффективное освоение бюджетных средств местными исполнительными органами в жилищном строительстве.
Архитектура, градостроительство и строительная деятельность.
Одним из серьезных препятствий на пути интеграции Казахстана в мировое сообщество является устаревшая и неэффективная система технического регулирования строительной отрасли, включающая нормативную базу, систему контроля и надзора, а также оценки соответствия.
В связи с чем, необходим кардинальный пересмотр всей системы технического регулирования строительной отрасли Республики Казахстан.
Действующая нормативная база сферы ЖКХ разработана в 1970 – 1990-е годы и не соответствует современным условиям эксплуатации и управления объектами коммунальной сферы, а также слабо регулирует правоотношения всех участников рынка коммунальных услуг.
Сейсмические районы Казахстана по площади занимают порядка
475 тыс. кв. км, что составляет около 18 % от общей площади территории республики. Численность населения, проживающего в сейсмических районах, достигает примерно 6000 тыс. человек или примерно 38 % от общей численности населения Казахстана.
Передача функций лицензиара с республиканского уровня на уровень областей и городов республиканского значения привела к отсутствию единой политики в системе лицензирования. В отдельных регионах через систему лицензирования в строительную отрасль допускаются неквалифицированные и недобросовестные проектные и строительные организации.
Модернизация и развитие ЖКХ.
Проблемы жилищного сектора:

1) коммуналдық қызметтердің негізгі тұтынушылары болып табылатын көп пәтерлі тұрғын үйлерді (бұдан әрі – КПТҮ) және жеке үй құрылыстарын қамтитын тұрғын үй секторы;
2) жылумен, газбен және электрмен жабдықтауды қамтамасыз ететін желілер мен құрылыстарды (жүйелерді) қамтитын коммуналдық сектор.
СА деректері бойынша 2011 жылы республиканың тұрғын үй секторының жалпы алаңы 283,9 млн. шаршы метр құрады, оның 273,6 млн. шаршы метрі немесе 96,4 % тұрғын үй жеке меншікке тиесілі.
ЖАО деректері бойынша 2012 жылы КПТҮ-ге жататын тұрғын үй қорының 44,1 млн. шаршы метрі немесе 28 %-ы жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуді қажет етеді.
Жылумен жабдықтау.
СА деректері бойынша 2011 жылы екі құбырлық деп есептегенде жылу желілерінің жалпы ұзақтығы 12,2 мың км құрайды. Бұл ретте желілердің жалпы ұзақтығының 63 %-ы ауыстыруды және жөндеуді талап етеді.
Электрмен жабдықтау.
Республика бойынша 0,4 кВ электр желілерінің жалпы ұзындығы 133,6 мың км құрайды, 73 %-ы жөндеуді талап етеді.
Газбен жабдықтау.
Газ желілерінің жалпы ұзақтығы жалпы республика бойынша 20,2 мың км құрайды. Бұл ретте желілердің жалпы ұзақтығынан 4 %-ы ауыстыруды және жөндеуді қажет етеді.
2) Негізгі проблемаларды талдау
Тұрғын үй құрылысы:
1) ұсынысқа қарағанда тұрғын үйге сұраныстың алға шығуы мен артуы;
2) үлестік құрылыстағы қолданыстағы заңнаманың жетілмегендігі;
3) жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй құрылысында бюджеттік қаражатты тиімді игермеуі.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі.
Қазақстанның әлемдік қоғамдастыққа интеграциясы жолындағы елеулі кедергілерінің бірі нормативтік базаны, бақылау және қадағалау жүйесін, сондай-ақ сәйкестікті бағалауды қамтитын құрылыс саласын техникалық реттеудің ескірген және тиімсіз жүйесі болып табылады.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының құрылыс саласын техникалық реттеудің бүкіл жүйесін түбегейлі қайта қарау қажет.
ТКШ саласының қолданыстағы нормативтік базасы 1970 – 1990 жылдары әзірленген және коммуналдық сала объектілерін пайдалану мен басқарудың қазіргі заманғы талаптарына сәйкес келмейді, сондай-ақ коммуналдық қызмет көрсету нарығына барлық қатысушылардың құқықтық қатынастарын нашар реттейді.
Қазақстанның сейсмикалық аудандары алаңдары бойынша 475 мың шаршы км алып жатыр, бұл республиканың жалпы алаңының 18 %-ын құрайды. Сейсмикалық аудандарда тұратын халық саны 6000 мың адамға жуық немесе Қазақстан халқының жалпы санының 38 %-ын құрайды.
Лицензиардың функцияларын республикалық деңгейден облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың деңгейіне беру лицензиялау жүйесінде бірыңғай саясаттың болмауына әкеп соқты. Жекелеген өңірлерде лицензиялау жүйесі арқылы құрылыс саласына біліктілігі жоқ әрі міндетін адал орындамайтын жобалау және құрылыс ұйымдары тартылып жатыр.
ТКШ-ты жаңғырту және дамыту.
Тұрғын үй секторының проблемалары:

1) неразвитая система общественного контроля за управлением объектами кондоминиумов со стороны собственников помещений (квартир);
2) низкий уровень собираемости платежей на содержание и капитальный ремонт жилого дома;
3) необходимость повсеместного проведения ремонта и повышения эксплуатационных характеристик жилых домов;
4) недостаточность разъяснительной работы среди населения по проведению капитального и текущего ремонта МЖД;
5) слабая практика накопления денежных средств на капитальный ремонт общего имущества.
Основные проблемы коммунальной инфраструктуры:
1) неудовлетворительное состояние водопроводных сетей (исходя из нормативного срока эксплуатации в 25 лет в рабочем состоянии находятся 36 % сетей водоснабжения, а 64 % требуют капитального ремонта или их полной замены;
2) высокий уровень аварийности сетей водоотведения;
3) низкая численность сельского населения, пользующихся питьевой водой;
4) высокий уровень износа инженерных сетей и сооружений;
5) низкий уровень обеспеченности приборами учета потребления ресурсов;
6) технологическая отсталость отрасли, в том числе слабая практика применения инновационных энерго- и ресурсосберегающих технологий и мероприятий;
7) недостаточные объемы финансирования проектов по реконструкции сетей и сооружений из внебюджетных источников.
Срок эксплуатации некоторых существующих электрических сетей превышает 40 лет. Высокий уровень износа увеличивает потери электроэнергии при передаче.
Помимо износа основных фондов, сверхнормативные потери связаны и с коммерческими потерями, обусловленными неэффективным учетом.
3) Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Жилищное строительство.
Внешними факторами, оказывающими влияние на строительную отрасль, может являться повторение мирового финансового кризиса, следствием чего будет являться снижение инвестиций в строительство. Кроме того, повышение на мировом рынке цен на строительные материалы приведет к удорожанию жилищного строительства.
Внутренними факторами, оказывающими влияние на развитие жилищного строительства, будут являться соблюдение своих обязательств подрядными организациями и своевременное выделение финансовых средств из бюджета на строительство жилых объектов.
Архитектура, градостроительство и строительная деятельность.
Основными внешними факторами, оказывающими влияние на технический уровень нормативной базы в сфере архитектуры, градостроительства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства, является развитие науки, техники и технологий, которое обуславливает появление новых строительных материалов и изделий, методов и технологий строительного производства и передовых проектных решений.
Внутренними факторами, оказывающими влияние на технический уровень нормативной базы в сфере архитектуры, градостроительства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства, являются социально-экономическое развитие страны, фундаментальные и прикладные исследования в области архитектуры, градостроительства, строительства и ЖКХ, которые являются источником наукоемких технологий, позволяющих создавать комфортную и безопасную среду жизнедеятельности человека.
Модернизация и развитие ЖКХ.

1) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері тарапынан кондоминиум объектілерін басқаруды қоғамдық бақылау жүйесінің дамымауы;
2) тұрғын үйді ұстауға және күрделі жөндеуге арналған төлемдердің жинақталу деңгейінің төмендігі;
3) тұрғын үйлерді жаппай жөндеу және оларды пайдалану сипаттамаларын арттыру қажеттілігі;
4) КҚТҮ күрделі және ағымдағы жөндеу жүргізу жөнінде халық арасында жүргізілетін түсіндіру жұмыстарының жетіспеушілігі;
5) ортақ мүлікті күрделі жөндеуге ақшалай қаражатты жинақтау практикасының әлсіздігі.
Коммуналдық инфрақұрылымның негізгі проблемалары:
1) су құбыры желілерінің қанағаттанарлықсыз күйі (пайдаланудың 25 жыл нормативтік мерзімін негізге ала отырып, сумен жабдықтау желілерінің 36 %-ы жұмыс қалпында, ал 64 %-ы күрделі жөндеуді немесе оларды толық ауыстыруды талап етеді);
2) су бұру желілерінің авариялық деңгейінің жоғары деңгейі;
3) ауыз суды пайдаланатын ауыл халқының аз саны;
4) инженерлік желілер мен құрылғылар тозуының жоғары деңгейі;
5) ресурстарды тұтынуды есептеу құралдарымен қамтамасыз ету деңгейінің төмендігі;
6) саланың технологиялық жағынан артта қалуы, оның ішінде инновациялық энергия мен ресурс үнемдеу технологиялары мен іс-шараларын қолданудың әлсіз практикасы;
7) желілер мен құрылғыларды реконструкциялау жөніндегі жобаларды бюджеттен тыс көздерден қаржыландырудың жеткіліксіз көлемі.
Қолданыстағы кейбір электр желілерінің пайдалану мерзімі 40 жылдан асып кеткен. Тозудың жоғары деңгейі электр энергиясын берген кезде оның ысырабын арттырады.
Негізгі қорлардың тозуынан өзге нормадан жоғары шығындар есеп алудың тиімсіздігінен болатын коммерциялық шығындарға байланысты.
3) Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Тұрғын үй құрылысы
Құрылыс саласына әсер ететін сыртқы факторлар әлемдік қаржылық дағдарыстың қайталануы болып табылуы мүмкін, оның салдарлары құрылысқа инвестициялардың төмендеуі болып табылады. Бұдан басқа, әлемдік нарықта құрылыс материалдарына бағалардың өсуі тұрғын үй құрылысының қымбаттауына әкеп соғады.
Тұрғын үй құрылысына әсер ететін ішкі факторлар мердігерлік ұйымдардың өз міндеттерін сақтауы және тұрғын үй объектілерін салуға бюджеттен қаржылық қаражатты уақтылы бөлу болып табылады.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы нормативтік базаның техникалық деңгейіне әсерін тигізетін негізгі сыртқы факторлар ғылымның, техниканың және технологиялардың дамуы болып табылады, олар құрылыс өндірісінің жаңа құрылыс материалдары мен бұйымдарының, әдістері мен технологияларының және озық жобалық шешімдердің пайда болуына себеп болады.
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы нормативтік базаның техникалық деңгейіне әсерін тигізетін негізгі ішкі факторлар елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы, сәулет, қала құрылысы, құрылыс және ТКШ саласындағы іргетасты және қолданбалы зерттеулер болып табылады, олар адам тіршілігінің жайлы және қауіпсіз ортасын құруға мүмкіндік беретін, ғылымды көп қажет ететін технологиялардың көзі болып табылады.
ТКШ-ты жаңғырту және дамыту

Внутренними факторами, оказывающими влияние на развитие жилищно-коммунального хозяйства, могут стать решение 2/3 владельцев квартир для проведения ремонта МЖД, обязательное утверждение на общем собрании сметы затрат на ремонт, размера расходов на каждую квартиру, размера ежемесячных накоплений, выбора подрядной организации, обеспечение возвратности денежных средств при ремонте многоквартирных жилых домов, а также риск недополучения заявленных средств по ранее начатым инвестиционным проектам по водоснабжению и тепло-, газо- и электроснабжению, продление сроков строительно-монтажных работ.
3. Стратегическое направление 3. Использование земельных ресурсов и развитие отрасли геодезии и картографии.
1) Основные параметры развития регулируемой отрасли состояния рационального использования земель и геодезии и картографии.
Территория Республики Казахстан составляет 272,5 млн. га и в соответствии с целевым назначением подразделяется на категории: земли сельскохозяйственного назначения – 93,4 млн. га (34,3 % от земельного фонда республики); населенных пунктов – 23,8 млн. га (8,7%); промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 13,9 млн. га (5,1 %, в том числе 11,3 млн. га земли испытательных полигонов и космодрома Байконур, используемых Российской Федерацией на территории Казахстана на условиях аренды); особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 5,8 млн. га (2,1%); лесного фонда – 23 млн. га (8,5%); водного фонда – 4,1 млн. га (1,5%) и запаса – 108,4 млн. га (39,8%). В систему административно-территориального устройства республики входят 14 областей, 2 города республиканского значения, 161 административного района, 223 городов и поселков, а также 6936 СНП (по состоянию на 1.01.2013 г.).
Протяженность сухопутной Государственной границы Казахстана составляет 13,4 тыс. км, в том числе: с Российской Федерацией –
7548 км, Республикой Узбекистан – 2351 км, Китайской Народной Республикой – 1783 км, Кыргызской Республикой – 1242 км, Республикой Туркменистан – 459 км.
Рациональное использование земельных ресурсов имеет большое значение в экономике сельского хозяйства и страны в целом. В сельском хозяйстве получение продукции связано с качественным состоянием земли, с характером и условиями ее использования.
За последние пять лет (2006 – 2012 годы) площади земель сельскохозяйственного использования увеличены на 11,5 млн. га и в настоящее время достигла 93,4 млн. га, в том числе пашни 24,2 млн. га, из них орошаемой 1,4 млн. га, многолетние насаждения – 70,4 тыс. га, залежь – 2,6 млн. га, сенокосы – 2 млн.га, пастбища – 61,1 млн.га, несельскохозяйственные угодья – 3,3 млн.га.
С целью автоматизации процессов ведения государственного земельного кадастра в республике создана единая автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (далее – АИС ГЗК). Формирование баз данных АИС ГЗК осуществляется на трех уровнях управления: республиканский, областной и районный уровни.
Результатом реализации проекта создания АИС ГЗК является – ежедневные передачи данных ГЗК из областных центров в Республиканский и передачи этих данных во все заинтересованные государственные органы, учреждения, физическим и юридическим лицам.

Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамытуға әсер ететін ішкі факторлар КҚТҮ-ге жөндеу жүргізу үшін 2/3 пәтер иелерінің шешімі, жөндеуге жұмсалатын шығындардың сметасын, әрбір пәтерге жұмсалатын шығыстардың мөлшерін, ай сайынғы жинақтар мөлшерін, мердігерлік ұйымды таңдауды жалпы жиналыста міндетті бекіту, көп пәтерлі тұрғын үйлерді жөндеу кезінде ақшалай қаражаттың қайтарылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бұрын басталған сумен, жылумен, газбен және электрмен жабдықтау жөніндегі инвестициялық жобалар бойынша ұсынылған қаражатты толық алмау тәуекелі, құрылыс-монтаждау жұмыстарының мерзімдерін ұзарту болуы мүмкін.
3. 3-стратегиялық бағыт. Жер ресурстарын пайдалану мен геодезия және картография саласын дамыту.
1) Реттелетін саланы дамытудың, жерді ұтымды пайдаланудың, геодезия және картография салаларын дамыту күйінің негізгі параметрлері.
Қазақстан Республикасының аумағы 272,5 млн. гектар құрайды және мақсатты пайдаланылуына сәйкес мынадай санаттарға бөлінеді: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 93,4 млн. га (республикалық жер қорының 34,3 %-ы); елді мекендердің жерлері – 23,8 млн. га (8,7 %); өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің қажеттілігіне арналған, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және басқа да ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 13,9 млн. га (5,1 %, оның ішінде 11,3 млн. га Қазақстан аумағындағы жалдау шартымен Ресей Федерациясы пайдаланатын сынақ полигондары мен Байқоңыр ғарыш айлағының жерлері); ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер – 5,8 млн. га (2,1 %); орман қорының жерлері – 23 млн. га (8,5 %); су қоры жерлері – 4,1 млн. га (1,5 %) және босалқы жерлер – 108,4 млн. га (39,8 %). Республиканың әкімшілік-аумақтық құрылымының жүйесіне 14 облыс, 2 республикалық маңызы бар қала, 161 әкімшілік аудан, 223 қала мен кент, сондай-ақ 6936 АЕМ кіреді (1.01.2013 ж. жағдай бойынша).
Қазақстанның құрлықтағы Мемлекеттік шекарасының ұзақтығы 13,4 мың км, оның ішінде: Ресей Федерациясымен – 7548 км, Өзбекстан Республикасымен – 2351 км, Қытай Халық Республикасымен – 1783 км, Қырғыз Республикасымен – 1242 км, Түркіменстан Республикасымен – 459 км құрайды.
Жер ресурстарын ұтымды пайдалану ауыл шаруашылығы экономикасында және жалпы елімізде елеулі маңызға ие. Ауыл шаруашылығында өнім алу жердің сапалы күйіне, оны пайдалану сипаты мен жағдайына байланысты.
Соңғы бес жылда (2006 – 2012 жылдар) ауыл шаруашылығында пайдаланатын жерлер алаңы 11,5 млн. га артты және қазіргі уақытта 93,4 млн. га жетті, оның ішінде 24,2 млн. га егістік жер, оның 1,4 млн. га суармалы егістік, көп жылдық екпелер – 70,4 млн. га, тыңайған жерлер – 2,6 млн. га, шабындық – 2 млн. га, жайылым – 61,1 млн. га, ауыл шаруашылығында пайдаланылмайтын алқаптар – 3,3 млн. га.
Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу үрдісін автоматтандыру мақсатында республикада мемлекеттік жер кадастрының бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – МЖК ААЖ) құрылған. МЖК ААЖ деректер қорын қалыптастыру үш республикалық, облыстық және аудандық басқару деңгейлерінде жүзеге асырылады.
МЖК ААЖ құру жобасын іске асыру нәтижесі МЖК деректерін облыстық орталықтардан республикалыққа күн сайын беру және осы деректерді барлық мүдделі мемлекеттік органдарға, мекемелерге, жеке және заңды тұлғаларға беріп отыру болып табылады.

В настоящее время в республиканской базе данных АИС ГЗК имеется свыше 4,4 млн. сведений по действующим земельным правоотношениям и 1,9 млн. – по аннулированным (историческим сведениям). Реализован механизм централизованного предоставления информации из республиканской базы АИС ГЗК в информационные системы и государственные базы данных «Электронного правительства», в т.ч. информационную систему Налогового комитета «Реестр налогоплательщиков и объектов налогообложения» передано 4,4 млн. сведений.
Открыт доступ к республиканской базе данных АИС ГЗК через интернет–сайт www.aisgzk.kz 610 пользователям государственных органов и учреждении.
Данные АИС ГЗК являются общегосударственным информационным ресурсом, и они востребованы как составная часть «электронного правительства» при оказании государственных услуг, оптимизации и автоматизации бизнес-процессов. В 2013 – 2016 годах совместно с местными исполнительными органами планируется реализовать в электронном виде государственную услугу по оформлению права на земельные участки.
Во многих отраслях экономики, обороны республики немаловажной составляющей является информация о местности, в связи с чем, наблюдается растущий спрос на качественные услуги на геодезическую и картографическую продукцию, нередко эта продукция является юридическим документом. По данным Организации Объединенных Наций, доля пространственной информации в системах поддержки принятия управленческих решений составляет до 80 % от общего объема информации этих систем.
Особую озабоченность вызывает состояние топографической обеспеченности территории Республики Казахстан, 80% карт не соответствует современному состоянию местности и топонимике. Государственные топографические карты «стареют» быстрее, чем обновляются, что может привести к значительным убыткам в экономике, а в районах боевых действий и чрезвычайных ситуаций – и к невосполнимым потерям.
С увеличением бюджетного финансирования выполнена аэросъемка 27 % от общей площади республики, обследовано 20 % от общего количества пунктов государственной геодезической сети, пронивелировано 10 % от общей протяженности нивелирной сети, обновлено 18 % от общего количества листов государственных топографических карт и планов всего масштабного ряда.
2) Анализ основных проблем
Одним из основных направлений реализации Земельного кодекса Республики Казахстан является обеспечение рационального использования и охраны земельных ресурсов через формирование высокопродуктивного, экологически ориентированного и адаптированного землепользования, совершенствование землеустройства, экономических механизмов управления земельными ресурсами, контроль за соблюдением земельного законодательства.
Наличие информации о качественном состоянии земельных ресурсов (материалы почвенных, бонитировочных и геоботанических изысканий) влияет на достижения поставленных задач по рациональному использованию земельных ресурсов направленных на увеличение объемов производства сельскохозяйственной продукции, повышения культуры земледелия, вовлечения в оборот новых и ныне неиспользуемых орошаемых земель влияет.

Қазіргі уақытта МЖК ААЖ республикалық деректер базасында қолданыстағы жер құқықтық қатынастар бойынша 4,4 млн. астам және күші жойылғандар бойынша 1,9 млн. астам (тарихи мәліметтер) мәліметтер бар. МЖК ААЖ республикалық базасынан «электрондық үкімет» ақпараттық жүйелері мен мемлекеттік деректер базаларына орталықтандырылған ақпарат беру тетігі іске асырылды, оның ішінде Салық комитетінің «Салық төлеушілердің және салық салу объектілерінің тізілімі» ақпараттық жүйесіне 4,4 млн. мәлімет берілді.
МЖК ААЖ республикалық деректер базасына www.aisgzk.kz интернет-сайты арқылы мемлекеттік органдар мен мекемелердің 610 пайдаланушысының кіруіне болады.
МЖК ААЖ деректері жалпы мемлекеттік ақпараттық ресурс болып табылады және мемлекеттік қызметтер көрсету, бизнес үдерістерді оңтайландыру және автоматтандыру кезіндегі «электронды үкіметтің» құрамдас бөлігі ретінде қажет. 2013 – 2016 жылдары жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, жер учаскелеріне құқық ресімдеу жөніндегі мемлекеттік қызметті электронды түрде іске асыру жоспарланып отыр.
Республика экономикасының, қорғанысының көптеген салаларында жергілікті жер туралы ақпарат маңызды құрамдас бөлік болып табылады, осыған байланысты сапалы геодезиялық және картографиялық өнімдерге, көрсетілетін қызметке сұраныстың ұлғаюы байқалады, көбінесе бұл өнімдер заңгерлік құжат болып табылады. Біріккен Ұлттар Ұйымының деректері бойынша басқарушылық шешімдерді қабылдауды қолдау жүйелерінде кеңістіктік ақпарат үлесі осы жүйелердегі жалпы ақпарат көлемінен 80 %-ға дейін құрайды.
Қазақстан Республикасы аумағының топографиялық қамтамасыз етілу жағдайы алаңдаушылық туғызады, карталардың 80 %-ы қазіргі заманғы жергілікті жердің жағдайына және топонимикаға сәйкес келмейді. Мемлекеттік топографиялық карталар жаңартылғанға қарағанда тез «ескіреді», бұл экономикадағы айтарлықтай шығындарға, ал әскери іс-қимыл және төтенше жағдай аудандарында орны толмас шығындарға да әкелуі мүмкін.
Бюджеттік қаржыландыру ұлғайғаннан бастап республиканың жалпы алаңының 27 %-ының аэротүсірілімі орындалды, мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің жалпы санының 20 %-ы зерттелді, нивелирлеу желісінің жалпы ұзақтығының 10 %-ы нивелирленді, барлық масштабтық қатардағы мемлекеттік топографиялық карталар мен жоспарлардың жалпы парақ санының 18 %-ы жаңартылды.
2) Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстан Республикасының Жер кодексін іске асырудың негізгі бағыттарының бірі жоғары өнімді, экологиялық тазалыққа бағытталған және бейімделіп лайықталған жер пайдалануды қалыптастыру, жерге орналастыруды, жер ресурстарын басқарудың экономикалық тетіктерін жетілдіру, жер заңнамасының сақталуын бақылауды қалыптастыру арқылы жер ресурстарын ұтымды пайдалану мен қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.
Жер ресурстарының сапалы күйі туралы сапалы ақпараттың (топырақтық, бағалау және геоботаникалық іздену материалдары) болуы жер ресурстарын ұтымды пайдалану бойынша алға қойылған міндеттерге жетуге, ауыл шаруашылығы өнімін өндіру көлемін арттыруға, егіншілік мәдениетін көтеруге, жаңа және қазіргі пайдаланылмай отырған тыңайған жерлерді айналымға тартуға өз әсерін тигізеді.

В настоящее время в республике имеются материалы почвенных изысканий различных периодов обследования на площади 185,2 млн. га, что составляет 85,8% всех сельскохозяйственных угодий.
Основные объемы почвенных изысканий были выполнены в период до 1990 года – 146 млн.га (80%) обследуемой площади, которые устарели и требуют переобследования. За период с 1990 по 2000 годы площадь почвенных изысканий составила 24, 2 млн.га, (по 2,4 млн.га ежегодно), с 2000 по 2010 годы произошло уменьшение площадей до 12,8 млн.га, в 2011 году их объемы составили 2,2 млн.га.
В условиях продолжающего опустынивания и усиления деградации земель необходимо иметь достоверную информационную базу о сенокосах и пастбищах, их состоянии и кормоемкости, происходящих изменениях в связи с возрастающими антропогенными нагрузками, поддерживать ее в надлежащем состоянии. Это требуется в первую очередь на землях сельскохозяйственного назначения, с выявлением проектов с экологически безопасным размещением производства, внедрением почвозащитных мероприятий, созданием комплекса мероприятий по экономическому стимулированию собственников и землепользователей, направленному на обеспечение рационального использования земель и их охраны.
На основании материалов геоботанического обследования (изучение растительного покрова) выполненного, в основном путем наземной съемки в различные годы, составлены геоботанические и экологические карты на площади 165 млн. га кормовых угодий или 88,3 % от общей их площади (без земель используемых другими государствами). Большая часть геоботанических материалов – 123,3 млн. га или 74,8% подготовлена в период до 1990 года. Периодичность и сроки обновления материалов не выдерживаются. (на 165 млн.га кормовых угодий ежегодное геоботаническое обследование составляет всего 0,85 млн.га).
В условиях рыночной экономики существенно возрастает интерес участников экономического процесса к объективной и достоверной информации о перспективах развития рынка земли в целом. В связи с этим, целесообразно проведение комплексного анализа всех сведений, формирующих ГЗК. Эффективное ведение земельного кадастра на современном этапе невозможно без применения компьютерной технологии. С этой целью, создание и развитие АИС ГЗК направлено на
формирование информационной инфраструктуры, обеспечивающей интересы государства, отраслей экономики и населения страны информацией о земле (недвижимого имущества), защищающей права собственников земельных участков и землепользователей, а также поддерживающей функционирование рынка земли и недвижимости. В настоящее время завершено создание АИС ГЗК (28 ноября 2012 года система сдана в промышленную эксплуатацию) с земельно-информационным банком данных на всех уровнях, обеспечивающий поддержание учетной и оценочной частей государственного земельного кадастра. Для дальнейшего совершенствования и модернизации информационной системы Комитета в рамках «электронного правительства» необходима реализация мероприятий по системному и техническому обслуживанию АИС ГЗК, включая телекоммуникационные услуги для эксплуатации АИС ГЗК, техническую поддержку лицензионных программных продуктов и сопровождение разработанных подсистем АИС ГЗК, локально-вычислительных сетей и баз данных АИС ГЗК.
В отрасли геодезии и картографии наметились позитивные предпосылки, вместе с тем к главным нерешенным проблемам можно отнести следующее:
государственная геодезическая сеть, являющаяся основой для картографирования, частично утрачена, и в итоге не в полной мере отвечает предъявляемым к ней требованиям;

Қазіргі уақытта республикада әр кезеңде зерттелген алаңы 185,2 млн. га құрайтын топырақтық іздену материалдары бар, бұл барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының 85,8 %-ын құрайды.
Топырақтық ізденудің негізі көлемі 1990 жылға дейінгі кезеңде атқарылған – зерттелетін алаңның 146,0 млн. га (80 %-ы), олар ескірген және қайта тексеріп қарауды қажет етеді. 1990 – 2000 жылдар аралығында топырақтық іздену алаңы 24,2 млн. га құрады (жыл сайын 2,4 млн. га), 2000 – 2010 жылдары алаңы 12,8 млн. га дейін азайды, 2011 жылы оның көлемі 2,2 млн. га құрады.
Жерлердің шөлейттеніп жатқан және құлдырауының күшеюі жағдайында шабындықтар мен жайылым, олардың күйі мен жем-шөп сыйымдылығы, антропогендік жүктемелердің өсуіне байланысты болып жатқан өзгерістер туралы дұрыс ақпараттық базаның болуы, оны тиісті күйде ұстау қажет. Бұл бірінші кезекте өндірісті экологиялық қауіпсіз орналастыра отырып, жобаларды анықтаумен, топырақты қорғайтын іс-шараларды енгізумен, жерлерді тиімді пайдалануды және оларды қорғауды қамтамасыз етуге бағытталған меншік иелері мен жер пайдаланушыларды экономикалық ынталандыру жөніндегі іс-шаралар кешенін құрумен ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде талап етіледі.
Әр жылдары негізінен жер үсті түсірілімі арқылы орындалған геоботаникалық тексеру материалдарының негізінде (өсімдік жамылғысын зерделеу) жем-шөп алқаптарының 165 млн. га алаңында немесе олардың жалпы алаңының 88,3 %-ында (басқа мемлекеттер пайдаланатын жерлерді қоспағанда) геоботаникалық және экологиялық карталар жасалды. Геоботаникалық материалдардың үлкен бөлігі – 123,3 млн. га немесе 74,8 %-ы 1990 жылға дейінгі кезеңде дайындалған. Материалдарды жаңарту кезеңділігі мен мерзімі сақталмайды (жем-шөп алқаптарының 165 млн. га жыл сайынғы геоботаникалық тексеріп қарау барлығы 0,85 млн. га құрайды).
Нарықтық экономика жағдайында жалпы жер нарығын дамытудың перспективалары туралы объективті және шынайы ақпаратқа экономикалық процеске қатысушылардың қызығушылығы айтарлықтай артып келеді. Осыған байланысты, МЖК қалыптастыратын барлық мәліметтерге кешенді талдау жүргізген жөн. Қазіргі кезде компьютерлік технологияларды қолданбай жер кадастрын тиімді жүргізу мүмкін емес. Осы мақсатта МЖК ААЖ құру мен дамыту мемлекеттің, еліміздің экономика салаларының және халқының мүдделерін жер (жылжымайтын мүлік) туралы ақпаратпен қамтамасыз ететін, жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылардың құқықтарын қорғайтын, сондай-ақ жер және жылжымайтын мүлік нарығының қызмет етуіне қолдау көрсететін ақпараттық инфрақұрылымды қалыптастыруға бағытталған. Қазіргі уақытта мемлекеттік жер кадастрының есептік және бағалау бөлігін сүйемелдеуді қамтамасыз ететін барлық деңгейдегі жер-ақпараттық деректер банкі бар МЖК ААЖ құру аяқталды (2012 жылғы 28 қарашада жүйе өнеркәсіптік пайдалануға берілді). «Электрондық үкімет» шеңберінде Комитеттің ақпараттық жүйесін одан әрі жетілдіру және жаңғырту үшін МЖК ААЖ пайдалану үшін телекоммуникациялық қызметтерді, лицензиялық бағдарламалық өнімдерді техникалық қолдауды және МЖК ААЖ әзірленген кіші жүйелерін МЖК АЖЖ оқшаулы-есептеу жүйелері мен деректер базаларын сүйемелдеуді қоса алғанда, МЖК ААЖ жүйелік және техникалық қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды іске асыру қажет.
Геодезия және картография саласында жағымды алғышарттар белгіленді, сонымен бірге басты шешілмеген мәселелерге мыналарды жатқызуға болады:
картографиялауға негіз болып табылатын мемлекеттік геодезиялық желі ішінара жоғалған және қорытындысында оған қойылатын талаптарға толық шамада сәйкес келмейді;

особую озабоченность вызывает состояние топографической и картографической обеспеченности территории Республики Казахстан, степень современности карт составляет 10 – 20 лет;
не полный охват всей сейсмоактивной территории и прикаспийского региона Казахстана высокоточными геодезическими измерениями;
отсутствие должного притока молодых специалистов, качество подготовки и переподготовки специалистов не соответствует современным требованиям техники и технологии;
защита рынка от недостоверной геодезической и картографической продукции, использование которой может нанести ущерб государству и потребителям.
3) Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние факторы.
На достижение целевых индикаторов в области управления земельными ресурсами влияют в основном уровень деятельности местных исполнительных органов, в компетенцию которых входит в целом регулирование земельных отношений и лиц, осуществляющих землеустроительную деятельность.
Установление оснований, условий и пределов возникновения, изменения и прекращения права собственности на земельный участок и права землепользования, регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, сохранения и улучшения природной среды, создание и развитие рынка недвижимости, укрепление законности в области земельных отношений являются основными направлениями земельного законодательства, которые реализовываются на основе землеустроительной деятельности.
Согласно земельному законодательству проведение землеустройства осуществляется физическими и юридическими лицами Республики Казахстан.
Именно качество работ по землеустройству, напрямую влияет на ведение государственного земельного кадастра, формирование сведений о количественном и качественном состоянии земельных ресурсов, повышение уровня информационного обеспечения, перевод его на автоматизированные технологии, оценку земель для целей функционирования рынка земли и налогообложения, изучение земельных ресурсов, разработку проектов улучшение качественного состояния земель за счет реализации мероприятий по сохранению и восстановлению почв и вовлечение в хозяйственный оборот площадей пахотно пригодных и неиспользуемых земель.
Смешение землеустроительных работ в сторону обеспечения ведения государственного земельного кадастра учитывая возрастающий интерес государственных органов и учреждений, граждан создает условия для реализации основных видов работ по постановке на государственный кадастровый учет земельных участков всех форм собственности, создание базы данных об объектах кадастрового учета – Единого государственного реестра земель; создание системы электронного обмена сведениями с другими информационными системами и государственными базами данных; предоставление информации кадастра заинтересованным госорганам, учреждениям и населению через посредством автоматизированной системы государственного земельного кадастра.
Внутренние факторы.
Качественное и количественное состояние земельных ресурсов определяется на основании почвенных, геоботанических работ, бонитировки почв, работ по мониторингу земель и т.д.
Осуществление указанных работ в основном проводятся специализированными предприятиями, ведущими земельный кадастр, и составляет основу системы государственного земельного кадастра и обеспечивает его ведение.
Достижение запланированных объемов изысканий позволит приблизиться к соблюдению сроков установленной периодичности обследования и обеспечить доброкачественной продукцией потребности народного хозяйства республики.
На эффективное ведение земельного кадастра на современном этапе влияет применения новейшей компьютерной техники и информационно-коммуникационных технологий, которые обеспечат комплексную автоматизации процессов ведения государственного земельного кадастра и управление земельными ресурсами, автоматизацию предоставления земельно-кадастровых услуг физическим и юридическим лицам, а также дальнейшего развития электронных услуг, оказываемых населению в рамках «Электронного правительства».
Для дальнейшего совершенствования и модернизации информационной системы в рамках «электронного правительства» необходима реализация мероприятий по системному и техническому обслуживанию АИС ГЗК, включая телекоммуникационные услуги для эксплуатации АИС ГЗК, техническую поддержку лицензионных программных продуктов и сопровождение разработанных подсистем АИС ГЗК, локально-вычислительных сетей и баз данных АИС ГЗК.
Уровень технического, технологическое и программное обеспечение отрасли геодезии и картографии, а также отсутствие его научно-технической базы является отрицательно влияющим фактором на дальнейшее развитие отрасли.

Қазақстан Республикасы аумағының топографиялық және картографиялық қамтамасыз етілу жағдайы ерекше алаңдаушылық туғызады, карталардың заманға сай келу деңгейі 10 – 20 жылды құрайды;
Қазақстанның барлығы сейсмобелсенді аумағының және Каспий маңы өңірінің дәлдігі жоғары геодезиялық өлшемдермен толық қамтылмауы;
жас мамандардың тиісті ағынының болмауы, мамандарды даярлау және қайта даярлау сапасы техника мен технологияның заманауи талаптарына сәйкес келмейді;
пайдалану мемлекет пен тұтынушыларға зиянын келтіруі мүмкін жалған геодезиялық және картографиялық өнімдерден нарықты қорғау.
3) Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы факторлар.
Жер ресурстарын басқару саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуге негізінен құзіретіне жалпы алғанда жер қатынастарын реттеу жататын жергілікті атқарушы органдардың және жерге орналастыру қызметін жүзеге асыратын тұлғалардың қызмет деңгейі әсер етеді.
Жер учаскесіне меншік құқығының және жер пайдалану құқығының пайда болуының, өзгеруінің және тоқтатылуының негіздерін, жағдайларын және шектерін белгілеу, жерлерді ұтымды пайдалану және қорғау, топырақтың құнарлылығын арттыру, табиғи ортаны сақтау және жақсарту мақсатында жер қатынастарын реттеу, жылжымайтын мүлік нарығын құру және дамыту, жер қатынастары саласында заңдылықты нығайту жер заңнамасының негізгі бағыттары болып табылады, олар жерге орналастыру қызметінің негізінде іске асырылады.
Жер заңнамасына сәйкес жерге орналастыруды Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жүзеге асырады.
Нақты жерге орналастыру жұмыстарының сапасы мемлекеттік жер кадастрын жүргізуге, жер ресурстарының сандық және сапалық күйі туралы мәліметтер қалыптастыруға, ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін арттыруға, оны автоматтандырылған технологияларға көшіруге, жер нарығының жұмыс істеуі және салық салу мақсатында жерлерді бағалауға, жер ресурстарын зерделеуге, топырақты сақтау және қалпына келтіру бойынша іс-шараларды іске асыру есебінен жерлердің сапалық күйін жақсарту жобаларын әзірлеуге және жалпы егуге жарайтын және пайдаланылмайтын жерлердің алаңдарын шаруашылық айналымға тартуға тікелей әсер етеді.
Мемлекеттік органдар мен мекемелердің, азаматтардың артып келе жатқан қызығушылығын ескере отырып, жерге орналастыру жұмыстарын мемлекеттік жер кадастрын жүргізуді қамтамасыз ету жағына қарай ауыстыру меншіктің барлық нысанындағы жер учаскелерін мемлекеттік кадастр есебіне қою бойынша негізгі жұмыс түрлерін іске асыру, кадастрлық есеп объектілері туралы деректер базасын – Жерлердің бірыңғай мемлекеттік тізілімін құру; басқа да ақпараттық жүйелер мен мемлекеттік деректер базаларымен электронды мәлімет алмасу жүйесін құру; мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған жүйесі арқылы мүдделі мемлекеттік органдарға, мекемелер мен халыққа кадастр ақпараттарын ұсыну үшін жағдай жасайды.
Ішкі факторлар
Жер ресурстарының сапалық және сандық күйі топырақтық, геоботаникалық жұмыстар, топырақты бағалау, жерлердің мониторингі бойынша жұмыстардың және т.б. негізінде айқындалады.
Аталған жұмыстарды жүзеге асыруды негізінен жер кадастрын жүргізетін мамандандырылған кәсіпорындар жүргізеді және олар мемлекеттік жер кадастры жүйесінің негізін құрайды және оны жүргізуді қамтамасыз етеді.
Зерттеулердің жоспарланған көлеміне қол жеткізу бекітілген мезгілдік қаралудың мерзімін сақтауға және республиканың халық шаруашылығы қажеттілігін сапалы өнімдермен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жер кадастрын тиімді жүргізуге қазіргі кезеңде мемлекеттік жер кадастрын жүргізуді кешенді автоматтандыру үрдісін және жер ресурстарын басқаруды, жеке және заңды тұлғаларға жер-кадастр қызметтерін ұсынуды автоматтандыруды, сондай-ақ «Электрондық үкімет» шеңберінде халыққа көрсетілетін электронды қызметтерді одан әрі дамытуды қамтамасыз ететін жаңа компьютерлік техника мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану әсер етеді.
«Электрондық үкімет» шеңберінде ақпараттық жүйені одан әрі жетілдіру және жаңғырту үшін МЖК ААЖ пайдалану үшін телекоммуникациялық қызметтерді, лицензиялық бағдарламалық өнімдерді техникалық қолдауды және МЖК ААЖ әзірленген кіші жүйелерін МЖК АЖЖ оқшаулы-есептеу жүйелері мен деректер базаларын сүйемелдеуді қоса алғанда, МЖК ААЖ жүйелік және техникалық қызмет көрсету жөніндегі іс-шараларды іске асыру қажет.
Геодезия және картография саласының техникалық, технологиялық және бағдарламалық қамтамасыз етілу деңгейі, сондай-ақ оның ғылыми-техникалық базасының болмауы саланы одан әрі дамытуға теріс әсер ететін фактор болып табылады.

1. Оптимизация законодательства Республики Казахстан в области совершенствования разрешительной системы
-
-
Х
-
-
2. Совершенствование нормативной правовой базы по вопросам частного предпринимательства
X
X
X
X
X
3. Выработка предложений по дальнейшему совершенствованию системы оценки рисков (при необходимости внесение изменений и дополнений в совместные приказы по утверждению систем оценки рисков)
X
X
X
X
X
4. Координация деятельности заинтересованных государственных органов по улучшению индикаторов рейтинга Всемирного Банка «Легкость ведения бизнеса» («Doing Business»)
X
X
X
X
X
5. Проведение исследований по вопросам развития частного предпринимательства
X
X
X
X
X
6. Проведение исследований на предмет сокращения операционных издержек бизнеса
Х
Х
-
-
-
7. Заключение соглашений о результатах по целевым трансфертам, выделяемым в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
X
X
X
X
X
8. Заключение соглашений о результатах по целевым трансфертам в рамках программы Развитие моногородов на 2012 – 2020 годы
X
X
X
X
X
9. Обеспечение мониторинга субсидируемых и гарантируемых кредитов в рамках оказания поддержки предпринимательства в городе Жанаозен Мангистауской области
X
X
X
X
X
10. Проведение обучения топ-менеджмента среднего бизнеса на базе бизнес-школы АО «Назарбаев Университет»
X
X
X
X
X
11. Реализация проекта «Деловые связи»
X
X
X
X
X
12. Обучение населения с предпринимательской инициативой и начинающих предпринимателей основам бизнеса (проект бизнес-советник)
X
X
X
X
Х
13. Проведение консультаций по мерам государственной поддержки в моногородах в Центрах поддержки предпринимательства
X
X
X
X
X
14. Координация деятельности социально-предпринимательских корпораций
X
X
X
X
Х
15. Мониторинг реализации стратегии развития социально-предпринимательских корпораций
X
X
X
X
X
16. Разъяснение широким слоям населения мер государственной поддержки в рамках программы «Бизнес-насихат»
X
X
X
X
X
17. Проведение мониторинга контрольно-надзорной деятельности государственных органов, осуществляющих государственный контроль, надзор и выдачу разрешительных документов
X
X
X
X
X
18. Проекты, осуществляемые консультантами ЕБРР
X
X
X
X
X
19. Анализ регионального развития и конкурентных преимуществ по привлечению иностранных инвестиций в МСБ на примере Восточно-Казахстанской, Атырауской, Кызылординской областей
X
X
X
X
X
20. Предоставление грантов для женщин с предпринимательской инициативой в рамках программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
X
X
X
X
X

1. Қазақстан Республикасының рұқсат беру жүйесін жетілдіру саласындағы заңнамасын оңтайландыру
-
-
X
-
-
2. Жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
X
X
X
X
X
3. Тәуекелдерді басқару жүйесін одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу (қажет болған кезде тәуекелдерді басқару жүйелерін бекіту жөніндегі бірлескен бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу)
X
X
X
X
X
4. Дүниежүзілік Банктің «Бизнесті жүргізу жеңілдігі» («Doing Business») рейтингісінің көрсеткіштерін жақсарту мүдделі мемлекеттік органдар қызметін үйлестіру
X
X
X
X
X
5. Жеке кәсіпкерлікті дамыту мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу
X
X
X
X
X
6. Бизнестің операциялық шығындарын қысқарту тұрғысында зерттеулер жүргізу
X
X
-
-
-
7. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде бөлініп жатқан нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдерді жасасу
X
X
X
X
X
8. Моноқалаларды дамытудың 2012-2020 жылдарға арналған бағдарламасының шеңберінде нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасасу
X
X
X
X
X
9. Маңғыстау облысының Жаңаөзен қаласында кәсіпкерлікке қолдау көрсету шеңберінде субсидияланатын және кепілдендірілетін кредиттердің мониторингін қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
10. «Назарбаев Университеті» АҚ бизнес-мектебінің негізінде орта бизнестің топ-менеджментін оқыту
X
X
X
X
X
11. «Іскерлік байланыстар» жобасын іске асыру
X
X
X
X
X
12. Кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді бизнес негіздеріне үйрету (бизнес-кеңесші жобасы)
X
X
X
Х
Х
13. Кәсіпкерлікті қолдау орталықтарында моноқалалардағы мемлекеттік қолдау шаралары бойынша консультациялар жүргізу
X
X
X
X
X
14. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың қызметін үйлестіру
X
X
X
Х
Х
15. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту стратегиясын іске асыру мониторингі
X
X
X
X
X
16. «Бизнес-насихат» бағдарламасының шеңберінде халықтың қалың тобына мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру
X
X
X
X
Х
17. Мемлекеттік бақылауды, қадағалауды және рұқсат беру құжаттарын беруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау қызметіне мониторинг жүргізу
X
X
X
X
X
18. ЕРДБ консультанттары жүзеге асыратын жобалар
X
X
X
X
X
19. Шығыс Қазақстан, Атырау, Қызылорда облыстарының мысалында өңірлік дамытуды және ШОБ-қа шетелдік инвестицияларды тарту бойынша бәсекелестік артықшылықтарды талдау
X
X
X
X
X
20. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде кәсіпкерлік бастамасы бар әйелдерге гранттар беру
X
X
X
X
X

5. Количество проведенных прикладных научных исследований, направленных на снижение сейсмического риска, обеспечение устойчивости и долговечности зданий (сооружений) и инженерно-коммуникационной инфраструктуры, а также разработку энерго- и ресурсосберегающих технологий (количество тем, завершающихся в текущем году/количество тем, переходящих на следующий год)
Государствен-
ный реестр научных и научно-технических программ и проектов, формируемый АО «Националь-
ный центр научно-техничес-
кой информации»
ед.

5. Сейсмикалық тәуекелді төмендетуге, ғимараттардың (құрылыстардың) және инженерлік–коммуникациялық инфрақұрылымның төзімділігі мен ұзақ уақытқа жарамдылығын қамтамасыз етуге, сондай-ақ ресурс және энергия үнемдеу технологияларын әзірлеуге бағытталған жүргізілген қолданбалы ғылыми зерттеулердің саны (ағымдағы жылы аяқталатын тақырыптар саны/келесі жылға ауысатын тақырыптар саны)
«Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы» АҚ қалыптастыратын ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардың мемлекеттік тізілімі
бірлік

1. Проведение ремонта объектов кондоминиума
Х
X
X
X
X
2. Проведение сноса объектов кондоминиума, находящихся в аварийном состоянии
Х
X
X
X
X
3. Обеспечение накоплений собственниками помещений (квартир) в качестве софинансирования проведения ремонта объектов кондоминиума
Х
X
X
X
X
4. Проведение информационно-разъяснительной работы по пропаганде политики энергосбережения
Х
X
X
X
X
5. Проведение инвентаризации состояния систем и объектов ЖКХ на регулярной основе
Х
X
X
X
X
6. Сбор данных по основным показателям состояния систем и объектов ЖКХ на регулярной основе
Х
X
X
X
X
7. Проведение курсов повышения квалификации работников и специалистов сферы жилищного хозяйства
Х
X
X
X
X
8. Разработка рекомендаций по энергосбережению для каждого типа многоквартирного жилого дома с учетом различных климатических зон (разовое мероприятие)
-
X
-
-
-
9. Тиражирование и распространение печатной информационной продукции об энергосбережении
Х
X
X
X
X
10. Подготовка материалов и публикаций на государственном и русском языках в региональных газетах с общим тиражом
Х
X
X
X
X
11. Разработка и распространение периодического издания «Реформы ЖКХ»
Х
X
X
X
X
12. Организация и проведение ежегодного республиканского конкурса «Лучшая организация по управлению объектом кондоминиума»
Х
X
X
X
X
13. Организация информационно-консультационных пунктов
Х
X
X
X
X
14. Организация информационно-разъяснительной телевизионной программы
Х
X
X
X
X
15. Проведение семинаров (10, 5, 3 дневные курсы)
Х
X
X
X
X

1. Кондоминиум объектілеріне жөндеу жүргізу
X
X
X
X
X
2. Авариялық жағдайдағы кондоминиум объектілерін бұзуды жүргізу
X
X
X
X
X
3. Кондоминиум объектілеріне жөндеу жүргізуді бірлесіп қаржыландыру ретінде үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жинақтарын қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
4. Энергия үнемдеу сасяатын насихаттау бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу
X
X
X
X
X
5. ТКШ жүйелері мен объектілерінің күйіне тұрақты негізде түгендеу жүргізу
X
X
X
X
X
6. ТКШ жүйелері мен объектілері күйінің негізгі көрсеткіштері бойынша тұрақты негізде деректер жинау
X
X
X
X
X
7. Тұрғын үй шаруашылығы саласының қызметкерлері мен мамандарының біліктілігін көтеру курстарын жүргізу
X
X
X
X
X
8. Әртүрлі климаттық аймақтарды ескере отырып, көп пәтерлі тұрғын үйдің әрбір үлгісіне арналған энергия үнемдеу жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу (біржолғы іс-шара)
-
Х
-
-
-
9. Энергия үнемдеу туралы баспа ақпараттық өнімді көбейту және тарату
X
X
X
X
X
10. Жалпы таралымымен өңірлік газеттерде мемлекеттік және орыс тілдерінде материалдар мен жарияланымдарды дайындау
X
X
X
X
X
11. «ТКШ реформалары» мерзімдік басылымды әзірлеу және тарату
X
X
X
X
X
12. «Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі үздік ұйым» жыл сайынғы республикалық конкурсын ұйымдастыру және өткізу
X
X
X
X
X
13. Ақпараттық-консультациялық пункттерді ұйымдастыру
X
X
X
X
X
14. Ақпараттық-түсіндіру телевизиялық бағдарламасын ұйымдастыру
X
X
X
X
X
15. Семинарлар өткізу (10, 5, 3 күндік курстар)
X
X
X
X
X

1. Создание и издание государственных топографических карт на основе цифрового картографирования на государственном и русском языках
Х
Х
Х
Х
Х
2. Расширение базы данных, обновление государственных каталогов географических названий Республики Казахстан на государственном и русском языках Республики Казахстан
Х
Х
Х
Х
Х
3. Разработка нормативно-технических документов
Х
-
Х
Х
Х
4. Учет, хранение и обеспечение субъектов геодезической и картографической деятельности геодезическими и картографическими данными и материалами Национального картографо-геодезического фонда
Х
Х
Х
Х
Х
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Социально-экономическое развитие регионов и государственная поддержка предпринимательства
Цель 1.1. Обеспечение роста социально-экономического развития регионов
Цель 1.2. Обеспечение роста уровня предпринимательства в Республике Казахстан
Стратегическое направление 2. Развитие архитектуры, градостроительства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Цель 2.1. Развитие жилищного строительства Цель 2.2. Совершенствование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Цель 2.3. Модернизация и развитие жилищно-коммунального хозяйства
Стратегическое направление 3. Использование земельных ресурсов и развитие отрасли геодезии и картографии
Цель 3.1. Формирование системы сведений о земельных ресурсах, соблюдения земельного законодательства
Цель 3.2. Геодезическое и картографическое обеспечение территории Республики Казахстан, соответствующее современному состоянию местности и топонимике
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны до 2020 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 118
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от
28 января 2011 года «Построим будущее вместе!»
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 27 января 2012 года «Социально-экономическая модернизация – главный вектор развития Казахстана»
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от

1. Цифрлы картографиялау негізінде мемлекеттік топографиялық карталарды мемлекеттік және орыс тілдерінде жасау және басып шығару
Х
Х
Х
Х
Х
2. Деректер базасын кеңейту, Қазақстан Республикасы географиялық атауларының мемлекеттік каталогтарын мемлекеттік және орыс тілдерінде жаңарту
Х
Х
Х
Х
Х
3. Нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу
Х
-
Х
Х
Х
4. Ұлттық картографиялық-геодезиялық қордың геодезиялық және картографиялық деректері мен материалдарын есепке алу, сақтау және геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерін олармен қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау
1.1-мақсат. Өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуының өсуін қамтамасыз ету
1.2-мақсат. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
2-стратегиялық бағыт. Сәулетті, қала құрылысын, құрылысты және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту
2.1-мақсат. Тұрғын үй құрылысын дамыту
2.2-мақсат. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жетілдіру
2.3-мақсат. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту
3-стратегиялық бағыт. Жер ресурстарын пайдалану және геодезия мен картография саласын дамыту
3.1-мақсат. Жер ресурстары, жер заңнамасын сақтау туралы мәліметтер жүйесін қалыптастыру
3.2-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағын жергiлiктi жердiң қазiргi күйіне және топонимикаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 118 Жарлығымен бекітілген Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 28 қантардағы «Болашақтың іргесін бірге қалаймыз» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 27 қаңтардағы «Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту - Қазақстан дамуының басты бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы

14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Социально-экономическое развитие регионов и государственная поддержка предпринимательства

Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан - 2050» Стратегиясы» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытының атауы, мақсаттары мен міндеттері
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытын, мақсаттары мен міндеттерін іске асыру бойынша іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау

Цель 1.1. Обеспечение роста социально-экономического развития регионов
Задача 1.1.1. Создание рациональной территориальной организации экономического потенциала и благоприятных условий жизнедеятельности населения
Задача 1.1.2. Развитие системы местного самоуправления и сельских территорий
Цель 1.2. Обеспечение роста уровня предпринимательства в Республике Казахстан
Задача 1.2.1. Создание условий для развития предпринимательства
Стратегическое направление 2. Развитие архитектуры, градостроительства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Цель 2.1. Развитие жилищного строительства
Задача 2.1.1. Обеспечение строительства и приобретения жилья государственного коммунального жилищного фонда
Задача 2.1.2. Обеспечение строительства и приобретения жилья за счет кредитных средств
Задача 2.1.3. Обеспечение строительства и приобретения арендного жилья
Задача 2.1.4. Строительство и приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки
Цель 2.2. Совершенствование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Задача 2.2.1. Реформирование системы технического регулирования строительной отрасли и обеспечение устойчивости и долговечности зданий (сооружений) и инженерно-коммуникационной инфраструктуры с разработкой конструктивных решений и технологий
Задача 2.2.2 Организация пространственного планирования развития городов и областей Республики Казахстан
Задача 2.2.3 Совершенствование разрешительной системы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Цель 2.3. Модернизация и развитие жилищно-коммунального хозяйства
Задача 2.3.1. Внедрение системного подхода при строительстве новых объектов водоснабжения и водоотведения и реконструкции, действующих
Задача 2.3.2. Обеспечение содержания жилищного фонда
Задача 2.3.3. Модернизация коммунальной инфраструктуры
Стратегическое направление 3. Использование земельных ресурсов и развитие отрасли геодезии и картографии
Цель 3.1. Формирование системы сведений о земельных ресурсах, соблюдения земельного законодательства
Задача 3.1.1. Повышение уровня информационного обеспечения о качественном состоянии земельных ресурсов
1. Актуализация нормативных правовых актов, входящих в компетенцию Министерства
на постоянной основе
2. Повышение квалификации работников Министерства
на постоянной основе
3. Обеспечение устойчивой динамики текучести кадров
на постоянной основе
4. Принятие мер по достижению 30 % представительства женщин во власти на уровне принятия решений к 2016 году
ежегодно
5. Анализ действующей структуры Министерства и при необходимости ее изменение с целью четкого распределения обязанностей и полномочий внутри системы Министерства
на постоянной основе
6. Упорядочение и сокращение трудоемкости системы сбора и использования информации, увеличение охвата сотрудников Министерства доступом в Интернет, юридическую базу, информационные базы данных
ежегодно
7. Совершенствование интернет-ресурсов Министерства, его актуальное обновление, а также открытие на нем специальных
веб-страниц, позволяющих «живое общение» граждан с руководством Министерства
по мере необходимости
8. Обеспечение опубликования в информационных ресурсах принимаемых решений Министерства
на постоянной основе

1.1-мақсат.
Өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуының өсуін қамтамасыз ету
1.1.1-міндет.
Экономикалық әлеуеттің ұтымды аумақтық ұйымдастырылуын құру мен халықтың тыныс-тіршілігі үшін қолайлы жағдайлар жасау
1. Министрліктің құзыретіне кіретін нормативтік құқықтық актілерге өзекті сипат беру
тұрақты негізде
2. Министрлік қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
тұрақты негізде
3. Кадрлар тұрақсыздығының орнықты серпінін қамтамасыз ету
тұрақты негізде
1.1.2-міндет.
Жергілікті өзін-өзі басқару жүйесі мен ауылдық аумақтарды дамыту
1.2-мақсат.
Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
4. Шешім қабылдау деңгейіндегі билік басындағы әйелдер үлесін 2016 жылға қарай 30 %-ға жеткізу бойынша шараларды қабылдау
жыл сайын
1.2.1-міндет.
Кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдай жасау
2-стратегиялық бағыт.
Сәулетті, қала құрылысын, құрылысты және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту
5. Министрліктің қолданыстағы құрылымын талдау және қажет болған жағдайда Министрлік жүйесінің ішінде міндеттер мен өкілеттіліктерді нақты белгілеу мақсатында оны өзгерту
тұрақты негізде
2.1-мақсат.
Тұрғын үй құрылысын дамыту
2.1.1-міндет.
Мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының үйлерін салуды және сатып алуды қамтамасыз ету
2.1.2-міндет.
Кредиттік қаражат есебінен тұрғын үй салуды және сатып алуды қамтамасыз ету
6. Ақпаратты жинау және пайдалану жүйесінің еңбек сыйымдылығын реттеу және қысқарту, Министрлік қызметкерлерін Интернетке, заң базасына, ақпараттық мәліметтер базасына қолжетімділігімен қамту
жыл сайын
2.1.3-міндет.
Жалға берілетін тұрғын үйді салуды және сатып алуды қамтамасыз ету
2.1.4-міндет.
Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу және сатып алу
7. Министрліктің интернет-ресурстарын жетілдіру, оны өзекті жаңарту, сондай-ақ онда азаматтардың Министрліктің басшылығымен «бетпе-бет тілдесуіне» мүмкіндік беретін арнайы веб-парақтарды ашу
қажеттілігіне қарай
2.2-мақсат.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жетілдіру
2.2.1-міндет.
Құрылыс саласын техникалық реттеу жүйесін реформалау және тиімді конструктивтік шешімдер мен технологияларды әзірлей отырып, ғимараттардың (құрылыстардың) және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның төзімділігі мен ұзақ уақытқа жарамдылығын қамтамасыз ету
8. Министрлік қабылдайтын шешімдердің ақпараттық ресурстарда жариялануын қамтамасыз ету
тұрақты негізде
2.2.2-міндет.
Қазақстан Республикасының қалалары мен облыстарын дамытудың кеңістіктік жоспарлауын ұйымдастыру

9. Обеспечение информационной безопасности
на постоянной основе
10. Принятие мер по увеличению доли автоматизированных государственных услуг
по мере необходимости
11. Взаимодействие с неправительственными организациями
по мере необходимости
12. Координация деятельности пресс-службы по своевременному освещению социально значимых мероприятий, проводимые Министерством регионального развития Республики Казахстан
по мере необходимости
13. Обучение сотрудников министерства, задействованных в процедурах государственных закупок правилам государственных закупок товаров, работ, услуг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан
по мере необходимости
Задача 3.1.2. Повышение уровня информационного обеспечения о количественном состоянии земельных ресурсов и земельно-кадастровых сведений в электронном формате
Задача 3.1.3. Выявление и устранение нарушений земельного законодательства Цель 3.2. Геодезическое и картографическое обеспечение территории Республики Казахстан, соответствующее современному состоянию местности и топонимике
Задача 3.2.1. Геодезическое обеспечение обновления государственных топографических карт, создания крупномасштабных планов городов на основе дистанционного зондирования Земли
Задача 3.2.2. Создание и издание картографической продукции, формирование и ведение Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственным органом для установления межведомственных взаимодействий
1
2
3
Стратегическое направление 1. Социально-экономическое развитие регионов и государственная поддержка предпринимательства
Цель 1.1. Обеспечение роста социально-экономического развития регионов
Задача 1.1.1. Создание рациональной территориальной организации экономического потенциала и благоприятных условий жизнедеятельности населения
1. Инвестиционные проекты, реализованные в рамках Программы «Развитие моногородов на 2012 – 2020 годы» (всего проектов завершающихся в текущем году/количество проектов, переходящих на следующий год) на следующий год
МИО, заинтересованные центральные государственные органы
обеспечение формирования перечня инвестиционных проектов за счет средств республиканского бюджета и их реализации
2. Инвестиционные проекты, реализованные в рамках программы «Развитие регионов» (всего проектов завершающихся в текущем году/количество проектов, переходящих на следующий год)
МИО
обеспечение формирования перечня инвестиционных проектов за счет средств республиканского бюджета и их реализации
Задача 1.1.2. Развитие системы местного самоуправления и сельских территорий
Привлечение специалистов здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии для работы и проживания в сельские населенные пункты путем предоставления бюджетного кредита на приобретение жилья
МИО, заинтересованные центральные государственные органы
проведение работ по привлечению молодых специалистов для работы и проживания в СНП, а также предоставление мер социальной поддержки;
проведение агитационных работ для привлечения специалистов социальной сферы и ветеринарии в СНП
Цель 1.2. Обеспечение роста уровня предпринимательства в Республике Казахстан
Задача 1.2.1. Создание условий для развития предпринимательства

9. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
тұрақты негізде
2.2.3-міндет.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы рұқсат беру жүйесін жетілдіру
10. Автоматтандырылған мемлекеттік қызметтердің үлесін арттыру жөніндегі шараларды қабылдау
қажеттілігіне қарай
2.3-мақсат.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту
11. Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау
қажеттілігіне қарай
2.3.1-міндет.
Сумен жабдықтау мен су бұрудың жаңа объектілерін салу және қолданыстағыларын реконструкциялау кезінде жүйелік тәсілді енгізу
2.3.2-міндет.
Тұрғын үй қорын күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
2.3.3-міндет.
Коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту
12. Министрлік өткізетін әлеуметтік маңызы бар іс-шараларды уақытында жарыққа шығару бойынша баспасөз қызметінің жұмысын үйлестіру
қажеттілігіне қарай
13. Мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне тартылған Министрліктің қызметкерлерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына
қажеттілігіне қарай
3-стратегиялық бағыт.
Жер ресурстарын пайдалану және геодезия мен картография саласын дамыту
3.1-мақсат.
Жер ресурстары, жер заңнамасын сақтау туралы мәліметтер жүйесін қалыптастыру
3.1.1-міндет.
Жер ресурстарының сапалық күйі туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату
3.1.2-міндет.
Жер ресурстарының сандық жай-күйі туралы және жер-кадастрлық мәліметтермен электрондық форматта ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін арттыру
3.1.3-міндет.
Жер заңнамасын бұзушылықтарды анықтау және жою
3.2-мақсат.
Қазақстан Республикасының аумағын жергiлiктi жердiң қазiргi жай-күйі және топонимикаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету
3.2.1-міндет.
Мемлекеттік топографиялық карталарды жаңартуды, Жерді қашықтықтан зондтау негізінде қалалардың ірі масштабты жоспарларын жасауды геодезиялық қамтамасыз ету
3.2.2-міндет.
Картография өнімдерін жасау және басып шығару, Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорын қалыптастыру және жүргізу
сәйкес тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу қағидаларын оқыту
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл орнату үшін мемлекеттік орган жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау
1.1-мақсат. Өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуының өсуін қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Экономикалық әлеуеттің ұтымды аумақтық ұйымдастырылуын құру мен халықтың тыныс-тіршілігі үшін қолайлы жағдайлар жасау

1. Прирост активно действующих субъектов МСБ в общем количестве зарегистрированных субъектов МСБ (ежегодно)
АС
мониторинг, разработка методики и расчет доли МСБ в ВВП
2. Снижение операционных издержек, связанных с регистрацией и ведением
бизнеса (получением разрешений, лицензий и сертификатов; аккредитацией;
получением консультаций), включая время и затраты
центральные государственные органы, МИО
проведение пересмотра и оптимизации разрешительных документов и процедур;
ведение статистики (учета) операционных издержек;
представление соответствующей информации, конкретных предложений и разработка нормативных правовых актов, направленных на сокращение операционных издержек, связанных с получением разрешительных документов, выдаваемых самим государственным органом
3. Предприниматели, которым оказаны сервисные услуги (ежегодно)
МИО,
АО «ФРП «Даму»
обеспечение реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
4. Обучение населения с предпринимательской инициативой и начинающих предпринимателей основам бизнеса
МИО,
АО «ФРП «Даму»
обеспечение реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
5. Количество проектов МСБ, получивших финансовую поддержку в рамках Программы развития моногородов на 2012 – 2020 годы, в том числе:
по обеспечению недостающей инженерной инфраструктурой
МИО
обеспечение реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
по микрокредитованию
МИО
обеспечение реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
Стратегическое направление 2. Развитие архитектуры, градостроительства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Цель 2.1. Развитие жилищного строительства
Задача 2.1.1. Обеспечение строительства и приобретения жилья государственного коммунального жилищного фонда
Объемы ввода в эксплуатацию арендного (коммунального) жилья для граждан, состоящих в очереди в акиматах на получение жилья
МИО
реализация Программы «Доступное жилье – 2020»
Задача 2.1.2. Обеспечение строительства и приобретения жилья за счет кредитных средств
Объемы ввода в эксплуатацию жилья за счет кредитования местных исполнительных органов
МИО
реализация Программы «Доступное жилье – 2020»
Задача 2.1.3. Обеспечение строительства и приобретения арендного жилья
Объемы ввода в эксплуатацию арендного жилья (АО «ИО «КИК»)
МИО
реализация Программы «Доступное жилье – 2020»
Задача 2.1.4. Строительство и приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки
Объемы ввода в эксплуатацию инженерно-коммуникационной
инфраструктуры
МИО
реализация Программы «Доступное жилье – 2020»
Цель 2.2. Совершенствование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Задача 2.2.1. Реформирование системы технического регулирования строительной отрасли и обеспечение устойчивости и долговечности зданий (сооружений) и инженерно-коммуникационной инфраструктуры с разработкой эффективных конструктивных решений и технологий
Реформирование системы технического регулирования строительной отрасли Республики Казахстан
МИНТ
МНГ
МОН
МТК
МТСЗН
МЧС
МЗ
МОСВР
МСХ
согласование проектов нормативно-технических документов;
рассмотрение и решение разногласий в ведомственных нормативах;
выработка предложений по совершенствованию нормативной базы строительной отрасли, по внедрению ресурсосберегающих технологий и новых материалов
Задача 2.2.2. Организация пространственного планирования развития городов и областей Республики Казахстан
Степень развития межрегионального градостроительного планирования территории регионов
заинтересованные центральные государственные органы, МИО
соблюдение межрегиональных и межотраслевых государственных интересов по программам социально-экономического и хозяйственного развития через осуществление архитектурной, градостроительной и строительной деятельности

1. Серіктес қалалардың, моноқалалардың, шағын қалалардың инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымын жайластыру және дамыту жөніндегі жобаларды іске асыру
ЖАО, мүдделі орталық мемлекеттік органдар
Республикалық бюджет қаражаты есебінен инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыруды және оларды іске асыруды қамтамасыз ету
2. «Қадағаланатын саладағы/аядағы/өңірдегі стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру» бағыты бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу
ЖАО
қажетті ақпарат пен құжаттаманы ұсыну
1.1.2-міндет. Жергілікті өзін-өзі басқару жүйесі мен ауылдық аумақтарды дамыту
Тұрғын үй алуға бюджеттік кредитті беру арқылы денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарын жұмыс істеу және тұрақты тұру үшін ауылдық елді мекендерге тарту
ЖАО,
мүдделі орталық мемлекеттік органдар
АЕМ-де жұмыс істеу және тұрақты өмір сүру үшін жас мамандарды тарту жөнінде жұмыстарды жүргізу, сондай-ақ әлеуметтік қолдау шараларын көрсету;
әлеуметтік саланың және ветеринария мамандарын АЕМ-ге тарту үшін үгіт-насихат жұмыстарын жүргізу
1.2-мақсат. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
1.2.1-міндет. Кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдай жасау
1. ШОБ-тың өнімін шығаруды нақты мәнде 2012 жылмен салыстырғанда ұлғайту (НКИ)
СА
Мониторинг, әдістемені әзірлеу және ЖІӨ-дегі ШОБ үлесін есептеу
2. Уақыт пен шығындарды қоса алғанда, бизнесті тіркеуге және жүргізуге (рұқсаттарды, лицензиялар мен сертификаттарды алумен, аккредиттеумен, кеңес алумен) байланысты операциялық шығындарды азайту
Орталық мемлекеттік органдар, ЖАО
- рұқсат беретін құжаттар мен рәсімдерді қайта қарау және оңтайландыруды жүргізу;
- операциялық шығындардың статистикасын (есебін) жүргізу;
- мемлекеттік органның өзі беретін рұқсат беру құжаттарын алуға байланысты операциялық шығындарды қысқартуға бағытталған тиісті ақпаратты, нақты ұсыныстарды беру және нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
3. Сервистік қызметтер көрсетілген кәсіпкерлер (жыл сайын)
ЖАО, «Даму» КДҚ» АҚ
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз ету
4. Кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді бизнес негіздеріне оқыту
ЖАО, «Даму» КДҚ» АҚ
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз ету
5. Моноқалаларды дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасының шеңберінде қаржылай қолдау алған ШОБ жобаларының саны, оның ішінде:
жетіспейтін инженерлік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету бойынша
ЖАО
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз ету
микрокредит беру бойынша
ЖАО
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз ету
2-стратегиялық бағыт. Сәулетті, қала құрылысын, құрылысты және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту
2.1-мақсат. Тұрғын үй құрылысын дамыту
2.1.1-міндет. Мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының үйлерін салуды және сатып алуды қамтамасыз ету
Әкімдіктерде тұрғын үй алуға кезекте тұрған азаматтар үшін жалға берілетін (коммуналдық) тұрғын үйді пайдалануға беру көлемі
ЖАО
«Қолжетімді тұрғын үй - 2020» бағдарламасын іске асыру
2.1.2-міндет. Кредиттік қаражат есебінен тұрғын үйлерді салуды және сатып алуды қамтамасыз ету
Жергілікті атқарушы органдарға кредит беру есебінен пайдалануға берілген тұрғын үй көлемі
ЖАО
«Қолжетімді тұрғын үй - 2020» бағдарламасын іске асыру
2.1.3-міндет. Жалға берілетін тұрғын үйді салуды және сатып алуды қамтамасыз ету
Жалға берілетін тұрғын үйлерді пайдалануға беру көлемі («ҚИК» ИҰ» АҚ)
ЖАО
«Қолжетімді тұрғын үй-2020» бағдарламасын іске асыру
2.1.4-міндет. Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу және сатып алу
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды пайдалануға беру көлемі
ЖАО
«Қолжетімді тұрғын үй - 2020» бағдарламасын іске асыру
2.2-мақсат. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жетілдіру
2.2.1-міндет. Құрылыс саласын техникалық реттеу жүйесін реформалау және ғимараттардың (құрылыстардың) төзімділігі мен ұзақ уақытқа жарамдылығын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының құрылыс саласын техникалық реттеу жүйесін реформалау
ИЖТМ
МГМ
БҒМ
ККМ
Еңбекмині
ТЖМ
ДСМ
ҚОСРМ
АШМ
нормативтік-техникалық құжаттардың жобаларын келісу;
ведомстволық нормативтердегі сәйкессіздіктерді қарау және шешу;
құрылыс саласының нормативтік базасын жетілдіру, ресурс үнемдейтін технологиялар мен жаңа материалдарды енгізу бойынша ұсыныстарды әзірлеу
2.2.2-міндет. Қазақстан Республикасының қалалары мен облыстарын дамытудың кеңістіктік жоспарлауын ұйымдастыру
Өңірлер аумақтарын өңіраралық қала құрылысы жоспарлауды дамыту дәрежесі
Мүдделі орталық мемлекеттік органдар, ЖАО
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтерін жүзеге асыру арқылы әлеуметтік-экономикалық және шаруашылық даму бағдарламалары бойынша мемлекеттің өңіраралық және салааралық мүдделерін сақтау

Цель 2.3. Модернизация и развитие жилищно-коммунального хозяйства
Задача 2.3.1. Внедрение системного подхода при строительстве новых объектов водоснабжения и водоотведения и реконструкции действующих
Снижение количества аварий и остановок на 1 км. коммунальных сетей, в том числе:
МИО
реализация Программы «Ақ бұлақ» на 2011–2020 годы
водоснабжения
водоотведения
Уровень нормативно-очищенной воды
Доступ к централизованному водоснабжению
Доступ к централизованному водоотведению в городах республики
Доступ к услугам водоотведения в сельских населенных пунктах
Задача 2.3.2. Обеспечение содержания жилищного фонда
Проведение капитального ремонта объектов кондоминимума
МИО
реализация Программы Модернизация жилищно-коммунального хозяйства на 2011–2020 годы
Задача 2.3.3. Модернизация коммунальной инфраструктуры
Доля сетей, нуждающихся в ремонте
МИО
реализация Программы «Модернизация жилищно-коммунального хозяйства на 2011–2020 годы»
Протяженность модернизированных сетей
Стратегическое направление 3. Использование земельных ресурсов и развитие отрасли геодезии и картографии
Цель 3.1. Формирование системы сведений о земельных ресурсах, соблюдения земельного законодательства
Задача 3.1.1. Повышение уровня информационного обеспечения о качественном состоянии земельных ресурсов
Почвенные изыскания
МИО
получение разрешения на проведение изыскательских работ
Геоботанические изыскания
Бонитировка почв
Мониторинг земель
МИО
выявление изменения состояния земельного фонда, выработка рекомендаций по предупреждению и устранению последствий негативных процессов (деградации земель, опустынивание, засоление и др.)
Задача 3.1.2. Повышение уровня информационного обеспечения о количественном состоянии земельных ресурсов и земельно-кадастровых сведений в электронном формате
Обеспечение информацией о фактическом количественном состоянии земельных ресурсов
МИО
учет и представление отчета по земельному балансу
Инвентаризация сельскохозяйственных угодий, вовлеченных в сельскохозяйственный оборот
МИО
согласование и утверждение итоговых материалов
Задача 3.1.3. Выявление и устранение нарушений земельного законодательства
Устраняемость выявленных нарушений
МВД
МИО
принудительный привод лиц, уклоняющихся от явок государственному инспектору, осуществляющему государственный контроль за использованием и охраной земель, в том числе по установлению личностей нарушителей земельного законодательства;
выявление нарушений земельного законодательства и их устранение
Цель 3.2. Геодезическое и картографическое обеспечение территории Республики Казахстан, соответствующее современному состоянию местности и топонимике

2.3-мақсат. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту
2.3.1-міндет. Сумен жабдықтау және су бұрудың жаңа объектілерін салу мен қолданыстағыларын қайта жаңарту кезінде жүйелік тәсілді енгізу
1 км коммуналдық желілердегі авариялардың және кідірістердің санын төмендету, оның ішінде:
ЖАО
2011 – 2020 жылдарға арналған «Ақ бұлақ» бағдарламасын іске асыру
сумен жабдықтау
су бұру
Нормативтік тазартылған судың деңгейі
Орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу
Республика қалаларында орталықтандырылған су бұруға қол жеткізу
Ауылдық елді мекендерде су бұру қызметтеріне қол жеткізу
2.3.2-міндет. Тұрғын үй қорын күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
Күрделі жөндеуді қажет ететін кондоминимум объектілерінің үлесі
ЖАО
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғыртудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру
2.3.3-міндет. Коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту
Жөндеуді қажет ететін желілердің үлесі
ЖАО
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғыртудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру
Жаңғыртылған желілердің ұзақтығы
3-стратегиялық бағыт. Жер ресурстарын пайдалану және геодезия мен картография саласын дамыту
3.1-мақсат. Жер ресурстары туралы мәліметтер жүйесін қалыптастыру, жер заңнамасын сақтау
3.1.1-міндет. Жер ресурстарының сапалық жай-күйі туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін арттыру
Топырақтық іздестірулер
ЖАО
Зерттеу жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу
Геоботаникалық іздестірулер
Топырақты бағалау
Жерлердің мониторингі
ЖАО
Жер қоры күйінің өзгеруін анықтау, жағымсыз процестердің (жерлердің тозуы, шөлейттенуі, тұздануы және басқа) салдарының алдын алу және жою бойынша ұсынымдар әзірлеу
3.1.2-міндет. Жер ресурстарының сандық күйі туралы және жер-кадастрлық мәліметтермен электрондық форматта ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін арттыру
Жер ресурстарының нақты сандық күйі туралы ақпаратпен қамтамасыз ету
ЖАО
есеп және жер балансы бойынша есептілікті ұсыну
Ауыл шаруашылығы айналымына тартылған ауыл шаруашылығы алқаптарын түгендеу
ЖАО
қорытынды материалдарды келісу және бекіту
3.1.3-міндет. Жер заңнамасын бұзушылықтарды анықтау және жою
Анықталған бұзушылықтарды жою
ІІМ
ЖАО
жерді пайдалану мен қорғауға бақылау жүргізетін, оның ішінде жер заңнамасын бұзушыларды анықтауды жүзеге асыратын мемлекеттік инспекторға келуден жалтарып жүрген тұлғаларды мәжбүрлеп алып келу;
жер заңнамасын бұзушылықтарды анықтау және оларды жою
3.2-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағын жергілікті жердің қазіргі күйі мен топонимикаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету

Задача 3.2.1. Геодезическое обеспечение обновления государственных топографических карт, создания крупномасштабных планов городов на основе дистанционного зондирования Земли
Аэрокосмосъемочные материалы территорий, СНП, городов
МО, КНБ
согласование объектов для проведения аэросъемочных работ
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Падение цен на мировых сырьевых товарных биржах
Увеличение безработицы вследствие неконкурентоспособности экономики той или иной области, падения производства
принятие комплекса мер по развитию малого предпринимательства в целом по стране.
Принятие комплекса мер по диверсификации экономики моногородов, системному развитию малого предпринимательства в малых городах
Введение новых разрешительных документов и процедур в рамках унификации законодательства стран Таможенного союза
Возвращение ранее отмененных разрешений, а также появление новых
При согласовании проектов соглашений в рамках Таможенного союза направлять их на заключение экспертного совета при МРР и в НЭПК «Атамекен» с установлением достаточных сроков рассмотрения. Необходимость введения разрешений рассматривать на МВК по вопросам совершенствования разрешительной системы. Позицию Казахстана на заседаниях НТС отстаивать с учетом рекомендаций МВК и заключений бизнес – сообщества
Риски природного и технического характера (отрицательные явления климата и повышение предельно допустимого уровня вредных веществ от ракетно-космической деятельности и др.)
Распространение процесса опустынивания, в связи с деградацией пастбищ и пахотных земель, в последствие потери огромных площадей продуктивных земель в различных регионах Казахстана
Принять активное участие в международных Инициативах и проектах по опустыниванию и деградации земель.
Совместно с другими государственными органами (МОСВР, МСХ) участвовать в оценке подверженности территории Казахстана процессом опустынивания и составлении карт опустынивания
Технологический и техногенный риск
Необеспеченность территории республики государственными топографическими картами, соответствующими современному состоянию местности и государственной топонимике, искажение геодезических и картографических данных при передаче, хранении, не полный охват сейсмоактивной территории и прикаспийского региона Казахстана высокоточными геодезическими измерениями
1. Планирование обеспечения территории республики обновленными топографическими картами и планами городов на предстоящий период, исполнение государственного заказа. 2. Государственный геодезический контроль за создаваемой геодезической и картографической продукцией на соответствие требованиям нормативно-технических документов.

3.2.1-міндет. Мемлекеттік топографиялық карталарды жаңартуды, Жерді қашықтықтан зондтау негізінде қалалардың ірі масштабты жоспарларын жасауды геодезиялық қамтамасыз ету
Аумақтардың, АЕМ, қалалардың аэроғарыш түсірілімі
Қорғанысмині, ҰҚК
Аэро түсірілім жұмыстарын жүргізу үшін объектілерді келісу
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Мүмкін болатын тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару шараларын қабылдамаған жағдайда орын алуы мүмкін салдар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Әлемдік шикізаттық тауарлық биржаларда бағалардың төмендеуі
Экономиканың қандайда бір саласы бәсекеге қабілетсіздігі, өндірістің төмендеуі салдарынан жұмыссыздықтың ұлғаюы
Жалпы ел бойынша шағын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі шаралар кешенін қабылдау. Моноқалалардың экономикасын әртараптандыру, шағын қалаларда шағын кәсіпкерлікті жүйелі дамыту бойынша шаралар кешенін қабылдау
Кеден одағы елдерінің заңнамаларын біріздендіру шеңберінде жаңа рұқсат беретін құжаттар мен рәсімдерді енгізу
Бұрын күші жойылған рұқсаттарды қайтару, сондай-ақ жаңалардың пайда болуы
Кеден одағы шеңберінде келісімдердің жобаларын келісу кезінде жеткілікті қарау мерзімдерін белгілей отырып, оларды ӨДМ жанындағы сараптамалық кеңестің қорытындысын алуға және «Атамекен» ҰЭП-қа жолдау. Рұқсат беруді енгізу қажеттілігін рұқсат беру жүйесін жетілдіру жөніндегі ВАК-та қарау. ҒТК отырыстарында Қазақстанның позициясын ВАК ұсынымдары мен бизнес қоғамдастықтың қорытындыларын ескере отырып қорғау
Табиғи және техногендік сипаттағы тәуекелдер (климаттың теріс құбылыстары, зымыран-ғарыш қызметінен зиян заттардың шекті рұқсат берілген деңгейінің артуы және т.б.)
Жайылым және егістік жерлердің құлдырауына байланысты, Қазақстанның әртүрлі өңірлерінде өнімді жерлердің үлкен алаңдарының жойылып кетуі салдарынан шөлейттену процесінің кеңінен таралуы
Жерлердің шөлейттенуі мен құлдырауы жөніндегі халықаралық бастамалар мен жобаларға белсенді түрде қатысу. Басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп (Қоршағанортамині, АШМ) Қазақстан аумағының шөлейттену процесіне ұшырағыштығын бағалауға және шөлейттену карталарын жасауға қатысу.
Технологиялық және техногендік тәуекел
Республика аумағының жергілікті жердің қазіргі күйі мен топонимикасына сәйкес келетін мемлекеттік топографиялық карталармен қамтамасыз етілмеуі, беру, сақтау кезінде геодезиялық және картографиялық деректерді бұрмалау, сейсмикалық тұрғыдан белсенді аумақтарының және Қазақстанның Каспий маңы өңірінің жоғары дәлдікті геодезиялық өлшеулермен толық қамтылмауы
1. Республика аумағын алдағы кезеңге жаңартылған топографиялық карталармен және қалалар жоспарларымен қамтамасыз етуді жоспарлау, мемлекеттік тапсырысты орындау;
2. Жасалып жатқан геодезиялық және картографиялық өнімдердің нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкестігіне мемлекеттік геодезиялық бақылау.

3. Расширение сети геодинамических полигонов для определения современных движений земной коры, в том числе в западном регионе республики, путем создания новых геодинамических полигонов
Отсталость от развитых стран в части развития техники и технологий, которые обуславливают появление новых строительных материалов и изделий, методов и технологий строительного производства и передовых проектных решений
Несоответствие международным строительным стандартам, отсутствие появления новых строительных материалов и изделий, методов и технологий строительного производства и передовых проектных решений
Развитие фундаментальных и прикладных исследований в области архитектуры, градостроительства, строительства и ЖКХ, которые являются источником наукоемких технологий, позволяющих создавать комфортную и безопасную среду жизнедеятельности человека
Внутренние риски
Высокие требования банков второго уровня к субъектам малого предпринимательства, участвующим в Программе «Дорожная карта бизнеса – 2020» при принятии залогового обеспечения
1. Сокращение объема производимых и реализуемых товаров, работ и услуг, выполняемых субъектами малого и среднего предпринимательства в отдельных областях экономики
2. Потеря доверия к финансовым организациям со стороны населения
проведение разъяснительной работы среди банков второго уровня;
реализация программы гарантирования
Недостаточность финансирования сферы предпринимательства, особенно предпринимателей села
Социальная напряженность
населения, сокращение численности занятых работников
разработка отдельных банковских продуктов;
предоставление грантов для предпринимателей;
микрокредитование
Рост административных барьеров в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1. Ухудшение предпринимательского климата и снижение предпринимательской активности
2. Снижение доли МСБ в ВВП
осуществление периодического пересмотра разрешительных документов;
проведение постоянного мониторинга деятельности органов контроля и надзора на предмет соблюдения положений Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»
Ограниченные возможности предпринимателей получения централизованных услуг по ведению и консалтингу в сфере бухгалтерского и налогового учета ведения бизнеса, маркетинга, менеджмента, юридических и финансовых вопросов в сельских районах области
1. Недостаточное информирование предпринимателей
2. Низкий образовательный уровень предпринимателей
Открытие Центров обслуживания предпринимателей, Центров поддержки предпринимательства в регионах
Расширение регуляторных полномочий государственных органов
Усиление административной нагрузки на бизнес и снижение предпринимательской активности
Внедрение полноценного анализа регуляторного воздействия, исключающего возможность введения необоснованных требований и инструментов регулирования
Повышение уровня монополизации экономики
Снижение конкурентоспособности бизнес среды и торможение развития институтов саморегулирования
Создание условий для развития конкуренции и институтов саморегулирования бизнеса
Отсутствие заявок на получение подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение жилья в связи с неприбытием специалистов для работы и проживания в сельские населенные пункты
Дефицит специалистов социальной сферы и ветеринарии в сельской местности
Активизация работы по пропаганде проекта «С дипломом в село!»
Несоблюдение государственными органами установленных законодательством требований при выдаче разрешительных документов
Сложность ведения бизнеса и прохождения разрешительных процедур в области строительства
Повышение квалификации работников, занимающихся выдачей разрешительных документов
Несоблюдение государственными
органами установленных
законодательством требований при выдаче разрешительных документов
Сложность ведения бизнеса и прохождения разрешительных процедур в области строительства
Повышение квалификации
работников, занимающихся
выдачей разрешительных
документов
Неисполнение подрядными
организациями договорных
обязательств
Неосвоение средств
республиканского бюджета
Контроль за местными
исполнительными органами за освоением бюджетных средств и обеспечением
выполнения задания по
вводу жилья

3. Жер қыртысының қазіргі уақыттағы қозғалысын айқындау үшін, оның ішінде республиканың батыс өңірінде жаңа геодинамикалық полигондарды құру арқылы геодинамикалық полигондардың желісін кеңейту
Жаңа құрылыс материалдары мен өнімдерінің, құрылыс өндірісінің әдістері мен технологияларының және алдыңғы қатарлы жобалық шешімдердің пайда болуына себепкер болатын ғылымды, техниканы және технологияларды дамыту бөлігінде дамыған елдерден артта қалу
Халықаралық құрылыс стандарттарына сәйкес келмеуі, жаңа құрылыс материалдары мен өнімдерінің, құрылыс өндірісінің әдістері мен технологияларының және алдыңғы қатарлы жобалық шешімдердің пайда болмауы.
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында ғылымды қажетсінетін технологиялардың көзі болып табылатын, адамның жайлы және қауіпсіз өмір сүру ортасын құруға мүмкіндік беретін іргелі және қолданбалы зерттеулерді дамыту
Ішкі тәуекелдер
Кепілді қамтамасыз етуді қабылдау кезінде «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасына қатысатын шағын кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің қойылатын жоғары талаптары
1. Экономиканың жекелеген салаларында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері өндіретін және сататын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер көлемінің қысқаруы;
2. Халықтың қаржылық ұйымдарға деген сенімінің жоғалуы
екінші деңгейдегі банктердің арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
кепілдік беру бағдарламасын іске асыру
Кәсіпкерлік саласын, әсіресе, ауылдың кәсіпкерлерін қаржыландырудың жеткіліксіздігі
Халықтың әлеуметтік шиеленісі, жұмыспен қамтылғандар санының азаюы
жекелеген банктік өнімдерді әзірлеу;
кәсіпкерлерге гранттар беру;
микрокредит беру
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызмет ету салаларында әкімшілік кедергілердің артуы
1. Кәсіпкерлік климаттың нашарлауы және кәсіпкерлік белсенділіктің төмендеуі;
2. ЖІӨ-дегі ШОБ үлесінің азаюы
рұқсат беру құжаттарын кезең сайын қайта қарауды жүзеге асыру;
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңы нормаларының орындалуына бақылау және қадағалау жүргізетін органдардың қызметіне тұрақты мониторинг жүргізу
Облыстың ауылдық аудандарында бухгалтерлік және салық есептілігі, бизнес жүргізу, маркетинг, менеджмент, заң және қаржылық мәселелер саласында кәсіпкерлердің жүргізу және консалтинг бойынша орталықтандырылған қызметтерді алудағы шектеулі мүмкіндіктері
1. Кәсіпкерлердің жеткілікті деңгейде хабардар болмауы;
2. Кәсіпкерлердің төмен білім деңгейі
Өңірлерде кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарын, кәсіпкерлерге қолдау көрсету орталықтарын ашу
Мемлекеттік органдардың реттеуіш өкілеттіктерін кеңейту
Бизнеске әкімшілік ауыртпашылықтың артуы және кәсіпкерлік белсенділіктің төмендеуі
Негізделмеген талаптар мен реттеу құралдарын енгізу мүмкіндігін жоққа шығаратын реттеуіш әсердің толықтай талдауын енгізу
Экономиканың монополиялану деңгейінің артуы
Бизнес ортаның бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуі және өзін-өзі реттеу институттары дамуының тежелуі
Бәсекелестікті дамыту және бизнесті өздігінен реттеу институттарын дамыту үшін жағдай жасау
Мамандардың ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келмеуіне байланысты үй алуға көтерме жәрдемақы мен бюджеттік кредитті алуға өтінімдердің болмауы
Ауылдық жерлерде әлеуметтік саладағы және ветеринариядағы мамандардың тапшылығы
«Дипломмен ауылға!» жобасын насихаттау бойынша жұмысты жандандыру
Рұқсат беретін құжаттарды беру кезінде мемлекеттік органдардың заңнамамен бекітілген талаптарды сақтамауы
Құрылыс саласында бизнесті жүргізу мен рұқсат беру рәсімдерінен өтудің күрделілігі
Рұқсат беру құжаттарын берумен айналысатын қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Рұқсат беретін құжаттарды беру кезінде мемлекеттік органдардың заңнамамен бекітілген талаптарды сақтамауы
Құрылыс саласында бизнесті жүргізу мен рұқсат беру рәсімдерінен өтудің күрделілігі
Рұқсат беру құжаттарын берумен айналысатын қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Мердігер ұйымдардың шарттық міндеттемелерді орындамауы
Республикалық бюджет қаражаттарын игермеу
Жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік қаражаттарды игеруіне және тұрғын үйлерді пайдалануға беру жөніндегі тапсырмасының орындауын қамтамасыз етуді бақылау

113 586 833
95 256 714
84 275 183
83 069 803
Бюджетные программы развития
тыс. тенге
272 396 268
311 868 535
313 518 050
313 841 277
Расшифровка аббревиатур:
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МИНТ
Министерство индустрии и новых технологий;
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МОСВР
Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан;
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МТК
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
КНБ
Комитет национальной безопасности;
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МО
Министерство обороны Республики Казахстан;
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МНГ
Министерство нефти и газа Республики Казахстан;
АС
Агентство Республики Казахстан по статистике;
МИО
АО «КЦМРЖКХ»
АО «ИО «КИК»
АО «ФРП «Даму»
местные исполнительные органы;
акционерное общество «Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства»;
акционерное общество «Ипотечная организация «Казахстанская ипотечная компания»;
акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму»;
СНП
СНиП
ПСД
сельские населенные пункты;
строительные нормы и правила;
проектно-сметная документация;
ЕС
Европейский союз;
НТС
научно-технический совет.

113 586 833
95 256 714
84 275 183
83 069 803
Бюджеттік даму бағдарламалары
мың
теңге
272 396 268
311 868 535
313 518 050
313 841 277
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДСМ             – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі;
ИЖТМ            – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі;
БҒМ             – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі;
ҚОСРМ           – Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су
ресурстары министрлігі;
АШМ             – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі;
ККМ             – Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі;
Еңбекмині       – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі;
ҰҚК             – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті;
ІІМ             – Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі;
Қорғанысмині    – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
ТЖМ             - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі;
МГМ             - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
министрлігі;
СА              - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі;
ЖАО             - жергілікті атқарушы органдар;
«ТКШЖДҚО» АҚ    - «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту
мен дамытудың қазақстандық орталығы»
акционерлік қоғамы;
«ҚИК» ИҰ» АҚ    - «Қазақстандық ипотекалық компания» ипотекалық
ұйымы» акционерлік қоғамы
«Даму» КДҚ» АҚ  - «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік
қоғамы
АЕМ             - ауылдық елді мекендер;
ҚНжҚ            - құрылыс нормалары және қағидалары;
ЖСҚ             - жобалау-сметалық құжаттама;
ЕО              - Еуропа одағы;
ҒТК             - ғылыми-техникалық кеңес