Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Актобе" на 2014 - 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 819. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.12.2018 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" от 1 марта 2011 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Стратегию развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Актобе" на 2014 – 2023 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июля 2014 года № 819
Стратегия
развития акционерного общества
"Национальная компания "Социально-предпринимательская
корпорация "Актобе" на 2014 – 2023 годы
Стратегия развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Актобе" (далее – СПК) на 2014 – 2023 годы (далее – Стратегия) разработана в соответствии с Правилами разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1236 и Концепцией развития СПК, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1382 (далее – Концепция).
Стратегия носит концептуальный характер и не включает в себя описание организационных мероприятий и документальных процедур, которые будут выработаны после согласования и утверждения Стратегии.
Стратегия является основой для разработки последующих программных документов, среднесрочных планов развития, прогнозных финансовых моделей, а также бюджета СПК.
Настоящая Стратегия определяет миссию, видение, стратегические направления, цели, задачи, мероприятия, механизмы их реализации и показатели результатов деятельности СПК на 10 лет и разработана с учетом основных направлений:

"Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 - 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 819 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 818 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 10.12.2018 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 184-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 23 шілдедегі
№ 819 қаулысымен
бекітілген
"Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық
компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған
даму стратегиясы
Осы "Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ӘКК) 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясы (бұдан әрі – Стратегия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1236 қаулысымен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1382 қаулысымен мақұлданған Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасына (бұдан әрі – Тұжырымдама) сәйкес әзірленген.
Стратегияның тұжырымдамалық сипаты бар және Стратегия келісілгеннен және бекітілгеннен кейін әзірленетін ұйымдастырушылық іс-шаралар мен құжаттамалық рәсімдердің сипатын қамтымайды.
Стратегия кейінгі бағдарламалық құжаттарды, орта мерзімді даму жоспарларын, болжамды қаржы модельдерін, сондай-ақ ӘКК бюджетін әзірлеу үшін негіз болып табылады.
Осы Стратегия таяудағы 10 жылға арналған миссияны, пайымды, стратегиялық бағыттарды, мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, оларды іске асыру тетіктері мен қызмет нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және мыналардың:

1) Послания Президента Республики Казахстан – Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Стратегия "Казахстан – 2050": новый политический курс состоявшегося государства" от 14 декабря 2012 года;
2) Указа Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
3) Указа Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года";
4) Указа Президента Республики Казахстан от 4 июня 2013 года № 579 "Об утверждении Концепции инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года";
5) Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";
6) Указа Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан";
7) Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и признание утративших силу некоторых указов Президента Республики Казахстан" (далее – ГПФИИР);
8) постановления Правительства Республики Казахстан № 1382 от 31 октября 2012 года "Об одобрении Концепции развития социально-предпринимательских корпораций";
9) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 1308 "Об утверждении Программы по развитию инноваций и содействию технологической модернизации в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы";
10) постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 "Об утверждении Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – программа ДКБ 2020);
11) постановления Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 254 "Об утверждении Программы "Производительность – 2020" (далее – программа Производительность 2020);
12) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1145 "Об утверждении Программы по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы".
При создании СПК определена идея формирования региональных локомотивов для экономического развития. СПК была определена роль устойчивой бизнес-структуры, деятельность которой направлена на достижение социальных, экономических и культурных целей населения региона.
Разработка Стратегии обусловливается:

1) Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты 2012 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан халқына Жолдауының;
2) "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығының;
3) "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығының;
4) "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 4 маусымдағы № 579 Жарлығының;
5) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы Жарлығының;
6) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығының;
7) "Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығының (бұдан әрі – ҮИИДМБ);
8) "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1382 қаулысының;
9) "Қазақстан Республикасында инновацияларды дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 1308 қаулысының;
10) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысының (бұдан әрі – БЖК 2020 бағдарламасы);
11) "Өнімділік 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысының (бұдан әрі – "Өнімділік 2020" бағдарламасы);
12) "Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі
2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1145 қаулысының негізгі бағыттарын ескере отырып әзірленген.
ӘКК құру кезінде экономикалық даму үшін өңірлік локомотивтер қалыптастыру идеясы айқындалды. ӘКК-ге қызметі өңір тұрғындарының әлеуметтік, экономикалық және мәдени мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған орнықты бизнес-құрылымның рөлі белгіленді.
Стратегияны әзірлеу мыналармен негізделеді:

1) необходимостью иметь целевые ориентиры долгосрочного социально-экономического развития с четкими представлениями об основных приоритетах, источниках и механизмах их реализации;
2) необходимостью гармоничного развития социальной сферы региона;
3) определением направлений и сфер деятельности, приоритетных для реализации потенциала СПК;
4) формированием политики развития и модели функционирования СПК;
5) выработкой комплекса мер, направленных на обеспечение дальнейшего становления СПК в качестве регионального института развития.
1. Анализ текущего состояния
Анализ внешней среды
В соответствии со Стратегией 2050 "Новый политический курс состоявшегося государства" главная цель Стратегии к 2050 году войти в число 30-ти самых развитых государств мира. Создать общество благоденствия на основе сильного государства с развитой экономикой, чтобы добиться этой цели, Главой Государства поставлена задача, провести тройную модернизацию: построить государство и совершить прорыв в рыночную экономику, заложить основы социального государства, перестроить общественное сознание. Экономическая политика нового курса строится на принципах экономического прагматизма.
Актюбинская область расположена в западной части Казахстана, вторая в Республике область по площади территории, после Карагандинской.
Граничит с шестью областями Казахстана, одной республикой Узбекистана и одной областью Российской Федерации:
1) на севере – с Оренбургской областью Российской Федерации;
2) на северо-востоке – с Костанайской областью;
3) на юго-востоке – с Карагандинской и Кызылординской областями;
4) на юге – с Республикой Каракалпакстан Узбекистана;
5) на юге-западе – с Мангистауской областью;
6) на западе с Атырауской областью;
7) на северо-западе – с Западно-Казахстанской областью;
По административно-территориальному делению регион разделяется на 12 районов и 142 сельских округов. На территории области расположены 8 городов, из них: 1 моногород (Хромтау) и 6 малых городов (Алга, Жем, Кандыагаш, Темир, Шалкар, Эмба) и города Актобе, а также 384 сельских населенных пунктов.
Оценка природно-ресурсного потенциала области
В недрах Актюбинской области есть огромные запасы полезных ископаемых, таких как золото, серебро, кобальт, калийные соли, асбест, каолин, стекольное и камнецветное сырье, природные облицовочные материалы, нефтебитумные породы и многие другие. Вследствие чего в регионе получили развитие горнодобывающая, обрабатывающая, химическая промышленности, производство ферросплавов.
Большая часть горнодобывающих предприятий сосредоточена в Мугоджарском районе. Мугоджарские горы богаты никелем, кобальтом, хромитом, медью, черными и редкими металлами. Из песков Южных Мугоджар производиться стекло.
На территории Каргалинского района были открыты угольные шахты Хромтау, Никельтау, также близ поселка Батамшинский найдены хромитовые и никелевые рудники.
В центральной части и на юге Актюбинского региона развита добыча нефти и газа, к примеру, нефтегазоконденсатное месторождение Жанажол, нефтегазовое месторождение Кенкияк – подсолевой, нефтяное месторождение Кенкияк-надсолевой, и т.д. В регионе функционируют заводы хромовых соединений, ферросплавов, рентгеноаппаратуры и машиностроения, химический комбинат и прочее.
В целом, учитывая богатые природные ресурсы, удобное географическое расположение, можно сделать вывод о наличии значительного потенциала Актюбинской области по созданию потенциально конкурентоспособных производств (особенно по развитию горнодобывающей, обрабатывающей, химической промышленности).
Экономическое развитие
Валовый региональный продукт
В течение продолжительного периода город Актобе занимает 6 (шестое) место среди регионов страны по объему валового регионального продукта (далее – ВРП).

1) негізгі басымдықтар, оларды іске асыру көздері мен тетіктері туралы нақты түсінігі бар ұзақ мерзімді әлеуметтік-экономикалық дамудың нысаналы бағдарларының болу қажеттілігі;
2) өңірдің әлеуметтік саласын үйлесімді дамыту қажеттілігі;
3) ӘКК әлеуетін іске асыру үшін басым болып табылатын бағыттар мен қызмет салаларын айқындау;
4) ӘКК дамыту саясаты мен оның жұмыс істеу моделін қалыптастыру;
5) өңірлік даму институты ретінде ӘКК одан әрі қалыптасуын қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу.
1. Ағымдағы жағдайды талдау
Сыртқы ортаны талдау
"Қазақстан-2050": қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" стратегиясына сәйкес Стратегияның басты мақсаты – 2050 жылға қарай әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіру. Мықты мемлекеттің, дамыған экономиканың негізінде берекелі қоғам құру, бұл мақсатқа қол жеткізу үшін Мемлекет басшысы үш бірдей жаңғырту жүргізу: мемлекеттің іргесін қалау мен нарықтық экономикада серпіліс жасау, әлеуметтік мемлекеттің негіздерін қалау, қоғамдық сананы қайта өзгерту міндетін белгілеп берді. Жаңа бағыттың экономикалық саясаты экономикалық прагматизм қағидаттарында құрылады.
Ақтөбе облысы Қазақстанның батыс бөлігінде орналасқан, аумағының ауданы жағынан Республикадағы Қарағандыдан кейінгі екінші облыс.
Қазақстанның алты облысымен, Өзбекстанның бір республикасымен және Ресей Федерациясының бір облысымен:
1) солтүстігінде – Ресей Федерациясының Орынбор облысымен;
2) солтүстік-шығысында – Қостанай облысымен;
3) оңтүстік-шығысында – Қарағанды және Қызылорда облыстарымен;
4) оңтүстігінде – Өзбекстанның Қарақалпақстан Республикасымен;
5) оңтүстік-батысында – Маңғыстау облысымен;
6) батысында – Атырау облысымен;
7) солтүстік-батысында – Батыс Қазақстан облысымен шекаралас.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша өңір 12 ауданға және 142 ауылдық округке бөлінеді. Облыс аумағында 8 қала орналасқан, оның ішінде: 1 моноқала (Хромтау) мен 6 шағын қала (Алға, Жем, Қандыағаш, Темір, Шалқар, Ембі) және Ақтөбе қаласы, сондай-ақ 384 ауылдық елді мекен бар.
Облыстың табиғи-ресурстық әлеуетін бағалау
Ақтөбе облысының қойнауында алтын, күміс, кобальт, калий тұздары, асбест, каолин, шыны және түсті тас шикізаты, табиғи әрлеу материалдары, мұнай-битум жыныстары сияқты пайдалы қазбалар мен басқа да көптеген қазбалардың орасан зор қоры бар. Соның нәтижесінде өңірде тау-кен өндіру, өңдеу, химия өнеркәсіптері, ферроқортпа өндірісі дамыды.
Тау-кен өндіру кәсіпорындарының басым бөлігі Мұғалжар ауданында шоғырланған. Мұғалжар тауы никельге, кобальтқа, хромитке, мысқа, қара және сирек кездесетін металдарға бай. Оңтүстік Мұғалжар құмынан шыны өндіріледі.
Қарғалы ауданының аумағында Хромтау, Никельтау көмір шахталары ашылды, сондай-ақ Бадамша кентінің маңынан хромит және никель кеніштері табылды.
Ақтөбе өңірінің орталық бөлігінде және оңтүстігінде мұнай мен газ өндіру дамыған, мысалы, Жаңажол мұнай-газ конденсатының кен орны, Кеңқияқ – тұзасты, Кеңқияқ – тұзүсті мұнай кен орны және т.б. Өңірде хром қосылыстары, ферроқорытпа, рентген аппаратурасы мен машина жасау зауыттары, химия комбинаты мен тағы басқалары жұмыс істейді.
Жалпы, табиғи бай ресурстарын, географиялық тұрғыдан қолайлы орналасуын ескере отырып, бәсекеге қабілетті әлеуетті өндірістер құру бойынша Ақтөбе облысының айтарлықтай әлеуеті бар деген тұжырым жасауға болады (әсіресе, тау-кен өндіру, өңдеу, химия өнеркәсібін дамыту бойынша).
Экономикалық даму
Жалпы өңірлік өнім
Жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) көлемі бойынша ел өңірлерінің арасында Ақтөбе облысы ұзақ уақыт бойы 6 (алтыншы) орынды иеленіп келеді.

Объем произведенного ВРП город Актобе за 9 месяцев 2013 года составил 1 193 256,3 млн. тенге, при темпах роста 106,1 % в сравнении с аналогичным периодом 2012 года. Объем ВРП на душу населения города Актобе составляет 1 490,7 тыс. тенге.
Экономический рост обеспечен, прежде всего, ускоренным развитием индустриального комплекса, строительной индустрии, а также сферой услуг – торговлей и транспортом.
В январе – декабре 2013 года объем промышленной продукции составил 1 352,5 млрд. тенге, индекса физического объема (далее – ИФО) составил – 102,5 %.
Продукция горнодобывающей промышленности составила 990,5 млрд. тенге (ИФО 99,8 %), обрабатывающей промышленности – 280,9 млрд. тенге (ИФО 114,5 %), электроснабжение подача газа, пара и воздушное кондицирование – 68,4 млрд. тенге (ИФО 106,5 %), водоснабжение, канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов – 12,8 млрд. тенге (ИФО 94,6 %).
Добыто 8 339,6 тыс. тонн нефти (97,1 % к уровню аналогичного периода 2012 года), газа попутного нефтяного – 4 140,0 млн. кубических метров (99,5 %), медных руд – 5 105,1 тыс. тонн (107,9 %), медных концентратов – 355,1 тыс. тонн (102,9 %), хромовых руд – 3 255,0 тыс. тонн (100,4 %), хромовых концентратов 4 193,2 тыс. тонн (106,3 %), хромовых солей 101,6 тыс. тонн (103,7 %), произведено ферросплавов – 377,2 тыс. тонн (99,3 %), электроэнергии – 2 989,1 млн. квт. час (110,2 %), теплоэнергии – 6 771,8 тыс. Гкал (107,8 %).
Объем сельскохозяйственной продукции составил 127,9 млрд. тенге (ИФО – 100,3 %).
Из уборочной площади 426,9 тыс. га убрано 212,6 тыс. тонн зерна (в весе после доработки) в сравнении с аналогичным периодом 2012 года больше в 2,2 раза.
В текущем периоде собрано 8,1 тыс. тонн масличных культур, 87,0 тыс. тонн картофеля и 70,1 тыс. тонн овощей и бахчи.
За 2013 год заготовлено 1 644,1 тыс. тонн сена или 103,4 % к общему запланированному объему.
В 2013 году на поддержку агропромышленного комплекса предусмотрено 2,9 млрд. тенге субсидий (освоено 100 %).
Объем инвестиций в основной капитал составил 496,2 млрд. тенге (111,9 % к аналогичному периоду 2012 года).
Объем выполненных строительных работ составил 186,2 млрд. тенге, что составляет 142,6 %, к соответствующему периоду 2012 года.
Введено 461,2 тыс. кв. м. жилья, что на 5,8 % выше уровня 2012 года.
Объем розничного товарооборота составил 335,7 млрд. тенге (110,8 %).
В январе – декабре 2013 года индекс потребительских цен по области составил – 4,5 %, на продовольственные товары – 2,8 %.
Поступления налогов и других платежей в консолидированный бюджет составили 616,4 млрд. тенге (к прогнозу без Национального фонда РК 102,7 %), в том числе в местный бюджет – 75,0 млрд. тенге (115,3 % к прогнозу).

2012 жылдың 9 айымен салыстырғанда 2013 жылғы осындай кезеңде Ақтөбе қаласының өндірілген ЖӨӨ көлемі 1 193 256,3 млн. теңгені құрап, өсу қарқыны 106,1 % болды. Ақтөбе қаласының жан басына шаққандағы ЖӨӨ көлемі 1 490,7 мың теңгені құрайды.
Экономикалық өсу, ең алдымен, индустриялық кешеннің, құрылыс индустриясының, сондай-ақ көрсетілетін қызметтер саласы – сауда-саттық пен көліктің қарқынды дамуымен қамтамасыз етілген.
2013 жылғы қаңтар – желтоқсанда өнеркәсіптік өнім көлемі 1 352,5 млрд. теңгені құрады, нақты көлем индексі (бұдан әрі – НКИ) 102,5 %-ды құрады.
Тау-кен өндіру өнеркәсібінің өнімі 990,5 млрд. теңгені (НКИ 99,8 %), өндеу өнеркәсібінің өнімі – 280,9 млрд. теңгені құрады (НКИ 114,5 %), электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауа баптау – 68,4 млрд. теңгені (НКИ 106,5 %), сумен жабдықтау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау мен бөлуді бақылау – 12,8 млрд. теңгені (НКИ 94,6 %) құрады.
8 339,6 мың тонна мұнай (2012 жылдың осындай кезеңінің деңгейіне қатысты 97,1 %), 4 140,0 млн. текше метр мұнайдың ілеспе газы (99,5 %),
5 105,1 мың тонна (107,9 %) мыс кені, 355,1 мың тонна (102,9 %), мыс концентраты, 3 255,0 мың тонна (100,4 %) хром кені, 4 193,2 мың тонна (106,3 %) хром концентраты, 101,6 мың тонна (103,7 %) хром тұзы өндірілді, 377,2 мың тонна (99,3 %) ферроқорытпа, 2 989,1 млн. квт. сағ (110,2 %) электр энергиясы, 6 771,8 мың Гкал (107,8 %) жылу энергиясы шығарылды.
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі 127,9 млрд. теңгені (НКИ – 100,3 %) құрады.
426,9 мың га алқаптан 212,6 мың тонна бидай (өңдегеннен кейінгі салмақ) жиналды, бұл 2012 жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда 2,2 есе көп.
Ағымдағы кезеңде 8,1 мың тонна майлы дақыл, 87,0 мың тонна картоп және 70,1 мың тонна көкөніс пен бақша дақылдары жиналды.
2013 жылы 1 644,1 мың тонна шөп немесе жалпы жоспарланған көлемнің 103,4 %-ы жиналды.
2013 жылы агроөнеркәсіптік кешенді қолдауға 2,9 млрд. теңге субсидия көзделген (100 % игерілді).
Негізгі капиталға инвестициялар көлемі 496,2 млрд. теңгені құрады (2012 жылдың осындай кезеңіне қатысты 111,9 %).
Орындалған құрылыс жұмыстарының көлемі 186,2 млрд. теңгені құрады, бұл 2012 жылдың тиісті кезеңіне қатысты 142,6 %-ды құрайды.
461,2 мың шаршы м. тұрғын үй пайдалануға берілді, бұл 2012 жылдың деңгейінен 5,8 %-ға жоғары.
Бөлшек сауда айналымының көлемі 335,7 млрд. теңгені құрады (110,8 %).
2013 жылғы қаңтар – желтоқсанда облыс бойынша тұтыну бағаларының индексі 4,5 %-ды, азық-түлік тауарларына – 2,8 %-ды құрады.
Шоғырландырылған бюджетке салықтар мен басқа да төлемдердің түсуі 616,4 млрд. теңгені құрады (ҚР Ұлттық қорын қоспағанда, болжамның 102,7 %-ы), оның ішінде жергілікті бюджетке 75,0 млрд. теңге түсті (болжамның 115,3 %-ы).

Для реализации Программы "ДКБ 2020" в 2013 году из республиканского бюджета выделено – 3 037,6 млн. тенге.
С начала текущего года Региональным Координационным Советом (РКС) одобрены 124 проектов субъектов частного предпринимательства, в том числе:
1) 92 проектов по субсидированию на сумму кредита 15,6 млрд. тенге;
2) 13 проектов по инфраструктуре на сумму трансферта 2,1 млрд. тенге;
3) 7 проектов по гарантированию на сумму кредита 338,6 млн. тенге.
Также, в рамках нового направления Программы "ДКБ 2020" по выделению инновационных грантов для начинающих субъектов частного предпринимательства РКС принято решение об одобрении и предоставлении грантов 12 участникам Программы на сумму 33,0 млн. тенге.
В малом и среднем бизнесе количество активных субъектов составило 37,3 тыс. единиц (103,1 %), численность занятых достигла 120,2 тыс. человек (112,6 %).
Объем произведенной продукции составил 431,4 млрд. тенге (103,3 %).
Платежи в бюджет от субъектов малого и среднего бизнеса составил 115,6 млрд. тенге (107,3 %).
Внешнеторговый оборот за январь-ноябрь 2013 года составил 7 686,9 млн. долларов США или 92,3 % к аналогичному периоду 2012 года, в т.ч. экспорт – 6 454,5 млн. долларов США (90,9 %), импорт– 1 202,4 млн. долларов США (97,7 %).
Оценка состояния приоритетных отраслей экономики
Агропромышленный комплекс
Растениеводство
В Актюбинской области для обеспечения продовольственной безопасности населения области, увеличения производства экспортоориентированной конкурентоспособной продукции проводится работа по осуществлению структурной и технологической диверсификации, расширению посевных площадей приоритетных сельскохозяйственных культур расположенных в степной зоне: Айтекебийский, Каргалинский, Мартукский, Хромтауский районов и города Актобе Актюбинской области.
Неблагоприятные погодные условия – малоснежная зима, отсутствие осадков, как следствие, жесточайшая засуха привели к гибели больших площадей посевов овощных, зерновых и масличных культур.
В целях снижения рисков недополучения продукции в последние годы акиматом Актюбинской области разработана специальная программа "Программа развития территории Актюбинской области на 2011 – 2015 годы" утвержденной решением маслихата Актюбинской области № 178 от 11 декабря 2013 года по возделыванию картофеля и овощей, которая позволила сельхозформированиям увеличить площади и объемы производства этих культур в 2 раза.
Продолжается внедрение инновационных технологии, общая площадь капельного орошения составляет 195 гектаров, также введены 2 теплицы общей площадью 0,28 гектаров.

"БЖК 2020" бағдарламасын іске асыру үшін 2013 жылы республикалық бюджеттен 3 037,6 млн. теңге бөлінді.
Ағымдағы жылдың басынан бастап Өңірлік Үйлестіру Кеңесі (ӨҮК) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің 124 жобасын мақұлдады, оның ішінде:
1) кредит сомасы 15,6 млрд. теңгеге субсидиялау жөніндегі 92 жоба;
2) трансферт сомасы 2,1 млрд. теңгеге инфрақұрылым жөніндегі 13 жоба;
3) кредит сомасы 338,6 млн. теңгеге кепілдік беру жөніндегі 7 жоба.
Сонымен қатар, "БЖК 2020" бағдарламасының ісін жаңадан бастаған жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін инновациялық гранттар бөлу жөніндегі жаңа бағытының шеңберінде ӨҮК Бағдарламаның 12 қатысушысына 33,0 млн. теңге сомасына гранттарды мақұлдау және беру туралы шешім қабылдады.
Шағын және орта бизнесте белсенді субъектілер саны 37,3 мың бірлікті (103,1 %) құрады, жұмыспен қамтылғандар саны 120,2 мың адамға (112,6 %) жетті.
Өндірілген өнім көлемі 431,4 млрд. теңгені (103,3 %) құрады.
Шағын және орта бизнес субъектілерінен бюджетке түсетін төлемдер 115,6 млрд. теңгені (107,3 %) құрады.
2013 жылғы қаңтар – қарашадағы сыртқы сауда айналымы 7 686,9 млн. АҚШ долларын немесе 2012 жылдың осындай кезеңіне қатысты 92,3 %-ды құрады, оның ішінде экспорт – 6 454,5 млн. АҚШ доллары (90,9 %), импорт – 1 202,4 млн. АҚШ доллары (97,7 %).
Экономиканың басым салаларының жай-күйін бағалау
Агроөнеркәсіптік кешен
Өсімдік шаруашылығы
Ақтөбе облысында халқының азық-түліктік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, экспортқа бағдарланған бәсекеге қабілетті өнімдердің өндірісін ұлғайту үшін Ақтөбе облысында құрылымдық және технологиялық әртараптандыруды жүзеге асыру, далалық аймақта: Әйтеке би, Қарғалы, Мәртөк, Хромтау аудандарында орналасқан ауыл шаруашылығының басым дақылдарының егіс алқаптарын және Ақтөбе облысының Ақтөбе қаласын кеңейту жөніндегі жұмыс жүргізілуде.
Ауа-райының қолайсыз жағдайлары – қыста қардың аз болуы, жауын-шашынның болмауы, соның салдарынан болатын өте қатты қуаңшылық көкөніс, бидай және майлы дақылдардың ауқымды егіс алқаптарының жойылуына әкеп соқтырды.
Өнімді толық алмау қаупін азайту мақсатында Ақтөбе облысының әкімдігі картоп пен көкөніс өсіру бойынша Ақтөбе облысы мәслихатының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 178 шешімімен бекітілген "Ақтөбе облысының аумақтарын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған бағдарламасы" атты арнайы бағдарлама әзірледі, ол ауыл шаруашылығы құрылымдарының осы дақылдарды өсіру алаңдары мен көлемін 2 есе ұлғайтуына мүмкіндік берді.
Инновациялық технологияларды енгізу жалғасуда, тамшылатып суарудың жалпы ауданы 195 гектарды құрайды, сондай-ақ жалпы ауданы 0,28 гектар болатын 2 жылыжай пайдалануға берілді.

Работают 11 центров по подготовке семян, которые осуществляют подработку семян в области. Имеются 12 семеноводческих хозяйств. В области внедрены в производство новые высокоурожайные сорта пшеницы "Юго-Восточная – 2", "Саратовская – 70" и местный сорт "Актобе – 39".
Для поддержки сельскохозяйственных товаропроизводителей СПК совместно с акционерным обществом "НК Продовольственная контрактная корпорация в 2012 году предоставило 75 гарантии сельхозтоваропроизводителям (далее – СХТП) на общую сумму 558 368 000 тенге для получения кредитов на проведение весенне-полевых работ.
В 2013 году выданы гарантии 47 СХТП на общую сумму 462 858 000 тенге.
Животноводство
В животноводческих хозяйствах области развито скотоводство (поголовье крупного рогатого скота), свиноводство, птицеводство и коневодство.
В 2012 году СПК предоставило гарантии СХТП в целях обеспечения исполнения обязательств в части недостающего обеспечения перед акционерным обществом "Аграрная кредитная корпорация". Данный вид гарантий был предоставлен в рамках пилотной программы "Приобретение маточного поголовья МРС и племенных баранов-производителей для воспроизводства молодняка мясной продукции", утвержденной советом директоров акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация" 29 июня 2012 года,
Горно-металлургическая промышленность
Для экономики Актюбинского региона важными показателями роста могут стать Мугалжарский, Темирский и Хромтауский районы с динамично развивающей горнодобывающей промышленностью.
СПК совместно с товариществом с ограниченной ответственностью "АктобеТермоКокс" начала реализацию совместного проекта по добыче бурого угля на Мамытском месторождении в Каргалинском районе. Целью данного проекта является получение кокса для дополнительной выработки тепла и электроэнергии. Сумма инвестирования до 77 500 000 000 тенге. Проект контракта на добычу бурого угля на Мамытском месторождении в настоящее время проходит процедуру согласования в государственных органах. После получения всех экспертных заключений контракт будет направлен на подписание и государственную регистрацию в Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан согласно пунткту 5 статьи 62 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании". Подписание контракта запланировано до 1 июля 2014 года.
Объемы производства горно-металлургической промышленности показывает очень узкий перечень выпускаемой продукции с высокой добавленной стоимостью при значительной доле добычи руд, производства концентратов и первичных металлов.
При сложившейся структуре отрасли увеличение объема производства продукции горно-металлургической промышленности, возможно за счет освоения новых месторождений металлических руд. Данный тип развития в условиях истощения сырьевой базы, низкой комплексности используемого сырья, высокой степени износа основных производственных фондов, высокой степени загрязнения окружающей среды и технологического отставания, отсутствия интегрированных комплексов с полным циклом производства от добычи до выпуска продукции с высокой степенью товарной готовности, малой емкости и рассредоточенности внутреннего рынка, высокой энерго-, трудо- и материалоемкости продукции затрудняет осуществление задач по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан.
Таким образом, перспективными возможностями технологического развития горно-металлургической промышленности являются:

Тұқым дайындайтын 11 орталық жұмыс істейді, олар облыста тұқым өңдеуді жүзеге асырады. Тұқым өсіретін 12 шаруашылық бар. Облыста бидайдың "Оңтүстік-шығыс – 2", "Саратовская – 70" шығымдылығы жоғары сорттары мен жергілікті "Ақтөбе – 39" сорты өндіріске енгізілген.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді қолдау үшін ӘКК "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" акционерлік қоғамымен бірлесіп көктемгі егіс жұмыстарын жүргізуге кредит алу үшін 2012 жылы ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге (бұдан әрі – АШТӨ) жалпы сомасы 558 368 000 теңгеге 75 кепілдік берді. 2013 жылы жалпы сомасы 462 858 000 теңгеге 47 АШТӨ кепілдік берілді.
Мал шаруашылығы
Облыстың мал өсіретін шаруашылықтарында мал шаруашылығы (ірі қала мал басы), шошқа шаруашылығы, құс шаруашылығы мен жылқы шаруашылығы дамыған.
Осылайша, "Аграрлық кредиттік корпорация" акционерлік қоғамының Директорлар кеңесі 2012 жылғы 29 маусымда бекіткен "Ет өнімдерінің жас төлін молайту үшін ҰҚМ аналық басы мен асыл тұқымды қошқарларды сатып алу" пилоттық бағдарламасында бюджеттік кредит беру шеңберінде АШТӨ қаржыландыра отырып, "Аграрлық кредиттік корпорация" акционерлік қоғамының алдындағы жетіспейтін қамтамасыз ету бөлігіндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында 2012 жылы ӘКК АШТӨ-ге кепілдік берді.
Тау-кен металлургиясы өнеркәсібі
Ақтөбе өңірінің экономикасы үшін серпінді дамып келе жатқан кен өндіру өнеркәсібібар Мұғалжар, Темір және Хромтау аудандары маңызды өсу көрсеткіштеріне айналуы мүмкін.
"АқтөбеТермоКокс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігімен бірге ӘКК Қарғалы ауданының Мамыт кен орнында қоңыр көмір өндіру жөніндегі бірлескен жобаны іске асыра бастады. Бұл жобаның мақсаты жылу мен электр энергиясын қосымша өндіру үшін кокс алу болып табылады. Инвестициялау сомасы 77 500 000 000 теңгеге дейін. Мамыт кен орнында қоңыр көмір өндіруге арналған келісімшарттың жобасы қазіргі уақытта мемлекеттік органдарда келісу рәсімінен өтуде. Сараптамалық қорытындылардың бәрі алынғаннан кейін "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 62-бабының 5-тармағына сәйкес келісімшарт Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне қол қоюға және мемлекеттік тіркеуге жіберіледі. Келісімшартқа 2014 жылғы 1 шілдеге дейін қол қою жоспарланған.
Кен өндіру, концентраттар мен бастапқы металдарды шығару үлесі қомақты болғанымен, тау-кен металлургиясы өнеркәсібі өндірісінің көлемі қосылған құны жоғары шығарылатын өнімнің тізбесі өте шағын екенін көрсетеді.
Саланың қазіргі қалыптасып отырған құрылымында тау-кен металлургиясы өнеркәсібі өндірісінің көлемін металл кендерінің жаңа кен орындарын игеру есебінен ұлғайтуға болады. Шикізат базасы сарқылған, пайдаланылатын шикізаттың кешенділігі төмен, негізгі өндірістік қорлардың тозу дәрежесі жоғары, қоршаған ортаның ластануы мен технологиялық артта қалу дәрежесі жоғары, өндірістің өндіруден бастап тауарлық әзірлік дәрежесі жоғары өнім шығаруға дейінгі толық циклды қамтитын кіріктірілген кешендер жоқболып отырған, ішкі нарықтың сыйымдылығы аз әрі ол бытыраңқы орналасқан, өнімдер энергияны, еңбекті және материалды көп қажет ететін жағдайларда дамудың бұл үлгісі Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі міндеттерді жүзеге асыруды қиындатады.
Осылайша, тау-кен металлургиясы өнеркәсібін дамытудың перспективалы мүмкіндіктеріне мыналар жатады:

1) в черной металлургии – расширение сырьевой базы металлических руд, производство высококачественного сырья для получения стали, стимулирование поставок производимой продукции на внутренний рынок;
2) в цветной металлургии – производство чистых металлов и изделий из них.
Строительная индустрия и производство строительных материалов
Итоги 2013 года продемонстрировали положительную динамику развития производства строительных материалов.
Так, объем в производстве:
1) прочей не металлической минеральной продукции составил 26,9 млрд. тенге, ИФО составил 121,4 %;
2) деревянных и пробковых изделий, кроме мебели, изделий из соломки и материалов для плетения составил 230,4 млн. тенге, ИФО – 142,4 % к аналогичному периоду 2012 года;
3) резиновых и пластмассовых изделий – 4,6 млрд. тенге, ИФО – 110,1 %;
4) бумаги и бумажной продукции сложился на уровне 567,5 млн. тенге, ИФО – вырос в 8,8 раза по сравнению с 2012 годом;
5) прочие отрасли горнодобывающей промышленности сложились на уровне 10,9 млрд. тенге, ИФО – 115,7 %;
Увеличился объем выпуска строительных сборных конструкции из бетона (ИФО 105,1 %), бетона товарного (ИФО 138,4 %), кирпичей силикатных и шлаковых (ИФО 138,4 %). Увеличилась добыча песка природного (ИФО 111,1 %), гранулы, каменной крошки и порошка, гальки, гравия, щебня, камня дробленного (122,7 %), гранита, песчаника, камня для памятников или строительства (ИФО 100,8 %).
На сегодняшний день в городе Актобе СПК реализуются следующие инвестиционные проекты в сфере строительной индустрии:
1) Завод по производству стекольной продукции.
Общая стоимость проекта составляет 35 млрд. тенге. Строительство будет проходить на территории Индустриальной Зоны Актюбинской области. Компанией DTEC Engineering & Consulting (Германия) в рамках данного проекта разработано технико – экономическое обоснование (далее – ТЭО). В настоящее время проводится согласование с компетентными государственными органами.
2) Домостроительный комбинат.
Общая стоимость проекта составляет 2,2 млрд. тенге. На сегодняшний день разрабатывается проектно – сметная документация (далее – ПСД) проекта. ТЭО проекта проходит государственную экспертизу.
В 2012 году СПК с ведущей отечественной компанией в области промышленной переработки стекла товариществом с ограниченной ответственностью "КазСтройСтекло" осуществляет совместную реализацию проектов по строительству завода по производству безопасного стекла и энергосберегающих стеклопакетов, производство листового стекла, каустической соды.
Постановлением акима города Актобе № 2514, СПК выделен земельный участок под индустриальную зону 200 га – в том числе 30 га на строительство стекольного завода.

1) қара металлургияда – металл кендерінің шикізат базасын кеңейту, болат алу үшін сапасы жоғары шикізат өндіру, өндірілетін өнімді ішкі нарыққа жеткізуді ынталандыру;
2) түсті металлургияда – таза металдар мен олардан жасалған бұйымдарды шығару.
Құрылыс индустриясы және құрылыс материалдарының өндірісі
2013 жылдың қорытындылары құрылыс материалдары өндірісінің жақсы даму қарқының көрсетті.
Осылайша:
1) металл емес өзге минералды өнім өндірісінің көлемі 26,9 млрд. теңгені, НКИ 121,4 %-ды құрады;
2) жиһаздан басқа, ағаш және тоз бұйымдарының, сабаннан және өруге арналған материалдардан жасалған бұйымдар өндірісінің көлемі 230,4 млн. теңгені, 2012 жылдың осындай кезеңіне қатысты НКИ – 142,4 %-ды құрады;
3) резеңке және пластмасса бұйымдары өндірісінің көлемі – 4,6 млрд. теңгені, НКИ – 110,1 %-ды құрады;
4) қағаз бен қағаз өнімдері өндірісінің көлемі 567,5 млн. теңге деңгейінде қалыптасты, 2012 жылмен салыстырғанда НКИ –8,8 есе өсті;
5) кен өндіру өнеркәсібінің өзге салаларының өндірісі көлемі 10,9 млрд. теңгедеңгейінде қалыптасты, НКИ – 115,7 %;
Бетоннан (НКИ 105,1 %), тауарлық бетоннан (НКИ 138,4 %), силикат және қож кірпіштерінен (НКИ 138,4%) құрастырмалы құрылыс конструкцияларын шығару ұлғайды. Табиғи құм (НКИ 111,1 %), түйіршік, тас үгіндісі мен ұнтағын; малтатас, қиыршықтас, ұсақтас, ұсатылған тас (122,7 %), гранит, құмдақ, ескерткіштерге немесе құрылысқа арналған тас (НКИ 100,8 %) өндіру көлемі ұлғайды.
Бүгінгі күні Ақтөбе қаласында ӘКК құрылыс индустриясы саласындағы мынадай инвестициялық жобаларды іске асыруда:
1) Шыны өнімдерін шығаратын зауыт.
Жобаның жалпы құны 35 млрд. теңгені құрайды. Құрылыс Ақтөбе облысының индустриялық аймағының аумағында жүргізілетін болады. Осы жоба шеңберінде DTEC Engineering & Consulting (Германия) компаниясы техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) әзірледі. Қазіргі уақытта құзыретті мемлекеттік органдармен келісу жүргізілуде.
2) Үй құрылысы комбинаты.
Жобаның жалпы құны 2,2 млрд. теңгені құрайды. Бүгінгі күні жобаның жобалау-сметалық құжаттамасы (бұдан әрі – ЖСҚ) әзірлену үстінде. Жоба ТЭН-і мемлекеттік сараптамадан өткізілуде.
2012 жылы ӘКК шыны өңдеу өнеркәсібі саласындағы отандық озық компания – "ҚазСтройСтекло" жауапкершілігі шектеулі серіктестігімен бірге қауіпсіз шыны мен энергия үнемдеуші шыны пакеттерін шығару жөніндегі зауыт салу, табақ шыны, каустикалық сода шығару жобаларын бірлесіп іске асыруды жүзеге асырып келеді.
Ақтөбе қаласы әкімінің № 2514 қаулысымен ӘКК-ге индустриялық аймақ салу үшін 200 га – оның ішінде шыны зауытын салуға 30 га жер учаскесі бөлінді.

Определено место добычи сырья – кварцевого песка (месторождение Мугоджарское), запасы составили 53 млн. тонн, доразведка даст еще 20 млн. тонн.
В виде дополнительного взноса в имущество СПК приобрело здание для организации производства безопасного стекла и энергосберегающих стеклопакетов.
Актуальность проекта обусловлена высоким интересом потребителя к энергоэффективному и безопасному остеклению, которое способно одновременно увеличить степень теплозащиты зданий и обеспечить безопасность людей. Все технологическое оборудование на предприятии будет закуплено у мировых лидеров по производству стекольной продукции.
Домостроительный комбинат
В 2013 году СПК совместно с товариществом с ограниченной ответственностью "Үй құрылыс комбинаты" инициировали проект по строительству домостроительного комбината мощностью 50,0 тыс. кв.м. жилья в год. Объем инвестиций – 2,2 млрд. тенге. Вид технологии – крупнопанельное домостроение.
Реализация проекта и применяемое оборудование позволит увеличить качество строительства зданий и сооружений, а также увеличить энергосбережение возводимых объектов.
В результате реализации проекта строительства домостроительного комбината на рынке Казахстана появится 100 % казахстанская продукция с выводом на рынок целого ряда продуктов, служащих для строительства жилых и не жилых объектов.
Развитие транспортной инфраструктуры
Одним из базовых факторов повышения конкурентоспособности экономики является формирование современной транспортной инфраструктуры.
В 2012 году на ремонт и реконструкцию автодорог области выделено 23,9 млрд. тенге, в том числе на дороги местного значения – 6,4 млрд. тенге, республиканского значения – 17,5 млрд. тенге.
Были продолжены работы по реализации проекта "Западная Европа – Западный Китай", в том числе велась реконструкция автодороги "Актобе – Мартук – граница с Оренбургской областью Российской Федерации (далее – РФ)" на участке 0 – 102, а также строительство автодороги "Северный обход город. Актобе" на участке 0 – 39,9 км. Данные участки автодорог уже введены в эксплуатацию.
С 2010 года ведутся работы по реконструкции автодороги Актобе – Уральск на автодорогу "Самара – Шымкент" общей сметной стоимостью 13,5 млрд. тенге. За 2011 – 2012 годы отремонтировано 100 км данной автодороги. Планируется в 2013 – 2014 годах отремонтировать еще 33 км дорог.
Железнодорожные перевозки осуществляются по внутренним республиканским направлениям, а также прямое сообщение в город Астана.
Из международного аэропорта "Актобе" осуществляются авиарейсы по Казахстану, РФ, Республике Беларусь, Объединенные Арабские Эмираты, Германию и другие государства.

Шикізат – кварц құмы өндірілетін жер айқындалды (Мұғалжар кен орны), оның қоры 53 млн. тоннаны құрады, жете барлау тағы да 20 млн. тонна береді.
Қауіпсіз шыны мен энергия үнемдеуші шыны пакеттерін шығаруды ұйымдастыру үшін ӘКК мүлікке қосымша жарна түрінде ғимарат сатып алды.
Жобаның өзектілігі тұтынушының энергия тиімді әрі қауіпсіз шынылауға деген қызығушылығының жоғары болуымен негізделеді, ол ғимараттардың жылу қорғау дәрежесін ұлғайтумен қатар, адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қабілетті. Кәсіпорындағы технологиялық жабдықтың бәрі шыны өнімдерін өндіретін әлемдік көшбасшылардан сатып алынбақ.
Үй құрылысы комбинаты
2013 жылы ӘКК "Үй құрылыс комбинаты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігімен бірге қуаты жылына 50,0 мың шаршы метр тұрғын үй болатын үй құрылысы комбинатын салу жөніндегі жобаға бастама жасады. Инвестициялар көлемі – 2,2 млрд. теңге. Технология түрі ірі панельді үй салу.
Жобаны іске асыру және пайдаланылатын жабдықтар ғимараттар мен құрылыстарды салу сапасын жақсартуға, сондай-ақ тұрғызылатын объектілердің энергия үнемдеуін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Үй құрылысы комбинатын салу жөніндегі жобаны іске асыру нәтижесінде Қазақстан нарығында 100 % қазақстандық өнім пайда болып, тұрғын және тұрғын емес объектілерді салу үшін пайдаланылатын өнімдердің тұтас қатары нарыққа шығарылады.
Көліктік инфрақұрылымды дамыту
Заманауи көліктік инфрақұрылымды қалыптастыру экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттырудың базалық факторларының бірі болып табылады.
2012 жылы облыстың автожолдарын жөндеуге және қайта жаңартуға 23,9 млрд. теңге, оның ішінде жергілікті маңызы бар автожолдарға – 6,4 млрд. теңге, республикалық маңызы бар автожолдарға – 17,5 млрд. теңге бөлінді.
"Батыс Еуропа – Батыс Қытай" жобасын іске асыру жөніндегі жұмыстар жалғасты, оның ішінде 0 – 102 км учаскесінде "Ақтөбе – Мәртөк – Ресей Федерациясының (бұдан әрі – РФ) Орынбор облысымен шекара" автожолын қайта жаңарту, сондай-ақ 0 – 39,9 км учаскесінде "Ақтөбе қаласының солтүстік айналма жолы" автожолын салу жүргізілді. Автожолдардың бұл учаскелері пайдалануға берілген.
2010 жылдан бастап жалпы сметалық құны 13,5 млрд. теңге болатын "Самара – Шымкент" автожолының Ақтөбе – Орал учаскесін қайта жаңарту жөніндегі жұмыстар жүргізіліп келеді. 2011 – 2012 жылдары аталған автожолдың 100 км жөнделді. 2013 – 2014 жылдары тағы да 33 км жолды жөндеу жоспарланып отыр.
Теміржол тасымалдары республикалық ішкі бағыттар бойынша жүзеге асырылады, сондай-ақ Астана қаласына тікелей қатынас бар.
"Ақтөбе" халықаралық әуежайынан Қазақстан, РФ, Беларусь, Біріккен Араб Әмірліктері мен Германия бойынша және басқа мемлекеттерге авиарейстер жүзеге асырылады.

Сеть автомобильных дорог областного и районного значения области составляет более 10 000 км. На автомобильные дороги областного и районного значения приходится до 50 % грузовых и пассажирских перевозок.
Автомобильный транспорт ежегодно развивается. Но учитывая тот факт, что значительная часть автотранспортной инфраструктуры эксплуатируется за пределами нормативного срока, в связи с чем ухудшается ситуация по безопасности работы транспорта, рост показателей ускорит процесс износа сети автодорог.
Проблемы развития транспортно-коммуникационного комплекса области связаны с изношенностью автотранспортной инфраструктуры, недостаточное развитие сети железных дорог, недостаточное финансирование обновления основных фондов и отсутствие достаточной конкуренции на рынке.
Оценка экспортного потенциала области
В настоящее время экспорт области достаточно ограничен. Основные статьи экспорта приходятся на группы товаров сырьевой направленности: железорудную продукцию, асбест, зерно и муку. Тогда как в структуре импорта наибольший удельный вес занимают оборудование, транспортные средства, черные металлы и изделия из них, минеральное топливо.
В то же время область обладает значительным потенциалом не только по экспорту зерна, но и по расширению производства продукции, и ее экспорта за пределы области.
Исходя из вышеприведенного, рынок сбыта продукции агропромышленного комплекса (далее – АПК) представляет собой как другие регионы Республики Казахстана, так и объемные рынки близлежащих регионов РФ и Китайская Народная Республика.
Оценка инвестиционной ситуации в области
Реализация Государственной программы за прошедшие четыре года показал, что достижение поставленных задач идет в основном в соответствии с утвержденными планами и имеет положительные результаты.
Со старта ГПФИИР, начиная с 2010 года, после спада прошлых лет, наблюдается устойчивый рост обрабатывающей промышленности, опережая по темпам горнодобывающий сектор экономики. Доля обрабатывающей промышленности в структуре ВРП выросла с 7,1 % до 9,4 %.
В 2013 году реальный рост объемов производства в обрабатывающей промышленности в сравнении с 2010 годом составил 166,5 %, в горнодобывающем секторе – 133,8 %. Опережающими темпами растут высокотехнологические отрасли: машиностроение 175,8 %, химия 125,8 %.
Производительность труда в обрабатывающей промышленности по итогам 2013 года составил 5 409 500 тенге/чел. или 100,2 % к 2010 году.
В целом растет объем инвестиций в основной капитал по итогам 2013 года 496,2 млрд. тенге или рост на 11,9 % к 2012 году, в том числе в обрабатывающий сектор – 93,3 млрд. тенге или 120,1 %.

Облыстың облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының желісі 10 000 км астам. Облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарына жүк және жолаушылар тасымалының 50 %-ына дейін тиесілі.
Автомобиль көлігі жыл сайын дамып келеді. Алайда, автокөлік инфрақұрылымының қомақты бөлігі нормативтік мерзімнен артық пайдаланылып келе жатқанын ескерсек, осыған байланысты көлік жұмысының қауіпсіздігі жөніндегі ахуалы нашарлап барады, көрсеткіштердің өсуі автожолдар желісінің тозу процесін жеделдете түспек.
Облыстың көлік-коммуникация кешенін дамыту проблемалары автокөлік инфрақұрылымының тозуына, теміржол желісінің жеткілікті дамымауына, негізгі қорларды жаңартуға жеткілікті қаржы бөлінбеуіне және нарықта жеткілікті бәсекелестіктің болмауына байланысты.
Облыстың экспорттық әлеуетін бағалау
Қазіргі уақытта облыс экспорты мейлінше шектелген. Экспорттың негізгі баптары шикізат бағытындағы тауарлар топтарына тиесілі: темір кені өнімдері, асбест, бидай және ұн. Ал импорт құрылымында жабдықтар, көлік құралдары, қара металл мен одан жасалған бұйымдар, минералды отын қомақты үлес алады.
Сонымен қатар,астық экспорты бойынша ғана емес, өнім өндірісін және оның облыс шегінен тыс экспортын өрістету бойынша да облыстың айтарлықтай әлеуеті бар.
Жоғарыда келтірілгенді негізге алсақ, Қазақстан Республикасының басқа өңірлерімен қатар, РФ-ның таяу орналасқан өңірлері мен Қытай Халық Республикасының көлемді нарықтары агроөнеркәсіп кешенінің (бұдан әрі – АӨК) өнімдерін өткізу нарығы бола алады.
Облыстағы инвестициялық ахуалды бағалау
Өткен төрт жылда Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру алға қойылған міндеттерге қол жеткізу, негізінен, бекітілген жоспарларға сәйкес келе жатқанын және оң нәтижелері бар екенін көрсетті.
ҮИИДМБ басталғаннан бері 2010 жылдан бастап өткен жылдардағы құлдыраудан кейін өңдеуші өнеркәсіптің орнықты өсіп келде жатқаны байқалып отыр, қарқыны жағынан ол экономиканың кен өндіру секторын басып озды. ЖӨӨ көлеміндегі өңдеуші өнеркәсіптің үлесі 7,1 %-дан 9,4 %-ға дейін өсті.
2010 жылмен салыстырғанда 2013 жылы өңдеуші өнеркәсіптегі өндіріс көлемінің нақты өсуі 166,5 %-ды, кен өндіру секторында – 133,8 %-ды құрады. Жоғары технологиялық салалар: машина жасау 175,8 %, химия 125,8 % озыңқы қарқынмен өсіп келеді.
Өңдеуші өнеркәсіптегі еңбек өнімділігі 2013 жылдың қорытындылары бойынша 5 409 500 теңге/адамнемесе2010 жылға қатысты 100,2 % болды.
Жалпы, негізгі капиталға инвестициялар көлемі ұлғайып келеді, 2013 жылдың қорытындылары бойынша – 496,2 млрд. теңге немесе 2012 жылға қатысты 11,9 %-ға өскен, оның ішінде өңдеуші секторға – 93,3 млрд. теңге немесе 120,1 %.

Инновационная активность секторов экономики имеет особое значение для развития области. С 2010 года наметился рост показателя по объему выполненных научно-технических работ на 28,4 %, который составил 14,7 млрд. тенге, почти 2 раза увеличились затраты на технологические инновации предприятий.
В настоящее время Карта индустриализации с учетом очередной актуализации включает 76 инвестиционных проектов на сумму 574,9 млрд. тенге с созданием 7,9 тыс. рабочих мест на период строительства и 9,9 тыс. рабочих мест на период эксплуатации. Из них 2 проекта включены в Республиканскую Карту Индустриализации Казахстана: новый ферросплавный завод (цех № 4) акционерное общество "ТрасНациональнаяКомпания "Казхром", товарищество с ограниченной ответственностью "Актюбинский рельсобалочный завод".
За 4 года в рамках Карты индустриализации введено 70 объектов на общую сумму порядка 301,8 млрд. тенге, создано 6,0 тыс. рабочих мест. Рабочие места будут заполнены по мере выхода проектов на проектную мощность.
За 2013 год введенными объектами произведено продукции на сумму порядка 236,4 млрд. тенге или 17,5 % от общего объема промышленного производства.
Кроме того, за счет введенных проектов Карты произведено 5,0 % от общего объема обрабатывающей промышленности (14,0 млрд. тенге от 280,0 млрд. тенге).
В 2013 году введено 8 проектов на сумму 115,1 млрд. тенге, создано более 700 постоянных рабочих мест, в том числе:
1) новый ферросплавный завод в город Актобе, акционерное общество "ТрасНациональнаяКомпания "Казхром";
2) комплекс по производству преднапряженных пустотных плит по технологии германской фирмы "Weiler", товарищество с ограниченной ответственностью "Стройдеталь";
3) завод по производству энергосберегающих стеклопакетов, товарищество с ограниченной ответственностью "Агран" и другие.
В 2014 году планируется реализация более 10 инвестиционных проектов на общую сумму более 200,0 млрд. тенге, в том числе такие крупные проекты, позволяющие увеличить объем производимой продукции с инновационной составляющей.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Актюбинский рельсобалочный завод" совместно с акционерным обществом "национальная компания "Қазақстан Темір Жолы" реализует проект по строительству рельсобалочного завода мощностью 430,0 тыс. тонн продукции в год, который планируется ввести в эксплуатацию в текущем году. С вводом завода будут обеспечены потребности в рельсовой продукции акционерного общества "национальная компания "Қазақстан Темір Жолы", а также потребности в железнодорожной продукций Узбекистана, Туркмении, Азербайджана и т.д.

Облыстың дамуы үшін экономика секторларының инновациялық белсенділігінің ерекше маңызы бар. 2010 жылдан бері орындалған ғылыми-техникалық жұмыстардың көлемі жөніндегі көрсеткіштің 28,4 %-ға өскені байқалды, ол 14,7 млрд. теңгені құрады, кәсіпорындардың технологиялық инновацияларына жұмсалатын шығындар 2 есе дерлік ұлғайды.
Кезекті өзектендіруді ескерсек, қазіргі уақытта Индустрияландыру картасы 574,9 млрд. теңге сомасында 76 инвестициялық жобаны қамтиды, құрылыс кезеңінде 7,9 мың жұмыс орны және пайдалану кезеңінде 9,9 мың жұмыс орны құрылмақ. Олардың ішіндегі 2 жоба Қазақстанды индустрияландырудың республикалық картасына енгізілген: жаңа ферроқорытпа зауыты (№4 цех), "Қазхром" трансұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы, "Ақтөбе рельс-арқалық зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
4 жыл ішінде Индустрияландыру картасының шеңберінде шамамен
301,8 млрд. теңгесомасына 70 объект пайдалануға берілді, 6,0 мыңжұмыс орны құрылды. Жобалардың жобалық қуатқа шығу шамасына қарай жұмыс орындары толтырыла береді.
Пайдалануға берілген объектілер 2013 жылы шамамен 236,4 млрд. теңге сомасына өнім өндірді немесе өнеркәсіптік өндірістің жалпы көлемінің 17,5 %-ы.
Бұдан басқа, Картаныңпайдалануға берілген жобаларының есебіненөңдеуші өнеркәсіптің жалпы көлемінің 5,0%-ы мөлшерінде өнім өндірілді (280,0 млрд. теңгенің 14,0 млрд. теңгесі).
2013 жылы 115,1 млрд. теңге сомасына 8 жоба пайдалануға берілді, 700-ден астам тұрақты жұмыс орындар құрылды, оның ішінде:
1) Ақтөбе қаласындағы жаңа ферроқорытпа зауыты, "Қазхром" трансұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
2) германиялық "Weiler" фирмасының технологиясы бойынша кернеуалды қуыс плиталарын шығаратын кешен, "Стройдеталь" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
3) энергия үнемдейтін шыны пакеттерін шығаратын зауыт, "Агран" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіжәне басқалары.
2014 жылы жалпы сомасы 200,0 млрд. теңгеден асатын, инвестициялық 10 жобаны іске асыру жоспарланып отыр, олардың ішінде инновациялық құрамдасы бар шығарылатын өнім көлемін ұлғайтуға мүмкіндік беретін ірі жобалар бар.
"Ақтөбе рельс-арқалық зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі "Қазақстантемір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамымен бірге қуаты жылына 430,0 мың тонна өнім беретін рельс-арқалық зауытын салу жөніндегі жобаны іске асыруда, оны биылғы жылы пайдалануға беру жоспарланған. Зауыт пайдалануға берілгеннен кейін "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының рельс өнімдеріне деген қажеттілігі, сондай-ақ Өзбекстанның, Түрікменстанның, Әзербайжанның және басқаларының теміржол өнімдеріне деген қажеттіліктері қанағаттандырылатын болады.

Акционерное общество "China National Petroleum Corporation Актобемунайгаз" в текущем году завершает строительство 2 – ой и 3 – ей очередей третьего Жанажольского газоперерабатывающего завода, мощностью 6,0 млрд. куб. метров в год. Ведется строительство газотурбинной электростанции мощностью 160 МВт. В 2015 году Компания планирует приступить к строительству битумного завода на базе битуминозного месторождения "Мортук", мощностью 500,0 тыс. тонн в год, стоимостью 10,1 млрд. тенге.
Получит дальнейшее развитие химическая промышленность. Компанией "Chilisai Chemicals" планируется строительство завода по производству более сложных минеральных удобрений (Моноаммонийфосфат/Диаммонийфосфат), мощностью 830 тыс. тонн в год, с дальнейшим расширением до 1,7 млн. тонн в год. Общий объем инвестиций составит 93,0 млрд. тенге.
СПК совместно с товариществом с ограниченной ответственностью "Батыс Калий" на минеральных ресурсах Жилянского месторождения калийных солей приступает к строительству завода по выпуску калийных удобрений мощностью 1,5 млн. тонн в год, с дальнейшим расширением до 4,6 млн. тонн в год. Объем инвестиций в проект составит 201,5 млрд. тенге.
В перспективе в области будут запущены никелевые и битумные заводы, золотоизвлекательная фабрика и другие крупные объекты.
Важным фактором индустриализации ввода новых производств является обеспеченность области электрической энергией. Для этих целей в области в ближайшей перспективе будут введены дополнительные генерирующие источники: запланировано строительство газотурбинных электростанций, а также ветроэлекторостанции мощностью 96 Мвт в Каргалинском районе.
Особое значение для региона имеет признание города Актобе центром агломерационного образования, в числе первых урбанистических центров наряду с городами Алматы, Астана, Шымкент. Это дает возможность расширить горизонты наших возможностей и создает хорошие предпосылки для новых достижений в экономическом развитии.
Для создания промышленно-производственных комплексов отвечающих мировым стандартам, в текущем году планируется строительство Индустриальной зоны. Определена специфика Индустриальной зоны, где планируется размещение ряд инвестиционных проектов в сфере стройиндустрии: заводы по производству тарного стекла, по переработке мрамора, по изготовлению металлоконструкций и сэндвич-панелей, по производству электросварной прямо шовной трубы круглого сечения и другие. В текущем году планируется начать строительство объектов инфраструктуры.

"China National Petroleum Corporation Ақтөбемұнайгаз" акционерлік қоғамы биылғы жылы үшінші Жаңажол газ өңдеу зауытының 2-ші және 3-ші кезектерін салуды аяқтайды, оның қуаты жылына 6,0 млрд. текше метр болмақ. Қуаты 160 МВт газ-турбиналы электр станциясының құрылысы жүргізіліп жатыр. 2015 жылы Компания "Мәртөк" битуминозды кен орнының базасында қуатын жылына 500,0 мың тонна болатын битум зауытын салуға кірісуді жоспарлап отыр, оның құны – 10,1 млрд. теңге.
Химия өнеркәсібі одан әрі дами түседі. "Chilisai Chemicals" компаниясы неғұрлым күрделі минералды тыңайтқыштар (Моноаммонийфосфат / Диаммонийфосфат) шығаратын зауыт салуды жоспарлаған, оның қуаты – жылына 830 мың тонна, кейіннен жылына 1,7 млн. тоннаға дейін кеңейтілмек. Инвестициялардың жалпы көлемі 93,0 млрд. теңгені құрайды.
ӘКК "Батыс Калий" жауапкершілігі шектеулі серіктестігімен бірлесіп, Жилянское калий тұзы кен орнының минералдық ресурстарында қуаты жылына 1,5 млн. тонна болатын калий тыңайтқыштарын шығаратын зауыт салуға кіріспек, оның қуаты кейіннен жылына 4,6 млн. тоннаға дейін ұлғайтылады. Жобаға инвестициялардың жалпы көлемі 201,5 млрд. теңгені құрайды.
Перспективада облыста никель және битум зауыттары, алтын өндіру фабрикасы және басқа да ірі объектілер іске қосылады.
Облыстың электр энергиясымен қамтамасыз етілуі жаңа өндірістерді индустрияландырудың маңызды факторы болып табылады. Осы мақсаттар үшін облыста таяу арадағы перспективада өндіруші қосымша қуаттар пайдалануға берілмек: газ-турбиналы электрстанцияларын, сондай-ақ Қарғалы ауданында қуаты 96 Мвт жел-электр станциясын салу жоспарланған.
Алматы, Астана, Шымкент қалаларымен бірге алғашқы урбанистік орталықтардың қатарында Ақтөбе қаласының агломерациялық түзілімнің орталығы ретінде танылуының өңір үшін айрықша маңызы бар. Мұның өзі мүмкіндіктеріміздің шегін кеңейтуге мүмкіндік беріп, экономикалық дамуда жаңа жетістіктерге қол жеткізу үшін жақсы алғышарт болады.
Сондай-ақ әлемдік стандарттарға сай келетін өнеркәсіптік-өндірістік заманауи кешендер құру үшін бәсекелік артықшылықтарды пайдалана отырып, ағымдағы жылы Индустриялық аймақ құру жоспарланып отыр. Индустриялық аймақтың ерекшелігі айқындалды, онда құрылыс индустриясы саласындағы бірқатар инвестициялық жобаларды: ыдыс жасалатын шыны шығаратын, мәрмәр өңдейтін, металл конструкциялары мен сэндвич-панельдер жасайтын, дөңгелек қималы тік жапсарлы электрмен дәнекерленетін құбыр шығаратын зауыттарды және басқаларын орналастыру жоспарланған. Ағымдағы жылы инфрақұрылым объектілерінің құрылысын бастау жоспарда бар.

Реализация проекта позволит увеличить долю обрабатывающей промышленности в ВРП до 10 %, объем производства продукции обработки на 15 %, объем инвестиций на 13 %, производительность труда на 20 %.
Вместе с тем, Правительством разрабатывается Концепция индустриально-инновационного развития на 2015 – 2019 годы, начата разработка проекта программы второй пятилетки индустриализации, а также Комплексного плана по развитию базовых отраслей (горно-металлургического комплекса, химия, нефтегазовый сектор и стройиндустрия).
Концепция станет основным ориентиром для новой программы. В ней определены ключевые отрасли промышленности, за счет развития, которого будет обеспечен уход от сырьевой зависимости экономики. Также в новой пятилетке индустриализации большой акцент ставится на кластерное развитие.
Реализация данного подхода позволит сосредоточиться на стратегических вопросах, системном стимулировании экономики, реализации стратегических проектов.
Малый и средний бизнес
Глава государства в своем ежегодном послании народу Казахстана отметил, что развитие малого и среднего бизнеса (далее – МСБ) – главный инструмент индустриальной и социальной модернизации Казахстана в ХХI веке.
По итогам 2013 года количество зарегистрированных субъектов МСБ составило 57,0 тыс. ед. Из них 37,3 тыс. ед. – активные субъекты. Из числа активных количество юридических лиц составляют - 4,0 тыс. ед., индивидуальные предприниматели – 28,9 тыс. ед., крестьянские хозяйства – 4,4 тыс. ед.
Малый бизнес насчитывает 26,5 тыс. ед. количества активных компаний, из которых юридические лица – 3 тыс. ед., индивидуальные предприниматели – 20,6 тыс. ед., крестьянские хозяйства – 2,9 тыс. ед.
Средний бизнес насчитывает 10,8 тыс. ед. количества активных компаний, из которых юридические лица – 1,0 тыс. ед., индивидуальные предприниматели – 8,3 тыс. ед., крестьянские хозяйства – 1,5 тыс. ед.
По состоянию на 1 января 2014 года общая численность занятых в сфере МСБ по Актюбинской области составила 120,2 тыс. ед. Из них малый бизнес – 97,0 тыс. ед.; средний бизнес – 23,2 тыс. ед..
За 2013 год объем выпускаемой продукции составил 431,4 млрд. тенге. Из которой малые – 320,5 млрд. тг., средние – 110,9 млрд. тг.
В Актюбинской области налоговые поступления от субъектов малого и среденего предпринимательства области составили 115,6 млн. тг., по сравнению с 2012 годом рост составил 7,4 %. Из них от субъектов малого бизнеса – 98,4 млрд. тг., среднего бизнеса – 17,2 млрд. тг.
Влияние факторов внешней среды
В последние годы стала актуальной задача по минимизации воздействия различных факторов внешней среды на деятельность предприятий. Для этого требуется выявление и систематизация основных факторов, оказывающих влияние на их работу. Только на этой основе возможна выработка мер по преодолению негативных последствий, которые могут возникнуть в результате влияния факторов внешней среды.
Как показали исследования причин возникновения экономических кризисов, выделить одну, главную из них, не представляется возможным. Экономические кризисы возникают из множества обстоятельств, как внутреннего, так и внешнего характера. Наиболее полная совокупность таких причин представляется следующим образом. К числу внешних факторов можно отнести: правовые, политические, хозяйственные, демографические, технологические и экологические факторы.
Политические и правовые факторы
Создание СПК в Республике Казахстан было вызвано необходимостью поиска новых инструментов развития не сырьевых секторов экономики государства с акцентом на регион. Сегодня деятельность СПК направлена на создание благоприятных условий для развития предпринимательской деятельности, создание новых и модернизацию существующих производств, привлечение инвестиций, реализацию правительственных инициатив.
При этом политические факторы оказывают значительное влияние на достижение целей и задач компании. В мировой экономике из-за кризиса происходят глобальные изменения, влияющие на перспективы развития экономики Казахстана.
Вместе с тем, стабильные, внутриполитические условия, а также многовекторность международных отношений Республики Казахстан способствует усиленному и динамичному развитию экономики области. Государством принимается комплекс мер благоприятствующих развитию различных отраслей экономики и СПК.
Хозяйственные факторы
СПК необходимо учитывать возможные хозяйственные риски. Учитывая длительность сроков возврата государственных средств, инвестированных в реальный сектор экономики, следует особо тщательно взвешивать и оценивать потенциальные объемы производства и реализации продукции, стоимость материальных затрат и накладных издержек, цен на продукцию, доступность сырья и материалов, изменения рыночной конъюнктуры в целом.
Существенным фактором, способным повлиять на эффективное функционирование СПК, может стать возрастание конкуренции на продовольственном рынке в случае вступления Казахстана во Всемирную Торговую Организацию и усиления ограничений по применению различных мер аграрной политики, в том числе по внутренней поддержке сельского хозяйства, тарифному квотированию и уровню таможенных пошлин.
Демографические факторы
Демографический рост населения региона и увеличение потребности в продовольствии позволит СПК успешно на долгосрочной основе реализовывать мероприятия по социальной поддержке и обеспечению населения продуктами первой необходимости по ценам ниже рыночных.
Технологические факторы
Учитывая тот факт, что СПК является специализированной организацией по формированию и использованию регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров города Актобе и в рамках программы стабилизации цен на продовольственные товары занимается закупом и хранением плодоовощной и бакалейной продукции, технологические факторы могут оказать непосредственное влияние на деятельность СПК. Поэтому, для минимизации потери массы и качества сырья пищевых продуктов необходимо использование технологий при их хранении.
Хранение продовольственного сырья и готовой продукции является начальной и конечной стадией любого технологического процесса в пищевых производствах. Ее необходимость обусловлена тем, что производство сырья и продукции носит сезонный характер, а потребление круглогодичное. Главной задачей этой операции является сохранение количества, и качества сырья в течение определенного времени, иногда довольно продолжительного. Хранение плодов, овощей и картофеля может длиться несколько месяцев, а в определенных условиях и лет. Учитывая разнообразие видов продукции и значительные объемы, длительное хранение составляет значительную техническую и технологическую проблему.
Условия и сроки хранения определяют технологический цикл хранения овощей и плодов, размещение в хранилище и санитарно-гигиеническое состояние складов. Режимы хранения характеризуются температурой, относительной влажностью воздуха, воздухообменом, газовым составом, освещением и размещением. Все показатели связаны между собой, но наибольшее значение имеют температура и относительная влажность воздуха. Пределы оптимальных значений температуры хранения плодов и овощей находятся между точкой их замерзания и температурой, ускоряющей старение, отмирание плодов и прорастание овощей.
Экологические факторы

Жобаны іске асыру ЖӨӨ-дегі өңдеуші өнеркәсіптің үлесін 10 %-ға дейін, өңдеу өнімдері өндірісінің көлемін 15 %-ға, инвестициялар көлемін 13 %-ға, еңбек өнімділігін 20 %-ға ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, Үкімет 2015 – 2019 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму тұжырымдамасын әзірлеуде, индустрияландырудың екінші бесжылдығы бағдарламасының жобасын әзірлеу, сондай-ақ Базалық салаларды (тау-кен металлургиясы кешені, химия, мұнай-газ секторы және құрылыс индустриясы) дамыту жөніндегі кешенді жоспарды әзірлеу басталды.
Тұжырымдама жаңа бағдарлама үшін жаңа басты бағдарға айналмақ. Онда өнеркәсіптің түйінді салалары айқындалған, оларды дамыту есебінен экономиканың шикізатқа тәуелділіктен алшақтауы қамтамасыз етілетін болады. Сондай-ақ индустрияландырудың жаңа бесжылдығында кластерлік дамуға баса назар аударылады.
Бұл тәсілді іске асыру стратегиялық мәселелерге, экономиканы жүйелі түрде ынталандыруға, стратегиялық жобаларды іске асыруға назар аударуға мүмкіндік береді.
Шағын және орта бизнес
Мемлекет басшысы өзінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауында шағын және орта бизнесті (бұдан әрі – ШОБ) дамыту – ХХІ ғасырда Қазақстанды индустриялық және әлеуметтік жаңғыртудың басты құралы деп атап өтті.
2013 жылдың қорытындысы бойынша тіркелген ШОБ субъектілерінің саны 57,0 мың бірлікті құрады. Оның ішінде 37,3 мың бірлігі – белсенді субъектілер. Белсенділер қатарындағы заңды тұлғалар саны 4,0 мың бірлікті құрайды, дара кәсіпкерлер – 28,9 мың бірлік, шаруа қожалықтары – 4,4 мың бірлік.
Шағын бизнесте 26,5 мың бірлік белсенді компаниялар бар, оның ішінде заңды тұлғалар – 3 мың бірлік, дара кәсіпкерлер – 20,6 мың бірлік, шаруа қожалықтары – 2,9 мың бірлік.
Орта бизнесте 10,8 мың бірлік белсенді компаниялар бар, оның ішінде заңды тұлғалар – 1,0 мың бірлік, дара кәсіпкерлер – 8,3 мың бірлік, шаруа қожалықтары – 1,5 мың бірлік.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Ақтөбе облысы бойынша ШОБ саласында жұмыспен қамтылғандардың жалпы саны 120,2 мың бірлікті құрады. Олардың ішінде шағын бизнес – 97,0 мың бірлік; орта бизнес – 23,2 мың бірлік.
Шығарылатын өнімнің көлемі 2013 жылы 431,4 млрд. теңгені құрады. Олардың ішінде шағын – 320,5 млрд. тг., орта – 110,9 млрд. тг.
Ақтөбе облысында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін салықтық түсімдер 115,6 млн.тг. құрап, 2012 жылмен салыстырғанда 7,4%-ға өсті. Оның ішінде шағын бизнес субъектілерінен – 98,4 млрд.тг., орта бизнестен– 17,2 млрд.тг.
Сыртқы орта факторларының ықпалы
Соңғы жылдары өзекті міндетке айналған кәсіпорындардың қызметіне сыртқы ортаның әрқилы факторларының ықпалын барынша азайту міндетін шешу үшін олардың жұмысына ықпал ететін негізгі факторларды анықтау және жүйелендіру талап етіледі. Сыртқы орта факторларының ықпалы салдарынан туындауы мүмкін келеңсіз салдарды еңсеру жөніндегі шараларды осының негізінде ғана әзірлеуге болады.
Экономикалық дағдарыстардың туындау себептерін зерттеу көрсеткендей олардың ішінен ең басты біреуін бөліп көрсету мүмкін емес. Экономикалық дағдарыстар ішкі сипаттағы да, сыртқы сипаттағы да көптеген мән-жайлардан туындайды. Мұндай себептердің неғұрлым толық жиынтығын былайша көрсетуге болады. Сыртқы факторлардың қатарына мыналарды жатқызуға болады: құқықтық, саяси, шаруашылық, демографиялық, технологиялық және экологиялық факторлар.
Саяси және құқықтық факторлар
Қазақстан Республикасында ӘКК құру өңірге назар аудара отырып, мемлекет экономикасының шикізат емес секторларын дамытудың жаңа құралдарын іздеу қажеттігінен туындады. Бүгінде ӘКК қызметі кәсіпкерлік қызметті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасауға, өндірістердің жаңаларын құруға және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуға, инвестициялар тартуға, үкіметтік бастамаларды іске асыруға бағытталған.
Бұл ретте компанияның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге саяси факторлар айтарлықтай ықпал етеді. Дағдарыс салдарынан әлемдік экономикада Қазақстан экономикасын дамыту перспективаларына ықпал ететін жаһандық өзгерістер болып жатыр.
Сонымен қатар, орнықты, ішкі саяси жағдайлар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық қатынасындағы көп бағыттылық облыс экономикасының қарқынды әрі серпінді дамуына ықпал етеді. Мемлекет экономиканың әрқилы салалары мен ӘКК дамытуға қолайы ықпалын тигізетін шаралар кешенін қабылдауда.
Шаруашылық факторлар
ӘКК ықтимал шаруашылық тәуекелдерді ескеруі қажет. Экономиканың нақты секторына инвестицияланған мемлекет қаражатын қайтару мерзімдерінің ұзақтығын ескерсек, өнімді өндіру мен өткізудің әлеуетті көлемін, материалдық шығындардың құны мен жүкқұжат шығасыларын, өнім бағасын, шикізат пен материалдардың қолжетімділігін, жалпы нарық конъюнктурасындағы өзгерістерді аса мұқият салмақтап, бағалаған жөн.
Қазақстан Дүниежүзілік сауда ұйымына кірген және аграрлық саясаттың әрқилы шараларын қолдану бойынша, оның ішінде ауыл шаруашылығын ішкі қолдау, тарифтік квоталау және кедендік баждардың деңгейі бойынша шектеулер күшейген жағдайда, азық-түлік нарығындағы бәсекелестіктің ұлғаюы ӘКК тиімді жұмыс істеуіне ықпал етуге қабілетті факторға айналуы мүмкін.
Демографиялық факторлар
Өңір тұрғындарының демографиялық өсуі және азық-түлікке деген қажеттіліктің артуы ӘКК-нің әлеуметтік қолдау және тұрғындарды бірінші қажеттілік өнімдерімен нарық бағаларынан төмен бағалармен қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұзақ мерзімді негізде іске асыруына мүмкіндік береді.
Технологиялық факторлар
ӘКК Ақтөбе қаласының азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын қалыптастыру және пайдалану жөніндегі мамандандырылған ұйым болып табылатынын әрі азық-түлік тауарларының бағасын тұрақтандыру бағдарламасының шеңберінде жеміс-көкөніс және бакалея өнімдерін сатып алумен әрі сақтаумен айналысатынын ескерсек, технологиялық факторлар ӘКК қызметіне тікелей әсерін тигізуі мүмкін. Сондықтан, тамақ өнімдері шикізатының салмағы мен сапасының жоғалуын барынша азайту үшін оларды сақтау кезіндегі технологияларды пайдалану қажет.
Азық-түлік шикізаты мен дайын өнімді сақтау тамақ өндірістеріндегі кез келген технологиялық процестің бастапқы және соңғы сатысы болып табылады. Оның қажеттігі шикізат пен өнім өндірісі маусымдық, ал тұтыну – жыл бойғы сипатта болатынымен негізделген. Бұл операцияның басты міндеті белгілі бір уақыт ішінде, кейде тіпті ұзақ уақыт бойы шикізаттың саны мен сапасын сақтау болып табылады. Жемістерді, көкөністер мен картопты сақтау бірнеше айға, ал белгілі бір жағдайларда жылдарға созылуы мүмкін. Өнім түрлерінің әрқилылығын және қомақты көлемін ескерсек, ұзақ уақыт бойы сақтауайтарлықтай техникалық және технологиялық проблема туындатады.
Сақтаудың шарттары мен мерзімдері жемістер мен көкөністерді сақтаудың технологиялық циклі, сақтау қоймасына орналастыру және қоймалардың санитариялық-гигиеналық жай-күйі арқылы айқындалады. Сақтау режимдері ауа температурасымен, оның қатыстық ылғалдылығымен, ауа айналымымен, газ құрамымен, жарықтандырумен және орналастырумен сипатталады. Көрсеткіштердің бәрі өзара байланысты, бірақ ауа температурасы мен оған қатысты ылғалдылықтың маңызы неғұрлым жоғары. Жемістер мен көкөністерді сақтау температурасының оңтайлы мәндерінің шектері олардың мұздау нүктесі мен ескіруді, жемістің шіруін және көкөністердің тамырлануын жеделдететін температура арасында болады.
Экологиялық факторлар

Резко континентальный климат с большой амплитудой между зимними и летними температурами, продолжительным зимним периодом оказывает большое влияние на сельское хозяйство. Многие регионы, включая город Актобе и его окрестности, могут пострадать в будущем от резкого сокращения количества годовых и сезонных осадков. Засуха будет влиять на урожай сельскохозяйственных культур и, несомненно, внесет свои коррективы в структуру посевных площадей. В последнее время, во многих регионах Казахстана из-за жары и суховеев списывается от 40% до 50% посевов сельскохозяйственных культур.
Серьезные проблемы связаны с влиянием климата на состояние водных ресурсов. Происходит обмеление крупных и мелких водоемов, снижаются возможности орошения на посевных площадях, увеличивается выкачивание грунтовых вод в зернопроизводящих районах. Возможные климатические изменения, влекущие ухудшение условий земледелия, способны повлечь как увеличение мировой потребности на продукцию растениеводства, так и повышение спроса на ирригационные системы, и современное поливочное оборудование. Это дает возможность СПК усилить свое влияние на наращивание производства и экспорта растениеводческой продукции.
Анализ внутренней среды
Для реализации поставленных задач, СПК переданы государственные активы (акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью с долей государственного участия, объекты недвижимости, земельные участки и денежные средства). На базе данных активов СПК реализует проекты в партнерстве с частным бизнесом.
Достижение поставленных задач перед СПК позволит улучшить социально-экономическое развитие региона посредством создания инфраструктуры, бизнес-среды, создания условий для повышения деловой активности в регионе и привлечения инвестиций, а также содействия решению имеющихся социальных проблем и задач в регионе.
Организационное становление.
СПК образовалось в результате реорганизации акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Батыс" путем разделения на два акционерных общества СПК "Актобе" и СПК "Орал". Реорганизация акционерного общества "НК "СПК "Батыс" была произведена на основании Указа Президента РК "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана" от 17 февраля 2010 года № 925. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", осуществлена государственная регистрация АО "НК "СПК "Актобе" в органах юстиции (Свидетельство о государственной регистрации юридического лица № 16826-1904 – АО от 12 ноября 2010 года.), 28 апреля 2011 года была произведена государственная перерегистрация учредительных документов.
СПК реализует проекты в сфере недропользования, сельского хозяйства, и проекты в сфере производства.

Қысқы және жазғы температуралар арасындағы ауытқу айырмасы жоғары, қысқы мезгілі ұзаққа созылатын күрт континентальды климат ауыл шаруашылығына зор әсерін тигізеді. Ақтөбе қаласы мен оның іргесіндегі мекендерді қоса алғанда көптеген өңірлер болашақта жылдық және маусымдық жауын-шашын көлемінің күрт қысқаруының салдарынан зардап шегуі мүмкін. Қуаңшылық ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығына ықпал етіп, егіс алқаптарының құрылымына өз түзетулерін енгізетіні сөзсіз. Соңғы уақыттарда Қазақстанның көптеген өңірлерінде аптап ыстық пен аңызақтардың салдарынан ауыл шаруашылығы дақылдарының 40 %-дан 50 %-ға дейінгі егістіктері пайдаланудан шығып қалады.
Климаттың су ресурстарының жай-күйіне ықпалы да айтарлықтай проблема туындатады. Ірі және шағын су тоғандары таязданып, егіс алқаптарындағы суару мүмкіндіктері төмендеп барады, астық өсіретін аудандарда жерасты суларын сорып алу жиілеп барады. Диқаншылық жағдайларының нашарлауына әкеп соқтыратын ықтимал климаттық өзгерістер өсімдік шаруашылығы өнімдеріне деген әлемдік қажеттіліктің ұлғаюына да, ирригациялық жүйелер мен заманауи суару жабдықтарына деген сұраныстың артуына да ықпал етуі мүмкін. Бұл ӘКК-нің өсімдік шаруашылығы өнімдерінің өндірісі мен экспортын ұлғайтуға өз ықпалын күшейтуіне мүмкіндік береді.
Ішкі ортаны талдау
Алға қойылған міндеттерді іске асыру үшін ӘКК-ге мемлекеттік активтер (акционерлік қоғамдар, мемлекеттің қатысу үлесі бар жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, жылжымайтын мүлік объектілері, жер учаскелері мен ақша қаражаты) берілген. Осы активтердің базасында ӘКК жобаларды жеке бизнеспен әріптесе отырып іске асырады.
ӘКК алдына қойылған міндеттерге қол жеткізу инфрақұрылым, бизенс-орта құру, өңірдегі іскерлік белсенділікті арттыру үшін жағдайлар жасау және инвестициялар тарту, сондай-ақ өңірде орын алып отырған әлеуметтік проблемалар мен міндеттерді шешуге жәрдемдесу арқылы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуын жақсартуға мүмкіндік береді.
Ұйымдық қалыптасу.
ӘКК "Батыс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын "Ақтөбе" ӘКК және "Орал" ӘКК" акционерлік қоғамдарына бөлу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылды. "Батыс" ӘКК" ҰК" акционерлік қоғамын қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 ақпандағы № 925 Жарлығының негізінде жүргізілді. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2010 жылғы 12 қарашада "Ақтөбе" ӘКК" ҰК" АҚ әділет органдарында мемлекеттік тіркелді (Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы 2010 жылғы 12 қарашадағы № 16826-1904 – АҚ куәлік), 2011 жылғы 28 сәуірде құрылтай құжаттарын мемлекеттік қайта тіркеу жүргізілді.
ӘКК жер қойнауын пайдалану, ауыл шаруашылығы саласындағы жобалар өндіріс саласындағы жобаларды іске асырады.

По состоянию на 1 января 2014 года единственным акционером СПК является акимат Актюбинской области в лице государственное учреждение "Управление финансов Актюбинской области".
Финансовые показатели.
Балансовая стоимость активов СПК по состоянию на 31 декабря 2013 года составила 9 015 395 тыс. тенге, в том числе:
краткосрочные активы – 1 334 834 тыс. тенге;
долгосрочные активы – 7 680 561 тыс. тенге;
общий доход составляет 270 120 400 тенге.
Расход составил – 269 991,4 тыс. тенге.
Прибыль за 2013 год составляет 129 тыс. тенге.
Штатная численность сотрудников – 22 единицы.
Средняя прибыль на 1 сотрудника за 2013 года составляет 5,8 тыс. тенге.
Срок выхода СПК на уровень безубыточности – 2014 год.
Одной из основных составляющих доходной части СПК является доход, получаемый посредством сдачи объектов недвижимости в аренду. Так в 2013 году доход от сдачи объектов в аренду составил 125 496,4 тыс. тенге. Доходы от вознаграждения по займам и по займам финансового лизинга составил 29 785 тыс. тенге, прочие доходы составили 114 839 тыс. тенге.
Корпоративное управления
Органы Общества:
1) высший орган – Общее собрание акционеров;
2) орган управления – Совет директоров;
3) исполнительный орган – Правление.
Действуя в интересах СПК, эффективный, профессиональный и независимый Совет директоров обеспечивает надлежащий уровень корпоративного управления, определяя стратегические направления развития, защищая права акционеров и осуществляя контроль деятельности правления. Включение представителей бизнес сообщества в качестве независимых директоров в состав Совета директоров позволяет обеспечить независимую и объективную оценку деятельности СПК.
В управленческую практику СПК внедрено проведение еженедельных оперативных совещаний руководства и руководителей структурных подразделений. Результатом внедрения данной практики является:
1) повышение оперативности принятия управленческих решений;
2) улучшение контроля над исполнением решений;
3) повышение вовлеченности в работу руководителей структурных подразделений, создание условий для реальной командной работы.
В целях повышения уровня взаимодействия органов управления, СПК проводит работу по внедрению и совершенствованию корпоративного управления в зависимых организациях и компаниях для выведения их на новый качественный уровень развития. Данные меры позволят повысить эффективность реализации бизнес проектов и обеспечить рост стоимости зависимых компаний.
Следование принципам корпоративного управления создает основу для проведения объективного анализа деятельности СПК. Приоритетом корпоративного управления является обеспечение соответствия деятельности СПК законодательству и ведущим международным стандартам и принципам корпоративного управления, а также внедрение современных методов менеджмента.
Необходимо отметить, что положительный опыт внедрения наилучших стандартов корпоративного управления имеется у акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук – Казына", в связи с чем, СПК планирует тесное взаимодействие с Корпоративным университетом "Самрук – Казына" для внедрения структурированного и последовательного подхода к повышению уровня корпоративного управления в СПК.
Со временем будет внедряться практика публикации отчетов СПК, в том числе решений правления, совета директоров и акционеров СПК (за исключением конфиденциальной информации), что позволит обеспечить эффективность и повысить прозрачность деятельности СПК.
Также, предусматривается возможность привлечения квалифицированных иностранных специалистов, с опытом работы в крупных компаниях на развивающихся рынках, соответствующих профилю деятельности СПК. Будет пересмотрена кадровая политика СПК с ориентацией на привлечение людей с опытом работы в бизнесе и выпускников программы "Болашак".
Планируется внедрение системы эффективного менеджмента, механизма внутреннего контроля и мониторинга, направленного на выявление всех рисков, связанных с функционированием СПК в рыночных условиях.
Оценка корпоративного управления СПК в целях присвоения рейтинга корпоративного управления не проводилась. В этой связи, текущее значение рейтинга неопределенно, проведение мероприятий по получению рейтинга запланировано в 2015 году.
Кадровая политика
Руководствуясь Конвенциями Международной организации труда, СПК соблюдает международные стандарты по вопросам, заработной платы, продолжительности рабочего дня и условий труда, вознаграждения сотрудников за труд, социального страхования, предоставления оплачиваемого отпуска, охраны труда и др.
В условиях рыночной экономики одним из решающих факторов эффективности и конкурентоспособности предприятия является обеспечение высокого кадрового потенциала. Наиболее продуктивным способом достижения этого является разработка и реализация кадровой политики, которая является составной частью стратегически ориентированной политики СПК.
Целью кадровой политики является формирование высокопрофессионального трудового коллектива, обладающего единым командным духом и способного качественно и оперативно решать стоящие перед СПК задачи посредством максимальной реализации потенциала человеческих ресурсов и действенности механизмов корпоративного взаимодействия.
Система мотивации работников СПК, сочетающая в себе материальное и нематериальное стимулирование, направлена на привлечение и удержание квалифицированного персонала, повышение заинтересованности работников в результатах труда.
Материальное стимулирование будет обеспечиваться за счет выплаты конкурентных вознаграждений, четко привязанных к целям и достигнутым результатам деятельности СПК, а также ключевых показателей деятельности каждого сотрудника.
Мотивация сотрудников является очень важным фактором в реализации поставленных задач перед СПК. В целях стимулирования работников СПК, реализована система, включающая материальные и нематериальные формы стимулирования сотрудников:

2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Ақтөбе облысы әкімдігінің атынан әрекет ететін "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" ММ ӘКК-нің жалғыз акционері болып табылады.
Қаржы көрсеткіштері.
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ӘКК активтерінің теңгерімдік құны 9 015 395 мың теңгені құрады, оның ішінде:
1) қысқа мерзімді активтер – 1 334 834 мың теңге;
2) ұзақ мерзімді активтер – 7 680 561 мың теңге.
3) жалпы кіріс 270 120 400 теңгені құрайды.
Шығыс – 269 991,4 мың теңге.
2013 жылғы пайда 129 мың теңгені құрайды.
Қызметкерлердің штат саны – 22 бірлік.
2013 жылы 1 қызметкерге шаққандағы орташа пайда 5,8 мың теңгені құрады.
ӘКК-нің шығынсыз деңгейге шығу мерзімі – 2014 жыл.
Жылжымайтын мүлік объектілерін жалға беру арқылы алынатын кіріс ӘКК-нің кіріс бөлігінің негізгі құрамдастарының бірі болып табылады. Айталық, 2013 жылы объектілерді жалға беруден түскен кіріс 125496,4 мың теңгені құрады. Қарыздар мен қаржы лизингі қарыздары бойынша сыйақыдан түсетін кіріс 29 785 мың теңгені құрады, өзге кірістер – 114 839 мың теңге.
Корпоративтік басқару
Қоғамның органдары:
1) жоғары органы – Акционерлердің жалпы жиналысы;
2) басқару органы – Директорлар кеңесі;
3) атқарушы органы – Басқарма;
ӘКК мүддесінде әрекет ете отырып, тиімді, кәсіпқой әрі тәуелсіз Директорлар кеңесі корпоративтік басқарудың тиісті деңгейін қамтамасыз етіп, дамудың стратегиялық бағыттарын айқындайды, акционерлердің құқықтарын қорғап, басқарма қызметін бақылауды жүзеге асыра отырып, директорлар кеңесінің құрамына тәуелсіз директорлар ретінде бизнес-қоғамдастықтың өкілдерін қосу ӘКК қызметін тәуелсіз әрі объективті бағалауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
ӘКК-нің басқарушылық практикасына басшылық пен құрылымдық бөлімшелер басшыларының апта сайынғы жедел кеңестерін өткізу енгізілген. Мұндай практиканы енгізу нәтижесі мынадай:
1) басқарушылық шешімдер қабылдаудың жеделдігін арттыру;
2) шешімдердің орындалуын бақылауды жақсарту;
3) құрылымдық бөлімшелер басшыларының жұмысқа ден қоюын арттыру, шынайы командалық жұмыс үшін жағдайлар жасау.
Басқару органдарының өзара іс-қимыл жасау деңгейін жоғарылату мақсатында ӘКК тәуелді ұйымдар мен компанияларды дамудың сапалы жаңа деңгейіне шығару үшін оларды корпоративтік басқаруды енгізу және жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізеді. Бұл шаралар бизнес-жобаларды іске асырудың тиімділігін арттыруға және тәуелді компаниялар құнының өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Корпоративтік басқару қағидаттарына сүйену ӘКК қызметіне объективті талдау жүргізу үшін негіз болады. ӘКК қызметінің заңнамаға және халықаралық стандарттар мен корпоративтік басқару қағидаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету, сондай-ақ менеджменттің заманауи әдістерін енгізу корпоративтік басқарудың басымдығы болып табылады.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының ең үздік корпоративтік басқару қағидаттарын енгізуде оң тәжірибесі бар екенін атап өту қажет, осыған байланысты, ӘКК-де корпоративтік басқару деңгейін жоғарылатудың құрылымдалған және дәйекті тәсілін енгізу үшін ӘКК "Самұрық-Қазына" корпоративтікуниверситетімен өзара тығыз іс-қимыл жасауды жоспарлап отыр.
Уақыт өте келе, ӘКК есептерін, оның ішінде ӘККбасқармасы, Директорлар кеңесі мен акционерлерінің шешімдерін жариялау практикасы енгізілетін болады(жасырын ақпаратты қоспағанда), мұның өзі ӘКК қызметінің тиімділігін қамтамасыз етуге және ашықтығын жоғарылатуға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, ӘКК қызмет бейініне сәйкес келетін дамушы нарықтардағы ірі компанияларда жұмыс тәжірибесі бар білікті шетелдік мамандарды тарту мүмкіндігі көзделеді. ӘКК-нің кадр саясаты қайта қаралып, бизнесте жұмыс тәжірибесі бар адамдар мен "Болашақ" бағдарламасының түлектерін тартуға бағдарланатын болады.
Тиімді менеджмент жүйесін, ӘКК-нің нарық жағдайларында жұмыс істеуіне байланысты барлық тәуекелдерді анықтауға бағытталған ішкі бақылау және мониторинг тетігін енгізу жоспарланып отыр.
Корпоративтік басқару рейтингін беру мақсатында ӘКК-дегі корпоративтік басқаруды бағалау жүргізілген жоқ. Осыған байланысты, рейтингтің ағымдағы мәні айқындалмаған, рейтинг алу жөніндегі іс-шараларды 2015 жылы жүргізу жоспарланған.
Кадр саясаты
Халықаралық еңбек ұйымының конвенцияларын басшылыққа ала отырып, ӘКК жалақы, жұмыс күнінің ұзақтығы және еңбек жағдайлары, қызметкерлерге еңбегі үшін сыйақы төлеу, әлеуметтік сақтандыру, ақысы төленетін демалыс беру, еңбекті қорғау және т.б. мәселелер бойынша халықаралық стандарттарды сақтайды.
Нарықтық экономика жағдайларында жоғары кадрлық әлеуетті қамтамасыз ету кәсіпорынның тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігінің шешуші факторларының бірі болып табылады. Бұған қол жеткізудің неғұрлым өнімді тәсілі ӘКК-нің стратегиялық бағдарланған саясатының құрамдас бөлігі болып табылатын кадр саясатын әзірлеу және іске асыру болып табылады.
Кадр саясатының мақсаты командалық рухы бір, адами ресурстардың әлеуетін барынша іске асыру және корпоративтік өзара іс-қимыл жасау тетіктерінің пәрменділігі арқылы ӘКК алдында тұрған міндеттерді сапалы әрі жедел шешуге қабілетті, кәсіпқойлығы жоғары еңбек ұжымын қалыптастыру болып табылады.
ӘКК жұмыскерлерін ынталандырудың материалдық және материалдық емес көтермелеуді қамтитын жүйесі білікті персоналды тартуға және сақтап қалуға, жұмыскерлердің еңбек нәтижесіне қызығушылығын арттыруға бағытталған.
Материалдық көтермелеу ӘКК қызметінің мақсаттары мен қол жеткізілген нәтижелеріне тікелей тәуелді болатын нақты сыйақылар төлеу, сондай-ақ әрбір қызметкер жұмысының түйінді көрсеткіштерінің есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Жұмыскерлерді ынталандыру ӘКК алдына қойылған міндеттерді орындаудың маңызды факторы болып табылады. ӘКК жұмыскерлерін ынталандыру мақсатында қызметкерлерді көтермелеудің материалдық және материалдық емес нысандарын қамтитын жүйе іске асырылады:

1) обеспечение трудовой дисциплины путем создания необходимых организационных и экономических условий для индивидуального и коллективного труда, сознательного отношения работников к труду, методами убеждения, поощрения за добросовестный труд, а также применением дисциплинарных взысканий за совершение работниками дисциплинарных проступков;
2) обеспечение медицинского обслуживания сотрудников;
3) страхование жизни и здоровья сотрудников.
Кроме того, кадровая политика предусматривает проведение постоянных курсов повышения квалификации сотрудников. Данная мера направлена на увеличение эффективности имеющегося потенциала и для дальнейшего профессионального роста всех сотрудников СПК.
Управление активами
Анализ основных финансовых результатов СПК показывает, что в настоящее время СПК переживает период становления и вовлечения в оборот переданных от государства активов. Поскольку структура активов представляет собой, в основном, активы, требующие значительных инвестиций и приносящие доход в долгосрочной перспективе, то ожидается, что прибыль от этих активов начнет генерироваться только по истечении 7-10 летнего периода инвестирования.
Источниками финансирования являются: собственные средства, привлеченные средства инвесторов, заемные средства, средства из республиканского и местного бюджетов (при реализации Государственных программ развития с участием СПК согласно действующему законодательству Республики Казахстан).
По мере развития, СПК будет стремиться к снижению доли бюджетного финансирования. Собственные средства СПК формируются за счет дивидендных поступлений, нераспределенной прибыли, доходов от основной/неосновной деятельности.
Согласно Концепции развития СПК при получении от акиматов нерентабельных активов должно быть предусмотрено финансирование в соответствии с планом по оздоровлению данных активов.
Кроме того, инвестиционная деятельность Корпорации носит долгосрочный характер, т.е. проекты финансируются сейчас, а возврат вложенных средств предполагается в течение 5-7 лет в среднем.
Реализуя социально ориентированные проекты и финансируя убыточные предприятия, СПК сталкивается с проблемой задержки, либо невозврата предоставленных финансовых средств, а также списания безнадежных долгов.
Инвестиционная деятельность
Инвестиционная деятельность СПК осуществляется в рамках Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2050 года и ГПФИИР на 2010 – 2014 годы и будет продолжена на втором этапе инновационно-индустриальной модернизации страны.
СПК реализует проекты по точкам роста региона в сфере агропромышленного комплекса, недропользования и индустриального развития.
Аграрно-промышленный комплекс является одним из крупных и социально-значимых секторов экономики области.
СПК вносит значительный вклад в обеспечение продовольственной безопасности в регионе.
Уже сегодня построены овощехранилище, оптовые и розничные рынки, камеры газации фруктов и построены теплицы по выращиванию продукции на закрытом грунте.
Создание сельскохозяйственного комплекса по выращиванию овощной продукции по тепличным технологиям доказало эффективность данного направления при затрате минимальных средств.

1) сендіру, адал еңбегі үшін көтермелеу әдістерімен, сондай-ақ жұмыскерлердің тәртіптік оқыс әрекет жасағаны үшін тәртіптік жаза қолдану арқылы жеке және ұжымдық еңбек ету, жұмыскерлердің еңбекке деген саналы көзқарасы үшін қажетті ұйымдастырушылық және экономикалық жағдайлар жасау жолымен еңбек тәртібін қамтамасыз ету;
2) қызметкерлерге медициналық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
3) қызметкерлердің өмірі мен денсаулығын сақтандыру.
Бұдан басқа, кадр саясаты қызметкерлердің біліктілігін арттыру курстарын ұдайы өткізіп тұруды көздейді. Бұл шара қолда бар әлеуеттің тиімділігін ұлғайтуға және ӘКК барлық қызметкерлерінің одан әрі кәсіптік өсуіне бағытталған.
Активтерді басқару
ӘКК негізгі қаржылық нәтижелерін талдау қазіргі уақытта ӘКК-нің қалыптасу және мемлекеттен берілген активтерді айналымға тарту кезеңінде тұрғанын көрсетіп отыр. Активтердің құрылымы, негізінен, қомақты инвестицияларды талап ететін және ұзақ мерзімді перспективада кіріс түсіретін активтер болып табылатындықтан, бұл активтерден түсетін пайда инвестициялаудың 7 – 10 жылдық кезеңі өткеннен кейін ғана шоғырлана бастайды деп межеленіп отыр.
Қаржыландыру көзі мыналар болып табылады: меншікті қаражат, инвесторлардың тартылған қаражаты, қарыз қаражаты, республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты (Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Мемлекеттік даму бағдарламаларын іске асыру кезінде).
Даму шамасына қарай, ӘКК бюджеттік қаржыландыру үлесін азайтуға ұмтылатын болады. ӘКК меншікті қаражаты дивидендтік түсімдер, бөлінбеген пайда, негізгі/негізгі емес қызметтен түсетін кіріс есебінен қалыптастырылатын болады.
ӘКК дамыту тұжырымдамасына сәйкес әкімдіктерден рентабельді емес активтерді алған кезде осы активтерді сауықтыру жөніндегі жоспарға сәйкес қаржыландыру көзделуге тиіс.
Бұдан басқа, Корпорацияның инвестициялық қызметінің ұзақ мерзімді сипаты бар, яғни, жобалар қазір қаржыландырылады, ал салынған қаражат орта есеппен 5 – 7 жыл ішінде қайтарылады деп пайымдалып отыр.
Әлеуметтік бағдарланған жобаларды іске асыра отырып және залалды кәсіпорындарды қаржыландыра отырып, ӘКК кідірту не берілген қаржы қаражатын қайтармау, сондай-ақ үмітсіз борышты есептен шығару проблемасымен бетпе-бет келеді.
Инвестициялық қызмет
ӘКК инвестициялық қызметі Қазақстан Республикасының 2050 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының және 2010 – 2014 жылдарға арналған ҮИИДМБ шеңберінде жүзеге асырылады және елді индустриялық-инновациялық жаңғыртудың екінші кезеңінде жалғастырылатын болады.
ӘКК агроөнеркәсіптік кешен, жер қойнауын пайдалану және индустриялық даму саласында өңірдегі өсу нүктелері бойынша жобаларды іске асырады.
Аграрлық-өнеркәсіптік кешен облыс экономикасының ірі және әлеуметтік маңызы бар секторларының бірі болып табылады.
ӘКК өңірдегі азық-түліктік қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қомақты үлес қосады.
Бүгіннің өзінде көкөніс сақтау қоймасы, көтерме және бөлшек сауда базарлары, жемістерді газдандыру камералары салынды және жабық топырақта өнім өсіретін жылыжайлар салынған.
Жылыжай технологиялары бойынша көкөніс өнімдерін өсіру жөніндегі ауыл шаруашылығы кешенін құру мейлінше аз қаражат жұмсалатын осы бағыттың тиімділігін дәлелдеді.

Во исполнение поручений Главы государства Республики Казахстан по поддержки сельхозпроизводителей по области СПК создал 8 СЗЦ на сумму 325,0 млн. тенге.
СЗЦ являются эффективным инструментом устойчивого развития именно малых хозяйств, обеспечивая их необходимым и недорогим сервисным обслуживанием. Для крупных переработчиков СЗЦ являются надежными поставщиками сельскохозяйственного сырья.
По проектам в сфере недропользования участие СПК в уставном капитале совместных предприятий выражено предоставлением только права недропользования, доля СПК определяется после проведения независимой рыночной оценки методом пропорции с учетом следующих условий:
1) по проектам общераспространенных полезных ископаемых: если стоимость вклада СПК в соотношении с размером инвестиций партнера составит менее 9 % доли участия, то окончательный размер доли Компании устанавливается в размере не менее 9 %. При этом максимальный размер доли не может превышать 49 %.
2) по проектам твердых полезных ископаемых: если стоимость вклада СПК в соотношении с размером инвестиции партнера составит менее 25 % доли участия, то окончательный размер доли СПК устанавливается в размере 25 % в случае создания совместного предприятия в форме товарищества с ограниченной ответственностью. А так же 25 % акций и дополнительно 1 акция в случае создания совместного предприятия в форме акционерного общества. При этом максимальный размер доли СПК не может превышать 49 %.
В случаях предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан в сфере недропользования, в контрактах с обязательным долевым участием национальной компании доля участия СПК в уставном капитале совместного предприятия (оператора) будет составлять не менее 50 %.
СПК было предоставлено право по 36 объектам в сфере недропользования, из них по 15 заключены контракты на разведку или добычу полезных ископаемых.
В настоящее время, практически все проекты находятся на этапе геологоразведочных работ. Развитие перспективной ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса области требует проведения поисково-оценочных работ с целью прироста запасов.
СПК совместно с партнерами в ближайшие годы предусматривает ввод ряд объектов имеющие стратегические значения для нашей области. С вводом объектов на производственную мощность в районе месторождений будет создана новая инфраструктура.
Кроме того, СПК является обладателем права недропользования на проведение геологоразведочных работ на четырех месторождениях золота: Акпан, Северный Акпан, Косколь-1 и Южно-Балкымбайское. Партнером по этим проектам является товарищество с ограниченной ответственностью "Кен Казына".
Инновационное развитие
Инновационная политика страны – это фундамент для будущей национальной идентичности, конкурентоспособности, благосостояния граждан и экономической жизнеспособности.

Қазақстан Республикасы Мемлекет басшысының облыстағы ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді қолдау жөніндегі тапсырмаларын орындау үшін ӘКК 325,0 млн. теңге сомасына 8 СДО құрды.
СДО шағын шаруашылықтарды қажетті әрі арзан сервистік қызмет көрсетумен қамтамасыз ете отырып, оларды орнықты дамытудың тиімді құралы болып табылады. Ірі өңдеушілер үшін СДО ауыл шаруашылығы шикізатының сенімді жеткізушілері болып табылады.
Жер қойнауын пайдалану саласындағы жобалар бойынша ӘКК-нің бірлескен кәсіпорындардың жарғылық капиталына қатысуы жер қойнауын пайдалану құқығын ғана беру арқылы жүргізіледі, ӘКК үлесі пропорция әдісімен тәуелсіз нарықтық бағалау жүргізілгеннен кейін айқындалады, мынадай шарттар ескеріледі:
1) кең таралған пайдалы қазбалар жобалары бойынша: егер әріптес инвестицияларының мөлшерімен арақатынастағы ӘКК үлесінің құны қатысу үлесінің 9 %-ынан кем болса, онда Компания үлесінің түпкілікті мөлшері кемінде 9 % деп белгіленеді. Бұл ретте үлестің ең көп мөлшерін 49 %-дан асыруға болмайды.
2) қатты пайдалы қазбалар жобалары бойынша: егер әріптес инвестицияларының мөлшерімен арақатынастағы ӘКК үлесінің құны қатысу үлесінің 25 %-ынан кем болса, ондабірлескен кәсіпорын жауапкершілігі шектеулі серіктестік нысанында құрылған жағдайда ӘКК үлесінің түпкілікті мөлшері кемінде 25 % деп белгіленеді. Сондай-ақ бірлескен кәсіпорын акционерлік қоғам нысанында құрылған жағдайда акциялардың 25 %-ы және қосымша 1 акция деп белгіленеді. Бұл ретте үлестің ең көп мөлшерін 49 %-дан асыруға болмайды.
Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда, ұлттық компания міндетті түрде үлестік қатысатын келісімшарттарда бірлескен кәсіпорынның (оператордың) жарғылық капиталына ӘКК қатысуының үлесі кемінде 50 % болады.
ӘКК-ге жер қойнауын пайдалану саласындағы 36 объект бойынша құқық берілді, оның ішінде 15-і бойынша пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге келісімшарт жасалды.
Қазіргі уақытта, барлық дерлік жобалар геологиялық барлау жұмыстарының сатысында. Облыстың минералдық-шикізат кешенінің перспективалы ресурстық базасын дамыту қорларды ұлғайту мақсатында іздестіру-бағалау жұмыстарын жүргізуді талап етеді.
ӘКК әріптестерімен бірге таяу арадағы жылдары біздің облыс үшін стратегиялық маңызы болатын бірқатар объектілерді пайдалануға беруді көздеп отыр. Объектілер өндірістік қуатқа енгізілген соң кен орындарының ауданында жаңа инфрақұрылым құрылмақ.
Бұдан басқа, ӘКК алтын шығарылатын – Ақпан, Солтүстік Ақпан, Қоскөл – 1 және Оңтүстік Балқымбай төрт кен орнында геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын иеленуші болып табылады. Бұл жобалар бойынша "Кен Қазына" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі әріптес болып табылады.
Инновациялық даму
Елдің инновациялық саясаты – болашақтағы ұлттық сәйкестіктің, бәсекеге қабілеттіліктің, азаматтардың әл-ауқатының және экономикалық тіршілік қабілетінің іргетасы.

В соответствии с Концепцией инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 4 июня 2013 года № 579, в стране планируется развитие новых высоких технологий и услуг для обеспечения перехода от сырьевого к инновационному типу экономики, для чего определен круг важнейших задач.
Поэтому, необходимо сохранять и наращивать интеллектуальный и кадровый потенциал наукоемких отраслей, формировать инновационные процессы во всех сегментах общества, стремиться к эффективной реализации перспективных проектов общенационального масштаба.
СПК планирует сотрудничать с научно-исследовательскими институтами и организациями региона, а также с экспорта ориентированными зарубежными предприятиями для проведения качественных исследований по отечественным проектам, разработки целевых технологических программ и внедрения инновационных разработок при реализации инвестиционных проектов.
В рамках реализации Программы по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, в структуре СПК создан Центр обслуживания инвесторов (далее – ЦОИ).
Задачи ЦОИ:
1) поиск инвесторов для привлечения инвестиций в регион;
2) сервисная поддержка и сопровождение проектов инвесторов на региональном уровне.
Функции ЦОИ:
1) поиск иностранных и отечественных инвесторов для региона, потенциальных партнеров для создания совместных предприятий между казахстанской и зарубежной сторонами;
2) осуществление функций "первого окна" в регионе для потенциальных инвесторов;
3) содействие в реализации инструментов государственной поддержки для инвесторов на региональном уровне;
4) формирование и ведение региональной базы данных по перспективным и действующим проектам для потенциальных инвесторов;
5) мониторинг реализации инвестиционных проектов на территории области в пределах компетенции Центра обслуживания инвесторов;
6) создание диалоговой площадки между частным инвестором и государством, представителями казахстанского и зарубежного бизнеса;
7) участие в решении проблемных вопросов инвесторов на региональном уровне, защита интересов инвесторов;
8) информационно-аналитическое обеспечение инвесторов, уполномоченных государственных органов, задействованных институтов развития и прочих заинтересованных организаций;
9) проведение обучающих семинаров для местных предпринимателей, касательно привлечения инвестиций и их эффективного использования;
10) организация переговоров, встреч, "круглых столов" инвесторов с уполномоченными государственными органами, институтами развития;

Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 4 маусымдағы № 579 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасына сәйкес елде экономиканың шикізаттық түрінен инновациялық үлгісіне көшуді қамтамасыз ету үшін жаңа жоғары технологиялар мен көрсетілетін қызметтерді дамыту жоспарланып отыр, ол үшін аса маңызды міндеттер тобы айқындалды.
Сондықтан, ғылымды қажет ететін салалардың зияткерлік және кадрлық әлеуетін сақтау және ұлғайту, қоғамның барлық бөліктерінде инновациялық процестерді қалыптастыру, жалпыұлттық ауқымдағы перспективалы жобаларды тиімді іске асыруға ұмтылу қажет.
ӘКК отандық жобалар бойынша сапалы зерттеулер жүргізу, нысаналы технологиялық бағдарламаларды әзірлеу және инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде инновациялық әзірлемелерді енгізу үшін өңірдің ғылыми-зерттеу институттарымен, сондай-ақ экспортқа бағдарланған шетелдік кәсіпорындармен ынтымақтастық жасауды жоспарлап отыр.
Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру шеңберінде ӘКК құрылымында Инвесторларға қызмет көрсету орталығы (бұдан әрі – ИҚО) құрылды.
ИҚО міндеттері:
1) өңірге инвестициялар тарту үшін инвесторлар іздеу;
2) инвесторлардың жобаларын өңірлік деңгейде сервистік қолдау және сүйемелдеу.
ИҚО функциялары:
1) өңір үшін отандық және шетелдік инвесторларды, қазақстандық және шетелдік тараптар арасында бірлескен кәсіпорындар құру үшін әлеуетті әріптестерді іздеу;
2) әлеуетті инвесторлар үшін өңірде "бірінші терезе" функцияларын жүзеге асыру;
3) инвесторлар үшін өңірлік деңгейде мемлекеттік қолдау құралдарын іске асыруға жәрдемдесу;
4) әлеуетті инвесторлар үшін перспективалы және қолданыстағы жобалар бойынша өңірлік дерекқорды қалыптастыру және енгізу;
5) Инвесторларға қызмет көрсету орталығы құзыретінің шегінде облыс аумағында инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеу;
6) жеке инвестор мен мемлекет, қазақстандық және шетелдік бизнес өкілдері арасында диалог алаңқайын құру;
7) инвесторлардың проблемалық мәселелерін өңірлік деңгейде шешуге қатысу, инвесторлардың мүддесін қорғау;
8) инвесторларды, уәкілетті мемлекеттік органдарды, жұмылдырылған даму институттарын және өзге де мүдделі ұйымдарды ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
9) жергілікті кәсіпкерлер үшін инвестициялар тартуға және оларды тиімді пайдалануға қатысты оқыту семинарларын өткізу;
10) инвесторлардың уәкілетті мемлекеттік органдармен, даму институттарымен келіссөздерін, кездесулерін, "дөңгелек үстелдерін" ұйымдастыру;

11) организация инвестиционных форумов, выставок с участием казахстанской и зарубежной сторон;
12) представление интересов региона на международных инвестиционных мероприятиях;
13) поиск потенциальных партнеров для создания совместных предприятий между казахстанской и зарубежной сторонами;
14) содействие в подписании договоров, меморандумов, соглашений между государственными органами, местными предприятиями и инвесторами в пределах компетенции Центра обслуживания инвесторов;
15) оказание прочих услуг в рамках сервисной поддержки инвесторов.
Оказание поддержки науке Казахстана
В целях оказания поддержки казахстанской науки в создании условий для зарождения и генерации инновационных идей, СПК планирует активно взаимодействовать с региональными и другими республиканскими ВУЗами.
СПК должно стать центром, вокруг и посредством которого должны формироваться крупные проекты и индустриально-инновационные структуры.
В Республике Казахстан на сегодняшнее время приняты все необходимые документы для успешного развития инноваций, создания инновационных компаний, что является залогом создания новых продуктов и услуг с высокой добавленной стоимостью, созданию новых рабочих мест.
В целях повышения инновационной активности в регионе, с учетом специфики местных предприятий, предпринимателей, ученых и изобретателей, Компанией планируется создание R&D центров и офисов инноваций в рамках реализации Программы по развитию инноваций и содействию технологической модернизации на 2010 – 2014 годы и Концепции инновационного развития Казахстана до 2020 года.
В 2016 году первый R&D центр СПК планирует создать на базе товарищества с ограниченной ответственностью "Региональный индустриальный технопарк "Актобе", которое обладает квалифицированным персоналом и достаточным научно-исследовательским потенциалом.
Зеленая экономика.
Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577, утверждена "Концепция по переходу республики к "зеленой экономике" (далее – Концепция). СПК согласно Концепции планирует заложить основы для глубоких системных преобразований с целью перехода всех реализуемых проектов на курс "зеленой экономики", что окажет влияние на повышение благосостояния и качества жизни населения региона при минимизации нагрузки на окружающую среду и деградации природных ресурсов.
Основными задачами по переходу к "зеленой экономике" являются:

11) қазақстандық және шетелдік тараптардың қатысуымен инвестициялық форумдар/ көрмелер ұйымдастыру;
12) халықаралық инвестициялық іс-шараларда өңір мүддесін білдіру;
13) қазақстандық және шетелдік тараптар арасында бірлескен кәсіпорындар құру үшін әлеуетті әріптестер іздеу;
14) Инвесторларға қызмет көрсету орталығы құзыретінің шегінде мемлекеттік органдар, жергілікті кәсіпорындар мен инвесторлар арасында шарттарға, меморандумдарға, келісімдерге қол қоюға жәрдемдесу;
15) инвесторларды сервистік қолдау шеңберінде өзге де қызметтер көрсету.
Қазақстанның ғылымына қолдау көрсету
Инновациялық идеялардың туындауы мен оларды шоғырландыру үшін жағдай жасуда қазақстандық ғылымға қолдау көрсету мақсатында ӘКК өңірлік және республикалық басқа да ЖОО-лармен өзара іс-қимыл жасауды жоспарлап отыр.
ӘКК ірі жобалар мен индустриялық-инновациялық құрылымдарды қалыптастырудың орталығына және құралына айналуға тиіс.
Қазақстан Республикасында бүгінгі күні инновацияларды ойдағыдай дамыту, инновациялық компаниялар құру үшін қажетті құжаттардың бәрі қабылданған, мұның өзі қосылған құны жоғары жаңа өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді жасаудың, жаңа жұмыс орындарын құрудың кепілі болып табылады.
Жергілікті кәсіпорындардың, кәсіпкерлердің, ғалымдар мен өнертапқыштардың өзіндік ерекшелігін ескере отырып, өңірдегі инновациялық белсенділікті жоғарылату мақсатында Қазақстан Республикасында инновацияларды дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны және Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде Компания R&D орталықтары мен инновациялар офистерін құруды жоспарлап отыр.
Білікті персоналы мен жеткілікті ғылыми-зерттеу әлеуеті бар "Ақтөбе" өңірлік индустриялық технопаркі" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің базасында ӘКК 2016 жылы алғашқы R&D орталығын ашуды жоспарлауда.
Жасыл экономика.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілді. Тұжырымдамаға сәйкес ӘКК іске асырылып жатқан жобалардың бәрін "жасыл экономика" бағдарына көшіру мақсатында тереңдетілген жүйелі өзгерістер үшін негіз қалауды жоспарлап отыр, мұның өзі қоршаған ортаға түсетін жүктеме мен табиғи ресурстардың тозуын азайтып, өңір тұрғындарының әл-ауқаты мен өмір сүру сапасын жоғарылатуға ықпалын тигізбек.
Мыналар "жасыл экономикаға" көшу жөніндегі негізгі басым міндеттер болып табылады:

1) повышение эффективности использования ресурсов (водных, земельных, биологических и др.) и управления ими;
2) модернизация существующей и строительство новой инфраструктуры;
3) повышение благополучия населения и качества окружающей среды через рентабельные пути смягчения давления на окружающую среду;
4) повышение национальной безопасности, в том числе водной.
Переход СПК к "зеленой экономике" будет реализован согласно Концепции по переходу всей республики на курс "зеленной экономики". Основным приоритетом СПК будет оптимизация использования ресурсов и повышение эффективности природоохранной деятельности, а также создание инфраструктуры "зеленой экономики". На базе сформированной инфраструктуры "зеленой экономики" начнется преобразование всех проектов СПК, ориентированных на бережное использование воды, поощрение и стимулирование развития, и широкое внедрение технологий возобновляемой энергетики, а также строительство сооружений на базе высоких стандартов энергоэффективности.
Индустриальная зона Актюбинской области
Одним из приоритетных направлений инновационного развития региона на ближайшие годы определено создание Индустриальной зоны Актюбинской области расположенной в районе Промзоны, участок № 679, по автомобильной трассе "Актобе – Мартук". В 2012 году в рамках реализации проекта разработано технико-экономическое обоснование, определены приоритетные отрасли развития, отработан список потенциальных участников проекта из числа частных компаний, желающих разместить свои производства на территории Индустриальной зоны Актюбинской области.
В 2014 году начата разработка ПСД, по строительству внеплощадочных сетей и сооружений индустриальной зоны Актюбинской области.
Также, СПК ведет активную работу с акиматом города Актобе по разработке механизмов взаимоотношений государства с потенциальными инвесторами и выработке критериев отбора инвестиционных проектов, допускаемых к застройке на территории индустриальной зоны Актюбинской области.
SWOT-анализ СП
Сильные стороны
Слабые стороны
В целом:
статус национальной компании;
собственная минерально-сырьевая база и земельные активы;
поддержка со стороны центральных и местных исполнительных органов;
увеличение участия в реализации проектов приоритетных отраслей-АПК, перерабатывающие отрасли промышленности и др.;
развитие механизма аутсорсинга.
увеличение объемов производимой дочерними организациями продукции и товаров.
В целом:
дефицит квалифицированных кадров в дочерних организациях;
устарелые технологии и оборудование.
Возможности
Угрозы
В целом:
возможности выхода на большие объемы поставок и продаж в рамках Таможенного Союза;
В энергетике:
дальнейшее участие в проекте Кандыагашской газо-турбинной электростанции;
анализ развития энергообъектов на базе Мамытского угольного месторождения;
поиск инвесторов и привлечение финансирования региональной энергетики, в т.ч. через инфраструктурные облигации в энергетике;
развитие альтернативной энергетики;
внедрение системы энергосбережени;
оптимизация инфраструктуры и коммунальных систем жилищно – коммунального хозяйства;
наличие сырьевого потенциала для создания и развития новых энергогенерирующих мощностей;
наличие потенциала по развитию существующих энергетических мощностей, на основе инновационной модернизации;
наличие внешней границы с РФ;
развитая сеть железных дорог в приграничных с РФ районах.
В области АПК:
увеличение производства конкурентоспособной продукции;
использование традиционных и малозатратных методов выращивания овец;
применение новых технологий;
увеличение производительности труда, сохранность животных, селекция, ветеринарная поддержка;
кооперация и участие в агропроизводстве крестьянских хозяйств и частных подворий, вовлечение их в кооперационные и учебные процессы;
экономическим двигателем этих процессов должна стать поставка качественного мяса ягнятины на европейские, российские и казахстанские рынки;
снижение доли импортных продуктов питания;
увеличение экспортного потенциала мяса, а также продуктов глубокой переработки сельскохозяйственного сырья;
расширение посевных площадей и тепличных хозяйств;
организации поливного земледелия с гарантированной высокой урожайностью;
наличие богатых кормовых угодий и племенной базы животноводства, позволяющих производить высококачественное мясо с низкой себестоимостью;
многоотраслевая структура аграрного производства, наличие соответствующих мощностей;
значительные земельные ресурсы в государственной собственности, в том числе земли сельскохозяйственного назначения.
В логистике:
создание комплексной системы непрерывного обеспечения овощами населения области и организация поставок в соседние регионы;
строительство крупного овощного терминала в городе Актобе по стандартам Евросоюза для хранения и поставок овощей, с учетом дороги "Западная Европа – Западный Китай" планирование складских запасов с целью обеспечения необходимым запасом овощей в соответствии с потребностями городов;
система хранения охлажденных и доставка овощей и фруктов.
В целом:
высокая конкурентоспособность импортных товаров;
ненадежные поставщики;
В энергетике:
повышение тарифов на электроэнергию и энергоносители;
дефицит инженерно-технического персонала для работы на новых энергетических объектах;
устаревшее оборудование на действующих электростанциях области, вследствие чего частые ремонты энергооборудования;
отсутствие в области производства энергетического оборудования и комплектующих деталей к ним;
недостаток инженерных кадров для энергетики.
В области АПК:
снижение продовольственной безопасности и усиление конкуренции со стороны соседних областей страны и РФ;
зависимость производства сельхозпродукции от природно-климатических условий;
снижение уровня агрокультуры и развития племенного хозяйства;
возможное резкое повышение цен на горюче-смазочные материалы;
отдаленность производителей сельхозпродукции от рынков сбыта;
низкий уровень технической оснащенности и высокая степень морального и физического износа сельскохозяйственной техники;
низкий коэффициент загрузки местной сельхозпродукцией предприятий пищевой промышленности;
высокая доля импортной готовой пищевой продукции;
отсутствие налаженной системы материально-технического снабжения сельского хозяйства.
В логистике:
снижение объема транспортных услуг ввиду роста тарифов на железнодорожные перевозки, электроэнергию и топливо;
дальнейшее ухудшение состояния автомобильных и железных дорог;
изменение структуры и направлений грузопотоков в пользу соседних областей;
низкая пропускная способность и качество автомобильных дорог.
Ограничения и возможности стратегического развития
Структурированный анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз позволил выявить основные ограничения развития Общества:

1) ресурстарды (су, жер, биологиялық және басқа) пайдалану мен оларды басқару тиімділігін көтеру;
2) қолда бар инфрақұрылымды жаңғыртып, жаңаларын салу;
3) қоршаған ортаға қысымды жұмсартудың рентабельдік жолы арқылы халықтың әл-ауқаты мен қоршаған ортаның сапасын арттыру;
4) ұлттық қауіпсіздікті, соның ішінде су қауіпсіздігін арттыру.
ӘКК-нің "жасыл экономикаға" көшуі бүкіл республика бойынша "жасыл экономика" бағдарына көшу тұжырымдамасына сәйкес іске асырылатын болады. Ресурстарды пайдалануды оңтайландыру және табиғат қорғау қызметінің тиімділігін арттыру, сондай-ақ "жасыл экономика" инфрақұрылымын құру ӘКК-нің негізгі басымдығы болмақ. "Жасыл экономиканың" қалыптастырылған инфрақұрылымының негізінде суды үнемдеп пайдалануға, дамуды көтермелеуге және ынталандыруға, жаңартылатын энергетика технологияларын кеңінен енгізуге, сондай-ақ құрылыстарды энергия тиімділігінің жоғары стандарттарының базасында салуға бағдарланған ӘКК жобаларының бәрін қайта өзгерту басталады.
Ақтөбе облысының индустриялық аймағы
"Ақтөбе – Мәртөк" автомобиль күре жолының бойында Өнеркәсіптік аймақ ауданындағы № 679 учаскеде орналасқан Ақтөбе облысының индустриялық аймағын құру өңірдің инновациялық дамуының таяудағы жылдарға арналған басым бағыттарының бірі ретінде айқындалған. 2012 жылы жобаны іске асыру шеңберінде техникалық-экономикалық негіздеме әзірленіп, дамудың басым салалары айқындалды, өз өндірістерін Ақтөбе облысының индустриялық аймағының аумағында орналастыруды қалайтын жеке компаниялар қатарынан жобаға әлеуетті қатысушылардың тізімі пысықталды.
2014 жылы Ақтөбе облысының индустриялық аймағының алаңқайдан тыс желілері мен құрылыстарын салу бойынша ЖСҚ әзірлеу басталды.
Сондай-ақ, мемлекеттің әлеуетті инвесторлармен өзара қарым-қатынас жасауының тетіктерін әзірлеу және Ақтөбе облысының индустриялық аймағының аумағында салуға болатын инвестициялық жобаларды іріктеу критерийлерін әзірлеу бойынша ӘКК Ақтөбе қаласының әкімдігімен белсенді жұмыс жүргізіп келеді.
ӘКК SWOT-талдау
Мықты тұстары
Осал тұстары
Жалпы:
ұлттық компания мәртебесі;
меншікті минералдық-шикізат базасы және жер активтері;
орталық және жергілікті атқарушы органдар тарапынан қолдау;
басым салалардың – АӨК, өнеркәсіптің өңдеуші салалары және т.б. – жобаларын іске асыруға қатысуды ұлғайту;
аутсорсинг тетігін дамыту;
еншілес ұйымдар шығаратын өнімдер мен тауарлар көлемін ұлғайту.
Жалпы:
еншілес ұйымдардағы білікті кадрлардың тапшылығы;
ескірген технологиялар мен жабдықтар;
Мүмкіндіктер
Қауіптер
Жалпы:
Кеден одағы шеңберінде өнім жеткізу мен сатудың қомақты көлеміне шығу мүмкіндігі;
Энергетикада:
Қандыағаш газ-турбиналық электр станциясы жобасына одан әрі қатысу;
Мамыт көмір кен орнының базасында энергия объектілерін дамытуды талдау;
инвесторлар іздеу және өңірлік энергетиканы қаржыландыруға тарту, оның ішінде энергетикадағы инфрақұрылымдық облигациялар арқылы;
баламалы энергетиканы дамыту;
энергия үнемдеу жүйесін енгізу;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың инфрақұрылымы мен коммуналдық жүйелерін оңтайландыру;
энергия шығаратын жаңа қуаттарды құру және дамыту үшін шикізат әлеуетінің болуы;
инновациялық жаңғырту негізінде қолда бар энергетикалық қуаттарды дамыту жөніндегі әлеуеттің болуы;
РФ сыртқы шекараның болуы;
Ресеймен шекаралас аудандарда дамыған теміржол желісінің болуы.
АӨК саласында:
бәсекеге қабілетті өнім өндірісінің ұлғаюы;
қой өсірудің дәстүрлі және шығыны аз әдістерін пайдалану;
жаңа технологияларды пайдалану;
еңбек өнімділігін ұлғайту, жануарларды сақтап қалу, селекция, ветеринариялық қолдау;
кооперация және шаруа қожалықтары мен жеке қожалықтардың агроөндірісіне қатысу, оларды кооперациялық және оқу процестеріне жұмылдыру;
Еуропа, Ресей және Қазақстан нарықтарына сапалы қозы етін жеткізу осы процестердің экономикалық қозғалтқышына айналуға тиіс;
импорттық тағам өнімдерінің үлесін азайту;
еттің, сондай-ақ терең өңделген ауыл шаруашылығы шикізатынан жасалған өнімдердің экспорттық әлеуетін ұлғайту;
егіс алқаптары мен жылыжай шаруашылықтарын кеңейту;
шығымдылығының жоғары болуына кепілдік берілген суармалы диқаншылықты ұйымдастыру;
өзіндік құны төмен, сапасы жоғары ет өндіруге мүмкіндік беретін бай жем-шөп алқаптары мен мал шаруашылығының асыл тұқымды базасының болуы;
аграрлық өндірісің көп салалы құрылымы, тиісті қуаттардың болуы;
мемлекеттік меншікте едәуір жер ресурстарының, оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердің болуы.
Логистикада:
облыс тұрғындарын көкөніспен үздіксіз қамтамасыз етудің кешенді жүйесін құру және көршілес өңірлерге жеткізуді ұйымдастыру;
"Батыс Екропа – Батыс Қытай" жолын ескере отырып, көкөністерді сақтау мен жеткізу үшін Ақтөбе қаласында Еуроодақ стандарттары бойынша ірі көкөніс терминалын салу;
қалалардың қажеттіліктеріне сәйкес көкөністердің қажетті қорымен қамтамасыз ету мақсатында қойма қорларын жоспарлау;
салқындатылған көкөністер мен жемістерді сақтау және жеткізу жүйесі
Жалпы:
импорттық тауарлардың бәсекеге қабілеттілігінің жоғары болуы;
өнім берушілердің сенімсіз болуы;
Энергетикада:
электр энергиясы мен энергия жеткізгіштер тарифтерінің жоғарылауы;
энергетикалық жаңа объектілерде жұмыс істеу үшін инженер-техник персоналдың тапшы болуы;
облыстың жұмыс істеп тұрған электр станцияларындағы жабдықтың ескіруі, соның салдарынан энергетикалық жабдықтың жиі жөнделуі;
облыста энергетикалық жабдық пен оның жиынтықтаушы бөлшектері өндірісінің болмауы;
энергетика үшін инженер кадрлардың жетіспеуі;
АӨК саласында:
азық-түлік қауіпсіздігінің төмендеуі және елдің көршілес облыстары мен РФ тарапынан бәсекелестіктің күшеюі;
ауыл шаруашылығы өнімдері өндірісінің табиғат-климат жағдайларына тәуелді болуы;
агродақыл және асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту деңгейінің төмендеуі;
жанар-жағармай материалдары бағасының күрт жоғарылау ықтималдығы;
ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің өткізу нарықтарынан шалғайда орналасуы;
техникалық жарақтану деңгейінің төмен болуы және ауыл шаруашылығы техникасының моральдық және физикалық тозу дәрежесінің жоғары болуы;
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жергілікті ауыл шаруашылығы өнімдерімен жүктелу коэффициентінің төмен болуы;
импорттық дайын тамақ өнімдері үлесінің жоғары болуы;
ауыл шаруашылығын материалдық-техникалық жарақтандырудың ретке келтірілген жүйесінің болмауы.
Логистикада:
теміржол тасымалдары, электр энергиясы мен отын тарифтерінің өсуіне байланысты көліктік қызметтер көлемінің азаюы;
автомобиль жолдары мен темір жол жай-күйінің одан әрі нашарлауы;
жүк ағындары құрылымы мен бағытының көршілес облыстардың пайдасына қарай өзгеруі;
автомобиль жолдарының өткізу қабілеті мен сапасының төмен болуы.
Стратегиялық дамудағы шектеулер мен мүмкіндіктер
Мықты және осал тұстарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді құрылымдалған талдау Қоғамды дамытудағы негізгі шектеулерді анықтауға мүмкіндік берді:

1) низкий уровень развития инвестиционного потенциала области;
2) низкий уровень предпринимательской активности населения;
3) доминирование сырьевой составляющей в структуре экономики области;
4) неблагоприятная демографическая ситуация;
5) недоверие к профессионализму и эффективности деятельности государственных институтов развития со стороны целевой аудитории.
К наибольшим возможностям для дальнейшего развития Общества относятся:
1) наличие полномочий от государства и государственной поддержки деятельности;
2) долгосрочная тенденция роста потребления продукции глубокой переработки зерновых культур, мясомолочных продуктов;
3) увеличение интереса к области, как к поставщику продовольственных ресурсов, со стороны стратегических инвесторов;
4) реализация "прорывных" инвестиционных проектов, межрегиональных проектов и региональных стратегий развития крупного бизнеса, способствующих росту капитализации региона;
5) близость потенциально емких рынков сбыта продукции, производимой в регионе;
6) интеграция транспортной системы региона в глобальную сеть;
7) развитие экспортоориентированных производств и диверсификация экспорта.
СПК имеет ряд сильных сторон, которые могут и должны быть использованы как опорные точки для обеспечения дальнейшего роста и развития. В перспективе деятельность будет направлена на использование сильных сторон Общества для реализации возможностей и нивелирование угроз слабых сторон.
Важнейшими движущими силами дальнейшего развития Общества являются: развитие и диверсификация экономической базы региона, учет и адаптация к изменениям внешней среды, повышение эффективности деятельности Общества.
2. Миссия и видение СПК
Миссия СПК – содействие социально-экономическому развитию региона на принципах партнерства государства и бизнеса.
Видение СПК – региональный институт развития, эффективно управляющий активами, стимулирующий экономическую активность в точках роста региона, в том числе через привлечение инвестиций, и выступающий катализатором формирования конкурентоспособных устойчивых производств.
Цель СПК – увеличение стоимости активов.
Основные задачи СПК:
1) создание новых и модернизация существующих конкурентоспособных производств в приоритетных секторах экономики региона (точках роста);
2) обеспечение вовлечения государственных активов в деловой оборот, оздоровление проблемных активов и развитие на их базе конкурентоспособных производств;
3) внедрение передовых производственных и управленческих технологий и стандартов;
4) увеличение стоимости активов;

1) облыстың инвестициялық әлеуетінің даму деңгейінің төмен болуы;
2) халықтың кәсіпкерлік белсенділігі деңгейінің төмен болуы;
3) облыс экономикасының құрылымында шикізат құрамдасының үстем болуы;
4) демографиялық ахуалдың қолайсыз болуы;
5) нысаналы аудитория тарапынан мемлекеттік даму институттары қызметінің кәсіпқойлығы мен тиімділігіне сенімсіздіктің болуы.
Қоғамды одан әрі дамытудың мейлінше жоғары мүмкіндіктеріне мыналар жатады:
1) мемлекет берген құзыреттің болуы және қызметті мемлекеттің қолдауы;
2) дәнді дақылдардың, ет-сүт өнімдерінің терең өңделген өнімдерін тұтынудың ұзақ мерзімді өсу үрдісі;
3) стратегиялық инвесторлар тарапынан азық-түлік ресурстарының жеткізушісі ретінде облысқа деген қызығушылықтың артуы;
4) өңірді капиталдандыруға ықпал ететін "серпінді" инвестициялық жобаларды, өңіраралық жобаларды және ірі бизнесті дамытудың өңірлік стратегияларын іске асыру;
5) өңірде өндірілетін өнімді өткізудің әлеуетті сыйымды нарықтарының жақын орналасуы;
6) өңірдің көліктік жүйесінің жаһандық желіге кірігуі;
7) экспортқа бағдарланған өндірістерді дамыту және экспортты әртараптандыру.
ӘКК-нің бірқатар мықты тұстары бар және оларды келешектегі өсу мен дамуды қамтамасыз ету үшін тірек нүктелері ретінде пайдалануға болады және солай болуға тиіс. Перспективада мүмкіндіктерді іске асыру және осал тұстарының қауіптерін нивелирлеу үшін қызмет Қоғамның мықты тұстарын пайдалануға бағытталатын болады.
Өңірдің экономикалық базасын дамыту және әртараптандыру, сыртқы ортаның өзгерістерін есепке алу және оған бейімделу, Қоғам қызметінің тиімділігін арттыру Қоғамды одан әрі дамытудың аса маңызды қозғаушы күштері болып табылады.
2. ӘКК миссиясы менпайымы
ӘКК миссиясы – мемлекет пен бизнестің әріптестігі қағидаттарында өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына жәрдемдесу.
ӘКК пайымы – активтерді тиімді басқаратын, өңірдің өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті, оның ішінде инвестициялар тарту арқылы ынталандыратын және бәсекеге қабілетті орнықты өндірістерді қалыптастырудың катализаторы ретінде әрекет ететін өңірлік даму институты.
ӘКК мақсаты– активтердің құнын ұлғайту.
ӘКК негізгі міндеттері:
1) өңір экономикасының басым секторларында (өсу нүктелерінде) бәсекеге қабілетті өндірістердің жаңаларын құру және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту;
2) мемлекеттік активтердің іскери айналымға тартылуын қамтамасыз ету, проблемалы активтерді сауықтыру және олардың базасында бәсекеге қабілетті өндірістерді дамыту;
3) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
4) активтердің құнын ұлғайту;

5) развитие инфраструктуры поддержки начинающего бизнеса (бизнес – инкубаторов, технопарков, индустриальных зон);
6) поддержка бизнес – инициатив в регионах через развитие кластеров в приоритетных отраслях, а также координацию партнерских программ по развитию МСБ вокруг системообразующих и крупных компаний регионов;
7) оказание нефинансовой поддержки бизнеса в рамках деятельности СПК;
8) расширение сотрудничества с государственными институтами развития для реализации бизнес – проектов;
9) развитие коммуникаций и обмена навыками между портфельными компаниями;
10) содействие брендированию продукции для более активного продвижения продукции на внутреннем и внешнем рынках;
11) привлечение в регионы отечественных и зарубежных инвесторов для реализации перспективных проектов, в том числе на принципах государственно-частного партнерства;
12) оказание инвесторам содействия в реализации проектов через долевое финансирование, участие активами, а также получении финансирования в рамках государственных и отраслевых программ;
13) разработка региональных карт развития с учетом основных специализаций регионов и формирование перечня перспективных и конкурентоспособных проектов для привлечения инвесторов.
Основные функции СПК
В целях оптимизации процессов управления собственными проектами, процессов взаимодействия в рамках реализации совместных проектов определены следующие функции:
1) организационная функция – управление и дальнейшее развитие переданными активами, консультативное сопровождение проектов и инвесторов;
2) инвестиционная функция – инвестиционная деятельность за счет собственных средств, работа по привлечению инвестиций;
Деятельность СПК направлена на реализацию перспективных, жизнеспособных, конкурентоспособных и инновационных для своего региона проектов в приоритетных отраслях экономики, определенных программами развития соответствующих территорий.
Реализатор отдельных государственных программ – содействие в реализации региональных проектов в рамках ГПФИИР, Карты индустриализации, Программы "ДКБ 2020", Программы "Производительность 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 254 и других.
Этапы реализации стратегии развития
1 этап – 2014 – 2015 годы
На первом этапе будет проведена активная работа по усилению слабых сторон СПК и нивелированию возможных рисков путем максимального использования сильных сторон и возможностей, что позволит СПК перейти ко второму этапу реализации настоящей стратегии, связанному исключительно с наращиванием оборотов. Данный этап предполагает достижение следующих результатов:

5) жаңадан басталған бизнесті қолдау инфрақұрылымын дамыту (бизнес-инкубаторлар, технопарктер, индустриялық аймақтар);
6) басым салаларда кластерлерді дамыту, сондай-ақ өңірлердің жүйе түзуші және ірі компанияларының айналасынан ШОБ дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларын үйлестіру арқылы өңірлердегі бизнес-бастамаларды қолдау;
7) ӘКК қызметінің шеңберінде бизнеске қаржылай емес қолдау көрсету;
8) бизнес-жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік даму институттарымен ынтымақтастықты өрістету;
9) қоржынды компаниялар арасындағы коммуникация мен дағды алмасуды дамыту;
10) өнімді ішкі және сыртқы нарықтарда неғұрлым белсенді ілгерілету үшін өнім брендингіне жәрдемдесу;
11) перспективалы жобаларды іске асыру үшін өңірлерге отандық және шетелдік инвесторларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында тарту;
12) үлестік қаржыландыру, активтер түрінде қатысу арқылы инвесторларға жобаларды іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда жәрдем көрсету;
13) өңірлердің негізгі мамандануын ескере отырып, өңірлік даму карталарын әзірлеу және инвесторлар тарту үшін перспективалы әрі бәсекеге қабілетті жобалардың тізбесін қалыптастыру.
ӘКК негізгі функциялары
Меншікті жобаларды басқару процестерін, бірлескен жобаларды іске асыру шеңберінде өзара іс-қимыл жасау процестерін оңтайландыру мақсатында мынадай функциялар айқындалған:
1) ұйымдастырушылық функция – берілген активтерді басқару және одан әрі дамыту, жобалар мен инвесторларды консультативтік сүйемелдеу;
2) инвестициялық функция – меншікті қаражат есебінен инвестициялық қызмет, инвестициялар тарту жөніндегі жұмыс;
ӘКК-нің қызметі тиісті аумақтарды дамыту бағдарламаларында айқындалған экономиканың басым салаларында өз өңірі үшін перспективалы, тіршілікке бейім, бәсекеге қабілетті және инновациялық жобаларды іске асыруға бағытталған.
Жекелеген мемлекеттік бағдарламаларды іске асырушы – ҮИИДМБ, Индустрияландыру картасы, "БЖК 2020" бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысымен бекітілген "Өнімділік 2020" бағдарламасы және т.б. шеңберінде өңірлік жобаларды іске асыруға жәрдемдесу.
Даму стратегиясын іске асыру кезеңдері
1-кезең – 2014 – 2015 жылдар
Бірінші кезеңдемықты тұстар мен мүмкіндіктерді барынша пайдалану жолымен ӘКК осал тұстарын күшейту және ықтимал қауіптерді нивелирлеу бойынша белсенді жұмыс жүргізілетін болады, мұның өзі ӘКК-нің осы стратегияны іске асырудың екінші кезеңіне шығуына мүмкіндік береді, бұл кезең айналымды ұлғайтуға ғана байланысты. Аталған кезеңде мынадай нәтижелерге қол жеткізу көзделеді:

1) погашение дебиторской задолженности;
2) оздоровление дочерних компаний с убыточной деятельностью;
3) восстановление объектов недвижимости, находящихся в аварийном состоянии;
4) активная работа по повышению имиджа;
5) улучшение инвестиционного климата.
2 этап – 2016 – 2023 годы
На втором этапе будет осуществлена полномасштабная эффективная работа по достижению поставленных целей и задач, реализация которых позволит достигнуть следующих результатов:
1) создание новых конкурентоспособных производств;
2) увеличение количества рабочих мест в регионе;
3) реализация экспортоориентированной отечественной продукции с высокой добавленной стоимостью, повышение конкурентоспособности продукции субъектов предпринимательства;
4) обеспечение улучшения системы управления результативностью переданных компаний, для повышения эффективности их деятельности и внедрения передовых стандартов корпоративного управления реструктуризация активов и достижение качественного нового уровня конкурентоспособности дочерних и зависимых предприятий, входящих в состав СПК;
5) выход дочерних предприятий СПК на фондовые рынки, а также обеспечение подготовки самой СПК к первичному размещению (IPO);
6) обеспечение роста объема инвестиционного портфеля СПК.
3. Стратегические направления деятельности (далее – СНД), цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
В рамках поставленных задач перед СПК определены следующие приоритетные направления деятельности:
1) привлечение инвесторов и создание новых производств в точках роста региона;
2) создание условий для стимулирования экономической активности в точках роста;
3) увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного управления;
СНД 1. Привлечение инвесторов и создание новых производств в точках роста региона
Цель. Привлечение инвестиций для создания конкурентоспособных, импортозамещающих производств, в том числе на основе государственно-частного партнерства.
Задачи:
1) отбор наиболее перспективных инновационных разработок и рационализаторских предложений с целью возможности их последующей коммерциализации;
2) активизация предпринимательской деятельности в регионе и занятие свободных ниш на региональном рынке с привлечением частного сектора в рамках государственно-частного партнерства;
3) оптимальное использование инвестиционных ресурсов СПК с целью получения максимально возможной прибыли;
4) взаимодействие с местными и республиканскими исполнительными органами, национальными управляющими холдингами и национальными компаниями в рамках реализуемых программ по вопросам улучшения инвестиционного климата в регионе, а также снижению административных барьеров при реализации;

1) дебиторлық берешекті жабу;
2) қызметі залалды еншілес компанияларды сауықтыру;
3) авариялық күйдегі жылымайтын мүлік объектілерін қалпына келтіру;
4) имиджді жоғарылату бойынша белсенді жұмыс;
5) инвестициялық климатты жақсарту.
2-кезең – 2016 – 2023 жылдар
Екінші кезеңде алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу бойынша кең ауқымды тиімді жұмыс жүзеге асырылмақ, оларды іске асыру мынадай нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді:
1) бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер құру;
2) өңірдегі жұмыс орындарының санын ұлғайту;
3) экспортқа бағдарланған, қосылған құны жоғары отандық өнімді өткізу, кәсіпкерлік субъектілері өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
4) берілген компаниялардың нәтижелілігін басқару жүйесін жақсартуды, олардың қызметінің тиімділігін арттыру үшін корпоративтік басқару стандарттарын енгізуді қамтамасыз ету –активтерді қайта құрылымдау және ӘКК құрамына кіретін еншілес және тәуелді кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігін сапалы жаңа деңгейге көтеру;
5) ӘКК еншілес кәсіпорындарының қор нарықтарына шығуы, сондай-ақ ӘКК-нің өзінің бастапқы орналастыруға (ІРО) дайындығын қамтамасыз ету;
6) ӘКК инвестициялық қоржыны көлемінің өсуін қамтамасыз ету.
3. Қызметтің стратегиялық бағыттары (бұдан әрі - ҚСБ),
мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және межеленген
нәтижелер
ӘКК алдына қойылған міндеттер шеңберінде қызметтің мынадай басым бағыттары айқындалған:
1) инвесторлар тарту және өңірдің өсу нүктелерінде жаңа өндірістер құру;
2) өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті ынталандыру үшін жағдайлар жасау;
3) активтердің құнын ұлғайту және корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату.
1-ҚСБ. Инвесторлар тарту және өңірдің өсу нүктелерінде жаңа өндірістер құру
Мақсат. Бәсекеге қабілетті, импорт алмастыратын өндірістер құру үшін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде инвестициялар тарту.
Міндеттер:
1) кейінен коммерцияландыру мүмкіндігімен неғұрлым перспективалы инновациялық әзірлемелер мен өнертапқыштық ұсыныстарды іріктеу;
2) өңірдегі кәсіпкерлік қызметті жандандыру және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде жекеше секторды тарта отырып, өңірлік нарықтағы бос орындарды иелену;
3) барынша көп пайда алу мақсатында ӘКК инвестициялық ресурстарын оңтайлы пайдалану;
4) іске асырылып жатқан бағдарламалар шеңберінде өңірдегі инвестициялық климатты жақсарту мәселелері, сондай-ақ іске асыру кезінде әкімшілік кедергілерді азайту бойынша жергілікті және республикалық атқарушы органдармен, ұлттық басқарушы холдингтермен және ұлттық компаниялармен өзара іс-қимыл жасау;

5) поиск, анализ и сопровождение инновационных бизнес идей и проектов;
6) формирование банка инновационных бизнес идей и проектов;
7) создание структуры по обслуживанию инвесторов, привлекаемых в регион для решения их проблемных вопросов.
Мероприятия:
1) создание благоприятной среды для инвесторов посредством снижения рисков и предоставления необходимых условий для реализации бизнес проектов;
2) привлечение бюджетных и внебюджетных инвестиций для финансирования проектов развития дочерних и зависимых организаций;
3) создание инфраструктуры сопровождения инвестиционных проектов;
4) определение целевых производственных кластеров и программ по их развитию;
5) формирование и обновление реестра неиспользуемых земельных участков и помещений для предоставления потенциальным инвесторам;
6) предоставление консультационных услуг, как на стадии разработки инвестиционного проекта, так и на стадии его реализации;
7) участие в информационно-презентационных мероприятиях (публикации, выставки, официальные встречи, форумы, печатные, телевизионные и электронные СМИ, интернет ресурсы);
8) содействие инвесторам в поиске партнеров, установлении деловых контактов, предоставление необходимой информации;
9) формирование базы данных инвесторов.
Ключевые показатели деятельности:
1) прирост объема инвестиционного портфеля СПК за год;
2) увеличение объемов инвестирования в процентах;
3) рентабельность инвестиций в процентах;
4) соотношение привлечения средств частных инвесторов к вложенным средствам СПК в процентах;
5) рост объема иностранных инвестиций в обрабатывающую и легкую промышленность.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения цели "Привлечение инвестиций для создания конкурентоспособных, импортозамещающих производств, в том числе на основе государственно-частного партнерства" будет достигнуто следующее:
СПК планирует начать активную инвестиционную деятельность с 2015 года и за счет оптимального использования инвестиционных ресурсов планируется увеличить следующие показатели:
1) прогнозируется рост инвестиционного портфеля СПК с 2015 года в районе 10 % ежегодно;
2) увеличение объема инвестирования СПК планируется на 10 % ежегодно;
3) увеличение рентабельности инвестиций планируется в районе 3 % в 2015 году, с перспективой увеличения до 10 % к 2023 году;
4) соотношение привлечения средств частных инвесторов к вложенным средствам СПК изначально будет минимальным (10 %), к 2023 году планируется увеличить этот показатель до 40 %;
5) рост объема иностранных инвестиций в обрабатывающую и легкую промышленность планируется увеличить не менее чем на 10 % к 2023 году, начиная с 2015 года.
СНД 2. Создание условий для стимулирования экономической активности в точках роста
Цель 1. Оздоровление действующих и поддержка начинающих предприятий малого и среднего бизнеса путем предоставления оборотных средств, совместного заимствования, поиска и привлечения дополнительного инвестора.
Задачи:

5) инновациялық бизнес идеялар мен жобаларды іздеу, талдау және сүйемелдеу;
6) инновациялық бизнесидеялар мен жобалар банкін қалыптастыру;
7) проблемалы мәселелерді шешу үшін өңірге шақырылатын инвесторларға қызмет көрсететін құрылым құру.
Іс-шаралар:
1) тәуекелдерді азайту және бизнес-жобаларды іске асыру үшін қажетті жағдайлар жасау арқылы инвесторларға қолайлы орта жасау;
2) еншілес және тәуелді ұйымдардың даму жобаларын қаржыландыру үшін бюджеттік және бюджеттен тысинвестициялар тарту;
3) инвестициялық жобаларды сүйемелдеу инфрақұрылымын құру;
4) нысаналы өндірістік кластерлерді және оларды дамыту жөніндегі бағдарламаларды айқындау;
5) әлеуетті инвесторларға беру үшін пайдаланылмайтын жер учаскелері мен үй-жайлардың тізілімін қалыптастыру және жаңарту;
6) инвестициялық жобаны әзірлеу сатысында да, оны іске асыру сатысында да консультациялық қызметтер көрсету;
7) ақпараттық-презентациялық іс-шараларға қатысу (жарияланымдар, көрмелер, ресми кездесулер, форумдар, баспа, телевизиялық және электронды БАҚ, Интернет-ресурстар);
8) әріптестер іздеуде, іскери байланыстар орнатуда инвесторларға жәрдем көрсету, қажетті ақпарат беру;
9) инвесторлардың дерекқорын қалыптастыру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) бір жылда ӘКК инвестициялық қоржыны көлемінің өсімі;
2) инвестициялау көлемінің өсуі, пайызбен;
3) инвестициялардың рентабельділігі, пайызбен;
4) жекеше инвесторлардың қаражатын тартудың ӘКК салынған қаражатына арақатынасы, пайызбен;
5) өңдеуші және жеңіл өнеркәсіпке салынатын шетелдік инвестициялар көлемінің өсуі.
Межеленген нәтижелер:
"Бәсекеге қабілетті, импорт алмастыратын өндірістер құру үшін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде инвестициялар тарту" мақсатына қол жеткізу нәтижесінде мыналарға қол жеткізілмек:
ӘКК 2015 жылдан бастап белсенді инвестициялық қызметті бастауды жоспарлап отыр және инвестициялық ресурстарды оңтайлы пайдалану есебінен мынадай көрсеткіштерді ұлғайтпақ:
1) 2015 жылдан бастап ӘКК инвестициялық қоржынының жыл сайын 10 % шамасында өсуі болжанады;
2) ӘКК инвестициялау көлемінің жыл сайын 10 %-ға өсуі болжанады;
3) инвестициялардың рентабельділігін 2015 жылы 3 % шамасында ұлғайтып, 2023 жылға қарай бұл көрсеткішті 10 %-ға дейін ұлғайту перспективасы жоспарланады;
4) жекеше инвесторлардың қаражатын тартудың ӘКК салынған қаражатына арақатынасы бастапқыда мейлінше аз болады (10 %), 2023 жылға қарай бұл көрсеткішті 40 %-ға дейін жеткізу жоспарланады;
5) өңдеуші және жеңіл өнеркәсіпке салынатын шетелдік инвестициялар көлемінің өсуін 2015 жылдан бастап 2023 жылға қарай кемінде 10%-ға ұлғайту жоспарланады.
2-ҚСБ. Өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті ынталандыру үшін жағдайлар жасау
1-мақсат. Айналым қаражатын беру, бірлесіп қарыз алу, қосымша инвестор іздеу және тарту жолымен шағын және орта бизнес кәсіпорындарының жұмыс істеп тұрғандарын сауықтыру және ісін жаңадан бастағандарын қолдау.
Міндеттер:

1) создание бизнес-инкубаторов для начинающих предпринимателей;
2) поддержка кластерных отраслей, обеспечивающих потребности населения;
3) поддержка новых бизнес-проектов, ориентированных на организацию производства экспортоориентированной и импортозамещающей продукции;
4) оздоровление действующих предприятий путем оказания финансовой и нефинансовой поддержки;
5) способствование созданию в регионе эффективных объектов инфраструктуры, обеспечивающих деятельность малых предприятий;
6) поддержка начинающих предпринимателей путем организации обучающих программ;
7) льготное кредитование в рамках осуществляемых программ СПК.
Мероприятия:
1) поиск перспективных проектов для предоставления поддержки в рамках государственных программ и за счет собственных средств;
2) организация системы продвижения услуг и товаров;
3) проведение специализированных мероприятий для привлечения большего числа инвесторов, готовых вложить средства для оздоровления предприятий МСБ;
4) создание и укрепление партнерских отношений с крупными компаниями в регионе;
5) организации обучающих программ для начинающих предпринимателей и консультаций для действующих юридических лиц;
6) создание в регионе эффективных объектов инфраструктуры, обеспечивающих деятельность малых предприятий.
Ключевые показатели деятельности:
1) увеличение действующих импортозамещающих предприятий в сфере малого и среднего бизнеса;
2) организация и функционирование бизнес-инкубаторов в регионе;
3) организация и функционирование предприятий единого кластера в регионе с участием СПК;
4) привлечение иностранных инвесторов в регион (не менее двух ежегодно), в том числе из списка "Global – 2000";
5) запуск инвестиционных проектов, в том числе с участием иностранного капитала.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения цели 1 "Оздоровление действующих и поддержка начинающих предприятий малого и среднего бизнеса путем предоставления оборотных средств, совместного заимствования, поиска и привлечения дополнительного инвестора" будут достигнуты следующие результаты:
1) количество действующих импортозамещающих предприятий в сфере малого и среднего бизнеса будет увеличиваться в среднем на 1 каждый год, начиная с 2015 года;
2) количество созданных бизнес инкубаторов в регионе будет увеличиваться в среднем на один инкубатор каждые 2 года, начиная с 2016 года, и достигнет отметки в 4 единицы к 2023 году;
3) количество предприятий единого кластера в регионе с участием СПК будет увеличиваться в среднем на одно предприятие каждые 3 года, начиная с 2017 года;

1) ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлер үшін бизнес-инкубаторлар құру;
2) тұрғындардың мұқтаждықтарын қамтамасыз ететін кластерлік салаларды қолдау;
3) экспортқа бағдарланған және импорт алмастыратын өнім өндірісін ұйымдастыруға бағдарланған жаңа бизнес-жобаларды қолдау;
4) қаржылай және қаржылай емес қолдау көрсету жолымен жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды сауықтыру;
5) өңірде шағын кәсіпорындардың қызметін қамтамасыз ететін тиімді инфрақұрылым объектілерін құруға ықпал ету;
6) оқыту бағдарламаларын ұйымдастыру жолымен ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлерді қолдау;
7) ӘКК жүзеге асыратын бағдарламалар шеңберінде жеңілдікпен кредит беру.
Іс-шаралар:
1) мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде және меншікті қаражат есебінен қолдау көрсету үшін перспективалы жобаларды іздеу;
2) көрсетілетін қызметтер мен тауарларды ілгерілету жүйесін ұйымдастыру;
3) ШОБ кәсіпорындарын сауықтыру үшін қаражат салуға әзір инвесторларды мейлінше көп тарту мақсатында арнайы іс-шаралар жүргізу;
4) өңірдегі ірі компаниялармен әріптестік қатынас орнату және оны нығайту;
5) ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлер үшін оқыту бағдарламаларын және жұмыс істеп тұрған заңды тұлғалар үшін консультациялар ұйымдастыру;
6) өңірде шағын кәсіпорындардың қызметін қамтамасыз ететін тиімді инфрақұрылым объектілерін құру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) шағын және орта бизнес саласында жұмыс істеп тұрған импорт алмастыратын кәсіпорындарды ұлғайту;
2) өңірде бизнес-инкубаторларды ұйымдастыру және олардың жұмыс істеуі;
3) өңірде ӘКК қатысатын бірыңғай кластер кәсіпорындарын ұйымдастыру және олардың жұмыс істеуі;
4) өңірге шетелдік инвесторларды, оның ішінде "Global – 2000" тізімінен тарту (жыл сайын кемінде екеу);
5) инвестициялық, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын жобаларды іске қосу.
Межеленген нәтижелер:
"Айналым қаражатын беру, бірлесіп қарыз алу, қосымша инвестор іздеу және тарту жолымен шағын және орта бизнес кәсіпорындарының жұмыс істеп тұрғандарын сауықтыру және ісін жаңадан бастағандарын қолдау" деген 1-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1) шағын және орта бизнес саласында жұмыс істеп тұрған импорт алмастыратын кәсіпорындар саны 2015 жылдан бастап жылына орта есеппен 1-еуге ұлғайтылатын болады;
2) өңірде құрылған бизнес-инкубаторлардың саны 2016 жылдан бастап әр 2 жыл сайын орта есеппен бір инкубаторға ұлғайтылып, 2023 жылға қарай 4 бірлікке дейін жететін болады;
3) өңірдегі ӘКК қатысатын бірыңғай кластер кәсіпорындарының саны 2017 жылдан бастап әр 3 жыл сайын орта есеппен бір кәсіпорынға ұлғайтылатын болады;

4) количество привлеченных иностранных инвесторов в регион, в том числе из списка "Global – 2000" планируется увеличивать на 2 ежегодно, начиная с 2017 года;
5) количество ежегодно запускаемых инвестиционных проектов, в том числе с участием иностранного капитала планируется увеличивать на 5 ежегодно, начиная с 2015 года.
Цель 2. Формирование в рамках СПК и его структурных подразделений ключевых инфраструктурных элементов, стимулирование развития инновационных проектов в регионе.
Задачи:
1) разработать систему взаимодействия с организациями и высшими учебными заведениями в целях поиска инновационных проектов на ранней стадии;
2) разработать механизм сбора, анализа и реализации инновационных проектов, посредством проведения конкурсов и инвестиционных форумов;
3) уточнить приоритетные направления инновационной деятельности СПК для реализации новых проектов;
4) создание индустриальной зоны и бизнес-инкубатора.
Мероприятия:
1) создание Research & Development центра, в котором будут проводиться работы по исследованию, аналитическому сопровождению и отработке новых технологий по казахстанским проектам.
2) на базе имеющегося дочернего предприятия создать инжиниринговую и проектную компанию, которая будет реализовывать комплексные и технологически сложные проекты, применяя инновационные решения;
3) активно сотрудничать с иностранными университетами, экспортными организациями и предприятиями зарубежных стран для организации совместной работы;
4) создание Индустриальной зоны Актюбинской области.
Ключевые показатели деятельности:
1) увеличение крупных бизнес-проектов использующих инновационные технологии;
2) увеличение новых инновационных стартап проектов;
3) увеличение новых бизнес-заявок, поступивших на рассмотрение;
4) увеличение проведенных опросов предпринимателей.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения цели 2 "Формирование в рамках СПК и его структурных подразделений ключевых инфраструктурных элементов стимулирования развития инновационных проектов в регионе" будут достигнуты следующие результаты:
1) количество новых бизнес-проектов использующих инновационные технологии будут увеличиваться в среднем на один проект каждые 3 года, начиная с 2017 года;
2) количество новых инновационных стартап проектов будет увеличиваться в среднем на один проект каждый год, начиная с 2016 года;
3) количество новых бизнес-заявок, поступивших на рассмотрение в 2015 году ожидается 7 заявок. В перспективе увеличение бизнес заявок до 150 в 2023 году;
СНД 3. Увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного управления
Цель 1. Разработка системы эффективного управления активами
Задачи:

4) өңірге тартылған шетелдік инвесторлардың, оның ішінде "Global – 2000" тізімінен тартылғандардың санын 2017 жылдан бастап жыл сайын 2-еуге ұлғайту жоспарланған;
5) жыл сайын іске қосылатын инвестициялық, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын жобалардың санын 2015 жылдан бастап жыл сайын 5-еуге ұлғайту жоспарланған.
2-мақсат. ӘКК мен оның құрылымдық бөлімшелерінің шеңберінде негізгі инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, өңірде инновациялық жобалардың дамуын ынталандыру.
Міндеттер:
1) инновациялық жобаларды ең басында іздеу мақсатында ұйымдармен және жоғары оқу орындарымен өзара іс-қимыл жасау жүйесін әзірлеу;
2) конкурстар мен инвестициялық форумдар өткізу арқылы инновациялық жобаларды жинау, талдау және іске асыру тетігін әзірлеу;
3) жаңа жобаларды іске асыру үшін ӘКК инновациялық қызметінің басым бағыттарын нақтылау;
4) индустриялық аймақ пен бизнес-инкубатор құру.
Іс-шаралар:
1) қазақстандық жобалар бойынша жаңа технологияларды зерттеу, талдамалық сүйемелдеу және өңдеу жөніндегі жұмыс жүргізілетін Research&Development орталығын құру;
2) жұмыс істеп тұрған еншілес кәсіпорынның базасында инновациялық шешімдерді қолдана отырып, кешенді әрі технологиялық тұрғыдан күрделі жобаларды іске асыратын инжинирингтік және жобалау компаниясын құру;
3) бірлескен жұмысты ұйымдастыру үшін шетелдік университеттермен, экспорттық ұйымдармен және шет елдердің кәсіпорындарымен белсенді ынтымақтастық жасау;
4) Ақтөбе облысының индустриялық аймағын құру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) инновациялық технологияларды пайдаланатын ірі бизнес-жобаларды ұлғайту;
2) инновациялық жаңа старт-ап жобаларды ұлғайту;
3) қарауға келіп түскен жаңа бизнес-өтінімдерді ұлғайту;
4) кәсіпкерлерге жүргізілген сауалнамаларды ұлғайту.
Межеленген нәтижелер:
"ӘКК мен оның құрылымдық бөлімшелерінің шеңберінде инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, өңірде инновациялық жобалардың дамуын ынталандыру" деген 2-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1) инновациялық технологияларды пайдаланатын жаңа бизнес-жобалардың саны 2017 жылдан бастап әр 3 жыл сайын орта есеппен бір жобаға ұлғайтылатын болады;
2) инновациялық жаңа старт-ап жобалардың саны 2016 жылдан бастап жыл сайын орта есеппен бір жобаға ұлғайтылатын болады;
3) қарауға келіп түскен жаңа бизнес-өтінімдердің саны 2015 жылы 7 өтінім болады деп күтілуде. Перспективада 2023 жылы бизнес-өтінімдердің саны 150-ге дейін ұлғайтылады.
3-ҚСБ. Активтердің құнын ұлғайту және корпоративтікбасқару деңгейін жоғарылату
1-мақсат. Активтерді тиімді басқару жүйесін әзірлеу
Міндеттер:

1) наращивание стоимости активов СПК;
2) обеспечение вовлечения государственных активов в деловой оборот, оздоровление проблемных активов и развитие на их базе конкурентоспособных производств;
3) увеличение прибыли от управления активами;
4) поэтапное принятие государственных активов региона для эффективного управления ими.
Мероприятия:
1) создание системы корпоративного управления СПК, удовлетворяющей мировым стандартам менеджмента, качества и организации бизнес-процессов, с учетом особенностей функционирования аналогичных компании;
2) проведение ремонтных и восстановительных работ на объектах недвижимости;
3) проведение всех необходимых коммуникаций к активам, которые в этом нуждаются;
4) размещение акций с достаточным эмиссионным доходом.
Ключевые показатели деятельности:
1) увеличение количества активов, в которых был проведен капитальный ремонт, в результате которого вырастет их балансовая стоимость;
2) увеличение количества реабилитированных (оздоровленных) предприятий;
3) чистый доход на одного сотрудника в тыс. тенге.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения цели 1 "Увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного управления" будут достигнуты следующие результаты:
1) в 2015 года, будет проведен капитальный ремонт 1 актива, в результате которого вырастет его балансовая стоимость;
2) увеличение рентабельности от аренды активов увеличиться на 1,7 % в 2014 году и достигнет отметки в 6,55 % к 2023 году;
3) чистый доход на одного сотрудника планируется увеличивать не менее, чем на 5 % ежегодно (с 5,8 тыс. тенге до 8,41 тыс. тенге в 2023 году).
Цель 2. Повышение уровня корпоративного управления СПК, дочерних и аффилированных компаний.
Задачи:
1) совершенствование системы корпоративного управления СПК;
2) ежегодная сертификация "Системы менеджмента качества ISO 9001";
3) повышение квалификации работников;
4) получение рейтинга корпоративного управления;
5) внедрить в практику кодекс корпоративного управления;
6)совершенствовать систему внутренних документов, регламентирующих корпоративное управление в СПК;
7) активизация информационно-имиджевой деятельности СПК в средствах массовой информации.
Мероприятия:
1) участие в семинарах, тренингах и курсах повышения квалификаций;
2) внедрение системы мотивации сотрудников СПК;
3) внедрение социального пакета для сотрудников;
4) получение рейтинга корпоративного управления;
5) внедрение риск-менеджмента в деятельности СПК;
6) внедрение передовые производственные и управленческие технологии и стандартов;
7) привлечение работников с опытом работы в бизнесе;

1) ӘКК активтерінің құнын өсіру;
2) мемлекеттік активтердің іскери айналымға қатысуын қамтамасыз ету, проблемалы активтерді сауықтыру және оларды бәсекеге қабілетті өндірістер базасында дамыту;
3) активтерді басқарудан түсетін пайданы ұлғайту;
4) өңірдің мемлекеттік активтерін тиімді басқару үшін оларды біртіндеп қабылдау.
Іс-шаралар:
1) ұқсас компаниялардың жұмыс істеу ерекшеліктерін ескере отырып, менеджменттің, сапаның және бизнес-процестерді ұйымдастырудың әлемдік стандарттарына сай келетін корпоративтік басқару жүйесін құру;
2) жылжымайтын мүлік объектілерінде жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
3) қажетті коммуникациялар жеткізуді қажет ететін активтерге олардың бәрін жеткізу;
4) эмиссиялық кірісі жеткілікті акцияларды орналастыру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) күрделі жөндеу жүргізілген активтер санын ұлғайту, оның нәтижесінде олардың теңгерімдік құны артады;
2) оңалтудан өткен (сауықтырылған) кәсіпорындар санын ұлғайту;
3) бір қызметкерге шаққандағы таза пайда, мың теңгемен.
Межеленген нәтижелер:
"Активтердің құнын ұлғайту және корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату" деген 1-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1) 2015 жылдан бастап 1 активке күрделі жөндеу жүргізілетін болады, оның нәтижесінде оның теңгерімдік құны артады;
2) 2014 жылы активтерді жалға берудің рентабельділігі 1,7 %-ға ұлғайып, 2023 жылға қарай 6,55 %-ға жетеді;
3) бір қызметкерге шаққандағы таза пайданы жыл сайын кемінде 5 %-ға ұлғайту жоспарланады (5,8 мың теңгеден 2023 жылы 8,41 мың теңгеге дейін).
2-мақсат. ӘКК-ні, еншілес және аффилирленген компанияларды корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату.
Міндеттер:
1) ӘКК-нікорпоративтік басқару жүйесін жетілдіру;
2) "ISO 9001 сапа менеджменті жүйесінің" жыл сайынғы сертификатталуы;
3) жұмыскерлердің біліктілігін жоғарылату;
4) корпоративтік басқару рейтингін алу;
5) корпоративтік басқару кодексін практикаға енгізу;
6) ӘКК-дегі корпоративтік басқаруды регламенттейтін ішкі құжаттар жүйесін жетілдіру;
7) бұқаралық ақпарат құралдарына ӘКК-нің ақпараттық-имидждік қызметін жандандыру.
Іс-шаралар:
1) семинарларға, тренингтерге және біліктілікті жоғарылату курстарына қатысу;
2) ӘКК қызметкерлерін көтермелеу жүйесін енгізу;
3) қызметкерлер үшін әлеуметтік пакет енгізу;
4) корпоративтік басқару рейтингін алу;
5) ӘКК қызметіне тәуекел менеджментін енгізу;
6) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
7) бизнесте жұмыс тәжірибесі бар жұмыскерлерді шақыру;

8) привлечение работников выпускников программы "Болашак";
9) привлечение зарубежных специалистов;
10) активизация информационно-имиджевой деятельности СПК в средствах массовой информации.
Ключевые показатели деятельности:
1) получение рейтинга корпоративного управления;
2) прохождение сотрудниками тренингов и семинаров по увеличению эффективности управления;
3) увеличение количества работников из числа выпускников программы "Болашак" и престижных казахстанских и зарубежных университетах;
4) увеличение количества привлеченных зарубежных специалистов;
5) увеличение посещаемости веб-сайта.
Ожидаемые результаты:
В результате достижения цели 2 "Повышение уровня корпоративного управления СПК, дочерних и аффилированных компаний" будут достигнуты следующие результаты:

8) "Болашақ" бағдарламасының түлектерін жұмысқа шақыру;
9) шетелдік мамандарды шақыру;
10) бұқаралық ақпарат құралдарына ӘКК-нің ақпараттық-имидждік қызметін жандандыру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) корпоративтік басқару рейтингін алу;
2) қызметкерлердің басқару тиімділігін арттыру жөніндегі тренингтер мен семинарлардан өтуі;
3) "Болашақ" бағдарламасы мен қазақстандық және шетелдік беделді университеттердің түлектері қатарынан алынған жұмыскерлер санын арттыру;
4) шақырылған шетелдік мамандар санын арттыру;
5) веб-сайтқа кірушілер санын арттыру.
Межеленген нәтижелер:
"ӘКК-ні, еншілес және аффилирленген компанияларды корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату" деген 2-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:

1) проведение мероприятий по получению рейтинга корпоративного управления запланировано на 3 квартал 2016 года;
2) проведение тренингов и семинаров будет проводиться на ежегодной основе и коэффициент охваченных обучением сотрудников планируется увеличить до 20 % ежегодно и довести этот показатель до 90 % к 2019 году;
3) количество специалистов из числа выпускников программы "Болашак", а также завершивших обучение в престижных казахстанских и зарубежных университетах будет увеличиваться с каждым годом. В 2015 году их количество составит 2 % от общего количества сотрудников, а в перспективе планируется увеличить это число до 18 человек;

1) корпоративтік басқару рейтингін алу жөніндегі іс-шараларды өткізу 2016 жылғы 3-тоқсанға жоспарланған;
2) тренингтер мен семинарларды өткізу жыл сайынғы негізде өткізіледі және оқытумен қамтылған қызметкерлердің коэффициентін жыл сайын 20 %-ға дейін ұлғайтып, бұл көрсеткішті 2019 жылға қарай 90 %-ға дейін жеткізу жоспарланған;
3) "Болашақ" бағдарламасы түлектері мен қазақстандық және шетелдік беделді университеттерді бітірушілер қатарынан алынған жұмыскерлер саны жыл сайын ұлғайтылатын болады. 2015 жылы олардың саны қызметкерлердің жалпы санының 2%-ын құрайды, ал перспективада мұны 18 адамға дейін ұлғайту жоспарланған;

4) к 2020 году количество привлеченных зарубежных специалистов будет составлять 1 человек, к 2023 году таковых будет 2 человека;
5) посещаемость веб-сайта планируется увеличивать не менее чем на 30 % ежегодно.
Для обеспечения контроля, за осуществлением Стратегии разработан ряд количественных и качественных индикаторов. Они охватывают общий процесс внедрения новых миссии и видения СПК, формирование предполагаемого инвестиционного портфеля (включая реструктуризацию и разработку) и проведение внутренних организационных преобразований.
СПК будет отслеживать свои результаты относительно данных индикаторов и направлять все необходимые ресурсы и усилия на достижение их целевых значений.
Также, в целях реализации Стратегии будет разработан План развития СПК на пять лет, конкретизирующий и детализирующий мероприятия, осуществляемые в течение среднесрочного периода в рамках реализации Стратегии.
В случае необходимости будут вноситься соответствующие предложения по корректировке и/или уточнению Стратегии.
Приложение
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "Социально-
предпринимательская корпорация "Актобе"
на 2014 – 2023 годы
Основные ключевые показатели деятельности (далее –КПД)
стратегического развития акционерного общества
"Национальная компания "Социально-предпринимательская
корпорация "Актобе" на 2014 – 2023 годы
СНД 1. Привлечение инвесторов и создание новых производств в точках роста региона
Цель 1. Привлечение инвестиций для создания конкурентоспособных, импортозамещающих производств, в том числе на основе государственно-частного партнерства
Наименование КПД

4) шақырылған шетелдік мамандар саны 2020 жылға қарай 1 адамды құрайды, 2023 жылға қарайолар 2 адам болады;
5) веб-сайтқа кірушілер санын жыл сайын кемінде 30 %-ға ұлғайту жоспарланып отыр.
Стратегияның жүзеге асырылуын бақылауды қамтамасыз ету үшін бірқатар сандық және сапалық көрсеткіштер әзірленді. Олар ӘКК жаңа миссиясы мен пайымын енгізудің жалпы процесін, болжамды инвестициялық қоржынды қалыптастыруды (қайта құрылымдауды және әзірлеуді қоса алғанда) және ұйымдық ішкі өзгерістерді жүргізуді қамтиды.
ӘКК өз нәтижелерін осы индикаторларға қатысты қадағалап отырады және барлық қажетті ресурстар мен күш-жігерді олардың нысаналы мәндеріне қол жеткізуге жұмсайды.
Сондай-ақ, Стратегияны іске асыру мақсатындаӘКК дамытудың бес жылға арналған жоспары әзірленеді, онда Стратегияны іске асыру шеңберінде орта мерзімді кезең ішінде жүзеге асырылатын іс-шаралар нақтыланады және айқындалады.
Қажет болған жағдайда Стратегияны түзету және/немесе нақтылау жөнінде тиісті ұсыныстар енгізілетін болады.
"Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік
корпорациясы" ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының 2014 – 2023
жылдарға арналған даму стратегиясына
қосымша
"Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық
компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған
стратегиялық даму қызметінің түйінді көрсеткіштері
(бұдан әрі – ҚТК)
1-ҚСБ. Инвесторлар тарту және өңірдің өсу нүктелерінде жаңа өндірістер құру
1-мақсат. Бәсекеге қабілетті, импорт алмастыратын өндірістер құру үшін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде инвестициялар тарту
ҚТК атауы