Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2016 года № 76. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.05.2018 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 февраля 2016 года № 76
Правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля
Раздел 1. Общие положения
1. Правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
Внутренний государственный аудит состоит из следующих взаимосвязанных этапов:
1) формирования перечня объектов государственного аудита на соответствующий год, предусматривающего организацию государственного аудита на основании системы управления рисками;
2) планирования отдельного государственного аудита и его проведения;
3) принятия решения и составления документов по результатам внутреннего государственного аудита.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление отчетов и заключений по итогам внутреннего государственного аудита;

Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 ақпандағы № 76 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 05.05.2018 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығын қараңыз.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 18 ақпандағы
№ 76 қаулысымен
бекітілген
Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу тәртібін айқындайды.
Ішкі мемлекеттік аудит мынадай өзара байланысты кезеңдерден тұрады:
1) тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде мемлекеттік аудитті ұйымдастыруды көздейтін мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру;
2) жекелеген мемлекеттік аудитті жоспарлау және оны жүргізу;
3) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешімдер қабылдау және құжаттар жасау.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық іс-шара – ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша есептер мен қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;

2) аудиторские процедуры – действия, осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой аудита, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
3) аудиторские доказательства – фактические данные с учетом их законности, достоверности и допустимости, на основе которых государственные аудиторы устанавливают наличие или отсутствие нарушений и (или) недостатков в работе, а также иные материалы, подтверждающие изложенные в аудиторском отчете факты;
4) внутренний государственный аудит – анализ, оценка и проверка достижения объектом государственного аудита прямых и конечных результатов, предусмотренных в документах Системы государственного планирования Республики Казахстан, надежности и достоверности финансовой и управленческой информации, эффективности внутренних процессов организации деятельности государственных органов, качества оказываемых государственных услуг, сохранности активов государства;
5) группа государственного аудита – два и более государственных аудитора, в том числе руководитель группы государственного аудита, а также, при необходимости, привлеченные эксперты по соответствующему профилю;
6) материалы государственного аудита и финансового контроля – документы, необходимые для проведения государственного аудита, а также составленные по его результатам документы и прилагаемые аудиторские доказательства;
7) масштаб внутреннего государственного аудита – перечень вопросов, период и срок проведения внутреннего государственного аудита;
8) органы внутреннего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы внутреннего государственного аудита) – уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган) и его территориальные подразделения, службы внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан, службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов (при создании) и службы внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (далее – службы внутреннего аудита);
9) предписание – обязательный для исполнения акт уполномоченного органа и его территориальных подразделений, направляемый объектам государственного аудита для устранения выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;

2) аудиторлық рәсімдер – аудит бағдарламасына сәйкес аудиторлық іс-шара барысында жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажет іс-қимылдар;
3) аудиторлық дәлелдемелер – мемлекеттік аудиторлардың жұмыстағы бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің бар немесе жоқ екенін анықтауына негіз болатын, заңдылығы, анықтығы және қолжетімділігі ескерілген нақты деректер, сондай-ақ аудиторлық есепте жазылған фактілерді растайтын өзге материалдар;
4) ішкі мемлекеттік аудит – мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген тікелей және түпкі нәтижелерге қол жеткізуін, қаржылық және басқарушылық ақпараттың сенімділігі мен анықтығын, мемлекеттік органдар қызметін ұйымдастырудың ішкі процестерінің тиімділігін, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын, мемлекет активтерінің сақталуын талдау, бағалау және тексеру;
5) мемлекеттік аудит тобы – екі және одан көп мемлекеттік аудитор, оның ішінде мемлекеттік аудит тобының басшысы, сондай-ақ қажет болған кезде тиісті бейіні бойынша тартылған сарапшылар;
6) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары – мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажет құжаттар, сондай-ақ олардың нәтижелері бойынша жасалған құжаттар және қоса берілетін аудиторлық дәлелдемелер;
7) ішкі мемлекеттік аудит ауқымы – мәселелер тізбесі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезеңі мен мерзімі;
8) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары (бұдан әрі – ішкі мемлекеттік аудит органдары) – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және оның аумақтық бөлімшелері, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтері, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының (құрылған болса) ішкі аудит қызметтері және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері (бұдан әрі – ішкі аудит қызметтері);
9) нұсқама – Қазақстан Республикасының заңнамасын анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға ықпал ететін себептерін, жағдайларды жою, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға көзделген жауапкершілік шараларын қабылдау үшін мемлекеттік аудит объектілеріне жіберілетін орындауға міндетті уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің актісі;

10) план проведения внутреннего государственного аудита (далее – план аудита) – документ, разработанный на основе данных предварительного изучения объекта государственного аудита, включающий наименование объекта, масштаб, цель, предмет и тип государственного аудита, в том числе приоритетные направления и вопросы, возникшие в процессе планирования аудита, включая необходимые трудовые ресурсы;
11) программа проведения внутреннего государственного аудита (программа аудита) – детально разработанный документ, составляемый индивидуально по каждому объекту государственного аудита, содержащий перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту;
12) руководитель группы государственного аудита – государственный аудитор, возглавляющий группу государственного аудита, определяемый руководителем органа внутреннего государственного аудита;
13) лицо, ответственное за аудиторское мероприятие – должностное лицо органа внутреннего государственного аудита, на которое возложены обязанности по контролю за организацией и проведением внутреннего государственного аудита;
14) финансовая отчетность – информация о финансовом положении, финансовых результатах деятельности и изменениях финансового положения объектов государственного аудита, формы и объемы которой определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
3. Другие понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определяемых Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
4. Государственный аудит и финансовый контроль в специальных государственных органах Республики Казахстан осуществляется в порядке, определяемом первыми руководителями данных органов по согласованию со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) и уполномоченным органом.
5. При проведении аудиторских мероприятий государственные аудиторы, а также привлекаемые эксперты, специалисты государственных органов, аудиторские организации (далее – эксперты) руководствуются общими, процедурными стандартами и настоящими Правилами, исходя из компетенции, установленной Законом.
6. Внутренний государственный аудит и финансовый контроль являются неотъемлемой частью системы государственного управления и направлены на повышение прозрачности, эффективности, ответственности за использование бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора.
7. Внутренний государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита на соответствующий год (далее – перечень объектов государственного аудита).

10) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу жоспары (бұдан әрі – аудит жоспары) – объектінің атауын, мемлекеттік аудит ауқымын, мақсатын, нысанасы мен түрін, оның ішінде қажетті еңбек ресурстарын қоса алғанда, аудитті жоспарлау процесінде туындайтын басым бағыттарды және мәселелерді қамтитын мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу деректерінің негізінде әзірленген құжат;
11) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы (аудит бағдарламасы) – ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелер тізбесін қамтитын әрбір мемлекеттік аудит объектісі бойынша жеке жасалатын егжей-тегжейлі әзірленген құжат;
12) мемлекеттік аудит тобының жетекшісі – ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы айқындайтын мемлекеттік аудит тобын басқаратын мемлекеттік аудитор;
13) аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға – ішкі мемлекеттік аудитті ұйымдастыруды және жүргізуді бақылау жөніндегі міндеттер жүктелген ішкі мемлекеттік аудит органының лауазымды адамы;
14) қаржылық есептілік – мемлекеттік аудит объектілерінің қаржылық жағдайы, қызметінің қаржылық нәтижелері мен қаржылық жағдайының өзгерістері туралы ақпарат, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, оның нысандары мен көлемдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа ұғымдар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасында айқындалатын мәндерде қолданылады.
4. Қазақстан Республикасының арнайы мемлекеттік органдарында мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау Республикалық бюджетің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен (бұдан әрі – Есеп комитеті) және уәкілетті органмен келісу бойынша осы органдардың бірінші басшылары айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Аудиторлық іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік аудиторлар, сондай-ақ тартылатын сарапшылар, мемлекеттік органдардың мамандары, аудиторлық ұйымдар (бұдан әрі – сарапшылар) Заңда белгіленген құзыретке сүйене отырып, жалпы, рәсімдік стандарттарды және осы Қағидаларды басшылыққа алады.
6. Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мемлекеттік басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады және бюджет қаражатын, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерін пайдаланғаны үшін айқындылықты, тиімділікті, жауапкершілікті арттыруға бағытталған.
7. Ішкі мемлекеттік аудит тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі) негізінде жүргізіледі.

8. Состав группы государственного аудита включает работников органов внутреннего государственного аудита, участвующих в проведении аудиторского мероприятия, руководителя группы государственного аудита и государственных аудиторов, участвующих в проведении аудиторского мероприятия, а также при необходимости эксперта (-ов).
9. Уполномоченным органом и его территориальными подразделениями осуществляются следующие типы государственного аудита:
1) аудит финансовой отчетности – оценка достоверности, обоснованности финансовой отчетности, бухгалтерского учета и финансового состояния объекта государственного аудита;
2) аудит соответствия – оценка, проверка соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации.
10. Службами внутреннего аудита осуществляются следующие типы государственного аудита:
1) аудит эффективности – оценка и анализ деятельности объекта государственного аудита на предмет эффективности, экономичности, продуктивности и результативности;
2) аудит соответствия – оценка, проверка соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых в их реализацию.
11. Особенности аудита финансовой отчетности, аудита соответствия и аудита эффективности (процедурные стандарты внутреннего государственного аудита и финансового контроля) разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом по согласованию со Счетным комитетом.
12. В рамках внутреннего государственного аудита органами внутреннего государственного аудита проводятся следующие проверки:
1) встречная проверка – проверка третьих лиц, которая проводится исключительно по вопросам взаимоотношений с основным объектом государственного аудита в рамках проверяемого вопроса. В качестве третьих лиц могут быть физические и юридические лица, участвующие в формировании поступлений в бюджет и (или) использующие бюджетные средства, активы государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственные и гарантированные государством займы, связанные гранты, займы, привлекаемые под поручительство государства, а также осуществляющие управление и использование государственного имущества;
2) совместная проверка – проверка, проводимая совместно с органами государственного аудита и финансового контроля и (или) государственными органами, в согласованные сроки, в рамках единой программы и группы государственного аудита, по результатам которой принимается единый итоговый документ;

8. Мемлекеттік аудит тобының құрамында аудиторлық іс-шара өткізуге қатысатын ішкі мемлекеттік аудит органдарының қызметкерлері, мемлекеттік аудит тобының және аудиторлық іс-шара өткізуге қатысатын мемлекеттік аудиторлардың басшысы, сондай-ақ қажет болған кезде сарапшы(лар) болады.
9. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудиттің мынадай түрлерін жүзеге асырады:
1) қаржылық есептілік аудиті – мемлекеттік аудит объектісі қаржылық есептілігінің, бухгалтерлік есебінің және қаржылық жай-күйінің анықтығын, негізділігін бағалау;
2) сәйкестік аудиті – мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін сақтауын бағалау, тексеру.
10. Ішкі аудит қызметтері мынадай мемлекеттік аудит түрлерін жүзеге асырады:
1) тиімділік аудиті – мемлекеттік аудит объектісінің қызметін тиімділік, үнемділік, өнімділік және нәтижелілік нысанына бағалау және талдау;
2) сәйкестік аудиті – мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін сақтауын бағалау, тексеру.
11. Қаржылық есептілік аудитінің, сәйкестік аудиті мен тиімділік аудитінің ерекшеліктерін (ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттары) Есеп комитетімен келісу бойынша уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
12. Ішкі мемлекеттік аудит шеңберінде ішкі мемлекеттік аудит органдары мынадай тексерулер жүргізеді:
1) үстеме тексеру – тексеріліп отырған мәселе шеңберінде негізгі мемлекеттік аудит объектісімен өзара қатынастар мәселелері бойынша ғана жүргізілетін, үшінші тұлғаларды тексеру. Үшінші тұлғалар ретінде бюджетке түсетін түсімдерді қалыптастыруға қатысатын және (немесе) бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, байланысты гранттарды, мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдаланатын, сондай-ақ мемлекеттік мүлікті басқару мен пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар болуы мүмкін;
2) бірлескен тексеру – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және (немесе) мемлекеттік органдармен келісілген мерзімдерде бірыңғай бағдарлама және мемлекеттік аудит тобы шеңберінде бірлесіп жүргізілетін тексеру, оның нәтижелері бойынша бірыңғай қорытынды құжат қабылданады;

3) параллельная проверка – проверка, проводимая с другими государственными органами, самостоятельно по согласованным вопросам и срокам проведения с последующим обменом результатами проверок.
13. Уполномоченным органом и его территориальными подразделениями проводится:
1) ежегодный аудит финансовой отчетности администраторов бюджетных программ и государственных учреждений, за исключением Национального Банка Республики Казахстан;
2) аудит соответствия:
расходов, связанных с увеличением сметной стоимости бюджетных инвестиционных проектов;
использования средств республиканского и местных бюджетов, кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора по поручениям Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, депутатским запросам, а также по результатам мониторинга данных информационных систем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
соблюдения условий и процедур передачи объектов для целей реализации государственно-частного партнерства, предоставления бюджетных кредитов, финансирования исполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств, государственных гарантий и поручительств государства, а также их использования;
соблюдения условий и процедур предоставления, использования государственных займов в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан;
соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, государственном имуществе, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, аудиторской деятельности на основе системы управления рисками.
14. Служба внутреннего аудита:
1) участвует в проведении аудита финансовой отчетности;
2) проводит аудит эффективности в государственном органе, его территориальных подразделениях, подведомственных организациях по всем направлениям их деятельности;
3) осуществляет оценку функционирования системы внутреннего контроля и управления в государственном органе, его территориальных подразделениях и подведомственных организациях на основе системы управления рисками внутренних процессов (бизнес-процессов) государственного органа;
4) анализирует достижение целей и задач стратегического плана государственного органа и программ развития территорий во взаимосвязи с бюджетными расходами;
5) проводит аудит соответствия в государственном органе, его территориальных подразделениях и подведомственных организациях;

3) қатар тексеру – кейіннен тексерулер нәтижелерімен алмаса отырып, басқа мемлекеттік органдармен келісілген мәселелер мен жүргізу мерзімдері бойынша дербес жүргізілетін тексеру.
13. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігінің жыл сайынғы аудитін;
2) мыналардың:
бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстардың;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары, депутаттық сауалдар бойынша, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ақпараттық жүйелерінің деректері мониторингінің нәтижелері бойынша республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды, мемлекет және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін пайдаланудың;
мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру мақсаттары, бюджеттік кредиттер беру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің, мемлекеттік кепілдіктердің және мемлекет кепілгерліктерінің атқарылуын қаржыландыру, сондай-ақ оларды пайдалану үшін объектілерді беру шарттары мен рәсімдерінің сақталуының;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда, мемлекеттік қарыздарды беру, пайдалану шарттары мен рәсімдерінің сақталуының;
тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу, мемлекеттік мүлік, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет туралы заңнамаларының сақталуының сәйкестік аудитін жүргізеді.
14. Ішкі аудит қызметі:
1) қаржылық есептілік аудитін жүргізуге қатысады;
2) мемлекеттік органда, оның аумақтық бөлімшелерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарында олардың қызметінің барлық бағыттары бойынша тиімділік аудитін жүргізеді;
3) мемлекеттік органның ішкі процестерінің (бизнес-процестерінің) тәуекелдерін басқару жүйесі негізінде мемлекеттік органда, оның аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарында ішкі бақылау және басқару жүйесінің жұмыс істеуін бағалауды жүзеге асырады;
4) бюджет шығыстарымен өзара байланыста мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуін талдайды;
5) мемлекеттік органда, оның аумақтық бөлімшелерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарында сәйкестік аудитін жүргізеді;

6) проводит аудит соответствия процедур проведения государственных закупок и исполнения условий договоров, в том числе по срокам, объему, цене, количеству и качеству приобретаемых товаров, работ, услуг;
7) осуществляет проверку сохранности товарно-материальных запасов и иных активов в соответствующем государственном органе.
15. Органы внутреннего государственного аудита осуществляют анализ, обобщение и систематизацию выявленных по результатам государственного аудита нарушений и недостатков.
Раздел 2. Формирование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
16. Формирование перечня объектов государственного аудита осуществляется в соответствии с общими и процедурными стандартами, едиными принципами и подходами к системе управления рисками, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 590, Типовой системой управления рисками (далее – ТСУР), утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 597, Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589.
На основе ТСУР органы внутреннего государственного аудита разрабатывают и утверждают собственную систему управления рисками согласно возложенным функциям и полномочиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
17. Формирование перечня объектов государственного аудита основывается на системном подходе в соответствии со следующими принципами:
1) комплексность (обеспечение взаимосвязи и согласованности всех этапов формирования перечня – от предварительного этапа до завершающих процедур);
2) непрерывность;
3) объективность.
18. Перечень объектов государственного аудита включает наименование объекта государственного аудита, тип аудита, сроки проведения аудита.
19. При формировании перечней объектов государственного аудита уполномоченного органа и его территориальных подразделений обязательному рассмотрению и учету подлежат поручения Президента Республики Казахстан, уполномоченных им лиц Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, депутатские запросы, запросы органов прокуратуры и уголовного преследования.
20. Для формирования перечней объектов государственного аудита органы внутреннего государственного аудита размещают материалы государственного аудита и финансового контроля, отчетность в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю, а также в согласованные сроки осуществляют обмен информацией с другими органами государственного аудита и финансового контроля о перечнях объектов государственного аудита до их утверждения.

6) мемлекеттік сатып алуды жүргізу және шарт талаптарының, оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің мерзімі, көлемі, бағасы, саны және сапасы бойынша орындалу рәсімдерінің сәйкестік аудитін жүргізеді;
7) тиісті мемлекеттік органда тауар-материалдық запастардың және өзге активтердің сақталуын тексеруді жүзеге асырады.
15. Ішкі мемлекеттік аудит органдары мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді талдауды, қорытындылауды және жүйелендіруді жүзеге асырады.
2-бөлім. Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру
16. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру жалпы және рәсімдік стандарттарға, 2015 жылғы 27 қарашадағы № 590 Есеп комитетінің нормативтiк қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген тәуекелдерді басқару жүйесіне бірыңғай қағидаттар мен ұстанымдарға, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 597 бұйрығымен бекітілген Тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесіне (бұдан әрі – ТБҮЖ), 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 Есеп комитетінің нормативтiк қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзара іс-қимыл жасау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
ТБҮЖ негізінде ішкі мемлекеттік аудит органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жүктелген функциялар мен өкілеттіктерге сәйкес өзінің тәуекелдерді басқару жүйесін әзірлейді және бекітеді.
17. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру мынадай қағидаттарға сәйкес жүйелі тәсілдерге негізделеді:
1) жиынтықтылық (алдыңғы кезеңнен аяқтау рәсімдеріне дейін тізбені қалыптастырудың барлық кезеңдерінің өзара байланысы мен келісімділігін қамтамасыз ету);
2) үздіксіздік;
3) объективтілік.
18. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі мемлекеттік аудит объектісінің атауын, аудит түрін, аудит жүргізу мерзімдерін қамтиды.
19. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Президентінің, ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасының Үкіметі тұлғаларының тапсырмалары, депутаттық сауалдар, прокуратура және қылмыстық қудалау органдарының сұрау салулары міндетті түрде қаралуға және есепке алынуға жатады.
20. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін қалыптастыру үшін ішкі мемлекеттік аудит органдары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдарын, есептілікті Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорда орналастырады, сондай-ақ келісілген мерзімдерде басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелері бекітілгенге дейін олар туралы ақпарат алмасуды жүзеге асырады.

21. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения согласовывают перечни объектов государственного аудита и объемы бюджетных средств и активов, охватываемые государственным аудитом, а также отрабатывают вопросы проведения совместной, параллельной проверок с органами внешнего государственного аудита.
22. Перечни объектов государственного аудита утверждаются на соответствующий финансовый год руководителями уполномоченного органа, его территориальных подразделений или руководителем государственного органа, в котором создана служба внутреннего аудита либо лицами, их замещающими, в порядке, предусмотренном регламентом работы соответствующего государственного органа.
Перечни объектов государственного аудита уполномоченного органа и его территориальных подразделений разрабатываются и утверждаются до 10 декабря года, предшествующего планируемому, и в течение трех календарных дней направляются в службы внутреннего аудита.
Перечень объектов государственного аудита службы внутреннего аудита разрабатывается и утверждается до 20 декабря года, предшествующего планируемому, с учетом перечней объектов государственного аудита уполномоченного органа и его территориальных подразделений, и в течение трех рабочих дней направляется в уполномоченный орган.
Утвержденные перечни объектов государственного аудита, а также изменения к ним в течение пяти календарных дней со дня их утверждения размещаются на интернет-ресурсе органов внутреннего государственного аудита с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
23. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения в течение трех рабочих дней со дня утверждения перечней объектов государственного аудита направляют их Счетному комитету, ревизионным комиссиям, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов, администраторам бюджетных программ.
24. Внесение изменений в перечни объектов государственного аудита уполномоченного органа и его территориальных подразделений допускается в части исключения объектов государственного аудита с приложением документов (материалов), подтверждающих основания внесения изменений.
Допускается внесение изменений и дополнений в перечни объектов государственного аудита служб внутреннего аудита с приложением документов (материалов), подтверждающих основания внесения изменений и дополнений.
25. Органы внутреннего государственного аудита на постоянной основе проводят мониторинг исполнения утвержденного перечня объектов государственного аудита.

21. Уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін және мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемдерін келіседі, сондай-ақ сыртқы мемлекеттік аудит органдарымен бірлескен, қатар тексеру жүргізу мәселелерін пысықтайды.
22. Тиісті қаржы жылына мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары немесе ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы не тиісті мемлекеттік органның жұмыс регламентінде көзделген тәртіппен оларды алмастыратын тұлғалар бекітеді.
Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелері әзірленеді және жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін бекітіледі және күнтізбелік үш күн ішінде ішкі аудит қызметтеріне жіберіледі.
Ішкі аудит қызметтерінің мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі әзірленеді және уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін есепке ала отырып, жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейін бекітіледі және күнтізбелік үш күн ішінде уәкілетті органға жіберіледі.
Мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбелері, сондай-ақ оларға өзгерістер олар бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде құпиялық, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпиялық режимін есепке ала отырып, ішкі мемлекеттік аудит органдарының интернет-ресурсында орналастырылады.
23. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелері бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны Есеп комитетіне, тексеру комиссияларына, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жібереді.
24. Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелеріне өзгерістер енгізу негіздерін растайтын құжаттар (материалдар) қоса беріле отырып, мемлекеттік аудит объектілерін алып тастау бөлігінде оларға өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Ішкі аудит қызметтері мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу негіздерін растайтын құжаттар (материалдар) қоса беріле отырып, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
25. Ішкі мемлекеттік аудит органдары тұрақты негізде мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесінің орындалу мониторингін жүргізеді.

26. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения на ежеквартальной основе проводят мониторинг изменений перечней объектов государственного аудита Счетного комитета и ревизионных комиссий.
27. По итогам отчетного периода первому руководителю органа внутреннего государственного аудита представляется информация об исполнении перечня объектов государственного аудита.
28. Внеплановый аудит уполномоченным органом и его территориальными подразделениями проводится по:
1) поручениям Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан;
2) вопросам, связанным с увеличением сметной стоимости бюджетных инвестиционных проектов;
3) результатам мониторинга данных информационных систем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с применением системы управления рисками в части проверок по выявленным фактам нарушений;
4) обращениям физических и юридических лиц.
Не допускается проведение внепланового государственного аудита на объектах государственного аудита, включенных в утвержденный Счетным комитетом перечень объектов государственного аудита на соответствующий год, за исключением положений статьи 15 Закона и настоящего пункта Правил.
Раздел 3. Порядок планирования отдельного внутреннего государственного аудита и его проведение
Этапы аудиторского мероприятия
29. Организация аудиторского мероприятия включает этапы, каждый из которых характеризуется выполнением определенных задач:
1) подготовительный;
2) основной;
3) заключительный.
30. Подготовительным этапом проведения внутреннего государственного аудита являются предварительное изучение объектов государственного аудита, составление плана и программы аудита, аудиторских заданий, поручения на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной проверок (далее – поручение на проведение аудиторского мероприятия), являющегося актом о назначении проверки, аудиторского задания на проведение аудиторского мероприятия (далее – аудиторское задание).
Основным этапом проведения внутреннего государственного аудита является проведение аудиторского мероприятия.
Заключительным этапом проведения внутреннего государственного аудита являются принятие решения и составление документов по результатам внутреннего государственного аудита.
2. Предварительное изучение объектов государственного аудита
31. Предварительное изучение деятельности объекта государственного аудита проводится для уточнения объема средств и активов, охватываемых аудиторским мероприятием, сроков проведения государственного аудита, определения вопросов государственного аудита.

26. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері тоқсан сайынғы негізде Есеп комитетінің және тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілері тізбелерінің өзгерістерін мониторингтеуді жүргізеді.
27. Есепті кезең қорытындысы бойынша ішкі мемлекеттік аудит органының бірінші басшысына мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін орындау туралы ақпарат беріледі.
28. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері жоспардан тыс аудитті:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары бойынша;
2) бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнының ұлғаюына байланысты мәселелер бойынша;
3) анықталған бұзушылықтар фактілері бойынша тексерулер бөлігінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйелері деректерінің мониторингі нәтижелері бойынша;
4) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жүргізеді.
Заңның 15-бабының және Қағидалардың осы тармағының ережелерін қоспағанда, Есеп комитеті тиісті жылға бекіткен мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енгізілген мемлекеттік аудит объектілерінде жоспардан тыс мемлекеттік аудит жүргізуге жол берілмейді.
3-бөлім. Жекелеген ішкі мемлекеттік аудитті жоспарлау тәртібі және оны жүргізу
1. Аудиторлық іс-шара кезеңдері
29. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру әрқайсысы белгілі бір міндеттердің орындалуымен сипатталатын мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) дайындық;
2) негізгі;
3) қорытынды.
30. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудит жоспарын және бағдарламасын, аудиторлық нұсқауларды жасау, тексеру тағайындау туралы акті болып табылатын аудиторлық іс-шара, үстеме, бірлескен және қатар тексерулер жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырма), аудиторлық іс-шара жүргізуге аудиторлық тапсырманы (бұдан әрі – аудиторлық тапсырма) жасау ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің дайындық кезеңі болып табылады.
Аудиторлық іс-шараны жүргізу ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің негізгі кезеңі болып табылады.
Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешім қабылдау және құжаттарды жасау ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің қорытынды кезеңі болып табылады.
2. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу
31. Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін, мемлекеттік аудит жүргізу мерзімін нақтылау, мемлекеттік аудит мәселелерін айқындау үшін жүргізіледі.

32. В зависимости от типа государственного аудита учитываются следующие показатели:
1) эффективность – соотношение полученных результатов к запланированным с учетом использованных для их достижения ресурсов;
2) экономичность – минимизация стоимости выделенных для достижения оцениваемых результатов деятельности ресурсов с сохранением соответствующего качества этих результатов;
3) продуктивность – получение максимально полезного результата для экономики или отдельной сферы управления с использованием выделенных ресурсов с учетом количества, качества и сроков;
4) результативность – степень реализации намеченных по каждой деятельности задач и соотношение плановых (прямых, конечных) и фактических результатов соответствующей деятельности;
5) существенность – отклонение при совершении объектом государственного аудита финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние на принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта государственного аудита и категории показателей;
6) перспективность – соответствие произведенных расходов целям и задачам, поставленным на обозначенный ожидаемый период.
33. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита и целей аудиторского мероприятия, кроме показателей государственного аудита, предусмотренных пунктом 32 настоящих Правил, учитываются следующие показатели:
1) наличие и степень рисков определение и подтверждение существования каких-либо факторов (действий или событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей при формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой сфере и (или) деятельности объекта государственного аудита;
2) наличие и состояние на объекте государственного аудита системы мер и процедур, принимаемых руководством объекта государственного аудита для достижения эффективного управления объектом государственного аудита (системы внутреннего контроля) – проведение предварительного анализа и оценки степени эффективности организации системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом, по результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля обеспечивать достижение поставленных целей и задач.

32. Мемлекеттік аудит түріне қарай мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) тиімділік – алынған нәтижелердің жоспарланғанға, оларға қол жеткізу үшін пайдаланылған ресурстар ескерілген арақатынасы;
2) үнемділік – қызметтің бағаланатын нәтижелерінің тиісті сапасын сақтай отырып, осы нәтижелерге қол жеткізу үшін бөлінген ресурстардың құнын барынша азайту;
3) өнімділік – санын, сапасын және мерзімдерін ескеріп бөлінген ресурстарды пайдалана отырып, экономика немесе жекелеген басқару саласы үшін барынша пайдалы нәтиже алу;
4) нәтижелілік – әрбір қызмет бойынша белгіленген міндеттердің іске асырылу деңгейі және тиісті қызметтің жоспарлы (тікелей, түпкілікті) және нақты нәтижелерінің арақатынасы;
5) мәнділік – мемлекеттік аудит объектісі қаржылық және шаруашылық операцияларын жасауы кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының, оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқу, сондай-ақ ең жоғары жол берілетін мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына қарай Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателер;
6) перспективалық – жүргізілген шығыстардың межелі күтілетін кезеңге қойылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі.
33. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына қарай мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала бағалау барысында осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген мемлекеттік аудит көрсеткіштерінен басқа мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі – тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражатын және активтерді қалыптастыру мен пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторларды (әрекеттерді немесе оқиғаларды) айқындау және болуын растау;
2) мемлекеттік аудит объектісін тиімді басқаруға қол жеткізу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қабылдайтын шаралар мен рәсімдер жүйесінің (ішкі бақылау жүйесі) мемлекеттік аудит объектісінде болуы және оның ахуалы – Заңда көзделген ішкі бақылау жүйесін және оның құрауыштарын ұйымдастыру тиімділігін алдын ала талдауды және оның дәрежесін бағалауды жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету жүйесінің қабілеті айқындалады.

34. Расчет показателей существенности и аудиторского риска определяется в соответствующих процедурных стандартах внутреннего государственного аудита.
35. Собираемая информация включает данные по нормативному правовому регулированию, организационной структуре, целям, задачам и ожидаемым результатам деятельности объектов государственного аудита, механизмам их подотчетности и имеющимся системам внутреннего контроля, существующим рискам и иным вопросам, необходимым для целей внутреннего государственного аудита.
Источниками информации могут быть:
1) результаты и материалы предыдущих проверок, в том числе других органов государственного аудита и финансового контроля;
2) материалы отчетов участников бюджетного процесса;
3) данные информационных систем уполномоченного органа по исполнению бюджета;
4) материалы заседаний координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля;
5) материалы заседаний Правительства Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и иных органов исполнительной власти;
6) обращения органов представительной и исполнительной власти Республики Казахстан;
7) обращения органов государственного аудита и финансового контроля;
8) материалы средств массовой информации;
9) обращения физических и юридических лиц;
10) иные источники.
36. Группа государственного аудита в течение пяти рабочих дней с начала срока подготовительного этапа к аудиторскому мероприятию:
1) проводит анализ источников информации для предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита согласно примерному перечню вопросов для уполномоченного органа и его территориальных подразделений согласно приложению 1 к настоящим Правилам, для служб внутреннего аудита – согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) осуществляет сбор информации из доступных источников, единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и запрашивает у объекта государственного аудита дополнительные сведения, информацию, документы (материалы) для их предварительного изучения.
37. По результатам анализа и оценки совокупности перечисленных в пунктах 32-35 настоящих Правил информации и показателей, характеризующих формирование и использование объектом государственного аудита бюджетных средств и активов, органами внутреннего государственного аудита:
1) распределяются вопросы, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия между государственными аудиторами, в случае проведения совместной и параллельной проверок – между государственными органами и органами государственного аудита и финансового контроля;

34. Мәнділік және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерінің есебі ішкі мемлекеттік аудиттің тиісті рәсімдік стандарттарында айқындалады.
35. Жиналатын ақпарат мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін нормативтік құқықтық реттеу, оның ұйымдық құрылымы, мақсаттары, міндеттері және күтілетін нәтижелері, олардың есептілік тетіктері және ішкі бақылаудың бар жүйелері, бар тәуекелдер және ішкі мемлекеттік аудит мақсаттары үшін қажет өзге мәселелер жөніндегі деректерді қамтиды.
Ақпарат көздері:
1) алдыңғы, оның ішінде басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары тексерулерінің нәтижелері мен материалдары;
2) бюджет процесіне қатысушылар есептерінің материалдары;
3) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінің деректері;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үйлестіру кеңесі отырыстарының материалдары;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және өзге атқарушы билік органдары отырыстарының материалдары;
6) Қазақстан Республикасының өкілді және атқарушы билік органдарының өтініштері;
7) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өтініштері;
8) бұқаралық ақпарат құралдарының материалдары;
9) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
10) өзге көздер болуы мүмкін.
36. Мемлекеттік аудит тобы аудиторлық іс-шараға дайындық кезеңінің мерзімі басталғаннан бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері үшін, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ішкі аудит қызметтері үшін мәселелердің болжамды тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу үшін ақпарат көздерін талдауды жүргізеді;
2) қолжетімді көздерден, Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқордан ақпарат жинақтауды жүзеге асырады және мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу үшін қосымша мәліметтер, ақпараттар, құжаттар (материалдар) сұратады.
37. Осы Қағидалардың 32-35-тармақтарында көрсетілген, мемлекеттік аудит объектісінің бюджет қаражатын және ішкі активтерді қалыптастыруын және пайдалануын сипаттайтын ақпараттар мен көрсеткіштердің жиынтығын талдау және бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит органдары:
1) аудиторлық іс-шара барысында қамтуға жататын мәселелерді мемлекеттік аудиторлар арасында, бірлескен және қатар тексеру жүргізген жағдайда – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бөледі;

2) определяются объекты встречной проверки;
3) определяются эксперты, привлекаемые к проведению государственного аудита, и конкретные вопросы государственного аудита, планируемые для поручения им;
4) прорабатываются вопросы получения разрешений в случаях проведения государственного аудита на режимных объектах.
38. В случае необходимости исключения определенного аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита, лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, вносит руководителю органа внутреннего государственного аудита служебную записку с соответствующим обоснованием.
39. По итогам рассмотрения служебной записки, предусмотренной пунктом 38 настоящих Правил, руководителем органа внутреннего государственного аудита принимается решение об исключении аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита.
3. Составление плана и программы аудита, аудиторского задания и поручения
40. На основе предварительного изучения объектов государственного аудита составляются план и программа аудита, аудиторские задания и поручение на проведение аудиторского мероприятия.
41. Не позднее, чем за три рабочих дня до выхода на аудиторское мероприятие (основной этап):
1) на утверждение лицу, ответственному за проведение внутреннего государственного аудита, вносятся план и программа аудита, составленные руководителем группы государственного аудита, завизированные лицами, ответственными за планирование, а также участниками группы аудита;
2) лицами, ответственными за проведение внутреннего государственного аудита, утверждаются план и программа аудита, составленные руководителем группы государственного аудита (государственным аудитором);
3) руководителем группы государственного аудита утверждаются аудиторские задания, составленные индивидуально на каждого участника группы государственного аудита, подписанные участниками группы аудита.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия, составленное участниками группы государственного аудита, завизированное руководителем группы государственного аудита, лицами, ответственными за проведение внутреннего государственного аудита, правовое обеспечение, подписывается руководителями уполномоченного органа, его территориальных подразделений или руководителем государственного органа, в котором создана служба внутреннего аудита, либо лицами, их замещающими, в порядке, предусмотренном регламентом работы соответствующего государственного органа.
42. Лицами, ответственными за проведение внутреннего государственного аудита, до выхода на аудиторское мероприятие (основной этап) проводится техническая учеба (инструктаж) с участниками группы государственного аудита.

2) үстеме тексеру объектілерін айқындайды;
3) мемлекеттік аудит жүргізуге тартылатын сарапшыларды және оларға тапсыру үшін жоспарланатын мемлекеттік аудиттің нақты мәселелерін айқындайды;
4) режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізген жағдайда рұқсаттар алу мәселелерін пысықтайды.
38. Белгілі бір аудиторлық іс-шараны мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен алып тастау қажет болған жағдайда аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға ішкі мемлекеттік аудит органының басшысына тиісті негіздемесімен қызметтік жазбаны енгізеді.
39. Осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген қызметтік жазбаны қарау қорытындылары бойынша ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен аудиторлық іс-шараны алып тастау туралы шешім қабылдайды.
3. Аудит жоспарын және бағдарламасын, аудиторлық нұсқау мен тапсырмаларды жасау
40. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу негізінде аудит жоспары мен бағдарламасы, аудиторлық іс-шара жүргізуге аудиторлық нұсқаулар мен тапсырма жасалады.
41. Аудиторлық іс-шараға шыққанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей (негізгі кезең):
1) ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлғаға мемлекеттік аудит тобының басшысы жасаған, жоспарлауға жауапты тұлғалар, сондай-ақ аудит тобының қатысушылары бұрыштама қойған аудит жоспары және бағдарламасы енгізіледі;
2) ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлғалар мемлекеттік аудит тобының басшысы (мемлекеттік аудитор) жасаған аудит жоспарын және бағдарламасын бекітеді;
3) мемлекеттік аудит тобының басшысы мемлекеттік аудит тобының әрбір қатысушысына жеке жасалған, аудит тобының қатысушылары қол қойған аудиторлық тапсырманы бекітеді.
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары жасаған, мемлекеттік аудит тобының басшысы, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты тұлғалар бұрыштама қойған аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырмаға уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары немесе ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы не оларды алмастыратын тұлғалар тиісті мемлекеттік органның жұмыс регламентінде көзделген тәртіппен қол қояды.
42. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлғалар аудиторлық іс-шараға шыққанға дейін (негізгі кезең) мемлекеттік аудит тобының қатысушыларымен техникалық оқыту (нұсқамалық) жүргізеді.

43. План аудита составляется согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
44. Программа аудита представляет собой детальное описание вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту, и оформляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Программа аудита должна быть логичной, понятной, а также направленной на достижение поставленных целей аудиторского мероприятия.
Программа аудита финансовой отчетности составляется на основе расчета существенности и аудиторского риска.
45. При составлении программы аудита на соответствие отражаются вопросы в соответствии с пунктами 49, 50 настоящих Правил, в том числе соблюдения норм законодательства, положений нормативных правовых актов, регулирующих и регламентирующих деятельность объекта государственного аудита.
46. При составлении программы аудита финансовой отчетности уполномоченному органу и его территориальным подразделениям следует включить вопросы полноты и достоверности ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности государственными учреждениями.
47. Программа аудита эффективности включает вопросы использования человеческих, финансовых и иных ресурсов для достижения целей и задач объекта государственного аудита с учетом его направленности на определение конечного результата, полученного от использования бюджетных средств и активов.
48. Предметом аудита финансовой отчетности, проводимого уполномоченным органом и его территориальными подразделениями, является финансовая отчетность администраторов бюджетных программ и государственных учреждений, за исключением Национального Банка Республики Казахстан.
49. Предметом аудита соответствия, проводимого уполномоченным органом и его территориальными подразделениями, являются:
1) использование средств республиканского и местных бюджетов, кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора по поручениям Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, депутатским запросам, а также по результатам мониторинга данных информационных систем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
2) соблюдение условий и процедур передачи объектов для целей реализации государственно-частного партнерства, предоставления бюджетных кредитов, финансирования исполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств, государственных гарантий и поручительств государства, а также их использования;

43. Аудит жоспары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жасалады.
44. Аудит бағдарламасы ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелердің егжей-тегжейлі сипаттамасын білдіреді және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
Аудит бағдарламасы қисынды, түсінікті болуы, сондай-ақ аудиторлық
іс-шараның қойылған мақсаттарына қол жеткізуге бағытталуы тиіс.
Қаржылық есептілік аудитінің бағдарламасы елеулілік және аудиторлық тәуекел есептеуінің негізінде жасалады.
45. Сәйкестік аудитінің бағдарламасын жасау кезінде осы Қағидалардың 49, 50-тармақтарына сәйкес, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісінің қызметін реттейтін және регламенттейтін заңнама нормаларын, нормативтік құқықтық актілердің ережелерін сақтау мәселелері көрсетіледі.
46. Қаржылық есептілік аудитінің бағдарламасын жасау кезінде уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау толықтығы мен дұрыстығы мәселелерін қамтығаны жөн.
47. Тиімділік аудитінің бағдарламасы бюджет қаражатын және активтерді пайдаланудан алынған түпкілікті нәтижені анықтауға бағытталатынын есепке ала отырып, мемлекеттік аудит объектісінің мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу үшін адами, қаржылық және өзге ресурстарды пайдалану мәселелерін қамтиды.
48. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері жүргізетін қаржылық есептілік аудитінің нысанасы болып табылады.
49. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері жүргізетін сәйкестік аудитінің нысанасы мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары, депутаттық сауалдар бойынша, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ақпараттық жүйелерінің деректері мониторингінің нәтижелері бойынша республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды, мемлекет және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін пайдалану;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру мақсаттары, бюджеттік кредиттер беру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің, мемлекеттік кепілдіктердің және мемлекет кепілгерліктерінің атқарылуын қаржыландыру, сондай-ақ оларды пайдалану үшін объектілерді беру шарттары мен рәсімдерінің сақталуы;

3) соблюдение условий и процедур предоставления, использования государственных займов в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан;
4) расходы, связанные с увеличением сметной стоимости бюджетных инвестиционных проектов;
5) соблюдение законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, государственном имуществе, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, аудиторской деятельности на основе системы управления рисками.
50. Предметом аудита соответствия, проводимого службой внутреннего аудита, являются:
1) деятельность государственных органов, его территориальных подразделений, подведомственных организаций;
2) процедуры проведения государственных закупок и исполнения условий договоров, в том числе по срокам, объему, цене, количеству и качеству приобретаемых товаров, работ, услуг;
3) сохранность товарно-материальных запасов и иных активов объекта аудита.
51. Предметом аудита эффективности, проводимого службой внутреннего аудита, являются:
1) все направления деятельности государственного органа, его территориальных подразделений и подведомственных организаций;
2) функционирование системы внутреннего контроля и управления в государственном органе, его территориальных подразделениях и подведомственных организациях на основе системы управления рисками внутренних процессов (бизнес-процессов) государственного органа;
3) достижение целей и задач стратегического плана государственного органа и программ развития территорий во взаимосвязи с бюджетными расходами.
52. Аудиторское задание содержит конкретные программные вопросы, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия, сроки их рассмотрения на каждом объекте государственного аудита, распределяемые между участниками группы аудита.
53. Аудиторское задание оформляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
54. Поручение на проведение аудиторского мероприятия является официальным документом, дающим право на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной, параллельной проверок, и оформляется на бланке строгой отчетности.
Поручения на проведение аудиторского мероприятия (встречной, совместной, параллельной проверок) оформляются согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Уполномоченным органом и его территориальными подразделениями ведется отдельный журнал регистрации по поручениям на проведение аудиторского мероприятия, в котором отражаются номер и дата регистрации поручения, наименование объекта аудита, тип аудита, фамилия, имя, отчество руководителя группы аудита, в том числе посредством Единой системы электронного документооборота (далее – ЕСЭДО).
Службами внутреннего аудита регистрация поручений осуществляется посредством ЕСЭДО.
Органы внутреннего государственного аудита, за исключением служб внутреннего аудита, регистрируют поручение на проведение аудиторского мероприятия в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов.

3) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларда, мемлекеттік қарыздарды беру, пайдалану шарттары мен рәсімдерінің сақталуы;
4) бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстар;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу, мемлекеттік мүлік, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет туралы заңнамаларының сақталуы.
50. Ішкі аудит қызметі жүргізетін сәйкестік аудитінің нысанасы:
1) мемлекеттік органдардың, оның аумақтық бөлімшелерінің, ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметі;
2) мемлекеттік сатып алуды жүргізу және шарттар талаптарының, оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің мерзімі, көлемі, бағасы, саны және сапасы бойынша орындалу рәсімдері;
3) аудит объектісінің тауар-материалдық запастарының және өзге активтерінің сақталуы болып табылады.
51. Ішкі аудит қызметі жүргізетін тиімділік аудитінің нысанасы:
1) мемлекеттік орган, оның аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары қызметінің барлық бағыттары;
2) мемлекеттік орган ішкі процестерінің (бизнес-процестерінің) тәуекелдерін басқару жүйесі негізінде мемлекеттік органда, оның аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарында ішкі бақылау және басқару жүйесінің жұмыс істеуі;
3) бюджет шығыстарымен өзара байланыста мемлекеттік орган стратегиялық жоспарының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу болып табылады.
52. Аудиторлық нұсқау аудиторлық іс-шара барысында қамтуға жататын нақты бағдарламалық мәселелерді, әрбір мемлекеттік аудит объектісінде аудит тобының қатысушылары арасында бөлінетін оларды қарау мерзімдерін қамтиды.
53. Аудиторлық тапсырма осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
54. Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау аудиторлық іс-шара, үстеме, бірлескен, қатар тексерулер жүргізуге құқық беретін ресми құжат болып табылады және қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.
Аудиторлық іс-шара (үстеме, бірлескен, қатар тексерулер) жүргізуге нұсқаулар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқаулар бойынша жеке тіркеу журналын жүргізеді, онда нұсқаудың нөмірі мен тіркелген күні, аудит объектісінің атауы, аудит түрі, аудит тобы басшысының тегі, аты, әкесінің аты, оның ішінде Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) арқылы көрсетіледі.
Ішкі аудит қызметтері нұсқауларды тіркеуді ЭҚАБЖ арқылы жүзеге асырады.
Ішкі аудит қызметтерін қоспағанда, ішкі мемлекеттік аудит органдары құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқауды тіркейді.

4. Проведение аудиторского мероприятия
55. Основанием для проведения аудиторского мероприятия является поручение на проведение аудиторского мероприятия, подписанное руководителем органа внутреннего государственного аудита.
56. На каждый объект государственного аудита оформляется отдельное поручение на проведение аудиторского мероприятия.
Перед началом проведения аудиторского мероприятия руководителю объекта государственного аудита предъявляются:
1) поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки);
2) служебные удостоверения должностных лиц, уполномоченных на проведение внутреннего государственного аудита;
3) разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов в случаях, установленных законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
57. Аудиторское мероприятие осуществляется только лицами, указанными в поручении на проведение аудиторского мероприятия.
58. Началом проведения аудиторского мероприятия является день предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия должностному лицу (лицам) объекта государственного аудита.
59. Руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу, с ведома которого осуществляется аудиторское мероприятие, не позднее двух рабочих дней со дня предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия передается требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) согласно приложению 7 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором.
Требованию, предусмотренному настоящим пунктом Правил, через дробь присваивается номер поручения на проведение аудиторского мероприятия и указывается дата вручения указанного требования.
Первый экземпляр требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) передается под роспись руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу, с ведома которого осуществляется аудиторское мероприятие. В случае непринятия, требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) передается руководителем группы государственного аудита (государственным аудитором) через канцелярию объекта государственного аудита.
Второй экземпляр требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) с отметкой о его принятии прилагается к аудиторскому отчету, оформляемому согласно приложению 8 к настоящим Правилам, и аудиторскому отчету по финансовой отчетности, оформляемому согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
В случаях необходимости получения дополнительных документов, материалов, информации при проведении аудиторского мероприятия и воспрепятствования в их предоставлении объекту государственного аудита, руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором направляется требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов), оформляемое в соответствии с настоящим пунктом Правил.
При проведении встречной проверки требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) предъявляется объекту государственного аудита в случае его воспрепятствования проведению государственного аудита.

4. Аудиторлық іс-шараны жүргізу
55. Ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы қол қойған аудиторлық іс-шараны өткізуге тапсырманың болуы аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін негіз болып табылады.
56. Мемлекеттік аудиттің әрбір объектісіне аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған жеке тапсырма ресімделеді.
Аудиторлық іс-шараны жүргізуді бастамастан бұрын мемлекеттік аудит объектісінің басшысына:
1) аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге арналған тапсырма;
2) ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге уәкілетті лауазымды адамдардың қызметтік куәліктері;
3) Қазақстан Республикасында құпиялық режимін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамада белгіленген жағдайларда режимді объектілерге баруға құзыретті органның рұқсаты ұсынылады.
57. Аудиторлық іс-шараны аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмада көрсетілген тұлғалар ғана жүзеге асырады.
58. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамына (адамдарына) аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырманы ұсынған күн аудиторлық іс-шараны жүргізудің басталуы болып табылады.
59. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе аудиторлық
іс-шара оған айтылып жүзеге асырылатын лауазымды адамға аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырма берілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит тобының басшысы немесе мемлекеттік аудитор қол қойған мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпараттарды, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап тапсырылады.
Қағидалардың осы тармағында көзделген талапқа бөлшек сызығы арқылы аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырма нөмірі беріледі және көрсетілген талаптың табыс етілген күні көрсетіледі.
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талаптың бірінші данасы мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе аудиторлық іс-шара оған айтылып жүзеге асырылатын лауазымды адамның қолы қойылып тапсырылады. Қабылданбаған жағдайда мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талап мемлекеттік аудит объектісінің кеңсесі арқылы мемлекеттік аудит (мемлекеттік аудитор) тобының басшысына жіберіледі.
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талаптың екінші данасы оның қабылданғаны туралы белгі қойылып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ресімделетін аудиторлық есепке және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ресімделетін қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қоса беріледі.
Аудиторлық іс-шараны жүргізген кезде қосымша құжаттарды, материалдарды, ақпаратты алу қажет болған және оларды мемлекеттік аудит объектісіне ұсынуға кедергі болған жағдайда, мемлекеттік аудит тобының басшысы немесе мемлекеттік аудитор Қағидалардың осы тармағына сәйкес ресімделетін мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөнінде талап жібереді.
Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап мемлекеттік аудит объектісіне ол мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтірген жағдайда ұсынылады.

60. В случаях отказа должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект государственного аудита и (или) воспрепятствования проведению аудиторского мероприятия, государственным аудитором составляется акт по факту отказа в допуске на объект государственного аудита согласно приложению 10 к настоящим Правилам и протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП).
61. В случаях, предусмотренных пунктом 60 настоящих Правил, руководитель группы государственного аудита письменно, посредством электронной почты (факсом), почтовой связи и (или) нарочно информирует о данных фактах лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, которое принимает меры по их устранению.
62. При неустранении объектом государственного аудита обстоятельств, препятствующих проведению государственного аудита, лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, готовит ходатайство первому руководителю органа внутреннего государственного аудита о приостановлении аудиторского мероприятия до полного устранения причин, препятствующих проведению государственного аудита.
63. Решение о приостановлении, возобновлении аудиторского мероприятия, изменении масштаба внутреннего государственного аудита, участников (состава) группы государственного аудита принимается руководителем органа внутреннего государственного аудита и оформляется соответствующим актом, с одновременным уведомлением объекта государственного аудита.
64. На информационном стенде объекта государственного аудита государственные аудиторы размещают информацию о том, что на объекте государственного аудита проводится аудиторское мероприятие работниками органов внутреннего государственного аудита.
65. Если на объекте государственного аудита выявлен факт проведения государственного аудита другим органом государственного аудита по цели, предмету и периоду, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающими с аудиторским мероприятием органа внутреннего государственного аудита, то государственными аудиторами признаются результаты государственного аудита в соответствии с требованиями Закона.
66. При возникновении в ходе аудиторского мероприятия вопросов, не охваченных программой аудита, но необходимых для полного изучения предмета аудиторского мероприятия, государственный аудитор по согласованию с руководителем группы государственного аудита информирует в письменном виде лицо, ответственное за аудиторское мероприятие.
В случае признания целесообразности проведения аудиторского мероприятия по вопросам, не предусмотренным программой аудита, лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, дает государственному аудитору соответствующее поручение, с внесением дополнений в аудиторское задание государственного аудитора.
Материалы по неохваченным программой аудита вопросам предоставляются объектом государственного аудита на основании требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов), направленного государственным аудитором, осуществляющим аудиторское мероприятие.

60. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тартқан және (немесе) аудиторлық іс-шараны жүргізуге кедергі келтірген жағдайларда мемлекеттік аудитор осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тарту фактісі бойынша акті және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде (бұдан әрі – ӘҚБК) көзделген тәртіппен және негізде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
61. Осы Қағидалардың 60-тармағында көзделген жағдайда мемлекеттік аудит тобының басшысы электрондық пошта (факс), пошта байланысы арқылы жазбаша және (немесе) қолма-қол осы фактілер туралы оларды жою бойынша шаралар қабылдайтын аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлғаны хабардар етеді.
62. Мемлекеттік аудит объектісі мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін жағдайларды жоймаған кезде аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлға ішкі мемлекеттік аудит органының бірінші басшысына мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін себептерді толық жойғанға дейін аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру туралы қолдаухат дайындайды.
63. Аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру, қайта жаңарту, ішкі мемлекеттік аудит ауқымын, мемлекеттік аудит тобының қатысушыларын (құрамын) өзгерту туралы шешімді ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы қабылдайды және мемлекеттік аудит объектісін бір мезгілде хабардар ете отырып, ол тиісті актімен ресімделеді.
64. Мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық стендіне мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудит органдары қызметкерлерінің аудиторлық іс-шараны жүргізіп жатқаны туралы ақпаратты орналастырады.
65. Егер мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудит органының аудиторлық іс-шарасымен мақсаты, нысанасы және аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең бойынша сәйкес келетін басқа мемлекеттік аудит органының мемлекеттік аудит жүргізу фактісі анықталса, онда мемлекеттік аудиторлар Заң талаптарына сәйкес мемлекеттік аудит нәтижелерін таниды.
66. Аудиторлық іс-шара барысында аудит бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ аудиторлық іс-шара нысанасын толық зерделеу үшін қажетті мәселелер туындаған кезде мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит тобының басшысымен келісу бойынша аудиторлық іс-шараға жауапты тұлғаны жазбаша түрде хабардар етеді.
Аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудиторлық
іс-шараны жүргізудің орындылығы танылған жағдайда аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға мемлекеттік аудиторға мемлекеттік аудитордың аудиторлық тапсырмасына толықтыру енгізе отырып, тиісті тапсырма береді.
Аудит бағдарламасымен қамтылмаған мәселелер бойынша материалдарды аудиторлық іс-шараны жүзеге асыратын мемлекеттік аудитор жіберген мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талаптар негізінде мемлекеттік аудит объектісі ұсынады.

67. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, срок может быть продлен не менее чем за один рабочий день до его окончания руководителем органа внутреннего государственного аудита по письменному ходатайству лица, ответственного за аудиторское мероприятие, с уведомлением органов правовой статистики и специальных учетов.
68. Внесение изменений и (или) дополнений в план аудита, программу аудита и аудиторские задания в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляется:
в план и программу аудита – на основании служебной записки руководителя группы государственного аудита на имя лица, ответственного за аудиторское мероприятие, с указанием обоснований внесения изменений и (или) дополнений;
в аудиторское задание – на основании служебной записки государственного аудитора на имя руководителя группы государственного аудита при условии внесения изменений и (или) дополнений в план аудита и программу аудита.
69. При проведении аудиторского мероприятия проводятся сбор, анализ фактических данных, необходимых для формирования аудиторских доказательств, в соответствии с поставленной целью, предметом и вопросами аудиторского мероприятия.
Сбор фактических данных проводится следующими способами:
1) единовременно;
2) путем непрерывного процесса, в определенный промежуток времени;
3) в течение всего срока проведения аудиторского мероприятия.
Собранные в ходе проведения аудиторского мероприятия аудиторские доказательства должны обосновывать выявленные у объекта государственного аудита нарушения нормативных правовых актов. На основе собранных аудиторских доказательств формулируются выводы и рекомендации в аудиторском заключении или отчете о результатах внутреннего аудита по итогам аудиторского мероприятия.
70. Государственные аудиторы для подтверждения достоверности и (или) сбора аудиторских доказательств на предмет фактической поставки товаров, услуг и выполнения определенных видов (объемов) работ совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта государственного аудита, проводят контрольный обмер, осмотр (далее – контрольный обмер (осмотр).
71. По итогам контрольного обмера (осмотра) оформляется акт контрольного обмера (осмотра) согласно приложению 11 к настоящим Правилам, в двух экземплярах с указанием даты, места, цели, результатов и лиц, участвовавших в его проведении, который подписывается ими в день его завершения. Один экземпляр подписанного акта остается у государственного аудитора, а второй экземпляр передается объекту государственного аудита. Результаты контрольного обмера (осмотра) в обязательном порядке отражаются государственным аудитором в аудиторском отчете, составляемом на объекте государственного аудита.

67. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған кезде, ол аяқталғанға дейін кемінде бір жұмыс күні қалғанда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органдарды хабардар ете отырып, аудиторлық іс-шараға жауапты тұлғаның жазбаша қолдаухаты бойынша ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы мерзімді ұзартуы мүмкін.
68. Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында аудит жоспарына, аудит бағдарламасы мен аудиторлық тапсырмаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу:
аудит жоспары мен бағдарламасына – өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу негіздемесі көрсетілген, аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлғаның атына мемлекеттік аудит тобы басшысының қызметтік жазбахаты негізінде;
аудиторлық тапсырмаға – аудит жоспары мен аудит бағдарламасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде мемлекеттік аудит тобы басшысының атына мемлекеттік аудитордың қызметтік жазбахаты негізінде жүзеге асырылады.
69. Аудиторлық іс-шараны жүргізу кезінде қойылған мақсатқа, нысанасы мен аудиторлық іс-шара мәселелеріне сәйкес аудиторлық дәлелдемелерді қалыптастыру үшін қажетті іс жүзіндегі деректерді жинау, талдау жүргізіледі.
Іс жүзіндегі деректерді жинау мынадай тәсілдермен жүргізіледі:
1) бір рет;
2) белгілі бір уақыт аралығындағы үздіксіз процесс арқылы;
3) аудиторлық іс-шараны жүргізудің бүкіл мерзімі ішінде.
Аудиторлық іс-шара жүргізу барысында жиналған аудиторлық дәлелдемелер мемлекеттік аудит объектісінде анықталған заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілер бұзушылықтарын негіздеуі тиіс. Жиналған аудиторлық дәлелдемелер негізінде аудиторлық қорытындыда немесе аудиторлық іс-шара қорытындысы бойынша ішкі аудит нәтижелері туралы есепте тұжырымдар мен ұсынымдар қалыптасады.
70. Мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірлесіп, тауарларды, көрсетілетін қызметтерді іс жүзінде жеткізу және жұмыстардың нақты түрлерін (көлемдерін) орындау тұрғысынан аудиторлық дәлелдемелер жинау және (немесе) олардың шынайылығын растау үшін бақылау өлшемін тексеруді қарап (бұдан әрі – бақылау өлшемі (қарап тексеру) жүргізеді.
71. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада күні, орны, мақсаты, нәтижелері мен оны жүргізуге қатысқан тұлғаларды көрсете отырып, оған аяқталу күніне қарай қол қойылады. Қол қойылған актінің бір данасы мемлекеттік аудиторда қалады, ал екінші дана мемлекеттік аудит объектісіне беріледі. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) нәтижелерін мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісінде жасалатын аудиторлық есепте міндетті түрде көрсетеді.

72. В случае отказа от подписания акта контрольного обмера (осмотра) со стороны представителей объекта государственного аудита (заказчика), делается отметка об отказе в подписании. При наличии соответствующих оснований (аудиторских доказательств), подтверждающих результаты проведенного контрольного обмера, отказ от подписания акта контрольного обмера (осмотра) со стороны объекта государственного аудита (заказчика) не является основанием для отказа включения результатов обмера (осмотра) в аудиторский отчет.
73. Государственные аудиторы ежедневно устно отчитываются руководителю группы государственного аудита. Руководитель группы государственного аудита координирует работу государственных аудиторов, проводит мониторинг полноты охвата вопросов аудиторского мероприятия, корректирует отдельные направления аудиторского мероприятия, разрешает проблемные вопросы, возникающие между государственными аудиторами, еженедельно в последний рабочий день недели направляет лицу, ответственному за аудиторское мероприятие, сводный еженедельный отчет о ходе исполнения программы аудита согласно приложению 12 к настоящим Правилам, заполненный (составленный) на отчетную дату.
74. Руководитель группы государственного аудита информирует в письменном виде лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, о случаях невыполнения государственными аудиторами, экспертами, участвовавшими в аудиторском мероприятии, служебных обязанностей и фактах нарушений исполнительской, трудовой дисциплины, несоблюдения профессиональной этики государственных аудиторов, служебной этики государственных служащих в ходе проведения государственного аудита.
Лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, в свою очередь, сообщает в письменном виде руководителю органа внутреннего государственного аудита об указанных фактах для принятия мер дисциплинарного характера.
75. Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением аудиторских мероприятий в режимных учреждениях, осуществляются в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
5. Привлечение экспертов к проведению аудиторских мероприятий
76. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения в пределах своих полномочий, в целях выполнения возложенных на них задач привлекают соответствующих экспертов путем включения их в состав группы государственного аудита.
Служба внутреннего аудита при необходимости привлекает в состав группы государственного аудита работников структуры государственного органа и (или) его территориальных подразделений и подведомственных организаций.

72. Мемлекеттік аудит объектісі (тапсырыс берушісі) өкілдері тарапынан бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісіне қол қоюдан бас тартылған жағдайда қол қоюдан бас тарту туралы белгі қойылады. Жүргізілген бақылау өлшемін растайтын нәтижелерге тиісті негіздемелер (аудиторлық дәлелдемелер) болған кезде мемлекеттік аудит (тапсырыс беруші) объектісі тарапынан бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісіне қол қоюдан бас тарту аудиторлық есепке өлшем (қарап тексеру) нәтижелерін қосудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
73. Мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит тобының басшысына күн сайын ауызша есеп береді. Мемлекеттік аудит тобының басшысы мемлекеттік аудиторлардың жұмысын үйлестіреді, аудиторлық іс-шара мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, аудиторлық іс-шараның жекелеген бағыттарын үйлестіреді, мемлекеттік аудиторлар арасында туындайтын проблемалық мәселелерді шешеді, апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні, аудиторлық іс-шараға жауапты тұлғаға есепті күні толтырылған (жасалған) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы жиынтық есепті жібереді.
74. Мемлекеттік аудит тобының басшысы мемлекеттік аудиторлар, аудитор іс-шарасына қатысқан сарапшылар қызметтік міндеттемелерін орындамаған және тәртіптік, еңбек тәртібінде бұзушылық фактілері болғанда, мемлекеттік аудиторлардың кәсіби этикасын, мемлекеттік аудитті жүргізу барысындағы мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасын сақтамау жағдайы туралы аудитор іс-шарасына жауапты тұлғаны жазбаша түрде хабардар етеді.
Аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға өз кезегінде ішкі мемлекеттік аудит органының басшысына тәртіптік сипаттағы шараларды қабылдау үшін көрсетілген фактілер туралы жазбаша түрде хабарлайды.
75. Режимді мекемелерде аудиторлық іс-шараларды жүргізуге байланысты құпия материалдарды зерделеу мен талдау Қазақстан Республикасындағы құпия режимін қамтамасыз ету бойынша қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
5. Аудиторлық іс шараларды жүргізуге сарапшыларды тарту
76. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері өкілеттіктері шегінде өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында тиісті сарапшыларды мемлекеттік аудит тобының құрамына енгізу арқылы тартады.
Ішкі аудит қызметі қажет болған кезде мемлекеттік аудит тобының құрамына мемлекеттік органның және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің және ведомстволық бағынысты ұйымдары құрылымының қызметкерлерін тартады.

77. Целью привлечения экспертов являются обеспечение качественного аудиторского мероприятия и подтверждение результатов государственного аудита заключениями независимой экспертизы по вопросам государственного аудита, требующим специальных знаний.
78. Необходимость привлечения экспертов определяется при планировании отдельного государственного аудита.
79. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма на имя руководителя государственного органа и (или) организации с указанием предмета запланированного аудиторского мероприятия, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения аудиторского мероприятия или экспертизы.
80. Приобретение услуг экспертов с заключением соответствующих договоров производится в соответствии с требованиями гражданского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.
6. Осуществление встречной проверки
81. В ходе предварительного изучения деятельности основных объектов государственного аудита определяются возможные объекты встречной проверки, которые включаются в план и программу аудита. Если в ходе проведения аудиторского мероприятия возникли основания для проведения встречной проверки, то в аудиторские задания вносятся соответствующие дополнения, без внесения изменений в план и программу аудита.
82. Для проведения встречной проверки на каждый объект государственного аудита оформляется отдельное поручение.
Службами внутреннего аудита допускается проведение встречных проверок в своих территориальных подразделениях и подведомственных организациях в рамках проведения основного аудита.
83. Результаты встречной проверки оформляются в виде аудиторского отчета. Государственным аудитором, проводившим встречную проверку, руководителю (должностному лицу) объекта государственного аудита для ознакомления представляется аудиторский отчет в двух экземплярах в день завершения встречной проверки. Руководством объекта государственного аудита ознакомление с аудиторским отчетом и его подписание производятся в день его завершения.
84. В случае проведения встречной проверки, его результаты в обязательном порядке отражаются государственным аудитором в аудиторском отчете, составляемом на объекте государственного аудита.
7. Осуществление совместной проверки
85. Мероприятия совместной проверки предусматриваются на этапе формирования органами внутреннего государственного аудита проекта перечня объектов государственного аудита в соответствии с порядком, установленным в разделе 2 настоящих Правил.

77. Сапалы аудиторлық іс-шараны қамтамасыз ету және арнайы білімді талап ететін мемлекеттік аудит мәселелері бойынша тәуелсіз сараптама қорытындыларымен мемлекеттік аудит нәтижелерін растау сарапшыларды тартудың мақсаты болып табылады.
78. Сарапшыларды тарту қажеттілігі мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезінде айқындалады.
79. Мемлекеттік органдардың мамандары жоспарланған аудиторлық іс-шара нысанасын, мамандар саны мен біліктілігін, аудиторлық іс-шараны немесе сараптаманы жүргізу мерзімі мен кезеңін көрсете отырып мемлекеттік орган және (немесе) ұйым басшысының атына хат негізінде тартылады.
80. Тиісті шарттар жасасу арқылы сарапшылардың қызметтерін сатып алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
6. Үстеме тексеруді жүзеге асыру
81. Мемлекеттік аудиттің негізгі объектілері қызметін алдын ала зерделеу барысында аудиттің жоспары мен бағдарламасына енгізілетін үстеме тексерудің ықтимал объектілері айқындалады. Егер аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында үстеме тексеру жүргізу үшін негіз пайда болса, онда аудиторлық тапсырмаларға аудит жоспары мен бағдарламасына өзгерістер енгізілмей, тиісті толықтырулар енгізіледі.
82. Үстеме тексеру жүргізу үшін мемлекеттік аудиттің әрбір объектісіне жеке тапсырма ресімделеді.
Ішкі аудит қызметтеріне өзінің аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарында негізгі аудит жүргізу шеңберінде үстеме тексеру жүргізуге жол беріледі.
83. Үстеме тексеру нәтижелері аудиторлық есеп түрінде ресімделеді. Үстеме тексеру жүргізген мемлекеттік аудиторға, мемлекеттік аудит объектісінің басшысына (лауазымды адамына) таныстыру үшін үстеме тексеру аяқталған күні екі данада аудиторлық есеп дайындалады. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есеппен таныстыруды және оған қол қоюды ол аяқталған күні жүргізеді.
84. Мемлекеттік аудитор үстеме тексеру жүргізілген жағдайда оның нәтижелерін міндетті түрде мемлекеттік аудиттің негізгі объектісінде жасалатын аудиторлық есепте көрсетеді.
7. Бірлескен тексеруді жүзеге асыру
85. Бірлескен тексеру іс-шаралары осы Қағидалардың 2-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасын ішкі мемлекеттік аудит органдарының қалыптастыруы кезеңінде көзделеді.

86. Проведение совместной проверки осуществляется с другими органами государственного аудита и (или) государственными органами одновременно в согласованные сроки на основании утвержденного перечня объектов государственного аудита как самостоятельного вида проверки либо в рамках проводимого совместного аудиторского мероприятия.
87. Подготовка к проведению совместной проверки проводится в соответствии со сроками, предусмотренными перечнем объектов государственного аудита.
88. По итогам предварительного изучения составляются проекты плана, программы совместной проверки и аудиторских заданий. Разработанный проект программы совместной проверки направляется государственным органам, участвующим в проведении совместной проверки. Органы государственного аудита и государственные органы, участвующие в проведении совместной проверки, не менее чем за пять рабочих дней до начала аудиторского мероприятия, согласовывают проект программы совместной проверки.
89. В программе совместной проверки по объектам государственного аудита указываются: наименование объекта государственного аудита, предмет и вид проверки, тип государственного аудита, период, охватываемый проверкой, сроки проведения проверки, состав совместной группы проверки, объем средств и активов, охватываемый проверкой, вопросы проверки и последовательность их рассмотрения.
Программа совместной проверки согласовывается ответственными должностными лицами органов государственного аудита или государственных органов – участников совместной проверки (путем электронной или письменной переписки).
90. Поручения на проведение проверки оформляются каждым государственным органом самостоятельно.
91. Командирование работников, а также оплата командировочных расходов производятся каждым государственным органом самостоятельно.
92. В целях качественного проведения совместной проверки должностные лица государственных органов, ответственные за проведение проверки, участники совместной группы государственного аудита осуществляют между собой взаимодействие в виде:
1) рабочих совещаний с обсуждением вопросов, возникающих в ходе осуществления совместной проверки;
2) консультаций;
3) обмена методическими и аналитическими документами, информацией.
93. Государственными аудиторами и работниками государственных органов, осуществляющими совместную проверку, на объектах государственного аудита по итогам проведения совместной проверки составляется и подписывается аудиторский отчет.
94. При проведении совместной проверки единой группой на объекте государственного аудита аудиторский отчет оформляется в трех экземплярах с предоставлением одного из экземпляров объекту государственного аудита.

86. Бірлескен тексеру жүргізу басқа мемлекеттік аудит органдарымен және (немесе) мемлекеттік органдармен тексерудің дербес түрі ретінде не өткізілетін бірлескен аудиторлық іс-шара шеңберінде мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесі негізінде келісілген мерзімде бір мезгілде жүзеге асырылады.
87. Бірлескен тексеру жүргізуге дайындық мемлекеттік аудит объектілері тізбесінде көзделген мерзімдерге сәйкес жүргізіледі.
88. Алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша бірлескен тексеру жоспарының, бағдарламасының және аудиторлық тапсырмалардың жобалары жасалады. Бірлескен тексеру бағдарламасының әзірленген жобасын бірлескен тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік орган жібереді. Мемлекеттік аудит органдары мен бірлескен тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдар аудиторлық іс-шара басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын бірлескен тексеру бағдарламасының жобасын келіседі.
89. Мемлекеттік аудит объектілері бойынша бірлескен тексеру бағдарламасында: мемлекеттік аудит объектісінің атауы, тексеру нысанасы мен түрі, мемлекеттік аудиттің түрі, тексеру қамтитын кезең, тексеру жүргізу мерзімі, бірлескен тексеру тобының құрамы, тексеру қамтитын қаражаттар мен активтер көлемі, тексеру мәселелері мен оларды қараудың бірізділігі көрсетіледі.
Бірлескен тексеру бағдарламасы мемлекеттік аудит органдарының немесе бірлескен тексеру қатысушылары мемлекеттік органдардың жауапты лауазымды адамдарымен (электрондық немесе жазбаша хат алмасу арқылы) келісіледі.
90. Тексеру жүргізуге арналған тапсырманы әрбір мемлекеттік орган өз бетінше ресімдейді.
91. Қызметкерлерді іссапарға жіберу, сондай-ақ іссапар шығыстарын төлеуді әрбір мемлекеттік орган өз бетінше жүргізеді.
92. Бірлескен тексеруді сапалы жүргізу мақсатында тексеру жүргізу үшін жауапты мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары, мемлекеттік аудиттің бірлескен тобына қатысушылар мынадай:
1) бірлескен тексеруді жүзеге асыру барысында пайда болған мәселелерді талқылай отырып, жұмыс отырыстары;
2) консультациялар;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттар, ақпарат алмасу түріндегі өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
93. Мемлекеттік аудиторлар мен бірлескен тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың қызметкерлері бірлескен тексеру жүргізу қорытындылары бойынша мемлекеттік аудит объектілерінде аудиторлық есепті жасайды және оған қол қояды.
94. Мемлекеттік аудит объектісінде бірыңғай топ бірлескен тексеру жүргізген кезде аудиторлық есеп үш данада ресімделеді, оның бір данасы мемлекеттік аудит объектісіне беріледі.

95. Письменные возражения к аудиторскому отчету рассматриваются государственным органом, ответственным за проведение совместной проверки. Ответ объекту проверки направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение десяти рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета.
8. Осуществление параллельной проверки
96. Органами государственного аудита проведение параллельной проверки с другими государственными органами осуществляется по согласованным вопросам и срокам проведения на основании утвержденного перечня объектов государственного аудита самостоятельно каждым государственным органом.
97. Подготовка к проведению параллельной проверки проводится в соответствии со сроками, предусмотренными перечнем объектов государственного аудита.
98. Руководитель и участники группы государственного аудита проводят сбор информации и направляют запросы на предоставление недостающей информации объектам государственного аудита в течение пяти рабочих дней от начала срока предварительного изучения.
99. По итогам предварительного изучения органами государственного аудита совместно с государственными органами, участвующими в параллельной проверке, составляются проекты плана параллельной проверки. Программы параллельной проверки и аудиторских заданий направляются государственным органам, участвующим в проведении параллельной проверки. Распределение перечня проверяемых вопросов по государственным органам осуществляется не менее чем за пять рабочих дней до начала проверки.
100. Государственные органы, участвующие в проведении параллельной проверки, на основе перечня вопросов, объектов государственного аудита, разрабатывают проекты плана и программы, при этом допускается расширение перечня основных проверяемых вопросов с включением дополнительных вопросов проверки, которые не менее чем за пять рабочих дней до начала аудиторского мероприятия направляются для согласования.
101. План, программа параллельной проверки и аудиторские задания утверждаются каждой стороной самостоятельно (с указанием наименований объектов проверки, бюджетных программ и активов, вопросов проверки) за два рабочих дня до начала параллельной проверки.
102. Документы, являющиеся основанием для проведения параллельной проверки, оформляются каждым государственным органом самостоятельно.
103. Параллельная проверка проводится посредством формирования каждой стороной отдельной группы государственного аудита с согласованием сроков его проведения.
104. Должностные лица, ответственные за проведение государственного аудита, участники групп параллельной проверки проводят:

95. Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықты бірлескен тексеру жүргізуге жауапты мемлекеттік орган қарайды. Тексеру объектісіне жауапты қол қойылған аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылық келіп түскен мемлекеттік орган жібереді.
8. Қатар тексеруді жүзеге асыру
96. Мемлекеттік аудит органдарының басқа мемлекеттік органдармен қатар тексеру жүргізуі әрбір мемлекеттік орган дербес бекіткен мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі негізінде келісілген мәселелер мен жүргізу мерзімдері бойынша жүзеге асырылады.
97. Қатар тексеру жүргізуге дайындық мемлекеттік аудит объектілері тізбесінде көзделген мерзімдерге сәйкес жүргізіледі.
98. Мемлекеттік аудит тобының басшысы және қатысушылары ақпарат жинауды және алдын ала зерделеу жүргізу мерзімінен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектілеріне жетпейтін ақпаратты ұсынуға арналған сұрау салуды жібереді.
99. Мемлекеттік аудит органдары қатар тексеруге қатысқан мемлекеттік органдармен бірлесіп алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша қатар тексеру жоспарының жобасын жасайды. Қатар тексеру мен аудиторлық тапсырма бағдарламалары қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдарға жіберіледі. Мемлекеттік органдар бойынша тексерілетін мәселелер тізбесін бөлу тексеру басталғанға дейінгі кемінде бес жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
100. Қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдар мәселелер тізбесі, мемлекеттік аудит объектілері негізінде жоспар мен бағдарлама жобаларын әзірлейді, бұл ретте аудиторлық іс-шара басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын келісу үшін жіберілетін тексерудің қосымша мәселелерін қоса отырып, негізгі тексерілетін тізбені кеңейтуге жол беріледі.
101. Қатар тексеру жоспарын, бағдарламасын және аудиторлық тапсырмаларды әр тарап өз бетінше (тексеру объектілерінің, бюджеттік бағдарламалар мен активтердің атауын, тексеру мәселелерін көрсете отырып) қатар тексеру басталғанға дейін екі жұмыс күні бұрын бекітеді.
102. Қатар тексеру жүргізу үшін негіз болып табылатын құжаттарды әрбір мемлекеттік орган өз бетінше ресімдейді.
103. Қатар тексеру әрбір тараптың мемлекеттік аудиттің жекелеген тобын қалыптастыру арқылы оны өткізу мерзімдерін келісе отырып жүргізіледі.
104. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты лауазымды адамдар, қатар тексеру тобының қатысушылары:

1) рабочие совещания с обсуждением вопросов, возникающих в ходе проведения параллельной проверки;
2) консультации;
3) обмен методическими и аналитическими документами.
105. Руководители групп государственного аудита обмениваются информацией о ходе проведения параллельной проверки (полноте охвата вопросов проверки, возникших проблемах) и предварительных результатах проверки.
106. При проведении параллельной проверки аудиторские отчеты оформляются каждой стороной самостоятельно, в соответствии с утвержденными требованиями органов государственного аудита и финансового контроля к их форме и содержанию.
107. Письменные возражения к аудиторскому отчету рассматриваются государственным органом, проводившим проверку. Ответ объекту проверки направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение десяти рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета.
108. Органы государственного аудита и (или) государственные органы информируют друг друга о ходе реализации пунктов предписаний по итогам параллельной проверки посредством направления соответствующей информации через ЕСЭДО и в бумажном виде по почте, а также размещения информации в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
Раздел 4. Порядок принятия решения и составления документов по результатам внутреннего государственного аудита
1. Составление и оформление аудиторских отчетов
109. По результатам аудиторского мероприятия оформляются:
1) аудиторский отчет по финансовой отчетности – документ, составленный непосредственно проводившими государственный аудит государственными аудиторами, содержащий выраженное в письменной форме мнение о достоверности финансовой отчетности, а также соответствии порядка ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) аудиторский отчет – документ, составленный непосредственно проводившими государственный аудит государственными аудиторами, содержащий результаты проведенного аудита соответствия за определенный период времени.
110. По результатам государственного аудита финансовой отчетности принимаются:
1) положительный аудиторский отчет по финансовой отчетности – при отсутствии существенных ошибок;
2) аудиторский отчет по финансовой отчетности с оговоркой – при выявлении существенных ошибок.
В случаях неведения бухгалтерского учета либо утраты бухгалтерских документов на объекте государственного аудита руководитель органа внутреннего государственного аудита:

1) қатар тексеру жүргізу барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып, жұмыс кеңестерін;
2) консультацияларды;
3) әдістемелік және талдамалық құжат алмасуды жүргізеді.
105. Мемлекеттік аудит топтарының басшылары қатар тексеру жүргізу барысы (тексеру мәселелерінің толық қамтылуы, туындаған проблемалар) мен тексерудің алдан ала нәтижелері туралы ақпарат алмасады.
106. Әрбір тарап қатар тексеру жүргізу кезінде аудиторлық есептерді, олардың нысаны мен мазмұнына қойылатын мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бекіткен талаптарға сәйкес дербес ресімдейді.
107. Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықты тексеру жүргізген мемлекеттік орган қарайды. Тексеру объектісіне жауапты қол қойылған аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылық келіп түскен мемлекеттік орган жібереді.
108. Мемлекеттік аудит органдары және (немесе) мемлекеттік органдар ЭҚАБЖ және пошта арқылы қағаз түрінде, сондай-ақ Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға тиісті ақпаратты орналастыру арқылы қатар тексеру қорытындысы бойынша нұсқамалар тармақтарының іске асырылу барысы туралы бірін бірі хабардар етеді.
4-бөлім. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешім қабылдау және құжаттарды жасау тәртібі
1. Аудиторлық есептерді жасау және ресімдеу
109. Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша:
1) қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп – мемлекеттік аудитті тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, қаржылық есептіліктің анықтығы, сондай-ақ бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау тәртібінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы жазбаша нысанда білдірілген пікірді қамтитын құжат;
2) аудиторлық есеп – мемлекеттік аудитті тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, белгілі бір уақыт кезеңі үшін жүргізілген сәйкестік аудитінің нәтижелерін қамтитын құжат ресімделеді.
110. Мемлекеттік қаржылық есептілік аудитінің нәтижелері бойынша:
1) елеулі қателер болмаған кезде – қаржылық есептілік жөніндегі оң аудиторлық есеп;
2) елеулі қателер анықталған кезде – қаржылық есептілік жөніндегі ескертпесі бар аудиторлық есеп қабылданады.
Мемлекеттік аудит объектісінде бухгалтерлік есеп жүргізілмеген не бухгалтерлік құжаттар жоғалған жағдайларда ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы:

1) направляет руководителю объекта государственного аудита и вышестоящий орган, осуществляющий руководство или управление объектом государственного аудита, предписание с требованием о восстановлении бухгалтерского учета на объекте государственного аудита с определением срока завершения этой работы;
2) принимает решение о временном приостановлении государственного аудита с внесением соответствующих изменений в перечень объектов государственного аудита. При этом по результатам государственного аудита финансовой отчетности государственным аудитором выдается аудиторский отчет по финансовой отчетности с отказом от выражения мнения.
111. Результаты аудиторского мероприятия по каждому из подвергнутых государственному аудиту объектов государственного аудита оформляются аудиторским отчетом согласно приложению 8 к настоящим Правилам и аудиторским отчетом по финансовой отчетности согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
112. Структура аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности должна обеспечивать полноту отражения всех вопросов, указанных в программе аудита, достоверность, объективность сведений, изложенных в нем.
113. Аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности составляется в строгом соответствии с перечнем вопросов программы аудита и аудиторских заданий. Выявленные нарушения и недостатки описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в аудиторском отчете, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены.
Если по вопросу аудиторского мероприятия не установлено нарушений и недостатков, государственным аудитором:
1) в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности отражаются результаты аудиторского мероприятия с указанием отсутствия выявленных недостатков и нарушений;
2) к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности прилагается перечень подвергнутых государственному аудиту документов с указанием их реквизитов.
114. Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки нумеруются и фиксируются отдельным пунктом в последовательном порядке с описанием характера и вида нарушения. В описании нарушения делается ссылка на документы, подтверждающие нарушения.
115. К аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности прилагаются следующие аудиторские доказательства, являющиеся их неотъемлемой частью:
1) требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов);

1) мемлекеттік аудит объектісінің басшысына және мемлекеттік аудит объектісіне басшылықты немесе оны басқаруды жүзеге асыратын жоғары тұрған органға осы жұмыстың аяқталу мерзімін айқындай отырып, мемлекеттік аудит объектісінде бухгалтерлік есепті қалпына келтіру туралы талаппен нұсқама жібереді;
2) мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне тиісті өзгерістер енгізе отырып, мемлекеттік аудитті уақытша тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды. Бұл ретте мемлекеттік қаржылық есептілік аудитінің нәтижелері бойынша мемлекеттік аудитор пікірін білдіруден бас тарта отырып, қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті береді.
111. Мемлекеттік аудит жүргізілген мемлекеттік аудит объектілерінің әрқайсысы бойынша аудиторлық іс-шара нәтижелері осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес аудиторлық есеппен және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеппен ресімделеді.
112. Аудиторлық есептің немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің құрылымы аудит бағдарламасында көрсетілген барлық мәселелердің толық көрініс табуын, дұрыстығын, онда жазылған мәліметтердің объективтілігін қамтамасыз етуі тиіс.
113. Аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп аудит бағдарламасы мәселелерінің және аудиторлық тапсырмалардың тізбесімен қатаң сәйкестікте жасалады. Анықталған жетіспеушіліктер мен бұзушылықтар аудиторлық есептегі жазулардың дұрыстығын растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелерді көрсете отырып, объективті және дәл сипатталады.
Егер аудиторлық іс-шара мәселесі бойынша жетіспеушіліктер мен бұзушылықтар анықталмаған болса, мемлекеттік аудитор:
1) аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте анықталған жетіспеушіліктер мен бұзушылықтардың жоқтығын көрсете отырып, аудиторлық іс-шара нәтижелерін көрсетеді;
2) аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік аудит жүргізілген құжаттардың тізбесін қоса береді.
114. Әрбір бұзушылық фактісі, сондай-ақ анықталған жетіспеушіліктер бұзушылықтың сипаты мен түрі сипаттала отырып, дәйекті тәртіппен нөмірленеді және тіркеледі. Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растаушы құжаттарға сілтеме жасалады.
115. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке олардың ажырамас бөлігі болып табылатын мынадай аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі:
1) мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпараттарды, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап;

2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам аудиторского мероприятия (далее – реестр), подписанный государственными аудиторами и составленный согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
3) подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы, а также при необходимости справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей;
5) акты контрольных обмеров (осмотров) (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами аудиторского мероприятия (в случае их составления);
7) экспертные заключения экспертов (в случае привлечения);
8) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при необходимости);
9) документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе аудиторского мероприятия):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
10) аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения и недостатка в деятельности объекта государственного аудита при аудите эффективности.
Копии документов, прилагаемые к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц, печатью или штампом объекта государственного аудита (при наличии) в установленном порядке. В аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности указываются ссылки на его приложения с отражением их порядкового номера, количества листов.
116. Не допускается включение в аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности фактов, выводов, не подтвержденных соответствующими документами.
117. Отсутствие документов, подтверждающих изложенные в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности нарушения, является нарушением общих стандартов государственного аудита и финансового контроля и соответствующих процедурных стандартов внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
118. Аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности составляется в двух экземплярах, подписывается государственными аудиторами, экспертами, в случае привлечения, осуществлявшими аудиторское мероприятие, и предоставляется для ознакомления должностному лицу объекта государственного аудита:

2) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес жасалған аудиторлық іс-шара нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен жетіспеушіліктер тізілімі (бұдан әрі – тізілім);
3) құжаттардың төлнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен расталған көшірмелері, кестелер, сондай-ақ қажет болған кезде анықтамалар, бұзушылық фактілерін бейнелейтін фотосуреттер;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар тұлғалардың жазбаша түсініктемелері;
5) бақылау өлшемдерінің (қарап тексеру) актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиторлық іс-шара нәтижелерімен байланысы бар басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
7) сарапшылардың (тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасындағы сауалнама нәтижелері (қажет болған кезде);
9) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері) (аудиторлық іс-шара барысында қаражаттың орнын толтырған (қалпына келтірген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге берілетін шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалар);
ведомостер, ордерлер, нарядтар;
10) талдамалық материалдар мен тиімділік аудиті кезінде мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі бұзушылық және жетіспеушілік фактісін растайтын материалдар.
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері белгіленген тәртіппен, уәкілетті лауазымды адамдардың қол қоюымен, мөрімен немесе (болған жағдайда) мемлекеттік аудит объектісінің мөртаңбасымен расталады. Аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте олардың реттік нөмірі, парақ саны көрсетіле отырып, қосымшаларына сілтемелер көрсетіледі.
116. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке тиісті құжаттармен расталмаған фактілерді, тұжырымдарды енгізуге жол берілмейді.
117. Аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте жазылған бұзушылықтарды растайтын құжаттардың болмауы мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың жалпы стандарттары мен ішкі мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың тиісті рәсімдік стандарттарын бұзу болып табылады.
118. Аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп екі данада жасалады, оған аудиторлық іс-шараны жүзеге асырушы мемлекеттік аудиторлар, тартылған жағдайда сарапшылар қол қояды және мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамына танысу үшін:

1) по аудиторским мероприятиям, срок проведения которых составляет до пятнадцати рабочих дней включительно, не позднее одного рабочего дня до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита (за исключением аудиторских отчетов встречной проверки, акта контрольного обмера (осмотра);
2) в случае проведения аудиторского мероприятия сроком, превышающим пятнадцать рабочих дней, не позднее трех рабочих дней до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита.
119. Все страницы аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности парафируются государственными аудиторами и должностным лицом объекта государственного аудита.
120. При несогласии с результатами аудиторского мероприятия, аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности подписывается руководством объекта государственного аудита с оговоркой о наличии возражений.
Письменные возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности направляются в органы внутреннего государственного аудита в срок не более десяти рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета.
121. Не подлежат рассмотрению возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности:
1) поступившие по истечении десяти рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности;
2) поступившие к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, подписанному без возражений;
3) поступившие к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, не подписанному должностным лицом объекта государственного аудита, вследствие его отказа.
122 Поступившие возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности уполномоченного органа и его территориальных подразделений рассматриваются в порядке, определенном параграфом 2 раздела 5 настоящих Правил.
123. Поступившие возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности и мотивированные ответы на них в обязательном порядке приобщаются к материалам аудиторского мероприятия.
124. При отказе от ознакомления с аудиторским отчетом или аудиторским отчетом по финансовой отчетности руководством объекта государственного аудита, в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности государственным аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица объекта государственного аудита от подписи.
125. Материалы аудиторского мероприятия, в том числе возражения объектов государственного аудита (при наличии), государственными аудиторами в течение одного рабочего дня после завершения аудиторского мероприятия или со дня приезда из командировки формируются в накопительной папке с отражением в описи наименований документов и количества листов.

1) жүргізу мерзімі он бес жұмыс күнін құрайтын аудиторлық іс-шаралар бойынша – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде бір жұмыс күнінен кешіктірмей (үстеме тексерулердің аудиторлық есептерін, бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулерінің) актісін қоспағанда);
2) мерзімі он бес жұмыс күнінен асатын аудиторлық іс-шара жүргізілген жағдайда – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
119. Аудиторлық есептің немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің барлық беттеріне мемлекеттік аудиторлар және мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамы қол қояды.
120. Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы ескертпемен қол қояды.
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтар қол қойылған аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ішкі мемлекеттік аудит органдарына жіберіледі.
121. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке мынадай:
1) қол қойылған аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап он жұмыс күн өтіп кеткеннен кейін келіп түскен;
2) қарсылықсыз қол қойылған аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке келіп түскен;
3) мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамының бас тартуы салдарынан қолы қойылмаған аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке келіп түскен қарсылықтар қарауға жатпайды.
122. Уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке келіп түскен қарсылықтары осы Қағидалардың 5-бөлімінің 2-параграфында айқындалған тәртіппен қаралады.
123. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке келіп түскен қарсылықтар мен оларға уәжделген жауаптар міндетті түрде аудиторлық іс-шара материалдарына қосылады.
124. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есеппен немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеппен танысудан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамының қол қоюдан бас тартуы туралы аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте тиісті жазба жүргізеді.
125. Мемлекеттік аудитор аудиторлық іс-шара аяқталғаннан кейін немесе іссапардан келген күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде аудиторлық іс-шара материалдарын, оның ішінде мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтарын (болған кезде), тізімдемеде құжаттардың атаулары мен парақ сандарын көрсете отырып, жинақтау папкасына қалыптастырады.

2. Составление и оформление аудиторского заключения, отчета о результатах внутреннего аудита
126. По результатам государственного аудита, проведенного уполномоченным органом и его территориальными подразделениями, оформляется аудиторское заключение, являющееся документом, составляемым на основании аудиторских отчетов и (или) аудиторских отчетов по финансовой отчетности, содержащим выводы и рекомендации, подписываемым лицом, ответственным за аудиторское мероприятие, и утверждаемым приказом руководителя уполномоченного органа, его территориальных подразделений по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
По результатам государственного аудита, проведенного службой внутреннего аудита, оформляется отчет о результатах внутреннего аудита согласно приложению 15 к настоящим Правилам, содержащий выводы по выявленным нарушениям и недостаткам, рекомендации по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения прямых и конечных результатов деятельности объекта государственного аудита.
Отчет о результатах внутреннего аудита представляется первому руководителю центрального государственного органа или акиму области, города республиканского значения, столицы, с внесением проекта решения об устранении нарушений посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений, и привлечения к ответственности виновных лиц.
127. После проведения контроля качества материалов аудита, принятых по результатам аудиторского мероприятия, проведенного уполномоченным органом, в течение трех рабочих дней руководитель группы аудита готовит проект аудиторского заключения и предписания.
Не допускается включение в аудиторское заключение и предписание фактов нарушений с нерассмотренными возражениями объекта государственного аудита и не подтвержденных контролем качества в порядке, установленном настоящими Правилами.
Не допускается включение в отчет о результатах внутреннего аудита фактов нарушений и недостатков с нерассмотренными службой внутреннего аудита возражениями объекта государственного аудита.
В случае поступления возражений от объекта государственного аудита датой обнаружения нарушения, указанного в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности, считается дата документа о принятии решения по результатам рассмотрения возражений.
128. В аудиторском заключении обобщаются, систематизируются и отражаются в краткой форме установленные факты нарушений, недостатков, указанных в аудиторском отчете, подтвержденные документами и контролем качества, а также результаты заключений экспертов (при наличии).

2. Аудиторлық қорытындыны, ішкі аудит нәтижелері туралы есепті жасау және ресімдеу
126. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша аудиторлық қорытынды ресімделеді, ол аудиторлық есептер және (немесе) қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептер негізінде жасалатын, тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтитын, аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлғаның қолы қойылатын және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті орган, оның аумақтық бөлімшелері басшысының бұйрығымен бекітілетін құжат болып табылады.
Ішкі аудит қызметі жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер бойынша тұжырымдарды, жұмыс тиімділігін арттыру, мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту бойынша ұсынымдарды қамтитын осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі аудит нәтижелері туралы есеп ресімделеді.
Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп, бюджетке өтеуді қамтамасыз ету арқылы, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) анықталған бұзушылық сомаларын есепке алу бойынша көрсету және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту жолымен бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешімнің жобасын енгізе отырып, орталық мемлекеттік органның бірінші басшысына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне және ішкі мемлекеттік аудит бойынша уәкілетті органға ұсынылады.
127. Уәкілетті орган жүргізген аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша, аудит материалдарының сапасына бақылау жүргізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде аудит тобының жетекшісі аудиторлық қорытындының және нұсқаманың жобасын дайындайды.
Аудиторлық қорытындыға және нұсқамаға осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік аудит объектісінің қаралмаған және сапа бақылауымен расталмаған арсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Ішкі аудит нәтижелері туралы есепке ішкі аудит қызметі қарамаған мемлекеттік аудит объектісінің қарсылығы бар бұзушылықтар және жетіспеушілік фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Мемлекеттік аудит объектісінен қарсылықтар келіп түскен жағдайда аудиторлық септе немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте көрсетілген бұзушылықтардың анықталған күні қарсылықты қарау нәтижелері бойынша шешім қабылдау туралы құжаттың күні болып есептеледі.
128. Аудиторлық қорытындыда, аудиторлық есепте көрсетілген бұзушылықтардың, жетіспеушіліктердің құжаттармен және сапаны бақылаумен расталған, анықталған фактілері қорытындыланады, жүйелендіріледі және қысқаша нысанда, сондай-ақ сарапшылардың қорытындыларының нәтижелері (болған кезде) көрсетіледі.

129. В аудиторском заключении излагаются отдельными пунктами выводы (о достоверности финансовой отчетности и соответствии требованиям норм законодательства) и рекомендации объекту государственного аудита для повышения эффективности и совершенствования деятельности объекта государственного аудита.
130. В аудиторском заключении отражается информация о возмещенных и восстановленных объектом государственного аудита средствах в ходе проведения аудиторского мероприятия (путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений), предлагаемых мерах реагирования финансового контроля и мерах, предусмотренных законодательством о государственных закупках.
131. Аудиторское заключение направляется объекту государственного аудита в течение трех рабочих дней со дня его утверждения руководителем уполномоченного органа, его территориальных подразделений.
Отчет о результатах внутреннего аудита направляется объекту государственного аудита в течение трех рабочих дней со дня его рассмотрения и принятия соответствующего решения первым руководителем центрального государственного органа или акимом области, города республиканского значения, столицы.
132. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения представляют в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов электронный информационный учетный документ – талон-уведомление в течение трех рабочих дней после утверждения аудиторского заключения.
3. Отчетность по материалам государственного аудита и финансового контроля
133. В ходе проведения аудиторского мероприятия или в течение пяти рабочих дней после утверждения уполномоченным органом, его территориальными подразделениями аудиторского заключения руководитель группы аудита и (или) государственный аудитор, проводивший аудиторское мероприятие, вносит в единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю и информационную систему уполномоченного органа материалы государственного аудита.
134. В течение пяти рабочих дней после составления службой внутреннего аудита отчета о результатах внутреннего аудита руководитель группы аудита или государственный аудитор, проводивший аудиторское мероприятие, вносит в единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю и информационную систему уполномоченного органа материалы государственного аудита.
135. Материалы аудиторского мероприятия, содержащие государственные секреты, учитываются и хранятся в соответствии с требованиями, установленными законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.

129. Аудиторлық қорытындыда мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру үшін мемлекеттік аудит объектісі бойынша тұжырымдар (қаржылық есептіліктің дұрыстығы мен заңнама нормаларының талаптарына сәйкестігі туралы) мен ұсынымдар жекелеген тармақтармен жазылады.
130. Аудиторлық қорытындыда аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында мемлекеттік аудит объектісі өтеген және қалпына келтірген (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылық сомаларын есеп бойынша көрсету жолымен) қаражат, қаржылық бақылаудың ұсынылатын ден қою шаралары және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген шаралар туралы ақпарат көрсетіледі.
131. Аудиторлық қорытындыны уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ол мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.
Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп, оны орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі қараған және тиісті шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.
132. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға электрондық ақпараттық есепке алу құжатын – хабарлама-талон береді.
3. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары бойынша есептілік
133. Аудиторлық іс-шараны өткізу барысында немесе аудиторлық қорытындыны уәкілетті орган, оның аумақтық бөлімшелері бекіткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде аудит тобының жетекшісі және (немесе) аудиторлық іс-шараны өткізген мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит материалдарын Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорға және уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне енгізеді.
134. Ішкі аудит қызметі ішкі аудит нәтижелері туралы есепті жасағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде аудит тобының жетекшісі немесе аудиторлық іс-шараны өткізген мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит материалдарын Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорға және уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне енгізеді.
135. Мемлекеттік құпияларды қамтитын аудиторлық іс-шара материалдары Қазақстан Республикасында құпиялық режимін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамада белгіленген талаптарға сәйкес есепке алынады және сақталады.

136. Службы внутреннего аудита направляют в уполномоченный орган отчетную информацию по проведенному государственному аудиту и финансовому контролю в порядке, установленном уполномоченным органом, для представления Правительству Республики Казахстан ежегодного отчета о деятельности служб внутреннего аудита.
137. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения обеспечивают публикацию результатов государственного внутреннего аудита в виде информации в средствах массовой информации, в том числе на сайте уполномоченного органа, с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
4. Мониторинг документов, принимаемых по результатам государственного аудита и финансового контроля
138. Должностное лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, на постоянной и системной основе осуществляет мониторинг:
1) своевременности и полноты информации о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита и иными заинтересованными лицами;
2) своевременности и полноты исполнения предписаний, направленных для их обязательного исполнения, и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита и иными заинтересованными лицами;
3) своевременности и полноты информации о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в отчете о результатах внутреннего аудита, и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита и иными заинтересованными лицами.
139. Информацию о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в аудиторском заключении и отчете о результатах внутреннего аудита, а также об исполнении предписания объект государственного аудита и иные заинтересованные лица направляют в органы внутреннего государственного аудита в указанные в соответствующих документах сроки с приложением подтверждающих документов.
140. Руководителем группы аудита в течение пяти рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится анализ полноты выполнения объектом государственного аудита рекомендаций и предписаний.
В случае полного выполнения рекомендаций и исполнения предписаний, составляется справка о завершении аудиторского мероприятия согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
141. В случае неисполнения или ненадлежащего выполнения объектом государственного аудита в указанный срок предписания, руководителем группы аудита или государственным аудитором в течение пяти рабочих дней со дня истечения указанного в предписании срока принимаются меры, предусмотренные КоАП.

136. Ішкі аудит қызметтері уәкілетті органға ішкі аудит қызметінің жұмысы туралы есепті Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыну үшін уәкілетті орган бекіткен тәртіппен жүргізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі есепті ақпаратты жібереді.
137. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат түрінде ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерін, оның ішінде уәкілетті органның сайтында құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, жариялауды қамтамасыз етеді.
4. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері бойынша қабылданатын құжаттар мониторингі
138. Аудиторлық іс-шараға жауапты лауазымды адам тұрақты және жүйелі негізде мыналардың:
1) аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпараттың және мемлекеттік аудит объектісі және өзге мүдделі мемлекеттік органдар жіберетін растаушы құжаттардың толықтығына және уақтылығына;
2) міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқамалардың орындалуы мен мемлекеттік аудит объектісі және (немесе) өзге мүдделі мемлекеттік органдар жіберген растаушы құжаттардың толықтығына және уақтылығына;
3) аудиторлық қорытынды мен ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпараттың және мемлекеттік аудит объектісі және өзге мүдделі мемлекеттік органдар жіберетін растаушы құжаттардың толықтығына және уақтылығына мониторингті жүзеге асырады.
139. Аудиторлық қорытынды мен ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері, сондай-ақ нұсқамалардың орындалуы туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі және өзге де мүдделі тұлғалар растау құжаттарын қоса бере отырып, тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді.
140. Аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдар мен нұсқамаларды орындау толықтығына талдау жүргізеді.
Ұсынымдар мен нұсқамалар толық орындалған жағдайда осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама жасалады.
141. Мемлекеттік аудит объектісі нұсқаманы көрсетілген мерзімде орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор нұсқамада көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ӘҚБК-де көзделген шаралар қабылдайды.

Раздел 5. Заключительные положения
1. Осуществление финансового контроля
142. Финансовый контроль осуществляется органами внутреннего государственного аудита в пределах компетенции, установленной Законом о государственном аудите, иными законами и актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений, исполнения предписаний и привлечения к ответственности виновных лиц.
143. Мерами реагирования финансового контроля являются:
1) вынесение обязательного для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами предписания;
2) возбуждение административного производства в пределах компетенции, предусмотренной КоАП;
3) в случаях выявления признаков уголовных или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного аудита, передача материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях;
4) предъявление иска в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания, о признании недействительными вступивших в силу договоров о государственных закупках, заключенных с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением договоров о государственных закупках, по которым обязательства исполнены в полном объеме и надлежащим образом.
Службами внутреннего аудита осуществляются меры реагирования, предусмотренные подпунктом 3) настоящего пункта Правил.
144. В случае выявления нарушений, предусмотренных классификатором нарушений или иных нарушений, составляется предписание, являющееся документом, обязательным для исполнения объектами государственного аудита и другими государственными органами.
Предписание оформляется согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
145. В предписании указываются код поступлений по суммам нарушений, подлежащих возмещению в бюджет, необходимость восстановления нарушений путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений, а также привлечения к ответственности виновных лиц.
146. Предписание направляется объекту государственного аудита в течение пяти рабочих дней после утверждения аудиторского заключения.

5-бөлім. Қорытынды ережелер
1. Қаржылық бақылауды жүзеге асыру
142. Қаржылық бақылауды Мемлекеттік аудит туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген құзыреті шегінде бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету, нұсқамаларды орындау және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту арқылы ішкі мемлекеттік аудит органдары жүзеге асырады.
143. Мемлекеттік қаржылық бақылаудың ден қою шаралары:
1) барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және лауазымды адамдардың орындауы үшін міндетті нұсқама шығару;
2) ӘҚБК көзделген құзырет шегінде әкімшілік іс жүргізуді қозғау;
3) мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының әрекеттерінде қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларда, материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға беру;
4) бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау мақсатында, міндеттемелері толық көлемде және тиісінше орындалған мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып жасалған мемлекеттік сатып алу туралы күшіне енген шарттарды жарамсыз деп тану туралы сотқа қуыным беру болып табылады.
Ішкі аудит қызметтері осы Қағидалардың 3) тармақшасында көзделген ден қою шараларын жүзеге асырады.
144. Сыныптауышта көзделген бұзушылықтар немесе өзге де бұзушылықтар нықталған жағдайда мемлекеттік аудит объектілері мен басқа да мемлекеттік органдардың орындауы үшін міндетті құжат болып табылатын нұсқама жасалады.
Нұсқама осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
145. Нұсқамада бюджетке өтелуге жататын бұзушылықтардың сомалары бойынша түсімдер коды, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) анықталған бұзушылықтардың сомаларын есеп бойынша көрсету, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауапкершілікке тарту жолымен бұзушылықтардың сомаларын қалпына келтіру қажеттілігі көрсетіледі.
146. Нұсқама аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.

147. Подача заинтересованными лицами заявления об отмене, изменении или приостановлении действия предписания, внесенного уполномоченным органом или его территориальными подразделениями, в вышестоящий государственный орган либо суд, не приостанавливает его действие.
148. В случаях выявления органами внутреннего государственного аудита признаков уголовных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного аудита, материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами направляются в правоохранительные органы.
Передаваемые материалы должны содержать:
1) сопроводительное письмо о фактах нарушений, подписанное руководителем уполномоченного органа или его территориального подразделения или руководителем государственного органа, в котором создана служба внутреннего аудита;
2) копии аудиторских отчетов, подписанных руководителем объекта государственного аудита;
3) приобщенные к материалам аудита заверенные копии аудиторских доказательств, относящихся к выявленным фактам, письменных объяснений и возражений (при наличии) работников объекта государственного аудита.
Уполномоченный орган и его территориальные подразделения и правоохранительные органы проводят ежеквартальные сверки о движении переданных в соответствующий правоохранительный орган материалов аудита.
149. В случаях выявления органами внутреннего государственного аудита признаков административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного аудита, материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами направляются в органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях.
Передаваемые материалы должны содержать:
1) сопроводительное письмо о фактах нарушений, подписанное руководителем государственного органа, в котором создана служба внутреннего аудита;
2) копии аудиторских отчетов, подписанных руководителем объекта государственного аудита;
3) приобщенные к материалам аудита заверенные копии аудиторских доказательств, относящихся к выявленным фактам, письменных объяснений и возражений (при наличии) работников объекта государственного аудита.
150. Уполномоченный орган или его территориальные подразделения направляют информацию об установленных фактах нарушений бюджетного законодательства в части планирования бюджета в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию соответственно для руководства в работе.
151. Действия должностных лиц органов государственного внутреннего аудита, объектов государственного аудита могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

147. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері енгізген нұсқаманың күшін жою, өзгерту немесе тоқтата тұру туралы мүдделі тұлғалардың жоғарғы тұрған мемлекеттік органға не сотқа өтініш беруі оның қолданылуын тоқтата тұрмайды.
148. Ішкі мемлекеттік аудит органдары мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін анықтаған жағдайларда, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдар құқық қорғау органдарына жіберіледі.
Берілетін материалдарда:
1) уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы қол қойған бұзушылық фактілері туралы ілеспе хат;
2) мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қойған аудиторлық есептердің көшірмелері;
3) анықталған фактілерге жататын аудит материалдарына қосылған аудиторлық дәлелдемелердің, мемлекеттік аудит объектісі қызметкерлерінің жазбаша түсініктемелерінің және қарсылықтарының (болған кезде) көшірмелері қамтылуы тиіс.
Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері мен құқық қорғау органдары тиісті құқық қорғау органына берілген аудит материалдарының қозғалысы туралы тоқсан сайын салыстырып тексеру жүргізеді.
149. Ішкі мемлекеттік аудит органдары мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының іс-әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылықбелгілерін анықтаған жағдайларда, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдар әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға жіберіледі.
Берілетін материалдарда:
1) ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік органның басшысы қол қойған бұзушылық фактілері туралы ілеспе хат;
2) мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қойған аудиторлық есептердің көшірмелері;
3) анықталған фактілерге жататын аудит материалдарына қосылған аудиторлық дәлелдемелердің, мемлекеттік аудит объектісі қызметкерлерінің жазбаша түсініктемелерінің және қарсылықтарының (болған кезде) көшірмелері қамтылуы тиіс.
150. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері бюджетті жоспарлау бөлігінде анықталған бюджет заңнамасын бұзушылық фактілері туралы ақпаратты бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға тиісінше жұмыстарында басшылыққа алу үшін жібереді.
151. Ішкі мемлекеттік аудит органдарының, мемлекеттік аудит объектілерінің іс-әрекеттеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.

2. Контроль качества
152. Руководитель уполномоченного органа обеспечивает организацию контроля качества путем регулярного проведения проверок документов, составляемых государственными аудиторами в ходе своей деятельности, на предмет соответствия деятельности органов внутреннего государственного аудита и действий государственных аудиторов общим и процедурным стандартам, Правилам в порядке, определенном настоящими Правилами, на основе системы управления рисками.
153. Контролю качества подлежат документы, принятые по результатам проведенного внутреннего государственного аудита, в том числе материалы (заключения), выданные по результатам государственного аудита, проведенного государственными аудиторами, привлеченными в качестве специалистов правоохранительными органами и судом.
Контроль качества подразделяется на два уровня:
контроль качества первого уровня – контроль качества, проводимый структурным подразделением уполномоченного органа или его территориальным подразделением;
контроль качества второго уровня – контроль качества, проводимый структурным подразделением уполномоченного органа.
154. Контроль качества осуществляется государственными аудиторами, не принимавшими участие в проведении внутреннего государственного аудита.
Результаты контроля качества оформляются заключением контроля качества согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
155. Структурные (территориальные) подразделения уполномоченного органа осуществляют контроль качества первого уровня всех проведенных уполномоченным органом и его территориальными подразделениями аудиторских мероприятий, в том числе материалов (заключений), выданных по результатам государственного аудита, проведенного государственными аудиторами, привлеченными в качестве специалистов правоохранительными органами и судом.
156. Структурное подразделение уполномоченного органа осуществляет контроль качества второго уровня документов, составляемых государственными аудиторами уполномоченного органа и его территориальных подразделений в ходе своей деятельности, в том числе материалов (заключений), выданных по результатам государственного аудита, проведенного государственными аудиторами, привлеченными в качестве специалистов правоохранительными органами и судом.
Критериями для проведения контроля качества второго уровня являются:
1) некачественное выполнение и нарушение сроков исполнения поручений уполномоченного органа его структурными (территориальными) подразделениями;
2) наличие обращений и жалоб физических и юридических лиц, объектов государственного аудита и финансового контроля (в письменном виде, по телефону доверия) в отношении работников уполномоченного органа и его территориальных подразделений;

2. Сапа бақылауы
152. Уәкілетті органның басшысы өз қызметі барысында мемлекеттік аудиторлар жасайтын құжаттарға тұрақты тексеру жүргізу арқылы тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде ішкі мемлекеттік аудит органдары қызметінің және мемлекеттік аудиторлар әрекеттерінің осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен жалпы және рәсімдік стандарттарға, Қағидаларға сәйкестігі тұрғысынан тексеруді тұрақты жүргізу жолымен сапаны бақылаудың ұйымдастырылуын қамтамасыз етеді.
153. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар, оның ішінде құқық қорғау органдары және сот мамандар ретінде тартқан мемлекеттік аудиторлар жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша берілген материалдар (қорытындылар) сапа бақылауына жатады.
Сапа бақылауы екі деңгейге бөлінеді:
бірінші деңгейдегі сапа бақылауы – уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі немесе оның аумақтық бөлімшесі жүргізетін сапа бақылауы;
екінші деңгейдегі сапа бақылауы – уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі жүргізетін сапа бақылауы.
154. Сапа бақылауын ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге қатыспаған мемлекеттік аудиторлар жүзеге асырады.
Сапа бақылауының нәтижелері осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес сапа бақылауының қорытындысымен ресімделеді.
155. Уәкілетті органның құрылымдық (аумақтық) бөлімшелері уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері жүргізген барлық аудиторлықіс-шаралардың, оның ішінде құқық қорғау органдары мен сот мамандар ретінде тартқан мемлекеттік аудиторлар жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша берілген материалдардың (қорытындылардың) бірінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізеді.
156. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудиторлары өз қызметі барысында жасайтын құжаттардың, оның ішінде құқық қорғау органдары мен сот мамандар ретінде тартқан мемлекеттік аудиторлар жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша берілген материалдардың (қорытындылардың) екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүзеге асырады.
Екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу үшін мыналар өлшемшарт болып табылады:
1) уәкілетті органның тапсырмаларын оның құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің сапасыз орындауы және орындау мерзімдерін бұзуы;
2) уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне қатысты жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің өтініштерінің және шағымдарының (жазбаша түрде, сенім телефоны бойынша) болуы;

3) наличие возражений объекта государственного аудита к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности;
4) анализ результатов аудиторских мероприятий, проведенных уполномоченным органом.
157. При наличии возражений к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности аудиторское заключение, а также предписание выносятся после проведения контроля качества соответствующего аудиторского мероприятия.
158. При поступлении возражений к аудиторскому отчету, аудиторскому отчету по финансовой отчетности возражения объекта государственного аудита и доводы по их рассмотрению с приложением подтверждающих документов передаются структурными и территориальными подразделениями уполномоченного органа в течение трех рабочих дней в уполномоченное структурное подразделение уполномоченного органа для рассмотрения совместно с участием структурных подразделений, определяемых руководством уполномоченного органа.
Обоснования структурных и территориальных подразделений уполномоченного органа по рассмотрению возражений объектов государственного аудита оформляются детально в разрезе каждого аспекта возражения и подписываются руководителем структурного (территориального) подразделения уполномоченного органа, в случае его отсутствия – исполняющим обязанности руководителя.
159. Уполномоченный орган осуществляет контроль за соблюдением общих стандартов, процедурных стандартов и Правил службами внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан, ведомств центральных государственных органов.
Территориальные подразделения уполномоченного органа осуществляют контроль за соблюдением общих стандартов, процедурных стандартов и Правил службами внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы.
Контроль качества документов всех служб внутреннего аудита, составляемых государственными аудиторами в ходе своей деятельности, осуществляется ежеквартально в объеме не более тридцати процентов от общего количества проведенных в отчетном периоде службами внутреннего аудита аудиторских мероприятий.
Критериями для проведения контроля качества документов службы внутреннего аудита являются:
1) некачественное выполнение и нарушение сроков исполнений и поручений уполномоченного органа;
2) наличие обращений и жалоб физических и юридических лиц, объектов государственного аудита и финансового контроля в отношении работников службы внутреннего аудита, представленных в порядке, предусмотренном законодательством об обращениях физических и юридических лиц;

3) мемлекеттік аудит объектісінің аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке наразылықтарының болуы;
4) уәкілетті орган жүргізген аудиторлық іс-шаралар нәтижелеріне талдау.
157. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке наразылықтар болған кезде аудиторлық қорытынды, сондай-ақ нұсқама тиісті аудиторлық іс-шараға сапа бақылауы өткізілгеннен кейін шығарылады.
158. Аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке наразылықтар түскен жағдайда мемлекеттік аудит объектісінің наразылығы мен оларды қарау бойынша дәлелдерді, растайтын құжаттар қоса беріле отырып, уәкілетті органның құрылымдық және аумақтық бөлімшелері үш жұмыс күні ішінде уәкілетті орган басшысы айқындайтын құрылымдық бөлімшелердің қатысуымен бірлесіп қарау үшін уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесіне жібереді.
Мемлекеттік аудит объектілерінің наразылықтарын қарау жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің негіздемелері әрбір наразылық аспектісі бөлінісінде ресімделеді және оған уәкілетті органның құрылымдық (аумақтық) бөлімшесінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда – басшының міндетін атқаратын адам қол қояды.
159. Уәкілетті орган, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтерін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтерінің жалпы стандарттарды, рәсімдік стандарттар мен Қағидаларды сақтауына бақылауды жүзеге асырады.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтерінің жалпы стандарттарды, рәсімдік стандарттар мен Қағидаларды сақтауына бақылауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік аудиторлар өз қызметі барысында жасайтын ішкі аудиттің барлық қызметтерінің құжаттарына сапа бақылауы тоқсан сайын ішкі аудит қызметтерінің есепті кезеңде өткізген аудиторлық іс-шараларының жалпы санынан отыз пайыздан аспайтын көлемде жүзеге асырылады.
Ішкі аудит қызметінің құжаттарына сапа бақылауын жүргізу үшін өлшемшарттар мыналар болып табылады:
1) уәкілетті орган тапсырмаларының сапалы орындалмауы және орындалу мерзімдерінің бұзылуы;
2) ішкі аудит қызметінің қызметкерлеріне қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштері туралы заңнамада көзделген тәртіпте ұсынылған жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің өтініштері мен шағымдарының болуы;

3) результаты оценки эффективности деятельности государственного органа, в котором создана служба внутреннего аудита;
4) результаты анализа отчетности, представляемой службой внутреннего аудита;
5) полнота исполнения рекомендаций службы внутреннего аудита по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения прямых и конечных результатов деятельности объекта государственного аудита.
160. Отбор материалов для проведения контроля качества осуществляется уполномоченным органом через единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю или путем запроса в службу внутреннего аудита о предоставлении материалов аудиторских мероприятий в уполномоченный орган в установленные сроки, в случае отсутствия материалов в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
161. Продолжительность проведения контроля качества первого уровня одного аудиторского мероприятия составляет не более десяти рабочих дней со дня подписания государственным аудитором аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности. Неподписание аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности объектом государственного аудита не является препятствием для проведения контроля качества.
В случае подписания аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности с возражениями, контроль качества первого уровня не проводится.
162. Мотивированный ответ о рассмотрении возражений направляется уполномоченным органом объекту государственного аудита в срок не более двадцати рабочих дней со дня поступления возражений. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения возражений продлевается не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается объекту государственного аудита.
163. Продолжительность проведения контроля качества второго уровня одного аудиторского мероприятия составляет не более двадцати рабочих дней со дня поступления документа, послужившего основанием для проведения контроля качества второго уровня. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок проведения контроля качества второго уровня продлевается не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается объекту государственного аудита и соответствующему органу внутреннего государственного аудита.
164. При проведении контроля качества учитываются:
1) выполнение процедур предварительного изучения, подготовки, проведения и оформления результатов аудиторского мероприятия, установленных соответствующими нормативными документами органов государственного аудита и финансового контроля;

3) ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері;
4) ішкі аудит қызметі ұсынатын есептілікті талдау нәтижелері;
5) мемлекеттік аудит объектісі қызметінде жұмыс тиімділігін арттыру, тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мақсатында ішкі аудит қызметі ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту бойынша ұсынымдарды орындау толықтығы.
160. Сапа бақылауын жүргізу үшін материалдарды іріктеуді уәкілетті орган Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы немесе Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорда материалдар болмаған жағдайда ішкі аудит қызметіне белгіленген мерзімде аудиторлық іс-шаралар материалдарын уәкілетті органға ұсыну туралы сұрау салу жолымен жүзеге асырады.
161. Бір аудиторлық іс-шараның бірінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу ұзақтығы аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке мемлекеттік аудитор қол қойған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайды. Мемлекеттік аудитор объектісінің аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қоймауы сапа бақылауын жүргізу үшін кедергі болмайды.
Наразылық білдірілген аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қойылған жағдайда бірінші деңгейдегі бақылау сапасы жүргізілмейді.
162. Наразылықтарды қарау туралы уәжделген жауапты уәкілетті орган мемлекеттік аудит объектісіне наразылықтар келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайтын болады. Қосымша зерделеу немесе тексерулер қажет болған жағдайда, наразылықтарды қарау мерзімі кемінде отыз күнтізбелік күнге ұзартылады, бұл туралы мемлекеттік аудит объектісіне хабарланады.
163. Бір аудиторлық іс-шараның екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу ұзақтығы екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу үшін негіз болған құжат келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайды. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайда екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу мерзімі отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылады, ол туралы мемлекеттік аудит объектісіне және тиісті ішкі мемлекеттік аудит органына хабарланады.
164. Сапа бақылауы кезінде мыналар есепке алынады:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының тиісті нормативтік құжаттарында белгіленген аудиторлық іс-шара нәтижелерін алдын ала зерделеу, дайындау, өткізу және ресімдеу рәсімдерін орындау;

2) обеспечение полного исполнения утвержденных плана, программы и аудиторского задания государственного аудита;
3) соответствие документов, принятых по результатам внутреннего государственного аудита, установленным типовым требованиям к их форме и структуре;
4) соответствие содержания документов, принятых по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям общих и процедурных стандартов, нормативным правовым и правовым документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита, в том числе: материалы аудита содержат необходимые фактические данные и аудиторские доказательства, основанные на соответствующих документах и подтверждающие все установленные факты внутреннего государственного аудита;
5) заключения и выводы по результатам аудита основаны на материалах соответствующих проверок и других документов.
165. Контроль качества осуществляется по следующим критериям:
1) соблюдение требований к предварительному изучению объекта государственного аудита;
2) соблюдение срока завершения аудиторского мероприятия и подписания аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности;
3) соответствие аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности установленной форме;
4) соответствие содержания аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности общим и процедурным стандартам, Правилам, в том числе:
соответствие цели проведенного аудиторского мероприятия цели, указанной в плане аудита;
полнота охвата вопросов программы аудита;
наличие фактов осуществления аудита по вопросам и бюджетным программам, не указанным в плане и программе аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом;
соблюдение оснований проведения встречной проверки;
соблюдение требования оформления результатов аудита в случае отсутствия выявленных нарушений и недостатков;
правильность применения законодательства при отражении выявленных нарушений, наличие необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, требования которых нарушены;
конкретность и четкость изложения фактов нарушений;
объективность отраженных фактов нарушений, наличие аудиторских доказательств с документальными подтверждениями;
наличие актов контрольного обмера (осмотра) в случае необходимости их составления;
соблюдение требований о нумерации и фиксировании отдельным пунктом каждого нарушения, соответствие содержания реестра нарушений и аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности;
отражение сведений о результатах предыдущих проверок и принятых мер по устранению выявленных нарушений.

2) бекітілген жоспардың, бағдарламаның және мемлекеттік аудиттің аудиторлық тапсырмасының толық орындалуын қамтамасыз ету;
3) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттардың олардың нысаны мен құрылымына қойылған белгіленген үлгілік талаптарға сәйкестігі;
4) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар мазмұнының белгіленген жалпы және рәсімдік стандарттар талаптарына, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттарға, оның ішінде: аудит материалдары тиісті құжаттарға негізделген және ішкі мемлекеттік аудиттің барлық белгіленген фактілерін растайтын қажетті іс жүзіндегі деректерді және аудиторлық дәлелдемелерді қамтиды;
5) тиісті тексерулердің материалдары мен басқа да құжаттарға негізделген аудит нәтижелері бойынша қорытындылар мен тұжырымдар.
165. Сапаны бақылау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеуге қойылатын талаптарды сақтау;
2) аудиторлық іс-шараны аяқтау және аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қою мерзімін сақтау;
3) аудиторлық есептің, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің белгіленген нысанға сәйкестігі;
4) аудиторлық есеп, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттарға, Қағидаларға сәйкестігі, оның ішінде:
жүргізілген аудиторлық іс-шара мақсатының аудит жоспарында көрсетілген мақсатқа сәйкестігі;
аудит бағдарламасының мәселелерін қамту толықтығы;
аудит жоспары мен бағдарламасында көрсетілмеген мәселелер және бюджеттік бағдарламалар бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы;
аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау;
үстеме тексеруді жүргізу негіздерін сақтау;
анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер болмаған жағдайда, аудит нәтижелерін ресімдеу талаптарын сақтау;
анықталған бұзушылықтарды көрсету кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтiк құқықтық актiлердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы;
бұзушылық фактілерін баяндаудың нақтылығы мен айқындығы;
көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, растаушы құжаттары бар аудиторлық дәлелдемелердің болуы;
бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерін толтыру қажет болған жағдайда, олардың болуы;
әрбір бұзушылықты жеке тармақпен тіркеу және нөмірлеу туралы талаптарды сақтау, бұзушылықтар тізілімі мен аудиторлық есеп, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп мазмұнының сәйкестігі;
бұрынғы тексеру нәтижелері және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметтерді көрсету.

166. В случае несоответствия материалов аудиторского мероприятия по финансовой отчетности требованиям стандартов и правил, назначается повторный аудит финансовой отчетности.
167. В случае несоответствия материалов аудиторского мероприятия по аудиту соответствия, данный объект государственного аудита включается в перечень объектов государственного аудита уполномоченного органа и его территориальных подразделений на следующий год.
168. Заключение контроля качества первого уровня составляется и подписывается работником, проводившим контроль качества, и утверждается руководителем структурного (территориального) подразделения уполномоченного органа.
Заключение контроля качества второго уровня составляется и подписывается работником, проводившим контроль качества, и утверждается руководителем уполномоченного структурного подразделения уполномоченного органа, а в случае его отсутствия, лицом, его замещающим в установленном законодательством порядке.
169. В заключении контроля качества указываются факты соблюдения или несоблюдения законодательства о государственном аудите и финансовом контроле с изложением установленных фактов необъективности, недостаточности данных, на основе которых были сформулированы результаты государственного аудита (наличие нарушений, несоответствие собранных доказательств целям и задачам аудита, нечеткость описания выявленных нарушений и недостатков, отсутствие ссылок на нарушенные нормы нормативных правовых актов с указанием даты, номера, полного наименования нормативного правового акта, неправильное применение нормативного правового акта).
170. Заключение контроля качества второго уровня и материалов служб внутреннего аудита в течение трех рабочих дней направляется соответствующему органу внутреннего государственного аудита.
Государственный орган, в котором создана служба внутреннего аудита, в случае несогласия с результатами контроля качества обжалует их в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
171. Результаты контроля качества уполномоченным органом или его территориальными подразделениями размещаются в информационной системе уполномоченного органа и единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
172. За нарушение основных принципов и стандартов государственного аудита и финансового контроля при осуществлении внутреннего государственного аудита государственные аудиторы несут персональную дисциплинарную, административную и уголовную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

166. Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық іс-шара материалдары стандарттар мен қағидалардың талаптарына сәйкес болмаған жағдайда қайталама қаржылық есептілік аудиті тағайындалады.
167. Сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық іс-шара материалдары сәйкес болмаған жағдайда мемлекеттік аудиттің осы объектісі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің келесі жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енгізіледі.
168. Бірінші деңгейдегі сапа бақылауы қорытындысын сапаға бақылауды жүргізген қызметкер жасайды және қол қояды және оны уәкілетті органның құрылымдық (аумақтық) бөлімше басшысы бекітеді.
Екінші деңгейдегі сапа бақылауы қорытындысын сапа бақылауын жүргізген қызметкер жасайды және қол қояды және оны уәкілетті органның уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ол болмаған жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен оны алмастыратын адам бекітеді.
169. Сапаны бақылау қорытындысында мемлекеттік аудиттің нәтижелерін қалыптастыруға негіз болған белгілінген фактілердің, деректердің жетіспеушілігін (бұзушылықтардың болуы, жиналған дәлелдемелердің аудит мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес болмауы, анықталған бұзушылықтар мен келіспеушіліктердің анық сипатталмауы, нормативтік құқықтық актінің толық атауын, күнін, нөмірін көрсете отырып, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған нормаларына сілтеменің болмауы, нормативтік құқықтық актінің дұрыс қолданылмауы және т.б.) баяндай отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнаманың сақталуы немесе сақталмау фактілері көрсетіледі.
170. Екінші деңгейдегі сапаны бақылау мен ішкі аудит қызметі материалдарының қорытындысы үш жұмыс күні ішінде тиісті ішкі мемлекеттік аудит органына жіберіледі.
Ішкі аудит қызметі құрылған мемлекеттік орган сапаны бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен оларға шағымдануға құқылы болады.
171. Сапаны бақылау нәтижелерін уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде және Бірыңғай мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау дерекқорында орналастырады.
172. Ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыру кезінде мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың негізгі қағидаттары мен стандарттарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дербес тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылықта болады.

3. Основные задачи и организация деятельности Совета по государственному аудиту и рискам
173. Совет по государственному аудиту и рискам (далее – Совет) создается в форме консультативно-совещательного органа и действует на основании Положения о нем.
174. Деятельностью Совета руководит председатель Совета (далее – председатель), являющийся первым руководителем государственного органа.
175. Состав Совета утверждается решением первого руководителя государственного органа.
В состав Совета государственных органов входят ответственный секретарь (руководитель аппарата), руководители структурных подразделений и ведомств (в случае их наличия), руководитель службы внутреннего аудита.
176. Основными задачами Совета являются:
1) разрешение разногласий, возникших по вопросам внутреннего государственного аудита (возражения объекта государственного аудита о несогласии с результатами внутреннего государственного аудита; с результатами контроля качества и оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита, проведенных уполномоченным органом);
2) рассмотрение вопросов координации деятельности структурных подразделений, выделения ресурсов, информационного содействия при планировании и проведении внутреннего аудита;
3) рассмотрение рекомендаций по государственному аудиту и рискам, отчетов службы внутреннего аудита и мониторинга реализации данных рекомендаций;
4) внесение уполномоченному органу предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам государственного аудита и финансового контроля;
5) рассмотрение других вопросов, направленных на совершенствование деятельности государственного органа.
177. Решения Совета оформляются в виде протокола и носят рекомендательный характер.
178. Председатель созывает очередные и внеочередные заседания Совета, подписывает протоколы заседаний.
179. Вопросы организации работы Совета возлагаются на секретаря Совета (далее – секретарь), являющегося сотрудником службы внутреннего аудита государственного органа.
180. Заседания Совета проводятся по мере необходимости. Дата, время проведения и повестка дня определяются председателем с учетом мнения членов Совета.
181. Протоколы заседаний Совета на бумажном и электронном носителях хранятся у секретаря.
182. Член Совета:
1) имеет доступ к материалам Совета;
2) участвует в обсуждении материалов, вносимых на заседание Совета;
3) инициирует вопросы, требующие рассмотрения и обсуждения на заседаниях Совета.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 февраля 2016 года № 76
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

3. Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңестің негізгі міндеттері және оның қызметін ұйымдастыру
173. Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) консультативтік-кеңесші орган нысанында құрылады және ол туралы ереже негізінде әрекет етеді.
174. Кеңестің қызметін мемлекеттік органның бірінші басшысы болып табылатын Кеңестің төрағасы (бұдан әрі – төраға) басқарады.
175. Кеңестің құрамы мемлекеттік органның бірінші басшысының шешімімен бекітіледі.
Мемлекеттік органдар кеңесінің құрамына жауапты хатшы (аппарат басшысы), құрылымдық бөлімшелердің басшылары (олар болған жағдайда) және ішкі аудит қызметінің басшысы кіреді.
176. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) ішкі мемлекеттік аудит мәселелері жөнінде туындаған келіспеушіліктерді (уәкілетті орган жүргізген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерімен, сапа бақылауы және ішкі аудит қызметтерінің жұмыс тиімділігін бағалау нәтижелерімен келіспеу туралы мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтары) шешу;
2) құрылымдық бөлімшелердің қызметін үйлестіру, ішкі аудитті жоспарлау және жүргізу кезінде ресурстарды бөлу, ақпараттық жәрдем көрсету мәселелерін қарау;
3) мемлекеттік аудит және тәуекелдер бойынша ұсынымдарды, ішкі аудит қызметінің есептерін және осы ұсынымдарды іске асыру мониторингін қарау;
4) уәкілетті органға мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
5) мемлекеттік органның қызметін жетілдіруге бағытталған басқа да мәселелерді қарау болып табылады.
177. Кеңестің шешімі хаттама түрінде ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
178. Төраға Кеңестің кезекті және кезектен тыс отырыстарына шақырады, отырыс хаттамаларына қол қояды.
179. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру мәселелері мемлекеттік органның ішкі аудит қызметінің қызметкері болып табылатын Кеңестің хатшысына (бұдан әрі – хатшы) жүктеледі.
180. Кеңестің отырысы қажеттілігіне қарай жүргізіледі. Өткізудің күнін, уақыты мен күн тәртібін Кеңес мүшелерінің пікірін ескере отырып, Төраға айқындайды.
181. Кеңес отырысының хаттамалары қағаз және электрондық жеткізгіште хатшыда сақталады.
182. Кеңес мүшесі:
1) Кеңестің материалдарына қолжетімділігі бар;
2) Кеңес отырысына енгізілетін материалдарды талқылауға қатысады;
3) Кеңес отырысында қарауды және талқылауды талап ететін мәселелерге бастамашылық жасайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 18 ақпандағы
№ 76 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған
кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235 "Об утверждении Правил осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 13, ст. 90).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 685 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 42, ст. 371).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 851 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 235 "Об утверждении Правил осуществления внутреннего государственного финансового контроля на республиканском и местном уровнях в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 59, ст. 812).
Приложение 1
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Примерный перечень вопросов, изучаемых уполномоченным органом и его территориальными подразделениями в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита*
Вопросы
Источники информации
1
2
1. Аудит на соответствие (общие вопросы)**
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты, информационно-правовые системы
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита)
Структура объекта государственного аудита, включая территориальные подразделения и подведомственные организации
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) по объекту государственного аудита
Акты органов государственного аудита и финансового контроля и меры, принятые объектом государственного аудита по итогам государственного аудита
Деятельность службы внутреннего аудита объекта государственного аудита
Положение службы внутреннего аудита, перечень объектов государственного аудита на соответствующий год, отчеты о результатах внутреннего аудита, сводная информация о деятельности служб внутреннего аудита
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении государственного, республиканского и местного бюджетов на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ (информация, представляемая центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета, план финансирования по платежам, план финансирования по обязательствам)
Способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (информационные системы)
Накопленная информация об объекте государственного аудита
Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита, официальные статистические данные, данные средств массовой информации и других источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействия) должностных лиц объектов государственного аудита (при наличии)

1. "Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы № 235 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 13, 90-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы
№ 235 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 шілдедегі № 685 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 42, 371-құжат).
3. "Қазақстан Республикасында республикалық және жергілікті деңгейлерде ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 наурыздағы № 235 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 851 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 59, 812-құжат).
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері зерделейтін мәселелердің болжамды тізбесі*
Мәселелер
Ақпарат көздері
1
2
1. Сәйкестік аудиті (жалпы мәселелер)**
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және аудит объектісінің қызметін реттейтін өзге де құжаттар)
Аумақтық бөлімшелер мен ведомстволық тәуелді ұйымдарды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісінің құрылымы
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша алдыңғы мемлекеттік аудит (бақылау) нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының актілері мен мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша аудит объектісі қабылдаған шаралар
Мемлекеттік аудит объектісінің ішкі аудит қызметінің жұмысы
Ішкі аудит қызметінің ережесі, тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі, ішкі аудит нәтижелері туралы есептер, ішкі аудит қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті уақтылы және сапалы атқаруы
Тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есеп (бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын ақпарат, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары)
Мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәсілдері, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, нақтыланған мемлекеттік сатып алу жоспары (ақпараттық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісі туралы жинақталған ақпарат
Тексерілетін мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық базасы, ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдары мен басқа да көздердің деректері
Мемлекеттік аудит объектілерінің лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштері (шағымдары) (болған кезде)

2. Аудит финансовой отчетности
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего аудита объекта государственного аудита
Заключения по итогам внутреннего государственного аудита, отчеты о результатах внутреннего государственного аудита, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего аудита
Результаты предыдущего аудита (контроля) по объекту государственного аудита
Акты органов государственного аудита и финансового контроля и меры, принятые объектом государственного аудита по итогам государственного аудита
Бухгалтерский учет и отчеты по исполнению бюджетных программ
Финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в активах и обязательствах, отчет о движении денег на счетах по источникам финансирования; пояснительная записка, отчет об исполнении планов финансирования) и другие
Своевременность принятия обязательств объектом государственного аудита, проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета
Отчеты соответствующего администратора бюджетной программы о результатах мониторинга реализации бюджетных программ
Исполнение планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг
Отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг
Утверждение, уточнение, корректировка бюджета на отчетный финансовый год
Отчеты центрального уполномоченного и (или) местного исполнительного органов по исполнению бюджета об исполнении республиканского и (или) местного бюджетов по соответствующему администратору бюджетной программы с указанием утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета, принятых, неоплаченных обязательств и (или) оплаченных обязательств по бюджетным программам, аналитический отчет об исполнении местного бюджета в части выполнения местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов; пояснительная записка, включающая аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений, принятых в прогнозе социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на соответствующий период.
Дебиторская и кредиторская задолженность по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ
Отчеты о дебиторской задолженности государственного, республиканского и местного бюджетов, в том числе прошлых лет, отчет о кредиторской задолженности государственного, республиканского и местного бюджетов (ежемесячная информация центрального и местного уполномоченных органов по исполнению бюджета).
Примечание:
*Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе проведения внутреннего государственного аудита могут быть запрошены дополнительные документы или информация.
**При предварительном изучении по типу "аудит на соответствие" изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели внутреннего государственного аудита, относящиеся к данному типу государственного аудита.
Приложение 2
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Примерный перечень вопросов, изучаемых службами внутреннего аудита в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита*
Вопросы
Источники информации
1
2

2. Қаржылық есептілік аудиті
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Мемлекеттік аудит объектісінің ішкі аудит қызметінің жұмысы
Ішкі аудит нәтижесі бойынша қорытынды, ішкі аудит нәтижелері туралы есептер, ішкі аудит қызметінің нұсқамалары, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі аудит қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша алдыңғы аудит (бақылау) нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының актілері мен мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша аудит объектісі қабылдаған шаралар
Бухгалтерлік есеп және бюджеттік бағдарламалардың атқарылуы жөніндегі есептер
Қаржылық есептілік (бухгалтерлік теңгерім, активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп, қаржыландыру көздері бойынша шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп; түсіндірме жазба, қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы есеп) және басқалары
Аудит объектісінің міндеттемелерді қабылдау, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдер жүргізу, бюджет түсімдері мен шығыстарының орындалу болжамдарын жасау уақтылығы
Тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуына мониторинг нәтижелері туралы есептері
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарларын орындау
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп
Есепті қаржы жылына арналған бюджетті бекіту, нақтылау, түзету
Бекітілген, нақтыланған, түзетілген республикалық бюджет, бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған, төленбеген міндеттемелер және (немесе) төленген міндеттемелер көрсетілген бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті және (немесе) жергілікті атқарушы органның тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептері, жүргізілген бюджеттік мониторинг және нәтижелерді бағалау негізінде жергілікті бюджеттік бағдарламаларды орындау бөлігінде жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалы есеп; экономикалық жағдай мен тиісті кезеңде облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы әлеуметтік-экономикалық дамыту болжамында қабылданған негізгі бағыттардың іске асырылуы туралы талдамалы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі теңгерімдерінің есептік баптары бойынша дебиторлық және кредиторлық берешек
Мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің, оның ішінде өткен жылдардың дебиторлық берешегі туралы есептер, мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің кредиторлық берешегі туралы есеп (орталық және жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың ай сайынғы ақпараты)
Ескертпе:
Бұл тізбе толық болып табылмайды. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қосымша құжаттар немесе ақпарат сұратылуы мүмкін.
**"Сәйкестік аудиті" түрі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және қосымша ішкі мемлекеттік аудиттің тиісті мақсаты бойынша осы мемлекеттік аудит түріне жататын мәселелер зерделенеді.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында ішкі аудит қызметтері зерделейтін мәселелердің болжамды тізбесі *
Мәселелер
Ақпарат көздері
1
2

1. Аудит на соответствие (общие вопросы)**
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты, информационно-правовые системы
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита)
Структура объекта государственного аудита, включая территориальные подразделения и подведомственные организации
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) по объекту государственного аудита
Акты органов государственного аудита и финансового контроля и меры, принятые объектом государственного аудита по итогам государственного аудита
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении государственного, республиканского и местного бюджетов на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ (информация, представляемая центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета, план финансирования по платежам, план финансирования по обязательствам)
Способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (информационные системы)
Накопленная информация об объекте государственного аудита
Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита, официальные статистические данные, данные средств массовой информации и других источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействия) должностных лиц объектов государственного аудита (при наличии)
2. Аудит эффективности (общие вопросы)***
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита) (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита, связанные с предметом оценки по объекту государственного аудита
Акты органов государственного аудита и финансового контроля и меры, принятые объектом государственного аудита по итогам государственного аудита
Результаты и проблемы деятельности объекта государственного аудита
Внутренняя отчетность, аналитические записки и обзоры, подготовленные объектом государственного аудита
Внешние источники информации (официальные статистические данные, материалы научно-исследовательских институтов, занимающихся проблемами, связанными с предметом программы, средства массовой информации). Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита.
Финансовое обеспечение программ развития территорий
Программа развития территории
Осуществление основных действий и выполнение/невыполнение условий реализации программы
Отчет о реализации программы развития территории администраторами бюджетных программ за соответствующие годы
Отчет об исполнении планов мероприятий по реализации программ развития территорий
Отчет об исполнении планов финансирования и другие финансовые документы, связанные с предметом оценки
Бюджетные инвестиционные проекты
Бюджетные программы, за счет средств которых производится реализация бюджетных инвестиционных проектов
Отчет о реализации бюджетных инвестиционных проектов администраторами бюджетных программ
Осуществление государственных закупок
Годовой план государственных закупок объекта государственного аудита
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций
Информация по бюджетным инвестиционным проектам с указанием периода реализации проекта, подрядных организаций, сметной и договорной стоимости, ввода объектов строительства, внедрения информационной системы в опытную и промышленную эксплуатацию
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты
Примечание:
*Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе проведения внутреннего государственного аудита могут быть запрошены дополнительные документы или информация.
**При предварительном изучении по типу "аудит на соответствие" изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели внутреннего государственного аудита, относящиеся к данному типу государственного аудита.
***При предварительном изучении по типу "аудит эффективности" изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели внутреннего государственного аудита, относящиеся к данному типу государственного аудита.
Приложение 3
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Утверждаю:
Лицо, ответственное за проведение внутреннего государственного аудита ____________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
от ___ ___________ 20___ года
План аудита

1. Сәйкестік аудиті (жалпы мәселелер)**
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және аудит объектісінің қызметін реттейтін өзге де құжаттар)
Аумақтық бөлімшелер мен ведомстволық тәуелді ұйымдарды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісінің құрылымы
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша алдыңғы мемлекеттік аудит (бақылау) нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының актілері мен мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша аудит объектісі қабылдаған шаралар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджетті уақтылы және сапалы атқаруы
Бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері бойынша тиісті есеп жылына арналған мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есеп (бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын ақпарат, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары).
Мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәсілдері, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, нақтыланған мемлекеттік сатып алу жоспары (ақпараттық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісі туралы жинақталған ақпарат
Тексерілетін мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық базасы, ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдары мен басқа да көздердің деректері
Жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік аудит объектілерінің лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) қатысты (болған жағдайда) өтініштері (шағымдары)
2. Тиімділік аудиті (жалпы мәселелер)***
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және аудит объектісінің қызметін реттейтін өзге де құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйе)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша бағалау мәніне байланысты мемлекеттік аудит алдындағы нәтижелер
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының актілері мен мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша аудит объектісі қабылдаған шаралар
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері мен проблемалары
Мемлекеттік аудит объектісі дайындаған ішкі есептілік, талдамалы жазбалар мен шолулар
Ақпараттың ішкі көздері (ресми статистикалық деректер, бағдарлама нысанасына, бұқаралық ақпарат құралдарына байланысты проблемалармен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарының материалдары). Мемлекеттік аудиттің тексерілетін объектісінің ақпараттық дерекқоры
Аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржылық қамтамасыз ету
Аумақты дамыту бағдарламасы
Негізгі іс-қимылдарды жүзеге асыру және бағдарламаны іске асыру шарттарын орындау/орындамау
Аумақты дамыту бағдарламасын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тиісті жылдары іске асыруы туралы есеп
Аумақты дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын орындау туралы есеп
Қаржыландыру жоспарын орындау туралы есеп және бағалау нысанасына сәйкес басқа да қаржы құжаттары
Бюджеттік инвестициялық жобалар
Есебінен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруы туралы есеп
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Мемлекеттік аудит объектісінің жылдық мемлекеттік сатып алу жоспары
Басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Жобаны іске асыру кезеңін, мердігер ұйымдарды, сметалық және шарттық құнын, құрылыс объектілерін енгізуді, ақпараттық жүйені тәжірибелі және өнеркәсіптік пайдалануға енгізуді көрсете отырып, бюджеттік инвестициялар бойынша ақпарат
Инвестициялық жобаларды қоса алғанда басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Ескертпе:
*Бұл тізбе толық болып табылмайды. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қосымша құжаттар немесе ақпарат сұратылуы мүмкін.
**"Сәйкестік аудиті" түрі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және қосымша ішкі мемлекеттік аудиттің тиісті мақсаты бойынша осы мемлекеттік аудит түріне жататын мәселелер зерделенеді.
***"Тиімділік аудиті" түрі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және қосымша мемлекеттік аудиттің осы түріне жататын ішкі мемлекеттік аудиттің тиісті мақсаты бойынша мәселелер зерттеледі.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Бекітемін:
Ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты адам
_________________________
(лауазымы,Т.А.Ә., қолы )
___ ____________ 20___ жыл
Аудит жоспары

1. Основание для аудиторского мероприятия (совместной, параллельной, встречной проверки): _________________________________________________
2. Цель аудиторского мероприятия (совместной, параллельной, встречной проверки): ___________________________________________________________
3. Тип внутреннего государственного аудита: _____________________________
4. Объекты внутреннего государственного аудита и маршруты следования:
№ п/п
Наименование объекта государственного аудита
Местонахождение объекта государственного аудита (область/город)
Маршрут следования (в т.ч. в случае командирования)
Фамилия, инициалы, должность участников группы государственного аудита
Сроки аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки)
Маршрут
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.

1. Аудиторлық (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) іс-шараның негіздемесі: ___________________________________________________________________
2. Аудиторлық (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) іс-шараның мақсаты: ____________________________________________________________________
3. Ішкі мемлекеттік аудит түрі: ________________________________________
4. Ішкі мемлекеттік аудит объектілері және жүру бағыты:
Р/с №
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері
(облыс/қала)
Жүру бағыты (соның ішінде іссапарға жіберілген жағдайда)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылардың тегі, аты-жөні, лауазымы
Аудиторлық іс-шаралар мерзімі (бірлескен, қатар тексеру)
Бағыты
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.

5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой):*
____________________________________________________________________
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой): ____________________________________
7 Срок проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной, встречной проверки): с __________________ по __________________
8. Необходимые ресурсы: ______________________________________________
Руководитель группы аудита (государственный аудитор) ______________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Примечание: составление плана проведения аудита (далее – план аудита).
1. Основание аудиторского мероприятия (проверки) (перечень объектов государственного аудита органа внутреннего государственного аудита; поручение Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан; депутатский запрос; результаты мониторинга данных информационных систем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета; обращения физических и юридических лиц).
2. Цель аудиторского мероприятия (проверки).
3. Тип государственного аудита (аудит финансовой отчетности; аудит эффективности; аудит соответствия).
4. Объекты государственного аудита и маршруты следования.
Заполняется таблица:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – полное наименование объектов государственного аудита, в том числе находящихся в регионах;
в графе 3 – местонахождение объекта государственного аудита с указанием района, города областного значения;
в графе 4 – сроки проверки в разрезе объектов государственного аудита;
в графе 5 – наименование населенного пункта, в котором расположен объект государственного аудита;
в графе 6 – фамилия, инициалы, должность участников группы внутреннего государственного аудита.
5. Объем средств и (или) активов, охватываемых аудиторским мероприятием (проверкой)*.
Указывается общий объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) в рамках проводимого аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
*Данный раздел может не заполняться при проведении аудита финансовой отчетности и эффективности.
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) (охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой), период деятельности объектов государственного аудита (дни, месяцы, годы).
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной, встречной проверки) (дата начала и окончания проведения аудиторского мероприятия (проверки).

5. Аудиторлық іс-шаралармен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылатын қаражаттар және (немесе) активтердің көлемі:* __________________________________________________________________
6. Аудиторлық іс-шаралармен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылатын кезең:____________________________________________________
7. Аудиторлық іс-шараларды (бірлескен, қатар, үстеме тексеруді) жүргізу мерзімі: ____________ бастап ___________ дейін
8. Қажетті ресурстар: __________________________________________________
Аудит тобының басшысы (мемлекеттік аудитор) __________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Ескертпе: аудит жүргізу жоспарын құру (бұдан әрі – аудит жоспары).
1. Аудиторлық іс-шаралардың (тексерулердің) негіздемесі. (ішкі мемлекеттік аудит органының мемлекеттік аудит объектісінің тізбесі; Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы; депутаттық сауал; бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйелері деректерін мониторингтеу нәтижелері; жеке және заңды тұлғалардың өтініштері).
2. Аудиторлық іс-шаралардың (тексерулердің) мақсаты.
3. Мемлекеттік аудит түрі (қаржылық есептілік аудиті; тиімділік аудиті; сәйкестік аудиті).
4. Мемлекеттік аудит объектілері және жүру бағыттары.
Кесте толтырылады:
1-бағанда – рет саны;
2-бағанда – барлық мемлекеттік аудит объектілерінің толық атауы, оның ішінде өңірлердегі;
3-бағанда – ауданды, облыстық маңызы бар қаланы көрсете отырып, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері;
4-бағанда – мемлекеттік аудит объектілері бөлінісіндегі тексерулер мерзімі;
5-бағанда – мемлекеттік аудит объектісі орналасқан елді мекеннің атауы;
6-бағанда – ішкі мемлекеттік аудит тобына қатысушылардың тегі, аты-жөні, лауазымы.
5. Аудиторлық іс-шаралармен (тексерумен)* қамтылатын қаражаттардың және (немесе) активтердің көлемі.
Жүргізілетін аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың жалпы көлемі көрсетіледі.
*Қаржылық есептілік және тиімділік аудитін жүргізу кезінде бұл бөлім толтырылмауы мүмкін.
6. Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) (аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылатын мемлекеттік аудит объектілері қызметінің кезеңі (күні, айы, жылы).
7. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар, үстеме тексеруді) жүргізу мерзімі (аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізудің басталу және аяқталу күндері).

8. Необходимые ресурсы (количество работников органов внутреннего государственного аудита, привлеченных к аудиторскому мероприятию (совместной, параллельной, встречной проверке); в случае привлечения специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов, указывается количество привлеченных работников и наименование государственного органа, негосударственной аудиторской организации).
Приложение 4
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Утверждаю:
Лицо, ответственное за проведение внутреннего государственного аудита ____________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
от ___ ____________ 20___ года
Программа аудита
1. __________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия ______________________________
____________________________________________________________________
3. Тип государственного аудита: ________________________________________
4. Вид проверки (совместной, параллельной, встречной проверки) _________________________________________________________________
5. Объем бюджетных средств и (или) активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, охватываемых аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой)*:
№ п/п
Вопрос аудиторского мероприятия (совместной, параллельной, встречной проверки)
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием, (совместной, параллельной, встречной проверкой)*
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) (тыс. тенге)**
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого:
6. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского мероприятия (совместной, параллельной, встречной проверки): _______________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита ___________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Примечание: составление программы проведения аудита (далее – программа аудита).
* Заполняется при рассмотрении бюджетных программ.
** Заполняется при охвате бюджетных средств.
1. Наименование объекта государственного аудита.

8. Қажетті ресурстар (аудиторлық іс-шараға (бірлескен, қатар, үстеме тексеруге) тартылған ішкі мемлекеттік аудит органдары қызметкерлерінің саны көрсетіледі; мемлекеттік органдардың мамандары, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері және сарапшылар тартылған жағдайда, тартылған қызметкерлердің саны мен мемлекеттік органның, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі).
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Бекітемін:
Ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты адам
_________________________
(лауазымы,Т.А.Ә., қолы )
___ ____________ 20___ жыл
Аудит бағдарламасы
1. __________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, нысанасы: ___________________________
____________________________________________________________________
3. Мемлекеттік аудит түрі: _____________________________________________
4. Тексеру түрі (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) _______________________
____________________________________________________________________
5. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың көлемі*:
Р/с
Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) мәселесі
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі және атауы) және (немесе) активтер
Қамтылатын кезең (жыл/жарты жыл/айлар)
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) активтерінің көлемі (мың теңге)**
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Жиыны:
6. Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге құжаттарының тізбесі: ______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының басшысы ___________________________________
(лауазымы,Т.А.Ә., қолы )
Ескертпе: аудитті жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – аудит бағдарламасы) құру.
* Бюджеттік бағдарламаларды қарау кезінде толтырылады.
** Бюджеттік қаражатты қамту кезінде толтырылады.
1. Аудиторлық іс-шара (тексеру) объектісінің атауы.

2. Цель, предмет аудиторского мероприятия (проверки).
3. Тип государственного аудита (аудит финансовой отчетности; аудит эффективности; аудит соответствия).
4. Вид проверки (совместная, параллельная).
5. Объем бюджетных средств и (или) активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, охватываемых аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой)*.
Заполняется таблица в разрезе бюджетных программ и активов:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – вопрос аудиторского мероприятия (совместной, параллельной, встречной проверки)
в графе 3 – код и наименование бюджетной программы, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (проверкой) на объекте государственного аудита;
в графе 4 – период охвата внутренним государственным аудитом (совместной, параллельной проверкой): соответствующие год, полугодие, количество месяцев;
в графе 5 – объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (проверкой).
В строке "Итого" указывается итоговая сумма объема средств республиканского и (или) местного бюджетов и активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (проверкой) на объекте государственного аудита.
Данный раздел может не заполняться при проведении аудита финансовой отчетности и эффективности.
6. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
Приложение 5
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
Руководитель группы аудита
___________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
от ___ ___________ 20___ года
Аудиторское задание
Наименование аудиторского мероприятия (проверки): _________________________________________________________
Общий срок аудиторского мероприятия (проверки): _______ календарных дней
Маршрут и срок командировки (из плана аудита) _____________________________________________________________
№ п/п
Объект государственного аудита (из программы аудита)
Вопросы аудиторского мероприятия (проверки) (из программы аудита)
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) (год, полугодие, месяцы)
Ф.И.О. и должность государственного аудитора (привлеченного специалиста, негосударственного аудитора, эксперта)
Сроки (этапы) проведения аудиторского мероприятия (проверки)
дата начала рассмотрения вопроса программы аудита
дата окончания рассмотрения вопроса программы аудита
Представление материалов для включения в аудиторский отчет (при выходе на объект государственного аудита более 1-го государственного аудитора)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.

2. Аудиторлық іс-шараның (тексерулердің) мақсаты (нысанасы).
3. Мемлекеттік аудит түрі (қаржылық есептілік аудиті; тиімділік аудиті; сәйкестік аудиті).
4. Тексеру түрі (бірлескен, қатар).
5. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың көлемі.*
Кесте бюджеттік бағдарламалар және активтер бөлінісінде толтырылады:
1-бағанда – рет саны;
2-бағанда – аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) мәселесі;
3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарламаның, мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың коды және атауы;
4-бағанда – ішкі мемлекеттік аудитпен (бірлескен, қатар тексерумен) қамту кезеңі: тиісті жылдар, жартыжылдық, айлар саны;
5-бағанда – аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және активтердің көлемі.
"Жиыны" деген жолда мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық
іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер қаражаты мен активтер көлемінің қорытынды сомасы көрсетіледі.
Бұл бөлім қаржылық есептілік және тиімділік аудитін жүргізу кезінде толтырылмауы мүмкін.
6. Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге де құжаттарының тізбесі.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Аудит тобының басшысы
_________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
20__ жылғы __ ___________
Аудиторлық тапсырма
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) атауы: _____________________________________________________________
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) жалпы мерзімі: _______ күнтізбелік күн
Іссапар бағыты және мерзімі (аудит жоспарынан)
Р/с №
Мемлекеттік аудит объектісі (аудит бағдарламасынан)
Аудиторлық
іс-шара (тексеру) мәселесі (аудит бағдарламасынан)
Аудиторлық
іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең (жыл, жартыжылдық, айлар)
Мемлекеттік аудитордың (тартылған маманның, мемлекеттік емес аудитордың, сарапшының) Т.А.Ә және лауазымы:
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу мерзімі (кезеңдері)
аудит бағдарламасының мәселесін қарау басталған күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау аяқталатын күн
аудиторлық есепке енгізу үшін материалдарды ұсыну (мемлекеттік аудит объектісіне 1-ден көп мемлекеттік аудитор шыққан жағдайда)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.

1)
2)
Руководитель структурного подразделения,
ответственного за проведение государственного аудита ___________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Руководитель группы государственного аудита ___________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Работник органа внутреннего государственного аудита
(привлеченный специалист, эксперт, негосударственный аудитор) _________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Примечание: Составление аудиторского задания на проведение аудиторского мероприятия (проверки) (далее – аудиторское задание).
В верхней части аудиторского задания в строке "Наименование аудиторского мероприятия (проверки)" указывается наименование проводимого аудиторского мероприятия (проверки) согласно плану аудита.
В строке "Общий срок аудиторского мероприятия (проверки)" указывается общее количество календарных дней, необходимых на проведение аудиторского мероприятия (проверки) на всех объектах государственного аудита.
В строке "Маршрут и срок командировки (из плана аудита)" указываются маршрут следования и общее количество календарных дней, необходимых для нахождения на объектах государственного аудита.
Приложение 6
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки)
(Акт о назначении проверки)
"___" ________ 20 __ год № _
В соответствии со статьей ____ Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" поручается
_________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника (-ов) органов внутреннего государственного аудита, с указанием руководителя группы государственного аудита, которому (-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки)
провести в ___________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта аудита, полное наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О. руководителя)
аудиторское мероприятие (проверку) по вопросу _________________________________________________________________
(указать предмет аудиторского мероприятия (проверки)
Тип государственного аудита _____________________________________*
Вид проверки ___________________________________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) ________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с ____по _____
Лицо, ответственное за аудиторское мероприятие: _________________________________________________________________
(Ф.И.О., занимаемая должность)
Руководитель уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту/Первый руководитель центрального государственного органа/Аким области, города республиканского значения, столицы ______________________________________________*
(подпись, Ф.И.О.)
Срок аудиторского мероприятия (проверки): продлен с "___" ______ года по "____"______ года*
*Не указывается при проведении встречной проверки.
Примечание: составление поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки) (далее – поручение).
Поручение содержит следующие данные:

1)
2)
Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Мемлекеттік аудит тобының басшысы __________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері
(тартылған маман, сарапшы, мемлекеттік емес аудитор) __________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Ескертпе: аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу үшін аудиторлық тапсырманы жасау (одан әрі – аудиторлық тапсырма).
Аудиторлық тапсырманың жоғарғы бөлігінде "Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) атауы" деген жолда аудит жоспарына сәйкес жүргізілетін аудиторлық іс-шараның (тексерудің) атауы көрсетіледі.
"Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) жалпы мерзімі" деген жолда барлық мемлекеттік аудит объектілерінде аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге қажетті күнтізбелік күндердің жалпы саны көрсетіледі.
"Іссапар бағыты және мерзімі (аудит жоспарынан)" деген жолда мемлекеттік аудит объектісінде болу үшін қажетті іссапар бағыты және күнтізбелік күндердің жалпы саны көрсетіледі.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге тапсырма
(Тексеруді тағайындау туралы акт)
20 __ жылғы "___" ________№ __
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының _____ бабына сәйкес
____________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу тапсырылған мемлекеттік аудит тобының басшысын көрсете отырып, ішкі мемлекеттік аудит органы (дары) қызметкері (лері) нің Т.А.Ә. және лауазымы)
____________________________________________________________________
(аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, орналасқан жері,
ЖСН, БСН, басшысының Т.А.Ә. көрсетіледі)
____________________________________________________________________
________________________________ мәселелері бойынша аудиторлық іс-шара (аудиторлық іс-шараның (тексерудің) нысанасы) (тексеру) жүргізу тапсырылады.
Мемлекеттік аудиттің түрі ______________________________________*
Тексеру түрі ____________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең ______________
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу мерзімі: _____ бастап ____ қоса алғанда
Аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға:
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., атқаратын лауазымы)
Ішкі мемлекеттік аудит бойынша уәкілетті органның басшысы/Орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы/облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі
____________________________*
(қолы, Т.А.Ә.)
Аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімі: _______жылғы "____"_________ бастап жылғы "____"_________ қоса ұзартылды*.
*Үстеме тексеру жүргізу барысында көрсетілмейді.
Ескертпе: аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді қамтиды:

1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения аудиторского мероприятия (проверки);
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) органов внутреннего государственного аудита, которому(-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки), фамилия, имя, отчество (при наличии) специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и (или) экспертов, привлекаемых к проведению аудиторского мероприятия (проверки);
4) организационно-правовая форма объекта государственного аудита (включая его филиалы и представительства), полное наименование, местонахождение, бизнес идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя;
5) тип аудита и вид проверки (соответствуют программе аудита);
6) вид проверки (заполняется при встречной, совместной, параллельной проверках);
7) планируемые сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки) на объекте государственного аудита (соответствуют программе аудита);
8) период, охватываемый аудиторским мероприятием (соответствует программе аудита);
9) фамилия и инициалы должностного лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия;
10) фамилия и инициалы руководителя уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту/первого руководителя центрального государственного органа/акима области, города республиканского значения, столицы, либо данные лица, исполняющего его обязанности, а также печать органа внутреннего государственного аудита;
11) сведения о продлении срока аудиторского мероприятия (проверки) с указанием даты в случае превышения первоначально установленного срока аудиторского мероприятия (проверки).
Приложение 7
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
________________
(число, месяц, год)
Руководителю объекта государственного аудита
__________________
(фамилия, инициалы)
Требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов)
1. В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон о государственном аудите) руководитель объекта аудита обязан:
1) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля в срок до ________________ всей запрашиваемой информацией,
(указать дату)
необходимой осуществления аудита:
_________________________________________________________________________;
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью руководителя или главного бухгалтера)

1) нөмірі мен берілген күні;
2) аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізудің құқықтық негізі;
3) аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу тапсырылатын ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкері(лері)нің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы, аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге тартылатын мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және (немесе) сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
4) мемлекеттік аудит объектісінің (оның филиалдарымен және өкілдіктерімен қоса) ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, орналасқан жері, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
5) аудиттің түрі және тексеру түрі (аудит бағдарламасына сәйкес келеді);
6) тексеру түрі (үстеме, бірлескен, қатар тексеру кезінде толтырылады);
7) мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізудің жоспарлы мерзімдері (аудит бағдарламасына сәйкес келеді);
8) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең (аудит бағдарламасына сәйкес келеді);
9) аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты лауазымды адамның тегі және аты-жөні;
10) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган басшысының/ орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының/облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің тегі мен аты-жөні не олардың міндетін атқаратын адамның деректері, сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудит органының мөрі;
11) аудиторлық іс-шараның (тексерудің) белгіленген мерзімі бастапқыда белгіленгеннен асып кеткен жағдайда күні көрсетіле отырып, аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімін ұзарту туралы мәлімет.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
________________
(күні, айы, жылы)
Мемлекеттік аудит
объектісінің басшысы
_______________
(тегі, аты-жөні)
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талап
1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 21-бабына сәйкес аудит объектісінің басшысы:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының қызметкерлерін жұмыс орнымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының қызметкерлерін _____________ мерзімге дейін аудитті жүргізуге қажетті
(күні көрсетілсін)
барлық сұратылған ақпаратпен:
____________________________________________________________________
(басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпарат
тізбесі көрсетілсін)
_____________ қамтамасыз етуге;

3) обеспечить доступ работников органа государственного аудита и финансового контроля к информационным и учетным системам, в том числе к ЕСЭДО;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного аудита и финансового контроля и не препятствовать проведению государственного аудита;
5) в трехдневный срок со дня представления аудиторского отчета на ознакомление с результатами проведенного аудиторского мероприятия в установленном порядке подписать аудиторский отчет (в случае проведения встречной проверки указывается однодневный срок). В случае несогласия с результатами, аудиторский отчет подписать с оговоркой о наличии возражений. Возражения приложить к аудиторскому отчету или представить в течение десяти календарных дней со дня подписания аудиторского отчета.
2. На основании статьи 21 Закона о государственном аудите воспрепятствование должностным лицам органов государственного аудита и финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для проведения аудита, отказе от предоставления необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования в осуществлении государственного аудита влечет административную ответственность в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП) с составлением протокола об административном правонарушении согласно статьей 462 КоАП.
Работник органа внутреннего
государственного аудита _________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание: Уполномоченным органом и его территориальными подразделениями первый экземпляр требования оформляется на бланке аудиторского отчета.
Приложение 8
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Аудиторский отчет
___________________ ___ ____________20___года №
(место составления)
1. Наименование объекта внутреннего государственного аудита: _____________
2. Тип внутреннего государственного аудита: _____________________________
3. Вид проверки: _____________________________________________________
4. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита: __________
5. Внутренний государственный аудит проведен: __________________________
6. Цель, предмет внутреннего государственного аудита: ____________________
7. Период, охваченный внутренним государственным аудитом: ______________
8. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ______ по ______

3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы қызметкерлерінің ақпараттық және есеп жүйесіне, оның ішінде ЭҚАБЖ-ға қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы қызметкерлерінің іс-әрекетіне араласпауға және мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі жасамауға;
5) жүргізілген аудиторлық іс-шара нәтижесімен танысуы үшін белгіленген тәртіппен ұсынылған күннен бастап үш күн мерзімде аудиторлық есепке қол қоюға (үстеме тексеру жүргізілген жағдайда бір күн мерзім көрсетіледі) міндетті. Нәтижемен келіспеген жағдайда аудиторлық есепке қарсылығы бар екенін ескертіп қол қояды. Қарсылықты аудиторлық есепке қоса береді немесе аудиторлық есепке қол қойылған соң күнтізбелік он күн ішінде ұсынады.
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы негізінде аудитті жүргізуге рұқсат бермеу, қызметі туралы қажетті құжаттар, материалдар, ақпараттар және басқа мәліметтер беруден бас тарту, жалған ақпарат беру, мемлекеттік аудитті жасауда басқа да кедергілер келтіру ретінде көрініс тапқан мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының лауазымды адамдарының өз құзыреттеріне сәйкес қызметтік міндеттерін орындауына кедергі жасалса, Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБК) 803-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылып, ӘҚБК 462-бабына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы)
Ескертпе: уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері талаптың бірінші данасын аудиторлық есеп бланкісіне ресімдейді.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Аудиторлық есеп
_________________ 20___жылғы ____ _______ №___
(жасалған орны)
1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы: ____________________________
2. Ішкі мемлекеттік аудит түрі: _________________________________________
3. Тексеру түрі: ______________________________________________________
4. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге тапсырма: __________________________
5. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді: ____________________________________
6. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы: _________________________
7. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ____________________________
8. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: __________бастап ________ дейін

9. Должностные лица объекта внутреннего государственного аудита: _________
10. Сведения о результатах предыдущего внутреннего государственного аудита:______________________________________________________________
11. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита: ______________________________________________________________
12. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита: _________________________________________________________________
13. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита: ___________
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно на объекте внутреннего государственного аудита, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан)
Работник(и) органа внутреннего
государственного аудита:
______________________________ _______________________
(должность) (подпись, Ф.И.О.)
Специалисты государственных органов, работники негосударственных аудиторских организаций, эксперты (в случае привлечения)
____________________________ _________________________
(должность) (подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен
_______________________________ ___________________________
(Руководитель объекта внутреннего (подпись, Ф.И.О., дата ознакомления)
государственного аудита)
Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Примечание:
В верхней части аудиторского отчета указываются место его составления (название города, другого населенного пункта (села, поселка и т.д.), дата составления аудиторского отчета.
В аудиторском отчете указываются следующие данные:
1. Объект внутреннего государственного аудита (полное наименование объекта внутреннего государственного аудита, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты, БИН (ИИН).
2. Тип внутреннего государственного аудита (аудит соответствия, аудит эффективности).
3. Вид проверки (встречная, совместная, параллельная).
4. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита (дата и номер поручения, фамилия, инициалы, должность лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего государственного аудита).
5. Внутренний государственный аудит проведен (фамилия, инициалы, должность работника(-ов) органа внутреннего государственного аудита, проводившего(их) внутренний государственный аудит, специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов) негосударственных аудиторских организаций и эксперта(-ов), привлеченных к проведению внутреннего государственного аудита).

9. Ішкі аудит объектісінің лауазымды адамдары: __________________________
10. Алдыңғы ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер: _______
11. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер: ____
12. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер: _______________________
13. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар: _______________
Қосымша: ______ парақта: (Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып тікелей ішкі мемлекеттік аудит объектісінде жинақталған және басқа да нақты көздерден алынған құжаттар көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит бойынша уәкілетті органның қызметкері:
______________________ _____________________________
(лауазымы) (қолы, Т.А.Ә.)
Мемлекеттік органдардың мамандары, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері, сарапшылар (тартылған жағдайда) ______________________ _____________________________
(лауазымы) (қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым
____________________________________ _____________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы) (қолы, Т.А.Ә. танысқан күні)
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажеттісінің асты сызылсын).
Ескертпе:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған жері (қаланың, басқа елді мекеннің атауы (ауыл, кент және т.б.), аудиторлық есеп жасалған күн көрсетіледі.
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:
1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісі (ішкі мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банктік және салық деректемелері, БСН (ЖСН)) көрсетіледі.
2. Ішкі мемлекеттік аудит түрі (сәйкестік аудиті, тиімділік аудиті).
3. Тексеру түрі (үстеме, бірлескен, қатар).
4. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырма (ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырманың күні мен нөмірі, тегі, аты-жөні, тапсырмаға қол қойған адамның лауазымы).
5. Ішкі мемлекеттік аудитті (ішкі мемлекеттік аудитті жүргізген мемлекеттік аудит органы қызметкерінің (қызметкерлерінің), мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар маманының (мамандарының), мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлері мен сарапшылардың тегі, аты-жөні, лауазымы) жүргізді.

6. Цель, предмет внутреннего государственного аудита (цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие плану аудита).
7. Период, охваченный внутренним государственным аудитом (проверенный период деятельности объекта государственного аудита).
8. Сроки проведения внутреннего государственного аудита (дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита на данном объекте внутреннего государственного аудита).
9. Должностные лица объекта внутреннего государственного аудита (фамилия, имя и отчество должностных лиц объекта внутреннего государственного аудита, с ведома которых осуществлялся внутренний государственный аудит, а также фамилия, инициалы должностных лиц объекта внутреннего государственного аудита, работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших право подписи документов).
10. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита и проверок органов контроля и надзора (краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного аудита, меры по устранению выявленных нарушений, принятые объектом государственного аудита).
11. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита.
В данном разделе аудиторского отчета указываются сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель государственного аудита достигнута. Фиксируются ответы на каждый вопрос программы аудита, которые излагаются полно, точно, объективно и лаконично.
В аудиторском отчете результаты деятельности объекта внутреннего государственного аудита по проверяемым вопросам фиксируются в обобщенном виде, в приложениях к аудиторскому отчету излагается детальная информация.
В аудиторском отчете отражаются результаты проведенной встречной проверки, контрольных обмеров (осмотров), а также излагаются факты нарушений, в том числе совершенных при использовании средств распределяемой бюджетной программы другими организациями, не являющимися объектом внутреннего государственного аудита по результатам проведенных встречных проверок.
В случае выявления нарушений по вопросам аудита, каждый факт нарушения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1, пункт 2 и так далее) с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством соответствующего нарушения.
Если по вопросу программы аудита, за исключением вопросов аналитического характера, нарушений не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений не установлено.". К аудиторскому отчету прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит, заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к аудиторскому отчету:
таблица 1. Информация по исполнению администраторами бюджетных программ (подпрограмм), охваченных внутренним государственным аудитом;
таблица 2. Информация о выполненных (принятых) объемах строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства;
таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов строительства и реконструкции за ____ год (при наличии удорожания);
таблица 4. Сведения об использовании бюджетных средств, выделенных на увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.
Работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит, могут быть составлены и иные таблицы к аудиторскому отчету, являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.

6. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы (аудит жоспарына сәйкес келетін ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы).
7. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең (мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі).
8. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі (осы мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні).
9. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары (ішкі мемлекеттік аудит оларға айтылып жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты, сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты-жөні).
10. Бақылау және қадағалау органдарының алдыңғы мемлекеттік аудиті мен тексерулерінің нәтижелері туралы мәліметтер (тек ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нысанасымен сәйкес келетін бұрын мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары және басқа бақылау және қадағалау органдары қамтыған мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар).
11. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер.
Аудиторлық есептің осы бөлімінде мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Аудит бағдарламасының әрбір сұрағына жауаптар тіркеледі, олар толық, нақты, объективті және ықшам жазылады.
Аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері жалпылама түрде тіркеледі, аудиторлық есепке қосымшаларда егжей-тегжейлі ақпарат жазылады.
Аудиторлық есепте жүргізілген үстеме тексерудің, бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулердің) нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, оның ішінде жүргізілген үстеме тексерулердің нәтижелері бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын басқа ұйымдар бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражатын пайдалануы кезінде жасалған бұзушылық фактілері жазылады.
Аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, әрбір факті кезек тәртібімен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтардың сипаттамасы мен түрі сипатталған жеке тармақпен тіркеледі (1-тармақ, 2-тармақ және т.с.с.) және тиісті бұзушылықтардың дәлелдемесі болатын құжаттар көрсетіледі.
Егер талдамалық сипаттағы мәселерді қоспағанда, аудит бағдарламасының мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталмаса, онда қысқаша ақпарат келтіріледі және "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар анықталған жоқ." деген жазба жасалады. Аудиторлық есепке деректемелері көрсетіле отырып, тексерілген құжаттардың тізбесі қоса беріледі.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін мынадай кестелерді толтырады:
1) 1-кесте. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) әкімшілерінің орындауы жөніндегі ақпарат;
2) 2-кесте. Орындалған (қабылданған) құрылыс жұмыстарының көлемі және құрылыс объектілерінің уақтылы пайдалануға тапсырылуы туралы ақпарат;
3) 3-кесте. ____ жылғы құрылыс объектілері мен реконструкциялау құнының қымбаттауы туралы мәліметтер (қымбаттау болған жағдайда);
4) 4-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайтуға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы мәліметтер.
Ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке басқа да кестелерді жасауы мүмкін, олар қосымша болып табылады. Аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.

12. Воспрепятствование в проведении внутреннего государственного аудита.
Указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта внутреннего государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита работниками органа внутреннего государственного аудита.
В случае составления работником органа внутреннего государственного аудита протокола о совершении административного правонарушения, указываются его номер и дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта аудита в допуске на объект внутреннего государственного аудита, непредставлении необходимых документов или предоставлении недостоверной, необъективной и (или) неполной информации, материалов и иных сведений для проведения внутреннего государственного аудита).
13. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита.
Указываются сведения о мерах, принятых объектом внутреннего государственного аудита по устранению нарушений, выявленных в ходе внутреннего государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам объекта внутреннего государственного аудита, и другие).
14. Приложения:
1) требование по предоставлению объектом внутреннего государственного аудита сведений, информации, документов (материалов);
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам внутреннего государственного аудита;
3) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
5) акты контрольных обмеров и осмотров (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами внутреннего государственного аудита (в случае их составления);
7) экспертные заключения специалистов государственных органов, экспертов (в случае привлечения);
8) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при необходимости);
9) документы, подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе внутреннего государственного аудита):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
письменные пояснения объекта внутреннего государственного аудита, подтверждающие (поясняющие) факт оплаты (на официальном бланке с исходящим номером и датой);

12. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі жасау.
Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері әкімшілік құқық бұзушылық жасау туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі мен күні көрсетіледі (хаттама аудит объектісінің лауазымды адамдары ішкі мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тартқан, ішкі мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті құжаттарды бермеген немесе дұрыс емес, объективті емес және (немесе) толық емес ақпарат, материалдар және басқа да мәліметтер берген кезде жасалады).
13. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
14. Қосымшалар:
1) ішкі мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап;
2) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімі;
3) құжаттардың, анықтамалардың, кестелердің, бұзушылық фактілерінің көрінісін айқындайтын фотосуреттердің түпнұсқалары немесе тиісті түрде куәландырылған көшірмелері;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттері негізінде жіберілген бұзушылықтарға қатысы бар тұлғалардың жазбаша түсініктемелері (қажет болғанда);
5) бақылау өлшемдері және қарап тексеру актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың және т.б.), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері немесе ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерімен байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халыққа сауалнама жүргізу нәтижелері (қажет болғанда);
9) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (ішкі мемлекеттік аудит барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге берілетін шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомостер, ордерлер, нарядтар;
ақы төлеу фактісін растайтын (түсіндіретін) ішкі мемлекеттік аудит объектісінің жазбаша түсіндірмесі (шығыс нөмірі мен күні көрсетілген ресми бланкіде);

10) перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
15. Подписи работников органа внутреннего государственного аудита, проводивших внутренний государственный аудит (специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций, экспертов, привлеченных к проведению внутреннего государственного аудита).
Все страницы аудиторского отчета парафируются работниками органа внутреннего государственного аудита, проводившими внутренний государственный аудит, и должностным лицом объекта внутреннего государственного аудита.
При проведении совместной проверки единой группой на объекте внутреннего государственного аудита аудиторский отчет оформляется в трех экземплярах с предоставлением первого экземпляра органу внутреннего государственного аудита, второго экземпляра – государственному органу-участнику совместной проверки, третьего экземпляра – объекту внутреннего государственного аудита.
Приложение 9
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Аудиторский отчет по финансовой отчетности
__________________________________________________________
(Наименование объекта аудита)
Мы провели аудит …
Ответственность руководства государственного органа (учреждения) за финансовую отчетность
Руководство государственного органа (учреждения) несет ответственность
Ответственность аудитора
Наша ответственность заключается в …
Основание для выражения мнения с оговорками
Мнение с оговорками
По нашему мнению, за исключением влияния аспекта, описанного в параграфе, представляющем основание для выражения мнения с оговорками, финансовая отчетность достоверно представляет во всех существенных аспектах (или дает справедливый и достоверный взгляд на) финансовое положение государственного органа (учреждения) ХХХ.. по состоянию на 1 января 20ХХ года и финансовые результаты его деятельности, и движение денежных средств за год, закончившийся на 31 декабря 20ХХг., в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393.
____________________________________ _________________ "__" _____________ года
(Ф.И.О. государственного аудитора) (подпись)
Приложение 10
к Правилам проведения внутреннего
государственного аудита и финансового контроля
Акт по факту отказа в допуске на объект государственного аудита
город ________ "___" _________20__года
В соответствии со статьей __ Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон о государственном аудите), перечнем объектов государственного аудита __________________________________________________________ на ____ год
(наименование органа внутреннего государственного аудита)
в _________________________________________________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
проводится аудиторское мероприятие ___________________________________.
(название аудиторского мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта _________________________
(должность, фамилия и инициалы)
отказано в допуске на проверяемый объект _______________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы работника органа внутреннего государственного аудита)
несмотря на предъявление им (ими) поручения на проведение аудиторского мероприятия (акта о назначении проверки).
Это является нарушением пункта 1 статьи 36 и пункта 1 статьи 37 Закона о государственном аудите и влечет за собой ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Настоящий акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю (должностному лицу) _____________________________________
(наименование органа или организации)
____________________________________________________________________ (должность, фамилия и инициалы)
Подписи:
От органа внутреннего государственного аудита _____________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись)
Один экземпляр акта получил ____________________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись, при отказе от подписи указать – отказано в получении)
Приложение 11
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
Акт контрольного обмера (осмотра)
_____________________ _____________________
(место составления) (дата составления)
В ходе государственного аудита ___________________________________,
(наименование аудиторского мероприятия, проверки)
проводимого в соответствии с поручением на проведение аудиторского мероприятия ________________________________ от __ ________ 20__ года на
(наименование органа внутреннего государственного аудита)
объекте _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
работником (ами) органа внутреннего государственного аудита (экспертом, специалистом) _______________________________________________________
(указать фамилии, инициалы, должности государственного аудитора и привлекаемых экспертов, специалистов)
в присутствии представителей __________________________________________
(указать фамилии, инициалы, должности представителей объекта аудита, заказчика, подрядчика и так далее)
осуществлен контрольный обмер (осмотр) с целью подтверждения достоверности ____________________________________________________________________,
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра)
в результате которого установлено следующее ___________________________.
(указать результаты контрольного обмера (осмотра)
Приложение к акту ______________________________________________
(пояснение, фото и другие материалы, связанные с осмотром)
Работник(и) органа внутреннего государственного аудита (привлеченный эксперт, специалист): _______________ ______________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Представители объекта государственного аудита,
заказчика, подрядчика и так далее:
____________________ ________________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
____________________ ________________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Количество составленных экземпляров акта: _________________________
(указать адресата)
Приложение 12
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
Еженедельный отчет руководителя группы государственного аудита (государственного аудитора) о ходе исполнения плана и программы аудита
Аудиторское мероприятие: "_________________________________________________________________________"
Наименование объекта государственного аудита: ________________________________________________________
Место нахождения объекта государственного аудита:_____________________________________________________
Срок проведения: дата начала и окончания: с __ по __ _______________ 20___ года
Отчетный период: с __________ по _____________
№ п/п
Состав группы государственного аудита (Ф.И.О.)
Вопрос аудиторского задания
Срок аудита
Результаты проведенного аудита по вопросу аудиторского задания
Дата
План (общее количество рабочих дней)
Факт (количество рабочих дней на отчетную дату)
представления материалов для включения в аудиторский отчет
подписания и вручения аудиторского отчета объекту государственного аудита
принятия подписанного аудиторского отчета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Фамилия и инициалы руководителя группы государственного аудита _______________________________________
Отчет принял _______________________
Фамилия и инициалы лица, ответственного за проведение внутреннего государственного аудита
Приложение 13
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
Реестр нарушений

10) деректемелерін көрсете отырып, тексерілген құжаттардың тізбесі.
15. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің (мемлекеттік орган мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің, ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған сарапшылардың) қолдары.
Аудиторлық есептің барлық беттеріне ішкі мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкерлері және ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамы қол қояды.
Ішкі мемлекеттік аудит объектісінде бір топ бірлескен тексеру жүргізген кезде аудиторлық есеп үш данада ресімделеді, бірінші данасы ішкі мемлекеттік аудит органына, екінші данасы бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы ішкі мемлекеттік аудит объектісіне беріледі.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп
____________________________________________________________
(аудит объектісінің атауы)
Біз … аудит жүргіздік.
Қаржылық есептілік үшін мемлекеттік орган (мекеме) басшысының жауапкершілігі
Мемлекеттік органның (мекеменің) басшысы ... жауапты болады.
Аудитордың жауапкершілігі
Біздің жауапкершілігіміз … тұрады.
Ескертпесі бар пікірлерді білдіруге негіздеме
Ескертпесі бар пікірлер
Біздің пікірімізше, ескертпесі бар пікірлер білдіру үшін негіздеме болатын параграфта сипатталған аспектінің әсерін қоспағанда, қаржылық есептілік барлық елеулі аспектілерде 20ХХ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ХХХ мемлекеттік органының (мекемесінің) қаржылық жағдайын және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесіне сәйкес 20ХХ жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі оның қызметінің қаржылық нәтижелерін және ақша қаражатының қозғалысын дұрыс ұсынады (немесе оған әділ және дұрыс көзқарасын көрсетеді).
_____________________________ ___________ "__" _____________ жыл
(мемлекеттік аудитордың Т.А.Ә.) (қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тарту бойынша акті
________ қаласы 20____ жылғы "___" _________
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) ____ бабына сәйкес ____ жылға арналған
____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы)
мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бойынша _________________________ ____________________________________________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
__________________________________________ аудиторлық іс-шара жүргізеді.
(аудиторлық іс-шараның атауы)
Тексерілетін объектінің лауазымды адамы ________________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
оған (оларға) аудиторлық іс-шара жүргізуге арналған тапсырма (тексеру тағайындау туралы акті) берілгеніне қарамастан,
____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің лауазымы, тегі және аты-жөні)
тексерілетін объектіге _____________________________ кіргізуден бас тартты.
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
Бұл мемлекеттік аудит туралы заңның 36-бабының 1-тармағын және 37-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды адамның жауаптылығына әкеп соғады.
Осы акті екі данада жасалды, біреуі ______________________________
(органның немесе ұйымның атауы)
басшысы (лауазымды адамы) ___________________________ тапсырылды.
(лауазымы, тегі және аты-жөні)
Қолдары:
Ішкі мемлекеттік аудит органы атынан _____________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні, қолы)
Актінің бір данасын алдым _______________________________________
(лауазымы, тегі және аты-жөні, қолы, қол қоюдан бас тартқан жағдайда – алудан бас тартты деп көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
Бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісі
_____________________ _____________________
(жасалған жері) (жасалған күні) ____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы)
аудиторлық іс-шара жүргізуге 20 __ жылғы _______________тапсырмасына сәйкес
_________________________________________________________ объектісінде
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
жүргізіліп жатқан_____________________________________мемлекеттік аудит
(аудиторлық іс-шараның, тексерудің
атауы)
барысында ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері (қызметкерлері) (сарапшы, маман)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудитордың және тартылған сарапшылардың, мамандардың лауазымы тегі, аты-жөні көрсетілсін)
мына өкілдердің ______________________________________________________
__________________________________________________________қатысуымен
(аудит объектісі өкілдерінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және т.с.с.
тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетілсін)
____________________________________________________________________
(бақылау өлшемі (қарап тексеру) объектісі мен нысанасы көрсетілсін)
дұрыстығын растау мақсатында бақылау өлшемін (қарап тексеруді) жүргізіп, нәтижесінде мыналарды анықтады______________________________________.
(бақылау өлшемі (қарап тексеру) нәтижесін көрсету)
Актіге қосымша _________________________________________________
(түсініктеме, қарап тексеруге байланысты фото
және басқа материалдар)
Ішкі мемлекеттік орган қызметкер(лер)і (тартылған сарапшы, маман): __________________________ __________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты-жөні)
Мемлекеттік аудит объектісінің, тапсырыс
берушінің, мердігердің және т.с.с. өкілдері:
__________________________ __________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты-жөні)
__________________________ __________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты-жөні)
Жасалған акті даналарының саны: ____________________________
(адресат көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Мемлекеттік аудит басшысының (мемлекеттік аудитордың) аудит жоспары мен бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы есебі
Аудиторлық іс-шара: "______________________________________________________________________________"
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: _________________________________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері: _______________________________________________________
Жүргізілу уақыты: басталатын және аяқталатын күні 20___ жылғы __ _________ бастап 20___ жылғы __ ____________ дейін
Есепті кезең: __________бастап __________________ дейін
Р/с №
Мемлекеттік аудит тобының құрамы (Т.А.Ә.)
Аудиторлық тапсырманың мәселесі
Аудит кезеңі
Аудиторлық тапсырма мәселесі бойынша жүргізілген аудит нәтижелері
Күні
Жоспар (жұмыс күндерінің жалпы саны)
Факті (есептік күнге жұмыс күндерінің жалпы саны )
аудиторлық есепке енгізуге әкелінген материалдар ұсыну
аудиторлық есепке қол қою және оны мемлекеттік аудит
объектісіне
тапсыру
қол қойылған аудиторлық есепті қабылдау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік аудит тобы басшысының тегі және аты-жөні ________________________________________________
Есепті қабылдаған _________________ ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты тұлғаның тегі және аты-жөні
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Бұзушылықтар тізілімі

Раздел 2. Нарушения законодательства при использовании средств
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА
Пункт классификатора нарушений (при наличии)
Раздел 3. Нарушения законодательства при управлении и использовании активов государства, субъектов квазигосударственного сектора
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА
Пункт классифика тора нарушений (при наличии)
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности
Иные нарушения
всего
из них
нарушения условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий, поручительств государства
всего
Из них
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе аудита
подлежит возмещению
в т.ч. возмещено в ходе аудита
бюджетные кредиты
государственные гарантии
поручительства государства
подлежит восстановлению
в т.ч. восстановлено в ходе аудита
подлежит возмещению
в т.ч. возмещено в ходе аудита
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанные с реализацией его задач и функций, недостатки и пробелы законодательства
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/ соисполнителя государственной (отраслевой) программы
Наименование объекта контроля
БИН объекта контроля
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Прочие наруше ния (тыс. тенге)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы, связанной с несовершенством законодательства (противоречия между НПА, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и /или организацией работ (отсутствие или недостаточная компетенция, дублирование полномочий, отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и т.д.)
1.
Итого (в т.ч. в разрезе лиц, участвовавших в ходе аудита):
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Итого
Приложение 14
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
УТВЕРЖДЕНО
(приказом уполномоченного органа по внутреннему
государственному аудиту)
от "___" ________ 20__ года № ___
АУДИТОРСКОЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по итогам государственного аудита
Цель (предмет) государственного аудита: ___________________________
Объект государственного аудита: __________________________________
Государственный аудит проведен: _________________________________
Период, охваченный государственным аудитом: _____________________
Результаты проведенного государственного аудита: __________________
Выводы по итогам государственного аудита: ________________________
Рекомендации по итогам государственного аудита: ___________________
Меры, принятые в ходе аудиторского мероприятия: ___________________
Меры реагирования финансового контроля: _________________________
Приложение: (на __ листах): ______________________________________
Руководитель группы аудита уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту __________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание:
Составление аудиторского заключения по итогам аудита (далее – аудиторское заключение).
Вводная часть аудиторского заключения содержит цель, предмет и объект аудита.
В вводной части аудиторского заключения указываются следующие данные:
1. Цель (предмет) аудита.
Указываются цель и предмет аудита в соответствии с утвержденными планом и программой аудита.
2. Объект государственного аудита.
Указываются наименование объекта государственного аудита, в том числе объектов встречных проверок, номер и дата аудиторского отчета и (или) аудиторского отчета по финансовой отчетности.
Итоговая часть аудиторского заключения содержит следующие разделы:
3. Результаты проведенного государственного аудита содержат конкретные результаты аудиторских мероприятий в обобщенном виде, в том числе:
1) общая сумма охвата государственным аудитом, из них суммы установленных нарушений;
2) сумма нарушений процедурного характера;
3) сумма, восстановленная (возмещенная) в ходе государственного аудита;
4) результаты заключений экспертов (при наличии).
4. Выводы по итогам государственного аудита.
Указывается общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа государственного аудита отражаются оценка достоверности, обоснованности финансовой отчетности, бухгалтерского учета и финансового состояния объекта государственного аудита и оценка соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации.

2-бөлім. Қаражатты пайдалану кезіндегі заңнаманы бұзушылық
Бұзушылық
тар фактісін сипаттау, НҚА бұзылған ережелеріне сілтеме
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған кезде)
3-бөлім. Мемлекеттің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқару мен пайдалану кезіндегі заңнаманы бұзушылықтар
Бұзушы
лықтар фактісін сипаттау, НҚА бұзылған ережелері
не сілтеме
Бұзу
шылықтар сыныптауы
шының тарма
ғы (болған кезде)
Бухгалтерлік, бюджеттік есепті жүргізу мен қаржылық, бюджеттік есептілікті жасау кезіндегі заңнаманы бұзушылық
Өзге де бұзушылықтар
барлығы
Оның ішінде
бюджет кредиттерін, мемлекеттік кепілдіктерді, мемлекет кепілгерлігін беру талаптары мен рәсімдерін бұзушылық
барлығы
оның ішінде
Қалпына келтіруге жатады
Аудит барысында өтелді
Қалпына келтіруге жатады
Оның ішінше аудит барысында өтелді
бюджеттік кредиттер
мемлекеттік кепілдіктер
мемлекет кепілгерлігі
өтеуге жатады
оның ішінде аудит барысынд өтелгені а
өтеуге жатады
Оның ішінде аудит барысында өтелгені
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
20___жылғы "____" _______
№ ___ бұйрығымен)
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫ
Мемлекеттік аудиттің мақсаты (нысанасы): __________________________
Мемлекеттік аудит объектісі: ______________________________________
Мемлекеттік аудит жүргізілді: _____________________________________
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ____________________________
Жүргізілген мемлекеттік аудиттің нәтижелері: _______________________
Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша тұжырымдар: _____________
Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша ұсынымдар: ______________
Мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар: ________________
Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары: _________________________
Қосымша: ( __ парақ): ___________________________________________
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті
органның аудит тобының жетекшісі ____________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Ескертпе:
Аудиттің қорытындысы бойынша аудиторлық қорытынды (бұдан әрі – аудиторлық қорытынды) жасау.
Аудиторлық қорытындының кіріспе бөлігі мақсатын, нысанасын және аудит объектісін қамтиды.
Аудиторлық қорытындының кіріспе бөлігінде мынадай деректер көрсетіледі:
1. Аудиттің мақсаты.
Бекітілген аудит жоспары мен бағдарламасына сәйкес аудиттің мақсаты мен нысанасы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит объектісі.
Мемлекеттік аудит объектісінің, оның ішінде үстеме тексеру объектілерінің атауы, аудиторлық есептің және (немесе) қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің күні мен нөмірі көрсетіледі.
Аудиторлық қорытындының қорытынды бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:
3. Жүргізілген мемлекеттік аудиттің нәтижесі аудиторлық шаралардың жинақталған түрдегі нақты нәтижелерін қамтиды, оның ішінде:
1) мемлекеттік аудитпен қамтылған жалпы сома, оның ішінде анықталған бұзушылықтардың сомалары;
2) рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сомасы;
3) мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілген (өндірілген) сома;
4) сарапшылар қорытындыларының нәтижесі (болған жағдайда).
4. Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша тұжырымдар.
Анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі. Мемлекеттік аудиттің түріне қарай мемлекеттік аудит объектісінің қаржылық есептілігінің, бухгалтерлік есебінің және қаржылық жай-күйінің дұрыстығын, негізділігін бағалау және мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, сондай-ақ іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік секторлар субъектілерінің актілерін сақтауы көрсетіледі.

5. Рекомендации по итогам государственного аудита.
Указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и совершенствованию деятельности объекта государственного аудита.
6. Меры, принятые в ходе аудита.
В данном разделе указывается информация о возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта государственного аудита, допустивших нарушения, и другая информация относительно устранения объектом государственного аудита нарушений в процессе осуществления государственного аудита.
7. Меры реагирования финансового контроля
В данном разделе указывается о необходимости принятия мер реагирования финансового контроля, в том числе направлении предписания об устранении выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших, передаче материалов аудита в правоохранительные органы, предъявлении иска в суд, вынесении решений об отмене решений организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, заказчиков и конкурсных комиссий (аукционных комиссий), принятых с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, до заключения договоров о государственных закупках и др.
8. Приложения.
К аудиторскому заключению в обязательном порядке прилагаются сводный реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам аудита, а также информация по восстановленным и возмещенным объектами аудита средствам (работы, товары, услуги).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная (аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты, расшифровки). Приложения вместе с основным текстом аудиторского заключения составляют единое целое.
Приложение 15
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
Отчет о результатах внутреннего аудита
__________________ "____"____________20___года
(место составления)
Наименование объекта государственного аудита: _________________________
Тип государственного аудита: __________________________________________
Вид проверки: _______________________________________________________
Поручение на проведение государственного аудита: _______________________
Государственный аудит проведен:_______________________________________
Цель, (предмет) государственного аудита: ________________________________
Период, охваченный государственным аудитом: ___________________________
Сроки проведения государственного аудита: с ____________по _____________
Должностные лица объекта государственного аудита: ______________________
Сведения о результатах предыдущего государственного аудита: _____________
Сведения о результатах проведенного государственного аудита: _____________
Воспрепятствования в проведении государственного аудита: ________________
Меры, принятые в ходе государственного аудита: _________________________
Рекомендации:_______________________________________________________
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан).
Работник службы внутреннего аудита _________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен _____________________________________ __________________
(Руководитель объекта государственного аудита) (подпись, Ф.И.О.,
дата ознакомления)
Аудиторский отчет составлен в двух экземплярах:
____________________________________________________________________
Примечание: составление отчета о результатах внутреннего аудита.

5. Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша ұсынымдар.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдар, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру шаралары көрсетіледі.
6. Аудит барысында қабылданған шаралар.
Бұл бөлімде негізсіз жұмсалған қаражаттың бюджетке өтелуі, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің шарттық міндеттемелерін орындауы, бұзушылықтарға жол берген мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы ақпарат және мемлекеттік аудитті жүзеге асыру процесінде мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат көрсетіледі.
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары
Бұл бөлімде қаржылық бақылаудың ден қою шараларын қабылдау қажеттілігі, оның ішінде анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген тұлғалардың жауаптылығын қарау туралы нұсқаманы жіберу, аудит материалдарын құқық қорғау органдарына беру, сотқа қуыным ұсыну, мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасқанға дейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы бұзыла отырып, қабылданған мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің және конкурстық комиссиялардың (аукциондық комиссиялардың) шешімдерінің күшін жою туралы шешімдер шығару және т.б. көрсетіледі.
8. Қосымшалар.
Аудиторлық қорытындыға міндетті түрде аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі, сондай-ақ аудит объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат (жұмыстар, тауарлар, көрсетілетін қызметтер) туралы ақпарат қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толық ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік қосымшалармен (кестелер, есептер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар аудиторлық қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас болады.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп
_________________ 20___жылғы "____"____________
(жасалған орны)
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: ___________________________________
Мемлекеттік аудит түрі: _______________________________________________
Тексеру түрі: ________________________________________________________
Мемлекеттік аудитті жүргізуге тапсырма _________________________________
Мемлекеттік аудит жүргізілді: __________________________________________
Мемлекеттік аудиттің мақсаты (нысанасы): _______________________________
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: _________________________________
Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: _____________бастап ___________ дейін
Аудит объектісінің лауазымды адамдары: ________________________________
Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер: ______________
Жүргізілген мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер: ___________
Мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер: ______________________________
Мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар: ______________________
Ұсынымдар: _________________________________________________________
Қосымша ______ парақта: (Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, тікелей ішкі мемлекеттік аудит объектісінде жиналған, сондай-ақ басқа да нақты көздерден алынған құжаттар көрсетілсін).
Ішкі аудит қызметінің қызметкері: ________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым ___________________________ __________________________
(аудит объектісінің басшысы) (қолы, Т.А.Ә. танысқан күні)
Аудиторлық есеп екі данада жасалды: _________________________________
Ескертпе: ішкі аудит нәтижелері туралы есеп жасау.

В верхней части аудиторского отчета указываются место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.), дата составления аудиторского отчета, номер экземпляра аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для службы внутреннего аудита, экземпляр № 2 – для объекта государственного аудита).
В отчете о результатах внутреннего аудита указываются следующие данные:
1. Объект государственного аудита.
Указываются полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты, БИН (ИИН).
2. Тип государственного аудита.
Указывается тип государственного аудита (аудит соответствия, аудит эффективности), соответствующий программе аудита.
3. Вид проверки.
Указывается вид проверки (встречный, совместный, параллельный), соответствующий программе аудита.
4. Поручение на проведение государственного аудита.
Указываются дата и номер поручения, фамилия, инициалы, должность лица, подписавшего поручение.
5. Государственный аудит проведен.
Указываются фамилия, инициалы, должность работника службы внутреннего аудита, проводившего государственный аудит, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций.
6. Цель, предмет государственного аудита.
Указываются цель и предмет государственного аудита, соответствующие плану аудита.
7. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается проверенный период деятельности объекта государственного аудита (соответствует программе аудита).
8. Сроки проведения государственного аудита.
Указываются даты начала и окончания проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита (соответствует программе аудита).
9. Должностные лица объекта государственного аудита.
Полностью указываются фамилии, имена и отчества должностных лиц объекта государственного аудита, с ведома которых осуществлялся государственный аудит, а также фамилии, инициалы должностных лиц объекта государственного аудита, работавших в период, охваченный государственным аудитом, и имевших право подписи документов.
10. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита.
Указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами государственного аудита и финансового контроля и правоохранительными органами, предмет проверки которых совпадает с предметом государственного аудита, проводимого службой внутреннего аудита, меры по устранению выявленных нарушений, принятые объектом государственного аудита.
11. Сведения о результатах проведенного государственного аудита.
В данном разделе отчета о результатах внутреннего аудита указываются сведения о результатах проведенного государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель государственного аудита достигнута. Фиксируются ответы на вопросы программы аудита, при этом указывается наименование каждого вопроса программы аудита. Ответы на вопросы программы аудита излагаются полно, точно, объективно и лаконично.
Выводы о результатах деятельности объекта государственного аудита по проверяемым вопросам в отчете о результатах внутреннего аудита фиксируются в обобщенном виде со ссылкой на соответствующие приложения к отчету о результатах внутреннего аудита.
В отчете о результатах внутреннего аудита отражается информация о проведенных встречных проверках, контрольных обмерах (осмотрах), а также излагаются факты нарушений, в том числе установленных по результатам проведенных встречных проверок.

Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны көрсетіледі (қаланың, басқа елді мекеннің (ауыл, кент және т.б.) атауы, аудиторлық есепті жасау күні, аудиторлық есеп данасының нөмірі (№ 1 дана – ішкі аудит қызметі үшін жасалады, № 2 дана– аудит объектісі үшін жасалады).
Ішкі аудит нәтижелері туралы есепте мынадай деректер көрсетіледі:
1. Мемлекеттік аудит объектісі.
Мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер, банктік және салық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит түрі:
Аудит бағдарламасына сәйкес келетін мемлекеттік аудит түрі көрсетіледі (сәйкестілік аудиті, тиімділік аудиті).
3. Тексеру түрі.
Аудиттің бағдарламасына сәйкес келетін тексеру түрі (үстеме, бірлескен, қатар) көрсетіледі.
4. Мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырма.
Тапсырманың күні мен нөмірі, тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік аудит жүргізілді.
Мемлекеттік аудитті жүргізген ішкі аудит қызметі қызметкерінің, мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
6. Мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы.
Аудит жоспарына сәйкес келетін мемлекеттік аудиттің мақсаты мен нысанасы көрсетіледі.
7. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетіледі (аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
8. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
9. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары.
Ішкі мемлекеттік аудит оған айтылып жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты, сондай-ақ мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты-жөні көрсетіледі.
10. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер.
Тексеру нысанасы ішкі аудит қызметі жүргізген мемлекеттік аудит нысанасымен сәйкес келетін бұрын мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары қамтыған мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар көрсетіледі.
11. Жүргізілген мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер.
Ішкі аудит нәтижелері туралы есептің осы бөлімінде мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгенін растау үшін жеткілікті жүргізілген мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Аудит бағдарламасының әрбір сұрағына жауаптар тіркеледі, бұл ретте аудит бағдарламасының әрбір сұрағының атауы көрсетіледі. Аудит бағдарламасының сұрақтарына жауаптар толық, нақты, объективтік және ықшам жазылады.
Тексерілетін мәселелер бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері туралы қорытындылар ішкі аудит нәтижелері туралы есепте ішкі аудит нәтижелері туралы есепке тиісті қосымшаларға сілтеме жасала отырып, жалпылама түрде тіркеледі.
Ішкі аудит нәтижелері туралы есепте жүргізілген үстеме тексерулер, бақылау өлшемдері (қарап тексерулер) көрсетіледі, сондай-ақ, бұзушылық фактілері, оның ішінде жүргізілген үстеме тексерулер нәтижелері бойынша анықталған бұзушылық фактілері жазылады.

В случае выявления нарушений по вопросам аудита, каждый факт нарушения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1, пункт 2 и так далее) с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством соответствующего нарушения.
Если по вопросу программы аудита, за исключением вопросов аналитического характера, нарушений не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений не установлено.". К отчету о результатах внутреннего аудита прилагается перечень подвергнутых проверке документов с указанием их реквизитов.
В зависимости от типа и цели (предмета) проводимого государственного аудита работниками, осуществляющими государственный аудит, заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к отчету о результатах внутреннего аудита:
таблица 1. Информация по исполнению администраторами бюджетных программ (подпрограмм), охваченных государственным аудитом;
таблица 2. Информация о выполненных, принятых объемах строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства;
таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов строительства и реконструкции за ____ год (при наличии удорожания);
таблица 4. Сведения об использовании бюджетных средств, выделенных на увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.
Работниками, осуществляющими государственный аудит, могут быть составлены и иные необходимые таблицы к отчету о результатах внутреннего аудита, являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в отчете о результатах внутреннего аудита обязательны.
12. Воспрепятствования в проведении государственного аудита.
Указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта государственного аудита в проведении государственного аудита работниками служб внутреннего аудита.
13. Меры, принятые в ходе государственного аудита.
Указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита по устранению нарушений, выявленных в ходе государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие).

Аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, әрбір факті рет тәртібімен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтардың сипаттамасы мен түрі сипатталған жеке тармақпен тіркеледі (1-тармақ, 2-тармақ және т.с.с.) және тиісті бұзушылықтың дәлелдемесі болатын құжаттар көрсетіледі.
Егер талдамалық сипаттағы мәселерді қоспағанда, аудит бағдарламасының мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталмаса, онда қысқаша ақпарат келтіріледі және "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар анықталған жоқ." деген жазба жасалады. Ішкі аудит нәтижелері туралы есепке деректемелері көрсетіле отырып, тексерілген құжаттардың тізбесі қоса беріледі.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер ішкі аудит нәтижелері туралы есепке қосымшалар ретінде ресімделетін мынадай кестелерді толтырады:
1) 1-кесте. Мемлекеттік аудитпен қамтылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) әкімшілерінің орындауы жөніндегі ақпарат;
2) 2-кесте. Орындалған (қабылданған) құрылыс жұмыстарының көлемі және құрылыс объектілерінің уақтылы пайдалануға тапсырылуы туралы ақпарат;
3) 3-кесте. ____ жылғы құрылыс объектілері мен реконструкциялау құнының қымбаттауы туралы мәліметтер (қымбаттау болған жағдайда);
4) 4-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайтуға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы мәліметтер.
Мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер оларға қосымша болып табылатын ішкі аудит нәтижелері туралы есепке басқа да қажетті кестелерді жасауы мүмкін. Ішкі аудит нәтижелері туралы есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
12. Мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі жасау.
Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының ішкі мемлекеттік аудит қызметі қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).

14. Рекомендации.
Указываются рекомендации по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения прямых и конечных результатов деятельности объекта государственного аудита, в том числе способствующие устранению и недопущению впредь причин выявленных нарушений и недостатков.
15. Приложения:
1) требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов);
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам аудиторского мероприятия;
3) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
5) акты контрольных обмеров и осмотров (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами аудита (в случае их составления);
7) экспертные заключения специалистов государственных органов, экспертов (в случае привлечения);
8) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при необходимости);
9) документы, подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе государственного аудита):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды.
16. Подписи работников службы внутреннего аудита, проводивших государственный аудит.
На последней странице отчета делаются запись о том, что отчет о результатах внутреннего аудита составлен в двух экземплярах (экземпляр № 1 – для службы внутреннего аудита; экземпляр № 2 – для объекта государственного аудита), а также отметка об ознакомлении с указанием даты ознакомления.
Все страницы отчета о результатах внутреннего аудита парафируются работниками службы внутреннего аудита, проводившими государственный аудит, и должностным лицом объекта государственного аудита.
Приложение 16
к Правилам проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля
Справка о завершении аудиторского мероприятия
Руководителю (заместителю
руководителя) органа
внутреннего государственного
аудита
____________________________
(Ф.И.О.)
"__" _________ 20__ года
1. По результатам внутреннего государственного аудита ____________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения, повлекшие необоснованное использование бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, на общую сумму ______ тыс. тенге (перечислить нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены);
из них подлежит возмещению в бюджет _____ тыс. тенге, восстановлению – ______ тыс. тенге;
нарушения процедурного характера, не повлекшие необоснованного использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, на общую сумму ______ тыс. тенге (перечислить нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены);
недостатки (деяния (действия или бездействие), создающие условия для возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).

14. Ұсынымдар:
Мемлекеттік аудит объектісі жұмыстарының тиімділігін арттыру, қызметінің тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға және алдағы уақытта оларға жол бермеуге ықпал ететін ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі.
15. Қосымшалар
1) мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап;
2) мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімі;
3) құжаттардың, анықтамалардың, кестелердің, бұзушылық фактілерінің көрінісін айқындайтын фотосуреттердің түпнұсқалары немесе тиісті түрде куәландырылған көшірмелері;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттері негізінде жіберілген бұзушылықтарға қатысы бар тұлғалардың жазбаша түсініктемелері (қажет болғанда);
5) бақылау өлшемдері және қарап тексеру актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың және т.б.), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері немесе мемлекеттік аудит нәтижелерімен байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халыққа сауалнама жүргізу нәтижелері (қажет болғанда);
9) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (мемлекеттік аудит барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге берілетін шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомостер, ордерлер, нарядтар.
16. Мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит қызметі қызметкерлерінің қолдары.
Есептің соңғы бетінде ішкі аудит нәтижелері туралы есептің екі данада (№ 1 данасы ішкі аудит қызметі үшін, № 2 данасы мемлекеттік аудит объектісі үшін) жасалғаны туралы жазба, сондай-ақ таныстырылған күнін көрсете отырып, таныстырылғаны туралы белгі жасалады.
Ішкі аудит нәтижелері туралы есептің барлық беттеріне мемлекеттік аудитті жүргізген ішкі аудит қызметінің қызметкерлері мен мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамы қол қояды.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
16-қосымша
Ішкі аудит органының басшысы
(басшының орынбасары)
___________________________
(Т.А.Ә.) 20__ жылғы "__"___
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
_____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
________________________ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді:
бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды негізсіз жұмсауға әкеп соққан қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы ______ мың теңге (ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып бұзушылықтарды атап өту);
оның ішінде бюджетке өтелуге жататыны _____ мың теңге, қалпына келтіруге жататыны ______ мың теңге;
бюджет қаражатының, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпаған рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың жалпы сомасы ______ мың теңге (ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып бұзушылықтарды атап өту);
бұзушылықтарға жол беруге ықпал ететін кемшіліктер – (бұзушылықтардың туындау тәуекелін) (іс-әрекеттер (әрекеттер немесе әрекетсіздік).

2. Приняты следующие меры реагирования финансового контроля:
1) направлено предписание об устранении выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших (дата и номер предписания, срок представления информации об исполнении предписания, указать возмещенные и восстановленные суммы, применение дисциплинарных мер воздействия);
2) возбуждено административное производство в пределах компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях (должность, Ф.И.О. должностных лиц, в отношении которых возбуждено административное производство, дата и номер постановления о наложении административного взыскания, часть и статья Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, сумма наложенного административного штрафа, сумма взысканного административного штрафа; документ о прекращении дела об административном правонарушении; в случае не наложения административных взысканий указать причины: например, несвоевременно составлен протокол об административной ответственности, освобождение от административной ответственности в связи с истечением срока давности);
3) материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях (наименование органа, которому переданы материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры, принятые органом, которому переданы материалы);
4) предъявлен иск в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания (предмет иска, дата иска, результаты рассмотрения иска с указанием номера и даты решения суда);
5) другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего государственного аудита.
3. Объектом внутреннего государственного аудита исполнены рекомендации по пресечению, недопущению нарушений при использовании средств республиканского и (или) местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, устранению выявленных недостатков, повышению эффективности внутренних процессов организации деятельности (дата аудиторского заключения, отчета о результатах внутреннего государственного аудита, информация об исполнении рекомендаций с указанием даты и номера сопроводительного письма объекта внутреннего государственного аудита).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов аудита в текущий архив.
Руководитель группы аудита
или государственный аудитор _____________________ (должность и Ф.И.О.)
_____________________
(подпись)
"___"_________ года
Приложение 17
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
________________________
(наименование объекта
государственного аудита или его
структурного подразделения)
____________________________
(Ф.И.О. руководителя)
Предписание на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших
Произведенным аудитом _________________________________________
(тип государственного аудита)
в _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)

2. Қаржылық бақылаудың мынадай ден қою шаралары қолданылды:
1) анықталған бұзушылықтарды жою туралы және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы нұсқама жіберу (нұсқаманың күні және нөмірі; ұсынылған мерзімі, нұсқаманы орындау туралы ақпарат, өтелген және қалпына келтірілген сомалар, тәртіптік ықпал ету шараларын қолдану);
2) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзырет шегінде әкімшілік іс жүргізу қозғалды (өзіне қатысты әкімшілік іс қозғалған лауазымды адамның лауазымы, Т.А.Ә., әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының күні және нөмірі, Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің бөлігі және бабы, салынған әкімшілік айыппұлдың сомасы; өндіріп алынған әкімшілік айыппұлдың сомасы, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы құжат; әкімшілік жаза қолданбаған жағдайда себебін көрсету, мысалы: әкімшілік жауапкершілік туралы хаттама уақытылы жасалмаған, ұзақтық мерзімінің өтуіне байланысты әкімшілік жауапкершіліктен босату);
3) материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға (материалдар берілген органның атауы, ілеспе хаттың күні нөмірі, материалдар берілген органның қабылдаған шаралары) берілді;
4) бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау мақсатында сотқа талап қою (талап қоюдың нысанасы, талап қоюдың күні, сот шешімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып талап қоюды қарау нәтижелері ) берілді;
5) ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат.
3. Ішкі мемлекеттік аудит объектісі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер қаражатын пайдалану кезінде бұзушылықтарды жою туралы және оларға жол бермеу, анықталған кемшіліктерді жою, қызметін ұйымдастырудың ішкі процестерінің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды орындады (аудиторлық қорытындының, ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері туралы есептің күні, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні және нөмірін көрсете отырып ұсынымды орындау туралы ақпарат).
Аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Аудиторлар тобының басшысы
немесе мемлекеттік аудитор __________________
(лауазымы және Т.А.Ә.)
(қолы) жылғы "__"_______
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
17-қосымша
Ішкі аудит органының басшысы
(басшының орынбасары)
___________________________
(Т.А.Ә.) 20__ жылғы "__"___
Анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген
тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқама
_________________ жүргізілген ____________________________аудитпен
(аудиттің түрі) (мемлекеттік аудит объектісінің атауы)

(аудиторский отчет от "__"______________ 20_ года №___, аудиторское заключение (утверждено приказом от "___"______20__года №__) установлены финансовые нарушения на сумму _____________ тенге, в том числе: ____________________________________________________________________.
(перечислить все факты с указанием нарушенных нормативных правовых актов)
Из них подлежит возмещению (перечислению) в бюджет _____ тенге, восстановлению по бухгалтерскому учету, выполнению поставщиками работ и услуг, поставке товаров ______ тенге, в счет погашения дебиторской задолженности.
Выявлены нарушения соблюдения законодательства о государственных закупках на сумму ______ тенге, из них повлиявшие на итоги конкурса _____ тенге, в том числе: ___________________________________________________.
(указать государственные закупки с перечислением всех фактов нарушений норм законодательства о государственных закупках)
В ходе аудита __________________________________________________.
(указать принятые меры)
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", статьей __ Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (при необходимости) и пунктом __ Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от "__" "_____" 20_ года № _____, ПРЕДСТАВЛЯЮ:
1) возместить (перечислить) в бюджет сумму ________________________
(описать факты нарушений)
в размере _________ тенге на КБК ___________;
2) восстановить по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности сумму _______________________ в размере _______ тенге;
(описать факты нарушений)
3) обеспечить поставку __________________________________________,
(наименование товаров в рамках заключенных договоров)
обеспечить выполнение ________________________________________________;
(наименование работ или услуг)
4) по нарушениям государственных закупок указать необходимые меры, способствующие устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно проведенному способу.
3. О выполнении предписания проинформировать в срок до "___" ___________ 20__ года с приложением подтверждающих документов (копии платежных поручений, приказов и т.д.).
4. Одновременно ставим Вас в известность, что руководитель объекта государственного аудита обязан своевременно представлять информацию о принятых мерах по полному устранению недостатков и недопущению их впредь, указанных в предписании. В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", в случае невыполнения или ненадлежащего выполнения данного предписания, в отношении ответственного должностного лица будет возбуждено административное производство.
Руководитель уполномоченного органа по внутреннему
государственному аудиту ______________ _____________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 18
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
Утверждаю:
Руководитель структурного
подразделения
уполномоченного органа,
ответственного за проведение
контроля качества/руководитель
территориального подразделения
уполномоченного органа по
внутреннему государственному аудиту
____________________________
от "___" _______________20___ года
Заключение контроля качества

(20_ жылғы "__"______________№_____ аудиторлық есеп, аудиторлық қорытынды (20____ жылғы "____"______________№_____ бұйрықпен бекітілді)) _____________ теңге сомасында қаржылық бұзушылықтар анықталды, оның ішінде:_______________________________________________________________
(бұзылған нормативтік құқықтық актілерді көрсете отырып, барлық фактілер көрсетілсін).
Оның ішінде _____ теңге бюджетке өтелуге (аударуға), ______ теңге дебиторлық берешекті өтеу есебіне бухгалтерлік есеп бойынша қалпына келтіруге, жеткізушілермен жұмыстар мен қызметтерді орындауға, тауарларды жеткізуге жатады.
Мемлекеттік сатып алулар туралы заңнаманың сақталуы бойынша ______ теңге сомасында бұзушылықтар анықталды, оның ішінде конкурс қорытындысына әсер еткені _____ теңге, оның ішінде: ________________________________________________________ (мемлекеттік сатып алу туралы заңнама нормаларын бұзушылықтардың барлық фактілері санамалана отырып, мемлекеттік сатып алу көрсетілсін).
Аудит барысында ___________________________(қабылданған шаралар көрсетілсін)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының __ бабына (қажет болған жағдайда) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20_ жылғы "__" "_____" № _____ қаулысымен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларының __ тармағына сәйкес:
1) бюджетке _________ КБК-не ______ теңге мөлшерінде ___________ (бұзушылық фактілері сипатталсын) сомасын өтеуді (аударуды);
2) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша ______ теңге мөлшерінде ________________ (бұзушылық фактілерін сипатталсын) сомасын қалпына келтіруді;
3) __________________ (жасасқан шарттар шеңберіндегі тауарлардың атауы) жеткізуді қамтамасыз етуді, __________________ (жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің атауы) орындалуын қамтамасыз етуді;
4) мемлекеттік сатып алу бұзушылықтары бойынша жүргізілген тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін қажетті шараларды көрсетуді ҰСЫНАМЫН.
3. Нұсқаманың орындалуы туралы 20__ жылғы "__" ___________ дейінгі мерзімде растайтын құжаттарды (төлем тапсырмаларының, бұйрықтардың көшірмелері және т.б.) қоса бере отырып, хабарлансын.
4. Бір мезгілде аудит объектісінің басшысы нұсқамада көрсетілген кемшіліктерді толық жою және оларды алдағы уақытта болдырмау жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпаратты уақтылы ұсынуға міндетті екенін Сізге хабарлаймыз. Осы нұсқаманы орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 3-тармағына сәйкес жауапты лауазымды адамға қатысты әкімшілік іс қозғалады.
Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
басшысы ______________ ___________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржы бақылауды жүргізу
қағидаларына
18-қосымша
Бекітемін:
Сапа бақылауын жүргізуге жауапты
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы/ішкі
мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті
органының аумақтық бөлімшесінің басшысы
____________________________
20___ жылғы "__" _________
Сапа бақылауының қорытындысы

1. __________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, дата аудиторского отчета/аудиторского отчета по финансовой отчетности и аудиторского заключения/отчета о результатах внутреннего аудита, номер и дата поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки)
2. Основание для проведения контроля качества: __________________________
3. Цель (предмет) аудиторского мероприятия (проверки): ____________________________________________________________________
4. Тип государственного аудита: ________________________________________
5. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
____________________________________________________________________
6. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________
7. Состав группы государственного аудита (государственный аудитор): ____________________________________________________________________
8. Перечень объектов, охваченных аудитом (проверкой):
____________________________________________________________________
9. Обоснованность планирования аудиторского мероприятия (выполнение процедур предварительного изучения, подготовки аудиторского мероприятия, установленных соответствующими нормативными документами органов государственного аудита и финансового контроля, наличие перечня всех законодательных и иных нормативных правовых документов, которые имеют значение для целей аудиторского мероприятия (проверки) и др.):
____________________________________________________________________
10. Обеспечение полного исполнения утвержденных плана, программы проведения внутреннего государственного аудита, аудиторского задания (полнота охвата и раскрытия вопросов аудита):
№ п/п
Вопрос программы аудита
Сумма выявленных финансовых нарушений
Сумма выявленных нарушений процедурного характера
Нарушенные нормы нормативных правовых актов (со ссылкой на статьи, пункты и подпункты)
Результаты контроля качества (все проверенные вопросы полностью раскрыты, каждый факт выявленных нарушений по вопросам аудита пронумерован в сквозном порядке и зафиксирован отдельным пунктом с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, правильность квалификации нарушения, доказательная база собрана в достаточном объеме и все подтверждающие документы прилагаются в соответствии со стандартами и иными документами, регламентирующими проведение внутреннего государственного аудита и др.)
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
1
2
3
4
5
6
7
Выводы:

1. __________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, аудиторлық есептің/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің және аудиторлық қорытындының/ішкі аудит нәтижелері туралы есептің күні, аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге арналған тапсырманың нөмірі мен күні)
2. Сапа бақылауын жүргізу үшін негіздеме:
____________________________________________________________________
3. Аудиторлық іс-шараның мақсаты (нысанасы):
____________________________________________________________________
4. Мемлекеттік аудит түрі: ____________________________________________________________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылған кезең:
____________________________________________________________________
6. Аудиторлық іс-шара жүргізу мерзімі:
____________________________________________________________________
7. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор): ____________________________________________________________________
8. Аудитпен (тексерумен) қамтылған объектілер тізбесі:
____________________________________________________________________
9. Аудиторлық іс-шараны жоспарлау негізділігі (алдын ала зерделеу рәсімдерін орындау, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының тиісті нормативтік құжаттарында белгіленген аудиторлық іс-шараны дайындау, аудиторлық іс-шара (тексеру) мақсаттары үшін маңызы бар барлық заңнамалық және нормативтік құқықтық құжаттардың тізбесінің болуы және басқалары):
____________________________________________________________________
10. Бекітілген ішкі мемлекеттік аудит жүргізу жоспарының, бағдарламасының, аудиторлық тапсырманың толық орындалуын қамтамасыз ету (мәселелерді толық қамту және ашу):
Р/с
Аудит бағдарламасының мәселесі
Анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы
Рәсімдік сипат
тағы анықталған бұзушылықтардың сомасы
Бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормалары (баптарға, тармақтарға және тармақшаларға сілтеме жасай отырып)
Сапа бақылауының нәтижелері (тексерілген барлық мәселелер толық ашылды, аудит мәселелері бойынша анықталған бұзушылықтардың әрбір фактісі үздіксіз тәртіппен нөмірленді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипаттамасы мен түрі, бұзушылық санатының дұрыстығы сипатталып жеке тармақпен тіркелді, дәлелдеу базасы жеткілікті көлемде жиналды және барлық растайтын құжаттар стандарттарға және ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін өзге де құжаттарға сәйкес және т.б. қоса беріледі)
өтеуге жатады
қалпына келтіруге жатады
1
2
3
4
5
6
7
Қорытынды:

11. Соответствие документов аудиторского мероприятия установленным типовым требованиям к их форме и структуре:
____________________________________________________________________
12. Соблюдение оснований проведения встречной проверки (при наличии):
____________________________________________________________________
13. Своевременность направления руководству объекта государственного аудита проектов документов о результатах аудита для ознакомления:
____________________________________________________________________
14. *Обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового контроля (вынесение обязательного для исполнения предписания об устранении выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших, возбуждение административного производства в пределах компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, передача материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях, предъявление иска в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания, меры реагирования, предусмотренные законодательством о государственных закупках, и др.).
____________________________________________________________________
15. Признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых нарушений, в том числе в ходе проведения внутреннего государственного аудита:
____________________________________________________________________
16. Обоснованность и выполнимость рекомендаций, вынесенных по результатам аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________
17. Вывод: соответствие содержания документов, принятых по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям общих и процедурных стандартов, Правил, нормативным правовым и правовым документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита (описание нарушений стандартов и иных регламентирующих документов проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля):
____________________________________________________________________
(соответствуют, соответствуют с замечаниями /не соответствуют стандартам государственного аудита и финансового контроля)
Работник структурного подразделения уполномоченного органа, проводивший
контроль качества ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
* Пункт 14 заполняется при проведении контроля качества второго уровня по согласованию с юридической службой.

11. Аудиторлық іс-шара құжаттарының олардың нысандары мен құрылымына қойылатын белгіленген үлгілік талаптарына сәйкестігі:
____________________________________________________________________
12. Үстеме тексеру жүргізу негіздемелерін сақтау (болған жағдайда):
____________________________________________________________________
13. Аудит нәтижелері туралы құжаттар жобаларының танысу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшылығына уақтылы жіберілуі:
____________________________________________________________________
14. *Қаржылық бақылаудың қабылданған ден қою шараларының негізділігі және уақтылығы (анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген тұлғалардың жауаптылығын қарау, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзыреті шегінде әкімшілік іс қозғау туралы орындалуы міндетті нұсқама шығару, тиісті аудиторлық дәлелдері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға беру, жұмыстар орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу жолымен бюджетке өтеуді, қалпына келтіруді қамтамасыз ету және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және нұсқаманы, мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген ден қою шараларын орындау мақсатында сотқа қуыным ұсыну және т.б.).
____________________________________________________________________
15. Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған бюджетке қаржылық бұзушылық сомаларын қалпына келтіру және өтеу, оның ішінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қалпына келтіру және өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану:
____________________________________________________________________
16. Аудиторлық іс-шаралар нәтижелері бойынша шығарылған ұсынымдардың негізділігі және орындалуы:
____________________________________________________________________
17. Қорытынды: ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттардың мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттардың белгіленген талаптарына, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін Қағидаларға, нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттарға сәйкестігі (стандарттарды және ішкі мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылауды жүргізуді регламенттейтін өзге де құжаттардың сипаты):
________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келеді, ескертулермен сәйкес келеді / сәйкес келмейді)
Сапа бақылауын жүргізген уәкілетті
органның құрылымдық
бөлімшесінің қызметкері ____________________________
(қолы,аты-жөні, тегі)
*14-тармақ екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу кезінде заң қызметімен келісім бойынша толтырылады.