Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года № 92.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 385 "О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – План мероприятий).
2. Министерству национальной экономики Республики Казахстан обеспечить координацию выполнения Плана мероприятий.
3. Центральным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию) обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных Планом мероприятий, и представлять ежегодно до 15 января и 15 июля в Министерство национальной экономики Республики Казахстан информацию о ходе его выполнения.
4. Министерству национальной экономики Республики Казахстан ежегодно до 1 февраля и 1 августа представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана мероприятий.
5. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 504 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан";
2) подпункт 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2011 года № 370 "О внесении дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 30, ст. 373).
6. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мамина А.У.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2017 года № 92
План мероприятий по реализации
Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
№ п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответственный за исполнение (реализацию)
Срок исполнения (реализации)
1
2
3
4
5
1.
Внесение изменений и/или дополнений:

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 92 қаулысы.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 385 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Іс-шаралар жоспарының орындалуын үйлестіруді қамтамасыз етсін.
3. Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша), сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісім бойынша) Іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін және жыл сайын 15 қаңтарға және 15 шілдеге дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне оның орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жыл сайын 1 ақпанға және 1 тамызға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
5. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 504 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 сәуірдегі № 370 қаулысының 1-тармағының 3) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 30, 373-құжат).
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасарына А.Ұ. Маминге жүктелсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-МинистріБ.Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 27 ақпандағы
№ 92 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындауға
(іске асыруға) жауапты
Орындау
(іске асыру) мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Мыналарға:

1) в Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, предусматривающих уточнение определения ненефтяного дефицита бюджета, расширение источников поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан и согласование объемов внешнего заимствования квазигосударственного сектора;
2) в Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", предусматривающих направление в Национальный фонд
Концепция проекта закона Республики Казахстан
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
Март 2017 года
Республики Казахстан средств, полученных от продажи республиканского имущества
2
Внесение изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2013 года № 590 "Об утверждении Концепции новой бюджетной политики Республики Казахстан" в части уточнения целевых параметров по ненефтяному дефициту, государственному и правительственному долгу, долгу квазигосударственного сектора, объему Национального фонда Республики Казахстан в 2020 году
Указ Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ
Июль 2017 года
3.
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 66 "Об утверждении перечня разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан", предусматривающих уточнение и расширение перечня инструментов для инвестирования активов Национального фонда Республики Казахстан
постановление Правительства Республики Казахстан
НБ (по согласованию), МНЭ, МФ
Апрель 2017 года
4.
Внесение изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 267 "Об утверждении Правил зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также форм и Правил составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан".
постановление Правительства Республики Казахстан
МФ, МНЭ, НБ (по согласованию),
Июнь 2017 года
5
Внесение изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан", предусматривающих переход к сбалансированному распределению активов сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию),
МФ, МНЭ
Июнь 2017 года
6.
Принятие мер по поэтапному снижению размера гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан до 2 трлн. тенге к 2020 году
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ
Сентябрь ежегодно
7.

1) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне бюджеттің мұнай емес тапшылығын айқындауды нақтылауды, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдердің көздерін кеңейтуді және квазимемлекеттік сектордың сырттан қарыз алу көлемін келісуді көздейтін;
2) "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына республикалық мүлікті сатудан түскен қаражатты Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына бағыттауды көздейтін өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы заңы жобасының тұжырымдамасы
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
2017 жылғы
наурыз
2
Мұнай емес тапшылық, мемлекеттік және үкіметтік борыш, квазимемлекеттік сектор борышы, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2020 жылғы көлемі бойынша нысаналы параметрлерді нақтылау бөлігінде "Қазақстан Республикасының жаңа бюджет саясатының тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 26 маусымдағы № 590 Жарлығына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы
шілде
3.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 66 қаулысына Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін инвестициялау үшін қаржы құралдарының тізбесін нақтылау мен кеңейтуді көздейтін өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы
сәуір
4.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 267 қаулысына өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қаржымині, ҰЭМ,
ҰБ (келісім бойынша)
2017 жылғы
маусым
5
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақ портфелінің активтерін теңдестірілген түрде бөлуге көшуді көздейтін өзгерістерді енгізу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының
қаулысы
ҰБ (келісім бойынша), ҰЭМ, Қаржымині
2017 жылғы
маусым
6.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферттің мөлшерін 2020 жылға қарай 2 трлн. теңгеге дейін кезең-кезеңімен төмендету шараларын қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині
жыл сайын
қыркүйек
7.

Принятие мер по сокращению уровня ненефтяного дефицита государственного бюджета до 6,0 % к ВВП в 2025 году
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
МНЭ, МФ
Сентябрь ежегодно
Примечание: расшифровка аббревиатур
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан
ВВП – валовый внутренний продукт

Мемлекеттік бюджеттің мұнай емес тапшылығын 2025 жылы ЖІӨ-ге қатысты 6,0 %-ға дейін қысқарту бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині
жыл сайын
қыркүйек
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ЖІӨ – жалпы ішкі өнім